loader

Hormonálne zmeny v myóme

Ženské pohlavné hormóny s myómom maternice stimulujú jeho rast a spôsobujú komplikácie. Pri veľkých nádoroch dochádza k závažnému krvácaniu z maternice, existuje riziko neplodnosti. Stav vyžaduje pomoc, zvyčajne hormonálne lieky, embolizáciu a chirurgický zákrok na odstránenie formácie. O tom, ktoré hormóny zvyšujú a znižujú veľkosť fibroidov, aké testy sú potrebné a čo sa odporúča na liečbu, prečítajte si viac v našom článku.

Hormóny, ktoré ovplyvňujú vzhľad myómov

Pri štúdiu tohto ochorenia sa zmenili predstavy o jeho závislosti od hormónov. Už skôr sa verilo, že odpoveďou na otázku, z ktorého hormónu myóm rastie, bola zvýšená hladina estrogénu v krvi. Tento predpoklad potvrdzujú tieto skutočnosti:

 • zriedka pred pubertou;
 • rastie počas tehotenstva;
 • klesá alebo mizne pri menopauze;
 • so zavedením liekov, ktoré blokujú tvorbu hormónov, sa vývoj zastaví.

Pri štúdiu štruktúry nádoru sa v ňom našlo veľké množstvo receptorov estrogénu. Tieto látky sa nazývajú proteíny na bunkovej membráne, pomocou ktorých sa prejavuje hormonálna aktivita. Môžu byť zastúpené vo forme zámku, ktorého kľúčom je jedna alebo druhá hormonálna zlúčenina. Čím väčší je uzol myómu, tým vyšší je počet receptorov estrogénu. Táto skutočnosť sa považuje za hlavný dôvod rastu nádoru..

Ďalej sa zistilo, že na pozadí zavedenia prírodného antagonistu (oponenta) rastu nádoru estrogén - progesterón - sa neznižuje, ale naopak sa zrýchľuje. Dôvodom je skutočnosť, že v jeho prítomnosti sa citlivosť receptorov na estradiol významne zvyšuje.

Bunky fibroidov sa intenzívne delia a jeho veľkosť sa zvyšuje. Okrem toho progesterón stimuluje aktivitu rastových faktorov - inzulínu podobného, ​​epidermálneho, fibroblastov. Pomáhajú pri tvorbe krvných ciev, to znamená, že vytvárajú podmienky pre dobrú výživu a vývoj.

Samotný myomatózny uzol môže tiež vytvárať prolaktín, ktorý normálne produkuje hypofýzu. Rastový hormón hypofýzy, somatotropín, má tiež stimulačný účinok na progresiu choroby. Presná úloha každej z nich zatiaľ nebola definitívne stanovená.

A tu je viac o prolaktinóme hypofýzy.

Z toho klesá

Inhibičný účinok na nádorový proces môžu mať iba hypofyzárne hormóny. Nazývajú sa gonadotropné, to znamená ovplyvňujúce gonády - gonády. Patria sem folikuly stimulujúce a luteinizujúce. Už dlho je známe, že pri menopauze, keď sú zvýšené, sa myómy vymiznú. Uvoľňovanie gonadotropínov do krvi poskytuje gonadotropný uvoľňovací faktor hypotalamu. Preto sa zavedením jeho analógu zvonku môže zastaviť rast nádoru.

Nevýhodou týchto hormónov je zníženie ich tvorby v tom, že nemôžu úplne zmeniť hormonálne pozadie. Hoci ich pôsobenie je dlhé, nádor po jeho ukončení úplne obnovuje schopnosť rastu.

Okrem toho vytvárajú v tele umelú menopauzu s jej prejavmi - návaly tepla, potenie, suchú vagínu, zhoršenú sexuálnu túžbu, deštrukciu kostného tkaniva. Z dôvodu týchto účinkov hormónov je použitie týchto látok vhodné iba na prípravu pred operáciou..

Aké hormóny je potrebné užívať s maternicovými fibroidmi

Laboratórna diagnostika nádoru maternice je len pomocnou metódou. Je to kvôli skutočnosti, že ženy môžu mať normálne výsledky hormonálnych testov, ale citlivosť receptorov na ich činnosť sa zmenila. Je dôležité študovať hormonálne pozadie u pacientov s neplodnosťou, ako aj v období pred menopauzou, aby sa zistilo, ako dlho čakať na nezávislé zastavenie menštruácie..

Potrebné hormonálne testy, ktoré musíte urobiť s myómom, zahŕňajú:

 • estrogény a progesterón vaječníkov, testosterón;
 • hypofýza - folikuly stimulujúce a luteinizujúce, ako aj ich pomer, prolaktín.

Aby sa vylúčil vplyv nadobličiek na obsah hormónov, mal by sa stanoviť kortizol a dehydroepiandrosterón. Ak existuje podozrenie na ochorenie štítnej žľazy, odporúča sa stanovenie hormónu stimulujúceho štítnu žľazu a tyroxínu..

Ultrazvuk zostáva hlavnou metódou na identifikáciu a monitorovanie rastu fibroidov. Často sa dodáva s diagnostickou kyretážou maternice, najmä ak sa plánuje použitie liekov. V komplikovaných prípadoch a súvisiacich ochoreniach je indikovaná tomografia, diagnostická laparoskopia..

Pozrite si video o včasnej diagnóze maternicových fibroidov:

Liečba a odstránenie vzdelania

Na liečbu fibromyómu sa používajú lieky rôznych skupín, embolizácia a chirurgický zákrok..

Agonisty faktora uvoľňujúceho gonadotropín

Lieky Lucrin, Buserelin, Zoladex sú indikované na veľké nádory. Pomáhajú redukovať samotný uzol aj veľkosť maternice, zastavujú krvácanie z maternice. Tieto lieky normalizujú hladinu hemoglobínu, ktorá zvyčajne klesá v dôsledku častých a ťažkých období..

Ich použitie umožňuje odstrániť iba myóm a nechať maternicu pre ženy plánujúce tehotenstvo. Ak operácia nie je indikovaná, potom viac ako 15% pacientov dosiahne trvalý účinok s pomocou. Jeden rok po zrušení sa veľkosť fibroidov úplne vráti na pôvodnú úroveň.

Blokátory hormónov

Ak liečba fibroidov hormónmi vedie k opačnému účinku - je zaznamenaný rast uzla, potom antihormóny pomáhajú spomaľovať. Na tento účel použite antiprogestíny. Môžu sa spojiť s receptormi progesterónu, potom samotný hormón nebude schopný uplatniť svoj účinok (blokovanie je zablokované).

Zároveň existujú pozitívne vlastnosti liekov - hladina estrogénu ani progesterónu v krvi neklesá. Ženy nemajú žiadne známky hormonálnej nedostatočnosti. Negatívny dôsledok liečby je aj v tomto. Nič nebráni estrogénu v stimulácii rastu vnútornej vrstvy maternice - endometria. Preto, aj keď menštruácia prestane počas užívania Ginestrilu, Esmiya, silné krvácanie je možné po ukončení liečby alebo dokonca počas liečby.

Antihormóny zahŕňajú blokátory aromatázových enzýmov. Podieľa sa na premene mužského pohlavného hormónu testosterónu na estrogén. Inhibíciou jeho aktivity sa estrogénne pozadie tela výrazne znižuje. Použitie týchto látok má účinky porovnateľné so stimulantmi uvoľňovania gonadotropínov, ale s dlhším trvaním. Najčastejšie sa Letonar, Anaster a Aromazin predpisujú po menopauze na urýchlenie resorpcie nádoru..

progestíny

V minulosti sa často používal u pacientov so sprievodnou hyperpláziou endometria (proliferácia). Špirála Mirena je obzvlášť obľúbená pri znižovaní krvných strát. Je dôležité, aby sa s pomocou nádoru nezastavil rast nádoru, preto je v súčasnosti predpísaný iba v zriedkavých prípadoch.

To isté platí pre hormóny, ktoré môžete piť v tabletách - Duphaston a Norkolut, antikoncepcia s progesterónom. Odporúčania na ich použitie sú obmedzené na menštruačné krvácanie a silnú bolesť v období menštruácie. Môžu zastaviť rast nových uzlov a zároveň pomôcť zvýšiť počet existujúcich uzlov..

Nové smery liečby

Skúma sa schopnosť blokovať účinok rastových faktorov fibroidov. Zistilo sa, že na pozadí dlhodobého používania interferónu u pacientov s hepatitídou sa objem maternicového nádoru neustále znižuje. Rovnaké výsledky sa získali pri vyšetrovaní tkanív uzla. Ak sa k nim pridá liečivo, inhibuje sa bunkové delenie.

Arteriálna embolizácia

Zavedením špeciálneho zloženia do cievy, ktorá napája uzol, sa jeho prísun krvi zastaví. To vedie k zníženiu fibroidov a vymiznutiu ťažkého krvácania. Bol vymenovaný za neprítomnosť ženských plánov narodenia dieťaťa.

Je dôležité vziať do úvahy, že takáto liečba v budúcnosti nezaručuje odstránenie nových nádorových uzlín v maternici..

Pozrite sa na video o tom, ako prebieha postup embolizácie maternicových tepien:

operácie

Odporúča sa pre veľké fibroidy, ktoré spôsobujú závažné krvácanie, podozrenie na rakovinovú degeneráciu. Odstránenie uzla s uloženou maternicou umožňuje ženám otehotnieť a mať dieťa. Operáciu je možné vykonať pomocou vagíny, prednej brušnej steny, endoskopického a priameho prístupu. Na zničenie miesta sa používa chlad, kauterizácia laserom, ultrazvuk, teplo..

Hormóny po odstránení maternicových myómov

Ak sa narodenie dieťaťa neplánuje, existuje mnoho fibroidov a konzervatívna terapia nemá žiadny účinok, potom sa maternica odstráni nad vagínu alebo spolu s krkom. Po operácii sa hormonálne pozadie u žien mení. V prvých mesiacoch jej porušenia je spôsobená reštrukturalizáciou toku krvi vo vaječníkovom tkanive, stagnujúcimi procesmi v nich a prekážkami odtoku lymfy. Toto je sprevádzané znížením hladiny všetkých pohlavných hormónov..

Ak je žena v plodnom veku (do 40 až 43 rokov), postupne sa obnovuje hormonálna syntéza. U starších pacientov zostávajú hormóny po odstránení maternice na nízkej úrovni v blízkosti menopauzy.

Keď sa uskutoční operácia na zachovanie orgánov, vyreže sa iba myomatózna uzlina, potom sa v prvom týždni po operácii neobjavia žiadne poruchy vo výrobe pohlavných hormónov alebo sa obnovia hladiny estrogénu a progesterónu v krvi..

Pozrite si video o chirurgickom ošetrení maternicových fibroidov:

Dôsledky myómov na ženy

V polovici prípadov prítomnosť fibroidov necítia ženy, je zistená pri rutinnom vyšetrení gynekológa. Ale každá druhá žena má nádor maternice sprevádzaný:

 • ťažké a dlhotrvajúce krvácanie počas obdobia nasledujúcej menštruácie (niekedy až mesiac alebo viac) a uprostred cyklu;
 • rozvoj anémie - slabosť, závraty, dýchavičnosť, búšenie srdca s malou fyzickou námahou, nízka pracovná kapacita;
 • bolesť v dolnej časti brucha, akútna bolesť s horúčkou, keď sú nohy fibroidu skrútené;
 • kompresia močového mechúra - časté močenie, oneskorený výdaj moču;
 • porušenie čriev - zápcha, nadúvanie;
 • neplodnosť, skorý potrat.

A tu je viac o analýzach ženských hormónov.

Ženské pohlavné hormóny (estrogény a progesterón) stimulujú rast fibroidov. Zároveň ich hladina v krvi môže byť v rámci normálnych limitov, ale reakcia na ne sa mení. Na liečenie sa používajú stimulanty uvoľňovania hyponómového gonadotropínu. Namiesto predtým odporúčaných progesterónov sa predpisujú antagonisty ich účinkov.

Ak sú lieky neúčinné, embolizujú sa maternicové tepny a vykoná sa operácia na odstránenie uzla alebo maternice. Hlavným rizikom vzniku myómov je závažné krvácanie z maternice a neplodnosť..

Ak existuje podozrenie na hormonálne zlyhanie, pri plánovaní tehotenstva je potrebné vykonať testy na ženské hormóny. Aby ste získali presné výsledky, je dôležité presne vedieť, ktoré dni máte a ako sa správne pripraviť. Koľko analýz sa pripravuje? Ktoré sa považujú za normálne, dešifrujú výsledky pre ženské pohlavné hormóny.

Je lepšie, aby lekár na základe anamnézy a analýz vybral vitamíny pre hormonálne pozadie ženy. Existujú oba špeciálne navrhnuté komplexy na zotavenie a vyberajú sa individuálne, aby normalizovali hormonálne pozadie žien.

Hormóny sa samozrejme po odstránení maternice, najmä ak sú vaječníky stále excidované, veľmi líšia. Aj keď ste práve odstránili polyp alebo myóm, hormonálne pozadie sa zmení, takže musíte piť viac drog, niekedy podaných injekčne. Musím po odstránení maternice vykonať hormonálny test?

Takmer jedna tretina všetkých chorôb je prolaktinóm hypofýzy. Dôvody vzniku nádoru nie sú stopercentne skúmané, vyskytujú sa častejšie u žien ako u mužov. Symptómy môžu byť zamieňané s gynekologickými problémami. Liečba je konzervatívna aj chirurgická. Prognóza je priaznivá.

