loader

Bedrová hernia

Bedrová hernia: príznaky a liečba
Vertebrálna hernia alebo hernia bedrovej medzistavcovej platničky je bežnou patológiou (30-40% prípadov) muskuloskeletálneho systému, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov a prejavuje sa ako výsledok kompresie dvoch susedných stavcov, čo vedie k tomu, že buničité jadro vyčnieva cez oslabenú alebo roztrhaný vláknitý prsteň.

Jeho extrudovaná časť vytvára tlak na nervové zakončenie umiestnené v oblasti disku, čo spôsobuje výskyt bolesti a obmedzené motorické funkcie..

Čo to je?

Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..

príčiny

Existuje pomerne málo dôvodov na výskyt prietrže a všetky sú rozdelené na endogénne (vnútorné) a exogénne (vonkajšie):

 • Táto dysfunkcia môže byť spôsobená prirodzeným starnutím tela..
 • Pokles koncentrácie vody v ľudskom tele s vekom vedie k vysušeniu diskov.
 • Prerušenie dodávky živín medzistavcových platničiek.
 • To vyvoláva nástup degeneratívnych zmien disku súvisiacej s vekom. A procesy obnovy sa s vekom spomaľujú.
 • poranenia miechy;
 • pretrvávajúce nadmerné fyzické namáhanie;
 • obezita (nadváha vedie k zvýšeniu zaťaženia chrbtice);
 • nádory rôznych etiológií;
 • tuberkulóza, syfilis;
 • sedavý spôsob života - to vyvoláva oslabenie korzetu svalov a narušenie správneho rozdelenia záťaže na chrbticu;
 • získané alebo vrodené zmeny v štruktúre chrbtice (skolióza, lordóza atď.).

Medzi rizikové faktory prietrže patrí:

 • pohlavie: muži od 30 do 50 rokov trpia prietržami častejšie;
 • fajčenie (zhoršenie saturácie tkanivového kyslíka vrátane medzistavcových platničiek, čo vedie k ich predčasnému opotrebeniu);
 • pracovať ako vodič (konštantné malé vibrácie počas jazdy prispievajú k zvýšeniu zaťaženia chrbtice);
 • pravidelné nadmerné zaťaženie;
 • podchladenie;
 • Zaťaženie chrbtice „nárazom“;
 • emočné nadmerné zaťaženie;
 • nesprávne držanie tela pri zdvíhaní závaží (napätie svalov chrbta, nie nôh, zákrut pri zdvíhaní);
 • s nadváhou, najmä ak prírastok na váhe nastal v krátkom časovom období.

Lumbosakrálna prietrž

Medzistavcové fibro-chrupavkovité útvary pozostávajú z jadra, kruhov obklopujúcich kolagénové vlákna a spojivového tkaniva hyalínu. Vďaka tejto štruktúre poskytujú silu a tlmenie chrbtice. Tým sa výrazne znižuje riziko poškodenia v dôsledku zranení, ťažkej fyzickej námahy, podvrtnutí. Stáva sa tak, že pod vplyvom negatívnych faktorov sa vyvíja patológia miesta na disku.

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice je tvorená pretrhnutím prstencových kolagénových vlákien. Vyskytuje sa výčnelok buničitého jadra. Výsledkom je prietrž, ktorá stláča nervové korene a vedie k zápalu priľahlých tkanív.

Pri neprítomnosti náležitej liečby pacient postupne prežíva nasledujúce štádiá tvorby lumbosakrálnej kýly chrbtice:

 • Výčnelok. V tejto fáze je zaznamenaný malý výstupok (3 mm).
 • Výhrez. Veľkosť lumbálnej prietrže je asi 1,5 cm.
 • Zhabanie. Fáza je charakterizovaná zovretím nervových koreňov a stálou silnou bolesťou..

príznaky

Závažné obavy, že môžete mať bedrovú prietrž, spôsobujú tieto príznaky a príznaky:

 1. Bedrová lumbalgia nie je sústredená na jednom mieste, ale vyžaruje do lýtkových svalov a nôh. Ak je do procesu zapojený ischiadický nerv, potom môže bolesť nadobudnúť charakteristické vlastnosti ischias, odovzdanie sa krížovej kosti, svrbenie svalu, slabiny, stehná..
 2. Bolesť nastala okamžite po prudkom pohybe alebo naklonení pri zdvíhaní závaží. Vzhľad náhlej ostrej bolesti by mal byť obzvlášť opatrný pri pokuse zdvihnúť niečo ťažké v naklonenej polohe - to je presne situácia, ktorá najčastejšie vyvoláva posunutie alebo dokonca prolaps disku. Je to spôsobené skutočnosťou, že výška bedrových diskov je vyššia ako v iných častiach chrbtice a pozdĺžne väzy sú slabšie a užšie..
 3. Súčasne sú pozorované ďalšie pocity: strata citlivosti, znížená citlivosť, mravenčenie, plazenie, slabosť kolenného kĺbu, členok, chodidlo.
 4. Objaví sa črevná kolika, je narušené močenie a potencia.

Patologický proces prebieha vo forme nasledujúcich etáp:

 1. Prolaps je minimálny posun. Disk bez akejkoľvek deformácie sa môže vrátiť na svoje miesto. Prejav bolesti je zanedbateľný.
 2. Výčnelok. Disk je stále obmedzený na stavce, ale po jeho posunutí už prešiel ďalším posunutím..
 3. Extrúzia a sekvestrácia. Medzi stavcami klesajúcimi smerom von. Následne sa kapsula rozpadne a jej obsah vytečie.

Bez liečby sa pri progresii hernie u pacienta v lumbosakrálnej oblasti často rozvíja lumbargia chrbtice. Jej príznakmi sú akútna „strelecká“ bolesť, ktorá sa s malými pohybmi okamžite zosilňuje a obmedzuje všeobecnú pohyblivosť na dlhú dobu. Pacient je niekedy v tomto stave niekoľko týždňov.

diagnostika

Iba podrobná diagnóza prispieva k vymenovaniu adekvátnej liečby prietrže medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti. Lekár musí venovať osobitnú pozornosť povahe a lokalizácii bolesti, vykonať špeciálne testy a vyšetriť svaly a reflexy na prejav sily..

To často nestačí, potom sú predpísané ďalšie štúdie:

 1. Počítačová tomografia (CT), ktorá sa používa na získanie trojrozmerného obrazu skenovanej oblasti prietrže. Ale CT sa považuje za menej informatívne ako MRI..
 2. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) ako najinformatívnejší zo všetkých moderných metód. MRI je schopné presne vyhodnotiť veľkosť výčnelku, jeho lokalizáciu a ďalšie potrebné parametre.
 3. Röntgenové vyšetrenie v dvoch projekciách, okrem iných patologických zmien v chrbtici.

komplikácie

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa vyvinú následky prietrže. V prvom rade je to lumbalgia - bolesť chrbta. Tento stav trvá niekoľko týždňov a je charakterizovaný ostrou bolesťou, ktorej intenzita sa zvyšuje každým pohybom.

Patológia často spôsobuje poruchu bedrových a kolenných kĺbov, čo ďalej vedie k strate výkonnosti a invalidite. Prítomnosť niekoľkých chorôb súčasne (napríklad prietrž a patológia svalového tkaniva) vyvoláva rýchly vývoj chorôb, ako aj skorý výskyt symptómov..

Ako liečiť lumbálnu prietrž?

