loader

Liveacademy

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Únik vnútorných orgánov u novorodencov je patológia, ktorá sa vyskytuje u 10% detí. Zoberme si znaky choroby, príčiny, metódy diagnostiky a liečby slabinovej prietrže u novorodencov.

Predčasne narodené deti, pacienti s rôznymi vrodenými anomáliami a patológiou spojivového tkaniva sú predisponované k objaveniu sa slabinovej kýly. Choroba sa častejšie vyskytuje u chlapcov ako u dievčat. Môže byť kombinovaný s inými léziami brušnej steny, ortopedickými chorobami, malformáciami nervového systému a defektmi miechy..

Táto patológia u dojčiat je vrodená. Jeho hlavnými príčinami sú slabosť spojivového tkaniva pobrušnice a nedostatočné rozvinutie brušných stien. Kýla u dievčat je spojená s nesprávnou fixáciou vaječníkov a okrúhlym ligamentom maternice a chlapcov, so oneskorením pri znižovaní semenníkov v miešku..

Inguinálne kýly sa klasifikujú podľa umiestnenia:

 • Inguinal - nachádza sa pri vonkajšom otvorení ingvinálneho kanála.
 • Inguinal scrotal - nachádza sa blízko semenníka a ovplyvňuje miešok.
 • Kordikulárny - nachádza sa blízko spermatickej šnúry, nedosahuje úroveň semenníkov, ale spadá do mieška.

Charakteristika umiestnenia herniového vaku:

 • Priame - orgány vystupujú cez oslabené pobrušnice, ale neovplyvňujú vnútorné otvorenie trieslového kanála.
 • Šikmo - prechádza blízko spermatickej šnúry, cez trieslovinový kanál.
 • Kombinované - na jednej strane môžu existovať viac ako dve patológie, ktoré nie sú vzájomne prepojené.

U novorodencov je šikmejší výčnelok častejší, pretože sa získajú ďalšie dva. Patológia má množstvo funkcií, ktoré komplikujú jej diagnostiku a liečbu. Príznaky sa neobjavia okamžite, je to spôsobené skutočnosťou, že dieťa trávi prvé mesiace života vo vodorovnej polohe. Porucha nie je neškodným javom, pretože môže spôsobiť vážne komplikácie a život ohrozujúce následky. Kľúčom k normálnemu vývoju dieťaťa je preto včasná diagnostika a liečba.

ICD-10 kód

Príčiny slabinovej prietrže u novorodencov

20% prípadov vyčnievania orgánov v slabinách u detí je spojených s dedičnou predispozíciou. Ak existuje rodinná anamnéza, potom je choroba spojená s vrodenou chybou spojivového tkaniva.

Hlavné príčiny slabinovej prietrže u novorodencov:

 • Obézne dieťa
 • Ťažkosti s močením
 • Fyzický stres (predĺžený plač a krik, ktorý nie je v prvých mesiacoch života povolený)
 • Poranenia a patológie brušnej steny
 • Pooperačné jazvy

Etiológia defektu je spojená s vaginálnym procesom - jedná sa o formáciu, ktorá sa tvorí v brušnej dutine od 10 do 12 týždňov vývoja plodu. Jeho úlohou je znížiť pohlavné orgány embrya na jeho miesto. Patológia má herniálne brány, ktoré sa tvoria pomocou vonkajšieho prstenca trieslovinového kanála. Herniový vak je vaginálny proces, ktorého zadná stena je u chlapcov so spermatickou šnúrou, omentum, guľatý väz maternice a črevá u dievčat..

patogenézy

Mechanizmus rozvoja slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat z detstva má svoje vlastné charakteristiky. U dievčat sa vajcovodová trubica a vaječníky dostanú do herniálneho vaku a do chlapcov - črevných slučiek. Inguinálny výčnelok je častejší u chlapcov, je to spôsobené skutočnosťou, že ako ste nižšie, semenníky sa môžu ťahať pozdĺž časti pobrušnice. Z tohto dôvodu dochádza k posunu, v dôsledku čoho sa vytvára vrecko. U dievčat sa porucha vyskytuje kvôli vrodenej slabosti fixačného aparátu, ktorý drží kruhový väz maternice.

 • Chlapci - v semenníku sa semenník netvorí v šourku, ale v žalúdku, ale do piateho mesiaca zostupuje na trieslovinu a deviaty do šourku. Prechádza cez trieslovinový kanál, semenník ťahá vaginálny proces, to znamená malé vrecko. Tento proces je výbežkom, ktorý by mal rásť a zatvárať sa. Ak sa tak nestane, objaví sa prietrž, nakoľko medzi pobrušnicou a trieslovým kanálom v miešku zostáva správa. Niektoré orgány a slučky čreva sa môžu spustiť do brány prietrže.
 • Dievčatá - v embryu sa maternica nachádza nad jej normálnou anatomickou polohou. Keď plod rastie, maternica sa znižuje a môže ťahať pobrušnicu pozdĺž nej, čím vytvára záhyb. Vyčnieva a môže vstúpiť do trieslovodu.

Získaná forma choroby je zriedkavá a najčastejšie je spôsobená nadmernou fyzickou námahou. Jeho vývoj uľahčuje svalová slabosť prednej brušnej steny..

