loader

Hlavná

Žalúdok

Hernia disku krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Ľudská chrbtica je výkonná a pohyblivá kostra pozostávajúca z inertných segmentov, kĺbov a väzov. Hlavná záťaž tela padá na chrbticu, takže naša podpora niekedy nezvláda priamu zodpovednosť a chorobu, ako je prietrž.

Kýla krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice sa vyskytuje v dôsledku deštrukcie alebo premiestnenia medzistavcových platničiek a je intraartikulárnou látkou, ktorá vyčnieva smerom von. Podľa frekvencie prejavov patológie patrí prvé miesto prietrž bedrovej chrbtice a druhé miesto prietrž krčnej chrbtice..

Hernia s5-s6 a s6-s7

Hernia krčnej chrbtice sa najčastejšie objavuje na pozadí zmien súvisiacich s vekom, ktoré sú spojené s opotrebovaním kĺbových a kostných tkanív. To však zďaleka nie je jedinou príčinou patológie. Medzi hlavné príčiny kýly patrí:

 • Sedavý spôsob života;
 • zranenia
 • Odborné činnosti v oblasti vzpierania;
 • Každodenný pobyt v jednej póze, posedenie pri stole, pri počítači atď..

Ľudská chrbtica pozostáva z 24 stavcov, z ktorých 7 tvorí krčná chrbtica. Hernia C5-C6 krčnej chrbtice je najbežnejším prejavom choroby v tejto oblasti. Krk je schopný uniesť váhu hlavy a zabezpečuje pohyblivosť časti tela vážiacej 4 - 5 kilogramov. Keď sa u pacienta za rôznych okolností vyvinie medziobratlová hernia krčnej chrbtice segmentov C5-C6 alebo C6-C7, pacient pociťuje tieto príznaky:

 1. Pocit bolesti a stuhnutosti v krku;
 2. Bolesť začínajúca od zadnej časti hlavy a postupne pokrývajúca celú hlavu;
 3. závrat
 4. Náhle zmeny krvného tlaku;
 5. Zvýšený intrakraniálny tlak;
 6. Znecitlivenie a brnenie v pleciach a lopatkách;
 7. Bolesť v rukách, najmä v kĺboch;
 8. Bolesť v rukách;
 9. Porušenie jemných pohybových schopností rúk, spôsobujúce ťažkosti s viazaním šnúr, upevňovacích gombíkov atď..

Kýla a výčnelok

Krk je najzraniteľnejšou časťou chrbtice, vysoko náchylný na zranenia a degeneratívne procesy. Preto je prietrž a výčnelok krčnej chrbtice pomerne časté choroby. Hlavným nepriateľom chrbtice je starnutie, ktoré vedie k dehydratácii kĺbových tkanív. Mnoho pacientov, ktorí počuli diagnózu protrúzie medzistavcovej platničky v cervikálnej oblasti, celkom nerozumie tomu, s čím sa zaoberajú, pričom výčnelok má prietrž, ale nie je to úplne pravda.

Výčnelok je výčnelok medzistavcových platničiek, zatiaľ čo vláknité jadro nepresahuje vláknitý kruh. Výčnelok je medzistupeň predchádzajúci prietrži, pri ktorom sa vláknitý kruh rozbije a obsah vyčnieva von. Kýly a výčnelky krčnej a bedrovej chrbtice sa vyskytujú veľmi často proti osteochondróze, kyfóze, lordóze, osteoporóze a iným chorobám kostí a kĺbov..

liečba

Kýlu krčnej a bedrovej chrbtice je možné liečiť konzervatívnou metódou aj pomocou chirurgického zákroku. Konzervatívne liečby zahŕňajú:

Drogová terapia. Hlavnými skupinami drog, ktoré sa široko používajú v boji proti tejto chorobe, sú:

 • Lieky proti bolesti. Na zmiernenie bolesti sa používajú analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky;
 • Blokády a zavedenie prostriedkov do oblasti prietrže, ktoré znižujú jej výčnelok;
 • Preparáty pre křupavku. Špeciálna skupina liekov, ktoré sú zamerané na stabilizáciu chrupavkových tkanív a zníženie trenia medzi susednými kostnými štruktúrami;
 • Svalové relaxanciá. Kýly a výčnelky často spôsobujú ťažké a bolestivé svalové kŕče v dolnej časti chrbta a krku. Na zmiernenie kŕčového efektu sa používajú svalové relaxanciá;
 • Cievne prípravky. Je veľmi dôležité, aby poškodená oblasť chrbtice dostala dostatok užitočných látok, ktoré pomáhajú urýchliť proces liečby. Prípravky na vazodilatáciu bránia zrážaniu krvi a zvyšujú terapeutický účinok.

Fyzioterapeutické postupy. Fyzikálne postupy môžu zmierniť bolesť, odstrániť kŕče vo svaloch a zlepšiť účinok užívania liekov. Medzi najúčinnejšie postupy patria:

 1. Trakcia miechy;
 2. Tlaková komora;
 3. magnetoterapia;
 4. elektroforéza;
 5. fonoforézou;

Akupunktúra alebo akupunktúra. Je veľmi dôležité, aby postup vykonal špecialista vo svojom odbore. Znalosť špeciálnych aktívnych bodov a predstavenie tých najlepších ihiel, pán zbaví bolesti prietrže bedrovej alebo krčnej chrbtice, zlepší krvný obeh a celkový stav pacienta.

Fyzioterapia. Terapeutické cvičenia na kýly chrbtice by sa mali vykonávať pod dohľadom lekára. Účinok dosiahnutý pri správnej záťažovej terapii prevyšuje všetky očakávania. Závraty s prietržom krčnej chrbtice - odísť a bolestivé pocity medzi lopatkami a ramenami. Ak hovoríme o cvičeniach s herniou bedrovej chrbtice, potom to bolí a zápal, bolesť v zadku a bolesti chrbta. Prúd krvi do poškodených oblastí sa zlepšuje, čo výrazne zvyšuje účinok užívania liekov.

Ďalšou účinnou liečbou medzistavcových prietrží je hirudoterapia alebo liečba pijavicami. Pijavice zlepšujú krvný obeh, uvoľňujú toxíny nahromadené v tkanivách, nasýtené poškodené tkanivá kyslíkom.

Ak konzervatívna liečba neprináša pozitívne výsledky, potom neexistuje iná možnosť, ako ísť na chirurgický zákrok.

Chirurgia je mimoriadne zriedkavá, pretože ide o veľmi komplexný neurochirurgický proces. Počas postupu sa zničená časť kĺbu odstráni a potom sa poškodené oblasti nahradia protézou.

Prečo sa vyvíja dorzálna prietrž medzistavcových platničiek C5 C6? liečba

Dorsálna hernia medzistavcového disku C5-C6 je bežnou patológiou. Je to spôsobené tým, že sa vyvíja v oblasti zadného segmentu. Preto je názov choroby. Stavce C5 a C6 sa nachádzajú v krčnej chrbtici, čo tiež pomáha zvyšovať výskyt patológie, pretože v tejto oblasti je najvyššia úroveň motorickej aktivity. Hlavnou príčinou tohto typu ochorenia je osteochondróza. Ak včas nevenujete pozornosť charakteristickým znakom, objaví sa výčnelok a čoskoro kýla.

S predčasnou liečbou osteochondrózy sa vyvíja dorzálna prietrž medzistavcových platničiek C5-C6.

Mechanizmus vývoja choroby

Na diskoch, ktoré sú umiestnené medzi stavcami, sa vytvorí výstupok. Ich hlavnou funkciou je odpisovanie, ktoré zabraňuje poraneniu chrbtice. Disk pozostáva z vláknitého jadra, ktoré obklopuje vláknitý kruh. Nad a pod sú tenké vrstvy chrupavky. Pod vplyvom pravidelného intenzívneho zaťaženia chrbtice sa môžu tkanivá vláknitého prstenca zdeformovať: spočiatku sa mierne pretiahnu, potom sa zvýši tvorba, čo nakoniec vedie k prasknutiu tkaniva..

Výčnelok v dorzálnej hernii sa vyskytuje smerom k zadnej časti disku. To znamená, že vzdelávanie prebieha v blízkosti miechového kanála. Počiatočným štádiom vývoja patológie je dorzálna difúzna výbežok. V tomto prípade nedôjde k pretrhnutiu vláknitého prstenca, ale vytvorí sa výčnelok, ktorý pokrýva 25 až 50% plochy..

Ak sa nevylučuje negatívny faktor prispievajúci k rozvoju patológie, potom sa vzdelanie postupne zvyšuje. Poslednou fázou prietrže je sekvestrácia sprevádzaná roztrhnutím vláknitého prstenca a prolapsom fragmentov buničinového kruhu do miechového kanála. Ak je formácia lokalizovaná v oblasti zadného segmentu disku v stredovej línii, nazýva sa chrbtová-stredná.

Pod vplyvom zaťaženia chrbtice môžu byť tkanivá vláknitého prstenca deformované: najskôr sa napínajú, potom sa zvyšuje formácia, čo nakoniec vedie k pretrhnutiu tkaniva..

Príčiny prietrže

Patológia sa vyvíja v mnohých prípadoch:

 1. Ochorenia pohybového ústrojenstva: osteochondróza, skolióza. Príčinou sú často degeneratívne deštruktívne procesy, ktoré sa vyvíjajú v mäkkých, tvrdých alebo chrupavkových tkanivách..
 2. Poranenia krčnej chrbtice.

Existujú nepriame dôvody pre rozvoj dorzálnej hernie:

 • zmeny štruktúry tkanív súvisiace s vekom;
 • prepätie, ktoré je výsledkom intenzívnej fyzickej námahy;
 • nevyvážená výživa;
 • nedostatok tekutín v tele;
 • zlé návyky (pitie, fajčenie).

Príznaky a liečba kýly krčnej chrbtice: je možné urobiť bez chirurgického zákroku liekmi, gymnastikou, masážou?

Disková hernia krčnej chrbtice je zanedbávanou formou degenerácie krčných medzistavcových segmentov, ktorá bola komplikovaná premiestnením pulpózneho jadra disku tým, že presahovala anatomické hranice. Ochorenie je charakterizované závažnými neurologickými a reflexnými prejavmi, vrátane mozgového typu. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že v tejto časti sa hrebeň spája s hlavou a miecha prechádza do hlavy a tu sa koncentruje hustá neurovaskulárna sieť. Patologický proces je hlavne komplikáciou dlhodobej osteochondrózy SHO, ktorej príznaky sa dlhodobo ignorujú.

MRI krčnej chrbtice.

Pred sto rokmi patrila v oblasti videnia neurológov patológia s takouto závažnou lokalizáciou do kategórie ojedinelých prípadov, a to hlavne o staršie osoby. Dnes je krčná medzistavcová prietrž jednou z najbežnejších diagnóz všetkých možných problémov s chrbticou. Teraz sa to, bohužiaľ, príliš často týka zdatnej populácie. Diagnóza „krčnej kýly chrbtice“ prevažuje u ľudí vo veku 20 - 55 rokov. Miera výskytu u mužov a žien je približne rovnaká: 52% pacientov sú muži, 48% ženy.

