loader

Hlavná

Pažerák

Tréning s chrbticou HERNIA v telocvični

Kýla chrbtice nie je dôvodom, prečo by ste sa mali vzdať športu. Pozrite si naše tipy, ktoré vám pomôžu zostať v telocvični v bezpečí..

Medzistavcová hernia je ochorenie pohybového ústrojenstva, ktoré je porušením integrity medzistavcovej platničky. Medzistavcový disk absorbuje pohyby stavcov, medzi ktorými je umiestnený.
Disk sa skladá z obalu - vláknitého prstenca a jeho vnútra - buničitého jadra. Ak je vláknitý krúžok poškodený, obsah disku sa začne vydávať, nazýva sa to prietrž.
Tento jav sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej chrbtici, menej často - krčka maternice a hrudníka.

Ak sa v dolnej časti chrbta vyskytuje prietrž, objaví sa tuhosť pri pohybe a prudká bolesť pri otáčaní tela, čo často môže dať nohu a spôsobiť necitlivosť končatín..

Pri nečinnosti bude hernia určite postupovať, preto by sa mal pacient pred začiatkom tréningu poradiť s lekárom. Správne dávkovaná fyzická aktivita pod dohľadom inštruktora umožní osobe znížiť účinky symptómov na zdravie a zostať aktívnym..

Pre ľudí s medzistavcovou prietržou je cvičenie nevyhnutnosťou. Chrbtica potrebuje silné a silné svaly, ktoré sa stanú jej podporou a podporou. Svaly musia preberať celé zaťaženie, ale ak nie sú vyvinuté, celé zaťaženie pripadá na kostrový systém..

V skutočnosti sa prietrže môže objaviť v dôsledku svalového kŕče. Ako? Vyskytuje sa nepravidelné napätie krátkych svalov po stranách chrbtice a tlak pôjde na medzistavcové platničky. Dôležitým bodom je, že kýla sama o sebe nemôže ublížiť, pretože receptory bolesti vo vnútri neprechádzajú, to znamená, že mozog nedostáva varovný signál. Ale každý je zvyknutý počítať pravý opak.

Telocvičné aktivity

Posilňovňu by ste samozrejme nemali ukončiť, ale napriek tomu sa budete musieť vzdať niektorých cvičení.

Je potrebné vylúčiť všetky cvičenia s axiálnym zaťažením chrbtice. Tento typ záťaže tlačí na chrbticu a môže zhoršiť existujúce problémy..

Cvičenia, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu pre osobu, ktorá má prietrž chrbtice alebo výčnelok:

✖ Deadlift s barom;
Draft ťah tyče v sklone;
✖ drepy s činkou na pleciach;
✖ predné drepy;
✖ Postavte činku za hlavu
✖ Armádna lavica
✖ Barbell výpady
✖ Činka výpady
✖ bulharský drep
✖ Svahy s činkou na pleciach

Cvičenia pre hlavné svalové skupiny, ktoré je možné vykonať prietrž chrbtice alebo výčnelok:

späť

✔ Hyperextenzia alebo nakláňanie kozou kozou
✔ Výťahy široké
Pull Jednoručný činka
Pull Široký úchop horného ramena tiahla
✔ Posuňte vodorovný blok úzkeho uchopenia

hruď

Bench Stolný lis so širokým úchopom.
‼ Nikdy nestláčajte chrbát, keď robíte bench press. Most môže spôsobiť poškodenie vášho zdravia.

✔ Lavičkový lis ležiaci na naklonenej lavici. Pri vykonávaní tohto cvičenia môžete tiež použiť činky.
✔ Položenie činiek na lavičku pri ležaní
✔ Poklesy
✔ Push-up z podlahy v rôznych variantoch: s obvyklou polohou rúk, úzke uchopenie, na jednom ramene, so zdvihnutými nohami;

nohy

Press Noha stlačte v simulátore úzkymi alebo širokými nohami.
‼ Neodporúča sa vykonávať toto cvičenie s každou nohou postupne. V takom prípade nie je záťaž rozložená rovnomerne, čo zvyšuje riziko zranenia..

Extension Predĺženie nohy pri sedení na simulátore
✔ Krútenie nôh pri sedení alebo ľahnutí.

Je dôležité si uvedomiť, že aj povolené cvičenia sa musia vykonávať správne a musia sa zreteľne dodržiavať všetky technické podrobnosti. Akýkoľvek trápny pohyb môže poškodiť aj úplne zdravého človeka. A ľudia s problémami s chrbtom by sa mali venovať odbornej príprave ešte opatrnejšie..

Potrebujete vybudovať sval, aby ste poskytli podporu svojej chrbtici. Postupne zvyšujte váhu škrupiny v primeranom rozsahu - jediný spôsob, ako môžete postupovať.

Medzistavcové hrudné cvičenia


Miesto v hodnotení autorov: 7 (stať sa autorom)
Dátum: 2011-02-12 Zobrazení: 626 312 Hodnotenie: 4.8
vyznamenanie
články:
článok v
TOP 100
viac ako 500
komentáre
viac ako 500 tisíc
názory
Prečo články dostávajú medaily:
Bronzová medaila:
1. Článok je v TOP 100
2. Článok má viac ako 100 pripomienok
3. Článok má viac ako 100 000 názorov
Strieborná medaila:
1. Článok je v TOP 50
2. Článok má viac ako 500 pripomienok
3. Článok má viac ako 500 000 zobrazení
Zlatá medaila:
1. Článok je v TOP 10
2. Článok obsahuje viac ako 1 000 komentárov
3. Článok má viac ako 1 000 000 zobrazení

Medzistavcová prietrž je deformácia medzistavcového disku s jej výčnelkom viac ako 3 až 4 mm. Kýla majú niekoľko podob. Čelné, bočné, sekvestrované, Schmorlovy kýly a (najnebezpečnejší) paramediál. Ako sme už uviedli, najväčším nebezpečenstvom pre atlétov a pre osoby, ktoré sa nezúčastňujú na športe, je paramediálna kýla, pretože je zameraná na koreň miechy a môže ju stlačiť, čo spôsobuje takzvaný „radiálny syndróm“. Toto narušenie integrity medzistavcových platničiek môže byť spôsobené rôznymi faktormi: podvýživa, sedavý spôsob života a negramotný tréning..

Malo by sa poznamenať, že medzistavcové platničky, ako samotné stavce, nemajú nervové zakončenie a receptory. Preto nemôžu spôsobiť bolesť. A bolesť, ktorú človek prežíva touto patológiou, je najčastejšie spôsobená kŕčmi svalov stabilizátorov chrbtice (svaly hlbokého chrbta). Napríklad, ako je krátky a dlhý rotátor a viacprocesový sval. Tieto svaly vstupujú do kŕčov kvôli skutočnosti, že v dôsledku choroby dochádza k narušeniu stability stavcov. Výsledkom je, že svaly musia vykonávať svoju kompenzačnú funkciu v oveľa väčšej miere ako obvykle. Preto sa unavujú a vstupujú do stavu kŕčov.

V tomto prípade je hlavnou úlohou školenia a liečby prietrže / výčnelku odstránenie svalu zo spazmu a jeho zaškolenie na zvládnutie tohto zaťaženia. Môže to trvať až niekoľko mesiacov. Stačí zahrnúť niekoľko rôznych cvičení zameraných na problémovú oblasť s miernymi váhami 12 - 20 opakovaní jedným prístupom. Po vyučovaní je vhodné natiahnuť sa na tú časť tela, ktorá je vypracovaná..

Rozsah cvičení pre túto patológiu závisí od mnohých faktorov. Ako je vek, pohlavie, fyzický vývoj, psychologické charakteristiky osobnosti pacienta. U trénovaných ľudí je obzvlášť ťažké zmierniť bolesť, pretože dobre vyvinutý svalový korzet neumožňuje prístup do hlbokých svalov (spúšťacia zóna). Musíme pochopiť, že prispievajúcim faktorom môžu byť cvičenia s axiálnym zaťažením..

