loader

Hlavná

Späť

Ezofágová prietrž

Hiátová prietrž alebo hiátová prietrž je uvedená v medzinárodnej klasifikácii chorôb pod kódom K44.9. V lekárskej literatúre sa toto ochorenie často označuje ako „HHP“..

Podstatou patológie je pohyb prstencom v kupole bránice podriadených orgánov (žalúdok, omentum, subfrenický segment pažeráka, črevná slučka) bez povinného sprievodného listu peritoneum..

Aj keď diagnostické metódy umožňujú potvrdenie choroby s úplnou istotou, v praxi sa často vyskytujú prípady dlhodobej liečby a pozorovania pacientov s rôznymi chorobami žalúdka a pažeráka spôsobenými sekundárnymi zmenami..

převládání

Zo všetkých typov bráničných hernií predstavuje pažerák takmer 90%. Čím je vek starší, tým väčšie je riziko ochorenia a frekvencia detekcie. U ľudí mladších ako 50 rokov sa vyskytujú v 8% prípadov a vo vyššom veku - v 70%. Odhaduje sa, že bráničné hernie majú až 6% z celkovej dospelej populácie.

Zistilo sa, že u žien sa častejšie vyvíja patológia. V ranom detstve je tvorba prietrže ezofágového otvorenia bránice zvyčajne spojená s vrodenou chybou (krátky pažerák), zatiaľ čo svalové a spojovacie tkanivo bránice je slabé. Ochorenie sa považuje za jednu z hlavných príčin gastroezofágového refluxu u detí.

klasifikácia

V bránici je lokalizovaných viac ako 50 klasifikácií hernií. V praxi sú najprijateľnejšie tie, ktoré zohľadňujú anatomické zmeny, vlastnosti vytvorenej prietrže, veľkosť otvorenia prietrže a úlohu subfrenického pažeráka..

Najobľúbenejšie rozdelenie kýly v pohyblivosti na kĺzavé (axiálne, axiálne) a fixné perioezofageálne (paraezofageálne). Okrem toho sa rozlišujú zmiešané hiátové hernie s komplikovaným priebehom.

Posuvné kýly majú schopnosť fixácie, najčastejšie na pozadí skráteného pažeráka. Ich hlavnou črtou je voľný pohyb hornej časti žalúdka a subfrenickej časti pažeráka do hrudnej dutiny a naopak. Je schopný sa prispôsobiť, keď je osoba v priamej polohe.

Typy axiálnych kýly sa rozlišujú v závislosti od podielu žalúdka, ktorý prechádza do hrudnej dutiny:

 • srdcový - malá časť srdca opúšťa pažerák;
 • kardiofundal - prietrž pozostáva z srdcovej časti a tela žalúdka;
 • medzisúčet - žalúdok sa presúva do pylorickej dutiny do pylorusa;
 • celkom - celý orgán s pylorickým oddelením je v prietrži.

Zvyčajne s pevným srdcovým rezom, spodok žalúdka alebo celý orgán, črevná slučka, omentum, zriedka časť sleziny, vstupujú do roztiahnutého otvoru pažeráka. Môže byť porušený tento druh. Medzi pevnými kýlami sa v závislosti od obsahu zvažujú tieto typy:

 • pozadí - telo žalúdka sa pohybuje do hrudnej dutiny;
 • antral - časť antrumu je posunutá;
 • črevo - slučka prechodu tenkého alebo hrubého čreva;
 • gastrointestinálne - súčasne pohybuje črevami a časťou žalúdka;
 • omental - v prietrži je omentum.

Rozdelenie podľa stupňa expanzie (veľkosti) herniálneho otvoru je rozdelené:

 • 1 stupeň - v suprafrenickom priestore leží iba brušná časť trubice pažeráka, žalúdok je vytiahnutý až k bránici;
 • 2 stupne - hore predsieň a srdcová časť stúpajú, žalúdočné záhyby vyčnievajú do diafragmatického otvoru;
 • Stupeň 3 - okrem brušného pažeráka prechádzajú do hrudnej dutiny aj telo a antrum žalúdka.

Prečo je kýla vytvorená??

Príčiny hiátovej prietrže sa skladajú z dvoch mechanizmov. Zmena štruktúry muskulo-väzivového aparátu bránice, strata elasticity, atrofia s výraznou stratou tónu a napínanie.

Tento proces je charakteristický pre senilný vek, ľudí, ktorí sa trochu pohybujú, nehrajú športy, schudnú z rôznych dôvodov, pacientov s chronickými systémovými chorobami spojivového tkaniva, krvného obehu, metabolických porúch (Marfanov syndróm, hemoroidy, divertikulóza v črevách, ploché nohy, diabetes mellitus), ak je u detí základom porušovania genetická choroba alebo nedostatočný rozvoj svalových skupín kvôli komplikovanému tehotenstvu matky, abnormality (achalázia, krátky pažerák).

Ďalším dôležitým faktorom je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Rastie u ľudí:

 • s chronickými chorobami sprevádzanými nadúvaním a zápchou;
 • pri dlhodobom nezvratnom zvracaní;
 • pri ascite (zvýšenie brucha spôsobené penetráciou plazmy z krvných ciev do brušnej dutiny počas preťaženia) so srdcovou dekompenzáciou, cirhózou pečene;
 • s veľkým nádorom benígnej alebo malígnej povahy, ktorý sa nachádza v peritoneálnej dutine;
 • majúce poranenie brucha;
 • zdvíhať závažia;
 • pri zdvíhaní fyzickej námahy;
 • s brušnou obezitou;
 • trpia chronickými ochoreniami pľúc, priedušiek, hrtanu so silným kašľom.

Fyziologické tehotenstvo zvyčajne nevedie k hernii, ale ak je žena oslabená jedným z týchto ochorení, potom aj normálne zvýšenie maternice vážne ovplyvňuje svalový tonus a tlačí na bránicu zdola. V prípade viacpočetných tehotenstiev alebo komplikovaných pôrodov sa prognóza zhoršuje..

Narušená peristaltika pažeráka, ktorá spôsobuje nadmerné napätie a sprísnenie srdcovej časti žalúdka, je sprevádzaná zápalovými ochoreniami pažeráka, podporuje peptickú vredovú chorobu, početnú cholecystitídu a pankreatitídu, chronickú gastroduodenitídu u 15–20% pacientov (vyskytuje sa pozdĺžny svalový spazmus).

Príznaky a ich pôvod

Ochorenie sa vyvíja postupne, charakterizované chronickým priebehom. U polovice pacientov v ranom štádiu sa nevyskytujú žiadne charakteristické príznaky hiátovej hernie, snažia sa liečiť gastritídu, biliárnu dyskinézu, pankreatitídu.

