loader

Hrudná medzistavcová prietrž - diagnostika, príznaky a liečba

Membrána je hlavný dýchací sval človeka. Ak sa v nej nachádza otvor alebo riedenie a cez ňu orgány brušnej dutiny prenikajú alebo vyčnievajú do hrudnej dutiny (menej často - naopak), jedná sa o diafragmatickú prietrž.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Táto prietrž je nebezpečná, pretože črevo, žalúdok alebo pažerák, ktorý prenikol do hrudnej dutiny, komprimuje a bráni normálnemu fungovaniu srdca a pľúc. Táto poloha orgánov má tiež zlý vplyv na samotné zažívacie orgány, pretože sa ľahko vytlačia do šľachy alebo svalového prstenca bránice, cez ktorú vystupujú..

Membrána hernie môže byť akútna a chronická. Chronická kýla nemusí pacienta obťažovať dlho. Potom sa objavia nasledujúce príznaky (sú tiež príznakmi akútnej hernie): bolesť na hrudníku, pálenie záhy, pichanie, ťažkosti s dýchaním, pálenie za hrudnou kosťou. Tieto prejavy choroby jasne bránia osobe viesť plnohodnotný životný štýl.

Membránová hernia rôznych typov je veľmi častým ochorením tráviaceho systému. Nachádza sa v každom desiatom mladom mužovi a od 50 rokov sa nachádza v každej sekunde. Diagnostikuje sa aj u 7–8% ľudí, ktorí sa sťažujú na bolesť na hrudníku a na zlyhanie srdca..

Liečiť takú prietrž je jednoduché: chirurg vykoná operáciu, pri ktorej sa ľavý orgán vráti späť na miesto a defekt bránice sa prišije a posilní. Lieky tento problém nebránia, ale iba odstraňujú príznaky a predchádzajú komplikáciám ochorenia.

Čo sa stane s herniou bránice (anatomická pomoc)

Membrána je veľký sval v tvare padáka, ktorý sa nachádza pod pľúcami a je pripevnený k bočným oblúkom. Má periférny sval a strednú šľachu. Vena cava prechádza šľachou do srdca a vo svalovej časti sa nachádza otvor pre pažerák..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Diera pre pažerák je „slabé miesto“, kde sa najčastejšie formujú bráničné hernie (nazývajú sa aj hiátová hernia alebo hiátová hernia). Cez ňu pažerák, žalúdok a niekedy aj črevá vstupujú do hrudnej dutiny.

Normálne je u zdravého človeka pažerák fixovaný svalovými a vláknitými väzmi. Ale ak sa svalový tonus zníži, ak sa ľavý lalok pečene zníži (atrofie) alebo ak osoba stratí hmotnosť natoľko, že tukové tkanivo pod bránicou zmizne, otvor v pažeráku sa „pretiahne“. Z tohto dôvodu sa väzy, ktoré držia pažerák, oslabujú a uhol, pod ktorým pažerák prúdi do žalúdka, sa zvyšuje (to vedie k zvýšeniu obsahu žalúdka).

Membrána sa zvyčajne delí na tri časti: bedrovú, kostrovú a sternálnu. V každom z nich majú svalové vlákna svoj vlastný smer. Na križovatke týchto častí sú trojuholníkové profily, ktoré sú dosť poddajné. To vytvára podmienky na výstup alebo vyčnievanie z čreva. Toto je ďalšia bránica prietrže.

Štruktúra bránice a svalov zadnej steny brucha.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie.

Druhy a klasifikácia kýly

Existujú dva hlavné typy hernie bránice: traumatické (vyvíjajú sa pod vplyvom prenikajúcich rán a chirurgických zákrokov) a netraumatické..

Každý z týchto druhov je rozdelený na dva poddruhy:

Je pravda, že ak existuje herniálny vak (to znamená, že uvoľnené orgány sú zabalené do tenkého filmu - peritoneum alebo pleura). Môže opúšťať slučka čreva alebo časť žalúdka, ktorá tečie do dvanástnika, alebo obidve z nich. Tieto kýly môžu byť porušené.

Falošná kýla - bez herniálneho vaku. Orgány gastrointestinálneho traktu jednoducho vystupujú cez otvor v bráničnom svale. Táto podmienka je možná pre pažerák alebo počiatočné časti žalúdka.

Tiež netraumatické kýly sú:

 • vrodená;
 • neuropatický - kvôli narušeniu nervovej kontroly bránice, preto je toto miesto veľmi uvoľnené;
 • kýly prírodných otvorov bránice: pažerák, aorta a vena cava.

