loader

Hlavná

Pažerák

15 najobľúbenejších liekov na konzervatívnu liečbu fibroidov maternice

Maternicové myómy sú benígne nádory, ktoré obsahujú svaly a spojovacie tkanivo. Neoplazmy sa tvoria približne u 85% žien hlavne po dosiahnutí veku 30 rokov, ale sú diagnostikované iba v 30% prípadov, pretože nie vždy majú príznaky.

Tablety z fibroidov sú účinné svojou malou veľkosťou a absenciou komplikácií. Lieky sa predpisujú na prevenciu rastu nádoru a výskyt komplikácií, na zachovanie možnosti otehotnenia a na zabránenie chirurgickému zákroku..

Konzervatívna terapia je okrem toho určená na odstránenie porúch spôsobených patológiou: chronická anémia, zápalové procesy v pohlavných orgánoch, krvácanie a iné. Zároveň sa normalizuje práca endokrinného systému a menštruačného cyklu, vytvára sa rovnomerné psychoemotorické pozadie, imunitný systém sa aktivuje.

Malo by sa vylúčiť samoliečenie. Použitie akýchkoľvek liekov na liečbu maternicových fibroidov je možné iba po konzultácii s lekárom po absolvovaní všetkých potrebných diagnostických opatrení.

Indikácie na liekovú terapiu maternicových fibroidov

Lieky na maternicové myómy sú optimálne pre:

 • nevýznamné veľkosti novotvarov (nie viac ako 2 cm) a nízka dynamika ich zvyšovania;
 • nedostatok okamžitého chirurgického zákroku;
 • kontraindikácie pre chirurgický zákrok;
 • žiadne komplikácie, vrátane negatívnych účinkov na iné orgány a cievy.

Liečebný režim určuje lekár individuálne na základe celkového zdravotného stavu ženy, jej veku, miesta a veľkosti nádoru, ako aj ďalších faktorov. Počas liečby, najmenej raz za tri mesiace, by sa mala vykonávať ultrazvuková echolokácia maternice, aby sa sledovala dynamika vývoja patologických procesov..

Účinné lieky na maternicové myómy

Prevencia rozvoja patologických procesov a zníženie negatívnych prejavov je možná pomocou hormonálnych, protizápalových, homeopatických liekov..

Pri silnom krvácaní sú predpísané hroziace anémie, hemostatiká, prípravky železa a lieky na zníženie maternice.

Bolesť je zastavená antispasmodikami, nesteroidnými protizápalovými liekmi alebo narkotickými analgetikami..

Všeobecnou posilňujúcou terapiou je použitie adaptogénov. Psychoemotívne poruchy sú korigované sedatívami. Je možné zlepšiť mikrocirkuláciu v myometrii použitím protidoštičkových látok a antikoagulancií v malej dávke..

Terapia antioxidantmi a multivitamínmi môže normalizovať metabolické procesy a zlepšiť fungovanie imunitného systému.

Každý liek na fibroidy by sa mal používať v prísnom súlade s požiadavkami pokynov, bez zmeny dávkovania a trvania liečebného cyklu..

Protizápalové lieky

Protizápalová liečba nemá žiadny vplyv na novotvary, ale eliminuje negatívne symptómy, zmierňuje účinky hormonálnych liekov z maternicových fibroidov..

Wobenzym

Wobenzym je kombinovaný produkt obsahujúci živočíšne a rastlinné enzýmy. Široko používaný v lekárskej praxi.

„Wobenzym pre myóm je predpísaný na dosiahnutie imunomodulačných, dekongestantných, protizápalových, sekundárnych analgetických účinkov, normalizácie lokálnej imunity.

Liek tiež zvyšuje účinnosť iných liekov, normalizuje hormonálnu rovnováhu a zúčastňuje sa tiež na regeneračných procesoch, zmierňuje nepriaznivé účinky antibakteriálnej a hormonálnej terapie.

Nesteroidné protizápalové lieky

Použitie nesteroidných protizápalových liekov je spôsobené potrebou vyvolať protizápalové, analgetické a antipyretické účinky. Neovplyvňujú vývoj patologických procesov, sú predpísané ako dodatočná metóda, ale na rozdiel od hormonálnych tabliet pri myóme majú menej vedľajších účinkov..

Dexalgin

Droga je založená na dexketoprofene. Odstraňuje mierne menštruačné bolesti, navyše bojuje so zápalom a má antipyretický účinok. Úsporný účinok je pozorovaný po dobu 3-6 hodín.

Výrobok nie je určený na dlhodobú liečbu, používa sa iba na podávanie, ak je to potrebné, a nie viac ako 3 tablety denne..

Nimesil

Obsahuje nimesulid s prídavkom pomocných látok. Vyrába sa vo forme granúl na výrobu suspenzie na orálne podávanie, ktorá znižuje negatívny účinok lieku na gastrointestinálny trakt..

Nimesil spravidla predpisuje jedno vrecúško nie viac ako 2-krát denne. Liečebný priebeh netrvá dlhšie ako dva týždne.

ibuprofen

Používa sa na odstránenie menších bolestivých prejavov, kŕčov a zápalov. Je predpísaný na krátkodobé perorálne podávanie nie viac ako 6 tabliet denne každé 4-6 hodiny.

Je tiež účinný pri zmierňovaní bolesti po embolizácii maternicových tepien..

Hormonálne lieky

Odborníci sa domnievajú, že základom tvorby myomatóznych formácií sú hormonálne poruchy v tele ženy.

Príjem hormonálnych liekov je spôsobený potrebou odstrániť hlavnú príčinu patológie. V dôsledku liečby sa uzly znížia a zdravotný stav sa vráti do normálu.

Hormonálna liečba fibroidov maternice zahŕňa použitie niekoľkých skupín liekov:

 • kombinované orálne antikoncepčné prostriedky;
 • agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín;
 • antiprogestogeny;
 • antigonadotropins;
 • antigestageny;
 • gestagén.

Trvanie hormonálnej terapie môže trvať dlhšie ako 6 mesiacov.

Hormóny s maternicovými fibroidmi sú veľmi účinné, ale ich nekontrolované použitie môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie, takže liečba by sa mala vykonávať pod stálym dohľadom lekára.

Klayra

Užívanie antikoncepčných piluliek na maternicové fibroidy vám umožňuje stabilizovať alebo zmenšiť veľkosť patologických formácií, eliminovať krvácanie z maternice, obnoviť menštruačný cyklus, znížiť proliferačnú aktivitu myometria.

„Klaira“ sa týka antikoncepčných prostriedkov, s myómom sa používa na stabilizáciu hormonálneho pozadia, čo vedie k zastaveniu rastu nádorov. Terapia zároveň pomáha skrátiť trvanie menštruácie, ich intenzitu, zmierniť bolesť, zabrániť endometrióze.

Liek “Klaira” pre myóm by sa mal predpisovať ženám v reprodukčnom veku a nie je určený na liečbu počas menopauzy.

Vizanne

Účinnosť lieku „Vizanne“ v myóme je spôsobená prítomnosťou účinnej látky dienogest v prípravku, ktorá má gestagénny účinok. Inhibuje aktivitu pohlavných hormónov, ktoré prispievajú k rastu svalového tkaniva.

Je predpísaný hlavne na uzlové myómy a endometriózu.

"Regulonu"

„Regulon“ v prípade myómu nie je iba antikoncepčný prostriedok, ale obnovuje aj reprodukčný cyklus, vylučuje negatívne účinky spojené s premenštruačným symptómom, ako aj funkčné poruchy vrátane menštruačnej acyklicity a dysfunkčného krvácania z maternice, ktoré sa vyskytuje v prítomnosti novotvarov. Okrem toho zastavuje rast nádoru, niekedy ho znižuje.

