loader

Hlavná

Žalúdok

Hygrom. Gangliá. Synoviálne cysty.

Na našej klinike môžete získať presnú diagnózu a účinnú liečbu hygrómu a ganglií v ktorejkoľvek fáze.

Ak potrebujete ďalšie informácie a dohodnite si stretnutie, zavolajte nám na +7 (812) 295-50-65.

Hygróm, gangliá, synoviálne cysty sú nádorové nádory na ľudskom tele. Hygróm je hromadenie tekutiny v seróznom vaku cez kĺb (niekedy s prímesou fibrínu, hlienu). V počiatočných fázach neexistuje žiadna bolesť, čo sťažuje detekciu a liečbu. Ganglia zase rastie častejšie cez šľachy a tiež predstavuje rast. Synoviálna cysta je benígny nádor, ktorý je naplnený tekutinou. Podobné novotvary sú lokalizované na zápästiach, dolných končatinách a chrbtici. Takéto výrastky často sprevádzajú artrózu.

Dôvody vzhľadu

Pokiaľ ide o synoviálne cysty, príčiny ich výskytu sú rôzne:

 • Artritída, osteoporóza;
 • infekčné choroby;
 • kĺbová nestabilita;
 • zranenia
 • vrodená predispozícia.

Presné príčiny tvorby ganglia a hygrómu neboli stanovené, podľa štatistík sú však ohrozené mladé dievčatá s hypermobilitou kĺbov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa predpokladá, že je to kvôli príliš slabému obalu a rozdielu v tlaku spojovacej tekutiny v rôznych polohách..

príznaky.

Hlavné príznaky týchto chorôb sú:

 1. Bolesť v postihnutej oblasti.
 2. Neurologické poruchy.
 3. Obmedzenie mobility v postihnutej oblasti.
 4. Vydutie.
 5. Ak sa ochorenie stalo chronickým, je pravdepodobné tráviace a močové ústrojenstvo.

Ako sa objavujú hygrómy a ganglie?

Na zápästnom kĺbe sa vytvára vydutie, ktoré je najlepšie vidieť, keď je rameno ohnuté. Koža nad nádorom sa pohybuje dostatočne ľahko, ale samotná formácia sa nedá posunúť dozadu. Ak je hygróm pôsobivá, pohyby v kĺbovej časti sú výrazne obmedzené. Tiež „náraz“ tlačí na šľachy a nervy, ktoré spôsobujú bolesť. V niektorých prípadoch hygrómy samy odchádzajú a nevyžadujú liečbu. Gangliá rastú zo šliach a sú dosť hustým rastom, ktorý rastie hlavne na báze jedného z prstov. Okrem toho sú veľmi malé a zriedka existuje viac zŕn ryže. Avšak so zaťatou päsťou a inými pohybmi môžu spôsobiť silnú bolesť. Tvar nechtovej platničky sa mení. Spravidla sa tento typ synoviálnej cysty vyskytuje v starobe v dôsledku artrózy..

komplikácie.

Otvorenie hrbole doma sa neodporúča - kvôli vysokému riziku komplikácií. Pretože pri poškodení cysty môže byť tekutina vytlačená do kĺbovej dutiny a okolitých tkanív. Potom skočí ganglión spolu a znovu sa naplní. Niekedy namiesto jedného rozdrveného materiálu vznikne naraz niekoľko hygromov. Existuje tiež možnosť zápalu, ako aj hnisanie a infekcia. Dôrazne sa neodporúča vykonávať túto operáciu sami, kvôli veľmi negatívnym dôsledkom..

liečba.

Ak je synoviálna cysta malá a nespôsobuje významné nepríjemnosti, lekár navrhuje nerušiť tumor - často zmiznú samy od seba a nezanechajú žiadne komplikácie. Ak je však situácia závažnejšia, predpisuje sa konzervatívna liečba alebo chirurgický zákrok - všetko záleží na klinickom obraze. Počas liečby sa obsah v podstate odčerpáva a používa sa obväz. V niektorých prípadoch je látka zavedená do hygrómu, čo bráni jej ďalšiemu rastu. Stojí za povšimnutie, že úspech tohto postupu je asi 50%, ak sa nesprávne vykonáva, dochádza k porušeniu, a to aj v kĺbovej dutine. Konzervatívna metóda zvyčajne zahŕňa masáž, diétu, príjem vitamínových komplexov, antivírusovú liečbu. Ak je stav v poriadku, špecialista odporúča použiť kardinálnu metódu - odstránenie pomocou operácie. V tomto prípade sú predmetom operácie iba tie druhy ganglií a hygrómov, ktoré nezmizli samy osebe a nie sú prístupné konzervatívnej liečbe..

Pre presnú diagnostiku a účinnú liečbu hygrómu a iných ochorení rúk a kĺbov kontaktujte našu kliniku!

Hygroma / Ganglion zápästného kĺbu

Hygróm zápästného kĺbu, cysta, ganglia, synoviálna hernia sú názvy benígneho nádoru, ktorý je lokalizovaný nad zápästím. Častejšie sú ženy choré. V niektorých prípadoch sa formácia sama osebe bez liečby lieči.

Zápästný hygróm - okrúhla kapsula s hustými stenami, naplnená viskóznou tekutinou. Môže byť umiestnený zvonku alebo zvnútra. Transformácia na malígny nádor nenastáva. Cieľom liečby je odstránenie vonkajšej poruchy.

Dôvody rozvoja hygrómu

 • Poranenie zápästia zápästia.
 • Zápalové procesy.
 • Veľké športové zaťaženie.
 • V dôsledku chirurgického zákroku na zápästí ruky.
 • Zanedbaná forma osteoartrózy.
 • Profesionálne zručnosti používateľov počítačov, krajčírok, masážnych terapeutov.
 • Genetická predispozícia.

diagnostika

Pre presnú diagnózu by ste sa mali obrátiť na ortopedického chirurga. Určenie príčin choroby a liečebné metódy zahŕňajú vyšetrenie: lekár musí určiť polohu novotvaru a jeho veľkosť. Z laboratórnych testov bude indikatívna iba biopsia.

Diagnóza sa vykonáva pomocou:

Druhy chorôb

Zápästie zápästia zápästného kĺbu možno klasifikovať:

 • Mukózny hygróm - objavuje sa v dôsledku deformujúcej sa artrózy, v dôsledku kompresie je nahromadenie spojivového tkaniva ochrannou reakciou tela;
 • Posttraumatický hygróm ľavého alebo pravého zápästia - nastáva v dôsledku poškodenia kĺbov;
 • Šľachový hygróm - vyvíja sa pod vplyvom patologických zmien v pošve, spôsobuje bolesť, narúša normálny pohyb zápästia.

Liečba hygrómu / ganglia zápästného kĺbu

Pri zhoršení ochorenia a výskyte nepríjemných pocitov sa používajú protizápalové lieky.

S rastúcim vzdelaním, ak existujú obmedzenia pohybu, ruka klesá a bolí, musíte sa poradiť s chirurgom alebo traumatológom. Môže potrebovať chirurgický zákrok.

Ak má formácia bunkovú štruktúru alebo sa zväčšuje jej veľkosť, je potrebný chirurgický zásah.

Počas operácie sa hygróm odstráni spolu s kapsulou.

Najbezpečnejšie odstránenie hygrómu a najmenej traumatické - s použitím lasera. Okrem laserového odstránenia sa osvedčila aj endoskopická excízia hygrómu zápästia..

Je dôležité si uvedomiť, že po odstránení akýmkoľvek spôsobom môže dôjsť k recidíve..

Operácia odstránenia hygrómu je jednoduchá a vykonáva sa v lokálnej anestézii:

 • Do dutiny cysty sa vloží špeciálna ihla;
 • Kvapalný obsah sa odstráni;
 • Dutina sa premyje antiseptikom, môže sa použiť antibiotikum..

Po odstránení hygrómu sa obväz aplikuje niekoľko týždňov. Predčasné odstránenie obväzu môže spôsobiť opätovnú tvorbu cysty.

Karpálny ganglion

Pacienti zvyčajne vyhľadávajú lekársku pomoc predovšetkým z kozmetických dôvodov - formácia stúpajúca v oblasti kĺbov je viditeľná pre ostatných. Pacienti tiež zaznamenávajú miernu bolesť v hygróme, slabosť ruky, zníženú citlivosť alebo parestéziu. Niektorí sa obávajú možnej malignity, hoci degenerácia ganglií nebola nikdy hlásená..

Výskyt nádoru môže byť úplne neočakávaný, ale môže sa vyskytnúť v priebehu niekoľkých mesiacov. Pacienti niekedy spájajú výskyt hygrómu s fyzickou aktivitou alebo traumou. Ganglióny môžu spontánne zmiznúť alebo pretrvávať.

Hygróm lokalizovaný v oblasti kĺbovej kapsuly je spojený so spodným kĺbom vinutím tenkého kanála. Obsah všetkých takýchto útvarov sa vyznačuje priehľadnosťou, viskozitou a pozostáva z glukozamínu, albumínu, globulínu a vysokého obsahu kyseliny hyalurónovej. Obsah cysty je viskóznejší ako bežná kĺbová tekutina.

Konzervatívna liečba hygrómu (ganglia).

Taký postup ako drvenie hygrómu (prstami, knihou atď.) Sa považuje za neprijateľný. Nasávanie obsahu cysty a zavedenie lidokaínu a glukokortikoidov do dutiny môže v niektorých prípadoch viesť k klinickému vymiznutiu hygrómu. Aktívne pozorovanie môže byť opodstatnené v pediatrickej praxi, kde je zaznamenané vysoké percento spontánneho vymiznutia ganglií.

V polohe dlaňovej flexie ruky je z priečneho rezu umožnený prístup k cysti, ktorá je najčastejšie umiestnená medzi dlhým extenzorom 1 prsta a bežným extenzorom prstov, ktoré sú stiahnuté na radiálnu a ulnárnu stranu. Hygróm sa vylučuje z okolitých tkanív, mobilizuje sa, noha sa sekretuje, defekt kapsuly kĺbov sa šije (použitie duplikátu je kontraindikované, kvôli možnej strate flexie zápästného kĺbu). Hemostázy. Vystavenie intradermálnej kontinuálnej kozmetickej švy. Upevnenie ruky pomocou longieta v polohe ľahkého ohybu minimalizuje zníženie straty objemu ohybu.

Hygróm (synoviálna cysta, ganglia) zápästia, ruky, ramena, nohy, kolena atď. - príčiny, typy a príznaky, diagnostika a metódy liečby (odstránenie), cena operácie, recenzie, fotografie

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Hygroma (ganglion) je cysta, ktorá sa vždy nachádza v kĺboch ​​a tvorí ju hustá uzavretá kapsula naplnená tekutým obsahom. Inými slovami, hygróm je vrecko tekutiny, ktoré sa z lekárskeho hľadiska nazýva nahromadenie seróznej mukóznej alebo seróznej fibrinálnej tekutiny vo vnútri hustého vaku. Cysty sa tiež nazývajú nádorové alebo nádorové útvary, pretože vyzerajú ako benígne nádory, ale v skutočnosti majú úplne odlišné vlastnosti a anatomickú štruktúru..