Preto pri praktikovaní s herniou a výčnelkom je hlavným princípom úplné vylúčenie axiálneho zaťaženia chrbtice (drepy s činkou, mŕtvy ťah), ako aj cvičenia, ktoré spôsobujú akútnu bolesť. Okrem kýly, ako sú masáže a strečing, sa odporúča vykonať aj nasledujúce cvičenia:

 1. Cvičenie brucha (krútenie tela, zdvíhanie nôh). Odporúča sa vykonávať s maximálnou amplitúdou na lepšie napínanie zadných svalov.
 2. Svahy cez kozu (hyperextension).
 3. Široké a úzke úchopy.
 4. Trakcia od horného bloku za hlavou k hrudníku, s úzkym uchopením a trakciou horizontálneho bloku. Pri vodorovnom ťahaní za blok môžete nakláňať dopredu, aby ste lepšie natiahli chrbtové svaly. Naklonenie by sa však malo vykonávať s priamym chrbtom a vyhodenou chrbtovou hlavou, čo umožní lepšie natiahnutie bedrových svalov..
 5. Lavičkový lis leží najlepšie bez mosta a pokiaľ je to možné, je možné vylúčiť dlhé statické polohy (sedenie, státie) v každodennom živote, pretože statická práca zadných svalov vyvoláva kŕče..
 6. Cvičenia na pažiach a ramenách sa môžu vykonávať bez obmedzení, s výnimkou cvičení s osovým zaťažením (bench pressy, sedenie a státie a činky).
 7. Cvičenia, ako sú drhnutia a hojdačky s činkami do strán, sa najlepšie vykonávajú pri sedení s oporou vzadu v uhle 70 - 80 stupňov..

Všetky silové cvičenia na prietrž sa musia vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou, pretože v niektorých prípadoch môžu viesť k ešte väčšiemu kŕču..

V mojej praxi veľa aktívnych profesionálnych športovcov, ktorí majú medzistavcové prietrže, nemá bolesti v dôsledku dobre vyvinutých svalov. To platí aj pre športovcov. Ak ste zapojený do jedného zo silových športov, potom to robte nepretržite, bez dlhých prestávok a kompetentne, pomôže vám to predchádzať zdravotným problémom a čo najviac prispeje k liečbe kýly alebo výčnelku..

Našli ste v článku chybu? Vyberte ju myšou a stlačte Ctrl + Enter. A my to napravíme!

Cvičenie s kýlou chrbtice v telocvični: čo sa dá a nemôže robiť

Čo je kýla? Jedná sa o ochorenie, pri ktorom niektoré fragmenty alebo celý medzistavcový disk vypadnú alebo sa vyvrhnú do kanála pomocou miechy. Z tohto dôvodu je nervové tkanivo stlačené a človek začína pociťovať neustálu bolesť v mieste formácie. Ak je pri dolnej časti chrbta kýla, objaví sa tuhosť pri pohybe a ostrá bolesť pri otáčaní tela, čo často môže dať nohu a spôsobiť necitlivosť končatín..

Pri nečinnosti bude hernia určite postupovať, preto by sa mal pacient pred začiatkom tréningu poradiť s lekárom. Správne dávkovaná fyzická aktivita pod dohľadom inštruktora umožní osobe znížiť účinky symptómov na zdravie a zostať aktívnym..

Kýly, ako aj výčnelky umiestnené v absolútne akejkoľvek časti chrbtice, si vyžadujú neustále a starostlivé úsilie, aby sa znížili ich negatívne následky. Jedným z dôležitých cvičení pri liečbe kýly je strečing, ktorý je dobre zastúpený pri liečbe jogy. Vo všeobecnosti veľké percento zdravia človeka závisí od jeho flexibility, pretože dobre trénované stavcové svaly môžu podporovať naše hlavné jadro tela už mnoho rokov..

mylné

V skutočnosti sa prietrže môže objaviť v dôsledku svalového kŕče. Ako? Vyskytuje sa nepravidelné napätie krátkych svalov po stranách chrbtice a tlak pôjde na medzistavcové platničky. Dôležitým bodom je, že kýla sama o sebe nemôže ublížiť, pretože receptory bolesti vo vnútri neprechádzajú, to znamená, že mozog nedostáva varovný signál. Ale každý je zvyknutý počítať pravý opak.

Jednou z najbežnejších mylných predstáv je, že medziobratlová kýla môže vyvolať neúspešné a ostré šklbnutie niečoho ťažkého, ale nie je to úplne pravda. Takýto krok povedie iba k začatiu kýly. Hlavným dôvodom je narušenie distribúcie záťaže vo svalovej rovnováhe chrbtovej kostry. To je dôvod, prečo sa zranenia chrbta často vyskytujú u začiatočníkov v konkrétnom športe (najmä v súvislosti s energetickým zaťažením). Svaly nováčikov sa vyvíjajú kŕčovito.

Rozdiel vo vzhľade bolesti u mužov a žien

Muži najčastejšie pociťujú bolesť v bedrovej a sakrálnej časti chrbtice, ženy sa následne dostanú do krčnej oblasti a kĺbov, kde sú pripevnené ramená. Dôvodom tejto separácie je rozdiel vo vývoji svalov. Jednoducho povedané, slabé svaly na nohách môžu spôsobiť bolesť chrbta a slabé svaly v rukách môžu spôsobiť bolesť v krku..

Základné princípy tréningu prietrže chrbtice

Tréningový proces má niekoľko dôležitých nuancií, ktoré musia vziať do úvahy všetci ľudia, ktorí majú medzistavcové stavy alebo sú v absolútne ktorejkoľvek časti kýly, najmä v bedrovej oblasti. Je to dolná časť chrbta, ktorá je najviac zaťažená prírodnou lordózou alebo vychýlením. Hlavným obmedzením výcviku bude axiálne zaťaženie lumbosakrálnej oblasti.

Všetky cvičenia s kýlou chrbtice v telocvični by sa mali vykonávať bez ohýbania s hmotnosťou, mŕtvym ťahom a výpadmi s činkou, pretože to len zvýši zaťaženie spodnej časti a dokonca zníži spodnú časť chrbta postihnutú touto chorobou. Najžiadanejším cvičením však bude protahovanie. V prítomnosti medzistavcovej prietrže napomáhajú zmiernenie príznakov napínacie cvičenie, ktorým sa posilňujú rozťahovacie stavce a svalové svaly. Navyše v telocvični môžete navštevovať kurzy jogy, čo je vynikajúci všeliek na mnohé choroby chrbtice.

Čo sa dá urobiť?

Cvičenia s kýlou chrbtice v telocvični by sa mali stavať bez prítomnosti axiálnych záťaží, ktoré sa vykonávajú v sede alebo v ľahu. Napríklad v hale nemôžete vykonávať cvičebné lisy, trakčné alebo tréningové cvičenia pre biceps / triceps, keď ste v sede. Ak je prietrž malá, je povolený lisovanie nôh.

Dôležitou podmienkou na vykonávanie cvičení s kýlou chrbtice v telocvični je vykonanie hyperextenzie po tréningu, len ležanie na zemi a nepoužívanie simulátora. Najlepšou možnosťou by bolo vykonať hyperexenziu v statike. Napríklad si ľahnite na brucho, natiahnite končatiny a odtrhnite prednú a zadnú časť tela od podlahy, držte ho v tejto polohe jednu minútu a postupne ho zvyšujte na päť minút..

Ak sa bude vykonávať séria kýly chrbtice kompetentným spôsobom, potom k zhoršeniu nedôjde. Opäť je potrebné zopakovať, že je potrebné vylúčiť všetky drepy, trakciu na stroji a výpady pomocou činky..

Pri úplnom zákaze tried?

