loader

Príčiny vývoja a metódy liečby slabinovej prietrže u detí

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Únik vnútorných orgánov u novorodencov je patológia, ktorá sa vyskytuje u 10% detí. Zoberme si znaky choroby, príčiny, metódy diagnostiky a liečby slabinovej prietrže u novorodencov.

Predčasne narodené deti, pacienti s rôznymi vrodenými anomáliami a patológiou spojivového tkaniva sú predisponované k objaveniu sa slabinovej kýly. Choroba sa častejšie vyskytuje u chlapcov ako u dievčat. Môže byť kombinovaný s inými léziami brušnej steny, ortopedickými chorobami, malformáciami nervového systému a defektmi miechy..

Táto patológia u dojčiat je vrodená. Jeho hlavnými príčinami sú slabosť spojivového tkaniva pobrušnice a nedostatočné rozvinutie brušných stien. Kýla u dievčat je spojená s nesprávnou fixáciou vaječníkov a okrúhlym ligamentom maternice a chlapcov, so oneskorením pri znižovaní semenníkov v miešku..

Inguinálne kýly sa klasifikujú podľa umiestnenia:

 • Inguinal - nachádza sa pri vonkajšom otvorení ingvinálneho kanála.
 • Inguinal scrotal - nachádza sa blízko semenníka a ovplyvňuje miešok.
 • Kordikulárny - nachádza sa blízko spermatickej šnúry, nedosahuje úroveň semenníkov, ale spadá do mieška.

Charakteristika umiestnenia herniového vaku:

 • Priame - orgány vystupujú cez oslabené pobrušnice, ale neovplyvňujú vnútorné otvorenie trieslového kanála.
 • Šikmo - prechádza blízko spermatickej šnúry, cez trieslovinový kanál.
 • Kombinované - na jednej strane môžu existovať viac ako dve patológie, ktoré nie sú vzájomne prepojené.

U novorodencov je šikmejší výčnelok častejší, pretože sa získajú ďalšie dva. Patológia má množstvo funkcií, ktoré komplikujú jej diagnostiku a liečbu. Príznaky sa neobjavia okamžite, je to spôsobené skutočnosťou, že dieťa trávi prvé mesiace života vo vodorovnej polohe. Porucha nie je neškodným javom, pretože môže spôsobiť vážne komplikácie a život ohrozujúce následky. Kľúčom k normálnemu vývoju dieťaťa je preto včasná diagnostika a liečba.

ICD-10 kód

Príčiny slabinovej prietrže u novorodencov

20% prípadov vyčnievania orgánov v slabinách u detí je spojených s dedičnou predispozíciou. Ak existuje rodinná anamnéza, potom je choroba spojená s vrodenou chybou spojivového tkaniva.

Hlavné príčiny slabinovej prietrže u novorodencov:

 • Obézne dieťa
 • Ťažkosti s močením
 • Fyzický stres (predĺžený plač a krik, ktorý nie je v prvých mesiacoch života povolený)
 • Poranenia a patológie brušnej steny
 • Pooperačné jazvy

Etiológia defektu je spojená s vaginálnym procesom - jedná sa o formáciu, ktorá sa tvorí v brušnej dutine od 10 do 12 týždňov vývoja plodu. Jeho úlohou je znížiť pohlavné orgány embrya na jeho miesto. Patológia má herniálne brány, ktoré sa tvoria pomocou vonkajšieho prstenca trieslovinového kanála. Herniový vak je vaginálny proces, ktorého zadná stena je u chlapcov so spermatickou šnúrou, omentum, guľatý väz maternice a črevá u dievčat..

patogenézy

Mechanizmus rozvoja slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat z detstva má svoje vlastné charakteristiky. U dievčat sa vajcovodová trubica a vaječníky dostanú do herniálneho vaku a do chlapcov - črevných slučiek. Inguinálny výčnelok je častejší u chlapcov, je to spôsobené skutočnosťou, že ako ste nižšie, semenníky sa môžu ťahať pozdĺž časti pobrušnice. Z tohto dôvodu dochádza k posunu, v dôsledku čoho sa vytvára vrecko. U dievčat sa porucha vyskytuje kvôli vrodenej slabosti fixačného aparátu, ktorý drží kruhový väz maternice.

 • Chlapci - v semenníku sa semenník netvorí v šourku, ale v žalúdku, ale do piateho mesiaca zostupuje na trieslovinu a deviaty do šourku. Prechádza cez trieslovinový kanál, semenník ťahá vaginálny proces, to znamená malé vrecko. Tento proces je výbežkom, ktorý by mal rásť a zatvárať sa. Ak sa tak nestane, objaví sa prietrž, nakoľko medzi pobrušnicou a trieslovým kanálom v miešku zostáva správa. Niektoré orgány a slučky čreva sa môžu spustiť do brány prietrže.
 • Dievčatá - v embryu sa maternica nachádza nad jej normálnou anatomickou polohou. Keď plod rastie, maternica sa znižuje a môže ťahať pobrušnicu pozdĺž nej, čím vytvára záhyb. Vyčnieva a môže vstúpiť do trieslovodu.

Získaná forma choroby je zriedkavá a najčastejšie je spôsobená nadmernou fyzickou námahou. Jeho vývoj uľahčuje svalová slabosť prednej brušnej steny..

Príznaky slabinovej prietrže u novorodencov

Bez ohľadu na príčinu herniálneho výčnelku sú príznaky poruchy typické - je to vydutie v oblasti slabín, ktoré sa zvyšuje s fyzickou námahou, plačom, kričaním, namáhaním a inými stavmi, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Príznaky slabinovej prietrže u novorodencov sú úplne v súlade s vyššie uvedeným. Kýla je pomerne elastická s mäkkou konzistenciou, pri stlačení sa ľahko zmestí do brušnej dutiny. Ak to nie je komplikované, nespôsobuje zníženie bolesti alebo nepohodlie dieťaťa.

Najčastejšie príznaky patológie hernie u dojčiat:

 • Bolestivosť a nepríjemné pocity počas hmatu sa dieťa začne správať a plakať.
 • Pri zmene polohy tela sa výstupok mení vo veľkosti, je však ľahko nastaviteľný.
 • Nevoľnosť, zvracanie a plynatosť.

V závislosti od pohlavia dieťaťa sa defekt môže posunúť, u chlapcov dochádza k opuchu semenníkov au dievčat - zvýšenie počtu stydkých pyskov. Hlavným dôvodom, prečo rodičia okamžite nevyhľadávajú lekársku pomoc, je nedostatok sťažností na nepohodlie zo strany dieťaťa. Ignorovanie vonkajších príznakov choroby vedie k závažným komplikáciám a porušovaniu..

Prvé príznaky

Príznaky poruchy svalov brušnej dutiny sa neobjavia okamžite, čo významne komplikuje diagnostický proces. Prvé príznaky súvisia s porušením zažívacieho traktu, objavujú sa zvracanie, nevoľnosť, plynatosť. V oblasti slabín sa zistí mierny opuch, ktorý sa zvyšuje pri nepokojnom správaní dieťaťa, ale v pokoji zmizne..

 • Výčnelok v oblasti slabín

Má zaoblený tvar, pri pohľade bezbolestný. Okrúhly tvar znamená, že prietrž ešte neklesla do mieška, ovál je patogén s trieslovinami. Výčnelok herniálneho vaku sa zvyšuje s namáhaním brucha.

Tento symptóm indikuje defekt trojuholníka, ktorý sa vyskytuje iba u chlapcov..

 • Rozšírenie jedného z pyskov

Tento symptóm sa vyskytuje u dievčat a naznačuje zníženie prietrže na labia majora..

Patológia je jasne viditeľná v stojacej polohe, ale v horizontálnej polohe sa dá ľahko a bezbolestne nastaviť.

Ochorenie spravidla nespôsobuje bolesť, ale ak dôjde k porušeniu, potom sa bolesti a ďalšie patologické príznaky zvýšia.

Neutrálna hnačka pri novorodencoch

Ak sa orgány a tkanivá brušnej dutiny rozprestierajú za brušnú stenu, znamená to herniálny defekt slabiny, ak obsah spadne do mieška, potom ide o plnú alebo trieslovinu prietržnú kýlu. U novorodencov je táto patológia bežná, čo súvisí s anatomickými vlastnosťami tela dieťaťa. Nezistila sa žiadna spoľahlivá príčina tohto problému. Pokles tónu v oblasti trieslových prstencov je však sprevádzaný prolapsom orgánov a vzniká v dôsledku pôsobenia mnohých faktorov..

U detí sa objaví ingulinálno-hernia pri porušení embryogenézy. K tomu dôjde počas obdobia spúšťania semenníkov do mieška, jedno semenník sa úplne nepotopí a natiahne peritoneálne tkanivo. Ochorenie je takmer asymptomatické, jeho hlavným príznakom je vyčnievanie z jednej strany v oblasti slabín. Ak dôjde k porušeniu, to znamená, že počiatočná patológia je komplikovaná, potom je koža nad nádorom hyperemická, objavujú sa ostré bolesti.

Neexistujú žiadne obmedzenia na zvýšenie počtu v miešku, to znamená, že choroba neprejde sama o sebe, ale skôr progreduje a nádor rastie vo veľkosti. Znaky choroby závisia od orgánov, ktoré vstupujú do herniálneho vaku. Najčastejšie je to tenké črevo alebo veľké omentum. Ak do vrecka vnikne veľké omentum, v oblasti slabín sa objavia bolesti. Keď je črevo stlačené, objavia sa okrem bolesti aj príznaky zlyhania čriev, tj zápcha, nadúvanie, zvracanie..

Diagnóza je založená na externých vyšetreniach a metódach inštrumentálneho výskumu. Liečba sa uskutočňuje konzervatívnymi metódami aj chirurgicky. Ak nedôjde k porušeniu predpisov, dieťa sa podrobí operácii nasledovanej obväzom.

účinky

Inguinálna hernia, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie novorodencov, predstavuje vážne problémy. Dôsledky závisia od včasného prístupu k lekárskej starostlivosti. Ak bola patológia odhalená neskoro, môže to viesť k porušeniu. Zúžený výčnelok obmedzuje dôležité krvné cievy a časť orgánu. Túto komplikáciu je možné ignorovať. Dieťa trpí bolesťou, horúčkou, zápchou, nadúvaním, zvracaním.