Novinet

„Novinet“ v prípade myómu je predpísaný na normalizáciu hormonálneho pozadia, ktorý zabraňuje rastu nádorov, pomáha stabilizovať menštruačný cyklus, zmierňuje bolesť, skracuje dobu trvania a nadmerné krvácanie..

mifepristonu

Mifepriston je liečivé syntetické hormonálne činidlo, ktoré znižuje hladiny progesterónu. Zvyšuje kontraktilitu myometria, zastavuje ovuláciu a menštruáciu a tiež znižuje tvorbu pohlavných hormónov, čo vedie k zníženiu počtu uzlín..

Môže byť použitý po operácii na odstránenie novotvarov, aby sa vylúčilo riziko recidívy.

Dufaston

Duphaston je predpísaný pomerne často a teší sa mu pozitívne hodnotenie lekárov.

Droga sa vyrába na základe dydrogesterónu - syntetického prvku, analógu progesterónu. Má relaxačný účinok na maternicu, čo vedie k eliminácii bolesti pri menštruácii spôsobenej závažnými kŕčmi..

Okrem toho je liek účinný pri menštruačných nepravidelnostiach, ťažkom krvácaní z maternice, sekundárnej amenoree.

Nehormonálne lieky

Lieky na maternicové myómy zahŕňajú použitie iných liekov. Spravidla sa predpisujú ako súčasť komplexnej liečby hormonálnymi liekmi, zriedka ako monoterapia. Umožňujú tiež vysporiadať sa s negatívnymi príznakmi, zabrániť rozvoju patológie, zatiaľ čo niektoré z nich majú pozitívny vplyv na celé telo..

Actovegin

"Actovegin" nemá žiadny vplyv na patologické formácie, ale je predpísaný v pooperačnom období po jeho odstránení, aby sa stimuloval regeneračný proces, zlepšili metabolické procesy, eliminoval sa nedostatok kyslíka v tkanivách.

Remens

Homeopatický liek „Remens“ pre maternicový myóm sa používa na vyrovnanie hypotalamus-hypofýza-vaječník, normalizáciu menštruačného cyklu, optimalizáciu množstva straty krvi počas menštruácie a odstránenie algodismenorey..

Počas menopauzy pomáha zmierňovať psychoemotorické, autonómne a metabolické poruchy. Okrem toho má protizápalové účinky, zlepšuje mikrocirkuláciu v panvových orgánoch.

Mastodinon

Mastodinón je rastlinný homeopatický liek. Neobsahuje hormóny, ale normalizuje hormonálne pozadie ženy, vďaka čomu je jej použitie optimálne pre myomatózne formácie.

Okrem toho „Mastodinon“ v prípade myómu pomáha eliminovať výrazné príznaky premenštruačného syndrómu - silné bolesti hlavy, nepohodlie, bolesť v dolnom bruchu. Často sa používa na menštruačné nepravidelnosti sprevádzané neplodnosťou..

Vitamíny, potravinové doplnky a minerály

Doplnky stravy a vitamíny s myómom majú komplexný účinok na organizmus, odstraňujú negatívne prejavy, pomáhajú posilňovať imunitu, optimalizovať metabolické procesy, normalizovať funkčný stav orgánov a znižovať riziko rozvoja patológie..

Ťažké krvácanie, zvyčajne sprevádzajúce fibroidy, vedie k zníženiu hemoglobínu a nedostatku železa. V takom prípade sa objaví chronická únava a slabosť, prípravky železa, ako aj vitamíny B12 a B9, sa s ňou vyrovnajú..

Hormonálna terapia je nebezpečná s poklesom vápnika. Jeho nedostatok je eliminovaný vitamínmi B a stopovými prvkami - železom, fosforom, vápnikom.

Počas menopauzy sú potrebné na udržanie zdravia vápnik, horčík, draslík a vitamíny B, E, D.

Po operácii na odstránenie myómu je predpísaný vitamín E. Vitamín C pomáha udržiavať imunitu..

Pri pokusoch na zvieratách odborníci odhalili významné zníženie veľkosti fibroidov počas liečby vitamínom D.

"Indinol"

„Indinol“ sa týka doplnkov výživy, ktoré korigujú patologické hyperplastické procesy v maternici a ďalších orgánoch reprodukčného systému..

Indinol sa v prípade myómu predpisuje na normalizáciu rovnováhy estrogénov a na potlačenie ich negatívneho stimulačného účinku, ako aj na blokovanie ďalších mechanizmov, ktoré prispievajú k aktivácii patologického bunkového rastu. Okrem toho tento nástroj vedie k selektívnej smrti buniek náchylných k abnormálne vysokej proliferačnej aktivite.

"Epigallate"

„Epigallate“ - doplnok výživy používaný na rehabilitáciu a preventívnu liečbu ženských pohlavných orgánov.

Doplnok výživy okrem protizápalových účinkov zabraňuje abnormálnej tvorbe, rastu a deleniu buniek v maternici.

Užívanie lieku pomáha znižovať aktivitu postihnutých buniek a vedie k smrti formácií so zvýšenou úrovňou proliferácie.

Ak je liek kontraindikovaný

Liečba drogami sa nepoužíva pre:

 • veľké veľkosti novotvarov (viac ako 12 týždňov), ktoré bránia normálnemu fungovaniu orgánov v okolí kvôli ich kompresii;
 • rýchly rast nádoru;
 • masívne krvácanie;
 • silná bolesť;
 • krútenie nôh alebo nekrotizácia myomatóznych uzlín;
 • podozrenie na malígne procesy.

V takýchto prípadoch je potrebná radikálna liečba fibroidov a konzervatívna terapia môže pôsobiť iba ako pomocná metóda..

Recenzie pacientov a odporúčania lekárov

Nie som zástancom konzervatívnej liečby. Okrem skutočnosti, že je veľmi dlhá, všetky prostriedky majú negatívny vplyv na organizmus a nevedú k úplnému odstráneniu patológie. V niektorých prípadoch však liečba maternicových fibroidov liekmi nestačí. Pri dobre navrhnutom liečebnom režime patológia zastaví vývoj, pacienti sa zbavia negatívnych symptómov a sú spokojní.

Skvortsova Natalya Nikolaevna, gynekológka, Moskva

Najprv som išiel k lekárovi, keď myomatózne uzliny dosiahli 1,5 cm a po diagnostikovaní mi boli predpísané pilulky na maternicové myómy. Nechcel som rodiť deti, ale bol som veľmi mučený silnou bolesťou v bruchu a silným krvácaním. Terapia bola dlhá, ale produktívna. Všetky príznaky zmizli, novotvary sa nielen nezvýšili, ale dokonca sa mierne zmenšili..

Smirnova Elena Maksimovna, 35 rokov, štátna zamestnankyňa, Minsk

Pri každoročnom rutinnom vyšetrení sa zistili nezhoubné novotvary maternice vyžadujúce konzervatívnu liečbu. Hormóny som dlho používal s myómom v kombinácii s vitamínmi, doplnkami výživy. Výsledkom bolo, že menštruačný cyklus sa vrátil k normálu, bolesť bola preč. V súčasnosti táto choroba nepostupuje..

Lyashko Svetlana Dmitrievna, 40 rokov, žena v domácnosti, Kyjev

Budeme veľmi vďační, ak ho ohodnotíte a zdieľate na sociálnych sieťach

Hormonálne zmeny v myóme

Ženské pohlavné hormóny s myómom maternice stimulujú jeho rast a spôsobujú komplikácie. Pri veľkých nádoroch dochádza k závažnému krvácaniu z maternice, existuje riziko neplodnosti. Stav vyžaduje pomoc, zvyčajne hormonálne lieky, embolizáciu a chirurgický zákrok na odstránenie formácie. O tom, ktoré hormóny zvyšujú a znižujú veľkosť fibroidov, aké testy sú potrebné a čo sa odporúča na liečbu, prečítajte si viac v našom článku.

