loader

Hlavná

Späť

Kvalitná rehabilitácia po operácii miechy

Neurochirurgovia, ktorí vo veľkom rozsahu vykonávajú odstraňovanie prietrží na chrbtici, neprestávajú opakovať, že vykonávanie kvalitných manipulácií na medzistavcových platničkách je iba polovicou úspešnej liečby pacienta. Ďalšou fázou liečby je rehabilitácia, ktorá by nemala byť menej úspešná. To je to, čo odborníci chcú povedať, že pooperačné zotavenie je potrebné aj po dokonale vykonanej operácii odstránenia kýly! A ak rehabilitácia nebude pokračovať správne alebo bude úplne chýbať, recenzie odborníkov objasnia, že všetka práca chirurga bude zbytočná..

Ak sa chcete rýchlo zotaviť, nesiete zodpovednosť za obdobie obnovenia. Zamerajte sa na odporúčania vášho osobného lekára, a nie na svoje vlastné špekulácie alebo rady „skúsených“, ktorí podrobne opisujú svoje lekárske a rekreačné činnosti. Po rehabilitačnom programe, ktorý pre vás vyvinul operačný chirurg spolu s fyzioterapeutom a fyzioterapeutom, výsledky určite budú.

Ako dlho trvá, kým má pacient s kompetentným pooperačným prístupom dosiahnutie vytúženého uzdravenia? Ako ukazujú praktické skúsenosti, 90 dní po operácii, ale nie menej. Rehabilitačný kurz pre tých, ktorí boli prijatí na chirurgické oddelenie s veľmi závažnými neurologickými poruchami, môže trvať až 6 mesiacov a viac, až rok.

Anton Epifanov bude hovoriť o operáciách chrbtice a možnostiach zotavenia:

Rehabilitácia zahŕňa nielen liečenie chirurgickej rany, odstránenie syndrómu bolesti, ale aj produktívnu prevenciu všetkých možných komplikácií vrátane prevencie ich najbežnejších - relapsu medzistavcovej prietrže. Bez nej nie je možné normalizovať fungovanie stavcov, potenciál podporujúci lokomotívu a funkciu centrálneho nervového systému..

Metódy rehabilitačnej liečby po operácii miechy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pooperačné výhody, ktoré musí každý pacient dostať, zahŕňajú celý rad procedúr. Liečebné opatrenia sa predpisujú individuálne:

 • liečba drogami. Použitie antibiotík proti infekciám, antikoagulancií z krvných zrazenín na dolných končatinách, liekov na zlepšenie vedenia nervov, liekov proti bolesti a sedatív, vitamínov a minerálov. Drogový režim vyberie výlučne kvalifikovaný lekár. Táto požiadavka sa vzťahuje na akékoľvek iné metódy obnovy, o ktorých sa bude hovoriť neskôr;
 • fyzioterapia. Toto je základ a najdôležitejšia súčasť rehabilitácie po akejkoľvek operácii na odstránenie prietrže, vrátane po minimálne invazívnych chirurgických metódach vpichu. Na posilnenie svalov chrbta a brucha, obnovu svalovej sily končatín a neutralizáciu myofasciálneho bloku sú potrebné špeciálne fyzické cvičenia. Iba vďaka cvičebnej terapii je možné obnoviť stratené funkcie podpornej schopnosti a normálnej bezbolestnej pohyblivosti chrbtice, aby sa minimalizovalo riziko opätovného výskytu herniovaného disku;
 • fyzioterapia. Medzi hlavné postupy po chirurgickej liečbe kýly chrbtice patrí predpísaná laserová terapia, magnetoterapia, elektroyostimulácia, UHF, elektroforetika a fonoforéza, parafínová terapia, blato, balneoterapia. Fyzioterapeutické postupy zvyšujú krvný obeh a metabolicko-trofické reakcie, poskytujú protizápalové, dekongestantné, hojenie rán a analgetické účinky. Fyzioterapia má výrazný účinok, preto pomáha obnovovať poškodenú prietrž nervových tkanív, pomáha stimulovať výživu a obnovuje štruktúry svalov, kostí a chrupaviek;
 • masáž. Na začiatku sa na masáž vyberajú horné a dolné končatiny. Neskôr sú na chrbte implementované klasické masážne techniky. Masážne pohyby by mali byť veľmi správne a dobre informované, preto sa neodporúča masážny terapeut alebo niekto, kto je blízko nich. V mieste chirurgickej rany sa nevykonáva žiadna masáž! Terapeutickým účinkom tohto postupu je zvýšenie prietoku krvi, výživy a metabolizmu, odstránenie preťaženia, zníženie svalových kŕčov a bolestí, zlepšenie pohybových funkcií a priaznivý vplyv na centrálny a periférny nervový systém..

Podľa klinických pozorovaní sa u 15% - 40% ľudí, ktorí sa podrobili prietrži prietrže v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov, au niektorých pacientov k opätovnému zhoršeniu ochorenia dochádza okamžite po zákroku. Vysoké percento odborníkov sa spája so zlou liečebnou rehabilitáciou. Použitie postupu fázového zotavovania, ktoré je veľmi dobre zorganizované vo vysoko špecializovanom lekárskom zariadení, ukazuje, že tento prístup k minimálnemu možnému zníženiu pravdepodobnosti recidívy. Poskytuje rýchlejšiu elimináciu neurologických deficitov, rýchlejšiu regresiu bolesti, aktívnu obnovu sily svalov, citlivosť končatín, normálny rozsah pohybu.

O etapách a metódach rehabilitácie po odstránení medzistavcových prietrží, doktor športového lekárstva Oleg Viktorovič Gusev hovorí:

Rehabilitačný systém v Rusku nie je dostatočne rozlíšený. Je veľmi ťažké nájsť dôstojnú inštitúciu, v ktorej bude pacientovi zaručené, že ho obnovia všetky štandardy modernej ortopedickej a neurologickej rehabilitácie. Dnes, rovnako ako pred mnohými rokmi, majú kliniky Českej republiky osobitný rešpekt a dôveru medzi pacientmi z krajín SNŠ a Európskej únie. Všetko súvisiace s ortopédiou a traumatológiou, spinálnou neurochirurgiou a rehabilitáciou je majetkom českej medicíny. Táto krajina je lídrom na svete v oblasti high-tech chirurgickej a pooperačnej liečby pohybového aparátu..

Význam cvičenia po operácii

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Po operácii chrbtice by malo byť cvičenie pre pacienta dobrým každodenným zvykom. Špeciálna gymnastika pomáha efektívne zmierniť únavu, obnoviť fyzickú aktivitu a zabrániť návratu choroby. Vďaka najdostupnejšiemu a vysoko produktívnemu typu rehabilitácie dosiahnete výrazný pokrok vo funkčnom zotavení, chráni svoju chrbticu pred nechceným opätovným premiestňovaním hmoty buničiny za hranice operovaného alebo úplne iného medzistavcového disku..

Alexander Bonin o princípoch pohybovej terapie:

Systematické terapeutické cvičenia vám umožnia vyhnúť sa mnohým nebezpečným patológiám v stavovcoch (hernie, stavcová nestabilita, stenóza atď.), Ktoré nepriaznivo ovplyvňujú fungovanie miechy. Miecha je zodpovedná za motorické, zmyslové a reflexné schopnosti, dýchacie funkcie, činnosť srdca, gastrointestinálneho traktu a urogenitálne orgány. A ak sa fyzické cvičenia vykonávajú z času na čas (podľa nálady) alebo sa vo všeobecnosti ignorujú, z toho nebude nič dobré. Chrbtica, ktorá mala spočiatku problém a potom bola operovaná, potrebuje fyzickú rehabilitáciu.

V prvom období sa nabíjanie vykonáva iba pod vedením skúseného inštruktora. Kým je pacient v nemocnici a toto zvyčajne trvá 3 až 5 dní, lekári sa zaoberajú jeho fyzickým uzdravením. Ale na tak krátku dobu pobytu v lekárskom zariadení je pacient trénovaný iba v tých najprimitívnejších cvikoch: napínanie svalov, rotácia a pohyby chodidiel dopredu / dozadu, ohýbanie / rozťahovanie lakťov a kolien. A po prepustení dostane osoba iba kúsok papiera so zoznamom toho, čo má zakázané. Pokiaľ však ide o jeho ďalšiu cvičebnú terapiu, nie sú k dispozícii žiadne podrobné informácie. Čo robiť?

Prvých 1,5 - 2 mesiace musíte navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde sú triedy naplánované a vedené profesionálnym fyzickým inštruktorom. Pokiaľ vaša rehabilitácia pokračuje, kombinuje sa fyzioterapia s fyzioterapiou a inými nevyhnutnými lekárskymi zákrokmi. Keď sa dosiahne stabilná pozitívna dynamika pohody, posledný komplex cvičebnej terapie, v ktorom ste zostali a ktorý ste dokonale zvládli, môžete pokračovať v domácom výkone..

Ako príklad toho, čo môže byť terapeutická gymnastika v konečnej fáze zotavenia a v oneskorenom období, predstavíme jednu z jej možností zoznámenia sa. Najskôr však odporúčame, aby ste si prečítali základné pravidlá dennej rutiny, ktoré vyžadujú prísne dodržiavanie počas celého života..

Celoživotné pravidlá po chirurgickej liečbe stavcovej hernie

 1. Nezdvíhajte závažia väčšie ako 5 kg a vo východiskovom období sa vo všeobecnosti vyvarujte zdvíhania predmetov s hmotnosťou nad 3 kg.
 2. Nemôžete skákať z výšky ani z obrubníka. Skákanie a intenzívny beh sú tiež kontraindikované..
 3. Vyvarujte sa dlhodobému monotónnemu zaťaženiu v uniforme, nestojte a nesadajte príliš dlho. Sedenie po operácii v bedrovej oblasti je vo všeobecnosti zakázané približne 6 týždňov.
 4. Dlhé cesty vo vozidlách nie sú povolené..
 5. Udržujte chrbát v pohode. V chladnom období, keď idete von, dodatočne izolujte obsluhovanú oblasť, napríklad nasaďte otepľovací pás alebo šál.
 6. Nestresujte sami seba, pretože patológie chrbtice a svalové kŕče majú často neuropsychologický pôvod problému.
 7. Počas dňa si pravidelne robte 30-minútové prestávky na odpočinok a urobte vodorovnú polohu tela, aby ste uvoľnili unavenú chrbticu..
 8. Ovládajte svoju váhu: nadmerné kilogramy zvyšujú zaťaženie chrbtice a zvyšujú riziko vzniku nepriaznivých zmien v jej štruktúrach.
 9. Denne trénujte svoj pohybový korzet pomocou gymnastického komplexu odporúčaného lekárom. Aktívne hodiny začínajú až po predbežnom zahriatí.
 10. Nezneužívajte korzet, používajte ho počas dňa presne podľa lekárskych pokynov. Jeho príliš dlhé nosenie prispieva k atrofii svalov..
 11. Každoročne absolvujte kúpeľnú liečbu (najlepšie dvakrát ročne). Upozorňujeme, že prvýkrát by sa malo uskutočniť približne 3 - 4 mesiace po chirurgickom zákroku.

