loader

Ako liečiť kýlu pažeráka

Ezofágová prietrž je bežná choroba, ktorú zažívajú najmä starší ľudia. Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku anatomickej zmeny umiestnenia vnútorných orgánov umiestnených v brušnej dutine. Keď sa membrána rozširuje, väzivový aparát pažeráka je narušený, čo vedie k premiestneniu. Výsledkom je hernia, ktorá sťažuje dýchanie a spôsobuje bolestivé kŕče v bruchu a hrudníku..

Ak sa opatrenia neprijmú včas, existujúca patológia má vážne následky. Môže to byť vnútorné krvácanie, výrazné vytesnenie a skrátenie pažeráka, zápal žalúdočnej sliznice. Preto je také dôležité vedieť, ako liečiť kýlu pažeráka, aby sa nielen eliminovali nepríjemné príznaky, ale aj samotná choroba..

Základy liečby

Terapeutická terapia hernie pažeráka môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Väčšina odborníkov sa domnieva, že chirurgický zákrok je potrebný iba v niektorých prípadoch, a v ostatných prípadoch sa prietrž lieči pomocou nasledujúcich metód:

 • užívanie niektorých liekov;
 • vykonávanie lekárskych, dýchacích cvičení;
 • dodržiavanie stravovania;
 • používanie receptov tradičnej medicíny;
 • zdravý životný štýl.

Chirurgický zákrok je potrebný iba vtedy, keď liečba drogami neprináša očakávané výsledky. Ak sa existujúca patológia zväčšila, keď existuje riziko zovretia prietrže alebo došlo k vnútornému krvácaniu - vo všetkých týchto prípadoch je predpísaný chirurgický zákrok.

Drogová terapia

Užívanie liekov znižuje riziko možných komplikácií a normalizuje celkový stav pacienta. Hlavným účinkom predpísaných liekov je zmiernenie nepríjemných príznakov, ako sú grganie, pálenie záhy, nepríjemné pocity a bolesť v hrudnej kosti, ktoré sa prejavujú hlavne po jedle..

Liečebný režim je založený na nasledujúcich liekoch:

 • antacidové činidlá;
 • prokinetiká;
 • blokátory histamínových receptorov;
 • inhibítory protónovej pumpy.

Antacidá sú schopné neutralizovať nadbytok kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je súčasťou žalúdočnej šťavy. Je to ona, ktorá silne dráždi sliznicu pažeráka, čo vyvoláva zvláštne poškodenie. Medzi ne patria Almagel, Maalox, Rennie a Fosfalugel.

Prokinetika obnovuje narušený pohyb potravín vstupujúcich do tela cez tráviace ústrojenstvo (Tserukal, Domirid, Motilium). Vďaka svojmu terapeutickému účinku zabraňujú tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka.

Almagel neutralizuje nadbytok kyseliny chlorovodíkovej

Blokátory histamínových receptorov niekoľkokrát znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej vo vnútri žalúdka. Lekár zvyčajne predpisuje ranitidín, famotidín, roxatidín. Pokiaľ ide o lieky ako Ursofalk a Urochol, neutralizujú negatívne účinky žlčových kyselín, ktoré vstupujú do žalúdočnej dutiny. Inhibítory protónovej pumpy však majú podobný účinok ako blokátory receptorov histamínu, ale majú tiež menej vedľajších účinkov. Takéto lieky zahŕňajú Contraloc, Omeprazol, Nolpaza, Pantoprazol..

Dodatočná liečba komplikácií

Ak pri takomto ochorení vzniknú komplikácie, potom sa lekár pred použitím chirurgických zákrokov pokúsi vyliečiť existujúcu prietrž pažeráka pomocou pomocných prípravkov. Ak sa teda u pacienta vyskytne chronické vnútorné krvácanie, zvyšuje sa riziko vzniku anémie. V tomto prípade sa predpisujú hemostatické a antianemické lieky..

V situácii, keď sa z dôvodu hernie obsah duodena systematicky vrhá do pažeráka, sa osobe predpisujú lieky na báze kyseliny ursodeoxycholovej. Eliminujú podráždenie sliznice žalúdka a čriev.

Ak dôjde k zúženiu pažeráka, predpisujú sa antacidá s predĺženým účinkom a lieky, ktoré blokujú zápalové procesy. Pri diagnostike sprievodných žalúdočných chorôb získavajúcich chronickú povahu je hlavná terapia zameraná najskôr na ich odstránenie a až potom na boj proti prietrži.

Dychové cvičenia

Mnoho ľudí sa stretáva s kýlou a dostáva odporúčania od špecialistu týkajúce sa terapeutickej respiračnej gymnastiky, či je skutočne možné týmto ochorením vylúčiť chorobu. V skutočnosti takéto cvičenia posilňujú svalové tkanivo brušnej dutiny a bránice. A to vám umožní urýchliť proces hojenia a zlepšiť stav tela pri takejto chorobe.

Respiračná gymnastika sa má vykonávať iba po uplynutí troch hodín od posledného jedla. Musíte klamať na jednej strane, zatiaľ čo nohy by sa mali spúšťať z pohovky alebo postele, zhlboka sa nadýchnuť a maximalizovať žalúdok. Potom musíte vydýchnuť a uvoľniť všetky svaly. Žalúdok sa v tomto okamihu nezatiahne. Takéto cvičenie sa vykonáva v štyroch sadách po 10 minútach a zakaždým, keď sa má dych prehĺbiť.

Ak chcete vykonať ďalšie cvičenie, musíte si kľaknúť a pomaly sa nakláňať rôznymi smermi. Je dôležité sledovať dýchanie. Keď sa telo nakloní, objaví sa dych a keď sa vráti do pôvodnej polohy, vzduch sa vydýchne. Potom sa toto cvičenie opakuje, ale už stojí.

Steny bránice a brušnej dutiny posilnia špeciálna gymnastika

Na konci tohto malého komplexu musíte ležať na chrbte a začať otáčať hornú časť tela v oboch smeroch. Hneď na začiatku sa nadýchne a na východiskovej pozícii dôjde k výdychu a úplnému uvoľneniu svalov. Pri vykonávaní takejto gymnastiky doma je potrebné sledovať správne vykonávanie každého cvičenia. Inak, keď sa cvičenie robí nesprávne, človek môže situáciu len zhoršiť a zhoršiť svoj stav, pretože bránica začne vyvíjať ešte väčší tlak, kvôli čomu sa vyvíja komplikácia.

Strava hernia pažeráka

Hernia pažeráka (HAP) si vyžaduje špeciálnu diétu.

To nielen zmierni stav samotného pacienta, ale tiež pozitívne ovplyvní rýchlosť zotavenia. Základné pravidlo, ktoré musí byť dodržané, je mierny pocit hladu. To znamená, že by ste sa nemali preťažovať naraz, kým sa necítite plný, pretože to vedie k zvýšenému zaťaženiu žalúdka. Preto je lepšie jesť pomaly a trochu, opatrne žuť jedlo.

Prejedanie je prísne zakázané. Vyvolá to nepohodlie a bolestivé kŕče. Bude potrebné odmietnuť údené a sladké jedlá, vyprážané a korenené jedlá, ako aj rôzne koreniny. Takéto jedlo zvyšuje koncentráciu kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy, ktorá sa vrhá do pažeráka. V dôsledku toho sú tkanivá a sliznica gastrointestinálneho traktu podráždené a začína sa rozvíjať zápalový proces.