Zúženie nezasahuje do brušnej dutiny a mierny tlak spôsobuje bolestivé pocity. Ak sa nelieči, nepohodlie na chvíľu ustane, ale potom sa bolesť vráti s obnovenou energiou. Takáto symptomatológia naznačuje, že časť orgánu zomrela, je narušený miestny krvný obeh, nervové zakončenia nefungujú. Ak sa nekrotické tkanivo v tomto štádiu neodstráni, môže to v budúcnosti viesť k zápalu, perforácii stien čreva a prenikaniu podmienečne patogénnej mikroflóry do brušnej dutiny. Na tomto pozadí peritonitída začína u dieťaťa, čo je život ohrozujúce.

komplikácie

Najnebezpečnejším problémom, s ktorým sa možno stretnúť pri predčasnom ošetrení kýly u dieťaťa, je porušenie a vážne narušenie činnosti vnútorných orgánov, ktoré ďalej ovplyvňuje rast a vývoj dieťaťa. Komplikácia je charakterizovaná kompresiou orgánu a porušením jeho krvného zásobovania. Kýla sa nedá opraviť, nádor sa stáva ťažkým a spôsobuje palpačnú bolesť. Táto komplikácia sa lieči chirurgicky s následným priebehom zotavenia..

Táto chyba môže mať u dievčat vážne následky. Ak dôjde k porušeniu, znamená to smrť vaječníkov aj v detskom veku. V dôsledku toho existuje hormonálna nerovnováha, ktorá ovplyvňuje celkové zdravie dieťaťa a fyzický vývoj ako celok.

Diagnóza trieslovej prietrže u novorodencov

Na detekciu poruchy svalov brušnej dutiny sa používajú rôzne metódy. Diagnóza slabinovej prietrže u novorodencov je založená na sťažnostiach dieťaťa a jeho rodičov, ako aj na príznakoch charakteristických pre túto chorobu. Lekár vykonáva vizuálne vyšetrenie pacienta, auskultáciu a prehmatanie. Počas vyšetrenia môže chirurg odhaliť jednostranný alebo obojstranný výčnelok.

Pri pohmate dieťa necíti bolesť a prietrž samotná má elastickú mäkkú konzistenciu. Nádor môže mať okrúhly alebo oválny tvar, posledne uvedený naznačuje léziu triesloviny. U dievčat padá hýria na stydké pysky a deformuje ich. Na diagnostikovanie tohto ochorenia u dieťaťa sa vykonávajú krvné a močové testy. Na určenie zloženia herniálneho vaku sa uskutoční ultrazvukové vyšetrenie..

analýzy

Na identifikáciu vydutých orgánov v slabinách sa používajú rôzne metódy. Analýzy sú zahrnuté v povinnom diagnostickom zložení. Je potrebné získať informácie o stave tela dieťaťa a pri podaní žiadosti o chirurgickú liečbu.

Hlavné testy na slabinovú prietrž u dojčaťa:

 • Všeobecná analýza krvi a moču
 • EKG a fluorografia
 • Analýza hepatitídy B a C
 • Wassermanova reakcia (analýza na syfilis)
 • Stanovenie krvného typu a faktora Rh
 • Coagulogram

Na základe týchto analýz lekár vypracuje liečebný plán, vyberie lieky a druh operácie.

Prístrojová diagnostika

Pri diagnostike inguinálneho výčnelku brušných orgánov sú veľmi dôležité inštrumentálne metódy. Inštrumentálna diagnostika poskytuje úplný obraz o stave pacienta.

Nasledujúce postupy majú dobrú informovanosť:

 • Ultrazvuk brucha - určuje stav vnútorných orgánov a zloženie herniálneho vaku.
 • Kontrastná röntgenová snímka brušnej dutiny - pacientovi je podaný nápoj bária, po ktorom je urobená séria röntgenových snímok. To vám umožní určiť zmeny v umiestnení čreva a identifikovať obštrukciu čreva.
 • CT - potrebné na určenie veľkosti patológie a povahy obsahu herniálneho vaku.

Pri prvých príznakoch choroby je potrebná inštrumentálna diagnostika. Zabráni sa tak chirurgickému zákroku a defekt sa lieči konzervatívnou liečbou..

Odlišná diagnóza

V niektorých prípadoch sú príznaky prietrže také rozmazané, že ich možno zamieňať s inými chorobami. Diferenciálna diagnóza je potrebná na rozlíšenie medzi prolapsom orgánov a inými patológiami. Úlohou lekára je rozlišovať šikmú prietrž od priamej prietrže vo vzťahu k miešku, tvaru a lokalizácii. Zavedením prsta do trieslovinového kanálika sa pulzácia dolnej epigastrickej artérie mimo patológie určí v priamej forme a pahýľ z nej v šikmej polohe..

Hlavný rozdiel medzi femorálnou prietržou a trieslovinou prietrže je ten, že prvý je pod ingvinálnym väzom a druhý je nad ním. Choroba sa musí odlíšiť od lipómu, nádorov a zápalových procesov v lymfatických uzlinách s kvapkami semenníkov, spermatickej šnúry a boľavých abscesov..

Vďaka svojej konzistencii je lipóm podobný prietrži, ale leží bočne z podkožného triesla alebo pochádza z podkožného tukového tkaniva..

 • Kvapka testikulárnych membrán sa neusadzuje do brušnej dutiny, má jasné hranice a pri namáhaní sa nezvyšuje..
 • Zväčšené lymfatické uzliny sú zreteľne oddelené od vonkajšieho otvorenia trieslového kanálika, majú hustú konzistenciu. Patológia nemení svoju veľkosť pri namáhaní.
 • Akútna forma inguinálnej lymfadenitídy sa vyznačuje sčervenaním kože cez uzly, ich bolestivosťou, opuchom..
 • Kvapalina spermatickej šnúry môže ovplyvniť trieslovinový kanál, pripomínajúci príznaky vyčnievania. Pri napínaní sa však nemení veľkosť a nezapadá do brušnej dutiny.
 • Neciálny absces sa vyznačuje laterálnym umiestnením vzhľadom na vonkajšie otvorenie trieslového kanála, bolesťou pri pohmate. Pri namáhaní nemení veľkosť, pri náraze má nudný zvuk.

Na koho sa obrátiť?

Liečba trieslovej prietrže u novorodencov

Na odstránenie poruchy svalov brušnej dutiny sa používa veľa metód. Liečba trieslovej prietrže u novorodencov je založená na diagnostických výsledkoch. Existujú dve možnosti liečby - chirurgická a konzervatívna. Pri výbere typu liečby sa lekár zameriava na výskyt komplikácií, sprievodných chorôb a ďalších znakov tela dieťaťa..

Na úplné odstránenie herniálneho výčnelku sa používa iba operácia, ktorá pozostáva z týchto manipulácií:

 • Otváranie prístupu do slabinového kanála.
 • Práca s herniovým vakom (izolácia a odstránenie tkanív).
 • Pri zošikmení alebo pri zrútení sa prišitie trieslového otvoru.
 • Rekonštrukcia slabinového kanála.

Každá z vyššie uvedených fáz vyžaduje kontrolu nad lokalizáciou vzdelania a anatomickými vlastnosťami pacienta. Pretože existuje riziko vzniku závažných komplikácií a relapsov choroby. Ak dôjde k porušeniu, vykoná sa laparotómia.

Konzervatívna liečba je založená na nosení špeciálnych obväzov. Táto metóda sa používa, iba ak existuje zodpovedajúci údaj:

 • Veľké pooperačné prietrže, ktorých reoperácia nie je možná, alebo existuje riziko zápalového a hnisavého procesu.
 • Opakovanie choroby po predchádzajúcej operácii.
 • Prítomnosť kontraindikácií pri chirurgickej liečbe.

Nezabudnite však, že obväz je spôsob dočasnej úľavy od pacienta. Zabraňuje zväčšeniu prietrže a znižuje riziko zovretia. Po ukončení nosenia ortézy sa príznaky choroby vracajú.

liečenie

Liečba vyčnievania orgánov v slabinách u dojčiat je zložitý proces. Lieky sa používajú ako na konzervatívnu terapiu, tak na regeneráciu tela po operácii. Lieky sú tiež potrebné na prípravu na operáciu. Správne vybrané lieky uľahčujú dobu zotavenia a prispievajú k tomu, že prietržová brána sa uzatvára nezávisle.

Po operácii sú dieťaťu predpísané špeciálne výživové zmesi, ktoré urýchľujú regeneráciu a posilňujú organizmus. Okrem liekov je dieťaťu predpísané obväz, ktorý zabraňuje prolapsom orgánov v herniálnom otvore. Kombinácia vitamínovej terapie, imunostimulantov a fyzioterapie minimalizuje relaps ochorenia.

Alternatívne zaobchádzanie

Pri liečení akéhokoľvek ochorenia sa používajú klasické aj nekonvenčné metódy. Alternatívna liečba zahŕňa použitie bylinných zložiek, ktoré sú pre organizmus bezpečné, majú minimálne kontraindikácie a vedľajšie účinky.

 • Z žihľavy, kyslej smotany a kapusty si môžete pripraviť masti na odstránenie bolesti. Listy žihľavy rozdrvte a zmiešajte s kyslou smotanou. Naneste vrstvu produktu na telo, položte list kapusta na vrch a pripevnite ho obväzom. Tento nástroj sa najlepšie používa pred spaním, liečba trvá 3 až 4 týždne.
 • Rozdrvte kvety presličky, zalejeme vriacou vodou a necháme uvariť 1-2 hodiny. Nástroj musí byť na postihnutej oblasti filtrovaný a používaný ako obklad.
 • Namočte kúsok obväzu alebo gázovú klapku s nakladanou kapustou a pripevnite k boľavému miestu. Kompresor musí byť vymenený každých 20-30 minút po dobu 2 hodín. Namiesto soľanky môžete použiť listy kyslej kapusty.
 • Zasiahnuté miesto umyte denne studenou vodou a octom 1: 1. Potom by sa malo na telo aplikovať obklad z infúzie dubovej kôry po dobu 30 - 40 minút. Takáto liečba sa môže použiť v kombinácii s klasickou terapiou..
 • Pripravte infúziu kvetov chrípky, nalejte 150 g rastliny do 500 ml vriacej vody. Roztok sa má podávať infúziou počas dňa. Droga sa užíva 100 g 3-5 krát denne pred jedlom.

Bylinné ošetrenie

Alternatívne metódy liečby pomáhajú eliminovať príznaky choroby a urýchľujú proces hojenia. Bylinné ošetrenie je možné vykonať až po lekárskej konzultácii, pretože nie všetky rastliny sú rovnako užitočné pre telo dieťaťa.

