loader

Ako liečiť kýlu pažeráka

Ezofágová prietrž je bežná choroba, ktorú zažívajú najmä starší ľudia. Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku anatomickej zmeny umiestnenia vnútorných orgánov umiestnených v brušnej dutine. Keď sa membrána rozširuje, väzivový aparát pažeráka je narušený, čo vedie k premiestneniu. Výsledkom je hernia, ktorá sťažuje dýchanie a spôsobuje bolestivé kŕče v bruchu a hrudníku..

Ak sa opatrenia neprijmú včas, existujúca patológia má vážne následky. Môže to byť vnútorné krvácanie, výrazné vytesnenie a skrátenie pažeráka, zápal žalúdočnej sliznice. Preto je také dôležité vedieť, ako liečiť kýlu pažeráka, aby sa nielen eliminovali nepríjemné príznaky, ale aj samotná choroba..

Základy liečby

Terapeutická terapia hernie pažeráka môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Väčšina odborníkov sa domnieva, že chirurgický zákrok je potrebný iba v niektorých prípadoch, a v ostatných prípadoch sa prietrž lieči pomocou nasledujúcich metód:

 • užívanie niektorých liekov;
 • vykonávanie lekárskych, dýchacích cvičení;
 • dodržiavanie stravovania;
 • používanie receptov tradičnej medicíny;
 • zdravý životný štýl.

Chirurgický zákrok je potrebný iba vtedy, keď liečba drogami neprináša očakávané výsledky. Ak sa existujúca patológia zväčšila, keď existuje riziko zovretia prietrže alebo došlo k vnútornému krvácaniu - vo všetkých týchto prípadoch je predpísaný chirurgický zákrok.

Drogová terapia

Užívanie liekov znižuje riziko možných komplikácií a normalizuje celkový stav pacienta. Hlavným účinkom predpísaných liekov je zmiernenie nepríjemných príznakov, ako sú grganie, pálenie záhy, nepríjemné pocity a bolesť v hrudnej kosti, ktoré sa prejavujú hlavne po jedle..

Liečebný režim je založený na nasledujúcich liekoch:

 • antacidové činidlá;
 • prokinetiká;
 • blokátory histamínových receptorov;
 • inhibítory protónovej pumpy.

Antacidá sú schopné neutralizovať nadbytok kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je súčasťou žalúdočnej šťavy. Je to ona, ktorá silne dráždi sliznicu pažeráka, čo vyvoláva zvláštne poškodenie. Medzi ne patria Almagel, Maalox, Rennie a Fosfalugel.

Prokinetika obnovuje narušený pohyb potravín vstupujúcich do tela cez tráviace ústrojenstvo (Tserukal, Domirid, Motilium). Vďaka svojmu terapeutickému účinku zabraňujú tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka.

Almagel neutralizuje nadbytok kyseliny chlorovodíkovej

Blokátory histamínových receptorov niekoľkokrát znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej vo vnútri žalúdka. Lekár zvyčajne predpisuje ranitidín, famotidín, roxatidín. Pokiaľ ide o lieky ako Ursofalk a Urochol, neutralizujú negatívne účinky žlčových kyselín, ktoré vstupujú do žalúdočnej dutiny. Inhibítory protónovej pumpy však majú podobný účinok ako blokátory receptorov histamínu, ale majú tiež menej vedľajších účinkov. Takéto lieky zahŕňajú Contraloc, Omeprazol, Nolpaza, Pantoprazol..

Dodatočná liečba komplikácií

Ak pri takomto ochorení vzniknú komplikácie, potom sa lekár pred použitím chirurgických zákrokov pokúsi vyliečiť existujúcu prietrž pažeráka pomocou pomocných prípravkov. Ak sa teda u pacienta vyskytne chronické vnútorné krvácanie, zvyšuje sa riziko vzniku anémie. V tomto prípade sa predpisujú hemostatické a antianemické lieky..

V situácii, keď sa z dôvodu hernie obsah duodena systematicky vrhá do pažeráka, sa osobe predpisujú lieky na báze kyseliny ursodeoxycholovej. Eliminujú podráždenie sliznice žalúdka a čriev.

Ak dôjde k zúženiu pažeráka, predpisujú sa antacidá s predĺženým účinkom a lieky, ktoré blokujú zápalové procesy. Pri diagnostike sprievodných žalúdočných chorôb získavajúcich chronickú povahu je hlavná terapia zameraná najskôr na ich odstránenie a až potom na boj proti prietrži.

Dychové cvičenia

Mnoho ľudí sa stretáva s kýlou a dostáva odporúčania od špecialistu týkajúce sa terapeutickej respiračnej gymnastiky, či je skutočne možné týmto ochorením vylúčiť chorobu. V skutočnosti takéto cvičenia posilňujú svalové tkanivo brušnej dutiny a bránice. A to vám umožní urýchliť proces hojenia a zlepšiť stav tela pri takejto chorobe.

Respiračná gymnastika sa má vykonávať iba po uplynutí troch hodín od posledného jedla. Musíte klamať na jednej strane, zatiaľ čo nohy by sa mali spúšťať z pohovky alebo postele, zhlboka sa nadýchnuť a maximalizovať žalúdok. Potom musíte vydýchnuť a uvoľniť všetky svaly. Žalúdok sa v tomto okamihu nezatiahne. Takéto cvičenie sa vykonáva v štyroch sadách po 10 minútach a zakaždým, keď sa má dych prehĺbiť.

Ak chcete vykonať ďalšie cvičenie, musíte si kľaknúť a pomaly sa nakláňať rôznymi smermi. Je dôležité sledovať dýchanie. Keď sa telo nakloní, objaví sa dych a keď sa vráti do pôvodnej polohy, vzduch sa vydýchne. Potom sa toto cvičenie opakuje, ale už stojí.

Steny bránice a brušnej dutiny posilnia špeciálna gymnastika

Na konci tohto malého komplexu musíte ležať na chrbte a začať otáčať hornú časť tela v oboch smeroch. Hneď na začiatku sa nadýchne a na východiskovej pozícii dôjde k výdychu a úplnému uvoľneniu svalov. Pri vykonávaní takejto gymnastiky doma je potrebné sledovať správne vykonávanie každého cvičenia. Inak, keď sa cvičenie robí nesprávne, človek môže situáciu len zhoršiť a zhoršiť svoj stav, pretože bránica začne vyvíjať ešte väčší tlak, kvôli čomu sa vyvíja komplikácia.

Strava hernia pažeráka

Hernia pažeráka (HAP) si vyžaduje špeciálnu diétu.

To nielen zmierni stav samotného pacienta, ale tiež pozitívne ovplyvní rýchlosť zotavenia. Základné pravidlo, ktoré musí byť dodržané, je mierny pocit hladu. To znamená, že by ste sa nemali preťažovať naraz, kým sa necítite plný, pretože to vedie k zvýšenému zaťaženiu žalúdka. Preto je lepšie jesť pomaly a trochu, opatrne žuť jedlo.

Prejedanie je prísne zakázané. Vyvolá to nepohodlie a bolestivé kŕče. Bude potrebné odmietnuť údené a sladké jedlá, vyprážané a korenené jedlá, ako aj rôzne koreniny. Takéto jedlo zvyšuje koncentráciu kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy, ktorá sa vrhá do pažeráka. V dôsledku toho sú tkanivá a sliznica gastrointestinálneho traktu podráždené a začína sa rozvíjať zápalový proces.

Prejedanie prehĺbi situáciu s herniou pažeráka

Stav s herniou pažeráka sa zhoršuje, ak sa v tele hromadia plyny a dochádza k zápche. Výrobky, ktoré takéto procesy vyvolávajú, by preto mali byť obmedzené. to:

 • strukoviny a hrach;
 • droždie a huby;
 • Sýtené nápoje;
 • kapusta a kukurica.

Strava by mala byť založená na čerstvých a zdravých potravinách bohatých na vitamíny a minerály. Sú to zelenina a ovocie, ako aj mliečne výrobky, ktoré podporujú normálne fungovanie tráviaceho systému. Na stole by nemali byť rýchle občerstvenie ani ľahké jedlá. Všetky konzumované potraviny by mali byť ľahko stráviteľné bez toho, aby spôsobovali závažnosť žalúdka..

Ľudové recepty, ktoré pomáhajú prietrže

Kýlu pažeráka je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku, ak je liečba komplexná, a okrem užívania liekov začína zahŕňať používanie receptov tradičnej medicíny. Mnoho rastlín a bylín má užitočné vlastnosti a uľahčuje stav pacienta takýmto ochorením. Ich použitie by sa však malo vykonávať iba po konzultácii s lekárom.

Základom ošetrenia sú rastliny, ktoré odstraňujú pálenie záhy a nadúvanie, ako aj zmierňujú zápchu. Bylinky s týmito vlastnosťami zahŕňajú:

 • kamenné kôstky;
 • propolis;
 • červené topánky.

S herniou sa môžete tiež cítiť lepšie pomocou týchto ľudových prostriedkov:

 • Angreštová banka.
 • Zbierka mäty piepornej a coltsfoot.
 • Propolisová tinktúra.

Na prípravu angreštovej infúzie budete potrebovať listy tejto rastliny. Stačí jedna lyžica. Pred naliatím do 500 ml vody je lepšie usušiť a nasekať listy. Bude potrebné trvať na takomto odvare po dobu dvoch hodín, po ktorých sa hotový domáci liek užíva štyrikrát denne, každý po 120 ml..

Ľanový zber, ktorý pomôže zmierniť bolestivé a nepríjemné príznaky, sa pripravuje z ľanových semien, listov podbeľa, mäty piepornej a koreňa marshmallow. Všetky zložky v suchej a práškovej forme sú brané v rovnakých pomeroch. Po zmiešaní zložiek musíte vziať tri polievkové lyžice zbierky a naliať ich do jedného litra studenej vody. Zbierka by mala trvať jednu hodinu, potom sa varí ďalších päť minút pri miernom ohni. Pripravený bujón sa filtruje a vypije až šesťkrát denne po 150 ml.

Zber ľanových semien a liečivých bylín odstráni nepohodlie

Propolisová tinktúra sa pripravuje na základe alkoholu a potom sa odoberie s mliekom (30 kvapiek tinktúry sa odoberie na 50 ml tekutiny). Tento liek musíte používať pred hlavným jedlom dvakrát denne.

