loader

Cruroraphy. Obojsmerná fundoplikácia podľa TOUPET 270

Cruroraphy. Dvojstranná fundoplikácia podľa TOUPET 270 je operácia predpísaná na liečbu hiátovej hernie. Podstatou fundoplikácie je vytvorenie „manžety“, pomocou ktorej sa zastaví reflux žalúdka do pažeráka. Symetrická manžeta, vytvorená zo steny brucha (predná a zadná), pokrýva pažerák pri 270 °, povrch v mieste priechodu vetvy nervového nervu však zostáva voľný. Aj počas laparoskopie sa vykonáva crurografia, ktorej účelom je zúžiť bránicu pažeráka na normálnu veľkosť, v dôsledku čoho sa minimalizuje pravdepodobnosť relapsu v budúcnosti..

Počas laparoskopického chirurgického zákroku sa na monitore zobrazuje zväčšený obraz operovanej oblasti, preto sú jasne viditeľné všetky anatomické vlastnosti tejto oblasti, čo umožňuje chirurgovi vykonávať manipuláciu v oblasti ciev, fasciálnych priestorov a vagového nervu s maximálnou presnosťou. Vďaka obnoveniu anatomických rysov hornej časti brušnej dutiny a obnoveniu funkčnej ezofageálnej a žalúdočnej chlopne bude pacient následne schopný viesť známy životný štýl bez potreby medikácie..

Indikácie a kontraindikácie

 • neúčinnosť konzervatívnej terapie;
 • veľká prietrž;
 • výskyt komplikácií: vredy a erózia pažeráka, krvácanie, ezofagitída atď..
 • prítomnosť kĺzavej prietrže pri pažeráku s rizikom porušenia;
 • ezofageálna mukozálna dysplázia s rizikom malignity;
 • niektoré choroby krvi;
 • závažné sprievodné ochorenia v štádiu dekompenzácie (srdcové choroby, zlyhanie obličiek atď.)
 • onkologické choroby v terminálnom štádiu.

Výhody cruragrafie a obojsmerného fundoplikácie podľa TOUPET 270

 • Fundoplikácia - vytvorenie manžety zo žalúdočnej steny, ktorá zabráni tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka - zaručuje funkčnosť zvierača, ako aj zachovanie prirodzených obranných funkcií: rachot, reflex roubíka.
 • Po zotavení bude pacient schopný viesť známy životný štýl bez vážnych obmedzení a potreby pravidelného používania liekov.
 • Všetky manipulácie počas laparoskopie sa vykonávajú pod vizuálnou kontrolou, ktorá vylučuje poškodenie dôležitých anatomických štruktúr: vagus nervu, krvných ciev atď..
 • Obnova trvá minimálne čas.
 • Riziko vzniku pooperačných komplikácií je minimálne..
 • Vynikajúci kozmetický výsledok po operácii: na pokožke zostanú len 3-4 neviditeľné stopy po reze.

Komentár lekára

Ak vás pálenie záhy, grganie, bolesť žalúdka po jedle alebo cvičení núti neustále užívať lieky, ktoré prinášajú iba dočasnú úľavu, mali by ste sa poradiť s lekárom; možno hovoríme o hernii bránice pažeráka. Laparoskopická krurorafiya s dvojstrannou fundoplikáciou podľa TOUPET 270 je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť choroby a obnoviť kvalitu života. V anestézii sa vykonáva operácia trvajúca maximálne 120 minút, v závislosti od štádia ochorenia je možné prepustenie na 2 až 6 dní a po 2 až 3 týždňoch sa naši pacienti už vracajú do práce. Najdôležitejšie však je, že po operácii potreba liekov a prísna strava úplne vymiznú. Pochybujete o potrebe chirurgickej liečby? Na našej klinike môžete podstúpiť komplexné vyšetrenie, po ktorom si spoločne preberieme možné liečebné metódy vrátane pravdepodobnosti vyliečenia pomocou konzervatívnej terapie. Klinika má dennú nemocnicu, v ktorej môžu pacienti dostávať kvalitnú liečbu bez potreby trvalého pobytu v nemocnici. Povedzte „nie“ svojim ochoreniam, bezodkladne sa dohodnite na stretnutí!

Prečo je lepšie robiť krurografiu a bilaterálnu fundoplikáciu podľa TOUPET 270 na švajčiarskej univerzitnej klinike?

 • Na našej klinike bola vyvinutá autorova technika na vykonanie operácie prietrže kýly pažeráka. Vďaka dnešnému zlepšeniu nepresiahne počet relapsov 2%.
 • Klinika každoročne vykonáva viac ako tisíc jedinečných chirurgických zákrokov, zatiaľ čo technika pre každého pacienta je vybraná iba individuálne.
 • Počas prevádzky sa používajú zariadenia a materiály najnovšej generácie od popredných spoločností, všetky manipulácie sa vykonávajú bez rizika poškodenia okolitých štruktúr, rozvoja krvácania a ďalších komplikácií..
 • Klinika prijíma skúsených odborníkov najvyššej kategórie v rámci svojej špecializácie, z ktorých každý dokonale vlastní viac ako sto metód.
 • Vzhľadom na to, že pacienti s diagnózou HPA majú často sprievodné ochorenia, ktoré si vyžadujú chirurgickú liečbu, je možné počas operácie súčasne vykonať niekoľko zákrokov počas tej istej anestézie; na našej klinike prebiehali simultánne operácie už viac ako 20 rokov.

Často kladené otázky

Príprava na crurografiu a obojsmernú fundoplikáciu podľa TOUPET 270 - čo to je?

Niekoľko dní pred operáciou by sa z ponuky mali odstrániť produkty, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie. Zásah sa vykonáva na lačný žalúdok, posledné jedlo najmenej 8 hodín pred operáciou. Pred procedúrou musíte dôkladne vyčistiť črevá. Ak užívate nejaké lieky, mali by ste upozorniť svojho lekára, možno bude potrebné dočasne vylúčiť niektoré lieky.

Aké sú možné následky odmietnutia vykonania cruragrafie a fundoplikácie podľa TOUPET 270

Ak je liečba odmietnutá, nemožno vylúčiť závažné komplikácie. Môže to byť peptický vred pažeráka, krvácanie z dôvodu perforácie, porušenie prietrže. Okrem toho podľa štatistík sa pravdepodobnosť malígnej tvorby zvyšuje po 5 až 6 rokoch od začiatku choroby trikrát, po 10 rokoch sa riziko malignity zvyšuje päťkrát. Výskyt nádoru je spojený s predĺženou expozíciou žalúdočného obsahu tkanivám, čo vedie k rozvoju epiteliálnej metaplázie..

Sú možné crurografie a fundoplikácie podľa TOUPET 270 a komplikácie?

Počas operácie, rovnako ako pri každom chirurgickom zákroku, existuje riziko komplikácií, napríklad krvácanie spôsobené poškodením susediacich orgánov a tkanív, poškodenie kmeňov vagových nervov. Medzi nežiaduce následky v pooperačnom období nemožno vylúčiť črevnú obštrukciu, peritonitídu, dysfágiu, škytavku a iné, neskoršie komplikácie zahŕňajú relapsu HPOD, refluxnú ezofagitídu v dôsledku „otvorenia“ manžety alebo erupcie švov, zúženia pažeráka. Skúsenosti chirurga a dostupnosť moderného vybavenia však minimalizujú pravdepodobnosť komplikácií..

Ako prebieha rehabilitácia po cruraografii a fundoplikácii podľa TOUPET 270?

Pacient môže vstať z postele aj v deň operácie, po niekoľkých hodinách je dovolené vypiť trochu vody, nasledujúci deň - tekuté a teplé jedlo. Deň po operácii sa na kontrolu správnej inštalácie antirefluxnej chlopne vykoná röntgenové vyšetrenie pomocou kontrastu. Postupne sa diéta rozširuje, pacient postupne prechádza na konzumáciu pevnej konzistencie - všetko úsilie by malo byť zamerané na predchádzanie podráždeniu pažeráka. To možno dosiahnuť iba pomocou diéty: prvých 1,5 - 2 mesiace - prísne, potom do šiestich mesiacov postupne zjemňuje. A hoci sa pacient môže do práce vrátiť 2-3 týždne po operácii, úplné uzdravenie trvá asi 6 týždňov.

Aký druh anestézie sa používa na crurografiu a fundoplikáciu podľa TOUPET 270?

Počas operácie sa používa celková anestézia. Spravidla sa používa intubačná anestézia pomocou svalových relaxancií. Pacient nepociťuje bolesť počas operácie ani v pooperačnom období.

choroby

Kýlová kýla

Kýla bránice (HAP) - choroba pažeráka a väzivového aparátu bránice, pri ktorej dochádza k expanzii pažeráka bránice a natiahnuté väzivá, ktoré fixujú pažerák a žalúdok. V dôsledku napínania prechádza horná časť žalúdka do hrudnej dutiny a je narušená práca dolného zvierača pažeráka..

Prihláste sa na konzultáciu: +7 (495) 782-50-10

Alternatívne techniky

Gastroskopia vo sne

Gastroskopia vo sne je jednou zo spoľahlivých a presných vizuálnych diagnostických metód, ktoré vám umožňujú získať čo najviac informácií o stave pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Toto vyšetrenie má tiež mená: fibrogastroskopia,...

gastroskopia

Gastroskopia - toto endoskopické vyšetrenie sa považuje za jednu z najúčinnejších diagnostických metód pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu. Počas procedúry sa študuje stav a fungovanie pažeráka, žalúdka a 12-duodena...

Liečba benígnych nádorov pažeráka

Charakteristikou chirurgickej techniky srdcovej achalázie používanej na našej klinike je použitie laparoskopického prístupu na vykonanie takýchto zákrokov a použitie ďalších inštrumentálnych metód...

Techniky pre laparoskopickú chirurgiu ezofágovej prietrže

Pri praktickej práci používame laparoskopické techniky na liečbu hiátovej hernie. Použitie laparoskopie so zväčšeným obrazom na monitore umožňuje...

Operácia srdcovej achalázie

Charakteristickým rysom nášho prístupu k tejto situácii je skoršie stanovenie indikácií pre chirurgickú liečbu laparoskopickou metódou (prostredníctvom niekoľkých vpichov brušnej steny). Pri vykonávaní laparoskopických...

Fundoplikácia (operácia refluxnej ezofagitídy): indikácie, správanie, výsledok

Fundoplikácia je operácia používaná na odstránenie gastroezofágového refluxu (spätný reflux obsahu zo žalúdka do pažeráka). Podstatou operácie je, že steny žalúdka sú obalené okolo pažeráka, čím sa posilňuje zvierač pažeráka pažeráka..

Operáciu fundoplikácie prvýkrát vykonal v roku 1955 nemecký chirurg Rudolf Nissen. Prvé metódy mali mnoho nevýhod. V posledných rokoch sa klasická prevádzka Nissenu mierne upravila a bolo navrhnutých niekoľko desiatok úprav.

Podstata fundoplikácie

Gastroezofageálny reflux (GERD) je pomerne častá patológia. Jedlo normálne voľne prechádza pažerákom a vstupuje do žalúdka, pretože miesto, kde pažerák prechádza do žalúdka (dolný zvierač pažeráka), reflexne relaxuje pri prehltnutí. Po preskočení podávania jedla sa zvierač opäť pevne stiahne a zabráni tomu, aby sa obsah žalúdka (jedlo zmiešané so žalúdočnou šťavou) nedostal do pažeráka..

všeobecná schéma fundoplikácie

Pri GERD je tento mechanizmus narušený z rôznych dôvodov: vrodená slabosť spojivového tkaniva, hiátová hernia, zvýšený vnútrobrušný tlak, relaxácia svalov pažeráka zvierača pod vplyvom určitých látok a ďalšie príčiny.