Zoberme si niekoľko receptov na bylinnú terapiu pri slabinovej prietrži:

 • Polievková lyžica ďateliny lúkovej naleje 500 ml vriacej vody a nechá sa 1-2 hodiny v uzavretej nádobe. Po ochladení musí byť vývar filtrovaný a 1/3 šálky odobrané počas dňa pred každým jedlom.
 • Mleté egrešové listy, 4 polievkové lyžice produktu nalejeme 500 ml vriacej vody a trvajú 1-2 hodiny. Hotový vývar sa musí pred jedlom prefiltrovať a vziať do 1/3 šálky.
 • V noci pripevnite k trieslovinovej kýle list papradia alebo komprimovaný list žihľavy. Takýto liek sa odporúča používať 1-2 mesiace v kombinácii s osobitným obväzom počas celého dňa..

homeopatie

Homeopatické lieky sú relevantnejšie pre metódy alternatívnej medicíny, pretože nie všetci lekári schvaľujú používanie týchto liekov. Homeopatia môže byť použitá iba po súhlase lekára, ktorý liek vyberie individuálne pre každého pacienta.

Zvážte populárny homeopatický liek na odstránenie poruchy svalov brušnej dutiny v slabinách:

 • Alumina - pomáha pri zápche spôsobenej narušením čriev.
 • Calcarea carbonica je hlavným liekom pri liečbe vrodených kýly. Spravidla sa predpisuje pacientom s nadváhou, pocitom tepla a tlaku v postihnutej oblasti..
 • Cantharis - používa sa na patológie vyplývajúce z chronickej retencie moču, to znamená s rastom prostaty a zúžením močovodu. Zmierňuje pálivé bolesti v slabinách, časté močenie.
 • Lykopodium - predpísané pre kýl s pravou rukou. Pacient sa sťažuje na svalovú slabosť brušnej steny, nadúvanie, zvracanie.
 • Nux vomica - používa sa na liečbu výčnelkov, ktoré sú sprevádzané chronickou zápchou a bolesťou v konečníku. Tento nástroj je účinný pri poruchách trávenia..
 • Fosfor - liek je predpísaný na prietrž, ktorá vznikla v dôsledku chronických zápalových ochorení priedušiek. Silný kašeľ patologicky ovplyvňuje stav svalov, ktorý vyvoláva výskyt v aponeuróze lúmenu, cez ktorý vypadáva črevná slučka.

Chirurgické ošetrenie

Hlavnou metódou na opravu prietrže v slabinách je chirurgický zákrok. Chirurgické ošetrenie umožňuje obnoviť anatomické postavenie orgánov a ich normálne fungovanie. Účelom operácie je plastický ingvinálny kanál. Procedúra ošetrenia pozostáva z nasledujúcich etáp:

 1. Vytvorenie prístupu do operačného priestoru. V slabinách sa nad a rovnobežne s trieslovinou vytvorí šikmý rez. Lekár disekuje aponeurózu šikmého svalu brucha, oddeľuje jeho hornú klopu od vnútorných priečnych, dolných a šikmých svalov a od spermatickej šnúry, čím otvára slabinu slabinového väzu až po ochlpenie na ohanbí..
 2. V tomto štádiu je herniálny vak izolovaný a odstránený..
 3. Šitie ingvinálneho prsteňa na normálnu veľkosť.
 4. Rekonštrukcia slabinového kanála.

Pri výbere metódy plastickej chirurgie lekár berie do úvahy skutočnosť, že hlavnou príčinou patológie je slabosť zadnej steny trieslového kanála. Priame a zložité formy výčnelkov sa obnovujú zosilnením steny kanála zúžením hlbokého prstenca na normálne veľkosti. Na tento účel je možné použiť jednu z nasledujúcich metód:

 • Metóda Bobrov-Girard je založená na spevnení prednej steny slabinového kanála. Hrany priečnych a šikmých svalov brucha zošívajte do triesloviny nad spermatickou šnúrou..
 • Spasokukotskyho metóda je modifikáciou vyššie opísanej metódy. Jeho hlavný rozdiel spočíva v tom, že okrem svalov je do kanála prišitá aj horná klapka aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu..
 • Bassiniho metóda - po odstránení herniálneho vaku sa začína zosilňovať zadná stena trieslového kanála. Chirurg tlačí spermatickú šnúru do strany a na spodnú hranu spodného okraja priečnych a vnútorných šikmých svalov s priečnou fasciou pobrušnice k trieslovinovému väzu. Spermatická šnúra je položená na novú svalovú stenu.
 • Laparoskopická hernioplastika - lekár urobí rez peritonea jazykom v tvare jazyka, čelí inguinálnemu ligamentu. Ak má hernia šikmý tvar alebo veľkú veľkosť, odreže sa pri krku, Cooper a drážkované väzivo, vylučuje sa hlíza. Potom sa na miesto lézie nanesie syntetická sieť a prešije sa. Peritoneálna klapka sa vracia na svoje miesto a upevní sa pomocou konzol a stehov.

prevencia

Každému ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Prevencia slabinovej prietrže u novorodencov je založená na náležitej starostlivosti o dieťa. Masáž má pozitívny účinok, ktorý je možné vykonávať samostatne alebo sa poradiť s profesionálnym masážnym terapeutom. Fyzikálna terapia na posilnenie brušných svalov zabraňuje herniálnym výbežkom.

 • Uchopte dieťa za rukoväť a nohu a opatrne ho prevráťte na ľavú a pravú stranu.
 • Dajte dieťa na fitball a držte ho za hruď a choďte na guľu na brucho a späť.
 • Berte dieťa za ruky, roztiahnite ho a vytiahnite jeho telo smerom k sebe. V tejto polohe by malo dieťa zdvíhať hornú časť tela a hlavu.
 • Dajte dieťaťu na chrbát a teplé ruky v smere hodinových ručičiek, to znamená, že v črevách ho pohladí bruško. Pupok by mal byť v strede dlane.
 • Položte ruky na úroveň šikmých svalov brucha, tj po stranách a jemnými pohybmi, masírujte od chrbta k pupku a späť.
 • Zľahka pritlačte okolo pupka v smere hodinových ručičiek. Pomáha to posilňovať svalovú kostru..

Počas masáže by mali byť ruky teplé, aby sa dieťa cítilo príjemne. Je lepšie vykonať postup 30 minút pred jedlom alebo 1 - 2 hodiny po jedle. Takáto jednoduchá gymnastika posilní brušné svaly.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať strave dojčiat. Je potrebné zvoliť stravu, ktorá nespôsobuje plynatosť, koliku alebo zápchu, pretože to môže spôsobiť kýlu a nepriaznivo ovplyvniť existujúcu liečbu. Častejšie ukladajte svoje dieťa na brucho, dávajte pozor na pravidelnú stolicu a vyhýbajte sa nadúvaniu alebo zápche. Snažte sa nechať dieťa kričať alebo plakať nahnevane, pretože zvýšený tlak v brušnej dutine môže spôsobiť uvoľnenie orgánov v slabinách..

predpoveď

Výsledok patologického vyčnievania orgánov v slabinách u detí závisí od včasnej diagnózy a zvolených metód liečby. Ochorenie sa spravidla lieči chirurgicky, pretože použitie iba konzervatívnej liečby môže viesť k relapsu a porušeniu prietrže, čo výrazne zhoršuje výsledok liečby..

Prognóza sa zhoršuje s chirurgickým zákrokom na zovretom trieslovom výčnelku. Pri tomto variante priebehu ochorenia trvá obdobie zotavenia veľa času, sprevádzané rôznymi komplikáciami, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú rast a vývoj tela dieťaťa..

Inguinálna kýla u novorodencov, nechaná bez chirurgického zákroku, je ešte nebezpečnejšia. Preto by pri prvých príznakoch choroby mali rodičia vziať dieťa k lekárovi a podstúpiť všetky potrebné vyšetrenia. Tým sa zníži riziko, ktoré je prítomné pri mimoriadnych zásahoch. Nemá zmysel zdržiavať návštevu lekára a chirurgický zákrok, pretože to zhoršuje prognózu uzdravenia.

ICD-10 kód

V procese diagnostiky rôznych chorôb u detských pacientov sa používa medzinárodná klasifikácia chorôb 10. revízie, ako pri určovaní ochorenia dospelých..

Kód pre mcb 10 inguinal hernia:

 • K00-K93 Choroby tráviaceho ústrojenstva
  • Kýla K40-K46
   • K40 Inguinálna prietrž (brušná prietrž)
   • K40.0 Dvojstranná prišívková prietrž s obštrukciou bez gangrény (intestinálna obštrukcia)
   • K40.1 Dvojstranná tříslová prietrž s gangrénou
   • K40.2 Dvojstranná prišívaná prietrž bez prekážky alebo gangrény
   • K40.3 Jednostranná alebo nešpecifikovaná brušná prietrž s obštrukciou bez gangrény (črevná obštrukcia)
   • K40.4Jednostranná alebo nešpecifikovaná prierezová prietrž s gangrénou
   • K40.9 Jednostranná alebo nešpecifikovaná tříslová prietrž bez prekážky alebo gangrény (Inguinálna prietrž)

Príčiny semenníkovej kýly u dieťaťa a ako sa s ňou liečiť

Príznaky semenníkovej kýly u dieťaťa, metódy liečby patológie

Semenná hernia u dieťaťa je choroba, pri ktorej slučka tenkého čreva z brušnej dutiny zostupuje do mieška. Tvorba choroby sa vo väčšine prípadov vyskytuje v lone a je spojená s komplexným procesom prolapsu semenníkov cez trieslovinový kanál. Porušenie tohto procesu pod vplyvom rôznych príčin má u detí za následok vývoj kýly s trieslovinami. Kódy ICD: Q53 Neostúpené semenník, K40 kýlová kýla.

Príčiny choroby

Kôra Scrotum u chlapcov je vrodená a získaná. Vrodený typ choroby je dôsledkom porušenia procesu prolapsu semenníkov z pobrušnice do mieška. Normálne do konca 36 týždňov vývoja plodu semenníky zostúpia do mieška. Aby to mohli urobiť, musia ísť cez trieslovinový kanál. Keď semenníky ostávajú v kanáli, jeho steny sa rozširujú, vďaka čomu sa rozširuje priemer kanála, slučka tenkého čreva vstupuje do vytvoreného voľného priestoru a klesá do mieška..

Získaná forma ochorenia sa u chlapcov vyvíja z nasledujúcich dôvodov:

 • častá zápcha;
 • dlhodobý kašeľ;
 • opakované vracanie;
 • poranenia pri narodení;
 • silná fyzická námaha u detí;
 • vrodená svalová slabosť trieslového kanála.

