loader

Hlavná

Pažerák

Medzistavcová prietrž 6 mm

Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času. Dôvodom rozvoja osteochondrózy je tiež sedavý spôsob života, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.

Medzistavcové platničky nemajú „priamy“ prísun krvi, dostávajú výživu zo susedných stavcov. Pri chôdzi a prenášaní váhy z jednej nohy na druhú sa disk narovnáva a vstrebávajú sa živiny, a keď príde na nohu, stlačí sa a odpadové látky zmiznú. To pripomína činnosť čerpadla a čerpadla. Ak sa o 9:00 hod. Muž posadil k počítaču, jeho disky sa zmenšili a v 18 hodín vstal - nezaťažený, to znamená, že jeho medzistavcové disky nedostali energiu celý deň. Stratia tak vlhkosť, znižujú sa výšky a objavuje sa vyčnievanie a potom prietrž.

Chrbtica musí byť chránená od mladého veku. Aby ste to dosiahli, musíte sa pravidelne zapájať do telesnej výchovy, trénovať svaly chrbta a abs, ktoré podporujú stavce v správnom stave. Nie je potrebné sedieť v rade dlhšie ako jednu hodinu, aj keď máte sedavé zamestnanie. Každú hodinu vstaň a choď. Nezdvíhajte závažie naklonením sa dopredu.

Ak sa vám skutočne nedarí bez pomoci, zdvihnite váhu ako vzpierač: najprv si sadnite s rovným chrbtom a zdvihnite. Hernia chrbtice sa najčastejšie diagnostikuje u mladých mužov, ktorí boli požiadaní, aby vyložili alebo usporiadali nábytok. A tento jediný prípad spôsobuje výskyt herniovaného disku - v dôsledku nesprávneho zaťaženia chrbtice vedie vláknitý prsten k prasknutiu a cez neho chrupavka smeruje k miechovému kanálu.

U ľudí pripadá maximálne zaťaženie na stavce v bedrovej oblasti, takže väčšina hernií sa vyskytuje medzi stavcami L4-L5 a L5-S1. Medzi najčastejšie sťažnosti pacientov s kýlou chrbtice v tomto oddelení patrí silná bolesť v dolnej časti chrbta na jednej strane, ktorá niekedy dáva nohe obmedzujúci pohyb. Postupom času sa dostavujú ďalšie príznaky: zakrivenie chrbtice, atrofia svalov, znecitlivenie nohy...

V oblasti hrudníka sú prietrhy mimoriadne zriedkavé, pretože majú osobitný vzhľad v dôsledku spojenia s rebrami a hrudnou kosťou. V krčnej oblasti najčastejšie trpia dolné disky: C5-C6, C6-C7. Miecha tu prechádza, takže ak je prietrž bočná a tlačí na nervové korene, ruka bolí.

Ak je prietrž v strede, potom v rukách nemusí byť žiadna bolesť, existuje však vysoké riziko poškodenia miechy. Kýla niekedy dosahuje takú veľkosť, že doslova stláča miechu, ale zároveň necíti bolesť. Takáto kýla je nebezpečná, pretože môže spôsobiť zameranie ischémie na miechu - časť porúch obehového systému s následným rozvojom slabosti nôh. To môže viesť k zdravotnému postihnutiu..

Všeobecne sa uznáva, že prietrž väčšia ako 6 mm sa nedá liečiť, preto je potrebná operácia. Zameranie len na veľkosť prietrže je však nesprávne. Existujú ľudia s vrodeným úzkom miechovom kanáli, a potom aj výčnelok 5-6 mm spôsobí bolesť. A u ľudí so širokým kanálom sa niekedy neriadené kýly s veľkosťou 10 mm necítia. V prípade neprítomnosti ostrej bolesti je pacientovi na 2 mesiace predpísaná intenzívna konzervatívna liečba.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa používajú protizápalové lieky, chondoprotektory a vazodilatátory na zmiernenie exacerbácie zápalu, zlepšenie stavu medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. V prípade, že aj po 2 mesiacoch liečby pretrvávajú silné bolesti, je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok. Existujú tri indikácie pre chirurgický zákrok:

Prvým je narušenie panvových funkcií: močenie, defekácia a erekcia u mužov. Ak súčasne dochádza k záchvatom bolesti na chrbte a na nohách a pri MRI sa zistí veľká prietrž, mali by ste okamžite vykonať operáciu.

Druhou je slabosť v dolných končatinách: sú narušené funkcie extenzorov a flexorov nôh, človek nemôže stáť na päte alebo na špičke. Je potrebné naliehavo pracovať, inak bude slabina v chodidle zostať po zvyšok jeho života.

Tretí - syndróm bolesti kĺbov, ktorý neprechádza konzervatívnou liečbou 2 mesiace. Táto indikácia je relatívna - založená na pocitoch pacienta..

Anatómia vetiev lumbosakrálneho plexu

Konzervatívna terapia problém nerieši radikálne. Počas zápalu opuchy korienkov narastú a u pacienta sa vyvinie bolesť nôh. Terapia zmierňuje zápal, zatiaľ čo pacient, zatiaľ čo ležiaci, je relatívne pohodlný. Kýla však nezmizla. Ak pacient dodržiava odporúčania a nezaťažuje chrbticu, môže ďalej žiť. Ale ak neúmyselne zdvihol váhu, kýla si znova pripomenie. V dôsledku toho, ak sa obdobia bezbolestí skracujú a obdobia exacerbácie sú dlhé, problém sa vyrieši smerom k operácii..

Každý druhý pacient s kýlou chrbtice sa pýta: „Dostanem sa po operácii na invalidný vozík?“ Chirurgia vždy rieši problém radikálne a, samozrejme, je spojená s rizikami, ale iba v 2 prípadoch: keď sa po operácii vyvinie infekcia a v hlbokých žilách dolných končatín sa vytvorí krvná zrazenina..

Počas chirurgického zákroku by ste sa však nemali báť poškodenia miechy. Miecha končí na úrovni prvého bedrového stavca a prietrže bedrovej oblasti sa objavujú hlavne na úrovni 4 až 5 stavcov. Preto bez ohľadu na to, čo robíte pri odstraňovaní bedrovej prietrže, miecha nebude trpieť.

