loader

Hlavná

Späť

Ako masírovať bábätká s pupočnou kýlou

Pupočná prietrž je pomerne častým ochorením dojčiat, najmä ak sa dieťa narodilo slabé a predčasné. Vo väčšine prípadov je možné tento problém odstrániť bez chirurgického zákroku. Jedným z vodcov v boji proti kýlovej kýle je masáž, ktorá sa dá robiť samostatne, doma. Je dôležité pochopiť, ako a kedy je lepšie masírovať pupočníkovú kýlu u novorodencov a aké improvizované nástroje budú užitočné..

Pomáha deťom?

Terapia pupočnej kýly u dospelých je možná iba chirurgicky, ale u detí mladších ako 5 rokov ju možno odstrániť nechirurgickými metódami. Ak sa pri stlačení opraví herniálny výčnelok, je to dobré znamenie, to znamená, že existuje možnosť liečby masážou, cvičením a správnou výživou..

Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, musí sa masáž vykonávať od okamihu, keď sa objaví prietrž, až kým úplne nezmizne. Lekári odporúčajú kombinovať masáž s cvičením. Pri vrodenej prietrži je vhodné začať s masážou čo najskôr - od 2 týždňov života dieťaťa.

Dôležité! Masáž je indikovaná iba v prípade ľahkého odstránenia defektov, po ukončení relácie by mala byť prietrž fixovaná špeciálnou náplasťou proti prietrži. Spočiatku všetky manipulácie vykonáva a ukazuje špeciálne vyškolená osoba, až potom môžete sami vykonať masáž.

výcvik

Osobitnú pozornosť je potrebné venovať prípravným postupom. Manipuláciu začnite podľa týchto odporúčaní:

 1. Umyte si ruky, odstráňte dlhé nechty, natrite si krémom.
 2. Ak je v miestnosti horúco, alebo vetrejte na 25 ° C.
 3. Položte handričku na stôl, tvrdú posteľ alebo pohovku, na stredne mäkkú deku.
 4. Masážny olej alebo olejový krém položte vedľa stola. Tento nástroj bude musieť byť niekoľkokrát pridaný do rúk a tela dieťaťa, takže ich odstránenie nemá cenu.
 5. Pokojné dieťa, ak plače. Choďte s ním po miestnosti, rozprávajte sa a bozkajte, aby ste zlepšili svoju emocionálnu náladu..
 6. Držte dieťa v stĺpci, aby unikli plyny.
 7. Pred začiatkom masáže zahrejte ruky a brucho dieťaťa pomocou flanelovej plienky vyžehlenej horúcou žehličkou.
 8. Vyzliecť novonarodené dieťa.
 9. Položte dieťa na masážny stôl, upravte pupok, ak je to možné, a pripevnite ho pomocou pásovej pomôcky.
 10. Zohrejte telo dieťaťa údermi a trením dlaňami.
 11. Dajte si na ruky trochu oleja. Môžete začať postup.

Na vedomie! Na masáž novorodencov používajte hypoalergénnu kozmetiku. Jedná sa o detský krém, vazelínu, olivový olej. Obchodné oleje, dokonca aj tie, ktoré sú známe ako Eared Nannies, Our Mother a ďalšie), obsahujú vonné látky a vonné látky, ktoré nie sú bezpečné pre citlivú pokožku. Používajte ich po šiestich mesiacoch.

Výhody a nevýhody

Takáto terapeutická masáž slúži aj ako regeneračná metóda pre dojčatá. Najmä sa posilnia svaly brušnej dutiny. Podmienka sa postupne normalizuje a recidívy sa v budúcnosti nebudú prejavovať.

Antiherniálna masáž tiež pomáha so zápchou, ktorá sa často vyskytuje u detí s touto diagnózou. Zavádza sa črevná peristatika a trávenie sa normalizuje. Tým sa zníži počet zápch a kolika čreva. Liečebné cvičenia sa najčastejšie predpisujú spolu s masážou.

Ale nie všetko je také ružové a bez oblačnosti. Hlavnou podmienkou masáže je bezpečnosť. Ak neviete, ako masírovat kýlu u novorodenca, je lepšie nerobiť to. Pretože existuje riziko zhoršenia situácie. Pri prudkom stlačení a stlačení dieťa pociťuje bolesť, nielen poškodenie kože, ale aj svalov.

Na takúto masáž sú kontraindikácie:

 • Prítomnosť infekčných alebo systémových patológií.
 • Prítomnosť rán, odrenín alebo kožných vyrážok v pupku.
 • teplo.

Inak sa masáž kýly novorodencov vždy považuje za najúčinnejší spôsob liečby tejto choroby..

Deti s herniou, ktoré sú už staršie ako 10 - 12 mesiacov, by sa mali pri ležaní pohybovať, chodiť, plaziť sa, krčiť sa, triasť rukami a nohami.

Potreba uzdravenia

1. V skorých štádiách choroby je vstup a výstup tráviacich slučiek cez pupočníkový kruh voľný. Neskôr klíčia hrotmi, v dôsledku čoho sa vytvára neregulovaný hrbolček a zvyšuje sa riziko porušenia. Okrem toho je takéto vzdelanie významnou kozmetickou chybou.

2. Porušenie - je často výsledkom určitých stimulačných dôvodov:

 • vzlykanie alebo klikanie;
 • fyzické preťaženie;
 • prejedanie s prevažujúcou konzumáciou ťažkých potravín.

Pri variante porušenia sú slučky črevného traktu alebo časti ostatných orgánov nachádzajúce sa v hernálnom vaku, v pasci, z ktorej nemôžu uniknúť bez pomoci ostatných. Vyžaduje sa okamžitá kvalifikovaná pomoc. Vzorky bez pomoci ostatných na nápravu narušeného vydutia môžu viesť k mdlým dôsledkom - až do smrteľného konca.

3. Tráviaca prekážka je dôsledkom vývoja (ide o druh pohybu a zmeny v prírode a spoločnosti, ktoré sú spojené s prechodom z jednej kvality na druhú, zo starej na novú.

) adhezívny proces v oblasti herniových brán alebo významných kýly. Predstavuje tiež skutočné nebezpečenstvo pre život nezdravej osoby..

4. K rozvoju zápalového procesu dochádza v dôsledku zápalu orgánu nachádzajúceho sa v herniálnom vaku.

Ako na to?

Všetky masážne techniky sú zamerané na posilnenie brušných svalov. Po niekoľkých stretnutiach si všimnete, že vydutie je sotva viditeľné. Masáž umbilikálnou prietržou sa používa priamo na túto chorobu a na prevenciu.

Je potrebné pripomenúť, že nič by nemalo dieťaťu spôsobovať nepohodlie. Preto v tomto prípade existujú pravidlá:

 • Miestnosť, v ktorej sa novorodenec nachádza, by mala byť teplá. Ruky maséra by tiež nemali byť studené..
 • Masáž sa vykonáva pol hodiny pred kŕmením niekoľkokrát denne.
 • Priemerný počet procedúr za deň - 2-krát.
 • Povrch, na ktorom bude dieťa ležať, by mal byť tvrdý, ale nie tvrdý.
 • Dieťa by sa počas procedúry nemalo báť a všetky pohyby by nemali spôsobovať nepohodlie.

Referencie. Hlavným cieľom masážnych a liečebných cvičení pri prietrži novorodenca je posilnenie konečníka a šikmých svalov brucha..

