loader

Hlavná

Liečba

Cvičenia na osteochondrózu krčnej, bedrovej alebo hrudnej chrbtice


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek. Môže ovplyvniť akúkoľvek časť chrbtice, častejšie krčný a bedrový sval.

V súčasnosti lekári na celom svete doslova zápasia s osteochondrózou, počnúc včasnou identifikáciou rizikových faktorov a odstránením príčin choroby až po vývoj účinných metód liečby. Je možné sa osteochondrózy navždy zbaviť? Bohužiaľ, toto je chronické ochorenie, s ktorým sa pacient bude musieť naučiť žiť. A aký bude tento život, závisí veľa od samotných pacientov. Iba bezpodmienečné vykonávanie odporúčaní lekára zastaví patologický proces a bude žiť normálny, aktívny život až do vysokého veku..

V dnešnom článku budeme hovoriť o cenovo dostupnej a nákladovo efektívnej metóde liečby: fyzické cvičenia, ktoré môže každý zvládnuť a vykonávať doma. Takáto činnosť nebude zasahovať do zdravých ľudí, bude predchádzať tejto chorobe a zlepšovať zdravie.

Všeobecné pravidlá vykonávania domácej gymnastiky

Rovnako ako iné metódy liečby, aj cvičenia na osteochondrózu majú svoje vlastné charakteristiky, kontraindikácie a obmedzenia, ktoré sú kombinované vo všeobecných pravidlách, ktoré vyžadujú bezpodmienečné dodržiavanie:

 • Liečbu nemôžete predpísať sami, bez návštevy lekára! Príznaky, ktoré podľa všetkého naznačujú osteochondrózu, sa môžu ukázať ako klinika iného ochorenia, pri ktorom fyzická aktivita môže spôsobiť škodu! Za diagnostiku a určenie liečby zodpovedá lekár.
 • Mali by sa zvážiť ďalšie sprievodné choroby, pri ktorých je pravdepodobne kontraindikovaná fyzická aktivita.
 • Je prísne zakázané vykonávať výcvik v akútnom období. Ochorenie je cyklické a vyznačuje sa obdobiami remisie a exacerbácie a počas akútneho obdobia je hlavnou úlohou liečby odstránenie bolesti a nepohodlia, ktoré sú veľmi významné čo najskôr. Gymnastika v tomto prípade zhorší iba stav pacienta. Fyzická aktivita je tiež zakázaná v terminálnych štádiách patológie, keď je kostné tkanivo stavcov už zničené. V tomto prípade môže byť liečba iba chirurgická..
 • Nemôžete trénovať v dňoch všeobecného ochorenia, ktoré nie je spojené so základným ochorením, horúčkou, prechladnutím, vysokým krvným tlakom atď..
 • Na tréning by ste si mali zvoliť ten istý čas (najlepšie ráno), voľné a pohodlné miesto (optimálne - na podlahe, na špeciálnom gymnastickom koberci), ako aj pohodlné oblečenie. Pred triedou by mala byť miestnosť dobre vetraná. Školenie sa koná každý deň počas obdobia odpustenia..
 • Môžete jesť hodinu pred vyučovaním.
 • Pred tréningom si môžete dať teplú sprchu: tým sa zahrieva svalové tkanivo a pripraví sa na nadchádzajúcu záťaž. Alternatívou je teplý uterák, ktorý je potrebné na postihnutú oblasť položiť niekoľko minút.
 • Je nevyhnutné vykonať mierne zahriatie: hojdačky s ramenami, kruhové pohyby ramien, aktívny chôdza na mieste, naklápanie do strán a dopredu s malou amplitúdou, zdvíhanie a spúšťanie ramien v stojacej polohe a ramená na opasku a ďalšie..
 • Všetky cvičenia a techniky sa vykonávajú pokojným tempom bez ostrých trhavých pohybov a respiračného zlyhania. Niektorí lekári žiadajú pacientov, aby si predstavili, že robia cvičenia pod vodou: pohyby by mali byť také plynulé.
 • V priebehu času sa musíte naučiť, ako správne dýchať: vdychujte nosom, vydýchnite ústami. Je veľmi dôležité, aby ste nedýchali na vrchole záťaže - k tomu dochádza u 100% netrénovaných ľudí, takže to vyžaduje čas a prax.
 • Bolesť počas a po tréningu by sa nemala vyskytovať! Ak existuje bolesť, potom je gymnastika vykonaná nesprávne alebo je prekročená záťaž povolená pre konkrétny organizmus. Únava svalov, nárast tepla vo svaloch - to sú normálne pocity, ktoré sa môžu vyskytnúť po cvičení.
 • Nesnažte sa okamžite dokončiť celý komplex, musíte byť veľmi citliví na stav tela a vnútorné pocity. Zaťaženie a počet prístupov by sa mali zvyšovať postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.
 • Po vyučovaní musíte relaxovať a aspoň 1 hodinu neopustiť dom. Môžete si urobiť ľahkú samomasáž, osprchovať sa.

Okrem popísaných pravidiel môže lekár pre každú osobu podať svoje odporúčania, ktoré by sa mali tiež zohľadniť. Každý pacient má v závislosti od závažnosti patologického procesu a anamnézy priradený individuálny súbor cvičení, ktorý je ovládaný pod vedením lekára fyzioterapie! Žiadame vás, aby ste to vzali do úvahy a neverili početným reklamám na internete, že vám ponúkaný gymnastický komplex úplne vylieči chorobu..

Čo tieto cviky dávajú a skutočne začínajú proces regenerácie chrupavky medzistavcových platničiek

Domáce cvičenia na osteochondrózu sú súčasťou komplexnej liečby choroby, ktorá prispieva k úspechu liečby. Pokiaľ ide o regeneráciu chrupavky, schopnosť samoopravenia je zachovaná iba v skorých štádiách choroby a uprostred choroby, keď disky už majú praskliny a deformácie, aj tie najsilnejšie a najdrahšie chondroprotektory nedokážu úplne obnoviť tieto anatomické štruktúry, ale môžu zastaviť ich ďalšie ničenie.

Pravidelné triedy majú tieto pozitívne účinky:

 • Posilňuje sa svalové tkanivo (povrchové aj hlboké chrbtové svaly), vytvára sa silný svalový korzet, ktorý drží chrbticu v správnej polohe;
 • Odstraňuje sa stagnácia v tkanivách, vylučuje sa prebytočná tkanivová tekutina a lymfa;
 • Svaly sú pružnejšie;
 • Zlepšuje sa držanie tela, nerovnováha zaťaženia rôznych častí chrbtice je odstránená;
 • Zaťaženie poškodených stavcov je znížené;
 • Metabolizmus v postihnutej oblasti chrbtice sa zlepšuje vďaka aktivácii krvného obehu;
 • Pohyblivosť chrbtice sa obnoví;
 • Chronické bolesti a iné nepríjemné príznaky choroby sú eliminované alebo významne oslabené;
 • Obdobie remisie sa zvyšuje.

