loader

Hlavná

Hlava

Forminálna prietrž medzistavcových platničiek: príčiny, príznaky, liečba

#! NevrologNA4ALO! #
Kýla medzistavcových platničiek je generalizovaná diagnóza, ktorá vo všeobecnosti znamená, že určité segmenty chrbtice stratili integritu, funkčnosť a normálne umiestnenie. V tomto prípade sú hernie rozdelené do typov v závislosti od spôsobu ich vzniku, stupňa nebezpečenstva, lokalizácie a ďalších znakov. Kýly majú zvyčajne typickú lokalizáciu, to znamená, že sa tvoria v určitých častiach chrbtice: lumbosakrálnej a krčnej. Najväčšiu časť záťaže tvoria tieto oddelenia. Tento článok sa zameriava na takú rozmanitosť patológií medzistavcových platničiek, ako je foraminálna hernia.

1. Čo je foraminálna prietrž

Aby ste pochopili, čo je kýla a ako sa tvorí, mali by ste najprv zvážiť, ako vyzerá zdravá časť chrbtice s medzistavcovým kotúčom. Medzistavcové platničky sa skladajú z vláknitého prstenca a buničitého jadra želé podobnej konzistencie. V bezprostrednej blízkosti disku mozog prechádza dura mater. Miechový nerv, ktorý sa od nej odchyľuje, s citlivým a motorickým koreňom, leží v kostnom lôžku - foraminálnom otvore. Za normálnych podmienok je dostatok priestoru pre danú nervovú formáciu. Hematácia foraminálneho disku 144 je výčnelok vláknitého obsahu chrupavky za jeho normálne hranice do foraminálneho priestoru. V dôsledku tohto výčnelku je porušený miechový nerv, ktorý samozrejme spôsobuje silnú bolesť a spôsobuje narušenie pohybovej aktivity a ľudského výkonu. Tento typ prietrže sa považuje za najnebezpečnejší.

2. Druhy predsieňovej prietrže

Foraminálne kýly sa zase delia na niekoľko poddruhov v závislosti od smeru, v ktorom sa tvoria.

2.1 Medián-foraminálna prietrž

Stredná-foraminálna hernia sa diagnostikuje v prípadoch, keď k opuchu vláknitého prstenca so stratou sekvestrácie dochádza pozdĺž stredovej línie stavcov v prednom alebo zadnom smere. Určenie lokalizácie takejto kýly je celkom jednoduché - zhoduje sa s lokalizáciou bolestivých pocitov pacienta. Hernia mediálneho disku je nebezpečná, pretože ovplyvňuje a poškodzuje miechový kanál prechádzajúci cez miechu. Čím väčšia prietrž, tým väčšia kompresia, tým väčšia bolesť.

2.2 Kruhovo-predsieňová prietrž

Najmenej bežným typom prietrže je kruhový tvar. Vyznačuje sa rovnomerným rozdelením prvkov zničeného medzistavcového disku v smere medzistavcového kanála. V prípade takejto kýly sa stáva ťažké vykonávať pohyby, celková mobilita je narušená. V oblasti tvorby prietrže je pozorovaná opuchy, vďaka ktorej dochádza k stlačeniu nervových koreňov a miechy..

2.3 Pravá a ľavá predná prietrž

Už z názvu týchto typov kýly je zrejmé, že sa vyznačujú presnou lokalizáciou - vľavo alebo vpravo. Najčastejšie sa vyskytuje prietrž pri ľavej strane. Takéto kýly sú nebezpečné tým, že stlačujú nervové štruktúry v chrbtici alebo ovplyvňujú stav nervovej sústavy ako celku. Ľavá brušná prietrž, ktorá vzniká v krčnej chrbtici, môže u pacienta spôsobiť silnú bolesť hlavy, ktorá môže spôsobiť poruchu sluchu alebo zraku..

3. Príznaky

Hlavným príznakom foraminálnej prietrže je bolesť. Čím väčšia prietrž, tým silnejšie sú nervové zväzky upnuté, tým viac sa prejavuje bolesť. Bežné analgetiká a lieky proti bolesti niekedy nemôžu zmierniť bolesť a pacient si musí predpísať omamné látky (je potrebné pamätať na to, že ak si vezmeme bolesť na chvíľu, majú negatívny vplyv na celé telo, spôsobujú závislosť). Ďalším príznakom foraminálnej hernie je celková svalová slabosť. Svaly jednoducho nedostanú správne množstvo nervových impulzov, pretože časť nervových zväzkov je stlačená a atrofovaná. U pacientov trpiacich medzistavcovou prietržou sú tiež znížené reflexy a citlivosť. Kýla môže tiež spôsobiť bolesti hlavy, bolesť v krku a ramenách. Bolesť môže byť trvalá, boľavá alebo príležitostne silná..

3.1 Hernia disku L4 L5

Pri lokalizácii predsieňovej prietrže v oblasti stavcov L4 L5 môže mať pacient narušené držanie tela, vo zvlášť ťažkých prípadoch sa môže vyskytnúť kyfóza (zakrivenie chrbtice v hornej časti). Telo sa teda snaží samostatne vyrovnať sa s bolesťou, ktorá sa vyskytuje, keď priamo držíte chrbát. Výskyt takejto kýly je najčastejšie spájaný so sedavým životným štýlom.

3.2 Hernia disku L5 S1

Bolesť herniovaných diskov L5 S1 je lokalizovaná v bedrovej oblasti. Obzvlášť silná bolesť je cítená v pohybe, s ohýbaním a otáčaním tela.

Kýla disku C5 C6

Pri foraminálnej hernii C5 C6 je bolesť vo väčšej miere lokalizovaná v krčnej chrbtici. Pre pacienta je ťažké urobiť zákruty, nakloniť hlavu a vykonať ďalšie pohyby. Bolesť môže tiež ísť do hlavy.

4. Diagnostické metódy

Pri diagnostike foraminálnej medzistavcovej prietrže sa neurológovia uchyľujú k metódam ako je zobrazovanie magnetickou rezonanciou, počítačová tomografia, röntgen. Na obrázkoch získaných po vyšetrení môžete vidieť, ktorý konkrétny medzistavcový disk je poškodený, koľko jeho zničenia a posunutia, v ktorom smere kýla vyčnieva, koľko sú zovreté nervové zväzky..

5. Liečba

Liečba predsieňovej prietrže môže byť niekoľkých druhov.

5.1 Konzervatívna terapia

Konzervatívna terapia spočíva vo výbere najúčinnejších liekov proti bolesti, predpísaní súboru cvičení pre fyzioterapiu a gymnastiku, masáže, manuálnej terapie a fyzioterapeutických procedúr. Takéto ošetrenie je predpísané v prípadoch, keď je prietrž malý.

5.2 Chirurgia

V prítomnosti medzistavcovej prietrže alebo výčnelku veľkých veľkostí, ako aj pri neúčinnosti konzervatívnej terapie môže byť pacientovi indikovaná operácia. Moderná lekárska technológia vám umožňuje rýchlo odstraňovať prietrž bez výrazných rezov a bez poškodenia samotnej chrbtice. Takéto operácie sa najčastejšie vykonávajú endoskopicky..

