loader

Hlavná

Hlava

Dôsledky odstránenia medzistavcovej prietrže

Liečba medzistavcovej prietrže skalpelom je nevyhnutnosťou, nie rozmarom. Po operácii je však dôležité pochopiť, čo sa očakáva v období po rehabilitácii. Najmä to, aké dôsledky čakajú po odchode z nemocnice a čo musíte dodržať.

Možné následky

Zoznam hlavných následkov recidívy prietrže po operácii zahŕňa:

 • Svalová paréza;
 • Možnosť ochrnutia niektorých svalov (všetko záleží na tom, ktorý spinálny disk bol podrobený chirurgickému zákroku);
 • Nedostatok koordinácie spôsobený nedostatkom mozgovomiechového moku;
 • Inkontinencia moču;
 • Fekálna inkontinencia;
 • Porušenie funkcie panvových orgánov;
 • Rôzne osteo-choroby;
 • Degeneratívne procesy v oblasti anabolického vývoja svalov susediacich s miestom;
 • Jizvové tkanivo.

Je možné tieto následky vyliečiť, ako sa s nimi vysporiadať, žiť a vyhrať?

Paréza a paralýza

Ak sú ovplyvnené nervy spájajúce svaly s miechou, môže dôjsť k paralýze a paralýze. Existujú dva typy liečby. Pokiaľ nervy úplne nestratili svoju citlivosť (skúška elektrickým šokom a syndróm bolesti), je možné nadviazať svalové spojenie neustálym pôsobením rôznych metód. Okrem toho sa vytvára spojenie svalovej pamäte.

Pri absencii vážnych poranení miechy pri liečbe hernie tieto metódy pomáhajú zbaviť sa symptómov ochrnutia a parézy do 3, 4 týždňov po operácii..

Opakovaná tvorba kýly

Ak existuje predispozícia k deformite chrbtice, určite vyjdú v recidíve. Zvyčajne, aby ste predišli novotvarom, musíte byť pravidelne vyšetrení lekárom a udržiavať svoj svalový korzet v dobrej kondícii..

Opakované relapsy sa vytvárajú v dôsledku nesprávneho zaťaženia a zvyčajne sa vyliečia dlho po opustení nemocnice..

Dysfunkcia panvových orgánov

Rovnako ako v prípade parézy a ochrnutia, počas operácie bolo prerušené spojenie medzi nervami a orgánmi. Odporúčania sú rovnaké. Okrem toho pri operácii v brušnej dutine existuje riziko poškodenia a nezvratných degeneratívnych zmien v oblasti panvy. Výsledkom je porucha orgánov.

Spočiatku sa tieto účinky liečia pomocou špeciálneho korzetu, až kým sa svaly opäť neosladia. V budúcnosti sa táto komplikácia lieči špeciálnymi cvičeniami pre základné svaly..

Poznámka: Svalové cvičenia je možné vykonať až po úplnom zafixovaní kĺbov..

Najobľúbenejšie cvičenie, ktoré eliminuje bežné panvové komplikácie, je dýchanie brušným vákuom..

Jazdecké adhézie

Týmto procesom čelí 100% prevádzkovaných. Zbaviť sa ich je pomerne jednoduché, ale drahé. Jediným východiskom je odstránenie jaziev laserom. Inak budete mať malú jazvu pripomínajúcu prenesenú chorobu.

Osteo- choroby

Bohužiaľ sú to nezvratné poruchy spôsobené dysfunkciou kostí a miechy po operácii. Zvyčajne sú pozorovaní u pacientov v pokročilom veku a ich riešenie si vyžaduje re-nemocnicu s hlbokými liekmi..

Osteo-choroby sa nedajú vyliečiť, ale môžete ich zmeniť na malú remisiu a zastaviť sa na rovnakej úrovni.

Aby nedošlo k tejto komplikácii po odstránení medzistavcovej prietrže, odporúča sa používať vitamíny vápnika v celom predoperačnom prípravku..

Život bez následkov

Je možný život bez následkov po operácii? Všetko je podmienené. Samozrejme nemožno obísť korzet a fyzioterapiu. Tieto rehabilitačné procesy umožňujú obnoviť nervové spojenie medzi svalmi a miechou.

Pri správnom fungovaní vyjde ¾ pacientov úplne zdravo. Ak chcete dať úplnú odpoveď, musíte samozrejme vziať do úvahy mnoho faktorov:

 • Chrbtica postihnutá prietržou;
 • Kvalifikácia lekára vykonávajúceho operáciu;
 • Prítomnosť súbežných chorôb;
 • Predispozícia k narušeniu štruktúry kostí;
 • Vývoj svalového korzetu a percento telesného tuku;
 • Stupeň rozvoja prietrže.

Iba so znalosťou všetkých týchto parametrov je možné presne určiť, či operácia bude mať následky alebo či bude odstránenie úplne bezbolestné.

Aby sa predišlo opakovaným relapsom, odporúča sa tiež počas rehabilitačného obdobia: používať nechirurgické metódy liečby:

 • Liečba liečivami;
 • Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, meloxikam, nimesulid);
 • Glukokortikoidy (polcortolone, dermoveyt);
 • Antispasmodiká (midokálne);
 • Analgetiká (ketorol);
 • Komplexy terapeutickej gymnastiky;
 • Kúpeľná liečba;
 • Ihlová reflexológia
 • Fyzioterapia (diadynamické prúdy, elektroforéza);
 • masáž.

Bude to tiež zaujímavé: prevencia prietrže chrbtice.

Samotná medzistavcová prietrž predstavuje veľké zdravotné riziko, ktoré ohrozuje človeka s úplnou ochrnutím. Ak pacient s operáciou súhlasí, musí vopred poznať všetky dôsledky, niekedy nie tie najpríjemnejšie, ale často sa s nimi stretávame.

Dokonca aj pri výskyte paralýzy končatín, pri absencii prietrže, je možné ju skúsiť liečiť liekmi a opakovaným chirurgickým zákrokom. Ale ochrnutie spôsobené prietržou bez chirurgického zákroku sa nelieči.

Aby sa predišlo väčšine dôsledkov medziobratlovej kýly, stačí kvalifikácia špecialistu alebo použitie rôznych typov predĺžení (voda, sucho). Ďalej sa používajú korzety a fyzioterapia. To všetko stačí na to, aby ste pokračovali v živote aj po mesiaci bez kýly, akoby sa nič nestalo!

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Bedrová hernia

Kýla akejkoľvek chrbtice je nebezpečná choroba ODA. Okrem toho môže byť kedykoľvek komplikovaný, čo bude mať pre pacienta vážne a vážne následky. Kýla sa má liečiť okamžite, okamžite po stanovení diagnózy choroby. Zvyčajne sa na tento účel používajú liečebné a fyzioterapeutické metódy konzervatívnej liečby. Ak konzervatívna liečba nepomôže a stav pacienta sa zhoršuje, lekári rozhodnú, že je potrebná operácia kýly.

Mnoho pacientov sa však bojí podstúpiť chirurgický zákrok, obávajú sa ťažkostí s chirurgickým zákrokom a obdobia rehabilitácie. Lekári sa neskrývajú, po operácii komplikácie môžu začať, dokonca aj relaps ochorenia. Ak sa však ignoruje možnosť chirurgickej liečby, následky môžu byť oveľa horšie, ba až smrteľné. Okrem toho sa v modernej chirurgickej praxi používajú minimálne invazívne metódy liečby, ktoré môžu výrazne skrátiť a uľahčiť dobu zotavenia.

Stojí to za operáciu kýly??

Na hlavnú otázku všetkých pacientov „je operácia skutočne potrebná?“ môže odpovedať iba lekár. Pred poskytnutím odôvodnenej odpovede si preštuduje históriu pacienta, laboratórne a hardvérové ​​výskumné údaje. Na základe klinického obrazu, závažnosti ochorenia, stupňa jeho progresie, lekár vypracuje svoj odborný názor na vhodnosť chirurgického zákroku..

Ak si pacient cení svoje zdravie, mal by postupovať podľa odporúčaní lekára. Ak názor jedného odborníka nevzbudzuje dôveru, môže vás vyšetriť druhý a tretí lekár. Ak väčšina lekárov tvrdí, že plánovaný chirurgický zákrok bude účinnejší ako konzervatívna terapia a bezpečnejšia nečinnosť, potom je operácia skutočne potrebná..

Niekedy je predpísaná operácia odstránenia prietrže a je vykonaná naliehavo pre absolútne indikácie:

 1. Sekundovaná prietrž.
 2. Nervové vlákna sú významne stlačené, je tiež pozorovaná kompresia miechy. Pacientka trpí silnou bolesťou, lieky proti bolesti a NSAID sú neúčinné.
 3. Miestne alebo úplné obmedzenie mobility pacientov.
 4. Znížená citlivosť, znecitlivenie v rukách alebo nohách.
 5. Porucha vnútorných orgánov, najmä čriev a močového systému.
 6. Vzhľad komplexu symptómov konského chvosta (silná bolesť, necitlivosť, žiadne reflexné reakcie, spontánne močenie / vyprázdnenie).

V týchto prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutným opatrením na záchranu života pacienta a zlepšenie jeho kvality..

Pacient by si však mal byť vedomý, že cieľom chirurgického zákroku je odstrániť časť medzistavcovej platničky, ktorá stratila svoju funkciu, a narúša štruktúru, činnosť ostatných prvkov ODE. V tomto prípade zvyčajne neexistuje žiadny účinok na obnovenie fyziologickej štruktúry chrupavky a svalového tkaniva. S výnimkou protetických operácií. Dôvod výskytu hernie tiež nevyrieši. Samotná operácia a jej následky pre organizmus spolu s počiatočnými príčinami choroby v budúcnosti môžu prispieť k relapsu.

