loader

Kýla dôsledkov

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.

Výčnelok alebo strata jadra za vláknitým prstencom sa nazýva herniovaný disk, ktorý sa vyskytuje u všetkých ľudí stredného a staršieho veku v dôsledku prirodzeného starnutia chrbtice. Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa s rozvojom radikulopatie iba u 2-5% pacientov.

Kýla krčnej chrbtice: príznaky
Akútna hernia disku trvá až 3 mesiace.
V momente hernie disku sa v krčnej chrbtici objaví akútna, streľba, pálivé bolesti s ožarovaním pažou, vypadávanie reflexov, narušená citlivosť, svalová sila v koreňovej zóne inervácie. Bolesť sa zintenzívňuje pri pohybe hlavy, sprevádzaná necitlivosťou, pálením, ochladzovaním, pocitom plazivých mravcov a inými nepríjemnými pocitmi. Každý koreň má na končatinách svoju vlastnú zónu bolesti a necitlivosti..

Porážka koreňov C1, C2, C3 je mimoriadne zriedkavá. V krčnej chrbtici pripadá najväčšia záťaž na spodnú chrbticu, preto sa do patologického procesu najčastejšie podieľajú korene C6 a C7..
S porážkou koreňov C1 a C2, bolesťou, necitlivosťou a parestéziou sa vyskytuje v parieto-týlnej oblasti, pri porážke koreňa C3 sú rovnaké ťažkosti lokalizované v oblasti za ušami..

Porážka koreňa C4 sa vyznačuje bolesťou a necitlivosťou v ramennom páse a kľúčnej kosti, pocit hrče v hrdle, bolesť v srdci.
Ak je postihnutý koreň C5, bolesť a necitlivosť sa šíria od krku po vonkajší povrch ramena. Sila v deltoidnom svale je znížená, pacient si nemôže vziať ruku.

Porážka koreňa C6 je sprevádzaná bolesťou od krku po palec. Necitlivosť a parestézia sú výraznejšie v dolných častiach ramena. Znížený reflex bicepsov.
Keď je koreň C7 stlačený, bolesť a necitlivosť z krku a lopatky sa rozširujú na 2 a 3 prsty. Pri tretej hlave svalu sa reflex znižuje. Výkon kompresie kefy sa znižuje.

Porážka koreňa C8 je sprevádzaná bolesťou a necitlivosťou v krku, lopatkou lopatky, ktorá sa potom šíri k malíčku. Vyviera sa slabosť prstov.
Použitím intersticiálnej elektrostimulácie je možné spoľahlivo potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť diskoadikulárneho konfliktu s herniovaným diskom. Ak po 3 skúšobných reláciách dôjde k pozitívnej dynamike, potom herniovaný disk nekomprimuje chrbticu.

Do 3 mesiacov sa môže zväčšiť veľkosť prietrže s neprimeraným zaťažením, zhoršiť sa bolesť a neurologický deficit. Ak bolesť počas liečby zmizla, hernia disku zostala na svojom mieste so všetkými jeho štádiami a nebezpečenstvami. Pri fyzickej námahe sa preto musí postupovať obozretne..

V akútnom období by sa mali terapeutické cvičenia vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, aby sa zabránilo ostrým ohybom a zákrutám krčnej chrbtice..
Po 6 mesiacoch sa prietrž spôsobená prírodnými procesmi u väčšiny pacientov zníži dvakrát. Sekundovaná hernia u polovice pacientov úplne vymizla.

Po 1 až 2 rokoch sa veľkosť prietrže nezmení. Zotavenie je však podmienené a zahŕňa zastavenie bolesti a úplné uzdravenie.

Kýla krčnej chrbtice: vyšetrenie
V súčasnosti je najlepšou metódou na diagnostiku hernie diskov magnetická rezonancia (MRI) chrbtice. Na získanie vysokokvalitných obrázkov sú potrebné zariadenia s výkonom 1 T alebo vyššou s rozdelením na 3 roviny.

Okrem toho u takmer všetkých ľudí stredného a staršieho veku vyšetrenie odhalí asymptomatické kýly medzistavcových platničiek. Úroveň hernie disku zistená na MRI by sa mala zhodovať s klinikou lézie tohto koreňa. Ak je pri MRI hernia C3-4 a prsty sú znecitlivené, potom hernie nie je „na vine“, musíte hľadať neuropatiu tunela..

Obrovská hernia disku môže byť náhodným nálezom na MRI bez akýchkoľvek prejavov.
Malá „neúspešne“ vypadávajúca kýla disku môže spôsobiť vážne neurologické komplikácie a netolerantnú bolesť.

Smer prolaps kýly disku ovplyvňuje syndróm bolesti. Iba bočné kýly, ktoré mechanicky poškodzujú nervové korene, môžu spôsobiť autoimunitný zápal a radikulárny syndróm (radikulopatia)..

Je potrebné si uvedomiť, že zistená hernia disku nie je indikáciou chirurgickej liečby. Významná časť lekárov sa na obrázky nepozerá, ale iba číta záver. Mnoho lekárov venuje pozornosť iba veľkosti prietrže, ale nezohľadňuje klinické prejavy..
Preto je veľmi dôležité nájsť lekára, ktorý správne analyzuje vašu klinickú situáciu..

Cervikálna kýla: liečba bez chirurgického zákroku
Disková hernia teda nie je trestom pre chirurgickú liečbu.
Kedy kontaktovať neurochirurgov?

Neexistujú žiadne absolútne indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok na herniu krčnej chrbtice. V súčasnosti sa hernie krčnej chrbtice prakticky nevykonávajú.

Predpisujeme kompetentnú konzervatívnu terapiu a sledujeme dynamiku syndrómu bolesti. Prognóza kýly krčnej chrbtice je najčastejšie priaznivá. Prevažná väčšina pacientov sa zotaví do 3 mesiacov. Veľkosť hernie disku spontánne klesá bez ohľadu na použitú metódu liečby..

Ak je bolesť netolerovateľná alebo ak sa potrebujete čo najrýchlejšie zotaviť, musíte sa obrátiť na neurochirurga s cieľom epidurálnej blokády kortikosteroidmi..

Pamätajte, že neexistuje jedna droga, ktorá rieši prietrž.
Manuálna terapia „nekoriguje“ herniu disku a neprispieva k ich redukcii.

Kortikosteroidy sa neodporúčajú intravenózne ani intramuskulárne (dexametazón, prednison, ambén atď.). Trakcia krčnej chrbtice je kontraindikovaná.

V akútnom období je prvoradou úlohou zmierniť bolesť čo najskôr. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite pripevnite krčnú chrbticu autobusom Shants. Pohybujte sa v neprítomnosti bolesti, vyvarujte sa držaniu tela a pohybom, ktoré zvyšujú bolesť.

Liečba drogami
Na zmiernenie bolesti od prvých hodín ochorenia sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (xefocam, voltaren alebo dexalgin atď.). V prvých troch dňoch je výhodné používať lieky intravenózne alebo intramuskulárne a potom prejsť na perorálne podávanie. Nikdy neprekračujte denné dávky, neužívajte niekoľko liekov naraz, pozorne si prečítajte pokyny. Lokálne môžete tiež používať gély a masti s NSAID.

Pri intenzívnej bolesti s neúčinnosťou protizápalových liekov sa používa tramadol.
Na odstránenie svalového kŕče sa dodatočne predpisujú svalové relaxanciá (midokalm, sirdalud alebo baklofen)..

V prípade radikulopatie s neuropatickou bolesťou sú protizápalové lieky neúčinné, v tomto prípade sú uvedené antidepresíva, antikonvulzíva, tramadol, versatis náplasť..
Pri zmiešanej bolesti sú protizápalové lieky kombinované s amitriptylínom alebo gabagammou.