Melanostimulačný hormón v tele nielen dodáva pigmentáciu pokožke, vlasom, slizniciam, ale predstavuje aj druh ochrany pred lúčmi. Nazýva sa tiež melanotropín. Ako ovplyvňuje nadbytok a nedostatok?

Použitie hormonálnych liekov pri liečbe maternicových fibroidov

Na liečbu myómov maternice sa používajú rôzne lieky a hormonálne lieky si zaslúžia osobitnú pozornosť. Tieto lieky pomáhajú zmenšovať veľkosť uzla a umožňujú mu ustupovať. Liečba maternicových fibroidov takýmito liekmi je opodstatnená z hľadiska prípravy na tehotenstvo, pred operáciou alebo ako hlavná metóda liečby malých formácií..

Lieky založené na syntetických pohlavných hormónoch sú účinné, pohodlné, ale úplne bezpečné. Takéto lieky majú veľké množstvo vedľajších účinkov a kontraindikácií, čo často vedie k odmietnutiu patogenetickej terapie a potrebe nájsť ďalšie spôsoby riešenia problému..

Aké hormóny ovplyvňujú maternicové myómy

Fibrómóm je benígny nádor myometria a jeho vývoj ovplyvňujú dva hlavné ženské hormóny - estrogén a progesterón. Nerovnováha týchto látok vyvoláva začatie zložitého reťazca reakcií, ktoré vedú k objaveniu zárodkov myomatózneho uzla..

Nerovnováha medzi estrogénom a progesterónom v ženskom tele spôsobuje hormonálnu poruchu.

Tento systém by mal venovať pozornosť niektorým dôležitým aspektom:

 • Počas opakovaných cyklov tkanivovej hyperplázie dochádza k hromadeniu zmenených myocytov. V nich sa narušujú procesy apoptózy, mení sa program bunkovej smrti a dochádza k nekontrolovateľnému rastu;
 • S každým menštruačným cyklom sa zvyšuje počet poškodených buniek a akonáhle sa nádor vytvorí v mieste ich akumulácie;
 • V počiatočných fázach vývoja myómu závisí od hladiny hormónov v tele ženy, ale časom získava schopnosť hormonálnej samoregulácie;
 • Existuje názor, že benígny nádor samotnej maternice produkuje estrogény, ktoré ovplyvňujú reprodukčný systém žien a vyvolávajú hormonálne zlyhanie. To sa považuje za jednu z príčin neplodnosti pri myóme;
 • V priebehu času sa podiel spojivového tkaniva v štruktúre uzla zvyšuje, zatiaľ čo počet svalových prvkov sa znižuje.

Pred niekoľkými rokmi bol estrogén považovaný za hlavného vinníka rastu fibroidov. Dnes je známe, že progesterón tiež ovplyvňuje vzhľad uzla. Myóm sa už nepovažuje výlučne za tumor závislý od estrogénu. Účinok „tehotenského hormónu“ na myomatózne uzly nebol úplne skúmaný, tento objav bol však dôvodom na prehodnotenie taktiky liečby tohto ochorenia. Moderní gynekológovia predpisujú lieky na progesterón pre myóm menej pravdepodobné, že uprednostňujú iné účinné metódy.

Dnes sa odborníci snažia predpisovať lieky obsahom drog v prípade myomatóznych uzlín.

Aj keď je myóm považovaný za hormonálne závislý nádor, krvný test na pohlavné hormóny nie je rutinnou praxou a je preukázaný iba za určitých okolností (neplodnosť, potrat, kombinovaná patológia). Pri myóme sa estrogén spravidla zvyšuje s relatívne nízkym progesterónom, čo tiež vedie k rozvoju určitých problémov v reprodukčnej sfére..

Účinné hormóny

Je možné brať hormonálne lieky na maternicové myómy? Názor gynekológov je jednoznačný: nielen možný, ale aj nevyhnutný. Je dôležité vybrať iba tie správne lieky a vybrať si medzi nimi také lieky, ktoré skutočne majú požadovaný účinok.

Požiadavky na hormonálne lieky predpísané pre maternicové myómy:

 • Malo by byť zaručené, že zvolený liek má zmenšiť veľkosť nádoru a viesť k zastaveniu jeho rastu najmenej na šesť mesiacov. O ďalších spôsoboch zastavenia rastu nádoru si prečítajte článok: „Ako rýchlo rastie myóm v maternici a ako zastaviť jeho rast“;
 • Liek by mal mať vhodnú formu uvoľňovania. V súčasnosti nie sú uprednostňované tablety, ale depotné formy (injekcie). Jedna injekcia vám umožňuje udržiavať koncentráciu účinnej látky v krvi počas 28 dní;

Injekčné prípravky sú vhodné na dlhodobé liečenie myómov maternice.

Podľa recenzií praktických lekárov sú drogy z nasledujúcich skupín najvhodnejšie zvládnuť svoju úlohu:

 • Agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín;
 • Antiprogestagénové lieky;
 • Selektívne modulátory progesterónových receptorov;
 • Kombinované perorálne kontraceptíva.

Tieto lieky menia hormonálne pozadie, stabilizujú rast uzla a prispievajú k jeho zníženiu v prvých mesiacoch prijatia. Existuje štatisticky spoľahlivý dôkaz, že na pozadí agonistov GRH väčšina formácií ustupuje. V prvých 3 až 6 mesiacoch sa myóm znižuje o 50 - 60%, čo je veľmi dobrý výsledok. Antiprogesterónové lieky a modulátory receptorov gestagénu nie sú o nič menej účinné. Sú horšie ako výsledky COC, ale svoje miesto v liečbe leiomyómu si tiež vybrali.

Liečba fibroidov maternice agonistami hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny znižuje nádor.

V tabuľke je uvedený podrobný opis moderných hormonálnych látok, ktoré liečia maternicové myómy.

Prípravy a ich vlastnostiAgonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropínSelektívne modulátory receptora progesterónuAntiprogest-génové prípravkyKombinované perorálne kontraceptíva
Princíp činnostiSelektívne viazanie na receptory hormónov gonadotropínu v hypofýze a blokovanie produkcie endogénnych hormónovPotlačenie bunkovej proliferácie myomatózneho uzla, aktivácia apoptózy, zníženie veľkosti fibroidov a ukončenie jej rastu. Blokovanie produkcie hormónov hypofýzy pri zachovaní koncentrácie estrogénuBlokovanie účinku progesterónu na úrovni receptora, inhibícia rastu fibroidovPotlačenie funkčnej aktivity hypofýzy a inhibícia ovulácie
Účinok na telo ženyStav menopauzy s rozvojom amenoreyZníženie krvácania z maternice a iných príznakov fibroidov s miernymi príznakmi umelej menopauzyZníženie krvácania z maternice a ďalších príznakov fibroidov bez prejavov menopauzyStabilizácia rastu myomatóznych uzlín a mierny pokles ich veľkosti
Očakávané účinkyZmenšenie veľkosti myomatóznych uzlín o 50-60% pôvodného a stabilizácia ich rastuZastavte krvácanie a znížte veľkosť fibroidovZmenšenie fibroidov až o 50%Inhibícia proliferácie nádorových buniek
Terapeutický režimImplantát: raz za dva mesiace. Depotné formy: jedna injekcia lieku za 28 dní. Endonazálny sprej: denneJedna tableta denne po dobu 3 mesiacovJedna tableta denne po dobu 3 mesiacovJedna tableta denne počas 21 dní, po ktorej nasleduje prestávka na 7 dní. Kurz sa opakuje minimálne 3 mesiace. Možno uplatnenie schémy 63 + 7. Povolené dlhodobé používanie
Vedľajšie účinky a nežiaduce účinkyNávaly horúčavy, nadmerné potenie, bolesti hlavy, zmeny nálady, vaginálna suchosť, znížené libido a ďalšie príznaky menopauzyAmenorea, závraty, dyspeptické poruchy, akné, bolesť svalov a kostí, opuch, návaly horúčavyMenštruačné nepravidelnosti až po amenoreu, dyspeptické poruchy, bolesť brucha, bolesti hlavy, vyrážkyTromboembolické komplikácie, opuchy, prírastok na váhe, znížené libido, zmeny nálady, dyspeptické poruchy atď..
Príklady liečivZoladex; Decapeptyl; triptorelín; buserelín; nafarelinEsmiyamifepristonuKlaira; Zoely; regulonu; Marvelon Novinet; Yarina

Hormonálne lieky používané pri liečbe benígnych nádorov.

Zoznam liekov sa môže meniť, pretože farmaceutický priemysel pravidelne vydáva nové hormonálne lieky proti leiomyómu.

Vymenovanie akýchkoľvek liekov sa uskutoční až po kompletnom vyšetrení pacienta, určením veľkosti, umiestnenia uzla a jeho ďalších parametrov. Nie je potrebné snažiť sa nájsť lacnejšie hormóny sami - to predstavuje vážne zdravotné problémy.

Progestíny a ich účinok na myómy

Pred niekoľkými rokmi sa lieky na báze progesterónu používali na liečbu benígnych nádorov maternice:

Prvé pokusy o použitie týchto prostriedkov boli zaznamenané v roku 1966. Potom sa zistilo, že po 3 týždňoch užívania progestínov v myomatóznych uzlinách sa začali degeneratívne zmeny. Toto sa stalo základom pre menovanie progesterónových liekov na benígne nádory maternice, ale z dlhodobého hľadiska táto taktika nepriniesla ovocie. Postupom času sa ukázalo, že vysoké dávky progesterónu vedú k rastu myomatózneho uzla, a dnes takéto lieky nie sú populárne.

Zníženie veľkosti myomatóznych uzlín s progestínmi nastáva až na začiatku liečby týmito liekmi, potom sa nádor začne opäť vyvíjať.

Recenzia žien, ktoré užívajú Norkolut, Duphaston alebo iné podobné lieky, potvrdzujú názor vedcov. V prvých týždňoch sa veľkosť myómu zmenšuje, ale na dosiahnutie požadovaného účinku to nestačí. V priebehu času nádor začína opäť rásť, takže použitie gestagénov s leiomyómom nie je opodstatnené. Na liečenie tejto patológie sú vhodnejšie lieky s inými mechanizmami pôsobenia na tkanivo maternice..

Dôležité aspekty hormonálnej substitučnej terapie

Hormonálna substitučná terapia (HRT) sa predpisuje za týchto okolností:

 • Vstup do prírodnej menopauzy sprevádzaný závažným porušením celkového stavu;
 • Zmiernenie priebehu umelej menopauzy (po odstránení maternicových príveskov).

Ako hormonálna substitučná terapia sa používajú štyri skupiny liekov:

 • S odstránenou maternicou sa odporúča používať iba estrogén (Divigel, Estradiol);
 • Na dysfunkčné krvácanie z maternice pri menopauze je predpísaný iba gestagén (Duphaston a ďalšie analógy progesterónu);
 • Kombinované látky s estrogénom a progesterónom (Femoston) sa odporúčajú so zachovanou maternicou v prípade endometriózy;
 • Kombinované látky s estrogénom a androgénom (Tibolon) sú predpísané pre sexuálne poruchy.

S myómom maternice sa donedávna ako HRT používali gestagény. Dnes bol liečebný režim revidovaný a gynekológovia častejšie odporúčajú kombinované lieky na odstránenie príznakov menopauzy.

Hormonálna substitučná terapia pomáha eliminovať alebo zmierňovať príznaky menopauzy..

Je známe, že v nízkych dávkach prakticky neovplyvňujú myóm a nevedú k rastu uzlov. So zvýšením dávky liečiva sa pozoruje proliferácia nádorových buniek a proces sa začína po pridaní gestagénov. Prečítajte si tiež podrobnejšie informácie o vlastnostiach liečby fibroidov počas menopauzy..

Všetky hormonálne lieky na menopauzu s fibroidmi sa predpisujú s opatrnosťou a povinným pravidelným ultrazvukovým monitorovaním stavu uzla..

Indikácie na konzervatívnu liečbu chorôb maternice

V prípade malej veľkosti myomatózneho uzla sú hormóny predpisované ako jediný spôsob liečby. V takom prípade by tablety na pitie alebo injekcie mali byť najmenej 3 mesiace, inak účinok nebude.

Monoterapia hormonálnymi liekmi sa spravidla predpisuje v týchto situáciách:

 • Maternicové myómy s veľkosťou 2 až 3 cm, sprevádzané zjavnými klinickými príznakmi - v akomkoľvek veku vrátane menopauzy;
 • Myóm v kombinácii s endometriózou a hyperpláziou endometria (za predpokladu, že veľkosť uzla nepresiahne 3 cm).

Hormonálne látky, ktoré ovplyvňujú rast fibroidov, sa tiež predpisujú pred chirurgickým zákrokom ako jedno zo stupňov komplexnej liečby.

Po operácii je možné použiť hormóny. Lieky pomáhajú normalizovať hormonálne poruchy, ktoré sa vyskytujú po odstránení fibroidov, ako aj bránia jej opätovnému rastu. Ženy, ktoré plánujú otehotnieť, sa odporúča pooperačná lieková terapia. Gynekológovia zároveň neodporúčajú odkladať počatie dieťaťa na dlhú dobu, pretože hormóny nádor úplne nevylučujú, ale iba obmedzujú jeho vývoj. Prečítajte si viac o dôležitých nuanciách priebehu tehotenstva a pôrodu v prítomnosti fibroidov.

