loader

Hlavná

Hlava

MR pre spinálnu prietrž: ako to vyzerá, klasifikácia

Degeneratívne zmeny v chrbtici, vyvíjajúce sa na pozadí prebiehajúcich patologických procesov, spôsobujú posunutie buničitého jadra a prasknutie pevného obalu disku. MRI s kýlou chrbtice je najpresnejšou diagnostickou metódou, ktorá poskytuje predstavu o patológii. S jeho pomocou môžete zistiť porušenie štruktúry a polohy medzistavcových platničiek aj pri absencii príznakov. Je to veľmi dôležité, pretože včasné zistenie choroby zjednodušuje ďalšie liečenie..

Príčiny prietrže

Porušenie celistvosti vláknitého prstenca v dôsledku stlačenia stavcov alebo zmien v štruktúre samotného disku spôsobuje vznik výčnelkov. S ďalším negatívnym dopadom na ne, krúžok pevného disku praskne, jadro sa posúva a tvorí prietrž. Dôvodom je:

 • Zmeny súvisiace s vekom;
 • Podvýživa chrupavky;
 • Obezita;
 • Poranenia miechy;
 • Vrodené patológie vývoja chrbtice;
 • Hypodynamia;
 • Kyphosis, skolióza;
 • Infekčné choroby.

V prítomnosti vyššie uvedených faktorov je tkanivo disku zhustené. Stáva sa rigidnejším, nevykonáva funkcie tlmiča nárazov. Kvapalné jadro vyčnieva cez trhlinu vo vláknitom kruhu a narúša normálne fungovanie chrbtice. Ak prietrž ovplyvňuje nervové zakončenie, potom to spôsobuje bolesť. Ak nie sú postihnuté nervy, potom sa nevyskytuje bolestivosť. Výčnelok do miechového kanálu narúša voľný pohyb mozgovomiechového moku a úplné uzavretie lúmenu vedie k paralýze..

Medzistavcová prietrž sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice:

Bez ohľadu na etiológiu, kýly zadnej časti spôsobujú opuchy, zhoršenú pohyblivosť. Najčastejšie sa formovanie vyskytuje v bedrovej oblasti, pretože je vystavené najväčšiemu zaťaženiu. Kýly sú veľmi nebezpečné, pretože pri vyčnievaní dovnútra môžu úplne blokovať lúmenu miechového kanála..

Aké diagnostické metódy sa používajú

Diagnóza kýly bedrovej chrbtice alebo iných častí chrbtice sa začína vyšetrením ortopedom alebo neurológom. Lekár zbiera anamnézu, počúva sťažnosti, kontroluje reflex šľachy. Pre tohto pacienta ho položili na gauč a požiadali ho, aby mu priniesol bradu na hruď, a tiež zdvihol jeho narovnanú nohu čo najvyššie. Pri týchto manipuláciách sa určuje intenzita a lokalizácia bolesti. Toto je príznak Lasega, ktorý nepriamo potvrdzuje prítomnosť prietrže. Na presnú diagnózu pacienta sa odošlú na ďalšie vyšetrenie:

 • MRI, ktorá je najúčinnejšou diagnostickou metódou. Obrázok ukazuje štruktúru okolitých tkanív, trhliny a výčnelky prstenca vláknitého tkaniva;
 • CT sken, ktorý poskytuje menej podrobné informácie o patologickom procese, ale má menší dopad na telo ako röntgenové lúče;
 • Rádiografia, ktorá je v tomto prípade menej informačná, pretože neukazuje stav mäkkých tkanív. Z obrázku však môžete určiť polohu kostí, posun stavcov v prípade poranenia miechy alebo vrodenej chyby, čo môže spôsobiť tvorbu kýly..

Výhody MRI

Výhody MRI oproti iným diagnostickým opatreniam sú:

 • Neinvazívnosť metódy;
 • Miechový sken bez ionizujúceho žiarenia;
 • Identifikácia patológií, ktoré nie sú viditeľné pri iných metódach vyšetrenia, dokonca ani pri CT;
 • Schopnosť tejto techniky určiť stav nervov;
 • Použitie kontrastu na báze jódu, ktorý zriedka vyvoláva alergiu;
 • Vysoká diagnostická schopnosť prístroja detegovať morfologické zmeny chrbtice v počiatočných fázach;
 • Použitie techniky po odstránení kýly na stanovenie stavu chrbtice, výskytu komplikácií, pooperačných jaziev.

Ako sa vykonáva MRI?

Postup sa vykonáva pomocou tomografu. Je to výkonné zariadenie, ktoré pomocou rádiových vĺn dokáže skenovať potrebné časti chrbtice (spodná časť chrbta, krku, hrudnej oblasti). Pred začatím manipulácie pacient odstráni všetky kovové predmety, ktoré interferujú s vyšetrením. Potom je pacient položený na mobilný stôl a pripevnený špeciálnym držiakom. Je potrebné zabezpečiť, aby bolo pre neho výhodné, pretože postup trvá do 50 minút. Ak je to potrebné, zavedie sa kontrast a banka s fyziologickým roztokom sa pripojí na prepláchnutie krvných ciev..

Po všetkých prípravách vstúpi stôl do tomografu, personál vystúpi a prístroj začne pracovať. Existuje požadovaná oblasť s vrstveným skenovaním. Zariadenie zachytáva obrázok v troch rozmeroch a dvoch rovinách. Popis obrázkov vykonáva lekár uzist a po hodine poskytne informácie.

Čo vidno na MRI

Tomografia nielen dáva predstavu o tom, ako medziobratlová hernia vyzerá na obrázku, ale tiež pomáha pri identifikácii zhubných alebo benígnych novotvarov, kompresie miechy alebo iných obehových porúch v chrbtici. Štúdia umožňuje lekárovi urobiť presnú diagnózu, pretože stav je viditeľný na obrázku:

 • Kostné štruktúry;
 • Medzistavcové platničky;
 • Nervové zakončenia prechádzajúce blízko chrbtice;
 • V blízkosti mäkkých tkanív.

Okrem toho táto metóda pomáha pri lokalizácii a veľkosti formácií. Pridelte nasledujúce usporiadanie:

Podľa výsledkov obrázkov je lekár určený metódami liečby. Ak prietrž vstupuje do miechového kanála, je veľká, vedie k stlačeniu nervových vlákien, krvných ciev a je príčinou neustálej bolesti, musí sa odstrániť. Pred operáciou je povinné skenovanie MRI. Opakovaná MRI sa vykonáva po odstránení medzistavcovej hernie po 2 a 6 mesiacoch, aby sa zistil stav chrbtice po operácii.

Lokalizácia kýly v krčnej oblasti je veľmi nebezpečná, pretože kompresia krvných tepien a nervov prechádzajúcich v oblasti krku vedie k narušeniu srdca, mozgu, dýchacieho systému a vedie k rozvoju hypertenzie. Pri kýle medzistavcovej platničky krčnej chrbtice ukazuje obrázok patologické výčnelky vyčnievajúce medzi stavcami. Čím je vzdelanie staršie, tým viac sa drží.

Malý záver

Ak máte podozrenie na vertebrálnu herniu, je potrebné urobiť diagnostiku MRI bez čakania na výskyt príznakov choroby. Skenovanie je schopné ukázať nielen už vytvorené výčnelky, ale aj výčnelky, čo je dôležité na zabránenie ďalšiemu rozvoju patologického procesu. Preto moderná medicína odporúča namiesto tradičného röntgenového vyšetrenia vyšetrenie MRI. Je to bezpečné, pokiaľ možno informatívne, aj keď drahé..

Ako vyzerá medziobratlová hernia na MRI?

Medzistavcová hernia je ochorenie chrbtice, pri ktorom môže dôjsť k silnému a predĺženému stlačeniu nervových koreňov a výstelky miechy, čo vedie k syndrómu jasnej bolesti. V dôsledku zničenia medzistavcových platničiek dochádza k poruche vnútorných orgánov.

Príčiny herniovaného disku

Chrbtica je každý deň vystavená vážnemu a neustálemu stresu. V priebehu akéhokoľvek pohybu sa určité funkcie vykonávajú rôznymi štruktúrnymi prvkami miechy. Disky stavcov a medzistavcové medzistavcové platničky sú určené na:

 • chrániť miechu pred zvýšeným stresom tak, aby jej fungovanie bolo plné;
 • zaistiť flexibilitu a pevnosť všetkých častí chrbtice;
 • zmierniť silu, ktorou pôsobia rôzne faktory na stavce a medzistavcové platničky atď..

Degeneratívne zmeny a patológie v chrbtici, vrátane medzistavcovej prietrže, môžu byť spôsobené rôznymi dôvodmi. Medzi faktory, ktoré vyvolávajú výskyt prietrže medzistavcovej platničky, je možné rozlišovať:

 • poranenia miechy;
 • infekčné choroby miechy;
 • vrodené patológie spojené s vývojom chrbtice;
 • degeneratívne zmeny stavcov a medzistavcových platničiek;
 • nadváha;
 • pasívny životný štýl;
 • skolióza a ďalšie.

Bez ohľadu na príčinu prietrže medzistavcovej platničky budú následky tohto ochorenia rovnaké: dôjde k opuchu a zápalu okolitých tkanív, ktoré vedú najskôr k nepohodliu a potom k bolesti. Bolesť bude obzvlášť jasná v mieste medzistavcovej prietrže (bedrovej chrbtice, krku, hrudníka atď.).

Aké diagnostické metódy sa používajú

Na diagnostikovanie tohto ochorenia chrbtice bude najúčinnejšie použitie magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Aj keď obidve tieto metódy sú najviac informatívne, zásady, na ktorých je založený postup diagnostického postupu, sa v oboch prípadoch veľmi líšia..

CT je moderný typ rádiografie, pretože používa röntgenové žiarenie, aj keď vo veľmi malých dávkach. Tradičné röntgenové lúče sa tiež používajú na diagnostiku miechy. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je založené na pôsobení silného elektromagnetického poľa, ktoré je relatívne bezpečné a má výrazne menej kontraindikácií v porovnaní s CT..