Preto, ak je konzervatívna liečba pomalá, bolestivá, náročná, ale stále účinná, je lepšie ju uprednostniť..

Možné komplikácie a dôsledky

Chirurgia chrbtice je vážnym zásahom do činnosti celého ľudského tela. Chrbtica, väzivový aparát a svalový korzet sú jediným mechanizmom, kostrou pre celé telo a orgány. Akýkoľvek zásah do tohto mechanizmu môže viesť ku komplikáciám - dysfunkcii iných štruktúr tela.

Komplikácie môžu byť nasledujúce:

 1. Ochrnutie, čiastočná ochrnutie, ochrnutie rúk alebo, v prípade bedrovej bedrovej kosti, skôr nohy.
 2. Porušenie inervácie vnútorných orgánov - poruchy postojov gastrointestinálneho traktu a močových ciest.
 3. Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 4. Neurologické poruchy, syndróm pretrvávajúcej bolesti.
 5. Poškodenie predných a pozdĺžnych väzov chrbtice - napätie svalov, stuhnutosť pohybov.
 6. Strata prirodzenej fyziologickej pohyblivosti chrbtice.
 7. Progresia osteochondrózy.
 8. Porušenie postoja, chôdza.
 9. Neschopnosť viesť normálny aktívny životný štýl, cvičenie, zdvihnúť viac ako pár libier. Rýchla únava.

Pretože pacient je v období po chirurgickom zákroku v prakticky imobilizovanom alebo neaktívnom stave, svalová chrbtová korzetová strata stráca aj malú schopnosť udržať chrbticu, ktorú mal pred operáciou. Pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže bedrovej alebo hrudnej krčnej chrbtice je 75 - 80%. Správna normálna rehabilitácia je však väčšia pravdepodobnosť, že nedôjde k relapsu.

Druhy operácií - výhody a nevýhody

Pokiaľ ide o typy operácií na odstránenie prietrže lumbálneho otelenia chrbtice, sú to:

 1. Minimálne invazívne, to znamená tie, ktoré nespôsobujú vážne poškodenie traumy a tkanív. Napríklad laserová nukleoplastika, laserové odparovanie alebo intralaminárna mikrochirurgia, endoskopická discektómia. Používa sa na relatívne indikácie v prvých štádiách choroby.
 2. Štandardné alebo radikálne chirurgické zákroky - laminektómia, discektómia. Kýla samotná, časť medzistavcových platničiek alebo celá MTD sa odstráni. Ak je disk úplne odstránený, na jeho miesto sa vloží protéza z plastu. Tieto metódy sa používajú pri ťažkých ochoreniach, pokročilých štádiách, technickej nemožnosti aplikovať minimálne invazívne ošetrenie..

Za voľbu taktiky a spôsobu liečby je zodpovedný neurochirurg. Výber typu operácie závisí od takých faktorov, ako sú štádium patológie, závažnosť poškodenia, fyziologický stav pacienta, vek, klinický obraz, výskumné údaje, technické možnosti kliniky, zručnosti a odborná skúsenosť neurochirurga..

Laserové odparovanie

Princíp fungovania tejto metódy je založený na skutočnosti, že sa používa moderná laserová technológia. Laser zahreje jadro medzistavcových platničiek a vlhkosť obsiahnutá v MTD sa vyparuje. Tým sa zníži objem MTD a následne aj prietrž.

Výhody metódy:

 1. Nízka invazívnosť, minimálne zasahovanie do tkanív.
 2. Malé štrukturálne zmeny v tkanivách po operácii.
 3. Rýchla rehabilitácia po operácii. Z nemocnice je pacient prepustený na 2-4 dni. Celá doba zotavenia trvá až 30 dní.

Nevýhody laserového odparovania:

 1. Vysoké náklady na postup - v priemere 15 až 80 tisíc rubľov.
 2. Táto technika je relatívne nová, takže o dlhodobých dôsledkoch nie je známe prakticky nič..
 3. Štruktúra stavca je narušená, jeho funkcia, odpisové vlastnosti, motorická aktivita nebude obnovená.
 4. Riziko poškodenia susedných orgánov ťažko kontrolovateľným laserom.
 5. Veľký zoznam kontraindikácií.

Mikrochirurgické odstránenie prietrže

Mikrodisketómia má mnoho výhod, hlavne kvôli malej veľkosti operačného traumatu a vysokej presnosti postupov. A tiež kvôli nízkej pravdepodobnosti poškodenia nervových štruktúr miechového kanála.

Počas operácie sa vykoná minimálny rez - len 3 - 5 cm, čo pomáha znížiť pravdepodobnosť vzniku pooperačných komplikácií. Pacient má možnosť začať fyzickú aktivitu do jedného dňa po operácii. Príležitosť na začatie nefyzickej práce vzniká po 14 dňoch a fyzická práca - po 1 mesiaci.

Endoskopická metóda

V niektorých zdrojoch je možné definíciu endoskopickej discektómie považovať za „nechirurgickú metódu odstránenia prietrže“. Je to preto, že interferencia v štruktúre tkanív je jednou z minimálnych. Veľkosť rezu je od 1 do 3 cm, takže väčšina pacientov začína chodiť v deň operácie. K rehabilitácii zvyčajne dochádza rýchlo a bez komplikácií..

Endoskopická metóda v oblasti odstraňovania stavcovej kýly je relatívne nová. Preto je často kritizovaná neurochirurgmi s konzervatívnym sklonom. Ďalšími dôvodmi sú výrazné obmedzenia podmienok uplatňovania metódy. Obmedzenia sa týkajú najmä veľkosti a umiestnenia kýly bedrovej chrbtice.

Radikálne metódy (otvorená diskektómia a iné)

Tieto metódy, berúc do úvahy ich zastaranosť, sa v modernej neurochirurgii prakticky nepoužívajú. Výnimkou sú prípady, keď pacient jednoducho nemá fyzickú alebo finančnú schopnosť získať lepšiu a drahšiu liečbu. Použitie radikálnych metód sa nepriaznivo odráža na celkovom zdravotnom stave pacienta a na stav muskuloskeletálneho systému. Tieto metódy sú mienené, pokiaľ ide o možné vážne komplikácie po operácii.

Nevýhody týchto metód sú veľmi významné:

 1. Prevádzkový prístup pre veľké zranenia. Rez je veľký - asi 5-10 cm na dĺžku.
 2. Potreba celkovej anestézie, ktorá nie je vždy prijateľná vzhľadom na stav pacienta.
 3. Dlhé (až šesť mesiacov) a ťažké obdobie na zotavenie. Výsledkom je, že svalový korzet a väzivový aparát sa oslabujú.
 4. Vysoká pravdepodobnosť recidívy hernií v postihnutej oblasti - v bedrovej a dokonca aj priľahlých častiach chrbtice.
 5. Vysoká pravdepodobnosť komplikácií v pooperačnom období. Výskyt adhézií a často zápalových procesov v membránach miechy. Rovnako ako krvácanie, hematómy, cerebrospinálna tekutina. Infekcia rany po operácii nie je neobvyklá.

Odborníci však tvrdia, že radikálne metódy majú určité výhody:

 1. Dostupnosť chirurgického zákroku pre rôzne segmenty populácie - pacientov so stredným alebo nízkym príjmom. Existujú dokonca aj možnosti chirurgického zákroku zdarma špecialistami štátnych kliník.
 2. Vysoká účinnosť, pravdepodobnosť recidívy patológie je, samozrejme, pomerne nízka.
 3. Táto metóda je vhodná na odstránenie hernií v akomkoľvek mieste, veľkosti a štádiu vývoja..
 4. Vysoká pravdepodobnosť obnovenia odpisov a motorických funkcií v postihnutej oblasti pohybového aparátu.
 5. Metóda bola dlhodobo testovaná, dlhodobé účinky sú dobre preštudované a lekári vedia, ako im predchádzať..

Hlavným výsledkom, ktorý sa dá dosiahnuť použitím ktorejkoľvek z uvedených alebo iných metód chirurgickej liečby, je takmer okamžité odstránenie syndrómu bolesti. Rovnako ako zastavenie patologického účinku prietrže na okolité tkanivo.

Rehabilitácia a zotavenie

Obdobie zotavenia po operácii chrbtice nie je o nič menej dôležité ako samotné ošetrenie. Kvalita budúceho života pacienta závisí od toho, do akej miery bola rehabilitácia správna, kvalitná a úplná. Preto je lepšie vykonať reštaurátorské opatrenia v špecializovaných zariadeniach - sanatóriách, penziónoch. V takýchto inštitúciách riadi lekár rehabilitačný proces. A preto prechádza správne.

Ak pacient nemá možnosť absolvovať rehabilitačný kurz v sanatóriu, je to možné doma. Budete musieť pravidelne navštevovať najbližšiu kliniku alebo využívať služby osobného trénera, inštruktora a rehabilitológa. Základným pravidlom v období zotavenia je presné dodržiavanie lekárskych odporúčaní a neustály lekársky dohľad.

Prvá vec, ktorú ošetrujúci lekár odporučí, je nadobudnutie a nosenie špeciálneho korzetu / bandáže / opasku. Takéto ortopedické zariadenie bude podporovať chrbticu oslabenú chorobou a operáciou. Má tiež komplexný terapeutický účinok, prispieva k obnove všetkých tkanív pohybového aparátu. Hlavnou vecou je nosiť ju správne, nie ju zneužívať. Pred zakúpením produktu musíte bezpodmienečne získať odporúčania ortopeda a prísne ich dodržiavať..

Fyzikálna aktivita po operácii chrbtice sa zavádza postupne, opatrne a mierne. A to iba pod dohľadom lekára. Je však potrebné poznamenať, že ležiaci (a najmä sedavý) životný štýl, odpočinok na lôžku, nízka fyzická aktivita - to je priama podmienka pre to, že rok po operácii sa budete musieť pripraviť na nový chirurgický zákrok..