V niektorých prípadoch sú hormonálne lieky predpisované žene po operácii na odstránenie myómu.

Kontraindikácie pre hormonálnu liečbu:

 • Veľkosť fibroidov je viac ako 3 cm V tomto štádiu nádor získava možnosť autonómneho rastu a ako monoterapia v tejto situácii nie sú hormóny účinné;
 • Kombinácia fibroidov s adenomyózou alebo hyperpláziou endometria a častým krvácaním;
 • Podozrenie na sarkóm alebo detekcia zhubného nádoru;
 • Rýchly rast fibroidov, najmä pri menopauze.

V týchto situáciách bude chirurgická liečba zvolenou liečbou..

Fytoestrogény ako alternatíva

Ak existujú kontraindikácie hormonálnej substitučnej liečby alebo neochota ženy užívať takéto lieky, lekár môže predpísať bylinné prostriedky. Hovoríme o fytohormónoch s estrogénovou aktivitou (Klimadinon, Klimonorm a ďalšie). Tieto lieky sa používajú hlavne počas menopauzy na odstránenie návaly horúčavy. Podľa žien fytoestrogény skutočne pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi menopauzy a primerane prechádzajú týmto obdobím života..

Rastlinné analógy pohlavných hormónov sú dobre tolerované a považujú sa za prakticky bezpečné, avšak s myómom nie je ich použitie opodstatnené. Estrogénová aktivita uvedených liekov hrá proti žene a na pozadí ich použitia sa zaznamenáva rast nádoru. Fytoestrogény sa spravidla nepredpisujú pre myóm z dôvodu možného rizika progresie ochorenia.

Hormonálna terapia myómu: prečo je to potrebné

V tradičnej gynekológii sa maternicové myómy liečia hormonálnymi liekmi. To dáva zmysel - nádor je citlivý na pôsobenie pohlavných hormónov a pod ich vplyvom sa zmenšuje jeho veľkosť. Pre takúto terapiu existujú indikácie a lieky nie sú vždy opodstatnené. Poviem vám, kedy sú hormóny maternice potrebné pre hormóny.

Indikácie pre hormonálnu liečbu

Hormonálne lieky sa predpisujú v týchto situáciách:

 • Malý myóm (2,5 - 5 cm). Takýto uzol už spôsobuje nepohodlie a narušuje menštruačný cyklus, ale ešte nevyžaduje povinnú operáciu. Na potlačenie rastu sa predpisujú hormóny. Hormóny so submukóznymi uzlinami sú obzvlášť dôležité - rýchlo prerušujú cyklus a vedú k bolesti v dolnom bruchu..
 • Príprava na operáciu. Malý fibroid sa ľahšie odstraňuje: dôjde k menšiemu poškodeniu tkanív a strate krvi. Aby sa zmenšil veľký uzol, hormóny sa používajú 3 mesiace pred operáciou. Na tento účel sa používajú aj nefarmakologické metódy liečby: osteopatia, kraniosakrálna terapia, bylinná medicína atď. Cieľ je rovnaký - spomaliť rast uzla, znížiť ho najmenej dvakrát, znížiť riziko komplikácií po operácii.
 • Pooperačné obdobie. Hormonálna terapia je predpísaná po dobu 3-6 mesiacov, aby sa potlačil rast zostávajúcich základov fibroidov.
 • Príprava na tehotenstvo. Pri liečbe sa myóm znižuje a žena môže otehotnieť. Hormóny sa používajú, ak je uzol stále príliš malý na chirurgický zákrok, ale už interferuje s nástupom tehotenstva (2,5 - 3,5 cm). U fibroidov s dĺžkou 4 cm alebo viac sa zvyčajne odporúča chirurgický zákrok..

Kontraindikácie hormonálnej liečby

Hormóny sa nepoužívajú, ak:

 • Myóm je menší ako 2,5 cm. Postačuje pozorovať taký nádor: pravidelne ho vyšetrujte gynekológ, ultrazvuk robte každých 6 mesiacov. Výnimkou sú submukózne myómy - taký uzol spôsobuje nepohodlie aj pri malej hodnote.
 • Premenopauza. Ak žena vstúpila do menopauzy, nádor sa môže sám rozpustiť. Veľkosť myómu sa znižuje do dvoch rokov od poslednej menštruácie v živote.
 • Veľký uzol. Myóm je viac ako 6 cm, je tu jasná symptomatológia, vysoké riziko komplikácií. Zvyčajne sa to neobíde bez chirurgického zákroku a hormóny sú iba jedným zo štádií liečby.

Existuje mnoho kontraindikácií pre hormonálnu liečbu, ktoré priamo nesúvisia s myómom. Ide o chronické ochorenia srdca, krvných ciev, pečene a pľúc, poruchy systému zrážania krvi, nádory s rôznou lokalizáciou atď. Kontraindikácie liečby by mal lekár zistiť po vyšetrení a vyšetrení..

Ak sa nedá vyhnúť hormonálnej liečbe, zaistite ju. Povedzte svojmu lekárovi o všetkých chronických ochoreniach, chirurgických zákrokoch a zraneniach. Venujte pozornosť priebehu menštruačného cyklu (aj pred vývojom myómov). Po kompletných informáciách o vašom zdravotnom stave si gynekológ bude môcť vybrať najbezpečnejšie a najúčinnejšie lieky.

Aké hormóny liečia maternicové myómy

Na liečbu myómov sa používajú lieky, ktoré menia produkciu ich vlastných hormónov. Pôsobia na hypofýzu a vaječníky, inhibujú syntézu estrogénu a progesterónu a vedú k zníženiu nádoru..

Najčastejšie sa v gynekologickej praxi používajú agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny. Uvádzajú ženu do stavu umelej reverzibilnej menopauzy. Počas liečby nie sú obdobia, ale sú návaly horúčavy, stúpajúci krvný tlak, zmeny nálady a ďalšie príznaky. Tieto lieky sa zvyčajne používajú pred a po operácii a vždy v krátkom kurze. Nie sú vhodné na dlhodobú liečbu a zriedka sa opakovane používajú. Ak nastane efekt - bude to po prvom kurze, ak nie - musíte hľadať iné spôsoby riešenia problému.

Diagram ukazuje, ako hormonálne lieky pôsobia na maternicové myómy..

Použitie agonistov nie je opodstatnené, ak je myóm malý, rastie pomaly a príliš ho neobťažuje. V tejto situácii môžete použiť iné lieky s menším počtom vedľajších účinkov alebo bez hormónov.

Hormonálna terapia je vždy vážnou záťažou pre telo. Jeho účinok je dočasný - po prerušení liečby začne myóm opäť rásť. Hormóny nelieči - ale zmierňujú príznaky choroby, zmierňujú stav ženy, umožňujú vám získať čas na použitie iných metód liečby.

Hormonálna terapia nie vždy pomáha, ale spôsobuje nežiaduce účinky. Preto sa stále viac žien obracia na alternatívne metódy liečby. Precvičuje sa osteopatia, kraniosakrálna terapia, práca s vedomím a psychosomatické príčiny fibroidov, joga a meditácia. Pri rozumnom prístupe sa môžete zbaviť fibroidov bez vážneho zásahu do tela.

Dozviete sa, ako sa vysporiadať s myómom bez hormonálnej terapie, obnoviť zdravie žien, prácu hypofýzy, vaječníkov a maternice, redukovať uzliny myómov a / alebo zastaviť rast uzlov vo webinároch akadémie. Kurz transformácie pomôže vyrovnať sa s touto chorobou - viac informácií na stránke: https://acwomen.ru/programma/

Ak ste podstúpili hormonálnu liečbu myómu, povedzte nám to v komentároch. Podeľte sa o to, ako ste sa počas terapie cítili, aký bol výsledok a čo ste urobili, aby ste sa zbavili myómov.

Hormóny v maternicových fibroidoch - účinná liečba bez chirurgického zákroku

Maternicové myómy - hormonálne závislé ochorenie, pri ktorom je zvýšená hladina progesterónu. Predtým sa verilo, že výskyt a rast nádoru je spôsobený hyperestrogenémiou a boli použité lieky, ktoré znižujú hladinu estrogénu v krvi a zvyšujú množstvo progesterónu. Nedávne štúdie túto teóriu vyvrátili - iba progesterón je zodpovedný za rast nádoru, zatiaľ čo hladiny estrogénu nie sú príliš dôležité. Normalizácia progesterónového pozadia vo väčšine prípadov vedie k regresii myomatóznych uzlín, preto sa široko a primerane používa hormonálna terapia maternicového myómu..

Indikácie na liečbu fibroidov hormonálnymi liekmi

V mnohých prípadoch sa pomocou hormonálnej terapie možno vyhnúť traumatickému chirurgickému zákroku, ale použitie hormónov nie je vždy opodstatnené. Indikácie pre takúto liečbu maternicových fibroidov:

 • Malá veľkosť nádoru (do 2 cm a veľkosť maternice do 12 týždňov tehotenstva);
 • Jednotlivé uzly alebo niekoľko, ale malých rozmerov;
 • Nedostatok rýchleho rastu;
 • S lokalizáciou novotvarov v stene maternice (intramurálne fibroidy);
 • Subserózny myóm, vystavený malej veľkosti a nedostatku rastu;
 • Neprítomnosť silnej bolesti;
 • Pre veľké myómy, ako predoperačný prípravok.

kontraindikácie

Hormonálne lieky na maternicový myóm nie sú vždy účinné av niektorých situáciách je ich používanie zakázané. Kontraindikácie hormonálnej liečby:

 • Veľká veľkosť nádoru;
 • Viacnásobné myómy;
 • Rýchly rast nádoru;
 • Menopauza;
 • S nekompatibilitou hormonálnych liekov s inými liekmi, ktoré sa používajú nepretržite na chronické patológie.

Počas menopauzy sa hormóny v prípade myómu predpisujú opatrne a iba na začiatku, pretože po úplnom zastavení menštruácie nádory spontánne klesajú (na pozadí poklesu hormonálnych hladín)..

Hormonálne lieky

V modernej medicíne s maternicovými fibroidmi sa aktívne používajú tri skupiny hormonálnych liekov:

 • Perorálne kontraceptíva (COC);
 • Agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín;
 • Antiprogestogénové lieky.

Existujú tiež drogy používané menej často a lieky, ktorých účinnosť sa následne znížila, ale niektorí lekári ich stále predpisujú.

Kombinované perorálne kontraceptíva

Táto skupina liekov pri liečbe maternicových fibroidov sa používa iba u mladých pacientov v prípade uzlín do jedného a pol centimetra s asymptomatickým priebehom. Spôsobujú zastavenie rastu nádoru a ich zmenšovanie, ale účinok liečby je dočasný. Keď prestanete užívať tablety, fibroidy môžu znova rásť. Prečítajte si viac v článku „Antikoncepčné pilulky na myóm maternice“..

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (GnRH)

Tieto lieky v dôsledku hormonálnych zmien (inhibícia gonadotropínu) spôsobujú u žien vývoj umelej menopauzy. Navyše u 50% žien dochádza k regresii fibroidov a zastaveniu ich rastu. Drogy tejto skupiny zahŕňajú:

 • Decapeptil - je triptorelín v injekčnom roztoku. Podáva sa denne subkutánne. Na dlhší čas je vhodnejšie použiť Decapeptil Depot.
 • Decapeptil Depot - liek na predĺženú injekciu (účinok počas 28 dní). Je vhodné použiť na dlhodobé ošetrenie..
 • Diferelín - obsahuje tryptorelín acetát ako účinnú látku. K dispozícii v injekčnom roztoku s rôznymi dávkami - 0,1 mg pre subkutánne, 3,75 mg pre intramuskulárne a 11,25 mg pre intravenózne podanie. Pri myóme sa týždenná dávka 0,5 mg podáva subkutánne, potom každé tri týždne po 0,1 mg. Depotná forma 3,75 mg sa používa tretí deň cyklu a potom raz za 28 dní počas šiestich mesiacov.
 • Zoladex - kapsuly na subkutánne podanie 3,6 mg a 10,8 mg. Jedna 3,6 mg kapsula je navrhnutá na 28 dní (liečba sa začína 3. deň cyklu), kurz trvá šesť mesiacov.
 • Lucrin Depot je leuprorelínový prípravok vo forme prášku, z ktorého sa pripravuje injekčná suspenzia. Je balený v dvojkomorových striekačkách alebo injekčných liekovkách. Injekcie sa môžu uskutočňovať intramuskulárne alebo intravenózne raz mesačne v dávke 3,75 mg.
 • Buserelín je liečivo vyrábané v rôznych dávkových formách, vrátane nosných sprejov, implantátov, roztokov na intramuskulárne podávanie. V akej forme je lepšie aplikovať a lekár si vyberie správnu dávku na základe charakteristík priebehu choroby.

Vedľajšie účinky agonistov GnRH

Vedľajšie účinky pri užívaní liekov tejto skupiny sú spôsobené javom, ktorý spôsobujú, konkrétne vývojom farmakologickej menopauzy. Zároveň chýba nielen menštruácia, ale aj:

 • Existujú návaly horúčavy;
 • Zvyšuje sa potenie;
 • Zvyšuje sa nervozita, nálada sa zhoršuje;
 • Znížené libido;
 • Porucha metabolizmu vápnika až do osteoporózy.

