loader

Hlavná

Hlava

Gymnastika pre domácu osteochondrózu krčka maternice

Ľudia, ktorí časom vedú sedavý a pasívny životný štýl, si uvedomujú, že osteochondróza sa k nim nenápadne plazila. Príčinou osteochondrózy je nedostatočná pohyblivosť svalov chrbta a krku, a preto ich oslabujú. Miechy ponechané bez svalovej podpory sú silne zaťažené. Neustále sedavý životný štýl, nesprávne držanie tela vedie k deformácii stavcových diskov. Deformované miechy zakončujú nervové zakončenie. Výsledkom je, že človek pociťuje bolesť chrbta, krčnej chrbtice.

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu a zabrániť jej prejavu? Lekári odporúčajú špeciálne cvičenia, ktoré posilňujú svaly a šľachy krčnej chrbtice, chrbta, pletenca. Toto je najbezpečnejší spôsob liečby osteochondrózy..

Výhody cvičenia

Ako je uvedené vyššie, príčinou osteochondrózy je sedavý spôsob života, oslabenie svalového korzetu a zakrivenie chrbtice. V počiatočných štádiách choroby fyzické cvičenie zastaví jeho ďalší rozvoj. Pravidelnou fyzickou námahou sa zlepšuje krvný obeh, posilňujú sa svaly chrbtice a krčka maternice, znižuje sa zaťaženie chrbtice, zväčšuje sa vzdialenosť medzi stavcovými diskami, znižuje sa trenie medzi stavcami a znižuje sa aj frekvencia bolestivých pocitov..

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

A ak sa choroba vyvinula do tej miery, že pociťuje časté ťažké bolesti, je potrebné poradiť sa s odborníkom. Stanoví presnú diagnózu, stupeň choroby, predpíše priebeh liečby, masáže. Po ukončení liečebnej procedúry budú predpísané terapeutické gymnastiky, ktoré môžete robiť samostatne doma. Takáto liečba domácej osteochondrózy doma vám rýchlo umožní zabudnúť na túto chorobu..

p, blokuj citáciu 6.0,1,0,0 ->

Cvičenia sa musia vyberať správne a musia sa vykonávať dávkovaným spôsobom. V opačnom prípade existuje riziko zhoršenia vášho zdravia.

Užitočné tipy

Predtým, ako začnete cvičiť, musíte sa oboznámiť s užitočnými tipmi..

 1. Pravidelne by sa mala vykonávať skupina cvičení bez ohľadu na miesto: štúdium, práca, domov atď. Najprv by ste mali vykonávať cvičenia každý deň, aby ste urýchlili postup. A v budúcnosti, keď sa stav zlepší, môžete sa zapojiť do 2 - 3 dní v týždni na udržanie výsledku;
 2. Ak cítite bolesť alebo presakovanie, je to signál, že je čas trochu sa pohnúť. V takom prípade je potrebné vstať, chodiť, natiahnuť sa, vykonávať cvičenia proti osteochondróze. Môžete sa vydať na malú prechádzku;
 3. Poučenie by malo neustále skomplikovať. Do komplexu môžete pridať ďalšie cvičenia alebo zvýšiť počet opakovaní;
 4. Pravidelné cvičenie je samozrejme dobré, ale nezabudnite na svoje pocity. Ak počas cvičení pociťujete silnú bolesť krčnej chrbtice, prestaňte cvičiť;
 5. Pre zvýšenie účinnosti liečby môžete ísť na masáž a často si urobiť kontrastnú sprchu. Tieto postupy prispievajú k ďalšiemu uvoľneniu svalov;
 6. Cvičenia by sa mali vykonávať pri rovnomernom držaní tela a venovať pozornosť technike vykonávania. Spočiatku to bude trochu ťažké, ale vďaka správnemu výkonu sa svaly posilnia a bude ľahšie robiť.
h2 3,0,0,0,0,0 ->

Súbor cvičení (zahrievanie)

Skôr ako začnete cvičiť, určite by ste mali začať s rozcvičkou:

 1. Musíte sa postaviť rovno, roztiahnite nohy od seba, zhlboka sa nadýchnite a niekoľkokrát vydýchnite. Potom musíte vykonať upravené svahy doprava, doľava, dopredu, dozadu. Naklonenie dozadu by sa malo vykonávať opatrne a nesmie viesť k bolesti. Ak sa oprieť späť spôsobí bolesť, môžete ich odmietnuť vykonať.
 2. Ďalším zahrievaním sa točí hlavou doprava a doľava až k hranici. Napriek jednoduchosti môže toto cvičenie spôsobiť ťažkosti tým ľuďom, ktorých krčná chrbtica neumožňuje otočiť hlavu až na koniec v jednom alebo druhom smere. V takých prípadoch, otočenie hlavy, aby bolesť nestojí za to. Cvičenie by sa malo vykonávať hladko, bez náhlych pohybov.
 3. Nakoniec postavte rovno, roztiahnite plecia dozadu, pritiahnite lopatky a vyčnievajte z hrude. Potom znížte ramenné kĺby, okolo chrbta. Cvičenie by sa malo vykonávať pomaly, hladko, pod vdychovaním a výdychom..
h2 4,0,0,0,0,0 ->

Druhy cvičení

Táto gymnastika pozostávajúca zo súboru cvičení nie je náročná. Môžete ich vykonávať doma, v stoji alebo v sede. Najdôležitejšie je udržať chrbticu rovno a uvoľniť si ramená. Je však lepšie ich postaviť, pretože v tejto polohe je chrbtica čo najviac vyrovnaná.

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

Gymnastika №1

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Tlak na ruky s hlavou dopredu. Ruky by mali byť zaistené v zámku a nasadené na čelo. Ruky zovreté v zámku vyvíjajú tlak na chrbát hlavy a hlava by mala odolávať a vyvíjať tlak na ruky vpred. Krk by sa mal dotiahnuť. V tejto polohe je potrebné trvať 15 - 20 sekúnd. Potom jednu ruku položte na chrbát krku a vyhoďte hlavu dozadu. V tomto prípade sa pracujúce svaly krku napnú. Toto cvičenie je užitočné pri posilňovaní svalov krku, ktoré pomáha pri oslabení krčnej osteochondrózy..

p, blokuj citáciu 12,1,0,0,0 ->

Gymnastika №2

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Tlak na chrbát hlavy. V tomto cvičení musíte zovrieť ruky v zámku a dať túto formu na zadnú časť hlavy. Potom na ruky položte tlak na chrbát hlavy a hlava by mala rukám odolať. Trvanie - 15 - 20 sekúnd. V tomto prípade sa svaly krčnej chrbtice napnú. Toto cvičenie je možné kombinovať s prvým cvičením pre harmonické cvičenie..

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Gymnastika №3

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Nakloňte hlavu do strán. V tomto cvičení položte pravú (ľavú) dlaň na ucho. Hlava sa musí pokúsiť dostať pravé (ľavé) rameno a svojou pracovnou rukou odolať. V tejto polohe musíte vydržať 15 až 20 sekúnd. Rovnakým spôsobom potom nakloňte druhú stranu..

p, blokuj citáciu 16,0,0,0,0 ->

Gymnastika №4

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

Otočte hlavu nabok. V tomto cvičení musíte otočiť hlavu nabok. Za týmto účelom položte pravú (ľavú) dlaň na pravú (ľavú) tvár. Otočte hlavu doprava (doľava) a pracovné rameno odporuje. V každej polohe je potrebné vydržať 15 - 20 sekúnd.

p, blokuj citáciu 18,0,0,1,0 ->

Gymnastika №5

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Natiahnutie krku rukami. Vykonávanie tohto cvičenia môže byť spočiatku zložité, ale môžete si naň zvyknúť. Položte palce na spodnú čeľusť a zostávajúce prsty uchopte hlavu zozadu. V tejto polohe potiahnite hlavu nahor, môžete vykonávať výkyvné pohyby. To znamená, že simulujete pokus vytiahnuť korok z fľaše. Nemôžete otočiť hlavu, malo by to vyzerať rovno. Trvanie cvičenia je 15 až 20 sekúnd. Cvičenie by sa malo opakovať niekoľkokrát..

p, blokuj citáciu 20,0,0,0,0 ->

Gymnastika №6

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Postavte sa rovno a roztiahnite ruky do strán. Ruky by mali byť uvoľnené. Otáčajte pravý a ľavý kĺb ramien postupne a súčasne. Telo tela by malo byť naklonené dopredu. Je potrebné vykonať cvičenie pre každé rameno po dobu 1 minúty. Toto cvičenie je odporúčané pre tých, ktorí cítia napätie v oblasti ramien..