Cervikálna hernia ako celok v štruktúre všetkých chorôb ľudského tela zaujíma 5. miesto v počte hospitalizácií, 3. miesto v potrebe chirurgickej liečby. Podľa údajov z autoritatívnych zdrojov najmenej 20% ľudí s herniami pri lokalizácii krčka maternice trpí závažnými stavovými neurologickými poruchami, ktoré často vedú k invalidite. Vyskytuje sa približne 35% až 40% chronickej bolesti, vďaka ktorej pacienti žijú v neustálom a emocionálnom strese.

Rizikovú skupinu tvoria ľudia trpiaci systémovými chorobami spojivového tkaniva, obezitou a rôznymi metabolickými poruchami, diabetes mellitus, ortopedické patológie. Profesionálni športovci, administratívni pracovníci, učitelia, obrábacie stroje, krajčírky, kreslíri a iné osoby, ktoré majú krčný región po dlhú dobu v imobilizovanej polohe alebo vykonávajú jednotné monotónne pohyby, sú vysoko citlivé na premiestnenie fragmentu disku v SHO.

Čo je kýla krčnej chrbtice

Aká je podstata diagnózy? Pri lokálnych patologických zmenách v medzistavcovej platničke, ktoré viedli k prolapsu buničitého jadra, ku ktorým došlo v dôsledku narušenej integrity vláknitého prstenca disku. Procesu tvorby hernie predchádza prebiehajúca degeneratívna-dystrofická patogenéza v konkrétnom segmente stavovcov. Pozrime sa však na to, ako sa v skutočnosti všetko deje, aby bolo jasnejšie. Postupne pristupujte k hlavnej veci, počnúc krátkym výletom do anatómie.

 • Medzistavcové platničky v krčnej mieche sú iba 5 a stavce - 7. Sú umiestnené medzi každým po sebe idúcim párom stavcov a navzájom ich spájajú. Medzi 1 a 2 stavcami (Atlas a Axis) nie je disk prirodzene zabezpečený, nie je. K patológii teda môže dôjsť na úrovniach ako C2-C3, C3-C4, C4-C5, C5-C6, C6-C7. Najčastejšie sa vyvíja v segmentoch C5-C6 a C6-C7.
 • Každý diskový prvok sa skladá zo želé podobnej látky (buničité jadro), ktorá je uzavretá v kruhovom vláknitom okraji (vláknitý prstenec). Disk vykonáva funkciu odpisovania, absorbuje a spláca údermi do chrbtice, otras mozgu v čase fyzickej aktivity osoby. Spolu s ďalšími konštrukčnými prvkami poskytuje vrchole hrebeňa potrebný potenciál mobility a flexibility..
 • Hlavné zloženie disku predstavuje voda (80%) a kolagénové vlákna (15%) ponorené do matrice proteoglykánov. Kolagén dodáva disku elasticitu a zachováva si proteoglykány (kyselina hyalurónová). A proteoglykány sú zodpovedné za priťahovanie, kontrolu rovnováhy vody a vytváranie potrebného intradiskálneho tlaku. Normálny pomer všetkých uvedených štruktúrnych látok je možný iba pri dobrom metabolizme na úrovni stavcov a pri plnom dodaní živín k nim..
 • Štruktúra disku sa tiež vyznačuje avaskularitou alebo absenciou vlastnej obehovej siete. Preto sa jeho výživa dodáva výlučne v dôsledku krvných ciev susedných stavcov, ktoré vstupujú cez okrajovú uzatváraciu platňu. Pri určitej úrovni stavcov od C2 do C7 môže byť inhibovaný krvný obeh a metabolizmus. Napríklad v dôsledku neustáleho fyzického preťaženia alebo sedavého životného štýlu, pravdepodobne s obezitou, autoimunitnými patológiami alebo po miestnom zranení. V dôsledku toho sa vyvíja osteochondróza.
 • Pretože osteochondróza v stavovcoch znižuje prietok krvi a je narušená priepustnosť okrajovej doštičky (skleróza), dôležité metabolity sa neprenášajú na disk, ako sme povedali, v správnych množstvách. To vedie k postupnému znižovaniu špecifického obsahu tekutín vo vláknitých a buničitých tkanivách, to znamená k strate ich hlavnej zložky - vody. Dehydratácia slúži ako stimul na riedenie, vyrovnávanie a ťahanie medzistavcovej podložky.
 • Potom sa na degenerovanom krúžku zvnútra objavia praskliny, zatiaľ čo jadro buničiny zmení svoju obvyklú polohu. Želé podobná látka klesá a pohybuje sa do chybnej časti prstenca. V dôsledku toho sa vytvorí deformácia disku v určitom smere, vyčnievajúca za hranice stavcov..
 • Krčka sa najskôr objaví mierne, ale kým sa prstenec nezlomí, kýla sa nevytvorí. Toto rané štádium sa nazýva vyčnievanie. Akonáhle je výčnelok diagnostikovaný, znamená to, že všetky predpoklady a priaznivé podmienky pre vzhľad kýly sú už vytvorené. Ak sa procesy degenerácie v štádiu prietrže nezastavia včas, vláknitý kruh sa naďalej zrúti. Jadro je stále viac a viac rozmiestnené na periférii, má kompresiu v slabej oblasti prstenca.

Kýla a kakaové osteofyty.

Nakoniec dôjde k roztrhnutiu prstencovej štruktúry, pričom fragment želé chrupavky vypadne cez vytvorenú medzeru. Otvorený prolaps časti buničitého jadra do medzistavcového priestoru cez periférny priechodný otvor a je prietržom krčnej chrbtice.

Druhy a štádiá medzistavcových prietrží v krku

Povedali sme, že disky môžu byť v stave kýly a skutočnej kýly. V štádiu výčnelku v cervikálnej oblasti sa chrupavková vrstva považuje za malú až 0,2 cm a zodpovedá štádiu 1 patológie. Vypukliny väčšie ako 0,2 cm sú klasifikované ako stredné a veľké veľkosti (2, 3, 4 lyžice). Preto uvádzame presnejší popis každej fázy.

 • Fáza 1 - integrita disku je zachovaná, veľkosť vydutia až 2 mm vrátane.
 • Etapa 2 - stredná závažnosť, narušená integrita vláknitého prstenca, výčnelok sa zvýši z 2 mm na 4 mm.
 • Etapa 3 - tvrdý stupeň, krúžok je roztrhaný, diskový posun je silný, rovná sa 4-6 mm.
 • Etapa 4 (extrúzia alebo sekvestrácia) - kriticky závažný stupeň deformácie, ktorá môže v každom okamihu viesť k sekvestrácii. Veľkosť prietrže v tejto fáze je> 6 mm, môže dosiahnuť až 8 mm alebo viac.

Sekvestrácia je nebezpečná forma choroby, keď dôjde k úplnému oddeleniu previsnutej časti chrupavky od disku s kúskom mŕtvej chrupavky, ktorá sa dostane do priestoru stavcov. Takáto patogenéza môže spôsobiť vážne nezvratné poškodenie nervu v krátkom časovom období vrátane jeho smrti, čo vedie k paralýze..

Všeobecne sa všetky prolapy disku na úrovni krku, ktoré sú väčšie ako 4 až 6 mm, považujú za klinicky mimoriadne neúspešné, pretože vážne narušujú mozgový obeh, inhibujú a narušujú jednotu dvoch hlavných častí centrálneho nervového systému - mozgu a miechy..

Neprijateľne veľké rozmery (> 4 mm) v tomto oddelení sú spojené s najvyšším rizikom čiastočnej / úplnej imobilizácie ramien, nôh, ako aj ochrnutia trupu z postihnutej oblasti a zospodu. Okrem parézy a ochrnutia sa s vysokou frekvenciou vyvíja aj ťažká dysfunkcia genitourinárnych a reprodukčných orgánov.

Druhová diverzita takejto diskovej lézie v cervikálnej oblasti je podobná bedrovým a hrudným herniálnym výčnelkom. Patologické zameranie je klasifikované podľa jeho umiestnenia (smeru) vzhľadom na miechový kanál a stavce. Podľa tohto kritéria sa rozlišujú tieto typy hernií SHO:

 • bočné alebo bočné - umiestnené prísne po stranách stavcov;
 • predný alebo ventrálny - rast predný, to znamená s orientáciou v opačnom smere od miechového kanála (menej nebezpečný pohľad);
 • zadný alebo stredný - vydutý komponent je zreteľne otočený do stredu miechového kanálu (najnebezpečnejšia forma);
 • posterolaterálny alebo paramediánsky - deformovaný prvok je odklonený niekoľko stupňov na stranu od strednej osi vedúce priamo k miechovému kanálu.

Bočné a posterolaterálne lokalizácie predstavujú približne 85%, stredné a ventrálne lokalizácie - 15%. Bohužiaľ relatívne priaznivé umiestnenie prietrže krku - prednej - je medzi pacientmi najmenej bežné (5%)..

Príznaky a bolesti pri kýle krčnej chrbtice

Patologické zameranie v SHO je zvyčajne sprevádzané lokálnou bolesťou vo všetkých, ktorá môže uvoľňovať určité časti tela inervované krčnými stavcami. Bolesť, v závislosti na zanedbávaní prietrže, môže byť neznesiteľná alebo mierna tolerancia. Okrem toho to môže byť buď streľba, pálenie alebo bolesť. Symptomatické spektrum je dosť rôznorodé, pacienti sa sťažujú najmä na:

 • akútny bolestivý syndróm v oblasti krku a goliera, zhoršený zákrutami a naklonením hlavy;
 • tuhosť pohybov, kŕče v krku, napätie krčných svalov;
 • časté závraty a silné bolesti hlavy, väčšinou jednostranné v týlnej časti hlavy;
 • bolesť a parestézia vo forme plazenia, mravčenia, necitlivosti atď., neprirodzených znakov v rukách (viac na zápästiach, prstoch, predlaktí);
 • slabosť, paréza jednej z horných končatín, ťažkosti pri zdvihnutí ruky;
 • bolesť v ramene, v oblasti lopatiek, bránica, občas v nohe;
 • bolesť, znecitlivenie v jednej polovici tváre;
 • nepohodlie a hučanie v ušiach;
 • zachrípnutie, pocit bolesti a cudzieho tela v krku;
 • muchy pred očami, znížená zraková ostrosť a rozmazané videnie, iné poruchy zraku;
 • vestibulárne poruchy, napríklad trasenie, nestabilita chôdze;
 • slabá pamäť, rozptyľovanie, zvýšená únava;
 • podráždenosť, depresívna nálada, depresia;
 • ľahký spánok alebo nespavosť;
 • skoky v krvnom tlaku, častejšie krvný tlak má tendenciu sa zvyšovať pri závažnej patogenéze s kompresiou krčnej artérie, ktorá živí mozog.

