loader

Hlavná

Žalúdok

Laparoskopia hernie pri operácii pažeráka

Kýla bránice (HAP) a refluxná ezofagitída je ochorenie pažeráka a bránice, ktoré je spôsobené expanziou pažeráka bránice v dôsledku výronov, ktoré fixujú pažerák a žalúdok. V dôsledku týchto javov prechádza horná časť žalúdka do hrudnej dutiny a zvierača pažeráka..

Obr. 1. Normálna poloha žalúdka a jeho uhol (diagram).

Obr. 2. Pohyb časti žalúdka do hrudnej dutiny a zmena jeho uhla s herniou ezofágového otvoru bránice (obrázok).

Narušenie dolného zvierača pažeráka vedie k vrhnutiu žalúdočného obsahu do pažeráka s rozvojom chronického zápalu jeho sliznice. Tento zápalový proces pažeráka sa nazýva refluxná ezofagitída. Tento dlhotrvajúci proces niekedy vedie k rozvoju rakoviny pažeráka. Podľa európskych a amerických gastroenterologických združení, ak existuje HPAI 5 až 12 rokov bez liečby, potom sa riziko rakoviny pažeráka zvyšuje o 270% po 5 rokoch a o 350 až 490% v závislosti od veku - po 12 rokoch..

PREVENCIA CHOROBY
V súčasnosti je HPA jedným z najbežnejších gastrointestinálnych ochorení a vo frekvencii výskytu sa vyskytuje 2 až 3 medzi gastroenterologickými chorobami..

Najbežnejšie príznaky hiátovej prietrže sú:
• Bolesť je najtypickejším príznakom patológie. Horia, vyskytujú sa v epigastrii, v sternálnej oblasti, niekedy - v ľavej hypochondrii, výrazne zosilnenej pohybom, fyzickou námahou, sklonmi.
• Bolestivé, dlhotrvajúce pálenie záhy - vyskytuje sa po jedle a na lačný žalúdok, ktoré sa zosilňuje, keď ste v náchylnej polohe a pri nakláňaní vpred.
• Belching kyslé, horké, vzduch, ako aj regurgitácia, často na pozadí bolesti.
• Problémy s prehĺtaním, pocit hrče, ktorý sa zasekol v krku, bolesť pri prehĺtaní je veľmi charakteristická. Pokusy o prehltnutie jedla môžu byť sprevádzané zvýšenou bolesťou, vznikom nepohodlia za hrudnou kosťou, ktoré sa vyvíja v praskajúce bolesti, často vyžarujúce do ľavého ramena, lopatky ramena (ako pri angíne pectoris)..
• Pocit pálenia, nespokojnosť s dychom, nedostatok vzduchu.
• V niektorých prípadoch môže krvný tlak stúpať bez dôvodu.
• V noci sa pozorujú silné záchvaty kašľa, sprevádzané dusením, zvýšenou slinivosťou.
• Môže sa objaviť chrapľavý hlas.

Diagnóza hiátovej hernie bránice a refluxnej ezofagitídy:
na základe vyššie opísaného klinického obrazu a inštrumentálnych vyšetrovacích metód. Metódy prístrojového vyšetrenia používané na diagnostiku HPOD a ER zahŕňajú:
• fibrogastroskopia - počas ktorej sa hodnotí stav sliznice pažeráka, žalúdka a dvanástnika, ako aj výskyt žalúdočnej sliznice v pažeráku.,
• Vyhodnocuje sa röntgenové vyšetrenie pažeráka a žalúdka, počas ktorého sa zisťuje skutočný HPOD, jeho veľkosť, fixácia a pohyblivosť pažeráka a žalúdka a prítomnosť refluxu suspenzie bária do pažeráka.,
• denné meranie pH pažeráka a žalúdka, počas ktorého sa určuje hladina žalúdočnej sekrécie a prítomnosť patologického refluxu zo žalúdka do pažeráka.
Liečba hiátovej prietrže:
terapeutická liečba HPAI je zameraná na zmiernenie príznakov: zatiaľ čo pacient užíva lieky, dodržiava striktnú diétu a striktne dodržiava všetky lekárske predpisy, jeho stav je relatívne pohodlný. Po ukončení liečby sa vrátia všetky príznaky HPAI (neustále rachotenie, bolestivé pálenie záhy). Konzervatívna liečba gastroenterológom je predmetom pacientov s malými kýlami pažerovej apertúry bránice bez výrazného klinického obrazu a iba vtedy, ak je pacient pripravený užívať lieky na celý život, ktoré bránia výskytu refluxnej ezofagitídy alebo zmierňujú príznaky choroby. Zistilo sa, že pri použití liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy do 5 rokov, sa riziko vzniku rakoviny žalúdka zvyšuje o 350% a po 12 rokoch sa zvyšuje o 560% v porovnaní s ľuďmi bez HPA rovnakého veku. Pokles hladiny kyseliny v žalúdku tiež narúša trávenie potravy a jej nestrávené zvyšky vstupujú do hrubého čreva, kde spôsobujú hniloby a vedú k rozvoju ťažkej intestinálnej dysbiózy..

Obr. 3. Kýla otvorenia bránice pažeráka pred operáciou (schéma).

CHIRURGICKÉ METÓDY ZAOBCHÁDZANIA S HERCIOU EKOFÁZOVÝCH Dier DIAFRAGMU (HESIA HERBIES)
Pri absencii konzervatívnej liečby HPOD je indikovaná chirurgická liečba.
Chirurgické ošetrenie spočíva v obnovení normálnych anatomických vzťahov v pažeráku a žalúdku.
Indikácie pre chirurgickú liečbu hiátovej prietrže:
• neúčinnosť konzervatívnej liečby;
• prítomnosť komplikácií HPOD (ezofagitída, erózia a vredy pažeráka, anémia, krvácanie);
• veľká prietrž, jej fixácia v bráne prietrže;
• posuvná prietrž pažeráka (blízko pažeráka) (vysoké riziko zovretia prietrže);
• dysplázia sliznice pažeráka (sliznica pažeráka získava štruktúru sliznice tenkého čreva).

Druhy chirurgickej liečby hiátovej prietrže:
chirurgické metódy liečby HPOD sú zamerané na odstránenie prietrže (zošitie ezofágového otvoru bránice na normálnu veľkosť pomocou crurografie)
chirurgické vytvorenie mechanizmu, ktorý zabraňuje absorpcii žalúdočného obsahu do pažeráka.

Na väčšine domácich kliník sa používajú fundoplikačné operácie Nissen, ktoré spočívajú v 360-stupňovej rotácii spodnej časti žalúdka okolo pažeráka, čo vám umožní vytvoriť manžetu, ktorá zabráni tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka, a tak zabráni rozvoju pažeráka..
Operácia fundoplikácie Nissen nie je bez výrazných nedostatkov. Klasická fundoplastika môže viesť k výraznému zhoršeniu kvality života pacienta. Výsledkom tejto operácie je vytvorenie absolútnej chlopne v oblasti srdca a pacient úplne stráca možnosť používať taký prirodzený ochranný mechanizmus žalúdka, ako je pľuvanie alebo zvracanie. Keď beriete akékoľvek nápoje sýtené oxidom uhličitým, od šampanského po sódu, tekuté plyny nemôžu opustiť žalúdok cez kardiu a nafúknuť ho. Pocit ťažkosti, bolesti žalúdka sa vyskytuje aj pri konzumácii veľkého množstva jedla. Klasická fundoplastika tiež nezabezpečuje fixáciu vytvorenej manžety, ktorá po určitom čase vedie k kĺzaniu manžety a relapsu choroby. Po NOPENovej fundoplastike sa recidíva vyskytuje iba 1–2 roky po operácii.
Preto väčšina európskych chirurgov vo svojej praktickej práci používa čiastočnú topdoplikáciu tope podľa 270 stupňov, ktorá pacientom umožňuje zaručiť fyziologické fungovanie zvierača v pooperačnom období, ako aj zachovať prirodzené ochranné mechanizmy - belgovanie a roubík, ktorých význam bol uvedený vyššie, aby sa zachovala kvalita života pacientov..
Od začiatku 90. rokov sa laparoskopický prístup začal používať na korekciu hiátovej prietrže, čo umožňuje chirurgovi vykonávať akýkoľvek druh fundoplikácie a spoľahlivo opravovať hernálnu defekt v bránici. Tvorba fyziologickej fundoplikácie podľa Topeho vyžaduje, aby chirurg ovládal endoskopickú švu, takže pred tým, ako budete pokračovať v týchto operáciách, by ste sa mali podrobiť zdĺhavému výcviku na špeciálnych simulátoroch..
Je potrebné poznamenať, že hiátová hernia je často kombinovaná s cholelitiázou a dvanástnikovým vredom, ktoré si tiež vyžadujú chirurgickú liečbu. V tejto situácii je laparoskopický prístup ideálny a umožňuje súčasné (simultánne) operácie na rôznych orgánoch brušnej dutiny, napríklad na žlčníku, na zvierači Vaterovej bradavky a na samotnej bránici a žalúdku..

Obr. 4. Konečná forma chirurgického poľa po krurografii a fyziologickej fundoplikácii podľa Tupu (270 stupňov)

Obr. 5. Miesta vpichu brušnej steny počas laparoskopického chirurgického zákroku na odstránenie HPOD

Po laparoskopickom chirurgickom zákroku na úpravu prietrže hernie ezofageálneho otvoru bránice zostávajú na koži brucha 3 až 4 rezy 5 až 10 mm dlhé. Od prvého dňa pacienti začínajú vstávať z postele, pijú a nasledujúci deň berú tekuté teplé jedlo. Vypúšťanie z nemocnice sa vykonáva za 1-3 dni v závislosti od závažnosti choroby. Pacient môže začať pracovať za 2-3 týždne. Striktná strava by sa mala dodržiavať jeden a pol až dva mesiace, mäkšia - šesť mesiacov.
V ďalekej dobe vedie pacient normálny životný štýl - bez liekov a stravy. Laparoskopická operácia HPOD je najlepším spôsobom, ako okamžite napraviť existujúci problém a vrátiť kvalitu života pacientom.