Súbor cvičení na úplné uzdravenie

Pred použitím navrhovaného cvičebného systému sa poraďte so svojím lekárom. Možno je vo vašom prípade príliš skoro na vykonávanie týchto úloh. Navrhovaný komplex zostavujú kvalifikovaní inštruktori, ale v našom článku je ponúkaný na vzdelávacie účely. Nie je to priame odvolanie na jeho použitie:

 1. Vykonajte kĺzanie chrbtom na stene, čím sa produktívne vypracujú svaly chrbta a bokov. Aby ste to dosiahli, musíte zatlačiť chrbát o stenu, nohy asi 30 cm, aby ste sa od nej vzdialili a aby ste nastavili šírku ramien. Ako keby sme sa pohybovali dolu, pomaly sme ohýbali nohy v kolenných kĺboch ​​až do maxima 90 stupňov. Stúpanie do východiskovej polohy je tiež plynulé. Pre každé spustenie a zdvíhanie počítať do 5. Počet opakovaní je 4-5 krát.
 2. Zdvihnite dolné končatiny z polohy na chrbte. Táto taktika tiež posilňuje miechy a femorálne svaly. Pravú nohu zdvihnite nad podlahu (15 - 20 cm), pridržiavajte a napnite ju približne 10 sekúnd. Potom končatinu pomaly vráťte na povrch, podobnú úlohu vykoná opačná noha. Na každej vetve - 5 opakovaní. V bedrovej oblasti nedovoľte nadmernému vychýleniu a hrudník, brucho a panva by mali byť pevne pritlačené k podlahe..
 3. Toto cvičenie je trochu podobné predchádzajúcemu, ale počiatočná pozícia bude ležať na chrbte. Počas hodiny sú trénované svaly stehien a brucha. Paže natiahnuté pozdĺž tela. Zdvihnite jednu nohu nad podlahu pod uhlom 30 stupňov, ponožku odtiahnite od seba. Zdvihnutú končatinu držte 8-10 sekúnd a jemne ju spustite. To isté urobte s druhou nohou. Násobnosť - 5-krát každá končatina. Je dôležité zabrániť bedrovej oblasti, aby sa odtrhla z podlahy..
 4. Ľahnite si chrbtom na zem, ohnite nohy na kolenách, chodidlá sú úplne na povrchu, exponované v úrovni ramien. Postupne a hladko (bez trhania!) Odtrhávame hlavu a plecia od podlahy, natiahneme ruky na kolená, akoby sa čiastočne posadili. Pózu upravte na 10 sekúnd, potom sa veľmi opatrne vráťte do a. n. Opakujte 5-6 krát. Táto taktika je zameraná hlavne na posilnenie brušných svalov..
 5. Táto technika odstraňuje stres zozadu. I. p. Podobné ako v bode 4. Vytiahnite kolená k hrudníku a zovretými rukami zdola. Úhľadne potiahnite kolená, ale čo najbližšie k hrudníku, ako to umožňuje vaša fyzická kapacita. Potom musíte hladko vrátiť končatiny na zem. Hlava sa nesmie odtrhávať z povrchu, na ktorom ležíte. Po krátkej relaxácii vykonajte cvičenie 4-krát.
 6. Leží na chrbte s nohami ohnutými na kolenách a pažami natiahnutými pri švíkoch, zdvíhanie panvy. Veľmi ľahko a pomaly odtrhnite panvovú časť. Po dosiahnutí maximálneho možného bodu zdvihu vydržte 2-3 sekundy. Potom, extrémne jemne dolnú časť chrbta, trochu oddychujte a vykonajte niekoľko ďalších prístupov, maximálne 10-krát. Neotáčajte hlavu do strán a neroztrhajte ju z podlahy, pretože by to mohlo spôsobiť poranenie krčnej chrbtice. Brada by mala byť presne v strede hrudníka a chrbát hlavy by mal byť pritlačený k povrchu. Tento druh zjednodušenej variácie „mosta“ nepreťažuje chrbticu, ale dokonale trénuje svalstvo korzetu chrbta, brucha, stehien bicepsu, zadku.
 7. Vydajte sa na všetky štyri. Súčasne zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu rovnobežne s podlahou. Zdvihnuté končatiny potiahnite vodorovne 10 až 30 sekúnd v rôznych smeroch: rameno je dopredu a noha je dozadu. Ďalší návrat do a. n., meniť končatiny a urobiť to isté. Vzostup protiľahlých končatín vám umožňuje narovnať a napnúť chrbticu, posilniť svalstvo stehna, brucha a zadných stehien, posilniť komplex plece a ramena a krčnú chrbticu, zvýšiť vytrvalosť rúk.
 8. Táto technika sa vykoná pri státí. Aby ste sa postavili za stoličku, uchopte ho za chrbát rukami, jednu nohu stiahnite. Po krátkej fixácii (3 sekundy) ho nohy vo vyvýšenej polohe pokojne vrátia na podlahu. Cvičte päťkrát pre obe nohy. Tento typ tréningu dokonale zlepšuje silu svalov v dolnej časti chrbta a bokoch..
 9. Postavte sa pred nízku stoličku, vzdialte sa od nej asi 1 m (môžete stáť pri posteli so zníženou základňou). Položte jednu rovnú nohu na stoličku tak, aby päta chodidla bola bližšie k okraju sedadla. Opačná noha je na podlahe. Pri pohybe dopredu s telom dopredu ohýbame kolenný kĺb nohy, ktorá je na sedadle kresla (vyzerá to ako výpad, ale zadná noha by sa nemala ohýbať). Udržujte polohu ohnutej končatiny 15 sekúnd a potom ju narovnajte späť. Vymeňte nohu, podľa podobného princípu, aby bola ohnutá s fixáciou. Celkovo musíte vykonať 8 cvičení. Je vhodné, aby ste v čase útoku použili bezpečnostnú sieť, napríklad držte sa pri neďalekom stole.

Ešte raz by sme chceli upozorniť na dôležitosť podstúpenia chirurgického zákroku a rehabilitácie. Špeciálne pokyny dostávame iba v zdravotníckych zariadeniach, kde odborníci praktizujú veľké písmeno. Česká republika je z hľadiska liečby chrbtice najsilnejšou a najvyspelejšou krajinou. Ceny za akékoľvek kvalitné lekárske služby v Českej republike sú najdostupnejšie ceny v akomkoľvek inom štáte. Pacient má možnosť podstúpiť operáciu lacno a na príkladnej úrovni a ihneď po absolvovaní plnohodnotného rehabilitačného kurzu podľa českého liečebného programu.

Súbor cvičení od pacienta, ktorý sa podrobil odstráneniu prietrže a nukleoplastike chrbtice:

A aj keď osoba nebola v Českej republike prevádzkovaná, môže sa spoľahnúť na to, že jej nebude odopieraná pozornosť a starostlivosť, uvíta a zorganizuje všetky potrebné rehabilitačné opatrenia v najlepšom svetovom rehabilitačnom centre (alebo sanatóriu). Mimochodom, táto krajina má najširšiu sieť rehabilitačných stredísk a sanatórií špecializujúcich sa na rehabilitáciu a liečenie liečiteľstva pohybového aparátu..

Cvičte po operácii bedrovej prietrže

Cvičenie po odstránení medzistavcovej prietrže sa považuje za najúčinnejší spôsob, ako urýchliť proces rehabilitácie. LFK by sa nemal aplikovať samostatne. Dôležitý je integrovaný prístup k obnove funkcií pohybového aparátu.

Ciele a ciele cvičebnej terapie počas rehabilitačného obdobia

V akom období je potrebné začať s realizáciou fyzických cvičení závisí od použitej metódy chirurgického zákroku. Po endoskopickej chirurgii môžete začať vykonávať ľahké fyzické cvičenia po dobu 2-3 dní.

Program obnovy pre každého pacienta je zostavený individuálne. Všetko záleží na zložitosti operácie, ako aj na výskyte komplikácií. Dôležitou podmienkou je pravidelné cvičenie. Táto etapa rehabilitácie má niekoľko cieľov.

 • Rýchle zmiernenie fyziologickej bolesti spojenej s operáciou tkanív.
 • Obnovte správnu motorickú aktivitu.
 • Prevencia atrofie svalovej hmoty chrbtice.
 • Návrat sily do kĺbu na ďalšie vykonanie miernej a, ak je to potrebné, zvýšenej fyzickej aktivity.
 • Návrat funkcií biologickej štruktúry stĺpu - vytvorenie normálneho krvného obehu a výživy operovaného priestoru.
 • Primerané zosilnenie svalovej kostry, ktoré pomáha udržiavať oslabené stavce.

Ak neexistujú žiadne kontraindikácie na fyzickú terapiu, mali by ste začať s triedami čo najskôr.

Gymnastika po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva bez použitia športového vybavenia. Akýkoľvek neúspešný pohyb s činkou alebo činkou môže vyvolať bolesť..

Komplexy cvičení v rôznych fázach regenerácie

Cvičenie po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže na chrbtovej časti bedrového kĺbu by sa malo vykonávať komplexne. Okrem toho sa delia na etapy v závislosti od obdobia rehabilitácie.

Ľahké cvičenia v prvých týždňoch

Všetky triedy začínajú prakticky bez zaťaženia. Zvyčajne sa vykonáva počas prvých 2-4 týždňov. Komplex obsahuje nasledujúce cvičenia:

 1. Posaďte sa na tvrdú stoličku. Udržujte chrbát rovný a spojte kolená. V tomto prípade by sa chrbát nemal dotýkať chrbta. Približná vzdialenosť je 15 cm. Zhlboka sa nadýchnite a natiahnite ruky dvoma rukami. Potom ich pomaly vydychujte a odveďte ich späť, urobte priehyb v chrbtici. Toto cvičenie zopakujte osemkrát..
 2. Ľahnite si na podlahu. Položte mäkký vankúš pod spodnú časť chrbta, potom pomaly zdvihnite obidve rovné ruky nahor a jemne ich zastrčte za hlavu. Opakujte desaťkrát. Tento typ cvičenia napína chrbtové svaly..
 3. Zostaňte v polohe na bruchu a prevráťte sa na svoju stranu. Potom zodvihnite svoju priamu ruku nahor a zabaľte ju za hlavu. Toto cvičenie zopakujte 8-12 krát pre každú stranu. Pokúste sa posunúť ruku čo najviac.

Nabíjanie kýly chrbtice po operácii je veľmi dôležité, pretože vám umožňuje kontrolovať svalový tonus a prispieva k rýchlemu uzdraveniu..

Cvičte 3-4 týždne po operácii

Nasledujúci súbor cvičení by sa mal vykonávať 3-4 krát týždenne. Je vhodné vziať si jeden alebo dva dni voľna v závislosti od stavu pacienta.

 1. Ohnite si nohy. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Potiahnite ich čo najbližšie k bruchu. Držte v tejto polohe po dobu piatich sekúnd. Potom si nohy sklopte a to isté urobte s druhou nohou 5-6 krát..
 2. Robte dvojité odbočky. Za týmto účelom si ohnite kolená pred seba a ruky na lakte. Dajte ich na túto pozíciu pred vami. Potom otočte telo doľava a nohy doprava. Vykonajte toto cvičenie 5-krát pre každú stranu..
 3. Cvičebná doska je naopak. Ľahnite si na zem s chrbtom rovno. Usporiadajte nohy od seba vo vzdialenosti 35 cm, potom odtrhnite telo z podlahy, ruky zostanú pritlačené k podlahe. Vráťte sa do východiskovej polohy a potom cvičenie zopakujte dvakrát až trikrát.
 4. mačiatko Toto je jemné cvičenie. Ak to chcete urobiť, postavte sa na všetkých štyroch stranách, ohnite chrbát nadol a ťahajte hlavu dopredu. Potom sa pomaly ohnite tak, že chrbát má tvar oblúka. Návrat do východiskovej polohy. Vykonajte toto cvičenie 5-krát.
 5. Nožnice na rezanie. Dostatočne účinné cvičenie na prevenciu svalovej atrofie. Ľahnite si na chrbát na rovný povrch. Zdvihnite nohy pod uhlom 45 stupňov a vykonajte priečne výkyvy nôh. Vykonajte toto cvičenie po dobu 15 - 20 sekúnd. Prvýkrát naň môžete minúť najviac 10 sekúnd.

Snažte sa počas cvičenia príliš nezaťažovať chrbát. Po každom kroku je vhodné odpočívať chrbát 30 - 45 sekúnd..

Nezamieňajte komplex cvičení pre medzistavcové prietrže s tým, ktorý sa vykonáva počas rehabilitačného procesu..

Tipy pre zdravie

Okrem komplexu cvičení musí pacient dodržiavať niektoré odporúčania, aby rýchlejšie obnovil funkciu pohybového aparátu..

 1. Postupujte podľa stravy. Čím viac vitamínov, tým ľahšie prechádza rehabilitačná fáza po odstránení medzistavcovej prietrže. Ak to chcete urobiť, musíte do stravy zahrnúť čerstvú zeleninu a ovocie, ak je to možné, vezmite vitamínové komplexy v lekárni.
 2. Na 10-14 dní je zakázané akékoľvek zaťaženie vo forme závaží. Maximálna hmotnosť, ktorú môže pacient zdvihnúť, sú 3 kg. Inak môže nezhojená jazva na medzistavcovej platni spôsobiť opätovné objavenie sa prietrže.
 3. Pri zdvíhaní niečoho z podlahy musíte drepnúť. Nakláňanie sa z stojacej polohy je prísne zakázané. Počas prvých 30 dní je tiež zakázané skákať a chodiť..
 4. Vyhnite sa dlhodobému státiu alebo sedeniu. Začať sedavú prácu sa oplatí okamžite.
 5. Je vhodné úplne eliminovať vibračné zaťaženie: jazda vo vlaku, na motocykli, v autobuse. Akékoľvek trasenie môže mať za následok relaps..

