loader

Hlavná

Hlava

Cvičenie na chrbticu: vlastnosti

Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov. Terapia hrudnej, krčnej alebo bedrovej osteochondrózy je zameraná na zlepšenie krvného obehu v poškodených tkanivách a na zabránenie šírenia choroby na zdravé stavce. Pacientom sa odporúča užívať lieky, fyzioterapiu, akupunktúru, masáže, balneologickú liečbu. Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby osteochondrózy je pravidelná gymnastika. V počiatočnej fáze patológie mu denný tréning doma umožní zvrátiť sa.

Základné princípy fyzioterapie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Medzistavcové platničky zdravého človeka sú schopné vydržať značné zaťaženie. K jeho prasknutiu dôjde pod vplyvom kompresnej sily presahujúcej 0,5 t. Zároveň dôjde k prasknutiu disku ovplyvneného osteochondrózou dokonca aj pri kompresnej sile 0,2 tony. účinné látky. Výsledný deficit sa stáva príčinou sploštenia a zmäkčenia kostného tkaniva, výskytu radiálnych prasklín vo vláknitých krúžkoch. Vzdialenosť medzi susednými stavcami sa zmenšuje, začnú sa posúvať vo vzťahu k sebe navzájom.

Doposiaľ neboli syntetizované žiadne prípravky, ktorých použitie by pomohlo obnoviť zničené tkanivá medzistavcových platničiek. Hlavnou liečebnou metódou je gymnastika chrbta s osteochondrózou. Prečo je pravidelný výcvik omnoho efektívnejší ako kurzové lieky:

 • svalový korzet je zosilnený, podporujúci stavce v anatomicky správnej polohe, zaťaženie celého chrbtice je znížené;
 • zlepšuje prísun krvi do tkanív molekulárnym kyslíkom;
 • obnovuje sa dodávka stavcov a platní výživných a bioaktívnych látok;
 • vylučovanie zápalových produktov, toxínov a iných toxických látok z tkanív je urýchlené.

Zničenie stavcov často spôsobuje poškodenie štruktúr mäkkého tkaniva v blízkosti - svalov, väzov, šliach. Pri vykonávaní špeciálnych gymnastických cvičení ich možno nielen obnoviť, ale aj výrazne posilniť. Silný svalový korzet sa vyhýba ďalšiemu traumatu na medzistavcovej platničke.

Doktor S. Bubnovsky vyvinul špeciálny simulátor, ktorý urýchľuje rehabilitáciu pacientov s akoukoľvek patológiou muskuloskeletálneho systému. Na ňom môžete trénovať na klinike alebo si ju kúpiť pre domáce použitie. Bubnovsky patentoval metódu kinezoterapie, ktorá vám umožňuje liečiť choroby bez užívania drog.

Základné pravidlá pre cvičenie

Osteochondróza je lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Na začiatku liečby lekári cvičebnej terapie odporúčajú vykonávať cvičenia na posilnenie svalov chrbtovej oblasti, kde boli zistené zranenia. Po niekoľkých týždňoch môžete začať s gymnastikou, čo pomáha úplne stabilizovať stav celého chrbtice. Čo ešte by ste sa mali naučiť pred tréningom:

 • pri osteochondróze sa v chrbtovej kolóne môže vyskytnúť zápalový proces. Pri exacerbácii je prísne zakázané vykonávať gymnastiku z dôvodu zvýšeného rizika poškodenia tkaniva. Výcvik sa uskutočňuje iba vo fáze odpustenia;
 • ak cvičenie odporúčané lekárom spôsobuje nepohodlie, nemalo by to byť signálom na jeho zrušenie. Je potrebné znížiť počet prístupov na 5 - 10 a vlak nie je v plnej sile;
 • ale s výskytom silnej bolesti nie je možné cvičenie vykonať. Mal by informovať lekára, ktorý komplex opraví;
 • Netrénujte vyčerpaním, snažte sa urýchliť zotavenie. To nebude viesť k oprave tkaniva, ale k odieraniu povrchov medzistavcových platničiek. Pohyby by mali byť pomalé, plynulé a počet prístupov by mal byť podľa odporúčaní lekára.

Na internete existuje veľa videí s cvičeniami na chrbticu, vrátane videí, ktoré pomáhajú pri osteochondróze. Môžu byť použité skôr na preventívne ako na terapeutické účely..

Prvé rehabilitačné opatrenia vykonáva iba lekár fyzioterapie. Vyvíja komplex individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy štádium patológie, stupeň poškodenia stavcov, tkaniva, vek pacienta, prítomnosť chronickej histórie patológií. Kontraindikácie pri terapeutických cvičeniach na osteochondrózu sú:

 • akútne infekčné patológie dýchacích ciest a čriev;
 • závažný diabetes mellitus;
 • horúčka, horúčka;
 • gastrointestinálne ťažkosti;
 • zhubné nádory akejkoľvek lokalizácie;
 • vysoký alebo príliš nízky krvný tlak;
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Zostávajúce chronické patológie nie sú zahrnuté v zozname kontraindikácií, ale lekár cvičebnej terapie berie do úvahy ich prítomnosť a vylučuje z komplexných cvičení, ktoré môžu pacientovi uškodiť. Po 3-5 cvičeniach pod dohľadom špecialistu to môžete urobiť doma.

Jednou z najúčinnejších metód liečby chorôb pohybového aparátu je šetrenie Gittovho tréningu. Lekár odporúča, aby pacienti neintenzívne cvičili a vykonávali cvičenia s malou amplitúdou. Napríklad nemôžete ostro otočiť hlavu, ale mali by ste ju iba trochu nakloniť. Časté cvičenie pomáha zlepšovať krvný obeh, ale súčasne úplne eliminuje obrusovanie disku.

Najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Pred cvičením na chrbte je potrebné zahriať sa. Teplá sprcha, ktorá zlepšuje krvný obeh a pripravuje svaly na intenzívne zaťaženie, nebude bolieť. Zahrievanie pozostáva z chôdze na mieste, ohýbania a otáčania s malou amplitúdou. V podmienkach kliniky, v prípravnej fáze, vykonáva rehabilitológ masáž celého chrbtice..

Na liečenie cervikálnej osteochondrózy sa používajú cviky na posilnenie svalového korzetu nielen krku, ale aj ramien, predlaktia a hornej časti chrbta. Tréning sa vykonáva v stoji, ale môžete sa tiež posadiť, keď sa cítite unavení.

Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy sa praktizuje statické zaťaženie, ktoré nevyvoláva posun medzistavcových platničiek, kontakt ich povrchov. Typickou chybou pacientov, ktorí zanedbávajú lekársku starostlivosť, je vykonávanie kruhových pohybov hlavy. Ak sú disky premiestnené v krčnej oblasti, môže také školenie spôsobiť vážne komplikácie. Najvyššia terapeutická účinnosť je charakteristická pre nasledujúce cvičenia:

 • položte dlaň svojej pravej ruky na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava, snažte sa prekonať odpor a snažte sa príliš neprieťahovať svaly krku. Cvičenie opakujte 20-30 krát a potom to isté urobte s opačnou časťou tváre;
 • dajte dlane na seba pod bradu. Pokúste sa sklopiť hlavu nadol a svojimi rukami prejavte odpor. Vykonajte cvičenie 20-30 krát;
 • krútiť prsty rúk na spodnej časti chrbta hlavy a pokúsiť sa prekonať odpor rúk vyhodiť hlavu dozadu. Vykonajte 15-20 prístupov, zastavte, keď sa objaví bolesť akejkoľvek intenzity;
 • v stojacej polohe najprv zdvihnite jedno rameno a potom druhé. Cvičenie zopakujte tak, že zodvihnete obe ramená naraz 20-30 krát;
 • v polohe na sedenie, potiahnite hlavu nahor a potom ju skúste stlačiť na plecia 15 - 20 krát.

