loader

Hlavná

Žalúdok

Príznaky a liečba medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice: robí niečo iné ako chirurgický zákrok?

Bedrová chrbtica je najčastejšie sa vyskytujúcim (80%) medzi populačným typom lokalizácie medzistavcových kýly. Patológia často postihuje ľudí v produktívnom veku - 25 - 50 rokov. V prevažnej časti pacientov je patogenéza dôsledkom pokročilej osteochondrózy, v dôsledku ktorej sa disky medzi bedrovými stavcami vyrovnajú a vydutia. To všetko je sprevádzané zápalom, opuchom, mechanickým kompresiou nervových koreňov a miechy, čo spôsobuje hroznú bolesť pozdĺž postihnutých nervov..

Ochorenie nie je len psychicky dosť vyčerpávajúce, ale tiež znemožňuje normálne vykonávať základné fyzické úlohy. Odcudzenie osoby zo sociálnych, domácich a profesionálnych oblastí činnosti. Vzhľadom na vysoký záujem pacientov o zotavenie sme pripravili užitočný materiál o hlavných metódach liečby hernií bedrovej / bedrovej časti tela a o tom, aký účinok sa od nich dá skutočne očakávať. Podľa tradície najskôr predstavujeme prípad týkajúci sa špecifík a štádií samotnej choroby.

Čo je bedrová prietrž?

Bedrový sval obsahuje 5 stavcov (L1, L2, L3, L4, L5), medzi nimi sú medzistavcové platničky. Každý disk je predstavovaný vláknitou chrupavkovou sústavou pozostávajúcou z vláknitého prstenca (zaberajúceho obvodovú časť stavca) a vláknitého jadra, ktoré je umiestnené vnútri tohto prstenca. Vláknitý prvok je vláknité spojivové tkanivo ako šľacha, ktoré vytvára vrstvy vo forme krúžkov. Celulózna zložka je chrupavkové tkanivo gélovej konzistencie pozostávajúce z vody (80%) a kolagénových vlákien.

Všeobecne platí, že disk akéhokoľvek oddelenia, nielen bedrovej časti, je primárne zodpovedný za funkcie absorbujúce náraz, to znamená, že absorbuje a zjemňuje zaťaženie chrbtice v čase fyzickej aktivity. Podporuje tiež optimálnu flexibilitu a podporu miechového systému na každej úrovni..

Kýla sa začína tvoriť v dôsledku progresívnych degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici, ktoré ovplyvnili ktorýkoľvek z prvkov medzi dvoma susednými stavcami. V našom prípade sa napríklad medzi bedrovými stavcami, napríklad, medzi kostnými telesami L4 a L5, najčastejšie určujú lézie. Bežnou lokalizáciou je aj L5-S1, avšak tu je už vytvorená lézia disku medzi posledným bedrovým stavcom a prvým sakrálnym stavom..

Traumatický faktor môže tiež prispievať k rozvoju choroby, ale etiologický základ stále častejšie tvorí degeneratívna-dystrofická patológia (osteochondróza). Degenerácia disku sa vytvára na základe zhoršeného bunkového metabolizmu v konkrétnej stavcovej zóne, kvôli ktorej dochádza k nedostatkom výživy. Výsledkom je, že medzistavcová výstelka začína strácať vlhkosť a riedka, na vláknitom krúžku sa tvoria trhliny. Vláknité jadro sa pohybuje do defektu prstenca, deformuje a vyčnieva disk za anatomické orientačné body. Potom dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca, cez ktorý vyjde želatínový fragment - častejšie v miechovom kanáli. Toto je prietrž bedrovej chrbtice.

Druhy a štádiá medzistavcových prietrhov v dolnej časti chrbta

Patogenéza sa zvyčajne delí na druhy podľa lokalizácie, povahy a stupňa výčnelku. Lokalizácia zaostrenia môže byť stanovená v priebehu diagnózy na jednej alebo viacerých úrovniach naraz:

Ako sme už uviedli, najväčší počet prípadov pripadá na posledné dve úrovne (asi 90%). Tieto oblasti trpia častejšie ako iné, pretože sú nielen vysoko pohyblivé, ale sú aj základom chrbtice a každý deň preberajú väčšinu vertikálneho zaťaženia..

Hrudné útvary v dolnej časti chrbta podľa charakteru výčnelku, to znamená v smere deformácie voči zónam chrbtice, sú nasledujúcich typov:

 • predné - vyčnievajúce z predných stavovcov (zriedkavé a klinicky priaznivé);
 • chrbát - nasmerovaný do miechového kanálu (častý a jeden z najnebezpečnejších, pretože spôsobuje silnú neurologickú bolesť a môže spôsobiť kompresiu miechy);
 • bočné - vyčnievajúce bočné z miechového kanála, tj z boku - doprava alebo doľava (tiež nebezpečné a rozšírené, porušujú korene miechy prechádzajúce cez foraminálny otvor);
 • Schmorlova kýla - s nimi je vyduté chrupavkové tkanivo vtlačené do hubovitých štruktúr susedného stavca, čo môže spôsobiť deštrukciu kostného tela a zlomenie kompresie (lézia v bedrovej oblasti je zriedkavá, a ak sa vyskytuje, potom väčšinou v oblasti L2-L3).

Schmorlova kýla na MRI.

Ochorenie je tiež klasifikované podľa závažnosti, a to klinického štádia jeho vzniku od počiatočného po posledné štádium.

