loader

Hlavná

Žalúdok

Kapitola 2 Vodné cvičenia na chrbticu

Vodné cvičenia na chrbticu

Krčnej chrbtice

Cvičenie vo vode na krčnú chrbticu vo zvislej polohe.

Východisková pozícia pre tieto cvičenia je vertikálna. V závislosti od „vztlaku“ vášho tela, stupňa naplnenia pľúc vzduchom bude množstvo ponorenia hlavy odlišné. V tomto prípade hlava, ktorá zostáva na vrchu, funguje ako plavák a telo v tejto polohe, podobne ako náklad, sa stiahne. To znamená, že v tejto pozícii je veľmi SOFT ROZŠÍRENIE krčných stavcov. Má priaznivé účinky na krčné medzistavcové platničky a kĺby..

1. "Hlava sa nakláňa dozadu a dopredu vertikálne." IP - vertikálne vo vode. Pomaly sa ohnite a uvoľnite krčnú chrbticu a zotrvajte v extrémnych polohách 1-2 sekundy. Opakujte 10-15 krát.

2. „Otáčky hlavy sú zvislé.“ IP - vertikálne vo vode. Pomaly otočte hlavu jedným smerom, vydržte 1-2 minúty v krajnej polohe a potom sa pohybujte opačným smerom. Opakujte 10-15 krát.

3. „Hlava sa nakláňa do zvislej polohy.“ IP - vertikálne vo vode. Pomaly nakláňajte hlavu jedným smerom, vydržte 1-2 minúty v krajnej polohe a potom sa pohybujte opačným smerom. Opakujte 10-15 krát.

4. "Indický tanečný vertikál." IP - vertikálne vo vode. Ak sa snažíte bradu držať vodorovne, tlačte hlavu dopredu, zostaňte v krajnej polohe 1 - 2 sekundy, potom sa pohybujte v opačnom smere a posúvajte bradu a celú hlavu dozadu. Počas cvičenia sa snažte udržiavať bradu rovnobežne s hladinou vody. Toto cvičenie pripomína pohyb indiánskych tanečníkov, a preto sa pomenovalo. Opakujte 10-15 krát.

dôležité.

Pri pohybe v krčnej chrbtici vo vzpriamenej polohe vytvára voda pocit „beztiaže“, takže pri vykonávaní cvičenia sa môže objaviť pocit nadmernej ľahkosti. Pri cvičení v extrémnych polohách preto venujte čas a počas cvičenia sa vyhýbajte bolesti.

Vodné cvičenia krčnej chrbtice vo vodorovnej polohe.

Štyri vyššie uvedené cvičenia, ktoré môžete vykonať v horizontálnej polohe. V tomto prípade sa účinok chrbtovej trakcie nevyjadruje, ale dosiahne sa výrazná relaxácia svalov krku a ramenného pletenca. Ak nie ste veľmi sebavedomí vo vode a máte problémy s výdychom do vody, môžete tieto cvičenia vykonať pri ležaní na vode lícom nahor. Môže sa držať na strane bazéna jednou rukou.

Ak ste si istí svojimi schopnosťami, môžete tieto cvičenia vykonávať na vode a ležať lícom nadol. V takomto prípade po hlbokom nádychu pomaly a súčasne cvičíte.

Pre inšpiráciu buď otočte celé svoje telo, alebo otočte iba krk a hlavu. V polohe osoby obrátenej k vode môžete jednou alebo dvoma rukami držať okraj okraja bazénu.

Cvičenia v polohe „tvár vo vode“ alebo „tvár von z vody“ dávajú rôzne pocity a rôzne zaťaženia. Vyskúšajte ich v každej z týchto pozícií. Môžete si zvoliť iba jednu pozíciu alebo všetky tieto cvičenia využiť.

5. „Nakloní hlavu dozadu a dopredu z vody“.

IP - horizontálne vo vode, tvár otočená z vody.

Hlava je čiastočne ponorená do vody. Pomaly sa ohnite a uvoľnite krčnú chrbticu a zotrvajte v extrémnych polohách 1-2 sekundy.

Opakujte 10-15 krát.

6. „Odvádza hlavu z vody.“ IP - horizontálne vo vode, tvár otočená z vody. Hlava je čiastočne ponorená do vody. Pomaly otočte hlavu jedným smerom, vydržte 1-2 minúty v krajnej polohe a potom sa pohybujte opačným smerom. Opakujte 10-15 krát.

7. „Nakloní hlavu do boku tváre z vody.“ IP - horizontálne vo vode, tvár otočená z vody. Hlava je čiastočne ponorená do vody. Pomaly nakláňajte hlavu jedným smerom, vydržte 1-2 minúty v krajnej polohe a potom sa pohybujte opačným smerom. Opakujte 10-15 krát.

8. "Indický tanec tvárou z vody." IP - horizontálne vo vode, tvár otočená z vody. Hlava je čiastočne ponorená do vody. Ak sa snažíte bradu držať vodorovne, tlačte hlavu dopredu, zostaňte v krajnej polohe 1 - 2 sekundy, potom sa pohybujte opačným smerom a posúvajte bradu a celú hlavu dozadu. Počas cvičenia sa snažte udržiavať bradu rovnobežne s hladinou vody. Toto cvičenie pripomína pohyb indiánskych tanečníkov, a preto sa pomenovalo. Opakujte 10-15 krát.

9. „Nakloní hlavu dozadu a dopredu do vody“.

IP - horizontálne vo vode, tvár otočená z vody. Hlava je čiastočne ponorená do vody. Pomaly sa ohnite a uvoľnite krčnú chrbticu a zotrvajte v extrémnych polohách 1-2 sekundy.

Opakujte 10-15 krát.

10. "Obráti hlavu do vody." IP - horizontálne vo vode, tvár otočená z vody. Hlava je čiastočne ponorená do vody. Pomaly otočte hlavu jedným smerom, vydržte 1-2 minúty v krajnej polohe a potom sa pohybujte opačným smerom. Opakujte 10-15 krát.

11. "Nakloní hlavu do bočných strán vo vode." IP - horizontálne vo vode, tvár otočená z vody. Hlava je čiastočne ponorená do vody. Pomaly nakláňajte hlavu jedným smerom, vydržte 1-2 minúty v krajnej polohe a potom sa pohybujte opačným smerom. Opakujte 10-15 krát.

12. "Indický tanec tvárou k vode." IP - horizontálne vo vode, tvár otočená z vody. Hlava je čiastočne ponorená do vody. Ak sa snažíte bradu držať vodorovne, tlačte hlavu dopredu, zostaňte v krajnej polohe 1 - 2 sekundy, potom sa pohybujte opačným smerom a posúvajte bradu a celú hlavu dozadu. Počas cvičenia sa snažte udržiavať bradu rovnobežne s hladinou vody. Opakujte 10-15 krát.

13. "Všeobecná trakcia chrbtice tváre z vody." SP leží na chrbte na hladine vody. Natiahnite ruky a nohy opačným smerom. Držte túto pozíciu 5-10 sekúnd.

