loader

Hlavná

Hlava

Ezofágová prietrž: čo robiť, ak vám bola diagnostikovaná?

Táto choroba sa vyznačuje tým, že v prvých štádiách je ťažké diagnostikovať. Aké sú príznaky patológie? Ako sa lieči a ako sa tomu dá vyhnúť?

O hiátovej hernii bránice hovoríme s gastroenterológom Clinic Expert Voronezh Julia Gennadyevna Aichkina.

- Julia Gennadyevna, čo je prietrž pažeráka?

- Toto je stav (skrátene HPOD), ktorý je spôsobený premiestnením brušných orgánov do mediastína prostredníctvom pažerového otvoru bránice. Takáto hernia je jedným z rizikových faktorov pre rozvoj gastroezofageálneho refluxného ochorenia - táto patológia je sprevádzaná zápalom sliznice pažeráka..

- Ako často sa vyskytuje hiátová prietrž?

- Ak hovoríme o chorobách tráviaceho ústrojenstva, predpokladá sa, že HPOD je jedným z prvých miest. Aj keď ide o subjektívne hodnotenie, ochorenie sa môže vyskytnúť často bez výrazných symptómov. Podľa niektorých správ je v Rusku táto patológia pozorovaná u 5 až 35% obyvateľov, u ľudí vo veku - až 50%.

- Aké sú príčiny hiátovej prietrže??

- Vrodená hernia sa môže vyskytnúť v dôsledku nerovnomerného rozvoja svalov a apertúry bránice, neúplného spustenia žalúdka do brušnej dutiny, slabosti spojivového tkaniva v ezofágovom otvore bránice. Vo väčšine prípadov sa však nachádzajú získané typy HPO. Toto je podporované kombinovaným účinkom rôznych faktorov, jedným z hlavných je slabosť štruktúr spojivového tkaniva a atrofia svalových vlákien..

Vývoj prietrže môže byť spojený s nárastom gravitácie, zápchy, nadváhy u žien - s tehotenstvom. K vzniku HPA prispieva aj chronický kašeľ, časté vracanie. To znamená, že hovoríme o faktoroch, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak.

Prečítajte si súvisiace materiály:

- Aké sú príznaky hiátovej prietrže??

- Jeho malá veľkosť spravidla spôsobuje zriedkavo vážne problémy. Pri kýle pažeráka otvorenej bránice, človek začne pociťovať bolesť, ak by sa zvýšila. Pacientka sa sťažuje na nepríjemné pocity, ako sú pálenie záhy, zvracanie s kyslou alebo horkou chuťou, bolesť a ťažkosti pri prehĺtaní jedla, ťažkosti v žalúdku, bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa môže prejaviť príznakmi anginy pectoris alebo infarktom myokardu. Uvedené príznaky sa po jedle a fyzickej námahe zhoršujú. Hiátová prietrž sa tiež cíti s bolesťou kašľa a nadúvaním. Bolesť môže ustúpiť alebo zmiznúť, ak osoba zmení polohu tela. Cíti sa lepšie po krku, zhlboka sa nadýchol alebo zvracaním. Ale keď sa predkloníme, bolesť sa môže zosilniť.

Ďalším prejavom choroby môže byť dysfágia - ťažkosti pri prechode potravou pažerákom. Toto je obzvlášť viditeľné, keď človek rýchlo cestuje, keď je jedlo tekuté alebo polotekuté, ak prehĺtate príliš studenú alebo príliš horúcu vodu.

- Aká je diagnóza hiátovej prietrže?

- Toto ochorenie sa často vyvíja asymptomaticky a je zistené náhodne počas röntgenového vyšetrenia pažeráka alebo žalúdka alebo počas endoskopického vyšetrenia (ezofagoskopia, gastroskopia). EKG je povinné (s výnimkou srdcových chorôb), menej často CT na hrudníku a mediastína. V najťažších prípadoch sa vykonáva diagnostická laparoskopia..

Prečítajte si súvisiace materiály:

- Ako sa lieči hiátová prietrž??

- V prípade absencie prejavov choroby sa nevyžaduje. Je dôležité zabrániť obezite, pretože nadváha zvyšuje tlak v bruchu. Ak sa vyskytnú príznaky choroby, terapeut alebo gastroenterológ môžu predpísať konzervatívny liek zameraný na prevenciu gastroezofágového refluxu (tzv. Spätný pohyb obsahu žalúdka do pažeráka). V tomto prípade sa používajú lieky, ktoré potláčajú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, znižujú kyslosť už vytvorenej žalúdočnej šťavy a normalizujú kontraktilnú funkciu žalúdka..

Pri veľkej hernii, vredoch v pažeráku a neúčinnej liečbe sa pacientovi odporúča chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva laparoskopicky. Chirurgické ošetrenie spočíva v spustení žalúdka do brušnej dutiny a obnovení otvoru v bránici rôznymi technikami..

- Je možné liečiť hiátovú prietrž pomocou ľudových prostriedkov?

- Existujú nejaké výživové problémy s hiátovou prietržou??

- Po prvé, odporúča sa jesť pomaly, nie na úteku, bez prejedania sa, pretože zároveň človek nevyhnutne prehltne veľkú časť vzduchu s jedlom, čo zvyšuje vnútrožilový tlak. Naposledy večer je lepšie jesť najneskôr 3 hodiny pred spaním. Mali by ste sa obmedziť v používaní produktov, ako sú mastné mäso, sadlo, nezúčastňovať sa na cestovinách, rezancoch, pekárskych výrobkoch, maslových sušienkach a pečive. Budete tiež musieť byť opatrní s horúcim korením, vyprážanými potravinami, sýtenými nápojmi, alkoholom.

- Ako zabrániť rozvoju hiátovej prietrže?

- Ak nemôžeme zmeniť dedičnosť, môžeme eliminovať situácie, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Urobiť to:

 • normalizovať váhu;
 • dajte si pozor na vzpieranie;
 • odstránenie zápchy;
 • liečiť choroby sprevádzané chronickým kašľom;
 • prestať fajčiť a alkoholu;
 • dodržiavajte pravidlá zdravého stravovania.

Dohodnite si stretnutie s gastroenterológom
POZOR: služba nie je k dispozícii vo všetkých mestách

Rozhovor: Igor Chichinov

Redaktori odporúčajú:

Pre informáciu

Aichkina Julia Gennadevna

V roku 2015 absolvovala Štátnu lekársku univerzitu vo Voroněži. N.N. Burdenkom.

V roku 2017 absolvovala pobyt v odbore „Všeobecná lekárska prax“ a primárne preškolenie v gastroenterológii.

Prijíma ako gastroenterológ na klinickom experte vo Voroneze na tejto adrese: ul. Pushkinskaya, 11.

Ezofágová prietrž

Kýla pri pažerákovom otvore bránice je výstupok do hrudnej dutiny brušného segmentu pažeráka a priľahlej časti žalúdka a niekedy spolu s črevnými slučkami cez zväčšený otvor pažeráka v bránici. V lekárskej literatúre sa v súvislosti s touto patológiou niekedy používa výraz „hiátová prietrž“, v každodennom živote sa často používajú zjednodušené názvy - prietrž pažeráka alebo bránica.

Ochorenie sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým relapsom.

