loader

Hlavná

Liečba

Kýlová pažerá: príznaky a liečba

Ezofágová hernia bránice (HAP) je výčnelok brucha fyziologickým alebo traumatickým otvorom v hrudníku..

Kýla sa vytvára pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov. Jeho konštrukčnými prvkami sú brána, taška a obsah. Dolná tretina pažeráka, žalúdka, tenkého alebo hrubého čreva môže prejsť svalovou chybou. Všetky tieto orgány sú pokryté pobrušnicami, ktoré tvoria herniálny vak.

Patológia je dlhodobo asymptomatická, ale pre pacienta môže byť nepríjemná. Včasná diagnostika je kľúčom k úspechu liečby.

Čo to je?

Aby sme jasne odpovedali na to, čo je hernia pažeráka, mali by sme si jednoducho spomenúť na anatómiu človeka. Trubica pažeráka je dutý orgán dlhý 25 - 30 cm, keď je pripojený k žalúdku, prechádza špeciálnym otvorom v diafragmatickom mostíku, ktorý ho delí na hrudný a brušný..

Membrána je v podstate svalová priečna priehradka, ktorá sa podieľa na akte dýchania v dôsledku vytvoreného tlakového rozdielu v intraabdominálnom priestore. Otvorom bránice prechádza ezofageálna trubica, veľké krvné cievy a nervové kmene. Pri nadmernom napínaní a oslabovaní krúžku vyčnieva do hrudnej dutiny: dolná časť pažeráka spolu so zvieračom, spodnou časťou žalúdka a ďalšími orgánmi. Vzhľad takého výčnelku sa nazýva kýla.

Ochorenie je klasifikované v ICD 10 ako K 44,0 - prietržová prietrž a K 44,9 - prietrž so zníženou priechodnosťou. Ďalšia otázka - ako liečiť patológiu, ktorá sa objaví, závisí od závažnosti choroby, čo znamená, že správna diagnóza hrá dôležitú úlohu.

Príčiny choroby

Známky bráničnej prietrže sa najčastejšie vyskytujú u starších ľudí, keď sa z prírodných dôvodov telo opotrebuje a tkanivá, svaly, vnútorné orgány strácajú elasticitu. S progresiou hernie u niektorých pacientov do 60 rokov sa môžu vytvárať tzv. Herniálne brány, keď sa otvorenie pažeráka môže zvýšiť o niekoľko centimetrov..

Hlavné príčiny vzniku choroby

 1. Oslabenie svalov a väzov pažeráka súvisiace s vekom
 2. Absorpcia tukového tkaniva pod bránicu
 3. Zmena polohy vnútorných orgánov, napríklad počas tehotenstva
 4. Atrofia ľavej strany pečene
 5. Dyskinéza pažeráka
 6. Nadúvanie, napätie brušných svalov
 7. Zvýšený brušný tlak
 8. Vrodené chyby - skrátený pažerák
 9. Chirurgia pažeráka
 10. Tepelné popáleniny z horúcich potravín znižujú pažerák a spôsobujú prietrž.

K dispozícii je asymptomatický priebeh choroby a naopak, u pacientov v kombinácii s rôznymi chorobami gastrointestinálneho traktu sa tiež nachádza hernia pažeráka. Podľa niektorých správ je teda u 40 - 60% pacientov so žalúdočným vredom alebo dvanástnikovým vredom, u 50% pacientov s chronickou gastroduodenitídou, u 20 - 40% ľudí s cholecystitídou a pankreatitídou diagnostikovaná diafragmatická hernia.

klasifikácia

V závislosti od anatomických znakov sa rozlišujú tieto formy hernie pažeráka:

 • posuvné (axiálne, axiálne) - voľný prienik spodnej časti žalúdka, kardie a brušnej časti pažeráka cez pažeravý otvor bránice do hrude a samočinný návrat do brušnej dutiny;
 • paraezofageálny - distálna časť pažeráka a kardia sa nachádzajú pod bránicou, časť žalúdka sa premiestni do hrudnej dutiny a nachádza sa vedľa hrudného pažeráka;
 • zmiešané;
 • vrodený krátky pažerák - dĺžka pažeráka nezodpovedá výške hrudníka, zatiaľ čo časť žalúdka sa nachádza nad bránicou v hrudnej dutine, dolný zvierač pažeráka chýba.

Posuvná hernia pažeráka je v závislosti od vysídlenej oblasti rozdelená na celkovú žalúdočnú, medzisúčet, kardiofundálnu alebo srdcovú.

Ezofageálna paraezofágová hernia môže byť antrum alebo fundus.

Príznaky hernie pažeráka

Malé kýly sa neprejavujú, pacient nemusí byť o chorobe informovaný. V iných prípadoch príznaky závisia od veľkosti prietrže, orgánov v herniálnom vaku, existujúcich ochorení a komplikácií..

Hlavné príznaky kýly pažeráka u dospelých:

 1. V noci dochádza k zvýšenému slineniu, záchvaty proti kašľu sú sprevádzané pocitom udusenia.
 2. Dysfágie. Vyznačuje sa ťažkosťami pri presúvaní tuhých aj tekutých potravín cez pažerák. Tento symptóm sa prejavuje silnejšie pri konzumácii teplého alebo studeného jedla, ako aj pri jeho rýchlom vstrebávaní;
 3. Zachrípnutie hlasu. Jeho vzhľad sa vysvetľuje uvoľňovaním časti obsahu žalúdka do ústnej dutiny a hrtanu;
 4. bolesť Toto je najcharakteristickejší príznak choroby. Bolesť sa môže objaviť náhle, veľmi zle. Miesta výskytu sú za hrudnou kosťou „pod lyžičkou“ v hypochondrii na ľavej strane. Pri fyzickej námahe, pohybe sa môžu výrazne zvýšiť;
 5. Ťažkosti s prehĺtaním, hrudky v hrdle. Keď sa pokúsite „prehltnúť“, jeho bolesť sa môže zvýšiť, čo spôsobuje nepohodlie za hrudnou kosťou;
 6. Pásanie, grganie horkým vzduchom, môže byť produkované vzduchom aj jedlom. Po dokončení sa pacientova pohoda zlepšuje;
 7. Pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje nalačno alebo po jedle pri ležaní. Posilniť pálenie záhy môže telo nakloniť dopredu;
 8. Pocit nedostatku vzduchu;
 9. Kašeľ. Vyskytuje sa zovretím nervu vagus. Často sa spája s atakami udusenia a abnormalít v srdcovom rytme;
 10. Čkanie. Môže to byť dosť dlhé, čo spôsobuje pacientom veľa nepríjemností;
 11. Horiaci jazyk. Zaznamenáva sa pomerne zriedka v dôsledku požitia obsahu žalúdka;

Niektorí pacienti môžu náhle zvýšiť krvný tlak, môžu sa zdať chrapľaví.