Hormóny, ktoré ovplyvňujú vzhľad myómov

Pri štúdiu tohto ochorenia sa zmenili predstavy o jeho závislosti od hormónov. Už skôr sa verilo, že odpoveďou na otázku, z ktorého hormónu myóm rastie, bola zvýšená hladina estrogénu v krvi. Tento predpoklad potvrdzujú tieto skutočnosti:

 • zriedka pred pubertou;
 • rastie počas tehotenstva;
 • klesá alebo mizne pri menopauze;
 • so zavedením liekov, ktoré blokujú tvorbu hormónov, sa vývoj zastaví.

Pri štúdiu štruktúry nádoru sa v ňom našlo veľké množstvo receptorov estrogénu. Tieto látky sa nazývajú proteíny na bunkovej membráne, pomocou ktorých sa prejavuje hormonálna aktivita. Môžu byť zastúpené vo forme zámku, ktorého kľúčom je jedna alebo druhá hormonálna zlúčenina. Čím väčší je uzol myómu, tým vyšší je počet receptorov estrogénu. Táto skutočnosť sa považuje za hlavný dôvod rastu nádoru..

Ďalej sa zistilo, že na pozadí zavedenia prírodného antagonistu (oponenta) rastu nádoru estrogén - progesterón - sa neznižuje, ale naopak sa zrýchľuje. Dôvodom je skutočnosť, že v jeho prítomnosti sa citlivosť receptorov na estradiol významne zvyšuje.

Bunky fibroidov sa intenzívne delia a jeho veľkosť sa zvyšuje. Okrem toho progesterón stimuluje aktivitu rastových faktorov - inzulínu podobného, ​​epidermálneho, fibroblastov. Pomáhajú pri tvorbe krvných ciev, to znamená, že vytvárajú podmienky pre dobrú výživu a vývoj.

Samotný myomatózny uzol môže tiež vytvárať prolaktín, ktorý normálne produkuje hypofýzu. Rastový hormón hypofýzy, somatotropín, má tiež stimulačný účinok na progresiu choroby. Presná úloha každej z nich zatiaľ nebola definitívne stanovená.

A tu je viac o prolaktinóme hypofýzy.

Z toho klesá

Inhibičný účinok na nádorový proces môžu mať iba hypofyzárne hormóny. Nazývajú sa gonadotropné, to znamená ovplyvňujúce gonády - gonády. Patria sem folikuly stimulujúce a luteinizujúce. Už dlho je známe, že pri menopauze, keď sú zvýšené, sa myómy vymiznú. Uvoľňovanie gonadotropínov do krvi poskytuje gonadotropný uvoľňovací faktor hypotalamu. Preto sa zavedením jeho analógu zvonku môže zastaviť rast nádoru.

Nevýhodou týchto hormónov je zníženie ich tvorby v tom, že nemôžu úplne zmeniť hormonálne pozadie. Hoci ich pôsobenie je dlhé, nádor po jeho ukončení úplne obnovuje schopnosť rastu.

Okrem toho vytvárajú v tele umelú menopauzu s jej prejavmi - návaly tepla, potenie, suchú vagínu, zhoršenú sexuálnu túžbu, deštrukciu kostného tkaniva. Z dôvodu týchto účinkov hormónov je použitie týchto látok vhodné iba na prípravu pred operáciou..

Aké hormóny je potrebné užívať s maternicovými fibroidmi

Laboratórna diagnostika nádoru maternice je len pomocnou metódou. Je to kvôli skutočnosti, že ženy môžu mať normálne výsledky hormonálnych testov, ale citlivosť receptorov na ich činnosť sa zmenila. Je dôležité študovať hormonálne pozadie u pacientov s neplodnosťou, ako aj v období pred menopauzou, aby sa zistilo, ako dlho čakať na nezávislé zastavenie menštruácie..

Potrebné hormonálne testy, ktoré musíte urobiť s myómom, zahŕňajú:

 • estrogény a progesterón vaječníkov, testosterón;
 • hypofýza - folikuly stimulujúce a luteinizujúce, ako aj ich pomer, prolaktín.

Aby sa vylúčil vplyv nadobličiek na obsah hormónov, mal by sa stanoviť kortizol a dehydroepiandrosterón. Ak existuje podozrenie na ochorenie štítnej žľazy, odporúča sa stanovenie hormónu stimulujúceho štítnu žľazu a tyroxínu..

Ultrazvuk zostáva hlavnou metódou na identifikáciu a monitorovanie rastu fibroidov. Často sa dodáva s diagnostickou kyretážou maternice, najmä ak sa plánuje použitie liekov. V komplikovaných prípadoch a súvisiacich ochoreniach je indikovaná tomografia, diagnostická laparoskopia..

Pozrite si video o včasnej diagnóze maternicových fibroidov:

Liečba a odstránenie vzdelania

Na liečbu fibromyómu sa používajú lieky rôznych skupín, embolizácia a chirurgický zákrok..

Agonisty faktora uvoľňujúceho gonadotropín

Lieky Lucrin, Buserelin, Zoladex sú indikované na veľké nádory. Pomáhajú redukovať samotný uzol aj veľkosť maternice, zastavujú krvácanie z maternice. Tieto lieky normalizujú hladinu hemoglobínu, ktorá zvyčajne klesá v dôsledku častých a ťažkých období..

Ich použitie umožňuje odstrániť iba myóm a nechať maternicu pre ženy plánujúce tehotenstvo. Ak operácia nie je indikovaná, potom viac ako 15% pacientov dosiahne trvalý účinok s pomocou. Jeden rok po zrušení sa veľkosť fibroidov úplne vráti na pôvodnú úroveň.

Blokátory hormónov

Ak liečba fibroidov hormónmi vedie k opačnému účinku - je zaznamenaný rast uzla, potom antihormóny pomáhajú spomaľovať. Na tento účel použite antiprogestíny. Môžu sa spojiť s receptormi progesterónu, potom samotný hormón nebude schopný uplatniť svoj účinok (blokovanie je zablokované).

Zároveň existujú pozitívne vlastnosti liekov - hladina estrogénu ani progesterónu v krvi neklesá. Ženy nemajú žiadne známky hormonálnej nedostatočnosti. Negatívny dôsledok liečby je aj v tomto. Nič nebráni estrogénu v stimulácii rastu vnútornej vrstvy maternice - endometria. Preto, aj keď menštruácia prestane počas užívania Ginestrilu, Esmiya, silné krvácanie je možné po ukončení liečby alebo dokonca počas liečby.

Antihormóny zahŕňajú blokátory aromatázových enzýmov. Podieľa sa na premene mužského pohlavného hormónu testosterónu na estrogén. Inhibíciou jeho aktivity sa estrogénne pozadie tela výrazne znižuje. Použitie týchto látok má účinky porovnateľné so stimulantmi uvoľňovania gonadotropínov, ale s dlhším trvaním. Najčastejšie sa Letonar, Anaster a Aromazin predpisujú po menopauze na urýchlenie resorpcie nádoru..

progestíny

V minulosti sa často používal u pacientov so sprievodnou hyperpláziou endometria (proliferácia). Špirála Mirena je obzvlášť obľúbená pri znižovaní krvných strát. Je dôležité, aby sa s pomocou nádoru nezastavil rast nádoru, preto je v súčasnosti predpísaný iba v zriedkavých prípadoch.

To isté platí pre hormóny, ktoré môžete piť v tabletách - Duphaston a Norkolut, antikoncepcia s progesterónom. Odporúčania na ich použitie sú obmedzené na menštruačné krvácanie a silnú bolesť v období menštruácie. Môžu zastaviť rast nových uzlov a zároveň pomôcť zvýšiť počet existujúcich uzlov..