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Gymnastika №7

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Valivá hlava. V tomto cvičení musíte otočiť hlavu doprava (vľavo) na rameno a utiahnuť si krk. Vykonajte prevrátenie hlavy v oboch smeroch. Na konci opakovania by mala byť hlava otočená k druhému ramenu. Pokúste sa zobrať lopatky späť. Cvičte opatrne, pohyb hlavy by mal byť počas celého cvičenia riadený. V prípade nepohodlia môžete jednoducho otočiť hlavu nabok. Cvičenie by sa malo opakovať 10 až 12 krát.

p, blokuj citáciu 24,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 25,0,0,0,1 ->

Toto je celý rad cvičení zameraných na prevenciu osteochondrózy krčnej chrbtice. Nie je potrebné vykonávať všetky cvičenia, môžete si vybrať iba tie, ktoré neprinášajú nepohodlie a bolesť. Úradníkom sa odporúča, aby počas práce sedeli na úrovni. Okrem toho môžete ráno vykonávať víza na horizontálnej lište. Tým sa natiahne chrbtica, dodá telu vitalitu. Kurzy plávania, krasokorčuľovania, tanca, aerobiku tiež prispievajú k prevencii osteochondrózy a urýchľujú proces liečby. Ak sú kurzy pravidelné a osoba sa stáva mobilnejšou, môžete sa zbaviť bolesti svalov a kostí krčnej chrbtice..

Súbor cvičení na cervikálnu osteochondrózu, stratégiu boja proti tejto chorobe

Materiál bol pripravený tímom tímu s podporou našich odborníkov: športovcov, trénerov a odborníkov na výživu. Náš tím >>

  Čas na čítanie: 7 min..
 1. Krk je jedným z najzraniteľnejších miest.
 2. Ako vám cvičebná terapia môže ušetriť od bolesti
 3. O závratoch
 4. Ako dlho trvá cvičebná terapia?
 5. Gymnastický komplex pre krk
 6. Dodatočné cvičenia pre flexibilitu
 7. Masážne prvky

Na liečenie mnohých ochorení pohybového aparátu sa používa cvičebná terapia. Jednoduché a bezpečné cvičenia nás chránia pred rôznymi chorobami. Čo robiť, ak bolí krk? V tomto prípade sú na záchranu cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice..

Krk je jedným z najzraniteľnejších miest.

Krk je skutočne veľmi zraniteľný a vyžaduje si dôkladné ošetrenie. Cez ňu prechádzajú cievy, ktoré živia mozog, ako aj nervy, cez ktoré vstupujú do tela signály, ktoré regulujú našu aktivitu (napríklad motorická aktivita)..

Náš krk je po väčšinu dňa v napätí, pretože jeho svaly si musia neustále držať hlavu, ktorej hmotnosť dosahuje 2 alebo viac kg. Normálne sa svaly vyrovnajú so svojou úlohou. K tomu však pridajte nepríjemné a nesprávne polohy, ktoré máme tendenciu zaujať, dlhodobý pobyt v nehybnom stave. Svaly zaťažujeme nerovnomerne, zbavujeme ich odpočinku a sťažujeme prísun krvi.

Prvé problémy s krčnou chrbticou vznikajú práve v dôsledku nadmernej únavy svalov krku. Typickými príznakmi sú presakovanie a svalová únava. Tento primárny problém je vyriešený jednoduchou masážou, o ktorej budem hovoriť o niečo neskôr..

Ľudia často takýmto príznakom nevenujú pozornosť, a tak diskusia pokračuje ďalej pri riešení problému, ktorý sa zmenil na chorobu - cervikálna osteochondróza..

Z tohto dôvodu je dôležitosť nabíjania krku pri osteochondróze.

Ako vám cvičebná terapia môže ušetriť od bolesti

S rozvojom akútneho štádia cervikálnej osteochondrózy je predovšetkým potrebné odstrániť syndróm bolesti. Keď príznaky bolesti zmiznú, môžete začať s liečebnou terapiou. Toto je sada cvičení na cervikálnu osteochondrózu, ktorá zahŕňa množstvo pohybov hlavy vrátane izometrických cvičení na krku.

Gymnastika na krku s osteochondrózou je povinná. Bez tohto ošetrenia nebude mať požadovaný účinok. Koniec koncov, bez silného svalového korzetu trpí chrbtica vertikálnym gravitačným tlakom.

Prirodzenou príčinou všetkých chorôb chrbtice je gravitácia. Jeho vektor je kolmý na zemský povrch. Teraz si predstavte, čo sa stane s chrbticou, ak táto záťaž na ňu nebude pôsobiť striktne vertikálne. Napríklad k tomu dôjde, keď sme my, poskakovaní, sedíme pri stole, ponorení do rôznych novín.

Krk je zakrivený, so sklonením 45 stupňov voči vertikále, ak je spriemerovaný. Z dôvodu závažnosti hlavy dochádza k miernemu diagonálnemu posunu stavcov voči sebe. Medzistavcové chrupavky pre nich zažívajú nezvyčajné zaťaženie, ktoré nakoniec mizne a deformuje sa..

Normálne je dokonca táto pozícia kompenzovaná silnými svalmi krku, ale o akých silných svaloch sa dá hovoriť, keď sa osoba takmer nepohybuje? To je problém.

Ak sa ponoríte hlbšie do tohto problému, potom tu stále zostáva výživa, alebo skôr nedostatok spojovacích látok v potravinách situáciu komplikuje. Tkanivo chrupavky, a tak sa aktualizuje pomaly, a ak v tele chýbajú potrebné látky, nemá čo obnovovať.

Základnou príčinou osteochondrózy je gravitácia. Tento proces však môže rušiť silné svalstvo. Takže už sekundárnou príčinou osteochondrózy sú slabé svaly krku. Záver: ak sa začala osteochondróza krčka maternice, cvičenia pomôžu pri riešení tohto problému..

Cvičebná terapia posilňuje svaly krku, uvoľňuje svorky a zlepšuje prekrvenie. Je to účinný spôsob liečby osteochondrózy a prevencie jej progresie v budúcnosti..

Problém teda možno vyriešiť, ak komplexne ovplyvníme všetky dôvody jeho vzhľadu:

 • Posilnite svaly krku nabíjaním krku osteochondrózou. Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu bude uvedené nižšie..
 • Vyvarujte sa nesprávnemu držaniu tela a predĺženému nehybnému sedeniu na jednom mieste.
 • Jedzte špeciálne prísady do kĺbov alebo si vytvorte kompletnú stravu pre seba.

Je lepšie robiť to súčasne..

Popri osteochondróze sa na krku môže vyskytnúť ďalšia nepríjemná vec - podchladenie. V takom prípade vám žiadne cvičenie nepomôže, kým zápal nezmizne. Neodkladajte liečbu dlho.

A ďalšia možnosť, obmedzená pohyblivosť hlavy. V tomto prípade musíte dôkladne hnetieť krk a urobiť pre neho krk s osteochondrózou v amplitúde, ktorá vám umožní vykonávať pohyb bezbolestne..