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Následky prietrže sú nebezpečné pre zdravie. Ak sú podozrivé, pacient je hospitalizovaný na chirurgickom oddelení pre chirurgický zákrok. HPOD u žien počas tehotenstva môže ohroziť zdravie dieťaťa.

zneužívanie

Poranenie prietrže je akútna patológia charakterizovaná syndrómom silnej bolesti. V dôsledku kontrakcie svalových štruktúr je narušený orgán nachádzajúci sa v prietrži. Nervy a krvné cievy sú stlačené. Nekróza sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému.

Znamená, že kýla je porušená:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • hypotenzia.

Ak sa pomoc neposkytne včas, vyvinie sa hnisavá peritonitída s perforáciou pažeráka alebo žalúdka.

Vred pažeráka sa vyvíja na pozadí peptickej ezofagitídy. Na orgáne sa vytvára defekt vplyvom kyseliny chlorovodíkovej. Pacientka sa obáva intenzívnej bolesti na hrudníku, ktorá sa prehĺta prehltnutím. Lieky proti bolesti neprinášajú úľavu, ale zhoršujú zápal. Ezofagoskopia sa používa na diagnostiku..

perforácia

Perforácia je perforácia steny pažeráka s vytvorením priebežnej chyby. Pre túto patológiu žalúdok kyseliny vstupuje do mediastínu. Vyvíja sa hnisavá mediastinitída. Komplikácia je náročná a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť..

Krvácajúci

Krvácanie z pažeráka je často komplikované. Pri stálom pôsobení kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu pažeráka sa cievy vystavia. Steny tepien sú poškodené - otvára sa silné krvácanie. Zastavenie krvi z pažerových tepien je ťažké. Pacient rýchlo upadne do hemoragického šoku. Pokles tlaku, zrýchlenie srdcového rytmu. Pacient je v bezvedomí. Je potrebná okamžitá hospitalizácia v chirurgickej nemocnici.

Iné komplikácie

HPOD je vždy komplikovaná ezofagitídou. Zápal pažeráka nastáva v dôsledku kyslého refluxu. Leptavý obsah žalúdka ničí steny orgánu. Spätná ezofagitída je charakterizovaná bolesťou, poruchami prehĺtania.

diagnostika

Aby lekár pochopil, ako diagnostikovať ochorenie a akú metódu vyšetrenia zvoliť, začne vyšetrením pacienta. Príznaky tohto ochorenia sú často mazané, ľudia liečia iné orgány dlho a bezvýsledne..

Štandardné vyšetrovacie metódy umožňujú identifikovať samotnú chorobu, sprievodné patológie, určiť stupeň rozvoja choroby:

 • Ultrazvuk vám umožňuje vyhodnotiť úroveň rozvoja patológie. Určuje stupeň zapojenia susedných orgánov, veľkosť a typ hernie.
 • FGDS - endoskopická diagnóza umožňuje vizuálne vyhodnotiť situáciu, určiť, ako vyzerá sliznica pažeráka a koľko orgán trpel kompresiou..
 • Röntgenová difrakcia s použitím síranu bárnatého na rozdiel od žiarenia. Poskytuje predstavu o stave zažívacieho traktu v celom, určuje prítomnosť herniálneho vaku a jeho lokalizáciu.

Diagnostika prietrže okrem toho zahŕňa laboratórne testy, biochemické testy a analýzu kyslosti žalúdka..

Liečba hernie pažeráka

Je vhodné začať vyšetrenie a začať liečbu čo najskôr. Pokiaľ nezačnú ireverzibilné procesy v tele a liečba je oneskorená, nezaťažujte herniu pažeráka do vážneho stavu. Zaručený pozitívny výsledok a úplné uzdravenie je možné iba so zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu. Pri liečbe herniových formácií pažeráka sa používajú konzervatívne a chirurgické liečebné metódy..

Tradičná terapia sa vykonáva s cieľom stabilizovať stav pacienta a predchádzať komplikáciám. V prípadoch, keď sa zistí malá hernia a nie sú k dispozícii žiadne klinické prejavy, lekár radí pacientovi, že je potrebné upraviť stravu a životný štýl. Pacient má sledovať telesnú hmotnosť a kontrolovať fyzickú aktivitu.

Na dosiahnutie remisie umožňujú liečivá pôsobenie na zníženie sekrécie žalúdka a ochranu sliznice pažeráka pred agresívnymi účinkami žalúdočnej šťavy. Pri kýle pažeráka je strava a liečba sprievodných chorôb povinná. Ak účinok konzervatívnych metód neprináša výsledky a choroba postupuje, je predpísaný chirurgický zákrok.

Lieky na liečenie

Pri diafragmatickej prietrži sa používajú rôzne skupiny liekov:

Skupina liekovPríklad medicínyNačo sa to používa?
antacidáMaalox, Almagel, PhosphalugelNeutralizujte nadbytok kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku
prokinetikáDomirid, Tserukal, MotiliumPomôžte obnoviť správny smer pohybu potravín tráviacim traktom
Blokátory histamínových receptorovFamotidín, ranitidín, roxatidínZnížte tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku
Inhibítory protónovej pumpyNolpáza, omeprazol, kontralocPôsobia ako lieky predchádzajúcej skupiny, ale má menej vedľajších účinkov
Žlčové kyselinyUrohol, ursofalkNeutralizujte žlčové kyseliny, ak sa „vrhajú“ do žalúdka

Plastická operácia pažeráka

V závislosti od príčiny a typu kýly sa vykonávajú 4 typy operácií na odstránenie prietrže pažeráka:

 • zošívanie ezofágového otvoru bránice;
 • formovanie stien žalúdočnej "spojky" pre pažerák;
 • vytvorenie umelej chlopne v hornej časti žalúdka;
 • posilnenie väzu medzi bránicou a pažerákom.

Operácia je niekedy jediným spôsobom, ako zabrániť vážnym následkom. Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 1. Neúspešné konzervatívne liečenie;
 2. Zhoršenie stavu pacienta a prítomnosť komplikácií (krvácanie, erózia, vredy, zápal pažeráka);
 3. Lokalizácia patológie v herniovej bráne;
 4. Závažné poruchy pažeráka.
 5. Prítomnosť hernií v blízkosti pažeráka a zvyšujúce sa riziko porušenia formácií.

Podľa pacientov a lekárov je najúčinnejšou liečbou pre väčšinu ľudí konzervatívna liečba (lieky a strava). Operácia sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch..

GastrocardiopexyVykonáva sa rezom, podstatou je lemovanie pažeráka a časť žalúdka na štruktúry umiestnené pod bránicou..

Výhody: Výsledky a predpovede sú vždy dobré. Okrem možnosti eliminácie iných patológií v brušnej dutine, gastrocardiopexia takmer eliminuje vývoj komplikácií..

Operácia BelsiVykonáva sa otvorene, je povolený iba prístup k hrudníku. Počas operácie je dolný pažerák a pažerák chlopne pripevnený k bránici. Spodok žalúdka je prišitý k prednej stene pažeráka.

