loader

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou

Akékoľvek poškodenie medzistavcovej platničky, ako jedného zo štrukturálnych prvkov chrbtice, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania chrbtice a tela ako celku. Preto ďalej zistíme, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek a či existujú rozdiely v metódach liečby..

Čo je kýla a výčnelok

Aby sme odpovedali na otázky, či je výčnelok prietrž alebo nie, čo sú tieto javy a ako s nimi súvisia, vezmeme do úvahy patologické údaje v kontexte vývoja procesu degeneratívnych zmien samotného medzistavcového disku..

Referencie. Medzistavcové platničky sú druhom tlmičov nárazov pre stavce vďaka špeciálnej štruktúre štruktúry, ktorú predstavuje vláknité jadro želé podobnej konzistencie a vláknitý prsteň, ktorý obklopuje jadro a chráni ho pred vonkajšími vplyvmi..

Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov však disk podlieha patologickým zmenám, ktoré podliehajú takým vývojovým štádiám:

 1. Počiatočná degenerácia - tvorba drobných trhlín, defektov spôsobených podvýživou a prísunom krvi na vláknitom prstenci, vyvolaná rôznymi dôvodmi.
 2. Výčnelok je narušenie integrity vnútorných vlákien vláknitého tkaniva bez prasknutia jeho vonkajšieho obalu. Jadro zostáva v hraniciach kruhu, ale tvorí sa pohyblivý fragment, ktorý siaha za stavce.
 3. Extrúzia - dochádza k narušeniu integrity vláknitého prstenca a prolapsu jadra, ktorý je držaný iba pozdĺžnym väzom chrbtice.
 4. Kýla - úplné narušenie integrity vláknitého prstenca a posunutie jadra, ku ktorému môže dôjsť v ľubovoľnom smere vzhľadom na os chrbtice..
 5. Sekvestrácia - komplikovaný priebeh prietrže, počas ktorého časť buničitého jadra (sekvestrácia) vypadne do miechového kanála.

Na základe vyššie uvedeného môžeme bezpečne vyvodiť záver, že výčnelok nie je prietrž. Výčnelok je jedným z štádií tvorby prietrže, ktorá pod vplyvom negatívnych faktorov a pri absencii liečby progreduje a vedie k vytvoreniu hernie.

Preto sa tieto dva patologické javy nemôžu posudzovať oddelene..

V čom je rozdiel

Výčnelok a prietrž - aký je rozdiel? Po preskúmaní definícií nájdeme hlavné rozlišovacie charakteristiky týchto štátov (uvedené v tabuľke nižšie)..

výčnelokPruh
Podmienky vláknitého krúžku
Zachovala sa integrita vonkajšieho plášťaRoztrhnutie vláknitého prstenca
Stav jadra buničiny
Nachádza sa vo vnútri hraníc vláknitého prstenca, je však už mobilný a presahuje chrbticuPredahuje vláknité tkanivo a stavce
Veľkosť hrčiek
Menej ako 5 mmViac ako 5 mm
symptomatológie
Je mierne, v niektorých prípadoch môže chýbaťMá závažné príznaky, ktoré závisia od miesta prietrže
liečba
Zvyčajne konzervatívnyMôžu byť indikované konzervatívne, ale chirurgické indikácie

Takéto charakteristiky umožňujú presnú diagnostiku a výber účinného ošetrenia: v prípade výčnelku - na zabránenie rozvoja prietrže, v prípade prietrže - na zastavenie progresie choroby a na zabránenie nebezpečným komplikáciám (napríklad ochrnutie nôh).

Ako výstupok prechádza do medzistavcovej prietrže

S už existujúcimi patologickými zmenami na disku - vyčnievaním môžu rôzne okolnosti vyvolať prechod tohto javu na kýlu.

Referencie. Pod vplyvom negatívneho dopadu dochádza k konečnému pretrhnutiu vláknitého prstenca a posunu jadra, t. J. K tvorbe prietrže..

Tento sprievod môžu vyvolať nasledujúce sprievodné choroby a okolnosti:

 • prítomnosť osteochondrózy a absencia jej liečby;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • predĺžený pobyt v jednej polohe;
 • zakrivenie chrbtice;
 • narušenie metabolických procesov;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • nadváhou;
 • fajčenie;
 • stály emocionálny stres.

Slabý tón svalového korzetu, ktorý drží chrbticu, môže vyvolať progresiu patologického fenoménu..

Existujú nejaké rozdiely v metódach liečby?

Liečba vyčnievania a prietrže chrbtice sa vykonáva komplexne pomocou rôznych terapeutických metód.

Referencie. Terapia týchto dvoch stavov sa navzájom veľmi nelíši..

Konzervatívna liečba prietrže a výčnelku zahŕňa nasledujúce terapeutické opatrenia:

 1. Odpočinok na lôžku - pozorovaný po dobu najmenej 3 dní a je zvlášť potrebný pri hernii
 2. Drogová terapia predpisovala rôzne skupiny liekov, ktoré sú určené na zmiernenie bolesti, zápalu, svalových kŕčov, zlepšenie metabolizmu a krvného obehu, zlepšenie nervového vedenia, urýchlenie procesu regenerácie chrupavkového tkaniva:
  • NSAID - diklofenak, ibuprofén, nimesulid;
  • svalové relaxanciá - Midokalm, baklofén, Sirdalud;
  • chondroprotektory - Chondrogard, Artradol;
  • blokáda novokainu (so silnou bolesťou);
  • komplexné vitamíny B - Milgamma.
 3. Fyzioterapia (magnetoterapia, elektroforéza, elektrická stimulácia) - pomáha odstraňovať bolesť, zápal, kŕče, normalizovať krvný obeh a trofizmus.
 4. Ortopedický režim - špecialista vyberie špeciálne korzety, obväzy, ktorých použitie umožňuje vyložiť chrbticu a dať jej správnu polohu.
 5. Cvičebná terapia - je predpísaná po stabilizácii a je určená na zlepšenie krvného obehu, posilnenie svalov, normalizáciu svalového tonusu. V oboch prípadoch by mal odborník vybrať súbor cvičení.
 6. Masáž - vymenovaná po období exacerbácie. Používajú sa jemné masážne techniky. Musí byť vykonávaná iba odborníkom..

Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, používa sa hlavne pri hernii chrbtice s hrozbou komplikácií alebo neúčinnosti konzervatívnej liečby..