Aby sa predišlo vedľajším účinkom, lekári často predpisujú malé dávky estrogénu alebo intermitentné režimy GnRH liekov.

antiprogestogeny

Mechanizmus účinku tejto skupiny liekov je založený na ich schopnosti viazať sa na progesterónové receptory, a tým blokovať ich prácu. Pôsobenie progesterónu na myomatózne bunky sa znižuje a rast nádoru sa zastavuje.

Hlavným antiprogestagénom použitým pri liečbe myómov maternice je mifepriston. Existuje veľa prípravkov, ktoré ju obsahujú ako účinnú látku:

Účinok všetkých týchto prostriedkov je rovnaký. Rozdiel je iba v cene a krajine pôvodu.

Výrazným plusom prípravkov mifepristonu je absencia gestagénnej aktivity, to znamená, že neovplyvňujú hladinu metabolizmu estrogénov a vápnika. Ale existuje mínus - použitie je možné iba pri malých veľkostiach fibroidov a účinok je tiež dočasný.

Progestíny alebo „čisté“ progestogény

Tieto lieky obsahujú vo svojom zložení čistý progesterón, preto sa nazývajú „čisté“ progestogény alebo progestíny.

Lieky z tejto skupiny boli istý čas liečivami pre fibroidy, pretože príčiny ich vzhľadu boli považované za zvýšenú hladinu estrogénov a gestagény znižujú svoju produkciu. Ale nasledujúce štúdie ukázali, že estrogény neovplyvňujú rast nádoru, na vine je zvýšená hladina progesterónu. Preto použitie progestínov - analógov progesterónu - v prípadoch maternicových fibroidov nie je len vhodné, ale vedie aj k progresii ochorenia. Lekár však môže predpísať tieto hormonálne lieky pre maternicové myómy na iné účely, napríklad na liečenie endometriózy alebo na udržanie tehotenstva (s hrozbou potratu kvôli nedostatku progesterónu)..

Progestínové lieky:

 • Dyufaston - liek založený na dydrogesteróne, je dostupný vo forme tabliet. Používa sa na maternicové myómy so sprievodnou endometriózou, hrozbou potratu, ovariálnymi cystami, ako hormonálna substitučná terapia..
 • Norkolut je droga široko používaná v gynekológii na rôzne patológie. Účinnou látkou v nej je noretisterón. Dostupné v tabletách.
 • Depo-Provera - liek v tabletách alebo suspenziách na intramuskulárne podanie. Používa sa na antikoncepciu, liečbu krvácania z maternice, endometriózy, rakoviny endometria, obličiek, prsných žliaz.
 • Provera je medroxyprogesterónová tableta. Používa sa na zhubné nádory a metastázy v endometriu, mliečnych žľazách, obličkách a prostate, ako aj na liečbu syndrómu anorexie a kachexie..
 • Escluton je syntetický progestogén v tabletách na báze linestrenolu. Používa sa hlavne na hormonálnu antikoncepciu.
 • Orgametril - liek na linestrenol. Používa sa na liečbu porúch menštruačného cyklu (dysfunkčné maternicové krvácanie so znížením alebo vymiznutím menštruácie), premenštruačný syndróm, endometrióza, benígna rakovina prsníka, v komplexnej hormonálnej substitučnej liečbe..
 • Primolut-Nor - ako súčasť noretisterónu. Používa sa na liečbu premenštruačného syndrómu, neplodnosti, endometriózy, adenomyózy, mastopatie, rakoviny endometria, menopauzy, s cieľom antikoncepcie a zastavenia laktácie..

Teraz sa tablety obsahujúce progesterón na myóm používajú veľmi zriedka. V indikáciách toto ochorenie zostalo iba pri Norkolut a Primolut-Nora.

Vedľajšie účinky progestínov:

 • Schopnosť spôsobiť proliferáciu maternicových fibroidov;
 • Pribrať;
 • Vyrážky, akné;
 • Hirsutizmus, nadmerné potenie;
 • opuch;
 • Znížená nálada, poruchy spánku;
 • Alergické reakcie;
 • Pri dlhodobom používaní dochádza k rozvoju trombózy a tromboembólie.
na obsah ↑

Deriváty 17-etinyl testosterónu

Deriváty 17-etinyl-testosterónu patria medzi androgény. Viažu sa vo vaječníkoch na estradiolové, progesterónové a androgénové receptory, čím znižujú proliferáciu v myometrii. Táto skupina liekov zahŕňa:

Liečba hormónmi z tejto skupiny sa prakticky nevykonáva, hoci boli vyvinuté schémy ich použitia. Najčastejšie sa predpisujú na sprievodnú endometriózu. Malé uzly na pozadí takejto terapie sa môžu zmenšovať a prestať rásť..

Vedľajšie účinky:

 • Účinky podobné androgénom;
 • Poruchy pečene, žltačky, bolesti brucha, nevoľnosť;
 • Porušenie spánku a emocionálneho stavu;
 • Menštruačné nepravidelnosti, návaly horúčavy, citlivosť prsných žliaz;
 • Alergické reakcie.
na obsah ↑

Deriváty 19-norsteroidov

Je to skupina steroidných hormónov, ktoré blokujú estrogénové a progesterónové receptory v myometrii, a tým spôsobujú involučné zmeny v maternici. Fondy v tejto sérii zahŕňajú:

 • Gestrinone (Nemestran)
 • Dienogest (Byzanne)
 • Dienogest v kombinácii s estrogénmi je súčasťou prípravkov Janine, Klayra atď..

Nepoužívajú sa na liečbu fibroidov maternice. V zásade sú predpísané na liečbu endometriózy alebo na zníženie intenzity maternicového krvácania. Ako hormonálna antikoncepcia sa používajú kombinované lieky.

Vedľajšie účinky:

 • Menštruačné nepravidelnosti, návaly horúčavy, tvorba ovariálnych cýst;
 • Vyrážky na koži (akné);
 • alopécia;
 • Migrény, znížené libido, podráždenosť;
 • Bolesť brucha, nadúvanie, nevoľnosť atď..

Vedľajšie účinky sa najčastejšie vyskytujú počas prvých 30 dní po užití lieku. Potom zmizne alebo zmrští sa.

androgény

Androgény inhibujú tvorbu steroidných hormónov vo vaječníkoch, spôsobujú atrofiu myometria a znižujú funkciu mliečnych žliaz. Najobľúbenejšie drogy z tejto skupiny:

 • Testosterón propionát (Agovirín, Androfort, Malestron atď.) - je k dispozícii v injekčnom roztoku intramuskulárne.
 • Testenat je androgénny prípravok vo forme ampúl s roztokom na intramuskulárnu injekciu (v balení po 10 ks, každá po 1 ml). Aplikuje sa 2-krát mesačne. Kurz pozostáva z 10 - 15 injekcií.
 • Tetrasterón je roztok na intramuskulárnu injekciu. Obsahuje estery s rôznymi rýchlosťami absorpcie, ktoré zaisťujú predĺžený účinok - do 4 týždňov po jednej injekcii.

Tieto lieky sa častejšie používajú u mužov - ako hormonálna substitučná terapia pre sexuálne zaostalosti, poruchy v oblasti genitálií atď. U žien sa používajú na liečbu menopauzálnych porúch (ak existujú kontraindikácie na vymenovanie estrogénu), krvácania z maternice, počas ožarovania pri malígnych nádoroch hrudníka a vaječníkov. V konzervatívnej terapii sa dnes maternicové myómy prakticky nepoužívajú..

Vedľajšie účinky:

 • Hypertrichóza, zhrubnutie hlasu, seborrhea, akné a ďalšie príznaky hyperandrogenizmu u žien;
 • Bolesť, svrbenie, hyperémia v mieste vpichu;
 • Negatívny účinok na pečeň;
 • Porušenie rovnováhy vody a elektrolytov.
na obsah ↑

antiandrogény

Antiandrogény blokujú androgénne receptory v cieľových tkanivách (vrátane myometria), čo znižuje aktivitu fyziologických androgénov v tele. Výsledkom je znížená hyperplázia a hypertrofia myometria a fibroidy ustupujú. Syntéza androgénu zostáva na rovnakej úrovni. Ale to je teoreticky. V praxi sa antiandrogény často nepoužívali kvôli nízkej účinnosti..

 • Cyproteronacetát (Androkur) - je dostupný v tabletách na denné použitie av ampulkách s injekčným roztokom jedenkrát každé 2 týždne. Liečba trvá šesť mesiacov.
 • Finasterid (Proscar) - tablety na perorálne podanie 1krát denne počas 4-6 mesiacov.

Vedľajšie účinky:

 • Alergické reakcie;
 • Oslabenie libida;
 • Účinok na pečeň (aktivácia pečeňových enzýmov);
 • U mužov spôsobuje poruchy v oblasti genitálií.
na obsah ↑

Hormonálna substitučná terapia (HRT)

Po menopauze u žien sa fibroidy maternice samy osebe znižujú, pretože dochádza k poklesu hladiny pohlavných hormónov..

Hormonálna substitučná terapia, predpísaná na zastavenie nepríjemných symptómov menopauzy, sa uskutočňuje gestagénnymi liekmi a môže vyvolať rast nádorov. Preto musí lekár v každom prípade vyhodnotiť prínosy a riziká HRT.

V posledných rokoch začali ženy s maternicovými myómami na hormonálnu substitučnú liečbu užívať lieky zo skupiny derivátov norsteroidov (Kliogest, Trisekvens), ktoré majú výrazný antiproliferatívny účinok v myometrii a malé dávky estrogénu. Teda je možné znížiť závažnosť symptómov menopauzy reguláciou veľkosti nádoru..

V modernej medicíne je výber hormonálnych liekov veľmi rozšírený. Preto lekár musí určite určiť liek, ktorý zo skupiny na predpis predpísať. Každý lekár, ktorý si vyberie jeden alebo druhý hormón, sa spolieha nielen na teoretické zdôvodnenie a individuálne charakteristiky priebehu choroby, ale aj na svoje klinické praktické skúsenosti. Čo mu umožňuje vykonávať hormonálnu liečbu maternicovým myómom s maximálnym účinkom.

Najkompletnejší zoznam liekov na liečbu myómov

Maternicové myómy patria medzi najbežnejšie gynekologické choroby žien starších ako 35 rokov. Myóm je nádor benígnej povahy, ktorý sa vyvinul vo svalovej vrstve maternice. Zákernosť choroby spočíva v tom, že v počiatočnej fáze sa vyvíja asymptomaticky a liečba liečivami je účinná iba pri malých veľkostiach maternicových fibroidov. Formácie, ktoré sa rozrástli do veľkých rozmerov, vyvíjajú tlak na susedné orgány, narúšajú ich normálne fungovanie, narúšajú tehotenstvo a spôsobujú komplikácie počas nosenia dieťaťa a môžu tiež viesť k neplodnosti. Okamžite sa s nimi zaobchádza.

Je vždy potrebné liečiť chorobu

Ak sa myomatózny uzol objaví vo svalovej vrstve maternice, ktorá sa nazýva myometrium, potom kategoricky nie je možné patológiu ignorovať. Výber terapie je významne ovplyvnený veľkosťou formácie. Pri vykonávaní panvového ultrazvuku sa uzly merajú priemerom a získané hodnoty sa uvádzajú v centimetroch alebo milimetroch. V praktickej gynekológii sa určuje, ktorý mesiac tehotenstva je zodpovedný za maternicu s uzlami, ktoré v nej pestovali..

Maternicové myómy sa v závislosti od ich veľkosti delia na tieto typy:

 1. Malé - do priemeru 2 cm alebo 4 týždne tehotenstva.
 2. Stredná - od 2 do 6 cm v priemere alebo do 10 - 11 pôrodníckych týždňov.
 3. Veľké - priemer viac ako 6 cm alebo 12 týždňov tehotenstva.

Predpokladá sa, že uzol rastie rýchlo, ak rastie o 2 cm v priemere alebo o 4 pôrodnícke týždne alebo viac za rok.

Pri diagnostike malých maternicových fibroidov, ktoré nie sú náchylné na zväčšovanie veľkosti, existujú dve taktiky: okamžite začnite liečbu liekom alebo vykonávajte nepretržité monitorovanie uzla. Taktika pozorovania je vybraná iba vtedy, ak uzly nespôsobujú nepohodlie ženy a príznaky choroby sa neobjavujú:

 • hojný a zdĺhavý menštruačný tok vyvolávajúci anémiu z nedostatku železa;
 • bolestivé alebo nepríjemné pocity počas sexuálneho styku;
 • kreslenie bolesti v dolnej časti brucha, ktoré môžu uvoľňovať bedrovú oblasť, nohy alebo perineum.

Pri technike počkajte a uvidíte, žena pravidelne navštevuje gynekológa, ktorý monitoruje vývoj nádoru, a tiež ho posiela do ultrazvuku, aby sledoval zmeny jeho veľkosti. Ak uzol začne rásť, bude predpísané ošetrenie. Počas menopauzy malé myómy nezávisle od seba vymiznú alebo sa zmenšia.

Ak je indikovaná konzervatívna liečba

Indikáciami pre vymenovanie konzervatívnej terapie sú fibroidy malej a strednej veľkosti, ak neexistujú živé príznaky choroby: bolesť a silné krvácanie z maternice. S intenzívne prejavenými príznakmi, ale existujú aj kontraindikácie pre chirurgickú liečbu myómy maternice, pacientovi sú predpísané lieky..

