loader

Hlavná

Žalúdok

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice je profesionálna choroba športovcov a ľudí, ktorých pracovná činnosť je spojená so vzpieraním a vibráciami. Pri tejto patológii dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcovej platničky umiestnenej v krčnej chrbtici, v dôsledku čoho stráca možnosť znehodnotenia..

Vlastnosti

Krk je horná časť chrbtice, ktorá sa vyznačuje vysokou pohyblivosťou, čo umožňuje voľný a rôzny pohyb hlavy. Skladá sa zo 7 stavcov s priečnymi procesmi, na ktorých oboch stranách sú krvné cievy a miechové nervy. Dve horné stavce krku sa líšia od ostatných svojou anatomickou štruktúrou. Poskytujú spojenie medzi chrbticou a lebkou. Medzi párovými susednými stavcami sú medzistavcové platničky pozostávajúce z vláknitého prstenca a želatínového buničitého jadra..

Kýla je tvorená hlavne medzi 5 a 6 diskami, ako aj medzi 6 a 7 krčných stavcov. Oveľa menej často choroba postihuje priestor medzi 4 a 5 stavcami krku. Takmer nikdy sa nevyskytne patológia medzi 7 krčných a 1 hrudným stavcom.

Výskyt prolapsu vyvoláva prasknutie krúžku a vyčnievanie disku. Kompresia koreňov miechy sa prejavuje syndrómom ostrej bolesti. Kýla je vďaka tesnému umiestneniu tepien stavca schopná spôsobiť neurologické poruchy a vaskulárne patológie..

Veľkosť stavcov krku je omnoho menšia ako veľkosť hrudníka a chrbta. Anatomické znaky tejto oblasti sú však také, že aj najmenší výčnelok môže vyvolať vzhľad kýly.

Druhy a stupne

Disky môžu byť v stave kýly alebo môžu mať skutočný výhřez. Existuje niekoľko štádií choroby, z ktorých každé má charakteristické znaky:

 • prvý - medziobratlový disk nie je poškodený, veľkosť výčnelku nepresahuje 0,2 cm;
 • druhý - dochádza k poškodeniu vláknitého prstenca, stupeň výčnelku presahuje 0,2 cm a môže dosiahnuť 0,4 cm;
 • tretí - krúžok sa zlomí a silné posunutie disku do 0,6 cm;
 • štvrtý je kritický stupeň poškodenia, ktorý ohrozuje rozvoj sekvestrácie. Veľkosť prolasu v tejto fáze dosahuje 0,8 cm.

Sekvestrácia je komplikovaná forma kýly, ktorá spočíva v konečnom oddelení deformovaného chrupavkového fragmentu od disku a jeho preniknutí do priestoru chrbtice..

Nebezpečenstvo tohto stavu spočíva v možnosti rýchleho rozvoja vážneho poškodenia nervových zakončení nezvratnej povahy a ich smrti. Existuje vysoké riziko ochrnutia trupu pod postihnutou oblasťou, čiastočnej alebo úplnej parézy rúk, dysfunkcie reprodukčného systému a pohlavných orgánov..

príčiny

Zdravý človek nepociťuje nepohodlie a bolesť pri ohýbaní a otáčaní krku. Degeneratívne procesy znižujú výživu a odpruženie.

Dôvody rozvoja tejto patológie sú:

 • poranenia miechy;
 • fyzická nečinnosť;
 • nesprávne držanie tela;
 • osteochondrosis.

Ľudia s genetickou predispozíciou na prietrž sú náchylní na zrýchlený vývoj patologických zmien. Zvýšenie rýchlosti procesov degenerácie je tiež ovplyvnené zmenami súvisiacimi s vekom, prítomnosťou iných vrodených malformácií a nepriaznivými pracovnými podmienkami..

príznaky

Akútna bolesť v ramenných kĺboch ​​vychádzajúca z hlavy a krku, stav znecitlivenia a obmedzená pohyblivosť končatín sú hlavné príznaky, ktoré umožňujú diagnostikovať prietrž krčnej chrbtice. Naklonenie krku zvyšuje prejavy bolesti. Prítomnosť tejto patológie môže vyvolať hypoxiu mozgu.

Prietrže sú charakteristické pre tieto príznaky:

 • výskyt závratov;
 • zhoršená chôdza a koordinácia pohybov;
 • rozdiely krvného tlaku;
 • krátkodobé mdloby;
 • náhle stmavnutie očí.

Patológia má variabilný klinický obraz v závislosti od oblasti poškodenia..

známky

umiestnenia
C2-C3Migréna, strata citlivosti jazyka, bolesti v krku, ťažkosti s otáčaním hlavy, znížené videnie.
C3-C4Bolestivosť v kľúčnej kosti, nepohodlie pri zdvíhaní ramien a pohybov hlavy, migréna.
C4-C5Lokalizácia bolesti v oblasti predhrudných svalov. Pri zdvíhaní rúk nad hlavu sa nepohodlie zosilňuje.
C6-C7Znížený svalový tonus v tricepsoch, palci a predlaktí. Pocit brnenia na pokožke.
Hrudník C7 a 1Slabosť a obmedzenie pohybov rúk, možnosť šírenia bolesti po celej ruke.

diagnostika

Prítomnosť vyššie uvedených príznakov je dôvodom návštevy neurológa. Špecialista vykoná štúdiu reflexov a citlivosti horných končatín a ramien, zistí lokalizáciu patológie a predpíše dôkladnú diagnózu..

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť prítomnosť prietrže:

MRI vyšetrenie krčnej chrbtice. © Maxim Pavlov - stock.adobe.com

liečba

Po dôkladnom vyšetrení pacienta si neuropatológ vyberie vhodný liečebný režim. Musí určiť, či je možné použiť nechirurgické metódy na liečenie prietrže krčka disku alebo či je potrebné vyšetriť neurochirurga..

Pri zjavnom porušení mozgového obehu nie je potrebný chirurgický zákrok.

Ak liečba liekmi neprináša účinok do šiestich mesiacov alebo sa stav pacienta zhorší, rada neurochirurgov rozhodne o operácii.

Konzervatívna terapia je založená na princípoch:

 • zlepšenie výživy vláknitého kruhu poškodeného disku;
 • relaxácia svalov krku;
 • posilnenie objemu krčných svalov na upevnenie krku;
 • zbaviť sa bolesti, ktorá neumožňuje stavce, je v normálnej polohe.

Skutočné typy liečby tejto patológie budú opísané nižšie..

režim

Počas prvého týždňa by mal pacient používať Shantsov golier alebo iné upevňovacie ortézy alebo sledovať lôžko. To umožňuje, aby sa chorý disk zotavil a zaujal jadro buničiny..

Obojok Shants. © mulderphoto - stock.adobe.com

Demontáž zariadenia je povolená po vymiznutí bolesti v rukách a ramenách. Najskôr sa západka vyberie na dobu spánku, potom na hygienické postupy. So zlepšením stavu pacienta a absenciou bolesti sa obojok odstráni na celý deň. Nekrútte si hlavu ani si neohýbajte krk.

Celú dobu liečby sa odporúča osprchovať, pretože v kúpeľni je osoba v polohe, ktorá nie je fyziologická pre krk.

