loader

Hlavná

Späť

Chirurgia prietrže brucha: indikácie, správanie, rehabilitácia

Kýla prednej brušnej steny je nebezpečná choroba, ktorá vedie k závažným komplikáciám. Vyznačuje sa výskytom defektu (nezrovnalosti, trhliny) medzi vláknami tkanív. Prostredníctvom takéhoto defektu vyčnieva tuková vrstva s tvorbou herniálneho vaku a premiestňovaním vnútorných orgánov do nej. Prejavom mierneho nepohodlia počas kašľa alebo fyzickej námahy vedie toto ochorenie k štipnutiu a nekróze čreva s následným rozvojom peritonitídy. Preto by mala byť operácia prietrže brucha v ranom štádiu detekcie patológie.

Kýly bielej čiary brucha: typy a príčiny vzhľadu

Brušná stena človeka má vyvinuté svaly, ktoré fixujú vnútorné orgány v brušnej dutine a chránia ich pred stratou. Svalová stena je však slabá - biela čiara. Prechádza medzi xiphoidným procesom a pubisou, pozostáva z pojivového tkaniva a neobsahuje svaly. V dôsledku úplného nedostatku svalov je pravdepodobnosť vyčnievania podkožného tuku v mieste bielej línie výrazne vyššia ako v iných oblastiach brušnej steny..

Šírka bielej čiary by za normálnych okolností nemala presahovať 1 až 3 centimetre, ale keď sa spojivové tkanivo zriedi a natiahne, objaví sa svalová nezrovnalosť a vytvorí sa herniálna brána. Závažnosť choroby závisí od ich šírky. Z hľadiska závažnosti je prietrž bielo-bielej línie brucha:

 • Do 3 až 3 centimetrov (1 stupeň);
 • Viac ako 7 centimetrov (2 stupne);
 • So zjavným prolapsom a prolapsom brucha - stupeň 3.

Existuje klasifikácia a umiestnenie výčnelku. Koniec koncov, môže to byť:

 1. Nad pupkom (nad pupkom);
 2. Pod pupkom (pupočníkom);
 3. Na boku pupka, na oboch stranách (pupočnej).

Bez ohľadu na umiestnenie sa patológia najčastejšie vyskytuje u ľudí vystavených vysokému stresu na svaloch brušnej steny (muži zaoberajúci sa vysokou fyzickou prácou, tehotné ženy, pacienti trpiaci hemoroidmi a chronickou zápchou). Toto ochorenie sa vyznačuje:

 • Brušná bolesť spôsobená náhlymi pohybmi, ohýbaním alebo namáhaním;
 • Vzhľad výčnelku v stredovej línii (môže byť bolestivý a ťažko na dotyk);
 • Belching, nevoľnosť a zvracanie.

Tieto príznaky vyžadujú povinnú návštevu lekára a vyšetrenie.

Spôsoby odstránenia prietrže brucha

Existuje názor, že prietrž sa dá odstrániť pomocou špeciálnej diéty alebo gymnastiky. Tento názor je však chybný, pretože vada spojivového tkaniva sa neprenesie sama osebe a nedá sa odstrániť bez zásahu lekára. To znamená, že odstránenie prietrže brucha je možné iba chirurgicky. Akákoľvek gymnastika zvyšuje riziko zovretia vnútorných orgánov a podkožnej tukovej vrstvy. Pokiaľ ide o diéty, v tomto prípade nie sú účinné. Korekcia výživy môže spôsobiť dočasné zlepšenie v dôsledku chudnutia. Napätie v brušnej dutine alebo nepríjemný pohyb však opäť povedie k vyčnievaniu.

Lekári navyše neodporúčajú nahradiť chirurgickú liečbu obväzom. Bandáž je určená iba pre tehotné ženy, aby sa zabránilo rozvoju prietrže. V iných prípadoch to vedie k opačnému účinku. Koniec koncov, celé zaťaženie svalov brušnej steny sa prenesie do bandáže. V dôsledku toho sa svaly oslabia, spojivové tkanivo sa roztiahne a prietrž sa ešte zväčšuje..

Výnimkou z tejto operácie sa často stáva vek dieťaťa, pretože vada dieťaťa sa môže sama osebe uzavrieť až do 5 rokov. Tu však potreba chirurgickej liečby závisí od veľkosti prietrže. Čím je väčšia, tým menšia je šanca na uzdravenie. Pri veľkých veľkostiach defektu dieťa potrebuje operáciu v predškolskom veku, zatiaľ čo tkanivá sú elastické a ľahko sa dajú opraviť..

Ako prebieha operácia odstránenia prietrže brucha?

Chirurgická liečba choroby môže byť voliteľná alebo pohotovostná. Plánované je predpísané pacientom, ktorí pociťujú nepríjemné (niekedy bolestivé) pocity v oblasti vyčnievania, ale nie sú zovretí. V prípade zovretia pacient potrebuje núdzovú operáciu, aby odstránil prietrž brucha, pretože akékoľvek oneskorenie vedie k smrti vnútorných orgánov (v dôsledku zhoršeného toku krvi) a následnému rozvoju zápalového procesu v brušnej dutine (peritonitída)..

Vyvodenie záverov o štipnutí sa môže zakladať na:

 1. Akútna bolesť brucha;
 2. Nemožnosť nastavenia výčnelku, aj keď leží na chrbte;
 3. Nevoľnosť a zvracanie;
 4. Žiadny pohyb čriev alebo stolica.

Príznakom zovretej brušnej prietrže môže byť aj hojný výboj plynov..

Príprava na operáciu

Pred operáciou sa pacientovi odporúča absolvovať špeciálny výcvik, a to:

 • Nepite alkohol 3 dni pred operáciou.
 • Neužívajte lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú 2 týždne pred zákrokom (znižuje zrážanlivosť krvi).
 • Poskytnite si dobrú výživu a vitamíny 2 týždne pred liečbou.
 • Nejedzte od 20.00 predchádzajúceho dňa.

Tento postup je navyše kontraindikovaný u ľudí, ktorí nedávno prekonali prechladnutie a zápalové ochorenia. Po zotavení by mali uplynúť 2 týždne (výnimkou je núdzová indikácia chirurgickej liečby).

Okrem vlastnej prípravy si pacient vyžaduje lekársku prehliadku, ktorú predpíše lekár. Na súkromných klinikách môžu náklady na liečbu zahŕňať celý priebeh vyšetrenia. V opačnom prípade sa účtuje osobitne. V priemere sa náklady na chirurgickú liečbu brušnej prietrže pohybujú od 30 do 50 tisíc rubľov. Tento ukazovateľ závisí od úrovne kliniky, počtu vykonaných zákrokov, nákladov na použité chirurgické vybavenie a kvality implantátov. Liečba kýly je však v Ruskej federácii k dispozícii bezplatne v štátnych nemocniciach. Ak chcete získať operáciu, musíte mať zdravotné poistenie a odporúčanie od kliniky.

Štandardné predoperačné vyšetrenie zahŕňa:

 1. Všeobecná analýza krvi;
 2. Testy na cukor, skupiny a Rh, protrombínový index, APTT, biochémia;
 3. Testy na infekčné choroby (syfilis, hepatitída, HIV);
 4. ECG.

Na základe tohto vyšetrenia a štúdia anamnézy lekár vyvodí závery o možných komplikáciách a následnej liečbe.

Metódy fungovania prietrže

V prípade, že nie je stlačené, postup sa vykonáva rýchlo a nespôsobuje komplikácie. Na odstránenie nedostatkov malých rozmerov sa často používa moderné vybavenie - laparoskop. Toto je špeciálna sonda, pomocou ktorej môžete vykonávať diagnostické a terapeutické postupy bez rozsiahleho poškodenia brušnej steny. Minimalizuje poškodenie mäkkých tkanív a riziko krvácania, umožňuje sledovať, čo sa deje na monitore, zaisťuje presnosť manipulácie a urýchľuje proces hojenia. Táto metóda je však kontraindikovaná u pacientov s inými chorobami brušnej dutiny, preto je predpísaná s mimoriadnou opatrnosťou na základe lekárskeho posudku..

Tradičné ošetrenie brušnej prietrže sa uskutočňuje metódou napínania oslabených vrstiev ich fixáciou syntetickou niťou. Táto metóda je účinná iba v 60 - 80% prípadov. V 20-40% prípadov hodnotenia operovaných pacientov naznačujú dočasné zlepšenie a následný relaps. Tento obrázok vzniká kvôli veľkému zaťaženiu švov. V dôsledku silného napätia sa oslabené spojivové tkanivo odreže niťou a objaví sa nový defekt.

Najoptimálnejšou metódou na ošetrenie prietrže je protetika s použitím syntetického sieťového materiálu. Inštaluje sa v oblasti defektu a kompenzuje slabosť spojivového tkaniva, pričom preberá celú záťaž. Jeho výhodou je úplná kompatibilita s telom a absencia reakcie odmietnutia. V priebehu času oblasť s pletivom rastie so spojivovým tkanivom a získava jednotnú, silnú štruktúru, odolnú voči rozťahovaniu a trhaniu.

Chirurgia na odstránenie prietrže brucha sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. U dospelých sa neriedená prietrž vykonáva prednostne v lokálnej anestézii, pretože tento spôsob anestézie neovplyvňuje srdce, nevyžaduje dlhodobé pooperačné pozorovanie, nespôsobuje nevoľnosť a umožňuje vám jesť okamžite po zákroku. V osobitných prípadoch môže byť pacientovi predpísaná spinálna anestézia.

Pooperačné zotavenie

Dlhodobá liečba po chirurgickom zákroku je potrebná iba u pacientov s poškodenou prietržou komplikovanou nekrózou a peritonitídou. V takomto prípade sa pod dohľadom lekára odstráni odumreté tkanivo (črevá, tukové vrstvy), dezinfekcia brucha a ošetrenie antibiotikami. V iných prípadoch sa zotavenie po operácii vyskytuje rýchlo a bezbolestne, pretože nedošlo k poškodeniu vnútorných orgánov pacienta..

