loader

Hlavná

Späť

Liečba adenomyózy liečivami

Posledná aktualizácia článku 07.12.2019

Adenomyóza je chronické gynekologické ochorenie, ktoré sa ťažko lieči. V počiatočnej fáze je patologický proces asymptomatický, ale s časom sú možné závažné komplikácie až do úplnej neplodnosti. Hlavnými príznakmi choroby sú dlhá a ťažká menštruácia, bolesť panvy rôznej intenzity a charakteru. Ak sa chcete vyhnúť zdravotným problémom, musíte pravidelne navštíviť gynekológa, čo pomôže včas zistiť patológiu..

Liečebné metódy

S rozvojom adenomyózy dochádza k abnormálnej proliferácii endometriálnych buniek v maternicovej dutine. Svalové tkanivo maternice je ovplyvnené hlavne degeneráciou endometria, ale často sa tvoria ložiská krčka maternice a vajcovodov. Adenomyóza krčka maternice sa v klinickom obraze a symptómoch mierne líši, preto je v každom prípade potrebný individuálny prístup k liečbe. Čím viac lézií, tým jasnejší je klinický obraz. Adenomyóza maternicového tela, čo to je - pozri fotografiu.

Konzervatívna terapia je zameraná na zníženie rýchlosti rastu patologických ohnísk, ako aj na korekciu hormonálnej rovnováhy a odstránenie príznakov choroby. Liečba je založená na použití kombinovanej antikoncepcie obsahujúcej progesterón a estrogén.

Liečba maternicovej adenomyózy by mala byť komplexná a individuálna. Podľa indikácie sa predpisujú protizápalové a analgetické lieky. V niektorých prípadoch sa predpisujú imunomodulačné a sedatíva a často sa predpisujú rôzne vitamínové komplexy. V počiatočných fázach je dobrý účinok daný tradičnou medicínou. Recenzie o liečbe adenomyózy s ľudskými liekmi si môžete prečítať osobitne.

Ak lieková terapia neprináša výsledky, je indikovaný chirurgický zákrok zameraný na odstránenie patologických ohnísk. Na tento účel sa najčastejšie používa laparoskopia..

V závažných prípadoch je potrebný radikálny chirurgický zákrok - čiastočné alebo úplné odstránenie maternice. Takéto operácie sa predpisujú hlavne pacientom, ktorí dosiahli vek menopauzy. V reprodukčnom veku je extirpácia maternice mimoriadne zriedkavá..

Lieky na liečenie adenomyózy

Hlavnou úlohou gynekológa je vybrať najvhodnejší liek na obnovenie hormonálnej rovnováhy a na potlačenie rastu endometriotických ložísk..

Lieky sa užívajú podľa prísnej schémy, ktorá sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Účinnosť liečby sa monitoruje ultrazvukovým vyšetrením každé tri mesiace..

Ak neexistujú žiadne pozitívne výsledky, vyberú sa iné tablety. Hormonálna liečba sa považuje za najúčinnejšiu. V medicíne sú lieky používané na liečbu adenomyózy rozdelené do niekoľkých skupín, ktoré sa líšia spektrom expozície.

Perorálne kontraceptíva

Na liečenie adenomyózy sa zvyčajne používajú hormonálne lieky. Gynekológ vyberie kombinované perorálne kontraceptíva (COC) individuálne.

Medzi obľúbené drogy patria: Silhouette, Yarina, Janine, Klayra, Regulon.

Zloženie týchto tabliet obsahuje syntetické hormóny, ktoré pomáhajú normalizovať menštruačný cyklus, znižujú závažnosť príznakov a zastavujú rast patologických ohnísk. Užívanie COC pomáha normalizovať hladinu ženských hormónov, v dôsledku čoho ložiská lézie ustupujú. Pri liečbe maternicovej adenomyózy sa lieky užívajú 3 až 6 mesiacov, potom sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie, aby sa skontroloval výsledok..

Podľa recenzií je najobľúbenejšou drogou Yarina. Tieto tablety sú o niečo lacnejšie ako podobné lieky, ale sú účinnejšie v boji proti adenomyóze.

Antigonadotropins

Táto kategória zahŕňa drogy: Danazol, Danol. Pri užívaní drog je aktivita vaječníkov inhibovaná, proces ovulácie je prerušený, čo spôsobuje atrofiu endometria. Pri adenomyóze sa syndróm bolesti znižuje, rast endometriálneho tkaniva sa znižuje, v dôsledku toho dochádza k regresívnym zmenám v patologických ložiskách..

Lieky zaradené do tejto skupiny majú množstvo kontraindikácií, preto si užívanie liekov vyžaduje neustály lekársky dohľad!

Progestíny (gestagény)

Táto skupina zahŕňa: Duphaston, Utrozhestan, Norkolut. Gestagénové lieky znižujú produkciu hormónu estrogén, potláčajú ovuláciu a zastavujú rast endometria. Priradené vo všetkých štádiách adenomyózy sa prijímajú nepretržite od 6 do 8 mesiacov.

Neodporúča sa ženám, ktoré plánujú otehotnieť..

Lieky spôsobujú účinok lekárskej menopauzy, z tohto dôvodu sú proliferačné procesy v endometriálnych ložiskách obmedzené..

antiestrogénmi

Patria sem: gestrinón, medroxyprogesterón. Tieto lieky znižujú produkciu hormónu estrogénu, ktorý podporuje rast endometria. Lieky spôsobujú umelý nástup menopauzy, preto sú ženy predpisované najčastejšie po 40 rokoch. V dôsledku dlhodobej liečby (5-6 mesiacov) sa menštruácia úplne zastaví, eliminujú sa klinické príznaky choroby a rast endometria je blokovaný..

Analógy gonadoliberínu

Lieky sa predpisujú na liečbu neplodnosti, na prípravu na IVF, pred a po chirurgickom zákroku na adenomyózu. Často používané: Buserelin, Zoladex, Decapeptil. Lieky sú dostupné ako injekcie a tablety. Terapia sa vykonáva pod prísnym lekárskym dohľadom, pretože počas liečebného obdobia sa hormonálna hladina dramaticky mení, čo môže spôsobiť zhoršenie choroby a zvýšiť závažnosť príznakov. Lieky vytvárajú umelú menopauzu, preto sa používajú na zastavenie ťažkého krvácania počas adenómov.

Dôležité! Všetky lieky majú svoje kontraindikácie a vedľajšie účinky. Preto je liečba adenomyózy vykonávaná prísne pod dohľadom lekára, ktorý musí zvoliť správny liek a monitorovať účinnosť liečby. Samoliečba je neprijateľná!

Najúčinnejšie a bežne používané lieky

Vizanne

Vizannova antikoncepcia má antiandrogénny účinok. Počas liečby sa znižuje produkcia estrogénu, čím sa znižuje patologická proliferácia tkanív endometria. Vizanna s adenomyózou má posilňujúci účinok na sliznicu maternice.

Hlavnou účinnou látkou je syntetický hormón dienogest, ktorý spomaľuje rast endometria a bráni rozvoju nových ložísk. Znížením produkcie prostaglandínov sa syndróm bolesti úplne eliminuje. Liek sa predpisuje hlavne mladým pacientom pred prípravou na tehotenstvo.

Novinet

Novinet je kombinovaná hormonálna antikoncepcia s miernymi vedľajšími účinkami (môže sa použiť počas laktácie). Novinet zmierňuje bolesť, znižuje krvácanie, obnovuje rovnováhu hormónov. Je predpísaný v raných štádiách patológie. Pri rýchlom raste ohnísk endometria je liek neúčinný. So zrušením drogy sú možné relapsy adenomyózy. Analógy - Yarina, Silhouette.

Utrozhestan

Utrozhestan s adenomyózou sa predpisuje v prípade problémov s počatím alebo hrozbou potratu kedykoľvek. Liek stimuluje sekréciu, pripravuje maternicovú stenu na implantáciu vajíčka, inhibuje rast patologického tkaniva. Používa sa na liečbu neplodnosti, na prípravu na IVF, v komplexnej liečbe adenomyózy.

Liek je predpísaný prísne podľa indikácií, pretože je vhodný iba pre pacientov s nedostatočnou tvorbou hormónu luteum v tele (progesterón), čo má vplyv na funkčnosť vaječníkov..

Jeanine

Táto antikoncepcia je pomerne účinná a obľúbená v boji proti adenomyóze. COC pozná veľa žien, často sa používa ako spoľahlivá antikoncepcia. Janine je mikrodozónový hormonálny liek, preto málokedy spôsobuje závažné vedľajšie účinky.

Pri dlhodobej liečbe adenomyózy Janine postupne znižuje závažnosť symptómov, normalizuje hormonálne pozadie a stabilizuje menštruačný cyklus. Zloženie lieku obsahuje syntetický hormón dienogest, ktorý zabraňuje abnormálnemu rastu endometria. Janine s adenomyózou sa užíva od 3 do 6 mesiacov. Analógy - Yarina, Silhouette.