Pacient sa musí rozvíjať, trénovať, posilňovať svaly chrbta. Koniec koncov, je to svalový korzet chrbta, čo je štruktúra, ktorá podporuje prirodzený fyziologický stav chrbtice, zbavuje ho stresu a bráni rozvoju chorôb a patológií OA. Ak po dobu 6 mesiacov ležia na pohovke, ak svaly nek atrofujú, stanú sa úplne nepoužiteľnými. Nebudú schopní vytvoriť potrebnú podporu pre chrbticu a namiesto jedinej prietrže sa objavia 2 až 3 nové..

Aby sa zabránilo degradácii svalového tkaniva, vykonávajú sa rôzne fyziologické postupy - aktívne a pasívne. Pasívne zahŕňajú masáže, samomasáže, manuálnu terapiu, hirudoterapiu, akupunktúru. Aktívne - to je plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, gymnastika, joga. Nikto nebude nútený pacienta preťažovať, okrem toho sú prísne zakázané vysoké zaťaženia chrbtice. To znamená, že nemôžete zdvíhať závažia, bežať, skákať a viesť mimoriadne aktívny životný štýl.

V období obnovy je hlavnou vecou nájsť „strednú cestu“ medzi pasivitou a nadmernou aktivitou. Lekár v tejto veci určite pomôže pacientovi. Fyzioterapiu je možné vykonať na klinike. Tu sa môžete naučiť základy fyzioterapeutických cvičení.

V období obnovy je rovnako dôležité jesť správne, viesť zdravý životný štýl a mať dobrú pozitívnu náladu.

Operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice je radikálna, ale niekedy len zásadný krok. Ak lekár povie, že je to potrebné, môžete sa poradiť s ďalšími 1-2 špecialistami. Nemôžete však odložiť postup, inak to možno urobiť iba „rýchlo“ v prípade život ohrozujúcich príznakov. Kľúčom k úspechu situácie je skúsený neurochirurg, spoľahlivý, minimálne invazívny a efektívny spôsob odstránenia prietrže, dodržiavanie pravidiel obdobia zotavenia.

Odstránenie prietrže chrbtice: pokroky v medicíne storočia XX-XXI

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1]. Liečba hernií medzistavcových platničiek je najčastejšie dlhá a konzervatívna, avšak pri absencii účinku sa môže chirurgický zákrok uchýliť k.

Najbežnejšou súčasnou operáciou je odstránenie postihnutého disku - diskektómia. Počas operácie sa môžu odstrániť aj časti väzov, osteofyty, fragmenty tiel alebo oblúky stavcov (laminektómia). Na zníženie tlaku na nervové korene sa susedné stavce zosilňujú pomocou špeciálnych vložiek alebo tyčí. Všetky tieto operácie sa uskutočňujú s otvoreným prístupom, t. J. S kožným rezom..

Modernejšou verziou discektómie je mikrodisektómia. Toto je operácia vykonaná pomocou výkonného mikroskopu. Použitie mikroskopu umožňuje zložité a precízne operácie, menšie poškodenie okolitého tkaniva a menšie rezy.

Ďalším smerom pri vývoji spinálnej chirurgie je minimálne invazívna chirurgia bez rezov. V tomto prípade je doba zotavenia po operácii skrátená a je dosiahnutý dobrý estetický účinok. Všetky typy chirurgie miechy majú svoje indikácie a kontraindikácie. Ak však predtým neexistovali iné alternatívy ako otvorený chirurgický zákrok, pacient a neurochirurg majú na výber.

Druhy minimálne invazívnej chirurgie miechy

Všetky také intervencie možno rozdeliť do dvoch skupín: endoskopická operácia na odstránenie herniovaného disku a nukleoplastika.

Endoskopická discektómia

V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších metód chirurgického zákroku na odstránenie prietrže chrbtice..

Výhody endoskopickej chirurgie:

 • vizuálna kontrola znižuje pravdepodobnosť poškodenia nervového koreňa;
 • minimálne poškodenie tkaniva - chirurgický zákrok vyžaduje narezanie asi desať milimetrov;
 • nie je potrebné odstraňovať časti stavcov alebo väzov na uľahčenie prístupu, čo znamená, že sa zachováva prirodzená stabilizácia segmentu stavcov;
 • Ak sa bolesť počas obdobia zotavovania znižuje, môže byť pacient prepustený z kliniky hneď nasledujúci deň.
 • niektoré typy kýly nie sú anatomicky vhodné pre endoskopiu: napríklad stredné kýly v krčnej časti chrbtice často vyžadujú otvorenú prednú operáciu.

Endoskopická discektómia sa vykonáva pomocou endoskopu, pomocou ktorého chirurg vidí operačnú oblasť. Na zavedenie endoskopu je potrebný rez asi 10 mm - to stačí na odstránenie toho, čo stlačuje nerv pomocou špeciálnych nástrojov. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, operácia trvá asi hodinu..

Praktizuje sa aj mikroendoskopická discektómia - kombinácia endoskopickej techniky a mikrochirurgických postupov. Rez je 12 mm.

Indikácie endoskopickej chirurgie na odstránenie prietrže chrbtice:

 • medziobratlová disková hernia potvrdená pomocou MRI;
 • syndróm bolesti viac ako 4 týždne;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby.
 • nestabilita v segmente chrbtice;
 • osteofyty, spondylolistéza, zúženie miechy;
 • opakované herniované disky.

Nucleoplasty

Toto je operácia, pri ktorej nemusíte odstrániť celý disk. Jediným cieľom pre nukleoplastiku je medzistavcový disk.

Cieľom nukleoplastiky je znížiť tlak v buničitom jadre medzistavcových platničiek. Súčasne sa zníži opuch vláknitého prstenca a v dôsledku toho sa zastaví kompresia nervového koreňa. Existujú rôzne typy nukleoplastík v závislosti od typu pôsobiacej sily:

 • studená plazma;
 • hydroplasty (kvapalina pod tlakom);
 • mechanický náraz;
 • rádiofrekvenčná ablácia;
 • laserové svetlo.

Expozícia laserom alebo vyparovanie spôsobuje prudké zvýšenie teploty, zatiaľ čo jadro sa vyparuje. Táto metóda však často vedie ku komplikáciám - popáleniu okolitého tkaniva, ktoré zhoršuje hojenie.

Najbežnejšou metódou je pôsobenie studenej plazmy alebo zrážanie (skratka pre abláciu za studena, deštrukcia za studena). Na rozdiel od vystavenia laserom alebo vysokofrekvenčnému žiareniu nespáluje tkanivo tkanivo. Použitie studenej plazmy v medicíne sa začalo v 80. rokoch a prvé zariadenie založené na studenej plazme bolo navrhnuté v roku 1995. Od tejto chvíle sa aktívne vyvíjala metóda spolupráce..

Nukleoplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Presnosť je zabezpečená konštantnou röntgenovou kontrolou. Prostredníctvom punkcie 2 - 3 mm sa do jadra disku privádza ihla s elektródou, cez ktorú na jadro pôsobí studená plazma. V dôsledku toho sa veľkosť buničitého jadra zmenšuje a vláknitý kruh už nestláča nervový koreň. Celá operácia trvá pol hodiny, hospitalizácia pacienta nie je potrebná.

Indikácie pre nukleoplastiku:

 • prítomnosť prietrže alebo výčnelku medzistavcovej platničky;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas troch až štyroch týždňov.

V 70 - 80% prípadov použitia nukleoplastiky sa pozoruje pozitívny výsledok.

Nie vždy však umiestnenie alebo štruktúra prietrže umožňuje použitie minimálne invazívnych technológií. Pri niektorých typoch prietrží je výhodná otvorená chirurgia..

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Kýly medzistavcových platničiek môžu byť rozdelené podľa ich umiestnenia v chrbtici, podľa polohy prietrže v disku, ako aj podľa štruktúrnych prvkov prietrže.

Lokalizáciou alebo úrovňou polohy môžeme rozlíšiť:

 • hernie lumbosakrálnej chrbtice, najbežnejšie, viac ako 80% prípadov radikulitídy sú spojené s herniou disku [2];
 • hernie krčnej chrbtice sú oveľa menej časté, asi 4% všetkých degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice [3];
 • hernie hrudnej chrbtice sú najvzácnejšie.

Umiestnenie prietrže určuje najvhodnejší typ operácie. Takže pri operáciách hrudnej chrbtice zvyčajne nevyžaduje posilnenie chrbtového segmentu kolíkmi, pretože hrudné stavce sú navzájom najmenej pohyblivo spojené. Obsah miechového kanála sa tiež líši na rôznych úrovniach. Ak je miecha umiestnená na úrovni krku a hrudníka v chrbtici, potom na úrovni 1 - 2 bedrových stavcov prechádza do „chvosta koňa“ - zväzku nervov. Preto je v oblasti krku v niektorých prípadoch ľahšie priblížiť sa k chrbtici spredu, vykonať chirurgický zákrok s otvoreným prístupom, hoci sa používa aj endoskopická chirurgia.

Polohou prietrže vzhľadom na strednú os chrbtice je možné rozlíšiť také druhy, ako sú:

 • stredný (stredný, stredný) - prietrže, ktoré sú umiestnené v strede vzhľadom na stred stavcov, môžu stlačiť polovicu miechy alebo úplne;
 • paramedian - kýly, ktoré sú odsadené od centrálnej osi; nebezpečenstvo tohto typu prietrže je stlačenie miechy z jednej strany;
 • bočné (bočné) - hernie, ktoré rastú bočne a priliehajú k oblúkom stavcov;
 • foraminal - kýly prenikajúce medzistavcovými foramenmi, ktorými prechádzajú nervové korene; zvláštnosťou týchto prietrží je silná bolesť.

