loader

Hlavná

Liečba

Žovinná hernia u žien

Inguinálna hernia u žien je patologickým výstupkom niektorých vnútorných orgánov mimo prednej steny brucha cez trieslovinový kanál..

Živé hernie u žien sa takmer vždy získavajú. Sú jednostranné aj bilaterálne. Slučky hrubého alebo tenkého čreva, omentum, vaječníky, močový mechúr, vajcovody môžu preniknúť do herniálneho vaku.

Inguinálny kanál je párový anatomický útvar, ktorý je medzerou od 4 do 6 cm dlhý a ktorý je umiestnený v dolnej časti inguinálnej oblasti vľavo a vpravo. U žien prechádza kruhový väz maternice a u mužov spermatická šnúra. Steny inguinálneho kanála sú tvorené aponeurózou vonkajších šikmých brušných svalov, priečnou fasciou, vláknami priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha, slabinou triesloviny. U žien je priemer inguinálneho kanála menší ako u mužov. Okrem toho je aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha silnejšia a vlákna spojivového tkaniva, ktoré ohraničujú vonkajší kruh trieslovinového kanálika, sú pevnejšie vzájomne prepletené ako u mužov. Preto sú u žien ingvinálne kýly zriedkavé.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavnými príčinami vzniku slabinovej hernie u žien sú stavy vedúce k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, v prítomnosti svalovej slabosti, ktoré tvoria vonkajší kruh ingvinálneho kanála. Tieto podmienky zahŕňajú:

 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, vzpieranie, tlačové cvičenia);
 • chronická zápcha;
 • opakované tehotenstvo;
 • silné narodenie (veľký plod, pri panvovej prezentácii);
 • nadváhou;
 • choroby bronchopulmonálneho systému sprevádzané chronickým kašľom.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko slabinovej prietrže u žien, patria:

 • prudká zmena telesnej hmotnosti;
 • vrodená svalová slabosť;
 • fyzická nečinnosť;
 • častý plač a plač v detstve;
 • dedičná predispozícia.

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u žien je jej chirurgické odstránenie.

Formy choroby

Inguinálne kýly u žien sú iba priame, kvôli absencii spermatickej šnúry v ženskom trieslovom kanáli.

Hrudný výčnelok môže byť korigovateľný (v polohe na chrbte, jeho veľkosť sa zmenšuje alebo úplne zmizne) a je možné ho zredukovať.

Pri stláčaní herniálneho vaku v oblasti hernálnej brány sa u žien vyvinie obmedzená ingvinálna prietrž.

Obzvlášť nebezpečné sú kĺzavé trieslové kýly. Sú tvorené viscerálnymi a parietálnymi peritoneálnymi listami a sú náchylné na časté porušenia.

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u žien je výskyt charakteristického výbežku podobného nádoru v oblasti slabín. Jeho veľkosti sa môžu líšiť a žiadnym spôsobom neovplyvňujú riziko porušenia. Malé kýly zvyčajne v náchylnej polohe a v uvoľnenom stave sa spontánne opravujú a keď sú napäté, objavujú sa znova..

Znaky ingvinálnej prietrže u žien tiež závisia od toho, v akom štádiu je choroba. S počiatočnou prietržou nie je stanovená objemová tvorba v slabinách, bolesť chýba. Ochorenie sa prejavuje iba v tom, že u niektorých pacientov, pod vplyvom intenzívnej fyzickej námahy v trieslovine, sa objavuje pocit ťažkosti, nepohodlia.

S formovanou slabinou prietrže u žien sa príznaky stávajú výraznejšími. V oblasti inguinálneho záhybu alebo v oblasti pyskovitej pysky sa objaví výbežok podobný nádoru. Bolesť sa časom objavuje, ich intenzita sa zvyšuje, stávajú sa trvalými a nezmiznú ani po dlhom odpočinku, čo významne znižuje schopnosť pracovať. Významné množstvo herniálnych výčnelkov spôsobuje značné nepohodlie pri pohybe, pri vykonávaní normálnej dennej práce.

Ostatné príznaky slabinovej prietrže u žien sú do značnej miery určené tým, ktoré orgány vyplnia herniálny vak. Pri výstupe z trieslového kanála maternice, vajcovodov alebo vaječníkov sa ženy sťažujú na bolesť v spodnom bruchu, ktorá vyžaruje do krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Charakteristické zvýšenie intenzity bolesti v dňoch menštruačného krvácania.

Výstup slučky hrubého čreva do hernálneho vaku je klinicky sprevádzaný plynatosťou, črevnou kolikou, chronickou zápchou..

Pri posuvnej ingvinálnej prietrži vstupuje stena močového mechúra a niekedy aj močovod často do herniálneho vaku. V tomto prípade sa dysurické poruchy (časté, bolestivé močenie) stávajú príznakmi slabinovej prietrže u žien.

Ak dôjde k porušeniu priľahlej kýly, u žien sa vyskytnú príznaky akútneho brucha:

 • ostré bolesti v dolnej časti brucha;
 • silná nevoľnosť, opakované vracanie;
 • oneskorené vypúšťanie plynov a výkalov;
 • silné svalové napätie prednej brušnej steny ochrannej povahy (doskové brucho);
 • pozitívny príznak Shchetkin - Blumberg, čo naznačuje podráždenie pobrušnice.

Inguinálne kýly u žien sú iba priame, kvôli absencii spermatickej šnúry v ženskom trieslovom kanáli.

diagnostika

Diagnóza inguinálnej hernie u žien zvyčajne nie je zložitá a je založená na charakteristických klinických príznakoch choroby (prítomnosť nádorovej formácie v inguinálnej oblasti v kombinácii so syndrómom bolesti určitej lokalizácie), ako aj na údajoch z inštrumentálneho vyšetrenia vrátane:

 • ultrazvuk brušnej dutiny, malá panva (močový mechúr, maternica, vaječníky);
 • herniografia - röntgenová metóda na vyšetrenie herniového vaku pomocou injekcie kontrastného média;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva po jeho naplnení báriovým kontrastom;
 • cystoskopia - endoskopická metóda, ktorá umožňuje vyšetriť vnútorný povrch močového mechúra.

Liečba slabiny prietrže u žien

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u žien je jej chirurgické odstránenie. Odporúča sa vykonať operáciu plánovaným spôsobom pred vývojom porušení a komplikácií. Konzervatívna taktika je možná iba vtedy, ak existujú kontraindikácie pre plánovaný zásah (tehotenstvo, vek, prítomnosť závažných sprievodných ochorení). V takom prípade sa pacientom odporúča:

 • obmedziť úroveň fyzickej aktivity;
 • nosiť obväz systematicky.

Bandáž je vybraná chirurgom individuálne. Mali by ste ho nosiť ráno, bez toho, aby ste vstali z postele, a uistite sa, že tesniace výstupky sú umiestnené presne nad herniálnym výstupkom. Bandáž pravidelne umývajte neutrálnym čistiacim prostriedkom. Nosenie bandáže nelieči chorobu, jej účelom je zastaviť progresiu prietrže, znížiť riziko porušenia. Ak u žien stále dochádza k porušeniu inguinálnej prietrže, potom je jediným spôsobom liečby chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva podľa vitálnych (životne dôležitých) indikácií.