Cvičenie s herniou chrbtice v telocvični je prísne zakázané, ak:

 • Výrazná bolesť alebo silná stuhnutosť, to znamená v tých okamihoch, keď sa osoba stáva čiastočne imobilnou.
 • Závažný a zrejmý zápal, opuchy, zhoršená funkcia lymfatických tekutín.
 • Prechod hernie na konečnú fázu.
 • Ďalšie choroby spojené s pohybovým aparátom, napríklad osteochondróza, artritída, artróza.
 • Negatívne následky po tréningu na kýlu chrbtice v telocvični. Nemôžete robiť cvičenia prostredníctvom sily v bolesti.
 • Slabosť vyplývajúca z atrofie svalov chrbta. V tejto verzii začína kompenzačný systém chrbtice pracovať nesprávne, pretože svaly sú hlavným poistením chrbtice..
 • Rehabilitácia po operácii stavcov.

Prečo musíte robiť cvičenia?

Široký úchop bench press sa zvyčajne vykonáva na budovanie svalov, chudnutie a dosiahnutie výdrže, ale nie vtedy, keď má človek stavcovú prietrž. Aj keď je stále potrebná dobrá svalová vytrvalosť.

Hlavným cieľom fyzických cvičení pre prietrž chrbtice je posilnenie svalového korzetu, ktorý podporuje chrbticu a celý chrbát ako celok. Pri dobrej stabilizácii chrbtice sa výrazne zníži symptomatológia problému.

Čo sa deje počas cvičenia?

Najprv sa posilnia kompenzačné svaly, ktoré sú hlavnými držiteľmi celého nákladu ležiaceho na chrbtici. V skutočnosti je to jeden z najdôležitejších bodov týkajúcich sa zdravia celého organizmu, pretože tieto svaly sa rozdeľujú na viac ako tridsať percent celkovej záťaže, ktorú nesie chrbtica..

Po druhé, existuje zarovnanie chrbtice, ktoré pri dlhodobom vystavení patológii vo forme kýly podlieha deformácii a destabilizácii. Tento faktor tiež veľmi ovplyvňuje spôsob, akým je záťaž rozložená po chrbte. Zakrivenie chrbtice mu neumožňuje vynakladať prijatú energiu s dobrou účinnosťou, a preto sa deformuje ešte viac.

Základné pravidlá odbornej prípravy

Bezpodmienečne sa musia dodržiavať všetky pravidlá pre pacientov s vertebrálnou prietržou, pretože ide o ich zdravie. Pri ignorovaní rady inštruktora týkajúcej sa toho, aké cvičenia by sa nemali vykonávať s kýlou chrbtice, môže osoba jednoducho zostať zdravotne postihnutá kvôli svojej nedbanlivosti..

Čo je obsiahnuté v neoblomných predpisoch:

 • Ak je na akomkoľvek mieste bolesť, mali by ste okamžite zastaviť cvičenie a možno celé cvičenie. Ak sa bolesť nezastaví, potom je toto cvičenie vylúčené alebo nahradené jemnejším.
 • Úplne vylúčte krútenie, pretože počas ich pôsobenia pôsobia na chrbticu axiálne a rotačné zaťaženia.
 • Vylúčené sú ostré pohyby a nárazové zaťaženie celého chrbta vrátane mäkkých tkanív. Všetky cvičenia sa vykonávajú pokojne, cvičia pomalý vstup do jednej alebo druhej pozície (najmä v joge)..
 • Tréning by mal prebiehať hladko, tj iba študovaním základných a jednoduchých cvičení môžete prejsť na zložitejšie. Zaťaženie by sa nemalo zvyšovať za jeden deň, ale do niekoľkých týždňov.
 • Je zakázané zdvíhať škrupiny, ktoré sú príliš ťažké (aj keď berieme do úvahy poistenie). Hmotnosť by mala zvoliť tréner, pretože pri takmer všetkých cvičeniach bude mať táto váha vplyv na prácu zadných svalov.
 • Pred každou lekciou by ste sa mali predohriať a natiahnuť väzivo svaly.

Tri základné cvičenia pre zdravých ľudí

Medzi hlavné cvičenia patrí bench press, trakcia a drepy. Mnoho pacientov s herniou môže vykonávať bench press ako cvičenie pri ležaní na chrbte, ale tyčinka by sa mala používať nahá, bez váženia. Zaťaženie chrbtice bude teda minimálne..

Deadlifts sa vykonávajú aj s prázdnou tyčou, ale je potrebné vyhnúť sa drepom, dokonca aj s prázdnou tyčou. Keď dřepy, hlavná záťaž ide do spodnej časti chrbta, ale aj prietržová sedla, ktorá nie je umiestnená v tejto časti chrbta, je stále potrebné vylúčiť tyčinku a drepy by sa mali vykonávať v normálnom režime bez pomocných prvkov..

Čo cvičenie robiť s kýla chrbtice?

Keďže základné cvičenia sú už zrozumiteľné, mali by ste rozobrať tie, ktoré majú priamy účinok na odstránenie kýly. Tu sú cvičenia, ktoré sú povolené pre pacientov s kýlami na chrbtici:

 • Akékoľvek cvičenia s činkami. To môže zahŕňať útoky s výkyvmi. Veľmi dobré činky ovplyvňujú brušnú tlač, tu sú vhodné ležiace cvičenia na chrbte.
 • Zhyby Všeobecne platí, že výhody vyťahovania na vodorovnej lište by sa mali prediskutovať osobitne, pretože v tejto polohe je chrbtica napnutá a snaží sa nadobudnúť svoj pôvodný tvar (v prípade deformácie)..
 • Prázdne tyče a lisy.
 • Posilnite biceps s minimálnou extra hmotnosťou. V opačnom prípade budú do práce zahrnuté aj chrbtové svaly, čo neprispeje k zlepšeniu situácie (nezamieňajte si špeciálne cvičenia zamerané na posilnenie chrbtových svalov)..
 • Posilnenie svalov tricepsov by sa malo uskutočňovať aj s minimálnou možnou dodatočnou hmotnosťou. Ruky je možné vysunúť pomocou blokového simulátora, ale francúzsky stolný lis v stojacej polohe, ako aj predĺženie rúk pomocou činiek zozadu za hlavou, je lepšie nevykonávať z dôvodu nesprávneho vertikálneho zaťaženia chrbtice pomocou kýly..
 • Cvičenia zamerané na svaly nôh sa môžu vykonávať tak pri ležaní, ako aj pri sedení, tj ohýbaní, zatváraní, ohýbaní a roztiahnutí nôh, čím sa zvyšuje sila teliat..
 • Posilňovanie brachiálnych svalov nastáva na simulátoroch, ktoré vylučujú voľnú váhu (chov a zdvíhanie rúk)..

Zoznam samozrejme nie je veľmi rôznorodý, ale vykonaním všetkých vyššie uvedených cvičení pod dohľadom inštruktora môžete dosiahnuť pokrok nielen pri udržiavaní tvaru tela, ale aj pri liečbe kýlovej kýly.

Rozptyľovanie ilúzií

V skutočnosti rôzne programy zamerané na liečbu kýly a súčasne na simulátory tvarovania tela už dlho túžia po internete. Je však najčastejšie nemožné rozpoznať autora konkrétneho programu a odporúčajú úplne odlišné techniky, od výhod pull-upov po horizontálnu lištu a končiac údajne bezpečnými priehybmi a zákrutami, ktoré tvoria krásny pás. Všetky tieto programy môžu viesť k zdravotnému postihnutiu..

Správna akcia pri zisťovaní prietrže

Samotný pacient by nikdy nemal osobne určovať program tried. Všetky triedy v telocvični s kýlou chrbtice sú možné iba po dôkladnej konzultácii s lekárom. Je však potrebné poznamenať, že takáto kombinácia programov (súčasné liečenie a poradenstvo v oblasti krásy) je nemožná. A pre ľudí s herniou by najlepšou voľbou bolo zvoliť si lekársky komplex.

Dôležitým bodom je prítomnosť lekárskeho vzdelania u inštruktora. Samozrejme, v dnešnej dobe je ťažké nájsť takúto vec, pretože každý, kto sa nedostane do trénerov, zarába peniaze z peňazí strážcov. Potom stojí za zváženie možnosti pre inštruktorov, ktorí už boli zranení. Je tiež potrebné poznať, že školitelia pracujúci vo všeobecných skupinách, ktorí majú vzdelanie rehabilitológov (nejde o vzdelávanie v lekárskej oblasti), nemajú právo vypracovať takéto programy na liečbu stavovej kýly. Ideálnou možnosťou by bolo potvrdenie programu vypracovaného trénerom spolu s lekárom.

