loader

Hlavná

Liečba

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského: ako správne fungovať?

Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje. Tento terapeutický účinok je spôsobený posilnením svalového rámu krku, zlepšeným prísunom krvi do diskov a stavcov živinami..

Základ Bubnovského techniky pre cervikálnu osteochondrózu

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

S. Bubnovsky je známy rehabilitológ, chiropraktik, autor metódy kinezoterapie alebo liečby pohybmi. V zdravotníckych centrách, ktoré vytvoril, sa pacientom s osteochondrózou pomáha úplne obnoviť pohyblivosť krčnej chrbtice. Kinezoterapia je založená na trofických vlastnostiach chorých medzistavcových platničiek. Pretože sa ich krvné cievy časom znižujú, dochádza k toku živín v dôsledku tlakového rozdielu. Keď je hlava naklonená, klesá a po zaujatí vertikálnej polohy sa zdvihne. Čím viac sa teda človek pohybuje, tým lepšie sú disky vybavené živinami potrebnými na ich regeneráciu..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovského, zvyčajne vedia dobre, ako eliminovať bolesť v krku, zvyčajne si berú tablety alebo aplikujú silnú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť bolestí spôsobených napätím a následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezioterapie nie je len odstránenie nepohodlia v krčnej chrbtici. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostných tkanív postihnutých osteochondrózou. Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza ku kompresii krvných ciev a koreňov miechy. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne slabnú a potom úplne vymiznú.

Indikácie pre použitie v gymnastike

Terapeutická gymnastika podľa Bubnovského je indikovaná u pacientov s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti. Je však najúčinnejšia v počiatočných štádiách patológie. Denné cvičenia s opatrným dávkovaním záťaže vám umožňujú zvrátiť degeneratívny proces. V dôsledku zlepšeného krvného obehu, zrýchleného metabolizmu dochádza k čiastočnej obnove poškodených tkanív.

Regenerácia výrazne zdeformovaných diskov a stavcov pomocou cvičení nebude fungovať. V tomto prípade je cieľom tried úplné odstránenie symptómov a zvýšenie rozsahu pohybu. Výcvik je indikovaný na často sa vyskytujúce neurologické príznaky choroby..

Technológie a pravidlá vykonávania

V prvých lekciách sa nemusíte snažiť dokončiť všetko, najmä technicky náročné cvičenia. Zaťaženia sa musia postupne zvyšovať, aby mali svaly čas na prispôsobenie sa im.

výcvik

Pred vyučovaním musíte miestnosť dobre vetrať. Malo by byť dosť chladné, ale nie chladné, inak by bolesť v zadnej časti krku výrazne vzrástla v dôsledku zápalu svalov. Najlepšie je trénovať vo voľne priliehajúcich odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré absorbujú vlhkosť a umožňujú priechod vzduchu. Je vhodné cvičiť na lačný žalúdok alebo 2-3 hodiny po jedle.

Na zahriatie svalov je potrebné pripraviť ich na nadchádzajúce zaťaženie, preto je potrebné zahriatie. Je potrebné chodiť po miestnosti, vykonávať hojdačky s rukami a nohami, plytké drepy a výpady, plachty a zákruty tela. Masírujte krk a vyhladzujte oblasti medzi odstredivými procesmi (dobre hmatateľné hľuzy).

Základné gymnastické cvičenia

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cvičenia zo základného komplexu je možné vykonávať s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti, ako aj s jej prevenciou. Ich hlavným cieľom je napínanie svalov na zväčšenie vzdialenosti medzi susednými diskami, eliminácia kompresie vertebrálnej artérie a nervových koreňov..

Nasledujúce cvičenia sú najúčinnejšie pri sedení na stoličke alebo stoličke:

 • pomaly nakloňte hlavu najprv k sebe, potom k druhému ramenu;
 • jemne spustite bradu dole, v tejto polohe 15 sekúnd, hlboko nevracajte hlavu;
 • vytiahnite bradu dopredu, snažte sa nepohybovať hlavou, otočte ju do strán smerom k golierom;
 • otočte hlavu mierne nabok a pri zdvíhaní brady hľadajte;
 • Položte pravú ruku na vaše ľavé rameno a loket položte rovnobežne s podlahou. Spustite bradu na tomto ramene, jemne stlačte. Opakujte všetky pohyby pomocou pravého ramena;
 • na zavesenie prstov na chrbát hlavy otočte hornú časť tela zo strany na stranu;
 • natiahnite rovné ruky do strán, spustite ich súčasne za chrbtom a snažte sa, aby lopatky boli čo najbližšie k sebe;
 • dajte ruky späť a potom otočte hlavu nabok a zdvihnite bradu.

Každé cvičenie sa musí vykonať 10-12 krát. Mierna bolesť počas cvičenia je prijateľná. Ostrá bolesť by však mala byť signálom na dlhú prestávku.

Silové cvičenia

Silový tréning začína až po dostatočnom posilnení svalov krku a ramenného pletenca. Najprv je vhodné ich vykonávať pod vedením lekára fyzioterapie alebo rehabilitačného terapeuta, ktorý riadi vznikajúce záťaže. V centrách Bubnovského sa na posilnenie svalov používajú simulátory, ktoré vyvinul. Niektoré cvičenia sa však môžu vykonávať doma pomocou improvizovaných prostriedkov:

 • blízko postele (najlepšie s polotuhým alebo tvrdým matracom) umiestnite dve stoličky do vzdialenosti rovnajúcej sa šírke ramien. Ľahnite si na posteľ a položte dlane na sedadlá stoličiek. Nadýchnite, spustite rovné telo na výdych, začnite východiskovú polohu;
 • ležte na chrbte s hlavou na okraji postele. Zdvíhajte a znižujte činky s hmotnosťou do 3 kilogramov;
 • v rovnakej východiskovej polohe zoberte činky do strán na nádychu, na výdych, priveďte ich do oblasti hrudníka;
 • sedieť na podlahe medzi dvoma stoličkami s dôrazom na sedadlo. Narovnajte ruky, zdvihnite telo, ohnite ich a zaujmite počiatočnú polohu tela;
 • postavte sa, nohy od seba vzdialené od seba. Natiahnite ruky pomocou činiek dopredu, roztiahnite ich od seba a spojte ich.

Počet opakovaní v prvých lekciách je 5-7. Keď posilňujete, musíte zvýšiť ich počet na 15 - 20. V zdravotníckych centrách S. Bubnovsky tiež praktizuje zavesenie a tlačenie na brvno. Doma sú také cvičenia kontraindikované. Ak sa nevykonávajú správne, potom je riziko stlačenia dislokovaného stavca tepny vysoké.

nabíjanie

Ranné cvičenie nenahrádza základné a silové cvičenia fyzioterapie, ale stáva sa iba dobrým doplnkom. Ihneď po prebudení pacientka s osteochondrózou často trpí závratmi, blikaním múch a farebnými škvrnami pred očami. Takže telo reaguje na zlý krvný obeh v krčnej oblasti počas spánku. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu sú niektoré z najviac terapeuticky užitočných cvičení:

 • sediaci na posteli a napnite ucho najskôr k jednému, potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez silného prevrátenia a nenaklápania;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte lakte prstami;
 • postavte sa, nohy od seba trochu odložte, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela vykonajte niekoľko plytkých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete sa zamerať na stoličku);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, potiahnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú pri výkone akéhokoľvek cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Iné cvičenia

Pri cervikálnej osteochondróze sú cvičenia na odpor veľmi účinné, pomáhajú posilňovať svaly a čo najskôr stabilizovať stavce stavcov. Prvé cvičenia sa najlepšie uskutočňujú s lekárom na cvičebnej terapii alebo rehabilitológom z lekárskeho strediska, ktoré bude sledovať pohyb. Ako rýchlo posilniť svaly krku a ramenného pletenca:

 • sedieť na stoličke, pritlačiť pravú dlaň na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava a dlaňou preukážte odpor. Vykonajte cvičenie v opačnom smere;
 • v rovnakej polohe tela položte bradu na päsť alebo dlaň. Pokúste sa nakloniť hlavu a vyhnúť sa tomu stlačením ruky;
 • počiatočná poloha je rovnaká. Prsty zatlačte do „zámku“ na zadnej časti hlavy, nakloňte hlavu dozadu a uchopte rukami odpor;
 • sadnite si na podlahu, nakloňte sa dopredu a snažte sa dosiahnuť dlaňou opačnej nohy;
 • ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite hornú časť tela a nadýchnite sa, keď sa nadýchnete.

