loader

Hlavná

Späť

Hernia disku L4 - L5

Najčastejším problémom chrbtice je medzistavcová prietrž, najčastejšie trpí bedrová oblasť a najmä jej posledné segmenty. Pri zdvíhaní závaží pripisuje maximálne zaťaženie on.

Bedrová chrbtica.

Medzistavcový disk tvorený vláknitou membránou a buničinovým jadrom je umiestnený medzi stavcami, pričom počas pohybu vykonáva hlavne funkciu tlmiča nárazov. V priebehu rokov je pod vplyvom rôznych faktorov zdeformovaný. Výsledkom je vysunutie časti pulpózneho jadra do miechového kanálika a pretrhnutie vláknitej membrány, ktorá ju drží späť. Toto a prvé vedie k tvorbe výčnelkov a potom kýly medziobratlovej platničky.

Štruktúra medzistavcových platničiek.

Približne 45% lumbálnych hernií sa nachádza na úrovni L4 - L5. Častejšie iba prietrž lumbosakrálneho L5 - S1.

Príčiny a príznaky prietrže L4-L5

Stavce bedrovej chrbtice sú väčšie ako ostatné a ich priemer presahuje výšku. Je to spôsobené skutočnosťou, že stavce skupiny L a najmä segment L4 - L5 tvoria leví podiel na zaťaženiach, ktoré sa vyskytli počas dňa. Iba svalový korzet pomáha udržiavať chrbticu..

Ale s najmenším narušením výživy tkanív medzistavcovej platničky, zmenou jej štruktúry alebo oslabením chrbtových svalov sa tlak na ňu zvyšuje priamo úmerne so závažnosťou existujúcich zmien. To vedie k tvorbe výčnelkov, hernii medziobratlovej platničky L4 - L5.

MRI sken hernie disku L4-L5.

Hlavnou príčinou vývoja choroby je osteochondróza. Môže tiež spôsobiť zranenia, obezitu, deformácie chrbtice atď..

 • pravidelná alebo neustála bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje chôdzou, otáčaním tela, vyprázdňovaním alebo jedením;
 • ožarovanie bolesti na bočných povrchoch stehna a dolnej končatiny;
 • zníženie intenzity bolesti v stojacej polohe;
 • opuchy členkov;
 • akútna bolesť v dolnej časti chrbta pri zdvíhaní rovnej nohy v polohe na chrbte a jej okamžité odstránenie, keď je rovnaká noha ohnutá v kolene;
 • zvýšené potenie, suchá pokožka;
 • celková slabosť, závraty.
Prejavy osteochondrózy.

Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie sprievodné kýly L4 - L5. Ich povaha závisí od typu vytvoreného výčnelku..

Hernia L5 - L4 v lumbosakrálnej oblasti je najnebezpečnejšia zo všetkých. Hlavným nebezpečenstvom jeho vzniku je výskyt kompresie nervu L5, ktorý je zodpovedný za inerváciu panvových orgánov a dolných končatín v oblasti dolných končatín. Môže k tomu dôjsť:

 • znížená citlivosť;
 • zníženie možného rozsahu pohybu;
 • paréza alebo paralýza s postupnou svalovou atrofiou;
 • nedobrovoľné močenie a / alebo vyprázdnenie;
 • erektilná dysfunkcia.

V závislosti od typu výčnelku môže utrpieť iba jedna noha alebo oboje.

Ale v prípade modernej medicíny nie je liečenie medzistavcovej prietrže L4 - L5 zložité. V miernych prípadoch sa problém môže riešiť konzervatívnymi metódami, ale v pokročilých situáciách alebo pri tvorbe hernií určitých typov nie je možné eliminovať riziko komplikácií a príčiny bolesti bez operácie na odstránenie prietrže..

Druhy kýly

V závislosti od toho, ktorá oblasť výbežku miechy je zameraná, sa rozlišujú rôzne typy kýly.

chrbtovej

Predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, pretože sa nachádzajú v priemere miechy a po dosiahnutí určitej veľkosti ho môžu zraniť a spôsobiť zodpovedajúce poruchy. Dorsálna hernia je sprevádzaná znížením až do úplnej straty citlivosti dolných končatín, svalovej slabosti, straty kontroly nad močením a defekáciou a zhoršením účinnosti. Príznaky sa prejavujú rýchlo a pri vysokej rýchlosti získavajú intenzitu..

Foraminal

Tvorí sa pred miechovým kanálom v oblasti foraminálnych otvorov, ktorý je sprevádzaný bolesťou iba v oblasti jeho umiestnenia a pocitom mierneho brnenia pri kašľaní, smiechu, kýchaní atď..

Predsadená prietrž - vyznačená žltou čiarou.

Paramedianní

Sú umiestnené na ľavej alebo pravej strane spodného alebo horného povrchu vláknitého prstenca, ktorý je plný kompresie nervových vlákien. To vedie k silnej bolesti v postihnutej oblasti, ktorá môže dať späť zadok na zodpovedajúcej strane, chrbte trstiny a dolnej končatine. Jedným z prvých príznakov paramediánskej kýly je často pocit znecitlivenia nohy. Zo strany lézie reflexy šľachy rýchlo vyblednú, zmeny chôdze.

medián

Výstupok sa vytvára smerom k priestoru medzi stavcami L4 - L5. Jeho tvorba je často asymptomatická, ale nie je vylúčená možnosť kompresie nervových koreňov a premiestnenia zdravých častí medzistavcových platničiek. To môže spôsobiť paralýzu dolných končatín a zhoršenú funkciu panvových orgánov. Stredná kýla L4 - L5 sa často vyskytuje u športovcov.

Medián (medián) hernie disku.

difúznu

Vyznačujú sa poškodením celého vláknitého prstenca, ktorý je rovnomerne napnutý a v dôsledku kýly zaberá celý priestor miechového kanála. Predpokladom pre jeho rozvoj je pokročilá osteochondróza.

Vzhľadom na zvláštnosti miesta sa zadné hernie L4 - L5 častejšie ako predné zhlukujú, t. J. Po prasknutí vláknitého prstenca vplyvom tlaku zo susedných stavcov sa časť pulpózneho jadra oddeľuje od disku a jeho migrácia pozdĺž miechového kanála.

Toto je sprevádzané výrazným zápalovým procesom, do ktorého sú zapojené svaly, šľachy, väzy, nervy atď. Klinický obraz sa môže líšiť, čo komplikuje diagnostiku bez použitia inštrumentálnych metód..

diagnostika

Dôležitou diagnostickou úlohou nie je len identifikácia prietrže, ale aj určenie jej typu a veľkosti. Taktika ďalšieho liečenia priamo závisí od týchto faktorov..

Prvým stupňom diagnózy je vyšetrenie stavca alebo neurológa. Lekár zhromažďuje anamnézu a môže urobiť predbežnú diagnózu. Na potvrdenie sú priradené inštrumentálne výskumné metódy.

Najkomplexnejšie informácie môžu poskytnúť MRI. Medzi ďalšie použité diagnostické metódy patria laboratórne vyšetrenia, CT snímky a röntgenové snímky miechy..