Herniované disky sa tiež líšia v etapách formovania:

 • mierny výstupok disku - 2 - 3 mm;
 • výstupok - výstupok väčší ako 5 mm;
 • extrúzia - takmer celé jadro presahuje medzistavcové platničky.

Poslednou fázou bude postupné ničenie disku a spojenie susedných stavcov medzi sebou.

V samostatnom type sa oddeľuje kýla. Vyskytuje sa, keď sa časť jadra oddelí od herniálneho výčnelku a vstúpi do miechového kanála.

Hernia Odstránenie chirurgia: Míľniky

Bez ohľadu na zvolený spôsob odstránenia prietrže chrbtice zahŕňa proces ošetrenia tri stupne:

 • príprava na chirurgický zákrok (vyšetrenie, v prípade potreby konzervatívna liečba);
 • priamy chirurgický zákrok;
 • obdobie zotavenia po operácii.

Môžete podrobnejšie preskúmať každú fázu pomocou príkladu endoskopického odstránenia prietrže miechy, pretože táto operácia je široko používaná a osvedčila sa..

Príprava na operáciu

Pred endoskopickou operáciou lekár vyšetrí pacienta a analyzuje predchádzajúcu liečbu. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak bola konzervatívna terapia vykonávaná v primeranom objeme počas štyroch mesiacov a nepriniesla výsledky. Pred chirurgickým zákrokom môže byť tiež potrebné mať MRI chrbtice s pozdĺžnymi rezmi. Lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia, prediskutuje možné výsledky s pacientom. Ak sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, pacient sa tiež stretne s anestéziológom.

operácie

Operácia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu. S pomocou malého rezu chirurg vytvorí kanál pre prístup k prietrži. V tomto prípade sa tkanivá obvykle nerežú, ale úhľadne sa od seba vzdialia, výsledkom je urýchlenie regenerácie po chirurgickom zákroku. Do vytvoreného kanála je vložený špeciálny endoskop, ktorý umožňuje chirurgovi vidieť oblasť operácie a starostlivo odstrániť všetko, čo viedlo ku kompresii nervového koreňa. Po odstránení chirurg odstráni všetky nástroje a umiestni malý intradermálny steh na miesto rezu. Procedúra trvá asi hodinu.

Pooperačné zotavenie

Obvykle sa dve hodiny po endoskopickej operácii nechá pacient vstať a ak všetko pôjde dobre, potom sa po 12 až 24 hodinách prepustí z domu. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo. Je tiež potrebné vyhnúť sa zaťaženiam, najmä ohybom a zákrutám, najmä v prvých týždňoch po zákroku.

Vďaka moderným minimálne invazívnym operáciám sa pacienti môžu zbaviť problémov spôsobených herniovaným diskom a rýchlejšie sa vrátiť do normálneho života. Bohužiaľ, aj tie najmodernejšie metódy neposkytujú 100% záruku vyliečenia. Existujú tiež prípady opakovaného výskytu prietrže, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania odborníka. Preto je pre úspešnú liečbu veľmi dôležité starostlivo zvoliť lekára a druh chirurgického zákroku.

 • 1 https://www.lvrach.ru/2006/06/4534108/
 • 2 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/lumbar_disc_herniation.pdf
 • 3 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/cervical_disc_herniation.pdf

Nezabudnite na najjednoduchšiu prevenciu: keď sedíte, každú hodinu alebo dve vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia - aspoň chodte po kancelárii. Sledujte svoju polohu, udržiavajte správnu polohu. Pokúste sa posunúť viac.

Následky operácie miechovej prietrže

Dôsledky a komplikácie odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice

Bedrová medzistavcová prietrž je jednou z najbežnejších komplikácií osteochondrózy, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami v bedrovej oblasti. Toto narušenie nie je vždy možné odstrániť pomocou konzervatívnej liečby, preto lekári často odporúčajú, aby sa pacienti pri operácii zbavili prietrže.

Rovnako ako pri každej inej operácii je tento postup sprevádzaný vysokým rizikom komplikácií. Dôsledky odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice môžu byť veľmi závažné, ale takmer všetky z nich sa dajú liečiť, ak sa včas skontaktujete so špecialistom..

Možné komplikácie

Komplikácie vznikajúce po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice sa delia na skoré a neskoré. Medzi prvé patria purulentno-septické procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách chrbtice a jej okolitých oblastiach krátko po operácii (epiduritída, osteomyelitída, hnisanie stehov). Neskoré komplikácie chirurgického výkonu zahŕňajú relaps medzistavcovej prietrže, degeneratívne patológie (artróza) a výskyt adhézií..

Jazva a adhézie

Počas odstraňovania medzistavcovej prietrže v lumbálnej oblasti je narušená integrita tkanív obklopujúcich chrbticu..

Keď sa zotavujú, môžu sa na poškodenej oblasti vyskytnúť jazvy a adhézie, ktoré pozostávajú z spojivového tkaniva..

Transformované oblasti už nemôžu správne vykonávať svoje funkcie, a preto pri tvorbe adhézií vznikajú rôzne poruchy fungovania pohybového aparátu..

Jazvy, ktoré sa objavia po odstránení kýly, môžu tiež silne stlačiť nervové zakončenie, ktoré často spôsobuje bolesť v dolných končatinách a dolnej časti chrbta a necitlivosť v dolných končatinách.

Porušenie močenia a stolice

V dôsledku tvorby adhézií po odstránení medzistavcovej prietrže a stlačení koreňov nervov môže byť aktivita panvových orgánov narušená. To vedie k inkontinencii moču a stolice, strate citlivosti pri vyprázdňovaní čreva a močového mechúra, k zníženiu alebo zvýšeniu frekvencie močenia.

Epiduritis

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku na medzistavcovej prietrži, patrí epiduritída, zápalový proces v epidurálnom priestore, ktorý sa nachádza medzi tvrdým plášťom miechy a periosteom stavcov..

Pri akútnom priebehu choroby sa v tejto oblasti tvorí hnisavý výpotok, ktorý je najčastejšie spôsobený infekciou vstupujúcou do miechy..

V tomto prípade sa charakteristické príznaky patológie objavia v prvých týždňoch po operácii. Pacient má zlú bolesť chrbta, končatiny sú znecitlivené, zvyšuje sa telesná teplota.

Epiduritída sa môže vyvinúť aj na pozadí procesu zjazvenia. V tomto prípade bude mať patológia pomalý priebeh a bolesť chrbtice sa neobjaví v prvých mesiacoch po operácii, ale oveľa neskôr - po 1-1,5 rokoch. V najzávažnejších prípadoch vedie epiduritída k zhoršenej motorickej funkcii a invalidite..

Vývoj artritických procesov

Poškodenie tkanív chrbtice počas odstraňovania prietrže lumbálnej chrbtice a tvorba adhézií vedie k podvýžive miechy a rozvoju hlbokých degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré spôsobujú artrózu chrbtice. Toto ochorenie je charakterizované zhoršením chrupavky umiestnenej medzi stavcami, výskytom silnej bolesti chrbtice a obmedzením motorickej aktivity..

osteomyelitída

Osteomyelitída sprevádzaná zápalom kostného tkaniva miechy sa objavuje, keď infekcia preniká do tvrdých tkanív chrbtice, čo môže byť spôsobené nedodržiavaním pravidiel asepsie a antiseptík počas operácie, znížením imunity a šírením infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

V neprítomnosti liečby vedie osteomyelitída k deštrukcii a premiestneniu stavcov (najčastejšie v oblasti diskov 14-15), k neschopnosti pacienta.

V pokročilých prípadoch choroba spôsobuje smrť.

Pooperačné ošetrenie

Liečba komplikácií vznikajúcich po odstránení prietrže chrbtice sa najčastejšie uskutočňuje konzervatívne. Odporúča sa začať liečbu čo najskôr, aby sa zabránilo progresii patológií a vzniku nových chorôb.

Neurochirurg, ktorý operoval pacienta, predpíše vhodný liečebný režim. V tomto prípade je lekár založený na údajoch z externého vyšetrenia, MRI a röntgenovej snímky chrbtice.

liečenie

Komplexná lieková liečba dôsledkov chirurgického zákroku zahŕňa použitie liekov zameraných na odstránenie bolesti chrbta a končatín, normalizáciu motorickej aktivity, odstránenie zápalového procesu a opuch tkanív..

Používajú sa tieto skupiny liekov:

 • antibiotiká (s infekciou) - gentamicín, klaritromycín;
 • protizápalové lieky - ketorol, ibuprofén, diklofenak;
 • svalové relaxanciá - tizanidín;
 • chondroprotektory - Arthra, Fermatron.

konzervatívny

Drogová terapia musí byť doplnená o ďalšie metódy konzervatívnej liečby, ktoré urýchľujú obnovu tkanív pohybového aparátu a skracujú rehabilitačné obdobie po operácii..

Pacientovi s diagnostikovanými pooperačnými komplikáciami je predpísaná fyzioterapia - elektroforéza, UHF, laserové ožarovanie, magnetoterapia.

S rozvojom akútnych zápalových procesov v chrbtici sa fyzioterapia nepoužíva.

Keď sa v tkanivách chrbtice vyskytnú degeneratívne-dystrofické zmeny, je indikované nosenie korzetu (bandáž). Tento produkt znižuje stres na chrbtici a znižuje bolesti chrbta. Korzet je potrebné vybrať spolu s ošetrujúcim lekárom.

Užitočné po odstránení medzistavcovej prietrže bedrových a fyzioterapeutických cvičení. Komplex úloh sa vyberá individuálne, pričom sa berie do úvahy stav pacienta a charakteristiky patológie.