Príznaky slabinovej prietrže u novorodencov

Bez ohľadu na príčinu herniálneho výčnelku sú príznaky poruchy typické - je to vydutie v oblasti slabín, ktoré sa zvyšuje s fyzickou námahou, plačom, kričaním, namáhaním a inými stavmi, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Príznaky slabinovej prietrže u novorodencov sú úplne v súlade s vyššie uvedeným. Kýla je pomerne elastická s mäkkou konzistenciou, pri stlačení sa ľahko zmestí do brušnej dutiny. Ak to nie je komplikované, nespôsobuje zníženie bolesti alebo nepohodlie dieťaťa.

Najčastejšie príznaky patológie hernie u dojčiat:

 • Bolestivosť a nepríjemné pocity počas hmatu sa dieťa začne správať a plakať.
 • Pri zmene polohy tela sa výstupok mení vo veľkosti, je však ľahko nastaviteľný.
 • Nevoľnosť, zvracanie a plynatosť.

V závislosti od pohlavia dieťaťa sa defekt môže posunúť, u chlapcov dochádza k opuchu semenníkov au dievčat - zvýšenie počtu stydkých pyskov. Hlavným dôvodom, prečo rodičia okamžite nevyhľadávajú lekársku pomoc, je nedostatok sťažností na nepohodlie zo strany dieťaťa. Ignorovanie vonkajších príznakov choroby vedie k závažným komplikáciám a porušovaniu..

Prvé príznaky

Príznaky poruchy svalov brušnej dutiny sa neobjavia okamžite, čo významne komplikuje diagnostický proces. Prvé príznaky súvisia s porušením zažívacieho traktu, objavujú sa zvracanie, nevoľnosť, plynatosť. V oblasti slabín sa zistí mierny opuch, ktorý sa zvyšuje pri nepokojnom správaní dieťaťa, ale v pokoji zmizne..

 • Výčnelok v oblasti slabín

Má zaoblený tvar, pri pohľade bezbolestný. Okrúhly tvar znamená, že prietrž ešte neklesla do mieška, ovál je patogén s trieslovinami. Výčnelok herniálneho vaku sa zvyšuje s namáhaním brucha.

Tento symptóm indikuje defekt trojuholníka, ktorý sa vyskytuje iba u chlapcov..

 • Rozšírenie jedného z pyskov

Tento symptóm sa vyskytuje u dievčat a naznačuje zníženie prietrže na labia majora..

Patológia je jasne viditeľná v stojacej polohe, ale v horizontálnej polohe sa dá ľahko a bezbolestne nastaviť.

Ochorenie spravidla nespôsobuje bolesť, ale ak dôjde k porušeniu, potom sa bolesti a ďalšie patologické príznaky zvýšia.

Neutrálna hnačka pri novorodencoch

Ak sa orgány a tkanivá brušnej dutiny rozprestierajú za brušnú stenu, znamená to herniálny defekt slabiny, ak obsah spadne do mieška, potom ide o plnú alebo trieslovinu prietržnú kýlu. U novorodencov je táto patológia bežná, čo súvisí s anatomickými vlastnosťami tela dieťaťa. Nezistila sa žiadna spoľahlivá príčina tohto problému. Pokles tónu v oblasti trieslových prstencov je však sprevádzaný prolapsom orgánov a vzniká v dôsledku pôsobenia mnohých faktorov..

U detí sa objaví ingulinálno-hernia pri porušení embryogenézy. K tomu dôjde počas obdobia spúšťania semenníkov do mieška, jedno semenník sa úplne nepotopí a natiahne peritoneálne tkanivo. Ochorenie je takmer asymptomatické, jeho hlavným príznakom je vyčnievanie z jednej strany v oblasti slabín. Ak dôjde k porušeniu, to znamená, že počiatočná patológia je komplikovaná, potom je koža nad nádorom hyperemická, objavujú sa ostré bolesti.

Neexistujú žiadne obmedzenia na zvýšenie počtu v miešku, to znamená, že choroba neprejde sama o sebe, ale skôr progreduje a nádor rastie vo veľkosti. Znaky choroby závisia od orgánov, ktoré vstupujú do herniálneho vaku. Najčastejšie je to tenké črevo alebo veľké omentum. Ak do vrecka vnikne veľké omentum, v oblasti slabín sa objavia bolesti. Keď je črevo stlačené, objavia sa okrem bolesti aj príznaky zlyhania čriev, tj zápcha, nadúvanie, zvracanie..

Diagnóza je založená na externých vyšetreniach a metódach inštrumentálneho výskumu. Liečba sa uskutočňuje konzervatívnymi metódami aj chirurgicky. Ak nedôjde k porušeniu predpisov, dieťa sa podrobí operácii nasledovanej obväzom.

účinky

Inguinálna hernia, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie novorodencov, predstavuje vážne problémy. Dôsledky závisia od včasného prístupu k lekárskej starostlivosti. Ak bola patológia odhalená neskoro, môže to viesť k porušeniu. Zúžený výčnelok obmedzuje dôležité krvné cievy a časť orgánu. Túto komplikáciu je možné ignorovať. Dieťa trpí bolesťou, horúčkou, zápchou, nadúvaním, zvracaním.