6. Rehabilitácia

Po ukončení liečebného postupu musí každý pacient podstúpiť rehabilitačné obdobie. Tu musíte byť trpezliví a zvyknúť si na skutočnosť, že budete musieť chvíľu zmeniť svoj obvyklý životný štýl. Je potrebné nosiť špeciálny podporný obväz, korzet, cvičebnú terapiu, navštevovať kurzy plávania, jogu - ošetrujúci lekár predpíše procedúry regenerácie špecifické pre pacienta.

7. Ktorého lekára kontaktovať

Pri liečbe stredne-predsieňových, obehových, stredných, stredných, ľavostranných, pravostranných a iných typov prietrže bedrovej alebo krčnej chrbtice by ste mali kontaktovať neurológov. Niektorí z najlepších odborníkov v tejto oblasti pracujú na klinike Energo a radi vám pomôžu s vaším problémom. Ak sa ukáže, že choroba je dosť závažná, potom neurológovia v procese diagnostiky a predpisovania liečby môžu spolupracovať s masážnymi terapeutmi, fyzioterapeutmi, masážnymi terapeutmi a inými odborníkmi, ktorí majú rozsiahle skúsenosti s liečením bolesti a jej príčin..

Kĺbová hernia

Foraminálna prietrž disku je jedným z typov prietrže, ktorá sa vyskytuje v 10% z celkového počtu tejto patológie. Vyznačuje sa vydutím medzistavcových platničiek do priestoru, kde sú umiestnené nervové korene vystupujúce zo miechy..

Foraminálna hernia medzistavcových platničiek sa vyznačuje silnou bolesťou, ktorú nemožno odstrániť konvenčnými liekmi proti bolesti..

Ak trpíte týmto ochorením, okamžite kontaktujte neurochirurgické oddelenie kliniky CELT. Máme všetko, čo potrebujete, aby sme vám pomohli.!

chirurgický zákrok, anestetická pomoc, obväzy, lieky, výživa a pobyt v nemocnici, pozorovanie chirurgom v pooperačnom období.

 • pretrvávajúce a závažné príznaky kompresie miechových nervov prietržom medzistavcovej platničky, ktoré nie sú prístupné konzervatívnej liečbe
 • túžba pacienta zbaviť sa bolesti
 • chronické choroby v štádiu dekompenzácie
 • akútne zápalové procesy v tele

Druhy predsieňovej prietrže

Klasifikácia tohto typu prietrže sa vykonáva podľa niekoľkých parametrov:

 • výstupná strana nervu: ľavá a pravá prietrž;
 • umiestnenie v chrbtici: bedrovej, krčnej, hrudnej kýly.
 • Smer: v samotnej diere, pri výstupe / vstupe do nej, v diere medzi stavcami (paramediánsko-foraminálna hernia disku), do kanála (dorzálna).

Hematácia foraminálneho disku L5-S1

Foraminálna kýla disku L5-S1 sa právom považuje za najbežnejšiu. Nachádza sa v bedrovej oblasti, čo predstavuje celú záťaž, ktorá neoslabuje, aj keď je telo vo vodorovnej polohe. Maximálne zaťaženie v tejto oblasti klesá počas športového tréningu, vzpierania a fyzickej aktivity.

Hematácia hrudnej kosti L4-L5

Druhá najbežnejšia hernia disku L4-L5. Jeho vzhľad a rast vedú k silnej bolesti, ktorá môže byť sprevádzaná atrofiou dolnej končatiny z postihnutej strany..

Hrudná kosť disku C6-C7

Pretože predná prietrž disku C6-C7 sa nachádza v krčnej chrbtici, vyznačuje sa týmito príznakmi:

 • bolesť v krku a na chrbte ruky;
 • pocit slabosti pri ohýbaní / predlžovaní ruky / ramena;
 • necitlivosť v strede a prstenník;
 • obmedzenie pohybov krku;
 • oslabenie reflexu tricepsu.

Diagnóza predsieňovej prietrže

Ak trpíte silnou bolesťou, ktorú nemožno odstrániť bežnými liekmi proti bolesti, kontaktujte kliniku CELT. Naši odborníci vykonajú diagnostické testy, určia polohu prietrže a jej vplyv na okolité tkanivo a podľa získaných výsledkov predpíšu liečbu..

Máme moderné diagnostické vybavenie, ktoré nám umožňuje vykonávať nasledujúce štúdie:

Okrem toho sa vykonáva vyšetrenie lekárom a anamnéza.

Liečba predsieňovej prietrže

Naši odborníci vo väčšine prípadov začínajú s liečbou konzervatívnymi metódami a chirurgický zákrok ponúka svojim pacientom iba v prípade nepopierateľných indikácií..

Konzervatívna liečba sa vykonáva v komplexe a zabezpečuje:

 • užívanie nesteroidných protizápalových liekov, analgetík a iných liekov na zníženie bolesti, odstránenie zápalových procesov, zníženie opuchov a zlepšenie zásobovania postihnutých tkanív krvou a lymfatickými tkanivami;
 • masáže, fyzioterapeutické cvičenia, manuálna terapia, ktorá môže posilniť svalový korzet a minimalizovať traumatické faktory;
 • lokálne injekcie, chrbtová trakcia, elektroforéza, ktorá môže minimalizovať vyčnievanie prietrže.

V prípade, že pacient pociťuje silnú bolesť, ktorú nemožno odstrániť, alebo ochrnutie končatín, operáciu vykonajú naši neurochirurgovia. Používame najmodernejšie metódy liečby, ktoré fungovali dobre.!

Druhy a liečba predsieňovej prietrže

Takéto zriedkavé ochorenie chrbtice, ako je foraminálna prietrž, môže spôsobiť nepríjemné pocity na dlhú dobu a ponechať postihnutú osobu. Neskorá liečba lekárskou pomocou a diagnostika choroby zhoršujú negatívne následky. Aby ste sa zbavili prietrže, musíte poznať jej príznaky a podstúpiť správny liečebný cyklus.

Etiológia a patogenéza

Foraminálna hernia medzistavcovej platničky je ochorenie prejavujúce sa na vyčnievaní medzistavcového tkaniva v smere k miechovému kanálu. V dôsledku premiestnenia dochádza k stlačeniu nervových vlákien a ako výsledok akútnej bolesti chrbta. Deformácia chrbtice sa môže vyskytovať v ktorejkoľvek jej časti, častejšie sa však vyskytuje v oblasti disku 14 l5. Existuje niekoľko dôvodov, ktoré ovplyvňujú vývoj patológie. Môžu spôsobiť výskyt ochorenia osobitne alebo ísť do komplexu. Vedie k hernii:

 • zranenia
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • metabolické ochorenie;
 • svalová atrofia.
Späť na obsah

Prejavy choroby

Hlavným príznakom prednej kýly medzistavcovej platničky je bolesť - ostrá, silná a náhla. Pocity bolesti, ktoré prekvapujú pacienta, pri prechode, ohýbaní a otáčaní trupu neprechádzajú a zosilňujú sa. Keďže zdrojom bolesti sú upnuté nervové korene, analgetiká nefungujú, na zastavenie syndrómu bolesti je potrebné blokovanie silným omamným prostriedkom..