Prípravná fáza (zahrievanie dieťaťa)

Túto fázu vykonávajú tieto činnosti:

 1. Najprv si dieťa položí na brucho, takže by si mal ľahnúť 2-3 minúty.
 2. Potom je dieťa úplne vyzlečené, vrátane plienky.
 3. Musíte otočiť dieťa na chrbát a najprv iba pohladiť brucho.
 4. Potom ukazovacím prstom potiahnite pupok 5-7 krát v smere hodinových ručičiek.

Všetky pohyby sa musia vykonávať s istotou, ale súčasne bez zhonu. Priemerná doba zahrievania - 3 minúty.

Pokyny krok za krokom

Masáž sa vykonáva v tomto poradí:

 1. Okolo pupka sa vytvára zdvih v smere hodinových ručičiek.
 2. Šikmé svaly brucha sú zovreté dlaňami a pohyby sú vedené k pupku, aby sa navzájom stretávali.
 3. Rovnaké akcie, iba jedna dlaň je nad pupkom, druhá dole. Nastávajúce pohyby vo forme ľahkého brúsenia.
 4. Koža okolo pupku je ľahko zovretá v kruhu.
 5. Bočné svaly brucha sú trené doštičkami indexu a prostrednými prstami a postupne smerujú k jeho stredu. Potom sa vykonajú špirálové pohyby.
 6. Pohyb hrudníka sa robí miernym stlačením žalúdka. Je to potrebné, aby sa svaly, aj keď odolávajú tlaku, stali elastickými. Pri pravidelnej masáži sa svaly posilnia a kýla postupne prechádza..
 7. Na záver je prietrž stlačená. To sa robí pomocou ukazováka ľahko, bez vynaloženia ďalšieho úsilia. Kýla preniká dovnútra. Takéto manipulácie sa vykonávajú niekoľkokrát. Ich priemerný počet je 20.

Všetky činnosti maséra, tj brnenie, trenie a štípanie, sa striedajú s hladením okolo pupočného krúžku. Pomôže to dieťaťu uvoľniť sa, bez toho, aby mu to znova dovolilo..

Čo robiť potom?

Masáž končí ľahkým hladením dieťaťa okolo pupočného výčnelku a narovnaním nôh. Potom môžete znova položiť dieťa na bruško a otočiť ho z jednej strany na druhú. Všetky tieto pohyby pomáhajú posilňovať brušné svaly..

Po tom, čo je dieťa oblečené, keď je dobre zahriate, nemôže ho okamžite okamžite vychladnúť z miestnosti. Nechajte ho trochu ležať a hrať sa s hračkami. Je tiež nemožné kŕmiť okamžite, je potrebné, aby to trvalo 20-30 minút po masáži.

Výhody kýly masáže u dojčiat

Masáž okolo pupka u novorodenca bude užitočná bez prietrže. Posilňuje svaly tlače, podporuje rozvoj vnútorných orgánov, stabilizuje ich prácu, zmierňuje stav počas koliky a zápchy..

Pri pupočnej kýle u dieťaťa vykonáva masáž tieto úlohy:

 • zlepšuje krvný obeh v pupočnej zóne;
 • posilňuje konečník a šikmé svaly brucha, obnovuje ich tón;
 • nasmeruje kolagénové vlákna do správnej polohy;
 • zmierňuje svalové kŕče;
 • prispieva k normalizácii čriev;
 • zmierňuje stres v bruchu.

Ďalšou výhodou masáže bábätiek doma s pupočnou kýlou u novorodencov bude nadviazanie emocionálneho kontaktu medzi rodičom a dieťaťom..

Tipy pre rodičov

 • Pred masážou sa dieťa postará o jeho dobrú náladu. Nemal by plakať ani byť nervózny, nič by ho nemalo vyrušovať.
 • Okrem emocionálnej nálady dieťaťa je potrebné dbať na teplotu v miestnosti.
 • Pred masážou si dôkladne umyte a osušte ruky, aby ste ich udržali v teple a suchu..
 • Masáž sa vykonáva najmenej dvakrát denne, 30 minút pred kŕmením. Nezáleží na dennej dobe.

Pri takýchto pravidelných manipuláciách sa hojenie pupočného prstenca zrýchli a svaly brušnej dutiny sa posilnia..

Mnoho lekárov tvrdí, že pupočná kýla u novorodencov nie je choroba. Tento stav nazývajú špeciálnou chybou v tele dieťaťa. Za určitých podmienok táto vada zmizne aj bez lekárskeho zákroku o 1-3 roky.

Liečebný proces je možné urýchliť nezávisle, masážou a častým ukladaním dieťaťa na bruško. Najčastejšie sú tieto činnosti dostatočné. Ďalšími opatreniami na urýchlenie hojenia pupočnej kýly sú náplasť a obväz.

Akcie po masáži

Po skončení relácie je dieťa uvoľnené a veľmi horúce. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je nosiť ju, aby nedošlo k podchladeniu.

Ak dieťa zdriemne, nechajte ho odpočívať a spať a ak je hore, musí mu byť dovolené hrať sa s hračkami v ľahu..

 • utrite vlhkou plienkou a umyte dieťa;
 • zdvíhajte sa zvisle a nútte robiť cvičenia po masáži;
 • piť a nakŕmiť dieťa skôr ako za 20-30 minút.

Po masáži sú deti v dobrej nálade, sú spokojné s úzkou komunikáciou so svojimi rodičmi a len tak relaxujú alebo si hrajú samy s radosťou.

Iné ošetrenia

Medzi ďalšie metódy liečby patrí najúčinnejší a najpopulárnejší:

Cvičebná terapia

Úlohou fyzioterapeutických cvičení je zvyšovať elasticitu a elasticitu svalového tkaniva pupočného krúžku. Kurzy sa konajú pod dohľadom odborníka. Pupočná kýla musí byť zapečatená špeciálnou omietkou počas trvania tried.

náplasť

Náplasť je pomerne neškodný a veľmi účinný liek na túto chorobu, ktorý by sa mal používať iba so súhlasom detského lekára..

Pre tehotné

Navel masáž dievčaťu (ženy) počas tehotenstva sa odporúča na prevenciu chorôb a zvýšenie celkového tonusu tela. Mali by ste však pamätať na to, že to musíte urobiť opatrnejšie a je lepšie obrátiť sa na odborníkov, aby vám pomohli, aby vaša iniciatíva neovplyvnila zdravie dieťaťa. Môžete použiť rovnaké cvičenia, ako sú uvedené vyššie, avšak znížte silu tlaku.

Tieto cvičenia budú účinné v prípade kýly u tehotnej ženy. Prietrž môže byť diagnostikovaná charakteristickým vydutím v brušnej dutine. Najčastejšie je dôvodom jeho vzhľadu slabosť brušných svalov.

Základné pohyby

Počet, intenzita a druh pohybu závisí od veku dieťaťa. V prvom mesiaci by matka mala robiť niekoľkokrát denne s dlaňou, aby jemne pohladila dolné brucho v smere hodinových ručičiek. Novorodenec je položený na chrbte na pomerne tvrdom povrchu. Všetky pohyby sa vykonávajú opatrne, bez akéhokoľvek tlaku. Dieťa by na ne malo reagovať iba pozitívne.