Nové smery liečby

Skúma sa schopnosť blokovať účinok rastových faktorov fibroidov. Zistilo sa, že na pozadí dlhodobého používania interferónu u pacientov s hepatitídou sa objem maternicového nádoru neustále znižuje. Rovnaké výsledky sa získali pri vyšetrovaní tkanív uzla. Ak sa k nim pridá liečivo, inhibuje sa bunkové delenie.

Arteriálna embolizácia

Zavedením špeciálneho zloženia do cievy, ktorá napája uzol, sa jeho prísun krvi zastaví. To vedie k zníženiu fibroidov a vymiznutiu ťažkého krvácania. Bol vymenovaný za neprítomnosť ženských plánov narodenia dieťaťa.

Je dôležité vziať do úvahy, že takáto liečba v budúcnosti nezaručuje odstránenie nových nádorových uzlín v maternici..

Pozrite sa na video o tom, ako prebieha postup embolizácie maternicových tepien:

operácie

Odporúča sa pre veľké fibroidy, ktoré spôsobujú závažné krvácanie, podozrenie na rakovinovú degeneráciu. Odstránenie uzla s uloženou maternicou umožňuje ženám otehotnieť a mať dieťa. Operáciu je možné vykonať pomocou vagíny, prednej brušnej steny, endoskopického a priameho prístupu. Na zničenie miesta sa používa chlad, kauterizácia laserom, ultrazvuk, teplo..

Hormóny po odstránení maternicových myómov

Ak sa narodenie dieťaťa neplánuje, existuje mnoho fibroidov a konzervatívna terapia nemá žiadny účinok, potom sa maternica odstráni nad vagínu alebo spolu s krkom. Po operácii sa hormonálne pozadie u žien mení. V prvých mesiacoch jej porušenia je spôsobená reštrukturalizáciou toku krvi vo vaječníkovom tkanive, stagnujúcimi procesmi v nich a prekážkami odtoku lymfy. Toto je sprevádzané znížením hladiny všetkých pohlavných hormónov..

Ak je žena v plodnom veku (do 40 až 43 rokov), postupne sa obnovuje hormonálna syntéza. U starších pacientov zostávajú hormóny po odstránení maternice na nízkej úrovni v blízkosti menopauzy.

Keď sa uskutoční operácia na zachovanie orgánov, vyreže sa iba myomatózna uzlina, potom sa v prvom týždni po operácii neobjavia žiadne poruchy vo výrobe pohlavných hormónov alebo sa obnovia hladiny estrogénu a progesterónu v krvi..

Pozrite si video o chirurgickom ošetrení maternicových fibroidov:

Dôsledky myómov na ženy

V polovici prípadov prítomnosť fibroidov necítia ženy, je zistená pri rutinnom vyšetrení gynekológa. Ale každá druhá žena má nádor maternice sprevádzaný:

 • ťažké a dlhotrvajúce krvácanie počas obdobia nasledujúcej menštruácie (niekedy až mesiac alebo viac) a uprostred cyklu;
 • rozvoj anémie - slabosť, závraty, dýchavičnosť, búšenie srdca s malou fyzickou námahou, nízka pracovná kapacita;
 • bolesť v dolnej časti brucha, akútna bolesť s horúčkou, keď sú nohy fibroidu skrútené;
 • kompresia močového mechúra - časté močenie, oneskorený výdaj moču;
 • porušenie čriev - zápcha, nadúvanie;
 • neplodnosť, skorý potrat.

A tu je viac o analýzach ženských hormónov.

Ženské pohlavné hormóny (estrogény a progesterón) stimulujú rast fibroidov. Zároveň ich hladina v krvi môže byť v rámci normálnych limitov, ale reakcia na ne sa mení. Na liečenie sa používajú stimulanty uvoľňovania hyponómového gonadotropínu. Namiesto predtým odporúčaných progesterónov sa predpisujú antagonisty ich účinkov.

Ak sú lieky neúčinné, embolizujú sa maternicové tepny a vykoná sa operácia na odstránenie uzla alebo maternice. Hlavným rizikom vzniku myómov je závažné krvácanie z maternice a neplodnosť..

Ak existuje podozrenie na hormonálne zlyhanie, pri plánovaní tehotenstva je potrebné vykonať testy na ženské hormóny. Aby ste získali presné výsledky, je dôležité presne vedieť, ktoré dni máte a ako sa správne pripraviť. Koľko analýz sa pripravuje? Ktoré sa považujú za normálne, dešifrujú výsledky pre ženské pohlavné hormóny.

Je lepšie, aby lekár na základe anamnézy a analýz vybral vitamíny pre hormonálne pozadie ženy. Existujú oba špeciálne navrhnuté komplexy na zotavenie a vyberajú sa individuálne, aby normalizovali hormonálne pozadie žien.

Hormóny sa samozrejme po odstránení maternice, najmä ak sú vaječníky stále excidované, veľmi líšia. Aj keď ste práve odstránili polyp alebo myóm, hormonálne pozadie sa zmení, takže musíte piť viac drog, niekedy podaných injekčne. Musím po odstránení maternice vykonať hormonálny test?

Takmer jedna tretina všetkých chorôb je prolaktinóm hypofýzy. Dôvody vzniku nádoru nie sú stopercentne skúmané, vyskytujú sa častejšie u žien ako u mužov. Symptómy môžu byť zamieňané s gynekologickými problémami. Liečba je konzervatívna aj chirurgická. Prognóza je priaznivá.

Melanostimulačný hormón v tele nielen dodáva pigmentáciu pokožke, vlasom, slizniciam, ale predstavuje aj druh ochrany pred lúčmi. Nazýva sa tiež melanotropín. Ako ovplyvňuje nadbytok a nedostatok?

Nehormonálna terapia maternicových fibroidov

Indikácie pre nehormonálnu terapiu maternicových fibroidov: veľkosť maternice do 12 týždňov, veľkosť myomatóznych uzlín do 2 cm, absencia zhoršenej funkcie susedných orgánov, mierny prejav príznakov, intramurálne alebo suberózne lokalizovanie uzlov, kontraindikácie hormonálnych liekov, nedostatok rýchleho rastu uzlín..

MILF maternicové myómy

Milife predstavuje biomasu mycélia monokultúry huby Fusarium sambucinum, kmeň VSB-917. Obsahuje jedinečný komplex biologicky aktívnych látok. Zloženie liečiva zahrnuje všetky známe aminokyseliny, vrátane esenciálnych (tryptofán, lyzín, metionín). Zložky Milife sú nenasýtené mastné kyseliny, z ktorých 50% je kyselina linolénová. Milifeh sa vyznačuje extrémne vysokým obsahom ubichinónov Q6, Q9, Q10 pre prírodné zlúčeniny. Umbichinóny sú životne dôležité koenzýmy, takže sú súčasťou respiračného reťazca bunky. Sacharidy sú zastúpené glykánmi, organickými kyselinami vrátane jablčnej, citrónovej a jantárovej. Sortiment vitamínov zahŕňa všetky vitamíny B, kyselinu listovú a kyselinu nikotínovú. Minerálne zloženie predstavuje 22 životne dôležitých mikro a makro prvkov.

Komplexné experimentálne a klinické štúdie vykonali Výživný ústav Ruskej akadémie lekárskych vied, Štátne vedecké centrum pre antibiotiká, Rostovský štátny lekársky ústav, oddelenia biochémie, neurológie, pôrodníctva a gynekológie Ruskej štátnej lekárskej univerzity, Imunologický ústav Ruskej akadémie lekárskych vied a Moskovský výskumný ústav pomenovaný po P. A. Herzen, Vojenská lekárska akadémia v Petrohrade, Moskovská lekárska akadémia. I.M.Sechenová, Ústav lekárskej genetiky, Ruská akadémia lekárskych vied, Pediatrický ústav, Ruská akadémia lekárskych vied atď...

