loader

Hlavná

Hlava

Z bazéna na fitball - cvičenia na posilnenie svalov chrbta s osteochondrózou

Cvičenie chrbta s osteochondrózou sa líši v závislosti od toho, ktorá časť chrbtice ovplyvňuje ochorenie. Komplex je vybraný individuálne, vyrobený na terapeutické a profylaktické účely.

obsah:

Liečebné cvičenia sú založené na prirodzených pohyboch. Pacienti, ktorí neustále cvičia a venujú veľkú pozornosť technológii, dosahujú výrazné zlepšenie celkového stavu.

Prečo gymnastika trpí osteochondrózou

Nie je možné preceniť hodnotu terapeutického komplexu cvičení na posilnenie chrbtových svalov. Gymnastika posilňuje chrbtové väzy a svalový korzet, tlačí lieky na pozadie a zároveň poskytuje jemný a terapeutický účinok na svalový korzet a chrbticu. Umožňuje vyhnúť sa chirurgickému zákroku, zlepšovať stav chrbtice, vracia chorému osobe aktivitu a radosť z pohybu..

Existujú kľúčové body, ktoré musia ľudia s osteochondrózou zohľadniť:

 • Cvičenia sa musia vykonávať tak, aby nedošlo k bolesti, nepohodliu.
 • Odporúča sa začať gymnastiku až po akútnom štádiu choroby.
 • Cvičenia sa musia striedať s relaxačnými, relaxačnými technikami.
 • Odporúča sa vykonávať akýkoľvek pohyb plynulo, pri zachovaní správneho držania tela..

Príklady cvičení

Lekársky a gymnastický komplex cvičení proti osteochondróze v lumbálnej oblasti sa môže líšiť od toho istého pre krk, ale akékoľvek fyzické cvičenia sú zamerané na zastavenie záchvatov bolesti a posilnenie svalov, zabránenie exacerbácií.

S osteochondrózou krku

Krčka chrbtice trpí u ľudí, ktorí sú neustále v štatistickom postavení. Napríklad človek pri počítači nakloní hlavu a natiahne krk. Dlho zostať v tejto polohe preťažuje chrbticu a svaly.

Na poznámku. Cvičenie krku sa vykonáva pri státí, sedení a ľahnutí..

Ak človek stojí, jeho nohy majú šírku ramien od seba, chrbát je rovný. Každý pohyb sa opakuje až 15-krát:

 1. Vykonajte pomalé a plynulé naklonenie do strany, pričom držte polohu maximálne 10 sekúnd. V tomto prípade namáhajte svaly krku, akoby odolali tlaku. Ruku môžete jemne tlačiť na stranu hlavy.
 2. Sklopte hlavu nadol, držte pózu a dlaňou zatlačte na čelo. Potom sa oprite a tiež napnite svaly a vyvíjajte tlak na chrbát hlavy.
 3. Otočte hlavu a pokúste sa dotknúť brady ramena - najprv doprava, potom doľava.
 4. Píšte vo vzduchu svojimi imaginárnymi číslami od „0“ do „9“..

Ležiace cvičenia sa vykonávajú na rovnomernej rovine (tvrdá posteľ, podlaha). Takéto cvičenia vyžadujú väčšie svalové napätie ako komplexy, ktoré sedí, takže stačí 10 opakovaní:

 1. Ľahnite si na chrbát a zdvihnite hlavu a držte ho nad podlahou asi 10 sekúnd. Opatrne sklopte a odpočívajte po dobu 5 sekúnd.
 2. Ležiac ​​na jej boku, odtrhnite hlavu a držte ju rovnobežne s povrchom, upevnite polohu. Po 10 sekundách sa vráťte do východiskovej polohy. Uvoľnite sa a zopakujte pohyb.
 3. Natiahnite bradu dopredu a čo najviac, zatiaľ čo ležte na zemi.

Na poznámku. Niektoré cvičenia, napríklad „kreslenie“ imaginárnych čísel, sú vhodné ako cvičenie na pracovisku. Zvyšok je možné urobiť doma..

S osteochondrózou prsníka

Ak choroba postihuje chrbticu v oblasti stavov 8 - 19, pacient musí posilniť svaly hrudnej chrbtice. Vykonajte nasledujúce cvičenia:

 1. Zvrhnuté, sklopte si ramená a pritiahnite si bradu k žalúdku. Postavte sa pomaly, pomaly.
 2. Zdvihnite ramená najskôr striedavo, potom spolu.
 3. Nakloňte sa k celému telu a rukou sa snažte dosiahnuť koleno. Najprv doľava a potom doprava.
 4. Päsťou smerom dozadu, o niečo nižšia ako lopatková kosť, zatlačte a ohnite dozadu. Zablokujte pózu a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy, potom sa ohnite dopredu, objímajte sa a sklopte sa.
 5. Ramená hladko otáčajte, najskôr dopredu, potom dozadu.

Na poznámku. Všetky pohyby sa vykonávajú hladko, opatrne, fixujú sa pózy na 10 sekúnd a vykonáva sa 10 opakovaní. Postupujte podľa svojej polohy a techniky. Vyvarujte sa trhavých pohybov.

S osteochondrózou dolnej časti chrbta

Výstupok chrbta sa často vyskytuje v bedrovej oblasti. Inými slovami, jedná sa o vydutý disk. Hlavné príznaky patológie:

 • chronická bolesť
 • necitlivosť a slabosť končatín;
 • zhoršená motorická funkcia chrbtice.

Správne vybrané cviky pre dolnú časť chrbta zastavujú ničenie tkanív, zápalový proces, vracajú človeka do pôvodnej činnosti. Nasledujúci komplex zahŕňa rôzne cvičenia zo stojacej alebo ležiacej polohy:

 1. Nakloňte sa dopredu, držte chrbát rovno. Pomaly narovnať a ohnúť späť.
 2. Ohyb do strany, ohýbanie chrbtice čo najviac.
 3. Vystúpte na všetky štyri a „chodte“ rukami zo strany na stranu.
 4. Ľahnite na pevný, rovný povrch, napnite lis a dolnú časť chrbta pritlačte k podlahe.
 5. Ležiace ohýbajte kolená. Natiahnite lakte loktom.
 6. Rozťahujte sa pri napínaní chrbtových svalov a hádzajte rukami za hlavu.

Vodná gymnastika

Príjemnou alternatívou k domácim športom je fyzioterapia, ktorá sa vykonáva v bazéne. Okrem všeobecného posilňujúceho účinku na telo táto metóda šetrí chrbtové svaly a chrbticu. Vo vode sa zaťaženie tela znižuje a svalový korzet sa uvoľňuje..

