loader

Hlavná

Späť

Kýla na bruchu dieťaťa

Existujú témy a problémy, ktoré spôsobujú, že sa rodičia veľmi zaujímajú o svoje dieťa. Jedným z týchto problémov je brušná prietrž u detí. Toto ochorenie je výčnelok brušných orgánov, ktoré sa nachádzajú v herniálnom vaku. Vypukli cez defekt - dieru, ktorú lekári nazývajú herniálními bránami.

Hrilové brány alebo výčnelky sa začínajú tvoriť iba na tých miestach, ktoré sú slabšie ako ostatné. Patria sem ingvinálna oblasť, miesto blízko pupku, biela čiara brucha.

Príčiny choroby

Foto: pupková kýla u novorodenca

Kýla u dieťaťa sa môže vyskytnúť na pozadí genetickej predispozície, ak sa brušné steny po narodení vyvíjajú nesprávne. Kýla sa môže tiež získať kvôli anatomickej slabosti..

To všetko vedie k úbytku tkanív, k strate ich predchádzajúcej elasticity. Nie sú schopní zvládnuť vynaložené zaťaženie, a preto sa začínajú tvoriť okrúhle alebo štrbinové otvory.

Najčastejšou príčinou vývoja brušnej prietrže u detí je nedostatočné rozvinutie šľachy, ktorá obsahuje kolagénové vlákna a tkanivá zodpovedné za elasticitu pobrušnice..

Bežné sú aj prípady, keď je ochorenie vyvolané zvýšeným vnútrobrušným tlakom. K tomu prispievajú tieto faktory:

 • Nadváha, v zriedkavých prípadoch dokonca obezita;
 • Poranenie brucha. Kýla sa môže začať vyvíjať v miestach, kde bol chirurgický šev predtým umiestnený;
 • Dlhý krik dieťaťa, chronická bronchitída alebo čierny kašeľ.

Etapy vývoja herniového výčnelku

Foto: kýla bielej línie brucha

Dieťa má najčastejšie prietrž bielo-bielej línie brucha. Rozlišujú sa tri fázy jeho vývoja:

 1. Prvý stupeň sa vyznačuje vydutím peritoneálnych buniek otvorom, ktorý je stále malý. Lipóm je tvorený, ktorý sa nachádza pred pobrušnicou. V podstate sa u detí v tejto fáze vývoj kýly zastaví;
 2. Keď sa v hernálnom vaku začne tvoriť lipóm, začína sa druhá fáza choroby. V taške je omentum a tenké črevo. Už vytvorená kýla tvorí bránu k východu. V komplikovaných prípadoch sú steny žalúdka umiestnené vnútri herniálneho vaku;
 3. Tretie štádium vývoja choroby je viditeľné voľným okom. Dá sa ľahko zistiť pri snímaní brucha. Hernálny vak začína vypadávať.

Charakteristiky vzhľadu prietrže u detí

Medzi znaky vzhľadu kýly u dieťaťa patrí skutočnosť, že sú len zriedkavo lokálne. Často je vytvorených niekoľko kýly naraz, ktoré sú umiestnené jedna po druhej. Môžu byť blízko pupku, pod ním alebo nad ním..

U detí nie je prietrž veľká. Jeho parametre obvykle nepresahujú dva centimetre. Vzhľad vyzerá ako malý opuch zaobleného tvaru, môžete si fotografiu pozrieť ako referenciu.

Príznaky brušnej prietrže u detí

Medzi príznaky brušnej prietrže u detí patrí bolesť, prítomnosť nepohodlia a prítomnosť výčnelkov, ktoré môžu pri ležaní zmiznúť. Ak sa také príznaky vyskytnú, musíte navštíviť skúseného lekára. Len on potvrdí alebo vyvráti diagnózu a predpíše potrebnú liečbu.

Príznaky prietrže sa líšia v závislosti od miesta a stupňa vývoja. Zdôrazňuje sa však niekoľko dôležitých prvkov, medzi ktoré patria:

 • Bolesť na bolesť a bolesť v mieste prietrže;
 • Zlý tráviaci systém. Nevoľnosť sprevádzaná zvracaním, častou zápchou;
 • Problémy s močovou trubicou. Toto je možné, ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku..

Ak sú tieto príznaky spozorované, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom!

Diagnostika. Príprava na ošetrenie

Každá matka by mala byť opatrná, ak má dieťa bolesti brucha. Ak bolesť nezmizne, ale iba zosilnie, je potrebné navštíviť lekára. Iba on môže správne vyšetriť malého pacienta a potom ho v prípade potreby poslať na vyšetrenie.

Popri palpácii je možné diagnostikovať prietrž brucha pomocou ultrazvuku a počítačovej tomografie pobrušnice. Lekár môže tiež odobrať röntgen tráviaceho traktu. Počas posledného vyšetrenia sa do pobrušnice zavedie špeciálna látka, ktorá umožní dôkladné vyšetrenie prietrže.

Ak bola diagnóza potvrdená, musíte okamžite nakonfigurovať dieťa na operáciu. Ak bola pri dieťati zistená hernia, chirurgický zákrok sa odloží.

Väčšina kliník pracuje v priemere na deťoch starších ako päť rokov. Bude však potrebné podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu lekárom, ktorý môže posunúť liečebné obdobie alebo naopak znížiť.

Na prípravu dieťaťa na chirurgický zákrok je potrebné vypracovať správnu a vyváženú stravu, z ktorej sú vylúčené niektoré potraviny. Tie obsahujú:

 • Korenené a mastné potraviny, jedlo s korením a korením;
 • Čokoláda, limonáda, maslo;
 • Občerstvenie, polotovary.

Musíte dieťa kŕmiť päťkrát denne v malých dávkach, aby nedošlo k problémom s tráviacim systémom.

operácie

Chirurgický zákrok na odstránenie prietrže u detí sa nazýva hernioplastika. Operácia sa uskutoční v celkovej anestézii, ale pri nižšej dávke. Gernioplastika sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi:

 • Šitie stien pobrušnice pomocou ich vlastných tkanív;
 • Zásahy pomocou špeciálne navrhnutej siete.

Počas operácie chirurg robí malé rezy, potom otvorí herniálny vak. Odstráni jej obsah a potom sa zaoberá odstránením divergencie rektálnych svalov. Tým sa zabráni progresii diastázy. Iba to poskytne záruku úplného vyliečenia kýly.

Pri hernioplastike s prírodnými tkanivami sa defekt aponeurózy eliminuje pomocou neabsorbovateľného stehu vyrobeného zo syntetických materiálov. Táto forma zásahu môže viesť k recidíve, pretože následne sú na švích veľké zaťaženia.

Preto sa operácia, pri ktorej sa používajú syntetické materiály, rozšírila. Sieťovina pokrýva aponeurózu, čo vedie k rovnomernému rozdeleniu záťaže na pobrušnicu. Súčasne je možnosť recidívy minimálna, pretože tkanivo je schopné klíčiť rýchlo a ľahko cez allomateriál..

Charakteristiky chirurgického zákroku (hernioplastika):

 • Operácia netrvá dlhšie ako hodinu;
 • Nasledujúci deň môže dieťa ísť domov, komplikácie sa už nepozorujú. Iba v niektorých prípadoch môže lekár opustiť pacienta na niekoľko ďalších dní na trvalé vyšetrenie;
 • K odstráneniu stehu dôjde do dvoch týždňov.

Rehabilitačné obdobie

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. V tomto období je potrebné dodržiavať správnu výživu, opustiť fyzickú aktivitu a vzpierať. Rovnako ako pred operáciou sa dieťaťu odporúča, aby odmietol vyprážané, pikantné a údené. Na uľahčenie trávenia potravy musíte skúsiť jesť tekuté potraviny: obilniny a polievky.

Odporúča sa jesť v malých porciách. Aby sa mohli črevá pravidelne vyprázdňovať, musí dávať ovsené vločky alebo kefír.

Na obnovenie tela po operácii je potrebné použiť komplexy vitamínov B a C.

Ako zabrániť prietrži?

Aby sa kýla nezačala vyvíjať u dojčiat, je potrebné dosiahnuť konštantný a pravidelný pohyb čriev, neprítomnosť nadváhy. Stojí za to sa postarať o to, aby sa dieťa neprežilo, alebo aby bolo dlho kričané z kriku.

Ak je dieťa vo veku od 5 do 10 rokov, potom je možné zabrániť hernálnemu výčnelku pomocou miernych športov. Vďaka nim sú steny brucha výrazne zosilnené.

náklady

Ceny za odstránenie kýly sú prijateľné. Líšia sa na rôznych klinikách a závisia od jeho prestíže, profesionality lekárov, kvality použitého vybavenia a nástrojov. V priemere sú náklady na operáciu odstránenia prietrže brucha u dieťaťa od 32 000 rubľov. Táto cena zahŕňa predbežné skúšky..

Všetko o kýlu bielej línie brucha u detí

Počas embryogenézy, v rôznych štádiách vývoja plodu, nie sú niektoré prvky, vrstvy tkaniva bielej línie brucha správne a konečne formované. Medzi tieto defekty patrí aplázia prednej brušnej steny, hernie rôznej lokalizácie (trieslovina, pupočníková, embryonálna, bránica). Kýla bielej línie brucha sa vyskytuje hlavne u dospelých detí (častejšie u detí vo veku 5 - 7 rokov). Zriedkavo porušené, nevykazuje sklon k sebavedomiu.

príčiny

K vzniku a dokonca k progresii tohto patologického stavu prispieva mnoho faktorov. Dedičná tendencia vedie k výskytu prietrže, v skutočnosti je najbežnejšou príčinou všetkých ochorení. Biela čiara brucha, ktorá prechádza od xiphoidného procesu po pubis, je čiarou priesečníka aponeuróz svalu rectus abdominis. Tu sa môžu tvoriť kýly.

Existujú faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak a okolnosti, ktoré oslabujú prednú brušnú stenu. Medzi ne patrí úbytok hmotnosti, trauma brucha, chirurgia brucha a choroby, ktoré vyčerpávajú deti.

Faktory, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine:

 • Pooperačné jazvy na bruchu;
 • Dedičská závislosť;
 • Obezita;
 • Pretrvávajúca zápcha;
 • Predĺžený nahnevaný kašeľ alebo krik;
 • Fyzický stres;
 • ascites.

Dlhodobé účinky príčin na malé telo dieťaťa vedú k oslabeniu aponeurózy a svalov brušnej steny..

Mechanizmus tvorby prietrže

Výskyt prietrže je spojený s neúplným vývojom aponeurózy, pri ktorej zostávajú defekty podobné štiepeniu. Tieto nedostatky existujú pre priechod nervov, krvných ciev, ktoré spájajú preperitoneálne tukové tkanivo so subkutánnym tkanivom. Typickým a charakteristickým miestom výskytu patologického stavu nazývaného hernia je horná časť bielej línie, pupočníková (paraumbilická) a hypogastrická lokalizácia je veľmi zriedkavo viditeľná..

Počas zvýšeného vnútrobrušného tlaku vypadáva preabdominálne tukové tkanivo, ktoré sa následne nazýva preperitoneálny lipóm. Pri stlačení tohto lipómu sa objaví akútna bolesť.

Tento syndróm bolesti sa môže zamieňať s podobnými príznakmi v takých stavoch, ako je zápal podžalúdkovej žľazy, žlčníka, peptický vred, peritonitída alebo iné patologické stavy brucha. Neskôr vypadne peritoneum a vytvorí sa herniálny vak, do ktorého vystupujú vnútorné orgány. Tento okamih predstavuje vytvorenie skutočnej kýly. V súlade s tým existujú tri fázy vývoja prietrže bielej línie brucha:

 • preperitoneálny lipóm;
 • počiatočné štádium;
 • vytvorená prietrž.

O.P. Krymov rozlišuje typy kýly bielej línie brucha v závislosti od jej umiestnenia:

 • supraoperačný (hernia epigastrica);
 • sub-umbilical (hernia paraumbilicalis);
 • pupočníkový (hernia hypogastrica).

Posledne menovaný druh je veľmi zriedkavý, pretože je podporovaný anatomickými vlastnosťami samotnej bielej línie, ktorá sa zužuje a sťahuje pod pupkom, takže sa tu budú menej pravdepodobne vytvárať defekty. Dieťa sa veľmi zriedka môže vyvinúť nie jedno, ale niekoľko kýly bielej línie brucha. V tomto prípade sa patológia nazýva viac prietrží..

Ak je prietrž veľká, najčastejšie jej obsahom bude omentum, slučky tenkého čreva, niekedy stena priečnej hrubého čreva..

príznaky

Kýla je najčastejšie asymptomatická a jej rodičia alebo lekári ju našli pri bežnom vyšetrení.

V stredovej čiare bude zreteľne zaoblený výčnelok, hladký a elastický na dotyk, ktorý počas kýchania, kašľa, zdvíhania sa zvyšuje, ak naň kliknete, môže sa zmenšiť. Tiež môže byť výstupok znížený v polohe na chrbte. Pokiaľ ide o bolesť, je lokalizovaná hlavne v hornej časti brucha a zosilňuje sa tlakom, namáhaním a po jedle. Rodičia by si mali dávať pozor na poruchy trávenia. Patria sem sťažnosti na nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy, zápcha.

Výskumné metódy

 • vyšetrenie a anamnéza malého pacienta;
 • auskultácia (počúvanie), prehmatanie (prehmatanie) prietrže;
 • všeobecná analýza krvi a moču;
 • Ultrazvuk obsahu herniového vaku;
 • gastroskopia;
 • rádiografické vyšetrenie brušných orgánov;
 • herniography;
 • CT alebo MRI v ťažkých situáciách.