Príznaky rôznych typov nie sú príliš špecifické a umožňujú iba diagnózu. Na predpísanie správneho zaobchádzania s osobou je potrebná klasifikácia.

Príčiny choroby

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Športy a odvetvia, v ktorých musíte zdvíhať závažia

Slabosť spojivového tkaniva (vrodená alebo získaná)

Svalová svalová väzivová dystrofia

Predĺžený ťažký pôrod

Vek nad 50 rokov

Ak existuje aspoň jedna z týchto podmienok, potom sa diafragmatické prietrže veľmi ľahko objavia pod vplyvom provokujúcich faktorov z pravého stĺpca..

Choroby žalúdka a čriev

Choroby pľúc a priedušiek, ktoré spôsobujú časté kašeľ

Užívanie alkoholu alebo chemikálií, ktoré spôsobujú popáleniny a jazvy pažeráka

Charakteristické príznaky

Príznaky prietrže sa budú líšiť v závislosti od toho, či je to traumatické alebo nie..

Príznaky tiež závisia od:

 • či sa choroba vyvinula akútne (rýchlo),
 • alebo prietrž na dlhú dobu prenikli z brušnej dutiny do hrudnej dutiny (chronický priebeh),
 • alebo došlo k porušeniu (stlačeniu) prietrže v diere, z ktorej pochádza.

Akútna diafragmatická prietrž sa najčastejšie prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť na hrudníku, ktorá je horšia pri kašľaní.
 • Pálenie záhy (pocit tepla za spodnou časťou hrudnej kosti a obsah kyselín v ústach). Je vylepšený v polohe na bruchu, so sklopením dopredu alebo dole. Pálenie záhy sa objaví aj vtedy, ak si ľahnete hneď po jedle.
 • Belching so vzduchom alebo kyslým obsahom, ktorý sa objavuje dokonca vo sne a môže byť vinníkom častej bronchitídy a pneumónie (v dôsledku vniknutia fragmentov potravy do dýchacích ciest so vzduchom vytlačeným zo žalúdka).
 • Ťažkosti s prehĺtaním („hrudka“ sa neobjavuje v hrdle, ale v hrudnej kosti) tekutého jedla, vody; je obzvlášť akútny počas unáhleného jedla. Súčasne tuhé jedlo najčastejšie prechádza normálne.
 • nadúvanie.
 • Pretrvávajúci kašeľ.
 • Ťažké dýchanie (osoba cíti, že nemôže „chytiť dych“ alebo nemá dostatok vzduchu).
 • Pálenie za hrudnou kosťou.
 • Palpitácie srdca po jedle.
 • Rachot alebo kňučanie v hrudi.

Ak sa u človeka vyvinula diafragmatická kýla chronického typu, potom už dlho nič necíti. V budúcnosti sa vyvinú rovnaké príznaky ako pri akútnom variante.

Príznaky obmedzenej hernie bránice:

silná bolesť v jednej polovici hrudníka (najčastejšie vľavo),

zastavte spaliny.

Ako sa diagnostikuje?

Aby bola predpísaná liečba primeraná, je potrebné nielen stanoviť diagnózu, ale tiež určiť typ prietrže (ktoré orgány prechádzajú a kde je herniálny vak alebo nie). Na tento účel sú predpísané 4 skúšky:

Röntgenové vyšetrenie hrudníka a brušných dutín. Pred zákrokom nemôžete jesť 6 hodín a za 10 - 20 minút musíte vypiť zmes bária, ktorá je vydaná a požiadaná o pitie pred rádiografickou miestnosťou. Táto metóda umožňuje sledovanie pohybu bária cez pažerák do žalúdka v reálnom čase..

Fibrogastroskopia (FGDS) - štúdia, v ktorej bude pacient musieť prehltnúť špeciálnu sondu (skúmavku) vybavenú kamerou na konci. Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok. Iba podľa FGDS nie je prietrž diagnostikovaná, ale stupeň poškodenia slizníc pažeráka, žalúdka a dvanástnika sa určuje kyselinou chlorovodíkovou; preukázať skutočnosť krvácania z ciev tráviaceho traktu umiestneného v herniálnom vaku.

pH meter je miera kyslosti v žalúdku a pažeráku. Postup sa uskutočňuje pomocou tenkej sondy.

Ak je to potrebné, biopsia pažeráka.

Ak má lekár podozrenie na porušenie diafragmatickej prietrže, vykoná sa röntgen brušnej a hrudnej dutiny bez zavedenia bária. V prípade potvrdenia diagnózy pacienta sú pripravení a prevádzkované v naliehavom prípade.

