loader

Hlavná

Pažerák

Abdominálna prietrž - odkiaľ pochádza, ako ju spoznať a ako zaobchádzať

Kýla brušnej steny (brucha) je vrodená alebo získaná porucha, pri ktorej časť orgánu opúšťa svalovú vrstvu pod kožou. Navonok je možné vidieť zaoblenú formáciu, ktorá môže mať priemer od niekoľkých centimetrov do metra alebo viac. Faktory objavenia sa prietrže prednej brušnej steny u detí a dospelých sú zranenia, chronické ochorenia tráviaceho traktu a dýchacieho systému, ako aj zvýšený stres..


Tomuto problému často čelia športovci. Kýla u žien sa často objavuje počas tehotenstva, čo súčasne vedie k zvýšenému tlaku a podvrtnutiu. Kýla u mužov je spojená najmä s ťažkou prácou a vrodenými anomáliami. U detí je brušná hernia dôsledkom nedostatočného rozvoja jednotlivých systémov a vplyvu faktorov, ktoré sa objavili po narodení: časté kričanie, plač.

Menej častá je vnútorná prietrž v brušnej dutine, ktorá sa zvonka neprejavuje. V tomto prípade orgány vstupujú do hrudníka a vyvolávajú iba mierne príznaky.

Čo je kýla u žien?

brušnej prietrže u žien

Patológia brucha alebo brušnej steny je vyčnievanie vnútorného orgánu alebo jeho časti spolu so vzdialeným peritoneum prostredníctvom defektu spojivového tkaniva pod kožou. Ochorenie vyzerá vizuálne ako nádor s hladkými kontúrami a neporušenou kožou..

Samotná patológia pozostáva z kýlovej vačky - jedná sa o rovnako rozšírené pobrušnice, kýlová brána je defekt v šľachách alebo svaloch brušnej steny, cez ktorý vystupuje kýla a kýla - orgán alebo časť orgánu umiestneného v kýlovej vačke.

Patológia sa vytvára v tzv. Slabých miestach brušnej steny. Sú to - trieslovina, pupok, bočné steny brucha, stredná čiara brucha..

Ochorenie je častejšie u mužov ako u žien v pomere 25 ku 1. Predispozičné faktory pre tvorbu ingínovej prietrže a abdominálnej patológie sú veľmi tvrdá fyzická práca, sprevádzaná ťažkým zdvíhaním, namáhaným kašľom, zápchou, tehotenstvom..

Všetky tieto faktory veľkej fyzickej aktivity vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku a v dôsledku toho sú sprevádzané výstupom hernií cez slabé miesta opísané vyššie. Nie bez dedenia. Patológia je často rodinné ochorenie a je kombinovaná s hemoroidmi a kŕčovými žilami dolných končatín..

Najčastejšie sa vyskytujú patologické patogény, potom pupočníková, stredná línia a menej často - brucho, bočná stena brucha. Samostatným problémom v medicíne sú pooperačné formácie a ďalšie komplikácie.

Tieto patológie sa vyskytujú po chirurgickom zákroku v dôsledku narušenia integrity brušnej steny po reze. Zmeny v anatómii vrstiev, body uchytenia svalov a šliach, rednutie brušnej steny v oblasti stehu, hnisanie počas hojenia - to sú faktory vedúce k potenciálnemu rozvoju pooperačnej prietrže.

Okrem toho má choroba tendenciu sa zvyšovať v dôsledku redistribúcie vnútrobrušného tlaku a nakoniec môže dosiahnuť veľmi veľké rozmery s možnou stratou niekoľkých brušných orgánov do herniálneho vaku..

Abdominálna hernia sa vyskytuje častejšie u žien stredného veku, počas tehotenstva a pri nadváhe. U zdravých žien sa môže vyskytnúť patológia brušnej dutiny so stratou časti orgánu pod kožou alebo v priľahlej dutine, čo je typické pre ľudí pracujúcich v ťažkej fyzickej práci..

Ochorenie má špecifické príznaky, ktoré sa zreteľne prejavujú počas komplikácie herniálnej poruchy. Prvé príznaky, ktoré možno pozorovať u žien, sa týkajú pocitu nepohodlia v bruchu, pociťovania defektu alebo vytrhnutia..

U žien je možné odhaliť prietrž brucha v ranom štádiu, pretože orgány často prechádzajú slabým svalovým väzom alebo dilatovanými anatomickými otvormi pod kožou. Priradiť pupočnú, femorálnu, ingvinálnu, ventrálnu a prietrž bielej línie brucha.

Menej často sa dá pozorovať atypická lokalizácia výčnelku xiphoidného procesu, lunátová línia, foramen obturator. Patológia brucha alebo inguinálna patológia je, samozrejme, predovšetkým kozmetickým defektom, kazí vzhľad človeka a zdá sa, že sa každý rozhodne zlepšiť sám seba alebo nie.

Akákoľvek patológia však predstavuje riziko porušenia s prudkou zmenou vnútrobrušného tlaku. V bráne prietrže je porušený obsah herniového vaku, narušený krvný obeh a dochádza k nekróze (smrť) zadržovaného orgánu. Požitie črevnej slučky je obzvlášť nebezpečné.

Lekári radia na preventívne účely porušenia, aby vykonali operáciu v optimálnom období. Okrem toho operácia s patológiami malej veľkosti nezanechá hrubú stopu vo forme škaredej jazvy.

Ľudové lieky

Tradičná medicína ponúka veľa možností liečby brušnej prietrže. Najbežnejšie sú:

 • V počiatočných fázach prietrže sa odporúča každé ráno vypiť múmiu (0,2 g) rozpustenú v pohári vody. Liečba trvá najmenej dva týždne.
 • Angreštový vývar má priaznivý účinok v boji proti tomuto problému. Listy by mali byť rozdrvené, nalejte dve polievkové lyžice výslednej hmoty vriacou vodou, bude to trvať asi dve poháre vody. Keď je liek dostatočne infúzny a pripravený, po niekoľkých hodinách naneste 1/3 šálky až päťkrát denne.
 • Odvar ďateliny bude užitočný na posilnenie slabých stien brucha a svalového tkaniva. Bude to trvať čajovú lyžičku rastliny v pohári vriacej vody. Pred jedlom naneste 1/3 šálky.
 • Nakladaná kapusta so soľou vám pomôže pri liečbe. Listy kapusty alebo obklad so soľankou by sa mali nanášať na miesto vzniku prietrže. Postup sa musí vykonávať nepretržite.
 • Roztok octu 4% na denné utieranie prietrže. Na prípravu stačí jedna lyžica octu zriedená v pohári studenej vody. Po utieraní sa odporúča aplikovať obklad s infúziou dubovej kôry.
 • Použitie tinktúr pripravených z koreňa bylinnej rastliny (loosestrife loosestrife) bude mať pozitívny účinok. Nalejte dve čajové lyžičky rastliny pohárom vriacej vody, trvajte na termoske. Po dvoch hodinách je produkt pripravený na použitie. Stačí vypiť 1/3 šálky trikrát denne.

Druhy brušnej prietrže

Ochorenie sa zvyčajne klasifikuje podľa rôznych anatomických a klinických faktorov:

 • Podľa pôvodu. V tomto prípade je tiež rozdelenie na získané a vrodené brušné kýly..
 • Podľa klinického obrazu. U pacienta sa môže vyskytnúť komplikácia v pooperačnom období, môže to byť relapsujúca alebo primárna choroba.
 • Podľa stupňa vývoja. Plné prietrže - obsah herniálneho vaku sa rozširuje pod kožu, v hernálnom kanáli a počiatočných (obsah sa nevytlačí).

Kýla môže byť vonkajšia a vnútorná. V prvom prípade herniálny obsah vyčnieva von cez otvory v brušnej dutine. V druhom vyplní rôzne vrecká brušnej steny a nepadne pod kožu.