Tieto choroby nie je možné klasifikovať ako „masky“ diafragmatickej prietrže, pretože zóna gastroezofágového spojenia je vybavená silnou inerváciou, podieľa sa na regulácii tráviacich procesov, najmä pri vytváraní potrebného tonusu svalovej vrstvy. Keď sa subfrenický segment pažeráka a žalúdka pomaly pohybuje smerom nahor, najprv sa do hrudného predka roztiahne veľké zakrivenie, spodná časť.

Malé zakrivenie má vodorovnú polohu. Takáto lokalizácia vytvára podmienky pre vznik refluxného (spätného) refluxu obsahu, pretože mení uhol spojenia a eliminuje ohýbací ventil, ktorý pôsobí ako hermetické uzatvorenie lúmenu. Patologický mechanizmus vysvetľuje neustále pálenie záhy u pacientov, časté rany.

Posúvanie časti orgánov hore nohami s nefixovanou prietržou spôsobuje neustále podráždenie reflexnej zóny, preto aj napriek zriedkavému porušeniu a asymptomaticite je indikáciou chirurgickej liečby prechod do hrudnej dutiny na 70% objemu žalúdka..

Fixná prietrž pažeráka je charakteristická trvaním a stálosťou príznakov. Je to zriedkavejšia, ale nebezpečná patológia. Významnejšie častejšie vedie ku komplikáciám, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok v súlade s núdzovými indikáciami.

Najčastejšie prejavy zahŕňajú:

 • bolesť - intenzita môže byť rôzna, lokalizovaná v epigastrickej oblasti, vyžarujúca do ľavej lopatky, ramena, za hrudnou kosťou, niekedy sú to pásovité, kŕčové alebo nudné bolesti v pravej hypochondrii, ktoré potvrdzujú zapojenie motorickej aktivity žlčovodov, syndróm bolesti je spojený s pozíciou tela (horšie leží keď sa predkláňate);
 • pálenie záhy - sprevádza bolesť, po prejedaní príliš dlho neodchádza;
 • grganie nedávno konzumované potravou, vzduch - je spôsobené spätným refluxom hrudky jedla zo žalúdka do pažeráka v dôsledku poškodenia dolného zvierača, sprevádzaného dočasným zmiernením stavu;
 • ťažkosti s prehĺtaním - vyskytujú sa u 1/3 pacientov so zúžením pažeráka v dolnej časti, najmä pri jedle teplých alebo studených jedál (zriedkavo pozorované u detí).

Menej často sú pacienti znepokojení:

 • dlhotrvajúce bolestivé škytavky;
 • nevoľnosť, zvracanie (niekedy krvou);
 • pocit horkosti v ústach;
 • chrapľavý hlas;
 • pálenie v koreni jazyka;
 • zvýšené slinenie;
 • sklon k zníženiu krvného tlaku.

Tieto príznaky sú spôsobené podráždením vetiev nervu vagus, kyslého obsahu a žlče v hrtane (najmä vo sne). Prejavy kĺzavej hernie sa vyznačujú pálením záhy, pretože sa vytvára viac podmienok na vznik gastroezofageálneho refluxu. Fixovaná prietrž spôsobuje bolesť, najmä ak je veľká.

Po stlačení pohrudnice sa môže vyskytnúť dýchavičnosť, arytmia (extrasystol, paroxysmálna tachykardia) spojená s jedlom. Vážna diagnostická chyba sa vyskytuje, keď sú príznaky zamieňané so srdcovým ochorením. Hiátová hernia sa môže zamieňať s angínou pectoris, čo je nepresvedčivá liečba arytmií. Pacienti často končia s bolesťou na kardiologickom oddelení.

Aké komplikácie vedie hiátová prietrž??

Čím je hernia závažnejšia a čím dlhšie je cielená liečba oneskorená, tým väčšie je riziko komplikácií. Najčastejšie pozorované:

 • svalová kontrakcia bránice orgánov vytlačených z ich anatomického miesta;
 • refluxná ezofagitída - zápal pažeráka v dôsledku neustáleho refluxu kyslého obsahu žalúdočnej šťavy vedie k vredom na povrchu sliznice, perforácii;
 • tvorba zrastov, jaziev, zúženie lúmenu pažeráka;
 • žalúdočný vred;
 • akútne alebo chronické krvácanie z kŕčových ciev pažeráka a žalúdka, anémia;
 • záchvaty angíny pectoris, ktoré je ťažké bojovať s nitro drogami;
 • Barrettov pažerák - prekancerózna choroba.

Ako príznaky súvisia so závažnosťou ochorenia?

Abdominálny pažerák je pred a po stranách pokrytý parietálnym plátom pobrušnice a žalúdok leží úplne vnútri postele od viscerálneho pobrušnice. Ak je zadná stena pažeráka vtiahnutá do bránice, potom sú porušené klasické znaky herniálneho vaku - z pobrušnice nebude žiadna stena..

Stupeň HH sa počas diagnózy určuje podľa závažnosti posunu žalúdka a pažeráka do hrudnej dutiny. Svetlo (prvý stupeň) - nespôsobuje žiadne rušenie, pretože iba 2 dolné segmenty pažeráka (intra- a subfrenické) prechádzajú do suprafrenického priestoru. Veľkosť natiahnutého otvoru pažeráka neumožňuje „natiahnutie“ žalúdka.

Je možné vyvinúť zápal (ezofagitída, gastritída), ale výrazné príznaky porúch trávenia sa nevyskytujú. Druhý stupeň - okrem pažeráka, horná časť žalúdka vstupuje do herniálneho otvoru, ale zostáva na úrovni ezofágovej kupoly bránice. Pacient má všetky typické príznaky HPOD, grganie a pálenie záhy sú obzvlášť škodlivé po jedle.

Tretí stupeň - dochádza k pohybu do hrudnej dutiny veľkej časti žalúdka, subfrenickej zóny pažeráka, v závažných prípadoch sa celý žalúdok nachádza v hrudnej dutine.

diagnostika

Toto ochorenie nemožno spoľahlivo predpokladať len na základe sťažností a vyšetrení pacienta. Hlavné objektívne metódy na diagnostikovanie patológie by mali presne určiť, ktoré orgány a ako ďaleko sa pohybujú z dutiny brušnej do dutiny hrudníka cez otvor pažeráka v bránici. Použite na to:

 • rentgén hrude;
 • vyšetrenie pažeráka a žalúdka rádioaktívnym materiálom;
 • pažerák - vyšetrenie pažeráka pomocou špeciálneho prístroja (pažeráka);
 • fibrogastroskopia - bežný spôsob identifikácie vnútorných problémov sliznice pažeráka a žalúdka pomocou pružnej tenkej hadice vybavenej optikou.