Pravidelné triedy majú vo všeobecnosti pozitívny vplyv na stav, zvyšujú telesnú výchovu tela a sú odolné voči nepriaznivým environmentálnym faktorom. Po 1-2 mesiacoch pravidelných vyučovacích hodín, nálady a celkového pocitu znateľného zlepšenia sa eliminuje fyzická nečinnosť.

Gymnastika pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza najčastejšie ovplyvňuje krčnú chrbticu. Každý rok sa choroba stáva mladšou a vyskytuje sa takmer u každého človeka po 25-30 rokoch. Existuje veľa dôvodov. Patologický proces v krčnej oblasti spôsobuje veľa nepríjemných symptómov, ktoré znemožňujú normálny život a prácu.

Pravidelné cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, dokonca viac ako na drogách, pomáhajú zbaviť sa nepríjemných symptómov. Existuje mnoho gymnastických komplexov pre osteochondrózu krčnej chrbtice a ich kombinácie. Tu je 10 účinných základných cvičení, ktoré by sa mali vykonávať každý deň po dobu 15 minút.

I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Striedavo otáčajte hlavou do krajnej polohy doprava a doľava tak, aby sa brada nachádzala nad plecom. Opakujte 5-10 s. na každú stranu.

Ak nemôžete výrazne otočiť hlavu alebo keď sa o to pokúsite, nastane bolesť - zákruty sa vykonávajú iba do pohodlnej, bezbolestnej polohy.

Technika vykonávaniaobrázok
1.
2.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Sklopte hlavu nadol, kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny, a snažte sa čo najviac uvoľniť zadné svaly krku. Ak je hlava v krajnej polohe, skúste ju ľahkými pružnými pohybmi spustiť ešte nižšie. Opakujte 5-10 s.
3.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Držte hlavu v rovnomernej polohe, stiahnite si krk späť a vytiahnite si bradu do seba. Opakujte 5-10 s.
4.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň ruky na čelo a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu nakláňate dopredu. Vytvorí sa kontrakcia hlavy a dlane. Opakujte 10 str. 10 s. na každej recepcii.
5.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň svojej pravej ruky na pravý chrám a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu sklopte doprava. Vytvára podobnú reakciu ako dlaň a hlava opísaná vyššie. Opakujte na každej strane 10 s., Výdavky 10 sekúnd za každý príjem.
Po zvládnutí týchto cvičení môžete komplex komplikovať inými metódami, ktoré sú tiež účinné pri osteochondróze krčnej chrbtice. Cvičenia uvedené nižšie budú užitočné pri cervikorakálnej osteochondróze..
6.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Vezmite ľavú ruku za chrbát a hádzajte pravú ruku na hlavu zhora a nakloňte hlavu na pravú stranu, pričom držte 3 sekundy v krajnej polohe. Vymieňame si ruky a robíme podobný trik opačným smerom. Opakujte 10 str. na každú stranu.
7.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte hroty prstov pravej ruky na pravý chrám, otočte hlavu doprava a snažte sa vidieť chrám, zatiaľ čo rukou držte odpor. Podržte 3 sekundy v krajnej polohe. To isté urobte aj s druhou stranou. Opakujte na každej strane 10 str.
8.I.P.: Státie na podlahe, ruky sú uvoľnené a pokojne visia pozdĺž tela. Zdvihnite ramená čo najvyššie a držte ich v tejto polohe po dobu 10 sekúnd. Uvoľnite svoje ramená a zhlboka sa nadýchnite, až kým nebudete mať pocit, že vaše ruky tlačia vaše ramená. Opakujte 5-10 s.
9.I.P.: Ležiaci na posteli na bruchu, zavesiť hlavu. Držte hlavu na váhe po dobu 10 sekúnd, potom uvoľnite svaly na krku. Zapnite chrbát so zavesenou hlavou av tejto polohe držte hlavu na váhe 10 sekúnd. Odbočte doprava, potom na ľavú stranu a tiež na 10 sekúnd. držte hlavu na každej strane. Opakujte po dobu 5 str. v každej polohe.
10.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, paže pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite hlavu a držte ju v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd, potom uvoľnite. Opakujte 5-10 s.

Je prísne zakázané cvičiť s ostrým hádzaním hlavy späť, ako aj s ostrými, intenzívnymi rotačnými pohybmi v krku..

Gymnastika pre osteochondrózu hrudnej chrbtice

Degeneratívne-dystrofické lézie medzistavcových platničiek v oblasti hrudníka sa vyvíjajú menej často. Dôvodom je skutočnosť, že chrbtica v tomto oddelení je zosilnená rebrami. Vo väčšine prípadov sa pozoruje kombinovaná forma: zmeny ovplyvňujú krčné aj hrudné oblasti. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia základného komplexu pre osteochondrózu hrudnej chrbtice:

I.P.: Stojace. Pri výdychu pomaly spustite hlavu plynulým pohybom, až kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny. Opravte pózu, pokúste sa uvoľniť svaly na chrbte a zároveň namáhajte a stiahnite svaly brušného lisu..

Nakloňte hornú časť tela dopredu a dole a uvoľnite ruky, ktoré by mali zotrvať pri páde tela. Je vhodné dotýkať sa chodidiel prstami, ale nie nevyhnutne. Držte v tejto polohe po dobu 5-6 sekúnd, potom sa pomaly narovnajte. Posledná vec, ktorú si potrebujete uvoľniť na krku. Opakujte 5 r.

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Pozícia v tvare T: postavte sa rovno a roztiahnite ruky do strán. Zložte ramená a mierne zredukujte lopatky k chrbtici. Pokúste sa čo najviac uvoľniť krk, brucho, boky a kolená. Udržujte polohu rúk a jemne krúťte chrbticu doprava v páse, pričom si zachovajte pôvodnú polohu panvy a bokov. Držte v tejto polohe 25 - 30 sekúnd., Zaujmite pôvodnú polohu, odpočinok 10-20 sekúnd. a opakujte krútenie doľava.
2.
3.Východisková poloha: státie, zovretie rúk do strán. Prípadne sklopte do strany s úplne uvoľnenými ramenami. Potom pritiahnite ruky a pomaly ich zdvíhajte nad hlavu a pravou rukou uchopte zápästie ľavej ruky, natiahnite sa na pravú stranu a snažte sa natiahnuť. Opakujte to isté na druhej strane a vymeňte si ruky. Na konci cvičenia natiahnite ruky a plynule spustite ruky do strán.
4.Variácia cvičenia „loď“. I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté do strán, v uhle približne 90 ° k telu. Na výdychu pomaly zdvihnite ruky, potiahnite dozadu a pritiahnite lopatky. Zároveň si ohnite nohy na kolená a pokúste sa chytiť členky rukami. Uzamknite túto polohu na pár sekúnd. Potom nohy pomaly a plynule uvoľnite a rukami ich položte na podlahu. Počas cvičenia je dôležité namáhať svaly chrbta, nie ruky. Opakujte 5 r.
5.I.P.: Stoja na všetkých štyroch. Pri výdychu by malo byť možné ohnúť chrbát nahor a zostať v tejto polohe až 4 sekundy. Po inšpirácii sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a jemne klente chrbát. Opakujte 5 r.
Po ľahšom zvládnutí a vykonaní týchto techník môžete komplex doplniť ďalšími cvičeniami účinnými pri osteochondróze prsníka. Je však dôležité si uvedomiť, že je zakázané natiahnuť stavce a maximalizovať svalové napätie!
6.I.P.: Leží na chrbte. Pod hrudnú chrbticu (spodná časť) by sa mal umiestniť malý vankúš alebo vankúš. Položte ruky za hlavu. Pokúste sa pomaly zdvíhať hornú časť tela, namáhajte miechy a abs, ale nie krk. Opakujte 3-4 s., Potom posuňte valček o niečo vyššie a opakujte cvičenie.
7.I.P.: Ležiace na bruchu a roztiahnuté ruky rôznymi smermi. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a ruky súčasne a držte ich najmenej 3 sekundy. Opakujte 5 r.
8.I.P.: Ležiace na bruchu, opierajte sa o nohy na stene (alebo požiadajte svojich príbuzných, aby si stlačili nohy na zem rukami), položte ruky za hlavu (napríklad pri kývnutí lisom) a pomaly zdvíhajte telo, pokúste sa na pár sekúnd zafixovať polohu v najvyššom bode a pomaly spustite telo. Opakujte 5 r.
9.I.P.: Státie, široké nohy, v rukách gymnastickej palice (alebo podobného predmetu v tvare). Držte ho narovnanými rukami a zdvihnite ho čo najviac, vziať ho späť. Pokúste sa rukami natiahnuť celé telo, uistite sa, že postoj zostáva rovný. Opakujte 3-4 s.
10.I.P.: Sediaci na stoličke, ruky držia stoličku. Po inšpirácii nakloňte telo striedavo doprava a doľava a pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte na každej strane po dobu 5 r.