Liečba drogami

Liečba hernie krku spočíva v použití týchto liekov:

 • Protizápalové účinky. Navrhnuté na odstránenie bolesti. Najprv sa môžu podávať injekcie, v druhom štádiu liečby sa môžu užívať vo forme tabliet.
 • Svalové relaxanciá. Používa sa na odstránenie kŕčov a relaxáciu kostrových svalov. Intramuskulárne injekcie sa predpisujú na začiatku a po podaní tablety.
 • Preparáty pre křupavku. Začne sa regenerácia vláknitého kruhu. Prihláste sa najmenej 6 mesiacov. V prípade silnej slabosti, pálenia alebo znecitlivenia v ruke je možné zablokovanie postihnutého úseku stavca pomocou kombinácie novokainu a glukokortikoidov. Frekvencia užívania týchto liekov by nemala prekročiť 4-krát za dva mesiace.

Fyzioterapeutické metódy

Fyzioterapia sa používa po odstránení akútnej fázy ochorenia a pri eliminácii bolesti. Používajú sa tieto metódy:

 • diadynamická terapia;
 • parafínové kúpele;
 • elektroforéza s novokainom;
 • magnetoterapia;
 • aplikácie ozokeritu na boľavé miesto.

masáž

Postup by mal byť vykonávaný mimoriadne starostlivo odborníkom s dostatočnou úrovňou kvalifikácie. Úlohou maséra je zmierniť kŕče a normalizovať svalový tonus. Hlavnou vecou nie je vyprovokovať zvieranie stavcov alebo miechy.

Manuálna terapia

Pred začatím postupu by sa mal chiropraktik oboznámiť s MRI alebo CT snímkami pacienta. Poskytnuté výsledky výskumu umožňujú špecialistovi navigovať, kam zamerať svoje úsilie na obnovu chrbtice.

fyzioterapia

Typ cvičebnej terapie pri prolaps krku sa volí v závislosti od obdobia ochorenia. Bubnovsky a Dikul vyvinuli efektívne gymnastické techniky. Počas akútnej fázy sú v polohe na chrbte povolené iba diafragmatické dychové cvičenia..

Na konci prvého týždňa by sa mal klásť dôraz na posilnenie svalov horných končatín:

 • kruhová rotácia s kefami;
 • kruhové rotácie v lakťových kĺboch, ich ohyb a roztiahnutie.
 • zaťaté a roztvorené päste.

Po ďalších dvoch týždňoch sa odporúča používať cvičenia na krku, ktoré pomáhajú posilňovať svalový korzet:

 • Ležiaci na chrbte, vyvíjajte tlak striedavo s chrbtom hlavy na gauči a na čele asistenta..
 • Ležiaci na bruchu, najprv tlačte čelom na gauč a potom chrbtom hlavy na dlani lekára.
 • Z miesta na sedenie, striedajúci sa tlak na čelo a krk. To isté sa dá urobiť zo stojacej polohy..
 • Postavenie zdvíhania a spúšťania ramien. To isté sa dá urobiť sedením na stoličke, položením dlaní na stôl.
 • Východisková poloha sedí na stoličke, ruky na kolenách. Úhľadné zákruty hlavy doľava a doprava s oneskorením 5 sekúnd. (10-krát na každej strane).

Súbor štyroch cvičení:

 1. Postavené, chrbát rovné, ruky pozdĺž tela. Jemne naklonenú hlavu zhlboka nadýchnite a vyklopte hlavu bradou k hrudníku s výdychom (10 krát).
 2. Rovnaká východisková poloha. Kruhové pohyby hlavy v oboch smeroch (10-krát).
 3. Naklonenie hlavy doľava (10-krát).
 4. Rovnaký krok doprava (10-krát).
 • Pravidelné vyťahovanie na vodorovnej lište. Začnite s 5-krát za minútu, postupne zvyšujte množstvo na 10.

Herniačné cvičenia medzistavcových platničiek by sa mali vykonávať ráno.

Po gymnastike je lepšie ísť von. Tým sa zabráni podchladeniu škodlivému pre chrbticu. Dĺžku rehabilitácie určuje lekár a závisí od účinnosti liečby. Ak máte nepríjemné pocity a bolesť, prestaňte cvičiť..

Hirudotherapy

Technika liečby založená na liečivých vlastnostiach lekárskych pijavíc. Ich sliny majú vysoký obsah hirudínu. Zlepšuje krvný obeh v oblasti poškodeného krčného stavca a bráni tvorbe krvných zrazenín. Počas hryzenia pijavice nasávajú až 15 ml krvi. Zároveň do ľudského tela vstupuje peptidáza, girustazín a kolagenáza.

Vákuová terapia

Táto technika je známa mnohým pod názvom baňkování. Je dvoch typov:

 • statický Banky sa umiestňujú pozdĺž chrbtice na 15 až 20 minút.
 • Dynamic. Lekár posúva nádoby na chrbát pacienta, vopred namazaný krémom alebo olejom.

Procedúra aktivuje metabolické procesy, zlepšuje krvný obeh a eliminuje preťaženie..

Plazmová terapia

Technika regeneratívnej medicíny založená na použití krvnej plazmy pacienta. V procese prípravy sa z krvných doštičiek uvoľňujú hormóny podobné polypeptidy schopné urýchliť proces opravy tkaniva..

Najskôr sa vykoná odber krvi. Skúmavka so získanou biologickou tekutinou sa umiestni do odstredivky na výrobu plazmy. Hotový produkt sa vstrekne do postihnutého segmentu chrbtice.

Dodatočné terapie

Okrem uvedených metód liečby sa používa aj akupunktúra a metóda postisometrickej relaxácie - jedná sa o špeciálne cvičenia, ktoré sa vykonávajú v spolupráci so špecialistom na cvičebnú terapiu.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgický zákrok je plánovaný na:

 • prítomnosť príznakov cerebrovaskulárnej príhody: závraty, bolesti hlavy, znížený čuch, sluch a zrak;
 • nedostatok účinku konzervatívnych metód terapeutického účinku;
 • identifikácia veľkej sekvestrácie miechy.

Používajú sa tri metódy na odstránenie prietrže:

 • Predná discektómia a osteosyntéza. Chirurg vykoná rez na prednej časti krku, asi 3 cm dlhý. Po odstránení poškodenej časti disku sa stavce fúzujú spolu s kostným štepom alebo bez neho..
 • Back discectomy. Zahŕňa rez na zadnej strane krku. Pomocou gázového tampónu zovretého v pinzetách lekár zatlačí svaly na stranu a odhalí kostné tkanivo stavovcov. Časť kosti sa odstráni, aby sa umožnil prístup k extrakcii z disku a prietrže. Na konci operácie už nie sú nervové korene zovreté.
 • Mikroendoskopická discektómia. Toto je minimálne invazívna operácia. Prístup k poškodenej oblasti chrbtice sa vykonáva zo zadnej strany krku. Všetky lekárske manipulácie sa vykonávajú pomocou malých nástrojov. Operácia sa vykonáva pod endoskopickou kontrolou..

komplikácie

Neskorá diagnóza ochorenia môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie a môže spôsobiť takéto následky:

 • skolióza;
 • narušenie alebo zastavenie dýchania následkom poškodenia miechy;
 • svalová slabosť v rukách, vrátane ich úplnej alebo čiastočnej ochrnutia;
 • strata sluchu a zraku;
 • neurotické poruchy;
 • porušenia tráviaceho traktu;
 • časté mdloby;
 • nízka cirkulácia v mozgovej a mieche.

Uvedené komplikácie sú mimoriadne nebezpečné. Niektoré z nich vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Môžu výrazne znížiť kvalitu ľudského života a spôsobiť jeho smrť. Je veľmi dôležité včas diagnostikovať chorobu..

V počiatočných štádiách je prietrž krčnej chrbtice účinne prístupný terapeutickej korekcii. Ako profylaxia sa odporúča: udržiavanie správnej výživy, návšteva bazéna, športovanie, vyhýbanie sa podchladeniu a intenzívna fyzická námaha na krčnú chrbticu.

