loader

Kde liečiť medzistavcovú prietrž

krčka hernia

pruh

symptomatológie

Iba odborník vie presne určiť prítomnosť choroby pomocou zobrazovacích údajov magnetickej rezonancie. Väčšina ľudí, ktorí trpia bolesťou chrbta, ju trpia dlho, ignorujúc ju a často nemajú podozrenie na vznik choroby..

Rozlišujú sa tieto príznaky choroby:

S herniou v krčnej chrbtici existujú:

 • necitlivosť a bolesť v prstoch na nohách a nohách
 • závrat
 • hluk v ušiach
 • pokles krvného tlaku
 • bolesť v nohách a dolných končatinách

S kýlou v bedrovej chrbtici:

 • bolesti chrbta, môžu dať zadok
 • kreslenie bolesti v nohách
 • dopravné obmedzenie
 • znecitlivenie prstov na nohách a slabinách
 • silná bolesť v oblasti dolnej končatiny, chodidla, boku alebo zadnej časti stehna
 • problémy s močením, stolica, potencia

Hrudná prietrž sa určuje bolesťou na hrudníku pomocou MRI hrudnej chrbtice.

Ako liečiť?

Kýla chrbtice sa musí liečiť, aby sa predišlo mnohým nepríjemným komplikáciám. Napríklad: paralýza svalov dolných končatín a strata citlivosti, výskyt mnohých chorôb vnútorných orgánov, poškodenie miechy, narušená koordinácia pohybov a krvného obehu, problémy s pamäťou, narušená funkcia srdca, gastritída, ischias, chronická bronchitída, zápal vnútorných orgánov a mnoho ďalších..

K dnešnému dňu, hlavné metódy, ako sa zbaviť prietrže: konzervatívny a chirurgický.

Konzervatívna liečebná metóda zahŕňa: liečebné masáže, špeciálnu gymnastiku, liečivé bahno, manuálnu terapiu a ďalšie metódy v kombinácii s liečbou drogami. Vďaka komplexnej liečbe môžete odstrániť bolesť, zlepšiť krvný obeh a stimulovať svaly chrbta. Všetky liečebné postupy sa musia pravidelne opakovať, aby sa zachoval trvalý výsledok. Medzi najúčinnejšie metódy komplexnej liečby medzistavcových prietrží stojí za zmienku:

Akupunktúra - Odstraňuje bolesť a zápal. Podporuje rýchle hojenie tkanív.

Reflexoterapia - akupresúra zmierňuje napätie, zlepšuje fungovanie nervových zakončení, stimuluje obnovu kĺbov a tkanív.

Farmakopunkcia - lieky sa podávajú v mikrodózach na aktívnych miestach.

Kinezioterapia - minimalizácia symptómov bolesti pomocou špeciálnych fyzických cvičení.

Chiu terapia - aktivácia akupunktúrnych bodov spojených s vnútornými orgánmi a systémami.

Trakčná technika - špeciálne manipulácie na uvoľnenie poškodeného stavca a na opravu medzistavcových platničiek v prirodzenej polohe.

Chirurgická liečba sa používa vtedy, keď iné metódy nepomôžu pacientovi zbaviť sa silnej bolesti. Niekedy môže trvať niekoľko operácií. Bolesť po operácii je okamžite odstránená.

Mnoho lekárov dnes ponúka nechirurgickú liečbu liekmi s karipazímom. Viac informácií o tejto metóde nájdete tu. (Https://backlanov.ru/clauses/karipazim)

Nemôžete odložiť!

Medzistavcová kýla je nebezpečná choroba, ktorá sa musí diagnostikovať čo najskôr a liečba by sa mala začať okamžite. Len vtedy bude výsledok taký efektívny a trvalý, ako je to len možné. Iba lekár môže urobiť presnú diagnózu pomocou zobrazovacích údajov magnetickej rezonancie. Vyberie komplexnú liečbu av prípade potreby predpíše lieky.

Ak už trpíte prietrží chrbtice, musíte sa bezodkladne obrátiť na špecialistu!

Liečba vertebrálnej hernie: 11 účinných metód

Vertebrálna hernia sa lieči dvoma spôsobmi: 1) pomocou chirurgického zákroku a 2) konzervatívnym spôsobom.

Na rozdiel od prevládajúceho názoru pacientov nie je chirurgický zákrok pri hernii disku povinný a je indikovaný iba pri vývoji príznakov kompresie koreňov miechových nervov (strata citlivosti, zhoršený pohyb v končatinách, nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie atď.). Vo všetkých ostatných prípadoch je vhodnejšie použiť konzervatívnu terapiu: ide o lieky, gymnastiku, masáže, manuálnu terapiu, fyzioterapiu.

Jedenásť hlavných metód liečby medzistavcovej prietrže (odkazy v zozname nižšie sú klikateľné - toto je krátky článok):

Optimálny liečebný režim je v každom prípade zvolený neurológom po podrobnom vyšetrení a v prípade zhoršenej funkcie končatín a (alebo) panvových orgánov je nevyhnutná aj konzultácia s neurochirurgom. Liečba vertebrálnej hernie nie je ľahká úloha a jej vyriešenie si bude vyžadovať nielen kvalifikovaného odborníka, ale aj aktívnu účasť samotného pacienta..

Je to pravidelné a komplexné ošetrenie, ktoré poskytuje dlhodobo stabilný pozitívny účinok, a nie izolované alebo jednorazové použitie jednotlivých smerov liečby. Takže aj po operácii odstránenia prietrže, aby sa zabránilo návratu choroby do iných častí chrbtice a rozvoju pooperačných komplikácií, musí pacient dodržiavať odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity, nosiť fixačný korzet, vykonávať špeciálne cvičenia, absolvovať kurzy fyzioterapie..

Ak neexistujú indikácie pre chirurgický zákrok, liečba kýly chrbtice môže byť úspešne vykonaná doma: dodržujte denný režim, stravu, každý deň vykonávajte terapeutické cvičenia, berte lieky. Liečbu doma je možné doplniť alternatívnymi metódami, ale fyzioterapia, masáže, manuálna terapia a orientálna medicína sú najlepšie zverené špecializovaným lekárom v tejto oblasti, ktorí vedú svoje kurzy..

V nemocnici sa konzervatívna liečba prietrže uskutočňuje iba v závažných prípadoch ochorenia: s akútnou neznesiteľnou bolesťou alebo s rozvojom neurologických príznakov (poškodenie panvových orgánov, poruchy motoriky a zmyslových orgánov). V druhom prípade je ústavné ošetrenie prípravnou fázou pre ďalšiu operáciu.

Spôsoby liečby kýly chrbtice pri zhoršovaní stavu

1. Terapeutická gymnastika

Liečba vertebrálnej hernie je nemysliteľná bez gymnastiky. Špeciálne denné cvičenia dávajú úžasný výsledok: zmierňujú bolesť, obnovujú pohyblivosť chrbtice a schopnosť silných, aktívnych pohybov, zlepšujú celkovú pohodu a náladu.

 • Najúčinnejšie cvičenia sú trakcia: zavesenie na priečniky, plynulé ohýbanie, strečing z polohy na chrbte a ďalšie techniky tzv. „Trakčnej gymnastiky“..
 • Vykonajte ďalšie cvičenia na posilnenie svalov chrbta a hrudníka.
 • Triedy v bazéne majú veľký liečivý účinok..
 • Vykonávanie gymnastiky sa odporúča pod dohľadom fyzioterapeuta alebo trénera. Ak to nie je možné, prejdite aspoň jednu konzultáciu so špecialistom na fyzickú terapiu, ktorý vám poskytne podrobné odporúčania týkajúce sa techniky vykonávania gymnastiky a odporučí najužitočnejšie cvičenia..

2. Lieky

Pri liečení spinálnej prietrže sa používa týchto 8 skupín liekov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Na zmiernenie silnej bolesti je predpísané intramuskulárne podávanie liekov proti bolesti (ketorol, baralgin, analgin) alebo novokainovej blokády (v nemocničnom prostredí)..

2. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) injekciou alebo ústami. Umožňuje zmierniť opuchy a zmierniť bolesť.

Dobrým účinkom sú diklofenak, xefokam, movalis, ibuprofén, nimesulidové prípravky. Majú však veľa nežiaducich vedľajších účinkov, takže sú predpisované v krátkych kurzoch (asi týždeň).

Na dlhodobé použitie sa používajú gély, masti a krémy NSAID.

3. Svalové relaxanty znižujú zvýšený svalový tonus.

Diazepam, midokalm, sirdalud.

4. Lieky, ktoré obnovujú mikrocirkuláciu krvi a lymfy.

Pentoxifylín, berlín, Actovegin.

