loader

Hlavná

Späť

Ako liečiť slabinovú prietrž

Inguinálna hernia je patologický stav, ktorý je vyčnievaním tkanív a vnútorných orgánov brušnej oblasti za jej hranicami do ingvinálnej zóny. Hlavnou príčinou choroby sú vrodené anatomicky slabé miesta v oblasti trieslovín. S ingínovou prietržou je možné zaobchádzať len rýchlo. V pooperačnom období je povolená ľudová terapia.

Liečebné vlastnosti

Mnoho ľudí, ktorí sa stretli s týmto problémom, sa zaujíma o otázku, či sa dá ingínová prietrž liečiť bez chirurgického zákroku. Odpoveď je jednoznačná - nie. Moderná medicína nemá konzervatívne metódy na elimináciu nádoru.

Ak sa pokúsite upraviť prietrž doma, aj keď je postup úspešný, iba dočasne sa odstránia vonkajšie príznaky patológie. Zahojenie sa tiež neoplatí dúfať. Predčasná a horšia terapia navyše často vedie ku komplikáciám: porušenie prietrže, nekróza tkaniva atď..

Pre novorodencov a deti s oslabenou imunitou boli vyvinuté špeciálne obväzy rôznych veľkostí a konfigurácií. Tieto samozrejme nevyliečia patológiu, ale znižujú riziko komplikácií. Existujú obväzy pre dospelých.

Od žien a mužov sa vyžaduje, aby sa podrobili komplexu fyzioterapie, cvičenia, z ktorých sa môže posilniť svalový aparát brušnej časti. Návštevy v bazéne budú rovnako účinné..

Je dôležité dodržiavať správnu výživu, ktorá vylučuje zápchu. Doplňte liečbu v pooperačnom období o ľudový liek.

operácie

Chirurgický zásah je jediný spôsob liečby prietrže v oblasti trieslovín, ktorý pomáha človeku navždy zabudnúť na nepríjemné príznaky. Vedecká chirurgia definuje niekoľko chirurgických metód:

 • kýlová excízia alebo radikálna operácia pomocou skalpelu;
 • obštrukčná plastická chirurgia;
 • Lichtenštajnský zásah;
 • endoskopická operácia.

Najčastejšie predpísaný je endoskopický zásah. Nezanecháva jazvy a jazvy, ktoré sa tvoria napríklad po radikálnej operácii.

Pruh

Takáto radikálna liečba kýly u žien a mužov spočíva v pitve pobrušnice v oblasti lokalizácie novotvaru, po ktorej sa orgány posielajú späť do brušnej oblasti. Ak je hernia brána koncentrovaná, pobije sa pobrušnica. Sliznica sliznice tvoriaca vak s prietržou je vyrezaná.

Ďalej je potrebné posilnenie stien trieslového kanálika, čo pomáha predchádzať recidíve patológie. Na tento účel používajú svoje vlastné tkanivá (šľachové platničky šikmého svalu brucha) alebo umelý materiál (špeciálne transplantáty zo sieťoviny). Najčastejšie sa používajú umelé materiály..

Obštrukčný plast

Technika obštrukčnej hernioplastiky má významné rozdiely od tradičnej terapie. Kýla nie je vyrezaná a novotvar sa umiestni do brušnej oblasti a uzavrie sa endoprotézou zo sieťoviny vyrobenej z biokompatibilného materiálu..

V priebehu času je protéza zarastená spojivovým tkanivom. Tvorba svalového korzetu, ktorý posilňuje brušnú stenu a znižuje riziko opakovanej straty. Možnosť tvorby adhéznych výrastkov je vylúčená. Viditeľné jazvy po operácii nezostanú.

Obštrukčná plastická chirurgia nie je predpísaná pre mužov s adenómom prostaty

Niekoľko hodín po zásahu môže človek ísť domov. Môže byť obťažovaný miernou bolesťou v pobrušnici, ktorá sa dá ľahko zastaviť konvenčným analgetikom.

Operácia má málo kontraindikácií. Priradiť k deťom aj starším ľuďom. Obmedzenia sa obmedzujú iba na existujúci diabetes mellitus, anamnézu mŕtvicu a srdcový infarkt, zlyhanie obličiek, cirhózu pečene a adenóm prostaty. Nepoužíva sa celková anestézia. Postačuje lokálna anestézia.

Lichtenštajnská metóda

Lichtenštajnská chirurgia zahŕňa použitie spinálnej alebo kondukčnej anestézie. Ide o otvorenú operáciu, pri ktorej sa vykoná pozdĺžny rez (5–8 cm) nad inguinálnym záhybom. Pitevná taška s novotvarom sa nevykonáva. Je zasunutá do brušnej oblasti, potom je stena zosilnená špeciálnym sieťovým implantátom..

POZOR! Rozdiel od obštrukčnej plastiky spočíva v tom, že operácia podľa Lichtenštajnska zahŕňa väčšie rezy.

endoskopia

Za najobľúbenejší chirurgický zákrok sa považuje endoskopia alebo, ako sa nazýva aj uzavretá hernioplastika. Výhody oproti iným metódam sú:

 • identifikácia patológie aj v počiatočnej fáze vývoja as malou veľkosťou;
 • schopnosť opraviť bilaterálnu prietrž prostredníctvom jediného prístupu;
 • nedostatok pooperačných jaziev a bolesti;
 • krátka rehabilitácia.

Počas operácie sa neuskutoční ani jeden veľký rez, ale niekoľko malých vpichov. Endoskopické vybavenie s kamerou na konci je vložené do jedného, ​​chirurgické nástroje sú zavedené do iných. Obrázok z videokamery sa zobrazí na obrazovke monitora, čo vám umožní sledovať priebeh zásahu.

U novorodencov

Ihneď po diagnostikovaní pupočníkovej prietrže u novorodenca by ste nemali vydávať poplach, ale stále musíte navštíviť lekára. Faktom je, že na pozadí normálnej aktivity gastrointestinálneho traktu, prirodzená pohybová aktivita, patológia môže ísť sama o sebe, bez potreby ďalších terapeutických opatrení..

S pribúdajúcim vekom sa posilňuje predná brušná stena, čo vytvára podmienky na uzavretie výbežku herniformu. Je to možné do 3–3,5 roka. Na urýchlenie tohto procesu je dôležité vykonávať masáže a špeciálne fyzické cvičenia..

Masáž začína niekoľko týždňov po narodení dieťaťa. Ľahké pohyby, ktoré nespôsobujú bolesť a nepohodlie. Pred aplikáciou terapeutických účinkov musí byť novotvar upravený miernym tlakom ruky.

Ako špeciálne techniky vykonávané na brušnej tlači používajte hladenie, krúživé pohyby kefy. Systém fyzioterapie a fyzioterapie vám umožní posilniť nielen svalový korzet, ale aj telo ako celok, normalizovať reflexnú excitabilitu, podporiť psychomotorický vývoj dieťaťa..

Terapia držaním tela pomáha pri normálnom výtoku gazikov, zvyšuje možnosť aktívneho pohybu končatín, bráni ešte väčšiemu vyčnievaniu tvorby herniformov a znižuje tlak v oblasti brucha. S týmito cieľmi sa dieťaťu odporúča ľahšie ležať na bruchu.

POZOR! Ak nebudete tieto pravidlá dodržiavať, zvyšuje sa riziko vzniku negatívnych javov - porušenie prietrže, zápalu, traumy, mechanickej obštrukcie čreva.

