loader

Gymnastika pre krk. Bubnovského metóda

Ľudská chrbtica je komplexný a dobre fungujúci mechanizmus. Podľa štatistík sa zistilo, že každý štvrtý človek má problémy s chrbticou. Najčastejšie je to osteochondróza krčnej a bedrovej chrbtice, ktorá spôsobuje nepohodlie, vedie k zhoršeniu držania tela a objaveniu sa medzistavcovej prietrže.

Cvičenie na krk podľa Bubnovského

Na odstránenie osteochondrózy sa používa liek v kombinácii s gymnastikou podľa metódy Dr. Bubnovského..

Indikácie a kontraindikácie pre gymnastiku krčnej chrbtice

indikácie:

 • prevencia chorôb - udržiavanie zdravia;
 • bolesť, pálenie, znecitlivenie v krku;
 • slabý svalový tonus;
 • sedavá práca;
 • podvýživa, ktorá prispieva k tvorbe solí;
 • závraty (gymnastika sa vykonáva iba po konzultácii s lekárom);
 • potvrdená diagnóza - osteochondróza krčnej chrbtice.
 • stenóza krčných ciev;
 • závrat neznámeho pôvodu;
 • osteofyty krčných stavcov - čo vedie k porušeniu nervov a krvných ciev;
 • laterálne a zadné medzistavcové kýly;
 • zhoršenie zdravia po gymnastike - hluk v hlave, rozdvojenie očí, závraty, nerovnováha.

Nabíjanie podľa metódy Dr. Bubnovského je veľmi jednoduché, dá sa to urobiť vo vašom voľnom čase a kdekoľvek. Nevyžaduje si ďalšie školenie a špeciálne úsilie..

Gymnastika pomáha vyhladzovať vrásky a vrásky na krku a pomáha odstraňovať druhú bradu, pomáha odstraňovať trvalé bolesti hlavy a závraty a zlepšuje videnie..

Gymnastika krčnej chrbtice od Dr. Bubnovského - technika

Cvičenia na gymnastiku krčnej chrbtice sa vykonávajú pomaly, hladko a presne. Nejde o silové cvičenia a pri výkone by nemalo byť zbytočné zaťaženie, inak môže gymnastika vyvolať bolesť a namiesto uzdravenia viesť k ďalším chorobám.

Tento priebeh cvičení nie je možné vykonať v čase exacerbácie choroby a vykonáva sa šetrnou metódou. Cvičenia doma sú navrhnuté najmenej na tri mesiace..

Pred začatím Bubnovského gymnastiky je potrebné poradiť sa s lekárom.

 1. Sadnite si, úplne sa uvoľnite a skloňte hlavu k hrudníku. Začnite ľahké, slabé prikyvovanie.
 2. Posaďte sa čo najviac uvoľnene. Položte dlaň na čelo a vykonávajte odpudivé pohyby hlavy, akoby odolali ruke. Toto cvičenie má dobrý vplyv na svaly krku, tóny a posilňuje ich..
 3. Posaďte sa na stoličku a relaxujte. Na 2 minúty nakloňte hlavu doprava a doľava. Cvičenie sa vykonáva bez náhlych pohybov v dôsledku možnej mikrotraumy.
 4. Vykonajte cvičenie číslo 2, dajte iba dlaň na chrám. Pohybujte hlavou smerom k ruke, akoby ju tlačil preč. Cvičenie sa vykonáva 12-krát a trvá asi 3 sekundy.
 5. Postavte sa rovno a ramená roztiahnuté rovnobežne s podlahou. Rukou otáčajte rukami v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek 12-krát. Malo by sa pamätať na to, že pohyby pochádzajú z ramena, lakte a ruky zostávajú nehybné.
 6. Posaďte sa na stoličku. Ostro zdvíhame plecia, snažíme sa dotýkať uší, zostať v tejto polohe pár sekúnd a rovnakým pohybom ich priviesť do pôvodného stavu. Pri vykonávaní tohto cvičenia by krk nemal byť nehybný..
 7. Jemná masáž krku pomocou kruhových techník vykonávania techník. Trvanie nie dlhšie ako 3 minúty.
 8. Posaďte sa rovno, znížte uvoľnené ramená a súčasne sa pokúste napnúť krk. Cvičenie sa vykonáva pomaly, aby nedošlo k vzniku mikrotraumy.

Tento kurz je odporúčaný všetkým prichádzajúcim..

 1. Vstaňte rovno, uvoľnite sa. Aby sme brlohu naklonili k hrudníku a nestlačili ju, ostro zdvihneme hlavu a vrátime ju do pôvodnej polohy. Cvičenie podporuje relaxáciu a svalové napätie, ktoré vedie k obnoveniu tonusu.
 2. Postavte sa uvoľnene. Otočte hlavu doprava, na doraz a pomaly ju vráťte do pôvodnej polohy. Urobte to isté otočením hlavy doľava. Všetky zákruty sa robia hladko a pomaly.
 3. V stojacej polohe otočte hlavu dozadu a zostaňte tak niekoľko sekúnd. Opakujte trikrát.

Priebeh cvičení môžu robiť pacienti v remisii aj v čase progresie ochorenia..

 1. Vykonajte cvičenia číslo 1 a 3 z komplexného čísla 1.
 2. Postavte sa rovno, nadýchnite sa a roztiahnite ruky do strán. Ohýbajte sa a vydýchnite v kruhovom pohybe rukami pripomínajúcimi mlyn.
 3. V stojacej polohe položte ruky pozdĺž trupu a pri počte „časov“ potiahnite ľavé rameno k uchu a pri počte „dve“ ho sklopte. To isté urobte s druhým ramenom.
 4. Ak chcete stáť vzpriamene, natiahnite uvoľnené ruky „za švy“. Vykonajte 10 kruhových pohybov, najprv jedným smerom, potom druhým.
 5. Vstaň a oddeľte šírku ramien od nôh. Pravidelne zdvíhajte a spúšťajte ruky nad hlavu. Vykonajte až 10 pohybov s výmenou rúk.

Vyššie uvedená gymnastika je vhodná, iba ak sa osteochondróza vyskytuje v počiatočnej fáze. Ak sa choroba začne, je potrebné vykonať zložitejšie cvičenia..

Po vykonaní cvikov sa môžu svaly začať bolieť, ale nemali by ste sa tohto javu báť. Bolesť ľahko zmizne, ak sa po gymnastike vezmite studený kúpeľ alebo choďte do kúpeľa a potom sa ponorte do studeného bazéna, aby ste zmiernili opuchy kĺbov, ku ktorým dochádza počas aktívneho tréningu..

Ako správne vykonávať cviky na krku podľa metódy Dr. Bubnovského:

 • Pred začiatkom je potrebné svaly krku zahriať ľahkou „jemnou“ masážou
 • urobiť určitý priebeh cvičení iba v čase odpustenia
 • pri cvičeniach je nutná kontrola dýchania, pri vdychovaní vykonávame cvičenie, pri výdychu zaujmeme počiatočnú polohu
 • je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie
 • gymnastika sa vykonáva výhradne s priamym chrbtom
 • gymnastika sa musí cvičiť najmenej trikrát denne
 • ak sa vyskytne bolesť, okamžite prestaňte účinkovať.

Kompletný súbor cvičení rieši niekoľko problémov naraz:

 • Obnovuje svaly na krku, pretože osteochondróza spôsobuje narušenie svalového tonusu, čo môže čoskoro viesť k deformácii medzistavcových platničiek a tvorbe prietrže..
 • Zlepšuje krvný obeh, pretože hladovanie kyslíkom vedie k všetkým chorobám v krku.
 • Normalizuje svalový tonus. S ochorením sú svaly krku neustále napnuté. To môže viesť k narušeniu mozgovej cirkulácie a viesť k mozgovej príhode. Gymnastika umožňuje relaxáciu stojatých svalov.

Technika Dr. Bubnovského sa používa na mnohých moderných klinikách na svete na liečbu osteochondrózy. Tieto cvičenia už pomohli mnohým pacientom zotaviť sa z osteochondrózy, bolesti kĺbov a chrbtice..