5. Vitamíny skupiny B obnovujú poškodené alebo poškodené nervové vlákna.

Vitamíny B sa používajú samostatne alebo v kombinácii (prípravky "Neuromultivit", "Milgamma")..

6. Chondroprotektory obnovujú štruktúru chrupavky.

7. Prípravky vitamínu D a vápnika.

Alfa D3-teva, vápnik-D3 Nycomed.

8. Antidepresíva sa používajú na chronickú bolesť, neurologické poruchy, depresiu na pozadí obmedzeného pohybu a neschopnosť vykonávať rutinné činnosti..

Paroxetín, fluoxetín, remerón.

3. Masáž

Masáž je tiež nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby medzistavcových prietrží. Je predpísaná v akomkoľvek období ochorenia (exacerbácia alebo remisia), ale v závislosti od stavu pacienta bude masážny terapeut používať rôzne masážne techniky a techniky.

Profesionálne masážne kurzy trvajúce 10 dní každé 2 až 3 mesiace môžu výrazne zlepšiť pohodu pacienta.

Existujúce typy masáží. V závislosti od stavu pacienta sa používa jeden alebo druhý z jeho typov. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

4. Manuálna terapia

Pokiaľ ide o vhodnosť použitia ručnej terapie prietrzi chrbtice, názory lekárov sa líšia: niektorí sú presvedčení o jej účinnosti (a v počiatočných štádiách sa niektorým pacientom podarilo zbaviť prietrže bez chirurgického zákroku pomocou ručnej terapie), iní sú kategoricky proti manuálnej terapii a považujú ju za nebezpečnú.

Rozhodne by sa nemala používať manuálna terapia pre pacientov, u ktorých sa vyvinuli neurologické poruchy.

V iných prípadoch sa poraďte so svojím lekárom o možnosti vykonať manuálnu terapiu a obráťte sa iba na skutočne skúsených odborníkov, najlepšie neurológov s ďalšou špecializáciou na manuálnu terapiu. Môže byť ťažké nájsť takého lekára, ale iba kvalifikovaný odborník vám môže zveriť komplexné manipulácie chrbticou.

5. Fyzioterapia

Pri medziobratlových herniách sa používajú rôzne metódy fyzioterapeutických účinkov: elektroforéza liečiv, magnetické pole, laser, diadynamické prúdy, terapeutické blaty, sprchy, kúpele, atď. Každá metóda má svoje vlastné indikácie a obmedzenia na použitie, a preto si neurologológ zvolí špecifickú fyzioterapeutickú schému. individuálne, v závislosti od štádia a fázy ochorenia.

Laserová terapia sa stáva čoraz obľúbenejšou pri liečbe stavcovej hernie

neurochirurgie

Kliniky neurochirurgie v Jekaterinburgu majú veľký potenciál pri liečbe pacientov s rôznymi chorobami mozgu a chrbtice.

Neurochirurgia v Jekaterinburgu (predtým Sverdlovsk) je tradične jednou z najrozvinutejších oblastí medicíny. Tomu napomohli praktické činnosti mnohých popredných odborníkov a pedagógov, ktorí vytvorili neurochirurgickú školu v Uralu. Úroveň asistenčných a technických zariadení je taká vysoká, že centrum oprávnene konkuruje nielen neurochirurgickým klinikám v Moskve, ale aj zahraničným klinikám. Zároveň majú strediská oveľa nižšie ceny. Pre neurochirurgiu je veľmi dôležité mať nielen vhodné diagnostické a chirurgické vybavenie, ale tiež vyvinúť súvisiace služby. Vlastnosti stredísk sú:

 • Vynikajúce technické vybavenie (MRI, CT, C-rameno, angiograf, tri neurochirurgické operačné sály, prítomnosť mikroskopov, elektromyografický kabinet atď.)
 • Využívanie najmodernejších liečebných metód (minimálne invazívny chirurgický zákrok, umiestnenie implantátu pomocou perkutánnej technológie, protetiká medzistavcových platničiek, kombinovaná liečba pacientov s nádormi miechy pomocou predoperačnej embólizácie tumoru, použitie ultrazvukových deštruktorov a kostných skalpelu, kostný cement).
 • Prítomnosť vlastnej neuroanesteziologickej a neuroreuscitačnej služby, ktorá umožňuje liečbu pacientov so sprievodnou somatickou patológiou.
 • Lekári podieľajúci sa na chirurgickej liečbe pacientov s ochorením chrbtice opakovane absolvovali stáže na klinikách v Európe, USA a Izraeli..

Kliniky môžu liečiť pacientov s týmito skupinami chorôb:

 • Degeneratívne poškodenie všetkých častí chrbtice (osteochondróza, disk herniation)
 • Spinálna stenóza
 • Syndróm diskogénnej bolesti
 • Sekundárne deformácie chrbtice po zraneniach, laminektómii atď..
 • Patologické zlomeniny miechy pri osteoporóze
 • Patológia kraniovertebrálnej oblasti vrátane s reumatickou horúčkou
 • Spondylolistéza, nestabilita stavcov
 • epilepsie
 • Nádory stavcov ľubovoľného miesta
 • Nádory miechy a miechy
 • Nádory mozgu
 • Neurogénne paravertebrálne nádory
 • Miechové nádory
 • Nádory krížovej kosti

Aké operácie sa vykonávajú v centrách neurochirurgie v Jekaterinburgu?

 • Laminoplastika na spinálnu stenózu pomocou skalpelu ultrazvuku.
 • Perkutánna nukleotómia - operácia vykonaná punkciou kože s cieľom vylúčiť kompresiu chrbtice medzistavcovej hernie, vrátane použitia rádiofrekvenčnej ablácie (hernia koagulácia).
 • Blokáda koreňov miechy pod kontrolou žiarenia (ultrazvuk, CT).
 • Vertebroplastika (posilnenie stavcov) pomocou kostného cementu.
 • Odstránenie nádorov a fixácia stavcov akejkoľvek zóny, vrátane radikálna chirurgia (spondyllectomy).
 • Odstránenie nádorov miechy s neurofyziologickým monitorovaním, ktoré eliminuje poškodenie dôležitých oblastí nervového tkaniva.
 • Odstránenie nádorov mozgu s fluoroskopickou kontrolou. Účinok fluorescencie nádorového tkaniva sa používa pri špeciálnom osvetlení po zavedení kontrastu. Tento efekt umožňuje chirurgovi dobre diferencovať nádor a normálne tkanivo..
 • Transnazálne odstránenie nádorov hypofýzy a niektorých nádorov lebky.

Liečba miechy

Podľa štatistík je v Rusku diagnostikovaná herniovaná platnička u každých 1000 ľudí. Každý pacient dúfa, že sa čo najskôr zbaví bolesti chrbta a zotaví sa bez chirurgického zákroku. Ale je to možné?

Budeme analyzovať, čo je kýla chrbtice, z dôvodu jej vzniku, aké sú metódy diagnostikovania a liečby tejto choroby. Nakoniec odpovieme na hlavnú otázku: „Je možné zbaviť sa prietrže bez chirurgického zákroku?“

Čo je kýla chrbtice

Vertebrálny stĺp podporuje rovnováhu celého tela pri chôdzi, preto musí byť silný, ale zároveň flexibilný a pohyblivý. Na pohybe sa zúčastňuje 24 stavcov, medzi nimi 23 chrupavkových vrstiev - medzistavcové platničky. Medzistavcové platničky sú druhom airbagov pre stavce. Je potrebné navzájom sa dotiahnuť stavce, aby sa zabezpečila ich pohyblivosť a amortizácia (zmiernenie úderov, tlmenie vibrácií). Medzistavcový disk môže byť predstavovaný ako plochá kapsula s obsahom gélu. Pozostáva z niekoľkých prvkov..

 1. Vláknité jadro želatínovej konzistencie pozostávajúce z molekúl glykozaminoglykánu (ľahko dodávajú a prijímajú vodu). Zodpovedný za odpisy.
 2. Vláknitý prsteň okolo jadra drží gél vo vnútri a pevne drží priľahlé stavce.
 3. Hyalínové platne pokrývajú disk nad a pod, podieľajú sa na difúznom prenose vody, živín a vylučovaní metabolických produktov.
 4. Spojovacie platne sú pevne spojené s telom susedných stavcov.
Keď človek zdvíha závažia, buničité jadro absorbuje vodu a rozširuje sa, čím vyrovnáva záťaž a chráni stavce. Pri chôdzi je voda vytlačená z jadra a je sploštená. Ale z mnohých dôvodov sa môže vláknitý kruh okolo jadra rozkladať: stáva sa vláknitým, uvoľneným, s medzerami a slzami v štruktúre. V tomto prípade je obsah jadra posunutý za medzistavcové platničky. Takže existuje kýla.