Štúdie odhalili širokú škálu terapeutických účinkov lieku Milife. Normalizujú sa endokrinné metabolické procesy, liek je indikovaný na endokrinne závislé choroby ženských pohlavných orgánov - maternicový myóm a endometrióza, dishormonálne ochorenia prsných žliaz a niektoré formy endokrinnej neplodnosti. Liek má výrazný imunomodulačný účinok, účinok na všetky časti imunitného systému. Okrem toho, Milife zvyšuje antioxidačnú a hypersenzitizačnú aktivitu, ovplyvňuje hepatobiliárne a proteínotvorné funkcie pečene, pretože ubichinóny sú hepatoprotektory metabolického typu účinku. Milife má pozitívny vplyv na zrážanie krvi.

Uvoľňovací formulár. Kapsuly obsahujúce 0,05 g liečiva. 10 kapsúl v blistroch.
Tablety obsahujúce 0,2 g liečiva. 30 tabliet v blistroch. Tablety obsahujúce 0,05 g liečiva. 50 tabliet v blistroch.

Spôsob použitia Milife závisí od povahy a závažnosti počiatočných porúch neuroendokrinného systému. V počiatočnej fáze liečby sa liek užíva v dávke 50 mg 2-krát denne po dobu najmenej 2 až 3 mesiacov. Ako normalizácia neuroendokrinných porúch závisí dávkovací režim od menštruačného cyklu, liek by sa mal užívať podľa osobitnej schémy (I. V. Kucherova „O klinickom použití lieku Milife“, časopis „Bulletin pôrodníctva a gynekológie“, 1997, č. 3-4):

od prvého dňa cyklu do 5. dňa cyklu trvať 0,05 g (1/4 tab) dvakrát denne;
od 5. do 8. dňa cyklu užívať 0,1 g (1/2 tab) dvakrát denne;
od 9. do 10. dňa cyklu užívať 0,2 g (1 tab) dvakrát denne;
od 11. do 12. dňa cyklu užívať 0,4 g (2 karty) 2-krát denne;
od 13. do 14. dňa cyklu trvať 1,0 g (5 kariet) trikrát denne;
Neužívajte liek v 15. deň cyklu;
16. deň cyklu - užívajte 1,0 g (5 kariet) trikrát denne;
Neužívajte liek v 17. deň cyklu;
18. deň cyklu - 1,0 g (5 kariet) 3-krát denne;
19. - 20. deň cyklu 0,4 g (2 karty) trvá 2-krát denne;
21. - 22. deň užite 0,2 g (1 tab) dvakrát denne;
23. - 24. deň sa má užívať 0,1 g (1/2 tab) dvakrát denne;
od 25. dňa do 0,05 g (1/4 tab) trvať 2-krát denne až do menštruácie.

U pacientov s počiatočnými prejavmi maternicových fibroidov a vnútornou endometriózou sa dobrý účinok dosiahol pri liečbe liekom Milife (Serov V.N. O KLINICKOM POUŽITÍ VÝROBKU "MILIFE", časopis "Vestnik Obstetrics and Gynecology", 1997, # 3-4).

Symptomatická liečba fibroidov maternice

2) NAPROXEN (nalixán, naprosín).
Má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky. V porovnaní s ortofénom má menej silnú protizápalovú, ale výraznejšiu analgetickú aktivitu. Má dlhší účinok ako iné protizápalové lieky, a preto sa užíva dvakrát denne. Forma uvoľnenia: 0,25 g tablety v balení po 30 kusoch. Priradiť vo forme tabliet 0,5 - 0,75 g denne (v 2 rozdelených dávkach ráno a večer). Droga je zvyčajne dobre tolerovaná. Niekedy sú možné pálenie záhy, bolesť hlavy, bolesti hlavy, potenie, alergické kožné reakcie. Liek by sa nemal predpisovať tehotným ženám, deťom mladším ako 16 rokov, ženám počas laktácie, ľuďom trpiacim peptickým vredom žalúdka a dvanástnika, pacientom, ktorí v minulosti mali gastrointestinálne krvácanie, trpeli srdcovým zlyhaním, ochorením pečene a sú náchylní na alergické reakcie.

Etamylát (dicinón)
Liečivo zvyšuje tvorbu mukopolysacharidov s vysokou molekulovou hmotnosťou v stenách kapilár a zvyšuje stabilitu kapilár, normalizuje ich priepustnosť počas patologických procesov, zlepšuje mikrocirkuláciu; má tiež hemostatický účinok. Hemostatický účinok je zjavne spojený s aktivačným účinkom na tvorbu tromboplastínu. Liečivo stimuluje tvorbu koagulačného faktora III, normalizuje adhéziu krvných doštičiek. Liek neovplyvňuje protrombínový čas, nemá hyperkoagulačné vlastnosti a neprispieva k tvorbe krvných zrazenín. Etamylát sa používa na prevenciu a zastavenie kapilárneho krvácania. Spôsob uvoľnenia: 12,5% roztok v ampulkách po 2 ml (250 mg) v balení 10 alebo 50 ampúl; tablety s hmotnosťou 0,25 g v plechovkách z ochranného skla proti 50 alebo 100 kusom. Priradiť intravenózne, intramuskulárne, vo vnútri. Hemostatický účinok etamsylátu sa vyvíja po intravenóznom podaní po 5-15 minútach, maximálny účinok sa dosiahne po 1 - 2 hodinách, účinok trvá 4-6 hodín alebo viac. Pri intramuskulárnom podaní sa účinok prejavuje o niečo pomalšie. Pri podaní sa maximálny účinok pozoruje po 3 hodinách.Na profylaktické účely sa liek pred nástupom menštruácie (menorágia) podáva intramuskulárne v dávke 2 až 4 ml (1 - 2 ampulky), čo zodpovedá 0,25 - 0,5 g etamylátu alebo podáva vo vnútri 2 - 3 tablety (každá 0,25 g). Na liečebné účely (s metrorágiou) sa do žily alebo intramuskulárne vstrekne okamžite 2–4 ml a potom každé 2–6 hodín sa podáva 2–2 ml alebo 2 tablety počas 5–10 dní, potom 0,25 g. orálne 4-krát denne alebo 0,25 g parenterálne 2-krát denne počas krvácania a posledných dvoch cyklov.

III. Prípravky zo železa.

1) FERROPLEX (Ferroplex).
Biele pelety obsahujúce 0,05 g (50 mg) síranu železnatého a 30 mg kyseliny askorbovej. Priraďte 1 až 2 tablety 3-krát denne po jedle. Forma uvoľnenia: v balení po 100 tabletách. Vyrába sa v Maďarsku.

2) FERROKAL (Ferrocalum)
Potiahnuté tablety obsahujú 0,2 g síranu železnatého, 0,1 g difosfátu vápenatého fruktózy, 0,02 g cerebrolecínu, 2 až 6 tabliet sa predpisujú 3-krát denne po jedle. Prehltnite bez žuvania. Forma uvoľnenia: tablety v sklenených fľašiach po 40 kusoch.

3) FERRO-Gradument (Ferro-Gradument)
Potiahnuté tablety obsahujúce 0,525 g (525 mg) síranu železnatého. Síran železa je v tabletách v špeciálnej polymérnej špongiovitej hmote (stupni), ktorá zaisťuje postupné uvoľňovanie železa do niekoľkých hodín po požití. V žalúdku sa rozpustí iba malé množstvo železa, jeho hlavná časť sa uvoľňuje v čreve, takže liek nedráždi žalúdočnú sliznicu. Indikácie pre použitie sú rovnaké ako pre iné prípravky železa (stavy nedostatku železa spojené s dlhodobým krvácaním, nedostatočná absorpcia železa z gastrointestinálneho traktu, zvýšená potreba iónov železa počas tehotenstva a ďalších stavov atď.). Tablety užívajte nalačno (30 minút pred raňajkami), 1 tabletu (do 2 tabliet) denne (v 1 alebo 2 dávkach). Priebeh liečby trvá niekoľko mesiacov. Forma uvoľnenia: tablety v balení po 30 kusoch. Vyrába sa v Juhoslávii.