Pri chronickej bolesti sú fyzioterapeutické cvičenia, psychoterapia a antidepresíva na prvom mieste v liečbe, ktoré nielen znižujú sprievodnú depresiu, ale majú aj analgetický účinok..
Akupunktúra, intersticiálna elektrostimulácia, hirudoterapia, terapeutická gymnastika sú účinné v ktoromkoľvek štádiu liečby hernie krčnej chrbtice.

Prevencia exacerbácie
Je potrebné si uvedomiť, že hernia disku je tretím obdobím spinálnej osteochondrózy. Jeden rok po strate prietrže sa výrazne zníži výška medzistavcových platničiek. To vedie k preťaženiu medzistavcových kĺbov a rozvoju artrózy v nich. Preto sa bolesti krku objavia častejšie ako u zdravých ľudí.

Ak pacient naďalej vedie rovnaký životný štýl, ktorý ho priviedol k vytvoreniu herniovaného disku, potom po liečbe bude choroba rýchlo postupovať.
Pacient si musí pamätať na svoju chorobu, naučiť sa sedieť, pohybovať sa. Hlavná vec je skutočne posúdiť vaše fyzické schopnosti, ktoré sa s vekom znižujú.

Prevencia exacerbácií osteochondrózy krčnej chrbtice je znížená, aby sa predišlo predlžovaniu nepríjemných polôh, predĺženiu sedenia pri stolnom počítači alebo pri počítači. Je dôležité správne vybaviť svoje pracovisko, striedať pracovné doby a odpočinok. Na dlhé cesty používajte pneumatiku Shants. Vyberte si pravý ortopedický vankúš. Vykonajte fyzioterapiu na posilnenie svalov krku.

Kýla chrbtice krčka - príznaky, diagnostika, liečba

Čo je kýla krčnej chrbtice

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je najvyšší stupeň degeneratívneho procesu v segmentoch chrbtice na úrovni krku. Patologický proces je charakterizovaný premiestnením buničitého jadra disku s následným výstupom za hranice typického miesta. Pacienti s touto diagnózou sú mučení očividnými neurologickými a mozgovými komplikáciami reflexného typu. Tento stav sa dá ľahko vysvetliť. Uvoľnený obsah vláknitého prstenca ovplyvňuje oblasti miechy vrátane nervových zakončení. To spôsobuje odrážané bolesti, bolesti chrbta a cievne poruchy. K patológii zvyčajne dochádza po osteochondróze, ktorej príznaky boli úspešne ignorované..

Doteraz sa diagnostikovala cervikálna osteochondróza a prietrž cervikálneho disku hlavne u starších ľudí, ale teraz je patológia mladšia. V súčasnosti sa choroba najčastejšie diagnostikuje u ľudí vo veku od 25 do 60 rokov. Životný štýl, škodlivá práca a nízka pohybová aktivita pacienta ovplyvňujú zdravie chrbtice. Podľa štatistík sa medzistavcová hernia krčnej chrbtice vyskytuje často u mužov ako u žien. Je to kvôli zlým návykom alebo častému preťaženiu pohybového aparátu..

Ak sa začne prietrž krčnej chrbtice, vedie to k hospitalizácii alebo chirurgickému zákroku. Bez riadnej liečby hrozí pacientovi zdravotné postihnutie, takže ak máte najmenšie podozrenie na chorobu, mali by ste sa skôr spojiť s odborníkom. Približne 40% z týchto pacientov trpí chronickou bolesťou, ktorá vyvoláva dlhodobé vystavenie stresu a nervovému stresu.

Osoby trpiace diabetes mellitus, systémovými autoimunitnými chorobami, obezitou a metabolickými poruchami sú najčastejšie herniovanými diskami. Niektoré ortopedické patológie tiež vyvolávajú prietrž alebo kýlu v ktorejkoľvek časti chrbtice. Niektoré typy odbornej činnosti vedú k výskytu patológie. Kýla chrbtice sa najčastejšie vyskytuje u profesionálnych športovcov, hýbateľov, robotníkov, švadlena a učiteľov..

Podstata choroby spočíva v tom, že osoba je dlhodobo v statickom postavení, ktoré spôsobuje preťaženie pohybového aparátu vrátane kĺbov, šliach a svalov. Vykonávanie jednotných a monotónnych účinkov tiež vedie k výskytu ochorení chrbtice vrátane osteochondrózy, prietrže alebo spondylartrózy..

Ako kýla v krčnej chrbtici

Kýla chrbta je prolaps buničitého jadra do medzistavcovej oblasti. Strata nastáva v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca. Predchádzajúci stav je výčnelok. Počas vystupovania sa vláknitý prstenec roztiahne a na povrchu jeho hraníc sa objavia praskliny. Pred objavením sa výbežku sa vyskytuje stav, ktorý ešte nebol zistený počas počiatočného vyšetrenia. Vyskytujú sa metabolické poruchy, počas ktorých sa chrupavková doska stáva tenšia a narušuje sa prísun krvi do poškodenej oblasti. Zápal a degenerácia krčnej chrbtice môže spôsobiť veľa nepriaznivých faktorov.

Prečo výskyt kýly vyvoláva osteochondrózu, je zrejmé po štúdiu anatómie medzistavcových platničiek. Funkciou medzistavcových platničiek je vykonávať odpisovanie chrbtice, čo je dôležité pri chôdzi a pri vykonávaní akýchkoľvek iných aktívnych akcií. Disky tiež vytvárajú určitú príležitosť pre mobilitu a rozvoj pružnosti chrbtice. Obsah medzistavcových platničiek - buničitého jadra, pozostáva hlavne z vody a kolagénových vlákien. Ak osoba nemá metabolické poruchy, pomer týchto zložiek nie je porušený a chrbtica normálne vykonáva všetky funkcie.

Dlhodobý priebeh osteochondrózy vedie k metabolickým poruchám a zníženému prísunu krvi v postihnutej oblasti. V dôsledku toho dochádza k degeneratívnym procesom, ktoré spôsobujú deštrukciu membrány vláknitého prstenca. Metabolické poruchy sa vyskytujú aj pri zvýšenej fyzickej námahe, vrátane vzpierania. Osteochondróze predchádza fyzická nečinnosť (sedavý spôsob života), obezita a prítomnosť autoimunitných porúch v tele.

Známky krčnej prietrže

Pacient sa spočiatku nezaujíma príznakmi, až kým ochorenie nedosiahne aspoň stupeň vysunutia. V tejto fáze nie všetci zažívajú nepohodlie. Charakteristickým znakom prietrže je výskyt náhlej a ostrej bolesti v krku. Lumbago na lopatke, ramene, golieri a ťažkých bolestiach hlavy, závraty sú možné. Tento stav naznačuje poškodenie nervov alebo zovretie (pri diagnostikovaní radiálneho syndrómu)..

Končatiny sú tiež znecitlivené, pohyblivosť miechy v postihnutej oblasti je obmedzená. Ráno je silná stuhnutosť až do nemožnosti otočiť krk do strany. Pri ohýbaní a otáčaní hlavy dozadu alebo dopredu sa v oblasti poškodených krčných stavcov pozoruje silná bolesť. Pacient môže mať ostré zhoršenie zraku bez prítomnosti oftalmických ochorení.

Na pozadí kýly v cervikálnej oblasti dochádza často k vymačkávaniu vaskulárneho lôžka zaštipnutím svalov alebo k narušeniu inervácie v dôsledku zalomených nervových zakončení. Tento stav je nebezpečný, pretože spôsobuje dlhodobé hladovanie kyslíkom (hypoxia). Nedostatok kyslíka vyvoláva patologické zmeny v hematologických parametroch (krv), negatívne ovplyvňuje stav kardiovaskulárneho systému (narušená vaskulárna výživa) a mozog.

