loader

Hlavná

Liečba

Gymnastika Dikul: čo je užitočné a ako na to

Príbeh Valentina Dikula je nápadným príkladom úspešného boja osoby s lekárskym rozsudkom. Osobná skúsenosť s prekonaním najzávažnejšej traumy, ktorá je základom našej vlastnej gymnastickej metódy, dáva tisícom ľudí po celom svete nádej na uzdravenie a návrat do plného života..

Súbor cvičení Dikul na bolesti chrbta sa stal jedným z najúčinnejších.

Aká je podstata metódy Dikul a jej výhody

Valentin Dikul - bývalý cirkusový umelec a teraz - vedúci ruského lekárskeho a rehabilitačného centra pre choroby pohybového ústrojenstva. Dostala kompresnú zlomeninu chrbtice vo veku 15 rokov.

Podľa lekárov mal zvyšok života stráviť na invalidnom vozíku. To sa však nestalo vďaka gymnastike, ktorú vynašiel, a jeho neochvejnej viere v úspech tejto rehabilitačnej metódy..

Systém Dikul nie je iba súbor cvičení určených na obnovenie a zaškolenie atrofovaných a slabých svalov, je to celá filozofia. Podstatou metódy Dikul je obnovenie nervových spojení medzi mozgom a svalmi, ktoré sa po poranení miechy, mŕtvici „neposlúchajú“. Opakované denné opakovania jednoduchých cvikov znovu učia kĺby pohyblivosti, obnovujú pružnosť chrbtice.

V gymnastike Dikul je veľa cvičení. Sú vhodné nielen pre pacientov pripútaných na lôžko a pre pacientov obmedzených na invalidný vozík. Triedy využívajúce metódu Dikul vám umožňujú zbaviť sa obmedzení pohyblivosti u ľudí s osteochondrózou a inými ochoreniami pohybového aparátu. Cvičenie je nevyhnutné na prevenciu patologických stavov chrbtice a kĺbov..

Indikácie a kontraindikácie

Indikácie pre lekársku gymnastiku podľa metódy V. Dikula:

Pred začatím vyučovania je potrebné vyhľadať odbornú radu. Lekár vám po preskúmaní anamnézy pacienta pomôže pri výbere najúčinnejších cvičení. Môžu sa predpísať ďalšie štúdie..

Existujú choroby, pri ktorých je gymnastika kontraindikovaná:

 • infekčné choroby v akútnej fáze;
 • onkologické choroby;
 • silné stlačenie chrbtice;
 • mozgovocievna príhoda;
 • srdcovo-cievne ochorenia;
 • choroby nervového systému v ťažkom štádiu;
 • epilepsie;
 • urolitiázová choroba.

Pozor! V prípade ťažkých foriem chorôb je prísne zakázané začať gymnastiku bez súhlasu ošetrujúceho lekára.!

Základné pravidlá gymnastiky

Hlavné pravidlá vykonávania dikulskej gymnastiky:

 1. Nálada. Jeho prítomnosť je veľmi dôležitá pre efektívnosť tried. Každé nadchádzajúce cvičenie musí pacient plne reprodukovať vo svojich myšlienkach. Predstavte si, ako stúpa noha alebo rameno, aj keď končatina ešte nie je schopná stúpať, takže mozog cíti stratené spojenie so svalmi a obnoví ju. Platí to nielen pre imobilizovaných pacientov: každý pohyb v gymnastike musí byť pri vedomí, je dôležité pochopiť, ktoré svaly sú napnuté, ktoré sú napnuté, a cítiť to.
 2. Technika vykonávania. Je veľmi dôležité trénovať presne tie svalové skupiny, ktoré to potrebujú, a venovať im primeranú záťaž. Bez tohto nebude telocvičňa účinná ani bezpečná pre zdravie. Zaťaženie by malo byť také, aby počas cvičenia pacient dýchal hladko a pokojne, nemohol zadržať dych.
 3. Pravidelnosť. Systematická gymnastika každý deň je predpokladom na uzdravenie. Pretože sa účinná látka liečiva hromadí v tele v požadovanom množstve, podľa časového plánu užívania tabliet sa svalový tonus hromadí aj v tých svaloch, ktoré sú pravidelne trénované. Majte denník pre gymnastiku, v ktorom budete zaznamenávať cvičenia, záťaže, meranie srdcovej frekvencie pred a po gymnastike. Je ľahšie zorganizovať kontrolu nad vašou pohodu a pochopiť, ktoré cvičenia majú väčší účinok..
 4. Viera v úspech. Podobne ako všetky konzervatívne metódy liečby nemôže gymnastika v krátkom čase dosiahnuť požadované výsledky. Pozitívna dynamika sa môže objaviť v triedach za mesiac aj za dva mesiace. Dôvera v pozitívny výsledok tréningu dáva ďalšiu motiváciu na výkon gymnastiky.

Cvičebná technika

Obnovenie pohyblivosti po ťažkých zraneniach chrbtice a mŕtvici sa vykonáva na simulátore Valentin Dikul.

Toto je systém protizávažia, ktorý na začiatku liečby pomáha vykonávať cvičenia, a potom sa nahrádza závažiami, aby sa vytvoril svalový korzet..

Nabíjanie Dikulu doma je možné bez cvičebných pomôcok s vlastnou hmotnosťou. Platí to pre všetky ostatné prípady - liečbu a prevenciu chorôb pohybového aparátu, ako aj pre prípady, keď je pacient už schopný samostatne sa pohybovať.

V gymnastike Dikul je dôležité vykonávať cvičenia postupne a podľa počtu prístupov, v ktorých sú uvedené. Až pri pozorovaní plnej amplitúdy sa svaly správne cvičia, sťahujú a natahujú až do konca.

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez trhania. Zvýšenie záťaže je možné iba pri obnovení motorických funkcií, keď je veľmi ľahké vykonávať cvičenia.

Cvičenie chrbta

Metodika bolesti chrbta:

 1. Východisková poloha: ležiace na chrbte, ohnuté nohy, nohy na podlahe šírka ramien od seba, ruky v hrade za hlavou. Na výdychu otočte telo tak, aby lopatky zostupovali z podlahy, zatiaľ čo bradu pritláčajte k hrudníku. V tejto polohe držte 10 účtov. Inšpirujte sa východiskovou pozíciou, uvoľnite sa.
 2. Východisková poloha: ležiace na chrbte, ohnuté nohy, nohy na šírke ramena od seba, ruky pozdĺž tela. Pri výdychu potiahnite pravé koleno k hrudníku, uchopte ho rukami a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Pri výdychu vráťte koleno a ramená do pôvodnej polohy. To isté urobte s druhou nohou.
 3. Počiatočná pozícia je ďalej rovnaká ako v cvičení č. 2. Na výdych potiahnite obe kolená k hrudníku, uchopte ich rukami a zostaňte v tejto polohe. Potom pritiahnite bradu k hrudníku, pokúste sa dotknúť čela kolien, zostaňte päťkrát. Neroztrhajte spodnú časť chrbta z podlahy. Pri výdychu najprv sklopte hlavu a ramená, potom kolená a roztiahnite nohy do pôvodnej polohy. Ruky opäť dajte pozdĺž trupu.
 4. Keď pomaly vydýchate, stavce po stavcoch, zdvihnite panvu až k lopatkám. Pri výdychu, tiež stavce po stavcoch, pomaly spustite panvu, ale nedávajte ju na podlahu. Zadok by mal byť počas pohybu napätý, nohy by mali byť bližšie k panve.
 5. Dajte ruky nabok a dlane pripevnite na podlahu. Pri výdychu znížte svoje pravé koleno dovnútra smerom k podlahe. Pokúste sa dostať kolenom k ​​päte ľavej nohy. Po inšpirácii - návrat do východiskovej polohy. To isté urobte s druhou nohou..
 6. Východisková poloha: stojí na všetkých štyroch stranách, dôraz sa kladie na kolená a dlane v šírke ramien od seba, pohľad nasmerovaný na podlahu. Zhlboka sa nadýchni. Pri výdychu spustite panvu na päty. Potom položte hlavu na zem a posuňte ruky dopredu. Panvu neroztrhajte z päty. Vydržať na 10 účtoch. Návrat do východiskovej polohy.
 7. Ďalej východisková pozícia, ako v cvičení č. 6. Na výdychu sedieť na päte pravej nohy pomocou zadku a zároveň natahovať ľavú nohu pozdĺž podlahy. Zároveň telo zostáva v horizontálnej polohe, žalúdok leží na pravom stehne, ruky sú natiahnuté dopredu. Pretrvávať v tejto pozícii pre 10 účtov. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. To isté zopakujte pre druhú časť..
 8. Keď vydýchate, položte ruky na podlahu a sedia si na pätách pomocou zadku. Potom natiahnite ruky na podlahu a zároveň si vytiahnite zadok späť. Vydržať na 10 účtoch. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Ak má pacient narušenú neuromuskulárnu reguláciu a znižuje svaly chodidla a dolných končatín, chodidlá by sa mali nosiť na prsty na nohách..
 9. Pri výdychu uvoľnite vzduch z brucha a čo najviac zaokrúhlite chrbát v oblasti hrudníka. Podržte 2-3 sekundy. Po inšpirácii uvoľnite brušné svaly, vyhnite sa pasívnej deformácii v dolnej časti chrbta a vráťte sa do východiskovej polohy..
 10. Na výdych zatlačte pravé koleno čo najviac. Potom natiahnite ľavú ruku dopredu. Potom natiahnite druhú ruku vpred. Brucho na pravom stehne. Opravte pozíciu, uvoľnite sa a vydržte na 10 účtoch. Na výdychu utiahnite ľavú nohu a vráťte sa do pôvodnej polohy. Rovnaký beh s druhou nohou.

