loader

Ako liečiť herniovaný disk L5 S1

Disk L5 S1 je umiestnený na križovatke sakrálnych a bedrových stavcov. Táto oblasť je najviac zraniteľná. Kýla L5 S1 je jedným z najbežnejších typov chorôb ľudského pohybového aparátu.

V tomto článku sa budeme venovať príznakom a liečbe herniovanej platničky L5 S1 bez chirurgického zákroku.

Príčiny patológie

Telo každého stavca nad a pod je pokryté tenkou chrupavkou. Cez ne sa podáva medziobratlová platnička. Pri veľkom zaťažení chrbtice sa tieto štruktúry stávajú hustejšie, v dôsledku čoho nemôžu výživné látky prenikať do disku..

V dôsledku toho vznikne stav, keď sa nestlačiteľné gélové jadro disku vyschne a jeho periférna časť vyčnieva do miechového kanála a potom praskne. Toto je herniovaný disk.

Kýla medzi stavcami L5 a S1 nie je ani zďaleka nezvyčajná, pretože toto oddelenie má veľké zaťaženie..

Symptomatológia a lokalizácia syndrómu bolesti pri chorobe sa určuje podľa miesta, kde sa nachádza stavca L5 S1. Medzi piatym bedrovým (L5) a prvým krížovým (S1) stavcom sa objaví prietrž. Roztrhnutie disku nastáva kvôli silnému tlaku na bedrovú oblasť. Príčiny prejavu patológie môžu byť:

 • rozvinutá skolióza bedrovej oblasti;
 • choroby plavidiel, ktoré živia stavce;
 • reumatoidná artritída;
 • nedostatok fosforu s vápnikom v stavcoch;
 • osteochondrosis;
 • poranenie miechy v bedrovej oblasti;
 • vrodené abnormality (fúzia krížovej kosti a posledného stavca dolnej časti chrbta, abnormálny uhol ohybu lumbálnej chrbtice);
 • stála fyzická aktivita (zdvíhanie a prenášanie ťažkých predmetov);
 • slabosť väzov a svalov v dôsledku dedičných chorôb;
 • nadváhou;
 • ankylozujúca spondylitída.

Nedostatok tekutín, metabolické zlyhanie a nadmerná konzumácia kávy spolu s fajčením sú provokujúcimi faktormi rozvoja kýly v tejto chrbtici..

Odrody prietrže L5 S1 a súvisiace príznaky

Vzhľadom na smer vyčnievania buničitého jadra sa prietrží rozlišuje:

V prvom type je výstupok disku pozorovaný v mieste priechodu nervov miechy. Takáto lokalizácia je dôkazom, že ide o herniu disku L5 S1 dorzálneho typu.

Kruhová prietrž sa vyznačuje rozšírením po miechovom kanáli. Pri paramediálnom vyčnievaní jadra dochádza na ľavú alebo pravú stranu miechy. Stredná alebo stredná prietrž sa vyznačuje výstupom z disku v stredovej línii priamo do miechového kanála..

Foto ako vyzerá prietrž:

Každý typ prietrže má charakteristické príznaky, ako je zrejmé z nižšie uvedenej tabuľky..

Kýla typu L5 S1paramediálníkruhovýchrbtovejmedián
Klinické príznakyJe sprevádzaná pálivou bolesťou lokalizovanou v hrádzi. Neustále nutkanie na močenie, ako aj stolice, sprevádzané vážnymi problémami v týchto procesoch. Závažná slabosť slabín.Bolestivý syndróm je prítomný v akejkoľvek polohe tela. Slabosť nôh, brnenie. Ťažkosti s pohybom. Strata kontroly nad frekvenciou vyprázdňovania čriev a močového mechúra.Pohodlie v dolnej časti chrbta, mimo stehna a dolnej končatiny. Bolesť pri sedení sprevádzaná zábleskami počas náhlych pohybov. Necitlivosť v dolných končatinách. Znížená svalová hmota v nohách a bokoch. Znateľná zmena chôdze.Bolesť v bedrovej oblasti s rozšírením na boky a dolnou časťou nohy bližšie k chodidlu. Pohodlie počas močenia. Strata schopnosti ovládať pohyby nôh.

Zadná stredná kýla je tiež sprevádzaná znížením sexuálnej túžby u ľudí. Pravdepodobne dôjde k ochrnutiu. Pacient vždy pociťuje obmedzený pohyb.

V poslednom štádiu choroby sa u človeka vyvinie sekvestrovaná prietrž. S tým sa obsah disku vypustí do miechového kanála. To všetko sprevádzajú príznaky vo forme:

 • strelecká bolesť v dolnej časti chrbta;
 • zvýšené nepríjemné pocity pri kašľaní alebo smiechu;
 • silná necitlivosť nôh;
 • rozvoj ochrnutia;
 • spontánne močenie a stolice.

Dôležité! Kýla MPD L5 S1, ktorá sa vyvinula na pozadí poranenia miechy, nemusí dlho vykazovať žiadne príznaky. Syndróm bolesti s ňou môže nastať až 2 roky po poškodení.

terapia

Hlavným spôsobom, ako určiť kýlu chrbtice, je rádiografia. Používajú sa aj moderné diagnostické metódy vo forme počítačovej tomografie a MRI..

Konzervatívna terapia zahŕňa užívanie liekov, vykonávanie cvičení terapeutickej gymnastiky, vedenie masážnych kurzov a fyzioterapiu.

V závažných prípadoch ochorenia je pacient podrobený chirurgickému zákroku.

Lieky

Pri herniovanom disku L5 S1 sú uvedené tieto lieky:

 • chondroprotektory na obnovenie chrupavky, cez ktorú sa disk dodáva;
 • protizápalové lieky na zníženie bolesti a odstránenie zápalu;
 • blokáda založená na novokainu a glukokortikoidoch na zníženie bolesti;
 • svalové relaxanciá na zmiernenie kŕčov vo svaloch obklopujúcich chrbticu.

Pacientom sa predpisujú vitamíny zo skupiny B, aby sa zlepšil prechod nervového impulzu do svalov.

fyzioterapia

Telesná výchova s ​​herniovaným diskom zahŕňa jednoduché cvičenia. Môžu byť vyrobené kedykoľvek doma. Pre herniu L5 S1 sa odporúčajú nasledujúce cvičenia:

 1. Je potrebné ležať na rovnej podlahe, nohy ohnuté na kolenách. Jedno z ramien sa predlžuje a dotýka kolena na opačnej strane. Vytvára sa slabá rezistencia. Cvičenie sa tiež opakuje s druhou rukou. Potrebujete urobiť 10 sád.
 2. Prijatá poloha na chrbte. Paže a nohy sa tiahnu pozdĺž tela. Trup pomaly stúpa, zatiaľ čo nohy nevystupujú z povrchu. Po zaujatí takejto polohy je potrebné ju opraviť najmenej na 10 sekúnd. Potom sa musíte vrátiť do pôvodnej polohy. Uskutočňuje sa 10 prístupov. Medzi každým z nich je dodržaný interval odpočinku za pol minúty..
 3. Je potrebné ležať na tvrdej podlahe. Ruky rozložené po tele. Pomaly sa nadýchne as ňou natiahnuté ruky natiahnu hlavu. V takom prípade by sa nohy nemali ohýbať a spodná časť chrbta by mala priliehať k podlahe. Po výdychu sa telo vráti do pôvodnej polohy. Cvičenie sa vykonáva 10-krát.
 4. Je potrebné zaujať polohu ležiacu na chrbte, položiť ruky pozdĺž tela. Nohy by mali byť mierne kolená. Je potrebné napnúť svaly brucha na pár sekúnd. Dýchanie počas cvičenia nie je oneskorené. Uskutočňuje sa to 10-krát.
 5. Postavte sa do polohy, v ktorej sú zadky na pätách. Ruky pred vami, dlane sa dotýkajú povrchu podlahy. Je potrebné natiahnuť ruky dopredu. Zadok by nemal zostupovať z päty. Cvičenie sa vykonáva 5-krát.