Liečba maternicových fibroidov liečivom je zameraná na zastavenie rastu uzla, zmenšenie jeho veľkosti a prevenciu možných komplikácií. Nie je možné vopred predvídať, ako sa bude nádor správať.

Ak po vypití tabliet, ktoré inhibujú rozvoj novotvarov, nebolo možné zastaviť rast nádoru, bude pacient požiadaný, aby zvážil možnosť embolizácie maternicových tepien alebo nejaký spôsob chirurgickej liečby. Keď po ukončení konzervatívnej liečby tablety vybrané lekárom zastavili rast uzla a začala jeho regresia, urobilo by to bez chirurgického zákroku.

Ak je potrebné radikálne ošetrenie

Chirurgická liečba je nevyhnutná pri diagnostike veľkých fibroidov, ako aj stredne veľkých uzlín, ktorých rast je sprevádzaný takýmito príznakmi:

 1. Rozsiahle a dlhotrvajúce krvácanie z maternice, čo vedie k rozvoju anémie s nedostatkom železa.
 2. Rast nádoru deformuje maternicu.
 3. Uzly bránia otehotneniu ženy.
 4. Začal sa intenzívny rast uzlov.

Chirurgická liečba zahŕňa konzervatívnu myomektómiu, pri ktorej sa odstránia iba myomatózne uzliny, maternica sa zachová a hysterektómia - chirurgické odstránenie maternice s nádormi, ktoré sa v nej rozrástli, a v niektorých prípadoch spolu s prílohami. Lekári sa uchýlia k amputácii maternice iba v extrémnych prípadoch:

 • v maternici rástli početné veľké myómy a bolo len málo zdravých orgánov;
 • choroba alebo jej komplikácia predstavuje hrozbu pre zdravie a život pacienta.

V iných prípadoch sa chirurgovia snažia zachrániť maternicu ženy. Myomektómia sa vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Hysteroskopický - cez vagínu pomocou hysteroskopu - zariadenie vybavené optikou a podsvietením.
 2. Laparoskopické - punkcie sa robia v dolnej časti brucha, cez ktoré sa do brušnej dutiny vkladajú špeciálne nástroje a laparoskop - prístroj vybavený videokamerou a podsvietením. Vyrezané uzly sa odstránia prepichnutím.
 3. Laparotómia - chirurgia brucha sa vykonáva rezom do brucha.

Najmenej traumatickým postupom je embolizácia maternicových tepien, pri ktorej sa vykonáva blokáda tepien, ktoré živia nádor. Budeme sa venovať ďalej uvedenému postupu. Vhodnosť použitia špecifickej metódy chirurgického zákroku je určená chirurgom, pričom sa berie do úvahy vek pacienta a jej túžba porodiť dieťa..

Možnosti liečby myómov

Myomatózne uzliny sú benígne nádory závislé od estrogénu. To znamená, že rastú so zvýšenou hladinou estrogénu alebo s normálnou hladinou estrogénu, ale s nižšou hladinou progesterónu. Inými slovami, nádory sa vyvíjajú na pozadí hormonálnej nerovnováhy. Aby sa zastavil rast fibroidov, znížila sa ich veľkosť a odstránili príznaky, predpisuje sa hormonálna liečba a súbežná liečba.

V prítomnosti malých fibroidov sa liečba maternicových fibroidov vykonáva hormonálnymi liekmi patriacimi do skupiny kombinovaných perorálnych kontraceptív alebo skráteného COC. Ich pôsobenie je zamerané na normalizáciu hormonálneho pozadia, čo vedie k pozastaveniu rastu uzla a potom k jeho regresii..

Ak sa diagnostikujú stredne veľké maternicové myómy, predpisujú sa COC, aby sa zabránilo otehotneniu, kým sa žena úplne nezotaví a nezníži jas príznakov choroby. Hormonálnu terapiu myómu maternice vykonávajú tieto skupiny liekov:

 1. Kombinované perorálne kontraceptíva - normalizujú hormonálne pozadie, vedú k pozastaveniu rastu uzla a potom k jeho regresii.
 2. Antagonisty gonadotropných hormónov - spôsobujú, že žena má reverzibilnú umelú menopauzu, a tým prispievajú k zníženiu veľkosti myomatóznych uzlín..
 3. Antigonadotropíny inhibujú produkciu gonadotropných hormónov hypofýzou, ktorá stimuluje vaječníky, aby syntetizovali sexuálne hormóny: estrogén a progesterón. V dôsledku toho sa mení hormonálne pozadie a novotvar prestane rásť a zmenšuje sa jeho veľkosť.
 4. Gestagény - obnovujú hormonálnu rovnováhu a zastavujú rast uzla.

Hormonálne lieky predpísané na maternicové myómy aktivujú produkciu progesterónu vo vaječníkoch alebo poskytujú telu umelý hormón na normalizáciu jeho hladiny. Ďalej budeme podrobne skúmať, aké konkrétne lieky z každej skúmanej skupiny liečia stredne veľké maternicové myómy.

Hormonálnu liečbu vykonáva výlučne gynekológ, pričom sa berie do úvahy veľkosť, lokalizácia a rozmanitosť uzlov, ako aj vek pacienta, jej túžba porodiť dieťa v budúcnosti, všeobecné zdravie a výskyt alergických reakcií. Vyberá konkrétne lieky na liečbu maternicových fibroidov, ich dávkovanie a trvanie podávania, na základe výsledkov krvných testov a inštrumentálnych štúdií, ako aj na základe zohľadnenia sprievodných ochorení..

Pri intenzívnych mesačných a iných príznakoch choroby sa vyžaduje súbežná liečba vrátane užívania liekov nasledujúcich kategórií:

 • vitamínové komplexy s vitamínmi skupiny B, K a E a kyseliny listovej, čo má priaznivý vplyv na fungovanie krvotvorného systému;
 • hemostatické činidlá;
 • homeopatické lieky, ktoré zahŕňajú fytoestrogény - rastlinné látky, ktoré majú vlastnosti podobné ľudským hormónom a normalizujú hormonálne pozadie;
 • tradičná medicína.

Sprievodnú liečbu má predpisovať gynekológ, pričom sa berú do úvahy výsledky krvných testov.

Kombinovaná perorálna antikoncepčná liečba

V maternicových fibroidoch sa predpisujú kombinované perorálne kontraceptíva alebo skrátené COC, ktoré majú vo svojom zložení umelé analógy oboch ženských pohlavných hormónov: estrogénu a progesterónu. Najčastejšie obsahujú analóg estrogénu nazývaný etinylestradiol, ktorý je kombinovaný s analógmi progesterónu: dezogestrel, dienogest, norgestrel a gestoden.

Klinické štúdie ukázali, že kombinované lieky na kontrolu pôrodnosti môžu zmenšiť priemer uzlín iba na veľmi malé veľkosti - nepresahujúce 1,5 cm. Ich použitie však pomáha predchádzať nechcenému tehotenstvu a eliminuje nasledujúce príznaky choroby: bolesť v dolnej časti brucha a silné krvácanie z maternice..

Claira

Pilulky na kontrolu antikoncepcie Klaira zahŕňajú estradiol a dienogest. Ich príjem vám umožní normalizovať hormonálne pozadie ženy, a tým zastaviť rast uzla. Žena užívajúca drogu normalizuje menštruačný cyklus, znižuje počet kritických dní a intenzitu menštruačného toku a zmierňuje bolesť. Okrem toho užívanie tabliet bráni rozvoju endometriózy. Claira je predpísaná ženám v ranom reprodukčnom veku..

Janine a Utrozhestan

Janine a Utrozhestan - kombinované perorálne kontraceptíva, medzi ktoré patrí estrogén a progestogén. Nielenže bránia nechcenému tehotenstvu, ale zastavia aj rast veľmi malých myomatóznych uzlín - nepresahujúcich 1,5 cm.

Novinet Marvelon a Mercilon

Kombinované perorálne kontraceptíva, ktoré zahŕňajú etinylestradiol a dezogestrel. Ich príjem vám umožňuje normalizovať hormonálne pozadie a zastaviť rast myomatózneho uzla. Na pozadí svojho príjmu žena stabilizuje menštruačný cyklus, skracuje trvanie a hojenie menštruácie a tiež odstraňuje bolesť. Lieky sa predpisujú na liečbu malých maternicových myómov - do priemeru 2 cm.

Rigevidon a Ovidone

Monofázové kombinované perorálne kontraceptíva obsahujúce etinylestradiol a levonorgestrel. Normalizujú hormonálne pozadie. V dôsledku toho sa zastaví rast malých matíc, ktoré sa vyskytujú pod vplyvom nadbytku estrogénu. Okrem toho užívanie drog vylučuje funkčné poruchy menštruačného cyklu: premenštruačný syndróm a dysfunkčnú metrorágiu - krvácanie medzi menštruáciou, ktoré často spôsobuje anémiu s nedostatkom železa..

Lindinet a Logeste

Kombinované antikoncepčné prostriedky s nízkym dávkovaním, ktoré zahŕňajú etinylestradiol a gestoden. Zobrazené v mladom reprodukčnom veku, v prítomnosti malých uzlov do priemeru 1 cm. Normalizáciou hormonálneho pozadia zastavujú rast nádoru a prispievajú k zmenšeniu jeho veľkosti. Obidve lieky majú rovnaký účinok. Chráni nielen pred nechceným tehotenstvom, ale normalizuje menštruačný cyklus, znižuje intenzitu menštruácie a znižuje bolesť, ktorá ich sprevádza..

Agonisty GnRH pri liečbe fibroidov

Najúčinnejšou liečbou maternicových fibroidov sú agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín alebo skrátene GnRH. Ich účinok je zameraný na inhibíciu produkcie gonadotropných hormónov prednou hypofýzou: folikuly stimulujúce a luteinizujúce. Gonadotropné hormóny stimulujú vaječníky k syntéze pohlavných hormónov a ovplyvňujú menštruačný cyklus.

Po začatí liečby agonistami GnRH u ženy prestáva menštruácia a nastáva umelá menopauza, počas ktorej sa spomaľuje rast myomatóznych uzlín. Kvôli nedostatku ťažkej menštruácie jej hladina hemoglobínu stúpa. Priebeh liečby obvykle trvá 3 až 6 mesiacov. Dlhšia terapia vedie k významnému zníženiu hladín estrogénov, čo vedie k úbytku kostnej hmoty a rozvoju osteoporózy.

Užívanie liekov v tejto skupine vedie k vedľajším účinkom vo forme nasledujúcich menopauzálnych príznakov:

 1. Návaly horúčavy a potenie.
 2. Znížená libido - sexuálna motivácia.
 3. Časté zmeny nálady, apatia a depresia.

Po prerušení liečby, po 1-2 mesiacoch, menštruácia pokračuje a intenzita symptómov menopauzy najprv klesá a potom úplne vymiznú. Významnou nevýhodou liečby agonistami GnRH je to, že po vysadení liečiva sa môže obnoviť rast uzlov. Drogy sa aktívne predpisujú na liečbu veľkých uzlín tak, že sa pred chirurgickým zákrokom znižujú. Umožní to šetriaci chirurgický zásah šetriaci orgány..

Moderné prípravky agonistov GnRH na liečenie fibroidov maternice sú dostupné v depotnej forme, ktorá poskytuje 1 intramuskulárnu injekciu každých 28 dní. Ak si to pacient želá, lekár si môže zvoliť liek, ktorý sa podáva v malých dávkach denne. Na liečenie maternicových fibroidov sa používajú rôzne formy liekov: injekcie, spreje, suspenzie a tablety..

triptorelín

Triptorelín je syntetický analóg hypofyzárneho luteinizačného hormónu. Je súčasťou nasledujúcich liekov: Diferelín, Decapeptil a Decapeptil Depot. Sú predpísané na maternicové myómy, endometriózu a IVF. Počas liečby sa odporúča kontrolovať hladinu pohlavných hormónov: estrogén a progesterón. Počas prvého mesiaca liečby je žena súčasne predpísaná nehormonálna antikoncepcia.

goserelín

Goserelín je syntetický analóg prírodného hormónu hypofýzy GnRH, ktorý ovplyvňuje produkciu predných gonadotropných hormónov hypofýzy. V prvom týždni užívania drogy sa stimuluje produkcia gonadotropných hormónov a potom sa spomaľuje. Inhibičný účinok vedie k významnému zníženiu hladiny ženského pohlavného hormónu estrogénu a zníženiu veľkosti uzlov v maternici..

Spravidla sa takéto tablety predpisujú pred maternicovými fibroidmi veľkej alebo strednej veľkosti pred chirurgickým zákrokom, aby sa zmenšila ich veľkosť a zabránilo sa veľkým stratám krvi počas chirurgického zákroku..

Nafarelin Sinarel

Nafarelín je analóg GnRH, ktorý má stimulačný účinok na sekréciu gonadotropných hormónov hypofýzy. Na začiatku použitia je zlepšená syntéza pohlavných hormónov vo vaječníkoch a pri opakovanom podaní je potlačená. Nafarelin je účinná látka v spreji, ktorá sa nazýva Nafarelin a Sinarel. Sprej sa zavádza do dutiny nosa 2-krát počas dňa, ráno a večer. Liek je predpísaný na endometriózu a pred procedúrou IVF..

buserelín

Buserelín je syntetický analóg GnRH, ktorý ovplyvňuje hypofýzu. Na začiatku podávania krátko zvyšuje koncentráciu pohlavných hormónov v krvi a pri dlhodobej liečbe úplne blokuje uvoľňovanie gonadotropných hormónov hypofýzy. Je predpísaný na liečbu maternicových fibroidov a endometriózy, ako aj na zabránenie jej opätovného výskytu po operácii. Liečivo sa vyrába vo forme intramuskulárnych injekcií, nazálnych sprejov a implantátov.