Nezabudnite vylúčiť podchladenie a sledovať svoju polohu. Niektorí pacienti môžu potrebovať korzet alebo špeciálny ortéza..

Cvičebná terapia po endoskopickom odstránení prietrže chrbtice by sa mala vykonávať najmenej 4-6 týždňov.

Kontraindikácie a obmedzenia

Pre normálnu funkciu muskuloskeletálneho systému by sa mali zvážiť tieto obmedzenia:

 • Rýchly prírastok na váhe. Tento faktor spôsobuje veľké zaťaženie ešte krehkej chrbtice. Preto ani pri zodpovednom prístupe k cvičebnej terapii nie je možné vylúčiť relaps výbežku.
 • Fajčenie a iné zlé návyky. Je schopný znížiť funkciu imunity, čo vyprovokuje dlhé obdobie zotavenia.
 • Užívanie liekov proti bolesti. Tento spôsob eliminácie symptómov nie je vždy spoľahlivý. Môže zhoršiť situáciu a skryť príznaky komplikácií. Musíte zastaviť bolesť len takým spôsobom, že lekár vám poradí. Vo väčšine prípadov sa odporúča znášať aj bolesti..

Neignorujte obmedzenia. Ak sa nezohľadnia, riziko relapsu je vysoké. Lekári odporúčajú ísť do práce a vykonávať úplnú fyzickú prácu 30-60 dní po endoskopii.

Okrem cvičebnej terapie sú v poslednom období rehabilitácie indikované masáže a fyzioterapia. V kombinácii poskytujú šancu na úplné zotavenie chrbtice. Pri pravidelnom cvičení a dodržiavaní záťaže je riziko opakovaného vystupovania minimálne.

gymnastika

V súčasnosti sa v našej krajine venuje veľká pozornosť telesnej výchove, ale neexistuje žiadny vážny prístup k telesnej výchove človeka doma, v škole ani v práci. Od mladých ľudí sa už často dozvedia o prítomnosti ich medzistavcových prietrží. S pravidelnou podporou svalového tonusu tela sa dá tomuto ochoreniu vyhnúť. Gymnastika pre chrbát bude užitočná pre tých, ktorí chcú vykonávať prevenciu tejto choroby, ako aj pre tých, ktorí chcú po operácii posilniť svaly chrbta, aby sa liečili prietrže chrbtice.

Funkcie choroby

Starnutie a starnutie tela hrajú hlavnú úlohu pri objavovaní sa bolesti. Ale pozorne sa rozhliadnite okolo seba - aký je problém bolesti chrbta „mladší“. Je potrebné venovať väčšiu pozornosť posilneniu chrbtových svalov.

Miechová kýla je najbežnejšia v bedrovej oblasti. Týchto päť stavcov je hlavnou motorickou časťou chrbta nášho tela, ktorá prechádza značnou fyzickou námahou. Naša chrbtica predstavuje spojenie stavcov pomocou špeciálnych diskov pohlcujúcich otrasy. Disk pozostáva z jadra (želatínovej hmoty) a vláknitého prstenca okolo tejto hmoty. Celá konštrukcia pozostávajúca z stavcov a medzistavcových súčastí je udržiavaná pozdĺžnymi väzmi umiestnenými spredu a zozadu pozdĺž chrbtice..

Medzistavcová hernia sa vyskytuje v prípade prelomenia vláknitého prstenca a čiastočného výstupu obsahu jadra smerom von. Tento „extra materiál“, ktorý sa objaví v chrbtovej kolóne, začne vyvíjať tlak na miechové nervy. V rôznych častiach tela sú bolesti.

Príčiny a liečba prietrže na chrbtici:

 1. Náhodné zranenie.
 2. Rachiocampsis. Môže byť vrodený - abnormálny vývoj stavcov od narodenia alebo získaný - častejšie sa vyskytuje a vyvíja sa u detí vo veku 5 až 15 rokov. Nesprávne držanie dieťaťa počas vyučovania vedie k nerovnomernému rozdeleniu záťaže na chrbticu a na chrbtové svaly. V tomto prípade dochádza k ich únave a oslabeniu..
 3. Nadmerné cvičenie. Môže sa to stať doma, v práci aj v telocvični. Často to nie je len zaťaženie navyše, ale aj výsledok dlhých asymetrických zaťažení zadných svalov.
 4. Jednou z najdôležitejších príčin prietrže v chrbtici je slabý svalový korzet človeka. Zadné svaly by sa mali trénovať od detstva a mali by sa počas celého života udržiavať v dobrom stave.

Ak sa bolesť už stala a nezmizne, budete musieť podstúpiť zobrazovanie pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie. Lekár urobí záver a určí štádiá ďalšej liečby.

Liečba medzistavcovej prietrže sa spravidla vykonáva dvoma smermi:

 1. Bez chirurgického zákroku. Jedná sa o fyzioterapeutickú liečbu (trakcia chrbtice, masáž, ultrazvuk), cvičebnú terapiu (fyzioterapia), manuálnu a laserovú terapiu. Tieto metódy sa môžu použiť, ak veľkosť prietrže nie je väčšia ako 6 mm..
 2. Použitie spinálnej chirurgie. Počas operácie sa v celkovej anestézii odstráni medziobratlová hernia, ktorej veľkosť môže dosiahnuť jeden a pol centimetra. Po takomto zásahu musí človek podstúpiť komplexný proces zotavenia, ktorý sa nazýva rehabilitačné obdobie.

Počiatočná fáza tried

Po odstránení kýly bedrovej chrbtice musí pacient dodržať prísny odpočinok na lôžku. V budúcnosti je žiaduce, aby jeden z príbuzných bol vedľa pacienta. Pacient potrebuje prítomnosť blízkeho človeka, ktorý mu pomôže urobiť prvé pohyby a pozitívne ovplyvniť morálny stav. Špeciálna sada gymnastických cvičení pomôže zvýšiť emocionálnu náladu a sústrediť vnútornú energiu pacienta na regeneráciu.

Proces liečebných cvičení začína už v posteli, niekoľko dní po operácii na odstránenie prietrže. Pacient sa môže otáčať z jednej alebo druhej strany. Dajte mu príležitosť natiahnuť ruku a chytiť čelo postele za hlavu ležiacu na chrbte. Je potrebné pomôcť pacientovi prevrátiť sa na jeho žalúdok. Pacient by mal pohybovať rukami, ležiacimi na chrbte, boku, žalúdku. Prvé pohyby sa musia vykonávať plynulo a pomaly. Ak sa vyskytne bolesť, gymnastika sa musí zastaviť. Je potrebné mentálne pripraviť pacienta na skutočnosť, že proces obnovy tela bude veľmi dlhý. Je dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekárov a načúvať telu, aby nedošlo k ich preťaženiu.

Po dvoch týždňoch pooperačnej periódy pacient oblieka korzet a stojí na barle, aby sa vyhlo plnému zaťaženiu chrbtice. Takéto vybavenie je potrebné na pohyb. Pacient vykonáva všetky gymnastické cvičenia za chrbtom bez korzetu. Pacient po operácii je v nemocnici asi mesiac. Doma sa podrobuje ďalšej rehabilitácii. Lekár vypracuje program na obnovu činnosti chrbtice.

Terapeutická gymnastika po operácii bedrovej chrbtice sa pacientovi predpisuje od druhého mesiaca pooperačného obdobia. Vykonáva sa trojstupňovým prístupom k cvičeniu. Je mimoriadne dôležité prísne sa držať zvoleného systému a začať s šetriacim režimom (bez ohľadu na to, ako dobrý je pacient). Potom v medzistupni zvýšte amplitúdu a dynamiku jednotlivých pohybov. Ďalej môžete prejsť na komplexný blok, ktorý kombinuje jednoduché cvičenia navzájom súvisiace. Pamätajte: zvyšujte fyzické zaťaženie chrbtice až po fixácii jednoduchých pohybov.

Cvičenie je možné rozdeliť do piatich skupín - ležiace na chrbte, ležiace na bokoch (vpravo alebo vľavo), ležiace na bruchu, stojace na všetkých štyroch a kľačiace. Tempo a počet vykonaných cvičení sa môžu líšiť v závislosti od pohody pacienta. V zásade ide o 3 prístupy 8 opakovaní - cvičenie vykonávajte 8-krát, relaxujte 2-3 minúty, cvičenie opakujte 8-krát, relaxujte 2 až 3 minúty a nakoniec toto cvičenie vykonajte 8-krát. Pri vykonávaní všetkých pohybov je potrebné dýchať rovnomerne a včas obnoviť dýchanie. Cvičenie sa vykonáva na mäkkom koberci ležiacom na podlahe.

cvičenie

Ležiace na chrbte

Zahrejte sa a statické cvičenia

 1. Dýchajte v žalúdku - zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Pokúste sa porovnať čas inšpirácie a čas výdychu. Pokojný stav celého organizmu teda prichádza rýchlejšie. Je potrebné si oddýchnuť.
 2. Východisková poloha (atď.): Ruky ležia pozdĺž tela. Dlane „pozerajú“ na podlahu, prsty smerujú k nohám, nohy k sebe.

Dajte nohy vzpriamene. Potom odpočiňte. Vytiahnite nohy striedavo s prstom na nohe, pätu od vás. Oboma nohami zopakujte a uvoľnite si nohy spolu..

Natiahnite ruky za hlavu. Návrat do východiskovej polohy (atď.). Nasmerujte ruky na strop, vráťte sa na a. n) Ruky smerujte do strán, rovnobežne s podlahou, natiahnite jednu ruku k druhej dlane cez hrudník. Vráťte ich do a. n) Zmenené ruky, natiahnite druhú ruku. Vraciame sa do a. n. Nasmerujeme a natiahneme jednu ruku za hlavu k stene a druhú - k nohám. Vytiahnite ruky späť dovnútra a. n. Zamenené ruky a opakovaný pohyb.

Ohýbame jednu z nôh v kolene, ťaháme špičky chodidla a koleno k hrudníku. Snažíme sa udržiavať holennú časť nohy, ktorá sa má ťahať, rovnobežne s podlahou. Vraciame sa do a. s. a vymeňte nohu. Ak toto cvičenie komplikujeme, obalíme si ruky okolo kolena a snažíme sa ho pritiahnuť k hrudníku. Stretch silnejšie. Vymeňte nohu.

 1. I. str. 2. Ohnite obe nohy na kolená a nohy položte na podlahu.

Alternatívne ťahajte ľavé koleno k pravému chodidlu, pravé koleno k ľavému chodidlu. V komplikovanej verzii sa pokúste neroztrhnúť zadok z podlahy, natiahnite ho, pridajte amplitúdu kolien.

 1. I. str. 2. Ohnite kolená a položte nohy na zem.

Vezmite každé koleno smerom von a skúste sa dotknúť podlahy. V komplikovanej verzii sa pokúste neroztrhnúť zadok z podlahy, preto sa musíte natiahnuť.

Súčasne sa chovajú dve kolená a snažia sa nimi dotýkať podlahy. Zložitejšie cvičenie tlačte na kolená rukami.

O rozvoji motorických schopností

 1. I. str. 2. Ohnite lakte do rúk, lakte položené na podlahe.

Stlačte a uvoľnite prsty a prsty na nohách.

Nohy roztiahnite od seba, ruky zovreté v päste. Otáčame prsty na nohách a vačkách v rovnakom čase „dovnútra“, potom „von“.

Ohýbame pravú ruku na lakte, ľavú nohu na kolene, zatiaľ čo noha ľavej nohy leží na podlahe. Ďalším pohybom zmeníme ruku a nohu vo zväzku. Striedavo sa striedajú pohyby, ktoré napodobňujú pochod. V komplikovanej verzii pridajte svalové napätie.

Posilnenie brušného svalu

 1. I. str. 6.

Natiahneme ruky k stropu pred nami. Vytiahli sa a snažili sa zdvihnúť hornú časť lopatiek. Spomaľ.

Ruky sú nasmerované na kolená. Stláčajte ľavou rukou k ľavému kolenu, pravou rukou - doprava. Potom siahneme po opačných kolenách. V komplikovanej verzii sa snažíme skôr natiahnuť, než pretočiť telo.