S ktorým lekárom by som sa mal poradiť ohľadom cvičenia? Neurológ a neurochirurg sa podieľajú na liečbe kýly. Pri vykonávaní cvičení v rámci fyzioterapeutických cvičení pacient konzultuje s lekárom cvičebnú terapiu.

masáž

Pacientom možno ako metódu konzervatívnej liečby predpísať masáž vykonávanú chiropraktikom. Procedúru by mal vykonávať iba kvalifikovaný lekár..

Masáž pomáha zmierňovať kŕče, ktoré sa vyskytujú vo svorkách. Jeho držanie zvyšuje tón miechových svalov. Okrem toho poskytuje chiropraktik masáž chodidiel, aby eliminoval necitlivosť a zlepšil tonus svalov.

fyzioterapia

Na zlepšenie vedenia nervových zakončení sú predpísané fyzioterapeutické kurzy. Medzi ne patrí elektroforéza. Vykonáva sa aj magnetoterapia. Ďalej je pacient liečený diadynamickými prúdmi.

Phonoforéza, laserové ožarovanie a liečba UHF sú predpísané na liečbu posterolaterálnej hernie. Ten využíva ultrafrekvenčné elektromagnetické polia.

Chirurgické ošetrenie

Ak je pacient znepokojený bolesťou, aj keď vyhovuje predpisom v rámci konzervatívnej liečby, ako aj v prípade ochrnutia, je mu preukázaný chirurgický zákrok. Zanedbaná forma zadnej centrálnej prietrže často vedie k potrebe chirurgického zákroku. Ak sa u človeka vyvinie oddelená prietrž, je potrebná operácia.

Punkciou alebo incíziou sa odstráni časť medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na nervy alebo miechu. Disk sa odparí laserom alebo sa odsaje pomocou podtlaku.

V niektorých prípadoch sa operácia vykonáva, keď je poškodený disk odstránený pomocou bežných neurochirurgických nástrojov prostredníctvom dlhého rezu.

účinky

Z dôvodu prasknutia vláknitého prstenca a následnej tvorby prietrže sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie. Najnebezpečnejšou z nich je úplná svalová atrofia. Paralýza dolných končatín môže osobu tiež obťažovať.

Vážnym dôsledkom choroby je porucha brušných orgánov. V dôsledku progresie patológie sa u pacienta začínajú objavovať spontánne pohyby čriev a nekontrolované močenie.

záver

Herniovaný disk L5 S1 má rôzne príčiny. Najčastejšie z nich sú poranenia miechy a rozvinutá osteochondróza. Ktorý lekár bude liečiť ochorenie, závisí od charakteristických znakov jeho prejavu a príčin. Pacienta monitoruje terapeut a vertebroológ, neurológ.

V skorom štádiu patológie je konzervatívna liečba účinná. Pri spustení formulárov sa zobrazí operácia. Ochorenie predstavuje nebezpečne závažné komplikácie, ktoré vedú k atrofii svalov dolných končatín a následnému postihnutiu.

Kýla L5 S1, typy patológie, spôsoby liečby

Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií. Ignorovanie bolesti chrbtice je spojené s komplikáciami. Medzistavcová hernia L5 S1 sa považuje za častú komplikáciu, pri ktorej trpí disk medzi piatym bedrovým a prvým krížovým stavcom. Aká nebezpečná je táto choroba, aké liečebné metódy sa pre ňu používajú? Toto bude prediskutované v našom článku..

Hlavné charakteristiky choroby

Čo je herniovaný disk L5-S1? V bedrovej oblasti je päť stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené pomocou veľkých a malých kĺbov. Tieto zlúčeniny sú medzistavcové platničky. Skladá sa z hustej želé podobnej hmoty (jadra) a hustej kapsuly. Každé stavce konkrétnej chrbtice má svoje vlastné meno. Piaty bedrový stavca je definovaný ako L5 a prvý sakrálny stavec je S1. Disk medzi týmito stavcami nie je ako zvyšok. Má lichobežníkový tvar, nie pravouhlý tvar. To je prirodzená vlastnosť nášho tela..

Na pozadí toho všetkého sa vyskytuje prietrž. Na tomto disku je diagnostikovaná najčastejšie. Kýla je prasknutie hustej diskovej kapsuly, ktorá už nemôže držať jadro. Dochádza k rozdrveniu disku s deformáciou vo forme patologického vyčnievania vláknitého prstenca. To vedie ku kompresii nervových koreňov, ktoré sú umiestnené vo vnútri alebo v blízkosti miechy. Z tohto dôvodu sa vyvíjajú rôzne choroby..

Príčiny prietrže

Príčiny lumbosakrálnej prietrže môžu byť tieto faktory:

 • Veľké zaťaženia, ktoré vyvíjajú tlak na medzistavcové platničky, ktoré reagujú na kĺby miechy s dolnými končatinami a panvou..
 • Zmeny fyziologického ohybu, ktorý je tvorený bedrovými a sakrálnymi stavcami. Disk je najzraniteľnejší s veľkým uhlom medzi nimi..
 • Veľa váhy. Prispieva k zvýšeniu axiálneho zaťaženia chrbtice všeobecne, a najmä bedrových kĺbov.
 • Vrodené vlastnosti väzu, sily svalov a šliach.
 • Ťažká fyzická práca, zdvíhanie a prenos hmotnosti prispievajú k opotrebovaniu medzistavcových tkanív.

Prítomnosť niekoľkých faktorov zvyšuje riziko prietrže. Fyzická aktivita zaujíma vo všetkých prípadoch osobitné miesto, pretože hlavnou príčinou kýly je najčastejšie.

Ako sa prejavuje choroba: klinické príznaky

Príznaky medzistavcovej prietrže priamo súvisia s kompresiou nervového tkaniva v oblasti vyčnievania prietrže. Najprv dôjde k porušeniu umiestnenia tkanív, dôjde k podráždeniu. Okamžite dochádza k opuchom a zápalom, ktoré vedú k zhoršeniu príznakov, pretože sa zvyšuje kompresia štruktúr z nervového tkaniva..