 1. Výčnelok, prolaps (1 polievková lyžica) - začiatok vývoja, posun disku je zanedbateľný, zvyčajne od 1 mm do 4 mm. Vláknitý prsteň je riedený, jeho vrstvy majú malé praskliny. Celistvosť zadnej strany prstenca je však zachovaná, preto je jadro posunuté na perifériu stále v rámci svojich limitov.
 2. Extrúzia (2 - 3 lyžice) - spravidla konečná kýla s rozmermi viac ako 5 mm. Vláknitý okraj sa zlomí, jadro sa zlomí cez defekt a visí kvapka v medzistavcovom priestore a drží na pozdĺžnom ligamente. V závislosti od veľkosti priehybu, ktorý môže dosiahnuť 12 - 15 mm, sa extrúzia u rôznych ľudí pohybuje od strednej (5-8 mm) po ťažkú ​​fázu (9 mm alebo viac)..
 3. Sekvestrácia (4 polievkové lyžice) - kritický stupeň sprevádzaný fragmentáciou prvku na previsnutie jadra. Chrupavkovitý fragment (sekvestrácia), odtrhnutý od disku a najmä z jadra, vstupuje do miechového kanála s možnou migráciou pozdĺž anatomických expanzií stavcov. Sekvencii môže predchádzať akákoľvek fáza extrúzie, najvyššie riziko majú ľudia s tvarom väčším ako 8 mm. Fáza sekvestrácie je plná ochrnutia a závažných autoimunitných reakcií, v 80% až 90% prípadov vedie k invalidite.

Medzistavcová kýla v lumbosakrálnych segmentoch v ktorejkoľvek fáze môže poškodiť muskuloskeletálny systém aj vnútorné orgány. Neurovaskulárne útvary, ktoré sa vyskytujú v tejto oblasti, môžu byť podráždené, stlačené zdeformovaným diskom, dokonca aj v štádiu vyčnievania..

Príznaky a bolesti bedrovej prietrže

Prvé bolesti v počiatočnej fáze vývoja sú do značnej miery spôsobené podráždením a excitáciou receptorov bolesti, ktoré sú vybavené vonkajšími vrstvami vláknitého prstenca. Impulzy z nočných receptorov kruhu sa prenášajú do miechy pozdĺž vetiev synuvertebrálneho nervu, čo reflexne spôsobuje svalové kŕče v dolnej časti chrbta a imobilizáciu poškodeného úseku..

Sanogénne (ochranné) mechanizmy v budúcnosti, ako sa bude patológia vyvíjať, budú nahradené priamym poškodením prietrže priľahlého koreňa miechy a zodpovedajúceho nervového uzla. To znamená, že už dochádza k zápalu, opuchu a mechanickému stlačeniu špecificky miechových nervov v dolnej časti chrbtice. Klinický obraz vyvoláva radikulopatiu so syndrómom výraznej bolesti.

Príznaky choroby môžu spôsobovať neustále nepohodlie, niekedy neznesiteľné. U niektorých pacientov sa občas vyskytuje v tolerantnejšom prejave. Symptómy typické pre toto ochorenie sú:

 • bolesť v dolnej časti chrbta v kombinácii s bolesťou v jednej dolnej končatine (pocity v nohách sú zvyčajne výraznejšie);
 • jednostranná bolesť v jednom z zadku a s ňou spojená noha (súčasne sa prakticky nevyskytuje pravostranná a ľavostranná bolesť);
 • bolestivý syndróm, ktorý sa objavuje v dolnej časti chrbta alebo v glutálnej oblasti, potom sa pozdĺž nervu sakrálneho plexu rozširuje na stehno, dolnú časť nohy, chodidlo;
 • parestézia (znecitlivenie, mravčenie atď.) v dolných končatinách, stehnách, slabinách, zadku;
 • zvýšená parestézia a príznaky bolesti v zvislej polohe s motorickou aktivitou v čase sedenia;
 • znížený potenciál rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta, ťažkosti pri chôdzi, slabosť chodidla (syndróm „visiacej nohy“), neschopnosť zdvihnúť prsty na nohách alebo ich pohybovať;
 • porušenie postavenia kvôli bolesti a pocitu blokovania v chrbte, pacient sa v tomto ohľade začína silno sklopiť;
 • autonómne poruchy vo forme blanšírovania kože dolnej časti chrbta a nôh, výskyt bielych alebo červených škvŕn v týchto oblastiach;
 • v pokročilých prípadoch - inkontinencia moču a / alebo stolice, pretrvávajúca strata citlivosti nôh (je možná paralýza).

Znaky bolesti v posledných štádiách sú spravidla prudké pálenie alebo natáčanie v prírode žiarením do oblastí nachádzajúcich sa pod léziou. V počiatočných fázach prietrže zvyčajne spôsobuje nejednotnú matnú a boľavú bolesť chrbta.

Diagnóza bedrového kĺbu

Na stanovenie diagnózy sa používajú neurologické testy a inštrumentálne metódy výskumu. Testovanie neurologického stavu sa vykonáva neurológom, ortopédom alebo neurochirurgom. Špecialista počas počiatočného vyšetrenia na základe výsledkov testov zahŕňajúcich hodnotenie sily svalov a šľachových reflexov môže mať podozrenie na prietrž lumbálnej lokalizácie. Na potvrdenie diagnózy pacienta sa pošle vyšetrenie MSCT alebo MRI..

Niekedy pred CT / MRI predchádza röntgen, ktorý umožňuje identifikovať štrukturálne zmeny v kostnom tkanive spojené s patológiou a zúžením medzistavcového priestoru. Rôntgenové žiarenie si však nevie predstaviť samotný disk, miechu, neurovaskulárne útvary súvisiace s mäkkými tkanivami. Preto sa röntgenová snímka môže použiť iba v prvej fáze vyšetrenia. Objasní sa, či sa v stavcoch vyskytujú štrukturálne a pozičné odchýlky a či je potrebné pacienta vyšetriť pomocou informatívnejších zobrazovacích metód..

Najväčšia klinická hodnota v diagnostike je magnetická rezonancia. MRI kvalitatívne určuje stav diskov, ako aj:

 • lokalizácia, povaha, veľkosť vydutia;
 • prasknutia vláknitého prstenca;
 • stupeň dislokácie želatínového jadra;
 • skutočnosť kompresie miechy a kompresie nervových ganglií;
 • šírka miechového kanála;
 • bezplatné sekvestrácie;
 • zhoršený prísun krvi;
 • všetky súvisiace patológie v skúmanej muskuloskeletálnej oblasti.