Ako je MRI medziobratlovej kýly

MRI prietrže medzistavcovej platničky sa predpisuje s cieľom definitívne diagnostikovať toto ochorenie a komplexne študovať zdravotný stav pacienta. Počas procedúry MRI sa prietrž chrbtice subjektu umiestni na špeciálny stôl a umiestni sa do uzavretej tomografickej komory, pričom pacient musí počas celého vyšetrenia ležať nehybne. Takéto vyšetrenie prietrže medzistavcovej platničky trvá najmenej pol hodiny, a preto si pacienti vyžadujú značnú trpezlivosť, aby vydržali takýto postup a nepohybovali sa..

Z tohto dôvodu sa vyskytujú ťažkosti s MRI herniovaných diskov v bedrovej chrbtici a v ďalších častiach tohto ochorenia u pacientov trpiacich klaustrofóbiou a inými neuropsychickými problémami, epilepsiou a malými deťmi. Preto sa v takýchto prípadoch, ak je to potrebné, MRI často používa ako vyšetrovacia metóda, často sa používa anestézia..

Na získanie lepšieho a jasnejšieho výsledku pri absencii kontraindikácií sa často používa MRI medzistavcových platničiek s kontrastom. To umožní nielen dôkladné vyšetrenie prietrže chrbtice pri MRI snímkach, ale aj vyšetrenie miechy a priľahlých tkanív..

Veľmi dôležitým bodom, pokiaľ ide o MRI, je to, že v procese prípravy na postup je potrebné odstrániť všetky kovové šperky, doplnky a tiež odevy, z ktorých sú kovové časti odstránené z tela. Ich prítomnosť môže viesť k nekvalitným diagnostickým výsledkom. Preto je jednou z kontraindikácií na MRI prítomnosť kovových predmetov v pacientovom tele (kardiostimulátor, špendlíky, platne, implantáty atď.).

Výhody MR pre vyšetrenie medzistavcovej prietrže

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je nevyhnutnou metódou inštrumentálneho vyšetrenia, keď sa vyžaduje vyhodnotenie veľkosti a umiestnenia spinálnych lézií. Ak to porovnáme s röntgenom alebo CT, neprítomnosť ožiarenia umožňuje túto diagnostickú techniku ​​aplikovať tak často, ako je to potrebné.

MRI je veľmi vhodné použiť napríklad po chirurgickom zákroku na odstránenie hernie disku na chrbtici, aby sa vyhodnotil stav miechového kanála, miechy a tiež sa monitorovala účinnosť liečby prietrže. Okrem hodnotenia veľkosti prietrže medzistavcových platničiek zobrazujú obrázky MRI chrupavku, svaly a šľachy a ich stav..

Čo vidno na MRI stavovej kýly

Výsledkom štúdie MRI sú digitálne obrazy s vysokým rozlíšením, ktoré sú uložené v počítači a môžu sa použiť na ďalšiu podrobnú analýzu stavu herniovaného disku a ďalších patológií. Podľa vyšetrenia MRI môže rádiológ vyvodiť závery o:

 • rozsah, v akom sa dosiahol degeneratívny proces medzistavcových platničiek, kde je možné rozlíšiť foraminálne, paramediálne, stredné, bočné formy kýly medziobratlového disku;
 • zmeny prietrže chrbtice v prednom smere;
 • predpovede opuchov medzistavcov;
 • spinálna stenóza.

Ak sa v procese MRI prietrže medzistavcovej platne odhalí jedna alebo iná patológia, je potrebné s nimi zaobchádzať s veľkou pozornosťou a porovnať ich so všeobecným obrazom choroby..

Výber roviny, v ktorej sa vyšetrenie uskutoční pomocou MRI, závisí od navrhovaného umiestnenia kýly alebo inej patológie chrbtice. Lekári odporúčajú používať obrázky s vážením T2, ak je to potrebné na zistenie medzistavcovej prietrže. Na týchto obrázkoch môžete vidieť veľkosť výčnelku (výčnelok alebo prietrž), stav vláknitého prstenca (to platí najmä v prípade prasknutia vláknitého prstenca) a väzov..

Obrázok MRI vážený T2 ukazuje:

 • epidurálne vlákno;
 • kostné telá medzistavcových platničiek;
 • množstvo mozgovomiechového moku;
 • vláknité jadro.

Klinický obraz choroby sa bude líšiť, aj keď výstupok prietrže má rovnakú veľkosť, ale je umiestnený v rôznych častiach chrbtice, napríklad v krčku a bedrovej oblasti. Na tomografickom obrázku si môžete všimnúť také dôležité anatomické štruktúry stavcovej prietrže, ako sú:

 • stavce umiestnené v susedstve;
 • medzistavcové platničky (chrupavka);
 • sval
 • pozdĺžne väzy;
 • koľko je poškodená miecha.

Ak údaje získané na základe T2-váženého tomogramu nie sú dostatočné, mala by sa vykonať ďalšia sagitálna projekcia, aby sa objasnil charakter štrukturálnych zmien..

Tento materiál je určený výlučne na vzdelávacie účely, nemožno ho použiť na autodiagnostiku a nenahrádza konzultáciu s lekárom.

Je pri vyšetrení MRI alebo CT viditeľná hernie chrbtice? Čo je lepšie: CT alebo MRI?

Jednou z najlepších zobrazovacích diagnostických techník je zobrazovanie magnetickou rezonanciou. Zahrnutie MRI umožňuje na obrázku vidieť nepriame a priame známky prítomnosti medzistavcovej prietrže. MRI tiež vykazuje výčnelky stavcov.

Analógom MRI je počítačová tomografia. Ona tiež ukazuje na obrázku a vyčnievanie chrbtice a medzistavcové prietrže. Ale čo je lepšie: CT alebo MRI? Pozrime sa nižšie.

1 Je pri skenovaní MRI hernia viditeľná?

Ak je to potrebné, vykonajte diagnostiku magnetickou rezonanciou, pýtajú sa mnohí pacienti: pri skenovaní MRI je hernia viditeľná??

Áno, MRI vám umožňuje presne vidieť túto chorobu a dostatočne podrobne (najmä na výkonných zariadeniach v 3-5 Tesla).

Kýla v zobrazovacom obraze z magnetickej rezonancie je jasne viditeľná, ale ďaleko od všetkých jej parametrov je možné odhadnúť iba pomocou MRI. Napríklad na určenie presnej veľkosti miechy a diagnostikovanie jej kompresie (stláčanie) je lepšie použiť počítačovú tomografiu.

Anatómia miechy

Výhodou MRI v diagnostike prietrže je skutočnosť, že táto technika umožňuje vidieť nervové uzly a stavcové tepny. A to znamená, že môžete nielen identifikovať kýlu ako takú, ale tiež určiť prítomnosť / neprítomnosť jej komplikácií. Napríklad môžete vidieť kompresiu miechy alebo stavcov (s poškodením krčnej chrbtice).
do menu ↑

1.1 Ako vyzerá prietrž pri hernii??

Ako vyzerá prietrž prietrže na chrbte? Kýla na obrázku vyzerá ako malá vyčnievajúca oblasť z priestoru medzi stavcami. Čím dlhšie má pacient kýlu, tým viac je tento výčnelok.

Veľkosť prietrže môže byť niekedy taká malá, že je ťažké si ju predstaviť na zariadeniach s nízkou spotrebou energie MRI (ktoré majú kapacitu menšiu ako 1 Tesla). Ako v tomto prípade, nájdite patologické zameranie?

Medzistavcová prietrž na obrázku MRI

Posudzuje sa už nepriamo. Vizualizované sú nielen kosti medzistavcových platničiek, ale aj samotné jadro buničiny. Diagnostikuje sa aj epidurálna bunka a vyhodnotí sa počet mozgovomiechového moku..
do menu ↑

1.2 Kde a ako sa vykonáva MRI na diagnostikovanie kýly?

Najlepšie je podstúpiť MR v súkromných diagnostických centrách: zvyčajne majú výkonnejšie zariadenia. Štátne nemocnice majú tiež vybavenie na túto diagnózu, ale zvyčajne sú menej výkonné.

Samotný postup je pomerne jednoduchý a vyžaduje si minimálnu predbežnú prípravu. Po prvé, pacient musí informovať diagnostických pracovníkov, či má na tele implantáty, tetovanie (s farbou obsahujúcou kov) a kovové šperky..

MRI zadnej prietrže

Po druhé, v deň zákroku je vhodné jesť nič, pretože v tomografe sa môže objaviť nevoľnosť v dôsledku veľmi nepríjemných zvukov na pozadí preplneného žalúdka. Ako byť klaustrofóbny pri diagnostike magnetickej rezonancie? Našťastie dnes existujú moderné otvorené tomografy.

Pred zákrokom si pacient položí zátkové chrániče sluchu na hlavu a potom sa požiada, aby ležali na tomografovom stole. Ďalej je pacient fixovaný (pohyb počas postupu povedie k nejasnému obrazu) a zariadenie sa zapne. Funguje to 30-60 minút, potom je obraz pripravený.
do menu ↑

1.3 Diagnóza medzistavcových prietrží pomocou MRI (video)

1.4 Sú na MRI viditeľné výstupky?

Výčnelok je „nulové“ štádium medzistavcovej prietrže. Už nie je zdravá chrbtica, ale stále ešte nie je úplne vytvorená prietrž.

Môže zobrazovač magnetickej rezonancie vykazovať výstupok? V tomto prípade je všetko trochu komplikovanejšie ako pri diagnostike kýly. Vo väčšine prípadov je pri prechode MRI na obrázku viditeľný jasný obrázok prietrže, ale výčnelky nie sú také výrazné a je ťažšie si ich všimnúť..

Krčka prietrže pri skenovaní MRI

Veľkosť problémovej oblasti s takým ochorením je veľmi malá. Zároveň však výčnelok už vyvíja výčnelok medzistavcových platničiek. Preto na obrázkoch hľadajú presne toto vyčnievajúce miesto. Ak je príliš malý - vyhľadajte nestabilný segment chrbtice.

Zjednodušene povedané, nepriamym znakom je prítomnosť „poklesnutia“ v určitom segmente chrbtice, čo už naznačuje prítomnosť výčnelku. Výčnelok bedrovej a krčnej chrbtice je obzvlášť ľahko diagnostikovateľný, ťažší je výčnelok hrudnej kosti..
do menu ↑

2 Je pri CT snímke hernia viditeľná?

Počítačová tomografia je obvykle horšia pri diagnostikovaní medzistavcových prietrží a výčnelkov ako pri MRI. Umožňuje vám však nájsť, opraviť a analyzovať túto chorobu..

