loader

„Vápnikové lži“ alebo to, čo potrebujete vedieť o osteoporóze

Osteoporóza je choroba charakterizovaná poréznymi a krehkými kosťami. U pacientov s osteoporózou existuje zvýšené riziko zníženia výšky medzistavcových platničiek, zlomenín bedier, zápästia a stavcov, ako aj chronickej bolesti..

Mojím cieľom je zabrániť tomu, aby ste sa stratili v mätúcich a konfliktných informáciách o osteoporóze, a prijať bezpečnejší a efektívnejší spôsob, ako zabrániť strate kostí a osteoporóze..

Pravda o osteoporóze a nedostatku vápnika

Určite ste počuli, že príčinou osteoporózy a kľúčom k jej prevencii je vápnik, áno?

Bohužiaľ to nie je ani zďaleka pravda..

Doktor Robert Thompson napísal celú knihu o tomto predmete s názvom Calcium Lies, ktorá vysvetľuje, že kosť pozostáva z najmenej tuctu minerálov a suplementácia samotným vápnikom s väčšou pravdepodobnosťou zhoršuje hustotu kostí a zvyšuje riziko osteoporózy.!

Ako oveľa užitočnejšia alternatíva k doplnkom vápnika, Dr Thompson odporúča používať nespracovanú soľ..

Himalájsku soľ odporúčam, pretože je to vynikajúci spôsob, ako vyživovať telo stopovými prvkami pre jeho optimálne fungovanie..

Prečo sa u Sally Field, ktorý užíva Bonvivu, môže vyvinúť osteoporóza

Ak Vám bol predpísaný liek na osteoporózu, napríklad Fosamax, Actonel alebo Bonviva, je veľmi dôležité, aby ste predtým, ako začnete užívať, porozumeli mechanizmu ich účinku.

Užívanie týchto liekov je najhorší spôsob liečby alebo prevencie osteoporózy a poviem vám prečo..

Princíp ich činnosti spočíva v tom, že zabíjajú určité bunky v kostiach nazývané osteoklasty. Osteoklasty ničia kosti - to je súčasť prirodzeného procesu regenerácie kostí. Zabíjanie týchto buniek znamená, že zostávajú iba osteoblasty, čo zvyšuje hustotu, ale nie silu kostí.

Výsledkom je, že kosti strácajú svoju prirodzenú schopnosť rásť nové kosti a prispôsobovať sa neustále sa meniacim použitým silám. To znamená, že zosilnené, ale krehké kosti zostávajú, čo v skutočnosti zvyšuje riziko zlomenín. Tieto lieky sú navyše spojené s niektorými hroznými vedľajšími účinkami, vrátane zvýšeného rizika vredov a:

 • Problémy s očami, rozmazané videnie, bolesť a opuch
 • Zlomeniny stehennej kosti a osteonekróza čeľuste
 • Poškodenie pečene a zlyhanie obličiek
 • Fibrilácia predsiení
 • Karcinóm pažeráka

Hypokalciémia (príliš nízka hladina vápnika v krvi)
Fosomax patrí do rovnakej chemickej triedy (fosfonáty) ako odstraňovač vodného kameňa, ktorý používate v kúpeľni! Je poľutovaniahodné, ale nie prekvapujúce, že farmaceutické spoločnosti nikdy neuviedli tieto zaujímavé informácie na etiketu lieku na predpis.

Neznášanlivosť na lepok a strata kostnej hmoty

Chronická plynatosť, nevoľnosť, nadúvanie, hnačka, zápcha a „cereálie“ v hlave - to všetko môžu byť príznaky nediagnostikovanej intolerancie lepku. Glutén je bielkovina obilnín, ako je pšenica, raž a jačmeň.

U ľudí s nediagnostikovanou neznášanlivosťou gluténu v dôsledku chronického poškodenia čriev sa absorpcia živín často zhoršuje. To znamená, že telo nie je schopné optimálne absorbovať výživné látky z potravy a distribuovať ich do celého tela..

Táto malabsorpcia živín môže viesť k osteoporóze..

Ak často trpíte vyššie uvedenými príznakmi, strava bez lepku môže byť kľúčom k tomu, aby ste sa cítili lepšie, pravdepodobne prvýkrát vo svojom živote..

Iné potraviny, ktoré spôsobujú stratu kostnej hmoty

Spracované potraviny a rýchle občerstvenie sú najhoršie veci, ktoré môžete vložiť do svojho tela. Aby telo fungovalo optimálne, potrebuje vyváženú stravu, ktorú navrhujem v nasledujúcej časti.

Spracované potraviny, ako sú hranolky, hranolky, mikrovlnná rúra, sladká sóda a sladkosti, obsahujú veľmi málo živín a sú plné nestráviteľných tukov a nebezpečných prísad, ako napríklad kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, aspartám a konzervačné látky..

Pri varení vám odporúčame vyhnúť sa väčšine omega-6 olejov, ako je kukurica, slnečnica alebo sója. Tieto oleje sú plné nadmerne spracovaných poškodených tukov omega-6, ktoré prispievajú k zápalu v tele. Namiesto toho odporúčam používať zdravé olivové a kokosové oleje..

Výrobky na prevenciu kostných strát

Odporúčam jesť celý rad organických, najlepšie lokálne pestovaných zeleniny, aby ste dosiahli správnu rovnováhu základných vitamínov a minerálov v tele. Jednoduchý spôsob, ako zvýšiť množstvo zeleniny vo vašej strave - vytlačiť šťavu zo zeleniny.

Prevencia úbytku kostnej hmoty pôsobením slnečného žiarenia

Prínosy vitamínu D pre zdravie sa ťažko preceňujú. Alarmujúci rastúci počet ľudí s nedostatkom vitamínu D a nedostatkom vitamínu D môže viesť k mnohým zdravotným problémom vrátane osteoporózy..

Napriek tomu, že ste už možno počuli, správne vystavenie slnku nie je vôbec škodlivé. Je to užitočné a potrebné. Iba 15 - 20 minút slnečného žiarenia denne môže výrazne zlepšiť vaše zdravie a správne vystavenie slnku je perfektný spôsob, ako udržať optimálny rozsah hladín vitamínu D..

Ak však nemáte takúto príležitosť, potom je ďalšou možnosťou užívať perorálne doplnky s vitamínom D3. Dávka vitamínu D pre dospelých sa pohybuje od 5 000 do 10 000 jednotiek za deň.

Optimálna hladina vitamínu D v krvi pre zdravého dospelého človeka je 50 - 70 ng / ml.

Dôležitosť omega-3 pre silné a zdravé kosti

Omega-3 je ďalšou dôležitou živinou, ktorú telo potrebuje na prevenciu fyzických a duševných chorôb, zápalov a osteoporózy. Aj keď rastlinné tuky omega-3, napríklad v ľanových semenách, sú veľmi prospešné, živočíšne tuky omega-3 obsahujú dve dôležité zložky, ktoré sa z rastlín nedajú získať, kvôli ich vysokému obsahu kyseliny alfa-linolénovej (ALA): kyselina dokosahexaenová ( DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA).

V ideálnom prípade sa všetky omega-3 tuky živočíšneho pôvodu dajú získať z morských plodov. Priemyselné znečistenie bohužiaľ zmenilo krajinu, a preto je väčšina svetových vôd viac-menej toxická. Ryby sú v súčasnosti preťažené ortuťou, priemyselnými toxínmi, PCB a PDE. To isté platí pre väčšinu tuku, ktorý sa vyrába z týchto rýb..

Našťastie je k dispozícii udržateľný zdroj omega-3 tukov živočíšneho pôvodu, konkrétne krilový olej. Krill sú malé bytosti podobné krevetám, ktorých počet presahuje počet všetkých zvierat (vrátane ľudí) na svete! Krilový olej sa tiež lepšie vstrebáva ako rybí olej, pretože krilový olej sa viaže na fosfáty. To znamená, že krilové oleje potrebujú oveľa menej ako rybí olej..

Vitamín K2 je rozhodujúci pre prevenciu osteoporózy.

Vitamín K možno klasifikovať ako K1 alebo K2:

 1. Vitamín K1: K1, ktorý sa nachádza v zelenej zelenine, prechádza priamo do pečene a pomáha vám udržiavať zdravý systém zrážania krvi. (Tento typ vitamínu K je nevyhnutný pre novorodencov, aby sa zabránilo vážnemu krvácaniu.) Okrem toho je to vitamín K1, ktorý zabraňuje usadzovaniu krvných ciev, pomáha kostiam udržať vápnik a vytvára správnu kryštalickú štruktúru..
 2. Vitamín K2: Tento typ vitamínu K je produkovaný baktériami. V čreve je prítomný vo veľkých množstvách, ale nanešťastie sa nanešťastie neabsorbuje a vylučuje sa stolicou. K2 prechádza priamo na steny krvných ciev, kostí a tkanív, s výnimkou pečene. Vyskytuje sa vo fermentovaných potravinách, najmä syroch a japonských nattoch, ktoré sú najbohatším zdrojom K2.

Vitamín K2 sa v tele môže premieňať na K1, sú tu však problémy, o ktorých budem hovoriť neskôr. Ako doplnková látka nie je K1 tak drahá, preto sa táto forma používa pre novorodencov.

Aby sme túto záležitosť ešte viac skomplikovali, povedzme, že existuje niekoľko rôznych foriem vitamínu K2.

MK8 a MK9 prichádzajú hlavne s mliečnymi výrobkami. MK4 a MK7 sú dve najdôležitejšie formy K2, ktoré sa v tele správajú veľmi odlišne:

MK4 je syntetický produkt veľmi podobný vitamínu K1 a telo je schopné previesť K1 na MK4. MK4 má veľmi krátky polčas asi 1 hodinu, a preto je zlým kandidátom na výživové doplnky. Raz v čreve zostáva hlavne v pečeni, kde pomáha syntetizovať faktory zrážania krvi.

MK7 je novšia látka s veľkým počtom praktických aplikácií, pretože zostáva v tele dlhšie; jeho polčas rozpadu je tri dni, čo je v porovnaní s MK4 alebo K1 pravdepodobnosť dosiahnutia stabilnej hladiny v krvi oveľa vyššia.

MK7 sa extrahuje z japonského fermentovaného sójového produktu nazývaného natto. S Nattom môžete získať veľa MK7 a samotný Natto je relatívne lacný a predáva sa na väčšine ázijských trhov s potravinami. Niektorí sú však odrazení svojou vôňou a mukóznou textúrou, takže takíto ľudia nemôžu tolerovať natto.

Dôkazy naznačujú, že vitamín K2 je dôležitý pre zdravie kostí, ale drvivá väčšina ľudí nedostáva túto výživu v správnom množstve z potravy..

Ako vitamín K vedie k zdraviu kostí?

Osteokalcín je proteín produkovaný osteoblastmi (bunky zodpovedné za tvorbu kostí) a používaný kosťami ako neoddeliteľná súčasť tvorby kostí. Ale aby bol osteokalcín účinný, musí byť „karboxylovaný“. Vitamín K pôsobí ako kofaktor pre enzým, ktorý katalyzuje karboxyláciu osteokalcínu.

Zistilo sa, že vitamín K2 „aktivuje“ osteokalcín oveľa účinnejšie ako K1.