Pre neschopnosť podrobiť sa MRI sa pacientovi môže odporučiť multi-helikálne CT vyšetrenie - multislice skenovanie bedrovej oblasti röntgenovými lúčmi. CT v akejkoľvek podobe je však v porovnaní so schopnosťou MRI v spoľahlivosti diagnózy, v množstve informácií získaných na klinickom obraze, v bezpečí pre zdravie pacienta horšie..

Pravda o liečbe bedrovej kýly

Pomáhajú lieky?

Medzi lieky na lokálne a interné použitie, ktoré sa bežne používajú pri liečbe bolesti v dolnej časti chrbta, sú známe:

 • tradičné nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín atď.) - áno, účinné, ale viac pri zastavení bolesti a zápalu o 1-2 lyžice. diagnóza;
 • silné analgetiká (Ketorolac, Ketonal, atď.) - sú predpísané na silnú a dlhodobú bolesť na 2 až 3 lyžice, účinnosť sa odhaduje na 50/50 (po ukončení liečby sa zvyčajne bolesti znova obnovia);
 • opioidné prípravky (Tramadol, atď.) - predpisujú sa iba najťažším pacientom so strašnými a neznesiteľnými bolesťami počas prípravy na operáciu;
 • injekcie glukokortikoidných hormónov alebo lidokaínu do chrbtice - takéto blokády sa používajú v zriedkavých prípadoch, keď je exacerbácia bolesti neznesiteľná a konvenčné NSAID nefungujú (taká klinika naliehavo vyžaduje chirurgický zákrok).

Akékoľvek lieky proti bolesti, ktoré sa užívajú, sa nemôžu užívať dlho, pretože majú negatívny vplyv na fungovanie gastrointestinálneho traktu, obličiek, pečene, srdca a krvných ciev a krvotvorbu. Lokálne prípravky vo forme mastí sú jemnejšie, ale nemajú dostatočnú penetračnú schopnosť, aby normálne upokojili zapálený miechový nerv..

Život pacienta iba samotnými liekmi, ktorým sa v prípade potreby zabráni operácii, bude pre pacienta drahý. Je to slepá ulička, ktorá nevyhnutne vedie k invalidite v dôsledku progresívnej kýly, nezvratnej atrofie nervového tkaniva a okrem toho, že sa vyskytnú ďalšie zdravotné problémy. Nedá sa povedať, že nekontrolované užívanie drog je návykové av niektorých prípadoch je to úplný nedostatok účinku.

Lekári musia pacientom predpisovať lieky zo série chondroprotektorov. Chondroprotektory zlepšujú výživu chrupavky disku, ale opäť, ak disk ešte nie je kriticky zdeformovaný. Preto sú chondroprotektívne látky vhodné na izolovanú osteochondrózu alebo na vyčnievanie medzistavcových L-diskov, v iných prípadoch nefungujú..

Účinok gymnastických cvičení

Je možné udržať prietrž pod kontrolou pomocou špeciálnych fyzických cvičení v bedrovej oblasti? Gymnastické cvičenia by mali byť odporúčané skúseným rehabilitológom, ktorý má v rukách váš obraz MRI a je plne oboznámený s vašimi fyzickými údajmi a zdravotným stavom. Prvý kurz by sa mal uskutočňovať pod dohľadom lekára pri záťažovej terapii. Autotestovanie gymnastických zázračných cvičení z internetu je spojené so zvýšením a / alebo premiestnením hrudnej hmoty v nebezpečnej zóne so zvýšením neurologického deficitu.

Priaznivým účinkom gymnastických cvičení, navrhnutých individuálne pre každého pacienta, je zvýšenie krvného obehu v postihnutej oblasti, posilnenie a uvoľnenie svalov, vyrovnanie stavcov a zväčšenie medzistavcových priestorov. Pravidelné a správne naplánované cvičenia prispievajú k zníženiu frekvencie relapsov ak zlepšeniu motorických schopností. Dobrým doplnkom cvičebnej terapie budú triedy v bazéne pod dohľadom inštruktora plávania a aqua gymnastiky.

V akútnom období je však kontraindikované angažovať sa, až kým príznaky exacerbácie neodstránia pokoj a lieky. Okrem toho môže fyzický dopad (najmä trakcia) na spodnú časť chrbta s veľkými kýlami (> 8 mm), dokonca aj na terapeutické účely, spôsobiť viac škody ako úžitku. Odborníci preto zdôrazňujú, že títo pacienti musia najskôr vykonať herniu čo najskôr a až potom, čo sa fyzioterapeutickými cvičeniami zapoja do produktívneho obnovenia pohybového ústrojenstva a centrálneho nervového systému..

Dopad na masáž

Masážna taktika je zameraná na zlepšenie tkanivového trofizmu (zvýšenie prietoku krvi a odtoku lymfy, zásobovanie buniek výživou a kyslíkom), uvoľnenie svalového napätia, zabránenie atrofii a zníženie tlaku na medzistavcové platničky. V akútnych obdobiach choroby je zakázané ako v prípade cvičebnej terapie prísť do styku. Masážne a manuálne procedúry sú vykonávané striktne podľa indícií na vysokej úrovni odborníkom v odbore „neurológia-ortopédia“, keďže prietrž je nezhodná.

Akákoľvek reflexológia by sa mala vykonávať veľmi starostlivo a profesionálne, bez zášklbov, skrútení, nadmerného tlaku na chrbticu, aby sa ešte viac nepoškodil slabý disk a aby sa výčnelok nesmeroval nepriaznivým smerom. Z rovnakého dôvodu je nežiaduce používať všetky druhy taktík na zníženie prietrže, účinok môže byť úplne opačný..

Masáž pre túto oblasť má mnoho kontraindikácií: vyduté výčnelky (3 lyžice), sekvestráciu, hypertenziu, ochorenie obličiek atď. Masážne techniky, ak nie sú kontraindikované, by sa mali posudzovať výlučne v kontexte základného liečebného procesu, a nie ako jediná liečebná metóda. Masáž, manuálna terapia nie je všeliekom, nedokáže vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku, ale môže byť veľmi užitočná pri „mladej“ prietrži, ktorá sa len objavuje. Masáž má neoceniteľné výhody pri obnove chrbtice po operácii..

