loader

Hlavná

Pažerák

Inguinálna hernia u dievčat

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Inguinálna hernia (hernia inguinalis) je výstup vnútorných orgánov alebo ich častí spolu s parietálnym pobruškom, ktoré ich zakrýva cez trieslovinový kanál z brušnej dutiny..

Rovnako ako iné brušné prietrže, pri slabinovej kýle je herniálna brána (trieslový kanál), herniálna vak (parietálna vrstva pobrušnice) a obsah (tenké črevo, slepý steh, veľké omentum, slepý, sigmoidné hrubé črevo, ženské pohlavné orgány, močový mechúr)..

Inguinálna kýla u dievčat je omnoho menej obvyklá ako u chlapcov, jej pôvod je trochu iný.

Príčiny slabinovej prietrže u dievčat

Ak sa vytvorí vrodená (vnútromaternicová) trieslová kýla, príčiny jej výskytu u dievčat sa líšia od príčin vedúcich k jej výskytu u chlapcov..

U dievčaťa je maternica ešte pred narodením oveľa vyššia, ako je obvyklé. Potom postupne klesá a premiestňuje pobrušnicu. Výsledkom je, že v pobrušnici sa vytvorí záhyb, ktorý, vyčnievajúci dopredu, môže ísť do trieslového kanála a vytvoriť vrecko. U novonarodených dievčat sa teda vyskytuje ingvinická prietrž..

Príčinou slabinovej prietrže po narodení sú ťažké bremená, nadmerné zaťaženie pri namáhaní brucha.

Dvojstranná ingvinálna prietrž u dievčat je častejšia ako jednostranná.

Príznaky slabinovej prietrže u dievčat (príznaky)

Bez ohľadu na to, či sa u dievčat získa alebo je vrodená ingvinická prietrž, jej príznaky (príznaky) budú podobné. Pri skúmaní oblasti slabín z jednej alebo dvoch strán, prietrž vyzerá ako výstupok malých rozmerov, zväčšujúci sa pri namáhaní, kýchaní, kašľaní, fyzickej námahe, kriku, plaču.

Ak kýla klesne a je lokalizovaná na pyskovite veľkých pyskov, stane sa viditeľnejšou. Nekomplikovaná prietrž hebkej, elastickej konzistencie, ľahko narovnaná do brušnej dutiny.

Keď naň stlačíte, budete počuť dunenie, zvlášť zreteľné, keď sú slučky čreva v dutine herniálneho vaku. Zníženie herniového výčnelku neprináša nepohodlie a bolesť. Porušenie vedie k tomu, že prietrž sa stáva ťažkou a dosť silne vyčnieva, dievča veľa plače a má obavy..

Diagnóza sa vykonáva po konzultácii s chirurgom na základe sťažností, vizuálneho vyšetrenia, prehmatania prihmatovej prietrže u novonarodených dievčat alebo v oveľa neskoršom veku, vo veku 3-5 rokov a niektoré vo veku 6-7 rokov..

U dievčat je diagnóza nepochybná, na rozdiel od chlapcov, u ktorých sa dá matná kýla zamieňať s kvapkami semenníkov..

Ak je to potrebné, vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie na zistenie obsahu herniálneho vaku, niekedy s použitím záťažového testu v štúdii..

Komplikácie slabinovej prietrže u dievčat (dôsledky)

Pri porušení inguinálnej kýly u dievčat môžu následky (komplikácie) spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia dieťaťa. Pri zovretí v herniovej bráne črevnej slučky sa môže objaviť nevoľnosť, zvracanie, zvýšenie telesnej teploty. Núdzový chirurgický zákrok je nevyhnutný, pretože vo vnútri kýly sa nachádza nekróza čreva, čo je spojené s rozvojom peritonitídy..

Pri vstupe do herniálneho vaku môže vajcovod alebo vaječník podstúpiť nekrózu kvôli narušeniu prietoku krvi v nich, čo spôsobuje prietrži kýlu nebezpečnú pre plodnosť dievčaťa. Dieťa navyše nemusí cítiť ani zvýšenú bolesť alebo iné príznaky. Častejšie je táto patológia zaznamenaná v prvých 1,5 až 2 rokoch života.

Ďalšou komplikáciou inguinálnej hernie je jej neredukovateľnosť, keď sa obsah nemôže vrátiť do brušnej dutiny, zatiaľ čo herniálny vak pokračuje v raste..

Liečba hernia u dievčat

Či má alebo nemá kýla fungovať, samozrejme záleží na rodičoch. Jednou z konzervatívnych metód liečby je nosenie obväzov, ktoré môžu byť jednostranné alebo obojstranné. Zabraňuje strate prietrže a udržuje ju v brušnej dutine.

Použite obväz na náchylnej pozícii, ktorý sa nosí iba počas bdelosti. Ak sa vyskytnú chvíle zvýšeného tlaku v bruchu (kašeľ, kýchanie) a v noci dieťa spí s ním.

Dlhé nosenie ortézy môže viesť k oslabeniu svalov prednej brušnej steny ak zvýšeniu prietrže.

Preto by sa operácia pri odhodlaní kýly u dievčat nemala odďaľovať.

Liečba ľudovými liekmi sa môže použiť na nepoddajnú prietrž. odporúčané:

 • obaľuje odvar z paliny;
 • aplikovanie obkladu soľanky alebo celého listu kyslej kapusty;
 • umývanie oblasti slabín slabým roztokom kyseliny octovej, nasledované aplikáciou obkladu z odvarov žalúdov, dubových listov a dubovej kôry;
 • Nápoje z kukuričných kvetov, egrešov a kôstok, kôry modřín, byliniek z lúky.

Avšak všetky tieto metódy sú modernými lekármi považované za neúčinné a navyše nebezpečné. Neustále odkladaním operácie existuje riziko zovretia a prilepenia medzi herniovým vakom a jeho obsahom, čo komplikuje následnú opravu hernie..

Chirurgická hernia u dievčat

Ak konzervatívne opatrenia na liečbu inguinálnej kýly u dievčat nemajú významný účinok, liečba by sa mala vykonávať chirurgicky. Musím operovať kýlu ihneď, alebo nejakú dobu čakať, v akom veku sa má operácia vykonať - ošetrujúci lekár určí.

Častejšie sa vykonáva plánovaná operácia, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii, ale môže sa vykonať v lokálnej anestézii (u dievčat starších ako 8-9 rokov)..

Operácia pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Poskytovanie prístupu k inguinálnemu kanálu.
 2. Izolácia herniového vaku z tkanív a jeho odstránenie.
 3. Šitie ingvinálneho krúžku na jeho normálnu veľkosť.
 4. Plastový trieslový kanál (autoplastika alebo implantát z polypropylénovej siete).

Operácia, ktorej cena sa líši v závislosti od typu chirurgického zákroku, umiestnenia, materiálu a výrobnej kvality syntetickej sieťovej protézy, nie je pre dieťa náročná, zotavenie je rýchle, švy sa obvykle odstránia 7. deň..

Príčiny vývoja a metódy liečby slabinovej prietrže u detí

Ako sa u detí prejavuje ingvinická prietrž

Tento proces je spojený s tvorbou a vyčnievaním intraperitoneálneho obsahu špeciálnym kanálom umiestneným v slabinách. U chlapcov sa spravidla objaví prietrž na pozadí vývoja semenníkov a tvorby miešku. Prípady vzniku patologického procesu u dievčat však nie sú zriedkavé. Je to kvôli štruktúre a procesu tvorby maternice..

Pri chlapcoch je bežná hernia u detí častejšia

Podľa štatistík je postihnutých asi 5% všetkých novorodencov. V prípade predčasnej dospelosti prekračujú prípady patológie 3-5 až 5-násobok normálnych ukazovateľov.

S tvorbou semenníkov u chlapcov v 45% prípadov sa pozoruje pravá kýla, sprevádzaná kryptorchidizmom a často vedú k ďalším komplikáciám..

Intuinálna hernia u mužov má výraznejšiu symptomatológiu ako u detí.