Vybavenie na posilňovanie chrbta pomocou prietrže chrbtice: výhoda alebo poškodenie?

Problémom mnohých moderných ľudí je nedostatok pohybu, ktorý môže spôsobiť mnoho zdravotných problémov, najmä chrbtice..

Nedostatočný pohyb, ako aj druhý extrém, môžu viesť k vážnym chorobám, ako je medzistavcová prietrž.

Táto patológia významne ovplyvňuje kvalitu života a spôsobuje mnoho komplikácií..

Správna a včasná liečba pomáha zlepšiť stav pacienta.

Dôležitou súčasťou terapie je správna fyzická aktivita, ktorá môže zahŕňať použitie špeciálnych simulátorov..

Čo je kýla chrbtice?

Prietrž sa vyznačuje porušením, pri ktorom dochádza k posunutiu medzistavcových platničiek. To vyvoláva silnú bolesť, slabosť, znecitlivenie rôznych končatín. Medzistavcové platničky samotné sú tlmiče nárazov, ktoré zmäkčujú zaťaženie počas pohybov a poskytujú flexibilitu hrebeňa. Keď sa ich pacient deformuje, cíti vážne nepohodlie.

Medzistavcové platničky sa skladajú z vláknitého vonkajšieho prstenca pozostávajúceho z kolagénových vlákien a vláknitého jadra - vnútornej časti. Posledne menované pri vykonávaní rôznych pohybov a zdvíhacích závaží má hlavnú záťaž.

Vláknitý prsteň drží jadro na svojom mieste, ale v opačnom prípade sa posúva a vyskytuje sa medzistavcová prietrž. Ochorenie je dôsledkom dlhodobej degenerácie disku. Ten stráca veľa vody zvnútra a v dôsledku toho sa stáva veľmi krehkým.

Vývoju ochorenia zvyčajne predchádza poškodenie chrbtice v dôsledku fyzických zranení, infekcií, metabolických porúch, osteochondrózy. Miechová kýla sa cíti zreteľne počas vytvárania tlaku vo vnútri medzistavcových platničiek. Až do tohto okamihu sa existujúce symptómy môžu brať na prejav iných chorôb..

Hlavné príčiny objavenia sa medzistavcovej prietrže sú tieto:

 • zranenia a mikrotraumy;
 • pohyby, ktoré vyvolávajú deformáciu chrbtice;
 • zlá strava;
 • nadváha;
 • ťažká fyzická práca, vzpieranie;
 • vrodená malformácia chrbtice;
 • tehotenstvo (pretože sa vytvára ďalšie zaťaženie medzistavcových platničiek);
 • sedavý spôsob života;
 • rôzne abnormality spojivového tkaniva.

Povolené a neoprávnené činnosti

Pacienti najčastejšie nemajú fyzickú aktivitu zakázané. Okrem toho je indikovaný, pretože pomáha zlepšovať stav pacienta. Nie všetky typy aktivít sú však povolené. Hlavnou úlohou tréningu je posilnenie svalov chrbta. Je dôležité, aby bolo zaťaženie chrbtice minimalizované..

Odporúča sa venovať pozornosť týmto druhom činnosti:

Takéto športy budú prospešné iba pre telo. Odporúčané cvičenia pomôžu zbaviť sa choroby a zabrániť recidíve. Nie sú však užitočné všetky druhy kýly.

Odporúča sa opustiť tieto činnosti:

 • Vzpieranie, akýkoľvek zápas, vysoký skok, pretože zvyšujú zaťaženie chrbtice.
 • Futbal a iné tímové hry. Vážne riziko zranenia kvôli vysokej koncentrácii v hre..
 • Lyže a snowboarding. Vysoká miera zranenia, veľká dynamická kompresia chrbtice.
 • Golf, hry s raketou. Pri kýle nie sú povolené ostré odchýlky.
 • Aktívny beh. Keď noha pristane, dôjde k vážnemu otrasom mozgu.

Je dôležité čo najviac obmedziť typy aktivít, pri ktorých by malo byť telo po dlhú dobu vzpriamené..

Video: "Funkcie tréningu v telocvični s kýlou chrbtice"

Simulátory spinálnej prietrže

Cvičebné stroje sú klasifikované podľa dvoch kritérií. Líšia sa v závislosti od toho, ako sa vytvorí zaťaženie. Ich tvorba je možná v dôsledku umelých hmotností: v dôsledku hmotnosti tela osoby alebo systému blokov podporujúcich zaťaženie. Vodorovné tyče a tyče, ktoré sú známe všetkým, vytvárajú záťaž presne v dôsledku telesnej hmotnosti a môžu ich používať iba ľudia s dobrou telesnou výchovou..

Podľa funkčnosti sa simulátory s prietržou delia na:

 1. Nevyhnutné, ktoré sa používajú na vývoj špecifického kĺbu, napríklad bedra.
 2. Univerzálny, ktorý sa dá použiť na štúdium rôznych častí pohybového aparátu. Zvyčajne pracujú na závažiach pomocou blokového systému..

Pri medzistavcovej prietrži sa odporúča trieda na takýchto škrupinách:

 • Simulátor MTB1-4 Bubnovsky. Jedná sa o stojan na dva metre, v hornej časti ktorého je jeden pevný blok a dva otočné. Cez nimi prechádza kábel, na ktorom je umiestnená odnímateľná hmotnosť. Výcvik na tomto projektile zlepšuje krvný obeh, pomáha obnovovať šľachy.
 • "Swing Yalovitsyna." Používajú sa na veľké množstvo chorôb chrbtice a kĺbov dolných končatín. Tento simulátor môžete urobiť doma.
 • 3KS-500 a hojdačka. Používajú sa na korekciu držania tela a zníženie bolesti. Tieto simulátory vytvárajú vibrácie, ktoré ovplyvňujú celý chrbtový stĺp. Vibračný stres posilňuje svalové tkanivo, kĺby a väzivo.
 • Eliptický trenažér. Umožňuje vytvárať povolené zaťaženie a zmierňovať stres zo chrbtice. Triedy na ňom slúžia ako vynikajúca prevencia relapsov. Pacient sa pohybuje po oválnej ceste a robí plynulé pohyby.
 • Gauč Gravitrín. Jedná sa o autogravitačné zariadenie, ktoré možno použiť na bolesť a únavu chrbtice. Poskytuje svoju trakciu, ktorá je užitočná pri kýloch.
 • Môže sa tiež použiť rotoped, ktorý vďaka opore chrbta odľahčuje záťaž a dá sa použiť na prietrž.
 • Simulátor „The Hunchback“. Účinný pri rehabilitácii po poranení chrbtice. Môže sa to prejaviť prietržami aj pri iných chorobách chrbtice..
 • Hyperextenční. Je to univerzálny simulátor na posilnenie svalov chrbta a môže byť užitočný pri prietrži.
 • "Piaty stavec." Skvelé pre posilnenie svalového korzetu. Výsledky môžu byť viditeľné po prvých zasadnutiach..

V prípade neprítomnosti závažných sprievodných chorôb a pri odpustení prietrže môžete navštíviť telocvičňu. Odporúča sa s inštruktorom.

Pozrime sa podrobnejšie na niektoré vlastnosti tried na odporúčaných simulátoroch.

Simulátory MTB-1 a MTB-2 profesora Bubnovského sú u kýly najobľúbenejšie. Môžu byť inštalované doma..

Simulátor MT-1 je vertikálny kovový stojan vyrobený z profilu 40 x 40 mm. Stojan je vybavený blokmi, príslušenstvom, kovovým káblom a stohom s tovarom s hmotnosťou 2,5 kg. Hmotnosť cvičebného stroja je 135 kg.