Terapeutické metódy používané v medicíne znamenajú väčšinou konzervatívny prístup a vyžadujú chirurgický zákrok iba v 5% prípadov. Prekonanie ochorenia trvá viac ako mesiac, takže musíte byť trpezliví s lekárom aj s pacientom. Najprv je potrebné vykonať analgetické postupy na zmiernenie stavu pacienta. [Adsenom]

Liečba drogami

Na základe týchto príznakov sa liečba bedrovej prietrže doma predpisuje pri menovaní týchto liekov:

 1. Lieky proti bolesti (Indometacín, Ibuprofén, Diklofenak atď.), Ktoré zmierňujú bolesť a znižujú pravdepodobnosť atrofie svalov. Lieky tejto skupiny sa vyrábajú vo forme tabliet, injekčných roztokov, prípravkov na miestne použitie (gély, masti atď.). Ich pôsobenie je zamerané na odstránenie zápalového procesu, ktorý sa objavuje vždy, keď sú narušené nervové zakončenie.
 2. Svalové relaxanciá (Diazepam, Sirdalud, Midokalm atď.). Ich použitie umožňuje zmierniť svalové kŕče. Na vrátenie diskov a stavcov do normálnej polohy sa vyžaduje ďalšia masáž a cvičebná terapia.
 3. Chondroprotektory chrbtice (Chondrolon, Arthron atď.) - prispievajú k obnove chrupavky.
 4. Prípravky na zlepšenie krvného obehu a pohybu lymfy (Actovegin, Berlition, Pentoxifylline atď.). Užívanie týchto liekov pomáha normalizovať krvný obeh v postihnutej oblasti a zmierňuje opuchy tkanív..
 5. Vitamínové a minerálne komplexy (Neurovitan, Milgamma, atď.) - prispievajú k normálnemu prechodu impulzov v postihnutých tkanivách, majú mierny relaxačný účinok a obnovujú poškodené nervové vlákna.
 6. Novokainino-paravertebrálna blokáda (podávanie hormónu s protizápalovým účinkom). Takéto injekcie okamžite zmierňujú bolesť po dobu 2 až 3 týždňov. Počas celého obdobia liečby sú povolené 3 až 4 blokády. Navyše, vždy, keď sa má injekcia podať na rôznych miestach v blízkosti poškodeného disku.

Okrem užívania liekov lekár odporučí pacientovi:

 1. Odpočinok na lôžku a úplné vylúčenie fyzickej práce.
 2. Postihnutá oblasť môže byť zahrievaná alebo aplikovaná za studena..

Priebeh užívania liekov pri liečbe hernií v bedrovej chrbtici je navrhnutý na 4-8 týždňov. Jeho trvanie je určené pre každého pacienta. Ak takáto terapia nepriniesla požadovaný účinok, rozhodne sa o operácii.

Cvičenie a gymnastika

Cvičenia s herniou bedrovej bedrovej kosti v subakútnom období by sa mali vykonávať z východiskových pozícií:

 • ležiace na chrbte;
 • Na kolenách;
 • na bruchu.

Nemali by ich sprevádzať bolesti. Keď sa objaví - zastavte cvičenie, uvoľnite sa. Počas cvičebnej terapie je optimálne používať vykladací korzet.

 1. Leží na chrbte, pažiach a nohách rovno. Všetky svaly sú uvoľnené. Ruky zdvíhajte pomaly, natiahnite a sklopte ruky.
 2. Ležiace na chrbte. Telo je uvoľnené. Ohnite pravú nohu na koleno, otočte ju doprava a doľava, uvoľnite svaly. Opakujte s ľavou nohou..
 3. Východisková poloha je na bruchu, ruky pod bradou. Ohýbajte kolená, striedavo sa dotýkajte zadku pätami, uvoľnite svaly, uvoľnite sa.
 4. Postavte sa tvárou alebo zboku k gymnastickej stene, striedavo zdvihnite svoje nohy, vyklopte ruky dozadu a dopredu a do strán.
 5. Ležiace na chrbte. Ohnite nohu na kolene a posuňte ju do strán.
 6. I.p. - tiež. Rukami striedavo ťahajte pravú alebo ľavú nohu ohnutú v kolene k hrudníku.
 7. Stojace, šírka ramien od seba. Pomaly otáčajte telom doľava a doprava a roztiahnite ruky do strán. Na chovné ruky - vdychovať, na spúšťanie - výdych.
 8. Stojace, od seba oddelené šírky ramien, nohy ohnuté k kolenám, päty blízko zadku, rozmiestnené od seba. Nadýchni sa Pri výdychu nakloňte kolená dovnútra bez toho, aby ste pohli panvou..

Toto je príklad cvičení. Viac by ste mali povedať lekárovi a inštruktorovi LFK, ktorí sa špecificky zaoberajú vaším prípadom.

masáž

Masáž má pozitívny účinok vďaka tvorbe nových cievnych spojení, ktoré zlepšujú krvný obeh krvnými cievami, ktoré sú pod tlakom. V tomto prípade hrá hlavnú úlohu zníženie opuchu mäkkých tkanív problémovej oblasti, ktoré sprevádza zápalový proces vo väčšine patológií chrbtice..

V súčasnosti používajú lumbálna prietrž akupresúra (akupresúra). Táto technika sa používa na celom svete. Už bolo dokázané, že akupresúra výrazne zlepšuje prietok lymfy a prietok krvi v problémovej oblasti. Okrem toho táto masáž podporuje aktívne odstraňovanie toxínov, toxínov a iných škodlivých látok z tela. Výsledkom je, že pacient cíti významné zlepšenia..

Rozsah cvičení pre lumbálnu prietrž sa rozširuje, pretože je potrebné posilniť svalstvo korzetu chrbta a dolných končatín a znovu vytvoriť správne držanie tela:

 • Ležím na bruchu. Odoberte z tela striedavo medzi pravou a ľavou nohou.
 • Ležím na bruchu. Lekár sa ohne a roztiahne nohu v stehne, pričom ju drží po dobu 5 až 7 sekúnd v nehybnej polohe.
 • Ležiac ​​na bok zo strany zdravej nohy, bolestivú nohu ohnutú na kolene od tela.
 • Ležiaci na bruchu, najprv zdvihnite malú a potom rovnú nohu s väčším uhlom.
 • Chôdza s vakom, v ktorom sa na hlavu naleje čistý piesok s hmotnosťou do 500 gramov. Prekročte imaginárne prekážky bez ohnutia chrbta. Tiež, bez zahýbania, prikrčte sa, snažte sa nevrhnúť tašku.
 • Postavte sa chrbtom k gymnastickej stene, zarovnajte chrbát a jemne tlačte panvu dozadu tak, aby sa lopatka, sedacie svaly a päty dotýkali steny. Po zdvihnutí na nohách zostanú stáť 3-5 sekúnd, potom sa vrátia do pôvodnej polohy.

Cvičenia sa pod dozorom inštruktora vykonávajú aj s gymnastickými predmetmi: loptičky, činky, gymnastické palice. Je tiež potrebné vykonať polovicu bokov (na horizontálnej lište, ale bez uvoľnenia nôh) a postupne víza. Je tiež dôležité cvičiť na schodoch..

fyzioterapia

Fyzioterapia bedrovej prietrže sa používa ako primárna liečebná metóda aj ako rehabilitačná metóda po chirurgickej alebo konzervatívnej liečbe..

Pri tomto ochorení sú predpísané nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • akupunktúra,
 • podvodná masáž,
 • tepelné postupy,
 • elektroforéza.