RTG pacienta s hiátovou prietržou. Šípka označuje časť žalúdka, ktorá vstúpila do hrudníka

Liečba kýly

Membránová prietrž môže byť úplne vyliečená iba pomocou operácie, najmä ak je prietrž pravdivá a môže byť kedykoľvek porušená. Ale v 4 z 10 prípadov po takejto liečbe sa prietrž objaví znova, preto sa zriedka uchýlia k chirurgickej metóde (2 - 15% prípadov)..

Konzervatívna terapia sa často vykonáva (napríklad kvôli kontraindikáciám alebo nesúhlasu pacienta s chirurgickým zákrokom)..

Terapia bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba nelieči diafragmatickú prietrž, ale pomáha:

znížiť stupeň refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka a čreva do žalúdka;

znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy;

vyliečiť gastritídu, vred;

začať normálny smer peristaltiky (pohyby čriev, cez ktoré dochádza k pohybu potravín).

Konzervatívna liečba zahŕňa pozorovanie denného režimu, diétu a užívanie liekov.

diéta

Jedlo by malo obsahovať 1800 - 2 000 kcal / deň.

Šesť stravovacích pravidiel:

Eliminujte jednoduché uhľohydráty (sladkosti, buchty) a fermentačné produkty (strukoviny, kapusta, sýtené nápoje a pivo), aby nedošlo k uvoľneniu opuchnutých slučiek čriev alebo žalúdka do hrudnej dutiny..

Odstráňte kyslé potraviny (kyslé šťavy, granátové jablká, citróny, čerešne, surové jablká) zo stravy, ktorá môže zhoršiť priebeh choroby a vyvolať vredy alebo eróziu sliznice žalúdka alebo pažeráka..

Nezahŕňajte potraviny, ktoré spôsobujú nadmernú sekréciu žalúdočnej šťavy alebo enzýmov pankreasu: údené, vyprážané, korenené jedlá, jedlá s korením, nakladanou zeleninou, grilom.

Nezabudnite do stravy zahrnúť výrobky, ktoré zaistia fungovanie čriev a zabránia rozvoju zápchy: varená repa, slivky, sušené ovocie.

Je užitočné piť 100 ml alkalickej minerálnej vody pol hodiny pred jedlom: Borjomi, Slavyanskaya, Polyana Kvasova, Jermuk.

Jedzte malé jedlo často. Nikdy nejedzte po jedle do postele..

Na základe názorov ľudí, ktorí používali konzervatívnu liečbu, museli nielen jesť najmenej 3-4 hodiny pred spaním, ale tiež spať iba v polosedacej polohe bez toho, aby sa opierali o vankúše. Na spánok si kúpili buď funkčnú posteľ s opierkou hlavy, z ktorej môžete zmeniť výšku, alebo umiestniť 1 až 2 tehly pod nohy postele na čelo postele..

Lieky

Membránová prietrž sa lieči týmito drogami:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Predispozičné faktory pre vývoj prietržeProvokatívne faktory

Znížte tvorbu žalúdočnej šťavy

Nie-kúpele, riabal, papaverín, halidor

Odstránenie hypertonicity svalov žalúdka a čriev, zníženie bolesti

Lieky, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej

Ranitidín, famotidín, omeprazol, nolpáza

Znížte syntézu kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy

Zabráňte deštruktívnemu účinku kyseliny chlorovodíkovej na bunky žalúdka alebo pažeráka

Prípravky z hliníka a horčíka

Almagel, fosfalugel, maalox

Neutralizujte nadmernú kyslosť žalúdočnej šťavy

Chirurgický zákrok

Takáto liečba, hoci je to jediná „hernia pri hojení“, sa stále používa zriedka: v 2 - 15% prípadov z dôvodu častých relapsov choroby. Operácia je absolútne indikovaná pre vredy pažeráka, ktoré viedli k jeho zúženiu alebo ku krvácaniu.

Lekári vykonávajú 3 typy operácií:

Šitie otvoru (prietržová brána), z ktorého opúšťajú orgány, pomocou špeciálnych švov, po ktorom nasleduje zosilnenie polypropylénovou sieťou.

Upevnenie žalúdka k prednej stene brucha po „nasadení“.

Ako liečiť medziregionálnu prietrž

Pomerne často ľudia na tele nachádzajú opuchy v oblasti hrudníka. Zároveň osoba nezažíva nepríjemné pocity. Tento stav môže signalizovať prítomnosť patológie v tele. Aby ste nezačali priebeh choroby a včas nehľadali lekársku pomoc, musíte poznať príznaky a liečbu medzirebovej prietrže.