Herniovaný disk je vyčnievanie buničitého jadra za medzistavcové miesto na disku. Vyskytuje sa, keď je zničený vláknitý kruh okolo jadra.

Organizmus je integrálny systém, nič sa v ňom nedeje samo o sebe. Medzistavcová kýla sa vyskytuje z niekoľkých závažných dôvodov:

 1. Prerušenie výživy diskových tkanív (dystrofia). Pretože výživa disku je rozptýlená, hrá dôležitú úlohu v tomto procese motorická aktivita osoby. Ak nie, jednotka trpí.
 2. Vrodená chyba disku (dysplázia).
 3. Traumatický účinok.
 4. Veková degenerácia (starnutie).
 5. Svalová nerovnováha.
Zdravý medzistavcový disk a herniovaný disk

Príznaky medzistavcovej prietrže

Hlavným príznakom prietrže chrbtice je bolesť chrbta. Lekár pri stanovení diagnózy a výbere liečby berie do úvahy lokalizáciu a šírenie bolesti, aby ste ju nemohli nekontrolovateľne utopiť pomocou liekov proti bolesti. Bolesť môže byť spôsobená:

 1. Predĺžené vylisovanie (stlačenie) koreňov miechy. Lekári nazývajú tento radiálny syndróm (radikulopatia).
 2. Zápal a opuch mäkkých tkanív.
 3. Myofasciálny syndróm vyplývajúci z narušenia svalovej rovnováhy s dlhou chorobou.
Pacienti s medzistavcovou prietržou nie vždy pociťujú bolesť. V počiatočných štádiách choroby to nemusí byť, pretože chrupavka, kostné tkanivo a nervové vlákna nemajú svoje vlastné receptory bolesti..
Prietrž chrbtice môže okrem bolesti chrbta spôsobiť:
 • znížená citlivosť plôch kože;
 • svalová slabosť;
 • narušenie panvových orgánov - herniou bedrovej chrbtice;
 • závraty - s herniou v krčnej chrbtici.

Zriedkavejší, ale najnebezpečnejší komplex symptómov je syndróm cauda equina - zovretý zväzok miechových nervov siahajúci na úroveň prvého bedrového stavca. Vyznačuje sa všetkými vyššie uvedenými príznakmi, ako aj zníženou citlivosťou a zníženou citlivosťou na dolných končatinách a perineu (ako „nohavičky“). Toto je indikácia pre urgentnú neurochirurgickú liečbu..

Klasifikácia herniovaného disku je založená na anatomickom umiestnení. Používa skrátené latinské názvy oddelení chrbtice a poradové číslo stavca v tomto oddelení:

 1. Krčka maternice (Pars cervicalis): stavce CI - CVII. Častou príčinou bolesti v krku, ramenách, horných končatinách.
 2. Hrudná oblasť (Pars thoracalis): stavce TI - TXII. Hernia disku v tejto lokalizácii je pomerne zriedkavá, čo je spojené s menšou pohyblivosťou, a teda s menším opotrebením medzistavcových platničiek..
 3. Bedrá (Pars lumbalis): stavce LI - LV. Bedra je najviac preťažená časť z polohy nielen celkového vertikálneho zaťaženia, ale aj sklonených pohybov. Tu je najbežnejšia hernia disku.
 4. Sacral (Os sacrum): stavce SI - SV. Najbežnejšia hernia na hranici bedrovej a sakrálnej chrbtice.

Lokalizácia herniovaných diskov. Najčastejšie sa vyskytujú v stavcoch LI - LV

Diagnostické metódy pre medziobratlové kýly

Na vizualizáciu patologických tkanív v prípade miechy sa používajú dve hlavné metódy - počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Táto metóda tiež využíva princíp rádiografie, ale pomocou počítačového spracovania môžete získať rad obrázkov pozdĺžnych a priečnych rezov, na ktorých môžete vidieť tkanivo kostí a chrupavky. Nie je možné rozoznať nervové vlákna a mäkké tkanivá.

myelografia Na zvýšenie informačného obsahu CT sa do miechového kanála zavedie kontrastná látka. Umožňuje vidieť na plátkoch to, čo sa nedá odlíšiť od klasickej počítačovej tomografie.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Dnes je to „zlatý štandard“ v diagnostike patológií vrátane mäkkých tkanív.

Kontrastná diskografia. Kontrastný materiál sa na rozdiel od myelografie vstrekuje priamo do medzistavcových platničiek.

Electroneuromyography. Túto štúdiu možno predpísať ako ďalšiu štúdiu na meranie vodivosti impulzov v nervových vláknach..

Všetky diagnostické metódy nemajú význam bez toho, aby ich vyšetril špecialista. Dôležitý je nielen obraz, ale aj výsluch pacienta, pretože prietrž môže byť značnej veľkosti a nespôsobuje nepohodlie. Alebo naopak, veľmi malá prietrž medzistavcových platničiek spôsobuje silnú bolesť.

Lekári na klinike Tkachev-Epifanov vedú individuálne konzultácie a konzultácie na diaľku. Hodnotia obrazy MRI a vedú rozhovor s pacientom. Predbežné konzultácie - zadarmo.Nechirurgické metódy na liečbu miechy

Liečba miechy je zložitý a zdĺhavý proces. Patológia vyvinutá na dlhú dobu je nemožné zvrátiť všetko pri jednej návšteve lekára. Všetky možnosti liečby medzistavcových prietrží môžu byť obmedzené na dve: nechirurgické a chirurgické. Začnime nechirurgickým. Vedci si už dlho všimli, že pri mnohých prípadoch sa prietrž chrbtice časom zmenšuje, až kým úplne nezmizne. Tento proces sa nazýva spontánna resorpcia, to znamená resorpcia prietrže medziobratlovej platničky. Kýlová resorpcia nastáva v dôsledku zápalu. Makrofágy imunitných buniek absorbujú postihnuté oblasti medzistavcového disku a potom pokračujú v eliminácii zamerania zápalu. Proces resorpcie ešte nebol úplne preskúmaný. Lekári však vedia, ako vytvoriť priaznivé podmienky pre samoliečenie tkaniva miechy. To umožňuje liečbu bez chirurgického zákroku..


Resorpcia je prirodzená resorpcia prietrže medzistavcovej platničky, ku ktorej dochádza v dôsledku zápalového procesu. Jedným zo spôsobov, ako začať resorpciu, je metóda Tkachev-Epifanov.

Získajte ďalšie informácie o metóde

Konzervatívny liečebný komplex je zameraný na zbavenie pacienta bolesti a spustenie resorpcie prietrže. Tento komplex zahŕňa niekoľko prístupov a techník. Lekári predpisujú lieky na kontrolu bolesti (vrátane injekcií do epidurálneho priestoru, takzvanej „blokády“), zmiernenia opuchu (nesteroidné a steroidné protizápalové lieky) a uvoľnenie svalov (svalové relaxanciá).

Fyzioterapia je všeobecný koncept. Liečba je založená na prírodných a umelo obnovených fyzikálnych faktoroch (chlad, teplo, elektrický prúd, magnetické žiarenie, laser atď.). Takúto liečbu vykonávajú lekári a pomocný zdravotnícky personál rôznych odborov: manuálny terapeut, osteopat, masážny terapeut, akupunkturista, inštruktor fyzioterapie, atď. Vo fyzioterapii sa môžu používať špeciálne fyzioterapie, prístroje a manuálne techniky..

Kinezoterapia (pohybová terapia): aktívna (cvičebná terapia) a pasívna (masáž, trakcia). Pohybová terapia sa vyberá s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta a je určená na posilnenie svalového rámu chrbta. Natiahnutie pomáha zmierniť bolesť a svalové napätie.

Manuálna terapia a masáž - metódy ovplyvňujúce mäkké tkanivá, kĺby s cieľom obnoviť rovnováhu v tele a synchronizovať procesy. Obnovte mobilitu a eliminujte bolesť.

Tapovanie, kinesitaping je metóda vytvárania špeciálnych náplastí na koži v miestach, kde je potrebné pôsobiť na receptory svalového napätia a kompresie. Spôsob, ako uvoľniť alebo zvýšiť svalový tonus.

Laserová terapia (ošetrenie svetlom) - biologická aktivácia regeneračných procesov.

Plazmová terapia (PRP terapia) - injekcie vlastnej čistenej plazmy, bohaté na krvné doštičky, rastové faktory, hormóny. Zvyšuje sa lokálna imunita, začínajú regeneračné procesy.

Reflexoterapia, Akupunktúra, akupunktúra (biologická energetická liečba) - stimulácia špeciálnymi ihlami nervových zakončení. Týmto spôsobom je možné zaviesť mikrodózy liekov. Metabolizmus postihnutých oblastí sa zlepšuje, pacient sa zbavuje bolesti.