Dnes sa vďaka mikroskopu urobí len malý rez, nie je potrebné prejsť oblúkom, aby ste sa dostali do prietrže, ako predtým. Mikrochirurgické alebo endoskopické odstránenie prietrže vám umožní uvoľniť vylisovaný nerv a obnoviť narušený krvný obeh, čím sa zachová samotný disk. Takáto operácia prakticky nespôsobuje komplikácie a výrazne skracuje čas na obnovenie pracovnej kapacity.

Po týchto situáciách sa vyvíja názor na možné zdravotné postihnutie po operácii: človek s veľkou centrálnou prietržou krčnej chrbtice nechodí na operáciu dlho, hoci sa mu opakovane ponúka. V určitom okamihu kýla stláča miechu, ruky a nohy zlyhávajú. V sanitke ho privedú na kliniku a pôsobia. Ak sa však vyvinula slabina v rukách a nohách, potom neexistuje prakticky žiadna šanca na uzdravenie. Osoba prišla so zdravotným postihnutím a pravdepodobne odíde v rovnakom stave. A iní si myslia, že sa to stalo kvôli operácii. Existuje vzorec: čím lepšie sa pacient cíti pred operáciou, tým lepšie sa po ňom bude cítiť.

Po prvé, pacienti s podozrením na spinálnu herniu sú podrobení röntgenovým lúčom, je však informačná iba v počiatočných štádiách choroby. Jedinou spoľahlivou metódou na diagnostiku prietrže je magnetická rezonancia (magnetická rezonancia). Jeden obraz MRI však nestačí na nasmerovanie na operáciu, vždy je potrebná interná konzultácia, aby sa zistilo, či sa klinický obraz zhoduje s rádiologickým obrazom. Aj keď kýla na obrázku je obrovská, nedotýkajte sa jej, ak nespôsobuje bolesť a svalovú slabosť, nenarúša normálny život. Kýla chrbtice neohrozuje život, ale v pokročilých prípadoch môže výrazne zhoršiť jej kvalitu.

Ak sa potvrdí diagnóza „hernie chrbtice“, lekár okrem predpisovania liekov predpíše fyzioterapiu, masáž, reflex a fyzioterapiu. Vďaka týmto technikám môžete odstrániť syndróm bolesti. Niekedy sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe medzistavcovej prietrže po priebehu manuálnej liečby a osteopatie. Každé štádium choroby má svoju vlastnú liečbu..

Inštruktážne video anatómie bedrového plexu

- Vráťte sa na obsah časti „Neurológia“.

Rozmery prietrže bedrovej a krčnej chrbtice na chirurgický zákrok

Kýla chrbtice sa môže tvoriť v ktoromkoľvek z jej oddelení. Častejšie ako iné, je postihnutá dolná časť chrbta (až 90% všetkých prípadov), potom krk. V prietrži v hrudnej oblasti sa vytvára menej často. Bedra sú náchylnejšie na fyzickú námahu ako zvyšok chrbta. Pri ich pôsobení dochádza k deformácii medzistavcových platničiek. Ich výčnelok za prirodzené hranice sa nazýva výčnelok a považuje sa za normálny, ak prechádza so zánikom záťaže. Keď sa zmeny uložia a rozvinú, môžeme hovoriť o patológii. Liečba miechy priamo závisí od jej veľkosti a závažnosti ochorenia.

Rozmery

Pri stálom alebo nadmernom zaťažení, s vekom sa v medzistavcovej platničke vyskytujú dystrofické procesy. Kvapalný obsah v ňom klesá, vláknitý prstenec stráca svoju pevnosť a elasticitu. Konštantný a nerovnomerný tlak pulpózneho jadra na ňu spôsobuje vznik mikrotrhlín a časom, pokiaľ sa nelieči, nevyhnutne vedie k prasknutiu. Takýto patologický proces možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • Počiatočné degeneratívne zmeny na medzistavcovej platničke.
 • Výčnelok (výčnelok).
 • Kýla (prolaps alebo pokles).
 • Sekvestrácia (separácia fragmentu buničitého jadra).

Kýla môže vyčnievať smerom von (najbezpečnejšia možnosť), do miechy alebo do strany (obe podmienky sú nebezpečné). Závažnosť choroby je určená nielen smerom vyčnievania, ale aj jej veľkosťou. Pre každú časť chrbtice má veľkosť výslednej patológie svoj vlastný význam. Ak je výčnelok 1 - 3 mm pre bedrovú chrbticu pravdepodobnejšie považovaný za výčnelok, potom je pre krčok už plnohodnotnou medzistavcovou prietržou a pomerne veľkou a nebezpečnou.

 • Od 1 do 5 mm - malý výstupok. V krčnej oblasti do 2 mm, v hrudnej a lumbosakrálnej do 5.
 • Od 6 do 8 mm - stredný výčnelok. Ak je lokalizácia v cervikálnej oblasti, potom je možné považovať jej veľkosť za 5 až 6 mm a za strednú 2 až 4 mm. Pre hrudník a bedrovej oblasti maximálne 8 mm.
 • Od 9 do 12 mm - veľká medzistavcová prietrž. Hrudky tejto veľkosti sú charakteristické pre hrudník alebo bedru.
 • Od 12 mm a viac - veľký výhřez alebo sekvestrácia.

Veľkosť prietrže nie je vždy prvoradá. Smer vydutia je oveľa dôležitejší. Ak prietrž vyčnieva do miechy, potom predstavuje nebezpečenstvo aj najmenší (1-3 mm). Stlačenie miechy môže spôsobiť silnú bolesť a viesť k ochrnutiu..

Medziobratlovú herniu môžete liečiť rôznymi spôsobmi - konzervatívne alebo rýchlo, všetko záleží na veľkosti.

Patológia krčnej chrbtice sa považuje za najťažšie liečiteľnú z dôvodu malej veľkosti tejto časti chrbtice, malej veľkosti stavcov a diskov, ktoré ich oddeľujú. Najčastejšie sa však pacienti sťažujú nie na krk, ale na lumbosakrálnu oblasť. Tu sú formácie do 15 mm.