Počas tréningu by mal byť chrbát rovný, keď sa objaví únava, prikrčte sa a pritlačte ho k zadnej časti stoličky. Iba také cvičenia sa môžu vykonávať s cervikálnou osteochondrózou. Zaťaženie zo strany na stranu, intenzívne naklonenie dozadu a dopredu nepochybne urýchli krvný obeh, ale zároveň vyvolá deštrukciu tkaniva chrupavky..

Hrudné oddelenie

Tento typ patológie je diagnostikovaný veľmi zriedka kvôli nízkej pohyblivosti hrudnej chrbtice, neprítomnosti záťaže a silnému prichyteniu rebier. Ak je choroba stále zistená, lekár pripraví súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu celého hrudníka vrátane rebier. Počas tréningu sa nemôžete príliš ohýbať, inak môže dôjsť k ešte väčšiemu posunu stavcových diskov..

Aké cvičenia lekári odporúčajú na osteochondrózu prsníka:

 • sedieť na stoličke a pomaly sa ohýbať zo strany na stranu, trup sa posúva o 20 - 30 cm. Pri nakláňaní na pravú stranu sa pravé rameno zdvihne nahor a naopak. V záverečnej fáze prekrížte ruky nad hlavu a mierne ich potraste, akoby uvoľňovali stres. Vykonajte 20 sklonov v každom smere;
 • ľahnite si na chrbát a pomaly zdvíhajte ruky. Prekročte ich a skúste zdvihnúť hornú časť tela. V takom prípade by sa mal napnúť iba ramenný pás, a nie krk. Na začiatku tréningu stačí urobiť 10 výletov so zosilnením svalového korzetu - 20-30;
 • ľahnite si na brucho, uvoľnite sa, pomaly sa roztiahnite. Bez toho, aby ste si pomohli rukami, mierne sa ohnite. Pri výkone by sa mali svaly dolnej časti chrbta napnúť. Ohyb, zdvihnite hlavu a ruku. Opakujte 15 až 20-krát;
 • postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát pri vdýchnutí. Podržte v tejto polohe 30 sekúnd. Potom vydýchnite a zaujmite východiskovú pozíciu. Vytvorte 20-25 sád.

Hrudná chrbtica nie je flexibilná, takže prvý tréning môže spôsobiť problémy. Je povolený nepríjemný pocit malej intenzity. V takom prípade dočasne znížte počet prístupov..

oblička

Cvičenie chrbta s bedrovou osteochondrózou sú dvoch typov. Jedná sa o úsek, ktorý vám umožní zväčšiť vzdialenosť medzi poškodenými stavcami a silovým tréningom zameraným na posilnenie svalov. Rehabilitológovia odporúčajú, aby si pacienti zakúpili brvno a zavesili ho niekoľkokrát denne. Ak vek, nadváha zasahujú do takéhoto tréningu, môžete sa natiahnuť iným spôsobom. Mali by ste sedieť na tvrdom povrchu, vziať si pózu z embrya a hojdať sa tam a späť.

Pomáha predchádzať exacerbáciám bedrovej osteochondrózy a nasledujúcim cvičeniam:

 • ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky po tele, uvoľnite sa. Pomaly nadvihnite najprv doprava, potom ľavú nohu 20-30 cm nad podlahou a snažte sa ich v tejto polohe držať 7 sekúnd. Vykonajte 30 krát;
 • ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a potom ich roztiahnite čo najviac, potom ich spojte. Make 20-25 prístupy;
 • ľahnite si na brucho, natiahnite ruky pozdĺž tela dlaňami dole. Najskôr nadvihnite hornú časť tela, potom nohy. Nesmiete sa ich snažiť zdvihnúť do veľkej výšky - stačí 20 cm. Cvičenie opakujte 20-30 krát;
 • ľahnite si na chrbát a ohnite jednu nohu na koleno. Zvyšných 10-20 cm nadvihnite nad povrch podlahy. Pri cvičení sa snažte napnúť nohy, nie spodnú časť chrbta. Do 20 sád.

Gymnastika s bedrovou osteochondrózou je veľmi dobre kombinovaná s masážou, vrátane klasickej. Keď je postihnutá lumbosakrálna chrbtica, často nastáva skolióza, narušené držanie tela a zmena chôdze. Pri kombinácii tréningu s masážou zmiznú tieto vonkajšie prejavy patológie oveľa rýchlejšie.

Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika sú konzervatívnou metódou liečby indikovanou pri rôznych chorobách. Pravidelná odborná príprava je však najdôležitejšia pri liečbe a prevencii patológií pohybového aparátu. Triedy nezrušujú podávanie farmakologických prípravkov a fyzioterapiu. Ale s ich pomocou môžete významne znížiť dávku liekov proti bolesti a minimalizovať ich vedľajšie účinky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Gymnastika pre chrbticu doma

Pravidelné vykonávanie terapeutických cvičení pre chrbticu doma pomôže udržať alebo opraviť nesprávne držanie tela, odstrániť bolesti chrbta. Dôvodov, prečo sa tieto odchýlky vyskytujú v oblasti chrbtice, je veľa. Väčšina z nich je spojená s dlhodobým pobytom osoby v statickej póze. Jednoduché cvičenia zabránia rozvoju patológií a pomôžu im ich zbaviť..

Aká je telesná výchova a držanie tela u ľudí

Správne držanie tela je schopnosť svalovej a kostnej kostry tela kontrolovať svoju polohu v priestore. Osoba pomocou nej prekonáva vplyv vonkajších síl v statickej a dynamickej polohe. Dlhodobá prítomnosť v statickom postoji, absencia pravidelnej fyzickej aktivity, dedičné faktory, zranenia a niektoré patologické stavy chrbta spôsobujú poruchy držania tela..

Na vytvorenie správneho postavenia chrbta a zabránenie vzniku komplikácií spojených so zlým držaním tela pomôže každá aktívna fyzická aktivita: plávanie, jazda na koni, atletika, zápas a mnoho ďalších športov..

V prípade, že existujú jasné anatomické alebo genetické predispozície alebo posturálne poruchy už boli identifikované, je predpísaná záťažová terapia. Komplex zahŕňa špeciálne cvičenia, ktorých realizácia sleduje tieto ciele:

 • Posilniť svaly a väzy chrbta pri liečbe a prevencii;
 • Opravte správnu polohu chrbtice.

Po tréningu by mal pacient zažiť také zlepšenia:

 • Svalová kostra je zosilnená;
 • Dosiahnutá anatomická symetria;
 • Stimulovaný metabolizmus;
 • Vylepšené funkčné schopnosti srdca a pľúc;
 • Stabilné emocionálne a mentálne pozadie;

V počiatočných štádiách patológie sa eliminovala deformácia chrbtice a v pokročilých prípadoch sa jej vývoj zastavil..