 1. I. str. 6.

Dlane kĺzajú po podlahe, natiahnu sa na kolená, zdvihnú hlavu lopatkami a potom sklopia. V komplikovanej verzii je potrebné zostať v zdvihnutom stave.

Striedavo vyrábame „bicykel“, najprv s jedným, potom s druhou nohou v smere dopredu a dozadu. Ďalej uskutočňujeme plnohodnotné „bicykel“ s oboma nohami k sebe.

Zdvihnite nohu ohnutú na koleno a vytlačte imaginárny piest od vás, narovnajte nohu takmer dotýkajúcu sa podlahy. Rovnaký pohyb zopakujte s druhou nohou..

Rovnaký piest tlačíme striedavo s každou nohou, zatiaľ čo chodidlá sa posúvajú po podlahe. V komplikovanej verzii chodidlá zostupujú z podlahy.

Ruky položte dlane na vaše boky. Na druhej strane je každé koleno voľne vtiahnuté do žalúdka a rukou s odporom (s námahou je potrebné svalové napätie) dáme nohu na miesto.

Zdvihnite ohnuté ruky, rozložte dlane na tvár (prečítajte si imaginárnu knihu). Zároveň odtrhneme týlnu časť hlavy a pätu chodidiel niekoľko centimetrov od podlahy a držíme ju. Potom uvoľníme svaly v pôvodnom stave.

Zdvihnite puzdro, odtrhnite spodnú časť chrbta z podlahy a vráťte puzdro na svoje miesto. V komplikovanej verzii robíme cvičenie bez toho, aby sme sa dotýkali spodnej časti chrbta.

Zdvihnite panvu a jemne a pomaly pochodujte, nohu umiestnite cez špičku na podlahe.

Leží na svojej strane

Cvičenia druhej skupiny sa vykonávajú ležiace buď na pravej alebo na ľavej strane.

Prvý blok cvičení zahŕňa zdvíhacie a výkyvné nohy do strán a hore, ako aj nohy, ktoré sa hýbajú ohnutými kolenami. V takom prípade by mal pacient zaujať pohodlnú polohu s jednou z rúk pod hlavou a druhou proti zemi.

V druhom bloku - kruhové pohyby nôh s predĺženými prstami nôh, jednotlivo aj spolu. Patrí sem aj plnohodnotný bočný „bicykel“.

Tretí blok obsahuje pohyby tela na posilnenie bočných svalov pri zdvíhaní tela, zatiaľ čo ruky spočívajú na podlahe.

Ležiaci na bruchu

Cvičenia tretej skupiny sa vykonávajú v polohe na chrbte

Tu sa spravidla telo zdvíha. Ruky a nohy sa pohybujú, akoby plávali. Sú to kruhové, pružné pohyby a striedavé zmeny polohy ramien a nôh.

Stoja na všetkých štyroch

Cvičenia štvrtej skupiny vykonáva pacient, ktorý stojí na všetkých štyroch

Vykonajú sa také pohyby, ako je ťahanie trupu doprava a doľava. Stláčajte pravú ruku a ľavú nohu a naopak. Natiahnutie ramien a nôh z tej istej strany tela. Pružina, po sebe, pohyb nôh a paží podľa váhy. V tomto tréningovom komplexe pacient zlepšuje prácu svalov chrbta a nôh. Naučí sa udržiavať rovnováhu v podporných končatinách. Od pózy na všetkých štyroch, krok s rukami dozadu, pacient ide do kolenného stojana.

kľačiaci

Cvičenia piatej skupiny sa vykonávajú na kolenách

 1. Východisková poloha (atď.): Koleno. Ruky nadol pozdĺž tela.

Brušné svaly, chrbtové svaly a bočné svaly trupu udržujeme telo tela rovnomerne a pevne. Natiahli sme ruky do strán a preložili sme hmotnosť tela na jednu alebo druhú nohu. Zároveň vo vzduchu visí neaktívna noha. Zopakujte pohyb.

Brušné svaly, stehenné svaly sú udržiavané v napätí. Pri pohľade na podlahu sa opatrne oprite dozadu. Vraciame sa do stojanu. Cvičenie zopakujte (ako keby sa húpalo). Pri vykonávaní tohto cvičenia by osoba, ktorá poistí pacienta, mala byť v blízkosti.

Z boku vytiahneme a postavíme sa pred seba pravú a ľavú nohu. V tomto prípade je chodidlo umiestnené na podlahu s celou rovinou.

Ruky po stranách sa zdvihnú a roztiahnu. Dolné ruky.

Vstávame, položíme silnú nohu na podlahu, spočívajú obidvomi rukami na stehne - tlačí dvoma nohami a zdvihom celého tela. Rozloženie hmotnosti na oboch nohách.

Po precvičení piatej skupiny cvičení je pacient pripravený stáť sám a urobiť prvé kroky pri zachovaní rovnováhy. Celý rehabilitačný kurz zvyčajne trvá tri mesiace, ale môže trvať aj dlhšie. Aby ste predišli recidíve, starajte sa o svoj životný štýl. Počas roka nezdvíhajte rukami hmotnosť viac ako 3-5 kg. V budúcnosti sa táto hmotnosť môže zvýšiť na 9 kg. Aby sa proces návratu do bežného života nevťahoval, buďte opatrní a opatrní pri svojich činnostiach. Pokúste sa zvyknúť si na telocvičňu a zabudnete na prietrž.

Cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže

Cvičenie po operácii chrbtice bedrovej chrbtice s prietržou je nevyhnutným rehabilitačným komplexom fyzických cvičení. Každý, kto podstúpil túto závažnú operáciu, musí pochopiť, že bez riadnej rehabilitácie a fyzickej aktivity nie je možné postaviť sa a vrátiť sa do aktívneho života. Čo je to gymnastika po odstránení prietrže bedrovej chrbtice, aký je jej prínos a ako vykonávať také cvičenia, aby nepoškodili pacienta.

Aké sú ciele gymnastiky, aké sú jej výhody??

Vykonávanie špeciálnych cvičení v rámci restoratívnej telesnej výchovy je najdôležitejšou úlohou každého rehabilitačného programu. Cieľom cvičebnej terapie počas rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže je pomôcť človeku začať aktívny pohyb rýchlejšie.

Operácia odstránenia takejto prietrže je samozrejme veľmi ťažká a vyžaduje si vysokú zručnosť neurochirurga. Aby sa vyhli negatívnym dôsledkom takéhoto zásahu do činnosti chrbtice, pacient musí začať systematické cvičenie čo najskôr. Okrem toho by ste v neskorom a oneskorenom období rehabilitácie mali robiť nielen všetky cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže, ale mali by ste sa tiež viac pohybovať: plávať, chodiť, zúčastňovať sa športových hier atď..

Potreba vykonať terapeutické cvičenia po takom závažnom zásahu je určená týmito cieľmi:

 • zbaviť sa bolesti;
 • obnova normálnych funkcií miesta podstupujúceho chirurgický zákrok;
 • normalizácia aktivity miechy a celej chrbtice ako celku;
 • posilnenie svalov a prevencia ich atrofie;
 • obnova motorickej činnosti;
 • odstránenie fyzických obmedzení v pooperačnom období.

Akcie pacienta v prvých dňoch

V tomto okamihu je osobe zakázané nakladať. Je zobrazený prísny odpočinok na posteli. Niekedy v polohe na chrbte môžete pociťovať pocit tepla, slabosti a bolesti. Ľudská činnosť je v budúcnosti obmedzená a zároveň je zakázané sedieť.

Takéto obmedzenia sú potrebné na vylúčenie komplikácií chrbtice, relapsu choroby a iných javov. V dôsledku toho bude po takomto závažnom zásahu cesta k obnove narušenej funkcie miechy veľmi ťažká. Musí sa však dokončiť, aby sa aktívny život mohol začať rýchlejšie..

Čo zahŕňa intenzívna rehabilitácia??

Telesná výchova v pooperačnom období je povinná. Pacient je prepustený z nemocnice po približne mesiaci, ak sa operácia vykonala otvorenou metódou, a po približne 2 týždňoch, ak sa uskutočnila pomocou endoskopie. V obidvoch prípadoch sa však vyžaduje nielen nabíjanie, ale aj komplexné opatrenia na obnovenie mobility chrbtice.

Od druhého mesiaca po operácii je pacientovi predpísaná intenzívna rehabilitácia pomocou fyzioterapeutických cvičení. Cvičebná terapia sa vykonáva iba pod dohľadom rehabilitológa. Pacientovi sa súčasne odporúča kúpeľná liečba.

Vo fáze skorého zotavenia sa vykonávajú tieto rehabilitačné cvičenia:

 1. Jemne ohýbajte nohy v polohe na chrbte. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pritlačiť si kolená k hrudníku. V tejto polohe musíte zostať asi 45 sekúnd a potom sa pomaly vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu.
 2. V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Dolné končatiny sa ohýbajú na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najprv sa musíte pokúsiť udržať túto pozíciu asi 10 sekúnd, potom sa tento čas postupne zvyšujte.
 3. Otočte nohy (na chrbte), zatiaľ čo končatiny sú ohnuté na kolenách.
 4. V polohe spočívajúcej na kolenách a pažiach je potrebné súčasne protiahnuť končatiny v horizontálnej polohe. Skúste ich udržať v tejto polohe najmenej 5 sekúnd. Potom si musíte vymeniť ruky a nohy.
 5. V polohe na bruchu je potrebné zdvihnúť rovnú spodnú končatinu nahor a panva nevypadne z podlahy. Ďalej, bez zdvíhania panvy je potrebné znížiť dolnú končatinu.

V ranom rehabilitačnom období sú takéto cvičenia intenzívne. A ak má človek počas gymnastických cvičení bolesť, musí buď znížiť intenzitu záťaže, alebo dočasne zastaviť ich výkon.

Niektoré jednoduché cvičenia na obnovenie chrbtice

Po intenzívnej rehabilitácii sa gymnastika samozrejme nekončí. Musí sa vykonávať pravidelne a bez prerušenia, aby sa zabránilo zhoršeniu a relapsu medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta..

Zoznam niektorých cvikov, ktoré musíte vykonať pri ležaní na chrbte:

 • zaťte ruky v pästi a utiahnite si nohy, mierne nadvihnite hlavu a potom sa vráťte do predchádzajúcej polohy;
 • súčasne si kolená pritiahnite k hrudníku (musí sa to urobiť tak, aby sa v zadku cítilo napätie);
 • položte ohnuté dolné končatiny a skúste nakloniť pravé koleno k opačnej päte (potom musíte vykonať opačnú nohu);
 • aby ste natiahli ruky v širokom rozsahu a v tejto polohe siahajúce ľavou rukou k pravej dlani (zatiaľ čo boky by nemali byť nepohyblivé), opakujte to isté pre pravú ruku;
 • umiestnite nohy k sebe a ohnite dolné končatiny, umiestnite loptu medzi kolená, stláčajte a striedavo uvoľňujte kolená;
 • Opatrne sa opierajte o podlahu;
 • rozdrvte nohy v polohe na chrbte;
 • zložte dlane na hrudník a stlačte ich silou;
 • otočte chodidlá tak, aby dolné končatiny boli čo najširšie;
 • vykonávať ležiace cvičenia ako „bicykel“.

Bočné a brušné cvičenia

Paralelne je potrebné vykonávať jednoduché gymnastické cvičenia ležiace na bruchu. Nezabudnite, že ak ležíte na ľavej strane, potom je pravá končatina umiestnená pod hlavou (alebo naopak). Niekoľko jednoduchých cvičení na vašej strane:

 • potiahnite kolená do žalúdka (keď je potrebné výdych);
 • zdvihnite obe nohy tak, aby boli rovné;
 • počas výdychu zdvihnite nohu a pri výdychu znížte (potom otočte, urobte to isté pre ľavú končatinu);
 • natiahnite horné končatiny dopredu a pokúste sa mierne nadvihnúť telo;
 • zdvihnite nohu (ruky by mali byť umiestnené pod bradou).

A tu sú jednoduché cvičenia, ktoré sa vykonávajú na bruchu:

 • položte si bradu na ruky, oprite sa o nohy a zdvihnite kolená (je treba cítiť svalové napätie v zadku);
 • potiahnite koleno k lakte (striedajte pravú a ľavú stranu);
 • ohnite nohu v kolene a pritom otáčajte hlavou.