Elektroforéza je jednou z najpopulárnejších metód liečby kýly chrbtice. Dopad prúdu na problémové oblasti „prináša“ dobrý účinok. Najdôležitejšie je, že tento postup zmierňuje bolesť a upravuje funkčné poruchy spôsobené prietržou.

Elektroforéza navyše „dodáva“ liek priamo do chrbtice. Napríklad pri jednej hernii alebo viacerých herniach, ktoré majú neurologické prejavy, sa liek, ako je karipazim, zavedený do ľudského tela pomocou elektroforézy, používa pomerne úspešne..

Po týchto procedúrach bolesť zmizne, prietrž zmäkne a medzistavcové platničky sa výrazne omladia a proces starnutia sa spomaľuje.

Inovačné metódy liečby medzistavcových prietrží

 1. Perkutánna laserová dekompresia. Jedná sa o šetrnú metódu liečby, ktorá umožňuje použitie mikroplazéra na zníženie medzistavcovej prietrže a zníženie tlaku na okolité tkanivá. Paralelne laser, ktorý ovplyvňuje miechu, obnovuje kolagénové vlákna chrupavky a napína malé praskliny na povrchu kĺbovej chrupavky..
 2. Stimulácia miechy (SCS). Pri tejto technike sa používa neurostimulátor, ktorý vytvára slabé elektrické impulzy. Prístroj prenáša impulzy priamo na nervové zakončenie miechy prostredníctvom mikroelektród implantovaných do epidurálneho priestoru. Epidurálny priestor sa nachádza medzi dura mater miechy a perioste stavcov.
 3. Chemonucleiolysis. Účinná inovatívna metóda liečby kýly bedrovej chrbtice. Do poškodeného medzistavcového disku sa zavedie enzymatický prípravok, ktorý rozpúšťa buničinové jadro, chymopapain. Po skvapalnení jadra sa odsaje, v dôsledku čoho sa medzistavcová kýla výrazne znižuje. Nevyhnutným predpokladom uskutočnenia tohto pomerne jednoduchého a menej traumatického postupu je bezpečnosť diskovej membrány.

prevencia

Aby sa predišlo prietrži, musia sa prijať tieto opatrenia:

 • zaregistrovať sa v bazéne;
 • eliminovať silnú fyzickú námahu;
 • Nezdvíhajte ťažké predmety;
 • Nerobte náhle pohyby a zákruty s telom, atď.
 • pravidelne cvičiť ktoré
 • schopné posilniť svaly chrbta a bedrovej kosti;
 • vykonávať cvičenia z priebehu lekárskej gymnastiky;
 • zúčastniť sa terapeutických a preventívnych masážnych kurzov, v ktorých špecialista natiahne chrbticu pacienta.

Miechová kýla: príznaky, diagnostika, liečba a rehabilitácia

Počet ľudí, ktorí trpia vertebrálnou prietržou, rastie každý rok a choroba sa nekontrolovateľne stáva mladšou - u pacientov stredného veku a dokonca aj u mladých ľudí je možné pozorovať stále viac a viac patologických príznakov. Miechová kýla je veľmi vážny problém, ktorý sa vo veľkej väčšine prípadov vyvíja na pozadí iných chorôb pohybového ústrojenstva a bez včasného ošetrovania ohrozuje osobu s nebezpečnými komplikáciami až do úplnej paralýzy. Okrem toho, ak sa nezmeškal čas a stanovila sa správna diagnóza, vertebrálna kýla sa dobre hodí na konzervatívnu liečbu, čo znamená, že pacienti majú veľa šancí na návrat do plného života..

Čo je kýla chrbtice?

Ľudia, ktorí sa prvýkrát stretli s problémom stavovcovej hernie, nevyhnutne majú celý rad otázok: čo je to, prečo sa choroba objavuje a do akej miery ohrozuje život a zdravie? A predovšetkým, aby ste im odpovedali, musíte pochopiť anatomickú štruktúru chrbtice. Tvorí ho veľa samostatných kostí - stavcov umiestnených nad sebou. Aby sa navzájom neotierali, medzi stavcami existuje určitý druh „tesnenia“, ktoré počas pohybu absorbuje zaťaženie chrbtice - medzistavcové platničky. Ich vonkajší obal - vláknitý prsteň - musí zostať silný a pevný počas celého ľudského života, aby chránil mäkké vláknité jadro nachádzajúce sa vo vnútri..

Ak z nejakého dôvodu horné a dolné stavce vyvíjajú nadmerný tlak na disk a postupne ho posúvajú, stráca schopnosť vykonávať svoje funkcie a vláknitý krúžok sa začína zhroutiť. V tomto prípade sa buničité jadro, ktoré čiastočne alebo úplne stratilo svoju membránu, vytlačí von - vytvorí sa kýla chrbtice. Tento proces je sprevádzaný nepohodlím a bolesťou, ktoré sa v priebehu času stávajú intenzívnejšie a bolestivejšie..

V prvej fáze vývoja prietrže chrbtice sú vlákna, ktoré tvoria vláknitý prstenec, poškodené a objaví sa v ňom prasklina. Celulózne vláknité jadro vyčnieva smerom von, ale vo všeobecnosti sa udržiava v určitých medziach. V tejto fáze sa prietrž hodí na konzervatívnu liečbu, po ktorej bude pacient určite musieť dodržiavať preventívne opatrenia a viesť zdravý životný štýl. Ak zmeškal čas, buničité jadro medzerou môže úplne opustiť vláknitý prsteň a skončiť v miechovom kanáli. V tomto prípade nechirurgické metódy na liečbu prietrže nemusia priniesť požadovaný účinok, čo znamená, že chirurgia sa stáva jedinou možnosťou.

Najčastejšie sa vyskytuje prietrž bedrovej chrbtice, ktorý sa nachádza najmä medzi 4 a 5 bedrovými stavcami, pretože práve on má najväčšiu záťaž. Cervikálna oblasť je menej postihnutá a pri niektorých druhoch zakrivenia miechy sa môže v hrudnej oblasti objaviť aj hernia..

Prečo sa choroba vyskytuje??

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu vyprovokovať vzhľad prietrže chrbtice, a často niekoľko z nich ovplyvňuje osobu naraz a postupne oslabuje jeho zdravie. Hlavné príčiny medzistavcovej prietrže spočívajú v nesprávnom životnom štýle a existujúcich ochoreniach pohybového aparátu. Ide o:

 • žilové preťaženie v dôsledku sedavého životného štýlu;
 • zlá výživa, ktorá spôsobuje nedostatok vitamínov a minerálov;
 • nesprávne zvolený matrac a vankúš;
 • nadváhou;
 • zlé návyky;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice, napríklad pri zdvíhaní závaží alebo pri športe;
 • zranenia;
 • choroby chrbtice (osteochondróza, skolióza, kyfóza atď.);
 • predchádzajúce infekcie;
 • vrodené chyby chrbtice.

U žien môže tehotenstvo tiež vyvolať výskyt prietrže - počas tohto obdobia sa zaťaženie medzistavcových platničiek niekoľkokrát zvyšuje. Podľa štatistík však muži častejšie trpia prietržami chrbtice - ich chrupavka nie je rozvinutá rovnako ako ženy, a preto je náchylnejšia na degeneratívne zmeny..