Prejedanie prehĺbi situáciu s herniou pažeráka

Stav s herniou pažeráka sa zhoršuje, ak sa v tele hromadia plyny a dochádza k zápche. Výrobky, ktoré takéto procesy vyvolávajú, by preto mali byť obmedzené. to:

 • strukoviny a hrach;
 • droždie a huby;
 • Sýtené nápoje;
 • kapusta a kukurica.

Strava by mala byť založená na čerstvých a zdravých potravinách bohatých na vitamíny a minerály. Sú to zelenina a ovocie, ako aj mliečne výrobky, ktoré podporujú normálne fungovanie tráviaceho systému. Na stole by nemali byť rýchle občerstvenie ani ľahké jedlá. Všetky konzumované potraviny by mali byť ľahko stráviteľné bez toho, aby spôsobovali závažnosť žalúdka..

Ľudové recepty, ktoré pomáhajú prietrže

Kýlu pažeráka je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku, ak je liečba komplexná, a okrem užívania liekov začína zahŕňať používanie receptov tradičnej medicíny. Mnoho rastlín a bylín má užitočné vlastnosti a uľahčuje stav pacienta takýmto ochorením. Ich použitie by sa však malo vykonávať iba po konzultácii s lekárom.

Základom ošetrenia sú rastliny, ktoré odstraňujú pálenie záhy a nadúvanie, ako aj zmierňujú zápchu. Bylinky s týmito vlastnosťami zahŕňajú:

 • kamenné kôstky;
 • propolis;
 • červené topánky.

S herniou sa môžete tiež cítiť lepšie pomocou týchto ľudových prostriedkov:

 • Angreštová banka.
 • Zbierka mäty piepornej a coltsfoot.
 • Propolisová tinktúra.

Na prípravu angreštovej infúzie budete potrebovať listy tejto rastliny. Stačí jedna lyžica. Pred naliatím do 500 ml vody je lepšie usušiť a nasekať listy. Bude potrebné trvať na takomto odvare po dobu dvoch hodín, po ktorých sa hotový domáci liek užíva štyrikrát denne, každý po 120 ml..

Ľanový zber, ktorý pomôže zmierniť bolestivé a nepríjemné príznaky, sa pripravuje z ľanových semien, listov podbeľa, mäty piepornej a koreňa marshmallow. Všetky zložky v suchej a práškovej forme sú brané v rovnakých pomeroch. Po zmiešaní zložiek musíte vziať tri polievkové lyžice zbierky a naliať ich do jedného litra studenej vody. Zbierka by mala trvať jednu hodinu, potom sa varí ďalších päť minút pri miernom ohni. Pripravený bujón sa filtruje a vypije až šesťkrát denne po 150 ml.

Zber ľanových semien a liečivých bylín odstráni nepohodlie

Propolisová tinktúra sa pripravuje na základe alkoholu a potom sa odoberie s mliekom (30 kvapiek tinktúry sa odoberie na 50 ml tekutiny). Tento liek musíte používať pred hlavným jedlom dvakrát denne.

Aby ste sa zbavili zápchy, môžete piť kompot varený zo sušeného ovocia každé dve hodiny počas dňa. Listy rakytníka môžete variť aj ako čaj. Táto rastlina má mierne preháňadlo. Ak potrebujete odstrániť grganie, môžete si pripraviť brusnicový nápoj. Šťava sa vylisuje z čerstvých bobúľ, potom sa pridá trochu medu a šťavy z aloe. Výsledný nápoj sa mieša a pije po celý deň..

Na zvládnutie pálenia záhy pomôže infúzia pripravená z koreňa sladkého drievka a pomarančovej kôry. Tieto prísady sa vopred rozdrvia na prášok, potom sa jedna čajová lyžička výslednej zmesi vyleje do pohára vriacej vody, ochladí sa a opije sa. Ale infúzia rasca a harmančekového čaju môže poraziť nadúvanie. Všetky tieto recepty nemusia vyliečiť prietrž samotnú, ale na druhej strane urýchľujú liečbu drogami a zmierňujú všetky sprievodné príznaky choroby..

Kýla pažeráka môže zvládnuť iba komplexná terapia. Preto by ste sa pri prvých príznakoch choroby mali poradiť s lekárom. Špecialista diagnostikuje a predpíše priebeh liečby drogami, ku ktorým budete musieť pripojiť vykonávanie cvičení zameraných na posilnenie bránice a diétu..

Liečba hernie bránice pažeráka bez chirurgického zákroku

Kýla pažerákovej apertúry bránice sa chápe ako gastroenterologické chronické ochorenie, pri ktorom je znížená elasticita väzov, vďaka čomu sú podporované orgány nachádzajúce sa v brušnej dutine a súčasne sa zvyšuje veľkosť otvoru v bránici, ktorým sa zvyšuje ich umiestnenie v žalúdku a pažeráku..

V počiatočnom štádiu tejto choroby sa môže prejaviť vo forme malého nepohodlia, ktoré mnohí ignorujú. Nemali by ste to robiť, ale mali by ste sa čo najskôr poradiť s lekárom, pretože v takom prípade, keď dôjde k hiátovej prietrži, môže byť liečba bez chirurgického zákroku úspešná, okrem toho sa zabráni možným komplikáciám..

1. Príznaky


Táto choroba sa tiež nazýva hiátová hernia a vyznačuje sa patológiou, ako je zmena umiestnenia niektorých orgánov alebo ich častí, ktoré sa pohybujú z brušnej dutiny do hrudnej dutiny cez bránicu. V takom prípade si zúčastnené orgány môžu zachovať alebo stratiť svoju mobilitu. Ak sa iba malá časť orgánov presúva z pobrušnice do hrudnej dutiny, prognóza sa môže považovať za najpriaznivejšiu v porovnaní s úplným pohybom orgánov. Ale v tomto prípade môžu príznaky choroby zostať bez povšimnutia a liečba sa nezačne včas, čo hrozí komplikáciami..

Ako je uvedené vyššie, na začiatku nie je patológia vyjadrená obzvlášť zrejmými symptómami, ale v budúcnosti si môžu pacienti sťažovať také nepríjemné pocity, ako sú:

 • bolesť za hrudnou tupou alebo horúcou postavou, ktorá sa objaví po jedle alebo pohybe;
 • nadúvanie, plynatosť, čkanie, grganie, pálenie záhy;
 • patológia vo forme gastroezofágového refluxu, počas ktorého dochádza k spätnému pohybu potravy do pažeráka zo žalúdka;
 • ťažkosti s prehĺtaním jedla.

Ak v budúcnosti nezačnete liečbu, môžu byť prietržné cievy, cez ktoré sú kŕmené vnútorné orgány alebo samotné tieto orgány. Vzhľadom na to, že je narušený prietok krvi, dochádza k nekróze tkaniva. Proces porušovania môže nastať postupne alebo môže byť náhly. K posledným uvedeným môže dôjsť v dôsledku nadmernej fyzickej aktivity, jedenia veľkého množstva jedla, smiechu atď., Zatiaľ čo pacienti pociťujú akútnu bolesť, zvýšený srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak, pozoruje sa silné potenie. Tieto príznaky sú charakteristické vážnym stavom a sú indikáciami na to, aby sme zavolali sanitku na hospitalizáciu.