Napriek tomu, že tieto cvičenia sú jednoduché, nemusia sa vykonávať dlho. Ak sa objavia silné bolesti, je potrebné monitorovať pohodu a znižovať záťaž.

Funkcie rehabilitácie a fyzioterapie v neskorom období

V neskorej rehabilitácii začína pacient pod dohľadom lekára pracovať na regenerácii svalov. Okrem toho môže počítať s výrazným zvýšením intenzity fyzickej aktivity. Rovnaké faktory prispievajú k posilňovaniu svalov a k ďalšiemu zlepšovaniu životného štýlu človeka..

Gymnastická aktivita je v súčasnosti doplnená o manuálnu terapiu. Liečebné masáže je potrebné absolvovať najmenej dvakrát ročne. Takýto komplexný účinok pomáha obnoviť krvný obeh v narušenej chrbtici a rýchlo vrátiť človeka do aktívneho a rozmanitého života. Cielený komplexný účinok na človeka mu pomáha predchádzať recidíve prietrže.

A aby telesná výchova priniesla maximálne výhody, potrebuje takáto osoba:

 • nezdvíhajte veci ťažšie ako 9 kg;
 • Neskáčte a nezdržiavajte sa dlho v stoji;
 • snažte sa nedovoliť podchladenie (na to musíte mať na spodnej časti chrbta šál alebo špeciálny pás);
 • korzet v tejto dobe už nie je potrebný (navyše môže byť škodlivý, pretože môže spôsobiť atrofiu).

Aké cvičenie môže byť najvýhodnejšie?

Úsilie vynaložené na fyzickú terapiu môže byť zbytočné, ak človek nedodrží základné odporúčania lekára. Sú jednoduché, ale ošetrenie medzistavcových platničiek bude od nich závisieť:

 1. Supercool je prísne zakázaný. Po cvičení je potrebné osprchovať sa (teplo), aby sa uvoľnili svaly. V chladnom období by ste sa mali obliecť príjemne. Aj v teplom počasí musíte dolnú časť chrbta obtočiť.
 2. Neodporúča sa sedieť na dlhú dobu. Pravidelne musíte meniť polohu tela, aby ste predišli nadmernému zaťaženiu stavcov.
 3. Nemôžete stáť dlho. Ak sa tak deje po dlhú dobu, stavce môžu byť bolestivé. Ak nie je možné trochu si ľahnúť, je lepšie chodiť opatrne alebo trochu drepnúť.
 4. Hmotnosti sú prísne zakázané. Ani v prvom roku po operácii nemôžete zdvíhať veci viac ako 3 kg. V budúcnosti sa môže záťaž zvýšiť.
 5. Odporúčame zdvíhať všetky predmety iba s priamym chrbtom..

Telesná výchova po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže je pre pacienta životne dôležitá. Je mylnou predstavou, že je potrebné snažiť sa pohybovať menej. Bez motorickej aktivity nie je možné normálne fungovanie akýchkoľvek orgánov ľudského tela..

Po tomto zákroku bude chrbtica schopná normálne fungovať, musí byť správne naložená. Toto sa však musí robiť veľmi starostlivo a iba pod dohľadom vysokokvalifikovaných odborníkov.

Cvičenie po operácii bedrovej prietrže

Rehabilitácia trvá po odstránení medzistavcovej prietrže na dlhú dobu. Počas tohto obdobia zotavovania je dôležité prísne dodržiavať všetky rady a pokyny lekára, nosiť ortopedický korzet, pravidelne cvičiť a vyhnúť sa zakázanému zaťaženiu chrbtice. Aby sa pacient mohol úplne zotaviť, počas rehabilitačného obdobia mu bude poskytnutá nemocenská dovolenka.

Hlavné etapy

Ak sa pacient podrobil operácii chrbtice a odstráneniu prietrže, v pooperačnom období sa jeho život úplne zmenil. Je dôležité správne absolvovať rehabilitačné fázy, postupne sa zotavovať, aby sa predišlo nebezpečným komplikáciám. Rehabilitácia po operácii medzistavcovej prietrže pozostáva z 3 po sebe nasledujúcich etáp.

Obdobie 7-14 dní

V tejto dobe sa človek obáva o pooperačnú bolesť, bolesti chrbta, takže liečba drogami je zameraná na zastavenie sprievodných symptómov a zmiernenie stavu pacienta. Počas prvých 2 týždňov nemôžete sedieť, ale chôdza je povolená 2 až 3 dni. Terapeutický náboj v tomto štádiu je povinný, ale mal by sa vykonávať opatrne a v náchylnej polohe. Ak chcete obnoviť bez komplikácií, pacientovi sa odporúča nosiť ortopedický korzet.

O 2 mesiace neskôr

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice počas tohto obdobia je zameraná na prípravu pacienta na jeho obvyklý spôsob života. V druhom mesiaci sa zatiaľ nesmie ohnúť, ale za účelom posilnenia svalového korzetu sa rozširuje komplex cvičebnej terapie chrbtice. Osoba sa stále obáva miernej bolesti, krívanie môže zostať, ale vo všeobecnosti sa stav postupne normalizuje.

O 3 mesiace neskôr

Toto pooperačné obdobie je zodpovedné, pretože obvyklá práca chrbtice sa obnovuje pomocou fyzioterapie, masáže a fyzioterapie..

Človek sa už môže posadiť, zohnúť sa, pomaly sa otáčať so svojím telom. Predovšetkým pri cvičeniach je potrebný ortopedický pás. Toto obdobie trvá 1 rok alebo viac..

Neskôr je však dôležité viesť zdravý životný štýl, spájať šport, aby bolo možné zabrániť relapsom.

prípravy

V skorom pooperačnom období po odstránení kýly chrbtice bude pacient na pracovnej neschopnosti. V tomto momente ho zvyšková bolesť bude obťažovať. Pokiaľ tento syndróm nezmizne, odporúča sa užívať komplex liekov, pomocou ktorých bude možné zmierniť tento stav a urýchliť zotavenie. Predpísané sú tieto skupiny liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Zmierniť zápal, opuch a bolesť. Komplex symptómov prebehne rýchlejšie, ak užijete:
  • Nurofen,
  • nimesulid,
  • meloxicam,
  • Nimesil,
  • diclofenac.
 • Vazodilatačných. Zlepšenie krvného obehu a výživy v operovaných oblastiach, čím sa urýchľuje regenerácia poškodených tkanív. Často predpísané:
  • kyselina nikotínová,
  • Actovegin,
  • Picamilon,
  • CAVINTON.
 • Preparáty pre křupavku. Pomáhajú obnovovať poškodené chrupavkové štruktúry a bránia ich ďalšiemu zničeniu. Účinné lieky tejto skupiny sú:
  • Arthro,
  • Teraflex,
  • chondroitín,
  • Alflutop.
 • Svalové relaxanciá. Medzistavcová kýla vyvoláva svalové kŕče, vďaka ktorým sú nervové vlákna a krvné cievy stlačené, človek sa obáva akútnej bolesti a narušenia zásobovania krvi postihnutou oblasťou. Po operácii je dôležité uvoľniť svaly, na tento účel sa predpisujú také lieky:
  • "Baclofen",
  • Sirdalud,
  • Midokalm.
 • Vitamíny skupiny B. Stimulujú ochranné funkcie tela, takže sa pacient zotavuje rýchlejšie a vracia sa do normálneho života. Osvedčené lieky:
  • Milgamma,
  • Kombilipen,
  • "Neuromultivitis",
  • Supradin.

cvičenie

Fyzioterapeutické cvičenia sú predpísané 2-3 dni po chirurgickej liečbe. Gymnastika po odstránení prietrže bedrovej chrbtice pomáha zlepšovať krvný obeh a výživu postihnutých oblastí, posilňuje svalové štruktúry a normalizuje fungovanie končatín. Keď je chrbtica znecitlivená a strieľa, cvičenie sa vykonáva ležaním. Ako sa stav zlepšuje, zaťaženie sa zvyšuje, nabíjanie je intenzívnejšie.

Užitočné cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže vyzerajú asi takto:

 • V polohe na bruchu ohnite nohy na kolená a opatrne zdvihnite boky, trhajte spodnú časť chrbta z podlahy a opierajte sa o plecia..
 • Pravá noha sa ohýba pri kolene, druhá je položená na vrchu. Natočte hornú končatinu a postupne zvyšujte rozsah pohybu.
 • Prevráťte sa na brucho, zdvihnite rovnú končatinu a po výmene nôh ju držte 15-20 sekúnd.

Preventívne cvičenia po odstránení bedrovej prietrže:

 • kľučky,
 • drepy,
 • cvičný bicykel",
 • krútenie obruče.

Manuálna masáž

Masážne procedúry sa predpisujú približne 2 - 3 mesiace po operácii, keď je riziko pooperačných komplikácií skončené. Ak sa manipulácia vykonáva správne, zotavuje sa rýchlejšie, pretože masáž pomáha normalizovať prísun krvi a výživu postihnutých oblastí. Vďaka tomuto účinku sa bunky regenerujú rýchlejšie, zápal, bolesť a opuch..

Masáž by mala byť vykonávaná školeným manuálnym terapeutom, pretože neodborné vykonanie procedúry môže spôsobiť komplikácie a zhoršenie..

Sanatórium

Ak je prietrž bedrovej, hrudnej alebo krčnej prietrže odstránený, po 2,5 až 3 mesiacoch sa odporúča navštíviť bahenné alebo minerálne kúpele, aby sa rýchlo zotavilo. Nasledujúce postupy pomáhajú urýchliť zotavenie:

 • fyzioterapia,
 • fyzioterapia,
 • šetrná strava,
 • triedy na špeciálnych simulátoroch,
 • slnečné kúpele,
 • bahno a ozocerit,
 • kúpanie v minerálnych vodách.

S vertebrálnou prietržou sa odporúča, aby sa predišlo recidíve, aby sa podrobila kompletnej kúpeľnej liečbe najmenej raz ročne. Výsledný terapeutický účinok komplexu procedúr umožňuje osobe vrátiť sa do svojho obvyklého životného štýlu, zabudnúť na bolesť a nepohodlie, úplne normalizovať fungovanie postihnutých oblastí.

Šetrná strava

Po operácii a počas rehabilitačného obdobia je dôležité preveriť stravu a založiť výživu, zanechať mastné, korenené, slané a ťažké jedlá.

V prvých dňoch po operácii by malo jedlo obsahovať veľa vlákniny, vďaka čomu je črevná funkcia normalizovaná a bude možné zabrániť zápche..

Diéta sa odporúča navrhnúť tak, aby nepriberala nadváhu, pretože má nepriaznivý vplyv na zdravie chrbtice a môže spôsobiť recidívu prietrže. Je užitočné obohatiť menu takýmito jedlami a výrobkami:

 • chudé mäso,
 • červená ryba,
 • tvaroh, tvrdé syry,
 • mliečne nápoje,
 • morské plody,
 • želé, ovocné želé,
 • orechy, sušené ovocie,
 • vajcia,
 • ovsená kaša.

Fyzioterapeutické postupy

V období rehabilitácie je nutne predpísaná fyzioterapia. Vďaka ošetreniu sa zlepšuje prísun krvi a výživa postihnutých oblastí, čo prispieva k rýchlejšiemu zotaveniu a prevencii relapsov. Užitočnou fyzioterapiou sú:

 • elektroforéza Účelom postupu je zvýšiť penetráciu liekov do hlbokých tkanív. Po manipulácii zmizne bolesť, opuch a zápal.
 • Bahenné aplikácie. Resorbujte pooperačné jazvy, znižujte bolesť.
 • UHF Zlepšuje krvný obeh, tónuje svalové tkanivo, podporuje zrýchlenú regeneráciu buniek.
 • Fonoforézou. Má masážny účinok, ale neexistuje žiadny mechanický efekt, do tela sa vysielajú ultrazvukové vlny, ktoré majú vibračný efekt.
 • Magnetoterapia. Postihnuté štruktúry sú ovplyvnené nízkofrekvenčnými magnetickými vlnami, vďaka ktorým sa rýchlejšie zotavujú postihnuté tkanivá, vracia sa obvyklá funkčnosť pohybového aparátu, zlepšuje sa metabolizmus, zápaly, bolesť a nepohodlie.
 • Akupunktúra. Počas procedúry sa pomocou špeciálnych ihiel aktivujú určité body na tele, vďaka ktorým sa urýchľuje hojenie, normalizuje sa aj zdravie..