Hygrómové vrecko sa môže skladať z časti vyčnievajúcej synoviálnej membrány kĺbu alebo spojivového tkaniva vytvoreného z pošvy šľachy, ktorá spevňuje kĺb. To znamená, že hygróm je vždy tvorený v bezprostrednej blízkosti kíbu a je to orgánovo špecifická cysta, ktorá sa nevyskytuje v iných orgánoch alebo tkanivách. Vo vaku sa hromadí tekutina obsahujúca bielkoviny, hlien, fibrín a niektoré ďalšie zložky. V závislosti od toho, ktoré zložky prevládajú v tekutej náplni vaku hygrómu, môže mať odlišnú konzistenciu - od tekutiny po želé..

Pri vývoji hygrómu zohrávajú veľkú úlohu zápaly kĺbového vaku alebo jeho častí (burzitída, synovitída atď.), Ako aj trauma a napínanie šliach, ktoré fixujú a držia rôzne svaly v oblasti kĺbov. Práve zápal alebo napínanie anatomických štruktúr súvisiacich s kĺbom spôsobuje miestne narušenie ich vlastností tvorbou výbežku, ktorý tvorí kapsulu hygrómu. Táto kapsula sa postupne plní kvapalinou, ktorá je impregnovaná z okolitých tkanív alebo je produkovaná bunkami vo vnútri kapsuly a vytvára sa hygróm..

Hygroma - všeobecná charakteristika a odrody

Hygroma má vzhľad zaoblenej hustej gule, ktorú možno mierne posunúť na stranu pod kožou. Cysta má na dotyk elastickú štruktúru. Koža nad hygrómom má nezmenený vzor, ​​ale spravidla je zahustená a šupinatá. Ak je hygróm malý, potom je pokožka nad ním často úplne normálna.

Podľa anatomickej štruktúry je hygróm cysta vytvorená zo synoviálneho vaku kĺbu alebo z pošvy šľachy, pomocou ktorej sú svaly pripevnené na kosti v kĺboch. To znamená, že hygróm sa vytvára z tkanív umiestnených buď v kĺbovej štruktúre alebo v jej tesnej blízkosti. To vysvetľuje skutočnosť, že tieto cysty sú vždy lokalizované v kĺboch.

Hygróm sa môže formovať dvoma hlavnými spôsobmi. Prvý možný mechanizmus tvorby hygrómu je nasledujúci - v hustej vláknitej kapsule kĺbu, ktorá ho izoluje od okolitých tkanív, sa vytvorí trhlina alebo malá medzera. Prostredníctvom vytvoreného otvoru začína synoviálna membrána vyčnievať a pokrýva hustú vláknitú kapsulu zvnútra. Keď dostatočne veľká časť synoviálnej membrány vyčnieva cez trhlinu vo vláknitej kapsule kíbu, vytvorí sa voľná dutina, ktorá sa postupne naplní tekutinou. Kvapalina pochádza spravidla zo škáry. Keď je všetok výčnelok naplnený tekutinou, hygróm sa úplne vytvorí a začne sa napučiavať pod kožou vo forme zaoblenej hustej gule v oblasti kĺbu. Takéto hygrómy sa nazývajú synoviálne cysty a tvoria sa vedľa veľkých kĺbov, napríklad kolena, lakťa atď..

Druhý mechanizmus tvorby hygrómu je spojený s tvorbou kapsuly zo spojivového tkaniva prítomného na kostiach v bezprostrednej blízkosti kĺbov. Faktom je, že svaly sa pripájajú na kosti pomocou šliach. Okrem toho má každá šľacha v oblasti priameho spojenia s kosťou vagínu vytvorenú spojivovým tkanivom. Tieto vaginálne šľachy spojivového tkaniva sú substrátom pre tvorbu cystickej dutiny hygrómu.

Vaginálne šľachy môžu byť zranené, zapálené a zničené, čo vedie k uvoľneniu spojivového tkaniva. Tieto kúsky tvoria dutinu, do ktorej preniká tekutina z krvi a lymfatických ciev. Tekutina je tiež produkovaná niektorými bunkami obloženými vnútorným povrchom cystickej dutiny. Keď je dutina úplne naplnená tekutinou, objaví sa vytvorený hygróm. Takéto odrody hygrómu sa nazývajú myxoidné cysty a tvoria sa v oblasti malých kĺbov, ako sú karpálne, interfalangeálne atď..

Existujú teda dve odrody hygrómov - myxoid a synoviál. Líšia sa však navzájom iba mechanizmom tvorby a lokalizácie a liečebné princípy a klinické príznaky v cystách oboch odrôd sú rovnaké. A keďže synoviálna membrána a šľachy sú v oblasti každého kĺbu, môžu sa hygrómy lokalizovať vedľa každého kĺbu. Najčastejšie sa však cysty tvoria na zadnej strane zápästného kĺbu.

Vo vnútri cystickej dutiny hygrómu je tekutina obsahujúca proteíny, fibrín a hlien. V niektorých prípadoch je v tekutine hygrómu prímes krvi. Ako cysta existuje, jej obsah je stále hustší, pretože objem vody zostáva rovnaký a množstvo proteínu, fibrínu a hlienu sa zvyšuje. Preto malé hygromy spravidla obsahujú vo vnútri hustú, želé podobnú hmotu a relatívne veľké obsahujú žltkastú tekutinu s prímesou krvi, fibrínových vlákien, kryštálov cholesterolu a tzv. Ryžových teliesok..

Hygróm sa môže vyskytnúť u ľudí akéhokoľvek veku, vrátane detí a starších osôb. Tieto cysty sa však najčastejšie tvoria u ľudí vo veku 20 až 30 rokov. Ženy majú navyše väčšiu tendenciu k hygróme v porovnaní s mužmi.

Hygróm nie je nebezpečný, pretože nikdy nezhubí a nezmení sa na rakovinový nádor. Ak niekto čelí malignite hygrómu, znamená to, že bol nesprávne diagnostikovaný a v skutočnosti tu bol úplne iný nádor..

Pretože hygróm nie je nebezpečný, nedotýkajte sa ho, pokiaľ nespôsobuje obavy. Cysta však často vyvoláva bolesť spôsobenú kompresiou okolitých tkanív a tiež znižuje slobodu pohybu v kĺbe. V týchto prípadoch sa odporúča hygróm odstrániť.

Hygroma - fotografia

Hygróm na zápästí.

Hygróm v oblasti interfalangeálneho kĺbu palca.

Hygróm u detí

príčiny

Presné príčiny vzniku hygromov neboli stanovené, preto existuje niekoľko teórií, z ktorých každá vysvetľuje iba jeden aspekt a nepokrýva ďalšie nuansy spojené s procesom tvorby cysty. Tieto teórie sú zaujímavé pre lekárov a vedcov, ale v praktickej medicíne sa takmer nikdy nepoužívajú.

Pre lekárov s vyššou dôležitosťou je znalosť mnohých faktorov, ktoré môžu prispieť k tvorbe hygrómu. Medzi tieto faktory patria chronické zápalové ochorenia tkanív kĺbového vaku šľachy svalu, ako napríklad:

 • burzitída;
 • Tenovaginitis;
 • zápal šliach.

Pri dlhotrvajúcich pomaly sa vyskytujúcich zápalových ochoreniach sa vytvára cystická membrána, ktorá je postupne naplnená potením tekutín z mnohých malých krvných ciev. V dôsledku toho sa kapsula naplní a vytvorí sa hygróm.

Okrem toho je predispozičným faktorom hygrómu časté a dlhotrvajúce trauma, kompresia a nadmerné zaťaženie akéhokoľvek kĺbu alebo tkanív okolo neho. Tento faktor vedie k tvorbe hygrómu u ľudí, ktorých práca je spojená s častými zraneniami, kompresiou alebo nadmerným zaťažením kĺbov (napríklad pisári, pianisti, kuchári, práčovne atď.).

Hygróm zápästného kĺbu sa u žien po pôrode veľmi často tvorí, pretože začínajú dvíhať dieťa vkladaním dlaní do podpazuší, čo vedie k silnému namáhaniu zápästia. Okrem toho sa u mužov a žien často vytvárajú hygrómy na kĺboch ​​chodidiel, keď nosia pevnú a represívnu obuv..

Samostatne stojí za zmienku ako predispozičný faktor pre vznik hygrómu akýkoľvek chirurgický zákrok na kĺboch..

Príznaky hygrómu

Bez ohľadu na lokalizáciu sa všetky hygrómy vyznačujú spektrom rovnakých klinických prejavov, ktoré môžu mať rôzne nuansy, keď je cysta lokalizovaná v oblasti konkrétneho kĺbu..

Klinické prejavy sú určené predovšetkým veľkosťou hygrómu. Okrem toho je hygróm charakteristický nasledujúcim vzorcom - čím väčšia cysta, tým výraznejšie príznaky a rozmanitejšie sťažnosti osoby.

Malé hygrómy nespôsobujú osobe žiadne nepríjemnosti a nevykazujú klinické príznaky. Hlavnou sťažnosťou ľudí s malými cystami je ich neestetický vzhľad. Keď sa však hygróm zvyšuje, začína vymačkávať okolité tkanivá, nervy a krvné cievy, čo sa prejavuje neustále prítomnou matnou bolesťou ťahajúcej bolesti. Bolesť zosilňuje napätie kĺbu, v oblasti ktorého je hygróm. Napríklad, ak je cysta umiestnená v oblasti zápästného kĺbu, bolesť sa zintenzívni pri miešaní niečoho v nádobe (napríklad cukor v čaji, krém na tortu v miske atď.), Zdvíhanie ťažkých predmetov atď. Ak je hygróm v oblasti kolenného kĺbu, bolesť sa zosilní pri chôdzi, dlhodobom státí, behu atď..

Ak hygróm silno stláča krvné cievy a nervy, bude mať osoba narušenie citlivosti a pohyblivosti v častiach tela umiestnených ďalej ako postihnutý kĺb. Napríklad, ak je hygróm lokalizovaný na zápästí, potom bude narušená citlivosť a pohyblivosť v celej ruke atď. Poruchy citlivosti môžu byť dvoch typov:
1. Hyperestézia (zvýšená citlivosť kože, pri ktorej sa aj ľahké dotyky zdajú nepríjemné, bolestivé atď.).
2. Parestézia (pocit husacích hrčiek, znecitlivenie kože atď.).

Okrem poškodenia zmyslov môže veľký hygróm spôsobiť pretrvávajúcu neuralgickú bolesť spôsobenú kompresiou nervu, ako aj venózne prekrvenie a zhoršenie mikrocirkulácie krvi v oblastiach nachádzajúcich sa ďalej ako postihnutý kĺb. Poruchy mikrocirkulácie a prekrvenie vedie k trvalej bledej a studenej pokožke.