Poranenie prietrže sa vyznačuje silnou bolesťou

Najbežnejšou komplikáciou je uškrtenie prietrže, ktoré sa vyskytuje na pozadí kompresie formácie v dôsledku kašľa, namáhania. Súčasne črevá napučiavajú, dochádza k zvýšeniu objemu prietrže, k silnej bolesti, vracaniu. S predčasnou pomocou sa pozoruje nekróza črevného tkaniva a vyskytuje sa peritonitída.

Liečebný telocvikový komplex

Vykonávanie špeciálnych cvičení je uvedené iba v počiatočnom štádiu vývoja choroby. V ostatných fázach cvičenia je terapia kontraindikovaná.

Denné cvičenie pomáha posilňovať brušné steny, budovať brušné svaly a zlepšovať fyzickú kondíciu. Cvičebnú terapiu predpisuje iba lekár. Inak je možné zhoršiť vývoj patológie a spôsobiť uškrtenie prietrže.

Cvičenia určené pre ľudí so slabinovou prietržou naznačujú menší stres. Akýkoľvek náhly pohyb je vylúčený. Inak môže dôjsť k narušeniu vzdelávania..

Je zakázané zdvíhať ťažké kýly. Maximálna hmotnosť je 5 kg. Zvyčajné športové a elektrické zaťaženie je prísne zakázané.

Vykonajte cvičebnú terapiu doma. Opakujte až 3 krát denne. V priebehu cvičení športová elastická páska, závažia, gymnastická lopta.

Cvičebná terapia sa začína asi 2 - 3 mesiace po operácii. Tým sa preškolia brušné svaly a zabráni sa recidíve patológie. Intenzita cvičení sa zvyšuje postupne. Na začiatku sú povolené iba chôdze, plávanie, jazda na bicykli..

Ľudové lieky

Tradičná medicína je účinná iba v pooperačnom období. Pomáha to posilňovať imunitný systém, urýchľuje regeneráciu tkanív a zmierňuje nepríjemné príznaky, napríklad nepríjemné pocity spôsobené chirurgickým zákrokom..

Vnútri môžete brať ľudové lieky - infúzie pripravené na báze bylín a iných liečivých zložiek:

 • ďatelina lúčna (1 polievková lyžica l. sušená tráva naleje 0,5 l horúcej vody, zakryje sa a nechá sa vylúhovať jednu hodinu, potom sa pred jedlom prefiltruje a perorálne 75 ml);
 • angrešt (nasekané listy rastlín, nasypať 4 lyžičky, naliať 400 ml vriacej vody, nechať vylúhovať 2 hodiny, potom pretiahnuť a trikrát denne zabrať 75 ml);
 • kúpené mlieko (2 polievkové lyžice l. trávy, predtým sušené, nalejeme 500 ml horúceho mlieka, nechajte vylúhovať jednu hodinu, potom prefiltrujte a vezmite 2 polievkové lyžice l dovnútra štyrikrát denne).

Kompresie založené na nasledujúcich zložkách urýchľujú regeneráciu tkanív:

 • papraďový list (list dobre umyte, opláchnite vriacou vodou, naneste na oblasť nad novotvarom, pripevnite celofán a omietku na vrchnú časť tak, aby obklad neklesol a vydržal cez noc);
 • žihľavy, kyslej smotany, kapusty (2 listy žihľavy rozdrvte na kašovitý stav, zmiešajte s kyslou smotanou v rovnakom objeme, položte na list kapusty a pripevnite k pobrušnici, zahrievajte šál navrchu, namočte do rána);
 • jablčný ocot, infúzia z dubovej kôry (najprv sa oblasť s neoplazmom vytrie roztokom octu (1 polievková lyžica octu na 200 ml kvapaliny), potom sa aplikuje obklad z infúzie.

Zvyšuje účinnosť ľudových liekov integrovaným výkonom fyzických cvičení predpísaných ošetrujúcim lekárom.

záver

Neuspokojivá hernia, aj keď nepatrí medzi najnebezpečnejšie choroby, je schopná predčasným a negramotným liečením spôsobiť značné škody na zdraví. Z tohto dôvodu sa v prípade zistenia neprirodzeného výčnelku v dolnej časti brucha odporúča navštíviť lekára..

Metódy liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku

Inguinálna hernia sa vyskytuje hlavne u mužov. Ženy trpia patológiou oveľa menej často. Najčastejšie sa problém rieši operatívne, existujú však prípady, keď je indikovaná liečba ingvinálnej prietrže bez chirurgického zákroku. Rozhodnutie o výbere lekárskej taktiky prijíma odborník, ktorý analyzoval závažnosť priebehu patológie a kontraindikácie pacienta na chirurgický zákrok..

Podstata choroby

Inguinálna hernia je patologický výčnelok vnútorných orgánov cez stenu brucha v oblasti trieslového otvoru. Navonok sa formácia podobá zaoblenému alebo oválnemu kužeľu, ktorého priemer sa môže pri fyzickej námahe a zdvíhaní hmotnosti zväčšiť. V pokoji je formácia malá, v horizontálnej polohe tela je úplne skrytá.

Nekomplikovaná forma ochorenia nespôsobuje pacientovi žiadne vážne ťažkosti. Hlavným nebezpečenstvom patológie je riziko porušenia. Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa plánovaná operácia s použitím oka na plastovú prietržovú bránu. U niektorých pacientov je chirurgický zákrok kontraindikovaný, v takýchto prípadoch je to konzervatívna liečba.

Druhy nechirurgickej liečby

U dospelých mužov a žien je možné bojovať s bradavkovou kýlou bez chirurgického zákroku pomocou terapeutických metód zameraných na posilnenie brušných svalov. Na odstránenie patológie sa používajú tieto techniky:

 1. fyzioterapia.
 2. fyzioterapia.
 3. Nosiť obväz.
 4. masáž.
 5. Používanie tradičnej medicíny.
 6. Dodržiavanie pravidiel prevencie.

Každá metóda má svoje vlastné vlastnosti a kontraindikácie. Aby sa dosiahol čo najlepší účinok, algoritmus liečby vyberie ošetrujúci lekár, ktorý predtým študoval anamnézu pacienta.

Liečba patológie bez chirurgického zákroku sa vykonáva u pacientov s malými kýlami a u pacientov, ktorí sú v chirurgii kontraindikovaní. Keď dieťa trpí šikmou prietržovou prietržou, chlapec potrebuje operáciu. Chirurgické ošetrenie odstráni príčinu kýly hnačky.

Súbor cvičení pre hernie

Cieľom nechirurgickej nechirurgickej liečby inguinálnej hernie je posilnenie svalov brušnej steny, ktorá zabezpečuje zúženie inguinálneho otvoru a zabráni komplikáciám. Na tento účel je pacientom predpísaný komplex cvičení, vďaka čomu je možné zvýšiť svalový tonus.

Na vykonanie nabíjania doma môže pacient potrebovať pomocné zariadenia, ktoré sa dajú ľahko kúpiť v lekárni alebo športovom obchode.