Claira

Liek Klayra je účinný v počiatočných štádiách adenomyózy, ktorý sa používa na reguláciu menštruačného cyklu a na zabránenie abnormálnej proliferácie endometria..

Klayra obsahuje veľké množstvo estrogénu, ktorý prispieva k rozvoju hyperplázie, preto sa používa striktne podľa pokynov lekára.

Antikoncepcia sa neodporúča dlhšie ako 6 mesiacov, pretože ovplyvňuje zrážanie krvi. Analógy lieku Klayra sú Yarina a Zhanin.

Orgametrile

Orgametril je progestogén, ktorý znižuje produkciu hormónu estrogénu. Účinkom tohto liečiva je potlačenie ovulácie, zníženie transportných vlastností vajcovodov a zastavenie implantačnej funkcie endometria. Droga je založená na linestrenole (zložke progestogénu). Zabraňuje patologickému deleniu endometriálnych buniek v tkanivách a orgánoch ženského reprodukčného systému. Orgametril je predpísaný v počiatočných štádiách adenomyózy.

Dôležité! V súčasnosti farmaceutiká ponúkajú veľa liekov na liečbu adenomyózy, ale všetky majú vplyv na ženské telo, takže nezávislé používanie hormonálnych liekov je neprijateľné.!

Aké čapíky sa používajú pri liečbe endometriózy

Pri komplexnej liečbe adenomyózy sa okrem liekov používaných ako adjuvantná liečba predpisujú rektálne a vaginálne čapíky. Ako liečiť adenomyózu pomocou vonkajších liekov, musí gynekológ vysvetliť.

Pri liečbe antibiotikami sa najčastejšie predpisujú rektálne čapíky s anestetickými a protizápalovými vlastnosťami: indometacín, naklofén, diklofenak, voltaren. Zvyčajne to trvá 7-10 dní.

Vaginálne protizápalové čapíky sú predpísané na hygienu pošvy a odstránenie patogénnej mikroflóry. Lekári spravidla predpisujú sviečky založené na metronidazole, napríklad Terzhinan a Fluomizin. Trvanie liečby nie dlhšie ako 10 dní.

S nedostatkom hormónu progesterónu sú predpísané sviečky Utrozhestan. Vďaka lokálnym účinkom sa aktívne zložky rýchlo vstrebávajú do krvného obehu a urýchľujú hojivý účinok..

Po liečbe by mala byť žena pravidelne sledovaná gynekológom, pri včasnej diagnostike je možné ochorenie rýchlo vyliečiť. Adenomyóza sa vyznačuje opakovanými relapsmi, preto je dôležité zabrániť ďalšiemu progresii choroby. Recenzia žien naznačujú, že ak sa počas liečby budú riadiť všetkými odporúčaniami lekára, nevzniknú problémy s počatím a narodením dieťaťa..

Moderné metódy a lieky na liečbu adenomyózy

Endometrióza je patologický proces charakterizovaný šírením vnútornej vrstvy sliznice maternice do ďalších orgánov alebo do brušnej dutiny..

Forma choroby, pri ktorej endometrium nerastie do iných orgánov, ale do hrúbky maternice, sa nazýva adenomyóza..

Takáto dislokácia vnútornej vrstvy sliznice sa stáva príčinou vzniku veľkého počtu klinických symptómov, ktoré vytvárajú typický obraz choroby..

Liečba patologického procesu sa predpisuje na základe štádia endometriózy. Preto pred začatím liečby je potrebné vykonať dôkladnú laboratórnu a inštrumentálnu diagnostiku, aby sa určilo štádium, forma ochorenia a jeho možná príčina..

Diagnostický program

Adenomyóza, ktorej liečba by sa nemala začať bez predbežnej laboratórnej a inštrumentálnej diagnostiky, je predmetom dôkladného výskumu najmodernejšími technológiami..

Po prvé, pacienti s podozrením na uvedenú patológiu by sa mali podrobiť vyšetreniu gynekologickým vyšetrením, pomocou ktorého je veľmi často možné identifikovať niektoré ďalšie choroby, ktoré spôsobili takýto klinický obraz. Ak hovoríme o vnútornej endometrióze, potom sa na krčku maternice nezistia žiadne vizuálne príznaky, čo opäť naznačuje prítomnosť adenomyózy..

Ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov sa považuje za špecifickú techniku ​​diagnostiky tohto ochorenia. Napriek skutočnosti, že pomocou ultrazvuku nie je možné presne určiť povahu zmien konzistencie maternice, považuje sa za metódu výberu z dôvodu nízkych nákladov..

Jedinou spoľahlivou štúdiou, ktorá môže byť zaručená na potvrdenie údajnej diagnózy, je hysteroskopia. Diagnostickou metódou je vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálneho optického zariadenia. Ak sa zistia patologické zmeny, hysteroskop vám umožní vziať ich na ďalšie morfologické štúdie. Vzhľadom na vysoké náklady a zložitosť vykonávania je postup odôvodnený iba v prípadoch, keď diagnostika vyvoláva otázky po vykonaní všetkých výskumných metód..

Taktika výberu liečebnej metódy

Doteraz bolo vyvinutých veľké množstvo rôznych spôsobov liečby endometriózy maternice. V takejto situácii čelí lekár pomerne zložitej úlohe, ako určiť najlepší spôsob liečby pre jednotlivého pacienta. V tejto súvislosti je potrebné v prvom rade venovať pozornosť veku ženy, forme choroby a stupňu šírenia patologického procesu. Okrem toho existujú kategórie pacientov, ktorí zvyčajne nepotrebujú žiadne terapeutické opatrenia. Medzi tieto patria:

 • Vymazané alebo subklinické formy ochorenia, keď sa adenomyóza vôbec neprejavuje, ale je diagnostikovaná ako náhodný nález počas bežného preventívneho vyšetrenia.
 • Pri miernych formách ochorenia, keď klinické príznaky nezasahujú do normálnej pracovnej kapacity a života pacienta.
 • Ženy vo veku nad 45 rokov, ktorých menopauza sa blíži, počas ktorých dochádza k nezávislej regresii choroby.
na obsah ↑

Fyziologické ošetrenie

V živote ženy existujú také fyziologické obdobia, počas ktorých adenomyóza nezávisle ustupuje. Medzi ne patrí menopauza a tehotenstvo, keď v krvi prevláda hladina progesterónov skôr ako estrogénov. Ak je teda žena staršia ako 45 rokov a má miernu formu choroby, môžete s ohľadom na jej liečbu podstúpiť taktiku vyčkajte a uvidíte.

Pokiaľ ide o liečbu maternicovej endometriózy s graviditou, môže sa použiť iba na mierne až stredne závažné ochorenie. V závažných formách patologického procesu môže tehotenstvo viesť nielen k uzdraveniu, ale skôr k vážnym následkom. Preto je tehotenstvo s adenomyózou povolené iba po dôkladnej diagnóze.

Konzervatívne terapie

Drogová liečba je prioritou pre mladé ženy, ktoré plánujú budúce tehotenstvo. Môže sa používať ako v ťažkých formách patologického procesu, tak v počiatočných fázach, aby sa zabránilo jeho progresii. Liečba liekmi spravidla zahŕňa použitie celej škály liekov.

Najskôr sa používa hormonálna terapia. Iba lieky obsahujúce hormonálne zložky sú schopné normalizovať menštruačný cyklus a viesť k regresii patologického procesu. Hormónové lieky na liečbu adenomyózy sa delia do niekoľkých skupín:

 • Antikoncepcia (Janine, Yarina) - lieky neovplyvňujú endometriálnu hyperpláziu, ale v dôsledku normalizácie menštruačného cyklu znižujú klinické prejavy choroby.
 • Lieky na liečbu adenomyózy na báze progesterónu (Duphaston a Utrozhestan) - keď sa tieto lieky používajú, v tele ženy sa vytvára koncentrácia hormónov, podobná ako počas tehotenstva alebo menopauzy. To vedie nielen k vymiznutiu symptómov choroby, ale tiež k liečbe patológie samotnej.
 • Analógy gonadotropných uvoľňovacích faktorov (sinarel, goserelín) - lieky tejto skupiny sa používajú iba pri závažných formách choroby. Ovplyvňujú hypofýzu - časť mozgu, ktorá stimuluje prácu všetkých endokrinných žliaz. V dôsledku toho sa vaječníky dočasne vypnú z práce a úplne prestanú produkovať hormóny. To vedie k pomerne rýchlej regresii choroby. Používanie sinarelu alebo goserelínu dlhšie ako šesť mesiacov je nebezpečné, pretože môže dôjsť k atrofii tkaniva vaječníkov. Spravidla sa po vysadení liekov tejto skupiny môžu príznaky choroby obnoviť, preto sa odporúča kombinovať liečbu týmito látkami s inými liekmi.
 • Liek je hormón byzanne, ktorý sa používa na liečbu hlavne fokálnej adenomyózy. Liek obsahuje látku dienogest, ktorá ovplyvňuje rast jednotlivých ložisiek patologického procesu vo svalovej vrstve maternice. Liečba týmto liekom je často komplikovaná krvácaním z maternice, takže akékoľvek jeho použitie by malo byť sprevádzané povinnou konzultáciou gynekológa..