Riziká a metódy chirurgického zákroku na odstránenie hiátovej hernie

Chirurgia na odstránenie hiátovej hernie sa používa u 10 - 20% pacientov, ktorí nereagujú na liečbu drogami alebo majú komplikácie..

Funkcie pri operácii pažeráka

Chirurgia, napríklad liečba hiátovej prietrže, je posledné a posledné ošetrenie. Odporúča sa iba v osobitných prípadoch a spravidla nie je obzvlášť invazívny. Ani pobyt netrvá príliš dlho a môže sa čoskoro vrátiť k každodenným činnostiam.

Takýto zásah sa praktizuje od 50. rokov, keď sa operácia uskutočňovala otvoreným spôsobom (laparotómia). Namiesto toho sa laparoskopické metódy po predbežných diagnostických testoch, ako je napríklad gastroskopia, použili na získanie predstavy o situácii pred zásahom..

Čo je hiátová prietrž

Hiátová hernia je choroba, ktorá vedie k vyčnievaniu žalúdka z brušnej dutiny do hrudnej oblasti otvorením bránice. Táto diera sa nachádza v strede bránice a prechádza ňou pažerák..

Ľudia trpiaci obezitou, ochorením bronchopulmonálneho systému a chronickým kašľom veľmi často prejavujú gastroezofágový reflux a grganie po jedle. Zvyčajne sa tento problém rieši antirefluxnými liekmi a primeranou výživou, ale v niektorých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok..

Kedy vykonať operáciu

Operáciu hiátovej hernie predpisuje gastroenterológ iba u 10 - 20% pacientov trpiacich hiátovou herniou a gastroezofageálnym refluxom.

Možno budete musieť podstúpiť chirurgické ošetrenie, ak:

 • Na liekovú terapiu nemáte žiadnu reakciu.
 • Lieky majú závažné vedľajšie účinky alebo sú pre pacienta neprijateľné..
 • Existuje symptomatológia, ktorá presahuje gastroenterologický aparát a je sprevádzaná astmatickými záchvatmi a pseudostenokardiou).
 • Odpoveď na liekovú terapiu nie je očakávaná a príznaky sa zhoršujú alebo zhoršujú..
 • Existuje patológia známa ako Barrettov pažerák, pri ktorej dochádza k postupnej premene sliznice pažeráka s možnou degeneráciou na rakovinové tkanivá..
 • Prítomnosť stenózy pažeráka, t.j. zúženie kanála pažeráka v dôsledku prítomnosti prietrže.

Komplikácie a riziká chirurgického výkonu pri pažeráku

Aj keď sa zákrok vykonáva laparoskopicky, existujú riziká a možné komplikácie:

 • Môžu sa objaviť komplikácie spojené s likvidáciou anestézie, ako je letargia, nevoľnosť a zvracanie..
 • Môžu sa vyskytnúť chirurgické infekcie rán. Pri laparoskopii je to zriedkavé, ale u niektorých pacientov je potrebné uchýliť sa k laparotomickej metóde (otvorenie brušnej dutiny), ktorá je často komplikovaná infekciami.
 • Môže sa objaviť mierna až intenzívna dysfágia, to znamená ťažkosti s prehĺtaním s pocitom cudzieho tela v hrdle..

Ezofágová prietrž

všeobecné informácie

Kýla pažeráka sa otvára bránou v dôsledku zmeny umiestnenia orgánov brušnej dutiny (brušnej časti pažeráka, srdcovej časti žalúdka, slučiek čreva) posunutím do hrudnej dutiny. Ženy sú náchylnejšie na túto chorobu, riziko rozvoja patológie je vyššie v staršom veku. Kýlová hernia nie je sprevádzaná špecifickými príznakmi, takže sa často mylne považuje za iné choroby tráviaceho traktu..

Ak sa obávate pálenia záhy, belgie, bolesti v žalúdku okamžite po jedle alebo silnej fyzickej námahe, s predklonmi, uistite sa, že sa chcete poradiť s chirurgom a potvrďte alebo vylúčte kýlu pažeráka..

Klasifikácia prietrže pažeráka

Podľa typu sa delia na dve kategórie:

 • axiálne „posuvné“ prietrže,
 • parezofág (hernie v blízkosti pažeráka)

Kôra pažeráka sa delí na štyri typy:
 • I - axiálna prietrž;
 • II - paraezofágová hernia, pri ktorej sú kardia a spodná časť žalúdka v zadnom médiu;
 • III - paraezofágová hernia, pričom väčšina žalúdka sa nachádza v zadnom médiu;
 • VI - pažerák, v ktorom okrem žalúdka v zadnom médiu sú aj iné orgány.

príznaky

U asi polovice pacientov s diagnózou „hiátovej prietrže pažerovej apertúry bránice“ choroba pokračuje bez príznakov. Podobná situácia je typická pre kĺzavé kýly stupňa I - II. V iných prípadoch je patológia sprevádzaná symptómami charakteristickými pre choroby gastrointestinálneho traktu a kardiovaskulárneho systému, čo diagnózu značne komplikuje. Pacienti sa najčastejšie obávajú:

 • pálenie záhy,
 • grganie,
 • čkanie,
 • ťažkosti pri prechode potravou pozdĺž pažeráka,
 • bolesť, ktorá sa vyskytuje v epigastrickej oblasti, za hrudnou kosťou alebo v hypochondriu - často sa mýlia so srdcom;
 • chronický kašeľ, najmä ráno a večer.

diagnostika

Na diagnostiku patológie sa používajú moderné metódy:

 • fibrogastroduodenoscopy;
 • Röntgenové vyšetrenie brušných orgánov vzorkou Valsalvy;
 • meranie pH pažeráka a žalúdka;
 • CT skenovanie brucha s orálnym kontrastom;
 • MRI brucha;
 • krvné testy, moč, stolica.

V závislosti od výsledkov vyšetrení môže lekár odporučiť ďalšie manipulácie, napríklad štúdiu motility žalúdka, endoskopickú biopsiu pažeráka atď..

Laparoskopia hernie pri operácii pažeráka

Ďakujeme, zavoláme vám späť do 1 hodiny počas pracovných hodín
(od 8 do 21 moskovského času).

Táto Zmluva o užívaní je verejným dokumentom správcu stránky www.puchkovk.ru (ďalej len „správca“) a určuje postup, akým môžu návštevníci (ďalej len „návštevník“) používať stránky www.puchkovk.ru vo vlastníctve správcu a spracovanie, uchovávanie a iné použitie informácií, ktoré správca získal od Návštevník na webe administrátora. Správca stránok môže túto zmluvu o používateľovi kedykoľvek zmeniť bez toho, aby o tom upozornil návštevníka stránky.

 • Návštevník stránky, ktorý zanecháva akékoľvek informácie, ktoré sa priamo alebo nepriamo týkajú konkrétnej alebo určenej osoby (ďalej len „osobné údaje“), potvrdzuje, že si prečítal túto zmluvu s používateľmi a súhlasí s ňou..
 • V súvislosti so všetkými nahlásenými osobnými údajmi dáva návštevník správcovi úplný súhlas s ich spracovaním.
 • Správca stránky zaručuje návštevníkovi, že spracovanie a uloženie osobných údajov návštevníka bude vykonané v súlade s ustanoveniami federálneho zákona z 27. júna 2006 č. 152-FZ „o osobných údajoch“..
 • Návštevník stránky chápe a súhlasí s tým, že je zakázané poskytovať akékoľvek informácie správcovi, ktoré nesúvisia s cieľmi stránky. Týmito informáciami môžu byť informácie týkajúce sa zdravotného stavu, intímneho života, národnosti, náboženstva, politického, filozofického a iného presvedčenia návštevníka, ako aj informácie, ktoré sú obchodným, bankovým a iným tajomstvom návštevníka stránky..
 • Správca zaručuje návštevníkovi, že použije osobné údaje získané od návštevníka výlučne na účely obmedzené marketingovými, reklamnými, informačnými účelmi správcu, ako aj na analýzu a výskum návštevníkov webových stránok, ako aj na poskytnutie tovaru alebo služieb, ktoré sa nachádzajú priamo alebo nie, na stránke správcu.
 • Návštevník v súlade s časťou 1 čl. 18 spolkového zákona o reklame dáva správcovi súhlas s prijímaním reklamných správ na uvedených kontaktných informáciách.
 • Návštevník je výlučne zodpovedný za porušenie zákona pri používaní stránky správcu.
 • Správca nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade porušenia zákona návštevníkom, vrátane, nezaručuje, že obsah stránky spĺňa ciele návštevníka stránky..
 • Návštevník stránky je zodpovedný výlučne za to, že návštevník porušil práva a legitímne záujmy tretích strán pri používaní stránky správcu návštevníkom..
 • Správca má právo zakázať používanie stránky návštevníkom, ak existujú právne dôvody.

Ezofágová prietrž

Liečba kýly pri otvorení bránice pažeráka, pod vedením doktora lekárskych vied, profesora Agapova Michail Andreeviča, na univerzitnej klinike ISTC MSU pomenovaného po M.V. Lomonosov

 • Čo je hiátová prietrž?
 • Príčiny HPOD
 • Hernia pažeráka: príznaky a príčiny
 • Druhy kýly
 • Liečba hiátovej prietrže
  • Odporúčania pre GPOD
  • Chirurgické ošetrenie HPOD
 • Video: Laparoskopická gastrekómia
 • Video: Ezofágová prietrž. Chirurgická korekcia hiátovej prietrže
 • Video: Ezofageálna prietrž bránice. Žalúdok, tenké a hrubé črevo v hrudníku. operácie
 • Video: Laparoskopická refundácia
 • Video: Laparoskopická fundoplikácia
 • Často kladené otázky
 • Lekári

Čo je hiátová prietrž?

Hiátová prietrž je patológia, pri ktorej sa vnútorné orgány, ktoré sú fyziologicky umiestnené pod bránicou, premiestnia do hrudnej dutiny..