Aby ste sa zbavili zápchy, môžete piť kompot varený zo sušeného ovocia každé dve hodiny počas dňa. Listy rakytníka môžete variť aj ako čaj. Táto rastlina má mierne preháňadlo. Ak potrebujete odstrániť grganie, môžete si pripraviť brusnicový nápoj. Šťava sa vylisuje z čerstvých bobúľ, potom sa pridá trochu medu a šťavy z aloe. Výsledný nápoj sa mieša a pije po celý deň..

Na zvládnutie pálenia záhy pomôže infúzia pripravená z koreňa sladkého drievka a pomarančovej kôry. Tieto prísady sa vopred rozdrvia na prášok, potom sa jedna čajová lyžička výslednej zmesi vyleje do pohára vriacej vody, ochladí sa a opije sa. Ale infúzia rasca a harmančekového čaju môže poraziť nadúvanie. Všetky tieto recepty nemusia vyliečiť prietrž samotnú, ale na druhej strane urýchľujú liečbu drogami a zmierňujú všetky sprievodné príznaky choroby..

Kýla pažeráka môže zvládnuť iba komplexná terapia. Preto by ste sa pri prvých príznakoch choroby mali poradiť s lekárom. Špecialista diagnostikuje a predpíše priebeh liečby drogami, ku ktorým budete musieť pripojiť vykonávanie cvičení zameraných na posilnenie bránice a diétu..

Ezofágová prietrž

Ezofágová hernia (HAP) - výčnelok spodnej časti ezofágového otvoru bránice, cez ktorý sa začína pohybovať pažerák aj horná časť žalúdka.

Vyvoláva to reflux (reverzný pohyb žalúdočného alebo črevného obsahu), zápal gastrointestinálneho traktu, peptický vred a jazvovitá stenóza (zúženie lúmenov). Všetky tieto komplikácie sú nebezpečné, takže sa nemôžete vyrovnať s nezávislým liečením doma.

Ak existujú príznaky prietrže, musíte navštíviť gastroenterológa, ktorý vypracuje plán liekovej terapie alebo vás odporučí chirurgovi.

klasifikácia

Ak má osoba kýlu pažeráka, príznaky a liečba by sa mali určiť čo najskôr. Ochorenie sa však nedá zistiť bez pomoci odborníka, pretože môže byť viacerých druhov.

V medicíne existujú tri hlavné formy hernie pažeráka vo forme:

 • axiálny alebo posuvný tvar. Diagnostikovaná v 90% všetkých prípadov. V tejto situácii je kardia vyššia ako miesto, kde by mala byť umiestnená;
 • skrátený pažerák. Dôvod spočíva v vrodenej anomálii. Často v kombinácii s posuvným typom prietrže. Môže sa tiež vyskytnúť v dôsledku zápalového procesu alebo traumy na stenách pažeráka;
 • paraezofageálna forma. Je diagnostikovaná v 5% všetkých prípadov s HPA. Kardia nemení svoju pôvodnú polohu. V prípade porušenia dôjde k rozšíreniu otvoru pažeráka. Žalúdok prechádza cez to..

Iba dôsledné vyšetrenie môže určiť typ ochorenia.

Príčiny prietrže

Diafragmatická hernia pažeráka môže byť diagnostikovaná u dospelých aj u veľmi malých detí. U novorodenca sa dá zistiť vrodená hernia pažeráka, ktorá je spôsobená krátkou trubičkou pažeráka a množstvom ďalších defektov vnútromaternicového vývoja gastrointestinálneho traktu..

Možnosť rozvoja hernie pažeráka u dospelého človeka určuje účinok nasledujúcich skupín faktorov:

 • zmena (zníženie) pružnosti a sily svalov a štruktúry spojivového tkaniva bránice;
 • predĺžené a významné zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny;
 • zmena motorickej funkcie trubice pažeráka.

Zmeny v hlavnom dýchacom svale, presnejšie v spojivovom tkanivovom krúžku obklopujúcom pažerák a zabezpečujúcom pevnosť hrudníka a brušnej dutiny, v ľudskom tele sú spojené s vekom súvisiacimi vlastnosťami (pokles elasticity väzivového aparátu a zníženie svalovej sily je pozorované u väčšiny ľudí stredného veku a starších ľudí); množstvo chorôb, dedičný faktor.

Osoba môže mať patológiu nervového systému, ktorá určuje porušenie inervácie bránice, a preto zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja prietrže pažeráka. Podobné procesy sa pozorujú aj u oslabených astenizovaných ľudí, pacientov s určitými dedičnými chorobami (Marfanov syndróm)..

Za normálnych podmienok tlak vo vnútri brušnej dutiny prekračuje tlak na hrudníku. Za určitých podmienok tlak stúpa ešte viac a orgány vo vnútri brušnej dutiny vyvíjajú značný tlak na bránicu. Namiesto najmenšej rezistencie - krúžku spojivového tkaniva v oblasti otvoru pažeráka - sa vytvoria brány pre herniu pažeráka. Významné zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny sa pozoruje pri:

 • opakujúce sa vracanie;
 • pretrvávajúci kašeľ (CHOCHP, astma, opakujúca sa bronchitída);
 • ascites;
 • patologické a fyziologické tehotenstvo;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie);
 • 3 - stupňová obezita.

Zmena motility pažeráka je jednou z významných súčastí prietrže pažeráka. Najdôležitejšia je dyskinéza hypermotorického typu, ktorá je sprevádzaná nadmernými pohybmi pažeráka v jeho horných častiach. V tomto prípade sa zdá, že pažerák je vytiahnutý - vytvára sa prietrž pažeráka. Táto situácia môže byť ako nezávislé ochorenie, tak aj prejavom kombinovanej gastrointestinálnej patológie. Medzi takéto situácie patrí napríklad trojica miesta (divertikulóza hrubého čreva, cholecystitída, ezofágová hernia) a kastenská trojica (rovnaká hernia pažeráka, peptický vred, cholecystitída)..

Vyššie uvedené možné príčiny ezofágovej prietrže nemusia nevyhnutne viesť k vzniku tohto ochorenia, ale významne zvyšujú riziko jeho vývoja..

príznaky

Na prvom stupni sa choroba spravidla nijako neprejavuje. Hrudníková oblasť sa začne bolieť, až keď sa vytvorí veľká diera a cez ňu prechádza časť žalúdka.

Kýla pažeráka sa postupne pociťuje a prejavuje sa nasledujúcimi príznakmi v tvare:

 1. Pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje nalačno alebo po jedle pri ležaní. Posilniť pálenie záhy môže telo nakloniť dopredu;
 2. Pocit nedostatku vzduchu;
 3. V noci dochádza k zvýšenému slineniu, záchvaty proti kašľu sú sprevádzané pocitom udusenia.
 4. Dysfágie. Vyznačuje sa ťažkosťami pri presúvaní tuhých aj tekutých potravín cez pažerák. Takéto znamenie sa prejavuje
 5. silnejší pri konzumácii teplého alebo studeného jedla, ako aj pri rýchlom vstrebávaní;
 6. bolesť Toto je najcharakteristickejší príznak choroby. Bolesť sa môže objaviť náhle, veľmi zle. Miesta výskytu sú za hrudnou kosťou „pod lyžičkou“ v hypochondrii na ľavej strane. Pri fyzickej námahe, pohybe sa môžu výrazne zvýšiť;
 7. Ťažkosti s prehĺtaním, hrudky v hrdle. Keď sa pokúsite „prehltnúť“, jeho bolesť sa môže zvýšiť, čo spôsobuje nepohodlie za hrudnou kosťou;
 8. Pásanie, grganie horkým vzduchom, môže byť produkované vzduchom aj jedlom. Po dokončení sa pacientova pohoda zlepšuje;
 9. Zachrípnutie hlasu. Jeho vzhľad sa vysvetľuje uvoľňovaním časti obsahu žalúdka do ústnej dutiny a hrtanu;
 10. Kašeľ. Vyskytuje sa zovretím nervu vagus. Často sa spája s atakami udusenia a abnormalít v srdcovom rytme;
 11. Čkanie. Môže to byť dosť dlhé, čo spôsobuje pacientom veľa nepríjemností;
 12. Horiaci jazyk. Zaznamenáva sa pomerne zriedka v dôsledku požitia obsahu žalúdka.

Niektorí pacienti môžu náhle zvýšiť krvný tlak, môžu sa zdať chrapľaví.

Známky porušenia

Jednou z nebezpečných komplikácií je porušenie prietrže. Tento proces sa vyskytuje nielen pri dlhom priebehu choroby, ale aj pri objavení sa prvých príznakov.

Pri štiepení prietrže uveďte:

 • náhle ostré alebo strelecké bolesti v dolnej časti hrudníka;
 • bolesť šíriaca sa na lopatku alebo golier. Ich zvýšenie je pozorované so zvýšenou črevnou motilitou. Syndróm bolesti sa prejavuje pomerne silne, čo často vedie k šoku;
 • zvracanie, ktoré sa nezastaví na dlhú dobu;
 • silné nadúvanie a plyn.

Ak dôjde k takémuto symptomatickému obrazu, je nevyhnutné zavolať sanitku a hospitalizovať pacienta v nemocnici.

komplikácie

Medzi hlavné komplikácie, ktoré vyvolávajú hernie AML, sa rozlišujú tieto podmienky:

 • gastritída, ako aj vred v časti žalúdka, v ktorej sa nachádza kýla (asi 8% prípadov);
 • anémia, krvácanie (až 20% prípadov);
 • invaginácia pažeráka alebo vloženie jeho spodnej časti do herniálneho vaku;
 • skrátenie pažeráka (pri kardiazofágovej hernii);
 • prolaps (t. j. retrográdny prolaps) do pažeráka žalúdočnej sliznice (komplikácia sa zaznamenala vo veľmi zriedkavých prípadoch);
 • porušenie prietrže (najzávažnejšia komplikácia vyvolaná touto formáciou).

diagnostika

Utajenie a nešpecifickosť niektorých symptómov, charakteristických pre herniu pažeráka, často vedie k tomu, že pacienti strácajú čas a sú neúspešne liečení na iné choroby. To môže byť nebezpečné, všetko súvisiace s diagnostikou vnútorných orgánov si vyžaduje nielen účasť odborníkov, ale aj špeciálne lekárske vybavenie. Diagnóza kýly pažeráka je pomerne jednoduchá. Lekár predpíše niekoľko štúdií a na základe získaných výsledkov potvrdí alebo vylúči prítomnosť patológie.