Konzervatívne liečby

Liečba hernie disku L4 - L5 bez chirurgického zákroku je možná s veľkosťou v priemere do 8 mm. Taktika terapie sa vyvíja pre každého pacienta individuálne a je do značnej miery určená veľkosťou výčnelku v čase liečby. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je však vo všetkých prípadoch zníženie záťaže v tomto segmente stavcov, ktorý sa dosahuje vďaka prísnemu dodržiavaniu pokoja počas niekoľkých dní..

Preto pri hernii s veľkosťou L4 - L5 do 5 mm je zvyčajne postačujúci pravidelný výkon špeciálnej sady cvičení a niekedy aj trakčných terapií. Ak jeho hodnota presahuje 5 mm, ale nedosiahla 8 mm, bude sa vyžadovať rozsiahlejší súbor opatrení vrátane:

Manuálna terapia.

 • liečba drogami;
 • Cvičebná terapia;
 • masáže;
 • fyzioterapia.

Hospitalizácia s prísnym dodržiavaním pokoja na lôžku je predmetom pacientov so syndrómom akútnej bolesti s herniou do 12 mm.

V rámci liekovej terapie sú pacienti predpisovaní:

 • NSA;
 • svalové relaxanciá;
 • glukokortikoidy;
 • vitamíny
 • chondroprotektory (nemajú silné dôkazy o účinnosti).

Mnoho pacientov má počas prvých mesiacov konštantné nosenie ortopedického korzetu, aby sa znížilo zaťaženie medzistavcovej platničky L4 - L5. V budúcnosti by sa malo nosiť pri ťažkých fyzických prácach, najmä v súvislosti s potrebou zdvíhania závaží.

Bedrový polotuhý korzet.

Po odstránení akútnych bolestí je liečba doplnená fyzioterapeutickými sedeniami, napríklad ultrafialovým žiarením alebo elektroforézou, ako aj masážou a fyzioterapiou. Je to manuálna terapia a cvičebná terapia, ktorá hrá jednu z najdôležitejších úloh pri konzervatívnej liečbe kýly L4 - L5..

Správny účinok na zadné svaly vám umožňuje odstrániť nadmerné napätie niektorých, zatiaľ čo iné naopak vyvolávajú tón. To eliminuje patologickú nerovnováhu a pravidelné školenie pomáha vytvárať spoľahlivú podporu chrbtice..

Komplex pohybovej terapie sa vyvíja individuálne s prihliadnutím na úroveň fyzickej prípravy pacienta a typ medzistavcovej prietrže L4 - L5. Zvyčajne to zahŕňa brušné cvičenia, kliky a zákruty zo sedu. Prvé triedy sa odporúčajú vykonávať pod dohľadom odborníka a neskôr každý deň doma. Zároveň je potrebné vyhnúť sa náhlym pohybom, a ak je toto cvičenie sprevádzané bolesťou, mali by ste okamžite prestať a vyhľadať stavovcovú konzultáciu..

Pacientom sa niekedy odporúča doplniť liečbu alternatívnymi metódami:

 • akupunktúra;
 • trakčná trakcia;
 • osteopatia;
 • kinezioterapia;
 • terapia ozónom;
 • hirudotherapy.

Takéto postupy však môžu byť prospešné iba vtedy, ak ich vykoná kvalifikovaný odborník..

Chirurgia s herniou L4-L5

V prípade, že konzervatívna terapia nemá účinok dlhšie ako 1 až 3 mesiace, je indikovaný chirurgický zákrok na herníciu disku. Bez pomoci neurochirurgov nebude tiež možné, ak choroba vyvolá vývoj syndrómu konského chvosta. Okrem toho s výčnelkom 12 mm alebo viac sa vykonáva núdzová operácia.

Chirurgický zákrok je určený na rýchle odstránenie tlaku na nervové korene alebo miechu, čo eliminuje riziko komplikácií a bolesti. Jeho taktika sa určuje individuálne na základe typu kýly L4 - L5 a jej veľkosti.

Dnes je možné operáciu medzistavcovej prietrže L4 - L5 vykonať jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • nucleoplasty;
 • microdiscetomy;
 • odstránenie endoskopickej prietrže.

V prípade potreby sa vzdialený medzistavcový disk L4 - L5 nahradí špeciálnymi implantátmi alebo sa dosiahne spondylóza, t. J. Fúzia stavcov.

Nucleoplasty

Nukleoplastika je metóda punkcie pri odstraňovaní prietrže L4 - L5 do veľkosti 7 mm. Toto je najmenej traumatická operácia. Zahŕňa to vyriešenie problému zničením časti jadra buničiny pod kontrolou elektronicko-optického meniča pomocou:

 • laser;
 • studená plazma;
 • rádiové vlny;
 • tlak tekutiny (hydroplasty).

Najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu techniku ​​rozpoznáva hydroplastika SpineGet. Táto technika spočíva v deštrukcii časti buničitého jadra fyziologickým roztokom, ktorý sa privádza do medziobratlovej platničky L4 - L5 pomocou špeciálnej tenkej kanyly. Súčasne je riedka časť jadra okamžite nasávaná špeciálnou vetvou zariadenia a odstránená z tela. Výsledkom je odstránenie nepohodlia a bolesti..

Na rozdiel od laserovej nukleoplastiky nie je hydroplastika spojená s rizikom nadmerného zahrievania tkanív a poškodenia krvných ciev alebo nervov. Táto technika poskytuje vysokú presnosť kontroly hĺbky expozície a objemu odstráneného tkaniva.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa odstráni medziobratlová hernia L4 - L5 rezom nepresahujúcim 3 - 4 cm, a ak je to potrebné, inštalácia špeciálnych implantátov. Má širokú škálu indikácií, vrátane tejto operácie sa vykonáva so sekvestrovanými kýlami.

Endoskopická chirurgia

Táto taktika spočíva v odstránení prietrže L4 - L5 prepichnutím mäkkých tkanív, cez ktoré sa vkladá špeciálne endoskopické zariadenie. Pretože na konci endoskopu je kamera, operačný chirurg môže monitorovať každý jeho pohyb cez monitor.

Endoskopická hernia disku.

Endoskopická prietrž hernie sa vykonáva na jej mieste vo foraminálnych otvoroch a na iných úzkych miestach miechového kanála. Predstavuje nízky počet intraoperačných rizík a minimalizuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení. Ale rovnako ako nukleoplastika sa nedá vždy vykonať.

Protetika medzistavcových platničiek

Protetika sa používa na prejav syndrómu konského chvosta alebo častého relapsu prietrže, to znamená v prípadoch, keď si medzistavcové platničky vyžadujú odstránenie alebo po operácii existuje vysoké riziko vzniku spinálnej nestability. Moderné implantáty a kovové štruktúry dokážu úplne nahradiť postihnutý disk pri zachovaní celého objemu jeho funkcií alebo obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Disková protéza M6.

Absolútna biologická kompatibilita a vysoká odolnosť proti opotrebeniu sa vyznačujú endoprotézami M6, čo sú umelé disky. Umožňujú vymeniť vzdialenú jednotku alebo viac.

Ak sa po operácii kýly vyskytne veľký defekt vo vláknitom krúžku, môže sa použiť barikový implantát. Je to mriežka, ktorá nahradí chýbajúcu časť plášťa disku a zabraňuje úniku buničitého jadra do miechového kanála po operácii..