Gymnastika pre osteochondrózu bedrovej chrbtice

Hlavným terapeutickým opatrením doma, ktoré zaručuje zaručený úspech pri ničení medzistavcových platničiek v bedrovej a sakrálnej časti chrbtice, je posilnenie svalového tkaniva chrbta, zadku a nôh. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice:

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, ruky sú položené mierne do strán, nohy sú zdvihnuté a ohnuté na kolenách. Mali by ste napodobniť jazdu na bicykli: vykonajte 8 otáčok z pravej nohy a ďalších 8 otáčok od ľavej nohy.
2.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, pracky prstov a dlane položte pod hlavu. Nohy spočívajú na zemi, nohy ohnuté na kolenách. Pomaly nadvihnite hlavu a hornú časť tela nad podlahu na výdychu, aby sa vyskytlo napätie svalov v dolnej časti chrbta. Na inšpiráciu sklopte hlavu a uvoľnite sa. Opakujte 5 r.
3.I.P.: Leží na chrbte na rovnom povrchu, uchopte prsty do zámku a dlane položte pod hlavu (lakte sú na podlahe). Ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu a posuňte ich čo najbližšie k panve. Otočte a umiestnite kolená striedavo doľava a doprava od tela tak, aby ruky a hlava nevyšli z podlahy. Opakujte 10 r.
4.Východisková poloha: ležiaca na chrbte na rovnom povrchu, šírka ramien nôh od seba, ohnutá na kolenách, priliehajúca k podlahe. Ruky - voľne pozdĺž tela. Pri inšpirácii pomaly zdvíhajte panvu nad podlahou tak, aby brucho a boky tvorili priamu líniu a napnite svaly dolnej časti chrbta. Na výdych znížte panvu. Opakujte 5-10 s.
5.I.P.: Ležiace na chrbte, nohy pritlačené k podlahe a nohy ohnuté v kolenách. Pomaly sa pohybujte po výdychu, zdvihnite obe nohy a ak je to potrebné, pritiahnite kolená k hrudníku, pomôžte si rukami. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd a po inšpirácii zaujmite východiskovú pozíciu. Opakujte 5-10 s.
6.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, nohy so šírkou ramien od seba, ohnuté na kolenách a položené na podlahe. Pri inšpirácii zodvihnite ruky a natiahnite ich, akoby napínali chrbticu. Pri výdychu zdvihnite koleno jednej nohy do žalúdka a objímajte ho rukami. Vykonajte 5 s každou nohou.
7.I.P.: Na bruchu ruky spočívajú na dlaniach. Zdvihnite panvu nad podlahou, najprv sa ohnite v bedrovej oblasti a potom ohnite chrbát oblúkom nahor. Opakujte 5-7 str.
8.I.P.: Na všetkých štyroch. Zdvihnite ruku a nohu proti sebe rovnobežne s podlahou, niekoľko sekúnd podržte a položte ich na zem. Vymeňte končatiny a urobte to isté. Opakujte pre každú dvojicu rúk a nôh 10 s.
9.I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, nohy k sebe. Súčasne zdvihnite ruky a nohy, držte pózu v tejto polohe na pár sekúnd a spustite sa na zem. Opakujte 4-5 s.
10.I.P.: Ležiace na bruchu, položte ruky na dlani. Zdvihnite hornú časť tela nad podlahu a pokúste sa ohnúť v bedrovej oblasti, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. a spadnúť na zem. Opakujte 5 r.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu - autorove metódy

Okrem komplexov opísaných vyššie existuje mnoho ďalších komplexov. Tu je krátky popis najpopulárnejších autorských techník.

 • Gymnastika pre krk Shishonin. Triedy jedinečnou autorskou metódou sa zobrazujú ľuďom trpiacim fyzickou nečinnosťou, ktorí vedú sedavý spôsob života, nedodržiavajú každodennú rutinu a trpia chronickou bolesťou v krku. Komplex obsahuje 7 jednoduchých cvičení, ktoré je potrebné robiť každý deň as menšou bolesťou - prejdite na 3-4 opakovania týždenne. Viac je určený na prevenciu osteochondrózy.
 • Bubnovská gymnastika s osteochondrózou. Jedinečný spôsob liečby sa nazýva kinezoterapia a je založený na mobilizácii vnútorných síl tela. Autor ju považuje za najefektívnejší aj v najzávažnejších prípadoch. Nezahŕňa užívanie drog. V skutočnosti je to liečba pohybmi, ktorá je indikovaná pre mnoho patológií pohybového aparátu a nielen. Gymnastika na osteochondrózu podľa Bubnovského je individuálne prispôsobená každému pacientovi: v kinezoterapeutickom centre sa zostavuje osobný komplex, kde sa pacient podstupuje na počiatočnú liečbu pod dohľadom odborníkov.
 • Norbekovove cvičenia na chrbticu. Ďalšia technika, ktorá je založená na schopnosti tela liečiť sa. Podľa akademika Norbekova je gymnastika v prípade osteochondrózy chrbtice 99% self-hypnóza a iba 1% pozostáva z cvičení.
 • Cvičenia s Gittovou osteochondrózou. Skúsený manuálny terapeut je autorom teórie mikromócie. Ponúka špeciálnu techniku ​​na uskutočňovanie cenovo dostupných a jednoduchých trikov, ktoré sa dajú ľahko vykonávať doma..
 • Súbor cvičení na osteochondrózu podľa Ignatievovej. Špecialista vyvinul účinné cvičenia, ktoré pomôžu eliminovať nepríjemné príznaky choroby v krátkom čase. Hlavnou vecou je kombinácia techník s pokojným a vyváženým dýchaním, ktoré zvýšia účinnosť liečby.
 • Gymnastika s osteochondrózou chrbtice podľa Boniny. Lekár pre cvičebnú terapiu vyvinul niekoľko sérií cvičení kombinujúcich cvičebnú terapiu a fitnes, ktoré sú zamerané na liečenie rôznych štádií osteochondrózy a sú určené pre ľudí s rôznymi úrovňami fyzickej zdatnosti. Cvičebná liečba osteochondrózy je komplikovaná postupne, čo vám umožňuje jemne posilňovať svalové tkanivo bez stresu pre telo.