Zvierač nevykonáva funkciu chlopne, kyslý obsah žalúdka sa vrhá späť do pažeráka, čo spôsobuje veľa nepríjemných symptómov a komplikácií. Hlavným príznakom GERD je pálenie záhy..

Akákoľvek konzervatívna liečba GERD je vo väčšine prípadov pomerne účinná a je schopná zmierniť príznaky po dlhú dobu. Je však potrebné si uvedomiť nevýhody konzervatívnej liečby:

 • Zmeny životného štýlu a užívanie liekov, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej, môžu iba odstrániť príznaky, ale neovplyvňujú mechanizmus spätného toku a nemôžu brániť jeho progresii..
 • Drogy znižujúce kyseliny pre GERD sú potrebné na dlhú dobu, niekedy počas celého ich života. To môže viesť k rozvoju vedľajších účinkov a je to tiež značné materiálne náklady..
 • Potreba nepretržitých reštriktívnych opatrení vedie k zníženiu kvality života (človek sa musí v určitých produktoch obmedzovať, neustále spať v určitej polohe, neohýbať sa a nenosiť elastické oblečenie).
 • Okrem toho v približne 20% prípadov zostáva dodržiavanie všetkých týchto opatrení neúčinné..

Potom vyvstáva otázka o fungovaní a odstránení anatomických predpokladov pre reflux.

Bez ohľadu na príčinu refluxu je podstatou fundoplikácie vytvorenie bariéry refluxu do pažeráka. Za týmto účelom je zvierač pažeráka zosilnený špeciálnou objímkou ​​vytvorenou zo stien spodnej časti žalúdka, žalúdok sám je prišitý k bránici a ak je to potrebné, prišitý rozšírený bráničný otvor..

Transorálna fundoplikácia - lekárska animácia

Indikácie pre fundoplication

Neexistujú žiadne jasné kritériá ani absolútne indikácie pre chirurgickú liečbu GERD. Väčšina gastroenterológov trvá na konzervatívnej liečbe, zatiaľ čo chirurgovia sú ako vždy oddaní radikálnym metódam. Chirurgia sa zvyčajne ponúka v prípadoch:

 1. Zachovanie príznakov choroby, napriek primeranej dlhodobej konzervatívnej liečbe.
 2. Opakujúca sa erózna ezofagitída.
 3. Veľké veľkosti bránice prietrže, čo vedie ku kompresii mediastinálnych orgánov.
 4. Anémia spôsobená mikrobielením eróziou alebo herniálnym vakom.
 5. Barrettov pažerák (prekancerózny stav).
 6. Nedostatočná angažovanosť pacienta pri dlhodobom užívaní drog alebo neznášanlivosť voči inhibítorom protónovej pumpy.

Vyšetrenie pred operáciou

Fundoplikácia je plánovaná operácia. Núdzový stav je potrebný v zriedkavých prípadoch prištipnutia prietrže pažeráka.

Pred predpísaním operácie by sa malo vykonať dôkladné vyšetrenie. Musí sa potvrdiť, že príznaky (pálenie záhy, pálenie potravy, dysfágia, nepohodlie za hrudnou kosťou) sú skutočne spôsobené refluxom a nie inou patológiou.

Skríning na podozrenie na ezofageálny reflux:

 • Fibroendoskopia pažeráka a žalúdka. umožňuje:
  1. Potvrďte prítomnosť pažeráka.
  2. Kardiový uzáver.
  3. Pozri zúženie alebo dilatáciu pažeráka.
  4. Vylúčte opuch.
  5. Podozrenie na herniu pažeráka a zhruba odhadnúť jeho veľkosť.
 • Denné meranie pH pažeráka. Použitím tejto metódy sa potvrdí reflux kyslého obsahu do pažeráka. Metóda je užitočná v prípadoch, keď nie je detegovaná endoskopická patológia a sú prítomné príznaky choroby..
 • Manomerizmus pažeráka. Umožňuje vylúčiť:
  1. Srdcová achalázia (nedostatok reflexnej relaxácie zvierača pri prehĺtaní).
  2. Vyhodnotiť peristaltiku pažeráka, ktorá je dôležitá pre výber chirurgickej techniky (úplná alebo neúplná fundoplikácia).
 • X-ray pažeráka a žalúdka v polohe s hlavou dole. Vykonáva sa pri pažerákovej a bráničnej hernii, aby sa objasnila jeho poloha a veľkosť..

Po potvrdení diagnózy refluxu pažeráka a získaní predchádzajúceho súhlasu na operáciu, najmenej 10 dní pred operáciou, je potrebné podstúpiť štandardné predoperačné vyšetrenie:

 1. Všeobecné testy krvi a moču.
 2. Chémia krvi.
 3. Krv na markery chronických infekcií (vírusová hepatitída, HIV, syfilis).
 4. Krvný typ a Rh faktor.
 5. Stanovenie ukazovateľov koagulácie.
 6. fluorografická.
 7. ECG.
 8. Inšpekcia terapeutky a gynekológov pre ženy.

Kontraindikácie pre fundoplication

 • Akútna infekčná a exacerbácia chronických chorôb.
 • Dekompenzované srdce, obličky, zlyhanie pečene.
 • Onkologické choroby.
 • Ťažká cukrovka.
 • Závažný stav a vek.

Neodporúča sa vykonávať takúto operáciu u pacientov so skráteným pažerákom, so zúžením pažeráka, ako aj so zníženou pohyblivosťou (slabá peristaltika zaznamenaná manometricky)..

Ak neexistujú kontraindikácie a všetky vyšetrenia boli vykonané, je predpísaný deň operácie. Tri až päť dní pred operáciou sú vylúčené potraviny bohaté na vlákninu, hnedý chlieb, mlieko a pečivo. Je to potrebné na zníženie tvorby plynu v pooperačnom období. V predvečer operácie je povolená ľahká večera, ráno to nie je možné.

Druhy fundoplikácie

Zlatým štandardom pre chirurgickú liečbu proti horúčke je Nissenova fundoplikácia. V súčasnosti existuje veľa jeho úprav. Každý chirurg spravidla používa svoju obľúbenú metódu. rozlišovať:

1. Otvorte fundoplication. Prístup môže byť:

 • Hrudník - rez sa robí pozdĺž medzirebrového priestoru vľavo. V súčasnosti sa používa veľmi zriedka.
 • Brucha. Uskutoční sa laparotómia hornej línie, ľavý lalok pečene sa odsunie a vykonajú sa potrebné manipulácie..

2. Laparoskopická fundoplikácia. Stále populárnejšia metóda v dôsledku nízkej traumy na tele.

Okrem rôznych typov prístupu sa fundoplikácie líšia aj objemom vytvorenej manžety okolo pažeráka (360, 270, 180 stupňov), ako aj v mobilizovanej časti spodnej časti žalúdka (predná, zadná)..

vľavo: otvorená fundoplikácia, vpravo: laparoskopická fundoplikácia

Najpopulárnejšie typy fundoplication:

 • Plná 360stupňová spätná fundoplikácia.
 • Predná čiastočná 270 stupňová funkcia Belsi.
 • Tupa 270 stupňov späť fundoplication.
 • 180 ° ddo fundoplikácia.

Otvorené prístupové fázy

Základná operácia sa vykonáva v celkovej anestézii..

 • Rez sa urobí z prednej brušnej steny v hornom poschodí brucha..
 • Ľavý lalok pečene je posunutý nabok.
 • Mobilizuje sa spodná časť pažeráka a spodná časť žalúdka.
 • Bougie sa vloží do pažeráka, aby sa vytvoril daný klírens.
 • Predná alebo zadná stena spodnej časti žalúdka (v závislosti od zvolenej metódy) je omotaná okolo spodnej časti pažeráka. Manžeta je vytvorená až do výšky 2 cm.
 • Steny žalúdka sú zošité zovretím na stene pažeráka pomocou neabsorbovateľných stehov..

Toto sú fázy klasického fundoplikácie. K nim však môžu byť pridaní aj iní. Takže v prípade hiátovej hernie je herniálny výčnelok znížený do brušnej dutiny a zväčšený diafragmatický otvor je zošitý.

Pri neúplnej fundoplikácii sa steny žalúdka tiež obalia okolo pažeráka, ale nie po celom obvode pažeráka, ale čiastočne. V tomto prípade steny žalúdka nie sú prišité, ale prišité k bočným stenám pažeráka..

Laparoskopická fundoplikácia

Laparoskopická fundoplikácia bola prvýkrát navrhnutá v roku 1991. Táto operácia oživila záujem o chirurgickú antirefluxnú liečbu (fundoplikácia predtým nebola taká populárna).

Podstata laparoskopickej fundoplikácie je rovnaká: vytvorenie rukávu okolo dolného konca pažeráka. Operácia sa vykonáva bez rezu, v brušnej stene, cez ktorú sa vkladá laparoskop a špeciálne nástroje, sa vytvorí len niekoľko (zvyčajne 4–5) vpichov..

Výhody laparoskopickej fundoplikácie:

 1. Nízke zranenia.
 2. Menej bolesti.
 3. Pooperačná redukcia.
 4. Rýchle zotavenie. Podľa recenzií pacientov, ktorí podstúpili laparoskopickú fundoplikáciu, vymiznú všetky príznaky (pálenie záhy, grganie, dysfágia) nasledujúci deň po operácii..

Je však potrebné si všimnúť niektoré znaky laparoskopickej chirurgie, ktoré možno pripísať mínusom:

 • Laparoskopická fundoplastika trvá dlhšie (v priemere o 30 minút dlhšie ako otvorené).
 • Po laparoskopickom výkone je riziko tromboembolických komplikácií vyššie.
 • Laparoskopická fundoplikácia vyžaduje špeciálne vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, ktorý do istej miery znižuje jeho dostupnosť. Takéto operácie sa zvyčajne platia.

Nissen fundoplication - prevádzkové video

Pooperačné obdobie

 1. Prvý deň po chirurgickom zákroku sa v pažeráku nechá nazogastrická trubica a infúzia tekutiny a fyziologického roztoku. Niektoré kliniky pijú skoro (po 6 hodinách).
 2. Antibiotiká sú predpísané na prevenciu infekcie, lieky proti bolesti.
 3. Nasledujúci deň sa odporúča vstávať, môžete piť tekutinu.
 4. Na druhý deň sa uskutočnila röntgenová kontrastná štúdia priechodnosti pažeráka a fungovania chlopne.
 5. Na tretí deň je povolená tekutá strava (zeleninový vývar).
 6. Postupne sa diéta rozširuje, môžete si vziať kašu a potom po malých dávkach mäkké jedlo.
 7. Prechod na normálnu stravu nastane do 4-6 týždňov.

Pretože fundoplikácia v podstate vytvára „jednosmerný“ ventil, po takejto operácii je pacient neschopný zvracať a nebude mať účinné klepanie (vzduch nahromadený v žalúdku nebude schopný uniknúť pažerákom). Pacienti sú na to vopred upozornení..

Z tohto dôvodu sa neodporúča pacientom, ktorí podstúpili fundoplikáciu, vypiť veľké množstvo sýtených nápojov..

Možné komplikácie po chirurgickom zákroku

Percento recidív a komplikácií zostáva pomerne vysoké - až 20%.