Ultrazvuk bielej línie brucha sa považuje za veľmi bezpečnú a informačnú metódu výskumu. Používa sa na objasnenie povahy, umiestnenia herniovej vady, objasnenie obsahu herniového vaku..

Palpácia brucha na zistenie prietrže bielej línie brucha

Symptomatické choroby

Pri týchto chorobách by sa mala robiť diferenciálna diagnostika:

 • Peptický vred žalúdka / dvanástnika;
 • gastritídu;
 • zápal slepého čreva;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu
 • Nádorové metastázy v omentu.

Na to potrebujeme podrobnú inštrumentálnu a laboratórnu diagnostiku tráviaceho systému.

Možné komplikácie

 • Poranenie prietrže. Problémom je narušenie krvného obehu v orgánoch, ktoré sú v herniálnom vaku. Dôsledkom je črevná gangréna. Okrem toho sa zápalový proces zosilňuje a rýchlo sa šíri do susedných orgánov. A to už bude znamenať difúznu peritonitídu.
 • Nevhodnosť prietrže. Vyznačuje sa tým, že nie je možné opraviť herniálny obsah. Toto je vysvetlené fúziou orgánov hernálneho vaku medzi sebou..
 • Poranenie formácie je nebezpečné s následným poškodením a zápalom brušných orgánov.

Ako liečiť?

Každá matka by sa mala okamžite spojiť s chirurgom. Urobí všetko potrebné pre ďalšie diagnostikovanie a liečbu vášho dieťaťa.

Poznámka lekára: Aj pri malých prietržoch je potrebné, aby ich lekár sledoval, pretože existuje vysoké riziko priškrtenia prietrže.

Liečba kýly bielej línie brucha iba chirurgickým zákrokom. Táto operácia sa nazýva hernioplastika. Je plánované a nie príliš zložité. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú iba v celkovej anestézii. Lekári dnes používajú moderné a bezpečné pre deti, čo znamená, že drobní pacienti dobre znášajú operácie.

Lekárska poznámka: Alternatívne metódy liečby kýly u detí sa týkajú iba pupočníkovej kýly v skorých štádiách choroby. Brušná bandáž nelieči prietrž, ak sa už objavila.

Chirurgia ako metóda liečby kýly bielej línie

V závislosti od štádia choroby sa používa miestny alebo umelý materiál. Chirurg musí eliminovať diastázu (divergenciu svalu rekta abdominis). Ak používate miestne tkaniny, vada sa odstráni syntetickým vláknom. Táto metóda často vedie k opätovnému objaveniu prietrže, pretože záťaž na stehy je dosť veľká. Preto sa pri operácii častejšie používajú rámy alebo protézy zo syntetických sietí, ktoré pokrývajú aponeurózu a zaťaženie kĺbov sa stáva jednotným. Pravdepodobnosť recidívy pri použití týchto lešení je prakticky nulová.

Procedúra trvá v priemere 25-40 minút, záleží to na zložitosti a objeme chirurgickej manipulácie.

Niekoľko hodín po operácii majú deti so svojimi rodičmi možnosť vrátiť sa domov. Stehy sa odstránia o týždeň a pol..

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku sa musí dodržiavať reštriktívny režim počas troch dní a fyzická aktivita je obmedzená na 20 dní.

Je potrebné dodržiavať stravu:

 • Nejedzte mastné, vyprážané, korenené;
 • tekuté potraviny, ako sú obilniny, polievky, zeleninové alebo kuracie vývary, zemiaková kaša, fermentované mliečne výrobky uľahčujú trávenie dieťaťa;
 • na obnovenie sily a zlepšenie peristaltiky by sa do stravy mali pridávať džúsy, ovocné a zeleninové pyré;
 • Nadmerný príjem vlákniny môže spôsobiť nadúvanie a koliku.

prevencia

Prevenciou u dojčiat je zabrániť zápche. Dieťa by sa nemalo prejedať a kričať. Dospelí sa odporúča športovať, čo pomáha utesniť aponeurózu.

Aby ste zabránili recidíve a znížili tlak na brušnú stenu, môžete použiť obväz.

Pri kýle bielej línie brucha sa včasná diagnóza a liečba považuje za veľmi dôležitý a potrebný moment, inak sú nevyhnutné komplikácie. Chirurgický zákrok úplne zbaví choroby.

Pupočná kýla u detí - príznaky a liečba

Čo je pupočná kýla u detí? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Ganieva N.V., pediatrického lekára so skúsenosťou 5 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Umbilická hernia je defekt aponeurózy prednej brušnej steny v oblasti pupočného kruhu [3]. Aponeuróza je hustá šľachovitá pochva, ktorá pletie svaly pobrušnice. Spája svaly s inými tkanivami, to znamená, že hrá úlohu svalovej štruktúry.

Najčastejšie sa defekt aponeurózy vyskytuje u detí v prvých šiestich mesiacoch života. Je to kvôli neúplnému uzavretiu pupočného prstenca, najmä jeho hornej polovice, a anatomickej blízkosti pupočníkovej žily [12]..

Umbilická hernia je najnaliehavejším problémom, ktorému čelia pediatrickí chirurgovia. U detí mladších ako jeden rok je na prvom mieste spomedzi všetkých chirurgických patológií. O niečo menej časté sú pupočníkové, ingvinálne kýly a kýly bielej línie brucha [2]..

Umbilická hernia sa u detí vyskytuje v 20% prípadov. U predčasne narodených detí sa táto patológia vyskytuje častejšie - v 33% prípadov. Je to kvôli nezrelosti spojivového a svalového tkaniva vrátane aponeurózy prednej brušnej steny..

Faktory vzniku pupočnej kýly u dieťaťa možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

 1. Vrodené (zvlášť relevantné u detí mladších ako jeden rok):
 2. dedičná predispozícia k vážnemu oslabeniu spojivového tkaniva;
 3. fúzia dolného pupočného prstenca s tkanivom spojivovým s jazvou v dôsledku hustej pupočnej žily, ktorá nemá svalovú membránu, v dôsledku čoho sa slabo sťahuje a vedie k vzniku defektu aponeurózy;
 4. zvýšený vnútrobrušný tlak s neúplným nadmerným rastom pupočného krúžku, ktorý vyvoláva únik peritoneum, črevné slučky a omentum do pupka;
 5. slabosť brušnej fascie - membrán, ktoré rozdeľujú záťaž a smer pohybu v tele;
 6. krátky pupočníkový krúžok. Uzatvára sa spravidla do 12. mesiaca života dieťaťa. U 20% detí sa pupočníkový kruh nemôže uzavrieť kvôli slabému spojivovému tkanivu alebo sprievodnej neurologickej patológii, ako je napríklad myotonický syndróm - narušená svalová relaxácia po ich napätí.
 7. Získané (častejšie u starších detí):
 8. Choroby, ktoré vznikli počas nadmerného rastu pupočného krúžku, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak, - črevná kolika, bronchitída, zápal pľúc, čierny kašeľ, dlhý trhavý kašeľ, úplavica, dysbakterióza, funkčná (primárna) zápcha, ascites, abdominálne napätie počas močenia v prípade fimózy [12]. ;
 9. zdvíhanie zvierat alebo predmetov ťažkých pre dieťa;
 10. nestabilný psychoemocionálny stav dieťaťa, ktorý je sprevádzaný častými výkrikmi a plačom [1].

Podľa štatistík deti s patológiami, ako sú:

 • vrodené syndrómy - chromozóm, gén, v dôsledku vonkajších faktorov, viacnásobné malformácie;
 • závažná hypotrofia - nedostatok hmotnosti spojený s nedostatkom alebo nesprávnou absorpciou živín;
 • krivica - abnormálny vývoj kostného tkaniva;
 • hlboká predčasnosť - narodenie dieťaťa vo veku 28 až 31 týždňov;
 • srdcové defekty - nesprávna činnosť srdcového svalu;
 • rozštiepené tváre - „rozštiepená pera“, „rozštiepená patra“ atď.;
 • exstrofia močového mechúra - vrodené umiestnenie močového mechúra vonku kvôli neprítomnosti prednej brušnej steny;
 • nízka hmotnosť dieťaťa, ktorá je sprevádzaná nezrelosťou tkanív - toto porušenie sa zvyčajne vyskytuje u detí s extrémne nízkou (menej ako 1 000 g) alebo veľmi nízkou telesnou hmotnosťou (menej ako 1 500 g) narodenou v ktorejkoľvek fáze tehotenstva [4]..

Príznaky pupočnej kýly u detí

Jasným príznakom pupočnej kýly je výčnelok do pupočného kruhu od narodenia. Mnoho rodičov si ho zamieňalo s „nesprávnym“ oviazaným pupkom. Charakteristickým znakom prietrže je to, že výčnelok je výraznejší počas plaču, plaču, kašľa a fyzického stresu dieťaťa. V pokojnom stave alebo v ležiacej polohe sa výstupok „skryje“ a vrhá sa do dutiny brušnej..

Kýla, v závislosti od veľkosti a obsahu, môže byť nezávisle nastavená alebo nemeniteľná s veľkými rozmermi.

Diagnóza „pupočnej kýly“ sa najčastejšie zisťuje hneď pri narodení, čo znamená vrodenú príčinu vzniku defektu. Ak sú však vystavené faktorom, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, môže sa v ktoromkoľvek veku vytvoriť pupočná kýla. Je lokalizovaná v typickom „slabom mieste“ - pupočnom kruhu.

Okrem samotného herniálneho výčnelku je možné pozorovať v jeho oblasti výraznú pigmentáciu kože [2]. Zvyčajne je hnedá. Vzniká v dôsledku zjazvenia pupočnej rany a použitia lokálnych antiseptík u novorodencov: roztok brilantnej zelene 1%, roztok fucorcínu atď..

Veľkosti pupočnej kýly sa pohybujú v priemere od 0,1 do 5,0 cm. Jeho objem sa môže zvyšovať s pravidelnou zápchou, plačmi dieťaťa, kašľom, častým SARS, nadúvaním (nadúvanie).

Ak je prietrž veľká (viac ako 3 cm), koža nad ňou sa natiahne a stane sa tenšia. Keď sa zvýši vnútrobrušný tlak výraznejšie, v oblasti herniálneho vaku sa objaví kapilárna sieť.

Je mimoriadne zriedkavé, že pupočná kýla je sprevádzaná nadmernou úzkosťou dieťaťa a nevoľnosťou. Veľké kýly spravidla nespôsobujú nepohodlie vôbec [1]. Pohodlie sa môže vyskytnúť iba vtedy, keď je dieťa nadmerne aktívne, napríklad počas hier. To môže mať za následok mierne stlačenie výstupku..

Patogenéza pupočnej kýly u detí

Patogenéza je spojená s vrodenými príčinami vzniku prietrže..

Normálne sa v 10. týždni vývoja plodu stredné črevo vracia do brušnej dutiny a brušná stena sa normálne zatvára a pupočná šnúra je správne vytvorená. Bočné (protiľahlé) steny tela sú ohnuté od somatopleury dovnútra. To spôsobuje zúženie intestinálneho čreva vitellínu, z ktorého sa tvorí vitellínový kanálik. Spája črevá embrya s žĺtkovým vakom, ktorý sa počas vnútromaternicového vývoja podieľal na tvorbe kapilárnej siete, primárnych pohlavných orgánov a tvorbe hormónov..

Po narodení je pupočníkový pupok okamžite prerušený a obviazaný, pupočníkový krúžok zostáva zatiaľ rozšírený. Piaty deň po narodení dieťaťa pupočníková šnúra zmizne a pupočníkový krúžok sa utiahne tkanivom jazvy - začne sa fáza tvorby pupočnej jazvy..

Ak má novorodenec výrazný prechod na kožu do zvyšku pupočnej šnúry, je možné vytvoriť „kožný pupok“ - pahýľ, ktorý je len kozmetickým defektom vo forme výčnelku pupka 2,0-3,0 cm. Na rozdiel od pupočnej kýly peritoneálny obsah.

Anatomicky je pupočníkový krúžok obmedzený na:

 • zboku - rovné svaly;
 • zozadu - list parietálneho pobrušnice;
 • predná koža a aponeuróza.

Normálne je v čase narodenia pupočníkový prstenec úzka diera, ktorá umožňuje iba plavidlám, ktoré napájajú pupočníkovú šnúru, aby prešli cez [2]. S defektom aponeurózy pupočného kruhu sa v pupočnej oblasti vyskytuje prietrž. Pod vplyvom vrodených alebo získaných faktorov, pri ktorých stúpa vnútrobrušný tlak, peritoneum vyčnieva cez prietržovú bránu. S veľkým priemerom hernálneho portálu a výrazným vnútrobrušným tlakom sa zvyšuje hernálny vak. Podchádza pod kožu a tvorí herniálny výčnelok s herniovým obsahom (najčastejšie je to slučka čreva).

Klasifikácia a štádiá vývoja pupočnej kýly u detí

Pupočná prietrž je:

 • true - zaokrúhlená defekt aponeurózy v hornej polovici pupočného kruhu;
 • false („kožný pupok“) - prechod kože k zvyšku pupočníka, ktorý predstavuje iba kozmetický defekt;
 • paraumbilical (umbilical) - okrúhly alebo štrbinovitý defekt aponeurózy v blízkosti pupočného kruhu [3].