V druhom mesiaci je povolené prejsť na špeciálne masážne procedúry:

1 Palec umiestnite pár centimetrov vpravo od stredu pupka a ukazovák doľava v rovnakej vzdialenosti. Striedavo rýchlo urobte 10 kliknutí. Pohybujte prstami nadol a vykonávajte rovnaké pohyby..

2 „Bell“. Palcom vykonajte vibračné pohyby v blízkosti pupka.

3 Položte dlaň na pupok a jemne otáčajte v smere hodinových ručičiek.

Kruhový pohyb dlane

4 Vykonávať protiľahlé pohyby brušných svalov pod a nad pupkom.

5 Zložte prsty do zovretia a jemne pritlačte kožu okolo pupka.

Po každej masáži je potrebné vykonať jemné ťahy..

Keď sú potrebné svaly posilnené, je povolené prepnúť na svaly intenzívnejšie:

1 Hladením šikmých svalov do brucha krúživým pohybom: začnite zo strany, choďte pozdĺž rebier smerom k pupku. Opakujte 7-10 krát.

Podstata metodikyHľadávky po článku Meiram PillowPrijímame predobjednávky. Order2 Hladký prechod na prichádzajúcu premávku. Ľavá ruka je umiestnená mierne nad pupkom a pravá ruka nižšie. Začnú pohybovať rukami k sebe. Počet pohybov je 7-10 krát. Potom sa dlane vymenia a opakujú.

3 Ukazováčik robí prichádzajúce pohyby lobarov. Ruky sa kladú na šikmú líniu brucha tak, aby prsty boli po stranách. Začnite jemne, jemne stlačte, prejdite k pupku. Cvičenie spôsobuje reflexné kontrakcie svalov, ktoré ich dobre posilňujú.

4 Dokončite trením. Prsty robia špirálové pohyby zo strany do stredu.

Od 4 mesiacov sa masáž vykonáva nasledovne (každé 7-10 opakovaní):

 • Natiahnite pokožku v pupku prstami.
 • Počítajte polkruhové údery zo stredu nadol, zo stredu.
 • Zovretie kože v blízkosti pupku. Tým sa zvýši krvný obeh v postihnutej oblasti..
 • Pomocou troch prstov zatlačte 4 cm nad pupok. Opakujte v kruhu v smere hodinových ručičiek. Pri správnej technike nebude prietrž vyčnievať.

Video ukazuje jednoduchú masážnu techniku ​​pre novorodenca s pupočnou kýlou. Posilní to pupočníkový prsteň.

kontraindikácie

Je zakázané masírovať deti, ktoré majú tieto príznaky problémov:

 • bruško je asymetricky zväčšené, jedna strana je zreteľne väčšia ako druhá;
 • ruky cítia vlnovitú kontraktilnú aktivitu svalov tráviaceho traktu;
 • plyny u dieťaťa neprechádzajú dlhšie ako 24 hodín;
 • k vyprázdneniu nedošlo počas dňa;
 • dieťa vyzerá letargicky, ľahostajne, plače, jeho pokožka je príliš bledá;
 • telesná teplota je zvýšená;
 • v konečníku sú viditeľné kvapky krvi;
 • hmatateľná kruhová formácia okolo pupka.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov je naliehavým dôvodom na zavolanie sanitky.

Gymnastika s pupočnou kýlou u detí

Základné pravidlá korekčnej gymnastiky

Počas embryonálneho vývoja dieťaťa pod vplyvom niektorých faktorov sa môže vyskytnúť porucha správneho formovania prednej steny brucha a pupočnej zóny, ktorá je diagnostikovaná v prvom mesiaci života dieťaťa. Všetci, ktorí nie sú tak strašne rešpektovaní, správna gymnastika s pupočnou kýlou pre dieťa rieši problém.

Po prvé, diagnóza pupočnej kýly nie je dôvodom paniky a kreslenia strašidelných obrázkov. Po druhé, včasné odvolanie sa na špecialistu dáva viac šancí vyriešiť problém konzervatívne.

Takže podrobne preskúmame problém, ako sa pomocou masáží a gymnastiky môžete vyhnúť bez chirurgického skalpelu..

Pamätajte, že gymnastika poskytuje dobrý výsledok pri stálom výkone..

 • Malo by sa vykonávať iba pri dobrej nálade dieťaťa.
 • Odporúča sa vykonávať gymnastiku, ktorá zbavuje telo dieťaťa od oblečenia a plienky.
 • Trvanie by nemalo byť dlhé, cvičenia sa môžu vykonávať rôznymi spôsobmi počas celého dňa.
 • Ak je to možné, je potrebné držať sa určitého času..
 • Pre najlepší účinok je potrebné doplniť gymnastiku o masáž.
 • V akútnom období je zakázané vykonávať gymnastiku.

Predtým, ako sa poradíte s rôznymi autormi lekárskej literatúry alebo „inteligentnými“ blogermi, navštívte so svojím dieťaťom lekára. Choroby sú často maskované podľa masky iných stavov, iba lekár môže diagnostikovať konkrétnu patológiu.

Keby bolo všetko také jednoduché, každý z nás by bol medicínou. Neriskujte a ukážte svoje dieťa špecialistovi. Bude pre vás schopný zvoliť správne metódy liečby..

Ak však špecialista napriek tomu diagnostikoval vaše dieťa pupočníkovou prietržou, nemusíte sa obávať, že bude problém napravený. Najbežnejšou liečbou tohto ochorenia sú masáže a gymnastika..

Pred nápravnými gymnastickými sedeniami sa musí prietrž odstrániť, aby sa predišlo komplikáciám. Kinetoterapeut môže odporučiť nasledujúce manipulácie:

 • 2-3 krát denne pred kŕmením by malo byť dieťa položené na brucho;
 • v polohe na bruchu dieťaťa môžete robiť ľahkú masáž hladením chrbta, určite sa porozprávajte s dieťaťom;
 • položte dieťa na chrbát palcom a ukazovákom umiestneným vo vzdialenosti 3 cm od pupka na oboch stranách, vykonajte 9–10 malých rytmických tlakov smerujúcich k pupku. Rovnaké translačné pohyby robíme paralelne s hornou a spodnou časťou pupka. Po zatvorení prstov vykonajte kruhové pohyby v smere hodinových ručičiek asi 10 krát;

Pamätať. Dieťa by nemalo mať bolesti!

 • držte boky na oboch stranách, držte dieťa vodorovne, striedavo na pravej a ľavej strane (toto cvičenie odporúčajú odborníci od 4 mesiacov);
 • noste dieťa so svojou obľúbenou hračkou tak, aby siahol po nej, čím zdvíha a posilňuje svaly prednej brušnej steny;
 • cvičenia s pomocou veľkej gule pomôžu posilniť svalovú kostru, položte dieťa na loptu s bruškom, držte dieťa, opatrne vykonávajte rolku;
 • položte loptu na nohy dieťaťa, aby sa ju pokúsila prevrátiť;
 • keď sa staršiemu dieťaťu odporúča vykonávať terapeutické cvičenia vo vode;
 • Jednou z rôznych metód liečby pupočnej kýly je obväz vyrobený z adhezívnej náplasti, ktorú aplikuje iba lekár. Dnes si ju môžete kúpiť v lekárni..

Ale skôr, pre redukciu pupočnej prietrže, boli upravené pomocou mince, ktorá bola položená na pupočnú zónu a upevnená lepiacou omietkou..