Operovaný pacient nepotrebuje odpočinok na lôžku a môže byť prepustený z nemocnice hneď nasledujúci deň po zákroku. Je oprávnený:

 • Pohybujte sa nezávisle vo svojom dome (chôdza urýchľuje proces hojenia);
 • Piť a jesť ako obvykle;
 • Opustiť domov tretí deň po operácii.

Ale napriek flexibilite pooperačného režimu musí pacient dodržiavať určité obmedzenia. Napríklad by malo:

 1. Pred odstránením stehov dodržiavajte všetky odporúčania ošetrujúceho lekára a choďte na obväzy.
 2. Užívajte preháňadlá predpísané odborníkom, pretože zápcha v pooperačnom období môže viesť k divergencii švov.
 3. Vyvarujte sa naklonenia vpred.
 4. Gymnastiku, jogu a iné cvičenia odmietajte až do úplného uzdravenia.
 5. Vyhnite sa vzpieraniu po dobu 2-3 mesiacov. Pacientovi s operovanou kýlou je povolené zdvíhať maximálne 5 kg až po odstránení stehu (po 7 až 12 dňoch)..
 6. Sledujte svoju váhu. Nadmerné zaťaženie oslabeného tkaniva môže opäť viesť k ich divergencii a vzniku herniálneho vaku. Preto musíte udržiavať svoju váhu na rovnakej úrovni najmenej šesť mesiacov.
 7. Vyvarujte sa vdýchnutiu akejkoľvek látky, ktorá stimuluje kašeľ (cigaretový dym, prach, škodlivé plyny na pracovisku, peľ a iné dráždivé látky)..

Ak dodržiavate všetky tieto pravidlá a venujete pozornosť svojmu zdraviu, môžete dosiahnuť rýchle uzdravenie a vyhnúť sa závažným komplikáciám pooperačného obdobia..

Odstránenie prietrže brucha - ako sa vykonáva operácia

Keď brušné orgány vyčnievajú smerom von z otvoru svojej steny do vnútorných dutín - jedná sa o prietrž brucha. Postupom času sa anomália zvyšuje, čo môže viesť k zovretiu. Výsledkom je nekróza tkaniva a smrť. Tomu zabráni odstránenie ventrálnej prietrže..

Klasifikácia kýly bielej línie brucha

K vyčnievaniu vnútorných orgánov dochádza kvôli neschopnosti stien brucha udržať vnútrobrušný tlak. Príčiny brušnej prietrže:

 • Predispozičné faktory: genetická predispozícia, zmeny v brušnej stene spojené s tehotenstvom, fyzická aktivita, zlá výživa.
 • Generujúce faktory - prispievajú k rastu vnútrobrušného tlaku alebo k jeho prudkým výkyvom. Medzi dôvody - zdvíhanie záťaže, častý plač u dojčiat, kašeľ s chronickými pľúcnymi patológiami, dlhodobá zápcha, problémy s pohybom čriev.

Tieto faktory sa často kombinujú navzájom a umiestnenie a povaha hrčiek závisí od ich vzájomného pôsobenia. Anomálie pozostáva z niekoľkých častí:

 • Brány - diery, ktorými prechádzajú orgány. Priradenie prírodných (pupočníkových krúžkov) alebo získaných trhlín (slabých stránok).
 • Vrecko je časťou membrány brušnej dutiny, ktorá je napnutá a vplyvom silného tlaku opúšťa bránu..
 • Obsah - brušné orgány uviaznuté vo vaku. Môže ísť o črevné slučky, omentum, apendicitídu atď..

U dospelých a detí sa rozlišuje niekoľko typov ventrálnych hernií:

 • femorálne - vyčnievanie cez femorálny krúžok;
 • pupočníkové - peritoneálne orgány vystupujú pupočníkovým krúžkom;
 • inguinal - strháva výstup do ingvinálneho kanála.

Táto časť tela je doska tvorená prepletenými šľachami. Zdieľa svaly rectus abdominis. Doštička dostala názov podľa farby tkaniva (v nej je málo krvných ciev).

Stredom brucha prechádza biela čiara, od xiphoidného procesu hrudnej kosti cez pupok až po pubis. Za normálnych okolností je šírka nad pupkom 1–2,5 cm, zužuje sa dole na 0,2 cm pod čiarou, ak sa svaly rekta otvoria pod tlakom, môže sa rozšíriť až na 10–12 cm. Výsledkom je, že brušné orgány idú von. Rozlišujú sa tri typy kýly bielej línie brucha:

 • nadpriemyselné (80% prípadov);
 • pupočníkové (paraumbilické);
 • pod pupkom - v tejto časti je biela čiara obzvlášť trvanlivá, takže výčnelok je zriedkavý.

Existujú tri fázy tvorby prietrže:

 1. Preperitoneálny lipóm - bez vrecka.
 2. Anomálna formácia.
 3. Plne formované vzdelávanie.

Kýly bielej línie brucha zriedka dosahujú veľké veľkosti. Ich formovanie sa často zastavuje v prvej fáze.

Kedy sa vykonáva kýla?

Jedinou účinnou liečbou je chirurgický zákrok. Aj keď je vzdelanie napraviteľné a nespôsobuje nepríjemnosti, lekár ho odporúča odstrániť čo najskôr, aby nedošlo k zbytočnému ohrozeniu života..

Výnimkou je vek až päť rokov, keď anomálie môže zmiznúť sama o sebe, súčasne s rastom tela. Platí to iba pre vrodený výčnelok. Embryonálne patológie (vyskytujúce sa u plodu pred tvorbou brušnej steny) sa odstránia v prvý deň života dieťaťa kvôli vysokému riziku nekrózy tkanív. Operácia nie je predpísaná, keď dieťa nie je životaschopné.

Čo je nebezpečná prietrž brucha

Pri malých rozmeroch je výstupok nepohodlný počas chôdze, pri vykonávaní fyzických akcií. Patológia je náchylná k rastu. Ak sa najprv môže vydutie vrátiť ľahkým tlakom do brušnej oblasti, vytvorí sa v priebehu času hlienovitý útvar alebo sa v herniálnom vaku spoločne pestujú orgány. Z tohto dôvodu sa stáva neodstrániteľnou.

V tomto stave nemôže byť vydutie zapustené do brušnej dutiny, v dôsledku čoho začína nekróza tkaniva. To vedie k stagnácii orgánov, krvácaniu, intoxikácii, zhoršenému kardiovaskulárnemu a dýchaciemu systému. Pacient sa krčí bolesťou, len ťažko sa môže hýbať, ak mu nie je naliehavo poskytnutá pomoc, zomrie.

Ďalšou komplikáciou je obštrukcia čreva. Patológia sa vyvíja, ak časť hrubého čreva vstúpi do herniálneho vaku, čo vedie k stagnácii výkalov. Pacient cíti kontrakciu črevných stien, ale nie je schopný sa vyprázdniť. Ťažká bolesť, nevoľnosť, zvracanie.

Ako odstrániť hernie na bruchu

Ak neexistujú komplikácie a kontraindikácie, lekár predpíše plánované odstránenie. Pohotovostný lekársky zákrok sa vykonáva v týchto situáciách:

 • privretiu;
 • obštrukcia čriev;
 • embryonálny výčnelok.

Príprava na odstránenie prietrže

Pred plánovanou operáciou musí pacient podstúpiť nasledujúce testy:

 • rozbor moču;
 • všeobecné a biochemické krvné testy;
 • Ultrazvuk brucha;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka alebo endoskopie (prehltnutie sondy);
 • fluorografická;
 • elektrokardiogram.

2 týždne pred odstránením brušnej hernie nemôžete užívať kyselinu acetylsalicylovú (aspirín) ani iné riedidlá na krv: zvyšujú riziko krvácania. Pred návštevou kliniky si musíte umyť, oholiť si žalúdok a pubu, inak to urobí zdravotná sestra.

Ako dlho trvá operácia prietrže?

Trvanie operácie závisí od veľkosti, stupňa vývoja anomálie, prítomnosti komplikácií. V závažných prípadoch môže byť operácia odstránenia prietrže bielej línie brucha potiahnutá niekoľko hodín. Priemerné termíny sú:

 • plánované odstránenie - od 30 do 120 minút;
 • urgentná prevádzka pri štiepení - 60 - 150 min.;
 • odstránenie pooperačnej prietrže na bruchu (opakujúce sa) - od 60 do 180 minút.

Intervenčné metódy

Odstránenie patologického výčnelku sa nazýva herniorafia. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii (je ošetrená oblasť okolo pupka) alebo vedením (injekcia do žily). Na ošetrenie sa používa jedna z dvoch metód:

 • Vlastný tkaninový plast. Chirurg pretíri pokožku nad formáciou, dostane sa k obsahu herniálneho vaku. Odstraňuje odumreté tkanivo, vracia zvyšok do brušnej dutiny a švíkov a navzájom spája tkanivá brušnej steny. Výhodou metódy je cena operácie. Medzi mínusy - dlhá doba hojenia (do 2 mesiacov), časté relapsy (20% prípadov).
 • Gernioplastika s použitím ďalších materiálov. Po narovnaní vnútorností lekár nenatiahne tkanivo, ale zo špeciálnej sieťky ušije „náplasť“. Medzi výhody - malý počet relapsov (3% prípadov), krátka rehabilitácia (od 1 do 4 týždňov). Mínus je cena implantátu. Ak je vydutie veľké, musíte urobiť veľa stehov, čo zvyšuje riziko poškodenia nervov.

Excízia prietrže s endoprotézou oka

Po pripojení sieťového implantátu k pobrušnici nie je napätie a tým aj nadmerný tlak, vďaka ktorému sa môže operovaná oblasť zlomiť. Okolo náplasti postupne rastú tkanivá tela, ktoré postupom času zosilňujú a nedovoľujú vyčnievanie..