Na pozadí hladovania kyslíkom pacient pociťuje dobré závraty, hučanie v ušiach, klepanie do chrámov a stmavnutie očí. Postupom času je narušená koordinácia pohybov až do mdloby. Prietrž sa zvyčajne nachádza medzi piatym a siedmym stavcom. V závislosti od umiestnenia oblasti kompresie sa príznaky môžu líšiť z hľadiska inervácie a pocitu bolestivosti. Menej často si pacienti všimnú nešpecifické symptómy odrážajúce bolesť v krku, ktoré nesúvisia s akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest. Nepríjemný pocit v zadnej časti krku..

Najvýraznejšie príznaky vertebrálnej hernie krčnej chrbtice sa vyskytujú na pozadí rozvinutého radiulárneho syndrómu. Pacient má silnú vyžarujúcu bolesť v oblasti lopatiek, ramien a hlavy. V mieste poškodenia sa znižuje citlivosť, je možné znecitlivenie. V priebehu času sa v postihnutej oblasti vyskytuje slabosť svalov a atrofia, čo ďalej zhoršuje priebeh ochorenia u pacienta. Je dôležité vziať do úvahy, že existujú 4 typy výčnelkov - dovnútra, von, vpravo a vľavo. V závislosti od umiestnenia a strany výčnelku sa môže sila symptómov líšiť.

Pri počiatočnom štádiu degenerácie kýla nespôsobuje významné zmeny v pohody pacienta. Pravidelne sa vyskytuje bolesť v krku, migréna a závraty, ktoré rýchlo prechádzajú. Často sa objavujú sprievodné ochorenia vrátane zvýšeného krvného tlaku. Po mnoho rokov pacienti hľadajú príčiny nevoľnosti kardiológom alebo terapeutom, pričom nemajú podozrenie, že príčina spočíva v hernii krčnej chrbtice..

Komplikácie a možné následky

Ak sa nezúčastníte prietrž, nespôsobí to len všeobecné zhoršenie pohody, ale vyvolá aj ďalšie negatívne následky. Na pozadí zmenšenia vzdialenosti v dôsledku riedenia chrupavkového tkaniva medzi ostatnými stavcami sa zvyšuje proliferácia kostného tkaniva s tvorbou patologických porastov - osteofytov. Toto významne zvyšuje riziko radiálneho syndrómu..

Aké sú komplikácie prietrže, ktoré môžu pacientovi spôsobiť nepríjemné pocity:

 1. Slabosť rúk a poruchy pohybu. Niekedy je komplikácia tak výrazná, že pacient nemôže vykonať základné úkony. Taktiež je znížená pohyblivosť svalov ramien a horného ramenného pletenca. Najnáročnejšou možnosťou rozvoja patológie je paralýza rúk alebo paréza z dôvodu úplného uzavretia prietrží nervového zakončenia..
 2. Porušenie citlivosti kože. Pacient najprv cíti zvýšenú citlivosť končatín horného ramenného pletenca, ktorá sa časom znižuje. Najprv dôjde k zníženiu citlivosti na koncoch prstov a potom sú postihnuté ruky a predlaktia až do úplnej porážky ruky..
 3. Ďalším hrozným porušením je porušenie vnútornej časti chrbtice vrátane miechy. Ak sa vyskytne takáto komplikácia, vyžaduje sa lekárska starostlivosť. Niektoré zovreté lokalizácie môžu spôsobiť paralýzu, ktorá môže byť fatálna. Príklad - keď zviera miechu na úrovni 4. stavca, vedie k respiračnej paralýze. Na úrovni piateho stavca dochádza k ochrnutiu rúk. Zovretý medzi 6. a 7. stavcom blokuje pohyblivosť dolných končatín, ramien, ale so zachovanou motorickou aktivitou lakťových kĺbov..
 4. V priebehu času sa krčná oblasť ohýba, čo vyvoláva skoliózu, ak ju predtým pacient nepozoroval. V dôsledku bolesti v mieste lézie je pacient nútený presunúť záťaž na stranu, kde bolí menej. V dôsledku toho je na jednej strane krku pozorovaná svalová atrofia a na druhej strane hypertonicita..

Patológia negatívne ovplyvňuje tepnu chrbtice a stláča ju, čo spôsobuje:

 1. Tlakové rázy.
 2. Tinnitus, závraty a bolesti hlavy, migréna, na ktoré NSAID a analgetiká nemajú vplyv. Horšie bolesti hlavy, ak pacient nepohodlne predstavuje krk.
 3. Sluchovo postihnutých.
 4. Ťažká nevoľnosť, ktorá naznačuje poškodenie ciev.
 5. Niekedy sa objaví nevoľnosť bez príčiny.
 6. Koordinácia pohybov je časom narušená. Pacient je vo vesmíre zle orientovaný, čo významne ovplyvňuje každodennú činnosť, čo spôsobuje zníženie pracovnej kapacity.
 7. Ak má pacient dlhodobé narušenie cievneho a mozgového obehu, vedie to v budúcnosti k vzniku mŕtvice. Riziká sú približne rovnaké pre staršie osoby, ako aj pre dospelých.

Čím silnejšia kýla krčka maternice vyčnieva do chrbtice, tým väčšie je riziko komplikácií u pacienta. Výrazne zhoršuje celkový obraz, neskorú diagnózu a predčasný prístup k lekárovi.

Diagnóza kýly krčnej chrbtice

Pred vykonaním diagnostických opatrení a stanovením diagnózy musíte navštíviť terapeuta. Špecialista počúva sťažnosti pacienta, zapíše informácie do lekárskeho záznamu a nasmeruje pacienta k ortopédovi, traumatológovi alebo neurológovi. Po vyšetrení ošetrujúcim lekárom sa predpíše štúdia orgánov. Spočiatku sa počiatočné vyšetrenie vykonáva pomocou röntgenovej snímky. Röntgenové lúče dokážu odhaliť hrubé známky vyčnievania alebo prietrže, určiť osteochondrózu krčnej chrbtice..

Ak röntgen vykazuje známky poklesu medzistavcových platničiek, je potrebné ďalšie vyšetrenie. Je dôležité pochopiť, že v počiatočnej fáze objavenia sa výčnelku vláknitého prstenca si röntgenový lúč nemusí všimnúť degeneratívny proces, najmä ak neexistuje osteochondróza (čo je zriedkavé)..

Doplnkový výskum - laboratórne testy. Pacient prechádza reumatologickými testami, C-reaktívnym proteínom a kompletným krvným obrazom. Ak pri analýzach dôjde k zvýšeniu ESR, CRP a reumatickému testu, potom to znamená reumatologický zápal a poškodenie kĺbov. Pri kýle takéto ukazovatele chýbajú.

Kľúčovou diagnostickou metódou, ktorá 100% potvrdzuje prietrž, je MRI. Tomograf rozlišuje najmenšie zmeny v mäkkých tkanivách, ktoré bez problémov odhalia patológiu. Ak má pacient kardiostimulátor, je odoslaný na počítačovú tomografiu. CT sken je bezpečnejšia metóda. Nevýhody týchto typov diagnostiky - vysoké náklady na výskum.

Liečba prietrže krčnej chrbtice

Liečba je zameraná na zastavenie syndrómu bolesti v akútnom období. Na tento účel sa používajú symptomatické a krátkodobé liečebné metódy s pomocou liekov v prípade poškodenia krčnej medzistavcovej platničky. V období rehabilitácie sa používa široký arzenál bez drogovej liečby. V pokročilých prípadoch existujú náznaky fungovania prietrže krčnej chrbtice.