Vodná gymnastika má tiež kontraindikácie. Nemožno sa s ňou vyrovnať počas exacerbácie choroby alebo ak má človek nachladnutie. Všetky cvičenia sa vykonávajú opatrne, bez náhlych pohybov, zákruty:

 1. „Float“ je určený pre ľudí s cervikálnou osteochondrózou. Posaďte sa v bazéne, sklopte hlavu pod vodu, schmatnite si kolená rukami, pritiahnite ich k žalúdku a chvíľu si povystavte, zatiaľ čo vydýchnite nosom..
 2. Hviezdička zmierňuje bolesť krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Robí sa to ležaním na hrudi alebo chrbte. V prvom prípade sklopia tvár nadol a ľahnú si na vodu, roztiahnu končatiny do strán a odpočinú si. Nie je potrebné ohýbať spodnú časť chrbta, spúšťať panvu, zdvíhať alebo zdvíhať hlavu, inak osoba začne klesať.
 3. „Plazte sa“ na hrudi alebo na chrbte. Po položení na vodu, začnite od neho tlačiť nohami. Zároveň sa pohybujte tak voľne, ako je to len možné, bez toho, aby ste stlačili kolená, pracovali si boky a napínali si ponožky..

Používanie športového vybavenia

Hovoríme o veľkej gumovej guli, ktorá sa nazýva fitball, a gymnastickej palici. Obe športové vybavenie sa často používa v gymnastike na osteochondrózu a osvedčilo sa.

Fitness plesové aktivity

Výhody fitballu sú jednoduché použitie a cenová dostupnosť. Guľôčky sa líšia priemerom a rozsahom od 55 do 85 cm. Projektil obohacuje liečebné sedenia, čo umožňuje pacientovi zahrnúť cvičenia s pohybmi naťahovaním a napínaním, ktoré uvoľňujú svaly chrbta a krku.

Terapeutická gymnastika na fitball môže zahŕňať nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na brucho na svoju fitness loptu a dotýkajte sa končatín podlahy. Zdvihnite ruky a nohy jeden po druhom, najprv individuálne, potom spolu iba ruky a nakoniec nohy.
 2. "Tumbleweed". Cvičenie sa nazýva tak, pretože človek sa doslova otáča tam a späť a leží na svojom bruchu so žalúdkom. Nezabudnite pohybovať dlaňami po podlahe, aby sa telo, ktoré sa valí z fitballu, mohlo o niečo opierať.
 3. Ohnite chrbticu, ležte na chrbte a otáčajte sa z tejto polohy tam a späť.

Komplex paličiek na gymnastiku

Toto športové vybavenie rozdeľuje záťaž na chrbticu a uvoľňuje chrbtové svaly. S holí môžete trénovať doma aj na ulici. Počiatočná poloha počas lekárskych lekcií - státie. Udržujte šírku ramien od seba a chrbát rovno..

Komplex obsahuje najmenej 4 cvičenia:

 1. Uchopte projektil, zakrývajúci konce palice, v ramenách vysunutých dopredu a teleso otáčajte striedavo v rôznych smeroch.
 2. Keď držíte palicu s natiahnutými ramenami, simulujte pohyb lopatiek vrtule a pohybujte strely z horizontálnej na vertikálnu.
 3. Pri nadýchaní nadvihnite palicu a vydýchnite - nižšie.
 4. Pri nadýchaní sa ohnite, dotýkajte sa škrupiny podlahou, pri výdychu sa vráťte.

Autorská gymnastika

Jedná sa o terapeutické cvičebné komplexy, ktoré zostavujú lekári špecializujúci sa na liečbu osteochondrózy. Sú užitočné pre každého, kto sa chce zbaviť oslabujúcich bolestí chrbta a oddialiť lekárske ošetrenie..

Bubnovsky ponúka autorský komplex, ktorý pomôže:

 • uvoľniť svaly;
 • napnite chrbát, panvu a žalúdok;
 • obnoviť bývalú činnosť osobe.

Pri osteochondróze sú svaly často obmedzené, čo sťažuje pohyb. Bubnovsky je presvedčený, že liečenie choroby je základom fyzickej aktivity. Dôraz je kladený na cvičebnú techniku. Ak je pohyb nesprávny, nelieči, ale ešte viac poškodzuje, čo zhoršuje priebeh choroby.

V nasledujúcom videu nájdete cvičenia Bubnovského.

Cvičenie Valentin Dikul je vhodné na preventívne aj rehabilitačné účely pre ľudí s osteochondrózou. Cieľom gymnastiky je obnova chrbtice. Dikul neodporúča iba náhodne vybraný komplex. Keď sa zotavoval zo zranenia chrbta a snažil sa vrátiť do cirkusovej arény, vyskúšal si rehabilitačnú techniku ​​sám.

Príklady cvičení na Dikul proti bolesti chrbta sú uvedené v nižšie uvedenom videu.

Cvičenie na osteochondrózu je veľkou príležitosťou pre pacienta, aby znovu získal flexibilitu, zbavil sa bolesti a začal žiť celý život. Nezúčastňujte sa amatérskych predstavení - komplex by mal vyberať lekár. Musíte sa najskôr naučiť techniku ​​popravy a až potom prejsť na domácu úlohu.

Terapeutická gymnastika pri osteochondróze - komplexy cvičení zamerané na zlepšenie zdravia

Osoba, ktorá sa často stretáva s bolesťou krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, najmä po dlhodobom zachovaní statického nepohodlného držania tela, musí pravidelne vykonávať cvičenia, ktoré tvoria gymnastiku pre osteochondrózu. V prípade absencie choroby budú pôsobiť ako prevencia, a ak sú prítomné, pomôžu vám, aby ste sa cítili lepšie a zabránili zhoršeniu stavu..

Čo je osteochondróza

Slovo "osteochondróza" v medicíne znamená ochorenie spojené s dystrofickými zmenami v tkanivách kĺbovej chrupavky. Podľa štatistík je frekvencia poškodenia medzistavcových platničiek vyššia ako samotné kĺby. Na liečbu osteochondrózy musíte pochopiť dôvod jej rozvoja:

 • Vek - v dôsledku postupného znižovania vaskulárneho lôžka medzistavcových platničiek (najmä u ľudí starších ako 35 rokov) dochádza k zmenám v ich stravovacom návyku, čo sťažuje ich obnovu..
 • Poranenia chrbta.
 • nadváha.
 • Porušenie postavy (vrodené alebo získané).
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtových segmentov.
 • Slabý svalový korzet.
 • Nadmerná fyzická aktivita na chrbte.
 • Dlhodobé uchovávanie nepríjemných pozícií.
 • Poruchy metabolizmu, podvýživa.

Hlavným príznakom je bolesť chrbta, ktorá sa môže zhoršiť pocitom ochrnutia končatín. Ak je osteochondróza chronickým ochorením, medzi príznakmi sa objaví úbytok hmotnosti a atrofia končatiny. Bolesť je možné pozorovať iba v jednom sektore - krčka maternice, bedrovej kosti atď., Alebo sa môže šíriť po chrbte, dá srdcu, krížovej kosti, hlave, sprevádzajú závraty, „muchy“ pred očami.

Gymnastika s osteochondrózou

Konzervatívna terapia sa používa vo väčšine štádií tohto ochorenia - lekári sa zriedka uchýlia k chirurgickému zákroku a jedna z najdôležitejších metód sa nazýva fyzioterapia alebo gymnastika. Je vybraná s ohľadom na závažnosť stavu pacienta, prítomnosť / neprítomnosť zmien súvisiacich s vekom, sprievodné ochorenia. Terapeutická gymnastika s osteochondrózou nie je len spôsobom, ako blokovať vývoj choroby, ale môže sa použiť aj na profylaktické účely..