Uskutočnilo sa množstvo významných štúdií zameraných na ochranné účinky vitamínu K2 proti osteoporóze:

 • Niekoľko japonských štúdií preukázalo, že u ľudí s osteoporózou vitamín K2 úplne odvracia úbytok kostnej hmoty av niektorých prípadoch dokonca zvyšuje úbytok kostnej hmoty..
 • Kombinované údaje zo siedmich japonských pokusov ukazujú, že doplnením vitamínom K2 sa znížili zlomeniny chrbtice o 60 percent a zlomeniny bedier a iných kostí iné ako chrbtica o 80 percent..
 • Vedci v Holandsku preukázali, že vitamín K2 je trikrát účinnejší ako vitamín K1, zvyšuje hladinu osteokalcínu, ktorý reguluje tvorbu kostí..

Aj keď je telo schopné previesť K1 na K2, štúdie ukazujú, že množstvo K2 produkované v dôsledku tohto procesu je nedostatočné. Aj keď konzumujete dostatok K1, telo ho používa väčšinou na vytvorenie koagulačného faktora a zanecháva veľmi málo kostí.

Inými slovami, pečeň využíva hlavne vitamín K1 na aktiváciu faktorov zrážania krvi, zatiaľ čo väčšina ostatných tkanív používa vitamín K2. Zistilo sa, že vitamín K2 má aj ďalšie prospešné vlastnosti - nielen pre kosti.!

Vitamín K2 je biologické lepidlo, ktoré zapája vápnik do kostnej matrice. Medzi potravinové zdroje K2 patria tradične fermentované potraviny, ako je tempe, miso, natto a sójová omáčka.

V strave máte dostatok vitamínu K.?

Použitie listovej zeleniny vo veľkých množstvách prirodzene zvýši hladinu vitamínu K1, najmä:

 • Kapusta Kale
 • špenát
 • kel
 • brokolica
 • Ružičkový kel klíčky

K2, ktorý potrebujete (asi 200 mikrogramov), je možné získať konzumáciou 15 gramov natto denne. Ale westernom sa spravidla nepáči natto, takže ďalšou najlepšou možnosťou sú doplnky s vitamínom K2.

Pamätajte však, že doplnky vitamínu K by sa mali vždy užívať s tukom, pretože ide o vitamín rozpustný v tukoch, ktorý inak nemôže byť absorbovaný..

Cvičenia na prevenciu úbytku kostnej hmoty

Pamätajte, že kosť je živé tkanivo, ktoré potrebuje pravidelnú fyzickú aktivitu na obnovenie a obnovu..

Kostná hmota dosahuje svoj vrchol v dospelosti a potom začína pomaly klesať. Na udržanie zdravej kostnej hmoty je veľmi dôležité cvičenie. Silový tréning je jedným z najúčinnejších prostriedkov na liečbu osteoporózy. Posledné, čo potrebujete, je brať lieky na zvýšenie hustoty kostí, pretože z dlhodobého hľadiska nepochybne spôsobia viac škody ako úžitku..

Osteoporóza u mužov

Tu je niečo o osteoporóze u mužov, o ktorých ste možno nemali podozrenie: Muži vo veku nad 50 rokov majú vyššie riziko vzniku osteoporózy ako rakovina prostaty. U mužov sa toto ochorenie vyskytuje v dôsledku stavu nazývaného „hypogonadizmus“ - môže viesť k poklesu rastu o niekoľko centimetrov. U mužov rizikové faktory zahŕňajú:

 • alkoholizmus
 • Obezita
 • fajčenie
 • Gastrointestinálne poruchy
 • Pasívny životný štýl
 • Nedostatok slnečného svetla

Straty kosti sa dá oveľa ľahšie predchádzať ako liečiť.

Benjamin Franklin kedysi povedal: „Unca prevencie stojí za libru vyliečenie.“ Teraz, keď ste vyzbrojení vedomosťami potrebnými na prijímanie informovaných rozhodnutí o prevencii a liečbe osteoporózy, ste pripravení prevziať kontrolu nad svojím zdravím!

Autor: Joseph Mercola
Zdroj: Russian.Mercola.com (s odkazmi na použité materiály a štúdie)

Predmetové materiály

 • Genisteín: fytoestrogén zo sójových bôbov, lepší ako všetky prípravky na krehkosť kostí
 • Bubnovsky: liečba musí byť liečená pohybom, nie drogami
 • Drogové fakty
 • Chronologický vek nie je najlepším ukazovateľom vášho zdravia
 • Odkiaľ pochádzajú choroby??
 • Našli liek na rakovinu a iné choroby! (Kniha)
 • Ako normalizovať acidobázickú rovnováhu tela

Pozor! Poskytnuté informácie nie sú oficiálne uznávanou metódou liečby a majú všeobecný charakter vzdelávania a zoznámenia. Názory tu vyjadrené sa nemusia zhodovať s názormi autorov alebo zamestnancov portálu MedAlternativa.info. Tieto informácie nemôžu nahradiť rady a menovanie lekárov. Autori stránky MedAlternativa.info nezodpovedajú za možné negatívne dôsledky užívania akýchkoľvek liekov ani za uplatňovanie postupov opísaných v článku / videu. Otázka možnosti použitia opísaných prostriedkov alebo metód na ich individuálne problémy, čitatelia / diváci by sa mali sami rozhodnúť po konzultácii s ošetrujúcim lekárom..

Vápnikové prípravky na osteoporózu

Ak sa vyskytnú zlomeniny s minimálnym dopadom na kosť, jedným z dôvodov môže byť osteoporóza 1. Pri tomto chronickom progresívnom ochorení sa mení minerálne zloženie kostného tkaniva, jeho hustota sa znižuje a narušuje sa vnútorná štruktúra kosti. Osteoporóza ovplyvňuje mechanické a biologické faktory obnovy kosti, takže proces hojenia sa môže spomaliť 2. Pri zlomenine bedra je osteoporóza kritická - úmrtnosť na komplikácie starších ľudí v prvom roku je od 12 do 40% 3.

Hlavnou diagnostickou metódou na včasnú detekciu osteoporózy je denzitometria, ktorá určuje hustotu minerálov v kostiach 3. Priamou indikáciou pre štúdium je vek 65 rokov pre ženy a 70 rokov pre mužov. Avšak za prítomnosti klinických rizikových faktorov sa odporúča denzitometria pre ľudí vo veku 50 rokov a starších 3.

Predpoklady na rozvoj osteoporózy sa vyskytujú, ak vápnik a fosfor nie sú dostatočne absorbované a zle absorbované. V takýchto prípadoch sa vymývajú z kosti. Dostatočná hladina vápnika v kostiach tiež závisí od toho, do akej miery sa vstrebáva v gastrointestinálnom trakte, ako dochádza k jeho metabolizmu. A vitamín D je už za to zodpovedný, ktorého nedostatok môže viesť k nedostatku vápnika a v dôsledku toho ovplyvniť zdravie kostného tkaniva 3.

Podľa štatistík približne v Rusku približne 34 miliónov ľudí trpí na osteoporózu v rovnakom stupni 1. Dlhodobé podávanie doplnkov vápnika bráni strate kostí, znižuje riziko osteoporózy a fraktúr u žien v menopauze 4.

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy

Všetky lieky obsahujúce tento prvok sú rozdelené do troch veľkých skupín:

 • - monopreparáty - obsahujú iba vápenatú soľ;
 • - prípravky obsahujúce vápnik a vitamín D;
 • - výrobky obsahujúce vápnik, iné minerály a vitamín D 5.

Monopreparations
Monopreparáty sú uhličitan, glukonát, laktát a chlorid vápenatý. Samotný vápnik, aj vo forme organických zlúčenín, sa však v tele dobre neabsorbuje, čo stimulovalo vzhľad kombinovaných prípravkov..

Prípravky obsahujúce Ca a vitamín D
Denný príjem vitamínu D pre dospelých je 10 mcg. Môže sa mierne zvýšiť počas tehotenstva (12,5 mg), počas menopauzy a v starobe (15 mcg) 6.

Prípravky obsahujúce Ca, vitamín D a minerály
Na udržanie štruktúry kostného tkaniva a udržanie jeho flexibility a sily sú veľmi dôležité nielen vápnik, ale aj ďalšie osteogénne minerály 5: horčík, meď, mangán, zinok, bór, ako aj železo, kremík a stroncium. Horčík reguluje mineralizáciu kostného tkaniva a zabezpečuje jeho rovnomerný rast, zinok a meď sa podieľajú na tvorbe kolagénovej matrice, ktorá je akýmsi spevnením kostného tkaniva..

Účinné lieky na liečenie a prevenciu osteoporózy sú Calcemin a Calcemin Advance. Pri dlhodobom používaní stabilizujú kostné tkanivo a dokonca prispievajú k zvýšeniu jeho hustoty. Kalcemín pomáha kompenzovať nedostatok vápnika a vitamínu D, zaisťuje vstup stopových prvkov do tela dôležitých pre tvorbu kostného tkaniva 6. Liek je vhodný na komplexnú liečbu a prevenciu osteoporózy spôsobenej rôznymi príčinami u žien aj mužov 7.

Ako brať vápnik na osteoporózu: jedlo

Potrebná denná dávka makronutrientu pre dospelých je od 1 000 do 1 200 mg, v závislosti od veku. U tehotných a dojčiacich žien sa zvyšuje na 1300 - 1400 mg 8.

Okrem užívania vápnika ako súčasti prípravkov na osteoporózu je potrebné normalizovať stravu. Zdrojom dôležitých zlúčenín Ca je mlieko a výrobky z kyseliny mliečnej, tvaroh, syr, mastné ryby (sardinky, makrely) 9. Veľké množstvo minerálu (1100 - 1400 mg) je v sezamu, veľa v kapuste (200 - 250 mg). 100 g tvrdého syra obsahuje dennú dávku vápnika - 900 - 1100 mg 9.

Avšak ani dobrá výživa nemôže zaručiť dostatočnú hladinu vápnika, pretože jej príjem v kostnom tkanive závisí od rôznych faktorov (absorpcia, regulácia metabolizmu, hladina vitamínu D, minerálov, hormónov). Preto na prevenciu osteoporózy odborníci odporúčajú užívať špeciálne vápnikové prípravky.

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy u žien

Osteoporóza môže zostať bez povšimnutia a nediagnostikovaná na dlhú dobu, ale bez vhodnej liečby to často vedie k invalidnému vozíku. Aby sa predišlo závažným následkom, odporúča sa pravidelne cvičiť a užívať vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy u žien.

Príčiny choroby u žien

Osteoporóza je buď vrodená alebo sa vyvíja u žien, ktoré prekročili hranicu svojich päťdesiatych narodenín. V druhom prípade je progresia choroby spôsobená hormonálnou nerovnováhou v menopauze. Iba 8 až 10 rokov po menopauze sa hustota kostného tkaniva zníži o jednu tretinu, stavcové telá „trpia“ predovšetkým.

Porušenie produkcie estrogénu možno pozorovať nielen vo veku 45 - 50 rokov. Ak sa vykonali operácie odstránenia vaječníkov / maternice, lieky (vrátane glukokortikoidov), ktoré ovplyvňujú produkciu estrogénu, sa užívali dlho, následky už nebudú mať dlho, pretože akonáhle sa hladina hormónov v tele zníži, absorpcia vápnika sa preruší..

Predpokladom rozvoja osteoporózy môže byť rakovina prsníka, neplodnosť, reumatoidná artritída. Rizikové sú pacienti s črevnými chorobami, endokrinnými, závislými od tabaku a ženy závislé od alkoholu, neobťažujú sa s fyzickou aktivitou a majú nedostatok vitamínu D3 v tele.