2. Hlavné príčiny HPAA

U starších pacientov sa najčastejšie pozoruje hiátová prietrž (liečba bez chirurgického zákroku je možná iba v počiatočnom štádiu choroby). Príčinou tejto patológie je zhoršenie telesných tkanív, v dôsledku čoho väzivá strácajú svoju elasticitu a narušuje sa acidobazická rovnováha. Niektoré choroby navyše prispievajú k výskytu HPOD. Medzi hlavné dôvody patria:

 • gastroenterologická refluxná choroba, ak sa nelieči;
 • vysoký tlak v bruchu v dôsledku chronickej zápchy, gastrointestinálnej patológie alebo tehotenstva;
 • novotvary (benígne alebo malígne) v gastrointestinálnom trakte;
 • oslabenie väzov zodpovedných za udržiavanie pažeráka a žalúdka v polohe;
 • kŕčové žily, hemoroidy;
 • zvýšená telesná hmotnosť;
 • chronické tráviace problémy;
 • patologické zmeny v bránici získané počas vývoja plodu;
 • krátky pažerák;
 • mechanické zranenia.

V druhom prípade je liečba patológie možná iba chirurgickým zákrokom, konzervatívne terapeutické metódy neprinášajú požadovaný výsledok..

3. Ako diagnostikovať chorobu

Aby sa mohla stanoviť správna diagnóza a predpísala sa účinná liečba, musíte sa poradiť s gastroenterológom a podstúpiť potrebné vyšetrenie. Ako diagnostické metódy pre HPA sa používajú tieto metódy: röntgen hrudníka, brušnej dutiny, žalúdka, FGDS, analýza stolice, biochemická analýza krvi, biopsia žalúdočnej sliznice atď..

4. Ezofágová hernia bránice - liečba bez chirurgického zákroku (konzervatívna)

Nechirurgické terapeutické metódy sú indikované iba v počiatočných štádiách ochorenia, keď stav pacienta nemožno označiť za vážny. Je užitočné vedieť, že terapeutický účinok sa dá dosiahnuť iba v 10% prípadov a vo väčšej miere je takáto terapia zameraná na normalizáciu stavu pacienta a zníženie pravdepodobnosti komplikácií. Medzi konzervatívne metódy liečby patria zmeny v životnom štýle, strave a používaní liekov.

 • Zmena životného štýlu: musíte mať na pamäti, že ak máte takúto diagnózu, budete musieť navždy opustiť ťažkú ​​fyzickú námahu, s výnimkou špeciálnych cvičení na relaxáciu a naťahovanie tela. Nemôžete nosiť pevné opasky, oblečenie, pančuchy s pevným pásom a všetko, čo zanecháva stopy na pokožke. V akútnej fáze ochorenia je vhodné spať v polosedacej polohe.
 • Strava: musíte jesť pravidelne, frakčne a často, v malých porciách, jedlo by nemalo byť kyslé, mastné, korenené alebo korenené. Po jedle musíte nejaký čas zostať vo vzpriamenej polohe..
 • Použitie liekov: lieky môžu zmierniť nepríjemné a bolestivé príznaky, na tento účel sa používajú lieky, ako sú analgetiká, antispasmodiká (bez kúpeľov atď.), Antacidá (žalúdočné, reni, almagel atď.), Protizápalové lieky (NSAID, antibiotiká). ), blokátory histamínu (roxatidín, ranitidín, obmedz), prokinetika (motilium), adstringenty, sedatíva, antialergiká, antimikrobiálne látky, vitamíny. Pri hospitalizácii možno použiť fyzioterapiu. Je nevyhnutné brať lieky predpísané lekárom striktne v súlade s lekárskymi odporúčaniami a pokynmi, nie je možné predčasne prestať užívať lieky, inak sa nedosiahne terapeutický účinok.

5. Alternatívne metódy spracovania


Je možné použiť alternatívne metódy liečby hiátovej hernie iba po konzultácii s lekárom, niektoré metódy sú dobrým doplnkovým nástrojom pre tradičnú terapiu. Jemný zelený čaj alebo harmančekový vývar majú protizápalové účinky a pomáhajú zbaviť sa pálenia záhy spôsobeného zvýšenou kyslosťou žalúdka a inými gastroenterologickými problémami..

Venujte pozornosť tomuto zaujímavému videu, ktoré pomôže nielen zmierniť bolesť, ale tiež zabrániť prevencii chorôb

Možnosť liečby bez chirurgického zákroku pri hiátovej prietrži

Ak je diagnostikovaná hiátová prietrž, je možné ošetrenie bez chirurgického zákroku? Takáto kýla je závažné ochorenie, ktoré je tiež veľmi ťažké diagnostikovať. Ak lekár diagnostikoval hiátovú prietrž, je v zásade možné ju liečiť bez chirurgického zákroku, ale pacienti s ňou musia najčastejšie súhlasiť. Eliminácia HPOD doma je možná iba v počiatočnej fáze ochorenia, ale vzhľadom na skutočnosť, že diagnóza nie je vždy aktuálna, podmienky terapeutickej liečby už boli vynechané..

Konzervatívny spôsob liečby HPOD môže pacienta liečiť a poškodiť ho. Z tohto dôvodu sa odporúča odstrániť prietrž pri liekoch iba v 1 alebo 2 štádiách choroby.

Kýla popis

Kýla je premiestnenie a vyčnievanie orgánov. Membrána, ktorá oddeľuje hrudník od žalúdka, má otvor pre pažerák. Na to sa jedlo dostane do žalúdka. Ak sú procesy v poriadku, jedlo sa trávi v žalúdku a pokračuje ďalej. Keď však bránice a svaly pásky oslabia a prestanú podporovať vnútorné orgány, objaví sa choroba pažeráka. Napríklad žalúdok môže ísť mimo svoje hranice a jeho horná časť je v hrudníku, čo negatívne ovplyvňuje jeho prácu a stav ľudského zdravia. Pacient s diagnózou HPOD môže mať ťažkosti s dýchaním, nevoľnosťou a inými nepríjemnými príznakmi.

Dôvody pre HPOD

Existuje veľa dôvodov, prečo sa môže vyskytnúť prietrž, ale tie hlavné sa musia nazývať:

 • fyzická neprimeranosť, pri ktorej sa vyvíja slabosť väzov;
 • stavy alebo choroby, ktoré zvyšujú tlak v bruchu (časté vracanie, ťažký chronický kašeľ, tehotenstvo, zvýšená tvorba plynov);
 • zhoršená kontraktilná funkcia pažeráka;
 • vrodená patológia.

Príznaky choroby

Ak je prietrž malá, nie je možné pozorovať živé príznaky, iba občas sa pacient obáva nevoľnosti alebo zvracania. Ak je situácia vážnejšia, možno pozorovať striekanie kyseliny zo žalúdka do pažeráka..

Malo by sa pamätať na to, že prietrž býva často asymptomatická. Preto je možné diagnózu stanoviť až po dôkladnom diagnostickom vyšetrení. Existujú prípady, keď ľudia prežili celý svoj život a zomreli na inú chorobu, pričom nikdy nevedeli, že majú HPOD. Preto, ak sa prietrž neobťažuje, potom opatrenia na jej odstránenie sa zvyčajne neprijímajú.

V opačnom prípade môže patológia spôsobovať bolesť za hrudnou kosťou v oblasti srdca. Tieto pocity sa najčastejšie vyskytujú potom, čo pacient zje alebo zdvihne závažia. Ďalším príznakom môže byť pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle alebo v noci. Môže byť tak silný, že sa človek prebudí. Postupom času je pálenie záhy sprevádzané bolesťou..