Výčnelok nie je priamou indikáciou operácie, ale v niektorých prípadoch môže byť predpísaný, čo závisí od individuálnych charakteristík tela a povahy patologických zmien na disku.

Výber metodiky a techniky (diskektómia, mikrodisektómia, laserová diskoplastika) operácie určuje lekár v závislosti od charakteristík choroby, závažnosti procesu, veku a celkového stavu pacienta..

záver

Dokonca aj nepatrné porušenie štruktúry chrbtice, ktoré je ponechané bez náležitej pozornosti, sa môže vyvinúť v závažné ochorenie a spôsobiť rôzne komplikácie. Preto musíte monitorovať stav chrbtice av prípade potreby vyhľadať pomoc lekára.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Mechanizmus tvorby kýly a výčnelkov

Ľudská chrbtica je strednou časťou axiálnej kostry, ktorá zahŕňa aj kosti krku a lebky, rebier a hrudnej kosti. Pozostáva z 33 (u niektorých ľudí - z 34) stavcov kostnej chrupavky, z ktorých každý má telo, oblúk a proces..

Stavce obklopujú miechu a ich procesy sa spájajú so svalmi, ktoré fixujú chrbticu a držia ju v anatomicky správnej polohe. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky - spojivové tkanivové prvky naplnené želatínovou buničinou (želatínové jadro), ktorá má želé podobnú konzistenciu.


Štruktúra medzistavcových platničiek

Jadro disku je umiestnené v hustej vláknitej membráne, ktorá sa tiež nazýva vláknitý prstenec (pretože má okrúhly tvar). Na hornom a dolnom povrchu disku sú biele chrupavkovité platne prstencového tvaru, cez ktoré sa privádza buničina..


Funkcia medzistavcových platničiek

Medzistavcové platničky vykonávajú dôležité funkcie, od ktorých závisí nielen pohyblivosť osoby, ale aj práca niektorých vnútorných orgánov, napríklad močového mechúra a iných orgánov malej panvy. Hlavné sú:

 • zvýšená odolnosť proti axiálnemu (vertikálnemu) zaťaženiu;
 • zmiernenie sily a nárazového zaťaženia počas behu, skákania, chôdze, počas trasenia (funkcia odpisovania);
 • zabezpečenie flexibility chrbtice a jej mobility.

Živiny (najmä kolagén), vitamíny, minerály, voda sa dodávajú na medzistavcové platničky prostredníctvom viacerých krvných ciev, ktoré vo veľkom množstve prechádzajú cez telo stavcov. Ak je narušená výživa chrupavkových doštičiek, disk je dehydratovaný a jeho elasticita a elasticita klesá. V priebehu času to vedie k zníženiu výšky medzistavcových platničiek (zvyčajne tento údaj môže dosiahnuť 10 až 11 mm), deformácii blízkych stavcov, stlačeniu chrbtice a rozdrveniu disku..


Zníženie výšky medzistavcových platničiek

Pod tlakom susedných stavcov je disk stlačený a dužinaté jadro (spolu s vláknitou membránou) je premiestnené. Výbežok nazývaný výčnelok sa tvorí..


Bedrový diskový výčnelok

Ak choroba postupuje, môžu sa vo vonkajšom obale vytvoriť praskliny. Posun buničiny za vláknitú membránu cez vzniknuté trhliny a diery sa nazýva prietrž.


MRI herniation

Ak sa chcete dozvedieť viac o štruktúre ľudskej chrbtice, ako aj o jej oddeleniach, funkciách a prevencii chorôb, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Príznaky týchto stavov

V tejto časti zvážime, ktoré príznaky sú spoločné pre tieto stavy a ktoré sú odlišné..

Časté príznaky

Obidva tieto stavy majú také bežné príznaky, ako sú:

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá je akútna;
 • Tuhosť kĺbov pri chôdzi spôsobuje najmenšie otočenie tela silnou bolesťou;
 • Brnenie v prstoch alebo na nohách;
 • Celková svalová slabosť;
 • Pokles krvného tlaku.

Okrem toho je potrebné poznamenať, že pacient je takmer vždy v depresii.

Video: „Príznaky vyčnievania a prietrže chrbtice“

Rôzne príznaky

Príznaky výčnelku:Prejavy prietrže:
 • Ostrá bolesť v paži / ramene;
 • Tinnitus, zhoršené videnie, závraty, zhoršenie pamäti, tras;
 • Bolesť srdca, poruchy trávenia.
 • Bolesť, ak niekto začne tlačiť;
 • Vypálená prietrž pri kašli, v stoji. Kýla je menej nápadná, ak človek jednoducho klama;
 • Neustály pocit, že niekto tlačí na postihnutú oblasť;
 • Porucha močenia.

Video: „Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a kýlou?!

Zistite, aké výčnelky a prietrž chrbtice sú:

 • Viac informácií o gymnastike počas vyčnievania medzistavcového disku nájdete na tejto stránke
 • Kliknutím na odkaz zistíte, či sa oddelená prietrž dá vyliečiť bez chirurgického zákroku
 • Ak sa chcete dozvedieť viac o strednej prietrži lumbosakrálnej kosti, choďte sem
 • Čo je foraminálna a paraforaminálna bedrová hernia je opísaná v nasledujúcom článku
 • Čo je hediácia paramediánskeho disku a ako sa lieči?
 • Príčiny a liečba dorzálnej miechy

Ako diagnostikovať prietrž a kýlu?

Štandardnou diagnostickou metódou pre medziobratlové kýly a výčnelky, ktoré sa používajú vo väčšine rozpočtových zdravotníckych zariadení, je rádiografia. Účinnosť tejto metódy v porovnaní s modernejšími diagnostickými metódami je pomerne nízka a je okolo 90%.

Malé výčnelky malej veľkosti sa pri štúdiu röntgenového obrazu nedajú vždy zistiť, preto je preferovanou metódou vyšetrenia magnetická rezonancia, počítačová alebo multispirálna počítačová tomografia..


MRI kýla

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako funguje MRI chrbtice, a tiež zvážiť zobrazenie magnetickej rezonancie, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..


Multispirálna počítačová tomografia

V prípade potreby je pacientovi predpísaná myelografia - röntgenové vyšetrenie miechových kanálikov, cez ktoré cirkuluje mozgomiešna tekutina (mozgomiešna tekutina) s použitím kontrastných roztokov.