Nevýhody: Táto zložitá a bolestivá operácia je pre pacientov ťažšie znášateľná..

Výhody: Jeho výhoda v schopnosti eliminovať sprievodnú patológiu.

Nissen fundoplicationOperácia sa vykonáva otvorená a zatvorená. V prvom prípade je prístup zabezpečený rezom v brušnej stene alebo hrudníku. Uzatvorená metóda zahŕňa použitie laparoskopických techník. Účelom operácie je zmenšiť priemer otvoru. To je možné vďaka špeciálne navrhnutej manžete..

Nevýhody: Nevýhodou je, že nie je zabezpečená jej fixácia, čo môže viesť k relapsu choroby.

Výhody: Pri použití laparoskopických techník je riziko zranenia minimálne. Pacient sa rýchlo zotaví a vráti sa do svojho obvyklého života. Riziko pooperačných komplikácií je znížené..

Allison TechnikaPrístup je zabezpečený výrezom v 7,8 medzikostálnom priestore. Počas chirurgického zákroku šije lekár kýlu.

Nevýhody: tento typ chirurgického zákroku sa v súčasnosti nepoužíva ako nezávislá metóda. Je to kvôli vysokej miere recidívy. Použitie Allisonovej techniky sa zvyčajne spája s komplexom chirurgických opatrení.

Každý z existujúcich typov operácií má svoje výhody a nevýhody. Výber typu operácie robí odborník na základe údajov z predbežných štúdií.

Rehabilitácia po operácii

Chirurgická liečba prietrže pažeráka je dosť traumatická. Preto sa v pooperačnej fáze môže u pacienta vyskytnúť bolesť, porucha trávenia a infekčné komplikácie. Aby sa tomu zabránilo, lekári odporúčajú nasledujúce činnosti:

Adekvátna úľava od bolesti

Spravidla na to stačí NSAID, ktoré sa podávajú intramuskulárnou injekciou (do zadku). Najčastejšie - Ketorolac / Ketorol. Pri silnej bolesti môžu byť do chirurgického rezu alebo epidurálnou analgéziou vložené lokálne anestetiká (Lidokaín alebo Novokaín)..

Ako epidurály anestetizujú? Lekár s tupou ihlou zavádza liek (Lidokain, Novokain) do miechového kanála, do priestoru medzi miechou a vnútorným povrchom stavcov. Ak je to potrebné, epidurálna analgézia sa môže udržiavať nepretržite, ak sa do označeného priestoru zavedie trubica, cez ktorú sa anestetikum nepretržite dodáva..

Strava hernia pažeráka

U pacientov s herniou pažeráka je preukázaná súlad s šetrnou stravou a režimom frakčnej výživy. Posledné jedlo by sa malo objaviť najneskôr 3 hodiny pred spaním..

Vylúčené zo stravy sú výrobky, ktoré môžu mechanicky alebo fyzicky dráždiť sliznicu gastrointestinálneho traktu, ktoré prispievajú k tvorbe plynu, rozvoju zápchy (mastné, vyprážané, korenené, údené potraviny, alkoholické a sýtené nápoje, silný čaj a káva, mlieko, kapusta, hrach, varené vajcia). hrozno).

Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo vlákniny, nízkotučné odrody mäsa a rýb, pečené jablká bez šupky. Odporúča sa variť jedlo, dusiť alebo piecť.

Prevencia tromboembolických komplikácií

Po väčšine chirurgických zákrokov existuje riziko vzniku týchto komplikácií. V tomto prípade sa na stene cievy pacienta hromadí trombus, ktorý môže vypadnúť a uzavrieť lúmen vitálnych tepien (pľúcne, koronárne, stavcové atď.) Alebo vstúpiť do srdcovej dutiny. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa pacientom nosiť kompresívne pančuchy a podávať injekcie s heparínovými prípravkami (ak nedochádza k závažnému krvácaniu)..

Implementácia vyššie uvedených odporúčaní môže znížiť riziko komplikácií pooperačnej fázy a urýchliť zotavenie pacienta. V priemere na to stačí 7-10 dní.

Pri výbere čakacej taktiky alebo liečby ľudovými liekmi sa môže prietrž pažeráka považovať za život ohrozujúcu. Preto je po stanovení diagnózy potrebné určiť dátum operácie a techniku ​​jej vykonávania. Ak bol chirurgický zákrok vykonaný včas, prognóza pre pacienta je vo väčšine prípadov priaznivá. Správna rehabilitácia a prevencia pooperačných komplikácií umožňujú pacientovi vrátiť sa do predchádzajúcej kvality života v krátkom čase.

Čo robiť, ak sa počas tehotenstva zistí prietrž?

Výskyt prietrže pažeráka počas tehotenstva je častým javom. Príznaky sa nelíšia, rozdiel je v prístupoch k liečbe. Chirurgia počas tehotenstva je kontraindikovaná, preto lekári používajú metódy konzervatívnej liečby.

Kľúčové odporúčania pre výživu. Lieky sa niekedy predpisujú. Zvyčajne to sú sťahujúce alebo obalujúce lieky, antispasmodiká a antacídy, ktoré pomáhajú znižovať kyslosť žalúdka..

Počas pôrodu sú možné komplikácie. Pre ženy s podobnou diagnózou odborníci odporúčajú cisársky rez.

Prevencia a prognóza

Prognóza je priaznivá za predpokladu včasnej prevencie závažných komplikácií. Sebahojenie nie je možné, ale podľa odporúčaní gastroenterológa je zaznamenaný priebeh ochorenia s minimálnymi klinickými prejavmi a dokonca aj bez nich..

Prevencia zahŕňa pravidelné endoskopické vyšetrenie rizikových pacientov, najmä gastroenterologického profilu. Povinná anti-relapsová liečba chorôb tráviaceho traktu.

Ezofágová prietrž

Ezofágová prietrž (hiátová prietrž, bráničná prietrž) je chronické recidivujúce ochorenie, pri ktorom je počiatočná abdominálna časť tráviacej trubice premiestnená do hrudnej dutiny prostredníctvom pažeráka cez bránicu..

Hernia pažeráka je náchylná na starších ľudí, vo vekovej skupine do 40 rokov je patológia diagnostikovaná v 10% prípadov au ľudí starších ako 70 rokov - v 70%. Ženy ochorejú častejšie ako muži. Kýlová hernia je častejšie registrovaná vo vyspelých krajinách, čo je pravdepodobne spojené s stravovacími návykmi. U pacientov s gastroenterologickou patológiou je hernia pažeráka zistená 6-krát častejšie ako u ostatných.

Odporúča sa, aby pacienti s herniou pažeráka, ktorých povolanie je spojené s predĺženou polohou sedenia, zmenili zamestnanie..