Sieťová endoprotéza sa pripája pomocou neabsorbovateľných stehov alebo zošívačky s tantalovými strižami. V poslednej dobe lekári začali praktizovať implantáty pomocou suchého zipsu. Po stlačení sú pevne pripojené k tkanivám..

Odstránenie prietržnej hernie s laparoskopiou

Jemnou operáciou je laparoskopia. Zhromaždila dobré recenzie od pacientov a lekárov. Chirurg robí tri rezy. Do otvoru v blízkosti pupka sa zavádza laparoskop - tenký prístroj s lampou, šošovky (zväčšenie až 40-krát), videokamera. Potom vyplní brušnú dutinu oxidom uhličitým a vytvorí miesto pre chirurgický zákrok. V dôsledku toho sa žalúdok podobá balónu.

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov je takéto:

 1. Skontrolujte brušnú dutinu, vak, určte typ a tvar výčnelku, po ktorom je zvolený spôsob odstránenia hrčiek..
 2. Pobrušnice sa oblúkovito vyrezávajú nožnicami okolo triesloviny.
 3. Vyčnievajúce vnútorné orgány sa vracajú do brušnej dutiny.
 4. Hernálny vak je oddelený od spermatickej šnúry.
 5. Sieť je nastrihaná na požadovaný tvar, potom je brána zatvorená a upevnená.

Ak je výstupok veľký, použite kombinovanú verziu. Orgány sa nastavia a hernálny vak sa odstráni kožným rezom, sieť sa nastaví laparoskopickým prístupom. Niekedy, súčasne s výčnelkom, je potrebné odstrániť žlčník. V tomto prípade sa prietrž odstráni otvorene, močový mechúr je laparoskopický..

 • nízka invazívnosť;
 • minimálna bolesť;
 • krátkodobý pobyt v nemocnici (nie dlhšie ako týždeň);
 • rýchla rehabilitácia;
 • nedostatok bolesti, zjazvenie.

Mínus laparoskopia je operácia len pre skúseného chirurga. Kvôli obmedzenému rozsahu je pre lekára ťažké vykonávať manipulácie. To ovplyvňuje pohyblivosť a manévrovateľnosť chirurga. Pretože lekár pracuje s nástrojmi a nie s rukami, nemôže presne určiť silu, s ktorou tlačí na tkanivo. Nedostatok hmatových pocitov komplikuje prácu, čo komplikuje diagnostiku a ovplyvňuje presnosť zošitia.

Intraperitoneálne odstránenie prietrže bielej línie brucha u novorodencov

Táto technika sa používa pre embryonálne výčnelky. Po anestézii chirurg odreže tkanivo, otvorí herniálny vak a vráti jeho obsah do brušnej dutiny. Ak je pečeň vo vnútri, lekár vykoná ďalšie rezy na jej zníženie. Vo vaku môžu byť nerozlíšené embryonálne orgány (alantois, intestinálny kanálik). V takom prípade ich lekár odstráni. Potom resetuje herniálne membrány a zošije brušnú stenu vo vrstvách.

Rehabilitačné obdobie

Pri nekomplikovaných formulároch a plánovaných operáciách sa zriedka vyskytujú komplikácie a obnova je ľahká. Niekoľko dní po odstránení výčnelku môže mať pacient nepríjemné pocity a bolesť. Sila ich prejavu závisí od zdravia pacienta, veľkosti prietrže, spôsobu operácie.

Ak je to potrebné, lekár predpíše lieky proti bolesti. Ľahké preháňadlá pomáhajú regenerovať sa pravidelne: odvar sena alebo rakytníka.

Pobyt v nemocnici je od 3 do 5 dní. Lekári starej školy odporúčajú ležať v posteli dva týždne, ale moderná medicína s tým nesúhlasí. Štúdie ukázali, že včasná motorická aktivita pacienta zabraňuje riziku krvných zrazenín, zápalu pľúc a iným problémom kardiovaskulárneho systému. Z tohto dôvodu sú zatáčky v posteli povolené na 2 dni, na tretí sa môžete vstať a trochu chodiť.

U starších pacientov alebo u pacientov s obrovskými kýlami sa môže vyskytnúť pľúcne alebo kardiovaskulárne zlyhanie. Aby sa predišlo komplikáciám, mali by pacienti dýchať zvlhčený kyslík a ležať takto: hlava bola vyššia ako nohy. V ťažkých situáciách môže byť potrebná mechanická ventilácia..

Obdobie rehabilitácie je ťažké u pacientov s poškodením, ktorí boli operovaní naliehavo. Aby sa zabránilo hnisavému zápalu, predpisuje sa:

 • na sebe tesný obväz;
 • priebeh antibiotík;
 • denné obväzy, vyšetrenie rany;
 • fyzioterapia.

Po 1,5 mesiaci môžete ísť do práce. po odstránení prietrže brucha. Ak je práca spojená s tvrdou prácou, musí sa zmeniť alebo presunúť na iné miesto.

Diéta po odstránení prietrže brucha

Môžete jesť druhý deň po operácii. Odporúča sa čiastočná výživa, 5-6 krát denne počas dvoch týždňov. Je potrebné používať produkty, ktoré sa ľahko trávia a nespôsobujú nadúvanie. Tým sa zníži tlak na črevo a na oblasť, kde sa pracuje.

Počas dňa musíte jesť najviac 90 g bielkovín, 300 - 350 g uhľohydrátov, 70 g tuku. Prednosť sa dáva polotekutým alebo tekutým jedlám, parným jedlám:

 • Polievka s plytkými rezancami;
 • ryba, dusené kurča;
 • varená morka;
 • zemiaková kaša;
 • pohánka;
 • nízkotučný tvaroh s kyslou smotanou;
 • ryžová kaša v mlieku;
 • vajcia s mäkkým varom;
 • čerstvé zeleninové šaláty bez majonézy;
 • slabý čaj s medom a mliekom;
 • želé;
 • ovocie sušené prevarenou vodou.

Zoznam zakázaných výrobkov:

 • konzervovaná zelenina;
 • huby;
 • fazuľa, hrach;
 • surová cibuľa a cesnak;
 • domáce mlieko;
 • vyprážané mäso a ryby;
 • čerstvé buchty;
 • zmrzlina a studené jedlá;
 • alkohol, káva;
 • marhule, hrušky, slivky.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Patologický výčnelok sa neodstráni v nasledujúcich situáciách:

 • vek detí do 5 rokov (vrodená kýla);
 • infekcia v aktívnom štádiu (chrípka, prechladnutie atď.);
 • nevyliečiteľné choroby (onkológia);
 • druhá polovica tehotenstva;
 • problémy so zrážaním;
 • srdcový infarkt alebo mozgová príhoda;
 • problémy s kardiovaskulárnymi, respiračnými systémami;
 • obrovské kýly u ľudí po 70 rokoch;
 • cirhóza s komplikáciami;
 • kŕčové žily pažeráka;
 • cukrovka, keď nemá účinok na podávanie inzulínu;
 • závažné zlyhanie obličiek.

Vo verejných a niektorých súkromných nemocniciach v Moskve sa operácia odstránenia kýly vykonáva bezplatne na úkor povinného zdravotného poistenia (povinné zdravotné poistenie). Je potrebné kontaktovať kliniku za predpokladu, že:

 • odporúčanie od verejnej nemocnice od ošetrujúceho lekára;
 • cestovný pas;
 • povinná zdravotná poistka;
 • SNÍMKY (poistné číslo individuálneho osobného účtu);
 • výsledky prieskumu.

Náklady na chirurgický zákrok na platených klinikách závisia od veľkosti hrče, komplikácií, diagnostických metód, typu chirurgického zákroku. Veľmi dôležitá je kvalita vybraných materiálov, kvalifikácia chirurga. Na súkromnej klinike musíte zaplatiť za konzultáciu s chirurgom, anestéziológom, testy. Priemerné ceny v Moskve:

 • odstránenie pupočnej kýly - z 20 000 s.;
 • inguinal - od 35 tisíc p.;
 • biela línia brucha - od 30 000 s.;
 • opakujúce sa - z 35 tis.

video

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Biela línia prietrže

Biela línia brucha je anatomická štruktúra, ktorá je vytvorená fúziou fascie a aponeurózy svalov prednej brušnej steny. Biela čiara sa nachádza v strede brucha (delí ju na dve symetrické polovice) a je tak pomenovaná kvôli svojej bielej farbe, ktorá je spôsobená spojivovým tkanivom.

Bežne má biela čiara brucha malé otvory, cez ktoré prechádzajú krvné cievy a prvé konce. Tieto medzery sú „slabým“ miestom a za určitých podmienok sa nimi môžu prehĺbiť vnútorné orgány a tukové tkanivo nachádzajúce sa v bruchu. Takéto výčnelky sa nazývajú kýly. Najčastejšie sú lokalizované v hornej tretine bielej čiary.

Druhy kýly bielej línie brucha

V závislosti od pôvodu je kýla bielej línie vrodená a získaná. Vrodená choroba sa prejavuje buď okamžite po narodení dieťaťa, alebo o niečo neskôr, ale v ranom detstve. Vyskytuje sa v dôsledku nedostatočného vývoja tkanív brušnej steny a, ako dieťa rastie, môže samo zmiznúť. Získaná kýla bielej línie brucha sa vyskytuje s vekom. Dôvodom ich vývoja je rednutie a strata tonusu aponeurotických tkanív.

Kýly bielej čiary brucha sú rozdelené na voľné (opraviteľné) a ireducibilné. Obsah odstrániteľných hernií sa môže voľne pohybovať z brušnej dutiny do herniálneho vaku a naopak. Pri nezvratnej prietrži je takáto migrácia nemožná..