Gymnastika v náchylnej polohe

Posilnenie svalov sa vykonáva pomocou nasledujúcich cvičení:

 1. Na prvé cvičenie budete potrebovať vrece piesku s hmotnosťou 1 kg. Vak ležiaci na chrbte sa nachádza v oblasti prietrže, zhlboka sa nadýchnite, snažte sa tlačiť objekt hore, zatiaľ čo vydychujte, relaxujte.
 2. Ležiace, ohnuté nohy, ruky ležia dlane. Pri vdýchnutí zdvihnite panvu a odpočívajte s nohami a dlaňami, na niekoľko sekúnd držte pri výdychu a choďte dolu..
 3. Ľahnite si na podlahu, chrbát je rovný, pevne pritlačený k povrchu, zdvihnite pravú nohu, potom ľavú nohu, ohnutú na koleno a potom zdvihnite obe nohy naraz. Cvičenie sa vykonáva najmenej päťkrát.
 4. Ležiace ruky za hlavou jemne nadvihnite telo pod uhlom 45 °, držte sekundu, vráťte sa do východiskovej polohy.
 5. Cvičte pomocou elastického obväzu. Zviazajte obväz v tvare prsteňa, položte na nohy. Z náchylnej polohy zdvihnite rovné nohy a pokúste sa obväz natiahnuť čo najviac. Keď vydýchate, sklopte nohy, uvoľnite sa.
 6. Cvičenie „nožnice“ a „bicykel“ posilňuje brušné svaly. Na to musíte ležať na zemi, zdvihnúť nohy, vykonávať pohyby napodobňujúce prácu nožníc alebo jazdiť na bicykli..

V počiatočných fázach stačí 3 - 3 opakovaniach. Nepokúšajte sa vykonávať maximálny počet pohybov ani nepoužívajte Bubnovského techniku, ktorá je určená na liečbu kýly medzistavcových platničiek a kĺbov. To by mohlo veci zhoršiť..

Cvičenia stoličiek

U pacientov s veľkými kýlami by sa mali vykonávať sedenia. Zaťaženie v sede je menej intenzívne, čo znižuje riziko komplikácií. Na posilnenie svalov sa používajú tieto pohyby:

 1. Sadnite si na stoličku, otočenú dozadu, uchopte ju rukami, pomaly nakloňte doľava, na pár sekúnd podržte, vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte naklonenie doprava.
 2. Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Napínanie brušných svalov, zdvíhanie panvy, opieranie sa o chodidlá a dlane, keď vydychujete, choďte dolu.
 3. Posaďte sa na stoličku, ohnite kolená. Pri vdýchnutí potiahnite koleno k hrudníku a pri výdychu znížte nohu. Opakujte s opačnou nohou..
 4. V rovnakej polohe roztiahnite nohy od seba, sklopte trupy dopredu a snažte sa dosiahnuť ľavými ponožkami a potom pravou nohou..
 5. Sedieť vo vzpriamenej polohe, nadýchnuť sa, napnúť brušné svaly a zároveň zdvihnúť ruky nahor, sklopiť dopredu..

Kontraindikácie pri vykonávaní fyzioterapeutických cvičení sú silná bolesť, horúčka, neschopnosť korigovať herniálny výčnelok..

Fyzioterapeutická liečba

Liečba kýly u mužov a žien sa vykonáva pomocou fyzioterapie v prípadoch, keď je patológia sprevádzaná zápalovým procesom alebo výskytom flegmonov. Zároveň lekári predpisujú ošetrenie UHF a laserom.

Na zlepšenie peristaltiky žalúdka sa používa diadynamická terapia (liečba prúdom), induktotermia (použitie magnetických polí), ošetrenie bahnom a parafínom..

Pri použití týchto metód nie je možné vyliečiť prietrž, ale pomocou procedúr je možné predchádzať komplikáciám, normalizovať činnosť gastrointestinálneho traktu, privádzať svalové tóny, zlepšovať krvný obeh.

Masážna aplikácia

Masáž je metóda na posilnenie svalových vlákien, na opravu herniálneho výčnelku. Bez chirurgického zákroku pomocou masáže nie je možné úplne zbaviť sa slabinovej prietrže. Postup má skôr preventívny účinok..

Masáž sa vykonáva odborníkom, technika je nasledovná:

 1. Záhyb kože vo výčnelku je predĺžený.
 2. Potom špecialista jemne a hladko tlačí obsah prietrže, čím ju prispôsobuje svojmu miestu. Pohyby sa vykonávajú tak opatrne, ako je to možné..
 3. V poslednej fáze pán vykonáva hladiace a zvieracie pohyby brucha, čo vedie k svalovému tonusu vo svale, zlepšuje krvný obeh.

Relácia sa odporúča opakovať raz denne. Nezávislý postup nie je povolený, najmä ak má pacient príznaky, ako sú bolesť, nevoľnosť a poruchy trávenia. Takéto znaky môžu naznačovať porušenie, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Ak je porušenie prietrže hernie časovo obmedzené, je potrebné herniálny vak v nasledujúcich dvoch hodinách odstrániť. V opačnom prípade budete musieť odstrániť časť slučky mŕtveho čreva.

Bandážová aplikácia

Pri vývoji slabínovej kýly u mužov a žien sa často používa špeciálny lekársky obväz, ktorý vyvíja malý tlak na výstupok, čím bráni strate orgánov. Výhodou zariadenia je, že ho možno používať doma, zariadenie opravuje prietrž, nie je viditeľné pod oblečením.

Ošetrujúci lekár pomáha pri výbere mužského, ženského alebo detského obväzu. Model zariadenia závisí od typu patológie. V lekárskej praxi existujú jednostranné, dvojstranné alebo univerzálne pomôcky. Ženám sa odporúča používať inguinálny pás, u mužov je prietrž fixovaná obväzom vo forme plaveckých kmeňov.

Účinnosť príslušenstva závisí od správneho výberu veľkosti. Ak je zariadenie príliš stiesnené alebo uvoľnené, nemá žiadny terapeutický účinok.

Nosenie obväzu je kontraindikované v prípade zovretia, prítomnosti otvorených rán, tehotných žien, s rozvojom alergie na materiály, z ktorých je pás vyrobený..

Alternatívne zaobchádzanie

Odporúča sa liečiť slabinovú prietrž pomocou ľudových prostriedkov ako pomocnú metódu, ktorá nedokáže odstrániť príčinu choroby. Súdiac na základe posudkov, žiadna osoba nebola schopná odstrániť prietrž z dôvodu alternatívnych metód liečby.

Podporovatelia tradičnej medicíny používajú na zmiernenie stavu pacienta tieto recepty:

 1. Stlačiť z prietrže. Čerstvá tráva by sa mala umiestniť do dvojitého kotla a variť na pare 10 minút. Kýla je potom mierne ochladená, aplikovaná na vyčnievajúcu oblasť, pokrytá fóliou a teplou utierkou.
 2. Odstránenie bolestivosti a opuchov pomôže lotionu po odstránení žihľavy. Na tento účel nalejte lyžicu byliniek 200 ml vriacej vody, varte 15 minút. Infúzny liek je filtrovaný, navlhčený v ňom gázou a aplikovaný na postihnutú oblasť.
 3. Stlačenie čerstvej kapusty. Biela kapusta prechádza mlynčekom na mäso, je vytlačená šťava, v ktorej je prírodné tkanivo navlhčené a aplikované na kýlu celú noc.
 4. Tinktúra dubovej kôry. Náradie sa pripravuje pomocou rozdrvenej kôry stromu a liečivého alkoholu. Kôra sa naleje alkoholom v pomere 1: 3. Liek sa podáva infúziou počas 14 dní v tmavej miestnosti pri teplote neprevyšujúcej 18 °. Tinktúra sa používa na obaľovanie prietrže.
 5. Použitie aloe a medu. Táto rastlina dokonale odstraňuje zápalový proces. Na ošetrenie dužiny veľkej listovej zmesi s lyžičkou medu dôkladne premiešajte ingrediencie. Výsledná hmota sa nanesie na tenkú vrstvu a použije sa ako obklad.
 6. Kafrový olej je jedinečný produkt, ktorý pomáha odstraňovať zápaly a bolesti. Na zmiernenie stavu pacienta sa prietrže lieči produkt v čistej forme.