Príčiny a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou hiátovej hernie je vrodená alebo získaná slabosť väzov pažeráka. Približne v polovici prípadov je ochorenie diagnostikované u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívno-dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive. Sedavý spôsob života, vyčerpanie a astenická postava zvyšujú pravdepodobnosť choroby. Sprievodné ochorenia môžu naznačovať patologický vývoj štruktúr spojivového tkaniva, ktoré prispievajú k výskytu kýly: ploché nohy, kŕčové žily, hemoroidy, Marfanov syndróm atď..

Vyvolávajúcim faktorom pri vytváraní hiátovej hernie je najčastejšie významné zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri dlhodobom trhacom kašli, plynatosti, ascite, novotvaroch a ťažkej obezite, ako aj pri tupých poraneniach brucha, ostrých svahoch, nadmernej fyzickej námahe a súčasnom zdvíhaní ťažkého nákladu. U žien je toto ochorenie často diagnostikované počas tehotenstva: podľa WHO sa hiátová prietrž vyskytuje u 18% pacientov s opakovaným tehotenstvom.

Pri niektorých chorobách brušných orgánov sa pozoruje aj pretrvávajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine, ktoré je sprevádzané pretrvávajúcim zvracaním a zhoršenou peristaltikou. Zápalové procesy v hornom gastrointestinálnom trakte, refluxná ezofagitída a popáleniny slizníc vedú k jazvovým deformáciám pažeráka, ktoré prispievajú k jeho pozdĺžnemu skracovaniu a oslabeniu väzivového aparátu. Z tohto dôvodu diafragmatické hernie často sprevádzajú chronickú gastritídu a gastroduodenitídu, žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, cholecystitídu, pankreatitídu atď..

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, správna výživa a pravidelné cvičenie..

V zriedkavých prípadoch je vývoj kýly pažeráka spôsobený vrodenými malformáciami horného gastrointestinálneho traktu. Ohrození sú pacienti s krátkym pažerákom a tzv. Žalúdkom na hrudníku (vrodené skrátenie pažeráka)..

formuláre

V závislosti na lokalizácii a anatomických vlastnostiach sú hiátové kýly rozdelené do troch skupín.

 1. Axiálny (axiálny, posuvný) je najbežnejším typom hiátovej prietrže charakterizovanej voľným prienikom brušného segmentu pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny s možnosťou nezávislého návratu do brušnej dutiny so zmenou polohy tela. Vzhľadom na povahu dislokácie anatomických štruktúr sa kardiálne, kardiofundálne, medzisúčty a celkové žalúdočné podtypy odlišujú od axiálnych hernií pažeráka..
 2. Parezofág - prejavuje sa premiestnením časti žalúdka do hrudnej dutiny s normálnym umiestnením distálneho segmentu pažeráka a kardia. Paraezofágové hernie sa rozlišujú na fundus a antrum: v prvom prípade je dno žalúdka umiestnené nad bránicou, v druhom - antrum.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Vrodené malformácie gastrointestinálneho traktu, v ktorých je intratorakálna lokalizácia žalúdka z dôvodu nedostatočnej dĺžky pažeráka, by sa mali považovať za samostatnú kategóriu..

Kýlová hernia sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým opakujúcim sa priebehom.

etapy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Príznaky hiátovej prietrže

V približne polovici prípadov je hiátová hernia asymptomatická a je diagnostikovaná náhodou. Klinické prejavy sa javia ako sa zväčšuje herniálny vak a kompenzačné možnosti mechanizmu zvierača na hranici žalúdka a pažeráka sú vyčerpané. Výsledkom je gastroezofágový reflux - spätný pohyb obsahu žalúdka a dvanástnika pozdĺž pažeráka..

Pri veľkej hiátovej hernii sa často vyvíja refluxná ezofagitída alebo gastroezofageálna refluxná choroba - zápal stien pažeráka spôsobený neustálym podráždením slizníc kyslým prostredím. Hlavné príznaky hiátovej prietrže súvisia s klinickým obrazom refluxnej ezofagitídy, ktorá sa vyznačuje:

 • časté pálenie záhy a pocit horkosti v ústach;
 • škytavka a rachotenie s kyslou a horkou dochuťou;
 • chrapľavosť a bolesť hrdla;
 • riedenie zubnej skloviny;
 • bolesť v epigastrii, v epigastrickej oblasti a za hrudnou kosťou, siahajúca až po chrbát a medzikapsulovú oblasť;
 • bez príčiny zvracanie bez predchádzajúcej nevoľnosti, hlavne v noci;
 • ťažkosti s prehĺtaním, ktoré sa prejavuje obzvlášť pri konzumácii tekutých potravín av stresovom prostredí;
 • dyspeptické poruchy.

Progresívna refluxná ezofagitída je sprevádzaná vývojom eróznej gastritídy a tvorbou peptických vredov pažeráka, ktoré spôsobujú skryté krvácanie v žalúdku a dolných častiach pažeráka, čo vedie k anemickému syndrómu. Pacienti sa sťažujú na slabosť, bolesti hlavy, únavu a nízky krvný tlak; cyanóza slizníc a nechtov je často viditeľná.

Ak dôjde k porušeniu hrudného vaku, pocity bolesti sa prudko zvýšia a nadobudnú stiesnenú povahu. Zároveň sa objavujú príznaky vnútorného krvácania: nevoľnosť, vracanie s krvou, cyanóza, prudký pokles krvného tlaku.

Približne jedna tretina pacientov s hiátovou prietržou má kardiologické ťažkosti - bolesti na hrudníku vyžarujúce z lopatky a ramena, dýchavičnosť a srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia alebo extrasystol). Diferenčným príznakom bránice prietrže je v tomto prípade zvýšená bolesť v polohe na chrbte, po jedle, pri kýchaní, kašľaní, nakláňaní dopredu a prechode črevnými plynmi. Po hlbokom dychu, zmene grgania a držania tela bolesť zvyčajne ustupuje.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Približne v polovici prípadov je hiátová hernia diagnostikovaná u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívnym dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Liečba hiátovej prietrže

Pri malej prietrži sú lekárske taktiky zvyčajne obmedzené na farmakoterapiu gastroezofágového refluxu, ktorého cieľom je zastavenie zápalu, normalizácia pH, obnovenie normálnej pohyblivosti a slizníc horného gastrointestinálneho traktu. V terapeutickom režime zahŕňajú inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínových receptorov, so zvýšenou kyslosťou sa predpisujú antacidá - hydroxidy hliníka a horčíka, uhličitan a oxid horečnatý.

Pacient musí dodržiavať denný šetriaci režim, nesmie fajčiť a alkoholu, vyhnúť sa stresu a nadmernej fyzickej námahe. Pri silnej bolesti za hrudnou kosťou sa odporúča dať hlave zdvihnutú polohu.

Počas liečby by ste mali dodržiavať diétu č. 1 podľa Pevznera. Režim príjmu potravy je tiež dôležitý: denná strava sa delí na 5 až 6 porcií; je dôležité, aby sa posledné večerné jedlo užilo najmenej tri hodiny pred spaním.