Ochorenie sa tvorí počas vývoja plodu aj po narodení.

Patológia je rozdelená podľa miesta a charakteru útvaru. Nástup choroby je trikrát častejší u detí s genetickou predispozíciou. Príčina rozvoja patológie môže často slúžiť ako vrodená anomálie v štruktúre hrubého čreva - Hirschsprungova choroba..

Druhy a poddruhy trieslovej prietrže

Dedičná forma patológie je rozdelená do niekoľkých typov a poddruhov. Priamy typ choroby je diagnostikovaný zriedka. Ochorenie je prietrž hernie cez stenu pobrušnice. Šikmá forma je vyjadrená prietržou, ktorá pri prechode vypadáva a padá priamo cez samotný prsteň.

V mieste patológie je ľavostranná, pravostranná a dvojstranná. Navyše vo viac ako 60% prípadov u novorodencov mužského pohlavia sa pozoruje ľavostranný vývoj choroby.

U novorodencov sa v mieste vyvinú dve formy choroby: trieslovina a trieslovina. U dievčat sa viac ako polovica prípadov vyskytuje v bilaterálnom vzdelávaní..

Príčiny a faktory rozvoja patológie

K vývoju choroby dochádza z rôznych dôvodov. Vo väčšine prípadov choroba postihuje deti s poruchami alebo nedostatočným vývojom v systéme štruktúry stien pobrušnice. Patológia sa vytvára aj na pozadí nadmernej telesnej hmotnosti dieťaťa.

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nadmerné zaťaženie: kašeľ, škytavka, vracanie;
 • slabosť spojivového tkaniva pobrušnice;
 • deformácie a zmeny v stenách pobrušnice v dôsledku zranení.

Patológia je vrodená kvôli genetickej predispozícii a získava sa - formuje sa v procese vývoja dieťaťa.

Príznaky a znaky vývoja

V jednom prípade z piatich nastáva patologický proces dokonca aj v období tehotenstva. Pri narodení sa v oblasti slabín dojčiat pozoruje mierne vydutie, čo naznačuje začiatok choroby.

 • vyčnievanie v slabinách v čase napätia: so škytavkou, plačom alebo počas pohybov čriev;
 • neprítomnosť bolesti počas búšenia srdca;
 • mäkkosť a drobivosť vydutia pri vyšetrení a stlačení rukami.

Dlhodobý stav vedie k ďalším komplikáciám a rozvoju výrazných symptómov.

Známky choroby s predĺženým vývojom:

 • konsolidácia hrčiek;
 • bledú pokožku;
 • celková slabosť, letargia;
 • vznik opuchu prietrže;
 • nepohodlie a bolesť pri pohmate;
 • dyspeptické poruchy: grganie, čkanie, vracanie, podráždená stolica.

S predĺženým priebehom choroby sa symptómy zosilňujú a stav je komplikovaný tvorbou nekrózy susediacich tkanív. Predčasný chirurgický zákrok môže ohroziť šírenie nekrotických lézií do susedných oblastí a vnútorných orgánov.

Kýla u dievčat s nekrotickými léziami môže spôsobiť ďalšiu neplodnosť. Pri kýle u chlapcov je tento proces komplikovaný úplnou alebo čiastočnou atrofiou semenníkov.

Ženská hernia u žien je oveľa menej častá ako u mužov.

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Včasná diagnostika zvyšuje šance na klinické vyliečenie a obnovenie normálneho fungovania tela.

Ochorenie môžete identifikovať pravidelným vyšetrením u detského lekára alebo detského chirurga. Vykonáva sa vizuálne vyšetrenie, palpácia, aby sa určila závažnosť a stupeň vývoja. Ďalej sa predpisuje ultrazvukové vyšetrenie slabín, peritoneálnych orgánov a panvovej oblasti..

Na objasnenie diagnózy sa vykonáva irigografia - röntgenové skenovanie oblasti hrubého čreva pomocou kontrastu.

Liečba prietržnej hernie

Ako terapia je predpísaný chirurgický zákrok. Plánovaná operácia sa vykonáva u dojčiat vo veku od šiestich mesiacov do jedného roka. Operácia - hernioplastika - je zameraná na odrezanie a odstránenie herniálneho vaku. Cez kožu sa urobí malý rez, cez ktorý sa posilní spojivové tkanivo, čím sa zabráni vypadnutiu vaku.

Uskutočňuje sa operácia na liečenie slabinovej prietrže

Na spevnenie trieslového kanála sa používa špeciálna plastová sieť alebo sa používajú vlastné prírodné tkanivá dieťaťa. Operácia sa vykonáva otvoreným spôsobom. Často sa predpisuje metóda laparoskopického rezu - touto metódou sa vylučuje hydronefróza u detí a považuje sa za najúčinnejšiu. Laparoskopia sa vykonáva veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu spermatickej šnúry, ktorá môže spôsobiť ďalšie poruchy vo forme čiastočnej alebo úplnej straty reprodukčných funkcií..

Pri hernii sa dievčatám predpisuje chirurgický zákrok kvôli vysokým rizikám atrofie alebo úmrtia vajcovodov..

U chlapcov sa pri prvých príznakoch a prejavoch choroby môže podať konzervatívna liečba. Ako terapia sa predpisujú teplé kúpele, antispasmodiká a iné preventívne postupy. Ak výsledky konzervatívnej metódy neexistujú, je indikovaný chirurgický zákrok.

Počas operácie špecialista vyhodnotí herniálny vak, aby určil jeho životaschopnosť. Inak sa všetok obsah chirurgicky odstráni. Trvanie operácie sa mení do pol hodiny.

Ako domáca terapia sa odporúčajú rôzne bylinné infúzie a odvary, ktoré prispievajú k eliminácii zápalových reakcií a urýchľujú regeneráciu tkanív..

Rastlinná medicína sa vykonáva iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a najskôr dva týždne po operácii!

S predčasnou liečbou alebo úplným odmietnutím hospitalizácie môže tento proces viesť k akútnym formám patológie a môže byť komplikovaný rôznymi zápalovými procesmi..

Prognóza zotavenia pri slabinovej prietrži

Prognóza včasného začiatku liečby je priaznivá. Chirurgické výkony sa vykonávajú na lôžkovom oddelení detskej pohotovosti. Po jednom alebo dvoch dňoch od dátumu operácie môže byť dieťa prevedené na ambulanciu.

Laparoskopia vedie k menšiemu zraneniu v porovnaní s hernioplastikou. Obdobie rehabilitácie je v prvom prípade výrazne skrátené a dieťa môže opustiť ústavnú jednotku oveľa skôr. Proces domácej obnovy sa tiež zmenšuje. V každom prípade však musíte prísne dodržiavať odporúčania lekára.

Podľa klinických údajov sú exacerbácie a opätovný výskyt choroby pozorované v menej ako 1% prípadov.

Inguinálna hernia môže niekedy viesť ku komplikáciám vo forme lymfhostáz, lymfocytov a porúch spojených so schopnosťou otehotnenia a otehotnením..

Prevencia slabinovej prietrže u detí

Ako preventívne opatrenia sa odporúča systematické vyšetrenie detským špecialistom, návšteva lekára a vykonanie všetkých potrebných diagnostických postupov..

Aby sa predišlo rozvoju choroby, odporúča sa tiež dodržiavať správnu výživu, sledovať činnosť čriev a včas odstraňovať choroby spojené s poruchami gastrointestinálneho traktu..

Po operácii trvajúcej jeden až dva týždne sa odporúča vyhnúť sa nadmernej fyzickej námahe a nadmernému zaťaženiu.

Hnačka u detí je diagnostikovaná v ranom štádiu, čo vám umožňuje predpísať potrebnú terapiu včas. Liečba patológie sa uskutočňuje chirurgickým zákrokom. Predčasná operácia môže viesť k rozvoju komplikácií a zhoršeniu celkového stavu dieťaťa. Dodržiavanie potrebných preventívnych opatrení pomôže predchádzať rozvoju relapsov a výskytu choroby..