 • prvý je brušný segment pažeráka mierne vyčnievajúci do hrudníka, žalúdok začína stúpať;
 • druhý - celý brušný segment pažeráka sa nachádza v hrudníku a žalúdok stúpa do oblasti otvoru;
 • tretia je časť žalúdka, srdcová časť a brušná časť pažeráka sú vytiahnuté nad diafragmatický otvor.

Ako už bolo uvedené, kýlu je možné liečiť konzervatívnymi metódami iba v prvých dvoch etapách. V treťom stupni bude liečba neúčinná a okrem toho sa môžu vytlačiť životne dôležité orgány. Drogová terapia nie je zameraná na úplné odstránenie patológie, ale na odstránenie takých stavov, ako sú: reflux, krvácanie, angína pectoris, zápalové procesy v pažeráku..

Posuvná prietrž

Posuvná prietrž je celkom bežná, ale mierne odlišná od obvyklej. Pri tomto vytvorení nedochádza k posunu v blízkosti pažeráka, ale okolo jeho osi. Diagnóza tohto typu prietrže je ešte ťažšia. Horná časť žalúdka stúpa nad bránicu a orgán sa podieľa na tvorbe herniálneho vaku..

Existujú dva typy posuvnej prietrže - pevné (v tomto prípade, bez ohľadu na to, ako sa nachádza telo pacienta, zostava zostane na svojom mieste) a nefixované, ak sa umiestnenie prietrže mení v súlade s polohou ľudského tela..

Posuvná prietrž nie je porušená. Aj keď dochádza ku kompresii srdca a zúženiu diery, potom nie je narušený krvný obeh, krvný výtok sa vykonáva cez pažerákové žily. Symptomatológia je identická s normálnou prietržou, ale prietrž sa môže líšiť v závislosti od polohy tela pacienta.

Konzervatívne zaobchádzanie

Prvá vec, ktorú musíte dodržať, je strava. Črevnými prípadmi prietrže môžu byť črevné a žalúdočné choroby, ktoré sú sprevádzané zápchou, grganím, nadúvaním a zvracaním. Aby bola liečba úspešná, musia sa tieto príznaky odstrániť..

Aby sa predišlo procesu fermentácie, je potrebné opustiť alkohol, údené a vyprážané jedlá, horúce korenie, kyslú zeleninu, výrobky z kyslého mlieka. Neodporúča sa jesť strukoviny, kapustu, cibuľu, chlieb.

Musíte jesť v malých porciách, ale niekoľkokrát denne. Jesť jedlo by malo byť teplé - nie studené, ale nie horúce. Lepšie bude, keď to bude šťouchaná polievka, zemiaková kaša, cuketa.

Na varenie musíte použiť nízkotučné odrody mäsa, hydiny a rýb, lepšie je dusiť, dusiť alebo variť. Prílohy sú prednostne vyrobené z obilnín, olej sa neodporúča.

Po jedle na pár hodín je lepšie sa fyzicky nezaťažovať, ale tiež nemôžete ísť spať, inak môžete vyvolať kyslý reflux zo žalúdka do pažeráka..

Ako lekárske ošetrenie sa predpisujú antacidá zamerané na odstránenie pálenia záhy, napríklad Gastal, Almagel, Maalox. Tiež sú uvedené blokátory roxatidínu, ranitidínu alebo iných blokátorov histamínu. Znižujú hladinu kyseliny chlorovodíkovej. Lieky, ktoré znižujú kyslosť, sú omeprazol, esomeprazol. Metoklopramid normalizuje motilitu pažeráka.

Pri HPOD sa odporúča cvičebná terapia. Nasledujúce cvičenia veľmi dobre pomáhajú:

 1. Ľahnite si na bok a hlavu položte na valec. Zhlboka sa nadýchnite a naplňte čo najviac žalúdok, potom pomaly vydýchnite a uvoľnite sa. Opakujte 4-5 krát.
 2. Nasaďte si kolená, narovnajte chrbát, vdychujte a pomaly sa nakloňte doprava, vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte cvičenie 6-7 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát. Dýchanie je rovnomerné, pokojné. Pomaly sa otočte doľava a potom na pravú stranu, dávajte pozor, aby ste nedýchali.

Existujú byliny, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky HPAI - čierny orech, koreň sladkého drievka, šťaveľ, kôprom, klzký brest. Harmančekový čaj s medom je tiež účinný, upokojuje podráždený žalúdok a zmierňuje nadúvanie. Je dobré piť počas dňa a v noci môžete pridať med. Ak po jedle pocítite pálenie, pomôžeme zelerovej šťave, ale môžete piť iba 30 g denne, nič viac. Pre pálenie záhy je tiež dobré používať čaj gentian.

Kontraindikácie pre konzervatívnu liečbu

Ak je v pažeráku veľké množstvo vredov, závažná anémia, vnútorné krvácanie alebo veľká prietrž, nie je možné liečiť ho. Môžu sa vyskytnúť komplikácie, ktoré môžu byť smrteľné, napríklad sa začne kritické krvácanie, objaví sa perforácia pažeráka, orgány na hrudníku (vrátane srdca) sa začnú komprimovať..

Takmer každé ochorenie sa dá vyliečiť alebo výrazne spomaliť bez toho, aby sa musel uchyľovať k chirurgickému zákroku, ale na tento účel musíte začať liečbu v skorých štádiách ochorenia, jasne postupujte podľa pokynov lekára, opustite zlé návyky (alkohol a fajčenie) a viesť aktívny životný štýl..

Ezofágová prietrž

Prehľad

Hiátová prietrž nastáva, keď horná časť žalúdka opúšťa dutinu cez bránicu do hrudnej dutiny..

Membrána je široký sval umiestnený medzi brušnou dutinou a hrudnou dutinou. Tento sval pomáha dýchať. Žalúdok je obvykle umiestnený pod bránicou, ale pri hiátovej prietrži časť žalúdka vystupuje cez sval. Táto diera sa nazýva pažerák..

Tento stav sa často vyskytuje po 50 rokoch. Podľa Združenia pre informovanosť o rakovine pažeráka (ECAA) to postihuje 60 percent 60-ročných..

príčiny

Presná príčina hiátovej prietrže nie je známa. U niektorých ľudí je svalové tkanivo oslabené následkom zranenia alebo iného poškodenia. Z tohto dôvodu môže žalúdok vyčnievať za bránicu..

Ďalším dôvodom je nadmerný tlak na svaly brucha. Môže k tomu dôjsť v nasledujúcich prípadoch:

 • kašeľ;
 • zvracanie
 • napätie pri pohybe čriev;
 • zdvíhať závažia.

Vo veľkosti otvoru pažeráka sa vyskytujú vrodené chyby. V tomto prípade žalúdok ľahko prechádza otvorom.

Rizikové faktory pre hiátovú prietrž:

V zásade sa rozlišujú dva typy prietrže pažerovej apertúry bránice: klzná a pažerágová alebo paraezofágová.

Posuvná hernia pažeráka

Toto je bežnejší typ prietrže. Vyskytuje sa, keď žalúdok a pažerák vystupujú z hrudnej dutiny pažerákom. Posuvná prietrž je obvykle malá. Zvyčajne nespôsobuje žiadne príznaky a nemusí vyžadovať liečbu..

Ezofágová prietrž pažeráka

Tento typ prietrže je menej častý. Je tiež známa ako paraezofágová hernia..