Pri nízkej účinnosti liekovej terapie, dysplázii slizníc pažeráka a komplikovanom priebehu hiátovej hernie je najlepším riešením chirurgický zákrok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia herniového vaku, povahy patologických zmien v stene pažeráka, výskytu komplikácií a sprievodných chorôb sa používajú rôzne metódy chirurgickej liečby hiátovej hernie:

 • posilňovanie väziva pažeráka a bránice - šitie hrudného portálu a plastika prietrže;
 • fundoplikácia - obnova ostrého uhla medzi brušným segmentom pažeráka a spodkom žalúdka;
 • gastropexia - fixácia žalúdka v brušnej dutine;
 • resekcia pažeráka - extrémne opatrenie, ku ktorému sa pristupuje v prípade, že dochádza k tvorbe jazvovitej stenózy pažeráka..

Možné komplikácie a dôsledky

Z komplikácií hiátovej hernie je najväčšou hrozbou aspiračná pneumónia, ktorá sa vyvíja, keď sa veľké množstvo žalúdočného obsahu dostane do dýchacích ciest. Aspiračná pneumónia predstavuje takmer štvrtinu všetkých hlásených prípadov závažnej pľúcnej infekcie. Časté podráždenie dýchacích ciest v malých častiach regurgitovaného obsahu žalúdka vedie k chronickej tracheobronchitíde.

Vyvolávajú sa tiež komplikácie kardiovaskulárneho systému spôsobené podráždením vagového nervu veľkými prietržami. Na pozadí diafragmatickej hernie sa môže vyvinúť reflexná angína pectoris a so spazmom koronárnych ciev sa zvyšuje riziko infarktu myokardu..

Nedostatočná liečba hiátovej prietrže spôsobuje komplikácie a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Dlhodobé následky hiátovej prietrže a progresívny priebeh refluxnej ezofagitídy zahŕňajú:

 • výskyt erózie a peptických vredov;
 • krvácanie z pažeráka a žalúdka;
 • jazvovitá stenóza pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • Perforácia pažeráka.

Dlhý priebeh gastroezofágového refluxu s herniou vytvára predpoklady pre dysplastické a metaplastické zmeny v epitelovom tkanive slizníc pažeráka. Príkladom metaplázie s vysokou pravdepodobnosťou zhubného bujnenia je Barrettov pažerák, ktorý sa vyznačuje nahradením normálneho skvamózneho epitelu steny pažeráka cylindrickým epitelom charakteristickým pre črevo, ako aj srdcovými a bazálnymi časťami žalúdka. To vytvára predpoklady pre rozvoj malígneho nádorového procesu. Metaplastické pohárikovité bunky sú zvlášť citlivé na malignitu s dĺžkou lézie viac ako 3 cm.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

prevencia

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, vyvážená strava a pravidelné cvičenie. Výcvikový program by mal obsahovať špecializované cvičenia na posilnenie brušnej steny.

Aby sa zabránilo opakovaniu hiátovej prietrže, je dôležité včas identifikovať a liečiť choroby tráviaceho ústrojenstva, zabezpečiť normálne fungovanie tráviaceho traktu a obmedziť spotrebu výrobkov, ktoré dráždia sliznice. Zakázané sú korenené, mastné, vyprážané a slané jedlá, bohaté vývary, údené mäso, alkohol, paradajky, reďkovky, kapusta, cibuľa, strukoviny a citrusové plody, ako aj celé zrno a obilniny bohaté na vlákninu. Nezapájajte sa ani do čokolády, tvrdých a plesnivých syrov pre labužníkov, červeného mäsa a smotanových koláčov.

Najpriaznivejšími produktmi na obnovu slizníc pažeráka a žalúdka sú jemnozrnné cereálie, biela ryža, nízkotučné mlieko a mäso, zrelé sladké ovocie bez kože a semien, pudingy, vajcia nealko, dusené omelety a varená zelenina. Liečivý účinok sa mnohokrát zvyšuje, ak sa budete držať čiastočných porcií jedla a po večeri si nájdete čas na pešiu turistiku.

Pacienti, ktorí sú náchylní k plnosti, je žiaduce uviesť hmotnosť do súladu s fyziologickou normou. S anamnézou hernie je kontraindikované intenzívne zaťaženie energiou, avšak triedy v skupinách cvičebnej terapie dávajú dobrý účinok..

Ezofágová hernia bránice: hlavné príznaky, metódy diagnostiky a liečby

Hlavným respiračným svalom človeka je bránica umiestnená na hranici hrudníka a brušnej dutiny. Vďaka svojej polohe prechádza cez vrstvu svalov a šliach niekoľko orgánov a veľkých ciev, vrátane pažeráka. Za rôznych podmienok prechádzajú brušné orgány do hrudnej dutiny, čo spôsobuje množstvo nepríjemných príznakov. Obzvlášť často je diagnostikovaná hernia pažeráka spojená s jej pohybom spolu s časťou žalúdka mimo brucha..

príčiny

Vývoj prietrže bránice je spojený s vrodenými aj získanými faktormi. Prvá skupina dôvodov zahŕňa: vrodené skrátenie pažeráka, pri ktorom jeho brušná časť a časť žalúdka pokojne prechádzajú do dutiny hrudníka a spôsobujú charakteristické príznaky, ako aj zhoršený vývoj spojivového a svalového tkaniva v oblasti bráničných otvorov..

Kýly sa objavujú na pozadí známych predispozičných faktorov, v tomto ohľade musíte svoje zdravie starostlivo sledovať.

Medzi nadobudnuté faktory patria individuálne choroby a množstvo funkcií životného štýlu osoby:

 • Počas starnutia dochádza k fyziologickému oslabeniu svalového a väzivového aparátu, čo vytvára predpoklady na vznik prietrží rôznej lokalizácie vrátane kýly bránice pažeráka..
 • Prudký úbytok hmotnosti môže viesť k zmene polohy vnútorných orgánov a znížiť stupeň ich fixácie, podobne sa vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku..
 • Dyskinéza pažeráka, to znamená porušenie jeho motorickej aktivity, je náchylná na vznik kýly.
 • Odložená operácia pažeráka, žalúdka a bránice môže slúžiť ako impulz pre výskyt slabosti v muskulo-väzivovom aparáte a môže prispieť k zvýšenej mobilite orgánov..
 • Traumatické poranenia brucha, prenikajúce aj neprenikajúce, spôsobujú posun vnútorných orgánov a môžu byť spojené s narušením integrity anatomických otvorov..

Jeden pacient má zvyčajne niekoľko koexistujúcich faktorov, ktoré spolu vedú k rozvoju bránice brániacej pažeráka.

Typy hernie pažeráka

Druhy hiátovej prietrže

Existuje veľké množstvo lekárskych klasifikácií prietrže pažeráka. Väčšina z nich je však pre obyčajného človeka zbytočná a používa sa iba v zdravotníckych zariadeniach.

Je potrebné rozlišovať dve veľké skupiny choroby: netraumatickú a traumatickú prietrž. Tieto vznikajú v dôsledku prenikajúcej rany alebo iného poškodenia hrudníka a brušných dutín. Okrem toho je každá z týchto skupín rozdelená na dva typy: true a false.

 • Skutočná kýla bránice je charakterizovaná skutočnosťou, že existuje vytvorená herniálna vak, pozostávajúca z orgánov brušnej dutiny (žalúdok, počiatočné úseky tenkého čreva, veľké omentum), ktoré sú pokryté peritoneum. Takéto kýly môžu viesť k takým hrozným komplikáciám, ako je porušenie s rozvojom závažných následkov na zdravie pacienta.
 • Nepravá kýla nemá herniálny vak a často sa pozoruje v prípade lokalizácie alebo fixácie orgánov. Falošná prietrž je často spojená s výstupom do hrudnej dutiny brušného pažeráka alebo počiatočných častí žalúdka..

