loader

Hlavná

Späť

Gymnastika chrbtice podľa Bubnovského techniky doma

Nepríjemné pocity v chrbtici sú pre väčšinu ľudí známe. Najčastejšie označujú vývoj osteochondrózy - degeneratívne ochorenie stavcov, chrupavky. Tablety, masti majú iba symptomatický účinok a pôsobia veľmi krátko. Iba cvičebná terapia je metóda, ktorá pomôže posilniť miechy a udržať stavce v zdravom stave. Medzi rôznymi technikami je vysoko účinná gymnastika, ktorú založil Dr. Bubnovsky..

Cvičte ciele chrbtice

Slávny lekár Sergei Michajilovič Bubnovský vyvinul rôzne zranenia chrbtice po jeho zranení. Zdrojom metódy je kinezoterapia alebo liečenie hnutia. Rozsah tried zahŕňa zlepšenie motorickej aktivity chrbtice, kĺbov a vytvorenie silnej rezervy na ochranu chrbta pred poškodením.

Čo dáva gymnastika pri pravidelných cvičeniach? Cvičenia v prvom rade pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku aj v prípade výčnelkov a kýly. To sa dosiahne posilnením svalového korzetu, ktorý podporí chrbticu a zabráni progresii choroby. Triedy tiež prispievajú k zlepšeniu mikrocirkulácie krvi a metabolizmu, preto zvyšujú intenzitu výživy chrupavky. Pomáha to obnovovať medzistavcové platničky a zmierňovať bolesť..

Aké ďalšie účinky sa dajú dosiahnuť cvičením? Tu sú:

 • Zlepšenie mäkkých paravertebrálnych tkanív - väzov, šliach, svalov;
 • Vytvorenie správneho držania tela, zníženie zakrivenia so skoliózou, kyfózou, vyrovnanie chrbta;
 • Prevencia osteoporózy kostí;
 • Zníženie zaťaženia medzistavcových platničiek;
 • Znížená doba rehabilitácie po traumatológii;
 • Odstránenie tuhosti v chrbte.

Ak denne robíte gymnastiku pre chrbticu, zlepšuje sa celkový stav tela, zvyšuje sa vytrvalosť, človek sa stáva pokojnejším a sebavedomejším. Súčasná cvičebná terapia a liečba liekmi zvyšujú účinnosť liekov, ktoré idú priamo do cieľa.

Indikácie a kontraindikácie

Akýkoľvek komplex cvičebnej terapie vrátane metódy Bubnovsky by mal menovať špecialista. Závažnosť chorôb chrbtice nie je rovnaká, a preto môže byť pre niektorých pacientov nadmerné zaťaženie škodlivé. Stĺpec chrbtice je obzvlášť zraniteľný v prípade kýly a osteoporózy - tu musíte konať veľmi opatrne! Zaťaženia sa budú líšiť pri rovnakom type patológie: napríklad pri výčnelkoch diskov súvisiacich s vekom môžu byť záťaže nižšie ako pri traumatických výčnelkoch..

Liečba miechy Bubnovsky sa môže uskutočňovať v akomkoľvek veku. Cvičenia z adaptačného komplexu nevyžadujú fyzický výcvik a sú vhodné pre tieto patológie:

 • osteochondróza;
 • skolióza;
 • kyfóza;
 • Medzistavcová prietrž;
 • výčnelok;
 • Artróza vertebrálnych kĺbov;
 • Reuma;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Spinálna stenóza;
 • Spondylóza atď.

Na rozdiel od mnohých iných metód, cvičenia na chrbticu podľa Bubnovského sa môžu robiť v akútnej, subakútnej fáze na zmiernenie bolesti - na tento účel bol vyvinutý špeciálny komplex. Existujú však kontraindikácie pre triedy, ktoré treba brať do úvahy:

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

 • Ťažká hypertenzia, stavy pred mŕtvicou, srdcový infarkt;
 • Zhubné procesy v tele;
 • Stav po operácii muskuloskeletálneho systému (skoré obdobie);
 • Ťažké poškodenie mäkkých tkanív pri prasknutí vlákien.

Ak počas cvičenia na chrbte cítite bolesť, malátnosť, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Možno by sa malo znížiť zaťaženie. Pre deti, tehotné ženy a staršie osoby boli vyvinuté samostatné cvičenia na chrbticu.

Druhy gymnastiky

Na tréning chrbta existujú dva typy komplexov:

 • Adaptívne. Určené pre tých, ktorí sa predtým nezúčastnili telesnej výchovy - pre začiatočníkov. Učí zohrievanie, strečing a postupné zvyky na zaťaženie. Adaptívne terapeutické cvičenia chrbtice zahŕňajú tiež komplex na odstránenie bolesti. Výučba sa môže vykonávať doma, ale pri závažných patológiách stavcov sa adaptácia uskutočňuje pod dohľadom inštruktora pomocou špeciálnych simulátorov..
 • Kĺbová. Keď sú svaly a väzy dostatočne pripravené na zaťaženie, môžete prejsť do tohto bloku tried. Je komplexnejší, zameraný na „čerpanie“ svalov a zvýšenie pohyblivosti väzov. Zvyčajne sa tento komplex vyberá individuálne. Najlepšie je kombinovať ho s tréningom kolena a iných kĺbov..

Nemôžete okamžite začať najťažšie cvičenia, aj keď choroba neprešla do pokročilého štádia. V prvých dňoch, týždňoch, je dôležité postupne zvládnuť kurz pridaním nových cvikov pri dávkovaní záťaže. Pre presnejšiu implementáciu môžete študovať cvičenia chrbtice podľa Bubnovského vo videu.

Bubnovského technika na zmiernenie bolesti

Cvičenie za chrbtom môže výrazne znížiť bolesť. Toto je dosiahnuté uvoľnením svalov, ktoré kŕče a obmedzujú nervové korene. Neodporúča sa začať s tréningom iba s ostrými bolesťami chrbta - tu by sa k záchrane mali dostať lieky (nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá). Počet opakovaní cvičení nie je veľký - až 6-8.

Cvičenia môžete ovládať pomocou videa, sú jednoduché:

 • Vydajte sa na všetky štyri. V tejto polohe musíte skúsiť úplne uvoľniť chrbát, aby nedošlo k napnutiu jediného svalu. V tejto polohe trvá 10 - 15 sekúnd.
 • Dostaňte sa na rovnakú pozíciu. Vdýchnite, pomaly ohnite chrbát, ako to robia mačky, ale nedovoľte, aby sa bolesti zosilnili. Postavte sa takto, vydýchnite, narovnajte chrbát.
 • Vstaň rovnakým spôsobom. Krčte sa na jednej nohe, druhá pri ťahaní dozadu. Jedno výpadové rameno je posúvané dopredu. Opakujte to zmenou polohy nôh.
 • Posaďte sa na kolená a dlane a vytiahnite telo dopredu. Počas cvičenia sa neohýbajte v chrbte.
 • Z rovnakej polohy ako v predchádzajúcom cvičení ohnite ruky pri lakťových kĺboch ​​počas inhalácie, aby ste sa dostali bližšie k podlahe. Pri výdychu narovnajte ruky, položte panvu na päty..
 • Posaďte sa na chrbát, ohnite dolné končatiny na kolenách a ruky si rovnobežne s telom. Vydýchnite, nadvihnite panvu, pri vdýchnutí sa vráťte do pôvodnej polohy.
 • Ľahnite si na chrbát, dajte ruky za hlavu, ohnite kolená. Posuňte bradu k hrudníku čo najďalej. Vydýchnite, ohnite telo a dotknite sa kolien lakťami. Ak sa toto cvičenie vykonáva v akútnej fáze patológie, môže sa pod spodnú časť chrbta aplikovať ľadová škatuľa (vhodná forma). Chlad pomáha odstraňovať opuchy a silné bolesti..

Ak boli také cvičenia podľa Bubnovského metódy vykonané správne, človek to nepreháňal, bolesť sa výrazne znížila. Paralelne sa odporúča používať lieky proti bolesti alebo chladiace masti - účinok bude vyšší. Takéto cvičenia sa môžu robiť tak počas syndrómu bolesti, ako aj počas „pokojného“ obdobia na posilnenie svalov. Toto bude najlepší spôsob, ako predchádzať novým epizódam bolesti..

Adaptívna gymnastika - súbor cvičení pre chrbticu

Liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy pre začiatočníkov zahŕňa adaptívnu gymnastiku. Takých cvičení môže byť veľa - mali by sa vyberať na základe tolerancie a postupne sa zvyšujúcej zložitosti. Trvanie takéhoto kurzu je individuálne, čo závisí od pripravenosti pacienta prejsť do novej fázy. Nemôžete sa príliš ponáhľať, najmä s úplným nedostatkom zručností v oblasti telesnej výchovy.

Hlavné cvičenia Bubnovského doma z adaptívneho komplexu sú uvedené nižšie:

 • Choďte na všetky štyri, plazte sa po miestnosti a robte pozdĺžne kroky. Zároveň sa musíte striedať a natahovať ruky pred sebou a držať ich niekoľko sekúnd. Cvičte až do 15-20 minút.
 • Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu. Jeden po druhom ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​a mierne ich zdvihnite. Lakte na opačnej strane sa tiahnu k kolenám. Keď sa dotknete, môžete trochu trvať. Ak to nie je možné dosiahnuť, mali by ste sa pokúsiť dostať čo najbližšie.
 • Kolená na podlahe. Položte nohy na valec, sadnite si na svoje podpätky a zostaňte takto 1-2 minúty. Po - vyberte valec a nechajte ho stáť 5 minút.
 • Posaďte sa na zadok, skúste po nich chodiť až 10-20 minút / deň.
 • Vykonajte klasické push up od podlahy. Ak to nefunguje, môžete to urobiť z čelného panelu, pohovky.
 • Posaďte sa na podlahu, zdvihnite jednu nohu a potiahnite nohu k sebe. Pokúste sa neohýbať nohu. Opakujte pre druhú nohu.