Zúženie nezasahuje do brušnej dutiny a mierny tlak spôsobuje bolestivé pocity. Ak sa nelieči, nepohodlie na chvíľu ustane, ale potom sa bolesť vráti s obnovenou energiou. Takáto symptomatológia naznačuje, že časť orgánu zomrela, je narušený miestny krvný obeh, nervové zakončenia nefungujú. Ak sa nekrotické tkanivo v tomto štádiu neodstráni, môže to v budúcnosti viesť k zápalu, perforácii stien čreva a prenikaniu podmienečne patogénnej mikroflóry do brušnej dutiny. Na tomto pozadí peritonitída začína u dieťaťa, čo je život ohrozujúce.

komplikácie

Najnebezpečnejším problémom, s ktorým sa možno stretnúť pri predčasnom ošetrení kýly u dieťaťa, je porušenie a vážne narušenie činnosti vnútorných orgánov, ktoré ďalej ovplyvňuje rast a vývoj dieťaťa. Komplikácia je charakterizovaná kompresiou orgánu a porušením jeho krvného zásobovania. Kýla sa nedá opraviť, nádor sa stáva ťažkým a spôsobuje palpačnú bolesť. Táto komplikácia sa lieči chirurgicky s následným priebehom zotavenia..

Táto chyba môže mať u dievčat vážne následky. Ak dôjde k porušeniu, znamená to smrť vaječníkov aj v detskom veku. V dôsledku toho existuje hormonálna nerovnováha, ktorá ovplyvňuje celkové zdravie dieťaťa a fyzický vývoj ako celok.

Diagnóza trieslovej prietrže u novorodencov

Na detekciu poruchy svalov brušnej dutiny sa používajú rôzne metódy. Diagnóza slabinovej prietrže u novorodencov je založená na sťažnostiach dieťaťa a jeho rodičov, ako aj na príznakoch charakteristických pre túto chorobu. Lekár vykonáva vizuálne vyšetrenie pacienta, auskultáciu a prehmatanie. Počas vyšetrenia môže chirurg odhaliť jednostranný alebo obojstranný výčnelok.

Pri pohmate dieťa necíti bolesť a prietrž samotná má elastickú mäkkú konzistenciu. Nádor môže mať okrúhly alebo oválny tvar, posledne uvedený naznačuje léziu triesloviny. U dievčat padá hýria na stydké pysky a deformuje ich. Na diagnostikovanie tohto ochorenia u dieťaťa sa vykonávajú krvné a močové testy. Na určenie zloženia herniálneho vaku sa uskutoční ultrazvukové vyšetrenie..

analýzy

Na identifikáciu vydutých orgánov v slabinách sa používajú rôzne metódy. Analýzy sú zahrnuté v povinnom diagnostickom zložení. Je potrebné získať informácie o stave tela dieťaťa a pri podaní žiadosti o chirurgickú liečbu.

Hlavné testy na slabinovú prietrž u dojčaťa:

 • Všeobecná analýza krvi a moču
 • EKG a fluorografia
 • Analýza hepatitídy B a C
 • Wassermanova reakcia (analýza na syfilis)
 • Stanovenie krvného typu a faktora Rh
 • Coagulogram

Na základe týchto analýz lekár vypracuje liečebný plán, vyberie lieky a druh operácie.

Prístrojová diagnostika

Pri diagnostike inguinálneho výčnelku brušných orgánov sú veľmi dôležité inštrumentálne metódy. Inštrumentálna diagnostika poskytuje úplný obraz o stave pacienta.

Nasledujúce postupy majú dobrú informovanosť:

 • Ultrazvuk brucha - určuje stav vnútorných orgánov a zloženie herniálneho vaku.
 • Kontrastná röntgenová snímka brušnej dutiny - pacientovi je podaný nápoj bária, po ktorom je urobená séria röntgenových snímok. To vám umožní určiť zmeny v umiestnení čreva a identifikovať obštrukciu čreva.
 • CT - potrebné na určenie veľkosti patológie a povahy obsahu herniálneho vaku.

Pri prvých príznakoch choroby je potrebná inštrumentálna diagnostika. Zabráni sa tak chirurgickému zákroku a defekt sa lieči konzervatívnou liečbou..

Odlišná diagnóza

V niektorých prípadoch sú príznaky prietrže také rozmazané, že ich možno zamieňať s inými chorobami. Diferenciálna diagnóza je potrebná na rozlíšenie medzi prolapsom orgánov a inými patológiami. Úlohou lekára je rozlišovať šikmú prietrž od priamej prietrže vo vzťahu k miešku, tvaru a lokalizácii. Zavedením prsta do trieslovinového kanálika sa pulzácia dolnej epigastrickej artérie mimo patológie určí v priamej forme a pahýľ z nej v šikmej polohe..

Hlavný rozdiel medzi femorálnou prietržou a trieslovinou prietrže je ten, že prvý je pod ingvinálnym väzom a druhý je nad ním. Choroba sa musí odlíšiť od lipómu, nádorov a zápalových procesov v lymfatických uzlinách s kvapkami semenníkov, spermatickej šnúry a boľavých abscesov..

Vďaka svojej konzistencii je lipóm podobný prietrži, ale leží bočne z podkožného triesla alebo pochádza z podkožného tukového tkaniva..