Každé cvičenie by sa malo opakovať 7-12 krát. V bode maximálneho svalového napätia pretrváva 15-20 sekúnd.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice metódou S. Bubnovského nie je len gymnastika, ale aj používanie hlbokých bráničných dýchacích techník, kurzy s psychológom, diéta a správny režim dňa. Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné opustiť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Je vhodné nahradiť ich mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Preventívne opatrenia

Počas tréningu by sa mali vylúčiť akékoľvek ostré pohyby s vysokou amplitúdou, vrátane trhania, krútenia. Mali by ste sa pokúsiť odkloniť hlavu čo najviac do strany, hodiť ju dozadu, sklopiť ju. Je možné, že sa svaly lepšie napínajú, rýchlejšie sa posilňujú, ale súčasne sú disky, stavce a väzivo vážne mikrotraumatické. A to spôsobí rýchly vývoj krčnej osteochondrózy.

kontraindikácie

V subakútnom období cervikálnej osteochondrózy môžete obchodovať iba pod lekárskym dohľadom. Doma sa školenie vykonáva v štádiu remisie, keď nie sú žiadne výrazné príznaky patológie. Je zakázané vykonávať cvičenia pri vysokej teplote, zimnici, horúčke, silne nízkom alebo vysokom krvnom tlaku. Medzi kontraindikácie fyzickej terapie patria aj onkologické ochorenia, závažné patologické stavy kardiovaskulárneho systému, relapsy alergií, dýchacie cesty, črevné infekcie..

Terapeutické cvičenia pre cervikálnu osteochondrózu Bubnovského

 • Sedem cvikov Bubnovského s cervikálnou osteochondrózou
 • Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky
 • Päť pravidiel výkonu triedy
 • zhrnutie

Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela.

Charakteristickým znakom Bubnovského techniky je príprava individuálnych programov na obnovu chrbtice alebo kĺbov, ktoré sa špecialista z centra vyvíja pre každého pacienta individuálne po špeciálnom myofasciálnom vyšetrení (počas ktorého je veľmi presne určená lokalizácia patologického zamerania)..

Pacient sa najskôr učí, ako správne vykonávať fyzické cvičenia u špecialistov v strediskách Bubnovsky a potom môže pokračovať v samostatnej odbornej príprave doma.

Tri rozdiely v tejto gymnastike s cervikálnou osteochondrózou z klasických fyzioterapeutických cvičení:

individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od identifikovanej patológie a rezervných schopností tela pacienta;

posilňovanie hlbokých svalov korzetu svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na vykonávaní bežných cvikov cvičení;

kombinácia pohybových aktivít s dychovými cvičeniami, špeciálnymi masážami a kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia).

Na zvýšenie efektívnosti svojich cvičení vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, ktorého triedy, pod dohľadom odborníka, prispievajú k rýchlejšiemu odstráneniu syndrómu bolesti a obnoveniu mobility..

Gymnastika Dr. Bubnovského umožňuje nielen zastaviť deštrukciu chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, ale tiež zabrániť dlhodobej liečbe alebo chirurgickému zákroku..

Sedem cvičení na cervikálnu osteochondrózu

Komplex pre cervikálnu osteochondrózu siedmich cvičení, ktorý je opísaný nižšie, je k dispozícii každému, pretože nevyžaduje simulátor a je dostatočne jednoduchý na to, aby sa mohol hrať doma..

Cvičenia „Jar“ (1), „Prehľad“ (2) a „Metronóm“ (3) z komplexu terapeutických cvičení Bubnovského s osteochondrózou krčka maternice

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Fakirovo cvičenie

Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky

Výhody Bubnovského gymnastiky (ktoré sú relevantné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a iných oddelení):

 • Univerzálnosť. Cvičenia na krku sú účinné nielen pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, ale aj pri zotavovaní v pooperačnom období alebo po poranení. Sú tiež užitočné ako profylaxia..
 • Safety. Táto gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia drog a chemikálií.
 • Žiadne kontraindikácie pre vek a pohlavie.
 • Dlhodobý terapeutický účinok a prevencia recidívy ochorenia.
 • Pozitívny vplyv na celé telo. Gymnastické cvičenia zvyšujú jeho ochranné funkcie, posilňujú svaly, podporujú reguláciu hmotnosti.

Metóda Bubnovsky je uznávaná ako úradná medicína, patentovaná a má potrebné povolenia.

Medzi „nevýhody“ možno nazvať iba potrebu prísne dodržiavať režim predpísaný ortopedickým chirurgom, nevynechať hodiny a správne vykonať všetky pridelené cvičenia.

Päť pravidiel výkonu triedy

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa metódy Dr. Bubnovského dá pozitívny výsledok, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá:

prvé dva týždne kurzov by sa mali vykonávať každý deň bez chýbania;

v budúcnosti počet lekcií týždenne určuje individuálne lekár vykonávajúci záťažovú terapiu, zvyčajne sa konajú až osemkrát mesačne;

počas gymnastiky je potrebné neustále sledovať držanie tela;

triedy pred zrkadlom na kontrolu presnosti pohybu;

trvanie liečby gymnastickými cvičeniami určuje lekár cvičebnej terapie individuálne, nie však menej ako tri mesiace.

Pravidelnými cvičeniami a správnym vykonaním každého cvičenia vás gymnastika Dr. Bubnovského rýchlo ušetrí od problémov v krčnej chrbtici a pomôže liečiť osteochondrózu bez užívania liekov, ktoré majú často veľa nežiaducich vedľajších účinkov..

Autor: Svetlana Kant

Jedným z najbežnejších ochorení osteoartikulárneho systému je osteochondróza chrbtice, najmä krčnej chrbtice. Pre normálne fungovanie chrbtice a systémov v závislosti od nej sa odporúča vykonávať cvičenia krčnej chrbtice podľa systému Bubnovsky..

Dnes je choroba každým rokom mladšia a na preventívne alebo terapeutické účely bude môcť každý robiť gymnastiku samostatne. Technika Bubnovského je založená na princípe liečby pohybu. Takéto cviky na liečenie je možné vykonávať aj pri kýle v ktorejkoľvek časti chrbtice..

Predpoklady rozvoja osteochondrózy a potreba liečby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný prostriedok proti bolesti kĺbov...“...

Takmer všetky oblasti moderného života sú spojené s prácou alebo zábavou na počítači. To znamená predĺžený pobyt v jednej polohe a následkom toho svalovú nepohyblivosť a stagnáciu krvného obehu a lymfatického toku. V dôsledku neustáleho spazmu krčnej chrbtice sa zvyšuje zaťaženie medzistavcových platničiek a narušuje sa ich elasticita a integrita..

Zmena stavu chrbtice v krčnej oblasti spôsobuje štipnutie nervov a krvných ciev a človek má bolesti hlavy. V pokročilom štádiu osteochondrózy bez liečby sa môže vyskytnúť pretrvávajúci kŕč ciev, čo vedie k závažným komplikáciám stavu mozgu..

Prestaňte trpieť touto bolesťou kĺbov! Nahrajte osvedčený recept...

Správna diagnóza v skorých štádiách osteochondrózy poskytuje vynikajúce výsledky v komplexe liečebnej liečby a gymnastiky Dr. Bubnovského. Cvičenie overené v priebehu rokov a používané na liečbu veľmi veľkého počtu pacientov. Komplex vyberá lekár individuálne pre každý konkrétny prípad, existuje však univerzálny súbor cvičení, ktoré môžu byť použité pre všetkých pacientov.