Zvyčajne sa obväz odporúča na obdobie dní, po ktorých je potrebné navštíviť špecialistu.

Spravidla s včasnou liečbou a liečbou umbilická prietrž zmizne zo života dieťaťa do roku. V prípade, že konzervatívna liečba nepomáha, je indikovaný chirurgický zákrok s následnou rehabilitáciou.

Výhody cvičenia v prítomnosti kýly v oblasti pupka sú veľmi veľké. Pomáhajú posilňovať brušnú stenu a zvyšujú jej tón. Iba v tomto prípade bude možné zbaviť sa choroby a výrazne skrátiť trvanie liečby. Pravidelnou implementáciou špeciálnych fyzických cvičení sa pravdepodobnosť recidívy znižuje.

Niektorí pacienti dávajú prednosť gymnastike s obväzom. Vyrovnáva existujúcu svalovú slabosť, ale tento účinok je dočasný. Pravidelné nosenie korzetu má negatívny vplyv na ľudské zdravie. Aj keď je potrebné použiť chirurgickú metódu na liečbu záťažovej terapie, poskytne spoľahlivý svalový korzet, ktorý zabráni divergencii sutúr alebo opätovnému rozvoju choroby..

Ak pravidelne cvičíte s pupočníkovou prietržou, môžete si zabezpečiť dobrý prísun krvi do tkanív, čo pozitívne ovplyvní stav celého tela..

Dieťa môže vykonávať cvičenia na posilnenie brušnej steny od prvých mesiacov života. Je užitočné tieto deti položiť na žalúdok, aby si spočinuli rukami a zdvihli hlavu. Dieťa mávne končatinami, pokúsi sa prevrátiť. Takéto cvičenia s kýlou pomôžu zlepšiť fyzický vývoj dieťaťa, ktoré ho zachráni pred týmto ochorením.

Pri vykonávaní takéhoto cvičenia sa musíte riadiť nasledujúcimi pokynmi:

 • nátierka na žalúdok je užitočná pred každým kŕmením;
 • takéto manipulácie by sa mali vykonávať na tvrdom povrchu, položením mäkkej prikrývky alebo uteráka;
 • v prvých dňoch života môže dieťa ležať na bruchu po dobu kratšiu ako minúta, ale do konca mesiaca sa môže doba procedúry predĺžiť na 5-10 minút;
 • Toto cvičenie je užitočné najmä pre deti, ktoré ešte nezhojili pupočnú ranu.

Okrem toho sa pre batoľatá odporúčajú špeciálne cvičenia, počas ktorých musíte urobiť nasledovné:

 • je veľmi dôležité podporovať a uľahčovať nezávislé otáčanie dieťaťa z brucha dozadu a naopak;
 • keď dieťa leží na bruchu, je potrebné položiť dlaň pod nohy. V takom prípade sa bude snažiť plaziť sa reflexívne;
 • je užitočné vykonávať drepové cvičenie tak, že dieťa držíte v podpazuší alebo za rukoväte;
 • je potrebné zvýšiť dieťa tak, aby držal nohy rovno;
 • dieťa sedí na lone dospelého a jemne zoberie svoje telo späť, pričom sleduje hlavu (nemalo by sa nakláňať);
 • musíte si položiť dieťa na koleno a odmietnuť ho celým svojím telom od seba;
 • dieťa sa položí na svoju stranu, drží v tejto polohe po dobu 5 až 7 sekúnd, potom sa otočí na druhú stranu;
 • je potrebné opatrne zdvihnúť dieťa za obidve držadlá v polohe na sedenie z polohy na ležanie;
 • pre dieťa s pupočnou kýlou je veľmi užitočné plaziť sa;
 • je potrebné položiť dieťa na veľké guľôčkové bruško a jemne ho otočiť;
 • musíte položiť dieťa na chrbát a ukázať mu hračky, aby vstal a pokúsil sa ich získať.

Okrem týchto cvičení sa dojčatým odporúča, aby v prítomnosti pupočníkovej kýly vykonali špeciálnu masáž. Je nevyhnutné dodržiavať stravu a deň. Blaho dieťaťa priamo závisí od toho, čo ovplyvňuje jeho zdravie.

V prípade pupočnej kýly u staršieho dieťaťa nebudú štandardné cvičenia pre ňu vhodné. Nebudú mať záujem o dieťa a môže gymnastiku odmietnuť. Preto sa odporúča, aby sa terapeutická terapia vykonávala hravým spôsobom.

Najlepšie je, ak dospelý bude komentovať svoje konanie, nazýva všetky cvičenia špeciálnymi menami a rozdelí ich do tematických skupín. Pri hladení brucha si viete predstaviť, že ide o volant automobilu a pupok je signálnym tlačidlom. Deti sa zvyčajne týmto hrám páčia a počas hodiny sú ochotné nadviazať kontakt.

Staršie deti môžu vykonávať cvičenia, ktoré sa odporúčajú pre dospelých. Telesná výchova by sa mala uskutočňovať hravým spôsobom a pod dohľadom odborníka. Nepresné pôsobenie a nadmerné napätie brušných svalov môže viesť k nepredvídaným následkom. Preto je také dôležité seriózne pristupovať k liečbe pupočnej kýly.

Umbilická hernia je vyčnievanie prvkov vnútorných orgánov cez pupočníkový prsteň. Vydutie sa môže zvýšiť, keď sa dieťa napína a zníži, keď leží alebo leží v pokojnom stave. Pupočná prietrž sa vytvára kvôli slabosti svalov pupočného prstenca.

Jednou z hlavných metód liečby pupočnej kýly u detí je fyzická terapia (cvičebná terapia) a masáž, ktoré pomáhajú posilňovať svaly prednej brušnej steny. V niektorých prípadoch sa táto liečba odporúča deťom mladším ako 5 rokov, v neskoršom veku bude pravdepodobne potrebná operácia..

Cvičenie a masáž sa vykonávajú pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle. Najskôr masírujte a potom cvičte. Pred masážou je potrebné prietrž upraviť (jemne pritlačiť na výstupok prstom) a prilepiť lepiacou omietkou. Počas dňa musí byť komplex vykonaný 2-3 krát.

1. Dieťa leží na chrbte. Hladenie šikmých svalov brucha. Zdvihnite brucho dieťaťa pozdĺž pása od strán po pupok. Opakujte raz.

2. Vykonajte kruhové hladenie brucha v smere hodinových ručičiek. Opakujte raz.

3. Počítadlo hladenia. Dlaňou pravej ruky zdvihnite brucho dieťaťa zhora nadol a chrbtom prstov ľavej ruky - zdola nahor. V extrémnych polohách zmeňte smer pohybu ruky. Opakujte raz.

4. Urobte zvieracie pohyby okolo pupka.

5. Pomocou končekov prstov jemne a rýchlo zatlačte na body okolo pupka (predstavte si, že okolo pupka je štvorec vycentrovaný v pupku, vyvíjajte tlak v rohoch tohto štvorca). Vykonajte po dobu 30 sekúnd.