Existuje niečo ako obmedzená prietrž. Táto podmienka nastane, ak je hernálny obsah komprimovaný. Spravidla sa vyskytuje na úrovni brány prietrže, je život ohrozujúci a vyžaduje si okamžitú liečbu.

Okrem toho sa izolujú úplné prietrže a neúplné prietrže bielej línie brucha. S úplnou prietržou jej obsah presahuje brušnú stenu. S neúplnou prietržou sa tak ešte nestalo..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja získanej kýly bielej línie brucha je strata elasticity a rednutie aponeurotických a fasciálnych tkanív. K tomu môžu viesť rôzne dôvody:

 • Vek sa mení.
 • Celkové vyčerpanie a kachexia.
 • Traumatické poškodenie, a to aj počas chirurgických zákrokov, keď sa v pôvodne nezmenených tkanivách začínajú vyskytovať degeneratívne procesy pozdĺž línie rezu..
 • Pooperačné komplikácie - zápalové procesy, sérómy, hematómy. Štruktúra spojivového tkaniva aponeurózy je ovplyvnená predovšetkým hnisavými nekrotickými procesmi, ktoré sa vyvíjajú s infekčnými komplikáciami..
 • tehotenstvo.
 • Obezita, najmä jej brušná forma.
 • Ťažká fyzická námaha.
 • Predĺžená zápcha.
 • ascites.
 • Problémy s močením.
 • Chronické ochorenie pľúc, ktoré vedie k pretrvávajúcemu kašľu, ktorý nie je prítomný (kašeľ sa zvyšuje).

Klasifikácia a stupne

Kýla bielej línie brucha sa nevyskytuje náhle. Tak či onak, tomu predchádzajú určité procesy, ktoré vedú k zväčšeniu aponeurotických trhlín. V nich sa začína properitoneálne tukové tkanivo, ktoré vedie k tvorbe lipómu. Ak je stlačený, bude zaznamenaná silná bolesť, ktorú mnohí pacienti a dokonca aj lekári môžu zamieňať s vredmi alebo inými ochoreniami gastrointestinálneho traktu, sprevádzanými akútnou bolesťou. Tento proces sa najčastejšie končí v tejto fáze a mnohí ľudia ani netušia, že majú takúto patológiu, najmä ak je choroba asymptomatická..

Ak sa stav aponeurózy zhorší, situácia sa môže zhoršiť. Peritoneum sa začína natahovať za tukové tkanivo a keď vstúpi do aponeurotických trhlín, objaví sa skutočná kýla. Za ňou sa môže do herniálneho vaku natiahnuť veľký omentum, fragment čreva alebo dokonca stena žalúdka..

Na mieste lokalizácie sa rozlišujú tieto typy kýly bielej línie brucha:

 • Supraoperative. Ako už názov napovedá, nachádzajú sa nad pupkom v tzv. Epigastrickej oblasti. Toto je najbežnejšia patológia, ktorá sa vyskytuje u 80% kýly bielej línie brucha..
 • Takmer pupočná kýla (nemýliť sa s pupočnou). Tvoria sa okolo pupočného krúžku a sú veľmi zriedkavé u menej ako 1% pacientov..
 • V hypogastrickej oblasti sa tvoria pupočné kýly. Predstavujú asi 9% všetkých hernií.

Kýla bielej čiary je zvyčajne osamelá. Existujú však aj viaceré formácie umiestnené nad sebou.

príznaky

Pri štádiu preperitoneálneho lipómu môže hernia dlho existovať asymptomaticky. Ak je postihnutý, vyvíja sa akútna bolesť brucha, ktorú možno zamieňať s patológiou tráviaceho traktu. Často sa stáva, že prietrž je v stabilnom stave a existuje v tejto fáze celé roky bez toho, aby sa v tomto procese pokračovalo.

Ak sa zvýši, v bruchu sa vytvorí výčnelok. Spôsobuje bolestivé pocity, ktoré sa zväčšujú s hmatom, po jedle, s napätím atď. Bolesť sa môže vyskytovať pod lopatkou, pod rebrá alebo spodnú časť chrbta. Keď účinok na herniu prestane alebo sa normalizuje vnútrobrušný tlak, bolesť ustupuje a môže sa dokonca dočasne zastaviť.

Strašnou komplikáciou prietrže je jej porušenie, keď je obsah prietrže vytlačený prietržnou bránou. V tomto prípade pacient pociťuje silnú rastúcu bolesť. Po nejakom čase sa vracia, vracia sa stolica a vyvíja sa príznaky črevnej obštrukcie. V tomto prípade sa prietrž nemôže vyliečiť.

Kýla je život ohrozujúci stav a vyžaduje okamžitú hospitalizáciu s následným poskytnutím chirurgickej starostlivosti.

diagnostika

Hlavným príznakom prietrže je tvorba výčnelku sprevádzaná bolesťou alebo nepohodou v mieste jeho lokalizácie. V tomto prípade bolesť ťahá alebo bolí v prírode a vyskytuje sa alebo sa zosilňuje tlakom na prietrž alebo na napätie brušných svalov. Intenzita bolesti nezávisí od veľkosti výčnelku.

Pokiaľ ide o samotný výčnelok, pri palpácii môžete určiť, že má mäkkú konzistenciu. Pri zmene polohy tela môže zmeniť jeho konfiguráciu a veľkosť. Napríklad pri zvislej polohe tela a namáhaní sa zvyšuje. Pri ležaní sa môže úplne znížiť alebo úplne zmiznúť..

Vyšetrenie hernie na bielej čiare brucha zahŕňa tieto metódy:

 • Palpujte bielu čiaru brucha po celej svojej dĺžke, počínajúc xiphoidným procesom, končiacu suprapubickou oblasťou.
 • Na určenie herniálneho obsahu sa vykonáva palpácia a bicie nástroje. S črevnými slučkami bude detegovaný zvuk bubnovania a zvonenia. Ak je olejové tesnenie, zvuk bude tlmený.
 • Stanovte správnosť prietrže v polohe pacienta na chrbte.
 • Skúma sa príznak kašľového impulzu. Prst sa vloží do herniálneho otvoru a pacient je požiadaný, aby kašľal. Ak je to prietrž, potom počas kašľa sa určí tras.
 • Pacient je tiež požiadaný, aby tlačil. Týmto sa určí maximálna možnosť herniového výčnelku, ak je veľký, alebo sa zistia malé hernie, ktoré sa ešte nemusia objaviť..

Liečebné metódy

Všetky kýly bielej línie brucha sa dajú liečiť iba chirurgicky. Plánované operácie sa vykonávajú s nekomplikovanými kýlami. V tomto prípade je možné pacienta kompletne vyšetriť a zvoliť optimálnu taktiku hernioplastiky. Núdzové operácie sa vykonávajú počas vývoja komplikácií (porušenie prietrže) a v niektorých prípadoch je potrebných niekoľko štádií oneskorenej plastickej chirurgie..

Metóda opravy prietrže prietrže sa určuje na základe dôvodov jej vytvorenia, ako aj tvaru a veľkosti prietrže. Niekedy nie je možné vykonať úplnú operáciu, v takom prípade sa obmedzujú na paliatívne zásahy. Takéto situácie vznikajú so senilným vekom pacienta, v prítomnosti obrovských kýly, po uzavretí ktorých sa môže uškrtenie vyvinúť v dôsledku prudkého zníženia objemu brušnej dutiny. Šitie je tiež kontraindikované v skorom období po porušení prietrže komplikovanej zápalom pľúc..

Kýly bielej línie brucha sa dajú prevádzkovať niekoľkými spôsobmi:

Fasciálny aponeurotický plast. Táto metóda v maximálnej miere implementuje princíp šitia homogénnych tkanív, ktoré za určitých podmienok zaisťujú ich spoľahlivé spojenie a reprodukciu prirodzených anatomických vzťahov tkanív brušnej steny..

Táto metóda je implementovaná dvoma spôsobmi:

 • Jednoduché prešívanie okrajov aponeurózy. Táto metóda sa považuje za nespoľahlivú, pretože často vedie k relapsom. Môže byť použitý pri liečbe mladých ľudí.
 • Duplikácia aponeurózy. Takto sa posilní biela čiara. Za určitých podmienok (dobrý stav aponeurotických tkanív, malá hernia) poskytuje táto metóda dobré výsledky.
 • Druhou metódou je uzavretie aponeurózy posilnením svalového tkaniva. Predpokladá sa, že sval kvôli svojej pružnosti bude pôsobiť proti zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. V praxi sa táto metóda používa len zriedka z dôvodu technických ťažkostí operácie. Hlavným bodom je zachovanie funkcie svalov počas transplantácie svalov, čo nie je vždy možné.
 • Poslednou metódou je plast, ktorý využíva umelé vystužovacie materiály, ktoré spevňujú bielu čiaru. Tieto techniky sa používajú na opakujúce sa prietrže, na veľké prietrže, na atrofické zmeny v štruktúrach steny brucha, ako aj na viac prietrže na bielej línii brucha. Ako výstuž sa používajú polymérne siete. Sú chemicky inertné, netoxické, elastické a trvanlivé. Ich použitie dramaticky znížilo pravdepodobnosť relapsu a dosiahlo dobré výsledky liečby..
 • Okrem tradičného spôsobu vykonávania chirurgických zákrokov pomocou kožných rezov sa stále viac používajú endoskopické technológie. Zahŕňajú všetky chirurgické zákroky cez malé vpichy. Výhodou tejto technológie je nízka invazívnosť zákroku, dobrý kozmetický efekt a rýchle zotavenie. Nevýhodou tejto metódy je potreba špeciálneho vybavenia a vyškoleného personálu. Dnes nie je k dispozícii na každej klinike..

  prevencia

  S cieľom zabrániť vzniku prietrže sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Trénujte svoje abs.
  2. Jedzte právo vyhnúť sa zápche a hnačke..
  3. Udržujte svoju hmotnosť v optimálnom stave..
  4. Pokúste sa zdvíhať závažia.
  5. Počas tehotenstva musíte nosiť obväz.