Vek je tiež dôležitý - pacienti s herniou sú oveľa viac medzi staršími ľuďmi ako medzi mladými ľuďmi. Faktor dedičnosti sa nedá ani znížiť - ak má osoba v rodine ľudí s ochorením miechy, riziko podobných problémov sa výrazne zvyšuje.

Príznaky vertebrálnej hernie

Spočiatku jediným prejavom prietrže chrbtice môže byť iba mierne nepohodlie v chrbte alebo krku, čo sa najčastejšie pripisuje únave alebo svalovému namáhaniu. S rozvojom choroby sa však záchvaty bolesti stávajú častejšie a predlžujú a v neskorších štádiách už nie sú závislé od fyzickej aktivity, čo človeka takmer neustále vyrušuje, aj keď je v pokoji..

Ale bolesť nie je ani zďaleka jediným znakom kýly chrbtice. Príznaky tejto patológie do značnej miery závisia od jej umiestnenia, a preto si ich lekár po starostlivom preštudovaní môže urobiť predbežný záver o tom, ktorá časť chrbtice prešla degeneratívnymi zmenami..

Bežné primárne príznaky prietrže zahŕňajú:

 • akútna bolesť chrbtice, ktorá sa zvyšuje len s fyzickou námahou a po krátkom odpočinku zmizne;
 • opuch;
 • svalové napätie
 • rachiocampsis;
 • pocit pálenia, brnenie a husacie kožušiny.

Okrem toho pri hernii bedrovej chrbtice, ktorá sa vyskytuje najčastejšie, sú charakteristické aj ďalšie príznaky:

 • záchvaty akútnej bolesti v bedrovej oblasti, skôr ako bedrovej;
 • zníženie alebo úplná strata citlivosti kože nôh;
 • hnačka alebo zápcha;
 • hemoroidy v dôsledku narušenia krvného obehu;
 • zápal močového mechúra;
 • amyotrophy;
 • urolitiázová choroba;
 • zápal panvových orgánov, napríklad maternice alebo vaječníkov u žien;
 • nadmerné potenie alebo naopak suchá koža na nohách.

Bolesť s kýlou chrbtice, ktorá sa nachádza v tejto oblasti, klesá, postupne sa šíri do dolných končatín a pri pokusoch o ohýbanie, ohýbanie alebo ohýbanie chrbta sa zväčšuje niekoľkokrát. Ak sa prietrž dotkne ischiadického nervu, bolesť sa najčastejšie prejavuje iba v jednej nohe, pokrývajúc ju celú, dole na nohu, zreteľne sa zosilňuje kašľom a prestane obťažovať osobu iba v polohe na chrbte..

Okrem nepohodlia a bolesti v krku môžu prietrž krčnej chrbtice rozpoznať aj hernia:

 • bolesti hlavy, migrény;
 • závrat
 • zrakové postihnutie, očné choroby;
 • únava, znížená výkonnosť;
 • neurasténia, nespavosť;
 • časté zvýšenie tlaku, hypertenzia;
 • zníženie alebo úplná strata chuti;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • hučanie v ušiach;
 • hnisavý zápal mandlí;
 • bolesť a strata citlivosti v oblasti ramien;
 • znecitlivenie prstov.

Hlavným nebezpečenstvom vertebrálnej hernie krčnej chrbtice je zhoršenie mozgového obehu, čo výrazne zvyšuje riziko ischemickej mozgovej príhody..

Medzistavcová prietrž vytvorená v hrudnej chrbtici tiež spôsobuje neustálu bolesť v tejto oblasti a nepohodlie v pleciach a lopatkách. Súčasne môže byť osoba vyrušená:

 • dýchavičnosť;
 • pálenie a bolesť v srdci;
 • znížená citlivosť kože;
 • poruchy štítnej žľazy.

Pri tejto forme kýly nie je syndróm bolesti taký výrazný, pretože hrudná chrbtica obvykle nemá veľkú záťaž. Počas kašľa, kýchania a fyzickej aktivity sa však nepríjemné pocity zreteľne znásobujú a žalúdku sa môže dostať bolesť. Okrem toho, vyprovokovanie chorôb štítnej žľazy, prietrž hrudnej chrbtice často spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, kvôli ktorej môžu muži trpieť impotenciou a ženy majú menštruačné nepravidelnosti..

Ako choroba postupuje, jej príznaky sa objavujú jeden po druhom, ale kvôli ich rozmanitosti môže byť veľmi ťažké rýchlo zistiť, aká patológia je spôsobená. Preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc bez čakania na vážne zhoršenie pohody, čím sa zvýšia vaše šance na úplné uzdravenie..

Diagnóza choroby

Príznaky prietrže v počiatočnom štádiu skôr pripomínajú choroby vnútorných orgánov, takže bez konzultácie so špecialistom a mnohých ďalších štúdií môže byť mimoriadne ťažké predpokladať, že príčina problému leží presne v chrbtici. Počas vizuálneho vyšetrenia pacienta si lekár môže všimnúť skreslenie postavenia a zistiť pokles alebo úplnú stratu citlivosti v určitých oblastiach kože. Pociťuje chrbticu a určuje najbolestivejšie oblasti a oblasti neprirodzeného svalového napätia - na základe týchto informácií môže urobiť predbežný záver o lokalizácii patológie..

Na účely konečnej diagnózy môže byť pacientovi pridelené:

 1. röntgenový Odstraňuje ďalšie príčiny bolesti a nepohodlia, ktoré nie sú spojené s prietržami chrbtice.
 2. CT sken. Poskytuje podrobné informácie o stave miechového kanála, jeho obsahu a okolitých tkanivách. Vizuálne však potvrdiť prítomnosť prietrže chrbtice, údaje získané v dôsledku CT nemôžu byť vždy.
 3. Magnetická rezonancia. Umožňuje získať komplexné informácie o stave miechy, nervových zakončení, mäkkých tkanivách, ako aj identifikovať degeneratívne zmeny a nádory a jasne identifikovať ich umiestnenie..
 4. Myelogram. Tento postup zahŕňa CT vyšetrenie s injekciou kontrastného média do miechy. Poskytuje najpresnejšie informácie o mieste a veľkosti prietrže chrbtice.
 5. Elektromyelogram. Pomáha identifikovať, ktoré nervové zakončenie je komprimované výslednou prietržou.

Štandardným testom na konečnú diagnostiku podozrenia na spinálnu herniu je MR a ďalšie diagnostické metódy sú predpísané na základe individuálnych charakteristík pacienta a symptómov..