Druhy operácií pri slabinovej prietrži u žien

V súčasnosti sa na odstránenie slabinovej prietrže žien používajú nasledujúce chirurgické metódy:

 1. Napätie (klasická) hernioplastika. Uzavretie brány prietrže je kvôli kontrakcii svalových oblastí, fascie. Táto technika sa v súčasnosti používa veľmi zriedka a iba s malými hernálnymi výčnelkami, pretože relapsy sú často časté. Okrem toho môžu byť v oblasti zúžených tkanív pozorované poruchy obehu s rôznym stupňom závažnosti..
 2. Laparoskopická hernioplastika. Zákrok sa vykonáva pomocou moderného endoskopického zariadenia pomocou malého rezu (nie viac ako 1 cm) v brušnej dutine. Hlavnými výhodami tejto operácie pri slabinovej prietrži u žien sú nízka trauma mäkkých tkanív, nízka strata krvi, nízke riziko komplikácií a krátke rehabilitačné obdobie..
 3. Ľahká hernioplastika. Táto technika zahŕňa uzavretie prietrže bránkou pomocou špeciálnej sieťovej protézy. Spojivové tkanivové vlákna následne vyrastú cez svoje bunky a spoľahlivo uzavrú lúmen trieslového kanálika. Hlavnou výhodou tejto operácie je nízka miera opakovania. Nevýhodou však je, že protéza z oka je pre telo materiálnym mimozemšťanom a u malého počtu pacientov je odmietnutá..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

V pooperačnom období sa predpisuje antibiotická liečba, aby sa zabránilo infekčným zápalovým komplikáciám. Jeho trvanie je určené chirurgom na základe charakteristík choroby, stavu pacienta a typu chirurgického zákroku..

Laparoskopická operácia inguinálnej hernie u žien sa často vykonáva ambulantne a pacient môže opustiť kliniku v ten istý deň. V ostatných prípadoch je doba hospitalizácie 7-14 dní..

V pooperačnom období sa odporúčajú fyzioterapeutické cvičenia a diétna strava, medzi ktoré patria ľahko stráviteľné jedlá bohaté na vitamíny a minerály..

Možné následky a komplikácie

Komplikácie inguinálnej prietrže u žien sa môžu vyvinúť, ak budú porušené. Tie obsahujú:

 • nekróza orgánov vstupujúcich do herniálneho vaku (vaječník, črevná slučka, stena močového mechúra);
 • peritonitídy;
 • coprostasis;
 • črevná obštrukcia.

Pravdepodobnosť opätovného výskytu slabinovej prietrže u žien je približne 10%. K recidívam najčastejšie dochádza po vykonaní klasickej hernioplastiky..

Fyzikálna terapia pri slabinovej prietrži u žien

Niektoré ženy veria, že pravidelné cvičenie im pomôže vybudovať abs a zbaviť sa slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku. Toto stanovisko je v skutočnosti nesprávne. Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť výlučne operáciou. Intenzívna fyzická aktivita navyše ohrozuje porušenie ingvinálnej prietrže a rozvoj život ohrozujúcich komplikácií..

Fyzioterapeutické cvičenia môžu byť účinné iba ako metóda prevencie rozvoja choroby (v prítomnosti dedičnej predispozície, ale skôr, ako sa objavia prvé príznaky choroby), ako aj jej opakovaného výskytu v budúcnosti. Po oprave kýly by sa s liečebným cvičením malo začať so súhlasom ošetrujúceho lekára. Výber cvikov a kontrolu ich správnej realizácie vykonáva inštruktor cvičebnej terapie. Keď pacient zvládne techniku ​​každého cvičenia, môže to urobiť sama doma..

Pravdepodobnosť opätovného výskytu slabinovej prietrže u žien je približne 10%. K recidívam najčastejšie dochádza po vykonaní klasickej hernioplastiky..

predpoveď

S včasným odhalením slabinovej prietrže a jej odstránením je prognóza priaznivá. Pracovná kapacita ženy sa v krátkom čase úplne obnoví.

Pri porušení herniálneho obsahu a komplikáciách sa prognóza výrazne zhoršuje. S rozvojom difúznej peritonitídy je to najzávažnejšie, miera úmrtnosti je v tomto prípade podľa rôznych autorov od 5 do 20%.

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie tvorby slabinovej prietrže u žien sú:

 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti (index telesnej hmotnosti v rozmedzí 18,5 - 24,99);
 • predchádzanie poraneniam v ingvinálnej oblasti;
 • nosiť špeciálnu bandáž počas tehotenstva a po pôrode;
 • pri praktizovaní vzpierania žien povinné používanie špeciálnych ochranných obväzov;
 • včasná a aktívna liečba respiračných chorôb spojených s kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy.

Žovinná hernia u žien

Inguinálna hernia u žien: príznaky a možnosti liečby
Inguinálna hernia je choroba, pri ktorej sa brušný výčnelok do trieslovinového kanálika rozširuje za brušnú stenu, pričom sa udržuje integrita krycej membrány. Z vonkajšej strany hernia vyzerá ako sférický opuch v oblasti slabín.

Táto patológia pre ženy je skôr výnimkou ako pravidlom, pretože asi 90% ľudí s touto chorobou sú muži. Ženské telo má množstvo funkcií, ktoré ho chránia pred herniou. Predovšetkým je to malá inguinálna medzera - otvorenie inguinálneho kanála u žien je omnoho užšie ako u mužov. Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu je omnoho silnejšia a zväzky kolagénových vlákien, ktoré obmedzujú povrchový trieslový kruh, sú hustejšie koncentrované..

Okrem toho u žien v trieslovine neexistuje spermatická šnúra (mimochodom, práve kvôli jeho neprítomnosti, predstavitelia slabšieho pohlavia nikdy nemajú šikmé trieslové kýly), čo oslabuje odolnosť steny voči tlaku zvnútra. U žien sa však stále vyskytujú inginy hernie.

Čo to je?

Inguinálna hernia u žien je únikom vnútorných orgánov cez trieslovinový kanál smerom von. Prenikanie nastáva cez prirodzené otvory ingvinálneho kanála. Akýkoľvek orgán umiestnený v peritoneálnej dutine môže byť v herniálnom vaku.

Kýla je častejšie predstavovaná tenkým črevom alebo omentom. Ovary, maternica a jej trubice, hrubé črevo a slezina sa nachádzajú v herniálnom vaku trochu menej často. Stáva sa, že žalúdok a žlčník tvoria prietrž.

Príčiny prietrže

Za patologický proces sa považuje hnačka. K vyčnievaniu vnútorných orgánov dochádza z niekoľkých dôvodov..

 • dlhodobé zvracanie
 • komplikácie počas pôrodu;
 • poranenia brucha;
 • zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny;
 • ťažký kašeľ, pretrvávajúci dlho;
 • práce súvisiace so zdvíhaním závaží;
 • nadváha.
 • genetická predispozícia;
 • slabý svalový systém kvôli vrodeným vlastnostiam tela;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • krehká stavba tela.

Vek tiež ovplyvňuje výskyt patológie. V ľudskom živote sú dve obdobia, keď sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia:

 • 1. stupeň - vek od 12 do 24 mesiacov;
 • Etapa 2 - vek nad 40 rokov.

Intuitívna prietrž sa v detskom veku objavuje kvôli vrodeným vlastnostiam pohybového aparátu. Príčiny kýly v neskoršom veku sú produkčné faktory.

klasifikácia

Ženská hernia sa u žien klasifikuje podľa dvoch kritérií. Toto je lokalizácia herniového vaku, ako aj stupeň kontrakcie prietrže. Rozlišuje sa aj tvorba vrecka vľavo alebo vpravo. Zriedka sa vyskytol bilaterálny typ.