Fyzioterapia bedrového kĺbu

Fyzioterapeutické sedenia sú jednou zo súčastí preventívnej liečby. Fyzioterapeutické postupy nebudú viesť k úplnému uzdraveniu, zvrátenie deštrukcie medzibunkových chrupavkových medzistavcových výsteliek tiež nie je v ich silách. Avšak je celkom dosiahnuteľné zastaviť progresiu fibro-chrupavky a degenerácie kostí v projekcii bedrovej bedrovej kosti pomocou fyzioterapie. Remisia sa dosiahne znížením opuchov okolo postihnutého disku, obnovením dobrého krvného obehu a znížením svalovej hypertonicity.

Elektroforéza a fonoforéza, magnetoterapia, pulzná terapia, ultrazvuk, laserová terapia, elektromyostimulácia sú štandardné postupy odporúčané v určitej kombinácii ľuďom s takouto diagnózou. Koľko pacientov pomohlo zmierniť alebo úplne odstrániť bolestivé príznaky? Štatistiky sú sklamaním. Iba 50% ľudí po absolvovaní bedrovej fyzioterapie uvádza výraznú a pretrvávajúcu úľavu.

V približne 10% prípadov sa fyzioterapia nezlepšuje alebo zhoršuje. A až 40% ľudí trpí úplným fiaskom z fyzioterapie, ktorý sa sťažuje na výskyt a zosilnenie bolesti. Ide o to, že fyzioterapeutické metódy sú väčšinou založené na zásadách hlbokého zahrievania mäkkých tkanív alebo elektrickej neuromuskulárnej stimulácie. Takéto fyziomanipulácie nemusia prispievať k eliminácii, ale naopak, zvyšujú opuchy na zapálenom nervovom kmeni, čo vyvoláva zvýšenie bolestivých symptómov..

Komplikácie a následky medzistavcovej prietrže

Bedrová, lumbosakrálna hernia chrbtice s nesprávnou a predčasnou liečbou vedie k narušeniu inervácie panvových orgánov, svalov dolných končatín a zvýšeniu neurologického deficitu. Najnepriaznivejším dôsledkom, častejším pri 3-4 lyžiciach, je syndróm chvosta koní, ktorý sa prejavuje:

 • bolestivá intenzívna radiálna bolesť;
 • periférna paralýza alebo paréza nôh s prevahou v distálnych úsekoch;
 • strata všetkých typov citlivosti a reflexov v dolných končatinách a perineu;
 • závažné poruchy funkcií sigmoidu a konečníka, močových ciest, reprodukčných systémov mužov a žien (fekálna inkontinencia, nekontrolované močenie, impotencia, neplodnosť atď.).

Ak sa zistí najmenej jeden z uvedených príznakov lézie konského chvosta, pacient potrebuje neurochirurgickú liečbu čo najskôr. Žiadna konzervatívna taktika v tomto prípade nezachráni! Prognóza zotavenia nervovej inervácie a funkčných porúch bude úplne závisieť od toho, koľko času uplynulo od momentu, keď sa syndróm objavil po operácii..

záver

Nie je možné obnoviť integritu vláknitého prstenca a zmenšiť veľkosť vytvorenej prietrže pomocou taktiky konzervatívnej liečby. Symptomatológia lumbálnych hernií je ťažké zvládnuť konzervatívne v pokročilých štádiách, pretože zdroj bolestivého stavu nezmizne. V skutočnosti neexistuje jediný pacient, ktorý by sa pri takej závažnej diagnóze zbavil prietrže a jej následkov bez chirurgického zákroku..

Nechirurgický prístup môže byť opodstatnený iba v počiatočnom štádiu, keď je deformácia zanedbateľná a ešte neviedla k prasknutiu vlákien väzivového tkaniva disku, k poškodeniu nervových zakončení. Iba v počiatočnej forme je možné dosiahnuť stabilnú remisiu v dôsledku prebiehajúcej komplexnej terapie s pravidelnými liečebnými cyklami počas celého života. Inými slovami, konzervatívna liečba vytvorí podporný preventívny účinok v dôsledku stimulácie krvného obehu a metabolizmu, ktorý spomalí deštrukčné procesy a zabráni prechodu výbežku na extrúziu..

V predposlednej a poslednej etape strácajú konzervatívne metódy svoj význam. Pokiaľ by to nebolo žiaduce, nebudú môcť vytiahnuť prietrž späť, rozpustiť sekvestráciu a vypestovať zlomený kruh. V tejto súvislosti sú všetky nechirurgické metódy bezmocné. V neskorších štádiách je maximum, ako môžu pomôcť, zníženie intenzity syndrómu bolesti. A potom, ako ukazujú praktické skúsenosti, v ojedinelých prípadoch.

zistenie

 • Konzervatívna terapia nemôže byť alternatívou k chirurgickému zákroku, pretože neodstraňuje prietrž, ale má iba symptomatický účinok..
 • Podľa klinických pozorovaní má najmenej 40% pacientov liečených konzervatívnym spôsobom neuspokojivé výsledky. Po 6 až 12 mesiacoch sa na nich pracuje z dôvodu neúčinnosti predchádzajúcej liečby alebo vyvinutých komplikácií.
 • Pri ochorení 3 štádií a 4 štádií je indikovaný chirurgický zákrok (mikrodiscektómia, endoskopia). Vo fáze 4 je vzhľadom na vysoké riziko ireverzibilného poškodenia miechy a nervových zväzkov sekvestráciou naliehavo predpísaná operácia na odstránenie sekvestrácie a korekcie disku..
 • Ak je neinvazívny prístup pre 1-2 lyžice. patológia po dobu 6 mesiacov bola neúspešná v boji proti bolesti alebo progresii na MRI je zaznamenané, je vhodné zvážiť minimálne invazívnu metódu odstránenia prietrže (endoskopia, nukleoplastika).