Dolný pažerák (kardia) oddeľuje pažerák a žalúdok a zabraňuje vrhnutiu chemicky agresívneho žalúdočného a duodenálneho obsahu do pažeráka. Jednostranný pohyb hrudky je tiež uľahčený uhlom His (ostrým uhlom pažeráka do žalúdka). Distálna časť pažeráka je fixovaná bránično-ezofágovým väzom, ktorý tiež zabraňuje srdcovej časti žalúdka v pohybe do dutiny hrudníka s pozdĺžnym sťahovaním žalúdka. Zadržiavanie pažeráka v normálnej polohe uľahčuje subfrenická tuková vrstva a prirodzené umiestnenie brušných orgánov..

Hrudník a dutiny brušnej sú oddelené bránicou, ktorá pozostáva zo svalov, vláknitého tkaniva a má klenutú štruktúru. Cez diery v bránici prechádza pažerák, krvné cievy a nervy. Ezofageálny otvor sa nachádza na ľavej strane bránice, čo normálne zodpovedá vonkajšej veľkosti pažeráka. S expanziou pažeráka vyčnievajú do anatomickej dutiny časť anatomických štruktúr, ktoré sú normálne umiestnené pod bránicou..

Príčiny kýly pažeráka a rizikové faktory

Príčiny ezofágovej hernie sú oslabenie väzivového aparátu, ktorý fixuje srdcovú časť žalúdka, a zvýšenie vnútrobrušného tlaku..

Medzi rizikové faktory patria:

 • genetická predispozícia;
 • narušenie pohyblivosti gastrointestinálneho traktu;
 • nadváhou;
 • chronická plynatosť;
 • častá zápcha;
 • tehotenstvo (zvlášť opakované);
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • ťažký dlhodobý kašeľ pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, bronchiálnej astme atď.;
 • ascites;
 • nezvratné zvracanie;
 • veľké nádory brušnej dutiny;
 • dysplázia spojivového tkaniva;
 • poranenia brucha;
 • chemické alebo tepelné popáleniny pažeráka;
 • pokročilý vek;
 • nesprávne držanie tela.

Medzi bežné príznaky pažerovej hernie patrí pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle, s výraznou zmenou polohy tela, ako aj v noci..

Formy choroby

V závislosti od anatomických znakov sa rozlišujú tieto formy hernie pažeráka:

 • posuvné (axiálne, axiálne) - voľný prienik spodnej časti žalúdka, kardie a brušnej časti pažeráka cez pažeravý otvor bránice do hrude a samočinný návrat do brušnej dutiny;
 • paraezofageálny - distálna časť pažeráka a kardia sa nachádzajú pod bránicou, časť žalúdka sa premiestni do hrudnej dutiny a nachádza sa vedľa hrudného pažeráka;
 • zmiešané;
 • vrodený krátky pažerák - dĺžka pažeráka nezodpovedá výške hrudníka, zatiaľ čo časť žalúdka sa nachádza nad bránicou v hrudnej dutine, dolný zvierač pažeráka chýba.

Posuvná hernia pažeráka je v závislosti od vysídlenej oblasti rozdelená na celkovú žalúdočnú, medzisúčet, kardiofundálnu alebo srdcovú.

Ezofageálna paraezofágová hernia môže byť antrum alebo fundus.

Príznaky hernie pažeráka

Klinický obraz je polymorfný a závisí od tvaru a veľkosti prietrže.

Kýla pažeráka sa často nijako neprejavuje alebo nemá mierne klinické príznaky. Ťažký priebeh je charakteristický pri veľkých pažerových herniach, pri ktorých väčšina žalúdka a čriev prenikne do zadného mediastínu..

Hlavným prejavom kýly pažeráka je bolesť. Bolesť sa dá zaznamenať v oblasti srdca, ľavej hypochondrii, epigastrickej a medzikapsulovej oblasti, ktorá sa šíri pozdĺž pažeráka, zatiaľ čo bolesť sa zvyčajne zhoršuje bezprostredne po jedle (najmä pri prejedaní), fyzickej námahe, trupe a ustupuje, keď zaujíma vodorovnú polohu tela. V niektorých prípadoch bolesť napodobňuje záchvat angíny pektoris. V približne 35% prípadov majú pacienti s ezofageálnou herniou paroxyzmálnu tachykardiu a extrasystolu.

Ťažká bolesť, ktorá sa vyskytuje u niektorých pacientov po jedle, môže spôsobiť averziu voči jedlu a v dôsledku toho úbytok hmotnosti až do vyčerpania..

Medzi bežné príznaky pažerovej kýly patrí pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle, s výraznou zmenou polohy tela, ako aj v noci. Iné príznaky: zvracanie (často s prísadou krvi), epizódy oneskoreného dýchania v spánku, periodická cyanóza kože, ťažkosti s prehĺtaním a prechodom potravy cez pažerák (môžu byť vyvolané prijímaním studeného alebo teplého jedla, rýchle občerstvenie, psychologické faktory), bolesť a pálenie v jazyku, chrapot, predĺžené čkanie, kašeľ, vydutie ľavá strana hrudníka, pocit plnosti v epigastrickej oblasti, grganie. Nočné regurgitácie, ktoré sa zvyčajne vyskytujú pri hernii stredne veľkého pažeráka, môžu spôsobiť rozvoj tracheobronchitídy, aspiračnej pneumónie. Regurgitácii potravín spravidla nebráni nevoľnosť, zatiaľ čo kontrakcie žalúdka tiež chýbajú. Obsah žalúdka sa v dôsledku kontrakcií pažeráka vrhá do ústnej dutiny a pri zmene polohy tela sa môže rozliať.

Pri stláčaní herniálneho vaku (porušovanie prietrže) sa zaznamenávajú konštantné tupé alebo silné kŕčové bolesti za hrudnou kosťou a epigastrickou oblasťou vyžarujúce do medzikapsulovej oblasti. Súčasne závažnosť a ožarovanie bolesti závisí od toho, ktorá časť tráviaceho traktu bola poškodená v hernálnom portáli, ako aj od stavu poškodeného orgánu..

Príčiny ezofágovej hernie sú oslabenie väzivového aparátu, ktorý fixuje srdcovú časť žalúdka, a zvýšenie vnútrobrušného tlaku..

S progresiou patologického procesu narastá narušenie kardiopulmonálnej funkcie srdca, čo vedie k objaveniu sa príznakov gastroezofageálnej refluxnej choroby. U pacientov s herniou pažeráka sa môže vyskytnúť anemický syndróm v dôsledku okultného krvácania z dolného pažeráka..

diagnostika

Približne tretina malých hernií pažeráka, ktoré nemajú výrazné klinické prejavy, je náhodným diagnostickým nálezom počas vyšetrenia z iného dôvodu..