Tí, ktorí majú obmedzenú pohybovú aktivitu a závažné poruchy fungovania pohybového ústrojenstva, sa odporúča cvičiť pri ležaní alebo sedení. V ostatných prípadoch je dovolené vstúpiť do postavenia.

Po celú dobu rehabilitácie musí pacient dodržiavať wellness stravu.

V budúcnosti môže byť pacient odkázaný na kúpeľnú liečbu s cieľom upevniť výsledky predchádzajúcej liečby.

Opakujte operáciu

Opakovaná operácia môže byť potrebná pre opakujúcu sa prietrž, ako aj na rozvoj osteomyelitídy.

recenzia

Anna, 35 rokov, Naberezhnye Chelny

Vo veku 29 rokov vykonali prvú operáciu na odstránenie medzistavcovej prietrže. Po tom to bolo oveľa lepšie, ale bolesť v nohe úplne nezmizla. Po 4 mesiacoch urobila MRI, výsledok je sklamaním - relaps. Opäť som musel ísť na operáciu, po ktorej som sa rok neobťažoval žiadnymi príznakmi choroby. Ale potom to všetko začalo znova a prietrž bola tretíkrát odstránená. Obdobie zotavenia bolo ťažké a ťažké - približne 5 mesiacov.

Victor, 37 rokov, Kirov

Po 3 rokoch aktívneho športu bola pri stavci zistená prietrž. Dlhá konzervatívna liečba nepomohla a môj stav sa zhoršil. Potom sa rozhodol ísť na operáciu. Nebolo možné to urobiť zadarmo, takže som musel šetriť peniaze, pretože náklady na odstránenie prietrže sú dosť vysoké. Operácia a rehabilitácia prebehli dobre, teraz sa cítim dobre, nič neobťažuje.

Dôsledky a pooperačné komplikácie po odstránení medzistavcovej prietrže

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, vykoná sa chirurgická operácia po dobu 1,5 mesiaca, aby sa odstránila medziobratlová hernia. Pri výbere chirurgického zákroku sa berie do úvahy forma patológie, jej lokalizácia a štádium priebehu. Je možné eliminovať nielen samotný výstupok, ale aj poškodený medzistavcový disk. Aj keď medziobratlovú herniu odstráni kvalifikovaný lekár, existuje riziko pooperačných nepriaznivých účinkov..

Všeobecné informácie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov. " Čítaj viac.

Indikácie na odstránenie medzistavcovej prietrže akejkoľvek lokalizácie sú radikulárny syndróm, diskogénna myelopatia, syndróm stavcovej tepny s prechodnými ischemickými záchvatmi a rýchly progres patológie. Takéto závažné komplikácie sa diagnostikujú približne u 10 až 15% pacientov. Vo všetkých ostatných prípadoch môže byť premiestnenie medzistavcových platní eliminované konzervatívnymi metódami. Neurológovia, vertebroológovia odporúčajú operáciu pacientom iba s úplnou neúčinnosťou tabliet, fyzioterapeutickými postupmi, cvičením. Hlavným dôvodom je pravdepodobnosť pooperačných komplikácií:

 • infekcie miechy;
 • závažný zápal arachnoidálnej membrány miechy;
 • poranenie miechy.

Komplikácie vznikajú nielen v dôsledku chirurgických chýb. Ich vývoj často vyvolávajú samotní pacienti. Považujú sa za uzdravené, a preto nedodržiavajú odporúčania lekárov týkajúce sa obdobia rehabilitácie. Nežiaduce následky sú vzpieranie na váhe, odmietnutie liekov, nosenie ortopedických pomôcok, náhle pohyby (krútenie, ohýbanie a sústruženie), ktoré traumatizujú stavce stavcov, ktoré sa ešte nezískali..

Možné následky

Komplikácie po odstránení vertebrálnej hernie sa môžu vyskytnúť okamžite po operácii alebo po určitom čase. Tí, ktorí sa vytvorili v ďalekej perióde, sa častejšie spájajú s neochotou pacienta opraviť svoj životný štýl, čo vo väčšine prípadov spôsobuje, že disk sa v miechovom kanáliku zväčšuje. Chirurgické komplikácie sa zvyčajne vyskytujú v dôsledku lekárskych chýb alebo nesprávneho výberu liekov na anestéziu.

Ich včasnou detekciou je možné rýchlo eliminovať mnohé následky. Niekedy sa vyvinú nezvratné komplikácie vedúce k zdravotnému postihnutiu..

Dôsledky odstránenia medzistavcovej prietrže
zavčasneskôr
Lokálne a všeobecné purulentno-septické procesy - epiduritída, osteomyelitída, sepsa, pneumóniaRecidíva medzistavcovej prietrže u 5 - 30% operovaných pacientov
Tromboembolické komplikácie vo forme pľúcneho tromboembolizmu, trombóza žíl dolných končatínKabikálne adhézie v miechovom kanáli sprevádzané akútnou bolesťou pri stlačení vláknitého tkaniva nervových zakončení

Obnovenie bolesti chrbta

Približne 50% operovaných pacientov sa počas rehabilitačného obdobia obracia na neurológa so sťažnosťami na silnú bolesť chrbta, krku a hrudnej chrbtice. V tomto prípade sa lekár neobmedzuje na vymenovanie analgetík. Uskutočňuje sa niekoľko inštrumentálnych štúdií na zistenie príčiny bolestivého relapsu. Môžu to vyprovokovať tieto patologické stavy:

 • proliferácia tkaniva jazvy v oblasti vzdialeného herniálneho výčnelku a (alebo) medzistavcových platničiek;
 • prolaps prietrže pri hladinách nižších alebo vyšších ako je miesto chirurgického zákroku;
 • progresia osteochondrózy, ktorá vyvoláva zúženie (stenózu) miechového kanála.

K obnoveniu bolesti často dochádza zavinením samotného pacienta. Niekoľko týždňov po operácii pod dohľadom lekára začnú triedy cvičebnej terapie terapeutickú gymnastiku. Ich cieľom je posilniť svalstvo chrbta, aby sa stabilizovali disky a stavce.

Ak sa pacient nezúčastní tréningu, potom akákoľvek menšia fyzická aktivita vedie k mikrotraumatácii mäkkých tkanív, objaveniu sa bolesti..

Miechová nestabilita a spondylolistéza

Spondylolistéza - posunutie nadstavca vo vzťahu k podložiu. Táto komplikácia sa vyskytuje po odstránení prietrže v dôsledku excízie počas operácie mäkkých tkanív a štruktúr kostí, napríklad stavcových oblúkov. Vymažú sa, aby sa zabezpečil prístup do prevádzkového poľa. Pretože stavcové oblúky sú miestom pripojenia svalov a väzov, vykonáva sa aj ich vyrezanie. Vyvoláva sa spondylolistéza alebo miechová nestabilita s charakteristickými mnohonásobnými klinickými prejavmi:

 • bolesť chrbta, zhoršená pohybom, vyskytujúca sa počas dňa a noci;
 • neurologické poruchy spôsobené porušením koreňov miechy alebo (a) zúžením miechového kanála.

Porušenie integrity stavcov vedie k zníženiu tuhosti chrbtice, k porušeniu mechaniky. Pri spondylolistéze sa mení postoj, chôdza človeka. Miechová nestabilita sa často stáva príčinou vzniku nového herniálneho výčnelku.

Klapka prietrže alebo výčnelok disku

Po chirurgickom zákroku strácajú dve susedné stavce schopnosť vzájomného pohybu. Trofej je narušená - dodávka živín do kostných štruktúr sa zastaví, začína sa proces ich fúzie s rozvojom artrózy. Situácia je komplikovaná tvorbou zrastov a jaziev, takže približne po 3 mesiacoch sa väčšina pacientov obracia na neurológa, ktorý sa sťažuje na nepohodlie v operovanej oblasti chrbtice..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Pretože postihnutý segment motora nemôže vykonávať predchádzajúce funkcie, zaťaženie padá na susedné disky a stavce. Opotrebovávajú sa, kompaktné, riedke, strácajú stabilitu. Výsledkom je výstupok a po premiestnení vláknitého prstenca sa vytvorí nová prietrž.

Vývoj adhézií so zníženou cirkuláciou mozgovomiechového moku

Pri vyrezávaní herniálneho výčnelku sú susedné štruktúry spojivového tkaniva vždy poškodené v blízkosti. A keď sa poškodia predné a zadné pozdĺžne väzivo, pozoruje sa zväčšenie ich objemu, pod nimi začína rásť kostné tkanivo. Toto je reakcia tela na „zastavenie“ pohybu poškodených segmentov. Takže sa snaží stabilizovať chrbticu. Fúzia stavcov však vedie k nasledujúcemu:

 • zúženie miechy;
 • porušenie miechy.

Výsledkom jaziev a adhézií je porucha cirkulácie mozgovomiechového moku a rozvoj početných neurologických porúch. Zužuje priestor, v ktorom sa nachádza koreň miechy, mení alebo úplne zastavuje prenos nervových impulzov. A to už vyvoláva narušenie fungovania nielen stavcov, ale aj vnútorných orgánov.

Paréza a paralýza

Najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po odstránení prietrže, sa vyvíjajú s poškodením nervového tkaniva. K tomu zvyčajne dochádza v dôsledku lekárskej chyby, keď nahromadenie veľkého množstva krvi a zápalový edém zhoršujú viditeľnosť na chirurgickom poli. Pri poranení koreňa miechy umiestneného v oblasti posunu diskov sú možné tieto komplikácie:

 • paréza - neurologické syndrómy, ktoré sa vyznačujú oslabením svalov a pohyblivosti končatín;
 • paralýza - úplná, často nezvratná imobilizácia.

