loader

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia alebo záťažová terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je hlavnou metódou konzervatívnej liečby. Kurzy špeciálneho rehabilitačného vybavenia, kĺbová gymnastika môžu zlepšiť krvný obeh, normalizovať metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, zväčšiť priestor medzi stavcami, tvarovať a posilňovať svalový korzet. Zníženie zaťaženia chrbtice vám umožňuje eliminovať klinické prejavy choroby, aby ste zabránili nebezpečným komplikáciám.

Úlohy fyzioterapeutických cvičení pri osteochondróze bedrovej kosti

Špeciálne vybrané dávkové dávky počas degeneratívnych procesov chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek umožňujú:

 • znížiť kompresiu nervových koreňov;
 • posilňujú svaly chrbta a spodnej časti chrbta;
 • zlepšiť krvný a lymfatický obeh v bedrovej a sakrálnej oblasti;
 • zväčšiť rozsah pohybu;
 • vyvinúť špecifický motorický stereotyp;
 • upraviť polohu tela;
 • poskytnúť väzom a svalom potrebnú flexibilitu;
 • zabrániť výčnelku disku a tvorbe medzistavcových prietrží;
 • normalizuje váhu a eliminuje nadmerné zaťaženie chrbtice.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa zvyčajne kombinujú s fyzioterapeutickými procedúrami a masážou..

Základné cvičenia

Súbor cvičení sa líši v závislosti od štádia ochorenia a závažnosti procesu.

Gymnastika sa vykonáva v polohe na chrbte, veľmi opatrne by pohyby mali byť plynulé. Posilnenie, dokonca nevýznamné, bolesť je signálom na zastavenie tried. Vyžaduje sa dozor lekára alebo inštruktora. Vykonajte pohyby 7-10 krát, dýchanie je rovnomerné, bezplatné.

Ľahnite si, ohýbajte a uvoľňujte svoje nohy a ruky, najskôr spolu, potom striedavo a postupne zrýchľujte tempo pohybov.

Obe nohy ohnite v kolennom kĺbe, jednu ponechajte v ohnutej polohe a druhú pomaly ohnite, plynule posúvajte pätu na koberec alebo posteľ a potom ju pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú nohu.

Jedno rameno zdvihnite čo najviac a vráťte ho do pôvodnej polohy - roztiahnutej pozdĺž tela. Potom zopakujte cvičenie z druhej ruky.

Ohnite jednu nohu na koleno a pomaly zoberte druhú stranu na stranu bez toho, aby ste rohož odtrhli, potom ju vráťte do pôvodnej polohy. Veďte opatrne, vyhnite sa zvýšenej bolesti. Opakujte pre druhú časť.

Ohnite obe ruky za lakťom, ruka je v oblasti ramenného kĺbu, otáčajte rukami najskôr v smere hodinových ručičiek, potom v opačnom smere.

Pod boky položte valec z uteráka, ohnite a striedavo stehujte nohy na kolenách.

Pravou rukou sa pri vdýchnutí dotýkajte boku stehna, ohnite sa v lakte, dotknite sa ramena - výdych. Zopakujte pohyb ľavou rukou.

Ohnite obe nohy v kolenných kĺboch, striedavo posúvajte kolená do strán do maximálnej možnej polohy, zabráňte zintenzívneniu príznakov (bolesť dolnej časti chrbta, krížová kosť).

Jemne zdvihnite obe ruky nad hlavu, natiahnite 1-2 sekundy, ponožky na sebe, spustite ruky pozdĺž tela, relaxujte.

Opatrne pritiahnite nohy ohnuté k kolenám do žalúdka, pomáhajte rukami, bez namáhania brušných svalov..

Východisková poloha - leží na chrbte na tvrdom povrchu. Ak chcete začať s cvičením pre akútne obdobie, opakujte ich 4-5 krát - ide o zahrievanie. Potom komplexne dynamicky spustite subakútne obdobie. Počet opakovaní od 5 do 10 sa zameriava na pocity.

Ohnite obe nohy na kolenách, narovnajte jednu nohu a zdvíhajte. Ak sa vyskytne bolesť, nenarovnajte ju do konca a vráťte ju do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú časť.

Zdvihnite horný trup, opierajte sa o ruky ohnuté v lakťoch, opatrne ohnite chrbticu v hrudníku, potom sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa.

Obidve nohy sa ohýbajú v kolenných kĺboch, pomaly sa ohýbajú v dolnej časti chrbta, bez toho, aby sa zadok odtrhával od vodorovnej plochy. Zabráňte bolesti.

Ohnite obe nohy na kolená, zdvihnite hlavu a súčasne namáhajte svaly brucha a zadku..

Utiahnite a uvoľnite glutálne svaly. Pohybujte sa rytmicky najrýchlejším tempom.

Nohy v kolennom kĺbe ohýbajte striedavo. Pri vyrovnávaní končatín vyvíjajte tlak chodidlom na povrch gymnastickej rohože, pričom je potrebné mierne sa v dolnej časti chrbta mierne ohýbať..

Tento proces je v odpustení

Vykonajte pohyby dynamicky, ale plynulo, vyhýbajte sa trhaniu a nepohodliu v bedrovej oblasti. Násobnosť: 8-10 krát.

Počiatočná poloha je na boku. Horná časť nohy, ohnutá v kolene, sa čo najviac pritiahne k žalúdku. Otočte sa na opačnú stranu, zopakujte pohyby s druhou nohou.

Východisková poloha - lakte loket. Na všetkých štyroch úrovniach opatrne prelistujte imaginárnu bariéru.

Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Ak chcete sklopiť chrbát a zároveň sklopiť hlavu, vráťte sa do východiskovej polohy.

Posaďte sa na rovnom povrchu, ruky na kolenách. Pomaly sa oprite, ale neľahnite do postele, udržiavajte napätie brušných svalov, zotrvajte 4 až 5 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy, vydýchnite, uvoľnite sa..

Východisková poloha: na všetkých štyroch. Pri vyklenutí v dolnej časti chrbta striedavo zdvihnite nohy ohnuté v kolennom kĺbe.

Východisková poloha: sedí na podlahe s natiahnutými nohami. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi prstami dosiahnuť ponožiek.

Východisková poloha: státie s natiahnutými rukami pozdĺž tela. Vykonajte ohyby vpred a snažte sa dotknúť podlahy prstami.

Východisková poloha: sedia na nohách ohnutých v kolenách, na zadku - na pätách. Natiahnite ruky nahor a pripevnite kefy do zámku. Striedavo sedajte zadok na jednej a druhej strane.

Východisková poloha: koleno. Zdvihnite pravú ruku súčasne s ľavou nohou, upravte polohu na 4-5 sekúnd, potom zopakujte cvičenie pre ľavú a pravú nohu.

Chorý človek môže tieto jednoduché cvičenia vykonávať doma. Budú účinné podľa určitých pravidiel..

Pravidlá vykonávania terapeutických fyzických cvičení

Na dosiahnutie požadovaného výsledku musíte:

 • pravidelne vykonávať cvičenia gymnastického komplexu;
 • nezasahujte ihneď po jedle;
 • neumožňujú výskyt alebo zosilnenie bolesti;
 • vykonávať pohyby hladko, bez trhania, ale určitým tempom a vyrovnaním dýchania;
 • Nemeňte nezávisle poradie cvičení v komplexe;
 • Organizujte kurzy v pohodlnom športovom oblečení vyrobenom z prírodných tkanín;
 • robiť gymnastiku v dobre vetranom priestore;
 • kombinovať komplex s inými metódami liečby;
 • vykonávať prvé triedy pod dohľadom odborníka.

Medzi cvičeniami môžete zavesiť na vodorovnú lištu behom niekoľkých minút a napnúť si nohy. Pre triedy by horizontálna lišta mala byť tak vysoká, aby sa dala dosiahnuť, nie skočiť. Táto poloha znižuje kompresiu diskov a podporuje správne držanie tela..

Obmedzenia fyzickej terapie

Terapeutická gymnastika sa môže vykonávať v ktoromkoľvek štádiu dystrofických zmien na medzistavcových platničkách, pre každé obdobie ochorenia by sa mal vyberať iba súbor cvičení. Pri zostavovaní školiaceho programu musí lekár zohľadniť sprievodnú patológiu.

Gymnastika by sa nemala robiť, ak existuje:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • kompresia miechy pomocou medzistavcovej prietrže;
 • patologická mobilita stavcov;
 • zápalový proces v tkanivách obklopujúcich chrbticu;
 • akútna vírusová alebo bakteriálna infekcia;
 • vysoký krvný tlak;
 • rakovina miechy.

Pacienti so srdcovým a respiračným zlyhaním, poruchou srdcového rytmu, nedávno prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu, je potrebné začať s triedou iba so súhlasom špecialistu a pod jeho dohľadom. Odporúča sa to urobiť v kancelárii LFK zdravotníckeho zariadenia, aby v prípade zhoršenia kvality bolo možné poskytnúť pacientovi potrebnú lekársku starostlivosť kvalifikovanou a rýchlou cestou..