Nástup príznakov straty citlivosti je zlým znakom, ktorý predpovedá začiatok paraplegie v blízkej budúcnosti. Aby sa predišlo dramatickému výsledku vo forme ochrnutia, z ktorého chirurgický zákrok nezachráni, je dôležité podrobiť sa neurochirurgickej operácii na obmedzený čas..

Lumbosakrálna prietrž

Kýla lumbosakrálnej chrbtice je výčnelok časti medzistavcovej platničky v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca. Posun nastáva smerom k miechovému kanálu. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbtice má maximálnu záťaž. Táto chrbtica má tiež väčšiu výšku medzistavcových platničiek ako iné oddelenia a slabý pozdĺžny väz, ktorý normálne zaisťuje fixáciu stavcov pozdĺž predného a zadného povrchu..

Vlastnosti

Charakteristiky medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej oblasti:

 • častejšie u ľudí stredného veku;
 • je hlavnou príčinou bolesti v bedrovej oblasti;
 • prvé príznaky choroby sa môžu vyskytnúť z dolných končatín (znížená citlivosť nôh, zhoršená pohybová aktivita);
 • hlavnou diagnostickou metódou je rádiografia (prietrž sa označuje ako vyčnievanie medzi stavcami);
 • prístupný konzervatívnej liečbe v 75% prípadov;
 • hlavnou príčinou výskytu je trauma chrbtice (vzpieranie, profesionálne športy).

Sakra je zapojená do patologického procesu menej často ako spodná časť chrbta (štruktúrne znaky). Z tohto dôvodu sa prietrže vyskytujú na úrovni L5-S1 v 50 - 55% prípadov, na úrovni L4-L5 v 25 - 30% prípadov (L - označenie bedrových stavcov, S - sakrálne). Podľa ICD 10 je patológia označená písmenom M (M 51,0; M 51,3; M 52,1; M 52,2)

V závislosti od anatomického umiestnenia prietrže vzhľadom na miechový kanál existujú:

Medián alebo medián

Vzťahuje sa na interné, pretože je umiestnený v strede medzistavcovej platničky, a preto spôsobuje kompresiu vnútorných koreňov..

Na klinike dominuje radikálny syndróm pred lokálnymi prejavmi..

Konkrétne umiestnenie vysvetľuje simultánnu kompresiu dvoch nervov - vnútorného koreňa a vonkajšieho pôvodu pochádzajúcich z miechy.

Kliniku predstavujú miestne aj radiálne syndrómy..

Zadný bočný alebo bočný

Do lézie sa podieľa iba vznikajúci nervový koreň, pretože herniálny výčnelok je umiestnený na bočnej časti a stláča všetky štruktúry vonkajšieho okraja disku..

Častejšie sa vyskytujú iba lokálne prejavy patológie, radiálne príznaky sú buď mierne, alebo chýbajú.

V závislosti od stupňa deštrukcie vláknitého prstenca a ďalších prvkov medzistavcovej platničky sa rozlišujú tieto typy patológie:

 • Výstupok disku. Prejavuje sa premiestnením prvkov medzistavcových platničiek priamo do miechového kanála. Samotná štruktúra disku sa spravidla neporuší.
 • Vytláčanie. V tomto prípade dochádza k rozpadu vláknitého prstenca a vyčnievaniu jadra do miechového kanála. Súčasne sa zachováva zadný pozdĺžny väz.
 • Výhrez. Spája sa s prolapsom zložiek vláknitého prstenca priamo do miechového kanála.
 • Sekvestrácia je proces spojený s premiestňovaním fragmentov vláknitého prstenca pozdĺž miechového kanála (pokračujúci prolaps)..

Príznaky hernie lumbosakrálnej chrbtice

Príznaky budú závisieť od miesta prietrže, pretože dochádza ku kompresii rôznych nervových zakončení s konkrétnym umiestnením formácie..

Existujú dve kategórie príznakov: miestne a radiálne.

Môže byť splatná

kompresia odchádzajúcich vetiev miechy, narušenie integrity kĺbového aparátu,

poškodenie medzistavcových platničiek.

Bolesť dolnej časti chrbta je hlavným príznakom. Na začiatku ochorenia sa pri malej veľkosti prietrže (menej ako 1 - 2 mm) mierne prejavuje. S rozvojom choroby sa intenzita postupne zvyšuje..

Ožarovanie bolesti v priľahlých oblastiach (stehno, zadok) pri postupe.

Jasná závislosť syndrómu bolesti od fyzickej aktivity, dokonca bezvýznamná (zvýšená bolesť pri kašľaní, kýchaní).

Lokálne zmeny vo forme hyperémie, edému alebo viditeľnej deformácie sa nepozorujú.

Vyskytuje sa, keď prietrž vyčnieva smerom k mieche.

Porušenie citlivej inervácie končatín (brnenie a husacie hrbole na nohách, nohách).

Porušenie motorickej aktivity (paréza).

Cauda equina syndróm, ktorý je spojený s poškodením významnej oblasti miechy. Prejavuje sa okrem porúch motorickej a senzorickej sféry aj narušenia funkcie panvových orgánov..

Pretože každá časť miechy je zodpovedná za inerváciu svojej oblasti, klinika bude závisieť od úrovne poškodenia (L1-L5, S1).

Symptómy sú charakteristické aj pre množstvo ďalších chorôb (ischias, osteochondróza), čo sťažuje diagnostiku a niekedy vyžaduje ďalšie vyšetrovacie metódy (MRI / CT)..

liečba

Vo väčšine prípadov sa prietrž lumbosakrálnej chrbtice lieči bez chirurgického zákroku, pretože chirurgický zákrok v tejto anatomickej oblasti má vysoké riziko komplikácií..