Navonok vyzerá hygróm akejkoľvek lokalizácie ako zaoblená vydutina pokrytá kožou. Ak v úplnej tme cielene svieti baterka na cystu, vidíte, že ide o priesvitnú bublinu naplnenú nejakým druhom tekutiny.

Koža nad hygromami má obvykle stály vzor, ​​ale je tenšia a sfarbená v relatívne tmavých odtieňoch. Ak je oblasť kĺbu u človeka pod tlakom a traumou, potom môže byť koža nad hygrómom zhrubnutá a drsná alebo dokonca šupinatá. Keď cítite pokožku nad hygrómom, je pohyblivá a celkom mäkká, takže ju možno ľahko presunúť z cysty na stranu. Ak sa cysta zapáli, potom pokožka nad ňou zčervená a opuchne a dokonca aj mierny tlak na formáciu spôsobuje bolesť..

Samotný hygróm je bezbolestný a pri pohybe celkom mobilný, pretože sa môže mierne posunúť v ľubovoľnom smere. Povrch formácie je hladký a konzistencia je mäkká alebo hustá. Ľahkým poklepaním na jednu stranu hygrómu je možné zistiť kolísanie. Na tento účel sa prst položí na povrch hygrómu na jednej strane a na druhej strane sa na stenu cysty aplikujú ľahké údery. Súčasne tekutina prítomná v cysti zasiahne opačnú stenu a prst položený na jej povrch tento pohyb sníma..

Stručný opis hygromov rôznej lokalizácie

Hygróm zápästia (zápästný kĺb)

Vyrába sa z dlhodobého a neustáleho fyzického namáhania kĺbu počas monotónnej práce, napríklad pre krajčírky, vyšívačky, pisárky atď. Hygróm zápästia sa tiež môže vytvoriť v dôsledku neliečeného zranenia.

Cysta sa najprv klinicky neprejavuje, ale po určitom čase sa môžu kvôli kompresii nervov a krvných ciev objaviť bolesti, zvlášť závažné v palci, a problémy s fungovaním ruky, napríklad zlý ohýbanie prstov, neschopnosť vykonať presný pohyb atď..

Kefa Hygroma

Hygroma kefy je vydutá uzlina na zadnej strane ruky. Spravidla sa vyvíja po zraneniach (modriny alebo výrony) alebo na pozadí dlhodobej fyzickej námahy na paži, ktorú môžu mať hudobníci a niektorí športovci (hádzanie kopijou, jadrá, lukostreľba atď.).

Hygróm tejto lokalizácie má malú veľkosť (nie viac ako 2 cm v priemere), veľmi vysokú hustotu a napätie steny a je tiež prakticky nepohyblivý. Hygróm ruky sa nijako klinicky neprejavuje, pretože zriedka komprimuje krvné cievy a nervy.

Hygróm na prste

Hygróm na prste môže byť lokalizovaný na bočných, dlaňových alebo zadných povrchoch. Navyše, na zadnej strane prsta je hygróm omnoho menší ako hygróm na povrchu dlane. Zadná strana je hustá, malá, so správnym zaobleným tvarom. Spravidla nevykazuje žiadne príznaky a iba pri pomliaždení to môže bolieť.

Hygróm dlaňového povrchu prstov je veľký, môže sa šíriť do dvoch falang. Vďaka veľkej veľkosti formácia často stlačí nervy, ktoré vyvolávajú silnú bolesť, podobnú neuralgii.

Veľmi zriedkavo sa v oblasti, kde sa spájajú prsty a dlane, vytvára hygróm. V tomto prípade je formácia veľmi malá (priemer maximálne 3 - 4 mm) a bolestivá aj pri miernom tlaku.

Hygroma na paži

Hygroma na ramene môže byť umiestnená v zápästí alebo lakťovom kĺbe, ako aj na zadnej strane ruky, dlane a prstov. Hygromické charakteristiky zápästia, prstov a rúk sú uvedené v sekciách vyššie, preto považujeme iba formáciu lokalizovanú v lakťovom kĺbe..

Hygróm lakťového kĺbu sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku traumy a má malú veľkosť. Avšak kvôli tomu, že v oblasti lakťa je málo mäkkých tkanív, môže aj malý hygróm vytlačiť nervy a krvné cievy, čo spôsobuje dlhotrvajúce bolesti pri otupení, ako aj zhoršenú citlivosť a pohyby v celej paži pod lakťovým kĺbom..

Hygróm kolenného kĺbu (popliteálny)

Hygróm kolenného kĺbu (popliteálny) sa tiež nazýva Bakerova cysta a zvyčajne sa vyvíja na pozadí reumatoidnej artritídy, artrózy a hematómov v kĺbovej dutine. Cysta sa najčastejšie vydúva do oblasti pod kolenom, pretože práve v tejto časti je dostatok voľného priestoru na umiestnenie útvaru medzi štruktúru kože a kĺbov. Vo veľmi zriedkavých prípadoch cysta napučiava na bočnom povrchu kolena a takmer nikdy sa nevyskytuje na prednej strane.

Veľkosť hygrómu kolenného kĺbu je pomerne veľká - do priemeru 8 - 10 cm. Po stlačení na povrch cysty zmäkne, keď tekutina prechádza do dutiny kolenného kĺbu. Po určitom čase sa však hygróm stáva opäť napätým a hustým, keď sa tekutina vracia.

Hygróm kolena narúša normálne vykonávanie pohybov, ohýbania a predlžovania nohy. Formácia navyše komprimuje nervy, čo spôsobuje slabosť a bolesť svalov dolnej končatiny, ako aj blanšírovanie kože pod kolenom a pocit plazivosti..

Hygróm členkového kĺbu

Hygróm chodidla

Hygróm na nohe

Krk Hygroma

diagnostika

Liečba hygrómom

Všeobecné zásady liečby

Liečba hygrómom sa môže uskutočňovať pomocou konzervatívnych a chirurgických metód. Chirurgické metódy zahŕňajú chirurgický zákrok, počas ktorého je kapsula odstránená a sú vyrezané patologicky zmenené tkanivá obklopujúce hygróm..

Medzi konzervatívne metódy liečby hygrómu patria:

 • Punkcia hygrómu nasávaním tekutiny;
 • Drvivý hygróm;
 • Laserové odparovanie hygrómu;
 • Fyzioterapeutické ošetrenie;
 • Liečba hygrómu masťou propolisu;
 • Alternatívne metódy liečby.

Malo by sa poznamenať, že jedinými terapeutickými metódami, ktoré zaručujú úplné vyliečenie hygrómu bez relapsu v budúcnosti, sú laserové vyparovanie a chirurgický zákrok, počas ktorého sa neoplazma odstráni spolu s kapsulou a poškodené okolité tkanivá sa odstránia. Takéto radikálne odstránenie hygrómu s kapsulou v kombinácii s excíziou postihnutých okolitých tkanív zaisťuje, že sa v tejto oblasti už veľmi dlho netvorí..

Všetky ostatné konzervatívne metódy na liečbu hygrómu poskytujú dočasné liečenie, pretože po krátkej dobe neprítomnosti sa hygróm opäť objaví. Konzervatívne metódy liečby však môžu zmierniť bolesť a zabezpečiť normálnu motorickú aktivitu a citlivosť postihnutého kĺbu, a preto sa môžu použiť ako symptomatická terapia.

Lekári sa v súčasnosti domnievajú, že hygróm je potrebné chirurgicky odstrániť, ak rýchlo rastie, spôsobuje bolesť alebo komprimuje nervy a krvné cievy, narúša normálne vykonávanie pohybov a narúša citlivosť a krvný obeh v tkanivách. Ak cysta neubližuje, nezvyšuje sa veľkosť, neobmedzuje pohyby a neporušuje citlivosť, potom sa jej chirurgické odstránenie uskutoční iba na žiadosť osoby, najmä na odstránenie kozmetického defektu. V takýchto situáciách môže byť hygróm ľahko ponechaný na pokoji, stačí sledovať vzdelávanie a používať rôzne konzervatívne metódy liečby zamerané na dočasné zmiernenie stavu..

Odstránenie hygrómu (operácia)

Chirurgické odstránenie hygrómu sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii, ktorá poskytuje vynikajúcu úľavu od bolesti, ale zároveň neodstraňuje taktilnú citlivosť, takže osoba cíti dotyk lekára. Niekedy, okrem liekov proti bolesti, anestetik dáva masku s oxidom dusnatým, ktorú si človek môže dať na svoju tvár, keď to považuje za potrebné na posilnenie účinku anestézie. V zriedkavých prípadoch, keď človek netoleruje lieky na miestnu anestéziu alebo so zložitým usporiadaním hygrómov, sa operácia vykonáva v celkovej anestézii..

Operácia na odstránenie hygrómu je povinná, ak má osoba tieto podmienky, ktoré sa považujú za absolútne náznaky:

 • Bolesť v pokoji alebo počas normálnych pohybov;
 • Ostré obmedzenie rozsahu pohybu v kĺbe;
 • Rýchly rast hygrómu;
 • Nízky estetický vzhľad.

Operácia sa vykonáva pomocou konvenčných alebo artroskopických techník. Zvyčajná technika operácie spočíva v incízii kože nad hygrómom, po ktorej nasleduje nariedenie okrajov rany do strán a ich udržiavanie v tejto polohe. Potom sa horná časť kapsuly hygrómu zachytí klieštikmi a udržiava sa, kým sa zvyšok cysty neodstrihnú od okolitých tkanív čeľusťami nožníc. Keď sa cysta úplne odreže z okolitých tkanív, vytiahne sa, porovnajú sa okraje rany a použijú sa stehy. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po operácii.

Artroskopická technika operácie spočíva v zavedení špeciálnych manipulátorov, ktoré majú formu dlhých a tenkých rúrok, cez malú punkciu. Jedným manipulátorom lekár drží nástroje a olupuje cystu, odrezáva ju od okolitých tkanív rovnakým spôsobom ako pri normálnej operácii a kamera a zdroj svetla sú pripojené k druhému, čo zaisťuje prenos obrazu na obrazovku. Na tejto obrazovke vidí lekár všetko, čo robí.

Artroskopia je mierna a menej traumatická operácia v porovnaní s konvenčnými. Preto, pokiaľ je to možné, je najlepšie hygróm odstrániť artroskopicky.

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie hygrómu je moderná, menej traumatická metóda radikálnej liečby, ktorá poskytuje rovnaký účinok ako chirurgická operácia. Laserové odstránenie hygrómu sa vykonáva pomocou lokálnej anestézie, aby sa úplne odstránili nepríjemné pocity počas manipulácie.

Podstatou odstraňovania laserového hygrómu je rozrezať kožu nad cystou pomocou laserového lúča a poskytnúť prístup priamo ku kapsule novotvaru. Potom chirurg uchopí kapsulu za kliešte a trochu ju vytiahne. Potom laserovým lúčom odreže kapsulu cysty od tkanív, po ktorej napne okraje rany a stehy. Laser prerezáva kožu a mäkké tkanivá bez krvi, čím sa minimalizuje trauma, čo vedie k uzdraveniu oveľa rýchlejšie ako po normálnom chirurgickom zákroku..