Liečba drogami

Úlohou liekov je odstrániť pacienta z akútneho stavu. Počas exacerbácie sa predpisujú lieky nasledujúcich farmakologických skupín:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. NSAID rýchlo a účinne zmierňujú bolesť spojenú so zápalom v chrupavke alebo kĺbovom tkanive. Silné injekčné lieky, ako je diklofenak, ketoprofén alebo indometacín, sa používajú 2–3 dni. Potom musí pacient prejsť na tabletované látky s miernejším účinkom (selektívne inhibítory COX-2) - Movalis, Celecoxib alebo Nimesil. Tieto prostriedky môžete vziať najviac dva týždne. V období zotavenia prechádzajú na lieky proti bolesti alebo na otepľovacie masti, ktoré zahŕňajú NSAID. Podporné látky - antacidá a inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú kyslosť žalúdka a znižujú gastrotoxické účinky NSAID, sa musia predpisovať ľuďom s ochorením žalúdka..
 2. Kortikosteroidy. Tieto prostriedky sa odporúčajú v prípade neúčinnosti NSAID. Hormonálne lieky sa injikujú do kĺbovej dutiny alebo intramuskulárne. V prípade prietrže chrbta sa odporúča používať dlhodobo pôsobiace lieky. Príklad - Diprospan. Jedna injekcia stačí na zastavenie bolesti na niekoľko mesiacov. Krátkodobo pôsobiace lieky (dexametazón alebo predizolón) sú menej účinné a pri častom používaní zvyšujú riziko vedľajších účinkov..
 3. Svalové relaxanciá sú určené na uvoľnenie spastických svalových oblastí chrbta. V akútnom období sú masáže zakázané, preto by sa mali používať lieky. Priebeh prijímania trvá v priemere niekoľko týždňov. Príklady liekov - Sirdalud, Midokalm, baklofen.
 4. Neuroprotektívne vitamíny skupiny B. Kombinácia B1, B6 a B12 vo veľkých dávkach má analgetický a regeneračný účinok v prítomnosti lumbagu alebo ischias. Injekčné vitamíny, ktoré sú súčasťou komplexnej liečby, zlepšujú pohodu a dodávajú vitalitu, čím pomáhajú eliminovať bolesť pri zvieraní nervových koreňov. Príklady fondov - Neurorubín, Milgamma, Neuromax.

Menej často predpísané v komplexnej liečbe antispasmodík, neuroprotektorov, chondroprotektorov a homeopatie.

Metódy fyzického zotavenia

Po akútnom stave by mal pacient podstúpiť zotavovacie postupy. Metódy fyzického zotavenia zahŕňajú manuálnu terapiu, fyzioterapiu a cvičebnú terapiu..

Pomocou manuálnej terapie sa vykonáva fyzický efekt rukami odborníka, ktorý umožňuje uvoľniť upnuté svaly a tónovať atrofované svaly. Pravidelné stretnutia manuálnej terapie môžu odstrániť bolesť v krčnej oblasti spôsobenú degeneratívnym poškodením. Na pozadí manuálnej liečby je užitočné vykonávať masáže, ktoré zlepšujú prietok krvi vo svaloch a urýchľujú metabolické procesy v tele..

Počas obdobia zotavenia sú niektorí pacienti povinní nosiť Shants golier. Toto zariadenie bude pôsobiť na ľudí s oslabenými svalmi v krčnej oblasti. Takéto zariadenia pomáhajú správne distribuovať záťaž v postihnutej oblasti bez straty funkčnosti svalov. Obojok zmierňuje stres z krčnej chrbtice, odstraňuje bolesť a závraty. Vhodný na použitie v pooperačnom období po poranení krčnej chrbtice.

Hlavnými terapeutickými metódami fyzioterapie predpísanými v období zotavenia sú akupunktúra, magnetoterapia, elektroforéza, fonoforéza. Hlavnou podmienkou fyzioterapeutickej liečby je pravidelná návšteva ošetrovacej miestnosti. Po akútnom období musí pacient podstúpiť až 20 zákrokov. Pomocou fyzioterapie sa zlepšuje prísun krvi do tkanív, lieky lepšie prenikajú cez pokožku. Vedľajšie účinky takýchto postupov sú mimoriadne zriedkavé..

Vyžaduje sa fyzioterapeutické cvičenie pre ľudí s degeneratívnym procesom v krčnej chrbtici. Mierna fyzická aktivita posilní slabé svalové skupiny v krku a hornej časti chrbta. Ďalej sa používajú cvičenia z terapeutickej gymnastiky, s pomocou ktorých si človek vyvinie pružnosť a eliminuje sa napätie svalov. Pred telesnou výchovou sa musíte dobre zahriať a na konci držať záves. Nemôžete robiť ostré a trhavé pohyby. Všetky cviky sa robia elegantne a hladko..

Ak to špecialista povolí, môžete to urobiť sami v telocvični. Pacient by si mal byť vedomý zakázaných fyzických aktivít vrátane axiálneho zaťaženia a práce s ťažkými váhami. Neodporúča sa preťažovať svaly krku a lichobežníka. Kardio záťaž je povolená, vrátane mierneho tempa a skupinového cvičenia. Ostré zákruty krku sú zakázané. Pacient musí sledovať polohu tela, aby sa zabránilo preťaženiu svalov krku.

Chirurgický zákrok

Ťažký priebeh ochorenia môže byť dôvodom chirurgickej manipulácie. Ak sa počas niekoľkých mesiacov od konzervatívnej liečby nepozoruje významné zlepšenie, pacientovi sa ponúkne chirurgický zákrok. Ak je disk vážne poškodený a prietrž hernie presahuje 7 mm, potom je operácia predpísaná. Malá veľkosť útvaru umiestneného v krčnej chrbtici nie je indikáciou chirurgického zákroku.

Ak dôjde k paralýze, je pacient bezodkladne hospitalizovaný. Vážnou komplikáciou je rozvoj respiračného zlyhania spojeného s vytlačením prietrže v miechovom kanáli. V takom prípade je nevyhnutné neodkladné odstránenie vzdelania.

Redakčné stanovisko

Kýla krčnej chrbtice si vyžaduje starostlivú pozornosť lekára a pacienta. Bez zmeny životného štýlu môže choroba spôsobiť vážne komplikácie. Ak sa chcete dozvedieť viac o chorobách hrebeňa, odporúčame vám prečítať si ďalšie články na našej webovej stránke..

Cervikálna kýla

Kýla krčnej chrbtice (medziobratlová hernia krčnej chrbtice, kýla medziobratlovej platničky krčnej chrbtice) je choroba, pri ktorej dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici, v dôsledku čoho medziobratlová platnička stráca svoju funkciu..

Pokiaľ ide o prevalenciu, choroba zaujala druhé miesto po prietrži lumbálnej chrbtice vo všeobecnej štruktúre stavcových hernií. Pri diskoch sa najčastejšie tvorí kýla medzi piatym a šiestym, ako aj medzi šiestym a siedmym krčným stavcom. Menej často sa patologický proces vyskytuje medzi štvrtým a piatym krčným stavcom, veľmi zriedkavo - medzi siedmym krčným stavcom a prvým hrudníkom. Priemerný vek pacientov s herniou krčnej chrbtice je 30 - 50 rokov.