Používanie alternatívnych metód bez súhlasu lekára je neprijateľné. Liečba by sa mala začať po konzultácii s odborníkom.

Kýlová prevencia

Dôležitým princípom prevencie pri tvorbe kýly je udržiavanie zdravého životného štýlu, pravidelné cvičenie, správna výživa.

Pacientom s patológiou alebo rizikovým ľuďom sa odporúča upustiť od ťažkej fyzickej námahy, vzpierania. Na udržanie zdravia je dôležité odstrániť zlé návyky. Alkohol a fajčenie negatívne ovplyvňujú zdravie ľudí.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať správnej výžive. Korekcia stravy a odmietnutie škodlivých produktov zabráni zažívacím ochoreniam, zlepší pohyblivosť žalúdka, zabráni zápche a iným poruchám gastrointestinálneho traktu. Princípy výživy počas kýly zahŕňajú:

 • odmietnutie príliš kalórií, mastných, vyprážaných a korenených potravín;
 • vylúčenie alkoholu, sódy, kofeínových nápojov;
 • výhodou by mali byť rastlinné tuky, mliečne výrobky, obilniny;
 • cestoviny a sladké pečivo by sa mali konzumovať v obmedzených množstvách;
 • uprednostňuje sa zelenina, ovocie.

Nevyhnutným prvkom prevencie je normalizácia telesnej hmotnosti, ktorá sa dosahuje nízkym obsahom kalórií.

Jedlo by sa malo brať v malých dávkach bez toho, aby sa prejedalo. Nadmerné naplnenie žalúdka má za následok zvýšenie vnútrobrušného tlaku, čo negatívne ovplyvňuje priebeh patológie. Z nápojov je lepšie zvoliť prírodné džúsy, kompóty, bylinné čaje, čistú vodu.

Nechirurgická liečba slabinovej prietrže je dlhý proces, ktorý si vyžaduje značné úsilie. Starostlivé dodržiavanie potrebných lekárskych opatrení zaručuje dobrý účinok a umožňuje ľuďom, ktorí sú kontraindikovaní, žiť bez komplikácií.

Príznaky a liečby prietržnej hernie u mužov

Inguinálna kýla v roku 2020 je častejšia ako iné typy chorôb a zvyčajne sa pozoruje u mužov. Ide o závažnú patológiu, ktorá spôsobuje bolesť a pri neprítomnosti liečby môže dôjsť k zdravotným problémom. Ako rozpoznať inguinálnu prietrž u mužov a ako je možné sa zbaviť choroby bez chirurgického zákroku??

Inguinalská prietrž: čo to je

Stena pobrušnice pozostáva z väzov, svalov a spojivového tkaniva a slúži na ochranu vnútorných orgánov pred zraneniami a mechanickým namáhaním. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa napína a vytvára lúmen, do ktorého spadá obsah peritonea - zvyčajne močového mechúra alebo častí čreva, ktoré sa nazýva trieslová kýla.

Skladá sa z takzvanej brány (diera v brušnej stene), vaku a jeho obsahu - padajúcej časti pobrušnice s vnútornými orgánmi. U mužov je patológia pozorovaná častejšie ako u žien (pomer 6: 1) kvôli rozdielu v anatomickej štruktúre tela. Inguinálny kanálik je širší a zosilnený väzmi nie je až taký dobrý. Okrem toho sú muži častejšie vystavení fyzickej námahe, čo tiež prispieva k výskytu patologických výčnelkov.

príčiny

V závislosti od faktorov a príčin sú patológie rozdelené na vrodené a získané. Vrodené deti sa vyvíjajú, keď semenníky zostupujú z pobrušnice do mieška - je to normálny fyziologický proces, ale pri nedostatočnej fúzii tkanív s nimi vnútorné orgány padajú. Medzi faktory, ktoré spôsobujú získanú patológiu, patria:

 • dedičná predispozícia;
 • oslabené steny trieslového kanála;
 • poruchy močového mechúra a sexuálne funkcie;
 • náhly úbytok na váhe alebo obezita;
 • intenzívna fyzická aktivita alebo nedostatok aktivity;
 • tráviace poruchy, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine;
 • podvýživa, ktorá prispieva k častej zápche;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • mechanické poranenia slabín a brucha;
 • zmeny tela súvisiace s vekom.

Ako to vyzerá

U pacientov s touto diagnózou je možné na prednej brušnej stene bližšie k trieslovine pozorovať charakteristické zhrubnutie alebo vyčnievanie, ktoré vyzerá ako malý nádor. Pri ležaní môže zmiznúť a vo zvislej polohe alebo fyzickej aktivite sa môže zväčšiť a mať podlhovastý tvar. V šourku sa niekedy tvorí prietrž, pri ktorej sa jedna alebo obe semenníky značne zväčšia. V prvých fázach môže byť prietrž samostatne bez akejkoľvek bolesti a v niektorých prípadoch sama osebe zmizne, potom sa znovu objaví. Pri pokuse o premiestnenie môžete počuť charakteristický dunivý zvuk a v mieste vyčnievania je dobre cítiť otvor vo vnútornej stene, do ktorého vrecko padá..

Klasifikácia a vlastnosti

Inguinálne kýly majú odlišný klinický priebeh a ich vývoj zahŕňa tri štádiá - klasifikácia patológií je založená na týchto charakteristikách. V závislosti od polohy a anatomických prvkov sa delia na rovné, šikmé, prepadlé, posuvné a kombinované.

 1. Priame kýly sa vždy získavajú, nikdy neovplyvňujú miešok, sú malé (v priemere 5 - 10 cm) a postupujú pomerne ľahko.
 2. Pri šikmom výčnelku pôsobí herniálny vak na spermatickú šnúru, výčnelok sa vytvára priamo v slabinách a v závažných prípadoch je lokalizovaný v miešku. Veľkosti sa môžu líšiť od malých (nie viac ako 4-5 cm) po gigantické - 30-40 cm.
 3. Bublinová hernia sa vyvíja v dôsledku slabosti tkanív, ktoré sa nachádzajú priamo nad ochlpením. Zvyčajne malé a nevyjadrené klinické príznaky.
 4. Klzná rôznorodosť patológie je charakterizovaná neúplným prolapsom orgánov v herniálnom vaku, čo môže počas liečby spôsobiť určité ťažkosti..
 5. Kombinované výčnelky kombinujú niekoľko druhov kýly, ktoré spolu nesúvisia - zvyčajne priamu a šikmú formu choroby, menej často sa k nim pripojí posuvná.