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah). U detí sú slabinové kýly zvyčajne vrodené. Získané sú veľmi zriedkavé - vyvíjajú sa u chlapcov v školskom veku, ktorí majú slabú brušnú stenu alebo sa podieľajú na vzpieraní.

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí. Často kombinované s inou patológiou:

 • kvapka semenníka (hydrocele);
 • spermatická cysta;
 • Marfanov syndróm a iné choroby spojivového tkaniva;
 • abnormality vo vývoji miechy;
 • miechová kýla;
 • dysplázia bedra.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Príčiny a rizikové faktory

Hlavný význam pri formovaní vrodenej ingvinálnej prietrže u detí patrí slepej kapse pobrušnice vyčnievajúcej cez trieslový kanál do mieška (vaginálny proces). Keď semenník zostúpi do mieška, vaginálny proces sa vyhladí, t. K tomu zvyčajne dochádza v čase narodenia. Ak z nejakého dôvodu nedôjde k obliterácii, nezavrie sa trieslový kanálik a so zvýšeným vnútro-brušným tlakom ním prechádzajú vnútorné orgány. Hernálna brána je vonkajším krúžkom ingvinálneho kanálika a vaginálnym procesom pobrušnice je herniálny vak, ktorý môže zahŕňať črevné slučky, omentum, vajcovodu a vaječníky (u dievčat)..

Pri vývoji slabinovej kýly u detí dôležitá úloha spočíva v dedičných predispozíciách. Podľa štatistík malo asi 12% detí s touto patológiou, jeden alebo obaja rodičia tiež ingvinálnu prietrž.

Získané trieslové kýly u detí, ako už bolo uvedené, sú veľmi zriedkavé. Faktory vyvolávajúce ich vývoj:

 • obezita;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • sedavý spôsob života;
 • zdvíhať závažia;
 • respiračné choroby sprevádzané ťažkým kašľom;
 • chronická zápcha.

Formy choroby

V závislosti od umiestnenia sú tříslové kýly u detí bilaterálne, ľavostranné a pravostranné. U dievčat sú v 50% prípadov pozorované bilaterálne hernálne výčnelky. U chlapcov sa bilaterálne hernie vyskytujú v 10% prípadov, v 30% - ľavostranné, v ostatných prípadoch pravostranné.

U detí inguinálne kýly spravidla prechádzajú vnútorným trieslovým kruhom a sú umiestnené vo trieslovom kanáli, t.j. sú šikmé. Priame trieslové prietrže v pediatrickej praxi sú veľmi zriedkavé. Herniový výstupok v tomto prípade prechádza defektom vo svaloch prednej brušnej steny v oblasti vonkajšieho trieslového prstenca..

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí.

U chlapcov môže herniálny vak spadnúť do mieška, čo vedie k tvorbe hnačiek triesloviny, ktoré sa ďalej delia na semenníky (vaječníky) a lanovky (spermie)..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u detí je prítomnosť výbežku podobného nádoru v oblasti slabín. Keď dieťa napína, plače, kričí, kašeľuje, zväčšuje sa, v pokoji sa zmenšuje a niekedy úplne zmizne.

Pri slabinovej kýle u chlapcov sa pozoruje deformácia mieška v dôsledku poklesu herniálneho vaku. U dievčat môže herniálny vak klesnúť do jednej z pyskov, čo vedie k jeho zhrubnutiu.

Intuitívne prietrže u detí sú často sprevádzané bolesťou lokalizovanou v oblasti brucha alebo slabín. Bolesť môže byť daná spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti. Môžu spôsobiť plač a rozpaky detí v prvom roku ich života. V staršom veku deti hovoria rodičom o bolesti v dolnom bruchu.

diagnostika

Inguinálnu prietrž u detí zvyčajne zisťujú rodičia alebo lekári pri rutinnom vyšetrení.

Palpácia odhaľuje elastickú alebo mäkkú textúru vyčnievania v oblasti slabín. Pri nekomplikovanom priebehu sa hernálny obsah ľahko vkladá do brušnej dutiny. V čase redukcie môžete počuť charakteristický dunenie, ktoré naznačuje prítomnosť slučkového čreva v herniálnom vaku. Po zavedení herniálneho výčnelku do brušnej dutiny je cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Na objasnenie diagnózy:

 • ultrazvuk brušnej dutiny, panvy, trieslových kanálikov a mieška;
 • irrigografie;
 • cystografii.

Hnačka u detí si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

 • femorálna prietrž;
 • inguinálna lymfadenitída;
 • cysta okrúhlych väzov maternice (u dievčat);
 • kryptorchidizmus (u chlapcov);
 • cysta spermatického kordu (u chlapcov);
 • kvapka semenníka (u chlapcov).

Liečba slabiny prietrže u detí

V súčasnosti sa konzervatívna liečba slabinovej prietrže u detí adhezívnymi obväzmi a bandážami nevykonáva.

Odstránenie trieslovej kýly u detí s nekomplikovaným priebehom sa vykonáva plánovaným spôsobom vo veku viac ako šesť mesiacov. Počas chirurgického zákroku chirurg izoluje, obväzuje a odrezáva hernálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu hernálneho portálu pomocou vlastných tkanív pacienta alebo pomocou špeciálnej propylénovej siete.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgický zákrok na tříslovnú kýlu u detí sa môže uskutočňovať klasickou otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopických technológií. Tento spôsob je výhodnejší, pretože je sprevádzaný minimálnym traumatom mäkkých tkanív, menšou stratou krvi a krátkym rehabilitačným obdobím..

U chlapcov by sa mala odstraňovať trieslová kýla s veľkou opatrnosťou, aby sa zabránilo možnému poškodeniu cievnych ciev a ciev varlat (spermatická šnúra). Ich poškodenie ďalej vedie k atrofii semenníkov a / alebo mužskej neplodnosti.

Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže u dievčat je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok, pretože existuje veľmi vysoké riziko úmrtia vajcovodov alebo vaječníkov. U chlapcov v prvých mesiacoch života, s rozvojom porušovania v prvých niekoľkých hodinách, sa uskutočňuje konzervatívna terapia zameraná na korekciu prietrže. V tomto prípade sa používa nasledujúci liečebný režim pri slabinovej kýze u detí:

 • teplý kúpeľ alebo vyhrievacia podložka;
 • intramuskulárne podávanie liekov s antispasmodickým účinkom;
 • dávať dieťaťu zvýšenú polohu panvy.

Pokiaľ liečba nepovedie k nariedeniu priľahlej prietrže, uchýli sa k pohotovostnému chirurgickému zákroku. S obmedzenými trieslovými kýlami u detí má táto operácia svoje vlastné charakteristiky. Chirurg musí predovšetkým posúdiť životaschopnosť orgánov zahrnutých v herniálnom vaku. Redukcia do brušnej dutiny je možná iba vtedy, ak životaschopnosť čreva, omentum, vaječníkov alebo iných prvkov nespôsobuje žiadne pochybnosti. Inak sú resekované..

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Možné následky a komplikácie

Hlavnou komplikáciou slabinovej prietrže u detí je jej porušenie. Vyvíja sa ako výsledok kompresie herniálneho obsahu vonkajším trieslovým kruhom (vaječník, omentum, črevná slučka, mechúrová stena), čo vedie k ischémii zadržiavaných orgánov..

Zápcha, nadúvanie, ťažký kašeľ môžu vyvolať vývoj porušenia predpisov.

Hlavnými príznakmi porušenia ingvinálnej prietrže u detí sú:

 • bolesť slabín (malé deti plačú, pritlačia nohy na žalúdok);
 • herniálny výčnelok sa stáva prehmataným a ostro bolestivým pri pohmate, nie je možné ho narovnať do brušnej dutiny;
 • nevoľnosť, opakované vracanie;
 • nadúvanie;
 • oneskorenie plynu a stolice.

S oneskorením chirurgickej liečby sa u dieťaťa rozvíja peritonitída.