Na čo je potrebné

Cvičenia z osteochondrózy majú niekoľko cieľov: v počiatočných štádiách stimulujú proces regenerácie chrupavkového tkaniva a dekompresiu koreňov nervov a neskôr bránia ďalšiemu ničeniu medzistavcových platničiek. S ich pomocou môžete rýchlo dosiahnuť svalovú relaxáciu, zmierniť stav v prípade zhoršenia syndrómu bolesti. Po prvom mesiaci pravidelných lekcií sa terapeutická gymnastika prejaví:

 • zvýši sa elasticita svalov;
 • poloha tela bude opravená;
 • začne sa proces posilňovania svalového korzetu;
 • mobilita chrbtice sa vráti;
 • aktivuje sa krvný obeh a zlepšuje sa metabolizmus;
 • frekvencia remisií sa zníži.

Metódy autorských práv

Ak prevenciou tohto ochorenia môžu byť kalietika, joga alebo pilates, potom sa liečba vyberie individuálne, často z 8 základných gymnastických techník pre osteochondrózu. Všetky sú prispôsobené domácim podmienkam, takže nemusíte navštíviť zdravotné stredisko. Najviditeľnejší terapeutický účinok je daný:

 • Butrimovský komplex - založený na čínskych metódach, vyžaduje ráno a večer.
 • Terapeutická gymnastika Dikulu pre osteochondrózu - izometrické cvičenia pre krk a cvičenia pomocou palice a lopty.
 • Gymnastika Shishonin je vhodná pre pacientov s fyzickou nečinnosťou, nemá kontraindikácie, ale chráni viac, ako lieči.
 • Fyzioterapeutické cvičenia podľa Bubnovského - kinezoterapia, vhodné pre každého, môžu pôsobiť ako prevencia osteochondrózy. Do domácich podmienok sa prevádza až po zaškolení špecialistom.

Cvičebné pravidlá

Hlavná vec je, že komplexy cvičenia na terapiu osteochondrózy chrbtice sa vyberajú spolu s lekárom pre každé oddelenie chrbta individuálne a pri zohľadnení možných sprievodných chorôb, ktoré zakazujú fyzickú aktivitu. Niektoré dôležité pravidlá:

 • Terapeutická gymnastika nie je telesná výchova, ani šport: všetky cvičenia sa vykonávajú hladko, bez trhania.
 • Sledujte svoje zdravie: gymnastika by nemala vyvolávať exacerbácie osteochondrózy.
 • Postupne zvyšujte počet prístupov, ako si telo zvykne.
 • Terapeutická gymnastika na chrbte s osteochondrózou sa nevykonáva na pozadí exacerbácie: iba počas remisií.

Funkcie gymnastiky chrbtice pri osteochondróze

Dôležitou podmienkou pre zdravie pohybového aparátu je aktívny životný štýl s pravidelným fyzickým tréningom svalov chrbtového a ramenného pletenca. Moderné mestské prostredie však naznačuje, že väčšina ľudí trávi väčšinu dňa prácou vykonávanou v sede, čo je dôvod, prečo je narušený krvný obeh a metabolizmus v tkanivách okolo stavcov..

Príklad súboru cvičení na nácvik rôznych častí chrbtice a chrbta

V dôsledku toho sa osteochondróza stáva bežnejšou. Toto ochorenie je charakterizované degradáciou a stratou elasticity medzistavcovej platničky, ktorá je spojená s komplikáciami pri liečbe chronických stupňov, ktoré často vyžadujú chirurgický zákrok. Takéto komplikácie sú najmä vývoj prietrže v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a výrazného zakrivenia chrbtice. U starších ľudí je toto ochorenie často kombinované s osteoporózou a degradáciou chrupavky v kĺboch ​​končatín.

Okrem rozvoja takejto patológie majú sklon k konštitúcii (ľudia s nadváhou sú náchylnejší), k nevytrénovaným svalom, plochým chodidlám a traumatickým zraneniam stavcov. Gymnastika chrbtice pri osteochondróze bude užitočná nielen pre pacientov trpiacich touto chorobou, ale aj pre všetkých, ktorí uvažujú o prevencii chorôb chrbtice. V tejto súvislosti majú pacienti záujem o to, ako doma vykonávať cvičenia s chrbtom s osteochondrózou, aké sú obmedzenia ich vykonávania spojené s priebehom choroby a či môžu byť škodlivé v akejkoľvek situácii..

Všeobecné princípy cvičebnej terapie pre všetky typy osteochondrózy

Pred liečbou chrbtice fyzioterapeutickými cvičeniami sa odporúča, aby pacient zistil, či má pre tieto triedy kontraindikácie. Ich zoznam je pomerne rozsiahly:

 • obdobie exacerbácie osteochondrózy a subakútneho stavu;
 • všetky nádory stavcov a priľahlých štruktúr;
 • hnisavé alebo krvavé nahromadenia;
 • stlačená miecha.

Ak pacient ide do telocvične alebo robí gymnastiku v akútnom priebehu osteochondrózy so silnou bolesťou, vedie to k tomu, že zdravé svaly preberú celú záťaž. Poškodené štruktúry nebudú mať správny terapeutický účinok, ale existuje riziko poškodenia zdravých svalov.

Prínos pre triedy fyzioterapie sa riadi nasledujúcimi zásadami:

 • Koordinujte lekciu so svojím lekárom a dodržujte ju.
 • Cvičte pravidelne.
 • Postupne zvyšujte počet opakovaní a amplitúdu pohybov.
 • Pohybujte sa plynulo a zaostrujte.
 • Noste voľný odev vyrobený z prírodných vlákien.
 • Miestnosť, v ktorej je pacient zapojený, by mala byť dobre vetraná. Ak to počasie a stav pacienta umožňujú, môžete trénovať vonku.
 • Ak pociťujete bolesť, prestaňte cvičiť a užívajte vhodné lieky.
 • Ak chcete kontrolovať pulz s výrazným zvýšením srdcovej frekvencie a dýchania, znížte záťaž.
Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

Terapeutické cvičenia

Pri vykonávaní cvičebnej terapie sa musí starostlivo monitorovať závažnosť svalového nepohodlia. Norma sa posudzuje, ak syndróm bolesti neprekračuje tento syndróm pri chôdzi a výkone rutinnej práce. Ak je bolesť výraznejšia, toto cvičenie by sa malo zastaviť. Táto technika sa môže použiť ako test na výber vhodných cvikov. Ak je osteochondróza kombinovaná s nestabilitou chrbtice, pred triedami musíte mať korzet, ktorý zafixuje jeho tvar a zabráni pohybom stavcov. Pri zaťažení musíte striedať napätie jednotlivých svalových skupín s relaxáciou. Pohyby by mali byť plynulé a pohodlné..