Ak je prietrž vnútorná, môže ju pacient zameniť s črevnou obštrukciou. Keďže patológie majú rovnaké príznaky.

Kýla je tiež rozdelená na zdržanlivú a nekomplikovanú. Prvou je závažná komplikácia, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok. Existuje šanca vyrovnať sa s druhými, prietrž môže byť korigovaná bez chirurgického zákroku.

Táto prietrž mučí ženu tri roky.

Hernia testy

Diagnostikujte tvorbu v brušnej dutine vizuálnou prehliadkou a prehmataním výčnelku. Lekár skontroluje kašeľ, trhá pacienta o prvých prejavoch a rušivých príznakoch. Ultrazvuk sa vykonáva na potvrdenie diagnózy a výberu techniky na chirurgický zákrok na brušné kýly. Ultrazvukom sa diagnostikujú aj komplikácie..

Komplexná diagnostika pred odstránením kýly zahŕňa také štúdie:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny a panvy;
 • Ultrazvuk hernial vak;
 • herniografia - röntgen pomocou kontrastnej látky;
 • všeobecná a biochemická analýza krvi;
 • analýza moču a výkalov;
 • echokardiografia a iné podľa indikácie.

Pri uškrtenej kýle potrebuje pacient okamžité vyšetrenie chirurgom. Na diagnostikovanie črevnej obštrukcie sa uskutoční CT alebo rádiografia..

Možné komplikácie

Mnohí sa pýtajú sami seba: „Aké je nebezpečenstvo prietrže v bruchu, ak sa nezistí včas a liečba sa nezačne?“ Existuje niekoľko odpovedí.

Po prvé, môže dôjsť k porušeniu prietrže - jej náhlej kompresii na najužšom mieste. Zvyčajne sa to deje v dôsledku prudkého sťahu brušných svalov v dôsledku zdvíhania závaží, ťažkých záchvatov kašľa, atď. Deformovaná prietrž sa už nemôže sama vrátiť do pôvodného stavu, takže samoliečba je vylúčená, iba lekár môže pomôcť. Porušenie môže viesť k tkanivovej nekróze (nekróze) a zápalovému procesu so silným hnisaním (peritonitída)..

Po druhé, prietrž môže byť poškodená. Je to spôsobené úderom do vydutia, fyzickou námahou, predĺženým silným tlakom atď. V dôsledku toho sa môžu poškodiť vnútorné orgány, čo môže viesť k vnútornému krvácaniu..

Po tretie, môže dôjsť k obštrukcii čriev, ak časť z nich vstúpi do herniálneho vaku. Výsledkom môže byť pocit nadúvania a pri dlhodobom ignorovaní problému dôjde k intoxikácii tela, sprevádzanej častým zvracaním.

Prečo sa objaví?

Hlavným dôvodom vzniku kýly je narušenie rovnováhy medzi vnútrobrušným tlakom a schopnosťou anatomických štruktúr brušnej steny pôsobiť proti nemu. Rozlišovacie faktory:

 • dlhodobý kašeľ, najmä pri chronických ochoreniach dýchacieho systému;
 • častý plač alebo plač v detskom veku;
 • zdvíhanie ťažkých závaží;
 • pretrvávajúca zápcha;
 • ťažkosti s močením napríklad adenómom prostaty;
 • ťažké narodenie.

Vyššie uvedené faktory významne zvyšujú brušný tlak.

Rozlišujú sa aj predispozičné príčiny:

 • sedavý spôsob života - oslabuje svalovú kostru;
 • výrazné vyčerpanie - zvyčajne sú rôzne prírodné otvory vyplnené tukovým tkanivom a ak nie sú k dispozícii, vytvárajú sa predpoklady na vytvorenie prietrže;
 • geneticky určená predispozícia k herniálnym výčnelkom. Vrátane dedičných porúch štruktúry spojivového tkaniva, napríklad s Marfanovým syndrómom;
 • ochabujúce svaly brušnej steny;
 • nebezpečenstvo pri práci - pri práci ako nakladač, hudobník (hrajúci dychové nástroje);
 • poranenia a chirurgické zákroky na brušnej stene.

So vzájomným pôsobením všetkých faktorov sa riziko vzniku hernálnej chyby zvyšuje v niektorých prípadoch až o 60 - 80%..

Ako sa lieči kýla brucha?

Hlavnou a jedinou správnou liečbou je chirurgický zákrok. Názov postupu je hernioplastika. Existuje mnoho metód a možností prístupu k gerioplastike. V každom prípade však bude rovnaký cieľ: posilniť brušnú stenu v oblasti hernálnej brány, odstrániť alebo upraviť hernálny vak.

Operáciu je možné vykonať v celkovej alebo lokálnej anestézii. Chirurgický prístup do požadovanej oblasti môže byť laparoskopický (lekár vykoná niekoľko malých vpichov na koži a vloží špeciálnu tubu, s kamerou a miniatúrnymi chirurgickými zariadeniami) alebo otvorený (chirurg urobí rez v prietrži a upraví alebo vyreže formáciu).

Pozrite si video, aby ste pochopili, ako sa prevádzka kýly opravuje pomocou oka.

Dôležitým stupňom chirurgického zákroku je plastická chirurgia kanála. Berúc do úvahy indikácie, môže sa zvoliť použitie moderných syntetických protetických implantátov, použitie „náplasti“ z vlastných tkanív pacienta alebo šitie kanála..

Ak nie je možné vykonať chirurgický zákrok, napríklad v dôsledku senilného veku, prítomnosti akýchkoľvek chorôb v akútnej fáze alebo tehotenstva pacienta, potom sa na zmiernenie bolesti a iných príznakov, ako aj na zabránenie rastu vzdelania, môžu použiť rôzne metódy konzervatívnej liečby:

 • masáž.
 • liečenie.
 • gymnastika.
 • diéta.
 • Nosiť obväz alebo špeciálne obväzy.

Poznámka!

Ak máte podozrenie na prietrž brucha, neskúšajte samoliečiť. Iba skúsený lekár vás môže z choroby ochrániť. Odmietnutím návštevy ho zhoršujete situáciu.

Je možné operovať prietrž bez krezov pomocou moderných sieťových protéz??

V súčasnosti je laparoskopická hernioplastika operáciou voľby pri liečbe rôznych typov hernií. Táto operácia sa vykonáva prepichnutím v prednej brušnej stene. Chirurg zavádza do brušnej dutiny videokameru a pomocou dodatočne zavedených manipulátorov uvoľňuje hernálny vak z jeho obsahu. V druhej fáze chirurg oddeľuje pobrušnicu herniového vaku od tkanív prednej brušnej steny, disektuje ju a na hernálnu bránu vloží špeciálnu sieťovú protézu. Potom je sieť zhora spevnená predtým oddeleným pobrušníkom.

Protéza preto nevytvára adhézie s vnútornými orgánmi. Tento spôsob plastiky zabraňuje napínaniu tkaniva a mnohokrát znižuje pravdepodobnosť relapsu.Neprítomnosť veľkých rezov na prednej brušnej stene prispieva k pohodlnému priebehu pooperačného obdobia..

Ako môže hernia u žien?

Patológia sa prejavuje rôznymi spôsobmi, ktoré sú určené umiestnením výčnelku:

 • bolesť je pozorovaná v mieste prietrže;
 • zvonku sa prejavuje zaobleným alebo podlhovastým výstupkom na bruchu, v slabine alebo v inej oblasti, neviditeľným, keď je telo horizontálne;
 • tlak na oblasť formácie je sprevádzaný charakteristickým stúpaním čreva;
 • významné rozmery spôsobujú zažívacie ťažkosti (nevoľnosť, plynatosť, vracanie, grganie, defekácia);
 • ženám s trieslovinovými kýlami je diagnostikovaná silná bolesť počas menštruácie.

