loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba a príznaky hernie disku

Hernia disku 144 je patológia, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici a vyznačuje sa prasknutím alebo stratou obsahu disku za jeho hranicami do medzistavcových priestorov. Tomu môže predchádzať chronické ochorenie alebo akútne traumatické zranenie..

Symptomatický obraz

Disková hernia má typický symptomatický obraz a je vždy sprevádzaná bolesťou. Jeho lokalizácia zahŕňa nasledujúce skupiny funkcií:

 • periodická intermitentná bolesť v bedrovej oblasti;
 • koža získava mramorový odtieň a zvyšuje sa potenie - komplex vegetatívnych príznakov;
 • pacient s touto patológiou stráca rovnomerné držanie tela a počas chôdze je neustále vyhrabávaný;
 • búšenie postihnutej oblasti spôsobuje bolesť;
 • s rozvojom patológie sa zosilňujú pocity bolesti, čo je spojené s kompresiou koreňa disku a deformáciou stavcov;
 • v závislosti od toho, či ide o difúznu prietrž alebo o lokalizovaný opuch.

V tomto prípade má rozptýlená mediánová a paramediánska hernia disku tri hlavné príznaky.

 1. Bolesť, ktorá vyžaruje do dolných končatín.
 2. Necitlivosť alebo ochrnutie dolných končatín.
 3. Slabosť v ohybe a predĺženie chodidla.

Difúzna prietrž sa tiež vyznačuje metódou terapeutického účinku a jej liečenie sa uskutočňuje podľa zásady komplexného odstránenia príznakov a príznakov..

Typy vertebrálnej kýly

Kýla dolnej časti chrbtice má niekoľko typov samozrejme v závislosti od miesta a závažnosti procesu:

 • foraminal;
 • oddelený;
 • dorzálny medián;
 • dorzálny zdravotník.

Najnebezpečnejšia zo všetkých je stredná (dorzálna) prietrž, pretože predčasné liečenie môže viesť k vážnym komplikáciám. Okrem toho je najčastejšou strednou prietržou. Dorsálna patológia je výhodnejšia u mužov vo vyššom veku ako u žien, keď je telo v najlepšom veku a kostné tkanivo sa už začína fyziologicky opotrebovávať a starnúť. Medián alebo paramediánska hernia je prolaps vlákna a sekvestračného krúžku, ktorý je určený lokalizáciou bolesti.

Prečo je tak nebezpečná? Stáva sa tiež, že prietrž hernie a jej obsah spadajú do subarachnoidálneho priestoru. Pri veľkých veľkostiach tiež komprimuje miechu. Je to nebezpečné, pretože spôsobuje paraparézu a panvové ochorenia, ktoré ovplyvňujú normálne fungovanie.

Medián a paramediánska hernia v procese jej patologického vývoja poškodzujú miechový kanál, čo je presne dôvod komplikácií choroby. Veľkosť tohto typu paramediánskej patológie sa môže odlišovať, na začiatku procesu nie viac ako hrach, ale potom sa zvyšuje - potom je diagnostikovaná.

Okrem mediánu môže existovať foraminálna prietrž. Foraminal sa vyznačuje neznesiteľnými bolestivými pocitmi, ktoré je takmer nemožné odstrániť. Pacient nie je schopný samostatne vykonávať pohyby a je pre neho ťažké pohybovať sa. Foraminálna forma patológie vyžaduje okamžitú liečbu hospitalizáciou.

Iná forma, napríklad sekvestrovaná, sa vyskytuje vo forme prolapsu obsahu disku, ktorý je nasmerovaný do miechového kanála. Dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca a prolapsu segmentu. Príznaky akútnej, foraminálnej formy sa cítia počas ostrých zákrut a pri zdvíhaní závaží.

Dorsálny paramedián je sprevádzaný vyčnievaním obsahu disku do miechového kanála a vyznačuje sa silnou bolesťou v bedrovej oblasti, nohách, panvových orgánoch a kĺboch. Niekedy sa pozoruje necitlivosť končatín, čo pacientovi v priebehu času sťažuje chodenie.

Patologické ošetrenie

Liečba každého druhu sa uskutočňuje terapeuticky av prípade prasknutia prstenca sa používa chirurgická liečba, po ktorej nasledujú opatrenia na obnovu.

Dnes existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako ovplyvniť prietrž bedrového kĺbu v ranom a pokročilom štádiu. Používajte liečbu nesteroidnými protizápalovými liekmi, antispasmodikami a súbežne - fyzioterapeutickú liečbu.

Po prvé, pacient má kompletný odpočinok na lôžku po dobu jedného týždňa od začiatku vývoja akútneho štádia. Mier môže znížiť patológiu bolesti, spôsoby, ako zmierniť tlak na nervové zakončenie.

Potom sa liek používa na zmiernenie opuchu tkanív a zápalu, ktorý vyvoláva strednú a strednú kýlu. A ako metóda fixácie je zahrnutá aj fyzioterapeutická liečba - manuálna, gymnastická a akupunktúra..

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5 je vyčnievanie obsahu medzistavcovej platničky, smerované do priestoru kanála lumbosakrálnej chrbtice. Takže l5-s1 je piaty lumbálny a prvý krížový stavec a l4-l5 je piaty a štvrtý bedrový stavec, to znamená, že hovoríme o dorzálnej prietrži, ktorá sa objavila v priestoroch medzi nimi. Z akého smeru je smerované premiestnenie disku, rozlišujú sa typy hernií. Dorsálna prietrž, tiež nazývaná zadná prietrž, je nasmerovaná na miechový kanál. V tomto ohľade existuje riziko porušenia miechy a miechových nervov, ktoré ňou prechádzajú.

Smer vyčnievania dorzálnej hernie je spojený s jeho zvláštnou bolesťou. V prípade poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii dorzálnej hernie, ktorá vedie k závažným neurologickým poruchám, po ktorých nasleduje paréza a paralýza panvových orgánov..

Podľa štatistík sa najčastejšie vyskytujú dorzálne kýly v bedrovej oblasti.

Príčiny dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Môže existovať niekoľko dôvodov na vytvorenie dorzálnej prietrže bedrovej chrbtice:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice. Tento stav je vrodenou anomáliou vývoja v bedrovej oblasti. Súčasne sa mení štruktúra a tvar stavcov, väzy sa porušujú, chrupavkové tkanivo, krvné cievy a nervy sa ničia. Výsledkom je dorzálny výčnelok.

Osteochondróza chrbtice, ktorá vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a objaveniu sa výčnelkov.

Choroby chrbtice spojené so zhoršenou držbou tela - kyphosis, skolióza a lordóza.

Poranenia bedrovej chrbtice. Patria sem aj chirurgické operácie, pády, ostré zákruty.

Infekcie, ako je kostná tuberkulóza.

Nadmerné cvičenie s vzpieraním. U športovcov sa často vyskytuje dorzálna hernia. Okrem toho sú ohrození aj ľudia, ktorí zažívajú neustále vibrácie, napríklad vodiči..

Porušenie metabolických procesov v tele, ktoré vedie k podvýžive chrupavky. Okrem toho zlyhanie metabolických procesov vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Z hľadiska vývoja dorzálnej prietrže sú obzvlášť nebezpečné ložiská tuku v bruchu. Majú významný vplyv na spodnú zónu chrbtice..

Pravidelný príjem nikotínu do tela významne zvyšuje riziko tvorby prietrže..

Málo cvičenia. Z hľadiska tvorby dorzálnej prietrže predstavuje nebezpečenstvo sedavý spôsob života. Predajcovia, účtovníci, vodiči a ľudia týchto profesií, ktorí sú nútení tráviť väčšinu svojho pracovného času sedením v oblasti zvýšeného rizika.

Nie je možné vylúčiť skutočnosť, že existuje hereditárna náchylnosť na vznik prietrže.