Po laserovom odstránení hygrómu sa na kĺb nevyhnutne použije sterilný obväz. Okrem toho sa kĺb fixuje počas 2 až 3 dní pomocou ortézy alebo omietky, ktorá poskytuje najvýhodnejšie podmienky na hojenie tkanív a obnovenie ich štruktúry, čím sa znižuje riziko relapsu a komplikácií na minimum..

Laserové odstránenie hygrómu je kozmetické, pretože pokožka zostáva takmer neviditeľnou jazvou, ktorá je omnoho estetickejšia ako pri normálnej operácii..

Liečba hygrómov bez chirurgického zákroku

Liečba hygrómu bez chirurgického zákroku je použitie rôznych konzervatívnych metód zameraných na odstránenie nepríjemných symptómov. Najúčinnejšou konzervatívnou metódou je vpich hygrómu nasávaním tekutiny. Táto metóda vám umožní na chvíľu odstrániť cystu, ale u 80% ľudí sa objaví znova, pretože membrána formácie zostala nedotknutá..

Metóda tzv. Drvenia hygrómu sa neodporúča, pretože na jednej strane je veľmi bolestivá a na druhej strane vedie k opätovnému vzniku cyst oveľa väčších rozmerov. Podstatou drvenia je silný tlak vyvíjaný na cystu, ktorý je výsledkom aplikácie, ktorej šupka praskne a tekutina sa šíri tkanivami. Po určitom čase sa však z kúskov škrupiny, ktorá je naplnená tekutinou, opäť vytvorí nová plnohodnotná kapsula, a preto sa opäť objaví hygróm..

Fyzioterapeutické metódy sa používajú na zníženie závažnosti zápalových procesov v hygrome, na zmiernenie bolesti a na vyrovnanie účinkov kompresie susedných tkanív. Najúčinnejšie sú nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

 • UHF - zlepšuje mikrocirkuláciu krvi a regeneráciu tkanív a zmierňuje zápaly. Odporúča sa urobiť 1 zákrok denne po dobu 10 až 12 minút po dobu 8 až 10 dní.
 • Ultrazvuk - uvoľňuje svaly, zlepšuje mikrocirkuláciu, saturuje tkanivá kyslíkom a znižuje závažnosť zápalu. Odporúča sa urobiť 1 zákrok denne počas 10 minút počas 8 až 10 dní.
 • Magnetoterapia - znižuje závažnosť zápalu. Odporúča sa urobiť 1 zákrok denne po dobu 10 - 15 minút po dobu 10 dní.
 • Parafínové zábaly - zmierňujú závažnosť zápalu, zastavujú bolesť, zmierňujú opuchy. Odporúča sa urobiť 1 zákrok denne počas 20 minút počas 10 dní.

V priebehu fyzioterapie by sa mal na hygróm aplikovať tesný obväz, ako aj na obmedzenie pohybov a fyzickej aktivity postihnutého kĺbu. Ak sa budú tieto odporúčania dodržiavať, režim jemného hygrómu na chvíľu prestane bolieť a prejavy kompresie nervov a krvných ciev zmiznú..

Ďalšou pomerne účinnou metódou konzervatívnej liečby hygrómu je pravidelné používanie masti propolisu. Táto metóda umožňuje úplne odstrániť hygróm, ale zaberie to veľa času. Na ošetrenie by sa masť mala pripraviť zmiešaním dvoch polievkových lyžíc rozdrveného propolisu so 100 g roztaveného masla a zahriatím tejto zmesi na nízku teplotu po dobu 3 hodín. Masť sa filtruje, chladí a aplikuje sa dvakrát denne do hygrómu, až kým sa cysta úplne nevstrebe.

Punkcia hygrómu zápästia - video

Hygróm kolenného kĺbu (Bakerova cysta): opis, príznaky a diagnostika, liečba (punkcia, odstránenie) - video

Punkcia Bakerovej cysty (popliteálny hygróm) pod ultrazvukovou kontrolou - video

Po odstránení hygrómu

Po odstránení hygrómu je potrebné kĺb znehybniť, v oblasti ktorého bol chirurgický zákrok vykonávaný niekoľko dní. Za týmto účelom môžete na kĺb položiť sadru alebo bandáž. Po 2 až 3 dňoch (maximálne 5) by sa mal fixačný obväz odstrániť a začať vykonávať jednoduchú gymnastiku zameranú na vývoj kĺbu a zabránenie vytváraniu zrastov v jeho dutine, čo v budúcnosti môže spôsobiť jeho neaktívnosť..

Je veľmi dôležité začať vykonávať pohyby v spoji 2 až 3 dni po operácii, pretože v tomto období sú adhézie stále tenké a ľahko prasknú. A ak necháte kĺb bez pohybu 2 až 3 týždne, až kým nebude pokožka úplne zahojená, zrasty vo vnútri kĺbu budú drsnejšie a hustejšie a ich zlomenie bude veľmi ťažké a bolestivé. Výsledkom je, že ak človek neznesie bolesť spojenú s pretrhnutím adhézií, bude sa musieť vyrovnať s faktom, že kĺb sa nebude úplne pohybovať..

Ako gymnastické cvičenia môžete vykonávať akýkoľvek pohyb v kĺboch ​​a snažiť sa dosiahnuť maximálnu amplitúdu. Pri pohyboch v kĺboch ​​by ste nemali namáhať svaly a pritom držať činky, ťažké predmety atď. V rukách alebo nohách. Kíby bude možné používať v plnej sile najskôr 2 až 3 mesiace po operácii.

Ľudové lieky

recenzia

Cena za odstránenie hygrómu

Autor: Nasedkina A.K. Špecialista biomedicínskeho výskumu.

Ganglion brush Text vedeckého článku špecializovaného na klinické lekárstvo

Podobné témy vedeckej práce v klinickej medicíne, autorom vedeckej práce je I. Titarenko.

Text vedeckej práce na tému „Kefa Ganglion“

Centrum mesta pre ambulantnú chirurgiu rúk (vedúci - doc. I. V. Titarenko), Petrohrad

Kľúčové slová: ganglion, brush.

Ganglion ruky sa často vyskytuje v každodennej praxi lekárov, ale nie je v literatúre dostatočne zahrnutý..

Podľa Výskumného ústavu traumatológie a ortopédie. P.R. Vredena [6], z celkového počtu registrovaných chorôb ruky, boli ganglie pozorované v 14,8% prípadov. Prevádzková aktivita v poslednom desaťročí, pokiaľ ide o diskutovanú patológiu, sa zvýšila na 36% [39], čo naznačuje vysokú prevalenciu choroby a jej progresiu [12]..

V súčasnosti sa názov ganglion nahrádza výrazom ganglion. Etiopatogenéza ganglia je stále nejasná, hoci štúdium jej príčin má dlhú históriu. Doteraz sa verilo, že cysty s želatínovým obsahom, obklopené hustou kapsulou spojivového tkaniva, sú divertiklom kĺbovej kapsuly. Tento názor následne potvrdili ďalší vedci, ktorí objavili pri artrografických kanáloch, ktoré spájajú gangliu s kĺbovou dutinou..

Röntgenové vyšetrenie zápästného kĺbu 51 pacientov s dorzálnymi gangliami zápästia u 29 jedincov Van den Dungen et al. [15] zistili svoj vzťah k intrasezózam: v 16 prípadoch (55%) - s lunátnou kosťou, 7 - s scaphoidom, 5 - s kapitánom av 1 prípade - s lichobežníkovou kosťou.

Väčšina autorov pripisuje príčinu vzniku ganglia neistote scaphoid-lunate-lunate a lunate-threehedral kĺbov, čo potvrdzuje röntgenová kontrastná štúdia s použitím urografínového roztoku [23], údaje o intraoperácii [24,25], nukleárna magnetická rezonancia [7, 27, 35], ultrasonografia. zápästia [9, 28, 29], artroskopické vyšetrenia [31].

M. Yasuda a kol. [40] spájajú vzhľad ganglia s rotačnou subluxáciou scafoidu v dôsledku preťaženia zápästia. Ganglion je teda cystická formácia, zaoblená alebo

viacbunková forma spojená so základňou so synoviálnou membránou šľachy alebo kĺbovej kapsuly, ktorá je výsledkom degeneratívneho dystrofického procesu [2] na pozadí častého mechanického podráždenia [11].

Stena ganglia pozostáva z hustého, často viacvrstvového spojivového tkaniva, ktorého obsahom je žltkasto-žltkastá kvapalina. Najčastejšie sú gangliá umiestnené na zadnej strane ruky a tvoria 75 - 80% ganglií zápästného kĺbu, lúč radónu - až 15 - 20% [1]. Liečbe ganglií sa venuje rozsiahla a často kontroverzná literatúra. Doteraz používané uzavreté drvenie ganglia. Pri tomto postupe sa pozoroval závažný opuch, syndróm pretrvávajúcej bolesti, ktorý spravidla viedol k rozvoju subakútnej alebo chronickej posttraumatickej artritídy. Okrem neúčinnosti tejto techniky sa pozoroval častý výskyt opakovaných multilokulárnych ganglií.

Významnosť chirurgickej liečby pacientov s gangliom rúk sa potvrdzuje rôznymi navrhovanými metódami na jej elimináciu. Vyhľadávanie v tomto smere sa až doteraz nezastaví. Mnohí autori zaznamenávajú dosiahnutie pozitívnych výsledkov pri opakovanej punkcii ganglia s aspiráciou obsahu [3, 4, 8, 36]. Súčasne H. Watson a kol. [39], ktorý analyzuje 30 rokov skúseností s použitím tejto techniky, naznačujú vysoké percento vývoja relapsu choroby, ktoré dosahuje 89%..

Mnoho prác sa venuje uskutočniteľnosti použitia sklerotizujúcich látok. Takže C.B. Holm a S. Padney [19] informujú o účinnosti použitia roztoku hydrokortizónu, D. Dogo a kol. [14] - hypertonický soľný roztok, F.Paul [30] - kombinované podávanie hyaluronidázy a metylprednizolónu, J.Olas [28] - injekcia fibrinogénu. P ^. [17] však na optimalizáciu eliminácie ganglia odporúča zavedenie roztoku hyaluronidázy pod kontrolu ultrazvuku. Pri vykonávaní porovnávacej štúdie o použití injekcií hyaluronidázy alebo chirurgických zákrokov

Odstránenie Ganglion Jagers Op Akkerh a kol. [20] dosiahli tieto výsledky: so zavedením hyaluronidázy bol relaps po roku 77%, s ganglionektómiou - 24%.

Artroskopická resekcia ganglií sa v zahraničnej praxi považuje za prioritu [18, 26, 32, 33]..

Väčšina autorov však uprednostňuje chirurgický spôsob liečby ganlionu ako najradikálnejší, pričom treba poznamenať, že chirurgický zákrok by sa mal vykonávať v špecializovanom oddelení pomocou mikrochirurgických techník [5, 10, 13, 16, 21, 22, 34, 37]..

