loader

Liečba hernia krčka maternice

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.

Výčnelok alebo strata jadra za vláknitým prstencom sa nazýva herniovaný disk, ktorý sa vyskytuje u všetkých ľudí stredného a staršieho veku v dôsledku prirodzeného starnutia chrbtice. Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa s rozvojom radikulopatie iba u 2-5% pacientov.

Kýla krčnej chrbtice: príznaky
Akútna hernia disku trvá až 3 mesiace.
V momente hernie disku sa v krčnej chrbtici objaví akútna, streľba, pálivé bolesti s ožarovaním pažou, vypadávanie reflexov, narušená citlivosť, svalová sila v koreňovej zóne inervácie. Bolesť sa zintenzívňuje pri pohybe hlavy, sprevádzaná necitlivosťou, pálením, ochladzovaním, pocitom plazivých mravcov a inými nepríjemnými pocitmi. Každý koreň má na končatinách svoju vlastnú zónu bolesti a necitlivosti..

Porážka koreňov C1, C2, C3 je mimoriadne zriedkavá. V krčnej chrbtici pripadá najväčšia záťaž na spodnú chrbticu, preto sa do patologického procesu najčastejšie podieľajú korene C6 a C7..
S porážkou koreňov C1 a C2, bolesťou, necitlivosťou a parestéziou sa vyskytuje v parieto-týlnej oblasti, pri porážke koreňa C3 sú rovnaké ťažkosti lokalizované v oblasti za ušami..

Porážka koreňa C4 sa vyznačuje bolesťou a necitlivosťou v ramennom páse a kľúčnej kosti, pocit hrče v hrdle, bolesť v srdci.
Ak je postihnutý koreň C5, bolesť a necitlivosť sa šíria od krku po vonkajší povrch ramena. Sila v deltoidnom svale je znížená, pacient si nemôže vziať ruku.

Porážka koreňa C6 je sprevádzaná bolesťou od krku po palec. Necitlivosť a parestézia sú výraznejšie v dolných častiach ramena. Znížený reflex bicepsov.
Keď je koreň C7 stlačený, bolesť a necitlivosť z krku a lopatky sa rozširujú na 2 a 3 prsty. Pri tretej hlave svalu sa reflex znižuje. Výkon kompresie kefy sa znižuje.

Porážka koreňa C8 je sprevádzaná bolesťou a necitlivosťou v krku, lopatkou lopatky, ktorá sa potom šíri k malíčku. Vyviera sa slabosť prstov.
Použitím intersticiálnej elektrostimulácie je možné spoľahlivo potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť diskoadikulárneho konfliktu s herniovaným diskom. Ak po 3 skúšobných reláciách dôjde k pozitívnej dynamike, potom herniovaný disk nekomprimuje chrbticu.

Do 3 mesiacov sa môže zväčšiť veľkosť prietrže s neprimeraným zaťažením, zhoršiť sa bolesť a neurologický deficit. Ak bolesť počas liečby zmizla, hernia disku zostala na svojom mieste so všetkými jeho štádiami a nebezpečenstvami. Pri fyzickej námahe sa preto musí postupovať obozretne..

V akútnom období by sa mali terapeutické cvičenia vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, aby sa zabránilo ostrým ohybom a zákrutám krčnej chrbtice..
Po 6 mesiacoch sa prietrž spôsobená prírodnými procesmi u väčšiny pacientov zníži dvakrát. Sekundovaná hernia u polovice pacientov úplne vymizla.

Po 1 až 2 rokoch sa veľkosť prietrže nezmení. Zotavenie je však podmienené a zahŕňa zastavenie bolesti a úplné uzdravenie.

Kýla krčnej chrbtice: vyšetrenie
V súčasnosti je najlepšou metódou na diagnostiku hernie diskov magnetická rezonancia (MRI) chrbtice. Na získanie vysokokvalitných obrázkov sú potrebné zariadenia s výkonom 1 T alebo vyššou s rozdelením na 3 roviny.

Okrem toho u takmer všetkých ľudí stredného a staršieho veku vyšetrenie odhalí asymptomatické kýly medzistavcových platničiek. Úroveň hernie disku zistená na MRI by sa mala zhodovať s klinikou lézie tohto koreňa. Ak je pri MRI hernia C3-4 a prsty sú znecitlivené, potom hernie nie je „na vine“, musíte hľadať neuropatiu tunela..

Obrovská hernia disku môže byť náhodným nálezom na MRI bez akýchkoľvek prejavov.
Malá „neúspešne“ vypadávajúca kýla disku môže spôsobiť vážne neurologické komplikácie a netolerantnú bolesť.

Smer prolaps kýly disku ovplyvňuje syndróm bolesti. Iba bočné kýly, ktoré mechanicky poškodzujú nervové korene, môžu spôsobiť autoimunitný zápal a radikulárny syndróm (radikulopatia)..

Je potrebné si uvedomiť, že zistená hernia disku nie je indikáciou chirurgickej liečby. Významná časť lekárov sa na obrázky nepozerá, ale iba číta záver. Mnoho lekárov venuje pozornosť iba veľkosti prietrže, ale nezohľadňuje klinické prejavy..
Preto je veľmi dôležité nájsť lekára, ktorý správne analyzuje vašu klinickú situáciu..

Cervikálna kýla: liečba bez chirurgického zákroku
Disková hernia teda nie je trestom pre chirurgickú liečbu.
Kedy kontaktovať neurochirurgov?

Neexistujú žiadne absolútne indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok na herniu krčnej chrbtice. V súčasnosti sa hernie krčnej chrbtice prakticky nevykonávajú.

Predpisujeme kompetentnú konzervatívnu terapiu a sledujeme dynamiku syndrómu bolesti. Prognóza kýly krčnej chrbtice je najčastejšie priaznivá. Prevažná väčšina pacientov sa zotaví do 3 mesiacov. Veľkosť hernie disku spontánne klesá bez ohľadu na použitú metódu liečby..

Ak je bolesť netolerovateľná alebo ak sa potrebujete čo najrýchlejšie zotaviť, musíte sa obrátiť na neurochirurga s cieľom epidurálnej blokády kortikosteroidmi..

Pamätajte, že neexistuje jedna droga, ktorá rieši prietrž.
Manuálna terapia „nekoriguje“ herniu disku a neprispieva k ich redukcii.

Kortikosteroidy sa neodporúčajú intravenózne ani intramuskulárne (dexametazón, prednison, ambén atď.). Trakcia krčnej chrbtice je kontraindikovaná.

V akútnom období je prvoradou úlohou zmierniť bolesť čo najskôr. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite pripevnite krčnú chrbticu autobusom Shants. Pohybujte sa v neprítomnosti bolesti, vyvarujte sa držaniu tela a pohybom, ktoré zvyšujú bolesť.