Zmeny súvisiace s vekom, ktoré spôsobujú prirodzené opotrebenie diskov.

Poruchy stravovania, ktoré vedú k nedostatočnému príjmu živín. V tomto prípade sú postihnuté všetky orgány, vrátane chrbtice. Pretože je to maximálna záťaž v bedrovej oblasti, jej stavce sa pred zvyškom zničia.

Príznaky dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Syndróm bolesti Kým kýla nedosiahne strednú veľkosť, syndróm bolesti sa prejaví slabo. Ako rastie, zvyšuje sa tlak na miechové nervy. Výsledkom je akýkoľvek pohyb: zdvihnutie nôh, zmena polohy tela - to všetko bude sprevádzané neznesiteľnou akútnou bolesťou. V pokročilých prípadoch pacienti dokonca nemôžu kašľať bez bolesti. Zvyčajne dáva zadok a stehná.

Porušenie citlivosti. U pacientov sa znižuje citlivosť nôh a nôh chodidla, čo je tiež spojené s poškodením miechových nervov. Môže sa objaviť znížená citlivosť chvostovej kosti a svalov gluteálnej. Ďalej dolné končatiny často napučiavajú..

Vertebrálny syndróm. Toto je komplex symptómov, ktorých vzhľad je spojený s bolesťou. Intuitívne sa človek pokúša vyložiť bedrové a sakrálne časti, začne sa sklopiť, nakloniť sa dopredu. Výsledkom je nesprávne držanie tela. Okrem toho trpí zmysel pre rovnováhu a zmeny chôdze. Zakrivenie chrbtice vedie k rozvoju problémov vo fungovaní vnútorných orgánov.

Radikálny syndróm. V procese atrofie svalového tkaniva dochádza k narušeniu citlivosti končatín, objavuje sa ich slabosť. Pokožka sa stáva suchou alebo sa naopak môže zvyšovať potenie, čo je spojené s poruchou mazových žliaz. Keď sa prietrž zvyšuje, zvyšuje sa riziko ochrnutia tela.

Čím viac je poškodená miecha, tým vyššie je riziko vzniku život ohrozujúcich podmienok pre pacienta:

Poruchy reprodukčného systému.

Poruchy fungovania panvových orgánov, ktoré sa prejavujú zápchou alebo hnačkou, močovou inkontinenciou atď..

Sciatica v dolnej časti chrbta a panve, s bolesťou chrbta v celej zadnej strane dolných končatín. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky Sciatica)

Lasegov syndróm. Neuropatológ určuje prítomnosť tohto syndrómu. U pacienta s dorzálnou herniou došlo k úplnému alebo čiastočnému vymiznutiu fyziologických reflexov, najmä kolena a Achilles. Zároveň sa však vytvárajú nové patologické reflexy.

Komplikácie dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Sekvencia prietrže porušením integrity disku a výstupom buničitého jadra do lúmenu miechového kanála. Osoba trpí silnou bolesťou, ktorá sa vysvetľuje kompresiou miechových nervov a miechy. Výsledkom je, že pacient stráca schopnosť starostlivosti o seba, pretože sa nemôže pohybovať.

Ako hernia rastie, môže sa vytvoriť úplná alebo čiastočná ochrnutie pacienta s priradením skupiny zdravotne postihnutých.

Tvorba autoimunitného zápalového procesu. Dôvodom jeho prejavu je obsah proteínov chrupavkových a fibrínových vlákien, ktoré vyvolávajú autoimunitnú reakciu.

Stlačenie zväzku koreňov miechových nervov. V medicíne sa táto komplikácia nazýva príznak chvosta..

Porušenie úkonu močenia a procesu vyprázdnenia z dôvodu poruchy funkcie panvových orgánov.

Atrofia tkanív dolných končatín spojená so stratou citlivosti.

Dorsálna prietrž umiestnená na úrovni 14 až 150 môže teda viesť k ochrnutiu nôh a úplnej strate citlivosti nôh so všetkými dôsledkami vyplývajúcimi z tohto stavu..

Dorsálna kýla, ktorá sa nachádza v 1 5-s1, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania vnútorných orgánov panvy. Preto, ak sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnóza dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Ak je podozrenie na dorzálnu prietrž v bedrovej chrbtici, sú potrebné inštrumentálne diagnostické metódy. Najinformatívnejšou metódou v tomto prípade bude MRI. Na obrázku je znázornený smer výčnelku, jeho veľkosť, stupeň kompresie miechy.

Ak nie je možné mať MRI, môže byť pacient poslaný na CT vyšetrenie. Podľa jeho výsledkov však bude možné dokázať iba skutočnosť, že existuje herniálny výčnelok. Röntgenové vyšetrenie je v tomto prípade neinformatívne, umožňuje nám len dospieť k záveru, že neexistujú žiadne iné zdroje bolesti - zakrivenie chrbtice, jej zranenia alebo nádory..

Liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť iba chirurgickým zákrokom. Lekári však nijako neponáhľajú, aby poslali pacienta na operačný stôl, pretože existujú jasné náznaky.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Konzervatívna liečba scvrkáva a zmierňuje bolesť pacienta a zabraňuje progresii prietrže:

S cieľom zachrániť pacienta pred bolesťou je predpísaný liek proti bolesti a protizápalové lieky, medzi nimi: diklofenak sodný, ibuprofén.

Na zmiernenie svalového kŕča sa indikuje použitie svalových relaxancií, napríklad baklofén, Sirdalud, Midokalm.

Narkotické analgetiká - ketanol, baralgin, ketanov.

Antidepresíva a sedatíva sú zamerané na odstránenie neurologických porúch, ktoré často trpia pacientmi so spinálnou kýlou. Medzi najobľúbenejšie lieky patria desipramín, doxepín, amitriptylín..

Užívanie hormonálnych liekov pomáha zmierniť zápal, predpisuje sa však iba pri absencii účinku iných liekov..

Vitamínová terapia. Je vhodné užiť zvýšenú dávku vitamínu B, konkrétne B1 a B12. Možné je nielen ich intramuskulárne podanie, ale aj orálne podávanie liekov, napríklad neuromultivitídy alebo Neurovitanu..

Metódy konzervatívnej liečby tiež zahŕňajú:

Fyzioterapia. Komplexné cvičebné komplexy je možné začať až v štádiu remisie choroby, po odstránení syndrómu bolesti. Odporúča sa, aby pacient vykonával cvičenia každý deň bez medzier. Malo by sa zabrániť ostrým pohybom, zaťaženie v počiatočných fázach by malo byť minimálne..

Trakcia chrbtice. Moderná medicína ponúka pacientom s herniou podstúpiť trakciu pomocou počítačových zariadení, ktoré vykonávajú postup podľa programu, ktorý je v nich stanovený. Princíp tejto metódy spočíva v tom, že vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje maximálne o 2 mm. Do tejto medzery a prietrže sa môže čiastočne zapojiť. Procedúru je možné vykonávať iba v špecializovaných lekárskych zariadeniach tak, aby nedošlo k poškodeniu zdravia (viac v článku: trakcia chrbtice: indikácie a kontraindikácie).

Fyzioterapeutická liečba. Medzi najobľúbenejšie spôsoby zbavenia pacienta so syndrómom bolesti patrí elektroforéza liekov (so zavedením anestetík, protizápalových alebo hormonálnych liekov) a použitie diadynamických prúdov (pomáha pri anestézii, relaxácii a zvýšení krvného obehu)..

Chirurgická liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Operácia sa spravidla predpisuje iba v 20% prípadov. Indikácia pre operáciu je vývoj komplikácií, nedostatok účinku konzervatívnej terapie, výrazná veľkosť prietrže, silná bolesť. Okrem toho sa chirurgický zákrok môže uskutočňovať s ochrnutím pacienta, ako aj s porušením vnútorných orgánov.