1. Ashkenazi A.I. Chirurgia zápästného kĺbu - M.: Medicine, 1990.-352 s.

2. Volkova A.M. Ručná chirurgia - Jekaterinburg: IPT Ural Worker, 1993.—T. 2. - 263 s.

3. Zhupan V.F. O liečbe ganglia / Amb. chir. - 2002. - č. 4.— S. 46-47.

4. Sazhin V.P., Konovalov A.S., Komov Yu.A. Liečba ganglií a hygrómov na klinike // Amb. chir. - 2004. - č. 1-2. - C. 7880.

5. Titarenko IV. Obnovenie funkcie ruky s jej chorobami a zraneniami na klinike: Abstrakt. dis., Cand. med. Sciences - SPb., 1998. - 17 s.

6. Shapiro K.I. Lekárske a sociálne aspekty poranení a chorôb rúk u dospelých v Petrohrade // Amb. chir. - 2002. - No. 3 —S. 3-4.

7. Anderson S.E., Steinbach L. S., Voegelin E. MRI na diferenciáciu ganglia a synovitídy v chronickom bolestivom zápästí // AJR Am. J. Roentgenol. - 2006. - zv. 186, č. 3. —R. 812-818.

8. Bittner J.G., Kang R., Stern P.J. Manažment ganglií pochvy ^ Hog šľachy: analýza nákladov // J. Hand Surg. - 2002. - zv. 27, č. 4. —P. 586-590.

9. Blam O., Bindra R., Middleton W., Gelberman R. Okultný dorzálny karpálny ganglion: užitočnosť zobrazovania magnetickou rezonanciou a ultrazvuku pri diagnostike // Am. J. Orthop. - 1998. - zv. 27, No. 12. —P. 790.

10. Buch K. Ganglion zápästia zápästia: zlepšuje intervencia výsledok? Prospektívna štúdia prirodzenej histórie a výsledkov liečby uvádzaných pacientom // J. Hand Surg. - 2003. - zv. 28, č. 2.—P. 172 - 176.

11. Cheng C.A., Rockwell W.B. Gangliá proximálneho medzifalanálne-kĺbového kĺbu // Am. J. Orthop. - 1999. - zv. 28, č. 8. —P. 458-460.

12. Crouch C.C., O'Conner D.P., Pierce P., Brinker M.R. Využitie ortopedických služieb pre podmienky rúk a zápästia v populácii kapitalizovaných // J. Bone Joint Surg. Am. - 2004. - zv. 86-A, č. 1.—P. 51-56.

13. Derks D. H., Koch A.R. Priaznivé výsledky chirurgickej liečby mukoidných cýst prstov a palca u 20 pacientov // Ned. Tijdschr. Geneeskd. - 2000. - zv. 144, č. 27. —P. 1314-1318.

14. Dogo D., Hassan A.V., Babayo U. Liečba ganglia pomocou hypertonického soľného roztoku ako sklerozantu // West Afr. J. Med. - 2003. - zv. 22, č. 1. - str. 13-14.

15. Dungen S., Marchesi S., Ezzedine R. a kol. Vzťah medzi dorzálnymi gangliovými cystami zápästia a intraosseálnymi gangliovými cystami karpálnej kosti // Acta. Orthop. Belg. - 2005. - zv. 71, č. 5. —P. 535-539.

16. Gundes H., Cirpici Y, Sarlak A., Muezzinoglu S. Prognóza operácií ganglií zápästia // Acta. Orthop. Belg. - 2000. - zv. 66, No. 4. —P. 363-367.

17. Ho P.C., Griffiths J., Lo W. N., Yen C.H. Súčasné liečenie ganglia zápästia // Hand Surg. - 2001. - zv. 6, č. 1. —R. 49-58.

18. Ho P.C., Lo W.N., Hung L.K. Artroskopická resekcia hlasitého ganglia zápästia: nová technika // Artroskopia - 2003. - zv. 19, č. 2. —R. 218-221.

19. Holm C., Padney S. Ošetrenie ganglií ruky a zápästia aspiráciou a injekciou hydrokortizónu // Hand. - 1973.— zv. 5.-P. 63-68.

20. Jagers Op Akkerhuis M., Van Der Heijden M., Brink P.R. Hyaluronidáza verzus chirurgická excízia ganglií: prospektívne, randomizované klinické skúšanie // J. Hand Surg. - 2002. - zv. 27, č. 3.—P. 256-258.

21. Kabakas F., Erer M., Ozkan T., Tuncer S. Chirurgické ošetrenie hlasových ganglií zápästia // Acta. Orthop. Traumatol. Turc. - 2003. Zv. 37, č. 4. —P. 309-312.

22. Kivet W.F., Wood F.M., Rauscer G.E., Taschler N.A. Destiluje ganglio-nektómia zápästie z dlhodobého hľadiska? // Ann. Plast. Surg., 1996. - zv. 36, č. 5. —P. 466-468.

23. Injekcia Kligman M., Roffman M. Urografín preukázal komunikáciu ganglií mäkkých tkanív s intraosóznou gangliónovou cystou // Bull. Hosp. JT. Dis. - 1998. - zv. 57, č. 2. —P. 96-98.

24. Kornwall R., Koris M.J., Jupiter J.B. Zápästie zápästia prezentované ako hmotnosť pacienta na dlani: správa z 2 prípadov // Hand Surg. - 2004. - zv. 29, č. 2.—P. 289-292.

25. Kuhlmann J.N., Luboinski J., Baux S., Mimoun Ganglion zápästia: návrhy topografickej systematizácie a prírodnej histórie // Rev. Chir. Orthop. Reparatr. - 2003. - zv. 89, č. 4 - S. 310-319.

26. Luchetti R., Badia A., Alfarano M. a kol. Artroskopická resekcia dorzálnych zápästných ganglií a liečba recidív // Hand Surg. - 2000. - zv. 25, č. 1.—P. 38-40.

27. Noueam K.L., Schweitzer M.E., Blasbalg R. a kol. Je to podmnožina zápästného kĺbu? Zobrazovacie nálezy MR // Rádiológia. - zv. 212, č. 2. —P. 537-540.

28. Olas J., Dworak A., Golanski B. Cystická lézia - diagnostika a konzervatívna liečba // Przegl. Lek. - 2003. - zv. 60, č. 1.— S. 34-35.

29. Osterwalder J.J., Widrig R., Stober R., Grachter A. Diagnostická platnosť ultrazvuku u pacientov s pretrvávajúcou bolesťou zápästia a podozrením na skrytý ganglion // Hand Surg. - 1997. - zv. 22, č. 6 - S. 1034-1040.

30. Paul A.S., Sochart D.H. Zlepšenie výsledkov aspirácie ganglia použitím hyaluronidázy // Hand Surg. - 1997. - zv. 22, č. 2.—P. 219-221.

31. Povlsen B., Peckett W.R. Artroskopické nálezy u pacientov s bolestivými gangliami // Scand. J. Plast. Rekonstr. Surg., Hand Surg., 2001. - zv. 35, č. 3. —P. 323-328.

32. Rizzo M., Berger R.A., Sheinmann S.P., biskup A.T. Artroskopická resekcia v liečbe dorzálnych zápästných ganglií: výsledky s minimálne 20-ročným obdobím sledovania // J. Hand Surg.— 2004. - zv. 29, č. 1.—P. 59-62.

33. Shih J.T., Hung S.T., Lee H.M., Tan C.M. Dorsálny ganglion zápästia: výsledky liečby artroskopickou resekciou // Hand Surg. - 2002. - zv. 7, č. 1.—P. 1-5.

34. Singhal R., Angmo N., Gupta S. a kol. Gangliové cysty zápästia: prospektívna štúdia jednoduchého ambulantného manažmentu // Acta. Orthop., Belgicko - 2005. - zv. 71, č. 5. —P. 528-534.

35. Steinberg B.D., Kleinman W.B. Okultný scapholunate ganglion: príčina dorzálnej radiálnej bolesti zápästia // J. Hand Surg. - zv. 24, č. 2.—P. 225-231.

36. Stephen A.B., Lyons A.R., Davis T.R. Prospektívna štúdia dvoch konzervatívnych ošetrení ganglií zápästia // J. Hand Surg.— 1999. - roč. 24, č. 1.—P. 104-105.

37. Thornburg L.E. Ganglion ruky a zápästia // J. Acad. Orthop. Surg., 1999. - zv. 7, č. 4. —P. 231-238.

38. Watson H.K., ganglion plášťa pošvy Renaud S. Flexor: analýza 128 prípadov // Hand Surg. - 2004. - zv. 9, č. 1.—P. 1-4.

39. Wildin C., Dias J. J., Heras-Palou C. a kol. Trendy v elektívnych chirurgických zákrokoch rúk z primárnej starostlivosti // Ann. Zb. Surg. Engl.— 2006. - zv. 88, No. 6. —P. 543-546.

40. Yoshimura K., Kawasaki Y Phenol kauterizácia ganglií rúk, zápästia a chodidla: predbežná správa // Ann. Plast. Surg., 2002. - zv. 48, No. 6. —P. 582-585.

Príčiny vývoja šľachových ganglií a ich liečba

Podstata anomálie a mechanizmus formovania

Synoviálna cysta je novotvar kĺbov, ktorý vyčnieva a je viditeľný voľným okom. Vyskytuje sa v periartikulárnej dutine, seróznom vaku alebo v pošve..

Kapsuly gangliových cýst sa skladajú z pojivového tkaniva. Ak sa hygrómy vyvíjajú v povrchových synoviálnych vakoch, potom sú ich steny nerovnomerné a zhrubnuté, pričom často získavajú chrupavkovú štruktúru. Kapsuly cyst, ktoré sa vyvíjajú hlboko v dutine burzy, majú tenké steny a nespájajú sa so susednými tkanivami..

Nádory sa môžu objaviť bez zápalového procesu av niektorých prípadoch je synoviálny vak naplnený seróznym fibrínom alebo krvavou tekutinou. Z čoho vychádza hygróm? Jednou verziou je degenerácia buniek spojivového tkaniva.

Cysta Ganglion sa častejšie tvorí v členku, zápästnom kĺbe, ako aj na prstoch a dlaniach. Menej často pešo.

Veľkosti cýst sa môžu líšiť. Malé sú naplnené hustou tekutinou a veľké sú naplnené seróznym obsahom zmiešaným s krvou, zrazeninami a kryštálmi cholesterolu.

Diagnóza šľachového ganglia

Pri formovaní šľachy ganglion, musíte navštíviť lekára. Niekedy stačí povrchové vyšetrenie poškodenej oblasti na potvrdenie diagnózy. Pri pohmate je zaznamenaná mäkká štruktúra hygrómu, ktorá kĺza pod prstami. Ak na nádor nasvietite baterku, bude to viditeľné. Ďalšie diagnostické manipulácie sú:

 • laboratórne vyšetrenie intracystickej tekutiny;
 • magnetická rezonancia a / alebo počítačová tomografia;
 • ultrazvuková diagnostika.

Diferenciálna diagnostika sa často vykonáva na rozlíšenie ganglií šliach od iných chorôb kĺbov.