Oplatí sa kombinovať všeobecné, základné cvičenia pre chrbát s osteochondrózou s metódou podľa autora opísaného vyššie? Nie. Nestojí to za preťaženie tela, nadmerné zaťaženie svalov: to môže nielen viesť k exacerbácii - je ľahké stratiť pozitívne zmeny, ktoré sa dosiahli počas komplexnej liečby choroby..

Na prevenciu tejto choroby sa odporúča vybrať 4-5 cvikov z každého komplexu pre rôzne časti chrbtice a kombinovať ich do jedného zasadnutia, ktoré by sa malo vykonávať najmenej dvakrát týždenne. Plávanie, nordic walking, dychové cvičenia a len aktívne prechádzky sú tiež účinnými spôsobmi prevencie chorôb, ktoré sú dostupné pre všetkých..

Čo cvičí s osteochondrózou v akútnom období

V akútnom období sú povolené iba dychové cvičenia, a ak to nespôsobuje zvýšenie príznakov. Na tento účel ležíte na chrbte na tvrdom svahu, aby bola hlava umiestnená nad nohami. Predkolenie by malo byť mierne zdvihnuté umiestnením malého valčeka pod ne. V tejto polohe musíte dýchať pomaly, ale hlboko s bránicou. Takéto cvičenie pomáha zmierniť svalové kŕče, a tým znižuje závažnosť bolesti..

Čo iného je užitočné pre osteochondrózu chrbtice

Ak to stav umožňuje, existuje čas a túžba naučiť sa nové alternatívne metódy liečby, potom dobrý účinok so všetkými formami osteochondrózy je:

V každom prípade by sa možnosť použitia konkrétnej metódy mala dohodnúť s lekárom. Nesnažte sa súčasne uplatňovať všetky možné metódy: môže to viesť k zhoršeniu ochorenia. Napríklad ráno môžete vykonať skupinu cvičení a večer sa prejsť škandinávskou metódou. Bude to stačiť na udržanie choroby pod kontrolou a na zabránenie jej progresie..

Cvičenie na domácu osteochondrózu - je cenovo dostupné, užitočné a efektívne. Hlavná vec je túžba zlepšiť vaše zdravie, čo je najmenej polovica úspešnej liečby!

Správne terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Z tohto článku sa dozviete: prečo je pri výkone osteochondrózy bedrovej chrbtice potrebná cvičebná terapia. Základné pravidlá lekárskej gymnastiky a užitočné tipy. Cvičenia, ktoré možno vykonať v akútnom období, komplex pre subakútne obdobie, pri remisii. Vodná gymnastika.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Jedným z hlavných spôsobov prevencie a liečby bedrovej osteochondrózy je súbor cvičení na cvičenie (terapeutická fyzická kultúra), ktoré sa odporúčajú vykonávať:

 1. V akútnych a subakútnych obdobiach choroby (vo fáze exacerbácie a postupného poklesu príznakov): telesná výchova pomáha uvoľňovať napäté svaly, zlepšuje krvný obeh a lymfatickú drenáž v bedrovej oblasti, zmierňuje bolesti a opuchy..
 2. Počas obdobia remisie (keď zmiznú všetky príznaky choroby): gymnastika posilňuje svaly podporujúce stavce v správnej polohe, odstraňuje záťaž z medzistavcových platničiek a zlepšuje bedrovú pohyblivosť.

Osteochondróza dolnej časti chrbta pri niektorých cvičebných terapiách nie je možné vyliečiť. Patológia je založená na prírodných, ale nezvratných procesoch (podvýživa, starnutie tkaniva)..

Avšak, vykonávajúce gymnastiku nepretržite (každý deň po dobu 20-30 minút), môžete udržiavať bedrovú chrbticu vo vynikajúcom stave tak dlho, ako chcete, pri zachovaní pohyblivosti. Je vhodné vykonávať tento poplatok celý život.

Cvičenie fyzioterapie cvičenie veľmi mierne zaťaženie chrbtice a svalov, pretože v komplexe nie sú príliš aktívne alebo náhle pohyby. Takáto telesná výchova sa môže vykonávať aj na prevenciu osteochondrózy, v tomto prípade nemôžete konzultovať s lekármi.

Ak sa objavia akékoľvek príznaky bedrovej osteochondrózy alebo s už stanovenou diagnózou, vyberie sa cvičenie so stavcom, ortopédom alebo neurológom (s neurologickými prejavmi choroby). Pomôže to predísť možným komplikáciám..

Skupinová lekcia v oblasti osteochondrózy bedrovej chrbtice s inštruktorom cvičebnej terapie

Základné pravidlá a odporúčania pre gymnastiku

Ak nie je možné zapojiť sa do rehabilitačného centra s fyzioterapeutom, cvičenia sa môžu vykonávať doma.

Na tréning nepotrebujete simulátory ani špeciálne vybavenie, potrebujete iba gymnastickú podložku - terapeutické cvičenia chrbtice sa vykonávajú na tvrdom povrchu.

Pri akútnej, subakútnej a remisii bedrovej osteochondrózy je kontraindikovaná:

 • drep a ohýbanie s hmotnosťou (s činkou, kanvicami, činkami);
 • pohybujte sa ostro, skrútte sa v dolnej časti chrbta;
 • zdvíhajte a prenášajte závažia.

Preto sa všetky cvičebné cvičenia zamerané na osteochondrózu vykonávajú pokojným tempom. Keď sa objaví bolesť, nepohodlie - zrušte.

Špeciálna príprava na gymnastiku sa nevyžaduje. Cvičiť môžete celý deň, ale ráno je lepšie, keď sa prebudíte. Hodinu pred telocvičňou nemôžete jesť. Môže piť vodu.

Cvičenie na exacerbáciu osteochondrózy

S exacerbáciou patológie sa vykonávajú fyzioterapeutické cvičenia:

 • Na podlahe;
 • v posteli na drevenej doske alebo ortopedickej matraci.

Každý pohyb sa opakuje od 8 do 10-krát - od 2 do 3-krát denne (do uplynutia exacerbácie).

Všetky pohyby sa vykonávajú pomaly, pomaly, bez trhania a napätia, cvičenia, ktoré spôsobujú bolesť a nepohodlie, sú vylúčené z komplexu liečby a prevencie..