Tu je všetko ako pri MRI: ak neexistujú žiadne zjavné príznaky, potom sa choroba vyhľadáva podľa nepriamych údajov. Čo sa za tým robí:

 1. Skúma sa podozrivé alebo očividne viditeľné patologické miesto (vizualizácia prechádza vrstvou po vrstve)..
 2. Prebieha výskum možného rastu kostí (osteofyty), ktoré sa často vyvíjajú na pozadí kýly (kompenzačné rasty kostného tkaniva)..
 3. Hľadajú sa znaky deformujúcej sa artrózy medzistavcových kĺbov, čo tiež nepriamo alebo dokonca priamo indikuje prítomnosť prietrže.
 4. Hodnotia sa parametre a stav miechového kanálu, prítomnosť / neprítomnosť jeho kompresie alebo dokonca stenóza (v ťažkých prípadoch)..

2.1 Sú viditeľné výčnelky CT?

Diagnóza výčnelkov s CT veľmi zriedka umožňuje získať presný výsledok.

CT vyšetrenie medzistavcovej prietrže

Výnimkou je CT v režime trojrozmernej alebo dokonca štvorrozmernej vizualizácie (modelovanie). Zariadenie s takýmito schopnosťami však nie je dostupné všade (zvyčajne v nemocniciach vo veľkých mestách).

Ak je výčnelok príliš veľký a takmer prešiel do medzistavcovej prietrže, možno ho vidieť na CT. Ak je výstupok malý a nedávno sa vytvoril - šance na jeho nájdenie na CT sú minimálne.
do menu ↑

3 Čo je lepšie pri hernii: MRI alebo CT?

Vo väčšine prípadov MRI v tomto ohľade výrazne prevyšuje možnosti CT, v iných prípadoch bude CT efektívnejšia. V čom?

Napríklad, ak sa očakáva komplikácia prietrže, jej náhla exacerbácia a okamžitá lekárska starostlivosť, CT je mimo konkurenciu. Podrobná diagnostika MRI vyžaduje viac času a pri použití CT skenu bude analýza oveľa rýchlejšia..

A čo presnosť: Jednou z bežných otázok je, či je MRI nesprávna pri diagnostike kýly? Áno, je možná chyba, ale hlavne kvôli zavineniu špecialistu, ktorý sa bude pozerať na obrázok a nemusí vidieť chorobu (ak je patológia veľmi malá).

Výsledkom je, že MRI je lepšia ako CT v zobrazovacej funkcii a zároveň je to bezpečnejšia (hoci drahšia a menej rýchla) metóda.

MRI s kýlou chrbtice - ktorá sa ukáže


Miecha je častým nálezom pri MRI. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je moderná metóda podrobného skríningu, ktorá umožňuje získať presné informácie o stave všetkých zadných štruktúr. Pomocou tejto metódy môžu neurológovia diagnostikovať rôzne degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcových platničkách vrátane výčnelkov, medzistavcových prietrží, prolapsu, extrúzie.

Čo je medzistavcová prietrž?

Medzistavcová hernia je komplexná patológia ľudského muskuloskeletálneho systému, v ktorej je anatómia chrbtice zreteľne porušená v dôsledku vystupovania jadra medzistavcového disku do miechy v dôsledku narušenia integrity vláknitého prstenca. Nebezpečenstvo tohto stavu je tlak prietrže na výstelku miechy, čo môže viesť k ochrnutiu. Prolaps niekedy ovplyvňuje nervové korene a pacient začína cítiť silnú bolesť. Proces deštrukcie disku, ktorý sprevádza medzistavcovú prietrž, pomaly, ale nevyhnutne vedie k narušeniu fungovania celého muskuloskeletálneho systému. Z tohto dôvodu je na udržanie kvality života a zdravia potrebné usilovať o diagnostiku herniálnych útvarov v počiatočnej fáze ich tvorby (štádium vyčnievania) a pokiaľ možno zastaviť ďalšiu degradáciu stavcových platní pomocou preventívnej liečby..

Diagnóza kýly pomocou MR

Ako vyzerá prietrž na MRI chrbtice??

Na obrázkoch MRI herniálny výčnelok vyzerá ako vydutie pulpózneho jadra - štruktúra medzi stavcami. Na tomogramoch vidí rádiológ „rozmazané“ buničité jadro a zmenšenú vzdialenosť medzi stavcami. V závislosti od toho, kam je smerovaný hernálny výčnelok, sa pri tomografii hodnotia blízke štruktúry: vyskytujú sa akékoľvek známky stenózy miechového kanála alebo sa pozoruje kompresia koreňov nervov?.

Kýla môže byť lokálna a sekvestrovaná. Sekundovaná prietrž je najzávažnejšou formou poškodenia medzistavcovej platničky. Pri tejto patológii vypadne veľká časť látky jadra disku a úplne sa od nej oddelí. Na obrázkoch MRI to vyzerá ako kúsok jej vlastnej, ktorá zaostáva za kýlou.

službaCena CenaZľavnená cena
V noci
Zľavnená cena
Poobede
od 23,00 do 8,00od 8:00 do 11:00
MRI krčnej chrbtice3300 rub.2400 rub.2900 rub.
MRI hrudnej chrbtice3300 rub.2400 rub.2900 rub.
MRI lumbosakrálnej chrbtice3300 rub.2400 rub.2900 rub.
MRI kraniovertebrálnej križovatky3300 rub.2400 rub.2900 rub.
MRI sakroiliakálneho kĺbu3300 rub.2400 rub.2900 rub.
Moc Coccyx (MRI oddelenia sakrococcygeal)3300 rub.2400 rub.2900 rub.
MRI krčnej chrbtice6 600 rub.4800 rub.5800 rub.
MRI troch častí chrbtice (MRI krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej)9900 rub.6500 rub.8700 rub.
MRI celej chrbtice / MRI chrbta9900 rub.6500 rub.8700 rub.
MRI centrálneho nervového systému (MRI mozgu, MRI krčka, hrudníka a lumbosakral)13 200 rub.8900 rub.11 600 rub.
Neurológove vymenovanie1100 rub.zadarmo
po MRI
zadarmo
po MRI

Prečo je kýla vytvorená??

Kýla krčnej a bedrovej chrbtice na MRI

Kýly sa môžu tvoriť v ktorejkoľvek časti chrbtice, najčastejšie však táto patológia ovplyvňuje lumbosakrálnu časť (150 prípadov na 100 000 ľudí za rok) a krčnú chrbticu. Jeho veľkosti sú rôzne, čo nám umožňuje klasifikovať medzistavcové prietrže do nasledujúcich typov:

 • medián;
 • laterálna;
 • posterolateral;
 • anterolaterálnej;
 • kombinované (kombinované).

Bez ohľadu na miesto, typ a dôvod, ktorý spôsobil tvorbu prietrže, všetci pacienti nakoniec dostanú rovnaký výsledok - zápalový proces a opuch tkanív. Kýla rastie postupne a v počiatočnej fáze jej formovania nespôsobuje bolesť. Ďalej sú tieto patologické zmeny sprevádzané miernym nepohodlím, neskôr už existuje neustála bolesť. Klinické prejavy medzistavcovej prietrže budú: bolesť chrbta (v prípade prietrže v tejto časti), niekedy spôsobujúca zadok, slabosť a znecitlivenie nôh, môže byť ťažkosti s močením. V prípade lokalizácie prietrže v krčných alebo hrudných oblastiach bude jej príznakmi bolesť vychádzajúca z ramena, časté závraty v kombinácii s vysokým krvným tlakom..

Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste sa obrátiť na neurológa, ktorý vykoná úvodné vyšetrenie. Podľa jeho výsledkov môže špecialista odporučiť objasnenie diagnostických štúdií. Typicky odporúčané metódy, pomocou ktorých je možné zistiť herniu chrbtice, sú MRI.

Schmorlova kýla

MRI alebo CT skenovanie chrbtice s prietržom - čo je lepšie?

CT a MRI chrbtice sú diagnostické postupy, medzi ktorými existujú určité rozdiely. Vzhľad, počítač a magnetická rezonancia sú veľmi podobné, ale princípy ich skenovania sú odlišné. MRI je založená na účinku nukleárnej magnetickej rezonancie. Počítačový tomograf je pokročilý röntgenový prístroj, ktorého princíp činnosti je založený na schopnosti röntgenových lúčov prechádzať ľudským tkanivom. Oba typy diagnostiky sú veľmi poučné, ale každý má svoje silné stránky. V priebehu MRI chrbtice sa teda na obrázkoch zreteľnejšie zobrazuje mäkké tkanivo a chrupavkové tkanivo. To isté možno povedať o lymfatických uzlinách a krvných cievach. CT vyšetrenie sa nemusí vynechať, ak je to potrebné na určenie lokalizácie krvácania a diagnostikovanie novotvarov v kostnom tkanive, ako aj na identifikáciu usadenín solí..

Pretože zobrazovanie magnetickou rezonanciou lepšie zobrazuje mäkké tkanivá, MRI je lepšia na diagnostiku medzistavcovej prietrže a jej vplyvu na nervové korene a miechu. Pri CT snímkach bude možné prietrž vyhodnotiť iba sekundárnymi znakmi, napríklad zmenou vzdialenosti medzi stavcami.

Pri výbere metódy na diagnostikovanie chrbtice hrá úlohu aj aspekt bezpečnosti vyšetrenia. Magnetické pole tomografu je pre človeka úplne neškodné, a preto je možné magnetické rezonančné zobrazovanie vykonávať častejšie ako CT, pri ktorom existuje určité nebezpečenstvo vo forme žiarenia, a nemalo by sa to robiť viac ako 1-2 krát ročne. Z toho istého dôvodu nie je predpísaná počítačová tomografia pre určité kategórie pacientov - deti, ženy, ktoré majú dieťa a osoby, ktoré sa nedávno podrobili fluoroskopii alebo rádiografii..

Primárny príjem
NEUROLÓGIA

Výčnelok na obrázku MRI: ako to vyzerá a ako sa líši od kýly

Vývoj moderných technológií umožnil spresniť a spresniť diagnostiku štrukturálnych zmien v chrbtici. Dnes je možné MRI obraz použiť na vizualizáciu takmer akéhokoľvek patologického procesu vrátane vyčnievania diskov. MR zobrazovač pomáha posudzovať nielen veľkosť a umiestnenie bolestivého substrátu, ale tiež určuje jeho štruktúru (tekutina, hemoragický, želatínový)..