Okrem toho sú všetky hernie podľa času výskytu rozdelené do dvoch veľkých skupín: vrodená, charakteristická pre novorodencov a získaná počas celého života..

Sťažnosti a symptómy

Príznaky hernie pažeráka závisia od mechanizmu jeho výskytu (traumatický alebo nie), času výskytu (akútny alebo chronický priebeh), s poškodením alebo bez poškodenia.

Pri akútnom výskyte nekomplikovanej hernie pažeráka sa objavujú tieto príznaky:

 • Bolesť za hrudnou kosťou, zhoršená akýmkoľvek svalovým napätím a kašľom.

Jedným z prejavov choroby je bolesť za hrudnou kosťou.

 • Pálenie záhy a nepohodlie v dolnej časti hrudníka, ktoré je spojené s refluxom žalúdočnej šťavy do pažeráka. Pálenie záhy je intenzívnejšie po jedle a pri ležaní pacienta.
 • Kyslá krupica je charakteristická pre všetkých pacientov s ezofageálnou kýlou bránice a je spojená s požitím žalúdočnej šťavy v ústnej dutine. Najmä pacienti po spánku cítia kyslú chuť.
 • Poruchy prehĺtania, pocit „hrče“ za hrudnou kosťou pri pitnej vode alebo pití tekutých potravín. Zároveň tuhé jedlo prechádza potichu pažerákom a nespôsobuje tieto príznaky.
 • V súvislosti s porušením postupu zhlukovania potravín môže dôjsť k nadúvaniu a nadúvaniu.
 • Pacienti sa sťažujú na kašeľ spojený so stláčaním pľúc herniálnym vakom.
 • V prípade veľkých kýly si pacienti sťažujú na dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním a iné príznaky poškodenia dýchacieho systému..
 • Po jedle sú cítené búšenie srdca alebo chvenie srdca.
 • Na hrudi sa môže objaviť dunenie alebo kňučanie.

V chronickom priebehu hernie bránice po dlhú dobu pacient nepociťuje žiadne nepohodlie a nesťažuje sa. Avšak s postupujúcou chorobou sa objavujú vyššie opísané príznaky..

Jednou z hrozných komplikácií akejkoľvek hernie je porušenie herniového vaku pri modifikovanom anatomickom otvore. V takom prípade sa objavia nasledujúce príznaky:

 • Na hrudi je silná bolesť, zvyčajne vľavo, ktorú možno nesprávne interpretovať ako útok angíny pektoris alebo rozvíjajúci sa infarkt myokardu..
 • Pozorovaná nevoľnosť, pravdepodobne pri zvracaní.
 • Nadúvanie sa vyvíja s rozvojom črevnej obštrukcie.

Ak je podozrenie na prietrž, pacient potrebuje okamžitú hospitalizáciu

Vývoj porušenia vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a lekársku starostlivosť v nemocnici.

Kýlová diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe prieskumu pacienta a jeho vonkajšieho fyzického vyšetrenia. Hernia pažeráka sa môže navrhnúť na základe:

 • Inšpekcia - účasť polovice hrudníka na dýchaní je znížená, čo je spojené s kompresiou pľúc uvoľňovanými orgánmi brušnej dutiny v herniovom vaku..
 • Palpácia brucha - v hornej časti je svalové napätie a bolesť pri zatlačení na stenu brucha.
 • Auskultácia (počúvanie) - v hrudnej dutine môžete zreteľne počuť kolísanie a „kňučanie“ čriev.

Na potvrdenie diagnózy sa používajú ďalšie vyšetrovacie metódy:

 • Röntgenové vyšetrenie hrudníka. Najdostupnejšia, ale neinformatívna metóda výskumu. Umožňuje vám zistiť obrázok „črevných slučiek“ s hladinou tekutín, ktorá nie je charakteristická pre hrudník. Okrem toho si môžete všimnúť posun v srdci a ďalších orgánoch mediastínu na stranu.
 • Röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastnej látky môže vo väčšine prípadov zistiť herniu pažeráka. Kontrastná látka (síran bárnatý) sa podáva pacientovi na pitie av pravidelných intervaloch sa snímajú sekvenčné snímky. Detekcia kontrastu v hrudnej dutine, mimo anatomického umiestnenia pažeráka, odhaľuje fakt diafragmatickej prietrže.

Barium sa používa ako kontrastné činidlo pre fluoroskopiu pažeráka.

 • Ultrazvukové vyšetrenie dokáže zistiť črevné alebo žalúdočné slučky v hrudnej dutine. Tento spôsob je ľahko uskutočniteľný a nevyžaduje žiadne špeciálne prípravky od pacienta alebo lekára..
 • Počítačové a magnetické rezonancie vám umožňujú vrstvu po vrstve vizualizovať orgány hrudníka a brušnej dutiny a identifikovať rôzne anomálie v ich umiestnení vrátane výslednej prietrže.

Diagnostické opatrenia a stanovenie taktiky liečby by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár.

Liečebné metódy

Tvorba hernií pažeráka v otvoroch bránice vyžaduje chirurgické ošetrenie, pretože dostupné lekárske metódy nemôžu zabezpečiť zotavenie, ale iba dočasne odstránia existujúce príznaky. Včasná operácia po diagnostikovaní hernie je kľúčom k pozitívnemu priebehu pooperačného obdobia a zníženiu rizika relapsov a rôznych komplikácií. Spravidla sa takáto chirurgická liečba vykonáva podľa plánu po dôkladnom vyšetrení pacienta a predoperačnej prípravy.

Počas operácie sa brušné orgány vracajú „na svojom mieste“, ako aj plast plastového otvoru pažeráka. Posledný bod je najdôležitejší, pretože vám umožňuje vyhnúť sa opakovaným relapsom.

Okrem chirurgickej liečby je veľmi dôležité zmeniť životný štýl pacienta a predpísať pomocné lieky.

Životný štýl a strava

Každý pacient s diafragmatickou herniou pažeráka má spravidla tiež niekoľko sprievodných ochorení tráviaceho traktu, ako je napríklad peptický vred žalúdka a dvanástnika, gastroezofageálna refluxná choroba a refluxná ezofagitída. Tieto stavy, ktoré zhoršujú priebeh prietrže pažeráka, si vyžadujú korekciu. Na tento účel dostane pacient tieto odporúčania:

 • Vylúčte zo svojej stravy všetky potraviny, ktoré môžu pretrvávať v žalúdku po dlhú dobu alebo viesť k zvýšenej tvorbe plynov: strukoviny, mastné potraviny, kapusta, huby.
 • Odstráňte z potravín všetky potraviny, ktoré zvyšujú kyslosť žalúdočnej šťavy, tj korenené a vyprážané jedlá, kávu, silný čaj, korenie a korenie..
 • Prestaňte úplne piť alkohol a fajčite.