Dôvody vzhľadu

Príčiny hygrómu:

 • burzitída - zápal synoviálneho vaku;
 • chronická tenosynovitída - zápal pošvy pochvy (membrány, ktoré obklopujú šľachy);
 • poškodenie kĺbov;
 • dedičná predispozícia;
 • konštantné zaťaženie kĺbu alebo šliach.

Presné príčiny tejto patológie sa neskúmali. Je známe iba to, že ganglión sa môže objaviť na ktorejkoľvek časti tela, kde je väzivové tkanivo. Najmä ak je toto miesto neustále vystavené zraneniam alebo dlhodobému stresu..

Gangliu možno nazvať chorobou z povolania, vyskytujú sa však hlavne u žien. U mužov sa táto patológia objavuje trikrát menej často. Tieto cysty prakticky nie sú postihnuté deťmi ani staršími ľuďmi.

Ako sa prejavuje?

Gangal môže spôsobiť estetické nepohodlie, ale bolesť nevyvoláva.
Nádor zvyčajne nie je zvlášť rušivý. Lekári nepovažujú túto chorobu za nebezpečnú. Ganglión neubližuje a nikdy degeneruje na malígny nádor. Rastie pomaly a existujú situácie, keď úplne zmizne. Ľahko sa diagnostikuje u dospelých aj u detí, pretože má charakteristické odlišnosti od iných novotvarov.

Ganglión sa podobá sférickému nádoru stredne tesnej konzistencie, ktorý stúpa nad úroveň kože. Nádor neubližuje a neobťažuje sa, iba ak sú nervové plexy zapojené do patologického procesu. V tejto fáze sa objaví nielen syndróm bolesti, ale aj ďalšie prejavy:

 • bledosť a drsnosť pokožky;
 • chladenie končatín;
 • nepohodlie v kĺbe, najmä pri dlhodobom mechanickom namáhaní.

Príznaky v závislosti od lokalizácie

Príznaky do veľkej miery závisia od veľkosti kužeľa a jeho umiestnenia. Sťažnosti sa objavujú iba pri raste nádoru. Ak cysta začne bolieť, dosiahla pôsobivú veľkosť.

V 35% prípadov je ganglion asymptomatický.

Príznaky hygrómu:

 • tupá bolesť v oblasti synoviálneho vaku, ktorá sa vyskytuje v dôsledku jej natiahnutia;
 • precitlivenosť kože;
 • znecitlivenie končatiny, pocit husacích hrčiek pod kožou;
 • žilové preťaženie;
 • Periférne vaskulárne ochorenie.

Príznaky sa môžu vyskytnúť pri fyzickej námahe a v pokoji ustupovať. Bez aktívnych pohybov sa veľkosť cysty môže zmenšiť, ale potom začne znova rásť. Veľkosť nádoru v zriedkavých prípadoch dosahuje priemer 6 cm, v priemere rastie na 3 cm. Ganglion sa nerozpúšťa a sám sa neotvára..

Najskôr je gangliová cysta sotva viditeľná pod kožou. Nádory sú väčšinou jednoduché, ale môžu byť usporiadané do skupín. Existujú mäkké, elastické a tvrdé útvary. Koža nad gangliom sa pohybuje, ale na spodku cysty je pevne spojená s väzivovým tkanivom. V niektorých prípadoch pokožka mení svoju štruktúru. Na dotyk sa stáva drsným, odlupuje sa a dostáva červený odtieň.

Hygroma zadnej časti zápästia

Rana v tejto časti ruky sa vyskytuje najčastejšie, pretože šľachy sa pri pohybe rúk napínajú a stenčujú, čo sú priaznivé podmienky na tvorbu cýst..

Známky sú nasledujúce:

 • hrbol na kĺbe s priemerom do 5 cm a výškou do 2 cm;
 • hustá konzistencia, hrbolček je pohyblivý;
 • po stlačení zmizne a potom sa znova objaví.

Čím je ganglia väčšia, tým väčšia je pravdepodobnosť bolesti, pretože stláča radiálne tepny, interosseózne a ulnárne nervy. Môže byť znížená citlivosť prstov.

Hygróm dlaňovej strany zápästia

Tento typ ganglia je menej bežný ako ten predchádzajúci. Príznaky sa líšia od umiestnenia nádoru. Ak kužeľ rastie zo synoviálnej vagíny palca, potom je hustá a pohyblivá, ak je z kapsuly zápästného kĺbu konzistencia elastická, cysta má priemer až 2 cm, nehybný.

Ak je ulnárny nerv stlačený, potom sa na malíčku a palci objavia bolestivé pocity.

Hygroma zadnej časti kefy

Kužeľ dorastá do priemeru 2 cm, rastie z zápästia alebo zápästného kĺbu. Je nehybný a pevný, nekomprimuje krvné cievy a nervy, preto nespôsobuje bolesť.

Hygroma prstov

Ganglion sa objavuje z kĺbov prstov alebo synoviálnej vagíny. V druhom prípade je pohyblivý a hustý v konzistencii, môže byť umiestnený v ktorejkoľvek časti prsta, nie nevyhnutne v blízkosti kĺbu..

Cysty, ktoré sa tvoria zo kĺbu, sú husté, ale nepohyblivé.

Hygróm kolena

Kužeľ rastie na 8-10 cm, zriedka rastie na povrch, častejšie sa rast vyskytuje vo vnútrozemí. Po stlačení na cystu sa mäkkosť stáva, keď tekutina prúdi do dutiny kolenného kĺbu.

Tento typ nádoru sa môže objaviť v dôsledku deformujúcej sa artrózy, poranenia kolena alebo reumatoidnej artritídy. Je pre pacienta bolestivé ohýbať nohu na koleno. Keď sa to pokúsite urobiť, sú tepny stlačené, čo vedie k bolesti a blednutiu pokožky pod kolenným kĺbom. Citlivosť kolien môže byť znížená.

Hygróm členka

Tento typ cysty sa vyznačuje kompresiou krvných ciev a nervov. V dôsledku toho sa motorická aktivita zhoršuje a citlivosť sa stráca..

Podrážky Hygroma

Ganglion sa najčastejšie objavuje kvôli plochým nohám. Cysty sú husté, imobilné, veľmi podobné rastom kostí alebo zhubným nádorom.

Hygroma lakťa

Objaví sa až po zranení. Cysty rastú na vnútornom povrchu. Hygróm lakťa bolí, pretože nervy sú stlačené.

Axilárny hygróm

Je to veľmi zriedkavé. Prejavuje sa ako pocit cudzieho telesa počas pohybu. Keď nádor rastie hlbšie, paže sa môžu paralyzovať alebo sa môžu objaviť silné bolesti svalov.

diagnostika

Diagnóza ganglia spravidla nie je ťažká. Ak je však ganglia malá a je umiestnená hlboko pod väzom, nemusí sa diagnostikovať dlho ani sa nesmie brať na inú chorobu. Niekedy sa bolesť objaví skôr, ako dôjde k opuchu charakteristickému pre ganglia, čo môže tiež viesť k diagnostickej chybe..

Na recepcii lekár vypočuje pacienta o anamnéze, jej príznakoch a vykoná vyšetrenie. Väčšina ganglií sa rozpoznáva na základe vzhľadu a umiestnenia. Vyšetrenie niekedy nestačí na presnú diagnostiku. V tomto prípade má lekár dosť široký výber diagnostických metód. Môže predpísať tieto štúdie:

 • Röntgenové vyšetrenie. Táto metóda umožňuje určiť povahu nádoru a vykonať diferenciálnu diagnostiku s inými podobnými patológiami;
 • Vykonáva sa ultrazvuk nádoru a priľahlých tkanív, aby sa odlíšil ne-kostný nádor od cysty. V tomto prípade je možné určiť, ktorá cysta je: pozostáva z jednej kamery alebo viacerých;
 • CT Toto je najpokrokovejšia metóda röntgenového žiarenia, ktorá umožňuje určiť spojenie nádoru s kosťou, synoviálnou vaginou alebo kĺbom. Najpresnejšia metóda by sa mala rozpoznať pomocou kontrastného média. Umožňuje vám identifikovať stupeň vaskularizácie novotvaru. Je známe, že vysoká vaskularizácia je príznakom malignity nádoru;
 • punkcia - čerpacia tekutina z dutiny ganglia pomocou špeciálnej ihly, po ktorej je výsledný materiál odoslaný do laboratória na histologické vyšetrenie. Údaje histologického vyšetrenia sú potrebné na rozlíšenie hygrómu od iných benígnych a malígnych nádorov, aké sú podobné. V niektorých prípadoch je evakuácia tekutín jednou z možností liečby, ktorá vedie k uzdraveniu..

liečba

Konzervatívna liečba je neúčinná, používa sa iba v počiatočnom štádiu. Terapia je v zásade obmedzená na operáciu, ale aj po operácii existuje vysoká pravdepodobnosť recidívy hygrómu. Patológia sa objaví znova, ak po operácii existuje malá oblasť degeneratívne zmeneného tkaniva. Abnormálne bunky sa množia rýchlo.

Po operácii je riziko relapsu 15% a po konzervatívnej liečbe 80-90%

Liečba hygrómom by sa mala začať iba vtedy, ak sa začne obťažovať. V opačnom prípade stačí, aby bol odborníkom dodržaný. Samotný nádor sa samozrejme nevyrieši, ale pokiaľ nespôsobuje nepohodlie, nemôžete sa ho dotknúť.

Konzervatívna liečba hygrómu je nasledovná:

 • lieková terapia;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • punkcia (punkcia).

Je problematické liečiť hygróm takým spôsobom, je to však možné.

Liečba drogami

Ako liečiť hygróm pomocou liekov? Lieky sú indikované na zápalový proces. Zápal môže byť hnisavý alebo aseptický. Potrebná protizápalová a protiinfekčná terapia.

Liečba hygrómu liekmi zahŕňa použitie:

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) - Nimesil, Diclofenac;
 • antihistaminiká - Gistan, Clemastine;
 • kortikosteroidy - diprosalik.

Akýkoľvek liek možno použiť iba po konzultácii s lekárom. Kortikosteroidy by sa nemali užívať dlho..

Aseptický zápal sa dá liečiť iba chirurgicky.

Fyzioterapeutické postupy

Tento spôsob liečby je účinný pri malých cystách. Po poslednom zákroku sa veľkosť hrudky nezmenší, ale zápal zmizne.

Väčšina postupov je zameraná na zahrievanie tkanív, medzi ktoré patria:

 • UHF;
 • ultrazvuk;
 • magnetoterapia;
 • soľné a sódové kúpele.

Fyzioterapeutické postupy sa vždy kombinujú s liečbou liekom.

pichnutie

Punkcia hygrómu umožňuje nielen vykonať presnú diagnózu, ale tiež zbaviť sa nádoru. Cysta sa môže rozpustiť za 2 až 3 vpichy, ak sa ukáže, že odčerpá všetku tekutinu. Účinok však málokedy pretrváva, potom, čo nádor prešiel, môže sa znova objaviť.