Chirurgické ošetrenie

O účinnosti liečby liekom možno očakávať iba pri miernych a stredne ťažkých formách adenomyózy, zatiaľ čo ťažké stavy je možné odstrániť iba chirurgicky. Existujú určité indikácie pre chirurgickú liečbu:

1 Komplikácie vnútornej endometriózy vo forme maternicového krvácania sprevádzané veľkými stratami krvi.

2 Predenopauzálny vek (45 - 50 rokov) a závažná forma patologického procesu.

3 Kombinovaná endometrióza maternice a iných orgánov (vaječníky, vajcovody, krčka maternice).

4 Kombinácia adenomyózy s fibromyómom.

5 Štvrté alebo piate štádium choroby, keď endometrium zasahuje do seróznej membrány orgánu alebo pobrušnice.

Odstránenie maternice sa považuje za tradičnú operáciu vnútornej endometriózy. K dnešnému dňu sa táto operácia môže uskutočňovať cez veľkú veľkosť prednej brušnej steny alebo cez jej malé vpichy. Táto moderná technika veľmi uľahčuje regeneráciu a čas strávený v nemocnici po operácii.

Doteraz sa aktívne vyvíjajú metódy na konzerváciu orgánov, ktoré umožňujú chirurgické zásahy v skorých štádiách ochorenia.

Skúsenosti s vedľajším liečením naznačujú pozitívne výsledky odstránenia nielen celého orgánu, ale iba jeho zmenenej oblasti. Takéto techniky umožňujú radikálne zaobchádzanie s mladými ženami plánujúcimi budúce tehotenstvo..

Alternatívne metódy liečby

Spolu s tradičnou liečbou ochorenia existuje veľké množstvo alternatívnych metód, ktoré zmierňujú stav pacientov s adenomyózou. Jednou z najbežnejších metód je liečba pijavicami..

Takáto liečba nemá takmer žiadny vplyv na zmenené endometrium, ale významne znižuje počet patologických sekrétov a znižuje riziko krvácania. Terapia pijavicami sa môže použiť ako ďalšie opatrenie pri tradičnej liečbe adenomyózy.

Patológia adenomyózy maternice: liečba drogami, alternatívne možnosti

Adenomyóza je endometrióza maternice. Patologické ložiská sa šíria z endometria do tkanív. Adenomyóza môže byť difúzna alebo fokálna. Chirurgické odstránenie je možné iba v prípade povrchovo lokalizovaných ložísk, ale poskytuje len dočasné zlepšenie situácie. Hlboké rezy adenomyózy v myometrii sa dajú odstrániť iba pri odstraňovaní maternice. Ale nie pre každého a nie vždy vhodný.

Lieky je možné používať podľa uváženia lekára. Poskytuje však aj dočasný účinok a samotné ohniská nie vždy klesajú..

Agonisty hormónov Gonadotropínu sú syntetické analógy hormónov, ktoré sa syntetizujú in vivo v hypotalame mozgu. Pri malej alebo jednorazovej dávke majú stimulačný účinok na hypotalamus, pri opakovaných injekciách je inhibičný. Výsledkom je, že hypofýza je inhibovaná, vaječníky nie sú vysielané signály na produkciu hormónov.

Žena vstupuje do stavu drogovej menopauzy, ktorá je v klinických prejavoch podobná fyziologickej v dospelosti.

Agonisty hormónov Gonadotropínu sa najčastejšie podávajú subkutánne alebo intramuskulárne, existujú intranazálne formy. Najčastejšie používané:

 • Na základe goserelínu napríklad Zoladex. V závislosti od dávky liečiva sa podáva raz za 1 mesiac alebo 3 mesiace. Minimálny počet injekcií sú tri.
 • Na základe triptorelínu napríklad Diferelín. Môže sa podávať raz za 30 alebo 90 dní.
 • Na základe leoprorelínu napríklad Lucrin Depot. Subkutánna injekcia raz mesačne.
 • Na základe triptorelínu napríklad Decapetil Depot. Injekcie raz mesačne.
 • „Buserelín“ je jediné liečivo, ktoré sa môže podávať injekciou do nosovej sliznice každých 8 hodín.

Mechanizmus účinku všetkých liekov je rovnaký: hladina estrogénu, ktorá je potrebná na podporu adenomyózy, je znížená. Vzhľadom na novo vznikajúce hormonálne pozadie žena pociťuje množstvo nepríjemných pocitov, ktoré prechádzajú po vysadení lieku. Všetky z nich sú príznakmi obvyklej menopauzy:

 • návaly horúčavy;
 • Podráždenosť;
 • znížené libido;
 • psychoemocionálna labilita;
 • suché sliznice a pokožka.

Inhibítory hormónov Gonadotropín sa používajú nemenej aktívne. Slávny liek je Danazol. Inhibuje činnosť hypofýzy a čiastočne hypotalamu a vykazuje podobný účinok s agonistami gonadotropných hormónov. Pri pravidelnom používaní hladiny FSH a LH klesajú, čo spôsobuje stav umelej menopauzy. Spolu s tým však vznikajú mnohé vedľajšie účinky podobné užívaniu agonistov.

Je potrebné piť „Danazol“ každý deň, dávkovanie určuje lekár v závislosti od závažnosti príznakov adenomyózy..

Antigestagény sa používajú menej často. Typickými predstaviteľmi sú Mifepristone a Nemestran (Gestrinon). Viažu sa na receptory progestogénu, čím znižujú produkciu estrogénu, a preto uplatňujú svoj terapeutický účinok. Dávky "Mifepristonu" - 50 mg 2-krát denne, "Nemestran" - 2,5 mg dvakrát týždenne.

Progestogény zahŕňajú rozsiahlu skupinu liekov s viacsmernými účinkami. Najúčinnejšou liečbou je Vizanne založené na dienogeste. Funguje to takto:

 • na pozadí svojho príjmu sa oblasti endometriózy zmenšujú;
 • ich prísun krvi sa zhoršuje, takže „vysychajú“;
 • imunitná reakcia sa zlepšuje, takže nedochádza k novým ložiskám endometriózy.

Na dosiahnutie stabilného klinického účinku pri adenomyóze je potrebný dlhý denný príjem lieku - najmenej 3 až 6 mesiacov. Na konci liečby sa príznaky choroby nevracajú. Liek ako celok je dobre tolerovaný a ani pri dlhodobom používaní neovplyvňuje dôležité životné funkcie, nevedie k zmenám v analýzach..

Účinnosť „byzantínu“ pri liečbe endometriózy genitálov

Dievčatá, ktoré sa podrobujú liekovej terapii, by si mali byť vedomé, že napriek zníženiu počtu ovulácií nechráni pred tehotenstvom. A účinok prijatia na vyvíjajúci sa plod nebol dostatočne preštudovaný, negatívny vplyv nie je vylúčený. Preto je potrebné počas liečby používať spoľahlivé metódy antikoncepcie.

Iné gestagénne lieky nemajú taký výrazný účinok, sú však vhodné na liečbu nekomplikovanej adenomyózy, najmä pri plánovaní tehotenstva:

Na liečbu adenomyózy sa môže použiť IUD "Mirena", napriek tomu, že ide o špirálu a je vložená do maternicovej dutiny. Zvláštnosťou systému je, že je schopný dávkovať hormón (levonorgestrel), ktorý má lokálny a systémový účinok, inhibuje atypický rast endometria a znižuje závažnosť adenomyózy..

Perorálne kontraceptíva počas ich podávania zmierňujú príznaky choroby, ale nevedú k žiadnej morfologickej zmene v priebehu ochorenia. Preto sa ihneď po ukončení liečby vracia bolesť a menštruačné nepravidelnosti.

V prípade neexprimovanej adenomyózy sa môžu odporučiť prípravky, ktoré obsahujú progestačnú zložku dienogest. Napríklad Klaira alebo Bonade.

"Endoferín" je nedávno objavené nehormonálne liečivo, ktoré sa používa na liečenie endometriózy. Kompozícia obsahuje niekoľko typov proteínov, ktoré ovplyvňujú imunitné bunky žien. Výsledkom je, že choroba ustupuje. Liečebné režimy, ktoré trvajú až 10 dní po dobu 3 mesiacov, môže byť potrebných niekoľko takýchto cyklov. Intramuskulárne sa podáva 0,3 mg denne.

