loader

Hlavná

Pažerák

Gymnastika chrbta s osteochondrózou: pravidlá vykonávania, súbory cvičení

Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov. Terapia hrudnej, krčnej alebo bedrovej osteochondrózy je zameraná na zlepšenie krvného obehu v poškodených tkanivách a na zabránenie šírenia choroby na zdravé stavce. Pacientom sa odporúča užívať lieky, fyzioterapiu, akupunktúru, masáže, balneologickú liečbu. Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby osteochondrózy je pravidelná gymnastika. V počiatočnej fáze patológie mu denný tréning doma umožní zvrátiť sa.

Základné princípy fyzioterapie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Medzistavcové platničky zdravého človeka sú schopné vydržať značné zaťaženie. K jeho prasknutiu dôjde pod vplyvom kompresnej sily presahujúcej 0,5 t. Zároveň dôjde k prasknutiu disku ovplyvneného osteochondrózou dokonca aj pri kompresnej sile 0,2 tony. účinné látky. Výsledný deficit sa stáva príčinou sploštenia a zmäkčenia kostného tkaniva, výskytu radiálnych prasklín vo vláknitých krúžkoch. Vzdialenosť medzi susednými stavcami sa zmenšuje, začnú sa posúvať vo vzťahu k sebe navzájom.

Doposiaľ neboli syntetizované žiadne prípravky, ktorých použitie by pomohlo obnoviť zničené tkanivá medzistavcových platničiek. Hlavnou liečebnou metódou je gymnastika chrbta s osteochondrózou. Prečo je pravidelný výcvik omnoho efektívnejší ako kurzové lieky:

 • svalový korzet je zosilnený, podporujúci stavce v anatomicky správnej polohe, zaťaženie celého chrbtice je znížené;
 • zlepšuje prísun krvi do tkanív molekulárnym kyslíkom;
 • obnovuje sa dodávka stavcov a platní výživných a bioaktívnych látok;
 • vylučovanie zápalových produktov, toxínov a iných toxických látok z tkanív je urýchlené.

Zničenie stavcov často spôsobuje poškodenie štruktúr mäkkého tkaniva v blízkosti - svalov, väzov, šliach. Pri vykonávaní špeciálnych gymnastických cvičení ich možno nielen obnoviť, ale aj výrazne posilniť. Silný svalový korzet sa vyhýba ďalšiemu traumatu na medzistavcovej platničke.

Doktor S. Bubnovsky vyvinul špeciálny simulátor, ktorý urýchľuje rehabilitáciu pacientov s akoukoľvek patológiou muskuloskeletálneho systému. Na ňom môžete trénovať na klinike alebo si ju kúpiť pre domáce použitie. Bubnovsky patentoval metódu kinezoterapie, ktorá vám umožňuje liečiť choroby bez užívania drog.

Základné pravidlá pre cvičenie

Osteochondróza je lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Na začiatku liečby lekári cvičebnej terapie odporúčajú vykonávať cvičenia na posilnenie svalov chrbtovej oblasti, kde boli zistené zranenia. Po niekoľkých týždňoch môžete začať s gymnastikou, čo pomáha úplne stabilizovať stav celého chrbtice. Čo ešte by ste sa mali naučiť pred tréningom:

 • pri osteochondróze sa v chrbtovej kolóne môže vyskytnúť zápalový proces. Pri exacerbácii je prísne zakázané vykonávať gymnastiku z dôvodu zvýšeného rizika poškodenia tkaniva. Výcvik sa uskutočňuje iba vo fáze odpustenia;
 • ak cvičenie odporúčané lekárom spôsobuje nepohodlie, nemalo by to byť signálom na jeho zrušenie. Je potrebné znížiť počet prístupov na 5 - 10 a vlak nie je v plnej sile;
 • ale s výskytom silnej bolesti nie je možné cvičenie vykonať. Mal by informovať lekára, ktorý komplex opraví;
 • Netrénujte vyčerpaním, snažte sa urýchliť zotavenie. To nebude viesť k oprave tkaniva, ale k odieraniu povrchov medzistavcových platničiek. Pohyby by mali byť pomalé, plynulé a počet prístupov by mal byť podľa odporúčaní lekára.

Na internete existuje veľa videí s cvičeniami na chrbticu, vrátane videí, ktoré pomáhajú pri osteochondróze. Môžu byť použité skôr na preventívne ako na terapeutické účely..

Prvé rehabilitačné opatrenia vykonáva iba lekár fyzioterapie. Vyvíja komplex individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy štádium patológie, stupeň poškodenia stavcov, tkaniva, vek pacienta, prítomnosť chronickej histórie patológií. Kontraindikácie pri terapeutických cvičeniach na osteochondrózu sú:

 • akútne infekčné patológie dýchacích ciest a čriev;
 • závažný diabetes mellitus;
 • horúčka, horúčka;
 • gastrointestinálne ťažkosti;
 • zhubné nádory akejkoľvek lokalizácie;
 • vysoký alebo príliš nízky krvný tlak;
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Zostávajúce chronické patológie nie sú zahrnuté v zozname kontraindikácií, ale lekár cvičebnej terapie berie do úvahy ich prítomnosť a vylučuje z komplexných cvičení, ktoré môžu pacientovi uškodiť. Po 3-5 cvičeniach pod dohľadom špecialistu to môžete urobiť doma.

Jednou z najúčinnejších metód liečby chorôb pohybového aparátu je šetrenie Gittovho tréningu. Lekár odporúča, aby pacienti neintenzívne cvičili a vykonávali cvičenia s malou amplitúdou. Napríklad nemôžete ostro otočiť hlavu, ale mali by ste ju iba trochu nakloniť. Časté cvičenie pomáha zlepšovať krvný obeh, ale súčasne úplne eliminuje obrusovanie disku.

Najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Pred cvičením na chrbte je potrebné zahriať sa. Teplá sprcha, ktorá zlepšuje krvný obeh a pripravuje svaly na intenzívne zaťaženie, nebude bolieť. Zahrievanie pozostáva z chôdze na mieste, ohýbania a otáčania s malou amplitúdou. V podmienkach kliniky, v prípravnej fáze, vykonáva rehabilitológ masáž celého chrbtice..

Na liečenie cervikálnej osteochondrózy sa používajú cviky na posilnenie svalového korzetu nielen krku, ale aj ramien, predlaktia a hornej časti chrbta. Tréning sa vykonáva v stoji, ale môžete sa tiež posadiť, keď sa cítite unavení.

Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy sa praktizuje statické zaťaženie, ktoré nevyvoláva posun medzistavcových platničiek, kontakt ich povrchov. Typickou chybou pacientov, ktorí zanedbávajú lekársku starostlivosť, je vykonávanie kruhových pohybov hlavy. Ak sú disky premiestnené v krčnej oblasti, môže také školenie spôsobiť vážne komplikácie. Najvyššia terapeutická účinnosť je charakteristická pre nasledujúce cvičenia:

 • položte dlaň svojej pravej ruky na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava, snažte sa prekonať odpor a snažte sa príliš neprieťahovať svaly krku. Cvičenie opakujte 20-30 krát a potom to isté urobte s opačnou časťou tváre;
 • dajte dlane na seba pod bradu. Pokúste sa sklopiť hlavu nadol a svojimi rukami prejavte odpor. Vykonajte cvičenie 20-30 krát;
 • krútiť prsty rúk na spodnej časti chrbta hlavy a pokúsiť sa prekonať odpor rúk vyhodiť hlavu dozadu. Vykonajte 15-20 prístupov, zastavte, keď sa objaví bolesť akejkoľvek intenzity;
 • v stojacej polohe najprv zdvihnite jedno rameno a potom druhé. Cvičenie zopakujte tak, že zodvihnete obe ramená naraz 20-30 krát;
 • v polohe na sedenie, potiahnite hlavu nahor a potom ju skúste stlačiť na plecia 15 - 20 krát.