Prieduškovú prietrž možno tiež klasifikovať podľa veľkosti brány prietrže:

 1. Malá kýla - vizuálne nepostrehnuteľný alebo malý herniálny výčnelok. Najčastejšie sa detegujú na recepcii u detského chirurga počas palpácie. Priemer defektu aponeurózy sa môže meniť od 0,1 do 1,0 cm.
 2. Veľká kýla je výrazný herniálny výstupok, ľahko prispôsobiteľný do brušnej dutiny. Defekt aponeurózy pupočného kruhu dosahuje 1,0 - 3,0 cm.
 3. Obrovská hernia je výrazný herniálny výčnelok, ktorý sa sám neupravuje. Veľkosť chyby môže dosiahnuť 3,0 cm alebo viac. Obsahom týchto hernií môžu byť črevné slučky a omentum. Výnimočne sa v prípade obrovskej herniovej chyby vykonávajú chirurgické zákroky z troch rokov (presne podľa indikácie)..

Častejšie sú herniové brány u novorodencov 0,3 - 1,0 cm. Možno si tiež všimnúť vzťah medzi veľkosťami pupočnej kýly a fyziologickými charakteristikami detí: čím dlhšie a hlasnejšie dieťa plače a kričí, tým výraznejšie sú jeho koliky alebo iné faktory, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, viac herniálnych brán a herniálneho výčnelku.

Komplikácie pupočnej kýly u detí

Umbilikálna prietrž je porušovaná veľmi zriedka (na rozdiel od slabinovej prietrže). Tento stav vyžaduje neodkladnú starostlivosť a je dôvodom, prečo sa pediatrický chirurg obrátil na prijímacie oddelenie detskej nemocnice.

Poranenie pupočnej kýly znamená hustú kompresiu črevnej slučky herniovou bránou. V tomto prípade je narušený krvný obeh a trpí uškrtená časť herniového vaku. Vyskytuje sa akútna hypoxia tkanív a poškodený orgán.

Pri porušení pupočnej kýly sa vyskytne klinický obraz narušenej črevnej obštrukcie:

 • výstupok je výraznejší ako v normálnom stave (v pokoji);
 • búšenie prietrže prináša dieťaťu nepríjemné pocity a bolesť - začína sa aktívne pohybovať a hlasne plakať;
 • farba kože nad výstupkom môže byť od ružovej po karmínovo-cyanotickú; všetko závisí od času porušenia: ružová farba označuje, že k porušeniu došlo nedávno, a tmavšie odtiene označujú zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok;
 • časté pľuvanie, nevoľnosť, zvracanie, nadúvanie, koprostáza - v priebehu niekoľkých dní nedochádza k žiadnym pohybom čriev.

Prudká bolesť brucha, ktorá v pokoji nezmizne, tiež naznačuje porušenie obsahu prietrže. Niekedy je také silné, že dieťa môže kričať bez toho, aby prestalo, je nemožné ho upokojiť. V tomto prípade sa prietrž nemôže opraviť samostatne. V niektorých prípadoch sa vyskytnú príznaky bolestivého šoku: častý srdcový rytmus a prudké zníženie krvného tlaku.

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva v naliehavom prípade okamžite po tom, ako rodičia dieťaťa kontaktujú prijímacie oddelenie a stanovia presnú diagnózu, t. J. V prvých hodinách od okamihu prijatia. S včasným prístupom k lekárovi (do 6 hodín od okamihu porušenia) môžu byť zadržané orgány spravidla uložené. Chirurgia je menej časovo náročná a lekárska rehabilitácia pre dieťa sa koná v kratšom čase.

Pri neskoršej návšteve nemocnice (po 6 hodinách od okamihu porušenia) sa vytvorí nekróza narušenej časti čreva s následným rozvojom peritoneálnej (zápalovej) reakcie z pobrušnice [4]. Tento stav zvyčajne vyžaduje okamžité odstránenie zadržanej časti čreva alebo omentum..

Diagnóza pupočnej kýly u detí

Výhodným spôsobom diagnostikovania pupočnej kýly je prehmatanie pupočného krúžku. To nespôsobuje ďalšie ťažkosti a nespôsobuje nepohodlie dieťaťa. Ďalšie výskumné metódy sa zvyčajne nevyžadujú [9]..

Počas palpácie pupočnej kýly môže detský chirurg:

 • vyhodnotiť priemer herniálneho portálu;
 • stanovte veľkosť prietrže a prítomnosť obsahu v nej - omentum a slučku čreva.

To všetko lekárovi pomáha pri rozhodovaní o ďalších liečebných postupoch, vypracuje plán pozorovania a poradí rodičom dieťaťa.

Rodičia môžu objaviť vrodenú prietrhu aj u dieťaťa: po páde pupočnej šnúry zostáva v oblasti pupka výčnelok, ktorý je viditeľný najmä počas plaču alebo plaču dieťaťa.

Je potrebné rozlišovať pupočníkovú prietrž od prietrže bielej línie brucha, pupočnej prietrže, „kožného pupku“, nádorov a lipómov (wen). Ak existuje podozrenie na „kožný pupok“, herniálny obsah nebude hmatný - iba formovaný kožný „vak“ s hustou elastickou konzistenciou. Palpácia je bezbolestná. Pri porovnaní s benígnymi formáciami (lipómy) sa zaznamená zreteľný rovnomerný obrys, stredná bolestivosť pri pohmate, hustá elastická konzistencia s bunkovou štruktúrou, ktorú možno tiež určiť pomocou ultrazvuku. Periupické kýly a kýly bielej línie brucha sa vyznačujú lokalizáciou. Zvyčajne sa nachádzajú nad pupočníkovým krúžkom..

Liečba pupočnej kýly u detí

Konzervatívne zaobchádzanie

Používa sa na malé veľkosti herniového výčnelku (do priemeru 1,0 cm), keď je vysoká pravdepodobnosť samoliečenia počas rastu dieťaťa (zvyčajne bližšie k 2 až 3 rokom života) v dôsledku spevnenia prednej brušnej steny..

Pri ťažkých herniálnych výčnelkoch a veľkom defekte aponeurózy u detí mladších ako päť rokov sa spravidla vykonáva aj konzervatívna liečba. Zahŕňa to:

 • terapeutické fyzické cvičenia na svaloch prednej brušnej steny: zdvihnutie nôh dieťaťa o 90 °, „bicykel“;
 • posilnenie brucha;
 • nosiť ortopedickú bandáž;
 • použitie bavlnenej gule s adhezívnym obväzom na pupočnej oblasti - aplikuje sa najmenej štyri týždne, ak je to potrebné, môže sa opätovne použiť [12];
 • kurzy na ortopedický fitball;
 • položenie dieťaťa na brucho 15 - 20 minút pred kŕmením;
 • lokálne masážne cvičenia v smere hodinových ručičiek na pupočníku, aby stimulovali kolagén a elastické vlákna aponeurózy [5].

Výživa je spravidla normálna, pretože nijako neovplyvňuje chorobu. Ak majú rodičia možnosť poradiť sa s lekárom fyzickej terapie - je to obrovské plus. Najčastejšie sa však s dieťaťom stretávajú nezávisle doma..

Ak pred 3 až 5 rokmi pupočná hernia nezmizla, nezvýšila sa ani nebola narušená, je potrebné vykonať chirurgický zákrok.

Chirurgické ošetrenie

Oprava špice prietrže a plastická chirurgia pupočníkového krúžku sú indikované pre všetky deti s výrazným defektom aponeurózy (1,0 cm alebo viac). Vykonávajú sa plánovaným spôsobom od piatich rokov. Pri obrovských veľkostiach pupočnej kýly (3,0 cm alebo viac) sa chirurgická liečba detí vykonáva od troch rokov, a to aj plánovaným spôsobom.

Pred identifikáciou indikácií pre chirurgický zákrok je potrebné dodržiavať konzervatívnu liečbu - nosiť špeciálne konštrukcie, robiť cvičenia atď. Ak má dieťa s vrodenou kýlou 5 cm pozitívnu dynamiku - pokles kýly na 2,0 cm, operácia sa presunie z troch rokov na 5 rokov, Zároveň by sa však rodičia mali neustále zapájať do konzervatívnej liečby s dieťaťom a detský chirurg by ich mal raz ročne sledovať v mieste svojho bydliska. Ak nedochádza k žiadnej dynamike a kýla zostáva obrovská, potom sa plánovaná operácia uskutoční o tri roky.

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Všetky deti to dobre znášajú bez komplikácií..

Technicky sa operácia vykonáva takto:

 • po ustúpení 1,0 - 2,0 cm od základne herniálneho výčnelku sa pozdĺž dolného polkruhu pupočného kruhu vykoná polmesačný rez až do dĺžky 1,0 - 1,5 cm;
 • spolu so subkutánnym tukom, tupým aj akútnym spôsobom, sa odstráni klapka, ktorá upevňuje vzdialenú časť herniálneho vaku [6];
 • bližšie k strednej časti, v priečnom smere, herniálny vak vystupuje z okolitých tkanív, je vzatý do svoriek a otvorený;
 • chirurg skúma obsah prietrže a pošle ho do brušnej dutiny;
 • „krk“ herniového vaku je zošitý „od okraja k okraju“;
 • zvyškový herniálny vak nad stehom je odrezaný;
 • šitie defektu v aponeuróze pupočného prstenca s prerušenými sutúrami;
 • kožná klapka v pupku je pripevnená k aponeuróze dodatočným prišívaním;
 • kontrola krvácania sa vykonáva ďalším vrstvením stehov na rane, aseptická fixácia obväzu [7].
 • domáci režim počas 7-10 dní;
 • hygienická sprcha piaty deň po odstránení švov;
 • denné ošetrenie pooperačnej rany roztokom brilantnej zelene 1%;
 • obmedzenie fyzickej aktivity na 1-3 mesiace.

Prognóza. prevencia

Ak sa používajú metódy konzervatívnej liečby, účinok vo väčšej miere závisí od rodičov, ich záujmu o pravidelné dodržiavanie taktiky liečby. Prognóza je spravidla priaznivá v 85% prípadov konzervatívnej liečby malej pupočnej kýly. Bez konzervatívneho zaobchádzania malé kýly spravidla neprechádzajú samy osebe, s výnimkou veľmi malých kýiel - do 0,5 cm.

Po chirurgickom zákroku je prognóza priaznivá v 99% prípadov. Lineárna pooperačná jazva dosahuje 1,0 cm a je takmer neviditeľná. Deti túto operáciu tolerujú pomerne ľahko. Rehabilitačný potenciál dieťaťa je vysoký.

K relapsu pupočnej kýly prakticky nedochádza, s výnimkou detí s vrodenou slabosťou spojivového tkaniva - musia venovať väčšiu pozornosť fyzickej aktivite a fyzickej terapii..

Preventívne opatrenia sú zamerané na liečbu patológií, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak - funkčná zápcha, črevná kolika, bronchitída, zápal pľúc, čierny kašeľ, kašeľ, úplavica, dysbióza, ascites, psycho-emocionálna nestabilita, sprevádzané výkrikmi a hlasným plačom. Je tiež potrebné pravidelne sa zúčastňovať fyzickej terapie. Pomáha posilňovať aponeurózu prednej brušnej steny [8].

Príznaky a liečba pupočnej kýly u detí bez chirurgického zákroku a chirurgického odstránenia

Umbilická hernia u detí je častou patológiou, ktorá postihuje každé piate dieťa. Predčasne narodené deti trpia týmto ochorením častejšie ako deti na plný úväzok - približne každú tretinu.

U takmer všetkých novorodencov sa vyskytujú malé defekty pupočníkového krúžku. Ak nájdete výčnelok nad pupkom, nezazvonte alarm okamžite. Je dôležité, aby ste diagnózu neurobili sami, ale ak máte podozrenie na prietrž, poraďte sa s lekárom. Čo je to choroba, ako ju včas rozpoznať, či je potrebné operovať s malým pacientom - v tomto článku pochopíme.

Čo je pupočná kýla a prečo sa vyskytuje u detí?

Dieťa, ktoré je v lone, je s ňou spojené pupočnou šnúrou, prostredníctvom ktorej dostáva živiny pre tvorbu a rast. Po narodení je pupočníková šnúra oviazaná a odrezaná a pupočná šnúra zmizne ako zbytočná.

V priebehu času je pupočníkový prúžok sprísnený v dôsledku svalov brušnej dutiny. Pretože pupočníkový kruh je u novorodencov slabý, niekedy sa stáva, že sa úplne nezatvorí, čo vedie k opuchu črevnej slučky..

Umbilikálna prietrž je stav, pri ktorom orgány brušnej dutiny opúšťajú pod kožou pupočníkový krúžok. Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u novorodencov, ale pozoruje sa aj u jednoročných detí a vo veku 6-8 rokov..

Pupočná prietrž môže byť vrodená alebo získaná. Známe sú nasledujúce príčiny vrodenej kýly u detí:

 • nezrelosť;
 • geneticky určená slabosť svalov brucha dieťaťa;
 • dedičný faktor (patológia sa často vyskytuje u detí, ktorých rodičia v detstve trpeli rovnakou chorobou);
 • infekčné ochorenie alebo nepriaznivé environmentálne podmienky, ktoré matke vznikli počas tehotenstva.

Príčiny získanej prietrže:

 • krivica (pozri tiež: Aké sú príznaky krivice u detí do jedného roka?);
 • črevná kolika;
 • podváha pri narodení;
 • zápcha, kašeľ, prudký plač, plynatosť;
 • začiatok chôdze, najmä ak sa dieťa začalo vo vzpriamenej polohe v ranom veku a svaly dieťaťa ešte stále nie sú dostatočne silné;
 • nedostatok laktázy.

K výčnelkom niekedy dôjde bez dôvodu. Kýla u detí sa môže vyskytnúť v prvom roku života (nielen u novorodencov). V tomto veku je pupočníkový krúžok úplne uzavretý, ale ak má dieťa obavy z častej zápchy alebo nadúvania, tento proces môže byť oveľa pomalší.