Na stabilizáciu stavcov v normálnej polohe sa môže tiež použiť transpedikulárna fixačná technika. Pomocou kovových konštrukcií a skrutiek sú stavce v oblasti vzdialeného disku bezpečne pripevnené a kombinované do jedného systému..

Rehabilitácia

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. Jeho závažnosť a trvanie závisí od typu operácie uskutočnenej pri prietrži. Preto sa môžu pacienti po nukleoplastike v ten istý deň vrátiť k obvyklým životným podmienkam a opustiť iba ťažkú ​​fyzickú prácu a sklon. Po endoskopickom odstránení a mikrodiscektómii je rehabilitácia zložitejšia a vyžaduje nemocničný pobyt asi týždeň.

15-ročný pacient s herníciou disku L4-L5: vľavo

Po prepustení pacient dostane podrobné odporúčania. Počas rehabilitačného obdobia sú indikované liekové terapie, nosenie ortopedického korzetu, cvičebná terapia a fyzioterapia. Pacientom sa niekedy odporúčajú manuálne terapie, kinezioterapia, plávanie, joga.

Pacient vo veku 15 rokov deň po odstránení hernie disku L4-L5.

Veľkosť miechy pri operácii

Chirurgická liečba herniovaných diskov je posledná metóda liečby používaná vo výnimočných prípadoch a má určité kontraindikácie. Medzistavcová prietrž musí byť operovaná, ak dosiahla určitú veľkosť, spôsobuje akútne príznaky a má veľmi vážne následky..

Metódy radikálneho spracovania

Všetky operácie s kýlou chrbtice sú rozdelené na 2 typy: otvorené, uskutočňované prostredníctvom incízie kože a uzavreté, ktoré sa vykonávajú pomocou ihiel a iných tenkých nástrojov bez toho, aby sa tkanivo rozrezávalo vo vrstvách. Dĺžka rezu sa môže značne líšiť v závislosti od typu zvoleného zákroku. Medzi otvorené operácie patria:

 • discektómia, pri ktorej je ofsetový disk úplne odstránený;
 • stabilizačné operácie - sú predpísané na deformácie a zlomeniny, zložité zásahy, ktoré si vyžadujú špeciálne systémy;
 • dekompresívna stabilizácia - používa sa na stenózu, neurologický deficit, vyžaduje odstránenie niektorých častí stavcov a inštaláciu nových systémov;
 • paliatívne, funkčné zásahy - používajú sa na silnú bolesť pri lézi miechy, ich význam spočíva v odrezaní niektorých nervových kmeňov.

Druhá skupina - perkutánne, menej traumatické operácie vykonávané punkciou:

 • rádiofrekvenčná denervácia fazetových kĺbov - vykonávaná ihlami pod endoskopickou kontrolou, pri zákroku rádiofrekvenčné žiarenie ovplyvňuje tkanivá a nervy;
 • stavce - tenkou trubicou a ihlou sú stavce stmelené špeciálnym zložením, ktoré im zabraňuje kolapsu;
 • odstránenie patológie z perkutánneho vpichu - pri použití rôznych nástrojov sa prietrž rozdrví a odstráni z tela;
 • kyphoplasty - obnovuje silu stavcov zavedením nástrojov, ktoré nafúknu priestor medzi diskami a obnovia ich normálnu polohu;
 • regenerácia tkaniva - poškodené vláknité jadro je odstránené a jeho bunky sú odoslané na propagáciu do laboratória, potom je implantované tkanivo späť.

Druh chirurgického zákroku, ktorý si pacient nemôže zvoliť sám, vyžaduje si úplnú diagnózu a konzultáciu s neurochirurgom a príbuznými odborníkmi..

Otvorené a uzavreté operácie sa navzájom výrazne líšia komplikáciami a následnou rehabilitáciou. Endoskopické techniky sa oveľa ľahšie prenášajú, ale v ťažkých formách sa nemôžu použiť na odstránenie veľkých kýly a úplne zničených stavcov..

Označenia postupu

Medzistavcová kýla spôsobuje posun stavcov a vedie k vyčnievaniu vláknitého prstenca za hranice normálneho umiestnenia. Nebezpečenstvo tejto patológie je silné zúženie miechového kanálu, stlačenie miechy a nervových zakončení, čo vedie k zápalu a opuchom. Z tohto dôvodu vznikajú akútne príznaky: bolesť, únava, paralýza, znížená citlivosť.

Kýla chrbtice sa podrobuje chirurgickému ošetreniu, ak dosiahne určitú veľkosť. A pre každé oddelenie sú tieto charakteristiky odlišné.

Výčnelok sa vyznačuje tým, že hernie sú posunuté o 5 až 15 mm, a extrúzia je najťažší stav, v ktorom medziobratlový disk úplne spadá mimo krúžok. Existujú však menej nebezpeční patológovia - prolaps, v tomto stave sa prietrž pohybuje od 2 do 3 mm a podlieha endoskopickej korekcii..

Veľkosť prietrže chrbtice pri chirurgii na oddeleniach rozlišuje:

 • Medzistavcové prietrže a výčnelky hrudnej a bedrovej chrbtice. Kýly od 6 do 8 mm sa považujú za stredné, od 9 do 12 - veľké a od 12 mm - oddelené, vypadnuté. Pri veľkosti 9 mm alebo viac by sa prietrž mala používať len pri stlačení miechy a pri prítomnosti prvkov „chvosta koní“..
 • Cervikálna kýla. V tejto oblasti sú stavce rôznej veľkosti, preto sa veľké medzistavcové útvary považujú za kýly s veľkosťou 5 až 6 mm, zatiaľ čo prolaps sa vyskytuje pri 6,5 - 7 mm. Kýla sú považované za 3-4 mm a malé - od 1 do 2 mm. Operácia je predpísaná, ak kýla dosiahne priemer 6 až 7 mm a vedie k stlačeniu miechy.

Lekári odporúčajú chirurgickú liečbu malých prietrží v prípade spinálnej stenózy..

Iné indikácie pre chirurgický zákrok

Operáciu je možné predpísať, ak veľkosť prietrže chrbtice nezodpovedá odporúčaným parametrom. Niektoré ďalšie poruchy, ako aj akútne príznaky, môžu vyžadovať chirurgický zákrok:

 • rýchlo rastúca slabosť končatín a neúčinná konzervatívna liečba;
 • zvyšujúci sa počet útokov znecitlivenia na ruky alebo nohy;
 • syndróm chronickej bolesti, obmedzenie pohyblivosti, ktoré sa nedá eliminovať liekmi a inými metódami;
 • vývoj porúch fungovania panvových orgánov, srdca, pľúc a iných systémov v dôsledku kýly;
 • kompresia krvných ciev, nervové zakončenie - to sa zriedka pozoruje pri malej veľkosti prietrže;
 • nekrotické procesy v oblasti tvorby prietrže.

Niektorí pacienti sa boja strachu a trpia progresívnymi príznakmi po veľmi dlhú dobu. Nemali by ste sa však obávať, musíte sa obrátiť na kvalifikované zdravotnícke strediská, ktoré sa špecializujú na choroby chrbtice. Skúsení chirurgovia ľahko vykonajú operáciu a navždy zmiernia negatívne pocity.