Počas tréningu by mal byť chrbát rovný, keď sa objaví únava, prikrčte sa a pritlačte ho k zadnej časti stoličky. Iba také cvičenia sa môžu vykonávať s cervikálnou osteochondrózou. Zaťaženie zo strany na stranu, intenzívne naklonenie dozadu a dopredu nepochybne urýchli krvný obeh, ale zároveň vyvolá deštrukciu tkaniva chrupavky..

Hrudné oddelenie

Tento typ patológie je diagnostikovaný veľmi zriedka kvôli nízkej pohyblivosti hrudnej chrbtice, neprítomnosti záťaže a silnému prichyteniu rebier. Ak je choroba stále zistená, lekár pripraví súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu celého hrudníka vrátane rebier. Počas tréningu sa nemôžete príliš ohýbať, inak môže dôjsť k ešte väčšiemu posunu stavcových diskov..

Aké cvičenia lekári odporúčajú na osteochondrózu prsníka:

 • sedieť na stoličke a pomaly sa ohýbať zo strany na stranu, trup sa posúva o 20 - 30 cm. Pri nakláňaní na pravú stranu sa pravé rameno zdvihne nahor a naopak. V záverečnej fáze prekrížte ruky nad hlavu a mierne ich potraste, akoby uvoľňovali stres. Vykonajte 20 sklonov v každom smere;
 • ľahnite si na chrbát a pomaly zdvíhajte ruky. Prekročte ich a skúste zdvihnúť hornú časť tela. V takom prípade by sa mal napnúť iba ramenný pás, a nie krk. Na začiatku tréningu stačí urobiť 10 výletov so zosilnením svalového korzetu - 20-30;
 • ľahnite si na brucho, uvoľnite sa, pomaly sa roztiahnite. Bez toho, aby ste si pomohli rukami, mierne sa ohnite. Pri výkone by sa mali svaly dolnej časti chrbta napnúť. Ohyb, zdvihnite hlavu a ruku. Opakujte 15 až 20-krát;
 • postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát pri vdýchnutí. Podržte v tejto polohe 30 sekúnd. Potom vydýchnite a zaujmite východiskovú pozíciu. Vytvorte 20-25 sád.

Hrudná chrbtica nie je flexibilná, takže prvý tréning môže spôsobiť problémy. Je povolený nepríjemný pocit malej intenzity. V takom prípade dočasne znížte počet prístupov..

oblička

Cvičenie chrbta s bedrovou osteochondrózou sú dvoch typov. Jedná sa o úsek, ktorý vám umožní zväčšiť vzdialenosť medzi poškodenými stavcami a silovým tréningom zameraným na posilnenie svalov. Rehabilitológovia odporúčajú, aby si pacienti zakúpili brvno a zavesili ho niekoľkokrát denne. Ak vek, nadváha zasahujú do takéhoto tréningu, môžete sa natiahnuť iným spôsobom. Mali by ste sedieť na tvrdom povrchu, vziať si pózu z embrya a hojdať sa tam a späť.

Pomáha predchádzať exacerbáciám bedrovej osteochondrózy a nasledujúcim cvičeniam:

 • ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky po tele, uvoľnite sa. Pomaly nadvihnite najprv doprava, potom ľavú nohu 20-30 cm nad podlahou a snažte sa ich v tejto polohe držať 7 sekúnd. Vykonajte 30 krát;
 • ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a potom ich roztiahnite čo najviac, potom ich spojte. Make 20-25 prístupy;
 • ľahnite si na brucho, natiahnite ruky pozdĺž tela dlaňami dole. Najskôr nadvihnite hornú časť tela, potom nohy. Nesmiete sa ich snažiť zdvihnúť do veľkej výšky - stačí 20 cm. Cvičenie opakujte 20-30 krát;
 • ľahnite si na chrbát a ohnite jednu nohu na koleno. Zvyšných 10-20 cm nadvihnite nad povrch podlahy. Pri cvičení sa snažte napnúť nohy, nie spodnú časť chrbta. Do 20 sád.

Gymnastika s bedrovou osteochondrózou je veľmi dobre kombinovaná s masážou, vrátane klasickej. Keď je postihnutá lumbosakrálna chrbtica, často nastáva skolióza, narušené držanie tela a zmena chôdze. Pri kombinácii tréningu s masážou zmiznú tieto vonkajšie prejavy patológie oveľa rýchlejšie.

Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika sú konzervatívnou metódou liečby indikovanou pri rôznych chorobách. Pravidelná odborná príprava je však najdôležitejšia pri liečbe a prevencii patológií pohybového aparátu. Triedy nezrušujú podávanie farmakologických prípravkov a fyzioterapiu. Ale s ich pomocou môžete významne znížiť dávku liekov proti bolesti a minimalizovať ich vedľajšie účinky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Tri sady cvičebných cvičení rôznej obtiažnosti

Materiál bol pripravený tímom tímu s podporou našich odborníkov: športovcov, trénerov a odborníkov na výživu. Náš tím >>

  6 minút na čítanie.
 1. Čo je to cvičebná terapia
 2. Druhy cvičebnej terapie
 3. Tri komplexy za chrbtom rôznych ťažkostí
 4. S exacerbáciou osteochondrózy
 5. Keď symptómy začali ustupovať
 6. Rehabilitačné cvičenia
 7. Odporúčania na implementáciu cvičebnej terapie

Cvičebné cvičenia sú navrhnuté tak, aby posilnili svaly oslabené z akéhokoľvek dôvodu. Najdôležitejšou vecou dnes je cvičebná terapia chrbta, pretože chrbtica je najbežnejším miestom patologických zmien. A práve tieto zmeny veľmi kazia život človeka.

Čo je to cvičebná terapia

Fyzioterapia je veľká skupina špeciálnych fyzických cvičení, ktorých účelom je pomôcť obnoviť tón akýchkoľvek svalových skupín. Z hľadiska anatómie a fyziky je najzraniteľnejším miestom v ľudskom tele chrbtový a chrbtový stĺpec: od samotnej krížovej kosti po krk. Preto je dnes najrelevantnejšie terapeutické cvičenie na chrbte.

Vo fyzioterapeutických cvičeniach veľa. Niektoré z nich už poznáte, pretože určite ste cvičili aspoň raz za život.

Na neurologické oddelenie často prichádzajú ľudia, ktorí sa nemôžu narovnať. Akonáhle boli ich zadky stlačené a samy o sebe sa nemôžu narovnať. Je to kvôli zovretiu niektorých nervov v dôsledku skutočnosti, že svalový korzet dolnej časti chrbta nemôže poskytnúť adekvátnu ochranu chrbtice..

Prečo sú cvičenia chrbta také potrebné? Presvedčte sa sami:

 • Ruky - robia stále niečo, pohybujú sa. Dokonca aj jesť - držíte v ruke lyžicu. Rameno sa zvyčajne pohybuje príliš veľa, aby svaly toľko atrofovali.
 • Nohy - ako človek chodí, ich svaly sa neustále trénujú.
 • Zostane telo. Na udržanie priamej polohy tela by mali byť svaly chrbta a brucha rovnomerne vyvinuté, mali by byť v dobrej kondícii a mali by byť dobre zásobené krvou. Ak sú tieto podmienky porušené (povedzme pri sedavom spôsobe života), sú svaly oslabené a už nemôžu vykonávať svoje funkcie..

Napríklad napríklad najdlhší chrbtový sval, ktorý beží pozdĺž chrbtice, je neustále v strese. Počas dlhého a nehybného sedenia je pre ňu obtiažny prietok krvi, čo znižuje jej schopnosť.