Princíp tejto techniky je založený na účinku magnetického poľa na atómy vodíka v bunkách tela. Pod vplyvom silových vĺn sa kladne nabité prvky zoradia v špeciálnom poradí a potom sa vrátia do pôvodného stavu. Tento proces je fixovaný zariadením. Okrem toho je obraz vytvorený vo zvislej (sagitálnej) a horizontálnej (axiálnej) rovine a ukázalo sa, že je vrstvený..

Röntgenová blokáda

Ak liečba liekmi bola neúčinná, pacientovi možno odporučiť vykonať röntgenovú blokádu. Podstata metódy spočíva v tom, že pod kontrolou röntgenového lúča sa roztok hormónov a liekov proti bolesti vstrekuje pomocou špeciálnej ihly do miesta kompresie nervového koreňa prietrži.

Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pacient vidí celý proces na monitore. Je prepustený z domácnosti 2-3 hodiny po zákroku. Pacient pociťuje zvyčajne niekoľko hodín po zákroku výrazné zníženie bolesti. Trvanie analgetického účinku závisí od stupňa stlačenia prietrží nervového koreňa. U približne 50% pacientov je táto blokáda spúšťačom uzdravenia. Tento postup sa môže opakovať 1-3 krát..

Lokálne podávanie liekov umožňuje dosiahnuť maximálny účinok v mieste bolesti s minimálnou systémovou expozíciou. Realizácia takýchto blokád vám umožní kontrolovať proces bolesti na dlhú dobu, oddialiť alebo často zabrániť operácii.

patogenézy

Vyššie uvedené faktory spôsobujú rozvoj osteochondrózy - degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanivách chrbtice vrátane medzistavcových platničiek. Elasticita vláknitého prstenca obklopujúceho jadro disku sa znižuje. Vo svojej vnútornej časti sa tvoria mikrotrhliny. Proces je podporovaný zvýšeným tlakom na disk v dôsledku zúženia medzistavcového priestoru.

V dôsledku toho sa buničité jadro posúva k vonkajšej časti disku. Vytvára sa výčnelok. Veľkosť vyčnievajúcej časti je v rozsahu 4 až 6 až 7 mm. V dôsledku menšej veľkosti stavcov v krčnej oblasti môžu byť výčnelky 2 - 3 mm klinicky významné a klasifikované v praktickej neurológii ako "prolaps"..

Možné diagnostické chyby

Účinnosť liečby závisí od včasnej diagnózy. Diagnóza medzistavcových hernií si vyžaduje inštrumentálne vyšetrenie. Fyzické vyšetrenie nestačí, pretože prítomnosť alebo neprítomnosť prietrže sa nedá určiť okom. Najpresnejším spôsobom ich diagnostikovania je MRI. Napriek tomu môžu odborníci urobiť chybu.

Jednou z možných chýb je nesprávna analýza prijatých obrázkov. Po prvé, lekár musí vedieť, v ktorých projekciách sa má fotografovať. Na štúdium stavu medzistavcových platničiek nestačí priama projekcia: potrebujete obrázky zhotovené pod uhlom. Nakoniec musí odborník obrázok „správne prečítať“, ale zriedka to spôsobuje problémy.

Ďalšou možnosťou chyby je nesprávna alebo nepresná interpretácia patologických zmien. Medzistavcové prietrže môžu spôsobovať bolesť paží alebo nôh, môžu ich sprevádzať silné bolesti hlavy a existuje riziko, že lekár tieto príznaky nesprávne interpretuje. Okrem toho môžu existovať sprievodné choroby, ktoré je tiež potrebné včas diagnostikovať. Lekár by sa nemal spoliehať iba na výsledky inštrumentálneho výskumu, ale mal by vziať do úvahy aj anamnézu.

Pravdepodobnosť chyby pri použití MRI je minimálna. Magnetická rezonancia nielen potvrdzuje alebo vyvracia prítomnosť prietrže, ale tiež umožňuje určiť jej veľkosť a umiestnenie. Ak vyšetrenie MRI vykonané vo viacerých projekciách ukázalo prítomnosť prietrže, nie je pochýb o diagnóze..

Tiež stojí za prečítanie:

Posledné témy fóra:

Anatómia Webinár zadarmo „Ponorenie do primeranej výživy“ Bubnovsky. Tipy pre mužov nad 40 sekundovou operáciou a opäť prietrže Je tu otázka, že chirurgovia sú nútení hľadať pacientov na operácie! Ľubovôle! Ubytovanie v blízkosti Neurochirurgického výskumného ústavu. Burdenko prekrývajúce jazvy s tetovaním O klinike Bobryr

Syndróm kĺbovej hypermobility

13 malých zmien v strave, aby boli zdravé po 40 rokoch

Používanie antibiotík môže zvýšiť riziko reumatoidnej artritídy.

Genetické rizikové faktory pre dnu

7 možných príčin bolesti pod lopatkou

Nové zariadenie pomôže v zrýchlených regeneráciách kostí v zložitých prípadoch

Lekárske centrá, lekári

Kde MRI na diagnostiku výčnelku (prietrž)

Diagnostika je bezplatná v poliklinikách a mestských nemocniciach, ale existujúce rady na mnoho mesiacov vopred kazia celkový dojem z poskytovanej služby. Väčšina vládnych úradov je navyše vybavená nízkoenergetickým zariadením s magnetmi 1–1,5 Tesla.

V súkromných klinikách sú veci oveľa lepšie - takmer všetky centrá tohto typu sú vybavené drahými a výkonnými zariadeniami, ktoré poskytujú silnú ionizáciu v 2 - 3 Tesla. Za štúdium budete musieť zaplatiť, ale stojí to za to. Kvalita tomogramu skutočne závisí od sily magnetov.

Samotný diagnostický postup je veľmi jednoduchý a vyžaduje si minimálne školenie od osoby. Jediná vec je, že pacient musí lekára vopred upozorniť na prítomnosť kovových implantátov, kardiostimulátorov alebo tetovaní kovovými farbami, ako aj na odstránenie šperkov, hodiniek a pohárov..

V kancelárii pacienta sú požiadaní, aby si ľahli na tomografický stôl a nepohybovali sa 20 až 30 minút. Na konci štúdie diagnostický lekár vydá lekársku správu a pošle pacientovi balík dokumentov:

 1. Dekódovanie MRI obrázkov.
 2. Séria tomogramov na elektronických médiách.
 3. Odporúčania pre ďalšiu terapiu.

Spinálne MR zobrazovanie sa môže vykonávať v uzavretých aj otvorených zariadeniach. Pretože obrázky a názor lekára nie sú pre bežných ľudí vždy jasné, mnohé zdravotné strediská ponúkajú na konci postupu bezplatné odborné poradenstvo..

prevencia

 • Telesná výchova
  . Pravidelné cvičenie zlepšuje výživu medzistavcových platničiek, posilňuje svaly podporujúce chrbticu. Cvičenie je však metódou prevencie, nie liečby. Preto ak máte bolesti chrbta, cvičenie by sa malo zastaviť a pokračovať iba po konzultácii s lekárom. Cvičeniu by sa malo vyhnúť najmä v prvom mesiaci po nástupe bolesti..
 • Podpora držania tela
  . Dobré držanie tela znižuje namáhanie chrbtice a diskov. Udržujte chrbát rovný, najmä pri dlhom sedení, pretože v chrbtovej polohe najviac zaťažuje chrbticu.
 • Udržiavanie zdravej váhy
  . Nadmerná váha zvyšuje tlak na chrbticu a disky, môže viesť k vytvoreniu herniovaného disku. Niekedy sa zbaviť bolesti chrbta je možné iba pri normalizácii hmotnosti.
 • Vzdať sa fajčenia
  . Fajčenie zvyšuje riziko problémov s chrbtom v dôsledku podvýživy miechových tkanív, najmä pri medzistavcových platničkách..

Rozdiel medzi herniou a výstupkom na MRI


Hlavným rozdielom medzi herniou a vydutím medzistavcových platničiek na MRI je veľkosť substrátu
Interpretáciu tomogramu by mal vykonávať kvalifikovaný diagnostik. Ak sa vyskytnú problémy s dešifrovaním údajov, do práce je zapojený skúsený rádiológ.

Aký je rozdiel medzi herniou a výčnelkom na MRI? Rozdiel medzi týmito substrátmi vo veľkosti. Jednoducho povedané, prietrž je veľký výčnelok s uvoľňovaním želatínového jadra. Obrázok nižšie ukazuje, ako výrazný bol výčnelok v každej z formácií.

Ako a ako liečiť prietrž lumbosakrálnej chrbtice

Podľa štatistík je najčastejšou lokalizáciou prietrže chrbtice alebo skôr medzistavcovej platničky lumbosakrálna.
Príčiny degeneratívnych-dystrofických zmien vedúcich k výskytu hernie medzistavcových platničiek sú zvláštnosťou krvného zásobovania a metabolizmu miechy..

U dospelých môže chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek prijímať výživu iba osmózou z tkanív, ktoré k nim susedia, a preto, ak je tento proces narušený, sklerotické procesy sa začnú vyvíjať v chrupavke, ničí sa homogénna štruktúra chrupavky a vytvárajú sa podmienky na vývoj prietrže, t.j. prolaps fragmentu medzistavcovej platničky do miechového kanála.

Príznaky medzistavcovej prietrže v lumbosakral

Disková hernia v lumbosakrálnej chrbtici sa prejavuje obmedzením pohybov, kompenzačným držaním tela, silnou bolesťou a neurologickými poruchami, ako je znížená citlivosť alebo pálenie v oblasti inervácie stlačeného koreňa miechového nervu, znížený tón a progresívna atrofia svalov dolnej končatiny..
V prípade vývoja výčnelku disku sa môžu objaviť znaky podobné traumatickému poškodeniu miechy až po paréziu a paralýzu..

Na fotografii môžete jasne vidieť medzistavcovú prietrž, jej veľkosť a lokalizácia sa môžu líšiť.

Možnosti liečby

- konzervatívny

V prípade akútneho záchvatu majú všetci pacienti predpísané lieky, ktoré zahŕňajú protizápalové lieky a lieky proti bolesti, angioprotektory, ak je to potrebné, epidurálne injekcie kortikosteroidov, ako aj vymenovanie fixačných korzetov, fyzioterapiu a terapeutické cvičenia..