Pri prietrži sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • Svalové napätie. Na jednej strane postihnutej chrbtice sa objaví zanedbateľný opuch, tkanivá diskov sa stávajú hustejšie kvôli neustálemu sťahovaniu svalov, podráždeniu nervov a zápalu..
 • Syndróm bolesti. V počiatočnej fáze tvorby prietrže sa prejavuje výrazná bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do nohy, panvy. Bolesť chrbta je zhoršená akýmkoľvek pohybom, v pokoji nezmizne. Najčastejšie sa bolesť sústreďuje na pravú stranu..
 • Neurologické príznaky. Pri podráždení koreňov veľkých nervových zakončení, ktoré sú zodpovedné za pohyblivosť dolných končatín, sa objaví bolesť, keď prechádza sedací nerv. Pacient si sťažuje na bolesť v dolnej časti chrbta, objavuje sa v zadnej časti stehna a zadku, v členku a na vonkajšej strane dolnej časti dolnej končatiny je pocit pálenia. V dolných končatinách je slabina oboch končatín, znížená citlivosť.

Prejavy závisia od veľkosti prietrže. Pri malej prietrži prevláda bolesť, ak je prietrž disku L5 S1 veľká, príznaky sú neurologické.

Druhy kýly

Existuje niekoľko typov medzistavcovej prietrže L5-S1. Závisia od miesta a klinického obrazu choroby. Pri kýle sa zadná časť disku a zadná časť disku takmer vždy praskne, preto sa niekedy nazýva zadná kýla. Liečba závisí od typu ochorenia.

 1. Stredná prietrž je lokalizovaná vo vnútri dutiny miechy. Vyvíja tlak na korene miechy a takmer vždy spôsobuje znecitlivenie a stratu citlivosti na nohách..
 2. Foraminal. Kýla sa nachádza pri východe nervov z chrbtice.
 3. Paramedian hernia. Je tvorená v jednom z anterolaterálnych povrchov a nie v strednej časti. V jednom z dolných končatín je bolesť, necitlivosť spôsobená podráždením nervových procesov.
 4. Sekundovaná prietrž. Je to dané závažnosťou zničenia medzistavcových platničiek, a nie lokalizáciou. Môžete to považovať za extrémny stupeň deštrukcie. Pri tomto type prietrže je vláknitá kapsula úplne zničená, jadro tečie vo forme fragmentov do lúmenu kanálika miechy..

Diagnostika a vlastnosti liečby

Medzi stavcami sa kýla bedrovej chrbtice vyvíja pomaly, preto ju možno diagnostikovať až po vyšetrení, ktoré predpíše kompetentný lekár. Povinná MR, táto štúdia pomôže rozpoznať všetky zmeny, ktoré sa vyskytnú v chrbtici, vyhodnotiť ich intenzitu.

Pri kýle disku L5 S1 môže byť liečba konzervatívna alebo chirurgická v závislosti od závažnosti patológie, povahy bolesti a možných komplikácií..

Chirurgický zákrok

Chirurgické odstránenie prietrže sa používa vo výnimočných prípadoch za prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 1. Syndróm bolesti pretrváva mesiac a po liečbe liekom neprejde.
 2. Pozorujú sa zrejmé neurologické poruchy s obmedzením motorickej aktivity končatín..
 3. Príznaky stlačenia všetkých koreňov kanálika miechy, nervy postupujú a rýchlo sa zvyšujú. Dolné končatiny úplne znehybnené.

Operácia sa vykonáva pomocou endoskopickej technológie a klasickej otvorenej metódy. Metódu zvolil chirurg na základe svojich skúseností. Bez ohľadu na to, ktorá metóda bola použitá, je hlavnou úlohou lekárov odobrať tkanivá zničeného disku a stlačiť nervové štruktúry..

Konzervatívne zaobchádzanie

Základná konzervatívna terapia sa vykonáva pod dohľadom lekára, je veľmi dlhá a zahŕňa:

 1. zavedenie protizápalových liekov (Movalis, Revmoxicam, Diclofenac);
 2. užívanie liekov, ktoré znižujú svalové kŕče (Midokalm, Sirdulad, Spazmalgon);
 3. užívanie liekov, ktoré znižujú opuch (Lasix, L-lyzín Escinate);
 4. liečba liekmi na zlepšenie štruktúry chrupavky (kolagénový komplex, Alflutop, Mucosat);
 5. fyzioterapeutická liečba.

Počas liečby je dôležité zmeniť životný štýl, dodržiavať všetky odporúčania lekára, aby nedošlo k recidíve ochorenia..

Liečba drogami

Komplexná liečba je predpísaná, vykonáva sa pod dohľadom lekára, lieky sa vyberajú individuálne. Cieľom liekovej terapie je zmiernenie zápalu a odstránenie bolesti. Preto by liečba mala zahŕňať:

 1. Preparáty pre křupavku;
 2. protizápalové lieky;
 3. blokáda novokainu;
 4. svalové relaxanciá;
 5. Vitamíny B..

Každý liek má svoje vlastné funkcie a účel. Chondroprotektory zabezpečujú výživu medzistavcových platničiek a pomáhajú opravovať poškodenú chrupavku. Protizápalové lieky sú potrebné na zmiernenie zápalu a odstránenie bolesti. Ak sa bolesť nezmierňuje, je potrebné použiť blokádu novokainu, ktorá eliminuje silnú bolesť. Svalové relaxanciá zmierňujú kŕče z poškodených paravertebrálnych svalov.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy liečby sú veľmi účinné pri liečbe kýly. Nezabudnite na to v období zotavenia po operácii a po liekovej kúre. Fyzioterapeut môže odporučiť magnetoterapiu, elektroforézu. Diadynamické prúdy sa osvedčili, zmierňujú bolesť, pomáhajú uvoľňovať svaly okolo chrbtice. Po priebehu fyzioterapie u pacientov sa nervové vedenie k poškodeným diskom zlepší.

Pri hernii sú užitočné kurzy so školiteľom na špeciálnych simulátoroch. Činnosť simulátorov je zameraná na obnovu svalového korzetu chrbtice a naťahovanie. Jeden z týchto simulátorov sa nazýva Yulina hojdačka. Je to vertikálny kývavý rám, ktorého spodná časť je protiváha. Počas tréningu môže pacient uvoľniť záťaž zo chrbtice a natiahnuť poškodený segment. Triedy na Yulinovom švihu sú účinné pri prevencii tohto ochorenia a pri liečbe.

Kýlová masáž

Odporúča sa masážny kurz na uvoľnenie napätia a posilnenie svalov. Liečebnú masáž je potrebné dôverovať iba odborníkom, pretože neprofesionálny účinok na zapálenú časť chrbtice situáciu zhorší a bude mať nezvratné následky. Masáž sa podieľa na posilňovaní bedrovej chrbtice, zmierňuje oslabené svaly chrbta a nôh.

Hirudotherapy

Hirudoterapia - liečba pijavicami, efektívny spôsob komplexnej terapie bedrovej prietrže. Po priebehu hirudoterapie sa zlepšuje prísun krvi do stavcov, napätie v problémovej oblasti sa zmierňuje.