Metódy liečby hernie MTD

Keďže patológia môže viesť k lokálnemu alebo úplnému obmedzeniu pohyblivosti pacienta, až po postihnutie alebo paralýzu, jeho liečba by mala byť nielen aktuálna, ale aj komplexná. Dôležité je, že konzervatívne liečenie v tomto prípade nie je dostatočne účinné. Môže zmierniť stav pacienta a zastaviť progresiu ochorenia. Konzervatívna terapia však vo väčšine prípadov nie je schopná obnoviť medzistavcové platničky do ich prirodzeného stavu, obnoviť jej funkčnosť. Pred operáciou a po operácii sú pacientovi predpísané procedúry týkajúce sa konzervatívnych metód - masáže, cvičenia, plávania a iných procedúr používaných pri liečbe vyčnievania MTD. Ak má pacient obavy zo silnej, neznesiteľnej bolesti, je mu predpísaná injekcia na blokádu novokainu.

Druhy medziobratlovej chirurgie prietrže:

 1. Laminektómia na príslušnej úrovni.
 2. Intralaminárne mikrochirurgické odstránenie patológie.
 3. Microdisectomy.
 4. endoskopia.

Výčnelok medzistavcových platničiek je nepochybne patológia, ale celkom ľahko reverzibilná. Ak je výčnelok diagnostikovaný v čase, liečba bude neinvazívna a krátkodobá. V 95% všetkých prípadov môže byť stav disku normalizovaný. Ak „výčnelok“ MTD zostane bez dozoru alebo sa uskutoční iba symptomatické ošetrenie, dôjde skôr alebo neskôr k prasknutiu vláknitého prstenca. V tomto prípade môže byť konzervatívna terapia neúčinná a je potrebná chirurgická liečba prietrže medzistavcových platničiek.

Medziobratlová hernia - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
VolokolamskayaMitino

 • Konzultácie od 1 000
 • Liečebné kurzy od 7000
 • Masáže od 1500

10 Napíšte vlastnú recenziu

Ústav tradičnej orientálnej medicíny

Moskva, Filippovskij per., 18
Arbat (FL)

 • Konzultácie od roku 1200
 • Manuálna terapia od roku 1300
 • Fyzioterapia od 700

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Metódy liečby výčnelku MTD

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je znížiť fyzickú aktivitu, aspoň počas obdobia liečby. Potom môžete pristúpiť k konzervatívnej liečbe ochorenia (metódy určí lekár):

 1. Cvičenie, masáže, plávanie, manuálna terapia a fyzioterapia (elektroterapia, fyzioterapia, laserová terapia).
 2. liečebný telocvik.
 3. Manuálna terapia, akupunktúra.
 4. Prijímanie chondroprotektorov.
 5. Trakcia chrbtice.
 6. Symptomatická liečba - užívanie nesteroidných protizápalových liekov, analgetík.

V období rehabilitácie po liečbe sa na simulátoroch chrbta používa „pohybová liečba“.

Medzistavcové prietrže - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
Ortopedický chirurg

Dubinsky Artyom Igorevich

Moskva, ul. Sretenka, 9 (Capital Medical Clinic) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Sychenikov Boris Anatolyevich

Moskva, ul. Avtozavodskaya, d.16, budova 2 (Klinika "Medicine 24/7")
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Diagnostika chorôb

Pre obe patológie je diagnóza rovnaká. Ortopedický lekár zhromažďuje anamnézu a vykonáva vizuálne vyšetrenie. Potom nasleduje magnetická rezonancia, vďaka ktorej je možné určiť miesto a veľkosť výčnelku, ako aj röntgenové lúče, aby sa vylúčili ďalšie choroby. Po prijatí všetkých údajov lekár vykoná diagnózu - výčnelok alebo prietrž a určí potrebný priebeh liečby.

príčiny

Výčnelok miechy sa vyskytuje v dôsledku nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 • predchádzajúce zranenia a poškodenie chrbtice;
 • rozvoj osteochondrózy;
 • zakrivenie chrbtice - skolióza, kyfóza atď.;
 • prítomnosť hemangiómu - benígnej formácie;
 • narušený metabolický proces;
 • pasívny životný štýl, nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity;
 • osteoporóza;
 • prítomnosť nadváhy, obezity;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • reumatoidná artritída.

Ohrozené sú tieto kategórie ľudí:

 1. 1 Osoby s genetickou predispozíciou.
 2. 2 Pravdepodobnosť rozvoja patologického procesu, ak má pacient také zlé návyky, ako je fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu.
 3. 3 S vekom je riziko rozvoja patológie vyššie. Je to spôsobené skutočnosťou, že všetky metabolické procesy v tele sa postupne spomaľujú, regenerácia tkanív je pomalšia.
 4. 4 Osoby profesionálne zapojené do športových aktivít, ktoré potrebujú zdvíhať ťažké bremená.

Vo väčšine prípadov je výčnelok disku spôsobený chorobami chrbtice a provokujúcimi faktormi sú zlé návyky, vek a metabolické poruchy..

Časté príznaky

Choroba sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. V prípade narušenia držania tela, po zranení, s dlhou pozíciou v sede, príliš veľkou fyzickou námahou alebo naopak, ak nie je prítomná, s narušeným metabolizmom a dedičnými patológiami.

Keď sa objavia prvé príznaky, poraďte sa s lekárom a predpíšte komplexnú liečbu.

Samostatným pohľadom je Schmorlova kýla. Často sa objavuje v bedrovej oblasti. Posun disku nie je pozorovaný v lúmene miechy, ale v kostnom tkanive stavcov. Preto môže byť taká kýla náhodne detekovaná rôntgenovým žiarením. Po prerazení poškodeného segmentu sa taká kýla stane nebezpečnou.

Ľudové lieky v boji proti tejto chorobe

Výčnelok a prietrž nemôžete liečiť iba ľudovými metódami, pretože sami sa s týmto problémom nedokážu vyrovnať. Pri použití v kombinácii s hlavným tradičným ošetrením budú účinné. Niektoré populárne recepty na liečenie lektvarov sú uvedené nižšie..

Cesnak lisuje

Rozomelte 300 gramov cesnaku, pridajte do dužiny 150 ml vodky a nechajte ju 10 dní v tmavej miestnosti. Výslednú zmes použite na obklady, na tenkú vrstvu tela naneste tenkú vrstvu. Horná časť kompozície musí byť pokrytá fóliou a teplou handrou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.

Odporúča sa kompresiu odstrániť po 45 minútach, ale v prípade nepohodlia dokončite postup skôr, nedržte ho silou, pretože môže dôjsť k popáleniu. Tento postup sa odporúča vykonávať každý druhý deň a medzi terpentínovými kúpeľmi.