Neexistujú žiadne vekové obmedzenia, pretože táto gymnastika bude prínosom pre mladých ľudí aj pre starších pacientov.

Pri dodržiavaní všetkých odporúčaní na vykonávanie cvičení sa človek chráni pred negatívnymi následkami po gymnastike a zbavuje sa bolesti krčnej chrbtice. To všetko sa dá dosiahnuť v krátkom časovom období a len so systematickými štúdiami..

Súbor cvičení pre krk podľa Bubnovského

Životný štýl moderného človeka vyvoláva časté ochorenie osteoartikulárneho systému, konkrétne cervikálnu osteochondrózu. Odstránenie zápalu krčnej chrbtice vyžaduje veľa času a implementáciu rôznych lekárskych techník - masáže, hardvérové ​​postupy, lieky, gymnastika. Aby sa obnovilo normálne fungovanie chrbtice, mnohí odborníci odporúčajú, aby pacienti vykonávali Bubnovského cviky na chronickú cervikálnu osteochondrózu..

Osteochondróza krčnej chrbtice sa každým rokom stáva mladšou, stále viac mladých ľudí vyhľadáva lekársku pomoc. Na terapeutické alebo profylaktické účely môžete použiť metodiku Dr. Bubnovského, ktorej princíp liečby je založený na pohybe. Cvičenia sa dajú ľahko vykonávať doma, dokonca aj pri hernii chrbtice a pozeraní videa. Ale je lepšie sa poradiť so svojím lekárom.

Pozadie a príznaky nástupu choroby

Pracovisko si často vyžaduje dlhé miesto na sedenie, v dôsledku čoho sa svaly nepohybujú a dochádza k stagnácii lymfy a krvného obehu. Časté kŕče krčnej chrbtice zvyšujú zaťaženie medzistavcových platničiek, čím narušujú ich integritu a elasticitu. Vyvolávať výskyt krčnej osteochondrózy môže tiež:

 • hormonálne poruchy;
 • reuma;
 • podchladenie;
 • poranenie miechy.

V dôsledku zmien stavu chrbtice dochádza k stlačeniu nervov a krvných ciev v krčnej chrbtici. V pokročilom štádiu, keď sa neuskutočnila včasná liečba cervikálnej osteochondrózy, môže pretrvávajúci vazospazmus viesť k poškodeniu mozgu..

Vzhľadom na všetky tieto faktory vyvinul Dr. Bubnovsky účinné cvičenia pre krk. Takýto poplatok so systematickým prístupom zmierňuje kŕče a robí stavce mobilnými. Ale na liečbu osteochondrózy podľa Bubnovského je potrebné správne identifikovať problémovú oblasť a urobiť správnu diagnózu. Môže to urobiť iba odborník a pacienti by mali vedieť, aké príznaky môžu byť dôvodom na konzultáciu s lekárom.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú hlavné príznaky:

 • migrény a bolesti hlavy;
 • brnenie v rukách a nohách;
 • znecitlivenie končatín;
 • časté závraty;
 • zovretie alebo výstup stavcov;
 • obmedzenie fyzickej aktivity.

Ale hlavnými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú bolesť v krku, chrbte hlavy, ktorá môže dať paži alebo ramene a zosilniť sa aj pri miernom zaťažení..

Ak pacient trpí akútnou bolesťou, liečba doma je kontraindikovaná. Je lepšie sa znova poradiť s odborníkom a odmietnuť akékoľvek cvičenie. V tomto prípade musí byť pacient najprv liečený liekmi a Bubnovského technika pomôže v štádiu remisie. Účinné sú aj cvičenia zamerané na osteochondrózu prsníka..

Aká je podstata Bubnovského gymnastiky?

Hlavným cieľom liečby podľa systému Dr. Bubnovského je posilnenie svalov krčnej chrbtice a obnovenie funkcie väzivového aparátu. Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa Bubnovského, za predpokladu, že sa komplex cvičení pravidelne a svedomite vykonáva, vám umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. Zmiernenie a následné odstránenie bolesti.
 2. Krk.
 3. Obnovenie normálneho krvného obehu a toku lymfy v tkanivách.
 4. Redukcia spinálneho stresu.
 5. Zníženie a stabilizácia dystrofických zmien v kostných a chrupavkových tkanivách.
 6. Zlepšenie stavu a zvýšenie metabolizmu v zapálených tkanivách.
 7. Zlepšenie kvality života.

Hlavný rozdiel medzi lekárskym výcvikom a pravidelným nabíjaním spočíva v individuálnom výbere súboru cvičení pre každého pacienta, pričom sa berie do úvahy charakteristika jeho choroby. Táto technika vám navyše umožňuje používať a posilňovať hlboké svalové tkanivo..

Na vyliečenie krčnej osteochondrózy ešte rýchlejšie vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, triedy na ňom však možno vykonávať iba pod dohľadom lekára.

Príprava na lekársky výcvik

Osobitná príprava na terapeutické cvičenia podľa tejto techniky sa nevyžaduje. Lekár vám však dá niekoľko tipov na zvýšenie efektívnosti školenia:

 1. Najprv si musíte natiahnuť ruky na krku a kĺbov rukami alebo urobiť plynulú hlavu naklonenú nahor a nadol, doľava a doprava..
 2. Pred nabíjaním nebude zbytočné brať teplú relaxačnú sprchu na zvýšenie prietoku krvi v krku.
 3. Po dokončení nabíjania sa odporúča nasledujúce ráno ľahký úsek na zníženie bolesti..
 4. Zvyšuje účinnosť a aproximáciu výsledku plávania po dokončení súboru cvičení.
 5. Ráno chodia na čerstvom vzduchu obohatené okysličené svaly krku, čím sa zvyšuje ich regenerácia.

Liečbu podľa Bubnovského techniky predpisuje lekár po vyšetrení pacienta. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania špecialistu, pretože krčná chrbtica je najslabším bodom chrbtice. Po vyšetrení terapeut diagnostikuje, identifikuje zameranie zápalu a určí počet cvičení, ako aj trvanie liečby. Niekedy môže byť potrebný integrovaný prístup k liekom..

7 cvičení Bubnovsky pre krčka maternice

Súbor cvičení podľa Bubnovského je špeciálna gymnastika založená na princípoch kinezoterapie a pohybovej terapie. Takáto fyzická aktivita aktivuje všetky telesné systémy, aby sa zbavila zápalu v chrbtici..

Ak chcete liečiť osteochondrózu krčka maternice a obnoviť stav stavcov, musíte pravidelne vykonávať 7 jednoduchých cvičení:

 • kývne hlavou (20-30 krát);
 • naklonenie hlavy do strany pred nástupom bolesti (20-30 krát);
 • rotácia hlavy (15 - 20 krát);
 • dotýkať sa brady krku a nakláňať hlavu dopredu (20-30 krát);
 • zdvíhacie ramená (20-30 krát);
 • napínanie a zatahovanie brade (20-30 krát);
 • v polohe na sedenie s ohnutými kolenami musíte sklopiť hlavu a kolená sa dotknúť brady (najmenej 30 sekúnd).

Medzi cvičeniami odpočívajte 30 sekúnd. Budeme analyzovať každé cvičenie podrobnejšie..