Ovariálne tkanivo je veľmi citlivé na ischémiu, takže aj krátkodobé porušenie môže spôsobiť nekrózu vaječníkov, smrť vajíčok.

Porušenie je tiež nebezpečné pre mužský reprodukčný systém. U 5% chlapcov, ktorí podstúpili porušenie ingvinálnej prietrže, sa ďalej vyvinie atrofia semenníkov.

predpoveď

Odstraňovanie nekomplikovanej kýly prietrže u detí sa v súčasnosti vo väčšine prípadov vykonáva v dennej nemocnici. Dieťa je prepustené na ambulantnú liečbu v deň operácie alebo nasledujúce ráno.

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Komplikácie pri odstraňovaní prietrže sú mimoriadne zriedkavé. Tie obsahujú:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymfokéla;
 • lymfatáza semenníkov.

prevencia

Prevencia tvorby slabinových kýly u detí zahŕňa:

 • vyvážená strava;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • liečba zápchy;
 • liečba respiračných chorôb sprevádzaných kašľom;
 • fyzická aktivita zodpovedajúca veku a svalovej sile.

Inguinálna kýla u chlapcov, dievčat. Foto, ako to vyzerá, príznaky, liečba, odstránenie

Inguinálna kýla, ktorá sa často prejavuje v prvom roku života, vyžaduje, aby rodičia pohotovo zareagovali, konzultovali chirurga a správne ošetrenie.

Ak je choroba v počiatočnom štádiu, môžete to urobiť bez chirurgického zákroku, ale iba chirurgický zákrok dokáže vyliečiť zanedbanú formu. V ranom veku bude operácia rýchla a bez komplikácií. Podľa štatistík sú dievčatá diagnostikované s patológiou menej často ako chlapci.

Inguinálna kýla: čo to je, klasifikácia

Inguinálna hernia je patológia, ktorá vyvoláva vyčnievanie vnútorných orgánov pobrušnice pod kožou prostredníctvom prírodných otvorov umiestnených v slabinách. U detí je veľa alebo jeden výčnelok. Najčastejšou príčinou sú jemné štruktúry prednej brušnej steny, vrodené alebo získané faktory..

U chlapcov je prítomnosť prietrže zrejmá, ak sa počas chôdze cíti nepohodlie a bolesť, v slabinách sa objaví opuch..

Ak má dieťa toto ochorenie, musíte vedieť, čo robiť v tejto situácii:

 • súhlasiť s operáciou, aby sa predišlo komplikáciám;
 • choroba je zdraviu nebezpečná, pretože v každom okamihu môže dôjsť k stlačeniu;
 • v prípade porušenia je nevyhnutne potrebná hospitalizácia;
 • núdzový zásah zvyšuje riziko recidívy.

Vrodená forma u detí je šikmá. V tejto podobe padnú logani po prsteň do slabín. Priama prietrž je zriedkavý jav, ktorý sa vyznačuje výstupom cez defekt vo svale vonkajšieho trieslovinového kruhu. Kýla môže byť lokalizovaná na jednej zo strán - vpravo alebo vľavo alebo okamžite na oboch stranách.

U chlapcov je v detstve patológia zistená na pravej strane (60%). Mierne menej často (30%) zľava a iba u niektorých pacientov je lokalizovaný na oboch stranách slabín. Lekári tiež klasifikujú inginy a trieslovinové hernie.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

V období rastu plodu sa vytvára spolu so všetkými ostatnými orgánmi vo vnútri materského lona špeciálny kanál, ktorý začína od pobrušnice smerom k slabine. V tejto chvíli sa vytvárajú podmienky, ktoré pomôžu niektorým orgánom presunúť sa na miesto, ktoré potrebujú.

Je to kvôli osobitným vývojovým podmienkam, ktoré ovplyvňujú mužské telo. Hlavným dôvodom prejavu choroby u dojčiat je však nesprávne dozrievanie väziva maternice..

Ale nielen abnormálny vývoj vo vnútri lona vyvoláva vývoj ochorenia, existuje aj niekoľko ďalších faktorov:

 • nadváhou;
 • nedostatočné rozvinutie svalov brušnej steny;
 • konštantné zaťaženie;
 • peritoneálne zranenie.

Intuitívna hernia u detí (chlapcov) sa objavuje v dôsledku skutočnosti, že sa v lone vyskytli vývojové abnormality. Chirurg môže diagnostikovať chorobu v prvých hodinách po narodení. V určitom čase sa už dozreté semenníky nachádzajú blízko obličiek. Keď sa dieťa narodí, pošle sa do mieška špeciálnym kanálom a súčasne sa zúčastní pobrušnice..

Schéma ukazuje, ako vyzerá pri trochu prietržovej kýly u detí.

Potom sa postupne začína tvoriť vrecko - vaginálny proces, ktorý musí byť pred narodením úplne zarastený. V prípade, že tento proces neprerastá, môžu peritoneálne orgány spadnúť do lúmenu. Pokiaľ ide o dievčatá, vrodená forma choroby je pre nich zriedkavá, pretože takýto proces nemajú, získaná forma je zriedkavo diagnostikovaná..

Po narodení sa herniálny vak vytvára zriedka. Najčastejšie sa u adolescentov diagnostikuje silnejší sex.

Môže existovať niekoľko dôvodov pre rozvoj tohto ochorenia:

 • operácia šourku alebo vnútorných orgánov v ranom detstve;
 • peritoneálne tkanivá sú nesprávne vyvinuté;
 • nadmerné zaťaženie - šport, vrátane vzpierania.

Je možné vizuálne identifikovať výčnelok v slabinách, ale je veľmi ťažké ho vyliečiť bez chirurgického zákroku.

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Intuálna hernia u detí (chlapcov) v prvých dňoch po narodení a o niečo staršia sa prejavuje vo forme mierneho opuchu kože, lokalizovaného v slabinách. O jej prítomnosti sa dá povedať aj opuch v miešku. Často si všimnete opuch, ktorý je zrejmý iba vtedy, keď dieťa kašle alebo plače.

Preto sa dospelí často domnievajú, že vagíny sú spojené s herniou, ale choroba sa vyskytuje u dojčiat kvôli plaču, ale existuje veľa dôvodov. U dievčat je choroba diagnostikovaná menej často. Majú chorobu, ak slučka čriev alebo vaječníkov tlačí peritoneálnu stenu v slabinách, niekedy môže dosiahnuť labia majora. Tento výstupok na tele pripomína predĺženú šnúru.

Ak je po narodení dievčaťa zreteľne viditeľný opuch stydkých pyskov, môže to byť vyvolané nadbytkom tekutín alebo zvýšenou hladinou hormónov, ktoré sa od matky dostali bezprostredne pred narodením. Tento opuch nepoškodí dieťa, za pár dní zmizne bez pomoci.

Intuálna hernia u detí (chlapcov a dievčatá) často spôsobuje bolesť v slabinách a bruchu. Môže dať krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Práve tieto príznaky často spôsobujú plač a nálady v prvom roku života. Ale staršie deti hovoria dospelým o bolesti, ktorá sa vyskytuje v dolnej časti brucha.

Časté príznaky prietrže:

 • strata chuti do jedla;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • nespavosť;
 • hnačka alebo zápcha;
 • nepohodlie počas močenia;
 • bledá koža;
 • celková slabosť a nevoľnosť.

Takéto príznaky by mali prinútiť rodičov, aby zavolali sanitku a aby sa predišli komplikáciám s detským lekárom..

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Inguinálnu prietrž môžete tiež nezávisle zistiť pomocou vyšetrenia svojho dieťaťa. Alebo to robí pediatr počas rutinného vyšetrenia dieťaťa. Palpáciou je možné zistiť, aká je štruktúra elastická a mäkká. Ak sa nepozorujú žiadne komplikácie, obsah kýly sa ľahko vloží do pobrušnice.

Pri tomto postupe je možné počuť charakteristický výkrik, ktorý naznačuje, že slučka čreva sa dostala do herniálneho vaku. Keď už bola redukcia dokončená, je možné nájsť trieslový prsteň s rozšíreným vchodom.