Užívanie drog

Okrem zmeny životného štýlu a výživy sú všetkým pacientom predpisované lieky, ktoré pomáhajú znižovať kyslosť žalúdočnej šťavy a chránia sliznice pažeráka a žalúdka. Tieto prostriedky zahŕňajú:

 • Antacidové prípravky (Almagel, Maalox), pokrývajúce sliznicu tenkou ochrannou vrstvou a zabezpečujúce neutralizáciu kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy.
 • Inhibítory protónovej pumpy (Omez, Rabeprazol) a blokátory receptorov H2-histamínu (Ranitidín) znižujú hladinu kyslosti a agresivitu žalúdočnej šťavy znížením produkcie kyseliny chlorovodíkovej.
 • Prokinetika (Ondansetron, Domperidone) uľahčuje priechod potravy pažerákom a žalúdkom a bráni im v napínaní a tvorbe herniálneho vaku.

Prípravky na konzervatívnu liečbu HPOD

Komplexná terapia hernie bránice je kľúčom k úspešnej liečbe a úplnému uzdraveniu.

Kýly bránice sú veľmi časté a vo väčšine prípadov prebiehajú dlhú dobu bez zjavných príznakov. Preto by sa výskyt akýchkoľvek sťažností týkajúcich sa činnosti horného zažívacieho systému (pálenie záhy, prehĺtanie, bolesť za hrudnou kosťou) mal sprevádzať vyhľadaním lekárskej starostlivosti od lekára. Včasná diagnóza a adekvátna liečba môžu rýchlo zbaviť všetky príznaky a zabrániť ich nástupu.

Ezofágová hernia bránice (bránica hernie)

Membránová hernia sa vyskytuje v dôsledku premiestnenia časti pažeráka do hrudnej dutiny otvorením bránice. Frekvencia výskytu je 2% všetkých prípadov prietrže diagnostikovanej po röntgenovom vyšetrení. V 5% prípadov sa hiátová hernia zistí, keď sa pacienti poradia s lekárom so sťažnosťami na gastrointestinálne poruchy.

Diafragmatická hernia je najčastejšie asymptomatická, avšak u pacientov sa môžu prejaviť príznaky refluxnej choroby pažeráka, pálenie záhy, kyslý reflex, bolesť na hrudníku. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky pálenia záhy, ako sa zbaviť pálenia záhy?)

Čo je diafragmatická prietrž?

Membrána oddeľuje hrudnú a brušnú dutinu, pozostáva zo svalov, prichytáva sa k chrbtici a rebrám. Stredná časť je takmer úplne zložená zo spojivového tkaniva, obsahuje málo svalových vlákien a normálne tvorí kupu, ohýbajúcu sa smerom k hrudnej dutine..

Z boku chrbtice prechádzajú cievy a pažerák bránicou, pre ktorú sú v nej otvory, cez ktoré môže dôjsť k vyčnievaniu vnútorných orgánov a tvorbe prietrže..

Ak časť žalúdka vyjde cez bránicu, môžu sa vyskytnúť poruchy fungovania pažeráka, ktoré oddeľujú obsah pažeráka a žalúdka. Výsledkom je, že kyslý obsah žalúdka môže vstúpiť do pažeráka, poškodiť jeho sliznicu a vyvolať vývoj pažeráka a iných gastrointestinálnych patológií, ktorých príznaky sa často vyskytujú pri diafragmatickej prietrži.

Príznaky hiátovej prietrže

Pri malých diafragmatických herniach nemusia byť klinické príznaky vôbec..

Ak horná časť žalúdka vstúpila do bránice, môžu sa pozorovať nasledujúce príznaky:

Pálenie záhy po každom jedle alebo pri náhlych zmenách polohy tela, pričom sa predkláňa;

Bolesť v dolnej tretine hrudnej kosti alebo hypochondrium;

Bolesť v oblasti srdca, charakteristická pre koronárne ochorenie, vyžarujúca do ľavého ramena a lopatky, ktorá sa zastaví po nitroglycerínovej tablete. V tomto prípade EKG nevykazuje srdcové abnormality;

Komplikácie prietrže hernie pažerovej apertúry bránice sa prejavujú mnohými symptómami, ktoré vznikajú v dôsledku solaritídy, perivisceritídy a kompresie herniálneho vaku.

Horúčka a bolesť nízkeho stupňa v oblasti xiphoidnej poruchy hrudnej kosti sú charakteristické perivisceritídy;

Epigastralgia, zhoršená tlakom v solárnom plexe, je menej naklonená, keď sa nakláňa dopredu - príznaky solaritídy;

Pri stlačení herniového vaku sa objaví tupá bolesť v epigastrickej oblasti a za hrudnou kosťou, prehĺtaný vzduch a praskanie.

Iné príznaky komplikácií prietrže:

Tupá bolesť na hrudníku alebo brnenie v hrudnej kosti;

Časté grganie s obsahom vzduchu alebo žalúdka, po ktorom sa v ústach objaví kyslá chuť;

Známky dyspepsie, poruchy trávenia (pozri tiež: Príčiny a príznaky dyspepsie);

Poruchy čriev, príznaky charakteristické pre divertikulózu čreva a dvanástnikového vredu;

Príznaky zápalu pankreasu a žlčníka; môže sa objaviť bolesť pásov charakteristická pre pankreatitídu;

Poruchy srdcového rytmu - tachykardia, extrasystol; v niektorých prípadoch môže byť pacient dlhodobo a neúspešne liečený kardiológom s chybnou diagnózou angíny pektoris alebo ischemickou chorobou srdca.

V polovici prípadov je hnačka bránica asymptomatická, 30% pacientov chodí k lekárovi kvôli symptómom srdcovej patológie spôsobenej komplikáciami ochorenia a v 5 až 7% prípadoch je pri röntgenovom vyšetrení pacientov s ťažkosťami so žalúdočnými poruchami diagnostikovaná hernia.

Nasledujúce príznaky sú dôležité pre diferenciálnu diagnostiku hernie bránice bránice pažeráka:

Bolesť po hojnom jedle alebo pri fyzickej námahe, zhoršená trupom a kašľom;

Bolesť sa často prejavuje v horizontálnej polohe tela, po zvracaní a úpalu zmizne, zmizne, pohybuje sa do zvislej polohy, dúška vody alebo zhlboka sa nadýchne;

Bolesť na hrudníku je častejšia matná a mierna, skôr ako ostrá a silná.

Príčiny bolesti prietrže bránice sú kompresia nervov a krvných ciev v žalúdku, keď jej srdcová časť vstupuje do hrudnej dutiny, účinok kyslého obsahu čriev a žalúdka na sliznicu pažeráka a napínanie jeho stien..

Príčiny bránice hernie

Pažerák prechádza bránicou cez jej otvor v pažeráku, v mieste jeho priechodu je tenká membrána spojivového tkaniva, ktorá oddeľuje dve dutiny - hrudník a brucho. Tlak v brušnej dutine je väčší ako v hrudnej dutine, ale normálne to bráni membrána a iba pri dystrofických zmenách alebo vrodenej slabosti spojivového tkaniva sa napína a časť žalúdka alebo iných častí pažeráka sa premiestňuje do dutiny hrudníka..

Mechanizmus rozvoja prietrže pri otvorení pažeráka v pažeráku sa spúšťa kombináciou dvoch faktorov - slabosti spojivového tkaniva a zvýšeného vnútrobrušného tlaku. Okrem toho sa pri dyskinézii zažívacieho traktu môže vyskytnúť trakcia pažeráka - je vytiahnutá a nedostatočne vyvinuté spojovacie tkanivá bránice môžu spôsobiť vznik prietrže..