Hlavným cieľom, ktorý musí byť dosiahnutý vykonaním gymnastiky lekára Bubnovského, je posilnenie svalov krku a obnovenie funkcie väzivového aparátu. Pravidelnou svedomitou implementáciou odporúčaných cvičení je možné dosiahnuť tieto výsledky liečby:

 1. Spazmus svalov krku.
 2. Redukcia spinálneho stresu.
 3. Obnovenie trofizmu v tkanivách a normálny krvný obeh.
 4. Stabilizácia alebo zníženie dystrofických zmien v chrupavkách a kostnom tkanive.
 5. Zvýšenie metabolizmu zapálených tkanív a zlepšenie ich stavu.
 6. Znížená bolesť a zlepšená kvalita života.

Prípravná fáza pre kvalifikovaný výkon cvičení

"Lekári skryjú pravdu!"

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne...

Bubnovsky nie je potrebný špecifický výcvik pre gymnastiku. Existujú určité rady lekára na zlepšenie výkonu:

 • Kurzy by sa mali začať zahrievaním svalov a kĺbov krčnej chrbtice (môžete si robiť ostré ohyby hlavy do strán alebo dopredu, alebo si jemne hádzať krk rukami);
 • Pred začatím cvičenia sa odporúča osprchovať sa, aby sa uvoľnili svaly krku a zvýšil sa prietok krvi, čo urýchli regeneráciu tkanív. Pri medziobratlovej kýle by sprcha nemala byť veľmi horúca;
 • Po gymnastike by mal Dr. Bubnovsky urobiť ďalší deň, aby sa zabránilo bolesti;
 • Účinným výsledkom je kúpanie v bazéne po gymnastike, najmä pri medzistavcových kýlach;
 • Bude užitočné vykonávať ranné prechádzky na čerstvom vzduchu s osteochondrózou v krčnej chrbtici, ktorá obohacuje zapálené tkanivá kyslíkom..

Súbor cvičení pre krčnú chrbticu

Pri remisii a hernii bedrovej chrbtice sa terapeutické cvičenia uskutočňujú podľa metódy Dr. Bubnovského:

 1. Jarné cvičenie - vykonáva vstávanie, paže dole pozdĺž trupu. Nakloňte hlavu pomaly dopredu a na niekoľko sekúnd vydržte. Potom sa hlava nakloní dozadu, brada sa zdvihne a opäť chvíľu pretrváva. Po zaujatí IP (východisková pozícia).
 2. Preskúmanie - situácia je rovnaká. Hlava sa otočí doprava a zostane tak trochu, potom sa otočí doľava a na pár sekúnd tiež pretrváva. Opakovania sa vykonávajú trikrát.
 3. Metronóm - telesná póza je rovnaká. Hlava sa ohýba k pravému ramenu a udržiava sa v tomto stave počas 30 sekúnd (s ťažkosťami v krku alebo silnou bolesťou, čas klesá počas prvých niekoľkých sedení). Hlava sa vráti do normálu. Potom sa opakuje doľava. Počet zjazdoviek 6 v každom smere.
 4. Husacia poloha tela a rúk na opasku. Je potrebné vyrovnať bradu rovnobežne s podlahou, natiahnuť ju dopredu, otočiť hlavu a nasadiť bradu na plece, telo sa tiež mierne otočí, chrbtica môže byť trochu narušená, trvať pol minúty alebo minútu. Opakovanie prebieha v každom smere 6-krát.
 5. Volavka: sedenie na stoličke, hlava rovno, ruky s dlaňami na kolenách. Ruky je potrebné narovnať a vziať späť (ako rybár ukazuje, ktorý z nich chytil rybu) a zároveň sa hlava nakloní späť. Návrat na IP. Pri hernii chrbtice v krčnej oblasti sa môže vyskytnúť bolesť. Stojí to za to pomaly.
 6. Ťažkým prehodnotením je poloha tela ako v predchádzajúcom cvičení. Hlava sa otočí doprava a dlaň ľavej ruky sa položí na pravé rameno tak, aby bol lakť rovnobežný s podlahou. Ten pravý zostáva nehybný na kolene. Vráťte sa na IP a opakujte to iným spôsobom. Ak sa začne osteochondróza krčnej chrbtice, môže sa v chrbtici vyskytnúť špecifický zvuk.
 7. Fakir - sedí na stoličke, ruky zdvihnú nad hlavu a trochu sa ohnú. Hlava sa otočí do strany, až kým sa nezastaví a nebude oneskorená, potom v opačnom smere a opäť oneskorená. Pri kýle v krku sa môžu vyskytnúť nepríjemné pocity..

Indikácie implementácie a dôležité body

Liečbu týmto spôsobom predpisuje lekár po konzultácii s lekárom, najmä pri odhalenej prietrži. Odporúčania lekára by sa mali dôsledne dodržiavať v dôsledku osteochondrózy v najslabšom mieste ľudskej chrbtice - krku.

Po úplnom vyšetrení a diagnostike určí počet a trvanie liečebných cvičení lekár. Medzistavcová hernia sa niekedy vyskytuje po zraneniach a nie kvôli osteochondróze. V takýchto prípadoch lekár predpíše komplexnú liečbu liekmi a terapeutické cvičenia.

Na liečbu a prevenciu CHOROBY SPÔSOBENOSTÍ A SPÍNANIA naši čitatelia používajú metódu rýchlej a nechirurgickej liečby odporúčanú poprednými reumatológmi v Rusku, ktorí sa rozhodli postaviť sa proti farmaceutickej nezákonnosti a predložili liek, ktorý SA NACHÁDZA SVOJE! Oboznámili sme sa s touto technikou a rozhodli sme sa vám ju ponúknuť. Prečítajte si viac...

Ak počas chronického priebehu osteochondrózy dôjde k exacerbácii a je potrebné vykonať liečebný komplex, cvičenia sa vykonávajú pomaly, hladko as menšou amplitúdou. Ak dôjde k akútnej bolesti, všetky činnosti prestanú a je potrebné sa poradiť s lekárom o vyšetrení a oprave liečby.

Vážení čitatelia, podeľte sa o svoj názor na článok v komentároch.

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov!

Prejavy cervikálnej osteochondrózy

Dávajú bolesti zo zadnej časti hlavy lopatku, rameno, rameno? Naklonenie alebo otočenie hlavy sprevádzajú kŕče, bolesti chrbta? Je ťažké vstať ráno, celý deň sa natiahne ruka, aby si si utrel krk? Toto sú iba prvé lastovičky, ktoré obyčajne vysvetľujeme obvyklou únavou..

Problémy sa objavia neskôr, keď sú nervy a krvné cievy stlačené. Hlava začne bolieť a stane sa závratom, chrbát krku horí ohňom, objaví sa nevoľnosť, pocit nedostatku vzduchu. Videnie trpí - ostrosť klesá, stmavnutie očí, blikanie bodiek. Tlak stúpa a štandardná liečba nepomáha. Cítim sa unavený, ohromený. Potom lekár urobí diagnózu - cervikálnu osteochondrózu.

Príčiny cervikálnej osteochondrózy

Sami seba vyvolávame ochorenie, keď porušujeme pravidlá zdravého života.

 1. Sedíme veľa v práci a doma, našim najlepším priateľom je počítač alebo televízor. Zadné svaly oslabujú v dôsledku nízkej fyzickej aktivity. Medzistavcové disky sú stlačené, zdeformované, ich funkcie sú narušené.
 2. Zabúdame na držanie tela, sme leniví, aby sme vám držali chrbát. Pokazený stav je pre chrbticu nevhodný, najmä po dlhú dobu sa dosiahne zakrivenie. Potom sú tu problémy.
 3. Jesť nesprávne. Metabolizmus je narušený, ak telu chýba draslík, fosfor, horčík, mangán, vitamín D. Chrbtica trpí bez potrebných prvkov.
 4. Zraníme krk, trháme zdvíhacie závažia. Iné zranenia - hrbole, nadmerné cvičenie.
 5. Chronické infekcie Napríklad tuberkulóza alebo komplikácie po chrípke.