Terpentínové kúpele

Je povolené uchýliť sa k postupu iba pre ľudí, ktorí netrpia problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vezmite 10 gramov detského mydla, ktoré bolo predtým rozdrvené strúhaním, rozriedite ho jedným litrom horúcej vody a pohárom terpentínu..

Pridá sa tam 30 mililitrov salicylového alkoholu (1%). Zmiešajte všetko tak, aby boli všetky komponenty úplne skombinované, a odošlite do chladničky na uskladnenie. Pridajte tri lyžice tejto zmesi do kúpeľa po naplnení nádoby vodou pri teplote nie vyššej ako 45 stupňov. Ľahnite do tejto vody 10 minút.

Kalanchoe komprimuje

Rastlina sa často nazýva ženšen ženšen, čo nie je prekvapujúce, pretože jej šťava môže preniknúť cez pokožku a mať terapeutický účinok. Odstráňte z rastliny niekoľko listov, odrežte hornú tenkú šupku nožom a pripevnite ju k postihnutej oblasti chrbtice, vystužte omietkou navrchu.

bedrový

Najbežnejšia patológia. Chrbtica v tejto časti je vystavená maximálnemu zaťaženiu pri chôdzi, zdvíhaní a prenášaní závaží. Zranenia bedrovej chrbtice sú bežné. Najzraniteľnejšie sú 4 a 5 bedrové stavce. Miecha tu nie je - končí niekde na úrovni 1 bedrového stavca. A potom prichádza zväzok nervových vlákien, kvôli štrukturálnej podobnosti zvanej cop.

Posunutie disku a následné mechanické podráždenie chvosta vedie k objaveniu sa nasledujúcich príznakov:

 • pálenie, silná bolesť chrbta, (lumbalgia)
 • reflexné napätie svalov chrbta, dolných končatín
 • výrazná znížená citlivosť
 • zníženie rozsahu pohybu v bedrovej chrbtici
 • pálivé bolesti nôh
 • ťažkosti s chôdzou
 • močová inkontinencia, spontánne pohyby čriev
 • svalová atrofia dolných končatín
 • ischias - neuritída sedacieho nervu

Viac informácií o Karipazime a Karipainu

Video na ošetrenie kýly s herpiou Karipazim

Karipazim (Karipain), zavedený elektroforézou, ovplyvňuje samotnú prietrž. Začína sa postupne znižovať a uvoľňuje nervový koniec, ktorý zviera, a bolesť chrbtice postupne mizne. V menšej miere pôsobí liek na celý medzistavcový disk. Liek zvyšuje regeneráciu tkaniva disku, ktorá obnovuje jeho normálny tvar a funkciu tlmiča nárazov a zároveň „omladzuje“. Karipazim ovplyvňuje aj niekoľko susedných medzistavcových platničiek, čím obnovuje celú chrbticu. Viac informácií o Karipazime a Karipainu nájdete tu

Príčiny, liečba a prevencia osteochondrózy v rámci kondície

Technológia kondičného tréningu je navrhnutá tak, aby zlepšovala organizmus a predchádzala rôznym chorobám a súčasne riešila rôzne ciele zúčastnených. Z tohto dôvodu príslušné triedy fitnes zlepšujú situáciu ako celok.

Zvážte všeobecné odporúčania týkajúce sa technológie odbornej prípravy.

1. Technika cvičení by mala byť správna bez ohľadu na úroveň výcviku a prítomnosť / neprítomnosť osteochondrózy. V prípade výčnelkov a PGM cvičenia so zlou technikou zväčšujú svoju veľkosť, keď dochádza k stlačeniu stavcov pod uhlom. Cvičenie by malo byť čo najprirodzenejšie, aby sa znížilo riziko zranenia..

2. Tréning by sa mal zameriavať na nápravu porušenia postoja a skoliózy bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy. Existuje veľa porúch držania tela v sagitálnej rovine aj v prednej a pri skolióze, porúch v prednej a horizontálnej rovine. V závislosti od týchto porúch sa vyberajú cvičenia a ich dávkovanie podľa objemu a intenzity.

3. Zaťaženie by malo byť vyvážené na antagonistických svaloch (rovnaký počet prístupov a odpor voči hlavným protilahlým svalovým skupinám), bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy, berúc do úvahy posturálne poruchy..

Vďaka nevyváženému zaťaženiu spôsobujú pohodlné cvičenia čoraz väčšiu nerovnováhu vo svaloch, čím zvyšujú zaťaženie kĺbov a svalov, ktoré sa snažia prispôsobiť novej polohe kostí..

4. Nadváha s obezitou zvyšuje riziko problémov s pohybovým ústrojenstvom vrátane narušenia držania tela a neprideleného zaťaženia chrbtice. Je potrebné udržiavať normálne percento telesného tuku.

5. Slabý alebo nefunkčný svalový korzet obmedzuje schopnosť vykonávať cvičenia správnou technikou. Často - nejde o funkčný korzet chrbtice alebo o funkčnú lopatku. Je potrebné rozvíjať určité fyzické funkcie svalov, a nie ich pumpovať.

6. Nedostatočná pohyblivosť kĺbov môže viesť k nadmernej pohyblivosti kĺbov chrbtice, ktorá je plná prejavov a progresie osteochondrózy. Je dôležité zistiť nedostatočnú pohyblivosť kĺbov a zvýšiť ju.

Obmedzenia, ktoré sa vzťahujú na túto chorobu

Osteochondróza a vyčnievanie významne znižuje kvalitu ľudského života a ukladá množstvo funkčných obmedzení. Toto ochorenie môže spôsobiť silnú bolesť, znemožniť pohyb a viesť k narušeniu iných funkcií tela..