Valentin Dikul navrhuje rozdeliť priebeh liečby gymnastikou do niekoľkých etáp:

 • Osviežovacie cvičenia na prispôsobenie chrbta.
 • Pridanie komponentov silového tréningu (vrátane činiek) a strečing.
 • Zabezpečenie dosiahnutého pokroku pravidelným školením zameraným na prevenciu recidívy.

Po prebudení pred raňajkami sa musí pacient naučiť robiť ranné cvičenia. U pacientov pripútaných na lôžko sa cvičenia vykonávajú na ich oddeleniach alebo (v prípade domácej liečby) v starostlivo vetraných miestnostiach. Ak je pacient schopný chodiť na dostatočne dlhé vzdialenosti, odporúča sa nabíjať na ulici. Zvyčajne sa skladá z 7-10 cvičení a trvá 10-15 minút.

Cvičenie na plný úväzok trvá asi pol hodiny. V počiatočnej fáze liečby väčšina pacientov vykonáva cvičenia v horizontálnej polohe.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Pretože cervikálna oblasť obsahuje veľké množstvo veľkých krvných ciev, pri osteochondróze tohto oddelenia je nedostatočná prísun krvi do mozgu, čo vedie k zhoršeniu stavu celého organizmu. Toto ochorenie je tiež komplikované neurologickými syndrómami spojenými so zvieraním koreňov miechových nervov v dôsledku deformácie stavcov. Počas fyzickej námahy na krk by mal byť pacient opatrný: vyvarujte sa rotačných pohybov hlavy a zapojte susedné svalové skupiny ramenného pletenca a hrudníka, aby nepreťažovali krčné svaly..

Nasledujúce body gymnastiky sa vykonávajú z polohy na chrbte:

 • Zdvihnite hlavu dotykom brady hrudníka. Držte ju v tejto polohe po dobu 3-6 sekúnd.
 • Dotknite sa dlaní ramien, viackrát vykonajte kruhové pohyby ramien v každom smere.
 • Pri vdychovaní zdvihnite ruky po stranách a pri výdychu koleno pritiahnite k hrudníku, zatiaľ čo hlava a krk sú na podlahe. Opakujte 5 krát s každou nohou.
 • Natiahnite ruky až k oblohe, odtrhnite lopatku z podlahy a silou natiahnite ruku, potom ju priveďte späť. To isté urobte s druhou rukou..
 • Po 4 až 7 sekundách otočte hlavu nahor a do strany k ramenu a vráťte sa naspäť do predchádzajúcej polohy. Opakujte 4-krát s každou stranou.

Z polohy na chrbte:

 • Ruky na chrbte hlavy sú skrížené do zámku, hlava leží kolmo na podlahe. Zdvihnite hlavu, po 4 sekundách nižšie.
 • Dajte dlane pod bradu, zdvihnite hornú časť tela. Natiahnite ruky dopredu, roztiahnite ich, sklopte dozadu a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 5 krát.

Leží na vašej strane:

 • Dotiahnite kolená k hrudníku, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy.
 • Hlava spočíva na natiahnutej ruke. Zdvihnite ruku a hlavu, držte na váhe 3-5 sekúnd.

Fyzické cvičenia zo sedu:

 • Potiahnite plecia za uši - najskôr striedavo, potom súčasne.
 • Pri vdýchnutí roztiahnite ruky do strán a vydychujte ich cez hrudník. Opakujte 5-6 krát. Potom vykonajte ďalšiu zmenu cvičenia: na výdychu si prekrížte nohy na kolenách.
 • Každou rukou opíšte kruhové pohyby v oboch smeroch.
Gymnastické cvičenia na posilnenie hrudníka

Hrudné cvičenie

Pretože hrudné stavce sú menej pohyblivé ako iné oddelenia a sú chránené korzetom hrudníka a svalov, osteochondróza tohto oddelenia je menej častá ako napríklad bedrová kosť. Vyznačuje sa dvoma typickými typmi bolesti:

 • Bolesť v miechových diskoch, ktorá nie je akútna a zosilňuje sa nedostatkom kyslíka a hlbokým dýchaním. Chôdza po drsnom teréne počas 15 až 20 minút pomáha zmierniť bolesť.
 • Ostrá bolesť na hrudníku po dlhšej práci na počítači alebo na jednej póze. Problémy s dýchaním.

Osteochondróza tohto oddelenia je nebezpečná s nasledujúcimi komplikáciami:

 • kompresia miechy;
 • choroby viscerálnych orgánov;
 • zovreté medzirebrové nervy;
 • vertebrálna kýla.

U pacientov s osteochondrózou prsníka sú indikované nasledujúce cvičenia:

 • Ležiac ​​na chrbte, ruky natiahnuté za hlavu. Zdvihnite nohy a dosiahnite podlahu za hlavou (pluh), po 3-5 sekundách ich vráťte do pôvodnej polohy.
 • Pomaly zdvihnite ruku a protiľahlú nohu a roztiahnite chrbticu.
 • Ležiac ​​na bruchu, zdvihnite ruky a hlavu, napnite svaly a po niekoľkých sekundách sa vráťte späť.
Nabíjajte možnosť bolesti v hornej časti chrbta

Cvičenia na bedrovú osteochondrózu

Bedrová oblasť je najčastejšie ovplyvnená chorobou, komplikovaná svalovými kŕčmi a poškodením koreňov miechového nervu. Je to kvôli jeho funkčným vlastnostiam. Aby sa predišlo ďalším komplikáciám, pri vykonávaní povinností v domácnosti je potrebné vykonávať komplex cvičebnej terapie a dodržiavať dopravné pravidlá.

Odporúčané cvičenia vykonávané v horizontálnej polohe, vzadu:

 • súčasne stlačujúce pohyby chodidiel a rúk;
 • pri nadýchaní zdvíhanie rúk k stropu, nadýchanie;
 • rotácia chodidiel v každom smere;
 • striedavo priblíženie kolien k hrudníku;
 • na inhalačných zdvíhacích ramenách a napínacích ponožkách hore, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Stláčajte nohy striedavo.
 • Natiahnite ruky striedavo nabok a dozadu.
 • Držte ruky na podlahe a posaďte sa na pravý zadok. Potom opakujte doľava.
 • Ruky sú priamo na podlahe, hlava spočíva na hrudi, chrbát sa ohýba dovnútra. Po návrate do predchádzajúcej polohy opakujte ďalších 6 krát.

Po období vykonávania jednoduchých cvičení je zobrazené aj zavesenie na vodorovnej lište na jednu až dve minúty denne..

Cvičebná terapia bedrovej a sakrálnej chrbtice

Odporúčania na prevenciu osteochondrózy

Aby sa zabránilo rozvoju osteochondrózy, mal by sa pacient starať o správny životný štýl:

 • Po každej hodine sedavej práce vstaňte a urobte niekoľko ohybov a drepov, alebo si na chvíľu ľahnite.
 • Pri práci s počítačom (ak je pacient krátky) postavte lavičku pod nohy..
 • Chráňte chrbát pred podchladením.
 • Vykonajte ranné cvičenia, ak je to možné, plávanie.
 • Vyhnite sa predĺženému trupu.
 • Keď stojíte v práci, premýšľajte nad pohybmi, aby ste nezneužili sklon.
 • Ak je to potrebné, vyčkajte dlho každých 10 - 15 minút, aby ste mohli zmeniť polohu, choďte okolo.
 • Spite na rovnom tvrdom povrchu.