Z inštrumentálnych štúdií o presnosti diagnostiky budete možno potrebovať údaje:

 • Röntgenové vyšetrenie. Bez tohto postupu je potvrdenie diagnózy takmer nemožné. Vyšetrenie je predpísané všetkým pacientom s podozrením na prietrž. Štúdia umožňuje posúdiť stav vnútorných orgánov. Pri dirigovaní je možné zistiť vredy, zúženie a zápalové procesy v pažeráku. Táto diagnostická metóda sa považuje za pomerne účinnú. Stane sa neinformatívnym iba v prípade stacionárnych patológií, keď je prietrž lokalizovaná v blízkosti pažeráka. V takýchto prípadoch je pH metry.
 • Fibrogastroduodenoskopia (FGDS). S pomocou fibrogastroskopu lekár skúma pažerák, žalúdok, dvanástnik. Diagnostický postup je predpísaný takmer každému, kto trpí chorobami čriev a žalúdka. Ak počas prieskumu pacient naznačil aspoň jeden z charakteristických symptómov, prechod diagnóz FGDS sa stáva nevyhnutným pre diagnostiku.
 • PH - metrika pažeráka a žalúdka. Štúdia je predpísaná na stanovenie pravidelnosti plnenia obsahu žalúdka do pažeráka. Na stanovenie žalúdočnej funkcie tvoriacej kyselinu sa skúma žalúdočná šťava. Tento postup sa vykonáva na špeciálnom zariadení. Sonda je vložená cez nos pacienta a je zavedená kožná elektróda. Všetky zmeny sa zaznamenávajú na bloku namontovanom na páse. Dáta sú spracovávané pomocou počítača a špeciálnych programov.

Všetky diagnostické testy sa vykonávajú nalačno. Pacientovi sa odporúča prestať fajčiť a prestať užívať lieky, ktoré môžu ovplyvniť výsledky..

liečba

Ako liečiť kýlu pažeráka, môže povedať iba lekár. Nevyvolávajte závažné komplikácie. Ak sa človek cíti nepohodlne v hrudníku, musíte navštíviť lekára, inak sa začnú nezvratné procesy.

V počiatočných fázach sa liečba vykonáva doma a zahŕňa:

 • brať lieky;
 • vykonávanie terapeutických cvičení;
 • dodržiavanie prísnej stravy;
 • aplikácia ľudových metód.

Liečba kýly pažeráka vždy začína konzervatívnymi opatreniami. Pacientovi sa odporúča normalizovať hmotnosť, odmietnuť používať pevné pásy a pásy. Spánok by mal byť so zdvihnutou hlavou. Musíte jesť často, v malých porciách, obsahovať dostatočné množstvo vlákniny v potrave.

Drogová terapia je zameraná na prevenciu a liečbu hlavných komplikácií - GERD. Na tento účel sa inhibítory protónovej pumpy používajú v postupne klesajúcich dávkach v priebehu až dvoch mesiacov, po čom nasleduje prechod na krátkodobý priebeh antacíd. Do liečby musia byť zahrnuté prokinetika (domperidón).

Chirurgická liečba hernie pažeráka je indikovaná na rozvoj závažných foriem gastroezofágového refluxu; torpidálna refluxná ezofagitída, ktorá nie je prístupná konzervatívnej liečbe; Barrettov pažerák (prekancerózny stav, ktorý sa objavuje na pozadí GERD).

Domáce ošetrenie a životný štýl

Mechanizmy výskytu hiátovej hernie boli opísané vyššie. Na ich základe môžete vydávať odporúčania, ktorých dodržiavanie pomáha znižovať riziká exacerbácií:

 1. Po jedle by nemalo zostať najmenej 1,5-2 hodiny. Vylúčená je aj poloha na stoličkách.
 2. Vyvarujte sa sklonu. Pokiaľ je to možné, je lepšie topánky používať pomocou stoličky a opierky na nohy. Umývanie podláh - pomocou mopu, ktorý eliminuje hlboké sklony.
 3. Malo by sa vylúčiť priveľa váhy. Počas remisie je možné nosiť malú hmotnosť, ale jesť alebo 40-60 minút po jedle.
 4. Spánok sa odporúča na posteli so zdvihnutou čelnou doskou. Ak je to potrebné, môžete použiť druhý vankúš, ale je lepšie, ak to budú opory pre nohy postele. Takže môžete úplne zdvihnúť koniec postele, nielen hlavu.
 5. Nadváha, plynatosť, pretrvávajúca zápcha, pretrvávajúci kašeľ sú všetky tie choroby, v prípade ktorých nebude možné účinne liečiť kýlu pažeráka. Odstránenie chorôb, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, zníži výskyt exacerbácií prietrže.
 6. Niektoré lieky pomáhajú uvoľňovať zvierače a zhoršujú príznaky. Ich použitie pri hernii pažeráka by malo byť obmedzené: nifedipín, diltiazem, aspirín, diklofenak.

Lieky

Liečba prietrže pažeráka bez chirurgického zákroku zahŕňa užívanie nasledujúcich liekov:

 • Liečba N-2-blokátormi histamínových receptorov (Nizatidín, Cimetidín, Roxatidín, Famotidín). Znižujú produkciu kyseliny, ktorá chráni pažerák pred poškodením..
 • Užívanie antacidových liekov (Rennie, Topalkan, Maalox, Gastal, Relzer, Almagel) alebo inhibítorov protónovej pumpy (Omez, Emanera, Rabeprazol, Dexrabeprazol, Omeprazol, Esomeprazol). Viažu kyselinu zo žalúdka, znižujú jej dráždivý účinok a odstraňujú príznaky kýly (vrátane pálenia záhy a bolesti).
 • Liečba prokinetickými liekmi (Cisaprid, Motilium, Eglonil, Metoklopramid). Nepovoľujú reflux, normalizujú pohyblivosť pažeráka.

V prípade rozvoja sprievodných komplikácií gastrointestinálneho traktu môžu byť pacientovi predpísané ďalšie liečebné metódy. Napríklad, ak je komplikovaná kýla pažeráka sprevádzaná vnútorným krvácaním, predpisujú sa hemostatické a antianemické lieky..

Výživa a strava

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže spôsobiť mechanické poškodenie pažeráka. To všetko je sprevádzané obštrukciou čriev a chronickou zápchou. Tieto podmienky upravte pomocou správnej výživy. Strava s herniou pažeráka je veľmi dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby. Je to predpísané v prípadoch, keď je pacient pripravený na operáciu. Účelom tejto diéty je znížiť kyslosť žalúdočnej šťavy a chrániť sliznice žalúdka a pažeráka..

Jedlo by malo byť frakčné. Najlepšie je jesť po malých dávkach po celý deň. Posledné stretnutie 3 hodiny pred spaním.

Výrobky by nemali dráždiť steny pažeráka a spôsobiť pálenie záhy. Je zakázané jesť veľmi horúce a naopak príliš studené jedlo. Potraviny, ktoré spôsobujú trávenie a nadúvanie, sú vylúčené zo stravy.

Pri hernii pažeráka sa odporúča:Medzi zakázané potraviny patria:
 • Mliečne výrobky;
 • Rastlinné polievky;
 • Varené ryby;
 • Ľahká kaša;
 • Chudé mäso;
 • Čerstvá zelenina a ovocie (hrušky, broskyne, banány).
 • Tukové mäso, tuk;
 • Pekárenské výrobky;
 • Sójové výrobky;
 • strukoviny;
 • Pikantné, slané, údené;
 • Citrus, kyslé jablká, kapusta, surová repa;
 • Drsná kaša;
 • Orechy a semená;
 • Čierny chlieb;
 • Korenie;
 • čokoláda;
 • Sýtené nápoje;

Zdravá strava a následná strava majú pozitívny vplyv na pohodu a stav pacienta. Riziko vzniku komplikácií nebezpečných pre zdravie sa výrazne znižuje.

Ľudové lieky

Metódy alternatívnej medicíny zmierňujú príznaky prietrže a bránia jej komplikáciám.

 • Najjednoduchším liekom je harmančekový alebo mäta pieporný čaj, ktorý eliminuje pocit pálenia v hrdle. Nepríjemné pocity zmiznú, ak vypijete šálku nápoja po jedle.
 • Zmierňuje nepohodlie a riešenie octu jablčného muštu. Pripravuje sa zo 100 ml vody a 2 lyžičiek. ovocná zložka. Linden med zvýši účinnosť výsledného zloženia.
 • Sliznica sa upokojí vplyvom infúzie 300 ml vody a 1 lyžička. mrkvové semená. Zmes sa musí variť, ale nesmie sa variť. Po raňajkách ju vypite teplé raz denne. Priebeh liečby je mesiac.
 • Po zhoršení choroby môžete jesť hrsť mandlí.
 • Pálenie záhy bude prechádzať pod vplyvom zázvoru.

Ľudové lieky pomáhajú vyliečiť chorobu, ale iba v miernej miere av počiatočnej fáze. Ich prijatie musí byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom.

operácie

Chirurgický zákrok na herniu pažeráka sa môže vykonať otvoreným aj laparoskopickým prístupom. Medzi chirurgickými liečebnými metódami sú najbežnejšie chirurgické zásahy, ktoré sú zamerané na prišívanie prietrže hernie a posilnenie bránice-bránice pažeráka (crurorafia), fixáciu žalúdka v brušnej dutine (gastropexia), odstránenie gastroezofageálneho refluxu (fundoplikácia) a obnovenie akútneho uhla Jeho.

Kontraindikácie chirurgickej liečby ezofageálnej hernie sú pridružené patológie, ktoré môžu spôsobiť závažné komplikácie v pooperačnom období (napríklad chronické kardiovaskulárne choroby v štádiu dekompenzácie)..

Pretože paraezofágová hernia pažeráka je pomerne zriedkavá, taktika liečby tejto formy choroby je menej rozvinutá. Všeobecne je výhodná chirurgická liečba takýchto kýly (predovšetkým u mladých a stredných pacientov). Starším ľuďom sa odporúča, aby najmä pri výskyte komplikácií, upravili svoj životný štýl (najmä obmedzili určité druhy fyzickej aktivity) a dodržiavali diétu (okrem potravín, ktoré podporujú plynatosť zo stravy), aby sa znížilo riziko poranení prietrže.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže pažeráka, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb, ktoré prispievajú k rozvoju tejto patológie;
 • pravidelné preventívne prehliadky ohrozených osôb;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • vyvážená strava;
 • posilnenie svalov prednej brušnej steny;
 • vyhýbanie sa nadmernej fyzickej námahe.