Simulátor MTB-2 je všeobecnejší, pretože obsahuje dva kovové stojany, ktoré tvoria dvojitý blokový rám s rozmermi 3350 × 900 × 2250 mm. Dizajn váži 310 kg. Okrem toho budú potrebné manžety na ruky a nohy, expandéry z prameňovej gumy vrátane 1 až 5 zväzkov.

Štúdium na multifunkčných simulátoroch pomocou horných a dolných tyčí pomocou dvoch rúk môžete použiť:

 • ramenný opasok, obnovuje svaly krku, bráni stavcovej nestabilite a zmierňuje kŕče.
 • Svaly hrudníka, rúk a brucha, ktoré pomôžu zmierniť záchvaty bolesti, posilnia svaly a spojovacie tkanivá, a tým zaistia udržanie chrbtice..

Pol hodiny trikrát týždenne môžete cvičiť na eliptickom trenažéri. Posúvaním pedálov po eliptickej ceste simulujete chôdzu tam a späť. Pred začatím cvičenia sa odporúča vykonávať hnetenie a napínanie svalov nôh.

Je tiež dôležité kontrolovať dýchanie a srdcový rytmus. Vyberte si pohodlnú a stabilnú pózu, nemôžete sa silne nakloniť dopredu. Vykonávanie pohybov musí byť plynulé. Ak sa cítite slabý alebo máte závraty, ukončite školenie..

Eliptický trenažér pomáha posilňovať svaly chrbta a nôh, kardiovaskulárny a dýchací systém, zlepšuje imunitu, zlepšuje koordináciu pohybov a podporuje spaľovanie tukov..

Rotoped sa dá použiť na tréning v sede alebo v ľahu. Posilňuje väčšinu svalových skupín a pomáha posilňovať chrbát, trénuje srdce, krvné cievy, dýchacie cesty.

Video: „Doprajte si chrbát v telocvični“

Aké cvičebné stroje sú zakázané?

Deštrukcia medzistavcových platničiek nastáva na pozadí metabolických porúch a ich príčinami sú trauma, ktorá môže byť priama, vyvolaná fyzickou expozíciou alebo chronická, ktorá je dôsledkom fyzickej pasivity a nedostatočného využitia celého motorického potenciálu chrbtice. Preto je dôležité, aby gymnastika ešte viac nezvyšovala existujúce zranenia..

Podľa zákazu triedy na simulátoroch, ktoré sú spojené s kontrakciou svalov chrbta a zahŕňajú vykonávanie cvičení na rovných nohách.

Cvičenie na simulátore lisovania nôh je zakázané, pretože odborníci sa domnievajú, že vyvolávajú silné bolesti hlavy a môžu prispievať k vytváraniu vyčnievania a vyčnievania disku..

Prevádzka na bežeckých pásoch pri vysokých rýchlostiach je tiež zakázaná. Stále nemôžete vykonávať krútenie a cvičenie s činkou, pretože trhnutie počas jeho zdvíhania a naklápania sa môže stať skutočným šokom pre oslabené disky..

záver

Správne používanie vhodných simulátorov pri prietrži pomáha zlepšovať stav pacienta, posilňuje chrbát, pomáha bojovať proti problému a zabraňuje relapsom..

Zdôrazňujeme nasledujúce dôležité body:

 • Kýla je pomerne vážny problém, ktorý spôsobuje nepohodlie a zhoršuje kvalitu života. Čím skôr s ňou začnete liečiť, tým lepšie.
 • Pri kýle môžu byť užitočné športy, ale iba tie, ktoré sú povolené. Počet záťaží je kontraindikovaný.
 • Použitie špeciálnych simulátorov môže byť efektívne..
 • Odporúča sa trénovať opatrne, lepšie pod dohľadom inštruktora.

Tréning s medziobratlovou kýlou. Výcvik medzistavcových prietrží a výčnelkov.

Populárne materiály

Dnešná:

Tréning s medziobratlovou kýlou. Výcvik medzistavcových prietrží a výčnelkov.

Medzistavcová hernia je rozdelenie (vyčnievanie) fragmentov medzistavcových platničiek do miechového kanálu s deštrukciou vláknitého prstenca. Ak teda kruh nie je zničený, potom je to výčnelok. Najčastejšie hernie lumbosakrálnej chrbtice, hernie sú menej časté v krčnej oblasti a veľmi zriedka v hrudníku..

Hlavnými príčinami vyčnievania a medzistavcovej prietrže, s výnimkou zranení, sú „sedavý“ životný štýl a zvýšený stres..

Medzistavcová kýla bedrovej chrbtice je najbežnejším typom prietrže, pretože práve táto časť má najväčšie zaťaženie pri ťahaní šnúrky zo skladu, zdvíhaní závaží, náhle a nesprávnom vstávaní s hmotnosťou, napríklad pri presúvaní debien. Okrem toho sa prietrž najčastejšie nevyskytuje náhle, ale kvôli postupnému medzistavcovému disku. V skupine so zvláštnym rizikom sú ľudia s osteochondrózou.

Krčná medzistavcová prietrž.

Taká kýla sa môže objaviť aj pri ostrom otočení hlavy. Napríklad robili drep, boli rozptýlení, ostro otočili hlavy a to je všetko (.

Hrudná medzistavcová prietrž.

Nie je to veľmi bežné. Najčastejšou príčinou je nesprávne držanie tela, neustále sedenie pri počítači, oprieť sa o stôl a nakloniť sa dopredu. Príčinou môže byť niekedy zranenie. Napríklad ohýbanie vpred a nadmerné ohýbanie dolnej časti chrbta počas drepov.

Liečba, prevencia a školenie.

Existujú iba dva spôsoby liečenia medzistavcovej prietrže a výčnelku: chirurgický a nechirurgický. Ale tu ako v žartu:

- A lekár mi povedal, že je potrebná operácia.
- Aká operácia? Práve teraz dáme tabletky a odpadne.

Všeobecne platí, že pre lekára, dokonca aj na športovej klinike, sme všetci chorí a nie je možné trénovať vôbec okrem cvičebnej terapie. Vo veku 14 rokov mi bolo povedané, že so zdravím nie je možné nič, čo ma nezastavilo v získaní čierneho pásu v karate, kariére vo fitnes a pokračovaní vo výcviku.

Teoreticky je chirurgický zákrok potrebný v malom počte prípadov..

Konzervatívna terapia ponúka mnoho spôsobov prevencie a liečby chorôb v raných štádiách:

- Vykonávanie špeciálnych terapeutických cvičení, s veľkým počtom cvičení, ktoré napínajú chrbticu. Ale tu musíte byť veľmi opatrní! Nadmerné rozťahovanie môže spôsobiť ešte väčšie poškodenie chrbtice.!

- Malo by sa vyhnúť ostrému zaťaženiu. To znamená maximalizovať vylúčenie trhavých a trhavých cvičení rýchlym tempom! Pomalým a kontrolovaným tempom môžete.

- Užitočná masáž, sauny, zábaly tela. Najskôr sa však poraďte so svojím lekárom! To všetko nie je žiaduce v štádiu zápalu.!

- Použitie zdvíhacieho pásu pri tréningu a mäkkého korzetu v každodennom živote.

- Ak je kýla, potom budete musieť opustiť také cvičenia, ako sú drepy a mŕtve ťahy, tlačenie a trhnutie, vojenská lavica a práca s váhami. Je pravda, že takmer všetky cvičenia možno nájsť primeranú náhradu. Napríklad najčastejšie pri herniach je povolená tlač nôh.

- Ak máte nervy zakončené, musíte určite trénovať pod vedením dobrého trénera a bude to hlavne rehabilitačná gymnastika (aspoň v počiatočných fázach)..

Neustále počujem od svojich klientov, že ich tréneri odporúčajú „Pump Back“ a „Stretch Your Back“. Buďte veľmi opatrní! Toto je najčastejšie nesprávne odporúčanie.!

Ak teda máte akútny zápal - žiadne cvičenia s pumpovaním a napínaním!