Patológia u väčšiny ľudí vyvoláva neznesiteľné bolesti, ktoré sa v dominantných prípadoch vyskytujú v hornej časti chrbta, pažiach a hlave.

Diagnóza krčnej chrbtice

Keď pacient navštívi kliniku, neurológ najskôr zhromaždí a analyzuje jeho históriu. Potom nasleduje testovanie SHO pomocou špeciálnej taktiky hardvérového vyšetrenia chrbtice. Non-hardvérová diagnostika je založená na neurologických testoch, ktoré zahŕňajú kontrolu problémovej oblasti chrbta pomocou motorických a palpačných techník, vďaka ktorým je stanovená:

 • prítomnosť a stupeň neurologického deficitu;
 • - závislosť a povahu syndrómu bolesti počas určitých pohybov krku, končatín atď.;
 • konzistencia reflexnej reakcie a objem amplitúdy pohybov krčnej hladiny v rôznych fyziologických smeroch;
 • narušenie citlivosti častí tela spojených s SHO (ruky, zóna tváre atď.).

Na základe sťažností a neurologických testov môže špecialista vopred urobiť diagnózu, navyše počas počiatočného vyšetrenia. Liečba však nebude predpísaná dovtedy, kým nebudú podozrenia na herniu potvrdené výsledkami zobrazovania hardvéru. Všeobecne zavedeným diagnostickým štandardom s cieľom detegovať patológiu a získať spoľahlivé podrobné informácie o klinike s kýlovými výstupkami je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Prostredníctvom objemovo vrstvených MRI obrazov v rôznych projekciách sa spravidla fakty o:

 • vývoj a stupeň štrukturálnych zmien medzistavcových platničiek v ktorejkoľvek fáze;
 • lokalizácia poškodeného fibri-chrupavkového obloženia av prípade sekvestrácie - číslo, miesto sekvestrácie;
 • špecifiká vydutého rastu (smerový vektor);
 • presné veľkosti vzdelania do jedného milimetra;
 • prítomnosť a závažnosť zovretia, stlačenia komponentov nervových uzlín, artérií, miechového kanála a miechy;
 • intra a paravertebrálny edém, zápal, atrofia;
 • stav svalového tkaniva, väzov, šliach, medzistavcových kĺbov;
 • prítomnosť / neprítomnosť sprievodných chorôb na skúmanej časti chrbtice - stenóza, artróza, nádory, problémy s krvným zásobovaním atď..

X-ray neodráža plne klinický obraz, pretože iba vizualizuje tvar a polohu kostných prvkov chrbtice, vzdialenosť medzi stavcami, osteofyty. Rádiografia neukazuje mäkké tkanivá, medzi ktoré patria krčné disky, miecha, nervové plexy, vaskulárne a svalovo-ligamentové štruktúry. Metóda prierezovej počítačovej tomografie, hoci predpokladá použitie vyspelejších rádioaktívnych technológií ako konvenčné röntgenové lúče, nie je informačná, pokiaľ ide o hodnotu klinických príznakov získaných pri diagnostike tohto ochorenia.

K krčnej prietrži sa nedospeje k záveru iba na základe röntgenových snímok alebo CT snímok, jedná sa o dve pomocné taktiky, ktorých vhodnosť sa v každom prípade určuje individuálne. Iba MRI môže dôkladne preskúmať problémovú oblasť. Významnou výhodou je aj zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie - pracuje na javoch nukleárnej magnetickej rezonancie a na rozdiel od zariadení s ionizujúcim žiarením nemá nepriaznivý vplyv na ľudské telo..

Pravda o liečbe: analýza efektívnosti všetkých taktík

Pomáhajú lieky

V akútnom období lekári predpisujú lieky proti bolesti, zápalu a opuchu lokálneho a vnútorného použitia, aby zastavili bolestivé prejavy choroby. Základom takejto liekovej terapie sú NSAID:

Okrem nesteroidných protizápalových liekov proti bolesti predpisujú odborníci lieky zo série analgetík:

Ak sa klinický obraz zhoršuje svalovou hypertonicitou, odporúča sa uvoľniť svalové relaxanciá na uvoľnenie spastických svalových štruktúr. Medzi najpoužívanejšie svalové relaxanciá patria Midokalm a Siralud.

Pri konštantnej oslabujúcej bolesti, ktorú NSAID a analgetiká nedokážu zvládnuť, sa vykonáva prechod na liečbu silnými hormonálnymi alebo anestetikami. Patria medzi ne glukokortikoidy, lidokaín a novokaín. Na základe silných hormónov obsahujúcich a anestetík, iba podľa predpisu lekára, vykonáva pacient v špecializovaných podmienkach blokádu chrbtice. Vo veľmi blízkej budúcnosti by sa mala osoba s tak kriticky nebezpečnou diagnózou podrobiť operácii.

Všetky tieto lieky pôsobia čisto symptomaticky: nenastane žiadny účinok, pokiaľ ide o zníženie hernálnej zložky. V skutočnosti iba dočasne zmierňujú bolesť a blokujú prenos impulzov neuro bolesti v problémovom poli. Majú tiež mierny protizápalový účinok. Všetky medzistavcové deformácie a degenerácie stále nezmiznú.

Všimnite si, že byť obmedzený iba na lekársku metódu liečby, aj keď pomáha zmierňovať príznaky bolesti, je výškou bezohľadnosti. Kýla krčnej chrbtice s týmto prístupom si čoskoro určite pripomenie samu seba a nabudúce bude mať jasnejší prejav. Najhoršie však je, že medzistavcové patogenézy, ktoré žijú iba na lieky proti bolesti, budú aktívne postupovať, zvyšujú riziko zdravotného postihnutia každý deň..

Dosiahnutie pretrvávajúcej remisie liečivovým režimom v komplexnej kombinácii s inými konzervatívnymi metódami, ako ukazujú pozorovania, nie je vždy dosiahnuteľné. Ak pôvodne predpísaná komplexná liečba po dobu 3 mesiacov, najviac 6 mesiacov, neviedla k hmatateľnému a trvalému zlepšeniu, pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok.

Dlhodobé vnútorné podávanie liekov proti bolesti alebo injekčnej metódy ich podávania je spojené s rozvojom vedľajších účinkov - žalúdočné vredy, ochorenia pečene a obličiek, hematopoetické a imunitné systémy. Vonkajšie látky - gély, krémy, masti - majú menej negatívnych reakcií. Ale čo sa týka sily analgetického účinku, sú významne horšie ako orálne lieky a injekcie..

Nie je možné povedať pár slov o populárnych chondroprotektoroch, ktorých účinok je zameraný na zlepšenie metabolizmu a zlepšenie výživy v kostných chrupavkových štruktúrach. Pamätajte, že ich prínosy sa klinicky potvrdzujú výlučne pri osteochondróze, ktorá neprešla do kýly krčnej chrbtice. Je prípustné používať tieto lieky s malými výčnelkami ako prevenciu ďalšej degenerácie krčka medzistavcovej platničky. Ale! Pri už uskutočnenej hernii sú chondroprotektory neúčinné alebo vôbec nefungujú. Keď už došlo k globálnej reorganizácii obsahu disku do ireverzibilného (!) Neživotaschopného stavu, nenesú terapeutické a preventívne prínosy.

Účinok gymnastických cvičení

Zbavte sa choroby pomocou špeciálnych gymnastických cvičení pre krk, samozrejme, nebude fungovať. Nabíjanie, ani to najlepšie, nie je schopné „vytiahnuť“ vláknitý prvok späť alebo ho zničiť bez stopy, „opláštiť“ medzeru na vláknitom krúžku. Toto je možné vykonať čisto počas chirurgickej liečby.

Bolo však dokázané, že triedy cvičebnej terapie zlepšujú pohodu a významne bránia rozvoju svalovej atrofie krčka a krčka maternice a horných končatín. Okamžite zdôraznite, že produktivita pôsobenia LH je výrazne znížená v predposlednej a poslednej fáze prietrže. Zvláštny telesný tréning napriek tomu po chirurgickom odstránení prietrže predstavuje najväčší príspevok k obnove muskuloskeletálneho potenciálu. Vo všeobecnosti je účinok fyzioterapeutických cvičení počas konzervatívnej liečby a v čase pooperačnej rehabilitácie spôsobený:

 • stimulácia krvného obehu;
 • aktivácia metabolických procesov;
 • zvýšiť produkciu živín potrebných na zachovanie funkcií stavcovej štruktúry;
 • posilňovanie, zvyšovanie vytrvalosti krčných svalov;
 • správny, jemný vývoj motorických a podporných funkcií krku;
 • zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami, čo pomáha predchádzať alebo znižovať radiálnu / vaskulárnu kompresiu.

Aby však gymnastika skutočne mala zmysel, musíte si zaobstarať školiaci program od špecialistu, ktorý je špeciálne navrhnutý špeciálne pre vás, berúc do úvahy všetky charakteristiky klinického obrazu MR. Do úvahy sa berú aj ukazovatele veku a telesnej hmotnosti, úroveň fyzickej zdatnosti a súvisiace zdravotné problémy.

Odporúča sa absolvovať prvý kurz v miestnosti na cvičenie pod dohľadom profesionálneho inštruktora, aby sa dobre zvládla a zdokonalila technika každého cvičenia. Pri tréningu je dôležité dodržiavať 5 pravidiel:

 1. Pravidelnosť cvičebnej terapie.
 2. Postupné zvyšovanie zaťaženia.
 3. Hladké a upravené pohyby krku.
 4. Úplné zrušenie fyzických cvičení s výskytom najmenšej bolesti, zmeny citlivosti v ktorejkoľvek časti tela.
 5. Na základe odseku 5 neodkladne kontaktujte ošetrujúceho lekára, aby vykonal kvalitatívne vyšetrenie a upravil plán terapeutickej gymnastiky..

Veľmi sa neodporúča užívať a používať nezávisle od internetu, náhodne alebo na základe rady iných pacientov! V akútnej fáze je cvičebná terapia kontraindikovaná! Ak tieto pravidlá zanedbáte, pravdepodobnosť dosiahnutia katastrofických výsledkov je príliš vysoká. Dôsledky negramotnej kampane sú zhoršenie príznakov hernie SHO, zvýšenie relapsov, progresia vytesnenia disku, ešte väčšie zníženie lúmenu stavcov, štipnutie a smrť nervových zakončení, poškodenie miechy / mozgu, kompresia a zúženie krčnej sekvestrácie. V dôsledku toho sa konečný termín operácie nezmení, ale bude výrazne bližší.