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Kýla je prolaps medzistavcových platničiek, ktorý následne spôsobuje zovretie nervového koreňa a rozvoj komplikácií. Toto ochorenie je vždy sprevádzané silnou bolesťou, nepohodlím. Kýla krčnej chrbtice je najnebezpečnejšou chorobou, pretože touto oblasťou prechádza veľa tepien, ktoré dodávajú kyslík do vnútorných orgánov - pečeň, srdce. Aby sa predišlo komplikáciám a aby ste mohli viesť normálny životný štýl, je dôležité včas diagnostikovať a začať liečbu.

Príčiny kýly krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa vyskytuje v dôsledku vystavenia rôznym faktorom. Príčiny vývoja choroby zahŕňajú:

 • Choroba. Predpokladom vzniku prietrže je často prítomnosť iných chorôb chrbtice, medzi ktoré patrí osteochondróza, spondylóza, skolióza..
 • Poranenie. Akékoľvek poškodenie, modriny, hrbole krčnej chrbtice môžu spôsobiť vznik choroby. Povaha ich výskytu sa môže líšiť: športové alebo domáce zranenia.
 • Vek. Ľudia vo veku od tridsiatich do päťdesiatich rokov sú vystavení riziku rozvoja tejto choroby. Spravidla vedú neaktívny životný štýl, chrbtice a medzistavcové platničky strácajú svoju pôvodnú silu, nedostávajú potrebné množstvo užitočných komponentov.
 • Životný štýl. Sedavá práca, nízka aktivita počas dňa, nedostatok elementárnej fyzickej aktivity môžu spôsobiť vznik prietrže.
 • Zlé návyky, podvýživa. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo mastných potravín bráni dodávaniu užitočných látok do chrbtice, v dôsledku čoho medzistavcové platničky oslabujú, strácajú svoju elasticitu, elasticitu, čo vyvoláva tvorbu prietrže.
 • Vrodená patológia. Vzdelanie alebo zmeny chrbtice.

Príznaky prietrže v závislosti od jej umiestnenia

Bolesť v krku môže byť príznakom hernie v krčnej chrbtici, existuje však množstvo ďalších príznakov, ktoré naznačujú jej prítomnosť:

 • Silná bolesť lopatiek, krku a ramien, ktorá sa šíri po celej končatine.
 • Necitlivosť prstov, znížená citlivosť ruky.
 • Porušenie spánku, emocionálny, psychologický stav.
 • Časté zmeny krvného tlaku.
 • Dvojité videnie, závrat alebo zlá koordinácia.

V závislosti od toho, kde kýla „rástla“, je možné pozorovať rôzne príznaky:

 • Kýla vytvorená na úrovni C4-C5 sa prejavuje bolesťou v predlaktí, deltový sval, bolestivé pocity sa zvyšujú, keď je zdvihnutá ruka..
 • Patológia C5 C6 krčnej chrbtice - najčastejšia - bolesť lakťov a bicepsov, brnenie v prstoch a rukách.
 • Na úrovni C6-C7 je charakterizovaná znecitlivenie ruky, predlaktia a bolesť v oblasti tricepsov..
 • Úroveň C7-T1 je charakterizovaná bolesťou v malíčku, zníženou citlivosťou, výskyt svalovej slabosti v rukách.

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Je mimoriadne dôležité začať s herniou krčnej chrbtice včas, aby choroba neovplyvnila celkový zdravotný stav. Pri identifikácii príznakov choroby sa mnohí pýtajú: čo robiť? Najprv musíte navštíviť zdravotnícke zariadenie, vykonať diagnózu na potvrdenie diagnózy, aby ste sa uistili, že neexistuje žiadne iné ochorenie, aby ste určili miesto choroby. Používajú sa tieto diagnostické metódy:

 • MRI Najúčinnejším spôsobom, ako určiť chorobu chrbtice, ktorá poskytuje príležitosť na presné určenie povahy prietrže krčnej chrbtice, umiestnenie zamerania choroby.
 • röntgenový Diagnostická metóda pomáha určiť možné príčiny prietrže, napríklad prítomnosť traumy alebo deformácie stavcov alebo medzistavcových platničiek..
 • Počítačová tomografia. Tento postup pomáha identifikovať malé prietrže, vyhodnotiť stav medzistavcových platničiek.

Po stanovení a potvrdení diagnózy - prietrž krčnej chrbtice so zameraním na štádium vývoja choroby a výskyt komplikácií lekár predpisuje liečbu. Možno použitie konzervatívnych metód alebo chirurgický zákrok. Bez ohľadu na výber liečby sa zameriava na:

 • Manažment bolesti.
 • Odstránenie zápalu, opuch.
 • Obnovenie normálneho krvného obehu.
 • Relaxácia krčných svalov.
 • Posilnenie krčného korzetu alebo celej chrbtice.

Na ošetrenie sa používajú tieto metódy:

 • Užívanie drog.
 • Manuálna terapia, masáž (na zníženie bolesti).
 • Triedy fyzickej terapie.
 • Laserové ošetrenie.
 • elektroforéza.
 • Použitie špeciálneho goliera. Mnohí sa zaujímajú o otázku, ako spať s takým korzetom, odpoveď je jednoduchá, pretože sa používajú špeciálne ortopedické vankúše..
 • Chirurgický zákrok.

Liečba drogami

Lieky sa široko používajú na liečbu krčnej prietrže. Na odstránenie rôznych problémov sa používa niekoľko skupín liekov:

 • Lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom: ibuprofén, analginín, ketorol, diklofenak, meloxikan, nemesil, ketan, nise. Masť - Finalgon, Troxevasin.
 • Chondroprotektory, ktoré pomáhajú spomaľovať rozvoj prietrže a majú regeneračný účinok: Chondrotín sulfát, glukozamín.
 • Na zmiernenie bolesti sa môžu použiť blokády s Kenolom, hydrokortizónom a veľkým podielom novokainu..
 • Často sa predpisujú sedatíva, ktoré pomáhajú zmierniť podráždenosť, úzkosť a upokojujúcu bolesť krčnej chrbtice: Elenium, Coaxil, Radedorm, Glycín..

Cvičebná terapia (fyzioterapeutické cvičenia)

Účinným spôsobom liečby kýly je cvičenie a vykonávanie určitých cvičení. Príklad niekoľkých:

 • Kolená a lakte sa ohýbajú a ohýbajú chrbát striedavo, pričom dbajte na to, aby v prvom prípade bola brada nasmerovaná nahor a v druhom - nadol..
 • Zoberte činky s hmotnosťou maximálne 1 až 2 kg, ležte na podlahe alebo na iný rovný povrch nahor. Natiahnite ruky činkami za hlavu a pomaly ich zdvíhajte a spúšťajte.
 • Základné cvičenie: naklonenie hlavy do strán, dopredu a dozadu.
 • Pozrite sa na fotografiu, kde nájdete jednoduché cvičenia na choroby krčnej chrbtice:

masáž

Masážne pohyby pomáhajú obnoviť štruktúru chrbtice a umiestnenie diskov, takže kýla krčnej chrbtice je predpísaná sedením. Postup má svoje vlastné charakteristiky:

 • Vykonáva ju výlučne skúsený špecialista v nemocnici alebo v špeciálnej masážnej miestnosti.
 • Prvé triedy sú zamerané na relaxáciu a netrvajú dlho..
 • Pri každom zákroku sa zvyšuje intenzita a sila, s ktorou masážny terapeut pôsobí na pacienta.
 • Procedúra zahŕňa nielen masáž krčnej chrbtice, ale aj paže, ramená, celú oblasť chrbta, osobitná pozornosť sa venuje oblasti chrbtice..