Možné komplikácie počas chirurgického zákroku a na začiatku pooperačného obdobia:

 • Krvácajúci.
 • pneumotorax.
 • Infekčné komplikácie s rozvojom peritonitídy, mediastinitídy.
 • Poranenie sleziny.
 • Perforácia žalúdka alebo pažeráka.
 • Obštrukcia pažeráka v dôsledku porušenia technológie (príliš tesná manžeta).
 • Zlyhanie stehu.

Všetky tieto komplikácie si vyžadujú predčasné otvorenie..

Možné sú príznaky dysfágie (narušenie prehltnutia) v dôsledku pooperačného opuchu. Tieto príznaky môžu pretrvávať až 4 týždne a nevyžadujú si špeciálnu liečbu..

Neskoré komplikácie

 1. Striktúra (zúženie pažeráka) v dôsledku nadmerného rastu jazvového tkaniva.
 2. Pažerák vykĺzol z vytvorenej manžety, relapsoval sa reflux.
 3. Posunutie manžety na žalúdok môže viesť k dysfágii a obštrukcii.
 4. Tvorba bránice prietrže.
 5. Pooperačná prietrž prednej brušnej steny.
 6. Dysfágia, plynatosť.
 7. Slabost žalúdka kvôli poškodeniu vetvy nervu vagus.
 8. Recidíva refluxnej ezofagitídy.

Percento pooperačných komplikácií a relapsov závisí hlavne od schopností operačného lekára. Preto je vhodné vykonať operáciu na spoľahlivej klinike s dobrou povesťou chirurga, ktorý má dostatočné skúsenosti s vykonávaním takýchto operácií..

Podľa politiky MHI je prevádzka s otvoreným prístupom zadarmo. Náklady na platenú laparoskopickú fundoplikáciu budú 50 - 100 tisíc rubľov.

Základná toupeta (toupeta)

Laparoskopická fundoplikácia

Endoskopická chirurgia - Curemed.ru - 2012

Hlavným účelom fundoplikácie Toupetu je vytvorenie symetrickej manžety z predných a zadných stien fundusu žalúdka, ktorá obklopuje pažerák 180 - 270 , čo je čiastočne. Sám Tupe v roku 1963 navrhol čiastočné posunutie spodnej časti žalúdka za pažerákom, ktorý sa vytvoril okolo posledného záhybu nie po celom svojom obvode, ale iba o 180 ° a zvlnil ho hlavne pozdĺž zadného povrchu. Neskôr bola navrhnutá technika na vytvorenie manžety v kruhu až do 270 °, keď je voľný iba predný pravý povrch pažeráka, kde prechádza vetva vagusového nervu..

Doteraz bolo možné túto operáciu uskutočňovať pomocou laparoskopických techník. Trvanie tohto typu chirurgického zákroku je v priemere dve až tri hodiny. V niektorých prípadoch je z dôvodu technických problémov možný prechod na otvorený typ prístupu..

Pri luparoskopickej fundoplikácii podľa Tupy pomocou svorky a špeciálneho nástroja sa zadná stena pozadia žalúdka zachytí priamo pod pažerákom a potom sa pritiahne k pravej stene. Potom, so zviazanými jednoduchými stehmi so syntetickou neabsorbovateľnou niťou pripevnenou na atraumatickú ihlu, sa stena žalúdka pevne pripevní k kultúre pravého väziva Morozov-Savvina (pažeráka-bránice) a pravej steny pažeráka..

Spravidla sú potrebné tri alebo štyri švy, aby sa vytvorila primeraná dĺžka manžety (asi 4 cm). V prípade dostatočnej veľkosti brucha žalúdka a pri absencii významného skrátenia gastrointestinálneho väzu by sa mala podľa možnosti vykonať dvojstranná hlúpa fundoplikácia. Za týmto účelom sa vo vzdialenosti troch až štyroch centimetrov od kardie zachytí predná stena spodnej časti žalúdka, ktorá sa privedie k prednej stene pažeráka. Potom sú zošité oddelené švy (opäť tri alebo štyri).

V procese vykonávania tejto fázy operácie sa snažia zachytiť pozostatky Morozov-Savvinovho ľavého väzu v prvom stehu. Na pripojenie prednej steny žalúdka k ezofágu sa spravidla vyžaduje iba jedna neabsorbovateľná niť na atraumatickej ihle dlhej 12 až 14 cm Po výplachu chirurgickej oblasti fyziologickým roztokom chloridu sodného sa z štvrtého prístupu zo štvrtého prístupu nainštaluje poistná drenáž. skúmavka na jeden deň. Potom sa žalúdočná trubica nahradí tenšou (do priemeru jedného centimetra), ktorá je pripevnená pomocou pásovej pomôcky k krídlam nosa..

Na konci Tupa fundoplikácie je nevyhnutne hmatateľné podkožné tukové tkanivo v oblasti krku, čo indikuje vznik podkožného emfyzému a dýchacie zvuky sú počuť cez hrudník, ktorý by mal byť obvykle symetrický napravo a naľavo. Ak sú na jednej zo strán oslabené, aby sa vylúčila traumatická pneumotorax, röntgen hrudníka sa musí vykonať priamo na operačnom stole..

Adresa kliniky: Moskva, ul. Shosseynaya, dom 43, stanica metra Pechatniki

Nahranie telefonickej konzultácie:

Liečba hernie pažeráka

Hlavnými príznakmi rozvíjajúceho sa problému s refluxnou chorobou alebo prietrže pri otváraní bránice v potrave sú nepohodlie v žalúdku, bolesť pri dlhšom trvaní, bolesť v tlaku, zvýšená citlivosť pri náhlych pohyboch a pálenie záhy. Všetky tieto javy môžu byť príčinou gastroezofágového refluxu. Najčastejšie sa u ľudí vo veku 40 až 60 rokov vyskytuje problém s herniou pažeráka (refluxná choroba). Vo väčšej miere sa problém vyskytuje u žien. Bielorusko dnes úspešne zaviedlo najmodernejšie metódy v hrudnej chirurgii, najmä chirurgickú liečbu kýly pažeráka rôznej závažnosti pod kontrolou počítačového vybavenia..

Endoskopická fundoplikácia toupetu (toupet)

Zvláštnosťou Tupeho fundoplikácie je vytvorenie symetrickej manžety z prednej a zadnej steny dna žalúdka. Táto manžeta oviduje pažerák o 270 stupňov a ponecháva pravú prednú plochu voľnú (lokalizácia ľavého nervu vagus). Zvyčajne sa na vytvorenie manžety, ktorá má správnu dĺžku (veľkosť 4 cm), aplikujú 3 - 4 švy. Tupe bilaterálna laparoskopická fundoplikácia je indikovaná u pacientov s dostatočným fundusom žalúdka a bez skrátenia gastrointestinálneho väzu..

Endoskopická fundoplikácia podľa Dora

Pri indikáciách fundoplikácie podľa Doura sa pred brušný pažerák umiestni predná stena pozadia žalúdka. Potom je predná stena pripevnená k pravej stene. Súčasne sa v prvom stehu nevyhnutne zachytí pažerák-bráničný väz. Oba postupy sa vykonávajú pod kontrolou počítačového zariadenia (laparoskopická metóda). Táto minimálne invazívna technika môže významne znížiť stratu krvi počas chirurgického zákroku, ako aj výrazne znížiť rehabilitáciu pacienta - od 10 do 3 až 3 dní..

Po fundoplication

Po fundoplikácii laparoskopickou metódou nie je potrebné ponechať sondu v pooperačnom období. Pacient môže piť vodu večer. Intravenózny katéter zostáva až do nasledujúceho rána po operácii. Na potvrdenie správnej polohy nainštalovaného antirefluxného ventilu sa druhý deň po operácii vykoná röntgenová kontrastná štúdia (sonda). Pacient je prepustený z nemocnice na 3-4 dni. Na niekoľko týždňov (skoré pooperačné obdobie) sa vyžaduje diéta, aby sa zabránilo podráždeniu potravy distálnym pažerákom.

Program liečby hiátovej hernie, GERD (pre pacientov z Ukrajiny a Ruskej federácie)

1. Konzultácia s vedúcim oddelenia hrudnej chirurgie 2. Laboratórne testy 3. Röntgen pľúc v dvoch projekciách, tomografia 4. Fibrogastroduodenosskopia s biopsiou 5. Polypozičné vyšetrenie pažeráka s kontrastom 6. Stanovenie funkcie vonkajšej respirácie 7. Počítačová tomografia bez kontrastu a s bolusovým zosilnením 8. Elektrokardiografia 9. Vyšetrenie gynekológa 10. Ultrazvuk pečene, sleziny, pankreasu, obličiek, nadobličiek 11. Ultrazvuk pažeráka 12. Opakovaná konzultácia hrudníka s definíciou taktiky liečby Toto prípravné vyšetrenie trvá 1 - 2 dni. Pacient je v nemocnici, v pohodlnej jednolôžkovej alebo dvojlôžkovej izbe. 13. Laparoskopická fundoplikácia, cruragrafia podľa Tupa, Douro. 14. Rehabilitačné obdobie Pacient je prepustený 2 alebo 3 dni po operácii.

Nemecká klinika Sachsenhausen Liečba vo Frankfurte

(925) 838-80-85

Liečba GPOD - fundoplikácia na nemeckej klinike Sachsenhausen

Fundoplikácia - Laparoskopická chirurgia v Nemecku, Frankfurt

Účinná liečba HHAP - hiátová hernia je nemožná bez obnovenia normálnej relatívnej polohy pažeráka a žalúdka. Toto sa dá urobiť iba chirurgicky. Podstatou týchto operácií je redukovať pažeravý otvor bránice na normál (4 cm) a vytvárať prekážku spätnému toku obsahu žalúdka. Ak to chcete urobiť, vykonajte jednu z možností fundoplikácie. Názov operácie pochádza z latinského slova „bottom“ a anglického slova „fold“ a pozostáva z vytvorenia záhybu od spodnej časti žalúdka, ktorý bráni pohybu jeho obsahu nahor..

Vyvinuli sa mnohé modifikácie takýchto operácií: podľa Nissena, Tupy, Dor, Chernousova.

Nissen fundoplication

Nissen fundoplication zaisťuje spoľahlivosť antirefluxného mechanizmu, pretože manžeta zo spodnej časti žalúdka úplne obklopuje pažerák. V stručnosti, schéma intervencie môže byť zastúpená takto:

 • horná časť žalúdka je spustená z hrudníka do brušnej dutiny;
 • brušná časť pažeráka je sekretovaná;
 • rozrezať väz pečene a žalúdka;
 • vylučovať (mobilizovať) hornú tretinu žalúdka za;
 • šitie nôh bránice na zníženie otvoru pažeráka;
 • šitie prednej a zadnej steny hornej časti žalúdka, čo vedie k rukávu obklopujúcemu pažerák;
 • pripevnite prednú stenu žalúdka a brušnú stenu.

Takáto operácia vylučuje možnosť vrhnutia žalúdočného obsahu do pažeráka, ale nie je funkčná, pretože sa vytvára „absolútna chlopňa“, ktorá zabraňuje praskaniu a zvracaniu, ktoré sú za určitých podmienok nevyhnutné. Pacienti zažívajú nadúvanie, ťažkosti a bolesti brucha vždy, keď pijú plyn alebo veľkú časť jedla. Okrem toho môže manžeta stlačiť nerv vagus, niekedy sa žalúdok a manžeta krútia pozdĺž osi.