Moderné spôsoby, ako sa zbaviť vydutia, sú nasledujúce:

Mikrodisektómia, pri ktorej sa odstráni časť prietrže a ak je to potrebné, časť stavcov. Postup sa vykonáva pod mikroskopom. Po 5 dňoch môže pacient vykonávať nefyzickú prácu a po 3 týždňoch je jeho schopnosť pracovať úplne obnovená.

Endoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Vďaka nemu punkcia na koži, ktorá bude uskutočnená na odstránenie prietrže, nepresiahne 20 mm. Trvanie procedúry neprekročí 45 minút, bude vyžadovať zavedenie lokálnej anestézie. Kýla samotná môže byť odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómiu zriedkavo používajú moderní chirurgovia. Vykoná sa, ak je prietrž veľká. Počas operácie je pacient odstránený časť stavca, ako aj časť disku.

Bez ohľadu na to, aký spôsob odstránenia prietrže je vybraný, vždy existuje riziko recidívy choroby.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Hernia disku L4-L5

Zhrnutie: Hernia disku L4-L5 je výčnelok medzistavcovej platničky medzi 4. a 5. bedrovým stavcom. Príznaky sú bolesť v dolnej časti chrbta, slabina a noha na chodidlo. Jedinou diagnostickou metódou je MRI bedrovej chrbtice.

hernia disku l4-l5

Medzistavcová kýla sa objaví, ak je gélovité centrum medzistavcového disku pretlačené trhlinou vo vonkajšom obale disku. Bolesť chrbta alebo nohy, znížená citlivosť a pocit mravčenia môžu byť výsledkom zovretia prietrže miechy. Konzervatívna liečba medzistavcových prietrží, vrátane nenatiahnutej chrbtovej trakcie, terapeutických cvičení, rôznych typov masáží, užívania liekov proti bolesti a protizápalových liekov, vo väčšine prípadov stačí na to, aby sa človek vrátil do plného života. Existujú však situácie, keď pacient potrebuje operáciu.

Anatómia medzistavcových platničiek

Aby sme pochopili, čo je medziobratlová hernia, je dôležité mať nejakú predstavu o tom, ako funguje chrbtica. Ľudská chrbtica sa skladá z 24 mobilných kostí - stavcov. Bedrová chrbtica je nútená podporovať väčšinu telesnej hmotnosti. K dispozícii je 5 bedrových stavcov očíslovaných od L1 do L5. Takto sú stavce L4 a L5 dolnými bedrovými stavcami a tlak na ne je najväčší. Z tohto dôvodu je vertebrálny segment L4-L5 náchylný na rôzne druhy poškodenia vrátane vytvorenia medzistavcovej prietrže, a to aj z dôvodu svojej pohyblivosti..

Stavce sú oddelené medzistavcovými platničkami, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov a bránia treniu stavcov proti sebe. Vonkajší obal medzistavcových platničiek sa nazýva vláknitý prsteň, vnútorný gélovitý materiál disku sa nazýva buničité jadro. V strede chrbtice je miechový kanál - dutá vertikálna trubica, v ktorej je umiestnená miecha a korene miechových nervov, ktoré z nej vychádzajú. Miecha a miechové nervy prenášajú nervové impulzy z mozgu do tela a späť, čím poskytujú rôzne oblasti citlivosti a mobility..

Medzistavcová hernia sa objaví, keď sa gélovité centrum disku vytlačí cez trhlinu vo vonkajšej membráne a vstúpi do miechového kanála, kde sa nachádza miecha a korene miechových nervov. Ak je medzistavcová prietrž v kontakte s nervovým tkanivom, môže to spôsobiť chemické podráždenie nervov. Bolesť je výsledkom zápalu miechy, stlačeného medzistavcovou prietržou. V priebehu času sa medziobratlová hernia časom znižuje, takže u pacienta môže dôjsť k čiastočnému alebo úplnému vymiznutiu príznakov. V niektorých prípadoch je medzistavcová prietrž taká veľká, že časť prietrže úplne zhasne a zostáva v miechovom kanáli. Väčšina medzistavcových hernií sa vytvára v bedrovej chrbtici, kde miechové nervy opúšťajú miechový kanál a potom sa znova spájajú do formy sedacieho nervu, ktorý vetví a inervuje dolné končatiny..

príznaky

Jedným z charakteristických syndrómov bolesti, ktoré sa prejavujú u pacientov s medziobratlovou kýlou v bedrovej chrbtici, je ischias. Príčinou ischias s medzistavcovou prietržou je štiepenie koreňov sedacieho nervu. Pri ischias je bolesť vyžarovaná z dolnej časti chrbta na jednu alebo obe nohy, niekedy dosahuje až na nohy a často je bolesť dolnej časti chrbta menej výrazná ako bolesť nohy. Najzávažnejšou bolesťou nôh je chodenie, státie a sedenie. Akcie ako trup, trup, trup môžu zhoršiť bolesť. Niekedy je bolesť sprevádzaná zníženou citlivosťou a mravenčením na nohe alebo nohe. U pacientov sa môžu tiež vyskytnúť svalové kŕče na chrbte alebo na nohe..

Okrem bolesti môže pacient pociťovať svalovú slabosť v nohe. Počas neurologického vyšetrenia v tomto prípade nemusia existovať kolenné ani Achillove reflexy. V závažných prípadoch je možné pozorovať paréziu chodidla v rôznej miere (noha sa pri chôdzi „spanks“) alebo strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním. Ak máte závažné oslabenie dolných končatín alebo problémy s ovládaním panvových funkcií, mali by ste sa bezodkladne poradiť s lekárom, pretože tieto príznaky sú charakteristické ohromnou komplikáciou hernie disku - syndróm chvosta koňa..

Okrem vyššie opísaných symptómov ischias sa prietrž na úrovni L4-L5 vyznačuje aj príznakmi, ako sú problémy s narovnaním palca v dôsledku svalovej slabosti a potenciálne príznak „visiacej nohy“. V hornej časti chodidla je cítiť necitlivosť a bolesť. Bolesť z dolnej časti chrbta často vyžaruje, vrátane zadku.

príčiny

Medzistavcová prietrž v dolnej časti chrbta sa môže objaviť v dôsledku zranenia alebo nesprávneho držania tela pri zdvíhaní ťažkých predmetov (sklopenie na rovných nohách) alebo sa môže vyskytnúť spontánne. Dôležitú úlohu pri formovaní prietrže zohráva starnutie. S vekom medzistavcové platničky strácajú vodu a živiny, stávajú sa menej elastickými a krehkejšími. Vonkajší obal disku tak môže „zoslabnúť“ a už nebude schopný držať vláknité jadro v strede. Genetická predispozícia, fajčenie, povaha práce a množstvo ďalších faktorov môže viesť k skorej degenerácii medzistavcových platničiek.

Medzistavcová kýla je najbežnejšia u ľudí vo veku 30 až 50 rokov, aj keď stredný a starší ľudia tiež často trpia medzistavcovou prietržou, najmä ak sa aktívne zapájajú do športu alebo pracujú tak, že si vyžadujú systematické zdvíhanie alebo statické držanie tela (práca s počítačom). šijací stroj, práca zvárača, chirurga atď.) Medzistavcová kýla bedrovej chrbtice je jednou z najbežnejších príčin bolesti chrbta v kombinácii s bolesťou v dolnej končatine a je 15-krát častejšia ako prietrž krčnej chrbtice, aj keď s príchodom v našom počítačovom živote sa tento pomer mení, pretože sa zvyšuje počet prietrží krčnej chrbtice a podľa toho aj rané mŕtvice.

diagnostika

Diagnóza medzistavcovej prietrže začína návštevou neurológa. Lekár zhromaždí kompletnú anamnézu pacienta, informácie o zraneniach a chorobách a určí, či niektoré konkrétne vlastnosti životného štýlu pacienta môžu spôsobiť bolesť. Po zhromaždení informácií o pacientovi lekár vykoná lekárske vyšetrenie. Vyšetrenie sa vykonáva s cieľom určiť zdroj bolesti a určiť závažnosť príznakov, ako sú svalová slabosť a znecitlivenie, ak existujú.