Hlavné rádiologické príznaky HPAP: abnormálne vysoké umiestnenie dolných segmentov pažeráka s prechodom do hrudnej dutiny, pohyb srdcovej chlopne do suprafrenického priestoru, dilatačný otvor pažeráka v kupole bránice, stagnácia kontrastu v obsahu kýly.

Z endoskopických štúdií vyplynulo:

 • zápal žalúdka a pažeráka;
 • skrátenie pažeráka v dôsledku spastickej kontrakcie;
 • zovretie srdcového zvierača alebo nedostatočná tesnosť pri zatvorení;
 • obrázok refluxu;
 • posun čiary spájajúcej pažerák so žalúdkom do suprafrenickej polohy;
 • zúženie dolného konca pažeráka.

Pri fibrogastroskopii sa materiál berie na cytologické vyšetrenie tkanív, aby sa vylúčila možnosť rastu nádoru. Na stanovenie sklonu kýly k vnútornému krvácaniu sa vykonáva analýza stolice pri Gregersenovej reakcii, v prípade podozrenia na anémiu sa kontrolujú červené krvinky, hemoglobín v krvi..

Impedanometria je metóda na detekciu činnosti pažeráka a žalúdka meraním elektrického odporu medzi vloženými elektródami pomocou sondy. Na súčasné sledovanie činnosti srdca a horných tráviacich traktov sa používa kardiovaskulárne monitorovanie. Táto metóda kombinuje záznam EKG a meranie kyslosti.

Študuje sa pomocou metódy pH-metry, kyslosti žalúdočnej šťavy, spätného liatia do pažeráka. Účinnosť kombinovanej konzervatívnej liečby hiátovej hernie je možné bez chirurgického zákroku porovnať.

Príznaky porušenia

Porušenie sa vysvetľuje rušením orgánov prechádzajúcich cez hernálny kanál na neobvyklom mieste nemožnosťou návratu. Hlavným dôvodom je náhla kontrakcia svalov bránice alebo krútenie herniálneho vaku. Objavujú sa výrazne bolestivejšie príznaky ako v priebehu ochorenia.

Sú spôsobené poruchami krvného obehu v vysídlených orgánoch, nekrózou tkanív. Bolesť sa strihá, intenzívne, lokalizovaná za hrudnou kosťou, pretrvávajúca, vyžarujúca do chrbta a žalúdka. Pálenie záhy je vnímané ako pocit pálenia. Je tu hojné grganie, potom zvracanie. Brucho je opuchnuté, slabosť sa zosilňuje. Telesná teplota stúpa, niekedy sa pacient trasie.

Pri fibrogastroskopii vykonanej podľa núdzových indikácií sa zistí zmena sfarbenia narušeného úseku zo sivomodrej na čiernu (gangréna). Pacient by mal byť okamžite ošetrený. Jediným spôsobom, ako zachrániť život, je včasné odstránenie zovretých častí orgánov.

Je možné zbaviť sa prietrže bránice bez chirurgického zákroku?

Liečba prietrže pri otvorení pažeráka do pažeráka závisí od stupňa pohybu orgánov pri otváraní kýly, prítomnosti komplikácií, sprievodných chorôb. V prvom stupni je choroba zistená náhodne, neobťažuje pacienta, ale aby zabránila ďalšiemu rozvoju patológie, lekári radia:

 • upraviť stravu - z ponuky by mali byť vylúčené všetky potraviny a jedlá, ktoré spôsobujú zvýšenú fermentáciu, zápchu, zvýšenú sekréciu v žalúdku a prispievajú k zvýšeniu telesnej hmotnosti;
 • normalizovať váhu - dlhý proces, ktorý vyžaduje správnu výživu a fyzickú aktivitu, keďže nie všetky cvičenia je možné vykonávať, mali by ste robiť iba liečebné cvičenia, komplex je potrebné zvoliť za účasti špecialistu;
 • v každodennom živote bude musieť opustiť nosenie závaží;
 • na zabránenie úniku žalúdočnej šťavy do pažeráka v noci sa odporúča spať v polosedacej polohe, zdvihnúť hlavu postele.

Po vyšetrení odhalí každý pacient jednotlivé vlastnosti priebehu, hlavný mechanizmus poškodenia. Podľa tohto princípu sa predpisujú lieky. Na zníženie kyslosti a zabránenie poškodeniu sliznice pažeráka sa používajú tieto látky:

 • antacidá (Almagel, Gastal, Maalox);
 • inhibítory protónovej pumpy (Pantoprazol, Esomeprazol, Omeprazol);
 • antihistaminiká (ranitidín).

Prokinetika (Motilium, Motilak, Trimebutin) pomáha normalizovať svalové kontrakcie. Lieky vitamínu B, cielene ovplyvňujú nervovú reguláciu zvieračov, kardiu, obnovujú epitelové tkanivo.

Na zmiernenie bolesti sa odporúčajú lokálne obaľovacie látky (Almagel A), nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Nurofen) sa predpisujú menej často, pretože samotné látky môžu spôsobiť zápalové procesy v žalúdku..

Ľudovým liekom sa podarilo udržať a posilniť liekovú terapiu. Rôzne bylinné dekorácie plnia rovnaké funkcie ako lieky, ale menej produktívne: semená kôpru a ľanu, kvety harmančeka, koreň sladkého drievka, list senny. Na zmiernenie orgánov, ktoré vyšli v liečiteľoch, sa odporúča, aby pacienti preskočili z horného stupňa na dolný.

Ako sa vykonáva chirurgická liečba??

V druhom alebo treťom stupni HPOD môžu byť účinné iba operácie. Používa sa tiež v počiatočnom štádiu, ak z konzervatívnej liečby neexistujú žiadne výsledky, tráviace orgány pacienta sú vážne poškodené v dôsledku kýly, priebeh ochorenia je komplikovaný a fibrogastroskopia odhaľuje príznaky prekancerózneho poškodenia slizníc..

Rozsah zásahu závisí od veľkosti prietrže hernie a stavu vysídlených častí pažeráka, žalúdka, čreva. Najmenej traumatické je zošívanie natiahnutých väzov bránice, spevnenie väziva-bránice pomocou plastu (s vašimi vlastnými tkanivami alebo s implantovateľnou sieťou). Na špecializovaných klinikách sa na tento účel používa laparoskopia, ktorá skracuje čas na úplné uzdravenie..

V závažnejších prípadoch, v prípade komplikácií, porušenia, okrem plastickej chirurgie, spôsobujú:

 • fundoplikácia - posilnenie zvierača, spojenia žalúdka s pažerákom zabalením spodnej časti žalúdka a jeho pripevnením k brušnej časti pažeráka;
 • gastropexia - upevnenie (posilnenie fixácie) zadnej steny žalúdka k pobrušnici;
 • resekcia pažeráka a nekrotických oblastí uškrtenej prietrže.