Triedy sa najčastejšie odporúčajú trikrát týždenne. Počet a intenzita tréningu sa však môžu líšiť: vyberá ich lekár s prihliadnutím na ukazovatele jednotlivých pacientov.

Súbor cvičení a vykonávacie pravidlá

Terapeutická gymnastika pre chrbát pozostáva z mnohých komplexov, v ktorých sú zoskupené určité fyzické cvičenia. Ich vykonávanie sa však riadi všeobecnými pravidlami. Ich znalosti a súlad sú zárukou dobrého výsledku po vyučovaní.

 • V prípade akýchkoľvek nepríjemných, bolestivých alebo nepríjemných pocitov sa školenie zastaví a konzultuje sa s lekárom o príčine ich výskytu;
 • Cvičenia sa vykonávajú pomaly alebo priemerným tempom;
 • Nedovoľte náhlym pohybom;
 • Zaťaženia a rozsah pohybu sa postupne zvyšujú;
 • Sledujte množstvo opitého vody (nemalo by byť menšie ako 1,5 litra);
 • V akútnom období chorôb chrbtice sa nezúčastňujú terapeutických cvičení;
 • Po odstránení bolesti analgetiká nezačnú trénovať;
 • Akékoľvek zdravotné problémy (znížený tlak, horúčka, infekčné choroby) - dôvod zrušenia školenia;
 • Triedy na narušenie držania tela sa kombinujú s dýchacími cvičeniami;
 • Cvičenia odporúčané inštruktorom cvičebnej terapie sa vykonávajú v presne stanovenom poradí a intenzite;
 • Pred tréningom používajte zahrievacie zariadenie;
 • Zahŕňajú plávanie a vodný aerobik ako súčasť pravidelného cvičenia.

Zvážte všetky komponenty najbežnejšieho súboru cvičení, ktoré porušujú držanie tela.

výcvik

Vo fáze prípravy je dôležité vylúčiť všetky možné kontraindikácie a súvisiace faktory.

Pred tréningom sa uistite, že vaše zdravie nie je ohrozené, nebojte sa o žiadnu bolesť. Príprava na triedy ako je táto:

 • 2 hodiny pred začiatkom tréningu musíte jesť. Výhodné sú potraviny pozostávajúce z komplexných uhľohydrátov..
 • Vezmite si fľašu pitnej vody bez plynu;
 • Je dobré vetrať miestnosť, v ktorej sa bude školenie konať;
 • Prechádzka do odevov, ktoré neobmedzujú pohyby a sú vyrobené z prírodných látok;
 • Prvý výcvik by sa mal vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora;
 • Po 5-6 hodinách môžu byť liečebné komplexy vykonávané doma.

Pamätajte: školenie pozostáva z 3 etáp:

Zahrievaním sa rozumie nenáročná chôdza na mieste alebo hojdanie rúk. Relaxácia sa používa ako záverečná fáza: naťahovacie cvičenia pre všetky svalové skupiny.

Základný súbor cvičení

Cieľom tohto súboru cvičení je obnoviť a udržať prirodzenú pohyblivosť chrbtice.

Tieto cvičenia môžete vykonávať iba v oblasti predbežnej konzultácie so svojím lekárom..

 1. Postavte sa k stene chrbtom hlavy, chrbtom, teľatami a chodidlami. Squat pomaly 10 krát.
 2. Ľahnite si na chrbát. Dajte ruky po tele. Nadýchnite sa a pomaly zdvihnite obe ruky, zatiaľ čo si sťahujete ponožky. Roztiahnite, cítite všetky svaly svojho tela. Vydýchnite a sklopte ruky pozdĺž tela. „Stretch“ najmenej 10 krát.
 3. Posaďte sa na chrbát a položte ruky za hlavu. Zdvihnite nohy a prinútite ich, aby vyzerali ako jazda na bicykli najmenej 30 krát.
 4. Postavte rovno s nohami od seba. Pri nadýchaní zdvihnite tkané ruky do zámku. Paralelne s týmto pohybom stojí na špičkách. Natiahnite ruky a natiahnite hrudník dopredu. Vydýchnite znížením rúk pozdĺž tela. Cvičenie opakujte najmenej 12 krát.
 5. Postavte rovno, šírka ramien od seba. Zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite ruky a položte ich nabok. Otočte dlane hore a spojte lopatky dohromady. Pri výdychu mierne ohnite kolená, posúvajte ruky dopredu a dajte ich do zámku. Kompletné 12 sád.
 6. Postavte rovno s nohami od seba. Pri vdychovaní prineste ruky za chrbát a vezmite ich do hradu. Zložte ich a čo najviac vyrovnajte plecia, keď stojíte na nohách. Pri výdychu relaxujte, sklopte ruky pozdĺž tela a vráťte sa do východiskovej polohy. Kompletné 12 sád.
 7. Ľahnite si na brucho. Potiahnite obe ruky dopredu a zdvihnite ramenný pás, potiahnite rovné ruky a nohy nahor. Ohnite chrbát tak dlho, ako je to možné. Cvičte v rytme dychu, neponáhľajte sa. Urob to 10 krát.
 8. Ľahnite si na brucho. Ohnite si ohnuté nohy za členky. Môžete sa postaviť. Nadýchnite sa a zdvihnite súčasne vaše nohy a ramenné popruhy. Držte v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd, potom relaxujte a sklopte nohy. Ak sa cítite nepohodlne, roztiahnite kolená a chodidlá mierne od seba. Vykonajte 10-12 krát.
 9. Postavte sa na kolená so širokou panvou. Položte dlane na zadok a ohnite chrbát. V tejto polohe držte 5-10 sekúnd. Dýchajte meravo. Ak to vaša úroveň výcviku umožňuje, posuňte ruky od zadku k pätám. Opakujte 10 krát.
 10. Leží na ľavej strane, ohnite pravú nohu na koleno a položte ju na ľavú. Položte dlaň svojej ľavej ruky na ohnuté koleno. Vyhoďte pravú ruku. Keď vdychujete, otočte hlavu pravou rukou a natiahnite k nej celé svoje telo. V tejto polohe držte 5-10 sekúnd. Každé "ohýbanie" sa uskutočňuje najmenej 10-krát na každej strane.

Preventívne cvičenia

Každá z nich sa opakuje až 10-krát..

 1. Postavte sa chrbtom čo najpriamejšie. Dajte na to gymnastickú tyčinku a maximalizujte lopatky. Ruky v tomto okamihu by mali byť ohnuté v lakťoch. Nakloňte svoje telo smerom dopredu a pozorujte uhol 90 stupňov k nohám..
 2. Vydajte sa na všetky štyri. Ohnite ruky tak, aby sa váš hrudník dotkol podlahy. Vydýchnite a narovajte lakte a vráťte sa na pôvodné miesto.
 3. Vydajte sa na všetky štyri. Počas inšpirácie premiestnite telo do zadku a snite na ne. Po vydýchnutí ohnite chrbát čo najviac.
 4. Keď nadýchnete, postavíte sa na všetkých štyroch a zdvihnite pravú ruku nahor a „pohybujte“ za ňou. Vydýchnite a sklopte ruku. Cvičenie zopakujte ľavou rukou..
 5. Posaď sa. Keď vdychujete, kolená si pritiahnite k hrudníku a zakrivte chrbát „kolesom“. Pri výdychu vráťte nohy do východiskovej polohy..