Nissa fundoplikácia je kontraindikovaná v:

 • dyskinéza pažeráka;
 • zníženie alebo neprítomnosť peristaltiky pažeráka;
 • závažná ezofagitída komplikovaná zjazvením a skrátením.

Duplexná fundoplikácia

Častejšie sa fundus vykonáva podľa Tupy, ktorá spočíva vo vytvorení manžety zo spodnej časti žalúdka, ktorá obklopuje pažerák o polovicu alebo tri štvrtiny. Autor techniky Andre Toupet, ktorý ju vyvinul pred polstoročím, navrhol, aby sa manžeta vytvorila iba na zadnej ploche pažeráka, premiestnila spodnú časť žalúdka a zložila ju do záhybu. Neskôr sa však navrhlo predĺženie manžety na 270 stupňov, pričom na pravej strane zostala iba časť predného povrchu pažeráka. Hlavné výhody tejto hlúpej fundoplikácie sú:

 • úľava od kompresie vetvy nervu vagus;
 • zachovanie fyziológie zvieračov a zavádzanie ochranných mechanizmov vo forme zvracania a zvracania, niekedy potrebné;

Schéma fundoplikácie stupa vyzerá takto:

 • zadná stena spodnej časti žalúdka je pritiahnutá k pravej stene pažeráka;
 • stena žalúdka s tromi alebo štyrmi neabsorbovateľnými jednoduchými stehmi je pripevnená na kult pravého pažeráka-bránice a pravej steny pažeráka;
 • ak to rozmery dolnej časti žalúdka a dĺžka gastrointestinálneho väzu umožňujú, fundoplikácia sa vykonáva na oboch stranách, pričom predná stena spodnej časti žalúdka sa pripevní k prednej stene pažeráka..

V Centre pre laparoskopiu a brušnú chirurgiu Nemocnice Sachsenhausen vo Frankfurte sa fundoplikačné operácie vykonávajú laparoskopicky a otvorene. Okrem toho sa tu často vykonávajú tzv. Simultánne (kombinované) laparoskopické operácie, napríklad pri početnej cholecystitíde, ktorá sa často vyskytuje u pacientov s hiátovou herniou. Trvanie operácie sa súčasne nezvýši o viac ako tri štvrtiny hodiny a niekoľko chorôb sa radikálne vylieči naraz. Táto operácia trvá dve a pol až tri hodiny.

Pacienti môžu vstať z postele v ten istý deň a po jednom až troch dňoch sú prepustení. Na brušnej stene je len niekoľko stôp po prepichnutí až do 1 cm, už po dvoch až troch týždňoch pacienti znovu nadobudnú schopnosť pracovať. Jeden alebo dva mesiace sa riadia pomerne prísnou stravou, potom sa postupne rozširuje a po šiestich mesiacoch sa strava neodlišuje od stravy zdravého človeka..

Duplexná fundoplikácia

Opakovaná protirefluxná operácia.

Článok analyzuje rôzne príčiny zlyhaní a komplikácie antirefluxnej operácie. Prezentovaná je vlastná skúsenosť s opakovanými operáciami 15 pacientov. Ukázalo sa, že na to, aby sa zabránilo vzniku komplikácií pred prvým chirurgickým zákrokom na refluxnú ezofagitídu a prietrž prietrže pažeráka (HAP), je potrebné zohľadniť stupeň skrátenia, závažnosť zápalových a sklerotických zmien v pažeráku a funkčnú rezervu motility propulzívnych orgánov. Opodstatnená je aj potreba chirurgického ošetrenia tohto kontingentu u pacientov v špecializovaných nemocniciach..

Antirefluxná chirurgia je v súčasnosti najčastejším chirurgickým zásahom do pažeráka, ktorý odráža prevalenciu refluxnej ezofagitídy (ER) a jej komplikácie pri mnohých gastroenterologických chorobách v populácii rozvinutých krajín. Chirurgická liečba hiátovej hernie (HAP) a ER bola predmetom veľkého počtu prác, ktorých autori sa zhodujú na dvoch otázkach: 1) indikácia chirurgického zákroku je závažná ER, ktorá nie je prístupná konzervatívnej liečbe alebo jej komplikáciám; 2) operácia by mala spočívať vo vytvorení spoľahlivého antirefluxného ventilu na úrovni prechodu pažeráka a žalúdka.

V posledných 60 rokoch sa v dôsledku intenzívneho štúdia tohto problému rozvinuli hlavné metodologické a technické prístupy k protirefluxným operáciám. Žiadna z existujúcich metód však plne nezaručuje relaps ER, ktorý sa zistil v 11 - 24% prípadov. Súčasne sa rozšírili niektoré špecifické komplikácie antirefluxných operácií, ktoré si často vyžadujú opakované zásahy. Napriek rastúcemu záujmu o antirefluxnú operáciu existuje len málo prác konkrétne zameraných na indikácie, techniky a analýzu výhod a nevýhod rôznych opakovaných antirefluxných operácií..

Antirefluxná operácia vykonaná skúseným vysoko kvalifikovaným chirurgom v špecializovanej nemocnici s nekomplikovanou ER spravidla vedie k pozitívnemu výsledku v 80 - 95% prípadov. Ak však takúto operáciu vykonáva menej kvalifikovaný chirurg, počet pozitívnych výsledkov je oveľa nižší a počas prvého roka po operácii dosiahne iba 40 - 50%. Okrem toho, dokonca aj skúsený špecialista v odľahlej pooperačnej perióde, môže počet pacientov s relapsmi symptómov RE dosiahnuť 15-20%. Neustále zvyšovanie počtu antirefluxných operácií, z ktorých mnohé sa vykonávajú mimo veľkých špecializovaných stredísk, nevyhnutne vedie k zvýšeniu počtu pacientov s neúčinnou chirurgickou liečbou a relapsu choroby, čo sa stáva závažným lekárskym a sociálnym problémom..

Nepochybne by sa mala antirefluxná operácia uznať za neúspešnú, po ktorej pretrvávajú primárne príznaky (pálenie záhy, grganie, bolesť atď.) Alebo sa objavia nové (dysfágia, bolesť, nadúvanie, hnačka atď.). U 5 až 20% pacientov po operácii z laparotomického prístupu a u 6 až 30% pacientov po laparoskopickej fundoplikácii je popísané zachovanie symptómov RE alebo ich rýchly relaps po fundoplikácii. K dnešnému dňu bolo publikovaných veľa publikácií o výsledkoch opakovaných operácií po neúspešnej antirefluxnej intervencii. Najčastejšie príznaky neúčinnej antirefluxnej chirurgie sú gastroezofageálny reflux (30-60%) a dysfágia (10-30%), ako aj kombinácia refluxu a dysfágie (asi 20%). Svetová literatúra popisuje účinnosť prvej primerane vykonanej protirefluxnej operácie v 90 - 96% prípadov. Avšak s relapsom ochorenia je často potrebný opakovaný chirurgický zákrok. Súčasne boli dobré výsledky opísané iba u 80 - 90% pacientov, ktorí predtým podstúpili jednu operáciu, u 55 - 66% pacientov, ktorí predtým podstúpili dve operácie, a iba 42% po troch alebo viacerých neúspešných operáciách..

Fundoplikácia: Nissen, Dor, Dumb, Chernousov, laparoskopický

Pri liečbe gastroezofágového refluxu, keď je užívanie liekov zbytočné alebo sa nedá z akéhokoľvek dôvodu vykonať, sa odporúča chirurgický zákrok.

Jednou z metód liečby patológie je Nissenova fundoplikácia. Procedúra sa vykonáva v stenách lekárskeho zariadenia. Predpokladá dodržiavanie aseptických pravidiel a používanie celkovej anestézie.

Podstata liečby

Nissenova fundoplikácia zahŕňa zásah do pacientovej brušnej dutiny. Operácia sa vykonáva otvorene alebo pomocou laparoskopie..

Druhá možnosť je výhodnejšia, pretože má kratšiu dobu na zotavenie a je menej pravdepodobné, že spôsobí komplikácie. Operácie spoločnosti Nissen sú väčšinou plánované.

Núdzový zásah je potrebný pri porušení prietrže, ktorá nie je taká bežná ako pomaly sa vyskytujúca refluxná choroba. Tento stav je hlavnou indikáciou chirurgického zákroku.

Dôležité! Ochorenie gastroezofágového refluxu je chronické ochorenie s pravidelnými relapsmi, sprevádzané penetráciou žalúdočnej šťavy alebo potravinových častíc do pažeráka, ktorý podlieha tráveniu. Hlavným príznakom patológie je pálenie záhy s kyslým grganím.

Príprava a vedenie

Otvorená a endoskopická fundoplikácia zahŕňa predbežné školenie vrátane výskumu:

 • gastrointestinálna fibroendoskopia (umožňuje vám potvrdiť ochorenie, zistiť miesto oslabenia zvierača, diagnostikovať prietrž a vylúčiť nádor);
 • stanovenie pH pažeráka (ukázané, ak fibroendoskopia nestanovuje patológiu a zostáva podozrenie na reflux kyslého obsahu žalúdka);
 • všeobecné testy (krv na zrážanie, skupina, infekcia TORCH, moč);
 • fluorografia a EKG;
 • konzultácia s úzkymi špecialistami podľa pokynov.

Operácia tráviaceho traktu zahŕňa odmietnutie jedla a vody viac ako 12 hodín pred manipulačným správaním. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii..

Po získaní prístupu k žalúdku je zadná (menej často predná) stena zabalená do polkruhu v blízkosti pažeráka, čo vytvára vzhľad manžety. Po lemovaní žalúdka sa vykoná záchod pobrušnice a operácia sa dokončí.

 • V chirurgickej praxi sa tiež vykonáva Tupa fundoplikácia, ktorá zahŕňa zabalenie pažeráka pred a za steny žalúdka..
 • Chernousovova operácia sa vykonáva ťahaním stien žalúdka k sebe a následným vertikálnym prešívaním.
 • Výhodou posledne menovanej metódy je, že tráviaci orgán zostáva symetrický a vylučuje sa aj pravdepodobnosť kompresie vagus nervu..

kontraindikácie

Vzhľadom na to, že operácia je plánovaná, lekár vždy zohľadňuje možné kontraindikácie:

 • akútne infekčné choroby;
 • zlyhanie obličiek, pečene alebo dekompenzovaného srdca;
 • onkológia;
 • komplikácia diabetu;
 • starší vek;
 • slabá črevná motilita;
 • skrátený pažerák.

Obdobie vymáhania

Prvý deň po zákroku sa roztoky živín vstrekujú do žily. Na druhý deň máte dovolené vstať a vziať trochu tekutiny.

Tretí deň je dovolené jesť zeleninový vývar. Do 2 mesiacov je možné sa vrátiť k obvyklej strave, s výnimkou alkoholu, mastných a korenených jedál.

Po fundoplikácii pacient stráca schopnosť zvracať a reprodukovať burlap, pretože ventil prestane pracovať v opačnom smere. V tejto súvislosti by sa malo zabrániť akýmkoľvek nutričným chybám a mal by sa zachovať zdravý životný štýl..

Endoskopická fundoplikácia - čo to je a prečo, podstata liečby Odkaz na hlavnú publikáciu

Laparoskopické a laparotomické typy fundoplikácie

Chirurgia refluxnej ezofagitídy sa vykonáva iba v závažných prípadoch, keď dochádza k výrazným zmenám na sliznici pažeráka. Spravidla je možné túto chorobu liečiť konzervatívne. Prvé príznaky GERD sú príznaky ako pálenie záhy a grganie, ktoré sa vyskytujú takmer okamžite po jedle. Pri pravidelnom kontakte kyseliny chlorovodíkovej s pažerákom sa vyskytuje zápal sliznice, ktorý vedie k bunkovej metaplázii a vzniku karcinómu..