Liečba rázovými vlnami využíva extrémne vysokofrekvenčné vlny, ktoré spôsobujú rezonanciu. Umožňuje spustiť procesy samoliečenia.

Používajú sa tiež ortopedické pomôcky: vložky, ortézy. Sú schopní čiastočne kompenzovať zaťaženie chrbtice..

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže

Na klinike Tkachev-Epifanov bude vybraná individuálna liečba

Pri akejkoľvek liečbe má špecialista zásadný význam. Skúsenosti a intuícia sú dôležité, pretože každý prípad je individuálny: prístup k liečbe jedného pacienta nemusí byť vhodný alebo dokonca môže poškodiť druhého. Jednou z kliník, kde lekári s rozsiahlymi skúsenosťami s liečbou medzistavcových kýly pracujú, je klinika Tkacheva-Epifanova, ktorá využíva jedinečnú metódu liečby kýly. Jedná sa o zložený kurz, ktorý stimuluje vstrebávanie prietrže a vedie k úplnému odstráneniu bolesti a nepohodlia. Klinika liečila viac ako 1200 pacientov. Výsledky sú uvedené v častiach Klinické prípady a Recenzie pacientov. Tu je prehľad praktického lekára Filippa Kuzmenka, popredných populárnych zdravotníckych skupín na sociálnych sieťach.

„Ak sa vyskytnú problémy, odporúčam kontaktovať kliniku Tkachev-Epifanov. Tam sa ľudia špecializujú na konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Ich prístupy sú overené a preverené. Nemusia na vás pracovať (verte mi, majú veľmi veľký tok). Budú bojovať až do posledného o zdravie chrbta. Vysoko odporucany".

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Miechová kýla: liečba bez chirurgického zákroku

Naša chrbtica neustále prežíva stres, preto je často vystavená mnohým chorobám. Najbežnejšou patológiou je medziobratlová hernia. Je diagnostikovaná u každej stotej osoby. Adolescentné deti nie sú výnimkou. Preto veľa ľudí má veľa otázok týkajúcich sa liečby takejto choroby. Ak sa zistí prietrž chrbtice, môže byť liečba bez chirurgického zákroku možná alebo nie? Ako zmierniť bolesť? Aké lieky sa používajú na liečbu prietrže? Aké metódy sa môžu zbaviť patológie?

Existuje veľa spôsobov, ako vyliečiť chorobu. Medzi nimi sú radikálne aj konzervatívne. Preto je včasné odhalenie problému celkom možné ho odstrániť bez chirurgického zákroku.

Chirurgia sa používa iba v ťažkých situáciách. Potreba chirurgického zákroku zvyčajne vzniká iba v 10% prípadov.

Konzervatívne ošetrenie prietrže

Ak je diagnostikovaná kýla chrbtice, liečba bez chirurgického zákroku zahŕňa niekoľko metód:

 • liečba drogami;
 • chrbtová trakcia;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • masáže;
 • osteopatia;
 • akupunktúra;
 • hirudotherapy;
 • magnetoterapia;
 • laserová terapia;
 • elektrická stimulácia;
 • elektroforéza;
 • fonoforézou;
 • ultrazvuková terapia;
 • terapia korzetom;
 • kryoterapia;
 • mletia;
 • obklady.

Liečba drogami

Pri liekovej terapii lekár predpisuje:

 • nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín, naklofen, piroxikam, voltarén, celekoxib, flurbiprofén, panoxén) - zmierňujú bolesť a odstraňujú zápal;
 • analgetiká (ketorol, spazmalgon) - majú analgetický účinok;
 • svalové relaxanciá (midokalm, lyoresal, sirdalun) - oslabujú svalový tonus a odstraňujú tlak na chrbticu, zastavujú syndróm bolesti;
 • glukokortikoidy (belosalik, metipred) - zmierňujú opuchy;
 • chondroprotektory (arthra, glukóza) - obnovujú tkanivo chrupavky;
 • biostimulanty (plazmol, FiBS) - aktivujú prirodzené regeneračné procesy, ktoré prebiehajú v tele.

Ak je to potrebné, vstreknite steroidy. Tento liek je veľmi silný, ale môže sa použiť najviac trikrát ročne..

Ako núdzový prípad pre neznesiteľnú bolesť sa uchýlia k blokádam. Zmierňujú bolesť po dobu 18 až 24 hodín. Vitamíny a vápnik sa zavádzajú spolu s blokádou na posilnenie kostí a väzov a regeneráciu tkanív..

Lieky užívajte iba podľa pokynov lekára. Samoliečba môže viesť k zlému zdravotnému stavu.

Trakcia chrbtice

Trakcia - tzv. Spinálna trakcia - umožňuje dosiahnuť efektívny výsledok. Vďaka natiahnutiu sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje a tlak na nervové štruktúry sa znižuje, čo eliminuje bolesť, aktivuje krvný obeh, oslabuje zápal a pomáha obnoviť chrbticu..

Je známych niekoľko trakčných techník: horizontálne a vertikálne, suché a voda. Na suché napínanie sa používajú špeciálne stoly (vodorovné alebo zvislé), doska Evminov alebo vodorovná lišta. Ak nie je k dispozícii špeciálne vybavenie, je vhodná aj posteľ. Trakcia vody sa vykonáva v bazéne alebo kúpeli: najskôr bez zaťaženia a potom postupne zvyšujte hmotnosť. Trakcia vody je mäkšia a jemnejšia.

Ak chcete dosiahnuť stabilný efekt, musíte absolvovať najmenej 10 až 15 relácií.

fyzioterapia

Najúčinnejším v boji proti medzistavcovej prietrži je fyzioterapia. Posilňuje svalový korzet, napína svaly, napína chrbticu a zlepšuje jej pohyblivosť. Najúčinnejším účinkom je plávanie a joga..

Ale môžete začať triedy až po odstránení akútnych príznakov. Všetky cvičenia by sa mali vykonávať hladko, nemali by sa povoliť ostré pohyby a časté (viac ako šesťnásobné) opakovanie. Ak sa počas nejakého cvičenia vyskytne bolesť, mala by sa na chvíľu odstrániť z komplexu. Ľudia trpiaci medzistavcovou prietržou sú kategoricky kontraindikovaní na točivé a silové cvičenia, skákanie a jogging. Najlepšie je, ak komplex cvičení vyberie odborník individuálne.

Pred gymnastikou sa odporúča masáž. Zahreje svaly a spríjemní ich cvičenie..

masáž

Masáž uvoľňuje svalové napätie a aktivuje krvný obeh. Postup by mal vykonávať iba špecialista.

Pri liečbe kýly sa používa niekoľko druhov masáží:

 • klasické - vykonáva sa pomocou rúk;
 • bod - všetky manipulácie sa vykonávajú prstami;
 • používajú sa vákuové lekárske banky alebo špeciálne zariadenia;
 • hydromasáž - účinok má tlak vody.

Ak chcete problém vyriešiť, musíte absolvovať 10 až 20 relácií. Masáž na zhoršenie choroby je kontraindikovaná.

osteopatia

Intenzívne manuálne pôsobenie zlepšuje pohyblivosť stavcov a pružnosť svalov, aktivuje krvný obeh a obnovuje vaskulárne funkcie.

Trvanie relácie je 10-30 minút. Kurz pozostáva z 5 - 15 sedení, medzi ktorými sa koná 1-3denná prestávka.

kryoterapia

Miesto prietrže je chladené kvapalným dusíkom. Výsledkom je aktivácia pohybu krvi, opuch zmizne, tkanivo sa obnoví.

Elektrická stimulácia

Postihnuté miesto je ovplyvnené elektrickým prúdom nízkej intenzity. Elektrina stimuluje nervový systém a odstraňuje bolesť.

Pri výraznom premiestnení diskov a ich deštrukcii je elektrická stimulácia neúčinná.

Ultrazvuková terapia

Pod vplyvom ultrazvuku je aktivovaný krvný obeh, sú odstránené svalové kŕče, zrýchlená regenerácia poškodeného disku.

Laserová terapia

Existujú 2 známe metódy laserovej expozície: rekonštrukcia a odparenie. Počas rekonštrukcie sa disk zahrieva, v dôsledku čoho sa aktivuje rast a obnova tkaniva chrupavky. Nečakajte však na rýchly výsledok: proces regenerácie bude trvať 3 - 6 mesiacov. Odparovanie je proces, pri ktorom dochádza k odparovaniu tekutiny z medzistavcových platničiek a redukcii prietrže..

akupunktúra

Ihly sú zavedené do spastických svalov, poskytujú relaxáciu a aktivujú vnútorné sily tela v boji proti tejto chorobe, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu.