4) TARDIFERON (Tardiferon)
Depotná príprava síranu železa. Dražé (retard) obsahujúce 0,257 g (257 mg) síranu železnatého (asi 80 mg železa). Indikácie pre použitie a kontraindikácie sú rovnaké ako pre iné podobné prípravky železa. Priraďte 1 tabletu 2-krát denne (ráno a večer) hodinu pred jedlom. Vyrába sa v Maďarsku..

Po konzervatívnej liečbe sa odporúča pravidelné vyšetrenie, najmenej raz za 6 mesiacov, aby sa vylúčili relapsy, ich prevencia pomocou kombinovaných perorálnych kontraceptív s nízkou dávkou alebo posledná generácia vnútromaternicových hormonálnych systémov, čo významne zlepšuje výsledky liečby dekapeptylovým depotom, mimo krajiny alebo ich sekvenčná kombinácia.

Metódy liekovej liečby maternicových fibroidov

Pri výbere konzervatívnej liečby maternicových fibroidov by lieky mali spomaľovať, inhibovať rast vzdelania a odstraňovať príznaky zhoršujúce ženský život..

Je vždy potrebné liečiť chorobu?

Myomatózne novotvary vznikajú pod vplyvom hormónov - estrogénov a progesterónov, preto, keď sa zistí v počiatočnej fáze, lekári si zvolia taktiku vyčkávania a videnia, pretože zásahy do hormonálnej rovnováhy pomocou hormonálnej liečby maternicových fibroidov môžu naopak vyvolať aktívny rast nádorov..

Stratégia čakanie a videnie je opodstatnená, ak neexistujú žiadne príznaky a myóm je malý, a preto je potrebné pravidelne vykonávať ultrazvukové vyšetrenie, aby sa sledovala dynamika vývoja formácií a ich rast..

Rozmery novovytvorených fibroidov sa môžu meniť v závislosti od dní cyklu a ďalších fyziologických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele ženy (tehotenstvo, menopauza)..

Ako však ukazuje prax, iba malý počet pacientov môže zostať v čakacej fáze liečby.

Indikácie pre okamžitý priebeh liečby sú:

 • Vážnymi príznakmi sú krvácanie z maternice, ktoré vedie k závažnému nedostatku hemoglobínu, chronickej bolesti panvy a iným..
 • Keď myomatózny uzol dosiahne strednú veľkosť a dôjde ku kompresii susedných orgánov, tento jav sa prejavuje častým nutkaním na močenie, zápchu a ďalšie príznaky.
 • Ak si žena nemôže uvedomiť svoju reprodukčnú funkciu, jej pravdepodobnosť počatia je znížená, existuje riziko vzniku rôznych komplikácií počas tehotenstva..

Pri aktívnom raste fibroidov a vážnom zhoršovaní pohody ženy gynekológ navrhuje operáciu. Chirurgická liečba môže byť v rôznych objemoch - úplné odstránenie maternice (hysterektómia), odstránenie iba myomatóznych uzlín (myomektómia) a ďalšie operácie na zachovanie orgánov (embolizácia maternicovej tepny, ultrazvuková ablácia).

Výber operácie závisí od veľkosti, umiestnenia nádoru a od prianí pacienta. Liečba maternicových fibroidov hormonálnymi liekmi je zaujímavá pre mnoho pacientov. Neexistujú ľudia, ktorí by chceli ísť „pod nôž“, preto sa vedci a lekári v súčasnosti usilujú o zlepšenie liečby liekov a minimálne invazívne (minimálne chirurgické zákroky)..

Keď je konzervatívna liečba účinná

Konzervatívna liečba je predpísaná iba pri malých fibroidoch a s malými príznakmi, ak nemá požadovaný účinok a choroba postupuje rýchlo, potom je nevyhnutná chirurgická liečba..

Hormonálna terapia

Hormonálne lieky s myómom majú tlmiaci účinok na činnosť vaječníkov, čo vedie k tomu, že myómy by mali prestať rásť, zatiaľ čo ich veľkosť by sa mala zmenšovať.

G estagény

Doteraz boli gestagény alebo progestíny, ktoré sú syntetickými analógmi progesterónu, aktívne predpisované na liečbu fibroidov, používali sa vo forme tabliet (Duphaston, Norkolut, Vizanna), vo forme čapíkov (Utrozhestan), ale ich účinok bol neúčinný..

Možno je to kvôli teórii, že progesterón spolu s estrogénmi pôsobia na tvorbu a nie na ničenie fibroidov. Biochemické štúdie odhalili, že v patologických uzlinách fibroidov je hladina progesterónu trikrát vyššia ako v okolitých tkanivách..

V súčasnosti je menovanie gestagénov diskutabilnou záležitosťou, ale užívanie duphastonu a iných gestagénov je možné kombináciou adenomyózy alebo endometriózy s malým myómom pre ženy s realizovanou reprodukčnou funkciou..

Okrem toho sa pri malých uzlinách av kombinácii s endometriálnymi patológiami používa vnútromaternicový systém Mirena (týka sa gestagénov), ktorý zlepšuje pohodu ženy počas kritických dní, ale krvácanie sa môže stať nepravidelným, špirála môže vypadnúť a vôbec neovplyvňuje veľké uzliny, okrem toho pri niektorých typoch fibroidov sa nedá vložiť kvôli deformovanej maternicovej dutine.

Intrauterinná metóda dodávania hormónov je veľmi výhodná metóda, pretože pečeň a gastrointestinálny trakt touto metódou netrpia..

A gonisti uvoľňujúci hormón uvoľňujúci gonadotropíny (aHnRH)

Od roku 1999 sa na liečbu fibroidov začali používať agonisty Gn-RG. Vyvolávajú očividný terapeutický účinok, zároveň však významne ovplyvňujú zdravie. Hypofýza pod ich vplyvom prestáva produkovať gonadotropíny, čo vedie k nedostatku estrogénov a produkcia progesterónov je blokovaná. Tieto lieky majú protinádorový účinok, čoho dôkazom je znížená produkcia nádorových buniek a ich smrť.

Znížené fungovanie hypofýzy, absencia hormónov produkovaných vaječníkmi, vedie k zníženiu veľkosti maternice, respektíve k zníženiu myomatóznych uzlín. Zároveň neprítomnosť menštruácie umožňuje zbaviť sa nadmernej straty krvi a normalizovať hladinu hemoglobínu, takže tieto lieky sa často predpisujú pred chirurgickým zákrokom. Okrem toho je ich terapeutický účinok prerušený prívod krvi do novotvarov, čo tiež pomáha pri ich znižovaní a vytvára priaznivé podmienky pre operáciu: skracuje sa jej trvanie, znižuje stratu krvi.

Liečba týmito liečivami sa uskutočňuje mesačnými injekciami počas 3 až 6 mesiacov, ale malé cykly sú preferované kvôli vysokému riziku rozvoja pretrvávajúceho hypoestrogenizmu, ktorý vedie k objaveniu sa príznakov menopauzy a zníženiu hustoty minerálov v kostiach, čo spôsobuje vysoké riziko osteoporózy. Na zastavenie rozvoja vedľajších účinkov je predpísaná hormonálna substitučná terapia (HRT), ktorá zahŕňa podávanie malých dávok estrogénu..

Hlavnými prípravkami aGnRH sú Zoladex, Decapeptil, Lucrin Dep. Okrem injekcií sa používa nosný sprej Buserelin, na tento účel sa do nosa injikuje trikrát denná dávka lieku..