Liečebné metódy

Po podrobnom vyšetrení je pacientovi predpísaná komplexná terapia, ktorá úplne závisí od typu vertebrálnej hernie a stupňa zanedbania choroby. Ak sa problém dá zistiť v počiatočnom štádiu, pacientom sa odporúča konzervatívna liečba vrátane:

 1. Užívanie liekov. V prvom rade ide o lieky proti bolesti určené na zlepšenie stavu pacienta, nesteroidné protizápalové lieky (za predpokladu, že neexistujú žiadne chronické gastrointestinálne choroby), svalové relaxanciá na zmiernenie svalových kŕčov a chondroprotektory, ktoré pomáhajú obnoviť tkanivo chrupavky. Môžu sa predpísať aj prostriedky na stimuláciu krvného obehu v problémovej oblasti, multivitamínové komplexy a lieky, ktoré chránia žalúdočnú sliznicu. V prípadoch, keď konvenčné lieky proti bolesti nepostačujú na zastavenie útoku, sa môže použiť röntgenová blokáda - injekcia glukokortikoidov, lokálne anestetiká a vitamín B12 priamo do lézie. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii a röntgenovej kontrole a je oveľa účinnejšia ako intramuskulárne injekcie, umožňuje obnoviť krvný obeh, zmierniť opuchy a zmierniť bolesť..
 2. Terapeutická gymnastika. Každodenná implementácia špeciálnych cvičení je mimoriadne dôležitá tak v boji proti chorobe v jej raných štádiách, ako aj počas rehabilitácie po chirurgickom odstránení prietrže chrbtice. Učebný plán zostavuje ošetrujúci lekár individuálne pre každého pacienta, a keď cvičíte sami doma, je veľmi dôležité ho prísne dodržiavať a byť opatrný, vyhýbať sa nadmernému zaťaženiu, náhlym pohybom a zdvíhaniu váhy. Pri prvých príznakoch prietrže chrbtice majú hodiny jogy dobrý účinok, ale v tomto prípade sa odporúča vykonávať cvičenia nie na posteli, ale na tvrdom povrchu..
 3. Fyzioterapia. Zahŕňa manuálnu terapiu, ktorá umožňuje uvoľnenie zovretých nervových zakončení pohybom a napínaním stavcov, masáž, reflexológiu, UHF, elektroforézu a fonoforézu..

Okrem toho hirudoterapia (použitie pijavíc na stimuláciu prietoku krvi a resorpciu vyzrážaného fragmentu pod vplyvom aktívnych látok obsiahnutých v ich slinách), kryoterapia (zlepšenie krvného obehu v problémovej oblasti pod vplyvom tekutého dusíka) a akupunktúra (podráždenie) môžu dať pozitívny výsledok pri liečbe kýly chrbtice nervové zakončenie pôsobením na aktívne body).

Ak bola diagnóza kýly chrbtice stanovená v neskorých štádiách choroby a tradičné spôsoby liečby nepriniesli požadovaný účinok, pacientovi sa môže odporučiť chirurgický zákrok. Hlavnými indikáciami chirurgického odstránenia prietrže sú silné bolesti, s ktorými konvenčné lieky nedokážu čeliť, komplikácie vo forme neurologických porúch, ako aj močová inkontinencia a impotencia u mužov..

Existuje niekoľko možností chirurgického odstránenia stavovej kýly:

 1. Postdiskektomického. Vláknité jadro, ktoré opustilo hranice vláknitého prstenca, sa odstráni malými rezmi. V obzvlášť závažných prípadoch je celý disk odstránený a na jeho miesto sa nachádza implantát z titánu. Takýto postup sa však vykonáva zriedkavo z dôvodu vysokého rizika infekcie a zložitého obdobia zotavenia.
 2. Endoskopická chirurgia. Minimálne invazívna metóda na odstránenie prietrže chrbtice, ktorá spočíva v zavedení fotoaparátu a nástroja cez malú punkciu a prakticky nepoškodí svaly.
 3. Laserová prevádzka. Používa sa u pacientov mladších ako 40 rokov a iba v prípade, ak nebola zničená miecha. Zahŕňa zavedenie ihly s vláknom prepichnutím a „odparenie“ poškodených oblastí pomocou lasera.

Malo by sa však chápať, že operácia odstránenia prietrže chrbtice je extrémne opatrenie, ktoré sa lekári snažia nevyužiť, zatiaľ čo zdravie pacienta je relatívne bezpečné..

Obdobie vymáhania

Po dlhotrvajúcom liečení kýly chrbtice, aj keď terapia priniesla požadovaný výsledok, pacient potrebuje rehabilitáciu, ktorá pomôže upevniť účinok a zabráni komplikáciám alebo relapsu choroby. Hovoríme o použití špeciálneho korzetu, fyzioterapii a kontrole telesnej hmotnosti.

Kýlový korzet je určený na zníženie a rovnomerné rozdelenie záťaže na chrbticu a prenos časti tlaku do brušnej dutiny. Kvalitný produkt tohto druhu by mal mať pevný základ, ale mal by zostať flexibilný, pričom by mal pacient počas celého dňa udržiavať správne držanie tela. Presný čas, počas ktorého sa neodstraňuje korzet, určuje ošetrujúci lekár - ak ho budete nosiť neustále, zvyšuje sa riziko degenerácie zadných svalov..

Veľkú úlohu počas rehabilitačného obdobia hrá predovšetkým predĺženie chrbtice, ktoré vám umožňuje vrátiť vysídlené stavce na miesto. Na tento účel sa používajú záťažové alebo špeciálne simulátory a samotný postup sa môže vykonávať za bežných podmienok alebo vo vode. Druhá možnosť sa považuje za jemnejšiu a menej bolestivú pre pacienta. Po natiahnutí je výsledok fixovaný pomocou cvičebnej terapie a nosenia korzetu.

Rovnako dôležitá pre pacientov so spinálnou herniou je správna výživa, najmä ak majú kíl navyše. S cieľom normalizovať hmotnosť a ďalej ju udržiavať v potrebnom rámci sa pacientom odporúča znižovať obsah kalórií v potravinách a zvyšovať množstvo vlákniny v strave. Je tiež lepšie vzdať sa alkoholu, pikantných korenín, údených a nakladaných výrobkov, znížiť množstvo spotrebovanej soli a nezabudnúť na pitný režim.

Preventívne opatrenia

Dodržiavaním určitých pravidiel môžete významne znížiť riziko vertebrálnej kýly a mnohých ďalších problémov s pohybovým aparátom. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. Sledujte svoju váhu - čím viac libier, tým vážnejšie zaťaženie chrbtice.
 2. Udržiavajte správny postoj nielen pri sedení, státí a chôdzi, ale aj počas spánku. Napríklad musíte stáť priamo pri pleciach mierne odtiahnutých dozadu, so zatiahnutým žalúdkom a spodnou časťou chrbta, sedieť s oboma nohami na podlahe a lepšie spať na tvrdej ortopedickej matraci na chrbte alebo na boku, ale nie na žalúdku. Ak počas práce musíte stáť na dlhú dobu v pokoji, pri prenášaní váhy na jednu nohu je potrebné stlačiť prsty obidvoch nôh - tým sa vyrovná ťažisko a udržiava sa normálny prietok krvi..
 3. Pokúste sa vyhnúť zdvíhaniu závaží. Ak to nie je možné, prinajmenšom to urobte správne: chrbát by mal zostať rovný a hlavné zaťaženie by nemalo byť na spodnej časti chrbta, ale na svaly nôh..
 4. Zrevidujte svoju stravu opustením nezdravých potravín v prospech vyváženej stravy bohatej na vitamíny a minerály.
 5. Nezabudnite na ranné cvičenia a špeciálne cvičenia na napínanie chrbtice. Počas sedavej práce sa častejšie robia prestávky na dočasnú zmenu polohy tela a naťahovanie.
 6. Prestať fajčiť a zneužívať alkohol.
 7. Ženy znižujú počet vysokých podpätkov a nosia ich iba vo výnimočných prípadoch.

Samotné tieto opatrenia nemôžu zaručiť, že človek nikdy nebude mať problémy s chrbticou, ale je celkom schopný znížiť pravdepodobnosť ich výskytu..

Pre tých, ktorí sa napriek tomu stretli s vertebrálnou prietržou, je dôležité pochopiť, že táto choroba nie je trestom, a pri správnom včasnom ošetrení má veľmi priaznivé prognózy. Hlavnou vecou je čo najskôr rozpoznať alarmujúce príznaky a vyhľadať lekársku pomoc, až kým sa choroba nestratí a nevyvolá oveľa závažnejšie komplikácie..