Podstata punkcie je táto: punkciou ganglia je všetok jej obsah čerpaný ihlou. Aby sa predišlo recidíve, injekčné roztoky skleroterapie sa vstrekujú do dutiny..

Chirurgický zákrok

Chirurgia je najúčinnejším spôsobom, ako sa ganglia zbaviť. Vykonáva sa v lokálnej anestézii, netrvá dlhšie ako 30 minút.

Chirurgický zákrok môže byť niekoľkých typov - laserová terapia, endoskopia a tradičný chirurgický zákrok. K druhému druhu sa uchyľujú veľmi zriedka, vykonávajú takúto operáciu v celkovej anestézii. Nádor je v podstate excidovaný laserom alebo endoskopom. Jazvy sú menej viditeľné a hojenie tkanív je rýchlejšie..

Operačný proces vyzerá takto:

 1. Zvýraznite hygroma oblasť.
 2. Nohu pripevnite k základni.
 3. Vyrezaná cysta.
 4. šev.

Lekár lieči pooperačné stehy antiseptikom.

liečenie

Vzhľadom na to, že hlavnou metódou liečby ganglia je chirurgický zákrok, lieky sa prakticky nepoužívajú. Lieky proti bolesti (analgín, diklofenak) sa môžu predpísať v pooperačnom období, ak je prítomná bolesť. Okrem toho majú protizápalový účinok, ktorý je dôležitý aj v pooperačnom období..

Niektorí pacienti sa pred nadchádzajúcou operáciou veľmi obávajú aj napriek malému objemu operácie. V takom prípade je vhodné používať sedatíva na báze rastlinných zložiek. Sú to lieky, ktoré pomáhajú znižovať zvýšenú podráždenosť a majú výrazný celkový upokojujúci účinok. Droga z valeriánu je najbežnejším predstaviteľom tejto skupiny v populácii. Sedatívny účinok sa dosiahne inhibičným účinkom na centrálny nervový systém, v dôsledku čoho dochádza k inhibícii excitačných procesov. Je dôležité poznamenať, že sedatívny účinok pri použití valeriánu sa prejavuje pomaly, pomerne stabilne a plne sa vyvíja so systematickým a dlhodobým liečebným cyklom. Vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytnú počas užívania lieku, sú veľmi zriedkavé. Možno, že sa vyvinie alergická reakcia vo forme kožných vyrážok, svrbenia, hyperémie a edému kože v dôsledku individuálnej intolerancie na valeriány. Užívanie veľkých dávok lieku môže viesť k rozvoju bradykardie (zníženie srdcovej frekvencie), ako aj k zápche, ku ktorej dochádza v dôsledku zníženia črevnej motility..

Pooperačné obdobie

Obdobie rehabilitácie je ľahké. Zriedkavo sa vyskytujú komplikácie. Týždeň po excízii nádoru sa odstránia stehy. Počas tohto obdobia je pacientovi predpísaný priebeh antibiotík, aby sa zabránilo rozvoju infekcie a hnisania rany. Ak sa pacient sťažuje na silnú bolesť, lekár predpíše lieky proti bolesti.

V prípade pooperačných komplikácií, ako je hnisanie, je potrebné operáciu zopakovať, aby sa odstránili nekrotické oblasti..

Na urýchlenie hojenia pooperačnej rany je vhodné zafixovať ruku končatiny v jednej polohe, aby sa kĺb mohol znehybniť a zabrániť švom. Terapeutickú gymnastiku vyžaduje iba chirurg.

Ak rehabilitačné obdobie uplynie bez komplikácií, potom sa po 2 týždňoch môže človek vrátiť do svojho obvyklého životného štýlu.

Vonkajšie značky

Pacienti sa najčastejšie sťažujú na estetické ťažkosti, pretože veľkosť nádoru môže dosiahnuť priemer 6 centimetrov..

Pri snímaní hygrómu zápästia sa uvádza: pomerne hustá konzistencia; menšia bolesť; v niektorých prípadoch je možný príznak kolísania (prítomnosť tekutiny v dutine cysty). Vo väčšine prípadov má ganglion jasné hranice, jeho mobilita je veľmi obmedzená. Koža nad cystou má normálnu farbu a štruktúru..

Na samom začiatku vývoja choroby kĺb funguje normálne, bez obmedzení. Tento novotvar sa vyznačuje veľmi pomalými rýchlosťami rastu (často je samotný proces pre pacienta neviditeľný)..

Pre hygrómy, ktoré narástli do značnej veľkosti, je charakteristická bolesť v oblasti ich lokalizácie, ktorej intenzita zvyšuje fyzickú námahu. V dôsledku kompresie nervových zakončení a krvných ciev v ruke je možné obehové poruchy, ktoré sa prejavujú zníženou teplotou končatín, zníženou citlivosťou alebo pocitom „mravčenia“ na koži..

Hygróm u detí

Ganglion u dieťaťa dosahuje priemer 0,5 - 3 cm, ale s progresiou môžu patológovia dorásť až do 6 cm. Zriedkavo spôsobuje bolesť a len s obmedzenou pohyblivosťou kĺbu sa bolesť objavuje..

U detí sa cysta môže objaviť bez zjavného dôvodu. Najbežnejšie lokalizačné oblasti:

V mozgu sa zriedka objaví nádor. Ak je hygróm u detí lokalizovaný na zadnej časti hlavy, potom je možný smrteľný výsledok.

Chirurgická liečba sa vykonáva, ak cysta rastie alebo si zachováva svoju veľkosť po dobu 2 až 3 rokov, ale neznižuje sa.

Pri liečení hygrómu u detí sa podieľa chirurg a onkológ.

prevencia


Profylaxia šľachových ganglií spočíva vo všeobecných odporúčaniach o hygiene, zdravom životnom štýle.
Aby sa zabránilo vzniku nádorových útvarov, odporúča sa nosiť pohodlnú a stabilnú obuv, aby sa zabránilo systematickému tlaku na zraniteľné časti tela. Je dôležité sledovať hmotnosť a snažiť sa udržať ju v normálnom stave. Môžete urobiť samomasírovanie nôh a rúk. Pri genetickej predispozícii musíte podstúpiť preventívne vyšetrenie lekárom.

komplikácie

Hygróm kĺbu nepredstavuje nebezpečenstvo pre život a neohrozuje ľudské zdravie. Napriek tomu, že ide o benígny nádor, nikdy z neho nevyjde malígny nádor.

Čo je to nebezpečný hygróm? Počas vývoja zápalu môže serózna tekutina viesť k zníženej pohyblivosti kĺbov. Pacient trpí silnou pulzujúcou bolesťou v postihnutej oblasti.

Ďalším nepríjemným dôsledkom ganglia je znecitlivenie končatiny. K tomu dochádza, keď cysta rastie, komprimuje krvné cievy a nervy, v dôsledku čoho je narušený krvný obeh. Môže ganglion prejsť sám? To je vylúčené. Kvapalina z hygrómu sa môže vrátiť do kĺbu, veľkosť cysty sa zníži a pacient si môže myslieť, že sa rozpadla. Toto stanovisko je chybné. Po chvíli sa objaví relaps.

Cystu nemôžete rozdrviť, inak sa môže objaviť opuch a môže sa vyvinúť zápalový proces. Ak infekcia vstúpi do rany, potom sa bude zhoršovať.

Etapy vývoja choroby

Závažnosť takého patologického procesu závisí od stupňa vývoja a umiestnenia hygrómu. Ak je cysta jednokomorová, potom je priebeh takejto choroby priaznivejší ako v prípade viac cystickej štruktúry cysty. Vývoj choroby:

 • prvá fáza (tvorba). V tomto štádiu je cysta zvyčajne tesná a hustá, charakterizovaná silnými stenami. Spôsobuje značné nepohodlie;
 • druhá etapa (stacionárna). V tomto štádiu cysta nemusí spôsobovať nepohodlie, ale jej konzistencia zostáva elastická a jej veľkosť sa môže meniť v pomerne širokom rozsahu;
 • tretí stupeň (zníženie hygrómu). Veľkosť novotvaru sa zreteľne zmenšila. Vyznačuje sa hustšou konzistenciou. Nepohodlie sa spravidla nedodržiava.

Metódy zaobchádzania s hygrómom

 • Kapustový list je vhodný na ošetrenie. Niekoľko vypraných listov kapusty vezmite niekoľko hodín na miesto vzniku hygrómu.
 • Vytvorte krém na ruky z lastovičky. Vytlačte šťavu z tejto byliny, prefiltrujte ju, navlhčite obväz a použite ju na zhutnené miesto. Prikryte plastovou taškou a zahrejte.
 • Na stúpanie rúk alebo nôh v horúcej vode asi 30 minút môžete pridať morskú soľ. Doma pomáha stúpať rukami alebo chodidlami v horúcej vode asi 30 minút, môžete pridať morskú soľ. Buďte veľmi opatrní, aby ste predišli popáleniu. Potom namažte hrbolček na zápästí medom a pevne ho zastrčte do všetkého, čo je teplé. Opakujte každý deň pred spaním. Hygroma sa vylieči sama od seba.
 • Teplá, otepľovacia kompresia lekárskeho alkoholu alebo vodky pomáha absorbovať hygróm doma. Bavlnená vlna navlhčite alkoholom a naviňte ju na novotvar, zabalte ju do polyetylénu. Počkajte niekoľko hodín a sledujte pocity, aby ste zabránili popáleniu..

Ako vyliečiť hygróm na šľachách rúk a nôh

Nakoniec, dôvody vzniku tejto patológie neboli stanovené. Úlohou predispozičných faktorov sú:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nadváhou;
 • pokročilý vek (všeobecná revolúcia v tele);
 • predchádzajúce zranenia;
 • zaťažená dedičnosť (hygróm v najbližšej rodine);
 • choroby postihujúce kĺbové a okolité tkanivá.

Šľachovitý ganglion na chodidle v oblasti chodidla sa často vytvára v dôsledku dlhodobého nosenia nesprávne zvolenej obuvi..

 • Lokalizácia rozlišuje šľachový ganglion ruky, zápästia, prsta, kolena, členku atď..
 • Podľa počtu kamier - jednokomorový a viackomorový ganglion.
 • Podľa množstva porážok - jednoduchého a viacnásobného hygrómu.

Šľachy ventilovej šľachy, ktoré majú mostík spojivového tkaniva, ktorý zabraňuje zmiešaniu tekutiny hygroma so spojovou tekutinou, sa rozlišujú do samostatnej kategórie..

Štruktúra anatomickej štruktúry pohybového aparátu ľudského tela je veľmi zložitá.

Zahŕňa kostnú kostru, ktorej pohyblivosť zaisťujú kĺbové kĺby a svaly, a väzivový aparát šľachy..

Fyzikálne a mechanické zaťaženie šliach nie je menšie ako kostná kostra a svaly. Preto v určitom veku začínajú degeneratívne dystrofické zmeny, ktoré vedú k rozvoju rôznych chorôb.