„Indol“ a „Epigallat“ - prípravky zo skupiny rastlinných výťažkov, doplnkov výživy. Majú protizápalové, protinádorové a antioxidačné účinky. Predpokladá sa, že spoločné použitie týchto dvoch liekov vedie k normalizácii procesov bunkového delenia. Používajú sa nielen na adenomyózu, ale aj na myóm maternice. Môže sa užívať samostatne alebo ako súčasť komplexných prípravkov najmenej 3 mesiace.

Alternatívne metódy:

 • Alternatívne zaobchádzanie. Lotiony, infúzie, odvarky vo vnútri atď..
 • Hirudotherapy. Lekárske pijavice doslova nasávajú všetku stojatú krv z vaskulárnych plexov v panve, čo prispieva k regresii adenomyózy..
 • Ordinácie. Pri nodulárnej forme je možné odstrániť jednotlivé ložiská. Z technického hľadiska sú však také operácie veľmi komplikované z dôvodu nedostatku jasných hraníc nádorových útvarov. Liečba difúznej formy adenomyózy iba radikálne ̶ odstránenie maternice.

Prečítajte si viac v našom článku o liečbe adenomyózy.

Liečba liekov na adenomyózu maternice

Adenomyóza je endometrióza maternice. Patologické ložiská sa šíria z endometria do tkanív. Adenomyóza môže byť difúzna alebo fokálna. Chirurgické odstránenie je možné iba v prípade povrchovo lokalizovaných ložísk, ale poskytuje len dočasné zlepšenie situácie. Hlboké rezy adenomyózy v myometrii sa dajú odstrániť iba pri odstraňovaní maternice. Avšak nie všetky a nie vždy sú také zásahy vhodné.

Lieky je možné používať podľa uváženia lekára. Poskytuje však aj dočasný účinok a samotné ohniská nie vždy klesajú..

Agonisti hormónov Gonadotropínu

Sú to syntetické analógy hormónov, ktoré sa syntetizujú in vivo v hypotalame mozgu. Pri malej alebo jednorazovej dávke majú stimulačný účinok na hypotalamus a pri opakovanej injekcii ju inhibujú. V dôsledku toho je inhibovaná hypofýza, signály nie sú vysielané vaječníkmi, aby produkovali hormóny..

Žena vstupuje do stavu drogovej menopauzy, ktorá je v klinických prejavoch podobná fyziologickej v dospelosti.

Agonisty hormónov Gonadotropínu sa najčastejšie podávajú subkutánne alebo intramuskulárne, existujú intranazálne formy. Najčastejšie používané:

 • Na základe goserelínu napríklad Zoladex. V závislosti od dávky liečiva sa podáva raz za 1 mesiac alebo 3 mesiace. Minimálny počet injekcií ̶ 3.
 • Na základe triptorelínu napríklad Diferelín. Môže sa tiež podávať raz za 30 alebo 90 dní.
 • Na základe leoprorelínu napríklad Lucrin Depot. Subkutánne injekcie sa podávajú raz za 1 mesiac.
 • Na základe triptorelínu, napríklad Decapetil Depot, injekcie raz za 1 mesiac.
 • „Buserelín“ je jediné liečivo, ktoré sa môže podávať injekciou do nosovej sliznice každých 8 hodín.

Mechanizmus účinku všetkých liekov je rovnaký ̶ znižuje hladinu estrogénu, ktorý je potrebný na podporu adenomyózy. Vzhľadom na novo vznikajúce hormonálne pozadie žena pociťuje množstvo nepríjemných pocitov, ktoré prechádzajú po vysadení lieku. Všetky z nich sú príznakmi normálnej menopauzy. Najčastejšie sa vyskytuje toto:

 • návaly horúčavy;
 • Podráždenosť;
 • znížené libido;
 • psychoemocionálna labilita;
 • suché sliznice a pokožka.

A tu je viac o tom, ako a prečo sa maternica bóru používa na menštruačné nepravidelnosti.

Inhibítory gonadotropínu

Známy liek ̶ „Danazol“. Inhibuje činnosť hypofýzy a čiastočne hypotalamu a vykazuje podobný účinok s agonistami gonadotropných hormónov. Pri pravidelnom užívaní hladiny FSH a LH klesajú, čo spôsobuje stav umelej menopauzy. Spolu s tým však vznikajú mnohé vedľajšie účinky podobné užívaniu agonistov.

Je potrebné piť „Danazol“ každý deň, dávkovanie určuje lekár v závislosti od závažnosti príznakov adenomyózy..

Antigestageny

Používa sa menej často. Typickými predstaviteľmi sú M Mifepriston a Nemestran (Gestrinon). Viažu sa na receptory progestogénu, čím znižujú produkciu estrogénu, a preto uplatňujú svoj terapeutický účinok.

Dávky Mifepristonu ̶ 50 mg 2-krát denne, Nemestran ест 2,5 mg dvakrát týždenne.

gestagény

Zahŕňajú rozsiahlu skupinu liekov s viacsmernými účinkami. Najúčinnejším prostriedkom na liečbu endometriózy a adenomyózy je Vizanna založená na dienogeste. Početné štúdie z posledných rokov preukázali vysokú účinnosť lieku pri liečbe endometriálnych fokusov. Vizanne koná takto:

 • na pozadí svojho príjmu sa zmenšujú oblasti endometriózy;
 • ich prísun krvi sa zhoršuje, takže „vysychajú“;
 • imunitná reakcia sa zlepšuje, takže nedochádza k novým ložiskám endometriózy.

Na dosiahnutie stabilného klinického účinku pri adenomyóze je potrebný dlhý denný príjem liečiva po dobu najmenej 3 až 6 mesiacov. Po ukončení liečby sa však príznaky choroby nevracajú, ako je to zvyčajne v prípade iných hormonálnych liekov. Preto je liek Vizanna všeobecne voľným liekom na liečenie adenomyózy a endometriózy.

Liek ako celok je dobre tolerovaný a ani pri dlhodobom používaní neovplyvňuje dôležité životné funkcie, nevedie k zmenám v analýzach..

Iné gestagénne lieky nemajú taký výrazný účinok. Sú však vhodné na liečenie nekomplikovanej adenomyózy, najmä pri plánovaní tehotenstva. Medzi tieto lieky patria:

Na liečbu adenomyózy sa môže použiť IUD "Mirena", napriek tomu, že ide o špirálu a je vložená do maternicovej dutiny. Zvláštnosťou systému je, že je schopný dávkovať hormón (levonorgestrel), ktorý má lokálny a systémový účinok, potláča atypický endometriálny rast a znižuje závažnosť adenomyózy. Okrem toho je Mirena možnosťou spoľahlivej ochrany. Stanovuje sa na obdobie 5 rokov.

Perorálne kontraceptíva

Už skôr sa verilo, že všetky lieky, ktoré sa používajú na hormonálnu antikoncepciu, sú užitočné a účinne bojujú proti prejavom endometriózy. Moderné štúdie však dokazujú opak: perorálna antikoncepcia počas ich podávania zmierňuje príznaky choroby, ale nevedie k žiadnej morfologickej zmene v priebehu choroby. Preto sa ihneď po ukončení liečby vracia bolesť a menštruačné nepravidelnosti.

V prípade neexprimovanej adenomyózy v prípade, že má dievča ďalší cieľ ̶ ochranu, sa môžu odporučiť lieky, ktoré ako zložku gestagénu obsahujú diagenogest, napríklad Klaira alebo Bonade..

Indole a Epigallate

Sú to lieky zo skupiny rastlinných extraktov ̶ biologicky aktívne potravinárske prídavné látky. Majú protizápalové, protinádorové a antioxidačné účinky. Predpokladá sa, že spoločné použitie týchto dvoch liekov vedie k normalizácii procesov bunkového delenia. Používajú sa nielen na adenomyózu, ale aj na myóm maternice. Účinnejšia takáto liečba v kombinácii s hormonálnymi liekmi.

Môže sa užívať samostatne alebo ako súčasť komplexných prípravkov najmenej 3 mesiace.

"Endoferin"

Toto je nedávno objavené nehormonálne liečivo, ktoré sa používa na liečenie endometriózy. "Endoferín" ̶ extrakt z vaječníkov hovädzieho dobytka. Kompozícia obsahuje niekoľko typov proteínov, ktoré ovplyvňujú imunitné bunky žien. Výsledkom je, že choroba ustupuje. Liečebné režimy, ktoré trvajú až 10 dní po dobu 3 mesiacov, môže byť potrebných niekoľko takýchto cyklov. Intramuskulárne sa podáva 0,3 mg denne.

Alternatívne metódy

Terapia adenomyózy môže mať rôzne smery. V každom prípade je však lepšie prediskutovať liečbu s lekárom.

Možné sú tieto:

 • Ľudové recepty. Lotiony, infúzie, odvarky vo vnútri atď..
 • Hirudotherapy. Lekárske pijavice doslova nasávajú všetku stojatú krv z vaskulárnych plexov v panve, čo prispieva k regresii adenomyózy..
 • Ordinácie. Pri nodulárnej forme je možné odstrániť jednotlivé ložiská. Z technického hľadiska sú však také operácie veľmi komplikované z dôvodu nedostatku jasných hraníc nádorových útvarov. Liečba difúznej formy adenomyózy iba radikálne ̶ odstránenie maternice.