Na presnú diagnostiku môže pediater predpísať niekoľko ďalších štúdií:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny, panvových orgánov, trieslovín a mieška. Pomocou nej je možné určiť obsah herniálneho vaku, čo presne je v ňom tekutina alebo slučka čreva, ako aj miesto jeho lokalizácie. Pri panvovom ultrazvuku u dievčat je možné identifikovať rysy prietrže a miesto jej lokalizácie.
 • Irrigografia umožňuje určiť, či existuje výčnelok, ako aj obštrukcia v čreve. Podstatou tejto techniky je vykonanie röntgenového vyšetrenia hrubého čreva. Postupujte po pohybe čreva a naplňte ho špeciálnym kontrastným prostriedkom.
 • cystografii.

Intuálna hernia u detí (chlapcov) vyžaduje, aby chirurg vykonal rôzne diagnostické opatrenia pri niektorých chorobách:

 • inguinálna lymfadenitída;
 • prietrž stehna;
 • kryptorchidizmus vyskytujúci sa u mužských detí;
 • cysta okrúhleho väzu genitálneho ženského orgánu;
 • spermatická cysta a kvapka semenníkov u chlapcov.

Až po vyšetrení a stanovení presnej diagnózy je najlepšia terapeutická technika vybraná na odstránenie choroby bez relapsu..

Prevencia slabinovej prietrže u detí

Ako preventívne opatrenie sa odporúča šport, kalenie a návšteva bazéna. Je však dôležité nepreháňať to s bremenami, treba ich kombinovať s odpočinkom, aby nedošlo k komplikáciám..

Sledujte váhu, nemôžete ju získať a rýchlo ju stratiť. Je potrebné zabrániť zdvíhaniu závaží, nadmernému zaťaženiu, nadmernému zaťaženiu a tiež nepoškodiť brušnú stenu.

Liečte včasné ochorenia, ktoré môžu viesť k zvýšenému tlaku v pobrušnici:

 • patológia dýchacieho systému;
 • prechladnutie
 • zápcha
 • problémy s močením.

Ženy, ktoré majú dieťa, by mali monitorovať činnosť čriev a vyhýbať sa zápche. Choďte na šport, ale nepreháňajte to. U novorodencov na preventívne účely je dôležité správne obviazať pupočnú šnúru. Mladí rodičia sa musia naučiť správne kŕmiť dieťa, uistite sa, že sa neprejedie.

Prsia by sa mali umiestňovať na žalúdok tak často, ako je to možné, aby sa posilnili svaly pobrušnice. Dieťa by sa nemalo pevne zatvárať, malo by sa dať skôr do vodorovnej polohy a vyhodiť.

Metódy liečby slabinovej prietrže u detí

Ak sa v oblasti slabín zistí aj mierny opuch, je potrebné najskôr navštíviť lekára. Jedinou metódou, ktorá sa úplne zbaví choroby, je chirurgický zákrok. Plánovaný zásah čo najskôr.

Termín pre každé dieťa je individuálny. Ale ako ukazuje prax, chirurg ju vedie okamžite po diagnostikovaní. Ak je prietrž voľne ložená, potom je možné operáciu odložiť, počkajte, kým má dieťa najmenej 6 mesiacov.

Musíte si však uvedomiť, že dieťa by malo byť pod prísnym dohľadom dospelých a najmä chirurga, aby sa v prípade zhoršenia situácie mohla vykonať núdzová operácia..

Chirurgický zákrok

Pred operáciou je potrebné pripraviť malého pacienta. Po prvé, bezpečnosť dieťaťa závisí od udalostí. Pred odstránením kýly musí chirurg starostlivo vyšetriť dieťa a posúdiť jeho zdravie. Predovšetkým by nemal mať v čase nástupu na operáciu sprievodné choroby, napríklad prechladnutie.

Preto musí byť dieťa vyšetrené detským lekárom, ktorý môže predpísať niekoľko postupov:

 • urobiť všeobecný krvný test;
 • Analýza moču;
 • zložiť vyšetrenie na zistenie infekčných chorôb;
 • coagulogram.

Aj anesteziológ, ktorý dokáže presne zvoliť anestéziu, dieťa určite vyšetrí. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Hlavným cieľom chirurga je odstránenie trieslovej prietrže.

Chirurgovia dnes môžu odporučiť dve metódy:

 • laparoskopia;
 • brušná intervencia.

Laparoskopia je najnovšia technika, ktorá sa považuje za menej bolestivú a traumatickú. Jeho hlavnou výhodou je úplná absencia stôp - žiadne jazvy a jazvy. Počas tejto procedúry je pacient v celkovej anestézii a procedúra trvá nie viac ako hodinu. Počas operácie chirurg robí 3 malé rezy v postihnutej oblasti.

Pomocou laparoskopu chirurg zobrazí obraz vnútorných orgánov pobrušnice a skúma formáciu. Kýla sa následne pomocou špeciálnych nástrojov odreže. Tento typ operácie sa používa iba v počiatočnom štádiu choroby..

V prípadoch, keď došlo k porušeniu orgánov v okolí, sa odporúča vykonať otvorenú operáciu. Otvorenú operáciu je možné vykonať pre deti vo veku 3 mesiace. Intervencia sa zvyčajne vykonáva podľa plánu a netrvá dlhšie ako pol hodiny..

Dieťatko dostane celkovú anestéziu, zaspáva a chirurg prísne dodržiava protokol o operácii a vykonáva tieto manipulácie:

 1. Chirurg urobí rez so skalpelom v oblasti slabín, jeho veľkosť nepresiahne 3 cm a po operácii nezostane po stehu žiadna stopa..
 2. Potom sa hernálny vak oddelí od tkanív, ktoré k nemu susedia, a všetky vnútorné orgány sa vrátia na miesto.
 3. Potom sa odstráni hernálny vak a postihnutá oblasť sa liguje..
 4. Rez je zošitý aplikáciou intradermálnych kozmetických stehov..

Obnova po takejto operácii je dostatočne rýchla. Rodičia dieťaťa, ktoré má odstránenú trieslovú prietrž, musia monitorovať čistotu obväzu umiestneného na stehu. Odporúča sa to zmeniť 1-krát denne. Ak sa obvaz vykonáva v nemocnici, nemali by ste ignorovať výlet do nemocnice.

Po laparoskopii je malý pacient prepustený v deň 3. Môže sa voľne pohybovať, navštevovať predškolskú výchovu, ale fyzické cvičenia by mali byť najskôr obmedzené..

Ale po otvorenom zásahu v prvých 14 dňoch budete musieť nosiť obväz. Odstránia ho iba počas spánku. Stehy sa odstránia počas prvých 7 dní po chirurgickom zákroku. Pooperačné stehy sú zvlhčovacie prísne nemožné. Ak sa objaví sčervenanie alebo opuch, musíte okamžite vyhľadať pomoc lekára alebo detského lekára.

Ľudové cesty

Ak došlo k porušeniu prietrže, nemožno použiť konzervatívne alebo alternatívne ošetrenie. V tomto prípade existuje iba jedna cesta von - chirurgia.