Šľachový ganglion je jednou z bežných patológií spojených s deformáciou tkaniva šľachy. Nachádza sa na rukách, interfalangeálnych kĺboch ​​prstov lakťových kĺbov kostí.

Šľachovitý ganglion na nohe sa vyskytuje menej často, hlavne tento benígny nádor rastie v členkovom alebo kolennom kĺbe..

Oblasť stehna, sedacieho svalu a bedrového kĺbu nie je prakticky ovplyvnená, pretože majú špeciálnu štruktúru a štruktúru.

Ak sa na ramene objaví šľacha, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr. Toto ochorenie je zmena tkaniva podobná nádoru, ktorá sa dá liečiť iba konzervatívne v skorých štádiách. Pri pokročilých patológiách je liečba možná iba pomocou chirurgického zákroku na odstránenie benígneho nádoru.

Tento článok popisuje hlavné klinické príznaky a príznaky ganglia na pažiach a nohách - ak vidíte takéto prejavy u seba alebo svojich blízkych, nestrácajte čas. Ihneď kontaktujte ortopeda.

V Moskve sa môžete prihlásiť na úvodné bezplatné ortopedické stretnutie na našej klinike manuálnej terapie. Tu vám bude ponúknutá komplexná konzultácia a vyšetrenie, po ktorom môže lekár nielen vykonať predbežnú diagnostiku, ale aj predpísať individuálne vyšetrenia. Budú predložené odporúčania na komplexnú konzervatívnu liečbu..

Šľachový ganglion ruky je najčastejšie chorobou z povolania. Vyvíja sa u ľudí, ktorých povolanie je spojené s vykonávaním monotónnych pohybov rovnakého typu počas dňa.

Na pravej strane sa ganglia často vyvíja medzi programátormi a zástupcami iných profesií, ktorí sú spojení s vykonávaním operácií s počítačovou myšou.

Stavitelia, finiéri, inštalatéri, kaderníci, kuchári, cukrári, krajčírky atď. Sú vystavení degenerácii tkaniva šľachy..

Po poranení, páde, dislokácii, podliatinách alebo výronoch väzivového tkaniva sa môže vyskytnúť šľacha prsta. Takéto typy cýst sa tvoria u športovcov, ktorí vedú aktívny životný štýl mladých ľudí..

Nasledujúce potenciálne príčiny môžu spôsobiť ganglion šľachy na prste alebo zápästí:

 • rôzne poranenia šľachy, ako sú podvrtnutia a praskliny, na miestach ktorých sa tvoria hrubé keloidné jazvy;
 • nadmerné zaťaženie tkanív v miestach prichytenia svalov spojené so zhrubnutím vlákien;
 • reumatoidné zápalové procesy;
 • následky rozvoja artrózy medzizápalových kĺbov a zápästia;
 • podchladenie v zime;
 • obehové poruchy (napr. pri diabetickej angiopatii);
 • patológie spojené s inerváciou tkaniva a reguláciou lúmenu vaskulárneho lôžka (cervikálna osteochondróza s radiulárnym syndrómom, syndróm karpálneho tunela, syndróm kubálnej ulnárnej kĺbovej kosti atď.).

Ortopédovia a chirurgovia odporúčajú ako preventívne opatrenie pravidelne robiť špeciálne cvičenia na rukách, prstoch a chrániť ich pred nadmerným fyzickým namáhaním..

Šľachovitý ganglion chodidla sa často objavuje v členkovom kĺbe. Trpí tiež vnútorný trezor a Achillova šľacha. Je to novotvar vo forme cysty, ktorý rýchlo stvrdne a začne pôsobiť kompresným účinkom na okolité tkanivo..

S ganglionom chodidla pacient cíti, že pri chôdzi do neho zasahuje cudzie teleso. To má negatívny vplyv na stav mäkkých tkanív..

Epiderma na vyčnievajúcom gangliu je neustále vystavená macerácii a môže sa poškodiť porušením integrity pokožky. Takéto rany a škrabance sú veľmi zle zjazvené..

Pri závažných patologických stavoch sa na týchto miestach tvoria trofické vredy, ktoré môžu vyžadovať rehabilitáciu na chirurgickom oddelení..

Pri šľachových gangliách chodidla sa odporúča začať liečbu ihneď po objavení sa prvých príznakov úzkosti. v prvom štádiu tohto patologického procesu je možné zastaviť rozvoj cystického nádoru pomocou masáže, liečebných cvičení, osteopatie a reflexológie.

Ak máte na nohách malý hustý kužeľ, pozývame vás na úvodnú konzultáciu s ortopédom. Vykoná vyšetrenie, urobí predbežnú diagnózu av prípade potreby odporučí ďalšie vyšetrenia..

Ak nezačnete s liečbou ganglia bezprostredne po začiatku jeho vývoja, potom ho môžete v zanedbanom stave odstrániť iba pomocou chirurgického zákroku. Navyše, ako to ukazuje prax, po odstránení ganglia šľachy sa v tomto mieste v priebehu nasledujúcich 6 až 8 mesiacov opäť rozvíja..

Je to spôsobené skutočnosťou, že počas chirurgickej operácie je eliminovaný iba účinok nepriaznivých faktorov. Príčina samotnej choroby zostáva na mieste. Naďalej má negatívny vplyv na mäkké tkanivá chodidla. Preto, ak ste mali operáciu na odstránenie šľachy ganglion, neľudnite sa.

Ak chcete eliminovať riziko relapsu, potom urýchlene vykonajte komplexnú rehabilitáciu. Za týmto účelom môžete kontaktovať našu kliniku manuálnej terapie.

Podľa modernej klasifikácie môže byť šľachový ganglion definovaný ako viacnásobný alebo jednoduchý, jednokomorový alebo viackomorový, viacvrstvový, synoviálny, hemangiálny, lymfoidný atď..

Často existuje ventilový typ ganglia, v ktorom je zväčšenie cysty charakteristické, keď sa na tkanivá, ktoré ho obklopujú, pôsobí tlak..

Faktom je, že medzi voľnými tkanivami a dutinou nádoru je malá chlopňa, ktorá sa obvykle otvára v oboch smeroch.

Keď kliknete na medzibunkový priestor v blízkosti ganglia, pretečie voľne vylučovanou tekutinou. To vyvoláva významné zväčšenie jeho veľkosti. Po vydaní sa všetko vráti na svoje predchádzajúce nastavenia.

Izolovaný typ šľachy ganglión sa vyskytuje s rovnakou frekvenciou ako ventil typu nádoru. Pri izolovanom vnútornom priestore sa zväčšuje veľkosť cysty veľmi pomaly, takmer nepostrehnuteľne pre pacienta.

Preto, ak odmietnete včasnú liečbu, musíte aspoň pravidelne vykonávať fyzické vyšetrenie, ktoré vám umožní včas odhaliť prudký nárast neoplazmy..

A to môže dôkladne hovoriť o tom, že nádor sa stáva malígnym a vyžaduje si okamžitú konzultáciu s onkológom..

Ďalším typom ganglia šľachy je anastomóza, pri ktorej je prechod tekutiny možný iba vo vnútri cysty. Tento druh je najnebezpečnejší, pretože rastie veľmi rýchlo a vyžaduje okamžitú chirurgickú pozornosť. Vyskytuje sa v asi 10% prípadov.

Klinické príznaky ganglia kíbu do značnej miery závisia od umiestnenia nádoru a jeho typu. Pacienti sa najčastejšie obávajú nasledujúcich charakteristických príznakov:

 • nepríjemné pocity cudzieho telesa v oblasti rastu nádoru v raných štádiách;
 • môže dôjsť k svrbeniu pokožky, ktorá sa pri pokuse o jej poškrabanie zmení na silnú bolesť;
 • bolesť nastáva, keď je poškodený povrch kože, pod ktorým je cysta;
 • v neskorších fázach je bolesť takmer konštantná;
 • s vnútorným hnisaním cysty sa môže zvýšiť telesná teplota, celkový stav chorého sa môže prudko zhoršiť;
 • s rýchlym rastom nádoru je možné porušenie amplitúdy pohyblivosti v kĺbe;
 • Dlhý rozvoj patológie nevyhnutne vedie k vzdelaniu. funkčné kontrakty.

Malo by byť zrejmé, že zápalové procesy, trvalé poškodenie cysty nevyhnutne vedú k zhubnosti (nádor zhubný). Preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc v skorých štádiách vývoja nádoru, keď existuje vysoká pravdepodobnosť, že bude možné vyliečiť chorobu pomocou konzervatívnych metód bez chirurgického zákroku..

Pri včasnej liečbe šľachy môže byť veľkosť nádoru významne znížená. Správne navrhnutým liečebným postupom je možné nádor úplne eliminovať a znížiť riziko jeho opätovného vývoja.

Chirurgické odstránenie šľachy si vyžaduje tieto prípady:

 • ak došlo k významnému narušeniu trofizmu okolitých tkanív;
 • pacient má pretrvávajúcu akútnu bolesť spojenú so stlačením nervového vlákna rýchlo sa zväčšujúcou veľkosťou ganglia;
 • objavili sa známky degenerácie nádoru na malígny (onkologický) neoplazmus - najčastejšie tento proces vytvára karmínové a cyanotické škvrny na povrchu kože nad nádorom, ostrú svalovú slabosť, príznaky intoxikácie, neustálu bolesť;
 • existuje riziko samovoľného otvorenia šľachového ganglia, pri ktorom sa následne začína dlhý proces hnisania a rozvoja trofických, nehojacich sa vredov;
 • došlo k významnému narušeniu funkčnej pohyblivosti tej časti tela, v ktorej oblasti sa ganglion nachádza.

Charakteristické prejavy v rôznych štádiách patológie

V počiatočných fázach vývoja procesu je zvyčajne asymptomatický.

Nádor je stále malý, nie je ani veľmi viditeľný. Ale s procesom rastie, bolesť vyvoláva nepríjemný pocit, trenie, napätie vo vnútri kĺbu.

Je nemožné vykonávať obvyklú prácu, najmä ak ide o jemné motorické zručnosti rúk..

Možné sú aj necitlivosť a brnenie..

Hlavnou sťažnosťou pacientov nie je ani bolesť, ale kozmetická vada. Takéto formácie vyzerajú veľmi neesteticky.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Spomedzi inovatívnych metód liečenia problémov chrbta má prietrva miechy s prietržom pozitívny výsledok. Nevyžaduje chirurgický zákrok a dlhodobú rehabilitáciu, ale na základe odporúčaní lekára pomáha zlepšovať zdravotný stav pacienta a zbaviť sa choroby..
Strach a úzkosť môžu spôsobiť náhly výskyt vzdelania na nohách. Vyzerá odnikiaľ a je lokalizovaná v oblasti kĺbu. Takýto nádor celkom prirodzene spôsobuje u ľudí úzkosť.
Trikuspidálna chlopňa je pohyblivá septa medzi pravou srdcovou komorou a pravou predsieň. Chlopňa sa podieľa na krvnom obehu, cez ktorý prúdi krv z jednej časti srdca do druhej.