Hirudotherapy

Na biologicky aktívne body umiestnené pozdĺž chrbtice sú umiestnené pijavice. Vďaka malým liečiteľom sa eliminuje stagnácia, krvné zrazeniny vymiznú, spazmy zmiznú, krvný obeh sa zlepší, krv je nasýtená kyslíkom.

Korzetová terapia

Pacient používa špeciálne korzety alebo obväzy, ktoré stabilizujú chrbticu. Uvoľňujú svaly, zlepšujú hojivý účinok a bránia zhoršeniu ochorenia..

brúsenie

Aby sa posilnil účinok liekov, pomôže ich trenie.

 • Ľubovník bodkovaný sa zahrieva rukou a vtiera sa do miesta prietrže.
 • Prírodný med (100 gramov) sa vtiera do postihnutej oblasti (predsprejuje sa jedľovým olejom), v ktorej sa múmia rozpustí (1 tableta). Potom sa prebytočná medová zmes odstráni a na pokožku sa nanesie krém s otepľovacím účinkom. Zabalené v deke.

obklady

Na liečbu prietrže sa používajú studené a horúce obklady. Zohrievací obklad z konského tuku má účinný účinok. Kôň je zmrazený a strúhaný. Výsledné hobliny sa umiestnia na film a navinú na boľavé miesto. Nechajte pôsobiť hodinu a pol.

Nedávajte prednosť iba jednej metóde. Iba integrovaný prístup odstráni nepríjemné príznaky a porazí chorobu.

Liečba medzistavcovej prietrže

Na tieto otázky odpovedajú lekári kliniky „24/7“.

Ľudský stavca sa skladá z 24 stavcov (7 krčných, 12 hrudných, 5 bedrových), krížovej kosti a chvostovej kosti (ktoré sú tvorené fúzovanými stavcami). Medzi stavcami sú elastické podložky - medzistavcové platničky. Poskytujú pohyblivosť a pomáhajú tlmiť náklad pri chôdzi, behu, skákaní.

Postarajte sa o seba a zaregistrujte sa ešte dnes na konzultáciu

Štruktúra každého medzistavcového disku pripomína šišku s náplňou. Vonku je hustejší vláknitý prsteň, vo vnútri je mäkšia „výplň“, želatínové jadro. V dôsledku degeneratívnych zmien sa vláknitý krúžok môže natiahnuť a nakoniec zlomiť. V tomto prípade disk vyčnieva za stavce tela - vyskytuje sa medzistavcová prietrž.

Príčiny a faktory výskytu medzistavcových hernií:

 • Prirodzené „opotrebenie“ disku s vekom. Zároveň stráca vodu, stáva sa menej elastickou.
 • Vysoká fyzická námaha, opakované rovnomerné pohyby v chrbtici po dlhú dobu: flexia a predĺženie, zdvíhacie závažia, ohýbanie do strany, krútenie. Najčastejšie sa to spája s povolaním alebo povolaním v určitých športoch..
 • Nadváhou. Extra libry kladú zvýšené zaťaženie chrbtice.
 • Dedičnosť. Niektorí ľudia majú slabšie miechy od narodenia..
 • Vzácnou príčinou je poškodenie miechy.

Diskové prietrhy sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej oblasti, pretože mobilita je v nich dosť vysoká, a preto má najvyššiu záťaž. Na druhom mieste v prevalencii kýly krčnej chrbtice. Hrudné stavce sú upevnené rebrami, takže v oblasti hrudníka sa zriedka vyskytuje patológia.

Medzistavcová kýla: príznaky a liečba

Hlavným príznakom je bolesť. Jeho sila je iná, lokalizácia závisí od toho, kde kýla nastala. Ak je postihnutá bedrová lézia, bolesť sa vyskytuje v dolnej časti chrbta, sedacej časti (zvyčajne na jednej strane) a je „daná“ nohe. S prietržami na krku, krku, ramene a ramene.

Samotný disk môže tiež „bolieť“ - takéto bolesti sa nazývajú axiálne.

Iné možné príznaky:

 • Znecitlivenie kože. Často sa vyskytuje v oblasti vnútorných povrchov stehien, zadných povrchov nôh a okolo konečníka - tzv. Sedlová anestézia..
 • Slabosť a znížený svalový tonus. Pacienti niekedy opisujú tento príznak slovami „noha sa neotvorí“.
 • Najhorším symptómom je inkontinencia moču a stolice.

Uskutočnili sa štúdie, ktoré ukázali, že približne polovica ľudí s medzistavcovými kýlami nemá žiadne príznaky. U mnohých ľudí po 30 rokoch nájdete počiatočné degeneratívne zmeny na medzistavcových platničkách, ale nie každému bude bolieť bolesť..

Ak máte obavy z bolesti v dolnej časti chrbta, krku alebo chrbta, neznamená to, že máte herniovaný disk. Ak však pretrvávajú dlho, musíte navštíviť lekára a podrobiť sa vyšetreniu.

Aké diagnostické metódy pomáhajú zistiť medzistavcovú prietrž?

Ľudia s bolesťou chrbta zvyčajne idú k neurológovi. Lekár vás vyšetrí, ucíti chrbticu, skontroluje svalovú silu a citlivosť pokožky. Potom môže predpísať niektoré štúdie:

 • Rádiografia - nezistí prietrž, ale niekedy pomôže identifikovať ďalšie príčiny bolesti.
 • Magnetická rezonancia.
 • Počítačová tomografia.
 • Diskografia - štúdia, počas ktorej lekár vkladá kontrastný roztok na disk ihlou, po ktorej sa vykoná rádiografia.
 • Myelografia je röntgenové vyšetrenie, pri ktorom sa do miechového kanála vstrekne kontrastné médium.
 • Elektroneuromyografia je štúdia, pri ktorej sa pomocou špeciálnych elektród kontroluje vedenie pulzov v nervoch a svaloch..

Účelom vyšetrenia je vyhodnotiť stav nervových koreňov v mieste bolesti, zistiť príčinu bolesti a ďalšie príznaky.

Ohlasy našich pacientov

23. marca 2020.

12. marca 2020.

11. februára 2020.

28. januára 2020.

21. augusta 2019.

28. marca 2019.

Ktoré choroby sa liečia najúčinnejšie?

Minimálne invazívne technológie endoskopickej liečby Joimax vám umožňujú pôsobiť na choroby, ako sú:

 • hernie krčnej chrbtice;
 • hernie hrudnej chrbtice;
 • prietrž bedrovej chrbtice;
 • spinálna stenóza po celej svojej dĺžke;
 • chronická bolesť chrbta.

Kýly môžu mať malú veľkosť (vytláčanie a vyčnievanie medzistavcových platničiek), ako aj veľké a dlhotrvajúce (sekvestrované hernie). V niektorých prípadoch si pacient neuvedomuje prítomnosť prietrže a hlavnými dôvodmi na nájdenie lekárskej pomoci môžu byť izolované poruchy činnosti panvových orgánov, poruchy chôdze, znížená citlivosť kože dolných a dolných končatín, slabosť svalov dolných končatín a chronická bolesť dolných končatín. Operácia podľa techniky TESSYS sa nevykonáva so závažnou nestabilitou stavcov, medzi ktorými je umiestnený postihnutý disk..

Ako sa lieči medzistavcová prietrž? Musím podstúpiť operáciu?

Diagnóza „herniovaného disku“ je priamou cestou k operačnému stolu.

Indikácia operácie:

 • Ak bolesť pretrváva alebo sa zosilňuje v priebehu niekoľkých (zvyčajne šiestich) týždňov počas konzervatívnej liečby.
 • Ak je pokožka znecitlivená, svalová slabosť.
 • Ak je ťažké stáť, choďte.
 • Ak existuje inkontinencia moču, stolica.

Aké sú výhody operácie TESSYS??

Medzi priľahlými stavcami vpravo a vľavo sú medzistavcové priepasti, cez ktoré vystupujú nervové korene. Prostredníctvom nich chirurg vkladá tenký endoskopický nástroj na odstránenie vyčnievajúcej časti medzistavcových platničiek.

Počas operácie TESSYS, tenký nástroj, s priemerom nie väčším ako jeden centimeter, starostlivo vytvára „tunel“ v tkanivách, bez toho, aby bolo potrebné rezať svaly, ničí kostné tkanivo stavcov, ako sa to robí počas klasickej operácie. Minimálne riziko poškodenia nervových koreňov.

Existuje veľmi málo kontraindikácií na operáciu TESSYS. Môže sa vykonať v akomkoľvek veku. Pomáha zmierňovať bolesť u ľudí, ktorí už boli predtým operovaní, ale u ktorých došlo k recidíve po liečbe..