  Pokiaľ ide o výskyt opakovaných hernií, po plastickej chirurgii bude pravdepodobnosť recidívy určená hernioplastikou, vekom pacienta a stavom tkanív brušnej steny. Najlepšie výsledky sa dosahujú zosilnením brušnej steny syntetickými materiálmi u mladých pacientov.

  Prietrž hernie bielej línie brucha

  Liečba hernie bielej línie bez chirurgického zákroku je možná, ak sa choroba nezačne.

  Brušná stena je viacvrstvová a skladá sa z pojivových tkanív, tukového brušného tuku, svalov, ktoré sú upevnené šlachami pozdĺž vertikálneho stredu brucha. Ak je pobrušnice slabé, svaly sa líšia.

  Bandáž na herniu bielej línie brucha

  Medzi svalmi sa vytvára diera - herniálne brány, ktoré sa postupne rozširujú. Prostredníctvom nich vyčnievajú časti tukového tkaniva (lipóm) a neskôr z vnútorných orgánov.

  Brušná stena je viacvrstvová a skladá sa z pojivových tkanív, tukového brušného tuku, svalov, ktoré sú upevnené šlachami pozdĺž vertikálneho stredu brucha. Ak je pobrušnice slabé, svaly sa líšia.

  Ochorenie sa vyvíja asymptomaticky, takže jeho liečba sa často začína oneskorením. Hlavným príznakom patológie je mäkká tuberkulóza, hrudka na bruchu. Často existuje pupočná kýla. Pri fyzickej námahe sa zvyšuje a v polohe na chrbte sa znižuje. Charakteristické príznaky:

  • bolesť s aktívnym pohybom;
  • grganie, pálenie záhy, plynatosť;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • krv počas pohybu čriev.

  Bolesť sa stáva akútnou, keď je hýžny vak stlačený. Podľa vyšetrenia pacienta možno predpokladať exacerbáciu gastritídy, pankreatitídy, cholecystitídy, žalúdočných alebo duodenálnych vredov..

  Niektorí lekári sa domnievajú, že je možná konzervatívna liečba brušnej hernie. Potreba chirurgického zákroku vzniká iba v 10 zo 100 prípadov. Iní lekári sú presvedčení, že nechirurgická terapia je neúčinná. Radikálnu prietrž možno odstrániť iba pri operácii.

  Vhodnosť konzervatívnej liečby je opodstatnená, ak nie je možné uplatniť chirurgické metódy, napríklad počas tehotenstva, rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, senilného veku..

  Komplex nechirurgickej liečby zahŕňa:

  • nosiť obväz;
  • liečba drogami;
  • diétne jedlo;
  • masáž brušnej steny;
  • rehabilitácia;
  • dychové cvičenia;
  • akupunktúra.

  Tieto terapeutické opatrenia môžu zmierniť stav pacienta a zabrániť vzniku nebezpečných komplikácií.

  Lieky sa používajú na odstránenie bolesti a pálenia záhy, ktoré po jedle klesajú. Praktická liečba liekmi rôznych skupín. to:

  • antispasmodiká a lieky proti bolesti: No-shpa, Spazgan;
  • antacidá - lieky, ktoré viažu kyselinu chlorovodíkovú žalúdočnej šťavy: Almagel, Maalox, Gastal, Rennie;
  • inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú jeho produkciu: omeprazol, pantoprazol, esomeprazol;
  • blokátory receptorov histamínu, ktoré tiež potláčajú vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej: liečba Ranitidínom, Cimetidínom, Famotidínom je účinná;
  • prokinetika, ktorá normalizuje pohyblivosť gastrointestinálneho traktu: Motilium, Cerucal, Coordinax.

  Malo by sa pamätať na to, že analgetiká, ktoré zmierňujú bolesť, majú iba dočasný účinok. Vytvárajú ilúziu uzdravenia.

  V skutočnosti liečba samotnými drogami nemôže viesť k odstráneniu prietrže..

  Okrem toho je v prípade porušenia nevyhnutná pohotovostná chirurgická pomoc..

  Liečba samotnými liekmi nemôže viesť k oprave prietrže.

  Bandáž brucha je pás elastickej látky so šírkou 15 až 25 cm, ktorý účinne drží brušnú stenu. Na opasku je vankúš, ktorý sa hodí k prietrži.

  Pevné rebrá sú prišité do bandáže, vďaka čomu sa pri posadení osoby neohýbajú.

  Liečba môže byť účinná iba vtedy, ak vyberiete presnú veľkosť produktu. Pevný korzet stlačí váš žalúdok príliš veľa a priestranný bude zbytočný.

  Odporúča sa nosiť obväz:

  • pacientov s lipómom, aby sa zabránilo rozvoju prietrže;
  • pacienti so slabými brušnými svalmi;
  • osoby zaoberajúce sa zdvíhaním;
  • Starým ľuďom.

  Existujú však kontraindikácie. Liečba obväzom by sa nemala vykonávať:

  • so srdcovým zlyhaním;
  • ak sú na žalúdku zápaly, abscesy, rany, prejavy alergických alebo kožných ochorení;
  • s nezvratnou prietržou.

  Pri použití obväzu musíte dodržiavať niekoľko pravidiel. Nasleduje to:

  • ráno si položte opasok, keď ležíte v posteli;
  • vopred nastaviť výčnelok;
  • umiestniť vankúš oproti prietrži;
  • ovinúť obväz okolo tela a upevniť ho suchým zipsom;
  • aby ste skontrolovali, či korzet tlačí prietrž a či je trup príliš stlačený.

  Pri liečbe kýly nie je možné sa jej zbaviť iba obväzom. Okrem toho jeho dlhodobé používanie oslabuje brušné svaly, pretože ich funkcie sú vykonávané pásom. Kýla môže dokonca vyčnievať ešte viac. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné posilniť bandáž brucha.

  Použitie obväzu. ráno by ste mali nosiť pás ležiaci v posteli.

  Ľudové cesty

  Liečba brušnej prietrže doma sa môže doplniť tradičnou medicínou, pričom sa odoberajú odvar a infúzia. Populárne recepty:

  1. V počiatočnom štádiu choroby by sa malo každé ráno vypiť 1 g múmie rozpustenej vo vode.
  2. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l ďatelinové bylinky, zalejeme 250 ml vriacej vody, zabaľte a trvajte 1 hodinu. Pite pol pohára pred jedlom trikrát denne. Liečba - 1 mesiac.
  3. Pre 0,5 l vriacej vody - 1 lyžica. l kukuričné ​​kvety, trvať na tom, pol hodiny, pol pohára trikrát denne pred jedlom.
  4. Účinná kôra mladého smrekovca. Nalejte do termosky 5 lyžíc. l drvené suroviny, zalejeme 1 liter vriacej vody a trvajte na tom. Filtrujte ráno. Vypite infúznu pohár 3-5 krát denne pol hodiny pred jedlom. Každé 2 týždne prijatia - 1 týždňová prestávka. Liečba sa môže vykonávať až do šiestich mesiacov.

  Liečba brušnej prietrže doma sa môže doplniť tradičnou medicínou, pričom sa odoberajú odvar a infúzia.

  Hernia výživa

  Šetrná strava pomáha minimalizovať bolesť, pálenie záhy a nevoľnosť. Princípy stravovania:

  • jesť potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné;
  • použitie tepelného spracovania na zmäkčenie výrobkov;
  • vylúčenie jedál, ktoré spôsobujú zápchu, plynatosť z jedálneho lístka;
  • 5-6 jedál denne;
  • odmietnutie prejedania;
  • posledné jedlo 3-4 hodiny pred spaním;
  • pravidelné pitie alkalickej minerálnej vody bez plynu.

  Účinná liečba prietrže pri zápche nie je možná. Aby ste tomu zabránili, musíte pravidelne jesť zeleninu a ovocie bohaté na vlákninu.

  Pred jedlom je užitočné vziať 1 lyžičku. slnečnicový olej alebo 1 - 2 kapsuly z rybieho oleja.

  Počas období zhoršenia choroby by sa mala vylúčiť ryža, vajcia natvrdo uvarené, zemiaky, cestoviny.

  Aby sa predišlo gastroezofageálnemu refluxu, odborníci odporúčajú piť alkalickú minerálnu vodu.

  Zoznam povolených produktov

  Liečba je účinná, ak je základom výživy:

  • zeleninové, chudé mäso a rybie bujóny, šťouchané polievky;
  • tekutá, uvarená kaša;
  • varené mäso, ryby s nízkym obsahom tuku;
  • párové kotlety;
  • praženica;
  • tvaroh;
  • nekyslé varenety alebo ryazhenka;
  • otrubový chlieb;
  • varená zelenina: repa, mrkva;
  • ovocie: banány, hrušky, sušené slivky, marhule, broskyne;
  • tekuté želé, bylinné infúzie, kompóty.

  Liečba je účinná, ak základom výživy sú zeleninové, chudé mäso a rybie vývary, šťouchané polievky.

  Zoznam zakázaných výrobkov

  Liečba je zrušená, ak pacient konzumuje:

  • mastné, slané, kyslé, vyprážané jedlá;
  • korenené koreniny, omáčky, marinády;
  • párky, údené mäso;
  • strmé (drobivé) obilniny;
  • alkohol;
  • strukoviny, sójové;
  • čerstvá a nakladaná kapusta;
  • slnečnicové semená, orechy;
  • surová repa;
  • kyslé ovocie, bobule a džúsy;
  • sladkosti;
  • Sýtené nápoje, silná káva a čaj;
  • droždie chlieb a muffin.

  Liečba je prerušená, ak pacient pije alkohol.