14. "Všeobecná trakcia chrbtice vo vode." SP leží na chrbte na hladine vody. Natiahnite ruky a nohy opačným smerom. Držte túto pozíciu 5-10 sekúnd.

Tento text je prehľad..

Plávanie na chrbticu: výhody vodných cvičení a kontraindikácie

Plávanie je skutočne jedinečný druh fyzickej aktivity, ktorá prináša mimoriadny prínos pre ľudský pohybový aparát..

Pri najmenších problémoch s chrbticou, nehovoriac o vážnych chorobách, sa odporúča nepretržité plávanie.

Vedú k zlepšeniu celkového stavu a zníženiu bolesti chrbta a končatín..

Voda, najmä morská soľ, robí telo takmer beztiažovým, poskytuje relaxačný účinok a minimalizuje stres na kĺboch ​​a svaloch.

Výhody plávania pre chrbticu

Byť vo vode znamená cítiť sa takmer v rovnakom stave ako beztiaže. Všetko, čo tlačí a komprimuje pohybový aparát, zmizne, len čo telo klesne do vody.

Nie je ani potrebné plávať, stačí ísť do bazéna a pocítiť, ako sa chrbtica uvoľňuje. Stres je odstránený z medzistavcových platničiek, keď obnovujú harmonickú polohu.

 • Spoločná mobilita sa zvyšuje. Vo vode nie je zaťaženie kvôli gravitácii. Preto sú pohyby vo vode voľnejšie, zametajú a kĺby fungujú v ktorejkoľvek rovine. Môžete použiť akýkoľvek štýl plávania. Práve vo vode môžete využiť všetky svoje prirodzené možnosti, zvýšiť svalovú silu a rozsah pohybu. Toto je obzvlášť dôležité na urýchlenie procesu obnovenia pohyblivosti kĺbov a zlepšenia stavu chrbtice..
 • Svalová príprava. Plávanie vlakov takmer všetky svalové skupiny. V závislosti od štýlu plávania sa môžu načítať rôznymi spôsobmi. Ale bez ohľadu na štýl, človek si zvykne udržiavať rovnováhu vo vode, a to pomáha vypracovať vnútorné, najhlbšie svaly, ktoré tvoria svalový korzet chrbtice.
 • Dokonca aj v starobe plávanie pomáha udržiavať svaly v dobrom stave a tvar chrbtice. Udržiava kĺby v dobrom stave a pomáha udržiavať normálnu funkciu a kapacitu pľúc. Je tiež dôležité, aby to bol úžasný spôsob emocionálneho vypúšťania, zmiernenia stresu. Niet divu, že hovoria, že s vodou všetky nečistoty zmiznú. Nezáleží na tom, kde plávať. Nech je to rieka, rybník, bazén. Je dôležité, aby to bolo prospešné pre telesné aj duševné zdravie..

Chrbtica má každý deň vo vzpriamenej polohe vážne zaťaženie: medzistavcové platničky sú drvené podľa telesnej hmotnosti. To spôsobuje zhoršenie krvného obehu v týchto oblastiach..

V priebehu rokov je pre telo čoraz ťažšie udržať flexibilitu a po námahe sa vrátiť do pôvodného stavu. Vo vode telo doslova „spočíva“, tlak na chrbticu je minimalizovaný, vnútorné orgány prestávajú stláčať a kĺby majú väčšiu slobodu.

V takýchto kontrolovaných podmienkach je veľmi vhodné trénovať bez toho, aby ste sa ublížili. Rôzne štýly plávania poskytujú bezpečné a užitočné zaťaženie rôznych svalových skupín celého tela. Cvičené svaly pomáhajú chrbtici udržiavať správny krásny tvar a pomáhajú pri rozdeľovaní záťaže.

To je dobré aj pre zdravého človeka, pretože ide o prevenciu väčšiny chorôb chrbta. Ak máte problémy so zakrivenou chrbticou, musíte navštíviť lekára. Bude špecifikovať, ktorým svalom venovať osobitnú pozornosť a ktorému štýlu je najvýhodnejšie plávať na chrbte a žalúdku..

Video: „Tri dôvody, prečo ísť do bazéna“

Indikácie použitia plávania pre chrbticu

Prevažnú väčšinu chorôb chrbtice možno liečiť plávaním. Vodný aerobik a práve vo vode alebo plávaní sú najčastejšie doplnkovou terapiou, ale táto metóda má veľmi silný účinok.

Priradenie plávania často s:

Hlavným cieľom a účinkom väčšiny možností je dosiahnutie úľavy od stresu a zlepšenie polohy stavcov, kĺbov a väzov..

Okrem toho sa zlepšuje svalový korzet, svaly rozdeľujú záťaž a vypracúvajú sa aj malé skupiny, ktoré nakoniec stabilizujú polohu kostí.

Kontraindikácie použitia plávania pre chrbticu

V skutočnosti sú prakticky neprítomné. Aj keď nemáte plavecké schopnosti, je možné získať potrebné zručnosti, aby ste mohli účinne liečiť v bazéne.

Okrem toho treba poznamenať obmedzenia, keď by plávanie nemalo byť:

 • zakrivenie chrbtice 3-4 stupne, tu by ste mali plávať iba podľa pokynov lekára;
 • osteochondróza vo významnom štádiu alebo s exacerbáciou, najskôr musíte získať liečebný program a konzultovať;
 • choroby srdca a pľúc, musíte sa najskôr dozvedieť o prípustnom zaťažení a možnostiach odbornej prípravy.

Existujú samozrejme všeobecné obmedzenia, ktoré sa nevzťahujú na chrbticu, ale týkajú sa faktorov, ktoré neprispievajú k plávaniu. Hovoríme o rôznych kožných ochoreniach, nachladnutí, ochoreniach centrálneho nervového systému. Vo všeobecnosti je však plávanie užitočnejšie ako škodlivé a môže byť užitočné pre mnohých.

Aké štýly plávania pre chrbticu sú užitočné

Veľa záleží na tom, na čo sa konkrétny štýl používa..

Rôzne pohyby si predovšetkým vyžadujú rôzne pohyby:

 • osteochondróza - na chrbte a prsníku;
 • medziobratlová hernia - plazí sa zozadu, ale pod dozorom inštruktora alebo podľa špeciálne navrhnutého programu;
 • hyperkyfóza - rôzne možnosti kúpania na bruchu.

Všeobecne platí, že plávanie na chrbte sa považuje za dobrú možnosť, ktorá nepreťažuje kĺby a najlepšie uvoľňuje chrbát. Táto možnosť je k dispozícii a je užitočná takmer v každom veku. Okrem toho je plávanie na chrbte najlepšou prevenciou a liečbou rôznych chorôb.

Kúpanie v bazéne a užitočné cvičenia vo vode na chrbticu

Veľa ľudí sníva o elegantnom dome s veľkým bazénom, aby sa kúpalo kedykoľvek si budete priať. V skutočnosti veľa ľudí spája plávanie s príjemnou zábavou, vďaka čomu získate po celý deň obvinenie z pozitívnych emócií. Málokto pozná plné výhody tejto, nepochybne príjemnej činnosti..