Prečo sa choroba prejavuje rôznymi spôsobmi

Znaky charakteristické pre herniu krčnej chrbtice môžu mať rôzne mechanizmy vzhľadu. Sú spojené s nasledujúcimi procesmi:

 • zmena pohyblivosti krčnej chrbtice v dôsledku zníženia výšky diskov, objavenia sa deformácií a kompenzačného rastu chrbtice pozdĺž okrajov stavcov;
 • stlačenie koreňov miechových nervov;
 • kompresia miechy;
 • rozvoj svalovo-tonického syndrómu;
 • kompresia stavcov;
 • zriedkavo sa na nich podieľajú krčné sympatické uzly alebo nervové vetvy, ktoré z nich vychádzajú, čo zvyčajne poskytuje nešpecifický obraz nestability krvného tlaku..

Závažnosť symptómov závisí od veľkosti hernie disku a smeru vyčnievania. V predklinickom štádiu sa zisťuje pomocou prístrojových vyšetrovacích metód, aj keď dotknutá osoba zatiaľ nepodala žiadne sťažnosti. Ako sa rôzne štruktúry zväčšujú a stláčajú, objavuje sa a zosilňuje bolesť, spájajú sa ďalšie prejavy.

V závislosti od smeru vyčnievania a jeho umiestnenia prevládajú príznaky poškodenia určitých susedných štruktúr. Podľa komplexu zistených príznakov možno predpokladať lokalizáciu prietrže. Na označenie úrovne poškodenia použite latinské písmeno C (zo slova krčka maternice, krk) a dve čísla označujúce čísla susedných stavcov..

Konzervatívne zaobchádzanie

Bedrové a krčné kýly sa považujú za najnebezpečnejšie. V krku môžu spôsobiť parézu horných končatín a mozgovú ischémiu, v dolnej časti chrbta zasahujú do úplného fungovania pohybového aparátu a ovplyvňujú fungovanie vnútorných orgánov..

Môžete urobiť bez operácie s prietržou v dolnej časti chrbta až do 8 mm, v krku - až do 2 - 4. Liečba je v tomto prípade symptomatická (úľava od bolesti, úľava od stresu) a zlepšenie flexibility chrbtice:

 • liečenie.
 • Cvičebná terapia.
 • Manuálna terapia.
 • fyzioterapia.

Pri konzervatívnej liečbe medzistavcovej prietrže je hlavne to, aby ste nevynechali okamih, kedy môže byť účinná..

lieky

Základná lieková terapia zahŕňa niekoľko oblastí: odstránenie príčin, zmiernenie príznakov, prípadne blokovanie syndrómu bolesti. Hlavné skupiny liekov na liečbu medzistavcovej prietrže:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Často sa používal diklofenak alebo Movalis (NSAID). Lieky blokujú produkciu cyklooxygenázy, ktorá sa podieľa na zápalovom procese, znižujú horúčku a zmierňujú bolesť.
 • Chondroprotektory a prípravky na báze kyseliny hyalurónovej. Teraflex alebo Alflutop (chondroprotektory) sa zvyčajne predpisujú. Pacienti ich dobre tolerujú, vyživujú chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek a posilňujú jeho štruktúru, čím bránia deštruktívnemu procesu a inhibujú progresiu choroby. Caripain Plus alebo Rumalon - prípravky obsahujúce kyselinu hyalurónovú. Pomáhajú zvyšovať hladinu tekutín v jadre buničiny a zvyšujú elasticitu vláknitého prstenca..
 • Svalové relaxanciá. Midokalm uvoľňuje obmedzené svaly. Uplatňuje sa iba podľa pokynov lekára..
 • Zlepšenie dodávky krvi. Trental alebo Pentoxifylline posilňuje steny krvných ciev, uvoľňuje hladké svaly a komplexnou liečbou Milgammou (vitamíny B) a Actovegin (neuroprotektívne) znižujú nedostatok kyslíka.
 • Prostriedky na ochranu zažívacieho traktu. Gastal alebo Almagel zabraňuje gastrointestinálnemu poškodeniu pri použití NSAID. Sú predpisované v kombinácii s nesteroidnými liekmi.
 • Antidepresíva. Sertralin alebo Insidone umožňujú telu úplne sa zotaviť počas spánku.

blokáda

Spazmus a bolesť sa zmierňujú injekciou anestetík a kortikosteroidov. Tento postup môže trvať až niekoľko týždňov. Trvanie závisí od spôsobu podávania liečiv a od reakcie organizmu. Blokáda s herniou bedrovej chrbtice je rozdelená na dva typy:

 • Lokálne - periartikulárne, intraartikulárne alebo epidurálne.
 • Segmental - paravertebral.

Iba kvalifikovaný odborník so skúsenosťami s takouto liečbou môže určiť potrebu blokády a rozhodnúť, ako sa bude vykonávať. Lekár by mal zistiť, či má pacient kontraindikácie, a vziať do úvahy všetky riziká s možnými komplikáciami.

Použitie blokády s medzistavcovou prietržou rôznych veľkostí má niekoľko výhod:

 • Rýchly výsledok. Anestetika sa aplikuje priamo na léziu..
 • Minimálny účinok podaných liekov na celé telo vďaka lokálnej aplikácii.
 • Opakovaná aplikácia postupu poskytuje stabilné, dlhodobé zmiernenie bolesti a rýchle odstránenie zápalového procesu.

fyzioterapia

Môže sa vykonať iba po konzultácii s lekárom. Povaha a zaťaženie cvikov by mali zodpovedať predchádzajúcej terapii (napríklad chirurgickému zákroku), ak existujú, alebo splniť určité úlohy pri použití ako liečba..

Na rozdiel od cvičení pre krčnú chrbticu, ktoré sa vykonávajú počas sedenia, by sa mala gymnastika bedrovej zóny udržiavať v polohe na bruchu. V hornej časti chrbtice sú cvičenia relaxačné av dolnej časti komplexy, ktoré posilňujú svaly dolnej časti chrbta..