Liečba drogami
Na zmiernenie bolesti od prvých hodín ochorenia sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (xefocam, voltaren alebo dexalgin atď.). V prvých troch dňoch je výhodné používať lieky intravenózne alebo intramuskulárne a potom prejsť na perorálne podávanie. Nikdy neprekračujte denné dávky, neužívajte niekoľko liekov naraz, pozorne si prečítajte pokyny. Lokálne môžete tiež používať gély a masti s NSAID.

Pri intenzívnej bolesti s neúčinnosťou protizápalových liekov sa používa tramadol.
Na odstránenie svalového kŕče sa dodatočne predpisujú svalové relaxanciá (midokalm, sirdalud alebo baklofen)..

V prípade radikulopatie s neuropatickou bolesťou sú protizápalové lieky neúčinné, v tomto prípade sú uvedené antidepresíva, antikonvulzíva, tramadol, versatis náplasť..
Pri zmiešanej bolesti sú protizápalové lieky kombinované s amitriptylínom alebo gabagammou.

Pri chronickej bolesti sú fyzioterapeutické cvičenia, psychoterapia a antidepresíva na prvom mieste v liečbe, ktoré nielen znižujú sprievodnú depresiu, ale majú aj analgetický účinok..
Akupunktúra, intersticiálna elektrostimulácia, hirudoterapia, terapeutická gymnastika sú účinné v ktoromkoľvek štádiu liečby hernie krčnej chrbtice.

Prevencia exacerbácie
Je potrebné si uvedomiť, že hernia disku je tretím obdobím spinálnej osteochondrózy. Jeden rok po strate prietrže sa výrazne zníži výška medzistavcových platničiek. To vedie k preťaženiu medzistavcových kĺbov a rozvoju artrózy v nich. Preto sa bolesti krku objavia častejšie ako u zdravých ľudí.

Ak pacient naďalej vedie rovnaký životný štýl, ktorý ho priviedol k vytvoreniu herniovaného disku, potom po liečbe bude choroba rýchlo postupovať.
Pacient si musí pamätať na svoju chorobu, naučiť sa sedieť, pohybovať sa. Hlavná vec je skutočne posúdiť vaše fyzické schopnosti, ktoré sa s vekom znižujú.

Prevencia exacerbácií osteochondrózy krčnej chrbtice je znížená, aby sa predišlo predlžovaniu nepríjemných polôh, predĺženiu sedenia pri stolnom počítači alebo pri počítači. Je dôležité správne vybaviť svoje pracovisko, striedať pracovné doby a odpočinok. Na dlhé cesty používajte pneumatiku Shants. Vyberte si pravý ortopedický vankúš. Vykonajte fyzioterapiu na posilnenie svalov krku.

Aká je nebezpečná kýla krčnej chrbtice?

Kýla krčnej chrbtice je vážna patológia, ktorá hrozí stratou výkonnosti. Cervikálna kýla je jednou z mála chorôb, predstavuje menej ako 10%, ktoré majú patológiu na chrbtici. Kýla v cervikálnej oblasti je vytvorená vytlačením želatínového jadra do dutiny miechy. Tlak vytlačí disk z tela stavca. Ochorenie je nebezpečné pre ľudský život, pretože nadmerné premiestňovanie jadra v mozgovomiechovom otvore môže viesť k nesprávnemu fungovaniu životne dôležitých orgánov a končatín a niekedy k úplnej paralýze..

Kýlová prietrž, aj keď nie je bežná, môže spôsobiť viac škody ako medzistavcové patológie iných stavcov. Medzi 4. a 7. stavcom sa tvoria krčné prietrže a niekoľko diskov môže utrpieť naraz. Kýla v krčnej chrbtici sa vytvára v dôsledku oslabenia vláknitého prstenca. Nie je potrebné dúfať, že medziobratlová hernia krčnej chrbtice sa uskutoční sama osebe, pretože je potrebná chirurgická operácia. Nie je potrebné odkladať schôdzku s odborníkom, včasné návštevy nemocnice môžu pacientovi zachrániť život a pomôcť predchádzať poruchám v tele.

príčiny

Kýla v krčnej chrbtici sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov. Môžu byť na sebe nezávislí alebo môžu komplexným spôsobom ovplyvňovať vývoj choroby:

 • Nesprávne držanie tela. Ak je osoba neustále vyhrabávaná, chodí naháňaná, nakláňa sa pri chôdzi dopredu alebo dozadu, môže to spôsobiť kýlu chrbtice. Pri práci s počítačom alebo pri stole musíte venovať pozornosť držaniu tela a snažiť sa sedieť vzpriamene. Toto pravidlo sa musí rozvíjať od detstva;
 • Poranenia krčnej chrbtice. Mechanické poškodenie môže spôsobiť túto chorobu, ak sa nelieči včas. Aby sa znížila pravdepodobnosť ochorenia, je potrebné včas liečiť všetky mechanické poranenia a urobiť z nich röntgenové žiarenie;
 • Nedostatok výživy stavcových platní. Podvýživa sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov: zmeny tela súvisiace s vekom; kardiovaskulárne ochorenie spojené s obštrukciou; choroby endokrinného systému;
 • Monotónna práca. Tento faktor je spojený s prácou, keď je krk stále v rovnakej polohe. Nemôžete povoliť rovnaký druh práce, musíte z času na čas urobiť cvičenia, aby ste zvýšili tonus svalov v krku.

príznaky

Príznaky hernie krčnej chrbtice sa líšia v závislosti od štádia vývoja choroby a od lokalizácie choroby v stavcoch. Čím viac sa objaví stav patológie, tým výraznejšie a nepríjemnejšie pocity prináša pacientovi.

1 stavca

Príznaky skorého štádia medzistavcovej prietrže v prvom stavci krčnej chrbtice:

 • Časté bolesti hlavy;
 • závraty;
 • Nervový kmeň a podráždenosť;
 • Problémy so spánkom, nespavosť;
 • tinitus;
 • Prudké porušenie koordinácie pohybu.

Príznaky hernie krčnej chrbtice v počiatočnom štádiu môžu byť podobné príznakom iných chorôb, pretože v tomto štádiu sa choroba nazýva „chameleón“, správna diagnóza sa dá urobiť až po vyšetrení krčnej chrbtice a porovnaní príznakov. Ošetrujúci lekár v ranom štádiu môže predpísať liek, ktorý odstráni nástup choroby a príznaky.

2 a 3 stavce

Kýla krčnej chrbtice na 2. a 3. stavci má tieto príznaky:

 • Zhoršenie chuti jazyka;
 • Hlava často bolí a potí;
 • V jednom zo smerov je zakrivenie krku (vizuálne sa hlava nakláňa doprava alebo doľava);
 • Záchvaty paniky;
 • „Hviezdy“ v očiach;
 • Pocit plazivých husacích hrčiek na hlave;
 • Pretrvávajúca depresia.