Dôsledky a možné komplikácie

Chirurgický zásah pri prietrži chrbtice nie je vždy taký, ako si to pacient želá. Môže to byť spôsobené mnohými faktormi: nedodržiavaním odporúčaní na rehabilitáciu, zdravotnými chybami a neskúsenosťou personálu, zavedenými infekciami, individuálnymi charakteristikami tela a skrytými chronickými chorobami..

Medzi najvýznamnejšie komplikácie operácie patrí:

 • neefektívnosť vykonaného postupu - z nevysvetlených dôvodov operácia nezbavila akútnych príznakov a nevyriešila problémy pacienta;
 • depresívne neurotické poruchy spôsobené komplexnou rehabilitáciou a poškodením miechy;
 • alergie, ťažká anestézia, zhoršenie chorôb v dôsledku nej alebo implantovaných systémov;
 • zvýšená bolesť, zvýšené príznaky;
 • porušenie biomechanických funkcií chrbtice, zvýšené obmedzenia mobility, nestabilita stavcov;
 • smrť v dôsledku akútnych stavov spojených s anestéziou, ale to sa stáva vo veľmi zriedkavých prípadoch.

Aby sa zvýšila účinnosť operácie a predišlo komplikáciám, musí si pacient pamätať niektoré pravidlá a indikácie. Najdôležitejšou z nich je spoľahlivosť diagnózy a relevantnosť potreby takéhoto komplexného zásahu.

Počas operácie by mal byť pacient liečený kvalifikovaným personálom, po operácii je dôležité starostlivo a presne dodržiavať odporúčania pre rehabilitáciu. Iba v tomto prípade je možné dosiahnuť požadovaný účinok.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Indikácie pre operáciu prietrže medzistavcovej platničky nemusia byť vždy bezpodmienečným základom pre chirurgický zákrok. Niektorým pacientom je odmietnutý chirurgický zákrok, ak majú závažné patológie alebo sa rýchlo vyvíjajú poruchy:

 • pacient upadol do kómy;
 • diabetes je závažný;
 • existujú ložiská zápalu a infekcií;
 • existuje hypertenzná kríza;
 • zistené kardiovaskulárne zlyhanie v štádiu dekompenzácie.

V niektorých prípadoch sa tieto kontraindikácie odstránia, ak sa začne remisia. Ďalšie kontraindikácie závisia od techniky. Otvorené operácie majú omnoho viac obmedzení ako endoskopické.

Indikácie chirurgického zákroku pri herniovanom disku by mali byť významné. Tento postup nie je predpísaný za určitých podmienok a často si vyžaduje konzultáciu s niekoľkými odborníkmi, aby si osoba mohla overiť potrebu chirurgického zákroku..

Medzistavcová prietrž: pri akej veľkosti je indikovaná operácia

Pri neustálych bolestiach v oblasti chrbta, dolnej časti chrbta, krku, ktoré neprechádzajú dostatočne dlho, by ste mali venovať zvýšenú pozornosť zdraviu. Možno tieto bolesti naznačujú, že máte medziobratlovú prietrž. Je to nepríjemné nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje chirurgické ošetrenie, inak môže ochorenie postupovať a spôsobiť vážne poškodenie ľudského zdravia a pohody. Medzistavcová hernia sa vyskytuje, keď je pulpózne jadro medzistavcového disku posunuté trhlinou vláknitého prstenca..

Kde sa vyskytuje vertebrálna prietrž?

Medzistavcová prietrž môže byť lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Najbežnejšia takáto prietrž je v lumbosakrálnej chrbtici. V tomto prípade môže byť bolesť chrbta, spodnej časti chrbta, bedier, nôh, nôh, zadku. Môžu sa vyskytnúť poruchy čriev, močový mechúr, muži môžu mať problémy s potenciou.

Menej častá je medzistavcová prietrž v krčnej chrbtici. Môžu sa objaviť bolesti hlavy, bolesti rúk a ramien, časté závraty a zhoršené funkcie pamäti. Pri medziobratlovej kýle hrudnej oblasti sa môže objaviť bolesť aj v hrudnej oblasti, v medzikapulárnej oblasti, môže sa objaviť skolióza.

Medzistavcová kýla sa spravidla objavuje z nepohodlného pracoviska a nevhodného postavenia pri výkone profesionálnych povinností vodičov, chirurgov, zváračov atď. Poruchy medzistavcových platničiek často vznikajú pri pravidelnom zdvíhaní hmotnosti. Riziká medzistavcovej prietrže tiež pociťujú tí, ktorí sú zranení chrbtice v dôsledku neúspešného pádu, rôznych zlomenín.

video

Liečebné metódy založené na veľkosti vertebrálnej hernie

Liečba prietrže by sa mala začať ihneď po zistení. Čím viac začnete s medzistavcovou prietržou, tým viac času a energie bude potrebné na zmiernenie bolesti. Ak existuje podozrenie na medzistavcovú herniu, lekár predpíše CT alebo MRI. Odborníci v zásade odporúčajú používať metódu magnetickej rezonancie ako metódu diagnostiky medziobratlovej kýly - je to najbezpečnejšie pre zdravie a poskytuje najpresnejšie údaje o mieste prietrže a jeho veľkosti..

Medzistavcová kýla sa lieči rôznymi spôsobmi: konzervatívnym a chirurgickým. Spôsob liečby je určený veľkosťou prietrže chrbtice. Ak sa vysídlenie práve začalo a veľkosť vertebrálnej hernie je asi 2 mm, môžu to urobiť pomocou medikačnej metódy, manuálnej terapie, roztiahnutia chrbtice atď. Stredne veľký výčnelok, napríklad medzistavcová prietrž 5 mm, sa tiež lieči nechirurgickým spôsobom. Pri veľkej veľkosti kýly chrbtice 8 mm je predpísaná liečba vrátane chirurgického zákroku. Chirurgia v tomto prípade však nie je posledným štádiom liečby prietrže chrbtice. Po operácii sa pacientovi predpíšu lieky, masáže, fyzioterapeutické procedúry, odporúča sa liečebná liečba.

Viac vám povieme o liečbe kýly na základe veľkosti vysídlenia. Rozmery medzistavcovej prietrže bedrovej a hrudnej chrbtice sa delia takto: malý výstupok od 1 do 5 mm. Za stredný výčnelok sa považuje výčnelok z medzistavcových platní od priemeru 6 mm a veľký - viac ako 9 mm. Rozmery prietrže krčnej chrbtice: malé - 1 - 2 mm, veľké vyčnievanie - 5 - 6 mm. Potreba chirurgického zákroku sa teda najčastejšie určuje na základe veľkosti vertebrálnej hernie.

Rozmery medzistavcovej prietrže bedrovej kosti

Bedrová medziobratlová hernia 3 mm si vyžaduje ambulantnú liečbu, domácu liečbu, ktorá zahŕňa trakciu chrbtice, terapeutické cvičenia.

Vertebrálna hernia bedrovej oblasti 6 mm sa považuje za strednú, a preto si vyžaduje ďalšie závažnejšie ambulantné ošetrenie pomocou ďalších metód. Manuálna terapia, fyzioterapeutická liečba (masáž, ultrazvuk, trakcia miechy), fyzioterapeutické cvičenia. Na otázku, či je potrebný chirurgický zákrok na liečbu medzistavcovej prietrže bedrovej oblasti 6 - 7 mm, lekári tvrdia, že nie je potrebný žiadny chirurgický zákrok..