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je prognóza života priaznivá. Po chirurgickej liečbe hernie pažeráka sú relapsy veľmi zriedkavé.

Metódy liečby hernie pažeráka, príznaky choroby

Pažerák je tubulárny orgán zložený zo svalového tkaniva. Prechádza lúmenom bránice z hrudníka do peritoneálnej dutiny. Pod vplyvom nepriaznivých podmienok sa mení anatomické umiestnenie pažeráka a orgán z pobrušnice úplne vstupuje do hrude. V tomto prípade hovoríme o takej závažnej patológii, ako je kýla pažeráka.

Charakter patológie

Normálne je lúmen bránice pomerne úzky otvor, avšak pod vplyvom určitých dôvodov sa tento lúmen môže rozširovať a prenikať peritoneálnymi orgánmi do hrude. V tomto prípade je anatomicky správne umiestnenie tráviaceho systému, najmä pažeráka, narušené. Vyvíja sa tak prietrž, sú komprimované hrudné orgány, objavujú sa špecifické príznaky charakteristické pre túto patológiu.

Rozlišujú sa tieto odrody pažerovej kýly:

 1. Parazofagická forma, v ktorej sa mení nielen poloha pažeráka, ale aj spodná časť žalúdka, črevné slučky, omentum;
 2. Axiálny tvar, v ktorom dochádza k vertikálnemu posunu orgánov. Súčasne pažerák a žalúdok (úplne alebo čiastočne) vstupujú do hrudníka;
 3. Posuvná forma, ktorá sa vyznačuje dynamickou polohou orgánov, ktoré tvoria prietrž (sú umiestnené v špeciálnom hernálnom vaku a menia svoje umiestnenie, buď v brušnej dutine alebo na hrudi)..

Dôvody a faktory rozvoja

Kýlová hernia sa vyvíja v dôsledku vystavenia takým nepriaznivým faktorom, ako sú:

 1. Vrodené anomálie vývoja vnútorných orgánov (v tomto prípade je obvyklé hovoriť o vrodenej forme patológie);
 2. Zmeny súvisiace s vekom vedú k oslabeniu väzivového aparátu pažeráka (tento problém sa vyskytuje najmä u ľudí starších ako 60 rokov);
 3. Atrofia pečene (zníženie veľkosti a hmotnosti orgánu, zníženie funkčnosti);
 4. Rýchly pokles telesnej hmotnosti, pri ktorom je zničená tuková vrstva nachádzajúca sa tesne pod bránicou;
 5. Predchádzajúca operácia pažeráka;
 6. Hromadenie patologického exsudátu v peritoneálnej dutine (ascites);
 7. Viacnásobné tehotenstvo;
 8. Systematické porušovanie stolice (zápcha);
 9. Nadmerná fyzická námaha;
 10. Porušenie motorickej funkcie tela;
 11. nadváhou;
 12. Poškodenie tkanív pažeráka (tepelné alebo chemické popáleniny, traumatické poškodenie orgánov);
 13. Chronická patológia tráviaceho traktu.

Príznaky a štádiá tvorby prietrže v pažeráku

V pažeráku sú 3 fázy vývoja prietrže, pre každú z nich sú charakteristické určité prejavy. V počiatočnej fáze sú príznaky najčastejšie neprítomné, pacient sa môže sťažovať na menšie nepohodlie po jedle. V etapách 2 a 3 sa objavujú charakteristické znaky, ktorých intenzita sa môže líšiť (v závislosti od štádia vývoja patologického procesu a formy ochorenia)..

Fáza vývojaCharakteristické znaky
počiatočné štádiumVo väčšine prípadov má patológia asymptomatický priebeh, niekedy sa pacient obáva závažnosti, nepohodlia po jedle.
Fáza 2Príznaky sa javia ako:
 1. Mierna bolesť lokalizovaná v ľavom hypochondriu a za hrudnou kosťou. Syndróm bolesti je po jedle alebo cvičení intenzívnejší;
 2. Pocit cudzieho tela v hrdle, ťažkosti s prehĺtaním. Pri prehĺtaní sa zvyšuje nepohodlie v hrudnej kosti;
 3. Pálenie záhy po jedle alebo na lačný žalúdok. Symptóm sa zvýrazní, ak je pacient v ležiacej polohe;
 4. Belching, horká chuť v ústach;
 5. Čkanie. Útoky sa vyskytujú náhle, majú predĺžený priebeh, sú zle eliminované rôznymi spôsobmi (zadržiavanie dychu, pitie);
 6. Zvýšené slinenie (najčastejšie sa vyskytuje v noci).
Koncové štádiumV tejto fáze sa vyššie uvedené príznaky zhoršujú, klinický obraz sa stáva rozvinutejším, objavujú sa ďalšie príznaky:

 1. Útoky udusenia (najčastejšie sa objavujú v noci, sprevádzané suchým dlhým kašľom);
 2. Zmena srdcovej frekvencie;
 3. Zmena hlasu, chrapot. Žalúdková šťava sa vrhá do hrtanu a spôsobuje popálenie sliznice, v dôsledku čoho sa hlas stáva hrubším, chrapľavejším.

S pokročilou formou priebehu ochorenia sa zvyšuje riziko porušenia prietrže. Tento problém je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 1. Náhla akútna bolesť lokalizovaná v dolnej časti hrudníka alebo hornej časti brucha. V tomto prípade sa môže bolesť šíriť do oblasti lopatiek, kľúčnej kosti;
 2. Nevoľnosť a zvracanie;
 3. Prekypujúca bolestivá plnosť vo vnútri.

Aká je nebezpečná prietrž pri pažeráku. Možné komplikácie

Pri absencii terapie a pri rýchlom vývoji prietrže existuje riziko vzniku komplikácií, ktoré sú nebezpečné pre zdravie, ako napríklad:

 1. Rozvoj erózie postihujúcej sliznice;
 2. Poranenie prietrže s výskytom symptómov charakteristických pre tento problém;
 3. Vred pažeráka spôsobený systematickým pôsobením agresívnej žalúdočnej šťavy na steny orgánu;
 4. Vzhľad jaziev na stenách orgánu, zúženie jeho lúmenu, čo vedie k nemožnosti normálneho pohybu potravín;
 5. Perforácia stien pažeráka;
 6. Vývoj vnútorného krvácania v zažívacom systéme;
 7. Poruchy srdca a dýchacích ciest.

Diagnostické metódy

Na stanovenie diagnózy lekár predpíše nasledujúce diagnostické opatrenia:

 1. Pohovor s pacientom, hodnotenie príznakov, ktoré ho obťažujú;
 2. Kontrastná rádiografia (špeciálny kontrastný prostriedok - bárium, sa podáva ústami);
 3. Fibrogastroskopia pomocou špeciálnej sondy vybavenej miniatúrnou videokamerou;
 4. Ultrazvuk hrudníka, pobrušnice;
 5. Rn-metry, ktorá umožňuje určiť kyslosť žalúdočnej šťavy na identifikáciu rizika popálenín tkaniva pažeráka.

Liečebný režim

Liečba hernie pažeráka môže byť konzervatívna alebo chirurgická (výber liečby závisí od štádia vývoja patológie, rizika komplikácií, zdravotného stavu a veku pacienta). Najbežnejšie používaná terapeutická liečba, ktorá zahŕňa 4 hlavné body. to:

 1. Užívanie liekov predpísaných lekárom;
 2. Vykonávanie špeciálnych cvičení;
 3. Dodržiavanie špeciálnej diéty vyvinutej lekárom;
 4. Používanie tradičnej medicíny (po konzultácii so špecialistom).

Liečba drogami

Drogová terapia zahŕňa užívanie liekov na zmiernenie bolesti, zníženie tvorby žalúdočnej šťavy, zníženie jej kyslosti, ochranu stien pažeráka pred negatívnymi účinkami agresívnych prvkov..

Liečba hiátovej prietrže

Hernie bránice (HHAP, hiatálna hernia) je diagnostikovaná u približne 1/3 pacientov s gastrointestinálnymi problémami.

Vďaka svojej malej veľkosti sa používa iba konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku.

Ak je hernia veľká, ak bola zovretá, krvácanie otvorené, perforácia, došlo k závažnému zúženiu pažeráka, problém sa odstráni výlučne chirurgickým zákrokom.

Príčiny hernie pažeráka

Kombinácia mnohých vonkajších a vnútorných príčin vedie k vzniku a rozvoju HHP. V prvom rade ide o oslabenie väzov pažeráka v mieste pripojenia k bránici, svalov brušnej dutiny a okolo spojivového tkaniva. Výsledkom je, že otvor v bránici je v porovnaní s jej normálnou anatomickou veľkosťou značne zväčšený.

Kýla pažeráka sa okrem toho vyskytuje v prítomnosti nasledujúcich rizikových faktorov:

 • obezita;
 • ťažká fyzická aktivita bezprostredne po jedle;
 • niesť neprijateľné hmotnosti;
 • tehotenstva;
 • chronická zápcha;
 • poranenia brucha;
 • popáleniny sliznice pažeráka;
 • podvýživa;
 • vrodené chyby orgánov vrátane pažeráka.

Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u ľudí starších ako 50 rokov. Vplyvom týchto príčin (viacnásobne alebo všetky naraz) sa mení normálne anatomické umiestnenie vnútorných orgánov a v dôsledku rozdielu tlaku v brušnej a hrudnej dutine časť žalúdka a dokonca aj črevá prechádzajú cez predĺžený otvor bránice do hrude..

Výsledkom je, že sa vytvorí výčnelok stien alebo kýla pažeráka.

Liečba kýly bez chirurgického zákroku

Napriek skutočnosti, že sa chirurgická operácia považuje za najúčinnejšiu metódu liečby HPOD, podľa štatistík sa používa len v každom desiatom prípade. Spravidla hovoríme o odstránení prietrže pažeráka v zanedbávanej forme, ktorá ohrozuje nielen zdravie, ale aj ľudský život..

Napríklad pevná kýla otvoru pažeráka v pažeráku je nebezpečná z dôvodu možného stlačenia, takže v tomto prípade je najlepšie uchýliť sa k chirurgickému postupu. Výraznú ezofagitídu s vredmi a eróziou, jazvami a zúžením pažeráka je ťažké liečiť drogami.