Krčná chrbtica je zodpovedná za pohyby krku a zaisťuje zákruty a nakláňanie hlavy. Toto oddelenie je najmobilnejšie a pozostáva zo siedmich stavcov. Prvé a druhé krčné stavce spájajú chrbticu s lebkou a líšia sa štruktúrou. Prvý krčný stavca nemá telo, ale sú tu predné a zadné oblúky. Telo druhého krčného stavca má zubovitý proces, ktorý sa kĺbovo spája s vnútorným povrchom predného oblúka prvého krčného stavca a dosahuje úroveň veľkého lícneho telesa. Medzistavcové platničky, ktoré sú umiestnené medzi telesami dvoch susedných stavcov, pozostávajú z vláknitého kruhu a želatínového jadra. Pri vývoji prietrže, prasknutí vláknitého prstenca vyčnieva disk, čo vedie ku kompresii nervových koreňov a objaveniu sa bolesti. Znakom tejto anatomickej oblasti je to, že na oboch stranách telies krčných stavcov prechádzajú stavcové tepny. Z tohto dôvodu sa prietrž krčnej chrbtice prejavuje nielen neurologickými poruchami, ale tiež poruchami ciev. Obratle v tomto oddelení sú menšie ako hrudná a bedrová kýla, a preto kýly krčnej chrbtice sú menšie ako medzistavcové kýly iných oddelení. Avšak kvôli anatomickým a morfologickým vlastnostiam tejto oblasti môžu dokonca malé výčnelky medzistavcových platničiek viesť k vzniku choroby..

Kýla krčnej chrbtice môže byť komplikovaná vývojom mozgovej príhody, cervikálnej radikulitídy, ako aj porušením miechy, čo môže zase viesť k ochrnutiu..

Príčiny a rizikové faktory

Vývoj kýly krčnej chrbtice je spôsobený degeneratívnymi procesmi, ktoré sa vyskytujú v medzistavcovej platničke, v dôsledku čoho stráca svoju elasticitu. Prispieť k výskytu choroby môže byť akútne poškodenie miechy (subluxácia krčných stavcov, modrina miechy) alebo pravidelné zranenie so zvýšenou záťažou v tejto oblasti. Hernia krčnej chrbtice sa môže vyskytnúť aj na pozadí chorôb, ako sú osteochondróza, tuberkulóza chrbtice, spondylartróza, cervikálna spondylóza, ako aj abnormality chrbtice (sfenoidálne stavce, syndróm krátkeho krku, asimilácia atlasu)..

Medzi rizikové faktory patria:

Ohrození sú predstavitelia profesií, ako sú tanečníci, atléti, vodiči, ako aj ľudia, ktorých pracovná činnosť je spojená s vibráciami alebo prácou v horúcej dielni..

Formy choroby

Kýla krčnej chrbtice môže byť primárna a sekundárna (v tomto prípade je prietrž následkom iného ochorenia).

V závislosti od lokalizácie sa rozlišujú tieto kýly krčnej chrbtice:

 • kýla C4-C5 (medzi štvrtým a piatym krčným stavcom);
 • kýla C5-C6 (medzi piatym a šiestym krčným stavcom);
 • kýla C6-C7 (medzi šiestym a siedmym krčným stavcom);
 • kýla C7-T1 (medzi siedmym krčným a prvým hrudným stavcom).

Pri diskoch sa medzi diskami medzi piatou a šiestou, ako aj medzi šiestym a siedmym krčným stavcom najčastejšie tvorí prietrž.

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Prvé príznaky kýly krčnej chrbtice sa spravidla objavujú spontánne. V počiatočných fázach sú symptómami prietrže krčnej chrbtice bolesť, ktorej lokalizácia závisí od toho, ktorá časť krčnej chrbtice je zapojená do patologického procesu. Pri hernii C4-C5 je bolesť lokalizovaná v deltovom svale a na predlaktí sa zvyčajne nepozoruje znecitlivenie ramena. Pri zdvíhaní hornej končatiny nad vodorovnú čiaru sa môže vyskytnúť bolesť. Pri hernii C5-C6 je bolesť lokalizovaná vo vonkajšej časti lakťa, bicepsov. Palec môže byť znecitlivený. Pri kýle C6-C7 je v tricepsoch zaznamenaná bolesť a palec, vonkajšia časť predlaktia, prostredník ruky, môže byť znecitlivená. Kýla C7-T1 sa prejavuje slabosťou svalov v ramene a jej znecitlivením, bolesťou malíčka.

Spočiatku sa bolesti vyskytujú pravidelne, vyvolané naklonením a otočením hlavy. S progresiou patologického procesu sa pocit bolesti stáva konštantným, zhoršeným akýmikoľvek pohybmi hlavy. Často je bolesť sprevádzaná parestéziou a znecitlivením hornej končatiny. Zvýšenie tónu svalov krku spôsobuje obmedzenie pohyblivosti a zvyšuje bolesť.

V dôsledku kompresie prietrže nervových vlákien miechového koreňa sa vyskytuje radiálny syndróm (objavenie sa bolesti v rôznych častiach tela) a môže sa tiež vyvinúť čiastočná alebo úplná strata bolesti alebo iných typov citlivosti v zóne inervovanej stlačenými koreňmi nervov. S postupujúcim patologickým procesom sa v hornej končatine objavuje slabosť sprevádzaná znížením svalového tonusu. Pri stlačení stavcov, bolesti hlavy, závraty, poruchy spánku, zhoršená koordinácia pohybov a chôdze, mdloby, hučanie v ušiach, poruchy zraku, náhle zmeny krvného tlaku, bolesti v krku a mierny kašeľ. Pri zväčšovaní veľkosti prietrže a kompresii miechy sa u pacienta môže vyvinúť diskogénna myelopatia.

diagnostika

Za účelom diagnostikovania kýly chrbtice sa zhromažďuje anamnéza, objektívne vyšetrenie pacienta, štúdia reflexov. Na potvrdenie diagnózy sa používajú inštrumentálne vyšetrovacie metódy:

 • Röntgenové vyšetrenie chrbtice - umožňuje identifikovať patologické zmeny v chrbtici;
 • počítačová tomografia - vykonaná podľa rovnakých označení ako rádiografia, umožňuje získať podrobnejší obraz;
 • magnetická rezonancia - umožňuje vizualizáciu štruktúr mäkkých tkanív chrbtice, určenie stupňa zúženia miechového kanála a veľkosti kýly) chrbtice.

Priemerný vek pacientov s herniou krčnej chrbtice je 30 - 50 rokov.

Na určenie lézií nervovej povahy sa používa elektromyografia, elektroneurografia alebo elektroneuromyografia. Stav vertebrálnej artérie umožňuje vyhodnotiť ultrazvukovú dopplerografiu, duplexné skenovanie, reoencefalografiu s funkčnými testami..

Diferenciálna diagnóza sa vykonáva s infekčnou myelopatiou, cervikálnou myozitídou, cervikálnou plexitídou, brachiálnou plexitídou, periartrózou ramena a ramena..

Liečba prietrže krčnej chrbtice

Konzervatívna liečba kýly krčnej chrbtice zahŕňa použitie protizápalových liekov, analgetík, svalových relaxancií, neurometabolík.

Z fyzioterapeutických metód sú účinné elektroforéza, fonoforéza, magnetoterapia, ultrafrekvenčná terapia. Použitie manuálnej a trakčnej terapie pomáha znižovať tlak na patologicky zmenený medzistavcový disk. Reflexoterapia a myofasciálna masáž môžu znížiť intenzitu bolestivého svalového kŕče. Hlavná liečba môže byť doplnená bylinnou medicínou a hirudoterapiou (liečba lekárskymi pijavicami).