Kýla sakrálnej chrbtice - príznaky, diagnostika a liečba

Dolná časť chrbta a sakrálna oblasť chrbta sú zraniteľnými miestami pre zranenia a lézie degeneratívnej povahy v chrbtici. Podľa štatistík je medzistavcová prietrž sakrálneho a dolného chrbta diagnostikovaná častejšie ako výskyt choroby v iných častiach chrbtice. Čím skôr lekári diagnostikujú patológiu, tým ľahšie sa s ňou bude liečiť počas liečby. Musíte zistiť, aké príznaky naznačujú ochorenie a ako s takýmto diagnózou žiť normálne..

Ako sa vyvíja prietrž lumbosakrálnej chrbtice?

Pri hernii lumbosakralu sa vyskytujú rovnaké negatívne procesy ako pri degeneratívnych formáciách v ktorejkoľvek inej časti chrbta. Ak má osoba negatívne metabolické zmeny v tele, potom dochádza k zhoršenému prísunu živín do chrupavky v medzistavcových platničkách. Takéto procesy vedú k osteochondróze, na pozadí ktorej sa pri lumbosakrálnej chrbtici najčastejšie vyskytuje prietrž.

Ak nie je choroba žiadnym spôsobom kontrolovaná, degeneratívne procesy chrbtice sa zhoršujú, čo vytvára praskliny v postihnutom vláknitom kruhu. Je to pevná štruktúra umiestnená vo vnútri každého medzistavcového disku. Vo vláknitom kruhu je buničité jadro - žľazová, mäkká štruktúra. Počas vývoja ochorenia dochádza k predĺženiu vláknitého prstenca, ktorý sa nazýva výstupok. Ak pevná konštrukcia nemôže vydržať a prasknúť, mäkký obsah vstupuje do medzistavcových priestorov a stáva sa prietržou.

Lumbosakrálna oblasť chrbtice je najviac náchylná na výskyt takýchto chorôb, pretože existuje zvýšená pohyblivosť kĺbov, čo zvyšuje riziko vážneho zranenia. Tiež kvôli anatomickým rysom človeka dolná časť chrbta prijíma najväčšiu záťaž, preto tu vzniká kýla. Kýly sú okrem miesta lokalizácie tiež pravé, ľavicové, vonkajšie a vnútorné. Pri vytváraní silného tlaku v mieche sa vyskytuje stav ohrozujúci zdravie..

Prečo je prietrž lumbosakrálnej chrbtice?

Hlavnou príčinou prietrže medzistavcových platničiek je neaktívna alebo nadmerná flexibilita kĺbov. Životný štýl a prítomnosť sprievodných chorôb tiež ovplyvňujú tendenciu poškodiť medzistavcové platničky lumbosakrálnej chrbtice..

Predisponujúce faktory sú:

 1. Genetická závislosť. Osoby, ktorých rodičia alebo blízki príbuzní majú problémy s chrbticou, by mali vždy zvážiť tento rizikový faktor a pravidelne sa podrobovať lekárskej prehliadke tela. Ak sa v bedrovej oblasti vyskytujú najmenšie náznaky nevoľnosti, odporúča sa okamžite vyhľadať lekára.
 2. Vedenie životného štýlu. Ak človek zneužíva alkohol a jeho strava je ochudobnená o vitamínové a minerálne inklúzie, potom s vekom kostné tkanivo opotrebuje viac, čo v budúcnosti ovplyvní výskyt prietrže alebo iného sprievodného ochorenia..
 3. Prítomnosť iných chorôb pohybového aparátu. Ak má pacient reumatoidné lézie chrbtice, artritídu kĺbov, osteochondrózu alebo skoliózu, potom prítomnosť takýchto patológií s väčšou pravdepodobnosťou vyvolá medziobratlovú prietrž lumbosakrálnej chrbtice.
 4. Málo cvičenia. Pri sedavom životnom štýle pacient trpí stagnáciou v tele, je narušený krvný obeh a metabolizmus sa spomaľuje. To má negatívny vplyv nielen na zdravie chrbtice, ale aj na celé telo.
 5. Nadmerná fyzická práca. Ak osoba zdvíha závažia, môže to začať patologický proces. Kýly sa najčastejšie vyskytujú u profesionálnych športovcov a ľudí, ktorých činnosť súvisí s pracovníkmi v ťažkej práci - staviteľmi, sťahovákmi. Fyzická aktivita by mala byť mierna, aby sa nepreťažovala chrbtica.
 6. Prítomnosť poranení alebo zakrivenia chrbtice. Predchádzajúce modriny alebo výrony môžu spôsobiť výskyt medzistavcovej prietrže, ako aj prítomnosť skoliózy..

Menej významné rizikové faktory:

 1. Výška nad 170 cm a vek od 30 rokov.
 2. Prítomnosť obezity alebo nadváhy.
 3. Pohlavie žien (ženy sú náchylnejšie na ochorenia kostí).
 4. Neustála práca na počítači.
 5. fajčenie.
 6. hypotermia.

Ak je osoba ohrozená, ak máte bolesti chrbta, mali by ste okamžite vyhľadať lekára.

Príznaky hernie lumbosakrálnej chrbtice

Hlavným príznakom lumbosakrálnej prietrže je bolesť v dolnej časti chrbta. Čím pokročilejšie je štádium choroby, tým väčšie je nepohodlie v pocitoch. Ak dôjde iba k výčnelku alebo k miernemu výčnelku, pacient sa vo väčšine prípadov necíti živé príznaky. Mierne príznaky, ako je pocit stuhnutosti v dolnej časti chrbta, človek môže dlho ignorovať. Časom sa nepohodlie zosilňuje a záchvaty sú čoraz častejšie.

Hlavné príznaky lumbosakrálnej prietrže:

 1. Bolesť je konštantná, narušuje pacienta na dlhú dobu, často niekoľkokrát počas dňa.
 2. Ak urobíte ostrý pohyb alebo zdvihnete ťažkú ​​váhu, pacient bude mať zjavné znaky poškodenia. Je možné kŕče.
 3. Vyskytujú sa príznaky ischias alebo lumbagu. Osoba má ostrú bedrovú kosť v oblasti nôh, zadku. Bolesť je horšia v chladnom počasí. Ak pacient prechladne, príznaky sa zhoršia. Tento symptóm indikuje stlačenie nervového vlákna v miechovom kanáli..
 4. Nepríjemné pocity nevyžarujú, sú jasne cítené na jednom mieste.
 5. Vývoj radiálneho syndrómu, zvieranie sedacieho nervu. Pacient má nielen bolesti chrbta, ale aj nepríjemnú bolesť pozdĺž sedacieho nervu, počínajúc pálením nepohodlia v zadku až po parestéziu alebo znecitlivenie chodidla. Charakteristická je femorálna a lýtková kŕč s narušenou motorickou funkciou končatiny. Lumbago pozdĺž nervu sa vyvíja v smere, kde sa vyskytol radiálny syndróm. Vyvíja sa tiež syndróm myofasciálneho piriformis, čo jasne naznačuje poškodenie bedrovej chrbtice.

Ako sa patológia vyvíja, bolesť sa zvyšuje. Z epizodických záchvatov sa stáva trvalý. Spodné končatiny trpia, lumbago má negatívny vplyv na chôdzu človeka, vyvíja sa krívanie. Nepríjemné pocity sa zhoršujú počas kýchania, kašľa alebo pri rýchlej chôdzi. V priebehu času je chrbát silne ohnutý a na mieste, kde sa objavila prietrž, sa objavuje zjavný opuch.