V štádiu remisie choroby sa terapeutické cvičenia uskutočňujú podľa systému Dr. Bubnovského:

 1. Pružina - vykonáva sa v stojacej polohe s rukami nadol pozdĺž trupu. Hlava sa musí pomaly nakláňať dopredu a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom sa hlava nakloní dozadu, vďaka čomu brada stúpa a znova niekoľko sekúnd zamrzne. Potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 2. Prehľad - pozícia, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd, potom sa musí otočiť doľava a znova sa držať po rovnakú dobu. Opakujte trikrát.
 3. Metronóm je rovnaká poloha tela. Hlava by mala byť naklonená k pravému ramenu a držaná v tejto polohe po dobu 30 sekúnd (v prípade, keď je cvičenie sprevádzané bolesťou alebo ťažkosťami krčnej chrbtice, je potrebné mierne skrátiť čas prvých niekoľkých cvikov). Hlava sa vráti do pôvodnej polohy. Potom sa opakuje cvičenie na ľavej strane. Počet zjazdoviek je 6-krát v každom smere.
 4. Husacia poloha, stojace ruky umiestnené na opasku. Brada je zarovnaná rovnobežne s podlahou a natiahnutá dopredu. hlava sa otočí a bradu je potrebné položiť na plece, telo sa musí trochu otočiť, čo môže mierne narušiť chrbticu, a zostať v tejto polohe 30 - 60 sekúnd. opakovania sa uskutočňujú 6-krát na každej strane.
 5. Volavka - cvičenie sa vykonáva sedením na stoličke, hlava je rovná, ruky pokrývajú kolená dlaňami. Potom sa zbrane narovnajú a stiahnu dozadu (vyzerá to, že rybár ukazuje veľkosť ulovených rýb) a zároveň je potrebné hlavu vyhodiť späť. Potom zaujmite východiskovú polohu. Pri kýle chrbtice v krčnej oblasti sa môže objaviť bolesť. Toto cvičenie sa musí vykonávať pomaly..
 6. Ťažkým prehodnotením je poloha tela, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a zároveň položiť dlaň ľavej ruky na pravé rameno tak, aby bol lakeť rovnobežný s podlahou. Právo by malo zostať nehybné na kolene. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte to isté s druhou stranou. Ak sa začne osteochondróza krčnej chrbtice, môže sa v chrbtici počuť špecifický zvuk.
 7. Fakir - cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke, ruky by sa mali nadvihnúť nad hlavu a trochu sa ohnúť, v tomto okamihu by sa mala hlava otočiť na stranu do strany a držať v tejto polohe, potom otočiť hlavu v opačnom smere a znova zdvihnúť. Pri kýle v krčnej chrbtici sa môžu objaviť nepríjemné pocity..

Ak počas chronického priebehu osteochondrózy dôjde k exacerbácii a je potrebné vykonať liečebný komplex, cvičenia sa vykonávajú pomaly a hladko, pričom sa sleduje najnižšia možná amplitúda. V prípade akútnej bolesti je potrebné zastaviť všetky činnosti a kontaktovať odborníka kvôli vyšetreniu a korekcii liečby.

Pravidelné cvičenia a správna implementácia každého gymnastického cvičenia Dr. Bubnovského sa rýchlo zbavia problémov krčnej chrbtice a uzdraví osteochondrózu..

Gymnastika pre krk Bubnovského

Osteoporóza krčnej chrbtice je pomerne časté ochorenie, dokonca aj medzi mladými ľuďmi. Dôležitým bodom v liečbe, ako aj v prevencii, je fyzická aktivita, zdravý životný štýl. Gymnastika pre krk Bubnovského dáva vynikajúce výsledky, ktoré používa mnoho kancelárií a rehabilitačných stredísk LFK. Sám autor trpel vážnou patológiou a vyvinul techniku, pomocou ktorej sa sám zotavil.

Metodika Bubnovského tried: popis a všeobecné informácie

 • zmiernenie svalových kŕčov;
 • znížené zaťaženie chrbtice;
 • normalizácia krvného obehu;
 • eliminácia dystrofických javov v chrupavkách, kostných tkanivách.

Je dôležité zmeniť spôsob, akým žijete. Aj po ošetrovacom komplexe sa dlhá sediaca poloha pred počítačom môže rýchlo vrátiť do pôvodného stavu..

Indikácie implementácie

Výnimočnosť komplexu spočíva v tom, že prakticky neexistujú kontraindikácie. Používa sa ako cvičenie na krk jednoducho začlenením do ranného gymnastického komplexu..

Bubnovsky odporúča aplikovať túto techniku ​​denne na oblasť ramien a krku, aby sa vylúčil výskyt osteochondrózy. Koniec koncov, každý vie, že akejkoľvek chorobe sa dá ľahšie predchádzať.

Ak sa už znaky objavili, je najlepšie začať s vykonávaním čo najskôr. Varovanie by mali mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť pri otáčaní, nakláňaní hlavy;
 • zvláštna kríza;
 • závraty;
 • znecitlivenie prstov;
 • na krku sa objavil „kohútik“;
 • napätie v krčných svaloch.

To sú príznaky, ktoré sprevádzajú osteoporózu. Video o gymnastike pre krk od Dr. Bubnovského.

Nenechajte si ujsť ďalšie odporúčania na odstránenie problémov s chrbticou. Tu sú cviky na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského, ktoré sa môžu opakovať kedykoľvek počas dňa. Účinná liečba však bude, ak sa gymnastika vykonáva ráno alebo večer po tom istom čase..

Dôležité! Ak je pri naklonenej hlave smerom k ramenu počuť kŕč, je pre vás už potrebná gymnastika pre krk podľa Bubnovského..

Komplexná účinnosť

Neočakávajte, že liečba krčnej osteochondrózy podľa Bubnovského prinesie okamžitý výsledok. Po prvej hodine je však mierna úľava:

 • stuhnutosť svalov zmizne;
 • pohyby krku sú ľahšie;
 • kŕč zmizne, bolesť chrbtice v krku;
 • bolesť hlavy zmizne;
 • nálada sa zlepšuje.

Už to stačí pochopiť - tréning svalov krčnej chrbtice by sa mal vykonávať každý deň. V začiatkoch je ťažké. Bude to ľahšie každý deň. Koniec koncov je potrebné problém odstrániť a zabezpečiť trvalý výsledok.

Komu je kontraindikovaný

Pred začatím lekárskej gymnastiky Bubnovsky je vhodné poradiť sa s lekárom. Aesculapianovia sú oboznámení s metódami svojich kolegov a určite odporučia, na čo treba dávať pozor a čo odmietnuť. Okrem toho existuje celý zoznam kontraindikácií, ktoré nemožno ignorovať, aby nevyvolávali relaps iného problému..

Bubnovského cviky sú kontraindikované:

 • pri vysokej teplote;
 • v pooperačnom období;
 • v prítomnosti infekčných chorôb;
 • srdcová patológia;
 • hypertenzia;
 • onkológia;
 • tehotenstvo.

Dobrá nálada je dôležitým faktorom v boji proti akejkoľvek patológii. Jednoduché bolesti hlavy ho môžu zmierniť. Preto je dôležitá predchádzajúca konzultácia..

Gymnastika pre krk

Osteochondróza krčnej chrbtice v jej príznakoch sa môže podobať ochoreniam ramenných kĺbov, srdcovým patológiám. Preto je každý komplex vybraný individuálne alebo dohodnutý s lekárom. V ideálnom prípade, ak je možné viesť prvé triedy v miestnosti na cvičenie alebo pod dohľadom lekára.

Lekári často odporúčajú kombinovať cvičenia Dr. Bubnovského s liečbou drogami. Ale podľa Sergei: „Čím viac tabletiek sa užije, tým menej zdravia sa stáva.“.

Ak existuje možnosť odmietnuť tabletky, musíte to urobiť. Bolesť hlavy zmizne po prvých triedach a stav krvných ciev, nervové plexusy sa zlepšia o niečo neskôr.

Gymnastická technika kĺbov a svalov je jednoduchá a priama. Cvičenia sa niekedy vykonávajú bez špeciálnych zariadení a niekedy je potrebné špeciálne vybavenie vytvorené profesorom.

Ako sa pripraviť na implementáciu

Hlavnou kategóriou potenciálnych zákazníkov sú ľudia, ktorí prekročili štyridsaťročný medzník a tí, ktorých práca ich núti tráviť hodiny v sede. Mladí ľudia často nevenujú pozornosť menším príznakom. Je zlé, že priemyselná gymnastika, ktorá bola výnimočnou prevenciou krčnej chrbtice, zostala na ZSSR.

Takže, rozhodnutie bolo prijaté, návštevníci lekára, môžete začať prípravné činnosti pred gymnastikou.