Druhý a tretí stavec je zodpovedný za prívod krvi do očných guličiek, prednej časti hlavy a jazyka. Predčasné liečenie tejto patológie môže viesť k strate zraku a zhoršeniu rečového aparátu.

3 a 4 stavce

3 a 4 stavce sú zodpovedné za fungovanie labiálnych svalov, horných dýchacích ciest a úst. Kýla krčnej chrbtice na 3. a 4. stavci sa vyznačuje týmito príznakmi:

 • Vízia sa zhoršuje;
 • Vypočutie sa zhoršuje;
 • Trigeminálny nerv podlieha zápalu;
 • Zlý zápach.

5 a 6 stavcov

Medzi 5. a 6. stavcami prechádza koreň nervových zakončení, ktorý je priamo zodpovedný za prácu hltana, hlasiviek a hltanu. Tvorba v tejto oblasti zviera nerv a spôsobuje jeho zápal, ktorý spôsobuje nasledujúce príznaky:

 • Časté choroby horných dýchacích ciest (angína, nachladnutie, infekcie);
 • Chrapľavý hlas z neznámych dôvodov;
 • Očné choroby;
 • Problémy s zápästiami v rukách (letargický stav, čiastočná necitlivosť, bolesť);
 • Bolesť v jednej z rúk, ktorá začína od ramena a končí pri končekoch prstov;
 • Krvácacie kóma.

7 stavcov

Kýla chrbtice na siedmej krížovej kosti sa vyznačuje:

 • Ochorenie štítnej žľazy;
 • Slabosť v rukách, zhoršené jemné motorické schopnosti, neustála letargia v ohybe lakťa;
 • Zvýšenie chorôb priedušiek a anémie.

diagnostika

Liečba kýly krčnej chrbtice sa nemôže začať, kým sa choroba nepotvrdí. Aby sa diagnostikovala patológia, je potrebné stanoviť niekoľko dôležitých vyšetrení, aby sa zistilo, aký typ medzistavcovej kýly krčnej chrbtice a medzi ktorými stavcami. Najprv musíte vyhľadať pomoc skúseného neuropatológa, ktorý dá pokyny nasledujúcim vyšetreniam:

 • X-ray. Röntgenové žiarenie môže určiť vytesnenie stavcových platničiek, ale je nepravdepodobné, že bude schopný spoľahlivo potvrdiť samotné ochorenie..
 • Myelogram. Je to bolestivý postup. Vykonáva sa iba v smere ošetrujúceho lekára, ak na to nie sú kontraindikácie. Kvapalina sa vstrekuje do miechy cez ihlu, ktorá ukáže možné stlačenie miechy na monitore..
 • Tomografia. Pomocou tomografie môžete vidieť zmeny kostí a posuny kostí, ktoré naznačujú prietrž krčnej chrbtice.
 • MRI Najúčinnejšia metóda potvrdzujúca, že prebieha hernie medzistavcovej platničky krčnej chrbtice.

liečba

Liečba medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice predpisuje ošetrujúci neurológ. Aby sa zistilo, či je v tomto štádiu choroby potrebný chirurgický zákrok, alebo či je možné upustiť od liekov proti prietrži prietrže. Ak po vyšetrení je možné zmierniť príznaky bez chirurgického zákroku, potom vykonajte terapiu, ktorá trvá 6 mesiacov.

Ak sa prietrž krčných stavcov neznížil a naďalej vyvíja tlak na miechu, potom sa na vymenovanie operácie zhromaždí rada neurochirurgov a nájdu riešenia pomocou skalpelu..

 • Odporúčame vám prečítať si: ošetrenie kýly krčnej chrbtice bez chirurgického zákroku.

liečenie

Kýla krčnej chrbtice sa lieči v tých štádiách, keď neinterferuje s prísunom krvi do miechy, neštipuje ju a neporušuje funkcie životne dôležitých orgánov a končatín. Hlavným cieľom liečby liečivom je zlepšiť štruktúru vláknitého prstenca tak, aby hernia krčka disku neprestávala rásť..

Ako liečiť cervikálnu prietrž pomocou liekov:

 • Lieky, ktoré zmierňujú zápal. Je lepšie brať protizápalové lieky v akútnej fáze vo forme injekcií, aby sa vyliečila prietrž a zmiernili zápalové príznaky, ktoré spôsobujú bolesť;
 • Svalové relaxanciá. Tieto lieky sú predpísané, ak dochádza k upínaniu svalov, umožňujú ich priviesť ich do zvyčajného tónu;
 • Výplňový materiál. Nazývajú sa tiež chondroprotektory. Prispievajú k obnove vláknitého prstenca medzi stavcami. Najčastejšie sa predpisujú ako intramuskulárne injekcie;
 • Vitamínové komplexy. Vitamíny pre patológiu sú predpísané na zlepšenie metabolizmu a výživy.

masáž

Ako liečiť kýlu bez chirurgického zákroku, aby sa dosiahol výsledok, každý chorý človek má záujem o toto ochorenie. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice si vyžaduje liečbu nielen liekmi, ale aj fyzioterapeutickými metódami, z ktorých sú populárne a účinné. Masáž sa predpisuje pacientom, keď prebehne štádium exacerbácie patológie. Procedúra terapeutickej masáže je potrebná iba u skúseného odborníka. Musíte absolvovať najmenej 10 relácií každý deň alebo aspoň každý druhý deň. Po zákroku potrebuje pacient pokoj.

Spolu s masážou sa praktizuje manuálna terapia s umiestnením diskov na ich miesto. Metóda sa používa iba v prípade, že existuje diskový posun.

akupunktúra

Je to metóda analógového spracovania, ktorá sa všeobecne neuplatňuje a neschvaľuje. Medzistavcová kýla krčnej chrbtice vyžaduje liečenie nielen príčin choroby, ale aj akútnych symptómov, ktoré neopúšťajú pacienta a spôsobujú veľké nepohodlie. Akupunktúra sa vykonáva v dôsledku prepichnutia hornej časti kože pomocou špeciálnych ihiel. Dráždia receptory na koži a spôsobujú fungovanie svalov, čím uvoľňujú napätie a zovretie.

Akupunktúra by sa mala vykonávať každý deň a kurz zahŕňa 10 - 15 relácií, inak sa nedosiahne výsledok.

Hirudotherapy

Liečba pijavicami je známa priaznivým účinkom na väčšinu ľudských orgánov. Pijavice sú zasadené do oblasti krku, kde sa nachádza choroba. Pijavice vylučujú enzýmy, ktoré stabilizujú krvný obeh na vybranom mieste. Ak sa krvný tok zlepší, metabolizmus sa stane aktívnejším. Hirudoterapia sa nepoužíva na väčšine klasických kliník, ale môže sa robiť doma. Ak to chcete urobiť, musíte sa najskôr poradiť so svojím lekárom a zvážiť všetky pozitívne a negatívne body liečby.