Moderná medicína má tendenciu zvyšovať počet gastroenterologických patológií. Spolu s gastritídou a peptickým vredom je často diagnostikovaná hiátová prietrž, ktorá je nevyhnutná na prevenciu život ohrozujúcich komplikácií. Vzhľad HPAI sa považuje za ochorenie výlučne chirurgického profilu, pretože dochádza k zmene bráničných väzov, svalového napätia a rozšíreniu lúmenu bránice, čo je možné eliminovať najoptimálnejšou chirurgickou metódou..

Ezofágová hernia je časť žalúdka alebo časť čreva, ktorá vstupuje do príliš rozšíreného otvoru v bránici. Ochorenie je bežné a spôsobuje pacientom veľa bolesti a ťažkostí s jedlom. Získaná hernia pri otvorení pažeráka (HAP) sa vyskytuje častejšie u žien, riziko ich výskytu sa výrazne zvyšuje po 50 rokoch (z 0,7% v skoršom veku na 4,7% po dosiahnutí 50 až 60 rokov). Nepravidelné príznaky pažerákovej hernie sa dajú eliminovať pomocou medikačných metód definovaných v strave. Ak sa prietrž pažeráka začína neustále cítiť pálením záhy, bolesťou, refluxom (hádzaním potravy zo žalúdka), najúčinnejšou liečbou v tejto situácii je chirurgický zákrok. Správna chirurgická liečba zbaví pacienta príznakov hernie pažeráka bez potreby ďalších liekov.

Príčiny HPOD

Pažerák má tvar elastickej trubice a pozostáva z niekoľkých vrstiev (sliznice, svaly a serózne membrány). Nachádza sa hlavne v hrudnej dutine. Pažer, ktorý prechádza medzi pľúcami, veľkými krvnými cievami a srdcom, vstupuje do brušnej dutiny cez pažeravý otvor v bránici. Hrudník a brušná dutina sú od seba ohraničené horizontálnym svalovým septom (bránica), cez ktorý prechádza pažerák. Normálna veľkosť otvoru v membráne presne zodpovedá priemeru prechádzajúceho pažeráka, nič viac a nič menej. Pri zmene priemeru diery začínajú problémy, z ktorých jeden sa v pažeráku nazýva kýla.

Tento jav je celkom bežný, ale pri malých rozmeroch nespôsobuje žiadne zvláštne problémy a je ho možné pozorovať iba pri cielenom vyšetrení. Stredné a veľké kýly vedú k agresívnej žalúdočnej šťave v pažeráku a klinickým symptómom.

Najčastejšie príčiny získanej hernie pažeráka:

 • Dôsledky traumy na orgány hrudníka a brušnej dutiny;
 • Neustále zvyšovanie vnútrobrušného tlaku v dôsledku ascitu (tekutina v brušnej dutine); pri viacnásobnom alebo opakovanom tehotenstve, chronickej zápche, intenzívnej fyzickej námahe v dôsledku častého tvrdohlavého kašľa (napríklad pri CHOCHP - chronická obštrukčná choroba pľúc);
 • Zníženie tonusu (oslabenie) väzov pažeráka súvisiace s vekom (stav je častejší u pacientov starších ako 50 rokov);
 • Výrazné, výrazné zníženie hmotnosti, vymiznutie tukového tkaniva pod bránicou;
 • Skoršie operácie s pažerákom;
 • Obezita;
 • Zlý fyzický tvar a tón bránice;
 • Poruchy pri prechode potravou pažerákom (zhoršená pohyblivosť pažeráka);
 • Chronické ochorenia žalúdka, žlčníka, tenkého čreva, ktoré vedú k zhoršenej motilite (situácia, keď je narušená normálna kontrakcia orgánov a proces ich prechodu potravou) - často ide o peptický vred žalúdka a dvanástnika, cholecystitída, pankreatitída.

Vrodená ezofágová hernia sa vyskytuje u detí s pažerákom, ktorý je príliš krátky, keď je žalúdok (alebo jeho časť) abnormálne vysoký (v hrudnej dutine) kvôli nedostatočnej dĺžke trubice pažeráka..

Hernia pažeráka: príznaky a príčiny

Existujú asymptomatické HPHO, ktoré sa dajú zistiť iba pomocou inštrumentálnych štúdií. Zvyčajne sú objavené náhodou. Častejšie sa však ochorenie prejavuje jedným alebo viacerými príznakmi s rôznou mierou závažnosti.

Hlavným dôvodom jeho výskytu je stlačenie žalúdka alebo čriev v bránici. Intragastrický tlak stúpa a jedlo sa vrhá späť do pažeráka. Tento stav sa nazýva gastroezofageálna refluxná choroba (GERD). V potrave je veľa žalúdočnej šťavy (kyseliny), ktorá dráždi sliznicu pažeráka a pálenie (pálenie záhy).

Belching so vzduchom alebo kyslým obsahom zo žalúdka (regurgitácia). Ezofágová hernia (AML): Príznak rany sa objavuje z rovnakých dôvodov ako pálenie záhy. Príznak je pomerne častý, pozorovaný v 70% prípadov.

Povaha a intenzita bolesti sa môžu líšiť: od bolesti, obmedzenej bolesti za hrudnou kosťou až po ostré, pálivé švy bolesti pása, rozliatej povahy. Bolesť je spôsobená podráždením sliznice pažeráka kyslou potravou, ktorá sa do žalúdka dostáva. A tiež sa môže objaviť bolesť spôsobená kompresiou v pažeráku bránice nervov pošvy. Predné vetvy, ktoré prechádzajú od hrudníka do brušnej dutiny spolu s pažerákom. Bolestivé príznaky pažerovej kýly sa často berú na bolesť srdca (napríklad zamieňané s angínou pectoris alebo dokonca s infarktom myokardu). Bolesť sprevádza polovicu pacientov s HPAI, v čase, keď sú spojené s jedlom, pobytom v horizontálnej polohe alebo naklonením vpred..

 • Poškodené prehĺtanie (dysfágia)

Po prehltnutí potravy sú pacienti znepokojení ťažkosťami, po jedle sa objaví pocit „kómy“ (najmä po príliš horúcom, chladnom alebo hojnom množstve). Niekedy je paradoxná situácia, keď je pevné jedlo u pacienta s HPA (hiátová hernia) ľahšie ako tekuté. Avšak ako sa choroba zhoršuje, objavuje sa dysfágia aj pri absorpcii jedla akejkoľvek konzistencie a teploty.

 • Bolesť jazyka (glossalgia)
 • zachrípnutie

Posledné 2 príznaky sa objavujú v dôsledku peptického popálenia (pálenie žalúdočnou kyselinou) ústnej sliznice, jazyka a hrtanu..

 • čkanie
 • Poruchy srdcového rytmu
 • Suchý kašeľ
 • Astmatické záchvaty, podobné astmatickým záchvatom

Skupina týchto 4 príznakov sa vyskytuje v dôsledku „poruchy“ nervu vagus, ktorá sa pri otvorení bránice stlačí spolu s pažerákom..

Druhy kýly

 • Posuvné. Ďalšie meno - plávajúca prietrž pažeráka - odráža podstatu choroby. Do hrudnej dutiny periodicky vstupujú žalúdok, črevá alebo omentum (voľne prechádzajú tam a späť). Prejavy choroby môžu niekedy chýbať a objavujú sa spontánne, keď hodia jedlo zo žalúdka do pažeráka. Zvyčajne je narušený pálením záhy, grganím, bolesťou. Ako zmierniť bolesť prietrže pažeráka (kĺzanie)? Pomáha pri užívaní antacíd (antacíd - Maalox, Smecta, Renny, Almagel, atď.);
 • Periofág (parezofág). Neustále na strane pažeráka je v hrudnej dutine horná časť žalúdka. Jedlo, ktoré sa tam dostane, stagnuje a spôsobuje extrémne nepríjemné, praskajúce pocity za hrudnou kosťou u pacientov s jedlom. Preto sa najskôr pokúšajú jesť menej a potom môžu jedlo úplne odmietnuť (kvôli strachu z bolesti). Toto správanie vedie k vyčerpaniu pacienta;
 • Komplikované kýly. Najnebezpečnejšie je porušenie prietrže. Hrudný vak sa v diere nehybne pohybuje, jeho obsah sa nedá evakuovať. Objavujú sa príznaky intoxikácie (vysoká horúčka, bledosť, slabosť, zvýšená srdcová frekvencia a búšenie srdca), zvracanie nestrávenej potravy, žlče a dokonca aj krvi. Existuje vysoká pravdepodobnosť prasknutia herniového vaku, čo môže viesť k mediastinitíde alebo peritonitíde a potom k sepsi. Menej hroznými komplikáciami sú anémia, krvácanie z pažeráka, gastritída a žalúdočné vredy (v mieste vstupu do herniálneho vaku), prolaps žalúdka do pažeráka (prolaps)..

Práve kvôli riziku komplikácií je potrebné, aby pacienti dôkladne vyšetrili a vyriešili chirurgickú liečbu prietrže..

Liečba hiátovej prietrže

Existuje rozšírené presvedčenie, že pacienti s diagnózou HPOD trpia hlavne gastroezofágovým refluxom, a to je skutočne tak. Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) je choroba sprevádzaná hádzaním kyslého obsahu žalúdka do pažeráka. Dnes je GERD uznávaná ako choroba 21. storočia, čo potvrdzuje jej vysoká prevalencia spolu s ďalšími chorobami gastrointestinálneho traktu. Hlavným príznakom tohto ochorenia je pálenie záhy, zistené v našej krajine a ďalších krajinách u 40% populácie. Príčiny tohto ochorenia sa môžu časovo zhodovať s príčinami HPOD. Nebezpečenstvo týchto chorôb spočíva nielen v nepohodlí a bolesti, ale aj v neustálom zápale sliznice pažeráka, čo môže v konečnom dôsledku viesť k eróznej ezofagitíde, Barrettovmu pažeráku a rakovine pažeráka..