Čo je medzirebrová prietrž

Intercostal (pulmonary) hernia je choroba, pri ktorej dochádza k prolapsu tkanív dýchacích orgánov cez medzirebrový priestor do podkožného tkaniva. Vyznačuje sa udržiavaním integrity pleurálnych membrán..

Prietrž je najčastejšie lokalizovaná v oblasti horných rebier. Existujú prípady vyčnievania pľúc do krku alebo bránice smerom k vnútorným orgánom.

príčiny

Patológia sa môže vytvoriť v dôsledku silného tlaku pľúc na svaly hrudníka. Pri normálnom tlaku orgánov sa tiež môže vyskytovať hernálny vak. Dôvodom jeho vzhľadu je oslabené svalové tkanivo v hrudníku.

Najčastejšie príčiny medzirebrovej prietrže:

 • chirurgický zákrok v oblasti hrudníka;
 • prítomnosť chorôb vedúcich k oslabeniu svalov a kostí na hrudi;
 • poranenia hrudníka otvorené alebo zatvorené.

Po prijatí otvoreného zranenia svalov hrudníka (strelná alebo bodná rana) môže do otvorov vyčnievať elastické tkanivo pľúc. V prípade narušenia integrity prsných svalov počas chirurgických zákrokov pľúca „vyplňuje“ neprirodzený priestor pre telo..

V prípade uzavretého poranenia hrudníka (silný úder) sa hernálny vak lokalizuje v oblasti prasknutia svalového tkaniva..

Podmienky, ktoré môžu spôsobiť vznik herniálneho vaku v medzirebrovej oblasti:

 • tuberkulóza;
 • emfyzém;
 • novotvary v pľúcach;
 • pleurálny empyém.

symptomatológie

Intercostal hernia sa vyznačuje takmer úplnou absenciou symptómov. Pokiaľ ide o túto chorobu, často vyvstáva otázka: ako pochopiť, že máte prietrž plúc? Hlavným znakom indikujúcim patológiu je tvorba opuchov v rebrách.

Jeho vzhľad prakticky nespôsobuje pacientovi nepohodlie, preto jej zriedka venujte pozornosť.

Nádor môže byť v pokoji neviditeľný a môže sa objaviť iba počas fyzickej námahy alebo kašľa. Pri zdvíhaní závaží alebo stúpaní sa zvyšuje tlak v dýchacích orgánoch, čím sa predlžuje hernálny vak a zvyšuje sa viditeľný nádor..

Kašeľ vyvoláva intenzívne kontrakcie svalov hrudníka, čo tiež vedie k dočasnej tvorbe opuchov. Ak chcete získať predstavu o tejto chorobe, odporúčame vám oboznámiť sa s fotografiami, ktoré ukazujú rôznu medzistupňovú prietrž u rôznych pacientov..

Dôležité: bolestivé pocity s pľúcnou prietržou sú pomerne zriedkavé. Najčastejšie sa vyskytujú počas kašľa.

diagnostika

V dôsledku neprítomnosti výrazných symptómov sa patológia zisťuje náhodne počas ďalšieho lekárskeho vyšetrenia alebo z iného dôvodu k návšteve lekára..

Lekár pri pohmate hrudníka nájde pečeň v medzirebrovej oblasti a podozrenie na prietrž pľúc. Na objasnenie diagnózy sa pacientovi pridelí rad vyšetrení, ktoré diagnózu potvrdia alebo vyvrátia.

Na diagnostiku intercostálnej prietrže sa používajú laboratórne testy:

 • rentgén hrude;
 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

liečba

Po vykonaní potrebných štúdií a vyhodnotení stavu pacienta je pacientovi predpísaná liečba. V priebehu ochorenia bez komplikácií je možné predpísať konzervatívny spôsob liečby. Táto metóda zahŕňa zmiernenie stavu pacienta bez chirurgického zákroku..

Aby sa zabránilo strate pľúc v priestoroch medzi rebrami, pacientovi sa odporúča nosiť špeciálny zadržiavací obväz. Upevňuje svaly a neumožňuje dýchacím orgánom preniknúť za ne..

Tip: Namiesto obväzu je možné použiť lepiace pásky. Zmenšuje veľkosť otvorov medzi rebrami a udržuje pľúca na svojom mieste..