Po vyšetrení a predbežnej diagnóze lekár spravidla pošle pacienta na rádiografické vyšetrenie. Takáto štúdia môže byť rádiografia, MRI (magnetická rezonancia), CT (počítačová tomografia), myelografia alebo elektromyografia. Na základe získaných údajov sa už vyrieši problém liečby existujúceho problému pacienta.

MRI je neinvazívna štúdia, ktorá využíva magnetické pole a rádiové vlny na vytvorenie trojrozmerných podrobných snímok kosti a mäkkého tkaniva chrbtice. Na rozdiel od röntgenovej snímky sú nervy a medzistavcové disky jasne viditeľné na MRI obrazoch. MRI môže určiť umiestnenie a veľkosť medzistavcovej prietrže, ako aj prítomnosť alebo neprítomnosť kompresie nervového koreňa. Okrem toho môže MRI vykazovať rast kostí, nádory miechy alebo abscesy..

Myelografia je rádiografia používajúca kontrastné médium, ktoré sa injikuje do miechy počas punkcie miechy. Na obrázkoch získaných pomocou takejto štúdie môžete vidieť medzistavcovú prietrž, kostné výrastky, nádory miechy, abscesy. Kvalita snímok získaných týmto spôsobom je oveľa nižšia ako kvalita snímok MRI. Podávanie kontrastného média nemusí byť pre pacienta bezpečné. Myelografia ako hlavná diagnostická metóda sa používa v krajinách, ktoré si nemôžu dovoliť kúpiť dostatok zariadení MRI..

CT je bezpečná, neinvazívna štúdia využívajúca röntgenové lúče a počítač na získanie dvojrozmerných snímok chrbtice. CT je trochu podobná MRI, ale kvalita CT snímok je nižšia ako kvalita MRI snímok. CT sa často používa ako náhrada za MRI v prípadoch, keď je MR z nejakého dôvodu nemožná. Na CT nie je medzistavcový disk viditeľný a nie je možné určiť presné rozmery prietrže disku podľa CT.

Elektromyografia a štúdium nervového vedenia. EMG meria svalovú reakciu na elektrickú stimuláciu. Za týmto účelom sa do svalov umiestnia malé ihly a výsledky merania sa zaznamenajú na špeciálnom prístroji. Testovanie nervového vedenia je podobné EMG, ale meria sa, ako dobre nervy prenášajú elektrické signály z jedného konca nervu na druhý. Tieto testy môžu zistiť poškodenie nervov a svalovú slabosť. Testy sa používajú na diferenciálnu diagnostiku chorôb miechy..

Rádiografia využíva röntgenové lúče na snímanie kostného tkaniva pacienta, čo lekárovi pomôže určiť zmeny v umiestnení stavcov, artritídy, rastu kostí alebo zlomenín. Len pri tejto štúdii nie je možné diagnostikovať medzistavcovú prietrž..

liečba

Konzervatívna (nechirurgická) liečba medzistavcových prietrží môže zahŕňať lieky proti bolesti a protizápalové lieky, nezaťažujúcu trakciu chrbta, rôzne komplexy liečebných cvičení, rôzne typy liečebných masáží atď. So systematickým prístupom k liečbe sa už asi po 6 týždňoch vracia 80% ľudí s bolesťou dolnej časti chrbta. obvyklý spôsob života. Ak z nejakého dôvodu konzervatívna liečba nepomáha pacientovi, lekár môže odporučiť operáciu.

1) Konzervatívne metódy

Užívanie liekov: v závislosti od závažnosti situácie a závažnosti symptómov môže lekár predpísať použitie rôznych liekov proti bolesti a protizápalových liekov, svalových relaxancií (v prípade svalových kŕčov) a steroidov. Steroidy však môžu spôsobiť vážne komplikácie (diabetes mellitus), NSAID a žalúdočné a črevné vredy. V tomto prípade medikácia so strednou, veľkou veľkosťou medzistavcovej prietrže a tiež s úzkym miechovým kanálom zvyčajne neprináša výsledky..

Vykladanie chrbtovej trakcie: táto liečebná metóda vám umožňuje čiastočne obnoviť výživu a podľa toho aj stav medzistavcových platničiek, ako aj zmierniť alebo znížiť tlak na nerv prostredníctvom zväčšenia vzdialenosti medzi stavcami. Trakcia chrbtice je prakticky jedinou metódou liečby hernie disku, ktorá pôsobí na príčinu choroby. Od začiatku vývoja medzistavcovej prietrže je pokles medzistavcovej vzdialenosti (spinálna osteochondróza).

Terapeutická gymnastika: posilňuje hlboké svaly chrbta, podporuje rozvoj správneho držania tela a korzetu svalov.

Lekárska masáž: pomáha uvoľňovať svaly chrbta, zmierňuje svalové kŕče.

2) Chirurgické ošetrenie

Chirurgickú liečbu medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice možno odporučiť v troch prípadoch:

 • ak pacient slabo reaguje na komplexnú konzervatívnu liečbu;
 • ak má pacient po komplexnej konzervatívnej liečbe príznaky;
 • ak má pacient známky poškodenia nervov, ako je svalová slabosť alebo strata citlivosti na nohe. V iných prípadoch by lekári nemali odporúčať chirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže.

Tento článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2016-11-22, 14:52.

Medziobratlová hernia disku L4-L5

Herniation medzistavcových platničiek l4-l5 je spôsobená nadmerným zaťažením chrbtice v dôsledku športu alebo tvrdej fyzickej práce. V tomto prípade má pacient výraznú bolesť a porušenie základných funkcií horných končatín. Na odstránenie choroby je potrebný integrovaný prístup k liečbe pomocou protizápalových liekov.

príčiny

Medzi základné princípy rozvoja prietrže medzistavcovej platničky v oblasti L4-L5 sakrálnej chrbtice patria tieto faktory:

 • dedičná predispozícia;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • zlá strava;
 • nedostatočný príjem tekutín;
 • sedavý spôsob života;
 • športovať;
 • trofické poruchy;
 • hormonálne poruchy;
 • podchladenie;
 • osteoporóza;
 • skolióza.

Medzistavcová prietrž na úrovni 14 až 150 sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku významného zaťaženia spojeného so zdvíhaním hmotnosti a konštantným sedavým životným štýlom. Okrem toho hrá dôležitú úlohu aj narušenie štruktúry chrupavkového disku v dôsledku nedostatočného príjmu tekutín. Tento typ patológie je najnebezpečnejší, pretože touto oblasťou prechádzajú dôležité nervové vlákna zodpovedné za ľudské panvové funkcie..

Hrozná bolesť bedrovej chrbtice spôsobená herniovaným diskom l4-l5.

Príznaky hernie disku L4-L5

Výčnelok bedrovej chrbtice vyvoláva výskyt takýchto príznakov:

 • akútna bolesť a svalové kŕče v postihnutej oblasti;
 • parestézia dolných končatín;
 • narušenie bolesti alebo hmatovej citlivosti;
 • panvovej dysfunkcie.

Pri hernii stavcov l4-s1 sa pacient sťažuje na bolesti chrbta. V tomto prípade je narušená normálna funkčná aktivita končatiny. Pacient je mučený slabosťou svalov a autonómnymi poruchami v končatinách. Charakteristická je neschopnosť pacienta v polohe na chrbte zdvihnúť rovnú nohu kvôli výraznej bolesti. Centrálna, stredná a posterolaterálna prietrž môže spôsobiť zdravotné postihnutie, pretože dokáže stlačiť motorické korene miechy..

Ako diagnostikovať?