Pri diagnostike krivíc lekári varujú rodičov pred pravdepodobnosťou pupočnej kýly. V dôsledku tohto ochorenia svalový tonus oslabuje, čo môže viesť k vyčnievaniu..

Príznaky pupočnej kýly u dieťaťa

Nie je ťažké určiť, či má dieťa herniu alebo nie. Je viditeľná pri vizuálnej kontrole. Hlavným charakteristickým znakom je výčnelok nad pupkom, ktorý má tvar podobný lopty (na fotografii je to zreteľne viditeľné). Veľkosť lopty sa pohybuje od 1 do 10 cm. Ak na ňu ľahko zatlačíte, zasunie sa do pobrušnice a potom znova vytiahne..

Môže to vyzerať ako kýla

S miernym zvýšením pupočného krúžku je prietrž viditeľná iba pri napätí brušných svalov počas kýchania, kašľa, plaču alebo smiechu. Farba kože okolo pupka sa mení.

Iba chirurg môže určiť, či existuje prietrž a aká liečba by sa mala použiť. Niekedy sa takzvaná kožná pupok považuje za prietrž. Navonok to vyzerá ako kýla, ale nie je to len fyziologický znak konkrétneho dieťaťa.

Deti s herniou sú viac nepokojné, pretože nadúvanie a kolika u detí sú bolestivejšie. Deti s herniou sú meteorologické: reagujú na zmeny poveternostných podmienok rozmarmi alebo naopak letargiou, ospalosťou.

Trápi jej bábätko prietrž??

Je dôležité, aby rodičia vedeli, že pupočná kýla neubližuje a nespôsobuje úzkosť detí. V niektorých častiach peritoneum sa do nich môžu dostať črevné slučky, v dôsledku čoho je prietrž zranená.

Diagnostické metódy

Ako už bolo uvedené, pri vyšetrení je obvykle viditeľná pupočná kýla. Skúsený pediater to zistí a odporučí pacienta na objasnenie diagnózy pacienta. Jedna inšpekcia však nie vždy postačuje, pretože výstupok môže byť nepatrný z dôvodu jeho malej veľkosti alebo môže mať iné dôvody vzhľadu. Existujú patológie s podobnými príznakmi, napríklad nádory podobné nádorom.

Na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy vykonajte tieto štúdie:

 • všeobecná analýza krvi;
 • ultrazvuk;
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku);
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Ďalšia inštrumentálna diagnostika je potrebná, ak to závisí od výsledku vyšetrenia, ako zaobchádzať s dieťaťom, a tiež pri rozhodovaní o operácii. Okrem toho je potrebné zistiť, či existuje iná patológia tráviaceho traktu..

Funkcie liečby pupočnej kýly u detí

Metóda liečby sa zvolí v závislosti od veľkosti prietrže. Konzervatívne metódy sa často môžu vynechať bez použitia chirurgického zákroku. Je to možné, ak je výčnelok malý a nezvyšuje sa jeho veľkosť a nespôsobuje to nepohodlie dieťaťa. Prietrž sa zvyčajne lieči jednoduchšími spôsobmi..

U malých veľkostí sa pupočná kýla lieči konzervatívnymi metódami (masáže, gymnastika a lieky).

V niektorých prípadoch je dieťa liečené liekmi. Lieky predpísané pre pacienta sú navrhnuté tak, aby vyliečili prietrž zosilnením stien brucha. Pridaním masáže, gymnastiky a nosením obväzu k tejto terapii získate dobré výsledky. Ak sa požadovaný účinok nedosiahne do 4 - 5 rokov, lekári začnú premýšľať o operácii.

masáž

Po vyliečení pupočnej rany, to znamená niekoľko týždňov po narodení, je povolené batoľatá masírovať (odporúčame prečítať si: ako prebieha masáž pupočníkovej kýly u novorodencov?). Najprv môžete navštíviť špecialistu, ktorý naučí mamu, ako to urobiť správne. V priebehu času bude mama schopná pochopiť princíp sama a ovládnuť techniku ​​masáže a urobiť ju doma.

Pred zákrokom je potrebné výstupok opraviť, opatrne ho zalepiť omietkou. To je nevyhnutné, aby prietrž pri hrádzi nevypadla. Všetky akcie počas masáže by mali byť mäkké, jemné, ľahké. Nerozdrvujte omrvinky na bruško.

Najprv hladte okolo pupka v smere hodinových ručičiek, potom proti. Po masáži šikmých svalov vystužte steny brušnej dutiny. Tu sú pohyby intenzívnejšie. Potom znova, kruhové hladenie. Ďalej - ľahké brnenie v oblasti pupka a hladenie znova.

Celý postup netrvá dlhšie ako 3-5 minút. Opakujte to niekoľkokrát denne a nezabudnite jesť. Denná masáž prinesie pozitívny výsledok.

fyzioterapia

Pre najmenších používajú tieto cvičenia:

 • pred každým kŕmením sa dieťa na bruško rozprestrie na niekoľko minút;
 • dieťa sa na niekoľko sekúnd otočí doľava alebo doprava;
 • držiac dieťa oproti nemu, odmietajú ho späť a držia hlavu tak, aby sa nemohla prevrátiť;
 • z polohy na chrbte dvíhajte dieťa za ramená a podopierajte ho pod chrbtom (zatiaľ čo hlava a nohy voľne visia);
 • robiť ťahy zozadu do žalúdka;
 • položte dieťa chrbtom na veľkú loptičku a nakláňajte, držte nohy.

Staršie deti absolvujú kurz fyzioterapeutických cvičení vrátane fyzických a gymnastických cvičení určených na posilnenie svalov brušnej steny. Školenie sa odporúča najmenej 2-3 krát týždenne. Fyzikálna terapia je skvelý spôsob, ako vyčistiť pupok (pozri tiež: ako liečiť novorodenecký pupok pomocou chlorofylínu, ak sa slávi?).

Špeciálne omietky a obväzy

Ako komplexná liečba sa spolu s masážou a gymnastikou používajú špeciálne fixačné náplasti a obväzy. Po vyliečení pupočníkovej rany sa použije náplasť, ktorá vám umožní odstrániť pupočníkovú prietrž z dieťaťa. Je prilepená k pupku tak, aby sa vytvoril záhyb, a nosia sa 10 dní. Kurz sa opakuje niekoľkokrát s malými prerušeniami..

Hlavná vec je, že náplasť je vyrobená z hypoalergénneho a priedušného materiálu. Koža u dojčiat je veľmi citlivá, môže sa vyskytnúť alergická reakcia..

Bandáž sa nosí, aby sa predišlo porušeniu prietrže. Pri nosení tohto príslušenstva sa zosilnia steny brušnej dutiny a zníži sa pupočný krúžok, čo vedie k uzdraveniu.

Kedy je potrebná operácia??

Ak lekár trvá na potrebe chirurgického zákroku, neignorujte jeho radu. V takom prípade sa používa kýla? Toto sa stane, ak:

 • veľkosť pupočného krúžku viac ako 2 cm;
 • objavilo sa porušenie prietrže;
 • kýla u dieťaťa staršieho ako 1 rok sa zväčšuje;
 • výstupok neprechádza u dieťaťa mladšieho ako 4 až 5 rokov.

Ak je prietrž malá, pri operácii lekár urobí rez nad pupkom a utiahne pupočníkový prsteň. Operácia netrvá dlhšie ako 20 minút.

Pri veľkej hernii sa vykonáva hernioplastika (oprava prietrže) - hernia sa chirurgicky odstráni. Pri operácii sa prietrž najprv opraví, potom sa na kýlovú bránu umiestni syntetická sieťka podľa princípu náplasti, ktorá nakoniec dorastie do telesného tkaniva a zabráni opätovnému objaveniu sa výčnelku..

Ako dlho trvá rehabilitačné obdobie po operácii??

Pri včasnej operácii, tj predtým, ako dieťa chodí do školy (do 7 rokov), rehabilitácia netrvá dlhšie ako 2 týždne. Komplikácie nevznikajú. Po odstránení prietrže musí dieťa nosiť pooperačné obväzy a dodržiavať špeciálnu diétu - vylúčiť výrobky zo stravy, ktoré spôsobujú nadúvanie. Lekári odporúčajú obmedziť pohybovú aktivitu.

Po operácii porušenia alebo prasknutia herniového vaku je rehabilitácia ťažšia. Takýmto pacientom sa ďalej predpisuje kurz antibiotík a fyzioterapia..

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a aké sú komplikácie?

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, u dieťaťa sa môžu prejaviť tieto príznaky:

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • nemožnosť upraviť prietrž stlačením v polohe na chrbte.

Komplikácia vo forme prasknutia herniového vaku, z ktorého vychádza jeho obsah, je mimoriadne zriedkavá. Zranenie a prasknutie prietrže je život ohrozujúce, preto je potrebné okamžite sa poradiť s chirurgom.

Preventívne opatrenia

Pri náležitej starostlivosti o dieťa a dodržiavaní preventívnych opatrení sa šanca na výskyt pupočnej kýly niekoľkokrát znižuje. Na prevenciu tejto patológie ponúkame niekoľko tipov:

 • dojčenie udržujte čo najdlhšie, aby ste zabránili zápche, nadúvaniu, intestinálnej dysbióze;
 • pre dojčiacu matku je nežiaduce jesť potraviny, ktoré spôsobujú oparenie dieťaťa (kravské mlieko, strukoviny, hrozno, kapusta, sýtené nápoje atď.);
 • mali by obsahovať obilniny, ovocie a zeleninu, zeleninu v potrave dojčiacej matky;
 • ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné dojčenie, lekár by mal zvoliť správnu zmes;
 • je dôležité chrániť dieťa pred prechladnutím a tiež zabrániť dlhému kriku a kriku, pretože zvyšuje vnútro-brušný tlak, ktorý vyvoláva rozvoj pupočnej kýly;
 • posilňujú brušné svaly pomocou gymnastiky, masáže a plávania.

Účinným prostriedkom na prevenciu pupočnej kýly u detí s deficitom laktázy je správna výživa a ďalší príjem laktázy. Pri dysbióze vedie nadúvanie a zápcha často k rozvoju pupočnej kýly u dojčiat. Aby sa zabránilo vzniku pupočnej kýly, je potrebné odstrániť príznaky tohto ochorenia.

Ako je kýla brucha u dieťaťa?

Kýla na bruchu dieťaťa

Kýla brucha je prolaps brušných orgánov cez prednú stenu brucha cez otvor existujúci alebo vytvorený v dôsledku patológie, pričom sa zachováva integrita anatomických membrán, ktoré ich zakrývajú. Vyčnievanie orgánu je možné pod kožou, v priestore medzi svalmi, vo vnútornej dutine.

Kýla v detskom žalúdku sa tvorí iba v prítomnosti kondicionujúcich a uskutočňujúcich faktorov. Medzi prvé faktory patrí vrodená slabosť šliach a svalov a slabé miesta vzniknuté v dôsledku zranení, vyčerpania alebo operácií. Tvorba prietrže môže viesť k častému zvýšeniu tlaku vo vnútri brucha, čo je pravdepodobné pri zdvíhaní závaží, kašľaní, plynatosti, zhoršenom močení, zápche..

Druhy kýly u detí a aké je ich nebezpečenstvo

Najčastejšie sa u detí diagnostikuje porucha pupku, na druhom mieste sa nachádza ingínová prietrž a zriedka sa vytvára kýla bielej línie brucha. Nekomplikovaná prietrž nevyvoláva bolestivosť a môže sa voľne usadiť (pri stlačení sa herniálny vak vracia do brušnej dutiny).

Zložitá kýla začína bolieť a už sa nezmierňuje. Diagnóza sa stanoví po klinickom vyšetrení, brušnom ultrazvuku, na stanovenie obsahu vaku sa predpíše rádiografia. Nebezpečenstvo defektu u detí je možnosť zovretia herniálneho vaku, čo môže mať za následok smrť obsahu tkaniva (v dôsledku porúch obehového systému) a peritonitídu..

Ak je prietrž stlačená, je nevyhnutná chirurgická operácia. Kýla sa dá odstrániť iba chirurgicky. Približne tretina všetkých operácií v pediatrickej chirurgii sa vykonáva na odstránenie prietrží.

Kýla vstupujúca do pupočného priestoru

Pupočná prietrž v takmer sto percentách prípadov sa zistí v ranom veku. V prípade choroby herniálny vak vypadne z pupočného kruhu. Tento nedostatok sa vyskytuje u 20% novorodencov a tretiny predčasne narodených detí. Vydutie sa vyskytuje častejšie u dievčat mladších ako 10 rokov..

Za normálnych podmienok sa u novorodencov po vysušení pupočníkovej šnúry pupočníkový kruh uzavrie a otvor sa zakryje spojivovým tkanivom. Kým sa tento proces neukončí, existuje riziko tvorby prietrže, čo znamená, že zvýšenie tlaku v brušnej dutine môže spôsobiť migráciu pobrušnice, časti čreva, omentum do pupočníka..

Za hlavný faktor tvorby kýly sa považuje v dôsledku dedičnosti nedostatočnosti peritoneálnej fascie. Ak by rodičia mali túto chybu, pravdepodobnosť vzniku vzdelania u dieťaťa je asi 70%.

Ochorenia, pri ktorých je žalúdok napnutý (čierny kašeľ, úplavica, bronchitída, zápal pľúc, dysbióza, zápcha, neznášanlivosť laktózy, fimóza), sú schopné vyvolať migráciu orgánov do pupočného prstenca, pretože kašeľ a napätie vedie k tomu, že sa pupočníkový kruh ešte viac rozširuje.

Pupočné kýly u detí sa často vyskytujú v detstve (po 2 až 3 mesiacoch). Kýla vyzerá ako formácia, výčnelok okrúhleho alebo oválneho tvaru v oblasti pupka (foto nižšie), ktorý sa zvyšuje, keď dieťa napína brucho (počas kašľa, plaču, namáhania) a zmizne alebo úplne zmizne, ak dieťa leží na chrbte..