Liečebné cvičenia

Špecialisti ponúkajú špeciálnu súpravu cvičení pre pacientov s vertebrálnou kýlou. Cvičenia nevyžadujú špeciálne školenie, môžu sa vykonávať doma. Zaťaženie, ktoré sa získa počas cvičenia, pomôže posilniť svalové tkanivo a zmierniť napätie.

 1. Je potrebné ležať na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Bez zdvíhania nôh zdvihnite telo. Podržte 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Urobte si najmenej 5 sád, venujte si čas a urobte 10 minútové prestávky medzi cvičeniami.
 2. Ľahnite si na chrbát s nohami ohnutými na kolenách. Je potrebné dotiahnuť brušné svaly, držať niekoľko sekúnd, nemali by ste zadržiavať dych. Cvičenie sa opakuje 10-krát.
 3. Zaujmite východiskovú pozíciu ako v cviku číslo 2. Ruka sa dotknite opačného kolena. Vytvorte pružný pohyb. Opakujte to s druhou rukou. Cvičte 10-krát.
 4. Ľahnite na tvrdý povrch a pomaly, zatiaľ čo vdýchnite, natiahnite natiahnuté ruky k hlave. V takom prípade si neohýbajte nohy, neroztrhajte spodnú časť chrbta z podlahy. Pri výdychu sklopte ruky. Cvičte 10-15 krát.

Možné komplikácie

Je veľmi dôležité začať s patológiou včas. Liečba je dlhá, ale je účinná v skorých štádiách ochorenia. Ak sa patológia nelieči, môže dôjsť k výčnelku, pri ktorom dôjde k premiestneniu buničitého jadra a strate integrity vláknitého prstenca..

Segment L5-S1

Kýla v segmente L5-S1 - sú bežné. Podľa niektorých štúdií sa umiestnili na prvom mieste, nasledovali hernie v segmente L4 L5.

Aká je skratka L5-S1?

„L“ - „bedrový“, preložené ako spodná časť chrbta

"S" - "krížová kôra", preložené ako krížová kôra

To znamená, že ide o lumbosakrálnu prietrž, s prolapsom buničitého jadra umiestneného medzi piatym driekom a prvým krížovým stavcom..

Prečo sa vyskytuje hernovaný disk L5-S1

Pri jazde má tento disk najväčšie zaťaženie. Ťažká fyzická práca, konštantné statické zaťaženie, nesprávna poloha tela počas výkonu práce vedie k zhoršeniu a zmenám degeneratívnej povahy. Príčinou kýly môže byť trauma, ako aj permanentná mikrotrauma.

Od výčnelku po kýlu

Spočiatku sa na určitú časť disku L5 S1 pôsobí väčší tlak. V priebehu času sa táto časť disku opotrebuje, čo vedie k vyčnievaniu. Ak dôjde k vyčnievaniu, vlákna sa pretrhnú a na oslabenom mieste v dôsledku tlaku disk vyčnieva.

Ak nič neurobíte, nenormalizujte záťaž a nevykonávajte ošetrenie, potom sa môže vonkajšia škrupina disku roztrhnúť, to znamená, že sa vytvorí kýla. V tomto prípade sa jadro posunie smerom von pôsobením zaťaženia..

Svalové kŕče, dlhý čas v nepohodlnej polohe - to všetko môže spôsobiť nerovnomerné zaťaženie. Nutričný disk - nemenej dôležitý faktor pre jeho stav. Je potrebné mať na pamäti, že v samotnom disku nie sú žiadne krvné cievy, takže dostáva výživu z okolitých tkanív.

Bežné príčiny hernie disku L5 S1

Existujú bežné príčiny, ktoré prispievajú k hernícii disku L5 S1. Tieto faktory rovnako negatívne ovplyvňujú všetky časti chrbtice. Tie obsahujú:

 • Sedavý spôsob života;
 • Zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • Obezita;
 • Nesprávna výživa a nedostatok vody
 • Poranenia miechy;
 • Anamnéza chrupavky.

Čo sú hernie disku

Klasifikácia závisí od lokalizácie:

 • Paramedianní
 • Zadný stred
 • Foraminal
 • brušnej
 • oddelený

Príznaky hernie disku L5-S1

Hlavným príznakom, ktorý núti človeka venovať pozornosť, je bolesť. Jasne sa prejavuje prietržou, lokalizácia a sila bolesti závisí od umiestnenia prietrže a jej veľkosti..

Malé až stredné kýly môžu spôsobovať bolesť bedrovej chrbtice, zatiaľ čo veľké prietrže a sekvestrované kýly môžu spôsobovať bolesť nôh. Okrem toho sú častými spoločníkmi aj symptómy, ako je znížená citlivosť a znížená citlivosť..

Charakteristické je tiež zníženie svalovej sily - to sa týka svalov nôh a lýtok. Osoba s herniou L5-S1 sa niekedy nemôže postaviť na prsty na nohách.

V závažných prípadoch je možné so stlačením nervu pozorovať symptómy, ako je paralýza dolných končatín. Môže dôjsť k narušeniu funkcie panvových orgánov (močová a fekálna inkontinencia). V tomto prípade je indikovaná pohotovostná operácia, pretože také podmienky predstavujú hrozbu pre ľudský život.

Najčastejšie sa bolesť zosilňuje dlhotrvajúcim sedením, ohýbaním, kývavými nohami a rovnými nohami - príznaky sa môžu veľmi meniť.

Aký druh herniovaného disku L5-S1 nie je bolesť

Prítomnosť prietrže nie je nevyhnutne sprevádzaná bolesťou. Vo väčšine prípadov neexistujú žiadne neurologické prejavy s ventrálnymi kýlami - pretože nervy neprechádzajú v mieste, kde vyčnievajú, preto nie je nič, čo by sa mohlo štiepiť.

Schmorlova kýla - tiež nespôsobuje bolesť, pretože v hrúbke tela stavcov nie je nič zovreté (tam dochádza k výčnelku).

Ak sú identifikované tieto kýly a je tu výrazný jablčný mušt, potom musíte hľadať príčinu. Príčinou je spondylolistéza, bedrová lordóza, nevertebrálna artróza a oveľa viac. Ale stále častejšou príčinou je svalové kŕče..

Herniovaný disk L5-S1 je bolesť

Všetky ďalšie prietrže okrem tých, ktoré sú uvedené vyššie, môžu spôsobiť bolesť. Je to preto, že prietrže spôsobujú zúženie miechového kanála a deformáciu stien duralového vaku..

Poloha prietrže

príznaky

Zadný stred

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna a dolnej končatiny po chodidlo;
 • strata dobrovoľnej kontroly nad nohami;
 • porušenie močenia;
 • znížené libido.

chrbtovej

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až po zadok a bedrový kĺb, s progresiou „zostupuje“ k prstom;
 • zmena chôdze;
 • nepohodlie pri sedení;
 • bolesť môže ustupovať, ale pri kašľaní alebo kýchaní v chrbte dochádza k „bolesti chrbta“;
 • znecitlivenie nôh;
 • únava nôh pri chôdzi;
 • zníženie svalov v stehne a dolných končatinách.

Paramedial - najnebezpečnejší typ prietrže, pri ktorom nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale miechy samotnej

 • Pálivá bolesť v perineu;
 • ťažkosti s močením a vyprázdňovaním, zatiaľ čo osoba sa cíti silne naliehavá, aby tak urobila;
 • znecitlivenie slabiny.