6. Vykonajte zvieracie pohyby okolo pupka.

7. Vykonajte kruhové hladenie brucha v smere hodinových ručičiek. Opakujte raz.

2. Postavte sa, nohy k sebe, trup doprava, doľava s rukami od seba.

3. Postavte sa, nohy k sebe, naklonte sa dopredu a snažte sa rukami dosiahnuť prsty k nohám alebo podlahe.

4. Postavenie, šírka ramien od seba, trup sa otočí doprava, doľava, ruky na opasku alebo od seba..

5. Postavte sa, nohy k sebe alebo mierne od seba, v drepe, držte ruky pred sebou.

6. Postavenie, šírka ramien od seba, ruky v zámku za hlavou, sklopenie hlavy a sklopenie tela dopredu, návrat do východiskovej polohy.

Bandáže pre gymnastiku

Gymnastika s pupočnou kýlou

Všeobecné informácie ^

Prečo je pupočná kýla u detí

Spravidla sa už deti s touto patológiou narodili, táto choroba môže byť vrodená alebo získaná.

K pupočnej hernii dochádza v dôsledku nasledujúcich faktorov:

 • anatomický znak umiestnenia vnútorných orgánov dieťaťa;
 • znížený svalový tonus brušnej steny a väzivového aparátu.

Mnoho rodičov, ktorých dieťa trpí touto chorobou, kladie hlavnú otázku: „Prečo?“ A choroba sa vyskytuje aj v období, keď sa dieťa vyvinie v lone. Početné škodlivé faktory, napríklad drogy, infekčné choroby počas ukladania orgánov atď. vedú k narušeniu rozvoja spojivového tkaniva, slabých svalov brušnej steny, väzivového aparátu. Toto ochorenie sa často pozoruje u predčasne narodených detí.

Existuje riziko pupočnej kýly pod vplyvom dedičného faktora.

Okrem vrodenej formy existuje získaná pupočná kýla, ktorá sa vyskytuje v nasledujúcich podmienkach:

 • črevná nevoľnosť so zápchou;
 • nadmerná tvorba plynu;
 • podvýživa, krivica - vedie k zníženiu svalového tonusu.

Najúčinnejšie a najjednoduchšie cvičenie v prítomnosti pupočnej kýly u dieťaťa

Keď sa u dieťaťa objaví pupočná kýla, môže úplne zmiznúť v prvom roku života. Počas tohto obdobia sa ľudské telo dokáže samo opraviť, čo sa nestane neskôr. Táto schopnosť zostáva nejaký čas - až asi 5 rokov.

Preto môže dôjsť k úplnému vymiznutiu pupočnej prietrže pred týmto vekom. Ale po 5 rokoch sa môžete takej chyby zbaviť iba operatívnym spôsobom. Dovtedy je potrebné zaistiť maximálne uzavretie pupočného kruhu hustým spojivovým tkanivom. Výstupok v pupku je fixovaný bandážou alebo špeciálnym detským obväzom. Súbežne s tým lekár predpisuje špeciálnu gymnastiku zameranú na posilnenie brušných svalov.

Ak sú splnené všetky odporúčania odborníka, vada úplne zmizne, keď dieťa dosiahne vek šiestich mesiacov. Ak sa tak nestane, pokračujte v posilňovaní svalov až do piatich rokov.

Celé obdobie liečby malého pacienta by mal pozorovať chirurg. V niektorých prípadoch je nemožné zbaviť sa prietrže konzervatívnym spôsobom. Deti, rovnako ako dospelí, majú operáciu, ktorá túto vadu úplne odstráni. Niekedy je chirurgický zákrok indikovaný u detí mladších ako jeden rok..

Rovnako ako v prípade masáže pri liečbe výčnelkov, prvé cvičenia by sa mali vykonávať iba za prítomnosti detského lekára. Lekár vám pomôže správne vykonať niektoré postupy, povedať, v akom poradí sa oplatí vykonať.

Pre deti môže gymnastika začať už od prvých mesiacov. Dieťa musí byť položené na brucho, zatiaľ čo sa reflexne snaží zdvihnúť hlavu, mávať mu rukami a nohami. Potom sa uskutočnia prevraty zozadu po bruško a späť. Posilňuje brušnú stenu.

Pupočná prietrž je tiež eliminovaná nasledujúcimi cvičeniami:

 • povzbudzovanie dieťaťa k prevráteniu;
 • Drepy, držiace dieťa za ruky alebo podpazušia;
 • udržiavanie dieťaťa vo vzduchu tak, aby držal nohy rovno;
 • odchýlky celého tela stojaceho na nohách od dospelého;
 • podporovať plazenie;
 • Cvičenie s rozložením na špeciálnu loptu na masáž.

U detí je celkom jednoduché zistiť, že výstupok v pupočnej oblasti je pupočnou kýlou; u dospelých nie sú príznaky v počiatočnom štádiu zrejmé - vyzerá to ako malá vydutina, ktorá môže úplne zmiznúť pri ľahnutí.

Potom, so zvýšeným herniálnym výbežkom, s fyzickou námahou, silným kašľom, vzpieraním, sa u dospelých prejavia príznaky pupočnej kýly: bolesť brucha, nevoľnosť.

Ak kýla dosiahne takú veľkú veľkosť, že takáto formácia prestane zapadať do brušnej dutiny (steny hernálneho vaku rastú spolu s okolitými tkanivami), príznaky sa zhoršujú: objaví sa zápcha, vracanie a narušenie močenia. To významne zhoršuje kvalitu života pacienta. Pri absencii chirurgického zákroku je možný vývoj nebezpečných komplikácií - porušenie, hrozba zápalu, poškodenie nádoru, rozvoj koprostázy..

Bez ohľadu na kliniku, ktorá je sprevádzaná pupočníkovou prietržou, sa u dospelých liečba vykonáva iba chirurgicky.

Diagnóza pupočnej kýly u dospelých:

 1. vyšetrenie chirurgom, ktorý určí, ako liečiť kýlu;
 2. Röntgenové vyšetrenie dvanástnika a žalúdka;
 3. Ezofagogastroduodenoskopie;
 4. herniography;
 5. ultrazvuk
 6. CT sken.

Cvičebné hry za prítomnosti pupočnej kýly u detí

Ak je dieťa zvyknuté na štandardný súbor cvičení, malo by sa zabezpečiť, aby činnosti, ktoré sa vykonávajú pri liečbe pupočnej kýly, nadobudli hravejší charakter. Preto bude mať dieťa záujem a užitočné.

Môžete komentovať všetky akcie. Rozdeľte cvičenia do podskupín, dajte ich hravé mená.

Napríklad, keď hladíte oblasť pupku malými prstami, viete si predstaviť, že je to volant automobilu a pupok je signálne tlačidlo. Kroha bude mať záujem počúvať a cítiť všetky akcie.

Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou

Umbilická hernia sa u dospelých môže liečiť iba chirurgicky. Lekár však niekedy môže predpísať konkrétne cvičenia, aby sa zabránilo možnému porušeniu výčnelku. Podrobnosti o týchto postupoch môže povedať iba ošetrujúci lekár. Konzultácie o tejto otázke by mal viesť chirurg..

Cvičenia na vylučovanie prsníka môžu zahŕňať tieto postupy:

 • zdvíhanie hrude v polohe na bruchu;
 • zdvíhanie panvy v polohe na bruchu;
 • postupné krútenie tela zákrutou;
 • dychové cvičenia.

Takéto postupy pomáhajú sprísniť svaly brucha bez toho, že by spôsobili ďalšie zaťaženie pupka, ako je to napríklad pri zvyčajnom švihu lisu..