Plávanie pomáha posilňovať svaly celého tela, kardiovaskulárny a dýchací systém, bojovať s nadváhou a tiež zmierňuje stres. Mnoho ľudí so zdravotnými problémami sa bojí ísť do bazéna a verí, že im to uškodí. Takíto ľudia sa však často mýlia. Je plávanie užitočné pre chrbticu? Pokúsime sa to zistiť!

Efekt plávania

Plávanie je silným preventívnym opatrením, pretože prispieva k:

 1. zlepšiť krvný obeh;
 2. zlepšenie fungovania kardiovaskulárneho a dýchacieho systému;
 3. posilnenie svalov chrbta;
 4. pozitívny, relaxačný účinok na nervový systém;
 5. zlepšiť metabolizmus;
 6. posilnenie štruktúry diskov a ich funkčnosti;
 7. zmierniť svalové napätie.

Priaznivý terapeutický účinok sa vysvetľuje skutočnosťou, že voda významne (2-2,5-krát) znižuje zaťaženie všetkých častí chrbtice, čo vedie k postupnému prirodzenému zvyšovaniu vzdialenosti medzi medzistavcovými platničkami. Hlavným cieľom je pomaly posilňovať svalový korzet. Z tohto dôvodu sa všetky statické a dynamické zaťaženia chrbtice začnú rovnomerne rozdeľovať, čo následne povedie k uvoľneniu postihnutého stavca a jeho okolitých svalov napätím..

Cvičenie vo vode na chrbticu: efektívne komplexy

Zdravý chrbát nie je sen, ale realita, ak človek nie je lenivý, aby sa do neho zapojil. Cvičenie na chrbtici vo vode poskytuje schopnosť začať s prácou zadných svalov s minimálnym zaťažením.

Vo vode gravitačná sila neovplyvňuje chrbticu, čo ju oslobodzuje od skúšok, ktoré ju sprevádzajú na súši.

Táto funkcia umožňuje vykonávať rad liečebných cvičení zameraných na osteochondrózu, skoliózu, prietrž a na zotavenie po operácii chrbtice..

Výhody gymnastiky vo vode pre chrbticu

Terapeutická vodná gymnastika je vďaka svojej účinnosti rozšírená. Hlavnou výhodou takýchto cvičení pre chrbticu je to, že bez ohľadu na fyzickú aktivitu je sila nárazu na ňu minimálna.

Je to spôsobené skutočnosťou, že keď sa ľudské telo ponorí do vody, stane sa „beztiažové“. Kvapalina má však tiež reakciu, ktorá sa zvyšuje so zvyšujúcim sa tempom a amplitúdou pohybov.

Podstata terapeutických cvičení vo vode pre chrbticu je známa a jej účinnosť je dokázaná.

Rýchle pôsobenie obmedzuje voda, zatiaľ čo pomalé pôsobenie prakticky nespôsobuje odpor.

Okrem toho sa na zaistenie rovnováhy aktivujú hlboké autochtónne svaly, ktoré sa nezúčastňujú normálneho pohybu, a preto sú zle vyvinuté..

Z tohto dôvodu môže ktokoľvek vykonávať také cvičenia, dokonca aj pri problémoch s pohybovým aparátom. Liečebné cvičenia majú pozitívny vplyv nielen na svaly a chrbticu, ale aj na celé telo:

 1. Zvýšený krvný obeh.
 2. Dýchanie sa stáva plnšie, hlbšie, čím sa zvyšuje životná kapacita pľúc..
 3. Telo je kalené, zvyšuje sa odolnosť proti infekciám.
 4. Celkový emocionálny stav sa zlepšuje.

Na zastavenie rozvoja chorôb pohybového aparátu sú schopné cvičenia na úpravu vody - hydrokinezoterapia.

Okrem toho majú také cvičenia priaznivý vplyv na obnovenie pohybových funkcií a pohyblivosti chrbtice, zvyšujú tonus svalov.

Existuje veľké množstvo techník určených na riešenie problémov s pohybovým aparátom. Sú indikované na nasledujúce choroby a stavy chrbtice:

 • kyfóza.
 • osteochondróza.
 • skolióza.
 • Medzistavcová prietrž.
 • zranenia.
 • Pooperačná rehabilitácia.

Druhy vodných cvičení

Voda poskytuje množstvo výhod, ktoré umožňujú vykonávať cvičenia zamerané na zlepšenie chrbtice: posilnenie chrbtových svalov, zníženie bolesti, obnovenie motorických funkcií.

V závislosti od špecifík choroby sa ponúkajú aj druhy lekárskych tried. Rozdiely v cvičeniach sa zameriavajú na špecifickú časť chrbtice, svalovú skupinu, intenzitu silovej záťaže.

 1. Trakcia chrbtice,
 2. Posilnenie svalov,
 3. Medzistavcové prietrže,
 4. Pooperačné cvičenia.

Tento typ cvičenia je predpísaný po náležitom vyšetrení pri diagnostikovaní chorôb, ako sú vertebrálna kýla, skolióza.

Je známych niekoľko druhov napínania: vodorovné, zvislé, keď sa telo previsne, ťahanie pod vplyvom zaťaženia. Hlavným princípom tohto cvičenia je vyrovnanie chrbtice pomocou špeciálnych zariadení.

Jemnou alternatívou je strečing so stretch značkami, ktorých úlohu hrajú laná oddeľujúce pruhy na plávanie:

 • Mali by ste ležať chrbtom na lane, ruky natiahnuté nad hlavu, položiť nohy na vodu. Táto poloha pomáha vypracovať svaly hrudníka.
 • Ukončenie - len pár minút, čo stačí na zabránenie skolióze, sklopeniu a liečbe zakrivenia chrbtice.

Variácia tohto cvičenia sa tiahne po žalúdku. Vykonajte ju v maske kvôli skutočnosti, že tvár je ponorená do vody. Môže sa oprieť o bok.

Závažnejšie metódy ťahania sa vykonávajú pomocou zariadení a pod dohľadom odborníka, aby ste sa nezranili nevedomosťou a nezhoršovali problémy s chrbtom pri nesprávnom pohybe..

Iný spôsob trakcie sa vykonáva pomocou štítu, na ktorom pacient leží. V uhle 45 stupňov klesá štruktúra do vody.

Poloha tela na pevnom lôžku vyvoláva spontánny ťah.

Tento typ trakcie nie je ukázaný každému, je predpísaný iba športovými lekármi, ale je vykonávaný pod neustálym dohľadom špecialistu v malom bazéne..

S kýlou chrbtice

Počas období remisie sa odporúča hydrokinetická terapia alebo cvičenia na chrbtici s kýlou. Sú tiež predpísané po chirurgickej liečbe prietrže, ale nie skôr ako mesiac a pol po operácii.

Komplex sa vyberá individuálne, pričom sa berie do úvahy stav pacienta. Takéto triedy sa uskutočňujú za účasti kvalifikovaného odborníka. Najobľúbenejšou metódou cvičenia hernie je plávanie - plazenie sa, vzadu alebo voľné kĺzanie.