V iných prípadoch sa používa komplexná konzervatívna liečba. Súčasťou komplexu je liečba liekmi, strava, respiračná gymnastika a cvičebná terapia, tvorba zdravých a odmietanie zlých návykov. A nejde iba o cigarety a alkohol. Ide o boj proti prejedaniu sa, nadváhe (ak je takýto problém k dispozícii), odmietnutí ťažkých telesných cvičení, rýchleho občerstvenia.

Lieky na herniu pažeráka

Liečba hernie pažeráka liekmi je potrebná, aby sa pacient zbavil hlavných príznakov sprevádzajúcich ochorenie. Ak je prietrž v počiatočnom štádiu vývoja a je malá, je možné ju úspešne pomocou liekov dosiahnuť.

Antacidá na báze zlúčenín hliníka eliminujú pálenie záhy kvôli ich obalovým vlastnostiam, chránia sliznicu pažeráka pred chemickým popálením kyselinou a neutralizujú ho. Sú to Fosfalugel, Almagel, Gaviscon, Maalox.

Je veľmi dôležité neustále udržiavať normálnu pohyblivosť žalúdka, pažeráka a čriev. Na tento účel sa používajú prípravky Cerucal a Motilium. Tserukal tiež zmierňuje nevoľnosť, zabraňuje zvracaniu.

Na zníženie produkcie kyseliny chlorovodíkovej sa používajú lieky, ktoré inhibujú protónovú pumpu - inhibítory: omeprazol, pantoprazol, esomeprazol a iné.

Ak je choroba už komplikovaná vnútorným krvácaním, predpisuje sa anémia spôsobená kompresiou orgánov, poruchy trávenia a slabá absorpcia železa, hemostatík a antianemík. Pre bolesti sa odporúčajú analgetiká. Pri hádzaní obsahu dvanástorníka do žlče je potrebné brať špecifické lieky, aby sa rozložil.

Pred predpísaním liečebného postupu, pred predpísaním lekárskeho predpisu je potrebný prieskum pacienta týkajúci sa sprievodných ochorení, ďalších liekov a prítomnosti alergických reakcií. Lekár by mal tieto vedľajšie účinky a kombináciu liekov medzi sebou starostlivo zvážiť. Malo by sa pamätať aj na to, že niektorí pacienti by mali užívať takéto lieky na celý život.

Dýchacie a terapeutické cvičenia

Komplex dychových gymnastických a fyzioterapeutických cvičení pomáha pri úspešnej liečbe kýly pažeráka. Správne, jemné, ale efektívne cvičenia vyvinuté odborníkmi posilňujú svaly bránice a brušnej steny, zvyšujú ich tón, zlepšujú krvný obeh, bránia nástupu príznakov charakteristických pre ochorenie alebo eliminujú existujúce.

Gymnastiku a dychové cvičenia by ste mali robiť na lačný žalúdok alebo 2-3 hodiny po jedle, aby ste nepohodlili alebo nevyvolávali väčšiu silu.

Na zvládnutie bráničného dýchania je potrebná respiračná gymnastika s kýlou pažeráka, ktorá pomáha posilňovať jej svaly. Po prvé, keď ležia na svojej strane, naučia sa správne dýchať pokojne, hlboko.

Súčasne, pri vdychovaní, žalúdok trčí, pri dýchaní sa uvoľňuje, ale nezaťahuje sa. Cvičenie sa môže opakovať 4-5 krát za 10 minút.

Druhá fáza vývoja diafragmatického dýchania - pri výdychu je žalúdok vtiahnutý a dych sa stáva silnejším.

Všetky ostatné cvičenia s herniou pažeráka by sa mali vykonávať na pozadí správneho, hlbokého, ale pokojného dýchania:

 • otočenie tela z pôvodnej polohy - ležiace na chrbte;
 • kľačiaci, naklonený doľava a doprava, striedavo, ale nie ostro;
 • rovnaké cvičenie sa vykonáva stojace, náklon - nádych, východisková poloha - výdych.

Výcvik s herniou pažeráka sa nevykonáva v prípade krvácania, bolesti, exacerbácie choroby. Odporúča sa praktizovať fyzickú terapiu a respiračnú gymnastiku pod dohľadom lekára fyzioterapie, aby sa predišlo zhoršeniu pohody a aby sa upravil vzdelávací program..

Niektoré časti jogy je možné opatrne odporučiť. Tiež sa stáva, že sa lieči alebo podporuje, bez ťažkých držaní tela, ale so správnym dýchaním. Existujú dokonca tehotné cvičenia jogy, ktoré sa zameriavajú hlavne na dýchanie.

Diéta jedlo

Účelom diéty pre HPLC je vylúčiť potraviny a jedlá z diéty pacienta, ktoré vyvolávajú v tráviacom trakte negatívne javy: nadúvanie, zápcha, pálenie záhy, zvracanie, zvracanie.

Konzervatívna liečba kýly pažeráka iba v kombinácii so správnou výživou stravy a zdravým životným štýlom môže byť účinná..

Preto by sa mal pacient prísne riadiť pokynmi gastroenterológa, ktoré sa týkajú príjmu potravy, jej kvality, množstva a zloženia..

Z menu je potrebné vylúčiť:

 • Sýtené a alkoholické nápoje;
 • korenené, vyprážané, údené jedlá;
 • kapusta, strukoviny;
 • ostré korenené korenie;
 • čerstvé mlieko;
 • kyslé šťavy;
 • paradajky, hrozno, jablká.

Príliš sladké, slané, mastné potraviny, čerstvé pekárske výrobky, maslo, vyprážaný rastlinný olej, niektoré mliečne výrobky sú tiež vylúčené alebo prísne obmedzené v strave pacienta. Lekár určite odporučí 5-6 jedál denne v malých porciách.

Výhodným spôsobom varenia je naparovanie, varenie, dusenie, pečenie v peci bez tuku, napríklad v rukáve. Jedálny lístok obsahuje väčší počet tekutých, polotekutých pokrmov. Jedlo by malo byť teplé, nápoje by mali mať izbovú teplotu. Chlad a teplo nemôžu. Môžete jesť chudé mäso - teľacie mäso, chudé bravčové mäso, hydinu.

Odporúčajú sa slizničné cereálie - z pohánky, ryže, ovsa, proso, varené vo vode alebo odtučnenom, zriedenom mlieku.

Bezprostredne po jedle je nežiaduce chodiť hodinu spať. Ak to však nie je možné, horné telo by sa malo zdvihnúť, aby sa zabránilo vrhnutiu obsahu žalúdka do pažeráka. Z toho istého dôvodu je potrebná mierna motorická aktivita - chôdza pešo, bez ťažkej fyzickej námahy a trupu po jedle.

Recepty tradičnej medicíny

Liečba prietrže hernie otvorenia bránice bez chirurgického zákroku tradičnými lekárskymi metódami je možná iba ako doplnok, spolu s ďalšími konzervatívnymi metódami..

Ľudové lieky čiastočne zmierňujú príznaky, majú protizápalové, hemostatické, baktericídne, celkové zosilňujúce účinky.

Ale bez súhlasu ošetrujúceho lekára je zakázané ich užívať, aby sa zabránilo vedľajším účinkom alebo zhoršeniu stavu..

Tradičná medicína však odporúča:

 • ľanové semienko rozdrvte alebo rozdrvte, nalejte vriacu vodu cez noc, ráno vypite a vypite vývar, ktorý má ochranný účinok na sliznicu pažeráka a žalúdka;
 • čerstvá zelerová šťava pomôže zbaviť sa pálenia záhy, ale nie viac ako 30 g za deň;
 • odvar z bylín, čaju z listov a kvetov liečivých rastlín - harmančeka, žihľavy, mäty, ľubovníka bodkovaného, ​​podkolienky v rôznych kombináciách, s malým množstvom medu, ktoré zmierňujú nadúvanie, zápchu, znižujú pálenie záhy, zmierňujú zápal;
 • kôprové semená, valeriánsky koreň v bujóne dobre zmierňujú nadúvanie;
 • originálny, ale účinný je odvar pomarančových kôstok s koreňom sladkého drievka, odstraňuje pálenie záhy;
 • brusnice, aloe šťava a trochu medu pridaného do čaju odstraňujú nepríjemné grganie.

Okrem rady lekára týkajúcej sa použitia rôznych ľudových liekov na liečbu HPA je tiež potrebné zvoliť správne bylinky, pripraviť infúzie, odvarky, odvary, aby sa zachovali liečivé vlastnosti všetkých zložiek. Musíme pripustiť, že moderné vysoko kvalitné liečivá sú oveľa spoľahlivejšie, účinnejšie, majú menej vedľajších účinkov ako liečitelia.

Hernia pažeráka sa dá liečiť bez chirurgického zákroku pomocou integrovaného liečebného postupu. Je to len o výčnelkoch malej veľkosti bez komplikácií. Pacienti sa obávajú operácie.

Ale bez toho sa často dokážete vyhnúť. Z tohto dôvodu je potrebné správne predpísať konzervatívnu liečbu v kombinácii s diétou a cvičením.

Od pacienta sa vyžaduje, aby starostlivo plnil všetky požiadavky a odporúčania týkajúce sa liečby, výživy, gymnastiky a zdravého životného štýlu.

Samoliečba s takouto diagnózou je neprijateľná a smrtiaca..

V prípadoch, keď dlhodobá liečba ezofágovej hernie neprináša úľavu, keď sa na jej pozadí objavia nové príznaky a prejavy choroby, lekár predpíše chirurgický zákrok. Ale to sa deje celkom zriedka.

Najmä ak ste včas podrobený lekárskemu vyšetreniu u gastroenterológa a odhalíte hiátovú prietrž v skorom štádiu bránice.

Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

Ezofágová prietrž

Membrána je silný orgán, ktorý pozostáva hlavne zo svalov a oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny a zúčastňuje sa aj na dýchaní. V strednej časti bránice sa nachádzajú prírodné otvory, cez ktoré prechádzajú veľké cievy (aorta) a orgány (pažerák), na ktorých sa veľmi často tvoria hernie.

Ezofágová hernia bránice Ezofageálna hernia bránice nastáva v dôsledku pohybu horného žalúdka, dolného pažeráka alebo čreva do hrudnej dutiny. Rovnakým spôsobom sa môžu pohybovať aj iné orgány, napríklad slezina, ľavý lalok pečene a oblasť väčšieho omentum..