Vo väčšine prípadov pri konzervatívnej liečbe dôjde k remisii bedrovej prietrže v priebehu šiestich týždňov, t.j. príznaky choroby ustupujú a nie je potrebný žiadny chirurgický zákrok.

- operačné (chirurgické)

Chirurgická liečba kýly medzistavcových platničiek sa vykonáva v prípade výskytu závažných neurologických porúch a pri bolestivom odolnom syndróme bolesti..

Až donedávna sa odstraňovanie prietrže medzistavcových platničiek uskutočňovalo špeciálnou operáciou - laminektómia.

Nedávno bolo možné znížiť chirurgickú traumu a odstrániť herniované disky pomocou intralaminárneho mikrochirurgického odstránenia herniovaných diskov..

Ďalší vývoj optiky a lekárskeho vybavenia a optiky viedol k objaveniu sa mnohých možností endoskopického odstránenia stavovcových kýly.

Cvičenie a gymnastika

Gymnastika s kýlami medzistavcových platničiek, vrátane lumbosakrálnej, by mala byť každému pacientovi pridelená individuálne v závislosti od závažnosti patológie..

Počas exacerbácií je gymnastika kontraindikovaná a ako ustupuje, tréning pomáha obnovovať rôzne svalové skupiny chrbta, čím vytvára určitý druh svalového korzetu..

Svaly napínajú chrbticu a zvyšujú medzistavcové vzdialenosti.

Pri vykonávaní cvičení sa musia dodržiavať tieto základné pravidlá:

 1. Ak sa vyskytne bolesť, cvičenia by sa mali vykonávať opatrnejšie. Ak sa objaví silná bolesť, cvičenie by sa malo okamžite zastaviť a gymnastika sa na chvíľu odložiť.
 2. Gymnastika by nemala obsahovať torzné prvky.
 3. Vyvarujte sa ostrým a nárazovým pohybom..
 4. Súbor cvičení je prednostne rozdelený do troch postupov, ktoré sa budú vykonávať v rôznych časoch..

Zoberme si dve cvičenia, ktoré pacient môže vykonávať samostatne, bez toho, aby sa riskoval. V žiadnom prípade to nebude od nich horšie a pacientovi sa spravidla darí výrazne zlepšovať svoj stav z hľadiska znižovania závažnosti syndrómu bolesti:

Odporúča sa začať liečbu stavcových svalov čo najskôr. V takýchto prípadoch je možné nielen zbaviť sa bolesti, ale aj obnoviť pohyblivosť bedrovej chrbtice, vodivosť koreňa miechy a zabrániť vzniku nezvratných zmien..

Aké diagnostické metódy sa používajú

Diagnóza kýly bedrovej chrbtice alebo iných častí chrbtice sa začína vyšetrením ortopedom alebo neurológom. Lekár zbiera anamnézu, počúva sťažnosti, kontroluje reflex šľachy. Pre tohto pacienta ho položili na gauč a požiadali ho, aby mu priniesol bradu na hruď, a tiež zdvihol jeho narovnanú nohu čo najvyššie. Pri týchto manipuláciách sa určuje intenzita a lokalizácia bolesti. Toto je príznak Lasega, ktorý nepriamo potvrdzuje prítomnosť prietrže. Na presnú diagnózu pacienta sa odošlú na ďalšie vyšetrenie:

 • MRI, ktorá je najúčinnejšou diagnostickou metódou. Obrázok ukazuje štruktúru okolitých tkanív, trhliny a výčnelky prstenca vláknitého tkaniva;
 • CT sken, ktorý poskytuje menej podrobné informácie o patologickom procese, ale má menší dopad na telo ako röntgenové lúče;
 • Rádiografia, ktorá je v tomto prípade menej informačná, pretože neukazuje stav mäkkých tkanív. Z obrázku však môžete určiť polohu kostí, posun stavcov v prípade poranenia miechy alebo vrodenej chyby, čo môže spôsobiť tvorbu kýly..

Ako zmierniť bolesť pred lekárom

Ak je bolesť v dolnej časti chrbta alebo v dolnej časti chrbta, niekedy môže trvať niekoľko dní, kým dôjde k jej zmierneniu. Nemali by ste však zostať v posteli dlhšie ako 2 až 3 dni, pretože to môže viesť k oslabeniu svalov chrbtice a zvýšenej bolesti. V prvých týždňoch po nástupe bolesti sa neodporúča vykonávať žiadne špeciálne cvičenia.

, robiť fitness, aerobik, beh, tvarovanie a podobne. Na udržanie fyzickej zdatnosti v tejto chvíli môžete odporúčať kúpanie, jazdu na bicykli, chôdzu. Ak pociťujete zvýšenie bolesti pri akejkoľvek fyzickej aktivite, okamžite ju zastavte.

Medzi nesteroidnými liekmi môžu stavy dočasne vylepšiť nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je diklofenak, ibuprofén, meloxikam, celebrex, naproxén, acetaminofén atď. Ich užívanie by však nemalo prekročiť odporúčanú dennú dávku a celkové trvanie podávania (10 - 15 dní). )

Mali by ste tiež starostlivo brať tieto lieky ľuďom s ochorením žalúdka a čriev (gastritída, vred).

komplikácie

Bez lekárskych a ochranných opatrení sa situácia zhoršuje. Ďalší progres degeneratívnych procesov, zvýšený tlak na disk so zvyšujúcim sa poklesom v medzistavcovej vzdialenosti a neprimerané zaťaženie spôsobujú prasknutie vonkajšej časti vláknitého prstenca s vytvorením prietrže medziobratlového disku..

Vyskytuje sa kompresia miechy alebo miechy. V prvom prípade sa radikálový syndróm vyvíja so stratou koreňovej funkcie, v druhom - diskogénna myelopatia. Komplikácie môžu viesť k vzniku pretrvávajúcich neurologických deficitov a postihnutí. Medzistavcová hernia nereaguje dobre na konzervatívnu liečbu, je často indikáciou chirurgického zákroku.

Praktické vlastnosti

CT chrbtice vykazujúci prietrž je jedným z najviac študovaných a najvyhľadávanejších typov výskumu, ktorý má široké praktické uplatnenie..

To vám umožní zistiť, či pacient potrebuje neodkladný chirurgický zákrok, ktorý mu pomáha chrániť ho pred možnými komplikáciami zdravotného stavu chrbtice. Taký postup spravidla trvá 2 minúty alebo 25 minút v prípade použitia kontrastnej látky.

Pacientka sa necíti v tomto okamihu nepohodlne a po zákroku bude pripravený protokol na opis stavovej kýly na CT..

Podľa nej bude lekár schopný vysvetliť pacientovi skutočnú situáciu v jeho chrbtici, to, do akej miery ochorenie progreduje a aká liečba by sa mala predpísať..

Predtým, ako lekár hovorí o tom, či CT vyšetrenie ukáže kýlu chrbtice a odporučí pacienta na vyšetrenie, musí sa ubezpečiť, že nemá chronické ochorenia obličiek, alergické reakcie na jódový prípravok a množstvo ďalších chronických chorôb v akútnom štádiu. Tento postup sa nepoužíva počas dojčenia.

Možno zhrnúť, že obe metódy majú rôzny stupeň informačného obsahu a svoje kontraindikácie. Každý z nich je napriek tomu schopný poskytnúť celkom úplný obraz o zdravotnom stave pacienta, najmä jeho chrbtice..

MRI je informatívnejšia pri diagnostike kĺbov, krvných ciev, mäkkých tkanív a nervového systému. Naproti tomu CT nemá tak vysokú bezpečnosť pre pacienta, ale poskytuje úplný obraz o stave niekoľkých vnútorných orgánov..

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel a zdieľate tento materiál so svojimi priateľmi

Röntgenová príprava

Maximálna informácia, ktorú ukazujú röntgenové filmy, je výška medzistavcových platničiek. S jeho pomocou je možné zistiť iba prítomnosť degeneratívnej dystrofickej lézie. V dôsledku týchto patológií sa na diskoch chrupavky objavujú praskliny. Herniový výčnelok medzistavcovej oblasti však nie je vždy spojený s porušením chrupavkových štruktúr..

Pre presnejšiu diagnostiku sa vykonáva ďalšie vyšetrenie s funkčnou rádiografiou. Jeho pomocou sa odhalí nestabilita. V prípade posunu blízkych stavcov o viac ako 4 mm je možné predpokladať vznik medzistavcovej prietrže. Takáto metóda však nie je spoľahlivá..

Pretože prietrž na röntgenových lúčoch je takmer nemožné určiť s absolútnou istotou, je lepšie úplne žiarenie odmietnuť. Vzhľadom na bezbolestnosť metódy pacienti často zabúdajú na jej nebezpečenstvo. Počas normálneho fungovania imunitného systému neexistujú žiadne komplikácie, ale ak sú v ňom určité poruchy, môže z rôntgenového žiarenia vzniknúť rakovinový nádor..

Človek nie je vždy podozrivý na prítomnosť rakovinových nádorov v počiatočnej fáze. V tomto ohľade je pred vymenovaním röntgenového vyšetrenia v ideálnom prípade potrebné diagnostikovať stav pacienta, aby sa vylúčili rakovinové bunky..

Ak je možné prietrž vidieť pomocou iných metód, odporúča sa odmietnuť röntgenové žiarenie. Musíte sa uchýliť k tomu iba v prípade núdze.

Dnes sú digitálne röntgenové lúče čoraz bežnejšie. Jeho výhodou oproti zastaralému röntgenovému spôsobu je to, že všetky prijaté informácie sú uložené na digitálnom médiu a môžu byť prenášané cez internet. Pokiaľ však ide o presnejšiu diagnostiku, digitálny röntgen sa tu nelíši od zvyčajného.

Herniový výčnelok akejkoľvek časti chrbtice v rôntgenovom žiarení nie je vo väčšine prípadov viditeľný. Len niekedy má lekár pri stanovení nepriamych príznakov diagnózu. S úplným zmiznutím medzery medzi susednými stavcami existuje dôvera v správnu diagnózu. V modernej medicíne sa rádiografia ako metóda vyšetrovania chrbtice už stráca v pozadí. Jeho miesto zaujala počítačová tomografia a magnetická rezonancia..