Zakázané cvičenia

Aby ste pochopili, aké cvičenia nie je možné vykonať pri porušení polohy tela, musíte porozumieť jeho typom.

Lekári rozlišujú 4 typy postojov. Prvý pohľad je správna poloha chrbtice. Zostávajúce 3 sú spojené s rôznymi zmenami v rôznych častiach chrbtice. Preto by výber cvičení mal odrážať obraz patológie.

Po deformácii chrbtice sa odporúča takéto cvičenia opustiť:

 • So silnými ohybmi v hrudníku a bedrovej chrbtici;
 • S trhnutím, krútením a ostrými zákrutami;
 • Zdvíhaním ťažkých predmetov;
 • S nesprávne rozloženým zaťažením na každej strane tela;
 • Používanie prvkov akrobacie;
 • Pomocou behu alebo skákania. (V niektorých prípadoch)

Odmietnutie týchto prvkov v triede zabráni preťaženiu chrbtice.

kontraindikácie

Je nemožné úplne opustiť cvičenia fyzickej terapie s nesprávnym držaním tela. Mali by ste sa však zdržať školenia o týchto zdravotných poruchách:

 • Zápalové choroby v akútnej fáze;
 • Infekčné alebo bakteriálne choroby sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou;
 • Bolesť v kĺbovom alebo svalovom tkanive.

Začnú trénovať, len čo bolestivé príznaky ustúpia.

Pravidelné vykonávanie lekárskych komplexov vybraných lekárom pomôže zbaviť sa problémov so sklopeným chrbtom a udržiavať krásne držanie tela.

Cvičenia z fyzioterapeutických cvičení na bolesti chrbta

Vysoká úroveň civilizácie, okrem mnohých nepochybných výhod, priniesla ľudstvu množstvo problémov. Jedným z nich sa stali choroby chrbtice - nevyhnutný dôsledok sedavého životného štýlu, znásobený zvislou polohou chrbtice, ktorá je charakteristická pre celý erekt. Výsledkom bolo, že silný ľudský korzet (ktorý majú napríklad naši najbližší príbuzní opice) sa u ľudí degradoval, čo viedlo k akumulácii zmien v kostnom tkanive a medzistavcových platničkách súvisiacich s vekom. Konečný výsledok - prvá menšia a potom silná bolesť, medzistavcová prietrž, zakrivenie, stenóza a ďalšie mimoriadne nepríjemné následky, ktoré nevyhnutne vznikajú pri ochoreniach chrbtice, jediný hlavný spôsob riešenia tohto problému je tento alebo ten komplex liečebných cvičení chrbtice, ktoré vyvinuli fyzioterapeuti..

Druhy cvičení v lekárskych komplexoch

Najprv treba poznamenať, že liečebné postupy chrbtice sú rozdelené do dvoch typov:

 • celkové zdravie (vrátane súprav cvičení pre deti a dospelých, buď úplne zdravých alebo vo veľmi počiatočných štádiách chorôb podobného charakteru);
 • špecializácia na šetrenie k nosu (určená na riešenie problémov závažnejšieho stupňa - zakrivenie chrbtice, zápal sedacieho nervu a ďalšie lézie určitých častí chrbtice).

Na základe toho je vybraný komplex cvičebnej terapie - a počet techník (vrátane techník uvedených v mnohých videách v sieti) je dnes taký obrovský, že je obvyklé ich rozdeliť do troch hlavných oblastí..

 • Metódy pohybovej aktivity širokého spektra s tanečnými prvkami (zahŕňajú klasickú a stupňovú aerobiku a podobné). Systémy tohto typu sú dobré tým, že nielen priaznivo ovplyvňujú zdravie chrbtice, ale súčasne tiež posilňujú kardiovaskulárne a svalové vlákna všeobecne..
 • Silačné techniky (niektoré úpravy silovej zdatnosti, atletickej gymnastiky, kalietiky atď.). Od tradičnej rannej gymnastiky alebo telesnej výchovy sa líšia tým, že tvrdo trénujú určité svalové skupiny - najmä krk, chrbát a sakrálny úsek.
 • Východné praktiky (wu-šu, čchi-kung, joga, atď.) - v popredí nie je dynamika, ale statika. Vyznačujú sa veľkým počtom napínacích cvikov, ako aj prácou so správnym dýchaním (predpokladá sa, že dychové cvičenia hrudnej chrbtice od čínskych a japonských guru sú vo všeobecnosti jedinečné)..

Čo je dôležité pre cvičenia chrbtice jedného alebo druhého špeciálne navrhnutého komplexu, vykonávané striktne podľa predpísanej metódy? Skutočnosťou, že výsledky sú tiež komplexné:

 • svalová kostra je výrazne posilnená, udržiavajúc stavce v správnej polohe kvôli viacnásobnému zníženiu zaťaženia;
 • väzy sa stávajú pružnejšie - a preto sa znižuje riziko zranenia;
 • riziko degradácie a deštrukcie kĺbov je znížené;
 • zlepšuje sa metabolizmus a bunkový metabolizmus;
 • obehový systém sa stabilizuje;
 • držanie tela je narovnané;
 • telo je odolnejšie;
 • bolesť zmizne - a preto sa zlepšuje pohoda.

Niekoľko všeobecných pravidiel

Bez ohľadu na to, ktoré gymnastiky predpisuje lekár alebo ktoré ste si osobne vybrali - terapeutické alebo profylaktické, pre chrbticu ako celok alebo pre chrbát, nohy alebo iné izolované oblasti - malo by nasledovať dodržiavanie zoznamu určitých pravidiel.

 • Ak sa počas cvičenia vyskytne bolesť, musíte okamžite znížiť úroveň zaťaženia alebo úplne vylúčiť tento pohyb z komplexu.
 • Počas období prudkého zhoršovania chorôb nemôžete vykonávať záťažovú terapiu.
 • Všetky cvičenia sa vykonávajú iba hladko - terapeutická gymnastika tohto typu neakceptuje náhle pohyby.
 • Triedy by mali byť pravidelné - v opačnom prípade bude terapeutický účinok z nich jemný alebo dokonca prakticky nulový.
 • Je zakázané pristúpiť k vykonávaniu aktívnych cvičení hlavného komplexu bez predbežného zahrievania a úhľadného rozťahovania.
 • Je prísne zakázané brať lieky proti bolesti bezprostredne pred triedou (v takom prípade to spôsobí oveľa viac škody ako úžitku)..

Kontraindikácie pre aktívne triedy

 • závažný diabetes mellitus;
 • rehabilitácia po infarkte a po mŕtvici;
 • pľúcne ochorenie v akútnom štádiu;
 • hypertenzia;
 • teplu;
 • zástava srdca.

Wellness komplexy

Spomedzi všetkých rekreačných komplexov cvičenia pre problematickú chrbticu prevláda terapeutická gymnastika krčnej chrbtice, vo väčšej miere jej dorzálna časť a v menšej miere hrudná a sakrálna.

krčnej

Najslávnejšia je tu takzvaná shishoninová gymnastika (masovo sa začala šíriť od roku 2008, keď sa celý svet zoznámil s prácami tohto geniálneho lekára - vedúceho kliniky 21. storočia a riadneho člena New York Academy of Sciences).