Leiprorelin

Leiprorelín acetát - je syntetický analóg GnRH vylučovaný hypofýzou. Je súčasťou lieku Lucrin-Depot, ktorý sa predpisuje počas predoperačnej prípravy na zmenšenie veľkosti myomatóznych uzlín pred ich odstránením, ako aj na konzervatívnu liečbu myómov maternice u žien, ktoré začali menopauzu..

antiprogestogeny

Antiprogestogény v tele ženy pôsobia na receptory progestínu, blokujú ich normálne fungovanie a znižujú účinok progesterónu na svalové bunky maternice. Lieky tejto skupiny priamo ovplyvňujú nádor a bránia deleniu patogénnych buniek. V dôsledku liečby uzly pozastavia svoj rast a začnú zmenšovať svoju veľkosť. Dôležitým bodom je nedostatok účinku liekov na estrogény. Výsledkom je, že počas liečby žena nemá príznaky menopauzy.

Mifepristonové prípravky

Mifepriston je syntetické antiprogestagénne liečivo, ktoré nemá progestačnú aktivitu. Pod jeho vplyvom sú blokované receptory progesterónu a zvyšuje sa kontraktilita myometria. Liek na myóm obsahujúci vo svojom zložení mifepriston znižuje syntézu pohlavných hormónov vaječníkmi, zastavuje ovuláciu a menštruáciu. V dôsledku zmien hormonálneho pozadia sa myomatózny uzol zmenšuje.

Mifepriston je súčasťou lieku s rovnakým názvom a nasledujúcich liekov: Mifeprex, Mifegin, Miropriston, Ginepriston, Ginestril atď. Uvedené hormonálne lieky konzervatívne liečia fibroidy maternice, ktorých veľkosť nepresahuje 3 cm. Predpísané sú tiež pred chirurgickým ošetrením stredných a veľkých uzlín., Ich podávanie umožňuje zmenšiť veľkosť nádoru a zabrániť výskytu nadmerného krvácania počas operácie.

Antigonadotropins

Prípravky zo skupiny antigonadotropínov sa zriedkavo používajú pri liečbe fibroidov, pretože neznižujú veľkosť uzlov, ale iba znižujú intenzitu symptómov a spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky. Nežiaduce účinky sú spojené so zvýšením ženskej hladiny mužských pohlavných hormónov. U ženy začnú vlasy narastať, objaví sa väznica a zmení sa jej hlas.

danazol

Danazol je syntetický androgén, ktorý má podobný účinok ako mužské pohlavné hormóny. Je to účinná látka nasledujúcich liekov: Danazol, Danogen, Danol a Verodanazol. Tieto lieky odstraňujú nasledujúce príznaky maternicových fibroidov: intenzitu menštruačného krvácania, bolesť. Môžu spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky: bolesť hlavy, alergické reakcie, nespavosť, zvýšená nervozita, poruchy funkcie pečene a orgánov tráviaceho traktu..

gestrinone

Gestrinón je syntetický progestogén. Je to účinná látka lieku Nemestran. Jeho podávanie potláča syntézu gonadotropínu, čo znižuje množstvo krvácania z maternice a odstraňuje bolesť. Gonadotropín je hormón gonadotropínu, ktorý zahŕňa folikuly stimulujúci a luteinizačný hormón.

gestagény

Gestagény sa široko používajú v gynekológii. Majú vysokú účinnosť a primeranú cenu. Progestogény sú prírodné hormóny druhého traktu menštruačného cyklu a ich príjem blokuje syntézu estrogénu vaječníkmi. Existujú rôzne názory na účinnosť liečby maternicových fibroidov touto skupinou liekov. Pri kombinácii maternicových fibroidov s endometriálnou hyperpláziou je ich účel opodstatnený, pretože choroby sú vyvolané hormonálnou nerovnováhou.

Norkolut

Liek Norkalut obsahuje účinnú látku noretisterón. Užívanie lieku pomáha normalizovať menštruačný cyklus a znižuje intenzitu maternicového krvácania. Neodporúča sa to menovať ženám v reprodukčnom veku, pretože môže vyvolať anovuláciu - patológiu, pri ktorej zrelé vajíčko neopúšťa vaječník..

Droga 17 opk

17-hydroxyprogesterón je steroidný hormón, ktorý má rovnaký účinok ako progesterón, ale je pomalší. Normalizuje menštruačný cyklus a znižuje množstvo krvácania z maternice. Hormónový prípravok 17 OPK je k dispozícii ako olejový roztok na intramuskulárnu injekciu.

Hormonálne lieky

Liečba maternicových fibroidov hormonálnymi liekmi u žien v reprodukčnom veku sa vykonáva pomerne často. Myomatózny uzol rastie s nadbytkom estrogénu v tele a znižuje aktivitu progesterónu. Hormonálna terapia vám umožňuje normalizovať hormonálnu hladinu, a tým vytvoriť podmienky pre reverzibilný rozvoj myomatóznych hmôt..

Hormonálne tablety pre maternicové myómy by mal predpisovať výlučne lekár na základe výsledkov krvných testov vykonaných na hormónoch a vykonaných testoch, ako aj na základe typu nádorov, ich veľkosti a zdravotného stavu pacienta. Liečba hormónmi maternicových fibroidov sa vykonáva v dlhom období, ktoré môže trvať 3 až 6 mesiacov a niekedy sa môže predĺžiť roky..

Keď žena začala menopauzu, hormóny maternicových myómov nie sú vždy predpísané. S ukončením reprodukčného veku sa hormonálne pozadie v tele mení a uzly zastavujú svoj rast sami. Príjem hormónov môže vyvolať nepredvídateľnú odpoveď nádoru. Ďalej sa zaoberáme hormónmi, ktoré sa najčastejšie predpisujú na myóm maternice.

Femoston

Femoston je kombinovaný hormonálny liek obsahujúci estrogén a dydrogesterón. Je indikovaný pri rehabilitácii po chirurgickom odstránení uzlov. Normalizuje hormonálne pozadie ženy, čo pomáha znižovať intenzitu menopauzálnych symptómov, znižuje krvný tlak, zabraňuje rozvoju osteoporózy a aterosklerózy..

Prípravky Kliogest a Trisekvens

Kliogest a Trisekvens sú kombinované hormonálne prípravky obsahujúce estradiol a noretisterón, ktoré sa predpisujú ženám počas menopauzy. Účinne odstraňujú nepríjemné príznaky tohto obdobia, bránia rozvoju osteoporózy, patológii orgánov kardiovaskulárneho systému a ďalším komplikáciám, ktoré vyvolávajú zmeny v hormonálnom pozadí.

Dufaston

Duphaston je progestogénové liečivo predpísané počas hormonálnej substitučnej terapie počas menopauzy. Obsahuje dydrogesterón, syntetickú látku, ktorá sa svojimi vlastnosťami blíži prírodnému progesterónu. Užívanie lieku v malých dávkach zastaví rast malých uzlín, ale zvýšenie dávky môže naopak vyvolať rast myomatóznych hmôt. Okrem toho sa počas užívania drog znižuje intenzita symptómov menopauzy.

Vizanne

Ženy, u ktorých je nodulárny myóm kombinovaný s endometriózou, sú často predpisované Vizannovým liekom, ktorý má jednu účinnú látku so silným progestogénnym účinkom - dienogest. Užívanie lieku vedie k potlačeniu proliferácie endometriálnych buniek, atrofii predtým objavených endometriotických ložísk a eliminácii panvovej bolesti..

Novaring

Novaring je lokálna hormonálna antikoncepcia vo forme vaginálneho krúžku. Je predpísaný ženám po chirurgickom odstránení myomatóznych väzieb, aby sa zabránilo pooperačnej perióde maternice a endometrióze.

Vnútromaternicové zariadenie Mirena

Mirena je vnútromaternicové zariadenie, ktoré uvoľňuje dávku levonorgestrelu raz denne, umelého hormónu, ktorý má podobný účinok ako progesterón. Hormón neovplyvňuje vývoj uzla, ale odstraňuje nepríjemné príznaky: bolestivé úzkosti a ťažké menštruačné krvácanie. Špirála je umiestnená na 5 rokov a chráni pred nechceným tehotenstvom.

NSAID nesteroidné protizápalové lieky

Ako doplnková terapia sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky alebo NSAID krátko. Nezbavujú maternicové myómy, ale znižujú intenzitu jeho príznakov, najmä zmierňujú kŕče počas menštruácie a znižujú objem menštruačného toku. Lieky majú výrazný analgetický účinok. Je to 2 typy: dlhé, viac ako 12 hodín a krátke - menej ako 4 hodiny.

ibuprofen

Ibuprofén účinne zmierňuje kŕče počas menštruácie a bolesti spojené s tlakom zarastených uzlov na susedné orgány. Často sa predpisuje po zákroku na embolizáciu maternicových tepien. Počas prvého týždňa po zákroku bunky myomatóznej formácie odumierajú a žena pociťuje bolestivé pocity rôznych intenzít.

Nimesil

Nimesil je dostupný vo forme instantných granúl, ktoré majú analgetický a antipyretický účinok, bez podráždenia sliznice gastrointestinálneho traktu. Sú predpisované pacientom s maternicovým myómom, u ktorých sa počas menštruácie zintenzívňuje bolesť v podbrušku, ktorá môže dať perineum, nohy alebo dolnú časť chrbta..

Dexalgin

Dexalgin má analgetický, protizápalový a antipyretický účinok. Je predpísaný na menštruačnú bolesť miernej až strednej intenzity. Ak sa uzly zväčšili na veľkú veľkosť a maternica sa vďaka nim zväčšila, tlačí na susedné orgány, potom užívanie drogy nielen zmierni bolesť, ale tiež zvýši negatívne symptómy. Droga má veľký zoznam vedľajších účinkov, vrátane menštruačných nepravidelností a výskytu gastrointestinálnych porúch, ktoré vyvolávajú zápchu..

Wobenzym

Wobenzym je kombinované liečivo, ktoré obsahuje enzýmy rastlinného a živočíšneho pôvodu. Má analgetické, protizápalové, antiedematózne a imunomodulačné účinky. Odporúča sa na maternicové myómy komplikované endometriózou a cystami..

Homeopatia v liečbe myomatóznych uzlín

Homeopatické lieky majú vo svojom zložení iba prírodné zložky živočíšneho a rastlinného pôvodu. Ako samostatná terapia sú homeopatické lieky účinné pre malé myómy. Ak sa uzly rozrástli na strednú alebo veľkú veľkosť, potom sa homeopatia môže použiť iba ako doplnková liečba na odstránenie príznakov choroby, zlepšenie pohody pacienta a ako preventívne opatrenie pri relapsoch. Preskúmame zoznam najpopulárnejších homeopatických liekov používaných na liečbu myómov maternice..

Mammosan

Mammosan - je viaczložkový homeopatický liek, ktorý sa pred jedlom vyrába vo forme granúl na vstrebávanie pod jazykom. Použitie lieku je zamerané na normalizáciu hormonálneho pozadia, ako aj jeho protizápalového účinku. U maternicového myómu sa predpisuje ako súčasť kombinovanej terapie na odstránenie príznakov. Liečba trvá 3 týždne až 1 mesiac.

Qi klim

Tsi-Klim je antimikrobiálne činidlo rastlinného pôvodu. Aktívnou zložkou liečiva sú fytoestrogény tsimitsifugi. Jeho príjem vám umožňuje normalizovať hormonálne pozadie, v dôsledku čoho sa znižuje intenzita symptómov menopauzy. Liek tiež mierne ovplyvňuje benígne nádory..

Mastodinon

Mastodinón je komplexný homeopatický liek, ktorý obsahuje výťažok z obyčajného jačmeňa a iných liečivých rastlín, ktoré pomáhajú znižovať produkciu prolaktínového hormónu. Zvýšená syntéza prolaktínu vedie k narušeniu hypofýzy a ako výsledok k narušeniu hormonálnej funkcie vaječníkov. Užívanie drogy odstraňuje hormonálnu nerovnováhu a zastavuje rast myomatóznych uzlín a potom prispieva k ich regresii. Ak má žena menopauzu, znižuje intenzitu jej príznakov.

Mastofit

Mastofit je doplnok výživy, ktorý obsahuje výťažky fukusu morských rias a kapustovej brokolice. Doplnok je určený na udržanie stavu žien s patológiou reprodukčného systému a mliečnych žliaz: fibroidy maternice, endometrióza, mastopatia, PMS atď. Užívaním doplnku výživy vykonáva žena prevenciu rakoviny..

Cyclodinone

Cyklodinón je rastlinný prípravok, v ktorom je účinná látka bežným extraktom z jačmeňa. Je predpísané normalizovať menštruačný cyklus a eliminovať bolesť, ktorá sprevádza menštruáciu. Vďaka normalizácii hormonálneho pozadia eliminuje prejavy menopauzy.