Je dôležité to vedieť! Po ukončení liečby po 2 až 3 mesiacoch sa myómy vrátia do pôvodnej podoby s pôvodnou veľkosťou.

Podľa výsledkov štúdií aGnRH sú takmer jediné lieky, ktoré môžu ovplyvniť veľkosť fibroidov.

A ntiprogestagény

Nedávno sa v súvislosti s novými názormi na patogenézu fibroidov začali používať antagonisty progesterónu (AP). Ich cieľom je blokovanie progesterónu. Pod vplyvom drog sa menštruácia stáva menej hojnou a kratšou, zatiaľ čo veľkosť maternice sa zmenšuje, čo tiež prispieva k minimálnemu zníženiu myomatóznych uzlín. Hlavným antiprogestogénom je mifepriston. V obchode sa to nazýva gynestril..

Tento liek spôsobuje negatívny postoj, pretože sa používa na ukončenie tehotenstva v skorých štádiách, ale pri liečbe novotvarov je mifepriston schopný inhibovať delenie nádorových buniek (rast nádoru) a má deštruktívny účinok. Okrem toho, po ukončení liečebného postupu nie sú uzly „v zhone“, aby sa zotavili ako po užití aGn-RG..

Hlavnou výhodou mifepristonu pri liečbe fibroidov je to, že neprispieva k rozvoju nedostatku estrogénu, a preto sa pri užívaní nevyskytujú príznaky menopauzy a zníženie hustoty kostí..

Tento hormón s maternicovými fibroidmi sa používa v dávke 50 mg každý deň po dobu 6 mesiacov, ale s takým trvaním spôsobuje zhrubnutie endometria a krvácanie, navyše má pomerne malý terapeutický účinok (uzly sú mierne znížené), a preto nemá v lekárskej praxi široký prihláška.

Ntigonadotropíny

Na začiatku 70. - 80. rokov. v poslednom storočí sa začalo aktívne užívanie liekov - antigonadotropínov na liečbu myómy maternice. Blokujú pôsobenie gonadotropínov. Boli použité nasledujúce drogy - danazol, non-mestran. Liečba prebieha nepretržite 4 až 6 mesiacov.

Mesiac po užití drog sa vyvinie amenorea (nedostatok menštruácie), cyklus sa obnoví do jedného mesiaca po ukončení liečby..

Danazol sa kombinuje s progesterónom a androgénmi a inhibuje rast nádorových buniek. Ultrazvukové vyšetrenie o tri mesiace neskôr preukáže, že sa veľkosť fibroidov zastavuje - je to kvôli antiestrogénnemu a antiprogesterónovému pôsobeniu. Ale kvôli silným androgénnym účinkom (zdrsnenie hlasu, výskyt nadmernej „vlasatosti“) je použitie antigonadotropínov obmedzené..

K Kombinované perorálne kontraceptíva

Antikoncepčné pilulky na myóm sa predpisujú v týchto prípadoch:

 • Na ochranu pred nechceným tehotenstvom a na liečbu myomatóznych uzlín malých foriem.
 • Po operácii normalizovať hormonálnu rovnováhu a zabrániť recidíve.

Nízke dávky antikoncepčných tabliet pre maternicové myómy sa používajú na liečbu myómov s priemerom do 2 cm, používajú sa 3 až 4 mesiace podľa antikoncepčnej schémy. Používajú sa tieto lieky - Regulon, Janine, Klaira a ďalšie. Liek Janine sa používa po chirurgickom odstránení uzlov.

Počas používania antikoncepcie ovulácia prestáva, zatiaľ čo sa nevytvára luteum corpus, účinok progesterónu v myomatóznych uzlinách je potlačený.

Uskutočnili sa štúdie týkajúce sa účinku progestogénov, ktoré sú súčasťou nízkych COC, preukázalo sa, že bolestivé príznaky sa zmiernia v 40 - 50% prípadov. Stabilizujú menštruačný cyklus, zabraňujú hyperplázii endometria, znižujú bolestivosť menštruácie.

Rast myomatóznych formácií v počiatočnej fáze COC je ovplyvnený pravdepodobne preto, že sa spontánne rastové mechanizmy vo vnútri uzlov ešte nevytvorili a nádor je stále citlivý na vonkajšie vplyvy, ale COC môžu tiež spustiť rast fibroidov..

V niektorých prípadoch sa používa antikoncepčný kruh NovaRing, ktorý je vyrobený z hypoalergénneho materiálu, obsahuje etonogestrel, etinylestradiol..

Do 21 dní uvoľní potrebné dávky hormónov, výhodou tejto metódy je, že gastrointestinálny trakt a pečeň netrpia hormónmi..

H hormonálna substitučná terapia

Je potrebné poznamenať, že na liečbu fibroidov sa HRT nepoužíva samostatne, zvažuje sa iba možnosť použitia HRT počas menopauzy u pacientov s fibroidmi. Cieľom HRT je zmierniť príznaky menopauzy, ale menopauza myomatóznych uzlín sa môže „vyriešiť“, preto sa lekári pýtajú nasledujúcu otázku: Je možné, že HRT vyprovokuje rast nádoru, na túto otázku však nie je jednoznačná odpoveď..

P roto zápalové

Okrem hormonálnej terapie sa na zmiernenie bolesti používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Majú odlišnú chemickú štruktúru, ale dosahujú rovnaký účinok..

Táto skupina liekov zahŕňa diklofenak, fenylbutazón, piroxikam, ketoprofén a iné. Použitie protizápalových liekov je spôsobené skutočnosťou, že hladina enzýmov zodpovedných za tvorbu prostaglandínov je v myóme významne zvýšená. Zvýšenie hladiny prostaglandínov prispieva k zvýšeniu bolesti. Sú predpísané na bolestivú menštruáciu.

V klinických štúdiách sa preukázalo, že NSAID môžu znižovať krvnú stratu počas ťažkých období, ale nie toľko ako hormóny. Pre jednotlivé lieky tejto skupiny neexistuje porovnávacia analýza ich účinnosti.

NSAID sú predpísané na úľavu od bolesti pri nekróze fibroidov, pri komplikáciách počas tehotenstva, pri vývoji proti benígnemu nádoru.

Protizápalové lieky sa vysporiadajú s príznakmi, ale nevyliečia chorobu, preto by ste ich nemali zneužívať, pretože majú nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém.

Kyselina ranexámová

Kyselina tranexamová sa používa na zastavenie abnormálneho krvácania - jedná sa o hemostatikum, ktoré sa nevzťahuje na hormonálnu liečbu.

Vo svojej štruktúre pripomína lyzín, esenciálnu aminokyselinu v tele. Jeho účinnosť presahuje 20-30-násobok účinnosti kyseliny e-aminokaprónovej. Znižuje stratu krvi počas menštruácie takmer o polovicu. Štúdie preukázali priaznivý účinok kyseliny tranexámovej počas myomektómie - zabránili veľkým stratám krvi.

Vedľajší účinok pri užívaní kyseliny tranexámovej je zanedbateľný - závraty a bolesti hlavy môžu byť upchaté a niekedy sa môže objaviť mierna nevoľnosť..

G homeopatia

Táto nekonvenčná metóda liečby mala vždy svojich oponentov a priaznivcov. Hlavnými homeopatickými liekmi na myóm sú Konium, Mammosan, Cyclodinon, Remens a ďalšie. Môžu byť založené na rastlinných alebo živočíšnych surovinách. Je veľmi dôležité kontrolovať liečebný proces pomocou homeopatie, aby sa nevynechala možná progresia fibroidov.

Rastlinné lieky a potravinové doplnky

Ak žena kategoricky odmieta konzervatívne lekárske ošetrenie alebo má množstvo závažných kontraindikácií na hormonálnu liečbu, môže vyskúšať liečbu biologicky aktívnymi prísadami (BAA). Neexistuje dôkaz o ich účinnosti v úradnom lekárstve, a preto je postoj k takýmto drogám skeptický, ale na druhej strane nemajú žiadne vedľajšie účinky, preto je ich používanie neškodné.