Sada cvičení ležiacich na chrbte s valčekom:

 1. Pod spodné nohy položte dostatočne tvrdý valec skrútený z prikrývky (uhol medzi bokmi a dolnými nohami je 90 stupňov). Stlačenie a uvoľnenie prstov na ruke, vyrovnanie nohy v členkovom kĺbe, smerovanie ponožky smerom od vás (predstavte si, že ste stáli na „kurčatách“), ohýbanie, ťahanie ponožky k hlave.

Bez toho, aby ste menili svoju polohu, otáčajte nohami v kruhu (v smere a proti smeru hodinových ručičiek)..

Zdvihnite a dostaňte za hlavu rovné ruky ležiace pozdĺž tela. Ak je cvičenie ťažké vykonať oboma rukami, môžete striedať.

Bez toho, aby ste zmenili východiskovú polohu, narovnajte nohy nahor (bez zdvíhania spodnej časti chrbta z podlahy)..

Zhlboka sa nadýchnite a zatiahnite žalúdok čo najpevnejšie. Pri výdychu silne vystrčte (1 - 2 minúty bráničného dýchania - dýchanie žalúdka, pri ktorom sa do pľúc dostane viac vzduchu ako pri dýchaní hrudníka).

Cvičenia ležiace, bez valca:

 • Zložte si rovnú nohu na bok bez toho, aby ste ju zdvihli z povrchu, na ktorom ležíte.
 • Ohýbajte nohy ohnuté na kolenách do strán (podľa zásady „žaba“). Frog Pose
 • Zdvihnite a vytiahnite nohu ohnutú na kolene k hrudníku (pokiaľ to stav umožňuje).

Narovnať jednu nohu, ohnúť druhú na koleno. Vytiahnite priamu čiaru k ohnutej nohe bez toho, aby ste nohu zdvihli z povrchu.

Ohnite obe nohy na kolená, pritlačte nohy k podlahe. Na druhej strane potiahnite pätu chodidla k zadku (pokiaľ to stav umožňuje)..

Ležiaci komplex by sa mal doplniť o 1 - 2 minúty diafragmatického dýchania (cvičenie č. 5)..

Komplex pre podoblasť

Po poklese prejavených príznakov osteochondrózy sa začína subakútna perióda. V súčasnej dobe je telocvičňa zložitá.

Gymnastika sa stále vykonáva pomaly, bez napätia a ostrých trhnutí, na tvrdom povrchu..

Každý pohyb opakujte 8-10 krát - až 3 krát denne (dokiaľ nezmiznú úplne rušivé príznaky).

Cvičenie, ktoré spôsobuje nepohodlie alebo bolesť, je vylúčené z komplexu.

Zahrejte sa, ležiace na podlahe, na chrbte:

 • Hádzajte rovno ruky za hlavu, siahajte po pažiach po celom tele.

 • Rozložte ich do strán, zdvihnite hrudník a oprite zadnú časť hlavy o podlahu. Neroztrhajte spodnú časť chrbta z podlahy.
 • Rozložte nohy ohnuté na kolenách („žaba“).

  Gymnastika s osteochondrózou bedrovej chrbtice - hlavná časť:

  1. Narovnajte nohy, dotiahnite zadok, zostaňte v polohe 8 - 10 sekúnd.
  2. Potom nohu ohnite a pätu ťahajte čo najbližšie k zadku, bez toho, aby ste nohu zdvihli z podlahy. Opakujte súčasne s oboma nohami..

 • Ležiaci na podlahe (na chrbte), ohnite kolená. Odtrhnite lumbosakrálnu časť čo možno najvyššie od podlahy, opierajúc sa o cervikotoraciálnu oblasť. Držte sekundu v najvyššom bode, choďte dole. Gluteus most
 • Bez toho, aby ste zmenili východiskovú pozíciu, zdvihnite hlavu, plecia a súčasne napnite brušné svaly. Cvičenie v hornej tlači
 • Nastúpte na všetky štyri, postupne znižujte zadok na pätách a vráťte sa do východiskovej polohy. Póza dieťaťa
 • Z predchádzajúcej polohy sklopte hlavu nadol a pritlačte bradu k hrudníku. Súčasne ohnite hrudnú a driekovú časť hrebeňa smerom nahor, čo najvyššie k stropu. Počkajte pár sekúnd.

  Činnosti spojené s vymáhaním

  Počas remisie, keď zostanú všetky príznaky bedrovej osteochondrózy, sa zvýši zaťaženie zadných svalov..

  Na dosiahnutie maximálneho pozitívneho účinku je potrebné nabíjať každý deň po dobu 20 - 30 minút (začnite o 10 minút a čas postupne zvyšte, počas 2 až 3 týždňov)..

  Pred gymnastikou nezabudnite urobiť rozcvičku pridaním cvičenia, ktoré vám umožní natiahnuť bočný povrch stehna:

  • ľahnite si na chrbát;
  • postavte nohy ohnuté na kolená do strán;
  • potom si položte kolená na podlahu (dovnútra) a pokúste sa ich dotýkať chodidiel druhej nohy.

  Tempo vykonávania závisí od všeobecného stavu. V skorom období zotavenia sa komplex najlepšie vykonáva pokojne, pomaly. Ak v budúcnosti neexistujú kontraindikácie, cvičenia sa môžu vykonávať rýchlejšie a aktívnejšie.

  • Zahoďte ruky za hlavu a zamknite ich do zámku. Nohy narovnané na kolenách zase narovnajte a zdvihnite ich 20 cm nad podlahou.
  • Ohýbajte kolená, zdvíhajte hlavu, ramená a hrudník nad podlahu, utiahnite si abs (na 2-3 sekundy). Vykonajte gymnastické cvičenie, kombinujte ho s predchádzajúcim (prvé - pohyby nôh, potom stlačte).

  Natiahnite ruky do strán a položte ruky na zem. Ohnite nohu za koleno, vyrovnajte druhú potiahnutím ponožky k hlave. Niekoľkokrát (2-3 krát) zdvihnite a sklopte rovnú nohu, nezabudnite si ponožku vytiahnuť k hlave. Zmeniť chodidlo.

 • Natiahnite ruky nad hlavu a roztiahnite rovné nohy do strán. Na druhej strane ohnite nohy na kolená a „zbierajte“ ich spolu, nadvihnite lumbosakrálnu oblasť dolnej časti chrbta. Zložte panvu a narovnajte nohy.
 • Zdvihnite hlavu a plecia nad podlahu, rukami natiahnite kolená. Vykonajte obe cvičenia kombinované do jedného (alternatívne zvýšenia panvy a tlak v tlači).
 • Narovnať nohy, ohnúť jeden na koleno a ťahať k hrudníku, a potom sa narovnať. Opakujte v opačnom poradí..

  Ohnite kolená a potom ich oboma rukami pritiahnite k hrudníku. Počkajte niekoľko sekúnd.

  Choďte na všetky štyri a sklopte hlavu. Narovnať jednu nohu a vziať ju na stranu. Držte svoju pozíciu tak dlho, ako môžete.