Poznámka: každé cvičenie akéhokoľvek gymnastického komplexu sa vykonáva 8 až 10 krát. Počet opakovaní je prvý 1-2, potom ich počet stúpne na 6. Amplitúda pohybov je maximálna, ale skôr ako sa objaví bolesť: ak sa objaví bolesť, mala by sa amplitúda znížiť.

Všeobecný komplex analgetických cvičení za chrbtom:

 1. Ďalej východisková poloha: ležiace na chrbte, rovné nohy k sebe, ruky pozdĺž tela. Zhlboka sa nadýchnite, natiahnite ruky za hlavu a potiahnite nohy nad seba. Pri výdychu sklopte ruky do pôvodnej polohy a uvoľnite nohy.
 2. Zhlboka sa nadýchnite, potiahnite pravé koleno k hrudnej kosti, uchopte ho rukami a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Nohy sú napnuté cez seba. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. To isté urobte s druhou nohou.
 3. Po inšpirácii potiahnite obe kolená k hrudnej kosti, uchopte ich rukami a zostaňte v tejto polohe. Vytiahnite bradu k hrudnej kosti, pokúste sa dosiahnuť čelo až po kolená. Pri výdychu sklopte hlavu a plecia, potom kolená a roztiahnite nohy do pôvodnej polohy. Ruky položte pozdĺž trupu.

Vykonanie celého cyklu cvičení trvá dlho. Preto je možné gymnastiku rozdeliť do dvoch blokov: večer je lepšie viesť hodiny na cvičenie chrbta a ráno - cvičenia na krku.

Cvičenie krku

S výčnelkami a kýlami v krčnej chrbtici sú užitočné nasledujúce cvičenia:

 1. Ďalej východisková poloha: sediace ramená pozdĺž tela. Pri výdychu jemne nakloňte hlavu úplne doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. To isté urobte doľava. Pri tomto cvičení je potrebné vyvinúť takú pohyblivosť krčných stavcov, aby pri nakláňaní ucha malo tendenciu k plecu..
 2. Pri výdychu nakloňte hlavu dopredu a pokúste sa bradou dosiahnuť hrudník. Uzamknite polohu na 8 sekúnd. Po inšpirácii - hladko sa vráťte do východiskovej polohy.
 3. Pri výdychu posúvajte hlavu dozadu a napnite bradu. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Ďalej východisková poloha: sediaci na stoličke, dlane na kolenách, chrbát rovný, brada hore, chodidlá na šírku ramien od seba. Pravou rukou uchopte zápästie ľavej ruky. Počas výdychu nakloňte hlavu doľava a upravte polohu na 6 - 8 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte najprv doľava a potom doprava.
 5. Uzamknite kryt a nerozoberajte sa. Položte ľavú ruku za chrbát na spodnú časť chrbta a pravou rukou uchopte hlavu zhora. Na výdychu jemne pritiahnite hlavu pravou rukou k pravému ramenu, až kým nepatrne nenapnete krk. Koncovú polohu zaistite na 6-8 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy. Urob to isté opačne, pravou rukou za chrbtom.
 6. Obe ruky položte za chrbát a ruky vložte „do zámku“. Na výdychu zredukujte lopatky, vytiahnite ruky za chrbát nahor bez toho, aby ste telo príliš naklonili dopredu. Uzamknite polohu na 6-8 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.
 7. Ďalej východisková pozícia: sediaci na stoličke alebo fitball, ruky pod „v zámku“ pred vami. Jemne zdvihnite ruky za hlavu. Pomaly, ako vydychujete, pod váhou rúk sklopte hlavu nadol a pritlačte bradu k hrudníku. Potom pomaly zaokrúhľujte chrbát v hornej časti hrudnej chrbtice, hladko sa stavca za stavcami ohýba. V dolnom bode amplitúdy by mala byť rotácia čo najviac zaoblená. Poloha panvy by sa nemala meniť. Potom hladko, stavce po stavcoch, vráťte sa do východiskovej polohy.
 8. Naraz nadýchnite a plynule zdvihnite ruky. Vytiahnite ruky nad hlavu a túto polohu zafixujte. V dvoch výdychoch a pomaly dajte ruky do pôvodnej polohy. Pohyb by sa mal vykonávať iba v ramenných kĺboch. Uhol medzi predlaktím a ramenom by sa nemal meniť.
 9. Východisková pozícia, rovnako ako v cvičení č. 4. Položte pravú ruku na hlavu, uchopte ju po ľavej strane a mierne ju nakloňte doprava, aby ste dostali lopatky. Pomaly zdvihnite ľavú dlaň pred seba rovnobežne s podlahou a ľavú lopatku zatlačte na chrbticu. Rameno nie je priame: počas celého pohybu by sa mal udržiavať malý uhol v lakťovom kĺbe. Ruku jemne sklopte do pôvodnej polohy, uvoľnite sa. Opakujte to isté pre druhú stranu..

záver

Kostra je oporou celého organizmu, ale bez silných svalov nemôže úplne vykonávať svoje funkcie. Triedy podľa metódy Dikul sú vhodné na prevenciu chorôb pohybového aparátu, na zastavenie počiatočných patologických zmien v držaní tela, ako aj na obnovenie mobility po zraneniach..

Samotná gymnastika nie je všeliek: iba pravidelnosť tried, sebadisciplína, túžba po uzdravení a dôvera v úspech dávajú pozitívne výsledky..

Cvičenia diculi na chrbte a chrbtici proti bolesti, prietrži, osteochondróze, skolióze

Tieto cvičenia sú skutočne to, čo potrebujete s bedrovou kýlou. Viem to z prvej ruky. Po poranení chrbtice si moja teta vyvinula bedrovú prietrž. Bola proti operácii, takže sa musela vyrovnať s touto diagnózou. Kýla spočiatku nezasahovala a prejavovala sa iba zriedkavými záchvatmi bolesti. Ale postupom času sa situácia zhoršila.

Bolesť sa zintenzívnila a začala sa objavovať častejšie a celé týždne ustupovala. Potom začala hľadať spôsoby, ako zmierniť príznaky a neštandardné metódy liečby. To bolo vtedy, keď sa stretla s metódou Valentina Dikula, ktorá zmenila jej život a ja sa s vami chcem o ňu podeliť.

Bedrová hernia

Valentin Dikul sa z vlastnej skúsenosti poučil, čo je to poranenie miechy, po ktorom lekári už nedávajú nádej, že môžete chodiť. Toto je neuveriteľný liečivý príbeh, keď sa po páde z výšky 13 metrov a hroznom zranení (5 rokov bol ochrnutý) vrátil do cirkusu.

Hovorí: „Lekári mi povedali, že zvyšok svojho života strávim na invalidnom vozíku. Ale rozhodol som sa bojovať. ““ Bojoval a bol schopný postaviť sa na nohy. Vyvinul množstvo techník na obnovu chrbtice. Jeho liečebná metóda je zameraná na zmiernenie bolesti a obnovenie funkčnosti chrbtice..

Za najúčinnejší spôsob liečby bedrovej prietrže chrbtice považuje Dikul cvičenie. Ich hlavnou úlohou je vrátiť svaly do optimálneho stavu. Uvoľnite napäté svaly a slabý - obnovte tón. Táto slávna gymnastika obsahuje iba 6 cvičení, ale z hľadiska efektívnosti nie sú rovnocenné.

OŠETROVACIA GYMNASTIKA VALENTÍNA DIKULA

● Cvičenie 1
Choďte na všetky štyri, roztiahnite ruky doširoka, rovno dozadu a tešte sa. Zhlboka sa nadýchnite, keď vydýchate, sklopte si boky k pätám, uvoľnite chrbát a nakloňte hlavu tak, aby ste ju natiahli. Pri vdychovaní sa vkĺznite do paží a ohýbajte sa tak, aby sa hlava zdvihla. Zdržíte sa v tejto pozícii a znova si sadnete na päty. Vykonajte 10 - 12 opakovaní.

● Cvičenie 2
Východisková pozícia je rovnaká ako v predchádzajúcom cvičení, kolená sa spoja. Zdvihnite nohy, pritlačte k sebe a svoje ponožky otočte do strán a položte si kolená. Chrbtica sa teda pohybuje v bedrovej oblasti a ramená a hrudník sú nepohyblivé. Vykonajte 10 - 12 opakovaní v každom smere.

● Cvičenie 3
Všetky rovnaké situácie. Chrbát držte rovno, bradu rovnobežne s podlahou. V tomto cvičení je potrebné pred nástupom bolesti (čo možno najnižšie) panvu postupne znížiť do strán ako kyvadlo. Vo východiskovej polohe sa nezastavujte, otáčajte zo strany na stranu. Iba hladko a bez náhlych pohybov. Tiež 10-12 opakovaní na každej strane.

● Cvičenie 4
Každý pozná cvičenie mačky. Situácia je rovnaká, pri inšpirácii silne zakrivte chrbát v dolnej časti chrbta, hlavou k stropu. Pri výdychu sklopte hlavu medzi ruky a otočte chrbát do oblúka. Tiež hladko, tiež 10-12 krát.

● Cvičenie 5
Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Ruky pozdĺž tela. Pomaly znižujte kolená k podlahe, potom doľava alebo doprava. V tomto cvičení je zahrnutá iba bedrová oblasť, lopatky nevychádzajú z podlahy. Dych je hlboký, pohyby sú plynulé. Do 10-12 opakovaní.

● Cvičenie 6
Situácia je rovnaká, kolená sú ohnuté, ruky pozdĺž tela s dlaňami dole. Položte ľavú pätu na pravé koleno. Pri výdychu zdvihnite pravú nohu smerom k sebe. Pri nadýchaní pomaly vydýchnite a nohu sklopte na podlahu. Vykonajte 10 opakovaní s každou nohou.