V počiatočnom štádiu choroby sa môže krčka chrbtice zmierniť obojkom Shants (pneumatika), ktorý je alternatívou k odpočinku na posteli. Na posilnenie svalového korzetu sa následne predpisujú fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice vyberá ošetrujúci lekár individuálne. Priebeh fyzioterapeutických cvičení sa zvyčajne začína dechovými cvičeniami, postupne sa pridávajú cvičenia zamerané na posilnenie svalov horných končatín a následne korzet svalu krku. Rehabilitačný kurz pre pacientov s herniou krčnej chrbtice je 1-3 mesiace. Počas liečby a rehabilitácie sa odporúča vyhnúť sa prudkému poklesu teploty..

Indikáciami na chirurgické ošetrenie prietrže krčnej chrbtice môže byť významný neurologický deficit, ktorý sa počas liekovej terapie neznižuje, kompresia stavcovej artérie, výrazné zúženie miechy, neúčinná konzervatívna terapia so závažnými (najmä rastúcimi) symptómami..

S malými kýlami sa uchýlia k minimálne invazívnym zásahom:

 • intradiskálna elektrotermálna anloploplastika (intradiskálna elektrotermálna terapia);
 • endoskopická mikrodisektómia;
 • punkcia perkutánneho laserového odparovania.

Z metód chirurgického ošetrenia kýly krčnej chrbtice sa môže použiť čiastočné alebo úplné odstránenie medzistavcových platničiek (klasická discektómia, mikrodiscektómia), ako aj operácie, ktoré umožňujú ďalšiu fixáciu chrbtice (stabilizácia medzistavcov pomocou klietok, fúzia medzi telieskami). Vo väčšine prípadov sa vykonáva úplné odstránenie medzistavcových platničiek, pretože pri čiastočnom odstránení platničky existuje vysoké riziko recidívy prietrže krčnej chrbtice..

Možné komplikácie a dôsledky

Kýla krčnej chrbtice môže byť komplikovaná vývojom mozgovej príhody, cervikálnej radikulitídy, ako aj porušením miechy, čo môže zase viesť k ochrnutiu..

predpoveď

Pri včasnej diagnóze a správne zvolenom režime liečby je prognóza priaznivá. Pri neprítomnosti liečby alebo pri nedodržaní pokynov lekára vedie nárast symptómov k významnému zníženiu kvality života až do invalidity a tiež k zvýšeniu rizika komplikácií.,

prevencia

Aby sa zabránilo prietrži krčnej chrbtice, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb a zranení, ktoré môžu viesť k rozvoju patológie;
 • vyhnúť sa nepríjemným polohám hlavy, náhlym pohybom krku;
 • jesť racionálne;
 • odmietnuť zlé návyky;
 • spať na ortopedickej matraci;
 • viesť aktívny životný štýl, mať dostatočnú, ale nie nadmernú fyzickú aktivitu;
 • kontrola telesnej hmotnosti.

Aká je nebezpečná prietrž krčnej chrbtice a ako ju liečiť?

Kýla krčnej chrbtice nie je veľmi časté, ale nebezpečné ochorenie, ktoré môže spôsobiť stratu pracovnej kapacity. V počiatočných štádiách vývoja patológie pomôže konzervatívna terapia, v pokročilejších prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

Všeobecné charakteristiky choroby

Kýla krčnej chrbtice je patológia, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním želé podobnej časti medzistavcových platničiek za jej hranicami do kanála, cez ktorý prechádza miecha. Krčná oblasť je podrobená podobnej patológii, pretože je naj mobilnejšia, drží hlavu a poskytuje zákruty do strán..

Medzistavcové platničky sa skladajú zo želé podobného centra, ktoré sa nazýva buničité jadro, az okolitého vláknitého prstenca - tvorby hustého tkaniva šľachy. Jadro poskytuje tlmenie počas pohybov stavcov a je schopné sa mierne pohybovať rôznymi smermi. Čo sa týka vláknitého prstenca, pozostáva z vlákien, ktoré pozdĺž obvodu husto rastú do okraja kosti horných a dolných stavcov..

Keď máme predstavu o štruktúre medzistavcových platničiek, môžeme vyhodnotiť mechanizmus rozvoja patológie. Kýla krčnej chrbtice sa vyskytuje nasledovne:

 1. Počas pohybu disku vstupuje kyslík a základné živiny. Keď človek vedie neaktívny životný štýl, rozsah pohybov je výrazne znížený, čo sa odráža v metabolických procesoch. To isté sa stane s vekom tela..
 2. V podmienkach nedostatku prospešných živín sa vláknitý kruh stáva tenším. Vytvorí sa oblasť so zníženým tlakom. Prenikne tu želatínové jadro, ktoré má hustejšiu konzistenciu.
 3. Jadro, ktoré vykonáva mŕtvicu v zriedenom vláknitom kruhu, tvorí prietrž. Môže komprimovať miechové nervy, ktoré opúšťajú miechový kanál. To je celkom nebezpečné, pretože nervy vychádzajúce z krku poskytujú príkazy na dýchanie, funkciu srdca a udržiavanie krvného tlaku..

Druhy kýly krčnej chrbtice

Kýly sa vyznačujú niekoľkými kritériami.

V závislosti od parametrov kýly sa delia nasledujúce typy nádorov:

 • Výčnelok. V tomto prípade hovoríme o hernii malej veľkosti, ktorá nepresahuje 3 mm. Nádor nespôsobuje u pacienta zvláštne ťažkosti, je objavený náhodne pri röntgenovom vyšetrení..
 • Výhrez. Kýla dosahuje 3 až 6 mm a spôsobuje určité príznaky.
 • Vytláčanie. V tomto prípade k výčnelku dôjde, keď buničité jadro opustí zónu medzistavcového disku, veľkosť sa mení od 6 mm alebo viac.
 • Zhabanie. Priemer prietrže je 7 až 15 mm a žľazové jadro spadá do oblasti miechového kanála miechy. Tento jav je pomerne zriedkavý, je však mimoriadne nebezpečný a vyžaduje si neodkladný chirurgický zákrok..

Kýly sa tiež klasifikujú podľa miesta. Existujú také druhy:

 • Chrbát alebo vnútorný. Kýly tohto typu sa nachádzajú v miechovom kanáli.
 • Predná. Tieto novotvary sú smerované do brušnej dutiny..
 • Side. Sú umiestnené pozdĺž okrajov medzistavcovej platničky, ale nepresahujú k miechovému kanálu.

Môže trpieť ktorýkoľvek stavec krčnej oblasti - od C1 do C7. Najčastejšie sa zaznamenávajú lézie stavcov C6 a C7..

Vývojové fázy

Patológia prechádza niekoľkými fázami vývoja, z ktorých každá je charakterizovaná určitým stavom. Vývoj kýly krčnej chrbtice vo všeobecnosti prechádza týmito etapami:

 1. Prvé štádium. V tomto prípade zostáva medzistavcový disk neporušený, veľkosť výstupku je až 2 mm.
 2. Druhá fáza. Vyznačuje sa miernou závažnosťou. Integrita vláknitého prstenca je porušená, veľkosť prietrže sa pohybuje od 2 do 4 mm.
 3. Tretia fáza. Vážny stupeň. Vláknitý krúžok je zlomený, je tu veľký posun disku. Veľkosť prietrže je 4 až 6 mm.
 4. Štvrtá fáza. Toto je kritický stupeň deformácie. Veľkosť prietrže môže dosiahnuť 8 mm alebo viac.

Pri štvrtom stupni rozvoja patológie je previsnutý fragment chrupavky úplne oddelený od disku a vstupuje do stavcovského priestoru. Takáto situácia v krátkom časovom období môže spôsobiť nezvratné poškodenie nervu alebo jeho smrť, ktoré spôsobí ochrnutie..