Správny spôsob života v kombinácii s gymnastickými komplexmi pomôže dosiahnuť pozitívnu dynamiku regenerácie. Nemali by ste však odmietnuť navštíviť lekára, iba lekár rozhodne, aký typ liečby je relevantný v každom prípade.

Vždy zdravý chrbát: cvičenie a populárne metódy liečby cervikorakálnej osteochondrózy

Osteochondróza je degeneratívna a dystrofická porucha kĺbovej chrupavky. Najviac postihnuté sú medzistavcové platničky a priľahlé kostné tkanivo. Ale patológia sa môže vyskytnúť aj v iných kĺboch. Osteochondróza je krčka maternice, hrudníka a bedrovej kosti. Ak zostanete neaktívni, nelieči sa toto ochorenie, môže dôjsť k atrofii svalového tkaniva, strate citlivosti a tiež k poruche vnútorných orgánov spôsobenej stláčaním a premiestnením.

Osteochondróza sa vyvíja v dôsledku heterogénneho zaťaženia chrbtice. Môže mať na sebe tašku v jednej ruke alebo na jednom ramene; dlhá, v rovnakej polohe, pri práci, pri počítači; chôdza vo vysokých podpätkoch; ploché nohy, spiace na vysokom vankúši a na príliš mäkkej matraci. Nadváha, nízka fyzická aktivita, zranenia chrbta môžu zhoršiť vývoj choroby..

Aké sú výhody fyzickej aktivity?

Je známe, že dystrofické zmeny v chrbtici spôsobujú patológiu vnútorných orgánov. Preto cvičením úplne obnovujeme svoje telo. Preťažené časti chrbtice by sa mali zotaviť a odpočívať. Faktom je, že fyzické cvičenie zlepšuje prietok krvi, metabolizmus a posilňuje svaly a odstraňuje nadmerné zaťaženie stavcov. Vyžaduje si to nabíjanie. Cvičenie - hlavná terapia osteochondrózy.

Úlohy pohybovej terapie

 1. akútna, charakterizovaná akútnou bolesťou, svalovým napätím, obmedzením pohyblivosti miechy;
 2. obdobie neúplnej a úplnej remisie, keď je zápal v postihnutom segmente odstránený a bolesť sa znižuje.

Úlohy pohybovej terapie v akútnom období:

 • úprava tónu centrálneho nervového systému;
 • zvýšenie lymfy a krvného obehu v krčnej chrbtici;
 • svalová relaxácia;
 • zväčšená zvislá veľkosť medzistavcových končatín;
 • prevencia adhézií v miechovom kanáli;
 • zlepšenie fungovania základných systémov tela.

V akútnom období vám ponúkneme špeciálny podporný korzet a krčný golier.

Do 10 - 20. Dňa od začiatku exacerbácie sú aktívne pohyby vylúčené. Po tomto období je potrebné vykonať cvičenia pre malé a stredné svalové skupiny a kĺby. Vystupujú pomalým tempom, opakujú sa maximálne 3krát. Jedná sa o cvičenia na uvoľnenie svalov horných končatín a pletenca..

Úlohy cvičebnej terapie počas remisie:

 • posilňovanie svalov krčka maternice a pletenca;
 • pomôcť zjazveniu vláknitého prstenca;
 • obnovenie pohyblivosti krčnej chrbtice;
 • prispôsobenie pacienta normálnym zaťaženiam.

Princípy terapeutickej aktivity

Na dosiahnutie čo najväčšieho účinku lekárskej gymnastiky je potrebné dodržiavať niekoľko zásad, ktoré sa rozvíjajú pri telesnej výchove:

 1. Súkromný prístup k pacientovi.
 2. Pochopenie pacienta potrebou tejto liečby telesnou výchovou a jej aktívnou účasťou.
 3. Postupné cvičenie so zvýšeným zaťažením.
 4. Trvanie cvičebnej terapie a zmena dosiahnutých výsledkov.
 5. Metodika cvičení - od jednoduchých po zložitejšie.
 6. Zvyšok medzi cvičeniami.
 7. Fyzioterapeutické cvičenia zlepšujú celé telo.

Tieto princípy sú dôležité pri výbere individuálneho súboru cvičení.

Podrobnosti o najlepších metódach liečby a prevencie krčka-hrudnej osteochondrózy sme opísali v samostatnom článku.

Komu je školenie kontraindikované?

Existujú kontraindikácie pre telesnú výchovu. Najčastejšie sú dočasné:

 • horúčka;
 • trombóza;
 • krvácanie alebo nebezpečenstvo jeho výskytu;
 • otravy;
 • pocit bolesti, ktorý spôsobuje nepohodlie;
 • ARI a ARVI;
 • zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov;
 • progresívne choroby;
 • metastázy;
 • vysoký krvný tlak;
 • zhubné nádory;
 • prítomnosť cudzieho telesa v blízkosti veľkých ciev a nervových kmeňov.

Vykonávacie pravidlá

Rýchlosť riešenia tejto choroby závisí od správnosti cvičení..

Kľúčové odporúčania

Triedy by sa mali začať po fáze exacerbácie a nemali by sa zastaviť pri prvom zlepšení. Niekoľko základných odporúčaní:

 • pred cvičením je potrebné miestnosť vetrať;
 • triedy by sa mali vykonávať najskôr pol hodiny po jedle;
 • svaly sa pred záťažovou terapiou napínajú;
 • telo môžete trieť uterákom (voliteľné);
 • musíte začať s jednoduchými cvičeniami a postupne prejsť na zložitejšie cvičenia;
 • musíte dýchať nosom;
 • sledujte pulz.

Odpočívaj v exacerbácii

Pri exacerbácii osteochondrózy a pri akútnej bolesti by sa mal dodržiavať pokojný odpočinok. V žiadnom prípade cvičenia, ktoré nespôsobujú bolesť alebo ich úplne rušia.

Odstránenie bolesti počas remisie

Toto je súbor cvičení, ktoré si nevyžadujú veľa fyzickej námahy. V dôsledku ich implementácie sa postupne upravuje svalový tonus pacienta. Tieto cvičenia sa vykonávajú so simulátormi alebo bez nich..

Vytvorte rovnováhu medzi silou a odporom.

Liečba osteochondrózy osobitnými cvičeniami by sa mala vykonávať s použitím malých záťaží. V tomto prípade sa pacient rýchlo zbaví únavných bolestí. Pre každý typ osteochondrózy je to vlastné terapeutické cvičenie.

V počiatočnom štádiu sa s cervikálnou osteochondrózou používajú cvičenia s malou amplitúdou s použitím rezistencie na pohyby krku rukou. Pacient prekonáva odpor, čím posilňuje svaly krku. Ďalšou fázou sú aktívne cvičenia a kruhové rotácie hlavy, ale pomalým tempom. V dôsledku ich implementácie sa zlepšuje pohyblivosť krčných kĺbov..