Na pozadí akútnej bolesti má pacient znížené reflexy a stratu citlivosti v končatinách. Dôvod je rovnaký: stlačenie nervových vlákien vyčnievajúcou medzistavcovou látkou. Pri tvorbe kýly v krčnej chrbtici sa vyskytujú stále silné bolesti hlavy, môže sa pozorovať porucha zraku..

Druhy predsieňovej prietrže

V závislosti od lokalizácie existuje ľavostranná a pravostranná, zadná a predná prietrž. Pri premiestňovaní medzistavcovej substancie smerom od osi je pozorované zvieranie nervov, takže najbolestivejšie sú laterálne typy choroby. V tomto prípade je hernia na ľavej strane častejšia ako pravostranné poddruhy. Dôvodom je zlé držanie tela pri stole a skreslenie držania tela.

Z poddruhov je najnebezpečnejšia dorzálna foraminálna hernia v oblasti disku 15 s1, vyznačujúca sa zlyhaním tkanív medzistavcových platničiek do kanálika cez malú dieru. Primárnou príčinou patológie je často chronická osteochondróza, ktorá vedie k metabolickým poruchám. S prietržom sa začína disk „hladovať“ kyslíkom, ktorý prestáva prijímať krv cez krv v dôsledku kompresie ciev. Jadro disku je dehydratované a stráca svoje amortizačné vlastnosti, vláknitý kruh sa degraduje. Výsledkom je vznik výčnelkov. Zvyšuje negatívny účinok fajčenia prietrže a znižuje množstvo kyslíka v krvi.

Sedavý spôsob života často ovplyvňuje stavce l3 l4 a l4 l5.

Paramediánska extraforaminálna hernia v sekciách l3 l4 a l4 l5 je celkom bežná, pretože sa nachádza na najzraniteľnejších miestach chrbtice. Príčinou vzdelania je zlé držanie tela, sedavý spôsob života a preťaženie. Ochorenie sa vyskytuje v akomkoľvek veku a postihuje fyzicky slabých ľudí s atrofickými chrbtovými svalmi alebo pacientov s osteochondrózou. V zriedkavých prípadoch je impulzom pre rozvoj ochorenia autoimunitný syndróm a genetická predispozícia.

Kýla vľavo je pravdepodobnejšia ako pravostranná kvôli nesprávnemu držaniu tela.

Diagnostické metódy

Je problematické identifikovať forininálnu prietrž, preto konečnej diagnóze predchádzajú hardvérové ​​štúdie chrbtice a tkanív okolo nej. Uskutočňuje sa diagnostika magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia, ktorá umožňuje sledovať stav kostí, chrupavky disku a mäkkého tela. Pri potvrdení prietrže a stanovení jej polohy je predpísané ošetrenie.

Ako sa zaobchádzajú s hrčkami?

Degenerácii sa môžete zbaviť konzervatívno-terapeutickými metódami a pomocou chirurgického zákroku. Chirurgická metóda sa používa v extrémnom prípade, keď vyčnievanie medzistavcového tela závažne narúša nervové zakončenie, vedie k akútnej bolesti a obmedzuje krvné cievy, spôsobuje patológiu vnútorných orgánov a zhoršuje funkciu mozgu..

V závislosti od typu kýly sa vyberie typ operácie. Môže to byť endoskopická manipulácia alebo eliminácia choroby otvoreným rezom. Hardvérové ​​operácie s optickými vláknami sú účinné pri liečbe stredných hernií, pretože umožňujú odomknúť nervové korene a eliminujú tak výčnelok medzistavcových tkanív. Bočné typy choroby vyžadujú odstránenie fazetového kĺbu. Toto je jediný spôsob, ako sa zbaviť bolesti. Nevýhodou operácie je, že to spôsobuje skoliotické zakrivenie chrbtice ako komplikáciu.

Ak je výčnelok v počiatočnom štádiu a proces je stále reverzibilný, využite konzervatívne terapeutické metódy, ktoré kombinujú lekársku, fyzioterapeutickú liečbu a kurz telesnej výchovy. Ako pomocnú pomoc môžu ísť manuálna terapia a homeopatické lieky. Obnova je veľmi pomalá a roky pretrváva. Okrem dodržiavania liečby by sa pacient mal vzdať fajčenia, nadmerného príjmu soli a schudnúť. Na odporúčanie lekára počas liečby je možné udržiavať polohu pomocou špeciálneho korzetu, ktorý čiastočne uvoľňuje záťaž od chrbtice..

Aká je rehabilitácia?

Po ukončení liečby alebo chirurgického zákroku sa musí prekonať rehabilitačné obdobie, aby sa upevnili výsledky liečby. Pacientovi sa odporúča dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré pomôžu znížiť riziko relapsu a posilnia jeho chrbát. Rehabilitácia trvá dlho - od niekoľkých mesiacov do roka. Ak by to išlo dobre, potom sa obnoví rytmus života a motorické funkcie pacienta. V postterapeutickom období je potrebné:

 • minimalizovať zaťaženie chrbta - byť v pokoji a nezaťahovať závažia;
 • prejsť na terapeutickú diétu, ktorú lekár vyzdvihne;
 • nosiť korzet na podporu chrbta;
 • pravidelne cvičte jogu a cvičte na posilnenie chrbtového svalového korzetu;
 • prestať fajčiť;
 • sledujte svoju pozíciu.

Na prevenciu tohto ochorenia sa odporúča raz ročne podstúpiť kúpeľnú liečbu (liečivé bahno, balneológia), absolvovať masážny pobyt a navštíviť lekára. Chrbát bude zdravý s vyváženým zaťažením motorickým a atletickým. Na domáce použitie je možné vankúš Meiram použiť na prevenciu a počas rehabilitácie, ktorá pomáha napínať chrbticu a zabraňuje tvorbe výčnelkov z diskovej substancie..

Čo je foraminal kýla?

Foraminálna prietrž medzistavcových platničiek je spojená s rýchlym progresiou choroby a výraznou bolesťou, ktorá ovplyvňuje kvalitu ľudského života. V 4-10 prípadoch zo sto ľudí s diagnózou medzistavcovej prietrže dochádza v oblasti predného otvoru k narušeniu integrity vláknitého prstenca. Miecha je umiestnená pozdĺž chrbtice a je spoľahlivo zakrytá dura mater, z ktorej odchádzajú dva miechové nervy s citlivou pružnou koreňovou koreňom.

Kostné lôžko je foraminálna diera, v ktorej ležia korene miechových nervov. Tvorí sa v laterálnej chrbtici a nachádza sa medzi kĺbovými procesmi stavcov. Samotný kanál má dĺžku 1,5 centimetra. Keď vláknitý prstenec vyčnieva a vytvára naň tlak, dôjde ku kompresii koncov, v dôsledku čoho sa do mozgu vyšle ostrý signál o vzniku patológie..