Rôzne typy kýly sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, existujú však všeobecné príznaky, ktoré sú charakteristické pre všetky formy ochorenia. Okrem charakteristickej formácie v oblasti trieslovín sa u mužov s touto diagnózou vyskytujú bolesti, pálenie, mravenčenie a tlak v bruchu, ktorý sa po ťažkej námahe zosilňuje. Bolestivé pocity sú zvyčajne nudné alebo nudné, dávajú spodnú časť chrbta, miešok a nohy, niekedy zasahujú do chôdze. Možná nevoľnosť, zvracanie a plyn, zimnica, mierna horúčka, časté močenie a stolice. Intenzita prejavov prietrže závisí od jej štádia - patológia môže spôsobiť mierne nepohodlie alebo neznesiteľnú bolesť.

Hernia fázePriebeh a príznaky
nastaviteľnýPočiatočná fáza prietrže, keď sa adhézie ešte nevytvorili medzi tkanivami a herniálnym vakom. Bolesť prakticky chýba (je možné mierne nepohodlie) a výstupok sa dá ľahko nastaviť nezávisle
nesnížitelnýPri dlhodobej neprítomnosti terapie sa hernálny vak spája s tukovým tkanivom, ktoré sa nachádza pod kožou, čoho dôsledkom je nemožné ho opraviť. V tejto fáze kýla spôsobuje miernu bolesť, ktorá sa po námahe zintenzívňuje a prechádza v pokoji. Ak sa pokúsite narovnať výstupok, obsah vrecka sa mierne zníži alebo zvýši
zdržanlivýV posledných fázach je porušená prietrž - obsah vrecka je napätý, spôsobuje silnú bolesť a nezasahuje do brušnej dutiny. Tento stav je sprevádzaný závratmi, zvracaním, ktoré neprinášajú úľavu, asymetrické brucho, vážne poškodenie zdravia

Obmedzená prietrž vyžaduje okamžitý lekársky zásah, pretože to môže mať nepríjemné následky pre zdravie alebo dokonca smrť.

Čo je nebezpečné prietrž

Inguinálna kýla je nebezpečná choroba, ktorá nielen ovplyvňuje kvalitu života človeka, ale môže spôsobiť aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže, peritonitída;
 • gastrointestinálna dysfunkcia, obštrukcia čriev;
 • choroby reprodukčného systému vedúce k rozvoju mužskej neplodnosti;
 • nekróza črevných tkanív a iných orgánov, ktoré sú narušené prietržou.

Nechirurgická liečba slabinovej prietrže u mužov

Podobné porušenie sa vyskytuje u mužov častejšie ako u žien. Vyznačuje sa vydutím vnútorných orgánov stenami slabinového kanálika v brušnej oblasti, ktoré je sprevádzané bolesťou. Aby sa zbavili choroby, lekári odporúčajú použiť konzervatívny postup - chirurgický zákrok. U mužov je vo výnimočných prípadoch možná liečba bez chirurgického zákroku prietrže hernie. Vďaka článku môžete identifikovať hlavné príznaky a prejavy choroby, ktoré zaistia poskytnutie účinnej liečby.

Príznaky a liečba slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku

Ochorenie sa môže objaviť v akomkoľvek veku, dokonca aj u dieťaťa. Najčastejšou príčinou vzniku ingínovej hernie je obezita, nadmerné svalové napätie, vzpieranie, ale choroba môže byť tiež vrodená. V prvých fázach je ľahké zlepšiť stav pacienta pomocou demokratických metód: používa sa tradičná medicína, vykonáva sa špeciálna gymnastika a vykonáva sa terapeutická masáž. Neskôr bude veľmi ťažké zbaviť sa slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku. Z tohto dôvodu by ste mali byť obzvlášť opatrní pri prvých príznakoch:

 • Nadúvanie v oblasti slabín v blízkosti šikmého svalu. Výstupok sa často pozoruje v stojacej polohe alebo pri chôdzi. Opuch môže byť veľký alebo sotva viditeľný.
 • Útoky na bolesť počas športového tréningu alebo aktívneho pohybu. V tomto prípade môže byť druh bolesti a jej trvanie úplne odlišné.
 • Pálenie a ťažkosť okolo slabín. Nepríjemný pocit sa môže počas cvičenia zhoršiť.
 • Slabosť, porucha. Aktivita klesá bez ohľadu na dennú dobu.
 • Opuch v miešku. Tento príznak je často sprevádzaný horúčkou..

Vezmite prosím na vedomie, že pri dospelosti nie je možné úplne odstrániť trieslovú prietrž bez lekárskeho zásahu. Alternatívne metódy a alternatívna medicína majú 100% účinok, iba ak sa rozhovor týka dieťaťa. Faktom je, že u detí sú regeneračné a rehabilitačné procesy omnoho rýchlejšie ako u dospelých. Až do 7 rokov obväzy masáže ľahko korigujú zápal.

Ako sa zbaviť slabinovej prietrže u mužov pri cvičení

Lekárske cvičenia doma pomôžu posilniť brušné svaly, čím sa zníži zaťaženie v bolestiach. Pred začatím takejto liečby je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože liečba prietrže s fyzickými cvičeniami je pre mnohých kontraindikovaná. Vykonajte ich v hodnote 3 krát denne v tomto poradí:

 1. Posaďte sa na stoličku, nohy rozmiestnené od seba pri šírke ramien. Pozdvihnite ruku nahor a pomaly ju nakloňte správnym smerom. Je potrebné urobiť 10-15 opakovaní vľavo a vpravo.
 2. Ležiaci na chrbte na podlahe, pevne uchopte loptu nohami. Pomaly ju zdvihnite do výšky 15 - 20 cm a spustite ju. Cvičenie sa vykonáva 12-15 krát.
 3. Šírku ramien oddeľte od chodidiel. Sklony vykonávajte striedavo, aby ste sa mohli dotknúť špičiek prstov opačnou rukou. Cvičenie sa musí opakovať 12-15 krát.

Liečba prietrže v slabinách s ľudovými liekmi

Na liečbu slabinovej prietrže u mužov sa používajú rôzne tinktúry a obklady. Je povolené ich používať iba po dodatočnej konzultácii s lekárom, inak sú pravdepodobné nežiaduce účinky. Kompetentné použitie ľudových receptov vám umožní zmierniť bolesť a trochu oddialiť operáciu, ale nezabudnite, že najúčinnejším spôsobom je chirurgický zákrok. Bez tohto faktu zostáva veľa ľudí odhodlaných k alternatívnym terapiám. Medzi hlavné patria:

Bylinné odvar

Mnoho bylín a bylín je známych svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré sú užitočné pri prietrži. Protizápalové a regeneračné účinky ľudových receptúr opakovane pomáhajú zbaviť sa ťažkostí. Ak máte stále pochybnosti o tom, či je slabinová prietrž vyliečiteľná bez chirurgického zákroku, venujte pozornosť takýmto liekom:

 1. Odvar z kôry smrekovca. Na varenie je potrebné naliať 100 g rastlinnej kôry strmou vriacou vodou (2-2,5 l). Panva s výslednou hmotou sa zabalí do uteráka a nechá sa stáť 24 hodín. Liek sa musí pred jedlom filtrovať a konzumovať v pohári 4-5 krát denne. Terapia trvá 2 - 6 mesiacov s jednou krátkou prestávkou (7 dní) po 2. týždni.
 2. Tinktúra na tráve husacej cinquefoil. Na prípravu produktu potrebujete 50 g suchého zberu, nalejte 200 g vriacej vody. Nechajte tinktúru vychladnúť a absorbovať vitamíny 6 hodín, potom pokračujte v liečbe. Liek sa musí vypiť do 3 lyžíc. l 4 krát denne pol hodiny pred jedlom. Priebeh liečby závisí od zanedbania choroby a pohybuje sa od 1 týždňa do mesiaca.

obklady

Lotiony na miesto zápalu patria medzi ľudové metódy, ktoré môžu zmierniť bolesť a zmierniť opuch prietrže. Lekárske obklady môžu byť pripravené na základe liekov, liečivých bylín a rastlín. Medzi účinné recepty na liečbu bez chirurgickej kýly patrí:

 • komínová tinktúra z paliny;
 • telové mlieko z jódu, amoniaku a tinktúry;
 • hnedý chlieb a cesnak komprimovaný.