Vrodené brušne-hmatné hernie sa diagnostikujú u 5% novorodencov. U chlapcov predčasne narodených je patológia zaznamenaná 5-krát častejšie.

Aká patológia môže vyzerať u detí

U dieťaťa nie je ťažké diagnostikovať semenníkovú kýlu. Z vonkajšej strany sa patológia prejavuje vo forme výčnelku v miešku kruhovej alebo oválnej povahy. Zaznamenajú sa nasledujúce príznaky:

 • zvýšenie prietrže pri napätí brušných svalov (kašeľ, kýchanie, defekácia, plač);
 • formácia je mierna, čiastočne alebo úplne zmizne, keď je pacient v horizontálnej polohe;
 • keď črevné slučky vstúpia do mieška, v oblasti vyčnievania je pozorovaná charakteristická burácanie;
 • po stlačení je útvar skrytý.

Pri kýloch značnej veľkosti sa dieťa cíti bolestivosť, nepohodlie, zažívacie ťažkosti s rozvojom zvracania, plynatosťou. Často dochádza k všeobecnému zhoršeniu pohody, nedostatku chuti do jedla. Aby sa predišlo nebezpečným následkom, je dôležité diagnostikovať chorobu včas.

Možné komplikácie

Napriek tomu, že u mnohých pacientov môže patológia zmiznúť bez viditeľných príznakov, nemožno chorobu ignorovať. Ak sa choroba nelieči, má obrovské následky:

 1. Pripnuté - závažný stav, pri ktorom dochádza k stlačeniu črevnej slučky v bráne kýly. Časť orgánu sa izoluje, je narušený krvný obeh, čo vedie k nekróze tkaniva a rozvoju silného zápalového procesu..
 2. Obštrukcia čriev, poruchy trávenia - nastáva v dôsledku vstupu črevných slučiek do trieslovca. Dôsledkom toho sú závažné poruchy trávenia - hnačka, zápcha, vracanie, nechutenstvo.
 3. Nezničiteľnosť - nastáva, keď sa tvoria veľké kýly. V tomto prípade sa prietrž nemôže samostatne umiestniť na svoje miesto ani v horizontálnej polohe dieťaťa.

S rozvojom bolesti, nepohodlia, sčervenania prietrže, poruchy trávenia a ďalších rušivých príznakov je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc..

diagnostika

V nemocnici je diagnostikovaná kýlová kýla u dieťaťa. Patológiu určuje lekár pri vyšetrení dieťaťa. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s kvapkou semenníka.

Ďalšie informácie o stave vnútorných orgánov možno získať pomocou ultrazvuku. Táto metóda vám umožňuje jasne určiť, ktorý orgán v priebehu choroby trpí..

Taktika liečby závisí od veľkosti výčnelku, rizika porušenia a ďalších komplikácií. Pri kýloch malej veľkosti je pacientovi predpísaná konzervatívna liečba. Veľké výčnelky vyžadujú chirurgický zákrok.

Konzervatívna terapia

Indikácie pre nechirurgickú liečbu sú kýly malej veľkosti a stavu pacientov, u ktorých sa chirurgický zákrok neodporúča. Pre prevádzku sú zakázané nasledujúce podmienky:

 • všeobecné zlé zdravie;
 • prítomnosť chronických zápalových chorôb;
 • vek do 6 mesiacov;
 • akútne obličky, zlyhanie pečene;
 • krvné choroby;
 • patológia kardiovaskulárneho systému;
 • odmietnutie chirurgického zákroku.

Konzervatívna terapia pozostáva z radu preventívnych opatrení zameraných na zníženie herniového výčnelku, posilnenie svalov pobrušnice a prevenciu komplikácií:

 1. masáž.
 2. Nosiť obväz a elastické plavky.
 3. Jesť stravu, aby sa zabránilo zápche, zvracaním a iným zažívacím tromfom.
 4. Terapeutická gymnastika.
 5. Liečba liekom na odstránenie príznakov patológie.

Nechirurgická liečba si vyžaduje značné úsilie zo strany lekárov aj samotných pacientov a nie vždy poskytuje požadovaný výsledok. Kýlu sa môžete úplne zbaviť iba pomocou operácie.

Pomocou ľudových metód

Recepty tradičnej medicíny sa často používajú ako pomocné látky pri konzervatívnej liečbe..

Je prísne zakázané liečiť deti s ľudovými liekmi. Kýla na semenníkoch novorodencov nie je konspiraciami liečená. Terapia prírodnými produktmi je povolená po dosiahnutí 3 rokov dieťaťa pod prísnym dohľadom lekára.

Na odstránenie príznakov patológie použite:

 1. Odvar ďateliny. Rastlinné kvety sa nalejú vriacou vodou v pomere 1: 2, nechajú sa pôsobiť slabým plameňom počas 3 až 5 minút, nechajú sa variť 30 až 40 minút. Liek sa užíva perorálne.
 2. Odvar z paliny. Čerstvá tráva je rozdrvená, nalejte pohár vriacej vody. Výsledný nástroj sa používa na pleťové vody v oblasti vyčnievania.
 3. Kompresia na báze kapusty. Na ošetrenie sa odporúča používať šťavu bez soli. V prípade obkladov si môžete vziať aj listy kapusty.
 4. Pleťová voda z dubovej kôry. Pohár rozdrvenej stromovej kôry sa naleje litrom červeného vína, môžete tiež použiť žalude a dubové listy. Výsledný liek sa používa na obklady..
 5. Čaj vyrobený z chrípky. Na varenie lyžice rastliny nalejte pohár vriacej vody, nechajte variť 1 - 2 hodiny. Čaj vo forme tepla s prídavkom cukru alebo medu.
 6. Odvar z lúk. Predpokladá sa, že lúčna lúka má schopnosť posilňovať svaly a väzy osoby. Tráva sa používa na prípravu čaju. Vezmite liek v lyžici 3 až 4 krát denne.

Liečba ľudovými liekmi začína malými dávkami. Prijatie potrebných opatrení pomáha predchádzať alergiám a iným vedľajším účinkom..

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia je považovaná za jedinú spoľahlivú metódu na úplné odstránenie hernie. Pri inkontinálnych herniách u chlapcov sa operácia vykonáva podľa plánu. S rozvojom komplikácií je potrebné vykonať operáciu v naliehavom prípade bez predbežnej prípravy pacienta, pretože existuje riziko pre život a zdravie pacienta.

Príprava na naplánovanú operáciu má nasledujúce kroky:

 1. Čistenie čriev a močového mechúra.
 2. Niekoľko hodín pred operáciou je zakázané jesť jedlo..
 3. Užívanie antibiotík na prevenciu infekcie rán.
 4. Inštalácia močového katétra.

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a netrvá dlhšie ako hodinu. Počas operácie chirurg vykoná malú incíziu v trieslovej oblasti a pitve tkaniva vo vrstvách. Po vyhodnotení stavu vnútorných orgánov sa stanoví obsah herniálneho vaku, zašíva sa ingvinálny kruh. Na tento účel sa používajú vlastné tkanivá pacienta alebo špeciálny implantát. Poslednou fázou operácie je zošívanie peritoneálnych tkanív pacienta.

Deti majú chirurgický zákrok dobre znášaný, zriedka sú sprevádzané komplikáciami a opätovným rozvojom kýly.

Rehabilitácia

Obdobie po operácii trvá od 7 do 14 dní. V tejto dobe dieťa dostáva antibakteriálne lieky, aby sa predišlo komplikáciám. Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa nosiť špeciálne elastické plavecké kmene, ktoré bránia opakovanému znižovaniu vnútorných orgánov a divergencii stehov. Dôležitým prvkom rehabilitácie je diéta. Ak matka používa umelé kŕmenie, sú z tejto diéty vylúčené výrobky tvoriace plyn. V období neskorého zotavenia je dieťaťu predpísané masérske a terapeutické cvičenie. Pomocou týchto metód je možné posilniť svaly pobrušnice, čo je dôležité na prevenciu opakovaného výskytu choroby..

prevencia

Prevencia chorôb sa vykonáva bez ohľadu na vek dieťaťa. V ranom veku, aby ste predišli patológii, musíte monitorovať normálne fungovanie tráviaceho systému. Nie je možné zabrániť chorobám sprevádzaným zápchou, zvracaním, nadmernou tvorbou plynu. Je dôležité liečiť respiračné ochorenia včas, pretože dlhotrvajúci kašeľ môže spôsobiť rozvoj kýly.

Posilnenie svalov sa vykonáva pomocou gymnastiky. Telesná výchova môže nielen posilniť svaly pobrušnice, ale tiež zabrániť vzniku nadváhy, má pozitívny vplyv na všetky systémy a vnútorné orgány človeka..

Scrotum hernia je často sprevádzaná závažnými komplikáciami. Aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom, je nevyhnutné operovať s dieťaťom. Pri včasnej liečbe je prognóza na uzdravenie priaznivá, väčšina pacientov vedie plnohodnotný životný štýl.

Liečba kýly u dojčiat: chirurg alebo čarodejnica?

Príčiny inguinálnej a pupočnej kýly u detí. Ako liečiť?

Kýla prednej brušnej steny je najbežnejšou chirurgickou patológiou u detí. Táto téma je celkom triviálna a je známa každému lekárovi a väčšine rodičov. Diagnostické aspekty, termíny a metódy chirurgickej liečby hernií sa už dlho vyvíjajú. Na internete nájdete dostatok informácií o povahe tejto choroby ao tom, kde a ako sa s dieťaťom poradiť a liečiť. Počet neskorých návštev v nemocnici s obmedzenými kýlovými prietržami, identifikácia predtým nediagnostikovaných rôznych prietrží prednej brušnej steny u adolescentov je však stále prekvapujúca. A samozrejme, samozrejme neúčinné, ale v poslednom čase nezvyčajne populárne, nekonvenčné metódy liečby kýly rôznymi tradičnými liečiteľmi, pôrodnými asistentkami atď. Vzhľadom na uvedené „ale“ povedieme medzi mladými rodičmi malý „vzdelávací program“.

Kýla je patologický výčnelok, ktorý sa môže vyskytnúť v rôznych anatomických oblastiach. Kýla pozostáva z kýly hernia, obsahu kýly, ako aj brány prietrže, z ktorej vychádza hernia vak s obsahom (pozri obrázok 1).

Zameriame sa na ingvinálne a pupočné kýly, pretože sú najbežnejšie.

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia u detí je výčnelok v oblasti trieslovín v dôsledku prítomnosti neuzatvoreného vaginálneho procesu, ktorý obsahuje slučku čreva, omentum alebo vaječníkov..