Pomáha posilňovať svaly, znižuje telesnú hmotnosť..

Plávanie pôsobí ako samostatný druh cvičenia, ako aj ako doplnkové cvičenie, ktoré sa vykonáva počas odpočinku. Takýto komplex vypína zatáčky tela, otáčanie ramien, nôh.

Hydrokinezoterapeutická relácia netrvá dlhšie ako dve hodiny, s hodinou a pol venovanou cvičeniam a zostávajúci čas sa používa na plávanie.

Popri plávaní sa pri liečbe medzistavcovej prietrže odporúčajú aj rôzne trakčné metódy, ktoré sa vykonávajú iba pod dohľadom odborníka. Pri kýle chrbtice je predpísaná hydromasáž. Prispieva k:

 1. zmiernenie stresu v chrbtici,
 2. zlepšiť krvný obeh,
 3. príjem živín,
 4. zvýšený prietok krvi,
 5. vykladanie kĺbov,
 6. stimulácia kontrakcie žíl a zvýšený krvný obeh.

Na posilnenie chrbta

Väčšina cvičení zahŕňa posilnenie chrbtových svalov, ktoré je potrebné na udržanie držania tela..

Zahŕňajú všetky druhy ohybov, zákrut, drepov, kombinované s pohybmi rúk a nôh.

Ich cieľom je posilnenie svalov a zabezpečenie aktivácie svalov, ktoré sú v pokoji. Uvádzame niektoré z nich:

 • Na toto cvičenie budete potrebovať gumovú guľu. Dajte ruky na dno. Loptičku stlačte nohami a rovné nohy položte loptičkou pod vodu. Opakujte 12-krát.
 • Stojaci hrudník vo vode, vykonávajte pružné kývanie zo strany na stranu, ruky v tomto okamihu môžu byť v ľubovoľnej polohe. Cvičenie sa opakuje najmenej 10 krát.
 • Choďte do vody na pleciach a chodte s nohami pod vodou, každý 10 krát.

Po operácii chrbtice

Niekoľko chorôb, vrátane medzistavcovej prietrže, vyžaduje chirurgický zákrok. Akékoľvek operácie na hlavnej osi tela si vyžadujú ťažkú ​​regeneračnú dobu, špeciálne cvičenia to môžu uľahčiť.

Ako to urobiť v bazéne s výhodami pre chrbticu?

Vodná gymnastika pomôže zotaviť sa zo zranení, výronov a operácií vykonaných na ktorejkoľvek časti chrbta. Cvičenie v bazéne je možné použiť ako preventívne opatrenie na udržanie zdravia chrbtice a posilnenie celého svalového rámu..
Napriek obrovským výhodám vodných aktivít majú aj svoje kontraindikácie. Návštevu bazéna by ste mali odmietnuť v týchto prípadoch:

 • ak má osoba patológie povrchu pokožky;
 • ak sa v tele vyskytnú akútne zápalové procesy;
 • keď má telo otvorené rany a hlboké rany;
 • pokiaľ ide o závažné infekcie;
 • ak existujú sexuálne prenosné choroby.

Byť vo vode znamená cítiť sa takmer v rovnakom stave ako beztiaže. Všetko, čo tlačí a komprimuje pohybový aparát, zmizne, len čo telo klesne do vody.

Nie je ani potrebné plávať, stačí ísť do bazéna a pocítiť, ako sa chrbtica uvoľňuje. Stres je odstránený z medzistavcových platničiek, keď obnovujú harmonickú polohu.

 • Spoločná mobilita sa zvyšuje. Vo vode nie je zaťaženie kvôli gravitácii. Preto sú pohyby vo vode voľnejšie, zametajú a kĺby fungujú v ktorejkoľvek rovine. Môžete použiť akýkoľvek štýl plávania. Práve vo vode môžete využiť všetky svoje prirodzené možnosti, zvýšiť svalovú silu a rozsah pohybu. Toto je obzvlášť dôležité na urýchlenie procesu obnovenia pohyblivosti kĺbov a zlepšenia stavu chrbtice..
 • Svalová príprava. Plávanie vlakov takmer všetky svalové skupiny. V závislosti od štýlu plávania sa môžu načítať rôznymi spôsobmi. Ale bez ohľadu na štýl, človek si zvykne udržiavať rovnováhu vo vode, a to pomáha vypracovať vnútorné, najhlbšie svaly, ktoré tvoria svalový korzet chrbtice.
 • Dokonca aj v starobe plávanie pomáha udržiavať svaly v dobrom stave a tvar chrbtice. Udržiava kĺby v dobrom stave a pomáha udržiavať normálnu funkciu a kapacitu pľúc. Je tiež dôležité, aby to bol úžasný spôsob emocionálneho vypúšťania, zmiernenia stresu. Niet divu, že hovoria, že s vodou všetky nečistoty zmiznú. Nezáleží na tom, kde plávať. Nech je to rieka, rybník, bazén. Je dôležité, aby to bolo prospešné pre telesné aj duševné zdravie..

Plávanie zlepšuje pohyblivosť kĺbov chrbtice a posilňuje chrbtové svaly

Chrbtica má každý deň vo vzpriamenej polohe vážne zaťaženie: medzistavcové platničky sú drvené podľa telesnej hmotnosti. To spôsobuje zhoršenie krvného obehu v týchto oblastiach..

V priebehu rokov je pre telo čoraz ťažšie udržať flexibilitu a po námahe sa vrátiť do pôvodného stavu. Vo vode telo doslova „spočíva“, tlak na chrbticu je minimalizovaný, vnútorné orgány prestávajú stláčať a kĺby majú väčšiu slobodu.

V takýchto kontrolovaných podmienkach je veľmi vhodné trénovať bez toho, aby ste sa ublížili. Rôzne štýly plávania poskytujú bezpečné a užitočné zaťaženie rôznych svalových skupín celého tela. Cvičené svaly pomáhajú chrbtici udržiavať správny krásny tvar a pomáhajú pri rozdeľovaní záťaže.

To je dobré aj pre zdravého človeka, pretože ide o prevenciu väčšiny chorôb chrbta. Ak máte problémy so zakrivenou chrbticou, musíte navštíviť lekára. Bude špecifikovať, ktorým svalom venovať osobitnú pozornosť a ktorému štýlu je najvýhodnejšie plávať na chrbte a žalúdku..

Čo je nebezpečná osteochondróza

Zložitosť diagnózy spočíva v absencii symptómov v skorom štádiu choroby a ich podobnosti s inými patológiami v neskoršom štádiu. Osoba vyhľadá lekársku pomoc, keď sa vyskytnú funkčné poruchy iných orgánov a vyskytne sa silná bolesť. Príznaky priamo závisia od miesta osteochondrózy. Ochorenie sa môže vyskytnúť v krčku, hrudníku a bedrách.