Dopad na masáž

Hlavnou funkciou masáže je vytvorenie trofického efektu. To znamená, že masážne techniky umožňujú zvýšiť krvný obeh v zaujímavej časti, zabezpečiť najlepší odtok lymfy a príjem potrebných metabolitov a kyslíka do buniek tkanív. Ďalšou úlohou masáže je zabrániť atrofickým javom vo svalových štruktúrach a znížiť kompresiu vnútri disku. Všimli sme si však, že v žiadnom prípade špeciálne techniky na masírovanie krčka-goliera nemôžu odstrániť kýlu a znížiť jej objem..

Tento typ liečby sa odporúča prísne podľa indikácií, pretože nie pri všetkých typoch prietrží je rovnako užitočný. Najmä s opatrnosťou je predpísaný pre stredné a veľké výčnelky, nervové štipky v výčnelkoch krku. Takéto manipulácie s bežiacou, komplikovanou klinikou môžu mať presný opačný účinok, pretože týmto spôsobom je ľahšie otočiť veľkú hernálnu hmotu v nepriaznivom smere. Preto musí lekár pred predpísaním masáže zvážiť klady a zápory.

Na začiatku vývoja prietrže môže masáž slúžiť ako vynikajúce opatrenie na prevenciu progresie degeneratívnej-dystrofickej patogenézy na stále mierne modifikovanom disku. Zdôrazňujeme však, že ak im lekár dáva zelené svetlo, mal by ich vykonávať dobrý masér neurologického oddelenia. A nakoniec, ide o pomocnú terapeutickú taktiku, ktorej použitie má zmysel výlučne v kombinácii s inými základnými liečebnými programami.

Fyzioterapia krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické procedúry tiež neliečia prietrž, ale bojujú s komplexom svojich príznakov na rovnakom princípe ako masáž a cvičenie. Účelom štandardných fyzioterapeutických sedení (magnetoterapia, elektroforéza, laserová a ultrazvuková terapia) je zníženie opuchov okolo postihnutého medzistavcového disku, zvýšenie prietoku krvi do slabej časti a zmiernenie svalového napätia..

Ak je tento cieľ úplne dosiahnutý, pacient sa po fyzioterapii cíti oveľa lepšie, zaznamenáva zvýšenie rozsahu pohybov v krku, pretrvávajúce vymiznutie alebo zníženie bolesti a ďalšie predtým rušivé príznaky. Podľa klinických štúdií však účinok fyzioterapie zaznamenáva iba 50% pacientov s touto diagnózou. V mnohých prípadoch (až do 40%, spravidla s patológiou 3 až 4 lyžice), naopak, po liečbe fyzioterapiou dochádza k zhoršeniu pohody.

Komplikácie a následky choroby

Krčná chrbtica je najužšia časť stavcov, v ktorej prechádza najväčší vaskulárny kmeň tepny. Oddelenie obsahuje najväčšie tepny - ľavú, pravú stavcovú a bazilárnu, z ktorých každá tvorí až 6 skupín cievnych vetiev..

V zadnej časti krku sa nachádza tiež dôležitý zväzok krčných nervov (uzol), ktorý pozostáva z podjazykových, malých týlnych, veľkých zvukových, priečnych, supraklavikulárnych nervov..

Takže aj malé deformácie disku, premiestnenie stavcov v príliš úzkej oblasti husto preniknutej nervami a krvnými cievami, môžu spôsobiť skutočnú katastrofu:

 • upnutie tepien a koreňov nervov, neustále silné bolesti;
 • blokovanie cirkulácie prietoku krvi a mozgovomiechového moku medzi miechou a mozgom s hrubými mozgovo-vertobrogénnymi príznakmi;
 • neurotická povaha sluchových a zrakových porúch, častá strata vedomia, poruchy koordinácie;
 • závažné poruchy gastrointestinálneho traktu (nevoľnosť, vracanie, fekálna inkontinencia), močové systémy (nekontrolovaný výtok moču) a pohlavné orgány (impotencia, frigidita, neplodnosť);
 • svalová slabosť rúk, vrátane úplnej alebo čiastočnej ochrnutia;
 • inhibícia respiračných funkcií v dôsledku vážneho poškodenia miechy a nervových uzlín až do zastavenia dýchania;
 • nedostatočné prísun krvi do mozgu, čo môže viesť k mozgovej ischémii, mozgovej príhode.

záver

Ako viete, choroba je celkom nebezpečná a ťažko liečiteľná. Dúfať v priaznivý výsledok konzervatívnej liečby je možné iba s včasnou diagnostikou a primerane organizovaným terapeutickým prístupom. Neexistuje žiadna záruka, že príznaky a progresia komplexného medicínskeho problému v pokročilom štádiu sa môžu konzervatívne znížiť. Okrem toho treba mať na pamäti, že prietrž krčnej chrbtice sa podľa zavedených noriem môže konzervovať konzervatívnym spôsobom s veľkosťou do 6 mm..

Po chirurgickom odstránení jazva.

Diagnóza veľkých objemov hrozí zdravotným postihnutím, takže od prietrže 6 mm je nevyhnutne potrebné chirurgické odstránenie. Ak zanedbáte operáciu, keď je to potrebné, najhoršia vec, ktorá sa môže stať, je ochrnúť pacienta a nie je vylúčená mozgová príhoda. Paralýza - znamená „smrť“ nervového koreňa, a teda neschopnosť urobiť čokoľvek iné na obnovenie mobility pacienta. Z tohto dôvodu odporúčame, aby sa každý, kto sa stále snaží čo najlepšie obísť operáciu, neriadil rozprávkovými internetovými príbehmi nechirurgického liečenia, ale zdravým rozumom..

Kýla krčnej chrbtice c5 c6, ktorí sa majú liečiť

Príznaky a liečba prietrže disku C5-C6 krčnej chrbtice

Mnoho ľudí sa obracia na lekára, ktorý sa sťažuje na bolesť v oblasti chrbta a krčka, znecitlivenie prstov, obmedzenie pohyblivosti krku. Tento klinický obraz často naznačuje vývoj prietrže krčnej chrbtice. Kýla C5 C6 disku krčnej chrbtice je organická patológia, vyznačujúca sa tým, že vyčnieva medzistavcový disk medzi piatym a šiestym krčným stavcom smerom k mieche. Takáto kýla je zriedkavá a najčastejšie sa diagnostikuje u ľudí vo veku od 30 do 50 rokov kvôli fyzickému preťaženiu.

Čo to je?

Ľudský chrbtica má vysokú pevnosť v dôsledku medzistavcových platničiek. Krčka chrbtice sa skladá zo 7 stavcov, pozostávajúcich z vláknitého prstenca a jadra z polovice tekutiny, ktoré sú vzájomne prepojené medzistavcovým diskom. Ak je krúžok poškodený, potom tekutina začne vytekať z jadra, vďaka čomu dochádza k vyčnievaniu alebo prolapsu disku, vytvára sa prietrž. V dôsledku nesprávnej polohy disk stlačí nervové korene miechy a spôsobí silnú bolesť a ďalšie príznaky. Najčastejšie sa vyskytuje prietrž disku C5-C6, pretože najväčšie zaťaženie sa kladie na 5 a 6 stavcov krčnej chrbtice..

Príznaky a príznaky

Prvé príznaky medzistavcovej prietrže C5-C6 krčnej chrbtice sa vyskytujú neočakávane vo forme boľavej bolesti v krku a ramene, ktorá sa s rozvojom patológie zosilňuje. Útoky bolesti sa vyskytujú vždy bez periodicity. Porážka segmentu C5-C6 je sprevádzaná šírením bolesti do iných častí chrbtice a horných končatín, čo vyvoláva rôzne neurologické poruchy. Okrem bolesti sa objavujú nasledujúce charakteristické príznaky prietrže piateho a šiesteho stavca krčnej chrbtice:

 • pocit stuhnutosti v krku;
 • brnenie, znecitlivenie v ramene, ramene alebo lopatke;
 • obmedzenie pohyblivosti krčnej chrbtice;
 • bolesti hlavy lokalizované v týlnej časti;
 • bolesť kĺbov horných končatín;
 • porušenie citlivosti ramena alebo ramena;
 • slabé svaly rúk;
 • slabosť únosu.

Klinický obraz je možné doplniť týmito všeobecnými príznakmi:

 • arteriálna hypertenzia;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • závrat
 • hluk do uší;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • rýchla únava;
 • znížený výkon.

Ak prietrž stláča miechu, potom je tu výrazná slabosť horných alebo dolných končatín, sú narušené jemné motorické schopnosti rúk, objavujú sa zmeny chôdze, inkontinencia moču, výkaly. Nebezpečenstvo prietrže v segmente C5-C6 je, že sa nachádza v blízkosti ciev, ktoré živia mozog. Nedostatok liečby ohrozuje mozgovocievne príhody, mozgovú príhodu, ischémiu.

príčiny

Hernia hernie disku C5-C6 krčnej chrbtice predstavuje iba 8% všetkých prípadov medzistavcovej prietrže. Väčšina výčnelkov je lokalizovaná v bedrovej oblasti. Patológia sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie je pri psoch nad 30 rokov, keď je najvyššia fyzická aktivita osoby, diagnostikovaná hernia medzi piatym a šiestym stavcom krčnej chrbtice. Ale často sa patológia vyskytuje aj u mladých ľudí, adolescentov. Dôvody medzistavcovej prietrže segmentu C5-C6 krčnej chrbtice môžu byť tieto:

 • Osteochondróza. Toto ochorenie sa vyznačuje nedostatkom živín vo vláknitom kruhu, vďaka ktorému je zdeformované..
 • Ostré pohyby krku.
 • Poranenia krčka maternice.
 • Vrodená patológia stavcovských platničiek.
 • spondylóza Vyznačuje sa zápalom kĺbu medzi stavcami, čo vyvoláva nesprávne rozloženie záťaže.
 • Dlhý krk v nepohodlnej polohe kvôli charakteristikám profesionálnej činnosti.

Medzi piatym a šiestym krčným stavcom sa rozlišujú tieto predispozičné faktory:

 • Genetická predispozícia.
 • Sedavý spôsob života.
 • Nadmerné cvičenie.
 • Nadmerná telesná hmotnosť.
 • Zlé návyky: fajčenie, pitie.
 • podvýživa.
 • Endokrinné choroby.
 • Nesprávne držanie tela.
 • Práca s vibráciami.
 • Rôzne choroby chrbtice.