Faktory vyvolávajúce bránkovú herniu:

Slabosť spojivového tkaniva, ktoré zosilňuje membránový otvor. Ligamenty a spojivové tkanivá, ktoré posilňujú pažerák, môžu s vekom slabnúť a strácajú svoju elasticitu. Preto sa hernie bránice najčastejšie vyskytuje u starších pacientov starších ako šesťdesiat rokov. Okrem toho sa choroba vyvíja u ľudí s plochými nohami a Marfanovým syndrómom, s nedostatočne rozvinutými spojivovými tkanivami od narodenia..

Chronicky zvýšený tlak v bruchu. Zvýšený tlak v brušnej dutine môže vyvolať množstvo faktorov: plynatosť, zápcha, chronický kašeľ, nadmerná fyzická námaha. Zvýšený vnútrobrušný tlak nemôže vyprovokovať prietrž bránice, ak však väzivá nie sú dostatočne silné, potom pod tlakom vnútorných orgánov môžu byť deformované, brušný pažerák uniká cez bránicu s vytvorením herniálneho vaku. U 50% pacientov s chronickou bronchitídou, ktorá sa prejavuje ako neustály kašeľ, bola zistená rôzna závažnosť hernie bránice. Ďalšími príčinami zvýšeného tlaku v brušnej dutine sú tehotenstvo, časté vracanie, veľké nádory, nadváha.

Trakcia pažeráka so sprievodnými ochoreniami tráviaceho traktu. Funkčné poruchy tráviaceho systému prispievajú k rozvoju hypermotorickej dyskinézy, patológia sa často vyvíja pri žalúdočných a črevných vredoch, zápalových ochoreniach žlčníka a pankreasu. Pozdĺžne kontrakcie pažeráka s dyskinézou ho môžu vytiahnuť nahor, čo vytvára záťaž pre spojovacie tkanivo bránice. Trakcia pažeráka je tiež vyvolaná zápalovými a jazvými procesmi jeho sliznice, vďaka ktorým je skrátená a vytiahnutá. Ak tkanivá v oblasti bránice nie sú dostatočne elastické, gastrointestinálne orgány vystupujú do hrudnej dutiny..

Vrodená bránica prietrže u detí

Vrodená bránica hernie je vážna chirurgická patológia, pri ktorej novorodenci majú vážny zdravotný stav a ohrozujú život. Prenatálna diagnostika vám umožňuje identifikovať chorobu v perinatálnom období a poskytnúť včasnú lekársku starostlivosť o dieťa ihneď po pôrode. Preto je tehotná žena umiestnená v špecializovanom stredisku.

Existujú tri formy vrodenej bránice prietrže - predná prietrž, prietrž pažeráka a prietržová kýla:

Predné kýly sú pomerne zriedkavé, ich prejavy sú zreteľné už v prvom mesiaci života dieťaťa.

Hiátová kýla je rozdelená na pravú a nepravdivú.

Pre skutočnú prietrž je charakteristická tvorba herniového vaku, zatiaľ čo pri nepravdivej prietrži to nie je.

Deti s falošnou formou bránice hernie často zomierajú dokonca aj v nemocnici, pretože orgány hrudnej dutiny sú nedostatočne vyvinuté a nemôžu úplne fungovať. Je to dôsledok výstupu brušných orgánov do hrudnej dutiny aj počas tehotenstva. Žalúdok, črevá, slezina a v niektorých prípadoch aj ľavá časť pečene sa premiestnia do hrude a stlačia jej orgány..

Príčinou tejto patológie môže byť nadmerná fyzická námaha, ktorú žena podstúpila počas tehotenstva, chronické choroby dýchacích ciest, fajčenie a iné zlé návyky, podvýživa..

Príznaky vrodenej prietrže bránice môžu byť mierne, ak je veľkosť defektu malá. Až po niekoľkých rokoch sa dieťa sťažuje na bolesť žalúdka, črevné poruchy, pocit pálenia záhy a neustále pociťovanie po jedle..

S výraznou poruchou môže dieťa zažiť krv v stolici, nedostatok chuti do jedla, zvracanie, opuch hrudníka s dutým bruchom, cyanózu kože.

Antenatálna diagnostika

Ultrazvukové vyšetrenie ukazuje abnormálne umiestnenie orgánov hrudnej dutiny, čo vyžaduje ďalšiu diagnózu ultrazvukom. Sonografia poskytuje podrobnejšie informácie o orgánoch hrudníka, ak sú v tejto oblasti prítomné anechogénne masy, lekár môže mať podozrenie na únik žalúdka, črevných slučiek alebo ľavého laloku pečene cez bránicu. Echografia môže odhaliť ďalší príznak bráničnej prietrže - posun srdca doprava, ale tento príznak nie je u detí v perinatálnom období príliš výrazný. V tomto štádiu je veľmi ťažké odhaliť bilaterálnu prietržovú membránu, často je choroba diagnostikovaná až po pôrode..

Antenatálna diagnostika vám umožňuje prijať všetky potrebné opatrenia na záchranu života dieťaťa počas pôrodu. Deti s vrodenou kýlou bránice často zomierajú dokonca aj v nemocnici, pretože táto patológia narúša úplnú tvorbu vnútorných orgánov v perinatálnom období..

Membránová hernia sa dá zistiť už v prvom trimestri tehotenstva, najskoršia detekčná doba je 12 týždňov, ale vo väčšine prípadov sa patológia zistí po 26 - 27 týždňoch kvôli nízkej kvalite vybavenia a nedostatku kvalifikovaných špecialistov..

Ďalšou metódou prenatálnej diagnostiky, ktorá sa používa spolu so zobrazením ultrazvukom, je perinatálny karyotyping. Poskytuje informácie o stupni rizika vývoja vrodených patológií a dedičných chorôb u dieťaťa.

Čo sa nedá urobiť s bráničnou herniou pažeráka?

Pravidlá správania pre pacienta s diafragmatickou prietržou by mali vylučovať vplyv faktorov spôsobujúcich zvýšenie vnútrobrušného tlaku, aby sa zabránilo ďalšiemu premiestňovaniu orgánov do hrudnej dutiny a progresii choroby:

Pacientom sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá vylučuje produkty, ktoré spôsobujú podráždenie čriev;

Užívajte jedlo v zlomkových porciách každých pár hodín;

Vyvarujte sa ohnutiu tela dopredu, náhlym zmenám v polohe tela - môže to spôsobiť bolesť v hrudnej kosti a pálenie záhy;

Nemožno pevne dotiahnuť pás, nosiť odev stlačujúci brucho - to vytvára ďalší tlak v brušnej dutine;

Vyvarujte sa ťažkej fyzickej námahe, ale zároveň pravidelne vykonávajte cvičenia fyzioterapie, ktoré posilňujú svalový korzet a obnovujú tón bránice;

Normalizujte stolicu - zápcha a hnačka zvyšujú tlak v bruchu a prispievajú k tvorbe hiátovej hernie.

Pred a po jedle sa odporúča vypiť čajovú lyžičku nerafinovaného rastlinného oleja;

Bolesť a pálenie záhy s diafragmatickou prietržou sa v noci zintenzívňujú a stávajú sa výraznejšími pri pohybe tela do vodorovnej polohy, takže musíte pred jedlom prestať jesť pred jedlom - posledné jedlo najmenej tri hodiny pred spaním..