Foraminálne kýly sa môžu vyskytnúť na niekoľkých miestach, a preto existujú štyri typy takýchto výčnelkov:

 • Intereraminálne alebo dorzálne usporiadanie - vo vnútri diery;
 • Foraminal medial - pri vchode medzi stavcami;
 • Bočné - priamo pri východe;
 • Estraforaminálny bočný - výčnelok sa nachádza mimo medzistavcových foramen alebo v koreni stavcových oblúkov..

Herniové patológie sa zvyčajne kvalifikujú na ľavú a pravú stranu. V závislosti od miesta sa tiež delia na krčný, hrudný a bedrový.

príčiny

Zložitá štruktúra pohybového aparátu niekedy zlyháva. Niektoré segmenty chrbtice zažívajú zvýšené napätie, v dôsledku čoho začínajú pracovať pre opotrebenie. Môže to spôsobiť trhlinu, ktorá začne dráždiť a poškodzovať korene..

Medzi hlavné predpoklady tvorby prietrže v oblasti predného otvoru vedúceho k deformácii vláknitého prstenca je potrebné zdôrazniť nasledujúce:

 • Nerovnomerné rozloženie záťaže na kostre chrbta počas fyzickej práce alebo športu;
 • Poranenia miechy;
 • Pravidelný pobyt na jednom mieste so sedavým životným štýlom;
 • Nesprávna strava, zlé návyky (fajčenie, abúzus alkoholu) a nedostatočný príjem vody;
 • Genetická predispozícia v dôsledku mutácie kolagénových vlákien tvoriacich vláknitý kruh, čo pomáha znižovať jeho silu;
 • Zmeny súvisiace s vekom so slabým obehom a výskytom výčnelkov;
 • Nadváha, ktorá vytvára ďalšie zaťaženie stavcov;
 • Noste nepohodlnú obuv alebo ploché chodidlá.

Charakteristické príznaky

Foraminálna kýla disku sa líši od iných podobných patológií v tom, že počas vývoja choroby osoba trpí ostrou a veľmi ostrou bolesťou, pretože sú ovplyvnené nervové zakončenia priamo spojené s miechou.

V prípade poškodenia nervových koreňov v krku

Najnižšia pravdepodobnosť výskytu krčných foraminálnych hernií. Sú tvorené na diskoch c5, c6 a c7. Prejavujú sa bolesťami hlavy rôznej intenzity, závratmi, zníženým sluchom a zrakom (muchy pred očami), slabosťou svalov, znecitlivením prstov, ako aj nepríjemnými pocitmi v postihnutej oblasti. Zriedkavo sa pozorujú poruchy reči a zmeny chôdze. Poškodenie krku, ktoré môže viesť k výskytu takýchto patológií, môže byť výsledkom priameho úderu (napríklad zranenie pri dopravnej nehode alebo pri náhlom ponorení do vody hore nohami)..

Pri narušení nervov v lumbosakral

Najbežnejšie sú výčnelky v lumbálnej a sakrálno-bedrovej chrbtici, pretože práve v tejto časti sa vytvára maximálne zaťaženie. Špecialisti označujú uvažované oblasti chrbtovej kostry so skratkami l5-s1. V závislosti od toho, medzi ktorými stavcami došlo k narušeniu integrity oblasti vláknitého prstenca, je takéto ochorenie sprevádzané digitálnym označením. Napríklad prietrže l3-14 sa vyznačuje prítomnosťou patológie v bedrovej oblasti medzi tretím a štvrtým stavcom.

Medzi príznakmi si pacienti všimli:

 • Náhla intenzívna bolesť v postihnutej oblasti, ktorú je možné odstrániť iba pomocou silných liekov proti bolesti, v niektorých prípadoch dokonca omamných látok. Zmena polohy tela neprináša úľavu;
 • Prudký pokles citlivosti nôh. S výstupkom nemôže pacient stáť na špičke alebo päte. S výstupom krúžku za disk je možná úplná imobilizácia dolných končatín;
 • Znížená aktivita v dôsledku prolapsu alebo oslabenia reflexov šľachy.

Malo by sa poznamenať, že predsieňová hernia medzistavcovej platničky má akútny nástup a je ťažko prístupná analgetickej terapii. Bolesť neprestáva dlho. Konzervatívna liečba je neúčinná. Hernia l5-sl, l3-l4 a l4-l5 sa dajú odstrániť iba chirurgicky.

Diagnostické metódy

Vizuálne určiť prítomnosť ochorenia môže iba vysoko kvalifikovaný odborník po dôkladnom vyšetrení a vypočúvaní pacienta. Na potvrdenie diagnózy sa môžu predpísať tieto diagnostické metódy:

 • Ultrazvuk a röntgen. Tieto metódy môžu eliminovať prítomnosť sprievodných ochorení chrbtice. Nie je možné určiť veľkosť výčnelku;
 • MRI a CT. Počítačové a magnetické rezonancie môžu vidieť poškodenie v 3D formáte s presným vyhodnotením umiestnenia, veľkosti herniálneho vaku a stavu nervových zakončení..

MRI sa považuje za zlatý štandard diagnózy, pretože pacient nie je vystavený röntgenovému žiareniu, ale špecialista môže získať úplné informácie o deštrukcii tkaniva chrupavky, o lokalizácii miesta opuchu, o stave nervových koreňov, v dôsledku čoho je predpísaná ďalšia liečba a je urobená prognóza možného vývoja a priebehu ochorenia..

liečba

Pri podobnej diagnóze existujú dve možnosti vývoja udalostí. Pri miernom poškodení pacienta môže pomôcť liečba konzervatívnymi metódami. Ak takéto techniky neprinášajú očakávaný účinok, predpíše sa chirurgický zákrok.

Konzervatívna terapia

V prvých fázach bude pacientovi ponúknutá konzervatívna terapia vrátane analgetík a nesteroidných protizápalových liekov. Všetky lieky znižujú napätie korzetu svalov, zmierňujú bolesť a opuchy a zlepšujú výživu tkanív v poškodenej oblasti. Ako doplnkovú terapiu predpíše odborník masáže, akupunktúru, konzultácie s chiropraktikom a fyzioterapeutické cvičenia.

Všetky aktivity budú zamerané na natiahnutie chrbtice, aby sa uvoľnili nervové zakončenie a aby sa znížil prah bolesti. Pomáha nosiť špeciálny obväz. Je vhodné spať na tvrdom povrchu. Ak je to možné, je lepšie si kúpiť ortopedickú matraci.

Na zmenšenie veľkosti nádoru sa používa elektroforéza s injekciami liekov.

chirurgia

Chirurgia je indikovaná, ak sto dní tradičných postupov neprinieslo výraznú úľavu a bolesť sa stala chronickou. Operácia je tiež predpísaná, ak má novotvar veľkosť viac ako 10 mm a dochádza k paralýze končatín.