Súčasne s nosením fixačného obväzu lekár predpisuje lieky na boj proti rastu hernálneho vaku a bolesti..

prípravy

Na liečbu medzikostovej hernie sa môžu odporučiť tieto lieky:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén). Lieky tejto skupiny prispievajú k odstráneniu zápalu v tele, majú analgetický účinok. Trvanie liečby takýmito liekmi určuje lekár. Neodporúča sa používať dlhšie ako predpísané obdobie, pretože nepriaznivo ovplyvňujú tráviaci trakt a iné vnútorné orgány..
 2. Glukokortikoidy sú skupinou hormonálnych liekov, ktoré majú silný analgetický účinok. Pri liečbe pľúcnej prietrže sa predpisuje pacientom, u ktorých sa vyskytla silná bolesť v hypochondrii. Na liečbu tohto ochorenia sa najčastejšie používa droga "Diprospan"..
 3. Multivitamíny. Prípravky obsahujúce cenné minerály a vitamínový komplex prispievajú k posilneniu ľudského imunitného systému a celkovému zlepšeniu jeho stavu. Liečba intercostálnej hernie sa uskutočňuje prípravkom Osteomed. Zvyšuje pevnosť kostí.
 4. Antitusiká. Ak je stav pacienta sprevádzaný neustálym kašľom, ktorý vyvoláva vystupovanie pľúcneho tkaniva alebo výskyt bolestivých pocitov, predpisujú sa lieky na jeho odstránenie. Môžu sa odporučiť lieky, ktoré potláčajú kašeľ, riedenie a hlien. Na zmiernenie stavu pacienta možno odporučiť inhaláciu. Tento postup pomáha zmäkčiť sliznicu krku - uľahčuje sa dýchanie, znižuje sa nutkanie na kašeľ..

Dôležité: Liekovú terapiu nemôžete vykonávať samostatne. Lieky by mal vyberať iba kvalifikovaný lekár na základe kontraindikácií a pohody pacienta.

operácie

Konzervatívne liečebné metódy neposkytujú 100% záruku na vyliečenie patológie. Najúčinnejším spôsobom, ako sa vysporiadať s medzirebrovou prietržou, je chirurgický zákrok. Vykonáva sa dvoma spôsobmi:

Otvorené operácie sa vykonávajú v celkovej anestézii, zatiaľ čo laparoskopické operácie sa vykonávajú v lokálnej anestézii. Počas laparoskopie sa rehabilitačné obdobie skracuje.

Po niekoľkých dňoch je pacient prepustený z domu. Táto metóda je menej traumatická. Nástroje sa vkladajú pod kožu pomocou mikroskopických vpichov. Počas takejto operácie je možné zistiť ďalšie oslabené svalové oblasti a posilniť ich, aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu prietrže.

Otvorená operácia zahŕňa rez kožou priamo nad vypuklou oblasťou pľúc. Usadí sa, medzera vo svale sa odstráni zošitím. Ak je hernálny vak fúzovaný so svalovým tkanivom, potom je oddelený od adhézneho miesta a vrátený na svoje správne miesto..

Ak je diera, v ktorej bol herniálny vak vytvorený, príliš veľká, potom sa uskutoční autoplastika. Je to typ operácie, pri ktorej je značné poškodenie pokryté špeciálnym chirurgickým materiálom, ktorý prirodzene rastie do tkaniva tela bez toho, aby spôsobil odmietnutie..

Výber spôsobu chirurgického zákroku určuje ošetrujúci lekár na základe anamnézy a stavu pacienta.

komplikácie

Ak sa patológia nezistí včas, zvyšuje sa riziko vzniku komplikácií. V pokročilom štádiu choroby je možné rozdrviť hernálny vak. K tomu dochádza, keď je vypadnutá časť pľúc zovretá rebrami. V tomto stave pacient pociťuje dýchavičnosť alebo dýchavičnosť a silnú bolesť. Zvieranie nie je prístupné konzervatívnej liečbe a vyžaduje chirurgický zákrok. Pri absencii včasnej liečby sa môže vyvinúť nekróza pľúcneho tkaniva..

Pľúcne tkanivo, ktoré spadá do medzirebrového priestoru, môže narásť do svalov hrudníka. Tento stav je tiež korigovaný chirurgickým zákrokom..

prevencia

Prevencia výskytu medzirebrovej hernie sa scvrkáva na pravidelné lekárske prehliadky a starostlivá pozornosť na vaše zdravie.

Pacientom náchylným na ochorenie dýchacích ciest sa odporúča častejšie navštevovať zdravotnícke zariadenie. To zvyšuje pravdepodobnosť včasnej detekcie tuberkulózy alebo emfyzému..