Manuálna terapia

Manuálna terapia pomôže zmierniť bolesť a zmierniť stav. Okrem toho je tento druh postupu zameraný na obnovenie krčka korzetu a zmenšenie diskov. Terapiu vykonáva výlučne praktický masážny terapeut, ktorý sa špecializuje na akupresúru chrbtice, inak môže jeden nesprávny pohyb nechať pacienta natrvalo zakázať.

Chirurgický zákrok

Konzervatívne metódy niekedy neprinášajú náležitú úľavu a stav pacienta sa iba zhoršuje. V takom prípade sa odporúča chirurgický zákrok. Okrem toho sa operácii nedá vyhnúť:

 • S intenzívnou bolesťou po dlhú dobu.
 • V prípade neurologických problémov, napríklad ochrnutie.
 • Nedostatok pozitívnych výsledkov pri použití iných metód liečby.

Niekoľko možností operácií na odstránenie kýly chrbtice:

 • laminektomie Zložitý postup vyžadujúci dlhé zotavenie.
 • Mikrochirurgie. Operácia, ktorá umožňuje odstrániť rôzne typy prietrží bez poškodenia susedných stavcov, diskov, tkanív.
 • endoskopia Nízka traumatická operácia, v dôsledku ktorej sa v mieste tvorby prietrže uskutoční injekcia (punkcia).

Ľudové lieky

Ľudové liečivá sú populárne a často pomáhajú pri liečbe mnohých chorôb, napríklad sa často používa hirudoterapia alebo rôzne obklady a masti. Takéto prostriedky pomôžu zbaviť sa choroby:

 • Ošúpeme a nasekáme tristo gramov cesnaku (pomocou mlynčeka na mäso alebo cesnaku), zmiešame s vodkou (150 ml). Vložte zmes do nádoby, dobre utesnite a pošlite ju do tmavého rohu na desať dní. Pri podávaní navlhčite gázu a položte ju na krk do boľavého miesta. Počkajte jednu hodinu. Tento postup opakujte až do úplného zotavenia v intervale jedného dňa.
 • Konský tuk sa musí roztaviť a aplikovať na hustú textúru. Naneste na krk obklad, potiahnite celofánom a zabalte do šálu. Opakujte až 10 dní, kým choroba neustúpi..
 • Jemne zjemnite červenú hlinu, zabalte ju do gázy a zahrievajte v mikrovlnnej rúre na 37 stupňov. Zabaľte všetko do tašky a pripevnite ho na boľavé miesto. Keď hlina úplne uschne, odstráňte ju. Pokračujte v liečbe raz denne.
 • Tabletu múmie rozpustite v lyžičke teplej vody, pridajte sto gramov medu. Naneste niekoľko kvapiek jedľa oleja a výslednej zmesi na boľavé miesto. Dobre trite jemnými masážnymi pohybmi. Vykonajte postup každý druhý deň až do úplného zmiernenia.

Čo je nebezpečná kýla a aké môžu byť následky

Nervové vlákna prechádzajú cez krčnú chrbticu, a preto sa pri zovretí koreňa môže vytvoriť hernia, radikulitída alebo môže dôjsť k mŕtvici. Okrem toho môže choroba viesť k zlému transportu krvi do mozgu, takže závraty môžu narušiť pamäť, trpí nervový systém. A s predčasným liečením a zanedbávanou formou choroby dochádza k porušeniu miechy, čo vedie k ochrnutiu, zdravotnému postihnutiu.

video

Fyzické cvičenia pomôžu vyliečiť prietrž: cvičenie, jogging. Priaznivo je táto oblasť chrbtice ovplyvnená jogou, plávaním. Pri fyzickej námahe je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel: systematické (angažovať sa každý druhý deň); Nezabudnite začať s zahrievaním a nezačínajte ostrými zákrutami hlavou; Cvičenie by mal vyzdvihnúť lekár alebo špecialista. Pozrite si video s komplexom liečebných cvičení pre prietrž krčnej chrbtice:

recenzia

Angelina, 48 rokov: „Pred šiestimi mesiacmi nám bola diagnostikovaná kýla krčnej chrbtice. Lekári odporúčali manuálnu terapiu, niektoré fyzické cvičenia. Po 3 mesiacoch sa môj stav výrazne zlepšil a teraz si ani nepamätám na túto chorobu, ale v prevencii pokračujem vo vykonávaní terapie “.

Ruslan, 52 rokov: „Keď som sa dozvedel, že mám medzistavcovú herniu krčných stavcov, začal som sa zaujímať o možné spôsoby liečby. Väčšina pozitívnych hodnotení svedčí o účinnosti masáže, ktorá pomôže zbaviť sa bolestivých pocitov. Ťažko sa mi podarilo nájsť dobrého masážneho terapeuta, ale po ukončení liečebného postupu a radikálnom zmene životného štýlu som bol schopný túto chorobu poraziť bez chirurgického zákroku. “.

Mária vo veku 50 rokov: „Po vypočutí diagnózy hernie som sa rozhodla vyskúšať tradičnú medicínu. Môj výber padol lacným a ľahkým spôsobom - cesnak a vodka sa obkladajú, čo robím dva mesiace. Výsledkom je, že bolesti sú preč, moje zdravie sa zlepšilo a cítim sa dobre. “.

Cervikálna kýla

Klinika ITVM našťastie vyvinula a úspešne používa komplexné metódy na liečbu cervikálnej kýly bez chirurgického zákroku. Ich výsledky sa dosahujú vďaka jedinečnej kombinácii reflexológie a fyzioterapie orientálnej medicíny. Účinnosť liečby medzistavcovej hernie krčnej chrbtice pri „ITM“ prekračuje 90%. Pozitívne výsledky sa dosahujú v 95 - 97% prípadov bez NSAID, steroidných liekov alebo chirurgického zákroku.

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Príčiny medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice

Liečba medziobratlovej kýly krčnej chrbtice

 • akupresúra
  Jedna z hlavných metód liečby krčnej kýly chrbtice. Týmto postupom lekár zmierňuje svalové kŕče a napätie zadných svalov, uvoľňuje krčnú chrbticu a obnovuje jej pohyblivosť. Akupresúrna masáž dobre uvoľňuje svaly, zlepšuje krvný obeh a prísun krvi do mozgu, zmierňuje bolesť, opuchy a zápaly v oblasti stlačených nervov..
 • akupunktúra
  Má analgetický, protizápalový a antiedematózny účinok, zlepšuje priechod nervových impulzov a inerváciu horných končatín, odstraňuje znecitlivenie prstov, zlepšuje fyzickú pohyblivosť a svalovú silu ruky. Týmto postupom sa odstráni svalový spazmus krku, zlepší sa krvný obeh a metabolické procesy v cervikálnej oblasti..
 • Manuálna terapia
  Pri medziobratlovej kýle krčnej chrbtice sa manuálna terapia používa s veľkou starostlivosťou a iba po zmiernení svalových kŕčov a napätia. Je to mäkký úsek, ktorým lekár zväčšuje medzery medzi stavcami a uvoľňuje medzistavcové platničky. Výsledné voľné miesto vám umožňuje čiastočne vrátiť medzistavcové platničky na svoje miesto a znížiť prolaps disku. Zároveň lekár uvoľňuje štiepané nervové korene a odstraňuje bolesť spôsobenú prietržou a osteochondrózou. Okrem toho manuálna terapia pomáha obnoviť normálne prísun krvi do medzistavcových platničiek v cervikálnej oblasti a tok krvi do mozgu..
 • Hirudotherapy
  Hirudoterapia odstraňuje krvné stázy v krčnej chrbtici, zlepšuje krvný obeh, vyživuje tkanivá chrbtice a mozgu, pomáha stabilizovať tlak, má mierny analgetický a protizápalový účinok..
 • Moxotherapy
  Zlepšuje metabolické procesy, urýchľuje hojenie a obnovu tkanív, zlepšuje stav nervového systému, zlepšuje krvný obeh.