Toto video hovorí podrobnejšie a ukazuje, ako vykonať zadné cvičenia prietrže vyvinuté Dikulom..

V týchto cvičeniach nie je nič zložité, sú jednoduché na vykonávanie a nevyžadujú si špeciálnu telesnú výchovu.

Táto metóda je založená na štyroch postulátoch, ktoré sa nesmú porušovať: cvičte každý deň, cvičte najmenej 60 minút, dodržiavajte hygienu gymnastiky a neochvejne verte v úspech.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, bolesť určite ustúpi. Postarajte sa o seba a svoje zdravie!

Účinnosť dikulskej gymnastiky s osteochondrózou

Valentin Dikul vyvinul špeciálny komplex na obnovu slabých miechových a krčných svalov: cvičenia zamerané na osteochondrózu sa musia robiť každý deň, potom budú mať dobrý výsledok..

Gymnastiku Dikul s cervikálnou a bedrovou osteochondrózou je možné podľa potreby kombinovať s energetickým zaťažením, ktoré môže zmierniť stres zozadu a obnoviť stavce..

Odporúča sa začať s cvičením po odporúčaní lekára a pod vedením kompetentného špecialistu.

Technika Dikul sa stala po celom svete veľmi rozšírenou. Tento systém existuje oficiálne od roku 1990.

(bola zaregistrovaná na patentovom úrade) av tomto relatívne krátkom časovom období sa veľké množstvo ľudí zbavilo alebo významne znížilo prejavy osteochondrózy..

A mnohým z nich uniklo zdravotné postihnutie v dôsledku vážnych a pokročilých štádií choroby.

Indikácie pre metódu

 • osteochondrosis;
 • funkčné poruchy chrbtice;
 • kompresné zlomenie chrbtice;
 • medziobratlová kýla;
 • Detská mozgová obrna navyše podobnými patológiami u dospelých sa týmto spôsobom ťažko lieči;
 • funkčné poruchy kĺbov a veľkých ciev.

Kontraindikácie techniky

Tak ako každé ošetrenie, aj metóda Dikul má kontraindikácie, ale nie je ich veľa. Cvičenie nie je možné vykonávať na príznaky bolesti. Ak pretrváva bolesť, mali by ste sa zdržať cvičenia, až kým bolesť neprestane.

Cvičenia Dikul nemôžete robiť pre ľudí, ktorí majú narušený mozgový obeh, kompresný syndróm alebo horúčku. Vo všetkých týchto prípadoch musí byť osteochondróza liečená inými spôsobmi..

Druhy cvičení

Tu je niekoľko cvičení, ktoré sa odporúčajú vykonávať s osteochondrózou:

 1. Z polohy kľačania sa opiera o natiahnuté ruky. Mierne zdvihnite hlavu a vydýchnite dolu k pätám a počas inhalácie sa ohnite dopredu. Cvičte pomaly, opakujte 10-krát. Ak pociťujete bolesť, je potrebné znížiť amplitúdu pohybu.
 2. Rovnaká východisková poloha. Kolená by mali byť spojené a panva by sa mala spustiť najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu a pokúsiť sa položiť zadok na podlahu. V takom prípade sú chodidlá pevne pritlačené k podlahe, pohyb musí byť vykonaný 15-krát v každom smere. Ak zadáte zadok na podlahu, aby bolesť narušila, cvičenie by sa malo vykonať pred nástupom bolesti.
 3. Situácia je rovnaká. Vykonajte ľubovoľné hojdačky s nohami do strán a späť.
 4. Z tej istej polohy pri inšpirácii by sa chrbát mal ohýbať čo možno najnižšie a výdych ohnutý nahor. Toto cvičenie opakujte 15 - 20 krát.
 5. Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté pozdĺž tela, kolená ohnuté a pritláčané k sebe. Položte kolená doľava a potom doprava, bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy. Amplitúda cvičenia závisí od výskytu bolesti, v ideálnom prípade by sa kolená mali dotýkať podlahy.
 6. Zostaňte v polohe na bruchu a pritiahnite si jednu nohu rukami a pevne ju pritlačte k žalúdku, potom to isté urobte s druhou nohou. Ak sa bolesť neobťažuje, stlačte obe kolená súčasne do žalúdka..
 7. Push up. Kolená sú spojené, brada je mierne zdvihnutá, zdvíhanie sa vykonáva pomocou inšpirácie. Ak je človek dostatočne fyzicky vyvinutý, môžete vyliezť na prsty.

Pre každú časť chrbtice sú určené samostatné cvičenia. Okrem kýly existuje aj metóda cvičenia..

Preto je veľmi dôležité konzultovať s lekárom pri výbere komplexu, len on môže s istotou povedať, ktoré cvičenia budú v konkrétnom prípade užitočné a efektívne. Najskôr je vhodné vykonať cvičenia s inštruktorom.

Pacient sa teda naučí robiť ich správne a inštruktor môže upraviť niektoré cvičenia podľa charakteristík svojho tela.

Môže byť zaujímavé: Terapeutické cvičenia Gittovej mikromócie pri osteochondróze

Čo sa dá dosiahnuť cvičením?

Gymnastika Dikul z krčnej a bedrovej osteochondrózy sa považuje za najúčinnejší komplex, ktorý je zaručený na rehabilitáciu problémových segmentov chrbtice a vracia pacientovi normálny pohyb. Cvičiaci systém je okrem toho zameraný na zmiernenie príznakov bolesti a posilnenie celého tela.

Na dosiahnutie maximálneho účinku cvičebnej terapie je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá:

 1. Počet prístupov, ktoré musíte vykonať v množstve, v akom sú odporúčané, nie je príliš horlivý a preťažujte svoje telo príliš intenzívnym tréningom. Stojí za to postupne pripraviť telo na zvýšenie prístupov, inak môže byť výsledok opačný.
 2. Musíte to robiť pravidelne, najlepšie je robiť to každý druhý deň, keď si telo a svaly oddýchnete.
 3. Je potrebné dosiahnuť celý rozsah pohybu, každé cvičenie je zamerané na špecifickú svalovú skupinu. Ak však okamžite nevyplýva na splnenie celej amplitúdy, nie je potrebné to robiť násilne, ale zakaždým, keď je potrebné amplitúdu zvýšiť aspoň mierne.
 4. Cvičenia nemôžete robiť náhle a trhavo. Celý komplex je vyvinutý na základe pomalých a plynulých pohybov.

Čo robiť počas zhoršenia choroby?

Nabíjanie Dikulu v akútnom štádiu ochorenia je kontraindikované. Preto musíte najskôr odstrániť akútny proces. Na tento účel sa používajú tieto lieky:

 • zmierňovače bolesti - diklofenak, ketorol, ibuprofén, indometacín;
 • svalové relaxanciá - Midokalim, Finlepsin;
 • chondroprotektory - Structum, Chondroxide;
 • vazodilatátory - pyrocetam, pentoxifylín;
 • neuroprojektory - Actovegin, Tiocetam;
 • psychotropné lieky - Aminazin, Lerivon, Diazepam;
 • vitamíny - Milgamma, Neurovitan;
 • biostimulanty - Gumizol.

Akékoľvek lieky by mal predpisovať lekár a mali by sa vyberať individuálne, priebeh liečby a dávkovanie by mal tiež stanoviť odborník.

Zároveň sa oplatí zvážiť individuálnu neznášanlivosť niektorých zložiek liekov, a preto sa pri zhoršenom stave musí pacient vždy poradiť s lekárom, aby znížil dávkovanie lieku alebo úplne zrušil.

Vysoko kvalifikovaný a svetoznámy odborník v oblasti problémov s chrbticou, Valentin Dikul, je presvedčený, že energetická záťaž pri chorobách chrbtice nie je len kontraindikovaná, ale aj nevyhnutná. Iba dlhé triedy s prvkami silového zaťaženia môžu uvoľniť svalové napätie zozadu, ako aj obnoviť a opraviť stavce..

Aké lieky proti bolesti užívate s osteochondrózou?

Dikul cvičí chrbtom s kýlou

 • Rýchle tempo života často spôsobuje bolesť chrbtice..
 • Pri nadmernom zaťažení alebo zranení strácajú zadné svaly svoju elasticitu a chrbtový stĺp sa začína deformovať.
 • Zakrivenie chrbtice je potrebné včas zastaviť.
 • Následkom môže byť koniec koncov nielen kozmetická vada, ale aj výskyt medzistavcových prietrží, štípanie nervov a paréza..
 • Na tento účel existuje úžasná technika, ktorú vyvinul Valentin Dikul.

Čo je kýla chrbtice?

Toto ochorenie sa považuje za jedno z najťažších. Lekári často odporúčajú operáciu. Malo by sa však uznať, že operácie na chrbtici sú dosť nebezpečné. Hrozí poškodenie miechy, takže lekári neposkytujú 100% záruku úspechu. Existujú vážne následky - ochrnutie nohy.

Vertebrálna hernia je spôsobená metabolickými poruchami v tkanivách kotúčov, zraneniami a nadmerným zaťažením. Nervové zakončenie je zovreté kvôli vyčnievaniu buničitého jadra. Medzistavcové platničky podliehajú patologickej deformácii. V dôsledku dlhodobej degenerácie stráca disk vo vnútri vodu, čo vedie k jeho krehkosti.

Ako sa lieči kýla chrbtice?

Metóda liečby medzistavcových prietrží vždy závisí od miesta lokalizácie, stupňa vývoja a výskytu komplikácií..

Metódy bez chirurgického zákroku:

 • Užívanie protizápalových liekov a liekov proti bolesti na mesiac.
 • Novokainová blokáda.
 • Cvičenie, masáž, natiahnutie chrbtice.
 • Nosiť korzet.
 • elektroforéza.
 • Terapia DMV.
 • magnetoterapia.
 • Fonoforéza s použitím liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh.