M iomin

Výrobok je prírodného pôvodu, obsahuje výťažky z brokolice a listov zeleného čaju. Má protinádorové vlastnosti, patrí k antiestrogénom..

Odporúča sa na hyperpláziu endometria, myóm a iné choroby žien.

B efungín

Hlavnou zložkou, ktorá je súčasťou tohto lieku, je extrakt z brezy šalvie. Chaga je parazitická huba, ktorá je živená všetkými prospešnými vlastnosťami brezy a sama sa stáva liečivou prírodnou látkou. Befungín vyzerá ako tmavá hustá tekutina, ktorá je zameraná na ničenie zlých a benígnych formácií, navyše liek zvyšuje imunitu. Nemôže sa používať pri liečbe antibiotikami..

E strovel

Tento doplnok výživy vo forme tabliet alebo kapsúl obsahuje extrakty z divej priadze, žihľavy a sóje, ako aj vitamíny, indol-3-karbinol a ďalšie zložky. Je predpísané normalizovať hormonálne pozadie počas menopauzy.

A ndinol a indol forte

Toto je biologický doplnok založený na indol-3-karbinolovej zložke. Získava sa z rastlinných materiálov - biela kapusta a brokolica, reďkovka, repa. Používa sa na liečbu nádorov spôsobených hormonálnou nerovnováhou. Indinol sa líši od indolu forte v tom, že obsahuje nižšiu koncentráciu hlavnej zložky a je dostupný skôr v tabletách ako v kapsulách..

S myómom sa Indinol odporúča používať s doplnkom výživy Epigallate, ktorý obsahuje extrakt zo zeleného čaju. Tieto potravinové doplnky sú drahé, ale účinok nie je vždy.

Posledné štúdie liekovej liečby

Od roku 2012 vstúpil na trh nový typ lieku - selektívne modulátory progesterónových receptorov (SMRP). SMRP je sľubným smerom vo farmakológii, týka sa cielenej (blokuje rast nádorových buniek) terapie tkanív citlivých na progesterón. Ich účinok nebol úplne skúmaný, ale liek ulipristal acetát na predoperačnú liečbu fibroidov patriacich do tejto skupiny bol už schválený a schválený..

Je registrovaná pod obchodnou značkou Esmiya a je zaradená do trojmesačných kurzov. Odporúča sa pre pacientov starších ako 18 rokov. Inhibuje delenie patologických buniek, zastavuje ich rast, prispieva k ich smrti v myomatóznych uzlinách. Jeho účinok sa však nevzťahuje na zdravé myometrium. Vyznačuje sa zmiešaným pôsobením antagonistu a agonistu progesterónu.

Tu sú výsledky porovnávacej analýzy ulipristal acetátu s placebom:

 • U 91 a 92% pacientov bolo krvácanie z maternice nedostatočné, dávka bola 5 a 10 mg ulipristal acetátu, v skupine s placebom iba 19% žien hlásilo zlepšenie.
 • K menštruácii nedošlo u 74% žien z prvej skupiny au 6% pacientov z druhej skupiny.
 • Pri formovaní ulipristal acetátu sa veľkosť formácií významne znížila.
 • Ulipristal acetát v porovnaní s placebom významne zmiernil bolestivé príznaky..

Medzi časté vedľajšie účinky pri užívaní drogy patrili bolesti hlavy a nepohodlie v oblasti prsných žliaz.

Bolo pozorované benígne zhrubnutie v endometriu, ale šesť mesiacov po ukončení liečby zmizli.

V porovnávacej analýze aHn-RG (leuprolid acetát) s ulipristal acetátom sa získali tieto údaje:

 • K zastaveniu ťažkého krvácania došlo rýchlejšie pri užívaní ulipristal acetátu.
 • Ukončenie menštruácie sa dosiahlo 5 až 7 dní po užití ulipristal acetátu a po 21 dňoch, keď sa užil leuprolid acetát.
 • Pri obidvoch typoch liečby došlo k poklesu myomatóznych hmôt v priemere o 45%, ale pri pozorovaní myómu počas šiestich mesiacov sa zistilo, že účinok ulipristal acetátu je stabilnejší.
 • Asi 10% v prvej skupine a 40% v druhej skupine sa sťažovalo na návaly horúčavy.
 • Na rozdiel od AGN-RG ulipristal acetát nevedie k rozvoju silných vedľajších účinkov spojených s deficitom estrogénu..

V súčasnosti sú ulipristal acetátové tablety prvými zástupcami triedy SMRP, ale čoskoro bude pravdepodobne viac liekov. Tablety sa užívajú jedenkrát denne počas 3 mesiacov a používajú sa ako predoperačná terapia..

Dôkazom účinnosti ulipristal acetátu je zastavenie krvácania z maternice, zníženie veľkosti uzlov. Rýchle zastavenie menštruácie z jej pôsobenia vedie k odstráneniu anémie, ktorá je nevyhnutná, ak sa pacient podrobí chirurgickému zákroku..

Do jedného mesiaca po ukončení kurzu sa menštruácia obnoví. Myomatózne uzly nezačnú rásť po priebehu liečby.

Pri užívaní tejto drogy sa stav ženy zlepší, uľahčí to výrazne menší počet vedľajších účinkov - návaly tepla, osteoporóza a iné. Predpokladá sa, že pri užívaní tabliet sa produkcia estrogénu udržiava až do folikulárnej fázy cyklu.

Novým prístupom k liečbe fibroidov je antifibrotická terapia, ktorá blokuje rast nádoru. Počas štúdie sa zistilo, že uzliny fibroidov pozostávajú z určitých buniek a existujú polypeptidové hormóny, ktoré pomáhajú bunkám hladkého svalstva maternice zvyšovať produkciu nádorových buniek..

Účinky Pirfenidónu, antifibrotika, ktoré spomaľuje účinky týchto polypeptidových hormónov, sa v súčasnosti skúmajú..

Účinnosť liečby závisí od dávky lieku. Výhodou lieku je malý počet vedľajších účinkov a nemá ničivý účinok na zdravé bunky hladkého svalstva.

Jednou z noviniek medicíny je tiež liek interferón-alfa. Toto je jediné liečivo, ktoré spomaľuje angiogenézu - tvorbu nádorového tkaniva..

Ako je uvedené vyššie, existujú polypeptidové hormóny, ktoré ovplyvňujú rast útvarov - fibroblastové rastové faktory, transformujúci rastový faktor beta, vaskulárny endoteliálny rastový faktor. Prispievajú k rastu nádoru dvoma smermi: zlepšujú rozdelenie buniek hladkého svalstva a stimulujú tvorbu krvných ciev. Liek s interferónom alfa zastavuje pôsobenie polypeptidových hormónov.

Výsledok prvých štúdií ukázal, že pod vplyvom interferónu-alfa došlo o týždeň k zníženiu fibroidov. Preto je sľubným smerom spomalenie angiogenézy pomocou účinku na polypeptidové hormóny.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pacienti, ktorí trpia medziobratlovou kýlou lumbosakrálnej, chrbtice, zažívajú bolesť a nepohodlie počas pohybu, fyzickú aktivitu.
Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý! 2 032 zobrazeníBubnovsky je jednou z najznámejších osobností v oblasti medicíny. Bubnovsky vyvinul jedinečný systém na liečenie stavovcov a patologických procesov v pohybovom aparáte.
Cervikálna osteochondróza je sprevádzaná kŕčmi svalového tkaniva, problémami s krvným obehom hlavy a ďalšími príznakmi. Okrem použitia tabliet, cvičebnej terapie a tradičnej medicíny sa používa akupunktúra.