Výsledky liečby cervikálnej prietrže pri ITVM

 • bolesť na krku, ramene a pod lopatkou, bolesti na krku a bolesti hlavy zmiznú,
 • zlepšuje sa pohyblivosť krku,
 • motorické funkcie ruky sa obnovia, znížená citlivosť a slabosť prstov,
 • krvný tlak sa stabilizuje, závraty, mdloby, hučanie v ušiach a ďalšie príznaky nedostatočného prísunu krvi do mozgu,
 • zlepšuje pamäť, duševnú aktivitu a výkon,
 • rozvoj medzistavcových prietrží a predchádza sa komplikáciám.

Pozitívne výsledky liečby medzistavcovej hernie krčnej chrbtice na klinike ITM sa dosahujú bez použitia nesteroidných, steroidných látok, analgetík a iných liekov, bez vedľajších účinkov a so zaručenou bezpečnou liečbou..

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice a osteochondróza

Ústav tradičnej orientálnej medicíny. Naša adresa: Moskva, metro Arbatskaya, Filippovsky pruh 18. tel: 8- (495) 691-66-12, 8- (495) 691-66-69, 8- (495) 691-66-72, 8- (495) 691-65-48

Číslo licencie LO-77-01-018273 z 24. júna 2019

Možné kontraindikácie konzultujte so svojím lekárom.

Upozorňujeme na skutočnosť, že všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke slúžia na informačné účely a v žiadnom prípade nejde o verejnú ponuku určenú ustanoveniami článku 437 ods. 2 Občianskeho zákonníka Ruskej federácie. Vážení pacienti! Máte právo obrátiť sa na iné zdravotnícke zariadenia a získať lekárske služby v rámci programu štátnych záruk na bezplatné poskytovanie lekárskej starostlivosti občanom.

O hernii v krčnej chrbtici

Kýla krčnej chrbtice je nebezpečná patológia, ktorá vedie k vyčnievaniu buničitého jadra a presahuje disky na úrovni 1 až 7 krčných stavcov..

Kýlová medzistavcová platnička sa obvykle vyskytuje u ľudí v produktívnom veku a je spojená s nadmerným stresom, profesionálnym športom, vzpieraním.

Herniová hmota sa vyvíja na úrovni stavcov s5 s6 a s6 s7. Príznaky môžu zostať nezistené na dlhú dobu, pretože miecha nie je stlačená a neurovaskulárne zväzky na krku zostávajú nedotknuté..

Druhy patológie

Druhy kýly závisia od veľkosti a umiestnenia. Medzi novotvary v krku sa teda rozlišujú:

 • prolaps so zväčšením veľkosti až o 3-6 mm;
 • vytláčanie ako defekt na chrbtici, čo vedie k tvorbe výbežku a výstupu z buničitého jadra za medzistavcové platničky;
 • sekvestrácia, keď sa dosiahne novotvar až do priemeru 15 mm na pozadí jadra, ktoré spadá do chrbtice, čo vedie k silnej bolesti;
 • výstupok pri vyčnievaní prietrže z vláknitého prstenca do dvoch mm.

Prejav kýly je možný okamžite, súčasne na niekoľkých miestach - zadnom, prednom, medzi stavcami, bokom, pozdĺž okrajov disku bez ovplyvnenia miechového kanála. Hlboká oblasť krku často trpí, keď u pacienta dochádza k silnej bolesti a kŕču pri ohýbaní a otáčaní hlavy.

Faktory výskytu

Pri kýle v krčnej chrbtici sú príčiny: znížená pohybová aktivita, nerovnomerné rozloženie záťaže počas športového tréningu. V dôsledku osteochondrózy sa pri jednom zo segmentov medzi stavcami vyvíja prietrž hernie, keď sa bolesť a nepríjemné javy objavujú aj pri smiechu, kýchaní, zívaní..

Hlavnými príčinami sú poškodenie chrbtice a narušenie integrity vláknitého prstenca. Výsledkom je kýla krčka maternice:

 • padanie z výšky;
 • porušenia gymnastiky;
 • skreslenie držania tela, keď je svalstvu krku priradená zvýšená fyzická aktivita;
 • zdvíhať závažia;
 • nehybnosť;
 • zmeny pohybového aparátu súvisiace s vekom;
 • osteochondrosis;
 • dedičná predispozícia;
 • reuma;
 • zlý životný štýl.

Ako sa prejavuje?

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa môže vytvoriť v miechovom kanáli:

 • pozadu - príznaky sú výrazné;
 • vpredu, v prípade bubnovania do brušnej dutiny;
 • medzi stavcami c6 c7, čo vedie k zovretiu ciev a nervov;
 • na strane pri lokalizácii pozdĺž okrajov medzistavcových platničiek bez ovplyvnenia miechového kanála. Pozoruje sa posun stavcov, zvieranie nervov medzi siedmymi a šiestimi stavcami, silná bolesť chrbta, znížená citlivosť a brnenie v končatinách. Ak neodkladne nenavštívite lekára, následky prietrže môžu byť katastrofálne. Pri stlačení miechy a nepohyblivosti dolných končatín bude paralýza.

Klinické prejavy závisia predovšetkým od miesta:

 • pri formovaní medzi 3 a 2 stavcami - znížená citlivosť jazyka, zhoršená pohyblivosť krčnej chrbtice, prítomnosť kómy v krku, ťažkosti s otáčaním hlavy, silné bolesti hlavy, zhoršené videnie;
 • hernia disku c4 spôsobuje bolesť pri zdvíhaní ramien, necitlivosť a bolesť v zápästí, slabosť v bicepse, opuch indexu a palca;
 • s lokalizáciou medzi šiestym a siedmym stavcom - bolesť a znecitlivenie zadného povrchu ramena, predlaktie, ruky (krúžok a stredné prsty), ťažkosti s ohýbaním rúk v päsť a vykonávanie spätných pohybov.

Príznaky hernie chrbtice sa prejavujú zúžením a stuhnutosťou konkrétneho nervového koreňa..

Prietrž sa obvykle prejavuje vo forme migrény, tupej, bolestivej a dlhotrvajúcej bolesti v krku so zvýšeným kašľom, kýchaním..

Porucha krvného obehu v obehovom systéme. Mozog prežíva hladovanie kyslíka, nedostáva dostatok živín.

Znaky sú podobné ako iné patológie muskuloskeletálneho systému, ale dôvodom a signálom na vyhľadanie lekárskej starostlivosti by mala byť bolestivosť v krku so zvýšením pri fyzickej námahe, brnenie a znížená citlivosť končatín rúk, zvonenie v ušiach, neustála únava, zhoršená pamäť, čiastočné strata zraku.

Ako sa lieči?

Kýla v krčnej chrbtici môže viesť k obmedzeniam pohybu až do úplnej straty pohyblivosti končatín. Degeneratívne procesy v chrbtici, najmä na pozadí osteochondrózy, je potrebné liečiť, tj konzultovať s odborníkom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Komplexná liečba: lieky, fyzioterapia, masáže, gymnastika, UHF.