Kýla pri otvorení bránice pažeráka v zanedbanom stave spôsobuje vážne poškodenie trávenia a celkového stavu človeka. Malo by sa to vylúčiť pri vyšetrovaní pacientov na iné choroby. Včasné preventívne ošetrenie a kontrola príčin pomáha predchádzať komplikáciám..

Ezofágová prietrž

Ezofágová prietrž
Za normálnych okolností nemôžu orgány nachádzajúce sa pod bránicou v brušnej dutine preniknúť do oblasti hrudníka. Tomu bránia rysy anatómie. Ligamentózne štruktúry tvorené spojivovými tkanivovými vláknami zosilňujú membránový otvor pažeráka.

Podporuje ho aj tukové tkanivo, ktoré je umiestnené priamo pod bránicou. Pohyblivé časti žalúdka, pažeráka a dokonca aj črevných slučiek do hrudnej dutiny sa nazývajú hiátová prietrž. Obzvlášť ťažké je diagnostikovanie tohto ochorenia, pretože jeho príznaky sú veľmi podobné prejavom cholecystitídy, gastritídy a žalúdočných vredov. Pacient môže liečiť tieto choroby na dlhú dobu bez vedomia, že má prietrž pažeráka.

Čo to je?

Kýla pažeráka (bránica, hiátová prietrž, hovorovo - prietrž bránice, pažeráka) je chronické gastroenterologické ochorenie, pri ktorom dochádza k expanzii bránice v dolnej (brušnej) časti pažeráka alebo hornej (základnej) žalúdka..

príčiny

S rozvojom choroby pri otváraní bránice priľahlej k pažeráku sa za určitých podmienok vyskytujú výbežky rôznych veľkostí (herniálne brány), ktoré nechávajú vnútri pažeráka alebo žalúdka. Hlavnými dôvodmi objavenia prietrže sú: zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice, zhoršená pohyblivosť tráviaceho kanálika v pažeráku, ako aj oslabenie väziva väzivového tkaniva..

Z týchto dôvodov je vývoj HPA charakteristickejší pre starších ľudí v dôsledku prebiehajúcich degeneratívnych (involučných) zmien v tkanivách bránice a väzov žalúdka a pažeráka. Tento predpoklad potvrdzuje aj častá prítomnosť iných prietrží u pacientov s HPA (trieslovina, stehno atď.).

Ľudia s nasledujúcimi chronickými ochoreniami postihujúcimi spojivové tkanivo sú tiež náchylní na výskyt hiátovej hernie:

Medzi rizikové faktory spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku patria:

 • Obštrukčná choroba pľúc.
 • Zvracanie sprevádzané silným zvracaním.
 • tehotenstvo.
 • Tvrdá fyzická práca.
 • Poranenia brucha.
 • Silná plynatosť, hnačka (napríklad s dysbiózou, infekčné choroby gastrointestinálneho traktu), častá zápcha.
 • Nádory brušnej steny.
 • Nadváha.

Hiátová prietrž vytvorená v dôsledku poruchy tráviaceho traktu môže sprevádzať tieto stavy:

 • Vredy pažeráka a fundusu žalúdka, niekedy dvanástnika.
 • Popáleniny pažeráka a žalúdka.
 • Spätná ezofagitída.
 • Vrodené skrátenie pažeráka.
 • Chronické choroby sleziny, pankreasu.

U detí je HPAI zriedkavým javom, vo väčšine prípadov spojeným s vrodenou chybou v štruktúre zažívacieho traktu alebo bránice (mediastinum)..

Odrody GPOD

Porovnávacie charakteristiky najbežnejších prietrží pri otvorení bránice:

 1. Axiálne (posuvné). Labilné prenikanie celého orgánu brušnej dutiny alebo jej časti do potravinového otvoru bránice. Stáva sa to: pažerák (vytesnenie brušnej časti pažeráka), kardiál (vytesnenie pažeráka, kardia zo žalúdka), kardiofondus (vytesnenie pažeráka, kardia a spodnej časti žalúdka). Axiálna kýla sa považuje za kýlu, pretože tu neexistuje kýla.
 2. Parazezofág je pevné premiestnenie celého žalúdka alebo jeho časti cez potravinový otvor bránice v blízkosti pažeráka. Stáva sa to: antrum (posun koncovej časti žalúdka) a fundus (posun dolnej časti žalúdka). Považuje sa za skutočnú kýlu (je prítomná hernia) s rizikom porušenia.

Pri dlhom priebehu patológie bez liečby sa hernia dá rozlíšiť na obrovský alebo medzisúčet, ktorý sa už nepodrobuje konzervatívnej liečbe..

príznaky

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku.

Najčastejšie sa prejav patológie pozoruje u pacientov s veľkými kýlami. Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Na pozadí vzniku choroby u pacientov je anémia diagnostikovaná. Ochorenie je dôsledkom skrytého vnútorného krvácania v pažeráku a hornom žalúdku.

Možné komplikácie a dôsledky

Ak sa diafragmatická hernia vyvíja dlhodobo a nie je správne liečená, u pacienta sa môžu vyskytnúť komplikácie, vážne následky:

 • refluxnej ezofagitídy;
 • tvorba jazvovitej stenózy pažeráka;
 • skrátenie pažeráka;
 • latentné krvácanie;
 • gastritída, vred;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • Aspiračná pneumónia;
 • raky;
 • zúženie žalúdočnej komory.

diagnostika

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa môže vyskytnúť v spojení s mnohými inými chorobami, môže byť diagnostika tohto ochorenia komplikovaná podobnosťou symptómov..

Pri diagnostike kýly používajú lekári na jej detekciu nasledujúce metódy:

 1. Röntgenový prístroj je určený na štúdium vnútornej dutiny tela. Pretože telo má rôzne hustoty, časti - v röntgenovom snímaní sa prejavujú odlišne. Hustšími časťami sú kosti, ktoré sú na obrázku jasne viditeľné. Na identifikáciu patológií orgánov je potrebné zaviesť špeciálnu kontrastnú látku. „Zvýraznené“ vnútorné orgány vám umožňujú určiť prítomnosť patológií;
 2. Na určenie kvality pohyblivosti pažeráka sa vo vnútri používa manometria pažeráka. Potraviny vstupujúce do pažeráka sa musia dodávať do zažívacieho systému prostredníctvom svalových kontrakcií. Tento postup pomáha určiť dysfunkciu svalového aparátu, určiť kvalitu tlaku počas kontrakcií a pozorovať amplitúdu pohybov. Za týmto účelom sa cez nosohltanu zavedie sonda so snímačmi tlaku.