V závislosti od miesta sa rozlišujú tieto typy:

 1. Priamy - výčnelok sa vyskytuje vnútorným inguinálnym otvorom (interná inguinálna fossa).
 2. Šikmé - obsah vaku vystupuje cez vonkajšiu trieslovinu. Tento druh je najbežnejší..
 3. Vonkajšie subvesikálne - tu vystupuje vak cez suprasubickú fosíliu.

Podľa stupňa ovládateľnosti herniového vaku sa rozlišujú hernie, ktoré sa dajú ľahko opraviť (to sa dá dosiahnuť umiestnením v ľahu), ako aj silne regulované hernie. Pre pacienta je ťažké vyrovnať hernálny vak, aj keď leží.

príznaky

Výstupok môže mať rôzne veľkosti - od sotva pozorovateľnej po veľmi veľkú formáciu, čo spôsobuje nepríjemnosti pri chôdzi. Veľkosť výčnelku má malý vplyv na intenzitu bolesti a riziko vzniku porušenia. Pri nekomplikovaných formáciách malej veľkosti dochádza k vyčnievaniu v stojacej polohe a pri tlaku brušného lisu a pri relaxácii a ľahnutí sa prietrž spontánne zapadá.

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú bolesť a prítomnosť objemnej hmoty v slabinách. Závažnosť príznakov závisí od štádia prietrže (začiatok alebo vznik):

tvorilPočiatočná kýla
Pacienti predkladajú jasné sťažnosti, že lekár akejkoľvek špecializácie môže ľahko diagnostikovať diagnózu.Hodnotenie symptómov u žien je nejasné a najčastejšie sa vyskytuje opis periodického nepohodlia.
Bolesť sa postupne stáva intenzívnejšou, zaznamenávajú sa v pokoji alebo pacienty neustále mučia - niekedy sa zosilňujú alebo niekedy upokojujú..Bolesť v ingvinálnej oblasti je neprítomná alebo mierne znepokojuje ženy, ktoré vznikajú iba z času na čas (s intenzívnou fyzickou námahou, po dlhom pobyte v stoji).
Objemová formácia v slabinách vo forme výčnelku v ingvinálnom záhybe nad pubou v oblasti labia majora.Počas externého vyšetrenia nie sú stanovené žiadne objemové útvary.

Príznaky slabinovej prietrže u žien tiež závisia od toho, ktorý orgán opúšťa trieslovinový kanál. Takže s výstupom slučiek z hrubého čreva sa vyvíja chronická zápcha a s výstupom z vaječníkov, vajcovodov alebo maternice sú ženy znepokojené bolesťami v dolnej časti brucha, siahajúcimi až k spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti, ktorá sa počas menštruácie prudko zvyšuje. [Adsenom]

Pruh

Porušenie sa považuje za najnebezpečnejšiu komplikáciu. Pod vplyvom určitých dôvodov je pri bráne kýly porušený obsah vaku. Tento proces vedie k poruchám krvného obehu a smrti zdravých tkanív..

Medzi príznaky porušenia patria:

 • silná bolesť;
 • neschopnosť narovnať obsah vaku;
 • pri porušení maternice môže bolesť spôsobiť stratu vedomia;
 • nevoľnosť, nevoľnosť, zvracanie;
 • často teplota stúpa.

Ak zistíte takéto príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Včasná reakcia a kvalifikovaná lekárska pomoc pomôžu v budúcnosti zabrániť vážnym následkom..

Ako vyzerá ženská kýla u žien: fotografie

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u žien.

diagnostika

Na recepcii gynekológ alebo chirurg vykoná externé vyšetrenie a prehmatanie a tiež sa pokúsi napraviť kýlu. Zhromaždí úplnú históriu, ktorá umožní zistiť, čo viedlo k vývoju choroby.

Na presnú diagnózu bude pacientovi s podozrením na ingvinálnu kýlu pridelená jedna alebo viac ďalších štúdií, ako napríklad:

 1. Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny, vrátane herniálneho výčnelku. To je nevyhnutné na stanovenie obsahu herniálneho vaku..
 2. Herniografia je röntgenová metóda, ktorá pomáha vidieť progresiu herniálneho kanála a zistiť, aké orgány v ňom sú..
 3. Irrigoskopia je ďalšou rádiologickou technikou. Pri jeho použití sa kontrast používa na určenie polohy čreva.
 4. Dvojstranný výskum. Diagnostická metóda ručným vyšetrením vagíny a čriev je nevyhnutná, ak sa chorá žena dostane do herniálneho vaku pohlavných orgánov..

Liečba bez chirurgického zákroku

Najskôr venujte osobitnú pozornosť neúčinnosti liečby konzervatívnymi metódami! Cvičenia s herniou, fyzioterapia, obklady, obväzy a ďalšie metódy môžu stav dočasne zmierniť, ale pacienta nelieči.!

Premárnený čas môže viesť k komplikáciám, ktoré sa uvedú neskôr v texte. A ak umbilikálna prietrž môže „prejsť“ sama o sebe, potom toto číslo nebude fungovať s trieslovinou - v každom prípade bude pacient potrebovať chirurgický zákrok.

Pamätajte, že dnes je veľká väčšina ochorení dokonale liečená, ale iba pod podmienkou, že pacient k liečbe pristupuje správne a zodpovedne! [Adsen2]

Ako liečiť slabinovú prietrž?

Hlavné pravidlo liečby slabinovej prietrže u žien: chirurgia je jedinou účinnou metódou. Cvičenie, fyzioterapia, obklady, obväzy, ako aj mnohé iné anti-vedecké metódy nie sú schopné liečiť týmto ochorením.

 1. Ťahová hernioplastika. Metóda je založená na zvyčajnom zúžení tkanív a ich zošívaní v mieste brány prietrže. Je to jedna z najvýhodnejších, najjednoduchších a najstarších metód. V modernej medicíne sa táto metóda používa zriedka, pretože jej hlavnou nevýhodou je výrazná jazva, dlhá regenerácia, časté relapsy..
 2. Ľahká hernioplastika. Metóda je založená na spevnení steny trieslového kanálika syntetickými materiálmi. Jedna z variácií - prevádzka Lichtenštajnska - sa stala najbežnejšou na väčšine ruských kliník. Sieťová protéza sa prišije k aponeuróze. Svaly nie sú zranené a neprítomnosť napätia znižuje riziko recidívy na minimum. Moderné polypropylénové siete nie sú alergény, nerozlišujú sa a takmer nikdy nespôsobujú infekciu. Zároveň sa pokračuje v hľadaní „ideálneho“ materiálu pre protetiku. Hemming steny je možný otvoreným a laparoskopickým prístupom. Posledne menovaný má výhody v podobe nízkej invazivity a minimálnej kozmetickej chyby. Mnohí skúsení chirurgovia však radšej pracujú prostredníctvom otvorených rezov, pričom ich považujú za účinnejších a bezpečnejších. Navyše, laparoskopický prístup nevyhnutne vyžaduje celkovú anestéziu..
 3. Extraperitoneálna endovidoskopická hernioplastika. Hlavným rysom tejto metódy je extraperitoneálny prístup počas operácie. Protéza sa umiestni pod kožu bez ovplyvnenia pobrušnice. Hlavnou výhodou tohto spôsobu je neprítomnosť adhézií v brušnej dutine. Hlavnou nevýhodou je obtiažnosť výkonu. Táto metóda v skutočnosti nepredstavuje úsek. Z dôvodu anatomických rysov vyžaduje liečenie inguinálnej prietrže u ženy menej úsilia a času. Preto je počet neúspešných operácií malý..
 4. Extraabdominálna endovidoskopická hernioplastika. Tento typ chirurgického zákroku je akýmsi spôsobom bez napätia. Jeho hlavným charakteristickým znakom je inštalácia protézy cez pobrušnicu, to znamená, že prístup k manipuláciám sa vykonáva mimo pobrušnice. Protéza je v tomto prípade umiestnená priamo pod kožou. Táto metóda sa v budúcnosti vyhýba tvorbe adhézií, je však dosť ťažké ju uskutočniť. Vzhľadom na to, že anatomické vlastnosti štruktúry ženského tela nevyžadujú veľa času a úsilia v súvislosti s liečbou trieslovej kýly, je počet neúspešných operácií minimálny..