Druhy pohybovej terapie

Fyzioterapia je dôležitou oblasťou klinického lekárstva. Jeho účinnosť sa výrazne zvyšuje, ak sa vykonáva v kombinácii s liekom, fyzioterapiou, masážami, trakčnými metódami.

Okrem vyššie popísaných cvikov sú počas remisie možné triedy so špeciálnou loptou - fitball. Cvičenie vykonávané vo vode je veľmi účinné. Tento typ cvičenia sa nazýva hydrokinezoterapia..

Pri liečbe osteochondrózy bedrovej chrbtice je možné kombinovať rôzne formy fyzioterapeutických cvičení: ranná hygienická gymnastika, fyzioterapia, chôdza, kurzy špeciálnych lekárskych simulátorov, cvičenia vo vode. Kombináciu rôznych foriem a prostriedkov cvičebnej terapie vyberie odborník.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Cvičebná terapia osteochondrózy chrbtice: terapeutické cvičenia pre bedrovú kosť

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice posilňuje svalovú kostru, stimuluje krvný obeh. Cvičenie zlepšuje metabolizmus, podporuje regeneráciu tkanív. Spolu s liečbou liekom vám komplex fyzioterapie umožňuje dosiahnuť najlepšie výsledky a urýchliť obnovu chrbtice. Pravidelné cvičenia pomôžu vyrovnať sa s herniou, zmiernia systematické bolesti chrbta, sakrálne a kostrče..

obsah:

Výhody cvičenia

Vykonaním cvičebnej terapie bedrovej osteochondrózy môžete výrazne zlepšiť zdravie. Súbor cvičení by mal predpísať lekár, ktorý sa bude riadiť stavom pacienta, štádiom choroby, prítomnosťou syndrómov bolesti..

Pozitívny účinok telesnej výchovy:

 • svalový korzet je posilnený;
 • vypracúvajú sa hladké svaly lisu, čo má pozitívny vplyv na vnútorné orgány;
 • zlepšuje sa prietok krvi;
 • metabolické procesy sa urýchľujú;
 • zvýšenie tkanivového trofizmu;
 • chrbtica sa narovnáva;
 • eliminuje sa rušenie nervov a krvných ciev;
 • posilňuje sa pohybový aparát.

Na dosiahnutie optimálneho výsledku je potrebné denne sa zapájať, vykonávať cvičenia hladko, sústrediť sa na svalovú prácu a dýchanie. Kurzy sa konajú v pohodlnom oblečení, ktoré nezasahuje do pohybov. Materiál musí byť prírodný, vhodná je bavlnená tkanina.

Na poznámku. Na cvičebnú terapiu osteochondrózy dolnej časti chrbta sa vyžaduje valec, ktorý sa musí umiestniť pod dolnú časť nohy v polohe na chrbte, aby sa znížilo zaťaženie bedrového kĺbu..

Posilňovňa po spánku

Ráno cvičenie chrbta s osteochondrózou pomáha osobe prebudiť sa. Starostlivo pripraví chrbticu na nasledujúci deň a zabezpečí liečivý účinok.

Nabíjanie po spánku ležiaceho na chrbte:

 1. Nohy sú ohnuté na kolená, pod holennou časťou je veľký vankúš. Stlačte a uvoľnite kefy. S nohami urobte niekoľko kruhových pohybov.
 2. Ohnite nohu pod ostrým uhlom a nohu položte na posteľ. Posúvajte pätu cez posteľ, až kým nebudú nohy úplne vytiahnuté. Cvičenie zopakujte s druhou končatinou..
 3. Rovné ruky sa pomaly zdvíhajú za hlavu. Vezmite nohy jeden po druhom a vráťte sa na miesto.
 4. Nohy ohnuté, chodidlá na povrchu postele. Kolená si pritiahnite k hrudi, nohy položte na posteľ. Vykonajte niekoľko opakovaní.
 5. Bez vstávania z postele dajte niekoľko minút bráničné dýchanie. Nadýchnite sa, nasaďte si žalúdok, zatiaľ čo výdych vytiahnite.

Vykonajte každý pohyb 8-10 krát. Po terapeutickom zaťažení na posteli pomaly vstaňte, vypite 100 ml sladkej vody a vykonajte hygienické postupy. Triedy strávia v akútnom období osteochondrózy 3-krát denne. Jednoduché pohyby doma môže vykonávať ktokoľvek a nabíjať sa energiou celý deň.

Cvičte pri miernej bolesti

Komplex cvičebnej terapie bedrovej osteochondrózy v subakútnom období spôsobuje, že hlbšie svaly fungujú. Je lepšie cvičiť na mäkkom koberci. Dôsledne sledujte svoje pocity a vyhnite sa prudkým bolestiam a náhlym pohybom.

Terapeutické cvičenia na bedrovú osteochondrózu, súbor cvičení:

 1. Trup na koberci, nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu. Pri vdychovaní zdvíhajte panvu, pri výdychu položte chvost na koberec..
 2. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, vydýchnite a zdvihnite hlavu, pomôžte si s rukami, utiahnite abs, znížte ju pomocou inšpirácie.
 3. Nohy sú rovné, ruky ležia pozdĺž trupu. Utiahnite svoje svaly, spočítajte na 10, uvoľnite sa.
 4. Obráťte sa na brucho, natiahnite rovné ruky nad hlavu, odtrhnite spodnú aj hornú končatinu a ohnite chrbát. Na pár sekúnd zablokujte pózu..
 5. Opierajte sa o kolená a ruky, pomaly si položte zadok na päty a posúvajte kefy po podlahe. Vráťte sa ku všetkým štyrom.
 6. V rovnakej polohe pritlačte bradu k hrudníku a pri výdychu zaklopte chrbát. Opakujte pohyb.

Opakujte cvičenia so zameraním na bolesť 8-10 krát. Ukončite nabíjanie membránovým dýchaním (2 až 3 minúty). Ak už bolesť chrbta neznepokojuje, prejdite na pokročilejšie činnosti.

Na poznámku. začnite trénovať s inštruktorom. Asi po 2 týždňoch môžete začať s domácimi úlohami..

Cvičenia o odpustení

Cvičenie na liečbu osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice vám umožňuje pripraviť telo na vážnejšie stresy. V tomto období je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu, aktívne plávanie, malé energetické zaťaženie.

 1. Ľahnite si na trup s trupom, striedavo ťahajte ohnuté koleno k hrudníku a pomáhajte si rukami.
 2. Horné končatiny potiahnite za hlavu a zároveň zdvíhajte a spúšťajte rovné nohy a ruky. Pohyb posilňuje brušné svaly.
 3. Bez zmeny polohy si ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu. Zdvihnite panvu a na niekoľko sekúnd ju upevnite v najvyššom bode a položte ju na podlahu.
 4. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, natiahnite si ohnuté nohy na výdych k hrudníku a pokúste sa dotknúť čela kolenného pohárika a pri výdychu sa spustite na podlahu. Cvičenie napína chrbticu a cvičí hlboké svaly chrbta.
 5. Vezmite pózu na všetky štyri. Pomaly narovnajte pravú nohu a ľavú ruku natiahnite dopredu. Končatiny a chrbtica by mali tvoriť jednu líniu rovnobežnú s podlahou. Pózujte na 10 sekúnd, zmeňte polohu.
 6. Vytvor bar. Ležiace na bruchu položte ruky na zem. Narovnajte ruky s trupom a položte si na ponožky. Počítajte do 10 a zaujmite svoju východiskovú pozíciu.

Na poznámku. Všetky cvičenia sú zamerané na posilnenie svalov chrbta, brucha, zadku a stehien. Ak robíte gymnastiku denne, môžete sa za pár týždňov zbaviť bolesti.

Bubnovského technika

Bubnovsky je lekár so zaslúženou povesťou, ktorý napísal viac ako jednu knihu o chorobách chrbtice a kĺbov. Vyvinul účinnú metódu liečby osteochondrózy, ktorá sa považuje za oficiálnu medicínu. Gymnastika Sergei Bubnovsky vám umožňuje vyrovnať sa s touto chorobou a užívať minimálne množstvo liekov. Obrovským prínosom lekára je vývoj špeciálnych simulátorov, ktoré obnovujú kĺby, medzistavcové platničky, ktoré posilňujú hlboké svaly stavcového korzetu..

Bubnovského cviky na lumbálnu osteochondrózu sa odporúča pod dohľadom lekára pomocou univerzálneho simulátora. Pri adaptívnom nabíjaní doma lekár odporúča vykonávať jednoduchú gymnastiku. Pre triedy budete potrebovať improvizované predmety, fitball (veľká, elastická lopta), mäkkú podložku.