Dystrofické zmeny v medzistavcovom priestore vedú k zmenšeniu vzdialenosti medzi susednými segmentmi kosti. Stavce sú vo vzájomnom kontakte (dochádza k ich treniu), vytvárajú sa kostné výrastky. Osteofyty komprimujú nervové zakončenie a krvné cievy, narušujú krvný obeh a prenášajú nervové impulzy do mozgu..


Komplikácie osteochondrózy (závisí od lokalizácie patológie):

 • paréza;
 • amyotrophy;
 • vznik medzistavcových prietrží;
 • porušenie močenia;
 • infarkt myokardu;
 • nedostatočná citlivosť končatín;
 • porušenie pohybov;
 • trofické poruchy.

Liečba osteochondrózy je vždy sprevádzaná cvičením. Pri vykonávaní gymnastiky môže človek zažiť ďalší stres a bolesť. Sú vodné cvičenia užitočné pri patológiách chrbtice? Vodný aerobik vám umožňuje efektívne posilňovať a napínať svaly bez zaťaženia chrbtice.

Výhody vodného aerobiku

Môžem robiť vodnú gymnastiku s osteochondrózou? Cvičenie vo vode je užitočné pre všetky vekové kategórie, najmä pri ochoreniach chrbtice. Voda znižuje vplyv gravitácie na chrbticu a jej odpor spôsobuje aktívnejšiu činnosť svalov. Výsledkom je, že telo prijíma jemnejšie, ale intenzívnejšie zaťaženie..

 • žiadne vekové obmedzenia;
 • nízke riziko zranenia;
 • miechový výtok;
 • zmiernenie svalového kŕče;
 • rovnomerné rozloženie zaťaženia;
 • posilnenie vestibulárneho aparátu;
 • spaľovanie nadváhy;
 • zvýšená výdrž;
 • zlepšenie krvného obehu.

Na poznámku. Vodná gymnastika je porovnateľná s vyčerpávajúcimi cvičeniami v telocvični, zatiaľ čo spôsobuje menšiu únavu, neumožňuje prehrievanie tela a zvyšuje emocionálnu náladu. Chrbtica chrbtice sa počas cvičenia uvoľňuje, tlak na nervové korene sa znižuje a bolesť ustupuje.

Pravidlá vodnej gymnastiky

Vodný aerobik sa najlepšie vykonáva v bazéne pod dohľadom skúseného inštruktora. Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú v rytmickej hudbe..

Existujú určité pravidlá pre vodné aktivity:

 • pred vstupom do vody je potrebné trochu zahriať alebo masáž;
 • teplotné podmienky by mali byť najmenej 23 stupňov;
 • pri problémoch s chrbticou sú vylúčené ostré pohyby;
 • odporúča sa pravidelne navštevovať bazén najmenej 2-krát týždenne;
 • optimálny čas postupu vody 40 - 50 minút;
 • po relapse by malo byť zaťaženie minimálne;
 • S posilňovaním svalového korzetu sa komplex cvičení rozširuje.


Pri vykonávaní gymnastiky musíte správne dýchať. Zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite - krátky a silný. Táto technika podporuje dobrú ventiláciu pľúc, saturuje telo kyslíkom a zlepšuje pohyblivosť stavcov, oslabuje nervy zovreté.
Pozorne si pozrite video nižšie. Podrobne popisuje, ako správne zaobchádzať v bazéne s osteochondrózou.

Ako sa naučiť plávať na chrbte: cvičenia pre začiatočníkov

Aby sa rýchlo naučili všetky komplikácie plávania na chrbte, vyvinulo sa množstvo rôznych fyzických cvičení pre začiatočníkov, ktoré sa špeciálne cvičia najprv na súši a potom v bazéne..

Na zemi

Aby praktické cvičenia v bazéne nespôsobili veľa problémov, odborníci odporúčajú začať trénovať na súši.

Najprv by ste si mali dôkladne preštudovať hlavné pohyby:

 1. Kopanie. Ak to chcete urobiť, ľahnite si chrbtom na rovnú základňu a položte ruky pozdĺž trupu. Pomaly vykonávajte rovnaké výkyvy ako vo vode. Po opakovaní prvého cyklu cvičení by ste mali jednu ruku položiť za hlavu a opät 'načrtnúť hojdačky nôh. Pri opakovaní druhého cyklu sa jedna ruka zmení na druhú. Tréning sa končí súborom cvičení, v ktorých sú obe ruky umiestnené za hlavou. Počas tréningu by sa mala hlava odtrhnúť od podlahy približne o 50 mm a brada by sa mala pritlačiť k hrudníku. Tiež trénujú dýchanie: vdychujú ústa, výdych nosom.
 2. Hands. Ruky na súši by sa mali vykonávať v stoji. Predovšetkým robia základné cvičenia: rotačné pohyby striedavo s dvoma končatinami. Potom je jedna ruka položená hore, druhá je držaná pozdĺž tela a postupne začína vykonávať pohyby, ktoré napodobňujú proces plávania. Po nejakom čase sa poloha rúk zmení. Keď sa športovec naučí cvičiť správne na každej paži, môžete sa naučiť cvičiť švih s oboma končatinami súčasne..

Je zaujímavé: Slimák a vankúš na vrásky - nové kozmetické vynálezy

Video: naučiť sa plávať na chrbte po zemi

V bazéne

Začnú študovať techniku ​​plávania na vode po skončení hodín na súši..

Všetky fyzické cvičenia sa vykonávajú v plytkej vode alebo pri boku bazéna:

 1. Držanie tela. Predovšetkým sa musí športovec naučiť správne udržiavať telo na vode. Na tento účel drží ruku za mrežou a leží na chrbte čo najrovnejším spôsobom tak, aby kolená nevytečali z vody..
 2. Pohyby chodidiel. Po zvládnutí zadržania tela sa môžete presunúť na kyvné nohy. Ramená by mali byť roztiahnuté, chrbát hlavy na bok a na ri, aby trénovali ohýbanie nôh a ostré údery, ktoré sa robia súčasne dvoma končatinami..
 3. Veslovanie rukami. Po nácviku výkyvov na nohách by ste mali zdvihnúť ruky. Pohyby plávania sa vykonávajú najprv jednou rukou, potom druhou. Cvičenie opakujte, až kým v obidvoch rukách nedôjde k synchronizácii.

Vedel si? Lezenie po chrbte je považované za tretí najrýchlejší spôsob plávania po lezení po hrudi
a prsia.
Keď sa jednotlivo všetky cvičenia naučia a zaškolia, môžete začať učiť, ako vykonávať výkyvné ruky aj nohy.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Toto ochorenie najčastejšie postihuje krčnú chrbticu. Stlačenie krvných ciev vedie k nedostatku kyslíka v mozgu, spôsobuje bolesti hlavy, poruchy zrakového a sluchového aparátu. Na posilnenie svalov sa odporúčajú cvičenia s gumovým tlmičom dlhých 2,5 metra..