Podľa metodológie Dr. S.M. Bubnovsky, také cvičenia pomôžu nielen posilniť chrbát, ale tiež schudnúť, ak ho máte.

Ďalšie činnosti

Po zvládnutí základných cvikov chrbtice doma musíte začať zložitejšie cvičenia a pravidelne ich robiť. Takéto triedy je však potrebné vyberať iba individuálne a najprv vykonať pod dohľadom rehabilitačného terapeuta alebo inštruktora cvičebnej terapie. Je ešte efektívnejšie cvičiť na simulátoroch v telocvični.

Spoločná gymnastika zahŕňa všetky tri časti chrbtice. Cvičenie roztiahne chrbticu a posilní vaše svaly. Paralelne sa odporúča trénovať dýchanie, aby sa kombinovali dychové cvičenia s vyššie opísanými cvičeniami, takže celkový stav tela sa výrazne zlepší.

Bubnovsky - súbor cvičení pre chrbticu doma

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.

úvod

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Nestačí brať samotné nesteroidné protizápalové lieky, môžu iba zmierniť zápal a zmierniť bolesť, a metódy tradične používané v takýchto prípadoch vrátia znepokojujúce príznaky znova po chvíli. Aby sa zabránilo strnulosti pohybov, objaveniu sa zápalu a bolesti, je pre chrbticu potrebná gymnastika.

Viac ako jedna generácia lekárov uvažovala o tom, ktoré konkrétne cviky na chrbticu sú potrebné na prevenciu výskytu chorôb krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice a kĺbov a na zabránenie ich opakovania, ktoré metódy sa používajú na zmiernenie stavu pacientov. S.M. v tejto veci uspel. Bubnovsky, ktorý vyvinul súbor cvičení zameraných na zlepšenie kĺbov a rôznych častí chrbtice, ktoré je možné vykonávať samostatne doma.

Podľa Dr. Bubnovského cvičenia na chrbticu môžu vyriešiť mnohé problémy kĺbov a všetkých častí nechirurgickej metódy chrbtice. S pomocou týchto jednoduchých metód, ktoré je každý z nás celkom schopný urobiť, môžeme zabudnúť na dlhú dobu o tom, čo sú bolesti a bolesti kĺbov, streľby a bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva nohe a iným miestam..

Komponentové metódy S. Bubnovského.

Technika lekára je založená na troch hlavných postulátoch:

 • Dychové cvičenia;
 • Správna výživa a veľa pitia;
 • Úprava vody;

Sú to tieto tri komponenty, ktoré sa vykonávajú v kombinácii a umožňujú vám uspieť rýchlo a bezbolestne.

Dýchacie cvičenia, správna výživa, bohaté pitie a voda by mali byť prítomné v živote zdravých kĺbov a späť každý deň, jeden by nemal nahrádzať alebo vylučovať druhý. Hlavnou zásadou je konzistentnosť a konzistentnosť.

Podstata metód lekára a prednosti lekárskej gymnastiky

Súbor cvičení je navrhnutý v súlade s vekom a anatomickými vlastnosťami kĺbov a chrbtice. Zameriava sa na rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice, čo má priaznivý vplyv na svaly, väzy, stavce a kĺby. Je to liečebná gymnastika chrbtice, ktorá zabezpečuje prekrvenie svalov a tkanív kĺbov, dodáva im pružnosť, pružnosť, pohyblivosť a tonus. Súbor cvičení určených na postupné zaťaženie svalov.

Výhody lekárskej gymnastiky Bubnovsky:

 1. Zohľadňujúc všetky vlastnosti ľudského tela.
 2. Rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, stavcov a väzov.
 3. Poskytovanie živín, kyslíka do svalov a tkanív.
 4. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách a svaloch.
 5. Poskytuje náboj energie, vitalitu a dobrú náladu.
 6. Zvýšená pohyblivosť, elasticita, tón a vzhľad kĺbov, svalov, stavcov.
 7. Cvičenia môžete robiť sami doma..

Komplex cvičení Bubnovsky

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Celý komplex cvičení Bubnovsky je postavený na postupnom zvyšovaní zložitosti cvičení, na rovnomernom rozložení záťaže na všetky časti chrbtice..

Hlavné zameranie lekárskej gymnastiky:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta;
 • Natiahnutie svalov rúk a nôh;
 • Rozťahovanie chrbtových stavcov, abs;
 • Zadok výťah;
 • Tréning chodidiel.

Pravidlá prípravy na gymnastiku

Príprava na gymnastiku sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Celý súbor cvičení by sa mal robiť každý deň, ale za predpokladu, že nedôjde k nevoľnosti.
 2. Gymnastika chrbtice sa vykonáva na lačný žalúdok, po jedle by mali prejsť najmenej 2 hodiny.
 3. Predtým, ako začnete gymnastiku, musíte sa zahriať, aby sa svaly zohriali, preto môžete použiť ruky, nohy, kolená atď..
 4. Na konci tréningu je žiaduca studená sprcha a polhodinový odpočinok.
 5. A až potom môžete začať hlavné triedy, jesť.
 6. Počas samotného tréningu vypite čo najviac tekutín..
 7. Je správne dýchať zhlboka a pokojne.

Opis Bubnovského cvičení

Zvážte niektoré cvičenia Dr. Bubnovského:

 • Cvičenie na chrbticu. Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, musíte stáť na všetkých štyroch, odpočívať 4 body na povrchu (kolená a dlane) a relaxovať čo najviac, ako sa hovorí, „prehýbať sa“.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, vydýchnite čo najviac vzduchu z pľúc a ohnite hrudnú chrbticu oblúkom nahor, bez toho, aby ste vdýchli, v tejto polohe počas 10 sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak sa vyžaduje liečba cervikálnej a hrudnej osteochondrózy..
 • Keď ste v rovnakej polohe, sadnite si na pravú nohu a posúvajte ľavú časť chrbta. Natiahnite svaly ťahaním ľavej nohy dozadu a pravej nohy dopredu. Bolesť v oblasti stehenných svalov je znakom toho, že všetko je v poriadku. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba na štipnutie nervových koreňov (chondróza) a na zmiernenie svalových kŕčov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela potiahnite trup dopredu, zakrivte chrbát a držte ho čo najdlhšie.
 • Cvičenia na brušné svaly. Ležte na chrbte a držte ruky za hlavou. V tejto polohe pritlačte bradu k oblasti hrudníka a zdvihnite lopatku čo najvyššie z podlahy, opakujte, až kým v oblasti lisu nebude bolesť a napätie..
 • Cvičenie na zadok. Ležiaci na chrbte a položte natiahnuté ruky pod sedaciu dlaň. V tejto polohe odtrhnite panvovú časť od podlahy do najvyššej možnej výšky. Vykonajte najmenej 25-krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Počas nadýchania nadvihnite ľavú nohu striedavo v polohe na chrbte, potom pravú nohu, potom ju nadýchnite a pri výdychu spustite. Toto cvičenie je dobré pre tých, ktorí potrebujú liečbu kĺbov nôh (artróza, reumatizmus, artritída)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenom povrchu a púšťajte päty k podlahe, držte sa za ruky a „pružte“ s ponožkami hore a dole. Cvičenie dobre dopĺňa liečbu liekov malých kĺbov chodidla.
 • Kroky na mieste pomáhajú dobre zahriať svaly, zlepšujú prísun krvi do tkanív, zatiaľ čo kolená je potrebné zdvíhať čo možno najvyššie na pupok samotný..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela, s ohnutými lakťami, vdychujte a spustite trup k podlahe. Pri výdychu, pohybujúc sa na pätách narovnávame ruky. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba osteochondrózy, spondylózy chrbtice, medzistavcových prietrží.

zistenie

Preto Dr. S.M. Bubnovsky a jeho vyvinutá technika na liečenie kĺbov a chrbtice zohľadnili nasledujúce skutočnosti:

 1. Tri hlavné zložky (cvičenia, správna výživa s dostatkom pitnej vody a dýchanie) zlepšujú lekárske ošetrenie chorôb chrbta a kĺbov..
 2. Lekár vyvinul súpravu cvikov tak, aby sa na ich implementácii podieľali všetky časti miechy: krčný, hrudný a bedrový..
 3. Doktorove metódy sú založené na postupnom zvyšovaní zaťaženia hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtice, namáhaní svalov a napínaní stavcov..
 4. Cvičenie doma ich robí pohodlným a prístupným pre všetkých..
 5. Liečba doplnená terapeutickými cvičeniami Dr. Bubnovského sa stáva zrýchlenejšou a úspešnejšou..
 6. Metódy nevyžadujú ďalšie vybavenie.

Odporúčania a tipy

 • Liečba bolesti chrbta a kĺbov by nemala pozostávať iba z cvičení; tri súčasti gymnastiky a metodika samotného Dr. Bubnovského nie sú zárukou liečby choroby, preto je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a predpísané lieky..
 • Neznepokojujte sa, ak kinezoterapeutické metódy spôsobujú bolesť v oblasti svalov a kĺbov, čo znamená, že robíte všetko správne.
 • Každý deň zvyšujte zaťaženie a čas nabíjania..
 • Ráno alebo večer robíte gymnastiku a rozhodnete sa sami. Rozhodovanie závisí od toho, kedy sa objaví voľný čas. Mnoho učiteľov telesnej výchovy však verí, že cvičenie má zmysel, keď sa človek cíti veselo a zdvihne energiu. Takéto hodiny sú určené biologickými rytmami človeka a tým, či je sova osoba alebo „skorý vták“..

Metóda S. M. Bubnovského je revolučným riešením mnohých problémov pohybového aparátu, vďaka ktorým zmierňujú bolesti a utrpenie človeka s chorobami a javmi, ako sú:

 1. Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
 2. Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu.
 3. Spondylóza chrbtice (ktorejkoľvek jej časti).
 4. Artróza, gonartróza kĺbov.
 5. Zápal šliach na ramene, členku, ruke atď...
 6. Dislokácia (zlomeniny) a obdobie zotavenia po nich.
 7. Implantácia kĺbu.