Pri takejto prietrži vystupuje časť žalúdka cez bránicu a zostáva tam. Väčšina prípadov je mierna, existuje však riziko blokovania prietoku krvi do žalúdka. Môže to spôsobiť vážne poškodenie a považuje sa za núdzovú situáciu..

príznaky

Dokonca aj hernia pažeráka sa zriedka prejavuje. Ak sa zistia príznaky, sú zvyčajne spôsobené žalúdočnou kyselinou, žlčou alebo vzduchom vstupujúcim do pažeráka. Bežné príznaky zahŕňajú:

 • pálenie záhy, ktoré je horšie pri nakláňaní alebo ležaní;
 • bolesť v hrudi;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • grganie.

núdzový

Blokáda alebo obmedzená prietrž môžu zabrániť toku krvi do žalúdka. Toto sa považuje za núdzové. Ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, ak:

 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • nemožnosť separácie plynov a pohybu čriev.

Nemysli si, že bolesť a nepohodlie na hrudníku je spôsobené prietržou. Môže to byť príznakom srdcových problémov alebo peptických vredov. Je veľmi dôležité navštíviť lekára: iba testy určia skutočnú príčinu vašich príznakov.

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) a hiátová hernia

Ochorenie gastroezofágového refluxu (GERD) začína v dôsledku požitia potravy, tekutín a kyselín zo žalúdka do pažeráka. To môže viesť k páleniu záhy alebo nevoľnosti po jedle. GERD s hiátovou prietržou je typický stav, ale to neznamená, že sa vždy vyskytujú v pároch. Kýla pri otvorení bránice v pažeráku sa môže vyvinúť bez GERD a GERD je možná bez prietrže pri otvorení pažeráka v bránici.

diagnóza

Na diagnostikovanie hiátovej prietrže sa môžu vykonať určité vyšetrenia..

X-ray s báriom

Váš lekár vám odporučí vypiť baryovú tekutinu skôr, ako urobíte röntgen. X-ray dáva jasnú siluetu hornej časti tráviaceho traktu. Obrázok umožňuje lekárovi vidieť umiestnenie žalúdka. Ak žalúdok opúšťa bránicu, máte hiátovú prietrž.

endoskopia

Lekár vloží tenkú trubicu cez hrdlo cez pažerák do žalúdka. Týmto spôsobom je možné skontrolovať, či žalúdok vystupuje cez bránicu. Všetky porušenia a blokády budú tiež viditeľné..

liečba

Väčšina prípadov tohto typu prietrže nevyžaduje liečbu. Liečba je zvyčajne založená na symptómoch. Zvážte liečbu žalúdočných štiav a pálenia záhy.

liečenie

 • voľnopredajné antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny;
 • voľnopredajné alebo predpisované blokátory H2-histamínových receptorov, ktoré znižujú produkciu kyseliny;
 • voľnopredajné alebo predpisované inhibítory protónovej pumpy na zabránenie produkcie kyseliny, čo poskytuje pažeráku čas na regeneráciu.

operácie

Ak lieky nepomáhajú, možno budete potrebovať operáciu hiátovej prietrže. Operácia však nie je vždy indikovaná.

Operácie sú nasledujúce:

 • regenerácia slabých svalov pažeráka;
 • vracanie žalúdka na svoje miesto a zmenšenie veľkosti prietrže.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať normálnym rezom do hrudníka alebo brucha. Laparoskopia je tiež možná, umožňuje vám skrátiť dobu zotavenia po operácii.

Po operácii sa môže objaviť prietrž. Riziko relapsu sa zníži, ak:

 • udržiavať normálnu hmotnosť;
 • Nezdvíhajte ťažké predmety;
 • vyhnúť sa napätiu brušných svalov.

zmeny

Väčšina príznakov hiátovej prietrže je spôsobená kyslým refluxom, takže zmena v strave môže tieto príznaky zmierniť. Ak budete jesť niekoľkokrát denne v malých porciách spolu s tromi bohatými jedlami, môže to tiež pomôcť odstrániť príznaky. Niekoľko hodín pred spaním by ste mali vylúčiť nielen výdatnú večeru, ale aj ľahké občerstvenie.

Pravdepodobnosť pálenia záhy môže zvýšiť určité druhy potravín. Pokúste sa vyhnúť:

 • korenené jedlá;
 • čokoláda
 • výrobky obsahujúce paradajky;
 • kofeín;
 • Luke;
 • citrusové ovocie;
 • alkoholu.

Nástup príznakov môžete tiež znížiť nasledujúcim spôsobom:

 • prestať fajčiť;
 • zdvihnite vankúš najmenej o 15 cm (6 palcov);
 • po jedle sa neohýbajte ani nechodte spať.

prevencia

Nie je možné úplne zabrániť vzniku prietrže pri otvorení pažeráka do pažeráka, ale zhoršeniu stavu je možné zabrániť nasledujúcim spôsobom:

 • stratiť váhu;
 • pri pohybe čriev sa vyvarujte stresu:
 • nezdvíhajte závažia;
 • nenapínajte pásy ani nevykonávajte cvičenia týkajúce sa brušných svalov.

Ezofágová prietrž: čo robiť, ak vám bola diagnostikovaná?

Táto choroba sa vyznačuje tým, že v prvých štádiách je ťažké diagnostikovať. Aké sú príznaky patológie? Ako sa lieči a ako sa tomu dá vyhnúť?

O hiátovej hernii bránice hovoríme s gastroenterológom Clinic Expert Voronezh Julia Gennadyevna Aichkina.

- Julia Gennadyevna, čo je prietrž pažeráka?

- Toto je stav (skrátene HPOD), ktorý je spôsobený premiestnením brušných orgánov do mediastína prostredníctvom pažerového otvoru bránice. Takáto hernia je jedným z rizikových faktorov pre rozvoj gastroezofageálneho refluxného ochorenia - táto patológia je sprevádzaná zápalom sliznice pažeráka..

- Ako často sa vyskytuje hiátová prietrž?

- Ak hovoríme o chorobách tráviaceho ústrojenstva, predpokladá sa, že HPOD je jedným z prvých miest. Aj keď ide o subjektívne hodnotenie, ochorenie sa môže vyskytnúť často bez výrazných symptómov. Podľa niektorých správ je v Rusku táto patológia pozorovaná u 5 až 35% obyvateľov, u ľudí vo veku - až 50%.

- Aké sú príčiny hiátovej prietrže??

- Vrodená hernia sa môže vyskytnúť v dôsledku nerovnomerného rozvoja svalov a apertúry bránice, neúplného spustenia žalúdka do brušnej dutiny, slabosti spojivového tkaniva v ezofágovom otvore bránice. Vo väčšine prípadov sa však nachádzajú získané typy HPO. Toto je podporované kombinovaným účinkom rôznych faktorov, jedným z hlavných je slabosť štruktúr spojivového tkaniva a atrofia svalových vlákien..

Vývoj prietrže môže byť spojený s nárastom gravitácie, zápchy, nadváhy u žien - s tehotenstvom. K vzniku HPA prispieva aj chronický kašeľ, časté vracanie. To znamená, že hovoríme o faktoroch, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak.

Prečítajte si súvisiace materiály:

- Aké sú príznaky hiátovej prietrže??