Patologická diagnostika

Ak existujú nejaké podozrivé príznaky choroby, musíte sa bezodkladne dohodnúť s miestnym lekárom. Terapeut skúma pacienta, zbiera anamnézu. Ak má špecialista skutočne podozrenie na herniu alebo výčnelok, potom odporučí lekára s úzkym špecializovaným zameraním - neurológa, traumatológa alebo ortopéda. Potom, po konzultácii a vyšetrení iného lekára, sa predpíše niekoľko vyšetrení:

 1. Röntgenové vyšetrenie chrbtice. Ak máte akékoľvek ťažkosti s bolesťou chrbta, vždy priamo robte röntgenové lúče. V konkrétnom prípade je lumbosakrálna oblasť. Takáto štúdia umožňuje identifikovať hrubé porušenia kostry. Ak dôjde k patologickej zmene alebo ochabnutiu diskov medzi medzistavcovým priestorom, môžu byť podozrenia na vrodené chyby, kýlu alebo osteochondrózu.
 2. Ak sa vyskytnú príznaky zápalu, predpisujú sa laboratórne testy vrátane všeobecného krvného testu a reumatologických testov. Tieto indikácie sú relevantné pre ľudí, ktorí majú sprievodné ochorenia kĺbov alebo autoimunitné poruchy..
 3. Spoľahlivým spôsobom, ako zistiť prítomnosť kýly alebo výčnelku, je mať MR. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie vám umožňuje identifikovať nielen prietrž, ale aj konkrétne miesto. Metóda určuje veľkosť a typ výčnelku. Obzvlášť dôležité je vyšetrenie MRI na rozlíšenie prietrže od nádorového procesu..
 4. CT sken. CT sa predpisuje, ak má pacient priame kontraindikácie na MRI - prítomnosť kardiostimulátora alebo zlúčenín kovov v tele (kĺby, chrbtica). CT je pokročilá verzia rádiografie, ktorá vám umožňuje získať trojrozmerný obraz chrbtice a vnútorných orgánov.
 5. ultrazvuk Ultrazvuková diagnostika je relevantná iba vtedy, ak v oblasti dolnej časti chrbta dochádza k silnému opuchu mäkkých tkanív alebo ak existuje podozrenie na zranenie, modriny.

Okrem vyššie uvedených diagnostických metód môže špecialista predpísať ďalšie postupy.

Liečba bedrovej prietrže

V nezačatých prípadoch sa zvyčajne používajú metódy konzervatívnej liečby drogových a fyzických účinkov. Lieky sa majú predpisovať v akútnom období, keď dôjde k exacerbácii, sprevádzané silnou bolesťou, zápalom a radiálnym syndrómom. Po úľave od exacerbácie sú na rehabilitáciu pacienta potrebné fyzické metódy. V kritických prípadoch je potrebný chirurgický zákrok..

Liečba drogami

Lieky účinne eliminujú pokročilú bolesť a podporujú boľavé chrbát počas rehabilitačného obdobia. Ktoré farmakologické skupiny liekov sú najprijateľnejšie:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká. Táto skupina liekov sa najčastejšie predpisuje na záchvaty bolesti. Lieky pôsobia účinne a pri krátkodobom používaní nespôsobujú vedľajšie účinky. Lieky prvej línie - diklofenak, meloxikam, nalgesín, indometacín. Menej často používané sú Piroxicam, Analgin alebo Ketorolac. Formu uvoľňovania a trvanie liečby by mal určiť ošetrujúci lekár.
 2. Svalové relaxanciá. Zmierniť bolesť prietrže spojenú so svalovou spasticitou. Častým spoločníkom degeneratívnej deštrukcie medzistavcových platničiek je osteochondróza alebo zakrivenie chrbtice. Ak takéto patológie vzniknú, kostrové svaly prechádzajú negatívnymi zmenami. Niektoré svaly sa začínajú vykladať zozadu, čo spôsobuje silné kŕče. Pri prietrži lumbosakrálnej kýly sa zvyčajne pozoruje svalová kŕč v príslušnej oblasti. Na odstránenie bolestivého zúženia je indikované používanie svalových relaxancií. Zvyčajne predpísané Midokalm alebo Sirdalud. Schému a trvanie liečby volí lekár individuálne.
 3. Chondroprotektory - lieky založené na glukozamíne a chondroitíne. Na dosiahnutie stabilného terapeutického účinku je potrebný dlhý priebeh liečby po dobu najmenej 3 až 4 mesiacov. Niektorí odborníci takéto fondy nepredpisujú, pretože ich považujú za neúčinné. Tieto výrobky vyživujú štruktúru chrupavky a posilňujú kostný aparát.
 4. Vonkajšie chladiace gély alebo masti. Ak pacient nemá silnú bolesť, môžu sa použiť NSAID v externej forme. Niekedy je možné predpísať homeopatiu založenú na bylinách s protizápalovými účinkami. Príkladmi liekov sú Nise gel, Voltaren, Olfen, Traumeel. Trvanie terapie sa volí individuálne.
 5. Minerály a vitamíny v perorálnej forme. V prípade potreby môže lekár predpísať priebeh vápnika, zinku a železa. Užitočné sú aj vitamíny skupiny B. Doplnky výživy zlepšujú pohodu pacienta, posilňujú kostné tkanivo. Trvanie liečby je individuálne. Príklady vitamínovo-minerálnych komplexov - Vitrum, Complivit.
 6. Neurotropné vitamíny skupiny B. Kombinované lieky založené na B1, B6 a B12 účinne pomáhajú pri bolestiach spôsobených štiepením koreňov nervov. Injekčné lieky sa používajú 2 až 4 týždne, po ktorých prejdú na udržiavaciu terapiu vo forme tabliet a uvoľnia sa do 1 až 2 mesiacov. Príklady liekov sú Neurorubín, Neuronorm, Milgamma. Lieky nielen podporujú stav pacienta pomocou štípania, ischias alebo lumbagu, ale tiež posilňujú imunitný systém a zlepšujú celkové zdravie..
 7. Glukokortikoidy. Hormonálne lieky sa predpisujú, ak je zápal veľmi rýchly a lieky proti bolesti nemôžu úplne zastaviť útok bolesti. Kortikosteroid sa podáva intraartikulárne na potlačenie zápalu v mieste bolesti. Bežne sa používajú dlhodobo pôsobiace lieky, napríklad diprospán..

Niektoré lieky sú určené na použitie v akútnom období - NSAID, svalové relaxanciá, neurotropné vitamíny a kortikosteroidy. Zvyšné prostriedky sa používajú na kurzy počas rehabilitačného obdobia. Antispasmodiká a neurologické lieky sú predpisované menej často..

Metódy fyzickej rehabilitácie pre medzistavcové prietrhy sakrálneho regiónu

Realizácia rehabilitačných a obnovovacích opatrení v období po exacerbácii je dôležitou etapou. Ak sa príznaky a veľkosť prietrže netýkajú pacienta a nie sú priamou indikáciou chirurgického zákroku, ďalším krokom v normalizácii stavu pacienta budú lekárske postupy, pomocou ktorých bude možné výsledok po liečbe liečivom opraviť..