Tieto postupy zabránia chirurgickému zákroku..

Ak sa takýmto metódam nepodarí do 12 týždňov, budete sa musieť uchýliť k operácii. Sú minimálne invazívne a otvorený prístup. Je potrebné poznamenať, že po operácii bude potrebná dlhá rehabilitácia.

Dikulove hernie

Toto je Valentin Ivanovič Dikul. Pred viac ako 50 rokmi, keď vykonával nebezpečný kúsok, spadol z hrobu a utrpel veľa vážnych zranení vrátane zlomeniny chrbtice. Lekári predpovedali jeho postihnutie. Dikul sa s tým nemohol vyrovnať a začal ťažký a zdĺhavý zápas o schopnosť pohybovať sa a viesť celý život.

Výsledkom jeho vytrvalosti a mimoriadneho myslenia je jedinečný systém Dikul. Vďaka tejto technike sa autor sám dokázal postaviť.

Najúžasnejšia vec je, že Valentin Ivanovič nielenže prekonal bolesť a súvisiace príznaky, ale po 8 rokoch sa vrátil aj do cirkusovej arény. Svojím príkladom dokázal, že po ťažkých zraneniach môžete pokračovať v aktívnom živote bez bolesti chrbtice. Doteraz autor vylepšuje svoju metodológiu, ktorá dáva nádej mnohým ľuďom s patológiou chrbtice.

Podstata metodiky

Pre správnu implementáciu fyzických cvičení s touto patológiou musia byť dodržané určité pravidlá. Sú určené na udržanie správneho tempa počas tréningu a môžu sa aplikovať iba povolené zaťaženia..

Trvanie tried by sa malo postupne zvyšovať, inak by dlhá príprava v prvej fáze mohla situáciu len zhoršiť. Aby sa obnovili funkcie chrbtice, pacient bude musieť vynaložiť veľké úsilie, pretože je to dlhá a skôr starostlivá práca..

Hlavnou vecou je prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára:

 • Udržujte držanie tela. Korzety a špeciálne obväzy zabránia napínaniu, ako aj kontrolným pohybom.
 • Gymnastiku je potrebné kombinovať s manuálnou terapiou, bahennou terapiou, masážou a hirudoterapiou.
 • Fyzická aktivita sa prísne dávkuje. Pohodlie a najmenšia bolesť znamenajú, že musíte znížiť závažnosť protizávažia na športovom vybavení.
 • Je potrebné sa vyhnúť skokom a trhavým pohybom..

Musíte pravidelne cvičiť, pretože aj krátka prestávka ovplyvní vaše zdravie.

Liečebný systém funguje so všetkými patológiami chrbtice:

Pri správnom vytrvalosti a lekárskom dohľade sa syndróm bolesti výrazne zníži. Aby sa predišlo komplikáciám, je nevyhnutné prísne dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára.

Video: „Kto je Valentin Ivanovich Dikul?“

Pokyny pre cvičebný systém

Väčšina pacientov po odstránení silnej bolesti chrbtice začne zvyšovať záťaž, pričom sa domnieva, že to urýchli proces hojenia. Je to absolútne nemožné. Na zvýšenie záťaže musíte najprv pripraviť korzet svalu.

Všetky cvičenia sú rozdelené do konkrétnych skupín:

Jemný kurzVykoná sa v prvom štádiu choroby. Cvičenie sa vykonáva s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta. Nie je dovolené najmenšie prepätie. Komplex pripravuje telo na regeneráciu. Cvičenia v tomto kurze obnovujú spojenie svalového tkaniva a miechy..
prechodnýTrvanie tohto štádia závisí od závažnosti ochorenia, pripravenosti pacienta a jeho telesných charakteristík..
komplikovanéPoškodená chrbtica sa obnoví a účinok výsledkov sa zafixuje. Len silné svaly môžu udržiavať telo v jeho prirodzenej polohe a vydržať zaťaženie chrbtice. Toto je hlavná podmienka na zabezpečenie pozitívneho výsledku na dlhú dobu..

Prechod na ďalší kurz nastane po úplnom dokončení predchádzajúceho kurzu. Neexistujú žiadne konkrétne pojmy, všetko záleží na samotnom pacientovi, jeho zameraní na zotavenie. Tento faktor má veľký význam..

kontraindikácie

Dôvodov, ktoré môžu brániť výkonu špeciálnych cvičení, je málo. Ale, bohužiaľ, sú. Ak sa pri vykonávaní niektorých pohybov objavia nepríjemné príznaky, mali by sa zlikvidovať..

Najmä musíte venovať pozornosť týmto príznakom:

 • Zvýšenie teploty.
 • Krvný prísun do mozgu je narušený.
 • Dlhodobá bolesť svalov.
 • Pocit zúženia.

Dočasná kontraindikácia je exacerbácia patológie chrbtice.

Výcvik je prísne zakázaný v nasledujúcich chorobách:

 • Prítomnosť zhubných nádorov.
 • Problémy so srdcom.
 • Zlomená mozgová cirkulácia.
 • hemofílie.
 1. Tréning začnite až po zastavení akútneho záchvatu a normalizácii pacienta.
 2. Video: „Cvičenie na bolesť chrbta od Dikula“

Technika vykonávania

Valentin Dikul vytvoril veľa rôznych komplexov, ale prietrž hernie sa mierne líši, pretože je určený na posilnenie určitých svalových skupín. Sú to protahovacie cvičenia, jogínske ásany, prvky Pilates. Komplexné cvičenia sa vyberajú individuálne, ale všetky sú zamerané na posilnenie chrbta.

 • "Strap". Vykonáva sa v polohe, keď kladie dôraz na prsty na nohách a lakťoch.
 • Slučky, ktoré prechádzajú podpazuším.
 • Pomaly trup v rôznych smeroch.
 • Navštívte na vodorovnej lište.
 • Zdvihnite nohy z ležiacej polohy.

V rehabilitačných centrách je veľa špeciálnych simulátorov. Na nezávislé domáce vzdelávanie bude stačiť „švédska stena“. Ak to nie je možné, je možné upustiť od gumových vlekov. Umožňujú zmäkčiť zaťaženie väzov a kĺbov..

S kýlou krčnej chrbtice

Pri ochorení tejto časti chrbtice sa gymnastika vykonáva iba počas rehabilitačného obdobia, ako aj pri prevencii. Môžete si požičať na vlastnú päsť.

Cvičenia sa vykonávajú pri sedení na stoličke:

 • Pri kýle krčnej chrbtice je veľmi užitočný súčasný tlak na chrbát hlavy a na čelo. Na čelo je potrebné položiť dlaň a zatlačiť na ňu na 3 sekundy, zatiaľ čo krk by sa nemal ohýbať dozadu. Uskutočňuje sa to trikrát. Potom to isté, ale dlaň na zadnej časti hlavy.
 • Odhoďte hlavu dozadu a potom pomaly spustite bradu k jugulárnej fosílii..
 • Posaďte sa a položte hlavu dozadu. Musíte sa dotknúť ramena uchom. V oboch smeroch je vytvorených 5 plachiet.
 • Vykonajte 10 otočení hlavou k ramenu. Pomalé pohyby bez trhania.

Pre zvýšenie efektívnosti je komplex kombinovaný s plávaním alebo vodným aerobikom.

S kýlou na hrudi

Táto časť chrbtice poskytuje stabilizáciu a normálne držanie tela. Tieto cviky sú užitočné najmä vtedy, keď je diagnostikovaná prietrž hrudnej oblasti. Pomôžu znížiť prietrž.

 1. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite si šírku ramien. Prekročte ruky na hrudi. Po inšpirácii otočte telo nabok, zatiaľ čo opačné rameno vychádza z podlahy. Nohy a panva by mali byť nepohyblivé. Pomaly zaujmite východiskovú pozíciu. Najskôr sa vykoná 8 zákrut v oboch smeroch a po mesiaci sa cyklus môže zvýšiť na 3 opakovania.
 2. Situácia je rovnaká. Ruky zatiahnite predlaktie. Maximalizujte telo do strán, ale nepresúvajte zadok a nohy.

Po vykonaní týchto cvičení bude pocit zúženia a bolesti menej výrazný..

Ak je v bedrovej oblasti prietrž

Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú ležia na rovnom a tvrdom povrchu. Niekedy sú potrebné špeciálne nástroje: palica alebo gumené pásky. S prietržovou kýlou sa cvičenia vykonávajú osemkrát jedným prístupom. Postupom času sa uskutočňujú 3 priblíženia s prestávkou 2 minúty.

Približný komplex:

 • Najprv musíte zohriať svaly, aby ste sa zahriali. Sú to zákruty, rôzne sklony, usrkávanie.
 • V polohe na bruchu upevnite nohy slučkami. Ľavé stehno pomaly stúpa a otáča sa doprava. Potom opakujte s druhou nohou. Ramená z podlahy.
 • Prekrížte ruky na pleciach a roztiahnite nohy od seba. Zdvihnite plecia a odbočte doprava. Potom naopak.
 • Ruky prekrížené na hrudi. Trochu zdvihnite nohy a odložte ich nabok. Po krátkom oneskorení ich priveďte späť. Potom naopak.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Teraz s únosom nôh do strany zdvihnite telo.
 • Ležiace na chrbte a pritiahnite nohy k zadku. Položte kolená na stranu a pokúste sa s nimi dotýkať podlahy.