 1. Hladina vody by mala dosiahnuť až k hrudníku. Vezmite pásku do rúk a postavte sa rovno, nohy rozmiestnené oddelene od šírky ramien. Elastická guma sa nachádza medzi rukami vo vzdialenosti 30 - 50 cm a zdvíha ruky pred sebou. Predstavte si, že strieľate z luku bez toho, aby ste otočili trup. Pripevnite pravú končatinu ľavým stlačením lavice k hrudníku a napnite pásku. Narovnať končatinu. Cvičenie zopakujte s druhou rukou. Do 15-20 vývrtky.
 2. Postavte sa na počiatočné miesto a hodte pásku cez plecia. Ruky držia napnutú elastickú časť na hrudi. Narovnajte končatiny pred vami, pocítite, že sa páska natiahne a znova ich ohnite. Cvičenia by mali pripomínať kliky. Tento pohyb zopakujte 15 - 20 krát. Odolnosť proti vode a napätie pásky účinne posilňujú korzet svalov.
 3. Plávať 3-5 minút a uvoľniť krčné svaly na chrbte.
 4. Vykonajte cvičenia znova.


Gymnastika pomôže posilniť svaly krčnej chrbtice, zlepší krvný obeh a začne proces regenerácie tkanív..

Indikácie a kontraindikácie

 1. osteochondróza.
 2. kyfóza.
 3. skolióza.
 4. Medzistavcová prietrž.
 5. Poranenie miechy.
 6. Obnova rehabilitácie.
 7. prevencia.
 1. Patológia kože.
 2. Sexuálne prenosné choroby.
 3. Akútny zápal.
 4. infekcie.
 5. Otvorené rany a rany.

Hlavná skupina cvičení

Na posilnenie chrbtice musíte urobiť nasledujúce cvičenia pre chrbát v bazéne:

 1. Každý bazén má deliace laná zvané strie. Toto cvičenie má ležať na týchto povrazoch a natiahnuť ruky dopredu. Nohy by sa mali spustiť do vody. V tejto polohe si musíte ľahnúť 2-3 minúty. Tým sa posilnia svaly a hrudná chrbtica. Toto cvičenie sa často používa na rôzne zakrivenia..
 2. Teraz musíte ležať na vode medzi strie, ale naprieč. Položte nohy na jedno lano a druhou rukou uchopte. Ľahnite si takto 2 minúty a potom sa prevracajte na brucho a urobte to isté. V takom prípade nezabudnite nosiť masku.
 3. Plávať na boku bazéna a položiť naň chodidlá tak, aby sa dotýkala aj panvy panvy. Ruky by mali byť rozložené rôznymi smermi. V tomto stave je veľmi dôležité úplne relaxovať a zavrieť oči. Môžete si myslieť na niečo pekné. Musíte klamať najmenej 5 minút a maximálne 10 rokov.
 4. Plávať na chrbte po dobu 10 minút, potom plávať na bruchu v rôznych štýloch.

Aqua aerobik pre kýlu chrbtice: odporúčania pre cvičenia

Kýlové prietrže rôznych častí chrbtice nie sú veľmi zriedkavým javom, obviňujem to zo sedavého životného štýlu, nerovnomerného zaťaženia pohybového aparátu, poranení, metabolických porúch, dedičných faktorov a ďalších.

Prevencii týchto chorôb a liečbe remisie napomáha plávanie..

Dobre napína chrbát, posilňuje svaly, pomáha stabilizovať metabolické procesy a krvný obeh, voda nedovoľuje príliš silné pohyby plné zranení.

Táto fascinujúca aktivita je užitočná pre mnohých trpiacich bolesťou chrbtice, ale nie pre všetkých..

Otázky správneho plávania s vyčnievaním chrbtice a cvičení vodnej gymnastiky, užitočné v týchto prípadoch je potrebné venovať pozornosť.

Výhody plávania pre pohybový aparát

Vertebrálne disky, denne vystavené značnému zaťaženiu v dôsledku tlaku na telesnú hmotnosť. Ak ich nevyložíte, časom sa prietok krvi zhorší a s vekom sa stavce stratia pružnosť.

Vodný aerobik a plávanie majú priaznivý vplyv na chrbticu a ďalšie orgány, a to:

 • Uvoľňujú sa, pretože vo vode telo stráca váhu, preto na chrbticu nie sú žiadne zaťaženia, a preto sa disky vyrovnávajú.
 • Spoje bez kompresie pracujú efektívne, obnovujú pohyblivosť a ľahký pohyb. Prakticky spočívajú v stálom a vážnom zaťažení.
 • Plávanie je vynikajúci svalový tréning, na ktorom sa zúčastňujú všetky jeho svalové skupiny. To je užitočné najmä pre hlboké vnútorné svaly, ktoré pomáhajú udržiavať stavce. Za normálnych podmienok atrofujú z nečinnosti.

Mimoriadny význam má plávanie zadných svalov

Okrem toho sa v dôsledku zvýšeného objemu pľúc zlepšuje dýchanie a normalizácia krvného obehu počas plávania vedie k lepšiemu prísunu kyslíka do všetkých tkanív. Stále kalí telo a zvyšuje imunitu. Dobré nálady sprevádzajúce kúpanie zlepšujú spánok..

Zaujímavé! Na 45 minútové sedenie v bazéne človek rastie o jeden a pol centimetra.

Medzistavcové prietrže plávanie

Medzistavcové prietrže sú závažné ochorenia hrebeňa, ktoré sa musia dlhodobo liečiť konzervatívnymi metódami. A kúpanie, vytváranie ideálnych podmienok pre jeho odpočinok a relaxáciu, urýchľuje proces rehabilitácie deformácií chrbtice.

Aký je prínos pre chrbticu?

Plávanie má veľký vplyv na chrbticu ako celok, a najmä pomáha pri zlepšovaní stavu pri problémoch medzistavcovej prietrže:

 • Bolesť spôsobená kŕčmi stavcových svalov, ktoré sa uvoľňujú vo vode, je znížená..
 • Metabolické procesy v okolitých tkanivách sú normalizované, zlepšuje sa prísun krvi do problémových oblastí chrbtice.
 • Svaly podporujúce stavce sú posilnené, čo znižuje ich zaťaženie, znižuje kompresiu a umožňuje narovnať sa.
 • Zlepšuje koordináciu podporovaním tela vodou.
 • Spomaluje deformácie chrbtice.

Ale pre pacientov s kýlami chrbtice, nie všetky druhy plávania sú prípustné, odborníci pre nich pripravia súbor cvičení. Všetky triedy sú pod ich kontrolou..

Pre tieto kategórie pacientov existuje niekoľko všeobecných pravidiel:

 1. Kurzy by sa mali konať 2-3 krát týždenne a trvať asi hodinu.
 2. Takýto priebeh liečby je užitočné pokračovať šesť mesiacov a potom navštíviť bazén najmenej päťkrát mesačne.
 3. Teplota vody počas počiatočného tréningu by nemala byť nižšia ako 28 stupňov a potom by sa mala postupne znižovať a dosiahnuť 2 až 3 stupne za 2 až 3 týždne.
 4. Účinnosť procedúr sa zvyšuje pri správnom dýchaní: zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite.

kontraindikácie

Procedúry plávania (a záťažová terapia) sa neodporúčajú v akútnej fáze ochorenia so silnou bolesťou, začínajú stabilnou remisiou a v rehabilitačnom období po operácii po konzultácii s lekárom.