Procedúru vykonávajú neurochirurgovia v klinickom prostredí. Existujú štyri metódy intervencie:

 • Microdisectomy. Medzistavcové platničky sa odstránia odstránením tlaku na nervové zakončenie;
 • laminektomie Oblasti medzistavcových platničiek a časť kosti v oblasti poškodenej zóny sú vylúčené;
 • Dištančné podložky. Táto technika spočíva v inštalácii implantátov, ktoré pomáhajú znižovať tlak na zakorenené korene;
 • Transformačná endoskopia. Uskutočňuje sa vpichom so zavedením ihly a následným odstránením malej časti disku a sekvestráciou. To vám umožňuje obnoviť znehodnotenie stavcov s odstránením bolesti.

Rehabilitácia

Po zákrokoch alebo chirurgických zákrokoch bude musieť pacient absolvovať rehabilitačný kurz zameraný na obnovenie fyzickej aktivity, posilnenie svalového korzetu a minimalizáciu rizika relapsu. Odporúča sa zapojiť sa do fyzickej terapie, navštíviť bazén pod dohľadom trénera, skrátiť čas strávený prácou pri počítači, eliminovať fyzickú aktivitu a zostať za volantom počas prvých dvoch mesiacov. Neváhajte s lekárom, pretože predčasné ošetrenie môže viesť k negatívnym následkom až k paralýze končatín..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Čo je forminálna prietrž a dôvody jej výskytu 1

Foraminálna hernia je zriedkavé, ale veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje pacientovi veľké nepohodlie a zasahuje do každodenného života. Aby sa predišlo ochoreniu a ďalšiemu rozvoju foraminálnej prietrže, je dôležité poznať príčiny jej výskytu, príznaky a metódy liečby..

príčiny

Foraminálna hernia je typ medzistavcovej prietrže, pri ktorej medziobratlový obsah vyčnieva smerom k miechovému kanálu, odkláňajúci sa doprava alebo doľava, v dôsledku čoho sa nervové korene začnú komprimovať. Patológia sa môže vyvíjať na ktorejkoľvek časti stĺpca, a preto sa zaznamenávajú prípady priestorových defektov v krku, hrudnej oblasti a ďalších úrovniach chrbtice. Stavce hladín l4-l5 a l5-s1 sa najviac zaťažujú.

Príčina choroby spočíva v ťažkej fyzickej námahe, s ktorou sa niektoré časti chrbtice jednoducho nedokážu vyrovnať. Pri poraneniach, poruchách látkovej výmeny alebo pri degeneratívnych procesoch je možné naraziť na poruchy medzistavcového priestoru, keď sa v oslabenom tele stane nesolventný kostrový sval a objavia sa subtekácie stavcov..

príznaky

Najvýraznejším príznakom foraminálnej prietrže je bolesť. Syndróm bolesti s touto patológiou je veľmi intenzívny a často sa vyskytuje rýchlo a nečakane, čo núti pacienta zamrznúť v určitej polohe, so zmenou, pri ktorej sa stav pacienta iba zhoršuje. Všetko je komplikované skutočnosťou, že konvenčné analgetiká nemôžu potlačiť bolesť svaloviny, a preto je potrebné užívanie drog..

Charakteristickým symptómom forininálnej prietrže je svalová slabosť. Dôvodom je narušenie inervácie spôsobené kompresiou nervového koreňa, ktorá v dôsledku nedostatočnej úrovne nervových impulzov do svalov a spôsobuje oslabenie.

U pacientov s herniou sa reflexy znížia a zníži sa aj citlivosť. Zníženie citlivosti napomáha narušenie vodivosti citlivých vlákien vytlačených prietržom. Z rovnakého dôvodu sa reflexy zhoršujú. Silná bolesť hlavy sa môže vyvinúť v dôsledku formálnej prietrže na krku. V niektorých prípadoch môžu existovať motorické poruchy, pri ktorých pacient nebude schopný správne používať chodidlá, keď sa pacient pokúša stáť na pätách alebo ponožkách..

Herniovaný disk L4 L5

Tento typ foraminálnej prietrže sa vyznačuje skutočnosťou, že stlačenie nervových koreňov sa uskutočňuje v oblasti štvrtého a piateho stavca dolnej časti chrbta. Takmer polovica prípadov medzistavcovej prietrže sa vyskytuje v tomto období lumbosakrálnej oblasti. Koreň chrbtice je v tele stlačený a hlavným dôvodom je nečinnosť a sedavý spôsob života. V zásade je taká hernia diagnostikovaná u mužov, napríklad u vodičov minibusu. Príčinou môže byť aj mikrotrauma spôsobená konštantnou flexiou chrbtice..

U pacienta s herníciou disku sa držanie tela zmení a v niektorých prípadoch môže dosiahnuť kypózu (zakrivenie hornej časti chrbtice). Dôvodom je skutočnosť, že telo sa snaží zmierniť intenzívnu bolesť. Prietrž disku môžete tiež určiť podľa príznaku Lasegu, keď pacient nie je schopný zdvihnúť nohu pri ležaní.

Herniovaný disk L5 S1

Tento typ predsieňovej prietrže je fixovaný medzi bedrovou a sakrálnou, konkrétne medzi piatym bedrovým a prvým sakrálnym stavcom. Rovnako ako v prípade L4 L5, prípady s L5 S1 sú veľmi časté, čo prispieva k maximálnemu zaťaženiu medzistavcových platničiek v tejto oblasti chrbtice. Aj pri odpočinku a pohodlnej polohe sú tieto stavcové platničky neustále pod stresom. Dôsledkom silného axiálneho zaťaženia môže byť nielen zvýšený tlak vo vnútri diskov, ale aj poškodenie vláknitých krúžkov.

Okrem toho je v bedrovej oblasti predný pozdĺžny väz, ktorý je určený na spevnenie vláknitého prstenca a znemožňuje posuny. Naopak, zadný pozdĺžny väz je zosilnený horšie a navyše má tendenciu sa riediť až k prvému krížovému stavcu, ktorý vedie k prietrži.

Osteochondróza sa môže stať príčinou kýly disku L5 S1 - jadro medzistavcového disku začína strácať vodu a následne stráca svoje tlmiace vlastnosti. Vláknitý kruh sa tiež začína rozkladať, pretože výživné látky prestávajú v požadovaných množstvách pretekať..

Zaťaženie chrbtice sa zvyšuje, jadro stráca znehodnotenie a ako výsledok sa objaví výstupok.

Je tiež potrebné poznať, že prietrž v oblasti L5 S1 sa môže vyskytnúť, ak dôjde k metabolickému narušeniu, pri ktorom „hladovanie“ disku začne kvôli nedostatku difúzie per se. Spotreba cigariet, ktoré narúšajú saturáciu krvného kyslíka a zbavujú chrbticu dôležitých zložiek, môžu stav zhoršiť..