Ak nemáte zápal, môžete sa jemne roztiahnuť. Žiadne ostré pohyby a balistické strečing (napríklad hojdačky, ostré ohyby. Keď vidím osobu s kanvičkou na opasku, ktorá robí trhavé pohyby po tyči, aby natiahla chrbticu, len sa cítim zle).

Ak sa rozhodnete pumpovať prietrž, potom začnite so svaly - synergistami a svaly - antagonistami. Napríklad schéma práce na posilňovaní chrbta bedrovou prietržou:

Týždeň 1 - 2: Cvičenie na brušných svaloch (okraje, bočné okraje, vákuum, krútenie pomalým tempom).
Je to potrebné na posilnenie vnútorných svalov kôry, aby sa chrbát zastavil pri zaťažení, ktoré musí vykonať lis.

To je mimoriadne dôležité, ak máte slabé brušné svaly..

Týždeň 3-4: pridanie cvičenia zadku.

Gluteal most, panvové zdvíhanie, drep s vlastnou hmotnosťou so zameraním na zníženie ročného svalu sú vhodné.
Silné gluteálne svaly vám tiež pomôžu zmierniť nadmerné namáhanie chrbtových svalov..

Týždeň 5-6: Teraz je čas spojiť cvičenia na posilnenie svalov, ako sú hyperextension a Superman. V tomto poradí sa môžete bezpečne vrátiť k úplnému školeniu. Zdravie pre všetkých! Cvičenie @ Moveyourass.

Tréning herniovaných diskov. Gymnastika chrbta s kýlami s rôznou lokalizáciou v remisii

Technika vykonávaniaobrázok
Ľahnite si na chrbát na mäkkú gymnastickú podložku alebo dokonca na pohovku. Jemne pritlačte zadnú časť hlavy k pohovke / kobercu bez výrazného dôrazu. Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno. Vykonajte niekoľko prístupov.
Ľahnite si na chrbát a zdvíhajte hlavu nad podlahu pod uhlom 45 °. Pokúste sa ju udržať na tejto pozícii 10 sekúnd. Opakujte 5 r.
Ľahnite si na brucho a stlačte čelo na povrch (podobne ako vyššie). Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno.
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom. Striedavo sklopte a zdvihnite plecia. Opakujte 3 minúty..
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom (alebo postavte, ak je to pohodlnejšie), uvoľnite ruky a položte ich na kolená alebo na opasok (ak sa cvičenie vykonáva pri státí). Otočte hlavu doľava a doprava, najprv malou amplitúdou a postupne zvyšujte uhol rotácie. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Cvičenie sa vykonáva podobne ako vyššie uvedené, ale hlava je naklonená dozadu a dopredu a snaží sa dotknúť brade do hrudnej dutiny. Nemôžete však pevne zvracať hlavu. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Z miesta na sedenie pomaly otočte hlavu doprava a potom na 5 sekúnd zaistite. v tejto polohe a doľava tiež zamknite na 5 sekúnd.
Aby ste sa dostali na všetky štyri a pomaly spustili hlavu nadol tak, aby voľne viseli a svojou hmotnosťou natiahnite chrbticu. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty.

Cvičenie nôh s medziobratlovou kýlou. KOMPLEXNÉ VÝKONOVÉ CVIČENIA

Účinné vykonávanie silových cvičení pomôže rozvíjať a posilňovať svaly, na ktoré sú zamerané. A napriek tomu sa vďaka nim zvyšuje tón a vytrvalosť.

Tréningový program pre prietrž chrbtice je trochu obmedzený. Povolené cvičenia zamerané na posilnenie lisu - zdvíhanie dolných končatín v náchylnej polohe, zatiaľ čo dochádza k „skrúteniu tela“.

Takmer v každej telocvični je špeciálny simulátor pre súbor hyperexlongačných cvičení. Tieto cvičenia robia skvelú prácu pri stabilizácii chrbtice..

Na vodorovnú lištu môžete ťahať rôznymi spôsobmi: širokú a úzku priľnavosť. Takže môžete cvičiť takmer všetky svalové skupiny okrem zadku a nôh.

Môže sa vykonať súbor silových cvičení pre vertebrálnu prietrž, ale s opatrnosťou. Stlačenie tyčinky je povolené iba po konzultácii s lekárom a iba na náchylnej pozícii. Nemali by ste však robiť veľkú záťaž, najlepšie je stlačiť prázdny pruh.

Ak chcete použiť svaly ramenného pletenca, mali by ste vykonať trakciu zameranú na horný blok.

V zásade je pri tejto chorobe povolené vykonávať všetky typy cvičení za ruky a ramená. Vylúčené by mali byť iba tie, ktoré prispievajú k axiálnemu zaťaženiu chrbtice..

Pri cvičení na stacionárnom bicykli buďte opatrní. Je lepšie zapojiť sa do tej, kde môžete zaujať sklopnú polohu.

Medzi bezpečné typy simulátorov patria simulátory veslovania. Toto cvičenie posilní vaše chrbtové svaly..

Nezáleží na tom, aký typ simulátora vyberiete, mali by ste si počas cvičenia pamätať na svoju bezpečnosť. Na tento účel sa odporúča používať stojany, lavičky, nastavovače polohy, korzety atď..

Silový tréning herniovaných diskov. Sila cvičenie prietrže pri lýtkovej chrbtici

 1. Svalová kostra riadi a podporuje chrbticu a tiež účinne chráni pred traumatickými účinkami a umožňuje vám udržať anatomickú polohu. Preto je mimoriadne dôležité sledovať hygienu miechy. A ak vám bola diagnostikovaná kýla, je to ďalší stimul, ktorý vám venuje pozornosť cvičeniu.
 2. Akákoľvek trauma v budúcnosti môže viesť k vážnym komplikáciám chrbtice. Odporúča sa pravidelne cvičiť, aby ste sa vyhli budúcim problémom. Lekár rozvíja cvičebný program v závislosti od fyzických schopností pacienta a závažnosti ochorenia.
 3. Aké sú úspechy pri liečbe medzistavcových platničiek? Vo väčšine prípadov môžete bedrovú prietrž vyliečiť bez chirurgického zákroku.
 4. Hyperextenční. Môžete ich vykonať na špeciálnom simulátore, ale môžete urobiť aj pomocou jednoduchej kozy. Toto cvičenie ideálne zaťažuje extenzory chrbta, ktoré sú do veľkej miery zodpovedné za stabilizáciu chrbtice. Niektorí inštruktori cvičebnej terapie považujú hyperexenziu za hlavné cvičenie herniovaných diskov.
 5. Zdvíhať závažia. Najmä lavicové lisy (deadlift) alebo činky stojace alebo zo sedu vrátane vzpierania;
 6. Intenzívna fyzická aktivita, zranenia.
 7. Zdalo by sa, čo majú zadné svaly na medzistavcovú prietrž? Najpriamejší. Po stlačení nervových zväzkov je narušený trofizmus neurónov. Zastavia funkčnú činnosť a nasmerujú všetku energiu na prežitie. Takže svalové tkanivo zostáva bez energie.
 8. Posaďte sa na podlahu v polohe „plod“: ohnite kolená, zatiahnite ruky. Swing zo strany na stranu;

Tréning s medzistavcovou prietržou v bedrovej oblasti. Sada cvikov na prietržovú kýlu