A tu je viac o tom, koľko krvi sa uvoľňuje počas menštruácie..

Adenomyózu sprevádzajú nielen narušenie pohody a nepohodlia ženy v kritických dňoch, ale aj poruchy reprodukcie. Radikálna liečba patológie ̶ odstránenie maternice, aj v tomto prípade však ložiská endometriózy môžu byť na iných orgánoch a tkanivách..

Konzervatívna terapia zahŕňa použitie hormonálnych liekov, ale všetky majú iba dočasný účinok. Liečba endometriózy ̶ „Vizanne“. Nedávne vedecké štúdie potvrdili, že liek prispieva nielen k zníženiu klinických prejavov adenomyózy, ale k regresii patologických ohnísk. Výsledkom je dlhá odpustenie.

Užitočné video

Pozrite sa na toto video o liečbe adenomyózy:

Hlavné lieky na liečbu adenomyózy

V závislosti od stupňa vývoja sa maternicová adenomyóza lieči rôznymi spôsobmi. Ak ochorenie príliš neprogredovalo, v procese liečby sa používajú lieky. Ak však patológia dosiahla 3 alebo 4 stupne a lieky na liečbu adenomyózy nepomáhajú, používa sa chirurgický zákrok.

Druhy liekov na liečenie adenomyózy

Je možné vyliečiť adenomyózu? Je to možné, ale pre ženy v plodnom veku je podporovaná protidrogová terapia, vďaka ktorej sa v budúcnosti bude môcť stať matkou. V počiatočných štádiách adenomyózy lieky inhibujú progresiu choroby a so závažnými stupňami pomáhajú odstraňovať príznaky choroby. Ak je však liek neúčinný, vyžaduje sa chirurgický zákrok..

Na liečbu adenomyózy sa používa niekoľko druhov liekov:

 • Hormonálne lieky. Pomáhajú normalizovať menštruačný cyklus a tiež spomaľujú vývoj patologického procesu z reprodukčného systému u žien. Hormonálne lieky sa zase delia do niekoľkých skupín. Izolované sú antikoncepčné perorálne kontraceptíva, lieky s progesterónom a iné lieky..
 • Cieľom nesteroidných protizápalových liekov je zníženie závažnosti zápalového procesu a zníženie bolesti.
 • Sedatíva. Ich cieľom je upokojiť nervový systém. Preto žena spí lepšie, objaví sa chuť do jedla a syndróm bolesti sa znižuje.
 • Vitamíny a imunostimulačné činidlá. Takéto lieky pomáhajú zvyšovať imunitu (miestnu aj všeobecnú), vďaka čomu je telo lepšie bojovať s akýmikoľvek chorobami.

Liečebný režim a použitie určitých liekov závisí od veku pacienta, priebehu choroby a tiež od stupňa adenomyózy. U niektorých pacientov lekári neodporúčajú začatie liečby..

Napríklad, ak je choroba v počiatočnom štádiu vývoja a príznaky jej manifestácie nezasahujú do pacienta, liečba patológie sa nevyžaduje. Avšak na preventívne účely môže lekár predpísať niektoré lieky. Liečba adenomyózy sa navyše nevyžaduje u žien starších ako 45 rokov. Faktom je, že počas menopauzy je ochorenie vo väčšine prípadov samoliečebné.

Hormonálne lieky

Adenomyóza je ochorenie, ktoré sa môže liečiť dlho. Pred začatím hormonálnej liečby musí pacient podstúpiť celý rad diagnostických testov, aby sa stanovila presná diagnóza. Hormonálna liečba je relatívne bezpečná a môže byť predpísaná každému pacientovi bez ohľadu na vek. Potom sa však môže objaviť celý rad vedľajších účinkov. Napríklad sa môže zvýšiť hmotnosť ženy, menštruačný cyklus a tak ďalej. Hormonálne lieky zahŕňajú niekoľko podskupín.

Perorálne kontraceptíva

Toto je skupina liekov zameraná na potlačenie tvorby faktora uvoľňujúceho gonadotropíny. To vedie k tomu, že vajíčko neopúšťa folikul, takže nedochádza k ovulácii. Okrem toho, že orálna antikoncepcia neumožňuje počatie, spomaľujú sekréciu hormónov FSH a LH. V dôsledku používania perorálnej antikoncepcie sa zmenšuje veľkosť vaječníkov a vyskytujú sa zmeny v tele ženy, ako pri premenopauze..

Tieto lieky sú určené nielen na zabránenie nechceného tehotenstva. Lekár ich môže predpísať na liečbu endometriózy, adenomyózy s menštruačnými nepravidelnosťami, ako aj na odstránenie závažných príznakov menopauzy. Pravidelné a dlhodobé užívanie týchto liekov však môže viesť k rozvoju rakoviny prsníka, ako aj nádorov v pečeni.

Okrem toho sa zvyšuje pravdepodobnosť trombózy, ktorá môže spôsobiť mŕtvicu. Preto sú perorálne kontraceptíva kontraindikované u žien s dedičnou predispozíciou na guláš z prsníka, zlyhanie pečene, ako aj s vysokou pravdepodobnosťou trombózy..

Začať užívať perorálnu antikoncepciu by mala byť do 1 - 3 dní od menštruácie. Mali by sa užiť 1 tabletu počas 3 týždňov a potom sa prestávka užívať jeden týždeň, potom sa tablety znovu začnú používať. Populárne orálne antikoncepčné prostriedky - Yarina, Miláno, Janine, Dimia a ďalšie.

Antigonadotropins

Sú to lieky zamerané na zníženie sekrécie hormónov FSH a LH. Sú určené na liečbu endometriózy a neplodnosti, adenomyózy, benígnych novotvarov reprodukčného systému a prsných žliaz. Kontraindikované u žien s individuálnou neznášanlivosťou na zložky lieku, ako aj u pacientov s vysokou pravdepodobnosťou trombózy. Táto skupina liekov zahŕňa danazol, danol, nemestran a iné drogy. Dávku a spôsob podania určuje gynekológ.

gestagény

Umelý analóg progestogénov sú progestíny. Sú potrebné na zníženie účinkov estrogénu na endometrium. V dôsledku ich príjmu sa proliferácia vnútornej vrstvy maternice spomaľuje. Je však potrebné mať na pamäti, že progestíny zvyšujú viskozitu hlienu maternice, takže sa stáva nepriepustným pre spermie..

Lieky sú kontraindikované u žien s nadváhou. Okrem toho sa použitie progestínov po operácii na odstránenie maternice neodporúča. Medzi vedľajšie účinky po užívaní liekov patrí: zvýšenie chuti do jedla, výrazný prírastok na váhe, zmena emočného stavu, bolesti hlavy, zníženie / zvýšenie citlivosti prsníka.

Duphaston sa najčastejšie používa na liečbu adenomyózy. Lekár predpisuje 1 tabletu lieku 2 - 3-krát denne. Zvyčajne sa užíva nepretržite. Ak však adenomyóza prebieha vo vymazanej forme, Dufaston sa môže predpísať iba od 5 do 25 dní menštruačného cyklu. Trvanie liečby je najmenej 4-5 mesiacov.

antiestrogénmi

Sú to látky, ktoré potláčajú aktivitu estrogénu. Endomérium rastie pod vplyvom týchto hormónov, čo vedie k fokálnej endometrióze - adenomyóze. Dávkovanie a spôsob použitia liekov predpisuje ošetrujúci lekár. Medzi lieky v tejto skupine patria Klomifen, Tamoxifen a ďalšie..

Analógy gonadoliberínu

Prírodný gonadoliberín sa vytvára v hypotalame pulzne. Hormón je potrebný na sekréciu LH a FSH. Ak je však v tele nadbytok, potom sa sekrécia týchto hormónov naopak spomalí. Umelé analógy gonadoliberínu sú 50 - 100krát účinnejšie. Pri ich pravidelnom používaní je inhibovaná produkcia FSH a GDL. Lieky nie sú toxické a nespôsobujú vedľajšie účinky..

antiandrogény

Ukázalo sa, že bránia transformácii zdravých buniek na atypické. Najčastejšie sa používa na liečbu benígnych nádorov v maternici. Táto skupina liekov zahrnuje cyproterón, flutamid a ďalšie.

Protizápalové lieky

Nesteroidné protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie bolesti pri maternicovej adenomyóze. Obsahujú ibuprofén, ketaprofén a iné lieky proti bolesti. Mali by sa však užívať najmenej deň pred nástupom bolesti. Ak sa už bolesť vyskytla, užívanie protizápalových liekov jej nepomôže. Znepokojenie s adenomyózou je zvyčajne spojené s menštruáciou. Preto by sa protizápalové lieky mali užívať najmenej 24 hodín pred začiatkom menštruácie.