Chybné vzdelávanie nespôsobuje u detí úzkosť a nepohodlie, ale ak je veľké, deti môžu pociťovať bolesti ako kolika, nevoľnosť, bolesť pri pupku a zápcha. U detí mladších ako 3 roky sa spravidla objaví spontánne posilnenie pupočného krúžku a nie je potrebný chirurgický zákrok.

Vyťukávanie je zriedkavé. Rodičia môžu rozpoznať nebezpečnú patológiu zväčšením herniálneho vaku a zmenou jeho farby, navyše prestáva usadzovať a dieťa je mučené nevoľnosťou, zvracaním, nadúvaním, bolesťou v pupočnej oblasti..

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, musíte bezodkladne ísť do nemocnice, pretože patológia môže spôsobiť upchatie črevných slučiek a odumretie jej tkanív. Pri rutinnej prehliadke dieťaťa sa diagnostikuje pupočná kýla.

Pri skúmaní brušnej steny sa zistí rozšírenie pupočného krúžku a pri zdvíhaní hlavy a tela je zreteľne viditeľná diastáza a prolaps orgánov. Dodatočné vyšetrenie je predpísané iba vtedy, ak je potrebné chirurgické odstránenie útvaru. Deti majú predpísaný ultrazvuk, brušný röntgen a snímajú priechod bária črevami, herniografia.

Pri liečbe pupočnej kýly u predškolských detí sa používajú nastávajúce taktiky, pretože najčastejšie sa prenášajú samostatne. Odporúčané opatrenia na posilnenie prednej brušnej steny: položenie dieťaťa na brucho, masáž, plávanie, cvičebná terapia.

Môže sa tiež odporučiť nanesenie obväzu lepiacou páskou a nosenie obväzu na mechanické uzavretie výstupku. K samoliečeniu prispieva aj primeraný fyzický vývoj dieťaťa, fyzická aktivita, včasná liečba chorôb, ktoré vyvolávajú zvýšenie tlaku v bruchu, normalizácia motility čreva..

Indikáciami na chirurgické odstránenie sú veľké veľkosti pupočného prstenca, tráviace ťažkosti, porušenie prietrže a tiež ak výčnelok nezmizol v školskom veku. Táto operácia netrvá dlhšie ako pol hodiny.

Počas tejto doby chirurg vracia obsah formácie do brušnej dutiny, odstraňuje herniálny vak, šije a posilňuje hernálnu bránu. Pobyt v nemocnici sa nevyžaduje. V núdzovej prevádzke je potrebné odstrániť mŕtvu časť čreva s jej ďalšou obnovou.

Kýla v dôsledku diastázy brušných svalov

S kýlou bielej línie brucha sa svaly rekta líšia v aponeuróze v stredovej línii. Prostredníctvom tejto diery môžu vyčnievať slučky čreva, malá časť žalúdka, omentum, ľavý lalok pečene. Formácia sa môže tvoriť nad pupkom, pod ním alebo blízko neho.

Kýly v dôsledku diastázy sú niekedy početné. Porucha je veľmi zriedkavá, asi v 0,8% prípadov. Príčinou patológie je nedostatočný rozvoj aponeurózy. Genetická predispozícia, abdominálna obezita, trauma môžu viesť k nedostatočnosti vlákien bielej línie brucha..

Defekt sa vytvára počas skokového tlaku vo vnútri brušnej dutiny, napríklad pri silnom plaču a plaču v detstve, s fyzickou námahou, zápchou, silným kašľom, zhoršeným močením. Patológia sa vytvára v niekoľkých fázach. V štádiu preperitoneálneho lipómu preperitoneálne vlákno vypadne defektom vo vláknach.

Potom sa vytvorí peritoneálna kapsa, vo vnútri ktorej môže byť časť čreva, omentum a stena žalúdka. Pri konečnej formácii je herniálny vak zreteľný a hmatateľný. Prietrž sa často nevyvíja a zostáva v prvej fáze, keď je výčnelok skrytý.

Hlavným príznakom patológie je bolestivý výčnelok pozdĺž bielej čiary. Syndróm bolesti je intenzívnejší po jedle, cvičení, kýchaní, kašli, namáhaní. Bolesť môže vyžarovať v hypochondrii, lopatke, dolnej časti chrbta. Porucha môže často spôsobiť nevoľnosť, grganie, pálenie záhy.

K poraneniu prietrže dochádza pri prudkom stlačení vytiahnutých orgánov pri bráne prietrže. V tomto prípade má dieťa akútnu bolesť brucha, ktorej intenzita sa zvyšuje, nevoľnosť a vracanie, plyny neprechádzajú, v stolici je viditeľná krv a samotný vak sa nenasadí. Na zistenie obsahu vytvoreného vrecka pobrušnice je potrebné podstúpiť rádiografiu, gastroskopiu, ultrazvuk, MSCT brušnej dutiny..

Terapia patológie je možná iba chirurgicky. Počas operácie sa odreže peritoneálna kapsa, jej obsah sa vizuálne skontroluje, vyreže sa časť omentum, eliminuje sa diastáza (divergencia) brušných svalov. Prevenciou rozvoja prietrže je tréning svalových abs, vyvážená výživa, normalizácia stolice, udržiavanie váhy v rámci vekovej normy, zabránenie dieťaťu v zdvíhaní závaží.

Ako je kýla brucha u dieťaťa?

Existujú témy a problémy, ktoré spôsobujú, že sa rodičia veľmi zaujímajú o svoje dieťa. Jedným z týchto problémov je brušná prietrž u detí. Toto ochorenie je výčnelok brušných orgánov, ktoré sa nachádzajú v herniálnom vaku. Vypukli cez defekt - dieru, ktorú lekári nazývajú herniálními bránami.

Hrilové brány alebo výčnelky sa začínajú tvoriť iba na tých miestach, ktoré sú slabšie ako ostatné. Patria sem ingvinálna oblasť, miesto blízko pupku, biela čiara brucha.

Príčiny choroby

Foto: pupková kýla u novorodenca

Kýla u dieťaťa sa môže vyskytnúť na pozadí genetickej predispozície, ak sa brušné steny po narodení vyvíjajú nesprávne. Kýla sa môže tiež získať kvôli anatomickej slabosti..

To všetko vedie k úbytku tkanív, k strate ich predchádzajúcej elasticity. Nie sú schopní zvládnuť vynaložené zaťaženie, a preto sa začínajú tvoriť okrúhle alebo štrbinové otvory.

Najčastejšou príčinou vývoja brušnej prietrže u detí je nedostatočné rozvinutie šľachy, ktorá obsahuje kolagénové vlákna a tkanivá zodpovedné za elasticitu pobrušnice..

Bežné sú aj prípady, keď je ochorenie vyvolané zvýšeným vnútrobrušným tlakom. K tomu prispievajú tieto faktory:

 • Nadváha, v zriedkavých prípadoch dokonca obezita;
 • Poranenie brucha. Kýla sa môže začať vyvíjať v miestach, kde bol chirurgický šev predtým umiestnený;
 • Dlhý krik dieťaťa, chronická bronchitída alebo čierny kašeľ.

Etapy vývoja herniového výčnelku

Foto: kýla bielej línie brucha

Dieťa má najčastejšie prietrž bielo-bielej línie brucha. Rozlišujú sa tri fázy jeho vývoja:

 1. Prvý stupeň sa vyznačuje vydutím peritoneálnych buniek otvorom, ktorý je stále malý. Lipóm je tvorený, ktorý sa nachádza pred pobrušnicou. V podstate sa u detí v tejto fáze vývoj kýly zastaví;
 2. Keď sa v hernálnom vaku začne tvoriť lipóm, začína sa druhá fáza choroby. V taške je omentum a tenké črevo. Už vytvorená kýla tvorí bránu k východu. V komplikovaných prípadoch sú steny žalúdka umiestnené vnútri herniálneho vaku;
 3. Tretie štádium vývoja choroby je viditeľné voľným okom. Dá sa ľahko zistiť pri snímaní brucha. Hernálny vak začína vypadávať.

Charakteristiky vzhľadu prietrže u detí

Medzi znaky vzhľadu kýly u dieťaťa patrí skutočnosť, že sú len zriedkavo lokálne. Často je vytvorených niekoľko kýly naraz, ktoré sú umiestnené jedna po druhej. Môžu byť blízko pupku, pod ním alebo nad ním..

U detí nie je prietrž veľká. Jeho parametre obvykle nepresahujú dva centimetre. Vzhľad vyzerá ako malý opuch zaobleného tvaru, môžete si fotografiu pozrieť ako referenciu.

Príznaky brušnej prietrže u detí

Medzi príznaky brušnej prietrže u detí patrí bolesť, prítomnosť nepohodlia a prítomnosť výčnelkov, ktoré môžu pri ležaní zmiznúť. Ak sa také príznaky vyskytnú, musíte navštíviť skúseného lekára. Len on potvrdí alebo vyvráti diagnózu a predpíše potrebnú liečbu.

Príznaky prietrže sa líšia v závislosti od miesta a stupňa vývoja. Zdôrazňuje sa však niekoľko dôležitých prvkov, medzi ktoré patria:

 • Bolesť na bolesť a bolesť v mieste prietrže;
 • Zlý tráviaci systém. Nevoľnosť sprevádzaná zvracaním, častou zápchou;
 • Problémy s močovou trubicou. Toto je možné, ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku..

Ak sú tieto príznaky spozorované, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom!

Diagnostika. Príprava na ošetrenie

Každá matka by mala byť opatrná, ak má dieťa bolesti brucha. Ak bolesť nezmizne, ale iba zosilnie, je potrebné navštíviť lekára. Iba on môže správne vyšetriť malého pacienta a potom ho v prípade potreby poslať na vyšetrenie.

Popri palpácii je možné diagnostikovať prietrž brucha pomocou ultrazvuku a počítačovej tomografie pobrušnice. Lekár môže tiež odobrať röntgen tráviaceho traktu. Počas posledného vyšetrenia sa do pobrušnice zavedie špeciálna látka, ktorá umožní dôkladné vyšetrenie prietrže.

Ak bola diagnóza potvrdená, musíte okamžite nakonfigurovať dieťa na operáciu. Ak bola pri dieťati zistená hernia, chirurgický zákrok sa odloží.

Väčšina kliník pracuje v priemere na deťoch starších ako päť rokov. Bude však potrebné podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu lekárom, ktorý môže posunúť liečebné obdobie alebo naopak znížiť.

Na prípravu dieťaťa na chirurgický zákrok je potrebné vypracovať správnu a vyváženú stravu, z ktorej sú vylúčené niektoré potraviny. Tie obsahujú:

 • Korenené a mastné potraviny, jedlo s korením a korením;
 • Čokoláda, limonáda, maslo;
 • Občerstvenie, polotovary.

Musíte dieťa kŕmiť päťkrát denne v malých dávkach, aby nedošlo k problémom s tráviacim systémom.

operácie

Chirurgický zákrok na odstránenie prietrže u detí sa nazýva hernioplastika. Operácia sa uskutoční v celkovej anestézii, ale pri nižšej dávke. Gernioplastika sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi:

 • Šitie stien pobrušnice pomocou ich vlastných tkanív;
 • Zásahy pomocou špeciálne navrhnutej siete.

Počas operácie chirurg robí malé rezy, potom otvorí herniálny vak. Odstráni jej obsah a potom sa zaoberá odstránením divergencie rektálnych svalov. Tým sa zabráni progresii diastázy. Iba to poskytne záruku úplného vyliečenia kýly.

Pri hernioplastike s prírodnými tkanivami sa defekt aponeurózy eliminuje pomocou neabsorbovateľného stehu vyrobeného zo syntetických materiálov. Táto forma zásahu môže viesť k recidíve, pretože následne sú na švích veľké zaťaženia.

Preto sa operácia, pri ktorej sa používajú syntetické materiály, rozšírila. Sieťovina pokrýva aponeurózu, čo vedie k rovnomernému rozdeleniu záťaže na pobrušnicu. Súčasne je možnosť recidívy minimálna, pretože tkanivo je schopné klíčiť rýchlo a ľahko cez allomateriál..

Charakteristiky chirurgického zákroku (hernioplastika):

 • Operácia netrvá dlhšie ako hodinu;
 • Nasledujúci deň môže dieťa ísť domov, komplikácie sa už nepozorujú. Iba v niektorých prípadoch môže lekár opustiť pacienta na niekoľko ďalších dní na trvalé vyšetrenie;
 • K odstráneniu stehu dôjde do dvoch týždňov.

Rehabilitačné obdobie

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. V tomto období je potrebné dodržiavať správnu výživu, opustiť fyzickú aktivitu a vzpierať. Rovnako ako pred operáciou sa dieťaťu odporúča, aby odmietol vyprážané, pikantné a údené. Na uľahčenie trávenia potravy musíte skúsiť jesť tekuté potraviny: obilniny a polievky.

Odporúča sa jesť v malých porciách. Aby sa mohli črevá pravidelne vyprázdňovať, musí dávať ovsené vločky alebo kefír.

Na obnovenie tela po operácii je potrebné použiť komplexy vitamínov B a C.

Ako zabrániť prietrži?

Aby sa kýla nezačala vyvíjať u dojčiat, je potrebné dosiahnuť konštantný a pravidelný pohyb čriev, neprítomnosť nadváhy. Stojí za to sa postarať o to, aby sa dieťa neprežilo, alebo aby bolo dlho kričané z kriku.