Každodenné cvičenie so zvyšujúcim sa zaťažením, ako aj komplikujúce pohyby, zaistí normálny stav kostry. Mali by ste trénovať najmenej hodinu a celý život. V opačnom prípade bude započítanie okamžite nasledovať: rýchla regresia, ktorá opäť povedie k obmedzeniu mobility.

záver

Pravidelné triedy podľa Dikulovej techniky a presné dodržiavanie odporúčaní umožňujú pacientom s vertebrálnou kýlou návrat do plného života. Základom vytvárania cvičení je osobná skúsenosť, ktorá je dôkazom 100% efektívnosti.

Mnoho pacientov, ktorí sa úprimne zbavia závažných patológií, tvrdia, že je to veľmi ťažké. Musel som trénovať denne as plným nasadením.

Výsledkom tohto úsilia je vymiznutie bolesti a normalizácia pohyblivosti chrbtice. Výnimočnosť tejto techniky spočíva v tom, že človek je úplne uzdravený a s chorobou nežije.

Unikátna metóda Dikulu je veľmi populárna, vďaka ktorej boli uzdravené tisíce pacientov..

Spoločná gymnastika Valentin Dikul: súpravy cvičení

Valentin Dikul je vývojom jedinečnej techniky rehabilitácie pacientov po ťažkých zraneniach. Originalita náuky smeruje k úsiliu človeka obnoviť telesné funkcie.

Spoločná gymnastika Dikul nie je iba súbor konkrétnych cvičení. Je to zdravotnícky systém, ktorý je podložený podrobnosťami o osobných skúsenostiach a znalostiach a ktorý sa v praxi úspešne preukázal.

Popularita gymnastiky Dikul

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov...“ Prečítajte si viac...

Spoločná gymnastika Dikul je obľúbená u pacientov a ľudí, ktorí sa starajú o svoje zdravie. Sám Valentin Ivanovič sa dokázal zotaviť z kompresnej zlomeniny chrbtice a vrátiť sa do plného života. Početné stúpencov jedinečnej techniky získajú pri obnovení funkcií chrbtice úžasné výsledky.

Aby sa strom nezlomil, dostane podporu. Pre chrbticu slúži ako podpera svalová korzet. Bez pohybu atrofia svalov stráca pružnosť. Miechy sú zbavené podpory a je to priama cesta k osteochondróze a skolióze. Mobilita kostí, diskov a veľkých kĺbov je výrazne znížená. Bolesť sa objaví v chrbte, ktorý často siaha až do paže alebo nohy.

Odstránenie blokády svalov a posilnenie svalového korzetu je cieľom komplexnej liečby chorôb chrbtice, ako je herniácia disku, osteochondróza, ischias, skolióza a ďalšie. Takáto terapia sa používa v rehabilitačných centrách. Základom je fyzická terapia.

V dôsledku zaťaženia sa kŕče odstraňujú v poškodených oblastiach chrbtice. Takéto rýchle a efektívne zotavenie je možné pri tréningu na špeciálnych simulátoroch.

Po odstránení príčiny bolesti pacient pokračuje k ďalšiemu kroku - k vytvoreniu a posilneniu kostrovej svaloviny.

Kto je zobrazený artikulárna gymnastika?

Gymnastika pre kĺby sa odporúča pri nasledujúcich ochoreniach:

Gymnastický komplex je tiež určený na prevenciu pre ľudí starších ako 35 rokov, ktorí trpia fyzickou nečinnosťou. Bude to užitočné pre tých, ktorých činnosť súvisí s dlhodobým postavením. Účinok tried sa objavuje postupne, prvé výsledky sa zaznamenávajú po určitom čase pravidelným školením.

Úlohy kĺbovej gymnastiky

Systematický prístup k cvičeniu poskytuje osobe potrebné pracovné zaťaženie. V dôsledku tohto účinku na telo si pacienti zaznamenávajú nasledujúci fyzický a morálny výsledok:

 • posilnenie svalov chrbta a brucha;
 • zníženie ukladania soli;
 • omladenie tela;
 • posilnenie a rozvoj kĺbov;
 • flexibilita chrbtice;
 • bojovať s nadváhou;
 • zvýšenie vitality;
 • posilnenie nervového systému;
 • normalizácia metabolických procesov;
 • zvýšená aktivita;
 • nárast energie.

Gymnastika Dikul ukázaná pacientom všetkých vekových skupín, nemá takmer žiadne kontraindikácie, trvá minimálne čas. Celý sortiment zahŕňa:

 • manuálne postupy;
 • jeden z dvoch komplexov fyzickej aktivity;
 • rehabilitácia;
 • pitný režim.

Ak chcete získať trvalý výsledok, musíte byť trpezliví. Prvý pozitívny efekt sa prejaví po 3-4 mesiacoch pravidelného školenia.

kontraindikácie

"Lekári skryjú pravdu!"

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne...

Komplex fyzických cvičení má určité kontraindikácie. Toto zahŕňa:

 • onkologické choroby;
 • infekčné choroby v akútnej fáze kurzu;
 • mozgovocievna príhoda.
 • problémy so srdcom;
 • závažné ochorenia nervového systému;
 • telesná teplota vyššia ako 37,5;
 • výrazné stlačenie chrbtice.

Ak má pacient v anamnéze urolitiázu alebo epilepsiu, triedy by sa mali začať so súhlasom lekára.

Spoločný gymnastický komplex

Spoločný komplex Dikul je rozdelený na dva typy. Účelom prvého je podpora kĺbov a rozvoj svalov. Odporúča sa vykonávať každý deň ráno a večer, je vhodný na rehabilitačné obdobie pacienta.

Prvý komplex je rozdelený na dve časti: nohy a chrbát sú trénované ráno, ruky, žalúdok a hrudník večer. Systematický prístup posilňuje svalový korzet. Prvé tri mesiace sa môžu robiť bez váženia. Cvičenia sa vykonávajú hladko a rovnomerne s dýchaním..

Počet opakovaní - 10 - 15 krát bez zastavenia pre 6 prístupov.

Úlohou druhého typu gymnastiky je vývoj flexibility a pružnosti väzivového aparátu. Je to komplikovanejšie ako prvé, môžu ho vykonávať pacienti s obnovenými kĺbmi. Cvičenie posilňuje jednotlivé svalové skupiny. Keď si zvyknete na bremená, musíte používať váhy a váhy. Extra hmotnosť, rovnako ako samotný komplex, sa vyberá individuálne.

Súbor cvičení na zmiernenie akútnej bolesti

Vykonáva sa, keď je bolesť stále závažná, pri chôdzi je obmedzená pohyblivosť v dolnej časti chrbta, krku. Tempo tried je pomalé, plynulé. Na to nie sú potrebné žiadne špeciálne simulátory a vybavenie.

 1. Východisková poloha - stojaci na kolenách. Ruky sú rovné, hlava sa teší. Pri výdychu položte zadok na päty. Ohýbanie vpred, výdych. Opakujte až 12-krát. Tempo je pomalé; snažte sa ponáhľať. Ak sa vyskytne bolesť, amplitúda sa môže znížiť.
 2. Nemeňte polohu tela. Kolená spolu, zdvihnite bradu. Otočte obidvomi nohami zo strany na stranu. Ľubovoľné dýchanie.
 3. Počiatočná poloha je rovnaká. Zdvihnite bradu, kolená k sebe, nohy ležia na podlahe. Jemne spustite panvu na jednej strane, až kým neprejde mierna bolesť, na druhej hladko.
 4. V rovnakej polohe vykonajte spodné vychýlenie chrbta s hlavou vzadu a zatlačte ju nahor, spustite bradu k hrudníku..
 5. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a položte nohy na zem. Pomaly znižujte kolená doprava, doľava. Netrhajte chrbát z podlahy. Opakujte až 10 - 12 krát.
 6. Z tej istej polohy oboma rukami striedavo potiahnite koleno do žalúdka. Dych je svojvoľný. Opakujte až 10 - 12 krát.

Všetky cvičenia sú odporúčané pre 2-3 prístupy.

Hlavné cvičenia komplexu

 1. Východisková poloha - leží na chrbte. Stehno ľavej nohy úplne otočte. Podržte 3-5 sekúnd. Návrat na predchádzajúcu pozíciu. Opakujte pre druhý bok. Pri výkone sa snažte udržiavať trup nehybný.
 2. Držte nohy široko od seba.

Ak chcete vdýchnuť, roztiahnite telo z jednej strany na hranicu, na 3 až 5 sekúnd zamrznite a vydýchnite. Otočte sa opačným smerom a sledujte dýchací režim. Zostaňte v rovnakej polohe, nohy sa narovnajú. Úplne zatiahnite ponožky k sebe. Vykonajte niekoľko posuvných pohybov pomocou ponožiek doprava, potom doľava a napínajte chodidlá. Kryt neroztrhajte z podlahy.

 • Východisková poloha - ležiace na chrbte, nohy narovnané, rozložené po stranách. Prekrížte ruky na hrudi a pevne zovrite ramená dlaňami. Sklápanie vykonávajte vľavo a vpravo od východiskovej polohy a puzdro upevnite na 3 až 5 sekúnd v spodnej polohe.
 • Obráťte sa na brucho, natiahnite ruky okolo tela dlaňami hore.

  Ramená a nohy zdvíhajte bez pomoci končatín. Upevnite telo v obmedzenej polohe na 3 - 5 sekúnd.

 • Cvičenie sa vykonáva pri státí. Vykonajte ohyb vpred a ohnite chrbát rovnobežne s podlahou.
 • Triedy záťažovej terapie v Dikul vyžadujú dostatočný počet opakovaní. Tempo tréningu - mierne, hladké.

  Telo sa uvoľňuje, svaly sa napínajú a napínajú. Dodržiavanie pravidiel tried má pozitívny vplyv na gymnastiku.