Hovoria o prevencii chorôb v materských školách. Ale netreba robiť ani minimálnu gymnastiku, všetko vysvetľujeme nedostatkom času. V prípade krčnej oblasti sa ruky a ramená oslabujú. Po prvé, svalová výživa je prerušená, medzistavcové platničky sú zničené. Potom príde rad na mozog. Opravy WHO: v zozname osteochondrózy má krčka maternice druhé miesto po bedrovej bedrá.

Základ Bubnovského techniky

Čo robí väčšina trpiacich pri bolestivých problémoch? Chodí do lekárne a kúpi niečo na trenie alebo anestéziu. Nie to, čo mu lekár nariadil. Názov navrhli priatelia a susedia, v najlepšom prípade lekárnik odporučil. Bolesť ustupuje, zápal a opuch sa zmierňujú, cíti sa úľava. Netrvalo dlho a účinok zostane stále menej. Symptómy sa odstránia iba dočasne, hlavná príčina zostáva.

Komplikácie takéhoto porušenia sú nebezpečné. Anatómia krčných stavcov je špecifická, oddelenie je veľmi mobilné, záťaže naň sú veľké. Liečba osteochondrózy je dlhá a náročná.

Takáto diagnóza však nie je veta. Bubnovsky uvádza: svaly v stave kŕče sú zapojené do všetkých bolestivých syndrómov. Je potrebné, aby sa telo pohybovalo, aby sa vrátilo k normálnemu životu, zaplo sa, aby sa zvýšil prietok krvi.

Gymnastika Dr. Bubnovsky pomáha v rôznych štádiách choroby. Základom je kizineterapia: liečba, pri ktorej telo v dôsledku pohybu využíva vnútorné rezervy. Čo sa deje v problémovej oblasti?

 1. Zotavuje sa regenerácia kostí a svalového tkaniva, posilňuje sa svalový korzet.
 2. Obnovuje sa správny prietok krvi, začínajú zdravé metabolické procesy.
 3. Zvyšuje sa pohyblivosť krku.

Prečo pacienti dôverujú Bubnovsky? Pretože som po vážnom zranení zakúsil všetky „kúzla“ bolesti chrbta, bol uzdravený a teraz liečenie krčnej osteochondrózy podľa Bubnovského vracia radosť z pohybu ostatným.

Pozor! Pri akútnych bolestiach je zakázané zasahovať do komplexu!

Nezistili sa žiadne ďalšie kontraindikácie pre cvičenie. Lekár vám povie, ktorým pohybom by sa malo najskôr vyhnúť. Bolesť, napätie sa od prvých hodín zmierňuje. Terapeutické cvičenia sú navrhnuté tak, aby poskytovali rýchle výsledky, ale záťaž sa pridáva postupne.

Kde trénujú podľa metódy Dr. Bubnovského? Ideálne - v špeciálne vybavenej telocvični pod dohľadom kompetentných inštruktorov. Pre každý prípad si lekár vyberie individuálny komplexný tréningový režim. Účinok takýchto činností je pôsobivý, ale len málo z nich si môže túto službu dovoliť. Začnime aspoň jednoduchými pohybmi, môžu sa vykonávať samostatne doma. Počas popravy sa nemôžete zraniť alebo preťažiť svaly. Sú povolené aj pri hernii chrbtice..

Základné cvičenia od Bubnovského

Tréning sa začína zahrievaním svalov pomocou klieští (pre ženy - od kolien). Držte telo rovno, bez odklonenia, pozerajte sa pred seba. Natiahnutie rúk - vdychovanie, vyrovnanie - výdych. Neskláňajte hlavu.

Pozor! Pri vykonávaní komplexu cvičenia existujú všeobecné pravidlá:

 • počiatočná poloha - sedenie, chrbát rovno, držanie hlavy rovno, ruky voľne ležiace na kolenách;
 • robíme pohyby hladko, bez trhania;
 • pri každom otočení hlavy 15 sekúnd. držať napätie. Ak toľko nefunguje naraz, zvyšujeme čas postupne;
 • Po vykonaní cvičenia na jednej strane sa zakaždým vraciame do východiskovej polohy. Z toho opakujeme opačným spôsobom;
 • pohľad vždy obchádza hlavu.

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou trvá maximálne 30 minút.

 1. "Metronóm". Postupne roztiahnite ucho k ramenu, pokiaľ je to možné, zamrznite. Bočné svaly krku sú napnuté, zosilnené.
 2. "Jar". Zatlačte bradu do krku, zatiaľ čo v hornej časti dosahujeme strop. Po 15 sekundách návrat do východiskovej polohy a 15 s. vytiahnite bradu bez toho, aby ste sklopili hlavu dozadu. Celá horná časť stavcov je posilnená, čo je dôležité pre hrudnú osteochondrózu.
 3. "Goose". Natiahneme bradu dopredu, pozdĺž oblúka dosiahneme podpazušie. Predstavte si vtáka, ktorý leží pod krídlom. Zlepšila sa koordinácia pohybov krčnej chrbtice..
 4. "Pohľad do neba." Jemne otočte hlavu na stranu, až kým sa nezastaví, mierne zdvihnite bradu. Cvičené svaly pod chrbtom hlavy.
 1. "Frame". Dlaňou ľavej ruky pevne pritlačíme na pravé rameno, lakte ide dopredu a hore. Ľavé rameno stúpa, otočíme hlavu smerom k nemu a na ňu zatlačíme bradu po dobu 15 sekúnd. Neznižujeme tlak dlane na rameno! Sú zapojené svaly krku schodiska, sú umiestnené na boku a takmer nikdy nefungujú.
 2. "Fakir". Zdvíhame ruky bokom nahor, ako pri modlitbe, spájame dlane striktne nad korunou. Otočte hlavu do krajnej polohy, upravte napätie. Svaly krku a ramien.
 3. "Plane". Zdvíhame ruky do strán po úroveň ramien, berieme ich späť, lopatky ramien spájame na 15 sekúnd. Vraciame sa na úroveň ramien, robíme z nich šikmú líniu: jedna stúpa, druhá klesá. Opäť sa snažíme pripojiť lopatky. Svaly hrudnej chrbtice pracujú.
 4. "Heron". Trochu zdvihneme ruky a zdvihneme ich, vezmeme ich čo najďalej dozadu, natiahneme bradu. Veľmi ako vták pripravený k letu. Flexibilita krku, hrudnej oblasti sa zlepšuje.
 5. "Drevo". Ruky cez boky sa zdvihnú. Dlane siahajú po strop a tlačia bradu dopredu. Celá chrbtica sa úžasne rozťahuje.

Krátky úsek po gymnastike posilní účinok a zmierni nepríjemné pocity nasledujúci deň. Ak sa zaoberáte preventívnym spôsobom podobným spôsobom, nie je ohrozená osteochondróza krčnej chrbtice..

Je nevyhnutné, aby ste s ňou zaobchádzali dôkladne a dodržiavali bezpečnostné opatrenia. Mnoho nervových zakončení z krčka maternice prechádza do mozgu. Dôsledky hrubých účinkov je ťažké predvídať, takže hlavnou úlohou gymnastiky je bezpečne obnoviť funkcie stavcov a tkanív. Aby sa dosiahol stabilný výsledok, prvé 3 týždne krčnej gymnastiky sa vykonávajú denne, potom najmenej dvakrát týždenne.

Odporúčané silové cvičenia.

Cvičenia so silovým zaťažením sú omnoho efektívnejšie. Na odstránenie bolesti v špecializovaných centrách Dr. Bubnovského bol vytvorený simulátor, ktorý sa cvičí s inštruktorom. Po dôkladnom vyšetrení pacienta je predpísaný individuálny kurz. Sleduje sa zmena stavu, postupne sa zvyšuje zaťaženie, mení sa charakter cvičení. Ak je prípad spustený, môžete zastaviť degradáciu medzistavcových platničiek. Významné zmeny sa však objavia najskôr po troch mesiacoch vyučovania.