Pri komplikáciách prietrže na bruchu sa príznaky u žien prejavujú intenzívnou bolesťou v oblasti patológie. Rozvíja sa úzkosť, rýchlosť búšenia srdca. Telesná teplota sa môže zvýšiť v mieste výčnelku, často bežnej horúčky. Neskôr sa objavia príznaky črevnej obštrukcie. Neexistuje žiadna stolica alebo naopak hnačka. U niektorých pacientov je močenie narušené.

Ak sa u žien vyskytnú takéto príznaky brušnej prietrže, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Príznaky a príznaky

Hlavným príznakom prietrže brucha je výčnelok určitej veľkosti (z hrachu po malý vodný melón). Vonkajšia kýla nemusí byť zvonka viditeľná, pretože výčnelok nezhasne.

Bolestivá brušná hernia je zriedka sprevádzaná. K tomu dochádza iba s rozvojom komplikácií, ako aj v prítomnosti chronických a zvlášť veľkých výčnelkov. Rôzne typy prietrže môžu mať svoje vlastné špecifické príznaky, podľa ktorých môžu byť diagnostikované:

 • Membránová prietrž. Charakterizovaná bolesťou za hrudnou kosťou, pálením, pálením záhy, chrapľavosťou.
 • Femorálna prietrž. Môže byť sprevádzaná zhoršeným močením, bolesťami v dolnej časti brucha, značne zhoršenou vyrovnaním tela.
 • Zranená kýla. Náhla silná bolesť v vyčnievajúcej oblasti, neustála nevoľnosť a zvracanie. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako rozpoznať prietrž v bruchu doma

Opuch je zrejmý aj pri malých rozmeroch, ak je malý a mäkký, potom neexistujú žiadne komplikácie. V prípade bolesti, napätie v mieste herniálneho vaku (prestane sa upravovať), je potrebné bezodkladne kontaktovať chirurga a pripraviť sa na operáciu. Jednou z komplikácií v tejto situácii je smrť, preto neváhajte.

Liečba je vždy operáciou, bez ohľadu na to, či ide o jednoduchú prietrž bielo-bielej línie brucha, či sú príznaky zhoršené. Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, obráťte sa na lekára.

Výstup pod kožu slabiny, stehna, chrbta alebo brucha do šourku alebo do hrudnej dutiny vnútorných orgánov z brušnej dutiny sa nazýva kýla brucha. Z vizuálneho hľadiska hernie brucha vyzerá ako nádor s hladkými kontúrami a neporušenou kožou.

Príčiny vzniku kýly brucha je možné rozdeliť na dva typy:

 • Vrodená. Hovoríme o anatomických abnormalitách, ktoré uľahčujú odchod vnútorných orgánov z pobrušnice.
 • Získal. Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku zranení, operácií a iných vplyvov, ktoré narúšajú integritu brušnej dutiny, dokonca aj u osoby, ktorá nie je náchylná na vznik prietrže brucha. Medzi získané príčiny patrí aj vzpieranie, obezita, pôrod, tehotenstvo.

Vývoj defektu u dospelých a detí

Abdominálne kýly sa neobjavujú spontánne, takmer vždy je pre ich výskyt potrebná kombinácia niekoľkých patologických faktorov, ktoré možno rozdeliť do 2 kategórií:

 • Predispozícia k vývoju výčnelkov. Môže to byť vrodená slabosť brušných svalov alebo šliach, ako aj patológie získané po zraneniach alebo operáciách, ktoré môžu viesť k objaveniu sa oslabených oblastí svalov..
 • Dokončenie. Stimulujte rast vnútorného tlaku na brušnej stene a vzhľad výbežku v jeho najslabšom mieste. Príčinou môže byť ťažká fyzická námaha, nádory v brušnej dutine, stav tela sprevádzaný častým namáhaním (kašeľ, kýchanie, zápcha, plynatosť, tehotenstvo)..

Žalúdok a črevá sú z vnútornej strany prikryté parietálnou vrstvou pobrušnice. Každý orgán má svoje vlastné usporiadanie. Toto je zabezpečené väzmi, svalmi a aponeurózami. Kýla na bruchu je stav, pri ktorom orgány idú von cez patologické otvory v dôsledku vzniknutej chyby. Častejšie chorí ľudia. Je to kvôli nadmernej fyzickej námahe..

Najbežnejšou je inguinálna ventrálna prietrž. Nachádza sa u 80% pacientov. Umbilické a pooperačné formácie sú o niečo menej bežné. Predstavujú 8% prípadov tejto patológie. Niekedy sa zistí prietrž bielej línie prednej brušnej steny. Vyvíja sa hlavne u mladých mužov. Najzriedkavejšie sú femorálne formácie.

liečba

V procese komplexného vyšetrenia lekár vylučuje patológie s podobnými príznakmi a predpisuje liečbu zameranú na:

 1. Zmiernenie svalových kŕčov a bolesti;
 2. Zníženie tlaku na nervové korene miechy znížením opuchu;
 3. Posilnenie pohybového aparátu;
 4. Obnovenie mobility a normálneho fungovania vnútorných orgánov.

Tento výsledok sa dosiahne súborom účinných techník, ktoré sú k dispozícii popredným odborníkom:

 • Intraartikulárne injekcie;
 • akupunktúra;
 • Cvičebná terapia na simulátoroch;
 • liečebný telocvik;
 • rehabilitácia;
 • Blokovanie kĺbov;
 • Hirudoterapia (liečba pijavice);
 • Apitherapia (liečba včiel);
 • Bahenná terapia;
 • Bankovanie a iné druhy masáží.

V prípadoch, ktoré nie sú prístupné konzervatívnej liečbe, sú lekári nútení uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Toto extrémne opatrenie eliminuje príčinu syndrómu bolesti, ale nelieči chorobu, v dôsledku čoho sa vytvorila prietrž. Preto sa iba 2% operovaných na dlhú dobu zbavujú bolesti, zvyšok komplikácie sa vracia pomerne rýchlo av závažnejšej forme..

Aby ste tomu zabránili, musíte dodržiavať pravidlá prevencie:

 1. plávanie;
 2. Pilates
 3. Denné cvičenia;
 4. Správne usporiadať pracovisko a odpočinok;
 5. Urobte si krátke prestávky v práci na pohyblivom tréningu;
 6. Odmietnuť zlé návyky;
 7. Dodržiavajte vyváženú stravu so zdravými bylinkami a infúziami.

Jedinou účinnou liečbou prietrže je chirurgia

Jedinou účinnou liečbou prietrže je chirurgia. Hernálny vak je otvorený, obsah je tlačený do brušnej dutiny, hernálna brána je zošitá. V rámci tradičných metód je oblasť prietrže posilnená vlastnými tkanivami pacienta. Modernejšie metódy zahŕňajú použitie syntetickej sieťovej protézy, ktorá zabraňuje opätovnému výskytu prietrže brucha..

V tradičnej verzii sa operácia na odstránenie prietrže uskutočňuje v lokálnej anestézii, ale teraz, keď sa starajú o pohodlie pacienta, často používajú celkovú anestéziu.

V posledných rokoch sa na liečbu brušných hernií začali aktívne používať menej traumatické endoskopické techniky. Počas endoskopickej chirurgie je prietržová brána uzatvorená sieťovou protézou. Zásah sa vykonáva v celkovej anestézii..

Ak z nejakého dôvodu nie je možná chirurgická liečba brušnej prietrže, predpíše sa špeciálny obväz.

Indikácia pre obväz:

 • prietrže u veľmi malých detí;
 • akútne a chronické infekcie až do ich odstránenia;
 • druhá polovica tehotenstva;
 • prvých šesť mesiacov po infarkte, mŕtvica;
 • dekompenzácia závažných chronických chorôb, pri ktorých sa pacient nemusí podrobiť chirurgickému zákroku.