Tí, ktorí neustále cvičia cvičenia S. M. Bubnovského, poznamenávajú, že sa začali cítiť oveľa lepšie a bolesť a stuhnutosť ich pohybov zmizli. Vážení čitatelia, zdieľajte cvičenia do dnešných dní v komentároch, ktoré vám pomôžu vylepšiť chrbticu..

Bubnovsky cvičenia v liečbe kýly bedrovej chrbtice

Miechová kýla je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u približne 50 - 60% populácie vo veku nad 30 rokov s vývojom dystrofických zmien v mieche. Lumbosakrálny región je postihnutý častejšie ako ostatné. Na jej liečbu sa používajú záťažová terapia, fyzioterapia, lieky a chirurgický zákrok v ťažkých prípadoch. Podľa Bubnovského metódy sa dá s bedrovou prietržou eliminovať predĺžená konzumácia liekov a s určitým úsilím sa zbaviť príznakov choroby, spomaliť jej vývoj..

Podstata metodológie Dr. Bubnovského

Vykonávanie gymnastiky založenej na Bubnovskej metóde pre lumbálnu chrbticu s prietržom zaručuje pacientom vyvážené zotavenie, iba ak sú dodržané všetky pravidlá a zásady.

Metodika profesora Bubnovského je patentovaná technológia pre prácu s pacientmi s rôznymi poruchami chrbtice. Po porade s lekárom sa zostaví plán hodiny zameraný na posilnenie celého tela, ako aj vypracovanie konkrétnej oblasti. Táto technika dostala jedinečný názov - kinezoterapia alebo liečba pohybom.

Komplex obsahuje základnú skupinu cvičení, ktoré musíte vykonať 8 až 15 krát so zvyšujúcou sa úrovňou zaťaženia. V rámci lekcií lekári odporúčajú navštíviť špecialistu na cvičebnú terapiu, ale postupom času sa môžete prepnúť na domácu úlohu, keď ste vypracovali techniku ​​dýchania, koncentrácie a pohybu..

Na rozdiel od väčšiny ostatných metód zahŕňa komplex Bubnovsky hodiny počas 15 minút, ale nie raz za deň, ale až 5 až 6 opakovaní za deň. Táto metodika je založená na týchto zásadách:

 • dosiahnutie úplnej svalovej relaxácie - zaisťuje elimináciu narušenia nervov, zmierňuje bolesti, opuchy a zápaly;
 • napínanie svalov, väzov a stavcov - cvičenia obnovujú tón a pružnosť pohybového aparátu;
 • štúdium všetkých svalových štruktúr - jediný spôsob, ako dosiahnuť úplné uzdravenie tela;
 • odmietnutie liekov - lekár verí, že bolesť môže byť odstránená fyzickou námahou, čo je najdôležitejšie, vydržať prvýkrát.

Tréningový program sa vyberá individuálne po inštrumentálnej diagnostike..

Lekár okrem toho upozorňuje na normalizáciu týchto parametrov:

 • Poskytovanie kompletného stravovacieho a pitného režimu, odmietanie mastných a nezdravých potravín;
 • nastavenie správneho dychu v procese vykonávania cvičení na dosiahnutie maximálneho prísunu kyslíka;
 • pravidelné vodné postupy so striedaním teplej a studenej vody, utieranie studenou utierkou.

Kinezoterapia je rozdelená na 2 typy: adaptívne pre začiatočníkov a kĺbové. V prvom prípade sa cvičenia vyberajú tak, aby zmiernili bolesť a vyvinuli svaly. V druhej záťaž ide na štúdium kĺbov, takže je to komplikované.

Aké účinky je možné dosiahnuť

Vykonávanie pravidelných cvičení Bubnovsky pri liečbe kýly v bedrovej chrbtici pomôže zmierniť príznaky. Účinnosť je však do značnej miery určená charakteristikami tela pacienta, príčinou patológie, povahou jeho priebehu, umiestnením a závažnosťou. Preto jedna cvičebná terapia už pomáha 1-2 mesiace, zatiaľ čo iní musia vynaložiť viac úsilia.

Pri vysvetľovaní pravidiel svojich cvičení Bubnovsky zdôrazňuje: pôsobia na všetkých pacientov, ale niekedy musia čakať dlhšie ako ostatní. Hlavnou vecou nie je vzdať sa, pokračovať vo vykonávaní komplexu. A potom bude mať nasledujúce účinky:

 • normalizuje krvný obeh, ktorý povedie k prevencii a eliminácii kongestívnych a zápalových procesov v chrbtici a v tele ako celku;
 • zlepšuje metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, kĺbov, ktoré spomaľujú rozvoj patológie;
 • zmierniť tlak prietrže, zbaviť nervy pretrvávajúcich kŕčov, ako aj miechového kanála;

Na dosiahnutie tohto cieľa, ak to urobíte správne, neignorujte indikácie a kontraindikácie..

Indikácie a kontraindikácie

Technika Bubnovského na regeneráciu pohybového aparátu je indikovaná pre všetkých pacientov s obmedzenou pohyblivosťou, bolesťou, v počiatočných štádiách artrózy a iných deštruktívnych procesov v chrbtici alebo kĺboch..

Komplex Bubnovsky má tiež kontraindikácie, ktoré ignoruje, čo môže viesť k nepredvídaným dôsledkom:

 • onkologické choroby;
 • angina pectoris, hypertenzia;
 • stav pred infarktom;
 • zotavenie z mozgovej príhody alebo iných závažných porúch.

Neodporúča sa vykonávať telesnú výchovu s akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest a inými akútnymi patológiami..

Pravidlá a odporúčania

Na to, aby Bubnovského technika skutočne fungovala, je potrebné dodržať niektoré požiadavky:

 • zapojiť sa každý deň najmenej 2-3 krát;
 • pozorovať techniku ​​vykonávania, udržiavať brušné svaly v napnutom stave a uvoľňovať zaťaženie zozadu;
 • neumožniť trhnutie, skákanie, náhle pohyby;
 • postupne zvyšujte zaťaženie a nezaberajte okamžite komplexný komplex;
 • vyhnúť sa bolesti, ale po tréningu dosiahnuť pocit miernej únavy;
 • koncentrovať sa v oblasti lokalizácie prietrže a zabrániť vzniku špecifických symptómov.

Ak sa po záťažovej terapii objaví bolesť alebo nepohodlie, musí sa vyšetriť lekár..

Základný komplex pre medzistavcové prietrže dolnej časti chrbta

Lekár zostavil viac ako 40 cvičení určených na posilnenie tela a zmiernenie bolesti a iných príznakov ochorení chrbtice bez liekov. Pri kýle je však tento komplex zmenšený, pretože niektoré náklady sú zakázané. Súbor cvičení sa vyberie na základe postihnutej oblasti.

Na zotavenie z prietrže bedrovej chrbtice odporúča Bubnovsky nasledujúce cvičenia:

 • Poloha: sedí na pätách. Pri inšpirácii urobte kruhové výkyvy s rukami, zdvihnite sa a pri výdychu spustite telo späť.
 • Poloha č. 2: membránové dýchanie. Sediac na svojich pätách položili ruky na žalúdok a hlboko vdýchli svojimi prsiami. Potom tiež vydýchajú, utiahnu pery a vynútia tlak vzduchu.
 • Poloha: leží na chrbte. Ruky začínajú za hlavou, ohýbajú nohy a kolená od seba, vdychujú a zdvihnú sa, na výdychu spodnej časti chrbta.
 • Poloha na zadnej strane č. 2. Nohy sú ohnuté a pri vdýchnutí sa kolenné kĺby posunú, panva sa zdvihne. Po výdychu sa vrátia do SP.
 • Bočná poloha. Rukou z časti tela, ktorá spočíva na podlahe, podopierajú telo, vdychujú, ťahajú kolená do hrudnej oblasti a pri výdychu berú IP.
 • Poloha žalúdka. Ruky sú pritiahnuté pred vami, dlane spočívajú na podlahe. Zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku do vzduchu, držte polohu 5 sekúnd, sklopte končatiny a uvoľnite 10 sekúnd. Opakujte s druhou stranou.

Pred tréningom je dôležité zahriať sa, zahriať kĺby: mierne ich otočte, nakloňte rôznymi smermi, dozadu a dopredu, dobre sa napnite a natiahnite ruky, chrbátové kĺby, dolnú časť chrbta. Po fyzickej aktivite nasleduje záves, počas ktorého niekoľko minút odpočíva, ležiaci na podlahe.

Všeobecný súbor cvičení

Na všeobecné posilnenie tela spoločnosť Bubnovsky odporúča kombinovať špecializované cvičenia so základnými cvičeniami, ktoré zahŕňajú:

 • Bicykel. Ležanie na chrbte, pritláčanie spodnej časti chrbta k podlahe, vykonávanie pohybov, akoby šliapali 8-10 krát rôznymi smermi, ale najmenej počas 30 sekúnd.
 • Kat. Cvičenie z jogy dokonale odstraňuje záťaž z dolnej časti chrbta: stojí na všetkých štyroch, pri vdychovaní sa chrbát ohýba a pri výdychu čo najviac otáča a polohu drží niekoľko sekúnd. Potom urobte pravý opak.
 • Zadok chôdze. Sediace na podlahe s roztiahnutými nohami, pomocou svalu svalu sa pohybujú o 1 m dopredu a potom späť.
 • Nakloní sa dopredu a do strán. Ramená stoja tak, že ramená sú od seba vzdialené od seba, ramená sa rozširujú do strán pozdĺž línie ramien. Potom sa ohnú doprava a doľava, udržujúc chrbticu rovnú a potom vytvárajú hladké plachty dopredu a dozadu.
 • Cvičte na bruchu. S rukami natiahnutými pred vami, pri silnom výdychu, sú obe ruky zdvihnuté dopredu a odtrhnuté z hrude z podlahy, oneskorené o niekoľko sekúnd bez trhania.
 • Cobra. Ležiaci na bruchu, položený na rukách, zdvihol hornú časť tela, nohy si pritlačil k podlahe a natiahol sa..
 • Ohyb späť. Postavte sa, zdvihnite ruky a spojte ruky, ohýbajte sa v chrbte, pokiaľ je to možné. Na poslednom mieste držte polohu niekoľko sekúnd a vráťte sa späť.
 • Vytiahnutie kolena Keď si ľahli na chrbát, najprv ho chytili za koleno a pritiahli ho k hrudníku, držali ho a potom to robili s druhým. Po potiahnutí obidvoch nôh k hrudníku.