Miomin

Miomin je nová kombinovaná droga prírodného pôvodu. Skladá sa z 2 účinných látok: indol-3-karbinolu, ktorý aktívne bojuje proti benígnymi a malígnymi nádormi závislými od estrogénov, ktoré ovplyvňujú orgány genitálnej oblasti, a epigalokatechín-3-galátu, ktorý zabraňuje prenikaniu endometriálnych buniek do svalovej vrstvy maternice a inhibuje rast krvných ciev v myomatóze. vzdelávania. Jeho príjem umožňuje nielen pozastaviť rast uzlov, ale významne znížiť ich veľkosť, s minimálnym rizikom relapsu.

Befungin

Befungín je rastlinný prípravok, ktorého účinnou látkou je huba z březovej brezy, ktorá má silný regeneračný účinok. Liečivo je indikované na zlepšenie celkového stavu pacientov s benígnymi a malígnymi neoplazmami. Ženám, ktoré podstúpili chirurgický zákrok, je predpísané odstránenie uzlín ako náhradného prostriedku. Pri konzervatívnej liečbe sa predpisuje zníženie intenzity maternicového krvácania.

Remens

Remenns je homeopatický liek s veľmi bohatým zložením. Zahŕňa tajomstvo sépiových žliaz, jedu hada suurukuku a fytoestrogény takýchto rastlín: cystyifugi racema, kanadské sanguinaria a pilocarpus. Užívanie drogy vám umožní normalizovať hormonálne pozadie a menštruačný cyklus. Pri liečbe maternicových fibroidov sa predpisuje ako doplnková terapia na zmiernenie príznakov choroby..

Hemostatické hemostatiká

Hemostatické homostatické látky - skupina liekov, ktorých pôsobenie je zamerané na urýchlenie procesu zrážania krvi. Môžu pôsobiť na celé telo buď lokálne, čím znižujú prietok krvi v maternici. Drogy sú súčasťou hlavnej liečby maternicových fibroidov a pri nadmernom krvácaní z maternice ako núdzová liečba.

Dicinon

Dicinon je homostatické liečivo, ktorého účinná látka je etamzilát, má dobrý hemostatický účinok. Je predpísaný na ťažké krvácanie z maternice.

Tranexam

Tranexam je účinná látka kyseliny tranexámovej liečiva, ktorá má lokálny a systémový hemostatický účinok. Okrem toho má protinádorové, protizápalové, protiinfekčné a antialergické účinky. Používa sa na ťažké krvácanie z maternice a pri chirurgickom odstránení uzlov.

vikasol

Vikasol je liek, ktorého účinná látka je syntetický vo vode rozpustný analóg vitamínu K. Pomáha normalizovať zrážanie krvi. Je predpísaný na dlhotrvajúce a ťažké menštruačné krvácanie, ku ktorému dochádza pri maternicových fibroidoch. Používa sa tiež pri príprave ženy na chirurgický zákrok na odstránenie myomatóznych uzlín alebo maternice.

fytoestrogény

Fytoestrogény sú látky, ktoré sú súčasťou rastlín a majú podobné zloženie a účinok ako ľudské pohlavné hormóny. Mnoho rastlín je bohatých na fytoestrogény. Najmä: tsimitsifuga, ďatelina červená, tyčinka obyčajná, sójové bôby atď. Fytoestrogény sú súčasťou rastlinných prípravkov a homeopatických liekov. Napriek prirodzenému pôvodu fytoestrogénov sa nemôžu brať samostatne, pretože vedú k hormonálnemu pozadiu. Iba lekár môže určiť účinný účinok bylinky v prípade myómu, ako aj vybrať lieky, do ktorých vstupuje, a predpísať liečebný režim pre konkrétnu ženu na základe výsledkov krvných testov na hormóny..

Vitamíny a potravinové doplnky v terapii

Mnoho žien sa zaujíma o to, či je možné brať vitamíny pre myóm a biologicky aktívne potravinové doplnky. Odpoveď bude áno. Jedným zo symptómov tohto ochorenia je ťažké a dlhodobé krvácanie z maternice, ktoré môže viesť k rozvoju anémie s nedostatkom železa. Preto liečebný režim pre maternicové myómy nevyhnutne zahŕňa vitamíny a potravinové doplnky, ktorých názov je uvedený nižšie..

Ďalšia častá otázka, ktorá sa obáva žien: aké vitamíny nie je možné užívať s myómom. Zoznam zakázaných vitamínov v prítomnosti uzlov neexistuje. Existuje niekoľko pravidiel pre prijímanie vitamínov:

 1. Vitamíny alebo vitamínové komplexy, dávku a trvanie liečby má predpisovať výlučne lekár. Rozhoduje, či je možné piť vitamíny s maternicovými fibroidmi a ktoré z nich je možné urobiť na základe výsledkov krvných testov pacienta, jej veku a súvisiacich chorôb..
 2. Ak užívanie vitamínového komplexu spôsobilo kožnú vyrážku alebo inú alergickú reakciu, mali by ste prestať užívať liek a vyhľadať lekára.

Pri užívaní 3 alebo viacerých liekov sa neodporúča užívať vitamíny. Najskôr je potrebné dokončiť hlavnú liečbu a potom užiť vitamíny ako súčasť všeobecnej posilňovacej terapie.

Vitamín k

Vitamín K je nevyhnutný pre normálnu koaguláciu krvi. Ak telo nemá dostatok tohto vitamínu, vedie to k predĺženému menštruačnému krvácaniu. Keďže príznakom maternicových fibroidov je nadmerné krvácanie z maternice, nedostatok vitamínu túto situáciu zhorší..

Vitamín e

Ak má telo dostatočné množstvo vitamínu E, potom, keď dôjde k hormonálnej nerovnováhe, prebytok estrogénu sa rýchlo odstráni a obnoví sa hormonálne pozadie. Pretože myomatózne uzliny závisia od estrogénu, pacientom sa predpisuje vitamín E..

Výhody kyseliny listovej

Ťažké menštruačné krvácanie s maternicovými fibroidmi často vyvoláva rozvoj anémie z nedostatku železa. Kyselina listová sa nazýva vitamín B9. Zvyšuje biologickú dostupnosť železa v ženskom tele a pomáha predchádzať výskytu anémie alebo ju opraviť. Kyselina tiež ovplyvňuje proces bunkového delenia v myomatóznom nádore. Je však možné piť vitamín v prípade fibroidov maternice konkrétnej žene a pri akej dávke môže určiť iba lekár. Nepoužívajte samoliečbu.

Vitamíny B.

Pri liečbe maternicových fibroidov sú vitamíny skupiny b povinné, pretože tieto vitamíny neutralizujú škodlivé účinky liekov užívaných na organizmus. Prispievajú k obnoveniu normálnej funkcie pečene a k rýchlemu hojeniu rán, ako aj zlepšujú metabolické procesy vyskytujúce sa v tele.

folacín

Folacín je liek, ktorého účinnou látkou je kyselina listová. Je predpísaný, aby zabránil rozvoju anémie a zlepšil regeneračné schopnosti tela. Je tiež indikovaný na liečbu anémie z nedostatku železa, ktorá sa vyvinula počas myómu.

Estrowel

Estrovel je doplnok výživy, ktorý obsahuje fytoestrogény posvätného Vitexu, konský dioscorea a sójové bôby, ako aj nasledujúce vitamíny a stopové prvky: E, B6, K1, vetvovú kyselinu a bór. Doplnky sú určené na podporu žien po menopauze. Účinne odstraňuje príznaky, ktoré sa objavujú na pozadí hormonálnej nerovnováhy, a zlepšuje celkový stav ženy.

Indinol a indol forte

Indinol a Indol forte sú potravinové doplnky, ktoré zahŕňajú brokolicu. Posilňujú imunitu žien a zvyšujú schopnosť tela zbaviť sa rôznych patológií rozmnožovacieho systému vrátane fibroidov maternice..

Penoxal forte

Penoxal forte - biologický produkt, ktorý obsahuje penoxal - látka izolovaná z vláknitej huby. Liečivo má protinádorový účinok. Je tiež imunomodulátorom a prispieva k normalizácii biochemických parametrov krvi.

Epigallate

Epigallate - doplnok výživy, ktorý obsahuje epigallocatechin-3-gallate - látka zeleného čaju. Užívanie doplnku vám umožní spomaliť rast krvných ciev v nádore, a tým zastaviť jeho rast, ako aj zabrániť vzniku nových uzlov a odstrániť zápalové procesy v maternici..

Iné lieky

S myómom maternice je dôležité užívať vitamín D, ktorý prispieva k absorpcii vápnika. Nedostatok mikroživín zhoršuje stav ženy a môže spustiť rast nádoru. Vitamín C je potrebný na reguláciu procesov vyskytujúcich sa v tele..

Multivitamínové komplexy, ktoré obsahujú všetky vitamíny a mikroelementy potrebné na vyváženie vyváženého množstva maternicových fibroidov, prinesú telu maximálny úžitok. Takéto komplexy sú populárne: Vitrum, Cyclovit, Elevit, Complivit a Multitabs.

Posledné štúdie o liekoch

Na jar roku 2014 spoločnosť Gideon Richter predstavila liek Esmiya, ktorý sa považuje za prielom v konzervatívnej liečbe myómov maternice. Esmia je syntetické anti-gestagénové liečivo. Jeho účinná látka je ulipristal, ktorý je selektívnym modulátorom progesterónových receptorov..

Ovplyvňuje myomatózne bunky, ničí ich štruktúru, a tak zastavuje rast ouopurolu. Časom sa veľkosť uzlov zmenšuje. Užívanie lieku vám umožní zastaviť krvácanie bez degenerácie kostného tkaniva. Priebeh liečby poskytuje stabilnú remisiu a vyhýba sa chirurgickej liečbe.

Embolizácia maternicovej artérie

Embolizácia maternicových tepien alebo skrátene EMA je metóda, ktorá chráni orgány maternicových fibroidov. Procedúra sa vykonáva pod kontrolou špeciálneho röntgenového komplexu, ktorý vytvára ultra nízke dávky žiarenia. Žena je vstreknutá katétrom do tepny v oblasti stehna a cez ňu embólia vstupuje do krvného obehu - syntetické gule veľmi malej veľkosti.

Vstupujú do maternicových tepien, ktoré napájajú uzol prietokom krvi a blokujú ich. Krv prestane pôsobiť na nádorové bunky a postupne odumierajú. Tento postup neporušuje prísun krvi do maternice, ktorá prijíma jedlo z iných ciev. V priebehu roka sa počet uzlov znížil v priemere o 65% a nezvlnil ženu, aby otehotnula, porodila a porodila dieťa..

FUZ ablácia

FUZ-ablácia je postup aplikácie sústredených ultrazvukových vĺn na myomatický uzol pod kontrolou magnetického rezonančného snímača. Po pôsobení ultrazvukových vĺn sa myomatózne bunky zahrejú a začnú nekroticky odumierať. Procedúra má celý rad komplikácií v dôsledku skutočnosti, že lúče ovplyvňujú nielen nádor, ale aj tkanivo maternice a okolité orgány. Preto ju vykonávajú ženy, ktoré v budúcnosti neplánujú rodiť deti.

kinezioterapia

Kinesiterpapia je špeciálna gymnastika, ktorú vyvinul Sergei Mikhailovich Bubnovsky. Veril, že vývoj fibroidov vyvoláva nízku aktivitu svalov tlače, panvového dna a hrádze. Preto vyvinul súbor cvičení zameraných na vypracovanie svalov nachádzajúcich sa hlboko v týchto zónach. Pravidelný výkon gymnastiky zlepšuje fungovanie svalov, odstraňuje preťaženie a aktivuje sily tela, čo vedie k resorpcii uzlov.

Kinesiterpapia je lídrom v liečbe maternicových fibroidov. Poskytuje dobré výsledky a súčasne pomáha ženám vyrovnať sa s inými problémami reprodukčného systému. Boli vyvinuté dve skupiny cvičení: pre ženy so zlou fyzickou zdatnosťou a pre ženy, ktoré sa neustále zapájajú do športu. Gymnastiku je možné praktizovať doma alebo v rehabilitačných strediskách pod dohľadom špecialistov s lekárskym vzdelaním..

Byliny na ošetrenie

Pri myómoch maternice sa odporúča liečba ľudovými liekmi iba v počiatočnej fáze av kombinácii s konzervatívnou liečbou. Skôr ako začnete užívať nejaký ľudový predpis, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, ktorý má všetky výsledky diagnostických testov inštrumentov a výsledky krvných testov na hormóny..

Ľudové lieky pomáhajú ženám rýchlejšie sa zotaviť po chirurgickom ošetrení maternicovej mamy, ale môžu sa použiť iba po schválení ošetrujúcim lekárom, aby sa situácia nezhoršila. Mnoho žien sa zaujíma o to, čo by byliny môžu liečiť myómy..

Najobľúbenejšie v liečbe maternicových fibroidov sú fondy pripravené z nasledujúcich rastlín: borovicový les, červená kefa, nechtík, lopúcha a lastovička. S myómom maternice sa aktívne lieči aj propolis. Ďalej uvádzame konkrétne recepty z uvedených rastlín a propolisu. Pri liečení mimóz maternice sa používajú aj tieto liečivé byliny: mladina, ľubovník bodkovaný, marinovaný koreň alebo vyhýbajúca sa pivónia atď..