Zakázané výrobky na bránkovú herniu:

Alkohol a nápoje obsahujúce kofeín - čaj, káva, sóda;

Údené mäso, nakladané výrobky, horúce korenie;

Kyslé mliečne výrobky (minimalizovať množstvo) a kyslé ovocné šťavy;

Čerstvý chlieb a pečivo - môžete ich používať v sušenej forme.

Alkalické minerálne vody, ako je Borjomi, pomáhajú odstraňovať prejavy pálenia záhy a obnovujú acidobázickú rovnováhu v pažeráku. Droga používaná na neutralizáciu žalúdočnej šťavy s diafragmatickou prietržou je almagel. Pije sa na lačný žalúdok, 20-30 minút pred jedlom, dve čajové lyžičky naraz. Pravidelný príjem lieku môže neutralizovať negatívne účinky žalúdočnej šťavy na steny pažeráka a zabrániť vzniku komplikácií bránice bránice.

Liečba hiátovej prietrže

Najčastejším príznakom hiátovej prietrže (zistenej v 98% prípadov) sú bolesti na hrudníku, zvyčajne nudné a dlhotrvajúce, zriedkavo ťažké a intenzívne. Hlavnou charakteristickou črtou je zisk v zmene polohy tela, nakláňajúci sa dopredu, pohybujúci sa do horizontálnej polohy.

Ďalším častým (42%) symptómom bráničnej prietrže je belching s kyslým obsahom žalúdka, po ktorom sa v ústach objaví špecifická chuť a pocit pálenia, ako aj regurgitácia vzduchu..

U 31% pacientov s diafragmatickou prietržou sa pozoruje dysfágia alebo ťažkosti s prehĺtaním, ktoré sa často zintenzívňuje pri jedle veľmi horúceho alebo studeného jedla. Dysfágia sa môže vyskytnúť pri rýchlom jedení, nedostatočnom žuvaní. Tento príznak sa vyskytuje v dôsledku zápalu pažeráka, do ktorého vstupuje obsah žalúdka kvôli funkčnej nedostatočnosti srdca. Dysfágia naznačuje vývoj komplikácií prietrže bránice - ezofagitídy.

Horenie v hrudnej kosti, pálenie záhy po ťažkom jedle, v noci horšie? tiež sa týkajú charakteristických príznakov bráničnej prietrže.

Včasná diagnóza a liečba hiátovej hernie je nevyhnutná na zabránenie nebezpečným komplikáciám ochorenia - peptický vred žalúdka a čriev, krvácanie časti žalúdka, ktorá spadla do herniálneho vaku, ochorenie refluxu pažeráka, ezofagitída, skrátenie pažeráka a zápalové-jazvové procesy..

K liečbe hiátovej hernie existujú dva hlavné prístupy: konzervatívna terapia a chirurgická liečba..

Konzervatívna liečba hiátovej prietrže

Konzervatívna terapia neznamená úplnú korekciu prietrže, ale zmierňuje jej negatívne prejavy a je prevenciou komplikácií zo zažívacieho traktu, najmä zlepšuje stav pacienta s refluxnou ezofagitídou..

Konzervatívna terapia je zameraná na zníženie zápalového procesu, prevenciu dyskinézie pažeráka a žalúdka, ktoré môžu spôsobiť trakciu pažeráka, ako aj normalizáciu vnútrobrušného tlaku. Konzervatívna liečba pomáha normalizovať tón pylorusa, obnovuje funkciu chlopne, ktorá oddeľuje prechod pažeráka do žalúdka. Pri konzervatívnej terapii bránice prietrže neprichádzajú do popredia lieky, ale komplex terapeutických opatrení a pravidiel, ktoré musí pacient dodržiavať.

Liečebné opatrenia zahŕňajú špeciálnu diétu, ktorej účelom je znížiť zaťaženie tráviacich orgánov, vyhnúť sa podráždeniu čriev a zvýšiť sekrečnú aktivitu žalúdka, ako aj stratu hmotnosti, pretože obezita je jedným z faktorov, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak. Odmietnutie zlých návykov, dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu, obmedzenie fyzickej aktivity sú dôležitými súčasťami konzervatívnej liečby bránice.

Lieky, ktoré sa používajú pri konzervatívnej liečbe prietrže, sú navrhnuté tak, aby znižovali kyslosť žalúdka, takže keď sa jeho obsah dostane do pažeráka, jeho sliznica nie je poškodená. Patria sem alkalické minerálne vody, anticholinergiká (atropín, platifilín) a antispasmodiká (noshpa, papaverín)..

Iné lieky majú adstringentný účinok, bránia zápalovým procesom - jedná sa o roztoky horčíka magnézia, nitrátu bizmutu, striebra.

V rámci konzervatívnej liečby hiátovej hernie sa používajú antihistaminiká, antipsychotiká a sedatíva, fyzioterapia sa vykonáva pomocou novokainu v epigastrii..

Ak sú všetky vyššie uvedené metódy neúčinné, pacient je pripravený na chirurgickú liečbu, čo vám umožňuje úplne odstrániť patológiu.

Odstránenie hernie bránice

Chirurgické odstránenie prietrže sa vykonáva iba v 10% prípadov, preto existujú tieto náznaky:

Veľkosť prietrže je veľmi veľká, pod jej tlakom sú zhoršené pľúcne funkcie a srdcová aktivita;

Diafragmatická hernia vyvolala u pacienta anemický stav;

Príznaky prietrže sa nedajú napraviť pomocou terapeutickej stravy a liekov;

Na pozadí bránice hernie sa u pacienta vyvinul peptický vred žalúdka alebo čriev, ezofagitída, poškodenie pažeráka..

Operácia spočíva v natiahnutí žalúdka a pažeráka z hrudnej dutiny, kde boli premiestnené, do brušnej dutiny, po ktorej sú špeciálne priedušné metódy posilnené herniálne brány (defekt bránice)..

Dve hlavné úlohy chirurgickej liečby bránkovej kýly sú odstránenie prietržovej brány a vytvorenie antirefluxnej bariéry. Refluxná choroba sa vyvíja v dôsledku dysfunkcie srdca - chlopne, ktorá blokuje vstup do žalúdka. Ak je časť pažeráka premiestnená cez bránicu do hrudnej dutiny, je narušená kardia, obsah žalúdka vstupuje do pažeráka, dráždi jeho sliznicu a spôsobuje zápalové procesy, vyvíja sa pažerák. Počas operácie sa žalúdok vráti do anatomicky správnej polohy, spustí sa do brušnej dutiny, po čom sa posilní bránično-ezofageálny väz..

Existujú dva spôsoby operácií, ktoré sa používajú na odstránenie prietrže a obnovenie funkčnosti srdca - laparotómia a torakotómia:

Laparotómia - operácia, pri ktorej je zabezpečený prístup transabdominálne (peritoneálnym prístupom),

Torakotómia - operácia, pri ktorej je zabezpečený prístup z boku hrudníka - sa používa, ak diafragmatická kýla vyvolala patológie dýchacích ciest a srdcového systému..

Pacienti ľahšie tolerujú transabdominálny chirurgický zákrok (to je dôležité vziať do úvahy, pretože diafragmatická hernia vo väčšine prípadov postihuje starších ľudí), zatiaľ čo závažnosť bolesti po operácii je minimalizovaná. Ďalšou dôležitou výhodou tejto operácie je nielen eliminácia prietrže, ale aj chirurgická liečba iných patologických stavov tráviaceho traktu - cholelitiáza, nádory a dvanástnikové vredy..