Pri medzistavcovej prietrži lumbálnej veľkosti 12 mm je však potrebný chirurgický zásah, ak sa objavia príznaky kompresie miechy a keď sa objavia prvky chvosta koňa..

Rozmery prietrže krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia do 2 mm v krčnej chrbtici sa považuje za malú, pre jej liečebnú príručku sa poskytujú lekárske a fyzioterapeutické metódy. Kýlová krčná chrbtica s hrúbkou 3 mm, podobne ako prierezová kýla s priemerom 4 mm, vyžaduje urgentnú ambulantnú liečbu, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu miesta. Medzistavcová kýla v tejto oblasti 5 až 6 mm stále umožňuje ambulantnú liečbu. Pri detekcii medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice väčšej ako 6 mm je však potrebný urgentný chirurgický zákrok.

Bez ohľadu na to, v akej veľkosti a na akom oddelení je medzistavcová prietrž zistená, čím skôr sa liečba začne, tým lepšie. Ak včas objavíte prietrž chrbtice, existuje každá šanca, ako sa zbaviť choroby alebo aspoň zmierniť príznaky, čo zabezpečí primeranú úroveň kvality života. Okrem ambulantnej liečby je pri liečbe kýly účinné používať ľudové liečivá. Ale iba ako doplnok, ktorý nenahrádza konzervatívnu liečbu (lieky, manuálna a fyzioterapia).

Bedrovej a hrudnej chrbtice

Čo sú spinálne prietrže: klasifikácia a opis choroby

V dôsledku evolúcie dostal človek od prírody schopnosť chodiť priamo, čo bolo výsledkom problémov s chrbticou.

Starostlivosť o vaše telo môže byť príčinou chorôb, ktoré úplne menia náš život k horšiemu..

Príroda vytvorila univerzálny mechanizmus chrbtice, fungovanie celého organizmu závisí od funkcií ktorých.

Chrbtica udržuje naše telo vo zvislej polohe.

Pri chôdzi a skákaní poskytuje tlmenie, zmierňuje zaťaženie miechy a mozgu, podporuje pružnosť a pohyblivosť tela.

Tvorba medzistavcových prietrží, tak dokonalým mechanizmom, ako je chrbtica, vzniká z mnohých dôvodov:

 • komplikácie osteochondrózy;
 • vzpieranie, fyzická aktivita, tlak na chrbticu;
 • pád na chrbát, silná rana na chrbticu alebo modrina;
 • metabolická porucha, obezita;
 • zlý prísun krvi do miechových tkanív spôsobený sedavým životným štýlom;
 • degeneratívne zmeny súvisiace s vekom;
 • ženy po 40 rokoch, ľudia s výškou nad 170 cm;
 • dedičné a vrodené patológie.

Miecha má 7 krčných stavcov, 12 hrudníka, 5 bedrových, 5 sakrálnych a 3 alebo 4 coccygeal. Disky sa nachádzajú medzi stavcami. Disk je vláknitý prsteň s viacvrstvovou lamelárnou štruktúrou, vo vnútri ktorého je želé podobné vláknité jadro. Mäkké tkanivá: svaly, väzivá, šľachy pomáhajú udržiavať tento dizajn.

Miechová mobilita závisí od stavu vláknitého prstenca a jadra. Tieto prvky chrbtice vytvárajú potrebný tlak medzi stavcami a poskytujú tlmenie počas pohybu.

Medzistavcová prietrž je výsledkom prasknutia vláknitého prstenca. V tomto prípade je jadro poškodené a posunuté. Vytvára sa výstupok. Obrazne povedané si predstavte nafukovací loptu, ktorý je stlačený na oboch stranách.

Pre presnú diagnostiku medzistavcových hernií existuje klasifikácia podľa miesta lokalizácie, príčin vzniku, veľkosti. Zohľadňujú sa anatomické vlastnosti, smer straty, stav vyčnievajúcich tkanív. Klasifikácia vám umožňuje vyhodnotiť patológiu a zvoliť si správnu liečbu.

Kýly sa delia na primárne a sekundárne:

 • Kýla u ľudí so zdravou chrbticou sa považujú za primárnu. Vzniká ako dôsledok mechanického namáhania alebo počas ťažkej fyzickej námahy.
 • Sekundárne kýly sa tvoria v dôsledku degeneratívnych zmien v chrupavke stavcov, mäkkých tkanív, vysychania a deformácie miechy..

Klasifikácia kýly podľa umiestnenia

Herniovaný disk v lumbosakrálnej oblasti

Bedrová oblasť je najviac ovplyvnená tvorbou kýly, pretože je vystavená neustálemu stresu. Táto chrbtica predstavuje najväčší počet prietrží. Najčastejšie trpí disk medzi piatym stavcom a krížovou kosti.

Príznaky sa prejavujú bolesťou v bedrovej oblasti, ktorá sa zvyšuje so stresom. Bolestivosť sa vyskytuje v hýžďovej a femorálnej oblasti. Necitlivosť končatín, svalová slabosť je charakteristická. V zanedbanej forme sú možné poruchy močového systému. V kritických prípadoch - ochrnutie.

Kýla hrudnej chrbtice

Najzriedkavejšie vzdelanie. Sprevádzané zakrivením chrbtice. Tvorí sa sedavý spôsob života, zranenia, osteochondróza, poruchy metabolizmu a nadmerný stres. Bolesť sa vyskytuje v hornej časti chrbta, ramenného kĺbu. V oblasti hrudníka je pocit tlaku. Príznaky môžu byť zamieňané s príznakmi angíny pectoris..

Cervikálna kýla

Kýly pri krčnej chrbtici sa vyskytujú menej často ako v lumbosakral. Najčastejšie sú postihnutí starší ľudia. Je to spôsobené degeneratívnymi zmenami súvisiacimi s vekom, účinkami osteochondrózy a traumatických poranení chrbtice. Bolesť v krku, ramenné opasky, časté bolesti hlavy, závraty, znecitlivené prsty, zvýšený tlak.

Schmorlova kýla

Samostatne sa berie do úvahy kýla (uzol) Schmorl. Patológia vrodenej alebo dedičnej povahy. Menej často sa objavuje v dôsledku silného bodového nárazu na chrbticu. Rozdiel spočíva v tom, že chrupavkové tkanivo je vtlačené do tela stavcov. Tvorí sa v akejkoľvek časti chrbtice. Klasifikovaný ako centrálny, hrudný, krčný a bedrový.

Klasifikácia kýly v závislosti od veľkosti

 • Prolaps, výčnelok - vyčnievanie tkanív 1-3 mm;
 • Prolaps, veľkosť od 3 do 6 mm;
 • Výčnelok, veľkosti od 5 do 15 mm;
 • Tvarované kýly - od 6 do 15 mm;
 • Extrúzia - úplný prolaps medzistavcových platničiek, klesajúca časť disku vo forme kvapky;
 • Sekvestrovaná kýla - látka jadra je úplne oddelená od disku.

Každá chrbtica má svoju vlastnú gradáciu veľkostí. Malá veľkosť prietrží bedrovej kosti môže byť pre krčnú chrbticu katastrofická a vyžaduje operáciu. Preto je potrebné klasifikovať vznik prietrže v mieste.