Nissen fundoplication

Indikácie a kontraindikácie

Chirurgický zákrok je vždy spojený s určitým podielom pooperačných komplikácií, takže o operácii rozhoduje konzultácia, ktorá zahŕňa chirurga a gastroenterológa. Nissen fundoplication sa vykonáva v týchto prípadoch:

 1. Prítomnosť osvedčených inštrumentálnych metód GERD.
 2. Neúčinnosť inhibítorov protónovej pumpy, ktoré sa používajú už dlhú dobu.
 3. Neustále sa vyskytujúci, chronický zápal pažeráka.
 4. Liečba hiátovej prietrže.
 5. Ezofageálny epitel metaplázie - Barrettov pažerák.

HPOD je stav, pri ktorom žalúdok čiastočne vstúpi do ezofágového otvoru bránice. Klinicky sa HPOD prejavuje ako refluxná ezofagitída, avšak toto ochorenie nie je prístupné konzervatívnej liečbe. Jediným dostupným spôsobom liečby je získanie finančných prostriedkov..

Operáciu nemôžete vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 1. Prítomnosť dekompenzovanej patológie pečene a obličiek u pacienta.
 2. Účinnosť inhibítorov protónovej pumpy.
 3. Senilný vek.
 4. Neuromuskulárna patológia pažeráka, kvôli ktorej došlo k vývoju GERD.

technika

 1. Laparotómia, čo je stredná línia brušného rezu v hornej časti.
 2. Laparoskopická fundoplikácia je minimálne invazívna chirurgická technika zahŕňajúca použitie špeciálnej endoskopickej kamery. Na prednej brušnej stene do veľkosti 1,0 cm sa urobí až 5 vpichov, výhodou je, že sa pacient po operácii zotaví oveľa rýchlejšie ako po laparotómii. Nevýhodou je prítomnosť kvalifikovaného chirurga, ktorý vie, ako sa vykonáva endoskopická fundoplikácia.

Technika operácie, bez ohľadu na typ prístupu, je takáto:

 • uvoľnenie dolnej časti pažeráka a spodnej časti žalúdka s následnou mobilizáciou;
 • v závislosti od typu techniky sú predná a zadná časť žalúdka omotaná okolo pažeráka 360 °;
 • dolný zvierač pažeráka by mal byť v brušnej dutine;
 • blikajúce steny žalúdka a pažeráka;
 • krurorafiya - plastová prietržová defekt pažeráka;
 • šitie pooperačnej rany.

výhody

Výhodou chirurgického postupu je, že v prípade úspešnej operácie je pacient s GERD vyliečený. V niektorých prípadoch, keď inhibítory protónovej pumpy nie sú účinné alebo kontraindikované, je tiež možná operácia.

nevýhody

Po operácii vznikajú komplikácie:

 1. Recidíva.
 2. Ťažkosti s prehĺtaním a prechodom potravy pažerákom.
 3. Pohyb srdcovej časti žalúdka vzhľadom na vytvorenú manžetu. Príčinou tejto komplikácie je erupcia stehov medzi manžetou vytvorenou zo žalúdka a pažeráka. Klinicky sa sklz prejavuje vo forme narušenia priechodu potravy, pocitu hrče v pažeráku a bolesti za hrudnou kosťou, pálenia záhy, zvrátenia potravy. X-ray pažeráka je presýpacie hodiny. Takíto pacienti vyžadujú opakovaný chirurgický zákrok.
 4. Pohyb spodnej časti žalúdka do hrudnej dutiny s vytvorením dvojkomorového žalúdka.
 5. Krútenie manžety.
 6. Pohyb časti hrubého čreva do hrudnej dutiny.

Ďalšie fundoplikačné techniky

 • Stupid;
 • Podľa Dora;
 • Podľa Chernousova;
 • Autor: Rosetti;
 • Endoskopická metóda.

Duplexná fundoplikácia

Zmena operácie Nissen. Chirurgický zákrok možno vykonať aj laparotómiou alebo laparoskopickým prístupom.

Počas operácie sa vytvorí zo spodnej časti žalúdka manžeta okolo pažeráka, ktorá ju úplne nezakrýva. Pasáž nervu vagus zostáva voľná.

Hlúpe fundoplikácia má výhody v tom, že znižuje výskyt pooperačnej dysfágie. Nedostatok nedostatočnej antirefluxnej funkcie techniky.

Indikácia čiastočnej fundoplikácie je prítomnosť neuromuskulárnej patológie pažeráka.

Douro Fundoplication

V súčasnej dobe sa táto chirurgická technika nepoužíva kvôli nedostatku antirefluxnej funkcie. Počas operácie sa okolo pažeráka vytvorí čelná stena z prednej steny spodnej časti žalúdka. Je umiestnená pred pažerákom a prišitá na pravú stenu, ktorá tiež spája pažerák-bránicu. Predtým sa fundoplikácia Douro uskutočňovala v prípade porušenia inervácie pažeráka.

Podľa Černousova

Okrem kruhovej manžety vytvorenej zo spodnej časti žalúdka je proximálna selektívna vagotómia. Iba vetvy nervu vagus sa pretínajú, ktoré prechádzajú do tela a spodnej časti žalúdka, čo vedie k absencii parasympatickej inervácie týchto oddelení a k zníženiu produkcie kyseliny chlorovodíkovej parietálnymi bunkami žalúdka..

Operácia Chernousov bráni rozvoju komplikácií v podobe zasunutia častí žalúdka do hrudníka, vytvoreniu dvojkomorového žalúdka a krútenia manžety. Okrem toho táto operácia umožňuje dosiahnuť vysokú antirefluxnú účinnosť aj u pacientov súvisiacich s vekom..

Chirurgická liečba môže byť uskutočnená laparoskopickým alebo laparotomickým prístupom.

Autor: rosetti

Toto je modifikácia Nissenovej operácie, počas ktorej sa predná stena žalúdka vykonáva pozdĺž zadnej steny pažeráka. Výhodou je, že krátke tepny žalúdka sa nepretínajú. To vedie k zníženiu komplikácií v dlhodobom pooperačnom období..

komplikácie

Plastická chirurgia dolnej časti žalúdka sa považuje za pomerne rozsiahly chirurgický zákrok, takže počas tohto postupu sa môžu vyskytnúť určité komplikácie. Ich výskyt je najčastejšie spájaný s nesprávnou prípravou pred operáciou, nedostatočnou kvalifikáciou operačného lekára alebo v dôsledku nepredvídaných okolností. Najčastejšie komplikácie:

 • Dysfágia (porušenie prehltnutia). Môže byť trvalý alebo dočasný (pooperačné opuchy);
 • Odinophagy - bolesť pri prehĺtaní;
 • Relaps GERD;
 • Tvorba bránice hernie;
 • Rýchla nasýtenosť pri jedle;
 • Nadmerné nadúvanie;
 • Porucha stolice.

Miernu dysfágiu a nadúvanie je možné korigovať správnym stravovaním a liekmi. V porovnaní s inými typmi chirurgických zákrokov je laparoskopická fundoplastika najmenej invazívna, a preto menej pravdepodobná ako iné vedie k závažným komplikáciám..

Prevádzka Nissen

Fundoplikácia je technika chirurgickej liečby refluxnej ezofagitídy. Koncept pochádza zo slov „fundus“ - zdola a „dlaždice“ - krát. Chirurgická technika je vytvorenie rukávu z hornej časti žalúdka okolo zlyhaného zvierača pažeráka..

K regenerácii žalúdočného obsahu by nemalo dôjsť normálne. Keď je spodný svalový kruh pažeráka oslabený, dochádza k spätnému liatiu okyslenej potravy do počiatočných častí gastrointestinálneho traktu. Pod vplyvom kyslého pH sa vyvíja zápal sliznice nadložných orgánov.

Kto je zobrazený fundoplication?

Chirurgická liečba refluxnej ezofagitídy sa používa v prípadoch:

 • neefektívnosť dlhodobej liekovej terapie;
 • Barrettov vývoj pažeráka;
 • formovanie zúžení pažeráka;
 • opakované krvácanie;
 • kombinácia ezofagitídy a hiátovej hernie;
 • recidivujúca pneumónia na pozadí GERD.

Pacienti vo vážnom stave s dekompenzáciou zlyhania srdca, obličiek a pečene, ako aj pacienti s rakovinou, nepodliehajú chirurgickému zákroku. Intervencia sa oneskoruje pri akútnych infekčných chorobách a počas zhoršovania chronickej patológie.

Nie je vhodné vykonávať chirurgický zákrok u ľudí so zníženou pohyblivosťou pažeráka a jeho skracovaním.

Druhy operácií

 1. Nissen fundoplication;
 2. hlúpa fundoplikácia;
 3. Belsiho prevádzka;
 4. Doura modifikácia;

Tieto techniky sa uskutočňujú rezom v epigastrii so vstupom do horného poschodia brušnej dutiny a oveľa menej často disekciou tkanív zhora (z hrudníka). Od začiatku 90. rokov 20. storočia sa vyvinula laparoskopická fundoplikácia, ktorá sa neustále vyvíja vývojom zariadení a prístrojov.

Operácia, pri ktorej sa „spevňovanie“ zvierača vykonáva po celom obvode pažeráka, sa nazýva Nissenova fundoplikácia..

Pretože táto technika v polovici prípadov vedie k nepríjemným okolnostiam vo forme neschopnosti opustiť bublinu plynu po jedle a nadúvaní, vyvinulo sa niekoľko úprav chirurgického zákroku..

Douro fundoplikácia pokrýva pažerák iba 180 °, podľa Belsiho a Tupu - 270 °, čo ovplyvňuje zadnú a čiastočne prednú plochu, resp..

Predoperačný výskum

Je potrebné potvrdiť diagnózu GERD, posúdiť závažnosť, prítomnosť indikácií a kontraindikácií pre chirurgický zákrok, sprievodnú patológiu vo forme kýly ezofágového otvorenia bránice. Urobiť to:

 1. FGDS, ktorá vám umožňuje vizuálne vidieť stav sliznice pažeráka, zlyhanie srdca, prítomnosť zúžení a rozšírení alebo podozrenie na onkologický proces zo študovaných častí tráviacej trubice;
 2. pH-metrika, ktorá potvrdzuje hádzanie kyslého obsahu do pažeráka;
 3. manometria pažeráka, ktorá poskytuje hodnotenie motorickej funkcie, vylučuje achaláziu;
 4. rádiografia pažeráka a žalúdka s použitím kontrastného média na detekciu bránice prietrže.
 5. okrem toho sa vykonáva štandardné vyšetrenie pri všetkých operáciách s odberom vzoriek krvi a moču, EKG, fluorografiou, vyšetrením terapeuta a gynekológa..

Technika Fundoplication

Pacient sa vstrekne do stavu celkovej anestézie, ošetrí sa chirurgické pole, koža a vláknina sa rozdelia vo vrstvách a dosiahne sa brušná dutina. Posuňte ľavý lalok pečene na stranu.

Mobilizujte potrebné časti tráviacej trubice. Silikónové bougie sa vkladá do lúmenu pažeráka, aby sa predišlo zúženiu pri lemovaní spodnej časti žalúdka. Vytvorte externú „bagasu“ z vybraného oddelenia fondov.