Trochu anatómie

Membrána je pripevnená k vnútorným povrchom rebier, chrbtice a hrudnej kosti. Má dve kopule, ktorých strednú časť tvorí silné spojivové tkanivo. Pľúca a srdce sa nachádzajú priamo nad kupolou bránice a pod nimi sú brušná časť pažeráka, žalúdka a pečene..

Schematické znázornenie žalúdka Pažerák má tvar trubice a spája hltan so žalúdkom, jeho dĺžka je asi 25 cm. Malá časť pažeráka leží na krku, potom klesá do hrude, nachádza sa medzi pľúcami a potom sa prenikne cez pažerákový otvor bránice do žalúdka. V brušnej dutine je dĺžka pažeráka asi 3 až 4 cm, ktorá prechádza postupne do srdcovej časti žalúdka. Práve na tomto mieste sa vytvára uhol Jeho, čo je veľmi dôležité pri výbere spôsobu chirurgickej liečby hiátovej prietrže. Žalúdok je rozdelený do nasledujúcich častí:

 • srdcovej;
 • dno žalúdka;
 • telo žalúdka;
 • pylorické oddelenie;
 • pylorus (zvierač, ktorý oddeľuje žalúdok od dvanástnika 12).

Príčiny prietrže

U detí sa hiátová prietrž často vyskytuje s krátkym pažerákom - vrodenou malformáciou, pri ktorej je srdcová časť žalúdka v hrudnej dutine. Ak sa zistí táto patológia, vykoná sa chirurgický zákrok.

Kýla pri otvorení bránice pažeráka sa tiež vyvíja z iných dôvodov, medzi ktoré patria:

 • oslabenie väzivového aparátu žalúdka a pažeráka súvisiace s vekom;
 • choroby spojené s vrodenými malformáciami väzivového aparátu (Marfanov syndróm, kŕčové žily dolných končatín, divertikulóza sigmoidálneho hrubého čreva);
 • zápalové ochorenia gastrointestinálneho traktu (peptický vred žalúdka a dvanástnika, chronická gastroduodenitída, početná cholecystitída, pankreatitída);
 • choroby pažeráka (pažeráka, divertikuly a popáleniny pažeráka, Barrettov pažerák, zúženia, kŕčové žily pažeráka);
 • traumatické poškodenie bránice a pažeráka;
 • predĺžený zvýšený tlak v brušnej dutine (ťažká fyzická práca, vzpieranie, neustále vracanie, predĺžená zápcha, plynatosť, obezita, ascites, nádorové ochorenia).

Vplyvom vyššie uvedených faktorov sa ezofágové otvorenie bránice rozširuje, v dôsledku čoho sa natiahne väzivový aparát a brušné orgány sa pohybujú do hrudnej dutiny..

klasifikácia

Existujú 4 typy hiátovej prietrže:

 1. Kĺzavá (axiálna) prietrž nastáva, keď brušná časť pažeráka a spodná časť žalúdka voľne prenikajú do hrudnej dutiny. Súčasne uhol Jeho (tvorený medzi pažerákom a spodkom žalúdka) z 20 postupne dosahuje 180 stupňov, čím je dolný zvierač pažeráka nekonzistentný. Tento typ prietrže sa vyskytuje v 85 - 90% prípadov, takmer nikdy nebol porušený.
 2. Periofágová (paraezofágová) hernia je menej častá - v 15 - 10% prípadov. Pri tejto prietrži je pažerák fixovaný na svojom typickom mieste a dno žalúdka alebo iných orgánov voľne vyčnieva cez pažerový otvor bránice do hrudnej dutiny. Tento typ diafragmatickej prietrže býva porušený, čo si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.
 3. Zmiešaná kýla kombinuje vlastnosti dvoch predchádzajúcich typov kýly.
 4. Získaný krátky pažerák sa tvorí pri poraneniach brucha a hrudníka alebo pri zápalových ochoreniach, pri ktorých je postihnutý pažerák, čo vedie k skráteniu jeho dĺžky. V tomto prípade je žalúdok vtiahnutý do mediastína (priestoru medzi oboma pľúcami). Vyžaduje to plastickú chirurgiu pažeráka..

Klasifikácia hiátovej prietrže

Tri fázy prietrže hernie pažeráka sa otvárajú: fáza I. Brušná časť pažeráka je ponorená do mediastína a spodná časť žalúdka sa tesne dotýka bránice. II. Etapa.

Srdcová časť žalúdka a spodná časť žalúdka sa nachádzajú v pažeráku bránice. III. Etapa.

V mediastíne je brušný pažerák, srdcová časť, dno a telo žalúdka.

príznaky

Všeobecne sa uznáva, že hiátová prietrž je už desaťročia asymptomatická a pri rutinnom fyzickom vyšetrení sa môže objaviť náhodou..

Medzi hlavné príznaky brucha patrí:

 • pálenie záhy. Vyskytuje sa veľmi často a má výrazný charakter, pacientov narušuje pálenie za hrudnou kosťou. Stáva sa to častejšie po jedle, v náchylnej polohe, s ohýbaním (viazacie šnúrky, domáce práce), s fyzickou námahou. Pálenie záhy je skorým príznakom ochorenia pažeráka..
 • bolesť za hrudnou kosťou a epigastriu. Sú spojené s kompresiou orgánov, ktoré vyčnievajú cez pažerákové otvorenie bránice. Tieto bolesti môžu byť neznesiteľné, keď dôjde k porušeniu prietrže. Môžu sa tiež maskovať za srdcové choroby (angina pectoris, infarkt myokardu)..
 • grganie. Tento príznak je sprevádzaný pocitom horkosti a kyseliny v ústach..
 • dysfágie. Sprevádzané narušením pohybu potravín pažerákom sa vyskytuje po unáhlenom jedle, silnom pití, po konzumácii korenených a vyprážaných potravín..
 • čkanie, periodické vracanie.
 • bolesť v srdci;
 • tachykardia;
 • dýchavičnosť;
 • kašeľ;
 • cyanóza pokožky tváre po jedle.

Po zistení 3 alebo viacerých z týchto príznakov by sa pacient mal poradiť s lekárom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, aby sa potvrdila alebo vyvrátila prítomnosť hiátovej prietrže.

diagnostika

Medzi najúčinnejšie vyšetrovacie metódy, ktoré pomáhajú presne diagnostikovať hiátovú prietrž, možno rozlišovať:

Röntgen a rádiografia. Je to stará, ale spoľahlivá metóda výskumu, ktorá ukazuje reliéf vnútorného povrchu tráviaceho traktu.

Pacient musí vypiť kontrastnú zmes bária a zároveň urobiť radiologické snímky v rôznych projekciách, kde môžete zistiť prítomnosť výčnelku v ezofágovom otvorení bránice a určiť štádium vývoja choroby..

Na štandardných obrázkoch hrudníka môžete vidieť plynovú bublinu žalúdka, ktorá je v hrudnej dutine, posun srdca a mediastinum na neovplyvnenú stranu..

Strangulovaná hernia pažeráka pri otvorení bránice v priamej a bočnej projekcii.

Fibroesophagogastroscopy. Pomocou fibroskopu môžete vizuálne vyšetriť eróziu sliznice pažeráka a žalúdka na eróziu, vredy, zúženia (zúženie tela), divertikulu (oddelené vrecko pažeráka) a anatomické deformity.

SPL Ultrazvukové vyšetrenie môže zistiť defekt bránice, posun okrajov srdca a mediastinálnych ciev..

SKT. Počítačová tomografia je „zlatý štandard“ v diagnostike hiátovej prietrže. Pomocou tejto metódy je možné s dostatočnou jasnosťou zistiť veľkosť defektu, jeho obsah, prísun krvi a pomer brušných a pleurálnych dutín..

Manometria pažeráka. Táto metóda umožňuje vyhodnotiť funkčnosť zvierača pažeráka a srdcovej časti žalúdka, účinnosť liečby.

komplikácie

Nasledujú predoperačné komplikácie hiátovej prietrže:

Refluxná ezofagitída je komplikácia a je jedným z prvých príznakov tohto typu prietrže

 • porušenia. Najčastejšie sa porušuje žalúdok, ktorý môže vyvolať jeho hnisavý zápal a smrť. Pacienti sa sťažujú na silnú bolesť v hornej časti brucha, škytavku, pálenie záhy, vracanie, bolesť na hrudníku a celkovú slabosť. V takýchto prípadoch je potrebné okamžite vykonať operáciu, zbaviť žalúdka porušenia a pozorovať pacienta v budúcnosti.
 • refluxnej ezofagitídy. Toto je často úplne prvý príznak prietrže, pri ktorej sa pacient objaví u lekára. V tomto prípade sa pacient cíti pálenie záhy po jedle, cvičení a vo vodorovnej polohe.
 • erózia, vredy pažeráka a žalúdka. Keď sú žalúdok a pažerák v herniálnom vaku dlhý čas, tieto orgány prestávajú normálne fungovať, zvierače oslabujú a kyslé obsahy žalúdka začínajú vstupovať do pažeráka. To vedie k vzniku erózie a následne k vredom sliznice, ktoré spôsobujú bolesť, pocit kyseliny v ústach a pálenie záhy..
 • gastrointestinálne krvácanie. Často má skrytú povahu a vyskytuje sa na pozadí vredov a erózie žalúdka. Prejavuje sa to zvracaním s prímesou krvi alebo vo forme „kávového základu“, všeobecnou slabosťou, bledosťou pokožky, niekedy stratou vedomia. Túto komplikáciu možno zastaviť konzervatívnou liečbou..

Liečba bez chirurgického zákroku

Liečbu hiátovej hernie je potrebné začať konzervatívnymi metódami, najmä v štádiách 1 - 2.

Je potrebné dodržiavať diétnu stravu, a to:

 • jedzte 5-6 krát denne v malých porciách;
 • po jedle po dobu 1 hodiny nejde do postele;
 • večera by mala byť 2-3 hodiny pred spaním;
 • môžete jesť strúhané ovocie a zeleninu, varené mäso a ryby, obilniny, želé, zeleninové polievky;
 • pred jedlom vypite 1 lyžicu slnečnicového alebo olivového oleja;
 • Je zakázané brať vyprážané, mastné, slané jedlá;
 • Nefajčiť.

Keď pálenie záhy, grganie a bolesti brucha začnú alarmovať, môžete sa uchýliť k liekom.