  Svalový posilňovací komplex

  Cvičenia zamerané na vytvorenie a posilnenie svalového korzetu by sa mali vykonávať v špecializovanej telocvični. Komplex zahŕňa:

  1. Ťahanie dolného bloku do žalúdka. Sleduje dva ciele: napína bedrovú oblasť a vytvára svalový korzet.
  2. Horizontálny lis na nohy - na budovanie svalov v nohách a vyrovnanie panvového dna. Je určený na boj proti hernii natiahnutím bedrovej oblasti a vypracovaním tlače.
  3. Ťah zvislého bloku k sebe. Vypracováva množstvo svalov hornej časti chrbta, odľahčuje osové zaťaženie a predlžuje chrbticu.
  4. Posedenie s činkami (minimálna hmotnosť). Ruky sú spustené, pri nádychu, aby sa od seba šírili, činky by mali byť umiestnené na úrovni ramien. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Počet opakovaní - 15 - 20-krát pre 1-2 prístupy. Horná časť chrbtice a ramenného pletenca sú vypracované..
  5. Z rovnakej pozície. Ruky s činkami spustené. Na výdychu zdvihnite činky pred vami na úrovni ramien a pripevnite ich, ruky otočte vodorovne a položte na výdych. Počet opakovaní je 15 - 20. Ak sa vyskytne bolesť, znížte amplitúdu. Otáčanie rúk sa vykonáva v ramenných kĺboch ​​a nie v lakťoch.

  Spoločný gymnastický komplex pre starších ľudí

  Kĺbová gymnastika je určená na prípravu tela na zaťaženie, jeho vyváženie, posilnenie väzov, šliach, svalov. Počas hodín sa v tele vylučuje hormón šťastia, zlepšuje sa nálada, zvyšuje sa energia a vitalita. Je to potrebné najmä pre starších ľudí. Pre nich bol vyvinutý špeciálny komplexný gymnastický komplex..

  1. Ležiace na chrbte, zarovnajte nohy. Ohnite jednu nohu a umiestnite ju za koleno druhej. Zmena vykonaním cvičenia iným spôsobom. V počiatočnom štádiu stačí 5 opakovaní. Postupne zvyšujte ich počet a pri každej nohe dosiahnite 20 opakovaní.
  2. Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená a oddeľujte ich od seba. Pomalým tempom zdvíhajte kolená rôznymi smermi a snažte sa dostať na podlahu. Začnite s 5 opakovaniami a ich počet postupne zvyšujte na 20.
  3. Otočte sa k stene a oprite sa o ňu rukami. Striedavo otáčajte rovnými nohami. Nerobte kruh príliš veľký. Pri výkone je potrebné zahriať kĺby a nie napnúť svaly.
  4. Spodné končatiny ležia na chrbte a tiahnu sa dopredu. Nožičky nadvihnite striedavo do zvislej polohy a každú z nich zaistite na vrchu po dobu 10 sekúnd.
  5. Ľahnite si na brucho lícom nadol a položte ruky za hlavu. Pri zdvíhaní tela smerom hore sa ramená rozťahujú. Počet opakovaní - 5-20 v závislosti od fyzickej zdatnosti.
  6. Cvičenie na výkon, ležiace na bruchu. Ohnite ruky za lakte a dlane položte pod bradu. Prípadne zdvihnite nohy.
  7. Ľahnite si na bok, vykonajte 10 úderov nôh. Potom 10 otočení nohy v bedrovom kĺbe. Zopakujte všetko pre druhú časť.
  8. Ľahnite si na chrbát, narovnajte dolné končatiny. Prípadne nohu ohnutú na kolene pritiahnite k brade. Počet opakovaní - 10 - 20 pre každú vetvu.
  9. Na zahriatie krčných svalov. Sedieť na zemi. Položte hlavu najprv na jedno rameno a potom na druhé. Rovnakým spôsobom nakloňte hlavu dopredu, dozadu. Tempo - pomalé, hladké.
  10. Sediaci na stoličke, otočte telo a siahajte dozadu rukami. Vykonajte jeden spôsob, potom druhý..

  Rovnaké cvičenia sa používajú v komplexe pre začiatočníkov, ale výkon každého z nich sa zvyšuje dvakrát. Autor tejto metodológie je príkladom zotavenia a návratu do normálneho života po ťažkom poranení chrbtice. Spoločná gymnastika podľa Dikula dáva výsledky so systematickým prístupom.

  Cvičebná terapia pri skolióze, osteochondróze a medzistavcovej prietrži bedrovej chrbtice

  Článok pojednáva o charakteristikách fyzioterapie pri liečbe skoliózy, osteochondrózy a medzistavcovej prietrže bedrovej kosti.

  Ľudia vždy trpeli chorobami chrbtice. Sú také bežné, že každá osoba aspoň raz za život zažila bolesť chrbta. Čo je ochorenie chrbtice u mladých ľudí, je takmer také bežné ako u starších ľudí.

  Muži sú dvakrát častejšie postihnutí chorobami chrbtice. Dôvodom je skutočnosť, že veľa mužov sa zaoberá ťažkou fyzickou prácou, ako aj niektorými fyziologickými charakteristikami.

  Niektoré problémy s chrbtom sú také nebezpečné, že môžu viesť k postihnutiu..

  Choroby chrbta negatívne ovplyvňujú život ľudí. Obmedzujú osobu na vykonávanie určitých pohybov, spôsobujú nepohodlie a bolesti chrbta. Aby sa tomu zabránilo, je potrebná lekárska konzultácia a prísne dodržiavanie jeho odporúčaní.

  Fyzikálna terapia chorôb chrbtice je dôležitou udalosťou pri liečbe a prevencii tejto choroby. Pre rôzne choroby chrbtice existujú komplexy wellness cvičení. Pri vývoji cvičebnej terapie sa berie do úvahy fyzický stav pacienta.

  Existuje skupina ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl a športujú. Existuje tiež skupina ľudí, ktorí sú zvyknutí robiť cvičenia každý deň ráno. A existuje tretia skupina pacientov, ktorí sa nezaoberajú športom a nevedú sedavý životný štýl.

  Pre každú skupinu boli vyvinuté vlastné súbory cvičení pre rôzne choroby chrbtice.

  Jednou z najbežnejších chorôb chrbtice je skolióza. Vyznačuje sa laterálnym zakrivením chrbtice. Skolióza sa vyskytuje v dôsledku dlhodobého vystavenia zlej polohe tela..

  Toto ochorenie môže byť buď vrodené alebo môže byť získané. Často sa začína vyvíjať v detstve. Ak to necháte bez dozoru, potom choroba môže pokročiť av budúcnosti priniesť osobe nielen nepohodlie, ale aj bolesť chrbta..

  Skolióza môže spôsobiť osteochondrózu a niekedy sa objaví medziobratlová hernia.

  Toto ochorenie je veľmi vážny problém, proti ktorému je potrebné včas bojovať, pretože ak nezačnete liečbu včas, môže nastať čas, kedy bude cvičebná terapia bezmocná a tomuto ochoreniu sa nedá zabrániť bez chirurgického zákroku..

  Pri prvom pocite bolesti chrbta by ste sa mali okamžite poradiť so špecialistom, aby ste zabránili ďalšiemu progresii rôznych chorôb chrbta.

  Fyzikálna terapia chorôb chrbtice zabraňuje progresii choroby, bolesti chrbta a nepohodlia. Môže ťa vrátiť do plného života..

  Človek by sa však nemal samoliečiť bez toho, aby vedel presnú príčinu bolesti chrbta. Môžete zhoršiť svoju pozíciu a poškodiť svoje zdravie..

  Ak po takejto samoliečbe pociťujete zhoršenie pohody, musíte sa okamžite poradiť s lekárom.

  Cvičenie na skoliózu

  Skolióza sa vyznačuje laterálnym zakrivením chrbtice. Cvičebná terapia pre skoliózu je primárne zameraná na korekciu držania tela, posilnenie svalového korzetu chrbta a odstránenie nerovnováhy svalov a väzov. Táto choroba sa v závislosti od uhla deformácie delí na štyri stupne:

  • Prvý stupeň je 0 ° –15 °. Pre prvý stupeň skoliózy je charakteristická odlišná výška pliec a rozdielna vzdialenosť medzi stavcami a lopatkami..
  • Druhý stupeň je 16 ° - 30 °. Vyznačuje sa výrazným sklopením pacienta, pravidelnou bolesťou chrbta.
  • Tretí stupeň je 31 ° - 60 °. Vyznačuje sa sklonom celého tela k deformácii chrbtice.
  • Štvrtý stupeň je nad 60 °. Vyznačuje sa hrozným skreslením celého tela, deformáciou vnútorných orgánov.

  Aby skolióza nepostupovala z jednej fázy do druhej, je potrebné začať robiť špeciálne cvičenia pre chrbát v čase. Obr. 1 zobrazuje súbor cvičení na skoliózu.

  Obrázok 1. Cvičenia na skoliózu

  Cvičenie na liečbu osteochondrózy

  Osteochondróza je ochorenie chrbtice, ktoré sa vyznačuje degeneratívnymi zmenami medzistavcových platničiek. Toto ochorenie je jednou z najbežnejších chorôb chrbtice..

  Osteochondróza je príčinou medziobratlovej kýly. Aby ste tomu zabránili, musíte sa zapojiť do špeciálnych wellness cvičení. Cvičebná terapia osteochondrózy je zameraná na posilnenie svalového a chrupavkového tkaniva, ktoré podporuje stavce. Na obr.

  2 predstavuje súbor cvičení na osteochondrózu.

  Obrázok 2. Súbor cvičení na osteochondrózu.

  Všetky cvičenia by sa mali vykonávať pomaly a bez náhlych pohybov a krútením chrbta.

  Vykonávanie cvičebnej terapie je v akútnom období ochorenia zakázané. Ak vám niektoré cvičenia spôsobujú bolesť a nepohodlie v chrbte, mali by ste toto cvičenie vylúčiť z komplexu.