Metóda konzervatívnej liečby sa používa po konzultácii s gastroenterológom a chirurgom a po ukončení všetkých potrebných vyšetrení. Okrem vyšetrenia a výsluchu ide o FGDS (fibrogastroduodenskopia, vyšetrenie pomocou špeciálneho nástroja pažeráka a žalúdka zvnútra). Röntgenové vyšetrenie (prehľad obrázkov a obrázky po odobratí bária). Meranie pH pažeráka a žalúdka (štúdia úrovne kyslosti ich obsahu). Ezofagoduodenometria (meranie tlaku vo vnútri pažeráka a žalúdka).

Ezofágová prietrž, ako ju liečiť liekmi. Liečba bez chirurgického zákroku sa môže uskutočňovať s malými prietržami, nekomplikovanými a nesprevádzanými výraznými príznakmi. Cieľom liečby je znížiť intenzitu prejavov a vyhnúť sa riziku progresie ochorenia. Terapeutickou metódou nie je možné defekt membrány eliminovať. Začať liečbu životným štýlom a výživovou korekciou. Je potrebné eliminovať faktory, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku: znížiť hmotnosť, liečiť chronické choroby, prestať fajčiť a iné zlé návyky, striktne dodržiavať diétu. Liečivá, ktoré znižujú kyslosť žalúdka (antacídy) a lieky, ktoré chránia sliznicu pažeráka a žalúdka pred agresívnymi účinkami kyslého obsahu (gastroprotektory), sú povinné,

Odporúčania pre GPOD

 • jesť v malých porciách niekoľkokrát denne;
 • jesť 2-3 hodiny pred spaním;
 • konzumujte jedlo jemnej teploty a konzistencie (drvené, rozdrvené);
 • ak existujú príznaky, vyhnite sa konzumácii čokolády, cibule, citrusových plodov, paradajok, korenených jedál a iných potravín, ktoré spôsobujú pálenie záhy;
 • vylúčiť použitie alkoholu;
 • prestať fajčiť!;
 • normalizovať váhu;
 • spať s 15 cm vyvýšenou čelo postele.

Pre pacientov s herniou pažeráka existuje veľa tabu: nemôžete robiť vyprážané, slané, údené, sýtené nápoje, korenené jedlá, rýchle občerstvenie, alkohol, údené mäso a sladkosti. Všeobecne platí, že všetko, čo stimuluje zvýšenú produkciu tráviacich enzýmov a môže spôsobiť pálenie záhy.

Chirurgické ošetrenie HPOD

Operácia s herniou pažeráka je hlavným radikálnym spôsobom, ako obnoviť správny anatomický pomer a umiestnenie orgánov a zachrániť pacienta pred nepríjemnými príznakmi choroby..

Predoperačné vyšetrenie hiátovej prietrže zahŕňa:

 • vykonanie všeobecného krvného testu;
 • röntgenová snímka pažeráka s použitím báriovej tekutiny na zabezpečenie jasnosti siluety pažeráka a žalúdka;
 • ezofagogastroduodenoskopia, pri ktorej sa pomocou endoskopu vyšetruje horná časť gastrointestinálneho traktu;
 • ezofagomanometria na meranie tlaku vo vnútri pažeráka a žalúdka.

V každom prípade môže lekár predpísať ďalšie testy a štúdie, berúc do úvahy sprievodné choroby..

Vo väčšine prípadov sú tou najlepšou voľbou laparoskopické metódy korekcie ezofageálneho otvorenia bránice a ezofageálneho a žalúdočného spojenia..

Laparoskopická liečba prietrže pažeráka má niekoľko výhod:

 1. Zachovanie prirodzenej anatómie hrudnej dutiny a hornej brušnej dutiny;
 2. Malé zranenia;
 3. Rýchle zotavenie pacienta po operácii;
 4. Nedostatok kozmetických defektov po zákroku (bez jaziev a jaziev).

Počas operácie lekári vidia na externom monitore obrázok s laparoskopom so zväčšujúcou sa optikou. Zvýšenie umožňuje rozlíšiť tenké vetvy nervov, fasciálne priestory a krvné cievy. Chirurgické ošetrenie zavedené pomocou malých vpichov pomocou mini-nástrojov sa vykonáva podľa zvolenej techniky. To môže byť:

 • Modifikácia klasickej operácie Nissen (fundoplikácia). Keď je spodná časť pažeráka zosilnená pomocou rukávu (manžeta niekoľko centimetrov široká, odobratá z tkanív dna žalúdka a obalená okolo pažeráka 360 stupňov. Po operácii sa frekvencia refluxu jedla zo žalúdka znižuje, jeho pohyblivosť sa normalizuje a tón pažeráka sa posilní..
 • Toupetova metóda Rozdiel medzi metódou v miere pokrytia pažeráka spevňujúcou manžetou je podľa klasickej metódy 270 stupňov namiesto 360 stupňov. Výhody tejto metódy: zachovanie prirodzených mechanizmov belgovania a schopnosť implementovať reflex roubíka.

Počas chirurgického zákroku sa spodná časť pažeráka a spodná časť žalúdka izolujú od adhézií, privedú sa dolu do brušnej dutiny a fixujú sa v anatomicky zdravej polohe. Potom krurorafiya (redukcia bránice) a fundoplikácia (posilnenie dolnej časti pažeráka manžetou z tkanív žalúdka).

Niekedy môže mať pacient chirurgický zákrok Esophyx. Pokiaľ nie sú vpichy, do ústnej dutiny sa do pažeráka vkladá pružný endoskop a potrebné nástroje. A zmenia uhol žalúdka na pažerák na správnu hodnotu. Potom manžeta posilňuje prechod medzi orgánmi.

Nové metódy laparoskopickej chirurgie znížili frekvenciu relapsov na 3,5% počas päťročného obdobia. To znamená, že u takmer 97 zo 100 pacientov po 5 rokoch zostáva pozitívny účinok liečby bez ďalšieho užívania liekov.

Existujú rôzne možnosti pre fundoplication. Druh operácie sa určuje individuálne.

Cieľom protirefluxných metód chirurgického zákroku je odstránenie herniovej brány, vytvorenie fyziologického mechanizmu, ktorý zabraňuje vstupu žalúdka do pažeráka a zamedzí posunu žalúdka a pažeráka. Takáto účinne uznávaná metóda je získavanie finančných prostriedkov. Táto operácia sa vykonáva od roku 1955 a je založená na 360 stupňovom ovinutí spodnej časti žalúdka okolo pažeráka. To vytvára manžetu, ktorá zabraňuje refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka. Táto operácia má rôzne uskutočnenia. Vzhľadom na prítomnosť veľkého počtu anatomických a fyziologických znakov u každého pacienta sa náklady na operáciu určujú individuálne.

Laparoskopická operácia hiátovej prietrže, laparoskopická operácia cholecystitídy (vedecká. Simultánna operácia - laparoskopická fundoplikácia a laparoskopická cholecystektómia).

O operácii hiátovej prietrže

Ak má pacient hiátovú prietrž, chirurgia je najradikálnejšou liečbou, ktorú lekári odporúčajú. V súčasnej dobe lekárska veda dosiahla významné výšky v liečbe chorôb. Avšak nie všetci zamestnanci zdravotníckych zariadení uspejú, dlho očakávaný zázrak sa nestane vždy a pri hiátovej prietrži je chirurgia jediným optimálnym riešením, ktoré môže byť pacientovi ponúknuté, aby sa zabránilo ďalšiemu rozvoju patológie..

Čo je hiátová prietrž?

Aký druh ochorenia HPAI, čo bude mať za následok prietrž časti pažeráka v pažeráku, ak sa nevykoná včasný zásah? Diafragmatická hernia ezofageálneho otvoru bránice (hiátová hernia) je neustále sa prejavujúce ochorenie chronického priebehu, pri ktorom dochádza k posunu zväčšeným priechodom pažeráka do dutiny hrudníka a neskôr do dolného pažeráka, ktorý sa nachádza vedľa žalúdka..

Ako rozpoznať GPOD? Typické sú príznaky hiátovej prietrže. Syndróm bolesti je stálym znakom existujúcej patológie. Syndróm bolesti horí v prírode, epicentrum je oblasť podžalúdkovej žľazy a za hrudnou kosťou. Bolesť je často daná ľavému hypochondriu, s pohybom, fyzickou námahou sa stáva silnejšou..

Dlhodobé pálenie záhy bolestivej povahy sa objaví po konzumácii potravy, niekedy sa vyskytuje na prázdnom žalúdku, ktorý sa zosilňuje v náchylnej polohe pri vykonávaní predklonov..

Najzreteľnejším príznakom choroby je grganie. Najčastejšie krúti horké a kyslé.

V prípade HPLC je charakteristickým syndrómom ťažkosti s prehĺtaním, ako keby sa v hrdle uviazol hrudka, v čase prehĺtania je prítomná bolesť. Ak sa pokúsite prehltnúť jedlo, stretnete sa so zvýšenou bolesťou, pocitom nepohodlia v oblasti hrudníka, premenou na bolesť praskajúcej povahy, siahajúcou po ľavé rameno, lopatkou (s anginou pectoris).

Pri symptómoch prietrže je pocit pálenia, nedostatočná inšpirácia, pocit nedostatku vzduchu. Pacienti sa vyznačujú neprimeraným zvýšením tlaku.

V noci silný paroxyzmálny kašeľ narúša so zadusením zvýšené sliny.

Hlas bude chrapľavý. Pri diagnostike tohto ochorenia špecialista predpisuje priebeh liekovej terapie reprezentovaný konzervatívnymi metódami. Spolu s terapiou hernie pažeráka sa lieči refluxná ezofagitída. Očakávaný výsledok je odstránenie symptómov a zmiernenie stavu pacienta. Počas užívania liekov, dodržiavania pravidiel výživy a odporúčaní lekára je možné dosiahnuť uspokojivý stav. Po ukončení liečebnej terapie klinické prejavy (bolesť, pretrvávajúce grganie a dlhodobý pocit pálenia záhy) zmiznú..