 • Obmedzená fyzická aktivita. Nie je možné zdvíhať a prenášať závažia, vykonávať náhle neopatrné pohyby (najmä pri naklonení). Je potrebné neustále monitorovať držanie tela a zaťaženie chrbta opatrne a rovnomerne.
 • Nemôžete spať na vysokom vankúši, mäkkej matraci alebo pohovke, pretože svaly chrbta a krku sa počas spánku nemôžu poriadne uvoľniť. Pri osteochondróze a medzistavcových kýlach sa odporúča používať ortopedickú matraci a vankúš..
 • Malo by sa zabrániť prejedaniu a nadváhe. Aby sa minimalizovalo zaťaženie chrbtice, musíte dodržiavať špeciálnu diétu, nezneužívať soľ, vylučovať alkohol.
 • Malo by sa vyhnúť nepríjemnej obuvi a topánkam s vysokými podpätkami..
 • Je mimoriadne dôležité vylúčiť možnosť podchladenia, aby sa zabránilo nežiadúcemu napätiu svalov chrbtice. Reflexné napätie stavcov počas podchladenia vedie k zvýšeniu tlaku na zapálenú oblasť chrbtice a následkom toho k zhoršeniu ochorenia..
 • V prípade osteochondrózy krčnej chrbtice nie je možné vykonávať plné pohyby hlavy s plnou amplitúdou, ani prasknúť kĺby krku..

prevencia

Aby ste v budúcnosti zabránili prietrži chrbtice, mali by ste prehodnotiť svoj životný štýl. Ak je človek zaneprázdnený sedavou prácou, je potrebné každú hodinu urobiť malú rozcvičku, vykonaním jednoduchých, ale užitočných cvičení pre stavce. Naopak, pri fyzickej aktivite by sa mala znížiť ich intenzita. Z tohto dôvodu sa tlak na chrbticu zníži, čo znamená, že sa proces vysúvania zastaví. Je dôležité sledovať polohu tela, najmä pri sedení.
Okrem toho sa odporúča normalizovať stravu: zavádza sa ovocie, zelenina, bylinky, nízkotučné ryby a mäso, obilniny, orechy. Ak má osoba s nadváhou, musíte starostlivo sledovať, čo používa..

Populárne chyby pri tréningu s osteochondrózou

1. Posúdenie polohy a pohyblivosti kĺbov. Korekcia porúch držania tela, zlepšenie pohyblivosti kĺbov, kde je obmedzenie, zníženie nadváhy pri obezite.

2. Je možné zmierniť kŕče, opuchy a bolesti svalov určitými pohybmi (somatická korekcia, PIR), počas ktorých proprioreceptory vysielajú signály do centrálneho nervového systému a uvoľňujú sa spazmodické svaly, zlepšuje sa krvný obeh..

3. Vývoj neutrálnej polohy chrbtice pri mnohých cvičeniach. Aby som to urobil, používam v počiatočnej fáze gymnastickú palicu a mechanický tonometer na monitorovanie neutrálnej polohy. A v budúcnosti sa presuniem do zložitejších cvičení a do bežného života. Neutrálna poloha je nevyhnutná, aby sa nezvýšil výčnelok a prietrž.

4. Vývoj silovej vytrvalosti svalov na zlepšenie ich krvného obehu, pružnosti a výživy chrbtice v dôsledku difúzie tekutín. Na tento účel sa používajú niektoré cvičenia z kinezoterapie, ktoré nespôsobujú kompresiu MTD a bolesť. Funkcia svalov spúšťa mechanizmy samoliečenia.

5. Rozvoj rôznych funkčných vlastností svalov vrátane rytmickej stabilizácie na nestabilných povrchoch, aby sa umožnili hlboké svaly chrbtice..

6. Terapeutické metódy na zlepšenie výživy tkanív a odstránenie produktov rozpadu - kontrastná sprcha s rozťahovaním určitých svalov, masáž a práca so syndrómami myofasciálnej bolesti.

7. Zdravá a primeraná výživa.

Ako vidíte, na prácu s touto chorobou je potrebná celá stratégia, a nie samostatné cvičenia kinezoterapeutov alebo posilňovanie svalov, ktoré môžu poškodiť.

- Hyperexlongácia so zaokrúhlením chrbta. Táto technika pomáha stlačiť chrbticu a vytlačiť jadro buničiny do miechového kanála. Riešením je buď vylúčiť cvičenie, alebo udržať chrbticu v neutrálnej polohe a starostlivo vypracovať usmerňovače chrbtice na fitball;

- Zadná injekcia vrátane kinezoterapie. Musíte poznať poruchy v držaní tela a kde musíte posilniť svaly, a nie pumpovať svaly, ktoré môžu stlačiť stavce pod uhlom a narušiť krvný obeh. Riešením je kontaktovať kompetentného trénera;

- Posilnenie povrchových svalov - nesprávna stratégia boja proti osteochondróze. Riešením je, ako možnosť, rozvoj určitých hlbokých svalov chrbtice na nestabilných oporách, neutrálny tréning;

- Noha v simulátore odstráni záťaž z chrbtice. Leví podiel na zraneniach chrbtice, ktoré tu dostali! V skutočnosti je zaťaženie chrbtice veľké (v dôsledku stabilizačných svalov), ktoré vytvára kompresiu v bedrovej oblasti, môže spôsobiť trhanie svalov, premiestniť stavce s veľkou záťažou.

- Predĺženie a ohnutie nôh simulátora eliminuje zaťaženie chrbtice. Pravda, ak je správna cvičebná technika. Často je porušená, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici. Riešením je zníženie hmotnosti a sledovanie panvy;

- Posun vodorovného bloku v sede. Tu je narušená neutrálna poloha chrbtice, ktorá môže zvýšiť progresiu výčnelkov a hernií. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu;

- Cvičenie je bezpečné bez axiálneho zaťaženia chrbtice. V prípade porušenia neutrality chrbtice a techniky cvičenia sa akékoľvek cvičenie stáva nebezpečným aj bez axiálneho zaťaženia;

- Pritlačenie horného bloku k hrudníku. Tu je tiež narušená neutrálna poloha chrbtice, stláčajú sa formy hyperlordózy a stlačí sa MTD. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu a mierne namáhať brušné svaly;

- Jóga kobra predstavuje pre napínanie chrbtice a chrbta. V skutočnosti sa chrbtové a chrbtové svaly naopak zbiehajú a stláčajú MTD. Riešením je vylúčiť toto cvičenie a podobne. Na zlepšenie mobility starostlivo používajte mačku a kravu z polohy kolena;

- Nasaďte nohy simulátora na lis. Jedným z pracovných svalov je sval iliopsoas, ktorý v tomto cvičení komprimuje MTD a posúva stavce tela vpred. Riešenie - v určitej fáze môžete zapnúť striedavé zdvíhanie nôh z polohy na chrbte;

- Rímska stolička pre tlač. Situácia je rovnaká ako pri zdvíhaní nôh, iba kompresia je väčšia. Riešenie je rovnaké ako zdvihnutie nôh;

- Výkyvné nohy vylučujú zaťaženie chrbtice. Technika v muškách je často nesprávna, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici a vytvára kompresiu MTD. Riešením je vylúčiť cvičenie alebo monitorovať panvu a chrbticu, čo je niekedy veľmi ťažké;