Príznaky a diagnostika osteoporózy

U pacientov s diagnózou osteoporózy po denzitometrii (CUDM / DRA). Denzitometria vám umožňuje veľmi presne preskúmať štruktúru kostného tkaniva, identifikovať zmeny v jeho hustote.

Odporúča sa podstúpiť vyšetrenie najmenej raz ročne alebo častejšie, ak príznaky, ako sú:

 • svalové kŕče;
 • suché vlasy, pokožka, krehkosť nechtových dosiek;
 • časté zlomeniny, ktoré spolu rastú pomerne pomaly;
 • bolesti kĺbov.

Ak sa profylaxia nezačala včas, mala by sa liečba osteoporózy u starších pacientov vykonať čo najskôr, pretože táto patológia nakoniec vedie k spontánnym zlomeninám, strate pracovnej kapacity a invalidite. Osteoporóza sa lieči rôznymi spôsobmi. Viac informácií o metódach si môžete prečítať na našej webovej stránke.

Úloha vápnika v tele a denné potreby

Ak vezmeme ako základ stravu priemerného dievčaťa, ktoré nesedí na mono alebo inej diéte, potom množstvo vápnika, ktoré vstupuje do tela s jedlom denne, nepresiahne 400 mg. Ale často je toto množstvo výrazne nižšie a zjavne nestačí na udržanie zdravia pohybového aparátu.

Veková skupinaCa v mgVeková skupinaCa v mg
Dievčatá do jedného roka400Dievčatá vo veku od 10 do 13 rokov1000
Dievčatá do 3 rokov600Dievčatá od 13 do 25 rokov1200
Dievčatá do 10 rokov800Ženy nad 25 rokov800-1200

Ženy staršie ako 50 rokov potrebujú 1200 mg Ca denne. A počas menopauzy - až 1400 mg.

Prípravky: odrody

Lieky s rôznymi názvami, zložením, vyrobené v rôznych krajinách, môžete počítať viac ako sto. Ako si vybrať liek z takého sortimentu, ktorý sa dobre vstrebáva a bude preňho skutočne prospešný? Z tohto dôvodu je potrebné porovnať zlúčeniny vápnika.

Uhličitan vápenatý, najčastejšie uvádzaný na baleniach tabliet, je anorganická forma a je absorbovaný iba jednou desatinou. Maximálne 2 desatiny z celkového počtu. Takéto lieky sú však lacnejšie ako iné.

Chelát a citrát vápenatý sú organické formy. Táto kategória liekov nie je dostupná pre každého, ale vysoká cena sa vysvetľuje dobrou stráviteľnosťou stopového prvku, a to 60% a viac.

Najdrahšie lieky s maximálnou biologickou dostupnosťou obsahujú koloidný vápnik. Absorbuje sa takmer úplne.

1. Monopreparácie

DrogaUvoľňovací formulárdávkovanie
tablety1 karta.
Prášok / tablety1,5 čaju l prášok zriedený vo vode s jedlom alebo 1-2 tabletami.
Tablety, roztok na intravenózne a intramuskulárne podanieTablety: 1-3 g perorálne 2-3 krát denne.
Injekcie: denne alebo každý druhý deň, vždy 5 - 10 ml.
tablety3 ks. 1-3 krát denne s jedlom.

2. Kombinované lieky

Okrem vápnika obsahujú aj vitamíny.

"Coral Calcium"

Je to jemný prášok koralov zozbieraný v blízkosti japonských ostrovov Ryukko. Koraly použité na prípravu prípravku sú 10 až 14% horčíka a 20 až 28% vápnika (prítomné v prášku ako chelát vápenatý). Toto je optimálny pomer mineralizácie kostí..

V balení je odmerná lyžica, v ktorej je umiestnená presne jedna a pol gramu prášku - denná norma pre dospelých. Prášok môžete riediť vodou, džúsom, vývarom, akoukoľvek inou teplou alebo studenou tekutinou. Výsledný roztok sa odporúča piť dvakrát denne, pokiaľ možno spolu s obvyklým jedlom.

Vápnik-D3 Nycomed

Droga má príjemnú chuť, nemôžete piť pilulky. Môžete si vybrať mätu, jahodový melón, pomaranč, citrón.

Obsahuje 1250 mg uhličitanu vápenatého a 5 μg vitamínu D3. V zmesi sú tiež príchute a pomocné látky.

Žuvacie tablety 1 ks. pri raňajkách, obede a pri poslednom jedle. Trvanie liečby je viac ako jeden mesiac.

Dôležité! Pri ťažkom zlyhaní pečene a / alebo obličiek nie sú tablety predpísané.

Vápnik-D3 Nycomed Forte

Obsahuje dvakrát toľko cholekalciferolu, aspartámu a ďalších prísad.

Vezmite 2 ks. denná.

"Calcium D3 Classic"

Tablety Apple a Orange žuvacie.

Pozostáva z rôznych pomocných prvkov, obsahuje arómy. Obsah uhličitanu vápenatého a vitamínu D3, 1250 mg a 5 μg (200 IU) alebo 1250 mg a 400 IU.

Tablety sa môžu vstrebávať a žuť, denne 2 - 3 kusy s jedlom.

"Complivit vápnik D3"

Analóg nycomedu, kompozícia obsahuje uhličitan vápenatý v množstve 1250 mg a cholekalciferol v množstve 200 IU. Kompozícia obsahuje stearát horečnatý, aspartám, povidón, kyselinu citrónovú, škrob, aromatickú prísadu.

Na prevenciu osteoporózy užívajte 1 tab. ráno a večer. Dá sa prehltnúť / žuť.

Dôležité! Ak sa pacient podrobuje liečbe bisfosfonátmi, musí sa liek Complivit užiť najmenej 2 až 3 hodiny po ňom.

Natecal d3

Tablety sa vyrábajú v Taliansku. V porovnaní s inými liekmi obsahujú väčšie množstvo uhličitanu vápenatého a cholekalciferolu (1500 mg, respektíve 600 IU). Obsahuje aspartám.

Aby sa predišlo osteoporóze, odporúča sa žuť 1 ks. pri raňajkách as posledným jedlom.

Dôležité! S Natecal D3 by ste nemali užívať súčasne ďalšie multivitamíny a tiazidové diuretiká..

3. Multivitamínové prípravky

Obsahujú rôzne makro- a mikroelementy, rastlinné extrakty, vitamíny. Stojí za to starostlivo si zvoliť také lieky, pokiaľ možno s terapeutom.

VitaCalcium (vyrobený spoločnosťou Siberian Health Corporation)

Je to biologicky aktívny potravinový doplnok. Ako súčasť výťažkov z bylín, mikro a makroprvkov, vitamínov. Odporúča sa užiť 2 kapsuly: na raňajky a večere.

Pacientom sa odporúča, aby počas rehabilitačného obdobia po zlomeninách udržiavali krásu pokožky, nechtov a vlasov, aby kompenzovali nedostatok vápnika v tele ako profylaktický a pri liečbe osteoporózy..

Calcemin

Vyrába sa v USA. Obsahuje dva druhy solí Ca: uhličitan a tetrahydrát citranu (250 mg). Zahrnuté sú aj oxidy medi a zinku, boritan sodný, cholekalciferol (spolu 50 IU).

Tablety sa predpisujú užívať dvakrát denne, jednu po druhej, v kombinácii s jedlom. Preventívny priebeh by mal byť najmenej 1 mesiac.

Na vedomie! Absorpcia vitamínu D3 je laxatívami významne znížená.

Calcemin Advance

Kalcemín Advance obsahuje viac látok ako kalcemín, je prítomný oxid horečnatý. Vápnik a cholekalciferol 500 mg a 200 IU.

Vezmite 1 kartu. za deň po dobu dvoch mesiacov.

„Morská vápniková biologická rovnováha“

Biologicky aktívny potravinový doplnok. V klasickej verzii obsahuje okrem vápnika iba kyselinu askorbovú, existujú aj možnosti s prísadami ako:

 • jódu;
 • selén, zinok, horčík;
 • meď, železo, mangán;
 • cholekalciferol.

Tablety sa neodporúčajú drviť, žuť. Odporúča sa vypiť ich vodou s citrónom alebo iným nápojom s kyslou chuťou.

Denná sadzba predpísaná výrobcom: 3-krát denne, 1 alebo 2 tablety súčasne.

Názov liečivaštruktúraForma a množstvo vápnika, mgMnožstvo vitamínu D3, MEDenné dávkovanie
Oxid horečnatý, meď a zinok, boritan sodný, síran mangánu.Uhličitan, 6002001-2 ks.

Vitamíny: A, C, 12, B6.

Mikro a makro prvky: oxid zinočnatý, Fe, P, chelát mangánu a bóru, glukonát meďnatý, citrát draselný, chlorid betaínu.

Chelát, citrát a fosforečnan vápenatý,päťdesiat1 PC.
Vitamíny: A, E, B12, B6, B1, B2, E, kyselina listová, K, nikotínamid.

Jód, zinok, selén, chróm, meď, železo.

Uhličitan, 200101 PC.

Výrazy uvedené v anotáciách

Ak sa pozriete na anotácie prípravkov, v sekcii „zloženie“ nájdete tieto výrazy ako: cholekalciferol, kyselina aledrónová, kalcitriol, alfacalcidol. Majú na mysli:

 • Kalcitriol je aktívna forma cholekalciferolu alebo, inými slovami, vitamínu D3;
 • Alfacalcidol je ďalší analóg cholekalciferolu, ktorý je už dlhý čas v krvi a má pomerne malú záťaž na močový systém. Má veľký vplyv na hormón prištítnych teliesok. Ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosfátov, ale v menšej miere ako kalcitriol;
 • Jedným zo zástupcov bisfosfonátov je kyselina alendrónová. Ničí osteoklasty, spomaľuje ich prácu. Drogy s kyselinou alendrónovou sa aktívne používajú na liečbu nielen osteoporózy, ale aj hyperparatyreózy, kostných metastáz a iných chorôb..

kontraindikácie

Vápnikové prípravky nie sú predpísané pre pacientov s fenylketonúriou, hyperkalcémiou, chronickými ochoreniami a zlyhaním obličiek, s urolitiázou, nádormi (myelómami) vrátane kostných metastáz. Pri hypersekrécii prištítnych teliesok sa neberú ani vápnikové prípravky..

Na vedomie! Vhodnou alternatívou k farmaceutickým prípravkom na báze vápnika sú mliečne výrobky z farmy a kyslé mlieko. Sto g prírodného čerstvého tvarohu obsahuje asi 91 - 95 mg Ca, v mlieku, kefire a kyslej smotane - od 100 do 125 mg. A vodcovia vápnika sú tvrdé syry, v ktorých je vápnik 750 - 1250 mg na 100 g. Veľa vápnika sa nachádza v sezamu, mandliach, petržlenovej vani, savojskej a bielej kapuste, rybách a krevetách, sóji a fazuli..

Nežiaduce účinky

Niektoré lieky môžu u žien vyvolať alergickú reakciu na ktorúkoľvek zo zložiek tvoriacich zloženie. V tomto prípade je liečivo zrušené a nahradené inou alebo je zvolená iná forma kostného zosilnenia..

Popri alergiách môžu brať drogy také nežiaduce následky, ako sú:

 • bolesť žalúdka / žalúdka;
 • zápcha, plynatosť;
 • nevoľnosť so zvracaním alebo bez zvracania;
 • zvýšená produkcia kyseliny chlorovodíkovej.

Ak došlo k predávkovaniu, žalúdok sa umyje, pacient dostáva sorbenty, kompenzuje dysfunkciu postihnutých vnútorných orgánov.