Komplex je možné diverzifikovať kúpaním a inými nezakázanými druhmi fyzickej aktivity.

Bubnovsky vyvinul jednoduchú techniku, ktorá je prístupná ľuďom bez vážnej fyzickej prípravy, ktorú je možné zistiť pri niekoľkých návštevách trénera fyzickej terapie. Pravidelné cvičenia, dodržiavanie techník a pravidiel zaručujú maximálny účinok: zmiernenie bolesti, opuchov, kŕčov a zápalov, spomalenie deštruktívnych procesov spôsobených bedrovou prietržou.

Bubnovská gymnastika pre chrbticu s kýlou

Miechová kýla prispieva k dysfunkcii celej chrbtice.

Vznikajúca bolesť chrbta obmedzuje pohyblivosť, spôsobuje nepohodlie a môže spôsobiť nervozitu, podráždenie, neschopnosť úplne sa pohybovať..

Pri prietrži vedie k akejkoľvek fyzickej aktivite bolesť chrbta, ktorá siaha až k končatinám.

V tomto prípade pacient nie je vždy schopný sa voľne otáčať, ohýbať a všeobecne sa pohybovať.

Liečba kýly chrbtice často zahŕňa užívanie drog, masáže a iné činnosti.

Existuje však populárna nekonvenčná technika, ktorá je založená výlučne na implementácii terapeutických cvičení - Bubnovského technika.

Kto je Bubnovsky

Kandidát lekárskych vied Sergey Mikhailovich Bubnovsky, profesor, autor kníh rozprávajúcich o alternatívnych princípoch liečenia tela. Bubnovsky vyvinul úplne nový fitness systém, ktorý pomáha obnoviť pohybový aparát bez chirurgického zákroku a liekov. Metodika poskytuje okrem vykonávania cvičení aj lekársku konzultáciu.

Metodika stanovuje triedy s ľuďmi všetkých vekových skupín, počnúc od detí až po starších pacientov. Samotný Bubnovsky utrpel zranenie chrbta a pomocou gymnastiky sa úplne uzdravil, keď mu lekári prorokovali nehybnosť. Vyvinul školiaci systém pre ostatných ľudí..

Bubnovsky gymnastika: metódy a princíp ich činnosti

Terapeutická gymnastika Bubnovského zahŕňa niekoľko dôležitých bodov, ktoré pokrývajú komplex gymnastických cvičení:

 • správne dýchanie. Dôležitou podmienkou správnej realizácie Bubnovského cvičenia je hlboké dýchanie, pri ktorom sú všetky bunky nasýtené kyslíkom v dostatočnom množstve;
 • správna výživa a rovnováha vody. Kvôli účinnosti tejto techniky by osoba mala konzumovať aspoň liter vody denne, vylúčiť potraviny bohaté na soli, uhľohydráty, tuky;
 • úpravy vody. Sú povinnou fázou lekárskej gymnastiky. Poskytuje chladnú sprchu alebo trie studenú utierku.

Všetky metódy liečby Bubnovského sú založené na zásadách kinezapie - veda o pohybe, ktorá zahŕňa masáže, odreniny za studena alebo doping.

Okrem toho existujú dva typy gymnastiky:

 1. adaptívne (pre začiatočníkov). Zahŕňa prispôsobenie tela fyzickej aktivite, pomáha miesiť svaly, pomáha odstraňovať syndrómy bolesti;
 2. kĺbovej. Je to ďalšia fáza, keď sú svaly a telo schopné tolerovať intenzívnejšie zaťaženie a zložité cvičenia. V tejto fáze sa očakáva zvýšenie mobility kĺbov vrátane stavovcov.

Svalový rozvoj podľa Bubnovského by mal nastať v poradí zahrievania zdola nahor:

 • prvá etapa je vývoj svalov nôh, oboch nôh, panvovej oblasti;
 • druhý - zahrievanie brucha, hrudníka, chrbta;
 • kĺby tretieho ramena, krk, hlava.

Princípom takého zahrievania je nútený pohyb krvi z nôh na hlavu s rovnakou aktivitou ako v opačnom smere..

Dôležité! Pre každú osobu je vyvinutá špeciálna súprava cvičení, ktorá zabezpečuje vlastnosti jej života, druh zamestnania, povahu bolesti a existujúce choroby..

Všeobecný súbor cvičení v ťažkých situáciách nemusí byť dostatočne efektívny, preto je osobná konzultácia s lekárom veľmi dôležitá.

Účinnosť cvičení závisí aj od dôležitých faktorov: pravidelnosť vykonávania a výkonnosť miernym tempom. Keď sa telo prispôsobuje cvičeniu, záťaž by sa mala postupne zvyšovať..

Video: „Bubnovského technika prietrže chrbtice“

Bubnovská gymnastika s herniou

Cvičebný systém Bubnovsky pre spinálnu prietrž pomáha znižovať tvorbu prietrže, zmierňuje bolesť, zlepšuje celkový stav.

Podstata techniky prietrže prietrže je nasledovná:

 • úplná relaxácia svalových vlákien. Súčasne sa zmierňuje zápal, opuch, zvieranie nervových zakončení, ktoré vedie k bolesti;
 • štúdium všetkých (vrátane hlbokých) svalov. Zlepšuje sa krvný obeh a metabolizmus v patologických oddeleniach;
 • napínanie svalov a chrbtice. Poskytuje zvýšenie pružnosti svalov, vyrovnanie osi chrbtice, návrat stavcov na anatomicky definované miesto;
 • posilnenie svalovej kostry celého chrbtice. Cvičenie sa dosahuje nielen posilnením svalov abs, panvy, chrbta, ale aj pomocou nôh a paží..

Dôležité! Hlavnou podmienkou lekárskej gymnastiky v štýle Bubnovského je úplná absencia liekov. Toto určuje účinnosť cvičení a spravidla sa po niekoľkých sedeniach objaví zníženie bolesti.

Indikácie pre použitie

Terapeutické cvičenia Bubnovského sú zamerané na zlepšenie pohybovej schopnosti kĺbov a sú indikované v nasledujúcich prípadoch:

 • so všetkými patológiami mobility kolena;
 • s narušenou pohyblivosťou chrbtice;
 • v počiatočných fázach vývoja artrózy;
 • v prítomnosti deštruktívnych procesov v stavcoch v počiatočnej fáze ich formovania.

Okrem toho sa cvičenia efektívne využívajú vo fáze zotavenia po chorobách spojených so zápalom, ako aj po úrazoch a úrazoch v rehabilitačnej fáze..

Gymnastika Dr. Bubnovsky: zlepšenie chrbtice a kĺbov

Bolesť v chrbte a kĺboch ​​je problémom, ktorý mnohých znepokojuje. Jeho príčiny môžu byť rôzne: neurologické, reumatologické, ortopedické, vertebroologické. Užívanie liekov môže zmierniť symptóm, ale nevylučuje jeho príčinu. S.M. Bubnovsky odporúča vykonať špeciálny súbor cvičení, ktoré pomôžu predchádzať chorobám kĺbov a chrbtice a ich relapsom. Bubnovsky gymnastika chrbtice môže byť vykonávaná doma. Zvážte, čo to je.

Základy Bubnovského techniky

Hlavné postuláty, na ktoré sa metóda S.M. Bubnovsky, nasledovné:

 • cvičenia;
 • správna výživa;
 • úpravy vody.

Tieto komponenty pomáhajú dosiahnuť pokrok..

Bubnovského cviky na chrbticu doma sú navrhnuté tak, aby zohľadňovali anatomické vlastnosti chrbtice a kĺbov. Zameriavajú sa na rovnomerné zaťaženie chrbtice, ktoré bude mať pozitívny vplyv na všetky svaly, väzy, stavce a kĺby..

Bubnovská gymnastika pre chrbticu má nasledujúce výhody:

 • Zohľadňujú sa všetky vlastnosti tela..
 • Poskytuje rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, väzov a stavcov.
 • Pomáha saturovať svalové tkanivo živinami.
 • Zlepšuje metabolické procesy v tkanivách a svaloch.
 • Poskytuje vitalitu, energiu a dobrú náladu.
 • Zvyšuje pohyblivosť, elasticitu tónov kĺbov, svalov a stavcov.
 • Cvičenia sa môžu vykonávať doma..

Cvičenia na chrbticu Bubnovsky sú založené na týchto prvkoch:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta.
 • Natiahnutie svalov nôh a paží.
 • Natiahnutie ABS a chrbtice.
 • Butt Lifts.
 • Cvičenie nohy.

Bubnovsky systém pre chrbticu: príprava

Skôr ako začnete cvičiť, prečítajte si nasledujúce odporúčania:

 • Súbor cvičení, ktoré musíte robiť každý deň, ak sa cítite normálne.
 • Musíte študovať na lačný žalúdok, pretože medzi jedlom a cvičením by mali uplynúť najmenej dve hodiny.
 • Predtým, ako začnete robiť gymnastiku, vykonajte rozcvičku, ktorá pomôže zahriať vaše svaly. Hnajte ruky, kolená, dolné končatiny krúživými pohybmi atď..
 • Po ukončení tréningu sa osprchujte a odpočiňte si..
 • Dýchajte správne a zhlboka.