Liečba slabinovej prietrže u žien vyžaduje menej času a úsilia v dôsledku anatomických znakov. Preto je počet neúspešných operácií tiež malý..

[spoiler title = 'Laparoskopická sieťová operácia: fotografia' style = 'default' collapse_link = 'true' '] / / spoiler]

Pooperačné zotavenie

Pracovná neschopnosť pacienta závisí od typu chirurgického zákroku. Pri otvorenej operácii sa doba zotavenia predlžuje, pri laparoskopii sa manipulácia vykonáva takmer ambulantne. Moderné metódy prevádzky sú celkom bezpečné a menej traumatické..

Pacientom sú občas predpísané lieky na úľavu od bolesti. Lekár tiež dáva individuálne odporúčania týkajúce sa návratu k fyzickej práci. Posilnenie brušných svalov je veľmi dôležité na prevenciu relapsov, ale začatie cvičenia bezprostredne po hernioplastike je neprijateľné. Nosenie pooperačného obväzu s inguinálnou kýlou sa nevyžaduje, hoci je to možné na žiadosť pacienta.

Komplikácie po operácii

Pri chirurgických zákrokoch sú možné komplikácie a hernioplastika nie je výnimkou. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie rán, zníženie črevnej motility až do úplnej inhibície a rozvoj problémov pri práci srdca a pľúc. To platí najmä pre pacientov trpiacich chronickými chorobami. Komplikácie spôsobené herniovým výčnelkom sú však oveľa bežnejšie, napríklad po jeho porušení črevá často umrú. Preto je dôležité nájsť skutočne profesionálneho chirurga a okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Operácia niekedy problém nevyrieši navždy. K recidíve prietrže dochádza aj po jej včasnom odstránení vysoko kvalifikovaným profesionálnym chirurgom.

Príčina opakovaného výčnelku môže slúžiť:

 1. Lekárska chyba.
 2. Infekcie po zákroku.
 3. Ťažká fyzická práca.
 4. Anatomické rysy spojené so slabým tkanivom inguinálnej zóny.
 5. Chronické ochorenia čriev a dýchacích ciest.

Je pomerne ťažké eliminovať relapsujúci výčnelok, takže lekári sa snažia použiť metódu, ktorá sa pri prvej operácii nepoužila..

predpoveď

S včasným odhalením slabinovej prietrže a jej odstránením je prognóza priaznivá. Pracovná kapacita ženy sa v krátkom čase úplne obnoví.

Pri porušení herniálneho obsahu a komplikáciách sa prognóza výrazne zhoršuje. S rozvojom difúznej peritonitídy je to najzávažnejšie, miera úmrtnosti je v tomto prípade podľa rôznych autorov od 5 do 20%.

prietrže

Kýla je choroba charakterizovaná uvoľňovaním orgánov a tkanív z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, patologickými otvormi pri súčasnom zachovaní integrity kože. Predisponujúcimi faktormi sú dedičnosť, obezita, podvýživa, tehotenstvo, riedenie spojivového tkaniva v starobe a ďalšie príčiny. Jedinou účinnou liečbou hernie je chirurgický zákrok - hernioplastika.

Kýlová štruktúra

V zložení kýly sa dajú rozlíšiť 4 hlavné zložky:

 1. Hernálny vak je vonkajšia vrstva pobrušnice, ktorá obklopuje orgán a prechádza spolu s ním za hranice dutiny. Taška sa skladá z troch segmentov: krku, tela a dna. Krk sa nachádza pri bráne prietrže a zvyšné časti vyčnievajú z dutiny.
 2. Obsah kýly sa pohybuje, keď sú namáhané orgány, ktoré vyčnievajú do prietrže.
 3. Kýlová brána je diera (slabé miesto) v stene, z ktorej začína prietrž. Prírodné otvory sú trieslovinový kanál a pupočníkový prsteň. Patologické dierky zahŕňajú femorálny kanál tvorený prietržom.
 4. Herniové membrány sú tkanivá, ktoré pokrývajú prietrž z vonkajšej strany. Štruktúra membrán závisí od miesta prietrže.

Pri vykonávaní operácie prietrže sa musia zohľadniť vlastnosti lokalizácie a štruktúry každého prvku prietrže.

Druhy kýly

Kýly sa klasifikujú podľa rôznych kritérií. Napríklad sú vrodené a nadobudnuté, opraviteľné, nezredukovateľné, slobodné a poškodené. Podľa štádia vývoja prietrže sú počiatočné, kanálové a úplné.

Z anatomického hľadiska sú kýly rozdelené na vnútorné a vonkajšie. Vonkajšie (hernie prednej brušnej steny) tvoria až 75% všetkých prípadov, z ktorých až 80% je vo trieslovom kanáli, iné v bielej línii brucha a femorálneho kanála. Najbežnejšie typy kýly sú opísané nižšie..

Inguinálna kýla

Kvôli rozdielom v štruktúre inguinálneho kanála (krátke, široké a slabo chránené svalovým korzetom) sa u mužov častejšie vyskytujú inginy kýly ako u žien. V závislosti od miesta vzniku a priebehu kanála sa prietrže delia na šikmé, priame, intraparietálne, perineálne, kĺzavé a kombinované.

Nekomplikovaná inguinálna prietrž sa prejavuje opuchom v inguinálnej oblasti, ktorý sa zvyšuje s namáhaním, kašľom, kýchaním. Možná bolesť v dolnej časti brucha s ožarovaním v dolnej časti chrbta, krížovej kosti, miešku, zhoršenej stolici a močení. Prstové vyšetrenie prietrže hernia umožňuje určiť typ prietrže. Dodatočná diagnostika sa vykonáva pomocou ultrazvuku, röntgenového žiarenia, laboratórnych testov.

Femorálna prietrž

Tento typ prietrže je častejšie diagnostikovaný u žien kvôli štrukturálnym vlastnostiam panvy. Jeho bránou je femorálny prsteň, ktorý má zložitú anatomickú štruktúru a je vyplnený tukovým tkanivom. Obsah kýly - črevá a omentum.

Charakteristickým prejavom femorálnej prietrže je výčnelok tesne pod trieslovým väzom. Pacienti majú bolesti v slabinách, ktoré sa im dávajú na nohu, a príznaky dyspepsie.

Na diagnostiku sa vykonáva palpácia vydutia, ultrazvuk prietrže a brušných orgánov, irigoskopia a laboratórne testy..