  Ľahnite si na brucho a dajte si hlavu do rúk. Zdvihnite hlavu a plecia, vráťte ruky späť, dotknite sa zadku. Zdvihnite ruky nahor (nad zadok), znova sa dotknite zadku (atď. Trikrát), neskláňajte hlavu a plecia počas vykonávania.

  Ležiaci na bruchu, narovnajte nohy a ruky nad hlavu. Zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu (spolu) a potom naopak (bez zdvihnutia hlavy z podlahy).

  Zdvihnite ruky aj nohy a držte ich v polohe 1-2 sekundy.

  Rovnaké cvičenie vykonajte s rukami a nohami od seba (počiatočná poloha sa podobá na písmeno „X“).

  Postavte sa na všetky štyri ruky, odložte si ruky od seba, takmer blízko k kolenám, silno vytiahnite chrbát a zároveň znížte hlavu dole..

  Komplex doplňte hlbokým bráničným dýchaním.

  Vodná gymnastika s bedrovou osteochondrózou

  Gymnastika vo vode je jedným z najúčinnejších a najúčinnejších spôsobov, ako zmierniť stres z dolnej časti chrbta a chrbtice pri osteochondróze..

  Natiahnite chrbticu a vyberte záťaž z medzistavcového disku

  Vyberte vyhrievané bazény a pokúste sa nezmraziť, kým necitlivosť (hypotermia môže vyvolať zhoršenie choroby)

  Zmiernte všetky príznaky osteochondrózy

  Cvičte pravidelne (2-3 krát týždenne po dobu 30-60 minút)

  Posilnite svaly podporujúce chrbticu v správnej polohe

  Pred gymnastikou sa nezabudnite zahriať (pár dúšok, neostré zákruty tela, drepy)

  Hlavné cvičenia vodnej gymnastiky s bedrovou osteochondrózou:

  1. Choďte na miesto (hrudník vo vode), tam a späť.
  2. Položte ruky na opasok, ohnite sa dopredu a vyčnievajte z hrude (ruky na lakte späť).
  3. Nadvihnite a potiahnite najprv k hrudi jednu nohu, zohnutú na kolene a potom druhú.
  4. Zdvihnite a potiahnite obe nohy k hrudníku (môžete držať na strane bazéna alebo krúžku na plávanie).
  5. Squat vo vode, úplne ponorený do vody, natiahnite ruky nad hlavu.
  6. Popadnite natiahnuté ruky za kruh alebo plávajúcu dosku, ľahnite si na vodu, roztiahnite nohy od seba (ako žaba alebo plavec s prsiami), odstrčte sa a plávajte vpred.
  7. Popadnite natiahnuté ruky za plávajúcu dosku alebo kruh, plávajte vpred, vytvárajte malé nohy nahor a nadol, pripomínajúce „nožnice“.
  8. Zložte dosku, ľahnite si na vodu, zaplavte si krátko a bradu pritlačte k hrudi (hlava je ponorená do vody). Natiahnuté ruky striedavo hádzajú ďaleko vpred, robia pohyby s nohami, ako v predchádzajúcom cvičení (podobá sa plávaniu s „plazením sa“).

  Vodnú gymnastiku je možné trénovať iba v období remisie (v akútnom období pozorujú odpočinok v posteli, chránia chrbát pred podchladením).

  Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

  Fyzikálna terapia alebo záťažová terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je hlavnou metódou konzervatívnej liečby. Kurzy špeciálneho rehabilitačného vybavenia, kĺbová gymnastika môžu zlepšiť krvný obeh, normalizovať metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, zväčšiť priestor medzi stavcami, tvarovať a posilňovať svalový korzet. Zníženie zaťaženia chrbtice vám umožňuje eliminovať klinické prejavy choroby, aby ste zabránili nebezpečným komplikáciám.

  Úlohy fyzioterapeutických cvičení pri osteochondróze bedrovej kosti

  Špeciálne vybrané dávkové dávky počas degeneratívnych procesov chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek umožňujú:

  • znížiť kompresiu nervových koreňov;
  • posilňujú svaly chrbta a spodnej časti chrbta;
  • zlepšiť krvný a lymfatický obeh v bedrovej a sakrálnej oblasti;
  • zväčšiť rozsah pohybu;
  • vyvinúť špecifický motorický stereotyp;
  • upraviť polohu tela;
  • poskytnúť väzom a svalom potrebnú flexibilitu;
  • zabrániť výčnelku disku a tvorbe medzistavcových prietrží;
  • normalizuje váhu a eliminuje nadmerné zaťaženie chrbtice.

  Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa zvyčajne kombinujú s fyzioterapeutickými procedúrami a masážou..

  Základné cvičenia

  Súbor cvičení sa líši v závislosti od štádia ochorenia a závažnosti procesu.

  Gymnastika sa vykonáva v polohe na chrbte, veľmi opatrne by pohyby mali byť plynulé. Posilnenie, dokonca nevýznamné, bolesť je signálom na zastavenie tried. Vyžaduje sa dozor lekára alebo inštruktora. Vykonajte pohyby 7-10 krát, dýchanie je rovnomerné, bezplatné.

  Ľahnite si, ohýbajte a uvoľňujte svoje nohy a ruky, najskôr spolu, potom striedavo a postupne zrýchľujte tempo pohybov.

  Obe nohy ohnite v kolennom kĺbe, jednu ponechajte v ohnutej polohe a druhú pomaly ohnite, plynule posúvajte pätu na koberec alebo posteľ a potom ju pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú nohu.

  Jedno rameno zdvihnite čo najviac a vráťte ho do pôvodnej polohy - roztiahnutej pozdĺž tela. Potom zopakujte cvičenie z druhej ruky.

  Ohnite jednu nohu na koleno a pomaly zoberte druhú stranu na stranu bez toho, aby ste rohož odtrhli, potom ju vráťte do pôvodnej polohy. Veďte opatrne, vyhnite sa zvýšenej bolesti. Opakujte pre druhú časť.

  Ohnite obe ruky za lakťom, ruka je v oblasti ramenného kĺbu, otáčajte rukami najskôr v smere hodinových ručičiek, potom v opačnom smere.

  Pod boky položte valec z uteráka, ohnite a striedavo stehujte nohy na kolenách.

  Pravou rukou sa pri vdýchnutí dotýkajte boku stehna, ohnite sa v lakte, dotknite sa ramena - výdych. Zopakujte pohyb ľavou rukou.

  Ohnite obe nohy v kolenných kĺboch, striedavo posúvajte kolená do strán do maximálnej možnej polohy, zabráňte zintenzívneniu príznakov (bolesť dolnej časti chrbta, krížová kosť).

  Jemne zdvihnite obe ruky nad hlavu, natiahnite 1-2 sekundy, ponožky na sebe, spustite ruky pozdĺž tela, relaxujte.

  Opatrne pritiahnite nohy ohnuté k kolenám do žalúdka, pomáhajte rukami, bez namáhania brušných svalov..