  Kýla sa nevyskytne a liečba nebude potrebná, ak:

  • žiť aktívnym životným štýlom;
  • trénovať brušné svaly;
  • vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu;
  • stratiť váhu;
  • jesť správne;
  • vypite najmenej 1,5 - 2 litre vody denne;
  • monitorovať pravidelné pohyby čriev;
  • nosiť obväz počas tehotenstva;
  • roztiahnite deti na brucho a masírujte.

  Ak dôjde k porušeniu týchto odporúčaní a vyvinie sa prietrž brucha, je potrebné včasne liečiť.

  Kýla sa nevyskytne a liečba nebude potrebná, ak povediete aktívny životný štýl a znížite nadváhu.

  Nečinnosť môže viesť k degradácii vnútorných orgánov a porušenie prietrže často ohrozuje život pacienta. Preto pri prvých príznakoch patológie musíte byť vyšetrený gastroenterológom.

  Ako sa lieči kýla bielej línie bez operácie?

  Kýla bielej línie brucha je nádor (lipóm), ktorý sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Najbežnejšou liečbou tohto ochorenia je chirurgický zákrok..

  V počiatočnom štádiu ochorenia je možné liečiť kýlu bielej línie brucha bez chirurgického zákroku. Táto technika zabraňuje rozvoju nádoru, odstraňuje bolesť a bráni rozvoju komplikácií..

  Kýla bielej línie je nádor, ktorý je možné v počiatočnom štádiu vývoja liečiť bez chirurgického zákroku.

  príznaky

  Najprv choroba pokračuje bez príznakov, takže terapia sa často predpisuje neskoro. Hlavným príznakom choroby je mäkká hrudka na žalúdku. Pacienti majú často pupočníkovú prietrž. Počas fyzickej námahy sa zväčšuje a pri ležaní pacienta klesá.

  Pri porušení herniového vaku sa syndróm bolesti zosilnie. Na základe údajov z vyšetrenia môže byť u pacienta diagnostikovaný gastrointestinálny vred. Kýla sa však vyznačuje charakteristickými prejavmi.

  • bolesť pri pohybe;
  • nevoľnosť;
  • nadúvanie;
  • grganie;
  • pohyby čriev.

  Terapeutické metódy

  Lekári sa domnievajú, že nie je potrebné používať chirurgické metódy liečby. Potreba chirurgického zákroku je zaznamenaná v 10 prípadoch prejavu choroby zo 100.

  Väčšina lekárov sa domnieva, že nechirurgická liečba nie je dostatočne účinná. Je predpísané, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Patria sem nasledujúce stavy pacientov:

  • tehotenstva;
  • srdcovo-cievne ochorenia;
  • starší vek;
  • rakovina.

  Konzervatívna liečba vám umožňuje oddialiť čas operácie a zahŕňa nasledujúce metódy:

  • liečba drogami;
  • nosiť obväz;
  • strava;
  • masáž brušnej steny;
  • rehabilitácia;
  • dychové cvičenia;
  • akupunktúra.

  Akupunktúra môže pomôcť odstrániť prietrž bielo-bielej línie brucha.

  Takéto opatrenia môžu zmierniť stav pacienta a zabrániť vzniku komplikácií. Strava sa považuje za neoddeliteľnú súčasť komplexnej konzervatívnej liečby ochorenia.

  Jednou z metód liečby kýly je akupunktúra, ktorú vykonáva špecialista ambulantne..

  Lieky sa predpisujú na odstránenie bolesti, nevoľnosti, zvracania, prevencie zápalu prietrže a spojivového tkaniva.

  Použite tieto lieky:

  • Lieky proti bolesti: No-spa, Ketonal, Spazmalgon.
  • Antacidá, ktoré zabraňujú agresívnym účinkom kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku: Gastal, Pankreatin, Mezim.
  • Inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej: Omeprazol, Esomeprazol, Lansoprazol.
  • Blokátory histamínu, ktoré sú schopné potlačiť tvorbu kyseliny chlorovodíkovej: Cimetidín, Ranitidín.
  • Prokinetika, ktorá zlepšuje motorickú funkciu tráviaceho ústrojenstva: Motilium, Tserukal.

  Lieky proti bolesti majú dočasný účinok, iba zmierňujú bolesť. Terapia iba jedným liekom nebude schopná vyliečiť prietrž. Ak dôjde k porušeniu, pacient potrebuje neodkladnú operáciu.

  Ak dôjde k porušeniu prietrže bielej línie brucha, pacient potrebuje okamžitú operáciu.

  obväz

  Nosiť obväz je jedným zo spôsobov konzervatívnej liečby..

  Bandáž brucha je vyrobená vo forme pásu z pružnej tkaniny so šírkou 15 až 25 cm.

  Pomáha udržiavať brušnú stenu. Na tomto produkte je pripevnený špeciálny vankúš, ktorý by mal priliehať k výčnelku.

  Do štruktúry sú namontované pevné rebrá, vďaka ktorým sa výrobok nebude ohýbať, keď si pacient sadne alebo zmení svoju polohu tela. Terapia bude účinná, ak je správne zvolená veľkosť obväzu.

  Príliš tesný produkt vytlačí brušnú dutinu a príliš voľný neprinesie žiadny úžitok, pretože svaly sa líšia a otvory medzi svalymi vám neumožnia efektívne obmedziť hernálnu formáciu..

  • S rozvojom lipómu, eliminovať ďalší rast hernie.
  • Slabosť brušných svalov.
  • V prípade fyzického stresu.
  • V starobe.

  Bandáž je predpísaná pre slabosť brušných svalov.

  Existujú kontraindikácie pre nosenie obväzov:

  • kardiovaskulárne zlyhanie;
  • ak sú na bruchu škrabance, vredy, rany;
  • zápalový proces na koži;
  • alergická vyrážka alebo kožné ochorenia;
  • s kýlou, ktorú nie je možné opraviť.

  Počas liečby bandážou sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

  • Ráno si položte obväz, ležiaci v posteli.
  • Pred tým musíte odstrániť prietrž.
  • Podložka umiestnite do oblasti brány prietrže.
  • Nasaďte obväz a zapnite ho pomocou suchého zipsu.
  • Skontrolujte, či je korzet dostatočne tesný a či stláča aj žalúdok.

  Pri liečbe choroby nie je možné vyliečiť jej obväz. Dlhodobé používanie tohto produktu oslabuje svaly pobrušnice, pretože ich činnosť sa vykonáva opaskom. V tomto prípade môže prietrž vyčnievať ešte viac. Aby ste tomu zabránili, musíte dodatočne vykonať cvičenia na posilnenie brušnej tlače.

  Aby nevyčnievala prietrž, musíte dodatočne vykonať cvičenia na posilnenie brušnej tlače.

  Ľudové cesty

  Doma môžete vykonať alternatívnu liečbu tejto choroby. Liečivé odvary a infúzie pomôžu eliminovať bolesť a ďalšie príznaky prietrže. Alternatívna liečba nie je jediným prostriedkom liečby prietrže, ale mala by sa používať v kombinácii s inými terapeutickými opatreniami. Zvážte recepty ľudových liekov:

  • Liečivú trávu prietrže je potrebné napariť a pripevniť k boľavému miestu. Kompresiu udržiavajte najmenej hodinu. Mal by sa striedať s obkladmi vyrobenými z odvarov dubovej kôry.
  • Bude to trstina kôra. Vezmite nádobu, nalejte 0,5 l vriacej vody, pridajte 1 polievkovú lyžicu. rozdrvená kôra. Uvarte odvar a pite trikrát denne po 150 ml.
  • Vezmite si slamienku (1 polievková lyžica) zmiešanú s 0,5 l vriacej vody, trvajte 2 hodiny pod vekom. Výsledný vývar by sa mal vypiť po celý deň..
  • V kapustovom náleve navlhčite bavlnenú vlnu a naneste na formáciu 30 minút.

  Alternatívna liečba sa používa iba na odporúčanie lekára. Ak sa príznaky choroby zhoršia, terapia sa zastaví a vyhľadajte lekára.

  Funkcie napájania

  Kýla v počiatočnej fáze vývoja môže byť liečená bez chirurgického zákroku diétou.

  Pretože jedným z dôvodov rozvoja výčnelku je obezita, boj proti nadmernej hmotnosti má veľký význam. Terapeutická strava zahŕňa použitie potravín bohatých na bielkoviny, tuky a uhľohydráty. Každý deň musíte jesť čerstvé ovocie a zeleninu.

  Zoznam povolených produktov

  Terapia bude účinná, ak sú v strave zahrnuté tieto produkty:

  • chudé mäsové vývary;
  • Polievky so šťouchanou zeleninou;
  • kaše;
  • odrody rýb s nízkym obsahom tuku;
  • varené mäso;
  • dusené kotlety;
  • tvaroh, mliečne výrobky;
  • fermentované pečené mlieko;
  • otrubový chlieb;
  • Varená repa a mrkva;
  • jablká, hrušky, slivky;
  • kompóty, želé, odrezky rastlín.

  Môžete jesť otrubový chlieb s prietržom bielej línie brucha.

  Zoznam zakázaných výrobkov

  Nasledujúce výrobky sú zakázané:

  • korenené, vyprážané, paprikové, nakladané výrobky;
  • korenie, chuťové prísady;
  • Sýtené nápoje;
  • údené výrobky;
  • drobivé obilniny;
  • alkohol, káva;
  • kapusta;
  • semená, orechy;
  • strukoviny;
  • višne;
  • cukrovinky;
  • kvasnicový chlieb.

  Preventívne opatrenia

  Kýla sa často vyskytuje, keď vedie nesprávny životný štýl. Preventívne opatrenia sú dôležité na zabránenie vzniku výčnelkov..

  Je potrebné viesť zdravý životný štýl, trénovať brušnú tlač na posilnenie svalov, vyhnúť sa nadmernému fyzickému námahe, bojovať s nadváhou, dodržiavať diétu, piť najmenej 1,5 - 2 litre vody denne, pravidelne vyprázdňovať črevá, nosiť obväz počas tehotenstva.