O závratoch

Riedenie medzistavcových platničiek v krčnej oblasti vedie k zovretiu nervových zakončení. Okrem nervov trpia aj cievy. To vedie k nedostatku kyslíka do mozgu a prejavuje sa vo forme závratov. Existujú aj ďalšie príznaky - bolesti hlavy.

Existujú cvičenia na závraty s cervikálnou osteochondrózou. V skutočnosti sú rovnaké ako pri osteochondróze. Ich zmyslom je napnúť upnuté svaly, posilniť ich, uvoľniť nervy a krvné cievy zo svoriek..

Vo všeobecnosti akékoľvek fyzické cvičenia s osteochondrózou (bez záťaže) prispievajú k zlepšeniu krvného obehu v tele vrátane intenzívnejšej výmeny krvi medzi telom a hlavou. Náš mozog dostáva viac výživy a kyslíka, a to ovplyvňuje produktivitu.

Vážené cviky sa neodporúčajú pri cervikálnej osteochondróze. Určite sa nezachránia pred osteochondrózou krčnej chrbtice, ale môžu urýchliť proces degradácie chrupavky..

Pri rôznych ochoreniach chrbtice by sa mali cvičenia zamerané na nosenie hmotnosti vo všeobecnosti vykonávať s veľkou starostlivosťou. V závislosti od choroby môžu byť vylúčené pohyby, ktoré spôsobujú vertikálne zaťaženie chrbtice, ohnutie chrbta atď..

Ako dlho trvá cvičebná terapia?

Ľudská lenivosť nemá hranice. Často prestávame pracovať, len čo problém zmizne. Muž sa zapája do fyzickej kondície pri chudnutí. Hneď ako dosiahne požadovaný výsledok, všetko sa zastaví. V prípade chorôb je tento prístup nielen neefektívny, ale tiež plný návratu choroby.

Na prevenciu cervikálnej osteochondrózy je potrebné pravidelne sa zaoberať krkom. To sa dá ľahko urobiť doma. Okrem toho to netrvá príliš dlho. Tento proces je veľmi príjemný - pocit tepla a relaxácie vo svaloch nebude trvať dlho.

Môžete si tiež kúpiť korzetový krk a nosiť ho v akútnych obdobiach. Existujú však jemnosti. Zvyknutý na umelú podporu, môžete žiť celý život, pretože korzet drží hlavu namiesto svalov. A to nie je vôbec užitočné pre krčnú chrbticu. Svaly konečne strácajú tón.

Terapeutický účinok cvičenia proti cervikálnej osteochondróze trvá od 2 týždňov do mesiaca. Ak prestanete cvičiť, akonáhle svaly znovu stratia tón, riskujete bolesti hlavy a problémy s opätovným otočením hlavy. Preto cvičenia na posilnenie svalov krku v tomto prípade zohrávajú pri udržiavaní pohodlia obrovskú úlohu.

Takže sa rozhodnite, či cvičíte na osteochondrózu alebo nie.

Gymnastický komplex pre krk

Je lepšie nevykonávať žiadne cvičenia na zhoršenie cervikálnej osteochondrózy. Akútne príznaky by mal lekár najskôr zmierniť. Napokon, ak sa vám bolí hlava, všetka gymnastika bude bolestivá.

Najúčinnejšie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu sú veľmi jednoduché: sú to pohyby hlavy a izometrické svalové napätie. Všetko sa deje veľmi jednoducho - doma, v práci, na cestách.

Toto je približný súbor cvičení (dohodneme sa, že počiatočná pozícia je sedená rovno, ruky na kolenách):

 1. V počiatočnej polohe jemne otočte hlavu doprava, až kým sa nezastaví, potom doľava. Cítite, ako sa vaše svaly krku napínajú. Odchýlka je takáto: otočili hlavy a pokúsili sa ich otočiť o niečo ďalej bez trhania, udržiavať toto napätie po dobu 5 sekúnd. Všeobecne je lepšie začať s cvičením chrbtice cvičeniami na posilnenie svalov krku. Zahŕňajú rozvoj jeho flexibility a sily. Urobte 5 zákrut v každom smere.
 2. Teraz nakloňte hlavu nabok, aby sa vaše ucho priblížilo k ramenu. Nemusíte zdvíhať rameno! Rovnako ako v predchádzajúcom hnutí, držte napätie. Ak máte pružný krk, pritlačte si ucho k ramenu rukami. Ak to bolí, robte pohyby s bezbolestnou amplitúdou! Vykonajte 5 naklonení doľava a doprava.
 3. Teraz urobte kruhové pohyby hlavy v smere a proti smeru hodinových ručičiek. 8 pohybov v každom smere. Pomalý! Môžete držať hlavu rukami. Je to účinná gymnastika pre osteochondrózu krku..
 4. Zahrievanie sa skončilo a teraz silové cvičenia: pravou rukou položte proti pravému chrámu. Pokúste sa nakloniť hlavu doprava a rukou zabraňte tomuto pohybu. Vytvorte také úsilie, že je to ťažké, ale vaša hlava sa pohybuje správnym smerom. 10-krát v každom smere (pohyb vľavo, druhou rukou).
 5. Teraz uchopte hlavu za (týlna oblasť) a cez odpor rúk sa pokúste 5-krát nakloniť chrbát hlavy, potom 5-krát posuňte hlavu späť v horizontálnej rovine. Celkom bude vydaných 10 krát.
 6. Teraz si dajte dlane na čelo a nakloňte hlavu dolu cez odpor rúk (pritiahnite bradu k hrudníku). Urobte to 10-krát, potom cez odpor posúvajte hlavu vodorovne vpred (napr. Holuby pri chôdzi)..
 7. Nakoniec môžete lichobežník napnúť zdvihnutím a spustením ramien. Zdvihnutý - oneskorený o 2-3 sekundy (vytiahnutie), znížený - uvoľnený. Vykonajte 10 opakovaní.
 8. Vytiahnite krk rôznymi smermi, telocvičňa je u konca. Urob to všetko raz denne. Je to vynikajúce cvičenie na krku pri osteochondróze..

Aké cviky je možné ešte vykonať? Napríklad pre flexibilitu krku. Sú to tiež cvičenia na svaly krku, ale tiež naťahujú šľachy. Vďaka tomu bude váš krk pohyblivejší..

Cvičebná terapia pre cervikálnu osteochondrózu: 16 účinných cvikov, pravidlá tréningu

Osteochondróza chrbtice môže spôsobiť veľa problémov. Nezávisle zlepšujú fyzickú a emocionálnu pohodu, chránia telo pred výskytom exacerbácií tohto ochorenia v budúcnosti pomôže cvičiť terapiu osteochondrózy krčnej chrbtice.

Pravidelná gymnastika znižuje riziko opakovaných exacerbácií, znižuje chronickú bolesť v krku a ramenách, obnovuje citlivosť a silu v rukách, trénuje vestibulárny aparát (ktorý znižuje závraty a bolesti hlavy).

Je lepšie začať s liečebnou terapiou pod dohľadom inštruktora, aby vás naučil správne vykonávať všetky cvičenia. Všeobecne platí, že gymnastický komplex, ktorý zahŕňa bloky izometrického (bez pohyblivých častí tela v priestore) a dynamickú aktivitu, sa dá ľahko vykonávať a každý môže robiť gymnastiku doma..

Ďalej v článku - populárne a bezpečné komplexy 6 izometrických a 10 dynamických cvičení.

Každý pacient s cervikálnou osteochondrózou, ktorý sa zúčastňuje na záťažovej terapii, by to mal vedieť.

Fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu by sa nemali vykonávať s exacerbáciou choroby. Nemusíte sa snažiť „napnúť“ krk, „rozptýliť“ bolesť, nejakým spôsobom ovplyvniť váš stav. Ak sa cítite horšie, okamžite kontaktujte neurológa!

Ak lekár (neurológ) zistil nestabilitu krčných stavcov počas rádiografie chrbtice alebo palpácie, nezabudnite sa pozrieť do ortopedického salónu alebo lekárne a kúpiť si špeciálny mäkký obojok na krk. Chráni vás pred nebezpečnými komplikáciami pri cvičení..

Osteofyty - subtilujú kostné výrastky viditeľné na röntgenovom snímaní chrbtice - ďalší dôvod na starostlivejšie zváženie výberu cvikov pre cvičebnú terapiu. Pri osteofytoch by sa počas dynamického tréningu nemali vykonávať aktívne pohyby krčnej chrbtice, inak riskujete poškodenie nervových kmeňov prechádzajúcich do krku osteofytmi..

Šesť izometrických cvičení

V izometrickej gymnastike sa trénovaná oblasť tela nepohybuje v priestore: t. J. Neexistujú žiadne ohyby, zákruty ani výkyvy..

Vy alebo váš partner vyvíjate tlak na ktorúkoľvek časť tela a pomocou svalových síl pôsobíte proti tomuto tlaku. Počet opakovaní cvičenia tohto komplexu cvičebnej terapie pre cervikálnu osteochondrózu závisí od stupňa vašej pripravenosti: môže to byť 3-4 opakovania na každej strane a 6-8. Trvanie pôsobenia pôsobiacej sily počas vykonávania každého opakovania je 5-6 sekúnd.

Východisková pozícia vo všetkých cvičeniach je nižšia - sedí presne na stoličke, nohy majú šírku ramena od seba.

Dlaňou ruky stlačte oblasť chrámu a lícne kosti na jednej strane (ľavá dlaň - ľavá líca, pravá dlaň - pravá líca).

Pritiahnite svaly krku tak, aby ste odolali paži.

Opakujte na druhej strane.

Popadnite prsty do zámku. V tejto polohe zatlačte na čelo s dlaňami natiahnutými smerom k nemu..

Napínanie krku, protitlak.

Dajte ruky pod bradu do pästí a bradu zatlačte v smere zdola nahor.

Bez toho, aby ste sa pohybovali hlavou vo vesmíre, pôsobte proti.

Popadnite prsty za hlavu do zámku. V tejto polohe pritlačte rukami ruku na týlne-parietálnu oblasť, akoby ste sa pokúšali sklopiť hlavu k hrudníku a vytvorte protiľahlú hlavu..

Položte pravú ruku s otvorenou dlaňou do oblasti ľavej tváre a lícnej kosti. Pritlačte si ruku na tvár, akoby sa ju snažila otočiť doprava. Vytvárajte odpor so svalmi krku.

Zopakujte cvičenie pre opačnú stranu..

Položte hlavu na hruď a prekrížte ruky na zadnej časti hlavy. Ruky pritlačte na chrbát hlavy a silami krčných svalov tak, aby ste hlavu pomaly vracali do zvislej polohy..

Desať cvičení dynamického komplexu

Dôležité pravidlá

Pri vykonávaní tohto typu fyzioterapeutických cvičení je dôležité to nepreháňať:

 • Nemôžete robiť plné otáčania hlavy okolo / proti smeru hodinových ručičiek.
 • Maximálne preklopenie hlavy je plné zhoršenia, preto je kontraindikované.
 • Pohyby by nemali byť ostré, trhavé: robiť všetko pomaly, pomaly.
 • Keďže osteochondróza chrbtice je často sprevádzaná posturálnou nestabilitou, závraty, fyzioterapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou by sa mali vykonávať v sede..
 • Počet opakovaní - 5–8.

cvičenie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Posaďte sa priamo na stoličku, nohy mierne od seba. Natiahnite ruky pred seba..

Zatlačte ruky do pästí - uvoľnite ich. Vykonajte cvičenie niekoľkokrát a potom si potriasť rukami.

2. Sadnite si na stoličku, nohy pred vami šírku ramien od seba, ruky na kolená.

Zdvihnite narovnané rameno do strany rovnobežne s podlahou. Bez ostrých pohybov otočte telo rukou v jednom smere, druhou rukou v druhom smere (ľavá ruka - otočte telo doľava, doprava - doprava).

3. Posaďte sa na stoličku, nohy ohnuté na kolená od seba, položte ruky na pás.

Nakloňte hlavu doľava a doprava, akoby ste sa snažili ušou dosiahnuť rameno.

4. Poloha na stoličke. Ohýbajte ruky na lakťoch na maximum (ruky na pleciach).

Po stranách zdvihnite ohnuté ruky do polohy rovnobežnej s podlahou a spodnej časti chrbta.

5. Posaďte sa a položte ruky na sedadlo stoličky po stranách tela.

V tejto polohe najskôr krúžte s ramenným pásom, najskôr a potom proti smeru hodinových ručičiek.

6. Poloha v sede.

Pri malej amplitúde otočte hlavu doľava a doprava (akoby sa pozerala doľava, potom doprava).

7. V polohe na sedenie zatlačte ruky pred seba v zámku.

V tejto polohe zdvihnite ruky až na úroveň hlavy a potom ich sklopte.

8. Poloha v sede, ruky na sedadle kresla.

Nakloňte hlavu k hrudníku - vráťte sa do zvislej polohy.

9. Pokračujte v sedení na stoličke. Paže natiahnuté pozdĺž trupu.

Ohnite ruky za lakte a posúvajte ich pozdĺž tela s dlaňami smerom k podpazušiam. Rovnakým posuvným pohybom vráťte ruky do pôvodnej polohy..

10. Sadnite si na stoličku. Ruky na švy.

Zdvihnutú ľavú ruku pred vami nie vyššiu, ako je úroveň ramien. Palm dolu.

Zároveň narovnajte pravú ruku dozadu (dlaň hore). Opakujte pre druhú stranu.

záver

Fyzioterapeutické cvičenia samozrejme nie sú všeliek a na čo najúčinnejšiu pomoc s osteochondrózou chrbtice je potrebné prijať celý rad opatrení vrátane liekov, manuálnej terapie, fyzioterapie..

Ale cvičebná terapia pre osteochondrózu krčnej chrbtice nevyžaduje špeciálne vybavenie a dokonca ani významný priestor v miestnosti, môžete vykonávať veľa cvičení aj na pracovisku. A to je skvelá príležitosť pre každého pacienta, aby si pomohol. Pravidelné cvičenia fyzickej terapie majú priaznivý vplyv nielen na priebeh choroby a jej príznaky, ale aj na náladu, zmierňujú pocity depresie, sleziny, únavy a dokonca aj depresívnych porúch..

Sada cvičení na fyzioterapiu krčnej chrbtice

Osteochondróza krčnej chrbtice je často príčinou bolesti hlavy, pretrvávajúcich závratov, zraku a sluchu a mnohých ďalších zdravotných problémov. Pri tomto ochorení sú postihnuté chrupavkové aj kostné štruktúry krčných stavcov..

Cervikálna osteochondróza sa vyvíja pomaly. Po dlhú dobu pacient nemusí mať podozrenie na svoju chorobu.

Kto má väčšiu pravdepodobnosť krčnej osteochondrózy?

Do rizikovej skupiny patria ľudia, ktorých práca je spojená s dlhou silou polohy krku. Toto ochorenie je najčastejšie vystavené napríklad programátorom, vodičom, spisovateľom, kancelárskym a výskumným pracovníkom.

Medzi príčiny, ktoré často vyvolávajú vývoj choroby, patrí fyzická nečinnosť, nadváha a metabolické choroby..

Dlhé a časté sledovanie televízie, práca s počítačom, sú tiež významnými dôvodmi výskytu osteochondrózy krku.