Hlavnými metódami na diagnostikovanie hernie pažeráka sú röntgenové vyšetrenie a ezofagogastroduodenskopia. Pri endoskopickom vyšetrení sa nachádza nezmenený pažerák, okolo jeho spodnej časti sa membrána rytmicky uzatvára v čase s dýchacími pohybmi. Vizualizuje sa srdcová časť žalúdka, ktorá kruhovo napučiava do lúmenu pažeráka. Tieto príznaky však môžu byť spôsobené zvracaním spôsobeným endoskopom hltanom, čo vedie k chybnej diagnóze hernie pažeráka. Teda, ezofagogastroduodenskopia vo väčšine prípadov umožňuje stanoviť iba hádzanie obsahu žalúdka do pažeráka..

U pacientov s gastroenterologickou patológiou je hernia pažeráka zistená 6-krát častejšie ako u ostatných.

Rôntgenové vyšetrenie s podozrením na herniu pažeráka sa vykonáva v niekoľkých etapách. Najprv sa vykoná prehľadná röntgenová snímka brušných orgánov, pričom sa zaznamená tieň pažeráka, poloha plynových bubliniek v žalúdku a dómy bránice. Ďalej - rádiografia pažeráka a žalúdka so zavedením rádioaktívnych látok vo zvislej polohe. V tomto štádiu sa hodnotí rýchlosť priechodu rádioaktívneho liečiva cez tráviacu trubicu a rýchlosť vyprázdňovania žalúdka. Potom sa röntgenové lúče uskutočňujú v horizontálnej polohe tela pacienta a so sklopenou hlavou. U klinicky zdravých jedincov nie je pozorovaný spätný pohyb na rozdiel od pažeráka a pri prítomnosti kýly pažeráka je zaznamenaný gastroezofágový reflux. Potom sa pacient vráti do zvislej polohy s ďalším vyšetrením polohy plynových bubliniek, prítomnosti alebo neprítomnosti rádioaktívnej látky v pažeráku..

Na potvrdenie diagnózy môže byť potrebná manoméria pažeráka, počas ktorej sa hodnotí stav dolného zvierača, jeho schopnosť relaxovať pri prehltnutí, detegujú sa epizódy relaxácie mimo pôsobenia prehĺtania..

Na odhalenie latentného krvácania sa uchýlili k analýze výkalov okultnej krvi.

Na rozlíšenie kýly pažeráka s inými chorobami možno budete potrebovať ultrazvukové vyšetrenie, počítačové alebo magnetické rezonancie, elektrokardiografiu, všeobecný a biochemický krvný test. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s léziami nervov hrudnej miechy, stavmi sprevádzanými ezofagitídou, relaxáciou (často relaxáciou ľavej kupoly) alebo paralýzou bránice, svätým syndrómom, angínou pectoris, infarktom myokardu, novotvarmi pažeráka..

Liečba hernie pažeráka

Liečba hernie pažeráka sa zvyčajne začína konzervatívnymi opatreniami. Pacientovi sa odporúča vyhnúť sa tomu, aby nosil pevné pásy a pásy, spal so zdvihnutým koncom hlavy a podľa potreby normalizoval telesnú hmotnosť..

U pacientov s herniou pažeráka je preukázaná súlad s šetrnou stravou a režimom frakčnej výživy.

Liečba hernie pažeráka liekmi je primárne zameraná na prevenciu rozvoja gastroezofágového refluxu. Na tento účel sa inhibítory protónovej pumpy používajú v postupne sa znižujúcej dávke v priebehu až dvoch mesiacov s následným prenosom pacienta na antacidové prípravky. Podľa indikácie môžu byť do liečebného režimu zahrnuté prokinetiky.

Konzervatívna liečba pacientov s prvkami pažeráka s prvou epizódou sa zvyčajne vykonáva v nemocnici, kde je ľahšie vykonať dôkladné vyšetrenie pacienta ako ambulantne. S rozvojom relapsu sa medikamentózna liečba začína ambulantne a hospitalizácia je indikovaná iba v prípade neúčinnej liečby..

Pri liečbe hernie pažeráka s inými chorobami gastrointestinálneho traktu (chronická cholecystitída, pankreatitída, peptický vred a dvanástnikový vred) sa primárne určuje a opravuje hlavná patológia..

V prípade vývoja závažných foriem refluxnej choroby pažeráka, torpidálnej refluxnej ezofagitídy, ktorá nie je prístupná konzervatívnej liečbe, sa Barrettov pažerák prejavuje u pacientov s chirurgickou liečbou..

Chirurgický zákrok na herniu pažeráka sa môže vykonať otvoreným aj laparoskopickým prístupom. Medzi chirurgickými liečebnými metódami sú najbežnejšie chirurgické zásahy, ktoré sú zamerané na prišívanie prietrže hernie a posilnenie bránice-bránice pažeráka (crurorafia), fixáciu žalúdka v brušnej dutine (gastropexia), odstránenie gastroezofageálneho refluxu (fundoplikácia) a obnovenie akútneho uhla Jeho.

Po chirurgickej liečbe hernie pažeráka sú relapsy veľmi zriedkavé.

Kontraindikácie chirurgickej liečby ezofageálnej hernie sú pridružené patológie, ktoré môžu spôsobiť závažné komplikácie v pooperačnom období (napríklad chronické kardiovaskulárne choroby v štádiu dekompenzácie)..

Pretože paraezofágová hernia pažeráka je pomerne zriedkavá, taktika liečby tejto formy choroby je menej rozvinutá. Všeobecne je výhodná chirurgická liečba takýchto kýly (predovšetkým u mladých a stredných pacientov). Starším ľuďom sa odporúča, aby najmä pri výskyte komplikácií, upravili svoj životný štýl (najmä obmedzili určité druhy fyzickej aktivity) a dodržiavali diétu (okrem potravín, ktoré podporujú plynatosť zo stravy), aby sa znížilo riziko poranení prietrže.

Po liečebnom postupe je pacientovi gastroenterologom ukázané dispenzarizačné vyšetrenie, aby sa predišlo, včasné odhalenie a náprava relapsu choroby a aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Preventívne vyšetrenie sa vykonáva ambulantne najmenej dvakrát ročne.

Postihnutie pacientov s herniou pažeráka je zvyčajne obmedzené. Pacient by sa mal vyhnúť činnostiam spojeným s nadmerným fyzickým stresom a trupom. Odporúča sa, aby pacienti s herniou pažeráka, ktorých povolanie je spojené s predĺženou polohou sedenia, zmenili zamestnanie..

Strava hernia pažeráka

U pacientov s herniou pažeráka je preukázaná súlad s šetrnou stravou a režimom frakčnej výživy. Posledné jedlo by sa malo objaviť najneskôr 3 hodiny pred spaním. Vylúčené zo stravy sú výrobky, ktoré môžu mechanicky alebo fyzicky dráždiť sliznicu gastrointestinálneho traktu, ktoré prispievajú k tvorbe plynu, rozvoju zápchy (mastné, vyprážané, korenené, údené potraviny, alkoholické a sýtené nápoje, silný čaj a káva, mlieko, kapusta, hrach, varené vajcia). hrozno). Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo vlákniny, nízkotučné odrody mäsa a rýb, pečené jablká bez šupky. Odporúča sa variť jedlo, dusiť alebo piecť.