Nezabudnite, že časté fajčenie po dlhú dobu tiež zvyšuje riziko vzniku medziregionálnej kýly.

záver

Často vyvstáva otázka: Ako zistím, či existuje hernia alebo nie? Ak chcete odpovedať, musíte sa na seba pozorne pozrieť. Ak sa pod kožou v oblasti hrudníka vytvorí malé tesnenie, mali by ste sa čo najskôr poradiť s lekárom, aby ste sa vyhli vyššie uvedeným komplikáciám. Bolesť pri kašli je tiež príležitosťou navštíviť zdravotnícke zariadenie.

Medzikomorová hernia u mužov a žien

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Intercostálna hernia je patologická poloha pleurálnej membrány, často spojená s defragmentáciou alveolárneho pľúcneho tkaniva. Do vytvorenej diery vyčnieva medzirebrové svaly a herniálny vak. Článok popisuje hlavné príznaky medzirebrovej hernie a spôsoby liečby bez chirurgického zákroku. Manuálna terapia umožňuje nielen korigovať herniálny výčnelok, ale tiež eliminovať defekt intercostálneho svalového tkaniva, čo zabezpečuje absenciu recidívy v budúcnosti..

Intercostálna hernia sa vyskytuje u žien a mužov s rovnakou frekvenciou. Dôvodom je skutočnosť, že základom patológie je degenerácia svalového tkaniva, ktorá je zriedkavo spojená s rodovými rozdielmi. Zvyčajne v prípade dystrofických zmien pôsobenie provokatívnych patogénnych faktorov, ako sú zlá výživa, fajčenie, pitie alkoholu, udržiavanie sedavého životného štýlu, zlé držanie tela atď..

Príznaky medzikostovej kýly u mužov sa môžu prejavovať akútnejšie, pretože majú rozvinutejšie medzichusové svaly a často sa v počiatočných štádiách vyskytuje porušenie herniálneho vaku. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, poškodením dýchacích svalov na postihnutej strane a ďalšími typickými príznakmi. Ženy môžu do určitej doby ani netušiť, že vytvárajú medzirebrovú prietrž. Samotný výčnelok je nepostrehnuteľný voľným okom, pretože v oblasti rebier je dostatočne vyvinutá vrstva podkožného tuku. Pri pohmate bude skúsený lekár schopný identifikovať charakteristickú pečať, ktorá sa po stlačení môže zmenšiť a potom sa znovu usadiť v rámci svojich bývalých hraníc. To naznačuje, že vo vnútri herniálneho vaku je alveolárne tkanivo, ktoré po stlačení uvoľňuje plyn a zmenšuje objem.

Dve často sa vyskytujúce lokalizácie patológie sú dolný a horný medzirebrový priestor. V dolnej časti hrudníka nemusí byť medzirebrová prietrž pľúcna, ale diafragmatická. Pri zvýšenom intrakavitárnom tlaku môže dôjsť k čiastočnému vysunutiu bránice do dolného medzikostálneho priestoru. Tento stav je vždy sprevádzaný silnou bolesťou, ktorá postupne ustupuje, ale začína sa rozvíjať dysfunkcia vnútorných orgánov brušnej dutiny. U pacientov s týmto typom medzirezortnej hernie sa často vyskytuje nepríjemný pocit v žalúdku po jedle, nevoľnosť, pocit plnosti v pečeni a žlčníku. Objavuje sa časté grganie vzduchu, čo naznačuje pravidelnú požiadavku na žlč v žalúdočnej dutine.

Najnebezpečnejšia lokalizácia v horných medzirebrových priestoroch vľavo. Tieto typy prietrže môžu vyvolať vážne hemodynamické abnormality vo veľkom červenom kruhu krvného obehu. V skorých štádiách je pozorovaná čiastočná dislokácia srdcového svalu.

Umiestnenie v oblasti vrcholu pľúc môže vyvolať rýchle rozšírenie jazvových deformít, ktoré významne znížia životný objem pľúc a povedú k rozvoju chronického respiračného zlyhania..

Ak sa objavia klinické príznaky opísané v tomto článku, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. V Moskve si môžete na našej klinike manuálnej terapie dohodnúť úvodné bezplatné stretnutie s osteopatom. Skúsený lekár vykoná podľa potreby vyšetrenie a odporučí ďalšie diagnostické vyšetrenie. Po presnej diagnóze sa vyvinie individuálny priebeh liečby..

Príčiny medzirebrovej prietrže na chrbte

Približne 85% klinických prípadov rozvoja patológie sa vyskytuje v medzirebrových priestoroch zozadu. V oblasti prednej časti hrudníka sa tieto novotvary objavujú mimoriadne zriedkavo a iba pod vplyvom vonkajších traumatických faktorov (bodné rany, tupé ťahy bez narušenia integrity mäkkých tkanív, zlomeniny rebier atď.)..