Príčiny patológie

Vývoj kýly krčnej chrbtice je spôsobený faktormi, ako sú:

 • Poruchy procesu dodávky krvi do medzistavcových platní súvisiace s vekom, čo vedie k rednutiu a zvýšenej krehkosti vláknitého prstenca..
 • Spondylóza, pri ktorej dochádza k zápalu kĺbov medzi procesmi stavcov. To vedie k nerovnomernému rozloženiu zaťaženia na medzistavcovej platničke.
 • Osteochondróza, ktorá spôsobuje metabolické poruchy na disku.
 • Poranenia krčnej chrbtice vrátane menších, ale častých zranení. Toto je typické pre basketbalistov, boxerov, zápasníkov: často musia krk umiestniť do neprirodzenej polohy, pohybovať sa trhnutím, prudko sa otáčať..

Faktory, ktoré významne zvyšujú riziko prietrže sú:

 • Nesprávne držanie tela. Sklopenie, neustále klesanie, nadmerné nakláňanie alebo vychýlenie chrbta pri chôdzi významne zvyšujú riziko vzniku rôznych patológií chrbtice vrátane kýly.
 • Nesprávna strava a zlé návyky. Nadmerná konzumácia mastných potravín nasýtených škodlivým cholesterolom, ako aj fajčenie a pitie alkoholu spomaľujú proces prijímania potrebných živín do prvkov chrbtice. Z tohto dôvodu medzistavcové platničky oslabujú, stávajú sa menej elastickými a pružnými.
 • Sedavý spôsob života. Sedavá práca, nedostatok dostatočnej fyzickej aktivity a všeobecná nízka aktivita počas dňa tiež spomaľujú proces zásobovania stavcov stavcami..
 • Prítomnosť chirurgických zásahov do chrbtice v histórii.
 • Pravidelné vzpieranie.
 • Časté jazdenie 2 a viac hodín denne.
 • Infekcie chrbtice infekčnými mikroorganizmami.
 • Nedostatočný príjem tekutín.
 • Porušenie celkového metabolizmu v tele, ku ktorému zvyčajne dochádza v dôsledku porúch endokrinného systému.

Prítomnosť vrodených patológií chrbtice tiež významne zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja prietrže, a preto musia byť pacienti s identifikovanými chorobami podrobení pravidelným preventívnym vyšetreniam, aby tomu zabránili..

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Bežné príznaky charakteristické pre túto chorobu sú:

 • silná bolesť v krku, ramenách a lopatkách, ktorá sa rozprestiera po celom povrchu rúk a zosilňuje sa pri otáčaní a nakláňaní hlavy;
 • kŕč v krku;
 • tuhosť pohybov;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • poruchy spánku;
 • intenzívne bolesti hlavy;
 • únava;
 • pocit cudzieho tela v hrdle;
 • rozptýlenie;
 • hluk v ušiach;
 • znížená citlivosť ruky, najmä v oblasti ruky;
 • znecitlivenie v prstoch;
 • časté závraty;
 • dvojité videnie.

V prípade progresie patologického procesu sa objavia príznaky, ktorých povaha závisí od toho, ktorý konkrétny disk bol prietržou poškodený. Na základe toho sa rozlišujú nasledujúce prejavy:

 • pri porážke disku C1, ktorý sa podieľa na zásobovaní krvi cievami hlavy, a ktorý tiež dáva signály mozgu a hypofýze, sa pozorujú vnútorné uši, bolesti hlavy, migrény, neurasténia, závraty, poruchy spánku;
 • s léziou stavca C2, ktorá signalizuje oči, čelo, jazyk, potenie v hlave, bolesti hlavy a neurasténiu;
 • s léziou stavca C3 spojenou s vonkajším uchom, lícami, zubami a kosťami tváre, dochádza k porušeniu pachu, zhoršenia zraku až po slepotu, chorobu ucha, neuralgiu;
 • s léziou stavca C4 spojenou s perami, ústami a nosom, ochrnutie tváre, choroby ucha a nosa, neurasténia, angína;
 • s porážkou stavcov C5, ktorá sa zúčastňuje na procesoch vykonávaných hltanom a hlasivkami, sa pozorujú choroby ústnej dutiny, chrapot, tonzilitída, ako aj choroby orgánov zraku;
 • v prípade poškodenia kýly stavca C6, ktorá je spojená so svalmi krku, pliec a mandlí, sa pozoruje dýchavičnosť, rozvoj astmy, kríže, chronický kašeľ;
 • s porážkou stavcov C7 spojenou s oblasťou ramien, lakťami a štítnou žľazou sa vyskytuje bolesť v lopatke, ako aj artróza, bronchitída, burzitída, rôzne poruchy funkcie štítnej žľazy.

Postupom patológie sa mení povaha symptómov a ich intenzita:

 • V počiatočnej fáze je bolesť v postihnutej oblasti nestabilná a zvyčajne bolí. Vyskytujú sa tiež bolesti hlavy a závraty, ktoré sú spojené s poruchami krvného obehu a nedostatočným prísunom kyslíka do mozgových ciev.
 • V budúcnosti sa zhoršuje pohoda pacienta a ďalšie príznaky. Bolesť krčnej chrbtice je trvalá a neznesiteľná. Horné končatiny sú znecitlivené, zhoršená chôdza, môže dôjsť k paralýze dýchacích ciest..

Diagnostické metódy

Na identifikáciu prietrže krčnej chrbtice sa predpisujú tieto diagnostické opatrenia:

 • vizuálna kontrola;
 • hodnotenie reflexov;
 • Röntgenové vyšetrenie chrbtice;
 • elektromyografie;
 • MRI
 • myelogram.

Spoľahlivé podrobné informácie o stave chrbtice sú poskytované iba pomocou MR - metóda, ktorá umožňuje získavať obrázky s objemovou vrstvou v rôznych projekciách..

Liečba prietrže krčnej chrbtice

Liečba je zvyčajne komplexná. Ak odborník verí, že patológia sa dá zvládnuť bez radikálneho chirurgického zákroku, pacientovi je predpísaná lieková terapia, ako aj masážne procedúry a sedenia s chiropraktikom. Je tiež ukázané cvičenie z komplexu cvičebnej terapie..

Chirurgický zákrok je potrebný v pokročilom štádiu ochorenia, ako aj v prípade, že konzervatívna liečba nepriniesla potrebné výsledky.

Liečba drogami

Pri liečbe kýly krčnej chrbtice sa predpisujú lieky z niekoľkých farmakologických skupín naraz. to:

 • Nesteroidné protizápalové lieky, ktoré majú analgetický účinok a tiež znižujú závažnosť zápalového procesu. Medzi tieto lieky patria tablety Ibuprofen, Ketanov, Nise, Indometacín. Ak je to potrebné, predpisujú sa lokálne NSAID.
 • Analgetiká, ktoré potláčajú bolesť (Spazmalgon, Analgin).
 • Chondroprotektory, spomaľujúce degeneratívne procesy chrupavkového tkaniva a prispievajúce k jeho obnove (Chondroitin, Honda).
 • Sedatíva, ktoré zmierňujú neurologické príznaky prietrže (Elenium, Phenazepam).
 • Svalové relaxanciá, ktoré pomáhajú uvoľňovať svaly, ktoré sa stiesnili (Sirdalud, Midokalm).
 • Vitamínové komplexy, ktoré stimulujú metabolické procesy v poškodenej oblasti a zlepšujú výživu kostí a svalového tkaniva miechy (Combilipen, Neuromultivit, Milgamma).

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy znižujú závažnosť symptómov patológie. Vykonávajú sa na zníženie opuchov okolo postihnutej medzistavcovej platničky, zlepšenie krvného obehu, uvoľnenie svalového napätia.