Ak je dieťa vo veku od 5 do 10 rokov, potom je možné zabrániť hernálnemu výčnelku pomocou miernych športov. Vďaka nim sú steny brucha výrazne zosilnené.

náklady

Ceny za odstránenie kýly sú prijateľné. Líšia sa na rôznych klinikách a závisia od jeho prestíže, profesionality lekárov, kvality použitého vybavenia a nástrojov. V priemere sú náklady na operáciu odstránenia prietrže brucha u dieťaťa od 32 000 rubľov. Táto cena zahŕňa predbežné skúšky..

Kýla u detí: ako sa identifikovať a liečiť?

Kýla je vyčnievanie orgánu alebo jeho časti anatomickými kanálmi pod kožou, do priestoru medzi svalmi alebo do vnútorných dutín (napríklad do hrudníka z brušnej dutiny). Kýla u dieťaťa by mala byť diagnostikovaná čo najskôr, pretože tento jav môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám..

Prečo vznikajú prietrže, čo sú, ako sa prejavujú a prečo sú nebezpečné? Je dôležité poznať rodičov, ktorí majú podozrenie na takúto patológiu u svojho dieťaťa.

odrody

Akákoľvek hernia má nasledujúce komponenty:

 • brána prietrže - diera v brušnej stene alebo bránici;
 • hernial sac - časť pobrušnice, ktorá prešla herniovou bránou;
 • hernial content - čo je v hernial vaku.

Kýly sa klasifikujú podľa niekoľkých kritérií:

 • V čase formácie. Vrodená - diagnóza je zrejmá už pri narodení, získaná - patológia sa vytvára so starnutím dieťaťa.
 • Podľa lokalizácie Kýla na bruchu dieťaťa (prietrž brušnej dutiny). Jeho odrody sú ingvinálne, pupočníkové, prietrže bielej línie brucha. Okrem toho existuje bránica a medzistavcové umiestnenie herniálnych útvarov.

pupočnej

Najčastejšou je kýlová kýla u dieťaťa. Umbilická hernia u detí je dôsledkom výstupu z črevnej slučky alebo časti omentum cez zväčšený pupočný krúžok do podkožného priestoru..

tanínová

Prietrž v slabinách dieťaťa sa vytvára, keď je narušené uzavretie trieslovinového kanálika, ktoré sa zvyčajne vyskytuje vo veku 6-7 mesiacov po tom, ako sa semenníky spustia z brušnej dutiny do šourku. Ak je trieslovinový kanál stále otvorený, slučky čreva ním môžu spadnúť pod kožu alebo spadnúť dole až po miešok. U dievčat je patológia zriedkavá - s abnormalitami v štruktúre orgánov panvy a slabín.

Vlastnosti hrudných výčnelkov v slabinách:

 • lokalizáciou je prietrž bradavičná alebo bradavičnatá;
 • bilaterálne (menej často) alebo jednostranné vzdelávanie;
 • z hľadiska závažnosti - neúplný (nepresahuje inguinálny prsteň) a úplný (presahuje ho a šíri sa pozdĺž spermatickej šnúry);
 • pri sprievodných ochoreniach sa často pozoruje kvapka semenníkov a spermatická cysta.

Biela línia prietrže

U dieťaťa je prietrž bielej línie brucha často spojená s pupočnou šnúrou. Kýlová nadobla u detí je dôsledkom slabosti a hypotenzie prednej brušnej steny. So zvýšeným vnútrobrušným tlakom sa vytvára defekt v brušnej aponeuróze a dochádza k divergencii brušných svalov. U detí sa tvorí biela brušná prietrž, ktorá môže byť umiestnená nad alebo pod pupkom.

medzistavcových

Pri narodení sa zriedkavo pozoruje herniálny výboj tejto lokalizácie. Tvorí sa u detí v dôsledku fyzického preťaženia po poranení miechy s anomáliami v jeho štruktúre. V tomto prípade je chrupavka umiestnená medzi stavcami vytláčaná. Častejšie je taká prietrž lokalizovaná v lumbosakrálnej oblasti.

Čo je nebezpečné prietrž?

Akákoľvek kýla je nebezpečná s možnosťou porušenia. Spravidla to vedie k rozvoju peritonitídy. Život dieťaťa môže zachrániť iba núdzová operácia.

Aké je riziko pupočnej kýly u detí? Prípady porušenia hrudnej hrče tejto lokalizácie sa zriedkavo pozorujú, ale ak sa dieťa zhorší, je potrebné pozorovať dynamiku a poradiť sa s odborníkom. Ak nedôjde k samoliečeniu a rodičia odmietnu chirurgický zákrok, môže sa v dospelom stave vytvoriť veľká prietrž, najmä u žien po pôrode..

Často sa porušuje veľký herniálny výčnelok, ktorý vedie k pohotovostnej operácii.

Nebezpečenstvo prietrže v slabinách, okrem porušenia, spočíva v tlaku na panvové orgány. V budúcnosti dôjde k porušeniu procesov spermatogenézy u chlapcov a znášania plodu u dievčat. Kýla chrbtice môže spôsobiť stlačenie nervových koreňov, ktoré je sprevádzané silnou bolesťou, obmedzuje pohyb. Niekedy dochádza k porušeniu močenia a vyprázdnenia.

príznaky

Znaky pupočnej kýly u detí sú častejšie pozorované od novorodeneckého obdobia, slabé - môžu sa tvoriť neskôr. Pri vyšetrení sa opuch zistí pod kožou okolo pupka alebo v oblasti slabín.

Táto tvorba sa prejaví zvýšením vnútrobrušného tlaku akejkoľvek etiológie (plač, kýchanie, kašeľ, namáhanie počas pohybu čriev, zatiaľ čo dieťa je vo zvislej polohe). Jemná palpácia pomáha určiť veľkosť prietrže.

S miernym tlakom na výstupok prstom sa dá nastaviť. Pri ležaní a pri upokojení dieťaťa herniálna hmota zmizne. S malými kýlami, ktoré sa ľahko fixujú, dieťa zvyčajne nepociťuje bolesť, ale vyznačuje sa zvýšenou vzrušivosťou, meteorologickou závislosťou, tendenciou k zvýšeniu tvorby plynov a nestabilnou stolicou..

príčiny

Brušná prietrž sa u detí často začína tvoriť pred narodením.

Tento jav sa vyskytuje v nasledujúcich patologických stavoch:

 • abnormálny priebeh vývoja plodu;
 • vnútromaternicová podvýživa;
 • Downov syndróm.

Nasledujúce provokujúce okamihy hrajú dôležitú úlohu pri formovaní prietrže:

 • slabosť brušných svalov;
 • riedenie a nadmerná elasticita pobrušnice v niektorých oblastiach;
 • dedičná predispozícia;
 • krivica;
 • veľká hmotnosť dieťaťa;
 • chirurgia alebo trauma brucha;
 • vysoký brušný tlak (plynatosť a poruchy stolice so sklonom k ​​zápche, časté plačanie, kašeľ dieťaťa).

Hrboľ pupočnej hernie u jednoročného dieťaťa môže byť spôsobená nadmerne zväčšeným pupočníkovým krúžkom a ťažkou svalovou hypotenziou. Toto sa obzvlášť často pozoruje, keď dieťa začne chodiť a vstávať skoro. V tomto prípade je zvyčajne v pupku defekt alebo absencia peritoneálnej oblasti, v hornej časti pupka je nezatvorenie pupočníka a pupočnej žily..

Vypadávanie hríbovej hernie je častejšie u dojčiat samcov. Medzi dôvodmi jeho vzniku zohrávajú dôležitú úlohu dedičná predispozícia, slabosť peritoneálnej fascie a predčasnosť. Prečítajte si viac o ošetrovaní a vývoji predčasne narodených detí →

Ako pochopiť, že dieťa má prietrž?

V každom prípade je prietrž na bruchu dieťaťa sprevádzaná výčnelkom v pupku, slabine alebo v strede brucha, najmä pri plaču a namáhaní. Veľkosť útvaru sa môže líšiť od hrachu po veľké slivky. Dotyk vypuklej oblasti je niekedy bolestivý, ale pri malej veľkosti ju možno nastaviť.

Pruh

Je to absolútna indikácia chirurgického zákroku. Súčasne sa hrče v slabinách alebo v brušnej stene niekoľko hodín nedajú redukovať, čo rodičia ľahko robili. Pokusy o to spôsobujú bolesť, zvyšujú úzkosť dieťaťa.

Takéto javy naznačujú, že formácia je stlačená v herniálnom kanáli. Hrozí peritonitída v dôsledku nekrózy obmedzenej črevnej slučky. Preto je obmedzená prietrž nutnosťou.

Nebezpečné príznaky sú:

 • Výrazné zväčšenie prietrže.
 • Začervenanie a horúčka nad herniálnym vakom.
 • Prudké zhoršenie stavu dieťaťa (zvracanie, horúčka, oneskorená stolica, ťažká úzkosť).

Ak sa pokusy rodičov napraviť situáciu niekoľko hodín neúspešne, stav dieťaťa je stále zlý, je potrebné zavolať sanitku. V žiadnom prípade by ste nemali používať lieky proti bolesti a antipyretické lieky, čo môže viesť k závažným komplikáciám.

Čo robiť?

Kýla bielej línie brušnej prietrže u detí, ako aj prietrž hrudnej kosti brucha na inom mieste, sú znakom potreby posilniť brušnú stenu. Na tento účel by sa omrvina mala často rozložiť na brucho pred kŕmením, je potrebná lekárska gymnastika a tonizujúca masáž. Prečítajte si viac o masáži pre deti s pupočnou kýlou →

Pri kúpaní a podávaní dieťaťa by rodičia mali monitorovať veľkosť a stav herniovej hrče. Pri najmenšom zhoršení sú potrebné okamžité lekárske konzultácie..

Odstránenie slabinovej prietrže u dieťaťa sa môže vykonať podľa plánu a podľa núdzových pokynov. Ak je hernia vydutá, rodičia ju zvyčajne sami správne napravia, dieťa to neobťažuje, v takom prípade je plánovaná operácia po jednoročnom dieťati..

Ak kýla často vyčnieva, jej konzistencia sa postupne napína, dotýka sa jej bolesti a redukcia je ťažká, je to indikácia pre okamžitú lekársku konzultáciu. Pri takejto dynamike choroby by sa mala operácia vykonať v každom veku. Podozrenie na porušenie - priama indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Tvorba pupočnej kýly zriedka vedie k zdravotným komplikáciám. Keď dieťa vyrastie, zvyčajne sa zmenšuje veľkosť výčnelku, dochádza k samoliečeniu, pretože sa zvyšuje tonus a sila svalov prednej brušnej steny..

Aby sa tento proces urýchlil, niekedy matky praktizujú tesné zabalenie brucha dieťaťa alebo sa pokúsia zosilniť brušnú stenu pomocou náplasti. Tieto opatrenia môžu viesť k stlačeniu vnútorných orgánov a zápalu kože, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Ak je potrebné lepenie, môže sa použiť iba hypoalergénna náplasť..

Plánovaná oprava prietrže sa používa vo veku 3 až 7 rokov, ak nedôjde k spontánnemu uzavretiu pupočníka. Dievčatá sa podrobujú chirurgickému zákroku, aby sa predišlo komplikovanému tehotenstvu.

Ak sa dieťa často sťažuje na bolesti chrbta, najmä po poranení miechy, na objasnenie diagnózy je potrebné vyšetrenie MRI. Ak sa zistí prietrž chrbtice, lekár predpíše konzervatívnu liečbu - NSAID, vaskulárne a vitamínové prípravky, masáže, cvičenie, fyzioterapiu. V prípade potreby sa vykoná operácia..

Kýla u detí je častá patológia, ktorá sa môže vyvinúť v každom veku. Ak sa objavia varovné príznaky, je potrebné vybrať si účinnú liečbu pomocou lekárskeho vyšetrenia. Nevšímajte si túto chorobu, aby ste predišli ohrozeniu zdravia a života dieťaťa.

Autorka: Olga Shchepina, doktorka,
špeciálne pre Mama66.ru

Brušná prietrž u detí

Kýla brucha je patologickým výčnelkom ktorejkoľvek časti brušnej steny. Vytvára sa natiahnutím pobrušnice vniknutím vnútorného orgánu alebo jeho fragmentu do neobvyklého miesta pre neho existujúcim poškodením svalov alebo šliach umiestnených na brušnej stene. Pozostáva z herniového vaku (roztiahnutej časti pobrušnice), brán (zväčšené diery a trhliny stien pobrušnice), obsahu (vnútorná časť „vypadávajúcich“).

príčiny

V závislosti od toho, čo choroba môže spôsobiť, kde a ako sa prejavuje, môžu mať patologické lézie na bruchu rôzne formy, klasifikované podľa:

 • pôvod (vrodený alebo získaný);
 • lokalizácia (vonkajšia a vnútorná);
 • klinický priebeh (komplikovaný, nekomplikovaný, opakujúci sa).

Najčastejšie majú deti vrodenú vonkajšiu nekomplikovanú brušnú herniu spôsobenú anatomickými abnormalitami v peritoneálnej stene. Vyznačujú sa prítomnosťou „tenkých plôch“, slabého spojivového tkaniva. Medzi tieto hernie patria:

 • trieslová;
 • pupočnej;
 • epigastrický (v hornej časti bielej línie brucha).

Odborníci identifikujú množstvo predispozičných príčin, ktorých prítomnosť môže u detí spôsobiť ochorenie. Hlavné sú:

 • genetická predispozícia;
 • defekty stien pobrušnice vrodenej povahy;
 • nedostatočné rozvinutie šliach, zranenia.