Kruhový - druhý najnebezpečnejší typ patológie, pretože pri určitej lokalizácii môže byť poškodená miecha, čo vedie k invalidite

 • Nízka bolesť chrbta aj v pokoji;
 • porušenie pohybov nôh;
 • nohy sa cítia slabé a mierne brnenie;
 • v závažných prípadoch sa nohy nepohybujú, strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním.

Hernia disku L5-S1

Liečba sa má vykonávať iba pod dohľadom lekára, pretože komplikácie nesprávnej liečby môžu byť dosť závažné.

Rovnako ako u iných hernií môže byť liečba konzervatívna a chirurgická..

Konzervatívne metódy zahŕňajú liekovú terapiu, fyzioterapiu, masáž, cvičebnú terapiu a oveľa viac. Ak konzervatívna metóda nepriniesla výsledky, je indikovaná chirurgická liečba. O potrebe chirurgického zákroku rozhoduje lekár.

Na našom webe nájdete množstvo informácií o účinnosti určitých liečebných metód, skutočné recenzie ľudí, ktorí podstúpili toto ošetrenie - Konzervatívna liečba L5-S1: osobné príbehy s výsledkami

Na záver by som chcel povedať, že nikto nie je v bezpečí pred kýlami, spôsobuje bolesti rôznej intenzity, obmedzuje pohyb a nedovoľuje vám robiť známe veci. A v niektorých prípadoch vedú k zdravotnému postihnutiu.

Je dôležité venovať pozornosť vášmu zdravotnému stavu včas. Je potrebné eliminovať nielen kýlu - bolesť, pomocou liekov proti bolesti, ale tiež pracovať s príčinou..

Správna výživa, normalizácia hmotnosti, cvičenie, posilnenie chrbtových svalov a vytvorenie „svalového korzetu“, ktorý udržiava chrbticu v správnej fyziologickej polohe - nezabudnite na tieto jednoduché pravidlá..

Články a diskusia na fóre na túto tému:

Autorka materiálu: Elena Vasilieva, praktická lekárka

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5 je vyčnievanie obsahu medzistavcovej platničky, smerované do priestoru kanála lumbosakrálnej chrbtice. Takže l5-s1 je piaty lumbálny a prvý krížový stavec a l4-l5 je piaty a štvrtý bedrový stavec, to znamená, že hovoríme o dorzálnej prietrži, ktorá sa objavila v priestoroch medzi nimi. Z akého smeru je smerované premiestnenie disku, rozlišujú sa typy hernií. Dorsálna prietrž, tiež nazývaná zadná prietrž, je nasmerovaná na miechový kanál. V tomto ohľade existuje riziko porušenia miechy a miechových nervov, ktoré ňou prechádzajú.

Smer vyčnievania dorzálnej hernie je spojený s jeho zvláštnou bolesťou. V prípade poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii dorzálnej hernie, ktorá vedie k závažným neurologickým poruchám, po ktorých nasleduje paréza a paralýza panvových orgánov..

Podľa štatistík sa najčastejšie vyskytujú dorzálne kýly v bedrovej oblasti.

Príčiny dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Môže existovať niekoľko dôvodov na vytvorenie dorzálnej prietrže bedrovej chrbtice:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice. Tento stav je vrodenou anomáliou vývoja v bedrovej oblasti. Súčasne sa mení štruktúra a tvar stavcov, väzy sa porušujú, chrupavkové tkanivo, krvné cievy a nervy sa ničia. Výsledkom je dorzálny výčnelok.

Osteochondróza chrbtice, ktorá vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a objaveniu sa výčnelkov.

Choroby chrbtice spojené so zhoršenou držbou tela - kyphosis, skolióza a lordóza.

Poranenia bedrovej chrbtice. Patria sem aj chirurgické operácie, pády, ostré zákruty.

Infekcie, ako je kostná tuberkulóza.

Nadmerné cvičenie s vzpieraním. U športovcov sa často vyskytuje dorzálna hernia. Okrem toho sú ohrození aj ľudia, ktorí zažívajú neustále vibrácie, napríklad vodiči..

Porušenie metabolických procesov v tele, ktoré vedie k podvýžive chrupavky. Okrem toho zlyhanie metabolických procesov vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Z hľadiska vývoja dorzálnej prietrže sú obzvlášť nebezpečné ložiská tuku v bruchu. Majú významný vplyv na spodnú zónu chrbtice..

Pravidelný príjem nikotínu do tela významne zvyšuje riziko tvorby prietrže..

Málo cvičenia. Z hľadiska tvorby dorzálnej prietrže predstavuje nebezpečenstvo sedavý spôsob života. Predajcovia, účtovníci, vodiči a ľudia týchto profesií, ktorí sú nútení tráviť väčšinu svojho pracovného času sedením v oblasti zvýšeného rizika.

Nie je možné vylúčiť skutočnosť, že existuje hereditárna náchylnosť na vznik prietrže.

Zmeny súvisiace s vekom, ktoré spôsobujú prirodzené opotrebenie diskov.

Poruchy stravovania, ktoré vedú k nedostatočnému príjmu živín. V tomto prípade sú postihnuté všetky orgány, vrátane chrbtice. Pretože je to maximálna záťaž v bedrovej oblasti, jej stavce sa pred zvyškom zničia.

Príznaky dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Syndróm bolesti Kým kýla nedosiahne strednú veľkosť, syndróm bolesti sa prejaví slabo. Ako rastie, zvyšuje sa tlak na miechové nervy. Výsledkom je akýkoľvek pohyb: zdvihnutie nôh, zmena polohy tela - to všetko bude sprevádzané neznesiteľnou akútnou bolesťou. V pokročilých prípadoch pacienti dokonca nemôžu kašľať bez bolesti. Zvyčajne dáva zadok a stehná.

Porušenie citlivosti. U pacientov sa znižuje citlivosť nôh a nôh chodidla, čo je tiež spojené s poškodením miechových nervov. Môže sa objaviť znížená citlivosť chvostovej kosti a svalov gluteálnej. Ďalej dolné končatiny často napučiavajú..

Vertebrálny syndróm. Toto je komplex symptómov, ktorých vzhľad je spojený s bolesťou. Intuitívne sa človek pokúša vyložiť bedrové a sakrálne časti, začne sa sklopiť, nakloniť sa dopredu. Výsledkom je nesprávne držanie tela. Okrem toho trpí zmysel pre rovnováhu a zmeny chôdze. Zakrivenie chrbtice vedie k rozvoju problémov vo fungovaní vnútorných orgánov.

Radikálny syndróm. V procese atrofie svalového tkaniva dochádza k narušeniu citlivosti končatín, objavuje sa ich slabosť. Pokožka sa stáva suchou alebo sa naopak môže zvyšovať potenie, čo je spojené s poruchou mazových žliaz. Keď sa prietrž zvyšuje, zvyšuje sa riziko ochrnutia tela.

Čím viac je poškodená miecha, tým vyššie je riziko vzniku život ohrozujúcich podmienok pre pacienta:

Poruchy reprodukčného systému.