Paramediano foraminal kýla

Paramediánske hernie sa vyznačujú premiestnením medzistavcových platničiek do miechového kanála malým otvorom. Výstupok je nasmerovaný na koreň miechy. Takáto prietrž sa môže vyvíjať tak v oblasti L5 S1, ako aj L5 L4. Väčšina prípadov sa vyskytuje v oblasti L5 S1, pretože je to najzraniteľnejšie miesto na chrbte. V divízii L5 sa často vyskytuje aj paramediánska foraminálna hernia. To vedie k nesprávnemu držaniu tela pacienta, najmä pri nesprávnom sedení.

Pravá a ľavá predná prietrž

Tieto typy foraminálnych hernií sú najnebezpečnejšie, pretože môžu ovplyvniť nervové štruktúry pacienta. Okrem smeru v jednom alebo druhom smere je tu ešte malý rozdiel - ľavostranná prietrž je oveľa bežnejšia ako pravostranná. Ak sa takéto kýly vyskytnú v krčnej oblasti, pacient bude musieť čeliť ostrým bolestiam hlavy a funkčným poruchám orgánov zodpovedných za sluch a zrak..

Diagnostika a liečba

Je ťažké diagnostikovať tento typ prietrže, takže neurológovia sa musia uchýliť k množstvu testov a vykonávať počítačové a magnetické rezonancie. Na základe údajov získaných takýmito metódami je možné identifikovať miesto a typ choroby a v dôsledku toho zvoliť najoptimálnejšiu možnosť liečby..

Liečba intervertebrálnych ochorení začína konzervatívnymi metódami. Konzervativizmus spočíva v starostlivom a komplexnom prístupe, ktorý vyžaduje použitie liekov proti bolesti, telesnej výchovy, ako aj manuálnych a fyzioterapeutických metód. Táto metóda má zmysel v prípadoch, keď je tlak na miechu a koreň relatívne malý, v zložitejších situáciách sú potrebné operácie. Foraminálne kýly sú veľmi ťažké a pomaly ustupujú a príznaky sa môžu objaviť aj po liečebných cykloch.

Radikálnejším spôsobom boja proti forininálnej prietrži je chirurgický zákrok. V závislosti od typu foraminálnej kýly sa vyberie druh ďalšej operácie. K operácii môžu viesť nasledujúce faktory:

  nadmerný výčnelok; neúčinnosť konzervatívnych metód; silná a nie potláčaná rôznymi spôsobmi bolesť.

Väčšinu prietrží možno odstrániť pomocou endoskopie alebo pomocou otvoreného prístupu k miestu prietrže.

Stredná kýla môže byť ovládaná technikou optických vlákien. Postupuje sa nasledovne: ihla sa vpichuje vpichom do postihnutých oblastí chrbtice, po ktorej sa používa chirurgická mikrotechnológia, vďaka ktorej je možné vyčnievanie odstrániť a eliminovať nežiaduce účinky na nervový koreň..

V prípade, že prietrž je bočná, je potrebné na jej ošetrenie odstrániť fazetový kĺb, ktorý nepomôže úplne zbaviť bolesti a viesť k vzniku skoliotického typu zakrivenia..

Ako liečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku, čítajte tu.

zotavenie

Po ukončení vyššie uvedených procedúr sa začína rehabilitácia zameraná na postupné obnovenie zvyčajného spôsobu života pacienta a minimalizáciu rizika recidívy prednej kýly. Odporúča sa, aby sa prvé dni zotavenia konali v bandáži a v neskorších fázach zotavovacej doby budete musieť udržiavať svalový korzet v dobrej kondícii, čo je skvelé na kúpanie a jogu..

Je dôležité si uvedomiť, že zdravie pacienta závisí od neho. Včasná liečba osteochondrózy a iných chorôb pomôže predísť forininálnej prietrži. Ak sa prietrž stále začína vyvíjať, nemalo by sa to v žiadnom prípade oneskoriť, pretože včasné zavedenie konzervatívnych metód na boj proti foraminálnej kýle umožní vyhnúť sa chirurgickému zákroku..

Aká je predná prietrž medzistavcových platničiek

Patológie pohybového ústrojenstva znižujú kvalitu ľudského života a spôsobujú veľa problémov pri vykonávaní činností v domácnosti. Príčinou nepohodlia a bolesti chrbta sú často medzistavcové prietrže. Nebezpečenstvo deformácie medzistavcových platničiek spočíva v tom, že kompresia miechových nervov vedie k silnej bolesti a narušeniu vnútorných orgánov..

Foraminálna kýla sa vytvára v dôsledku zvýšeného zaťaženia chrbtice, aby bolo možné vyrovnať sa s tým, že medzistavcové platničky nie sú vždy možné. Z tohto článku sa dozviete príznaky patológie, zásady jej diagnostiky, liečby a prevencie.

Charakterizácia a klinická prezentácia

Foraminálna hernia je patológia medzistavcového disku, ktorá sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca a tvorbou výčnelku cez otvor v prednej časti vľavo alebo vpravo..

Ochorenie sa diagnostikuje v rôznych častiach chrbtice - v krčku, hrudníku, drieku, krížovke.

Foraminálny otvor je lúmen miechy, kde sú umiestnené najdôležitejšie nervové zakončenie miechy..

Paramediánska foraminálna hernia s jej vyčnievaním vyvoláva kompresiu koreňov nervov, čo vedie k syndrómu silnej bolesti.

L4 L5

Hematácia foraminálneho disku l4 l5 je lokalizovaná v lumbosakrálnej úrovni na úrovni 4 a 5 stavcov - najbežnejšom mieste patológie..

Príčinou vystupovania v tejto oblasti je neaktívny životný štýl, poranenia miechy, sprievodné degeneratívne procesy.

Progresívne štádium hernie disku L4 L5 ovplyvňuje pohodu a vzhľad pacienta: ťažko vykonáva ohýbanie a drepy, v dolnej časti chrbta je silná bolesť, znížená citlivosť končatín, slabosť..

V polohe na chrbte si človek nemôže zdvihnúť nohu, chrbát nadobúda kyfusovitý tvar.

L5 S1

Nie tak často ako l4 l5 je foraminálna hernia disku l5 s1 lokalizovaná medzi prvým sakrálnym a posledným bedrovým stavcom..

Narušenie integrity vláknitého prstenca disku 15 s1 je spôsobené axiálnymi zaťaženiami vyskytujúcimi sa počas fyzickej aktivity aj v pokoji.

Príčinou výčnelku môže byť aj slabosť väzov, ktoré drží vláknitý kruh, zníženie tlmiacich vlastností disku 15 s1 v dôsledku osteochondrózy, prerušenie dodávky potravy do tkanív medzistavcových štruktúr..

Pozor! Herniovým výčnelkom sa dá vyhnúť, ak sa s liečbou začne vo fáze objavenia sa vyčnievania disku - stlačením disku bez porušenia vláknitého prstenca. Neskôr je ťažšie liečiť výslednú prednú prietrž medzistavcových platničiek..

príčiny

Tvorba kýly a výčnelkov chrbtice je ovplyvnená zraneniami, nadmernou fyzickou námahou, zlými návykami, hormonálnymi a metabolickými poruchami a sprievodnými ochoreniami OA..