Prípustný komplex cvičebnej terapie pre lumbálnu prietrž:

 • Ležiace na zadných nohách sa narovnajú, ruky natiahnuté pozdĺž trupu.
 • Napnite a uvoľnite si abs.
 • V tejto polohe mierne nadvihnite panvu a panvu na 10 sekúnd.
 • Ľahnite si na chrbát, striedavo priťahujte nohy ohnuté na kolenách a snažte sa ich pritlačiť k hrudníku.

Fyzikálna terapia je predpísaná pre hernie v bedrovej oblasti s veľkosťou nie väčšou ako 6 mm. V iných prípadoch sa používa ako regenerácia po operácii.

Manuálna terapia

Okrem hlavnej liečby, medzistavcovej prietrže lumbálneho (hrudného, ​​krčka) oddelenia, existujú podporné opatrenia na zvýšenie jej účinku, na konsolidáciu a prevenciu recidívy choroby..

Masáž medzistavcovou prietržou sa predpisuje výlučne počas obdobia remisie. Hlavným cieľom je znížiť svalový tonus, zlepšiť prietok krvi, zmierniť bolesť a urýchliť rehabilitáciu. Manipulácia s masérom by mala byť jemná a opatrná. Pri hnetení by pacient nemal cítiť bolesť.

fyzioterapia

Liečba slabými prúdmi sa už dlho úspešne používa. Toto je napríklad jeho diadynamická rozmanitosť alebo elektroforéza. Elektródy pripojené na pokožku pacienta pod slabým napätím majú buď lokálne dráždivý účinok alebo pomáhajú liečivu preniknúť do lézie.

Elektroforézne postupy s novokainom alebo lidokaínom pri liečbe medzistavcovej hernie môžu významne znížiť množstvo použitých nesteroidných liekov, čím sa zníži ich negatívny účinok na organizmus..

Druhy medzistavcových prietrží a znaky ich klinických prejavov

Medzistavcová prietrž je jednou z najzložitejších chorôb chrbtice, pri ktorej je deformovaná medzistavcová platňa premiestnená a časť poškodeného disku opúšťa svoje hranice..

Hlavným nebezpečenstvom medzistavcovej prietrže je možnosť zúženia miechového kanálika, čoho dôsledkom je dlhá a silná kompresia nervových koreňov a výstelky miechy. To zasa spôsobuje zápal a opuchy okolitých tkanív. Na začiatku sa objaví rýchla únava a nepohodlie a potom sa začne cítiť silná bolesť v oblasti medzistavcovej prietrže a na mieste, kde nervové zakončenia prechádzajú touto časťou chrbtice..

• Prolaps - prietrž vyčnieva 2 až 3 mm

• Výčnelok - výčnelok prietrže od 4 do 5 do 15 mm

• Extrúzia - prolaps jadra medzistavcových platničiek v zahraničí (klesajúci vo forme kvapky).

Boli vytvorené rôzne klasifikácie pre kýly chrbtice. Je to potrebné pre pohodlie a presnosť určenia postihnutej oblasti chrbtice. Klasifikácia poskytuje lekárom informácie o lokalizácii prietrže, čo nám umožňuje určiť objem a typ chirurgického zákroku, ako aj navrhnúť možné komplikácie po operácii a počas rehabilitácie pacienta..

Konzervatívni terapeuti používajú klasifikáciu na určenie umiestnenia a štádia patologického procesu na disku. To pomáha pri výbere vhodných metód liečby a ich objemu. Pacienti musia tiež vedieť, aké sú prietrhy chrbtice, aby sa chránila poškodená časť chrbtice pred nadmerným zaťažením a náhlymi pohybmi..

Chirurgické ošetrenie

Chirurgický zákrok pri liečbe bedrovej prietrže sa považuje za núdzové opatrenie s výčnelkom 12 - 15 mm. Túto metódu je vhodné používať iba v prípade dlhého a neúspešného boja, silného vplyvu na vnútorné orgány od samého začiatku vývoja patológie alebo počas kritickej exacerbácie..

Microdisectomy

Operácia sa vykonáva pri vysokom zväčšení alebo pomocou mikroskopu. Neurochirurg s minimálnym rezom (do 2 cm) a takmer šperkovým nástrojom odstraňuje medzistavcovú prietrž akéhokoľvek druhu. Poškodenie lekárovými manipuláciami je zanedbateľné (žltý väz je čiastočne odstránený a v zriedkavých prípadoch sú vyrezané stavcové oblúky), takže relapsy sú minimalizované.

Indikácia pre mikrodisektómiu sa zvyčajne zvažuje:

 • Neprenášajú bolesť ani pri použití blokády.
 • Kompresia miechového kanála.
 • Kýla do veľkosti 5 - 6 mm.

Obdobie regenerácie trvá krátko, pretože počas operácie nie sú ovplyvnené svaly a väzivo. Pacient môže okamžite sedieť, bolesťový syndróm je zanedbateľný.

Endoskopická mikrodisektómia

Prevádzka s najmodernejšou technológiou. Vyrobí sa mikro-rez (nie viac ako 0,5 cm), do ktorého sa vloží endoskop. S jeho pomocou sa vyšetrí prietrž a potom sa uskutoční jej odstránenie. Chirurg vidí všetky manipulácie na monitore.

Hlavnou výhodou tejto techniky je absencia rehabilitačného obdobia. Ihneď po zákroku je pacient na nohách. Slabou stránkou je obmedzenie jej použitia v závislosti od veľkosti výčnelku. Možnosť tejto minimálne invazívnej operácie je určená veľkosťou hernie do 6 mm.

Laserová nukleoplastika

Odstránenie medzistavcovej prietrže laserom môže byť nezávislé ošetrenie, takže sa môže aplikovať v kombinácii s obvyklou operáciou (v konečnom štádiu endoskopickej mikrodisektómie). Optické vlákno zavedené cez prepichovací otvor zahreje výstupok. Premenená tekutina sa odstráni ihlou.