Bubnovského technika liečby chrbtice: cvičenia

Zvážte niektoré cviky, ktoré zahŕňajú Bubnovsky gymnastiku na zlepšenie kĺbov a chrbtice:

 • Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, postavte sa na všetkých štyroch stranách a položte svoje kolená a dlane na povrch, aby ste čo najviac relaxovali..
 • V rovnakej polohe vydýchnite čo najviac z pľúc a ohnite hrudnú časť oblúkom nahor. Bez vdýchnutia zostaňte v tejto polohe desať sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Toto cvičenie zahŕňa cvičenia na hrudnú chrbticu podľa Bubnovského, pomáha predchádzať krčnej a hrudnej osteochondróze..
 • V rovnakej polohe si sadnite na pravú nohu a posuňte ľavú nohu dozadu. Natiahnite svaly pohybom ľavou nohou dozadu a pravou nohou dopredu a naopak. Ak urobíte všetko správne, budete cítiť mierne bolesti vo svaloch bokov. Toto cvičenie je užitočné pri zmierňovaní svalových kŕčov a odstraňovaní zovretých nervových koreňov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy potiahnite trup dopredu a ohnite chrbát. Udržujte ju v tejto polohe tak dlho, ako môžete.
 • Cvičenie na brušné svaly. Ľahnite si na chrbát, položte ruky za hlavu. V tejto polohe pritlačte bradu k hrudníku a zdvihnite lopatky čo najvyššie z podlahy. Opakujte, kým nepocítite silné napätie v brušných svaloch.
 • Cvičenie na zadok. Ľahnite si na chrbát, natiahnuté ruky položte pod zadok s dlaňami dole. V tejto polohe musíte panvicu odtrhnúť čo najviac. Opakujte najmenej 25 krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Na bruchu si položte ležiacu polohu a pri vdychovaní najprv zdvihnite ľavú nohu čo najvyššie a potom pravú nohu, zatiaľ čo vydychujete, sklopte ju. Obzvlášť cvičenie je užitočné pre tých, ktorí majú problematické kĺby nôh..
 • Ponožky musia byť na vyvýšenom povrchu, podpätky by mali visieť na podlahe. Ruky sa musia držať nejakej podpory, aby „odlomili“ nohy hore a dole. Toto cvičenie je užitočné pri liečbe malých kĺbov chodidla..
 • Kroky na mieste s vysokým kolenným výťahom sú užitočné na zahriatie svalov a zlepšenie krvného obehu..
 • V rovnakej východiskovej polohe, keď sú ramená ohnuté v lakťoch, pri vdýchnutí sklopte telo na podlahu. Na výdychu, zatiaľ čo sa pohybujete k pätám, vyrovnajte ruky. Toto cvičenie je užitočné ako pri osteochondróze, tak pri intervertebrálnych herniách a fúzii miechy..

Taktiež sa osvedčili cviky na plese pre Bubnovského chrbticu. Sú užitočné pri medzistavcovej prietrži, osteochondróze a len na prevenciu, ako sa zbaviť bolesti a urýchliť proces hojenia..

Zvážte niekoľko z týchto cvičení:

 • Posaďte sa na fitball a narovnajte chrbát, ale neohýbajte ho. Dajte ruky na kolená. Natiahnite hore nohami a pocítite jemný úsek chrbtice. Podržte desať sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Ďalšie cvičenie sa uskutoční pri stene. Lopta musí byť umiestnená pod chrbát, nohy položené trochu širšie ako plecia. Jemne drepte, zatiaľ čo loptičku otáčajte okolo chrbtice. Opakujte až päťkrát. Ak cítite bolesť, prestaňte cvičiť.
 • Podstatou nasledujúceho cvičenia je to, že stojíte proti stene, musíte trochu pružiť chrbtom na fitball, mierne točte okolo a hore a dole. Táto akcia pomáha stimulovať funkciu svalov a zbavuje sa svoriek..
 • Cvičenie, užitočné pri skolióze a pri jej prevencii. Je potrebné klásť dôraz na ruky, holene sa opierajú o fitball. Stočte sa a plynule usporiadajte kefy, čím simulujete chôdzu.
 • Potom si ľahnite na fitball chrbtom, položte ruky za hlavu, položte ich a nohy na zem. Pokúste sa zostať v tejto polohe pol minúty, potom si oddýchnite a zopakujte postup.
 • Tretie cvičenie sa robí na podlahe. Musíte si ľahnúť na chrbát, oprieť sa o nohy. Nadvihnite kryt a zaistite ho na svojom mieste. Trup s nohami by mal tvoriť priamu líniu. Natiahnite ruky vpred a pripevnite svoj pohľad na strop. Do 15 opakovaní.
 • Ďalšie cvičenie je zamerané na uvoľnenie chrbtových svalov. Ľahnite si na brucho na brucho, položte ruky a nohy na podlahu a zároveň čo najviac uvoľnite chrbát. Po 3-5 minútach zmeňte polohu a ľahnite si na chrbát na fitball. Nohy vyčnievajú ako opora. Loptičku prevráťte na niekoľko minút pod chrbticu.
 • Posaďte sa na podlahu, položte si loptu pod chrbát, ktorý by mal spočívať na stene. Posúvajte telo zľava doprava, a tým zabezpečte jemnú masáž stavcov. Tento komplex je užitočný na konci náročného dňa - pomáha zmierniť stres a relaxáciu..

Všetky tieto cvičenia, ktoré lekár Bubnovsky odporúča pre liečenie kĺbov a chrbtice, pomáhajú výrazne zlepšiť stav. Ak chcete z nich vyťažiť maximum, zvážte aj nasledujúce odporúčania:

 • Nie je vždy možné zbaviť sa existujúcich problémov iba pri cvičeniach. V každom prípade sa musíte poradiť s lekárom a vykonať predpísané opatrenia, najmä pri užívaní liekov.
 • Neobávajte sa bolesti svalov kĺbov. Znamená to, že robíte všetko správne..
 • Postupne zvyšujte zaťaženie a trvanie telocvične.
 • Sami si môžete vybrať, kedy sa chystáte robiť gymnastiku - ráno alebo večer. Zamerajte sa na svoje biologické rytmy. Je však lepšie to robiť každý deň v rovnakom čase..

Tí, ktorí pravidelne cvičia doma podľa metódy Dr. Bubnovského na liečenie chrbtice a kĺbov, poznamenávajú, že sa cítia oveľa lepšie, aby sa dokázali zbaviť bolesti a stuhnutosti pohybov. Cvičenie pomáha pri liečbe chorôb chrbtice, ale je lepšie ich robiť na prevenciu ešte skôr, ako sa objavia - aby ste si mohli udržiavať zdravie pohybového aparátu a nestretli sa s nepríjemnými príznakmi..

Gymnastika Bubnovsky s kýlou chrbtice

Liečba kýly bedrovej chrbtice je pre mnohých našich súčasníkov naliehavým problémom. Výskyt prietrže prispieva k sedavému životnému štýlu, slabému korzetu svalov, zlej výžive chrupavky. Podrobnejšie je tu opísaná táto patológia chrbtice..

Pri malých veľkostiach sa prolaps alebo prietrž chrbtice lieči konzervatívnymi metódami, medzi ktoré patrí lekárska, fyzioterapeutická a fyzikálna terapia. O drogách používaných na vertebrálnu prietrž si môžete prečítať v tomto článku. Lieky pomáhajú hlavne pri potlačovaní bolesti a odstraňovaní príznakov zápalu - opuchy, poškodenie nervových koreňov. Na dosiahnutie toho istého „stiahnutia“ prietrže a na zlepšenie inervácie končatín cvičte chrbticu pomocou kýly..

Najznámejšia bola vďaka svojej účinnosti Bubnovská gymnastika s kýlou chrbtice.

Súbor cvičení je pomenovaný podľa mena jeho tvorcu - doktor lekárskych vied, profesor Sergei Mikhailovich Bubnovsky.

Základný princíp metódy

Profesor Bubnovsky ponúka súbor cvičení, ktoré sa týkajú oblasti kinezioterapie, t. ošetrenie pohybu. Bubnovského cviky na kýlu bedrovej chrbtice sú zamerané na svaly tejto oblasti (izolované od ostatných svalových skupín). Od ostatných gymnastických cvičení sa metóda Bubnovsky líši vo vývoji tých svalov, ktoré nie sú viditeľné a pri normálnej motorickej aktivite sa príliš nevyužívajú. Sú to hlboké svalové skupiny a malé stabilizátory svalov.

Technika Bubnovsky umožňuje nielen odstraňovať svalové kŕče, ale tiež, po prekonaní bolesti, zvyšuje krvný obeh v paravertebrálnych cievach a poskytuje výživu tkanivám medzistavcových platničiek. Väčší objem cirkulujúcej krvi prenáša viac kyslíka a živín a tiež rýchlejšie „vylúhuje“ produkty rozpadu z oblasti zápalu v prípade medzistavcovej prietrže. Mnoho lekárov odporúča používať kinezoterapiu na trénovanie svalov a väzov, pretože ich slabosť vedie k podvýžive chrupavky, čo vedie k degeneratívnym zmenám a tvorbe kýly. Vďaka pravidelnej implementácii Bubnovského cvičenia sa syndróm bolesti eliminuje a posilňuje sa sakrálna bedrová oblasť..

Možnosti vykonania

Liečba kýly chrbtice podľa Bubnovského metódy zahŕňa analgetické cvičenia, ktoré sa vykonávajú s hmotnosťou vlastného tela, ako aj súbor cvičení vo multifunkčných simulátoroch Dr. Bubnovského. Vývoj autora je založený na použití zariadenia, ktoré vytvára podmienky na dekompresiu a antigravitáciu (MTB je multifunkčný simulátor Bubnovsky). Za týchto podmienok triedy nespôsobujú u pacienta zvýšenie krvného tlaku, nadmerné napätie a slabosť. Hlavnou podmienkou účinnosti gymnastických cvičení je starostlivé vykonanie pohybu pri zachovaní jeho správneho tvaru a amplitúdy. Bubnovského gymnastika s kýlou chrbtice je založená na postuláte, že správny pohyb sa lieči a nesprávny pohyb zmrzačenia. Okrem samotného tréningu pri liečbe medzistavcových prietrží venuje Dr. Bubnovsky veľkú pozornosť aj dychovým cvičeniam, správnej výžive a veľkému pitiu, vodným procedúram.