Steny pažeráka a žalúdka sú zošité dohromady a vytvárajú novú anatomickú formáciu.

Laparoskopická fundoplikácia (LF) sa vykonáva zavedením špeciálnych nástrojov cez niekoľko dier v prednej brušnej stene. Sada 4-5 trokárov. Napumpujte vzduch do brušnej dutiny, priveste optický systém, aby zobrazoval obrázky na monitore a vizualizoval chirurgické pole.

Ďalšie činnosti zodpovedajú opísaným normám pre tento chirurgický zákrok..

Operácia Nissen pomocou laparoskopu je menej traumatická a ľahšie sa toleruje ako fundoplikácia s otvoreným prístupom.

Skrátený čas zotavenia, menej závažný syndróm bolesti.

Nevýhody predstavuje skutočnosť, že laparoskopia si vyžaduje vysoko kvalifikovaného chirurga, dostupnosť špeciálneho vybavenia, náradia a trvá v priemere pol hodiny dlhšie ako štandardný zásah..

Časté nevýhody chirurgickej liečby GERD:

 • vysoké percento pretrvávajúcej dysfágie a pálenia záhy;
 • eliminuje možnosť zvracania a relapania; nadúvanie, pocit plného žalúdka po malom jedle;
 • môže dôjsť k narušeniu gastrointestinálnej motility, k rozvoju zrýchlenia rozvoja hrudky v čreve, tráveniu a nadmernému rastu mikroflóry;
 • nadmerné kríženie dôležitých nervov ohrozuje rozvoj atónie žalúdka;
 • vysoká pravdepodobnosť recidívy v dôsledku posúvania vytvorenej manžety;
 • v prípade chybného lemovania tela a dolných častí žalúdka namiesto jeho fundusu sa vytvára „dvojkomorový“ žalúdok, stav pacienta sa zhoršuje;
 • zostávajúce prevádzkové riziká rozvoja krvácania, poškodenia orgánov (pľúca, pleury, sleziny, zažívacieho traktu), infekcie.

Na minimalizáciu možných pooperačných komplikácií je dôležité komplexné vyšetrenie pacienta s presnou diagnózou. Chirurg musí mať čo najúplnejšie informácie o pacientovi, aby bol schopný určiť taktiku operácie. Najmä ak existuje možnosť voľby medzi laparoskopiou alebo chirurgickým zákrokom s otvoreným prístupom.

Pooperačné obdobie

Akákoľvek fundoplikácia dysfágie sa spravidla nespomalí. Kvôli prítomnosti pooperačného opuchu pretrvávajú ťažkosti s prehĺtaním. Podmienka môže trvať až šesť mesiacov. Mnoho pacientov s úspešnou operáciou však okamžite zaznamenalo zlepšenie ich zdravia v porovnaní s predchádzajúcimi poruchami.

V prvý deň je pacientovi dovolené piť a potom sa do jedla postupne zavádzajú bujóny a šťava.

Krátko po operácii sa odporúčajú dychové cvičenia s následným rozšírením komplexu cvičebnej terapie po prepustení v rehabilitačnej skupine.

Pacienti po fundoplikácii sú často nútení pokračovať v užívaní liekov na zlepšenie kvality života. V niektorých prípadoch je potrebný opakovaný chirurgický zákrok.

fundoplikace

Fundoplikácia je špeciálna operácia pažeráka a žalúdka. Najčastejšie sa vykonáva ako liečebná metóda pri gastroezofageálnom refluxnom ochorení (GERD). GERD má pre každú osobu známe meno - pálenie záhy. Pálenie záhy sa vyskytuje, keď kyselina žalúdka stúpa do pažeráka. Počas procedúry si lekár môže predstaviť prietrž prietržného otvoru bránice. Tento typ prietrže sa objaví, keď časť žalúdka vstúpi do hrudnej dutiny. Tento typ tvorby prietrže podporuje prejav GERD.

Ak sa odporúča fundoplikácia

Operácia sa najčastejšie predpisuje: na odstránenie závažných problémov s pažerákom, ktoré vznikli pri dlhodobej expozícii žalúdočnej kyseliny slizniciam pažeráka; na korekciu a elimináciu tvorby prietrže potravinovým otvorom membrány; ako manipulácia na potlačenie záchvatov pálenia záhy, zníženie astmatických záchvatov; ako metóda eliminácie pretrvávajúcich a silných príznakov GERD, ktoré sa pozorujú po užití liekov.

Možné komplikácie fundoplikácie

Ak je postup naplánovaný, je dôležité, aby ste sa so svojím lekárom porozprávali o možných komplikáciách. Medzi nimi možno nájsť: alergickú reakciu na anestéziu; poškodenie vnútorných orgánov; obmedzená schopnosť zvracať alebo búchať; obnovenie príznakov refluxu; ťažkosti s prehĺtaním; krvácajúci; infekcie.

Veľmi zriedka je potrebné postup zopakovať. Ak sa objaví nová hernia, je potrebná opakovaná fundoplikácia. Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť komplikácie: predchádzajúca operácia hornej časti brucha; diabetes; fajčenie; veľká telesná hmotnosť; prítomnosť pľúc a srdcových chorôb.

Príprava na postup

Pred vykonaním fundoplikácie lekár predpíše niekoľko laboratórnych a diagnostických postupov, ako aj špeciálnu prípravu pacienta.

Ako prieskum použite:

 • fyzikálne vyšetrenie;
 • manometria (špeciálny test na meranie svalových kontrakcií vo vnútri pažeráka ako reakcia na prehĺtanie);
 • endoskopia (pomocou endoskopu sa skúma stav slizníc pažeráka a žalúdka a v prípade potreby sa odoberajú vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie);
 • Röntgen (umožňuje lekárovi zvážiť vlastnosti štruktúry orgánov, najmä pri použití kontrastu).

Pred operáciou by mal pacient:

 1. Poraďte sa s lekárom ohľadne použitia liekov. Asi za 7 dní budete musieť opustiť nasledujúce lieky: klopidogrel, warfarín (a iné riedidlá na krv), aspirín (protizápalové lieky).
 2. Na 12 hodín odmietnuť jedlo a vodu.
 3. Zabezpečte všetky podmienky na pobyt po operácii doma.

Opis postupu

Na operáciu sa používa celková anestézia, počas ktorej je pacient v hlbokom spánku a necíti bolesť.

Lekár vykoná malý rez. S pomocou laparoskopu (malého chirurgického nástroja s kamerou) sa uskutočnia všetky manipulácie. Fotoaparát zobrazí lekárovi na monitore obraz, ktorý pomáha vykonávať operáciu kvalitatívne a nie slepo..

Aby sa zlepšili podmienky počas procedúry, plyn sa čerpá do brušnej dutiny. Lekár robí niekoľko ďalších malých rezov na zavedenie ďalších pomocných nástrojov do brušnej dutiny. Nástroje zachytia požadované okraje žalúdka a omotajú ich okolo pažeráka.

Ak je to potrebné, vykoná sa aj hernia..

Niektorí lekári používajú brušnú technológiu, inými slovami, otvorenú chirurgiu. V takom prípade bude rehabilitačné obdobie pacienta niekoľkokrát dlhšie.

Celý postup v závislosti od zložitosti a komplikácií môže trvať do 2 až 4 hodín.

Odporúčania pre zotavenie a starostlivosť

Obdobie zotavenia po operácii je sprevádzané nepríjemnými pocitmi. Lekári predpisujú liečbu bolesti, aby zlepšili pohodu pacienta.

Po fundoplikácii potrebuje pacient osobitnú starostlivosť:

 • s vonkajšou podporou môžete chodiť až druhý deň po zákroku;
 • kusy by sa mali pravidelne ošetrovať a zakryť suchým a sterilným obväzom;
 • v období kúpania je miesto rezov pokryté špeciálnou nepremokavou fóliou (rezy bude možné zalievať až po týždni);
 • jedlo prevažne tekuté (strava „tabuľka číslo 1“);
 • lekár predpíše priebeh liečby protizápalovým a antibakteriálnym účinkom;
 • je dôležité, aby ste dodržiavali všetky pokyny a pokyny lekára.

Úplné zotavenie bude trvať od šiestich do ôsmich týždňov..

Komplikácie po zákroku

Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak si všimnete tieto príznaky:

 • silná bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, kašeľ;
 • časté močenie s bolesťou, pálením a krvou v moči;
 • bolesť brucha, ktorá nereaguje na používanie liekov proti bolesti;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • prítomnosť opuchov v bruchu;
 • časté záchvaty nevoľnosti a vracania, ktoré po užití príslušných liekov nezmiznú;
 • krvácanie, opuch, sčervenanie, silná bolesť, potlačenie rezu;
 • rôzne príznaky infekcie vrátane zimnice a horúčky;
 • iné príznaky nepohodlia a bolesti.

Fundoplikácia je kategoricky kontraindikovaná u osôb so zníženou pohyblivosťou, s úplnou absenciou alebo obmedzenou funkciou peristaltiky, s ezofageálnou dyskinéziou. Odporúča sa tiež upustiť od postupu, ak má pacient skrátený pažerák.

Ak vás často mučia záchvaty pálenia záhy, odporúča sa poradiť sa s gastroenterológom, aby vykonal diagnostické výskumné metódy a vybral liečbu. Včasné určenie patológie zabráni vážnym dôsledkom.

Liečba GPOD - fundoplikácia na nemeckej klinike Sachsenhausen

Ruský lekársky server / Nemecká klinika Sachsenhausen / Liečba GPOD - fundoplikácia na nemeckej klinike Sachsenhausen

Fundoplikácia - Laparoskopická chirurgia v Nemecku, Frankfurt

Účinná liečba HHAP - hiátová hernia je nemožná bez obnovenia normálnej relatívnej polohy pažeráka a žalúdka. Toto sa dá urobiť iba chirurgicky..

Podstatou týchto operácií je redukovať pažeravý otvor bránice na normál (4 cm) a vytvárať prekážku spätnému toku obsahu žalúdka. Ak to chcete urobiť, vykonajte jednu z možností fundoplikácie.

Názov operácie pochádza z latinského slova „bottom“ a anglického slova „fold“ a pozostáva z vytvorenia záhybu od spodnej časti žalúdka, ktorý bráni pohybu jeho obsahu nahor..

Vyvinuli sa mnohé modifikácie takýchto operácií: podľa Nissena, Tupy, Dor, Chernousova.

Nissen fundoplication

Nissen fundoplication zaisťuje spoľahlivosť antirefluxného mechanizmu, pretože manžeta zo spodnej časti žalúdka úplne obklopuje pažerák. V stručnosti, schéma intervencie môže byť zastúpená takto:

 • horná časť žalúdka je spustená z hrudníka do brušnej dutiny;
 • brušná časť pažeráka je sekretovaná;
 • rozrezať väz pečene a žalúdka;
 • vylučovať (mobilizovať) hornú tretinu žalúdka za;
 • šitie nôh bránice na zníženie otvoru pažeráka;
 • šitie prednej a zadnej steny hornej časti žalúdka, čo vedie k rukávu obklopujúcemu pažerák;
 • pripevnite prednú stenu žalúdka a brušnú stenu.

Táto operácia vylučuje možnosť spätného toku žalúdočného obsahu do pažeráka, ale nie je funkčná, pretože sa vytvára „absolútna chlopňa“, ktorá zabraňuje praskaniu a zvracaniu, ktoré sú za určitých podmienok nevyhnutné..