LFK podľa Bubnovského - cvičenie s loptou doma:

 1. "Locust". Ľahnite si na brucho s bruchom, oprite sa s rovnými rukami o povrch a rovné nohy sa dotýkajte podlahy. Mierne ohnite lakte, zdvihnite spodné končatiny čo najďalej a napnite päty smerom k stropu. Ak to telesná zdatnosť neumožňuje, nohy striedavo zložte z podlahy.
 2. "Hyperextenční." Položte si brucho na fitball, položte ruky a kolená na zem. Zdvihnite trup a roztiahnite ruky do strán. Kolená zostávajú na podlahe. Zaujmite východiskovú pozíciu.
 3. „Polovinový most“. Zložte chrbát k podlahe, položte nohy na fitball, ohnite kolená a položte ruky pozdĺž trupu. Vydýchnite, napnite zadok a odtrhnite ho z podlahy, vyrovnajte si nohy, vdychujte spodnú časť chrbta k podlahe.
 4. Dolné lisovanie. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, položte ruky za hlavu a chytte loptu nohami. Zdvihnite nohami o 90 stupňov a položte na zem.
 5. "Veterník na streche". V rovnakej polohe roztiahnite ruky od seba a ohnite kolená v pravom uhle. Krútia sa, znižujú vaše nohy doprava a doľava a dotýkajú sa kolien dna.

Všetky cvičenia sa vykonávajú 20-krát. Najprv sa môžete obmedziť na 5 až 7 pohybov a postupne zvyšovať počet opakovaní.

Na poznámku. Gymnastika sa nevykonáva so zápalom kĺbov, onkológiou, zraneniami v pooperačnom období. Cvičebná terapia metódou Bubnovsky poskytuje vynikajúce výsledky a podporuje rýchlu rehabilitáciu chrbtice.

Cvičenia Evdokimenko

Existuje veľa cvičení na obnovenie a posilnenie chrbta. Gymnastika Dr. Evdokimenko s osteochondrózou bedrového kĺbu umožňuje zbaviť sa chronickej bolesti, bolesti chrbta a zmierňuje svalové kŕče..

 • pri nabíjaní môžete použiť pomoc blízkych;
 • gymnastika sa vykonáva na pevnom povrchu, je lepšie ju vykonať na podlahe a položiť malú rohož;
 • ak sa bolesť počas cvičenia zosilnie, prestaňte cvičiť.
 1. Stojaci na bruchu, chrbát rovno, ruky rovnobežné s telom. Ohnite ľavú nohu na koleno, otočte hlavu na pravú stranu. Pokúste sa dostať na zadok pomocou päty. Utiahnite lýtkové svaly (asistent by mal nohu fixovať rukou), počítať do 10. Svaly uvoľnite na 5 sekúnd a znova sa napnite. Opakujte s druhou nohou..
 2. Postavte sa na všetky štyri a pri vdychovaní, okolo chrbta, počítať do 5, keď vydýchate, zaujmite pôvodnú polohu. Vykonajte pohyb 3-4 krát.
 3. Zložte chrbát k podlahe, vložte si pod hlavu vankúš. Vytiahnite jednu nohu až na brucho a omotajte si okolo nej ruky. Dotiahnite svaly na 7 sekúnd, držte si ohnuté končatiny rukami. Uvoľnite svaly na 5 sekúnd a stiahnite končatinu späť k hrudníku. Znovu stresujte, uvoľnite sa. Napnite druhú končatinu.
 4. Ležiace na chrbte, stiahnite si ohnuté nohy k bruchu a zatiahnite ruky. Pritiahnite svaly dolných končatín, spočítajte ich na 10 a uvoľnite nohy tak, že ich rukami pritiahnete k žalúdku. Znovu utiahnite, znova uvoľnite. Opakujte cvičenie 3-4 krát.
 5. Posaďte sa na stoličku, pomaly spustite telo nadol a potiahnite chrbticu. Počas výdychu utiahnite bedrové svaly, odpočítajte 7 a pri výdychu relaxujte. Niekoľkokrát zopakujte napätie a relaxáciu..

Gymnastika sa vykonáva raz denne počas 7-14 dní. U syndrómov chronickej bolesti je priebeh zvýšený na 2 - 3 mesiace.

Cvičenia na chrbte s osteochondrózou pomáhajú zlepšovať pohodu pacienta, zmierňujú svalové kŕče, posilňujú hladké svaly, urýchľujú metabolické procesy, odstraňujú zovretie krvných ciev a nervové zakončenie. Cvičebná terapia je vynikajúcou prevenciou osteochondrózy.

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Osteochondróza hrudnej a bedrovej oblasti je časté ochorenie, ktoré vyžaduje okamžitú liečbu pomocou konzervatívnej alebo chirurgickej metódy. Fyzikálna terapia sa používa ako alternatívna metóda..

Táto metóda pomohla mnohým ľuďom zmierniť bolesť chrbta bez použitia iných metód..

Potreba fyzioterapeutických cvičení určuje iba ošetrujúci lekár. Nezávislé použitie cvičebnej terapie na osteochondrózu bedrovej chrbtice u pacientov, ktorí im neboli predpísaní, môže viesť k zhoršeniu ochorenia. Pretože fyzioterapeutické cvičenia sú športové cvičenia, a preto telo silne fyzicky namáhajú.

Súbor cvičení vypracovaných lekárom by sa mal vypracovať spolu s metodológom fyzioterapie.

Princípy fyzioterapie pri osteochondróze

Komplex LFK je založený na princípe, že každé ďalšie štádium vyžaduje viac úsilia od pacienta ako predchádzajúce. Preto sa neodporúča vykonávať ťažké gymnastické cvičenia vopred. Najprv si musí telo zvyknúť a prispôsobiť sa zaťaženiu. Pri prechode z pódia na pódium je dôležité počúvať svoje vlastné pocity. Ak pociťujete bolesť alebo iné nepríjemné pocity, odporúča sa vrátiť sa na predchádzajúcu úroveň problémov.

Pred priamym vstupom do fyzioterapeutických cvičení je dôležité oboznámiť sa so základnými pravidlami, bez ktorých neprinesie výhody:

 • LFK pre hrudník a bedrá sa nevykonáva počas exacerbácie choroby;
 • počas popravy by sa bolesti a nepohodlie nemali zosilňovať;
 • Komplex LFK je založený na striedaní napätia a napínania s relaxáciou;
 • všetky pohyby by mali byť pomalé a plynulé;
 • je dôležité sledovať držanie tela;
 • pri vykonávaní cvičení doma, je potrebné pravidelne konzultovať s lekárom upraviť komplex.

Etapy liečebných cvičení pre osteochondrózu

Fyzikálna terapia spinálnej osteochondrózy má za cieľ obnoviť pohyblivosť chrbtice. Po kurze stavce začnú vykonávať svoje okamžité funkcie. Najväčší výskyt osteochondrózy v hrudných a bedrových oblastiach vďaka svojej účinnosti dostal súbor cvičení, ktoré pozostávajú z niekoľkých fáz.

Etapa I

Cvičenia prvej etapy sú zamerané na nácvik svalov hrudníka a bedrovej chrbtice, posilnenie chrbtice a zlepšenie jej funkčnosti.

Svalová kontrakcia

Cvičenie sa vykonáva na chrbte. Je potrebné dotiahnuť brušné svaly, ale nedýchať dych. Po niekoľkých sekundách sa svaly uvoľnia. Odporúča sa vykonať toto cvičenie 10 až 15 krát.

Svalový vývoj hrudnej a bedrovej chrbtice

Na vykonanie cviku musíte ležať na chrbte, roztiahnuté nohy. Horná časť tela stúpa, zatiaľ čo nohy zostávajú nehybné. Zamknite polohu na 10 sekúnd a znova si ľahnite na chrbát. Odporúča sa až 15 opakovaní.

Miechové svaly

Terapeutické cvičenie sa vykonáva stojace s rukami položenými na opasku. Telo tela sa nakláňa dopredu, zatiaľ čo chrbát by mal zostať rovný. Cvičenie 10-krát.

Potom musíte urobiť 10 zjazdoviek rôznymi smermi. Pri výkone musíte ohnúť chrbát v plnej sile.

Hrudná a bedrová trakcia

Horná časť tela leží na posteli a zdvíha sa. Ak to chcete urobiť, držte sa za hlavu. Nohy by mali byť úplne uvoľnené.

Cvičebná terapia hrudníka a bedier je veľmi jednoduchá, čo umožňuje vykonávať ju ráno ako poplatok. Takto môžete po spánku napnúť svaly. Osteochondróza je choroba, ktorá si vyžaduje neustály fyzický tréning, preto sa fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú každý deň. Cvičenie nebude trvať dlhšie ako 15 minút.

II. Etapa

Lfk sa stáva ťažším, a preto musí pacient nezávisle kontrolovať svoje schopnosti. Nemôžete to preháňať, aby nedošlo k zbytočnému zaťaženiu. To môže viesť k exacerbácii osteochondrózy..