Takže postupne, v závislosti od našich zlých návykov, svaly tela strácajú schopnosť znižovať kompresiu chrbtice, medziobratlová chrupavka sa vymaže a spinálne nervy sa stlačia. Spôsobuje bolesť a obmedzenú pohyblivosť..

Chrbát teda vyžaduje tréning. Ak nechcete chodiť do posilňovne, nevykonávajte ráno, máte nadváhu (aj keď máte iba žalúdok), jedného dňa budete musieť vykonať lekárske a zdravotné cvičenia, aby ste si zachránili chrbát pred progresiou chorôb..

Druhy cvičebnej terapie

Gymnastika na posilnenie svalov chrbta nie je jediným druhom cvičebnej terapie. Po prvé, fyzická terapia je určená na obnovenie svalového tonusu ktorejkoľvek časti tela. Napríklad po dlhodobom nosení omietky a nútenej imobilite je potrebná rehabilitácia svalov..

Pokiaľ ide o chrbát, ide o samostatný problém, pretože takmer polovica celej pozemskej populácie potrebuje cvičenie na chrbticu.

Najzraniteľnejšou časťou chrbtice je krk, pretože stavce sú najmenšie a najzraniteľnejšie. Drží hlavu, ktorej hmotnosť môže dosiahnuť 2 alebo viac kg. Predstavte si - väčšinu dňa si túto váhu drží svaly krku. Titanická práca, ktorú si nevšimneme. K tomu pridajte dlhé miesto na sedenie, sklonte hlavu do strany alebo natiahnite krk dopredu. Za týchto podmienok je nielen zložité zásobovanie krvou, ale záťaž je distribuovaná nerovnomerne. Niektoré svaly sú zaťažené viac ako iné a nemôžu to vydržať. Čo je potrebné a terapeutické cvičenia pre krk.

V dôsledku toho môže byť klasifikácia cvičenia založená na:

 1. Tréning cieľových svalových skupín: gymnastika pre svaly chrbta, rúk, nôh atď..
 2. Prevencia alebo liečba rôznych chorôb: napríklad na bolesť chrbta atď..

Toto sú všetky podmienené klasifikácie. Rovnaké cvičenia sa často používajú na dosiahnutie viacerých cieľov..

Tri komplexy za chrbtom rôznych ťažkostí

Akákoľvek choroba má niekoľko období. Napríklad prejav osteochondrózy chrbtice možno rozdeliť do dvoch stupňov. Akútna perióda a potom dôjde k zníženiu závažnosti symptómov a rehabilitácie. A v každom štádiu ich cvičenia posilňujú svaly chrbta.

S exacerbáciou osteochondrózy

V závislosti od závažnosti chorôb chrbta sa špeciálne cvičenia líšia. A líšia sa v zložitosti a zaťažení..

Cvičenie by sa malo začať až po úľave od akútnej bolesti..

Napríklad, primárny súbor cvičení môže byť nasledujúci:

 1. Ľahneme si na mäkký a teplý koberec, hádzame nohami na hrubý valec. Stlačte a roztiahnite dlane a chodidlá. Robíme 10 súčasných stlačení.
 2. Posunuli valec a postavili nohy na zem. Ľavá noha bola ohnutá na koleno a nohu položila na podlahu. Pravá noha zostáva rovná. Pravú nohu zoberte 10-krát do strany (nabok).
 3. Položte nohy znova na valec, východiskovou pozíciou sú ramená pozdĺž tela. Striedavo zdvihnite každú ruku tak, ako keby ste plávali na chrbte - 10 úderov za každú ruku.
 4. Teraz vykonajte cvičenie číslo 2, ale pre druhú nohu.
 5. A opäť, nohy na valci, ohnite ruky za lakte, dlane držte na svojich pleciach. Opíšte lakte v kruhu v horizontálnej rovine. To znamená, že súčasne nakreslite oboma lakťami 10 kružníc nad vami. Pokúste sa nakresliť párne kruhy.
 6. Nohy sú stále na valci, ohnuté na kolenách. Postupne narovnajte každú nohu. 10 krát pre každú nohu.
 7. Teraz ťažšie cvičenie, ktoré môže spôsobiť bolesť v akútnom období, buďte opatrní. Valec bol odstránený, nohy ohnuté na kolenách. Každú nohu alternatívne ťahajte koleno k hrudníku. 10 krát.
 8. Z rovnakej východiskovej polohy - otočte nohy kolenami na stranu a pokúste sa dotknúť každého kolena na podlahe. Vyvarujte sa silnej bolesti.
 9. Na konci komplexu vydýchnite nafúknutím a vypustením brucha - 10 dychov.

Tieto cvičenia sú vhodné na každodenné použitie. Vidíte, že na ošetrenie sa používa veľmi ľahké zaťaženie. Stačí však pomôcť osobe.

Keď je akútne obdobie ukončené, môžete vykonať vážnejšie cvičenia cvičení.

Keď symptómy začali ustupovať

Ak príznaky už nie sú také silné, môžete postupne zvyšovať zaťaženie. Ale počúvajte svoje telo - ak niečo bolí (ostrá bolesť) - znížte amplitúdu pohybu. To určite pomôže..

 1. Ležiace na chrbte s pažami natiahnutými pozdĺž tela, zdvíhajte hlavu a súčasne tlačte. Jedná sa o ľahkú verziu zdvíhania trupu z náchylnej polohy. Pohyb zopakujte 10-krát.
 2. Opierame sa o lopatky, ramená pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite panvu 10-krát. Neohýbajte ho silne k stropu, iba ho zdvihnite o 10 - 15 cm. V tejto fáze vás môže ublížiť veľká amplitúda.
 3. Narovnať sa pri ležaní na chrbte, namočiť zadok a uvoľniť ich. Pokúste sa dosiahnuť maximálny stres. Toto je statické cvičenie..
 4. Ležali sme, nohy ohnuté na kolenách, striedavo ruky dotýkajúce sa kolien, mierne zdvíhajúce hlavu a telo nad podlahu. 10 krát pre každú ruku.
 5. Pod kolená položili veľký valec (vycpávanú stoličku). Z tejto polohy musíte zdvihnúť panvu nad podlahou - opäť o 10-15 cm.
 6. Kľačanie a ruky, koleso dozadu (zohnuté). Sedeli na svojich pätách s takým chrbtom a postavili sa. Takže 10 krát.
 7. Teraz sme v rovnakej polohe ako v cvičení 6 - ohýbame chrbát hore, znižujeme ich späť do priamej polohy. Takže 10 krát. V tomto cvičení dobre fungujú najdlhšie svaly a ďalšie miechové svaly..

Výborne urobené, teraz zložitejšie cvičenia, keď bolesť ustúpi!

Rehabilitačné cvičenia

V tejto fáze, keď už viac bolesti netrpí, musíte postupne posilňovať svaly chrbtice tak, aby odolali zaťaženiu, ktoré je pre váš život normálne..

Hlavnými cieľmi sú tlač, najdlhší sval chrbtice (všetky jej časti), svaly jadra.