Metóda Shishonin, ktorá sa bežne používa v Rusku aj v zahraničí, prináša obrovskú úľavu od bolesti krku miliónom pacientov, prakticky bez kontraindikácií..

Z desiatok pohybov sú najuniverzálnejšie cvičenia:

 • pomalé zatočenie hlavy s fixáciou v konečnej polohe (spustenie nadol, prevrátenie dozadu, otočenie doľava a otočenie doprava o 90 ° - opakovanie 10-krát);
 • kruhový, vykonávaný tiež veľmi plynulo, pohyb hlavy v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek - s počtom opakovaní 15-krát);
 • „Otáčanie tlakom“ - pozostáva z rovnakých pohybov, aké boli opísané v odseku 1, súčasne sa však robia v rozpore s odporom ruky, ktorá tlačí hlavu v opačnom smere (taký pohyb, ktorý posilňuje svaly krku, sa opakuje 10-krát pri každom druhu zákruty. );
 • „Nosíme džbán“ - v skutočnosti je nahradený hrubou knihou spočívajúcou na hlave niekoľko minút (je zrejmé, že v arabských krajinách, kde je tento spôsob nosenia tradičný, obyvatelia nemajú problémy s krčnými stavcami)..

Hrudník a dolná časť chrbta

 • Kat. Spočíva v striedavom ohýbaní chrbta hore a potom ohýbaní dolu z polohy na všetkých štyroch. Stanovenie limitovaných polôh - od 5 do 10 sekúnd, počet opakovaní - 10 - 15, dýchanie je pokojné a merané, všetky pohyby sú plynulé.
 • Most. Je potrebné ľahnúť si na chrbát, natiahnuť ruky okolo trupu s dlaňami dole a ohnúť kolená. Potom pomaly začnite zdvíhať panvu a snažte sa dosiahnuť polohu, v ktorej boky a telo tvoria priamku. Fixácia v koncovom bode - 5 sekúnd, potom návrat do východiskovej polohy (počet opakovaní - 10).
 • Snake. Ľahneme si na brucho a natiahneme ruky dozadu. Potom začneme zaujímať „hadov postoj“, maximálnym zdvíhaním hornej časti tela so sklopenou hlavou dozadu. Fixácia v koncovom bode - 5 sekúnd, potom návrat do východiskovej polohy (počet opakovaní - 10).
 • Hojdačky. Východisková poloha - na všetkých štyroch. Potom sa jedna noha stiahne dozadu (až do úplného vysunutia) a vykoná hladký maximálny výkyv nahor, pokiaľ je to možné. Konečná pozícia nie je pevná, počet opakovaní je 10, po ktorom sa noha zmení.
 • Nožnice. Ležíme na chrbte a natiahneme vaše nohy, robíme im pohyby nožníc posuvných a pohyblivých nožov. Počet opakovaní - 15 - 20.
 • Bicykel. Štartovacia pozícia je rovnaká, nohy sa natiahnu smerom nahor - ako pedál cyklovania.

Zovretý sedací nerv

Pri zápale sedacieho nervu sa odporúčajú nasledujúce tri cvičenia:

 • Východisková poloha - leží na chrbte. Chorá noha sa ohýba veľmi pomaly pri kolene smerom k ramenu. Pohyb pokračuje, až kým sa necíti pocit rozťahovania. Fixácia - 30 sekúnd, po ktorej sa chodidlo vracia rovnako pomaly. Počet prístupov - 3 - 4 (s prerušením na 20 - 30 sekúnd).
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale tentoraz sa obe nohy natiahnu k hrudníku (bez toho, aby sa panva z podlahy zložila!).
 • Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenách, ale pacient je hodený nad zdravú. Potom oboma rukami, uzamknutými v zámku pod zdravou nohou, pomaly vytiahnite zdravú nohu. Stanovenie - 30 sekúnd, potom sa vráťte do východiskovej polohy. Počet prístupov - 3 - 4 (s prerušením na 20 - 30 sekúnd).

Bubnovského metóda

Snáď najznámejšou a radikálne odlišnou od všetkých ostatných metód liečby chorej chrbtice je metóda Bubnovsky. Rozsah jeho aplikácie je hlavne „najťažší“ pacient a rozdiel je v odmietnutí zákazu bolesti. Vzhľadom na originalitu situácie sa všetky cvičenia vykonávajú:

 • iba po dôkladnej profesionálnej diagnostike stavu chrbtice;
 • výlučne na špecializovaných simulátoroch pod dohľadom odborného fyzioterapeuta;
 • v kombinácii s pomocnými procedúrami, ako je gymnastika kĺbov, kryogénne mrznutie, masáže profilov, kúpanie v bazéne podľa špeciálneho programu.

Tibetská gymnastika

Tibeťania sa právom považujú za jedného z najslávnejších majstrov každej „práce s telom“. Staroveká tibetská medicína (vrátane súboru špeciálnych cvičení na posilnenie chrbtice) umožňuje nielen účinne predchádzať chorobám tohto druhu, ale tiež liečiť už existujúce choroby..

Medzi najslávnejšie pohyby tibetskej gymnastiky uvádzame 6 - všetky sú vykonávané z pôvodného postoja jazdca (široko rozmiestnené ohnuté nohy, rovné chrbát, ruky v páse):

 • „Žeriavový krk“ - pomalé otáčanie hlavy nadol, najskôr dole, potom na druhú stranu vo zvislej rovine (počet opakovaní je 12);
 • „Korytnačka na krk“ - podobné pohyby, ale s hlavou vyhodenou čo najďalej dozadu (počet opakovaní - 12);
 • „Energia Zeme“ - pri vdýchnutí, pomalé zdvíhanie k ponožkám a súčasné zdvíhanie rúk uzavretých v dlaniach; pri výdychu, spätný pohyb (počet opakovaní - 12);
 • „Snow leopard ráno“ - plynulé otáčanie ramien, najskôr späť (s maximálnym vychýlením chrbta) a potom vpred (so zaokrúhľovaním chrbta); počet opakovaní - 6-krát pre každý smer;
 • „Malý žeriav“ - vykonáva „vlnovité“ pohyby s trupom a vypúšťa „vlnu“ od spodnej časti chrbta k pleciam a späť (počet opakovaní je 12);
 • „Drakov pás“ - rotácia panvy najskôr v smere hodinových ručičiek, potom proti nej (počet opakovaní - 3, 12 v každom smere).

Majstri tibetskej gymnastiky tvrdia, že práve takto začína energia qi v tele úplne obiehať - nielen odstraňovanie problémov vo fyzickej rovine, ale aj objasňovanie vedomia o duchovnej.

Komplexný krokodíl

Široko trénované cvičenie jogy nazývané krokodíl napodobňuje jeden zo zvykov tohto predátora, ktorý často pre svoje obrnené telo robí úžasné špirály. Pri záťažovej terapii chrbtice sa vykonáva podobný pohyb - vykonáva sa pri vdychovaní, fixácii tela v koncovom bode (pokiaľ je to možné) a vrátení tela do pôvodnej polohy pri výdychu..

Implementácia „krokodíla“ nestanovuje obmedzenia ani na veku, ani na iných kritériách.