Oslabené telo nie je schopné vydržať zvýšenú fyzickú aktivitu, preto v dôsledku dystrofických zmien v kostre s vekom alebo s osteochondrózou sú pacienti diagnostikovaní so zmenami medzistavcovej chrupavky..

Zlé návyky, ako je užívanie drog, alkohol a fajčenie, narušujú prirodzený metabolizmus, vedú k nedostatku zásobovania muskuloskeletálnych tkanív a okysličovaniu krvi. Všetky tieto faktory predstavujú riziko výskytu patológií pohybového aparátu..

Foraminálna prietrž sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice a môže mať tiež sklon doprava alebo doľava. V závislosti od umiestnenia sa rozlišuje niekoľko typov:

 • chrbtová časť (umiestnená vo vnútri kostného priestoru);
 • paramedial (nachádza sa medzi stavcami);
 • bočné (nájdené na výstupe z foraminálneho otvoru);
 • extra bočné (presahuje medzistavcové dutiny).

Rozlišujú sa tiež pravé a ľavostranné krčné, hrudné bedrové kýly.

symptomatológie

Ochorenie je sprevádzané silnou bolesťou, ktorá má povahu náhleho a závažného charakteru. Človek mrzne v jednej póze, bojí sa zmeniť polohu a tým zosilňuje bolesť.

Konvenčné lieky proti bolesti sú neúčinné. Ak chcete zmierniť ťažké kŕče, musíte sa uchýliť k drogám.

Na postihnutej strane tela dochádza k inervácii nervových impulzov, ktoré vedú k svalovej slabosti, človek nie je schopný vystúpiť na pätu alebo na nohu a zostať v tejto polohe. Neexistujú tiež žiadne reflexné reakcie.

Čiastočná alebo úplná strata citlivosti končatín.

Pri krčnej chrbtici hernia diskov c4-c6 vyvoláva silné bolesti hlavy, zhoršený sluch a zrak, znecitlivenie a mravenčenie prstov..

Diagnóza choroby zahŕňa použitie MRI, RTG, CT. Vertebroológ na základe vyšetrenia pacienta a výsledkov štúdií schváli počiatočnú diagnózu a predpíše kvalitné ošetrenie..

liečba

Liečba foraminálnej kýly zahŕňa použitie konzervatívnych opatrení (fyzioterapia, lieky, gymnastika) av ťažkých prípadoch návšteva lekára končí chirurgickým zákrokom. Zvážte tieto metódy liečby podrobnejšie..

Referenčné! Terapia prietrže medzistavcových platničiek je zameraná na zmiernenie bolesti, opuchov, zápalov, zlepšenie krvného obehu a výživy tkanív, posilnenie svalov celého tela, zmenšenie výčnelkov, minimalizovanie možnosti relapsu.

Skúsený stavovec alebo chirurg vyberie individuálne pre každého pacienta protizápalové nesteroidné lieky, glukokortikosteroidy, lieky proti bolesti, antispasmodiká.

Aby sa udržali svaly tela v dobrom stave, je pacient poslaný na manuálnu terapiu, gymnastiku, masáž.

Za účelom pozastavenia degeneratívnych procesov v tkanivách chrbtice a zabránenia relapsu lekár odporučí elektroforézu, UV žiarenie, natiahnutie chrbtice pri gymnastike a masáži..

V prípade, že patológia nadobudne rozmery, ktoré môžu spôsobiť značné poškodenie zdravia, pacient sa bude musieť uchýliť k pomoci neurochirurga..

Táto operácia pomôže odstrániť časť tvorby prietrže a foraminálne otvorenie alebo úplné nahradenie postihnutej oblasti implantátom..

Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • paralýza;
 • pretrvávajúca bolesť po analgézii opiátov;
 • neúčinnosť liekov a fyzioterapie počas niekoľkých mesiacov;
 • veľkosť prietrže nad 10 mm.

prevencia

Rehabilitačné obdobie po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže alebo na konci konzervatívnej liečby.

Aby sa obnovilo zdravie chrbta, odporúča sa dlhé prechádzky, skrátenie času na sedenie, odstránenie ťažkej fyzickej námahy a zdvíhanie ťažkých predmetov..

Odporúča sa vylúčiť alkohol, prestať fajčiť a užívať drogy.

Liečebná fyzická aktivita (jogová terapia, fyzická terapia), jej trvanie a typ je predpísaná odborníkom a vykonáva sa pod jeho dohľadom.

Dôsledky a prognóza na zdravie

Depresívne následky prietrže sú spôsobené stratou citlivosti tkanív v dôsledku inervácie nervových impulzov, slabosťou svalového korzetu a zhoršenou funkciou pohybového ústrojenstva..

Najväčším nebezpečenstvom je výčnelok, ktorý stlačuje miechy, čo môže viesť k infarktu alebo ischémii.

Ak pacient dlho nekonzultuje s odborníkom s bolesťou v chrbte, môže ostré stlačenie chrbtice, zlomenina alebo nadmerná fyzická aktivita spôsobiť ostré stlačenie miechy, čo môže viesť k invalidite..

záver

Hrudné výčnelky v chrbtici sa často diagnostikujú u ľudí, ktorí sa zaoberajú nielen ťažkou fyzickou prácou, ale aj u ľudí, ktorých životný štýl je väčšinou sedavý. Patológia ohrozuje zdravotné postihnutie predčasným liečením.

Nemali by ste odkladať chod na vertebroológa dlho, ak si všimnete bolesť v chrbte, ktorá inervuje končatiny, slabosť a stratu citlivosti v paži alebo nohe. Príznaky môžu byť podobné nielen vystupovaniu medzistavcového obsahu, ale aj nebezpečným ochoreniam srdca..

Paraforaminálna hernia disku L5 / S1

trommm

Nováčik

Timur Huseynov

Aktívny užívateľ

Odpoveď: Paraforálna prietrž disku L5 / S1

Aktívny užívateľ

Odpoveď: Paraforálna prietrž disku L5 / S1

Ako ste žili tento rok? Čo okrem milgammy a diklofenaku?
A kto odporučil zavesiť na brvno??

trommm

Nováčik

Odpoveď: Paraforálna prietrž disku L5 / S1

Rok, v ktorom som normálne žil, aktívne: práca, dovolenka autom v lete 2007, rybolov atď. Okrem jarných a jesenných exacerbácií počas 15 až 20 dní (bolesť v chrbte, siahajúca až k pravej nohe), bol pozorovaný okresný neurológ, milgamma + diklofenak alebo ketonal. Posledná exacerbácia koncom mája mala za následok výlet do MRI v smere toho istého neurológa, podľa výsledkov - odporúčanie k neurochirurgii. všetko.
Bazén každý deň po dobu 30 minút. odporúčané chiropraktikom počas jeho neprítomnosti (je na služobnej ceste do konca júna)
Ľudia odporúčali zavesiť na vodorovnú lištu, neurológ súhlasil.
Čo sa mi zdá zvláštne: že na rozdiel od predchádzajúcich exacerbácií chrbát nebolí (iba pocit nepohodlia v dolnej časti chrbta s dlhou pozíciou). Hlavným problémom je pravá noha od sedacej časti po členok, ktorá sa pri sedení, státí, v aute alebo pri opúšťaní, pri nakláňaní tela dopredu tiahne na rôznych miestach (pod koleno, dolnú časť nohy, hornú časť stehna alebo jeho stred). Počas júna závažnosť bolesti klesá veľmi pomaly - možno som si na to zvykla alebo tento nervový koreň stráca citlivosť. Aspoň po vstávaní zo stoličky a starostlivom narovnaní pravej nohy sa napne 2-3 minúty, potom môžete pomaly chodiť a postaviť sa, až kým nebudete unavení chrbát. Kto iný v Petrohrade môžem konzultovať?