Hlavným cieľom cvičení v druhej etape je rozvoj svalov hrudníka a bedrovej chrbtice a ich hĺbkový tréning..

Tréning pružnosti chrbtice

Musíte ležať na podlahe, dať obe nohy doprava a hornú časť tela otočiť doľava. Pri tomto cviku sa chrbtica silne ohýba v bedrovej oblasti. Uzamknite rotáciu na 5 sekúnd a vráťte sa do pôvodného stavu. Je dôležité pozorne načúvať týmto pocitom, aby sa vylúčil výskyt bolesti.

Miechové svaly

Keď sa pozriete na všetky štyri, musíte striedavo 10-krát zvýšiť pravú a ľavú nohu.

Potom sa rameno a opačná noha zdvihnú.

Napätie brušných svalov

Cvičenie sa vykonáva sedením na podlahe a napínaním nôh pred vami. Hornú časť tela je potrebné nakláňať dozadu, až kým nebudete mať pocit, že brušné svaly sú napnuté. V tomto bode musíte na niekoľko sekúnd zmraziť. Potom sa vráťte do východiskovej polohy.

Okrem vyššie uvedených cvičení bedrovej osteochondrózy nesmiete zabudnúť ani na hlboké sklony v rôznych smeroch.

Vďaka fyzioterapeutickým cvičeniam sa pacienti s osteochondrózou učia znižovať zaťaženie poškodených stavcov, čím poskytujú poškodený disk nejaký čas. Rozvíjaním svalových svalov sa niekoľkokrát znižuje zaťaženie chrbtice.

Pri osteochondróze hrudnej a bedrovej chrbtice sú však akékoľvek športové cvičenia riskantné, preto sa musia vykonávať pod priamym dohľadom trénera a iba s vymenovaním lekára..

Správna osvedčená cvičebná terapia bedrovej osteochondrózy

Hlavným terapeutickým opatrením, ktoré zaručuje zaručený úspech v prípade poškodenia (zničenia) medzistavcových platničiek, je posilnenie svalov chrbta, zadku a bokov. Preto by lekári a pacienti mali venovať osobitnú pozornosť povinnej realizácii cvičebnej terapie pri osteochondróze bedrovej chrbtice..

Výučbu môžete začať iba po konzultácii s neurológom. Pri niektorých komplikáciách osteochondrózy môžu byť terapeutické cvičenia prísne kontraindikované alebo môžu byť povolené iba niektoré cvičenia..

Cvičenie dolnej časti chrbta doma. Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Učebný plán, všeobecné pravidlá

vykonáva sa v prvom štádiu akútneho obdobia (so silnou bolesťou);

vykonáva sa v druhej fáze akútneho obdobia (s oslabením bolesti);

vykonáva sa počas obdobia remisie (bolesť je minimálna alebo dokonca chýba).

Je dôležité prísne dodržiavať plán hodiny a nemiešať cvičenia z rôznych blokov.

Fyzikálnu terapiu môžete vykonávať kedykoľvek počas dňa, hlavná vec je, že po jedle už uplynula hodina alebo viac.

Pri vykonávaní zložitých pohybov by nemal spôsobiť bolesť. V opačnom prípade je to signál opustiť určité cvičenie alebo znížiť jeho amplitúdu.

Na dosiahnutie maximálneho účinku terapeutických cvičení na osteochondrózu bedrovej chrbtice je nevyhnutné:

 • robiť každý deň;
 • vykonávať cvičenia pomalým tempom so zameraním na prácu svalov;
 • nezabudnite na správne dýchanie;
 • informovať ošetrujúceho lekára o všetkých výsledkoch a objavujúcich sa problémoch.

Príprava: oblečenie a vybavenie

Hlavné požiadavky na oblečenie:

 • Nemal by obmedzovať pohyby, ale nemal by byť príliš priestranný.
 • Oblečenie by malo byť ľahké, vyrobené z prírodných materiálov, ale dostatočne teplé, aby sa bedrová chrbtica neochladila. Najlepšie je hustá bavlnená tkanina (môžete pridať vlnu).

Na fyzickú terapiu budete potrebovať hrubý valec, ktorý sa počas cvičenia položí pod nohy, pri ležaní - to odstraňuje nadmerné zaťaženie bedrovej chrbtice. Výška valca by mala byť taká, aby si udržala pravý uhol medzi bedrom a dolnou časťou nohy.

Poďme na prax.

Súbor cvičení v akútnom období

Pretože v akútnom období osteochondrózy pacienti sledujú odpočinok na lôžku, je cieľom cvičení zameraných na zlepšenie dýchania a vo všeobecnosti sa posilňuje. Vykonáva sa v polohe na chrbte na posteli (ak je na ňom tvrdá ortopedická matraca) alebo na hrubom koberci (nad ktorým je položený gymnastický koberec). Počet opakovaní cvičení je 8–10, ale je možné menej (v závislosti od pohody).

Desať cvičení pre prvú fázu akútneho obdobia

Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, položte pod spodné nohy valček tak, aby medzi stehnom a dolnou časťou nohy bol pravý uhol. Prsty striedavo ohnite v päsť a neviazajte. Striedavo ohýbajte a predlžujte nohy v členkovom kĺbe.

Ľahnite si na chrbát, ľavá noha je ohnutá v kolene, noha spočíva na povrchu postele, uhol medzi nohou a stehnom by mal byť ostrý, pravá noha sa narovnáva a leží na posteli. Pomaly posúvajte pätu po povrchu postele, ohnite pravú nohu do polohy vľavo a potom tiež pomaly ohýbajte. Opakujte 8 krát. Zmeňte polohu nôh, vykonajte cvičenie pre druhú nohu.

Cvičenie 1 východiskovej polohy (ďalej len "IP"), ramená natiahnuté pozdĺž tela. Striedavo zdvihnite narovnané ruky nahor za hlavu.

SP cvičí číslo 2 tohto bloku. Pomaly posuňte pravú nohu nabok. Opakujte 8 krát. Zmeňte polohu nôh a opakujte cvičenie pre ľavú nohu.

SP č. 1. Stláčajte kolená striedavo. Bedra zostáva pevne pritlačená k posteli, pohyby sa robia iba v kolenách.

Ľahnite si na chrbát, obe nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu postele. Prípadne vytiahnite ohnuté nohy do žalúdka. Rozsah pohybu je úplne závislý od bolesti.

IP je rovnaké (č. 6). Striedavo zoberte kolená do strán - „žaba“.

SP č. 1. Otočte chodidlá po členoch v smere hodinových ručičiek.

Ľahnite si na chrbát, nohy sú rovné, predĺžené, ruky pozdĺž tela s dlaňami hore. Ohnite obe ruky v lakťovom kĺbe - hlboký dych, ohýbanie - výdych.

SP č. 1. Membránové dýchanie po dobu 1–2 minút: pri vdýchnutí vytlačte čo najviac žalúdok a pri výdychu ho vtiahnite do seba.

Tento komplex fyzioterapeutických cvičení je možné vykonávať 2-3 krát denne, v závislosti od zdravotného stavu.

Sedem cvičení pre druhú fázu akútneho obdobia

Obraciame sa na cvičenie na tréning abs a zadok. Pred pokračovaním v tomto bloku dokončite predchádzajúci súbor.

Ľahnite si na chrbát, obe nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu postele. Pri inšpirácii pomaly zdvíhajte krížovú hrebeň smerom nahor, položenú na dolnej hrudnej chrbtici, vydržte 1 sekundu v najvyššom bode, pomaly výdych na výdychu..

IP je rovnaká. Zhlboka sa nadýchnite, keď pomaly vydýchate a zdvíhate hlavu. Po inšpirácii sa vráťte do pôvodnej polohy.

Ľahnite si na chrbát, nohy sú rovné, predĺžené, ruky pozdĺž tela s dlaňami dole. Nadýchnite sa, vydýchnite a utiahnite silové svaly, udržiavajte napätie počas 8 až 10 sekúnd. Relax, zhlboka sa nadýchnite.

IP je rovnaká. Posúvaním päty cez posteľ ju pomaly potiahnite čo najbližšie k zadku, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd a pomaly narovnajte nohu. Opakujte pre druhú časť. Do 8 opakovaní. Potom cvičenie zopakujte, ale súčasne s dvoma nohami.

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách, pod holennou kosťou tak, aby medzi stehnom a dolnou nohou zostal pravý uhol. Po inšpirácii položte nohy na valec, pomaly zdvihnite panvu a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd, zatiaľ čo pomaly vydýchnite a vráťte sa do pôvodnej polohy..

Vstaň na všetky štyri postele. Pomaly posúvajte štetce po posteli a sedajte na pätách pomocou zadku. Návrat do východiskovej polohy.

Vstúpte na všetky štyri postele, krčná chrbtica je uvoľnená, brada je blízko hrudníka, pohľad je nasmerovaný nadol. Zhlboka sa nadýchnite a pomaly sa ohnite v bedrovej chrbtici („mačka“), v tejto polohe niekoľko sekúnd zotrvajte, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Neohýbajte chrbát nadol, nezdvíhajte hlavu!