Na identifikáciu herniového vyčnievania disku v bedrovej oblasti sa môže použiť ultrazvuková diagnostika a rádiografia. Ak má patológia malé rozmery do 4 mm, je možné ju zistiť iba pri použití magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Ťažkosti pri diagnostike sú tiež reprezentované zadnou alebo strednou prietržou, pretože výstupok je lokalizovaný vo vnútri stavcov. Všetci pacienti majú všeobecný krvný a močový test..

Všeobecné zaobchádzanie

Terapia prietrže medzistavcovej platničky by mala byť komplexná a mala by zahŕňať odstránenie príčiny, ktorá spôsobila chorobu. Okrem toho je dôležité odstrániť príznaky bolesti a zápalu pri vystupovaní, ako aj príznaky rozvinutého radiálneho syndrómu. Toto sa dá dosiahnuť použitím nesteroidných protizápalových liekov alebo hormónov. Keď sú neúčinné, používa sa chirurgický zákrok, ktorý spočíva v tom, že vyzrážaná časť chrupavky je čiastočne korigovaná a celý chrbtový stĺp je stabilizovaný prídržnými doštičkami. Ďalší komplexný účinok je zameraný na obnovenie normálnej funkčnej aktivity chrbtice. Na tento účel sa používajú fyzioterapeutické metódy expozície, terapeutické masáže a cvičenia..

konzervatívny

Ak sa zistí stredne-paramediánska kýla medziobratlového disku, musí sa osoba podrobiť protizápalovej liečbe. Na tento účel sa nesteroidné protizápalové lieky používajú vo forme mastí, intramuskulárnych injekcií a kvapkadiel. Pri ich neúčinnosti sa používajú hormonálne látky, antispasmodiká a analgetiká. V komplexnom účinku je znázornené dlhodobé použitie chondroprotektorov a multivitamínov.

operácie

Chirurgická liečba sa používa na významné stlačenie nervových koreňov miechy s herniovým výčnelkom, a ak konzervatívna terapia neprináša požadovaný výsledok. Najbežnejšie používaná endoskopická metóda zásahu, ktorá zahŕňa menšie rezy, cez ktoré sa vkladajú všetky potrebné nástroje. Operácia sa vykonáva v prípade významných štrukturálnych zmien a deštrukcie stavcov, s cieľom protetiky a spevnenia chrbtice pomocou nosných dosiek..

Liečebné cvičenia

Tento typ liečby sa používa po úplnom odstránení syndrómu bolesti a je zameraný na obnovenie stratených funkcií chrbtice a zabránenie opätovného výskytu patológie. Výber cvikov závisí od závažnosti porúch a rehabilitológ by sa s nimi mal zaoberať po prečítaní anamnézy pacienta. Gymnastika by nemala spôsobovať bolesť ani nudiť človeka.

iné metódy

Ak je postihnutá bedrová chrbtica, jednou z hlavných metód liečby kýly po odstránení zápalu je použitie fyzioterapeutických techník, ako sú:

 • elektroforéza;
 • bahenná terapia;
 • magnetoterapia;
 • parafínové kúpele;
 • massotherapy.

Fyzioterapia pomôže obnoviť trofizmus a krvný obeh v tkanivách obklopujúcich stavce.

prevencia

Kýliu disku l4-l5 môžete predchádzať, ak vediete zdravý životný štýl, ktorý vyžaduje správnu a vyváženú stravu, absenciu zlých návykov a správny denný režim s dostatočným časom spánku a bdelosti. Je dôležité udržiavať motorickú aktivitu, ale nie preťaženie chrbtice. Na zdravú chrupavku sa musí spotrebovať veľa tekutín.

Ako liečiť herniu L4 L5

Medzistavcová prietrž je častou príčinou bolesti chrbta v dospelosti. Jeho vývoj priamo súvisí s naším životným štýlom a postojom k zdraviu. V článku sa budeme zaoberať tým, čo je prietrž medziobratlovej platničky L4 L5, aké sú jej príznaky a liečba.

Hlavné príčiny prietrže

Stavce L4 L5 sú súčasťou bedrovej chrbtice. Kýla L4 L5 je teda umiestnená v driekovej chrbtici medzi 4 a 5 stavcami. Kde sa presne nachádza stavovec L5, pozri fotografiu nižšie.

Hlavné príčiny patológie sú tieto:

 • nesprávne držanie tela;
 • trauma do bedrových stavcov;
 • procesy prirodzeného starnutia;
 • fyzická aktivita (ťažká fyzická práca, športové preťaženie, nesprávne zdvíhanie, nadváha);
 • fyzická nečinnosť;
 • slabé chrbtové svaly alebo slabo rozvinutý pohybový aparát (slabé väzivá a svaly);
 • abnormality chrbtice;
 • zlá výživa a tkanivová dystrofia.

Výskyt prietrže medzi 4 a 5 stavcov bedrového kĺbu je vyvolaný množstvom dôvodov. Najčastejšie sa objavuje v dospelosti, keď medzistavcové platničky strácajú svoju elasticitu, tkanivá sú tenšie a objavujú sa praskliny a trhliny..

Je to kvôli zaťaženiu, ktoré prežíva naša chrbtica každý deň, nedostatku výživy chrupavkového tkaniva, ktoré vedie k jeho dystrofii, poraneniu miechy, ktoré môže spôsobiť nestabilitu alebo vytesnenie stavcov. Toto a oveľa negatívnejšie ovplyvňuje zdravie našej chrbtice..

Formy choroby

Medzistavcová kýla je primárna a sekundárna. Primárne sa objavuje v dôsledku traumy alebo preťaženia chrbtice a sekundárne je vyvolané inými chorobami, stavcovými deformáciami, vývojovými abnormalitami..

K výronom medzistavcových platničiek môže dôjsť v oboch smeroch. V smere:

 • intraspinálna, keď je prietrž smerovaná do miechového kanála - delí sa postupne na paramedián (kompresia miechy z jednej alebo oboch strán), dorzálna stredná časť (kompresia miechy a zväzok nervov chvosta koňa) a formálna ( stlačenie nervových koreňov na výstupe z stavcov);
 • bočné, umiestnené napravo alebo naľavo od stavcov (plné kompresie nervu alebo ciev);
 • ventrálny (predný).

Hlavné príznaky

Najbežnejším príznakom, ktorým sa deteguje prietrž, je ischias. Vyvíja sa, keď sú zovreté korene sedacieho nervu. Bolesť dolnej časti chrbta sa prenáša na jednej alebo oboch nohách. Zosilňuje sa pri chôdzi a pri zmene polohy pri sedení alebo státí.

Pri nakláňaní, zdvíhaní alebo otáčaní tela je bolesť zosilnená. Niekedy je to sprevádzané pocitom znecitlivenia alebo brnenie v nohe alebo nohe, svalových kŕčov, pocitom svalovej slabosti..

Pri ťažkej prietrži sa pozoruje paréza chodidla (výprask pri chôdzi), problémy s močením alebo vyprázdňovaním.

Pozor! Cauda equina syndróm - závažná komplikácia prietrže.

Prítomnosť prietrže sa okrem iného prejavuje vo forme problémov s narovnaním palca v dôsledku oslabenia svalov a bolestí zasahujúcich do zadku a hornej časti chodidla..

Diagnostické opatrenia

Pri diagnostike kýly lekár analyzuje históriu pacienta, prítomnosť zranení a chorôb, životný štýl pacienta a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť vývoj patológie..

Potom sa vykoná lekárske vyšetrenie: určenie miesta bolesti, intenzita a závažnosť príznakov. Potom lekár predpíše rádiografické vyšetrenie: röntgen, magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu, myelografiu a elektromyografiu..