 1. Zdvíhanie tela pri ležaní. Už ste zdvihol hlavu, teraz sa z tej istej polohy pokúste odtrhnúť hornú časť chrbta z podlahy. Kolená je potrebné hodiť na osmanského.
 2. Z polohy na bruchu striedavo zdvihnite rovné nohy. Postupom času môžete zdvihnúť obe nohy. Zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe. Najprv to môže byť bolestivé, takže najskôr musíte pracovať s každou nohou individuálne.
 3. Zdvíhanie nôh zo zvislej polohy. Musíte zavesiť na stenu gymnastiky alebo použiť vodorovnú lištu alebo špeciálne zastávky. Nohy sa nemusia držať rovno, vo vašom prípade stačí zdvihnúť nohy ohnuté na kolenách. Len sa pokúste dotknúť kolien.
 4. Veľmi efektívne cvičenie v záťažovej terapii sa otáča dozadu a späť. Uchopte kolená rukami a jazdite. Ale urobte to na koberci, pretože jazda na tvrdom povrchu po chrbte nie je príjemným zážitkom. Môžete sa mierne nakloniť do strany, aby ste dostali dlhšiu trajektóriu a pretiahli viac svalov.
 5. Hyperextension a reverzná hyperextension sú najlepšie cvičenia na posilnenie chrbta. Normálna hyperextenzia by sa mala robiť súbežne s posilňovaním tlače. To je kľúč k zníženiu zdravia chrbta..
 6. Nevyhnutnou súčasťou cvičebnej terapie sú cvičenia na napínanie nôh a dolných častí chrbta. Za týmto účelom stojte vzpriamene, pripevnite spodnú časť chrbta a pokúste sa rukami dosiahnuť podlahu. Ak to pre vás funguje dobre, omotajte si ruky okolo nôh a natiahnite sa bližšie k nohám. Pri cvičení sa snažte udržiavať v dolnej časti chrbta ohyb, ktorý je charakteristický správnym držaním tela.

Cvičenie, ako už bolo spomenuté, veľa. Musíte ich pravidelne vykonávať a sledovať svoje pocity..

Odporúčania na implementáciu cvičebnej terapie

Tu je niekoľko jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu rýchlejšie sa zotaviť:

 • Nerobte nič z bolesti. Ak však to spôsobuje bolesť, neopúšťajte cvičenie okamžite. Znížte rozsah pohybu a vykonajte experiment. Vďaka tomu budete presne vedieť, v akom štádiu sa bolesť vyskytuje a kde má prestať.
 • Nepracujte s hmotnosťou. Vo vašom prípade nie je možné vykonať nadmerné rozťahovanie a zdvíhanie trupu pomocou lisu s extra váhou.
 • Pri osteochondróze je užitočné len zavesiť na vodorovnú lištu, čo predlžuje chrbticu.
 • Počas cvičenia na podlahe sa vyhnite prievanu. Chlad je nepriateľom chrbta, a to nielen s osteochondrózou, ale aj s inými chorobami.

Gymnastika chrbtice

Ak má osoba problémy s chrbtom, prejavujúce sa bolesťami svalov, kĺbov, slabým držaním tela, odporúča sa vykonávať chrbticu gymnastikou - súbor cvičení, ktoré by sa mali vykonávať pravidelne. Je známych veľa metód, ktoré môžu pomôcť pri obnove a zotavení tejto dôležitej časti kostry. Je lepšie zvoliť si správnu gymnastiku u svojho lekára, aby nedošlo k poškodeniu tela.

Čo je to gymnastika pre chrbticu

Ak trpíte chorobami chrbtice, potom gymnastika bude najlepším spôsobom, ako zlepšiť vaše zdravie. Cvičenia, ktoré je potrebné pravidelne vykonávať, majú pozitívny vplyv na stav medzistavcových platničiek, chrupavky, svalov, stavcov a väzov. Zlepšenie gymnastiky pomôže dosiahnuť tieto priaznivé výsledky:

 • na vytvorenie polohy narušenej zakrivením chrbtice (plochý chrbát, lordóza, skolióza, kyphosis);
 • spevniť chrbtové svaly, ktoré vytvárajú podporu pre stavce;
 • posilniť procesy výmeny;
 • obnoviť tkanivá, ktoré tvoria chrupavku;
 • zmierniť bolesť chrbta;
 • zabrániť vzniku osteoporózy;
 • zlepšiť výživu stavcových diskov, zbaviť ich stresu;
 • významne skrátiť dobu rehabilitácie a zotavenia pacienta;
 • na prevenciu chorôb chrbtice.

Odporúčania pre terapeutické cvičenia chrbtice

Aby boli cvičenia terapeutickej gymnastiky prospešné, musíte sa pri ich vykonávaní riadiť nasledujúcimi odporúčaniami:

 • Pohyb by nemal byť bolestivý. Ak sa počas cvičenia vyskytne nepohodlie, musíte znížiť amplitúdu alebo zastaviť nabíjanie.
 • Gymnastika je kontraindikovaná, ak existujú bolesti spôsobené ochoreniami chrbtice. Liečbou je možné sa liečiť, pokiaľ neprišlo obdobie exacerbácie chorôb.
 • Aby ste predišli zraneniam počas tréningu, skúste vykonávať plynulé a pomalé pohyby.
 • Predpokladom pozitívneho účinku gymnastiky je jej pravidelný výkon..
 • Každú rutinu cvičenia začnite malým zahrievaním a roztiahnutím, aby ste minimalizovali riziko zranenia..
 • Pred vyučovaním je zakázané používať lieky proti bolesti.

S osteochondózou

Použitie gymnastiky je účinným opatrením pri liečbe a prevencii osteochondrózy. Základom nabíjania sú prirodzené pohyby. Pre osteochondrózu chrbtice môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Ak ochorenie ovplyvnilo krčnú chrbticu, mali by ste zaujať stojaci postoj, narovnávať chrbát a zároveň rozdeľovať šírku ramien nôh. Pomaly nakláňajte hlavu doľava. Utiahnite si svaly trochu a zostaňte v tejto polohe 10 sekúnd. Vráťte sa do východiskovej polohy a potom zopakujte pohyb v opačnom smere. Vykonajte cvičenie 15-krát.
 • S osteochondrózou hrudnej oblasti stojte rovno a spodná časť končatín je vzdialená od seba. Jemne ohnite chrbát potiahnutím brady smerom k bruchu. Ramená by mali byť pritiahnuté k sebe. Túto pozíciu nechajte 10 sekúnd. Pri ďalšom pohybe jemne uvoľnite chrbát, postupne znižujte lopatky a hádzajte hlavu dozadu. Držte pózu na ďalších 10 sekúnd. Opakované cvičenie by malo byť 10-krát.
 • Ak vás mučí osteochondróza bedrovej chrbtice, zaujmite východiskovú pozíciu s rukami na opasku a šírkou ramien nôh. Pomaly sa ohnite dopredu s chrbtom rovno. Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte pohyb dozadu. Vykonajte terapeutické cvičenia 10-krát.

S kýlou bedrovej chrbtice

Súbor cvičení na chrbticu s prietržou zahŕňa odstránenie svalového napätia a naťahovanie. Pohyby sa môžu vykonávať z 3 počiatočných pozícií: ležiace na bruchu, chrbte, boku, stojace na všetkých štyroch stranách. Na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice by sa mali použiť tieto cvičenia:

 • Ľahnite si na chrbát. Ohnite dolné končatiny v kolenných kĺboch, horné končatiny umiestnite pozdĺž tela. Pomaly roztiahnite nohy na stranu, až kým sa nedotknete kolien dna a telo necháte nehybné.
 • Ľahnite si na brucho, urobte čln, maximálne zdvihnite ruky a nohy nahor a natiahnite ich. Zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd, potom nižšie.
 • Nohy by mali byť v rovnakej počiatočnej polohe, pričom by ich nemali brať z podlahy, rozdelené do strán. Spodné končatiny spojte ďalším pohybom.
 • Ležiace na vašej strane, zdvihnite nohu a ruku súčasne. Opakujte na druhej strane.
 • Počiatočnú polohu nechajte nezmenenú. Noha leží na vrchu, ohýba sa v kolennom kĺbe a ťahá sa do žalúdka, vracia sa späť.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Vymeňte pózy ťavy a mačky jeden po druhom. Najskôr zdvihnite dolnú časť chrbta čo najviac a nakloňte hlavu. Potom ohnite chrbát a zdvíhajte krk.