  Môžete ho však použiť ako test a po určitom čase sa k tomuto cvičení vrátiť.

  Ak však aj po niekoľkých mesiacoch toto cvičenie stále spôsobuje bolesť chrbta, musíte zmeniť súbor cvičení, pretože konkrétny komplex nespĺňa základné funkcie posilnenia chrbtových svalov..

  Lfk s medziobratlovou kýlou bedrovej kosti

  Medzistavcová kýla je jednou z najnebezpečnejších chorôb chrbtice. Vzniká v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a posunutia buničitého jadra. Medziobratlová hernia sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej a bedrovej chrbtici, pretože sú hlavnou záťažou..

  Ak sa včasná liečba nezačne, môže toto ochorenie viesť k vážnym následkom, ktoré sú sprevádzané narušením normálneho fungovania chrbtice. Cvičebná terapia pre medzistavcové prietrže je primárne zameraná na zlepšenie krvného obehu v mieste lézie a posilnenie chrbtových svalov..

  Súbor cvičení je znázornený na obr. 3.

  Obrázok 3. Cvičenia na bedrovú medzistavcovú prietrž

  Vykonajte cvičenia bez ostrých zákrut a zákrutov chrbta. Po ukončení cvičení musíte chvíľu ležať na chrbte, aby ste obnovili dýchanie. Musíte tiež vstávať postupne. Musíte sa prevrátiť na bok a oprieť sa o ruky.

  Môžeme teda konštatovať, že cvičebná terapia je dôležitým opatrením pri liečbe chorôb chrbtice. Každá choroba sa vyznačuje vlastnými charakteristikami, ktoré sa musia zohľadniť pri príprave telesnej výchovy na zlepšenie zdravia.

  Dikul: cvičenie chrbta s kýlou chrbtice

  Moderný životný štýl vyvoláva u mnohých ľudí problémy s chrbticou. Nadmerné zaťaženie alebo ich neprítomnosť, zranenia chrbta vedú k tomu, že svaly strácajú svoju pružnosť a chrbtový stĺp sa môže sám deformovať.

  Z vážnych následkov je taký bežný jav, ako je medzistavcová prietrž, ochorenie, ktoré spôsobuje vážne nepohodlie. Osvedčená metóda Dikul pre kýlu chrbtice.

  Slávny ortopéd Valentin Dikul ponúka špeciálnu súpravu cvičení zameraných na liečbu tejto patológie.

  Trochu o chorobe

  Kýla je považovaná za pomerne komplexnú chorobu. Často sa odporúča chirurgický zákrok. Malo by sa pamätať na to, že operácie na chrbtici sú dosť nebezpečné. Existuje riziko poškodenia miechy a iných následkov, takže ak existujú príležitosti v záujme pacienta aj lekára, vyhnúť sa im.

  Vertebrálna hernia je dôsledkom metabolických porúch v tkanivách diskov, zranení a nadmernom zaťažení. Nervové zakončenie je zovreté kvôli vyčnievaniu buničitého jadra. Medzistavcové platničky sú patologicky zdeformované. V dôsledku dlhodobej degenerácie disk stráca tekutinu a stáva sa krehkým. Pri kýle tiež praskne vláknitý prsteň a vyčnieva.

  Liečebné kýly lumbosakrálnej chrbtice sa vždy určujú zmyslom lokalizácie, stupňom vývoja choroby a výskytom komplikácií..

  Medzi nechirurgickými metódami môže byť potrebné užívať protizápalové a analgetické lieky, blokádu novokainu, fyzioterapeutické cvičenia, masírovať a napínať chrbticu, nosiť korzet, množstvo metód fyzioterapie. V mnohých prípadoch je možné pomocou ich komplexnej kombinácie eliminovať potrebu chirurgického zákroku.

  Ak po 12 týždňoch tieto metódy nedajú pozitívny výsledok, je potrebný chirurgický zákrok. Môže to byť minimálne invazívny alebo otvorený prístup. Upozorňujeme, že po operácii môže byť potrebná dlhodobá rehabilitácia..

  Liečba spinálnej hernie Dikul

  Valentin Dikul začal používať svoju techniku ​​po zranení chrbtice. A dokázala pomôcť mnohým ľuďom znovu získať mobilitu.

  Základom metódy sú Dikulove cvičenia na prietrž chrbtice. Aby mohli poskytovať dobré výsledky, musíte dodržiavať určité pravidlá, ktoré pomôžu správne tempo vykonávania a zaťaženie - povolené pre danú patológiu..

  Trvanie tried by sa malo postupne zvyšovať. V počiatočných fázach môže príliš dlhá odborná príprava situáciu zhoršiť. Tiež si uvedomte, že na dosiahnutie výsledku je potrebné pracovať dlho a tvrdo - cvičenia nedávajú rýchle výsledky.

  Základné pravidlá pri cvičení sú teda tieto:

  • Je dôležité kontrolovať polohu tela. Môžete použiť špeciálne korzety a držanie tela, ktoré zabránia rozťahovaniu.
  • Skombinujte gymnastiku s manuálnou terapiou, masážou a ďalšími opatreniami, ktoré Vám predpísal lekár..
  • Je potrebné dávkovať fyzickú aktivitu. S minimálnou bolesťou a nepohodlím znížte hmotnosť protiváhy na škrupinách.
  • Skoky a trhané pohyby nie sú povolené..

  Správny výkon výrazne zníži bolesť, posilní chrbtové svaly.

  Jednou z chýb pacientov je to, že po prekonaní ťažkej bolesti prudko zvyšujú záťaž a myslia si, že to výrazne urýchli proces zotavenia. Nemôžete to urobiť - každé zvýšenie aktivity by malo byť postupné a svalový korzet by mal byť pripravený na záťaž.

  Cvičenia sú rozdelené do skupín:

  • Jemný kurz. Vykoná sa v prvom štádiu choroby. Nie je dovolené ani najmenšie prepätie. Cieľom komplexu je pripraviť pacienta na zotavenie. Cvičenia obnovujú spojenie medzi miechou a svalovým tkanivom.
  • Stredný kurz. Trvanie štádia je určené závažnosťou ochorenia, úrovňou prípravy pacienta a charakteristikami tela.
  • Náročný kurz. Jeho cieľom je obnoviť poškodenú chrbticu a upevniť výsledky. Iba silné svaly vydržia záťaž a udržujú telo v prirodzenej polohe. Toto je hlavná podmienka na zabezpečenie výsledku na dlhú dobu..

  Nasledujúci kurz môžete pokračovať až po úplnom ukončení predchádzajúceho kurzu. Neexistujú žiadne konkrétne termíny, všetko závisí len od toho, ako pacient sám pracuje a do akej miery je zameraný na zotavenie - to je veľmi dôležitý aspekt.

  Je potrebné mať na pamäti, že dikulská gymnastika pre chrbticu s kýlou má kontraindikácie. Je ich málo, ale sú. V prípade určitých nepríjemných príznakov bude potrebné opustiť niektoré pohyby.

  Medzi kontraindikácie patrí:

  • teplu;
  • narušenie prísunu krvi do mozgu;
  • dlhodobá bolesť svalov;
  • stlačenie pocit.

  Exacerbácia patológie miechy - dočasná kontraindikácia.

  Školenie je tiež zakázané za týchto podmienok:

  • zhubné nádory;
  • ochorenie srdca
  • hemofílie.

  Gymnastiku môžete začať iba zastavením akútneho záchvatu, normalizovaním stavu pacienta a konzultáciou s lekárom.

  Dikul cvičenie na chrbte s kýlou: technika

  Valentin Dikul vyvinul veľké množstvo komplexov, cvičenia prietrže sú však odlišné, pretože sú určené na posilnenie špecifických svalových skupín. Niektoré prvky z jogy, pilates, strečing môžu byť zobrazené. Cvičenia sa vyberajú individuálne, ale vždy sa zameriavajú na posilnenie chrbta..

  Do komplexu môžu byť zahrnuté tieto prvky:

  • "Strap". Zamerané na lakte a prsty na nohách.
  • Závesné, preskočené podpazušia.
  • Hladký trup.
  • Vis na vodorovnej lište.
  • Leg Raise.

  V rehabilitačných centrách je prezentovaných veľké množstvo špeciálnych simulátorov. Na tréning doma bude stačiť švédska stena. Ak to nie je možné použiť, môžete použiť gumové píly, ktoré pomáhajú zmäkčiť zaťaženie kĺbov a väzov..

  Cvičenie Dikul s kýlou krčnej chrbtice

  S ochorením krčnej chrbtice je možné vykonávať gymnastiku iba počas rehabilitačného obdobia. Môžete to urobiť aj pre prevenciu.

  Cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke:

  • Pri hernii v krčnej chrbtici je užitočné súčasne tlačiť na čelo a krk. Položte dlaň na čelo a zatlačte ju na tri sekundy tak, aby sa krk ohol dozadu. Vykonáva sa trikrát. Potom sa to isté urobí s dlaňou hlavy.
  • Odhoďte hlavu dozadu, potom jemne spustite bradu do krčnej dutiny.
  • Posaďte sa vzpriamene a choďte dozadu. Počas liečby sa snažte dotknúť ucha. Použite päť stúpaní v oboch smeroch.
  • Vykonajte 10 zákrut hlava-rameno. Musíte sa pohybovať hladko, bez trhania.

  Pre zvýšenie účinnosti komplexu sa odporúča kombinovať s plávaním alebo aerobik.