Možné komplikácie a dôsledky

Hernia pažeráka môže byť komplikovaná vývojom vredov pažeráka, peptických vredov žalúdka, pažeráka alebo krvácania do žalúdka, perforáciou pažeráka, zúžením pažeráka, katarálnou hnačkou, eróziou alebo ulceratívou, porušením herniového vaku v reflexnej zóne hernie, najmä reflexnou bránou hernie ), rakovina pažeráka.

V približne 35% prípadov majú pacienti s ezofageálnou herniou paroxyzmálnu tachykardiu a extrasystolu.

Ťažká bolesť, ktorá sa vyskytuje u niektorých pacientov po jedle, môže spôsobiť averziu voči jedlu a v dôsledku toho úbytok hmotnosti až do vyčerpania..

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je prognóza života priaznivá. Po chirurgickej liečbe hernie pažeráka sú relapsy veľmi zriedkavé.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže pažeráka, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb, ktoré prispievajú k rozvoju tejto patológie;
 • pravidelné preventívne prehliadky ohrozených osôb;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • vyvážená strava;
 • posilnenie svalov prednej brušnej steny;
 • vyhýbanie sa nadmernej fyzickej námahe.

Strava hernia pažeráka: jednoduchý sprievodca zmenou výživy

Funkcie choroby

Membrána je dýchací sval umiestnený medzi hrudníkom a brušnou dutinou. Má 3 otvory. Jeden z nich vstupuje do pažeráka. Vysídlenie brušného orgánu cez túto dieru v zadnom mediastíne sa nazýva hiátová hernia (HAP).

Patológia sa vyvíja z nasledujúcich dôvodov:

 1. Riedenie spojivového tkaniva, ktoré vymedzuje brušnú dutinu a hrudnú kosť. Zmeny súvisia so starnutím tela, takže GDOP sa zvyčajne diagnostikuje u ľudí starších ako 60 rokov. U mladých a zrelých jedincov sa môže pri vrodenej slabosti spojivových membrán vyvinúť prietrž..
 2. Zvýšený tlak v brušnej dutine. Ohrozené sú tehotné ženy s nadváhou. Tlak v pobrušnici sa môže zvyšovať so silným plynom, chronickým kašľom, zvracaním, ascitom, vysokou fyzickou námahou..
 3. Anatomické zmeny spôsobené chorobami tráviaceho ústrojenstva. Pri chronických zápaloch, erozívnych a ulceratívnych procesoch je pažerák skrátený a stúpa, čo vedie k tvorbe prietrže.

Hlavnými príznakmi choroby sú stlačenie na hrudníku, zvracanie, pálenie záhy, belching. V polovici prípadov pokračuje patológia bez akýchkoľvek príznakov. Prietrž sa zistí pri podozrení na angínu pectoris alebo v dôsledku endoskopického vyšetrenia.

Posun dolnej časti pažeráka (niekedy sa zmení poloha žalúdka a čriev) oslabuje tón zvierača. Porucha ventilu vedie k častému refluxu.

Všeobecné pravidlá stravovania

Nesprávna výživa a systematické prejedanie prispievajú k vysokému tlaku v pobrušnici ak ďalšiemu vyčnievaniu prietrže bránice. Diéta pre HPOD je zameraná na zníženie vytesňovania orgánov, normalizáciu trávenia.

Základné princípy výživy:

 1. Správny režim. Stravovanie sa vykonáva denne, 5-6 krát denne. Druhá večera sa podáva najneskôr 3 hodiny pred spaním, aby sa zabránilo nočnému refluxu. Intervaly medzi jedlami by nemali prekročiť 4 hodiny.
 2. Vylúčte alkohol, kávu, silný čaj. Tieto nápoje zvyšujú kyslosť žalúdočnej šťavy..
 3. Nepite sa. Jedlo sa prijíma v malých dávkach, aby sa nepreťažilo tráviace ústrojenstvo. Pri prejedaní stúpa vnútro-brušný tlak. Tento faktor zvyšuje riziko komplikácií prietrže - eróznej ezofagitídy, gastritídy.
 4. Presné obrábanie. Žuvacie jedlo dobre, jesť pomaly. Ryby a mäso sa podľa možnosti konzumujú vo forme múčneho mletého mäsa.
 5. Tepelné spracovanie výrobkov. Jedlá sú varené, pečené, dusené. Kaša varte na viskóznu konzistenciu. Po operácii sa misky na nejaký čas rozdrvia mixérom, vidličkou.
 6. Množstvo vody, ktoré je potrebné vypiť denne, lekár odporučí na základe stavu pacienta, jeho hmotnosti a anamnézy. Veľký objem tekutiny vyvoláva reflux. Nedostatok vody spomaľuje trávenie.
 7. Teplé a studené jedlá dráždia pažerák, takže jedlo sa konzumuje v teplej forme.
 8. Nezahŕňajú sa produkty, ktoré vyvolávajú reflux - čokoláda, údené mäso, uhorky, tuky. Odporúča sa, aby pacient počas diéty odstránil vyprážané, mastné, korenené jedlá, omáčky zo stravy.
 9. Obmedzte produkty tvoriace plyn. Hrozno, hrach, fazuľa, biela kapusta, reďkovky, otruby chlieb provokujú nadúvanie a plynatosť. Pravidelné používanie týchto výrobkov zhoršuje stav pacienta po odstránení kýly. Tvorba plynu vedie k zvýšenému tlaku v brušnej dutine, zvyšuje sa riziko pažeráka.
 10. Prevencia zápchy. Na vylúčenie porúch stolice je v strave obsiahnuté dostatočné množstvo obilnín, zeleniny, ovocia. S tendenciou k zápche lekár do liečebného režimu zahŕňa lieky, ktoré normalizujú črevnú motilitu.

Menu odporúčané pre prietrž obsahuje dostatočný počet užitočných prvkov, okrem produktov, ktoré dráždia sliznicu pažeráka..