Zaťaženie pri práci so simulátorom MTB sa vyberá podľa veku a charakteristík anatómie chrbtice každého pacienta. Chrbát je zaťažený postupne, cvičenia majú odstupňovanie od pľúc (pre začiatočníkov) až po ťažké (pre tých, ktorí dlhodobo cvičia). Pri pravidelných cvičeniach má gymnastika priaznivý vplyv na svaly, väzivo, stavce a medzistavcové platničky; poskytuje im zvýšený prietok krvi, zlepšuje elasticitu, flexibilitu, mobilitu a tonus. Ak nie je možné navštíviť liečebné strediská vybavené simulátormi MTB, cvičenia na lýtkovú kýlu sa dajú ľahko vykonať doma. K dispozícii je tiež modelová rada simulátorov, ktoré sa dajú nainštalovať do vášho bytu - ľahké simulátory MTB 1, MTB 2.

Toto vybavenie je sada stojanov, systém blokov a závaží, ako aj rôzne držiaky na nohy a zápästia, držadlá na vytiahnutie rôznymi úchopmi. Vykonávanie cvičení s pomocou sa môže vykonávať podľa schémy predpísanej pacientovi so špecifickým ochorením alebo na profylaktické účely podľa všeobecných odporúčaní profesora Bubnovského:

 • cvičenie "breza", "žaba";
 • trakcia od horného bloku, odporúčanie hmotnosti vášho tela;
 • ponor dolného bloku podľa princípu „činky“;
 • Hyperextenční;
 • únos na posilnenie svalov dolnej časti chrbta.

Cvičenia Dr. Bubnovsky video 2016

Indikácie pre použitie tejto techniky

 • Spondylóza chrbtice;
 • Medzistavcová prietrž;
 • Dislokácia kĺbov ramena alebo lakťa;
 • Zápal šliach na ramene;
 • Vaskulárna nekróza bedrového kĺbu;
 • Gonartróza kolena;
 • Chronický zápal prostaty;
 • Chronický zápal vaječníkov;
 • Sexuálna dysfunkcia;
 • Akútne a chronické hemoroidy;
 • Syndróm dráždivého čreva;
 • nadváhou;
 • Vklady tuku v podkožnom tkanive;
 • Znížené vnútorné orgány;
 • Astenický stav, migréna;
 • Psychosomatické poruchy.

Táto technika je tiež ideálna na prekonanie týchto chorôb:

 • Infarkt myokardu;
 • Štepovanie bypassu koronárnej artérie;
 • Zlomenina chrbtice počas kompresie nervových štruktúr;
 • Chirurgia na nahradenie kolenného alebo bedrového kĺbu implantátmi;
 • Operácia na hrebeni alebo vnútorných orgánoch.

Technika Dr. Bubnovského je účinná pri prevencii infarktov, mozgových príhod, ochorení dýchacích ciest a kŕčových žíl. A tiež na prevenciu skoliózy, chorôb vnútorných orgánov, genitourinárneho aparátu, gynekologických chorôb. Cvičenie eliminuje nepohodlie počas menopauzy, podporuje ženy v období pred pôrodom a po pôrode.

Použitie metódy na bolesť chrbta a kĺbov

Na objasnenie diagnózy, identifikáciu zdroja a povahy bolesti je prvá vec, ktorú pacient pošle na myofasciálnu diagnózu, podľa výsledkov ktorej bude predpísaný gymnastický kurz. Diagnostické výsledky sú zostavené takým spôsobom, aby ich každý pacient mohol pochopiť bez pomoci.

Na liečenie chorôb chrbta, kostí a kĺbov sú potrebné tieto podmienky:

 1. 1 Nedostatok kontraindikácií. Napriek úplnej bezpečnosti simulátorov a cvičení nesmieme zabudnúť, že liečba vyžaduje dostatočnú fyzickú aktivitu. Aktívna fyzická aktivita je kontraindikovaná u ľudí s onkológiou, horúčkou a rizikom krvácania. Pred začatím liečby sa musíte poradiť so svojím lekárom.
 2. 2Vážny prístup k práci. Komplex Bubnovsky pre začiatočníkov sa môže zdať príliš prísny, vyžaduje si ho však liečba. Pacient musí pochopiť, že bude musieť nielen dodržiavať celý režim predpísaný lekárom, ale musí tiež zvládnuť správnu dýchaciu techniku. Režim nemôžete prerušiť, pretože od toho závisí účinnosť celého ošetrenia.

Prijatie účinku oneskoreného konania. Trvá nejaký čas, kým sa telo zotaví a uzdraví. Gymnastika pre začiatočníkov neposkytuje v krátkom čase úžasné výsledky. Systematické a správne cvičenie umožní telu postupne sa zotavovať. Musíte byť trpezliví a naladiť sa na výsledok. Pravidelným navštevovaním telocvične sa dá dosiahnuť pozitívna dynamika v 12 triedach, ktoré sú súčasťou štandardného liečebného kurzu. Jednorazová lekcia trvá 1 až 1,5 hodiny.

 1. 1 Dôvera v techniku ​​pacienta. Skutočnosť, že gymnastika podľa Bubnovského dokáže s touto chorobou zvládnuť bez pomoci drog, mnohí veria s ťažkosťami. Na zvýšenie účinku liečby je potrebné uznať skutočnosť, že ľudské telo má silné a univerzálne zdroje. Bolo by užitočné informovať sa o štatistikách, ktoré majú lekárske strediská k dispozícii. Komplex Bubnovsky pomohol tisícom ľudí znovu získať svoje zdravie.

Terapeutické cvičenia na ischias

Cieľom gymnastiky, ktorú vynašiel Bubnovsky, je posilnenie svalov obklopujúcich bedrovú chrbticu.

V niektorých prípadoch je zaznamenaný dokonca aj pokles prietrže kvôli jej čiastočnej resorpcii. To všetko znižuje tlak na nervy, zvyšuje regeneračné procesy a čiastočne alebo úplne odstraňuje nepríjemné príznaky. Cvičenie podľa Bubnovského sa musí vykonávať najmenej pol hodiny denne. Ako už bolo spomenuté, dôkazom o efektívnosti tréningu je pot, ktorý sa počas neho objaví. Hlavné cvičenia pre gymnastiku bedrového kĺbu podľa Bubnovského sú tieto:

 1. Ležiaci na bruchu. Nohy nie sú ohnuté (narovnané) na kolenách. Na druhej strane zdvihnite jednu nohu alebo druhú do polovice maximálnej možnej hodnoty a podržte ju 1-2 sekundy.
 2. Ležiaci na bruchu. Nohy nie sú ohnuté (narovnané) na kolenách. Po odpočinku s oboma nohami na podlahe je potrebné pokúsiť sa mierne nadvihnúť telo rovnakým spôsobom ako dolné končatiny, ako je opísané v predchádzajúcom cvičení..
 3. Ležiaci na bruchu. Odložte dlane na podlahu a pokúste sa zdvihnúť trup a zároveň oprieť o prsty na nohách.
 4. Vstávanie Nadýchnite sa a vydychujte cez zatvorené ústa (nie do konca - malá medzera bude musieť zostať). S dlaňami v tomto okamihu musíte zatlačiť na žalúdok, čím pomôžete brušnej stene vykonávať dýchacie pohyby.
 5. Sedieť na pätách. Pri nadýchaní nadvihnite svoje telo a roztiahnite ruky do strán; pri výdychu - návrat do východiskovej polohy.
 6. Sedieť na kolenách. Nakloňte sa dopredu, trochu sa zastavte a urobte podobný sklopenie dozadu, oneskorenie tiež pár sekúnd.
 7. Sedieť na kolenách. Pokúste sa zdvihnúť kolená striedavo otáčaním panvy doľava a doprava.
 8. Sedí na zadku. Pokúste sa pohybovať smerom nahor k podlahe, striedavo napínajte svaly gluteal.
 9. V póze na všetkých štyroch. Striedajte sa a posúvajte nohy dozadu a dopredu (hojdačka).
 10. V polohe na chrbte. Nohu, ktorá sa opiera o podlahu, zdvihnite na 50% maximálnej možnej amplitúdy na dve až tri sekundy. Po vykonaní jednej nohy ležte na opačnej strane a zopakujte rovnaký počet prístupov pre druhú nohu.
 11. V polohe na chrbte. Ohnite kolená a mierne vydýchnite telo.
 12. V polohe na chrbte. Prekročte si nohy a urobte rovnaké pohyby tela nahor, ale nie striktne zvisle, ale choďte trochu nabok (diagonálne).

Cvičenie je veľmi dôležité pri bolestiach chrbta.

 • V polohe na chrbte. S ohnutými nohami na kolenách zdvihnite panvu a jemne ju spustite nadol.
 • V polohe na chrbte. Ohýbajte obe nohy na kolenách a striedavo s nohami, ako keby ste opísali kruh vo vzduchu (inými slovami, pohybujte sa, akoby ste jazdili na bicykli).
 • Vykonávanie týchto cvičení nie je potrebné v poradí, v akom sú tu uvedené. Neexistuje ani jasný údaj o počte opakovaní pre každé cvičenie - tento komplex musíte vypočítať osobne, takže to trvá aspoň 30 minút.

  Hoci je gymnastika podľa Bubnovského orientovaná na dostatočnú záťaž tela, nemožno ju preháňať. Ak sa po gymnastike zintenzívni bolesť, je potrebné hodiny zastaviť a poradiť sa s odborníkom!

  Dôležité pravidlá pre cvičenie

  • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
  • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
  • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
  • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

  Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

  2. Zadné vyklenutie

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

  Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

  3. Krok napínania

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

  Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

  4. Čerpanie

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

  Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

  5. Natiahnutie chrbta

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

  Poznámka: 5-6 opakovaní.