Ochorenie je vyvolané vysokým tlakom vo vnútri brušnej dutiny, ktorého výskyt podporujú nasledujúce produkčné faktory:

 • chronická bronchitída sprevádzaná silným kašľom;
 • zápcha a nadúvanie;
 • problémy s močením;
 • nadváha, prudký úbytok hmotnosti;
 • dlhodobý plač (to sa týka hlavne dojčiat).

príznaky

Hlavným príznakom a prvými príznakmi označujúcimi akýkoľvek typ prietrže je výskyt výčnelku v mieste jeho umiestnenia. Jeho rozmery sa môžu úplne líšiť (od niekoľkých milimetrov do desiatok centimetrov v priemere). Rôzne ďalšie príznaky sú potvrdením prítomnosti jednej z nasledujúcich odrôd prietrže:

 • upravená,
 • nekomplikované neriadenie,
 • znevýhodnený.

Ak, keď dieťa leží na chrbte alebo s miernym tlakom na formáciu, zmizne alebo úplne zmizne, nie je sprevádzané bolesťou, môžeme hovoriť o kontrolovanej prietrži. Ak pri absencii bolesti nie je možné ju skryť v žalúdku, naznačuje to nekomplikovanú a nekontrolovateľnú patológiu. Prítomnosť takýchto typov prietrže sa niekedy môže prejaviť týmito príznakmi:

 • bolesť;
 • problémy so zažívacím systémom (zápcha alebo frustrácia, nevoľnosť a vracanie);
 • poruchy močového systému.

To sú samy o sebe signály na návštevu lekára. Najnebezpečnejšou je však obmedzená prietrž, ktorej príznaky sú:

 • náhla silná bolesť v oblasti jej lokalizácie;
 • horúčka a silné zvracanie;
 • predtým nastavený výčnelok sa zmení na nekontrolovateľný, stáva sa bolestivý a napätý.

Diagnóza brušnej prietrže u dieťaťa

Výskyt vyššie uvedených príznakov môže osobe vzdialenej od medicíny umožniť iba prítomnosť určitého typu prietrže. Koniec koncov, mnoho chorôb má podobné príznaky. Diagnóza je výsadou lekára..

Po vyšetrení pacienta a analýze životnej anamnézy dieťaťa (z čoho bol chorý, aké operácie mal) a sťažností (čas, keď sa objavili príznaky, ich intenzita, príčiny ich výskytu), predpisuje tieto typy vyšetrení:

 • ultrazvukové orgány umiestnené v pobrušnici;
 • Ultrazvuk samotného výčnelku;
 • rádiologická herniografia;
 • Počítačová tomografia;
 • gastrointestinálna rádiografia.

Na základe výsledkov lekár určí diagnózu a rozhodne, či vykonať operáciu okamžite, alebo môžete chvíľu počkať.

komplikácie

Najzávažnejšou komplikáciou tejto choroby, ktorá je výsledkom predčasného liečenia v lekárskom zariadení, keď sa objavia hrozné príznaky, je nekróza, keď je porušená časť alebo celý orgán nachádzajúci sa v hernálnom vaku. Nebezpečná je tiež brušná prietrž:

 • výskyt črevnej obštrukcie,
 • rozvoj peritonitídy,
 • hnisanie.

liečba

Konzervatívnou liečbou je možné liečiť iba pupočníkovú herniu, a to aj vtedy, ak vek dieťaťa nepresiahne tri roky. Dôvodom je skutočnosť, že patológia môže sama od seba zmiznúť. Pozostáva z:

 • nanesenie adhezívneho obväzu vybaveného tuhým pelotom;
 • masáže;
 • triedy so špeciálnymi fyzickými cvičeniami, ktoré pomáhajú posilňovať brušné svaly;
 • špeciálna strava, ktorá zabraňuje nadúvaniu alebo zápche.

Plánovaný chirurgický zákrok je o nejaký čas oneskorený aj v prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 • zápalové ochorenia kože,
 • exacerbácie chronických chorôb,
 • SARS a iné prechladnutia.

Akýkoľvek iný typ brušnej prietrže je predmetom chirurgického zákroku. Absolútnou indikáciou pre núdzovú operáciu je porušenie prietrže.

Čo môžeš urobiť

 • venovať pozornosť sťažnostiam dieťaťa;
 • prijať primerané opatrenia v prípade zistenia príznakov, ktoré svedčia o kýlovej chorobe dieťaťa;
 • postupujte podľa pokynov a odporúčaní lekára;
 • poskytnúť dieťaťu podmienky, ktoré vylučujú možnosť komplikácií.

Čo robí lekár?

 • vykonať dôkladné vyšetrenie malého pacienta,
 • vykonať analýzu histórie priebehu choroby a života dieťaťa,
 • potvrďte predbežnú diagnózu priradením všetkých potrebných štúdií,
 • predpísať vhodné ošetrenie.

prevencia

Nie je možné zabrániť vzniku prietrže brucha, je však možné minimalizovať faktory vyvolávajúce výskyt samotnej patológie a jej komplikácií. Medzi preventívne opatrenia patria:

 • organizácia správnej výživy pre deti všetkých vekových skupín;
 • vštepiť dieťaťu lásku k športu;
 • správny výber druhu športových aktivít zameraných na posilnenie brušných svalov.

Všetko o kýlu bielej línie brucha u detí

Počas embryogenézy, v rôznych štádiách vývoja plodu, nie sú niektoré prvky, vrstvy tkaniva bielej línie brucha správne a konečne formované. Medzi tieto defekty patrí aplázia prednej brušnej steny, hernie rôznej lokalizácie (trieslovina, pupočníková, embryonálna, bránica). Kýla bielej línie brucha sa vyskytuje hlavne u dospelých detí (častejšie u detí vo veku 5 - 7 rokov). Zriedkavo porušené, nevykazuje sklon k sebavedomiu.

príčiny

K vzniku a dokonca k progresii tohto patologického stavu prispieva mnoho faktorov. Dedičná tendencia vedie k výskytu prietrže, v skutočnosti je najbežnejšou príčinou všetkých ochorení. Biela čiara brucha, ktorá prechádza od xiphoidného procesu po pubis, je čiarou priesečníka aponeuróz svalu rectus abdominis. Tu sa môžu tvoriť kýly.

Existujú faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak a okolnosti, ktoré oslabujú prednú brušnú stenu. Medzi ne patrí úbytok hmotnosti, trauma brucha, chirurgia brucha a choroby, ktoré vyčerpávajú deti.

Faktory, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine:

 • Pooperačné jazvy na bruchu;
 • Dedičská závislosť;
 • Obezita;
 • Pretrvávajúca zápcha;
 • Predĺžený nahnevaný kašeľ alebo krik;
 • Fyzický stres;
 • ascites.

Dlhodobé účinky príčin na malé telo dieťaťa vedú k oslabeniu aponeurózy a svalov brušnej steny..

Mechanizmus tvorby prietrže

Výskyt prietrže je spojený s neúplným vývojom aponeurózy, pri ktorej zostávajú defekty podobné štiepeniu. Tieto nedostatky existujú pre priechod nervov, krvných ciev, ktoré spájajú preperitoneálne tukové tkanivo so subkutánnym tkanivom. Typickým a charakteristickým miestom výskytu patologického stavu nazývaného hernia je horná časť bielej línie, pupočníková (paraumbilická) a hypogastrická lokalizácia je veľmi zriedkavo viditeľná..

Počas zvýšeného vnútrobrušného tlaku vypadáva preabdominálne tukové tkanivo, ktoré sa následne nazýva preperitoneálny lipóm. Pri stlačení tohto lipómu sa objaví akútna bolesť.

Tento syndróm bolesti sa môže zamieňať s podobnými príznakmi v takých stavoch, ako je zápal podžalúdkovej žľazy, žlčníka, peptický vred, peritonitída alebo iné patologické stavy brucha. Neskôr vypadne peritoneum a vytvorí sa herniálny vak, do ktorého vystupujú vnútorné orgány. Tento okamih predstavuje vytvorenie skutočnej kýly. V súlade s tým existujú tri fázy vývoja prietrže bielej línie brucha:

 • preperitoneálny lipóm;
 • počiatočné štádium;
 • vytvorená prietrž.

O.P. Krymov rozlišuje typy kýly bielej línie brucha v závislosti od jej umiestnenia:

 • supraoperačný (hernia epigastrica);
 • sub-umbilical (hernia paraumbilicalis);
 • pupočníkový (hernia hypogastrica).

Posledne menovaný druh je veľmi zriedkavý, pretože je podporovaný anatomickými vlastnosťami samotnej bielej línie, ktorá sa zužuje a sťahuje pod pupkom, takže sa tu budú menej pravdepodobne vytvárať defekty. Dieťa sa veľmi zriedka môže vyvinúť nie jedno, ale niekoľko kýly bielej línie brucha. V tomto prípade sa patológia nazýva viac prietrží..

Ak je prietrž veľká, najčastejšie jej obsahom bude omentum, slučky tenkého čreva, niekedy stena priečnej hrubého čreva..

príznaky

Kýla je najčastejšie asymptomatická a jej rodičia alebo lekári ju našli pri bežnom vyšetrení.

V stredovej čiare bude zreteľne zaoblený výčnelok, hladký a elastický na dotyk, ktorý počas kýchania, kašľa, zdvíhania sa zvyšuje, ak naň kliknete, môže sa zmenšiť. Tiež môže byť výstupok znížený v polohe na chrbte. Pokiaľ ide o bolesť, je lokalizovaná hlavne v hornej časti brucha a zosilňuje sa tlakom, namáhaním a po jedle. Rodičia by si mali dávať pozor na poruchy trávenia. Patria sem sťažnosti na nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy, zápcha.

Výskumné metódy

 • vyšetrenie a anamnéza malého pacienta;
 • auskultácia (počúvanie), prehmatanie (prehmatanie) prietrže;
 • všeobecná analýza krvi a moču;
 • Ultrazvuk obsahu herniového vaku;
 • gastroskopia;
 • rádiografické vyšetrenie brušných orgánov;
 • herniography;
 • CT alebo MRI v ťažkých situáciách.

Ultrazvuk bielej línie brucha sa považuje za veľmi bezpečnú a informačnú metódu výskumu. Používa sa na objasnenie povahy, umiestnenia herniovej vady, objasnenie obsahu herniového vaku..

Palpácia brucha na zistenie prietrže bielej línie brucha

Symptomatické choroby

Pri týchto chorobách by sa mala robiť diferenciálna diagnostika:

 • Peptický vred žalúdka / dvanástnika;
 • gastritídu;
 • zápal slepého čreva;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu
 • Nádorové metastázy v omentu.

Na to potrebujeme podrobnú inštrumentálnu a laboratórnu diagnostiku tráviaceho systému.

Možné komplikácie

 • Poranenie prietrže. Problémom je narušenie krvného obehu v orgánoch, ktoré sú v herniálnom vaku. Dôsledkom je črevná gangréna. Okrem toho sa zápalový proces zosilňuje a rýchlo sa šíri do susedných orgánov. A to už bude znamenať difúznu peritonitídu.
 • Nevhodnosť prietrže. Vyznačuje sa tým, že nie je možné opraviť herniálny obsah. Toto je vysvetlené fúziou orgánov hernálneho vaku medzi sebou..
 • Poranenie formácie je nebezpečné s následným poškodením a zápalom brušných orgánov.

Ako liečiť?

Každá matka by sa mala okamžite spojiť s chirurgom. Urobí všetko potrebné pre ďalšie diagnostikovanie a liečbu vášho dieťaťa.

Poznámka lekára: Aj pri malých prietržoch je potrebné, aby ich lekár sledoval, pretože existuje vysoké riziko priškrtenia prietrže.

Liečba kýly bielej línie brucha iba chirurgickým zákrokom. Táto operácia sa nazýva hernioplastika. Je plánované a nie príliš zložité. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú iba v celkovej anestézii. Lekári dnes používajú moderné a bezpečné pre deti, čo znamená, že drobní pacienti dobre znášajú operácie.

Lekárska poznámka: Alternatívne metódy liečby kýly u detí sa týkajú iba pupočníkovej kýly v skorých štádiách choroby. Brušná bandáž nelieči prietrž, ak sa už objavila.

Chirurgia ako metóda liečby kýly bielej línie

V závislosti od štádia choroby sa používa miestny alebo umelý materiál. Chirurg musí eliminovať diastázu (divergenciu svalu rekta abdominis). Ak používate miestne tkaniny, vada sa odstráni syntetickým vláknom. Táto metóda často vedie k opätovnému objaveniu prietrže, pretože záťaž na stehy je dosť veľká. Preto sa pri operácii častejšie používajú rámy alebo protézy zo syntetických sietí, ktoré pokrývajú aponeurózu a zaťaženie kĺbov sa stáva jednotným. Pravdepodobnosť recidívy pri použití týchto lešení je prakticky nulová.

Procedúra trvá v priemere 25-40 minút, záleží to na zložitosti a objeme chirurgickej manipulácie.

Niekoľko hodín po operácii majú deti so svojimi rodičmi možnosť vrátiť sa domov. Stehy sa odstránia o týždeň a pol..

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku sa musí dodržiavať reštriktívny režim počas troch dní a fyzická aktivita je obmedzená na 20 dní.

Je potrebné dodržiavať stravu:

 • Nejedzte mastné, vyprážané, korenené;
 • tekuté potraviny, ako sú obilniny, polievky, zeleninové alebo kuracie vývary, zemiaková kaša, fermentované mliečne výrobky uľahčujú trávenie dieťaťa;
 • na obnovenie sily a zlepšenie peristaltiky by sa do stravy mali pridávať džúsy, ovocné a zeleninové pyré;
 • Nadmerný príjem vlákniny môže spôsobiť nadúvanie a koliku.

prevencia

Prevenciou u dojčiat je zabrániť zápche. Dieťa by sa nemalo prejedať a kričať. Dospelí sa odporúča športovať, čo pomáha utesniť aponeurózu.