Poškodenie miechy narušuje činnosť vnútorných orgánov, najmä panvy. A pri poškodení veľkých krvných ciev je narušený trofizmus spodnej časti miechy, čo spôsobuje nezvratnú akútnu paralýzu dolných končatín.

Poškodenie miechy vyvoláva vývoj zápalového procesu v škrupine. Vyskytuje sa arachnoiditída, ktorá rýchlo prechádza chronickou formou priebehu. Je ťažké ho liečiť, takže pacient bude často trpieť bolesťou hlavy, závratmi, poškodením pamäte a niekedy aj parézou.

Osteo- choroby

Pooperačná artróza sa veľmi často vyskytuje po odstránení prietrže na pozadí nestability stavcových segmentov a fúzie kostného tkaniva. Je sprevádzaná aseptickým zápalom, opuchom mäkkých tkanív, narušením inervácie. V oblasti, kde bol chirurgický zákrok vykonaný, sú stavce vysídlené, ich subluxácia a dislokácia.

Vo zvlášť závažných prípadoch sa vyvíja osteomyelitída - zápal kostnej drene. Patológia ovplyvňuje všetky prvky kosti: periosteum, huby a kompaktné látky. Kostné tkanivá strácajú svoju pevnosť a schopnosť rýchlo sa zotaviť, takže pacient má zlomeniny aj po miernom mechanickom náraze, napríklad pri páde z malej výšky alebo po pomliaždenej chrbtici..

Život bez následkov

Podľa odporúčaní lekára sa všetky funkcie bedrovej oblasti obnovia približne o rok. V prvých týždňoch sa u pacientov ukazuje šetriaci režim užívajúci analgetiká, lieky na zlepšenie krvného obehu. Potom je predpísaná fyzioterapia, masáže, kúpeľná liečba. Na prevenciu poškodenia zdravých medzistavcových platničiek a tvorby herniálneho výčnelku sa používajú chondroprotektory (Arthra, Teraflex, Structum)..

Ale najúčinnejším spôsobom, ako sa rýchlo zotaviť po operácii, je denná fyzioterapia, gymnastika. Lekár pre záťažovú terapiu vypracuje individuálny tréningový plán, vyberie cvičenia a monitoruje ich implementáciu. Hlavným cieľom fyzioterapeutických cvičení je posilnenie svalového korzetu chrbta, stabilizácia diskov a stavcov počas pohybu..

Recidácia prietrže po operácii chrbtice

U pacientov, ktorí kedysi podstúpili operáciu chrbtice, sa niekedy vyskytne recidíva medzistavcovej prietrže. Zistenie príčin exacerbácie je dôležité, aby sa zabránilo jej nástupu..

Dôvody recidívy

Pri medziobratlovej kýle sa pozoruje bolestivé vystupovanie chrupavky za poškodený vláknitý prstenec. Vyskytuje sa kompresia, silné opuchy tkanív, pretrvávajúca bolesť. Chrupavka po chirurgickom zákroku, vzhľadom na vlastnosti difúzneho obehu, nemôže za žiadnych okolností znovu získať svoju integritu.

Opakovaná prietrž po operácii chrbtice môže byť vyvolaná z nasledujúcich dôvodov:

 • nedodržiavanie odporúčaní ošetrujúceho lekára počas rehabilitačného obdobia;
 • odmietnutie denných lekcií fyzickej terapie;
 • iba lieková terapia;
 • odmietnutie fyzioterapie;
 • dlhodobé zaťaženie chrbtice pri návrate do práce;

Je chybou sa domnievať, že fyzická aktivita mierne ovplyvňuje obnovu prietrže. Ľudia, ktorí nezmenili svoj životný štýl, čelia častejšie negatívnym prejavom. Z tohto dôvodu je nesmierne dôležité vykonávať procedúry ošetrenia včas..

Pravdepodobnosť návratu choroby

Podľa lekárskych štatistík má relaps asi 4% operovaných pacientov. Vzhľadom na túto skutočnosť by sa všetky snahy mali zameriavať na prevenciu podobného stavu a nepredvídateľných pooperačných exacerbácií.

K sekundárnej hernii môže dôjsť okamžite po operácii alebo po niekoľkých rokoch. Väčšina prípadov návratu chorôb sa spravidla vyskytuje počas rehabilitácie. V takýchto prípadoch sa zvyčajne vykonáva ďalšia pohotovostná operácia - mikrodisektómia. Ak sa vyskytne viacnásobná prietrž hernie, uskutoční sa fúzia miechy: disk sa musí úplne odstrániť s ďalším spojením stavcov a niekedy s nahradením poškodeného hrebeňového prvku umelým umením..

Žiadne preventívne opatrenia nezaručujú absenciu obnovenia exacerbácií. Preto sa dôrazne odporúča vyhľadať lekársku pomoc včas a liečiť sa, len čo sa objavia príznaky patológie..

Príznaky opakovania prietrže

Recidíva po odstránení prietrže chrbtice je sprevádzaná nasledujúcimi prejavmi:

 • zvýšená bolesť v porovnaní s počiatočnými príznakmi;
 • zhoršenie neurologického deficitu v porovnaní s predchádzajúcou exacerbáciou;
 • pooperačný stav má vyššiu závažnosť neurologického deficitu;

Pravdepodobnosť zdravotného postihnutia u ľudí s relapsom vertebrálnej kýly po nútenej operácii je oveľa väčšia. Väčšina neurochirurgických inštitúcií pracuje na hľadaní metód na zníženie výskytu pooperačných relapsov..

Hlavné komplikácie pozorované po operácii kýly:

 • stenóza (znížený lumen chrbtice), ku ktorej dochádza v dôsledku tvorby jaziev a adhézií;
 • komplikácie akútnej chondrózy;
 • meningitída - infekčná lézia miechy;
 • ochrnutie spôsobené traumou na nervové zakončenie počas operácie.

Starostlivá implementácia odporúčaní ošetrujúceho lekára počas obdobia zotavenia významne znižuje pravdepodobnosť nežiaducich následkov.

Diagnostika a liečba

Komplikácie, ktoré vzniknú po operácii vertebrálnej hernie, sa najčastejšie liečia konzervatívnymi metódami. Liečbu musíte začať čo najskôr. Zabráni sa tým zhoršeniu patológie, objaveniu sa iných chorôb. Neurochirurg, ktorý operoval pacienta, pripravuje individuálny liečebný plán. Lekár je založený na výsledkoch vyšetrenia chrbtice, röntgenovej snímky, MR.

Konzervatívne zaobchádzanie

Terapia následkov chirurgického zákroku zahŕňa lieky, ktorých pôsobenie je zamerané na:

 • zbaviť sa bolesti chrbta, končatín;
 • normalizovať fyzickú aktivitu;
 • na zmiernenie zápalu, opuchu tkaniva.

Na dosiahnutie vyššie uvedených cieľov sa používajú tieto lieky:

 • antibiotiká (gentamicín, klaritromycín), ak sa infekcia spojila;
 • relaxanty (tizanidín);
 • protizápalové (Diclofenac, Ketorol, Ibuprofen);
 • chondroprotektory (Fermatron, Arthra).

Drogová terapia je nevyhnutne doplnená o ďalšie terapeutické metódy, ktoré významne urýchľujú obnovenie správneho fungovania pohybového aparátu, skracujú rehabilitačné obdobie po operácii.

Bezpochyby je pacientovi predpísaná fyzioterapia: elektroforéza, laserová liečba, UHF, magnetoterapia. Ak sa u pacienta vyvinie akútny zápal v chrbtici, fyzioterapia sa nepoužije.

Degeneratívne-dystrofické procesy v tkanivách chrbtice sú indikáciami pre obväz. Produkt znižuje zaťaženie hrebeňa, zmierňuje bolesť. Vyberte si obväz so svojím lekárom.

Po operácii medzistavcovej prietrže sú potrebné fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenia sa vyberajú individuálne, pričom sa berie do úvahy poloha pacienta a choroba..

Pri obmedzenej aktivite, komplexnom narušení fungovania pohybového aparátu sa odporúča cvičenie ležať alebo sedieť. V ostatných prípadoch je postavenie povolené..

Po celú dobu zotavenia je pacient povinný dodržiavať terapeutickú stravu.

S cieľom upevniť výsledky liečby sa pacient môže podrobiť kúpeľnej liečbe.

Ďalší chirurgický zákrok môže byť potrebný v prípade sekundárneho objavenia sa prietrže, rozvoja osteomyelitídy.

Metódy prevencie

Recidíve sa dá vyhnúť až po úplnom odstránení choroby chrbtice. Aby nedošlo k opakovaniu operácie, je potrebné znížiť rizikové faktory:

 • vytvoriť pohodlné podmienky pre prácu a spánok;
 • sledovať hmotnosť a zdravú výživu;
 • udržiavať fyzickú aktivitu;
 • absolvovať udržiavacie sedenia manuálnej terapie (raz za šesť mesiacov).

Po rehabilitácii a zavedení preventívnych opatrení je možné úplné uzdravenie pohybového aparátu.

Dôsledky odstránenia medzistavcovej prietrže

Liečba medzistavcovej prietrže skalpelom je nevyhnutnosťou, nie rozmarom. Po operácii je však dôležité pochopiť, čo sa očakáva v období po rehabilitácii. Najmä to, aké dôsledky čakajú po odchode z nemocnice a čo musíte dodržať.