Transtorakálna chirurgia je charakterizovaná dlhším rehabilitačným obdobím, počas ktorého sa môže vyskytnúť silná bolesť. Prístup na hrudník je však potrebný, ak sa v dôsledku kýly a jazievneho kôry skráti a vytiahne pažerák (trakcia).

Štyri skupiny operácií používaných na chirurgickú liečbu bránice prietrže:

Posilnenie membránového ezofageálneho väzu a zníženie defektu bránice;

Operácie zamerané na obnovenie jeho fyziologického uhla;

Fundoplikácia - používa sa na nápravu takých komplikácií bráničnej prietrže, ako je ezofagitída, zabraňuje rozvoju refluxnej choroby s minimalizáciou rizika relapsu;

Gastrocardiopexy - pažerák a žalúdok sú upevnené na subfrenických štruktúrach, obnovujú funkciu srdca, čo tiež pomáha predchádzať refluxným chorobám.

Diabetická hernia strava

Diafragmatická strieborná strava je dôležitým opatrením, od ktorého závisí úspešná liečba choroby. Strava pre túto stravu je navrhnutá tak, aby pacientovi úplne zásobovala výživné látky potrebné na regeneráciu tkanív, ale bez toho, aby spôsobovala podráždenie čriev a zvýšenú sekréciu žalúdka..

Sekrečná aktivita žalúdka sa zvyšuje po konzumácii určitých potravín (korenené, slané, údené a vyprážané jedlá, paprika, alkohol a sladká sóda). Pri kýle ezofágového otvoru bránice je narušená funkcia chlopne, ktorá oddeľuje obsah žalúdka, v dôsledku čoho žalúdočná šťava s koncentrovanou kyselinou môže vstúpiť do pažeráka a poškodiť jeho sliznicu. To vyvoláva pálenie záhy, nevoľnosť a grganie po jedle av budúcnosti môže prispieť k rozvoju komplikácií bránice prietrže, vyvolať ezofagitídu.

Princípy budovania diéty pre herniu bránice:

Rýchlo stráviteľné jedlo bohaté na bielkoviny, ktoré nepreťažuje žalúdok;

Výrobky sa podrobujú tepelnému a mechanickému spracovaniu, riad by mal mať tekutinu, jednotnú konzistenciu (tekuté obilniny, šťouchané polievky, soufflé);

Bohatý nápoj 7-8 pohárov vody denne, minerálna voda s mierne zásaditými vlastnosťami;

Udržujte stravu bez preskakovania jedla, pretože to môže spôsobiť nadúvanie a nevoľnosť;

Denná strava je rozdelená do 6 malých porcií, z ktorých posledná sa musí užiť štyri hodiny pred spaním.

Vyprážané, slané, kyslé, korenené a akékoľvek výrobky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie čriev a zvýšenú sekréciu žalúdočnej šťavy, vrátane výrobkov, na ktoré má pacient individuálnu citlivosť, sú vylúčené zo stravy..

Jedlo by sa malo brať v malých dávkach, pričom jeho množstvo nie je rozdelené na tri, ale na päť alebo šesť jedál denne. Je to potrebné, aby sa nevytváralo zbytočné zaťaženie žalúdka a tráviacich orgánov, aby sa nespôsobilo zvýšenie vnútrobrušného tlaku, čo prispieva k zvýšeniu prietrže..

Posledné jedlo sa podáva najneskôr štyri hodiny pred spaním. V prvej polovici dňa je vhodné zdržať sa používania týchto výrobkov: mlieko a mliečne výrobky, čerstvá kapusta, strukoviny, kukurica. Použitie strukovín - hrachu a fazule je lepšie minimalizovať alebo úplne vylúčiť zo stravy. Okrem toho sa zo stravy odstraňujú aj výrobky, na ktoré je pacient precitlivený - po užití sa objaví pálenie záhy, belenie, plynatosť a nadúvanie..

Pitie veľkého množstva vody je dôležitou súčasťou stravy pre pacientov s diafragmatickou kýlou. Odporúča sa piť čistú minerálnu vodu osem pohárov denne, najlepšie minerálne vody sú Essentuki-17 a Borjomi.

Ihneď po jedle nemôžete cvičiť a vystaviť stresu, ale neodporúča sa ani ľahnúť - v horizontálnej polohe pacient často vykazuje pálenie záhy, pretože obsah žalúdka vstupuje do pažeráka..

Pacientova strava by mala byť bohatá na bielkoviny a esenciálne mastné kyseliny, pre ktoré zahŕňa varené kuracie alebo hovädzie mäso, ryby, vajcia a tvaroh, ako aj rastlinné oleje - slnečnica, ľan, rakytník a rybí olej, ktoré sa pijú na lyžičku deň pred jedlom.

Z obilnín bolo možné jesť takmer všetko okrem ryže. Počas prípravy ovsenej kaše je potrebné zobrať jeden a pol krát viac vody ako obvykle, aby sa ukázalo, že je veľmi mäkká a prevarená. Ak ovsená kaša nie je dostatočne mäkká a homogénna, drtí sa navyše v mixéri. Odporúča sa používať aj iné výrobky v drvenej forme - mäso sa melie na mleté ​​mäso a používa sa na výrobu mäsových guličiek a mäsových guličiek a ryby sa podávajú ako suflé. Vyprážané jedlá z pary alebo varu sú zo stravy úplne vylúčené.

Je zakázané používať koreniny a cukor v miskách pre pacientov s herniou bránice, pretože to spôsobuje zvýšenú kyslosť žalúdočnej šťavy a vytvára riziko poškodenia pažeráka..

Tradičná medicína odporúča odvar z lúkových lúčnych lúk, sladkej kýly a husího lastúry, aby sa zmiernili príznaky hiátovej prietrže.

Ovocie povolené v potrave pacienta - hrušky, banány, broskyne, jablká sa môžu jesť pečené a bez šupky, pretože sú dostatočne čerstvé a kyslé a stimulujú vylučovaciu činnosť žalúdka..

Pri vrodenej diafragmatickej prietrži zistenej počas prenatálnej diagnostiky je výživa pre tehotnú matku predpísaná odborníkom na výživu spolu s pôrodníkom..

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Články o zdraví a liečbe chorôbKýla u novorodencov na fotografii semenníkovČo robiť s rodičmi, ak novonarodené dieťa má kvapku semenníkov?Kvapka semenníkov u novorodencov je patologický edém, ktorý sa vytvára vo vaginálnej membráne semenníka alebo pozdĺž spermatickej šnúry.
V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa medzistavcová prietrž nelieči veľmi úspešne: Drogová terapia nebojuje s príčinou - výhřezom disku, ale s výsledkom - porušením koreňov miechy. Chirurgické ošetrenie je mimoriadne ťažké, vyžaduje seriózne vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, ale operácia sa vráti ďaleko od každého disku. Tento problém tiež vedie k množstvu šarlatánov, ktorí chcú „nakrájať cesto“: chiropraktici, chiropraktici a iní tradiční liečitelia..
Nepríjemné pocity v chrbtici sú pre väčšinu ľudí známe. Najčastejšie označujú vývoj osteochondrózy - degeneratívne ochorenie stavcov, chrupavky. Tablety, masti majú iba symptomatický účinok a pôsobia veľmi krátko.