  Cvičenia hrudnej kýly

  Táto časť chrbtice umožňuje zaistiť stabilizáciu a normálne držanie tela. Cvičenia uvedené nižšie pomôžu zmierniť prietrž v hrudníku:

  • Ľahnite si na chrbát, roztiahnite nohy do šírky ramien a ramená na hrudi. Pri nadýchaní otočte trup do strany tak, aby opačné rameno dopadlo na zem. Nohy a panva by sa nemali hýbať. Opatrne zaujmite východiskovú pozíciu. Najprv urobte 8 opakovaní v oboch smeroch a postupne ich zvyšujte.
  • Situácia je rovnaká. Ruky by mali byť omotané okolo predlaktia. Pokúste sa maximalizovať telo do strán bez toho, aby ste sa pohybovali nohami a zadkami.

  Pravidelné vykonávanie týchto cvičení pomôže zmierniť bolesť na hrudníku a znížiť pocit zúženia..

  Cvičenie Dikul herniou bedrovej chrbtice

  Gymnastika sa vykonáva ležaním na rovnom a tvrdom povrchu. Niekedy môžu byť potrebné špeciálne nástroje, ako sú palice a gumené pásky. Cvičenia sa opakujú 8krát v sade. Postupom času sa robia tri prístupy, medzi ktorými je prestávka dve minúty.

  Príkladný komplex môže byť nasledujúci:

  • Najprv musíte zahriať svaly. K tomu je potrebné jednoduché zahriatie, ktoré môže zahŕňať zatáčky, rôzne sklony, usrkávanie.
  • Uzamknite nohy slučkami v polohe na bruchu. Opatrne nadvihnite ľavé stehno a otočte ho doprava. To isté zopakujte pre druhú vetvu. Ramená by sa zároveň nemali odtrhávať z podlahy..
  • Prekrížte ruky na ramenách, nohy rozmiestnené od seba po šírke ramien. Zdvihnite plecia a odbočte doprava a potom doľava.
  • Prekročte ruky na hrudi. Trochu zdvihnite nohy a odložte ich nabok. Podržte na niekoľko sekúnd a po tom, čo ste to urobili na druhú stranu, sa vráťte do východiskovej polohy.
  • Počiatočná pozícia je podobná. Spolu s únosmi nôh do strany musíte telo zdvihnúť.
  • Kým ležíte na chrbte, pritiahnite nohy k zadku. Položte kolená na bok a pokúste sa ich dotýkať podlahy.

  Vďaka pravidelnému tréningu s postupným zvyšovaním záťaže sa kostra postupne vráti do normálu. Cvičenia sa musia vykonávať počas celého života, pretože inak je možná regresia a obmedzenie mobility.

  Pravidelné triedy podľa techniky Dikul spolu s dodržiavaním všetkých odporúčaní odborníka pomáhajú pacientovi s medziobratlovou kýlou vrátiť sa do plného života. Najlepším dôkazom efektívnosti komplexu je osobná skúsenosť autora techniky.

  Nečakajte, že to bude ľahké. Musíte trénovať každý deň a dávať všetko najlepšie. Zmierni to bolesť a normalizujeme pohyblivosť chrbtice. Táto technika je jedinečná v tom, že pomáha pacientovi zabudnúť na chorobu a neučí s ním žiť.

  Pomohla mnohým ľuďom získať späť svoje zdravie..

  Odporúčame sledovať video s Dikuliným cvičením s herniou.

  Dikul cvičenia na ošetrenie kýly na videu

  Dikul: „Konečne to zistíš! Bolesť chrbta v žiadnom prípade nie je..

  Len 10 minút pred spaním stačí na to!

  Bolesť chrbta môže byť vyvolaná mnohými problémami: od chorôb vnútorných orgánov až po medzistavcové prietrže. Môže byť boľavé alebo akútne, obkľučovať alebo dať iným častiam tela, trvalé alebo dočasné.

  Ako ukazuje prax, pacienti, ktorí chcú začať s cvičením na bolesť chrbta, chcú minimalizovať prípravnú fázu a okamžite začať tvrdý tréning. Mnohé z nich sú zmätené jednoduchosťou a ľahkosťou prvých cvičení..

  Začínajú prichádzať žiadosti o prechod na zložitejšiu úroveň. Pamätať! Tento prístup je prísne kontraindikovaný. Systém je navrhnutý tak, že primárne štádium je veľmi dôležité v komplexe cvičení pre zadné svaly.

  Vaše telo musí byť dobre pripravené, svaly musia byť nastavené na vážnu korekciu.

  • Ak hovoríme o bolesti spôsobenej stavom chrbtice, je potrebné spomenúť najčastejšie príčiny: svalové napätie, poškodenie nervových koreňov, zakrivenie chrbtice, medzistavcové prietrž.
  • Známe techniky Dikulu pri ochoreniach chrbtice pomôžu vyrovnať sa s bolesťou a postupne sa tento problém zbavia..
  • Valentin Dikul je akademik, ktorý sa z vlastnej skúsenosti poučil, aké vážne zranenie chrbta spôsobuje, že ľudia sa už nikdy nemôžu postaviť na nohy..
  • Jeho prípad ukázal, že je možné všetko, a umožnil vyvinúť Dikulovu aktívnu gymnastiku pre chrbticu s kýlou.
  • Liečebná metóda je zameraná na zmiernenie bolesti a návrat funkčnej aktivity postihnutých neurónov.

  Sú to tí, ktorí po stlačení a stlačení utrácajú všetku svoju energiu na prežitie a nie na komunikáciu so svalovými bunkami. To sa stáva príčinou svalovej dystrofie, statického napätia a silnej bolesti chrbta..

  Viac informácií o vzťahu miechových svalov a medzistavcových prietrží sa dozviete viac, ako aj všetky informácie k tejto téme nájdete v knihe Valentina Dikula „Život bez bolesti chrbta“..

  Ako funguje terapeutická gymnastika?

  Hlavnou úlohou cvičení je dosiahnuť optimálny stav svalov. Napäté svaly sa musia uvoľniť a slabé svaly by sa mali obnoviť..

  Dikulova metóda pre kýlu bedrovej chrbtice je založená na štyroch postulátoch:

  • musíte cvičiť každý deň;
  • hodina by mala trvať najmenej 60 minút;
  • je dôležité zachovať hygienu;
  • neochvejný optimizmus a viera v úspech.

  Terapeutické cvičenia na prietržnú kýlu:

  1. Akceptujeme dôraz na kolená (uhol 90 stupňov), ramená nie sú navzájom ďaleko od seba, rovné, chrbát bez klesania, hlava sa pozerá dopredu. Pri výdychu musíte spustiť boky na päty, uvoľniť chrbát a skloniť hlavu, aby ste natiahli ruky. S nádychom sa valíme dopredu na ruky, ohýbame sa tak, aby našla hlava hore. Panva je pritlačená k podlahe. Sme oneskorení a plynule sedíme na pätách. Opakujte 10-12 krát.
  2. Počiatočná poloha je podobná, kolená sa spoja. Zdvíhame stonanie pritlačené k sebe nad podlahou a opierajúc sa o kolená robíme výkyvy s našimi ponožkami do strán. Chrbtica sa pohybuje iba v bedrovej oblasti. Ramená a hrudník nie sú zapojené. Opakujte 10-12 krát v každom smere..
  3. Východisková pozícia, rovnako ako v cviku číslo 2. Chrbát je rovný, brada rovnobežná s podlahou. Opierajúc sa o ruky a kolená je potrebné, podobne ako kyvadlo, pomaly spúšťať panvu postupne do strán až k podlahe, až kým sa neobjaví bolesť. Vo východiskovej polohe netrpezlivo. Vykonajte 10 až 12 opakovaní na každej strane.
  4. Dôraz na kolená sa spojili. Ak vdychujete, musíte sa v dolnej časti chrbta silne ohnúť chrbtom a zdvihnúť hlavu na strop. Keď vydýchate, sklopte hlavu medzi ruky a ohnite chrbát čo najviac oblúkom. Opakujte až 10 - 12 krát.
  5. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Natiahnite ruky okolo tela. Pomaly sa kolená spúšťajú do prava a doľava. Iba bedrové práce. Lopatky nevychádzajú z podlahy. Dych je hlboký a svojvoľný. Vykonajte 10 - 12 opakovaní v každom smere.
  6. Polohy na chrbte, ohnuté kolená, ruky po tele s dlaňami dole. Vyhoďte ľavú pätu na pravé koleno. Pri výdychu pomaly zdvíhajte svoju pravú nohu pomaly. Počas inhalácie ju spustíme na podlahu. Každú nohu opakujte 10-krát.

  Tieto cvičenia pomôžu zmierniť silnú bolesť, zmiernia napätie svalov a zjemnia svaly, zlepší prietok krvi a výživu v tkanivách..

  Metóda Dikul pre kýlu chrbtice už pomohla desiatkam tisíc ľudí. Ale pre každý jednotlivý prípad sa nevyhnutne vyberie jeho vlastný súbor cvičení.

  Ak chcete presnejšie zistiť, čo presne sa od vás vyžaduje, odporúčame prečítať si knihu „Život bez bolesti chrbta“ od V. Dikula.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Zápal kolena

  Pažerák
  Chronická burzitída kolenného kĺbu sa vyskytuje oveľa častejšie ako iné formy patológie. Koleno má zložitú štruktúru, je preto náchylnejšie na rôzne choroby. Pacient si všimne vznik nádoru na kolene.
  Schmorlove uzly: čo to je? Inými slovami, toto ochorenie sa označuje ako Schmorlova kýla. Z tohto dôvodu neexistujú žiadne zjavné príznaky s takouto chorobou. O vývoji prietrže sa môžete dozvedieť iba pomocou diagnózy.
  Pupočné prietrže u dospelých sa tvoria pri pravidelnom fyzickom namáhaní alebo pri nesprávnom rozložení záťaže pri zdvíhaní závaží. Žena môže nájsť pupočníkovú prietrž počas tehotenstva alebo po narodení dieťaťa.