V noci sa odporúča užívať lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdka (omeprazol, esomeprazol), H2-histanobloky (ranitidín, famotidín), antacidá (hydroxid hlinitý).

Účinné sú aj lieky, ktoré stimulujú peristaltiku žalúdka a pažeráka, najmä metoklopramid, domperidón.

Chirurgické ošetrenie

Posuvná hernia sa má vykonávať iba pri závažných klinických prejavoch refluxnej ezofagitídy, ktoré nie sú prístupné konzervatívnej liečbe. Použite prístup z brucha aj z hrudníka.

Odstránenie hernie Nissen V súčasnosti sa bežne používajú operácie, ktoré môžu eliminovať reflux (hádzanie obsahu žalúdka do pažeráka). Jednou z týchto operácií je Nissenova fundoplikácia, pri ktorej je ezofágové otvorenie bránice zúžené prerušenými stehmi. Počas operácie je brušný pažerák obalený časťou žalúdka, čo zhoršuje jeho uhol, ktorý zabraňuje refluxu kyseliny. Ezofágový otvor bránice je čiastočne zúžený, čo znemožňuje vyčnievať orgány do hrudnej dutiny. Tento typ operácie sa môže uskutočňovať ako otvorený, tak laparoskopický..

Periezofágové hernie sa vyznačujú silnou fixáciou kardiálnej časti žalúdka k bránici, zatiaľ čo spodok žalúdka alebo črevnej slučky vstupuje do hrudnej dutiny cez zväčšený pažerák..

Tento typ prietrže je zriedkavý, ale veľmi často vedie ku komplikáciám - štípanie alebo krvácanie. Preto sa tieto kýly používajú oveľa častejšie ako kĺzanie.

Hlavným princípom, ktorý lekári dodržujú, je zmenšiť pažerák a pripevniť spodnú časť žalúdka k bránici..

Pooperačné obdobie

Pri nekomplikovanej hernii trvá toto obdobie celkom 7-8 dní.

Prvý deň po operácii má pacient v žalúdku sondu na odstránenie obsahu žalúdka. Pacientovi sa podáva infúzna terapia (injekciou fyziologického roztoku do žily), je zakázané piť a najmä jesť jedlo.

Na druhý deň sa cez sondu injikujú soľné roztoky alebo glukóza, aby sa stimulovalo črevo. Pacient môže sedieť, stáť a pomaly sa pohybovať.

Tretí deň je dovolené piť vodu v malom množstve a iba v sede sa sonda odstráni zo žalúdka. Od 4 dní je dovolené jesť želé, zeleninovú polievku, pečené jablká, mäsové gule, 5-6 krát distribuovať jedlo.

V neskorom pooperačnom období musíte dodržiavať diétu, prestať fajčiť a kávu, obmedziť ťažkú ​​fyzickú aktivitu.

Ezofágová hernia bránice: liečba bez chirurgického zákroku

HHAP - prietrž pri otvorení bránice v pažeráku je patologický stav, keď z rôznych dôvodov (degeneratívne procesy, obezita, častá zápcha, predĺžený neproduktívny kašeľ) oslabuje väzivový aparát bránice, rozširuje sa a zväčšuje sa veľkosť pažeráka..

Cez to sa môžu brušné orgány presúvať do zadného mediastina. Je to anatomická vada, takže každý špecialista dá jasnú odpoveď na otázku - je možné vyliečiť kýlu pažeráka bez chirurgického zákroku?.

Nie je možné vyliečiť chorobu bez chirurgického zákroku, je však celkom možné znížiť závažnosť klinických príznakov a znížiť rýchlosť progresie ochorenia..

Príznaky HPAP

Axiálne (pohyblivé) HPOD je po dlhú dobu asymptomatické alebo s minimálnymi symptómami. Keď sa v priebehu choroby príznaky stanú dobre definovanými, anatomické zmeny dosiahnu značný stupeň.

Hlavné príznaky hiátovej prietrže:

 1. Pálenie záhy - na začiatku choroby sa vyskytuje po chybách v strave alebo po hojnom jedle, v neskorších štádiách sa obáva pacientov takmer neustále.
 2. Bolesť v epigastrii a retrosternálnej oblasti bolesťového a ťahového charakteru, vyskytuje sa po jedle, je výrazne znížená alebo prechádza z užívania antacíd.
 3. Po jedle sa zvyčajne vyskytuje grganie, zvyčajne kyslé alebo kyslé a prináša úľavu.
 4. Pľuvanie, častejšie určené trupom, ako aj v noci v horizontálnej polohe.
 5. Dysfágia je občasný príznak, ktorý sa vyskytuje častejšie pri prehĺtaní horúceho alebo príliš chladného jedla..
 6. Bolesť, pálenie jazyka, stomatitída, poškodenie zubnej skloviny.
 7. Javy laryngitídy a faryngitídy.
 8. Suchý, vyčerpávajúci kašeľ, často sprevádzaný príznakmi chronickej bronchitídy alebo pneumónie.
 9. Nepríjemné pocity perikardiálnej oblasti, často sprevádzané mimosystémom.

Fyzikálna metóda na diagnostiku hiátovej prietrže (na základe lekárskeho vyšetrenia)

 1. Fyzikálne vyšetrenie začína objasnením príznakov choroby, určí stupeň ich závažnosti, kedy a čo spôsobuje zvýšenie a zníženie príznakov.
 2. Pri vyšetrení lekár upriamuje pozornosť na respiračnú výchovu hrudníka (pri HAP v dôsledku poškodenia bránice sú dýchacie pohyby v hrudníku slabo vyjadrené).
 3. Pri palpácii (palpácii) sa v epigastrii určí mierne svalové napätie, niekedy bolesť.
 4. Pri počúvaní (auskultácii) v hrudníku, najmä v oblasti relatívnej srdcovej tuposti, sa ozve hluk črevnej peristaltiky, čo je patognomonické pre diagnózu „hernie bránice“..

Všetky tieto údaje odôvodňujú podozrenie na HPOD u pacienta, jedná sa však iba o predbežnú diagnózu. Konečná diagnóza sa vykoná až po röntgenovom a endoskopickom vyšetrení.

Hernia pažeráka: Klasifikácia

V závislosti od spôsobu tvorby hernie sa všetky typy HPH delia:

 1. Axiálna (nefixovaná) prietrž.
 2. Kôra pažeráka (pevná).
 3. Krátky pažerák je vrodená patológia spôsobená porušením embryogenézy, ktorú nie je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku. Okrem toho by sa mala neodkladne vykonať chirurgická korekcia.

Pri klasifikácii prietrže pri otvorení pažeráka do bránice podľa závažnosti sa prihliada na röntgenový obraz choroby, stupeň intratorakálnej (vo vnútri hrudnej dutiny) prieniku do brušných orgánov, stupeň naťahovania bránice v bránici:

  • 1 stupeň - brušný pažerák sa presúva do zadného mediastínu, kardia sa nachádza vo vnútri bránice, žalúdok je v brušnej dutine, priliehajúci k bránici;
  • 2 stupne - celý pažerák a kardia sú v zadnom médiu, žalúdok sa nachádza v lúmeni hiatus oesophageus diaphragmatis (pažeráková pažba bránice);
 • Stupeň 3 - srdcové, podkladové a niekedy aj celý žalúdok s črevnými slučkami zaujímajú intratorakálnu polohu.

Parazofageálna HPLC alebo fixovaná hiátová hernia

Pevná srdcová prietrž pažeráka (paraezofágová prietrž) je taká patológia, keď sú pažerák a kardia v normálnej polohe a fundus a dokonca antrum žalúdka prenikajú pretiahnutým hiatus oesophageus diaphragmatis..

Príznaky tohto ochorenia sa prejavujú a zväčšujú sa, keď sa žalúdok presúva do zadného mediastina.

Nebezpečenstvo tejto patológie spočíva v tom, že kýly tohto typu sú často štiepané. A to je ďalší argument v prospech chirurgického zákroku: liečba kýly pažeráka bez chirurgického zákroku znamená vystavenie vášho zdravia nebezpečenstvu. Porušenie zahŕňa vo väčšej miere pohotovostnú chirurgickú liečbu.

Neurčená axiálna hiátová prietrž

Neurčená axiálna prietrž pažeráka (axiálna, posuvná) je stav, keď celý pažerák, kardia a pod ním ležiace časti žalúdka a čriev prenikajú do zadného mediastina..

Lokalizácia prolapaných orgánov (intratorakálna alebo brušná) je určená polohou tela pacienta. Príznaky choroby závisia od stupňa choroby..

Je možné vyliečiť hiátovú prietrž bez chirurgického zákroku

Pretože je choroba založená na anatomických zmenách v aparáte brániaceho väzivo bránice a na predĺžení jej otvoru pažeráka, nie je možné vyliečiť pažerákovú prietrž bez chirurgického zákroku..

Je však možné spomaliť progresiu choroby a zmierniť a niekedy úplne odstrániť všetky príznaky choroby. V súčasnosti sa väčšina chirurgov riadi konzervatívnymi metódami liečby..

Pokiaľ je to možné, potom sa s HPOD lieči bez chirurgického zákroku.

Liečba GPOD bez chirurgického zákroku

Liečba axiálnej hernie pažeráka bez chirurgického zákroku zahŕňa:

 • diétna terapia;
 • liečba drogami:
 • terapeutické cvičenia, ktoré zlepšujú krvný obeh a svalový tonus,
 • dychové cvičenia, ktoré posilňujú bránicu;
 • dodržiavanie špeciálneho životného štýlu;
 • používanie tradičnej medicíny.

Liečba drogami

Lieky na herniu pri otvorení bránice pažeráka pôsobia hlavne na zníženie škodlivého účinku refluxu na sliznicu pažeráka a na odstránenie syndrómu bolesti. Pri HPOD sa používa patogenetická terapia, ktorá zmierňuje mnoho príznakov choroby:

 • lieky, ktoré znižujú agresivitu iónov H + interakciou so zásadou (antacidá), ako aj znížením ich syntézy v žalúdku (PPI a IHR);
 • lieky, ktoré urýchľujú evakuáciu potravy zo žalúdka kvôli zvýšenej motilite (prokinetika);
 • spazmolytiká;
 • metabolizmus.

Cvičenia hernie pažeráka

Gymnastika s klznou prietržou ezofágového otvorenia bránice zahŕňa dychové a regeneračné cvičenia..