Niekoľko takýchto opatrení pomôže:

 1. Masáže. Masážne sedenie môže vykonávať iba špeciálne vyškolený rehabilitológ alebo chiropraktik. Samomasáž pri liečbe nepomôže, preto musíte najmenej dvakrát ročne podstúpiť sériu relácií. Pri masáži sa zlepšuje zdravotný stav pacienta, zvyšuje sa krvný obeh a uvoľnené svaly sa uvoľňujú. Pre stavce sú tieto manipulácie tiež užitočné, pretože spolu so zlepšeným prietokom krvi do lézie sa dodávajú prospešné látky. Lepšie ležte na bruchu, zatiaľ čo masážny terapeut pracuje na maximálnej relaxácii. Tým sa zlepší účinok zasadnutia..
 2. Cvičebná terapia. Fyzioterapeutické cvičenia musí navštevovať aj zdravý človek. Ak pravidelne cvičíte, vaše svaly sa posilňujú a zlepšuje sa držanie tela, čo umožňuje hladkú chôdzu. Je to ľahký spôsob, ako udržiavať tón tela pre zdravie chrbtice. Bolesť spojená so slabosťou svalov je odstránená. Cvičenia sa musia robiť denne a pomaly, pri dodržaní správnej techniky..
 3. Pri intervertebrálnej hernii sakrálneho úseku je rehabilitácia predpísaná fyzioterapeutickými metódami. Použitá magnetoterapia, elektroforéza. Takéto postupy sa často využívajú, pretože pomáhajú obnoviť chrupavku zlepšením lokálneho prietoku krvi. Pod vplyvom magnetického poľa alebo elektriny, pomocou špeciálnych zariadení, sa vitamínové prípravky vstrekujú subkutánne do postihnutej oblasti. Procedúry umožňujú liekom preniknúť do hlbších vrstiev kože, čo má terapeutický účinok.
 4. Na odstránenie účinkov bolesti chrbtice sa môžete prihlásiť na liečbu rázovou vlnou. Postačuje navštíviť liečebnú miestnosť niekoľkokrát, aby prišla úľava. Odstraňujú zápal pôsobením ultrazvuku na postihnutú oblasť, ktorá spúšťa aktívne regeneračné procesy. Liečba rázovými vlnami je užitočná pri zraneniach, modrinách a výronoch..
 5. Akupunktúra alebo akupunktúra. Hlavnou úlohou postupu je vplyv tenkých ihiel na bolestivé citlivé body. Užitočným postupom je to, že neumožňuje tvorbu nových spúšťačov svalov. Bežným problémom pri ochoreniach chrbtice je svalová spasticita. Keď ihla zasiahne požadovaný bod, svaly sa uvoľnia a bolesť chrbta ustúpi..

Komplexné ošetrenie môže zahŕňať aj rôzne kombinácie preventívnych metód vrátane gymnastiky, naťahovania a používania cvičebných pomôcok.

Chirurgia pri medziobratlovej kýle lumbosakrálnej

Existuje niekoľko typov indikácií, pre ktoré je potrebný chirurgický zákrok:

 1. Časť kýly blokuje miechový kanál, preto je pacient ochrnutý. Jeho nohy sú odobraté a močenie a stolice sú narušené..
 2. Veľkosť prietrže presahuje 1 cm v priemere.
 3. V bedrovej oblasti sa objavil nádorový proces podobný symptómom ako prietrž.

Čo sa môže týkať voliteľných indikácií pre chirurgický zákrok:

 1. Čiastočná strata citlivosti v dolných končatinách.
 2. Parestézia prstov na nohách.
 3. Chronická štipka sedacieho nervu.

ethnoscience

Na začiatok liečby sa neodporúčajú používať alternatívne metódy liečby. Kvalifikovaní lekári zvyčajne nepredpisujú metódy tradičnej medicíny, a to ani v rámci komplexnej liečby. Domáca liečba bylinkami alebo inými metódami v praxi nepotvrdila účinnosť pri udržiavaní zdravia v prítomnosti diagnózy prietrže. Ak si pacient želá byť liečený alternatívnymi metódami, musí získať povolenie od špecialistu.

Alternatívou je diskutovať o konkrétnych predpisoch so svojím lekárom a pokúsiť sa ich kombinovať s hlavnou liečbou. Ak pacient sám liečí a ignoruje metódy konzervatívnej medicíny, jeho stav sa časom zhorší a lekárom bude ťažšie pomôcť. Z tohto dôvodu je samoliečba nebezpečná pre zdravie v prípade výskytu závažných diagnóz spojených s poškodením miechy..

Prevencia medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej

Neexistujú spoľahlivé spôsoby, ako chrániť osobu 100% pred prietržou, ak má škodlivú prácu alebo genetickú predispozíciu. Existujú základné odporúčania, ktorých dodržiavanie čiastočne ochráni chrbticu pred škodlivými účinkami:

 1. Podpora správneho držania tela. Ak pacient vedome sedí alebo kráča hladko, bez toho, aby sa skrútil a neklonil sa na jednej strane, jeho svalnatý korzet chrbtice je rovnomerne zaťažený, čo zabraňuje vzniku svalovej hypertonicity alebo hypotenzie na rôznych miestach..
 2. Pravidelná cvičebná terapia a gymnastika. Ak neexistujú žiadne choroby chrbta, môžete vykonávať podporné cvičenia 2-3 krát týždenne. To stačí na udržanie minimálneho svalového tonusu na uvoľnenie chrbtice.
 3. Noste topánky s plochou podrážkou alebo s nízkym podpätkom. Táto položka sa týka žien. Nosenie topánok s vysokými podpätkami preťažuje chodidlá a dolnú časť chrbta, čo negatívne ovplyvňuje zdravie chrbtice. Odporúča sa tiež zvoliť si ortopedické topánky, aby ste v nej mohli chodiť.
 4. Nosenie batohu alebo tašky v dvoch rukách, nie na jednom ramene. Ak nosíte tašku iba na jednej strane, v priebehu času bude mať plecia skreslenie, ktoré spôsobí skoliózu a zakrivenie chrbtice. To vyvolá bolesť a objavenie sa sprievodných diagnóz. To isté platí pre nosné hmotnosti - je lepšie prepravovať obaly zo skladu v každej ruke striedavo.

Predchádzanie chorobám chrbtice pomôže aj aktívny životný štýl a vzdanie sa zlých návykov..

Redakčné stanovisko

Medzistavcová hernia bedrovej alebo sakrálnej oblasti je vážna diagnóza, ktorá si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Patológia môže byť podozrením na špecifické príznaky. Aby ste sa zoznámili s informáciami o ďalších patológiách pohybového aparátu a chrbtice, odporúčame vám prečítať si ďalšie články o našom zdroji..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová prietrž sakrálnej chrbtice je závažné a závažné ochorenie sprevádzané silnou bolesťou a obmedzením motorických funkcií. Toto je v súčasnosti najbežnejšie ochorenie miechy postihujúce všetky populácie..
Umbilická hernia sa nazýva chirurgická patológia kvôli výstupu cez charakteristické otvorenie brušných orgánov za prednú stenu..Umbilikálna hernia podľa ICD 10 má vo všetkých zdravotníckych zariadeniach kód K42, ktorý určuje metódy diagnostiky, taktiky liečby a riadenia pacientov, ako aj preventívne opatrenia.
Zvláštnosťou menopauzy je to, že v tejto dobe sa spomaľuje veľa dôležitých procesov v tele. Vrátane výroby hormónov, ktoré regulujú reprodukčný systém.