Čo robiť doma?

Pravidlá správania pre pacienta s diafragmatickou prietržou by mali vylučovať vplyv faktorov spôsobujúcich zvýšenie vnútrobrušného tlaku, aby sa zabránilo ďalšiemu premiestňovaniu orgánov do hrudnej dutiny a progresii choroby:

 1. Užívajte jedlo v zlomkových porciách každých pár hodín;
 2. Pred a po jedle sa odporúča vypiť čajovú lyžičku nerafinovaného rastlinného oleja;
 3. Pacientom sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá vylučuje produkty, ktoré spôsobujú podráždenie čriev;
 4. Nemožno pevne dotiahnuť pás, nosiť odev stlačujúci brucho - to vytvára ďalší tlak v brušnej dutine;
 5. Vyvarujte sa ohnutiu tela dopredu, náhlym zmenám v polohe tela - môže to spôsobiť bolesť v hrudnej kosti a pálenie záhy;
 6. Normalizujte stolicu - zápcha a hnačka zvyšujú tlak v bruchu a prispievajú k tvorbe hiátovej hernie.
 7. Vyvarujte sa ťažkej fyzickej námahe, ale zároveň pravidelne vykonávajte cvičenia fyzioterapie, ktoré posilňujú svalový korzet a obnovujú tón bránice;
 8. Bolesť a pálenie záhy s diafragmatickou prietržou sa v noci zintenzívňujú a stávajú sa výraznejšími pri pohybe tela do vodorovnej polohy, takže musíte pred jedlom prestať jesť pred jedlom - posledné jedlo najmenej tri hodiny pred spaním..

Alkalické minerálne vody, ako je Borjomi, pomáhajú odstraňovať prejavy pálenia záhy a obnovujú acidobázickú rovnováhu v pažeráku. Droga používaná na neutralizáciu žalúdočnej šťavy s diafragmatickou prietržou je almagel. Pije sa na lačný žalúdok, 20-30 minút pred jedlom, dve čajové lyžičky naraz. Pravidelný príjem lieku môže neutralizovať negatívne účinky žalúdočnej šťavy na steny pažeráka a zabrániť vzniku komplikácií bránice bránice.

Ako liečiť herniu pažeráka bez chirurgického zákroku?

Na odstránenie klinických prejavov všetkých sprievodných ochorení tráviaceho systému (gastritída, gastroezofágový reflux, vredy, dyskinéza a erózia) sa pre každého pacienta vyvinie individuálny program komplexnej liekovej terapie, ktorý zahŕňa použitie:

 1. Inhibítory protónovej pumpy (Esomeprazol, Omeprazol, Pantoprazol).
 2. Antacidá (zastúpené almagelom, maaloxom a žalúdkom).
 3. Prokinetika, ktorá zlepšuje stav slizníc pažeráka (ganaton, motilium, trimebutín, motilak).
 4. H2-antihistamíny (najčastejšie ranitidín).
 5. Vitamíny typu B, ktoré môžu urýchliť obnovenie štruktúr žalúdka.

Na zastavenie syndrómu bolesti môžu byť pacientom predpísané nesteroidné protizápalové lieky (predstavované paracetamolom, ibuprofenom, nurofenom). V niektorých prípadoch môže použitie týchto liekov vyvolať zvýšenie klinických prejavov charakteristických pre gastroenterologické choroby..

Na zvýšenie účinnosti liečby drogami sa pacientom odporúča:

 • držať sa šetrnej stravy;
 • robiť normalizáciu hmotnosti;
 • počas nočného spánku zaujmite polohovo-sedaciu pozíciu (vďaka vyvýšenej hlave postele);
 • vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe.

Indikácia potreby chirurgického zákroku je prítomnosť:

 • úplné zlyhanie liečby drogami;
 • komplikované formy bránice hernie;
 • prekancerózne (tiež nazývané dysplastické) zmeny slizníc pažeráka.

Na chirurgickú liečbu diafragmatických hernií existuje pomerne veľa možností.

gymnastika

Pri HPOD sa odporúča cvičebná terapia. Nasledujúce cvičenia veľmi dobre pomáhajú:

 1. Ľahnite si na bok a hlavu položte na valec. Zhlboka sa nadýchnite a naplňte čo najviac žalúdok, potom pomaly vydýchnite a uvoľnite sa. Opakujte 4-5 krát.
 2. Nasaďte si kolená, narovnajte chrbát, vdychujte a pomaly sa nakloňte doprava, vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte cvičenie 6-7 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát. Dýchanie je rovnomerné, pokojné. Pomaly sa otočte doľava a potom na pravú stranu, dávajte pozor, aby ste nedýchali.

Výživa a strava

Okrem užívania liekov na hiátovú prietrž zahŕňa liečba predpisovanie diéty, úpravu denného režimu a ako ďalšie opatrenie sa používajú recepty alternatívnej medicíny..

Odporúča sa dodržiavať určité pravidlá stravovania, aby sa rýchlejšie eliminovali negatívne príznaky:

 • Jedlo by malo byť zlomkové, večerné jedlo by sa malo dokončiť niekoľko hodín pred spaním.
 • Odborník môže predpísať minerálnu vodu, uprednostniť alkalickú vodu, konzumuje sa 30 minút pred jedlom v jednom objeme 100 ml.
 • Mala by sa vylúčiť možnosť prejedania, pri ktorej sa vykonáva denné počítanie kalórií - nemala by prekročiť 1800 - 2 000 kcal.

Pacient s HPOD by mal odmietnuť použitie:

 • Akékoľvek mastné, vyprážané a korenené jedlá.
 • Výrobky z mliečnych kravských tukov.
 • Maslo a rastlinný olej.
 • Káva, čokoláda a kakao.
 • Cibuľa (zelená aj cibuľa) a cesnak.
 • Hrubá vláknina nachádzajúca sa v celých orechoch a zrnách, tvrdé surové ovocie a zelenina, otruby.
 • Paradajkové jedlá (vrátane nápojov a omáčok).
 • nakladaná zelenina.
 • Sucháre a triesky.
 • Zmrzlina.
 • Horčica, kečup a ocot.
 • Akékoľvek nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Strava pacienta s HPOD vyžaduje prítomnosť:

 • Kaša varená v odstredenom mlieku alebo vode.
 • Kozie a kravské mlieko s nízkym obsahom tuku.
 • Chudé mäso a ryby.
 • Pečené alebo šťouchané jablká.
 • Čerstvé banány.
 • Pečené zemiaky a mrkva.
 • Vaječné bielky.
 • Zelený hrášok a zelené fazuľky.
 • Dusená brokolica.
 • Soft cookie.
 • Pečenie ryžovej múky.
 • Marmeláda, marshmallows, želé a marshmallows.