 1. I. P. Sedí na zemi, ruky v oblasti hypochondia, nohy ohnuté na kolenách. Nadýchnite sa - nakloňte sa dopredu, vdýchnite, rukami zatlačíme na hypochondrium. Pri každom výdychu ponoríme ruky hlbšie a hlbšie do hypochondia.
 2. I. P. Stojaci s rovným chrbtom, ruky pozdĺž tela. Nadýchnite sa - nakloňte sa nabok, ruky posuňte po bokoch, vydýchnite - narovnávame sa do východiskovej polohy.
 3. I. P. Ľahnite si na podložku, nohy ohnuté na kolenách. Vdýchnite - natiahnite lakte na opačné koleno, výdych - I.P.
 4. I. P. Ľahnite si na podložku na pravej strane. Inhalácia - zdvihnite ľavú nohu nahor pod uhlom 45 stupňov, výdych - I.P. Potom vykonajte cvičenie na opačnej strane.
 5. I. P. Stojaci rovno, ruky nad hlavou. Nadýchnite sa - robíme ostré kruhové pohyby rukami jedným smerom, výdych - východisková poloha. Potom robíme aj opačne.
 6. I. P. Ľahnite si na podložku, ruky na hornom bruchu. Vdychovanie - ruky sa zdvíhajú brušnou stenou hore, výdych - klesá na čo najnižšiu úroveň.
 7. I. P. Ľahnite si na podložku, ohnite nohy na kolená. Nadýchnite sa - otočte telo doľava, vydýchnite - I.P., potom to urobte aj naopak.
 8. I. P. kľačať chrbtom rovno. Nadýchnite sa nakloniť do strany, vydýchnite - východisková poloha. Potom aj opačne.

Pravidlá vykonávania cvičení s GPOD

 • všetky cvičenia sa vykonávajú na lačný žalúdok.
 • nezabudnite dych pozorovať.
 • trup by nemal byť ostrý.
 • je potrebné robiť vo voľnom oblečení.
 • keď sa vyskytne pálenie záhy alebo iné nepohodlie, triedy sa oneskoria.

Možnosť liečby bez chirurgického zákroku pri hiátovej prietrži

Ak je diagnostikovaná hiátová prietrž, je možné ošetrenie bez chirurgického zákroku? Takáto kýla je závažné ochorenie, ktoré je tiež veľmi ťažké diagnostikovať. Ak lekár diagnostikoval hiátovú prietrž, je v zásade možné ju liečiť bez chirurgického zákroku, ale pacienti s ňou musia najčastejšie súhlasiť. Eliminácia HPOD doma je možná iba v počiatočnej fáze ochorenia, ale vzhľadom na skutočnosť, že diagnóza nie je vždy aktuálna, podmienky terapeutickej liečby už boli vynechané..

Konzervatívny spôsob liečby HPOD môže pacienta liečiť a poškodiť ho. Z tohto dôvodu sa odporúča odstrániť prietrž pri liekoch iba v 1 alebo 2 štádiách choroby.

Kýla popis

Dôvody pre HPOD

Existuje veľa dôvodov, prečo sa môže vyskytnúť prietrž, ale tie hlavné sa musia nazývať:

 • fyzická neprimeranosť, pri ktorej sa vyvíja slabosť väzov;
 • stavy alebo choroby, ktoré zvyšujú tlak v bruchu (časté vracanie, ťažký chronický kašeľ, tehotenstvo, zvýšená tvorba plynov);
 • zhoršená kontraktilná funkcia pažeráka;
 • vrodená patológia.

Príznaky choroby

Ak je prietrž malá, nie je možné pozorovať živé príznaky, iba občas sa pacient obáva nevoľnosti alebo zvracania. Ak je situácia vážnejšia, možno pozorovať striekanie kyseliny zo žalúdka do pažeráka..

V opačnom prípade môže patológia spôsobovať bolesť za hrudnou kosťou v oblasti srdca. Tieto pocity sa najčastejšie vyskytujú potom, čo pacient zje alebo zdvihne závažia. Ďalším príznakom môže byť pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle alebo v noci. Môže byť tak silný, že sa človek prebudí. Postupom času je pálenie záhy sprevádzané bolesťou..

 • prvý je brušný segment pažeráka mierne vyčnievajúci do hrudníka, žalúdok začína stúpať;
 • druhý - celý brušný segment pažeráka sa nachádza v hrudníku a žalúdok stúpa do oblasti otvoru;
 • tretia je časť žalúdka, srdcová časť a brušná časť pažeráka sú vytiahnuté nad diafragmatický otvor.

Ako už bolo uvedené, kýlu je možné liečiť konzervatívnymi metódami iba v prvých dvoch etapách. V treťom stupni bude liečba neúčinná a okrem toho sa môžu vytlačiť životne dôležité orgány. Drogová terapia nie je zameraná na úplné odstránenie patológie, ale na odstránenie takých stavov, ako sú: reflux, krvácanie, angína pectoris, zápalové procesy v pažeráku..

Posuvná prietrž

Posuvná prietrž je celkom bežná, ale mierne odlišná od obvyklej. Pri tomto vytvorení nedochádza k posunu v blízkosti pažeráka, ale okolo jeho osi. Diagnóza tohto typu prietrže je ešte ťažšia. Horná časť žalúdka stúpa nad bránicu a orgán sa podieľa na tvorbe herniálneho vaku..

Existujú dva typy posuvnej prietrže - pevné (v tomto prípade, bez ohľadu na to, ako sa nachádza telo pacienta, zostava zostane na svojom mieste) a nefixované, ak sa umiestnenie prietrže mení v súlade s polohou ľudského tela..

Posuvná prietrž nie je porušená. Aj keď dochádza ku kompresii srdca a zúženiu diery, potom nie je narušený krvný obeh, krvný výtok sa vykonáva cez pažerákové žily. Symptomatológia je identická s normálnou prietržou, ale prietrž sa môže líšiť v závislosti od polohy tela pacienta.

Konzervatívne zaobchádzanie

Prvá vec, ktorú musíte dodržať, je strava. Črevnými prípadmi prietrže môžu byť črevné a žalúdočné choroby, ktoré sú sprevádzané zápchou, grganím, nadúvaním a zvracaním. Aby bola liečba úspešná, musia sa tieto príznaky odstrániť..

Aby sa predišlo procesu fermentácie, je potrebné opustiť alkohol, údené a vyprážané jedlá, horúce korenie, kyslú zeleninu, výrobky z kyslého mlieka. Neodporúča sa jesť strukoviny, kapustu, cibuľu, chlieb.

Musíte jesť v malých porciách, ale niekoľkokrát denne. Jesť jedlo by malo byť teplé - nie studené, ale nie horúce. Lepšie bude, keď to bude šťouchaná polievka, zemiaková kaša, cuketa.

Na varenie musíte použiť nízkotučné odrody mäsa, hydiny a rýb, lepšie je dusiť, dusiť alebo variť. Prílohy sú prednostne vyrobené z obilnín, olej sa neodporúča.

Po jedle na pár hodín je lepšie sa fyzicky nezaťažovať, ale tiež nemôžete ísť spať, inak môžete vyvolať kyslý reflux zo žalúdka do pažeráka..

Ako lekárske ošetrenie sa predpisujú antacidá zamerané na odstránenie pálenia záhy, napríklad Gastal, Almagel, Maalox. Tiež sú uvedené blokátory roxatidínu, ranitidínu alebo iných blokátorov histamínu. Znižujú hladinu kyseliny chlorovodíkovej. Lieky, ktoré znižujú kyslosť, sú omeprazol, esomeprazol. Metoklopramid normalizuje motilitu pažeráka.

 1. Ľahnite si na bok a hlavu položte na valec. Zhlboka sa nadýchnite a naplňte čo najviac žalúdok, potom pomaly vydýchnite a uvoľnite sa. Opakujte 4-5 krát.
 2. Nasaďte si kolená, narovnajte chrbát, vdychujte a pomaly sa nakloňte doprava, vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte cvičenie 6-7 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát. Dýchanie je rovnomerné, pokojné. Pomaly sa otočte doľava a potom na pravú stranu, dávajte pozor, aby ste nedýchali.

Existujú byliny, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky HPAI - čierny orech, koreň sladkého drievka, šťaveľ, kôprom, klzký brest. Harmančekový čaj s medom je tiež účinný, upokojuje podráždený žalúdok, zmierňuje nadúvanie.

Je dobré piť počas dňa a v noci môžete pridať med. Ak po jedle pocítite pálenie, pomôže vám zelerová šťava, ale môžete ho piť iba 30 g denne, nič viac.

Pre pálenie záhy je tiež dobré používať čaj gentian.

Kontraindikácie pre konzervatívnu liečbu

Ak je v pažeráku veľké množstvo vredov, závažná anémia, vnútorné krvácanie alebo veľká prietrž, nie je možné liečiť ho. Môžu sa vyskytnúť komplikácie, ktoré môžu byť smrteľné, napríklad sa začne kritické krvácanie, objaví sa perforácia pažeráka, orgány na hrudníku (vrátane srdca) sa začnú komprimovať..

Takmer každé ochorenie sa dá vyliečiť alebo výrazne spomaliť bez toho, aby sa musel uchyľovať k chirurgickému zákroku, ale na tento účel musíte začať liečbu v skorých štádiách ochorenia, jasne postupujte podľa pokynov lekára, opustite zlé návyky (alkohol a fajčenie) a viesť aktívny životný štýl..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ženy snívajú o tom, že budú krásne a atraktívne, ale o akej kráse sa dá hovoriť, ak je koža blízko očí zvlhčená a opuchnutá. U ľudí sa táto chyba nazýva vrecká a ďalšie vedecké slová sú hernie pod očami.
Lumbosakrálna osteochondróza je chronická patológia sprevádzaná postupným ničením stavcov a medzistavcových platničiek. Pri absencii lekárskeho zásahu choroba postupuje rýchlo, môže spôsobiť zdravotné postihnutie, viesť k zdravotnému postihnutiu.
Muskuloskeletálny systém človeka je komplexný mechanizmus, v ktorom každá časť plní dôležitú funkciu a je nevyhnutným článkom jedného celku. Pod vplyvom rôznych príčin vznikajú choroby, ktoré narúšajú normálne fungovanie chrbtice, čo so sebou prináša množstvo ďalších príznakov, ktoré významne znižujú kvalitu života pacienta.