Najčastejšie k výčnelku v oblasti disku C5-C6 dochádza v dôsledku poranenia miechy. Prietrž môže spôsobiť aj dlhotrvajúce zranenie, ktoré nebolo dlho pociťované.

diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky choroby, musíte sa kvôli dôkladnému vyšetreniu obrátiť na neurológa. V prvom rade lekár zbiera podrobnú anamnézu, študuje príznaky a vykonáva externé vyšetrenie pacienta. Skontroluje sa citlivosť kože, sila svalov a reflexy, po ktorých sa predpíšu ďalšie štúdie. Diagnóza krčnej prietrže medzi piatym a šiestym stavcom sa vykonáva nasledujúcimi metódami:

 • röntgenový Umožňuje vám určiť nepriame príznaky choroby, odlíšiť prietrž od nádorových nádorov, infekcií, patológií kostí.
 • MRI Zobrazovacie snímky z magnetickej rezonancie vám umožňujú študovať kosť a mäkké tkanivo chrbtice na trojrozmernom vysokokvalitnom obrázku. MRI ukazuje miesto, veľkosť prietrže, ako aj prítomnosť stlačeného nervu.
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Štúdia vám umožňuje vidieť dvojrozmerný obraz kosti a mäkkého tkaniva chrbtice, takže môžete diagnostikovať nielen prietrž, ale aj iné poškodenie tkaniva. Určené, keď nie je možné MRI.

Ďalej môžu byť predpísané ďalšie inštrumentálne diagnostické metódy: myelografia, EMG, ultrazvuk a iné. Pretože príznaky medzistavcovej prietrže sú vhodné pre mnoho chorôb, je vždy potrebná diferenciálna diagnostika.

liečba

Liečba kýly C5 C6 krčnej chrbtice sa predpisuje v závislosti od veľkosti výčnelku, prítomnosti stlačených nervov a komplikácií. V počiatočnej fáze vývoja patológie je predpísaná konzervatívna terapia, ktorá zahŕňa nasledujúce liečebné metódy:

 • Drogová terapia. Takéto lieky sa predpisujú:
 1. lieky proti bolesti: Diclofenac, Voltaren, Analgin;
 2. NSAID: Ketorol, Nurofen, Meloxicam;
 3. svalové relaxanciá: Midokalm, Tizanilín;
 4. chondroprotektory: chondroxid, glukozamín sulfát;
 5. vitamíny.
 • Fyzioterapia: elektroforéza, rozšírenie miechy, fonoforéza, magnetoterapia. Zameriavajú sa na odstránenie príznakov, obnovenie normálnej výživy tkanív, ako aj na zlepšenie účinku liekov.
 • Liečebná masáž zameraná na uvoľnenie svalov a kŕčov.
 • Cvičebná terapia. Pomáha posilňovať chrbtové svaly, zvyšuje ich tonus, odstraňuje príznaky a zlepšuje prietok krvi. Najúčinnejšie sú nasledujúce cvičenia:
 1. Východisková poloha: sedenie, ruky pozdĺž tela. Hlava by sa mala pomaly hádzať späť a tiež pomaly vracať do IP. Opakujte 10-15 krát.
 2. IP je rovnaká, hlava by mala byť spustená dolu a pritlačená brada k hrudníku čo najviac. Návrat na IP, opakujte 10-15 krát.
 3. Keď sedíte s rukami nadol, musíte pomaly otáčať hlavou doprava, až kým sa nezastaví, potom to isté urobte doľava.
 4. Hádzajúc hlavou dozadu sa musíte najskôr dotknúť ucha jedným smerom a potom iným smerom..

Všetky cvičenia sa musia vykonávať pomaly, pričom je potrebné brať ohľad na vašu pohodu. Prvýkrát by ste mali robiť cvičebnú terapiu pod dohľadom lekára.

 • Nosenie svalových korzetov, bandáží.

Ďalej sa môže odporučiť akupunktúra, hirudoterapia a reflexológia. Ak je prietrž veľká, existuje pravdepodobnosť komplikácií alebo konzervatívna liečba nepomáha, je predpísaný chirurgický zákrok, počas ktorého je zničená časť kĺbu odstránená a nahradená protézou. Operácia môže byť niekoľkých typov:

 1. Predná discektómia. Poškodený disk sa odstráni predným rezom.
 2. Back discectomy. Kompresia je eliminovaná zadným rezom.

Niekedy sa používajú modernejšie metódy: laserová punkcia, mikrodisektómia. Operácia je predpísaná iba ako posledná možnosť, pretože existuje vysoké riziko komplikácií.

záver

Kýla C5-C6 disku krčnej chrbtice je nebezpečná choroba sprevádzaná množstvom nepríjemných symptómov, ktoré významne zhoršujú kvalitu ľudského života. V prípade neexistencie včasnej liečby môže patológia viesť k invalidite. Moderné liečebné metódy dokážu vyliečiť prietrž bez komplikácií a zabezpečiť minimálny zásah.

Disková hernia krčnej chrbtice: C4-C5, C5-C6, C6-C7

Toto ochorenie sa obvykle prejavuje v krčnej chrbtici a je kombinované s výčnelkami, segmentovou nedostatočnosťou, nestabilitou, neartrózou medzi chrbticou c5 c6. Kýla krčnej chrbtice obvykle indikuje prítomnosť komplikácií osteochondrózy s rôznymi formami patológií. Chrbtica potrebuje odpočinok, masáž.

V súčasnosti hrá práve klinika práve tento typ prietrže, ktorý môže spôsobiť zúženie miechy a mozgu a medzistavcové kanály. Dnes najčastejšie vidíte záchranára alebo strednú kýlu disku c5 c6.

Aká je prietrž krčnej chrbtice C5-C6

V krčnej chrbtici je 7 stavcov. Majú bežné digitálne označenia v rozmedzí 1–7 a sú označené symbolom „C“. Úroveň pevnosti každého prvku závisí od stavu disku, ktorý je vo vnútri a vyzerá ako vláknitý krúžok obsahujúci viskózne jadro. Ak je škrupina tohto disku poškodená, potom jeho obsah tekutiny vyteká cez praskliny..

Disk s problémami mení svoje umiestnenie a môže vyvíjať tlak na nervové zakončenie v okolí, čo spôsobuje syndróm akútnej bolesti. Kýla medzistavcových platničiek C5 - C6 sa zaznamenáva častejšie ako ostatné, pretože krk sa vyznačuje zvýšenou pohyblivosťou a vystavením stresu. Okrem toho je poškodenie tejto časti niekedy spôsobené deformáciou okolitých tkanív a prvkov..

Osteochondrosis - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
VolokolamskayaMitino

 • Konzultácie od 1 000
 • Liečebné kurzy od 7000
 • Masáže od 1500

Ústav tradičnej orientálnej medicíny

Moskva, Filippovskij per., 18
Arbat (FL)

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

príčiny

Najčastejšie je vývoj takejto medzistavcovej prietrže podporovaný chronickou formou osteochondrózy. Táto degeneratívna-dystrofická patológia je sprevádzaná porušením integrity štruktúry tkaniva, z ktorej sú zložené medzistavcové platničky. Existuje však mnoho faktorov, ktoré prispievajú k výskytu prietrže stavcov v cervikálnom segmente chrbtice. Medzi nimi:

 • fyzická nečinnosť;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • nevyvážená strava;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • nadváha;
 • anamnéza závažných zranení chrbtice;
 • fajčenie.

Niektorí ľudia majú dedičnú tendenciu k deformite chrbtice. V tomto prípade sa patológia môže objaviť skôr ako u pacientov, ktorí takúto predispozíciu nemajú.

Mechanizmus vzdelávania a príčiny

Čo je kýla ako taká? Toto je premiestnenie orgánu alebo jeho časti do nesprávneho postavenia. Normálne je orgán umiestnený vo svojom biologickom prostredí, kde vykonáva množstvo funkcií na správnej úrovni. Ale pod vplyvom faktorov sa môže posunúť. Jedným z hlavných faktorov je vysoký krvný tlak..

Medzistavcový disk je štruktúra, ktorá absorbuje tlak vyvíjaný na ňu telesnou hmotnosťou, miechovým stĺpcom alebo akoukoľvek fyzickou aktivitou. Disk je však organická formácia, ktorú je možné zničiť pod vplyvom rôznych dôvodov..

Konštantný zvýšený tlak je len takým dôvodom, že ničí medzistavcovú štruktúru a spôsobuje jej posun na stranu menšieho odporu - do kanála miechy. Okrem toho počas života pôsobí na ľudský chrbát mnoho faktorov, ktoré môžu oslabiť tlmiacu funkciu medzistavcových platničiek..

Medzi tieto faktory patria:

 1. Obézna osoba.
 2. Poranenia chrbta: priame zásahy do chrbtice, neúspešné pády.
 3. Operácia chrbta.
 4. Negramotné dávkovanie fyzickej aktivity na chrbtici: amatérske športy, životné podmienky, tvrdá fyzická práca.
 5. Základné ochorenia kostrového systému: osteochondróza, osteoartróza.
 6. Systémové endokrinné choroby sprevádzané metabolickými poruchami, ktoré vedú k nerovnováhe minerálov v muskuloskeletálnom systéme.
 7. Pasívny životný štýl. Svalnatý korzet chrbta je jedným z kľúčových javov, ktorý podporuje kosti v normálnej polohe. Pri dlhšej neprítomnosti svalového napätia stráca svalový tonus a zhoršuje sa podporná funkcia.
 8. Zmeny v ľudskom tele súvisiace s vekom (involučné).
 9. Vrodené ochorenie kostí.
 10. Genetická predispozícia.

Charakteristické príznaky

Kýla medzistavcových platničiek sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi v závislosti od smeru jej vyčnievania a umiestnenia. Ak sa útvar nachádza v oddelení C5 - C6, potom má človek po prvýkrát nepohodlie v krku a zníženie jeho pohyblivosti. V priebehu času sa príznaky zlepšujú a dopĺňajú o tieto príznaky:

 • bolesť v krku;
 • závraty;
 • pocit brnenia;
 • výrazné zvýšenie krvného tlaku;
 • znecitlivenie ramien a ramien;
 • nepohodlie v oblasti lopatiek;
 • rachot v ušiach;
 • svalová slabosť;
 • bolesť hlavy.

Ak dôjde ku kompresii nervových koreňov lokalizovaných v cervikálnom segmente, môžu sa objaviť problémy s koordináciou motora. To má negatívny vplyv na kvalitu života pri šnurovaní tenisky, zapínanie na zips atď..

Prvá pomoc

Ak budete znášať nepríjemné pocity, už niet sily a chcete zmierniť stav, pacient je lepšie užívať lieky proti bolesti, ktoré pravdepodobne majú všetci v dome. Napríklad môžete užívať také analgetiká ako Tempalgin, Baralgin, Paracetamol, Analgin. Ak sa s touto úlohou nezaoberajú, musíte prejsť na nesteroidné protizápalové lieky. Patria k nim ketonal, diklofenak, nise, ketoprofén, ibuprofén. Nevýhodou je, že negatívne ovplyvňujú orgány gastrointestinálneho traktu, čo znamená, že je lepšie ich brať bez súhlasu lekára. Môžete ich použiť iba v núdzových prípadoch, ale určite k lekárovi.

Pocity bolesti môžu znížiť protizápalové a analgetické masti. Hovoríme o „Butadion“, „Voltaren“, „Diclofenac“. Môžete tiež vziať „Finalgon“, „Viprosal“ (musí byť zahrnutý hadie jed), „Virapin“, „Capsicam“ a „Apizartron“ (musí byť zahrnutý aj včelí jed). Tieto masti pôsobia rušivo a zohrievajú..