Táto metóda umožňuje odstrániť prietrž bez toho, aby došlo k poškodeniu pacienta. Laserová nukleoplastika je minimálne invazívny zákrok s minimálnymi možnými komplikáciami, ale pacient bude musieť stráviť najmenej 3 dni v nemocnici. Operácia je účinná u mladých pacientov s herniou s veľkosťou maximálne 6 mm.

Aj najmodernejší spôsob liečby vyžaduje zodpovedný prístup k obdobiu zotavenia po operácii. Postupujte podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára, viesť zdravý životný štýl, nevyvarujte sa fyzickej námahe a pravidelne sa podrobujte vyšetreniu, aby ste zabránili vzniku nových medzistavcových prietrží.

 1. Aké sanatóriá liečia kĺby?
 2. Nástroje a prístroje na liečbu osteochondrózy doma
 3. Magnetická terapia osteochondrózy a hernie disku
 4. Podvodná trakcia chrbtice s prietržom: indikácie, kontraindikácie, účinnosť
 5. Aké sú operácie kolenného kĺbu?

Čo je kýla?

Kýla je výsledkom degeneratívneho ochorenia chrbtice - osteochondrózy. Toto je posun deformovaného disku a jeho výstup za stavce.

Kýla má dve možnosti:

 1. Výčnelok - keď sa vláknité jadro čiastočne rozprestiera za vláknitým prstencom.
 2. Prolaps - takmer úplný výčnelok chrupavky disku za stavcami.

V závislosti od štádia prietrže sa rozlišujú dve klinické možnosti:

 1. Tlak disku na nervový koreň (2% prípadov).
 2. Nájdenie časti disku v blízkosti koreňového adresára bez dopadu naň (98% prípadov).

V zriedkavých prípadoch je možná sekvestrácia disku - voľná prítomnosť chrupavkovej časti v lúmene miechového kanála. K tomu dochádza v dôsledku úplného pretrhnutia vlákien vláknitého prstenca..

V drvivej väčšine prípadov kýla vychádza bočne, t. Možné sú však aj hernie zadnej časti - vyčnievanie disku do lúmenu miechového kanála. Ich priebeh je mimoriadne nepriaznivý. Existujú tiež asymptomatické (latentné) hernie, pri ktorých želatínové jadro preniká do priľahlých stavcov - Schmorlovu prietrž.

Kýly sa najčastejšie tvoria v krčných a bedrových segmentoch chrbtice. Lokalizácia prietrže spôsobuje kliniku choroby.

Klasifikácia ICD 10

Medzinárodná klasifikácia chorôb 10, alebo skrátene ICD, je normatívnym dokumentom, ktorý obsahuje všetky známe ľudské choroby, z ktorých každá má svoj vlastný alfanumerický kód. Prevodom verbálnej formulácie diagnózy na kódovú hodnotu je zaistená výhodnosť zberu, archivácie, extrahovania, analýzy, výmeny údajov o určitej chorobe v medzinárodnom formáte..

Pacienti sa môžu stretnúť s nepochopiteľným znížením, napríklad v zdravotných záznamoch o zdravotnom postihnutí. Aby ste sa nenechali zmiasť tým, že vo výpise uvidíte nepochopiteľné písmená a čísla, pokúsime sa vás v tejto veci informovať. Podľa medzinárodného klasifikátora je kód ICD pre stavcové kýly priradený striktne pri zohľadnení typu a umiestnenia lézie..

 • Keďže choroba patrí do skupiny „Ochorenia pohybového ústrojenstva a spojivového tkaniva“, ku ktorej je priradené latinské písmeno „M“, začne kód.
 • Ďalej je určité dvojciferné číslo z kategórie dorzopatia, kde 50 je lézia krčnej chrbtice, 51 je hrudná, bedrová a sakrálna.
 • Potom sa vloží bod a po ňom sa zadá ďalšie číslo z rozsahu 0-9, ktoré objasní klinický obraz.

Napríklad v oblasti krčka maternice, vrátane krčka maternice, je 0 prietrž s myelopatiou, 1 s radikulopatiou atď. Pre hrudnú / bedrovú / sakrálnu zónu: 0 a 1 - podobné objasnenia; 2 - vysídlenie inej povahy (Lumbago); 3 - vzdelávanie, postup bez neurologických príznakov (to isté s krkom); 4 - je umiestnená so Schmorlovými kýlami, ktoré sú známe všetkým a tak ďalej.

Disk tvoriaci výplňový vankúš na úrovni T6 T7, ktorý zodpovedá oblasti hrudníka, je takmer nikdy poškodený. Je to spôsobené skutočnosťou, že práve v tejto časti je stavba stavieb veľmi spoľahlivo fixovaná svalovým korzetom. Ničenie disku T6 T7 so všetkými nasledujúcimi dôsledkami však nie je vylúčené..

 • zápal pľúc a zápal pľúc;
 • abscesovaná pneumónia;
 • infarkt;
 • angina pectoris;
 • perikarditída, myokarditída;
 • zápal pažeráka, pankreasu, žalúdočnej sliznice atď..

Keď potvrdzujete, že nepokojné príznaky sú spojené s paramediánskym výčnelkom, prolapsom hrudnej medzistavcovej platne, musíte s ňou začať bojovať. Nakoniec, komplikácie môžu byť hrozné - paréza a ochrnutie všetkých častí tela, ktoré sú pod ohniskom.

Aké sú príčiny

Príčiny prietrže sú početné, medzi nimi existuje niekoľko faktorov, ktoré významne zvyšujú riziko rozvoja patológie:

 • Floor. Podľa štúdií je chrupavka u mužov menej rozvinutá ako u žien a opotrebuje sa oveľa rýchlejšie. Preto sú v prvom rade ohrození muži.
 • Vek. V priebehu času sa elasticita chrupavkového tkaniva znižuje, začínajú sa degeneratívne procesy v chrbtici a kĺboch. Ohrozené sú ženy nad 45 rokov a muži nad 30 rokov.
 • Ochorenia, zranenia a chirurgické zákroky v oblasti chrbtice v minulosti zvyšujú riziko vzniku medzistavcových prietrží.