Poruchy fungovania panvových orgánov, ktoré sa prejavujú zápchou alebo hnačkou, močovou inkontinenciou atď..

Sciatica v dolnej časti chrbta a panve, s bolesťou chrbta v celej zadnej strane dolných končatín. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky Sciatica)

Lasegov syndróm. Neuropatológ určuje prítomnosť tohto syndrómu. U pacienta s dorzálnou herniou došlo k úplnému alebo čiastočnému vymiznutiu fyziologických reflexov, najmä kolena a Achilles. Zároveň sa však vytvárajú nové patologické reflexy.

Komplikácie dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Sekvencia prietrže porušením integrity disku a výstupom buničitého jadra do lúmenu miechového kanála. Osoba trpí silnou bolesťou, ktorá sa vysvetľuje kompresiou miechových nervov a miechy. Výsledkom je, že pacient stráca schopnosť starostlivosti o seba, pretože sa nemôže pohybovať.

Ako hernia rastie, môže sa vytvoriť úplná alebo čiastočná ochrnutie pacienta s priradením skupiny zdravotne postihnutých.

Tvorba autoimunitného zápalového procesu. Dôvodom jeho prejavu je obsah proteínov chrupavkových a fibrínových vlákien, ktoré vyvolávajú autoimunitnú reakciu.

Stlačenie zväzku koreňov miechových nervov. V medicíne sa táto komplikácia nazýva príznak chvosta..

Porušenie úkonu močenia a procesu vyprázdnenia z dôvodu poruchy funkcie panvových orgánov.

Atrofia tkanív dolných končatín spojená so stratou citlivosti.

Dorsálna prietrž umiestnená na úrovni 14 až 150 môže teda viesť k ochrnutiu nôh a úplnej strate citlivosti nôh so všetkými dôsledkami vyplývajúcimi z tohto stavu..

Dorsálna kýla, ktorá sa nachádza v 1 5-s1, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania vnútorných orgánov panvy. Preto, ak sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnóza dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Ak je podozrenie na dorzálnu prietrž v bedrovej chrbtici, sú potrebné inštrumentálne diagnostické metódy. Najinformatívnejšou metódou v tomto prípade bude MRI. Na obrázku je znázornený smer výčnelku, jeho veľkosť, stupeň kompresie miechy.

Ak nie je možné mať MRI, môže byť pacient poslaný na CT vyšetrenie. Podľa jeho výsledkov však bude možné dokázať iba skutočnosť, že existuje herniálny výčnelok. Röntgenové vyšetrenie je v tomto prípade neinformatívne, umožňuje nám len dospieť k záveru, že neexistujú žiadne iné zdroje bolesti - zakrivenie chrbtice, jej zranenia alebo nádory..

Liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť iba chirurgickým zákrokom. Lekári však nijako neponáhľajú, aby poslali pacienta na operačný stôl, pretože existujú jasné náznaky.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Konzervatívna liečba scvrkáva a zmierňuje bolesť pacienta a zabraňuje progresii prietrže:

S cieľom zachrániť pacienta pred bolesťou je predpísaný liek proti bolesti a protizápalové lieky, medzi nimi: diklofenak sodný, ibuprofén.

Na zmiernenie svalového kŕča sa indikuje použitie svalových relaxancií, napríklad baklofén, Sirdalud, Midokalm.

Narkotické analgetiká - ketanol, baralgin, ketanov.

Antidepresíva a sedatíva sú zamerané na odstránenie neurologických porúch, ktoré často trpia pacientmi so spinálnou kýlou. Medzi najobľúbenejšie lieky patria desipramín, doxepín, amitriptylín..

Užívanie hormonálnych liekov pomáha zmierniť zápal, predpisuje sa však iba pri absencii účinku iných liekov..

Vitamínová terapia. Je vhodné užiť zvýšenú dávku vitamínu B, konkrétne B1 a B12. Možné je nielen ich intramuskulárne podanie, ale aj orálne podávanie liekov, napríklad neuromultivitídy alebo Neurovitanu..

Metódy konzervatívnej liečby tiež zahŕňajú:

Fyzioterapia. Komplexné cvičebné komplexy je možné začať až v štádiu remisie choroby, po odstránení syndrómu bolesti. Odporúča sa, aby pacient vykonával cvičenia každý deň bez medzier. Malo by sa zabrániť ostrým pohybom, zaťaženie v počiatočných fázach by malo byť minimálne..

Trakcia chrbtice. Moderná medicína ponúka pacientom s herniou podstúpiť trakciu pomocou počítačových zariadení, ktoré vykonávajú postup podľa programu, ktorý je v nich stanovený. Princíp tejto metódy spočíva v tom, že vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje maximálne o 2 mm. Do tejto medzery a prietrže sa môže čiastočne zapojiť. Procedúru je možné vykonávať iba v špecializovaných lekárskych zariadeniach tak, aby nedošlo k poškodeniu zdravia (viac v článku: trakcia chrbtice: indikácie a kontraindikácie).

Fyzioterapeutická liečba. Medzi najobľúbenejšie spôsoby zbavenia pacienta so syndrómom bolesti patrí elektroforéza liekov (so zavedením anestetík, protizápalových alebo hormonálnych liekov) a použitie diadynamických prúdov (pomáha pri anestézii, relaxácii a zvýšení krvného obehu)..

Chirurgická liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Operácia sa spravidla predpisuje iba v 20% prípadov. Indikácia pre operáciu je vývoj komplikácií, nedostatok účinku konzervatívnej terapie, výrazná veľkosť prietrže, silná bolesť. Okrem toho sa chirurgický zákrok môže uskutočňovať s ochrnutím pacienta, ako aj s porušením vnútorných orgánov.

Moderné spôsoby, ako sa zbaviť vydutia, sú nasledujúce:

Mikrodisektómia, pri ktorej sa odstráni časť prietrže a ak je to potrebné, časť stavcov. Postup sa vykonáva pod mikroskopom. Po 5 dňoch môže pacient vykonávať nefyzickú prácu a po 3 týždňoch je jeho schopnosť pracovať úplne obnovená.

Endoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Vďaka nemu punkcia na koži, ktorá bude uskutočnená na odstránenie prietrže, nepresiahne 20 mm. Trvanie procedúry neprekročí 45 minút, bude vyžadovať zavedenie lokálnej anestézie. Kýla samotná môže byť odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómiu zriedkavo používajú moderní chirurgovia. Vykoná sa, ak je prietrž veľká. Počas operácie je pacient odstránený časť stavca, ako aj časť disku.

Bez ohľadu na to, aký spôsob odstránenia prietrže je vybraný, vždy existuje riziko recidívy choroby.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Medián herniation disku l5-sl a l4-l5

Jedna z najviac nechránených častí chrbtice sa považuje za bedrovú.

Najviac sa podieľa na chôdzi a pohybe a pri fyzickej námahe alebo zranení sa zvyšuje jeho zraniteľnosť, čím sa zvyšuje riziko prietrže medzistavcových platničiek.