Jedným zo symptómov maternicových fibroidov je ťažké menštruačné krvácanie, ktoré môže spustiť rozvoj anémie z nedostatku železa. Pomerne efektívne pomáha znižovať objem krvácania z maternice, zber byliniek alebo bylinných infúzií s hemostatickým účinkom. S myómom maternice pomáha dobre: ​​rebríček, žihľava, čučoriedka, pastierska taška, hemofilus atď..

Infúzie alebo odvarky liečivých rastlín na liečbu myómy maternice by sa nemali piť bez toho, aby sa pýtali, aké kontraindikácie má, najmä ak má žena sprievodné ochorenia. Hlavnou kontraindikáciou všetkých ľudových receptov je individuálna intolerancia liečivých rastlín, ktoré sú súčasťou média.

Materská borovica

Maternicová borovica má veľmi bohaté zloženie, ktoré zahŕňa fytohormóny, flavonoidy, kumarín, hydrochinón, arbutín a ďalšie látky. Fytohormóny normalizujú hormonálne pozadie. Flavonoidy majú protizápalový účinok. Hydrochinón má antioxidačné, protizápalové a antiseptické účinky. Štandardný postup liečby fibroidov s maternicovou borovicou trvá šesť mesiacov. Po 3 mesiacoch od získania finančných prostriedkov sa uskutoční mesačná prestávka a potom sa v prípade potreby začne nový liečebný postup.

Na prípravu infúzie je potrebné naliať 2 čajové lyžičky suchej trávy do 1 šálky horúcej vody, nie však do vriacej vody a napariť vo vodnom kúpeli po dobu 5 minút, potom trvať 3 hodiny a potom sa sceďte. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. lyžica po jedle 3 krát denne. Užívajú infúziu od 3. dňa menštruačného cyklu a prestávky na kritické dni. Rovnaká infúzia zahrievaná na teplotu 36 - 37 stupňov sa vykonáva dekulovaním počas 10 dní, počínajúc 5-6 dňami cyklu..

Vývar je pripravený nasledovne: 1 polievková lyžica. lyžica suchej trávy sa naleje do pohára horúcej vody a trvá na tom 1 hodinu, potom sa prefiltruje. Užívajte 100 ml denne po jedle počas 3 týždňov, potom si urobte týždennú prestávku a začnite nový liečebný cyklus.

nechtík

Calendula má krvný, protizápalový, antiseptický, choleretický, diuretický účinok a pomáha obnoviť imunitný systém. Pozitívne ovplyvňuje nádor a zastavuje jeho rast, preto sa rastlinné lieky používajú na liečbu myómov maternice a dokonca aj rakoviny. Calendula je kontraindikovaná u žien s nízkym krvným tlakom.

Na prípravu infúzie je potrebné večer 1 polievková lyžica. lyžica sušených kvetov nalejte pohár vriacej vody a ráno sa vypite a vypite 30 minút pred raňajkami. Liečebný cyklus je 1 mesiac, potom 2 týždne prestávka a druhý liečebný cyklus.

Na prípravu alkoholovej infúzie je potrebné naplniť kvety nechtíka alkoholom, ktorý má silu 70%, v pomere 1:10 a trvať na tmavom a suchom mieste počas 8-10 dní. Infúziu prefiltrujte a pred jedlom 3-4 krát denne zoberte 15 kvapiek trocha vody. Liečebný cyklus je 1 mesiac.

Na vykopanie alebo kúpanie urobte nasledujúcu infúziu: 2 lyžice. lyžice sušených kvetov zalejeme 2 litrami vriacej vody. Nechajte trvať, kým teplota neklesne na 36-37 stupňov a vykonajte postup.

lastovičník

Protinádorový liek proti rakovine, protizápalový, analgetický, dezinfekčný, diuretický a choleretický účinok. Bylinné liečivá rozpúšťajú malé myómy maternice.

Na prípravu infúzie 1 polievková lyžica. lyžica suchej trávy sa naleje pohárom vriacej vody a pod uzavretým vekom trvať na chladnom mieste počas 2 týždňov a potom prefiltrovať. Infúzia sa podáva podľa schémy a kvapka určitého množstva kvapiek do malého množstva vody. Prvý deň vypite 1 kvapku, druhý - 2 kvapky atď. Na 15 kvapiek a potom denne znížte množstvo o 1 kvapku.

Alkoholická infúzia sa pripravuje z čerstvých lastovičníkov. Rastlina sa vykopala, suché časti sa odstránili, premyli a nechali sa trochu zaschnúť a potom sa jemne nakrájali. Pripravená lastovička sa naleje do 1 litra alkoholu a trvá 30 dní na tmavom a chladnom mieste. Napnutá tinktúra je uložená na tmavom mieste.

Užívajte ráno na lačný žalúdok podľa schémy: začnite 2 kvapkami zriedenými v malom množstve vody a denne ich zvyšujte o 1 kvapku, doplňte až 20 kvapiek a potom každý deň znížte o 1 kvapku. Doprajte si prestávku na 3 týždne a začnite nový priebeh liečby, pričom maximálny denný príjem sa zníži na 40 kvapiek. Potom, denné zníženie o 1 kvapku, doplňte až 10 kvapiek a urobte prestávku na 39 dní. Nový priebeh liečby sa začína dvoma kvapkami a denným zvyšovaním dávky o 1 kvapku, zvyšovaním až 60 kvapiek a potom v opačnom poradí na 1 kvapku.

Na vylisovanie pripravte takú infúziu: 1 polievková lyžica. lyžica suchej trávy nalejte 1 šálka vriacej vody a trvajte na teplote 36 - 37 stupňov. Celandín je kontraindikovaný v prítomnosti angíny pektoris, bronchiálnej astmy, epilepsie a neurologických chorôb..

Červená kefa

Červená kefa spomaľuje vývoj uzlov, normalizuje hormonálne hladiny a má tiež protizápalové, baktericídne a imunostimulačné účinky..

Na prípravu odvaru potrebujete 1 polievkovú lyžicu. lyžicu rozdrveného koreňa nalejte 300 ml prevarenej vody, ochladenej na 80 stupňov, opláchnite vo vodnom kúpeli po dobu 5 až 10 minút, so zatvoreným vekom a trvajte 1 hodinu. Užívajte 1/3 šálky 30 minút pred jedlom 3x denne. Liečba trvá 1,5 mesiaca.

Rovnaká infúzia klesá. 1 šálka vývaru sa zriedi v 0,5 litra prevarenej vody a zahreje sa na teplotu 36 - 37 stupňov. Výplach sa vykonáva 7 dní ráno a večer. Procedúra trvá 10 - 15 minút. Ak je to potrebné, zopakujte liečbu po týždennej prestávke.

Aby sa pripravila alkoholová tinktúra, naleje sa 50 gramov drveného suchého koreňa do 0,5 litra 40% alkoholu alebo vodky a na tmavom mieste sa počas 1 mesiaca periodicky trepe. Užívajte 30 kvapiek s malým množstvom vody 30 minút pred jedlom 3-krát denne. Liečebná kúra je 1 mesiac, potom 2-týždňová prestávka a druhá.

lopúch

Koreň lopúcha sa používa pri mnohých chorobách vrátane menštruačných oneskorení a maternicových myómov. Má dobré dezinfekčné vlastnosti a má priaznivý vplyv na metabolizmus. U žien s ochorením gastrointestinálneho traktu neliečte maternicové myómy lopúchou.

Na prípravu infúzie sa 1 čajová lyžička drveného suchého koreňa lopúcha naleje do 0,5 litra vriacej vody a trvá na ňom 8-12 hodín. Potom prefiltrujte a vezmite 100 ml 4-krát denne. Liečebný cyklus trvá 4 týždne, potom 2-týždňová prestávka a druhý liečebný cyklus.

Takáto zbierka bylín pre myóm je populárna:

 • 1 čajová lyžička suchého koreňa lopúcha;
 • 1 polievková lyžica. lyžica suchého harmančeka.

Odoberte 500 ml vriacej vody po dobu 12 hodín, vypustite. Infúzia sa podáva v ½ šálky pred každým jedlom - 3-4 rza denne. Liečebný cyklus je 1 mesiac a po 2 až 3 týždňoch sa začína druhý liečebný cyklus. Harmanček má antibakteriálne a sedatívne účinky..

Ako pripraviť a aplikovať bylinné výťažky

Rastlinný extrakt - koncentrovaný extrakt, čistený zo sedimentu. Dá sa pripraviť doma. Aby ste to dosiahli, musíte odpariť infúziu alebo odvar liečivej byliny na polovicu pôvodného objemu. Extrakt filtrujte až po úplnom vychladnutí pomocou hustej bavlnenej tkaniny alebo gázy zloženej do niekoľkých vrstiev.

Je tak možné vyčistiť odsávač od balastových látok, ktoré sa pri ochladzovaní kvapaliny usadia na dne. Výnimkou sú výťažky z rastlín s trieslovinami. Počas chladenia sa v nich vytvára hustá zrazenina. Z tohto dôvodu sú mierne filtrované. Extrakt sa musí uchovávať na chladnom mieste..

Infúzie a odvary sa pripravujú z čerstvých kvetov a listov alebo z existujúcich rastlín a odnoží. Najčastejšie na ich prípravu vezmite 1 diel rastliny a nalejte 10 dielov prevarenej vody. Voda by sa mala ochladiť na určitú teplotu, ktorá je uvedená v recepte. Ak takéto informácie nie sú v recepte, odoberte vodu pri izbovej teplote.

Potom sa voda zaplavená rastlina zahrieva vo vriacom vodnom kúpeli asi 15 minút, pokiaľ nie je v recepte uvedený čas. Pri príprave liečiva z rastlín obsahujúcich éterické oleje je nádoba pevne uzatvorená vekom. Potom je pripravený bujón nalepený na viečko pri teplote miestnosti asi 45 minút a prefiltrovaný, nezabudnite vytlačiť suchý zvyšok..

Vývar sa užíva po celý deň, keď sa varí. Infúziu je možné uchovávať v chladničke v tesne uzavretom obale, nie však dlhšie ako 2 dni.

Nastavenie alkoholu s myómom

Alkoholová tinktúra sa napriek názvu pripravuje z vodky alebo alkoholu zriedeného na 40 stupňov. Klasický recept: nalejte 50 g nasekanej liečivej rastliny do ½ litra vodky a trvajte 1 mesiac na tmavom mieste za občasného pretrepávania. Potom sceďte a skladujte v tmavej sklenenej fľaši na suchom a tmavom mieste..

S myómom maternice má dobrý účinok liečba ľudovými liekmi na báze propolisu. Propolis s maternicovým myómom sa najčastejšie používa vo forme 20% alebo 30% alkoholovej tinktúry, ktorú je možné kúpiť v lekárni. Zvážte, ako používať propolisovú tinktúru s maternicovými fibroidmi. Berie sa s trochou vody..

20% propolisová tinktúra sa užíva 20 kvapiek trikrát denne pred jedlom. Liečebný cyklus trvá 20 dní, potom sa urobí 10-dňová prestávka a začne sa nový kurz. 30% tinktúra sa užíva raz denne: 2 hodiny pred spaním, 1 polievková lyžica. lyžice. Liečebný priebeh trvá 10 dní, potom je 5-dňová prestávka a začína sa nový liečebný cyklus. Všeobecný priebeh liečby pozostáva z 3 terapeutických 10-dňových kurzov.

Pri liečbe maternicových fibroidov sa používajú vaginálne čapíky vo farmácii s propolisom. Zvážte, ako používať sviečky s propolisom v prítomnosti fibroidov. Môžu sa používať 1 sviečku deň pred spaním. Druhou možnosťou sú 2 sviečky: jedna ráno a druhá večer pred spaním. Ak je sviečka vložená do pošvy ráno, potom je potrebné ľahnúť si 30-40 minút a až potom sa odporúča podnikať obvyklým spôsobom. Liečebná kúra je 30 dní a potom prestávka na rovnaké obdobie a podľa potreby druhá liečebná kúra.

Ako používať olejový extrakt

Olejový extrakt sa pripravuje z rastlinného oleja a liečivých rastlín. Je pripravená dvoma spôsobmi. Prvý spôsob spočíva v prvom stlačení šťavy liečivej byliny a jej zmiešaní s olejom. Druhý spôsob - rastlina je rozomletá a naliata olejom. Pripravená zmes sa nalieha na tmavom mieste počas 1 mesiaca a filtruje sa. Olejový extrakt sa odporúča variť iba v sklenených alebo smaltovaných jedlách..

Každý organizmus je teda jedinečný, a preto choroba pokračuje inak. Účinnú liečbu, lieky, ich dávku a bylinky pre myóm si môže zvoliť iba lekár. Homeopatické lieky a recepty ľudového liečenia sú doplnkovou liečbou, ktorá by sa mala vykonávať iba so súhlasom ošetrujúceho lekára..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:
  Priamo spojená s chirurgickou ranou.
Liek Karipain je biologický doplnok, ktorý má enzymatický pôvod.Takýto nástroj je určený na kombinovanú liečbu rôznych chorôb kĺbov a chrbtice (medzistavcová prietrž, osteochondróza, radikulitída atď.).
Medziobratlová hernia l5 s1Patológia chrbtice, nazývaná hernia disku l5 s1, je abnormálnym vývojom v sakrálno-lumbálnej chrbtici a je umiestnená medzi piaty stavec v dolnej časti chrbta a prvý v krížovej kosti..