Doma môžete robiť silové cvičenia na rozvoj ramenného pletenca. Je obzvlášť dôležité zaoberať sa tými, ktorí kvôli sedavému životnému štýlu v dolných krčných stavcoch majú vankúšik s obsahom tuku. Tento zvláštny vädnutie komplikuje priechod krvi, pocit pálenia tu spôsobuje strašné nepohodlie. Pritom je zablokovaný prísun krvi do mozgu. Na boj proti kohútiku sú potrebné dobré ramenné kĺby. Iba oni môžu obnoviť prietok krvi v tejto oblasti..

Pre tých, ktorí si myslia, že masáž rieši tieto problémy:

Bubnovsky potvrdzuje svoj účinok, ale ako druhý prostriedok po cvičení. Po ukončení masáže nezabudnite na kohútik aplikovať studený obklad. Chlad zmierňuje zápal, zlepšuje krvný obeh, odstraňuje bolesť v oblasti masírovaných svalov.

Aká je odporúčaná metóda, ktorú Bubnovsky robí doma doma? Bolesť: ramená, chrbát a krk nefungujú. Potreba otvoriť osifikované ramenné kĺby.

 1. Zatlačte na každej možnej úrovni.
 2. Otočíme rovné ruky oboma smermi, striedavo a spoločne. Široká amplitúda.
 3. Upevňujeme vyššie elastické gumené pásky na ruky. Robíme aktívne, široké hojdačky. Najprv otočte sa k ďasnu a potom k nim chrbtom.
 4. Sadneme si a opierame sa o gymnastickú loptu, aby sme znížili zaťaženie chrbtice. Keď vydýchate, sedíte čelnou gumou, napodobňujete pílenie palivového dreva. S každou rukou najmenej 20-krát!
 5. Sediac, opierajúci sa o loptu, teraz ďasno vysoko za sebou. Pri výdychu sklopte ruky nadol, akoby ste sa ťahali nahor. Z tej istej polohy - na výdych pred nami natiahneme rovné ruky a natiahneme ich.
 6. Nakloní sa k plochej nohe umiestnenej na podpere. Stojace, s hladkými nohami ohnutými nadol. Pokúste sa dotknúť prstov na nohách.

Pravidlom získania výsledku je každodenná gymnastika! Krv potom v krku nestagnuje. Cvičíme, kým sa neobjaví pot a nie je „urobené“ pre kliešte, inak to nebude mať žiadny účinok. Nemôžete sa zaťažiť veľkými váhami, všetky zbytočné pália veľké množstvo opakovaní.

Liečba osteochondrózy krčka maternice je ťažšia ako prevencia jej prevencie. Metóda Dr. Bubnovského sa považuje za oficiálnu medicínu. Vykonávanie cvikov nezastaví len zničenie chrbtice. V kombinácii s masážou, správnou stravou existuje veľká šanca urobiť sa bez drahého ošetrenia alebo dokonca chirurgického zákroku.

Prečo je Sergej Bubnovský presvedčený, že osteochondróza nie je veta

Sergey Bubnovsky je autorom knihy Osteochondrosis - Not Sentence! Samotný lekár sa po vážnej dopravnej nehode mohol postaviť na nohy pomocou kinezoterapeutickej techniky, ktorú vyvinul.

Všeobecné zásady metodiky

Podľa Dr. Bubnovského sú takmer všetky patológie chrbtice výsledkom pasívneho životného štýlu. Mnoho hodín trávi čas pri počítači, pred televízorom, v aute bez každodennej fyzickej námahy a chôdze na čerstvom vzduchu. Niet divu, že osteochondróza a chondróza sa nazývajú počítanie ľudstva za civilizovaný životný štýl.

Medzi ďalšie stavy chorôb chrbtice patria:

 • stres, nervové napätie;
 • metabolické poruchy;
 • genetická predispozícia;
 • dehydratácia tela;
 • zlá strava;
 • tehotenstva;
 • fajčenie, alkohol.

Tradičný spôsob liečby týchto chorôb má mnoho nevýhod. Liečba zvyčajne prichádza na liečbu niektorými liekmi, ktoré zmierňujú zápal a blokujú bolesť, bez vyriešenia hlavného problému. Po nejakú dobu sa pacient skutočne cíti oveľa lepšie, ale potom to všetko začína znova.

Hlavnou nevýhodou tradičného spôsobu liečby je nedostatočná účasť tela na terapii.

Bubnovsky pristupuje k liečbe patológií chrbtice integrovaným spôsobom. Za celkovú považuje chrbticu a všetko, čo s ňou súvisí (svaly, väzivá, krvné cievy a tkanivá). Hlavné zameranie pacienta by malo byť na schopnosti jeho tela. Ak váš chrbát bolí, namiesto liekov proti bolesti a vykladania chrbtice musíte pochopiť, že hlavnou potrebou tela je pohyb. Použitím správnych cvičení môžete dosiahnuť tieto výsledky:

 • posilnenie svalového korzetu;
 • obnovenie krvného obehu;
 • zmierňovanie kŕčov, bolesť.

Bubnovsky považuje bolesť za verného spojenca, pretože pomocou nej je možné identifikovať problémy v určitej časti chrbtice. Lekár vidí cieľ svojho liečivého systému nielen pri odstraňovaní príznakov bolesti, ale aj pri obnovovaní pružnosti svalov a kĺbov. Okrem toho je dôležité z tela odstraňovať soli.

Indikácie liečby

Indikáciami na použitie spôsobu liečenia patologických stavov chrbta sú kýla, osteochondróza a chondróza, spondylóza chrbtice, spondylartróza, niektoré poranenia ramena, lakťové kĺby, zápaly v šliach, choroby kolena, migrény, nekrotické ložiská bedrových kĺbov. Okrem toho je táto technika indikovaná ako prevencia mozgových príhod, infarktov, chorôb vnútorných orgánov, skoliózy, kypózy, lordózy. Používajú ho niektoré ženy s menopauzou, používajú ju pred pôrodom a zmierňujú ich stav po pôrode.

V centrách Dr. Bubnovského sa používajú simulátory, ktoré pomáhajú obnoviť pohyblivosť kĺbov a svalový tonus. Po tréningu na simulátoroch je pre pacientov ľahšie vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu a pokračovať v domácom cvičení.

Výhody metódy

Niet divu, že metodika Dr. Bubnovského priniesla veľa pozitívnych hodnotení. Má veľa výhod:

 • Všetky cvičenia sa dajú ľahko vykonať. Môžu sa robiť nezávisle doma..
 • Táto metóda nemá žiadne závažné kontraindikácie.
 • Cvičenie nepreťažuje telo. Všetka záťaž je rovnomerne rozdelená do svalov a kĺbov.
 • Gymnastika je vhodná pre všetky vekové skupiny a pre ľudí s rôznymi fyzickými schopnosťami..
 • Po cvičení sa zlepšuje prietok krvi, podporuje otepľovanie svalov, zvyšuje sa flexibilita kĺbov.

Ďalšou dôležitou výhodou Bubnovského techniky je, že počas cvičenia sú zapojené všetky orgány a tkanivá, takže ovplyvňuje celé telo. Pacienti zaznamenávajú počas celého dňa náladu, dobrý spánok a dobré zdravie.

Gymnastika Bubnovsky vám umožňuje liečiť beznádejných pacientov, ktorí zabudli, že sa môžete pohybovať bez použitia liekov proti bolesti. Cvičenie pomáha žiť bez bolesti kĺbov a chrbtice vďaka správne vybranej fyzickej aktivite. Kinezoterapia je najúčinnejším spôsobom v boji proti chorobe, čo sa týka účinku, ktorý je porovnateľný iba s cvičením..

Všeobecné odporúčania

Aby metóda mala očakávaný účinok, je dôležité dodržiavať niektoré pravidlá:

 • cvičenie sa musí vykonávať každý deň za predpokladu, že sa cítite dobre, nemali by existovať žiadne výnimky;
 • dôležité vodné postupy, vystavenie chladu;
 • výcvik by sa mal vykonávať na lačný žalúdok;
 • počas tréningu je potrebné sledovať dýchanie;
 • každé cvičenie sa vykonáva najmenej 10 krát;
 • komplex by sa mal robiť postupne počas dňa;
 • pred cvičením je potrebné trochu zahriať.