Trakcia chrbtice

Kryt sa vykonáva iba zo smeru neurochirurga. Procedúra sa vykonáva na špeciálnom zariadení a iba v prítomnosti lekárov. Krčka chrbtice sa ťahá pomocou zariadenia. Táto manipulácia je tolerovateľná, ale niekedy sú bolesti. V tomto prípade sú stavce predĺžené a medzistavcové platničky sú vymenené. Kapucňa pomáha nielen pri odstraňovaní chorôb, ale slúži aj ako preventívne opatrenie..

operácie

Ošetrovateľ po vykonaní liekovej liečby vykoná druhé vyšetrenie. Ak zmeny neprišli pozitívnym smerom a existuje riziko pre zdravie pacienta, je potrebné chirurgicky odstrániť postihnutý disk..

Súčasné metódy odstraňovania patológií chrbtice zahŕňajú jednoduché operácie, ktoré trvajú menej ako hodinu.

Operácia odstránenia poškodeného disku sa nazýva discectómia. Po odstránení neurochirurg vykoná postup zostrihu susediacich stavcov. Tento proces sa nazýva fúzia. Komplikácie operácie sú nepravdepodobné, ak ju vykonávajú vysokokvalifikovaní neurochirurgovia. Preto by ste mali byť zodpovední za výber kliniky. V pooperačnom období musíte dodržiavať všetky pokyny lekára a rehabilitácia bude rýchla a bezbolestná.

Aby sa však zabránilo výskytu takých chorôb, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť ľudský život a zdravie, je potrebné včas podstúpiť plánované vyšetrenie a liečiť príznaky, aj keď nie sú významné..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Cervikálna kýla

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Ak si myslíte, že chrbtová kýla krčnej chrbtice je typická iba pre starších ľudí a nie je príliš aktívna, mýlite sa. V modernej spoločnosti je patológia každým rokom mladšia. Často sa vyskytujú prípady, keď je táto diagnóza určená občanom mladším ako 30 rokov! Najobľúbenejšou kategóriou tejto choroby sú ľudia stredného veku, vo veku od 30 do 50 rokov.

Súhlasím, že v týchto rokoch nechcem trpieť chronickými patológiami, najmä medzistavcovou prietržou. Ak je choroba lokalizovaná v absolútne ľubovoľnom segmente krčnej chrbtice, môže kaziť zdravý život obmedzením pracovnej činnosti osoby a nepohodlím, stuhnutosťou a bolesťou počas pohybov..

Čo to je?

Kýla medziobratlovej platničky je výčnelok buničitého jadra. Hlavným dôvodom objavenia sa patológie je pretrhnutie vláknitého prstenca disku v dôsledku dystrofických zmien v chrupavkovom tkanive medzistavcových útvarov (osteochondróza), zranení alebo vystavenie chrbtice nerovnomernému zaťaženiu..

Ľudia s nadváhou, najmä muži, sú na túto chorobu najviac náchylní. Detekcia takýchto defektov u detí naznačuje vrodenú povahu patológie.

príčiny

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa vyskytuje v dôsledku vystavenia rôznym faktorom.

Príčiny vývoja choroby zahŕňajú:

 1. Poranenie. Akékoľvek poškodenie, modriny, hrbole krčnej chrbtice môžu spôsobiť vznik choroby. Povaha ich výskytu sa môže líšiť: športové alebo domáce zranenia.
 2. Choroba. Predpokladom vzniku prietrže je často prítomnosť iných chorôb chrbtice, medzi ktoré patrí osteochondróza, spondylóza, skolióza..
 3. Životný štýl. Sedavá práca, nízka aktivita počas dňa, nedostatok elementárnej fyzickej aktivity môže spôsobiť vznik prietrže krčnej chrbtice.
 4. Vek. Ľudia vo veku od tridsiatich do päťdesiatich rokov sú vystavení riziku rozvoja tejto choroby. Spravidla vedú neaktívny životný štýl, chrbtice a medzistavcové platničky strácajú svoju pôvodnú silu, nedostávajú potrebné množstvo užitočných komponentov.
 5. Vrodená patológia. Patologické formácie alebo zmeny chrbtice môžu spôsobiť vývoj prietrže krčnej chrbtice.
 6. Zlé návyky, podvýživa. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo mastných potravín bráni dodávaniu užitočných látok do chrbtice, v dôsledku čoho medzistavcové platničky oslabujú, strácajú svoju elasticitu, elasticitu, čo vyvoláva tvorbu prietrže krčnej chrbtice.

klasifikácia

Podľa umiestnenia sa prietrže rozlišujú:

 • Hind - rastú práve v smere k miechovému kanálu a v najhoršom prípade môžu viesť k priečnej kompresii miechy, k rozvoju spastickej paralýzy nôh a ochabnutej paralýzy rúk..
 • Predné - sú úplne bezpečné, pretože nikdy nevedú ku stlačeniu koreňov miechy alebo miechy.
 • Schmorlova kýla - ak vláknité jadro disku dorastie do tela základného stavca, potom to nie je nebezpečná kýla a najčastejšie sa neprejavuje. Iba rádiologický nález!
 • Zadné bočné hernie sú tiež dosť nebezpečné, pretože vedú k stlačeniu koreňov miechy, k pretrvávajúcej bolesti v ramene a niekedy môže pacientovi pomôcť iba liečba, ktorá môže byť operovaná..

Z hľadiska veľkosti sa rozlišujú rôzne veľkosti herniálnych výčnelkov:

 • Kýla je deštrukcia vláknitých vlákien vonkajšej časti disku a vyplnenie priestoru gélovitou látkou. Súčasne si vonkajšia stena stále zachováva integritu, pričom zabraňuje vypadávaniu želatínovej hmoty, ale stáva sa tenšou a vyčnieva z okrajov disku z 2 až 3 mm alebo viac;
 • Výčnelok - malé vytláčanie vonkajšieho krúžku disku s úplnou bezpečnosťou hustej vonkajšej steny. Toto je počiatočné, reverzibilné štádium tvorby prietrže;
 • Sekvestrovaná kýla - prielom a strata väčšiny želatínového jadra za hranicami medzistavcových platničiek. Veľmi nebezpečný variant priebehu choroby, pri ktorom môže pomôcť iba chirurgický zákrok.

Správnosť liečby významne ovplyvňuje priebeh a výsledok osteochondrózy. Či už sa bude vyskytovať prietrž alebo nie, akú veľkosť budú závisieť od toho, koľko času a energie venujete svojmu zdraviu, liečbe a prevencii bolesti krku.

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Ochorenie, ako je kýla krčnej chrbtice, je bohaté na príznaky. Obvykle možno rozlíšiť dva typy príznakov: všeobecné a fokálne (pozri fotografiu).