Tento segment chrbtice, pozostávajúci z 5 stavcov (v latinčine sa označujú ako „L“), spája oválne medzistavcové platničky, ktoré zohrávajú úlohu tlmičov nárazov.

Nadmerné zaťaženie stavcov alebo ich zranenia môžu vyvolať vyčnievanie obsahu disku a bolestivé stlačenie nervov a tkanív priľahlých k nemu.

Toto je medzistavcová prietrž, ktorá často ovplyvňuje segmenty L5-S1 (v latinčine znamená S krížovú kosti, pozostáva z 5 fúzovaných kostí) a susedné L4-L5..

Čo to je?

Medzistavcové platničky sú husté kapsuly, vo vnútri ktorých je jadro vo forme želé podobnej hmoty. Ich názvy sú spojené s umiestnením zodpovedajúcich kostných štruktúr, t.j. L5-S1 sa nachádza medzi piatym bedrovým a prvým sakrálnym stavcom a L4-L5 sa nachádza vedľa neho a mierne vyššie.

Je zaujímavé, že hraničná bedrová platnička má na rozdiel od ostatných tvar lichobežníka, nie obdĺžnika. A najviac je ohrozený prietržami.

Kýla vyššie uvedeného disku je prasknutím kapsuly a výstupom z jej obsahu medzi stavcami. V tomto prípade je disk zdeformovaný, čo spôsobuje jeho ďalší výčnelok. To spôsobuje stlačenie nervových koreňov, ktoré sú vo vnútri miechového kanála alebo priliehajú k stavcom.

Klinický obraz

Klinický obraz sa prejavuje v tom, že nervy a iné okolité tkanivá, stlačené, keď sú vyčnievajúce disky, sa zapália, napučia a strácajú funkčnosť.

Toto sprevádzajú také syndrómy:

 • Bolestivé. Bolesť je konštantná, nezmizne v pokojnom stave, zosilňuje sa pohybmi. Častejšie je lokalizovaná vpravo v dolnej časti chrbta.
 • Svalové napätie. Svaly v blízkosti zapálenej chrbtice sú opuchnuté a napnuté..
 • Neurologické. Pozoruje sa pri zápale koreňov nervových kmeňov zodpovedných za dolné končatiny. V tomto prípade sa vyskytujú bolesti sedacieho nervu, pálenie a bolesť vo vonkajšej časti dolnej časti nohy a členku, obidve končatiny alebo jedna z nich znecitlivia a oslabia..

Stupeň prejavu každého z týchto príznakov závisí od veľkosti patologického výčnelku. Ak je malá, prevláda bolesť a pri významnej patológii sa prejavujú neurologické príznaky.

Klasifikácia a titul

Klinika a liečba problému závisí od miesta a veľkosti prietrže. Vo väčšine prípadov prasknutie zadnej a posterolaterálnej časti vláknitého kruhu diskovej kapsuly.

V tejto súvislosti sa hernie delia na:

Medián je najnebezpečnejšíVýčnelok a stlačenie koreňov nervov sa pozoruje v úzkom miechovom kanáli, ktorý vždy spôsobuje neurologické patológie oboch nôh a komplikuje liečbu..
ParamedianníS prasknutím kapsuly spredu a zo strany na jednej strane. V tomto prípade neuralgia a bolesť postihujú jednu nohu..
ForaminalS lokalizáciou na výstupe nervu z miechového kanála sa iba zapáli.
oddelenýV tomto prípade je štruktúra celého disku s čiastočným únikom jadra do miechového kanála narušená do tej istej miery..

V závislosti od veľkosti výbežku jadra existujú 4 stupne závažnosti choroby:

 1. Ak neprekročia pol centimetra, potom sa na liečbu používa terapeutická gymnastika.
 2. Pri hodnote 5 až 8 mm sú spojené masáže a lieky..
 3. Ak sú v rozmedzí 8 až 12 mm, potom sa postupy ošetrenia uskutočňujú už v stacionárnom stave s prísnym odpočinkom postele..
 4. Ak je prietrž viac ako 12 mm, jedná sa o najťažší stupeň a bez chirurgického zákroku sa to nezaobíde.

Prevalencia a relevantnosť

Kýla medzistavcových platničiek L5-S1 a L4-L5 je pomerne rozšírená. Najčastejšie sa vyskytuje u mužov stredného fyzicky aktívneho veku, ale s odchýlkami v kostných tkanivách súvisiacimi s vekom.

Avšak u mladých ľudí, ktorí sa starajú o zdravie chrbta málo, chronicky ho preťažujú, nevenujú pozornosť krátkodobým deformáciám a poškodeniu nervov, v priebehu času sa objavujú pokročilé formy herniálnych patológií. Platí to najmä pre dlhodobú chronickú osteochondrózu, ktorej trpia všetky vekové kategórie bez ohľadu na pohlavie.

Neúprosné lekárske štatistiky tvrdia, že 96% všetkých herniálnych útvarov chrbtice je lokalizovaných v regióne L5-S1. Ignorovanie ich prevencie a príčin je preto veľmi nebezpečné.

Rizikové faktory, príčiny

Fenomén frekvencie lézií tohto disku je určený:

 • Veľké zaťaženie tejto časti chrbtice kvôli jej spojeniu s nohami, ktoré zodpovedajú celej hmotnosti tela.
 • Anatomické rysy extrémnej miechy.
 • Zintenzívnená fyzická práca (nosenie a zdvíhanie závaží), ktorá vedie k rýchlemu zničeniu medzistavcových platničiek v dôsledku veľkého tlaku na ňu.
 • Vrodené patológie ovplyvňujúce silu a vytrvalosť spojivového tkaniva (svaly, väzy, šľachy).

Bežné príčiny týchto hernií sú:

 • Zranenia v dôsledku dopravných nehôd pri striedaní náhlych pohybov hlavy a chrbta. Ich následky sa často vyskytujú jeden a pol až tri roky po nehode.
 • Dysplazia TSB (pôrodná patológia). V tomto prípade deformácia kĺbov vedie po mnohých rokoch k deformácii panvy ak vytvoreniu kýly.
 • Chronická osteochondróza sprevádzaná stratou pružnosti disku.
 • Zlé návyky. Fajčenie - v dôsledku zhoršenia saturácie kyslíkom v krvi sú stavcové platničky podvyživené. Káva negatívne ovplyvňuje krvný obeh v tkanivách susediacich s stavcami a porušenie stravy neprispieva k zdraviu podporného aparátu..
 • Nečinnosť a sedavý spôsob života sú priamou cestou k osteochondróze a odtiaľ k medzistavcové patológie.

Provokátori porušení v bedrovej oblasti sú predklony s otočením do strany, ktoré nesú pred vami ťažké bremená. U tých, ktorí trpia prietrží bedrových stavcov, tieto pohyby spôsobujú ostrú, ťažko blokovateľnú bolesť..

Video: „Výčnelok medzistavcových platničiek“

účinky

Obzvlášť nebezpečná je stredná prietrž kvôli riziku poškodenia miechy. Ak je diagnostikovaná včas, je možná konzervatívna liečba tradičnými metódami..