Liečba drogami sa uskutočňuje pomocou týchto liekov:

 • nonsteroidy (diklofenak, ibuprofén, meloxikam) na zmiernenie opuchu, bolesti, zápalu stavcov;
 • analgetiká na silnú bolesť (Baralgin);
 • svalové relaxanciá na potlačenie excitability svalov, odstránenie napätia a kŕčov v krku.

Fyzioterapia je nasledovná:

 • elektroforéza;
 • fonoforéza použitím ultrazvukových vĺn na postihnuté miesto na odstránenie bolesti;
 • UHF pripevnením platní k postihnutým oblastiam a aplikáciou prúdu na ovplyvnenie prietrže, potlačenie nepríjemných symptómov;
 • telesná výchova na dosiahnutie rýchlej regenerácie po prietrži, odstránenie únavy, stuhnutých pohybov krku. Hlavnou vecou je správne uplatňovanie a dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel. Pamätajte, že gymnastika je kontraindikovaná v prípade silnej herniovej bolesti, rozvoja zápalového procesu, ostrých trhnutí. Zaťaženia by sa mali merať as postupným zvyšovaním v postihnutých oblastiach. Ak bolesť iba zosilnie, triedy by sa mali zastaviť a vyhľadať lekára;
 • Masáž zmierňuje bolesť, zlepšuje krvný obeh, odstraňuje prebytočnú kyselinu mliečnu, zmierňuje napätie a svalové kŕče z stavcov. Používa sa čínska alebo švédska technika, pri ktorej sa používa ľad, ktorý sa považuje za originálnu techniku ​​na zmiernenie opuchy a zníženie bolesti v krku. Zvyčajne stačí šesť až sedem relácií na zlepšenie.

Chirurgické techniky

Ak nič nepomôže počas 6-8 mesiacov, stav sa zhoršuje a svaly umiestnené blízko nervových koreňov sú úplne oslabené, potom je extrémnym opatrením na odstránenie prietrže v krčnej chrbtici chirurgia. V takom prípade platí:

 • Klasická metóda spočíva v odstránení novotvaru prepichnutím v krku. Pred operáciou alebo po nej sa predpisujú lieky na potlačenie nepríjemných symptómov. Priebeh zotavenia - 2 až 3 týždne;
 • laserová metóda aplikáciou laserového lúča cez tenkú ihlu na prietrž;
 • mikrodisektómia ako bezpečná operácia. To nevedie k poraneniu nervových štruktúr a komplikáciám, pretože rezy nepresahujú 5 cm. Za dva týždne je pacient úplne obnovený;
 • endoskopia vyrezaním prietrže so sledovaním všetkých účinkov v dôsledku endoskopu a zobrazením výsledkov na monitore. Obnova trvá dva týždne.

Pri diagnóze dorzálnej hernie krčka disku sa predpisuje laminektómia. Je to dosť bolestivý postup, je potrebné vykonať veľké rezy, aby ste získali prístup k prietrži. Výsledkom je, že svalový korzet je značne oslabený a zotavovacie obdobie má zdĺhavý charakter..

Počas laserovej terapie nedochádza k relapsom, ale je ťažké kontrolovať prietrž pomocou lúčov a je možné poškodiť okolité orgány. Táto technika však zostáva dnes najrelevantnejšou..

Aké je riziko kýly?

Pri odpovedi na otázku, čo je nebezpečné pre kýlu krčnej chrbtice, je dôležité pochopiť, že je narušená integrita medzistavcových platničiek, stavce sú veľmi posunuté. Zaťaženie je rozdelené nerovnomerne, zatiaľ čo v krčnej oblasti dochádza k rýchlemu zväčšeniu medzistavcovej prietrže.

Hernia diskov c4, c5, c6, c7 vedie k bolesti aj v pokoji. Človek už nemôže bez námahy otočiť krk alebo jednoducho nakloniť hlavu, aby si nasadil topánky. Degeneratívne procesy v chrbtici nevyhnutne povedú k paralýze končatín a liečba už bude neúčinná..

Kýla c6 môže kedykoľvek viesť k stlačeniu miechy ak rozvoju myelopatie na pozadí takýchto degeneratívnych zmien. Takéto stlačenie vedie k ťažkostiam pri močení, znecitliveniu končatín, slabému ramenu a nohám.

Je nebezpečné, keď sa medzistavcová prietrž lokalizuje v blízkosti miechy a vedie k posunu krčných stavcov až k prekrývaniu lúmenu tepny. Ak bude tepna uvoľnená z miesta zvierania nejaký čas, stačí urobiť zákruty hlavy, pretože kompresia sa bude opakovať znova.

Pacienti sa obávajú silnej bolesti, závratov, hučania v ušiach. Chôdza sa stáva neistá, zrak klesá. Človek začína hľadať prijateľné držanie tela, aby nejako minimalizoval syndróm bolesti, ale to ešte viac zhoršuje situáciu. Komplikácie sú nevyhnutné.

V prípade sekvestrácie prietrže cervikotoraciálnej oblasti sa v miechovom kanáli začínajú vyvíjať autoimunitné zápalové procesy. Vláknitý prsteň stráca svoju elasticitu a nemôže zostať na jednom mieste, čo vedie k obmedzeniu pohyblivosti rúk, krku s herniou disku v krčnej chrbtici..

Vláknitý prsteň začne vyčnievať, nervové zakončenie sa zapáli. Lieky (analgetiká) na zmiernenie bolesti sú zbytočné. Existuje iba jedna cesta von - chirurgický zákrok. Inak bude stála kompresia artérií viesť k mŕtvici, pretože tok krvi do mozgu sa zastaví a štipnuté nervové korene s prietržom na krčných stavcoch povedú k paralýze končatín a postihnutiu..

Obzvlášť nebezpečná je dorzálna prietrž v prípade vyčnievania smerom k mieche a môže viesť k jej zovretiu. Ak výčnelok v chrbtovej kýle krčnej chrbtice začne dosahovať obrovskú veľkosť, povedie to k poškodeniu pozdĺžnych väzov, ktoré vyplní celý subarachnoidálny priestor. Takýto novotvar sa stáva rozptýleným, čo vedie k paralýze a ochrnutiu končatín..

Ako predchádzať tejto chorobe?

Niektorí pacienti sa pýtajú s prietržom krčnej chrbtice - čo majú robiť?

Toto je bežný problém u ľudí, ktorých činnosť je spojená s dlhodobým pobytom v nepohodlných pozíciách (vodiči, programátori)..

V segmentoch medzi stavcami sa postupne vytvára dorzálny vak, čo vedie k predĺženiu medzistavcových platničiek..

Cervikálna kýla sa môže tvoriť takmer kdekoľvek, ale disky začínajú slabnúť presne v riedených oblastiach náchylných na degeneratívne procesy. Preto je veľmi dôležité sledovať vašu polohu, prestávky počas 5 hodín počas 1 hodiny pri práci s počítačom alebo neustále sedieť v škole, na pracovisku v kancelárii..

Prevencia choroby znamená nezanedbanie jednoduchých preventívnych opatrení:

 • vykonávať denné cvičenia;
 • bežať, plávať;
 • častejšie masírujte svaly krku;
 • posilniť väzivo krčnej chrbtice pridaním viac vápnika, vitamínov, ovocia do stravy;
 • Nepreťažujte chrbticu;
 • lepšie spať na tvrdom povrchu s ortopedickými matracmi;
 • zabráňte dlhodobému držaniu hlavy v nepohodlnej polohe.