Konzervatívna terapia

 1. Odpočinok na lôžku po dobu 5 až 7 dní na pozastavenie degeneratívnych procesov v tkanivách.
 2. Analgetiká (drotaverinum) na zmiernenie bolesti. Paravertebrálne blokády s roztokom lidokaínu takmer úplne zmierňujú bolesť, ale majú väčšie riziko komplikácií.
 3. Nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie sprievodného aseptického zápalu v okolitom zadnom tkanive (Diclofenac, Ibuprofen).
 4. Svalové relaxanciá na zmiernenie reflexného svalového kŕče (Vecuronium, Pankuronium).
 5. Cvičebná terapia. Vyberie sa presne individuálne prispôsobený súbor cvičení. Môže pôsobiť ako súčasť konzervatívnej liečby alebo ako súčasť rehabilitačného obdobia po operácii.
 6. Fyzioterapeutické postupy. Špecifický typ liečby (elektroforéza, magnetoterapia, kryoterapia, liečba UHF) predpisuje lekár. Môže sa používať aj v predoperačnom aj pooperačnom období..
 7. Špeciálne ortopedické doplnky (korzety, obväzy). Tuhosť a typ sa vyberajú s prihliadnutím na charakter kýly.

V prípade malej kýly a neprítomnosti výraznej deštrukcie kostných štruktúr je dovolené zaobchádzať s človekom pomocou konzervatívnych metód..

chirurgia

Cieľom operácie je dekompresia miechových nervov.

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • trvanie radikulárneho syndrómu dlhšie ako 4 týždne (strata nervovej funkcie);
 • nedostatok účinku konzervatívnej terapie;
 • MRI príznaky herniálneho výčnelku.

Ak sa vyskytne kaudálny syndróm (syndróm konského chvosta), je indikovaná pohotovostná hospitalizácia.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • nestabilita chrbtového segmentu;
 • zúženie miechy;
 • prítomnosť výrastkov a osteofytov v projekcii miechy;
 • príznaky spondylózy.

Možnosti pre operačnú taktiku:

Mikrodiscektómia z intralaminárneho prístupu pomocou operačného mikroskopu

Táto metóda sa týka špičkových technológií, pretože vyžaduje zväčšovacie zariadenia (lupu na čelo, operačný mikroskop). Umožňuje odstránenie herniovej hmoty takmer akéhokoľvek miesta a veľkosti. Počas operácie je minimálna strata krvi a minimálna trauma tkaniva (vysoká kozmetika). Priemerný pobyt na neurochirurgickom oddelení je 5-7 dní. Po operácii je indikovaný rehabilitačný kurz a po 6 týždňoch sa vracia plná fyzická aktivita. V pooperačnom období je indikované nosenie korzetu a obmedzenie fyzickej aktivity na 3 mesiace.

Je to operácia oddeľujúca svaly a týka sa endoskopických metód chirurgického zákroku. Na vizualizáciu chirurgického poľa (endoskop) sa používa špeciálne vybavenie. Aplikujte s herniami umiestnenými na boku, osteofytmi v dutine kanála. Je neprijateľné používať túto metódu na opakovaný chirurgický zákrok na chrbtici. Prístup je iba intralaminárny. Pacient je prepustený na 3-4 dni a doba rehabilitácie je skrátená na 4-5 týždňov.

Perkutánna endoskopická bedrová discektómia

Vykonáva sa pomocou endoskopu a iných špecializovaných nástrojov. Zariadenie sa môže zaviesť pomocou troch prístupov: intralaminar, posterolaterálny a transforaminálny. Používa sa pre typické nezmenené prietrže. Pacient je prepustený na 3-4 dni a doba rehabilitácie je skrátená na 4 týždne.

Akýkoľvek chirurgický zákrok je spojený s rizikom. Komplikácie, ktoré sa vyskytnú počas operácie, zahŕňajú:

 1. Krvácajúci. Vyskytujú sa pomerne zriedka s poškodením centrálnej žily. Je indikovaná okamžitá hemostáza. Strata krvi spravidla nepresahuje 150 - 200 ml krvi.
 2. Poškodenie štruktúr miechy (najmä membrán miechy). V tomto prípade dochádza k úniku mozgomiechového moku. S rozvojom tekutosti sa na ne nanášajú špeciálne tesniace švy a lepidlo.
 3. Poškodenie nervových koreňov. Je to pomerne zriedkavé. Ak vzdialenosť medzi prierezmi nervu nepresiahne 1,5 cm, použijú sa špeciálne stehy. Napriek zosieťovaniu nervového vlákna existuje v pooperačnom období riziko narušenia funkcie tohto nervu.

Pooperačné komplikácie zahŕňajú:

 1. Recidácia kýly. Operácia v tomto prípade bude potrebná iba v prípade klinických prejavov (radiálny syndróm)..
 2. Sekundárna infekcia a hnisanie rany.
 3. Vonkajšia cerebrospinálna tekutina z rany (poškodenie dura mater počas chirurgického zákroku). Na ukončenie používania špeciálneho nástroja pozostávajúceho z fibrínu a trombínu.

Komplikácie sa vyskytujú u veľmi malého percenta ľudí, pretože minimálne invazívne chirurgické metódy sú zlatým štandardom v liečbe lumbosakrálnych herniovaných diskov..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: Liečba a príznaky

1. Čo robí medziobratlová kýla lumbosakrálnej chrbtice?

Liečba mnohých chorôb je dlhá a náročná, toto tvrdenie sa vzťahuje na takúto patologickú zmenu v chrbtici, ktorá sa nazýva medziobratlová hernia. Medzi jeho vlastnosti patrí skutočnosť, že medzistavcové platničky prechádzajú určitými negatívnymi zmenami a niektoré z nich vypadávajú z kanála miechy alebo do svojho lúmenu. Obvykle je herniálna formácia umiestnená vo vnútri miechového kanála, zatiaľ čo príznaky patologického miesta sú výraznejšie. Dôvodom je to, že miecha a nervové zakončenia, ktoré sa líšia od kmeňa vo všetkých smeroch, sú stlačené, čo vedie k bolesti..

Najčastejšou lokalizáciou herniálnych útvarov je dolná časť chrbta, a to nie je náhoda, pretože práve toto oddelenie má vážne problémy v akomkoľvek stave. A tieto zaťaženia majú priamy vplyv na stav diskov umiestnených medzi stavcami..