Existuje tiež niekoľko subjektívnych faktorov, ktoré môže človek ovplyvniť:

 • Nadváhou. Veľké množstvo tukových pomerov prispieva k zvýšenému zaťaženiu chrbtice. Osoba s obezitou má tiež znížený svalový tonus. Oslabené svaly nemôžu vytvoriť spoľahlivý „korzet“ na udržanie chrbtice. Okrem toho metabolické poruchy vedú k zníženiu flexibility chrbtice.
 • Zlé návyky. V prvom rade - fajčenie. Nikotín znižuje množstvo jedla v medzistavcovej platničke. V dôsledku toho sa zvyšuje riziko rozvoja patológie.
 • Málo cvičenia. Je dokázané, že sedavý spôsob života vyvoláva vývoj patologického procesu.
 • Fyzická povaha diela. Neustále zdvíhanie záťaže, práca v podmienkach zvýšených vibrácií má negatívny vplyv na chrbticu.
 • Dedičnosť. Z predkov sa prenášajú charakteristiky metabolizmu a genézy chrupavkového tkaniva. Preto, ak v rodine trpeli takáto patológia, riziko rozvoja potomkov sa zvyšuje v rozmedzí od 20 do 75%..

Klasifikácia podľa typu tkaniva vyčnievajúceho za stavce

Určujú sa 3 typy prolapsov: buničina, chrupavka, kosť.

Vláknitý vzhľad látky. Charakteristické je odsadenie jadra smerom von cez trhliny vláknitého kruhu. Pulpózny prolaps, častý pri Schmorlovej kýle.

Chrupavkové tkanivo. Fragmenty chrupavky stavcov vyjdú a poškodzujú nervové korene. Príčinou je zanedbávaný zápal, strata elasticity miechových tkanív, trauma, poruchy metabolizmu a obehového systému..

Kostné tkanivo. Vytvorené v starobe. Degeneratívne-dystrofické zmeny alebo osteochondróza vedú k tvorbe osteofytov (rast kostí). Výrastky na stavcoch sú často veľké, v dôsledku čoho sú nervové korene stlačené a miechový kanál je zúžený..

prevencia

Každému ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. To platí najmä pre ohrozených ľudí. Aby ste zabránili vzniku choroby, mali by ste viesť zdravý a aktívny životný štýl, jesť správne a podľa možnosti sa venovať telesnej výchove a športu.

Ak je nevyhnutná práca na zdvíhacích závažiach, mala by sa venovať osobitná pozornosť technológii zdvíhacích závaží, ktorá zabezpečí rovnomerné rozdelenie zaťaženia chrbtice..

Keďže dedičnosť hrá dôležitý faktor pri vývoji choroby, je logické zapojiť celú rodinu vrátane detí. Koniec koncov, šťastná môže byť iba zdravá rodina.

Vrodené a získané chyby

Podľa pôvodu sú hernie chrbtice rozdelené na vrodené a získané.

V prvom prípade dochádza k narušeniu segmentov chrbtice u plodu dokonca aj počas vývoja plodu.

Dve tretiny všetkých prípadov sú priradené kýlovej prietrži, v ktorej sú deti takmer vždy zdravotne postihnuté.

Dôvody, ktoré sa dejú pri formovaní spina bifida, môžu byť rôzne:

 1. Vnútromaternicová infekcia plodu
 2. Zlé návyky v nastávajúcej matke
 3. Zvýšená úroveň psychosomatík
 4. stres
 5. Predčasné tehotenstvo
 6. Silná intoxikácia tela matky

Pri stanovení patológie tohto druhu sa odporúča ženám ukončiť tehotenstvo. Vrodená hernia môže byť diagnostikovaná u novorodenca aj s perinatálnou diagnostikou po narodení. Hernálny vak sa môže vytvoriť pod vplyvom nepriaznivých faktorov na zdravie plodu (napríklad užívaním silných liekov matkou)..

Získané formy defektu sú diagnostikované oveľa menej často a vyskytujú sa najčastejšie na pozadí ťažkého poškodenia chrbtice a jej segmentov. Spravidla sa to deje s deštrukciou kolóny a zvýšeným tlakom na okolité tkanivové štruktúry.

U ľudí v dospelosti je veľmi zriedkavé vyvinúť herniálne abnormality, ktoré sa vyskytujú už pri narodení.

Príznaky choroby

Hlavnou sťažnosťou pacienta u lekára, v prípade ktorého je diagnózou kýla chrbtice, je bolesťový syndróm, ktorý sa môže vyskytovať v dolných končatinách, ramenách, krku, krku, medzirebrových priestoroch. Bolesť svalov v oblasti inervácie, niekedy narušenie citlivosti.

Pomerne často sa bolesti vyskytujú v dospievaní po fyzickej námahe, nepohodlnej polohe tela počas práce alebo spánku. Príznaky ochorenia miechy sa niekedy vyskytujú pri nakláňaní do strany a nakláňaní, nie neobvykle v kombinácii so vzpieraním. Zvyčajne následne dochádza k oslabeniu nôh a neznesiteľnej bolesti. Pri pohybe, kašľaní alebo kýchaní sa bolesti chrbta a dolných končatín zosilňujú do tej miery, že liečba spočíva iba v pokoji na lôžku..

Porážka sedacieho nervu v období choroby má najčastejšie „pásový“ charakter (vonkajší povrch nohy). Príznaky bolesti môžu prichádzať a odchádzať. Okrem bolesti je možné poškodenie zmyslov:

 • Hyperestézia - zvýšená citlivosť (pálenie);
 • Hypestézia - znížená citlivosť;
 • Anestézia - nedostatočná citlivosť.

Pozorujú sa príznaky poruchy autonómneho systému:

 • Zníženie teploty pokožky;
 • Vzhľad opuchu (pastovitosť);
 • Zmena sekrécie potu;
 • Zvýšená suchosť pokožky.

Hlavné príznaky medzistavcovej prietrže

krčka maternice:

 • Kombinácia bolesti hrudnej chrbtice s kyphoskoliózou alebo skoliózou;
 • Pri dlhodobom pobyte v určitej polohe (zvárač, chirurg atď.) Bolesť na hrudníku;
 • Pri dýchaní a otáčaní tela, šijanie bolesti srdca;
 • Interscapular bolesť.