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu?

Vzhľadom na všeobecnú prevalenciu osteochondrózy krku je potrebné ju včas liečiť a vykonávať prevenciu. Na účely liečby sa zvyčajne používajú:

 • lieky.
 • fyzioterapia.
 • Masáž a manuálna terapia.
 • Triedy fyzioterapie (LFK) a špeciálna gymnastika.

Rozsah liečby a ich trvanie by mal určiť iba lekár.

Prečo vykonávať terapiu krčnej osteochondrózy?

Fyzikálna terapia pre cervikálnu osteochondrózu sa vykonáva na dosiahnutie niekoľkých cieľov naraz. Umožňuje vám:

 1. Zlepšenie krvného obehu v postihnutých oblastiach krčnej chrbtice (SHOP) a mozgu.
 2. Znížte opuch týchto oblastí.
 3. Posilnite paravertebrálne svaly.
 4. Obnovte normálny rozsah pohybu a pohyblivosti v medzistavcových kĺboch.
 5. Uvoľnite spazmodické svalové vlákna na krku a chrbte a eliminujte ich napätie.
 6. Prispôsobte vestibulárny aparát vnútorného ucha fyzickej aktivite.

Okrem toho sa pri vykonávaní cvikov na krku s osteochondrózou zlepšuje celkový psychický stav človeka. Prejavuje sa to znížením príznakov neurotických stavov, depresiou, často sprevádzajúcou ochorenie..

Pravidlá vykonávania cvičení s osteochondrózou krčnej chrbtice

Predtým, ako začnete robiť terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčka maternice, mali by ste dodržiavať niekoľko všeobecných pravidiel. Ich dodržiavanie zlepší efektivitu a bezpečnosť cvičení pri cvičení:

 1. Tieto cvičenia by sa mali vykonávať iba po predbežnom zahriatí svalov..
 2. Pravidelne by sa mali vykonávať cvičenia krku na osteochondrózu.
 3. Je veľmi žiaduce, aby lekár vybral potrebnú súpravu cervikálnej osteochondrózy.
 4. Nepokračujte vo výkone, ak pociťujete nepríjemné pocity, drvenie alebo zníženú citlivosť krku a ďalších častí tela..
 5. Musí sa zabrániť ostrým a zametacím pohybom. Zanedbanie tohto pravidla môže mať za následok poranenie svalov alebo miechy..
 6. S cervikálnou osteochondrózou nemôžete hádzať hlavou dozadu a robiť jej ostré otáčania.
 7. Je potrebné monitorovať správne držanie tela v priebehu výučby. To vám umožní výrazne zvýšiť účinnosť cvičení a znížiť zaťaženie postihnutej chrbtice.

Prvých niekoľko cvičebných terapií osteochondrózy krčnej chrbtice by sa malo vykonávať kvalifikovaným školeným inštruktorom. Ďalšie cvičenia môžu byť vykonávané doma nezávisle..

Aká je cvičebná terapia pre osteochondrózu SHOP?

Komplexy cvičenia na liečbu cervikálnej osteochondrózy obvykle obsahujú osem až desať cvičení. To je dosť, aby to malo liečivý účinok..

Terapeutické cvičenia sa spravidla kombinujú s masážou postihnutej oblasti.

Túto masáž môžete vykonávať samostatne alebo špeciálne vyškoleným odborníkom..

Cvičenie proti cervikálnej osteochondróze je izometrické a dynamické (izotonické).

Izometrické cvičenia

Pri výkone izometrických cvičení sa krčné svaly napnú, ale nezmiznú. Tým sa dosiahnu dva pozitívne účinky naraz: zvýšenie svalovej sily a ich relaxácia.

Kto sa odporúča robiť izometrické cvičenia?

U všetkých pacientov s týmto ochorením je dokázaná gymnastika s cervikálnou osteochondrózou vo forme izometrických cvičení. Umožnil jej použitie pri exacerbácii choroby. Pred začatím vyučovania by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom.

Tento komplex sa môže a mal by sa používať na prevenciu cervikálnej osteochondrózy.

Čo je v nich dobré?

Vykonávanie týchto cvičení si nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Podľa popravnej techniky sú pomerne jednoduché a môžu ich vykonávať aj fyzicky netrénovaní ľudia.

Pravidelné vykonávanie týchto cvikov v nabíjacom komplexe pre cervikálnu osteochondrózu vám umožní uvoľniť svaly krku.

Výsledkom je výrazné zníženie závažnosti symptómov choroby..

Ako ich naplniť?

Hlavným pravidlom nie je preháňať. Svalové napätie počas izometrických cvičení by nemalo byť dlhšie ako 3 - 5 sekúnd. Potom sa svaly musia uvoľniť..

Na začiatku vyučovania sa cvičenia vykonávajú 2–5 krát za každý prístup (v závislosti od toho, ako sa cítite). Každý deň by malo byť 1–2 takýchto prístupov. Potom je možné mierne zvýšiť zaťaženie a zvýšiť počet opakovaní - až 6-9 krát pri rovnakom počte prístupov.

Opis cvičení

Nasledujúci komplex je uvedený ako príklad a pochopenie podstaty izometrických účinkov. Konkrétne typy gymnastiky pre osteochondrózu krčnej chrbtice by ste mali prediskutovať so svojím lekárom:

 1. Pripojte prsty a položte ich na zadnú časť hlavy. Pokúste sa sklopiť hlavu dozadu a prekonajte pôsobenie prstov. To spôsobuje napätie v krčných svaloch.
 2. Nakloňte hlavu doprava a položte ľavú dlaň na zodpovedajúci chrám. Prekonajte opozíciu dlane a pokúste sa zdvihnúť hlavu. Vykonajte rovnaké manipulácie na druhej strane..
 3. Nakloňte hlavu dopredu a pritiahnite si bradu k hrudníku. Obe ruky položte na chrbát hlavy. Po prekonaní opozície rúk sa pokúste vrátiť hlavu do priamej polohy.
 4. Prstujte prsty do pästí a umiestnite ich pod bradu. Pokúste sa v tejto polohe hlavu sklopiť..
 5. Položte ľavú dlaň na pravú tvár a pri prekonávaní odporu krčných svalov skúste mierne otočiť hlavu doprava. Vykonajte podobný úkon na opačnej strane..
 6. Položte prsty na čelo a zatlačte na hlavu, odkloňte ju dozadu. Zároveň krčné svaly odolajú tejto akcii..
 7. Položte pravú dlaň na zodpovedajúcu tvár a skúste sklopiť hlavu doľava. Proti tomu musia pôsobiť svaly krku. Podobné manipulácie vykonávajte na opačnej strane..

Tento zoznam cvičení možno doplniť podľa uváženia lekára.

Dynamické cvičenia

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou musí nevyhnutne obsahovať triedy, ktoré posilňujú a trénujú svaly horných končatín, ramenného pletenca a chrbta. To možno dosiahnuť vykonaním súboru dynamických cvičení.

Takéto cvičenia sa môžu vykonávať takmer v akejkoľvek polohe tela - sedenie, ležanie, státie.

Ak sa medzi prejavmi osteochondrózy SHOP vyskytujú závraty, títo pacienti by mali vylúčiť riziko poranenia. Preto je potrebné zvoliť taký gymnastický komplex proti krčnej osteochondróze, aby všetky cvičenia mohli byť vykonávané pri sedení alebo ľahnutí..

Spravidla je najdynamickejšie cvičenie kontraindikované v akútnom období ochorenia.

Približný komplex

Existuje mnoho cvičebných techník, ktoré cvičia svaly ramenného pletenca, ramien a chrbta. Takéto triedy proti cervikálnej osteochondróze sa vyberajú individuálne, berúc do úvahy existujúce prejavy choroby a kontraindikácie..