Medzi všeobecné príznaky patria:

 1. Cervikálna migréna.
 2. Svalová slabosť.
 3. Bolesť na úrovni lézie. V počiatočných fázach tvorby prietrže nemusia byť vôbec žiadne príznaky alebo je ich intenzita zanedbateľná. Len málo ľudí venuje pozornosť takýmto „maličkostiam“, ako je mierna bolesť. Ako hernia rastie, dochádza ku kompresii nervových koreňov, syndróm bolesti sa stáva výraznejším. Pohodlie dáva horné končatiny, čeľusť, hruď.
 4. Medzi prvé príznaky kýly krčnej chrbtice patrí „vizitková karta“ prejavov znecitlivenia predlaktia a prstov..
 5. Pocit „husacích hrčiek“ na predlaktí a rúk. Táto impozantná manifestácia naznačuje, že nervové zakončenie je zapojené do patologického procesu..
 6. Bolesti hlavy. Tvorí sa ako reakcia na stlačenie prietrže ciev zásobujúcich mozog.
 7. Poruchy krvného tlaku. Hladina krvného tlaku „skáče“. Hypertenzia sa zvyčajne pozoruje. Možné možnosti.
 8. Vertebrobazilárna nedostatočnosť. Vyvíja sa ako komplikácia patológie. Charakterizované poruchou videnia, závratmi, poruchou koordinácie.

Špecifické (fokálne) príznaky kýly krčnej chrbtice sa líšia od pacienta k pacientovi. Je to všetko o jeho lokalizácii.

 1. Lokalizácia prietrže na úrovni C2-C3. To vás upozorní na znecitlivenie jazyka, hrtana a znížené videnie. Možné porušenie srdcového rytmu, dýchanie.
 2. Kýla na úrovni C5-C6. Prejavuje sa ako pocit slabosti jednej ruky, najmä lakťa. Pre pacienta je ťažké manipulovať s prstami, vykonávať malé pohyby motora.
 3. Lokalizácia C6-C7. U ľudí s prietržou medzi 6. a 7. krčným stavcom je zadná plocha ramena boľavá a znecitlivená, čiastočne predlaktie, ruku na chrbte, ako aj prostredné a prstencové prsty. Pre pacienta je ťažké ohnúť ruku v päsť a urobiť opačný pohyb. Zobrazí sa „končatina“.
 4. Lokalizácia C3-C4. Charakteristické príznaky kýly medzi 3 a 4 krčnými stavcami: bolesť v krku, goliera, „ramenné popruhy“, obmedzenie pohybov hlavy, ako aj zvýšené nepríjemné pocity pri pokusoch o zdvihnutie ramien..
 5. Porážka na úrovni C4-C5. Nie je možné zdvihnúť ruku, cítiť bolesť ramena, svalovú necitlivosť.

Znaky hernie krčnej chrbtice sa vyvíjajú postupne. Je dôležité, aby ste si včas vypočuli svoju pohodu a zabránili postupu choroby..

diagnostika

Po vyšetrení, niektorých testoch, predbežnej diagnostike, je priradená kontrola hardvéru:

 1. Magnetická rezonancia. Najpopulárnejšia a informatívnejšia metóda na diagnostikovanie kýly krčnej chrbtice. Je indikatívne, kedy je potrebné získať informácie o štruktúre, parametroch a lokalizácii prietrže. Ak sa lekári zaujímajú o stav stavcov, je lepšie uchýliť sa k CT na tieto účely..
 2. Rentgenografie S cieľom študovať stav krčných stavcov sa urobia dva typy snímok: celotvárová a profilová. Pomocou tejto metódy nie je možné zistiť novotvary, ale lekár bude schopný študovať stav stavcov a zistiť príčinu, ktorá vyvolala príslušnú chorobu..
 3. Invazívna CT myelografia. Používa sa v nemocnici, keď existuje podozrenie na rozdrvenie prietrže miechy. Na túto manipuláciu sa používa kontrastné činidlo, ktoré sa zavádza do oblasti okolo miechy..
 4. CT sken. Poskytuje úplný obraz o stave diskov, vizualizuje lokalizáciu malých chybných formácií.

komplikácie

Ak nie je patológia včas diagnostikovaná, bude postupovať, čo môže v konečnom dôsledku nepriaznivo ovplyvniť zdravie ľudí a viesť k komplikáciám, ako sú:

 • výrazná laterálna deformácia chrbtice - skolióza;
 • respiračné zlyhanie alebo zastavenie z dôvodu vážneho poškodenia miechy, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc;
 • svalová slabosť horných končatín vrátane ich čiastočnej alebo úplnej paralýzy;
 • neurotické poruchy, poruchy sluchu a zraku, časté mdloby, poruchy žalúdka (nevoľnosť, vracanie), nekoordinácia chôdze, atď.;
 • zlý krvný obeh v systémoch mozgu a miechy, také akútne poruchy vedú k mozgovej príhode.

Vyššie uvedené následky patria medzi mimoriadne nebezpečné komplikácie, ktoré môžu nielen výrazne pokaziť kvalitu svetskej existencie, ale tiež môžu stáť život človeka. Ak sa patológia dostane do kritického bodu vývoja a poškodí sa nervové štruktúry miechy, je v tomto prípade nevyhnutný chirurgický zákrok. Preto je dôležité, aby sa choroba dostala pod lekársku kontrolu v skorých štádiách, keď sa stále rieši jednoduchými metódami - liekmi a fyzioterapiou..

Ako liečiť krčnú prietrž?

Liečba tejto patológie bude určená závažnosťou symptómov, prítomnosťou sprievodných ochorení, účinnosťou konzervatívnej liečby, ako aj odborníkom, na ktorého sa pacient obrátil o pomoc..

Na zníženie nepríjemností spôsobených medzistavcovou prietržou a na zabránenie ďalšiemu progresii choroby je potrebné:

 • minimalizovať prítomnosť pozícií, ktoré spôsobujú a zhoršujú príznaky bolesti;
 • nevyťahovanie ťažkých predmetov;
 • nevyvíjajte náhle pohyby krku a hlavy;
 • poriadne si oddýchnite (vyberte si ortopedický vankúš na spanie a pohodlný matrac);
 • používať protizápalové lieky, ktoré znižujú bolesť;
 • absolvujte kurz manuálnej terapie (masáže).