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Nohy sú úplne na povrchu, ruky po tele. Nadýchnite sa, natiahnite žalúdok a napnite brušné svaly. Po dosiahnutí maximálneho bodu zaťahovania tento výsledok opravte na 10 sekúnd. Pri výdychu uvoľnite žalúdok. Opakujte 8-10 krát.
 2. I. s. To isté. Zdvihnite hornú časť tela o približne 30 stupňov (pre lepšie pohodlie si môžete dať ruky za hlavu). V tejto polohe držte 7-10 sekúnd., Hladko sa vráťte. Odpočívajte toľko sekúnd, potom úlohu znova dokončite. Počet opakovaní je podobný ako napr. Č. 1.
 3. Spodné končatiny ležiace na chrbte sa ohýbajú na kolenách. Veľmi opatrne a plynulo striedavo potiahnite kolená do žalúdka, pričom si s tým pomôžte rukami. Ak pociťujete svalové napätie v chrbte, upravte postoj, na úkor desiatich, tiež sa mierne vrátite k meraniu. n) Urobte 10-krát s každou končatinou.
 4. Počiatočné držanie tela je rovnaké. Zdvihnite jednu končatinu a vyrovnajte ju v kolennom kĺbe. Držte nohu rovno na vrchu asi 7 sekúnd. Potom ho pomaly spustite a vráťte sa do pôvodnej polohy ohnutého kolena s oporou na chodidle. Vykonajte rovnaké činnosti s opačnou nohou. Opakovacia frekvencia - 8-10 krát.
 5. Ľahnite si na brucho. Ruky pritlačené k vonkajšiemu povrchu stehna. Zdvihnite hlavu s časťou hrudníka nad povrchom na prijateľnú vzdialenosť. Držte v tejto polohe asi po 8 sekundách. Spomalte na podlahu, uvoľnite sa. Po 10 sekundovej prestávke to zopakujte. Počet sád - až 10-krát.
 6. I. s. - ležiace na bruchu. Paže natiahnuté dopredu, nohy spolu. Odtrhnite pravú ruku a ľavú nohu z podlahy súčasne. Špičku prstov potiahnite dozadu, špičky prstov dopredu asi 10 sekúnd. Hrudník je zdvihnutý, nehádžte mu hlavu. Podobná akcia sa vykonáva ľavou nohou a pravou rukou..
 7. Vydajte sa na všetky štyri. Opora nôh: na kolenách a prednej strane nôh. Opora v rukách: v dlani, ruky rovno. Tento typ nabíjania je podobný predchádzajúcemu. Zdvihnite narovnanú pravú ruku a ľavú dolnú končatinu na opačnej strane tak, aby boli na rovnakej úrovni ako chrbát. Ponožku (späť) a kefu (vpredu) potiahnite rôznymi smermi. Hrudník a hlava nie sú šikanovaní.
 8. Pre medzistavcové prietrhy bedrovej oblasti je užitočné chodiť po miestnosti na všetky štyri po dobu niekoľkých minút. Udržujte chrbát v rovnomernej polohe (neohýbajte sa ani sa neohýbajte), uistite sa, že sa vaše ruky pri pohybe neohýbajú.
 9. Triedy v bazéne sú prospešné. Môže to byť aqua gymnastika alebo plávanie. Takáto aktivita vo vode prakticky nie je obmedzená, ale jej hodnota je veľká: dochádza k vykladaniu spodnej časti chrbta a taktnému predlžovaniu chrbtice, obnovuje sa krvný obeh, aktivujú sa metabolické procesy a svaly sa traumaticky posilňujú. Ale vedzte, že je lepšie plávať na chrbte alebo v štýle „plaziť sa“, iné typy sú nežiaduce.

Výcvikový program pre medziobratlovú kýlu. Príklad cvičebného cvičebného programu

Medzi povolené cvičenia patria hlavne typické triky, ktoré sa používajú pri fitnesových kurzoch:

 1. Doska - stojaci postoj na podlahe (dôraz na lakte a prsty na nohách), statická poloha po dobu 1-3 minút.
 2. Hladké svahy cez kozu.
 3. Techniky vystuženia rúk a ramien.
 4. Push-up zo steny a tyče.

Tu je ďalší tréningový program pre kýlu bedrovej chrbtice:

 1. Cvičný bicykel. Môže sa používať v obmedzenom režime (nie viac ako 30 - 40 minút). Chrbát by mal byť po celú dobu práce zvislý. Je dovolené trochu sa oprieť a zaujať sklopnú polohu.
 2. Veslovanie je bezpečná prax, ktorá dobre rozvíja korzet svalu a znižuje stres na chrbte..
 3. Triedy na hyperextension stroji sú vykonávané opatrne, ostré pohyby sú vylúčené.

Mnoho atlétov pokračuje v silovom tréningu prietrže bedrovej chrbtice. Výsledkom je aktívny vývoj svalovej hmoty, a preto sa zlepšuje prietok krvi do poškodených tkanív tela. Tiež vďaka posilneniu svalov sa kladie menšie zaťaženie na samotnú chrbát, preto si ľudia s aktívnou účasťou všimnú takmer úplnú absenciu príznakov bolesti.

Ale v prípade kýly by sa malo pochopiť, že silový tréning môže spôsobiť značné škody, takže je dôležité pristupovať k cvičeniam s mimoriadnou opatrnosťou. Tu sú niektoré techniky, ktoré vám lekár môže povoliť:

 1. Výťahy so širokou a úzkou priľnavosťou.
 2. Lisy na činky (tyčinka musí byť prázdna alebo nesmie obsahovať viac ako 1 pár palaciniek).
 3. Určité typy cvičení na rozvoj brušnej tlače (bez ostrých otrasov a silného krútenia tela).
 4. Ťahanie hlavy.
 5. Noha stlačte v polohe na chrbte. Vykonáva sa veľmi opatrne.
 6. Mahi činky (hmotnosť je regulovaná v závislosti od stavu pacienta).

Počas telesnej výchovy a atletického cvičenia je zaťaženie dolnej časti chrbta až 70 kg a silový tréning ho zvyšuje trikrát alebo viac. Zaťaženie sa preto postupne zvyšuje a ak sa stav zhoršuje, tréningový komplex by sa mal okamžite zmeniť.

Tréning s medziobratlovou kýlou. Princípy cvičenia

Aby sa každý stavec cítil príjemne, musíte posilniť svaly, ktoré ho podporujú.

Po anestézii sa vykonávajú cvičenia na chrbte s prietržom bedrovej chrbtice. Ak to bolí, nemusíte sa s tým vysporiadať, počkajte, kým uplynie lekársky akútne obdobie. Cvičenia na vyčnievanie bedrovej chrbtice sa tiež vykonávajú po ukončení akútneho obdobia.

Cvičenia zahŕňajú rôzne gymnastiku na podlahe (neprítomnosť prievanu je povinná), ako aj rôzne metódy sebapádania.

Napríklad môžete napnúť chrbticu, ležať na naklonenej rovine a držať sa rukami na vrchu. Váha nôh postačuje na pomalé napínanie chrbtice. Najmä je užitočné zavesiť na vodorovnú tyč, aby sa natiahla bedrová chrbtica.

Pred precvičením takýchto udalostí sa poraďte so svojím neurológom. Pri medziobratlovej kýle musia byť všetci zaregistrovaní u neho.

Cvičenie bedrovej kýly chrbtice sa vykonáva ležaním alebo stojaním na všetkých štyroch stranách.

Pamätať. Cvičenia v stoji alebo v sediacej polohe s dodatočnou hmotnosťou sa nemôžu robiť prietrži chrbtice, pretože vertikálne zaťaženie môže situáciu opäť zhoršiť. Toto odporúčanie je relevantné pre návštevníkov telocvične..

Ak ste boli zapojený do powerliftingu pred zranením, počas liečby sa musíte prestať snažiť zdvíhať závažia a namiesto toho sa trpezlivo a vytrvalo rehabilitovať. Bolo by pekné pochopiť, prečo sa v predchádzajúcich cvičeniach objavila prietržová kýla.

Všetky cviky s kýlou chrbtice sa vykonávajú pomaly, hladko, bez trhania a náhlych pohybov.

Cvičenie nie je možné vykonávať s hmotnosťou, bez činiek, palaciniek, vážením. Iba vaše vlastné telo a špeciálne rehabilitačné vybavenie.

Zhrnieme teda: cvičenia na ošetrenie kýly sa vykonávajú:

 • plynule.
 • Žiadna váha.
 • Pomalým tempom.
 • V polohe na chrbte alebo na lakťoch.

A nezabudnite, že prievan môže zhoršiť bolesť, preto položte nejaký koberec na podlahu, položte ľahké oblečenie a zatvorte okná..