Je dôležité sledovať stravu, pitný režim, denne chodiť na čerstvý vzduch.

Cvičenie zamerané na osteochondrózu a chondrózu

Bubnovsky v liečbe osteochondrózy bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice zahŕňa rôzne techniky výkonu. Závisia od základného ochorenia pacienta, lokalizácie patológie, celkového stavu.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Základný komplex Bubnovského pri liečbe osteochondrózy krčnej chrbtice pozostáva z niekoľkých základných cvičení:

 1. Pomaly nakláňajte hlavu k pleci, sedia v tejto polohe 10 až 20 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte pre druhú stranu.
 2. Nakloňte hlavu dopredu a dotknite sa hrudníka. Potom si roztiahnite krk hore a dopredu. Nakloňte hlavu dozadu a otočte ju doprava a potom doľava.
 3. Položte pravú ruku na ľavé rameno a mierne zdvihnite lakte, potom hlavu otočte doprava. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd.
 4. Ďalšie cvičenie sa vykonáva podobne, ale počas otočení musíte zdvihnúť ruky a zavesiť ich na hlavu. Východisková poloha - sedenie, položte ruky na kolená. Postupne ich posúvajte za chrbát a natiahnite bradu.
 5. Dokončite komplex natiahnutím a uvoľnením svalov krku. Musíte vstať a sklopiť ruky nadol. Natiahnite krk dopredu, otočte hlavu nabok a pokúste sa bradou dosiahnuť rameno.

Toto je hlavná sada cvičení, ktorú môže vykonať každý pacient..

Cvičenia na patológiu hrudnej oblasti

Komplex pre osteochondrózu hrudnej chrbtice pre začiatočníkov:

 1. Postavte sa chrbtom k stene a opierajte sa o zadok, lopatky, teľatá a hlavu. Krok späť od steny. Bez toho, aby ste zdvihli ramená, pritiahnite lopatky k sebe a držte ich 15 sekúnd, potom cez východiskovú polohu pritiahnite plecia dopredu. Znova vydržte 15 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.
 2. Zoberte zvislú polohu, ako v prvom cvičení. Zdvihnite ramená, pokúste sa dotýkať ušné ušká, opravte pózu na 15 sekúnd a nižšie.
 3. Postavte sa rovno, položte prsty na svoje plecia a otáčajte sa. Najprv 10krát vpred a potom späť.
 4. Vydajte sa na všetky štyri. Ohýbajte hrudnú oblasť čo najviac bez nepríjemných pocitov. Snažte sa čo najviac.
 5. Vstaňte, šírka ramien od seba, ruky v páse. Ohyb vpred, z tejto polohy sa otáča s horným telom.

Každé cvičenie by malo skončiť relaxačnými pohybmi. Keď študujete doma, môžete použiť video materiály, aby všetky cvičenia mohli byť správne vykonané.

Kontraindikácie a bezpečnostné opatrenia

Osteochondrózu a chondrózu môžete liečiť pomocou Bubnovského gymnastika aj v starobe. Lekárska metóda však nie je bez kontraindikácií a obmedzení:

 • pretrhnutie väzov a šliach;
 • onkológia;
 • niektoré druhy zranení;
 • akútne zápalové procesy;
 • srdcový infarkt a mozgová príhoda.

Pred začatím vyučovania by ste sa mali poradiť so svojím lekárom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, aby ste získali úplný obraz o stave chrbtice.

Bubnovsky gymnastika pre krk, kĺby, s kýlou chrbtice doma

Gymnastika metódou S.M. Bubnovsky sa čoraz viac používa doma. Dôveryhodnosť jeho vývoja je spôsobená skutočnosťou, že sa mu ako praktickému postihnutému po vážnom zranení podarilo úplne uzdraviť. Sergei Mikhailovich je lekárom lekárskych vied a jeho zásluhou je systematizácia všetkých existujúcich metód cvičebnej terapie..

Hlavné princípy liečby a rehabilitácie Bubnovsky

Kinesitherapy, ktorého zakladateľom je S.M. Bubnovsky je jedinečný spôsob využívania fyzických cvičení ako základu rehabilitačnej liečby a prevencie mnohých chorôb. Jeho základný princíp možno považovať za trvalý pohyb bez ohľadu na závažnosť stavu.

Okrem toho sú tieto zásady zaobchádzania založené na:

 • Prístupný a zrozumiteľný teoretický základ.
 • Komplexné uplatňovanie všetkých existujúcich metód cvičebnej terapie.
 • Motivácia pacienta bojovať za uzdravenie.
 • Systematické striedanie a opakovanie potrebných komplexov a individuálnych cvičení.
 • Využitie systému jednotlivých úloh.
 • Použitie potrebných simulátorov.
 • Zahrnutie prvkov psychoterapie a meditácie do systému liečby.

3 adaptívne cvičenia pre každého

Bubnovského gymnastika doma začína jej adaptívnou verziou. Podstatou adaptívnej gymnastiky je pripraviť sa na intenzívnejší a cielenejší tréning. Hlavnou výhodou je jednoduchosť a dostupnosť cvičení, ktoré umožňujú ich neobmedzené používanie v domácich úlohách.

Adaptívna gymnastika zahŕňa viac ako 100 cvičení. V praxi však nie je potrebné používať naraz.

Najbežnejšie a prístupné všetkým týmto:

kľučky

Push-upy pomáhajú normalizovať prietok krvi vertebrálnymi tepnami. Výsledkom je zlepšenie prísunu krvi do mozgu. Pri vykonávaní musíte vziať do úvahy svoj stav. V prípade ochorení chrbtice a kĺbov sa cvičenie vykonáva pomalým tempom s plynulými pohybmi.

Ľahnite si na zem, ruky ohnuté na lakte, dlane s prstami dopredu naklonenými na podlahe vedľa hrude. Vaše prsty sa opierajú o podlahu. Vykonajte tri kliky. Pri spúšťaní tela sa nadýchnite, pri zdvíhaní - výdych. Po vykonaní troch push-upov si sednite na kolená, zadok sú spustené na päty.

Zdvihnite rovné telo nahor, boky kolmo na nohy. Na vzostupe - nádych, dole - výdych. Opakujte trikrát a vráťte sa do push up. Počet cyklov - podľa zdravotného stavu, najmenej však tri. Pri každom výdychu zakričte: „Ha!“ V ideálnom prípade je potrebné zvýšiť počet opakovaní na 100 za deň.

Cvičenie brucha

Vykonáva sa ležanie na chrbte. Nohy ohnuté na kolenách, ruky natiahnuté za hlavu, dlane zložené. Brada je pritlačená k hrudníku. Pri výdychu odtrhnite lopatky z podlahy a držte ich čo najviac. Vytiahnite brucho. Opakujte čo najviac. Zvýšte každý deň opakovanie..

Spevnenie chrbta a roztiahnutie zadnej strany stehna

Ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťoch sú umiestnené rovnobežne s telom s opierkou o dlaň. Ako ste výdych, to max hojdačka s jednou nohou hore. Opakujte 10 krát. To isté urobte s druhou nohou. Potom sa pokúste zdvihnúť obe nohy naraz. Neprepadajte panike, ak nemôžete okamžite. Cvičenie nie je najjednoduchšie, takže musíte dosiahnuť čistý výkon postupne.

Gymnastika Dr. Bubnovsky kvôli bolesti v chrbtici

Bubnovského gymnastika doma je spravidla predpísaná ako domáca úloha na preventívne a terapeutické účely. Účelu gymnastiky predchádza komplexné vyšetrenie, pretože spolu s indikáciami pre použitie komplexov existuje aj niekoľko kontraindikácií..