Bandáž sa nepovažuje za primeranú metódu liečby prietrže, pretože ju poškodzuje a môže ju zmeniť na nenapraviteľnú.

Odstránenie prietrže brucha pomocou chirurgického zákroku je jediný spôsob, ako pomôcť včasnému usporiadaniu tela..

Ak sa však pacient z nejakého dôvodu práve potrebuje zastaviť priebeh komplikácií, môžete sa obrátiť na alternatívne metódy..

Pri chirurgickom zákroku je možné odstrániť prietrž u dospelých a detí starších ako 5 rokov. Konzervatívna liečba sa predpisuje iba v prípade kontraindikácií operácie, napríklad akútneho infekčného ochorenia, zhubného nádoru, tehotenstva.

Patológia môže prejsť úplne iba integrovaným prístupom. Povinná zložka liečiva. Zahŕňa zmiernenie bolesti, odstránenie svalovo-tonického syndrómu a vitamínových komplexov na stabilizáciu nervového systému. Medzistavcová prietrž prejde rýchlo, ak liečba zahŕňa:

 • Nesteroidné protizápalové lieky a blokáda novokainu.
 • Fyzioterapeutické metódy. Elektroforéza, fonoforéza, ako aj magnetoterapia vykazujú dobrú účinnosť..
 • Cvičebná terapia a gymnastika. Využitie tejto techniky sa týka takmer každého typu liečby choroby, ako je napríklad medzistavcová prietrž. Každé cvičenie musí byť vykonané správne, držte chrbát, aby sa disk nepohyboval.
 • Metódy jemnej trakcie. Pomáhajú uvoľniť poškodený disk. Tieto postupy sa zvyčajne vykonávajú iba v nemocnici, hoci doma môžete použiť Cordenov prístroj, ktorý je malý valček v tvare trojuholníka.
 • Chirurgické metódy. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, liečba by mala byť predpísaná, pretože medzistavcová prietrž sú veľmi nebezpečné komplikácie. Pacientom sa odporúča chirurgický zákrok. Je to však predpísané v extrémnych prípadoch.
 • masáž rúk;
 • reflexná terapia;
 • akupunktúrny postup;
 • typy masáží prijateľných pre patológiu;
 • plávanie.

Ak je možné zvoliť iba konzervatívnu liečbu, potom je to optimálne, medziobratlová hernia môže v tomto prípade prejsť bez následkov. Chirurgia občas zvyšuje riziko zdravotného postihnutia, takže lekári sú pri navrhovaní takéhoto riešenia opatrní..

Najlepšie kliniky prietrže

Výčnelok, ktorý sa objavil na prednej stene brucha, je príležitosťou na konzultáciu s chirurgom. Časť čreva ležiaca v herniálnom vaku sa môže náhle poškodiť, čo si bude vyžadovať komplexnú pohotovostnú operáciu..

Naliehavá potreba navštíviť lekára v prípade bolesti, s náhlym nárastom výčnelkov, nemožnosťou redukcie, horúčkou, nevoľnosťou a zvracaním.

Abdominálna hernia sa chirurgicky odstraňuje. Zároveň sa obnoví integrita brušných svalov. Na tento účel sa často používajú syntetické materiály, ktoré spoľahlivo uzavrú defekt. Účelom takéhoto ošetrenia je predchádzať porušovaniu prietrže a vzniku nebezpečných komplikácií.

Okrem toho sa operácia nevykonáva pri vysokom riziku komplikácií u oslabených a starších pacientov, ako aj u pacientov so závažnými sprievodnými ochoreniami - závažné poruchy rytmu, závažné zlyhanie srdca alebo dýchacích ciest, malígna hypertenzia alebo dekompenzovaný diabetes mellitus..

Kontraindikácie sú tiež malígne nádory, akútne infekčné choroby, zhoršenie zápalových procesov (pyelonefritída, bronchitída, angína, atď.), Pustulárne ochorenia kože.

Relatívne kontraindikácie, pri ktorých je chirurgický zákrok stále možný, zahŕňajú:

 1. tehotenstva;
 2. sprievodné ochorenia v štádiu kompenzácie a subkompenzácie (napríklad stabilná angína pectoris, hypertenzia s miernym zvýšením tlaku, diabetes mellitus s normálnymi hladinami cukru a glykovaného hemoglobínu);
 3. BPH.

Týmto pacientom sa ponúkajú konzervatívne metódy liečby: obväzy a korzety. Považujú sa iba za dočasný spôsob, ako predchádzať komplikáciám a môžu potenciálne spôsobiť kožné infekcie v dôsledku neustáleho trenia..

Bandáž sa môže používať iba s nastaviteľnou prietržou. Jeho nepretržité používanie oslabuje brušné svaly a vedie k progresii choroby.

Aké sú metódy plastickej chirurgie prednej brušnej steny?

Plastické metódy sú napätie a nevytiahnutie.

Napätie je typ plastu vykonávaný vlastnými tkanivami pacienta. Táto metóda dostala svoj názov, pretože na odstránenie herniovej poruchy musia byť tkanivá „napnuté“ a zošité dohromady. Vytvorené tkanivové napätie môže po operácii spôsobiť bolesť a môže viesť k recidíve. defekty významne nižšie ako neurčené techniky.

Plastický materiál bez napätia vyžaduje použitie moderných sieťových protéz na spevnenie prednej brušnej steny. Protéza je polypropylénová sieť, ktorá vďaka svojej pružnosti, pevnosti a vysokému stupňu „klíčivosti“ tkanivami preukázala svoju spoľahlivosť a bezpečnosť pri použití v plastových kýlach. Sieťové protézy sa dodávajú v mnohých veľkostiach, od malých s priemerom 5 cm pre pupočníkovú herniu až po veľkú 50 x 50 cm pre obrie pooperačné kýly. Moderné trojrozmerné sieťové systémy môžu nielen zosilniť herniálnu defekt vo forme „náplasti“, ale úplne ju vyplniť, čím sa výrazne znižuje riziko relapsu. V niektorých situáciách je nainštalovaná špeciálna sieť, ktorej povrch je pokrytý špeciálnou kompozíciou, ktorá umožňuje bezpečný kontakt s brušnými orgánmi a zabraňuje tvorbe adhézií medzi nimi..

Otvorená kýla sa skladá z niekoľkých fáz:

 • Izolácia herniálneho vaku. Kožným výčnelkom sa urobí rez, hernálny vak sa zbaví okolitého podkožného tuku. Vynikajú „herniové brány“.
 • Hernálny vak sa otvorí, vyhodnotí sa obsah hernálneho vaku, pri absencii komplikácií sa obsah ponorí do brušnej dutiny..
 • Hernálny vak je vyrezaný, prešitý a ponorený do brušnej dutiny.
 • Integrita (plastická chirurgia) prednej brušnej steny je obnovená.

Vzdelávací mechanizmus

Prietrž brucha je čiastočný alebo úplný ukladanie orgánu, ktorý obaluje natiahnuté pobrušnice. Vypuknutie preniká pokožkou a predlžuje aponeurózu (doska tvorená vláknami šliach)..

Hrudný výčnelok je podobný nádoru s jasným obrysom. Spadá pod kožu bez toho, aby ju poškodila. Prietrž tvoria nasledujúce prvky:

 • vak vytvorený z roztiahnutého pobrušnice;
 • obsah - telá, ktoré naplnili vrece;
 • brány objavujúce sa v šľachách alebo svaloch brucha.

Herniový vak vyčnieva cez oslabené časti brušnej (brušnej) steny. Vady slabín v blízkosti pupočnej dutiny, na stranách brucha a na jej stredovej línii.

Ako liečiť

Patológiu nemožno vyliečiť konzervatívnou liečbou, tradičnou medicínou doma.

Chirurgická liečba je jediný účinný spôsob, ako sa zbaviť nebezpečnej patológie.