Pri predávkovaní u pacientov existuje:

 • slabosť tela a bolesti svalov a kĺbov;
 • silné smäd a časté močenie, zlyhanie obličiek;
 • arytmie;
 • zažívacie ťažkosti;
 • bolesť v mezogastrickej oblasti.

Dôležité! Počas dlhodobej liečby je potrebné kontrolovať množstvo stopových prvkov v moči pacienta.

Video - o vedľajších účinkoch

Prevencia osteoporózy počas tehotenstva

Denný príjem Ca je od 1500 do 2000 mg. Podobné množstvo mikroživín by sa malo nachádzať v potrave žien s dojčenými deťmi.

Špeciálne na plánovanie tehotenstva tehotné a dojčiace matky odporúčali vitamíny "Elevit".

 1. Plánovanie a prvý trimester. Doplnok stravy. Na jednej karte. 125 mg vápnika, čo zodpovedá 13% dennej potreby. Vitamín D - 5 mcg.
 2. Pronatal. Liek. Na jednej karte. 125 mg vápnika. Cholecalciferol - 500 IU.
 3. Kŕmenie. Doplnok stravy. Na jednej karte. 120 mg vápnika. Vitamín D - 5 mcg.

Všetky prípravy značky „Elevit“ trvajú raz denne na 1 kartu.

Video - osteoporóza. Ako posilniť kosti

Osteoporóza - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Príjem vápnika pri osteoporóze

Priame držanie tela, ľahká chôdza, flexibilné pohyby sú charakteristické pre ľudí, ktorých kostrový systém je v perfektnom poriadku. Ak kĺby stratia svoju normálnu pohyblivosť a bolestivé pocity v chrbtici a lopatkách sa obťažujú častejšie, možnou príčinou takýchto prejavov je vylúhovanie vápnika z kostných štruktúr, ku ktorému dochádza pri osteoporóze..

Osteoporóza je choroba charakterizovaná výtokom alebo degeneráciou kostného tkaniva, ktorá vedie k vysokým krehkým kostiam, zvýšenému riziku zlomenín pri najmenšom zaťažení, zakriveniu končatín a zníženiu výšky chrbtice..

Kosti, napriek ich nemennému a statickému vzhľadu, sú v skutočnosti živé tkanivá, ktoré rastú, vyživujú a kolabujú. Vápnik je hlavným „stavebným materiálom“ všetkých kostrových kostí, ktorý je zodpovedný za ich silu.

S nedostatkom vápnika v potrave alebo so zlou absorpciou sa hustota kostí znižuje.

Starší ľudia, ktorí dostanú zlomeniny tubulárnych kostí a stavcov, zostávajú spravidla pripútaní na lôžko a za pár mesiacov zomrú..

Osteoporóza patrí medzi príčiny úmrtnosti na 4. miesto (podľa WHO). Odborníci predpovedajú sklamanie: do roku 2050 sa počet pacientov s osteoporózou zvýši trikrát.

Prečo môže dolná časť chrbta u žien bolieť? Zistite, či vás tento problém znepokojuje..

Vápnik - prečo je to potrebné v tele?

Táto látka potrebuje nielen kosti. Vápnik sa aktívne podieľa na mnohých životne dôležitých procesoch, ktoré sa vyskytujú v rôznych orgánoch a tkanivách nášho tela:

 1. Práca srdca. Srdcový sval pracuje celý život nepretržite. Odpočinok pre srdce je relaxačná fáza. Vápnik ovplyvňuje vymiznutie nervového impulzu v hladkých svaloch, v dôsledku čoho sa srdce uvoľňuje a odpočíva na krátku dobu.
 2. Príjem vápnika výrazne urýchľuje proces zrážania krvi. Pri nedostatku vápnika sa na dlhé obdobie zastaví aj menšie krvácanie, čo vedie k dlhému hojeniu rán a poranení..
 3. Vápnik uvoľňuje kostrové svaly a blokuje nadmerné podráždenie nervových zakončení (prípravky vápnika pomáhajú vyrovnať sa so záchvatmi)
 4. Nedostatok vápnika je jednou z príčin mužskej neplodnosti. Zdravá spermatická bunka má pevnú tvorbu vápnika, pred ktorou sa rozbije cez vaječnú membránu.
 5. Vápnik zvyšuje účinok antihistamínov stabilizáciou buniek vylučujúcich histamín.
 6. V centrálnom nervovom systéme je vápnik zodpovedný za striedanie procesov excitácie a inhibície.

Denný vápnik a nedostatok v tele

Pre rôzne kategórie pacientov existujú rôzne normy pre tento sledovací prvok:

 • Tehotné ženy a dojčiace matky musia spotrebovať až 2 000 mg vápnika denne.
 • Počas menopauzy potrebuje žena až 1400 mg.
 • Starší ľudia potrebujú 1200 mg.
 • Dospelí budú potrebovať až 1 000 mg.
 • Dospievajúci musia užívať až 1200 mg.
 • Deti vo veku 4 až 10 rokov, požadovaná dávka je 800 mg.
 • Deti do 3 rokov - 600 mg.

Lieky vápnikom potrebné na liečbu osteoporózy

Úspešná absorpcia vápnika z gastrointestinálneho traktu si vyžaduje účasť určitých vitamínov (D, list, kyselina askorbová) a stopových prvkov (zinok, mangán, horčík, bór)..

Najúčinnejšie zlúčeniny sú citrát vápenatý a hydrogenfosforečnan vápenatý. Najlepšie vápnikové prípravky obsahujú práve také účinné látky..

Uhličitan vápenatý, ustrina vápenatá a fosforečnan vápenatý sú v tele dobre distribuované.

Je potrebné poradiť sa s lekárom o tom, aký druh lieku je uvedený v každom konkrétnom prípade..

Prípravky vitamínu D: vápnik D3 forte, osteomag, necal, alfa D3 TEVA

S pomocou vitamínu D sa obsah vápnika v krvi výrazne zvyšuje, čo bráni jeho vylúhovaniu a podporuje hromadenie v štruktúre kostí. Takéto lieky sú kontraindikované u pacientov so sklonom k ​​tvorbe kameňov..

Kalcitoníny: myakalcik, kalcitrát, alostin

Tieto lieky majú vysoký kostný stimulačný účinok, inhibujú aktivitu buniek - osteoklasty (látky ničiace kosti).

Estrogény: climonorm, estrone, progina, clemen,

Ženy počas menopauzy sa používajú ako náhrada chýbajúcich hormónov potrebných na vstrebávanie vápnika kostnými štruktúrami..

Vápnikové výrobky

Tradične najlepším dodávateľom vápnika z prírodných produktov je tvaroh, syr, jogurt, hoci obsah tohto minerálu je omnoho vyšší v sezamu, špenáte a mandlích. Faktom je, že iba živočíšne výrobky obsahujú vitamín D, ktorý prispieva k úplnejšej absorpcii vápnika.

Mäso, makrela, sleď a vaječný žĺtok sú tiež zdrojom ľahko absorbovaného vápnika. Vápnik je možné zvýšiť pomocou sójových výrobkov: tofu, sójových strukov, sójového jogurtu.

Je dôležité si uvedomiť, že výrobky obsahujúce vápnik sa môžu používať ako profylaktické prostriedky na zabránenie zmenám v štruktúre a hustote. V prípade, že pacient už vykazuje prvé príznaky osteoporózy, je potrebné predpísať komplexnú liečbu, ktorá bude zahŕňať potravu a farmaceutické prípravky vápnika a lieky, ktoré normalizujú metabolizmus tohto minerálu v tele..

Krehkej starobe, ktorá sa vyskytuje pri osteoporóze, sa dá šťastne vyhnúť, ak si od mladého veku pamätáte na hlavnú úlohu prevencie tejto hroznej choroby - udržiavať a doplňovať každý deň taký stopový prvok, ktorý je dôležitý pre celé telo - vápnik.

Ďalšie stanovisko k užívaniu vápnika na osteoporózu sa nachádza v tomto videu:

Použitie vápnika pri osteoporóze - výber najlepších liekov a potravín

Domov »Choroby» Osteoporóza »Použitie vápnika pri osteoporóze - výber najlepších liekov a jedla

Priame držanie tela, ľahká chôdza, flexibilné pohyby sú charakteristické pre ľudí, ktorých kostrový systém je v perfektnom poriadku. Ak kĺby stratia svoju normálnu pohyblivosť a bolestivé pocity v chrbtici a lopatkách sa obťažujú častejšie, možnou príčinou takýchto prejavov je vylúhovanie vápnika z kostných štruktúr, ku ktorému dochádza pri osteoporóze..

Osteoporóza je choroba charakterizovaná výtokom alebo degeneráciou kostného tkaniva, ktorá vedie k vysokým krehkým kostiam, zvýšenému riziku zlomenín pri najmenšom zaťažení, zakriveniu končatín a zníženiu výšky chrbtice..

Kosti, napriek ich nemennému a statickému vzhľadu, sú v skutočnosti živé tkanivá, ktoré rastú, vyživujú a kolabujú. Vápnik je hlavným „stavebným materiálom“ všetkých kostrových kostí, ktorý je zodpovedný za ich silu.

S nedostatkom vápnika v potrave alebo so zlou absorpciou sa hustota kostí znižuje.

Pri osteoporóze je proces tvorby kostí oveľa pomalší ako pri deštrukčných procesoch.

Starší ľudia, ktorí dostanú zlomeniny tubulárnych kostí a stavcov, zostávajú spravidla pripútaní na lôžko a za pár mesiacov zomrú..

Osteoporóza patrí medzi príčiny úmrtnosti na 4. miesto (podľa WHO). Odborníci predpovedajú sklamanie: do roku 2050 sa počet pacientov s osteoporózou zvýši trikrát.

 • Vápnik - prečo je to potrebné v tele?
 • Denný vápnik a nedostatok v tele
 • Lieky vápnikom potrebné na liečbu osteoporózy
 • Vápnikové výrobky

Vápnik - prečo je to potrebné v tele?

Táto látka potrebuje nielen kosti. Vápnik sa aktívne podieľa na mnohých životne dôležitých procesoch, ktoré sa vyskytujú v rôznych orgánoch a tkanivách nášho tela:

 1. Práca srdca. Srdcový sval pracuje celý život nepretržite. Odpočinok pre srdce je relaxačná fáza. Vápnik ovplyvňuje vymiznutie nervového impulzu v hladkých svaloch, v dôsledku čoho sa srdce uvoľňuje a odpočíva na krátku dobu.
 2. Príjem vápnika výrazne urýchľuje proces zrážania krvi. Pri nedostatku vápnika sa na dlhé obdobie zastaví aj menšie krvácanie, čo vedie k dlhému hojeniu rán a poranení..
 3. Vápnik uvoľňuje kostrové svaly a blokuje nadmerné podráždenie nervových zakončení (prípravky vápnika pomáhajú vyrovnať sa so záchvatmi)
 4. Nedostatok vápnika je jednou z príčin mužskej neplodnosti. Zdravá spermatická bunka má pevnú tvorbu vápnika, pred ktorou sa rozbije cez vaječnú membránu.
 5. Vápnik zvyšuje účinok antihistamínov stabilizáciou buniek vylučujúcich histamín.
 6. V centrálnom nervovom systéme je vápnik zodpovedný za striedanie procesov excitácie a inhibície.