- Liečba chrbtice zahŕňa vykonávanie cvičení prostredníctvom bolesti. Vyšlo to z kinezoterapie. Cvičenie cez bolesť môže spôsobiť zvýšenie prietrže a výčnelkov, keď je tlak MTD stlačený. Riešením nie je robiť cvičenia, ktoré spôsobujú pretrvávajúcu bolesť a kompresiu MTD;

- Lavičkový lis alebo činka ležiaca. Bedrová oblasť je často zaťažená mostíkom a nestabilnými podperami v 5 bodoch. Riešením je udržanie 5 bodov otáčania (chodidlá, krížová kosť, lopatky, šije) a neutrálna poloha chrbtice. Nohy môžu byť umiestnené na stepi širšie ako ramená, aby sa znížil most;

Hrudné oddelenie

Je to zriedkavé. Chrbtica v tejto časti je ďalej posilnená kosťami hrudníka - rebier a hrudnej kosti. Sedavý spôsob života a nevyvážená strava však prispievajú k častejšiemu výskytu osteochondrózy a prietrže v hrudníku. Príznaky sú nasledujúce:

 • bolesť v hrudnej chrbtici v mieste lézie
 • bolesť na hrudníku (torakalgia)
 • napätie chrbtového svalu
 • narušenie citlivosti kože
 • dýchavičnosť
 • tlkot srdca

Čo je to výčnelok

V ľudskom hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktorých funkciou je znižovať tlak na chrbticu, ako aj zabezpečovať jej celkovú flexibilitu a silu. Disk pozostáva z vláknitého kruhu a buničitého jadra želatínovej štruktúry.

Výčnelok disku - jeho vytláčanie z chrbtice, tzv. Výčnelok. Faktom je, že vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a keď je vyčerpaný, disk sa začne deformovať.

Výstupok, ktorý nepresahuje 5 mm, sa nazýva „výstupok“. Jadro je pritom stále umiestnené vo vláknitom kruhu. V tejto fáze je dôležité mať čas na prijatie opatrení na odstránenie choroby, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov. V opačnom prípade sa bude tlak na disk naďalej zvyšovať, čo vedie k prietrži.

Príčiny a príznaky patológie

Výčnelok je takmer vždy dôsledkom osteochondrózy. Degeneratívne procesy sa vyvíjajú v dôsledku nedostatku minerálnych prvkov v kostných tkanivách. Dôvod spočíva aj v nedostatku motorickej aktivity, čo platí najmä v modernom svete.

Pasívny životný štýl, sedavá práca, absencia rovnomerných ranných cvičení a najmä pravidelných tréningov oslabujú korzet svalov. Problémy metabolizmu vody a narušenia krvného zásobovania sú schopné vyvolať vyčnievanie, vďaka čomu sa živiny nemôžu voľne dostať do tkanív kostí a chrupavky..

V závislosti od časti chrbtice ovplyvnenej výčnelkom sa príznaky choroby líšia:

 1. Krčný sektor. Prejavuje sa ako pocit mravčenia rúk a krku, parestézie. Fyzikálnu aktivitu je ťažké tolerovať, pravidelne dochádza ku skokom v krvnom tlaku.
 2. Hrudná časť. Bolesť v medzirebrovej oblasti počas zákruty tela. Existuje hlboký dych a výdychy. Bolesť v srdci, simulácia záchvatov angíny.
 3. bedrový Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom sedení alebo pri fyzickej námahe. Pocity môžu byť zanedbateľné a pacienti tento prejav často prehliadajú, nevenujú mu pozornosť a vyhadzujú ho pri bežnej únave..

Text knihy „Zaoberáme sa chrbtom kýly a výčnelkami“

Čo je to výčnelok?

V chrbte osoby medzi stavcami sa nachádzajú kotúče, ktoré znižujú tlak na chrbticu a tiež zvyšujú pevnosť a pružnosť chrbtice. Medzistavcové platničky zase pozostávajú zo silného vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro v polotekutom stave. Výčnelok disku je „výčnelok“ medzistavcového disku za chrbticou. Vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a v prípadoch, keď je táto medza vyčerpaná, je medzistavcový disk zdeformovaný a vytvára výčnelok.

Dokiaľ vláknitý prsteň alebo výčnelok nepresiahne 5 mm, lekári diagnostikujú výčnelok. Jadro disku leží v tomto prípade vo vláknitom krúžku. Ak sa v tejto fáze neprijmú žiadne opatrenia na odstránenie patológie, vyvinú sa degeneratívne procesy a tlak na medzistavcové platničky nakoniec povedie k rozvoju prietrže.

Čo je nebezpečnejšie, prietrž alebo výčnelok

Hlavnými štrukturálnymi prvkami chrbtice sú stavce pozostávajúce z kostného tkaniva a elastických medzistavcových platničiek, ktoré sú druhom vankúšov tlmiacich nárazy, ktoré bránia treniu medzi stavcami, čo poskytuje flexibilitu a pohyblivosť chrbtice..

Disky sa skladajú z vláknitého jadra - vodnatého výživného maziva a vláknitého prstenca - tvrdej vláknitej membrány. Keď je stena prsteňa preťažená alebo nariedená, môže dôjsť k prasknutiu, pri ktorom vyteká vnútorná tekutina a medzistavcový disk vyčnieva a zoviera nervové procesy. Tento proces sa nazýva medziobratlová kýla..

Aký je rozdiel medzi herniou a výčnelkom??

Výskyt prietrže predchádzajú deštruktívne zmeny v chrbtici, najčastejšie diagnostikované ako osteochondróza. V procese života dochádza k prirodzenému opotrebovaniu vláknitého prstenca, k rastu vláknitého tkaniva namiesto elastického, chrbtica postupne komprimuje medzistavcové platničky.


Kľúčovým faktorom pri rozvoji osteochondrózy je nedostatok pohybu. Faktom je, že sila diskov je spôsobená difúziou z okolitého vodného prostredia. Týmto sa metabolické produkty evakuujú. Na implementáciu týchto procesov je potrebný tlakový rozdiel, dosiahnutý motorickou aktivitou.