  6. Natiahnutie brucha

  Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

  Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

  7. Nadvihnite panvu

  Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

  Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

  Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

  Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

  Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

  1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
  2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
  3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

  Populárne videá s Bubnovským cvičením na bolesť chrbta a kĺbov

  Choroba musí byť vydychovaná

  Druhé zaujímavé cvičenie Dr. Bubnovského na artrózu kolenných kĺbov (gonartróza) je gymnastika s výdychom výkriku „Ha!“. Veta Bubnovského „Choroba musí byť vydýchnutá“ sa okrídlila. Tu nehovoríme o nezávislom dýchacom systéme, ale opakovane sme si všimli a dokázali, že výdych pri cvičení s výrazom „Ha“ výrazne zvyšuje účinok kĺbovej gymnastiky..

  Napríklad po chôdzi po kolenách (s ľadom aj bez ľadu) lekár odporúča, aby sa jeho telo znížilo na päty, zatiaľ čo vydýcha a hovorí: „Ha!“. Spočiatku bude pre pacienta s gonartrózou alebo coxartrózou ťažké to urobiť, ale vydychovanie otupí syndróm bolesti a mali by ste sa pokúsiť urobiť pár drepov. Až nabudúce to bude trochu jednoduchšie, hovorí Sergei Mikhailovich. Mimochodom, najskôr si pri nohách, keď kľačíte, kľačíte, môžete na svoje nohy položiť malý valček, aby ste to uľahčili. Vykonajte cvičenie na dve až tri minúty. Po 3 až 5 mesiacoch bude pacient schopný bezbolestne chodiť na kolenách a potom klesať na päty.!

  Čo to je

  Podstatou Bubnovského terapeutickej gymnastiky je to, že telo využíva svoje vlastné zdroje, ktoré boli pred tým skryté a sama sa uzdravuje. Komplex zahŕňa nielen telesnú výchovu, ale aj správnu výživu, početné vodné procedúry. Ak neustále dodržiavate odporúčania lekára, výsledky sa objavia dostatočne skoro aj pri liečbe doma.

  Metóda liečby je populárna v Rusku aj v zahraničí. Na celom svete už existuje viac ako 100 wellness centier, kde vám profesionálni inštruktori pomôžu obnoviť vaše zdravie a zbaviť sa problémov. Pre tých, ktorí nie sú schopní navštevovať takéto inštitúcie, vytvoril Bubnovsky súbor tried pre domáce úlohy

  Zameriava sa na chrbát a bedrovú kosť

  Pomerne často sa chorí ľudia snažia vyhnúť stresu. Zrazu sa stav iba zhorší? Ale tí, ktorí testovali gymnastiku podľa metódy lekára, tvrdia, že takýto výsledok je nedosiahnuteľný pri užívaní drog, operácií alebo odpočinku v posteli..

  Samozrejme, u ľudí vo veku nie je vôbec to isté ako u mladých ľudí. Najčastejšie problémy sa považujú za choroby chrbtice, ramenného pletenca a krčka maternice s bedrovou kosťou. Najbežnejšou liečbou je chirurgický zákrok. Cvičenia tejto gymnastiky sú však oveľa bezpečnejšou a najdôležitejšou účinnou metódou, najmä doma.

  Základné cvičenia

  Hlavným princípom cvičenia je konzistentnosť a systematickosť. Odporúča sa dávku zaťažiť a cvičenia komplikovať postupne. Účinok sa prejavuje veľmi skoro: bolesť, kŕče zmiznú, zvyšuje sa svalový tonus a zlepšuje sa emocionálny stav. Základné cvičenia:

  • Uvoľnená späť. Nasadnite na všetky štyri body, odpočívajte na 4 hlavných bodoch - rukách a kolenách a relaxujte čo najviac.
  • Zakrivenie chrbta. Východisková pozícia je rovnaká ako v prvom cvičení, položte ruky a kolená. Potom začnite vydýchnuť a jemne ohnite chrbát (pri výdychu). Potom začnite vdychovať a vyklenúť chrbát. Hlavná vec je urobiť všetko hladko a uvoľnene. Na začiatok bude stačiť cvičenie zopakovať 15 krát.
  • Krok strečing. Počiatočná poloha je rovnaká. Z východiskovej polohy si sadnite na pravú nohu (ohnite ju na koleno), zatiaľ čo ľavú nohu ťaháte dozadu. Natiahnite pravú nohu vpred a znížte ju čo najnižšie. V tomto cvičení pracuje ľavá ruka, pravá noha a naopak. Na konci cvičenia vydýchnite..

  Bolestivé pocity sú normálnou reakciou tela na taký úsek, a preto by sa v tréningu malo pokračovať. Zakaždým urobte krok širší. Vykonajte 20-krát.

  • Čerpanie. Počiatočná poloha je rovnaká. Trup potiahnite v čo najväčšej možnej miere, zatiaľ čo chrbát sa neohýba, nechajte ho vo zvislej polohe.
  • Zadný výron. Počiatočná poloha je rovnaká, ale musíte lakte ohýbať. Začnite vdychovať a súčasne spustite trup na zem. Potom vydýchnite a skúste spustiť zadok na pätách. Toto cvičenie je o niečo ťažšie, takže začnite 5-krát. Účinok - svaly dolnej časti chrbta sú napnuté a zosilnené..
  • Preťahovanie brušných svalov. Východisková poloha je na chrbte, ohnite nohy a ruky za hlavu. Pritlačte si bradu k hrudníku, ohnite trup a pokúste sa odtrhnúť plecia z povrchu a lakte dosiahnuť kolena. Opakujte, kým v tlači necítite pálivý pocit..
  • Butt lift. Musíte ležať na chrbte s rukami natiahnutými pozdĺž trupu, vydýchnuť a zdvihnúť zadok vysoko. Odporúčané 25-krát.
  • Lastovička. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Pri nadýchaní zdvihnite ruky a nohy a pri výdychu sklopte končatiny. Pomocou tohto cvičenia sa stiahnu svaly chrbta, a preto sa posilnia a stanú sa pružnejšími.
  • Ručné ťahanie. Cvičenie sa vykonáva pomocou gumovej bandáže. Postavte sa na nohy, uchopte konce rukami a zdvihnite ruky nad hlavu. Vykonajte asi 15 krát.
  • Cvičte na chodidlá. Postavte sa na vyvýšenú nohu s pätami visiacimi dole a držiacimi sa rukami. Potom začnite pružiť hore a dole na prstoch na nohách. Opakujte asi 100 krát. Noha sa stáva flexibilnejšou a obratnejšou..

  Po každom cvičení sa odporúča vziať si studenú sprchu a trieť ju teplou utierkou. Lekár tiež odporúča jesť vyvážene, mať dostatok spánku a dodržiavať každodennú rutinu. Len v tomto prípade je možné poraziť akékoľvek ochorenie a stať sa plnohodnotným zdravým a šťastným človekom!

  Odporúčania a tipy

  Všetky indikácie na použitie ktoréhokoľvek z typov komplexov sú sprevádzané bolesťou a vyžadujú opatrné a starostlivé zaobchádzanie. Z tohto dôvodu:

  • Všetky pohyby sa musia vykonávať správne, bez zhonu a náhlych pohybov. Nevykonávajte akútnu neznesiteľnú bolesť.
  • Nainštalujte doma vodorovnú lištu alebo priečku. Vis na brvne je veľmi účinný a užitočný pri liečení chorôb pohybového aparátu.
  • Vykonajte komplex každý deň spolu v kontrastnej sprche.
  • Silná bolesť zmierňuje kompresiu z ľadu.
  • Postupne zvyšujte zaťaženie prístupov. Použite expandér, gumičku.

  Tisíce pacientov po celej krajine píšu pozitívne recenzie o metóde Dr. Bubnovského. Toto je skutočne účinná metóda liečby pohybového aparátu bez použitia liekov alebo chirurgického zákroku..

  Hlavnou radou pri liečbe kĺbov cvičením je systematická a svedomitá implementácia.

  • Liečba bolesti chrbta a kĺbov by nemala pozostávať iba z cvičení; tri súčasti gymnastiky a metodika samotného Dr. Bubnovského nie sú zárukou liečby choroby, preto je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a predpísané lieky..
  • Neznepokojujte sa, ak kinezoterapeutické metódy spôsobujú bolesť v oblasti svalov a kĺbov, čo znamená, že robíte všetko správne.
  • Každý deň zvyšujte zaťaženie a čas nabíjania..
  • Ráno alebo večer robíte gymnastiku a rozhodnete sa sami. Rozhodovanie závisí od toho, kedy sa objaví voľný čas. Mnoho učiteľov telesnej výchovy však verí, že cvičenie má zmysel, keď sa človek cíti veselo a zdvihne energiu. Takéto hodiny sú určené biologickými rytmami človeka a tým, či je sova osoba alebo „skorý vták“..

  Metóda S. M. Bubnovského je revolučným riešením mnohých problémov pohybového aparátu, vďaka ktorým zmierňujú bolesti a utrpenie človeka s chorobami a javmi, ako sú:

  1. Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
  2. Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu.
  3. Spondylóza chrbtice (ktorejkoľvek jej časti).
  4. Artróza, gonartróza kĺbov.
  5. Zápal šliach na ramene, členku, ruke atď...
  6. Dislokácia (zlomeniny) a obdobie zotavenia po nich.
  7. Implantácia kĺbu.

  Medzistavcové prietrže

  Metodika profesora Bubnovského alebo kinezoterapia pozostáva z mnohých univerzálnych cvičení zameraných na celú tlač a chrbticu. Tieto cvičenia sú druhom základných komplexných cvičení, ale môžete do nich pridať jednotlivé cvičenia, aby ste si vypracovali konkrétne oblasti tela..

  Môžete sa k nim vrátiť neskôr a v prípade opakovaného výskytu bolesti by sa cvičenie malo vylúčiť. Každé cvičenie by malo priniesť pocit pohodlia, cieľom gymnastiky je práve to..