Denný vápnik a nedostatok v tele

Ortopéd Dikul: „Produkt Penny č. 1 na obnovenie normálneho prísunu krvi do kĺbov. Chrbát a kĺby budú ako vo veku 18 rokov, stačí stierať raz denne. " Čítaj viac "

Pre rôzne kategórie pacientov existujú rôzne normy pre tento sledovací prvok:

 • Tehotné ženy a dojčiace matky musia spotrebovať až 2 000 mg vápnika denne.
 • Počas menopauzy potrebuje žena až 1400 mg.
 • Starší ľudia potrebujú 1200 mg.
 • Dospelí budú potrebovať až 1 000 mg.
 • Dospievajúci musia užívať až 1200 mg.
 • Deti vo veku 4 až 10 rokov, požadovaná dávka je 800 mg.
 • Deti do 3 rokov - 600 mg.

Dodržiavanie týchto noriem príjmu vápnika od mladého do veľmi vysokého veku bude chrániť pred výskytom hyperostózy a osteoporózy..

Úspešná absorpcia vápnika z gastrointestinálneho traktu si vyžaduje účasť určitých vitamínov (D, list, kyselina askorbová) a stopových prvkov (zinok, mangán, horčík, bór)..

Najúčinnejšie zlúčeniny sú citrát vápenatý a hydrogenfosforečnan vápenatý. Najlepšie vápnikové prípravky obsahujú práve také účinné látky..

Uhličitan vápenatý, ustrina vápenatá a fosforečnan vápenatý sú v tele dobre distribuované.

Glukonát vápenatý, napriek jeho popularite u pacientov rôznych vekových skupín, sa považuje za najmenej stráviteľné liečivo..

Je potrebné poradiť sa s lekárom o tom, aký druh lieku je uvedený v každom konkrétnom prípade..

Prípravky vitamínu D: vápnik D3 forte, osteomag, necal, alfa D3 TEVA

S pomocou vitamínu D sa obsah vápnika v krvi výrazne zvyšuje, čo bráni jeho vylúhovaniu a podporuje hromadenie v štruktúre kostí. Takéto lieky sú kontraindikované u pacientov so sklonom k ​​tvorbe kameňov..

Kalcitoníny: myakalcik, kalcitrát, alostin

Tieto lieky majú vysoký kostný stimulačný účinok, inhibujú aktivitu buniek - osteoklasty (látky ničiace kosti).

Estrogény: climonorm, estrone, progina, clemen,

Ženy počas menopauzy sa používajú ako náhrada chýbajúcich hormónov potrebných na vstrebávanie vápnika kostnými štruktúrami..

Vápnikové výrobky

Tradične najlepším dodávateľom vápnika z prírodných produktov je tvaroh, syr, jogurt, hoci obsah tohto minerálu je omnoho vyšší v sezamu, špenáte a mandlích. Faktom je, že iba živočíšne výrobky obsahujú vitamín D, ktorý prispieva k úplnejšej absorpcii vápnika.

Mäso, makrela, sleď a vaječný žĺtok sú tiež zdrojom ľahko absorbovaného vápnika. Vápnik je možné zvýšiť pomocou sójových výrobkov: tofu, sójových strukov, sójového jogurtu.

Je dôležité si uvedomiť, že výrobky obsahujúce vápnik sa môžu používať ako profylaktické prostriedky na zabránenie zmenám v štruktúre a hustote. V prípade, že pacient už vykazuje prvé príznaky osteoporózy, je potrebné predpísať komplexnú liečbu, ktorá bude zahŕňať potravu a farmaceutické prípravky vápnika a lieky, ktoré normalizujú metabolizmus tohto minerálu v tele..

Krehkej starobe, ktorá sa vyskytuje pri osteoporóze, sa dá šťastne vyhnúť, ak si od mladého veku pamätáte na hlavnú úlohu prevencie tejto hroznej choroby - udržiavať a doplňovať každý deň taký stopový prvok, ktorý je dôležitý pre celé telo - vápnik.

Ďalšie stanovisko k užívaniu vápnika na osteoporózu sa nachádza v tomto videu:

Najlepšie doplnky vápnika pre osteoporózu

V poslednej dobe sa šírenie osteoporózy stalo predmetom obáv mnohých lekárskych telies. Vápnikové prípravky na túto chorobu sú zahrnuté v programe povinnej liečby..

Takáto liečba je neoddeliteľne spojená s príčinami vzniku choroby, ku ktorej dochádza v dôsledku metabolických porúch v tele. Najmä vápnik sa vyluhuje z tela, čo vedie k zvýšenej krehkosti kostí a možným zlomeninám..

Aké je riziko osteoporózy a ako sa objavuje?

Dôsledky týchto príznakov sú v skutočnosti spojené s komplikáciami pre telo, pretože zlomenina kostí sa môže vyskytnúť v najnebezpečnejších situáciách - pri zdvíhaní závaží, páde cez najmenšie prekážky a dokonca aj pri skoku na miesto. Tieto javy sa s vekom zhoršujú a zlomené kosti sa v priebehu rokov liečia pomalšie. Je to kvôli oneskorenej oprave kostí..

V takom prípade by mali byť akékoľvek príznaky nedostatku vápnika prvým signálom na vyšetrenie.

Vápnikové doplnky na osteoporózu sa pravdepodobne budú vyžadovať v prípadoch ako:

 • pocit slabosti svalov v tele;
 • nepochopiteľné zníženie rastu;
 • kŕče alebo bolesť svalov;
 • pocity bolesti v kostiach, zosilnené v noci - v rebrách, chrbtici, v kostiach bokov a ramien.

V ženskom tele sa príznaky prejavujú v štádiu menopauzy alebo prvýkrát po poklese reprodukčných funkcií. Napriek tomu, že choroba má predispozíciu súvisiacu s vekom, je častejšia u žien.

Osobitné nebezpečenstvo pre túto chorobu predstavuje pozorovanie, že v dôsledku zlomenín bedra u starších ľudí sa ich dĺžka života, kvalita znižuje, a často sa pacient stretáva s naliehavou potrebou získať názor na zdravotné postihnutie..

Kto by mal mať na túto chorobu pozor?

Normálna kosť a osteoporóza.

Miesta, ktoré sú najviac náchylné na zlomeniny, sú:

 • stavce (tzv. kompresné zlomeniny, ktoré sa nedajú vždy zistiť);
 • krk stehna alebo stehna;
 • humerus v tom istom kĺbe;
 • kosti predlaktia na zápästí.

Kalcium prípravky na osteoporózu sú žiadané u všetkých pacientov, počnúc od 45 rokov. V tomto období sa najčastejšie prejavujú prvé príznaky menopauzy v danom veku. Hlavným dôvodom je zníženie produkcie pohlavných hormónov v tele, čo vedie k zníženiu kalcitonínu.

Absorpcia vápnika v tele prudko klesá, zatiaľ čo sa v moči stále častejšie vylučuje. Tieto metabolické zmeny tiež vedú k osteoporóze. Tieto negatívne zmeny sa vyskytujú po 4-5 rokoch od začiatku prvých metabolických porúch.

Vápnik nedostatok Essentials

Na základe dlhoročného výskumu v tejto oblasti lekári odvodili základné terapeutické princípy toho, ako sa majú užívať doplnky vápnika pri osteoporóze:

 • liečebný proces je pod neustálym dohľadom lekárov;
 • lieky predpísané lekárom na vápnik majú byť nielen účinné, ale aj bezpečné pre telo pacienta;
 • tieto lieky sú liečbou prvej línie;
 • ak lekár diagnostikuje výraznú formu osteoporózy, potom by mal byť predpísaný okrem vápnika aj biofosfonáty a kalcitonín;
 • lekár vysvetľuje pacientom opodstatnenie technológie liečby a podľa potreby ho tiež nasmeruje na hormonálnu liečbu;
 • pri relatívne nízkych nákladoch je takáto technológia úpravy celkom účinná a bezpečná.

Liečba choroby, ako je osteoporóza, by nemala byť založená iba na suplementácii tela vápnikom, ale aj na provokácii procesov, ktoré môžu zmeniť metabolické abnormality..

U mnohých pacientov, najmä u žien, sú prvé príznaky osteoporózy sprevádzané objavením sa nadváhy, a preto začnú používať rôzne diétne ponuky. Tieto diéty nemusia byť vyvážené z hľadiska prvkov a vitamínov, čo vedie k progresii choroby..

Moderná medicína najčastejšie predpisuje vápenaté soli ako terapeutické a profylaktické liečivo, ktoré má tieto účinky:

 • znížiť riziko zlomenín kostí;
 • spomaľujú stratu kostného tkaniva v tele;
 • stabilizovať mineralizáciu našich kostí.

Kombinácia s inými prospešnými látkami

V súčasnosti nie je vitamín D prítomný ani v mnohých prípravkoch obsahujúcich vápnik, ale harmonizuje obsah vápnika v tkanivách tak, aby nespôsoboval ostrý lepok. Samostatným nebezpečenstvom môžu byť rôzne arytmie, preto je potrebné počas liečby vápnikom vykonať vyšetrenia srdcového a cievneho systému..

Vitamín D navyše chráni existujúcu svalovú hmotu, ktorá chráni pacienta pred možnými neúspešnými zraneniami. Pri predpisovaní lieku by sa mal lekár riadiť nielen rizikom rozvoja a komplikáciami osteoporózy, ale aj všeobecnou reakciou tela na liečbu..

Aby sa vápnik úspešne vstrebal z tráviaceho systému, musí sa kombinovať s niektorými stopovými prvkami (horčík, bór, zinok, mangán), ako aj s vitamínmi (D, kyselina askorbová a kyselina listová)..

Telo absorbuje rôzne zlúčeniny rôznymi spôsobmi, napríklad najhorší prípad je glukonát vápenatý, ktorý sa považuje za najobľúbenejší. Najúčinnejšie sú fosforečnan vápenatý, uhličitan a citrát vápenatý..

Čo sa zvyčajne predpisuje pacientom?

Príkladmi prípravkov obsahujúcich vitamín D sú natcal, osteomag, D3-forte vápenatý. Zvyšujú obsah tohto prvku v tele a bránia jeho vylúhovaniu. Sú však nežiaduce, ak má pacient tendenciu tvoriť v obličkách kamene. Kalcitoníny stimulujú tvorbu kostí a inhibujú aktivitu torpédoborcov. Najbežnejšie predpísané sú kalcitrion, myakalcic a alostin.

Medzi potravinami a tradičnou medicínou je veľa zdrojov vápnika prírodného pôvodu. Najznámejšie sú tvaroh a výrobky zo syra, ako aj jogurty. Je lepšie zamerať sa na produkty živočíšneho pôvodu, ktoré sú súčasne bohaté na vitamín D..

Aby sa však zabránilo terapeutickému zásahu a užívaniu drog, je potrebné myslieť na zdravie vašich kostí a kostného tkaniva už od mladého veku. Väčšina prírodných zdrojov vápnika môže slúžiť ako dobré preventívne opatrenie za predpokladu, že telo je denne doplňované rezervami tohto prvku..

Vápnikové prípravky na osteoporózu: výber liečiva

Vápnikové prípravky na osteoporózu sú potrebné na udržanie metabolizmu v tele, pretože pri tomto nepríjemnom ochorení sa mení štruktúra kostného tkaniva a svalovej hmoty. Kosti sú krehké a menej husté, vápnik sa zle vstrebáva a existujúci sa vylučuje z tela rýchlym tempom. Vedie k tomuto ochoreniu:

 • zmeny súvisiace s vekom (najmä v krásnej polovici ľudstva);
 • sedavý spôsob života;
 • prítomnosť chronických chorôb;
 • alkoholizmus a fajčenie.