Pri liečbe osteochondrózy prsníka sa všetky cvičenia vykonávajú pri státí. Sú to hojdačky rúk a plachty tela. Zahrievanie sa však vykonáva sedením na stoličke. Spočíva v ohýbaní chrbta (ruky za hlavou) - inšpiráciou. Pri výdychu - ruky padajú pozdĺž tela. Všetky cvičenia musia byť vykonávané pomaly bez náhlych pohybov..

Správna poloha tela

Poloha nášho tela počas spánku a odpočinku, aj keď sa nám to zdá vhodné, neprispieva vždy k zlepšeniu stavu tela. Musíte zaujať správny postoj..

Ustanovenia počas spánku týkajúce sa cervikálnej osteochondrózy a jej prevencia:

 • nemôžete spať na bruchu;
 • najlepšia poloha na spanie je póza „embrya“;
 • ak je to ťažké, môžete ležať na chrbte, potom si pod hrudnú chrbticu položte plochý vankúš;
 • matrac by mal byť tvrdý a elastický;
 • vankúš by mal byť iba pod hlavou a krkom.

S osteochondrózou prsníka:

 • nemôžete spať na chrbte;
 • musíte spať na boku alebo na bruchu, s týmito pózami sa vnútorné orgány nebudú tlačiť na chrbticu;
 • matrac a vankúš by mali byť stredne tvrdé.

Správne držanie tela počas odpočinku sú potrebné aj pre zdravých ľudí, ktorí sa starajú o svoje zdravie:

 • posteľ by nemala byť mäkká, pretože chrbtica by sa nemala ohýbať;
 • nemôžete spať na zemi, pretože chrbtica ležiaca na jej boku sa tiež ohýba;
 • je potrebná ortopedická matraca, ktorá sa prispôsobuje ohybom tela;
 • vankúš by mal byť tiež ortopedický, charakteristický malou výškou a miernou mäkkosťou.

Populárne techniky

 1. Eliminácia liekov proti bolesti, ako aj nosenie korzetu, ktorý podporí krk a chrbát v správnej polohe, vymenovanie fyzioterapie - akupunktúra.
 2. Obnova medzistavcových platničiek a prevencia dystrofických zmien. Predpisovanie cvičebnej terapie, masáže, manuálna terapia.

Osteochondróza sa obáva ľudí rôzneho veku a existuje už veľmi dlho. Ľudstvo vyvinulo veľké množstvo metód na jeho liečenie.

Prečítajte si viac o rôznych metódach a józe pre zdravie chrbta pri cervikorakálnej osteochondróze..

Gitta mikromotión

Chiropraktik Vitaliy Demyanovich Gitt vyvinul mikromotorickú techniku ​​na liečenie cervikálnej a hrudnej osteochondrózy. Je založená na opakovanom opakovaní mikromócie a vyhýba sa bolesti. Účinok liečby sa dosiahne opakovaním gymnastiky každú hodinu alebo častejšie v akomkoľvek vhodnom čase počas 2 až 3 minút.

Bubnovského metóda

Technika Sergeja Michajloviča Bubnovského je založená na posilňovaní svalov krku, obnovení funkčných schopností pacienta, zlepšení krvného obehu a následkom toho na zmiernení bolesti. Cvičenia krčnej a hrudnej chrbtice môžu eliminovať svalové kŕče, zvyšovať stupeň metabolických procesov a obnoviť normálny stav..

Cvičenia sú určené na dlhodobé používanie. Pravidelné a správne vykonávanie terapeutických cvičení poskytne pozitívny výsledok. Lekár vám odporúča kombinovať gymnastiku s masážou, ako aj zmeniť svoju diétu, aby sa znížila hmotnosť. CM. Bubnovsky tvrdí, že liečba chladom skutočne pomáha. Musí sa vykonať v špeciálnych strediskách. Cvičebná terapia krčnej chrbtice by sa mala vykonávať v špeciálne vybavených telocvičniach.

Vývoj Butrimova

Vladimír Aleksandrovič Butrimov vyvinul metodiku na vykonávanie terapeutických cvičení na prevenciu cervikálnej osteochondrózy a gymnastiky počas obdobia exacerbácie. Cvičenia sú zamerané na posilnenie väzov a svalov krčnej a krčnej tepny. V priebehu cvičenia sa vytvára rámec, ktorý podporuje chrbticu, ktorá zabraňuje pohybu jednotlivých stavcov.

Medzistavcové platničky sa tak živia difúziou z okolitých svalov.

Norbekov systém

Akademik, zástupca alternatívnej medicíny - Mirzakarim Sanakulovich Norbekov vyvinul metodológiu, ktorá je založená na prepojení vnútorných zdrojov tela, prostredníctvom sebakontrola a zmeny postoja k sebe ak vonkajšiemu svetu.

Pozostáva z troch častí:

 • spoločné cvičenia;
 • školenie obehového a nervového systému;
 • zmena vo vnútornom svete, sebavedomie.

Potreba predhrievania svalov

Pred vykonaním záťažovej terapie je potrebné telo a svaly pripraviť na fyzickú aktivitu. Zahrievanie pomôže predchádzať nepríjemným bolestiam počas gymnastiky. Zahrievanie svalov zlepší krvný obeh, obnoví prietok krvi kyslíkom a živinami do chrbtice a mozgu.

Ranné cvičenie pre začiatočníkov

Ráno sa zahrieva:

 1. Chôdza po zadku (hnetenie panvovej oblasti).
 2. Kyvné pohyby kolien ohnuté zo strany na stranu (zahrievanie bedrových kĺbov).
 3. Sadnite si na päty zadku, sklopte hlavu medzi ramená natiahnuté pred hlavu, prevlečte sa na rovných pažiach, prehýbajte sa, ohýbajte chrbticu, vráťte sa do pôvodnej polohy (zahrievajte chrbticu).

Všetky cvičenia sa vykonávajú 2-3 krát.

Komplex pre školených

Ranný komplex pre trénovaných sa líši od počtu opakovaní každého cvičenia od komplexu cvičení pre začiatočníkov. Ich počet sa zvyšuje na 5-10 krát.

Triedy pre problémy s hornou chrbticou

Hlavným pravidlom pri vykonávaní lekárskeho cvičenia krčnej chrbtice nie je nadmerné zaťaženie svalov.

Cvičenia na chrbte

 1. I. P. ležiace na chrbte s valčekom pod krkom. Po dobu 2-3 minút sa oscilačné pohyby hlavy uskutočňujú podľa princípu Humpty Dumpty s malou amplitúdou, takže nespôsobujú bolesť (cvičenie Gittov)..
 2. I.P. ležiace na chrbte, rovné nohy a ruky pozdĺž trupu. Zdvihnite a držte hlavu v tejto polohe 3 - 7 sekúnd. Opakujte 1-3 krát.
 3. I.P. ležiace na chrbte, ruky pozdĺž trupu a nohy ohnuté v kolenných kĺboch. Chôdza po dobu 30 sekúnd. Opakujte 2-4 krát.
 4. I. P. ležiace na chrbte, ruky natiahnuté k stropu, musíte striedavo ťahať ruky k stropu a zároveň odtrhávať lopatku z podlahy. Opakujte 6-8 krát.
 5. I. P. ležiace na chrbte, ruky pozdĺž trupu, musíte stlačiť zadnú časť hlavy na podlahe, držať pre 4 účty. Toto cvičenie opakujte 4-6 krát.
 6. I. P. ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu z podlahy a mierne ju otočte doprava (na úrovni stredu kľúčnej kosti), držte v tejto polohe pre 4 účty, nižšie, relaxujte. Toto cvičenie opakujte 4-6 krát, potom naopak..
 7. I. P. ležiace na chrbte, ruky na opasku, nohy ohnuté v kolenných kĺboch ​​- vdychovanie, uvoľnenie s uvoľnením - výdych. Opakujte 4-6 krát.