Pretože prietrž pri otvorení bránice pažeráka prebieha na pozadí netolerovateľného pálenia záhy, je potrebné vylúčiť z pacientovej stravy výrobky, ktoré môžu tento výskyt vyvolať. Nápoje a jedlo sú rovnako nežiaduce, ktorých použitie vedie k nadúvaniu.

Alternatívne metódy liečby

Naučiť sa z rastlinnej medicíny, ako liečiť prietrž, je len ďalšou metódou na zlepšenie pohody, ak lekár, ktorý určuje liečebnú taktiku pomocou diéty a liekov, schváli podporný zásah.

Dobrým doplnkom výživy vo výžive je použitie mäkkého, zmierňujúceho zápalu harmančeka alebo zeleného mierne uvareného čaju. Pri výbere infúzií a bylín by ste mali hľadať alternatívu, ktorá zníži kyslosť žalúdka, pálenie záhy a bolesti brucha. Čajové a citrónové čaje odporúčané na prietrž a iné gastroenterologické ochorenia sú často kontraindikované..

operácie

Účelom operácie je obnoviť anatomickú polohu a normálnu funkciu srdca. Základným princípom je eliminácia prietržových brán a vykonávanie antirefluxnej chirurgie. Uskutočňuje sa to mobilizáciou a uvoľnením spojenia pažeráka a žalúdka do brušnej dutiny, zúžením otvoru pažeráka v pažeráku a vykonaním jedného z typov fundoplikácie, ktorá vám umožní obnoviť dolný zvierač pažeráka, zónu vysokého tlaku v ňom a uhol jeho.

 1. Najbežnejšou operáciou je Nissenova operácia, ktorá navrhla 360 ° fundoplikáciu na liečbu ezofageálnej kýly komplikovanej ezofagitídou. Spočíva vo vytvorení kruhovej manžety z prednej a zadnej steny brucha obalujúcej mobilizovaný abdominálny pažerák, v ktorom je nainštalovaná sonda 30-32F1. Okraje žalúdka sú zošité spolu so stenou pažeráka. Šírka manžety je najmenej 2,5 - 3 cm Pri širokom hernálnom otvore (viac ako 3,5 cm) sa nohy bránice zošívajú spolu za alebo pred pažerák (zadnú alebo prednú crurarafiu) do normálnej veľkosti AML. Aby sa predišlo recidíve prietrže s priemerom viac ako 5 cm, mala by sa crurorafia zosilniť sieťovou protézou vyrobenou z neabsorbovateľného syntetického materiálu.
 2. Nissen-Rossetti fundoplikácia zahŕňa aj 360 ° fundoplikáciu s tým rozdielom, že žalúdočná manžeta nie je pripevnená k bránici (prevencia škytaviek a bolesti počas dýchacích pohybov), ale 1-2 švy sú umiestnené medzi pažerákom a žalúdočnou manžetou na opačnej strane ako sú švy samotnej manžety. (prevencia rozširovania manžety v pozadí žalúdka). Nevýhodou operácií Nissen a Nissen-Rosetti je skrútenie pažeráka pozdĺž osi počas fundusu žalúdka. Tomu sa dá zabrániť úpravou Nissenovej operácie, pri ktorej sa mobilizujú prvé krátke tepny žalúdka, zadná (nepokrytá peritonea) stena kardie a predná a zadná stena fundusu..
 3. Tupetová fundoplikácia spočíva vo vytvorení symetrickej manžety z predných a zadných stien fundusu žalúdka, ktoré obaľujú pažerák o 240 až 270 °, pričom jeho predný povrch zostáva voľný (lokalizácia ľavého nervu vagus). Aplikujte malými rozmermi na spodnú časť žalúdka. Mnoho autorov uprednostňuje tento spôsob fundoplikácie z dôvodu nižšieho počtu dysfágie v skorom pooperačnom období (v porovnaní s operáciou Nissen). Táto výhoda sa v budúcnosti vyrovná kvôli väčšiemu počtu relapsov refluxnej choroby..
 4. Fundoplication by Dor. Zahŕňa to aj čiastočné fundoplikáciu, zatiaľ čo predná stena dna žalúdka je položená pred brušným pažerákom a upevňuje ju na pravú stenu pažeráka. Táto operácia je neúčinná, zriedka sa používa ako nevyhnutné opatrenie, keď nie je možné úplne mobilizovať prechod pažeráka a žalúdka a vykonať ďalšie typy fundoplikácie.
 5. Operácia Cuschieri (1991) - vytvorením jeho ostrého uhla pomocou kruhového väziva pečene, ktorý sa po čiastočnej mobilizácii pupka vykonáva voľným koncom pod brušným segmentom pažeráka a ťahá ho doprava a dopredu (vytvára sa jeho ostrý uhol). Používa sa zriedka kvôli nízkej účinnosti.

Pri kýlách v kombinácii s výrazným skrátením pažeráka (vrodené alebo v dôsledku pažeráka) sú najlepšie výsledky operácie Collis-Nissen. Operácia spočíva v predĺžení brušného pažeráka v dôsledku menšieho zakrivenia žalúdka, po ktorom nasleduje gastrofundorafia (zabalenie novo vytvoreného z menšieho zakrivenia pažeráka do steny dna žalúdka podľa typu Nissenovej fundoplikácie).

Koľko stojí?

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych centrách, vo verejných nemocniciach.

Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi. Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Pooperačné obdobie

V prípade nekomplikovaného ochorenia a úspešného laparoskopického chirurgického zákroku neprekračuje pooperačná liečba pacientov štandardné opatrenia (analgézia podľa indikácie, antibiotická profylaxia počas chirurgického zákroku a 1. deň po ňom, konzumácia tekutej stravy od 1 dňa, odstránenie bezpečného odtoku prostredníctvom 12-24 h). Trvanie hospitalizácie - v priemere od 2 do 5 dní.

S rozvojom komplikácií, vhodná terapia. Na vyhodnotenie výsledkov liečby sa odporúča po 3-6 mesiacoch. vykonávať rádiografiu žalúdka, endoskopiu a monitorovanie pH.

predpoveď

V prípade predčasnej diagnózy as chybnou liečebnou taktikou môže hiátová prietrž vyvolať výskyt:

 1. Peptické vredy pažeráka a žalúdka.
 2. Reflexná angína pectoris.
 3. Perforácia pažeráka.
 4. Rôzne formy (erózna, katarálna, ulceratívna) ezofagitídy.
 5. Kĺbová stenóza pažeráka.