Je zakázané plávať v akútnej fáze medzistavcovej hernie disku

Nemôžete plávať s únavou a podchladením a na konci tréningu je potrebné zahriať telo niekoľkými cvičeniami, urobiť si kontrastnú sprchu a aktívne trieť uterákom..

Plávanie je kontraindikované:

 • Pri akútnom ochorení obličiek.
 • Keď telesná teplota stúpa.
 • Ak je prietrž sprevádzaná závažnými ochoreniami srdca (defekty), pľúcami alebo inými orgánmi.
 • S metastázami nádorov v chrbtici.
 • S tendenciou na kŕče alebo epilepsiu.
 • Necvičujte ich pri niektorých kožných chorobách vrátane plačový ekzém.
 • Na alergie na chlór a iné dezinfekčné prostriedky.

: „Liečba prietrže hernia“

Ako plávať s kýlou stavcov

Kľúčom k úspešnej liečbe medzistavcových prietrží je správny výber štýlu plávania.

Musí sa zohľadniť povaha patológií, konkrétne:

 • Ak je chrbtica stlačená v oblasti hrudníka, potom je užitočné plávať na chrbte. Stimuluje rozvoj fyziologických zákrut a kúpanie na bruchu zhoršuje proces remisie..
 • Ak je chrbát nadmerne klenutý späť, neplavte ním. Inak bude zvyšujúce sa zaťaženie ramena vyvolávať ešte väčšie zakrivenie.
 • U oslabených, starších alebo netrénovaných pacientov sa pohyby králikov, ktoré si vyžadujú väčšie svalové napätie, neodporúčajú..

Aké štýly môžem použiť

Pri terapeutickom plávaní sa uprednostňujú štýly: na chrbte, prsia, plazí sa a „podobajú sa psom“..

Viac informácií o každej z nich:

 1. Pri plávaní na chrbte sa uvoľňuje, záťaž na chrupavku a stavce je minimálna a všetky svalové skupiny (plece, chrbtová, stehenná, lepkavá) pracujú intenzívne. Tento typ úpravy vody je vhodný pre akýkoľvek typ prietrže, zmierňuje bolesť aj pri prebiehajúcich procesoch. Škodlivý je iba prudký prechod do zvislej polohy, ktorý je plný posunov stavcov. Aby ste tomu zabránili, musíte sa najskôr prevliecť na brucho a potom postaviť na spodok bazéna.
 2. Prsia nie sú najenergetickejším druhom plávania, ktoré dobre posilňuje prsné a miechové svaly. Používa sa na bedrovú a hrudnú kýlu. S cervikálnou patológiou je to možné iba v počiatočných štádiách choroby s miernou deformáciou diskov. Odporúča sa, aby ste pri plávaní vždy držali chrbát rovno, nevyvíjali náhle pohyby s rukami a nohami, nemôžete si tiež vyvinúť veľkú rýchlosť. Najlepšie je relaxovať a snažiť sa do procesu zahrnúť všetky svalové skupiny, z čoho je len potešenie. Odporúča sa tiež pracovať s nohami, napríklad s králikmi, pretože ich energetické pohyby vytvárajú tlak na stavce, čo môže zhoršiť stav.
 3. Plavanie v plazoch - rýchla a energická technika - sa neodporúča pri problémoch s dýchaním a slabo trénovaných svaloch. Tento štýl je vhodný iba pre počiatočné štádia cervikálneho alebo hrudného ochorenia..
 4. Každý môže plávať ako pes. pri tomto štýle pohybu sú pohyby pomalé, svaly nie sú preťažené a chrbtica sa dobre uvoľňuje.

Všetky cvičenia gymnastiky vo vode s kýlami by sa mali vykonávať hladko. Aby liečba priniesla maximálny úžitok, musíte postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • Pohyby by mali byť plynulé a nie rýchle..
 • Všetky svalové skupiny by mali byť zaťažené rovnomerne..
 • Ich zaťaženie by sa malo striedať s uvoľnením..
 • Ak pociťujete bolesť, okamžite zmeňte štýl plávania.
 • Po tréningu v bazéne je užitočné si navliecť pás pre aqua aerobik a zároveň relaxovať, visieť zvisle vo vode.

Cvičenie v bazéne s osteochondrózou

Chrbtica je hlavnou osou tela a stav svalového korzetu chrbta závisí od jeho zdravia. Cvičenia v bazéne navrhnutom špeciálne pre túto časť tela pomáhajú posilňovať a vykladať chrbát..

Špeciálne cvičenia, ktoré sa používajú v bazéne, majú priaznivý účinok na skoliózu a pokročilou osteochondrózu. Starostlivo vybraná sada cvičebnej terapie a plávania odstraňuje príznaky medzistavcovej prietrže chrbtice.

Vodné prostredie sa považuje za vynikajúci stav na vyloženie upnutých svalu chrbtice. Voda má pozitívny vplyv na celé telo, a preto sa triedy v bazéne často predpisujú na terapeutické a profylaktické účely..

Počas plávania nemá na chrbticu vplyv gravitačných síl. Na chrbte tiež nie je výrazné zaťaženie, ako je to často v prípade vertikálnej polohy tela.

Súčasne sa výrazne posilní hlavný svalový korzet. Je to spôsobené skutočnosťou, že hustota vodného prostredia je oveľa vyššia ako hustota vzduchu. Z tohto dôvodu musí telo prekonať hmatateľný odpor vody.

Zatiaľ čo v takomto prostredí sú na udržanie rovnovážneho stavu spojené s prácou hlboké svaly, ktoré sa pri normálnej fyzickej aktivite zriedkavo vyskytujú. Výsledkom je, že sú slabo vyvinuté a nepomáhajú chrbte rovnomerne udržiavať telesnú hmotnosť osoby, ktorá sa stáva menej vo vode. Z tohto dôvodu je akékoľvek zaťaženie chrbtice a jej medzistavcových platničiek znížené..

Počas tried v bazéne sa vylučuje svalové kŕče, čo vedie k odstráneniu syndrómu bolesti. Telo sa zotavuje rýchlejšie po zraneniach a existujúce choroby spojené s kĺbmi prestávajú postupovať..

Triedy v bazéne majú liečebný účinok vďaka vodnej gymnastike:

 • krvný obeh je urýchlený, a to aj v postihnutých tkanivách, a to je dôležité, aby nedošlo k stagnácii svalov a kĺbov;
 • každá bunka tela je nasýtená výživnými látkami a ďalšou dávkou kyslíka;
 • ochranné vlastnosti imunitného systému sú posilnené, telo je menej náchylné na infekcie;
 • držanie tela sa vyrovná a existujúce zakrivenie chrbta sa postupne stráca;
 • príznaky progresívnych ochorení chrbtice sú znížené.