Liečba žihľavy je považovaná za jeden z najúčinnejších netradičných liekov na prietrž. Čerstvé listy rastliny sa drvia mlynčekom na mäso, až kým sa nevytvorí jednotná konzistencia podobná krému. Výsledná hmota sa položí na kapusta alebo list lopúcha a potom sa nanesie na boľavé miesto. Použitie tejto metódy každý deň po týždni významne zmierni bolesť prietrže.

Čo robiť s inguinálnou prietržou doma

Aby sa nevyvolal vývoj problému, je potrebné najprv postupovať podľa techniky zdvíhania váhy: nohy sú ohnuté, zatiaľ čo chrbát zostáva rovný - v tejto polohe sa znižuje zaťaženie brušných svalov. Okrem toho budú preventívne cvičenia užitočné na posilnenie stien brušnej dutiny, manuálna terapia. Tým sa predíde chorobe a vylúči sa potreba rôznych liečebných postupov bez chirurgického zásahu pri trieslovine u mužov..

Použitie obväzu

Všetci odborníci odporúčajú používať špeciálne sprísnenie na zmiernenie príznakov choroby. Bandáž zabraňuje rastu nádoru, znižuje pravdepodobnosť zovretia. Je užitočné pochopiť, že touto metódou nebude možné vyliečiť ingvinálnu prietrž. Táto metóda pomôže iba udržať aktuálny stav pacienta. Ak hernia pokračuje, je potrebné kontaktovať chirurgickú ambulanciu kvôli odstráneniu (zošitiu) pomocou chirurgického zákroku.

Masáž ako liečba kýly u mužov

Táto metóda poskytuje zaručený výsledok iba v prípade detí. V prípade dospelých je lepšie vykonávať iné manipulácie alebo konzultovať liečbu so špecialistom, inak môže dôjsť k poraneniu prietrže. Stále však existuje určitá účinnosť, musíte sa pokúsiť masírovať bolesti v mieste. Pri slabinovej prietrži sa masáž vykonáva nasledovne:

 1. Vytiahnite kožu v mieste nádoru.
 2. Dajte tri prsty dokopy a hladko sa pokúste vytlačiť prietrž dovnútra.
 3. Masážne pohyby opakujte 10-15 krát ráno a večer.

Liečba prietržnej hernie

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré dáva svojmu majiteľovi veľa nepríjemností. Kýla sa vyznačuje bolesťou, nepríjemným pocitom pri chôdzi, dysfunkciou vnútorných orgánov. Jediným spôsobom, ako sa zbaviť choroby navždy, je liečba hernie husí.

Metódy liečby slabinovej prietrže

Aké sú metódy na liečbu slabinovej prietrže? V skutočnosti je možné radikálnu prietrž vyliečiť iba jedným spôsobom - chirurgicky.

V modernej medicíne sa liečenie ingínovej prietrže najčastejšie uskutočňuje vo forme operácie pomocou oka - bez problémov, keď pacient dosiahne vek 16 rokov. Chirurgický zákrok bez inštalácie oka často vedie k opätovnému rozvoju choroby, keď sa prietrž objaví znova a v rovnakej oblasti. K takýmto relapsom dochádza v 40% prípadov operácií bez oka.

Materiál pletiva je polypropylén, ktorý nespôsobuje odmietnutie tela. V prípade slabinovej prietrže je použitý polypropylén ľahký, elastický a kompozitný a nevyvoláva tvorbu hrubých jaziev..

Okrem chirurgického zákroku sú známe aj iné spôsoby liečby (budeme ich zvažovať neskôr). Všetky však majú iba dočasný účinok. Toto ochorenie môže byť úplne vyliečené iba chirurgickým zákrokom..

Princípy liečby slabinových hernií sú odstránenie a zošívanie herniálneho vaku, so znížením počtu vyradených orgánov späť do brušnej dutiny a obnovením úplnej anatómie v oblasti trieslovín. Vzhľadom na to, že herniálny vak a vas deferens dobre padnú, musí byť chirurgický zákrok jemný a moderný.

Konzervatívne metódy nemôžu žiadnym spôsobom ovplyvniť infekčný defekt prednej brušnej steny. Účelom týchto metód môže byť iba dočasné zmiernenie stavu pacienta.

Metódy opravy prietržovej hernie

V súčasnosti sa tvoria dve hlavné metódy chirurgického zákroku pri slabinových kýlach - jedná sa o metódu napínania a napínania.

Po mnoho rokov vedúci odborníci v chirurgii rozmýšľali o najúčinnejšej metóde na odstránenie defektu brušnej steny ťahom a zošitím vlastného tkaniva pacienta. Takéto operácie môžu prebiehať rôznymi spôsobmi, takže sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií:

 • plastické napätie prednej steny trieslového kanálika;
 • plastové napätie zadnej steny.

Najbežnejšia je druhá verzia operácie. Hlavnou nevýhodou plastického napätia je však častý relaps - až 20% prípadov opakovaného vývoja choroby, ako aj prítomnosť pooperačnej bolesti, predĺženej invalidity a uzdravenia..

 • Metóda bez napätia.

Technika bez napínania sa dnes používa oveľa častejšie ako napätie. Pri tejto operácii sa používajú špecifické syntetické polymérne materiály sieťovej štruktúry - sú to absolútne neškodné implantáty, ktoré dokonale zakorenia vo vnútri tela a nie sú odtrhnuté tkanivami. Siete sa umiestnia hlboko do tkaniva trieslového kanálika, čím sa zabráni kontaktu so spermatickou šnúrou a zníži sa pravdepodobnosť bolesti a relapsu..

Chirurgická liečba slabinovej prietrže

V súčasnosti sa vo svetovej medicíne používajú tri najúčinnejšie metódy chirurgického zákroku pri slabinových kýlach:

 • Operácia podľa lichtenštajnskej techniky prebieha v lokálnej anestézii - pacient je pri vedomí. Lekár urobí rez v slabinách (asi 7 cm), oddeľuje spermatickú šnúru (alebo guľatý väz maternice), odrezáva prietrž alebo ju obnovuje. Defekt brušnej steny sa šije a medzi svalové vrstvy sa umiestni špeciálna fixačná sieť s otvorom pre spermatickú šnúru. Poškodené tkanivo je zošité. Na operáciu sa používa špeciálny materiál na šitie, ktorý je samo-absorbovateľný a telo ho neodmietne.

Operáciu je možné vykonať ambulantne a pacient môže ísť domov do 3 hodín po zákroku. Vonkajšie švy sa odstránia o týždeň..

Lokálna anestézia sa počas chirurgického zákroku vykonáva pomocou liekov, ako je markain alebo naropín.