Toto sú jednoduché základné odporúčania, ktoré je potrebné dodržiavať:

 • po zahriatí svalov pokračujte s cvičením Bubnovského;
 • loviť bez stresu;
 • odmietnuť gymnastiku s bolesťou hlavy alebo sa necítiť dobre;
 • vykonávať všetky pohyby hladko, bez trhania;
 • opakujte 5 krát, postupne zvyšujte na 10;
 • chrbát by mal byť počas cvičenia rovný.

Postupom času si môžete vybrať malý počet cvičení a vykonávať ich každý deň. Po nástupe reliéfu nie je potrebné vykonať celý Bubnovsky komplex. Na udržanie chrbtice v perfektnom stave stačí 3 - 3 cvičenia..

Cvičebný komplex

Pred vykonaním cvikov na liečbu a prevenciu cervikálnej osteochondrózy podľa Bubnovského je potrebné zahriať sa.

Môže to byť drep, kliky. Potom sa osprchujte a utrite si krk pomocou osušky, ktorá pomôže zahriať svaly na krku a odstrániť nepríjemné príznaky..

Je dôležité, aby hlava a chrbát zostali počas zahrievania vo vodorovnej polohe. Po predhriatí môžete vykonať cvičenia Dr. Bubnovského.

Komplex pozostáva z 11 cvičení, má patent.

 1. Počas celého výkonu držte chrbát, plecia rovno. Pomaly sklopte hlavu nadol, dotknite sa hrude, držte tri sekundy, pomaly posúvajte hlavu dozadu, fixáciu, vráťte sa do východiskovej polohy. (5-krát).
 2. Postavte sa rovno, ruky dolu pozdĺž tela. Chrbát a plecia sú ploché. Striedavo pomaly otočte hlavu nabok a držte 3 sekundy. Opakujte 5-krát denne so zvýšením o 1 pohyb. Dosiahnutie 10, už sa nemusí zvyšovať.
 3. Ďalšie gymnastické cvičenie podľa Dr. Bubnovského - pomaly nakloňte hlavu k ramenu, fixáciu, návrat na ip Opakujte v opačnom poradí.
 4. Vytiahnite bradu dopredu, ale nie na úkor čeľuste. Pomaly otočte hlavu nabok, dotknite sa ramena, uzamknite, vráťte sa k originálu. Opakujte to opačným spôsobom.
 5. Nakloňte hlavu trochu dozadu. Otočte sa striedavo na stranu a snažte sa dotknúť šije ramena.
 6. Sedadlá a stoličky sú rovné, rovné. Položte dlaň pravej ruky na opačné rameno. Kolená rovnobežné s podlahou. Otočte hlavu v opačnom smere z dlane. Beží 5-krát na každú stranu.
 7. Zostaňte na stoličke, roztiahnite ruky od seba, dotknite sa chrbta hlavy chrbtom hlavy. Podržte niekoľko sekúnd, vráťte sa k originálu. Opakujte 5 krát.
 8. Komplex je trochu ako nabíjanie. Potreba vystúpiť zo stoličky. Opakujte predchádzajúce cvičenie.
 9. Zdvihnite ruky nad hlavu, pripojte dlane a mierne ohnite lakte. Striedavo otáčajte hlavou do strany. Trvať po každom kole.
 10. Otočte hlavu čo najviac vedľa seba. Podržte, vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte na druhú stranu.
 11. Mierne stojte, aby ste tlačili hlavu dopredu, otočte sa na stranu a dotknite sa brady ramena. Zamknite, opakujte v opačnom smere.

Je to jednoduchý komplex, ale bežné triedy rýchlo prinesú pozitívne výsledky. Dá sa vytlačiť alebo prepísať a mať po ruke. Pre tých, ktorí necítia príjemné čítanie a zapamätanie si, rovnaké cvičenia pre krk podľa Bubnovského nájdete vo videu.

Vykonanie pod dohľadom odborníka

Prezentovaná gymnastika pre krk podľa Bubnovského z 11 cvičení nevyžaduje, aby bol pacient pod dohľadom špecialistu. Gymnastika sa však podľa Bubnovského neobmedzuje iba na krk.

Je autorom techník liečby mnohých chorôb. Základom je eliminácia patológie muskuloskeletálneho systému. 11 cvikov môže byť vykonaných doma, ale existujú účinné cviky, ktoré vyžadujú prítomnosť špecialistu.

Domáca úloha

Patológia muskuloskeletálneho systému a cervikálnej osteochondrózy je metlou moderného človeka. Súvisí to so životným štýlom. Zdá sa, že každý sa ponáhľa, niekde beží, je aktívny, ale väčšinu času väčšina ľudí trávi na stoličke pred počítačovým monitorom. Mnohí sa opäť vracajú domov a na večeru si sadnú pred domáci notebook alebo televízor. Ale doma môžete tráviť čas efektívnejšie. Aj keď sedíte pred televízorom, vykonajte 11 cvičení komplexu Bubnovsky.

Autor netvrdí, že všetky musia byť vykonané v poriadku, tak ako v zozname komplexu Bubnovského metód. Môžete meniť miesta, dokonca niečo vylúčiť. Ale je lepšie dokončiť všetkých 11 a robiť to každý deň.

V jednom zo živých vysielaní lekár uviedol, že okrem tejto gymnastiky je potrebné vykonávať aj kliky, ktoré sú účinné v boji proti osteochondróze krčka maternice. Je to dôležité najmä pre ľudí, ktorí trávia celý pracovný deň sedením. Môžete to urobiť v práci aj doma..

Video „Gymnastika pre krk Bubnovského“

Odporúčania pre nabíjanie

Technika Bubnovského je jedinečná. Ak však nebudete postupovať podľa odporúčaní lekára, ktorý sa sám zotavil z ochrnutia, je ťažké uspieť.

Preto je dôležité vedieť, čo odporúča pred začatím vyučovania..

 • pokračovať s komplexom po predbežnom zahriatí;
 • triedy sa konajú denne a iba na prázdnom žalúdku;
 • pravidelne sa sprchovať (pred a po cvičení);
 • dôkladne monitorovať výživu a životný štýl;
 • odstránenie zlých návykov, trávenie aktívnejších prechádzok na čerstvom vzduchu.

Podobné odporúčania sú známe všetkým už od detstva. Ich nedodržanie však znižuje všetky snahy na nulu.

Bubnovsky simulátor a vplyv jeho použitia

Špeciálny gymnastický komplex Bubnovského pre cervikálnu osteochondrózu je možné vykonať na simulátore vyvinutom autorom.

Počas tried sa vykonáva dekompresný účinok na hlboké svaly chrbtice, vracia sa elasticita väzov. To umožňuje zbaviť sa bolesti bez lekárskeho ošetrenia, zmenšiť prietrž a obnoviť pohyblivosť stavcov..

Počas tréningu na osteochondrózu krčnej chrbtice je telo pacienta v pozastavenom stave. To umožňuje úplne odstrániť záťaž zo svalov a pokojne natiahnuť stavce.

Simulátor má množstvo výhod. Výcvik v tejto oblasti dokonca eliminuje potrebu používať iné analógy.

Účinok použitia je zrejmý:

 • prevencia osteoporózy;
 • odstránenie nadváhy;
 • rast a posilnenie svalov.

Bubnovského simulátor pomôže zbaviť sa bolesti a úplne zabudnúť na osteoporózu krčnej chrbtice.

Liečba a prevencia osteochondrózy

Bubnovsky v jednej zo svojich kníh zdôrazňuje, že osteochondrózu nemožno považovať za vetu. Ako liečba patológie odporúča kinezoterapiu alebo pohybovú terapiu. Nejde iba o aktívny životný štýl, ale aj o špeciálne cvičenie.

Jeho terapia vylučuje drogové metódy. Lieky liečia jeden a druhý ničia. Jednoduché cvičenia a dobrá výživa trvale zmiernia patológiu.