Liečba drogami

Liečba liekmi sa vykonáva po stanovení diagnózy predpisom. Na zmiernenie stavu pacienta sa používajú tieto skupiny liekov:

 • Protizápalové (zmierňujú bolesť odstránením zápalových enzýmov). V priebehu prvých 3 až 5 dní sa najlepšie užívajú vo forme injekcií (jedná sa o diklofenak, analgin, denebol), potom sa prechádzajú na užívanie týchto liekov vo forme tabliet (ibuprofén, meloxikam, nimesil)..
 • Svalové relaxanciá (relaxačné svaly). Sú to lieky, ktoré odstraňujú kŕče iba „sviazaných“ svalov. Sú to Tizalud, Midokalm, Tolperizon, Sirdalud. Najskôr sa predpisujú vo forme intramuskulárnych injekcií. potom prepnite na tabletky.
 • Preparáty pre křupavku. Sú to „Arthra“, „Don“, „Structum“ a ďalšie drogy. Musia sa odobrať najmenej šesť mesiacov, aby sa začal proces obnovy vláknitého prstenca disku.
 • Ak sa zaznamená ťažká slabosť, znížená citlivosť alebo pálenie v ramene, môže byť užitočná blokáda postihnutého segmentu novokainom doplneným o glukokortikoidy. Tento postup by sa nemal opakovať častejšie 3 až 3-krát za 2 mesiace liečby.

blokáda

V závislosti od umiestnenia prietrže a sprievodných symptómov môže lekár predpísať blokádu liekov s lidokaínom, novokaínom, trimecaínom atď. Tento krok má niekoľko dôležitých výhod:

 • má vynikajúci analgetický účinok;
 • netoxický a bezpečný;
 • nervové tkanivo je citlivé na podávané liečivo.

Tento postup sa však považuje za chirurgický zákrok, preto je možné, že sa vyskytnú komplikácie, s ktorými by ste sa mali skôr, ako s tým súhlasíte, oboznámiť..

masáž

Masáž herniou krčnej chrbtice je účinnou metódou liečby. S jeho pomocou je možné vytvoriť krvný obeh v krku a oblasti postihnutých tkanív, zmierniť svalový tonus, eliminovať bolesť a mať relaxačný účinok na všetky svaly tela. Kýla krčnej chrbtice je často sprevádzaná zovretými nervovými zakončeniami. Pomocou masáže sa dosiahne terapeutický účinok, ktorý vám umožní zmierniť kŕče a uvoľniť obmedzený nerv.

Stretnutie vedie kvalifikovaný špecialista v nemocnici alebo doma. Počet procedúr a typ masáže vyberá ošetrujúci lekár individuálne pre každého pacienta.

fyzioterapia

Cvičenia s herniou krčnej chrbtice sú rozdelené do troch období. V prvom akútnom stave, ktorý trvá prvých 7 dní od začiatku liečby, je možné vykonávať iba dychové cvičenia na bráničné dýchanie..

Po týždni môžete cvičenia rozšíriť. Stále nemôžete hýbať krkom, ale musíte začať posilňovať svaly rúk. Za týmto účelom vyrobte:

 • kruhové pohyby s kefami;
 • zaťaté ruky v päste a zaťaté päste;
 • kruhové pohyby v lakťových kĺboch;
 • flexia lakťa.

Gymnastika s kýlou po 2 alebo viacerých týždňoch od začiatku liečby pozostáva z takých cvičení, ktoré posilňujú korzet svalu krku:

 • ľahnite si na chrbát a zatlačte chrbát hlavy na gauč;
 • z tej istej polohy pritlačte na čelo lekára alebo asistenta;
 • ležiac ​​na bruchu, pritlačte si čelo na pohovku;
 • z predchádzajúcej polohy musíte zatlačiť zadnú časť hlavy na ruku asistenta;
 • teraz musíte zatlačiť ruku asistenta, potom čelom, potom chrbtom hlavy (ale nie v plnej sile), z miesta na sedenie;
 • tiež sedí, ale položte kefy na stôl, zdvihnite a spustite plecia;
 • z miesta na sedenie, ruky voľne ležia na kolenách, pomaly otočte hlavu teraz doprava, potom doľava a postupne zvyšujte uhol rotácie;
 • ďalším krokom bude naklopenie hlavy doľava a doprava a potom tam a späť;
 • postavte sa na nohy, ruky voľne visia pozdĺž tela, chrbát je rovný. Postupne sklopte hlavu a snažte sa bradu dostať na hruď.

Majte na pamäti, že ak zaznamenáte bolesť, závrat alebo akékoľvek nepríjemné príznaky, prestaňte cvičiť..

fyzioterapia

Dnes je naliehavou otázkou medziobratlová hernia krčnej chrbtice a liečba fyzioterapiou. Medzi hlavné metódy tohto typu liečby patria:

 • elektroforéza;
 • akupunktúra;
 • fonoforézou;
 • magnetoterapia;
 • intersticiálna elektromyostimulácia

Fyzioterapia je založená na využívaní prírodných zdrojov, ako je teplo, svetlo, magnetické vlny, elektrina. Tento typ liečby sa široko používa v pooperačnom období, ako aj počas rehabilitácie pacienta po závažnom priebehu ochorenia..

Každá z metód fyzickej liečby má svoje vlastné kontraindikácie. Použitie konkrétneho spôsobu liečby sa povoľuje striktne podľa lekárskeho predpisu, berúc do úvahy všetky potrebné odporúčania.

Chirurgické ošetrenie

V prípade, že konzervatívna liečba prietrže v krčnej chrbtici bola neúčinná, je potrebná operácia. Aké indikácie existujú pre chirurgický zákrok?

 • Posilnenie syndrómu bolesti, ktorý sa nezastaví;
 • Progresia svalovej slabosti, ochrnutie a paréza;
 • Výskyt miechových príznakov spojených s kompresiou miechy.

Chirurgia prietrže krčnej chrbtice najčastejšie vedie k vykonávaniu mikrodisektómie z malého prístupu. Nevyžaduje sa veľký rez. Okrem odstránenia disku je druhým krokom stabilizácia medzi susednými stavcami.

Dôvodom je skutočnosť, že v krčnej oblasti je veľká mobilita. Okrem toho sa tým dosiahne normálna vzdialenosť medzi stavcami a obnovenie foraminálneho (medzistavcového) prietoku krvi. Použite na to svoj vlastný kostný autotransplantát, ktorý sa odoberie z panvovej kosti pacienta, ktorý sa vloží medzi susedné stavce a po niekoľkých mesiacoch sa s ním spojí..

Cena za liečenie bolesti a ochrnutia je teda miernym obmedzením v krku..

Modernejšou technikou je inštalácia klietky alebo sieťky obsahujúcej kostné drviny pacienta. Táto klietka v priebehu času tiež pučí kostné tkanivo a imobilizuje dve susedné stavce.

Najmodernejšou metódou je inštalácia umelého medzistavcového disku, ktorý úplne nahrádza vzdialený disk, pričom sa zachováva pružnosť a pohyblivosť v oblasti prevádzky. Umelý disk má rovnaké pohyblivé a tlmiace vlastnosti ako ľudská chrupavka..

Takú výmenu krčka maternice je možné vykonať za 35 - 40 tisíc dolárov v zahraničí.

Na záver možno povedať, že prietrž krčnej chrbtice, ktorého príznaky a liečba sme skúmali, sa náhle nevyskytuje. A vždy, do tej istej miery, je pacient stratený drahocenný čas.