Pacienti zažívajú nadúvanie, ťažkosti a bolesti brucha vždy, keď pijú plyn alebo veľkú časť jedla. Okrem toho môže manžeta stlačiť nerv vagus, niekedy sa žalúdok a manžeta krútia pozdĺž osi.

Nissa fundoplikácia je kontraindikovaná v:

 • dyskinéza pažeráka;
 • zníženie alebo neprítomnosť peristaltiky pažeráka;
 • závažná ezofagitída komplikovaná zjazvením a skrátením.

Duplexná fundoplikácia

Významnejšie častejšie vykonávajú fundoplikáciu podľa Tupy, ktorá spočíva vo vytvorení manžety zo spodnej časti žalúdka, obklopujúcej polovicu alebo tri štvrtiny pažeráka..

Autor tejto techniky, Andre Toupet, ktorý ju vyvinul pred polstoročím, navrhol, aby sa manžeta vytvorila iba pozdĺž zadného povrchu pažeráka, premiestnila spodnú časť žalúdka a zložila ju do záhybu..

Neskôr sa však navrhlo predĺženie manžety na 270 stupňov, pričom na pravej strane zostala iba časť predného povrchu pažeráka. Hlavné výhody tejto hlúpej fundoplikácie sú:

 • úľava od kompresie vetvy nervu vagus;
 • zachovanie fyziológie zvieračov a zavádzanie ochranných mechanizmov vo forme zvracania a zvracania, niekedy potrebné;

Schéma fundoplikácie stupa vyzerá takto:

 • zadná stena spodnej časti žalúdka je pritiahnutá k pravej stene pažeráka;
 • stena žalúdka s tromi alebo štyrmi neabsorbovateľnými jednoduchými stehmi je pripevnená na kult pravého pažeráka-bránice a pravej steny pažeráka;
 • ak to rozmery dolnej časti žalúdka a dĺžka gastrointestinálneho väzu umožňujú, fundoplikácia sa vykonáva na oboch stranách, pričom predná stena spodnej časti žalúdka sa pripevní k prednej stene pažeráka..

V centre pre laparoskopiu a brušnú chirurgiu Nemocnice Sachsenhausen vo Frankfurte sa fundoplikačné operácie vykonávajú laparoskopicky a otvorene.

Okrem toho sa tu často vykonávajú tzv. Simultánne (kombinované) laparoskopické operácie, napríklad pri početnej cholecystitíde, ktorá sa často vyskytuje u pacientov s hiátovou prietržou.

Trvanie operácie sa súčasne nezvýši o viac ako tri štvrtiny hodiny a niekoľko chorôb sa radikálne vylieči naraz. Táto operácia trvá dve a pol až tri hodiny.

Pacienti môžu vstať z postele v ten istý deň a po jednom až troch dňoch sú prepustení. Na brušnej stene je len niekoľko stôp po prepichnutí do 1 cm.

Po dvoch až troch týždňoch sa pacienti zotavujú.

Jeden alebo dva mesiace sa riadia pomerne prísnou stravou, potom sa postupne rozširuje a po šiestich mesiacoch sa strava neodlišuje od stravy zdravého človeka..

+7 (925) 838-80-85 - liečba na nemeckej klinike Sachsenhausen

ŽIADOSŤ O CLINIC

Nissen Fundroc Krurorafiya

V súčasnej dobe je Nissenova crurorafiová fundoplikácia jednou z najbežnejších chirurgických operácií vykonávaných pre narušené fungovanie a narušenú anatomickú štruktúru NPS - dolný zvierač pažeráka, ako aj reflux (tj reflux) do pažeráka jedla a žalúdočnej šťavy, čo zase vedie k na podráždenie a zápal.

Choroba tohto druhu môže byť vrodená aj získaná. Toto ochorenie je často spojené s prietržom ezofageálneho otvoru bránice, to znamená svalovou hranicou medzi brušnými a hrudnými dutinami. Funimplikácia Krurorafiya, ktorú vyvinul Rudolf Nissen, sa považuje za jeden zo „štandardov“ chirurgického zákroku a vykonáva sa vo veľkej väčšine prípadov.

Podstata metódy vyvinutej spoločnosťou Nicene

Cieľom tohto spôsobu liečby je zvýšiť tlak v NPS, aby sa zabránilo refluxu, to znamená refluxu žalúdočnej šťavy a jedla do pažeráka..

Fundoplikácia sa vykonáva tradične aj laparoskopicky. Spravidla sa uprednostňuje druhá metóda..

Podstatou operácie je vytvorenie päťcentimetrovej „manžety“, ktorá zabráni refluxu, ako aj ďalší rozvoj pažeráka - podráždenie a zápal pažeráka..

Na vytvorenie manžety je pažerák obklopený fundusom žalúdka. V ďalšej fáze sú nohy bránice zošité (priamo krikografia), v dôsledku čoho sa zmenšuje priemer potravinovej diery..

Potom je zadná stena žalúdka spojená s prednou stenou a tvorí okolo brušného pažeráka rukáv. Zároveň sa zachytí membrána prednej steny pažeráka, aby sa vytvorená manžeta fixovala a zabránilo sa recidíve..

Nakoniec sú predná brušná stena a predná stena žalúdka fixované stehmi.

Počas operácie sa vyprázdňovanie zlepšuje a znižuje sa počet prechodných relaxácií pri napínaní žalúdka, obnovuje sa funkčný stav a anatomická štruktúra NPS, jeho tón.

Možné pooperačné komplikácie a vedľajšie účinky

Fundoplikácia Krurorafiya Nissen je istý spôsob, ako zastaviť reflux, ale nevylučuje výskyt pooperačných komplikácií. Tie obsahujú:

 • dysfágia alebo porucha prehĺtania (vo väčšine prípadov uplynie do šiestich mesiacov);
 • pálenie záhy;
 • nadúvanie;
 • hnačka;
 • nepohodlie v bruchu;
 • vred žalúdočnej manžety;
 • posunutie fundoplikácie do tela žalúdka alebo do hrude;
 • nezrovnalosti vo fundoplikácii;
 • bolesť za hrudnou kosťou a tak ďalej.

Väčšina komplikácií je spôsobená nekompetentným výberom pacientov, pretože existuje množstvo kontraindikácií, pri ktorých sa neodporúča fundoplikácia..

Kontraindikácie pre Nissen Fundraising

Operácia je kontraindikovaná u pacientov s nekoordinovanou pohyblivosťou, ťažkou ezofagitídou, zhoršenou pohyblivosťou pažeráka, zúžením a skrátením pažeráka..

Preto je pred priamou operáciou vykonaná dôkladná diagnóza vrátane štúdie gastrointestinálneho traktu pomocou röntgenových lúčov, ezofagastastroduodenoskopie, manometrie pažeráka a denného monitorovania pH..

Krurorafiya fundoplication podľa Nissen na našej klinike v Kyjeve

Naša klinika v Kyjeve poskytuje služby skúsených lekárov vykonávajúcich fundoplikáciu crurorafie podľa Nissena. Viac informácií o použitej metodike, nákladoch na liečbu v závislosti od štádia vývoja choroby a ďalších zaujímavých informáciách nájdete na našej webovej stránke kliknutím na tlačidlo „Získať ponuku“ alebo zavolaním na určené telefónne číslo..

Achalasia cardia diet - Liečba gastritídy

NAŠICH ČITATEĽOV ODPORÚČAME!

Na liečbu gastritídy a vredov naši čitatelia úspešne používajú mníšsky čaj. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Fundoplikácia je chirurgický zákrok používaný pri gastroezofageálnom refluxe. Koncept gastroezofágového refluxu je choroba, pri ktorej sa obsah žalúdka opäť vyhodí do pažeráka. Účelom chirurgického zákroku je posilnenie zvierača pažeráka a žalúdka obalením stien žalúdka, pažeráka..

Liečbu gastroezofágového refluxu fundoplikáciou zaviedol do lekárskej praxe lekár Rudolf Nissen v roku 1955. Prvá operácia žalúdka mala veľa nedostatkov a z toho vyplývajúce následky, v budúcnosti bola táto technika vylepšená a upravená.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Napriek tomu, že väčšina moderných gastroenterológov dospieva ku konsenzu o dlhšej konzervatívnej liečbe, existujú náznaky, že je potrebný radikálny chirurgický zákrok. Patria sem nasledujúce faktory:

 • Dlhodobá konzervatívna liečba, ktorá nedáva pozitívne, viditeľné výsledky na stav pacienta. V tomto prípade sú pozorované stále príznaky..
 • Pri pozorovaní opakujúcej sa eróznej ezofagitídy.
 • V prípade veľkej bráničnej prietrže, ktorá prispieva ku kompresii iných orgánov a systémov v tele.
 • Vývoj charakteristickej anémie spôsobenej otvoreným mikrobielením, ktorá môže byť spôsobená eróziou alebo prietržou.
 • S prekanceróznym stavom. S Barrettovým pažerákom.
 • Ak pacient nie je schopný vykonávať dlhodobú liekovú terapiu alebo z dôvodu individuálnej citlivosti na inhibítory protónovej pumpy.

Možné kontraindikácie

Vykonávanie chirurgického zákroku sa neodporúča:

 • Počas akútnych infekčných ochorení s exacerbáciou chronických chorôb;
 • S dekompenzovaným srdcom, obličkami, zlyhaním pečene;
 • V prítomnosti rakoviny v akomkoľvek štádiu;
 • S cukrovkou v ťažkom štádiu;
 • Nájdenie pacienta vo vážnom stave, ktorý presahuje vekovú hranicu šesťdesiatpäť rokov;
 • So skráteným, zúženým pažerákom;
 • Slabá peristaltika zaznamenaná v dôsledku manometrie.

Ak pacient nemá kontraindikácie, gastroenterológ predpíše predoperačné vyšetrenie. Pred operáciou sa odporúča pacientovi dodržiavať predpísanú diétu.

Cieľom stravy je odstrániť potraviny bohaté na vlákninu, mliečne výrobky, čerstvé pečivo a hnedý chlieb. Po fundoplikácii je možná zvýšená plynatosť, diétne menu pomáha výrazne znížiť tvorbu plynu.

Odporúča sa, aby pacient mal ľahkú večeru a jedlo si dal ráno pred operáciou.

prehľad

Aby sa odstránili príznaky erbu, chirurgický proces sa vykonáva výlučne po dôkladnom lekárskom vyšetrení. Gastroenterológ musí zabezpečiť, aby sa pozorovaná symptomatológia (prítomnosť pálenia záhy, belgovania, dysfágie, nepohodlia v oblasti hrudníka) vzťahovala priamo na reflux a nebola dôsledkom inej patológie..

Predoperačné vyšetrenia zahŕňajú:

 1. Fibroendoskopia potrebná na: potvrdenie prítomnosti pažeráka; pozorovania nezatvorenia kardie; stanovenie celkového stavu štruktúry, dilatacie pažeráka; výnimky pre vývoj novotvarov na stenách žalúdka a pažeráka; potvrdenie prítomnosti prietrže v pažeráku, stanovenie jeho rozmerov a umiestnenia.
 2. Vykonávanie denného pH metra pažeráka s cieľom potvrdiť prítomnosť vyprázdňovaného žalúdočného obsahu. Tento postup je dôležitý pri absencii patológie po endoskopickom vyšetrení a pri pretrvávajúcich symptómoch..
 3. Vykonanie manometrie pažeráka potrebné na: vylúčenie kardiálnej achalázie; peristaltika pažeráka.
 4. Vykonávanie fluoroskopie potrebnej na objasnenie umiestnenia, veľkosti ezofágovo-diafragmatickej prietrže.
 5. Darcovstvo krvi, moč pacienta. Vykonávanie biochemického krvného testu.
 6. Darcovstvo krvi na detekciu chronických infekčných chorôb.
 7. Fluorografia, EKG, návšteva terapeuta.