O stav chrbtice nebude mať záujem ani jediný zamestnávateľ, takže v žiadnej kancelárii nie sú stanovené žiadne zápisnice o vykládke. Zamestnanci sa na vás nebudú divne pozerať, ak vykonáte niekoľko jednoduchých cvičení bez toho, aby ste vstali zo stoličky. Nezabudnite však, že chrbát a plecia by mali byť ploché. Vykonajte všetkých 5 krát. Všetky zákruty, sklony robia, keď vydýchate.

 • posaďte sa rovno, pomaly otočte hlavu doprava, opravte ju, vráťte sa do pôvodnej polohy a opakujte na druhú stranu;
 • nakloňte hlavu k hrudníku, potom sa pomaly preložte k chrbtu a upevnite v oboch polohách;
 • zostaňte v sede a skúste nakloniť hlavu tak, aby sa vaše ucho dotýkalo vášho ramena.

Aj tieto tri cvičenia, ktoré sa vykonávajú jedenkrát denne, sú dostatočné na prevenciu osteoporózy. Po celý deň udržujte svoje plecia a trup na úrovni. Udržiavanie držania tela sa stáva zvykom, a to je ďalšia preventívna metóda..

Vlastná masáž a stravovanie

Bubnovsky odporúča liečbu krčnej osteochondrózy, ktorá sa začína nielen aktívnym pohybom, ale aj zlepšením krvného obehu..

Masáž pomôže rýchlo rozptýliť krv, a to už potom, čo pokračuje v cvičení. Lekár odporúča používať pri masáži éterické oleje, ktoré nielen zvyšujú účinok, ale majú aj priaznivý vplyv na nervový systém..

Masáž krku si môžete sami vykonať:

 • pohodlne sedieť na stoličke, chrbte a pleciach sú rovné;
 • ľahkými hladkými pohybmi na zahriatie zadnej časti krku - od zadnej časti hlavy dozadu a späť;
 • ľahkými údermi na zahriatie bočných častí krku - opačnou rukou od ucha až po plecia;
 • končekmi prstov trite kopce umiestnené za ušami;
 • masírujte týlnu časť krku špirálovými pohybmi prstov - od šije po chrbát, ovplyvňujúc oblasť kohútika;
 • stlačiť chrbát krku palcom a ukazovákom a zachytiť nielen kožu, ale aj svaly;
 • štipky;
 • hladenie masážnej oblasti na ukončenie relácie.

Dnešní ľudia venujú málo pozornosti svojej strave kvôli patologickému nedostatku času. Po rozhodnutí začať liečbu osteoporózy metódou Bubnovsky nebudú niektoré cvičenia stačiť. Bez vyváženej stravy budú všetky cvičenia, kliky, zákruty hlavy rôznymi smermi jednoducho irelevantné.

Liečba bez liekov je tiež komplexná, rovnako ako pri liekovej terapii. A tento komplex zahŕňa pravidelné cvičenia, masáže a správnu výživu. Iba týmto spôsobom je možné vyliečiť patológiu.

Aj keď ráno v posteli, lekár odporúča urobiť nejaké užitočné cvičenia, aby sa konečne prebudil..

 1. Natiahnite posteľ, položte ruky za hlavu. Stlačením zadnej časti hlavy sa pokúste prekonať odpor rúk pomocou hlavy.
 2. Ľavou rukou uchopte pravé rameno a otočte hlavu doľava. Potom naopak. Bude stačiť päťkrát v každom smere.
 3. Pokúste sa siahnuť po kolene, schmatol ruky na čelo. Hlava musí byť zdvihnutá.
 4. Posaďte sa na posteľ a vykonajte vyššie opísanú masáž krku.

Osobitná pozornosť sa musí venovať výžive. V potrave by nemali byť škodlivé potraviny, mali by sa opustiť zlé návyky. Denné menu by malo obsahovať:

 • zelenina;
 • ovocie;
 • obilniny;
 • syr;
 • tvaroh;
 • vajíčka
 • chudé mäso, najmä králičie mäso.

Bubnovsky tvrdí, že konzumáciou jednoduchých, ale zdravých potravín môžete žiť až sto rokov. Nevylučuje lieky na liečbu tejto patológie, ale iba vo výnimočných prípadoch, keď lekár nevidí iný spôsob.

Recenzie pacientov

Tisíce ľudí sa už tejto choroby zbavili, čo ich už mnoho rokov pripravovalo o život. Vďaka tomu rastie záujem o učenie Bubnovského.

Maria Sergeyevna, Moskva: „Absolútne náhodou som prišiel do centra Bubnovského. Ošetrujúci lekár ma odporučil, ale myslel som si, že na túto záležitosť nie je čas. Už vás nebaví liečba osteoporózy pomocou tabliet. Pečeň je už pri mnohých liekoch rozhorčená. Po niekoľkých lekciách si začala uvedomovať, že moje bolesti sú preč, nevyskytli sa žiadne príznaky osteoporózy. Takže simulátor Dr. Bubnovského pomohol.

Svetlana, Voroněž: „Raz som na webe našiel video, kde sa Bubnovskému ponúkla špeciálna gymnastika na bolesť krku. Začala ju používať každý deň doma a niekoľko cvičení v práci. O dva týždne neskôr prestala bolieť hlava, syndróm bolesti opustil krčnú chrbticu. Nie je to zázrak! A predtým som to všetko potlačil hrsťou tabletiek. “.

Osteoporóza sa javí ako bolest hlavy, nikoho nemožno viniť. Za to je zodpovedný samotný človek kvôli sedavému životnému štýlu.

Gymnastika pre krk podľa metódy Bubnovského

Stále viac ľudí trpí rôznymi ochoreniami spôsobenými problémami s krkom..

Táto časť tela plní mnoho funkcií, ktoré ovplyvňujú fungovanie iných orgánov, ale kvôli svojej mobilite a krehkosti je sama osebe pomerne zraniteľným miestom..

Mnohé zdravotné problémy sa často vyriešia po obnovení zdravia a pohyblivosti krku..

Rôzne masti a iné lieky dávajú dočasný účinok a problém nevylučujú..

Skutočnú pomoc poskytne gymnastika profesora Bubnovského.

Kto je Bubnovsky?

V skutočnosti mnohí dajú na túto otázku veľmi jasnú odpoveď, pretože Dr. Bubnovsky je mediálna osobnosť, to znamená populárna osoba, ktorá prostredníctvom médií šíri svoje vlastné myšlienky a slová..

Odtiaľ by bežný pacient mal mať okamžitú opatrnosť a zdravý skepticizmus, ako sa to v praxi dokázalo: tí, ktorí sú obzvlášť PR, väčšinou nemajú hlavný cieľ pomáhať pacientom a takým veciam. Na druhej strane má lekár pozitívne hodnotenia a metódu, ktorá prináša viac-menej pozitívne výsledky..

Napriek tomu by sa mali uviesť také poznámky, ktoré poukazujú na vzdelanie Sergeja Michajloviča Bubnovského, ktorý má doktorát medicíny, ale zdroje hovoria, že v psychiatrii.

Samozrejme, že všetky choroby, ako sa hovorí „z hlavy“, ale moderná medicína (bez ohľadu na to, ako je táto skutočnosť smutná), nemá žiadny zdokumentovaný dôkaz resorpcie medzistavcových hernií pomocou navrhovacích metód alebo práce s akcentmi na osobnosť..

Zároveň existuje celá vrstva blízkoliekařského priemyslu, napríklad „šamanské“ (najmä v úvodzovkách) liečebné postupy, keď sú pacienti liečení metódou podnetu a liečení „šaman“ (opäť v úvodzovkách), čo možno chápať v niektorých mechanizmoch vedomia, ale nie zvlášť porozumieť tomu, ako jasne prepojiť tieto mechanizmy s prácou tela a uzdravovaním ako takým.

Okrem toho má Sergej Bubnovský diplom učiteľa telesnej výchovy, to znamená, že na akademickej úrovni dostal nejaké informácie o tom, ako funguje anatómia a fyziológia človeka. Pravdepodobne je tu zvláštnosť zvolenej metódy liečby - kinezioterapia.