Tieto kýly sa vyskytujú u viac ako 5% detí, ale u predčasne narodených detí sa vyskytujú 3 až 3-krát častejšie ako u detí s úplným pôrodom. U detí trpiacich zhoršeným vývojom spojivového tkaniva na pozadí geneticky spôsobených chorôb je možné pozorovať hernie prednej brušnej steny 2-3 krát častejšie. Pomerne často sa trieslové kýly kombinujú s rôznymi vrodenými ortopedickými patológiami (napríklad vrodená dislokácia stehien) a malformáciami nervového systému (spinálne hernie)..

Pomer chlapcov a dievčat trpiacich touto chorobou je podľa rôznych zdrojov od 3: 1 do 10: 1. Možno je to kvôli procesu vynechania semenníkov (semenníkov) u chlapcov z brušnej dutiny do mieška. Podľa niektorých autorov majú chlapci v 60% prípadov pravostrannú tříslovnú prietrž av 10% prípadov dvojstrannú prišívanú prietrž. U dievčat sa vo viac ako 50% prípadov diagnostikujú brušné prietrže na oboch stranách.

Pri štúdiu dedičnej predispozície sa zistilo, že u 11,5% detí s trieslovinovými kýlami bol predtým jeden z rodičov operovaný pre rovnaké ochorenie..

Prejavy choroby

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat je výčnelok v oblasti trieslovín. Pri kýlovo-bradavkovej kýle sa herniálny výčnelok rozširuje až na dno mieška. Výčnelok je obzvlášť viditeľný po fyzickej námahe, pri plaču, plaču dieťaťa, čo je spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku. Nekomplikovaná ingvinická prietrž má mäkkú elastickú konzistenciu, keď sa stlačí, ľahko sa ľahko vsunie do brušnej dutiny, niekedy s dunením, ak je obsahom slučka čreva. Palpácia a redukcia nekomplikovanej trieslovej kýly nespôsobujú dieťaťu žiadne nepohodlie.

Kvapka semenníkov je u novorodencov pomerne častá. V tomto prípade je opuch vizuálne stanovený v miešku, potom zmizne a potom sa zvyšuje, najmä pri kričaní, plaču.

Zvyčajne kvapka semenníkových membrán u malých detí spontánne prechádza v prvom roku života. Ak kvapka pretrváva vo vyššom veku (po 2 rokoch), je potrebná chirurgická liečba.

Výskyt herniového výčnelku v oblasti trieslovín alebo trieslovín by mal varovať rodičov a mal by sa stať príležitosťou na kontaktovanie detského chirurga. V súčasnosti sa plánovaná chirurgická liečba slabinovej kýly u detí obvykle vykonáva okamžite po stanovení diagnózy. Avšak u detí mladších ako 6 mesiacov života, najmä pri akejkoľvek sprievodnej patológii, sa môže chirurgická liečba v prípade voľného zníženia herniového obsahu oneskoriť až do druhej polovice prvého roku života. Malo by sa pamätať na to, že toto dieťa by malo byť pod dohľadom pediatrického chirurga a rodičia by mali byť informovaní o príznakoch svrbenia prietrže. Dokonca aj jedna epizóda porušenia je údajom o plánovanej operácii.

Zranená slabinová prietrž

Porušenie je kompresia obsahu herniálneho vaku s vývojom porúch obehového systému v obmedzených orgánoch až po nekrózu (nekróza tkaniva)..

U detí mladších ako 1 rok, zvyčajne u predčasne narodených dojčiat, sa často pozoruje stiesnená prietrž. U chlapcov sa najčastejšie porušuje črevná slučka alebo omentum, u dievčat vaječník, menej často vajcovod alebo slučka čreva. Obsah herniálneho vaku vnútorným trieslovým kruhom preniká do trieslového kanálika. Porušenie je spojené s vývojom postupného opuchu obsahu herniálneho vaku, zhoršeného venózneho a lymfatického výtoku, zvýšeného opuchu, ktorý vedie ku kompresii. Poškodený arteriálny prietok krvi a nekróza zadržovaného orgánu sa vyvíja. Zároveň môžete vizuálne identifikovať príznaky kompresie (uškrtenie) obsahu herniálneho vaku: herniálny výčnelok je hustý, silno bolestivý, opuch a začervenanie sa vyskytuje v oblasti trieslovín..

Ovariálne tkanivo u dievčat je najcitlivejšie na zastavenie prívodu krvi. Dokonca aj krátke trvanie porušenia môže viesť k nekróze orgánov. Poranenie vaječníkov tiež spôsobuje smrť vajíčok, ktoré môžu v budúcnosti ovplyvniť reprodukčné schopnosti. Vzhľadom na tieto okolnosti je obvyklé pri urovnaní kýly pri dievčatách vykonať núdzový chirurgický zákrok.

Pri prijatí do nemocnice, chlapca s malým predpisom, ktorý porušuje priľahlú kýlu a neprítomnosť príznakov kompresie (uškrtenia) obsahu herniového vaku, je obvyklé vykonať súbor konzervatívnych opatrení zameraných na uvoľnenie svalov, zníženie opuchov a zníženie obsahu prietrže. Deti sa podávajú antispasmodiká, sedatíva..

Pri obnove inguinálnej kýly a zlepšovaní stavu dieťaťa sa odporúča vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pri uspokojivom stave dieťaťa a neprítomnosti závažných sprievodných chorôb by sa chirurgická liečba nemala odkladať na dlhú dobu, pretože vždy existuje hrozba opakovaného porušenia, ktoré môže prebiehať menej bezpečne. Okrem toho opakované porušovanie inguinálnych hernií komplikuje chirurgický zákrok v súvislosti s vytváraním tesných adhézií medzi herniálnym vakom a prvkami spermatickej šnúry..

Pri absencii konzervatívnych opatrení pre obmedzenú prietržovú prietrž sa chirurgická liečba vykonáva naliehavo. Ak je porušenie už dávno a existujú príznaky kompresie obsahu herniálneho vaku, chirurgický zákrok sa začne okamžite bez akejkoľvek konzervatívnej liečby..

Vďaka anatomickým vlastnostiam je technika obsluhy u dievčat o niečo jednoduchšia ako u chlapcov. V prípade strangulovanej ingvinálnej hernie počas operácie sa hodnotí stav strangulovaného orgánu (slučka čreva, omentum, vaječník). V prípade poruchy krvného obehu v obmedzenom orgáne sa vykonáva súbor konzervatívnych opatrení zameraných na obnovenie jeho životaschopnosti. Pri absencii účinku sa nekrotický orgán odstráni. Našťastie sa to stáva veľmi zriedka: podľa zahraničných autorov je v prípade porušenia črevnej slučky v 1,5% prípadov potrebná resekcia neživotaschopnej oblasti (odstránenie časti orgánu)..

Ďalšou komplikáciou porušenia ingvinálnej prietrže u chlapcov je narušenie krvného obehu semenníkov. Táto komplikácia sa vyskytuje u 5% detí s obmedzenou tříslovou herniou a v prípade neskorej diagnózy môže viesť k atrofii (zmenšenie veľkosti a zastavenie práce) semenníka..

Podľa svetovej lekárskej literatúry relapsy hernie tvoria menej ako 1% a najčastejšie sa vyskytujú u predčasne narodených detí a detí s ochorením spojivového tkaniva. Niektorí autori tvrdia, že po núdzových chirurgických zákrokoch sa často vyskytuje opakovaný výskyt prietržovej kýly. Včasná diagnóza inguinálnych hernií s následnou plánovanou liečbou tak môže znížiť počet komplikácií a riziko, ktoré je vždy prítomné počas núdzových operácií.

Podľa našich pozorovaní netradičné metódy liečby ingínových hernií (vrátane sprisahaní) nevedú iba k uzdraveniu, ale tiež komplikujú následnú chirurgickú liečbu v dôsledku vývoja adhézií. Zahrnutie vas deferens do procesu adhézie môže viesť k jeho uzavretiu s rozvojom reprodukčných dysfunkcií. Obrovská viera rodičov v moc sprisahania a utlmenie ich bdelosti často vedie k neskorým návštevám nemocnice, keď je kýla zranená, čo je spojené s rozvojom týchto komplikácií..

Pupočná prietrž

Pupočná prietrž je jednou z najbežnejších chirurgických patológií v detstve a vyskytuje sa u každého piateho dieťaťa a u každého tretieho u predčasne narodených detí. Pri narodení sa u takmer každého novorodenca zistí minimálna defekt pupočníka. Keď kričia, plačúce dieťa sa javí ako herniálny výčnelok, ktorý zvyčajne rodičov varuje. Rodičia často spájajú úzkosť dieťaťa s prítomnosťou pupočnej kýly. Prípady porušenia pupočnej kýly sú však veľmi zriedkavé.

Pupočné prietrže sú náchylné na spontánne uzavretie. V tomto prípade je dôležitá veľkosť defektu pupočného krúžku: s jeho priemerom menším ako 1,5 cm sa spravidla do 3 až 5 rokov života defekt uzavrie. Ak pupočná hernia pretrváva aj po 5 rokoch, je potrebná chirurgická liečba.

Ak dôjde k defektu pupočného prstenca veľkého priemeru, samozatváranie je prakticky nemožné, čo tiež vyžaduje chirurgický zákrok - pravdepodobne v skoršom veku (3 až 4 roky). Umbilikálna prietrž si teda vyžaduje pozorovanie dieťaťa pediatrickým chirurgom, aby sa určila taktika liečby.

Prax ukázala, že nalepovanie pupka, aplikovanie mincí do oblasti pupka nemá žiadny účinok a často spôsobuje podráždenie kože pupočnej oblasti..

Medzi konzervatívne opatrenia zamerané na odstránenie defektu pupočného krúžku u detí do jedného roka patrí všeobecná masáž, masáž prednej steny brucha, ležanie na bruchu a cvičenia fyzioterapie. Všeobecné masážne a fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú maséri a lekári cvičebnej terapie. Masáž prednej brušnej steny - hladením brucha v smere hodinových ručičiek - môžu vykonať všetci rodičia pred každým kŕmením, potom sa odporúča položiť dieťa na žalúdok po dobu 5-10 minút. Pri veľkých kýlach by sa však človek nemal spoliehať na tieto metódy.