Trinásť cvičebných cvičení v remisii

Terapeutické cvičenia v subakútnom období bedrovej osteochondrózy postupne zahŕňajú zvyšujúci sa počet svalov. Cvičenia pre subakútne obdobie sa najlepšie vykonávajú na podlahe, na koberci.

Ľahnite si na chrbát, nohy sa narovnajte. Stehná v dolnej časti nohy striedavo ohnite a roztiahnite.

ovládanie 4 druhá fáza akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, paže natiahnuté pozdĺž trupu, nohy rovné, natiahnuté. Striedavo pomaly narovnané ramená zdvíhajte nahor za hlavu, zatiaľ čo pri vdýchnutí, pri výdychu a návrate do pôvodnej polohy.

ovládanie 4 prvé fázy akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, ľavú nohu ohnite na koleno a vytiahnite ju do žalúdka, pravá noha sa narovná, leží na koberci. Pomaly zdvihnite pravú nohu. Zmeňte polohu nôh, opakujte pre ľavú nohu.

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté okolo trupu, nohy ohnuté na kolenách, nohy pritlačené k podložke. Pomocou svalov lisu a stehien pomaly zdvíhajte panvu hore pri vchode, v tejto polohe niekoľko sekúnd vydržte, pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy pri výdychu..

Ľahnite si na chrbát, ruky skrížené na hrudi, nohy ohnuté na kolenách, nohy pritlačené k podložke. Pri výdychu pomaly zdvíhajte hlavu a ramená, napnite svaly lisu, pri vdýchnutí sa vráťte do východiskovej polohy.

ovládanie 3 sekundové fázy akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, ohýbajte nohy na kolenách a pritlačte nohy k koberci. Pri výdychu pomaly zdvihnite obe nohy a kolená si pritiahnite k hrudníku, v prípade potreby si pomôžte rukami. Podržte niekoľko sekúnd v tejto polohe, vdychujte pomaly a vráťte sa do pôvodnej polohy.

ovládanie 6 druhá fáza akútneho obdobia.

Vydajte sa na všetky štyri. Pomaly uvoľnite (vezmite) ľavú nohu dozadu, pričom udržiavajte rovnováhu, nechajte v tejto polohe 5 sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú časť.

Ľahnite si na brucho, na valec, ruky nabok. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly zdvíhajte hlavu a ramená nad posteľou, v tejto polohe niekoľko sekúnd zostaňte, spustite sa do východiskovej polohy a vydýchnite. Pri vykonávaní cvičenia držte hlavu rovno, nenakláňajte sa dozadu, tešte sa dopredu!

Ležte na bruchu, na valci, brada spočíva na rukách. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly zdvihnite nohy a panvu nad posteľou, v tejto polohe niekoľko sekúnd zostaňte, sklopte sa do pôvodnej polohy a vydýchnite. Pri vykonávaní krku sa nenamáhajte, nehádzajte hlavu dozadu!

Akýkoľvek komplex fyzioterapeutických cvičení by mal byť ukončený 2-3 minúty bráničného dýchania.

Toto je hlavná cvičebná terapia lézií dolných častí chrbta s osteochondrózou, pri ktorých je zaručené, že majú účinok. Pravidelne cvičte a zostaňte zdraví!

Cvičenie zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia chrbtice je užitočná pri akomkoľvek type osteochondrózy, vrátane bedrovej. Pravidelné cvičenie pomáha spomaliť alebo úplne zastaviť proces odierania medzistavcovej platničky. Iba v každej fáze choroby musíte vykonať určité cvičenia. Budú diskutované nižšie..

Ako sa gymnastika chrbtice

V prípade problémov s chrbticou má fyzická aktivita obrovský vplyv. V kombinácii so stravou a dobrým odpočinkom poskytuje dobré výsledky a plní nasledujúce dôležité funkcie:

 • rozvíja a posilňuje svalový korzet, ktorý drží chrbticu;
 • vracia sa na medzistavcové platne v normálnej polohe;
 • rozbíja soli v kĺboch ​​a bráni ich následnej tvorbe;
 • spomaľuje starnutie medzistavcových platničiek;
 • podporuje produkciu interartikulárnej tekutiny;
 • zvyšuje pružnosť chrupavky, medzistavcových platničiek a kĺbových vakov a dodáva im krv.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Nabíjanie osteochondrózou preruší proces zúženia vzdialeností medzi miechovými diskami a pomáha zmierniť kŕče a uvoľniť napäté svaly. Všeobecne vylučuje všetky zmeny, ktoré boli spôsobené osteochondrózou. Všetky cvičenia majú niekoľko všeobecných požiadaviek:

 • musíte vykonávať cvičenia pravidelne, a to nielen vtedy, keď sa bolesť stane neznesiteľnou;
 • pred začiatkom vetranie miestnosti;
 • nejedzte pol hodiny po tréningu;
 • ak sa vyskytne syndróm bolesti, upravte zaťaženie alebo úplne zrušte cvičenie;
 • Vykonajte gymnastiku pomaly, sledujte dych;
 • postupne zvyšujte zaťaženie.

Ako je klasifikovaná terapeutická gymnastika

Hlavným problémom akejkoľvek osteochondrózy, vrátane bedrovej, sú exacerbácie, ktoré spôsobujú iba mučenie. Fyzioterapia súčasne je jedným z hlavných spôsobov, ktoré zlepšujú bedrovú mobilitu a posilňujú jej svaly. Existuje špeciálna klasifikácia, pretože v každom období ochorenia je zobrazená iná záťaž: odporúča sa začať s najjednoduchším cvičením a postupne ho zvyšovať. Cvičebná terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je rozdelená do nasledujúcich skupín:

 1. Prvý. Zahŕňa najjednoduchšie cvičenia, preto sa používa pri ťažkej fáze osteochondrózy. Špeciálne určený pre starších pacientov.
 2. Druhý. Je založená na gymnastike, ktorá je o niečo zložitejšia ako predchádzajúca skupina. Odporúča sa na vykonanie v subakútnom období, keď bolesť slabne.
 3. Tretia. Cvičenia tejto skupiny vyžadujú už malú fyzickú námahu, ktorá sa prejavuje v prvom štádiu osteochondrózy alebo v období zotavenia pri konečnom uzdravení. Osoba v tejto fáze by nemala pociťovať bolesť.

Cvičenie na osteochondrózu

Iba lekár môže určiť komplex cvičení pre osteochondrózu chrbtice. Pri ich nezávislom výbere doma je podmienkou účinnosti absencia bolesti: keď sa zdá, je lepšie prerušiť reláciu. Medzi hlavné cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice môžete urobiť nasledovné:

 1. Popíjanie psa. Oprite sa o kolená, mierne roztiahnite nohy. Začnite sa nakláňať dopredu a usporiadajte ruky, až kým nebude telo rovnobežné s podlahou a čelo sa nedotkne podlahy. Pritlačte hrudník k podlahe, po piatich účtoch ju nadvihnite a po desiatich zaujmite východiskovú pozíciu.
 2. Korčuľovanie zvierat. Pohodlne ľahnite na chrbát, pritiahnite nohy k hrudníku a nechajte ruky voľné na úrovni ramien. Pokúste sa pohnúť boky jedným smerom, opatrne ich pohybovať a hlavu v druhom. Mal by byť pocit rozťahovania chrbtice.

Jednoduché cvičenia pre dolnú časť chrbta

Gymnastika s bedrovou osteochondrózou môže v prvej fáze zahŕňať také cvičenia:

 1. Ležiaci na gauči, uchopte chrbát rúk, natiahnite a držte pózu. Opakujte niekoľko cyklov.
 2. So zahnutými nohami uchopte jedno koleno, pritiahnite ho k sebe a späť. Vykonajte 10 opakovaní, vymeňte nohu.
 3. Bez toho, aby ste zmenili svoju polohu, narovnajte jednu nohu a nechajte 4-5 hojdať sa hore a dole. Opakujte s druhou nohou..
 4. Znovu ohnite kolená, zdvihnite panvu a vydrží na pár sekúnd.
 5. Postavte sa, pomaly sa roztiahnite a potom sa sklopte s rukami dolu, potriasol ich.

Terapeutická gymnastika pre chrbticu strednej zložitosti

Keď bolesť ustúpi, je potrebné vykonať nasledujúce cvičenia na osteochondrózu bedrovej kosti:

 1. Vykonajte posledné cvičenie z prvej skupiny.
 2. Bez zmeny polohy otočte telo doprava a doľava, aby sa vaše ruky vrátili späť.
 3. Narovnajte, položte ruky na pás, urobte 5 ohybov do strán a dozadu a dopredu.
 4. Vykonajte päť kruhových otáčok v smere a proti smeru hodinových ručičiek, ale iba hornú časť tela.
 5. Opakujte rotáciu už so spodným telom.
 6. Zostaňte na kolenách, zakrivte sa chrbtom ako mačka.