Podstata metodológie Dr. Bubnovského

Kinezioterapia sa považuje za relatívne novú oblasť liečby, aj keď v skutočnosti tu nie je nič nové. Podobné techniky sa dajú ľahko nájsť napríklad v rôznych formách jogy, aj keď moderné výskumné metódy umožňujú hlbšie študovať mechanizmy práce svalov a pohybového aparátu ako celku, a preto sa pri jednej alebo druhej možnosti liečby používajú najvýhodnejšie pohyby..

Pri kinezioterapii sa používa pohybová terapia, je zapojený svalový aparát a v dôsledku toho tiež fungujú väzivá a kĺby a dokonca aj kostné štruktúry. Táto metóda je vo všeobecnosti účinná a preukázala svoju vlastnú účinnosť. Nie je to nič, čo sa kinezioterapia používa napríklad vo vysoko výkonných športoch, kde hlavnými kritériami pre výber metódy sú práve účinnosť a dosiahnutie výsledkov..

Bubnovsky, ak má vysvetliť s určitým stupňom primitívnosti, tiež používa kinezioterapiu, iba svoju vlastnú metódu, tj pohyby, ktoré vyvinul (prípadne niekde a mierne spracované). Zaobchádzanie z väčšej časti teda spočíva v práci na rôznych simulátoroch a vykonávaní špeciálnych pohybov.

Výhody a nevýhody

Medzi nesporné výhody Bubnovského gymnastiky pre krk, ktoré sú účinné pri liečbe osteochondrózy chrbtice, najmä krčnej chrbtice, patria:

 • univerzálnosť - cvičenia budú prínosom pri liečbe osteochondrózy, ako aj pri jej prevencii a počas rehabilitácie v poúrazovom alebo pooperačnom období;
 • bezpečnosť - pri liečbe tejto gymnastiky sa zmierňujú bolestivé príznaky bez použitia liekov, ktoré môžu poškodiť organizmus;
 • gymnastika je určená pre ľudí všetkých vekových skupín oboch pohlaví;
 • účinok liečby gymnastikou pretrváva dlho a zabraňuje možnému relapsu choroby;
 • cvičia svalový systém, prispievajú k potrebnej úprave hmotnosti a posilňujú obranyschopnosť tela.

Metóda Bubnovsky je oficiálne schválená na použitie a je chránená patentom.

Nevýhodou tejto gymnastiky je potreba disciplinovaného prístupu k triedam, pravidelného zapojenia bez medzier a správneho dodržiavania lekárskeho predpisu. Tvorcovia tohto spôsobu teda ponúkajú ísť na kliniku sami, kde v skutočnosti stojí jednoduchá návšteva telocvične značné peniaze. V inom uskutočnení, ako napríklad nižšie, ide iba o cvičenia, ale nekontrolované vykonávanie nič nezaručuje.

Bubnovsky okrem toho navrhuje, aby sa nepoužívali žiadne ďalšie liečebné metódy, to znamená ani lieky proti bolesti, ani manuálna terapia..

Prebudenie telesných zdrojov a ich nasmerovanie na sebavedomie pomocou metódy kinezioterapie je samozrejme produktívne a rozumné, ale prečo zanedbávať iné metódy? Navyše, ak je to rozumná kombinácia rôznych metód, ktorá nepoškodzuje (ako hovorí Bubnovsky o manuálnej terapii alebo liekoch), ale prospieva.

Indikácie pre použitie Bubnovsky gymnastiky na krku

Kurzy v tejto gymnastike sú zobrazené a prospejú tým, ktorí:

 • často závraty;
 • pamäť sa zhoršila;
 • existujú nerovnováhy, choroba z pohybu;
 • diagnostikovaná vegetatívno-vaskulárna dystónia;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • existuje arteriálna hypertenzia.

Mnohé z týchto problémov sú spôsobené zlým prísunom krvi do mozgu v dôsledku nefunkčnosti krvných ciev v krku. Krk môže bolieť v dôsledku oslabených svalov a posilnenie týchto svalov je ďalším dôvodom pre túto gymnastiku. To je veľmi dôležité pre tých, ktorí pracujú v kancelárii a majú výrazný psychický stres, pokiaľ ide o pohyb.

Výsledok tried bude viditeľný pri bežných denných kurzoch dva týždne, potom stačí zapojiť 2 až 3 krát týždenne. Cvičenia budú presnejšie, ak bude študent kontrolovať ich vykonávanie pomocou zrkadla.

Bubnovsky: cvičenie na krku, cervikálna osteochondróza

Existuje mnoho metód liečby cervikálnej osteochondrózy. Patria medzi ne tie, ktoré vyvinul Dr. Bubnovsky: cviky na krku, cervikálna osteochondróza. Budeme ich brať do úvahy v článku a tiež zistíme, ako ich správne vykonať.

všeobecné charakteristiky

Bubnovského technika je súbor tréningov, ktoré sú založené na kinezoterapii (samostatná oblasť LF (fyzioterapeutické cvičenia), založené na základných lekárskych disciplínach a zamerané na psychofyzikálnu pohodu pacienta). Kinezoterapia doslova znamená „ošetrenie pohybu“. Komplex je individuálny. Individualita závisí od špeciálneho myofasciálneho vyšetrenia (manuálne a vizuálne hodnotenie väzov, kĺbov a svalov). Pri posudzovaní sa venuje pozornosť rozsahu pohybu jednotlivých kĺbov a stavu svalov.

Niektoré hlboké svaly (napríklad krčný región), zriedkavo zapojené do cvičení klasických programov LF (fyzioterapeutické cvičenia) a v každodennom živote, sú touto technikou dôkladne a cielene vyvinuté. Posilňuje svalovú kostru. Fyzickú aktivitu tohto kurzu sprevádzajú aj dýchacie cvičenia, kryoterapia, masáže.

Bubnovsky vytvoril špeciálny simulátor na rýchle zmiernenie bolesti a obnovenie mobility. Simulátor je použiteľný na ambulantnej báze a je bezpečný. Je to jednoduchý dizajn, vybavený pohyblivými blokmi, oblúkmi a váhami (zabezpečujúcimi dekompresné a antigravitačné funkcie), ktoré odľahčujú zaťaženie chrbtice. Svaly zároveň aktívne pracujú..

Centrá Dr. Bubnovského sa nachádzajú v celej krajine. Vyučujú techniky a postupy na vykonávanie individuálne vybraných cvičení. Po zaškolení pacient robí všetko doma, čo je ďalšou výhodou tejto techniky..

Výcvik sa môže vykonávať v niekoľkých režimoch. Šetriaci režim sa používa na zhoršenie zápalových procesov a silnej bolesti. Regeneračný režim je vhodný na rehabilitačné účely a tréningový režim je vhodný ako ďalšie terapeutické opatrenie.

prihláška

V modernom svete sa ľudia rýchlo presúvajú k fyzickej nečinnosti. To vedie k stagnujúcim procesom v obehovom a lymfatickom systéme, takže problémy so chrbticou sú skôr naliehavým problémom. Existuje ďalší extrémny - profesionálny šport, ktorý si vyžaduje dôkladné rehabilitačné opatrenia..

Metóda Bubnovsky sa dá použiť na patológie pokrývajúce kostru a svaly, ako aj na choroby vnútorných orgánov. Cieľom tohto súboru procedúr a cvičení je normalizovať nielen poruchy orgánov, ale aj psychologický stav pacienta. Cvičenia je možné uplatniť za nasledujúcich podmienok..

 1. osteochondróza.
 2. Bolesť hlavy a krku (spojené s kompresiou stavcov).
 3. Poruchy spánku (napr. Nespavosť spojená s bolesťou v dôsledku dystrofických procesov v pohybovom aparáte).
 4. Vysoký krvný tlak.
 5. Vegetovaskulárny syndróm, vegetovaskulárna dystónia - porucha ANS (autonómny nervový systém) na pozadí somatických alebo duševných porúch organického poškodenia centrálneho nervového systému alebo hormonálnych zmien. Môžu sa vyskytnúť všeobecné sťažnosti, ako sú tras, potenie, začervenanie..
 6. Znížená pozornosť a zhoršenie pamäti v podmienkach konštantnej fyzickej nečinnosti. Je to kvôli stagnujúcim procesom a zvýšenému zaťaženiu krčnej chrbtice..