Vyšetrenie krčnej alebo hrudnej oblasti nevyžaduje žiadnu prípravu. Čo sa nedá povedať o lumbálnej prietrži. Hlavné prípravné opatrenia sú zamerané na odstránenie plynov v čreve, pretože ich fermentácia môže vážne narušiť diagnostický výsledok:

 • Týždeň pred röntgenovým žiarením vylúčte všetky výrobky, ktoré vyvolávajú kvasenie v črevách (kapusta, ražný chlieb, pivo, strukoviny);
 • Čistenie klystýru bezprostredne pred röntgenom.

Okrem toho obsah informácií na snímke tiež závisí od toho, ako sa pacient počas postupu správal: laboratórny asistent určuje správnu polohu, je dôležité ho pozorovať až do konca.

Je medziobratlová hernia viditeľná v röntgenovej snímke??

S takouto diagnózou však existuje množstvo nuancií a problémov..

Po prvé, napriek skutočnosti, že prietrž je na röntgenovom snímaní vo väčšine prípadov skutočne hernia, je prakticky nemožné detailne zobraziť obrázok. To znamená, že ak rôntgenové žiarenie vykazuje prietrž, potom je ťažké presne určiť jeho vlastnosti a je potrebné doplniť vyšetrenie MRI alebo CT.

To znamená, že vadu si môžete všimnúť, dokonca môžete odhadnúť jej veľkosť. Ak je to však potrebné, zistite, či poškodzuje miechové nervy alebo stavce. Vyžaduje si to CT skenovanie chrbtice alebo MRI chrbtice.

Normálna a herniovaná chrbtica

Po druhé, vznikajú problémy s dynamickým pozorovaním. Predpokladajme, že na röntgenovom snímaní sme zaznamenali herniu a začali s liečbou. V priebehu liečby by sa mali pozorovať zmeny defektu, ale röntgenové snímanie neumožňuje, aby sa to urobilo s vysokými detailmi..

Je to dôležité, pretože pri liečbe sa prietrž môže komplikovať, destabilizovať susedné stavce a dokonca deformovať určitý segment chrbtice. V röntgenovej snímke môžete jednoducho vynechať také udalosti, ktoré sú spojené so závažnými dôsledkami.

Ako primárna diagnóza je takáto technika vhodná, ale v budúcnosti sa vyžaduje podrobnejšie vyšetrenie. Najlepšou možnosťou je počítačová tomografia.

Jeho mínus je iba pri ožarovaní tela pacienta (v skutočnosti neohrozuje nič vážne).

Ako vyzerá medziobratlová hernia na rádiografickom obrázku a čo je na takomto obrázku všeobecne viditeľné?

Najprv musíte zistiť, ako presne sa vyšetrenie vykonáva. Existujú dve možnosti:

 1. V priamej projekcii. Pri priamej projekcii je možné opraviť spinálne procesy chrbtice.
 2. V bočnom pohľade. V tomto prípade je možné vidieť oblúky jednotlivých stavcov (vrátane tých, ktoré boli postihnuté touto chorobou)..

Komplexné röntgenové vyšetrenie v dvoch projekciách naraz vám umožní vidieť toto:

 • čiastočne je možné určiť hustotu štruktúry kostného tkaniva chrbtice (kvôli fixácii farebnej intenzity kostného tkaniva vo výslednom obrázku);
 • obrysy jednotlivých stavcov; napríklad pri Schmorlovej prietrži je možné pozorovať miernu konkávnosť stavcov, čo už nepriamo naznačuje práve takúto patológiu;
 • rôzne neoplazmy, vrátane kostných procesov (sú to tiež „osteofyty“), ktoré naznačujú vývoj degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici;
 • je tiež možné určiť vzdialenosť medzi stavcami, na základe ktorej možno dospieť k záveru, či je ich umiestnenie narušené (či už došlo k destabilizácii).

Medzistavcová hernia na MRI

Ako vidíte, rádiografia vám umožní získať veľa informácií. Pri malých a stredných veľkostiach medzistavcovej prietrže je však možné ju len v zriedkavých prípadoch presne opraviť a stanoviť diagnózu. Vo väčšine prípadov sa diagnóza robí nepriamymi príznakmi.

Rádiografia s podozrením na medzistavcovú prietrž sa skutočne vykonáva ako súčasť počiatočného vizuálneho vyšetrenia. To platí pre podozrenie prietrže krčnej, bedrovej a hrudnej chrbtice..

Aký má zmysel röntgenový prieskum, ak sa vo väčšine prípadov diagnostikuje hernia nepriamymi príznakmi? Existuje bod, pretože na rôntgenovom snímke je možné zistiť nasledujúce zmeny:

 1. Porušenie vzdialenosti medzi jednotlivými stavcami vo vzťahu k sebe.
 2. Porušenie štruktúry kostí miechy (ich deformácia, prítomnosť kostných osteofytov a iných novotvarov).
 3. Porušenie polohy stavcov (ich posunutie vzhľadom na východiskovú polohu, prítomnosť deformácie a zakrivenia, prítomnosť subluxácií alebo úplných dislokácií)..

RTG spinálnej prietrže

Tieto údaje zvyčajne už postačujú na stanovenie diagnózy, najmä ak má pacient typický klinický obraz. Kýla však môže byť často zamieňaná s osteochondrózou alebo spondylózou, vychádzajúc iba z nepriamych príznakov..

Preto je pre poistenie predpísané počítačové alebo magnetické rezonancie. Problém je v tom, že o takom vyšetrení sa nerozhoduje veľa pacientov.

Po prvé, je to dosť drahé. Po druhé, ak robíte takúto diagnózu zadarmo, môžete čakať v rade niekoľko mesiacov.

Liečba drogami

Ak konvenčné lieky proti bolesti nepomáhajú prekonať bolesť chrbta, lekár vám môže predpísať silnejšie lieky proti bolesti (niekedy dokonca narkotiká) a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Napriek veľkému počtu NSAID na trhu, všetky majú približne rovnakú účinnosť a líšia sa iba závažnosťou vedľajších účinkov. Preto dôrazne odporúčame, aby ste sa pred užitím týchto liekov poradili s lekárom. Najbežnejšie NSAID, ktoré sa používajú na zmiernenie stavu bolesti chrbta, sú: Ibuprofen, Diclofenac (Dicloberl, Voltaren, Olfen), Meloxicam (Movalis), coxibs (Arcoxia, Celebrex) atď. Z dôvodu možných vedľajších účinkov sa neodporúča užívať NSAID. viac ako 15-20 dní.

Najbežnejším vedľajším účinkom pri dlhodobom používaní NSAID je poškodenie sliznice žalúdka a čriev, čo môže viesť k ulcerácii. Drogy iných skupín napriek ich významnému rozšíreniu na trhu nepreukázali svoju účinnosť pri liečbe herniovaných diskov a bolesti chrbta. Odporúča sa používať lieky iba na zmiernenie exacerbácie bolesti, a nie ako trvalé ošetrenie.

Stanovenie diagnózy

Ak nie je možné vykonať hlbšie vyšetrenie, špecialista bude nútený dešifrovať röntgenové údaje v čo najväčšej možnej miere. Diagnóza sa zisťuje porovnaním konkrétnych bodov:

 • Porovnanie protiľahlých strán chrbtice s cieľom odhaliť asymetrické usporiadanie;
 • V analýze vzdialenosť medzi stavcami určuje oblasť ich maximálnej konvergencie;
 • Stanoví sa zrozumiteľnosť obrysov každého stavca;
 • Identifikácia uniformity kostného tkaniva v celom obraze;
 • Vylučované alebo potvrdené výrastky na stavcoch;
 • Je veľmi dôležité identifikovať zakrivenie chrbtice: vyskytuje sa tým, že človek, ktorý pociťuje nepohodlie, sa snaží zmeniť polohu tela.

Všeobecná diagnóza sa vykonáva iba na základe súhrnných výsledkov röntgenového žiarenia a príznakov choroby, medzi ktorými sa rozlišuje znížená citlivosť končatín, znížená citlivosť, náhle zvýšenie tlaku, náhla bolesť hlavy, bolesť dolnej časti chrbta a bolesť krku..

To všetko nemôžete pripísať únave, musíte sa čo najskôr spojiť s odborníkom.

Zriedkavé odrody prietrže

Osobitná pozornosť by sa mala venovať diagnóze CT, ktorej príznaky sa líšia od najtradičnejších medzistavcových hernií. Odlišuje sa tým, že nevyčnieva za hrany stavcovského segmentu, to znamená, že zostáva v rámci svojich limitov..

Vyvíja sa nasledovne: s rastom medzistavcových platničiek sa časť chrupavkových uzlíkov nachádzajúcich sa v nej stáva hustejšia ako krúžok samotného disku.

To je dôvod, prečo Schmorlova hernia naznačuje, že samotný disk má určité chyby v štruktúre a vyvíja sa nesprávne, ale je celkom možné túto situáciu napraviť..

Mnoho pacientov trpí ochorením nazývaným „ventrálna prietrž“. Je to jav, pri ktorom je možné orgány vytiahnuť z brušnej dutiny, napriek tomu, že membrány, ktoré ich zakrývajú, si externe zachovávajú svoju integritu..

Pri porušení ventrálnej prietrže hovoria o komplikácii tejto choroby. Toto sa môže prejaviť výskytom akútnych bolestí, sčervenaním kože v tejto oblasti, zhoršením celkového zdravotného stavu pacienta..

Je lepšie sa čudovať

Liečba stavu pred prietržou je konzervatívna, ale intenzívna. Jeho trvanie závisí od toho, ako rýchlo pacient reagoval na signály vysielané chrbticou a bol schopný navštíviť lekára. Budú to lieky proti bolesti, protizápalové lieky, terapeutické cvičenia, fyzioterapia, terapeutická masáž av niektorých prípadoch manuálna terapia. V ranom štádiu diagnostiky. Pri oneskorenom ošetrení - v niektorých prípadoch obmedzená mobilita - odpočinok na lôžku, pri práci ťažké zaťaženie - zmena zamestnania. Postihnuté stavce potrebuje disk opraviť a odstrániť z neho zápal. Ale bývalá flexibilita, mobilita, mobilita už nebudú.