Bazénové cvičenia

Posledným dôležitým doplnkom procesu liečby chrbtice je kúpanie v bazéne. Z dôvodu fyzikálnych zákonov zaťaženie chrbtice vo vodnom prostredí mnohokrát klesá - čo poskytuje vynikajúcu príležitosť jednoducho plávať a vykonávať sériu cvičení, ktoré sú pre mnohých pacientov „na súši“ nemožné.

Terapeutické cvičenia pre chrbát a chrbticu doma

Muskuloskeletálny systém je komplexný a veľmi krehký systém tela. Zakrivenie chrbtice, bolesť chrbta alebo krku, ako aj problémy s kĺbmi nôh - prvé príznaky závažných patologických stavov kostrového systému.

Na zmiernenie stavu osoby a zmiernenie bolesti je potrebné správne vykonávať gymnastiku chrbta, ktorá má tiež terapeutický účinok pri niektorých ochoreniach chrbtice..

Odporúčania pre terapeutické cvičenia pre chrbát a chrbticu

Je potrebné pamätať na to, že nesprávny výkon akéhokoľvek cvičenia môže zhoršiť problémy s chrbticou a tiež zvyšovať príznaky chorôb..

Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok tried, musíte dodržiavať niektoré zásady:

 • Nedostatok bolesti. Všetky vykonané pohyby nesmú spôsobovať nepohodlie. Ak pociťujete bolesť, odporúča sa znížiť tempo cvičenia a záťaž na chrbte.
 • Vylúčenie kostných patológií. Vyjasnenie príčin bolesti chrbta a následný výber cvikov sa musia vykonať spolu s chirurgom, pretože pri zhoršení niektorých chorôb môže gymnastika zhoršiť iba stav pacienta..
 • Hladké pohyby. Nízke tempo výcviku, pomalé a technické pohyby bez trhania znižujú riziko zranenia.
 • Užívanie liekov na zmiernenie bolesti je povolené iba po gymnastických cvičeniach. Pri súčasnom použití liekov a cvičení si človek nemusí všimnúť nepohodlie v chrbte, čo povedie k zhoršeniu pohybového aparátu..
 • Pravidelnosť tried. Základom akýchkoľvek terapeutických opatrení je ich systematická implementácia. Tento prístup zabezpečí plnú podporu zdravia chrbta..
 • Pred začatím vyučovania je potrebné vykonať komplex zahrievania. Natiahnutie svalov a šliach, ako aj vyvíjanie kĺbov pripraví telo na nadchádzajúce zaťaženie a zníži riziko rôznych zranení..
 • Pohodlné oblečenie. Gymnastický oblek by nemal obmedzovať pohyby. Aby sa predišlo prehriatiu tela, je vhodné zvoliť súbor prírodných látok.

Terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať bez námahy as minimálnym stresom. Súbor cvičení je určený na obnovenie pohybového aparátu. Nadmerné cvičenie a silový tréning môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia..

Indikácie pre terapeutické cvičenia

Terapeutická gymnastika sa používa takmer pri všetkých ochoreniach pohybového aparátu. Rozsah jeho použitia je široký: od prevencie bolesti chrbta po obnovenie funkcie chrbtice po operácii.

Cvičenie pomáha:

 • správne držanie tela;
 • odstráňte prebytočnú tekutinu zo spojov;
 • na vytvorenie silného svalového rámu;
 • urýchlenie metabolických procesov;
 • zmierniť bolesť a kŕče;
 • obnoviť tkanivo chrupavky;
 • odľahčenie medzistavcových platničiek;
 • skrátiť dobu zotavenia po zraneniach alebo operáciách;
 • eliminovať stlačené nervy;
 • posilniť a obnoviť prietok krvi v poškodených oblastiach;
 • predchádzať mnohým chorobám.

Pri výbere komplexu pohybov sa prihliada na vek a celkový stav osoby.

kontraindikácie

Napriek pozitívnemu pôsobeniu fyzioterapie na telo pacienta existuje množstvo kontraindikácií na jeho implementáciu.

Tie obsahujú:

kontraindikáciepríčina
Duševná chorobaVýskyt bolesti alebo nadmerného zaťaženia pacienta môže vyvolať útok duševnej patológie. Zvyšuje sa aj riziko zranenia..
otravaSlabosť a zlé zdravie môžu spôsobiť zranenie. Ovplyvňuje aj cvičebnú techniku..
Ostrá bolesťVykonávanie gymnastiky môže viesť k zvýšenej bolesti.
Infekčné a zápalové ochoreniaZaťaženie tela počas choroby spôsobuje zníženie fungovania imunitného systému a spomaľuje regeneráciu tela.
Trombóza a embóliaZvýšený prietok krvi po gymnastike môže viesť k mikrotraume a prasknutiu krvných ciev, infarktu alebo mozgovej príhode.
KrvácajúciFyzikálna terapia môže zvýšiť krvný tlak a zvýšiť krvácanie..
Vysoký krvný tlakAkékoľvek zaťaženie počas obdobia tlakových rázov môže spôsobiť hypertenznú krízu a mozgovú príhodu..
HorúčkaPočas cvičenia sa telesná teplota môže zvýšiť na kritické hodnoty.
Onkologické chorobyDokonca aj menšie napätie v tele môže spôsobiť rast rakovinových buniek a výskyt novotvarov.

Fyzikálna terapia v ktoromkoľvek z týchto stavov je povolená iba so súhlasom terapeuta alebo chirurga, pod prísnym dohľadom profesionálneho trénera..

Populárne metódy liečenia chrbtice. Cvičenie Návod

Medzi často predpisované je niekoľko druhov gymnastiky. Každá z nich má svoje výhody a kontraindikácie. Výber súboru cvičení by mal byť založený na zjavných príznakoch patológií so špecifikovanou diagnózou.

qigong

Qigong je staroveká čínska gymnastika založená na meditatívnom výkone rôznych cvičení.

Jednoduché pohyby kombinované so správnymi dýchacími technikami pomáhajú:

 • urýchliť rehabilitačné obdobie;
 • na posilnenie svalov;
 • obnovte držanie tela.

Komplex Qigong, východisková pozícia:

 1. Rozložte chodidlá od seba tak, aby boli chodidlá navzájom rovnobežné.
 2. Ohnite kolená s panvou mierne dopredu.
 3. Ruky by mali byť úplne uvoľnené a umiestnené pozdĺž tela..

Cvičenie 1:

 1. Pritlačte si bradu k hrudníku a pomaly a nadýchnite sa dovnútra a von..
 2. Pri každom výdychu sa musí žalúdok zasunúť..

Cvičenie 2:

 1. Pri vdýchnutí: od počiatočnej polohy narovnajte nohy a dlane vedú k pleciam a potom ich roztiahnite.
 2. Pri výdychu: dlane dajte dokopy a pomaly dole, zatiaľ čo ohýbajte kolená.

Cvičenie 3:

 1. Pri vdýchnutí je potrebné zdvihnúť obe ruky..
 2. Pri výdychu pomaly ohnite jednu nohu na koleno a nakláňajte sa v jej smere. V takom prípade by sa druhá noha mala natiahnuť a dotknúť sa podlahy špičkou.
 3. Rameno a telo oproti ohnutej nohe by sa mali pomaly posúvať smerom k natiahnutej nohe, zatiaľ čo druhé rameno by malo byť nad hlavou..

Opakujte pohyby pre každú nohu..