TESSYS je chirurgická technika, ktorá vám umožňuje odstrániť medzistavcovú prietrž s minimálnym rizikom a rýchlo sa vrátiť do každodenného podnikania, do práce, do aktívneho života. Aby dnes človek dostal takéto ošetrenie, dnes nemusí ísť do zahraničia. TESSYS sa minimálne invazívne operácie vykonávajú v Moskve na 24/7 lekárskej klinike. Máme všetko potrebné vybavenie a lekári, ktorí sú schopní takéto operácie vykonávať, majú v tejto oblasti skúsenosti..

zdroj:

 1. E. A. Esetov, G.I. Murzagaliev, E.I. Shulga, N.V. Shchedrova, S.A. Bezus, A.A. Zhalgasbayev Endoskopická asistovaná liečba lumbálnej prietrže medzistavcového disku // Časopis „Neurochirurgia a neurológia Kazachstanu“. 2-3 (15-16).
 2. Gioev Petr Mikhailovič, Khudyaev A.T. Vlastnosti komplexnej liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice // Geniusova ortopédia. 2009. č. 3.
 3. Gioev P.M. Aplikovaná anatómia a operatívna chirurgia bedrovej chrbtice. SPb., 2008,198 s.
 4. Popelyansky Y.Yu. Ortopedická neurológia (vertebro-neurológia) / Ya.Yu. Popelyansky. - M.: Med-press-inform, 2003. - 672 s.

Liečba spinálnej hernie vo vedúcich centrách a klinikách v Rusku

Miechová kýla sa vzťahuje na tie choroby, ktorých liečba je v súčasnosti zanedbávaná a hľadajú pomoc, keď sa choroba začína alebo je v akútnej fáze. Ruské kliniky na liečbu kýly chrbtice úspešne zvládajú liečbu v počiatočnej fáze ochorenia, ako aj v pokročilých prípadoch.

Presná diagnóza má zásadný význam pre úspešnosť liečby, a preto sa na diagnostických postupoch pri medziobratlovej kýle na ruských klinikách používa najmodernejšie vybavenie. Umožňuje vám presne určiť štádium choroby, veľkosť prietrže, jej lokalizáciu. Súčasné trendy v terapii naznačujú širokú škálu metód, ktoré sa používajú na liečbu miechy bez chirurgického zákroku - v Rusku sa používajú iba najúčinnejšie. Ak je štádium choroby také, že chirurgický zákrok nemožno vynechať, na ruských klinikách sa za prvé považujú najšetrnejšie chirurgické postupy, ktoré sú pre pacienta najmenej traumatické. Inovatívne technológie umožňujú dosiahnuť veľký úspech: ošetrenie kýly chrbtice v Rusku v priebehu niekoľkých dní môže pacienta doslova zdvihnúť na nohy, čoho dôkazom sú hodnotenia tých, ktorí sa tu liečili.

Pre pohodlie zahraničných pacientov boli na klinikách, ktoré dohliadajú na zahraničných občanov, zriadené špeciálne medzinárodné oddelenia. Zamestnanci zostavia vhodný harmonogram diagnostiky a terapie, pomôžu s organizáciou letov, transferov, poskytnú rusky hovoriacu podporu a pomôžu vyriešiť problémy..

Venujte pozornosť ďalším 19 klinikám v Rusku, ktoré pracujú a pomáhajú pacientom smerom k neurochirurgii

Diagnóza miechy v Rusku

Nie je žiadnym tajomstvom, že v krajinách SNŠ z dôvodu zastaraného vybavenia niekedy robia nesprávnu diagnózu. Preto musí pacient po príchode na ruskú kliniku podstúpiť všetky potrebné testy s najnovším vybavením, ktoré zaručuje 100% správnu diagnózu. Ak osoba vstupuje na kliniku s predbežnou diagnózou „medziobratlovej kýly“, podrobuje sa nasledujúcim diagnostickým postupom:

 • MRI Je to vedúca metóda na určenie prietrže. Na ruských klinikách sa MRI vykonáva na modernom zariadení, vysoké rozlíšenie (3 Tesla) vám umožňuje čo najpresnejšie diagnostikovať problém..
 • CT V Rusku sa vykonáva digitálna počítačová tomografia, pri ktorej je možné so 100% presnosťou zistiť polohu, veľkosť prietrže, stupeň deštrukcie medzistavcových platničiek a ďalšie štrukturálne lézie v chrbtici..
 • Elektromyografia. Umožňuje nastaviť mieru poškodenia nervových zakončení a rýchlosť prechodu nervového impulzu.

Pacient je tiež vyšetrený a konzultovaný s ošetrujúcim lekárom, stavcom, neuropatológom, spinálnym chirurgom a inými špecializovanými odborníkmi. Všetky sa podieľajú na vývoji najvhodnejšej metódy liečby. Rozhodnutie o závažnosti ochorenia a metódach liečby sa prijíma spoločne. To zaisťuje určenie najoptimálnejšej terapie..

Liečebné metódy

Ako ukazuje prax, viac ako 70% pacientov je úplne liečených po absolvovaní konzervatívnej liečby podporenej fyzioterapeutickými postupmi. Chirurgia sa zvažuje iba vtedy, keď tieto metódy nepomáhajú..

 1. Drogová terapia. Kýla chrbtice sa lieči celým radom rôznych farmaceutických prípravkov, režim liečiva sa vyberie individuálne. Môžu sa teda používať nesteroidné lieky, ktoré zmierňujú zápal, analgetiká, ktoré zmierňujú bolesť, svalové relaxanciá, ktoré pomáhajú uvoľňovať svaly. V niektorých prípadoch sa používajú injekcie kortizónu, ktoré sa injikujú priamo do oblasti okolo nervových zakončení miechy..
 2. Orthokine terapia. Poskytuje rýchly a trvalý pozitívny účinok po prvom zákroku asi u 70% pacientov. Podstata metódy spočíva v tom, že sa do postihnutej oblasti vstrekne liečivo, ktoré pozostáva zo séra krvných proteínov pacienta a cytokínov, ktoré majú protizápalový účinok. Táto liečebná metóda stimuluje obnovu poškodených medzistavcových platničiek..
 3. Fyzioterapia. Fyzioterapeutické metódy sa ukázali ako vysoko účinné pri liečbe kýly, takže sú takmer vždy zahrnuté v liečebných protokoloch..
 4. Ultrazvuk a laserová terapia. Vďaka vplyvu infračervených a ultrazvukových vĺn lekári zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť v poškodenej oblasti..
 5. Fonoforézou. Podporuje hlbšie dodávanie liekov do postihnutej oblasti. Liek sa zavádza do tela pomocou ultrazvukových vĺn..
 6. Multifunkčné ošetrenie elektródou (PASHA). Progresívna metóda liečby prietrže, niekedy úspešne nahrádza chirurgický zákrok. V dôsledku pôsobenia elektrického prúdu dochádza k kauterizácii a blokovaniu nervových zakončení, takže pacient má bolesti. Tento postup zahŕňa dodávku prúdu špeciálnou ihlou, ktorá sa vstrekuje do postihnutej oblasti pod kontrolou zariadenia. Tento typ liečby poskytuje pozitívny výsledok veľmi rýchlo: hneď nasledujúci deň sa u pacienta prejavuje výrazná úľava.
 7. Chirurgický zákrok. Operácia spinálnej hernie v Rusku sa najčastejšie vykonáva minimálne invazívnym spôsobom, bez veľkých rezov, čo významne znižuje stratu krvi, zabraňuje svalovým úrazom okolo medzistavcovej platničky a minimalizuje zotavenie po operácii.
 8. Perkutánna nukleoplastika. Progresívna technika odstraňovania prietrže, ktorá poskytuje dobré výsledky. Pri lokálnej anestézii sa vkladá špeciálna ihla, cez ktorú sa dodáva studená plazma. Plazma sa dostáva do buničiny a pomáha tak oslabovať tlak na nervové zakončenie, takže syndróm bolesti zmizne..
 9. Endoskopická nukleotómia. Minimálne invazívny chirurgický zákrok, ktorý zmierňuje bolesť pacienta a obnovuje schopnosť úplne sa pohybovať. Uskutočňuje sa v lokálnej anestézii: lekár urobí malú punkciu, do ktorej sa vloží endoskop a chirurgické nástroje. Vďaka špeciálnej špirálovitej ihle pod kontrolou videa chirurg odstráni hlavnú časť prietrže, čím eliminuje kompresiu nervových koreňov..
 10. Postdiskektomického. Ak je stavec tak zničený, že ho nie je možné obnoviť, chirurgovia ho odstránia. V závislosti od umiestnenia stavca a stupňa jeho poškodenia je nainštalovaný fixný alebo dynamický fixátor.