Gernioplasty

Oprava prietrže sa vykonáva pomocou vlastných tkanív alebo syntetických endoprotéz pacienta (chirurgických sietí). Keď sa odstráni hernia, vytvorí sa duplikát dosky šľachy z najbližších tkanív, ktoré môžu defekt uzavrieť. Pri hernioplastike je však možné opakovať prietrž..

Za spoľahlivejšiu metódu sa považuje hernioplastika, keď je prietržová brána uzavretá pomocou sieťového implantátu. Protéza v priebehu času prerastie tkanivom. Výsledkom je spoľahlivá bariéra, ktorá neumožňuje, aby vnútorné orgány vyčnievali do podkožného tkaniva.

 • Urobte rez na koži.
 • Vrecko je rozrezané, orgány sa z neho odstránia, skontrolujú sa, odstránia sa mŕtve časti črevnej slučky, intestinálna trubica sa prešije a vráti do brušnej dutiny..
 • Odstráňte hernálny vak.
 • Vykonajte opravu chýb. Brány hernie sa šijú ich uzavretím natívnymi tkanivami alebo endoprotézou.

Klasická chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii..

laparoskopia

Pri laparoskopii nerobte veľké rezy. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov. Do otvorov je zavedená špeciálna sada náradia vybavená videokamerou. Vykonajte presne všetky manipulácie s chirurgom, ktoré pomáhajú pri snímaní obrázka na monitore počítača.

Laparoskopická operácia prebieha bez straty krvi - krvácavé cievy sú spálené laserom. Obdobie rehabilitácie je krátke. Riziko komplikácií a relapsov je zanedbateľné. Operácie sa vykonávajú na veľkých klinikách vybavených špeciálnym vybavením..

Nie všetci pacienti sa však podrobujú laparoskopii. Metóda má kontraindikácie. Endoskopická operácia je kontraindikovaná, ak:

 • predtým sa pacient podrobil operácii v brušnej dutine;
 • pacient má hemostázu;
 • vyvinuté nádory;
 • infekcie sú prítomné;
 • zástava srdca;
 • porušenie prietrže.

obväz

Odporúča sa použitie obväzu, ak nie je možné chirurgicky odstrániť pacienta z dôvodu závažných kontraindikácií. Zariadenie neumožňuje vyčnievať z brušnej dutiny vnútorné orgány. Táto metóda je použiteľná v pediatrickej chirurgii s krehkým bruškom dieťaťa, ďalšia podpora umožňuje použitie nechirurgickej metódy na liečenie pupočného kruhu..

Používajte bandážový pás je povolený iba pri korekčných kýlach na krátku dobu. Pri dlhodobom opotrebovaní sa vyvíja podvýživa brušných svalov. Oslabujú toľko, že úplne strácajú schopnosť držať herniálny výčnelok.

Bandáž podporuje fúziu vnútorných orgánov so stenami herniálneho vaku. Výsledkom je, že u mužov sa vyvinie nezničiteľná prietrž. Bandážový pás nemožno považovať za metódu liečby kýly. Nosenie obväzu podľa odporúčaní odborníkov je účinné počas rehabilitačného obdobia po chirurgickej liečbe kýly.

Chirurgické ošetrenie

Počas operácie sa vykonáva hodnotenie stavu brušných orgánov, nasleduje redukcia na miesto a hernioplastika. Druhy brušnej chirurgie:

 • S napätím. Dieru uzavrite pomocou vlastného tela.
 • Bez napätia. Otvor sa uzavrie pomocou implantátov..
 • Kombinovať. Používajú sa implantáty a tkanivá tela..

O tom, ako uzavrieť defekt brušnej steny, sa v každom prípade rozhoduje individuálne, v závislosti od veľkosti prietrže a vlastností tela..

Pooperačné komplikácie sa vyskytujú u 7% pacientov:

 • relapsu choroby (najbežnejšia komplikácia);
 • zadržiavanie moču;
 • pooperačná infekcia rán.

Na moderných klinikách je liečba prietrže v „jednodňovej nemocnici“ bežná. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a potom je pacient prepustený z domu pod pravidelným lekárskym dohľadom.

Úplné zotavenie tela po oprave prietrže nastane len niekoľko mesiacov po operácii. V tejto dobe je dôležité prejsť postupnými fázami rehabilitácie, aby sa predišlo komplikáciám a relapsu choroby..

Ihneď po zákroku by mal pacient použiť obväz. Na oblasť pooperačnej rany by sa mala umiestniť sterilná gázová utierka, aby sa zabránilo treniu a infekcii kože..

Po niekoľkých dňoch je pacient prepustený z domu, keď je lekár presvedčený o normálnom procese hojenia. Doma musíte robiť obvazy 2-krát týždenne. Používajú sa sterilné gázové obrúsky, ktoré sú pripevnené k pokožke pomocou pásikovej pomôcky. Okraje rany môžu byť ošetrené brilantným zeleným roztokom..

diagnostika

Aby bolo možné presne stanoviť diagnózu, je potrebné sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti, gastroenterológom. Niekedy lekár riadi iba vizuálne vyšetrenie, ale sú prípady, keď jednoduché vyšetrenie nestačí. V takýchto okamihoch musíte použiť jednu z nasledujúcich metód na diagnostikovanie kýly brucha:

 1. ultrazvuk Táto metóda je známa všetkým, ale pripomenutie jej princípu nebude zbytočné. Na študovanú oblasť sa aplikuje gél. Pomocou tohto zariadenia lekár naskenuje vnútorné orgány zobrazené na monitore.
 2. Prieskum röntgenovej snímky brušnej dutiny. Môže sa vykonávať pri ležaní a státí. Pri problémoch s črevami a žalúdkom je výhodnejšia druhá možnosť. Pred zákrokom musíte odstrániť všetky šperky.
 3. X-ray priechodu bária. Pacient vypije nápoj bárnatý. Po štyridsiatich piatich minútach sa pacient položí na stôl a prístroj sa na neho nasmeruje. Na základe príkazu „nevdýchnite“, lekár urobí fotografiu.

Dôvody rozvoja

Etiológia vývoja herniového výčnelku spočíva v vrodených chybách v štruktúre brušnej steny. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť aj pri expanzii otvorenia svalov a rednutí alebo strate elasticity tkaniva. Rana alebo trauma na brušnej stene môžu spôsobiť degeneratívne zmeny v línii chirurgického rezu, čo prispieva k tvorbe pooperačných ventrálnych výčnelkov..

Najvýraznejším predispozičným faktorom pre výskyt prietrží v bruchu je zvýšenie vnútrobrušného tlaku v dôsledku ťažkej fyzickej práce, kašľa, chronických pľúcnych chorôb, ťažkostí s močením, tehotenstva, dlhodobej zápchy, nádorov brušnej dutiny, ascitu, obezity a flatulencie..

Ako je pooperačné obdobie?

Po oprave laparoskopickej prietrže sa syndróm bolesti prakticky necíti, a preto sa dá ľahko zvládnuť pomocou liekov proti bolesti tabletiek..

Vykonaná operácia pripomína iba nepohodlie v oblasti malých vpichov na prednej brušnej stene.

Na 2 až 3 dni sa prepúšťa z nemocnice s nekomplikovaným priebehom. Priemerný čas návratu do práce nepresahuje 10 - 14 dní.

Tradičná otvorená chirurgia je charakterizovaná bolesťou v pooperačnom období. Vykonanie komplexnej anestézie v nemocnici vám však umožňuje znížiť jej závažnosť a cítiť sa pohodlne počas celého obdobia zotavovania.

Po prepustení z nemocnice vám odporúčame obmedziť fyzickú aktivitu na obdobie, ktoré určí lekár podľa zložitosti liečby..