Biela línia prietrže

Defekt v bielej línii brucha sa najčastejšie tvorí nad pupkom, menej často blízko pupka alebo pod pupkom. Obsahy prietrže sú omentum a slučky tenkého čreva. U týchto pacientov sa často diagnostikuje diastáza (divergencia svalov rekta abdominis)..

Príznaky takejto kýly sú podobné príznakom chorôb orgánov gastrointestinálneho traktu (pálenie záhy, poruchy stolice, grganie a iné). Preto je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenie na presnú diagnostiku..

Pupočná a pupočná kýla

Umbilikálna a pupočná kýla je defekt v pupočnom kruhu a časti bielej línie brucha okolo neho, v ktorej črevá, veľké omentum vyčnievajú za brušnú dutinu..

Toto je sprevádzané nevoľnosťou, bolesťou brucha, ktorá sa zosilňuje kašľom, namáhaním a viditeľnou expanziou pupočníka..

Ventrálna prietrž

Tieto kýly sa vyskytujú v mieste jaziev, ktoré sa vytvorili po operáciách na brušných orgánoch. Zápalové zmeny v rane, diabetes mellitus, nedodržiavanie pooperačného režimu atď. Prispievajú k zlyhaniu švov. Najčastejšie v herniálnom vaku sú slučky tenkého čreva a omentum.

Ventrálna kýla sa vyznačuje výskytom okrúhleho výčnelku v oblasti pooperačnej rany, ktorý sa zvyšuje s napätím, kašľom. Týchto pacientov môžu tiež narušiť poruchy stolice a bolesti brucha. Nebezpečenstvo týchto hernií spočíva v tom, že pri ich porušení sa fenomény peritonitídy rýchlo zvyšujú, čo môže viesť k úmrtiu.

Spigelia hernia

Kýla línie Spigel je defekt v anterolaterálnej oblasti brušnej steny, pri ktorom vnútorné orgány brucha opúšťajú defekt svalovej aponeurotickej vrstvy. Vyskytuje sa v dôsledku zranení v tejto oblasti, nadváhy atď..

Klinicky charakterizovaný výskytom objemového útvaru na prednom alebo bočnom povrchu brucha. Zároveň je pacient znepokojený bolesťou pri výčnelku, poruchami stolice, plynatosťou. Takáto prietrž je často komplikovaná nárazmi, ktoré môžu viesť k obštrukcii čriev, peritonitíde a dokonca k smrti..

Diastáza svalov rekta brucha

Divergencia rekta abdominis je stav charakterizovaný zvýšením vzdialenosti medzi okrajmi svalov rekta o viac ako 2 cm. Tento stav je fyziologický u žien v neskorom tehotenstve a môže sa vyriešiť do jedného roka po pôrode..

Pri takýchto chybách sa dostávajú do popredia ťažkosti pri fyzickej práci, pri ktorej je potrebné napnúť svaly tlače. Diastáza je tiež sprevádzaná nevoľnosťou a trávením..

Hernia Komplikácie

Neskoro diagnostikované a neliečené kýly zvyšujú riziko nasledujúcich komplikácií:

 1. Poranenie prietrže. Orgány vnútri herniálneho vaku sú vystavené nadmernej kompresii a vyskytujú sa u nich závažné poruchy obehového systému. Napríklad táto komplikácia sa často vyskytuje pri femorálnej prietrži. Spočiatku sa objavia príznaky črevnej obštrukcie. Potom, po 2-8 hodinách od momentu porušenia, nastane nekróza črevných slučiek. Ak sa nelieči, peritonitída začína po 8-10 hodinách. V prípade núdze sa lieči iba rýchlo. Veľmi vysoká pravdepodobnosť úmrtia.
 2. Nevhodnosť prietrže. V hernálnom vaku je jeho obsah (orgány) neustále umiestnený, ale krvný obeh nie je narušený. Hlavnou príčinou neredukovateľnosti je tvorba zrastov s už existujúcimi kýlami, ktoré držia orgány vo vrecku. Zaoberá sa to okamžite.
 3. Coprostasis. Vyvíja sa, keď hrubé črevo vstúpi do herniálneho vaku, čím sa zhoršuje jeho pohyblivosť. Liečba je zameraná na normalizáciu priechodu stolice črevami. Použila sa klystírka a strava.
 4. Zápal herniového vaku alebo prietrže. Vážna komplikácia s vysokým rizikom peritonitídy a smrti. Liečba - pohotovostná chirurgia.

Liečba prietrže

Jedinou účinnou liečbou prietrže je chirurgia. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa nenašli žiadne ďalšie účinnejšie metódy a samoliečenie nie je možné. Chirurgia sa odporúča čo najskôr, aby sa predišlo vážnym komplikáciám..

Typ anestézie závisí od rozsahu operácie. Používa sa lokálna, epidurálna, kondukčná anestézia a celková anestézia. V súčasnosti existuje veľa možností na odstránenie kýly, vrátane minimálne invazívnej laparoskopickej hernie. V každom prípade je metóda prietrže kýly zvolená individuálne. Po operácii je dôležité obmedziť fyzickú aktivitu na tri mesiace.

Kde môže byť hernia u žien

Hrudné útvary brucha sa často vyskytujú v chirurgickej praxi. Okrem zreteľnej kozmetickej chyby môžu viesť k závažným komplikáciám, ktoré si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok. Niektoré z nich sú náchylné na recidívu, takže pacient musí zmeniť svoj obvyklý životný štýl a neustále sa riadiť odporúčaniami lekára.

Čo je prietrž brucha?

Výstup vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy cez existujúce otvory mimo jeho anatomickej zóny pod spoločným vonkajším celkovým číslom alebo v inej oblasti sa nazýva kýla brucha. Na rozdiel od prolapsu (prolaps) a udalosti (depresurizácia), herniálny výčnelok nevyhnutne pozostáva z troch zložiek:

 1. Brána (výstupný bod).
 2. Taška (časť pobrušnice).
 3. Obsah (vnútorné orgány a štruktúry).

Najčastejšie v herniálnom vaku sú slučky čreva a veľký omentum.

klasifikácia

Ak chcete zistiť, aké sú hernie, klasifikácia pomôže:

 • podľa pôvodu - vrodené a získané;
 • prítomnosťou komplikácií - voľný, chronicky komplikovaný (ireducibilný) a akútne komplikovaný (uškrtený, zapálený atď.);
 • v mieste brány prietrže - pupočnej, pupočnej, ingvinálnej, femorálnej, bielej línie brucha, perineálnej, bedrovej, obštrukčnej, ischiadickej, lopatkovej čiary;
 • podľa štruktúry - jednokomorové a viackomorové;
 • podľa počtu - jeden a početný.