Ak nie je možné spôsobiť 103 alebo prudké zhoršenie choroby, mali by sa prijať opatrenia prvej pomoci

V prípade zápalu a opuchov môže pacient užívať diuretiká alebo tinktúry z bylín. Pri absencii akýchkoľvek negatívnych reakcií ovplyvňujúcich ľudské zdravie trvá podávanie tri až štyri dni. Ak niektorá položka podlieha kontraindikáciám - je lepšie ich neužívať.

Okrem toho môžete nosiť korenkovú náplast počas dňa, ktorá má rušivý účinok, ale existuje jedna „ale“ - v noci ju nemožno použiť. Ak sa vyskytne bolesť alebo strata citlivosti v ruke kvôli problémom s krkom, masti budú zbytočné, je ľahšie dať liek na epicentrum zápalu - krk.

Dôležité! Ak pacient používa golier Shants, nemal by ho nosiť dlho. Imobilizácia krku vedie k atrofii svalov krku. Pre muža bez goliera je ťažké udržať si hlavu.

diagnostika

Ak máte podozrenie na medzistavcovú prietrž, musíte vyhľadať pomoc neurológa. Odborník zhromaždí anamnézu, uskutoční ústny prieskum. Potom lekár urobí palpáciu (palpáciu) postihnutej oblasti chrbtice a sériu testov na identifikáciu inervácie tkaniva v dôsledku možného stlačenia nervových koreňov..

Na posúdenie povahy a závažnosti priebehu choroby sa vyžaduje ďalšia rádiografia. Táto diagnostická technika umožňuje detekovať deformácie medzistavcových platničiek. V niektorých prípadoch však prietrž na obrázku nie je detegovaná.

Na potvrdenie diagnózy sa používa vysoko presná metóda počítačovej tomografie. S ním môžete získať 2D obraz a presne nastaviť umiestnenie útvaru.

Okrem toho sa na potvrdenie môže použiť magnetická rezonancia (MRI). Táto diagnóza umožňuje zistiť nielen umiestnenie a rozmery prietrže, ale aj možné štiepenie koreňov..

Niekedy je predpísaná myelografia na diagnostikovanie medzistavcovej prietrže. Tento postup je sprevádzaný zavedením špeciálneho riešenia a následným štúdiom štruktúry chrbtice pomocou röntgenových lúčov.

Elektromyografia sa vykonáva na stanovenie patológií nervového vedenia..

Diagnóza vám umožňuje určiť typ prietrže. Dodáva sa v týchto odrodách:

 • stredná časť chrbta;
 • zadný záchranár;
 • ľavicový záchranár;
 • difúzna;
 • kruhový;
 • chrbtovej.

Každý typ prietrže má svoju vlastnú charakteristiku priebehu a povahu symptómov..

Osteochondróza - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
masér

Zakrevskaja Natalya Alekseevna

Moskva, 1. Lyusinovský pruh, 3 B. (Lekársky) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Avtandilyan Arsen Alikovich

Moskva, Landyshevaya St., 14, bldg. 1 (lekárske)
+7

Liečebné metódy

Liečba prietrže spočíva v eliminácii prejavov choroby pomocou konzervatívnych techník, napr vykonávanie chirurgického zákroku v tejto oblasti je spojené s vysokým rizikom poškodenia tkanív miechy. Operácia je naplánovaná iba vo výnimočných prípadoch..

Na liečbu sa najčastejšie používajú lieky, terapeutické cvičenia, masáže a ľudové recepty.

lieky

Lieky na prietrž v cervikálnom segmente chrbtice sa používajú na spomalenie degeneratívneho procesu a na odstránenie negatívnych príznakov. Na odstránenie opuchy, bolesti a pocitu stuhnutosti v segmente krčka maternice sa používajú analgetiká a lieky zo skupiny NSAID. Medzi tieto lieky patria:

 • ketorolac;
 • indometacín;
 • Ortofen;
 • ibuprofen;
 • piroxikam;
 • ketoprofén;
 • Cebrex;
 • naproxén;
 • sulindak.

Na inhibíciu deštrukcie kĺbových tkanív počas kýly sa môžu použiť chondroprotektívne lieky. Tieto lieky zahŕňajú:

Ak priebeh prietrže je sprevádzaný ťažkými kŕčmi, lekár môže predpísať svalové relaxanciá. Na stabilizáciu stavu sa používajú aj biologicky aktívne prísady, vitamínové komplexy a homeopatické liečivá..

Čítať viac: Účinné chondroprotektory pre medziobratlovú prietrž

fyzioterapia

Fyzioterapeutické procedúry môžu zlepšiť pohodu a stav problémovej oblasti chrbtice. Najčastejšie sa pri medziobratlových kýlach predpisujú:

 • laserová terapia;
 • magnetopuncture;
 • elektroforéza.

Manuálna terapia sa používa na zníženie nepohodlia a zmiernenie svalových kŕčov. V prítomnosti vzdelania v cervikálnom segmente chrbtice môžu byť predpísané masážne sedenia goliera. To zlepšuje krvný obeh vo svaloch, ktoré obklopujú chrbticu..

fyzioterapia

Na začiatku by sa cvičebné cvičenia mali vykonávať pod prísnym dohľadom fyzioterapeuta. Rozsah tried vyberá individuálne odborník. Po zoznámení sa so základmi budete musieť doma robiť gymnastiku.

Absolvovanie celého cyklu fyzioterapeutických cvičení umožňuje posilniť svaly krku a chrbta, zvýšiť ich tonus a poskytnúť svalový korzet na podporu poškodenia chrbtice..

chirurgia

Operácia je predpísaná vo výnimočných situáciách a iba pri silnom stlačení miechy stavcami. Teraz existujú minimálne invazívne techniky, ktoré sú spojené s minimálnym rizikom komplikácií.

Podľa štatistík asi 20% prípadov otvoreného chirurgického zákroku na medziobratlové kýly vedie ku komplikáciám. Preto musí chirurgický zákrok vykonať skúsený odborník.

Hlavné metódy chirurgického odstránenia výučby v segmente krčka maternice:

 1. Endoskopická discektómia. Procedúru vykonávajú malé prístroje a špeciálny endoskop. V tomto prípade sa rez neuskutoční a tkanivo sa neodstráni..
 2. Predná discektómia. Časť disku je odstránená, aby sa zabezpečil prístup k postihnutej oblasti. Lekár urobí rez pred krkom a potom odlúpne svaly, nervy a krvné cievy. Po odstránení formácie sa dutina vyplní kostnou hmotou. Môže sa umiestniť implantát..
 3. Back discectomy. Na zadnej strane krku sa urobí rez. Počas procedúry lekár odhalí stavce a čiastočne odstráni kostné tkanivo. Postihnuté miesto je odstránené..

Po operácii bude musieť pacient podstúpiť dlhý rehabilitačný kurz, aby sa odstránili zvyškové podmienky, ako je znížená citlivosť končatín atď. Počas tohto obdobia je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Trvanie zotavenia sa pohybuje od 1 - 2 mesiacov do 2 - 3 rokov. Počas prvých šiestich mesiacov po operácii je vhodné nosiť špeciálny ortopedický korzet najmenej 3 hodiny denne.

Počas celého obdobia rehabilitácie je potrebné vyhnúť sa činnostiam spojeným so zvýšeným rizikom zranenia krčka segmentu. Uistite sa, že používate všetky predpísané lieky a postupy..

Počas rehabilitácie je kontraindikované zdvíhanie predmetov s hmotnosťou nad 3 kg. Navyše musí byť chrbtici každých 1,5 hodiny odpočinok.

Ľudové lieky

Použitie receptov tradičnej medicíny je potrebné iba ako adjuvans na pozadí konzervatívnej liečby.

Na odstránenie bolestivosti a stuhnutosti v krku sa môžu použiť obklady vyrobené z cesnaku..

 1. Na tento účel sa olúpa 300 g strúčikov cesnaku a pomelie sa v mixéri.
 2. Pripravená zmes sa naleje do 250 ml vysokokvalitnej vodky a trvá 10 dní na chladnom a tmavom mieste..
 3. Lotiony by sa mali nanášať na problémovú oblasť 2-3 hodiny.

Kompresie vyrobené zo šťavy Kalanchoe pomáhajú dosiahnuť pozitívny účinok..

 1. Na zmiernenie negatívnych príznakov môžete použiť listy a dužinu vyrobenú z nich.
 2. Potom sa obklad uzavrie polyetylénom a zafixuje sa lepiacou omietkou.
 3. Musí zostať do rána.

Používanie akýchkoľvek ľudových prostriedkov sa odporúča iba po rozhovore s ošetrujúcim lekárom.

zhrnutie

Osteochondróza krčnej chrbtice môže postihnúť osobu akéhokoľvek veku. Hlavným dôvodom výskytu takejto nebezpečnej choroby je sedavý spôsob života. Symptómami sú spravidla bolesť, nepohodlie, znížená citlivosť krku, ramien, ramien a v oblasti medzi lopatkami. Ťažšie dýchať, ťažšie pohybovať hlavou.

Na návrat do plného života stačí lekár skontrolovať včas a počas liečby - včas užívať vhodné lieky pod dohľadom lekára. Nemali by sa zabúdať ani na preventívne opatrenia - pomáhajú zabrániť návratu do hroznej situácie..

predpoveď

Ak existuje včasná liečba, lekári poskytujú priaznivé predpovede pre medzistavcové prietrž krčnej chrbtice. V pokročilých prípadoch môže patológia spôsobiť vývoj takýchto komplikácií:

 • znížená funkcia motora;
 • znecitlivenie končatín;
 • zvýšené riziko mozgovej príhody;
 • ťažkosti s dýchaním v dôsledku stlačenia miechy;
 • neurologické poruchy, zhoršené videnie a sluch;
 • torticollis, zakrivenie chrbtice.

O životnom štýle

Aby sa predišlo problémom s možným vývojom ochorenia v budúcnosti, pacient by mal vedieť o príčinách jeho vývoja ao komplikáciách. Mal by vynaložiť všetko úsilie, aby tomu zabránil. Keďže osteochondróza je ovplyvnená hlavne tými, ktorí vedú sedavý spôsob života a ktorých telo je v neustálom napätí, mali by každý deň vykonávať rôzne druhy cvičení. Musíte ich robiť všade - doma aj v práci.

Je potrebné si uvedomiť, že rotácia hlavy sa neodporúča, pretože môže poškodiť krk.

Nižšie nájdete niekoľko cvičení, ktoré môžu veľmi pomôcť pri obnove:

Cvičenie 1. časť

Cvičenie 2. časť

Ak pravidelne vykonávate túto skupinu cvičení, potom sa svalové napätie pacienta znižuje, krvný obeh sa vracia k normálu a celková pohyblivosť sa zlepšuje v stavcoch..