 1. Východisková poloha (výstup. Pol.) - stojace. Nohy sú trochu od seba, ruky sú v páse. Nakloňte hlavu a pokúste sa dosiahnuť ucho k zodpovedajúcemu ramenu.
 2. Ref. poschodie. - stojaci. Nohy sa spojili, paže spustené. Pomaly zdvihnite pravú ruku rovnobežne s podlahou a posuňte ju na stranu spolu s hornou polovicou tela. Rovnakým spôsobom zopakujte akciu aj ľavou rukou..
 3. Ref. poschodie. - sedenie alebo státie. Aby ste ohli hlavu, pritiahnite bradu čo najbližšie k hrudníku.
 4. Ref. poschodie. - sedenie alebo státie. Zdvihnite ruky pomaly v oboch smeroch. Potom ich posuňte nahor a spojte dlane. Návrat na pôvodné miesto.
 5. Ref. poschodie. - stojaci. Nohy od seba, ruky natiahnuté pred vami. Niekoľkokrát stlačte a uvoľnite prsty. Potom sa pretrepte štetcom.
 6. Ref. poschodie. - stojaci. Nohy sú mierne rozvedené. Obe paže spustite pozdĺž trupu. Rovnými rukami robte kruhové pohyby v ramenných kĺboch. Túto akciu je možné vykonať súčasne oboma rukami. A tiež striedavo s každou rukou napodobňujte štýl plávania s králikom.
 7. Ref. poschodie. - stojace alebo sediace. Ruky by mali byť ohnuté v lakťoch a roztiahnuté od seba. Nasaďte kefy na svoje plecia. Otočte ramenné kĺby.
 8. Ref. poschodie. - stojace alebo sediace. Dýchacie brucho: počas inhalácie je potrebné roztiahnuť brucho a pri výdychu zasunúť.
 9. Ref. poschodie. - stojace alebo sediace. Hlava sa otočí doľava a doprava.
 10. Ref. poschodie. - stojace alebo sediace. Narovnajte a zdvihnite lopatky.
 11. Ref. poschodie. - stojace alebo sediace. Ohyby mierne ohnite v lakťových kĺboch ​​a vykonávajte pohyby napodobňujúce štýl plávania.
 12. Ref. poschodie. - stojace alebo sediace. Vezmite pravú ruku späť. Posuňte ľavú ruku nahor. Ďalej urobte to isté pre druhú stranu..
 13. Ref. poschodie. - stojace alebo sediace. Natiahnite obe ruky rovnobežne s podlahou. Po inšpirácii vykonajte riedenie na stranu a pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy.
 14. Ref. poschodie. - stojace alebo sediace. Vezmite pravú ruku na stranu, potom ju posuňte nahor a dotknite sa ľavého ucha. Rovnakým pohybom urobte ľavou rukou.
 15. Ref. poschodie. - posedenie. Dajte obe ruky na kolená, zatiaľ čo prsty sú skrútené dokopy. Pri vdýchnutí zdvihnite obe ruky nahor a výdych - nižšie.
 16. Ref. poschodie. - sedenie alebo státie. Spustite obe ruky pozdĺž trupu a striedavo vykonávajte posuvné pohyby po ich stranách.

Počet opakovaní a prístupov určuje lekár individuálne. Vyššie uvedený zoznam cvičení je možné doplniť inými metódami..

Odporúča sa tiež zahrnúť cvičenia, ktoré ovplyvňujú svaly brušnej tlače a dolnej časti chrbta, do komplexu cvičebnej terapie proti osteochondróze krčka. Je to potrebné na posilnenie svalového korzetu tela ako celku.

Prevencia cervikálnej osteochondrózy

Je veľmi ťažké liečiť túto chorobu. Preto ľudia, ktorým hrozí jej výskyt, sa musia riadiť niekoľkými jednoduchými odporúčaniami.

Ako zabrániť rozvoju krčnej osteochondrózy?

S počiatočnými príznakmi choroby je potrebné viesť správny životný štýl. Pri práci, ktorá si vyžaduje dlhodobý pobyt v nútenej polohe, je potrebné robiť pravidelné prestávky.

Počas týchto prestávok je užitočné vykonať gymnastický komplex na krku s osteochondrózou. Vzorový zoznam cvičení tejto gymnastiky nájdete o niečo vyšší..

Je veľmi užitočné kombinovať takéto cvičenia s cervikálnou osteochondrózou so samoliečbou krku a chrbta.

Mali by ste veľa chodiť, plávať v otvorených nádržiach a bazéne, cvičiť jogu a dýchať. Všetky tieto odporúčania platia aj na prevenciu tejto choroby..

Bohužiaľ nie je možné úplne vyliečiť osteochondrózu krčnej chrbtice. Je však celkom možné zastaviť postup patologického procesu a zmierniť alebo dokonca liečiť prejavy, ktoré ho sprevádzajú. Pamätajte, zdravie chrbtice je vo vašich rukách.

11 cvikov na zmiernenie napätia v krku a ramenách

Chlapci, dali sme svoju dušu do Bright Side. Vďaka za,
že objavíte túto krásu. Ďakujem za inšpiráciu a husia koža..
Pripojte sa k nám na Facebooku a VK

Mnohí z nás sú oboznámení so stavom, keď sú svaly krku obmedzené a ramená sú napäté. Je dobré, ak sú bolestivé pocity spôsobené stresom, zvykom sedieť pri nesprávnom držaní tela alebo nedostatkom fyzickej aktivity, v takom prípade pravidelné cvičenia zamerané na napínanie svalov môžu výrazne zmierniť váš stav a dokonca navždy zmierniť bolesť. Kľúčové slovo je „bežné“.

My v Bright Side sme našli niekoľko veľmi účinných strečingových cvičení, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou krku a ramien..

1. týlny vankúš

Jedná sa o veľmi mäkký úsek, ktorý sa používa na zmiernenie napätia v celom krku..

 • Zhrňte uterák
 • Dajte ho pod základňu lebky
 • Nakloňte hlavu dozadu a úplne relaxujte
 • Zostaňte v tejto polohe 10 minút, pokiaľ nemáte bolesti.

2. Natiahnutie krku rukami

Toto cvičenie poskytuje hlboké napínanie zadnej časti krku a hornej časti chrbta..

 • Pohodlne sedí na stoličke alebo na podlahe
 • Dajte si ruky za hlavu
 • Jemne zatiahnite hlavu nadol, zatiaľ čo sa snažíte pritlačiť bradu k hrudníku
 • Držte hlavu v tejto polohe po dobu 30-40 sekúnd, potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite ruky

3. Bočné vyklápania hlavy

Cieľom tohto cvičenia je napnúť ľavú a pravú stranu krku.

 • Pohodlne sedí na stoličke alebo na podlahe
 • Položte pravú ruku na hlavu a jemne ju potiahnite doprava.
 • Držte chrbát rovno a uvoľnite si ramená.
 • Zostaňte v tejto polohe 30 - 40 sekúnd a potom pomaly vráťte hlavu do pôvodnej polohy
 • Opakujte to isté pre druhú stranu.

4. Napínanie horných lichobežníkových svalov

Tento úsek sa týka krku aj ramien..

 • Položte pravú ruku za chrbát a ľavou rukou uchopte zápästie
 • Jemne potiahnite ruku k ľavej nohe
 • Nakloňte ľavé ucho k ľavému ramenu
 • Podržte túto pózu po dobu 20 sekúnd a potom opakujte pre druhú stranu.

Toto cvičenie môžete urobiť s rukami pred sebou. Týmto spôsobom použijete aj horné lichobežníkové svaly, ale mierne zmeníte uhol.

5. Natiahnutie lopatkového svalu

Počas tohto cvičenia pracujú ramená a bočné svaly krku..