Iba lekár dokáže presne určiť typ brušnej prietrže.

vonkajšie

Kýly, ktoré vyjdú spolu s parietálnou vrstvou pobrušnice, ako aj cez „slabé miesta“ vo vrstve svalovo-šľachy brušných stien a panvového dna, sa označujú aj ako vonkajšie. Herniové brány sa môžu vytvárať v oblasti prírodných anatomických oblastí (femorálny krúžok, Petitov trojuholník a iné) alebo v oblastiach, ktoré boli nepriaznivo ovplyvnené (po operáciách, zraneniach, určitých chorobách).

domáci

Tento typ brušnej prietrže sa vyznačuje vnútorným umiestnením. Patológia je lokalizovaná vo vreckách (záhyboch) brušnej alebo hrudnej dutiny, prenikajú anatomickými alebo získanými defektmi v bránici..

vrodený

Počas prenatálneho obdobia je brušná stena brucha z rôznych dôvodov nedostatočne rozvinutá alebo sa tvoria jej anomálie. To sa stáva základom pre vznik patológie..

akvizícia

Tento typ brušnej prietrže sa vytvára v procese ľudského života. Pod vplyvom mnohých faktorov sa najprv objaví herniálny vak. Potom pod vplyvom zvýšeného tlaku v brušnej dutine vstupujú do nej vnútorné štruktúry a orgány, ktoré idú von.

komplikované

Nebezpečenstvo choroby, ako je napríklad brušná prietrž (najmä neredukovateľná), je to, že môže náhle viesť k závažným komplikáciám:

 • konečná nekontrolovateľnosť;
 • zápal, ktorého "zdrojom" môžu byť interné alebo externé infekčné agens;
 • porušenie;
 • coprostasis;
 • poškodenie obsahu prietrže (prasknutie orgánu, krvácanie z poškodenej cievy atď.).

Akékoľvek zhoršenie prietrže brucha je dôvodom pre naliehavú potrebu vyhľadať lekársku pomoc.

Nekomplikovaný

Kýla bez komplikácií je choroba, ktorá si vyžaduje dynamické sledovanie a liečbu chirurgom. Malo by sa pamätať na to, že môže kedykoľvek zmeniť svoj status a stať sa komplikovaným patológiou.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od anatomického umiestnenia sa rozlišujú typické (časté) typy brušných hernií a zriedkavých foriem. Vyskytuje sa prevažne prietrž:

Všetky ostatné prietrže brucha nie sú viac ako 1%. Ženské a umbilické možnosti sú charakteristické pre ženské pohlavie, inguinálnu lokalizáciu pre mužov.

tanínová

Hernia v oblasti slabín:

 • priame (častejšie u starších ľudí, okrúhly výčnelok je určený v blízkosti triesloviny);
 • šikmý (častejšie diagnostikovaný u detí a mužov stredného veku na jednej strane, obvykle zostupuje do mieška);
 • pohyblivý.

V druhom prípade je jednou zo stien herniálneho vaku orgán čiastočne zakrytý peritoneum (cecum, močový mechúr). S progresiou choroby bude jej funkcia trpieť a táto osoba začne byť narušená charakteristickými ťažkosťami (zápcha, zhoršené močenie atď.).

pupočnej

Častejšie sú výčnelky v pupku diagnostikované u detí, ako aj u žien starších ako 40 rokov. U dojčiat sa patológia ľahko rozvíja v dôsledku nedostatočného rozvoja pupočného kruhu. U žien je provokujúcim faktorom napínanie svalovo-spojivých štruktúr brucha počas tehotenstva a pôrodu. Okrem toho je izolovaná embryonálna hernia pupočníka spojená s abnormalitou vývoja plodu.

Stehná

Vzhľadom na anatomickú štruktúru sa táto prietrž brucha u žien objavuje oveľa častejšie ako u opačného pohlavia. Nachádza sa v oblasti trojuholníka s rovnakým názvom. Z vonkajšej strany je v oblasti stehnovo-trieslového záhybu mierne pologuľovitý výstupok.

Biela línia prietrže

Medzi konečníkom abdominis má človek malý prúžok šľachy nazývaný biela čiara. Na tomto mieste sa objavujú charakteristické výčnelky. U mužov sa vyskytujú vo veku 20 - 40 rokov, o niečo častejšie ako u žien (po 40 rokoch)..

perineálnej

Herniové útvary môžu byť lokalizované pred alebo za ischiálnou čiarou. Pozorujú sa najmä u žien. Močový mechúr alebo genitálie sa môžu dostať do herniálneho vaku.

bočné

Tieto kýly sú tvorené pozdĺž čeľuste a zo svalov rectus abdominis. Je ťažké ich rozlíšiť. Pacient sa často prvýkrát dostane k lekárovi už s poruchou vzdelania.

Dôvody rozvoja

Abdominálna prietrž u mužov sa často objavuje na pozadí nadmerného fyzického námahy. U žien je priťažujúcou príčinou často tehotenstvo a pôrod. Prispievajúce faktory sú:

 • všeobecné (vek, pohlavie, váha);
 • lokálne (prítomnosť anatomických "slabostí", zranení, tráviacich problémov, nazálneho kašľa, ascitu, nádorov atď.).

Východiskovým bodom je vždy zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Príznaky a príznaky

Klinický obraz bude závisieť od umiestnenia výčnelku a existujúcich komplikácií. Častejšie budú príznaky prietrže brucha:

 • prítomnosť samotného vzdelávania;
 • bolesť rôznej intenzity, charakteru, s možným ožarovaním a zosilnením počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania, zvýšenej tvorby plynov a zápchy;
 • narušenie orgánov, ktoré tvoria obsah herniálneho vaku.

Ak sa vyskytnú komplikácie, objavia sa príslušné príznaky. Niekedy, okrem fyzických ťažkostí, sa pacienti obávajú estetického nepohodlia spojeného s prítomnosťou vonkajšej poruchy. To môže spôsobiť emocionálne problémy a depresiu..

Diagnóza kýly brucha

Na internete môžete zistiť, ako hernia vyzerá, ale vyšetrenie a diagnostikovanie by mal vykonať iba lekár. Objektívne sa bude pozorovať:

 • opuch na typickom mieste;
 • jeho zmiznutie po premiestnení;
 • prítomnosť defektu v brušnej stene;
 • príznak „kašľa“.

Na identifikáciu vnútorných brušných hernií sú predpísané ďalšie diagnostické metódy (ultrazvuk, MRI atď.).

Liečba brušnej prietrže

Jedinou metódou na vyliečenie patológie je chirurgický zákrok. Neprimerané použitie obväzu iba prispieva k poraneniu kýly brucha a rozvoju komplikácií. Zvyšuje pravdepodobnosť, že opraviteľný výčnelok sa stane neredukovateľným. Nosiť obväz sa odporúča iba pre ľudí, ktorí majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Medzi tieto patria:

 • vek do jedného roka;
 • akútne infekčné procesy v tele;
 • chronické choroby a infekcie v akútnom štádiu;
 • onkologická diagnóza (s výnimkou pretrvávajúcej remisie);
 • patológia krvného systému;
 • závažné choroby v štádiu dekompenzácie (diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.);
 • nedávno utrpeli infarkty a infarkty, iné „vážne“ stavy.

Tehotné ženy by nemali byť operované.

Chirurgický zákrok

Existuje mnoho možností pre chirurgické techniky pre túto patológiu. Ak dôjde ku komplikáciám, je indikovaný núdzový zásah. Pri nekomplikovaných brušných herniách sa vykonáva plánovaná operácia. Zahŕňa nasledujúce kroky:

 • pitva tkanív nad herniovou hmotou a oblasť herniálneho portálu;
 • pridelenie a otvorenie herniálneho vaku;
 • návrat vnútorných orgánov „na miesto“;
 • šitie a úprava krku herniového vaku, jeho odstránenie;
 • posilnenie brušnej steny vlastnými tkanivami alebo špeciálnymi prostriedkami;
 • šitie.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať v lokálnej alebo celkovej anestézii..