Účelom chirurgického zákroku na pupočníkovú prietrž je šitie defektu pupočného prstenca. Nad pupkom v záhybe kože sa urobí malý rez, ktorý spolu s kozmetickými stehmi robí pooperačnú jazvu takmer neviditeľnou. S vekom sa elasticita tkanív znižuje a malý defekt pupočného kruhu, ktorý sa neodstránil v detstve, sa u dospelých mení na veľkú pupočníkovú herniu. U žien sa pupočná prietrž často začína zvyšovať. Pupočné prietrže u dospelých sú náchylné na porušenie a časté recidívy. Preto je na celom svete obvyklé liečiť kýly prednej brušnej steny v detstve, pokiaľ možno pred školskou dochádzkou..

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah). U detí sú slabinové kýly zvyčajne vrodené. Získané sú veľmi zriedkavé - vyvíjajú sa u chlapcov v školskom veku, ktorí majú slabú brušnú stenu alebo sa podieľajú na vzpieraní.

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí. Často kombinované s inou patológiou:

 • kvapka semenníka (hydrocele);
 • spermatická cysta;
 • Marfanov syndróm a iné choroby spojivového tkaniva;
 • abnormality vo vývoji miechy;
 • miechová kýla;
 • dysplázia bedra.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Príčiny a rizikové faktory

Hlavný význam pri formovaní vrodenej ingvinálnej prietrže u detí patrí slepej kapse pobrušnice vyčnievajúcej cez trieslový kanál do mieška (vaginálny proces). Keď semenník zostúpi do mieška, vaginálny proces sa vyhladí, t. K tomu zvyčajne dochádza v čase narodenia. Ak z nejakého dôvodu nedôjde k obliterácii, nezavrie sa trieslový kanálik a so zvýšeným vnútro-brušným tlakom ním prechádzajú vnútorné orgány. Hernálna brána je vonkajším krúžkom ingvinálneho kanálika a vaginálnym procesom pobrušnice je herniálny vak, ktorý môže zahŕňať črevné slučky, omentum, vajcovodu a vaječníky (u dievčat)..

Pri vývoji slabinovej kýly u detí dôležitá úloha spočíva v dedičných predispozíciách. Podľa štatistík malo asi 12% detí s touto patológiou, jeden alebo obaja rodičia tiež ingvinálnu prietrž.

Získané trieslové kýly u detí, ako už bolo uvedené, sú veľmi zriedkavé. Faktory vyvolávajúce ich vývoj:

 • obezita;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • sedavý spôsob života;
 • zdvíhať závažia;
 • respiračné choroby sprevádzané ťažkým kašľom;
 • chronická zápcha.

Formy choroby

V závislosti od umiestnenia sú tříslové kýly u detí bilaterálne, ľavostranné a pravostranné. U dievčat sú v 50% prípadov pozorované bilaterálne hernálne výčnelky. U chlapcov sa bilaterálne hernie vyskytujú v 10% prípadov, v 30% - ľavostranné, v ostatných prípadoch pravostranné.

U detí inguinálne kýly spravidla prechádzajú vnútorným trieslovým kruhom a sú umiestnené vo trieslovom kanáli, t.j. sú šikmé. Priame trieslové prietrže v pediatrickej praxi sú veľmi zriedkavé. Herniový výstupok v tomto prípade prechádza defektom vo svaloch prednej brušnej steny v oblasti vonkajšieho trieslového prstenca..

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí.

U chlapcov môže herniálny vak spadnúť do mieška, čo vedie k tvorbe hnačiek triesloviny, ktoré sa ďalej delia na semenníky (vaječníky) a lanovky (spermie)..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u detí je prítomnosť výbežku podobného nádoru v oblasti slabín. Keď dieťa napína, plače, kričí, kašeľuje, zväčšuje sa, v pokoji sa zmenšuje a niekedy úplne zmizne.

Pri slabinovej kýle u chlapcov sa pozoruje deformácia mieška v dôsledku poklesu herniálneho vaku. U dievčat môže herniálny vak klesnúť do jednej z pyskov, čo vedie k jeho zhrubnutiu.

Intuitívne prietrže u detí sú často sprevádzané bolesťou lokalizovanou v oblasti brucha alebo slabín. Bolesť môže byť daná spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti. Môžu spôsobiť plač a rozpaky detí v prvom roku ich života. V staršom veku deti hovoria rodičom o bolesti v dolnom bruchu.

diagnostika

Inguinálnu prietrž u detí zvyčajne zisťujú rodičia alebo lekári pri rutinnom vyšetrení.

Palpácia odhaľuje elastickú alebo mäkkú textúru vyčnievania v oblasti slabín. Pri nekomplikovanom priebehu sa hernálny obsah ľahko vkladá do brušnej dutiny. V čase redukcie môžete počuť charakteristický dunenie, ktoré naznačuje prítomnosť slučkového čreva v herniálnom vaku. Po zavedení herniálneho výčnelku do brušnej dutiny je cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Na objasnenie diagnózy:

 • ultrazvuk brušnej dutiny, panvy, trieslových kanálikov a mieška;
 • irrigografie;
 • cystografii.

Hnačka u detí si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

 • femorálna prietrž;
 • inguinálna lymfadenitída;
 • cysta okrúhlych väzov maternice (u dievčat);
 • kryptorchidizmus (u chlapcov);
 • cysta spermatického kordu (u chlapcov);
 • kvapka semenníka (u chlapcov).

Liečba slabiny prietrže u detí

V súčasnosti sa konzervatívna liečba slabinovej prietrže u detí adhezívnymi obväzmi a bandážami nevykonáva.

Odstránenie trieslovej kýly u detí s nekomplikovaným priebehom sa vykonáva plánovaným spôsobom vo veku viac ako šesť mesiacov. Počas chirurgického zákroku chirurg izoluje, obväzuje a odrezáva hernálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu hernálneho portálu pomocou vlastných tkanív pacienta alebo pomocou špeciálnej propylénovej siete.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgický zákrok na tříslovnú kýlu u detí sa môže uskutočňovať klasickou otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopických technológií. Tento spôsob je výhodnejší, pretože je sprevádzaný minimálnym traumatom mäkkých tkanív, menšou stratou krvi a krátkym rehabilitačným obdobím..

U chlapcov by sa mala odstraňovať trieslová kýla s veľkou opatrnosťou, aby sa zabránilo možnému poškodeniu cievnych ciev a ciev varlat (spermatická šnúra). Ich poškodenie ďalej vedie k atrofii semenníkov a / alebo mužskej neplodnosti.

Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže u dievčat je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok, pretože existuje veľmi vysoké riziko úmrtia vajcovodov alebo vaječníkov. U chlapcov v prvých mesiacoch života, s rozvojom porušovania v prvých niekoľkých hodinách, sa uskutočňuje konzervatívna terapia zameraná na korekciu prietrže. V tomto prípade sa používa nasledujúci liečebný režim pri slabinovej kýze u detí:

 • teplý kúpeľ alebo vyhrievacia podložka;
 • intramuskulárne podávanie liekov s antispasmodickým účinkom;
 • dávať dieťaťu zvýšenú polohu panvy.

Pokiaľ liečba nepovedie k nariedeniu priľahlej prietrže, uchýli sa k pohotovostnému chirurgickému zákroku. S obmedzenými trieslovými kýlami u detí má táto operácia svoje vlastné charakteristiky. Chirurg musí predovšetkým posúdiť životaschopnosť orgánov zahrnutých v herniálnom vaku. Redukcia do brušnej dutiny je možná iba vtedy, ak životaschopnosť čreva, omentum, vaječníkov alebo iných prvkov nespôsobuje žiadne pochybnosti. Inak sú resekované..

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Možné následky a komplikácie

Hlavnou komplikáciou slabinovej prietrže u detí je jej porušenie. Vyvíja sa ako výsledok kompresie herniálneho obsahu vonkajším trieslovým kruhom (vaječník, omentum, črevná slučka, mechúrová stena), čo vedie k ischémii zadržiavaných orgánov..

Zápcha, nadúvanie, ťažký kašeľ môžu vyvolať vývoj porušenia predpisov.

Hlavnými príznakmi porušenia ingvinálnej prietrže u detí sú:

 • bolesť slabín (malé deti plačú, pritlačia nohy na žalúdok);
 • herniálny výčnelok sa stáva prehmataným a ostro bolestivým pri pohmate, nie je možné ho narovnať do brušnej dutiny;
 • nevoľnosť, opakované vracanie;
 • nadúvanie;
 • oneskorenie plynu a stolice.

S oneskorením chirurgickej liečby sa u dieťaťa rozvíja peritonitída.

Ovariálne tkanivo je veľmi citlivé na ischémiu, takže aj krátkodobé porušenie môže spôsobiť nekrózu vaječníkov, smrť vajíčok.

Porušenie je tiež nebezpečné pre mužský reprodukčný systém. U 5% chlapcov, ktorí podstúpili porušenie ingvinálnej prietrže, sa ďalej vyvinie atrofia semenníkov.

predpoveď

Odstraňovanie nekomplikovanej kýly prietrže u detí sa v súčasnosti vo väčšine prípadov vykonáva v dennej nemocnici. Dieťa je prepustené na ambulantnú liečbu v deň operácie alebo nasledujúce ráno.

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Komplikácie pri odstraňovaní prietrže sú mimoriadne zriedkavé. Tie obsahujú:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymfokéla;
 • lymfatáza semenníkov.

prevencia

Prevencia tvorby slabinových kýly u detí zahŕňa:

 • vyvážená strava;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • liečba zápchy;
 • liečba respiračných chorôb sprevádzaných kašľom;
 • fyzická aktivita zodpovedajúca veku a svalovej sile.

Video z YouTube na tému článku:

Inguinálna kýla u detí

Intuálna hernia u detí je patologický výčnelok herniálneho vaku (vaginálny proces peritoneum) spolu s obsahom hernie (slučka čreva, zámok omentum alebo vaječníkov) v oblasti trieslovín. Inguinálna hernia sa u detí prejavuje bezbolestným výčnelkom v slabinách, ktorý sa zvyšuje s plačom a chôdzou a mizne v pokoji alebo v polohe na chrbte; niekedy má dieťa porušenie ingvinálnej prietrže. Diagnóza inguinálnej kýly u detí zahŕňa konzultáciu s pediatrickým chirurgom, palpáciu, záťažové testy, ultrazvuk brušnej dutiny, triesloviny a miešok. Liečba trieslovej kýly u detí je výlučne chirurgická, najmä laparoskopická.