Hrudné oddelenie:

Je potrebné poznamenať, že v hrudnej chrbtici sú príznaky medzistavcovej prietrže veľmi zriedkavé.

lumbosakrální:

 • Bolesť a slabosť dolných končatín;
 • Znecitlivenie prstov na nohách;
 • Izolovaná bolesť nohy alebo dolnej končatiny;
 • Bolesť a necitlivosť v oblasti slabín;
 • Trvalá bolesť v bedrovej oblasti;
 • Zhoršená mobilita.

Ktorý lekár lieči?

Na ktorého lekára sa mám obrátiť, ak cítim bolestivé nepohodlie v oblasti chrbta, hrudníka a krčných stavcov? Spočiatku by ste mali navštíviť terapeuta, bude počúvať sťažnosti, vyšetrovať a odosielať na röntgen, ako aj vydávať formuláre pre moč a výkaly. Ďalej na základe údajov získaných z počiatočnej diagnózy vás terapeut odporučí správnemu špecialistovi.

V profile liečby medzistavcových platničkových kýly sa špecializujú dvaja hlavní lekári: ortopéd a neuropatológ. Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, operáciu chrbtice vykonáva neurochirurg. Okrem hlavných odborníkov s vami budú pracovať fyzioterapeuti a inštruktori fyzioterapie. Konzervatívna terapia prebieha ambulantne a čiastočne doma, chirurgický zákrok a rehabilitácia po tom, čo je v nemocnici.

Život s kýlou

Ak je u pacienta diagnostikovaná medziobratlová kýla, je dôležité riadiť sa všetkými menovaniami a odporúčaniami lekára. Pacient by sa mal vyhnúť akémukoľvek vážnemu stresu v chrbtici, nezdvíhať ťažké predmety a nezdržiavať sa dlho v jednej polohe.

Ak je odborná činnosť pacienta spojená s posedením alebo státím niekoľko hodín v rade (vodiči, predajcovia, čašníci), mali by ste uvažovať o zmene zamestnania..

Všetkým pacientom sa odporúča nepretržite nosiť obväz, najmä ak sa lézia nachádza v bedrovej oblasti a v oblasti sakrococcygeal. Na odstránenie opuchov musíte vypiť viac čistej vody a znížiť spotrebu korenín a slaných potravín.

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Veľkosť miechy pri operácii

Chirurgická liečba herniovaných diskov je posledná metóda liečby používaná vo výnimočných prípadoch a má určité kontraindikácie. Medzistavcová prietrž musí byť operovaná, ak dosiahla určitú veľkosť, spôsobuje akútne príznaky a má veľmi vážne následky..

Metódy radikálneho spracovania

Všetky operácie s kýlou chrbtice sú rozdelené na 2 typy: otvorené, uskutočňované prostredníctvom incízie kože a uzavreté, ktoré sa vykonávajú pomocou ihiel a iných tenkých nástrojov bez toho, aby sa tkanivo rozrezávalo vo vrstvách. Dĺžka rezu sa môže značne líšiť v závislosti od typu zvoleného zákroku. Medzi otvorené operácie patria:

 • discektómia, pri ktorej je ofsetový disk úplne odstránený;
 • stabilizačné operácie - sú predpísané na deformácie a zlomeniny, zložité zásahy, ktoré si vyžadujú špeciálne systémy;
 • dekompresívna stabilizácia - používa sa na stenózu, neurologický deficit, vyžaduje odstránenie niektorých častí stavcov a inštaláciu nových systémov;
 • paliatívne, funkčné zásahy - používajú sa na silnú bolesť pri lézi miechy, ich význam spočíva v odrezaní niektorých nervových kmeňov.

Druhá skupina - perkutánne, menej traumatické operácie vykonávané punkciou:

 • rádiofrekvenčná denervácia fazetových kĺbov - vykonávaná ihlami pod endoskopickou kontrolou, pri zákroku rádiofrekvenčné žiarenie ovplyvňuje tkanivá a nervy;
 • stavce - tenkou trubicou a ihlou sú stavce stmelené špeciálnym zložením, ktoré im zabraňuje kolapsu;
 • odstránenie patológie z perkutánneho vpichu - pri použití rôznych nástrojov sa prietrž rozdrví a odstráni z tela;
 • kyphoplasty - obnovuje silu stavcov zavedením nástrojov, ktoré nafúknu priestor medzi diskami a obnovia ich normálnu polohu;
 • regenerácia tkaniva - poškodené vláknité jadro je odstránené a jeho bunky sú odoslané na propagáciu do laboratória, potom je implantované tkanivo späť.

Druh chirurgického zákroku, ktorý si pacient nemôže zvoliť sám, vyžaduje si úplnú diagnózu a konzultáciu s neurochirurgom a príbuznými odborníkmi..

Otvorené a uzavreté operácie sa navzájom výrazne líšia komplikáciami a následnou rehabilitáciou. Endoskopické techniky sa oveľa ľahšie prenášajú, ale v ťažkých formách sa nemôžu použiť na odstránenie veľkých kýly a úplne zničených stavcov..

Označenia postupu

Medzistavcová kýla spôsobuje posun stavcov a vedie k vyčnievaniu vláknitého prstenca za hranice normálneho umiestnenia. Nebezpečenstvo tejto patológie je silné zúženie miechového kanálu, stlačenie miechy a nervových zakončení, čo vedie k zápalu a opuchom. Z tohto dôvodu vznikajú akútne príznaky: bolesť, únava, paralýza, znížená citlivosť.

Kýla chrbtice sa podrobuje chirurgickému ošetreniu, ak dosiahne určitú veľkosť. A pre každé oddelenie sú tieto charakteristiky odlišné.

Výčnelok sa vyznačuje tým, že hernie sú posunuté o 5 až 15 mm, a extrúzia je najťažší stav, v ktorom medziobratlový disk úplne spadá mimo krúžok. Existujú však menej nebezpeční patológovia - prolaps, v tomto stave sa prietrž pohybuje od 2 do 3 mm a podlieha endoskopickej korekcii..