Ak však doposiaľ nedošlo k porušeniu a bol už stanovený dátum operácie, môžete na jeho čakanie a zmiernenie stavu pacienta použiť tieto ľudové recepty:

 1. Hnačka u detí (chlapcov a dievčatá) sa lieči listom kyslej kapusty, ktorý sa odporúča aplikovať na postihnuté miesto. Slanina, v ktorej sa kapusta fermentuje, tiež veľmi pomáha. Doska by mala byť teplá a môže sa zahriať vo vodnom kúpeli, vložiť do cedníka a podoprieť nad parou. Ak je to soľanka, potom sa mierne zahreje, kúsok tkaniva sa navlhčí a aplikuje na miesto vyčnievania orgánov. Vykonajte procedúru 2-krát denne najmenej dva týždne.
 2. Dobre pomáha roztok octu a vody. Potrebujú umyť opuchnutú oblasť. Pripravte ho týmto spôsobom: 250 ml vody bude vyžadovať 2 lyžice. l stolový ocot. Po premytí týmto roztokom sa na pol hodiny pripraví teplá kompresia dubovej infúzie. Na jej prípravu je potrebné zomeliť žalude a dubovú kôru, vložiť do nádoby a naplniť červeným vínom, nechať pôsobiť 21 dní. Naneste na miesto opuchu.
 3. Tkaniny na odvar z kýly. Musíte vziať listy liečivých rastlín, napariť sa a pripevniť k chorému miestu. Procedúra sa vykonáva 2-3 krát denne. Táto metóda pomáha predchádzať komplikáciám..
 4. Pri liečbe inguinálnej hernie sa odporúča piť rôzne infúzie z liečivých bylín. Pomôžu posilniť tkanivá a väzivo. Na tieto účely sa často odporúča vypiť infúziu kvetov chrpy. Ak chcete variť odvar, musíte vziať 3 lyžice. l suroviny, zalejeme 1 polievková lyžica. vriacej vody, nechajte trvať a piť 1 polievková lyžica. l 3-krát denne. Rovnako vypite odvar z angreštových listov alebo kôstok.
 5. Kýla môže byť liečená horúcou infúziou pripravenou pomocou smrekovca smrekovca. Na varenie potrebujete 125 g kôry, nalejte 2 lyžice. vriacou vodou, nechajte 12 hodín. Kmeň a pitie 1krát denne po dobu dvoch týždňov. Aj toto riešenie je vhodné ako obklad.

Tradičná medicína pri liečbe kýly je iba doplnkovým nástrojom, ale nie hlavným nástrojom. Pomôžu pacientovi počkať na operáciu a zabrániť závažným komplikáciám, ale nedokážu úplne vyliečiť chorobu.

Liečba bez chirurgického zákroku

Ak bolo dieťa prijaté do nemocnice a po vyšetrení chirurg neodhalil absolútne indikácie chirurgického zákroku, potom v nemocnici dostane súbor opatrení na úpravu kýly. Pacientovi je podaná jedna dávka Pantoponu, ktorá sa počíta v závislosti od veku dieťaťa. Potom sa uskutoční teplý kúpeľ..

Teplota vody nie je vyššia ako 38 ° C, postup trvá asi štvrť hodiny. Stačí umiestniť teplú vyhrievaciu podložku na oblasť slabín. Po všetkých týchto procedúrach sa dieťa upokojuje a zaspáva a potom spontánna kýla klesá. Podobný výsledok sa dá dosiahnuť u tretej pacientky prijatej do nemocnice..

Konzervatívna terapia netrvá dlhšie ako hodinu. Ak v tomto časovom úseku výbežok nezmizne, je určený dátum chirurgického zákroku, potom sa všetky manipulácie považujú za predoperačnú prípravu. Ak nemôžete urobiť operáciu, nevykonávajú sa žiadne predoperačné opatrenia.

Existuje niekoľko základných metód, ktoré pomáhajú posilňovať peritoneálne svaly. Nedajú 100% výsledok, preto musíte dieťa pravidelne sledovať.

Hlavné metódy:

metódapopis
smerRobí to iba chirurg, ktorý vie, ako presne vykonať zákrok a ublížiť malému pacientovi.
obväzJedná sa o špeciálne zariadenie, ktoré sa nosí v oblasti slabín. Odporúča sa používať iba v prípade, keď prietrž nespôsobuje žiadne nepohodlie. Vďaka noseniu je možné uvoľniť brušné svaly a zabrániť porušeniu prietrže.
masážZameriava sa na posilnenie svalov pobrušnice. Dieťa sa položí na chrbát a ľahko mu masíruje žalúdok. Tento postup by sa mal vykonávať každý deň približne 10 minút.

komplikácie

Podľa štatistík sa po chirurgickom odstránení prietrže môže recidíva vyskytnúť iba u 1% pacientov. Najčastejšie sú ohrozené predčasne narodené deti so slabo vyvinutým spojivovým tkanivom.

Ochorenie sa môže vrátiť, ak sa operácia vykonala naliehavo. Ak stanovíte diagnózu čo najskôr a vykonáte chirurgický zákrok podľa plánu, bez toho, aby ste čakali na akékoľvek komplikácie, nebude to mať žiadne vážne následky..

Ak operáciu vykonal nekvalifikovaný chirurg, potom sa v budúcnosti môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymphostasis
 • lymfokéla.

Ak je neaktívny, môže sa to stať:

 • porušenie - vnútorné orgány sú stlačené a potom odumrú;
 • peritonitída - zápalový proces začína v dôsledku prasknutia orgánu;
 • Coptostasis - fekálna retencia v slučke, ktorá spadla do herniálneho vaku;
 • ischemická orchitída - semenník sa zapáli kvôli skutočnosti, že je narušený krvný obeh.

Aby sa predišlo komplikáciám, je naliehavou potrebou vykonať chirurgický proces, ktorý dieťaťu neublíži. Inguinálna hernia neprináša dieťaťu žiadne nepríjemnosti, ak urobíte diagnózu a operáciu.

Ak majú deti kontraindikácie pre urgentný chirurgický zákrok, môžu sa dočasne použiť metódy konzervatívnej liečby, ale nevyliečia sa, ale iba zmiernia stav chlapcov a dievčat. Masáž, obväz a redukcia budú dobrým riešením, ale nie dlho.

Preto je pri prvej príležitosti vhodné vykonať chirurgický zákrok a zabudnúť na chorobu raz a navždy. Kýla nie je verdikt, ktorýkoľvek chirurg môže problém vyriešiť už za 1 hodinu a za pár dní bude dieťa schopné viesť plný život bez toho, aby sa na čokoľvek obmedzilo. Ale nečinnosť môže v niektorých prípadoch dieťaťu stáť život.

Video o trieslovej kýle u detí, jej príznakoch a metódach liečby

Liečba trieslovej prietrže u detí:

Príčiny a príznaky slabinovej prietrže u detí:

Ako identifikovať a liečiť slabinovú prietrž u detí (dievčat)

Intuitívne patológie u novorodencov sú, nanešťastie, často diagnostikované. Jedinou správnou metódou liečby je niekedy odstránenie kýlovej prietrže u detí, ktorá sa vykonáva chirurgickým zákrokom..

Prirodzená kýla pri deťoch dievčat samozrejme nemôže vyvolávať obavy. Rodičia, ktorí zažili vrodenú vadu dieťaťa, sa obávajú úzkosti.

Naliehavosť problému

Doslova všetko ich zaujíma. Detskí lekári, ktorí pozorujú malého pacienta s inguinálnou kýlou, musia často od dospelých vypočuť tieto otázky:

 • Aká nebezpečná je chyba??
 • Aké sú terapeutické metódy pre slabinové prietrže u dieťaťa??
 • Ako vyzerá slabá prietrž, aké vonkajšie znaky to má?

Tento článok obsahuje odpovede na tieto otázky..

Po prečítaní si budete môcť zistiť, aké sú typy kýly u detí, aké príznaky určujú chorobu, dôsledky patológie a znaky jej liečby..

Odrody slabinovej hernie

Klasifikácia formácií v slabinách malých detí sa vykonáva podľa niekoľkých parametrov. Povaha týchto patologických stavov je najčastejšie vrodená.

Je to zaujímavé! Štatistiky ukazujú, že inguinálna prietrž u chlapcov je diagnostikovaná častejšie ako u dievčat.

Diagnóza a liečba nádorov v slabinách u ľudí rôznych vekových skupín sa progresívne vyvíja, ale táto patológia zatiaľ nedostáva všeobecnú klasifikáciu.

V klasickej verzii sú inginy hernie rozdelené do 3 kategórií:

Nádory v slabinách sú tiež klasifikované podľa typu. Patológie sú opakujúce sa (opakujúce sa) alebo primárne.