 • Kvapka testikulárnych membrán sa neusadzuje do brušnej dutiny, má jasné hranice a pri namáhaní sa nezvyšuje..
 • Zväčšené lymfatické uzliny sú zreteľne oddelené od vonkajšieho otvorenia trieslového kanálika, majú hustú konzistenciu. Patológia nemení svoju veľkosť pri namáhaní.
 • Akútna forma inguinálnej lymfadenitídy sa vyznačuje sčervenaním kože cez uzly, ich bolestivosťou, opuchom..
 • Kvapalina spermatickej šnúry môže ovplyvniť trieslovinový kanál, pripomínajúci príznaky vyčnievania. Pri napínaní sa však nemení veľkosť a nezapadá do brušnej dutiny.
 • Neciálny absces sa vyznačuje laterálnym umiestnením vzhľadom na vonkajšie otvorenie trieslového kanála, bolesťou pri pohmate. Pri namáhaní nemení veľkosť, pri náraze má nudný zvuk.

Na koho sa obrátiť?

Liečba trieslovej prietrže u novorodencov

Na odstránenie poruchy svalov brušnej dutiny sa používa veľa metód. Liečba trieslovej prietrže u novorodencov je založená na diagnostických výsledkoch. Existujú dve možnosti liečby - chirurgická a konzervatívna. Pri výbere typu liečby sa lekár zameriava na výskyt komplikácií, sprievodných chorôb a ďalších znakov tela dieťaťa..

Na úplné odstránenie herniálneho výčnelku sa používa iba operácia, ktorá pozostáva z týchto manipulácií:

 • Otváranie prístupu do slabinového kanála.
 • Práca s herniovým vakom (izolácia a odstránenie tkanív).
 • Pri zošikmení alebo pri zrútení sa prišitie trieslového otvoru.
 • Rekonštrukcia slabinového kanála.

Každá z vyššie uvedených fáz vyžaduje kontrolu nad lokalizáciou vzdelania a anatomickými vlastnosťami pacienta. Pretože existuje riziko vzniku závažných komplikácií a relapsov choroby. Ak dôjde k porušeniu, vykoná sa laparotómia.

Konzervatívna liečba je založená na nosení špeciálnych obväzov. Táto metóda sa používa, iba ak existuje zodpovedajúci údaj:

 • Veľké pooperačné prietrže, ktorých reoperácia nie je možná, alebo existuje riziko zápalového a hnisavého procesu.
 • Opakovanie choroby po predchádzajúcej operácii.
 • Prítomnosť kontraindikácií pri chirurgickej liečbe.

Nezabudnite však, že obväz je spôsob dočasnej úľavy od pacienta. Zabraňuje zväčšeniu prietrže a znižuje riziko zovretia. Po ukončení nosenia ortézy sa príznaky choroby vracajú.

liečenie

Liečba vyčnievania orgánov v slabinách u dojčiat je zložitý proces. Lieky sa používajú ako na konzervatívnu terapiu, tak na regeneráciu tela po operácii. Lieky sú tiež potrebné na prípravu na operáciu. Správne vybrané lieky uľahčujú dobu zotavenia a prispievajú k tomu, že prietržová brána sa uzatvára nezávisle.

Po operácii sú dieťaťu predpísané špeciálne výživové zmesi, ktoré urýchľujú regeneráciu a posilňujú organizmus. Okrem liekov je dieťaťu predpísané obväz, ktorý zabraňuje prolapsom orgánov v herniálnom otvore. Kombinácia vitamínovej terapie, imunostimulantov a fyzioterapie minimalizuje relaps ochorenia.

Alternatívne zaobchádzanie

Pri liečení akéhokoľvek ochorenia sa používajú klasické aj nekonvenčné metódy. Alternatívna liečba zahŕňa použitie bylinných zložiek, ktoré sú pre organizmus bezpečné, majú minimálne kontraindikácie a vedľajšie účinky.

 • Z žihľavy, kyslej smotany a kapusty si môžete pripraviť masti na odstránenie bolesti. Listy žihľavy rozdrvte a zmiešajte s kyslou smotanou. Naneste vrstvu produktu na telo, položte list kapusta na vrch a pripevnite ho obväzom. Tento nástroj sa najlepšie používa pred spaním, liečba trvá 3 až 4 týždne.
 • Rozdrvte kvety presličky, zalejeme vriacou vodou a necháme uvariť 1-2 hodiny. Nástroj musí byť na postihnutej oblasti filtrovaný a používaný ako obklad.
 • Namočte kúsok obväzu alebo gázovú klapku s nakladanou kapustou a pripevnite k boľavému miestu. Kompresor musí byť vymenený každých 20-30 minút po dobu 2 hodín. Namiesto soľanky môžete použiť listy kyslej kapusty.
 • Zasiahnuté miesto umyte denne studenou vodou a octom 1: 1. Potom by sa malo na telo aplikovať obklad z infúzie dubovej kôry po dobu 30 - 40 minút. Takáto liečba sa môže použiť v kombinácii s klasickou terapiou..
 • Pripravte infúziu kvetov chrípky, nalejte 150 g rastliny do 500 ml vriacej vody. Roztok sa má podávať infúziou počas dňa. Droga sa užíva 100 g 3-5 krát denne pred jedlom.

Bylinné ošetrenie

Alternatívne metódy liečby pomáhajú eliminovať príznaky choroby a urýchľujú proces hojenia. Bylinné ošetrenie je možné vykonať až po lekárskej konzultácii, pretože nie všetky rastliny sú rovnako užitočné pre telo dieťaťa.