Prečo operácia vyžaduje prietrž?

Konzervatívna terapia sa vykonáva pod prísnym dohľadom gastroenterológa, je možné liečiť kýly nefixovanej povahy s nevýznamnými parametrami. Pri výbere tohto spôsobu liečby by mal pacient vedieť, že užívanie liekov by sa malo vykonávať počas celého života. Expozícia lieku je zameraná na zmierňujúci účinok a prevenciu rozvoja refluxnej ezofagitídy. Veľkým nebezpečenstvom pre pacienta je uviaznutá hiátová prietrž.

Prečo lekári odporúčajú chirurgickú liečbu tejto choroby? Odmietnutie liečby - kam povedie? Ak má osoba prietrž pažeráka, chirurgia je najradikálnejšou metódou liečby. Ak ignorujete odporúčania odborníka a odmietnete operatívny zákrok, prietrž môže spôsobiť vážne komplikácie - onkológiu pažeráka..

Podľa štatistík sa pravdepodobnosť rozvoja rakoviny po 6 rokoch od začiatku choroby zvyšuje 3-krát, po 12 rokoch - 5-krát. Prítomnosť nádorových formácií je v tomto prípade spôsobená vývojom metaplázie diafragmatického epitelu v dôsledku dlhodobého vystavenia žalúdočnej šťave..

Zároveň môže byť toto ochorenie hlavnou príčinou rozvoja rakoviny žalúdka. Pri pravidelnom používaní liekov, ktoré sa vyznačujú schopnosťou znižovať kyslosť žalúdočnej šťavy, Quatemalu, Omezu, Ranitidínu, je riziko rozvoja nádoru v žalúdku po 5 rokoch vývoja 4% prípadov, po 12 rokoch je výskyt 6%. prípady.

Vývoj rakoviny žalúdka spôsobený poruchou črevnej motility, ktorá vedie k vstupu črevného obsahu so žlčou do žalúdočnej komory, sa stáva faktorom rozvoja gastrických epitelových metaplázií..

Medzi ďalšie komplikácie prietrže patrí:

 • peptický vred pažeráka;
 • refluxná ezofagitída erozívnej alebo ulceróznej povahy;
 • krvácanie z pažeráka (chronický alebo akútny priebeh);
 • peptické zúženie pažeráka;
 • vytesnenie žalúdočnej sliznice v pažeráku;
 • perforácia pažeráka;
 • proces porušovania bránice prietrže.

Je možné túto chorobu liečiť ľudovými liekmi? Alternatívne spôsoby, ako sa zbaviť diafragmatickej hernie pažeráka, môžu poskytnúť symptomatickú úľavu iba na krátku dobu, čo na krátku dobu eliminuje príznaky refluxnej ezofagitídy. Z tohto dôvodu pacienti a ich príbuzní niekedy považujú krátkodobú remisiu za liečbu choroby, nie je to však tak..

Pri liečbe kýly s bylinkami sa odporúčajú tieto recepty:

 • odvar z kôry, mladých výhonkov, dubových listov a ovocia;
 • odvar červenej, veľkokvetúcej topánky;
 • infúzia listov z kostí;
 • odvar z husacej mušle.

Účinnosť ich príjmu je úmerná výsledkom korekcie životného štýlu:

 • vzdať sa fajčenia;
 • strata váhy;
 • zníženie množstva spotrebovanej potravy;
 • odmietnutie prijať alkoholické výrobky a výrobky obsahujúce alkohol;
 • obmedzenie spotreby čokolády, kávy, citrusov.

V ktorých prípadoch je potrebná operácia?

Chirurgický zákrok sa predpisuje v prípade nízkej účinnosti liekov alebo v prípade ich neprítomnosti. Odstránenie prietrže pažeráka je radikálnym spôsobom liečenia choroby. Cieľom je obnoviť prirodzené proporcie postihnutých orgánov a systémov.

Operácia sa vykonáva v prípade:

 • neúčinnosť liečby drogami;
 • významná prietrž
 • priekopa;
 • fixácie výčnelkov v bráne prietrže;
 • rozvoj sprievodných komplikácií;
 • perioezofageálna prietrž posuvného typu;
 • dysplázia pažeráka.

Aká operácia sa vykonáva na odstránenie prietrže pažeráka?

Operácia odstránenia prietrže pažeráka môže byť uskutočnená rôznymi spôsobmi. Nissenova fundoplikácia - vytvorenie rukávu v dôsledku revolúcie manžety, ktorej parametre sú 50 mm v priemere, okolo 360 ° okolo dolného pažeráka.

Hlavné funkcie operácie:

 • zvýšenie tónu;
 • zníženie prípadov prechodu relaxácie v dôsledku napínania žalúdočnej komory;
 • stimulácia žalúdočnej motility;
 • zlepšenie procesu vyprázdňovania.

Takýto zásah sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: otvoreným a laparoskopickým..

Otvorený typ intervencie sa vo všeobecnosti nepoužíva kvôli existencii významných nedostatkov. Pri operatívnom zákroku sa najčastejšie používa laparoskopia, okrem toho je možné uplatniť celý rad inovatívnych vývojov.

Podstatou laparoskopickej intervencie je rozdelenie pažeráka, ktorý sa nachádza v hornej časti žalúdka, z adhézií, po ktorom nasleduje jeho odstránenie do brušnej oblasti, až kým nie sú anatomické parametre úplne konzistentné..

Potom sa uskutoční krurorafiya - zmenšenie priemeru pažeráka na normálne.

Potom fundoplication - manžeta je vyrobený na stene žalúdka, ktorého prítomnosť bráni obsahu žalúdka vniknúť do pažeráka.

Laparoskopia hernie pri operácii pažeráka

Zo všetkých diagnostikovaných gastrointestinálnych chorôb sa až pri kýze pažeráka vyskytuje až 30% prípadov. Táto patológia sa najúčinnejšie lieči iba pomocou chirurgického zákroku. V zásade sa operácia odstránenia prietrže ezofágového otvoru bránice v súčasnosti vykonáva laparoskopicky ako najšetrnejšia laparoskopia v porovnaní s klasickou dutinou. Ešte vyspelejšia, ale zatiaľ nie veľmi rozšírená - endoskopická metóda liečby HPOD bez rezov všeobecne pomocou špeciálneho zariadenia Esophyx.

Príčiny prietrže

Membrána je plochý sval, ktorý slúži ako oddeľovač medzi hrudníkom a brušnou dutinou u ľudí. Má špeciálnu dieru, cez ktorú prechádza a pažerák je pripevnený špeciálnym ligamentom. Za normálnych podmienok sa oblasť srdca pažeráka - gastroezofágový prechod - nachádza v brušnej dutine. Hiátová hernia (HAP) - Hiátová hernia sa vyskytuje v dôsledku zväčšenia diery alebo oslabenia väzu. Výsledkom je, že pažerák, časť žalúdka, a v najťažších prípadoch časť čreva, vbehol do hrudnej dutiny..

V dôsledku radikálneho narušenia polohy zažívacieho systému sa u pacienta začínajú vyskytovať nepríjemné príznaky:

 • veľmi silné, oslabujúce pálenie záhy po jedle, niekedy zbavujúce človeka pracovnej schopnosti;
 • bolesť za hrudnou kosťou, ktorá rastie pri ohýbaní a pri ležaní v dôsledku fyzickej námahy;
 • ťažkosti s prehĺtaním potravy, bolesť pri prehĺtaní, pocit hrče v hrdle;
 • časté grganie;
 • hlas sedí alebo sa stane chrapľavý.

Prítomnosť malej nefixovanej prietrže pažeráka sa zvyčajne zisťuje náhodou, napríklad pri ďalšom vyšetrení, napríklad v röntgenovej snímke. Ak je prietrž nevýznamná, potom sa lieči liečebnými metódami - liekmi, stravou, zmenami životného štýlu, zbavením sa nepríjemných príznakov, čím sa zmierni stav pacienta.

S veľkou prietržou je v prípade jej fixácie, riziko zovretia, krvácania zo stlačeného orgánu, nevyhnutný chirurgický zákrok nevyhnutný. Odmietnutie akéhokoľvek typu liečby vedie nielen k zhoršeniu kvality života pacienta, ale aj k rozvoju závažných komplikácií. Môže to byť refluxná ezofagitída, rakovina pažeráka alebo žalúdka, dokonca smrteľná.

Druhy patológie

GPOD je rozdelený do niekoľkých typov:

 • posuvná - časť žalúdka je umiestnená nad bránicou a tvorí herniálny vak. Poloha prietrže sa mení so zmenou polohy tela;
 • axiálny - najbežnejšia patológia, žalúdok a brušná oblasť pažeráka s kardiou prenikajú otvorom bránice;
 • paraezofageálny - spodok žalúdka preniká do otvoru bránice, pažerák zostáva na svojom mieste, fyziologický uhol Jeho zmizne.

Ďalej je zložitejšia klasifikácia každého typu prietrže. Napríklad, axiálny má 5 poddruhov, ktoré musia úzki špecialisti poznať. Okrem toho majú axiálne a paraezofágové HPOD pevnú a nefixovanú formu. Existujú vrodené a získané hernie.

V závislosti od kliniky choroby sa prietrže delia na:

 • asymptomatická;
 • s nedostatočnosťou zvierača pažeráka;
 • bez srdcového zlyhania;
 • vytvorené z iných dôvodov.

Lekári rozdeľujú prietrž hrtanu pri otvorení bránice aj v stupňoch:

 • 1 stupeň - žalúdok je mierne zdvihnutý a blízko k bránici, v jej úrovni sa nachádza kardia, spodná časť pažeráka vyčnieva nad bránicu;
 • 2 stupne - časť žalúdka prešla do otvoru bránice;
 • Stupeň 3 - výstup diafragmatickým otvorom dna a tela žalúdka.

Takáto široká klasifikácia typov, stupňov hernie AML môže komplikovať správnu diagnózu. S každým z uvedených druhov by sa však malo zaobchádzať okamžite, aby sa predišlo komplikáciám a nenapraviteľným škodám na zdraví.