Pooperačné komplikácie

Pri prísnom dodržiavaní odporúčaní lekára a sledovaní jeho stavu často nevznikajú negatívne následky. V jednotlivých prípadoch však môže pacient po operácii dôjsť k takýmto porušeniam:

 • problémy s kardiovaskulárnym a respiračným systémom v dôsledku účinkov anestézie,
 • infekcia rany počas operácie,
 • poškodenie nervových vlákien, krvných ciev,
 • tvorba hematómu,
 • nestabilita stavcov,
 • zúženie miechového kanála.

Po chirurgickom zákroku na odstránenie medzistavcovej prietrže je dôležité zodpovedne prijať rehabilitačné opatrenia, dôsledne dodržiavať rady a odporúčania lekára, ktorý problém lieči..

Je užitočné pravidelne vykonávať regeneračné cvičenia, dodržiavať pravidlá zdravej výživy a vzdať sa zlých návykov. Je zakázané samoliečiť, niesť ťažké bremená, chladiť, dlhodobo byť v jednej polohe..

Ako preventívne opatrenie je potrebné neustále monitorovať zdravie chrbtice, trénovať svalový korzet a podrobovať sa rutinnej kúpeľnej liečbe..

Etapy a metódy rehabilitácie po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Akýkoľvek chirurgický zákrok si vyžaduje určité obdobie na zotavenie. Obzvlášť starostlivý proces je rehabilitácia po chirurgickom odstránení prietrže bedrovej chrbtice..

Takáto operácia je obzvlášť ťažká z niekoľkých dôvodov: lokalizácia patológie, ako aj skutočnosť, že dochádza k poškodeniu miechy, pretože sú narušené funkcie chrbtice, atď. Z týchto dôvodov je dôležité brať rehabilitáciu vážne, poznať ciele a jemnosť jej prechodu..

Rehabilitačné úlohy

Neschopnosť viesť konzervatívnu terapiu v dôsledku komplikácií vo vývoji patologického procesu alebo nedostatočnej odpovede na liekovú liečbu medzistavcových prietrží si vyžaduje chirurgický zákrok..

Chirurgický zákrok na chrbtici, bez ohľadu na typ, typ a spôsob chirurgického zákroku, zahŕňa rez s ďalšou manipuláciou s poškodeným medzistavcovým diskom..

Tieto vlastnosti, ako aj zložitosť operácie, si vyžadujú správny prístup k rehabilitácii. Je dôležité počkať na hojenie pooperačných rán a aj potom nie je možné sa ponáhľať, regenerácia sa vykonáva postupne, krok za krokom. Rehabilitácia má samozrejme jasné ciele:

Popri vyliečení miesta rezu je prvou úlohou opatrení na obnovu aj odstránenie bolesti. Spočiatku sa pacientovi podávajú lieky proti bolesti, ale zbavenie sa bolesti znamená absenciu bolesti bez užívania liekov.

 1. Ďalšou úlohou lekárov a pacientov je odstrániť následky neurologického charakteru. Hovoríme o neurologických problémoch spôsobených prietržou a samotnom chirurgickom zákroku..
 2. Lekár sa musí ubezpečiť, rovnako ako pomôcť stabilizovať stav chrbtice a jej funkcie. Najprv hovoríme o hlavnej funkcii chrbtice - zabezpečovaní fungovania pohybového aparátu, t. J. Pohyblivosti chrbta, rúk a nôh.
 3. Akonáhle je obnova pohybového ústrojenstva dokončená, všetky komplikácie spôsobené výskytom prietrže a operácie sú vyrovnané, musíte sa o svaly postarať. Prioritou je obnovenie tónu s následným posilnením svalov bedrovej chrbtice.
 4. Keď sa chrbtové svaly posilňujú, je dôležité dávať záťaž na chrbticu, aby sa predišlo poškodeniu a komplikáciám. V záverečnej fáze regeneračného procesu bude úlohou lekára určiť potrebnú úroveň dennej fyzickej aktivity. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi plnou pracovnou kapacitou pacienta a absenciou akýchkoľvek nepríjemných pocitov (nepohodlie, bolesť atď.).

Pre pacienta a jeho príbuzných je dôležité, aby sa rehabilitačné obdobie po chirurgickom odstránení prietrže mohlo predĺžiť na dlhú dobu, a to až na jeden rok. Závisí to od stupňa progresie patologického procesu, zložitosti operácie, ako aj od množstva individuálnych charakteristík tela pacienta, jeho veku atď..

To však neznamená, že v tejto chvíli všetko záleží na samotnom pacientovi. Naopak, človek potrebuje všetky druhy podpory, povzbudzuje ho a motivuje, výrazne to urýchli zotavenie.

Pravidlá a etapy rehabilitácie

Ako už bolo uvedené, s cieľom úplne sa uzdraviť a vyhnúť sa komplikáciám dochádza k postupnej rehabilitácii. Všetky opatrenia sú postupne zavádzané rehabilitológom, preto sa musia prísne dodržiavať odporúčania..

Existujú dve hlavné požiadavky:

 1. Nepretržité sledovanie lekárom, bez ohľadu na dobu zotavenia, skoro alebo neskoro. Stav pacienta by mali monitorovať nielen rehabilitológ, ale aj lekár, ktorý operáciu vykonal.
 2. Okrem monitorovania stavu pacienta je pri výbere každého postupu, rozdelení záťaže, ako aj pri riešení problémov rôznych druhov, potrebný individuálny prístup. Zohľadňuje sa vek pacienta, zložitosť zvolenej metódy chirurgického zákroku, stupeň progresie patológie, veľkosť prietrže atď..

Fázy rehabilitácie v rôznych časoch po operácii znamenajú súlad s nasledujúcimi odporúčaniami:

 • Prvá etapa trvá do 14 dní po operácii. Počas tohto obdobia je pacientovi predpisovaný liek zameraný na zastavenie bolesti, ak je to potrebné, do liečby sa pridávajú protizápalové lieky. Podľa uistenia väčšiny lekárov, už 2 až 3 dni po operácii je pacientovi umožnené chodiť, ale malo by sa to robiť opatrne, bez náhlych pohybov, lepšie položiť na barle, steny atď. Na urýchlenie regenerácie sa uchyťte k terapeutickým cvičeniam, ale iba k ľahkým cvičeniam, ktoré sa vykonávajú v polohe na chrbte.
 • Druhá fáza regenerácie trvá až 60 dní. Počas tohto obdobia sú všetky činnosti zamerané na navrátenie pacienta do známeho života, zatiaľ však iba v domácich podmienkach. Cvičebné cvičenia sa postupne zintenzívňujú, stále sa však vykonávajú v náchylnej polohe. Zvyčajne mesiac po operácii už nie sú potrebné lieky proti bolesti, pacient sa cíti oveľa lepšie, bolesť chrbta zmizne alebo sa považuje za malú. Nenechajte sa zmiasť zlepšením vašej pohody, počas tohto obdobia je stále dôležité postupovať opatrne, vyhýbať sa nedbanlivým pohybom s veľkými amplitúdami, ohýbaniu, otáčaniu, krúteniu chrbtice. Môže dôjsť k zraneniu osôb..
 • Po troch mesiacoch od operácie musíte pokračovať v práci na chrbtici, dôraz sa však kladie na stav chrbtových svalov. Zaťaženie sa so súhlasom lekára zvyšuje, môžete ísť na cvičenie v sede a v stoji, zavádzajú sa masážne procedúry. Denné kurzy trvajú až rok, niekedy aj dlhšie, ale ani potom nemôžu byť úplne opustené. Po operácii je potrebné udržiavať zdravotný stav a vykonávať preventívne opatrenia počas celého života.

Navyše, v prvých dvoch etapách rehabilitácie, mnoho lekárov odporúča používať špeciálny korzet, obmedzuje pohyb a je podporovaná chrbtom. Toto jednoduché zariadenie vás ochráni pred nadmerným zaťažením a zbytočnými pohybmi a minimalizuje pravdepodobnosť zranenia.

obmedzenia

Napriek vyššie uvedeným všeobecným odporúčaniam, ako aj neustálemu monitorovaniu a konzultácii s lekárom, je dôležité poznať určité obmedzenia v určitých štádiách zotavenia..

Do troch mesiacov po operácii v bedrovej oblasti je zakázané:

 • Štandardná poloha pri sedení je prijatá, pacient by mal byť v polohe ležiaci alebo ležiaci. Platí to pre stravu, cestovanie v doprave a všetko ostatné..
 • Okrem lekárskej gymnastiky sa venujte všetkým športom.
 • Nie je možné prijať nepríjemné pózy, vykonávať ostré pohyby.
 • Fyzická aktivita je vylúčená, ak pacient nemá špeciálny korzet.
 • Zakázané masáže, ako aj manuálna terapia.

Na neskoršie štádiá rehabilitácie, od 3 mesiacov do roku, sa uplatňuje niekoľko obmedzení:

 • Je nežiaduce ochladzovať chrbát alebo ho chytiť do prievanu.
 • Nezdvíhajte ťažké bremená, hmotnostné limity sa líšia podľa podmienok.
 • Aby ste predišli problémom s kĺbmi chrbtice, skúste dlhodobo byť v rovnakej polohe.
 • Neodporúča sa zostať v doprave dlhší čas, to znamená, že je lepšie vylúčiť dlhé cesty.

fyzioterapia

Liečba fyzioterapiou je dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou rehabilitačného procesu. Lekár samozrejme berie indikácie o fyzioterapii a jej konkrétnych druhoch na základe diagnostických údajov, monitorovania procesu regenerácie atď..

Môžeme však rozlíšiť niekoľko fyzioterapeutických procedúr, ktoré sa najčastejšie využívajú:

 • Bahenné zábaly, ktoré majú otepľovací a protizápalový účinok.
 • Ultrazvuková expozícia - urýchľuje regeneračný proces v tkanivách chrbtice, zlepšuje procesy výživy a bunkového rastu.
 • Magnetoterapia - pomáha zmierňovať opuchy alebo pravdepodobnosť opuchov všeobecne a tiež zlepšuje pohyblivosť kĺbov, čím urýchľuje regeneráciu.
 • Ionoforéza je postup, ktorý umožňuje subkutánne podávanie liekov. Lieky sa spravidla zameriavajú na odstránenie bolesti, stimuláciu regeneračných procesov (vykonáva sa hlavne v počiatočných fázach rehabilitácie)..

Je možné použiť aj iné typy fyzioterapie, ako už bolo spomenuté, vymenovanie vykonáva ošetrujúci lekár.

Gymnastika, rané obdobie

Niektoré metódy cvičebnej terapie po odstránení medzistavcovej prietrže sú k dispozícii už v počiatočných štádiách rehabilitácie. V tomto okamihu je však dôležité zapojiť sa pod dohľadom fyzioterapeuta, ktorý bude pomáhať a dávkovať záťaž..

Raná rehabilitácia zahŕňa vykonávanie jednoduchých cvikov výlučne v polohe na chrbte:

 1. Ľahnite si, ohnite kolená a natiahnite obe ruky pred seba (smerom k stropu). Potom zdvihneme panvovú oblasť (je veľmi dôležité, aby sa nepoškodila) a držte 7-10 sekúnd, postupne nižšie. V budúcnosti sa tento čas postupne zvyšuje..
 2. Ohnite kolená a snažte sa ich pritlačiť k hrudníku. Teraz dotiahnite svaly zadku. Okrem toho je potrebné uvoľniť zadok, avšak dolné končatiny do pôvodnej polohy až po 30–40 sekundách, všetko je potrebné vykonať hladko.
 3. V komplexe je ďalšie cvičenie - položte ruky na hruď, potom čo najviac nakloňte hlavu a pokúste sa pritlačiť bradu na anastomózu goliera. Ohnite nohy znova v kolene a namáhajte žalúdok, zdvihnite panvu a držte ju 7-10 sekúnd. Toto cvičenie je podobné prvému, ale z dôvodu polohy ramien a hlavy má odlišný účinok na chrbticu.

Pamätajte, že v počiatočných fázach sa gymnastika po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice vykonáva čo najšetrnejšie, je dôležité počúvať vaše pocity a hovoriť o akýchkoľvek problémoch s fyzioterapeutom. Triedy fyzickej terapie sa konajú denne, ak neexistujú kontraindikácie.