Možné následky

Zoznam hlavných následkov recidívy prietrže po operácii zahŕňa:

 • Svalová paréza;
 • Možnosť ochrnutia niektorých svalov (všetko záleží na tom, ktorý spinálny disk bol podrobený chirurgickému zákroku);
 • Nedostatok koordinácie spôsobený nedostatkom mozgovomiechového moku;
 • Inkontinencia moču;
 • Fekálna inkontinencia;
 • Porušenie funkcie panvových orgánov;
 • Rôzne osteo-choroby;
 • Degeneratívne procesy v oblasti anabolického vývoja svalov susediacich s miestom;
 • Jizvové tkanivo.

Je možné tieto následky vyliečiť, ako sa s nimi vysporiadať, žiť a vyhrať?

Paréza a paralýza

Ak sú ovplyvnené nervy spájajúce svaly s miechou, môže dôjsť k paralýze a paralýze. Existujú dva typy liečby. Pokiaľ nervy úplne nestratili svoju citlivosť (skúška elektrickým šokom a syndróm bolesti), je možné nadviazať svalové spojenie neustálym pôsobením rôznych metód. Okrem toho sa vytvára spojenie svalovej pamäte.

Pri absencii vážnych poranení miechy pri liečbe hernie tieto metódy pomáhajú zbaviť sa symptómov ochrnutia a parézy do 3, 4 týždňov po operácii..

Opakovaná tvorba kýly

Ak existuje predispozícia k deformite chrbtice, určite vyjdú v recidíve. Zvyčajne, aby ste predišli novotvarom, musíte byť pravidelne vyšetrení lekárom a udržiavať svoj svalový korzet v dobrej kondícii..

Opakované relapsy sa vytvárajú v dôsledku nesprávneho zaťaženia a zvyčajne sa vyliečia dlho po opustení nemocnice..

Dysfunkcia panvových orgánov

Rovnako ako v prípade parézy a ochrnutia, počas operácie bolo prerušené spojenie medzi nervami a orgánmi. Odporúčania sú rovnaké. Okrem toho pri operácii v brušnej dutine existuje riziko poškodenia a nezvratných degeneratívnych zmien v oblasti panvy. Výsledkom je porucha orgánov.

Spočiatku sa tieto účinky liečia pomocou špeciálneho korzetu, až kým sa svaly opäť neosladia. V budúcnosti sa táto komplikácia lieči špeciálnymi cvičeniami pre základné svaly..

Poznámka: Svalové cvičenia je možné vykonať až po úplnom zafixovaní kĺbov..

Najobľúbenejšie cvičenie, ktoré eliminuje bežné panvové komplikácie, je dýchanie brušným vákuom..

Jazdecké adhézie

Týmto procesom čelí 100% prevádzkovaných. Zbaviť sa ich je pomerne jednoduché, ale drahé. Jediným východiskom je odstránenie jaziev laserom. Inak budete mať malú jazvu pripomínajúcu prenesenú chorobu.

Osteo- choroby

Bohužiaľ sú to nezvratné poruchy spôsobené dysfunkciou kostí a miechy po operácii. Zvyčajne sú pozorovaní u pacientov v pokročilom veku a ich riešenie si vyžaduje re-nemocnicu s hlbokými liekmi..

Osteo-choroby sa nedajú vyliečiť, ale môžete ich zmeniť na malú remisiu a zastaviť sa na rovnakej úrovni.

Aby nedošlo k tejto komplikácii po odstránení medzistavcovej prietrže, odporúča sa používať vitamíny vápnika v celom predoperačnom prípravku..

Život bez následkov

Je možný život bez následkov po operácii? Všetko je podmienené. Samozrejme nemožno obísť korzet a fyzioterapiu. Tieto rehabilitačné procesy umožňujú obnoviť nervové spojenie medzi svalmi a miechou.

Pri správnom fungovaní vyjde ¾ pacientov úplne zdravo. Ak chcete dať úplnú odpoveď, musíte samozrejme vziať do úvahy mnoho faktorov:

 • Chrbtica postihnutá prietržou;
 • Kvalifikácia lekára vykonávajúceho operáciu;
 • Prítomnosť súbežných chorôb;
 • Predispozícia k narušeniu štruktúry kostí;
 • Vývoj svalového korzetu a percento telesného tuku;
 • Stupeň rozvoja prietrže.

Iba so znalosťou všetkých týchto parametrov je možné presne určiť, či operácia bude mať následky alebo či bude odstránenie úplne bezbolestné.

Aby sa predišlo opakovaným relapsom, odporúča sa tiež počas rehabilitačného obdobia: používať nechirurgické metódy liečby:

 • Liečba liečivami;
 • Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, meloxikam, nimesulid);
 • Glukokortikoidy (polcortolone, dermoveyt);
 • Antispasmodiká (midokálne);
 • Analgetiká (ketorol);
 • Komplexy terapeutickej gymnastiky;
 • Kúpeľná liečba;
 • Ihlová reflexológia
 • Fyzioterapia (diadynamické prúdy, elektroforéza);
 • masáž.

Bude to tiež zaujímavé: prevencia prietrže chrbtice.

Samotná medzistavcová prietrž predstavuje veľké zdravotné riziko, ktoré ohrozuje človeka s úplnou ochrnutím. Ak pacient s operáciou súhlasí, musí vopred poznať všetky dôsledky, niekedy nie tie najpríjemnejšie, ale často sa s nimi stretávame.

Dokonca aj pri výskyte paralýzy končatín, pri absencii prietrže, je možné ju skúsiť liečiť liekmi a opakovaným chirurgickým zákrokom. Ale ochrnutie spôsobené prietržou bez chirurgického zákroku sa nelieči.

Aby sa predišlo väčšine dôsledkov medziobratlovej kýly, stačí kvalifikácia špecialistu alebo použitie rôznych typov predĺžení (voda, sucho). Ďalej sa používajú korzety a fyzioterapia. To všetko stačí na to, aby ste pokračovali v živote aj po mesiaci bez kýly, akoby sa nič nestalo!

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Dôsledky operácie chrbtovej kýly: príznaky komplikácií

Ako ukazujú praktické skúsenosti, 1/5 z celkového počtu pacientov s touto diagnózou potrebuje chirurgickú liečbu. Takmer 50% všetkých existujúcich zásahov do chrbtice sa vykonáva špecificky na odstránenie medzistavcových hernií. Napríklad v Spojených štátoch amerických sa ročne prevádzkuje 200 až 300 tisíc ľudí, u ktorých sa diagnostikuje dysfunkčný klinický obraz v štruktúrach stavcových diskov..

Ale aj pri úspešných manipuláciách u niektorých pacientov (približne 25%) ostikulárny syndróm zostáva alebo sa po určitom čase opakuje, neurologické a motorické poruchy pretrvávajú alebo sa vyskytujú. Klinické vyšetrenie pacientov, ktorí patria do skupiny ľudí s neuspokojivými výsledkami, zistilo, že príčiny neúspešne operovaného syndrómu chrbtice sú väčšinou:

 • recidíva prietrže pri rovnakej úrovni (8%);
 • zúženie miechového kanála v dôsledku exostózy a artrózy medzistavcových kĺbov (4,5%);
 • vzhľad prietrže na disku priľahlom k obsluhovanému segmentu (3,5%);
 • tvorba patologických jaziev a adhézií v miechovom kanáli (3%);
 • zjazvenie jaziev v koreňoch nervov (3%)
 • pooperačné pseudomeningocyty a hematómy miechy (1%).

Oblasti, kde sa môže vyskytnúť bolesť.

Ako je zrejmé, relaps ochorenia na rovnakom mieste, kde bolo odstránené tkanivo prietrže, je obzvlášť znepokojivý. A pomerne často - je to dôsledok chýb a nepresností počas rehabilitačného obdobia, ktoré z dlhodobého hľadiska ignorujú požiadavky a obmedzenia týkajúce sa každodenného životného štýlu. Tí, ktorí po dobrej rehabilitácii pokračovali v rehabilitácii v sanatóriu, majú menšiu pravdepodobnosť, že iní budú čeliť následkom. Túto skutočnosť preto musia vziať do úvahy všetci pacienti, pretože stanovenie dosiahnutých funkčných výsledkov bezprostredne po ukončení hlavného rehabilitačného programu má ďaleko od sekundárnej úlohy..

Pokiaľ ide o komplikácie, listy často prichádzajú na fórum, kde pacienti obviňujú svoj vzhľad z neurochirurgov, ktorí vykonali zlú operáciu. Samotná chirurgia je niekedy menej vinníkom zlej prognózy. Dnešné neurochirurgické technológie sú dokonale premyslené od vytvorenia bezpečného prístupu k ultravysokému zobrazovaniu, sú spinálnymi chirurgmi dobre študované, zvládnuté a zdokonalené do najmenších detailov..

Zahraničné a ruské zaobchádzanie: aká je prognóza

Domáce kliniky niekedy nemajú dobre fungujúci rehabilitačný systém.

99% úspešnosti liečby závisí od lekára.

Preto je lepšie podstúpiť operáciu v zahraničí na operáciu chrbtice a pohybového ústrojenstva (v Českej republike, Nemecku, Izraeli). Dokonca aj tie technicky najkomplexnejšie manipulácie tu budú vykonané „čisto“ pre vás, je zaručená dokonalosť zodpovedného postupu.

Je veľmi dôležité dostávať rehabilitačný príspevok kvalitatívne a úplne, ale túto časť liečebného procesu môže poskytnúť ďaleko od všetkých popredných krajín sveta. Okrem toho náklady na plnohodnotný český program vysoko profesionálneho komplexného ošetrenia sú 2-3 krát nižšie ako ceny v Nemecku a Izraeli iba pre jedného chirurga. Prognózy pre úspešný pooperačný výsledok v Českej republike - 95% - 100%.