Röntgenové lúče sú najjednoduchšou a najbežnejšou diagnostickou metódou. Umožňuje určiť polohu stavcov, ich posunutie, veľkosť medzistavcových priestorov, kostné porasty alebo poranenia. Pri tejto metóde nie je možné diagnostikovať medzistavcovú prietrž, ale jej príznaky sa dajú zistiť.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) alebo počítačová tomografia (CT) poskytuje trojrozmerný obraz mäkkých tkanív a kostí chrbtice. Na obrázkoch sú zreteľne viditeľné nervové vlákna a krvné cievy. MRI a CT určujú umiestnenie a veľkosť medzistavcovej prietrže, kompresiu koreňov nervov alebo krvných ciev, nádorov a kostných výrastkov..

Myelografia je röntgenové žiarenie s použitím kontrastnej látky, ktorá sa vstrekuje do miechového kanála. Umožňuje detekovať prietrž, nádory a osteofyty (rast kostí), ale má nižšiu kvalitu ako MRI a CT. Používa sa ako alternatíva k CT a MRI..

Elektromyografia skúma nervové vedenie, meria, ako svaly reagujú na elektrickú stimuláciu. Môže sa použiť na určenie poškodenia nervov a svalovej slabosti..

Metódy liečby prietrže L4 L5

Konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže je symptomatická. Jeho cieľom je zastaviť syndróm bolesti, zmierniť zápal a zmierniť opuchy. Konzervatívna liečba zmierňuje stav pacienta, ale nezbavuje ho patológie.

Dôležité! Neoddeliteľnou súčasťou terapie je terapeutická gymnastika, fyzioterapia, terapeutická masáž a trakcia miechy.

Približne 80% pacientov sa zotaví v priebehu 6-8 týždňov a vráti sa do normálneho života..

Konzervatívna terapia

Podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov (NSAID) sa uskutočňuje v akútnom období ochorenia. Ich úlohou je zmierniť bolesť, opuchy a zápaly. Ak pacient trpí silnou bolesťou a svalovým kŕčom, predpisujú sa svalové relaxanciá.

Pacientom v oslabenom stave a so zníženou chuťou do jedla sú predpisované vitamínovo-minerálne komplexy a chondroprotektory, ktoré zlepšujú celkovú postavu tela a bránia deštrukcii tkaniva chrupavky. Absolvujú kurzy počas celého roka. Trvanie a množstvo sa určujú individuálne v závislosti od stavu osoby..

Dôležité! Ak užívanie liekov proti bolesti neznižuje bolesť, podajte si injekcie so silnými liekmi proti bolesti.

Funkcie terapeutickej gymnastiky

Terapeutické cvičenie (LFK) je potrebné na posilnenie svalov hlbokého chrbta, ktoré podporujú chrbticu, tvorbu správneho držania tela a aktiváciu metabolických procesov v tkanivách..

Dôležité! Výber cvikov je individuálny a je predpísaný lekárom ortopéda alebo cvičebnej terapie.

Tu sú príklady cvičení, ktoré sa cvičia s prietržovou kýlou:

 1. Stojte o stenu, oprite sa pevne o chrbát hlavy, lopatky a zadok, dotiahnite lis. Zamknite a nechajte stát 'asi jednu minútu, potom relaxujte. Ak máte bolesti v stave napätia, uvoľnite sa a skráťte expozičný čas. Postupným posilňovaním svalov zvyšujte svoj postoj.
 2. Ležiaci na chrbte na rovnom pevnom povrchu, ruky po tele, potom si na nohách natiahnite prsty na nohách.
 3. V rovnakej ležiacej polohe roztiahnite ruky do strán, nohy sa ohýbajú na kolenách, chodidlách - na podlahe. Kolená striedavo pomaly posúvajte do strán, kým sa nedotknete podlahy.
 4. V rovnakej polohe zdvíhajte a spúšťajte panvu a opierajte sa o lopatky, aby sa vytvorila priama línia bokov so chrbtom..
 5. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbát hore a dole.
 6. Vis na vodorovnej lište. Čas expozície je určený silou vašich rúk: čím dlhšie, tým lepšie.

Pozor! Pri cvičení dodržiavajte správnu techniku ​​a svoje vnútorné pocity, aby nespôsobovali komplikácie. Nemali by ste pociťovať nepohodlie alebo bolesť..

Toto nie je úplný zoznam cvičení. Ich typ a trvanie odbornej prípravy bude závisieť od závažnosti choroby. Pamätajte, že denná gymnastika, dokonca aj krátkodobá, bude efektívnejšia ako veľké cvičenie raz mesačne.

Chirurgický zákrok

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva vo výnimočných prípadoch..

Hlavné náznaky radikálnych opatrení:

 • konzervatívna liečba nie je účinná;
 • po hlavnej liečbe sa príznaky zosilnili;
 • poškodenie nervových vlákien alebo poškodenie (slabosť svalov, strata citlivosti nôh).

Pri chirurgickej liečbe sa používajú minimálne invazívne metódy: discektómia, laserová terapia, chemonukleolýza a nukleotómia..

Discectómia sa vykonáva stlačením stlačenia nervového koreňa. Jedná sa o operáciu s minimálnym zásahom, vykonáva sa pomocou endoskopických nástrojov. Potom už nie sú žiadne jazvy ani stopy. Obnova trvá 2 až 4 týždne, po ktorých môže pacient už ísť do práce. Táto operácia má v mnohých prípadoch pozitívny výsledok..

Laserová ablácia znižuje objem medzistavcových platničiek, vďaka čomu dochádza k zníženiu výtoku. Laser preniká cez kanylu do poškodeného medzistavcového disku a vyparuje potrebnú časť jadra disku.

Chemonukleolýza je spôsob zavedenia chemikálie do medzistavcového disku, ktorý zrieďuje jadro disku. Potom sa obsah odsaje cez kanylu. Táto metóda sa používa veľmi zriedka, nemôže sa použiť, ak už existujú oblasti odumretého tkaniva prietrže a chemická látka by nemala spadnúť mimo disk..

Nukleotómia je mechanická redukcia buničitého jadra medzistavcových platničiek. Obsah sa nasáva cez kanylu pomocou špeciálnych nástrojov..

Minimálne invazívny chirurgický zákrok má minimálnu úroveň rizika. Pred operáciou sa pacientovi podávajú antibiotiká, aby sa zabránilo vzniku zápalu. Komplikácie po operácii môžu byť opuch alebo krvácanie..

Dôležité! Fyzikálna aktivita po operácii je kontraindikovaná počas 2-4 týždňov. Lekár niekedy predpisuje nosenie ortopedického korzetu. Po operácii je možná mierna bolesť chrbta po dobu niekoľkých týždňov. Ak sú dostupné, predpisujú sa lieky proti bolesti. Pacient by nemal dlho sedieť a ohýbať sa.

Po operácii sa pacient podrobuje pravidelnému vyšetreniu lekárom, aby sa monitorovali výsledky liečby..

Alternatívne metódy

Liečebná masáž má relaxačný a tonizujúci účinok na chrbtové svaly.

Trakcia chrbtice bez záťaže je presne metóda, ktorá pôsobí priamo na príčinu choroby. Procedúra obnovuje výživu a zlepšuje stav medzistavcových platničiek. V dôsledku zväčšenia medzistavcového priestoru je kompresia nervového koreňa znížená alebo úplne eliminovaná.

Trakcia alebo trakcia môžu byť rôznych typov:

 1. Na klinike sa pomocou špeciálneho vybavenia vykonáva trakcia pod vodou. V dôsledku vody sa z chrbtice odstraňuje napätie. Výhodou postupu sú minimálne kontraindikácie. Je predpísaný dokonca aj pre pacientov s komplikáciami..
 2. Pohon na špeciálnych lôžkach alebo pohovkách sa vykonáva vo vertikálnej alebo horizontálnej rovine. Vo zvislej polohe dochádza k trakcii v dôsledku hmotnosti pacienta a vo vodorovnej polohe - pomocou rúk alebo závažia.
 3. Na domáce použitie sú k dispozícii ortopedickí tréneri malých rozmerov. Je lepšie ich používať podľa odporúčania lekára..