Včasná diagnóza a liečba prietrže v krčnej chrbtici, už v štádiu minimálnych zmien, umožní pacientom vo veľkom počte prípadov robiť sa bez chirurgického zákroku..

Preventívne opatrenia

Vykonajte jednoduché preventívne opatrenia pre každú osobu. Ak chcete udržať zdravú chrbticu a zabrániť tvorbe medzistavcovej prietrže, mali by ste:

 1. Snažte sa vyhnúť nadmernej fyzickej námahe na krk.
 2. Odmietnuť prípadné zlé návyky.
 3. Venujte pozornosť svojej posteli. Pre zdravie chrbtice sa odporúča spať na ortopedických matracoch s dostatočnou tuhosťou.
 4. Vyhnite sa nadmernej hmotnosti. Extra libier výrazne zaťažujú vašu chrbticu, čo negatívne ovplyvňuje medzistavcové platničky.
 5. Žiť aktívnym životným štýlom. Tento koncept zahŕňa správne organizovaný pracovný deň a dobrý odpočinok. Musíte byť skutočne agilný človek, denne robiť wellness cvičenia, cvičiť bazénové cvičenia a správnu výživu.

Tieto jednoduché preventívne pravidlá spolu s dobrou motiváciou pomôžu udržať zdravie a vo väčšine prípadov sa vyhnú výskytu takého nepríjemného ochorenia, ako je medzistavcová prietrž.

Hlavné príznaky hernie krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice s frekvenciou výskytu je na druhom mieste po lumbálnej prietrži a bez vhodného ošetrenia môže viesť k rozvoju závažných patológií. Vyskytuje sa, keď je narušená štruktúra disku umiestneného medzi stavcami. Príznaky závisia od stupňa poškodenia disku a jeho negatívneho účinku na susediace nervy a miechu..

Príčiny hernie v krčnej chrbtici

Krčka chrbtice sa skladá zo 7 stavcov, zvyčajné je v lekárskej literatúre označiť písmenom C a zodpovedajúcim umiestnením stavcov číslom. Medzi dvoma susednými stavcami sa nachádza disk, ktorý sa skladá z vláknitého elastického prstenca a želatínovej hmoty umiestnenej v jeho strede - jadra. Hlavnou funkciou disku je amortizácia pohybov vstupujúcich do stavcov zvonka. Pri normálnej štruktúre diskov sa nepociťujú nepohodlie a bolesť pri vykonávaní naklápania hlavy, ohýbania a predlžovania krku a vykonávania rotačných pohybov..

Vláknité jadro disku prijíma výživu a tekutinu z okolitých tkanív, v normálnom stave by mala byť želatínová časť vždy elastická a nasýtená vodou. Je to táto podmienka, ktorá poskytuje dostatočnú amortizáciu pre všetky pohyby uskutočnené pomocou krčných stavcov. Výživa disku je narušená počas vývoja degeneratívnych procesov v chrbtici, mnohé patologické stavy môžu spôsobiť tieto zmeny:

 • Osteochondróza krčnej chrbtice.
 • Hypodynamia.
 • zranenia.
 • Nesprávne držanie tela.

Degeneratívne procesy na diskoch a stavcoch sa zrýchľujú s genetickou predispozíciou, vrodenými malformáciami krčnej chrbtice a celej chrbtice, ako telo starne, v dôsledku profesionálnych pracovných podmienok. Kýla v krčnej chrbtici sa často vyskytuje vo veku od 30 do 45 - 50 rokov, to znamená, že v prvom rade života sa tento druh nepríjemností vyskytuje častejšie u ľudí, ktorí neustále pracujú v kancelárii pri počítači..

Patologické zmeny, ktoré sa vyskytujú na diskoch, spôsobujú jej rednutie a krehkosť vláknitého prstenca. Pri nadmernom tlaku sa vnútorné buničité jadro pritláča na stenčenú stenu vláknitého prstenca a tým spôsobuje jeho patologické vystupovanie, v závažných prípadoch sa vonkajšia škrupina úplne pretrhne a tekutá časť disku úplne opustí svoj rám.

Výstup z disku do miechového kanálu spôsobuje zovretie a stlačenie nervu, zatiaľ čo bolesť a ďalšie príznaky krčnej prietrže. Najnebezpečnejším stavom je úplné oddelenie jedného z prvkov disku, ktoré hrozí zablokovaním miechy a výskyt závažných komplikácií. Medziobratlová hernia bez liečby zriedka sama osebe odchádza, užívanie liekov proti bolesti len komplikuje ďalšiu liečbu..

Príznaky prietrže

Medzistavcová krčná prietrž sa najčastejšie prejavuje náhle s bolesťou ramien a krku, hlavy, necitlivosti horných končatín a obmedzením pohyblivosti. Bolesť zosilňuje, keď sa pokúsite otočiť alebo nakloniť hlavu. Kompresia prietrže priľahlými nervovými zakončeniami narúša inerváciu s ňou spojených častí tela a vyvoláva výskyt kyslíka v mozgu..

Prejavuje sa to závratmi, hučaním v ušiach, stmavnutím očí, krátkodobým mdlením, je možná narušená koordinácia pohybov. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa obvykle lokalizuje medzi piatym a siedmym stavcom a príznaky choroby sa vytvárajú v závislosti od oblasti kompresie..

• S rozvojom prietrže medzi piatym a štvrtým stavcom (C4-C5) sa zaznamenávajú bolesti a slabosť svalov predlaktia, znížená citlivosť končatín. Bolesť zosilňuje, keď sú ruky zdvihnuté nad plecia..

• Kompresia 7. krčka nervu (C6-C7) sa prejavuje bolesťou a slabosťou svalov v palci a tricepsoch. Necitlivosť predlaktia sa objaví, objavia sa „husacie hrbole“.

• Kýla na siedmej krčnej a prvej úrovni hrudníka sa prejavuje slabosťou v paži, zníženou citlivosťou a bolesťou v malíčku po celej ruke..

Výrazný proces rozvoja prietrže je sprevádzaný radiálnym syndrómom, v tomto stave dochádza k intenzívnej bolesti, ktorá sa tiahne až k hlave, ramenám, lopatkám. Citlivosť kože umiestnenej nad oblasťou patológie je znížená. Dlhodobý radiálny syndróm vedie k atrofii svalov krčnej chrbtice, čo ďalej zhoršuje priebeh a terapiu choroby. Uvedené príznaky sú najpravdepodobnejšie pri hernii krčných stavcov.

Je však tiež potrebné poznať a zohľadniť skutočnosť, že telo každej osoby je čisto individuálne a klinické príznaky choroby závisia od kombinácie mnohých faktorov vrátane súvisiacich somatických ochorení. Príznaky hernie v krčnej chrbtici tiež závisia od smeru, v ktorom je pozorovaný výčnelok disku - bočný, zadný alebo predný.