  Vaše zdravie závisí od toho, ako sa cvičenia vykonávajú. Vyberte amplitúdu a tempo pohybu na základe vašej fyzickej kondície.

  Nespechajte, zvyšujte intenzitu postupne, pretože nadmerná fyzická aktivita môže poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita vášho tela a cvičenia sa budú poskytovať čoraz ľahšie..

  1. "Mačka". Postavte sa na všetky štyri, udržujte chrbát stabilný a uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchnite. Pri výdychu sa pokúste čo najviac zaokrúhliť chrbát a niekoľko sekúnd vydržať. Vráťte sa do východiskovej polohy, znova vdychujte. Potom pri výdychu ohnite chrbát čo najviac. Hore a dole sa počíta ako jedenkrát, celkovo je potrebné vykonať až 20-krát.
  2. Zadok chôdze. Posaďte sa na podlahu, chrbát a nohy rovno, ruky držte blízko hrude. Pomocou svalov zadku je potrebné ísť o meter ďalej a potom sa vrátiť. Vykonajte toto cvičenie až 10-krát..
  3. "Bicykel". Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe a držte ruky po tele. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonávajte pohyby simulujúce cyklistiku. Cvičenie trvá približne jednu minútu..
  4. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, lakte dopredu, ohnite nohy na kolená. Keď nadýchnete, zdvihnite pravú ohnutú nohu a jemne si odtrhnite lopatky z podlahy, pokúste sa nohami dosiahnuť lakte. Pri výdychu položte narovnanú nohu a plecia na zem. Keď vdychujete, opäť zdvihnite lopatky a pravú pravú nohu a pokúste sa nohami dotknúť lakťov. Opakujte s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (rovná a ohnutá noha sa počíta ako 1 opakovanie). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.
  5. Ľahnite si na chrbát, ohnite si kolená, položte nohy bližšie k zadkom a uchopte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do maximálnej výšky a ohýbajte chrbát. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.
  6. Ľahnite si na brucho, ruky sa narovnajte a natiahnite pred seba. Nadýchnite sa, pri výdychu, odtrhnite hrudník a pravú ruku z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Pri výdychu opakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte toto cvičenie na každej strane 8-krát.
  7. Ľahnite si na brucho, natiahnite pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Vykonajte cvičenie hladko, bez trhania. Pri zdvíhaní v najvyššom bode sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie osemkrát.
  8. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky. Vykonajte plynulý a pomalý náklon vpred a pokúste sa dlaňami dosiahnuť podlahu. V dolnom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa tlačiť žalúdok a hruď na nohy. Opakujte cvičenie 10-krát.

  Liečba artrózy podľa Bubnovského

  Systém na zmiernenie artrózy podľa Bubnovského je veľmi mimoriadnou metódou, ktorú niektorí známi lekári odmietli. Lekári kritizujú niekedy násilné cvičenia pre pacientov alebo liečebné metódy, ktoré sú konzervatívnou medicínou neprijateľné. Pozitívne štatistiky liečených pacientov však možno hovoria samy za seba.

  Jedno je jasné, že zatiaľ nikto nenašiel jediný spôsob, ako sa zbaviť osteoartrózy. Poprední odborníci hľadajú svoje vlastné riešenia problémov s kĺbovými chorobami. Podľa nášho názoru si liečba podľa artrózy Dr. Bubnovského zaslúži pozornosť a kontrolu, aj keď iba preto, že Sergej Mikhailovič je človek, ktorý dokázal prekonať strašné zranenia, postihnutia a postaviť sa na nohy..

  Je dôležité porozumieť jeho metodológii, pochopiť podstatu odporúčaní významného špecialistu v kinezoterapii. Poskytuje hodnotnú alternatívu k chemickým drogám.

  Multifunkčný simulátor Bubnovského, súbor cvičení, lekárska pomoc pomohol tisícom vážne chorých pacientov. Povrchné pochopenie a použitie jeho techník môže byť škodlivé! Pre všetky informácie o spoločnom zaobchádzaní by ste sa mali obrátiť na centrá Dr. Bubnovského, širokú pobočkovú sieť, ako aj na miesto Sergeje Michajiloviča. Našou úlohou v tomto článku je oboznámiť čitateľov so známym špecialistom na kĺby, otvoriť závoj niektorých jeho techník, poskytnúť pacientom alternatívny pohľad na artrózu a spôsoby, ako sa toho zbaviť..

  kontraindikácie

  Podľa Bubnovského existujú pre gymnastiku kontraindikácie! Pred bojom proti bolesti prietrže chrbtice sa s nimi musíte dôkladne zoznámiť a v žiadnom prípade sa nesnažte „zavrieť oči“ pred chorobami, ktoré zakazujú vyššie uvedené cvičenia..

  Tento zoznam nie je tak dlhý, ale stále si zaslúži najväčšiu pozornosť:

  1. Skoré pooperačné obdobie. Po operácii je telo stále „v strese“ a zotavuje sa len z operácie. Vykonávanie cvičení môže viesť k divergencii švov, krvácaniu, relapsom a mnohým ďalším hrozným komplikáciám..
  2. Zhubné nádory v chrbtici. Cvičenie nie je povolené pre pacientov s rakovinou. V tomto prípade cvičenia nezmiernia bolesť, ale iba zhoršujú situáciu..
  3. Poruchy dodávky krvi do srdcového svalu. Inými slovami, stav, ktorý môže viesť k infarktu. Keď srdce „visí v rovnováhe“ a má byť infarkt, nemali by ste dať telu aspoň nejaký druh záťaže, a tým tlačiť srdcové tkanivo do rúk srdcovej nekrózy..

 • Poruchy prívodu krvi do mozgu. Alebo stav pred zdvihom. Dôvod obmedzenia fyzickej aktivity je rovnaký..
 • Nezabudnite, že srdcové infarkty a mozgové príhody sú patológie s pomerne vysokou úmrtnosťou. A vývoj onkológie a pooperačných komplikácií nie je z hľadiska prognózy lepší. Preto v žiadnom prípade nemôžete ignorovať kontraindikácie!

  • Štyri hlavné pravidlá odbornej prípravy
  • Komplexná „sanitka pre bolesti chrbta“ doma
  • Komplex „keď bolesť chrbtice zasahuje do spánku“
  • Komplex pre bolesti chrbta zo sedavej práce

  Hlavným rysom Bubnovského cvičenia je na rozdiel od klasickej cvičebnej terapie záťaž svalov spôsobená bolesťou. Autor gymnastiky - Sergey Bubnovsky - je presvedčený, že proti tejto chorobe by sa malo bojovať prekonaním prahu bolesti, pretože práve tento príznak obmedzuje pohyb a spôsobuje svalovú atrofiu..

  Cvičenia triedy Bubnovsky pre chrbticu doma dávajú pozitívny účinok a skutočne vám umožňujú zbaviť sa chorôb chrbtice. Potvrdzujú to početné recenzie ľudí, ktorým tieto cvičenia pomohli..

  Je zrejmé, že je to lepšie: cvičebná terapia alebo komplex Bubnovsky nie je možný, pretože prístupy k týmto metódam sú rôzne.

  Ďalej v článku: 4 hlavné pravidlá odbornej prípravy; čo Bubnovskyho cvičenie doma poskytne sanitku na bolesť v chrbtici, tento komplex pomôže, ak bolesť chrbta zasahuje do spánku. A tiež: aké pohyby vám zachránia chrbát, ak máte sedavú prácu.

  Fázy liečby

  Táto technika je zložitá a postupná. Prvé hodiny systému Bubnovsky sú založené na naučení pacienta správnej techniky vykonávania každého cvičenia. Výsledok celého ošetrenia závisí od toho. Lekár neustále sleduje výsledky tried a na základe nich upravuje program.

  V rámci systému je možné identifikovať kľúčové štádiá liečby:

  1. 1 Inšpekcia. V tejto fáze lekár berie do úvahy výsledky predchádzajúcich štúdií. Výťažky, lekárske záznamy, výsledky testov - to všetko bude zaujímať lekára, takže si musíte vziať všetky existujúce dokumenty so sebou.
  2. 2 Myofasciálna diagnóza sa vykonáva po konzultácii s lekárom. Jeho výsledky budú hrať rozhodujúcu úlohu pri výbere liečebného programu..
  3. 3 Testovanie rehabilitačných simulátorov. Vo fáze testovacej hodiny bude potrebné športové oblečenie. Tu sa nakoniec vyberú potrebné cvičenia, pridelí sa frekvencia tried a vypracuje sa individuálny liečebný program..
  4. 4 Okamžité ošetrenie. Zostavený program zahŕňa nezávislé cvičenie pacienta. Všetky cvičebné stroje sú v špeciálne vybavených halách. Lekár a inštruktor monitorujú správnosť každého cviku, opravujú zlé činnosti. Okrem toho počas tried vždy monitorujú stav pacienta.
  5. 5 Odporúčaná fáza. Po absolvovaní kurzu alebo niekoľkých liečebných cyklov poskytne lekár zoznam odporúčaní, ktoré zahŕňajú povinné nabitie a niekoľko špeciálnych cvičení na sebarealizáciu.

  Priame ošetrenie sa uskutočňuje v halách lekárskych stredísk. Niektorým pacientom sú navyše predpísané terapeutické cvičenia, ktoré sa môžu vykonávať doma, pri strave, liečivých kúpeľoch atď..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Liečba chorôb chrbticeprietrže ▪️ výčnelky ▪️ osteochondróza

  Zavedenie aloplantu na biologicky aktívnych miestach pomocou farmaceutickej funkcie.

  Pre prírodné zotavenie a zvýšenie regeneratívnych schopností tela.
  Ak žena na základe ultrazvuku lekár tvrdí, že má maternicové myómy, zakryje ju samozrejme úzkosť, panika. Prečo sa objavili maternicové myómy a čo to je?

  Výstupok disku

  Liečba
  Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.