Odstupňovanie kýly v chrbtici:

Rozmery medzistavcovej prietrže
chrbticaMnožstvo výčnelku mimo stavcov, mmdefinícia
Lumbosakrálne a hrudnépätnásťmalá kýla - prolaps, výčnelok, prolaps
6 - 8stredná kýla - prolaps, výčnelok
9 - 12veľká prietrž - výčnelok
12výčnelok, oddelená prietrž, výhřez
krčnej12malá prietrž - výčnelok
3 až 4stredná prietrž - výčnelok
5 - 6veľká prietrž - výhřez, výčnelok
6 - 7vytvorená prietrž, výčnelok

Anatomická klasifikácia kýly

Pohybu. Vyskytuje sa pri fyzickej námahe s predĺženým pobytom v jednotnej polohe.

Zadarmo. Tkanivo jadra vyčnieva v oblasti pozdĺžneho ligamentu vertikálne podporujúceho chrbticu. Štrukturálna štruktúra disku a jeho spojenie s stavcami je zachované.

Putovanie alebo sekvestrácia. Kýla sa voľne pohybuje v kanáli miechy s rizikom poškodenia nervových zakončení. Disk je čiastočne alebo úplne zničený. Predstavuje najväčšie nebezpečenstvo z hľadiska následkov. Vyžaduje chirurgický zákrok.

Topografická klasifikácia kýly podľa lokalizácie

Vnútri chrbtice. Posunutie jadra disku nepresahuje za miechový kanál.

zadné Nasmerované do miechového kanála. Je to spôsobené porušením funkcií panvy a končatín. Môže sa vyskytnúť syndróm chvosta koňa (chvost koňa je koreňmi bedrových, kostrových, kostrčových nervov miechy zhromaždených vo zväzku) s poškodením nervových koreňov.

Medián alebo medián. Vyskytuje sa na akejkoľvek úrovni chrbtice. Niekedy dosahuje veľké rozmery a ovplyvňuje nervové zakončenie a miechu.

Blízko uprostred. Nasmerované do miechového kanála. Na kanál existuje tlak z jednej alebo z oboch strán.

Posterolaterál (chrbtový-letálny). Najbežnejšie a nepriaznivejšie druhy. Podľa umiestnenia sú ľavostranné, pravostranné, anterolaterálne, posterolaterálne.

Kýly posterolaterálnej majú podsekcie:

 • Foraminal. Výčnelok, pri ktorom nastáva kompresia nervových zakončení prechádzajúcich medzistavcovým foramenom.
 • Extraforaminal. Prelom vo vláknitom kruhu s poškodením oblasti krvných ciev a nervových koreňov. Zle diagnostikovaná.
 • Side. Najnepriaznivejšie pre krčnú chrbticu. V dôsledku vyčnievania tkanív dochádza k poškodeniu nervov alebo k upnutiu tepny.

Predná (ventrálna). Prolaps disku cez prednú stenu chrbtice. Je zriedkavý, nemá komplikácie.

Hernia (uzol) Schmorl. Vypuklý výčnelok do horného alebo dolného tela chrupavky stavca. Uzol Schmorl sa vyznačuje znížením výšky tela chrupavky a disku, rozvojom osteochondrózy a degeneratívnymi zmenami v chrbtici..

Klasifikácia kýly v smere straty

Anterolaterálna. Prolaps pred stavcami. Postihnite sympatické plexy, poranite predný pozdĺžny väz.

Posterolateral. Prejdite cez zadnú časť vláknitého disku.

Majú pododdiely:

 • stredná poloha;
 • paramedian - výstupok napravo alebo naľavo od stredu;
 • bočné - ovplyvňujú pozdĺžne väzy umiestnené po stranách zadnej steny chrbtice.

Klasifikácia podľa typu tkaniva vyčnievajúceho za stavce

Určujú sa 3 typy prolapsov: buničina, chrupavka, kosť.

Vláknitý vzhľad látky. Charakteristické je odsadenie jadra smerom von cez trhliny vláknitého kruhu. Pulpózny prolaps, častý pri Schmorlovej kýle.

Chrupavkové tkanivo. Fragmenty chrupavky stavcov vyjdú a poškodzujú nervové korene. Príčinou je zanedbávaný zápal, strata elasticity miechových tkanív, trauma, poruchy metabolizmu a obehového systému..

Kostné tkanivo. Vytvorené v starobe. Degeneratívne-dystrofické zmeny alebo osteochondróza vedú k tvorbe osteofytov (rast kostí). Výrastky na stavcoch sú často veľké, v dôsledku čoho sú nervové korene stlačené a miechový kanál je zúžený..

Video: "Čo potrebujete vedieť s medzistavcovou prietržou"

Kýla 5 mm je veľa

A napriek tomu sa lieči!

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Medzistavcová prietrž je hlavnou príčinou bolesti chrbta. Bolesť chrbta () je vnútornou hybnou silou elementárnych častíc, ktorá má kvantovú povahu a nesúvisí s pohybom častice ako celku) a postihnutie s ňou súvisí 80% svetovej populácie poskytovanej WHO. V reálnom čase diskogénna patológia miechy v rozvinutých krajinách, podľa údajov odborníkov WHO dosiahol veľkosť neinfekčnej epidémie, ktorá vo väčšine prípadov (jedno z niekoľkých vydaní diela (literárne, hudobné atď.) alebo úradný dokument; zmena ktorejkoľvek časti diela (nezrovnalosti niektorých) súvisí s rastúcim preťažením za osobu.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Ekonomická ujma spôsobená zdravotným postihnutím. považovaný za jeden z najdrahších. Najvyššia invalidita v produktívnom veku v dôsledku zranení pohybového ústrojenstva viedla odborníkov WHO k vyhláseniu za roky 2000 - 2010. Dekáda osteoartikulárnych chorôb (Kosť a spoločné desaťročie, Ženeva, 2000 - 2010).

Skúsenosti s implementáciou operačných liečebných metód na celom svete ukázali svoje zlyhanie v dôsledku veľkého množstva záťaže a najvyššieho percentuálneho podielu (72,9%) relapsov danej choroby po 3 mesiacoch po operácii. Okrem toho chirurgická liečba neovplyvňuje predpoklady rozvoja medzistavcových prietrží a výčnelkov medzistavcových platničiek, a preto sa musí predpisovať iba na základe závažných dôkazov..

Možné bremená chirurgického hojenia môžu zahŕňať: hnisavé fistuly, perzistentnú dysfunkciu panvových orgánov, parézu, pretrvávajúcu necitlivosť, progresívnu atrofiu končatín atď. V reálnom čase môže úplná propaganda chirurgického hojenia v Rusku viesť k najvyššiemu zdravotnému postihnutiu obyvateľstva. Podľa údajov WHO potrebuje operáciu iba asi 1% pacientov trpiacich bolesťou chrbta.

Dlhoročné skúsenosti s liečbou medzistavcových hernií na našich klinikách podľa zavedenej metodiky nám umožnili získať štatisticky spoľahlivé údaje (podľa zobrazovania magnetickou rezonanciou) o znížení veľkosti medzistavcových hernií a výčnelkov. Recenzie pacientov si môžete zobraziť kliknutím na odkaz. Za predpokladu, že pacient vyhovel všetkým tipom, sa nám podarilo dosiahnuť úplné hojenie medzistavcových prietrží u 92% pacientov (s medzistavcovými prietržami do 12 mm v bedrovej a hrudnej oblasti a 5 mm v krčnej chrbtici), napriek prevládajúcemu svetonázoru o nemožnosti hojenia medzistavcových kýly bez chirurgického zákroku.