Osteoporóza a jej prejavy

Je známe, že krehkosť kostí významne zvyšuje riziko rôznych zranení a zlomenín. Kosti sa stávajú mimoriadne citlivými na normálny stres. Preto pri zdvíhaní predtým známych závaží ľudia často zlomia končatiny alebo sa zlomia chrbtica, dostanú sa do verejnej dopravy alebo z nej verejnou dopravou, s miernym poklesom..

Osteoporóza je patologický stav, pri ktorom dochádza k narušeniu metabolizmu vápnika. Vyskytuje sa u ľudí po 50 rokoch. V tomto veku sú procesy regenerácie kostí spomalené, regenerácia je pomalá. Preto na urýchlenie regenerácie lekári dôrazne odporúčajú užívať vápnikové prípravky na osteoporózu.

Osteoporóza je diagnostikovaná odborníkom, ak sú u pacienta zistené nasledujúce prejavy:

 • bolesť kostí a dolnej časti chrbta, horšie v noci;
 • končatiny pravidelne sa kŕče;
 • únava, pocit slabosti, závraty;
 • nadmerné plaky, periodontálne choroby;
 • krehkosť a stratifikácia nechtov, vypadávanie vlasov;
 • cardiopalmus;
 • ľudský rast sa znižuje.

Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje u žien počas alebo po menopauze v dôsledku zmeny metabolizmu. Nedostatok vápnika v tele je vinníkom zlomenín, ktoré vedú k zhoršeniu ľudského života a často k invalidite.

Prečo brať vápnik?

Na prevenciu osteoporózy sa odporúča ďalší príjem vápnika. Takéto ochorenie sa napokon môže vyskytnúť počas tehotenstva a po narodení dieťaťa a po dosiahnutí preddôchodkového veku.

Samostatnou skupinou pacientov sú ženy s príznakmi menopauzy. Počas tohto obdobia dochádza k výraznému zníženiu produkcie pohlavných hormónov, najmä estrogénu v tele, čo zasa ovplyvňuje metabolizmus vápnika. Kosti sa stávajú citlivejšími a krehkejšími. Obličky horšie absorbujú kalcitriol, čím sa zhoršuje absorpcia stopového prvku v čreve a urýchľuje sa jeho vylučovanie z tela močom..

Nedostatok vápnika v kostnom sklade vedie k rozvoju osteopénie - predchodcu osteoporózy. Obdobie vývoja ochorenia zvyčajne trvá asi 4 až 5 rokov. V tomto prípade sa pozorujú významné zmeny mineralizácie kostí..

Pacient užívajúci vápnikové prípravky sa musí riadiť odporúčaniami odborníkov:

 • terapia je predpísaná lekárom, ktorý hodnotí prognózu vývoja choroby, celkový stav tela pacienta, vyberie liečivo, konkrétne dávky atď.; branie drog v predpísaných dávkach je úplne bezpečné;
 • v prípade pokročilej osteoporózy sa tiež predpisujú kalcitonín a bisfosfonáty (mimochodom, náklady na nákup liekov sú mnohokrát nižšie ako náklady na liečbu účinkov osteoporózy);
 • terapia je monitorovaná denzitometriou (stanovenie hustoty kostí), pravidelnými krvnými testami na hormóny a biochémiou.

Čo vápnik je lepšie brať s osteoporózou, povie špecialista po preštudovaní diagnózy a charakteristík tela pacienta. Pri predpisovaní konkrétnych liekov je potrebné starostlivo monitorovať stav kardiovaskulárneho systému, aby sa zistili arytmie, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú zdravie..

Aké lieky sa odporúčajú užívať

Existuje veľa zlúčenín vápnika, ktoré sa môžu použiť na zlepšenie hustoty kostí. Najpopulárnejšie a najúčinnejšie sú dnes vápenaté soli, pretože sú schopné:

 • zachovanie kostných vlastností;
 • znížiť riziko zlomenín;
 • stabilizovať minerálne zloženie kostí.

Je potrebné si uvedomiť, že významný príjem vápnika v tele môže viesť k jeho zvýšenej hladine v krvi - hyperkalciémii. Je ťažké diagnostikovať, pretože prejavy sú nešpecifické:

 • nastáva slabosť;
 • ospalosť;
 • emočné pozadie sa dramaticky zmení.

Dlhodobý nadbytok stopových prvkov v krvi vedie k:

 • porušenie kardiovaskulárneho systému;
 • tvorba obličkových kameňov v moči a žlčníkoch;
 • spúšťa dnu a artritídu.

Okrem toho telo prakticky neabsorbuje vápnik bez pomoci pomocných prípravkov. Mikroelement sa predpisuje spolu s vitamínom D - iba ak je tento stav splnený, dá sa očakávať dobrý výsledok liečby. Znižuje sa tým pravdepodobnosť hyperkalciémie, pomáha udržiavať tonus svalov, znižuje sa riziko pádov a v dôsledku toho aj zlomenín. Vitamín D sa v ľudskom tele syntetizuje pod vplyvom ultrafialového svetla..

V zimnom období sa odporúča nedostatok tohto vitamínu aktívne kompenzovať užívaním doplnkov stravy alebo komplexných prípravkov.

Vyberte konkrétny nástroj

V súčasnej dobe farmaceutický priemysel vyrába širokú škálu rôznych liekov, v ktorých je vápnik prítomný ako hlavná zložka alebo prísada v komplexných prípravkoch..

Pred nákupom a po prijatí je potrebné poradiť sa s odborníkom a riadiť sa jeho odporúčaniami. Vyberie najlepšie vápnikové prípravky a predpíše konkrétne dávkovanie a čas podania..

Väčšina moderných doplnkov výživy a vitamínových komplexov sa vyrába s uhličitanom vápenatým, citrátom, laktátom alebo glukonátom vápenatým. V rôznych prípravkoch sú prítomné rôzne zlúčeniny stopových prvkov a ich rôzne množstvá a od toho závisí dávkovanie. Priemerná denná dávka vápnika pre dospelého je 1000 mg.

Účinným a lacným liekom na osteoporózu je glukonát vápenatý. Užívanie kombinovaných liekov (obsahujúcich vitamín D a ďalších doplnkov, ktoré pomáhajú vstrebávaniu hlavného stopového prvku) však má efektívnejší účinok. Najobľúbenejšie lieky sú: Calcium D3-Nycomed, Calcimin Advance, Calcium Sandoz Forte, Ostalon Calcium-D, atď..

Pravidelne užívaný vápnik pomôže predchádzať alebo spomaliť vývoj takého nepríjemného ochorenia, ako je osteoporóza, a tiež udržiavať zdravie po mnoho rokov..

Lieky proti osteoporóze

Osteoporóza je patologický pokles kostnej hmoty, ktorý vedie k rednutiu a krehnutiu kostí. Príčinou choroby je nízky obsah vápnika v ľudskom tele. Zvyčajne to súvisí so zmenami súvisiacimi s vekom, pri ktorých sa znižuje úroveň produkcie pohlavných hormónov, v dôsledku čoho sa spomalí syntéza kostí a zníži sa absorpcia vápnika.

Dnes medicína ponúka rôzne lieky na liečbu osteoporózy, vďaka ktorej je možné vykonávať prevenciu a zbaviť sa existujúcej choroby. Tie obsahujú:

 • lieky, ktoré regulujú rovnováhu vápnika v tele (je to samotný vápnik, vitamín D, tiazidy);
 • lieky, ktoré potláčajú deštrukciu kostného tkaniva (estrogén ženského pohlavného hormónu, skupina bisfosfonátov, kalcitonín);
 • látky na stimuláciu syntézy kostí (anabolické steroidy, fluorid, paratyroidný hormón);
 • lieky na zlepšenie štruktúry kostí (bisfosfonát, metabolit vitamínu D);
 • iné lieky (Osein-hydroxyapatit, Ipriflavon).

Vápnik na prevenciu

Kľúčovým prvkom pri prevencii a liečbe osteoporózy je vápnik. Potrebuje najmä dieťa a mladistvý organizmus, ktorý získava iba kostnú hmotu.

V dospelom stave je problém saturácie tela vápnikom hlavne u žien, najmä po menopauze. Takisto sú ohrozené tehotné a majú niekoľko narodení.

Vitamín D zlepšuje vstrebávanie vápnika v tele.

Vápnikové prípravky na osteoporózu sa spravidla kombinujú s použitím vitamínu D, ktorý zlepšuje jeho vstrebávanie. Na posilnenie kostí by ste mali užívať 1 000 - 2 000 mg denne a vitamín D 400 - 800 IU denne. Ženy, ktoré vstúpili do štádia menopauzy, ako aj všetci ľudia v pokročilom veku, majú práve taký režim. Prevencia osteoporózy zahŕňa vymenovanie anti-osteoporotických liekov, ako je kalcitonín, fluorid, bisfosfonát. Pomôžu pri liečbe existujúcej choroby.

Malo by sa tiež pamätať na to, že vápnikové prípravky predpísané po prerušení liečby antiosteoporotickými liekmi do istej miery umožňujú inhibíciu reaktívneho zlepšenia resorpcie kostí, ktorá sa nazýva jav „rebound“. Tiazidové diuretiká tiež dostali pozitívnu spätnú väzbu od lekárov, vďaka čomu je znížená strata vápnika v moči..

Ako si vybrať vápnik v lekárni

Moderná farmakológia poskytuje širokú škálu liekov obsahujúcich vápnik, ktoré sa môžu použiť ako profylaxia osteoporózy. Je však veľmi dôležité zvoliť individuálny tvar, ktorý najlepšie chráni kosti pred rednutím..

Ako kritérium výberu je najlepšie zvážiť sprievodnú prítomnosť vitamínu D3, ktorý zlepšuje vstrebávanie vápnika v tele, ako aj soľnú formu vápnika v prípravku. Soli sa navzájom líšia kvantitatívnym obsahom vápnika, a telo sa vstrebáva rôznymi spôsobmi..

Najbežnejšie vápenaté soli dostupné v lekárňach sú vápenaté soli, ako je citrát a uhličitan. Druhým prípravkom je uhličitá soľ extrahovaná zo živočíšnych kostí a lastúrnikov mäkkýšov. Všetky jeho výhody sú vyčerpané vyšším obsahom elementárneho vápnika..

Aby sa vápnik z uhličitanovej soli správne absorboval, vyžaduje veľa žalúdočnej šťavy - kyseliny chlorovodíkovej. Z tohto dôvodu by sa uhličitan vápenatý mal užívať počas jedla alebo po jedle. Okrem toho môže uhličitan vápenatý vyvolať vážne črevné vedľajšie účinky, konkrétne zápchu a nadúvanie..

Ďalším liekom na osteoporózu je soľ kyseliny citrónovej (citrát), ktorá sa mierne líši od možnosti opísanej vyššie. Prvým rozdielom je ľahké podávanie, pretože tablety sa absorbujú bez kyseliny chlorovodíkovej. Podľa toho sa citrát môže užívať kedykoľvek, bez ohľadu na jedlo. Rovnaký dôvod je kľúčový pri výbere lieku pre pacientov, u ktorých je znížená produkcia žalúdočnej kyseliny..

Ďalšou výhodou je vyššia biologická dostupnosť vápnika z citranovej soli. Inými slovami, je lepšie absorbovaný. Táto vlastnosť liečiva proti osteoporóze a jeho schopnosť rozpúšťať sa pri nízkom obsahu kyselín robí z citrátu vápenatého najúčinnejší prostriedok prevencie patológie spojenej s krehkosťou kostí..