 • Laparoskopická liečba slabinovej prietrže zahŕňa použitie endoskopu. V prednej brušnej stene sa urobia tri vpichy, ktorými sa do brušnej dutiny vháňa plyn a vkladajú sa špeciálne nástroje a endoskop. Oká sa zavedie do dutiny a upevní sa na správnom mieste. Poruchy sú zošité.

Počas operácie sa používa celková anestézia, preto sa neodporúča vykonávať ju u pacientov so srdcovými a dýchacími chorobami..

Laparoskopická operácia je menej traumatická, má minimálny počet komplikácií (medzi vedľajšie účinky patrí slabosť, dyspeptické poruchy, bolesť v medzirebrových svaloch, trombóza). Obdobie rehabilitácie po laparoskopii je minimálne.

 • Tretia použitá metóda je tiež endoskopická, avšak intervencia sa vykonáva cez predperitoneálny priestor. Anestézia je hlavne epidurálna, epidurálna alebo všeobecná. Podstatou operácie je vytvorenie umelého priestoru v medzere medzi svalovými vrstvami a brušnou stenou od herniálneho výčnelku. Prostredníctvom tohto priestoru sa do dutiny vkladajú nástroje, ktoré oddeľujú prietrž a keratickú šnúru. Sieť je nainštalovaná v intermuskulárnej a interperitoneálnej oblasti, ktorá je pripevnená nezávisle tak, že ju drží intraperitoneálnym tlakom: nevyžaduje sa špeciálne šitie sieťky. Z tohto dôvodu je riziko pooperačnej bolesti výrazne znížené a pacient sa môže vrátiť k normálnemu rytmu života za týždeň. Takáto operácia je drahšia, ale má minimálnu dobu zotavenia..

Laserové ošetrenie ingínovej prietrže (jedna z najmodernejších chirurgických metód) je mimoriadne zriedkavé - táto metóda sa používa hlavne na liečenie nádorov a kýly chrbtice. Použitie lasera na slabinovú prietrž je často nepraktické.

Liečba strangulovanej kýly prietrže

Ak dôjde k porušeniu prietrže, vykoná sa neodkladná oprava prietrže, ktorej účelom už nie je plast plastu trieslového kanála, ale odstránenie samotného porušenia a jeho možných komplikácií..

 • Ak črevná oblasť, ktorá bola v herniálnom vaku, nepodlieha nekróze, lekár ju opraví a vyrobí plast.
 • Ak sú na črevnom trakte nejaké príznaky nekrózy, lekár sa môže pokúsiť obnoviť tkanivá pomocou liekov.
 • Ak je črevná slučka neodvolateľne nekrotická, vykoná sa jej excízia..

Preto pri porušení prietrže je pacientovi najskôr diagnostikovaná laparoskopická operácia, počas ktorej sa vykonáva hodnotenie stavu oblastí, ktoré boli porušené. Ak je zadržaný orgán uznaný ako životaschopný, je prietržovaná brána prietrže - vnútorný trieslový kruh a nevyrastená časť pobrušnice. Ak existuje podozrenie, že poškodený orgán nie je životaschopný, predpisuje sa urgentná herniolaparotómia s možnou resekciou mŕtvej zóny..

Endovideolaparoskopia pomáha presne posúdiť porušovanie tkanivového trofizmu v mieste porušenia a šitie počas laparoskopie minimalizuje možnosť traumy na cievy semenníkov a deferentného kanálika..

Lieky na slabinovú prietrž

Väčšina pacientov s diagnostikovanou brušnou prietržou na celom svete sa pýta lekárov bolestivou otázkou: „Je možné liečiť slabinovú prietrž bez chirurgického zásahu?

Faktom je, že neexistujú žiadne liečivá, ktoré by eliminovali herniálny výčnelok. Je nemožné „prerásť“ defekt bez použitia chirurgického zákroku. Na začiatku vývoja choroby je povolená konzervatívna liečba zameraná na zmiernenie príznakov prietrže. Takáto terapia je však dočasná a chirurgický zákrok bude skôr alebo neskôr nevyhnutný.

Skutočne je možné zmierniť prejavy príznakov choroby - napríklad nosením obväzu. Zníži sa tým zaťaženie slabín a tlak v herniálnom vaku, čo bude mať pozitívny vplyv na pohodu pacienta. Nosenie obväzu je vítané v počiatočných štádiách vývoja patológie a iba s prispôsobenou prietržou.

V niektorých prípadoch môže liečba obväzovej prietrže obväzom spôsobiť komplikácie:

 • zväčšenie vyčnievajúcej oblasti v dôsledku zjazvenia;
 • tlak na herniálny vak;
 • atrofické procesy faciálnych kontúr;
 • tlak na spermatickú šnúru.

Nosenie inguinálnej ortézy je veľmi bežné, pretože mnohí pacienti si myslia, že týmto spôsobom sa budú môcť zbaviť problému. Nie je to však tak: konzervatívna liečba chorobu nezmierňuje, ale umožňuje pacientovi zmierniť jeho stav a viesť známy životný štýl. Okrem toho sa v priebehu času, ak je operácia oneskorená, pozoruje aj vývoj slabosti ingvinálnych svalov, čo môže slúžiť ako začiatok nových chorôb..

Bandáž sa môže používať dlho, iba ak sa zistia významné kontraindikácie chirurgického zákroku:

 • senilný vek;
 • celkové vyčerpanie (neschopnosť podstúpiť chirurgický zákrok);
 • obdobie narodenia dieťaťa;
 • akútne infekčné choroby;
 • rehabilitačné obdobie po iných operáciách.

Liečba prietržnej hernie doma

V každodennom živote môže liečba slabinovej prietrže odstrániť nepríjemné príznaky v skorých štádiách ochorenia. Lekári takúto liečbu vítajú, pretože na ňu môže stráviť drahocenný čas, počas ktorého bude hernia napredovať. Odborníci sa domnievajú, že včasné ošetrenie zaručuje možnosť pozitívneho výsledku.

Niektorí tradiční liečitelia odporúčajú liečiť slabinovú prietrž chladom:

 • opláchnite postihnuté miesto studenou octovou vodou;
 • naneste kúsky ľadu na prietrž a tiež prehltnite kúsky ľadu na bolesť a dyspepsiu.

Tradiční lekári však túto liečbu neodporúčajú. Faktom je, že prechladnutie môže vyvolať kŕč, ktorý bude mať za následok porušenie prietrže.

Zaobchádzanie s trieslovinou prietrže ľudovými liekmi predstavujú nasledujúce recepty:

 • Veľa dubovej kôry: 2 čajové lyžičky rozdrvenej kôry sa pridajú do 400 ml vriacej vody a varia sa 10 minút. Zakryte vekom a nechajte ho vychladnúť. Ďalej filtrujeme liek, navlhčite obväz a obvazujte miesto prietrže tri hodiny. Tento postup opakujte každý deň.
 • Veľa šťavy z kyslej kapusty: navlhčite gázu a naniesť cez noc.
 • Lotion s jablčným octom: pripravte obklad rýchlosťou 4 lyžice. lyžice octu v 400 ml vody.
 • Palina z tvrdého dreva: trváme na tom, 2 lyžice. lyžice paliny z palmy v 400 ml vriacej vody na hodinu.
 • Masť proti hernii: zahrejeme ½ kg bravčového tuku pomocou vodného kúpeľa a nalejeme do nádoby. Oddelene zmiešajte 100 ml octu a jedno čerstvé vajce. Všetko zmiešame a roztavený tuk pridáme do 0,5 litra. Dali sme do chladničky týždeň. Po týždni pridajte 2 prepeličné vajcia a lyžičku jazvečieho alebo orechového tuku. Mix a použitie na obväzy. Masť sa môže používať po dlhú dobu. Uchovávajte v chladničke.
 • Takémuto nástroju sa pripisuje dobrá účinnosť: rovnaké mlyny listov skorocelu, cibule a rastliny zlatých fúzy prechádzajú mlynčekom na mäso a zmiešajú sa s bravčovým tukom. Masť používame na nočné obväzy.