Populárne metódy liečenia chrbtice

Terapeutické cvičenia pre chrbát a chrbticu sa môžu vykonávať rôznymi technikami. Cvičenie pomôže zmierniť bolesť, zlepšiť pohybovú aktivitu. Výber správneho spôsobu obnovenia zdravia by sa mal robiť spolu s lekárom, pretože niektoré možnosti nabíjania môžu organizmu poškodiť. Konzultácie so špecialistom pomôžu určiť ochorenie, ktoré spôsobuje nepohodlie a optimálny súbor fyzických cvičení, ktoré urýchľujú uzdravenie.

qigong

Staroveká čínska gymnastika pomáha vyrovnať sa so záhybom, chorobami pohybového ústrojenstva, pomáha rýchlo sa zotaviť z úrazov a je prevenciou problémov s chrbticou u ľudí so sedavým životným štýlom. Komplex obsahuje nasledujúce cvičenia:

 • Ak chcete cítiť svoje telo, oddeľte šírku ramien od nôh a chodidlá umiestnite paralelne. Mierne ohnite kolená, trochu posúvajte panvu. Ruky sklopte bez toho, aby ste ich pritlačili k telu. Spustite bradu a pritlačte ju k hrudníku. Táto pozícia sa musí zaujať pred každým cvičením, pretože pomáha obnoviť spojenie medzi vedomím a telom..
 • Zhlboka sa nadýchnite nosom, vydýchnite ústami a žalúdok tlačte na chrbát. Telo by malo byť úplne uvoľnené..
 • Pritlačte si bradu k krku, potom ju natiahnite a hlavu. Chvíľu držte túto pózu. Postupne sklopte krk a potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Pritlačte bradu k krku, sklopte ju dole, postupne dosahujte k hrudníku a túto polohu zafixujte. Keď je hlava rovnobežná s podlahou, začnite ju zdvíhať a bradu ťahajte dopredu. Po dosiahnutí polohy, v ktorej budú oči hľadieť, sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Natiahnite ruky do strán na úrovni ramien, sklopte ich dolu. Pripojte dolné končatiny k hrudníku a spojte ich s hradom. Pri ďalšom pohybe gymnastiky zdvihnite ruky na úroveň čela a otočte ich zdvihnutím lakťov. Nasmerujte jednu z nich nahor, druhú nadol a zároveň hrudník posuňte na stranu a trup otočte smerom k hornému ramenu. Keď sa dosiahne maximálny stres, zmeňte polohu tela. Vykonajte takéto zákruty 9-18 krát.

video

Cvičenia Paula Bragga

Terapeutické cvičenia chrbtice Paula Bragga pomôžu obnoviť funkcie pohybového aparátu ľuďom všetkých vekových skupín. Komplex pozostáva z 5 cvičení, ktoré je potrebné vykonať postupne. Aby bola liečba účinná, postupujte podľa niektorých pravidiel:

 • Keď robíte gymnastiku, snažte sa nevyvolávať bolesti. Vykonajte plynulé a pomalé pohyby.
 • Komplex sa musí vykonávať postupne a úplne. Medzi cvičeniami môžete prerušiť odpočinok..
 • Musíte robiť gymnastiku každý deň. Zaťaženie bude možné znížiť, keď vaše chrbát získa stabilné zdravie..
 • Gymnastika Paula Bragga pre chrbticu by mala byť zábavná - takže dosiahnete väčší úspech.

Tibetská gymnastika

Tibetské gymnastické cvičenia sa považujú za univerzálne, pretože sú zamerané na zlepšenie a posilnenie celého tela. Nabíjanie prospeje kĺbom - pomôže natiahnuť chrbticu, natiahnuť ju. Na dosiahnutie tohto cieľa vykonajte nasledujúce pohyby:

 • Vykonajte rotáciu tela trikrát. V takom prípade musíte dýchať plynulo a pomaly. Zdvihnite ruky na úroveň ramien a natiahnite chrbát.
 • Ľahnite si na podlahu, zatlačte ruky na zem a pevne pritiahnite prsty k sebe. Ponožky by mali byť vytiahnuté, nohy spojené dohromady. Pri vdychovaní zdvíhajte hlavu a snažte sa dotýkať brady hrudníka, nohy vo zvislej polohe, bez ohýbania kolien, ponožky ťahajte smerom k sebe. Najprv spustite hlavu a potom dolné končatiny.
 • Nasaďte si kolená a roztiahnite ich od seba. Odtrhnite panvu z päty, zatiaľ čo boky by mali byť kolmé na podlahu. Vydýchnuť. Pri vdýchnutí pritiahnite dolné končatiny dlaňami v oblasti pod zadkom a pritiahnite bradu k hrudníku..
 • Posaďte sa na podlahu, roztiahnite dolné končatiny a odložte ich od seba. Pri ďalšom pohybe na inšpiráciu zdvihnite panvu z podlahy tak, aby sa opierala iba o vaše ruky a nohy, pričom prevrátite hlavu dozadu. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Vezmite východiskovú polohu: telo je rovnobežné s podlahou a spočíva na natiahnutých ramenách a nohách. Pokúste sa ohnúť v bedrovej oblasti. Počas inhalácie nadvihnite panvovú zónu nahor a dozadu, sklopte ju na polovicu a vytiahnite bradu k hrudníku. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy..

video

Čínska kĺbová gymnastika

Cvičenie čínskej kĺbovej gymnastiky môžu vykonávať ľudia akéhokoľvek veku. Pohyby v komplexe sú jednoduché a efektívne, nezaberie veľa času. Účelom takejto gymnastiky je posilnenie kĺbov, chrbtice a medzistavcových platničiek. Pohyby sa musia vykonávať jemne a hladko. Pomôžu normalizovať tvorbu tekutín medzi kĺbmi, zlepšiť fungovanie štítnej žľazy, zbaviť telo solí a omladiť ho, schudnúť.

Čínska kĺbová gymnastika pomáha obnoviť nielen fyzické, ale aj psychické zdravie. Používa sa na zlepšenie nálady, získanie sebavedomia, vitality a vôle. Musíte začať s gymnastikou jednoduchými cvičeniami, ktoré cvičíte 20 minút denne. Najlepší čas na to sú ranné hodiny. Dávajte pozor na svoje dýchanie a držanie tela.

Čínska kĺbová gymnastika zahŕňa použitie nasledujúcich cvičení:

 • nakláňanie a rotácia hlavy (približne 25-krát v každom smere);
 • kruhové pohyby rúk proti smeru hodinových ručičiek a v smere hodinových ručičiek, mlyn (45-krát);
 • kyvné nohy bez podpery (40-krát v každom smere);
 • naklápanie, rotácia panvy a otočenie tela by sa mali vykonávať 45-krát v každom smere;
 • skoky, drepy, kliky a kliky sa dajú robiť v akomkoľvek množstve, koľko máte sily.

Gazmanov gymnastika pre chrbticu

Slávny spevák prežil veľa zranení, ale zostáva silný a veselý. V prípade problémov s chrbticou odporúča spoločnosť Gazmanov vykonanie špeciálneho cvičenia. Každý pohyb v ňom by sa mal vykonať 5-10 krát. Východisková poloha je ležiaca, ramená sú spustené pozdĺž kmeňa, nohy musia byť mierne predĺžené. Potom sa odporúča vykonať nasledujúce kroky v poradí:

1. Ohnite nohu v kolennom kĺbe a mierne ju zdvihnite. Narovnať končatinu pozdĺž femorálnej línie a ponechať ju v rovnakom uhle. Ďalším krokom je spomalenie chodidla. Cvičte najprv s každou nohou, potom s dvoma.