Aby ste zabránili recidíve a znížili tlak na brušnú stenu, môžete použiť obväz.

Pri kýle bielej línie brucha sa včasná diagnóza a liečba považuje za veľmi dôležitý a potrebný moment, inak sú nevyhnutné komplikácie. Chirurgický zákrok úplne zbaví choroby.

Príznaky a liečba pupočnej kýly u detí bez chirurgického zákroku a chirurgického odstránenia

Umbilická hernia u detí je častou patológiou, ktorá postihuje každé piate dieťa. Predčasne narodené deti trpia týmto ochorením častejšie ako deti na plný úväzok - približne každú tretinu.

U takmer všetkých novorodencov sa vyskytujú malé defekty pupočníkového krúžku. Ak nájdete výčnelok nad pupkom, nezazvonte alarm okamžite. Je dôležité, aby ste diagnózu neurobili sami, ale ak máte podozrenie na prietrž, poraďte sa s lekárom. Čo je to choroba, ako ju včas rozpoznať, či je potrebné operovať s malým pacientom - v tomto článku pochopíme.

Čo je pupočná kýla a prečo sa vyskytuje u detí?

Dieťa, ktoré je v lone, je s ňou spojené pupočnou šnúrou, prostredníctvom ktorej dostáva živiny pre tvorbu a rast. Po narodení je pupočníková šnúra oviazaná a odrezaná a pupočná šnúra zmizne ako zbytočná.

V priebehu času je pupočníkový prúžok sprísnený v dôsledku svalov brušnej dutiny. Pretože pupočníkový kruh je u novorodencov slabý, niekedy sa stáva, že sa úplne nezatvorí, čo vedie k opuchu črevnej slučky..

Umbilikálna prietrž je stav, pri ktorom orgány brušnej dutiny opúšťajú pod kožou pupočníkový krúžok. Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u novorodencov, ale pozoruje sa aj u jednoročných detí a vo veku 6-8 rokov..

Pupočná prietrž môže byť vrodená alebo získaná. Známe sú nasledujúce príčiny vrodenej kýly u detí:

 • nezrelosť;
 • geneticky určená slabosť svalov brucha dieťaťa;
 • dedičný faktor (patológia sa často vyskytuje u detí, ktorých rodičia v detstve trpeli rovnakou chorobou);
 • infekčné ochorenie alebo nepriaznivé environmentálne podmienky, ktoré matke vznikli počas tehotenstva.

Príčiny získanej prietrže:

 • krivica (pozri tiež: Aké sú príznaky krivice u detí do jedného roka?);
 • črevná kolika;
 • podváha pri narodení;
 • zápcha, kašeľ, prudký plač, plynatosť;
 • začiatok chôdze, najmä ak sa dieťa začalo vo vzpriamenej polohe v ranom veku a svaly dieťaťa ešte stále nie sú dostatočne silné;
 • nedostatok laktázy.

K výčnelkom niekedy dôjde bez dôvodu. Kýla u detí sa môže vyskytnúť v prvom roku života (nielen u novorodencov). V tomto veku je pupočníkový krúžok úplne uzavretý, ale ak má dieťa obavy z častej zápchy alebo nadúvania, tento proces môže byť oveľa pomalší.

Pri diagnostike krivíc lekári varujú rodičov pred pravdepodobnosťou pupočnej kýly. V dôsledku tohto ochorenia svalový tonus oslabuje, čo môže viesť k vyčnievaniu..

Príznaky pupočnej kýly u dieťaťa

Nie je ťažké určiť, či má dieťa herniu alebo nie. Je viditeľná pri vizuálnej kontrole. Hlavným charakteristickým znakom je výčnelok nad pupkom, ktorý má tvar podobný lopty (na fotografii je to zreteľne viditeľné). Veľkosť lopty sa pohybuje od 1 do 10 cm. Ak na ňu ľahko zatlačíte, zasunie sa do pobrušnice a potom znova vytiahne..

Môže to vyzerať ako kýla

S miernym zvýšením pupočného krúžku je prietrž viditeľná iba pri napätí brušných svalov počas kýchania, kašľa, plaču alebo smiechu. Farba kože okolo pupka sa mení.

Iba chirurg môže určiť, či existuje prietrž a aká liečba by sa mala použiť. Niekedy sa takzvaná kožná pupok považuje za prietrž. Navonok to vyzerá ako kýla, ale nie je to len fyziologický znak konkrétneho dieťaťa.

Deti s herniou sú viac nepokojné, pretože nadúvanie a kolika u detí sú bolestivejšie. Deti s herniou sú meteorologické: reagujú na zmeny poveternostných podmienok rozmarmi alebo naopak letargiou, ospalosťou.

Trápi jej bábätko prietrž??

Je dôležité, aby rodičia vedeli, že pupočná kýla neubližuje a nespôsobuje úzkosť detí. V niektorých častiach peritoneum sa do nich môžu dostať črevné slučky, v dôsledku čoho je prietrž zranená.

Diagnostické metódy

Ako už bolo uvedené, pri vyšetrení je obvykle viditeľná pupočná kýla. Skúsený pediater to zistí a odporučí pacienta na objasnenie diagnózy pacienta. Jedna inšpekcia však nie vždy postačuje, pretože výstupok môže byť nepatrný z dôvodu jeho malej veľkosti alebo môže mať iné dôvody vzhľadu. Existujú patológie s podobnými príznakmi, napríklad nádory podobné nádorom.

Na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy vykonajte tieto štúdie:

 • všeobecná analýza krvi;
 • ultrazvuk;
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku);
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Ďalšia inštrumentálna diagnostika je potrebná, ak to závisí od výsledku vyšetrenia, ako zaobchádzať s dieťaťom, a tiež pri rozhodovaní o operácii. Okrem toho je potrebné zistiť, či existuje iná patológia tráviaceho traktu..

Funkcie liečby pupočnej kýly u detí

Metóda liečby sa zvolí v závislosti od veľkosti prietrže. Konzervatívne metódy sa často môžu vynechať bez použitia chirurgického zákroku. Je to možné, ak je výčnelok malý a nezvyšuje sa jeho veľkosť a nespôsobuje to nepohodlie dieťaťa. Prietrž sa zvyčajne lieči jednoduchšími spôsobmi..

V niektorých prípadoch je dieťa liečené liekmi. Lieky predpísané pre pacienta sú navrhnuté tak, aby vyliečili prietrž zosilnením stien brucha. Pridaním masáže, gymnastiky a nosením obväzu k tejto terapii získate dobré výsledky. Ak sa požadovaný účinok nedosiahne do 4 - 5 rokov, lekári začnú premýšľať o operácii.

masáž

Po vyliečení pupočnej rany, to znamená niekoľko týždňov po narodení, je povolené batoľatá masírovať (odporúčame prečítať si: ako prebieha masáž pupočníkovej kýly u novorodencov?). Najprv môžete navštíviť špecialistu, ktorý naučí mamu, ako to urobiť správne. V priebehu času bude mama schopná pochopiť princíp sama a ovládnuť techniku ​​masáže a urobiť ju doma.

Pred zákrokom je potrebné výstupok opraviť, opatrne ho zalepiť omietkou. To je nevyhnutné, aby prietrž pri hrádzi nevypadla. Všetky akcie počas masáže by mali byť mäkké, jemné, ľahké. Nerozdrvujte omrvinky na bruško.

Najprv hladte okolo pupka v smere hodinových ručičiek, potom proti. Po masáži šikmých svalov vystužte steny brušnej dutiny. Tu sú pohyby intenzívnejšie. Potom znova, kruhové hladenie. Ďalej - ľahké brnenie v oblasti pupka a hladenie znova.

Celý postup netrvá dlhšie ako 3-5 minút. Opakujte to niekoľkokrát denne a nezabudnite jesť. Denná masáž prinesie pozitívny výsledok.

fyzioterapia

Pre najmenších používajú tieto cvičenia:

 • pred každým kŕmením sa dieťa na bruško rozprestrie na niekoľko minút;
 • dieťa sa na niekoľko sekúnd otočí doľava alebo doprava;
 • držiac dieťa oproti nemu, odmietajú ho späť a držia hlavu tak, aby sa nemohla prevrátiť;
 • z polohy na chrbte dvíhajte dieťa za ramená a podopierajte ho pod chrbtom (zatiaľ čo hlava a nohy voľne visia);
 • robiť ťahy zozadu do žalúdka;
 • položte dieťa chrbtom na veľkú loptičku a nakláňajte, držte nohy.

Staršie deti absolvujú kurz fyzioterapeutických cvičení vrátane fyzických a gymnastických cvičení určených na posilnenie svalov brušnej steny. Školenie sa odporúča najmenej 2-3 krát týždenne. Fyzikálna terapia je skvelý spôsob, ako vyčistiť pupok (pozri tiež: ako liečiť novorodenecký pupok pomocou chlorofylínu, ak sa slávi?).

Špeciálne omietky a obväzy

Ako komplexná liečba sa spolu s masážou a gymnastikou používajú špeciálne fixačné náplasti a obväzy. Po vyliečení pupočníkovej rany sa použije náplasť, ktorá vám umožní odstrániť pupočníkovú prietrž z dieťaťa. Je prilepená k pupku tak, aby sa vytvoril záhyb, a nosia sa 10 dní. Kurz sa opakuje niekoľkokrát s malými prerušeniami..

Hlavná vec je, že náplasť je vyrobená z hypoalergénneho a priedušného materiálu. Koža u dojčiat je veľmi citlivá, môže sa vyskytnúť alergická reakcia..

Bandáž sa nosí, aby sa predišlo porušeniu prietrže. Pri nosení tohto príslušenstva sa zosilnia steny brušnej dutiny a zníži sa pupočný krúžok, čo vedie k uzdraveniu.

Kedy je potrebná operácia??

Ak lekár trvá na potrebe chirurgického zákroku, neignorujte jeho radu. V takom prípade sa používa kýla? Toto sa stane, ak:

 • veľkosť pupočného krúžku viac ako 2 cm;
 • objavilo sa porušenie prietrže;
 • kýla u dieťaťa staršieho ako 1 rok sa zväčšuje;
 • výstupok neprechádza u dieťaťa mladšieho ako 4 až 5 rokov.

Ak je prietrž malá, pri operácii lekár urobí rez nad pupkom a utiahne pupočníkový prsteň. Operácia netrvá dlhšie ako 20 minút.

Pri veľkej hernii sa vykonáva hernioplastika (oprava prietrže) - hernia sa chirurgicky odstráni. Pri operácii sa prietrž najprv opraví, potom sa na kýlovú bránu umiestni syntetická sieťka podľa princípu náplasti, ktorá nakoniec dorastie do telesného tkaniva a zabráni opätovnému objaveniu sa výčnelku..

Ako dlho trvá rehabilitačné obdobie po operácii??

Pri včasnej operácii, tj predtým, ako dieťa chodí do školy (do 7 rokov), rehabilitácia netrvá dlhšie ako 2 týždne. Komplikácie nevznikajú. Po odstránení prietrže musí dieťa nosiť pooperačné obväzy a dodržiavať špeciálnu diétu - vylúčiť výrobky zo stravy, ktoré spôsobujú nadúvanie. Lekári odporúčajú obmedziť pohybovú aktivitu.

Po operácii porušenia alebo prasknutia herniového vaku je rehabilitácia ťažšia. Takýmto pacientom sa ďalej predpisuje kurz antibiotík a fyzioterapia..

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a aké sú komplikácie?

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, u dieťaťa sa môžu prejaviť tieto príznaky:

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • nemožnosť upraviť prietrž stlačením v polohe na chrbte.

Komplikácia vo forme prasknutia herniového vaku, z ktorého vychádza jeho obsah, je mimoriadne zriedkavá. Zranenie a prasknutie prietrže je život ohrozujúce, preto je potrebné okamžite sa poradiť s chirurgom.

Preventívne opatrenia

Pri náležitej starostlivosti o dieťa a dodržiavaní preventívnych opatrení sa šanca na výskyt pupočnej kýly niekoľkokrát znižuje. Na prevenciu tejto patológie ponúkame niekoľko tipov:

 • dojčenie udržujte čo najdlhšie, aby ste zabránili zápche, nadúvaniu, intestinálnej dysbióze;
 • pre dojčiacu matku je nežiaduce jesť potraviny, ktoré spôsobujú oparenie dieťaťa (kravské mlieko, strukoviny, hrozno, kapusta, sýtené nápoje atď.);
 • mali by obsahovať obilniny, ovocie a zeleninu, zeleninu v potrave dojčiacej matky;
 • ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné dojčenie, lekár by mal zvoliť správnu zmes;
 • je dôležité chrániť dieťa pred prechladnutím a tiež zabrániť dlhému kriku a kriku, pretože zvyšuje vnútro-brušný tlak, ktorý vyvoláva rozvoj pupočnej kýly;
 • posilňujú brušné svaly pomocou gymnastiky, masáže a plávania.

Účinným prostriedkom na prevenciu pupočnej kýly u detí s deficitom laktázy je správna výživa a ďalší príjem laktázy. Pri dysbióze vedie nadúvanie a zápcha často k rozvoju pupočnej kýly u dojčiat. Aby sa zabránilo vzniku pupočnej kýly, je potrebné odstrániť príznaky tohto ochorenia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Chcete, samozrejme, aby staršie rodičia žili vo vysokej kvalite? Takže na prechádzku sa vždy vráťte vlastnými nohami - bez zlomenín? Potom ho radšej choďte do najbližšieho lekárskeho strediska, kde sa vykonáva denzitometria DXA!
V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.