Napriek rôznorodosti predmetu sa tento článok zameriava hlavne na použitie kinezoterapie a jej vplyv na osteochondrózu krčka maternice. Zúžené svaly krku dodávajú statickú záťaž na miechovú chrupavku. Elasticita a iné tlmiace vlastnosti chrupavkových diskov sú znížené. Cievky a nervové zakončenia prechádzajúce touto oblasťou sú poškodené, preto môžu prejavy korelovať s poruchami vnútorných orgánov, napríklad vestibulárneho aparátu. Existujú predpoklady na ischemické a radiálne príznaky. V pokročilých prípadoch sa môžu kvôli kompresii stavcov objaviť nasledujúce príznaky:

 • bolesť hlavy;
 • blikanie bodiek pred očami;
 • závraty;
 • znížená pozornosť, pamäť;
 • strata vedomia;
 • narušená koordinácia.

Čím skôr sa stanoví diagnóza osteochondrózy, tým je liečba účinnejšia a kratšia je doba rehabilitácie. Včasné použitie kinezoterapeutických cvičení znižuje riziko vyššie uvedených komplikácií. Zaťaženie axiálnej kostry počas týchto tréningov sa nezvyšuje, zatiaľ čo svaly sú aktívne posilňované. Toto je hlavný rozdiel od každodennej fyzickej aktivity. Kinezoterapia je veľmi účinná pri prevencii dystrofických procesov v tomto krehkom oddelení.

Vlastnosti

Napriek tomu, že Bubnovského technika zahŕňa použitie individuálneho programu, niektoré odporúčania, cvičenia a princíp sú univerzálne. Po prvé, cvičenia podľa tejto metódy nie sú izolovanou metódou liečby: kombinujú sa s klasickým liečením. Cieľom tejto techniky je posilnenie svalového korzetu a väzov krčnej oblasti, ktoré prispejú k hlavnému priebehu liečby a zlepšia celkový stav pacienta. Ak sa odporúčania dôsledne dodržiavajú, sú možné nasledujúce výsledky..

 1. Úľava krčka kŕč.
 2. Zníženie zaťaženia axiálnej kostry.
 3. Vylepšenie trofeje. Urýchlenie eliminácie produktov látkovej výmeny.
 4. Spomalenie dystrofických procesov.
 5. Zníženie zápalových procesov v tkanivách.
 6. Zlepšenie zdravia a kvality života v dôsledku zmiernenia bolesti.

Technika Bubnovsky neprináša okamžité výsledky. Tak ako pri každom ošetrení zameranom na spomalenie degeneratívnych procesov v štruktúrach pohybového aparátu, aj súbor cvičení vyžaduje trpezlivosť a usilovnosť. Navyše zastavenie iba pri tejto technike bez vlastnej masáže a správnej výživy, ktorú Dr. Bubnovsky odporúča okrem kurzu, nemusí priniesť požadované výsledky..

Techniku ​​nemôžete aplikovať sami bez vymenovania profesionálneho výberu individuálneho programu a predbežného školenia.

U pacientov s chronickou osteochondrózou sa môžu kinezoterapeutické cvičenia vykonávať s exacerbáciou, ale hladko as menšou amplitúdou. Akékoľvek cvičenie sa však zastaví akútnou bolesťou. Exacerbácia by sa mala hlásiť nielen odborníkom vykonávajúcim túto techniku, ale aj ošetrujúcemu lekárovi.

Indikácie a kontraindikácie

Konzultácia s odborníkom je nevyhnutná, pretože v niektorých prípadoch je použitie metódy nebezpečné. Kontraindikácie pri vykonávaní cvičení podľa tejto techniky pre cervikálnu osteochondrózu sú nasledujúce:

 • pooperačné obdobie;
 • väzné slzy,
 • pretrhnutia šliach;
 • nestabilná hemodynamika (napríklad zvýšené riziko infarktu alebo mŕtvice);
 • prítomnosť rakoviny.

Cvičenie je kontraindikované po operácii, pretože môže spôsobiť zranenia a otvorené nezahojené chirurgické rany. Pri prestávkach sú kontraindikácie spojené s rizikom akútnej bolesti a nepohodlia.

Priebeh cvičení sa aktívne používa na zmiernenie miernej bolesti pri osteochondróze. Prejavy dystrofických procesov nemusia byť výrazné a začínajú miernym pocitom nepohodlia, čo predstavuje nebezpečenstvo pre túto skupinu chorôb. V budúcnosti sa môže patológia potichu vyvinúť do tej miery, že pacient nebude schopný vykonávať pohyby krku.

Je potrebné poznamenať, že tak ako pri každom fyzickom cvičení, aj pri tomto cvičení je charakteristická bolesť svalov. Prejde to o dva týždne.

Kľúčové odporúčania a cvičenia

Ak chcete dosiahnuť požadovaný efekt, musíte prísne dodržiavať pravidlá a nariadenia. Každý pacient by sa mal riadiť týmito univerzálnymi pokynmi..

 1. Cvičte každý deň bez prestávok.
 2. Postupujte podľa presnej techniky.
 3. Začnite ľahkými cvičeniami a postupne komplikujte.
 4. V prípade zhoršenia bolesti znížte amplitúdu a intenzitu pohybov alebo prestaňte cvičiť.
 5. V prípade akýchkoľvek komplikácií sa poraďte s odborníkom.
 6. Nepredpisujte si gymnastický kurz sám.

Okrem cvičení ako prevencie relapsu a exacerbácií je potrebné prispôsobiť pracovisko. Zadná strana stoličky, na ktorú úradník strávi celý deň, sa odporúča zvoliť miernu stuhnutosť. Po celý deň musíte sledovať svoju polohu a nestráviť viac ako jednu akademickú hodinu (40 - 45 minút) v nehybnej polohe. Na základe tohto odporúčania je založený rad cvičení založených na technike, ktorú môžu ostatní bez povšimnutia vykonať. Aby sa zlepšila hemodynamika panvy, odporúča sa 15 kontrakcií gluteálnych svalov jedným prístupom. Ak chcete zmierniť napätie v tele, môžete sa oprieť a zavesiť ruky a potom urobiť mierne prehnutie v oblasti hrudníka chrbtice. Pohyby by mali byť plynulé, pomalé a nemali by spôsobovať nepohodlie. Cvičenie sa vykonáva pri výdychu. Ďalšie cvičenie zahŕňa ohýbanie tela na polovicu, dotýkať sa hlavy kolien. Tento pohyb môže simulovať zdvihnutie predmetu, ktorý spadol na zem.

Môžete uchopiť chrbát rúk a hladko otáčať telom rôznymi smermi.

Je dôležité udržiavať lakte na povrchu stola. Nemali by visieť.

Neodporúča sa nosiť nepohodlnú obuv dlhšiu dobu, najmä pri vysokých podpätkoch..

Hlavou nemôžete robiť ostré zákruty. Všetky pohyby by mali byť plynulé. Náhle pohyby vedú k kŕčom. Ak sa vyskytnú závraty, cvičenia sa vykonávajú počas sedenia. Chrbát je vždy rovný..

Gymnastiku podľa Bubnovského možno vykonávať kdekoľvek, pretože je nenáročná na vykonávanie a nevyžaduje špeciálne zariadenia (pre prácu so simulátorom môžete navštíviť centrum).

Nasleduje niekoľko príkladov cvičení, ktoré sú účinné pri cervikálnej osteochondróze.