Simulátor Evminov je rovná doska s vodorovnou lištou pripevnenou hore. Doska je pripevnená v určitom uhle k stene. Lekár vám predpíše cvičebný program v závislosti od závažnosti ochorenia..

záver

Počas života, pod vplyvom gravitácie, sa naše stavce postupne sploštili a stlačili medzistavcové platničky. Ak sa nestaráte o svoje zdravie, v období 30 - 50 rokov existuje vysoké riziko vzniku kýly chrbtice. Toto je nezvratný proces a odstránenie kýly navždy ešte nie je možné. Aplikácia primeranej liečby zmierňuje príznaky a zabraňuje komplikáciám..

Medián herniation disku l5-sl a l4-l5

Jedna z najviac nechránených častí chrbtice sa považuje za bedrovú.

Najviac sa podieľa na chôdzi a pohybe a pri fyzickej námahe alebo zranení sa zvyšuje jeho zraniteľnosť, čím sa zvyšuje riziko prietrže medzistavcových platničiek.

Tento segment chrbtice, pozostávajúci z 5 stavcov (v latinčine sa označujú ako „L“), spája oválne medzistavcové platničky, ktoré zohrávajú úlohu tlmičov nárazov.

Nadmerné zaťaženie stavcov alebo ich zranenia môžu vyvolať vyčnievanie obsahu disku a bolestivé stlačenie nervov a tkanív priľahlých k nemu.

Toto je medzistavcová prietrž, ktorá často ovplyvňuje segmenty L5-S1 (v latinčine znamená S krížovú kosti, pozostáva z 5 fúzovaných kostí) a susedné L4-L5..

Čo to je?

Medzistavcové platničky sú husté kapsuly, vo vnútri ktorých je jadro vo forme želé podobnej hmoty. Ich názvy sú spojené s umiestnením zodpovedajúcich kostných štruktúr, t.j. L5-S1 sa nachádza medzi piatym bedrovým a prvým sakrálnym stavcom a L4-L5 sa nachádza vedľa neho a mierne vyššie.

Je zaujímavé, že hraničná bedrová platnička má na rozdiel od ostatných tvar lichobežníka, nie obdĺžnika. A najviac je ohrozený prietržami.

Kýla vyššie uvedeného disku je prasknutím kapsuly a výstupom z jej obsahu medzi stavcami. V tomto prípade je disk zdeformovaný, čo spôsobuje jeho ďalší výčnelok. To spôsobuje stlačenie nervových koreňov, ktoré sú vo vnútri miechového kanála alebo priliehajú k stavcom.

Klinický obraz

Klinický obraz sa prejavuje v tom, že nervy a iné okolité tkanivá, stlačené, keď sú vyčnievajúce disky, sa zapália, napučia a strácajú funkčnosť.

Toto sprevádzajú také syndrómy:

 • Bolestivé. Bolesť je konštantná, nezmizne v pokojnom stave, zosilňuje sa pohybmi. Častejšie je lokalizovaná vpravo v dolnej časti chrbta.
 • Svalové napätie. Svaly v blízkosti zapálenej chrbtice sú opuchnuté a napnuté..
 • Neurologické. Pozoruje sa pri zápale koreňov nervových kmeňov zodpovedných za dolné končatiny. V tomto prípade sa vyskytujú bolesti sedacieho nervu, pálenie a bolesť vo vonkajšej časti dolnej časti nohy a členku, obidve končatiny alebo jedna z nich znecitlivia a oslabia..

Stupeň prejavu každého z týchto príznakov závisí od veľkosti patologického výčnelku. Ak je malá, prevláda bolesť a pri významnej patológii sa prejavujú neurologické príznaky.

Klasifikácia a titul

Klinika a liečba problému závisí od miesta a veľkosti prietrže. Vo väčšine prípadov prasknutie zadnej a posterolaterálnej časti vláknitého kruhu diskovej kapsuly.

V tejto súvislosti sa hernie delia na:

Medián je najnebezpečnejšíVýčnelok a stlačenie koreňov nervov sa pozoruje v úzkom miechovom kanáli, ktorý vždy spôsobuje neurologické patológie oboch nôh a komplikuje liečbu..
ParamedianníS prasknutím kapsuly spredu a zo strany na jednej strane. V tomto prípade neuralgia a bolesť postihujú jednu nohu..
ForaminalS lokalizáciou na výstupe nervu z miechového kanála sa iba zapáli.
oddelenýV tomto prípade je štruktúra celého disku s čiastočným únikom jadra do miechového kanála narušená do tej istej miery..

V závislosti od veľkosti výbežku jadra existujú 4 stupne závažnosti choroby:

 1. Ak neprekročia pol centimetra, potom sa na liečbu používa terapeutická gymnastika.
 2. Pri hodnote 5 až 8 mm sú spojené masáže a lieky..
 3. Ak sú v rozmedzí 8 až 12 mm, potom sa postupy ošetrenia uskutočňujú už v stacionárnom stave s prísnym odpočinkom postele..
 4. Ak je prietrž viac ako 12 mm, jedná sa o najťažší stupeň a bez chirurgického zákroku sa to nezaobíde.

Prevalencia a relevantnosť

Kýla medzistavcových platničiek L5-S1 a L4-L5 je pomerne rozšírená. Najčastejšie sa vyskytuje u mužov stredného fyzicky aktívneho veku, ale s odchýlkami v kostných tkanivách súvisiacimi s vekom.

Avšak u mladých ľudí, ktorí sa starajú o zdravie chrbta málo, chronicky ho preťažujú, nevenujú pozornosť krátkodobým deformáciám a poškodeniu nervov, v priebehu času sa objavujú pokročilé formy herniálnych patológií. Platí to najmä pre dlhodobú chronickú osteochondrózu, ktorej trpia všetky vekové kategórie bez ohľadu na pohlavie.

Neúprosné lekárske štatistiky tvrdia, že 96% všetkých herniálnych útvarov chrbtice je lokalizovaných v regióne L5-S1. Ignorovanie ich prevencie a príčin je preto veľmi nebezpečné.

Rizikové faktory, príčiny

Fenomén frekvencie lézií tohto disku je určený:

 • Veľké zaťaženie tejto časti chrbtice kvôli jej spojeniu s nohami, ktoré zodpovedajú celej hmotnosti tela.
 • Anatomické rysy extrémnej miechy.
 • Zintenzívnená fyzická práca (nosenie a zdvíhanie závaží), ktorá vedie k rýchlemu zničeniu medzistavcových platničiek v dôsledku veľkého tlaku na ňu.
 • Vrodené patológie ovplyvňujúce silu a vytrvalosť spojivového tkaniva (svaly, väzy, šľachy).

Bežné príčiny týchto hernií sú:

 • Zranenia v dôsledku dopravných nehôd pri striedaní náhlych pohybov hlavy a chrbta. Ich následky sa často vyskytujú jeden a pol až tri roky po nehode.
 • Dysplazia TSB (pôrodná patológia). V tomto prípade deformácia kĺbov vedie po mnohých rokoch k deformácii panvy ak vytvoreniu kýly.
 • Chronická osteochondróza sprevádzaná stratou pružnosti disku.
 • Zlé návyky. Fajčenie - v dôsledku zhoršenia saturácie kyslíkom v krvi sú stavcové platničky podvyživené. Káva negatívne ovplyvňuje krvný obeh v tkanivách susediacich s stavcami a porušenie stravy neprispieva k zdraviu podporného aparátu..
 • Nečinnosť a sedavý spôsob života sú priamou cestou k osteochondróze a odtiaľ k medzistavcové patológie.

Provokátori porušení v bedrovej oblasti sú predklony s otočením do strany, ktoré nesú pred vami ťažké bremená. U tých, ktorí trpia prietrží bedrových stavcov, tieto pohyby spôsobujú ostrú, ťažko blokovateľnú bolesť..