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Chirurgia pri hiátovej hernii je potrebná v týchto prípadoch:

 • konzervatívna terapia trvá dlho, ale neprináša výsledok;
 • prietrž veľmi veľkej veľkosti spôsobuje stlačenie hrudných orgánov;
 • veľký otvor v bránici;
 • pacient má anémiu spôsobenú tráviacimi problémami;
 • kvôli HPOD došlo k zúženiu pažeráka, boli problémy s priechodnosťou;
 • degenerácia sliznice pažeráka.

Plánovaná operácia na odstránenie prietrže pažeráka sa vykonáva po kompletnom vyšetrení inštrumentov a po absolvovaní testov u pacientov. V prípade krvácania spôsobeného stláčaním, perforáciou alebo porušením prietrže je nevyhnutná neodkladná alebo neodkladná operácia.

Hlavné kontraindikácie pre túto operáciu sú:

 • tehotenstva;
 • exacerbované chronické ochorenie;
 • infekčné choroby;
 • onkológia;
 • ďalšiu nedávnu operáciu brucha;
 • komplikovaná forma cukrovky;
 • poruchy krvácania;
 • pľúcne choroby so zhoršenou funkciou dýchacích ciest;
 • závažné srdcové choroby, krvné cievy;
 • závažné ochorenie pečene a obličiek.

Niektoré z uvedených kontraindikácií sú odstrániteľné. Napríklad operácia sa vykonáva po zotavení sa z infekčnej choroby alebo po prekonaní exacerbácie chronickej choroby po pôrode, keď indikácie pre operáciu pretrvávajú a ak nie sú splnené, hrozia vážne následky..

Podstata operácie

Keďže bránica je hranicou dvoch dutín, je možné vykonať operáciu z brušnej strany - brušnej (peritoneálna incízia), ako aj z boku hrudnej dutiny - hrudníka (pitva hrudníka medzi rebrami). Uprednostňovaní, ako šetrnejší a známi, chirurgi sa považujú za brušné, v ktorých sa vykonáva brušný rez. V takom prípade môžete dodatočne vykonať audit orgánov v nej umiestnených a podľa potreby vykonať napríklad odstránenie žlčníka - cholecystektómiu.

V našej krajine existuje jeden druh operácie, ktorá sa používa na odstránenie fundoplikácie HPAP - Nissen. Hlavným cieľom operácie na odstránenie prietrže pažeráka je zabrániť refluxnej ezofagitíde - hádzanie obsahu žalúdka kyselinou a pepsínom a často žlčou do pažeráka. Nissenova metóda spočíva v tom, že z hornej časti žalúdka je vytvorený prsteň, ktorý je ovinutý okolo pažeráka v jeho dolnej časti vo forme 5-centimetrovej manžety a fixovaný, zošitý na stenu brušnej dutiny a na nohu bránice. Týmto spôsobom sa vytvorí mechanizmus areflux, posilní sa zvierač pažeráka, obnovia sa jeho funkcie.

Zároveň pri operácii s herniou pažeráka sa orgány vracajú do svojej obvyklej anatomickej polohy v peritoneu z hrudníka (pokiaľ je to možné), medzi pažerákom a ľavou hornou časťou žalúdka sa vytvára ostrý uhol potrebný na normálne fungovanie orgánov - jeho uhol, diera v bránici. do normálnej veľkosti. Lekári majú niekedy problém so skráteným pažerákom. Príčinou môže byť jeho degenerácia alebo vrodený stav. V tomto prípade nie je možné vrátiť časť žalúdka do brušnej dutiny.

Operácia brucha je vo väčšine prípadov postupne nahradená laparoskopickým vyšetrením. Toto je metóda, keď sa v prednej stene urobí viac ako 4, ale možno 5 vpichov na zavedenie endoskopických nástrojov. Všetky manipulácie pomocou Nissenovej metódy sa uskutočňujú pomocou týchto vpichov. Počas operácie sa CO2 dodáva do brušnej dutiny, čím sa rozširuje pre pohodlie chirurgov. Po dokončení potrebných chirurgických zákrokov sa nástroje odstránia a na otvory v pobrušnici sa aplikujú stehy. Výhoda laparoskopie prietrže pažeráka pri nízkej invazívnosti postupu, a tým aj rýchle uzdravenie a zotavenie po nej.

Operácia laparoskopia pažeráka je pre pacienta šetrnejšia, v celkovej anestézii trvá asi 2 hodiny. Hneď nasledujúci deň je pacientovi dovolené piť vodu a vstávať. Obdobie rehabilitácie po laparoskopii trvá omnoho menej času..

Pooperačná rehabilitácia

Riziko relapsu po operácii pri liečbe hiátovej hernie je iba 3%. Ak bola vykonaná laparoskopia prietrže pažeráka, pacient je prepustený z nemocnice po 2 až 3 dňoch a pracovná kapacita môže byť úplne obnovená po 2 až 3 týždňoch.

Hlavnou časťou rehabilitácie po chirurgickej liečbe HPAI je diéta. Počas prvých 7 dní je dovolené užívať iba teplé, tekuté, čerstvé, nenasýtené potraviny (ľahké polievky a vývary), ktoré po operácii ľahko prechádzajú pažerákom, aby nespôsobili ďalší opuch alebo zápal. Potom sa musí ešte niekoľko mesiacov dodržiavať diéta predpísaná gastroenterológom, s opatrnosťou vrátane zahrnutia nových výrobkov do jedálneho lístka, aby sa zabránilo tuhým a ťažkým jedlám. Prejedanie je neprijateľné, porcie by mali byť malé, jedlo - zlomkové.

Tieto opatrenia sú potrebné na to, aby sa nevyprovokovali:

 • nadúvanie;
 • zápcha;
 • Zaťaženie GI v dôsledku prejedania.

Počas rehabilitačného obdobia je zakázané fyzické cvičenie s ťažkou tvrdosťou, nosenie pevne opaskových pásov, napnutie odevu a zoštíhlenie korzetov. Je potrebné vyhnúť sa infekciám horných dýchacích ciest a vírusovým chorobám, ktoré sú sprevádzané silným kašľom. Nesplnenie týchto požiadaviek a odporúčaní lekárov v prvých dňoch po operácii môže spôsobiť komplikácie - divergencia švu, infekcia rán, krvácanie, pneumotorax, zápal, zúženie pažeráka, recidíva.

Stav pacienta v pooperačnom období sa uľahčuje pomocou nasledujúcich liekov: analgetík, antibiotík, prokinetík (na obnovenie gastrointestinálnej motility).

záver

Malá, nekomplikovaná hernia pažeráka sa lieči konzervatívnou terapiou, zmierňuje príznaky alebo im bráni, ale nevylučuje problém. Patria sem aj zmeny stravovania a životného štýlu. Budete musieť brať lieky na udržanie normálneho zdravia po celý život..

Veľké výčnelky alebo HPOD je možné liečiť iba pomocou chirurgického zákroku. To by sa nemalo obávať. Podľa štatistík je väčšina úspešných operácií a relapsov - iba 3%, úmrtia sú ešte menšie. Ale ak úplne opustíte liečbu, potom sú nevyhnutné vážne následky. A v tomto prípade je výsledok poľutovaniahodný.

Komplikácie hernie AML môžu byť:

 • peptický vred;
 • epitelová metaplázia;
 • refluxná ezofagitída s eróziou;
 • žalúdočná sliznica preniká do pažeráka;
 • porušenie prietrže s bolesťou;
 • zúženie pažeráka s jazvami;
 • perforácia steny.

Pozitívny postoj pacienta pred operáciou je veľmi dôležitý. Viera v uzdravenie pomáha nielen pacientovi, ale aj lekárovi, aby úspešne dokončil všetko potrebné na tento účel.

Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

Bežná patológia je ezofageálna prietrž (bránica hernie, hiátová hernia - HPOD, hiátová hernia): medzi ochoreniami tráviaceho ústrojenstva je 30%. Membránová hernia je zriedkavo nezávislá choroba. Je to patologický stav, ktorý z hľadiska prevalencie súťaží s pankreatitídou, cholecystitídou a peptickým vredom. Prítomnosť chronických ochorení tráviaceho systému so zhoršenou motorickou aktivitou vedie v mnohých prípadoch k tvorbe HPA. Pri ťažkej alebo komplikovanej hernii pažeráka je chirurgický zákrok alternatívnou liečbou.

Mechanizmus rozvoja hiátovej prietrže

Membrána je plochý sval s otvorom pre pažerák, vymedzuje hrudnú a brušnú dutinu. Kardia (miesto, kde pažerák prechádza do žalúdka) sa zvyčajne nachádza v brušnej dutine a je pripevnená k bránici pomocou pažeráka - bránice. Pri zväčšenom otvore bránice alebo oslabení väzu preniká kardia do hrudnej dutiny. Je možné sa tam dostať do časti žalúdka, v závažných prípadoch - do časti čreva. Vzhľadom na úroveň prieniku tráviaceho systému do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri stupne hernie pažeráka. Takéto vysídlenie vedie k závažným zmenám v dolnej tretine pažeráka - funkčného aj organického.

Pacient si často neuvedomuje, že má prietrž pažeráka. Zistil sa ako nález pri vyšetrení inej patológie tráviaceho systému. Asymptomatické malé hernie sa nelieči. V mnohých prípadoch sa prietrž prejavuje pálením záhy a bolesťou, čo si vyžaduje dlhodobé užívanie liekov..

príznaky

Prítomnosť takej patológie, ako je hernie pažeráka, sa často vyskytuje so zjavnými príznakmi, podľa ktorých môže byť tento stav určený odborníkom. Existujú však situácie, keď kýla pažeráka je úplne asymptomatická. Srdcové alebo ezofágové odrody sú zvyčajne asymptomatické. Tie. pozoruje sa asymptomatický prietok s malou veľkosťou otvoru v bránici. K identifikácii tohto patologického stavu dochádza náhodne, keď sa pacientovi diagnostikujú rôzne metódy.