Zoberme si niekoľko receptov na bylinnú terapiu pri slabinovej prietrži:

 • Polievková lyžica ďateliny lúkovej naleje 500 ml vriacej vody a nechá sa 1-2 hodiny v uzavretej nádobe. Po ochladení musí byť vývar filtrovaný a 1/3 šálky odobrané počas dňa pred každým jedlom.
 • Mleté egrešové listy, 4 polievkové lyžice produktu nalejeme 500 ml vriacej vody a trvajú 1-2 hodiny. Hotový vývar sa musí pred jedlom prefiltrovať a vziať do 1/3 šálky.
 • V noci pripevnite k trieslovinovej kýle list papradia alebo komprimovaný list žihľavy. Takýto liek sa odporúča používať 1-2 mesiace v kombinácii s osobitným obväzom počas celého dňa..

homeopatie

Homeopatické lieky sú relevantnejšie pre metódy alternatívnej medicíny, pretože nie všetci lekári schvaľujú používanie týchto liekov. Homeopatia môže byť použitá iba po súhlase lekára, ktorý liek vyberie individuálne pre každého pacienta.

Zvážte populárny homeopatický liek na odstránenie poruchy svalov brušnej dutiny v slabinách:

 • Alumina - pomáha pri zápche spôsobenej narušením čriev.
 • Calcarea carbonica je hlavným liekom pri liečbe vrodených kýly. Spravidla sa predpisuje pacientom s nadváhou, pocitom tepla a tlaku v postihnutej oblasti..
 • Cantharis - používa sa na patológie vyplývajúce z chronickej retencie moču, to znamená s rastom prostaty a zúžením močovodu. Zmierňuje pálivé bolesti v slabinách, časté močenie.
 • Lykopodium - predpísané pre kýl s pravou rukou. Pacient sa sťažuje na svalovú slabosť brušnej steny, nadúvanie, zvracanie.
 • Nux vomica - používa sa na liečbu výčnelkov, ktoré sú sprevádzané chronickou zápchou a bolesťou v konečníku. Tento nástroj je účinný pri poruchách trávenia..
 • Fosfor - liek je predpísaný na prietrž, ktorá vznikla v dôsledku chronických zápalových ochorení priedušiek. Silný kašeľ patologicky ovplyvňuje stav svalov, ktorý vyvoláva výskyt v aponeuróze lúmenu, cez ktorý vypadáva črevná slučka.

Chirurgické ošetrenie

Hlavnou metódou na opravu prietrže v slabinách je chirurgický zákrok. Chirurgické ošetrenie umožňuje obnoviť anatomické postavenie orgánov a ich normálne fungovanie. Účelom operácie je plastický ingvinálny kanál. Procedúra ošetrenia pozostáva z nasledujúcich etáp:

 1. Vytvorenie prístupu do operačného priestoru. V slabinách sa nad a rovnobežne s trieslovinou vytvorí šikmý rez. Lekár disekuje aponeurózu šikmého svalu brucha, oddeľuje jeho hornú klopu od vnútorných priečnych, dolných a šikmých svalov a od spermatickej šnúry, čím otvára slabinu slabinového väzu až po ochlpenie na ohanbí..
 2. V tomto štádiu je herniálny vak izolovaný a odstránený..
 3. Šitie ingvinálneho prsteňa na normálnu veľkosť.
 4. Rekonštrukcia slabinového kanála.

Pri výbere metódy plastickej chirurgie lekár berie do úvahy skutočnosť, že hlavnou príčinou patológie je slabosť zadnej steny trieslového kanála. Priame a zložité formy výčnelkov sa obnovujú zosilnením steny kanála zúžením hlbokého prstenca na normálne veľkosti. Na tento účel je možné použiť jednu z nasledujúcich metód:

 • Metóda Bobrov-Girard je založená na spevnení prednej steny slabinového kanála. Hrany priečnych a šikmých svalov brucha zošívajte do triesloviny nad spermatickou šnúrou..
 • Spasokukotskyho metóda je modifikáciou vyššie opísanej metódy. Jeho hlavný rozdiel spočíva v tom, že okrem svalov je do kanála prišitá aj horná klapka aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu..
 • Bassiniho metóda - po odstránení herniálneho vaku sa začína zosilňovať zadná stena trieslového kanála. Chirurg tlačí spermatickú šnúru do strany a na spodnú hranu spodného okraja priečnych a vnútorných šikmých svalov s priečnou fasciou pobrušnice k trieslovinovému väzu. Spermatická šnúra je položená na novú svalovú stenu.
 • Laparoskopická hernioplastika - lekár urobí rez peritonea jazykom v tvare jazyka, čelí inguinálnemu ligamentu. Ak má hernia šikmý tvar alebo veľkú veľkosť, odreže sa pri krku, Cooper a drážkované väzivo, vylučuje sa hlíza. Potom sa na miesto lézie nanesie syntetická sieť a prešije sa. Peritoneálna klapka sa vracia na svoje miesto a upevní sa pomocou konzol a stehov.

prevencia

Každému ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Prevencia slabinovej prietrže u novorodencov je založená na náležitej starostlivosti o dieťa. Masáž má pozitívny účinok, ktorý je možné vykonávať samostatne alebo sa poradiť s profesionálnym masážnym terapeutom. Fyzikálna terapia na posilnenie brušných svalov zabraňuje herniálnym výbežkom.