 • Sadnite si na stoličku a jednou rukou ju chytte zozadu
 • Nasmerujte bradu na hrudník a ucho na ľavé rameno
 • Otočte hlavu striedavo o 45 ° doľava a 45 ° doprava. Môžete si pomôcť sami s rukou na hlave, ale bez námahy. Všetky pohyby musia byť veľmi mäkké.
 • Držte hlavu v extrémnych bodoch po dobu 20-30 sekúnd

6. Poloha závitu v ihle

Tento úsek uvoľňuje napätie v hornej časti chrbta a medzi lopatkami. Všetky pohyby by mali byť hladké a mäkké..

 • Vydajte sa na všetky štyri
 • Potom začnite pohybovať ľavou dlaňou hore do priestoru medzi pravou rukou a kolenami a otáčajte telom, až kým sa hlava nedotkne podlahy.
 • Držte túto pozíciu 30 - 40 sekúnd a potom opakujte pre druhú stranu.

7. Rotácia ramien

Tento pohyb zmierňuje napätie na pleciach..

 • Postavte sa alebo si sadnite chrbtom a krkom rovno
 • Zdvihnite plecia nahor, potom ich sklopte dozadu a dole a vytvorte kruhový pohyb
 • Pohybujte sa plynulo, držte hlavu pritlačenú k krku a vytvorte dvojitú bradu

8. Natiahnutie paží cez rameno

Tento úsek je vhodný nielen pre vaše bicepsy, ale aj pre vaše plecia..

 • Šírku ramien oddeľte od chodidiel
 • Natiahnite ľavú ruku cez hrudník doprava
 • Pravou rukou pritlačte ľavý lakť bližšie k svojmu telu
 • Zostaňte v tejto polohe 10–20 sekúnd a potom to zopakujte s druhou rukou.

9. Krava na hlave

Tento úsek zahŕňa mnoho svalov vrátane ramien..

 • Pozdvihnite ľavú ruku nahor, potom ju ohnite a položte ju za hlavu
 • Pravú ruku držte za chrbtom, natiahnite dlaň doľava a zatlačte ruky do zámku
 • Zostaňte v tejto polohe 10 sekúnd, potom uvoľnite ruky a pokračujte v symetrickom cvičení

Ak nemôžete zaťať ruky za chrbtom, použite uterák. Držte ju rukou za hlavou. Druhou rukou siahajte po uteráku a vytvorte jemný ťah.

10. Natiahnutie rúk stenou

Tento úsek dokonale bojuje proti stresu v pleciach..

 • Ľavú ruku oprite o stenu. Dlaň sa môže dotknúť aj steny alebo sa pozrieť na strop
 • Držte rameno proti stene
 • Otočte hruď mierne preč od steny a vytvorte jemný úsek
 • Držte túto pózu po dobu 30-40 sekúnd a opakujte ju druhou rukou

11. Dvojitý streč pre ramená vpredu

Jedná sa o veľmi intenzívny úsek ramena..

 • Postavte sa rovno
 • Dajte si ruky za chrbát
 • Zdvihnite ruky, až ucítite napätie
 • Držte túto pózu po dobu 30-40 sekúnd, opakujte trikrát
 • Ak potrebujete ešte hlbší úsek, môžete sa nakloniť dopredu

Máte nejaké ďalšie overené cvičenia pre krk a plecia? Povedzte nám o nich v komentároch a zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi..

Gymnastika pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza je najčastejším problémom u ľudí po 40 rokoch. Ak však prijmete primerané opatrenia a venujete jej dostatočnú pozornosť, následkom sa dá vyhnúť. Jedným z hlavných asistentov v tomto cvičení sú fyzioterapeutické cvičenia alebo cvičebná terapia. Súbor cvičení na osteochondrózu krčnej chrbtice je jednoduchý a trvá iba 15 - 20 minút.

Etiológia choroby

Osteochondróza môže byť cervikálna, hrudná alebo bedrová, záleží na tom, ktorá časť chrbtice sa vyvíja. Existuje niekoľko hlavných dôvodov pre jeho vzhľad:

 • Zlé návyky;
 • Sedavý spôsob života;
 • Nadváha;
 • Po poranení chrbtice;
 • Vek po 40 rokoch;
 • Ortopedické problémy: chodidlá na nohách alebo ploché nohy.

Pravidlá fyzioterapie

Základné pravidlá terapeutických cvičení pre všetky časti chrbtice sú rovnaké.

 • Čerstvý vzduch alebo dobre vetrané miesto;
 • Všetky cvičenia začínajú zahrievaním;
 • Nabíjanie vykonávajte iba vo fáze remisie choroby;
 • Pohyby by mali byť voľné, takže oblečenie sa vyberá pohodlne;
 • Pohyby nie sú ostré, postupne sa zvyšujú amplitúda a počet krát. Potom sa vyhnete poraneniu väzov a svalov;
 • Ak počas cvičenia pociťujete bolesť, zastavte sedenie;
 • Pred začatím vyučovania a na konci zmerajte srdcový rytmus. Ak sa zvýši, znížte zaťaženie;
 • Počas nabíjania sledujte dych;
 • Pravidelnosť je nevyhnutnou súčasťou úspešnej liečby. Ak cvičíte čas od času, nebude to mať správny účinok;
 • Cvičenia potrebné na prevenciu a liečbu osteochondrózy sú predpísané a vybrané iba odborníkom. Nepoužívajte samoliečbu, môže to mať opačný účinok;

Zahrejte sa

Veľmi dôležitou súčasťou celého súboru cvičení je zahrievanie. Pomáha predchádzať zraneniam svalov a kĺbov. Zahrievanie musíte urobiť pomaly. Najskôr sa vykonajú jednoduché hojdačky, potom sú nabíjacie prvky komplikované.

 1. Postavte sa rovno. Pomaly pri nadýchaní nosa zdvihnite ruky a po plnom prúde vzduchu do pľúc spustite ruky a zašumte..
 2. Pre zahriatie krčnej chrbtice nakloňte hlavu do strán a otočte ju hlavou dole k hrudníku a vytvorte polkruh z jedného ramena na druhé..
 3. Potom sa oplatí trochu natiahnuť hrudnú časť, pretože stojí proti stene tak, aby sa opierala o päty, zadok, lopatky a zadnú časť hlavy. Urobte 2 kroky od steny a spojte lopatky dohromady. Počkajte 3 roky, potom uvoľnite lopatky a vráťte sa späť na stenu.
 4. Striedavo zdvíhajte ľavé rameno, potom pravé a obidve ramená k sebe.

Každé cvičenie sa musí vykonať 10-krát.

Cvičenie na liečbu osteochondrózy

Najbežnejším typom tohto ochorenia je osteochondróza krčnej chrbtice. Preto je dôležité venovať pozornosť tejto konkrétnej časti chrbtice a vykonávať jednoduché cvičenia. Upozorňujeme na niektoré z nich:

Stály komplex

 1. Postavte sa, ruky na boky. Začnite otáčať hlavou doľava a doprava. 10 krát.
 2. Potom sa urobí to isté, naklonenie hlavy iba k pravému ramenu a doľava. Vykonajte desaťkrát.
 3. Začnite hladký rotačný pohyb hlavy opisujúci polkruh. 10 krát.
 4. Pritlačte dlaň na čelo a pritlačte ju na dlaň. V tomto prípade by sa mali krčné svaly namáhať. Spustiť trikrát.
 5. Odpočívajte a pritlačte si dlaň chrbtom k hlave tak, aby sa tiež napli svaly krku. 3 krát.
 6. Rovnaký postup vykonajte s dlaňou a súčasne stlačte pravý a ľavý chrám. 3 krát.

Ležiaci komplex

Východisková poloha komplexu: ležiace na chrbte, narovnané nohy, ruky pozdĺž tela.