Intercostal kýla na chrbte môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

 • poranenia hrudníka (modriny, zlomeniny, svalové napätia);
 • porušenie postavenia v laterálnej rovine (skolióza) s divergenciou bočných oblúkov na jednej strane hrudníka;
 • osteochondróza s degeneratívnou degeneráciou medzistavcových platničiek a deštrukcia chrbtice kĺbov;
 • zápalové procesy v pľúcach a prieduškách, sprevádzané ťažkými záchvatmi suchého kašľa (chronická bronchitída, rozdutie pľúc, obštrukčné ochorenie pľúc, pohrudnice, atď.);
 • bronchiálna astma so závažným respiračným zlyhaním a zvýšením úrovne brušného tlaku v hrudníku;
 • zvýšenie viscerálneho tlaku v brušnej dutine proti ascitu, obezite, rastu novotvarov atď.;
 • zhoršená výkonnosť medzirezortných svalov (najčastejšie je tento stav spojený s narušenou inerváciou na pozadí radikulárneho syndrómu alebo medzirebrovej neuralgie);
 • pľúcna tuberkulóza a iné chronické infekčné procesy.

Nepriamou príčinou medzirebrovej prietrže u mužov a žien je zvyk fajčiť. Denné užívanie tabaku nepriaznivo ovplyvňuje nielen pľúcne a bronchiálne tkanivo. Znížený prietok krvi kapilárami, dystrofia chrupavky, kŕče všetkých krvných ciev - tieto javy vedú k tomu, že je spustený mechanizmus predčasného starnutia a deštrukcie všetkých tkanív v ľudskom tele. Preto sa približne 60% diagnostikovaných prípadov vyskytuje u pacientov s anamnézou života, ktorí boli prítomní najmenej 5 rokov aktívneho fajčenia tabaku..

Pooperačná interkstálna hernia je pomerne zriedkavá a vo väčšine prípadov je spojená s nesprávnym liečením pacientov v skorom pooperačnom období. Zmäkčenie povrchu rany, rozsiahly proces zjazvenia a dislokácia pleurálnych vakov sa stávajú potenciálnym rizikovým faktorom vzniku tohto ochorenia v prvých 3 mesiacoch po operácii..

V niektorých prípadoch je možné identifikovať presnú príčinu tejto patológie iba pri dôkladnej diferenciálnej diagnostike. Na tento účel sa nevyhnutne predpisuje rádiografia pľúc a srdca, ultrazvuk, EKG a MRI.

Prvé príznaky a príznaky medzirebrovej hernie

Nie vždy je možné rozpoznať prvé príznaky medzirebrovej prietrže. Aj keď sa táto patológia vytvorila v dôsledku traumy, je veľmi ťažké získať spoľahlivý klinický obraz. Zvyčajne sa do popredia nedostanú klasické príznaky medzirebrovej prietrže, ale príznaky poškodenia hrudníka, mäkkých tkanív atď. Ak po 5 až 7 dňoch od úrazu bolesti nezmiznú, je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenie a vylúčiť rozvoj tejto patológie, pretože úspešná konzervatívna liečba je možná iba v tomto štádiu.

Degeneratívna interkstálna hernia môže byť labilná (prerušovaná). Počas silného kašľa fit alebo hlboký dych sa objaví, av normálnom stave úplne zmizne. Takáto patológia prakticky nedáva výrazné príznaky. Môže byť zistená náhodne pri manuálnom vyšetrení osteopatom. Špecialista žiada pacienta, aby kašľal a nadýchol sa a potom zadržal dych. Pri palpácii je možné zistiť miernu neoplazmu. Ak po zotavení z dýchania zmizne, je pravdepodobnosť mobilnej neprimeranej prietrže vysoká. Je to nebezpečné, pretože k porušeniu môže dôjsť kedykoľvek, čo vyvolá nielen akútnu bolesť, ale aj možnú nekrózu pľúcneho tkaniva..

Priesvitná kýla napravo sa prejavuje vo forme periodického brnenia v oblasti jej prítomnosti. Syndróm bolesti nie je jasne vyjadrený, prejavuje sa pri pokuse ľahnúť si na pravú stranu alebo sa prudko otočiť do náchylnej polohy. Podobné príznaky medzirebrovej prietrže vpravo sa môžu vyskytovať pravidelne alebo môžu byť trvalé. Zvýšenie bolesti môže byť vyvolané zvýšenou fyzickou námahou, poklesom, ochorením brušnej dutiny atď..