Hrudné útvary v orgáne, ako je napríklad chrbtica, tiež vedú k ďalším problémom, najmä ku skolióze. Zakrivenie má ako hlavnú príčinu bolesť na jednej strane.

2. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: konzervatívna liečba (lieky, fyzioterapia)

Čo dáva najlepší výsledok pri liečbe kýly? Pri výbere najvhodnejšej terapeutickej techniky lekár upriamuje svoju pozornosť na také vlastnosti, ako je veľkosť hernie, stav celého pohybového aparátu a špecifické príznaky choroby. Podobne ako v prípade akejkoľvek patológie tu funguje jednoduché pravidlo: čím skôr sú zistené porušenia, tým ľahšie je s nimi zaobchádzať pomocou konzervatívnych tradičných metód. Ak je prípad zanedbaný, ak existujú silné patológie neurologického charakteru a existuje riziko závažných zmien nervového systému, ktoré zahŕňajú miechu, potom je nevyhnutný chirurgický zásah..

Ak je indikovaná konzervatívna liečba, zvyčajne sa delí na nasledujúce kroky:

 1. Odstránia sa najakútnejšie príznaky patologického stavu chrbtice. Pacient musí zostať pokojný a nosiť špeciálny pás. Analgetiká a protizápalové lieky sa zvyčajne predpisujú..
 2. Ďalej musíte používať zdravotnícke pomôcky zamerané na zlepšenie trofizmu v oblasti medzistavcových platničiek. Jeden z najpopulárnejších liekov - metabolické stimulanty v chrupavkách a iných tkanivách sa nazýva Actovegin. Na obnovenie štruktúry medzistavcových platničiek sa široko používajú chondroprotektory.
 3. Keď bolo možné zbaviť sa akútnej bolesti, predpisuje sa fyzioterapia a rôzne metódy manuálnej terapie (rôzne druhy masáží, záchvatov, atď.). Tieto metódy sú zamerané na zníženie ložiskových zápalov, opuchov v tkanivách v blízkosti postihnutých stavcov. Okrem toho sa tieto metódy zameriavajú na to, aby sa zabezpečilo úplné dekompresovanie (uvoľnenie) predtým zovretých nervových zakončení..
 4. Cieľom regeneračnej fázy je upevniť získaný terapeutický účinok a tiež posilniť svaly v bedrovej oblasti. To vytvára prirodzený, prírodný svalový korzet, ktorý pomáha udržiavať chrbticu v správnej polohe. Na dosiahnutie tohto cieľa lekári vyberajú pre svojich pacientov komplexy cvičenia. Deje sa to individuálne..

3. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: liečba gymnastickými cvičeniami


Keď bolesť zmizla vďaka efektívnej liečbe, je potrebné výsledok opraviť. Tu sa najlepšie hodí terapeutická gymnastika. Pravidelným cvičením môžete dosiahnuť tieto ciele:

 • zlepšiť krvný obeh, ako aj lymfatický obeh v oblasti patológie;
 • normalizovať svalový tonus;
 • posilňujú svaly abs, ako aj chrbta;
 • vytvárať optimálne motorické stereotypy.

Cvičenia určené pre pacientov s kýlami v lumbosakrálnej oblasti je možné ľahko nájsť na internete. Pred cvičením však odporúčame, aby ste sa poradili s lekárom. Faktom je, že v prípade patologických stavov chrbtice si iba ten správny lekár špecializujúci sa na fyzioterapeutické cvičenia môže správne zvoliť správny komplex cvičení..

Je veľmi dôležité, aby všetky cvičenia boli bezbolestné. Keď v určitom okamihu bude bolestivé robiť gymnastiku, musíte okamžite prestať vykonávať nepohodlné cvičenie a informovať o tom svojho lekára..

Existujú určité pravidlá vykonávania terapeutických cvičení v prítomnosti herniálnych útvarov a iných chorôb chrbtice:

 • musíte sa pohybovať pomaly a čo najhladšie;
 • všetky pohyby sa musia vykonávať s malou amplitúdou;
 • musíte začať robiť toto alebo toto cvičenie s niekoľkými opakovaniami, iba po niekoľkých dňoch môžete počet opakovaní zvýšiť na 10-12 krát;
 • ak je chorá strana jasne definovaná, musíte sa začať pohybovať z opačnej strany, až potom môžete robiť cvičenia na „chorej“ strane (nemala by však byť bolesť)
 • musíte sa čo najviac snažiť uvoľniť svaly;
 • začať desať minút pre všetky cvičenia bude stačiť, v priebehu času môžete predĺžiť trvanie gymnastiky na 40 minút.

4. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: liečba chirurgickým zákrokom


Chirurgia s touto diagnózou sa týka extrémnych mier, používa sa iba v situáciách, keď tradičné neinvazívne terapeutické techniky nepriniesli očakávaný účinok. Operácie sa vykonávajú aj vtedy, keď má pacient závažné neurologické poruchy, progresívne alebo prietrže pri veľkých kýloch, z tohto dôvodu je miecha stlačená. Pri takýchto indikáciách sa nevykonáva predbežné monitorovanie stavu pacienta a nepoužívajú sa konzervatívne metódy..

Chirurgický zásah do medzistavcových prietrží sa môže vykonať pomocou jednej z nasledujúcich metód:

 • Konvenčná diskotómia - predtým bola táto technika používaná častejšie, dnes je zriedkavá. Štandardná operácia s rezom v oblasti prietrže.
 • Endoskopická diskomémia - na rozdiel od predchádzajúcej metódy sú incízie veľmi malé, endoskopické vybavenie sa používa na manipuláciu.
 • Mikrodiscektómia - počas operácie sa používa mikroskop, ktorý umožňuje čo najpresnejšie vykonávanie všetkých postupov, v dôsledku čoho je pravdepodobnosť poškodenia krvných ciev, nervov obklopujúcich tvorbu hernálneho tkaniva takmer nulová.

5. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: etiológia

Je možné rozlíšiť dva hlavné dôvody, „kvôli“ ktorým sa prietrhy objavujú v bedrovej chrbtici a sú priamo opačné: nedostatok fyzickej aktivity a naopak nadmerne silná, prehnaná fyzická aktivita. Zoberme si podrobnejšie každú z nich..

Nedostatočná aktivita má vážny vplyv na stav celej chrbtice, konkrétne porušuje normálne trofické medzistavcové chrupavky, v dôsledku čoho podliehajú dystrofickým zmenám. Z tohto dôvodu je oslabený vláknitý prstenec, vďaka ktorému je zaistené stabilné umiestnenie a stav každého medzistavcového kotúča. Táto patológia sa nazýva osteochondróza. Preto je stabilné sedenie alebo ležanie zdraviu škodlivé.

Pokiaľ ide o druhý faktor, a to fyzickú záťaž, ktorá je pre konkrétneho jednotlivca príliš veľká, všetko je stále jasné: medzistavcové platničky a väzy, s ktorými sú spojené, majú určitú mieru bezpečnosti, a ak sa tento limit pravidelne prekračuje, väzy sa opotrebujú. a disky. A príde čas, keď sa objavia príznaky prietrže, k tomu môže dôjsť aj počas nepríjemného pohybu.

Druhým faktorom je nepochybne aj nadváha. Len si predstavte: človek musí neustále nosiť ďalších pol centimetra hmotnosti. Je to to isté ako vždy chodiť s obrovským vreckom cukru, múky alebo zemiakov, ktoré nemožno vyhodiť. Preto je u pacientov s vysokou telesnou hmotnosťou veľmi často pozorovaná symptomatológia herniálnych útvarov.

V dôsledku poranení chrbta sa môže vyvinúť aj kýla. Okrem toho sa v tejto oblasti vyskytuje prietrž často u tých, ktorí v mladom veku mali patológiu nazývanú dysplázia bedrového kĺbu a ochorenie nebolo úplne vyliečené..

6. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: príznaky

Špecifické prejavy prietrže sa môžu značne líšiť, prejavy závisia tak od miesta, ako aj od toho, či nastanú alebo nie sú zaseknuté nervové zakončenie. Okrem toho veľmi často neexistuje jedna prietrž, ale niekoľko súčasne, na rôznych miestach a ich príznaky sa môžu vzájomne prekrývať..

Neuropatológ bude schopný presne určiť miesto prietrže, a preto by ste mali s týmto nepohodlím a bolesťou v chrbte a spodnej časti chrbta čo najskôr kontaktovať tohto lekára. Medzi hlavné znaky prietrže patrí:

 • bolesť a stuhnutosť chrbta (dolná časť), k zosilneniu týchto príznakov dochádza pri fyzickej námahe;
 • bolesť je možné pociťovať v zadku, bokoch alebo nohách, ktorá má charakter švy alebo ťahania;
 • noha sa na ňu pravidelne znecitlivuje, husia koža sa k nej plazí, môže sa vyskytnúť pocit pálenia.

Ak sa s lekárom nekonzultujete včas a nezačnete liečbu, choroba bude postupovať, v budúcnosti sa môže prejaviť závažnejšími príznakmi:

 • slabosť dolných končatín;
 • je narušená koordinácia a pohyby nôh;
 • problémy s urogenitálnymi funkciami vrátane inkontinencie moču, erektilnej dysfunkcie;
 • porušenie pohybu čriev atď..

To všetko vedie k závažnému zhoršeniu pohody pacienta, čo môže mať za následok zdravotné postihnutie. Preto, až k tomu dôjde, musíte sa poradiť s neurológom a podstúpiť vyšetrenie. Najlepšie zobrazenie prietrže je pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou. Aj keď je táto diagnostická technika pomerne drahá, je veľmi presná a informačná a navyše je bezpečná pre zdravie.

7. Preventívne opatrenia


Aby sa predišlo výskytu prietrže v bedrových a sakrálnych častiach, je potrebný neustály pohyb, čo znamená, samozrejme, pravidelnú fyzickú aktivitu, s mierou. Bude stačiť denná chôdza, ranné cvičenia. Pomáha veľmi dobre posilňovať kúpanie svalového korzetu..

Výhodou stálej fyzickej aktivity je aj to, že v dôsledku počiatočnej nadváhy sa časom vráti do normálu. Z tohto dôvodu je zaťaženie chrbtice znížené a riziko kýly a iných patologických zmien je znížené.

Pri prevencii takýchto chorôb je veľmi dôležitá správna a vyvážená strava. Je potrebné vypracovať stravu tak, aby z potravy bola získaná maximálna výživa vitamínov a minerálov. Ak nedokážete vyvážiť výživu, musíte vziať vitamínové a minerálne komplexy.

Súlad so spánkom a odpočinkom je veľmi dôležitý. Pravidelne potrebuje dostatok spánku, posteľ by mala byť pohodlná, nie príliš mäkká a príliš tvrdá. Existujú ortopedické matrace a vankúše, ktoré sú najužitočnejšie pre zdravých a ešte bolestivejšie späť.

Pri športovaní, ak existuje predispozícia k herniálnym formáciám a iným problémom s chrbticou, fyzická aktivita by sa mala postupne zvyšovať, je lepšie odmietnuť ostré pohyby.

Nezabudnite si pozrieť toto zaujímavé video o príznakoch prietrže a liečbe.!

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu.
Ezofágová hernia je vážna lézia tráviaceho ústrojenstva. Ak sa liečba hiátovej hernie nezačne včas alebo pri neadekvátnej liečbe, vzniknú závažné následky (erózia a vredy pažeráka, zúženie pažeráka, krvácanie, zovretie prietrže)..
Mnoho dievčat sníva o krásnej atletickej postave, takže sa drží správnej výživy a zdravého životného štýlu, ktorého šport je neoddeliteľnou súčasťou. Súčasne je ženské telo často vystavené vývoju závažných patológií, z ktorých jedným sú fibroidy maternice (viac o chorobe).