V počiatočných fázach môže prietrž krčnej chrbtice sprevádzať minimálne zmeny v pohody. Pacienti pociťujú bolesť, pravidelne sa vyskytujú bolesti v krku, migrény, závraty a rýchlo prechádzajúcu znecitlivenie rúk a prstov. Bolesť v krku a intermitentný kašeľ môžu tiež naznačovať vývoj patológie disku. Po mnoho rokov môže byť človek neúspešne liečený na hypertenziu, neurologické poruchy, záchvaty bolesti hlavy, bez podozrenia, že vinníkom všetkých týchto porúch je prietrž.

Dôsledky a komplikácie

Dlhá neošetrená kýla krčnej chrbtice ovplyvňuje nielen výskyt bolesti, ale môže spôsobovať aj iné patológie. V dôsledku zmenšenia vzdialenosti medzi stavcami rastie ich kostné tkanivo, čo ďalej zvyšuje pravdepodobnosť radiulárneho syndrómu. Najpravdepodobnejšími komplikáciami prietrže krčnej chrbtice sú:

 • Porucha hlavných pohybov sa prejavuje slabosťou rúk, neschopnosťou vykonať niektoré pohyby. Normálna pohyblivosť svalov hornej končatiny a ramenného pletenca sa znižuje. Najhoršou komplikáciou môže byť paréza alebo ochrnutie..
 • Porucha citlivosti kože. V prvých fázach vývoja prietrže je stanovená zvýšená citlivosť pokožky, v budúcnosti naopak naopak klesá. Príznakom medzistavcovej prietrže je narušenie citlivosti, najskôr z končekov prstov, potom sa príznaky šíria do rúk, predlaktia a vyššie..
 • Porušenie obsahu miechy, to znamená miechy. Tento stav sa považuje za vážnu komplikáciu a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť. Zlomená miecha nad 4. stavcom môže viesť k ochrnutiu dýchacích ciest. Patológia, ktorá sa vyvíja na úrovni 4 a 5 stavcov, vyvoláva ochabnutie ochabnutia v rukách. Poranenie prietrže medzi 6. a 7. stavcami vedie k ochrnutiu dolných a horných končatín, charakteristickým znakom je zachovanie pohyblivosti lakťového kĺbu..
 • Konštantná nútená poloha krku, znižujúca bolesť, vedie k oslabeniu svalov na jednej strane a k ich napätiu na druhej strane. To všetko spôsobuje nesprávnu anatomickú polohu krčnej chrbtice a ovplyvňuje výskyt jej zakrivení, ktoré je pri dlhom priebehu choroby viditeľné voľným okom.

V dôsledku patologického účinku na stavcovú artériu sa vyskytujú cievne poruchy, ktoré sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • Náhle zmeny tlaku.
 • Závraty, hučanie v ušiach, periodické bolesti hlavy, slabo uvoľnené analgetiká. Pacienti hlásia zvýšenú bolesť hlavy po vynútenej, nepohodlnej polohe krku.
 • Porucha funkcie zraku - pred očami sa zisťuje hmla a muchy, zorné pole je zúžené, obraz viditeľného objektu je rozmazaný. Obočie sa môže náhodne škubnúť.
 • Problémy so sluchom.
 • Nauzea, vracanie sú tiež príznakmi vaskulárnych porúch..
 • Pleť získava neprirodzenú farbu - tvár a ruky sa môžu pravidelne blednúť alebo sčervenať.
 • Sú problémy s koordináciou pohybov, pacient je zle orientovaný v priestore, znížený výkon.
 • Závažná cerebrovaskulárna príhoda často vedie k vzniku mozgovej príhody, a to nielen u pacientov vo veku, ale aj u mladých ľudí..

Výskyt vážnych následkov pre telo s prietržom medzistavcovej platničky na krku sa zvyšuje, keď vyčnieva do chrbtice. Čím dlhšie ochorenie trvá bez vhodnej liečby, tým väčšia je pravdepodobnosť narušenia celého fungovania tela. Preto včasná diagnostika a terapia umožňujú pacientovi vrátiť sa do normálneho života v minimálnom časovom období a preventívne opatrenia nebudú viesť k opätovnému vytvoreniu prietrže..

Okrem výčnelku je dokonca možné oddeliť aj časť disku - sekvestráciu.

Diagnostika a základné princípy liečby

Príznaky prietrže v krčnej chrbtici môžu zodpovedať iným patológiám, takže úlohou lekára je správne určiť diagnózu a vylúčiť vplyv iných chorôb na ochorenie. Diferenciálna diagnostika prietrže sa uskutočňuje pri chorobách, ako je diabetická polyneuropatia, nádory krčka maternice. Vplyv metastáz zhubných novotvarov nachádzajúcich sa v iných orgánoch nie je vylúčený. Pri vyšetrení venujte pozornosť ďalším chronickým ochoreniam hlavných orgánov a pohybového aparátu, zistiť prítomnosť zranení v minulosti. Dokonca aj najmenšie poranenia môžu viesť k vytvoreniu prietrže, takže pacientovi by sa malo pamätať na vplyv akýchkoľvek nepriaznivých faktorov..

Diagnóza sa vykonáva na základe cervikálnej rádiografie, počítačovej tomografie, sťažností pacientov a stanovenia zmien medzistavcovej prietrže. Liečba kýly je založená na vymenovaní protizápalovej terapie, masáže, fyzioterapie a bahna. Pri všetkých kýlach chrbtice v období zotavenia je potrebné vykonávať terapeutické cvičenia na zlepšenie flexibility krčnej chrbtice a svalovej práce. Cvičenie po celý zvyšok života minimalizuje riziko zhoršenia choroby.

Pozitívny účinok liečby závisí nielen od spôsobilosti ošetrujúceho neurológa, ale aj od toho, v akom štádiu patologického procesu pacient vyhľadá kvalifikovanú pomoc. Preto akékoľvek bolesti hlavy, závraty, zhoršené pocity a pohyby v rukách, nepohodlie v krku sú dôvodom komplexného vyšetrenia tela.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výčnelok je transformácia, pri ktorej medziobratlový disk vyčnieva za hranice chrbtice pri zachovaní integrity vláknitého prstenca. Výčnelok nie je vždy nezávislým ochorením a často predstavuje stupeň osteochondrózy predchádzajúci výskytu medzistavcovej prietrže.
Patologický proces, v ktorom sa v bedrovej chrbtici tvorí prietrž, je v medicíne celkom bežný. Táto patológia sa považuje za závažnú a nebezpečnú, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa stlačia nervové korene miechy, čo hrozí komplikáciami až do paralýzy dolných končatín..
Kýla krčnej chrbtice je vážna patológia, ktorá hrozí stratou výkonnosti. Cervikálna kýla je jednou z mála chorôb, predstavuje menej ako 10%, ktoré majú patológiu na chrbtici.