Klinické príznaky medzirebrovej prietrže vľavo sa môžu prejavovať dostatočne silnou bolesťou a príznakmi srdcového zlyhania (s veľkými objemami herniálneho výčnelku)..

Pri pohmatu medziprstových priestorov môže skúsený lekár nájsť miesto pre slabé svalové tkanivo alebo kýlu. Pomocou jednoduchých diagnostických testov bude schopný vylúčiť pravdepodobnosť vývoja nádoru, aterómu alebo lipómu. Pri vonkajšej strane môže prietrž vyzerať ako beztvarý novotvar s nestabilnou konzistenciou. V oblasti jeho prítomnosti sa zisťuje opuch a hyperémia kože.

Pred liečením medzirebrovej prietrže

Prvou vecou, ​​ktorá sa má urobiť pred liečbou medzirezortnej prietrže, je nájsť príčinu jej vzhľadu a pokúsiť sa vylúčiť pokračovanie negatívneho účinku. Ak je vývoj patológie založený na chronickej bronchitíde, bronchiálnej astme a iných ochoreniach pľúc a priedušiek, malo by sa predovšetkým vyvinúť úsilie na ich stabilizáciu a podporu v štádiu stabilnej remisie. Je dôležité potlačiť výrazný kašeľový reflex a vytvoriť podmienky pre plnú výmenu plynov v pľúcnom tkanive. Terapeut alebo pulmonológ to dokážu..

Potom, čo ste vykonali klinickú diferenciálnu diagnostiku, môžete začať plnohodnotnú liečbu. Pri röntgenovom vyšetrení sa lokalizuje presná poloha herniálneho výčnelku. Počítačový tomogram a MRI sken môžu určiť veľkosť prietrže a mieru poškodenia cicatricialných deformít pľúcneho a pleurálneho tkaniva..

Ak jazvy nie sú rozsiahle a pleurálna vrstva nie je zdeformovaná, liečba je možná bez chirurgického zákroku. Preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc v skorých štádiách, zjazvujúci proces obvykle začína 2 až 4 týždne po objavení sa herniálneho výčnelku a trvá niekoľko mesiacov. Čím je jazva rozsiahlejšia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že na obnovenie anatomickej polohy pľúc bude potrebná chirurgická operácia, po ktorej nasleduje šitie medzirezortného svalového tkaniva..

Liečba medzirestálnej hernie

Manuálne metódy manuálnej terapie sa môžu použiť na konzervatívnu liečbu interkstálnej prietrže. V prvom rade je potrebné znížiť hernálny výstupok. To sa dá urobiť pomocou osteopatie. Potom sa pre pacienta vyvinie individuálny liečebný postup zameraný na obnovenie integrity a výkonnosti medzirebrového svalu prostredníctvom rozštepu, v ktorom dochádza k výčnelku medzirebrovej hernie..

Môžu sa použiť tieto metódy vystavenia:

 • špeciálny kurz lekárskej gymnastiky a kinezioterapie zameraný na posilnenie svalového rámu chrbtových a medzirebrových svalov;
 • reflexológia na začatie procesu regenerácie poškodených tkanív použitím skrytých rezerv ľudského tela;
 • masáž a osteopatia - na zlepšenie procesov mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín v lézii;
 • fyzioterapia - na zlepšenie stavu pľúcneho tkaniva a obnovenie dýchacích funkcií;
 • laserové vystavenie tkanivu zjazvené a oveľa viac.

Priebeh liečby je vyvinutý individuálne pre každého pacienta. Dohodnite si stretnutie s chiropraktikom na našej klinike. Počiatočná konzultácia je úplne zadarmo. Počas toho dostanete komplexné informácie o vyhliadkach na použitie techník manuálnej terapie v prípade vášho ochorenia.

Pamätať! Samoliečba môže byť nebezpečná! Navštívte lekára

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia je patologický výčnelok brušných orgánov cez pupočníkový krúžok, ktorý sa môže stratiť alebo významne zmenšiť s horizontálnou polohou tela. Toto ochorenie u dospelých sa vyskytuje u 6–10% populácie a na rozdiel od mužov je častejšie u žien.
Osteoporóza je systémové ochorenie, ktoré sa vyznačuje patologickým poklesom hustoty kostného tkaniva v dôsledku zmäkčovania kostnej hmoty.
Čo sú to difúzne zmeny v myometrii a čo to znamená? Po prvé, pojem „difúzne zmeny“ v medicíne neznamená chorobu ako takú, ale iba diagnostické znamenie, ktoré sa deteguje ultrazvukom..
Názov skupinyPríklad liečivaNačo sa to používa?