Ceny za liečbu miechy v Rusku

Náklady na ošetrenie kýly chrbtice v Rusku sú úplne v súlade s kvalitou liečby. Vysoká miera úplného vyliečenia prietrže a primerané množstvá v cenníkoch priťahujú ľudí z rôznych častí sveta do krajiny. Konečná cena závisí od stupňa progresie ochorenia, objemu terapeutických opatrení, takže v každom prípade je individuálna.

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku vyžaduje integrovaný prístup. Klinická diagnostika lekára sa zameriava na určenie zdroja bolesti pacienta. Z tohto dôvodu je klinická diagnóza bolesti herniovaného disku založená nielen na výsledkoch diagnostických testov, ako sú MRI alebo CT. Je kombinovaný z úplnej anamnézy, vykonania úplnej fyzickej prehliadky a, ak je to potrebné, vykonania jedného alebo viacerých diagnostických testov.

ošetrenie kýly lumbosakrálnej chrbtice bez operácie p, bloková citácia 2,0,0,0,0 ->

Je dôležité zdôrazniť, že MRI a iné diagnostické testy sa nepoužívajú na diagnostikovanie bolesti pacienta; skôr sa používajú iba na potvrdenie prítomnosti anatomického problému, ktorý bol zistený alebo má podozrenie na lekársku anamnézu a fyzikálne vyšetrenie. Z tohto dôvodu nie sú rádiologické výsledky MRI alebo iných testov také dôležité pre diagnostiku príčin bolesti pacienta, ako sú výsledky z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Skenovanie MRI alebo iný typ testu sa často použije predovšetkým na účely plánovania chirurgického zákroku, aby lekár mohol presne určiť, kde je herniovaný disk a ako ovplyvňuje nervový koreň..

Čo sa stane s herniovaným diskom

Hoci sú miechové disky navrhnuté pre významné zaťaženie, môžu sa vyskytnúť zranenia a iné problémy. Keď disk starne alebo je poškodený, môže sa vonkajšia časť (vláknitý prstenec) disku roztrhnúť a prietržovať prietrž alebo kýla z disku na vnútornom materiáli disku (jadro buničiny). Každý spinálny disk je obklopený vysoko citlivými nervami a jeho vnútro obsahuje zápalové proteíny, takže keď tento materiál príde do kontaktu s nervom, môže spôsobiť bolesť, ktorá sa môže šíriť po celej dĺžke nervu. Aj malá hernia disku, ktorá umožňuje malému množstvu materiálu vnútorného disku jednoducho sa dotknúť nervu, môže spôsobiť značné bolesti..

Bolesť herniovaného disku proti degeneratívnemu ochoreniu

Kýlová medzistavcová platnička obvykle spôsobuje iný typ bolesti ako degeneratívne ochorenie disku (ďalší bežný problém s diskom).

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Ak má pacient symptomaticky degenerovaný disk (ten, ktorý spôsobuje bolesť alebo iné príznaky), je to bolestivý priestor na disku a zdrojom bolesti. Tento typ bolesti sa bežne nazýva axiálna bolesť..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Ak má pacient symptomatickú herniu medzistavcového disku, bolí to nielen priestor na disku, ale problém s diskom, ktorý spôsobuje bolesť miechového nervu. Tento typ bolesti sa bežne nazýva radiálna bolesť (bolesť nervového koreňa alebo ischias z bedrovej disk herniation).

Príznaky herniovaného disku v bedrovej chrbtici

Kýla medzistavcovej platničky sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej chrbtici (dolná časť chrbta) alebo v krčnej chrbtici (krk), ale môže sa vyskytovať aj v hrudnej chrbtici (horná časť chrbta). Každá medziobratlová hernia disku spôsobuje rôzne príznaky bolesti..

p, blokuj citáciu 8,0,1,0,0 ->

Bolesť nôh (tiež známa ako ischias) je najbežnejším symptómom spojeným s herniovaným diskom v bedrovej chrbtici. Približne 90% herniovaných diskov sa vyskytuje v L4-L5 a L5-S1, čo spôsobuje bolesť v nerve L5 alebo S1, ktoré vyžaruje nad sedací nerv.

Spinálna schéma p, bloková citácia 9,0,0,0,0 ->

Kýla medzistavcových platničiek v bedrovom segmente 4 a 5 (L4-L5)

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

Medziobratlová hernia disku v bedrovom segmente 4 a 5 (L4-L5) zvyčajne spôsobuje poškodenie nervu L5. Okrem bolesti sedacieho svalu môže tento typ hernie medzistavcovej platničky viesť k oslabeniu pri zdvíhaní palca a prípadne aj v členku. Tento príznak je známy aj ako padajúca noha. Na hornú časť chodidla je tiež cítiť necitlivosť a bolesť..

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Herniovaný disk v bedrovom segmente 5 a sakrálnom segmente 1 (L5-S1)

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Kýla medziobratlovej platničky v bedrovom segmente 5 a sakrálnom segmente 1 (L5-S1) zvyčajne spôsobuje poškodenie nervu S1. Okrem ischias môže tento typ hernie disku viesť k oslabeniu pri státí na nohách. Necitlivosť a bolesť sa môžu šíriť po chodidle a mimo chodidla.

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Hlavným cieľom liečby každého pacienta je pomôcť zmierniť bolesť a ďalšie symptómy spôsobené herniovaným diskom. Na dosiahnutie tohto cieľa musí byť liečebný plán každého pacienta individualizovaný v závislosti od zdroja bolesti, závažnosti bolesti a konkrétnych príznakov naznačených pacientom..

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Všeobecne sa pacientom odporúča, aby začali s konzervatívnou liečbou (bez chirurgického zákroku) predtým, ako zvážia operáciu chrbtice pri herniovanom disku. Vzhľadom na to, že to vo všeobecnosti platí, u niektorých pacientov je včasná operácia užitočná. Napríklad, keď má pacient progresívnu slabosť v rukách alebo nohách v dôsledku zovretého nervového koreňa z kýly medzistavcovej platničky, včasná operácia môže zastaviť akýkoľvek neurologický vývoj a vytvoriť optimálne liečebné prostredie na opravu nervov. V takýchto prípadoch môže dôjsť k strate nervov bez chirurgického zákroku a poškodenie môže byť trvalé..

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Existuje tiež niekoľko relatívne zriedkavých stavov, ktoré vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Napríklad syndróm cauda equina, ktorý sa zvyčajne vyznačuje progresívnou slabosťou nôh a / alebo náhlou dysfunkciou čriev alebo močového mechúra. Takéto príznaky vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť a chirurgický zákrok..

Hernia medzistavcových platničiek H3 4,0,0,0,0,0 ->

Konzervatívne zaobchádzanie

Pri lumbálnych a krčných prietržoch medzistavcových platničiek sa môže konzervatívna (nechirurgická) liečba zvyčajne používať počas približne štyroch až šiestich týždňov, aby sa znížila bolesť a nepohodlie. Proces pokusu a omylu je často potrebný na nájdenie správnej kombinácie ošetrení. Lekári môžu vyskúšať naraz jednu liečbu alebo môžu považovať za užitočné ihneď použiť kombináciu možností liečby. Liečba na zmiernenie bolesti (napríklad lieky) môže napríklad pomôcť pacientom lepšie tolerovať iné liečby (napríklad manipulácie alebo fyzioterapia). Okrem pomoci pri obnove sa fyzická terapia často používa na učenie pacientov o dobrej mechanike tela (ako sú správne techniky zdvíhania), ktoré pomáhajú predchádzať nadmernému opotrebovaniu diskov..

p, blokovanie 17,1,0,0,0 ->

Ak konzervatívna liečba pomáha znižovať bolesť a nepohodlie, pacient môže pokračovať v liečbe. U pacientov, ktorí pociťujú silnú bolesť a veľkú stratu funkcie a nenájdu úľavu pri konzervatívnej liečbe, možno chirurgický zákrok považovať za alternatívu..

p, blokuj citáciu 18,0,0,0,0 ->

Kombinácia nasledujúcich možností konzervatívnej liečby sa môže používať najmenej počas prvých šiestich týždňov nepohodlia a bolesti:

 1. Fyzioterapia, cvičenie a mäkké strečing pomáhajú zmierniť tlak na nervový koreň.
 2. Ľadová a tepelná terapia na zmiernenie bolesti.
 3. Manipulácia (napr. Chiropraktická manipulácia).
 4. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako sú ibuprofén, naproxén alebo inhibítory COX-2, na zmiernenie bolesti..
 5. Narkotické lieky na zmiernenie bolesti.
 6. Steroidy na zníženie zápalu na zmiernenie bolesti.
 7. Epidurálne injekcie na zníženie zápalu na zmiernenie bolesti.
h3 5,0,0,0,0,0 ->