U 30% pacientov môže absencia liečby HPOD viesť k rakovine pažeráka. Pri adekvátnej a včasnej liečbe diafragmatických hernií v 80% prípadov sa stav pacientov významne zlepšuje. Choroby prvého stupňa sú úplne vyliečené. Prípady relapsov sú veľmi zriedkavé..

prevencia

Medzi preventívne opatrenia GPOD patrí implementácia jednoduchých pravidiel:

 • dodržiavanie podobných odporúčaní naznačených pri konzervatívnej liečbe;
 • včasné odstránenie chorôb alebo porúch, ktoré môžu viesť k takejto chorobe;
 • pravidelné prechádzky, najmä po jedle;
 • pravidelne sa podrobujú preventívnym vyšetreniam, najmä röntgenovým lúčom.

Prognóza hiátovej prietrže priamo súvisí s tvorbou komplikácií. Po operácii sú relapsy veľmi zriedkavé. Napriek tomu bude potrebné, aby boli pacienti gastroenterológom sledovaní až do konca života..

Ezofágová prietrž

Kýla pri pažerákovom otvore bránice je výstupok do hrudnej dutiny brušného segmentu pažeráka a priľahlej časti žalúdka a niekedy spolu s črevnými slučkami cez zväčšený otvor pažeráka v bránici. V lekárskej literatúre sa v súvislosti s touto patológiou niekedy používa výraz „hiátová prietrž“, v každodennom živote sa často používajú zjednodušené názvy - prietrž pažeráka alebo bránica.

Ochorenie sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým relapsom.

Príčiny a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou hiátovej hernie je vrodená alebo získaná slabosť väzov pažeráka. Približne v polovici prípadov je ochorenie diagnostikované u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívno-dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive. Sedavý spôsob života, vyčerpanie a astenická postava zvyšujú pravdepodobnosť choroby. Sprievodné ochorenia môžu naznačovať patologický vývoj štruktúr spojivového tkaniva, ktoré prispievajú k výskytu kýly: ploché nohy, kŕčové žily, hemoroidy, Marfanov syndróm atď..

Vyvolávajúcim faktorom pri vytváraní hiátovej hernie je najčastejšie významné zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri dlhodobom trhacom kašli, plynatosti, ascite, novotvaroch a ťažkej obezite, ako aj pri tupých poraneniach brucha, ostrých svahoch, nadmernej fyzickej námahe a súčasnom zdvíhaní ťažkého nákladu. U žien je toto ochorenie často diagnostikované počas tehotenstva: podľa WHO sa hiátová prietrž vyskytuje u 18% pacientov s opakovaným tehotenstvom.

Pri niektorých chorobách brušných orgánov sa pozoruje aj pretrvávajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine, ktoré je sprevádzané pretrvávajúcim zvracaním a zhoršenou peristaltikou. Zápalové procesy v hornom gastrointestinálnom trakte, refluxná ezofagitída a popáleniny slizníc vedú k jazvovým deformáciám pažeráka, ktoré prispievajú k jeho pozdĺžnemu skracovaniu a oslabeniu väzivového aparátu. Z tohto dôvodu diafragmatické hernie často sprevádzajú chronickú gastritídu a gastroduodenitídu, žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, cholecystitídu, pankreatitídu atď..

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, správna výživa a pravidelné cvičenie..

V zriedkavých prípadoch je vývoj kýly pažeráka spôsobený vrodenými malformáciami horného gastrointestinálneho traktu. Ohrození sú pacienti s krátkym pažerákom a tzv. Žalúdkom na hrudníku (vrodené skrátenie pažeráka)..

formuláre

V závislosti na lokalizácii a anatomických vlastnostiach sú hiátové kýly rozdelené do troch skupín.

 1. Axiálny (axiálny, posuvný) je najbežnejším typom hiátovej prietrže charakterizovanej voľným prienikom brušného segmentu pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny s možnosťou nezávislého návratu do brušnej dutiny so zmenou polohy tela. Vzhľadom na povahu dislokácie anatomických štruktúr sa kardiálne, kardiofundálne, medzisúčty a celkové žalúdočné podtypy odlišujú od axiálnych hernií pažeráka..
 2. Parezofág - prejavuje sa premiestnením časti žalúdka do hrudnej dutiny s normálnym umiestnením distálneho segmentu pažeráka a kardia. Paraezofágové hernie sa rozlišujú na fundus a antrum: v prvom prípade je dno žalúdka umiestnené nad bránicou, v druhom - antrum.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Vrodené malformácie gastrointestinálneho traktu, v ktorých je intratorakálna lokalizácia žalúdka z dôvodu nedostatočnej dĺžky pažeráka, by sa mali považovať za samostatnú kategóriu..

Kýlová hernia sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým opakujúcim sa priebehom.

etapy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Príznaky hiátovej prietrže

V približne polovici prípadov je hiátová hernia asymptomatická a je diagnostikovaná náhodou. Klinické prejavy sa javia ako sa zväčšuje herniálny vak a kompenzačné možnosti mechanizmu zvierača na hranici žalúdka a pažeráka sú vyčerpané. Výsledkom je gastroezofágový reflux - spätný pohyb obsahu žalúdka a dvanástnika pozdĺž pažeráka..

Pri veľkej hiátovej hernii sa často vyvíja refluxná ezofagitída alebo gastroezofageálna refluxná choroba - zápal stien pažeráka spôsobený neustálym podráždením slizníc kyslým prostredím. Hlavné príznaky hiátovej prietrže súvisia s klinickým obrazom refluxnej ezofagitídy, ktorá sa vyznačuje:

 • časté pálenie záhy a pocit horkosti v ústach;
 • škytavka a rachotenie s kyslou a horkou dochuťou;
 • chrapľavosť a bolesť hrdla;
 • riedenie zubnej skloviny;
 • bolesť v epigastrii, v epigastrickej oblasti a za hrudnou kosťou, siahajúca až po chrbát a medzikapsulovú oblasť;
 • bez príčiny zvracanie bez predchádzajúcej nevoľnosti, hlavne v noci;
 • ťažkosti s prehĺtaním, ktoré sa prejavuje obzvlášť pri konzumácii tekutých potravín av stresovom prostredí;
 • dyspeptické poruchy.

Progresívna refluxná ezofagitída je sprevádzaná vývojom eróznej gastritídy a tvorbou peptických vredov pažeráka, ktoré spôsobujú skryté krvácanie v žalúdku a dolných častiach pažeráka, čo vedie k anemickému syndrómu. Pacienti sa sťažujú na slabosť, bolesti hlavy, únavu a nízky krvný tlak; cyanóza slizníc a nechtov je často viditeľná.

Ak dôjde k porušeniu hrudného vaku, pocity bolesti sa prudko zvýšia a nadobudnú stiesnenú povahu. Zároveň sa objavujú príznaky vnútorného krvácania: nevoľnosť, vracanie s krvou, cyanóza, prudký pokles krvného tlaku.