Ľudové lieky

Keď bolí brucho bolí, čo robiť a čo absolútne nemožno urobiť - môže odpovedať iba lekár. Toto ochorenie by sa nemalo liečiť doma pomocou ľudových receptov, pretože na tomto pozadí existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Samostatná činnosť vo vzťahu k malým deťom je obzvlášť nebezpečná. S takými metódami, ako je použitie mince na pupočníkovú prietrž u dojčiat a ďalších, nemôžete nahradiť lekársku konzultáciu..

Masáž pre niektoré formy prietrže

Ak má pacient vysokú pravdepodobnosť vzniku herniálneho výčnelku v bruchu, terapeutická masáž je vynikajúcim prostriedkom prevencie. Denná masáž brucha sa odporúča všetkým dojčatám bez lekárskych kontraindikácií. Všetky ženy po pôrode sú tiež uvedené masáže. Sú tiež predpísané po oprave prietrže, aby sa telo zotavilo rýchlejšie a aby sa predišlo relapsom. Je nemožné robiť masáže v prítomnosti formovanej kýly bez súhlasu lekára.

Rehabilitačné obdobie

Ak bola prietrž brucha plánovaná laparoskopicky odstránená, bude rehabilitácia kvôli komplikáciám oveľa jednoduchšia a rýchlejšia ako po zákroku v dutine. Chirurgovia preto trvajú na tom, že odklad operácie, ak na to existujú priame indikácie, nemá cenu.

Po chirurgickom zákroku je pacient na oddelení niekoľko hodín alebo dní pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Potom je prepustený z domu. Ďalšia rehabilitácia zahŕňa:

 • chôdza a fyzická aktivita porovnateľná s predchádzajúcou intervenciou;
 • dobrá výživa s dostatočným množstvom tekutín;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • chodí na čerstvý vzduch tri dni po operácii;
 • povinné obväzy;
 • užívanie liekov predpísaných lekárom (antibiotiká, preháňadlá atď.);
 • nosiť špeciálne pooperačné spodné prádlo;
 • nemôžete sa nakláňať dopredu, robiť gymnastiku, zdvíhať závažia a vyvolať zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Aby sa zabránilo recidíve, aj po konečnom zotavení sa odporúča dodržiavať tieto odporúčania.

Komplikácie a dôsledky

Po plánovanej oprave laparoskopickej prietrže neexistujú prakticky žiadne negatívne následky. Operácia brucha môže byť niekedy komplikovaná krvácaním, zápalom, predĺženým uzdravením po celkovej anestézii atď..

Prevencia brušnej prietrže

Pri vedomí toho, čo je prietrž brucha, je zrejmá potreba prevencie jej primárneho vzhľadu a výskytu relapsov. Ak to chcete urobiť, mali by ste jesť správne, dávať fyzickú aktivitu, posilňovať svalovo-väzivový korzet a ak je to možné, vylúčiť faktory prispievajúce k rozvoju choroby..

Ako rozpoznať kýlu u žien

Prietrž brucha vystupujú cez prednú stenu brucha orgány nachádzajúce sa v brušnej dutine, ktoré zachytávajú vonkajšiu vrstvu seróznej membrány. V niektorých prípadoch dochádza k výčnelku cez mezentériu alebo dieru v bránici, črevné slučky idú paralelne. Kýly sú náchylnejšie na mužov, avšak zo 100% prípadov je 20% žien a detí.

Klasifikácia podľa typu

Kýlu v brušnej dutine je možné nezávisle určiť špecifickými znakmi. Je však ťažké objasniť typ patológie doma. Sú to tieto:

 • Trieslová. Najbežnejšie výčnelky sa vyskytujú asi v 8 prípadoch z 10. K výčnelku orgánov dochádza prostredníctvom oslabených svalov v oblasti trieslovín. Najčastejšie sa vyskytujú u žien a mužov po 40 rokoch. V slabšom pohlaví časť vaječníkov, maternice alebo močového mechúra opúšťa svaly a u mužov spermatická šnúra, črevná slučka.
 • Perineálnej. Sú umiestnené v panvovom dne a vystupujú cez svaly s výstupkom pod kožu. Vypuknutie je možné v prednej stene konečníka, vagíny, perineálnej fosílie alebo dokonca v dolnej časti stydkých pyskov..
 • Biela línia brucha. Pri týchto kýloch vystupuje omentum alebo iné orgány cez otvor umiestnený na bielej línii brucha medzi svaly. Patológia je umiestnená zvisle: od pubis po pupok a vyššie, po hrudník. Takmer vždy sa vyvíja s akútnymi príznakmi..
 • Boky. Tento druh sa vyvíja u žien starších ako 30 rokov. Zvyčajne sa objavia príznaky, keď formácia dosiahne pôsobivú veľkosť. Hernie stehennej kosti však takmer nie sú podvreté. Vo väčšine prípadov vstupuje do lúmenu omentum alebo slučka čriev. Pôrod, tehotenstvo a zápcha môžu vyvolať femorálnu prietrž.
 • Pupočná. Tento pohľad zahŕňa prechod častí vnútorných orgánov cez rozšírený pupočníkový krúžok. Najčastejšou príčinou je zhoršenie svalového tonusu v tejto oblasti. Zriedkavo je to u žien, najmä u tých, ktoré porodili.
 • Side. Tieto kýly sa môžu vyskytovať vo vaginálnej oblasti, a ak dôjde k poraneniu, potom v akejkoľvek inej oblasti. Príčinou môžu byť obezita, problémy s inerváciou svalov a zápal..
 • Mozgovomiešnej. Vrodená malformácia spôsobená abnormálnym uzavretím stavcov. V dôsledku toho vznikajú praskliny v odstredivých procesoch, ktorými môže miecha s membránou vychádzať. Taká kýla nevyzerá ako nádor brušnej steny, pretože je umiestnená hlavne za ňou.

Existujú tiež pooperačné prietrže spôsobené tvorbou jaziev. Obsah brušnej dutiny vyjde, ak sa okraje aponeurózy odlišujú alebo sú v jazve prítomné defekty a vyskytuje sa hnisanie. Najčastejším spúšťacím faktorom je zvýšená fyzická aktivita počas rehabilitačného obdobia..

Inguinálne, femorálne, pupočné a iné kýly sú vždy sprevádzané tvorbou veľkého nádoru v oblasti výstupu z vnútorných orgánov. V prvých fázach však takmer vždy prebiehajú bez príznakov..

Známky prietrže brucha

Priebeh choroby má dve formy, z ktorých každá sa u žien prejavuje rôznymi príznakmi - komplikovanou brušnou herniou a nekomplikovanou. V prvom prípade sú pozorované nasledujúce príznaky:

 • hlavnou sťažnosťou je prítomnosť výčnelku v jednej z oblastí brucha;
 • v prvých fázach nebolí;
 • má okrúhly tvar, je ľahko komprimovateľný, nie sú tu príliš husté úlomky;
 • v stojacej polohe sa zväčšuje kýla a v ležiacej polohe môže úplne zmiznúť;
 • pri kašľaní a inom napätí sa môže zväčšiť veľkosť výčnelku, v polohe na chrbte sa tiež prejaví;
 • niekedy sa pacienti pri chôdzi sťažujú na ťažkú ​​bolesť a mierne nepohodlie.

Ak dôjde k intenzívnym cvičeniam, môže sa zvýšiť výčnelok a objaví sa intenzívna bolesť.