Bylinná liečba slabinovej prietrže by nemala byť jedinou terapeutickou modalitou. Okrem ľudovej liečby sa odporúča vykonávať fyzické cvičenia, udržiavať imunitu, správne jesť a zabrániť rozvoju zápchy..

Liečba slabiny prietrže fyzickými cvičeniami by sa mala vykonávať iba pod dohľadom odborníka na cvičebnú terapiu. Pri tejto chorobe nie sú cvičenia so zaťažením brušných svalov vítané, pretože to môže byť sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom, čo môže situáciu výrazne zhoršiť. Výnimkou je plávanie, ktoré pomáha posilňovať svalový korzet..

Tiež nežiaduce cvičenia s použitím výkonových simulátorov, vrátane cvičení v ľahu na chrbte so zaťažením nôh.

Kardio záťaž je vítaná, mierne - jogging, chôdza, aerobik, joga, jazda na bicykli.

Liečba jogy pri slabinovej prietrži

Kurzy jogy by sa mali vykonávať trikrát denne: ráno pred raňajkami, 2 hodiny po obede a pred spaním. Odporúča sa opakovať každé cvičenie najmenej trikrát..

Ľahnite si na chrbát.

 • Nohy sú rovné, ramená sú predĺžené pozdĺž tela. Nadýchnite sa pomaly a snažte sa vyčnievať čo najviac z žalúdka. Vydýchnite, spustite žalúdok.
 • Položíme nohy na šírku ramien a ohýbame sa na kolenách a ramená na lakťoch. Nadýchnite sa a v tomto okamihu zdvihnite panvu so zameraním na plecia, lakte a chodidlá.
 • Ramená sú umiestnené pozdĺž tela spolu s nohami. Hladké nohy zdvíhajte postupne a spolu.

Sedíme na stoličke.

 • Dali sme si nohy dohromady. Zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite pravú ruku nahor a pri výdychu sa ohnite doľava. Ďalej naopak.
 • Opierame sa o chrbát, ruky držia sedadlo. Nadýchnite sa a súčasne zdvihnite panvu, položenú na rukách.
 • Nadýchnite sa. Na výdych aplikujeme nohu striedavo do brušnej tlače..
 • Prstami strhávame prsty striedavo a nakláňame sa dopredu.

Inguinálna hernia nie je kontraindikáciou pre jogu, ale nie všetky polohy sú povolené: konzultujte s odborníkom na túto tému.

Liečba halovej kýly pomocou sprisahania

Niektorí pacienti úprimne veria v liečbu chorôb prostredníctvom sprisahania. Podľa odborníkov na túto metódu by sa sprisahania mali aplikovať bližšie k noci bezprostredne pred západom slnka.

Zoberie sa kus starého zvyšku, ktorý sa vykonáva v kruhu blízko prietrže a vyslovuje sa trikrát:

 • Voda tiekla blízko bielych brehov, odrezávala kamene, umývala piesok. Tento zvyšok sa má odplaviť, rovnako ako prietrž. Ako voda presakuje, tak kýla. A keď slnko zapadá a mesiac vyzerá, choroba zmizne.

Ďalej zahreje zvyšok:

 • Zobudím sa z rána, chodím k bielej vode, k oceánom. Strieka sa tu gogol, ktorý nemá ani modrý, ani červený nádor. Tam plazí rakovinu, ktorá nemá ani modrú, ani červenú rakovinu. Leží mŕtvi, ktorí nemajú ani modrého, ani červeného nádoru.

Potom musíte ísť na nábrežie a hodiť zvyšok do vody a povedať:

 • A gogol, rakovina a telo zosnulého nemajú chorobu ani mŕtvicu. A služobník Boží (meno) nemá prietrž, ani polovicu prietrže - niet žiadnej a nebude.

A ešte jednu pomluvu z akejkoľvek hernie, ktorá sa prečíta po aplikácii kúsku vodného machu na postihnutú oblasť:

 • Na more, na oceán, na ostrove Buyana je položený kamenný mach. Pod týmto machom had Skoropey kríva, kríva a je vždy plný. Kus, had, kýla Božieho služobníka (meno), a budeš plný, a služobník Boží (meno) sa klaň.

Na konci pozemku by sa mal kus machu vrátiť na miesto, kde bol odobratý.

Moderné metódy liečby slabinovej prietrže

Chirurgický zákrok pri slabinovej prietrži sa zdá byť jednoduchý, ale nie je to úplne pravda: operácia nie je jednoduchá. Staré chirurgické metódy, najmä tie, ktoré sa vykonávajú u detí a starších ľudí, často prispievali k rozvoju opakovaných hernií na rovnakom mieste.

V súčasnosti používajú odborníci najnovšie techniky na spoľahlivú korekciu tkaniva pacienta a samotná operácia je oveľa menej traumatická a bolestivá. Vo väčšine prípadov sa hernálna defekt zošíva pomocou syntetických materiálov s vysokou pevnosťou. Zároveň môžu lekári uprednostňovať klasický zákrok aj laparoskopiu.

Menej traumatická laparoskopia je veľmi účinná len u pacientov s opätovným rozvojom prietrže, v prítomnosti jazvového tkaniva na povrchu pobrušnice. Jizvové tkanivo je vysoko nežiaduce opakovane poraniť. Pomocou laparoskopie a laparoskopickej sondy je možné operáciu vykonať presne a profesionálne..

Na moderných klinikách s chirurgickým zákrokom u dospelých pacientov sa spravidla používa epidurálna anestézia au detí všeobecná anestézia..

O tom, ako aplikovať liečbu prietržovej hernie, zvyčajne rozhoduje lekár individuálne. V zásade sa snažia predpísať operáciu vo veľmi blízkej budúcnosti po potvrdení diagnózy. Všetky ostatné metódy liečby, ktoré opakujeme, majú iba dočasný a prechodný účinok. Preto predtým, ako sa vzdáte operácie, zvážte výhody a nevýhody, poraďte sa so svojím lekárom a rozhodnite sa v prospech svojho budúceho zdravého a napĺňajúceho života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je patológia, ktorá je známa 40% populácie mladšej ako 35 - 40 rokov a takmer 90% vo vyššom veku. Dokonca aj dospievajúci niekedy vykazujú príznaky osteochondrózy - zníženie výšky disku, bolesť, nepríjemné pocity v chrbtici.
Autor: Averina Olesya Valerievna, kandidátka lekárskych vied, patológ, učiteľka katedry pat. anatómia a patologická fyziológia, na operáciu.Info ©
Je nebezpečné ignorovať bolesť dolnej časti chrbta, možno sú to príznaky posunu stavcov bedrovej spondylolistézy. Toto ochorenie chrbtice je nepríjemné a má následky: nedostatok včasnej liečby vedie k patológiám pohybových schopností, zdravotnému postihnutiu.