Zvyšné prietrže majú hlavne klinické prejavy, ale ich stupeň sa môže veľmi líšiť. Sila symptómov, ako aj závažnosť stavu pacienta, priamo závisia od veľkosti otvoru v bránici..

Najbežnejšie príznaky tohto patologického stavu sú:

 1. pálenie záhy. Vyskytuje sa po jedle. Okrem toho môže jeho vzhľad vyvolať ostrú zmenu u pacientov s ich postavením tela;
 2. prítomnosť pálenia záhy v noci. Jeho vzhľad je spôsobený tonusom cez noc aktivovaným nervom vagus;
 3. bolesť rôznej intenzity. Bolesť sa často lokalizuje v oblasti za hrudnou kosťou. Možné ožarovanie bolesti v oblasti srdca. Zintenzívňujú sa pri zmene polohy pacienta z vertikálnej na horizontálnu. Okrem toho sa objavia, keď sa telo ohýba vpred;
 4. v niektorých situáciách sa môže objaviť bolesť v medzikapulárnej oblasti, hepatopankreatoduodenálnej oblasti atď.;
 5. bolesť môže mať rôznu povahu: šitie, rezanie alebo pálenie. Zažije ich asi 50% pacientov. V iných prípadoch je bolesť slabá alebo chýba;
 6. bolesť sa vyvíja súčasne s regurgitáciou obsahu žalúdka. To znamená, že obsah žalúdka prechádza pažerákom do úst. V tomto prípade sa spravidla neobjaví nevoľnosť.

Intenzita prejavu pálenia záhy závisí od veľkosti otvoru v bránici. Môže byť ľahký aj ťažký. Okrem toho je jeho intenzita ovplyvnená kyslosťou žalúdka, obsahom žlče v pažeráku atď. V druhom prípade sa musia antacidá odstrániť. Intenzita pálenia záhy môže byť veľmi silná, takže pacient úplne stráca pracovnú kapacitu.

Zriedkavejším výskytom pri tvorbe prietrže pažeráka je grganie. Môže to byť tak s obsahom žalúdka, ako aj so vzduchom. Belching môže byť sprevádzaný pocitom plnosti a tlaku v epigastrickej oblasti. Užívanie liekov, ako sú antispasmodiká alebo analgetiká, prinesie pacientovi úľavu. Je potrebné poznamenať, že grganie často pacientom poskytuje určité zlepšenie. Preto ho môžu umelo stimulovať.

Klinický obraz s vytvorenou prietržou pažeráka nie je taký jasný a rôznorodý. Preto im veľa ľudí neprikladá dôležitosť, najmä ak sa javia v malej miere. Musíte však vedieť, že takýto patologický stav sa musí odstrániť. Trvanie operácie odstraňovania tu závisí od veľkosti otvoru v membráne..

Liečebné metódy

Spôsob liečby je určený objemom, stupňom a umiestnením bránice prietrže.

Ak sa prietrž vráti, operácia sa nahradí konzervatívnou liečbou, ktorá znižuje reflux žalúdočného obsahu do pažeráka, čreva do žalúdka, znižuje kyslosť žalúdočnej šťavy a lieči súčasné choroby. Pri malej prietrži a závažných kontraindikáciách na chirurgickú liečbu sa používa diétna výživa..

Výživa by mala byť vyvážená, celkový počet kalórií za deň - 1800 - 2 000. Liečba stravy je založená na 6 aspektoch:

 • Liečba liekmi rôznych skupín sa používa na zmiernenie príznakov bránice prietrže: Obmedzte jednoduché uhľohydráty (sladké, múky) a produkty, ktoré spôsobujú nadúvanie (sóda, strukoviny, kapusta). Toto vylučuje provokujúce uvoľňovanie opuchnutých slučiek čreva a žalúdka do hrudnej dutiny.
 • Vylúčte kyslé potraviny (džúsy, citrusové plody, čerešne, jablká), aby kyselina nekorodovala sliznice žalúdka a pažeráka..
 • Vyprážajte vyprážané, údené, nakladané, pikantné, aby nespôsobili hojnú tvorbu žalúdočnej šťavy.
 • Zahrnúť do stravy výrobky užitočné pre tráviaci trakt (repa, sušené ovocie, sušené ovocie).
 • Konzumujte zásaditú minerálnu vodu.
 • Jedzte malé dávky 3 hodiny pred spaním.
 • Znížiť produkciu žalúdočnej šťavy - anticholinergík.
 • Aby sa eliminovala hypertonicita svalov žalúdka a čriev, zmiernte bolesť - antispasmodiká.
 • Prevencia deštruktívneho účinku kyseliny chlorovodíkovej - obalenie.
 • Zníženie syntézy kyseliny chlorovodíkovej žalúdočnou šťavou - lieky, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej.
 • Kyselina žalúdočná neutralizujúca.

Úplné zotavenie je možné iba pri chirurgickej liečbe kýly.

Operácie sa vykonávajú tromi spôsobmi:

 • Šitie otvorov, cez ktoré orgány vystupujú.
 • Upevnenie k prednej brušnej stene.
 • Šitie spodnej časti žalúdka do pažeráka.

Najúčinnejšou metódou chirurgického zákroku je laparoskopia..

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgia sa vykonáva v naliehavom prípade s nástupom komplikácií:

 • porušenie alebo perforácia prietrže;
 • krvácanie zo stlačeného orgánu;
 • silná anémia;
 • Perforácia pažeráka.

Pri hernii pažeráka sa chirurgický zákrok vykonáva aj v prípadoch, keď existujú:

 • erózia a vredy;
 • striktúry (zúženie ucha) a rakovina pažeráka;
 • periofágové (paraezofágové) hernie s rizikom ich porušenia (keď tri orgány vstúpia do hrudnej dutiny: žalúdok, črevná slučka, omentum);
 • obrovská kýla, ktorá vedie k stlačeniu hrudných orgánov;
 • porušenie priechodnosti potravín v dôsledku deformácie žalúdka;
 • neefektívnosť opakovaných cyklov konzervatívnej liečby.

Otázka chirurgického zákroku nevyžaduje diskusiu, pretože výsledok choroby bez chirurgického zákroku môže byť fatálny. Po operácii je úmrtnosť minimálna..

Chirurgické ošetrenie

Chirurgické odstránenie prietrže sa uskutočňuje v prítomnosti pomerne veľkej diery v bránici, ako aj s výrazným symptomatickým obrazom. Okrem toho je operácia predpísaná v situácii, keď konzervatívna liečba nepriniesla požadovaný účinok. Otázka chirurgického zákroku nevyžaduje diskusiu, pretože absencia takejto liečby môže viesť k smrti. A po operácii je úmrtnosť minimálna.

V tejto situácii je najbežnejšou metódou chirurgia laparoskopia..

Počas operácie laparoskopie dochádza:

 • obnovenie normálneho topograficko-anatomického vzťahu gastroezofágovej zóny s ezofágovým otvorením bránice;
 • vytvorenie antirefluxného mechanizmu, ktorý zabraňuje spätnému toku pažeráka z obsahu žalúdka do ústnej dutiny.

Napriek pozitívnym výsledkom sa laparoskopia nevykonáva tak často ako iné metódy chirurgického odstránenia prietrže. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas jeho vykonávania existujú určité ťažkosti s prispôsobením prevádzkovej techniky v závislosti od prítomnosti určitých organických a funkčných zmien spôsobených priamo herniou pažeráka..

Predstavuje laparoskopickú chirurgiu

Laparoskopia je moderná metóda chirurgického zákroku. Podstatou liečby je odstránenie hiátovej prietrže. Operácia trvá v priemere 1 hodinu.
Charakteristickým znakom laparoskopie je technológia operácie. Chirurgické manipulácie sa uskutočňujú prostredníctvom minimálneho otvoru na tele. Chirurg vykonáva operáciu na zväčšenom obrázku na monitore, kde sú viditeľné najjemnejšie anatomické formácie, čo umožňuje dosiahnuť vysoké výsledky.

Pacient je v horizontálnej polohe so zvýšenou hranou v hlave o 30 stupňov. Nohy sú rozvedené a zdvíhané, v tejto polohe získate maximálnu viditeľnosť.

Na operáciu sa vykoná niekoľko vpichov: 5 cm nad pupkom v strede, 5 cm pod procesom xiphoidov, 5 cm od bočného oblúka vľavo a vpravo. Prostredníctvom prvého vpichu sa zavádza laparoskop a oxid uhličitý na rozšírenie vnútorných orgánov. Otvor na pravej strane slúži na fixáciu pečene a umožňuje voľný prístup k operácii. Ľavý vpich slúži na posun žalúdka. Chirurg vykonáva operáciu cez hornú a hypochondriálnu punkciu. Po vyčistení oblasti je otvor pažeráka šitý.

Kontraindikácie a komplikácie po laparoskopii

Pri príprave pacienta na laparoskopiu sa berú do úvahy nasledujúce kontraindikácie:

 • relaps po predchádzajúcej fundoplication;
 • anamnéza odstránenia sleziny a gastrotómie;
 • zhoršená pohyblivosť pažeráka.

V 20% pri hernii pažeráka sa laparoskopia vykonáva naliehavo. Ak sa zistí hiátová hernia, diagnostikujú sa komplikácie hiátovej hernie v 80% prípadov.

Hoci sú výsledky zvyčajne pozitívne, laparoskopický chirurgický zákrok sa často nevykonáva. Počas laparoskopie sú určité ťažkosti spojené so zmenami organickej a funkčnej povahy spôsobenými bráničnou herniou.

Po laparoskopii sa niekedy vyvinú vážne komplikácie spojené s charakteristikami tela alebo zdravotnými chybami. Najčastejšie sa vyskytujú po laparoskopii vykonanej napriek existujúcim kontraindikáciám.

Komplikácie zahŕňajú:

 • krvácanie a anémia;
 • jazvové zúženie pažeráka;
 • karcinóm pažeráka.

Napriek vyššie uvedenému je laparoskopia účinnou metódou a správna technika nevedie k komplikáciám.