2. Druhé cvičenie je založené na rovnakom princípe ako prvé, ale nohy by mali byť rovné.

3. Ako ďalšie gymnastické cvičenie vykonajte „kolo“ počítajúce plné otáčky.

4. „Nožnice“ - nohy sa zdvihnú nahor v uhle 45 stupňov, mierne rozmiestnené od seba. Noste striedavo jednu končatinu.

5. Reverzujte „bicykel“ pohybom nôh smerom k sebe.

6. Striedavo spúšťajte a zdvíhajte nohy.

7. Dolné končatiny sa ohýbajú v kolenných kĺboch, otočia sa úplne doľava a telo sa nepohybuje. Vezmite ruky doprava. Otočte hlavu k nohám, pozrite sa na imaginárny bod umiestnený z podlahy v uhle 45 stupňov a podržte ho niekoľko sekúnd. Potom sa natiahnite, trochu odpočívajte a opakujte na druhej strane.

8. Zdvihnite nohy spojené do malej výšky. Nakreslite čísla alebo písmená vzduchom..

video

Dikul

Cvičebná terapia chrbtice, ktorú vyvinul Valentinov Ivanovič Dikul, je dnes jednou z najúčinnejších. Ošetrenie týmto systémom pomáha obnoviť pohyblivosť poškodených častí chrbta. Takáto gymnastika by sa mala praktizovať pod dohľadom špecialistu, pretože cvičenia závisia od choroby. Táto technika obsahuje tieto komponenty:

 • komplexy fyzickej terapie: pre svaly chrbta a nôh, pre brucho, ruky a hrudník;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • manuálna terapia;
 • akupunktúra;
 • dodržiavanie špeciálne navrhnutého pitného režimu.

Pilyuyko s vertebrálnymi kýlami

Liečebný komplex podľa metódy Dr. Pilyuko pomáha zlepšovať stav pacientov s vertebrálnou kýlou. Rehabilitácia kombinujúca gymnastiku, užívanie protizápalových liekov, fyzioterapiu a reflexológiu, plní niektoré úlohy:

 • zmierňuje bolesť;
 • zlepšuje trofej;
 • redukuje prietrž;
 • znižuje silu zápalových procesov;
 • zabraňuje vzniku traumy nervového tkaniva.

Hlavný gymnastický komplex, ktorý sa vykonáva ležať na chrbte, zahŕňa nasledujúce cvičenia:

1. Natiahnite dolné končatiny a nadvihnite horné. Súčasne potiahnite ponožky a ruky. Táto situácia by sa mala v krátkosti vyriešiť. Ďalej posúvajte ponožky nahor a roztiahnite päty.

2. Na posilnenie chrbtových svalov natiahnite ruky dopredu. Pri nadýchaní zdvihnite ruky a nohy a pritiahnite ich k sebe.

3. Vykonajte druhé cvičenie, ale roztiahnite končatiny od seba.

4. Polohu je potrebné opraviť na 1 minútu: nohy sú ohnuté na kolená, panvová oblasť a ramená sú otočené doprava, ramená sú spustené doľava. Pri každom výdychu sa pokúste uvoľniť chrbát čo najviac. Potom musíte urobiť to isté, ale opačným smerom.

Cvičenie na chrbticu

Vykonávanie gymnastiky chrbtice s terapeutickým účinkom pomôže vyrovnať sa s veľkým počtom ochorení kostí, kĺbov a svalov. Je dôležité správne vykonávať všetky cvičenia a sledovať svoje pohyby. Terapeutický účinok sa dosahuje prísnym dodržiavaním pokynov a denným školením. Pred použitím gymnastiky sa musíte poradiť s lekárom, aby ste nepoškodili chrbticu.

Chôdza na všetkých štyroch

Niektoré gymnastické techniky používané pri prietrži a iných ochoreniach chrbtice naznačujú chôdzu po všetkých štyroch stranách. Cvičenie nemá kontraindikácie, je užitočné pre pacientov všetkých vekových skupín. Aby ste to dosiahli, musíte stáť na všetkých štyroch, narovnať ruky a chrbát. Začnite sa pohybovať po miestnosti, ktorá by mala trvať 1 - 2 minúty. Počas tejto prechádzky nemôžete ohnúť ruky..

Cvičenie s kolieskami

Technika cvičení s valčekom, vyvinutá japonským lekárom, má pozitívny vplyv na držanie tela, posilňuje svaly chrbta, pomáha zbaviť sa bolesti chrbtice. Základným pravidlom na dosiahnutie priaznivých výsledkov je cvičenie každý deň. Toto cvičenie sa nemá robiť s krvácaním, vysokým krvným tlakom, akútnou bolesťou a poškodením miechy.

Nástrojom na tréning je valec, ktorý musí byť skrútený z bavlnenej utierky. Zväzok môžete pripevniť pomocou lana, obväzu alebo elastických pásov. Veľkosť valca by mala byť taká, aby jeho okraje siahali za hranice chrbta a výška bola 10 - 15 cm. Vykonávanie gymnastiky na zlepšenie a uvoľnenie chrbtice je potrebné na rovnom tvrdom povrchu, pre lepšie pohodlie sa odporúča položiť jogínovú rohož..

V rámci cvičenia chrbtice sa vyžaduje niekoľko postupných krokov:

 • Posaďte sa na rohož s natiahnutými nohami a položte valec za chrbát. Pomaly sa položte na uterák tak, aby jeho stred bol pod pupkom.
 • Rozložte svoje nohy na šírku ramien, nohy smerujte k sebe tak, aby sa dotýkali palcami.
 • Natiahnite ruky dlaňami tak, aby sa dotýkali vašich malých prstov, pomaly dolné končatiny za hlavou. Odporúča sa byť v tejto polohe asi 5 minút.
 • Po gymnastike musíte vstávať pomaly, aby nedošlo k posunu kostí a kĺbov chrbtice..

Jemná gymnastika

Fyzioterapeutické cvičenia chrbtice jemnej povahy sú jednoduchým súborom akcií, ktoré sa musia každý deň vykonávať pri ochoreniach, ktoré ovplyvňujú krk, chrbát a sakrálnu oblasť:

 • Musíte začať hodiny s zahrievaním krku. Stojte rovno, otočte hlavu najprv doľava a potom doprava. Opakujte 3-4 minúty.
 • Spustite bradu do hrudnej kosti, odporúča sa zostať v tejto polohe 3-4 sekundy. Do 10 opakovaní.
 • Trochu nakloňte hlavu dozadu a znova sa vráťte do východiskovej polohy. Toto základné cvičenie opakujte 6-krát..
 • Ak chcete zlepšiť stav hrudnej chrbtice, posaďte sa na stoličku, zatiaľ čo musíte narovnať chrbát a položiť ruky za hlavu. Po hlbokom nadýchnutí sa ohnite chrbticu dozadu a pri výdychu sa nakloňte dopredu. Cvičenie zopakujte 7 krát.
 • IP - stojace, ruky hore. Choďte striedavo do strán.
 • Ľahnite si na chrbát a pravou rukou spojte predĺženú ľavú nohu. Potom opakujte na druhej strane. Je potrebné urobiť 10 krát.
 • Zdvihnite nohy po jednom a držte ich previs.

video

Wellness cvičenia na chrbticu

Ak chcete zachovať zdravie chrbtice, musíte vrátiť chrbát správne a bezpečné cvičenie. Vykonávajte denné cvičenia, ako napríklad:

 • Postavte sa na chrbát a roztiahnite dolné končatiny. Zdvihnite nohy pod uhlom 30 stupňov, roztiahnite ich od seba a potom ich prekrížte. Opakujte niekoľkokrát. Pri ďalšom pohybe nasmerujte obe dolné končatiny na stranu a potom to isté urobte v ostatných.
 • Ľahnite cez malú pohovku tak, aby bola panvová oblasť zavesená na okraji, s natiahnutými rukami držanými na opačnej strane. Ohnite kolená v pravom uhle. Pri výdychu ich nadvihnite tak, aby bolo telo rovnobežne s podlahou. Keď vdychujete, spustite ich plynulým pohybom nadol..
 • Ľahnite si na chrbát, roztiahnite nohy, položte ruky na telo. Pokúste sa ohnúť telo v oblúku a pritom sa opierať o svoje podpätky a plecia. Zostaňte v tejto polohe pol minúty a potom sa vráťte na IP.