Pri silných výčnelkoch jadra môže trpieť väz alebo dokonca výstelka miechy. A to je plné paraparéz a panvových patológií rôzneho stupňa. V najhoršom prípade nepomôže ani chirurgický zákrok a nevyhnutná je paralýza nôh.

Príznaky a metódy diagnostiky

Pri medzistavcovej prietrži L4-L5 sa okrem bolesti chrbta a ťažkých pohybov pozoruje aj slabosť vo veľkom špici, bolesť v sedacej časti a končatine, pocit „husacích hrčiek“ a znecitlivenie prstov. A prietrž spodnej časti chrbta je bolesť lokalizovaná v kolene, členku a vo vnútri stehna sú nohy znecitlivené. To uvedie pacienta do omylu, pokiaľ ide o príčinu a zdroj bolesti.

Ďalšia choroba prináša:

 • Celková slabosť.
 • Senzorické poruchy.
 • Porucha močenia.
 • Problémy s mužskou potenciou a libido u žien.

Tieto príznaky sa neobjavujú súčasne, postupne sa zvyšujú. Vzhľad ktorejkoľvek z nich je signálom návštevy lekára.

Najúčinnejšou diagnostickou metódou pre tento problém je MR. Aj keď je jej postup komplikovaný, je možné bezpečne a presne zistiť existenciu prietrže, jej lokalizáciu a veľkosť. CT nemôže zaručiť taký nezameniteľný výsledok štúdie, ale používa sa na diagnostiku kýly spolu s MRI..

liečba

Výber liečebných metód je spojený so závažnosťou ochorenia a lokalizáciou problémovej oblasti. V počiatočnom štádiu je jeho cieľom minimalizovať zaťaženie bedrovej zóny, vo väčšine prípadov je predpísané lôžko a výber imobilizačného korzetu. Existuje niekoľko metód konzervatívnej liečby a chirurgických zákrokov.

lieky

Základná liečba liekovou terapiou je zameraná na tieto účinky:

protizápalový
 • Revmoxicam
 • Movalis
 • diclofenac
Redukcia opuchu
 • Lasix
 • Escinate
Blokujte svalové kŕče
 • Spazmalgon
 • Sirdalud
 • Midokalm
Normalizácia chrupavky
 • Kolagénový komplex
 • MUCOS

chirurgia

Uchýlia sa k nemu iba vtedy, keď je konzervatívna metóda neúčinná:

 • Ak sa bolesti napriek prípravám nezmiznú dlhšie ako mesiac.
 • S výraznými neurologickými patológiami s narušeným pohybom nôh.
 • S progresívnou kompresiou nervových koreňov na pozadí nepohyblivosti nôh.

Liečba sa vykonáva tradičným spôsobom alebo endoskopickou technológiou (s minimálnou traumou). Súčasne sa odstránia zničené časti disku, ktoré komprimujú nervy a susedné tkanivá.

Cvičebné cvičenia, masáže

Komplex cvičení pre vertebrálnu herniu je rozdelený do 3 typov: flexia, extenzia a extenzia. Tieto pohyby môže kombinovať iba špecialista.

Pre tieto patológie však existujú všeobecné pravidlá cvičebnej terapie:

 • Svaly sú predhriate. Za týmto účelom trieť telo, ľahko štipka a pat, zabezpečenie krvného prietoku povrchových ciev.
 • Pohyby sú plynulé a pomalé, nie ostré.
 • Malo by sa zabrániť skrúteniu a maximálnemu ohybu..
 • Zakázané skákanie, trhanie a aerobik.

Masáž stimuluje krvný obeh v problémovej oblasti, zmierňuje opuchy, zlepšuje metabolizmus. Nepoužíva sa v akútnom období so silnou bolesťou..

Domáca liečba

Domáca liečba je možná iba v prvom a druhom štádiu choroby, čo zodpovedá výčnelku prietrže nie viac ako 8 mm. Zároveň sa pravidelne navštevujú triedy cvičebnej terapie pod vedením odborníka, používa sa kvalifikovaná masáž av prípade potreby je zahrnutý aj kurz liekovej terapie predpísaný lekárom. Fyzická aktivita je vylúčená, ale pohyb nie je kontraindikovaný. Liečí sa vzduchom a prísne sa dávkuje čas pri počítači.

prevencia

Na prevenciu a liečbu choroby sa používajú laserová, magnetická a ultrazvuková terapia, bahenná terapia, iné fyzioterapeutické procedúry, masáže a cvičebná terapia. Tieto postupy sa kombinujú s vitamínovou terapiou, vyváženou stravou a niekedy aj so stravou bez vykladania..

Vyhýbanie sa zlým návykom, ktoré sú nebezpečné pre vaše zdravie, znižuje riziko vyčerpania medzistavcových platničiek. Aby sa predišlo fyzickej nečinnosti, nemali by sme zabúdať na denné prechádzky vo vzduchu. Aby ste zabránili dehydratácii diskov, je dôležité pravidelne piť veľa stojacej vody.

Ľudia s prevahou fyzickej práce by mali venovať osobitnú pozornosť dávkovaniu fyzickej aktivity, a ak to nie je možné, mali by sa nosiť špeciálne pásy a obväzy, ktoré chránia chrbticu pred prepätím. Pri zdvíhaní závaží musíte nechať chrbát rovno a krčiť sa, ohýbať nohy. A pri jazde v aute by ste nemali zabúdať na bezpečnostné pásy.

Prognóza zotavenia

Konzervatívna liečba prináša úľavu v 70% prípadov, ale môže trvať niekoľko rokov. Čím je tým úspešnejšia, tým skôr sa diagnostikovala choroba. Ak sa dodržia všetky odporúčania lekára, ochorenie sa dostane do remisie, ale musíte neustále chrániť chrbticu všetkými dostupnými metódami..

V niektorých prípadoch je po ďalšom vyšetrení potrebná chirurgická liečba. Toto je spôsob, ako sa zbaviť choroby rýchlo a na dlhú dobu, aj keď v zriedkavých prípadoch je možné relapsu a dokonca imobilizáciu..

záver

Roztrhnutie vláknitého prstenca kapsuly medzistavcového disku vedie k vyčnievaniu jeho jadra, tento proces sa nazýva kýla.

Je dôležité o nej vedieť:

 • Vo väčšine prípadov trpí bedrová chrbtica kvôli špeciálnemu zaťaženiu.
 • Stredná kýla je vážna patológia, pri ktorej jadro tlačí na nervové kmene vo vnútri miechového kanála a spôsobuje zápal, ktorý niekedy vedie k paralýze nôh.
 • Vo väčšine prípadov je pri včasnej diagnóze možné vykonať chirurgický zákrok bez úplného uzdravenia alebo nástupu remisie bez chirurgického zákroku.
 • Prevencia tejto choroby, rozšírená medzi mužmi a ženami všetkých vekových skupín, nemožno zanedbať..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.
Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže je extrémnym meradlom zlyhania konzervatívnej liečby. Podobná situácia sa vyskytuje iba u 25% pacientov.
Cvičebný stroj na chrbát - skvelá alternatíva k navštevovaniu telocvične. Takéto zariadenie nezaberá veľa miesta a jeho použitie je celkom jednoduché.