V polohe na sedenie

Cvičenia sú nasledujúce:

 1. Chrbát je rovný, vykonáva sklopenie hlavy s minimálnou amplitúdou, pripomínajúce čínsky blank. Trvanie 1 minúta (Gittovo cvičenie).
 2. Chrbát je rovný, vykonávajú oscilačné pohyby hlavy „nie-nie“, tiež 1 minútu (cvičenie metódou Gitt).
 3. Chrbát je rovný, pomalý sklon hlavy k plecu, oneskorenie 30-60 sekúnd, návrat do pôvodnej polohy.
 4. Chrbát je rovný, nakláňa hlavu dopredu, kým sa nedotýka hrudníka, potom natiahne krk nahor a dopredu. 8-10 opakovaní.
 5. Chrbát je rovný, hlava je odhodená dozadu, potom sa otočí doľava a doprava. Takže 8-10 krát v každom smere.
 6. Chrbát je rovný, zatiaľ čo pravá ruka je položená na ľavom ramene, lakeť je zdvihnutá a hlava je otočená doprava, potom sa opakuje s druhou rukou. 8-10 opakovaní.
 7. Chrbát je rovný, ruky sa postupne posúvajú za chrbát a napínajú bradu. 6-8 opakovaní.
 8. Chrbát je rovný, pomaly preťahuje krk vpred, pomaly otáča hlavu do strany a dotýka sa brady po ramene. 6-8 opakovaní.

Pomoc strednému oddeleniu

Účelom nabíjania za osteochondrózu hrudnej chrbtice je:

 • zabezpečenie správneho hlbokého dýchania;
 • vývoj a posilnenie svalov ramenného pletenca, chrbta;
 • obnovenie správneho držania tela;
 • zníženie zaťaženia chrbtice a medzistavcových platničiek.

Posedenie pohybov na stoličke

Vykonávajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Zadná časť stoličky sa nedotýka chrbta, zatiaľ čo ruky sú ťahané pozdĺž tela, potom sa lopatky ramena vrátia späť a vrátia sa do pôvodnej polohy. Vykonajte 8 - 10 opakovaní.
 2. Zadná časť stoličky sa nedotýka chrbta a ruky sa ťahajú pozdĺž tela, zdvíhajú sa z prava na úroveň ramien, potom priamo nad hlavou, opäť do úrovne ramien a dole. To isté sa opakuje ľavou rukou. A tak 6 - 8 opakovaní.
 3. Zadná časť stoličky sa nedotýka chrbta, ruky sú ohnuté v lakťoch v úrovni ramien, zatiaľ čo dlane sa opierajú o seba počas 3-4 sekúnd. Potom sa uvoľnia a sklopia. 8-10 opakovaní.
 4. Chrbát sa nedotýka chrbta kresla, ramená sú ťahané pozdĺž tela, vykonávajú kruhové pohyby s ramenami s maximálnou amplitúdou. Opakujte 8-10 krát vpred a potom späť.

Ponúkame video s jasným príkladom cvičenia pri sedení na stoličke s osteochondrózou prsníka:

Ležiaci na chrbte

Ruky sú zamknuté v zámku pod hlavou, nohy sú mierne kolená. Ramená zdvihnite predlaktím, držte 2-3 sekundy a vráťte sa do pôvodnej polohy. 8-10 opakovaní.

Ležiaci na bruchu

Toto sú nasledujúce cvičenia:

 1. Nohy sú rovné, šírka ramien od seba a ramená sú rovné, predĺžené dopredu. Zdvihnite pravú ruku - nadýchnite sa a potom sa vráťte k I.P. - výdych. Potom zdvihnite ľavú ruku nahor. Takže 4-6 krát.
 2. Nohy sú rovné, šírka ramien od seba a ramená natiahnuté do strán. Berú svoju pravú ruku na stranu - nadýchnuť sa, vrátiť sa k I. str. - výdych. Potom vezmite ľavú ruku na stranu. 4-6 opakovaní.
 3. Nohy sú rovné, so šírkou ramien od seba, ruky sú za hlavou, zatiaľ čo ruky sú zaistené v zámku. Súčasne zdvíhajú hlavy, ruky a ramená - vdychujú a vracajú sa k I.P. - výdych. Potrebné je 4 - 6 opakovaní.
 4. Nohy sú rovné, šírka ramien od seba a ramená sú ohnuté v lakťoch, s rukami v úrovni hrudníka. Narovnajte ruky na lakťoch, ohnite sa - vdychujte, vráťte sa k bodu I.P. - výdych. Vyžaduje sa 4-6 opakovaní.
 5. Nohy sú rovné. Zdvihnite hlavu, ramená, ruky nahor, otáčajte ramenami smerom von - vdychujte, vráťte sa na I. s. - výdych. Po rovnakom otočení ramien von. 4-6 opakovaní.
 6. Šírka ramien je od seba vzdialená, ramená sú ohnuté na lakte, ruky pod bradou. Pritiahnu pravé koleno k hrudníku - vdýchnu, vrátia sa k I.P. - výdych. Potom to isté urobte s ľavým kolenom. 4 až 6 opakovaní každej nohy.
 7. Uchopte kĺby členkov rukami, ktoré sa húpajú dopredu a potom dozadu na bruchu. 4-6 opakovaní.

Stoja na všetkých štyroch

Pravá ruka sa odtrhne z podlahy a natiahne sa na ľavú stranu, potom sa tiež urobí ľavou rukou. 8-10 opakovaní.

LFK na Bubnovskom

Cvičebná terapia podľa Bubnovského pre krčnú chrbticu je zameraná na:

 • posilnenie svalov krku;
 • normalizácia väzivového aparátu;
 • obnovenie krvného obehu;
 • zníženie zmien kostí a chrupavkových tkanív dystrofickej povahy;
 • rovnako ako zníženie bolesti.

Prvé 2-3 týždne kurzov by sa mali vykonávať každý deň. Potom s pozitívnym trendom sa môžete zapojiť do jedného dňa. Všetky cviky sa vykonávajú pomaly, vždy s priamym chrbtom. Musíte začať s 5 opakovaniami na každej strane a postupne zvyšovať multiplicitu.