Takéto fondy však majú množstvo vedľajších účinkov. Spravidla negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu. Preto sa objaví nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka. Ak tieto lieky užívate pravidelne, môže sa u vás objaviť žalúdočný vred. Na zníženie negatívnych účinkov na žalúdok sa majú užívať po jedle. Drogy v tejto skupine zahŕňajú Celebrex, Cortisone a ďalšie.

Sedatívne (sedatívne) lieky

Tieto lieky sú zamerané na potlačenie centrálneho nervového systému. Ženy sa často kvôli bolesti sťažujú na nespavosť, podráždenosť, stratu chuti do jedla. Užívanie sedatívnych liekov pomôže zlepšiť stav pacienta - spánok je normalizovaný, emocionálny stav ženy. Spomedzi sedatívnych liekov sa rozlišuje glycín, valeriánske obyčajné a iné lieky..

Vitamíny a imunomodulátory

Na zvýšenie imunity sa používajú vitamínové komplexy - Aevit, Pikovit, Multitabs, Bereshove strely a ďalšie. Používajú sa tiež imunomodulátory, ktoré aktivujú imunitné bunky. Medzi lieky v tejto skupine patria Viruter a Panavir. Kontraindikované u žien a individuálna intolerancia zložiek lieku počas tehotenstva a laktácie. Ľudia s rakovinou ich predpisujú opatrne..

Je potrebné brať 5-10 ml lieku raz denne počas 4-5 dní. Roztok sa podáva rektálne pomocou špeciálneho dávkovača. Vedľajšie účinky pri užívaní lieku neboli zistené.

Špirála Mirena

Na úplnú liečbu adenomyózy môže lekár predpísať Mirenu. Jedná sa o hormonálnu antikoncepciu, ktorú gynekológ vstrekuje do maternice. Má špirálovitý tvar. Do dutiny maternice sa zavedie Mirena s adenomyózou, po ktorej účinná látka, gestagén, vstúpi do krvi do 60 minút. Mirena sa používa na prevenciu nechceného tehotenstva a na liečbu niektorých chorôb. Pod vplyvom hormónu spomaľuje rast endometria, preto je možné zastaviť rozvoj adenomyózy..

Patológia adenomyózy maternice: liečba drogami, alternatívne možnosti

Čo určuje liečebný režim

Pri výbere liečebných metód pre adenomyózu je potrebné zohľadniť tieto faktory:

 • Väčšina lekárov verí, že hormonálna liečba bude prínosom iba pre tých pacientov, ktorí majú aktívnu formu choroby, a menovanie hormonálnych liekov na liečbu adenomyózy s miernou aktivitou povedie k tomu, že sa choroba začína rozvíjať a ložiská endometriózy začnú rásť..
 • Vedľajšie účinky a v niektorých prípadoch nízka účinnosť hormonálnej liečby, prispievajú k hľadaniu liečby adenózyózy bez hormónov..
 • V posledných štádiách choroby sa používa iba chirurgická metóda.
 • V prípade gynekologických patológií (fibroidy maternice, erózia krčka maternice a ďalšie) je predpísaný chirurgický zákrok..
 • S neúčinnosťou všetkých liekov as ďalším progresom ochorenia je nevyhnutný chirurgický zásah.
 • Dôležitými faktormi liečby sú vek ženy a to, či je potrebné zachovať možnosť tehotenstva.

Lieky na liečenie adenomyózy

Prístup k liečbe adenomyózy by mal byť komplexný, berúc do úvahy všetky faktory, ale vedúce miesto v komplexnej liečbe patrí hormonálnemu lieku, nie je to náhodné, pretože adenomyóza je hormonálne závislá choroba..

Hormonálne lieky sa predpisujú na hlavné príznaky adenomyózy: porucha menštruačného cyklu, bolesť pri pohlavnom styku, narušená reprodukčná funkcia. Okrem toho sa predpisujú aj po operácii.

Pred predpísaním hormonálnych liekov je potrebné skontrolovať stav vnútorných orgánov: pečeň, obličky, srdce, žalúdok, ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov a prsnej žľazy a gynekologické vyšetrenie. Pri priebehu liečby dlhšej ako jeden rok je potrebné opakovať úplné vyšetrenie raz ročne.

Perorálne kontraceptíva (COC)

Hormonálna antikoncepcia sa predpisuje predovšetkým na detekciu endometriózy (adenomyózy). Samozrejme, je to tak, ak žena neplánuje otehotnieť a nemá kontraindikácie.


Hlavné antikoncepčné prostriedky predpísané na liečbu adenomyózy sú Regulon, Jeannine Jes, Yarina, Marvelon, Logest.

Hlavné antikoncepčné lieky, ktoré sa predpisujú na liečbu adenomyózy, sú Regulon, Jeannine Jes, Yarina, Marvelon, Logest. Vzťahujú sa aj na antiandrogény - predpisujú sa na akné, hirsutizmus a iné prejavy nadmerného množstva androgénov..

 • Cenová dostupnosť.
 • Pri užívaní perorálnej antikoncepcie existuje pomerne malý počet vedľajších účinkov.
 • Možný dlhý priebeh liečby.
 • Účinne zmierňuje bolesť počas menštruácie.
 • Sú to profylaktické lieky na relaps po operácii..

Napriek skutočnosti, že COC sa predpisuje už mnoho rokov, nebol vykonaný nijaký výskum ich účinnosti a porovnania s inými drogami..

Terapeutický účinok COC vedie k tomu, že produkcia Gn-RH ustáva, neprítomnosť hormónu inhibuje ovuláciu, v dôsledku čoho sa zastaví rast endometria..

COC na liečbu adenomyózy sa najlepšie berú skôr kontinuálne ako cyklicky.

Prechod z cyklického podávania v prípade bolestivých období na nepretržité podávanie viedol k významnému zlepšeniu pohody po šiestich mesiacoch v 55% prípadov.

 • Pri relapse nie je účinný.
 • Neexistujú žiadne štúdie o vplyve estrogénovej zložky v zložení COC na vývoj choroby, preto sa teoreticky dá predpokladať, že COC môžu mať stimulačný účinok na adenomyózu..
 • Neexistuje dôkaz, že dlhodobé užívanie drog je bezpečné pre celé telo ženy.
 • COC neznižuje chronickú bolesť panvy a bolesť počas pohlavného styku.

gestagény

Progestogény sú analógmi prírodného progesterónu, sú spolu s perorálnymi kontraceptívami liečivami určenými na primárnu liečbu adenomyózy..


Progestogény sa používajú na liečbu adenomyózy..

Účelom pôsobenia progestogénov je znížiť produkciu estrogénu vaječníkmi, priamo ovplyvňujú endometriálne ložiská, zastavujú ich rast a implantáciu do svalovej membrány maternice..

Na liečbu adenomyózy sa používajú tieto progestogény:

 • Vo forme tabliet, medroxyprogesterón, megesterol acetát (Megeis), noretisteron acetát (NETA), Dufaston, Vizanne.
 • Intramuskulárna injekcia Depo-Prover.
 • Vnútromaternicové zariadenie Mirena.

Aby sa dosiahol maximálny účinok liečby, vykonáva sa nepretržitá terapia vo vysokých dávkach, ale takáto terapia sa vždy nepoužíva (musia sa zohľadniť kontraindikácie)..

Progestogény v liečbe adenomyózy konkurujú aHH-RH, čo sú zrejmé výhody progestogénov v porovnaní s aHh-RH:

 • Cenová dostupnosť.
 • Existujú ďalšie terapeutické účinky (antiandrogénne a iné).
 • Nedostatok estrogénu nespôsobuje zreteľné zníženie hustoty minerálov v kostiach a iných javov spojených s nedostatočným pôsobením estrogénov.
 • Nemá veľa vedľajších účinkov danazol a non-mestran.

Ale väčšina progestogénov nespĺňa zásadu - maximálny účinok pri najnižšej dávke. V najmenších dávkach sú predpísané dienogest (Vizanne) a levonorgestrel (Mirena špirála)..

Vedľajšie účinky progestogénov sú zriedkavé, ale na začiatku liečby pri nepretržitom používaní sa veľmi často stretáva s prielomovým krvácaním, ale pri ďalšom použití sa všetko obnovuje av budúcnosti sa riziko takýchto javov stáva minimálnym..

Analógy gonadoliberínu

Hormón gonadoliberín má mnoho ďalších názvov pre hormón uvoľňujúci gonadotropín, gonadorelín, skrátka sa nazýva GnRH a prípravky obsahujúce jeho syntetický analóg sa nazývajú aGnRH (agonisty). Používajú sa na rýchly vývoj choroby pri závažných formách endometriózy..