Vlastnosti stravy závisia od hmotnosti pacienta, prítomnosti sprievodných gastrointestinálnych ochorení. Ľudia s diafragmatickou prietržou s nadváhou majú menu so zníženým obsahom kalórií. Ak je choroba komplikovaná zúžením pažeráka, jedlá sa konzumujú v strúhanej forme. Mäso na varenie mäsových guličiek, kotlety 2-krát prešlo mlynčekom na mäso.

diéta

Ak každodenné jedlo nespôsobuje nepohodlie, mali by ste sa držať zavedenej stravy. Ich dodržiavanie minimalizuje bolestivé prejavy choroby. Mali by ste venovať pozornosť takýmto stravovacím odporúčaniam:

 1. Malo by sa zabrániť prejedaniu. Potrebujete jesť jedlo postupne, ale v krátkych intervaloch. Neodporúča sa jesť v zhone: v tomto prípade dokonca aj konzumácia zdravých potravín spôsobí nepríjemné príznaky.
 2. Posledné jedlo by sa malo objaviť niekoľko hodín pred spaním. Ak sa po jedle zaujme vodorovná poloha, prispeje to k obsahu žalúdka, ktorý vstupuje do pažeráka, a objaveniu sa bolesti, páleniu záhy. Musíte si ľahnúť 2 hodiny po jedle.
 3. Nepoužívajte drep a neohýbajte sa hodinu po jedle.
 4. Mali by ste kategoricky prestať fajčiť. Vedie to k vazokonstrikcii a podráždeniu tráviaceho ústrojenstva..
 5. Odporúča sa znížiť hmotnosť. Akýkoľvek nadbytok telesnej hmotnosti má negatívny vplyv na metabolizmus a stav bránice.
 6. Je zakázané piť alkohol.
 7. Všetky výrobky sa musia variť alebo dusiť..
 8. Pacientom sa odporúča používať obálky. Výrobky by sa mali uvariť. Je dobré zahrnúť do ponuky varenú zeleninu..

Správne zložené menu môže zmierniť prejavy nepohodlia na hrudi a v brušnej (brušnej) dutine..

Funkcie stravovania

Hiátová prietrž sa prejavuje pálením záhy, nevoľnosťou, ťažkosťami v žalúdku a nadúvaním. Ťažké jedlá sú vylúčené z ponuky, aby sa znížil výskyt týchto príznakov. Zoznam zakázaných a povolených výrobkov nezávisí od typu kýly. Lekárska strava po operácii poskytuje menu v tabuľke č. 1. V prvom týždni sa jedlo prijíma v tekutej a strúhanej forme. Postupom času sa do stravy pridáva hustejšia strava..

Pri posuvnej (axiálnej, hiátovej) prietrži v kombinácii s ezofagitídou je strava zameraná predovšetkým na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy. Na zastavenie výčnelku herniou pažeráka je potrebné vylúčiť vyprážané a mastné jedlá, marinády, údené mäso. Takéto spôsoby varenia najčastejšie vyvolávajú zvýšenie kyslosti. Na normalizáciu hodnoty pH vylúčte polievky na prvom vývare, čerstvú zeleninu a ovocie, huby, tvrdé mäso. Kuracie mäso sa varí bez kože. Axiálna hernia by mala pozostávať z obilnín, polievok na druhom vývare, šťouchanej zeleniny, pečeného ovocia, nakrájaného mäsa, rýb. Hrubé jedlá z vlákniny sa odstraňujú z menu: celé zrná, orechy, semená.

Hiátová hernia pažeráka sa vyskytuje v 90% prípadov. Ďalší typ HPAR, parezofageálny, je nebezpečnejší, pretože hlavná časť orgánu sa pohybuje do hrudnej dutiny a je v nej fixovaná.

Ak existujú náznaky, pacientovi môže byť pridelená tabuľka č. 5. Účelom tejto diéty je zistiť odtok žlče, zlepšiť metabolizmus tukov a cholesterolu. Tabuľka č. 5 je uvedená ľuďom s chronickou gastritídou, cholecystitídou. Menu je určené na prevenciu zápchy, zvýšeného množstva plynu.

Skoré pooperačné obdobie

Po operácii hernie pažeráka v operovanej oblasti môže bolesť a opuch pretrvávať niekoľko dní. Edém zužuje lúmen pažeráka, ktorý môže spôsobiť prechodnú dysfágiu. Preto môže pacient niekoľko dní cítiť, že jedlo nefunguje dobre. V dôsledku prechodných porúch gastrointestinálnej motility sa môžu vyskytnúť črevné problémy. Reakciou tela na operáciu môže byť zvýšenie teploty na subfebrilné čísla, čo si nevyžaduje žiadne ošetrenie a prechádza samostatne..

V pooperačnom období sa predpisujú antibiotiká a lieky proti bolesti, v prípade gastrointestinálnej motility sa predpisujú prokinetika..

Už v prvý deň môže pacient vstať z postele a vypiť tekutinu. Stehy sa odstránia 7. deň, po ktorom je pacient prepustený z nemocnice.

Povolené produkty

Pri prechode na stôl číslo 5 sa odporúča jesť:

 1. Kaša na raňajky. Obaľujú sliznicu pažeráka a zmierňujú nepríjemné príznaky po operácii. Kašu môžete jesť z ovsa, pohánky, bielej ryže. Jáhly proso a jačmeň zvyšujú kyslosť, takže sa odstraňujú zo stravy. S tendenciou k zápche by malo obmedziť použitie krupice, ryže.
 2. Vývar zeleniny a obilnín ako prvé chody. Slabé mäsové bujóny sa môžu jesť s miernou prietržou pažeráka. Po operácii môžu spôsobiť zhoršenie stavu..
 3. Varená zelenina. Ozdobte jesť zemiaky, mrkvu, tekvicu, cuketu, karfiol, zelený hrášok. Pri normálnej kyslosti môžete jesť čerstvé uhorky, paradajky. Cibuľa je povolená iba vo varenej forme.
 4. Ľahké emulgačné oleje - krémové, olivové, kukuričné, slnečnicové.
 5. Chudé mäso. Odrody - hovädzie, teľacie, králiky, kuracie. Povolené druhy klobás - „Dietary“, „Doctor's“ (príležitostne).
 6. Z mliečnych výrobkov by sa do stravy mala zahrnúť beztuková tvarohová syr (pokiaľ možno domáci), kefír, acidofilné mlieko (ktoré sa nachádza vo veľkých supermarketoch). Kyslá smotana sa konzumuje iba na toaletné potreby. Kyslé mliečne výrobky sa vyberajú s nízkym obsahom tuku.
 7. Vajcia v zložení jedál. Mäkké jedlá môžu jesť najviac 1 kus denne.
 8. Včerajší chlieb (pšenica). Po pečení môžete jesť cookies z cesta: "Maria", "Zoological".
 9. Povolené sladkosti - med, marmeláda, cukríky, džemy, želé.
 10. Ovocie si vyberajú sladké odrody. Musia byť zrelé, bez semien. Najlepšie sa jedia pečené, ako súčasť želé, peny. Povolené sušené ovocie - hrozienka, sušené slivky, sušené marhule.
 11. Z nápojov sa odporúča piť šípkový vývar, slabý čaj s mliekom, želé, sušený ovocný kompot.

Čo nemôžete jesť s kýlou pažeráka

Gastroenterológ vydáva zoznam zakázaných liekov, pričom berie do úvahy stupeň ochorenia a históriu pacienta. Špeciálna strava sa zvyčajne kombinuje s liekom. Menu by malo byť šetrné k tráviacemu traktu, malo by obsahovať dostatok bielkovín a ľahko stráviteľné vlákniny.