Neskoré cvičenie

Neskoré rehabilitačné obdobie znamená významné zlepšenie stavu pacienta, ku ktorému zvyčajne dochádza po dobu dlhšiu ako 3 mesiace. To znamená, že „ležiace“ cviky sa môžu výrazne líšiť, v tomto prípade existuje oveľa viac techník.

Na začiatku školiaceho obdobia je stále dôležité počúvať odporúčania pre telesnú výchovu od fyzioterapeuta, až kým nebude každé cvičenie dobre známe..

Cvičenia po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže v tomto prípade sú tieto:

 1. Klasické push-upy s ramenami v šírke ramien, ale čo je dôležitejšie, na kontrolu polohy chrbta by malo byť počas cvičenia rovnako rovné. Keď robíte kliky, nepreťažujte sa, je lepšie to robiť menej krát, ale po odpočinku pridajte ďalší prístup.
 2. Ďalším cvičením po operácii je známe bicykel. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a „utekajte“ (pedál).
 3. Dřepy, ale ich robenie je tiež dôležité starostlivo. Nemôžete sa úplne posadiť, maximálna amplitúda drepu je poloha, v ktorej telo zviera s femorálnou časťou nohy uhol 90 stupňov (predstavte si, že sedíte na stoličke a vstávate od neho), zatiaľ čo chrbát je plochý..

Hore sú iba základné metódy fyzikálnej terapie. Samozrejme, existuje oveľa viac cvičení, líšia sa zložitosťou a zaťažením rôznych častí bedrovej časti.

Navyše, každý konkrétny prípad rehabilitácie sa môže líšiť v triedach s fyzioterapeutom, cvičením..

Ale aj vykonaním popísaných jednoduchých komplexov môžete výrazne urýchliť zotavenie a pokračovať v triedach podľa rovnakej schémy prevencie.

Odporúčané cvičenia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Cvičenie po odstránení prietrže bedrovej chrbtice je najdôležitejšou súčasťou liečby, pretože chirurgické odstránenie novotvaru je iba prvým krokom. Povaha a rozsah záťaže závisí od zložitosti operácie, umiestnenia a veľkosti prietrže, veku a zdravotného stavu pacienta..

Cvičenie po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je najdôležitejšou súčasťou liečby závažnej choroby..

Na uzdravenie potrebuje pacient odpočinok. V skorej pooperačnej fáze trávi väčšinu času ľahnutím. V budúcnosti, keď bude fyzická aktivita dostupná so súhlasom lekára, musíte odpočívať každé 4 hodiny najmenej 20 minút.

Pri fyzických cvičeniach a pohybujúcich sa objektoch musí byť záťaž rozložená rovnomerne.

Správna výživa by mala dopĺňať telesná výchova a lekárske ošetrenie. Ošetrujúci lekár vám pomôže zvoliť najvhodnejšie dostupné rehabilitačné opatrenia..

Kontraindikácie po odstránení bedrovej prietrže

Ihneď po odstránení prietrže je pacientovi zakázané:

 • zaujať polohu na sedenie počas prvých 2 až 3 týždňov;
 • pribrať;
 • vykonávať sériu cvikov (krútenie, naklápanie, zavesenie siete, amplitúdové pohyby, skákanie, vychýlenie);
 • zostať dlho na jednom tele;
 • hmotnosť zdvihu nad 2 - 3 kg počas prvých 3 mesiacov;
 • zúčastňovať sa na osteopatických liečebných reláciách;
 • vykonávať pohyby bez ortopedického korzetu, pričom je tiež zakázané zneužívať jeho nosenie;
 • sami si predpisujte cvičenia a lieky.

V neskorom štádiu rehabilitácie je povolené zdvíhať závažia s hmotnosťou menšou ako 8 kg, pričom sa to robí správne, ohýbaním rúk a kolien, a nie ohýbaním. Telesnej výchove musí predchádzať zahriatie svalov. Odporúčame nosiť korzet najmenej 4 hodiny denne. Cestovanie v doprave by malo byť obmedzené, pretože otrasy negatívne ovplyvňujú proces rehabilitácie..

Intenzita gymnastiky po prietrži chrbtice závisí od množstva času, ktorý uplynul od operácie. Rozlišujú sa tieto pooperačné fázy:

 • skoro (do 2 týždňov);
 • neskoro (od 2 týždňov do 2 mesiacov);
 • pravidelné, niekedy sa tiež nazýva oneskorené alebo vzdialené (od 2 mesiacov do konca života).

V každom období obnovy sa nastavujú rôzne úlohy.

zavčas

V počiatočnej pooperačnej fáze je prioritou odstránenie bolesti, opuchov a zabránenie komplikáciám.

Prvé dni po operácii strávenej v posteli pacient dostáva intenzívne lieky. Aby sa predišlo komplikáciám, používa sa ortopedický korzet..

Tréning v tejto fáze sa príliš nevycvičuje, pretože mier pomáha eliminovať opuchy koreňov miechy čo najskôr..

Prvé dni po operácii chrbtice prechádzajú do postele pacient dostáva intenzívne lieky.

neskoro

Neskoré obdobie je zamerané na fyzickú a psychologickú adaptáciu pacienta, v tomto období sa postupne zavádza cvičebná terapia. Najprv sa cvičenia vyberajú empiricky so zameraním na pocity. Ak pacient pociťuje bolesť, takéto cvičenia sú opustené.

Fyzická aktivita prvého mesiaca po operácii je zameraná na obnovenie pohyblivosti dolnej časti chrbta a svalového tonusu celého tela. Z dlhodobého hľadiska človek naďalej praktizuje vybrané cvičenia na udržanie zdravia chrbta a na zabránenie recidívy.

Cvičebná terapia je zavedená 4 až 5 týždňov po odstránení prietrže, ale existujú výnimky. Väčšina cvičení sa vykonáva pri ľahnutí, čo pomáha predchádzať nadmerným prácam a zraneniam. Nevyhnutnými podmienkami na dosiahnutie výsledku sú pravidelnosť vykonávania a neprítomnosť náhlych pohybov. Počet opakovaní sa zvyšuje postupne, počínajúc 1 až 2-krát denne, až po 10 až 15-krát.

 • ruky natiahnuté pozdĺž tela. Súčasne zovrite ruky do pästí, pritiahnite nohy k sebe, zdvihnite hlavu. Návrat do východiskovej polohy;
 • ruky sa roztiahli, dlane vzhliadli. Bez zdvíhania bokov natiahnite pravú ruku doľava. Návrat do východiskovej polohy a opakovanie na druhej strane;
 • spojte chodidlá, ohnite kolená a stlačte medzi nimi predmet, napríklad malú guľu. Uvoľnite kompresiu, vráťte sa na SP;
 • roztiahnite ruky do strán. Postavte nohy na zem a zdvihnite panvu.

Cvičebná terapia sa podáva 4 až 5 týždňov po odstránení prietrže. Väčšina cvičení sa vykonáva pri ľahnutí, čo pomáha predchádzať nadmerným prácam a zraneniam..

Ležiaci na pravej strane:

 • zarovnajte telo, pravú ruku pod hlavu, ľavú časť položte na podlahu. Na výdychu potiahnite kolená do žalúdka, pri nádychu sa narovnajte. Zopakujte cvičenie na ľavej strane;
 • pri vdýchnutí zdvihnite ľavú nohu, pri výdychu ju sklopte. Zopakujte cvičenie na ľavej strane.
 • ruky natiahnuté dopredu. Zdvihnite hlavu a hornú časť tela, vráťte sa na FE;
 • pritiahnite pravé koleno k pravému kolenu. Opakujte na ľavej strane;
 • ruky rozložené smerom nadol. Zdvihnite hornú časť tela, hlavu a ruky. Návrat na IP. Zdvihnite nohy, prvé, potom druhé.

Stoja na všetkých štyroch:

 • potiahnite koleno k dlani opačnej ruky. Vráťte sa na PI a zopakujte cvičenie na druhú stranu.

Môžete to urobiť vo forme ranných cvičení alebo večer. Ak cvičenie bolí, zastavte. Z dôvodu pohodlia sa pod chrbát umiestňuje špeciálna podložka. V budúcnosti pomôže použitie elastického obväzu zvýšiť rozsah pohybu..

Liečebné cvičenia po operácii bedrovej chrbtice

V súčasnosti sa v našej krajine venuje veľká pozornosť telesnej výchove, ale neexistuje žiadny vážny prístup k telesnej výchove človeka doma, v škole ani v práci. Od mladých ľudí sa už často dozvedia o prítomnosti ich medzistavcových prietrží. S pravidelnou podporou svalového tonusu tela sa dá tomuto ochoreniu vyhnúť. Gymnastika pre chrbát bude užitočná pre tých, ktorí chcú vykonávať prevenciu tejto choroby, ako aj pre tých, ktorí chcú po operácii posilniť svaly chrbta, aby sa liečili prietrže chrbtice.

Funkcie choroby

Starnutie a starnutie tela hrajú hlavnú úlohu pri objavovaní sa bolesti. Ale pozorne sa rozhliadnite okolo seba - aký je problém bolesti chrbta „mladší“. Je potrebné venovať väčšiu pozornosť posilneniu chrbtových svalov.

Miechová kýla je najbežnejšia v bedrovej oblasti. Týchto päť stavcov je hlavnou motorickou časťou chrbta nášho tela, ktorá prechádza značnou fyzickou námahou.

Naša chrbtica predstavuje spojenie stavcov pomocou špeciálnych diskov pohlcujúcich otrasy. Disk pozostáva z jadra (želatínovej hmoty) a vláknitého prstenca okolo tejto hmoty.

Celá konštrukcia pozostávajúca z stavcov a medzistavcových súčastí je udržiavaná pozdĺžnymi väzmi umiestnenými spredu a zozadu pozdĺž chrbtice..

Medzistavcová hernia sa vyskytuje v prípade prelomenia vláknitého prstenca a čiastočného výstupu obsahu jadra smerom von. Tento „extra materiál“, ktorý sa objaví v chrbtovej kolóne, začne vyvíjať tlak na miechové nervy. V rôznych častiach tela sú bolesti.

Príčiny a liečba prietrže na chrbtici:

 1. Náhodné zranenie.
 2. Rachiocampsis. Môže byť vrodený - abnormálny vývoj stavcov od narodenia alebo získaný - častejšie sa vyskytuje a vyvíja sa u detí vo veku 5 až 15 rokov. Nesprávne držanie dieťaťa počas vyučovania vedie k nerovnomernému rozdeleniu záťaže na chrbticu a na chrbtové svaly. V tomto prípade dochádza k ich únave a oslabeniu..
 3. Nadmerné cvičenie. Môže sa to stať doma, v práci aj v telocvični. Často to nie je len zaťaženie navyše, ale aj výsledok dlhých asymetrických zaťažení zadných svalov.
 4. Jednou z najdôležitejších príčin prietrže v chrbtici je slabý svalový korzet človeka. Zadné svaly by sa mali trénovať od detstva a mali by sa počas celého života udržiavať v dobrom stave.

Ak sa bolesť už stala a nezmizne, budete musieť podstúpiť zobrazovanie pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie. Lekár urobí záver a určí štádiá ďalšej liečby.

Liečba medzistavcovej prietrže sa spravidla vykonáva dvoma smermi:

 1. Bez chirurgického zákroku. Jedná sa o fyzioterapeutickú liečbu (trakcia chrbtice, masáž, ultrazvuk), cvičebnú terapiu (fyzioterapia), manuálnu a laserovú terapiu. Tieto metódy sa môžu použiť, ak veľkosť prietrže nie je väčšia ako 6 mm..
 2. Použitie spinálnej chirurgie. Počas operácie sa v celkovej anestézii odstráni medziobratlová hernia, ktorej veľkosť môže dosiahnuť jeden a pol centimetra. Po takomto zásahu musí človek podstúpiť komplexný proces zotavenia, ktorý sa nazýva rehabilitačné obdobie.

Počiatočná fáza tried

Po odstránení kýly bedrovej chrbtice musí pacient dodržať prísny odpočinok na lôžku. V budúcnosti je žiaduce, aby bol jeden z príbuzných v blízkosti pacienta.

Pacient potrebuje prítomnosť blízkeho človeka, ktorý mu pomôže urobiť prvé pohyby a pozitívne ovplyvniť morálny stav..