Pri vykonávaní cvičení by ste však mali venovať pozornosť zdravotnému stavu a pocitom. Je lepšie to robiť pomaly a zreteľne, pretože zvýšenie intenzity pohybov vedie k zvýšeniu napätia a nepohodlia.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju útvarov v krčnej časti chrbtice, je potrebné zabrániť zvýšenej fyzickej námahe a zdvíhaniu príliš ťažkých predmetov, ostrým zákrutám a zraneniam krku..

Okrem toho by sa pri sedavej práci mali dodržiavať odporúčania ortopedov, napr inaktivita zvyšuje riziko degeneratívnych-dystrofických patológií v kĺboch ​​a medzistavcových platničkách. Plávanie a ľahký beh sú dobré pre chrbticu..

Okrem toho je potrebné prestať piť alkohol a prestať fajčiť, pretože tieto faktory inhibujú metabolické procesy a vedú k tvorbe prietrží, ako aj k vyváženiu stravy.

Ako vzniká choroba?

V tabuľke sú uvedené hlavné dôvody, prečo má táto choroba následky.

Tabuľka č. 1. Príčiny choroby

príčinapopis
Fyzická práca, ktorá je spojená s neustálym zaťažením celého tela a krku, vrátanePočas jeho vykonávania môžu byť triašky s vibráciami s konštantnou frekvenciou, ostré zákruty zo strany na stranu, predĺženie ohybu krku, predĺžený pobyt v jednej polohe, navyše, keď je krk naklonený dopredu. To všetko vedie k zvýšeniu počtu degeneratívnych-dystrofických zmien v medzistavcových platničkách a v štruktúrach stavcov..
Nízka fyzická a fyzická aktivitaSpravidla to ovplyvňuje ľudí, ktorí majú „sedavú“ prácu. Ich svalová hmota sa postupne oslabuje a atrofuje, zvyšuje sa zaťaženie chrbtice a najviac ovplyvňuje krčná oblasť..
Nadváha kombinovaná so nezdravou stravouOsoba rozvíja metabolické poruchy v rôznych štádiách a prejavoch. Prúd kyslíka a základných látok a minerálov do chrbtice sa zhoršuje.
Extrémna mäkkosť postele a príliš vysoké rozloženie vankúšovNesprávna poloha vankúša, ako aj výber postele môžu prispieť k deformácii stavcov a ich kĺbov, ako aj k narušeniu trofeje..
Chronické chorobyNachladnutie, podchladenie, vírusy - to všetko vedie k oslabeniu imunitného systému a zlej výžive tela.
Prítomnosť existujúceho zakrivenia chrbticeSkolióza a kyfóza sú hlavné choroby chrbtice, ktoré postihujú celú chrbticu a krčnú oblasť, vrátane.

odrody

Výčnelky v segmentových diskoch c3-c7 je možné klasifikovať nielen podľa umiestnenia, ale aj podľa stupňa deštrukcie disku, ako aj podľa smeru jeho posunutia. Celkovo sa rozlišujú tri typy krčkového výčnelku..

Klasifikácia výčnelkov na diskoch c3-c4, c4-c5, c5-c6

odrodaLokalizácia (vydutý smer)
Stredná (stredná, dorzálna)Stredná časť miechového kanála (stredný miechový kanál, v ktorom je umiestnená miecha). Možné stlačenie koncov miechy
paramediálníĽavá alebo pravá strana smerom k mieche. Vyskytuje sa v asi 4 - 5% prípadov, klinicky vyjadrená pomerne silne
postrannéZadná alebo bočná strana disku

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Najjednoduchšie výčnelky s relatívne priaznivým priebehom sú bočné a stredové výčnelky. Tieto patológie môžu byť takmer asymptomatické niekoľko rokov, pretože takéto výčnelky nie sú náchylné k rýchlej progresii bez intenzívneho vystavenia negatívnym a provokujúcim faktorom..

klasifikácia

Existuje niekoľko prístupov k klasifikácii tohto patologického stavu. V závislosti od smeru vyčnievania sa rozlišujú tieto odrody hernií:

 • chrbtová;
 • medián;
 • kruhový;
 • Paramedianní;
 • difúzna;
 • zadná mediálna.

Každá možnosť má svoje vlastné charakteristiky vývoja a priebehu. Dorsálna hernia sa vyznačuje vyčnievaním buničitého jadra pretrhnutím vláknitej membrány do lúmenu kanála. Variant paramediána je sprevádzaný výskytom útvaru, ktorý vytvára kompresiu na všetkých častiach miechy. Najnebezpečnejšia je zadná stredná kýla, ktorá sa formuje striktne v strede osi miechy a zakrýva sa do nej.

Stredná kýla sa tvorí v strednej osi vzhľadom na miechu. Klínovanie v tomto prípade nie je pozorované. Pomerne zriedkavým variantom patológie je difúzna prietrž. V tomto prípade nedochádza k prasknutiu vláknitého prstenca, ale rovnomerne vyčnieva do lúmenu miechového kanála..

Kýla môže byť buď ľavostranná alebo pravostranná. Okrem toho sú také útvary delené stupňom vyčnievania.

operácie

V prípade závažných komplikácií sa uchyľujú k neodkladnému chirurgickému zákroku, ktorého účelom je vylúčiť zovretie. V iných situáciách sa vykonáva plánovaná chirurgická liečba..

Rozlišujú sa tieto operácie:

 • odstránenie fragmentu disku bez fúzie stavcov;
 • zadná cervikálna discektómia;
 • predná discektómia s fúziou miechy.

Chirurgický zásah je zameraný na odstránenie stlačeného nervu a koreňovej príčiny kompresie koreňov. Obdobie zotavenia po operácii prebieha hladko a rýchlo. Silná fyzická aktivita je zakázaná, v tomto okamihu potrebuje chrbtica odpočinok, nemôžete prepracovať.

Malo by sa pamätať na to, že chrbtica plní jednu z najdôležitejších funkcií. Jeho stav a ľudské zdravie navzájom závisia. Akékoľvek patologické procesy v chrbtici vedú k rozvoju mnohých chorôb. Preto je veľmi dôležité venovať náležitú pozornosť chrbtici a ak sa objavia alarmujúce príznaky okamžite, vyhľadajte lekársku pomoc.

Viacnásobné výčnelky

Deformácie medzistavcových platničiek sa môžu vyskytovať nie na jednom, ale na niekoľkých oddeleniach naraz, dokonca ani spolu navzájom komunikovať - ​​tento jav sa nazýva viacnásobné výčnelky. Ak aj jeden výčnelok spôsobuje veľa bolesti a negatívne ovplyvňuje zdravie, potom výskyt niekoľkých deformácií zvyšuje bolesť a riziko komplikácií mnohokrát..

Dôležité: Spôsoby úpravy týkajúce sa viacerých deformácií sú rovnaké. ako singel.

Najbežnejšie sú viacnásobné deformácie lumbosakrálneho l3-sl, l4-sl, krčka maternice c5-c7, c4-c6 a bedrovej l3-l5..

Lumbosakrálny opuch l3-sl, 14-sl

Tieto deformácie, okrem bolesti svalov a atrofie, sú spojené s ďalšou nepríjemnosťou: zápal v susedných tkanivách, narušenie disku, vyvolanie zúženia kanála a narušenie priechodu signálov z miechy a do miechy. Patológie l3-sl, 14-s1 vyvolávajú vývoj ďalších výčnelkov.

Výčnelky krčka maternice c5-c7, c4-c6

Toto sú najnebezpečnejšie výčnelky krčnej chrbtice, pretože keď je štruktúra disku zničená, môžu sa zmenšiť stavce „zmršťovacie“ a krvné cievy prechádzajúce otvormi v spinálnych procesoch. To môže zasa spôsobiť obehové problémy a hladovanie mozgu a spôsobiť závraty, zmeny videnia, sluchu a pamäti a v najhorších prípadoch mozgovú príhodu a smrť..

Vypuknutie bedrového disku l3-l5

Deformácie bedrového kĺbu, rovnako ako lumbosakrálne, nie sú postihnuté iba poruchami svalovej kostry tela a vnútorných orgánov. Opuch L3-l5 je spojený s poruchami krvného obehu a metabolizmu, čo vedie k deštrukcii kostného tkaniva a zlej výžive miechy. Veľkosti výčnelkov

Existuje ďalšia lekárska klasifikácia výčnelkov - v závislosti od veľkosti. Cervical Iné oddelenia

 • do 2 mm do 4 mm malé
 • 2-4 mm 4-7 mm médium
 • 4-6 mm 7-9 mm veľké
 • viac ako 6 mm viac ako 9 mm obrovské

Odhad veľkosti vydutia sa líši v závislosti od oddelenia jeho miesta. Výčnelok 0,2 mm v krčnej oblasti už zužuje kanál a spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, deformácia rovnakej veľkosti v oblasti hrudníka alebo bedrovej oblasti sa nebude brať do úvahy..

Lekárska hodnota hodnôt deformácií medzistavcových platničiek:

 • 1 - 2 mm - malá patológia (naliehavá potreba zásahu v ambulancii),
 • 3 - 4 mm - stredná deformácia (je nevyhnutný neodkladný zásah v ambulancii),
 • 5-6 mm - veľké vydutie (ošetrenie v výdajni je stále prijateľné),
 • 6-7 mm a viac - veľký výčnelok (iba chirurgický zákrok).

Bedrovej a hrudnej:

 • 1-5 mm - malá deformácia (je potrebná liečba v ambulancii, ale je možná aj liečba doma),
 • 6-8 mm - priemerný výčnelok (vyžaduje sa liečba v ambulancii, nie je však potrebný chirurgický zákrok),
 • 9-12 mm - veľké vydutie (nutne potrebná liečba v ambulancii, chirurgická liečba iba so symptómami zovretia miechy)
 • viac ako 12 mm - veľká deformácia (liečba v ambulancii je prijateľná, ale za predpokladu, že s vývojom príznakov zovretia miechy sa použije nasledujúci deň chirurgický zákrok).

Pomoc: so zúženým kanálom sa malá patológia správa ako veľká.

Na porovnanie závažnosti výčnelkov medzi krčnou oblasťou a ostatnými sa použije číslo 2, to znamená, že ak je veľkosť deformácie v krčnej oblasti 4 mm, potom vo svojej závažnosti zodpovedá vydutiu 8 mm v bedrovej alebo hrudnej oblasti..

Od 2 mm poskytuje patológia v cervikálnej oblasti:

 • bolesť hlavy,
 • závrat,
 • bolesť v rukách a ramenách,
 • znecitlivenie prstov.

V iných častiach chrbtice tieto komplikácie začínajú výčnelkom 4 mm. K dispozícii je tiež fyziologický výčnelok, keď sa okraj disku predlžuje za okraj stavcov, keď je chrbtica vysunutá a keď je ohnutá, vracia sa. Veľkosť takejto deformácie je 3 mm, čím väčší výčnelok rastie, tým väčšie je riziko z niekoľkých dôvodov..