Pred začatím takýchto manipulácií je dôležité opraviť pupočnú prietrž a pripevniť ju obväzom alebo obväzom. Počas procedúr držte oblasť pupka rukou.

Týmto spôsobom dochádza k postupnému krúteniu tela s rotáciou: človek leží na chrbte a pomaly mu začína ohýbať nohy, stavia ich napravo od tela. Potom sa ľavá ruka pomaly natiahne doprava a krúti trup tak, že osoba je v náchylnej polohe na pravej strane s ohnutými kolenami. Rovnaké cvičenia sa robia opačným spôsobom..

Pokiaľ ide o prvky respiračnej gymnastiky, človek leží na chrbte a zhlboka sa nadýchne, najskôr hrudníkom, potom žalúdkom. K výdychu dochádza pri otrasoch, ale žalúdok nie je postihnutý.

Z ľudových prostriedkov dospelí, ktorí majú pupočníkovú prietrž, niekedy používajú vákuovú masáž. Robí sa to pomocou sklenenej nádoby alebo hlinenej nádoby. Malo by sa však pamätať na to, že bez konzultácie s lekárom môžu akékoľvek ľudové prostriedky a metódy skôr poškodiť ako pomôcť.

Umbilická hernia u dojčiat do 5 rokov je liečená masážou a náplasťou, dospelí pacienti sú liečení okamžite.

Ďalej v článku hovoríme o troch metódach liečby detí, chirurgických a konzervatívnych metódach na liečbu prietrže u dospelých (niektoré z konzervatívnych metód je možné použiť aj doma).

Konzervatívne metódy u dospelých pracujú mimoriadne zle.

Pri výbere alternatívnych možností liečby vždy pamätajte na možnosť komplikácií, z ktorých najnebezpečnejším je porušenie. S takýmto vývojom udalostí sa vykonáva núdzová operácia.

Dobrou správou je, že plánovaná operácia u dospelých aj u detí je úspešná v 90–95% prípadov. Je veľmi dobre vyvinutý a niekedy to deti vôbec nepotrebujú.

Pupková kýla vytvorená v dospelosti je stabilná a možno ju liečiť s veľkými ťažkosťami. Najcitlivejšou metódou je chirurgický zákrok..

šitie pupočného krúžku,

inštalácia oka do brušnej steny.

Vždy, keď sa u dospelých objaví pupočná kýla, jej výskyt môže byť nasledujúci:

 • zvýšený tlak v bruchu (chronická zápcha, silné zdvíhanie),
 • tehotenstvo,
 • oslabenie svalov brušnej steny po pôrode (následky ťažkého pôrodu),
 • obezita (častejšie u dospelých mužov),
 • dedičná predispozícia,
 • pooperačné jazvy.

Konzervatívna liečba (nosenie obväzov, obmedzovanie fyzickej aktivity, masáže, chudnutie) je možná iba pri absencii komplikácií a pri kontraindikáciách pri chirurgickom zákroku:

 • exacerbácia chronických chorôb,
 • akútne choroby,
 • kardiovaskulárne a pľúcne zlyhanie,
 • neskoré tehotenstvo.

Najúspešnejšie je odstránenie prietrže, keď je výstupok stále voľne nastavený - to zníži množstvo chirurgického zákroku a umožní obmedziť šitie pupočníkového prstenca. S jeho výraznou expanziou sa používa plast..

Operácia sa vykonáva jednou z dvoch metód:

 1. Napätá hernioplastika (tradičná) - na odstránenie herniovej poruchy sa používajú vlastné tkanivá pacienta (zdvojnásobenie aponeurózy). Táto metóda je vhodná na liečenie malých prietrží..
 2. Ťahová hernioplastika - herniálny vak sa vylučuje vonkajším oblúkovým rezom v pupku a je nainštalovaný implantát zo sieťoviny.

Existujú dva hlavné spôsoby inštalácie syntetického implantátu:

 1. Sieť je inštalovaná medzi peritoneum a pupočníkovým krúžkom v subaponeurotickom priestore, čo bráni tvorbe adhézií medzi vnútornými orgánmi (omentum, črevné slučky) a sieťou, potom sa pupočníkový šijací stroj zašije. Hlavnou výhodou tohto spôsobu sú nízke náklady na operáciu v dôsledku nízkej ceny implantátov.
 2. Po otvorení vonkajšieho herniálneho vaku sa priamo do brušnej dutiny inštaluje špeciálna viacvrstvová kompozitná sieťovina, ktorej jedna strana má povlak, ktorý zabraňuje tvorbe adhézií medzi samotnou sieťou a orgánmi brušnej dutiny. Táto metóda je výhodná pre veľké kýly. Nevýhodou tohto spôsobu sú vysoké náklady na operáciu, ktorá závisí od typu použitého implantátu.

Tieto liečby sa líšia:

 • technická jednoduchosť vykonávania,
 • schopnosť odstrániť prietrž pri akomkoľvek type anestézie (spinálna, lokálna, celková anestézia),
 • rýchla rehabilitácia po operácii a uzdravení,
 • malé percento relapsov (nie viac ako 1%),
 • vynikajúci kozmetický výsledok.

Tieto metódy nemajú významné nevýhody.

Iným spôsobom je oprava laparoskopickej pupočnej kýly; u dospelých sa chirurgický zákrok (ktorého cena závisí aj od nainštalovaného implantátu) vykonáva pomocou špeciálneho laparoskopického zariadenia. Aby sa uzavrela hernálna defekt, sieť sa vloží prepichnutím do brušnej steny..

 • ľahké pooperačné obdobie na zotavenie,
 • krátke rehabilitačné obdobie,
 • nízka invazívnosť.
 • potrebné drahé vybavenie,
 • vysoké náklady na zložené oká a fixačné zariadenia,
 • počas operácie je potrebné vstrekovať vzduch do brušnej dutiny pod tlakom, čo je nebezpečné pre pacientov s kardiopulmonálnou patológiou,
 • nedostatok schopnosti šiť herniálne brány s veľkými kýlami.

Neodporúča sa liečiť pupočníkovú prietrž samostatne alebo tradičnou medicínou, pretože pri pokuse o odstránenie prietrže (čo je prísne zakázané), ako aj v pokročilých prípadoch existuje vysoké riziko zovretia alebo zápalu obsahu prietrže, čo spôsobuje, že situácia ohrozuje život!

Pri pupočnej kýle je fyzická aktivita zvyčajne obmedzená, takže vyvstávajú rôzne otázky. Napríklad, aké prísne by mali byť obmedzenia, môžem športovať, z čoho budú mať výhody cvičenia s pupočnou kýlou u dospelých a detí? Ak sa pri dospelej osobe zistí prietrž, potom je lepšie zabudnúť na ťažkú ​​fyzickú námahu, pretože po operácii môže spôsobiť porušenie alebo opätovný rozvoj patológie. V iných prípadoch budú prospešné individuálne cvičenia a súbor terapeutických cvičení, pretože posilňujú svalové tkanivo.

Umbilikálnu prietrž je možné liečiť u dospelých, to znamená, že sa ju úplne zbaví iba pomocou chirurgického zákroku. Cvičenie s pupočnou kýlou u dospelých problém nevyrieši a neodstráni prietrž. Odborníci nesúhlasia s výhodami cvičenia pre dospelých.