Špeciálna sada gymnastických cvičení pomôže zvýšiť emocionálnu náladu a sústrediť vnútornú energiu pacienta na regeneráciu.

Proces liečebných cvičení začína už v posteli, niekoľko dní po operácii na odstránenie prietrže. Pacient sa môže otáčať z jednej alebo druhej strany. Dajte mu príležitosť natiahnuť ruku a chytiť čelo postele za hlavu ležiacu na chrbte. Je potrebné pomôcť pacientovi prevrátiť sa na jeho žalúdok.

Pacient by mal pohybovať rukami, ležiacimi na chrbte, boku, žalúdku. Prvé pohyby sa musia vykonávať plynulo a pomaly. Ak sa vyskytne bolesť, gymnastika sa musí zastaviť. Je potrebné mentálne pripraviť pacienta na skutočnosť, že proces zotavenia bude veľmi dlhý.

Je dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekárov a načúvať telu, aby nedošlo k ich preťaženiu.

Po dvoch týždňoch pooperačnej periódy pacient oblieka korzet a stojí na barle, aby sa vyhlo plnému zaťaženiu chrbtice. Takéto vybavenie je potrebné na pohyb..

Pacient vykonáva všetky gymnastické cvičenia za chrbtom bez korzetu. Pacient po operácii je v nemocnici asi mesiac. Doma sa podrobuje ďalšej rehabilitácii..

Lekár vypracuje program na obnovu činnosti chrbtice.

Terapeutická gymnastika po operácii bedrovej chrbtice sa pacientovi predpisuje od druhého mesiaca pooperačného obdobia. Vykonáva sa trojstupňovým prístupom k cvičeniu..

Je mimoriadne dôležité prísne sa držať zvoleného systému a začať s šetriacim režimom (bez ohľadu na to, ako dobrý je pacient). Potom v medzistupni zvýšte amplitúdu a dynamiku jednotlivých pohybov.

Ďalej môžete prejsť na komplexný blok, ktorý kombinuje jednoduché cvičenia navzájom súvisiace. Pamätajte: zvyšujte fyzické zaťaženie chrbtice až po fixácii jednoduchých pohybov.

Cvičenie je možné rozdeliť do piatich skupín - ležiace na chrbte, ležiace na bokoch (vpravo alebo vľavo), ležiace na bruchu, stojace na všetkých štyroch a kľačiace. Tempo a počet vykonaných cvičení sa môžu líšiť v závislosti od pohody pacienta..

V zásade ide o 3 prístupy 8 opakovaní - cvičenie vykonávajte 8-krát, relaxujte 2-3 minúty, cvičenie opakujte 8-krát, relaxujte 2 až 3 minúty a nakoniec toto cvičenie vykonajte 8-krát. Pri vykonávaní všetkých pohybov je potrebné dýchať rovnomerne a včas obnoviť dýchanie.

Cvičenie sa vykonáva na mäkkom koberci ležiacom na podlahe.

Zahrejte sa a statické cvičenia

 1. Dýchajte v žalúdku - zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Pokúste sa porovnať čas inšpirácie a čas výdychu. Pokojný stav celého organizmu teda prichádza rýchlejšie. Je potrebné si oddýchnuť.
 2. Východisková poloha (atď.): Ruky ležia pozdĺž tela. Dlane „pozerajú“ na podlahu, prsty smerujú k nohám, nohy k sebe.

Dajte nohy vzpriamene. Potom odpočiňte. Vytiahnite nohy striedavo s prstom na nohe, pätu od vás.

Oboma nohami zopakujte a uvoľnite si nohy spolu..

Natiahnite ruky za hlavu. Návrat do východiskovej polohy (atď.). Nasmerujte ruky na strop, vráťte sa na a. n) Ruky smerujte do strán, rovnobežne s podlahou, natiahnite jednu ruku k druhej dlane cez hrudník.

Vráťte ich do a. n) Zmenené ruky, natiahnite druhú ruku. Vraciame sa do a. n. Nasmerujeme a natiahneme jednu ruku za hlavu k stene a druhú - k nohám. Vytiahnite ruky späť dovnútra a. P.

Zamenené ruky a opakovaný pohyb.

Ohýbame jednu z nôh v kolene, ťaháme špičky chodidla a koleno k hrudníku. Snažíme sa udržiavať holennú časť nohy, ktorá sa má ťahať, rovnobežne s podlahou. Vraciame sa do a. s. a vymeňte nohu. Ak toto cvičenie komplikujeme, obalíme si ruky okolo kolena a snažíme sa ho pritiahnuť k hrudníku. Stretch silnejšie. Vymeňte nohu.

 1. I. str. 2. Ohnite obe nohy na kolená a nohy položte na podlahu.

Alternatívne ťahajte ľavé koleno k pravému chodidlu, pravé koleno k ľavému chodidlu. V komplikovanej verzii sa pokúste neroztrhnúť zadok z podlahy, natiahnite ho, pridajte amplitúdu kolien.

 1. I. str. 2. Ohnite kolená a položte nohy na zem.

Vezmite každé koleno smerom von a skúste sa dotknúť podlahy. V komplikovanej verzii sa pokúste neroztrhnúť zadok z podlahy, preto sa musíte natiahnuť.

Súčasne sa chovajú dve kolená a snažia sa nimi dotýkať podlahy. Zložitejšie cvičenie tlačte na kolená rukami.

O rozvoji motorických schopností

 1. I. str. 2. Ohnite lakte do rúk, lakte položené na podlahe.

Stlačte a uvoľnite prsty a prsty na nohách.

Nohy roztiahnite od seba, ruky zovreté v päste. Otáčame prsty na nohách a vačkách v rovnakom čase „dovnútra“, potom „von“.

Ohýbame pravú ruku na lakte, ľavú nohu na kolene, zatiaľ čo noha ľavej nohy leží na podlahe. Ďalším pohybom zmeníme ruku a nohu vo zväzku. Striedavo sa striedajú pohyby, ktoré napodobňujú pochod. V komplikovanej verzii pridajte svalové napätie.

Posilnenie brušného svalu

Natiahneme ruky k stropu pred nami. Vytiahli sa a snažili sa zdvihnúť hornú časť lopatiek. Spomaľ.

Ruky sú nasmerované na kolená. Stláčajte ľavou rukou k ľavému kolenu, pravou rukou - doprava. Potom siahneme po opačných kolenách. V komplikovanej verzii sa snažíme skôr natiahnuť, než pretočiť telo.

Dlane kĺzajú po podlahe, natiahnu sa na kolená, zdvihnú hlavu lopatkami a potom sklopia. V komplikovanej verzii je potrebné zostať v zdvihnutom stave.

Striedavo vyrábame „bicykel“, najprv s jedným, potom s druhou nohou v smere dopredu a dozadu. Ďalej uskutočňujeme plnohodnotné „bicykel“ s oboma nohami k sebe.

Zdvihnite nohu ohnutú na koleno a vytlačte imaginárny piest od vás, narovnajte nohu takmer dotýkajúcu sa podlahy. Rovnaký pohyb zopakujte s druhou nohou..

Rovnaký piest tlačíme striedavo s každou nohou, zatiaľ čo chodidlá sa posúvajú po podlahe. V komplikovanej verzii chodidlá zostupujú z podlahy.

Ruky položte dlane na vaše boky. Na druhej strane je každé koleno voľne vtiahnuté do žalúdka a rukou s odporom (s námahou je potrebné svalové napätie) dáme nohu na miesto.

Zdvihnite ohnuté ruky, rozložte dlane na tvár (prečítajte si imaginárnu knihu). Zároveň odtrhneme týlnu časť hlavy a pätu chodidiel niekoľko centimetrov od podlahy a držíme ju. Potom uvoľníme svaly v pôvodnom stave.

Zdvihnite puzdro, odtrhnite spodnú časť chrbta z podlahy a vráťte puzdro na svoje miesto. V komplikovanej verzii robíme cvičenie bez toho, aby sme sa dotýkali spodnej časti chrbta.

Zdvihnite panvu a jemne a pomaly pochodujte, nohu umiestnite cez špičku na podlahe.

Leží na svojej strane

Cvičenia druhej skupiny sa vykonávajú ležiace buď na pravej alebo na ľavej strane.

Prvý blok cvičení zahŕňa zdvíhacie a výkyvné nohy do strán a hore, ako aj nohy, ktoré sa hýbajú ohnutými kolenami. V takom prípade by mal pacient zaujať pohodlnú polohu s jednou z rúk pod hlavou a druhou proti zemi.

V druhom bloku - kruhové pohyby nôh s predĺženými prstami nôh, jednotlivo aj spolu. Patrí sem aj plnohodnotný bočný „bicykel“.

Tretí blok obsahuje pohyby tela na posilnenie bočných svalov pri zdvíhaní tela, zatiaľ čo ruky spočívajú na podlahe.

Ležiaci na bruchu

Cvičenia tretej skupiny sa vykonávajú v polohe na chrbte

Tu sa spravidla telo zdvíha. Ruky a nohy sa pohybujú, akoby plávali. Sú to kruhové, pružné pohyby a striedavé zmeny polohy ramien a nôh.

Stoja na všetkých štyroch

Cvičenia štvrtej skupiny vykonáva pacient, ktorý stojí na všetkých štyroch

Vykonajú sa také pohyby, ako je ťahanie trupu doprava a doľava. Stláčajte pravú ruku a ľavú nohu a naopak. Natiahnutie ramien a nôh z tej istej strany tela.

Pružina, po sebe, pohyb nôh a paží podľa váhy. V tomto tréningovom komplexe pacient zlepšuje prácu svalov chrbta a nôh. Naučí sa udržiavať rovnováhu v podporných končatinách..

Od pózy na všetkých štyroch, krok s rukami dozadu, pacient ide do kolenného stojana.

kľačiaci

Cvičenia piatej skupiny sa vykonávajú na kolenách

 1. Východisková poloha (atď.): Koleno. Ruky nadol pozdĺž tela.

Brušné svaly, chrbtové svaly a bočné svaly trupu udržujeme telo tela rovnomerne a pevne. Natiahli sme ruky do strán a preložili sme hmotnosť tela na jednu alebo druhú nohu. Zároveň vo vzduchu visí neaktívna noha. Zopakujte pohyb.

 1. I. str. 1. Ruky položte na opasok.

Brušné svaly, stehenné svaly sú udržiavané v napätí. Pri pohľade na podlahu sa opatrne oprite dozadu. Vraciame sa do stojanu. Cvičenie zopakujte (ako keby sa húpalo). Pri vykonávaní tohto cvičenia by osoba, ktorá poistí pacienta, mala byť v blízkosti.

Z boku vytiahneme a postavíme sa pred seba pravú a ľavú nohu. V tomto prípade je chodidlo umiestnené na podlahu s celou rovinou.

Ruky po stranách sa zdvihnú a roztiahnu. Dolné ruky.

Vstávame, položíme silnú nohu na podlahu, spočívajú obidvomi rukami na stehne - tlačí dvoma nohami a zdvihom celého tela. Rozloženie hmotnosti na oboch nohách.

Po precvičení piatej skupiny cvičení je pacient pripravený stáť sám a urobiť prvé kroky pri zachovaní rovnováhy. Celý rehabilitačný kurz zvyčajne trvá tri mesiace, ale môže trvať aj dlhšie. Postarajte sa o svoj životný štýl, aby ste zabránili recidíve..

Počas roka nezdvíhajte rukami hmotnosť viac ako 3-5 kg. V budúcnosti sa táto hmotnosť môže zvýšiť na 9 kg. Aby sa proces návratu do normálneho života nevťahoval, buďte opatrní a opatrní pri svojich činnostiach.

Pokúste sa zvyknúť si na telocvičňu a zabudnete na prietrž.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Špecifické neurologické príznaky sú periodicky sa vyskytujúca bolesť dolných častí chrbta, znížená citlivosť nôh, pocit plazenia, bolesti pásov na vonkajšej a vnútornej strane stehien dojnej päty.
1 Terapeutické cvičenie 2 Vykonávacie pravidlá 3 AplikáciaChoroby miechy patria medzi najbežnejšie choroby na svete. A každý rok sa zvyšuje počet rôznych patológií a chorôb chrbtice.
Novonarodené deti často tvoria pupočnú kýlu. Pediatri z celého sveta tvrdia, že táto patológia nie je pre dieťa nebezpečná a nakoniec sama odchádza.