Kýla prednej brušnej steny: typy a liečba (chirurgia, rekonvalescencia)

Kýla prednej brušnej steny je vrodená alebo získaná choroba, pri ktorej dochádza k vyčnievaniu orgánov dutiny brušnej cez vzniknutý defekt. Patológia sa zistila u 2 až 5% svetovej populácie. U každého piateho pacienta je prietrž narušená, čo sa stáva dôvodom núdzového chirurgického zákroku. Liečba je prevažne chirurgická. Konzervatívne metódy sú neúčinné a môžu iba dočasne zmierniť stav pacienta, ale nie úplne zmiernia problém..

Klasifikácia kýly prednej brušnej steny

V klinickej praxi sa rozlišujú dve formy prietrže:

 • Primárna prietrž vznikajúca z defektu v prednej brušnej stene.
 • Pooperačná kýla vytvorená po operácii.

Druhy primárnej prietrže:

 • Stredná kýla (epigastrická a pupočná).
 • Bočná kýla (bedrová a špicatá línia).

Podľa rozlíšenia podľa veľkosti:

 • Malé kýly - do 2 cm.
 • Stredné kýly - 2-4 cm.
 • Veľké kýly - viac ako 4 cm.

Šírka hernálnej chyby je najväčšia vzdialenosť medzi jej bočnými okrajmi.

Podľa povahy prúdu rozlišujú:

 • Zosilnené kýly - môžu byť opravené konzervatívnymi metódami.
 • Nevratné prietrže - nemôžu byť korigované a vyžadujú si povinné chirurgické ošetrenie.

V štruktúre kýly sú:

 • Kýla - vrodená alebo získaná porucha svalov a väzov prednej brušnej steny.
 • Hernia sac - časť pobrušnice vyčnievajúca bránou prietrže.
 • Hrudný obsah: akýkoľvek brušný orgán. Bežnejšie omentum a slučky tenkého čreva.
 • Herniálne vaky - vrstvy pokrývajúce formáciu.

príznaky

Hlavným príznakom nekomplikovanej hernie je objavenie hmatateľného výčnelku na prednej stene brucha. To môže byť jediný príznak patológie. Vzhľad sprievodných znakov je možný:

 • Vydutá bolesť. Častejšie sa vyskytuje v pooperačnej a prietržnej oblasti bielej línie brucha. Bolesť sa po jedle zintenzívňuje s fyzickou aktivitou.
 • Nevoľnosť, vracanie. Zaznamenáva sa to hlavne pri epigastrickej hernii..

Pri úvodnom vyšetrení sa zistí prietrž prednej brušnej steny. Počas hmatu môže lekár určiť fasciálnu vadu, navrhnúť jej veľkosť. Presné hodnotenie patológie je dané ultrazvukom. Pacientom s obezitou, veľkým herniálnym výstupkom a relapsom sa odporúča podstúpiť počítačové alebo magnetické rezonancie..

Ak dôjde k porušeniu prietrže, jej obsah sa skomprimuje v bráne prietrže. Krvný prísun do postihnutého orgánu je narušený, dochádza k nekróze tkaniva. Túto komplikáciu môžu vyvolať tieto faktory:

 • športovať;
 • tvrdá fyzická práca;
 • zdvíhať závažia;
 • sexuálny život;
 • silné namáhanie počas pohybu čriev;
 • kašeľ.

Znaky obmedzenej prietrže:

 • silná náhla bolesť v oblasti herniálneho výčnelku;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie s prímesou žlče;
 • nedostatok výtoku zo stolice a plynu (príznak upchatia čreva).

Poranenie prietrže je dôvodom na okamžité chirurgické ošetrenie.

Príčiny a rizikové faktory

Kýla sa vyskytuje na pozadí defektu svalov a aponeurózy brušnej steny. Existujú dva dôvody pre vývoj tohto stavu:

 • Oslabenie prednej brušnej steny. Zlyhanie svalov a väzov môže byť vrodené alebo získané.
 • Zvýšený brušný tlak. Vyskytuje sa na pozadí rôznych fyziologických a patologických procesov.

Kombinácia týchto dvoch faktorov vedie k vzniku prietrže.

 • vek: po 50 rokoch dochádza k fyziologickému poklesu svalového tonusu brušnej steny;
 • dedičné zlyhanie svalov a väzov brušnej steny;
 • choroby spojivového tkaniva: Marfanov syndróm, Ehlers-Danlos;
 • vrodené a získané choroby tráviaceho traktu, sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom (s častou a dlhotrvajúcou zápchou);
 • nadváhou;
 • náhly úbytok hmotnosti;
 • ascites - nahromadenie tekutiny v brušnej dutine;
 • trauma k prednej brušnej stene;
 • brušná chirurgia;
 • pľúcne ochorenie s predĺženým a ťažkým kašľom;
 • tvrdá fyzická práca;
 • u žien: tehotenstvo, ťažké narodenie.

Zásady liečby

Liečba je hlavne chirurgická. Konzervatívne metódy sa nemôžu zbaviť patológie. V niektorých prípadoch môžete bez chirurgického zákroku odstrániť príznaky, dočasne opraviť prietrž, zlepšiť celkový stav pacienta.

Chirurgická terapia

V prípade nekomplikovanej kýly (bez toho, aby boli dotknuté vnútorné orgány) sa operácia vykonáva podľa plánu. Vo fáze prípravy sa odporúča:

 • nehrajte športy;
 • odstránenie ťažkej fyzickej námahy;
 • nezdvíhajte závažia;
 • eliminovať faktory, ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku (zápcha, kašeľ).

V prípade uškrtenej prietrže sa operácia vykonáva na základe stavu núdze s minimálnou prípravou..

Priebeh operácie

Chirurgia sa vykonáva v lokálnej anestézii alebo v celkovej anestézii. Malé kýly sa prevádzkujú pomocou 2% lidokaínu. Môže byť potrebná epidurálna anestézia. Veľké prietrže si vyžadujú adekvátnu relaxáciu svalov a chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii..

Chirurgická intervencia prietrže sa uskutočňuje v niekoľkých fázach:

 1. Izolácia herniálneho vaku.
 2. Audit obsahu herniálneho vaku.
 3. Hodnotenie životaschopnosti tkanív.
 4. Uvoľnenie vnútorných orgánov z výstupku.
 5. Odstránenie neživotaschopného tkaniva.
 6. Posúdenie veľkosti bránkových brán.
 7. Plastová brána prietrže (hernioplastika).

Pre plastové kýlové brány existujú dve možnosti:

 • Gernioplastika s tkanivovým napätím. Defekt je šitý kvôli tkanivu aponeurózy prednej brušnej steny. Vykonáva sa s malými kýlami - do 3 cm, ako aj u detí. Obdobie zotavenia po hernioplastike s tkanivovým napätím trvá až 6 týždňov a je bolestivé. V pooperačnom období je riziko relapsu vysoké (až do 10%).
 • Gernioplastika bez tkanivového napätia. Porucha v prednej brušnej stene je pokrytá syntetickou protézou. Chirurg nainštaluje „náplasť“ z polymérnych materiálov. Tkanivové napätie sa nevytvára a riziko recidívy ochorenia sa znižuje (menej ako 3%). Pooperačné obdobie je ľahšie, oprava tkaniva je rýchlejšia.

V modernej chirurgii je prioritou laparoskopická hernioplastika bez tkanivového napätia. Lekár urobí 3 až 4 malé vpichy v prednej brušnej stene a vloží do nich nástroj. Priebeh operácie je viditeľný na obrazovke. Pri endoskopických nástrojoch chirurg pohybuje orgány späť do brušnej dutiny a na kýlovú bránu ukladá polymérnu sieť.

Otvorená hernioplastika sa vykonáva, ak sú pri laparoskopickej chirurgii kontraindikácie. Chirurg získa prístup k herniálnemu vaku pomocou rezu tkaniva. Zostávajúce fázy operácie sa nelíšia od fáz počas laparoskopie..