Mnohí sú proti akejkoľvek záťaži. Sú presvedčení, že napätie je len ďalším rizikom porušenia a je možné mu zabrániť obvazom. Na zmiernenie stavu sa odporúča pacientom s nadváhou dodržiavať nízkokalorickú diétu, aby sa znížila. Hlavným argumentom navrhovateľov tohto názoru je nemožnosť prerastania pupočného krúžku u dospelých, pretože tento proces sa končí vo veku 5 rokov..

Ďalší pohľad je založený na skutočnosti, že absencia záťaže na brušných svaloch vedie k ešte väčšiemu oslabeniu a zhoršeniu podpornej funkcie. To nepriaznivo ovplyvňuje stav tkanív a prispieva k expanzii prietrže brány, to znamená k zvýšeniu rizika priškrtenia prietrže.

Cvičenia by mal vyberať lekár, môže to byť chirurg alebo špecialista na fyzickú terapiu. Gymnastický komplex je zložený podľa závažnosti patológie, veku, fyzických schopností pacienta. Nepredpisujte cvičenia pre seba, aby nedošlo k zhoršeniu situácie.

Gymnastika s pupočnou kýlou zvyčajne zahŕňa ležiace cvičenia so zdvíhaním panvy, hrudníka, skrútením tela, dychovými cvičeniami. Adekvátne cvičenie pomôže vybudovať svalovú podporu vnútorných orgánov, aj keď to nezníži prietržové brány.

Všeobecné pravidlá

 • Pred začatím cvičenia je potrebné upraviť hernálny výčnelok a chrániť ho obväzom alebo obväzom,
 • Počas vykonávania držte oblasť pupka rukou,
 • Všetky pohyby vykonávajte plynulo a pomaly,
 • Určite dodržiavajte všetky obmedzenia..

Čo nemôže byť

 • Pritiahnite brušné svaly,
 • Zdvíhať závažia,
 • Zaťaženie tela trupom,
 • Vibračný brušný stres.

Ukazuje sa teda, že cvičenia zamerané na nosenie hmotnosti sa môžu vykonávať iba v náchylnej polohe, nie je potrebné počas cvičenia povoliť vibračné pohyby, sú zakázané aj cvičenia pre tlač s pupočníkovou kýlou.

Musíte začať s triedami od veľmi minimálneho zaťaženia, aby sa svaly postupne posilňovali a v oblasti pupka neexistoval žiadny ďalší tlak. Dýchacie cvičenia s pupočnou kýlou môžu priniesť pozitívne výsledky pre celé telo, pretože zlepšujú krvný obeh a zvyšujú celkový tonus..

V každom prípade, ak pupočná kýla nevyžaduje pre dospelých neodkladnú operáciu, mala by byť v jeho živote fyzická aktivita. Pešia turistika, pokojná cyklistika, plávanie sú vždy užitočné. So súhlasom lekára môžete robiť niektoré druhy tanca a fitnes..

Ako rýchlo vyliečiť prietrž a zabudnúť na bolesť chrbtice

Už nevieš, ako sa vysporiadať s herniou a bolesťou chrbtice? Lekári nehovoria nič nové. Lieky proti bolesti a drahé operácie sú pre vás príliš drahé. Nie je potrebné čakať, kým sa prietrž stane malígnym nádorom. Áno, dá sa ovládať, ale. Toto je späť. Môžete zostať zdravotne postihnutí.

Ak sa u dospelých zistí pupočná kýla, v každom prípade je nevyhnutný chirurgický zákrok. Ďalší spôsob, ako sa problému zbaviť, je jednoducho nemožný. Realizácia vhodných cvičení však zabráni relapsu po operácii a zlepší celkovú pohodu pacienta.

Čo nemôže byť

 • Postavte sa, musíte sa nakloniť dopredu a pokúsiť sa dostať ruky na podlahu a dolné končatiny.
 • Je potrebné roztiahnuť ruky a postaviť sa, nakláňať sa rôznymi smermi.
 • Keď stojíte na stoličke, musíte si nohu vziať späť a potom - na stranu.
 • Potrebujete ľahnúť si na chrbát, pripojiť nohy a kolená nakloniť rôznymi smermi.
 • Je užitočné otáčať sa v bokoch so zahnutými kolenami.
 • Je potrebné si ľahnúť na chrbát a opatrne zdvihnúť panvu, ohýbajúcu sa v bedrovej oblasti.
 • Z náchylnej polohy môžete hrudník jemne zdvihnúť.
 • Je užitočné robiť zákruty s obratom na vzostupe. Toto cvičenie by sa malo robiť pomalým tempom..
 • Pri pupočnej kýle je užitočné vykonávať normálne drepy.
 • Dychové cvičenia nebudú o nič menej účinné ako tradičné fyzické aktivity.

Čo nemôže byť

Výhody gymnastiky s kýlou

Umbilická hernia je patologický stav u dieťaťa alebo dospelého, ktorý je vyvolaný uvoľňovaním vnútorných orgánov brušnej dutiny prirodzeným otvorom vo forme pupočného krúžku..

Terapia tohto ochorenia je vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré sú predpísané na zmiernenie stavu pacienta. Terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať pod dohľadom skúseného lekára, ktorý vylúči vznik nebezpečných komplikácií.

Umbilikálna hernia je patologický stav u dieťaťa alebo dospelých, ktorý je vyvolaný uvoľnením vnútorných orgánov brušnej dutiny prirodzeným otvorom vo forme pupočného kruhu. Terapia tohto ochorenia je vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré sú predpísané na zmiernenie stavu pacienta. Terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať pod dohľadom skúseného lekára, ktorý vylúči vznik nebezpečných komplikácií.

Dôsledky operácie (obdobie rehabilitácie)

Ak sa operácia vykonala včas, nevyskytli sa žiadne komplikácie, ako je štípanie, zápal atď., Pooperačná doba prebieha celkom hladko. V deň operácie je dovolené vstať z postele. Počas dní je povolená mierna fyzická aktivita bez cvičenia na brušnú tlač a zdvíhanie závaží. Odporúča sa elastická pooperačná bandáž. U dospelých sú relapsy zriedkavé..

Profylaxia prietrže u dospelých:

 • cvičenia na tréning brušných svalov,
 • správna výživa,
 • normalizácia hmotnosti,
 • nosenie vzpery počas tehotenstva.

Čo potrebujete vedieť o pupočníkovej prietrži u detí

Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný. Je pupočná kýla skutočne hrozná, je možné uzdravenie a je možné dieťaťu pomôcť pri masáži? Akým príčinám choroby možno zabrániť? Poďme to pochopiť.

Čo je pupočná kýla?

Priestor brušnej steny každého zdravého dieťaťa je akýmsi štítom pre vnútorné orgány. Pod kožou sa nachádza vrstva podkožného tuku, aponeurózy, ktorá uzatvára svaly prednej brušnej steny a samotné pobrušnice. Fúzia aponeuróz tvorí bielu líniu brucha, otvor, v ktorom sa nazýva pupočníkový prsteň. Vnútorné orgány omrvinky sú teda spoľahlivo chránené..

Príčiny pupočnej kýly

Proces vývoja pupočnej kýly je spôsobený prítomnosťou slabostí vo vrstvách brušnej steny. Môžu byť vrodené alebo získané v dôsledku faktorov, ktoré oslabujú tón pupočného kruhu alebo brušných svalov. Aké sú tieto faktory? Časté napäté plač, intenzívny kašeľ, chronické poruchy stolice. Kýla je tiež vyvolaná predčasne narodenou matkou, vrodenou patológiou brušnej fascie (nedostatočný vývoj a slabosť spojivového tkaniva), krivica.