  Východisková poloha - leží na chrbte na tvrdom povrchu. Ak chcete začať s cvičením pre akútne obdobie, opakujte ich 4-5 krát - ide o zahrievanie. Potom komplexne dynamicky spustite subakútne obdobie. Počet opakovaní od 5 do 10 sa zameriava na pocity.

  Ohnite obe nohy na kolenách, narovnajte jednu nohu a zdvíhajte. Ak sa vyskytne bolesť, nenarovnajte ju do konca a vráťte ju do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú časť.

  Zdvihnite horný trup, opierajte sa o ruky ohnuté v lakťoch, opatrne ohnite chrbticu v hrudníku, potom sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa.

  Obidve nohy sa ohýbajú v kolenných kĺboch, pomaly sa ohýbajú v dolnej časti chrbta, bez toho, aby sa zadok odtrhával od vodorovnej plochy. Zabráňte bolesti.

  Ohnite obe nohy na kolená, zdvihnite hlavu a súčasne namáhajte svaly brucha a zadku..

  Utiahnite a uvoľnite glutálne svaly. Pohybujte sa rytmicky najrýchlejším tempom.

  Nohy v kolennom kĺbe ohýbajte striedavo. Pri vyrovnávaní končatín vyvíjajte tlak chodidlom na povrch gymnastickej rohože, pričom je potrebné mierne sa v dolnej časti chrbta mierne ohýbať..

  Tento proces je v odpustení

  Vykonajte pohyby dynamicky, ale plynulo, vyhýbajte sa trhaniu a nepohodliu v bedrovej oblasti. Násobnosť: 8-10 krát.

  Počiatočná poloha je na boku. Horná časť nohy, ohnutá v kolene, sa čo najviac pritiahne k žalúdku. Otočte sa na opačnú stranu, zopakujte pohyby s druhou nohou.

  Východisková poloha - lakte loket. Na všetkých štyroch úrovniach opatrne prelistujte imaginárnu bariéru.

  Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Ak chcete sklopiť chrbát a zároveň sklopiť hlavu, vráťte sa do východiskovej polohy.

  Posaďte sa na rovnom povrchu, ruky na kolenách. Pomaly sa oprite, ale neľahnite do postele, udržiavajte napätie brušných svalov, zotrvajte 4 až 5 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy, vydýchnite, uvoľnite sa..

  Východisková poloha: na všetkých štyroch. Pri vyklenutí v dolnej časti chrbta striedavo zdvihnite nohy ohnuté v kolennom kĺbe.

  Východisková poloha: sedí na podlahe s natiahnutými nohami. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi prstami dosiahnuť ponožiek.

  Východisková poloha: státie s natiahnutými rukami pozdĺž tela. Vykonajte ohyby vpred a snažte sa dotknúť podlahy prstami.

  Východisková poloha: sedia na nohách ohnutých v kolenách, na zadku - na pätách. Natiahnite ruky nahor a pripevnite kefy do zámku. Striedavo sedajte zadok na jednej a druhej strane.

  Východisková poloha: koleno. Zdvihnite pravú ruku súčasne s ľavou nohou, upravte polohu na 4-5 sekúnd, potom zopakujte cvičenie pre ľavú a pravú nohu.

  Chorý človek môže tieto jednoduché cvičenia vykonávať doma. Budú účinné podľa určitých pravidiel..

  Pravidlá vykonávania terapeutických fyzických cvičení

  Na dosiahnutie požadovaného výsledku musíte:

  • pravidelne vykonávať cvičenia gymnastického komplexu;
  • nezasahujte ihneď po jedle;
  • neumožňujú výskyt alebo zosilnenie bolesti;
  • vykonávať pohyby hladko, bez trhania, ale určitým tempom a vyrovnaním dýchania;
  • Nemeňte nezávisle poradie cvičení v komplexe;
  • Organizujte kurzy v pohodlnom športovom oblečení vyrobenom z prírodných tkanín;
  • robiť gymnastiku v dobre vetranom priestore;
  • kombinovať komplex s inými metódami liečby;
  • vykonávať prvé triedy pod dohľadom odborníka.

  Medzi cvičeniami môžete zavesiť na vodorovnú lištu behom niekoľkých minút a napnúť si nohy. Pre triedy by horizontálna lišta mala byť tak vysoká, aby sa dala dosiahnuť, nie skočiť. Táto poloha znižuje kompresiu diskov a podporuje správne držanie tela..

  Obmedzenia fyzickej terapie

  Terapeutická gymnastika sa môže vykonávať v ktoromkoľvek štádiu dystrofických zmien na medzistavcových platničkách, pre každé obdobie ochorenia by sa mal vyberať iba súbor cvičení. Pri zostavovaní školiaceho programu musí lekár zohľadniť sprievodnú patológiu.

  Gymnastika by sa nemala robiť, ak existuje:

  • syndróm ťažkej bolesti;
  • kompresia miechy pomocou medzistavcovej prietrže;
  • patologická mobilita stavcov;
  • zápalový proces v tkanivách obklopujúcich chrbticu;
  • akútna vírusová alebo bakteriálna infekcia;
  • vysoký krvný tlak;
  • rakovina miechy.

  Pacienti so srdcovým a respiračným zlyhaním, poruchou srdcového rytmu, nedávno prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu, je potrebné začať s triedou iba so súhlasom špecialistu a pod jeho dohľadom. Odporúča sa to urobiť v kancelárii LFK zdravotníckeho zariadenia, aby v prípade zhoršenia kvality bolo možné poskytnúť pacientovi potrebnú lekársku starostlivosť kvalifikovanou a rýchlou cestou..

  Druhy pohybovej terapie

  Fyzioterapia je dôležitou oblasťou klinického lekárstva. Jeho účinnosť sa výrazne zvyšuje, ak sa vykonáva v kombinácii s liekom, fyzioterapiou, masážami, trakčnými metódami.

  Okrem vyššie popísaných cvikov sú počas remisie možné triedy so špeciálnou loptou - fitball. Cvičenie vykonávané vo vode je veľmi účinné. Tento typ cvičenia sa nazýva hydrokinezoterapia..

  Pri liečbe osteochondrózy bedrovej chrbtice je možné kombinovať rôzne formy fyzioterapeutických cvičení: ranná hygienická gymnastika, fyzioterapia, chôdza, kurzy špeciálnych lekárskych simulátorov, cvičenia vo vode. Kombináciu rôznych foriem a prostriedkov cvičebnej terapie vyberie odborník.

  video

  Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

  Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

  Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

  Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

  Najvyššia telesná teplota bola zaznamenaná v Willie Jones (USA), ktorý bol prijatý do nemocnice s teplotou 46,5 ° C..

  V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

  Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

  Ľudský žalúdok robí dobrú prácu s cudzími predmetmi a bez lekárskeho zásahu. Je známe, že žalúdočná šťava rozpúšťa aj mince..

  Ak sa usmievate iba dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody.

  Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

  V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

  Známy liek „Viagra“ bol pôvodne vyvinutý na liečbu arteriálnej hypertenzie.

  Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

  Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

  Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

  Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

  Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

  Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

  Komplex SibXP je kompozícia pozostávajúca z ihličnatej pasty CGNC a šťavy z jedle z buniek. Technológia výroby tohto chutného a zdravého jedla.

  Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

  Integrovaný prístup k liečbe chorôb chrbtice umožňuje dosiahnuť vynikajúce výsledky. Okrem liekovej terapie a použitia obväzu odborníci zvyčajne predpisujú fyzickú terapiu osteochondrózy. Takýto účinok zastavuje dystrofiu diskov, posilňuje svaly chrbta, obohacuje tkanivá kyslíkom a účinnejšie regeneruje. Pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na všetky systémy, ale v niektorých prípadoch sa vykonáva iba pod dohľadom odborníkov..

  Takmer každý moderný človek, ktorý trávi väčšinu času v kancelárii pri otáčaní chrbta alebo krku, môže počuť drvenie alebo kliknutie. Niektorí im dokonca nevenujú pozornosť, hoci vo väčšine prípadov sú to prvé príznaky malátnosti a počiatočné štádium vývoja závažnej patológie - osteochondrózy. Ovplyvňuje chrupavku a vedie k postupným degeneratívnym zmenám v kostnom tkanive stavcov..

  Stáva sa to v dôsledku dystrofie svalovej kostry, ako aj metabolických porúch, zakrivenia alebo poranení miechy. Ochorenie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

  • Bolesť v bedrovej oblasti alebo inej oblasti chrbtice.
  • Zvýšené nepohodlie chrbta počas námahy.
  • Nevoľnosť alebo bolesť brucha.
  • Prudký nárast tlaku bez dôvodu.
  • Závraty alebo hučanie v ušiach.
  • Krvná bolesť alebo necitlivosť.

  Dystrofické zmeny v chrbtici sú vážne nebezpečenstvo, pretože môžu spôsobiť patológie v mnohých vnútorných systémoch. Preto gymnastika s osteochondrózou prináša veľké výhody pre celé telo a stáva sa vynikajúcou prevenciou rozvoja závažných chorôb. Účelom predpísaných komplexov je zlepšenie stavu svalového tkaniva, obnovenie kostí, normalizácia celkového zdravia.

  Požiadavky na pohybovú terapiu

  Pri bedrovej osteochondróze bude mať fyzioterapia svoje vlastné vlastnosti, pretože je zameraná na posilnenie svalových svalov, zmiernenie bolesti, zlepšenie stavu chrupavky. Pravidelné fungovanie komplexu pomôže zbaviť sa usadenín solí, zmierniť prejavy nepohodlia počas zatáčok a sklonov. Vykonáva sa na pozadí dodržiavania zdravej výživy a priebehu liečby, iných postupov. Hlavné požiadavky na lekársku gymnastiku sú:

  • Je menovaná ošetrujúcim lekárom.
  • Vykonáva sa iba v období odpustenia.
  • Lekčný plán je dohodnutý so špecialistom.
  • Musí sa to robiť každý deň.

  Pravidlá prípravy

  Komplex cvičení pre dolnú časť chrbta je užitočný pre starších ľudí, ako aj pre bolesti chrbta, s plochými nohami a po poranení chrbtice. Ošetrujúci lekár ho predpíše ihneď po vykonaní komplexného vyšetrenia. Začína sa jednoduchou prípravou, ktorá je nasledovná:

  • Je potrebné pripraviť jednoduché oblečenie, ktoré nebude obmedzovať pohyby pri implementácii prístupov doma. Jedná sa o bavlnené tričko alebo tričko z prírodných vlákien, kraťasy s pohodlnou širokou elastickou vrstvou.
  • Na dosah ruky by malo byť všetko potrebné športové vybavenie, zvyčajne fitball, švédska stena, koberec na vykonávanie cvičení ležiaci na chrbte a tiež valec, ktorý je možné nahradiť zvinutým pevným uterákom alebo tenkou pokrývkou..
  • Je lepšie naplánovať školenie v prvej polovici dňa, ale malo by sa začať najskôr hodinu a pol pred jedlom.
  • Akákoľvek činnosť by sa mala začať jednoduchým poplatkom. Je to dôležitá udalosť, ktorá zahreje celé telo a pripraví nielen svaly, ale aj srdcový systém na nadchádzajúce zaťaženie..
  • Špecialisti vždy odporúčajú začať denníky, aby sledovali cvičenia vykonávané pri cvičení a dosiahnuté výsledky. Môže to byť notebook alebo jednoduchý notebook.

  Takáto jednoduchá príprava vám umožní efektívne naladiť pripravovanú implementáciu komplexu a brať ho vážne. Ak máte k dispozícii všetky športové potreby a všetko je pripravené na postup, môžete sa oboznámiť so základnými princípmi tréningu..

  Pravidlá pre cvičebnú liečbu osteochondrózy

  Fyzikálna terapia zameraná na udržanie integrity stavcov a prevenciu degeneratívnych poškodení chrupavky má svoje vlastné princípy a vlastnosti. Ich dodržiavanie vám umožní správne vykonávať cvičenia, a to vás núti čakať na výsledok. Hlavné pravidlá cvičebnej terapie sú:

  • Súbor cvičení sa vykonáva v dobre vetranej miestnosti. Ak existuje príležitosť a počasie to umožňuje, je lepšie ísť von.
  • Všetky pohyby v tomto procese by mali byť plynulé, pomalé a s reguláciou dýchania. Ak začnú mať nepríjemné pocity, aktivita je úplne prerušená..
  • Počet opakovaní a rozsah pokroku sa postupne zvyšuje, zatiaľ čo človek nevyhnutne monitoruje zmeny stavu a pohody.
  • Cvičenie začína a končí meraním pulzu a tlaku. Ak sú indikátory veľmi odlišné od normálu, záťaž je znížená alebo lekcia cvičebnej terapie a je úplne zrušená.
  • Samokončenie predmetov je povolené len so súhlasom lekára, ale komplex musí byť dohodnutý.

  Predtým, ako začnete, mali by ste si pozerať video, ktoré ukazuje, ako postupovať pri každom prístupe postupne, ako sa vyhnúť a za akých situácií by ste mali reláciu úplne zastaviť. Tým sa zabezpečí, že cvičenie sa uskutoční správne..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  V poslednej dobe sa lekárska liečba miechy stala hlavnou pre mnohých, ktorí sa chcú zotaviť z tohto ochorenia. Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je spôsobená rôznymi príčinami - komplikáciou osteochondrózy, nízkou alebo príliš vysokou fyzickou aktivitou osoby a niektorými ďalšími faktormi..
  PrehľadKýla je vyčnievanie orgánu alebo jeho časti otvorom v okolitých tkanivách.Miechová hernia (medziobratlová hernia, disk herniation) je časté ochorenie, ktoré sa často vyvíja proti osteochondróze.
  Rektálny prolaps predstavuje jednu desatinu všetkých chorôb hrubého čreva. V medicíne sa používa termín „rektálny prolaps“. Proctológovia rozlišujú medzi rôznymi druhmi, ale v skutočnosti sú všetky sprevádzané výstupom s obrátením vnútornej časti konečnej časti konečníka cez konečník..
  Cvičenie pomáhaAké pravidlá by sa mali dodržiavať pri vodnej gymnastike