Veľkosť prietrže chrbtice pri chirurgii na oddeleniach rozlišuje:

 • Medzistavcové prietrže a výčnelky hrudnej a bedrovej chrbtice. Kýly od 6 do 8 mm sa považujú za stredné, od 9 do 12 - veľké a od 12 mm - oddelené, vypadnuté. Pri veľkosti 9 mm alebo viac by sa prietrž mala používať len pri stlačení miechy a pri prítomnosti prvkov „chvosta koní“..
 • Cervikálna kýla. V tejto oblasti sú stavce rôznej veľkosti, preto sa veľké medzistavcové útvary považujú za kýly s veľkosťou 5 až 6 mm, zatiaľ čo prolaps sa vyskytuje pri 6,5 - 7 mm. Kýla sú považované za 3-4 mm a malé - od 1 do 2 mm. Operácia je predpísaná, ak kýla dosiahne priemer 6 až 7 mm a vedie k stlačeniu miechy.

Lekári odporúčajú chirurgickú liečbu malých prietrží v prípade spinálnej stenózy..

Iné indikácie pre chirurgický zákrok

Operáciu je možné predpísať, ak veľkosť prietrže chrbtice nezodpovedá odporúčaným parametrom. Niektoré ďalšie poruchy, ako aj akútne príznaky, môžu vyžadovať chirurgický zákrok:

 • rýchlo rastúca slabosť končatín a neúčinná konzervatívna liečba;
 • zvyšujúci sa počet útokov znecitlivenia na ruky alebo nohy;
 • syndróm chronickej bolesti, obmedzenie pohyblivosti, ktoré sa nedá eliminovať liekmi a inými metódami;
 • vývoj porúch fungovania panvových orgánov, srdca, pľúc a iných systémov v dôsledku kýly;
 • kompresia krvných ciev, nervové zakončenie - to sa zriedka pozoruje pri malej veľkosti prietrže;
 • nekrotické procesy v oblasti tvorby prietrže.

Niektorí pacienti sa boja strachu a trpia progresívnymi príznakmi po veľmi dlhú dobu. Nemali by ste sa však obávať, musíte sa obrátiť na kvalifikované zdravotnícke strediská, ktoré sa špecializujú na choroby chrbtice. Skúsení chirurgovia ľahko vykonajú operáciu a navždy zmiernia negatívne pocity.

Dôsledky a možné komplikácie

Chirurgický zásah pri prietrži chrbtice nie je vždy taký, ako si to pacient želá. Môže to byť spôsobené mnohými faktormi: nedodržiavaním odporúčaní na rehabilitáciu, zdravotnými chybami a neskúsenosťou personálu, zavedenými infekciami, individuálnymi charakteristikami tela a skrytými chronickými chorobami..

Medzi najvýznamnejšie komplikácie operácie patrí:

 • neefektívnosť vykonaného postupu - z nevysvetlených dôvodov operácia nezbavila akútnych príznakov a nevyriešila problémy pacienta;
 • depresívne neurotické poruchy spôsobené komplexnou rehabilitáciou a poškodením miechy;
 • alergie, ťažká anestézia, zhoršenie chorôb v dôsledku nej alebo implantovaných systémov;
 • zvýšená bolesť, zvýšené príznaky;
 • porušenie biomechanických funkcií chrbtice, zvýšené obmedzenia mobility, nestabilita stavcov;
 • smrť v dôsledku akútnych stavov spojených s anestéziou, ale to sa stáva vo veľmi zriedkavých prípadoch.

Aby sa zvýšila účinnosť operácie a predišlo komplikáciám, musí si pacient pamätať niektoré pravidlá a indikácie. Najdôležitejšou z nich je spoľahlivosť diagnózy a relevantnosť potreby takéhoto komplexného zásahu.

Počas operácie by mal byť pacient liečený kvalifikovaným personálom, po operácii je dôležité starostlivo a presne dodržiavať odporúčania pre rehabilitáciu. Iba v tomto prípade je možné dosiahnuť požadovaný účinok.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Indikácie pre operáciu prietrže medzistavcovej platničky nemusia byť vždy bezpodmienečným základom pre chirurgický zákrok. Niektorým pacientom je odmietnutý chirurgický zákrok, ak majú závažné patológie alebo sa rýchlo vyvíjajú poruchy:

 • pacient upadol do kómy;
 • diabetes je závažný;
 • existujú ložiská zápalu a infekcií;
 • existuje hypertenzná kríza;
 • zistené kardiovaskulárne zlyhanie v štádiu dekompenzácie.

V niektorých prípadoch sa tieto kontraindikácie odstránia, ak sa začne remisia. Ďalšie kontraindikácie závisia od techniky. Otvorené operácie majú omnoho viac obmedzení ako endoskopické.

Indikácie chirurgického zákroku pri herniovanom disku by mali byť významné. Tento postup nie je predpísaný za určitých podmienok a často si vyžaduje konzultáciu s niekoľkými odborníkmi, aby si osoba mohla overiť potrebu chirurgického zákroku..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ezofágová prietrž
Za normálnych okolností nemôžu orgány nachádzajúce sa pod bránicou v brušnej dutine preniknúť do oblasti hrudníka. Tomu bránia rysy anatómie. Ligamentózne štruktúry tvorené spojivovými tkanivovými vláknami zosilňujú membránový otvor pažeráka.
Pupočná kýla u dieťaťa vyvoláva veľa mýtov. Tradičná medicína sa však na taký výčnelok odvoláva celkom pokojne. Aby sa mladí rodičia neznepokojovali maličkosťami, je dôležité poznať príznaky pupočnej kýly u dieťaťa a ako sa s tým vysporiadať.
Cirhóza spôsobuje každoročne smrť 40 miliónov ľudí. Predstavuje deštruktívnu zmenu v pečeni v dôsledku vírusových, toxických a iných patológií, pri ktorých je zdravé tkanivo parenchýmu nahradené kolagénnymi (vláknitými) bunkami a na jeho povrchu sa tvoria dystrofické uzliny.