Všeobecné informácie

Inguinálna hernia u detí - výstup z parietálnej vrstvy peritonea a vnútorných orgánov cez trieslovinový kanál pod kožu. Inguinálne kýly sa nachádzajú približne u 5% dlhodobých detí a 15 až 25% predčasne narodených detí. Pomerne často sa inguinálne kýly u detí kombinujú so spermatickou cýstou, cystou semenníkov, dyspláziou bedrového kĺbu, miechami chrbtice, abnormalitami chrbtice, chorobami spojivového tkaniva (Marfanov syndróm). V pediatrii a pediatrickej chirurgii sa inguinálne kýly diagnostikujú u chlapcov 3 až 10-krát častejšie ako u dievčat, čo je najpravdepodobnejšie kvôli procesu migrácie semenníkov z dutiny brušnej cez trieslovinu a trieslovinu do šourku..

Príčiny slabinovej prietrže u detí

V detstve sa vyskytujú hlavne vrodené trieslové kýly. Hlavnú úlohu pri formovaní vrodenej trieslovej kýly u dieťaťa patrí vaginálny proces pobrušnice, ktorý je „vodičom“ pohlavných žliaz z brušnej dutiny do šourku. Normálne je po poklesnutí semenníkov vaginálny proces obliterovaný (znečistený), a ak je tento proces narušený, vytvárajú sa podmienky na vývoj slabinovej kýly u detí. Vaginálny proces pobrušnice v skutočnosti slúži ako herniálny vak, do ktorého upadá črevná slučka, omentum, vaječník a vajcovod (u dievčat). V tomto prípade vonkajší krúžok ingvinálneho kanálika slúži ako brána prietrže.

Pri vývoji slabinovej kýly u detí je dôležitá úloha dedičnej predispozície: je známe, že 11,5% detí s touto patológiou má jedného z rodičov, ktorí predtým podstúpili operáciu prietrže.

Získané trieslové kýly u detí sú mimoriadne zriedkavé. Zvyčajne sa vyskytujú u chlapcov školského veku, ktorí zažívajú zvýšenú fyzickú aktivitu a majú ťažkú ​​svalovú slabosť v prednej brušnej stene..

Klasifikácia tříslovnej kýly u detí

Vrodené trieslové kýly u detí sú spravidla šikmé, to znamená, že sa dostávajú do trieslovinového kanálika prostredníctvom vnútorného prstenca. Priame trieslové kýly u detí sa vyskytujú vo veľmi zriedkavých prípadoch; vystupujú cez svalový defekt v brušnej stene v priemete vonkajšieho ingvinálneho prstenca.

Podľa lokalizácie môžu byť tříslové kýly u detí pravostranné, ľavostranné a bilaterálne. Navyše, v 60% prípadov majú chlapci pravostranné kýly, u 30% - ľavostranné a 10% - dvojstranné. U dievčat bola viac ako polovica pozorovaní na troch stranách prietržovej kýly.

Chlapci majú okrem toho hernie triesloviny a triesloviny. Na druhej strane môže byť tříslová kýla u detí kordická (lanovka, 90%) a semenník (semenník, 10%). Pri kordovej hernii je peritoneálny proces čiastočne potlačený iba v spodnej časti a je otvorený v hornej a strednej časti. V prípade semenníkovej hernie nie je vaginálny proces pobrušnice po celom období zarastený, a preto semenník obklopený seróznymi membránami siaha do lúmenu herniálneho vaku..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž u detí sa prejavuje už v novorodeneckom období. Jej hlavným prejavom je herniálny výčnelok v oblasti trieslovín, ktorý sa zvyšuje s namáhaním, kašľom, plačom a v pokoji klesá alebo úplne zmizne. Opuch v trieslovej oblasti je bezbolestný, má oválny alebo zaoblený tvar. Môže byť zaznamenaná bolesť v oblasti brucha a stehna..

Pri slabinovej hernii u chlapcov je hernálny vak znížený do mieška, čo vedie k napínaniu a asymetrii jednej polovice. U dievčat môže herniálny výčnelok spadnúť do pyskovitej majory..

Nebezpečnou komplikáciou inguinálnej kýly u detí je jej porušenie - kompresia (uškrtenie) črevnej slučky, omentum alebo vaječník, ktorá sa dostala do herniálneho vaku, s vonkajším trieslovým kruhom, ktorý je sprevádzaný poruchami krvného obehu v obmedzených orgánoch. Nafukovanie, zápcha, zvýšený tlak v bruchu môžu prispieť k potlačeniu inguinálnej kýly u detí..

Keď dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, deti sa stanú nepokojnými, plačú, sťažujú sa na bolesť v slabinách. Hrudný výčnelok sa stáva ostro bolestivý, napätý a nie je vedený do brušnej dutiny. Kvôli rozvoju črevnej obštrukcie sa môže čoskoro objaviť zvracanie, perzistentný plyn a nadúvanie. Perforácia a peritonitída môžu byť výsledkom nekrózy črevnej steny..

Dievčatá sú najcitlivejšie na narušenie dodávky krvi do ovariálneho tkaniva, takže aj krátke porušenie môže spôsobiť smrť vajíčok alebo nekrózu orgánov. Prerušenie dodávky semenníkovej krvi sa vyskytuje u 5% chlapcov s uviaznutými trieslovými kýlami a môže prispievať k atrofii semenníkov. Porušenie slabinovej prietrže u detí je teda rizikovým faktorom znižovania reprodukčných schopností v dospelosti.

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Hnačka u detí môže byť u dieťaťa zistená detským chirurgom alebo pediatrom počas rutinného vyšetrenia alebo samotnými rodičmi. Diagnóza slabiny prietrže je založená na histórii, vyšetrení, palpácii a ultrazvuku u detí.

Na zistenie brušnej prietrže sa požaduje, aby sa dieťa ohýbalo, namáhalo, kašeľovalo a chodilo. Palpácia výstupku odhaľuje jeho mäkkú alebo elastickú konzistenciu. V horizontálnej polohe sa do brušnej dutiny dá ľahko vložiť nekomplikovaná hnačka u detí. ak črevo vstúpi do herniálneho vaku, ozve sa pri premiestnení kýly charakteristický dunivý zvuk. Po redukcii prietrže je možné zreteľne prehmatať zväčšený trieslový prsteň. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva ultrazvuk brušných orgánov, ultrazvuk ingvinálnych kanálov, ultrazvuk panvy u dievčat, v prípade potreby irigografia..

Inguinálnu prietrž u detí je potrebné odlíšiť od hydrocelu, spermatických cýst, kryptorchidizmu (u chlapcov), cýst maternicového guľatého väziva (u dievčat), ingvinálnej lymfadenitídy a femorálnej prietrže. Určitá hodnota v diferenciálnej diagnóze patrí do diafatoskopie mieška, ultrazvuku mieška.

Liečba slabiny prietrže u detí

Jedinou radikálnou alternatívou na liečbu slabinovej prietrže u detí je chirurgický zákrok. Konzervatívne metódy (obväzy, obväzy) sa v súčasnosti v pediatrickej chirurgii nepoužívajú.

Nekomplikovaná inguinálna kýla u detí sa vykonáva podľa plánu, zvyčajne vo veku 6-12 mesiacov. Základom chirurgie prietrže (hernioplastika) je izolácia, obväz a odrezanie herniálneho vaku, obnovenie normálnej anatómie trieslového kanála. Ak je to potrebné, inguinálny kanálik sa posilňuje pomocou vlastných tkanív alebo polypropylénovej siete. Kýlová operácia u detí sa môže vykonávať otvoreným spôsobom alebo pomocou laparoskopie. Počas operácie by sa malo zabrániť traumatizácii prvkov spermatickej šnúry (cievy semenníkov a vas deferens), pretože ich poškodenie môže spôsobiť smrť semenníkov alebo zhoršenú reprodukčnú funkciu..

Strangulovaná prietržová prietrž u dievčat je vo všetkých prípadoch indikáciou urgentného chirurgického zákroku (kvôli vysokému riziku úmrtia uškrteného vaječníka a vajcovodu)..

V prvých hodinách po porušení inguinálnej hernie sa chlapec môže pokúsiť o konzervatívnu liečbu samokontrolného obsahu hernia: teplý kúpeľ, zavedenie antispasmodík a dieťa so zvýšenou panvou. Ak nie je požadovaný účinok, je indikovaný urgentný chirurgický zákrok. Charakteristickým znakom chirurgického zákroku pri zadržiavaných prietržových hernií u detí je potreba vyhodnotiť životaschopnosť obsahu herniového vaku pred jeho opravou. Ak sú pochybnosti o životaschopnosti omentum, čreva a ďalších prvkov herniového vaku, resekujú sa..

Predikcia a prevencia slabinovej prietrže u detí

Výsledky chirurgickej liečby nekomplikovaných hernií u detí sú vo väčšine prípadov dobré. V súčasnosti sa v dennej nemocnici vykonáva operácia slabinovej prietrže, preto v ten istý deň môže byť dieťaťu dovolené ísť domov. Výsledky chirurgickej liečby obmedzených hernií u detí závisia od trvania zákroku; úmrtnosť je asi 0,5%.

Relapsy slabinovej prietrže sa pozorujú v menej ako 1% prípadov, zvyčajne u predčasne narodených detí s ochorením spojivového tkaniva, s núdzovými zásahmi. Medzi komplikácie spojené s porušením techniky prietrže hernie patria lymfhostáza v semenníkoch, lymfocele, vysoká fixácia semenníkov, neplodnosť.

Keďže vrodené trieslové kýly sa pozorujú hlavne u detí, hlavným preventívnym opatrením pri ich výskyte je včasné odhalenie rizikových faktorov choroby, pravidelné vyšetrenie dieťaťa pediatrickými špecialistami, predovšetkým pediatrickým chirurgom. Prevencia získanej trieslovej kýly u detí sa dosahuje racionálnou výživou, reguláciou črevnej funkcie, liečbou zápchy, odstránením ťažkej fyzickej námahy..

Ako vyzerá prietrž na mužskom semenníku a ako sa má liečiť

Muži, ktorí čelia intímnemu problému (napríklad rozšíreniu jedného zo semenníkov), často váhajú ísť k lekárovi, čím vystavujú svoje reprodukčné zdravie značnému riziku - od neplodnosti po rakovinu. Podobný príznak môže signalizovať patológiu u mužov, ako je napríklad semenníková hernia.

Definícia choroby

Scrotum-ingvinálna kýla je jednou z odrôd šikmej ingvinálnej prietrže, pri ktorej formovaní vyčnieva omentum alebo slučka čreva z brušnej dutiny zostupujúcej do semenníka do mieška. Zároveň sa jedna zo strán mieška významne zvyšuje, semenník je stlačený obsahom herniového vaku, preto sa u bežných ľudí takáto patológia nazýva testikulárna hernia. V závislosti od umiestnenia sa kýlová kýla klasifikuje do šnúry a semenníka.