Indikácie pre vymenovanie gymnastiky kontraindikácie

relatívnaabsolútny
 • Nestabilita chrbtových segmentov.
 • Osteochondróza lumbosakrálnej.
 • Posttraumatické a pooperačné podmienky.
 • Skolióza a zhoršené držanie tela.
 • Paralýza a paréza.
 • Kýla a výčnelok.
 • Bolesť v chrbtici s funkčným poškodením.
 • Ochorenia obličiek a pečene nad prvou.
 • Onkologické choroby chrbtice.
 • Dekompenzovaná kardiovaskulárna choroba.
 • Chirurgické zákroky na iných orgánoch (na začiatku pooperačného obdobia).
 • Zranenia spojené s prasknutím väzov a svalov.
 • Stavy po operácii chrbtice.
 • Zhubné nádory.
 • Akékoľvek krvácanie.
 • Podmienky pred infarktom a pred zdvihom.
 • Zlomeniny trubice.

Pre každý typ chorôb pohybového aparátu bola vyvinutá jeho vlastná metodika, ale cvičenia sa môžu duplikovať v každom komplexe..

Bubnovská gymnastika s osteochondrózou

Doma môže byť osteochondróza porazená pomocou Bubnovského gymnastiky.

Táto bežná choroba spôsobuje problémy veľkému počtu ľudí. Jeho exacerbácie sú často sprevádzané silnou bolesťou. Komplexy cvičení vyvinuté S.M. Bubnovsky, zbavte sa príznakov osteochondrózy a tiež prispievajte k obnove funkcií svalového tkaniva, normalizácii krvného obehu a motorickým funkciám.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

V prípade osteochondrózy krčnej chrbtice by cvičenia mali byť zamerané na obnovenie pohyblivosti stavcov.

Najlepšie cvičenia sú:

 1. Natiahnite krk dopredu a zdvihnite bradu. Po popísaní brady oblúka v smere hore a napravo ich natiahnite k ramenu. To isté urobte doľava.
 2. Nakloňte ucho k ramenu a zároveň zdvíhajte bradu. Zablokujte polohu. Pomaly urobte podobný pohyb ako druhé rameno.
 3. Simulujte pohyb útočiacej husi: spustite bradu k hrudníku a zdvihnite ju dopredu po oblúku. Súčasne roztiahnite krk vpred. Keď sa vrátite k IP hlave, nemali by ste byť vyhodení späť. Ak sa ukáže, potom môžete pri pohybe použiť hornú časť hrudníka.
 4. Posuňte bradu k hrudníku. Potom jemne zdvihnite pozdĺž oblúka a hlavu otočte na pravú stranu. Pozrite sa na strop a horný oblúk vráťte hlavu do priamej polohy. Vykonajte rovnaké pohyby doľava.
 5. Otočte hlavu vo zvislej polohe. Otáčky sú vykonávané hladko, s plnou amplitúdou. V krajnej polohe pripevnite hlavu na 1 - 1 sekundu.
 6. Položte ruku na opačné rameno a predlaktie zdvihnite rovnobežne s podlahou. Dajte na ňu bradu a zatlačte ju na pocit napätia vo svaloch základnej zóny lebky. Stlačte 4-5 sekúnd. Potom urobte všetko opačným smerom.
 7. Zdvihnite obe ruky nahor a vyklopte dozadu. Brada vpred a hore, natiahnite krk vpred.
 8. Aby ste vyhladili čepele, roztiahnite ruky: jednu hore a nabok, druhú - dole a nabok. Vráťte sa do východiskovej polohy a všetko urobte vertikálnou zmenou polohy rúk.

Najúčinnejšie a neškodné cvičenia z metódy S.M. Bubnovsky. Mnoho žien sa im snaží posilňovať silové cvičenia. V tejto súvislosti je potrebné poskytnúť radu: pri tréningu na cervikálnu osteochondrózu nepoužívajte sily a cvičebné cvičenia bez vymenovania lekára..

Hrudná osteochondróza

Osteochondróza hrudnej chrbtice je oveľa menej častá ako iné choroby chrbtice. Dôvodom je prítomnosť dostatočne silného svalového korzetu a obmedzená pohyblivosť oddelenia. Jej zákernosť však spočíva v zložitej diagnóze: príznaky sú veľmi podobné ochoreniam iných orgánov.

Preto pred ukončením úplného vyšetrenia a presnej diagnózy nestojí samoliečba za to.

Nasledujúce úlohy možno navrhnúť ako domácu úlohu pri tejto chorobe:

 1. Zdvihnite ramená, zaistite ich na úkor 10 - návrat do IP.
 2. Narovnajte lopatky, počítať na 10, potom maximalizujte ramená vpredu, akoby sa sklopili na polovicu.
 3. Malá rotácia ramien: končeky prstov - na pleciach. Lokty popisujú maximálne možné kruhy. Štyri počty sa otáčajú dopredu, štyri počty sa obrátia. Opakuje sa v každom smere - najmenej desať.
 4. V póze „mačka“ ohnite chrbát. Zamknite na niekoľko sekúnd. Relaxujte a opakujte.
 5. Posaďte sa na stoličku s rovným chrbtom a zatvorte ruky natiahnuté dopredu do hradu. Hornú časť tela otočte 5-krát rôznymi smermi.

Gymnastika s medziobratlovou kýlou a osteochondrózou lumbosakrálnej

Bubnovsky gymnastika doma je veľká časť venovaná liečbe najzávažnejších chorôb chrbtice. Jeho spodné časti sú náchylnejšie na patológie ako iné. Ich choroby majú najzávažnejšie následky a ich liečenie je ťažšie..

Cvičenie na akútnu bolesť

Začiatok liečby sa najčastejšie zhoduje s prítomnosťou akútnej bolesti. Pre úspešnú liečbu je potrebné najprv zastaviť bolesť.

Existuje niekoľko účinných cvičení, ktoré môžu obnoviť motorické funkcie a zmierniť bolesť:

 1. Krútenie. Ležiac ​​ohýbajte kolená a položte ruky na chrbát hlavy. Dotiahnite kolená k lakťom a striedajte pohyb končatín.
 2. Chôdza na všetkých štyroch. Najjednoduchšie cvičenie, na ktoré nepotrebujete žiadne školenie. Jediná vec, ktorú treba vziať do úvahy, je, že protiľahlé horné a dolné končatiny sa pohybujú súčasne.
 3. Rozťahovanie stojace. Nohy sú širšie ako plecia, sklopenie každej nohy je vykonávané striedavo.
 4. Polovičný most. Vykonáva sa ležanie na chrbte. Panva je zdvihnutá a spustená s prehnutím v dolnej časti chrbta.

Komplex pre lumbosakral

Nižšie sú uvedené najlepšie Bubnovsky cvičenia vo forme univerzálneho liečebného komplexu pre domáce úlohy:

 1. Zadok chôdze. Sediaci na podlahe, ruky zložené na hrudi, na zadok, aby sa dostali meter dozadu a dopredu. Urobte také prihrávky od 10 do 15.
 2. Priehyb s krútením. Ohnite chrbát zákrutami rôznymi smermi, zakaždým, keď dosiahnete opačný členok.
 3. Nakloní sa dopredu. Stojte, ruky nad hlavou. Nakloňte sa dopredu a natiahnite prstami. Opakujte 10-15 krát.
 4. Bočné svahy. Rozložte šírku ramien nôh od seba, zdvihnite jednu ruku nahor a druhú - nižšie. Nakloňte sa k strane oproti zdvihnutej ruke. Vymeňte si ruky a nakloňte ho iným spôsobom.
 5. Zdvíhajte ruky. Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Polož svoju hlavu na ľavú tvár. Odtrhnite hrudník a pravé rameno od podlahy. Pri návrate do východiskovej polohy položte hlavu na pravú tvár. To isté urobte ľavou rukou. Vykonajte desaťkrát.
 6. Zdvihnite ruky. Táto technika je opísaná v predchádzajúcom cvičení, ale obidve ruky stúpajú naraz.
 7. Kat. Pri výdychu na všetkých štyroch stupňoch sa ohnite chrbát na maximum, zablokujte sa a nedýchajte. S dychom sa vráťte k SP. Pri výdychu ohnite chrbát a zamknite ho. Počet opakovaní párov pohybov - 10-15.
 8. Bicykel. Na chrbte natiahnite ruky rovnobežné s telom, nohy ohnuté. Zdvihnite boky kolmo k podlahe. Vykonajte pohyby podobné pedálovaniu bicykla.
 9. Kolo s zvratmi. Leží na chrbte, dlane na zadnej časti hlavy. Dostaňte koleno na opačný lakť pri súčasnom prichádzajúcom pohybe ramena a lakťa. Opakujte s dvoma končatinami.
 10. Zdvihnite panvu. Pri ležaní na podložke ohnite kolená v kolenách tak, aby boli chodidlá v blízkosti zadku. Držte sa za členky rukami, zdvihnite panvu a ohýbajte chrbát.