 1. S pomocou simulátora sa napína chrbtica v krčnej oblasti a svaly horných končatín.
 2. Pomocou simulátora napnite svaly dolných končatín a stlačte lis. Bubnovského cvičebná terapia pre oblasť hrudníka pomáha zlepšovať prietok krvi v tejto oblasti, čo vedie k lepšej práci srdca, pľúc, žalúdka a normalizácii krvného tlaku.
 3. Pomocou simulátora, opierajúc sa o chrbát o fitball, natiahnite hrudnú chrbticu.

Tieto cviky dávajú omnoho väčší výsledok ako mnoho iných vykonávaných pasívne..

Gymnastika podľa Chishonina

Podľa Alexandra Shishonina je osteochondróza výsledkom zníženia elasticity a nadmerného zaťaženia svalov krku. Bolesť je výsledkom kompresie nervových zakončení a krvných ciev. Musíte začať gymnastiku s remisiou. Zvláštnu pozornosť venujte dýchaniu a búšeniu srdca. Pri zvýšenej rýchlosti znížte zaťaženie. Prvé 2-3 týždne by sa mala gymnastika vykonávať každý deň alebo dokonca dvakrát denne. Potom stačí 3 krát týždenne.

Cvičenie sa vykonáva sedením, chrbtom rovno:

 1. Cvičenie „Metronóm“. Pomaly otočte hlavu doprava, potom doľava a držte 30 sekúnd.
 2. Cvičenie „Jar“. Spúšťajú hlavu dole, dotýkajú sa brady krku. Oneskorené v tejto pozícii o 30 sekúnd..
 3. Cvičte „Husa“. Bradu striedavo natiahnite do pravého ramena a potom doľava. V tejto polohe držte 30 sekúnd.
 4. Cvičenie „Pozeraj do neba.“ Otočte hlavu k pravému ramenu, podržte 30 sekúnd a potom doľava.
 5. Cvičenie „Rám“. Pravá ruka je umiestnená na ľavom ramene, hlava je otočená doprava. V tejto polohe držte 30 sekúnd. Potom sa všetko opakuje opačným spôsobom.
 6. Cvičenie „Fakir“. Nadvihnite mierne ohnuté ruky nad hlavu, dlane sa navzájom dotýkajú. Potom otočia hlavy striedavo doľava a doprava a oneskorujú sa o 30 sekúnd.
 7. Cvičenie „Volavka“. Rovné ramená sú stiahnuté dozadu a mierne do strán a brada je vytiahnutá dopredu.

Domáca telocvičňa

Všetky cvičenia, ktoré nevyžadujú špeciálne vybavenie, sa môžu vykonávať doma. V takom prípade musíte prísne dodržiavať pravidlá ich vykonávania:

 1. Pomaly nakláňajte hlavu k plecu, upravte polohu na 30 sekúnd, pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy. To isté sa opakuje opačným spôsobom..
 2. Hlava sa naklonila dopredu a dotýkala sa hrudníka. Potom kľukou krk hore a dopredu.
 3. Odhoďte hlavu a pomaly odbočte doľava a doprava..
 4. Cvičenie sa vykonáva, rovnako ako tretí, robia sa iba zákruty s ramenom zdvihnutým nad hlavou držaným spolu v zámku..
 5. Zdvihnite plecia a dotknite sa ich uší.
 6. Ruku otočte hlavou nabok a pritom sa opierajte o chrám.
 7. Stojace roztiahli ruky na úrovni ramien, dlane sa pozerali dolu. Hladké, zvlnené ich posúvajú dopredu a rovnako hladko sa vracajú do pôvodnej polohy.
 8. Cvičenie je rovnaké ako predchádzajúce, iba dlane vzhliadajú.
 9. Pravá ruka je umiestnená na ľavom ramene, lakťom je zdvihnutý. Jemne otočte hlavu doľava. Oneskorené v tejto pozícii o 30 sekúnd..

Tu nájdete súbor cvičení, ktoré vám doma pomôžu pri krčnej a hrudnej osteochondróze.

Manipulácia s vodičmi

Vyvinuté cvičenia, ktoré je možné vykonávať počas jazdy:

 • zasunúť a uvoľniť svaly lisu, a tým zlepšiť tráviace procesy;
 • stlačte lopatky a sklopte dozadu k operadlu sedadla, čo vám umožní odstrániť záťaž z chrbtice;
 • zdvíhať a znižovať ramená, uvoľňovať svalové napätie, normalizovať krvný obeh a predchádzať osteochondróze;
 • natiahli si krk.

Počas zastavení musí vodič vykonať sériu cvičení:

 • vykonávať kruhové pohyby s ramenami dopredu a dozadu;
 • založte si ruky na čelo, prekonajte tlak dlaní, potom zložte ruky na chrbát hlavy a tiež prekonajte tlak dlaní;
 • roztiahnite a posuňte lopatky, ktoré vám umožnia napnúť chrbtové svaly a uvoľniť stres od chrbtice;
 • nakláňajte hlavu dopredu a dozadu.

Účinok tohto úsilia

Včasné zahájenie liečby osteochondrózy liekmi a gymnastikou vedie k vynikajúcim výsledkom..

Preventívne opatrenia

Aby nedošlo k opätovnému ošetreniu osteochondrózy, je potrebné vykonať preventívne opatrenia na udržanie tonusu svalovej kostry chrbtice. Ak to chcete urobiť, musíte navštíviť telocvičňu alebo vykonať niekoľko cvičení doma.

Odborná rada

Na liečbe osteochondrózy sa podieľa mnoho lekárov a odborníkov. Vyvíjajú rôzne techniky, ktoré sú časovo testované. Ale všetci dospeli k rovnakému názoru, že iba neustále fyzické cvičenia nedovolia prejaviť chorobu. Preto sú terapeutické cvičenia potrebné nielen na rehabilitáciu, ale tiež zohrávajú obrovskú úlohu pri prevencii tejto choroby. Koniec koncov, každý už vie, že akejkoľvek chorobe sa dá ľahšie predchádzať.

Preštudujte si všetky metódy a súbory cvičení popísané v tomto článku, poraďte sa s lekárom, vyberte si prijateľnejšiu metódu pre seba a okamžite pokračujte v prevencii osteochondrózy..

Užitočné video

Ponúkame vám možnosť pozerať si vizuálne video so súborom cvičení na osteochondrózu hrudnej oblasti:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bez pohybu nie je pravdepodobné, že by obnova narušeného pohybového aparátu bola úspešná. Nie je zbytočné, že lekári nie sú unavení z opakovania, že hnutie by malo byť významnou súčasťou života ľudí, najmä tých, ktorí žijú vo veľkých mestách a sú zbavení možnosti pravidelne chodiť, nehovoriac o plnohodnotných športoch..
Napriek tomu, že moderná medicína neustále prechádza pri liečbe týchto iných chorôb, existujú patológie, ktoré nie sú prístupné terapii. Napríklad vedci zatiaľ nedokázali vymyslieť lieky na cirhózu pečene, ktorých použitie by pomohlo úplne obnoviť funkčnosť orgánu.
Abdominálna kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby. Je rozdelená na mnoho druhov, ktoré majú rôzne príznaky, umiestnenie, príčiny vývoja a taktiku liečby.