Fyzikálna terapia chrbtice

Chrbtica je veľmi zraniteľná pod vplyvom takých negatívnych faktorov, ako je sedavý spôsob života, nesprávne cvičenie, chôdza v nepohodlnej obuvi a nesprávna poloha počas spánku. V dôsledku toho človek trpí bolesťou a nepohodlím v hrebeni. Ak chcete pomôcť zbaviť sa ich, rovnako ako posilniť svalovú kostru, cvičenie terapia chrbtice môže zlepšiť telo. Sú to špeciálne fyzické cvičenia, ktorých cieľom je obnoviť normálny svalový tonus. Lekári odporúčajú pôsobiť na celý chrbát ako celok, a nie na jednotlivé oblasti, aby obnovili pohodu od krku po krížovú kosti.

Výhody gymnastiky pre zdravie chrbta

Fyzioterapeutické cvičenia na chrbticu sú predpísané pre ľudí trpiacich nervózami, skoliózou, zlým držaním tela, bolesťami kĺbov, pretože majú celkový posilňujúci účinok a odstraňujú nepríjemné pocity. Existuje veľa známych techník, ktoré pri pravidelnom vykonávaní vracajú zdravie a pohodu. Spolu so špecialistom sa vyberie vhodný súbor cvikov, aby sa vylúčila možnosť poškodenia tela.

Hlavnými výhodami pohybovej terapie chrbta sú:

 • Posilnenie a zaškolenie svalového rámu;
 • zlepšenie stavu medzistavcových platničiek (najmä prietrže), väzov a chrupavky;
 • zníženie prejavov bolesti;
 • prevencia rozvoja patológií;
 • normalizácia štruktúry chrbtice:
 • vyrovnávací tlak na disky medzi stavcami;
 • zlepšený prietok krvi;
 • prevencia osteoporózy;
 • skrátenie doby rehabilitácie;
 • zvýšený metabolizmus a metabolické procesy v tele;
 • posilnenie svalov a šliach.

Cvičenie na chrbát sa môže vykonávať kedykoľvek počas dňa, ale na dosiahnutie väčšieho účinku je lepšie naplánovať si cvičenie ráno. Komplex by nemal byť komplikovaný a začať cvičením, ktoré zahrieva svaly chrbta a končatín. Okrem zlepšenia chrbtice pomáha telesná výchova zmierniť všeobecný stres, zlepšiť náladu, zvýšiť pozornosť, pracovnú kapacitu a odolnosť voči stresu..

Komplex je vybraný špecialistom na základe celkového zdravotného stavu pacienta a pri zohľadnení športovej formy.

Odporúčania pre cvičebnú terapiu

Gymnastika na posilnenie chrbta je vynikajúcou prevenciou rozvoja rôznych patologických stavov chrbtice. Je predpísaná v spojení s inými činnosťami zameranými na obnovu zdravia a rehabilitácie po úrazoch. Pri vykonávaní cvičení na posilnenie svalov chrbta je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 • V procese vykonávania by nemali byť bolesti (ani mierne), nepohodlie a iné nepríjemné pocity. Ak k tomu dôjde, prestaňte cvičiť alebo znížte amplitúdu cvičenia..
 • Všetky pohyby by mali byť čo najhladšie, aby nedošlo k zraneniam a poškodeniu. Musíte ich robiť pomaly, počúvať svoje vlastné pocity..
 • Gymnastika nie je vhodná pre tých, ktorí v tejto oblasti trpia chronickými patológiami chrbtice a stálymi bolesťami. Počas exacerbácie choroby by ste nemali vykonávať predpísanú telesnú výchovu.
 • Každý komplex by sa mal vždy začať s malým nábojom, ktorý zahreje celé telo, pripraví svaly a kĺby na nadchádzajúce záťaže..
 • Pred začatím používania liekov proti bolesti je prísne zakázané.

Pri chronických formách ochorení chrbta by sa mala cvičebná terapia stať dobrým zvykom. Pravidelné výkony významne zlepšia váš zdravotný stav a zvýšia výsledky predpísanej udržiavacej liečby..

Druhy pohybovej terapie

Terapeutické cvičenia pre chrbát nie sú jedinou možnosťou fyzioterapie. Dnes odborníci ponúkajú komplexy zamerané na obnovenie zdravia krčnej chrbtice, hrudníka a dolnej časti chrbta. Každá z nich bude mať svoje charakteristické vlastnosti a odporúča sa na rozvoj patológie v tejto oblasti. Avšak pri cvičebnej terapii chrbtice existuje veľa poddruhov. V závislosti od charakteru choroby špecialista predpisuje cvičenia jedného z nasledujúcich typov:

 • Komplex pre osteochondrózu.
 • Činnosti proti bolesti chrbta.
 • Bedrová hernia.
 • Na korekciu polohy tela (skolióza).
 • qigong.
 • Tibetská gymnastika.
 • Bubnovsky cviky.
 • Čínska kĺbová gymnastika.
 • Zotavenie podľa V. Dikul.

Pri objavení sa bolesti chrbta nie je možné vykonať fyzickú terapiu bez odporúčania lekára. Každý druh terapie sa vyberá individuálne, v závislosti od cieľa a požadovaného výsledku. Niektoré typy cvičebnej terapie sú zamerané na posilnenie svalového korzetu, iné sú zamerané na korekciu deformít a iné sú určené na rozvoj závažných patologických stavov kostného tkaniva. Každý typ fyzioterapeutických cvičení má svoje charakteristické vlastnosti. Zoberme si niektoré z nich..

Triedy na osteochondrózu

Cvičenie dokonale pomáha predchádzať rozvoju patologických procesov v chrbtici, chráni disky, svalový rámec a kĺby pred zničením spôsobeným vekom. Nabíjanie pozostáva z niekoľkých jednoduchých prístupov:

 • Pomaly svahy krku rôznymi smermi v kruhu. Pritom sa svaly napínajú na minimum, keď sa otáča, hlava zostane v zníženej polohe niekoľko sekúnd..
 • Nohy sú od seba vzdialené od chrbta, chrbát sa pomaly nakláňa dopredu, brada sa natiahne do žalúdka. Ramená sa navzájom ťahajú, lopatky sa postupne spájajú, telo je v priamej polohe. Vykonajte 10 opakovaní.
 • Ruky na opasku, šírka ramien od seba, chrbát rovný. Nakloní sa pomaly, pokiaľ je dosť naťahovanie, po ktorom je potrebné sa vrátiť do východiskovej polohy.