Existuje aj iná možnosť klasifikácie hernie třísloviny u detí - v mieste patológie.

V závislosti od toho, kde je inguinálna formácia, môže ísť o nasledujúce typy.

 1. Lano. Poddruh hernie třísloviny, ktorej poloha je zobrazená na ktorejkoľvek časti spermatického kordu. Nedôjde ku kontaktu herniálneho vaku so semenníkmi.
 2. Trieslová. K vytvoreniu herniálneho vaku dochádza priamo v mieste trieslového kanálika. Inguinálna kýla tohto typu je u detí veľmi zriedkavá a zvyčajne ju sprevádza svalová defekt v stenách pobrušnice. V skutočnosti z nej vychádza nádor v slabinách.
 3. Inguinal scrotal. Lokalizácia patologického vzdelania je v miešku. V dôsledku tejto patológie sa tiahne a jasne rozoznáva asymetria orgánu.

Poddruh trieslovej prietrže

Inguinálne kýly u detí sa delia na poddruhy v závislosti od toho, kde sa nachádza hernálny vak.

 1. Šikmá prietrž sa vyznačuje podlhovastým tvarom, podlhovastým. Najčastejšie sa vyskytujú v detstve. Obsah peritonea sa presúva do vaginálneho kanála vaginálnym procesom, ktorý nemal čas zarastať. Výsledkom je vytvorenie herniálneho vaku.
 2. Kýla priameho typu v tvare pripomína guľu. Patológia sa vyvíja v dôsledku straty vnútorných orgánov na trieslový kanálik, čo vedie k vytvoreniu herniálneho vaku. Patologická formácia sa vyvíja mimo spermatickej šnúry pod kožou. Zvláštnosťou priamych hernií v slabinách je aj to, že získali status a nikdy neboli vrodení.
 3. Kombinované trieslové kýly, kombinujúce príznaky šikmej a priamej kýly. Navonok sa táto patológia prejavuje vo forme formácií podobných nádoru. Sú umiestnené na jednej strane a navzájom sa nekontaktujú..

V medicíne je izolovaný iný typ ingínovej prietrže - uškrtený. Je to opuch s vysokou hustotou, ktorý nemôže vyrovnať ani tlak. Porušenie kýly u dieťaťa je často sprevádzané teplotou, bolesťami kŕče, zvracaním. Ak sa tieto príznaky objavia, musíte okamžite zavolať sanitku. Požitie inguinálnej prietrže u detí sa považuje za vážnu komplikáciu..

V tejto situácii je hernálny vak stlačený a výsledkom je zápal, peritonitída a vo zvlášť závažných a zanedbávaných situáciách tkanivová nekróza (smrť). Chirurgický zákrok sa vykonáva v prípade núdze. Lekári tvrdia, že je obzvlášť potrebné konať, ak sa u dievčaťa zistí porušenie predpisov. Je to kvôli potrebe zabrániť nekróze vaječníkov a vajcovodov.

Prečo sa u detí objaví slabinová prietrž

Väčšina rodičov malého dieťaťa chce presne vedieť, aké sú príčiny vzniku slabinovej prietrže. Rizikové faktory pre túto patológiu sú úplne odlišné..

Hlavné sú uvedené nižšie..

 • Peritoneálna stena je nedostatočne rozvinutá.
 • Fyzický stres, ktorý u malých detí nie je spojený so zdvíhaním ťažkých predmetov alebo nadmernou fyzickou aktivitou. U niektorých detí je brušná stena spočiatku oslabená, a preto sa ňou brušné orgány aj po kašľaní vydúvajú.
 • Nadváha vyvoláva vývoj takej patológie, ako je slabinová prietrž.
 • K patologickej tvorbe v peritoneálnej oblasti dochádza v dôsledku traumy na brušnej stene, a to aj v období vnútromaternicového vývoja dieťaťa..

Podľa lekárskych štatistík sa u detí - chlapcov častejšie diagnostikujú priľahlé kýly. Dôvodom je anatomický vývoj. Keď sa chlapec vyvinie vo vnútri lona, ​​jeho semenníky sa nachádzajú v oblasti obličiek. Krátko pred narodením omrvín sa spracujú do mieška a po nich je malá časť pobrušnice..

V dôsledku týchto procesov sa v miešku vytvorí vrecko pozostávajúce zo spojivového tkaniva. Zvyčajne by malo rásť skôr, ako sa chlapec narodí, ale existuje veľa dôvodov, prečo sa tak nestane. Prostredníctvom tej istej kapsy vyčnievajú vnútorné orgány umiestnené v pobrušnici.

Riziko vzniku slabinovej prietrže u chlapcov je tiež vyššie, pretože ich trieslový kanál je dlhší. Takáto patológia, hoci zriedkavá, sa však u dievčat môže vyvinúť. Najčastejšie sa to stáva kvôli slabosti brušnej steny a fyzickému preťaženiu.

Hrudné výčnelky sa častejšie pozorujú iba na jednej strane (vpravo), ale môžu sa vyskytovať aj na oboch stranách. Zriedka, ale stále existujú prípady rozvoja pooperačných slabinových prietrží spojených s nesprávne vykonanou chirurgickou prácou.

Príznaky prietrže v slabinách dieťaťa

Ak je ingvinálna prietrž vrodená, diagnostikuje sa okamžite po narodení dieťaťa. Navonok to vyzerá ako malý opuch nachádzajúci sa v oblasti slabín. Stáva sa, že hernálny vak sa posúva dole na spodok mieška. Výsledkom je, že u detí sa vyvinie patológia nazývaná ingvinálno-štrbinová alebo štrbinová hernia. Opuch je viditeľnejší, získava predĺžený tvar. Jej vyčnievajúca časť sa zväčšuje.

Pri skúšaní je vyčnievajúca časť charakterizovaná ako hustá, ktorá má elastickú konzistenciu. Ak je dieťa v ľahu, veľkosť útvaru sa zmenšuje, opuch môže dokonca úplne zmiznúť. Keď dieťa opäť presunie svoje telo do zvislej polohy, inguinálna prietrž sa opäť zreteľne prejaví.

Pri fyzickom strese brušnej dutiny (napríklad pri kašľaní, kýchaní, zvracaní, výkriku) dochádza u detí k zvýšeniu herniálneho opuchu v oblasti trieslovín..

Inguinálna kýla u dievčat je zastúpená okrúhlym tvarom. Ak patologická formácia dosiahne významnú veľkosť, potom sa herniový vak môže presunúť do oblasti pyskov veľkých pyskov.

Ak je veľkosť trieslovej prietrže nízka, potom výčnelok vnútorných orgánov nespôsobí dieťaťu žiadne nepríjemnosti. Zostáva pokojný, keď sníma opuchy a dokonca aj keď je stlačený.

Keď lekár začne korigovať prietrž, v mnohých prípadoch sa ozve rachotenie. Tento symptóm naznačuje, že črevné slučky vstúpili do herniálneho vaku. V zriedkavých prípadoch s trieslovými kýlami si dieťa sťažuje na zápchu, nadúvanie, pálenie a bolesť v oblasti slabín..

Liečba slabiny prietrže u dievčaťa

Presná diagnóza slabínovej prietrže u detí sa vykonáva pomocou ultrazvuku slabín a pobrušnice. V závislosti od stavu tohto útvaru, jeho veľkosti a obsahu lekár rozvíja ďalšie liečebné taktiky.

Ak má malé dieťa opuch v oblasti slabín (ako na fotografii), rodičia by mali okamžite kontaktovať detského chirurga. Jedinou účinnou metódou na odstránenie slabinovej prietrže u detí je doposiaľ chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok sa prednostne vykonáva čo najskôr. Zdravotnícky pracovník zvyčajne nastaví dátum operácie ihneď po vykonaní presnej diagnózy. Ak je však herniálny výčnelok ľahko zafixovaný, potom je možné operáciu odložiť, až kým novonarodené dieťa nebude mať 6 mesiacov. V prípade 1 alebo viacerých sprievodných chorôb sa odporúča odložiť chirurgický zákrok na brušné prietrže u detí. Ale v ktorejkoľvek z vyššie uvedených situácií chirurg stále sleduje dieťa pred operáciou.