  Ak nevykonávate fyzické cvičenia, nedodržiavajte správnu výživu, zníži sa tón predperitoneálnej vlákniny. To môže spôsobiť rozvoj prietrže. Preto sa musia dodržiavať preventívne opatrenia..

  Ako liečiť kýlu bielej línie

  Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara). Iným spôsobom sa takéto ochorenie nazýva epigastrická hernia a vyskytuje sa v 10% všetkých prípadov, častejšie u mužov..

  K vydutiu orgánov dochádza kdekoľvek pozdĺž stredovej čiary brucha v mieste otvoru. Biela čiara slúži ako prepletanie zväzkov šľachy širokých svalov brucha vo forme taniera..

  Čiara pozdĺž stredovej osi od xiphoidného procesu po ochlpenie je lokalizovaná, jej hrúbka je asi tri centimetre.

  Čo to je?

  Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha..

  Ako ukazuje prax, patológia je častejšia u mužov mladších ako 30 rokov o 3-10%. Pri tejto forme ochorenia sa začnú objavovať časti vnútorných orgánov a tuku cez otvory medzi svalmi. Typickým lokalizačným miestom je epigastrická oblasť.

  Nasledujúce typy hernií sa rozlišujú v závislosti od lokalizácie vzhľadom na pupočnú dutinu:

  1. Nadledvina (nachádza sa nad pupkom);
  2. Takmer pupočníková (nachádza sa v blízkosti pupočnej dutiny);
  3. Pupočník (lokalizovaný pod pupočnou dutinou).

  Poloha kýly bielej línie v blízkosti pupku a pod ňou je zriedkavé.

  Moderné metódy liečby uľahčujú odstránenie choroby, avšak pri jej identifikácii v počiatočnej fáze sa musíte oboznámiť s príčinami rozvoja patológie a jej sprievodnými príznakmi. Kýla, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, sa ľahšie lieči v počiatočnej fáze vývoja.

  Na prvý pohľad vzdelanie nespôsobuje značné nepohodlie, ale choroba je stále plná nebezpečenstva. Hlavnou hrozbou je štiepenie orgánov, ktoré sú uväznené vo vnútri herniálneho vaku. V niektorých prípadoch dochádza k kompresii nervov..

  príčiny

  Faktory vyvolávajúce vývoj choroby sú rozdelené do 2 kategórií: príčiny vyplývajúce zo slabosti bielej čiary a faktory spôsobené zvýšeným tlakom vo vnútri pobrušnice.

  Dôvody týkajúce sa prvej skupiny slúžia ako predpoklad pre výskyt prietrže. to:

  1. Genetická predispozícia V prítomnosti príbuzných s touto diagnózou sa zvyšuje riziko ochorenia.
  2. Nadváha Vďaka hrubej vrstve podkožného tuku sa predná brušná stena slabne a biela čiara sa začína napínať.
  3. Jazvy, ktoré sú výsledkom chirurgických zákrokov, a každý z nich je slabým miestom, kde sa môže prietržovať hernia..
  4. Zranenia Každé poškodenie brucha oslabuje prednú brušnú stenu..
  5. Tehotenstvo Počas tohto obdobia sú brušné svaly oslabené a brušná stena je napnutá..

  Faktory v druhej skupine sú priami provokatéri nástupu choroby. Tie obsahujú:

  • silné a dlhšie plačúce deti;
  • silné narodenie, veľké dieťa;
  • choroby, ktoré sa vyskytujú v dôsledku problémov s močením;
  • veľká fyzická námaha;
  • zápcha
  • choroby brušnej dutiny, vyskytujúce sa na pozadí silného kašľa.

  Príznaky hernie bielej línie brucha

  Príznaky kýly bielej línie brucha (pozri fotografiu) sú rovnaké pre mužov aj pre ženy, patológia nezávisí od sexuálnych charakteristík. V niektorých prípadoch sa prietrž môže prejaviť iba výbežkom, ktorý je charakteristický pre počiatočné štádium patológie.

  Kýla sa v priebehu času začína prejavovať bolesťami, ktoré sa počas intenzívneho pohybu a namáhania výrazne zosilňujú. Bolesť môže mať v každom prípade odlišnú povahu. Môžu byť ostré, nudné, ťahajúce, dlhé alebo paroxyzmálne, ostré alebo dokonca „dýky“..

  Ochorenie u mužov a žien je sprevádzané aj týmito príznakmi:

  • nevoľnosť, po ktorej nasleduje zvracanie;
  • bolesti inej povahy - s ohnutím, ohybmi a inými pohybmi;
  • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
  • bolesť po jedle;
  • grganie, pálenie záhy, škytavka.

  S progresiou choroby sa zosilňujú príznaky patológie:

  • bolesť zosilňuje a stáva sa pre pacienta neznesiteľnou;
  • vracanie neustále mučí pacienta;
  • v stolici sa dá zistiť krv;
  • správna prietrž sa stáva nemožnou.

  V prípade zvieracej prietrže by pomoc pacientom mala byť naliehavá. V prípade akýchkoľvek prejavov by ste mali okamžite kontaktovať kliniku.

  etapy

  Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

  Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

  1. Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.
  2. Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

  Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

  • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
  • hernial sac - peritoneum;
  • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

  Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

  Pruh

  Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

  K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

  S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

  Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

  diagnostika

  Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

  Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.

  X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.

  Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

  liečba

  Pri liečení choroby sa často robia chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú patológiu:

  1. Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
  2. Neustále nosí obväz. Zariadenie sa nedá dlho používať. Pás nenahrádza plnú funkčnosť svalov. Pri častom používaní zariadenia môžu svalové vlákna strácať svoj tón, čo vedie k ich atrofii..
  3. Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
  4. Užívanie liekov na zvýšenie žalúdočnej motility. Tento typ liečby nejakú dobu skutočne prináša úľavu, ale problém nevyrieši. Odporúča sa liečiť patológiu pomocou chirurgického zákroku..
  5. Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

  Odmietnutie samoliečby, včasná diagnostika patológie a jej správna liečba je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť komplikáciám a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu..

  Príprava na operáciu

  Vlastná príprava pacienta zahŕňa nasledujúce položky:

  • odmietnutie alkoholu najneskôr tri dni pred plánovanou operáciou;
  • vylúčenie liekov, ktoré zhoršujú zrážanie krvi a zvyšujú riziko krvácania (musíte informovať lekára o všetkých užívaných liekoch a uvedie zoznam zakázaných liekov);
  • 14 dní pred operáciou zabezpečte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné stopové prvky a vitamíny (pomôže to ľahšie preniesť postup a anestéziu a zlepší sa aj rehabilitácia);
  • úplné odmietnutie jedla po 20:00 deň pred operáciou.

  Nemocnica musí vykonať potrebné laboratórne testy na kontrolu hladiny cukru, vylúčenie HIV, hepatitídy a iných pohlavne prenosných chorôb, presné stanovenie krvného typu a faktor Rh. Vykoná sa aj EKG na kontrolu činnosti srdca, aby sa zabezpečilo, že pacient podstúpi anestéziu.

  Prietrž hernie bielej línie brucha

  Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

  Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

  1. Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
  2. Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
  3. Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.
  4. Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..

  Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

  Rehabilitačné obdobie

  Po plánovanej operácii, tj keď kýla nebola porušená, je obnova dostatočne rýchla. Pacient je držaný v nemocnici najviac tri dni. Počas tohto obdobia sestra pravidelne robí obväzy a lekár monitoruje stav stehov a blaho pacienta, aby sa vylúčila možnosť infekcie. Na rovnaké účely sa predpisuje preventívny priebeh antibiotík.

  Obdobie rehabilitácie zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel:

  • Je zakázané zdvíhať závažie nad 5 kg (obmedzenie platí najmenej 3 mesiace od dátumu uvedenia do prevádzky)
  • zákruty vpred, náhle pohyby a príliš intenzívny tréning sú zakázané;
  • prejavuje sa mierna fyzická aktivita, najmä chôdza;
  • je potrebné brať laxatíva predpísané lekárom (zápcha môže spôsobiť odchýlku švíkov);
  • mali by ste prehodnotiť svoju stravu a prejsť na vyváženú stravu.

  Ľudia, ktorých povolanie súvisí s ťažkou fyzickou prácou, sa presunú na ľahkú prácu až na 6 mesiacov.

  diéta

  Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

  Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..

  Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

  Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

  prevencia

  Prevencia hernia bielej línie zahŕňa tieto opatrenia:

  • identifikácia príčin ďalších libier a normalizácia telesnej hmotnosti;
  • včasné liečenie chorôb sprevádzaných kašľom;
  • vyhýbanie sa vzpieraniu;
  • dodržiavanie zásad vyváženej zdravej výživy, ktorá by uľahčovala pravidelné pohyby čriev;
  • zabránenie poraneniam prednej brušnej steny;
  • pravidelná telesná výchova na posilnenie brušných svalov (ranné cvičenia, cvičenia v telocvični);
  • dávkovanie fyzickej námahy, do ktorej je zapojená brušná tlač, v pomere k jej vlastnej fyzickej príprave;
  • implementácia všetkých odporúčaní lekárov (vrátane nosenia brušného obväzu) počas tehotenstva a pooperačného obdobia.

  Pamätajte, že obväz nelieči prietrž. Naopak, pri dlhodobom nosení môže naopak prispievať k jeho výskytu, pretože začína vykonávať funkciu brušných svalov, ktoré v dôsledku nečinnosti oslabujú, odkloní sa ešte viac, čo prispieva k výskytu prietrže.