Výcvik s výčnelkom. Základné pravidlá cvičebnej terapie pre výčnelok

Fyzioterapeutické cvičenia tohto ochorenia sa vykonávajú podľa určitých pravidiel. Pretože pri vyčnievaní medzistavcových platničiek už na ne pôsobia deštrukčné procesy, pre nich sú nebezpečné ostré a trhavé pohyby..

Okrem toho je v týchto prípadoch zakázané nakladanie s bremenom. Nemali by sa vyskytovať žiadne ostré výkyvy nôh a rúk a zákruty hlavy. Pri cvičení s výčnelkom bedrovej chrbtice je potrebné zabezpečiť, aby všetky pohyby boli plynulé, bez nadmerného úsilia..

Svaly je vhodné predohriať ľahkou masážou. Niektorí odborníci radia, aby sa doma zohriali. Je však lepšie študovať doma, ale v špeciálnom stredisku pod dohľadom trénera alebo rehabilitačného lekára, ktorý môže overiť správnosť cvikov.

Ak chcete cvičiť prvýkrát, musíte skontrolovať každý pohyb a robiť všetko s maximálnou starostlivosťou. Ak nejaká činnosť spôsobí bolesť, musíte ukončiť hodiny a informovať o tom svojho lekára. Odborník môže odporučiť výmenu tohto cvičenia. Ale čo je dôležitejšie, musí skontrolovať, či choroba neprejde do ďalšej fázy. Ak po týždni tréningu nie je pozorované žiadne nepohodlie, môžete zvýšiť počet prístupov.

Je veľmi dôležité začať gymnastiku, keď pacient neberie lieky proti bolesti, pretože inak existuje riziko, že nebude schopný objektívne vyhodnotiť pocity pri vykonávaní tohto alebo tohto cvičenia..

Neočakávajte, že terapeutické cvičenia s výčnelkom bedrovej chrbtice poskytnú okamžitý efekt. Pravidelné školenie bude trvať niekoľko mesiacov, aby sa zaznamenali prvé výsledky. Ak sa liečba vykonáva súbežne s použitím iných metód - elektroforéza, akupunktúra, iné fyzioterapeutické postupy, proces sa urýchli..

Okrem toho sa veľa ľudí pri týchto cvičeniach snaží kombinovať niekoľko cieľov, napríklad zbaviť sa bolesti chrbta a schudnúť. Takto to nebude fungovať. Súbor cvičení bol vyvinutý výhradne pre chrbticu a pomocou nich nebude možné zúžiť pás alebo napumpovať tlač, ale samozrejme sa budete musieť zbaviť nadváhy, pretože je to jeden z faktorov vzhľadu výbežku a jeho ďalšieho rozvoja..

Rovnako ako pri iných typoch nabíjania je veľmi dôležité monitorovať dýchanie, aby nedošlo k žiadnym poruchám. Na rozdiel od iných druhov telesnej výchovy sa pitná voda počas cvičenia neodporúča.

Pri vykonávaní ktoréhokoľvek z opísaných cvičení je potrebné, aby telo v každej polohe na niekoľko sekúnd zamrzlo. Okrem toho musíte pre každé cvičenie urobiť niekoľko prístupov a medzi nimi si urobiť krátku prestávku..

Súbor cvičení pre kýly bedrovej chrbtice. Súbor cvičení na kýlu chrbtice bedrového kĺbu

 1. Je potrebné ležať na chrbte, ohýbať dolné končatiny na kolenách, položiť ruky pozdĺž tela. Utiahnite čo najviac svaly brucha. V počte štyroch by ste mali vydýchnuť, o ôsmich - vdychovať. Vyžaduje sa 12 sád.
 2. Ležiaci na chrbte, roztiahnite nohy. Bez zdvíhania dolných končatín z podlahy musíte zdvihnúť telo. Póza by sa mala zablokovať na 10 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a vykonajte plynulý pohyb. Odporúča sa odpočívať 15 sekúnd, opakovať znova. Cvičenie zahŕňa 15 prístupov.
 3. Mali by ste si zachovať svoju predchádzajúcu pozíciu, spodné končatiny mierne ohnuté. Urobte krížové pohyby tak, že ľavú ruku položíte na pravú nohu a naopak. V tomto prípade je potrebné hornú končatinu vytiahnuť smerom k hlave, aby sa vytvoril odpor. Na každej nohe musíte postaviť pózu 10 sekúnd. Môžete vykonať 5-10 opakovaní s prestávkami 15 sekúnd.
 4. Pacient zaujme ležiacu polohu. Horné a dolné končatiny sa rozširujú od seba. Natiahnite ruky a nohy čo najviac. Urob to do 15 sekúnd, choď 10 prístupov.
 5. Ľahnite si na pravú stranu, zdvihnite ruku a nohu hore. Opakujte na ľavej strane. Trvá to 5 sád 15-krát.

Video Školenie medzistavcových prietrží

Hyperexlongácia s herniou. Možné obmedzenia

Ak si zdravý človek môže dovoliť klasické prevedenie hyperextenzie, pri ktorej je trup naklonený k povrchu pod uhlom 90 stupňov, takéto zaťaženie môže byť zakázané. Takáto amplitúda je tiež zakázaná pre ľudí, ktorí majú zhoršené držanie tela. Ak chrbát nebolí, ale existuje podozrenie na skoliózu, pred zostavením súboru telesných cvičení v telocvični je potrebné poradiť sa s lekárom. Možno upraví učebné osnovy.

Pri hernii chrbtice sa zavádzajú tieto obmedzenia:

 • Je neprijateľné ísť hlboko.
 • Pri zdvíhaní nevykonávajte silnú deformáciu.
 • Kyvadlové pohyby sú vylúčené.
 • Nepoužívajte ťažkú ​​váhu..

Sklon upraví ošetrujúci lekár. Často nepresahuje 60 stupňov. Závisí to od stupňa choroby. Pri silnom vychýlení sa bremeno odoberie zozadu, čo znižuje účinok cvičenia.

Pohyby kyvadla sa vykonávajú pri pokuse odstrániť stres zo chrbta, sú zapojené ďalšie svaly. Takáto implementácia však stimuluje deformáciu chrbtice, najmä u pacienta s herniou. Vzostup tela musí prebiehať striktne vo vertikálnej rovine. Ak túto požiadavku nesplníte, môže sa jej stav zhoršiť..

Hyperexenzia sa najčastejšie vykonáva s dodatočnou záťažou. Činky v rukách alebo palacinkách z baru, pritlačené k hrudi, medbalu, fľaše na vodu - to všetko sa dá použiť na zvýšenie zaťaženia.

Postupný prírastok na hmotnosti je nevyhnutnou požiadavkou pre zdravých ľudí. Pacienti s herniou musia zvyšovať hmotnosť len na odporúčanie ošetrujúceho lekára.

Učenie sa a zvládnutie hyperextenzie sa uskutočňuje pod dohľadom odborníka v centre alebo na oddelení fyzioterapeutických cvičení. Ak existuje takáto príležitosť, odporúča sa vykonávať pravidelné cvičenia pre pacienta pod dohľadom lekára. Pokušenie vykonávať cvičenie nesprávne, a tým znížiť záťaž alebo preskočiť cvičenie, je prítomné dokonca aj u pacientov. Aby sa dosiahol požadovaný liečebný účinok, je potrebné dodržiavať tieto zásady:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

HERBOTERAPIA SPINE

Žalúdok
Rôzne choroby chrbtice v modernom svete postihujú viac ako 90% pracujúcej populácie. Dôvodom je sedavý spôsob života, zlá strava, poruchy metabolizmu a mnoho ďalších faktorov. Hirudoterapia je účinný prírodný prostriedok, ktorý pomáha liečiť väčšinu najbežnejších chorôb chrbtice a rýchlo sa zbaviť bolesti..
Kinezoterapia alebo liečba pohybu pomáha obnoviť funkčné fungovanie pohybového aparátu, predchádzať komplikáciám prietrže, relapsom a urýchliť uzdravenie chorých ľudí.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.