- Jeho malá veľkosť spravidla spôsobuje zriedkavo vážne problémy. Pri kýle pažeráka otvorenej bránice, človek začne pociťovať bolesť, ak by sa zvýšila. Pacientka sa sťažuje na nepríjemné pocity, ako sú pálenie záhy, zvracanie s kyslou alebo horkou chuťou, bolesť a ťažkosti pri prehĺtaní jedla, ťažkosti v žalúdku, bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa môže prejaviť príznakmi anginy pectoris alebo infarktom myokardu. Uvedené príznaky sa po jedle a fyzickej námahe zhoršujú. Hiátová prietrž sa tiež cíti s bolesťou kašľa a nadúvaním. Bolesť môže ustúpiť alebo zmiznúť, ak osoba zmení polohu tela. Cíti sa lepšie po krku, zhlboka sa nadýchol alebo zvracaním. Ale keď sa predkloníme, bolesť sa môže zosilniť.

Ďalším prejavom choroby môže byť dysfágia - ťažkosti pri prechode potravou pažerákom. Toto je obzvlášť viditeľné, keď človek rýchlo cestuje, keď je jedlo tekuté alebo polotekuté, ak prehĺtate príliš studenú alebo príliš horúcu vodu.

- Aká je diagnóza hiátovej prietrže?

- Toto ochorenie sa často vyvíja asymptomaticky a je zistené náhodne počas röntgenového vyšetrenia pažeráka alebo žalúdka alebo počas endoskopického vyšetrenia (ezofagoskopia, gastroskopia). EKG je povinné (s výnimkou srdcových chorôb), menej často CT na hrudníku a mediastína. V najťažších prípadoch sa vykonáva diagnostická laparoskopia..

Prečítajte si súvisiace materiály:

- Ako sa lieči hiátová prietrž??

- V prípade absencie prejavov choroby sa nevyžaduje. Je dôležité zabrániť obezite, pretože nadváha zvyšuje tlak v bruchu. Ak sa vyskytnú príznaky choroby, terapeut alebo gastroenterológ môžu predpísať konzervatívny liek zameraný na prevenciu gastroezofágového refluxu (tzv. Spätný pohyb obsahu žalúdka do pažeráka). V tomto prípade sa používajú lieky, ktoré potláčajú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, znižujú kyslosť už vytvorenej žalúdočnej šťavy a normalizujú kontraktilnú funkciu žalúdka..

Pri veľkej hernii, vredoch v pažeráku a neúčinnej liečbe sa pacientovi odporúča chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva laparoskopicky. Chirurgické ošetrenie spočíva v spustení žalúdka do brušnej dutiny a obnovení otvoru v bránici rôznymi technikami..

- Je možné liečiť hiátovú prietrž pomocou ľudových prostriedkov?

- Existujú nejaké výživové problémy s hiátovou prietržou??

- Po prvé, odporúča sa jesť pomaly, nie na úteku, bez prejedania sa, pretože zároveň človek nevyhnutne prehltne veľkú časť vzduchu s jedlom, čo zvyšuje vnútrožilový tlak. Naposledy večer je lepšie jesť najneskôr 3 hodiny pred spaním. Mali by ste sa obmedziť v používaní produktov, ako sú mastné mäso, sadlo, nezúčastňovať sa na cestovinách, rezancoch, pekárskych výrobkoch, maslových sušienkach a pečive. Budete tiež musieť byť opatrní s horúcim korením, vyprážanými potravinami, sýtenými nápojmi, alkoholom.

- Ako zabrániť rozvoju hiátovej prietrže?

- Ak nemôžeme zmeniť dedičnosť, môžeme eliminovať situácie, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Urobiť to:

 • normalizovať váhu;
 • dajte si pozor na vzpieranie;
 • odstránenie zápchy;
 • liečiť choroby sprevádzané chronickým kašľom;
 • prestať fajčiť a alkoholu;
 • dodržiavajte pravidlá zdravého stravovania.

Dohodnite si stretnutie s gastroenterológom
POZOR: služba nie je k dispozícii vo všetkých mestách

Rozhovor: Igor Chichinov

Redaktori odporúčajú:

Pre informáciu

Aichkina Julia Gennadevna

V roku 2015 absolvovala Štátnu lekársku univerzitu vo Voroněži. N.N. Burdenkom.

V roku 2017 absolvovala pobyt v odbore „Všeobecná lekárska prax“ a primárne preškolenie v gastroenterológii.

Prijíma ako gastroenterológ na klinickom experte vo Voroneze na tejto adrese: ul. Pushkinskaya, 11.

Kýlová pažerá - príznaky a liečba

Čo je hiátová prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Mnohí si po vypočutí slova „hernia“ určite predstavia podkožný výčnelok na bruchu: pupočnú, trieslovinu, pooperačnú prietrž, ako aj prietrž bielej línie brucha. Ale takmer nikto nikdy nepočul o takej dosť bežnej chorobe, ako je hiátová prietrž.

Prvú HPLC opísal francúzsky chirurg P. Ambroise v roku 1579 a taliansky anatóm G. Morgagni v roku 1769, ale táto choroba sa, nanešťastie, ešte stále nedeteguje v ranom štádiu, zostáva neuznaná a nie je diagnostikovaná, a preto nie. podstúpi cielené ošetrenie.

V súčasnosti sa v Európe a USA počet pacientov so závažnými formami HPA zvýšil 2-3 krát. V tomto ohľade majú gastroenterológovia nasledujúci výraz: XX. Storočie je storočím peptického vredu a XXI. Storočie je storočím refluxnej ezofagitídy a HPOD..

V Rusku sa frekvencia detekcie HPOD pohybuje od 3% do 33% av starobe - až do 50% medzi patológiami gastrointestinálneho traktu (GIT)..

HHs tvoria 98% všetkých hernií bránice. V štruktúre gastrointestinálnych chorôb zaujímajú tieto kýly tretie miesto po žlčníkových chorobách, žalúdočných vredoch a 12 dvanástnikových vredoch. [1] [15]

Kýla pažeráka (bránice) - choroba, pri ktorej dochádza k posunu dolnej časti pažeráka alebo žalúdka vzhľadom na bránicu z brušnej dutiny na hrudník..

Veľmi zriedkavo môžu slučky čreva vystupovať cez pažerák.

Medzi príčinami HPA je možné rozlíšiť niekoľko faktorov:

  Mechanickým faktorom je expanzia otvoru pažeráka nestlačiteľnej povahy v dôsledku predĺženia vnútorných nôh bránice. V dôsledku toho sa otvorenie zvyšuje a srdcová časť žalúdka sa postupne vtiahne do mediastína. Predĺženie nôh bránice vyvoláva intenzívne zaťaženie svalov a zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Okrem toho narušenie uhla pažeráka (Jeho uhol) a Gubarevovej chlopne (mukozálne záhyby na spoji pažeráka do žalúdka) ovplyvňujú tvorbu HPA. Tieto faktory však nie sú hlavnými príčinami tvorby prietrže, pretože vznikajú v dôsledku vyššie uvedených deštruktívnych procesov.

Príznaky hiátovej prietrže

U prevažnej väčšiny pacientov nie je možné „vidieť oko pomocou HDL“. Môže však existovať podozrenie zo sťažností počas vývoja niektorých komplikácií HPOD:

 • chronické alebo akútne gastrointestinálne krvácanie;
 • vývoj stenózy (zúženie) distálneho pažeráka;
 • závažná nedostatočnosť srdcovej činnosti žalúdka, ktorá je sprevádzaná pravidelnou regurgitáciou potravy.