Svaly sa musia neustále udržiavať v tóne, relaxácia vedie iba k ukladaniu solí, k degeneratívnym procesom v jednom zo segmentov krčných stavcov. Ak sa objavia nepríjemné príznaky, je lepšie neváhať sa poradiť s lekárom (neuropatológ, chirurg, ortopéd)..

Oneskorená liečba „na neskôr“ môže viesť k postihnutiu, neustálej chronickej bolesti v krku, ktorú nemôžu zmierniť ani silné lieky proti bolesti, protizápalové lieky..

Spôsoby liečby hernie krčnej chrbtice

U všetkých odrôd miechy v krčnej chrbtici sa táto tvorba vyskytuje menej často. Nebezpečenstvo lokalizácie na krčnej chrbtici sa však považuje za najvyššie, pretože tu prechádzajú hlavné cievy a plexy nervov zodpovedných za funkcie mozgu, tvárové centrá atď..

Pri hernii krčnej chrbtice by sa liečba mala začať čo najskôr, ideálne na zistenie vývoja patológie v skorých štádiách. V liečbe prevláda konzervatívny prístup, chirurgický zákrok sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď existuje reálne ohrozenie života tela alebo rozvoj zdravotného postihnutia..

Nebezpečenstvo patológie

Kýla krčnej chrbtice je vážnym nebezpečenstvom a okrem toho má celý rad možných komplikácií, ktoré sa prejavujú v progresii patológie:

 1. Drvenie koreňov nervov vedie k strate kontroly nad hornými končatinami. Spočiatku sa to prejavuje zníženou citlivosťou, mravčením, pálením, pocitom chladu v rukách, ale potom dochádza k narušeniu koordinácie pohybov, ktoré sa následne končí ochrnutím..
 2. V dôsledku kompresie prietrže krvných ciev, ktoré živia mozog. To vedie k narušeniu dodávky krvi a rozvoju závažných neurologických abnormalít, zvyšuje pravdepodobnosť mozgovej príhody, vytvára skutočnú hrozbu pre ľudský život.

Dva opísané body sú najnebezpečnejšími druhmi komplikácií a nápadným príkladom tých prípadov, keď pri nedostatočnej liečbe kýly krčnej chrbtice vedie k zdravotnému postihnutiu. V skutočnosti je narušenie inervácie a krvného obehu tiež nebezpečné, pretože existuje riziko neustáleho zhoršovania zraku, sluchu, spánku a ďalších životne dôležitých funkcií..

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Liečba kýly krčnej chrbtice sa vykonáva iba pod dohľadom lekára, samoliečba je v týchto prípadoch vylúčená.

Na dosiahnutie maximálneho výsledku je dôležitá kompletná diagnostika pomocou röntgenového lúča, počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie. Schéma lekárskych opatrení je zostavená na základe získaných diagnostických údajov.

Je dôležité si uvedomiť, že na úplné uzdravenie musíte použiť integrovaný prístup, ktorý sa neobmedzuje iba na liekovú terapiu, fyzioterapiu, tradičnú medicínu a cvičebnú terapiu. V prípade medzistavcovej prietrže existuje veľa liečebných metód, ich výber závisí od konkrétneho prípadu.

Liečba drogami

Liečba drogami je hlavnou metódou boja proti patológii, zahŕňa zastavenie hlavných príznakov a užívanie liekov zameraných priamo na odstránenie prietrže.

Drogová terapia zahŕňa podávanie liekov nasledujúcich skupín:

 • Protizápalové lieky - určené na zníženie zápalového procesu. Najčastejšie sú v tomto prípade nesteroidné protizápalové lieky. Zmierňujú nielen zápal, ale tiež znižujú bolesť, bojujú s opuchmi, stuhnutosťou svalov.
 • Je veľmi dôležité udržiavať stav pacienta zastavením bolesti. Na tento účel sa môžu použiť aj analgetiká a antispasmodiká. V extrémnych prípadoch sa vykonáva blokáda bolesti..
 • Na zníženie svalovej vzrušivosti a kŕčov svalov krku, ktoré iba zhoršujú bolesť, sa pacientovi podávajú relaxačné látky..
 • Ďalším dôležitým krokom v priebehu liečby je stimulácia obnovy poškodeného chrupavkového tkaniva v oblasti chrbtice a chorého disku, na tento účel sa používajú chondroprotektory.
 • Posledné, čo stojí za zmienku, je to, že všetci sú bolestne znášaní vitamínové komplexy, ktoré zahŕňajú vitamíny skupín B, A, E, C a D.

Ako pomáha fyzioterapia

Po 2 až 3 týždňoch od začiatku liekovej terapie a objavenia sa zlepšení, najmä po odstránení silnej bolesti, sa lekári uchyľujú k zavedeniu fyzioterapie..

Fyzioterapia s herniou v krčnej chrbtici má rad výhod:

 • stimulácia metabolických procesov v určitej oblasti;
 • zvýšenie regeneračných schopností tkanív a buniek;
 • zlepšenie procesov krvného obehu;
 • odstránenie bolesti, po 2 až 3 sedeniach sa zaznamená významné zlepšenie stavu pacienta;
 • svalové kŕče sú eliminované. Okrem toho sa svaly uvoľňujú, čo pomáha znižovať napätie v nervoch..

Ako vidíte, prietrž sa dá vyliečiť doplnením liečebného komplexu fyzioterapeutickými postupmi oveľa rýchlejšie a úspešnejšie. Metódy fyziologických účinkov volí lekár, môže to byť elektroforéza, fonoforéza, magnetoterapia atď..

akupunktúra

Akupunktúra alebo akupunktúra pri liečbe patológií krčnej chrbtice je jednou z najúčinnejších metód. Princíp je typom fyzioterapie, je založený na účinku na podráždenie kožných receptorov, ktorý aktivuje metabolické a regeneračné procesy v subkutánnych štruktúrach..

Takto je možné urýchliť obnovu tkanív medzistavcových segmentov, eliminovať bolesť atď..

Ortopedické obojky

Váš lekár môže odporučiť špeciálny korzet. Ortopedický golier vám umožňuje fixovať krčnú chrbticu a zabraňuje tak neopatrným pohybom, ktoré môžu zhoršiť priebeh patológie..

Okrem toho je pri hernii krku veľmi dôležité znížiť zaťaženie krčnej chrbtice, čo sa dá dosiahnuť aj nosením takého goliera. Korzet nielen znižuje napätie, ale bráni mu svalové kŕče, ktoré zvyšujú bolesť. Jednou z výhod goliera je schopnosť nosiť ho nepretržite, používať ho aj v noci. Stále ho však nemôžete používať neustále, pretože v priebehu času sa môže vyvinúť atrofia krčnej svaloviny.

Kinesitherapy - revolúcia v liečbe chrbtice

Pod kinezoterapiou sa rozumie špeciálna technika fyzických cvičení, ktorá je jednou z foriem fyzioterapeutických cvičení. Liečba medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice touto metódou sa odporúča po lekárskom ošetrení..

Faktom je, že triedy by nemali byť sprevádzané bolesťou alebo vážnym nepohodlím. Cvičenia v kinezoterape zlepšujú výživu tkaniva v chrbtici.

Je dôležité viesť triedy pod vedením rehabilitológa s príslušnou kvalifikáciou, iba v takom prípade budú mať požadovaný účinok.

Ľudové lieky na cervikálnu prietrž

Liečba ľudovými prostriedkami nedokáže nahradiť liekovú terapiu a iné metódy tradičnej medicíny, ale môže výrazne urýchliť zotavenie. Pred použitím akejkoľvek liečebnej metódy doma je dôležité poradiť sa s lekárom. Pokiaľ ide o najúčinnejšie metódy, sú tieto:

 • použitie tuku z koní na obklady;
 • alkoholové tinktúry na báze cesnaku;
 • soľné kúpele, najmä s morskou soľou.