Pri hernii krčnej chrbtice sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • elektroforéza so zavedením novokainu;
 • magnetoterapia;
 • svalová elektrická stimulácia;
 • aplikácie ozokeritu a parafínu.

fyzioterapia

Po akútnom období ochorenia sa odporúča vykonávať cviky zamerané na zlepšenie situácie prietrž s herniou krčnej chrbtice. Cvičebná terapia pomáha zastaviť rozvoj patológie, posilňuje svaly, vracia chrbticu do správnej polohy.

Fyzikálna terapia v prítomnosti kýly krčnej chrbtice by sa mala uskutočňovať pod vedením skúseného inštruktora, pretože nesprávne cvičenie môže situáciu zhoršiť a spôsobiť komplikácie..

Nasledujúce cvičenia sú užitočné:

 • Ľahnite si na chrbát na gymnastickú podložku, ruky natiahnite nahor po hlave, nohy sa spoja. Vytiahnite si ponožky od seba a natiahnite ruky tak, aby sa chrbtica rozprestierala pozdĺž osi. Potom ponožky potiahnite opačným smerom k sebe a uvoľnite chrbticu. Opakujte až 8-krát.
 • Ľahnite si na chrbát, spojte nohy, roztiahnite ruky do strán, dlane dolu. Zdvihnite hlavu z podlahy na hrudník, v tejto polohe na sekundu podržte a vráťte sa do pôvodnej polohy. Požadovaný počet opakovaní - 5-8 krát.
 • Posaďte sa a veľmi opatrne, v malom uhle, otočte hlavu najprv doprava, potom doľava. Toto cvičenie by nemalo spôsobiť bolesť alebo závraty..
 • Vstaň rovno. Posúvajte ramená nahor a nadol, potom dozadu a dopredu. Opakujte 10-krát pre každý smer..
 • Ľahnite si na bok, ruky natiahnuté pred vami, spájajte ruky. Ohnite nohy na kolená a boky, položte pred seba. Hlava leží na podlahe. Z tejto polohy nakloňte hlavu k ramenu, na chvíľu ju uzamknite a vráťte na podlahu. Opakujte 6-8 krát pre každú stranu.

Manuálna terapia

Pri exacerbáciách prietrže pôsobia manuálni špecialisti na špeciálne oblasti chrbtice a prispievajú tak k jej axiálnemu rozšíreniu v krčnej chrbtici. Takto sa vytvára podtlak, vďaka ktorému je časť disku zasunutá a zaujíma prirodzenú anatomickú polohu.

Počas relácie špecialista vykonáva aj špeciálnu relaxačnú masáž, ktorá zmierňuje svalové kŕče a zlepšuje prekrvenie postihnutej oblasti..

Nosenie ortopedických golierov

Pri krčnej prietrži je potrebný obväz, aby sa postihnutá časť fixovala v prirodzenej polohe. V takom prípade sa odporúča nosenie goliera Shants. Mal by sa nosiť, napriek pozitívnemu účinku, nie príliš dlho, pretože to môže viesť k atrofii krčných svalov..

Nosenie ortopedického goliera predpisuje iba ošetrujúci lekár na základe anatomických znakov a celkového stavu pacienta.

Chirurgický zákrok

Konzervatívna liečba prietrže krčnej chrbtice sa vykonáva najviac 12 týždňov. Ak počas tohto obdobia nenastanú žiadne pozitívne zmeny, odporúča sa okamžité odstránenie patológie.

V prípade kýly sa operácie vykonávajú rôznymi spôsobmi: s otvoreným prístupom k chrbtici, laserom alebo endoskopicky. V závislosti od zložitosti situácie sa odstráni časť stavca alebo celý disk.

Pri hernii krčnej chrbtice sa vykonávajú tieto typy operácií:

 • Predná cervikálna discektómia. Podstatou zásahu je urobiť malý rez na prednej časti krku, cez ktorý sa odstráni poškodený disk. Na urýchlenie procesu obnovy kosti medzi stavcami sa umiestni titán alebo kostná doska.
 • Predná discektómia bez fúzie. Operácia sa uskutočňuje podobne ako predchádzajúca, ale v tomto prípade nie je medzi stavcami nainštalovaná doska, čo predlžuje proces fúzie tkaniva..
 • Microdisectomy. Podobná technika je použiteľná pre nekomplikované kýly. V oblasti postihnutého disku sa vykoná incízia 4 až 5 cm, aby sa zabezpečil prístup k problémovej oblasti, odstráni sa časť žltého väzu a vykoná sa marginálna excízia stavcového oblúka, potom sa chrbtové svaly od seba vzdialia. Nerv je premiestnený na stranu a fragmenty želatínového jadra, ktoré tvorí herniálnu formáciu, sú odstránené. Aby sa znížilo riziko relapsu, vykonáva sa ožarovanie disku laserom.

Komplikácie po operácii sú zriedkavé, ale v niektorých prípadoch sa to stáva. Medzi komplikácie patrí infekcia mozgomiechového moku, poškodenie priedušnice alebo miechy. Takéto epizódy nie sú viac ako 1% prípadov.

Prognóza a komplikácie

Kýla v krčnej oblasti je veľmi nebezpečná kvôli anatomickým vlastnostiam tejto oblasti. Krčná chrbtica je najužšia časť stavca, po ktorej prechádza najväčší vaskulárny kmeň tepny. Aj v oblasti krku je veľký nervový uzol zodpovedný za mnoho funkcií tela.

Ak včasne zahájite liečbu prietrže, môžete sa vyhnúť komplikáciám a zastaviť patologický proces.

Ak sa choroba nelieči, progreduje a stáva sa príčinou porušenia miechy, čo je nebezpečné s nasledujúcimi následkami:

 • akútna bolesť vyplývajúca z naklonenia hlavy a rozšírenia po celom tele;
 • postupné znižovanie citlivosti - čiastočné alebo úplné;
 • amyotrophy;
 • zoslabenie reflexov;
 • rozvoj ochrnutia;
 • sluchové a zrakové postihnutie;
 • respiračná zástava v dôsledku vážneho poškodenia mozgovomiechového moku;
 • obehová porucha v oblasti mozgu, ktorá je plná mozgovej príhody alebo infarktu v oblasti tohto orgánu.

Kýla krčnej chrbtice v pokročilých prípadoch nielen spôsobuje vážne narušenie vnútorných orgánov a systémov, ale môže viesť aj k smrti..

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju choroby, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • nevyvíjajte náhly pohyb krku;
 • vyhnúť sa podchladeniu;
 • spať na pohodlnom ortopedickom vankúši;
 • nebyť dlhý čas v rovnakej polohe;
 • mierne cvičenie;
 • vyhnúť sa vzpieraniu;
 • stratiť váhu.

V tomto videu je opísané, čo je nebezpečná prietrž krčnej chrbtice a ako ju rozpoznať:

Kýla krčnej chrbtice je závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť postihnutie alebo dokonca smrť pacienta. Patológia sa musí liečiť bezchybne. Ak začnete s liečbou v počiatočných štádiách, môžete sa vyhnúť nebezpečným komplikáciám.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla je prolaps medzistavcových platničiek, ktorý následne spôsobuje zovretie nervového koreňa a rozvoj komplikácií. Toto ochorenie je vždy sprevádzané silnou bolesťou, nepohodlím.
Kýla medzistavcových platničiek - patológia nie je nezávislá. Príčinou prietrže je osteochondróza. V skorých štádiách osteochondrózy sa ochorenie neprejavuje. Pri takomto skrytom kurze existuje veľká šanca, že dôjde k medzistavcovým kýlam.
Hygróm na prste sa môže objaviť tak na jeho zadnej strane, ako aj na strane dlaní. Je to cysta, ktorá je obklopená hustou škrupinou spojivového tkaniva a vo vnútri je naplnená tekutinou.