Môžu sa tiež objaviť klinické príznaky chorôb, ako sú anémia, kachexia (extrémne vyčerpanie tela) a poruchy elektrolytov vo vode. [7] [13] [18]

Jednou z vedúcich diagnostických metód je zhromažďovanie sťažností pacientov, ktoré umožňujú identifikovať klinické príznaky bolesti, gastroezofageálny reflux. Pri rozhovoroch s pacientmi je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim hlavným klinickým príznakom:

 • bolesť v epigastrickej oblasti;
 • bolesť za hrudnou kosťou;
 • pálenie záhy;
 • horiaci jazyk;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • grganie;
 • pocit horkosti v ústach;
 • časté záchvaty škytavky;
 • grilovanie jedla, zatiaľ čo trup.

Ak má pacient aspoň jeden z uvedených príznakov, mala by sa vykonať fibrogastroduodenskopia (FGDS), a ak existujú viac ako dva, malo by sa vykonať hĺbkové komplexné vyšetrenie, aby sa potvrdila alebo vyvrátila predbežná diagnóza „GPOD“. [5] [6] [16]

Patogenéza hiátovej prietrže

Vzhľadom na etiopatogenézu HPAI je ťažké predpokladať jej významný rozdiel od patogenézy hernií s odlišnou lokalizáciou, okrem toho sa diafragmatická hernia často vyskytuje u starších ľudí a pacientov s chorobami, ako sú predná brušná stena hernie, kŕčové žily dolných končatín, divertikulum tráviaceho traktu, orgánový trakt,, ploché nohy a iné poruchy. Táto skutočnosť tiež naznačuje, že u pacientov starších ako 60 rokov sú diafragmatické kýly veľmi často kombinované s ingvinálnymi, femorálnymi, pupočnými kýlami alebo prietržami bielej línie brucha..

Predispozičné faktory tvorby prietrže sú teda:

 • procesy starnutia tkanív súvisiace s vekom;
 • zvýšený tlak v bruchu v dôsledku nedostatočnej stravy, obezity, zápchy, tehotenstva atď..

Poruchy aparátu pažeráka pažeráka u pacientov s HPA sú tiež spojené s poruchou metabolizmu lipidov a nedostatkom kyseliny askorbovej v tele..

Mechanizmus tvorby HPA je nasledujúci:

 • expanzia otvoru pažeráka tvorí druh herniálnej brány;
 • zvýšenie intraabdominálneho tlaku spôsobuje „priechod“ vnútorných orgánov - brušného pažeráka, priľahlej časti žalúdka, čriev alebo omentum - cez „zväčšený“ pažerák.

Klasifikácia a vývojové štádiá hiátovej prietrže

Klasifikácia GPOD je založená na anatomických vlastnostiach:

 • Posuvná prietrž (axiálna alebo axiálna) - neobmedzené premiestnenie brušného pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny zväčšeným diafragmatickým otvorom pažeráka a návrat do brušnej dutiny (vyskytuje sa pri zmene polohy tela);
 • Nevratná prietrž je prietrž, ktorá je „zaseknutá“ v bráne prietrže a nemôže sa pohybovať dopredu alebo dozadu..
 • Kôra pažeráka - pažerák a kardia zostávajú na svojich miestach pod bránicou, ale časť žalúdka vstupuje do hrudnej dutiny a nachádza sa blízko hrudného pažeráka..
 • Zmiešaný variant HPLC - kombinácia klznej a pažerákovej hernie.

Stupeň prenikania žalúdka do hrudnej dutiny rozlišuje štyri stupne závažnosti HPOD:

 • Stupeň GPOD I (pažerák) - prienik do hrudnej dutiny brušného pažeráka, kardia a ich umiestnenie na úrovni bránice, zatiaľ čo žalúdok je priľahlý k bránici;
 • Stupeň GPOD II (srdcový) - prienik do hrudnej dutiny brušného pažeráka, zatiaľ čo časť žalúdka je umiestnená priamo v ezofágovej oblasti bránice;
 • Stupeň GPOD III (kardiofundálny) - umiestnenie brušného pažeráka, kardie a časti žalúdka priamo nad bránicou; [7] [12] [13] [17]
 • Stupeň GPOD IV (obr) - umiestnenie všetkých častí žalúdka nad bránicou.

Komplikácie hiátovej prietrže

Hlavnou komplikáciou HPOD je refluxná ezofagitída. Na pozadí pravidelného refluxu obsahu žalúdka (kyselina chlorovodíková a tráviace enzýmy) sa v pažeráku vyskytujú zápalové zmeny v stene pažeráka, ktoré môžu byť vyjadrené v rôznej miere..

Dlhodobá existencia refluxnej ezofagitídy vedie k rakovinovej degenerácii steny pažeráka.

Môžu sa tiež vyvinúť choroby, ako je chronická gastritída a peptický vred prietrže žalúdka. Tieto komplikácie sa často prejavujú epigastrickou bolesťou, stratou chuti do jedla atď. Ich príznaky sa zvyčajne skrývajú za klinickými prejavmi prietrže samotnej..

Dlhodobá existencia HPA môže spôsobiť tvorbu stenózy (zúženie) pažeráka. Toto ohrozuje nemožnosť prechodu tuhého jedla z pažeráka do žalúdka av pokročilých prípadoch tekuté jedlo neprechádza..

Pri HH sa môže vyvinúť gastrointestinálne krvácanie v dôsledku vývoja peptických vredov, erózie pažeráka a žalúdka v dôsledku neustáleho refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a poškodenia (erózie) krvných ciev. Ďalšou častou komplikáciou HPOD je zníženie počtu červených krviniek v krvi (anémia). V prípade akútneho masívneho krvácania do žalúdka a nevyriešeného úbytku krvi sa môže vyskytnúť hypovolemický šok a anémia s nedostatkom železa a v dôsledku atrofie fundusu žalúdka a narušenia produkcie gastromukoproteínu, proteínu, ktorý chráni žalúdočnú sliznicu, sa môže vyskytnúť (perniciová) anémia s deficitom B12..

Veľmi zriedkavou komplikáciou HPOD je jej porušenie, nekróza a perforácia steny žalúdka s rozvojom peritonitídy. Absolútne akýkoľvek faktor spojený so zvýšením vnútrobrušného tlaku môže viesť k porušeniu - kašeľ (najmä kašeľ), fyzická aktivita a dokonca prejedanie..

Diagnóza hiátovej prietrže

Okrem podrobného vyšetrovania pacienta sa na diagnostikovanie HPOD používajú takmer všetky výskumné metódy používané v gastroenterológii. Povinné diagnostické metódy zahŕňajú:

 • klinické a rádiologické vyšetrenie;
 • fibroesofagogastroduodenoskopia (FEGDS);
 • esophagotonometry;
 • meranie pH pažeráka a žalúdka;
 • Ultrazvuk brucha. [12] [158]

Hlavnými inštrumentálnymi metódami sú röntgenová diagnostika a FEGDS. [8] [16]

Röntgenová diagnostika

Vďaka röntgenovej diagnostickej metóde sa uskutočnili základné výskumy HPOD, vyvinuli sa klasifikácie, študovali sa rôzne formy tejto patológie, vyvinuli sa mnohé indikácie a kontraindikácie pre rôzne typy liečby hiátovej hernie..

Súčasné plné meno je „Polypozičné röntgenové diagnostické vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika pomocou kvapalnej suspenzie síranu bárnatého na trachoskope“..