Terapeutické cvičenia pre chrbát a chrbticu sú tiež zamerané na prospešné napínanie a rozvoj svalov a chrupaviek. Na tieto účely je možné predpísať jogu, ktorá pomáha odstraňovať kostné patológie a normalizovať emocionálny stav. Na liečenie chorôb chrbta a chrbtice je predpísaný nasledujúci súbor cvičení.

klíčkov:

 1. Kolená a spodné boky na päty.
 2. Pomaly sa nakloňte dopredu a dotknite sa čela k podlahe.
 3. Natiahnite ruky okolo bokov a uvoľnite si ramená..
 4. V tejto polohe zostaňte 1 minútu.

zákruty:

 1. Potrebujete sedieť v lotosovej pozícii.
 2. Horný trup otočte doľava tak, aby pravá ruka klesla do ľavého kolena.
 3. Ľavá ruka by mala spočívať na podlahe za bedrom.
 4. Pomaly otočte kryt smerom k podpornému ramenu.

Koleso:

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. Zdvihnite kolená.
 3. Ruky uchopte nohy a pritlačte si k hrudi.
 4. Hojte sa chrbtom od hlavy po chvostovú kosť.

Cvičenie potrebuje niekoľko minút.

Kučera leží:

 1. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite ruky rôznymi smermi.
 2. Ohnite jednu nohu na koleno a hodte ju cez stehno tak, aby sa koleno dotýkalo podlahy.
 3. Relaxujte celé telo a potom opakujte cvičenie pre druhú nohu..

Cvičenia Paula Bragga

Gymnastika Paul Bragg obsahuje iba 5 cvičení, ktoré sa musia vykonávať každý deň.

Cvičenie 1:

 1. Ľahnite si na zem so žalúdkom dole a roztiahnite nohy do šírky ramien.
 2. Opierajte sa o ruky a prsty na nohách.
 3. Zdvihnite panvu a sklopte hlavu k hrudníku.
 4. Zložte panvu, držte nohy a paže rovno a sklopte hlavu dozadu.

Cvičenie 2:

 1. Ľahnite si na brucho dolu.
 2. Opierajúc sa o rovné ruky a nohy, zdvihnite panvu a otočte ju na stranu. Druhá strana by mala byť mierne nadol..
 3. Vráťte panvu hore a otočte ju opačným spôsobom.

Cvičenie 3:

 1. Sediaci na podlahe, oprieť sa o zadné ruky.
 2. Ohýbajte kolená a zdvíhajte panvu, položenú na nohách.
 3. Spodná do východiskovej polohy.

Tibetská gymnastika

Tibetská gymnastika sa považuje za univerzálnu formu lekárskej gymnastiky. Pomáha napínať chrbticu a zmierňovať bolesť. Je potrebné vykonať nasledujúci komplex.

Cvičenie 1:

 1. Postavte sa rovno a zdvihnite ruky nahor.
 2. Pomaly otáčajte telom rôznymi smermi. Nohy by mali zostať na svojom mieste..

Cvičenie 2:

 1. Kolená tak, aby vaše boky a chrbát tvorili priamu líniu..
 2. Pri vdychovaní položte ruky na stehno a sklopte hlavu k hrudníku.
 3. Vytiahnite bradu.

Cvičenie 3:

 1. Posaďte sa na podlahu, natiahnite sa a roztiahnite nohy na bok.
 2. Nakloňte sa za ruky za chrbát, zdvihnite panvu a sklopte hlavu dozadu.

Čínska kĺbová gymnastika

Tento typ cvičenia rozvíja kĺby chrbtice..

Obrázok ukazuje spoločné cviky na chrbte a na chrbte.

Mali by sa vykonávať plynulo a bez námahy:

 1. Postavte rovno, nakloňte hlavu dopredu a dozadu, potom hlavu otočte.
 2. Stojte rovno, roztiahnite ruky rôznymi smermi a robte s nimi kruhové pohyby.
 3. Nepoužívajte nohy na hojdanie nôh a doprava.
 4. Zo stojacej polohy urobte niekoľko ohybov vpred.
 5. Otočte sa rôznymi smermi bez zmeny polohy panvy.

Gazmanov gymnastika pre chrbticu

Slávny spevák si vyvinul vlastný gymnastický komplex pre bolesti chrbta. Každý pohyb musí prebiehať ležiaci na chrbte a nohách od seba. Natiahnite ruky okolo tela..

 1. Ohnite jednu nohu a zdvihnite ju. Potom je potrebné narovnať ju na bedrovú líniu a pomaly ju spustiť. Cvičenie je potrebné pre každú nohu..
 2. Zdvihnite obidve nohy ohnuté na kolenách a vykonávajte s nimi krúživé pohyby, podobne ako pri jazde na bicykli. Potom je potrebné postupne opísať kruhy opačným smerom.
 3. Zdvíhajte a znižujte nohy a každú z nich držte niekoľko sekúnd vo vzduchu.

Gymnastika Dikul

Okrem cvičení systém Dikul obsahuje:

 • lekárska gymnastika;
 • akupunktúra;
 • správny pitný režim;
 • fyzioterapia.

Terapeutické cvičenia pre chrbát a chrbticu podľa systému Dikul sú najúčinnejšie pri obnove muskuloskeletálneho systému aj po vážnych zraneniach.

Cvičenie 1:

 1. Ležiaci na chrbte, prekrížte ruky na hrudi.
 2. Jedno rameno otočte opačným smerom.
 3. S trochou úsilia natiahnite toto rameno za chrbát.
 4. Opakujte cvičenia s druhým ramenom.

Cvičenie 2:

 1. Ľahnite si na brucho a položte ruky na zem.
 2. Po inšpirácii pomaly zdvihnite predĺžené končatiny a ohnite sa v dolnej časti chrbta.

Cvičenie 3:

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. Ruky natiahnuté pozdĺž bokov.
 3. Opierajúc sa o dlane, otočte trstinu rôznymi smermi. Je potrebné dbať na to, aby panva zostala nehybná.

Gymnastika Pilyuko s vertebrálnymi kýlami

Cvičenia Dr Pilyuko prispievajú k:

 • zníženie vertebrálnej hernie;
 • zníženie bolesti;
 • zmiernenie zápalu.

Pacienti by mali spolu s gymnastikou užívať protizápalové lieky a fyzioterapiu.

Cvičenie 1:

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. Vytiahnite prsty na nohách dopredu a prsty na nohách nahor.
 3. Zdvihnite nohy a roztiahnite päty.

Cvičenie 2:

 1. Ľahnite si na chrbát a natiahnite ruky.
 2. Zdvihnite jednu nohu.
 3. Dosiahnite jeden druhého za ruky a nohy.
 4. Opakujte cvičenie pre obe nohy.

Cvičenie 3:

 1. Ľahnite si na chrbát a natiahnite ruky.
 2. Zdvihnite obe nohy.
 3. Dosah na ruky a nohy.

Cvičenie na chrbticu

Cvičenia na ošetrenie chrbtice by sa mali vykonávať správne. Fyzioterapia na bolesť kĺbov a svalov chrbta zahŕňa niekoľko povinných cvičení. Nasadnite si všetky štyri a narovnajte si chrbát. Pohybujte sa po miestnosti v tejto polohe najmenej 2-3 minúty.