Pravidelná implementácia takýchto jednoduchých prístupov posilní chrbát, spomalí deštruktívne procesy v stavcoch a zvýši účinnosť predpísanej liečby. Počas akútnej fázy by sa malo cvičenie úplne opustiť..

qigong

Jednou z populárnych metód požičiavaných od čínskej alternatívnej medicíny, ktorá vám umožňuje rýchlo obnoviť zdravie hrebeňa, je čchi-kung. Odporúča sa odborník (jeden z najslávnejších Dr. Butrimov V.A.) pri diagnostike pacienta s problémami s pohybovým aparátom. Vďaka dobre premyslenej technike sa človek ľahko zotavuje zo zranení (zlomeniny, výrony, dislokácie), zbaví sa bolesti chrbta a získa pružné telo. Triedy pozostávajú približne z nasledujúcich cvičení:

 • Labky sú paralelné, nohy nie sú širšie ako plecia. Kolená sa mierne ohýbajú, panva sa predlžuje dopredu, paže sa spúšťajú pozdĺž kmeňa. Táto poloha sa nazýva východiskový bod a je akceptovaná pred každým priblížením..
 • Zhlboka sa nadýchne, nadýchne sa ústami. Pritom sa žalúdok maximálne stiahne. Doslova sa musí držať chrbta. Pri výdychu sa telo úplne uvoľní..
 • Hlava klesá tak, aby sa brada dotýkala hrudníka. Krčné svaly by mali byť pevné. Poloha sa drží niekoľko sekúnd. Potom sa vráti do východiskovej polohy..

Qigong je holistický systém, ktorý zahŕňa nielen výkon fyzických cvičení, ale aj dychové cvičenia, meditáciu. V preklade znamená názov tok energie a pohybu, to znamená prácu so životnou silou prostredníctvom motorickej aktivity. Komplex môžete vykonávať aj doma, ale odborníci odporúčajú robiť všetko vonku, aby ste dosiahli najlepší výsledok..

Tibetská gymnastika

Toto sú univerzálne cvičenia odporúčané pre rôzne choroby chrbta. Prinášajú veľké výhody pre celé telo, pretože sú zamerané na jeho uzdravenie a posilnenie. Rozťahovanie umožňuje stavcom vrátiť sa do správnej polohy a zvýšiť pružnosť svalov. Komplex pozostáva z nasledujúcich prístupov:

 • Otočné pohyby tela. Ruky sa zdvihnú na úroveň ramien, chrbát je predĺžený. Dýchajte pomaly pri pohybe tela.
 • Je potrebné ležať na podlahe, pritlačiť dlane k podlahe, prsty k sebe. Po inšpirácii sa hlava zdvíha a snaží sa dosiahnuť hrudníkom pomocou brady, nohy s predĺženými ponožkami stúpajú vertikálne k podlahe. Ide o sval, ktorý narovnáva chrbticu. Po oneskorení 10 sekúnd sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Sadnite si na kolená, boky k podlahe v pravom uhle, ramená zakrývajú nohy pod zadok, takže medzi pažami v oblasti chrbtice sa vytvára určitý druh výklenku. Na výstupe brada siaha až k hrudníku. Musíte robiť všetko pomaly bez náhlych pohybov.

Tibetské gymnastické cvičenia sú často súčasťou jednej sady liečby chorôb. Za pouhých 15 minút napínajú chrbticu, zlepšujú krvný obeh v chrbte, posilňujú kĺby. Je dôležité, aby výkonný umelec monitoroval dýchanie v tomto procese, venoval pozornosť vnútorným pocitom, rozdelil komplex na dva prístupy a naplánoval si ho na ranný a večerný čas. Na pozadí liečby je dôležité viesť zdravý životný štýl.

Obnovte zdravie Dikul

Zakladateľ systému pozná problémy chrbtice z prvej ruky. V mladosti dostal Valentin Dikul vážne zranenie - zlomenie kompresného hrebeňa. Takáto sklamaná diagnóza prakticky nenecháva pacientom šancu na zdravý a naplňujúci život. Ale vďaka vytrvalosti a pravidelnému výcviku bol schopný túto chorobu poraziť. Dnes sa podľa jeho metódy milióny ľudí obnovujú na svoje zdravie, nezávisle alebo na špecializovaných klinikách. V rozmanitosti existuje veľa cvičení zameraných na odstránenie zakrivenia, liečenie medzistavcových hernií, osteochondrózy a iných patológií..

Niekoľko prístupov na podporu zdravia chrbta:

 • Ľahnite si na chrbát a „ruky si položte ruky na hruď. Najprv sa ľavé rameno otočí na jednu stranu, potom na druhú. Ukázalo sa, že malé zvraty s malou amplitúdou, iba na podlahe. Bude stačiť 10 opakovaní.
 • Poloha na chrbte, ruky natiahnuté dopredu a dotýkajú sa podlahy. Po inšpirácii je potrebné čo najviac zdvihnúť predné končatiny. V najvyššom bode by mala pretrvávať.
 • Postavte sa na chrbát, ruky položte na zem. Boky sa otáčajú v rôznych smeroch, telo si udržuje jednu polohu. Keď sa otáčate, musíte trochu trvať.

Komplexnej diagnóze predchádza začiatok cvičení, ktorý umožňuje presné stanovenie patológie. V procese implementácie by všetky opatrenia mali byť pokojné, zamerané na obnovenie tela, takže nemá zmysel vyčerpávať cvičenia. Je potrebné kontrolovať dýchanie, robiť všetko premyslene. Pre deti sú k dispozícii cvičenia s gymnastickou loptou, ktoré vykonávajú špecialisti pod prísnou kontrolou.

Ako si zvoliť cvičebnú terapiu chrbtice?

Uvažujúc o tom, aké cvičenia môžu obnoviť zdravie chrbta a obnoviť normálne fungovanie chrbtice, pacienti zvažujú rôzne komplexy. Mnoho vedcov ponúka svoje metódy, napríklad Beloyarovu modernú techniku, ktorú založil odborník na staroslovanskú masáž, Norbekovove cvičenia zamerané na zlepšenie stavu natiahnutím chrbtice, jogy s mnohými možnosťami wellness techník a ďalšie sú populárne..

Výber cvičebnej terapie sa vykonáva spolu s ošetrujúcim lekárom, berú sa do úvahy nasledujúce faktory:

 • Všeobecná úroveň fyzickej zdatnosti. Ak sa človek aktívne zapája do športu, potom cvičenia môžu byť ťažšie, pre ľudí, ktorí vedú pasívny životný štýl, jednoduchšie a šetrnejšie.
 • Štádium choroby. Pri exacerbáciách bolesti pri medziobratlovej kýle je úplne nemožné zapojiť sa do fyzioterapeutických cvičení. Počas rehabilitačného obdobia by mal byť šetriaci režim a mal by sa uplatňovať integrovanejší prístup k preventívnym opatreniam.
 • Vek pacienta. Niektorí starší pacienti nemôžu robiť nič ťažšie na udržanie svojho zdravia, aby si udržali svoje zdravie: mladší a vytrvalejší ľudia, okrem hlavného komplexu, môžu navyše odporučiť kúpanie v bazéne..

Cvičenie na chrbticu je rôzne: qigong, tibetský, čínsky, klasický. Je určený na prevenciu, rehabilitáciu, liečenie osoby po úrazoch a patológiách. Pozostáva z jednoduchých cvičení, ktoré nespôsobujú nepohodlie, ale pri pravidelnom výkone môžu obnoviť zdravie a pohodu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na liečbu rakoviny moderní lekári používajú iba tri spôsoby liečby. Ide o ožarovanie, priebeh chemoterapie a v prípade potreby chirurgický zákrok.
Pocity, emócie a svetonázory ovplyvňujú telo, zdravie a pohodu.. Telo ako zrkadlo odráža náš psychoemocionálny stav. Je možné identifikovať ložiská svalového napätia a energetických jednotiek samostatne.
Až 76% ľudí pociťuje bolesť chrbta za rok [1]. Tieto štatistiky ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Príčiny bolesti môžu byť rôzne, jednou z nich je osteochondróza chrbtice.