Aktívny užívateľ

Odpoveď: Paraforálna prietrž disku L5 / S1

Viete a vzhľadom na veľkosť kýly je potrebné prehodnotiť spôsob života. Bolo by pekné vidieť vaše fotografie.
Prečítajte si o správnom správaní, na fóre je veľa informácií.
Život neskončil diagnózou, ale nestálo sa za to premýšľať.
Konzultovať? Znova vás pošleme k neurochirurgom.
No tak. Fórum má konzultantov pracujúcich v Petrohrade

trommm

Nováčik

Odpoveď: paraforaminálna hernia L5 / S1

Vďaka za podporu. Nie je možné prehodnotiť spôsob života smerom k väčšej pasivite, nemôžem odmietnuť auto z niekoľkých dôvodov, je možné vyhradiť čas na pozornosť a prácu s chrbticou. a potrebné. Na to potrebujete špecialistu. Manuálny?
Ako previesť obrázky MRI do súboru?
A dúfam, že závažný opuch vizuálne zvýši veľkosť prietrže na obrázku, takže musíme urobiť ďalšiu MR ?

Aktívny užívateľ

Odpoveď: paraforaminálna hernia L5 / S1

Prečo pasivita? Postupujte podľa niektorých pravidiel. Napríklad pri dlhších cestách autom použite korzet. Správne nosenie a zdvíhanie závaží, správne naklonenie atď. Všetko je na fóre. Pozrite sa na časť „Zdieľajte skúsenosti, názory.“
O obrázkoch - https://www.medhouse.ru/forum20/thread387.html.

MRI sa bude musieť urobiť, ale nie skôr ako za rok. A pozrite sa na dynamiku.

Prečo nevykonávať terapiu? Toto je koniec koncov prvá vec.

trommm

Nováčik

Odpoveď: paraforaminálna hernia L5 / S1

Cvičebnú terapiu predpisuje ošetrujúci lekár. Posledné menovanie - odporúčanie neurochirurgovi.
A bazén - prečo nevykonávať terapiu.
MRI nie je možné vykonať skôr ako o rok neskôr kvôli jeho poškodeniu alebo nezmyselnosti, ak sa bolesť znižuje, opuch ustupuje - obraz bude skutočnejší. A aké je riziko častej MR?
Aké je akútne obdobie, subakútna a remisia? Ktorý mám? Chodím na pätách, ponožkách - okrem vyššie uvedených príznakov. Môže niekto povedať niečo o klinike Dr. Voighta a lekárskeho strediska „Áno“ v Petrohrade?

Aktívny užívateľ

Odpoveď: paraforaminálna hernia L5 / S1

A prečo často robia MR? Neuvidíte nič nové. A s pretrvávajúcim obdobím remisie (bez exacerbácií) má zmysel robiť a vidieť skutočnú veľkosť prietrže.
Nerobíte nič z cvičenia ráno, po spánku?

Abelar

Prinajmenšom to tak nie je. Samotní neurochirurgovia neveria v „zápal“ koreňa.

trommm

Nováčik

Odpoveď: paraforaminálna hernia L5 / S1

Ahoj všetci a zdravie. Chýbala som z dobrého dôvodu. Nemôžem odovzdávať digitálne obrázky MRI - komprimujem ich do programu Microsoft Office Picture Manager (do 19 kB), pripojím ho, ale nie - hovorí: zlyhalo načítanie
nejasný.
Objavil sa na súkromnej klinike, moji neurológovia sa pozreli na moje obrázky, moje nohy, reflexy, bol som prekvapený - všetko funguje, korene sú zlé, nohy v reflexoch, sila, veľkosť, citlivosť sú úplne rovnaké., Dlho sa hádali o veľkosti - 13 mm, čomu som nerozumel, boli strešné plsti také veľké, že strešné plsti boli stále maskovanou prietržou. Povedali, že sa narodil v košeli - miechový kanál je veľký a nedochádza k stenóze.
Neviem, či je možné vysloviť meno kliniky a meno vedúceho lekára - lekárskeho medu. vied.
Vo všeobecnosti je rozloženie nasledovné:
- akupunktúra
- vákuová terapia (jednoducho plechovky)
- Vákuová hemoexfúzia
- akupunktúra so zavedením chondroprotektorov na chrbte v oblasti kýly, ako som tomu rozumel
-akupunktúrny program
- Actovegin intravenózne
- liečebné aplikácie
- niečo iné, čo ešte nebolo
+ milgamma voltaren v / myš
+ banda tabliet + komprimovať (vodka, deflocenac, lidokaín) v noci
+ korzet dve hodiny po zákroku a vo vozidle
+ cvičenie na vnútorných svaloch chrbta (strešné plsti šikmé strešné plsti)
Z nejakého dôvodu bol bazén zakázaný. Budem hľadať opak.
To je v podstate všetko. Po zákrokoch je stav omnoho lepší - prakticky sa nevzdáva v nohe.
Hovorili o ich úspechoch: 70-ročný dedko im bol prinesený na invalidnom vozíku, bol veľmi mučený. Na MRI - absolútna stenóza chrbtice, veľa prietrží, najväčších 20 mm, neberú na operáciu, pretože 2 infarkty srdca a po roku ich nechal prútik - hernia stenózy 7 mm zodpovedajúca veku. Ukázali prichádzajúce a odchádzajúce MRI - vyzerá to ako pravda tlače, klientske údaje - všetko je tam.
Ako nalepiť obrázky - chcem ukázať a počúvať kompetentných ľudí.
Aj keď zmiernia opuchy, prietržová kýla zostane pomerne veľká
Noste sa ako krištáľová váza?

trommm

Nováčik

Odpoveď: paraforaminálna hernia L5 / S1

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Z tohto článku sa dozviete: ako súvisí s cervikálnou osteochondrózou a krvným tlakom, môže sa zvýšiť, môže dôjsť k zvýšeniu tlaku. Mechanizmus rozvoja tejto patológie, najmä príznaky hypertenzie pri cervikálnej osteochondróze.
Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:
  Priamo spojená s chirurgickou ranou.
Ľudia sa sťažujú na bolesti v krku, ramenách. Bežnou príčinou je osteochondróza krčka maternice 1 stupňa. Osoba charakterizuje pohodu ako „tolerantnú“. Odporúča sa vyšetrenie lekárom, ktorý predpíše individuálne ošetrenie.