Zložitá gymnastika na chrbte

Najťažšie cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sú nasledujúce:

 1. Posaďte sa na podlahu a položte si pózu, keď ležíte na chrbte. Zdvihnite a držte rovné nohy asi na 10 sekúnd..
 2. V udržiavacej polohe striedavo posúvajte obe nohy do strán.
 3. Ďalej simulujte chôdzu s malými schodmi vo vzduchu.
 4. Cvičenie dokončite v tejto polohe vykonaním krížových nôh, t.j. "Nožnice".
 5. Ľahnite si na brucho, zdvihnite hornú časť tela a zatiahnite ruky za hlavu. Opakujte až 10 krát.
 6. Posaďte sa, nohy rozmiestnené od seba, ohýbajte sa striedavo k sebe.
 7. Dokončite gymnastiku relaxačným cvičením, ktoré zahŕňa prvú skupinu.

Video: cvičenia na bolesť dolnej časti chrbta

recenzia

Natalia, 35 rokov: Musia sa vykonať cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Ja sám som spasený iba nimi. Gymnastika má malý rozdiel od jednoduchých cvičení, ktoré sa odporúčajú ráno, ale účinok na chrbticu je obrovský. Skutočná akcia sa neobjaví okamžite. Bolesti v dolnej časti chrbta som mal až o šesť mesiacov neskôr.

Tatyana, 29 rokov: Sedavá práca ma veľmi ovplyvnila chrbticu. Spodná časť chrbta sa začala čoraz viac zraniť. Išiel som na schôdzku, bol predpísaný röntgen. Doktor určil osteochondrózu, uviedol, že medziobratlové platničky sa začali opotrebovať. Doteraz radil liečiť diétou a gymnastikou. Zatiaľ čo robím cvičenia prvej skupiny. O mesiac neskôr sa cítim lepšie.

Konstantin, 45 rokov: Profesiou som trucker, tak som jazdil celý svoj život, ale chrbát mi neubližuje. Viem, že sedenie je pre chrbticu nepohodlné, takže aj v aute sa snažím urobiť aspoň nejaké zahrievanie, pre ktoré je dostatok miesta. Niekedy bolesť chrbta stále bolí, ale pri rutinnom vyšetrení sa nezistili odchýlky. Doktor ocenil gymnastiku.

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice. Čo sa dá a nemôže urobiť?

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej oblasti pomáha odolávať deštruktívnym procesom v chrbtici. Zlepšuje krvný obeh a tok základných živín do kostí a chrupavky. Keďže však degeneratívne dystrofické zmeny už narušili integritu medzistavcových platničiek, je potrebné postupovať opatrne. Pacienti s osteochondrózou vedia, že aj jeden trápny pohyb ich môže permanentne vyradiť, čo vyvoláva syndróm bolesti. Vyhýbanie sa fyzickej aktivite však povedie k menej ničivým výsledkom. Musíte len zistiť, ktoré cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej oblasti sú užitočné a ktoré sú vetované..

Čo sa nedá urobiť s osteochondrózou?

V ideálnom prípade by lekár mal pacienta oboznámiť so súborom fyzioterapeutických cvičení zameraných na osteochondrózu. Pri on-line metóde liečby pacientov neurológ často nenájde čas na to. Pri nezávislom vývoji cvičebnej terapie je dôležité, aby sa neurobili nasledujúce chyby.

1. Nezačínajte triedy podľa princípu „z lomu“, snažiac sa okamžite naplniť maximálne zaťaženie, mali by sa systematicky zvyšovať. Amplitúda a počet pohybov by sa mali postupne zvyšovať. Pokiaľ ide o tempo, malo by zostať v budúcnosti pomalé..

2. Počas exacerbácie choroby nebuďte horliví. Mnohí lekári sa domnievajú, že pri akútnej bolesti je gymnastika s osteochondrózou neprijateľná a predpisuje iba lôžko. Viaceré cvičenia, o ktorých budeme diskutovať nižšie, sa však môžu začať už v posteli. Niektoré z nich navyše môžu zmierniť bolesť.

3. V počiatočnej fáze tréningu, pokiaľ nie je svalový korzet silný, sa neodporúča vykonávať pohyby extenzora flexie v lumbosakrálnej chrbtici. Svahy viac ako 15 ° so slabými svalmi zvyšujú tlak na disky a môžu zhoršovať upnutie nervov a bolesť. V žiadnom prípade by ste nemali „visieť“ dlhý čas v polohe naklonenej do polovice.

4. Nie je potrebné vykonávať tie cvičenia, ktoré spôsobujú alebo zosilňujú bolesť..

5. Pre komplikácie osteochondrózy - výčnelky a najmä prietrže - cvičenia, ktoré zvyšujú kompresiu medzistavcových platničiek, sú kategoricky kontraindikované. Jedná sa o najrôznejšie zvraty chrbtice (v stoji alebo v ľahu, na plese, v joge); stlačenie nohy z ležiacej polohy, zdvíhanie činky z ľubovoľnej polohy (najmä ak je svalový korzet slabý); cvičenia v stojacej polohe na rovných nohách - zvyšujte zaťaženie diskov; beh a skákanie - môžu zhoršiť bolesť, pretože je narušená tlmiaca funkcia diskov.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej

Cvičenia na osteochondrózu sú rôzne a ich výber závisí od štádia choroby, hĺbky deštrukčných procesov a prítomnosti komplikácií (hernie a výčnelky)..

Vykonávanie väčšiny cvičení v polohe na chrbte je spojené so znížením zaťaženia chrbtice. V tomto prípade svaly, ktoré budú podporovať chrbticu ako korzet, fungujú a posilňujú; zlepšuje sa krvný obeh v tkanivách susediacich s chrbticou.

Pri akútnej bolesti, ležiacej na chrbte, na ortopedickej matraci (tvrdej posteli), môžete robiť cviky na natiahnutie chrbtice, aby ste znížili kompresiu diskov. Aby ste to dosiahli, bez toho, aby ste si strhli plecia, uchopte zdvihnuté kolená a pritiahnite ich rukami k tvári a kolená potiahnite opačným smerom, v dôsledku toho v chrbtici pocítite určité napätie a napätie. Môžete vykonať cvičenie, ktoré sa týka najskôr iba pravej a potom iba ľavej nohy.

Natiahnutie chrbtice a posilnenie chrbtových svalov v ležiacej polohe prispeje k:

 • zdvíhanie lumbosakrálnej chrbtice z podlahy a krátko udržiavanie zdvihnutého s oporou na hlave a nohách;
 • hojdačky, jedna noha môže byť ohnutá na koleno, pritlačená na žalúdok a druhá na vykonanie hojdačiek;
 • cvičte „knihu“ alebo „záhyb“: súčasné zdvíhanie a blížiace sa pohyby smerom k sebe smerom k hlave, hrudníku a rovným nohám, ruky natiahnuté k natiahnutým ponožkám;
 • cvičiť „pluh“: zdvíhať obidve rovné nohy a ukladať ich za hlavu, ktorá nevychádza z podlahy;
 • odtrhnutie z hlavy, ramien, hrudníka a ich držanie na váhe až 5 sekúnd, zatiaľ čo nohy sú ohnuté na kolenách, nohy na podlahe.

Súčasťou gymnastiky pri osteochondróze je aj cvičenie „mačka je dobrá a zlá“ - ohýbanie a ohýbanie (nie v akútnom štádiu). Odporúča sa tiež plaziť sa na všetkých štyroch alebo na lakťoch, keď sa celé telo, oblečené v kĺzavých šatách, pohybuje v dôsledku svalových kontrakcií bez toho, aby sa dalo z podlahy..

A nezabudnite neustále vťahovať žalúdok pri chôdzi a práci. Posilňuje abs a znižuje stres na chrbtici..

Gymnastika s osteochondrózou môže byť efektívnejšia!

Hlavným cieľom cvičení zameraných na osteochondrózu je zlepšenie krvného obehu, vďaka ktorému dochádza k aktivácii metabolických a regeneračných procesov v chrbtici. Preto je obzvlášť dôležité postarať sa o príjem všetkých látok užitočných pre chrupavku (spodná časť disku) a kosť (spodnú časť stavcov). V súvislosti s priemyselnou výrobou potravín je mimoriadne ťažké získať s potravou úplné maximum živín potrebných pre tkanivá chrbtice. Preto má zmysel brať prírodné spojivá do spojivového tkaniva.

To však nestačí! Je potrebné urýchliť proces regenerácie medzistavcových platničiek. Jesť chondroprotektory založené na glukozamíne a chondroitíne, ako aj aspik, môžu trvať roky bez väčších výsledkov. Je to rovnaké ako liečenie srdcového infarktu s kuracími srdcami alebo cirhóza zvieracími pečeňami.