 1. Rastúca bolesť.
 2. Postupná strata mobility.
 3. Poruchy metabolizmu a vznik komplikácií vo forme
 • svalová atrofia,
 • poruchy vnútorných orgánov a mozgu,
 • riedenie kostí,
 • vývoj ďalších výčnelkov,
 • zhoršená výživa mozgu a miechy,
 • zhoršenie vodivosti signálu z miechy a do miechy,
 • možná smrť.

Prechod deformity do medzistavcovej prietrže.

Ľudové lieky

Môžu sa použiť alternatívne metódy na liečenie príčiny vyčnievania, ale na odstránenie príznakov choroby. Mnoho receptov obsahuje bylinné prísady a preto je dôležité ich pred použitím konzultovať, aby nedošlo k kontraindikáciám:

 • Brezový olej na drhnutie krčnej chrbtice. Musíte naplniť 3-litrovú nádobu mladými listami, pridať kukuričný olej a trvať na tom, 2 týždne. Hotový produkt sa trie do krku trikrát denne. Po trení by sa mal obväz nanášať pol hodiny.
 • Potlačte z živosti. Drviť koreň, pridajte 1 polievková lyžica. l krém a med. Po 4 hodinách naneste masť na gázu, naneste na krk 20-30 minút.
 • Kalanchoe. Je potrebné odstrániť šupku z plachty, pripevniť k postihnutej oblasti a prilepiť na vrchnú časť náplasti. Odporúča sa použiť túto metódu pred spaním a krk navinúť šál.
 • Kafrový olej. Tento nástroj sa používa ako masti a masti. Je potrebné 1 polievkovú lyžicu. l Vazelína pridať 4 kvapky oleja a trieť do krku alebo použiť ako obklad cez noc.

Na vedomie! Ľudové lieky nie sú všeliek, ale iba doplnkovým opatrením, ktoré vám umožní zbaviť sa bolesti a iných príznakov patológie. Tieto metódy neovplyvňujú príčinu výčnelku, preto nie je potrebné zanedbávať iné liečebné metódy..

Etapy vzniku

Kýla sa netvorí okamžite. Medzistavcový disk pred tým, ako sa stane herniou, prechádza radom organických transformácií.

Uzatvárajú sa v troch etapách:

 1. Chrupavkové tkanivo stráca elasticitu, stáva sa tvrdým
  . Spojovacie konštrukcie už nezaťažujú zaťaženie do predchádzajúceho stupňa.
 2. V procese deformácie chrupavkové tkanivo postupne vyčnieva za oblasť stavcov.
  Už v tejto fáze sa objavujú prvé príznaky.
 3. Roztrhnutie vláknitého prstenca s ďalším výstupom z centrálnej časti disku - buničitého jadra.
  Toto je vrchol vývoja herniálnej patológie.

Osteochondróza krčnej chrbtice

Podporou ľudského tela je chrbtica, ktorá je podmienečne rozdelená do 3 oblastí - krčka, hrudník, lumbosakrál. Medzi ochoreniami chrbtice zaujíma osobitné miesto osteochondróza krčného stavca. Táto časť postihuje veľkú časť populácie a postihuje mladých ľudí. Ochorenie je zamerané na deformáciu krčných stavcov s následnými dôsledkami.

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov, pomocou ktorých má človek možnosť vykonávať kruhové pohyby hlavy. Krk je v napätom stave, neustále nútený držať hlavu. Fyzická aktivita, ktorá je neustále zaťažovaná krčnou chrbticou, prispieva k rozvoju osteochondrózy, ktorá sa zhoršuje oslabením svalového korzetu..

známky

Cervikálna osteochondróza prechádza štyrmi štádiami. Každý je sprevádzaný príznakmi:

 1. Prvou fázou je porušenie medzistavcových platničiek, sprevádzané prejavmi nestability.
 2. Druhá etapa je sprevádzaná vyčnievaním diskov. Vláknitý prsteň začína praskať, medzistavcové priestory sú úzke. Pacient začne pociťovať bolesť, prejavujúcu sa zovretím nervových zakončení.
 3. Tretia etapa nastane, keď je vláknitý kruh zničený. Dôsledkom je vznik medzistavcových prietrží. Miechové deformity sa vyvíjajú.
 4. Štvrté štádium je závažné, choroba dosiahne konečný bod. Pre pacienta je ťažké urobiť najmenší pohyb, ktorý je obmedzený prepichnutím bolesti. Sú možné zlepšenia, ktoré sa považujú za negatívny faktor, čo naznačuje rast kostí, ktorý vedie k postihnutiu.

Preukázanie choroby

Osteochondróza krčnej chrbtice sa prejavuje v neštandardných formách. Osoba často prichádza k lekárovi so sťažnosťou na časté bolesti hlavy, odchádza s diagnózou osteochondrózy. Cervikálna osteochondróza je často sprevádzaná zníženou citlivosťou končekov prstov, ochladzovaním teploty, čo naznačuje kompresiu nervov. Návšteva u lekára by sa mala uskutočniť v blízkej budúcnosti, je potrebná okamžitá liečba osteochondrózy krčného stavca..

S cervikálnou osteochondrózou človek pociťuje bolesť pri dotyku pokožky hlavy, výskytu bolesti zubov. Pacient má často bolesti v krku, krku. Syndróm bolesti siaha až po ramenný kĺb. Bolestivé pocity sa ľahko kontrolujú - keď sú pohyby hlavy eliminované alebo naopak zosilnené.

 • závrat
 • Strata vedomia;
 • Poškodené videnie, sluch;
 • Nedostatočná koordinácia pohybov;
 • Zmena hlasu;
 • Vzhľad chrápania.

Príčiny choroby

Ochorenie sa vyskytuje u každej druhej osoby. Medzi príčiny osteochondrózy vynikajú držaním tela, zlou výživou. Poruchy metabolizmu vedú k tvorbe nadváhy, ktorá ovplyvňuje chrbticu. Poranenia miechy vedú k rozvoju osteochondrózy.

Medzi faktory prispievajúce k tvorbe cervikálnej osteochondrózy u mladých ľudí patrí predovšetkým neaktívna sedavá práca. Atrofia svalov krku sa oslabuje a prispieva k vzniku deformačných procesov. Podporuje podchladenie s infekciou špecifickými chorobami. Porušenie chrbtice nastáva s nadmernou fyzickou námahou.

príznaky

Príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice sú rozdelené do 4 skupín. Príznaky choroby sa líšia od príznakov. Každá skupina príznakov závisí od zapálenej oblasti..

Prvou skupinou je kardinálny syndróm. Symptómy sú podobné symptómom anginy pectoris, čo komplikuje liečbu: pravdepodobnosť chyby diagnostiky, zbytočná liečba. Existuje syndróm spôsobený podráždením koreňov hlavného svalstva pectoralis. Pacientka trpí paroxyzmálnou bolesťou. Charakteristické sú prejavy kašľa, kýchania pri otáčaní hlavy. Extrasystol s tachykardiou. Hlavná vec nie je urobiť chybu, ako liečiť osteochondrózu krčného stavca.

Druhou skupinou je radiulárny syndróm (cervikálna radikulitída). Symptómy sa prejavujú zovretím miechového nervu. Charakteristický je prejav syndrómu bolesti, ktorý sa šíri po špičkách prstov. Necitlivosť, brnenie.

Treťou skupinou je irigačný a reflexný syndróm. Bolesť sa prejavuje pálivou formou a šíri sa do krčka-týlnej oblasti. Bolesť pri pohybe, ktorá nasledovala po dlhom imobilizovanom stave. Prejav bolesti na hrudi, ramene. Bolesť sa objaví po spánku a spočíva v statickom stave.

Štvrtou skupinou je syndróm stavcov. Charakteristická je pulzujúca bolesť v krku a hlave, ktorá sa šíri do chrámu. Prejavy syndrómov bolesti často začínajú po športe, fyzickej aktivite. Medzi príznaky skupiny patrí strata vedomia, závraty, nevoľnosť. Syndróm je sprevádzaný znížením zraku, sluchu..

liečba

Osteochondróza sa vyvíja postupne, v počiatočnej fáze človeka je to jedno, pretože si to nevšimne. Počas tohto obdobia je eliminácia choroby ľahšia pomocou fyzioterapie. Cvičenia proti cervikálnej osteochondróze rýchlo sprísnia svalový korzet a eliminujú chorobu. Fáza by mala zahŕňať zmenu životného štýlu vrátane preskúmania výživy.

Prevencia - cvičte pravidelne ráno, cvičte. Pacient by mal opustiť zlé návyky a neustále sledovať držanie tela. Odporúča sa vyhnúť fyzickému preťaženiu, zdvíhaniu závaží.

Nedodržanie týchto odporúčaní, zanedbanie návštevy lekára, povedie k prechodu choroby do druhého štádia, kde by sa pacient mal pravidelne zúčastňovať na masážnych sedeniach, cvičebnej terapii, používať špeciálne ortopedické lieky. Osobitná platba v prípade osteochondrózy krčných stavcov bude poskytnutá osobe, ktorej sa z nej nemôžete dostať..

Ťažšie štádium, keď pacient trpí syndrómami bolesti, znamená konzervatívnu liečbu spočívajúcu v lekárskom ošetrení. Pozostáva z užívania restoratívnych, protizápalových analgetík, injekčných protizápalových nesteroidných liekov zameraných na zmiernenie bolesti, zahŕňa návštevu fyzioterapeutických procedúr.

Pacientovi sú predpísané vitamíny, ktoré sa užívajú perorálne a vstrekujú sa pacientovi. Na zmiernenie stavu sa odporúča používať masti, krémy, aplikovať náplasti, ktoré zmierňujú zápal, opuchy, pomáhajú eliminovať syndróm bolesti..

Prognóza zotavenia

Ak sa nelieči, predpovede sú sklamaním. Ak necháte veci samy od seba, vaše zdravie sa zhorší a riziko komplikácií sa zvýši. Toto ochorenie teda môže viesť k preťaženiu chrbtice a rozvoju viacerých výbežkov, z ktorých sa následne tvoria medzistavcové prietrže. Včasná diagnóza minimalizuje pravdepodobnosť vzniku komplikácií a zvyšuje pravdepodobnosť remisie, a to aj bez chirurgického a lekárskeho ošetrenia..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže je epizodická alebo pretrvávajúca bolesť. Vyskytuje sa v reakcii na porušenie koreňov miechy a jeho závažnosť je významne zvýšená svalovými kŕčmi.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Kýla je choroba, ktorá postihuje chrbticu a je sprevádzaná vyčnievaním medzistavcových platničiek. Ak sa u pacienta objavia príznaky, odporúča sa navštíviť sanatórium na ošetrenie kýly chrbtice, v ktorej sa vykonáva pomocou inovatívnych techník.