Progresia osteochondrózy môže viesť k medzistavcovej prietrži. Toto je postupný proces, ktorý prebieha v 4 etapách:

 1. Prolabbing. V dôsledku dystrofie a metabolických porúch je miecha zriedená na 1-3 mm (s normálnou hrúbkou 4 - 12 mm, v závislosti od chrbtice). Stratí pevnosť a elasticitu, zmäkne.
 2. Výčnelok. V dôsledku pôsobenia prírodných záťaží pulpózne jadro začína tlačiť hranice oslabeného vláknitého kruhu za anatomickú zónu. Výstupok disku v tomto štádiu nepresahuje 5 mm.


Výčnelok môže byť asymptomatický (pri absencii nárazu na nervové zakončenie) alebo s miernymi príznakmi: bolesť vyžarujúca do končatín, lopatka, šije, znecitlivenie prstov, hypertenzia, vertigo.

 • Vytláčanie. S provokujúcim účinkom (preťaženie, podchladenie atď.) Silne vyčnievajúce zlomeniny vláknitého prstenca a jeho obsah unikajú. Tento proces je sprevádzaný charakteristickou „bolesťou chrbta“ v chrbte s akútnym atakom bolesti, obmedzenou pohyblivosťou (niekedy človek nemôže stáť na nohách), znecitlivením končatín..
 • Zhabanie. Sekanie časti medzistavcových platničiek. Charakteristické príznaky: pretrvávajúca akútna bolesť, stuhnutosť pohybov, necitlivosť, paréza a svalová atrofia.

Plne vytvorená hernia sa považuje za extrúznu fázu, ktorá sa začína v sekvestračnej fáze.

Hlavné charakteristické znaky výčnelku:

 • Vláknitý prsteň stále zostáva holistický.
 • Výstupok disku nie je väčší ako 5 mm.
 • Príznaky chýbajú alebo sú mierne..

Výčnelok je iba štádiom tvorby prietrže. Pri absencii liečby progresia postupuje a stáva sa úplnou patológiou.

Čo je nebezpečnejšie?

Teoreticky je výčnelok menej nebezpečný, pretože môže viesť iba k prietrži a následky prietrže už môžu byť čiastočné alebo úplné postihnutie, postihnutie..


Lokalizácia choroby však môže zmeniť situáciu:

 • Výčnelok v smere nervového koreňa je oveľa hmatateľnejší ako stredná kýla.
 • Bedrová hernia nie je taká nebezpečná ako cervikálny výčnelok.
 • Schmorlova hernia, v ktorej je chrupavka disku vtlačená do stavcov, môže byť asymptomatická.
 • Venerálna prietrž sa neobjavuje a nevyžaduje liečbu.

Pri lokalizácii v tej istej chrbtici je prietrž nebezpečnejšou patológiou. A tak sme prišli na to, čo je horšie, poďme na diagnostické metódy.

diagnostika

Výčnelok, rovnako ako prietrž v počiatočnom štádiu, sa nemôže nijako prejaviť. Ak dôjde k porušeniu nervov, môže byť paži, nohám, vnútorným orgánom spôsobená bolesť, vďaka ktorej môže pacient stráviť veľa času konzultáciou s endokrinológom, urológom, chirurgom a ďalšími lekármi, až kým nie je odkázaný na neurológa..


Po štúdiu anamnézy, úvodnom vyšetrení, vykonaní neurologických testov lekár predpíše hlavné diagnostické testy:

 • röntgenový Umožňuje vám identifikovať veľkosť a typ deformácie, odlíšiť výčnelok od rakoviny, nádoru, infekčného zápalu a iných chorôb..
 • MRI Komplexná štúdia, v ktorej môžete včas zistiť patológiu chrbtice, zistiť tvar miechového kanála, určiť, či sú postihnuté nervové korene..
 • Elektromyogram. Zmeria rýchlosť priechodu elektrického impulzu nervovým vláknom a odhaľuje stupeň poškodenia nervov.

Liečba výčnelkov a prietrží: aký je rozdiel?

Čo liečiť? Vo veľkej väčšine prípadov sa s výčnelkom a prietržou zaobchádza konzervatívnymi metódami. Hlavné ciele liečby:

 • Odstránenie bolesti. Dosiahnuté pomocou NSAID: Movalis, diklofenak atď. Okrem potlačenia bolesti tieto lieky eliminujú zápal a zmierňujú opuchy..
 • Obnovenie motorickej činnosti. Predpíšte chondroprotektory, viacčinné látky, vitamíny.
 • Posilnenie svalového korzetu chrbtice pomocou cvičebnej terapie, akupunktúry, segmentovej reflexnej masáže, osteopatie.

Charakteristickým rysom liečby výčnelkov je rozsiahle používanie manuálnej terapie, ktorá je pri liečbe kýly neprijateľná..


Väčšina pacientov s vertebrálnou herniou sa zotaví bez súbežnej liečby do jedného roka. Počas tejto doby poškodený disk stráca vlhkosť a zmenšuje sa, uvoľňuje nervové zakončenie a zmierňuje príznaky bolesti. Hlavnou úlohou lekára je uľahčiť očakávania pacienta vykonaním lekárskych blokád, predpísaním vhodných cvikov a fyzioterapiou..

Kýla a vyčnievajúce cvičenia


Cvičenie je užitočné bez ohľadu na to, čo je choroba, prietrž alebo nie. Cieľom gymnastiky na liečenie kýly je posilnenie svalovej kostry chrbtice. Cvičenia zahŕňajú prvky predĺženia a predĺženia chrbtice:

 • Natiahnuté ruky na švoch v polohe na chrbte s ohnutými a narovnanými nohami.
 • Striedavo ťahajte kolená k hrudníku v polohe na chrbte.
 • Natiahnutie chrbta a paží pri sedení na pätách a mnohých ďalších cvičeniach.

Užitočné video

Prečítajte si viac informácií o vyčnievaní a hernii z tohto videa.

záver

K výčnelku vždy dochádza na pozadí degeneratívnych procesov v chrbtici. Správne držanie tela a silné svaly tela môžu spoľahlivo chrániť pred týmto ochorením. Je tiež potrebné dodržiavať preventívne opatrenia:

 • Udržiavajte pravidelnú fyzickú aktivitu.
 • Vyhnite sa nadmernej hmotnosti, jesť správne.
 • Prestať fajčiť.
 • Nezdvíhajte závažia v naklonenej polohe.

Ak sa u vás vyskytnú príznaky, ktoré sa dokonca podobajú patologii miechy, okamžite sa obráťte na neurológa! Včasná diagnostika a adekvátna liečba v 98% prípadov vedú k úplnému uzdraveniu!