 1. Z východiskovej polohy (I.P.) mierne nadvihnite hlavu a zostaňte v polohe asi 5 sekúnd. Zníženie hlavy. Opakujte trikrát.
 2. Položte ruky na svoje plecia a 4-krát otáčajte lakte na oboch stranách. Opakujte trikrát.
 3. Od I.P. zdvihnite jednu nohu a ohnite ju na koleno. Potom si vymieňajte nohy. Napodobňujte chôdzu na svojom mieste pri ležaní. Vykonajte trikrát po dobu 30 sekúnd.
 4. Zdvihnite ruky nad vami a striedavo ich potiahnite do stropu, zatiaľ čo oddeľujete lopatku z podlahy. Pre každú ruku 6-krát.
 5. Počas dychu roztiahnite ruky do strán a nahor. Pri výdychu zdvihnite koleno a pritiahnite ho k hrudníku. Neroztrhajte si hlavu z podlahy. Opakujte cvičenie 5-krát.
 6. Ležiaci na chrbte, položte ruky na pás. Pri inšpirácii dvíhame nohy a ohýbame sa na kolenách. Pri výdychu ohnite kolená a uvoľnite nohy. Spustiť 5 krát.
 7. Byť v I.P. spojte lopatky dohromady a pritlačte ich k podlahe. Pretrvávajúce postavenie na 3 účtoch. Spustiť 5 krát.

Sediaci komplex

Posaďte sa na tvrdú stoličku. Toto je vaše I.P..

 1. Sediaci na stoličke, posúvajte ľavé koleno na ľavé koleno na 3 sekundy. Rovnaké cvičenie robíme aj pravou rukou. Potom oboma rukami zatlačíme na kolená. Vystupujeme 5 krát.
 2. Ťahajte ľavým ramenom smerom k ľavému uchu. Podržte na 3 sekundy. Pravým ramenom vykonávame rovnaké cvičenie. Potom sa pokúsime vytiahnuť obe ramená k ušiam. 5 sád.
 3. Rotačné pohyby vykonávame ľavým ramenom, potom pravým a potom oboma ramenami. 7-krát pre každé rameno.
 4. Zdvihnite nohy mierne ohnuté na kolenách. Cvičný bicykel.
 5. Natiahnite ruky pri vdychovaní, pri výdychu si ovinte ruky okolo ramien.
 6. Posaďte sa na ľavej strane stoličky. Vykonávame nasledujúce cvičenia:

6.1 Zdvíhanie a spúšťanie ľavej ruky;

 • Pohyby rúk tam a späť, akoby rezali palivové drevo;
 • Vykonajte kruhové pohyby v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek;
 • Zdvihnite ruku, hodte ju a potraste.

6.2 Presuňte sa na pravú stranu stoličky a vykonajte rovnaký komplex.

 • Posaďte sa priamo na stoličku. Pri nadýchaní zdvihnite ruky nahor. Pri výdychu uchopte kolená. Opakujte trikrát.

Celý komplex cvičení sa vykonáva pomaly až mierne.

Cvičenie na exacerbáciu

Ak choroba postupuje a vyskytuje sa exacerbácia, je dôležité dodržiavať pravidlá správania sa v domácnosti. Zahŕňajú:

 • Spať a ležať iba na tvrdom matraci;
 • Pod kolená položte vankúš alebo valček. Takže odstránite nadmerné napätie z chrbtice;
 • Vykonávanie špeciálnych cvičení na uvoľnenie svalov chrbtice.

Pri telesnej výchove v čase exacerbácie je dôležité vykonávať všetky cvičenia pomaly, sedieť pred zrkadlom a starostlivo sledovať všetky svoje pocity.

I. P. sedí na tvrdej stoličke, nohy spolu, ruky na kolenách, hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou.

 1. Veľmi pomaly otočte hlavu najprv doprava, potom doľava. Brada by mala byť rovnobežná s podlahou. 3 krát.
 2. Nakloňte hlavu k pravému ramenu a potom doľava. Ramená sú upevnené v jednej polohe a nezdvíhajú sa smerom k hlave. 3-4 krát.
 3. Nakloňte hlavu bradou k hrudi. Pri návrate do I.P. Spustiť trikrát.
 4. Veľmi pomaly napínajte bradu na pravý golier, potom do stredu a do ľavej kľúčnej kosti. 4 krát.
 5. Sklopte hlavu nadol tak, aby brada siahala až k hrudníku, pomaly vykonávajte pohyby vo forme polkruhu z jedného ramena na druhé. Spustiť 4 krát.
 6. Zatáčajte, držte polohu 3 sekundy a pri výdychu sa vráťte do polohy I.P..
 7. Odložte si čelo do dlane, 3 minúty odpočívajte, potom hlavu položte na dlaň, tiež na 3 sekundy, a zastavte pravý a ľavý chrám na dlani na 3 sekundy..

Kontraindikácie pri záťažovej terapii

Pri vykonávaní terapeutických cvičení existuje veľmi málo kontraindikácií. Najčastejšie nejde o kontraindikácie, ale o odporúčania na obmedzenie tried v určitom časovom období. Pri osteochondróze sa neodporúča vykonávať záťažovú terapiu počas exacerbácie a silnej bolesti. Existujú však všeobecné kontraindikácie. Tie obsahujú:

 • Horúčka;
 • Závažná bolesť v ktorejkoľvek časti tela;
 • Výskyt zhubných nádorov;
 • Zápalové a infekčné choroby;
 • Vysoký krvný tlak;
 • V prípade narušenia duševného stavu nie je pacientovi predpísaná cvičebná terapia;
 • Krvácanie alebo jeho pravdepodobnosť;
 • Krvné zrazeniny
 • Prítomnosť nevyliečiteľných progresívnych chorôb.

Pri vypracúvaní liečebného postupu pre osteochondrózu, ako aj pre všetky choroby, ktoré si vyžadujú fyzickú záťaž pre každého lekára, je dôležité určiť možnosť indikácie alebo kontraindikácie pri fyzioterapeutických cvičeniach. Preto je komplex práve v tejto oblasti špecialistom.

Odporúčania týkajúce sa prevencie

Ak je rozumný prístup k prevencii osteochondrózy, potom sa dá úplne vyhnúť. Hlavné odporúčania nie sú komplikované:

 • Vykonajte každý deň cvičenia fyzioterapie;
 • Užívajte lieky;
 • Pohybujte sa viac;
 • Zbavte sa zlých návykov;
 • Sledujte svoju stravu;
 • Pravidelne vykonávajte zdravotné prehliadky.

Prevencia je najlepším spôsobom, ako zabrániť chorobe, a liečenie jej účinkov je pomerne ťažké. Ak idete k lekárovi v prvom štádiu, postupujte podľa odporúčaní pre liečbu a nebuďte leniví, potom môžete zabudnúť na bolesť o niekoľko mesiacov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Medzistavcové platničky sú tvorené želatínovým jadrom a hustým vláknitým kruhom, ktorý ho obklopuje. Keď sa vláknitý prstenec pretrhne, vyjde časť želatínového jadra a vytvorí výčnelok. Toto je takzvaná disková prietrž.Stav, pri ktorom sa vláknitý prstenec neláma, ale stáva sa tenší a vydúva sa v jednom alebo druhom smere. Tento stav sa nazýva vyčnievanie disku. V priebehu času môže výstupok vyústiť do herniation disku..
Počiatočná polohacvičenie
vašej stránky ->

Hygróm na prste

Pažerák
Hygróm je choroba, ktorá postihuje predovšetkým ľudí mladého a stredného veku. Samotné to nie je nebezpečné, ale spôsobuje vážne nepohodlie: zhoršuje vzhľad, v niektorých prípadoch ovplyvňuje mobilitu a narúša obvyklé činnosti.

Pažeráka Prietrž

Prietrž Storočia