Čo však zlepšuje regeneráciu chrupavky, sú látky taraxacín a taraxacerín obsiahnuté v koreňoch púpavy. Stimulujú syntézu komplexov látok v pečeni - faktory obnovenia chrupavky. Preto sa prípravky z koreňov púpavy môžu nazývať skutočné chrániče chrupavky.

Zdravie chrupavky a kostí sú dve strany tej istej mince, ktorej názov je minerálny, a to najmä metabolizmus vápnika a fosforu. Jeho normalizácia je priamo závislá od hormonálnej rovnováhy, najmä u tých, ktorí sú pre... Dnes už existujú osteoprotektory, ktoré zvyšujú hladinu pohlavných hormónov a stabilizujú hormonálne hladiny..

Pravidlá cvičebnej terapie osteochondrózy bedrovej chrbtice

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice spočíva v monitorovaní pohybového režimu pacienta. Cvičebná terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je jednou z hlavných metód práce s takýmito pacientmi, pretože udržiava správny spôsob pohybu, ktorý pomáha vyrovnať sa s týmto ochorením..

Príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je choroba, pri ktorej sa zaznamenáva oslabenie a degradácia medzistavcových platničiek..

Existuje niekoľko dôvodov na výskyt takejto choroby. Hlavné sú:

 • Zmeny chrbtice súvisiace s vekom v prítomnosti geneticky formovanej predispozície;
 • Sedavý spôsob života;
 • Časté a / alebo dlhodobé zaťaženie chrbtice (najmä vertikálne nasmerovaná sila).

Nájdete niekoľko dôvodov, ale najbežnejšie sú tieto. V tomto prípade existujú prípady infekčných účinkov na tkanivá medzistavcových platničiek, ako aj iné, menej zrejmé, ale nič menej deštruktívne faktory ovplyvňujúce chrbticu..

Pravidlá tried

V prípade ochorenia, ktoré ovplyvňuje chrbticu v bedrovej oblasti, je potrebné vytvoriť kvalitnú podporu tela, ktorá podporí poškodené kostné tkanivo spoľahlivým svalovým korzetom. Chrbát, zadok a boky v tejto situácii si vyžadujú osobitnú pozornosť. Z tohto hľadiska by sa pri plánovaní dňa každého pacienta mali stať nevyhnutné cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice..

Neuropatológ po vyšetrení pacienta a vykonaní viacerých diagnostických postupov vyhodnotí stav tela a poskytne niekoľko potrebných tipov. Problém je v tom, že v prítomnosti tohto ochorenia sú často vyriešené rôzne komplikácie, ktoré postihujú jeden alebo iný vnútorný orgán osoby. Ak používate celú škálu gymnastiky na osteochondrózu bedrovej chrbtice, potom takéto porušenia môžu stimulovať aktívnejší vývoj iných, nemenej nebezpečných ochorení..

Cvičenia samotné možno rozdeliť do niekoľkých hlavných skupín:

 • Tie, ktoré pôsobia počas obdobia akútnej bolesti, čo znamená počiatočné obdobie zhoršenia;
 • Cvičenia zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice, ktoré sa vykonávajú pri významnom znížení úrovne bolesti, čo zodpovedá druhému štádiu akútneho štádia choroby;
 • Cvičenia, ktoré sa vykonávajú s minimálnou alebo neprítomnou bolesťou, čo zodpovedá obdobiu remisie.

Keď pacient vykonáva cviky, je potrebné pamätať na nepriaznivé dôsledky nedodržania niekoľkých povinných pravidiel:

 • V žiadnom prípade neporušujte režim a plán tried;
 • Pamätajte na to, že nie je možné kombinovať prvky odbornej prípravy určené na určité obdobia rozvoja ochorenia v ktorejkoľvek fáze;
 • Denný čas na uskutočnenie lekcií fyzioterapie pre osteochondrózu bedrovej chrbtice nie je taký dôležitý, hlavná vec je, že môžete jesť aspoň hodinu pred tréningom;
 • Dodržiavajte pocity pri vykonávaní cvičení, pozorovaní bolesti, znížení amplitúdy pohybov alebo úplnom opustení;
 • Zúčastňujte sa kurzov každý deň. Nezabudnite, že bez dobrého dôvodu je pre vás nebezpečenstvo zanedbania nabíjania;
 • Nespechajte, pomaly sa pohybujte, venujte pozornosť práci každého konkrétneho svalu;
 • Náhle ťažké bremená môžu poškodiť telo, takže ich musíte veľmi opatrne a postupne zvyšovať;
 • Dýchajte nosom;
 • Počas tréningu sledujte stav tela a nedovoľte, aby ste pracovali nadmerne;
 • Všetky výsledky, úspechy a objavujúce sa problémy musia byť pri schôdzke prediskutované s ošetrujúcim lekárom, ktorý vám pomôže pri správnom smere.

Čo potrebujete na školenie

Prvá vec, ktorú je potrebné pripraviť pred začatím tréningu, je odev. Vyberte si oblek vyrobený z prírodnej látky s ľahkosťou a priedušnosťou pre telo. Strih takého športového oblečenia by mal byť voľný, aby sa telo mohlo ľahko a voľne pohybovať. Žiadne švy a napínateľné časti oblečenia by nemali brániť vášmu pohybu. Okrem toho by textília odevu nemala byť iba prírodná, ale aj tenká a dostatočne hustá. Bedrový sval počas vyučovania by nemal byť chladný, preto by sa malo chrániť oblečenie pred znižovaním teploty. Najvhodnejšie sú obleky vyrobené z bavlnenej textílie, je možné s pridaním vlnených vlákien.

Musíte si tiež zakúpiť posilňovňu a hrubší valec. Namiesto koberca môžete niekoľkokrát použiť zloženú prikrývku. Veľkosť valca by mala zodpovedať dĺžke stehennej kosti pacienta, pričom sa nohy, ktoré sú na ňom zdvihnuté, musia ohýbať v kolene a vytvárať tak pravý uhol. Táto poloha tela pomôže odstrániť väčšinu záťaže z postihnutej oblasti chrbtice..

Exacerbačné cvičenia

Obdobie, počas ktorého musí pacient trpieť silnou bolesťou, a to na lôžku. Teda nabitie osteochondrózy bedrového kĺbu v takom čase je zamerané skôr na normalizáciu dýchania, ako aj na celkové posilnenie tela. Tieto cvičenia môžete vykonávať buď na posteli s tvrdou ortopedickou matracou, alebo na podlahe s gymnastickou podložkou. Každý prvok tréningu sa vykonáva 8 až 10 krát, ale v prípade silnej bolesti je možné ich počet znížiť.

Tieto cvičenia je potrebné vykonať, aby sa zlepšil celkový stav a normalizoval sa dýchací systém:

 1. Ľahnite si proti stropu a potom jemne umiestnite hrubý valec špeciálne zakúpený pre tieto výcvikové prvky pod oblasť dolných končatín. Prsty horných končatín sa postupne ohýbajú a potom sa neviazajú.
 2. Podobné postavenie tela. Vykonajte sériu ohybov a roztiahnutie nôh v členku, ktoré striedajú činnosť nôh.
 3. Počiatočná poloha sa vyberie postupne. Uvoľnite sa a ležte lícom hore s rukami natiahnutými pozdĺž hornej časti tela. Keď sú vaše nohy natiahnuté, stlačte jednu čo najbližšie k telu a položte ju do matraca. Teraz utiahneme druhú nohu do rovnakej polohy, zafixujeme ju na 2-3 sekundy a znova ju narovnáme. Po opakovanom cvičení 6-10 krát, zamieňajte nohy a trénujte druhú končatinu.
 4. Použite rovnaké PI ako v prvom a druhom cvičení. Horné končatiny potiahnite pozdĺž tela. Nasmerujte pravú ruku za hlavu. Po niekoľkých cykloch vymeňte ruku.
 5. Zaujmite počiatočnú polohu (ako v treťom cvičení) a pevne položte nohu ohnutej nohy do materiálu matraca. Začnite pohybovať druhou nohou, ktorú musíte brať čo najviac nabok, pričom dbajte na plynulý a pomalý rytmus. Po ôsmich opakovaniach vymeňte končatinu.
 6. Položením valca pod nohy uvoľnite telo. Nohy ohnite, aby telo alebo ruky nemohli zmeniť polohu. Uistite sa, že vaša bedrová časť neopúšťa vašu posteľ..
 7. Ležiacou tvárou nahor, vytiahnite nohy a položte ich do matraca. Potom kolená postupne ťahajte do žalúdka a koleno tlačte na telo čo najviac. Hlavná vec - nie je namáhanie a nepokračujú v pohybe v prítomnosti bolesti.
 8. Urobte pozíciu, ktorá kopíruje východiskovú pozíciu predchádzajúcej položky tréningu. Preneste si kolená do strán pri maximálnej amplitúde a potom ich prineste späť, sklopte na valec. Takéto pomalé pohyby pripomínajú kĺzanie končatín vo vode.
 9. Ľahnite lícom hore s vyššie uvedeným valcom pod spodné nohy. Po uvoľnení nôh otočte dolné končatiny v oblasti chodidiel v smere hodinových ručičiek.
 10. Ľahnite si na chrbát, natiahnite a narovajte nohy, ruky, umiestnite sa pozdĺž tela, dlane sú hore. Pri inšpirácii ohnite obe ruky zvisle v lakťovom kĺbe, pritlačte ich k ramenám a pri výdychu ich vráťte do pôvodnej polohy..
 11. Uvoľnite svoje telo a potom vykonajte dychové cvičenie. Zhlboka sa nadýchnite celou bránicou tak, aby sa vám brucho bilo. Potom pomaly vydýchnite a vytlačte brušnú dutinu dovnútra.