Vyhľadávanie podľa kategórie

Video operácie s GPOD. Čiastočná fundoplikácia na nudných 270 stupňoch

Video operácie s GPOD. Čiastočná fundoplikácia na nudných 270 stupňoch
Prevádzkuje profesor K. V. Puchkov (2019).

Viac o technike si môžete prečítať na osobnej webovej stránke profesora Puchkova Konstantina Viktoroviča na stránke

Lararoskopická korekcia HPLC implantátom zo siete podľa autorovej techniky

Lararoskopická korekcia HPLC implantátom zo siete podľa autorovej techniky
Prevádzkuje profesor K. V. Puchkov (2019).

Viac o technike si môžete prečítať na osobnej webovej stránke profesora Puchkova Konstantina Viktoroviča na stránke

Workshop s komentármi: Laparoskopická korekcia paraesofágového HPOD typu 2 s protetickými implantátmi zo sieťoviny, čiastočná fundoplikácia podľa Toupeta (270 g)

Workshop s komentármi: Laparoskopická korekcia paraesofágového HPOD typu 2 s protetickými implantátmi zo sieťoviny, čiastočná fundoplikácia podľa Toupeta (270 g)
Prevádzkuje profesor K. V. Puchkov (2019).

Video predstavuje majstrovskú triedu profesora Puchkova K.V. s komentármi. Pacientka vo veku 57 rokov, so sťažnosťami na dýchavičnosť pri fyzickej námahe, anémia. Video ukazuje operačnú techniku ​​pre parezofageálnu HPOD (typ 2) pomocou laparoskopickej metódy. Mobilizácia spojenia pažeráka a žalúdka sa uskutočňuje pomocou 5 mm monopolárnej elektródy a prístroja LigaSure MEDTRONIC COVIDIEN. Hernálny vak je opatrne vyrezaný. Potom sa uskutoční crurografia a čiastočná fundoplikácia pomocou Toupetu (270 g). Línia švov je zosilnená ďalšou protetikou tejto zóny pomocou špeciálneho 3D pletiva implantátu Parietex Composite a jeho fixácie podľa bezpečnej autorovej techniky pomocou ohýbateľného materiálu Relia Tack MEDTRONIC COVIDIEN a prerušených stehov. Implantát je fixovaný absorbovateľnými lepidlami. Trvanie prevádzky 1 hodina 10 minút.

Laparoskopická korekcia HPOD typu 2 pomocou absorbovateľnej sieťoviny.

Viac o technike si môžete prečítať na osobnej webovej stránke profesora Puchkova Konstantina Viktoroviča na stránke

Laparoskopická čiastočná fundoplikácia podľa Toupeta (270 g). V prípade opakujúcej sa HPOD po fundoplikácii podľa Nissena s ďalšími protetickými implantátmi zo sieťoviny

Laparoskopická čiastočná fundoplikácia podľa Toupeta (270 g). V prípade opakujúcej sa HPOD po fundoplikácii podľa Nissena s ďalšími protetickými implantátmi zo sieťoviny
Prevádzkuje profesor K. V. Puchkov (2019).

49-ročný pacient podstúpil laparoskopickú Nissenovu fundoplikáciu na HPOD. Po 4 rokoch došlo k relapsu HPOD na pažeráku, miesto crurarafie je v poriadku.
Video ukazuje techniku ​​reoperácie v prípade recidívy HPOD pomocou laparoskopickej metódy. Mobilizácia spojenia pažeráka a žalúdka sa uskutočňuje pomocou 5 mm monopolárnej elektródy a prístroja LigaSure MEDTRONIC COVIDIEN. V oblasti prevádzky je zaznamenaný značený proces lepenia. Nissenova manžeta je neudržateľná. Osobitná pozornosť sa venuje opatrnému rozdeleniu pažeráka a hornej časti žalúdka z adhézií, eliminácii fundoplikačnej manžety. Chirurgia sa vykonáva rýchlo a bez krvi. Nasleduje horná crurografia a čiastočná fundoplikácia od Toupeta (270 g). Línia švov je posilnená ďalšou protetikou tejto oblasti pomocou špeciálneho implantátu 3D mesh Parietex Composite a jeho fixácie podľa bezpečnej autorovej techniky pomocou ohýbateľnej kýlovej zošívačky Relia Tack MEDTRONIC COVIDIEN. Implantát je fixovaný absorbovateľnými lepidlami. Trvanie prevádzky 1 hodina 40 minút.

Viac o technike si môžete prečítať na osobnej webovej stránke profesora Puchkova Konstantina Viktoroviča na stránke

Čiastočná laparoskopická (270 g). Tupetová fundoplikácia s krurografiou a implantátom zo sieťoviny.

Čiastočná laparoskopická (270 g). Tupetová fundoplikácia s krurografiou a implantátom zo sieťoviny.
Prevádzkuje profesor K. V. Puchkov (2019).

Video ukazuje techniku ​​korekcie axiálnej prietrže ezofágového otvoru bránice (5 cm) laparoskopickou metódou. Mobilizácia spojenia pažeráka a žalúdka sa uskutočňuje pomocou 5 mm prístroja LigaSure MEDTRONIC COVIDIEN. Chirurgia sa vykonáva rýchlo a bez krvi. Pozornosť sa venuje postupnému priesečníku ezofágových - diafragmatických a fundus-diafragmatických väzov. Krátke žalúdočné cievy prechádzajú spodným prístrojom LigaSure pod prístupom do pažeráka. Osobitná pozornosť je venovaná starostlivej crurografii s dodatočnými protetikami v tejto zóne so špeciálnym 3D sieťovým implantátom Parietex Composite a jeho fixáciou podľa bezpečnej autorovej techniky pomocou ohýbateľnej kýlovej zošívačky Relia Tack MEDTRONIC COVIDIEN. Implantát je fixovaný absorbovateľnými lepidlami 4,6,9,11 hodín pozdĺž vnútorného okraja siete pod uhlom k pažeráku. Vektor na vloženie svoriek je kolmý na nohu bránice a od perikardu k pažeráku. V záverečnej fáze sa uskutoční čiastočná fundoplikácia podľa Toupeta (270 g). Trvanie prevádzky 80 minút.

Viac o technike si môžete prečítať na osobnej webovej stránke profesora Puchkova Konstantina Viktoroviča na stránke

Laparoskopická fundoplikácia a rádiofrekvenčná ablácia (RFA) pri liečbe Barrettovho pažeráka

Laparoskopická fundoplikácia a rádiofrekvenčná ablácia (RFA) pri liečbe Barrettovho pažeráka prevádzkuje profesor K. Puchkov (2018).

Operácia sa vykonáva pomocou Barrettovho pažeráka (dokázaného morfologickou metódou) na pozadí HPA u 37-ročného pacienta..

Film demonštruje techniku ​​endoskopickej rádiofrekvenčnej ablácie (RFA) a laparoskopickej parciálnej (270 g) Funeplikácie tope pri chirurgickej liečbe Barrettovho pažeráka na pozadí axiálnej HPOD. V prvej fáze, po morfologickom overení, sa uskutočnila RFA s použitím samoladiaceho balónikového katétra (Barrx 360 Express RFA od Medtronic), ktorý poskytuje ablačnú zónu až 3 cm a umožňuje dodanie presnej kruhovej energie RFA do postihnutého slizničného tkaniva (endoskopista E.S.. Tishchenko)

Po 2 mesiacoch bola ukončená druhá etapa - patogenetická operácia na prevenciu patologického refluxu do pažeráka - korekcia HPOD a fundoplikácia laparoskopicky (operácia prof. K. V. Puchkova). Mobilizácia spojenia pažeráka a žalúdka sa uskutočňuje pomocou 5 mm prístroja LigaSure MEDTRONIC COVIDIEN. Chirurgia sa vykonáva rýchlo a bez krvi. Pozornosť sa venuje postupnému priesečníku ezofágových - diafragmatických a fundus-diafragmatických väzov. Krátke žalúdočné cievy prechádzajú spodným prístrojom LigaSure pod prístupom do pažeráka. Osobitná pozornosť sa venuje dôkladnej crurorafii. Potom sa uskutoční bilaterálna čiastočná fundoplikácia podľa Toupeta (270 g) s použitím uzlových intrakorporálnych stehov. Trvanie prevádzky 40 minút.

Viac o technike si môžete prečítať na osobnej webovej stránke profesora Puchkova Konstantina Viktoroviča na stránke

Čiastočná laparoskopická (270 g). Tupetová fundoplikácia s krurografiou a implantátom zo sieťoviny

Laparoskopická čiastočná (270 g) tupetová fundoplikácia s crurografiou a sieťovým implantátom. Prevádzkovateľ: profesor K. V. Puchkov (2018).

Video ukazuje techniku ​​korekcie axiálnej prietrže ezofágového otvoru bránice (6 cm) laparoskopickou metódou. Mobilizácia spojenia pažeráka a žalúdka sa uskutočňuje pomocou 5 mm prístroja LigaSure MEDTRONIC COVIDIEN. Chirurgia sa vykonáva rýchlo a bez krvi. Pozornosť sa venuje postupnému priesečníku ezofágových - diafragmatických a fundus-diafragmatických väzov. Krátke žalúdočné cievy prechádzajú spodným prístrojom LigaSure pod prístupom do pažeráka. Osobitná pozornosť sa venuje dôkladnej crurografii s ďalšími protetikami v tejto oblasti pomocou špeciálneho implantátu s veľkosťou oka 3D (Bard Davol Inc., USA). Implantát je fixovaný niťou v kruhu so šiestimi samostatnými prerušenými stehmi bez použitia herniostaplera. V záverečnej fáze sa uskutoční čiastočná fundoplikácia podľa Toupeta (270 g). Trvanie činnosti 90 minút.

Viac o technike si môžete prečítať na osobnej webovej stránke profesora Puchkova Konstantina Viktoroviča na stránke

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet.
#! NevrologNA4ALO! #
Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice je celkom bežná v dôsledku sedavého životného štýlu a najjednoduchšie sa lieči o 1 stupeň..