Nissen fundoplication

Jednou z najčastejšie používaných metód v lekárskej praxi je Nissenova fundoplikácia. Nissen počas operácie vykonal tristo šesťdesiat stupňov pažeráka obalením brušnej časti pažeráka prednou a zadnou stenou dna žalúdka, čím vytvoril kruhovú manžetu.

Táto antirefluxná metóda úplne eliminuje príznaky erbu. Nevýhody fundoplikácie Nissen sú nasledujúce:

 • Vagus nervová svorka kufra.
 • Vývoj kaskádovitej deformity žalúdka.
 • Krútenie orgánov a pažeráka.
 • Pozorovanie pretrvávajúcej dysfágie po operácii.

Douro Fundoplication

Douro fundoplikácia zahŕňa položenie prednej steny brucha pred brušnú časť čreva, po ktorej nastane fixácia na pravej stene..

Pri prvom stehu sa zachytí pažerák-bráničný väz. Najhorší výsledok antirefluxu je spojený s fundoplikáciou tohto typu..

Fundoplikácia Douro sa doteraz stiahla z lekárskej praxe..

Duplexná fundoplikácia

Andre Toupe, rovnako ako jeho predchodca Nissen, použil techniku ​​izolácie pažeráka aplikovaním stehov na nohy bránice..

V tomto prípade nedochádza k úplnému zabaleniu, pretože spodná časť žalúdka sa posúva, čo vytvára fundoplikačnú manžetu nie sto šesťdesiat, ale sto osemdesiat stupňov.

Technika podľa Tupa zahŕňa voľnú prednú pravú časť, ktorá prispieva k uvoľneniu vagového nervu. Následne táto metóda prešla zmenami ovplyvňujúcimi tvorbu manžety pri dvesto sedemdesiatich stupňoch.

Hlavné výhody tejto metódy sú:

 • Významná zriedkavosť tvorby pretrvávajúcej pooperačnej dysfágie.
 • Tvorba mierneho plynu vedie k nepohodliu pacienta.
 • Mať dobrú dávku bez problémov.

Z negatívnych strán sa odlišujú výrazne nižšie protirefluxné vlastnosti ako vlastnosti Nissenovej techniky. Tupa fundoplikácia sa používa u pacientov s neuromuskulárnou abnormalitou, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť recidívy dysfágie v dôsledku poruchy funkcie peristaltickej kontraktility vyskytujúcej sa v pažeráku..

Chernousov Fundoplication

Metóda podľa Černousova sa považuje za najprijateľnejšiu možnosť. Táto operácia sa uskutočňuje formovaním manžety s tristo šesťdesiatimi stupňami, ktorá má symetrický tvar. Bola vyvinutá metóda založená na existujúcich negatívnych pooperačných reakciách, ako je kompresia vagového nervu, krútenie, deformácia orgánu, zmena polohy vytvorenej manžety..

Dôležitou črtou chirurgického zákroku Chernousova je to, že existuje obmedzenie návratu. U starších pacientov sa neodporúča chirurgický zákrok.

Pooperačné obdobie, ktoré prebieha bez prítomnosti negatívnych reakcií, chráni pacienta pred neustálymi návštevami ošetrujúceho lekára, používaním antisekrečných, prokinetických liekov.

Operácia s otvoreným prístupom

Vyššie uvedené techniky zahŕňajú chirurgický zákrok s otvoreným prístupom uskutočňovaný v celkovej anestézii. Operácia sa vykonáva podľa nasledujúcich metód:

 • V hornej časti brušnej steny sa urobí rez..
 • Ľavý pečeňový lalok je posunutý.
 • Pripraví sa spodok žalúdka a časť pažeráka.
 • Intraluminálne štádium sa uskutočňuje vložením sviečky..
 • Stena orgánov pred a za je umiestnená na spodnú časť pažeráka. Metóda by sa mala ukončiť podľa zvolenej techniky. Manžety s dĺžkou do dvoch centimetrov.
 • V prípade herniálnej chyby sa uskutoční krurografia.
 • Šitie stien orgánu zachytením pažeráka.

Fundoplikácia prostredníctvom laparoskopie a metódy cut-free

Podstatou tohto chirurgického zákroku je tvorba manžety v dolnej časti pažeráka. V tomto prípade sa však rez neuskutoční. Prístup je možný prostredníctvom vpichov zavedením laparoskopu pomocou špeciálnych nástrojov.

Laparoskopická technika má menšie zranenia, menšie bolesti a kratšie pooperačné obdobie. Nevýhody metódy zahŕňajú trvanie operácie viac ako tridsať minút, tromboembolické komplikácie, operácia sa platí.

Americkí chirurgovia zasa predstavili inovatívnu metódu - transorálnu techniku. Zúženie prechodu pažeráka a žalúdka nastáva použitím svoriek vložených do ústnej dutiny pacienta. Zároveň sa výrazne znižuje pravdepodobnosť vzniku negatívnych pooperačných následkov..

Liečba eróznej ezofagitídy

Erozívna ezofagitída je časté ochorenie, ktorého liečenie je veľmi ťažké a dlhé. Liečebný režim sa môže meniť počas celého liečebného cyklu, pretože nie vždy je možné okamžite vybrať prostriedky na eróziu.

všeobecné charakteristiky

Akákoľvek ezofagitída je zápal sliznice pažeráka. Existuje niekoľko foriem tohto ochorenia, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky a príčiny.

Kandidóza pažeráka sa vyvíja v dôsledku plesňového poškodenia stien pažeráka. Toto ochorenie sa v jadre líši od drozdu iba v lokalizácii. Kandidóza ezofagitída sa môže vyskytnúť v akútnej alebo chronickej forme.

Táto choroba nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život, ale môže spôsobiť veľké množstvo problémov. Pri ťažkých formách existuje riziko jazvového skrátenia pažeráka, ktoré môže viesť k výskytu axiálnej prietrže.

Kandidóza ezofagitídy sa vyznačuje tvorbou bielych alebo žltkastých usadenín na stenách pažeráka. Okrem toho sa môže objaviť vnútorné krvácanie a perforácia orgánov..

Vyskytuje sa peptická ezofagitída, ktorá sa vyvíja v dôsledku pravidelného vystavenia žalúdočného alebo duodenálneho obsahu sliznici pažeráka. Zároveň indikátor pH v tele výrazne klesá - zo 6,0 na 4,0, čo vedie k vzniku zápalu. Lekári nazývajú príčiny ochorení refluxnej ezofagitídy, ako sú napríklad:

 • hiátová prietrž;
 • dvanástnikové vredy;
 • chronická forma pankreatitídy a cholecystitídy.

V 10% prípadov sa po operácii vyvíja peptická ezofagitída. Choroba sa môže dediť aj od otca po dieťa. Peptická ezofagitída je autozomálne dominantná dedičnosť.

V niektorých prípadoch dochádza k erózii pažeráka - oblasti s poruchami sliznice. Potom je diagnóza „erózna ezofagitída“.

V postihnutých oblastiach nie je telo chránené pred agresívnym prostredím a inými dráždivými faktormi, preto nemôže vykonávať svoje funkcie. Ak sú tieto oblasti blízko žalúdka, urobí sa diagnóza distálnej ezofagitídy..

V tomto prípade je krvácanie a zúženie pažeráka zvlášť nebezpečné a vyžaduje si okamžitú liečbu. Dôvody tejto podmienky sú tieto:

 • zvýšená kyslosť žalúdka po vrede;
 • chemické popáleniny pažeráka;
 • operácie na orgánoch hrudníka;
 • nadmerné fajčenie, najmä na lačný žalúdok, často spôsobuje distálnu ezofagitídu;
 • dlhodobé a silné napätie.

Klinické prejavy

S touto patológiou sa striedajú fázy exacerbácie a remisie. Príznaky akútneho stavu sú nasledujúce:

 1. Pálenie záhy. Erózna forma choroby sa vyznačuje silnou pálivou bolesťou pri jedle „zakázaných“ potravín. Distálna ezofagitída sa môže vyskytnúť aj po pití šumivých vôd.
 2. Pri jedle alebo pití čaju bolesť za hrudnou kosťou. Lokalizácia v hornej časti brucha. Suché a tvrdé potraviny, ktoré dráždia pažerák a spôsobujú svalové kŕče, vyvolávajú obzvlášť akútnu exacerbáciu..
 3. zachrípnutie
 4. V zriedkavých prípadoch nauzea, grganie, slabosť po jedle.

Pri tomto ochorení sa môžu objaviť príznaky charakteristické pre iné patológie, napríklad výrazný kašeľ v noci.

liečba

Akákoľvek liečba sa vykonáva po zistení príčiny vzniku zápalového procesu. Ak sa kyselina chlorovodíková zo žalúdka dostane do pažeráka, musí sa vyliečiť hlavná patológia. Ak je príčinou chemická látka, je potrebné sa jej vyhnúť..

Liečba drogami spočíva v užívaní nasledujúcich liekov:

 1. V prípade vredov alebo GERD - blokátorov protónovej pumpy alebo inhibítorov H2-histamínových receptorov. Používajú sa de-nol, algináty a antacidy..
 2. Pre syndrómy silnej bolesti sa používajú lieky proti bolesti..
 3. Na uvoľnenie svalov sa používajú sedatíva a bylinné čaje. V niektorých prípadoch je potrebná psychologická pomoc..

S neúčinnosťou tradičnej liečby je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Na regeneráciu má veľký význam strava. Lekár ju predpisuje individuálne pre každého pacienta, ale všeobecné zásady sú rovnaké pre každého.

Predovšetkým je lepšie variť jedlo, pary alebo dusené mäso. Dokonca aj pečené jedlo môže spôsobiť podráždenie, takže je lepšie odmietnuť iné metódy spracovania. To však neznamená, že musíte jesť surové ovocie a zeleninu - sú tiež kontraindikované. Je potrebné odmietnuť sušené ovocie, orechy, ako aj semená. Samozrejme je potrebné vylúčiť aj údené mäso, korenie, kakao, kávu a liehoviny.

Odporúča sa zvýšiť počet jedál so znížením počtu porcií.

Jedlo by sa malo užívať 3 hodiny pred spaním a po ňom musíte opustiť intenzívnu fyzickú aktivitu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Abdominálna hernia je migrácia vnútorných orgánov pod kožu alebo v iných častiach brušnej dutiny v dôsledku poruchy svalovej vrstvy. Kýla sa tvoria v najslabších miestach brušnej steny. Pri absencii komplikácií je výstupok bezbolestný a ľahko nastaviteľný, na rozdiel od komplikovanej prietrže.
Zjavné príznaky u väčšiny pacientov s divertikulózou hrubého čreva (divertikulárna choroba) chýbajú alebo sú identické s prejavmi iných črevných chorôb. Zistilo sa však, že frekvencia divertikulózy sa zvyšuje s vekom.
Pineal výrastky na kĺboch ​​prstov sú ovplyvnené hlavne staršími ľuďmi. Tento jav je často spojený s prítomnosťou chorôb pohybového aparátu u ľudí. Rasty nepôsobia ako nezávislá patológia.