Tu nájdete históriu prípadov pacienta. V reálnom čase prebieha práca na vývoji metodiky liečenia porúch držania tela a skoliózy. Dobré výsledky sa už dosiahli pri liečbe skoliózy 3. a 4. stupňa u 18 pacientov. Na diagnostiku patológie chrbtice vám odporúčame vykonať špecifické zobrazenie magnetickej rezonancie postihnutej chrbtice (MRI)..

Je to bezpečná metóda výskumu, ktorá poskytuje úplné informácie o veľkosti medzistavcových hernií alebo výčnelkov, šírke miechového kanála, závažnosti zápalových konfigurácií a prítomnosti sprievodnej patológie. Počítačová tomografia chrbtice (CT) neposkytuje úplné informácie o skúmanom vertebrálnom sektore, často naznačuje, že pri CT sa používajú nesprávne veľkosti medzistavcových hernií a röntgenové lúče. Takže máte v rukách MRI chrbtice. Čomu musíte venovať pozornosť pri čítaní popisu obrázka?

KLINICKÁ VÝZNAM VEĽKOSTÍ PRIHLASOV A INTERVERTEBRONÁLNYCH HERNIOV bedrovej chrbtice

Malá veľkosť (toto slovo má niekoľko významov: Stupeň vývoja, veľkosť, mierka javu) výčnelku

Vyžaduje sa ambulantné úplné uzdravenie, môže sa vyskytnúť uzdravenie doma (kombinácia napínania chrbtice a špeciálnej gymnastiky)

Priemerná veľkosť medzistavcovej prietrže

Vyžaduje sa neodkladné úplné uzdravenie, operatívne uzdravenie (vierou (rovnako ako uzdravenie modlitbou, božským uzdravením) - doktrína, ktorá uvádza možnosť nadprirodzeného fyzického uzdravenia z choroby alebo vrodenej (získanej) vady tela) sa nezobrazuje.

Veľká medzistavcová prietrž

Vyžaduje sa urgentná ambulantná liečba, chirurgická liečba je len pre klinické príznaky kompresie štruktúr miechy

Veľká prolaps alebo sekvestrovaná prietrž (choroba, pri ktorej dochádza k uvoľňovaniu (vyčnievaniu) vnútorných orgánov z dutiny, ktorú obvykle zaberajú, cez normálne existujúcu alebo patologicky vytvorenú dieru v disku

Ambulantná liečba môže byť, ale za predpokladu, že ak sa vyskytnú príznaky kompresie štruktúr miechy, pacient na nasledujúci deň po výskyte má možnosť sa podrobiť operácii.

KLINICKÁ VÝZNAM VEĽKOSTÍ VLHKOSTI A INTERVERTEBRA HERNIAS CERVICAL SPINE

Najväčší medzistavcová prietrž

Vyžaduje sa chirurgický zákrok

Poznámka! Pri zúžení miechového kanála sa najmenšia medzistavcová prietrž sa správa ako najväčšia.

1. Je na obrázku zúženie miechového kanálu? Ak existuje, potom je priebeh medzistavcovej prietrže najzávažnejší 2. Existujú nejaké zápalové zmeny? V prítomnosti výrazných zápalových konfigurácií syndróm bolesti prebieha najťažšie 3. Existuje sploštenie alebo zvýšené zakrivenie alebo kyfóza? Užitočné môžu byť ortopedické vankúše, matrace, zariadenia na riadenie automobilu, ktoré znižujú preťaženie medzistavcových platničiek..

Včasná diagnostika patológie chrbtice teda umožní vyhnúť sa chirurgickému hojeniu chrbtice (nosný prvok kostry stavovcov (vrátane ľudskej kostry)), slabým bremenám a zdravotným postihnutím pacientov.

Lekárka Bogomolova Natalia Alexandrovna

Materiály na umiestňovanie predmetov môžu byť umiestnené iba s písomným súhlasom Správy. Viac informácií získate na telefónnom čísle 7451803

Aká veľkosť miechy je podrobená chirurgickému ošetreniu?

Ľudia trpiaci chorobami chrbta sa zaujímajú o otázku, aká veľkosť prietrže chrbtice vyžaduje operáciu. V extrémnych rokoch čelia ľudia čoraz častejšie chorobám chrbtice. Dôvodom je sedavá, pevná forma života, dlhodobá jazda na písacom stroji, nedostatok fyzického preťaženia, dilemy s držaním tela od detstva, skolióza..

Kýla chrbtice je ochorenie, pri ktorom je v dôsledku premiestnenia miechy narušené nervové zakončenie, ktoré spôsobuje syndróm silnej bolesti. Je spinálna prietrž nebezpečná? Áno, pri absencii kompetentného uzdravenia v najbližšom období je pravdepodobná dokonca ochrnutie končatín alebo dolnej časti tela. Aby sa tomu zabránilo, v prípade absolútnych náznakov nezdravého stavu sa musí vykonať operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže..

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Existujú rôzne metódy konzervatívneho liečenia, ktoré pomáhajú dokonale zvládnuť symptómy tohto ochorenia a zabraňujú recidíve ochorenia. Spravidla je možné vyliečiť 95% pacientov bez použitia chirurgického zákroku. Pri výbere medzi týmito dvoma liečebnými metódami lekári hodnotia taký zásadný faktor, ako je veľkosť prietrže. Za týmto účelom sa používajú rôzne typy vyšetrení:

Na základe výsledkov takéhoto vyšetrenia lekár rozhodne o racionálnom spôsobe uzdravenia nezdravého.

Veľkosť prietrže, ktorá je určujúcim faktorom pri rozhodovaní o operácii, závisí od chrbtice, v ktorej sa nachádza..

Predpokladá sa, že výčnelky v bedrových a hrudných oblastiach (oddelenie je taxonomická hodnosť v botanike, mykológii a bakteriológii, podobné typu v zoológii) až do veľkosti 12 mm podliehajú konzervatívnemu uzdraveniu a pacient má šancu vyhnúť sa chirurgickému zákroku. A pre krčnú prietrž je veľkosť 7 mm už kritická, v tomto uskutočnení je možnosť použitia chirurgickej metódy hojenia najvyššia..

Indikácie pre chirurgický zákrok (činnosť alebo ich kombinácia na dosiahnutie cieľa) nie sú obmedzené iba veľkosťou prietrže, ale tiež závisia od toho, či sú poškodené miechy alebo nervové zakončenie. Chirurgický zákrok je tiež zameraný na prípady, keď dlhodobé liečenie pomocou rôznych techník neprináša osobe úľavu a syndróm bolesti sa nezmenšuje..

Všeobecne platí, že nezdravý človek sa musí čo najskôr snažiť obísť bez chirurgického zákroku a používať všetky možné metódy a techniky, aby sa vyliečil nechirurgickou metódou. Pacient si musí byť vedomý, že pomocou operácie môžete odstrániť existujúcu prietrž, ale neovplyvniť príčinu jej výskytu. Je vysoká pravdepodobnosť, že sa po určitom čase objaví výčnelok v inej časti chrbtice.