Príčiny a príznaky

Kľúčovým dôvodom vzniku choroby sú degeneratívne procesy v chrbtici, pri ktorých tkanivá disku strácajú vlhkosť a stávajú sa menej elastickými. Vďaka tomu sa tlmiaca funkcia medzistavcových platničiek zhoršuje, sú viac stlačené. Lekári sa tiež domnievajú, že nesprávne formovanie hmotnosti, zhoršené držanie tela, nerovnováha v metabolických procesoch a silné napätia prispievajú k tvorbe a rozvoju vyčnievania disku. Medzi príznaky patria nasledujúce faktory:

 • Časté závraty a bolesti hlavy;
 • Lokálna bolesť v mieste lézie disku;
 • Necitlivosť končatín;
 • Pokles krvného tlaku.

Bolesť v krku a na zadnej časti hlavy sa vyskytuje s vyčnievaním v krčnej chrbtici. Pacient môže často cítiť necitlivosť a slabosť v rukách. Bolesť v strede alebo vo vnútri chrbta sa objaví s výčnelkom v hrudníku. Pacient sa zároveň cíti obmedzený a nemý. Výčnelky v bedrovej chrbtici prinášajú bolesť v dolnej časti chrbta. Pacient zároveň trpí stuhnutosťou a slabosťou nôh. Ťažkosti s močením. Výčnelok je malý a môže byť asymptomatický. Ochorenie sa prejavuje v závislosti od umiestnenia a individuálnych charakteristík tela.

Medzistavcová prietrž

Konzervatívna liečba prietrže je zameraná na riešenie nasledujúcich problémov: eliminácia zápalovej reakcie, zmiernenie bolesti a odstránenie ďalších príznakov, normalizácia metabolizmu a krvného zásobenia, obnovenie normálnych reakcií na normálne, urýchlenie regenerácie tkanív. Drogová terapia je založená na komplexnom účinku. Na tento účel sa predpisujú tieto lieky: nesteroidné protizápalové lieky (celekoxib, piroxikam), svalové relaxanciá (Midokalm, Lyorezal), kortikosteroidy (Metipred, Belosalik), biologické stimulanty (FiBS, Plazmol), chondroprotektory (Arthra, Elbona, Glukosamin). Lieky sa užívajú vo forme kurzov s trvaním 5 až 20 dní, v závislosti od závažnosti lézie.

Okrem liečby drogami sa aktívne využívajú aj fyzioterapeutické technológie. Najbežnejšie používaná elektroforéza liekov, ako aj aplikácie parafínu a ozokeritu. Účinnosť komplexnej liečby sa výrazne zvyšuje, keď sa kombinujú tieto účinky s metódami, ako je fyzioterapia (uprednostňujú sa individuálne cvičenia, je užitočná aj joga), terapeutická masáž odborníkmi, reflexológia a akupunktúra s vystavením potrebným biologicky aktívnym miestam, liečba vitamínmi a liečba ľudovými liečivami..

Chirurgia je najradikálnejšou metódou liečby a vykonáva sa iba v závažných prípadoch, aby sa vylúčilo nebezpečné privretie nervových procesov a stlačenie miechy..

Klasickými metódami chirurgického zákroku sú laminotómia a discektómia. Laminotómia je založená na pitve stavcových oblúkov a discektómia je založená na odstránení časti alebo celého medzistavcového disku. Medzi moderné metódy patria pokročilé technológie na zníženie poškodenia mäkkých tkanív počas chirurgického zákroku: mikrodisektómia (vykonávaná malým rezom) a endoskopická discektómia (použitie endoskopu s mikrokamerou na vizuálnu kontrolu). Diskektómia zahŕňa implantáciu implantátu, keď je disk úplne odstránený..

Čo je kýla?

Pri kýle medzistavcového disku poškodený vláknitý krúžok netoleruje tlak a praskliny. Pomerne často, prostredníctvom zlomov a prasklín, jadro vstupuje do miechového kanála, čo zase môže viesť k stlačeniu nervov v mieche..

Ak sa pri krčnej chrbtici vytvorila hernia, krvná zásoba mozgu sa zhoršuje, objavujú sa závraty a zhoršuje sa pamäť. Toto ochorenie môže spôsobiť radikulitídu v krku a je možné ochrnutie, keď je miecha stlačená. V oblasti hrudníka kýla prispieva k rozvoju medzirestálnej neuralgie. Problémy s panvovými orgánmi sa vyskytujú pri hernii bedrovej chrbtice. V niektorých prípadoch má pacient ťažkosti pri chôdzi a dokonca aj sedení, môže dôjsť k ochrnutiu nohy.

Hlavným dôvodom vzniku prietrže medzi stavcami je neprítomnosť alebo nesprávne zaobchádzanie s výčnelkom. Kýla sa môže objaviť aj v dôsledku poranenia miechy. Rizikové faktory, ktoré prispievajú k rozvoju prietrže, sú:

 • Neaktívny a neaktívny životný štýl;
 • Nadmerná fyzická námaha na chrbticu;
 • Krútené držanie tela;
 • nadváhou;
 • Dlhá jazda autom.

Pri absencii riadneho a včasného ošetrenia vedie medzistavcová prietrž často k závažným následkom v tele. Patológia zhoršuje činnosť srdca, môže byť hlavnou príčinou chorôb, ako sú bronchitída, radikulitída a gastritída. Kýla tiež zhoršuje krvný obeh mozgu a môže spôsobiť mŕtvicu.

Najnebezpečnejšia medziobratlová hernia je v prípade kompresie miechy a môže viesť k strate citlivosti alebo paralýze..

Diagnostika chorôb

Pre obe patológie je diagnóza rovnaká. Ortopedický lekár zhromažďuje anamnézu a vykonáva vizuálne vyšetrenie. Potom nasleduje magnetická rezonancia, vďaka ktorej je možné určiť miesto a veľkosť výčnelku, ako aj röntgenové lúče, aby sa vylúčili ďalšie choroby. Po prijatí všetkých údajov lekár vykoná diagnózu - výčnelok alebo prietrž a určí potrebný priebeh liečby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nezhubný nádor, ktorý sa vyskytuje vo svalovej vrstve maternice, sa nazýva myóm. Ide o pomerne bežnú gynekologickú patológiu, ktorá sa zistí najmä u žien v neskorom reprodukčnom veku.
Čo je medzistavcová prietržMedzistavcová hernia je patologický stav medzistavcových platničiek, ktorý sa prejavuje prasknutím vláknitého prstenca a posunom vláknitého jadra smerom k miechovému kanálu.
Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.