 • Uchopte dieťa za rukoväť a nohu a opatrne ho prevráťte na ľavú a pravú stranu.
 • Dajte dieťa na fitball a držte ho za hruď a choďte na guľu na brucho a späť.
 • Berte dieťa za ruky, roztiahnite ho a vytiahnite jeho telo smerom k sebe. V tejto polohe by malo dieťa zdvíhať hornú časť tela a hlavu.
 • Dajte dieťaťu na chrbát a teplé ruky v smere hodinových ručičiek, to znamená, že v črevách ho pohladí bruško. Pupok by mal byť v strede dlane.
 • Položte ruky na úroveň šikmých svalov brucha, tj po stranách a jemnými pohybmi, masírujte od chrbta k pupku a späť.
 • Zľahka pritlačte okolo pupka v smere hodinových ručičiek. Pomáha to posilňovať svalovú kostru..

Počas masáže by mali byť ruky teplé, aby sa dieťa cítilo príjemne. Je lepšie vykonať postup 30 minút pred jedlom alebo 1 - 2 hodiny po jedle. Takáto jednoduchá gymnastika posilní brušné svaly.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať strave dojčiat. Je potrebné zvoliť stravu, ktorá nespôsobuje plynatosť, koliku alebo zápchu, pretože to môže spôsobiť kýlu a nepriaznivo ovplyvniť existujúcu liečbu. Častejšie ukladajte svoje dieťa na brucho, dávajte pozor na pravidelnú stolicu a vyhýbajte sa nadúvaniu alebo zápche. Snažte sa nechať dieťa kričať alebo plakať nahnevane, pretože zvýšený tlak v brušnej dutine môže spôsobiť uvoľnenie orgánov v slabinách..

predpoveď

Výsledok patologického vyčnievania orgánov v slabinách u detí závisí od včasnej diagnózy a zvolených metód liečby. Ochorenie sa spravidla lieči chirurgicky, pretože použitie iba konzervatívnej liečby môže viesť k relapsu a porušeniu prietrže, čo výrazne zhoršuje výsledok liečby..

Prognóza sa zhoršuje s chirurgickým zákrokom na zovretom trieslovom výčnelku. Pri tomto variante priebehu ochorenia trvá obdobie zotavenia veľa času, sprevádzané rôznymi komplikáciami, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú rast a vývoj tela dieťaťa..

Inguinálna kýla u novorodencov, nechaná bez chirurgického zákroku, je ešte nebezpečnejšia. Preto by pri prvých príznakoch choroby mali rodičia vziať dieťa k lekárovi a podstúpiť všetky potrebné vyšetrenia. Tým sa zníži riziko, ktoré je prítomné pri mimoriadnych zásahoch. Nemá zmysel zdržiavať návštevu lekára a chirurgický zákrok, pretože to zhoršuje prognózu uzdravenia.

ICD-10 kód

V procese diagnostiky rôznych chorôb u detských pacientov sa používa medzinárodná klasifikácia chorôb 10. revízie, ako pri určovaní ochorenia dospelých..

Kód pre mcb 10 inguinal hernia:

 • K00-K93 Choroby tráviaceho ústrojenstva
  • Kýla K40-K46
   • K40 Inguinálna prietrž (brušná prietrž)
   • K40.0 Dvojstranná prišívková prietrž s obštrukciou bez gangrény (intestinálna obštrukcia)
   • K40.1 Dvojstranná tříslová prietrž s gangrénou
   • K40.2 Dvojstranná prišívaná prietrž bez prekážky alebo gangrény
   • K40.3 Jednostranná alebo nešpecifikovaná brušná prietrž s obštrukciou bez gangrény (črevná obštrukcia)
   • K40.4Jednostranná alebo nešpecifikovaná prierezová prietrž s gangrénou
   • K40.9 Jednostranná alebo nešpecifikovaná tříslová prietrž bez prekážky alebo gangrény (Inguinálna prietrž)

Testikulárne problémy u novorodencov

Čakáte na narodenie syna alebo ste sa už stali šťastnou matkou malého pána. Starostlivosť o novorodenca je nielen príjemná povinnosť, ale aj veľká zodpovednosť. Čo potrebujete vedieť o rodičoch chlapca, čo by ste mali venovať osobitnú pozornosť od prvých dní jeho života?

Rodičia by mali zvážiť urogenitálny systém detí, v tomto prípade sú ohrozené semenníky novorodencov. Starostlivo sledujte vývoj dieťaťa, včas zistite možné urologické problémy a včas ich vyriešite. Najmenej podozrenie je príležitosť ukázať synovi špecialistovi.

Rozdiel vo veľkosti a edéme je normou

V prvom trimestri gravidity sa položia semenníky (semenníky). Tento proces sa vyskytuje v brušnej dutine plodu. U detí narodených včas by semenníky mali zostúpiť do mieška. U predčasne narodených detí sa zvyčajne nachádzajú vo trieslovom kanáli a prípadne nezávisle zaujímajú požadovanú polohu..

Mierne zväčšené mieško u narodeného chlapca sa považuje za normu. Mierny opuch a mierna pigmentácia kože v miešku sú výsledkom hormonálnej krízy, ktorú nevyhnutne zažije telo dieťaťa, ktoré opustilo lono matky..

Na dotyk sú semenníky novorodencov elastické. Semenníky sú spárované mužské pohlavné žľazy, ale ich veľkosť sa mierne líši: jedna (zvyčajne pravá) je väčšia ako druhá.