  Biela línia prietrže

  Kýla bielej línie brucha je výčnelok predperitoneálneho tkaniva a herniálneho vaku cez štrbinovité priestory aponeurózy pozdĺž stredovej línie brucha. Na prednej brušnej stene sa vyskytuje bolestivý výbežok podobný nádoru, niekedy sú zaznamenané bolesti brucha, dyspeptické poruchy (nevoľnosť, vracanie, zápcha, plynatosť)..

  Diagnostika zahŕňa konzultáciu s chirurgom, rádiografiu žalúdka, gastroskopiu, herniografiu, ultrazvuk, CT brušných orgánov. Je znázornená hernioplastika s použitím miestnych tkanív alebo syntetických materiálov..

  V štruktúre rôznych typov hernií prednej brušnej steny, ktoré sa nachádzajú v modernej chirurgii brucha, predstavuje defekt bielej línie brucha 3 až 12% všetkých prípadov..

  Patológia sa často vyskytuje u mužov vo veku 20 - 30 rokov; u detí je veľmi zriedkavý, iba v 0,8% prípadov.

  Vyvoláva sa oslabením šliach brušných svalov a / alebo zvýšením vnútrobrušného tlaku pri rôznych fyziologických (športových, tehotenských) alebo patologických stavoch..

  Príčinou vzniku prietrže je vrodená alebo získaná anatomická slabosť vlákien spojivového tkaniva bielej línie brucha, ktorá je sprevádzaná jej rednutím, expanziou, výskytom štrbinových otvorov a diastázou svalu rekta abdominis. U detí je príčinou tvorby herniálneho výčnelku fyziologický nedostatočný rozvoj aponeurózy..

  Faktory vedúce k oslabeniu spojivového tkaniva môžu byť dedičná predispozícia, obezita, poranenie brucha, zjazvenie po operácii..

  Situácie spojené s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku môžu tiež vyvolať tvorbu prietrže - fyzická námaha, tehotenstvo, ťažká práca, zápcha, ascites; kašeľ s chronickou bronchitídou, čiernym kašľom a inými bronchopulmonálnymi chorobami; ťažkosti s močením s obmedzením močovej trubice, adenóm prostaty; dlhšie plač a plač u malých detí.

  Biela čiara brucha (linea alba) je tvorená zväzkami vláknitých vlákien aponeurózy svalov rekta abdominis, ktoré sú tesne pri sebe. Prechádza vo forme plochého zosilneného šľachového pruhu pozdĺž stredovej čiary brucha od xiphoidného procesu hrudnej kosti cez pupok až po ochlpenie. Šírka tejto anatomickej formácie je obvykle 1 - 2,5 cm, pod pupkom sa zužuje na 0,2 - 0,3 cm.

  Kýla sa vytvára, keď sa zväzky aponeurózy rozchádzajú a vystupujú cez výsledný defekt peritoneum a vnútorných orgánov - slučky čreva a omentum..

  Pri tvorbe zrazenín môže rozdiel v vláknach šľachy dosiahnuť 10 - 12 cm.

  Herniové brány môžu mať guľatý, oválny alebo kosoštvorcový tvar, častejšie sú relatívne úzke - do 5 až 6 cm, čím sa zvyšuje riziko zovretia prietrže.

  Kýla bielej línie brucha prechádza vývojom troch etáp. V prvom štádiu preperitoneálne vlákno s tvorbou preperitoneálneho lipómu opúšťa štrbinovitý defekt vlákien šľachy. Potom sa vytvorí herniálny vak, ktorého obsah je súčasťou omentum alebo časti tenkého čreva..

  V štádiu vytvorenej prietrže sú prítomné všetky zložky choroby - herniové brány, herniálny vak s herniovým obsahom, ktorý môže zahŕňať omentum, slučky tenkého čreva, pupočníkovo-pečeňové väzivo, priečne hrubé črevo, žalúdočnú stenu.

  V štádiu konečnej formácie je prietrž dobre definovaná vizuálne a hmatom.

  Hýžny výčnelok zriedka dosahuje veľké veľkosti, niekedy sa proces zastaví v štádiu preperitoneálneho lipómu: výčnelok nevyčnieva za bielu čiaru, je skrytý a ďalej nepostupuje. Podľa úrovne umiestnenia vzhľadom k pupku sa nachádzajú nasledujúce typy prietrže bielej čiary:

  • Najčastejšie sa vyskytujú pupočné (epigastrické, epigastrické) - tvorené nad pupkom (80%)..
  • Paracupilikálny (paraumbilikálny) - nachádza sa v blízkosti pupočného kruhu (1%).
  • Pupočník (hypogastrický) - nachádza sa pod pupkom (9%).

  Kýly danej lokalizácie sú obvykle jednoduché, menej často viac a sú umiestnené nad sebou.

  V niektorých prípadoch sa prietrž v ničom neprejavuje a je odhalená náhodou. Prvým a hlavným príznakom choroby je spravidla bolestivý opuch pozdĺž bielej línie brucha..

  Bolestivosť vzdelávania sa zvyšuje po jedle, pri fyzickej námahe, ďalších situáciách spojených so zvýšením vnútrobrušného tlaku.

  Posilňujúca bolesť môže byť podporená napätím omentum, pripevneným na herniálnom vaku, tlakom parietálneho pobrušnice na nervy alebo dočasným porušením prietrže.

  Bolesť môže byť sprevádzaná ožarovaním v hypochondrii, lopatke, dolnej časti chrbta. Po uvoľnení namáhania môže herniálny výčnelok a bolesť zmiznúť. Často sa zaznamenávajú dyspeptické poruchy: nevoľnosť, pálenie záhy, zvracanie.

  Porušenie nastáva pri náhlej kompresii obsahu prietrže v bráne prietrže.

  V tomto prípade existujú ostré, rýchlo sa zvyšujúce bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie, zadržiavanie stolice a plynu, krv v stolici, kýla bez kontroly ľahkým stlačením ruky v polohe na chrbte..

  Dôkladné fyzické vyšetrenie odhalí prietrž bez závažných ťažkostí. Pri pohmate sa stanoví hustá bolestivá výbežok oválneho alebo zaobleného tvaru s priemerom 1 až 12 cm, ktorý sa nachádza pozdĺž bielej čiary brucha..

  Hýžny výčnelok sa zreteľnejšie kontúruje prednou brušnou stenou, keď je telo naklonené dozadu, pretože tento pohyb je sprevádzaný napätím povrchových štruktúr väzivového tkaniva. Pri odstrániteľnej prietrži môže byť hmatová brána podobná štrbine.

  S pomocou auskultácie je počuť hrot nad herniovým vakom.

  Na objasnenie anatomických štruktúr zúčastňujúcich sa na herniálnom procese sa vykonáva röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom, gastroskopia (ezofagogastroduodenskopia), ultrazvuk herniálneho výčnelku, MSCT brušných orgánov..

  V niektorých prípadoch sa vykonáva herniografia - röntgenové vyšetrenie prietrže. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s peptickým vredom žalúdka a dvanástnika, pankreatitídy, cholecystitídy.

  Konzervatívne liečenie neexistuje; vo všetkých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok. Počas operácie brušný chirurg izoluje a otvára herniálny vak, skúma jeho obsah a spravidla odstraňuje časť omentum.

  Znakom chirurgického zákroku týchto herniálnych výčnelkov je nutnosť nevyhnutne eliminovať diastázu svalov brucha rekta. V prípade porušenia sa operácia vykonáva ako núdzová situácia a môže zahŕňať značné množstvo resekcie.

  V závislosti od metód chirurgického ošetrenia sa plast môže aplikovať s lokálnymi tkanivami (napätie) alebo syntetickými protézami (bez napätia). Hernioplastika prietrže s použitím lokálnych tkanív spočíva v uzavretí defektu nepretržitými alebo vakovými šnúrami na šnúre, plastickou chirurgiou aponeurózy šitím jej listov vo forme duplikátu..

  Výhodnejším spôsobom eliminácie defektu aponeurózy je použitie sieťových protéz počas hernioplastiky..

  V závislosti od umiestnenia sieťovej protézy vzhľadom na aponeurózu sa rozlišujú nasledujúce typy beznapäťovej hernioplastiky: ONLAY („sieť“ je umiestnená medzi listy aponeurózy), SUBLAY (sieťová protéza je umiestnená pod aponeurózou) a INTRAABDOMINAL (je nainštalovaná protéza). vo vnútri brušnej dutiny).

  Pri včasnom a racionálnom zaobchádzaní je prognóza priaznivá. Riziko relapsu je určené metódou hernioplastiky a životným štýlom, ktorý pacient dodržiava po operácii. Plastická chirurgia s miestnymi tkanivami pomerne často (v 20 - 40% prípadov) vedie k recidíve prietrže.

  Pravdepodobnosť recidívy po hernioplastike s použitím sieťových protéz je extrémne nízka.

  Aby sa zabránilo tvorbe prietrže, odporúča sa trénovať brušné svaly, správne jesť, vyhnúť sa zápche, udržiavať stabilnú optimálnu hmotnosť, počas tehotenstva nosiť špeciálny obväz, nezvyšovať nadmernú hmotnosť.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Liečba miechy v BieloruskuV celom postsovietskom priestore sú kúpeľné strediská v Bielorusku známe ako štandard zlepšovania kvality a prevencie rôznych chorôb. Sanatórium Pridneprovsky je miesto, kde sa v Bielorusku lieči chrbtica pomocou najpokročilejších a najúčinnejších postupov.
  Bedrové problémy majú veľmi rôznorodú etiológiu. Rizikovú skupinu tvoria starší ľudia, ako aj ľudia, ktorí sú nadšení športom alebo sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou. Poraziť choroby dolnej časti chrbta, nie je dostatok pilulky, masti a otepľovanie obklady.
  Klasifikácia dekompenzácií. Príznaky a liečbaPo nejakú dobu sa telo stále vyrovná so zvýšenou alebo zmenenou záťažou - napríklad sa zvyšuje srdcový sval alebo obličky vylučujú viac tekutín.