Rozpoznanie výčnelku brucha doma je celkom jednoduché, ako sa zdá vizuálne. Zároveň neprichádzajú žiadne akútne príznaky a neznesiteľná bolesť až do okamihu, keď sa odštiepia úlomky orgánov.

Príznaky priškrtenej prietrže

Príznaky vydutia je ťažké zamieňať s ničím iným. Má živý klinický obraz a vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť:

 • existuje ostrá bolesť, z ktorej tablety nepomáhajú, človek môže blednúť, zakryť sa studeným potom;
 • oblasť vyčnievania sa nezastavila, ako sa to stalo predtým;
 • obsah vrecka na kožu je silne napnutý a zhutnený;
 • ak pacient začne kašľať, výčnelok nebude tlačiť;
 • pri pohmate človek pociťuje silnú bolesť - bežná prietrž neubližuje pri dotyku.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, pretože osoba potrebuje chirurgický zákrok..

Znaky bolesti pri brušnej prietrži

Bolesť u ľudí s herniou je zvyčajne odlišná a závisí od mnohých faktorov. Ak sa vyčnievajúci vak vytvára v dôsledku traumy alebo intenzívneho fyzického úsilia, môže dôjsť k bolesti, keď vak prekročí normálne limity. Pri absencii zvierania však prietrž prakticky neubližuje, ale pri smiechu, chôdzi, kašľaní sa vyskytuje nepríjemný pocit..

Ako sa patológia vyvíja, objavujú sa úplne iné prírodné bolesti - akútne, kŕče, konštantné. Sú schopní obťažovať pacientov po celé dni a noci, nútiť ich, aby sa ponáhľali v úzkosti, stratili spánok a chuť do jedla. Toto všetko je zvyčajne charakteristické pre porušenie..

V starobe sa výčnelok vyvíja pomaly a je často sprevádzaný miernou bolesťou alebo nepohodlím, na ktoré si pacient rýchlo zvykne, a preto na liečbu nechodí k lekárovi..

Dôvody vzniku

Získané kýly sa zvyčajne tvoria v dôsledku slabosti brušnej steny alebo jej defektov spôsobených operáciami alebo inými zraneniami. Kýla sa môže objaviť aj z nedostatočne vyvinutého brucha.

Túto podmienku môžu vyvolať tieto faktory:

 • obezita;
 • rozťahovanie stien počas tehotenstva;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • ochabnuté tkanivá v dôsledku veku;
 • dedičnosť;
 • ťažké športy.

Prietrž brucha má tiež dlhotrvajúci kašeľ, ťažký pôrod, hranie dychových nástrojov, pretrvávajúca zápcha alebo problémy s močením. Všetky tieto stavy významne zvyšujú vnútro-brušný tlak, a preto zvyšujú riziko rozvoja patológie.

Diagnostické metódy

Pre odborníka nie je ťažké určiť prietrž brucha - počas hmatu odhalí príznaky nádoru. Vyžaduje sa však komplexné vyšetrenie tela, aby sa vylúčili nebezpečné faktory a vnútorné zranenia, ako aj aby sa zistili príčiny prietrže:

 • röntgenové vyšetrenie gastrointestinálneho traktu, hrudníka, pečene s kontrastnou látkou;
 • Ultrazvuk sa používa na detekciu benígnych alebo malígnych nádorov, ako aj na určenie stavu orgánov nachádzajúcich sa v blízkosti;
 • s CT môžete zistiť druh, povahu a veľkosť prietrže s vysokou presnosťou.

Na vylúčenie zápalu v tele môžu byť potrebné laboratórne testy..

Liečebné metódy

Prietrž nie je zvyčajne prístupný konzervatívnej liečbe, avšak v niektorých prípadoch môžu pravidelné masáže a fyzioterapeutické cvičenia prinútiť pacientov, aby sa cítili lepšie s malými kýlami.

Ak dôjde k porušeniu vnútorných orgánov, je predpísaná operácia. Výber chirurgickej metódy závisí od veľkosti prietrže, jej štádia a zdravotného stavu pacienta. Laparoskopia je najbežnejším typom, ktorý vyžaduje minimálnu invazívnosť..

Existujú však pacienti, u ktorých je chirurgický zákrok kontraindikovaný:

 • deti do 1 roka;
 • ľudia s infekčnými chorobami;
 • tehotná žena;
 • pacienti s cukrovkou;
 • ľudia s metabolickými chorobami.

Operácia nie je schopná zbaviť pacienta prietrže naveky, ak je spojená s oslabením brušnej steny alebo brušných svalov..

Prognóza a prevencia

Ak je prietrž nekomplikovaná, prognóza bude podmienečne priaznivá. To znamená, že pri chirurgickom zákroku je pacient takmer úplne obnovený na svoju pracovnú kapacitu. Táto operácia sa v tomto prípade vykonáva podľa plánu a nie počas porušenia. Relapsy po takomto zásahu sú možné iba v 3 - 5% prípadov..

Ak dôjde k porušeniu, predpoveď nebude vždy priaznivá. Z veľkej časti to závisí od stavu orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, ako aj od včasnosti postupu na jeho zníženie. Niekedy sa pacient obracia na lekára príliš neskoro, orgány obmedzené prietržou strácajú svoje funkcie a pacient zomiera.

Pri prevencii by si pacienti mali pamätať na tieto skutočnosti:

 • fyzická aktivita by mala byť mierna, intenzívny ťažký šport je nepriaznivý pre zdravie;
 • fyzická aktivita by sa mala zamerať na posilnenie prednej brušnej steny, ak existuje riziko rozvoja prietrže alebo pozitívnych faktorov;
 • strava by sa mala premyslieť a spracovať - ​​správna výživa pomáha kontrolovať hmotnosť a odstraňuje tráviace problémy;
 • je potrebné monitorovať pravidelnosť stolice, aby sa zabránilo zápche.

Abdominálna hernia je patológia, z ktorej nie je poistená žiadna osoba, najmä osoby vo vekovej skupine 40 rokov. Včasná diagnostika a chirurgická pomoc pomáhajú vyriešiť problém rýchlo, s úplným uzdravením pacienta po operácii. Ak dôjde k porušeniu určenej oblasti a osoba nekontaktuje lekára čo najskôr, môže zomrieť na porušenie funkcií orgánov, ktoré boli porušené.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Podľa štatistík je prietrž bedrovej chrbtice najčastejšie nájdená, a predovšetkým zo všetkých, hrudná kýla. Napriek skutočnosti, že na liečenie tejto patológie nie je vždy potrebný chirurgický zákrok, mnoho operácií sa napriek tomu vykonáva.

Svetlá Kolomna

Žalúdok
Pravda Faith BlogUmbilická kýlaČo je kýlaKýla sa vo väčšine prípadov objaví do 30 dní po narodeníKýla sa zvyčajne objaví do 30 dní po narodení dieťaťa. Toto je malý proces v pupku alebo pečať v slabinách, ktorá sa zväčší a vyčnieva z napätia svalov (napríklad keď plače dieťa).
Pri akútnom záchvate nemôžete zohriať chrbát - ani krčka maternice, ani bedrový sval, pretože pri liečbe zápalu sa môže vyvinúť ťažké. Áno, av období remisie pred uplatnením prvého postupu musíte vždy konzultovať s lekárom, aby liečba osteochondrózy ľudovými prostriedkami nekončila pohotovostnou hospitalizáciou.