Glukonát vápenatý

Uvoľňovacia forma vápnikového prípravku môže byť ľubovoľná: prášok, tablety, injekcia. Pokiaľ ide o roztok, 0,1 g účinnej látky na 1 ml. Počas intravenózneho podávania má roztok malý diuretický účinok, ktorý zvyšuje vylučovanie adrenalínu v nadobličkách, čoho výsledkom je vzrušenie sympatického nervového systému..

Injekcie sa môžu podávať intravenózne aj intramuskulárne. Injekcia sa má podávať pomaly, 2 - 3 minúty. Dávka lieku pre dospelých je 5 až 10 ml. Injekcie sa podávajú každý deň, každý druhý deň alebo v súlade s dvojdňovým intervalom. Deti dostávajú 1-5 ml roztoku s intervalom 2 až 3 dni.

Správne lieky

Aby sa v budúcnosti neliečali krehké kosti, ale aby sa im zabránilo, mala by sa vykonávať pravidelná systematická profylaxia vápnikovými prípravkami. Na zvýšenie účinnosti absorpcie vápnika môžete použiť kompetentné rozdelenie dennej dávky na niekoľko porcií. Telo nie je vždy schopné absorbovať veľké dávky vápnika počas krátkeho časového obdobia, a preto sa vápnik, keď sa už raz podá veľká dávka, vylúči močom, ktorý nemá čas na plnenie svojich funkcií..

Je lepšie brať vápnik popoludní alebo večer.

Vzhľadom na to, že pri osteoporóze sa používajú vápnikové doplnky, je veľmi dôležité naplánovať príjem. Najlepšie je, aby bol denný alebo večerný čas, pretože stopový prvok je lepšie absorbovaný v noci. Je tiež dôležité nezabudnúť na potraviny, ktoré znižujú absorpciu vápnika. Tie obsahujú:

 • múčne výrobky;
 • cukor;
 • med;
 • mäso;
 • káva;
 • alkohol;
 • sladká sóda;
 • veľké množstvo soli;
 • nedostatok bielkovín v potrave.

Pri výbere vápnikového prípravku pre seba nezabudnite na vyššie uvedené nepriaznivé faktory, ktoré môžu interferovať s liečbou choroby. K prevencii a liečbe môžu byť spojené aj iné prostriedky, napríklad múmia..

Alendronát proti osteoporóze

Jedným z najzávažnejších liekov proti osteoporóze je kyselina alendrónová - aminobifosfonát, ktorý je umelou náhradou pyrofosfátu, má schopnosť viazať sa na hydroxyapatit, ktorý sa nachádza v kostnom tkanive..

V lekárni sa nachádzajú nasledujúce prípravky kyseliny alendrónovej: Alendra, Ostalon, Londromaks, Ostemax. Toto je jeden z najúčinnejších bisfosfonátov obsahujúcich dusík. Aby ste predišli krehkosti kostí, užívajte 10 mg každý deň alebo 70 mg raz týždenne. Tablety sa užívajú 30-60 minút pred ranným jedlom, pričom sa vypije dostatočné množstvo vody.

Kyselina alendrónová sa musí užívať v dostatočnom predstihu pred raňajkami bez žuvania.

Aby sa znížil dráždivý účinok kyseliny alendrónovej na sliznice hltanu, úst a pažeráka, tableta sa má užiť v dostatočnom časovom predstihu pred raňajkami, zatiaľ čo 200 ml vody sa musí vypiť, v žiadnom prípade sa nedá žuť liek, inak sa v ústach objavia vredy. Po podaní drogy alendrónovej kyseliny by mal pacient stráviť pol hodiny vo zvislej polohe. Liek nemôžete užívať pred spaním alebo ľahnutím.

Ak sa okrem kyseliny alendrónovej predpisujú iné lieky, interval medzi dávkami by sa mal v priemere rovnať jednej hodine. Je veľmi dôležité, aby sa alendronát užíval pravidelne raz týždenne v ten istý deň. Ak vynecháte tabletu, vypite nasledujúcu ráno. Kontraindikácia použitia kyseliny alendrónovej je ochorenie pažeráka, pri ktorom je inhibovaný prechod do pažeráka..

Alternatívne zaobchádzanie

Okrem kyseliny alendrónovej pomáha vápnik v kombinácii s purifikovanou múmiou navždy poraziť osteoporózu. Recenzie pacientov, ktorí túto kombináciu vyskúšali sami, len potvrdzujú jej účinnosť.

Mumiye je horský minerál bohatý na mikro a makro prvky bojujúce proti osteoporóze. Liečba sa počíta na základe hmotnosti pacienta: 0,2 - 0,4 g na 80 ml vody, tento roztok by sa mal ráno vypiť na lačný žalúdok a potom večer večer spať. Múmia sa užíva 3-4 hodiny po jedle.

Kurz by mal trvať tri mesiace a v prvej dekáde prvého mesiaca sa múmia vyberie trikrát denne. Popoludní - hodinu pred obedom. Nasledujúce dve desaťročia sa liek užíva dvakrát denne, sútra a pred spaním. Od druhého mesiaca sa múmia vyberá podľa nasledujúcej schémy: desať dní na prijatie, päť dní na prestávku.

Posledný mesiac navrhuje nasledujúcu schému: desať dní na pitie na lačný žalúdok, päť dní na voľno. Spolu s užívaním múmie je dôležité zaistiť dostatočný príjem vápnika v tele, pomôže diétna korekcia a vitamín D, ktorý prispieva k lepšej absorpcii tohto prvku. Pri zníženej sekrécii žalúdočnej šťavy sa vápnik tiež celkom neabsorbuje..

Spolu s múmiou je u žien po 40 rokoch užitočné piť infúzie liečivých rastlín, ktoré zvyšujú produkciu estrogénu. Medzi takéto bylinky patria: oregano, aníz, medovka, chmeľ. Koreň červenej kefy je obzvlášť užitočný..

Bude to potrebné trochu (iba 50 g), toto množstvo sa naleje pol litra vodky a vylúhuje sa do tmavej fľaše mesiac. Ak pijete 40 kvapiek tinktúry trikrát denne hodinu pred jedlom po dobu jedného mesiaca, pravidelne dostanete časť prírodných ženských hormónov. V kombinácii s múmiou poskytuje toto ošetrenie vynikajúce výsledky..

Recenzie na múmiu sú mimoriadne pozitívne. Okrem boja proti osteoporóze pomáha zbaviť sa gastrointestinálnych ochorení, zvyšuje sekréciu, čo pomáha lepšej absorpcii vápnika. Pripojte dlhé prechádzky a cvičte na čerstvom vzduchu za slnečných dní k tejto terapii a čoskoro osteoporóza ustúpi.

Zdravie kostí je veľmi dôležité na udržanie až do vysokého veku. Vývoj osteoporózy znamená krehkosť kostnej hmoty, ktorá vedie k jednoduchým a zložitým zlomeninám. Zranenia sa ťažko liečia po 50 rokoch, najmä u žien. Osteoporóza je choroba starších ľudí, ale predpoklady výskytu krehkých kostí sa objavujú dávno pred úctou k veku..

Moderní lekári vyvinuli celý rad preventívnych opatrení na prevenciu slabosti kostí.

K tvorbe a deštrukcii kostných buniek dochádza počas celého ľudského života. V produktívnom veku sú osteogenéza a kostná resorpcia v normálnej rovnováhe, novovytvorené bunky sa rovnajú hmotnosti zničených a mŕtvych. Niektorí ľudia venujú pozornosť pred procesom deštrukcie pred vzdelávaním iba vtedy, keď lekár vyhlási rozsudok - osteoporózu, a to sa zvyčajne stáva príliš neskoro..

Prejav choroby u žien

Zástupcovia spravodlivého sexu začínajú s obdobím prirodzeného úpadku a zániku hormonálneho pozadia. Proces aktívnej tvorby estrogénu sa vyskytuje počas puberty, zatiaľ čo kvantitatívny obsah kostnej hmoty v tele dospievajúceho sa zvyšuje. Reprodukcia pohlavných hormónov trvá až 40 - 42 rokov, potom dochádza k poklesu tvorby estrogénu.

Znakom zániku reprodukčného veku je ukončenie menštruačného cyklu. U všetkých žien začína toto obdobie 48 až 55 rokov, stav ženského tela je v tomto období charakterizovaný prudkým poklesom hladiny pohlavných hormónov, úplným zastavením reprodukčnej funkcie, stratou elasticity kostry kostnej hmoty tela..

Po 60 rokoch veku sa strata kostí stáva 30 až 45%. Okrem prírodných príčin, ktoré ovplyvňujú vývoj osteoporózy, existuje množstvo vonkajších stavov, ktoré súvisia s rizikovými faktormi. Keďže choroba na osteoporózu začína asymptomaticky a nevykazuje sa vo viditeľných prejavoch, mnoho žien si v tomto období neuvedomuje dôležitosť preventívnych opatrení, čo znamená, že jej rozvoj je zelený..

Ktoré ženy riskujú viac ako iné?

Nie všetci ľudia majú v starobe krehkosť kostí, napriek prirodzeným príčinám vyhynutia sexuálnych funkcií, ktorým všetky ženy prechádzajú bez výnimky. Riziká osteoporózy zahŕňajú:

 • obdobie menštruačnej nepravidelnosti spojené s nástupom menopauzy;
 • je zdedená tendencia k zlomeninám a sklopeniu v starobe, čo je vysoké riziko vzniku osteoporózy u tých, ktorí majú príbuzných v úctyhodnom veku, ktorí sú náchylní k tejto chorobe;
 • malá telesná hmotnosť a kostra tenkých kostí sa stanú pravdepodobnou príčinou vývoja choroby;
 • v procese prirodzeného vývoja ľudského tela je nízka produkcia estrogénu alebo oneskorený nástup vzdelania, môže to byť spôsobené nedostatkom sexuálneho života, jeho nepravidelnosťou, ako aj skorou menopauzou;
 • niektoré kategórie liekov, ako sú imunosupresíva, antikoagulanciá, steroidy proti astme, antiepileptiká inhibujú produkciu potrebných pohlavných hormónov;
 • tráviaci trakt môže byť neaktívny kvôli zníženej chuti do jedla, nútenej podvýžive, v dôsledku čoho nie je dostatok stráviteľnosti živín;
 • osoba má metabolickú poruchu, napríklad ochorenie talasémie, hemochromatóza, diabetes mellitus atď.;
 • pravdepodobnosť rozvoja osteoporózy začína po 30 rokoch veku;
 • Kaukazské a ázijské rasy sú viac ohrozené osteoporózou;
 • matky s mnohými deťmi častejšie ochorejú;
 • sedavá práca, rizikový faktor je nedostatok pohybu.
 • osoby, ktoré pijú alkohol, sú vystavené vysokému riziku, pretože alkohol pri stálom používaní narúša metabolické procesy v tele;
 • nedostatočný príjem a tvorba vápnika a vitamínu D v tele.

Pravidlá prevencie osteoporózy u žien

Osoba od útleho veku do veľmi vysokého veku by mala viesť zdravý životný štýl a riadiť sa všeobecne prijatými preventívnymi opatreniami.

Všetky ženy bez problémov navštívia gynekológa raz za šesť mesiacov a po menopauze - raz ročne. S nástupom menopauzy by sa mali dodržiavať odporúčania lekára, mali by sa užívať predpísané lieky, pretože zastavenie sexuálnych funkcií v tele je hlavnou príčinou osteoporózy..