Vo farmaceutickom priemysle boli registrované tieto lieky, ktoré obsahujú GnRH: Sinarel (roztok), Zoladex (kapsula na subkutánne podanie), Diferelín (injekčná liekovka) a ďalšie.

Spravidla sa aGnRG používa vo forme:

 • Intramuskulárne injekcie.
 • Subkutánne implantáty, ktoré sa „šijú“ pod kožu po druhom dni cyklu raz za 28 dní, je použitie implantátov spôsobené skutočnosťou, že liek neovplyvňuje pečeň, pôsobí presnejšie..
 • Intranazálne spreje - sú určené na vstrekovanie do nosa každý deň.

Princíp činnosti aHnRH je založený na skutočnosti, že rast endometria závisí od hladiny hormónu estrogén, navyše estrogén je zosilňovačom mnohých biologických reakcií, ktoré vznikli v dôsledku endometriózy..

Prijatie agonistov GnRH vedie k tomu, že sa vytvára konštantná aktívna aktivita týchto hormónov, čo vedie k predčasnej produkcii hormónov FSH zodpovedných za ovuláciu. Tento predčasný zásah vedie k tomu, že vaječníky začínajú produkovať malé množstvo estrogénu (ako v kastrácii)..

Závažný nedostatok estrogénu (hypoestrogenizmus) vedie k tomu, že ložiská adenomyózy prestávajú rásť a klesajú patologické prejavy choroby..

Výhody liečby aGnRH:

 • Štúdie potvrdzujú zmeny v ložiskách adenomyózy, ale ich úplné vymiznutie nebolo vidieť.
 • Všetky bolestivé príznaky postupne vymiznú: menštruačné bolesti, bolesti panvy, po niekoľkých mesiacoch prestanú obťažovať bolesť počas pohlavného styku, vďaka priebehu liečby sa pocity bolesti 3-4 krát redukujú.
 • Veľmi vysoká cena.
 • Existuje nedostatok estrogénu, ktorý vedie k objaveniu sa symptómov pripomínajúcich menopauzu: návaly horúčavy, znížená sexuálna túžba, nespavosť, podráždenosť, bolesti hlavy a ďalšie.
 • Na pozadí nedostatku estrogénov sa hustota minerálov v kostiach (BMD) rýchlo znižuje, v niektorých prípadoch môže byť tento jav nezvratný. Preto by priebeh aH-RG mal byť krátky, druhý priebeh môže byť kontraindikovaný. Liek by sa mal používať najmä na liečbu dievčat v mladšom veku, pre ktoré je problém s osteoporózou irelevantný. V tomto prípade, ak sa vyskytne hypoestrogenizmus, je možné predpísať „reverznú“ liečbu pomocou estrogénov (progestogénov) na doplnenie rovnováhy, iba vo výnimočných prípadoch je potrebné prestať užívať lieky..

Dôležité! Terapia aH-RH, rovnako ako akýkoľvek iný spôsob liečby, až po operáciu, neposkytuje úplné liečenie adenomyózy, najmä v ťažkých štádiách. Návrat všetkých príznakov 5 rokov po liečbe sa pozoruje u 53% pacientov a potom sa percento zvyšuje.

Antigonadotropins

V súčasnosti sa antigonadotropíny používajú veľmi zriedka kvôli veľkému počtu vedľajších účinkov..

Hlavnými predstaviteľmi tejto skupiny drog sú danazol a gestrinón..

Pod vplyvom týchto liekov prestáva dochádzať k ovulácii, objavuje sa amenorea (absencia menštruácie), ktorá vedie k atrofickým procesom v tkanive endometria. Menštruácia pokračuje približne 4 týždne po vysadení lieku.


Priebeh danazolu je 6 mesiacov, v závislosti od štádia, dávka je normalizovaná.

Priebeh danazolu je 6 mesiacov, v závislosti od štádia, dávka je normalizovaná.

Gestrinón (Nemestran) je tiež antiestrogén. Odoberá sa od prvého dňa cyklu dvakrát týždenne bez prerušenia. Po dvoch mesiacoch zmiznú menštruačné bolesti a bolesť pri pohlavnom styku u polovice pacientov, po 4 mesiacoch takmer všetky bolesti ustanú..

 • Dlhodobá terapia nie je možná kvôli veľkému počtu vedľajších účinkov: prírastok na hmotnosti, rast vlasov na miestach iných ako ženy, redukcia prsníkov, akné a ďalšie.
 • Antiestrogénny účinok navyše spôsobuje príznaky pripomínajúce obdobie menopauzy - „návaly horúčavy“, čo je porušenie tráviacej funkcie tela.
 • V niektorých publikáciách existuje dôkaz, že rok a pol po ukončení nelokalizačnej terapie sa všetky príznaky vrátia k 60% pacientov.

Ako sa choroba lieči v závislosti od štádia

Liečebný režim pre chorobu sa vyberá na základe štádia choroby a zanedbávania procesu.

Fáza 1 (poškodenie sliznice pred myometriom) - je predpísaný priebeh liečby adenomyózy perorálnymi kontraceptívami (Janine, Logest, Jes).

Liečba adenomyózy 1. stupňa je od 3 do 6 mesiacov v závislosti od individuálnych charakteristík ženy. Vedľajším účinkom je nedostatok menštruácie.

Etapa 2 (poškodenie sliznice uprostred myometria) - liečebný režim pre adenomyózu 2. stupňa sa prakticky nelíši od režimu predpísaného v prvom štádiu.

Okrem antikoncepcie sú ženami predpisované lieky proti bolesti (No-Shpa), masti Epigen.

Fáza 3 (poškodenie serózneho krytu sliznicou) - na identifikáciu lézie sa vyžaduje ultrazvukové vyšetrenie.

Prvým stupňom liečby adenomyózy 3. stupňa je uvoľňovanie hormonálnych liekov, ktoré normalizujú prácu vaječníkov. Ďalej sa užívajú protizápalové analgetiká.

Ak terapia neprináša žiadne výsledky do 6 mesiacov, navrhuje sa vykonať operáciu na odstránenie ohnísk endometria.

Fáza 4 (endometriálne uzliny prechádzajú do brušnej dutiny) - v tomto štádiu je jedinou metódou liečby odstránenie uzlov.

Ak sú lézie rozsiahle, orgán sa úplne odstráni, krčka maternice sa dá odstrániť.

V našom článku sa dozviete, aké vitamíny máte užívať pri plánovaní tehotenstva pre ženu..

V tomto materiáli sa diskutuje o liečbe atrofickej kolpitídy spojenej s vekom..

Použité drogy

Aké lieky na liečbu adenomyózy maternice? Terapia choroby sa môže uskutočňovať hormónmi alebo radikálnejšími metódami..

V takom prípade môžete kombinovať liečbu s hormonálnymi tabletkami, masáže a výplaty.

hormonálne

Na liečbu hormonálnej adenomyózy maternice sa predpisujú tieto lieky:

 • Vizanna - tablety obsahujúce účinnú látku - dienogest, ktorá vám umožňuje normalizovať prácu vaječníkov a stabilizovať tvorbu estrogénových hormónov. Liečba trvá 6 mesiacov. V takom prípade je potrebné užiť 1 tabletu denne;
 • Depo Provera - injekcia antiestrogénu. Vďaka lieku sa hormóny vyrábajú bez ovplyvnenia maternice, zatiaľ čo menštruácia a prejav choroby sa úplne zastavia. Liečba trvá 3 mesiace. Je potrebné podať 1 injekciu každých 7 dní;
 • Duphaston - progestogénové tablety, ktoré znižujú produkciu estrogénu a normalizujú funkciu vaječníkov. Keď sa vezmú, menštruácia je obmedzená a endometrium nemôže rásť. Na liečbu adenomyózy maternice by sa tablety Duphastonu mali užívať od 5. alebo 16. dňa cyklu;
 • Janine - pilulky, ktoré vám tiež umožňujú normalizovať produkciu estrogénu. Priebeh užívania tabliet je najmenej šesť mesiacov, 1 tableta denne.

Existujú však aj iné drogy.

Okrem toho nemôžete brať naraz niekoľko typov hormónových tabletiek na liečbu adenomyózy!

nehormonálnu

Nehormonálne lieky sa používajú, keď je liečba inými liekmi kontraindikovaná alebo ak je choroba diagnostikovaná v počiatočnom štádiu..

Váš lekár vám môže predpísať tieto lieky na liečbu hormonálnej adenomyózy:

 • Ibuprofen - protizápalové činidlo sa používa na bolesť;
 • Epigen masť - umožňuje zvýšiť prirodzenú imunitu sliznice maternice. Liečivo je potrebné používať najmenej 2-krát denne počas približne 14 dní.

Iné metódy

Elektrokoagulácia - v tomto prípade odstránenie ložisiek nádoru vystavením vysokofrekvenčnému tkanivu tkanivám.

V tomto prípade sú patologické tkanivá zničené takmer bez stopy. Najčastejšie sa vyžaduje iba jeden zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii..