Sada postupných pohybov s uterákom stočeným do valca:

 1. Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy a kladku umiestnite za chrbát.
 2. Je potrebné pomaly spustiť na valec, ktorého stred by mal byť umiestnený pod pupkom.
 3. Nohy od seba vzdialené od seba.
 4. Rozšírenie chodidiel tak, aby palce oboch chodidiel boli v kontakte.
 5. Natiahnite ruky rovnobežne s podlahou a roztiahnite dlane tak, aby sa malé prsty navzájom dotýkali.
 6. Zdvihnite nohy a položte ich za hlavu.

Je potrebné pamätať na to, že valec je vybraný pozdĺž šírky chrbta a jeho výška by nemala byť väčšia ako 15 cm.

Jemná gymnastika

Terapeutické cvičenia pre chrbát a chrbticu sú zjednodušeného typu. To umožňuje pacientom s ochorením krčnej, hrudnej a sakrálnej chrbtice zmierniť silnú bolesť. Komplex pozostáva z niekoľkých cvičení.

Pre krčný región:

 1. Postavte sa rovno a narovnajte si chrbát.
 2. Pomaly otáčajte hlavou rôznymi smermi.
 3. Stlačte bradu na hrudník na niekoľko sekúnd.
 4. Hádzajte niekoľkokrát dozadu.

Pre oblasť hrudníka:

 1. Posaďte sa na stoličku a dlane položte na chrbát hlavy.
 2. Nadýchnite sa, ohnite chrbát s hlavou mierne naklonenou dozadu.
 3. Pri výdychu vydýchnite dopredu a zaokrúhľujte chrbát.

Pre sakrálne oddelenie:

 1. Ľahnite si na chrbát a zdvihnite jednu ruku.
 2. Zdvihnite jednu nohu oproti zdvihnutému ramenu.
 3. Dotknite sa chodidla.
 4. Dolná časť nohy a paže.

Rýchle nabíjanie, sedenie na pracovisku, za chrbtom

Na prevenciu bolesti alebo jej zmiernenia existuje niekoľko jednoduchých cvičení, ktoré sa vykonávajú pri sedení na stoličke.

Cvičenie 1:

 1. Sadnite si rovno a vyrovnajte si chrbát.
 2. Nohy od seba.
 3. Položte ruky na lakte na ramenách..
 4. Vytvárajte kruhové pohyby rukami tam a späť.

Cvičenie 2:

 1. Sadnite si rovno a vyrovnajte si chrbát.
 2. Nohy od seba.
 3. Ruky položte na chrbát hlavy.
 4. Lakte by mali vyzerať rôznymi smermi.
 5. Otočte plecia doľava a potom doprava.

Cvičenie 3:

 1. Sadnite si správne.
 2. Ruky by mali byť na kolenách.
 3. Nohy od seba.
 4. Ohnite chrbát a obzrite sa.
 5. Narovnajte a spojte kolená.
 6. S rovným chrbtom sa ohnite vpred a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd.

Po liečbe rehabilitačné cvičenia a chirurgia chrbtice

V pooperačnom období sa tiež používajú terapeutické cvičenia pre chrbát a chrbticu. Na zmiernenie stavu pacienta a urýchlenie rehabilitačného procesu sa vyberajú najúčinnejšie cvičenia. Celá gymnastika je rozdelená do niekoľkých etáp, ktoré postupne zvyšujú zaťaženie svalov a kostí. Cvičenia opísané nižšie sa tiež odporúčajú po konzervatívnej liečbe..

I. etapa - prvý mesiac po liečbe alebo chirurgickom zákroku; vykonáva iba klamstvo.

Cvičenie 1:

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. Natiahnite ruky pozdĺž bedrovej línie.
 3. Zovrite päste a vytiahnite päty dopredu.
 4. V takom prípade mierne zdvihnite hlavu.

Cvičenie 2:

 1. Ľahnite si na svoju stranu.
 2. Dajte jednu ruku pod hlavu a oprite sa o druhú.
 3. Pri výdychu pritiahnite kolená k hrudníku.
 4. Pri inhalácii narovnajte nohy.
 5. Zopakujte všetky pohyby na druhej strane.

Cvičenie 3:

 1. Ľahnite si na brucho.
 2. Natiahnite obe ruky dopredu.
 3. Ľahko nadvihnite jednu nohu, protiľahlú ruku a hlavu.
 4. Návrat do ležiacej polohy.
 5. Zopakujte všetky činnosti pre ostatné končatiny..

Etapa II - druhý mesiac po liečbe alebo chirurgickom zákroku; k pohybom v etape I môžete pridať palicu pre gymnastiku.

Cvičenie 1:

 1. Postavte rovno a vytiahnite palicu dozadu.
 2. Zdvihnite ju na úroveň lopatiek a ohnite ruky za lakte.
 3. Narovnajte ruky.

Cvičenie 2:

 1. Postavte sa rovno a pripojte sa k pätám, roztiahnite prsty po stranách.
 2. Umiestnite jeden koniec nástroja medzi päty a druhý zoberte rukami..
 3. Začnite sa krčiť a pohybujte rukami paličkou dopredu.

Cvičenie 3:

 1. Postavte sa rovno a chytte palicu za oba konce.
 2. Natiahnite ruky nahor.
 3. Sklopte ruky nadol.

Etapa III - tretí mesiac po liečbe alebo chirurgickom zákroku; Do komplexu I. a II. stupňa sa pridávajú účinky s váhami alebo športovými gumovými pásikmi.

Cvičenie 1:

 1. Vezmite gumovú bandáž a ľahnite si na chrbát.
 2. Natiahnite ruky nahor.
 3. Natiahnite gumu.

Cvičenie 2:

 1. Ľahnite si na brucho a položte pod ňu valec.
 2. Zoberte športovú gumu.
 3. Jedna ruka za hlavou, druhá za chrbtom.
 4. Natiahnite gumu.

Cvičenie 3:

 1. Postaviť sa proti stene, na ktorej je upevnená športová guma.
 2. Zviažte ju na jednu nohu.
 3. Postavte sa do steny a položte si rovnú nohu späť.
 4. Potom ohnite nohu na koleno a zdvihnite ju.
 5. Vykonajte všetky činnosti pre druhú vetvu..

Vykonávanie terapeutických cvičení denne môže človeka zachrániť pred bolesťou chrbta a zabrániť vývoju patológií chrbtice. Nezabudnite, že si sami nemôžete zvoliť druh gymnastiky a cvičenia, pretože to môže situáciu zhoršiť. Je tiež veľmi dôležité dodržiavať stravovací režim vybraný odborníkom na výživu, aby sa minimalizovalo zaťaženie pohybového aparátu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Tehotenstvo prináša ženskému telu veľa zmien vrátane reštrukturalizácie všetkých orgánov. Niekedy to môže spôsobiť nepríjemné následky a prerušenie ich práce. Jedným z nich je pupočná kýla po pôrode.
Publikované 23. apríla 2019 · Aktualizované 13. decembra 2019Hernia disku 144 je patológia, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici a vyznačuje sa prasknutím alebo stratou obsahu disku za jeho hranicami do medzistavcových priestorov.
Táto patológia sa vyskytuje v prípadoch, keď je narušená integrita spojivového tkaniva, v ktorom sú uzavreté svalové vlákna. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u športovcov.