Nedostatok semenníkov v miešku

Z rôznych dôvodov sa vynechanie semenníkov nekončí vždy v čase narodenia. A prípady, keď má dieťa jedno alebo obe semenníky v čase narodenia, nespadli, sú celkom bežné. Diagnóza anomálie (kryptorchidizmus) na pôrodnici pri prvom vyšetrení.

Stojí za zmienku, že mnohí odborníci v súčasnosti nepovažujú neprítomnosť jedného alebo dvoch semenníkov v miešku dieťaťa za dôvod na obavy..

Vo väčšine prípadov je problém vyriešený šiestym týždňom života bez zásahu. Tento proces však môže trvať až rok. Deti musia byť neustále sledované, aby sa predišlo sprievodným komplikáciám. Vyžaduje sa konzultácia s urológom av prípade potreby endokrinológom.

Počas zamiešania chlapca je mama schopná kontrolovať prítomnosť semenníkov v samotnom miešku a jemne sondovať na obidve strany.

Stále existuje fenomén, falošný kryptorchizmus. Detské semenníky sú veľmi mobilné. U niektorých detí sa ukrývajú pred chladom alebo svalovým napätím v pobrušnici alebo trieslovom kanáli, ale čoskoro sa vrátia na svoje správne miesto. Falošný kryptorchidizmus v dospievaní zmizol.

Sú prípady, keď kryptorchidizmus vyžaduje chirurgický zákrok. V závislosti od zdravotného stavu je chirurgický zákrok predpísaný od šiestich mesiacov do jedného roka. Odborníci dôrazne odporúčajú neodkladať to. V neskoršom veku zvyčajne poskytuje iba kozmetický účinok, semenník nebude schopný vykonávať funkcie pohlavnej žľazy.

Veľké semenníky

Často sa pozoruje iná situácia: chlapec sa rodí s opuchnutými semenníkmi. Veľké semenníky dieťaťa nie sú dôvodom na obavy. Tento stav zvyčajne prechádza rýchlo. Aj keď po pôrode opuch semenníkov nevyžaduje liečbu, pre dieťa je lepšie, aby bol pod dohľadom špecialistu. Zväčšené žľazy môžu byť príznakmi ochorenia, ako je napríklad kvapka.

Testikulárna puklina

Kvapalina semenníkov sa vyskytuje u novorodencov pomerne často. Ochorenie, keď sa nahromadí tekutina a je zadržiavaná v membránach detských semenníkov. Výsledok - zvyšuje sa celé miešok alebo jedna z jeho polovíc.

Sexuálne omrvinky položené v čase počatia v lone matky. V konečnom štádiu tvorby mieška medzi semenníkmi a brušnou dutinou prerastie septa, čím sa zabráni prenikaniu tekutiny. Pokiaľ medzi pobrušnicou a mieškom zostáva aj malá dutina, postupne sa naplní seróznou tekutinou. V medicíne sa choroba nazýva hydrocele. Patológia membrány môže spôsobiť testikulárnu kvapku.

Ako rozpoznať nebezpečnú anomáliu? Miešok sa začína zväčšovať v dôsledku hruškovitého tesnenia. Opuch má niekedy tvar presýpacích hodín. Príznak vody vstupujúcej do kanála semien.

Veľkosť kvapky sa mení od malého tuberkulínu po opuch veľkosti lopty.
Štruktúra kože v miešku sa nemení. Je elastický, pohyblivý a čistý, niekedy sa objaví sčervenanie. Dropsy nespôsobuje močenie, nespôsobuje bolesť.

Príčina choroby nie je vždy porušením septa. Stáva sa, že membrána je zarastená, ale miešok je stále plný. Vrodená kvapka semenníkov sa vyvíja v dôsledku poruchy lymfatického systému dieťaťa. Škrupiny párových žliaz vylučujú špeciálnu tekutinu, ktorá znižuje ich trenie. Nadbytok by sa mal absorbovať späť, ale lymfatický systém sa často s touto úlohou nezaoberá v prvých mesiacoch života.

Toto ochorenie spravidla zahŕňa neustále monitorovanie detským urológom. Až do roka sa príznaky kvapiek zvyčajne stratia. Ak sa však edém nezmizol a ďalej sa zvyšuje, potom sú tieto deti po dvoch rokoch v prevádzke. Je tiež pravdepodobné, že kvapka semenníkov dieťaťa sa môže vyvinúť na prietrž.

Testikulárna prietrž

Chlapci majú zvýšené riziko testikulárnej kýly. Vážny a nebezpečný jav, ktorý predstavuje hrozbu pre život omrviniek. Rovnako ako torzia, prietrž môže viesť k smrti semenníkov. Ochorenie nepriaznivo ovplyvňuje črevnú funkciu.

Testikálna hernia sa týka vrodených malformácií. Existuje jednostranná semenná hernia. Právo je v nebezpečenstve trikrát častejšie ako vľavo. Jediným spôsobom, ako sa problému zbaviť, je chirurgický zákrok. Vykonáva sa aj v prvých dňoch po narodení.

Vizuálnu kýlu je ľahké zistiť. Prejavuje sa vo forme výčnelku v oblasti slabín a je jasne viditeľný pri kričaní, plaču a fyzickej námahe. Pri hmatu sa vyskytuje prietrž. Mama by nemala zanedbávať pravidelné vyšetrovanie svojho syna počas močenia a kúpania.