Ak je u dieťaťa dokonca najmenšie podozrenie na slabinovú prietrž, rodičia by sa mali s ním okamžite spojiť s chirurgom alebo urológom. Dospelí by mali pochopiť, že účinnosť liečebného procesu s touto patológiou do značnej miery závisí od správnosti ich správania.

Aká anestézia sa používa počas operácie

Bezprostredne pred začiatkom operácie na odstránenie inguinálnej kýly u dieťaťa sa stanoví druh anestézie. V súčasnosti sa v pediatrickej chirurgii považuje za optimálne používať kombinovanú anestéziu, ktorej komplex predstavujú sedatívne formulácie a lokálne anestetiká..

Táto metóda je dobrá v tom, že môže významne znížiť koncentráciu anestetík, s ktorou sa dosiahne dobrý analgetický účinok v pooperačnom období..

V závislosti od okolností je možné aplikovať celkovú anestéziu pomocou inovatívnych liekov. Ich použitie prispieva k rýchlemu úniku z anestézie..

Chirurgické taktiky

Chirurgická liečba detských inguinálnych hernií na klinikách vybavených modernými technológiami a vybavením sa vykonáva v ten istý deň, keď bolo dieťa prijaté do nemocnice. Chirurgia sa vykonáva na dosiahnutie týchto cieľov:

 • rez na hernálny vak s jeho následným zošitím;
 • redukcia vyzrážaných orgánov do peritoneálnej dutiny;
 • obnova anatómie vo trieslovom kanáli.

Operácia odstránenia prietrže u chlapcov je komplikovanejšia v tom, že jej výstupok je spojený s kanálikmi, okolo ktorých prechádza sperma a spermatický kord. Práca chirurga v takejto situácii by mala byť šperky, čo najpresnejšie, chúlostivé a profesionálne.

Ďalšie možnosti chirurgickej liečby prietrže v slabinách
Odstránenie trieslovej prietrže u dieťaťa sa môže uskutočniť pomocou iných metód. Napríklad sa osvedčila endovideochirurgická korekcia. Táto technika spočíva v chirurgovi prišitia defektnej časti pobrušnice. Lekár vytvára vzduchotesný šev, ktorý zabraňuje orgánom, ktoré sa nachádzajú vedľa chybnej oblasti, dostať sa do herniálneho vaku.

Prezentovaná technika sa nazýva aj laparoskopická hernioplastika a má nasledujúce výhody:

 • eliminuje pravdepodobnosť poškodenia spermatickej šnúry počas operácie;
 • umožňuje dosiahnuť dobrý kozmetický efekt a neprítomnosť viditeľných pooperačných jaziev;
 • ak ide o presnú diagnózu, táto metóda umožňuje zistiť prítomnosť vzdelania v slabinách na zadnej strane;
 • ak má dieťa pupočníkovú prietrž, pomocou defektu umiestneného v blízkosti pupka sa vloží laparoskop na dôkladné vyšetrenie. Po dokončení operácie lekár vytvorí švu. Táto metóda umožňuje súčasne odstrániť útvary v pupku a slabine.

Dôsledky a komplikácie trieslovej prietrže

Inguinálna kýla v detstve má niekoľko závažných dôsledkov a komplikácií.

 1. Dieťa rýchlo rastie a zvyšuje sa tiež veľkosť ingínovej prietrže. Ak sa opatrenia nezavedú včas, formácia stlačí črevné slučky, čo následne vyvolá rozvoj úplnej alebo čiastočnej upchatia čreva..
 2. Vo vnútri herniálneho vaku sa môžu vyvinúť zápalové procesy a stimulom pre tento účel sa stáva syndróm obštrukcie čriev..
 3. Jedným z najťažších stavov vyplývajúcich z trieslových patológií je herniation. V dôsledku toho sa v tkanivách pobrušnice vyvíja zápal. Pri absencii lekárskej starostlivosti nastáva nekróza tkaniva, ako aj akútna porucha črevnej funkcie.

Je potrebné poznamenať, že porušenie prietrže predstavuje pre dievčatá osobitné nebezpečenstvo. Rozvoj nekrózy tkanív vyvoláva smrť vaječníkov, a to sa stane asi za 2 hodiny. Nie je možné opraviť obmedzenú prietrž, preto je potrebný okamžitý chirurgický zákrok. Od momentu porušenia by nemalo uplynúť viac ako 6 hodín. Toto ochorenie sa dá úplne vyliečiť, ak sa chirurgický zákrok uskutoční včas.

Pooperačné následky slabinovej prietrže u dievčat

Dôsledky slabinovej prietrže sa môžu vyskytnúť v pooperačnom období. Vyvíjajú sa veľmi zriedka a najčastejšie - v dôsledku neopatrnosti chirurga. Koža dieťaťa je tenká a zraniteľná, preto akýkoľvek neopatrný pohyb môže spôsobiť zranenia a komplikácie na pozadí. Herniové relapsy sa vyskytujú kvôli nesprávne zvolenej operačnej taktike. Hlavné komplikácie po operácii opravy prietrže sú:

 • fixácia semenníkov vo vysokej nadmorskej výške;
 • v škrupinách semenníka je nadmerná akumulácia lymfy;
 • prídavky semenníkov a semenníkov podliehajú zápalovým procesom;
 • vývoj hnisavých procesov v oblasti stehu;
 • hematómy a krvácanie;
 • syndrómy bolesti;
 • semenníky sa zmenšujú a strácajú svoju funkciu.

Funkcie rehabilitačného obdobia

Rehabilitačné obdobie po operácii u dieťaťa nastáva rýchlo, pretože rastúce telo sa dokáže v krátkom čase zotaviť. Je pravda, že existuje jedna podmienka - rodičia by mali venovať maximálne pozornosť svojmu dieťaťu. Aby sa predišlo nadúvaniu a oneskoreniu stolice, je potrebné správne pripraviť detskú stravu. Nemalo by dôjsť k preťaženiu a stláčaniu gastrointestinálneho traktu.

Z ponuky omrvinky musíte vylúčiť nasledujúce produkty:

 • Plynovanie (napr. Kapusta, sladké pečivo, reďkovky, paradajky, strukoviny, hrozno a jablká);
 • prispievanie k rozvoju zápchy (mastné mäso a ryby, konzervované potraviny, údené mäso, obilniny, strmé vývary);
 • silný čaj, sýtené nápoje, domáce mlieko.

Počas prvých dní po chirurgickom zákroku by malo byť dieťaťu podávané jedlo v tekutej forme. Je povolené zaradiť parné kotlety, mäso a ryby, toasty z bieleho chleba, varené vajcia (nie viac ako 1 kus za deň), sušené ovocné kompóty.

Po chirurgickom zákroku na odstránenie brušnej prietrže nedovoľte nadmernému zaťaženiu a nadmernej fyzickej aktivite dieťaťa. Je potrebné riadiť sa všetkými odporúčaniami lekára, aby rehabilitačné obdobie skončilo na čo najkratšie obdobie.

O tomto probléme hovoril aj známy lekár Komarovský:

Dúfame, že teraz viete, čo je slabinová kýla u dieťaťa a čo musíte urobiť, keď sa zistí.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dobrý deň, milí hostia! V dnešnom prehľade, veľa rôznych informácií o moderných ortopedických chrbtice.Používajú sa na liečenie a prevenciu chorôb chrbtice. Zadný korzet je užitočný po zraneniach, počas rehabilitačných období a dokonca aj počas tehotenstva.
Výčnelok diskov krčnej chrbtice sa týka ich vydutia do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Tento patologický proces nie je nezávislým ochorením, ale častou komplikáciou osteochondrózy.
Umbilická hernia je viditeľný výčnelok brušnej steny (kože a pobrušnice) v dôsledku defektu alebo slabosti tkanív brušnej steny alebo skôr pupočného krúžku.