VIAC: Sanatórium belarus chrbtice
Najprv by ste mali zvážiť súbor ustanovení, ktoré vám umožňujú staticky a jemne natiahnuť a uvoľniť chrbát.

Iba na tento účel musíte použiť oddeľovače plavákov, ktoré sú umiestnené medzi koľajami:

 • hrudná chrbtica leží na vrchole plavákov, nohy voľne vyčnievajú, ramená sa tiahnu za hlavou, zostávajú v tejto polohe, uvoľňujú sa, pokojne sa otáčajú;
 • ležať vo vode medzi dvoma prúžkami plavákov, aby sa každého dotýkali a aby sa medzi nimi mohli trochu natiahnuť, postupne vyvíjajú vedomé napätie všetkých svalov chrbta;
 • nohy sú hádzané na hornú časť boku, panva leží vo vode a tlačí proti boku, chrbát je vo vode voľný, v tejto polohe zostane až do úplného uvoľnenia.

Uskutočňujú sa ďalšie aktívnejšie cvičenia a tento komplex pre relaxáciu sa môže použiť aj na ukončenie cvičenia. Mnohé z týchto cvičení sa vykonávajú v plytkej vode, kdekoľvek je to možné.

 • Ak ochorenie prešlo na remisiu, môžete urobiť aqua aerobik, hojdať nohy pri státí a skákaní..
 • Dričia vo vode.
 • „Kreslenie“ kruhu s nohami vo vode.
 • „Kresba“ „osem“ umývadiel.
 • Úder do vody.
 • Intenzívne križovanie rovných nôh, rovných paží.
 • Rovné ramená nahor / nadol vo vode.
 • Zdvihnite kolená, potiahnite k hrudníku a narovnejte nohy.
 • Cvičte na bicykli vo vodnom stĺpci.

Počet opakovaní by sa mal zvoliť v závislosti od úrovne výcviku. Svaly by nemali byť príliš unavené a nadmerne roztiahnuté, stále budú mať výrazný tón z pobytu a pohybov vo vode. Dobrou možnosťou je vytvoriť si vlastný komplex pohybov, ktoré sa vám páčia. Koniec koncov, ak prinesú potešenie, potom je motivácia trénovať v budúcnosti oveľa viac a pozitívny účinok je pevne stanovený.

Často sa stretávam s otázkami, ako plávať s osteochondrózou, aký štýl, aké cvičenia vo vode a či ich robiť vôbec a tak ďalej..

Musím povedať, že akékoľvek plávanie je pre chrbticu užitočné a efektívne. Nezáleží na tom, či plávate v prsníku alebo plazíte, na chrbte alebo na bruchu..

Samotné vodné prostredie je vynikajúcou podmienkou na vyloženie chrbtice. Nie je potrebné byť inteligentný a zvoliť si, ktorý štýl plávania je efektívnejší. Keď chodíte denne, nemyslíte na to, ako chodiť. Aj keď existuje taký faktor, ako je vertikálne zaťaženie chrbtice.

A v bazéne je to potešenie - vo vode je zaťaženie chrbtice a vnútorných orgánov desaťnásobne znížené a nezáleží na tom, ako plávate. V každom prípade, či už plávate na bruchu, na chrbte, prsníku, „žabke“, „psovi“ alebo čomkoľvek inom, nasledujúce štyri účinky budú stále fungovať.

Ako som už povedal, vykladanie nastáva desiatky krát v dôsledku horizontálnej polohy a zníženia telesnej hmotnosti (zaťaženie chrbtice) vo vode. Pomáha uvoľňovať svalové napätie v chrbte, zlepšuje cirkuláciu chrbtice a okolitých tkanív, zvyšuje medzistavcové otvory a znižuje riziko poškodenia nervov..

Zvýšený príjem kyslíka v tele

Počas plávania dýchací systém aktívne pracuje, zvyšuje objem pľúc a prietok kyslíka do krvi. Vďaka práci svalov celého organizmu sa otvárajú všetky kapiláry a kyslík aktívne vstupuje do absolútne všetkých buniek a tkanív. Toto je dôležitá podmienka pre normálne fungovanie každého systému vrátane nervového aj svalovo-kostrového systému..

Počas plávania a pobytu vo vodnom prostredí je veľmi účinná relaxácia nervového systému a psychiky. Akýkoľvek stres a chronická únava sú dobre odstránené. Ste rozptyľovaní od všetkých domácich problémov a problémov, rozptyľovaní plávaním a sústredením sa na svoje telo.

Keď ste sami uvoľnení, telo sa uvoľní. Čo je obzvlášť dôležité pre svaly chrbtice, ktoré zažívajú obrovské zaťaženie každý deň (pokiaľ samozrejme nebudete postupovať podľa všetkých mojich odporúčaní a prestávok každú hodinu pri práci s počítačom, robiť gymnastiku každý deň, pravidelne chodiť na masáž, robiť samomasáž - potom ste skvelí a nezaťažujte sa ako všetci ostatní).

No, rozptýlený... Pokračovať...

Tréning a posilnenie svalov tela

Tu je potrebné podrobnejšie - najdôležitejšie a najzaujímavejšie. Preto je väčšia položka...

Ako ste si vo videu všimli, v prvom rade je potrebné zahriať sa na súši, aby sa telo pripravilo na ponorenie do vody. Vykonajte jednoduchú kĺbovú gymnastiku z periférie do centra (ako obvykle).

Potom, ako zahrievanie, nezabudnite najskôr zaplaviť 3-5 minút (pokiaľ možno bez odpočinku), aby ste zahriali všetky svaly a zvýšili krvný obeh. Až potom pokračujte v sérii cvičení.

Na konci určite nezabudnite plávať na chrbte, aby ste si trochu odpočinuli a ďalej uvoľňovali chrbticu. Potom, ak si budete priať, môžete bezpečne zostať v bazéne a potom pre svoje potešenie plávať.

Dozvedieť sa viac: Cvičenie na hornú časť chrbtice s činkami

Ak ste aktívnym plavcom, tieto cvičenia vám tiež pomôžu. Prajem vám príjemné kúpanie a dobré zdravie!

Mimochodom, ako často navštevujete bazén? Chodíte do bazéna? Poďme sa rozprávať. Čakám v komentároch.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Autor článku: Nadezhda NikolaevnaPooperačné hernie (ventrálne) sú lipómy, ktoré sú lokalizované v mieste pooperačných jaziev. Takéto hrče, ktorých fotografie sú viditeľné v lekárskych zoznamoch, sa niekedy môžu objaviť v malej vzdialenosti od chirurgického švu.
Z rôznych dôvodov môžu byť vonkajšie vlákna medzistavcových platničiek (vláknitý krúžok) poškodené: zdeformované, prasknuté alebo roztrhané. Mäkký vnútorný materiál z buničitého jadra je vytlačený z normálneho priestoru a vytvára vydutie, ktoré sa nazýva výstupok..
Ak tradičné spôsoby liečby neprinášajú úspech alebo nedávajú nádej na dožitie, začnú používať rôzne alternatívne spôsoby liečby rakoviny žalúdka.