Táto operácia má pomerne vysokú hmotnosť (približne 80% možností). Ďalšou osobnosťou danej operácie je, že nezdravé má po nej dlhú rehabilitačnú dobu, ktorá môže trvať niekoľko rokov..

Rozmery bedrových výčnelkov

Bežnejšia je prietrž v bedrovej chrbtici. Tradične sa prejavuje:

 • silné bolesti nôh;
 • znecitlivenie končatín;
 • problémy v genitourinárnom systéme;
 • poruchy črevného traktu.

Pri hernii bedrovej chrbtice s veľkosťou nie väčšou ako 3 mm sa predpokladá ambulantná alebo domáca liečba, liečebná gymnastika. Zahŕňa súbor špeciálnych cvičení zameraných na posilnenie svalového korzetu. S ich pomocou môžu byť oslabené svaly tónované a naopak uvoľnené.

Výčnelok s veľkosťou 6 - 7 mm sa považuje za stredne veľkých lekárov a predpokladá najťažšie ambulantné liečenie. Ale chirurgický zákrok pri tejto možnosti nie je potrebný.

V prípade variantu, ak výstupok dosiahne veľkosť 12 mm a väčšinu, je tradične potrebný chirurgický zákrok. Najmä ak dôjde k porušeniu nervových koreňov, ktoré sa nazýva cauda equina. Po stlačení sa u pacienta môže vyvinúť ochrnutie dolného tela. V tomto uskutočnení je operácia odstránenia prietrže chrbtice jedinou možnosťou pre pacienta na udržanie alebo opätovné získanie fyzickej aktivity..

Rozmery prietrže krčnej chrbtice

Cervikálna prietrž je o niečo menej bežná ako bedrová prietrž. Medzi jej príznaky patria:

 • bolesti hlavy;
 • nezrovnalosti s pamäťou;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • závrat
 • bolesť (nepríjemný alebo bolestivý pocit, pocit fyzického alebo emocionálneho utrpenia) v končatinách.

Ak sa v cervikálnej oblasti pacienta vyskytuje prietrž (osoba alebo iný živý tvor, ktorý dostáva lekársku starostlivosť, pod lekárskym dohľadom a / alebo lieči akékoľvek ochorenie, patologický stav alebo inak), je narušený prísun krvi do mozgu, čo sa v budúcnosti môže stať sa predpokladom pre infarkt. Preto, ak existuje podozrenie na prítomnosť výčnelkov v krčnej chrbtici, určite by ste mali navštíviť odborníkov a začať sa liečiť čo najskôr..

S veľkosťou 2 mm predpovedá cervikálny výčnelok predpovedajúci liečenie, kombináciu liekov, masáže a sadu špeciálnych cvičení. Ak sú jeho rozmery 3 - 4 mm, potom by sa liečenie malo začať čo najskôr, aby sa zabránilo nadchádzajúcemu zvýšeniu. Najväčšia veľkosť výčnelku, pri ktorej je povolené konzervatívne liečenie, je 5–6 mm. Ak jeho veľkosť presahuje 6 mm, musí sa pacient podrobiť chirurgickému zákroku.

Hrudná kýla

V prípade vyčnievania v hrudnej chrbtici pacienta sa môže v niektorých prípadoch vyvinúť bolesť na hrudi, medzi lopatkami. Výčnelok v tejto časti chrbtice s veľkosťou 1–5 mm sa považuje za malý, 5–6 mm - stredný, 9–12 mm - veľký, najviac 12 mm - vyskytuje sa prolaps stavcov.

Okamžitý chirurgický zákrok je indikovaný pri prítomnosti prietrže s veľkosťou 12 mm a najviac v tomto prípade, ak existujú náznaky porušenia miechy. Ak nie sú prítomné, je potrebné vybrať zo súboru dostupných liečebných metód tie, ktoré sú vhodné pre konkrétneho pacienta a budú pre neho účinné.

V súčasnosti existuje veľa kliník, ktoré na to poskytujú širokú škálu techník (spravidla ide o hotový „recept“, algoritmus, postup na vykonávanie cielených opatrení). Medzi nimi:

 • akupunktúra;
 • manuálna terapia;
 • kurzy homeopatickej medicíny na bolesti chrbta podľa čínskeho systému;
 • hirudotherapy;
 • laserová terapia.

Hlavnou vecou je zvoliť správny spôsob liečenia na základe stavu pacienta, jeho veku a lekárskeho obrazu choroby ako celku..

Na dosiahnutie pozitívneho účinku pri hojení medzistavcovej prietrže je hlavnou vecou začatie hojenia ihneď po zistení, bez oneskorenia. Liečebná gymnastika sa musí robiť stále, aby sa zabránilo vzniku najnovších ohnísk a aby sa posilnil tonus svalov v chrbte.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Je potrebné si uvedomiť, že ak po operácii a zotavení nevykonáte cvičenie chrbta, vaše šance na recidívu choroby sú mimoriadne významné..

Kde sa vyskytuje vertebrálna prietrž?

Medzistavcová kýla môže byť lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Častejšie sa takáto prietrž vyskytuje v lumbosakrálnej chrbtici. V tomto prípade môže byť bolesť chrbta, dolnej časti chrbta, nôh, nôh, nôh, zadku. Môže dôjsť k narušeniu črevného traktu, močového mechúra, chlapci môžu mať nezrovnalosti s potenciou.

Menej častá je medzistavcová prietrž v krčnej chrbtici. Môžu sa objaviť bolesti hlavy, bolesti ramien a ramien, časté závraty, poruchy pamäti. Pri medziobratlovej kýle na hrudníku sa môže prejaviť bolesť aj na hrudníku, v interscapulárnej oblasti sa môže objaviť skolióza.

Medzistavcová prietrž obvykle vzniká z trápneho pracoviska a nesprávneho postavenia pri plnení profesionálnych povinností vodičov, lekárov, zváračov atď. Poruchy medzistavcových platničiek sa často objavujú pri neustálom zdvíhaní závaží. Hrozby medzistavcovej prietrže tiež zažívajú tí, ktorí sú zranení chrbtice v dôsledku zlého pádu, rôznych zlomenín.

Patológia pozadia

Nevyhnutným predpokladom disku herniovaného na disk L5 S1 sú patológie, pri ktorých je narušená výživa chrbtice:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Abdominálna hernia (brušná alebo ventrálna) je nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje vážne komplikácie. V patológii sa tkanivové vlákna líšia alebo lámu. Vďaka výslednej chybe tuková vrstva vyčnieva herniovým vakom, ktorý sa natiahol do vnútorných orgánov.

Brušná prietrž

Pažerák
Abdominálna hernia je migrácia vnútorných orgánov pod kožu alebo v iných častiach brušnej dutiny v dôsledku poruchy svalovej vrstvy. Kýla sa tvoria v najslabších miestach brušnej steny. Pri absencii komplikácií je výstupok bezbolestný a ľahko nastaviteľný, na rozdiel od komplikovanej prietrže.
Podľa mnohých odborníkov je dnes ezofágová hernia veľmi častým ochorením gastrointestinálneho traktu, pričom po peptickom vrede a cholecystitíde je na 3.