Podľa odborných údajov ministerstva zdravotníctva je u 20% novorodencov pupočníkový kruh nerozvinutý a svalové štruktúry brucha sú také slabé, že sa líšia aj pri bežnom plaču. Ohrozené sú predčasne narodené deti, ako aj tie, ktorých matky počas tehotenstva prechladli.

Celý bod pupočnej kýly je teda slabinou pupočného kruhu. Až jeden rok prechádza 90% pupočnej kýly nezávisle, ale niekedy sú u tohto problému pozorované deti až do 6 až 7 rokov, ak nedochádza k veľkým defektom a črevné slučky nejdú von.

Ak je potrebný lekár?

Pravidelná by mala byť návšteva chirurga s pupočnou kýlou. To však neznamená, že vášmu dieťaťu nevyhnutne hrozí chirurgický zákrok. Do roku prejde nezávisle 90% pupočnej kýly. V ostatných prípadoch sa vykonáva taktika vyčkávania a sledovania až 5 a dokonca 6 rokov. Nemôžeme však čakať, či sa otvorí vstupná brána prietrže, t. pupočného kruhu 1,5 cm alebo viac, ak črevné slučky prechádzajú do herniálneho vaku (v tomto prípade sa môžu tvoriť fistuly a prietrž sa stane nenapraviteľnou) aj v prípade porušenia. Obmedzená hernia je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neopustená obmedzená prietrž hrozí peritonitídou a dokonca smrťou pacienta. Ostré bolesti v oblasti vyčnievania a prudkého plaču dieťaťa hovoria o zdržanlivej prietrži.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne - zaujať postoj počkajte a uvidíte, liečite kýlu alebo operujte. Taktiež je potrebné pamätať na to, že s dieťaťom je potrebné zaobchádzať a pomocou masáže posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pravidelnými masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami vo veku 5 až 6 rokov sa brušné svaly posilňujú tak, že prietrž prechádza.

Mimochodom, pupočná kýla sú kontraindikáciou pre návštevu športových sekcií, preto lekári odporúčajú, aby sa dieťa vo veku 5 rokov neodkladalo na riešenie pupočníkových „problémov“..

Pupočná masáž prietrže

Malé deti využívajú špeciálnu masáž. Rodičia môžu robiť základné triky sami.

1. Ľahko hladte brucho do kruhu v smere hodinových ručičiek.
2. Vyhladzujúce pohyby v šikmej svalovej zóne.
3. Hladenie v hrubom čreve. Vykonáva sa vlajúcimi pohybmi, bez tlaku.
4. Nastávajúce pohyby oboch dlaní (hore a dole) pozdĺž posterolaterálnej roviny hrudníka.

Zdvihnite dieťa teplou plnou dlaňou okolo pupka. Všetky pohyby sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek. Jemne uchopte šikmé svaly brucha dlaňou od sudov do stredu. Ďalej vykonajte hladenie „rozpustiť“, t. v opačnom smere. Pravidelné vykonávanie jednoduchých masážnych pohybov pomôže posilniť svaly brucha. Poskytnite profesionálovi zložitejšie manipulácie, aby nedošlo k horšiemu. Pred vykonaním nezávislej masáže sa poraďte s lekárom o správnosti úkonov.

Cvičebná terapia pre pupočníkovú prietrž

Rodičia omrvinky by mali požiadať o vymenovanie cvičebnej terapie. Špecialista vyberie cviky, ktoré prispejú k celkovému posilneniu tela, dobrej činnosti čriev a posilneniu slabých brušných svalov. Okrem toho také cvičenia zabraňujú kolike a zápche, normalizujú vnútrobrušný tlak a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. U aktívneho, šťastného a dobre vyvinutého dieťaťa je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhne operácii, jednoducho sa vyvinie prietrž.

Ak je potrebný chirurg a aké je riziko porušenia

Poranenie pupočnej kýly je akútny stav, pri ktorom dieťa potrebuje chirurgickú pomoc. Hlavným príznakom nebezpečnej komplikácie prietrže je ťažká bolesť brucha. Dieťa na ne prirodzene reaguje - s úzkosťou a plačom. Dospelí si musia pamätať na to, že pri porušení sa rýchlo rozvíja opuch črevných slučiek a potom dochádza k nekróze tkaniva. Ak sa mŕtvy orgán neodstráni včas, môže sa vyvinúť peritonitída..

Chirurgická operácia je tiež predpísaná, ak čakacia a sledovacia poloha nepriniesla výsledky a prietrž sa nedá vyliečiť do 5 až 6 rokov. Spočiatku je veľkou prietržovou hmotou tiež indikácia pre chirurgický zákrok..

Zranená prietrž je operovaná okamžite.

Takže hoci pupočné kýly prechádzajú hlavne sami bez chirurgického zákroku, existujú prípady, keď je napriek tomu potrebná operácia. Zhrnutie, kedy je to potrebné:

 • Veľkosť prietrže presahuje 1,5 cm. Pravdepodobnosť, že prietrž tejto veľkosti sa uzdraví sama osebe, je veľmi malá..
 • Keď sa pupočná kýla objaví u dieťaťa po 6 mesiacoch alebo sa stane ešte väčšou, keď má dieťa 1 až 2 roky.
 • Prítomnosť určitých príznakov, z ktorých najbežnejším je porušovanie (uškrtenie).
 • Umbilikálna prietrž nechce „vytiahnuť“ ani po 5 rokoch. Aj keď veľa lekárov odporúča počkať do 7 rokov: svaly sa môžu posilňovať pred školským vekom. T.O. vekové limity tu určuje lekár na základe individuálnych pozorovaní počas vyšetrenia.
 • Estetická nepohodlie, keď má hernie proboscisový tvar v dôsledku hrubej vrstvy pokožky nad ňou.

Ak slučky čreva vyčnievajú do brány prietrže, môže sa vytvoriť fistula alebo fistula a kýla sa stane nenapraviteľnou. Preto je prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku známkou chirurgie prietrže.

Čo presne sa nedá urobiť

V žiadnom prípade by rodičia dieťaťa s pupočníkovou prietržou nemali chodiť na všetky druhy „babičiek“ a liečiteľov, ktorí sľubujú odstránenie výčnelku. Toto je veľké riziko pre zdravie a život dieťaťa. Choroba nie je nebezpečná, ak je dieťa pozorované chirurgom s herniou a výlet do pupočnej kýly sľubuje, že v budúcnosti dôjde k vážnejším problémom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Je to choroba, pri ktorej orgány idú na povrch alebo do brušnej dutiny. Kýla brucha sa považuje za pomerne závažné ochorenie, preto sa operácia odstránenia prietrže brucha považuje za povinnú manipuláciu.
Jednou z najbežnejších patológií je medzistavcová prietrž - to je skutočný problém, ktorý spôsobuje bolesť, bolesti chrbta a nepohodlie. Ak sa ju naozaj chcete zbaviť, povieme vám, ako na to.
Rospotrebnadzor uverejnil sériu odporúčaní o akciách počas pandémie koronavírusov. Federálna služba oznámila, kde robia testy na určenie choroby.