Čo lekári v správach chýbajú: dva dôležité dodatky

Nebudeme uvádzať všetky body pokynu, je vám známe, pretože sa vždy vydávajú pri prepustení z nemocnice. Tu však považujeme za potrebné informovať o niektorých požiadavkách, ktoré neboli obsiahnuté v vydaných pokynoch, ktoré sa pacientov na fórach najčastejšie pýtajú. Sú to dve najbežnejšie otázky: sú kúpele povolené po operácii a kedy môžem mať sex?

 • Kdekoľvek môžete odvodiť, že kúpeľ je účinný proti priľnutiu a jazvám po odstránení vertebrálnej kýly. Pozor! Táto skutočnosť nemá žiadny dôkaz. Ďalej je zakázané chodiť do kúpeľov po operácii najmenej 6 mesiacov a ešte lepšie rok. Teplotné procedúry stimulujú metabolizmus a normalizáciu telesných funkcií, a ak sa v oblasti chirurgického poľa vyskytnú malé známky vnútorného alebo vonkajšieho zápalu, môžu rovnako intenzívne stimulovať progresiu zápalovej reakcie. Parná miestnosť je schopná spôsobiť opuch chirurgickej rany, divergenciu „čerstvých“ švov. A to je priaznivé prostredie pre vstup patogénnych baktérií a vývoj purulentne infekčnej patogenézy.
 • Pokiaľ ide o sex, malo by sa to krátko vylúčiť. Lekári zvyčajne neodporúčajú obnoviť sexuálnu aktivitu najmenej 14 dní od dátumu zákroku. A od tejto chvíle, až kým sa konečne nezotavíte, by mal byť sexuálny kontakt čo najbezpečnejší. Musíte byť pasívnym partnerom. Aby nedošlo k poraneniu obsluhovanej časti hrebeňa, povoľuje sa sex šetriaci typ, ktorý sa nevyznačuje vysokým napätím. Pravidlo neprítomnosti nadmerného zaťaženia chrbtice, najmä lumbosakrálnej (častejšie hernie sa odstraňujú v tomto segmente), by sa malo dodržiavať približne 6 mesiacov..

Dôležité! S cieľom dosiahnuť úplné obnovenie kvality života a vyhnúť sa následkom dôsledne dodržiavajte všetky kontraindikácie a indikácie, ktoré sú uvedené v oznámení, ktoré vám bolo vydané pri prepustení z chirurgickej nemocnice. A v každom prípade pokračujte v rehabilitácii v rehabilitácii. Štandardná lehota na povinnú rehabilitáciu, ktorá podlieha pozitívnej dynamike, je 3 mesiace..

Bolesť po odstránení prietrže chrbtice

Po prvé, akýkoľvek chirurgický zákrok vykonávaný prietrž chrbtice sleduje dekompresiu nervových štruktúr s cieľom zachrániť pacienta pred neurologickým deficitom a zmierniť bolesť chrbta a končatín. Ak sa citlivosť neobnovila a bolesť sa neodstránila, môžeme hovoriť o zvyškových príznakoch alebo dôsledkoch. Bolesť v oblasti rany v počiatočnom období sa pozoruje takmer u každého ako normálna reakcia tela na chirurgickú traumu. Keď sa šev dobre uzdraví, ku ktorému zvyčajne dôjde do 3 až 7 dní, odstránia sa miestne bolestivé príznaky.

Bedrová hernia.

Opakujúca sa prietrž sa považuje za pooperačnú komplikáciu, incidencia je 11,5% zo 100%. Môže sa to stať tak v prevádzkovom segmente (8%), ako aj na úplne odlišných úrovniach segmentu (3,5%). Plné záruky, že herniálny výčnelok nenastane v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti, nedáte žiadnemu operačnému chirurgovi, dokonca ani najúspešnejšiemu. Môžete sa však maximálne chrániť pred ďalšou tvorbou nešťastného procesu na diskoch chrbtice. A veľa tu záleží na pacientovi!

Mali by ste jasne pochopiť, že úplná lekárska rehabilitácia po výkone odstránenia významne znižuje pravdepodobnosť opakovaného návratu patológie, a preto by ste nemali ustúpiť o krok z individuálneho programu pooperačnej liečby, ktorý navrhuje rehabilitológ a chirurg. Intenzívne fyzikálne metódy, ako je cvičebná terapia, fyzioterapia, prísne dávkovaný režim fyzickej aktivity atď., Pomáhajú tomuto dôsledku v maximálnej miere predchádzať..

Technika prevádzky na videu:

Okrem toho by osoba mala vedieť, kedy si sadnúť, pretože predčasné zrušenie zákazu sedenia je častým dôvodom rozvoja opakovaných deformácií chrupavkových štruktúr disku. Zvyčajne je zakázané sedieť 4-6 týždňov, ale dĺžku času by mal v každom prípade určiť lekár. Tiež ste povinní nosiť korzet na chrbticu, čo pomôže rýchlejšie obnoviť problémové oddelenie a prispieť k prevencii následkov. Pokiaľ však ide o to, ako dlho sa bude ortopedické zariadenie musieť používať, určuje ho aj čisto kompetentný špecialista, berúc do úvahy klinické údaje o dynamike regenerácie..

Niekto sa zotavuje podľa plánu - o 3 mesiace, ale môže byť potrebné, aby niekto predĺžil dobu zotavenia o niekoľko mesiacov. Načasovanie priamo závisí od individuálnych charakteristík tela až po funkčné zotavenie, predoperačný stav pacienta, objem a zložitosť operácie. Po zotavení však pravidelne cvičte a dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia. Nevystavujte sa neprijateľným bremenám, pretože aj zdvíhanie ťažkých predmetov môže chorobu vrátiť.

Tento komplex sa vykonáva pred aj po operácii. Ale so súhlasom lekára.

Zvyčajná bolesť môže pretrvávať určitý čas, najmä u ľudí, ktorí vstúpili do lekárskeho ústavu spočiatku so závažnými vertebrogénnymi poruchami, ktoré progredovali príliš dlho. Keď sa nervové tkanivo a svalová štruktúra zotavia, postupne sa zmierňujú nepríjemné príznaky, ktoré sa neodstránia okamžite po zákroku. Ale všimnite si, že samy osebe bez riadneho pooperačného ošetrenia zlyhajú nielen, ale môžu tiež získať pretrvávajúcu chronickú formu, niekedy s nezvratným charakterom..

Buď opatrný! Ak sa obávate bolesti po odstránení prietrže, musíte sa poradiť s neurochirurgom! Neskúšajte kontaktovať online lekárov prostredníctvom internetu, nepomôžu vám, pretože nemajú najmenšiu predstavu o vlastnostiach vášho klinického prípadu, o nuantoch operácie, o špecifikách vášho uzdravenia..

Komplikácie po odstránení prietrže chrbtice

Každý chce odpoveď na najzaujímavejšiu otázku: Je operácia miechy nebezpečná? Absolútne každá chirurgická liečba má riziká možných komplikácií. V našom prípade tiež nie je vylúčené nebezpečenstvo chirurgického zákroku a v dominantnom množstve spočíva vo výskyte recidívy, ktorá je riešená opakovaným zásahom. Kvalita intraoperačnej relácie má, samozrejme, stále osobitný význam, ale spravidla je úspešná na úspešných klinikách úspešná..

Vážený doktor Anton Epifanov, jeden z mála v rusky hovoriacom prostredí, podrobne vysvetľuje nebezpečenstvo operácie chrbtice, za čo je veľmi vďačný:

Aké môžu byť následky po operácii? Sú spojené najmä s poškodením nervu alebo dura mater miechy..

 • Prvá komplikácia sa prejaví bolesťou a zníženou citlivosťou na nohách alebo ramenách, v závislosti od miesta poraneného nervu. Ak je nervová štruktúra vážne poškodená, prognóza jej obnovy je, žiaľ, sklamaním.
 • Ak je tvrdá miechová membrána poškodená, ak chirurg včas zistí spôsobenú poruchu, prišije ju. V opačnom prípade uniká mozgomiechová tekutina. Zhoršená cirkulácia mozgovomiechového moku spôsobí problémy s intrakraniálnym tlakom a výsledkom bude, že pacient bude mať silné bolesti hlavy. Tvrdá škrupina sa môže liečiť sama o sebe asi za 2 týždne.

Negatívne reakcie sú tiež pooperačné, skoré a neskoré:

 • Medzi skoré komplikácie patria hnisavé septické procesy, vrátane epiduritídy, osteomyelitídy, hnisania stehu, zápalu pľúc. Skupina včasných pooperačných následkov okrem toho zahŕňa hlbokú žilovú trombózu dolných končatín a pľúcny tromboembólizmus..
 • Neskoré negatívne reakcie sú opakované relapsy, sekundárne degeneratívne-dystrofické patológie. Patria sem aj hrubé jazvovité komixy, ktoré zase komprimujú nervy, ktoré sa, podobne ako pri medzistavcových kýlach, prejavujú bolesťou a / alebo parestéziou, ktoré sa šíria po zovretom nerve..

Ak sa operácia uskutočnila na príkladnej úrovni, boli dodržané všetky preventívne opatrenia a lekárske odporúčania boli vykonané bezchybne, pravdepodobnosť akýchkoľvek následkov sa zníži na maximum.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rany na malých prstoch a ostatných prstoch sú chybou, ktorú nemožno prehliadnuť. A ak je proces ich formovania veľmi ľahko vynechateľný, potom samotný pacient môže zistiť skutočnosť svojej prítomnosti.
Po počatí dieťaťa sa v tele ženy vytvárajú dočasné orgány, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri vývoji plodu. Po jeho narodení sú odrezaní a pupok novorodenca zostáva na bruchu.
Maternicové myómy sú nádor, ktorý sa môže neustále zväčšovať. Tento proces možno zastaviť iba včasnou diagnostikou a liečbou špeciálnymi liekmi. V skorých štádiách je choroba úplne vyliečená bez chirurgického zákroku.