Gymnastika so skoliózou chrbtice

Skolióza sa spravidla vytvára v detstve a dospievaní a je vážnym a nie úplne pochopeným problémom. Jeho liečba je zdĺhavý a namáhavý proces..

CM. Bubnovsky vyvinul metódu použitia kinezoterapie na liečbu tejto patológie:

 1. Nasadnite si všetky štyri a vydychujte si zadok na pätách, ohnite chrbát a zhlboka sa nadýchnite..
 2. V rovnakej polohe vykonajte striedavé hojdačky hore nohami a do strán..
 3. IP je uložená. Zníženie panvy na bok pred nástupom bolesti. Neroztrhajte kolená z podlahy.
 4. Počas inhalácie v rovnakej polohe ohnite spodnú časť chrbta a zdvihnite hlavu, aby ste videli strop. Ohnite spodnú časť chrbta a zdvihnite hlavu a pri výdychu spustite bradu a vyklente chrbát.
 5. Ležiac ​​na chrbte a sklopené nohy kolená k podlahe striedavo v oboch smeroch.
 6. V tej istej IP vezmite jednu nohu oboma rukami a potiahnite ju do žalúdka. To isté urobte s ostatnými končatinami. Ak je to možné, dotiahnite obe nohy súčasne..
 7. Kliešte na kolenách. Potom - v polohe „doska“.

Bubnovsky gymnastika pre kolenné kĺby

Artritída a artróza chorôb kolenného kĺbu sú veľmi časté. Spôsobujú pacientom veľa utrpenia av niektorých prípadoch vedú k invalidite..

Sergei Mikhailovich vyvinul samostatnú metodiku na boj proti týmto chorobám:

 1. Ležia na chrbte, striedavo hladko ohýbajú a uvoľňujú nohy v bedrových a kolenných kĺboch.
 2. „Bicykel“ leží na chrbte.
 3. "Vertikálne nožnice".
 4. „Horizontálne nožnice“.
 5. Natiahnutie chodidla a členku. Ležiace nohy k sebe, „ťahajte“ špičky prstov na seba tak, ako je to len možné. Po pár sekundách upokojenia a opakujte postup.
 6. Leží na boku, aby zdvihol a znížil rovné nohy. Ak to nefunguje ihneď, najprv ho zdvihnite. Po niekoľkých cvičeniach sa pokúste zdvihnúť obidve naraz. Po 10 opakovaniach sa prevráťte na druhú stranu.

Gymnastika na simulátore Bubnovsky (MTB)

Simulátor Bubnovsky sa používa pri mnohých chorobách, takže komplexy boli vyvinuté pre každú z nich. Počet cvičení - viac ako 50.

Najuniverzálnejšie sú uvedené nižšie:

 1. Potiahnutie horného bloku.
 2. Spodná sila jednotky.
 3. "Shargi" (trakcia zdola na úrovni bokov).
 4. Túžba po sebe, ohýbanie lakťov.
 5. Ťah zhora nadol.

Súbor cvičení Bubnovského na gymnastickej loptičke

Fitball je už dlho medzi ženami jedným z najobľúbenejších gymnastických prístrojov. Mnohí veria, že táto obrovská loptička je úplne bezpečná a v porovnaní s klasickými cvičeniami znižuje stres. Preto sa odporúča používať ho u ľudí so zlou fyzickou zdatnosťou a vysokou nadváhou..

Tento názor je jasnou mylnou predstavou a na začiatku liečby chorôb chrbtice sa neodporúča používať fitball. Toto je možné vykonať po ukončení počiatočného alebo adaptívneho školiaceho kurzu..

Hlavné cvičenia, ktoré S.M. odporúča Bubnovsky:

 1. Ľahnite si na brucho so svojím žalúdkom, aby telo viselo. Nohy sú pevne spojené. Na výdychu nadvihnite telo rovnobežne s podlahou, pridržte a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 2. IP je rovnaká. Ruky sú opierané o dlane a lakte. Na výdych zdvihnite rovné nohy, zaistite ich a sklopte.
 3. Ľahnite si na loptu a zároveň držte telo rovnobežné s podlahou. Spolieha sa na priame zbrane. Otáčajte hlavou v oboch smeroch tak, aby ste videli vaše päty.
 4. Kľačiaci, chytiť loptu za ruky a pokúsiť sa vytiahnuť bez toho, aby si namáhali chrbtové svaly.

Cvičenie na rozšírenie chrbtice

Expandéry alebo gumové tlmiče sú jedny z najdostupnejších možností vybavenia pre domáce fitness. S ich pomocou môžete vykonať desiatky cvičení..

Najbežnejšie z Bubnovského cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a uchopte podporu. Nohou vytiahnite tlmič pripevnený k hornej časti steny. Trakcia sa dosiahne, kým sa päta nedotkne podlahy.
 2. To isté, ale s dvoma nohami.
 3. Ľahnite si na brucho a ohnite nohu (alebo oboje) do kolenného kĺbu, aby ste dosiahli ťah rozpínacieho zariadenia pripevneného k spodnej časti steny..
 4. Náraz kolena do žalúdka sa vykonáva rovnakým spôsobom, ale leží na chrbte.
 5. Naťahovanie nôh na všetkých štyroch.

Zotavovacie cvičenia na zlomeninu chrbtice

V prípade poranení miechy sa cvičenia predpisujú od prvého dňa po operácii. V posteli:

 1. Ohýbaním nôh zdvíhajte hlavu a ramená. Tešíme sa.
 2. Nohy sú rovné. Dosah na prsty.
 3. To isté, jedna noha spočíva na druhej..

Po zrušení odpočinku na lôžku:

 1. Z náchylnej polohy zdvihnite chrbát a položte si nohy a lakte.
 2. Ležiaci na bruchu, položený na lakte, zdvíhajte hlavu a ramená.
 3. "Bicykel".

Poplatky za staršie osoby

Bubnovsky gymnastika doma je najvýznamnejšia pre starších ľudí.

Pre najstaršie vekové skupiny existujú pomerne cenovo dostupné cvičenia:

 • Popíjanie. Môžu sa uskutočňovať v ľahu, sedieť a stáť..
 • Svahy. Vyrábané stojace aj sediace.
 • Otáčky hlavy, panvy a tela.
 • Vis na vodorovnej lište.
 • Stoličky push up.
 • drepy.

Materiál uvedený v článku ukazuje, že gymnastika metódami S.M. Bubnovsky sa môže používať v nemocnici alebo v ambulancii aj doma. V každom prípade je schopný zmierniť priebeh chorôb a vo väčšine prípadov viesť k pretrvávajúcej remisii..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová kýla je nebezpečná choroba, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku zranení alebo veľkého zaťaženia chrbtice. Ako presne sa to deje? Ako sa prejavuje prietrž?
Určite ani jedno tehotenstvo v našej dobe neprejde bez komplikácií, drobných problémov, vyššej moci. Jedným z týchto problémov pri narodení dieťaťa je pupočná kýla. Čo je to choroba?
Ak ste si všimli, že sa v chrbtici objavila bolesť, jedným z dôvodov môže byť posun stavcov. Zanedbaný stav je zdraviu nebezpečný.obsah Pocit ostrej bolesti alebo bolesti chrbta? Neustále nepohodlie pri najmenšom zaťažení? Trýznená silnou bolesťou chrbtice, ktorá dáva nohám? Nedokážem robiť každodenné veci ako predtým? Pohodlie pri chôdzi?