Toto röntgenové vyšetrenie vám umožňuje spoľahlivo diagnostikovať rôzne formy HPA, vrátane „malých“ hernií pažeráka, odhaliť zlyhanie srdca, gastroezofageálny reflux, refluxnú ezofagitídu a eliminovať zlyhanie srdca spojené so zníženým priechodom potravy v dolnom gastrointestinálnom trakte..

Endoskopická ezofagogastroduodenoskopia

V polovici 20. storočia boli vyvinuté a do praxe zavedené najnovšie endoskopické technológie. Umožnili významne rozšíriť diagnostické schopnosti gastroenterologických chorôb.

Charakteristickým znakom endoskopickej ezofagogastroduodenskopie je:

 • použitie flexibilnej optickej vlákna a vytváranie endoskopických zariadení - fibrogastroskopov;
 • vysoké rozlíšenie týchto zariadení so schopnosťou vykonávať výskum pri vizualizácii obrazu na monitore;

To všetko nám umožňuje odporučiť túto diagnostickú metódu nielen pacientom, ale aj celej populácii na lekárske vyšetrenie a detekciu choroby v skorých štádiách..

Endoskopická diagnóza HPAI samozrejme nie je ľahkou procedúrou, ale lekári ju považujú za skríningovú metódu ukázanú všetkým pacientom vrátane ľudí s minimálnymi príznakmi gastroezofágového refluxu, dyspepsie alebo dysfágie (poruchy trávenia alebo prehĺtania), ako aj každého, kto trpí chorobami zažívacieho ústrojenstva. trakt.

Medzi hlavné priame a nepriame príznaky HPaD, ktoré sa zvyčajne prejavujú počas implementácie FEGDS, patria:

 • znížená vzdialenosť od predných rezákov k kardii;
 • skrátená dĺžka brušného pažeráka;
 • hernálna dutina;
 • „Druhý vstup“ do žalúdka;
 • medzera (otvorenie) kardie alebo jej neúplné uzavretie;
 • prolaps (výčnelok) žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • reflux (spätný prúd) obsahu žalúdka do dutiny pažeráka;
 • segmentová dilatácia (expanzia) pažeráka v oblasti deviateho segmentu;
 • chýba, zle vizualizovaná alebo rozmazaná čiara Z;

Väčšina uvedených endoskopických symptómov HPOD sa dá zistiť pomocou video monitoringu počas FEGDS, čo pomáha stanoviť nezameniteľnú diagnózu..

Liečba hiátovej prietrže

Pri prvých prejavoch HPOD sa liečba začína konzervatívnymi opatreniami. Na klinike GPOD sa najčastejšie prejavujú príznaky refluxnej ezofagitídy. Z tohto dôvodu je indikovaná konzervatívna liečba zameraná predovšetkým na elimináciu týchto klinických prejavov. V prvom rade je to racionálna strava a strava doplnená o liekovú terapiu.

Lieky na HPA:

 • antacidá - blokujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdočnej šťave;
 • Antihistaminiká H2 - zníženie množstva vyrobenej kyseliny chlorovodíkovej;
 • inhibítory protónovej pumpy - tiež znižujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej (Omez, Omeprazol, Gastrosol, Ranitidín, Pantoprazol);
 • prokinetika - zlepšuje stav sliznice žalúdka a pažeráka, optimalizuje ich pohyblivosť, zmierňuje bolesť a nevoľnosť („Motilak“, „Motilium“, „Metoclopramid“, „Ganaton“, „Itomed“, „Trimebutin“).
 • Vitamíny B - urýchľujú regeneráciu tkanív žalúdka.

Jedinou radikálnou a najúčinnejšou liečbou, ktorá eliminuje príčiny a prejavy HPOD, je chirurgická liečba..

Operácia je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku alebo pri nízkej účinnosti konzervatívnej liekovej terapie po dobu dlhšiu ako jeden rok.

Chirurgická liečba HPAI je redukcia žalúdka do brušnej dutiny, odstránenie brány prietrže a vykonanie antirefluxnej operácie..

K dnešnému dňu bolo vyvinutých viac ako 50 metód chirurgickej liečby tohto ochorenia a chirurg v každom prípade individuálne vyberie optimálnu metódu pre pacienta..

V súčasnosti je bežnou metódou chirurgickej liečby GOD laparoskopická Nissenova fundoplikácia so zadnou crurorafiou (zošívanie nôh bránice). Táto metóda sa považuje za najvhodnejší spôsob obnovenia bariérovej funkcie gastroezofágového prechodu.

Malé trauma s výrazným kozmetickým účinkom, zníženie pooperačných komplikácií, včasná rehabilitácia a ďalšie faktory robia chirurgické zákroky pomocou laparoskopických prístupov operáciami voľby pri liečbe HPOD a ich komplikáciami. [12] [14] [15] [19] [20]

Prognóza. prevencia

Prognóza ochorenia je jednoduchá: čím skôr sa zistí, diagnostikuje sa a vykoná sa liečba, tým ľahšie sa lieči, a preto sa zlepšia výsledky liečby. Čím vyššie je štádium choroby a čím viac komplikácií, tým horšie sú dlhodobé výsledky: menšie prežitie.

Pacienti s diagnostikovanou HPOD sú podrobení (dynamickému) sledovaniu gastroenterológom. Lekári odporúčajú ľuďom s takouto diagnózou:

 • správna výživa - je nevyhnutné riadiť sa špeciálnou stravou, ktorá zahŕňa vylúčenie potravín, ktoré prispievajú k podráždeniu čriev;
 • udržiavanie racionálnej stravy - jedenie malých jedál každých pár hodín;
 • zabránenie ostrým ohybom vpred a náhlym zmenám v polohe tela (ak je to možné) - všetky tieto pohyby môžu spôsobiť alebo zosilniť bolesť v hrudnej kosti a pálení záhy;
 • vyhýbanie sa zdvíhaniu závaží - nezvyšujte hmotnosti viac ako 5 kg;
 • prísne sa vyhnúť napnutiu pásu a noseniu odevov stláčajúcich žalúdok - to môže zvýšiť tlak v brušnej dutine;
 • pravidelné cvičenia fyzioterapeutických cvičení na posilnenie svalového korzetu a obnovenie tónu bránice;
 • večerné jedlo najneskôr 2,5-3 hodiny pred spaním;
 • normalizácia stolice, zamedzenie zápchy a hnačky, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a tvorbe HPOD;
 • použitie nerafinovaného rastlinného oleja (po jednej čajovej lyžičke) pred a po jedle;
 • uskutočnenie liečebného cyklu HPOD liečivami;
 • s neúčinnosťou alebo zosilnením príznakov choroby, ako aj so vznikom komplikácií, chirurgickým zákrokom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je vyčnievanie medzistavcových platničiek medzi stavcami. Kýly sa najčastejšie tvoria v bedrovej oblasti, menej často v krčnej a hrudnej chrbtici.
Od staroveku boli šperky považované za symbol bohatstva, postavenia v spoločnosti alebo rodinného stavu. Prsteň, na ktorom ženy a muži nosia krúžky, môže povedať veľa.
Obraty bedrovej chrbtice sú najširšie a najväčšie, pretože práve ony nesú hlavnú záťaž pri zákrutách tela a fyzickej práci. Preto sa v tejto oblasti najčastejšie tvoria herniované disky.