Tabuľka. Bubnovsky cvičí na liečbu osteochondrózy krku.

nadpispopis
"Prehľad"
IP: vynechané horné končatiny, vertikálna poloha. Pacient otočí krk postupne v oboch smeroch a drží v otočenom stave niekoľko sekúnd. Mali by sa opakovať trikrát na jednej strane v sade.
Sofistikované preskúmanie
IP: pacient sedí. Hlava by mala byť otočená na pravú (ľavú) stranu, ľavá (pravá) dlaň je umiestnená na pravom (ľavom) ramene, zatiaľ čo lakť je rovnobežná s podlahou. Pravá dlaň zostáva na kolene v rovnakej polohe ako v PI. Potom sa pacient vráti na PI a opakuje to iným spôsobom. Pri pokročilých dystrofických poruchách je možný charakteristický zvuk vo forme krízy. Opakujte 5-6 krát.
"Fakir"
IP: pacient sedí. Ruky sa zdvihnú nad hlavu a mierne sa ohnú. Hlava sa otočí a pretrváva. Podobne naopak.
"Metronóm"
IP: ruky sú dole, pacient stojí. Líca sa blíži k ramenu a zotrvá pol minúty. Rovnaké pohyby v opačnom smere sa opakujú. Šesťkrát v oboch smeroch.
"Heron"
IP: pacient sedí na stoličke. Ruky sú na kolenách. Pacient sa narovnáva a odvracia ruky, pričom sa nakláňa dozadu a potom sa vracia k PI. Pri príznakoch akútnej bolesti algoritmus beží pomaly. Opakujte 5-6 krát.
"Goose"
IP: vertikálna poloha. Ruky sú umiestnené na opasku, brada je držaná rovnobežne s podlahou. Pacient vytiahne bradu dopredu a ľahne si na plece a mierne otočí trup. Telo zostáva v tejto polohe až minútu. V jednom prístupe sa vykonáva šesť rovnakých pohybov. Podobne sa opakuje aj iným spôsobom..
"Jar"
Východisková poloha (PI): horné končatiny sa spustia dole, pacient je vo zvislej polohe. Krk by ste mali pomaly ohýbať pomaly (sklopiť hlavu dopredu) a potom ho na pár sekúnd držať v tejto polohe. Potom zoberte IP. Opakujte 5-6 krát.

Pri vykonávaní musíte dodržiavať pravidlá. Pred cvičením je potrebné napnúť svaly krku. Na tento účel sú účinné samomasáže a zákruty hlavy. Na podobné účely sa používa doplnková kontrastná sprcha. Prvých pár týždňov pred oslabením klinického obrazu sa cvičenia vykonávajú každý deň. Po - každý druhý deň. Pri vykonávaní cvičení je lepšie sa na seba v zrkadle pozrieť, aby sa mohol sám sebaovládať. Všetky pohyby by mali byť pomalé a hladké, najmä s miernou bolesťou.

Ako už bolo spomenuté, Dr. Bubnovsky vyvinul špeciálny simulátor. Budeme o ňom hovoriť nižšie..

Vlastná masáž a stravovanie

Na zlepšenie účinku cvičení autorka techniky odporúča samo-masáž ako spôsob, ako zahriať svaly. Masáž sa vykonáva nezávisle v nasledujúcom poradí..

 1. Hladenie šije s postupným zvyšovaním rýchlosti a tlaku.
 2. Masírovanie stavcov prstami.
 3. Obvod chrbta na krku; masáž zdola nahor.
 4. Opakujte podobné pohyby na prednej strane.

Alkohol masážny algoritmus pozostáva z najjednoduchších pohybov, nevyžaduje veľa času, simulátory, telocvičňu a služby profesionálneho maséra..

Okrem vlastného priebehu cvičení je okrem vlastnej masáže potrebná aj korekcia stravy. Vyprážané, údené a sladké jedlá je potrebné odmietnuť; sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým. Obzvlášť sa odporúča úplné ukončenie fajčenia a alkoholu. Môžete jesť mäso s nízkym obsahom tuku, ovocie, zeleninu, bylinky (kôpr, petržlen), mliečne výrobky (syr, tvaroh) a morské ryby. Soľ by sa nemala vylúčiť z diéty, ale mala by sa pridávať do potravín mierne - nadmerná konzumácia vedie nielen k metabolickým problémom ovplyvňujúcim kostné tkanivo, ale aj k zhoršeniu kardiovaskulárneho systému. Alkohol a fajčenie sú obzvlášť prospešné pre degeneratívne procesy..

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou Bubnovského techniky je univerzálnosť. Ako už bolo uvedené skôr, táto metóda sa používa ako na patológie muskuloskeletálneho systému, tak aj na choroby vnútorných orgánov. Univerzálnosť však spočíva v tom, že kurz je použiteľný pre predstaviteľa akéhokoľvek pohlavia a nesúvisí s vekovými obmedzeniami.

Táto technika sa používa nielen pri dystrofických procesoch (napríklad pri osteochondróze), ale aj pri zraneniach. Tento súbor tréningov, sprevádzaný fyzioterapiou vo forme kryoterapie a použitia sauny, je účinný pri pooperačnej rehabilitácii a pri prevencii relapsu. Táto technika je bezpečne kombinovaná s liečbou liekmi. Účinok pretrváva. Cvičenie má systémový účinok na organizmus. Pomáhajú udržiavať normálnu váhu, posilňujú svaly, zlepšujú držanie tela. Najdôležitejšou výhodou je, že metodika Dr. Bubnovského sa nepoužíva ako alternatívna medicína. Klasická medicína uznaná a patentovaná.

Nevýhody zahŕňajú trvanie kurzu, ale je dôležité si uvedomiť, že táto položka je individuálna. Rovnako ako pri akomkoľvek inom zaobchádzaní je nevyhnutné presné dodržiavanie odporúčaní a pravidiel. Účinok vyžaduje disciplínu a usilovnosť.

Počet tried určuje lekár (môže dosiahnuť až osem mesačne). Trvanie kurzu je najmenej tri mesiace. Je dôležité poznamenať, že metóda Bubnovsky sa lepšie používa v kombinácii s hlavným liečením. Liečba pacientov s patológiou krčnej chrbtice je výsadou stavovcových neurológov. Odporúča sa odkázať na metodiku po konzultácii s odborníkmi s užším zameraním, pretože cvičenia sú spojené s veľkým dynamickým zaťažením a môžu spôsobiť dislokáciu medzistavcových platničiek. Je nebezpečné vykonávať skupinu cvičení s nediagnostikovanými medziobratlovými kýlami (pri kýloch existuje samostatný kurz cvičení). V tomto prípade sa k príznakom osteochondrózy pridávajú tieto príznaky: tremor (chvenie) končatín, bolesť v lopatkách aj v pokoji, únava. Je účinnejšie aplikovať túto techniku ​​po hlavnej liečbe, aby sa zabránilo recidíve.

záver

Osteochondróza a akékoľvek dystrofické procesy v krčnej chrbtici sú spojené s prudkým zhoršením pracovnej kapacity a kvality života pacienta. Cvičenia podľa metódy Dr. Bubnovského, ako každá iná fyzická kultúra, môžu zlepšiť trofické tkanivo a znižovať stagnujúce procesy. Významný rozdiel však spočíva v individuálnom výbere programu a zníženom zaťažení chrbtice, ako aj v pohodlnosti cvičení. Najlepšie je začať tento kurz pod dohľadom odborníka, pretože existuje množstvo kontraindikácií. Bez predchádzajúceho školenia nemôžete začať praktizovať sami. Je dôležité dodržiavať pravidlá a odporúčania predpísané kurzom. Táto technika je zvlášť účinná na preventívne účely..

Video - Dr. Bubnovsky o tom, ako zmierniť bolesť krku a chrbta

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dobrý deň, milí hostia! Dnes budeme hovoriť o tom, čo je to ploché a ako tento stav dosiahnuť. Posilnenie svalového korzetu je nevyhnutné opatrenie na udržanie držania tela..
Osteochondróza postihuje dostatočne často driekovú bedru. Takmer 80% ľudí, ktorí sa obracajú na lekárov, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, je diagnostikovaných s touto chorobou.
Kýla sú výčnelok vnútorných orgánov do tela alebo von. Takáto patológia sa nemôže objaviť bez defektu v brušnej stene, ako aj so zvýšeným tlakom na orgán.