Je nevyhnutné viesť aktívny a pohyblivý život, zapojiť sa do športových hier, plávania, behu a odmietnuť sedieť v kancelárii. Ak nie je možné zmeniť povolanie, potom choďte pešo, ignorujte výťah a strávte víkend vonku alebo v parku.

Neprechádzajte, nevzdávajte sa fajčenia a pravidelného príjmu silných nápojov. Rizikovým faktorom sa niekedy stáva nekontrolované používanie antibiotík bez lekárskeho predpisu.

Zvýšte príjem vápnika, ergokalciferolu, vitamínu D v čistej forme, použite vyvinutú stravu na prevenciu osteoporózy. Na jar, v lete a do neskorej jesene je vystavená prirodzenému ultrafialovému žiareniu. Absorpcia vápnika v tele sa zníži, ak nie je dostatok vitamínu D a slnečné svetlo.

Pre prevenciu osteoporózy je príjem a absorpcia tohto prvku veľmi dôležitý. Vápnik by sa mal užívať v izolovanej forme po 35 rokoch, pretože do tejto doby sa kostná hmota začína znižovať. Ak upravíte stravu tak, aby v nej bolo dostatok vápnika, potom v produktívnom veku kosti prestanú klesať. V prípade menopauzy alebo s už začatou osteoporózou, doplnky vápnika pomôžu obnoviť kostné bunky.

Miera vstupu prvku do tela pre rôzne vekové kategórie:

 • ženy mladšie ako 50 rokov by mali užívať vápnikový prípravok v množstve 1 g denne;
 • norma pre staršie dámy je po 50 rokoch 1,5 g denne;
 • všetci muži by mali konzumovať 1,5 g denne.

Vápnik sa vzťahuje na látky, ktoré sa zle vstrebávajú v žalúdku a črevách. U ľudí so zvýšenou kyslosťou žalúdočnej šťavy sa absorbuje asi 30% prichádzajúceho množstva minerálu. Ak je žalúdočná šťava nízka kyslosť, niekedy sa vápnik podáva vo forme injekcií na regeneračné ošetrenie alebo sa predpisuje v tekutej forme.

Prípravky obsahujúce vápnik

Všetky prípravky sú prevažne vitamínové komplexy a aktívne biologické doplnky s vápnikom. V modernom farmaceutickom priemysle je ich veľmi veľa, takže nie je možné priniesť všetko. Dá sa povedať, že uhličitan vápenatý, trifosfát a citrát vápenatý sú najúčinnejšie na podávanie. Samotný minerál v tele nehrá nezávislú úlohu, jeho hodnota pri prevencii osteoporózy sa zvyšuje pri súčasnom príjme vitamínu D. Hlavné a bežné lieky sú:

 • kalcemín sa používa pri komplexnej liečbe a ako doplnková zložka v strave s nedostatkom vápnika v tele mladých ľudí a tehotných žien sú náklady na balenie od 355 do 915 rubľov;
 • Vitrum Vápnik Dz reguluje a zvyšuje vstrebávanie vápnika a vyrovnáva jeho nedostatok, používa sa na prevenciu a liečbu osteoporózy, so zvýšenou potrebou po zraneniach a porodení dieťaťa, cena lieku je od 320 do 450 rubľov;
 • Vápnik D3 Nycomed je kombináciou fosforu a vápnika na reguláciu metabolizmu a obnovu nedostatku látky, zvyšuje vstrebávanie minerálov a obličiek vylučovaním fosfátov, urýchľuje saturáciu kostí vitamínmi, náklady od 125 do 400 rubľov.
 • dodržiavanie vápnikového D3 je kombinované liečivo na obnovenie úplného metabolizmu vápnik-fosfor a absorpciu minerálu v tele, náklady od 165 do 400 rubľov za balenie;
 • Výživový doplnok Calcepan sa vyrába na základe hematogénu, ktorý sa používa na liečbu osteoporózy u starších ľudí, cena je od 420 do 575 rubľov za balenie..

Vplyv vápnika na telo vo vzťahu k kostnému tkanivu

Vápnikové prípravky majú množstvo zlepšení vo fungovaní rôznych orgánov, ale pokiaľ ide o kostné tkanivo, účinok minerálu je nasledujúci:

 • strata buniek kostného materiálu v ktorejkoľvek časti ľudského tela je znížená;
 • riziko zlomenín je znížené;
 • dochádza k mineralizácii kostí.

Je potrebné pamätať na to, že liečba a prevencia budú úspešné iba vtedy, ak sa vitamín D použije súčasne s liekmi obsahujúcimi vápnik, čo je katalyzátor na zníženie účinku hyperkalciémie. Toto pravidlo podania je zvlášť dôležité pre staršiu vekovú skupinu, pretože starší ľudia sú menej pravdepodobne na slnku a nedochádza k syntéze vitamínu D..

Preventívne opatrenia po 50 rokoch

Správne zložená strava starších ľudí vo veku 50 rokov môže znížiť prejavy osteoporózy a zabrániť jej výskytu:

 • musí obsahovať mlieko, tvaroh, jogurt, mandle, syr a šalát z kapusty, orechy, sušené ovocie;
 • použitie potravín bohatých na bielkoviny je dôležité, ale treba pamätať na to, že táto zložka pomáha nasýtiť telo kyselinou, ktorá odstraňuje vápnik z ľudského tela, takže mäso by sa malo jesť v obmedzenom množstve;
 • nezabudnite znížiť príjem soli, ktorá sa dostáva do ľudského tela a prispieva k zvýšeniu straty vápnika. Celkovú dennú dávku tvorí jedna lyžička, ktorá obsahuje látku obsiahnutú v jej prirodzenej forme v iných výrobkoch..

Príjem vápnika v starobe

Ľudia v úctyhodnom veku sú málo vystavení slnečnému žiareniu, syntéza vitamínu D prebieha pomaly a v nedostatočných množstvách, ktoré úplne neabsorbujú vápnik, ktorý sa prijíma z potravy. Norma na vápnik je asi 1,5 g. denne musia starí ľudia brať vitamínové komplexy, ktoré obsahujú vitamín D a fosfor.

V starobe musia ženy a muži nevyhnutne opustiť zlé návyky, ako je pitie alkoholu a fajčenie. Alkohol nepriaznivo ovplyvňuje už trasený metabolizmus a fajčenie vedie k krehkosti krvných ciev. Ak lekár, ktorý vykonal štúdiu pacientových testov, odporúča zvýšiť dávku vápnika v tele o viac ako 1,5 gramu, mali by ste ho počúvať. V žiadnom prípade by ste nemali nezávisle znižovať alebo zvyšovať dávku lieku.

Použitie pri liečbe osteoporóznych ľudových liekov

Múmia, ktorá sa predtým rozpustí v 80 gramoch, má priaznivý vplyv na kosti. obyčajná voda, na to berú časticu hmoty podobnej hlave. Táto dávka sa má vypiť ráno a večer 25 minút pred jedlom. Kurz trvá 20 dní, po prestávke v týždni sa liečba obnoví.

Veľmi jednoduchým spôsobom, ako obnoviť zásoby vápnika v tele, je použitie škrupín zo surových vajec. Odstráni sa zo surového vajca, očistí sa od vnútorného filmu, povarí sa päť minút, ochladí sa a rozomelie sa na prášok v mlynčeku na kávu alebo rozdrví. Pred užitím by mal byť prášok rozpustený v kvapke citrónovej šťavy, preto sa dávka odoberá na špičku noža. Vzhľadom na to, že vápnik sa najlepšie vstrebáva večer, mal by sa vypiť v tomto čase raz denne. Súčasne užite jednu kvapku ergokalciferolu (mastný vitamín D)..

Mnohí ľudia radi jedia kriedu, kúsky alebo v prášku. Je to tiež plnohodnotný zdroj vápnika, ale pôvod týchto minerálov a ich dezinfekcia sú pochybné. Jesť písacie pastelky sa vôbec neodporúčajú, pretože obsahujú chemikálie na lepenie kriedy.

Potraviny bohaté na vápnik

Patria sem mliečne výrobky v akomkoľvek prípravku, fermentované pečené mlieko, pečené mlieko, ak to trávenia umožňuje, môžete použiť celé kravské alebo kozie mlieko. Jedlá z kyslého mlieka majú dobrý vplyv na trávenie a nasýtia telo vápnikom. Patria sem tvaroh, kyslá smotana, kefír, syr, jogurt, srvátka. Vyrábajú okroshku na báze fermentovaných mliečnych výrobkov, pripravujú šalátové dresingy a pečú v rúre.

Vápnik sa nachádza v orechoch, mandliach, sušenom ovocí, celých zrnách. Tieto zdravé a chutné výrobky sú povinné na stole starších ľudí. Zelená zelenina je tiež bohatá na minerály, zahŕňajú jablká, všetky druhy citrusových plodov, banány. Konzervované ryby zaujímajú významné miesto v rade výrobkov obsahujúcich vápnik, pretože obsahujú mäkké kosti používané v potravinách. Konzervovaný losos, makrela a sardinky sú najbohatšie na minerály..

Výrobky vitamínu D

Denná norma pre dospelých je 15 mcg, starší ľudia zvyšujú dávku v strave na 20 mcg:

 • z najhodnotnejších výrobkov v tomto ohľade treba poznamenať rybí olej a tresčiu pečeň, ktoré obsahujú mastné kyseliny, ktoré regulujú hormonálne pozadie ženského tela;
 • slané ryby, chobotnice, chobotnice a ďalší obyvatelia hlbokého mora obsahujú bezpochyby dostatočné množstvo vitamínu D na prevenciu a liečbu;
 • pečeň veľkých zvierat, vtákov bohatá na vitamíny;
 • vitamín nachádzajúci sa v mlieku a mliečnych výrobkoch;
 • Vajcia tiež obsahujú dostatok vitamínu.

Potraviny bohaté na Omega-3,6,9

Omega-3 mastné kyseliny sú zložky tukov a vstupujú do tela iba ako jedlo alebo ako súčasť doplnkov výživy. Sú to aktívne antioxidanty, ktoré ovplyvňujú zníženie rizika nádorov, komplikácií, artritídy, artrózy. Kyseliny zlepšujú funkciu mozgu a sú súčasťou stravy terapeutických diét, stabilizujú kardiovaskulárny systém. Zúčastňujú sa aktívne na práci hormonálneho systému, preto sa používajú ako profylaktický prostriedok pri prevencii a liečbe osteoporózy, alergií a premenštruačných porúch v tele. Potraviny s vysokým obsahom mastných kyselín:

 • treska a pečeň tejto ryby;
 • zeleninový olej;
 • orechy, mandle;
 • tona.

Drogy, ako je rybí olej, ľanový olej, sa získavajú z produktov

Na záver treba povedať, že prevencia osteoporózy je veľmi dôležitá, ak muž a žena chcú žiť celý život v starobe a nemajú zlomeniny kostí..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Komentár od MedAlternativa.info

Naši pravidelní čitatelia, ako aj ľudia oboznámení s alternatívnou onkológiou, takúto otázku nemajú.
Nepríjemné pocity v chrbtici sú pre väčšinu ľudí známe. Najčastejšie označujú vývoj osteochondrózy - degeneratívne ochorenie stavcov, chrupavky. Tablety, masti majú iba symptomatický účinok a pôsobia veľmi krátko.
Na spodnej časti chrbta osoby, aj keď nemá nadváhu, je vždy veľmi veľká záťaž. Koniec koncov, vzpriamené držanie tela je jediný spôsob, ako premiestniť osobu.