Protizápalové lieky

Nesteroidné protizápalové lieky majú skrátenú skratku (NSAID) používanú mnoho rokov na zmiernenie silnej bolesti počas menštruácie..


Pri dlhodobej liečbe adenomyózy by ste nemali zneužívať protizápalové lieky, pretože sa zvyšuje pravdepodobnosť infarktu alebo mozgovej príhody.

Obsahujú ibuprofén, ketaprafen, medzi ktoré patrí diklofenak, koxib.

Napriek zjavnej účinnosti týchto liekov existuje množstvo štúdií, ktoré jasne ukazujú na zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení pri dlhom cykle liečby a pri vysokých dávkach NSAID..

Preto by ste pri dlhodobej liečbe adenomyózy nemali zneužívať protizápalové lieky, pretože sa zvyšuje pravdepodobnosť srdcového infarktu alebo mozgovej príhody..

Ale nikto sa týchto liekov úplne nezbaví. Indikácia ich použitia je krátkodobá úľava od silnej bolesti, ako aj pri čakaní na lekárske alebo chirurgické ošetrenie. Musia sa užiť najmenej jeden deň po jedle.

Takže na začiatku cyklu AGN-RG sa môže menštruačná bolesť zosilniť a NSAIDs ich pomôžu nepretržitým prenosom.

Angelica tráva

Liečivá kultúra má relaxačný účinok, pozitívne ovplyvňuje svaly maternice, obnovuje krvný obeh a zmierňuje silné kŕče. Pre efektívnu liečbu si môžete pripraviť infúziu podľa nasledujúcich pokynov: 1 čajová lyžička surovín na 1 šálku horúcej vody. Náradie sa konzumuje vo forme čaju po celý deň. Dobrý účinok sa dá dosiahnuť aj žuvaním každý deň na malom kúsku koreňa angeliky. Počas menštruácie sa liečba touto kultúrou zastaví a potom sa začne znova.

Sedatívne sedatíva


Použité lieky rastlinného a iného ako rastlinného pôvodu: tinktúry materská sladina, valerián, fenibut.

Po operácii sa predpisujú upokojujúce látky proti adenomyóze, aby sa predišlo ochoreniu, ak sa pozorujú sprievodné príznaky: neuróza, nespavosť, depresia. Použité lieky rastlinného a iného ako rastlinného pôvodu: tinktúry materská sladina, valerián, fenibut.

Najúčinnejšie a bežne používané lieky

Účinnosť liečby adenomyózy je diskutovanou témou vo vedeckých kruhoch, ide o to, že je veľmi ťažké liečiť adenomyózu maternice drogami. Koniec koncov, adenomyóza je chronické ochorenie, náchylné k relapsom, a to aj pri použití chirurgických metód, problém nie je úplne vyriešený.

Najbežnejšie lieky, ktoré sa predpisujú pri zistení adenomyózy, sú perorálne kontraceptíva (Regulon, Janine) alebo Duphaston, Vizanne. Je veľmi ťažké povedať, či sú účinné, pretože nie sú vhodné pre niekoho a niekto zabudne na svoju chorobu..

Hormonálna terapia však nie je vhodná pre každého a nie každý súhlasí s užívaním hormonálnych liekov. V tomto prípade sa Indinolu a Epigallatu odporúčajú 2 kapsuly 2-krát denne počas šiestich mesiacov. Tieto lieky sú alternatívou k hormónom, ale recenzie sú protichodné..

symptomatológie

Pred začatím nezávislej liečby choroby maternicovej adenomyózy (liečba ľudovými liekmi) sa v posudkoch odborníkov odporúča konzultovať s lekárom diagnózu. Podľa vašich príznakov bude lekár schopný diagnostikovať ju. Lekár tiež predpíše všetky potrebné vyšetrenia, ktoré ich môžu potvrdiť. Ako sa prejavuje opísaná choroba??

 • Bolesť v dolnej časti brucha (často tento príznak môže hovoriť o iných chorobách).
 • Ťažká menštruácia (krvácanie trvá najmenej jeden týždeň).
 • Chýbajúce vypúšťanie v nesprávnom čase (uprostred cyklu).
 • Dlhá neprítomnosť tehotenstva (neplodnosť sa diagnostikuje po roku neúspešných pokusov o otehotnenie).
 • Ťažký premenštruačný syndróm.
 • Menštruačné nepravidelnosti, nepravidelný výtok a nedostatok ovulácie.
 • Nepríjemná bolesť pri pohlavnom styku.
 • Zápal panvy.
 • Zmeny vo forme pohlavných orgánov.

Zástupkyňa slabšieho pohlavia môže sama odhaliť väčšinu symptómov patológie. Adenomyózu však môžu potvrdiť iba štúdie ako hysteroskopia, ultrazvuk, MRI, laparoskopia atď..

Aké čapíky sa používajú pri liečbe endometriózy

Používajú sa na liečbu protizápalových a hormonálnych čapíkov. Protizápalové čapíky majú analgetický účinok, niektoré z nich sa týkajú NSAID (indometacín).


Utrozhestan je predstaviteľom hormonálnych čapíkov maternice pre adenomyózu maternice.

Utrozhestan je predstaviteľom hormonálnych čapíkov maternice pre adenomyózu maternice. Sú určené na vaginálne použitie, po 4 - 6 hodinách sa v krvi stanoví maximálna koncentrácia progesterónu, ktorá sa hromadí v maternici. Výhodou je, že hormón neovplyvňuje zvyšok tela: pečeň, obličky.

zistenie

Hormonálne lieky pôsobia pri vývoji choroby iba na určitú „páku“, ktorá spôsobuje iba dočasné oslabenie adenomyózy. V niektorých prípadoch dochádza k postupnému návratu príznakov ihneď po zrušení liečby a stav vrstvy maternicového svalu po šiestich mesiacoch sa stáva rovnakým ako pred liečbou..

Preto žiadna z moderných metód liečby nezaručuje úplné uzdravenie a zbavenie sa adenomyózy, ďalšie skúmanie tohto ochorenia a hľadanie nového spôsobu liečby nie sú potrebné..

Vlastnosti liečby rôznych foriem choroby

 • difúzne - zatiaľ čo endometriálne tkanivo rastie dostatočne hlboko do svalovej vrstvy maternice. V niektorých prípadoch difúzna adenomyóza spôsobila tvorbu fistúl v tele maternice;
 • nodulárne - pseudoendometrické bunky, ktoré tam vytvárajú priechody, prenikajú do svalovej vrstvy maternice. Pri vytvorených dutinách sa začína rýchly rast patologických buniek;
 • difúzny uzol.

difúznu

Pri difúznej adenomyóze sa chirurgické odstránenie jednotlivých ohnísk prakticky nevyužíva z dôvodu ich veľkého počtu a znakov proliferácie..

Jedinou šetrnou metódou je hormonálna terapia. Okrem toho sa okrem toho môžete uchýliť k ľudovým metódam, masáži.

Ak opísané metódy nepomáhajú a choroba pokračuje, rozhodne sa o odstránení maternice.

Fólia proliferácie endometria môže presahovať maternicu a ovplyvňovať najbližšie orgány!

uzlový

Liečba nodulárnej formy maternicovej adenomyózy začína menovaním hormonálnych liekov.

Formu liečby a dávkovanie lieku volí ošetrujúci lekár. Nodulárna adenomyóza je najnebezpečnejšou formou choroby.

Difúzny uzol

Liečba tejto formy sa príliš nelíši od spôsobov opísaných v terapii. Hormonálna terapia je prvým krokom lekára..

Až potom sa pri pohľade na výsledky môžete presunúť k radikálnejším metódam, napríklad k inštalácii špirály Mirena.

Difúzna-nodulárna adenomyóza sa vyskytuje častejšie ako iné formy.

Aj keď adenomyóza je benígne ochorenie, vyžaduje si to starostlivé a neustále sledovanie odborníkmi až do začiatku menopauzy..

Ak sa nelieči, proces sa rýchlo stáva zhubným. Endometriálne ložiská sa môžu šíriť do blízkych orgánov a tvoriť metastázy.

Liečba adenomyózy je vážnou výzvou pre modernú gynekológiu, pretože každá piata žena trpiaca neplodnosťou má maternicovú adenomyózu. Pred liečbou liekmi je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, aby sa vylúčila možnosť kontraindikácií.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ultrazvuk inguinálnej oblasti je metóda inštrumentálnej diagnostiky, ktorá sa vykonáva na určenie prítomnosti a stavu prietrže, ako aj tkanív nachádzajúcich sa v jej tesnej blízkosti.
Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa brušné orgány začínajú vydutie a tvoria herniálny vak.
Ako sa choroba prejavuje?Pri osteochondróze môže teplota veľmi zriedka stúpať. Hlavnou symptomatológiou takýchto prejavov choroby je bolesť na hrudníku, krku alebo spodnej časti chrbta.