Ošetrenie L4-L5

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku je počiatočným štádiom v boji proti tejto chorobe. V prípadoch, keď sa stav nechty a / alebo nohy nezlepšuje nechirurgickou liečbou alebo v prípade mimoriadnych stavov, možno zvážiť chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba L4-L5

Nechirurgická liečba segmentu pohybu L4-L5 zahŕňa:

 1. Liečba drogami. Lieky na predpis a voľnopredajné lieky sa používajú na zmiernenie bolesti od L4-L5. Spravidla sa najprv skúšajú nesteroidné protizápalové lieky. Na zmiernenie silnejšej bolesti možno použiť opioidy, tramadol a / alebo kortikosteroidy..
 2. Fyzioterapia. Cvičenie a fyzioterapia môžu byť upravené tak, aby boli špecificky zamerané na bolesť spôsobenú pri L4-L5 a dolnej časti chrbta. Tieto procedúry pomáhajú stabilizovať chrbát a udržujú vaše svaly a kĺby v dobrom stave. cvičenie a mäkké úseky pomáhajú zmierniť tlak
 3. Chiropraxe. Chiropraxia bedrovej chrbtice môže pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú pohybom v segmente L4-L5.
 4. Osobná starostlivosť. Aby ste pomohli uzdraviť a / alebo zabrániť zhoršeniu poranenia L4-L5, je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť:
 • opakované ohýbanie chrbtice;
 • náhle náhle pohyby, napríklad skákanie;
 • cvičenia s vysokou intenzitou a vzpieranie.
p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Pri státí, sedení, chôdzi, ležaní a zdvíhaní predmetov z podlahy je dôležité udržiavať správne držanie tela, aby sa udržalo normálne ohnutie chrbtice a minimalizovalo sa zaťaženie chrbtice..

Postupy vstrekovania pre L4-L5

Okrem toho môže zostať aktívny, pravidelne cvičiť, prestať fajčiť a schudnúť u ľudí s nadváhou. Môže tak pomôcť znížiť riziko problémov spojených s L4-L5..

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Rôzne typy injekčných ošetrení môžu pomôcť zmierniť zápal a / alebo zabrániť vstupu bolestivých pulzov L4-L5 do mozgu..

 1. Bedrové epidurálne injekcie steroidov: Steroidy injikované priamo do epidurálneho priestoru chrbtice môžu pomôcť zmierniť zápal a znížiť citlivosť nervových vlákien na bolesť, čím sa generuje menej signálov bolesti. Tieto injekcie sú účinnejšie pri liečbe zápalových príčin bolesti, ako je bolesť z fragmentov herniovaného disku, a sú všeobecne menej účinné pri kompresívnych príčinách bolesti..
 2. Rádiofrekvenčná ablácia: Rádiofrekvenčná ablácia sa môže použiť na liečbu bolesti vyplývajúcej z fazetových kĺbov L4-L5. Časť nervu prenášajúceho bolesť je zahrievaná vysokofrekvenčnou ihlou, aby došlo k tepelnému poškodeniu. V dôsledku tejto lézie nerv nevysiela signály bolesti do mozgu..
p, blokuj citáciu 24,0,0,0,0 ->

Pri vykonávaní injekčných procedúr sa na správne umiestnenie ihly zvyčajne používa fluoroskopické (röntgenové) usmernenie s rádioaktívnym farbivom. Fluoroskopické vedenie pomáha zlepšovať diagnostickú presnosť a znižuje procedurálne riziká.

p, blokuj citáciu 25,0,0,1,0 ->

Injekcie sa môžu tiež použiť na diagnostiku ako selektívna nervová blokáda, aby sa potvrdilo, že nervový koreň je príčinou bolesti nôh, a zvyčajne pomáhajú pred chirurgickým zákrokom..

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Injekčné postupy sa zvyčajne zvažujú po nechirurgických metódach niekoľko týždňov bez úľavy od bolesti. Tieto injekcie môžu predstavovať malé riziko krvácania a / alebo poškodenia nervov v dolnej časti chrbta..

Ošetrenie L5-S1

Faktory ovplyvňujúce segment chrbtice L5-S1 sa zvyčajne liečia nechirurgickými metódami. Ak sa príznaky dolnej časti chrbta a / alebo nôh zhoršia alebo nezlepšia napriek tejto liečbe alebo v prípade urgentných stavov, ako sú nádory alebo syndróm chvosta, môže sa odporučiť chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba L5-S1

Liečba L5-S1 obvykle zahŕňa:

 1. Liečba drogami. Over-the-counter lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zvyčajne najprv zastavia bolesť spôsobenú v L5-S1. Pri silnejšej bolesti sa môžu používať lieky na predpis, ako sú opioidy, tramadol a / alebo kortikosteroidy..
 2. Fyzioterapia. Na odstránenie bolesti spôsobenej pri L5-S1 sa môžu vyvinúť špeciálne cvičenia a fyzioterapia. Tieto ošetrenia pomáhajú stabilizovať chrbát a udržiavajú dobré zdravie svalov a kĺbov pre dlhodobú úľavu a poskytujú prostredie pre hojenie tkaniva dolnej časti chrbta..
 3. Chiropraxe: Manipulácia bedrovej chrbtice s chiropraktickým nastavením môže pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú L5-S1.
 4. Osobná starostlivosť. Miernu až stredne silnú bolesť možno liečiť doma teplom a ľadom. Na zmiernenie bolesti v lumbosakrálnej oblasti sa odporúča zostať aktívny a pokračovať v denných cvičeniach. Aj keď môže odpočinok na lôžku poskytnúť dočasnú úľavu od príznakov, zvyčajne neprispieva k rýchlemu alebo dlhodobému uzdraveniu zo ischias..
p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

Po cvičení môže odvykanie od fajčenia a chudnutie u ľudí s nadváhou pomôcť znížiť riziko problémov spojených s L5-S1.

Postupy vstrekovania pre L5-S1

Injekcie sa môžu považovať za úľavu od bolesti po nechirurgických metódach trvajúcich niekoľko týždňov a pred rozhodnutím o operácii.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

Bežné injekcie L5-S1 zahŕňajú:

 1. Bedrové epidurálne injekcie steroidov. Steroidy vstreknuté priamo do epidurálneho priestoru chrbtice môžu pomôcť zmierniť zápal a znížiť citlivosť nervových vlákien na bolesť, čím sa generuje menej signálov bolesti. Tieto injekcie sú účinnejšie pri liečbe zápalových príčin bolesti, ako je bolesť z fragmentov herniovaného disku, a sú všeobecne menej účinné pri kompresívnych príčinách bolesti..
 2. Rádiofrekvenčná ablácia. Rádiofrekvenčná ablácia sa môže použiť na liečenie bolesti fazetových kĺbov L5-S1. Časť nervu prenášajúceho bolesť je zahrievaná vysokofrekvenčnou ihlou, aby došlo k tepelnému poškodeniu. V dôsledku tejto lézie nerv nevysiela signály bolesti do mozgu..
p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Pri vykonávaní injekčných postupov na správne umiestnenie ihly sa zvyčajne používa fluoroskopické (röntgenové) vedenie. Fluoroskopické navádzanie a kontrastné farbivo zlepšujú diagnostickú presnosť a znižujú procedurálne riziká.

p, blokuj citáciu 33,0,0,0,0 ->

Injekcie môžu byť tiež použité na diagnostiku ako selektívny nervový blok, na potvrdenie nervového koreňa ako príčiny bolesti nôh a môžu byť užitočné ako diagnostický nástroj pred operáciou.

Hernia p, blockquote 34,0,0,0,1 ->

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku je bežnou metódou v boji proti tejto chorobe. To vám umožní ľahko zastaviť bolesť a odstrániť príčinu choroby bez toho, aby ste sa museli uchýliť k operácii.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Športy pomôžu liečiť GERD. Cvičenie nielen urýchli uzdravenie, ale má priaznivý vplyv aj na telo. Keď vezmeme jeden alebo iný fyzikálny komplex, musíte pochopiť, že od záťaže by ste nemali očakávať terapeutický účinok, nie sú schopní eliminovať pálenie záhy - hlavný príznak choroby.
obsahŠtatistické štúdie uskutočnené v Rusku ukázali, že pred niekoľkými desiatkami rokov u žien starších ako tridsaťpäť rokov sa iba u 30 percent vyvinuli maternicové myómy..
Mnoho žien, ktoré majú podozrenie na panenské myómy maternice, hľadá odpovede na otázky - čo je to? Prečo presne ja? Je možné otehotnieť? Môžem porodiť maternicový myóm?
Skupina drog, akcia fondovPríklady liečiv