Ak sa bolesť stále ignoruje, predherniálny stav sa rýchlo zmení na kýlu. Lekári sa najprv pokúsia upustiť od konzervatívnej liečby, ale spravidla je potrebný chirurgický zákrok. Môže to byť mierny traumatický endoskopický prístup bez výrazného poškodenia mäkkých tkanív alebo odstránenia medzistavcových platničiek s vložkou z titánového implantátu. Rozdiel medzi týmito dvoma pojmami závisí od toho, do akej miery pacient odložil návštevu u lekára, vymenovanie liečby a v skutočnosti liečebný proces a na čo toto oneskorenie nakoniec viedlo k.

Počas výčnelku bol disk stále neporušený a bolo ho možné liečiť. Pri kýle je už poškodená a toto poškodenie je veľmi nebezpečné. To ich odlišuje..

A so zodpovedným prístupom k svojmu zdraviu by ste nepotrebovali takéto otázky ani špeciálne znalosti, dlhodobú liečbu alebo obavy z dôsledkov. Vedomie, že ide o štádiá ochorenia, ktorého závažnosť závisí od toho, ako si niekto myslí o sebe, kým je zdravý.

Ak sa chcete vyhnúť takýmto dôsledkom, rada je rovnaká. Vyvážte stravu, vitamíny, stopové prvky. Vedie normálny, zdravý a mobilný životný štýl, spí predpísaný počet hodín na pohodlnej posteli. Odmietnuť zlé návyky, často chodiť na čerstvý vzduch, hrať športy. Zdravie závisí od mnohých faktorov. Vrátane a ako zodpovedne zaobchádzať s ním.

Čo je lepšie ako vyšetrenie MRI alebo CT chrbtice

Ak sa vyskytnú príznaky ochorenia miechy, lekár vždy predpíše niekoľko diagnostických postupov. Zvyčajne to všetko začína röntgenovými lúčmi, ale nemôže poskytnúť úplný obraz o patológii, najmä ak sa týka mäkkých tkanív alebo ak je choroba v počiatočnom štádiu..

Preto sa vo väčšine prípadov musia pacienti podrobiť dvom ďalším zákrokom, ktoré sú informatívne a pomáhajú pri presnej diagnóze. Hovoríme o počítačovej tomografii (CT) alebo magnetickej rezonancii (MRI).

Čo je CT (počítačová tomografia)

Aby ste pochopili, čo je lepšie - CT alebo MRI chrbtice, musíte zistiť, aké sú tieto postupy, čo sú podobné a ako sa líšia.

CT je rovnaký röntgen, iba vylepšený a upravený. Jeho vlastnosťou je minimálne expozičné zaťaženie. Lúče sú tu smerované iba do určitej oblasti ľudského tela. Ich zdroj sa točí okolo tela a vysiela informácie do prijímača, ktorý je umiestnený oproti.

Úplná rotácia trubice okolo tela trvá len pár sekúnd. V tomto krátkom čase sa zo zariadenia vysiela 1 000 röntgenových signálov. Pri jednom skenovacom postupe dôjde k 30 otáčkam. To vám umožní získať vysoko kvalitný obraz malých kostných štruktúr chrbtice na obrazovke operátora, napríklad jeho bedrovej oblasti alebo krku.

CT chrbtice sa najčastejšie predpisuje na zlomeniny ktoréhokoľvek z jej oddelení alebo na poranenie stavcových oblúkov. Ale na identifikáciu chorôb mäkkých tkanív alebo medzistavcových platničiek, napríklad prietrže, táto štúdia nie je schopná.

Ďalšou možnosťou je MSCT. Toto je multispirálna počítačová tomografia, ktorá vám umožňuje vidieť každý milimeter kosti alebo vnútorného orgánu. Navyše môžete získať obraz na obrazovke z iného uhla a uhla.

Čo je MRI (magnetická rezonancia)

Základom výskumu MRI je použitie magnetu, ktorý vytvára rádiové vlny. Vodíkové ióny ľudského tela kmitajú iba jedným smerom. Toto je zachytené zariadením a prevedené na obrázky na obrazovke operátora. Okrem toho môžete takéto obrázky získať v ktorejkoľvek rovine.

MRI sa najčastejšie vykonáva na diagnostiku chorôb medzistavcových platničiek lumbosakrálnych, nervových koreňov a miechy.

Väčšina iónov vodíka je v mäkkých tkanivách. Táto štúdia sa preto používa na diagnostikovanie chorôb tohto profilu, po ktorých lekár predpíše terapiu. Kosti na MRI vyzerajú ako tmavé homogénne štruktúry, čo znamená, že nie je možné identifikovať ich choroby.

Magnetická diagnostika je najvhodnejšia na detekciu chorôb medzistavcových platničiek lumbosakrálnych, nervových koreňov a miechy..

CT z MRI sa líši nielen metódou výskumu, ale aj indikáciami pre menovanie.

Kedy urobiť CTKedy urobiť MRI
Miechová osteomyelitídaMedzistavcová prietrž
Chronická bolesť chrbtaspondylitída
Obmedzenie mobilitySpondylarthrosis
Skolióza rôznych štádiíNádory (zhubné a nezhubné)
Ankylozujúca spondylitídaChoroby miechy
Zlomeniny rôznych častí chrbtaCysty z chvostovej kosti
osteochondrózaZúženie miechového kanála
Degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbticeTraumatické poranenia mäkkých tkanív
Prítomnosť kovových štruktúr na vyrovnanie chrbtice a sledovanie ich stavuVrodené alebo získané chyby
Identifikácia kostných metastázMonitorovanie stavu chrbtice po operácii
Analýza hustoty kostíDetekcia metastáz v mäkkých tkanivách
Stanovenie príčiny kompresie miechyInfarkt miechy

Rozdiel medzi CT a MRI v indikáciách na vedenie je jasne vyjadrený. Preto vás neprekvapuje, že ten istý lekár môže predpísať CT vyšetrenie jednému pacientovi a MRI inému.

Mnoho lekárov odporúča vyšetrenie CT na zistenie problémov so zadami. V prvom rade táto štúdia dobre odhalí akúkoľvek patológiu kostnej štruktúry stavcov vo veľmi skorom štádiu choroby. To znamená, že patológia sa dá detegovať a liečiť, aj keď neexistujú žiadne prejavy..

CT je vyšetrenie, ktoré je ideálne pre pacientov s umelými kĺbovými povrchmi alebo kovovými štruktúrami v tele.

Ako sa vykonáva MRI?

Postup sa vykonáva pomocou tomografu. Je to výkonné zariadenie, ktoré pomocou rádiových vĺn dokáže skenovať potrebné časti chrbtice (spodná časť chrbta, krku, hrudnej oblasti). Pred začatím manipulácie pacient odstráni všetky kovové predmety, ktoré interferujú s vyšetrením. Potom je pacient položený na mobilný stôl a pripevnený špeciálnym držiakom. Je potrebné zabezpečiť, aby bolo pre neho výhodné, pretože postup trvá do 50 minút. Ak je to potrebné, zavedie sa kontrast a banka s fyziologickým roztokom sa pripojí na prepláchnutie krvných ciev..

Po všetkých prípravách vstúpi stôl do tomografu, personál vystúpi a prístroj začne pracovať. Existuje požadovaná oblasť s vrstveným skenovaním. Zariadenie zachytáva obrázok v troch rozmeroch a dvoch rovinách. Popis obrázkov vykonáva lekár uzist a po hodine poskytne informácie.

Dodatočné diagnostické metódy

Invazívna CT myelografia sa predpisuje menej často - tento typ štúdie umožňuje vyhodnotiť stupeň kompresie miechy stavcovou prietržou. Počas štúdie sa kontrastná látka vstrekne do priestoru okolo miechy. Diagnóza sa vykonáva v nemocniciach v prípade porušenia odtoku mozgomiechového moku a podozrenia na kompresiu miechy..

Ďalej je možné predpísať kontrastnú diskografiu - štúdia zameraná na identifikáciu patologických zmien na medzistavcovej platničke. Prechádza tiež so zavedením kontrastného činidla. Na objasnenie diagnózy je možné predpísať ESG - elektrospondylografiu. Jedná sa o počítačovú techniku ​​na vyhodnotenie stavu chrbtice, ktorá vám umožní identifikovať chorobu v ranom štádiu. Je tiež predpísaná na sledovanie účinnosti liečby.

Elektroneuromyografická štúdia hodnotí rýchlosť elektrických impulzov pozdĺž miechových kanálov. Kýla môže poškodiť nervové štruktúry a elektroneuromyografia odhalí tieto lézie a vyhodnotí ich závažnosť.

Na objasnenie toho, ktorý nerv spôsobuje bolesť, je možné predpísať selektívne blokovanie koreňov nervov. Podstatou tejto techniky je, že lokálne anestetikum sa injikuje vedľa miechového nervu.

Príznaky a diagnostika

Diagnóza oboch foriem sa uskutočňuje pomocou röntgenového snímania, magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie. Vizuálna prehliadka, palpácia, drepy a trup nepovedú nič skúsenému odborníkovi. Symptómy sa tiež príliš nelíšia. Výčnelok v poslednej fáze môže mať rovnaké nebezpečné príznaky:

 1. Bolesť v postihnutých stavcoch, s vyčnievaním, prietržami a pozdĺž nervov. Aj keď pri silnej kompresii v závislosti od postihnutej oblasti av jednej a druhej fáze bude bolesť v lokalizačnej zóne a pozdĺž nervových vlákien a rovnako nepríjemná..
 2. Pri výčnelkoch sú charakteristické závraty, bolesti hlavy a pokles krvného tlaku, ale prietrže medzistavcovej platničky môžu tieto príznaky vyvolať.
 3. Výrazne sa líšia iba narušenie vnútorných orgánov. V prípade výčnelkov to ešte nie je také výrazné, ale funkčné poruchy sú už jasne viditeľné..
 4. Najvýznamnejším znakom lekára pri zhromažďovaní anamnézy a palpácie je bolesť. Či už sa rozšírila z miesta lézie, alebo je stále lokalizovaná na jednom mieste. To však môže byť tiež netypické, ak je výstupok na tenkej línii, ktorá ho odlišuje od kýly.

Na tento účel sa prideľujú rôzne štúdie: určiť, ako úzko sa prechádza prechod z ťažkej fázy do veľmi ťažkej. Pretože liečba pomocou výčnelkov je stále možná bez chirurgického zákroku a liečba prietrže je sotva možná.