Prítomnosť črevných slučiek v miešku a zhoršený krvný obeh spôsobuje nedostatočné ochladenie semenníkov a prehrievanie pohlavných žliaz (pohlavných žliaz, orgánov, ktoré tvoria vajíčka a spermie u ľudí) je plné neplodnosti. Okrem toho, hlavné nebezpečenstvo posuvy a slabostí, ako každá iná prietrž, spočíva v možnosti jej porušenia s následnou nekrózou črevnej slučky, nekrózy tkanív a výskytu infekčného ohniska. To ohrozuje človeka nielen možnosť zostať bez potomkov, ale aj smrteľné následky, preto je dôležité včas diagnostikovať chorobu a vykonať jej chirurgickú liečbu..

Priama prietrž v slabinách nespadá do šourku u mužov, na rozdiel od šikmého smeru.

príčiny

Scrotum-ingvinálna prietrž je vrodená alebo získaná.
Vrodená semenná hernia sa zvyčajne diagnostikuje u malých detí. Je to spôsobené embryonálnou patológiou nezvýšenia peritoneálneho otvorenia v procese anatomického znižovania semenníka v miešku, pretože pred narodením sa pohlavné žľazy chlapcov nachádzajú v brušnej dutine..

Faktory výskytu získanej klbovej a ingvinálnej prietrže:

  dedičná predispozícia k chorobe; podvrtnutie ingvinálneho ligamentu alebo svalu zvyšujúceho semenník; nadmerná fyzická aktivita; zdvíhanie neprimeraných hmotností; zvýšený vnútrobrušný tlak vyvolaný dlhodobým smiechom, chronickým kašľom, plynom, zápchou, namáhaním pri pohybe čriev; poranenie oblasti slabín; nadváhou alebo náhlym skokom v telesnej hmotnosti; zmeny súvisiace s vekom a oslabenie svalového tkaniva v dôsledku starnutia; kardiovaskulárne zlyhanie; lézie lymfatických uzlín v panve a slabine s narušením odtoku lymfy; zápal v slabinách alebo miešku; vývoj takých čisto mužských chorôb, ako sú kŕčové žily (kŕčové žily spermatickej šnúry) alebo hydrocele (kvapka semenníkov).

príznaky

Primárne príznaky:

  asymetria jednej strany mieška, jednej zo semenníkov väčšej ako druhej. V počiatočných štádiách ochorenia môže byť tento príznak jediný, v niektorých prípadoch sa prejaví až po fyzickej námahe alebo vo vzpriamenej polohe. Kýla môže byť vložená späť do peritoneálnej dutiny pomocou rúk, ale už v tomto štádiu (dokonca aj pri absencii bolestivých pocitov) by sa mal človek poradiť s urológom, aby zistil správnu diagnózu, aby sa zabránilo ďalšiemu zovretiu útvaru, ako aj vylúčeniu možnosti iných chorôb. výskyt nepohodlia a miernej bolesti pri chôdzi po trieslovine; zvýšený výčnelok v miešku a zvýšená bolesť v slabinách počas cvičenia, snaha sa ohýbať vpred, zdvíhanie závaží, napätie počas smiechu, krik, kýchanie alebo kašeľ; oslabenie svalov prednej steny brucha, bolesť v dolnej časti brucha; opuch semenníkov, pálenie, pocit ťažkosti v slabinách; expanzia špirálových žíl, stagnácia krvi v semenníkoch; nadúvanie, častá zápcha.

Pri porušení brušnej a ingvinálnej prietrže sa pozoruje nasledujúci klinický obraz:

  výrazná formačná pečať v miešku; ostré, stiesnené bolesti v slabinách, semenníky; nevoľnosť, zvracanie (možné so žlčou); horúčka; črevná obštrukcia, zápcha (zápcha), prítomnosť krvných nečistôt v stolici.

diagnostika

Urológ najskôr vykoná vizuálne vyšetrenie pacientovho šourku a palpácie (palpácie) formácie v horizontálnych a vertikálnych polohách, ako aj v čase kašľa..

Povinnou metódou vyšetrenia na stanovenie presnej diagnózy pred chirurgickým zákrokom je ultrazvuk trieslovej oblasti vrátane mieška a lymfatických uzlín. Ak je to potrebné, lekár môže tiež určiť také nepovinné výskumné metódy, ako sú:

  herniografia (rtg. hernie); diafankoskopia (skenografické skenovanie); irrigoskopia (röntgenové kontrastné vyšetrenie so zavedením zmesi bária do čreva); cystografia (rôntgenový mechúr); cystoskopia (diagnostika močového mechúra pomocou špeciálneho prístroja).

Nižšie sú uvedené fotografie semenníkovej kýly u dospelých mužov. Tieto obrázky sú určené iba pre dospelých..

liečba

Ak sa choroba nezačala, tvorba malej veľkosti, neprináša bolesť a je nastavovaná manuálne, operácia nemôže byť odložená na dlhú dobu. Úplné odstránenie tejto patológie je možné iba chirurgickým zákrokom, pri absencii kontraindikácií pre chirurgický zákrok a po diagnostikovaní. Čím dlhšie pacient ignoruje prietrž, tým ťažšie bude jeho neskoršie nasadenie, čím sa zvyšuje riziko neplodnosti a porušenia. V prípade pochybností o etymológii ochorenia môže lekár v prípade, že k nemu dôjde, porušiť podmienky, aby si mohol na určitú dobu monitorovať dynamiku vývoja hernálnej patológie a pohody pacienta, aby si vyvinul následnú taktiku chirurgickej liečby. Ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok, zvyčajne u starších pacientov, vo vážnom stave as mnohými sprievodnými ochoreniami, odporúča sa na ochranu proti porušeniu predpisov použiť špeciálny obväz. Takíto pacienti by tiež mali byť liečení zápchou, chronickým kašľom - ochoreniami, ktoré vyvolávajú zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice..

Moderné chirurgické technológie a metódy umožňujú prevádzku dospelých a detí. Ak nedôjde k porušeniu predpisov a komplikáciám, dojčatá zvyčajne nemajú operáciu bezprostredne po narodení, ale po dosiahnutí jedného alebo šiestich mesiacov veku, keď telo získa silu. Podstata operácie spočíva v otvorení prietrže, premiestnení brušných orgánov späť na svoje miesto, posilnení inguinálneho kanála pacientovými vlastnými tkanivami alebo pomocou špeciálnej lekárskej siete, aby sa zabránilo opätovnému výskytu výčnelkov. Deti nie sú lemované, pretože ich svalový korzet bude s vekom stále silnejší. Najlepšie je, ak sa chirurgický zákrok vykonáva podľa plánu so všetkými potrebnými sprievodnými postupmi a vyšetreniami, napríklad s výnimkou renálnej patológie, anémie atď. Nemá zmysel odkladať postup z dôvodu rizika porušenia, pri ktorom sa operácia vyžaduje okamžite.

Chirurgický zákrok sa vykonáva klasickým spôsobom otvoreným alebo endoskopickým, laparoskopickým. Pri obštrukčnej hernioplastike (oprava prietrže), ktorá je dnes najobľúbenejšou metódou, sa výčnelok vkladá späť do peritonea rezom a prietržová brána sa uzaviera tkanivami tela alebo implantátom zo sieťoviny.

Laparoskopia sa vykonáva v celkovej anestézii spôsobom zavedenia do tela cez malé otvory laparoskopického aparátu a pomocných zariadení. Táto metóda minimalizuje traumatické poškodenie tkaniva, je však kontraindikovaná u mužov s obezitou, hemofíliou (porucha zrážanlivosti krvi), keď sa používajú lieky na riedenie krvi, antikoagulanciá, choroby dýchacích ciest, predchádzajúci chirurgický zákrok na peritonea alebo nemožnosť použitia anestézie..

Ako si môžete prečítať obväz na slabinovú prietrž tu?.

účinky

Po operácii semenníkovej hernie sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

  najčastejšie vývoj hydrocelu alebo kvapiek semenníkov, aby sa vylúčilo, ktoré budú v budúcnosti potrebovať ďalší chirurgický zákrok; u ľudí vo veku alebo fyzicky slabých existuje pravdepodobnosť trombózy, o čom svedčia bolesti v lýtkach na nohách. Na zníženie rizika trombózy a zníženie bolesti sú pacientom predpisované antikoagulačné lieky, trombolytiká; poškodenie semenných vývodov, spermatickej šnúry alebo nervu (napríklad počas opakovaného chirurgického zákroku) môže viesť k nesprávnemu fungovaniu spermatogénnych alebo hormonálnych hladín, čo má za následok atrofiu semenníkov, neplodnosť; antibiotiká sú predpísané na boj proti infekcii v rane; protizápalové lieky proti bolesti a rektálne čapíky sa predpisujú na zmiernenie bolesti a opuchu semenníkov prvý deň po chirurgickom zákroku. Úplne pooperačné hematómy a opuchy šourku zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov; nedodržanie pooperačného režimu pacientom a lekárove predpisy počas rehabilitačného obdobia môžu vyvolať relapsujúci výčnelok, preto je dôležité pozorovať najprísnejší odpočinok na lôžku v prvých 2 dňoch po operácii, vylúčiť plytvotné produkty zo stravy, ktoré spôsobujú nadúvanie alebo zápchu, aby sa nezvýšil vnútrobrušný tlak. Aktivitu vo veľmi malých dávkach bude možné začať len pár týždňov po operácii. Kmeň bude možné namáhať po mesiaci a fyzická aktivita postupne, ale pravidelne sa podáva až po niekoľkých mesiacoch. Na posilnenie brušnej abs sa odporúča špeciálne rehabilitačné cvičenie.

Okamžitá lekárska starostlivosť, presná diagnostika, profesionálna chirurgická liečba a správne rehabilitačné obdobie pre semenníkovú herniu u mužov významne znižujú riziko jej porušenia, rozvoja komplikácií a neplodnosti..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ezofágová hernia je pomerne častý jav. Tvorí sa, keď sa otvor membrány rozširuje, do ktorého sa vrhajú brušné orgány. Spravidla časť žalúdka stúpa nahor a zostáva stlačená silnými bráničnými svalmi.
Kýla bielej línie: všetko o príznakoch a liečbe patológieOkamžite by sa malo povedať, že dospelý sa nemôže zbaviť vyčnievania tela iba úpravou svojho stravovania alebo užívaním špeciálnych liekov.
Najčastejším ochorením pohybového aparátu je osteochondróza krčnej chrbtice 2. stupňa (SHOP). Patológia sa vyznačuje degeneratívnymi léziami stavcov a diskov medzi nimi a má niekoľko vývojových štádií.