Všetky tieto cvičenia by sa mali vykonávať približne trikrát denne (v závislosti od pohody)..

Komplex cvičebnej terapie pre druhé štádium exacerbácie

Keď exacerbácia prechádza do druhej fázy, môžete pokračovať v tréningu brušných a gluteálnych svalov. Pred začatím tohto cvičenia dokončite všetky cvičenia, ktoré boli povinné v prvej fáze exacerbácie, a potom komplex doplňte novými:

 1. Keď sa otočíte smerom k stropu, pritiahnite dolné končatiny k telu a postavte nohy na matrac. Počas inšpirácie pomaly, pomaly zdvíhajte krížovú kostru so zameraním na chrbticu umiestnenú v dolnej časti hrudníka. Po dosiahnutí najvyššieho bodu zafixujte polohu na 1 sekundu a potom pomaly spustite krížovú sieť späť na lôžko.
 2. Postavte sa ako v prvom cvičení. Zhlboka sa nadýchnite a potom pomaly vydýchnite, zdvihnite hlavu a napnite svaly nachádzajúce sa v oblasti tlače. Pri vdýchnutí novej časti vzduchu sa vráťte na IP.
 3. Ležiace tvárou nahor, natiahnite ruky po tele a uvoľnite si rovné nohy. Zhlboka sa nadýchnite a potom vydýchnite. Potom dotiahnite svaly zadku. Ponechajte ich v tomto stave 8 - 10 sekúnd. Potom sa uvoľnite a zhlboka sa nadýchnite.
 4. Pripravte sa konať z pozície, ktorá kopíruje začiatok z predchádzajúceho cvičenia. Uvoľnenú nohu potiahnite smerom k sebe a pritlačte ju k telu čo najbližšie. Podržte na sekundu alebo dve, potom uvoľnite nohu znova a narovnajte ju. Po 8 opakovaniach vymeňte nohy.
 5. Počiatočná poloha je rovnaká. Samotné cvičenie je veľmi podobné predchádzajúcemu cvičeniu, stačí ohnúť obe nohy k sebe.
 6. Keď ležíte s prednou časťou, položte valec (ako v prvom cykle cvičení) a potom si položte rovné ruky pozdĺž tela. Počas dychu opierajte nohy o vankúš a zdvihnite oblasť panvy. V tejto polohe musíte vydržať 2 až 5 sekúnd, potom vydýchnite a jemne sklopte telo do postele.
 7. Postavte sa na svoju posteľ so štyrmi bodmi. Položte si zadok na vlastné nohy, vyrovnajte chrbát a posúvajte ruky po posteli. Potom sa rovnakou rýchlosťou vráťte do východiskovej polohy.
 8. Zamerajte sa na 4 body (dlane a kolená) a postavte sa na posteľ. Ohnite hlavu a pritlačte chrbticu k hrudníku. Oči tiež poukazujú nadol. Zhlboka sa nadýchnite, jemným a jemným pohybom, ohnite chrbát, keď je hladený, vyklenutý ako mačka. Po niekoľkých sekundách oneskorenia sa vráťte na adresu IP.

Cvičenie pri remisii

Napriek tomu, že bolesti v tomto období sú preč, nemali by ste dúfať, že sa nevrátia, takže môžete zabudnúť na prácu na tele. Cvičebná terapia bedrovej osteochondrózy sa musí naďalej uskutočňovať počas obdobia pokoja choroby, dokonca komplikuje vašu úlohu. Teraz sa cvičenia trochu zmenia. Je lepšie ich vykonávať nie v posteli, ale na koberci rozprestretom na podlahe:

 1. Tvár smerom k stropu vyrovnajte nohy. Práca so svalymi členkov, trávenie času pri ohýbaní a predlžovaní nôh.
 2. Tréningový prvok 5 z prvého komplexu rehabilitačných záťaží.
 3. Začnite pracovať z pozície zhodnej s cvičením PI 1. Pomaly zdvihnite ruky za hlavu, posúvajte ich zvislou pozíciou a potom ich spustite do pôvodnej polohy..
 4. Tréningový prvok 4 z druhej skupiny rehabilitačných záťaží.
 5. Pohyb 5 druhej skupiny cvičení.
 6. Ležiaci lícom nahor, potiahnite ľavú nohu k telu a vyrovnajte pravú nohu a uvoľnite sa na koberci. Zdvihnite svoju rovnú nohu plynulým a pomalým pohybom. Zamknite úspech. Potom to isté, len výmenou vykonávacích funkcií.
 7. Svojou tvárou hore natiahnite ruky po tele, pritiahnite nohy k telu a pevne pritlačte nohy k povrchu rohože. Svalmi bokov a lisom pomaly a hladko zdvíhajte panvu, potom ju jemne položte aj na vodorovný povrch..
 8. Ležiacou tvárou hore, prechádzajú hornými končatinami na hrudi a nohy k telu pritláčajú, chodidla tlačia k rohoži. Pri výdychu jemne zdvíhajte hlavu a oblasť ramien pomocou napätia z lisovacích svalov. Pri vdychovaní zoberte IP.
 9. Tréningový prvok 3 druhej skupiny cvičebných cvičení.
 10. Svojou tvárou nahor ohnite nohy a chodidlá tlačte na vodorovnú plochu. Pri výdychu pomaly zdvihnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku. Ak to nefunguje, potom si pomôžte zdvihnutím nôh rukami. V tejto polohe sa na niekoľko sekúnd zablokujte a po vdýchnutí zaujmite počiatočnú polohu.
 11. Cvičenie 7 z druhej tréningovej skupiny.
 12. Postavte sa na kolená a dlane. Opatrne posuňte o jednu dolnú časť končatiny dozadu a udržujte rovnováhu. Položte postoj na 5 sekúnd a potom vstúpte do IP. Potom opakujte ten istý tréningový prvok, až teraz s druhou nohou..
 13. Vezmite valec. Ľahnite na to s oblasťou tlače. Zbrane tak od seba, ako vtáčie krídla. Po hlbokom nadýchnutí zdvihnite hlavu a rameno nad vodorovný povrch. Opravte svoju pozíciu a potom zoberte PI a vydýchnite. Pozor, nenakláňajte hlavu, pozerajte sa dopredu!
 14. Zoberte PI identické s PI použitým v predchádzajúcom cvičení. Položte si bradu na zložené dlane. Zhlboka sa nadýchnite a pomalým tempom zdvihnite oblasť panvy a nohy nahor a zdvihnite ju z vodorovnej plochy. Na pár sekúnd zablokujte pózu a potom zoberte PI. Pamätajte, že počas vyššie uvedených krokov nemôžete namáhať krk a hlavu.

Pri popisovaní prvého súboru cvičení bol spomenutý jeden vývoj tréningu pre diafragmatické dýchanie. Pamätajte, že každý z komplexov musí byť dokončený prácou na dýchaní..

Túto chorobu môžete poraziť iba zhromaždením svojej vôle a nastavením úlohy, aby ste vstali, aby ste žili celý život. A uvedomiť si to je daná iba tým, ktorí nezanedbávajú správny denný režim a pravidelnú fyzickú aktivitu odporúčanú lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako vyzerá burzitída ramenného kĺbu, jeho prvé príznaky a možnosti liečby
Ramenná burzitída je zápal burzy, ktorý sa môže vyskytnúť akútne alebo chronicky. Hlavným znakom je nadmerná tvorba synoviálnej tekutiny, ktorá sa hromadí v burze, vytvára silné opuchy a opuchy kĺbu, zväčšuje sa veľkosť.
Názov: Syndróm tracheobronchiálnej dyskinézy (TBD). Klasifikácia dyskinézy a bronchiálnej dysplázie? Bronchiektatická choroba: príčiny, diagnostické kritériá, liečba.
Hernia sekvestrovaného disku je jednou z najviac nežiaducich možností rozvoja tejto patológie, ktorá sa vyznačuje porušením integrity medzistavcových platničiek. Sekvestrácia herniovaného disku je sprevádzaná prolapsom fragmentu zničeného disku do miechového kanála, t.j.