Krútenie (inverzia) semenníka

Keď váš chlapec náhle začne plakať, neponáhľajte sa pripísať bolesť bežnej kolike. Skontrolujte reakciu na dotyk v oblasti slabín. Ak existuje bolesť, lekári sú vyzvaní, aby okamžite kontaktovali nemocnicu. Možno pomerne nebezpečná komplikácia kryptorchizmu, nazývaná torzia, inverzia alebo štipnutie semenníka. Keď sa často pozoruje krútenie, modrá koža šourku.

Inverzia spôsobuje chlapcovi veľmi silnú bolesť a môže mať veľmi nepríjemné následky. V tejto situácii pomôže iba kvalifikovaný lekár. Ak pomoc nie je poskytnutá včas, potom sa semenník môže po niekoľkých hodinách poškodiť a po približne jednom dni sa zmeny stanú nezvratnými. K porušeniu semenníkov zvyčajne dochádza v detstve alebo v období od 10 do 14 rokov. Bohužiaľ, takýmto problémom sa nedá vyhnúť operáciám..

Nepokúšajte sa liečiť túto chorobu sami. Masti a obklady nepomôžu. Chýba vám iba čas, ktorý môže spôsobiť vážne komplikácie, ako napríklad nekróza semenníkov (nekróza)..

atrofia

Krútenie môže tiež viesť k atrofii semenníkov: zmenšenie veľkosti a postupné zvädnutie jeho funkcií. Atrofia sa môže vyvinúť po niektorých infekčných chorobách..

Začervenanie, vyrážka a škvrny na miešku

Rodičia sa niekedy sťažujú na červené semenníky dieťaťa. Toto je vlastne začervenanie kože šourku. Príčinou problémov je často obvyklá vyrážka na plienky. K podráždeniu pokožky dochádza pri nadmernej vlhkosti spôsobenej zvýšeným potením pri vysokej teplote alebo nedostatočnou hygienou.

Pohlavné orgány chlapca by mali byť čisté a suché. To vás ušetrí od mnohých zápalových procesov a nebezpečných chorôb. Uroológovia sú podľa názoru názoru jednomyseľní: zdravotné problémy mnohých mužov začínajú v prvých piatich rokoch života. Jedným z dôvodov je porušenie hygienických predpisov. Je dôležité pamätať na rodičov malého pána.

Ak si nie ste istí, že sčervenanie je spôsobené vyrážkou z plienok, je lepšie poradiť sa s detským lekárom alebo dermatológom: sčervenanie mieška je častým príznakom chorôb:

 • Krútenie semenníkov: začervenanie semenníkov, zväčšenie veľkosti, horúčka, zvracanie.
 • Kýla môže spôsobiť začervenanie semenníkov. Výsledkom a jedným z jeho príznakov je zápcha.
 • Poranenie. Sčervenanie alebo hematóm v dôsledku úrazu u dojčiat - zriedkavý výskyt.
 • Infekciu. Okrem začervenania, niekedy sprevádzané vyrážkou.
 • Hydrokéla. Červené semenníky môžu byť jedným z príznakov kvapiek..

Stáva sa, že vyrážky a škvrny na miešku naznačujú alergickú reakciu na plienky alebo potravinové alergie. Kožná dermatitída je tiež sprevádzaná výskytom škvŕn a vyrážok na tele, vrátane oblasti genitálií.

Zhrnúť

Varle novonarodeného chlapca by mali byť v zóne neustálej pozornosti svojich rodičov. Nielen zdravie a správny vývoj dieťaťa, ale aj jeho schopnosť viesť normálny sexuálny život a mať v budúcnosti deti, závisí od správnej starostlivosti o dieťa, hygieny a včasného liečenia chorôb močového a pohlavného systému..

Ak pravidelne a pravidelne vyšetrujete dieťa, berte do úvahy rady lekárov, nezanedbávajte hygienu, riziko problémov s mužom a zápalových ochorení bude minimálne.

Odborná rada

 1. Patológie šourku a semenníkov môžu byť dedičné, ale priebeh tehotenstva má tiež veľký význam pre normálnu tvorbu plodu. Chladné, infekčné alebo vírusové choroby nastávajúcej matky môžu spôsobiť problémy s vývojom plodu, vrátane oneskoreného prolapsu semenníkov a kvapiek..
 2. Fajčenie, najmä počas tehotenstva, je priamou cestou k rozvoju takýchto patológií. Nastávajúca matka sa preto musí veľmi zodpovedne priblížiť dobe čakania na narodenie dieťaťa.

Po narodení sa riaďte pokynmi svojho detského lekára av prípade najmenších odchýlok od normy sa poraďte s odborníkmi..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hlavným dôvodom na odhalenie osteochondrózy je pocit bolesti chrbta pacienta. Zasahuje do odpočinku a znižuje pracovnú kapacitu. Každý deň pokračuje spolu s procesmi ničenia chrbtice.
Cirhóza pečene je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u mužov stredného veku. Jeho vývoj vyvoláva mnoho nežiaducich faktorov, napríklad dlhodobé užívanie alkoholu, ochorenie žlčových ciest, hepatitída.
Bolesť v krku je v ordinácii lekára bežnou sťažnosťou. Obťažujú ľudí všetkých vekových skupín a významne obmedzujú dennú aktivitu. V zásade je tento príznak spojený s chrbticou.