Približne jedna tretina pacientov s hiátovou prietržou má kardiologické ťažkosti - bolesti na hrudníku vyžarujúce z lopatky a ramena, dýchavičnosť a srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia alebo extrasystol). Diferenčným príznakom bránice prietrže je v tomto prípade zvýšená bolesť v polohe na chrbte, po jedle, pri kýchaní, kašľaní, nakláňaní dopredu a prechode črevnými plynmi. Po hlbokom dychu, zmene grgania a držania tela bolesť zvyčajne ustupuje.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Približne v polovici prípadov je hiátová hernia diagnostikovaná u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívnym dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Liečba hiátovej prietrže

Pri malej prietrži sú lekárske taktiky zvyčajne obmedzené na farmakoterapiu gastroezofágového refluxu, ktorého cieľom je zastavenie zápalu, normalizácia pH, obnovenie normálnej pohyblivosti a slizníc horného gastrointestinálneho traktu. V terapeutickom režime zahŕňajú inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínových receptorov, so zvýšenou kyslosťou sa predpisujú antacidá - hydroxidy hliníka a horčíka, uhličitan a oxid horečnatý.

Pacient musí dodržiavať denný šetriaci režim, nesmie fajčiť a alkoholu, vyhnúť sa stresu a nadmernej fyzickej námahe. Pri silnej bolesti za hrudnou kosťou sa odporúča dať hlave zdvihnutú polohu.

Počas liečby by ste mali dodržiavať diétu č. 1 podľa Pevznera. Režim príjmu potravy je tiež dôležitý: denná strava sa delí na 5 až 6 porcií; je dôležité, aby sa posledné večerné jedlo užilo najmenej tri hodiny pred spaním.

Pri nízkej účinnosti liekovej terapie, dysplázii slizníc pažeráka a komplikovanom priebehu hiátovej hernie je najlepším riešením chirurgický zákrok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia herniového vaku, povahy patologických zmien v stene pažeráka, výskytu komplikácií a sprievodných chorôb sa používajú rôzne metódy chirurgickej liečby hiátovej hernie:

 • posilňovanie väziva pažeráka a bránice - šitie hrudného portálu a plastika prietrže;
 • fundoplikácia - obnova ostrého uhla medzi brušným segmentom pažeráka a spodkom žalúdka;
 • gastropexia - fixácia žalúdka v brušnej dutine;
 • resekcia pažeráka - extrémne opatrenie, ku ktorému sa pristupuje v prípade, že dochádza k tvorbe jazvovitej stenózy pažeráka..

Možné komplikácie a dôsledky

Z komplikácií hiátovej hernie je najväčšou hrozbou aspiračná pneumónia, ktorá sa vyvíja, keď sa veľké množstvo žalúdočného obsahu dostane do dýchacích ciest. Aspiračná pneumónia predstavuje takmer štvrtinu všetkých hlásených prípadov závažnej pľúcnej infekcie. Časté podráždenie dýchacích ciest v malých častiach regurgitovaného obsahu žalúdka vedie k chronickej tracheobronchitíde.

Vyvolávajú sa tiež komplikácie kardiovaskulárneho systému spôsobené podráždením vagového nervu veľkými prietržami. Na pozadí diafragmatickej hernie sa môže vyvinúť reflexná angína pectoris a so spazmom koronárnych ciev sa zvyšuje riziko infarktu myokardu..

Nedostatočná liečba hiátovej prietrže spôsobuje komplikácie a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Dlhodobé následky hiátovej prietrže a progresívny priebeh refluxnej ezofagitídy zahŕňajú:

 • výskyt erózie a peptických vredov;
 • krvácanie z pažeráka a žalúdka;
 • jazvovitá stenóza pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • Perforácia pažeráka.

Dlhý priebeh gastroezofágového refluxu s herniou vytvára predpoklady pre dysplastické a metaplastické zmeny v epitelovom tkanive slizníc pažeráka. Príkladom metaplázie s vysokou pravdepodobnosťou zhubného bujnenia je Barrettov pažerák, ktorý sa vyznačuje nahradením normálneho skvamózneho epitelu steny pažeráka cylindrickým epitelom charakteristickým pre črevo, ako aj srdcovými a bazálnymi časťami žalúdka. To vytvára predpoklady pre rozvoj malígneho nádorového procesu. Metaplastické pohárikovité bunky sú zvlášť citlivé na malignitu s dĺžkou lézie viac ako 3 cm.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

prevencia

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, vyvážená strava a pravidelné cvičenie. Výcvikový program by mal obsahovať špecializované cvičenia na posilnenie brušnej steny.

Aby sa zabránilo opakovaniu hiátovej prietrže, je dôležité včas identifikovať a liečiť choroby tráviaceho ústrojenstva, zabezpečiť normálne fungovanie tráviaceho traktu a obmedziť spotrebu výrobkov, ktoré dráždia sliznice. Zakázané sú korenené, mastné, vyprážané a slané jedlá, bohaté vývary, údené mäso, alkohol, paradajky, reďkovky, kapusta, cibuľa, strukoviny a citrusové plody, ako aj celé zrno a obilniny bohaté na vlákninu. Nezapájajte sa ani do čokolády, tvrdých a plesnivých syrov pre labužníkov, červeného mäsa a smotanových koláčov.

Najpriaznivejšími produktmi na obnovu slizníc pažeráka a žalúdka sú jemnozrnné cereálie, biela ryža, nízkotučné mlieko a mäso, zrelé sladké ovocie bez kože a semien, pudingy, vajcia nealko, dusené omelety a varená zelenina. Liečivý účinok sa mnohokrát zvyšuje, ak sa budete držať čiastočných porcií jedla a po večeri si nájdete čas na pešiu turistiku.

Pacienti, ktorí sú náchylní k plnosti, je žiaduce uviesť hmotnosť do súladu s fyziologickou normou. S anamnézou hernie je kontraindikované intenzívne zaťaženie energiou, avšak triedy v skupinách cvičebnej terapie dávajú dobrý účinok..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Flexibilitu zabezpečujú ľudské telo medzistavcové platničky, ktoré tvoria doslova jednu tretinu chrbtice. Vykonávajú funkciu tlmiča nárazov, pomáhajú zmierňovať úrazy stavcov proti sebe, rozdeľujú celkové zaťaženie.
Vytvorenie určitého tesnenia pod kožou sa často označuje ako hrbol pod kožou. Napriek pochybnej lekárskej terminológii ide o celkom presný popis novotvaru.
Maternicové myómy sú ochorením neskorého reprodukčného obdobia. Nezhubný nádor sa zistí hlavne u žien starších ako 35 rokov a je akýmsi znakom hormonálnej nerovnováhy v tele.