Pri hiátovej hernii je bránica vylúčená zo stravy:

 • margarín;
 • nátierky;
 • tuk;
 • čerstvý chlieb;
 • tuk kapustová polievka;
 • boršč;
 • huby;
 • bravčové mäso;
 • pečivo;
 • mäso v konzervách;
 • jeseter a iné ryby z tejto rodiny;
 • krém;
 • ostré syry;
 • surové a tvrdé vajcia;
 • biela kapusta;
 • šťaveľa;
 • fazuľa, fazuľa, šošovica;
 • cesnak;
 • reďkovky;
 • reďkovky;
 • mandle;
 • cestoviny z mäkkej pšenice;
 • korenené korenie - korenie, ocot, horčica;
 • cukrovinky;
 • zmrzlina.

Podľa uváženia ošetrujúceho lekára sa tento zoznam môže rozšíriť, ak má osoba chronické ochorenia tráviaceho traktu. Počas exacerbácie prietrže pažeráka, ktorá nepodlieha chirurgickej korekcii, je výživa dohodnutá s dohliadajúcim lekárom. V prvom rade musíte vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú pálenie záhy, grganie a nepohodlie v žalúdku. Ak mliečne výrobky spôsobujú reflux, tvorbu plynu, nemôžu sa konzumovať, kým sa neobnoví črevná mikroflóra. Akékoľvek chyby vo výžive spôsobené liečbou hiátovej prietrže spomaľujú zotavenie.

Zakázané jedlo


Cesnak musí byť z vašej stravy vylúčený.
Vylúčte z hernie z ponuky produkty, ako napríklad:

 • kyslé ovocie;
 • káva;
 • zmrzlina;
 • Čokoládové dobroty
 • korenené, mastné, vyprážané jedlá;
 • marinády a uhorky;
 • ocot;
 • cesnak;
 • mäta;
 • paradajky
 • Sýtené nápoje;
 • zelenina a maslo;
 • orechy
 • výrobky, ktoré obsahujú hrubé vlákno;
 • lupienky.

Vzorové menu

Racionálny prístup k terapeutickej strave - vytvorenie menu na týždeň. Plánovanie vám umožňuje zakúpiť si potrebné výrobky vopred a vybrať si správne recepty.

 • raňajky - ovsené vločky, chlieb s maslom, čaj s mliekom. Po 3 hodinách pečené jablká s medom;
 • obed - karfiolová polievka, pohanková obloha, hovädzie mäsové guľky, sušený ovocný kompot;
 • popoludní čaj - želé, sušienky;
 • večera - zemiaková kaša, mleté ​​mäso z tresky, kastról so syrom z mrkvy, vývar z ruží;
 • 3 hodiny pred spaním - pohár prírodného jogurtu.

Recepty

Strava obsahuje dostatok potravín na prípravu zdravých a chutných jedál. Pri hernii pažeráka je užitočné používať obálky. Musia byť zavedené do stravy. Medzi takéto jedlá patrí želé, soufflé, želé. Najlepšie je jesť ich na popoludňajšie občerstvenie medzi hlavnými jedlami.

Rýchle recepty na mäso a ryby na báze drvených surovín. V tejto forme sú lepšie absorbované prietržami a inými gastrointestinálnymi patológiami..

Mliečne želé

Na prípravu 1 litra nápoja si zoberte:

 • čerstvé mlieko;
 • 3 polievkové lyžice zemiakového škrobu;
 • 3 polievkové lyžice cukru.

Voliteľne si môžete vziať štipku vanilky. Na panvici nalejeme 3 šálky mlieka, privaríme do varu, pridáme cukor. Škrob sa pestuje v zostávajúcom mlieku a postupne sa naleje do panvice. Obsah sa neustále mieša. Mliečne želé sa varí na miernom ohni. 1 - 2 minúty po varení sa misa odstráni z ohňa.

Mleté mäsové gule z tresky

 • 300 g mletého mäsa;
 • vajec;
 • 50 ml mlieka;
 • 100 g chleba;
 • zeleň;
 • soľ.

Pec sa zahrieva na 180 až 200 stupňov. Chlieb sa namočí do mlieka a vylisuje sa. Zložky sú zmiešané. Malé mäsové guľôčky sa formujú mletým mäsom mokrými rukami a rozprestierajú sa na vymastenom pleche na pečenie. Čas varenia - 20 - 25 minút. Obložený zemiakovou kašou alebo zeleninovým šalátom.

Pooperačná rehabilitácia

Ak sa pacient podrobil laparoskopickej operácii a nevyskytli sa žiadne komplikácie, potom je nemocenská dovolenka po 7 dňoch zatvorená, ak práca nie je spojená s ťažkou fyzickou námahou. Obdobie rehabilitácie však nekončí..

Trvanie rehabilitačného obdobia po chirurgickom odstránení kýly pažeráka závisí od kompenzačných schopností každého konkrétneho pacienta, ako aj od invazívnosti zákroku..

V období rehabilitácie by ste mali dodržiavať diétu č. 1 Pevzner najmenej 2 mesiace s následným rozšírením pod dohľadom lekára. Musíte jesť súčasne, v malých porciách, čím sa zvyšuje počet jedál. Potraviny by mali byť teplé, prevarené (alebo dusené).

Intenzita trvania syndrómu bolesti sa môže líšiť v závislosti od spôsobu, ktorým bola operácia vykonaná. Takže pri laparoskopických operáciách pacient po prepustení z nemocnice prakticky nepociťuje bolesť, zatiaľ čo pri operáciách brucha môže byť bolesť dlhá a silná. Vedia to lekári, ktorí predpisujú lieky proti bolesti.

Pokiaľ ide o fyzickú námahu, športové športy, sú povolené najskôr 2,5 mesiaca po operácii, ak nedošlo k žiadnym komplikáciám.

Je veľmi dôležité vylúčiť alkohol a fajčenie..

Ak bola operácia úspešná a pacient starostlivo dodržiaval všetky lekárske odporúčania, potom sa po 9-12 mesiacoch telo úplne uzdraví a pacient sa môže vrátiť do normálneho života.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výčnelok krčnej chrbtice je komplexná a závažná patológia, ktorá sa vyznačuje patologickým výčnelkom medzistavcových platničiek. Ochorenie spravidla progreduje v dôsledku degeneratívnych procesov, ktoré sa vyskytujú v chrbtici.
Fáza dekompenzácie je stav, keď sú vyčerpané zásoby tela a dysfunkcia sa začína prejavovať. Telo je systém, ktorý sa snaží o rovnováhu - homeostáza. V dôsledku infekcií, stresu, zápalových procesov, zranení je narušená rovnováha.
Kýla je patologický stav, pri ktorom vnútorné orgány opúšťajú dutinu v dôsledku abnormálnych alebo prirodzených rozdielov v tkanivách. Chirurgické techniky sa používajú na liečbu kýly, ako sú konzervatívne stratégie neprinášajú výsledky a sú iba prevenciou.