Obdobie vymáhania

Trvanie doby obnovy závisí od objemu operácie a vybratého prístupu. Po laparoskopickom chirurgickom zákroku s použitím polymérnych materiálov dochádza k zotaveniu za 3 až 4 týždne. Rehabilitácia po hernioplastike s použitím vlastných tkanív trvá až 6 týždňov. Pri otvorenej plastovej prietrži sa zotavenie oneskoruje až o 1,5 až 2 mesiace.

V pooperačnom období sa odporúča:

 • Berte lieky podľa predpisu lekára. Analgetiká sa používajú na zmiernenie bolesti, antibakteriálne lieky na prevenciu infekčných komplikácií..
 • Noste obväz. Bandáž sa vyberie individuálne. Musí pevne držať zmenené tkanivo, ale nesmie tlačiť na brušné orgány.
 • Noste kompresné prádlo, najmä pre ľudí ohrozených trombózou.
 • Sledujte režim motora. Fyzikálna aktivita po operácii je obmedzená. Nemôžete zdvíhať závažia, hrať sa na športe.
 • Monitorujte zažívací trakt. Pri zápche sa odporúčajú preháňadlá..
 • Dodržujte diétu. Je potrebné opustiť výrobky, ktoré zvyšujú tvorbu plynu a spomaľujú črevnú motilitu. Odporúča sa opatrné mechanické spracovanie potravín, naparovanie jedál. Je potrebné dodržiavať zlomkovú stravu - 5-6 krát denne v malých porciách.

Dodržiavanie týchto odporúčaní znižuje riziko relapsu a urýchľuje zotavenie..

Konzervatívna terapia

Liečba kýly nie je zabezpečená. Ak je operácia kontraindikovaná alebo pacient odmietne chirurgickú liečbu, odporúča sa:

 • dodržujte diétu a vyhnite sa zápche.
 • opotrebovací obväz.
 • nezdvíhajte závažia.
 • nerobte šport, tvrdú fyzickú prácu.

Tieto opatrenia vám nedovolia zbaviť sa prietrže, ale pomôžu zabrániť vzniku komplikácií..

Komplikácie a prognózy

Kýla prednej brušnej steny môže viesť k rozvoju týchto stavov:

 • porušenie obsahu herniového vaku;
 • narušenie pohybov čriev až po upchatie čriev;
 • chronická bolesť.

Včasná liečba zabraňuje vzniku komplikácií, zachováva život a zdravie pacienta.

Kýlová operácia sa tiež nepovažuje za bezpečný postup a môže viesť k nasledujúcim dôsledkom:

 • krvácanie počas chirurgického zákroku alebo po šití tkaniva;
 • infekcie
 • odmietnutie implantátu;
 • migrácia oka do brušnej dutiny;
 • tvorba črevných fistúl;
 • švy na ozubenie;
 • adhezívna choroba;
 • opakovanie prietrže.

Včasná a kompetentná liečba je najlepšou prevenciou týchto komplikácií.

Ako zabrániť vzniku prietrže?

Neexistujú žiadne metódy, ktoré by zabránili rozvoju choroby. Nasledujúce odporúčania pomôžu znížiť riziko prietrže:

 • Správna výživa: zabráňte zápche (pozri, ako sa zbaviť chronickej zápchy).
 • Fyzická aktivita. Z toho budú mať prospech všetky športy, ktoré posilňujú svaly prednej brušnej steny.
 • Včasné liečenie chorôb tráviaceho traktu, ktoré vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.
 • Korekcia hmotnosti. Je dôležité zabrániť obezite, vyhnúť sa striktnej strave s prudkým poklesom hmotnosti.

Keď sa objavia prvé príznaky prietrže, vyhľadajte lekára. Včasné odhalenie patológie zabráni rozvoju komplikácií.

Pokračujte v téme a nezabudnite si prečítať:

Žiaľ, nemôžeme vám ponúknuť vhodné články.

Kýla prednej brušnej steny

Včasná liečba kýly prednej brušnej steny, vrátane triesloviny, stehennej kosti, pupočníka, bielej línie brucha, zabraňuje rozvoju závažných komplikácií, ako je akútna črevná obštrukcia, zlepšuje kvalitu života pacientov..

Kýla prednej brušnej steny, najmä prietrž bielej čiary brucha, sa vyskytuje u pacientov s rakovinou v dôsledku predtým vykonaných operácií na orgánoch v brušnej dutine v dôsledku dlhodobých ascitov, ako aj slabosti spojivového tkaniva, ako u iných pacientov, ktorí netrpia rakovinou..

Na európskej klinike pracujú vysokokvalifikovaní chirurgovia s rozsiahlymi skúsenosťami v rekonštrukčnej a estetickej medicíne. Použitie moderných metód a materiálov na odstránenie prietrže na našej klinike, včasnosť vykonaného chirurgického zákroku, umožňuje minimalizovať počet komplikácií, minimalizovať relapsy a zabezpečiť pohodlné pooperačné obdobie pre pacienta. S pomocou moderných endovideo chirurgických prístrojov sa chirurgické ošetrenie uskutočňuje v súlade so zásadami estetickej a kozmetickej chirurgie. Nové techniky umožňujú vykonávanie kombinovaných (simultánnych) operácií pre jednotlivého pacienta.

Kýla prednej brušnej steny ako choroba

Prietrž je v skutočnosti vyčnievanie vnútorných orgánov alebo ich častí bez narušenia integrity pokožky a obloženia dutiny membrány. Diera, cez ktorú k tomu dôjde, sa nazýva kýlová brána. Anatomická štruktúra prednej brušnej steny je taká, že existuje niekoľko „slabých“ miest, pričom zvláštnosťou ich štruktúry sú predzvesť herniálnych brán. Herniovou bránou sa najčastejšie stáva ingvinálny prsteň (66% hernie) a susedná oblasť, ktorá sa nazýva stredná fossa. Obsahom herniového výčnelku v tomto prípade môže byť tenké črevo, omentum, občas cecum, slepý steh, močový mechúr, sigmoidné hrubé črevo, vnútorné ženské pohlavné orgány. V priebehu času spadá herniový vak u mužov do mieška a u žien do labia majora. Inguinálne kýly podľa umiestnenia herniálneho kanála sa delia na rovné a šikmé.

Menej časté sú femorálne, pupočné kýly, kýly bielej línie.

Okrem toho sa rozlišujú tieto typy hernií - vrodené a získané, traumatické, pooperačné; úplné a nekompletné, opraviteľné a nezmeniteľné, komplikované a nekomplikované.

Ako sa vyvinie prietrž?

Pacienti, u ktorých sa vyvinie prietrž, majú spravidla určité postavy a spojivové tkanivové štruktúry, ktoré už s vekom strácajú svoju pružnosť. Všeobecným názvom týchto zmien je „syndróm slabosti spojivového tkaniva“. Moderné štúdie u týchto pacientov potvrdili metabolické poruchy kolagénu - hlavného rámcového proteínu spojivového tkaniva.

Faktory, ktoré prispievajú k klinickému prejavu prietrže, sú pokles (hypotrofia) svalov prednej brušnej steny, zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri ascite, obezita, tehotenstvo a črevná dyskinéza. Výskyt pupočnej kýly u žien je uľahčený opakovanými tehotenstvami a ťažkými pôrodmi. Otvory a medzery medzi svalmi brušnej steny sa môžu pri náhlej strate hmotnosti zväčšiť.

Pooperačné hernie sa vyskytujú v mieste poškodenia tkaniva, stenčenie pooperačnej jazvy častejšie po rôznych komplikáciách v oblasti pooperačného švu (hnisanie, infiltrácia atď.). U pacientov s rakovinou sa pooperačné hernie môžu vyvinúť v neskorých štádiách kvôli prudkému poklesu telesnej hmotnosti vrátane rozvoja kachexie rakoviny..