Video: „Výčnelok medzistavcových platničiek“

účinky

Obzvlášť nebezpečná je stredná prietrž kvôli riziku poškodenia miechy. Ak je diagnostikovaná včas, je možná konzervatívna liečba tradičnými metódami..

Pri silných výčnelkoch jadra môže trpieť väz alebo dokonca výstelka miechy. A to je plné paraparéz a panvových patológií rôzneho stupňa. V najhoršom prípade nepomôže ani chirurgický zákrok a nevyhnutná je paralýza nôh.

Príznaky a metódy diagnostiky

Pri medzistavcovej prietrži L4-L5 sa okrem bolesti chrbta a ťažkých pohybov pozoruje aj slabosť vo veľkom špici, bolesť v sedacej časti a končatine, pocit „husacích hrčiek“ a znecitlivenie prstov. A prietrž spodnej časti chrbta je bolesť lokalizovaná v kolene, členku a vo vnútri stehna sú nohy znecitlivené. To uvedie pacienta do omylu, pokiaľ ide o príčinu a zdroj bolesti.

Ďalšia choroba prináša:

 • Celková slabosť.
 • Senzorické poruchy.
 • Porucha močenia.
 • Problémy s mužskou potenciou a libido u žien.

Tieto príznaky sa neobjavujú súčasne, postupne sa zvyšujú. Vzhľad ktorejkoľvek z nich je signálom návštevy lekára.

Najúčinnejšou diagnostickou metódou pre tento problém je MR. Aj keď je jej postup komplikovaný, je možné bezpečne a presne zistiť existenciu prietrže, jej lokalizáciu a veľkosť. CT nemôže zaručiť taký nezameniteľný výsledok štúdie, ale používa sa na diagnostiku kýly spolu s MRI..

liečba

Výber liečebných metód je spojený so závažnosťou ochorenia a lokalizáciou problémovej oblasti. V počiatočnom štádiu je jeho cieľom minimalizovať zaťaženie bedrovej zóny, vo väčšine prípadov je predpísané lôžko a výber imobilizačného korzetu. Existuje niekoľko metód konzervatívnej liečby a chirurgických zákrokov.

lieky

Základná liečba liekovou terapiou je zameraná na tieto účinky:

protizápalový
 • Revmoxicam
 • Movalis
 • diclofenac
Redukcia opuchu
 • Lasix
 • Escinate
Blokujte svalové kŕče
 • Spazmalgon
 • Sirdalud
 • Midokalm
Normalizácia chrupavky
 • Kolagénový komplex
 • MUCOS

chirurgia

Uchýlia sa k nemu iba vtedy, keď je konzervatívna metóda neúčinná:

 • Ak sa bolesti napriek prípravám nezmiznú dlhšie ako mesiac.
 • S výraznými neurologickými patológiami s narušeným pohybom nôh.
 • S progresívnou kompresiou nervových koreňov na pozadí nepohyblivosti nôh.

Liečba sa vykonáva tradičným spôsobom alebo endoskopickou technológiou (s minimálnou traumou). Súčasne sa odstránia zničené časti disku, ktoré komprimujú nervy a susedné tkanivá.

Cvičebné cvičenia, masáže

Komplex cvičení pre vertebrálnu herniu je rozdelený do 3 typov: flexia, extenzia a extenzia. Tieto pohyby môže kombinovať iba špecialista.

Pre tieto patológie však existujú všeobecné pravidlá cvičebnej terapie:

 • Svaly sú predhriate. Za týmto účelom trieť telo, ľahko štipka a pat, zabezpečenie krvného prietoku povrchových ciev.
 • Pohyby sú plynulé a pomalé, nie ostré.
 • Malo by sa zabrániť skrúteniu a maximálnemu ohybu..
 • Zakázané skákanie, trhanie a aerobik.

Masáž stimuluje krvný obeh v problémovej oblasti, zmierňuje opuchy, zlepšuje metabolizmus. Nepoužíva sa v akútnom období so silnou bolesťou..

Domáca liečba

Domáca liečba je možná iba v prvom a druhom štádiu choroby, čo zodpovedá výčnelku prietrže nie viac ako 8 mm. Zároveň sa pravidelne navštevujú triedy cvičebnej terapie pod vedením odborníka, používa sa kvalifikovaná masáž av prípade potreby je zahrnutý aj kurz liekovej terapie predpísaný lekárom. Fyzická aktivita je vylúčená, ale pohyb nie je kontraindikovaný. Liečí sa vzduchom a prísne sa dávkuje čas pri počítači.

prevencia

Na prevenciu a liečbu choroby sa používajú laserová, magnetická a ultrazvuková terapia, bahenná terapia, iné fyzioterapeutické procedúry, masáže a cvičebná terapia. Tieto postupy sa kombinujú s vitamínovou terapiou, vyváženou stravou a niekedy aj so stravou bez vykladania..

Vyhýbanie sa zlým návykom, ktoré sú nebezpečné pre vaše zdravie, znižuje riziko vyčerpania medzistavcových platničiek. Aby sa predišlo fyzickej nečinnosti, nemali by sme zabúdať na denné prechádzky vo vzduchu. Aby ste zabránili dehydratácii diskov, je dôležité pravidelne piť veľa stojacej vody.

Ľudia s prevahou fyzickej práce by mali venovať osobitnú pozornosť dávkovaniu fyzickej aktivity, a ak to nie je možné, mali by sa nosiť špeciálne pásy a obväzy, ktoré chránia chrbticu pred prepätím. Pri zdvíhaní závaží musíte nechať chrbát rovno a krčiť sa, ohýbať nohy. A pri jazde v aute by ste nemali zabúdať na bezpečnostné pásy.

Prognóza zotavenia

Konzervatívna liečba prináša úľavu v 70% prípadov, ale môže trvať niekoľko rokov. Čím je tým úspešnejšia, tým skôr sa diagnostikovala choroba. Ak sa dodržia všetky odporúčania lekára, ochorenie sa dostane do remisie, ale musíte neustále chrániť chrbticu všetkými dostupnými metódami..

V niektorých prípadoch je po ďalšom vyšetrení potrebná chirurgická liečba. Toto je spôsob, ako sa zbaviť choroby rýchlo a na dlhú dobu, aj keď v zriedkavých prípadoch je možné relapsu a dokonca imobilizáciu..

záver

Roztrhnutie vláknitého prstenca kapsuly medzistavcového disku vedie k vyčnievaniu jeho jadra, tento proces sa nazýva kýla.

Je dôležité o nej vedieť:

 • Vo väčšine prípadov trpí bedrová chrbtica kvôli špeciálnemu zaťaženiu.
 • Stredná kýla je vážna patológia, pri ktorej jadro tlačí na nervové kmene vo vnútri miechového kanála a spôsobuje zápal, ktorý niekedy vedie k paralýze nôh.
 • Vo väčšine prípadov je pri včasnej diagnóze možné vykonať chirurgický zákrok bez úplného uzdravenia alebo nástupu remisie bez chirurgického zákroku.
 • Prevencia tejto choroby, rozšírená medzi mužmi a ženami všetkých vekových skupín, nemožno zanedbať..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová (medziobratlová) hernia je najnebezpečnejšou a najbežnejšou formou osteochondrózy, ktorej liečba si vyžaduje veľa trpezlivosti a úsilia..Keď dôjde k ochoreniu, vláknitý kruh medzistavcových platničiek sa zlomí a časť buničitého želatínového jadra vypadne.
Existuje veľké množstvo chorých ľudí, ktorí sú liečení syndrómom dlhodobej bolesti. Častejšie sa to deje s degeneratívnymi patológiami chrbtice. Takíto pacienti často nepomáhajú celému komplexu liekov, fyzioterapii, masáži.
Miechová kýla je komplexné ochorenie charakterizované premiestnením buničitého jadra medzistavcových platničiek a pretrhnutím vláknitého prstenca.