Príčiny herniovaných diskov

Medzistavcové platničky majú napriek svojej trvanlivosti niektoré slabé stránky. Na medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy. Výživa disku sa uskutočňuje difúziou (impregnáciou) z okolitých tkanív. Zároveň sa živiny dostávajú aktívnejšie na disk až v okamihu pohybu v chrbtici. Moderný ľudský životný štýl neposkytuje potrebnú motorickú činnosť (napríklad kancelárske práce), čo vedie k zhoršeniu výživy medzistavcových platničiek a v dôsledku toho k zníženiu ich sily a prasknutia..

Tvrdá fyzická práca má rovnako deštruktívny účinok na medzistavcové platničky.

, zvlášť súvisiace
zdvíhať závažia
a pracovať v nepohodlnej polohe (napríklad práca v teréne v ohnutej polohe). Roztrhnutie vláknitého prstenca a vytvorenie prietrže medziobratlového disku môže nastať, aj keď je disk poškodený pri nadmernej jednotlivej fyzickej námahe (napríklad pri zdvíhaní ťažkého predmetu)..

V posledných rokoch sa väčšia pozornosť venovala genetickej slabosti chrbtice.

. Najmä po mnohých štúdiách vykonaných za účasti dvojčiat, ktoré vedú úplne iný životný štýl, sa dokázalo, že 60 - 70% degeneratívnych zmien v chrbtici závisí od genetiky. Platí to najmä v prípadoch, keď pozorujeme herniované disky u dospievajúcich a mladých ľudí..

Medzi ďalšie rizikové faktory pre herniovaný disk patria:

 • fajčenie
  . Fajčenie tabaku zvyšuje riziko hernie medzistavcových platničiek, pretože hladina kyslíka v krvi klesá, čo vedie k nedostatku životne dôležitých živín v tkanivách tela..
 • závažia
  . Nadváha spôsobuje dodatočné namáhanie diskov v spodnej časti chrbta. Niekedy je nemožné zbaviť sa bolesti chrbta bez toho, aby sa váha vrátila späť do normálu..
 • výška
  . U vysokých ľudí existuje zvýšené riziko herniovaného disku. Muži sú považovaní za vyšších ako 180 cm a ženy nad 170 cm.

Ako vyzerá výčnelok?

Výčnelok je výčnelok disku do paravertebrálnej dutiny bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Bežnejšie je vidieť v krčných a bedrových segmentoch.

Ako vyzerá výčnelok na MRI? Napriek počiatočnému štádiu choroby sa v chrbtovej kolóne už vyvíjajú dystrofické zmeny a medzistavcové platničky sú vyduté, aj keď sú pre oko ťažko viditeľné..

Obrázok výstupkov na obrázkoch MRI:

 • napínanie obvodovej časti vláknitého prstenca;
 • posun želatínového jadra;
 • hranice disku za anatomickými limitmi menšie ako 5 mm.

Nepriamym znakom vyčnievania na MRI je „pokles“ stavcov, čo už naznačuje prítomnosť problémov. Najjednoduchší spôsob, ako diagnostikovať vydutý disk v bedrovej a krčnej chrbtici. Nájdenie dystrofického procesu v segmente hrudníka je oveľa ťažšie.

Etapy a možné následky ↑

Vláknitý prsteň sa stáva menej elastickým a tvoria sa v ňom mikrotrhliny.

Pri každom nasledujúcom zaťažení sa želatínové jadro stále viac dostáva na okraj:

 • Keď sú vonkajšie vrstvy vláknitého prstenca neporušené, disk začne napučiavať v oblasti svojho najvýraznejšieho rednutia - vytvára sa výstupok disku;
 • V dôsledku úplného pretrhnutia prstenca sa želatínové jadro rozširuje za disk, môže dokonca voľne ležať v lúmene miechového kanála - vytvára sa herniovaný disk.

Často dochádza k bočnému posunu do oblasti, v ktorej prechádza koreň miechy.

V dôsledku toho dochádza ku kompresii koreňov a objaveniu sa bolesti - diskogénnej ischias.

V zriedkavých prípadoch môže byť výčnelok umiestnený na zadnej ploche v stredných zadných kýlach.

V prípade narušenia integrity chrupavkových doštičiek sa jadro disku môže presunúť zo susedného stavca - Schmorlovej kýly.

Priebeh takéhoto ochorenia je zvyčajne asymptomatický..

Obrázok: Schmorlova kýla

V dôsledku dystrofických zmien na diskoch sa môže vyskytnúť skleróza a zmenšenie priestorov medzi stavcami - vznikne osteochondróza..

V akútnej fáze je potrebný mier.

Liečba sa začína nesteroidnými protizápalovými liekmi: indometacín, ibuprofén, piroxikam, voltarén atď..

Lieky proti bolesti a svalové relaxanty sú tiež predpísané lieky, protiprúdové lieky (hypotiazid, furosemid) a vitamíny B s veľkými dávkami..

Pre silnú bolesť sa predpisujú intramuskulárne injekcie dexametazónu, fenylbutazolu, lidokaínu, kyanokobalamínu, ako aj epidurálna a radiálna blokáda..

Na zníženie výčnelku disku môže byť indikovaná trakcia..

MRI s herniou v Diagnostickom centre Eleny Malysheva

Kýla je nebezpečná choroba, ktorú nemožno vynechať alebo ignorovať. Preto v prípade, že zastarané vybavenie alebo nedostatočná skúsenosť lekára spôsobia nesprávne diagnostické výsledky, môže to viesť k najsmutnejším následkom.

Staraj sa o svoje zdravie! Pre presné výsledky a kvalifikovaný záver uprednostňujte osvedčenú kliniku! Diagnostické centrum Elena Malysheva je vašou dôverou v kvalitu vyšetrenia: k vašim službám sú skúsení lekári s mnohoročnými skúsenosťami a najnovší tomograf na úrovni odborníkov.!

Zaregistrujte sa na MRI v diagnostickom centre Elena Malysheva v blízkosti stanice metra Baumanskaya (pozri mapu) telefonicky alebo zanechajte žiadosť na webových stránkach.

metro Baumanskaya (pozri mapu) 8

zanechať žiadosť na webe

Charakteristiky štruktúry chrbtice

Medzistavcové platničky pozostávajú z vláknitého prstenca na periférii a želatínového jadra v strede. Disky sa viažu na stavce vďaka doskám vyrobeným z hyalínu.

80% želatínového jadra pozostáva z vody.

Obrázok: štruktúra medzistavcových platničiek

Posilnite štruktúru pozdĺžnych väzov, ktoré siahajú od prednej časti k zadnej časti chrbtice. Zadný pozdĺžny väz bráni posunu disku v smere miechového kanála.

Počas výskytu vertikálneho zaťaženia, ako aj keď sa telo otáča, sa želatínové jadro sploští, vďaka čomu sa vláknitý prstenec roztiahne. V pokoji má jadro svoju normálnu podobu..

Toto vysvetľuje tlmiacu funkciu chrbtice..

Ďalším znakom medzistavcových platničiek je to, že výživa diskov malými cievami sa úplne zastaví vo veku 20 - 30 rokov. V dôsledku desolácie tepien dochádza k metabolizmu iba v dôsledku osmózy a difúzie.

Všeobecné informácie

Bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií, ktoré sprevádzajú degeneratívne choroby chrbtice. Tvorba prietrže môže byť vyvolaná tak nedostatočnou úrovňou motorickej aktivity, ako aj jej prebytkom. Najmä tie druhy bremien, ktoré pôsobia na chrbticu nadmerným nárazom alebo staticko-axiálnymi účinkami.

Vo väčšine prípadov je výpotok lokalizovaný medzi poslednými dvoma stavcami bedrového kĺbu, zriedka na križovatke posledného stavca bedrového kĺbu a prvým stavcom kríža, mimoriadne zriedkavo v hornej časti bedra (s výnimkou posledného stavca)..

V podstate sa toto ochorenie vyvíja u mužov stredného veku od tridsiatich do päťdesiatich rokov. Prvý prejav prietrže je sprevádzaný živým klinickým obrazom.

Sekundovaná kýla chrbtice: klinika, príklady žiarenia

Sekvestrovaná medziobratlová hernia je určená klinickými symptómami. Na rozdiel od iných možností je táto nosológia sprevádzaná výskytom syndrómu silnej bolesti. Pri analýze sťažností pacientov bude osoba schopná presne opísať obdobie výskytu počiatočnej bolesti. Exacerbácia sa často vyvíja pod vplyvom provokujúcich faktorov:

1. Závažný stres; 2. Mentálne nadmerné zaťaženie; 3. rýchly a ostrý otočenie tela; 4. Zdvíhanie ťažkých predmetov.

Spočiatku sa bolesť šíri do dolnej končatiny. Potom patologické pocity zostúpia na bočný alebo zadný povrch. Keď sa tieto klinické príznaky objavia, pacient sa nemôže pohnúť..

V ďalšej fáze sa k hlavnej klinike pripoja patologické reflexy. Spočiatku znecitlivenie končatín, slabosť, ochrnutie svalov.

Pri oddelenej prietrži krčka C6-C7 je spočiatku narušený prísun krvi do mozgu. V počiatočnej fáze ochorenia sa nemusí objaviť krk hlavy. Chronická ischémia mozgového tkaniva vedie k zhoršeniu zraku, objaveniu sa „múch pred očami“.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

11/05/2017 zaobchádzanie 2 977 pozretíMaternicová adenomyóza je jedným zo štádií vývoja endometriózy, s touto patológiou endometrium rastie abnormálne vo svalovom tkanive orgánu.
Ochorenia kostného aparátu patria medzi najzávažnejšie a najťažšie liečiteľné. Takáto je osteoporóza. Je štvrtý v zozname chorôb vedúcich k úmrtiu alebo zdravotnému postihnutiu..

Nepohŕňaj!

Hlava
liečba kĺbov a miechyVymazanie liečby miechyVýčnelok bedrovej chrbtice. Ako liečiť výčnelok miechy?Doplnky chondroitínu a glukozamínu (a ešte lepšie hash z hovädzích stehien).Všeobecné informácieVýčnelok bedrovej chrbtice: štádiá choroby, príčinyAle aby sme vzali do úvahy našu radu alebo nie, je to predovšetkým osobná záležitosť každej osoby.