Prečo je nutná operácia kýly?

Okrem kozmetických defektov a nepohodlia spôsobených prietržou existuje dobrý dôvod neodkladať operáciu „v dlhej krabici“. Tento dôvod predstavuje nebezpečenstvo porušenia, t. náhle stlačenie obsahu prietrže v bráne prietrže. Zvyčajne k tomu dôjde po zdvíhaní závaží, silnom namáhaní, počas silného kašľa, t.j. so zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Najčastejšie sa porušuje mobilné tenké črevo, krvný obeh je narušený v narušenej časti čreva, čo po krátkom čase vedie k črevnej nekróze a dokonca k perforácii (perforácii) jeho steny s rozvojom zápalu pobrušnice (peritonitídy) - stav ohrozujúci život.

Klinicky je porušenie prietrže sprevádzané výrazným zvýšením herniového výčnelku, jeho nekontrolovateľnosti, napätia a ostrej bolesti. Bolesť môže byť lokalizovaná iba v oblasti prietrže alebo sa môže šíriť po celom povrchu prednej steny brucha. Teplota stúpa, niekedy na vysokú - 38 - 39 ° C. U niektorých pacientov krvný tlak prudko klesá so znížením systolicko-diastolického intervalu, napríklad až na 80/60 mm Hg. Niektorí pacienti môžu mať zvracanie zmiešané so žlčou a dokonca stolicou. Vyvíja sa akútna črevná obštrukcia.

Vyšetrenie na potvrdenie diagnózy

V nekomplikovaných prípadoch prietrže zvyčajne postačuje štandardné predoperačné vyšetrenie. Diagnóza je stanovená pri rutinnom klinickom vyšetrení chirurgom. V pochybných prípadoch sa chirurg pokúša vložiť prst do údajného herniálneho kanála a žiada pacienta, aby sa namáhal alebo kašľal. V tomto prípade je cítiť tlak, ktorý naznačuje prítomnosť prietrže. Ultrazvukové vyšetrenie pacienta vo zvislej polohe umožňuje zistiť riedenie tkanív prednej brušnej steny v oblasti herniálnej brány.

V komplikovaných prípadoch nájdete v hernálnom vaku počas ultrazvuku príslušné orgány - črevá, mechúr a ďalšie.

Pri výskyte nevoľnosti, zvracania, bolesti a neprítomnosti štiepenia orgánov v bráne prietrže je potrebné vylúčiť iné choroby s podobnými príznakmi. Stáva sa, že prietrž bielej línie brucha je sprevádzaný peptickým vredom, rakovinou žalúdka, cholecystitídou atď..

Je vždy potrebný chirurgický zákrok?

Áno vždy. Defekt v brušnej stene s klinicky zjavnou prietržou nie je možné liečiť konzervatívnymi opatreniami alebo sprisahaniami. Ak existujú kontraindikácie pre operáciu kvôli výskytu závažných sprievodných ochorení, odporúča sa pacientom nosiť špeciálny obväz, ktorý spomaľuje rozvoj prietrže a zabraňuje prenikaniu vnútorných orgánov do prietrže.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Akútne infekcie, neskoré tehotenstvo, dermatitída a ekzém v prietrži.

Keďže operácia kýly sa vykonáva v celkovej anestézii, prítomnosť dekompenzácie závažných ochorení vnútorných orgánov vrátane koronárnych srdcových chorôb, mozgových porážok, diabetes mellitus je kontraindikáciou operácie z dôvodu vysokého stupňa anestetického rizika..

U pacientov s rakovinou sa prietrž prednej brušnej steny lieči podľa rovnakých princípov ako u iných pacientov.

Oprava prietrže

Chirurgia pri hernii sa nazýva kýlová oprava alebo hernioplastika. Spočíva v odstránení herniového vaku, vložení vnútorností do brušnej dutiny a posilnení slabej časti brušnej steny v oblasti hernálnej brány..

K dnešnému dňu existuje veľké množstvo modifikácií a vylepšení tradičnej hernioplastiky, pretože vždy s touto patológiou bola vysoká miera recidívy - 10% pre jednoduché, 30% alebo viac - pre zložité typy hernií.

Od polovice 80. rokov minulého storočia sa dáva prednosť plastu „bez napätia“ alebo plastu na kýlu s minimálnym využitím vlastných tkanív. Pri plastoch bez ťahu sa šitie heterogénnych tkanív nevykonáva na uzavretie herniálnej chyby, ale používajú sa syntetické implantáty. Relapsy s nepriepustným štepením sú neporovnateľne menšie, bolesť v pooperačnom období je menej výrazná, pacient má možnosť byť prepustený z nemocnice 2-3 dni po operácii.

Pri hernioplastike uskutočňovanej z normálneho (otvoreného) herniálneho prístupu sa dno herniálneho kanálika tvorí pomocou syntetického pletiva. Táto operácia je technicky oveľa jednoduchšia ako endoskopická, umožňuje vám rýchlo sa vrátiť do normálneho života, poskytuje oveľa menej bolestivé a kratšie ako tradičné pooperačné obdobie. Celková doba pooperačnej rehabilitácie je 4-5 dní.

Laparoskopická transabdominálna predperitoneálna hernioplastika sa dnes považuje za najodôvodnenejšiu a menej traumatickú intervenciu pri trieslovinách a stehnách..

 • Uskutočňuje sa z laparoskopického prístupu bez rozrezania klasických tkanív..
 • Po troch malých vpichoch (s priemerom 10 mm alebo menej) pomocou špeciálneho vybavenia sa v mieste vzniku prietrže fixuje syntetická sieť (obvykle polypropylénová alebo teflónová).
 • Táto metóda je technicky zložitejšia a nákladnejšia, ale je výhodnejšia pri liečbe opakujúcich sa bilaterálnych hernií, ako aj v prípadoch, keď je potrebné dosiahnuť dobrý kozmetický účinok..
 • Aktivácia pacienta začína okamžite po operácii.
 • Pri použití laparoskopickej metódy, najkratšej a takmer bezbolestnej pooperačnej periódy, je zabezpečené skoré obnovenie pracovnej kapacity.

Lekári Európskej kliniky vykonávajú hernioplastiku pomocou sieťových implantátov pre ingvinálnu, femorálnu, pupočníkovú a pooperačnú ventrálnu herniu. Podľa európskych štatistík môžu metódy chirurgickej liečby prietrže prednej brušnej steny, ktoré sa používajú na našej klinike, znížiť počet recidív prietrže na 1 - 2%.

Jednoduchá a zároveň účinná hernioplastika pomocou syntetických materiálov poskytuje pacientovi bez bolesti v pooperačnom období, rýchly návrat do aktívneho života, dobrý kozmetický efekt a jeho vysokú kvalitu v dlhodobom pooperačnom období.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti sa laparoskopia inguinálnej hernie považuje za najmodernejšiu, najbežnejšiu a najspoľahlivejšiu metódu chirurgickej liečby tohto ochorenia. Táto metóda bola vyvinutá pred viac ako 20 rokmi, ale odvtedy získala popularitu až v posledných rokoch, pretože došlo k významnému rozvoju technológie.
Drogová liečba cervikálnej osteochondrózy bude úspešná s výhradou pravidelnosti, konzistencie a systematicity liekov. Osteochondróza krčnej chrbtice sa objavuje v dôsledku „sedavej práce“ u ľudí, ktorých činnosť súvisí s prácou na počítači.
Čo je to spinálna stenóza? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Mazheiko L.I., neurológ so skúsenosťami 39 rokov.Definícia choroby. Príčiny chorobyStenóza miechy je stav, pri ktorom sa zmenšuje veľkosť miechového kanála v priečnom reze alebo sa zmenšuje veľkosť medzistavcových predných končatín, čoho dôsledkom je stlačenie obsahu kanála (miecha, korene).