Ako ukazuje prax, bodnutie včiel je tiež účinným liekom, ale takúto liečbu by mala vykonávať iba skúsená osoba.

Použitie slučky Glisson

Špeciálne zariadenie používané na liečenie a prevenciu rôznych ochorení krčnej chrbtice, je tiež účinným spôsobom liečby krčnej prietrže bez chirurgického zákroku..

Ak je slučka pripevnená k hlave, pomáha priťahovať chrbticu kýlou. Toto úsilie je spôsobené špeciálnymi váhami zavesenými na simulátore, optimálna hmotnosť sa vyberá individuálne pre každého pacienta - to je hlavná požiadavka na používanie zariadenia..

Terapia týmto spôsobom pomáha eliminovať kompresiu stavcov, relaxáciu väzov a svalov, normalizáciu výživových procesov buniek a tkanív krčnej oblasti..

Aby sa predišlo nežiaducim dôsledkom, komplikáciám a zraneniam, lekár by mal použiť túto metódu liečby.

Aká strava by sa mala dodržiavať

Dôležitou požiadavkou v boji proti patologickému procesu, o ktorom sa diskutuje, je vyvážená strava. Je potrebné poskytnúť telu všetky potrebné vitamíny a minerály, eliminovať nezdravé jedlo.

To znamená, že musíte opustiť mastné, údené, korenené a sladké jedlá..

Pacient by mal tiež prestať piť a prestať fajčiť..

Je dôležité stanoviť príjem vitamínov A, B, C, E a D do tela. Zvážte zoznam najužitočnejších produktov:

 • Ryby a morské plody;
 • pečeň (najmä hovädzie);
 • vajíčka
 • mrkva;
 • Mliečne výrobky, mlieko;
 • obilniny, z ktorých sa najlepšie hodia: hrach, jačmeň, pohánka a ovos;
 • zelenina - kukurica, mrkva, tekvica, zelenina, kapusta a ďalšie;
 • ovocie a bobule - melón, broskyňa, citrusové plody, banány, maliny, černice, jahody a ďalšie.

Toto je minimálny zoznam užitočných potravín, ktoré musíte zahrnúť do svojho stravovania, aby ste získali potrebné látky..

Taktiež je dôležité pamätať na to, že všetky jedlá sú pod pokrievkou dusené, varené alebo pečené, je potrebné zachovať užitočné stopové prvky..

Masáže z dôvodu choroby

Masáže sú ďalšou hlavnou metódou konzervatívnej liečby. Masáž sa však vykonáva až potom, keď pacient prestane cítiť bolesť.

Pri liečbe kýly krčnej chrbtice bez chirurgického zákroku je dôležité absolvovať masážny kurz trvajúci najmenej 10 sedení. Masáž vám umožní uvoľniť svalové štruktúry, uvoľniť sa a zvýšiť elasticitu väzov, zbaviť sa aj stavovcov, ako aj narušiť nervy a krvné cievy.

S priaznivým priebehom choroby a vysokou účinnosťou liekovej terapie sa masáže prejavujú po prvom týždni užívania lieku.

Aplikátor Kuznetsova

- v boji proti chorobám chrbtice a chrbtice sa osvedčili špeciálne zariadenia určené na liečbu rôznych patologických procesov.

Na ošetrenie vzdelania v krčnej oblasti, napríklad herniovaného disku C5-C6, sa najlepšie hodí špeciálny valec. Môžete na to jednoducho ležať 10-15 minút (presnejšie, poraďte sa so svojím lekárom) alebo aktívne ovplyvniť postihnutú oblasť rolovaním valca hore a dole.

Použitie aplikátora Kuznetsov zvyšuje krvný obeh vo svaloch a v oblasti chrbtice, na ktorej sa vykonáva manipulácia. Zlepšuje metabolické procesy, uvoľňuje svalové napätie, aktivuje regeneračné procesy a tiež pomáha odstraňovať bolesť vrátane bolesti hlavy..

elektroforéza

Toto je jedna z metód fyzioterapie, ktorá je najbežnejšia a najúčinnejšia. Metóda je založená na vplyve prúdu vypustených častíc generovaných špeciálnym prístrojom na tkanivá.

Voľné častice prechádzajú cez kožu a mäkké tkanivá, dosahujú kostné štruktúry, zatiaľ čo človek nič necíti. Elektroforéza pre kýlu sa vykonáva s predbežnou aplikáciou liekov, ktoré sa dodávajú do poškodeného segmentu spolu s prúdom vybitých častíc..

Tento princíp významne zvyšuje terapeutický účinok, má výrazné protizápalové, analgetické a iné účinky, ktoré závisia od použitého lieku..

Blokáda herniou krčnej chrbtice

Blokáda vo väčšine prípadov znamená zavedenie lieku do oblasti poškodenia, aby sa vylúčila silná bolesť. Najčastejšie používané lieky na báze lidokaínu alebo novokaínu kombinované s antispasmodikami alebo glukokortikoidmi.

Súčasne je blokovaný sodíkovo-iónový kanál nervového zakončenia, takže bolesť spôsobená prietržom v krčnej chrbtici je odstránená v sekundách. Výhodou je tiež dlhodobý účinok analgetického účinku..

cvičenie

Popri opísanej kinezoterapii je dôležitou súčasťou liečby diskutovaného ochorenia aj fyzioterapia. Cvičenie je zamerané na napínanie chrbtice, uvoľňovanie svalov a ich posilňovanie, pokiaľ ide o prevenciu po hlavnej liečbe..

Je veľmi dôležité zvoliť správnu metodiku odbornej prípravy, v ktorej vám pomôže fyzioterapeut alebo rehabilitačný lekár.

chirurgia

Väčšina lekárov sa snaží liečiť prietrž konzervatívnou terapiou. Operácia sa musí vykonať iba v troch prípadoch:

 • Veľkosť útvaru je viac ako 10 až 12 milimetrov;
 • Vážne ohrozenie života alebo vysoká pravdepodobnosť zdravotného postihnutia;
 • Ak nie je možné vyliečiť kýlu krčnej chrbtice konzervatívnou liečbou.

Operácia krčnej prietrže

Na súčasnej úrovni rozvoja medicíny existuje veľa spôsobov odstránenia vzdelávania, uvádzame najbežnejšie:

 • endoskopia;
 • laserové odstránenie alebo obnovenie medzistavcového segmentu;
 • interlaminární.

Po každej metóde chirurgického zákroku sa uskutoční rehabilitácia, ale ak v prvých dvoch prípadoch trvá až 2 týždne, po interlaminárnom chirurgickom zákroku sa doba zotavenia predlžuje o mesiace.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Až 76% ľudí pociťuje bolesť chrbta za rok [1]. Tieto štatistiky ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Príčiny bolesti môžu byť rôzne, jednou z nich je osteochondróza chrbtice.
Pooperačná brušná herniaPooperačná prietrž na bruchu alebo skôr v brušnej stene sa týka rôznych traumatických účinkov. Prejavuje sa v oblasti pooperačnej jazvy, ktorá sa nachádza pod kožou.
Bolesť chrbta v bedrovej oblasti, príčiny a metódy liečby
Bolesť v bedrovej oblasti je jednou z najbežnejších príčin nútenia pacienta vyhľadať pomoc neurológa alebo terapeuta. Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici môže trvalo zhoršovať zdravotné postihnutie, čo znemožňuje pohyb a starostlivosť o seba.